مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/۱۸

اگر مصرف ماری جوانا شروع به ایجاد آسیب­های دیرپای واقعی بکند، اگر شروع به تقلیل استعدادهای بالقوه و کاهش کیفیت زندگی­تان بکند، ارزیابی مجدد این موضوع است که آیا ماری­جوانا این­قدر ارزش دارد یا نه؟ درباره خطرات واقعی مصرف ماری­جوانا یاد گرفته و تصمیم بگیریم آیا تداوم عادت واقعاً ارزش این همه گرفتاری را دارد؟  


حشـیش(5)

 

خطرات ماری­جوانا

با مصرف سنگین طولانی­مدت، ماده­ای که ابتدا نسبتاً بی­ضرر به­نظر می­رسید به مرور زمان با تشدید مصرف تأثیرات شدیداً زیان­بار و بادوامی دارد. اگر مقدار و زمان مصرف طولانی­تر شود تأثیرات منفی آن بر سلامتی، کیفیت زندگی، موفقیت شغلی، علمی و به طور قابل توجهی بر کارکرد ذهنی شروع می­شود. ماری ­جوانا ممکن است شما را نکشد و اگر در حد متعادل مصرف شود ظاهراً ماده زیان­بار شدیدی نیست. اما به محض مصرف اعتیادآور و یا روزانه ماده، نقصان­هایی را در کارکردهایمان تجربه می­کنیم.

 

 

اگر مصرف ماری جوانا شروع به ایجاد آسیب­های دیرپای واقعی بکند، اگر شروع به تقلیل استعدادهای بالقوه و کاهش کیفیت زندگی­تان بکند، ارزیابی مجدد این موضوع است که آیا ماری­جوانا این­قدر ارزش دارد یا نه؟ درباره خطرات واقعی مصرف ماری­جوانا یاد گرفته و تصمیم بگیریم آیا تداوم عادت واقعاً ارزش این همه گرفتاری را دارد؟  

 

 

نقصان­های شناختی

هرکسی که مقداری ماری­جوانا مصرف کند خواهد دانست که عادت­ بر کارکرد روانی­شان تأثیر منفی دارد. در صورت مصرف سنگین، تأثیر آرامش­بخشی خاصی ندارد. مطالعات بالینی دانسته­های ما را در مورد معتادین تکرار می­کند و نشان می­دهد این اشخاص در اثر مصرف سنگین ماری­جوانا، برخی نواقص شناختی واضحی دارند. سیگاری­های حشیشی معمولاً دبیرستان را به­سختی تمام کرده و در دانشگاه عملکرد ضعیفی دارند. حتی از نظر شغلی، عادت به ماری­جوانا عواقب زیان­بار واقعی و بی­ثباتی شغلی فزاینده­ای در پی دارد.

 

 

ناتوانی حافظه و تمرکز و تیرگی شعور نیز بعینه دیده می­شود. تا حدود 24 ساعت بعد از تدخین یک جوینت، نواقص شناختی متعددی دیده می­شود؛ کاهش عملکرد حافظه، کاهش توانایی تغییر تمرکز یا توجه، کاهش کارکردهای کلامی، ریاضیات، استدلال و کاهش تمرکز.

 

 

البته منظور این است که اگر شما عادت روزانه مصرف دارید، تحت حالت مستمر کارکردهای شناختی تقلیل­یافته عمل می­کنند و شما تا آن حد زرنگ نیستید که در مورد شما اتفاق دیگری رخ دهد. حتی اگر چند روزی پرهیز کنید، به­نظر می­رسد تأثیر مداومی بر عملکرد نشان می­دهد و بعد از سه روز پرهیز، معتادین در مقایسه با افراد غیر معتاد در برخی آزمون­های عملکرد شناختی ضعیف­تر عمل می­کنند.

 

 

خوشبختانه این نقصان­ها ظاهراً موقتی است. با پرهیز یک­ماهه و بیشتر، مطالعات بالینی نشان می­دهد که معتادین در آزمون­ها کارکرد متعادلی پیدا کرده­اند. احتمالاً هیچ صدمه ساختاری درازمدتی وجود ندارد و خبر خوب این­که کاملاً بهبودی پیدا می­کنید. اما بعد از گذشت چندین ماه یا چندین سال مصرف، یادگیری کاهش­یافته، اطلاعات به­خوبی تحکیم نشده و نمی­توان منتظر پیشرفت بیشتر فرد بود. شما سال­های بس طولانی عمرتان را به خیال خوشگذرانی و بی­ضرری نسبی آن، هدر می­دهید.

 

 

سرطان

مصرف ماری­جوانا سرطان­زا است و حاوی تار. عناصر سرطان­زای آن 50 تا 100 درصد بیش از سیگار است. علاوه ­بر این، ما تمایل داریم ماری­جوانا را عمیق­تر به ریه­ کشیده و مدت طولانی­تری در ریه نگه­داریم و با این کار درصد بالاتری از این سموم زیان­بار داخل بدن ما جذب می­شود. با مصرف سنگین ماری­جوانا در معرض ابتلا به بسیاری از سرطان­های ناشی از مصرف سیگار هستید و این سرطان­ها سرطان ریه، دهان و مری را شامل می­شود. مشکلات تنفسی از قبیل آمفیزم (اتساع‌ و بزرگی‌ عضوی‌ در اثر گاز یا هوا) می­تواند به­وسیله این عادت شروع شود. معتادین با مصرف سنگین ماده همچنین، مستعد عفونت تنفسی و برونشیت هستند.

 

 

حمله قلبی

دود کردن ماری­جوانا همچنین گاهی­اوقات در معتادین خیلی جوان، با حملات قلبی مرتبط است. این افراد احتمالاً مستعد مشکلات قلبی هستند اما چون کمتر از سلامتی قلبی خود آگاهیم، تهدید بروز حمله­ی قلبی همه ما را تحت­تأثیر قرار می­دهد. مصرف ماری­جوانا می­تواند موجب تپش­قلب (ضربان قلب تند) شده و قابلیت سلول­های قرمز خون را در حمل اکسیژن و افزایش کشش ماهیچه­های قلب کاهش می­دهد. این عوامل همراه باهم، افزایش خطر حملات قلبی و سکته را در پی دارد.

 

 

سیستم­ایمنی

دقیقاً همانطور که ماری­جوانا شما را ریلَکس و مهربان می­کند، ظاهراً همان اثرات عمومی را بر سلول­های سفید سیستم ایمنی دارد. آزمایش­های بالینی با استفاده از THC سیستم­های ایمنی الگو­های حیوانی، نقصان قابل توجهی در نیرومندی و تاثیرگذاری سلول­های سفید خون نشان می­دهند. اگر سنگین مصرف کنید، احتمال خطر بروز انواع عفونت­های فرصت­طلبانه بالا می­رود.

 

ماری­جوانا برای معتادیی که از پیش با تضعیف سیستم ایمنی روبرو بوده­ کاملاً خطرناک است. با این­که ماری­جوانا در بهبود اشتها و متوقف کردن تخریب­های ناشی از بیماری ایدز اثربخشی بالایی نشان داده است، نگرانی عمده­ای مبنی بر این­ وجود دارد که این اثرات ممکن است مزایای ماری­جوانای طبی را برای بیماران ایدزی خنثی کند. 

 

 

سرفه و خلط

مانند مصرف سیگار، ماری­جوانا گاهی­اوقات سرفه مزمن در پی دارد، در واقع تولید خلط را بالا برده و می­تواند سبب تحریک گلو که منجر به تجربه گلودرد مداوم می­شود، گردد.

                                                                                                  

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar