مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/۱٤

تحقیقات اخیر نشان داده تماشاى تلویزیون بعضى اوقات منجر به رفتارى پرخاشگرانه، فعالیت بدنى کمتر و چاقى مى شود.


تماشاى تلویزیون فقط تا ۲ ساعت

 

خانواده بیشترین تأثیر را در زندگى کودک دارد، اما تأثیر تلویزیون کمتر از خانواده نیست. تلویزیون مى تواند ما را مطلع و سرگرم کند و به ما آموزش دهد. با این وجود ممکن است محتواى بعضى از برنامه هاى ویژه کودکان در تلویزیون چیزهایى نباشد که شما بخواهید فرزندتان یاد بگیرد. بعضى برنامه هاى تلویزیون، خشونت، استفاده از موادمخدر و یا سیگار را نشان مى دهد که براى فرزند شما مناسب نیست.

 

 

تحقیقات اخیر نشان داده تماشاى تلویزیون بعضى اوقات منجر به رفتارى پرخاشگرانه، فعالیت بدنى کمتر و چاقى مى شود.

 

 

اگر از چگونگى تأثیر تلویزیون بر کودکان مطلع شوید، مى توانید با ایجاد محدودیت، از مضرات تلویزیون جلوگیرى کنید وهم زمان از آن لذت ببرید. تلویزیون به شیوه هاى مختلفى بر کودکان تأثیر مى گذارد که ممکن است محسوس نباشد. وقتى کودک در حال تماشاى تلویزیون است، این موارد را در نظر بگیرید.

 

 

زمان

کودکان در بیشتر کشورها روزانه تقریباً ۴ ساعت تلویزیون تماشا مى کنند. تماشاى فیلم و بازى هاى ویدئویى فقط موجب گذراندن وقت جلوى صفحه تلویزیون مى شود. ممکن است با گذاشتن فیلم یا خرید بازى هاى ویدئویى براى کودکتان، بخواهید او را مشغول کنید، ولى او باید بیشتر وقتش را صرف یادگیرى کند. بازى کردن، مطالعه و حضور در جمع دوستان و خانواده بسیار سالم تر و مفیدتر از نشستن جلوى تلویزیون است.

 

 

تغذیه

مطالعات نشان مى دهد کودکانى که بیش از اندازه تلویزیون تماشا مى کنند، بیشتر دچار چاقى مى شوند. آنها وقتشان را صرف دویدن، بازى کردن یا ورزش هایى که به آن نیاز دارند، نمى کنند و معمولاً همراه با تماشاى تلویزیون خوراکى مى خورند. همچنین تبلیغاتى از قبیل انواع خوراکى ها یا غذاهایى را که ارزش غذایى کمى دارند مى بینند. در این تبلیغات، تقریباً هیچ وقت درباره غذاهایى که کودکان باید بخورند تا سالم بمانند حرفى زده نمى شود. در نتیجه کودک نیز والدین را مجبور مى کند تا غذاهایى که ارزش غذایى کمترى دارند یا حتى گاه براى سلامتى مضر است، بخرند.

 

 

یادگیرى

تلویزیون به یادگیرى کودک شما کمک مى کند. برنامه هاى عادى مى تواند تأثیرات مثبتى روى یادگیرى کودکان بگذارد. مطالعات نشان مى دهد که کودکان پیش دبستانى که برنامه هاى آموزشى را بیشتر نگاه مى کنند، در ریاضیات و خواندن، بهتر از کودکانى هستند که این برنامه ها را نمى بینند. بنابراین اگر برنامه هاى تلویزیون به دقت انتخاب شود و از تلویزیون درست و متناسب استفاده شود، تأثیر مثبتى در یادگیرى کودکان خواهد داشت.

 

 

سال هاى نخستین زندگى کودک، براى رشد و پیشرفت فکرى او بسیار حیاتى و مهم است. در این مدت، کودکان احتیاج به تعاملى خوب ومثبت با همسالان و با افراد بالغ براى پیشرفت، گفت وگو و مهارت هاى اجتماعى دارند. تقویت توانایى حرف زدن و بازى با دیگران بسیار مهم تر و مفیدتر از تماشاى تلویزیون است.

 

 

تحقیقات و مطالعات انجام شده در یک مرکز پزشکى ویژه کودکان درباره تأثیرات تلویزیون در کودکان خردسال، نشان مى دهد تماشاى تلویزیون براى کودکان کمتر از ۲ سال مناسب نیست. براى کودکان بزرگتر نیز تماشاى تلویزیون بیشتر از ۱ تا ۲ ساعت در روز توصیه نمى شود.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar