مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/۱٤

ما مجبوریم این موضوع را جدی­تر بگیریم و تلاش کنیم فهم مردم از درمان اعتیاد به ماری­جوانا را بالا برده و مداخله را در مواردی که قطعاً درمان نیاز دارد توجیه کنیم. معتادین قادر به بهبودی هستند اما اکثراً نیاز به کمک طولانی تخصصی دارند.

 


حشـیش(4)

 

مسمومیت به حشیش

مسمومیت با حشیش اغلب حساسیت­های فرد را نسبت به تحریک­های خارجی بالاتر می­برد، جزئیاتی جدیدی از محیط بیرونی را نمایان می­سازد، احساس رنگ­ها را پربارتر و عمیق­تر ساخته و ادراک افراد را از گذشت زمان کندتر می­سازد. با مصرف زیاد آن ممکن است احساس مسخ­شخصیت و مسخ­واقعیت پیدا کند. فعالیت­های حرکتی نیز مختل شده و پس از رفع نشئگی ادامه می­یابد. در صورت مصرف توأم با الکل، این اثرات شدت می­یابد.

 

 

 

شما می­توانید به اعتیادی که تحمل به اثرات ماری­جوانا را  ایجاد می­کند فائق شوید، به محض معتاد شدن، هنگام تلاش به ترک مواد، دوره قابل توجهی از عوارض محرومیت و سم­زدایی را تجربه خواهند کرد. اگر چه مصرف تفریحی واقعاً با خطرات جدی بهداشتی همراه است، مصرف سنگین روزانه، تأثیر عمیقی بر سلامتی، توانایی تفکر، تمرکز و کیفیت کلی زندگی­تان دارد.

 

در مرحله اعتیاد، مصرف­کنندگان سنگین اغلب تأثیر مهم و منفی عادت را بر حیطه­های مختلف زندگی­شان از جمله کارکردهای شغلی و پیشرفت حرفه­ای، شادی اجتماعی، توانایی­های عمومی ذهن و کیفیت زندگی گزارش می­کنند. همچنین افزایش شدت بیماری روانی با نقصان کارکردهای حیطه­های متنوع شناختی و خطربروز سرطان ریه، قلب و دهان نیز مرتبط است. این افراد همچنین از کاهش بلندپروازی و ابتکار عمل در رسیدن به اهداف ارزشمند زندگی­ و کاهش فعالیت­های سابقاً لذت­بخش خبر می­دهند.

 

 

به­دنبال اعتیاد، زمان تلاش برای آغاز ترک، تحریک­پذیری، پرخاشگری، سردرد، سستی، بی­­علاقگی، فقدان اشتها، بی ­خوابی و اضطراب همراه با وسوسه اجباری ماده را تجربه خواهید کرد. عوارض ترک آن­قدر شدید است که بسیاری از مردم قادر به ترک کردن حشیش نبوده و مستلزم کمک حرفه­ای و مداخله به­موقع درمانی هستند.

 

 

در آمریکا 15 درصد افراد حاضرِ مراکز درمانی، به ­دنبال جستجوی تغییر هستند. ضمناً ماری جوانای امروزی متفاوت است، با  افزایش فاحش نیرومندی ماده، تعجب­­انگیز نیست افزایش قابل مشاهده­ای در تعداد مصرف­کنندگان ماری­جوانا معتاد دیده شود و کسانی­که جهت ترک ماده، نیازمند کمک­های درمانی مشخص تخصصی هستند رو به افزایش است.

 

 

افسانه مضر بودن ماری­جوانای غیراعتیادی

هرکسی که ادعا می­کند ماری­جوانا اعتیادآور نیست در ظاهر هرگز شبی توأم با بی­خوابی و اضطراب را نگذرانده و با وسوسه­های غیر قابل­قبول مصرف، مبارزه نکرده است. ماری­جوانا شیشه نیست اما مسمومیت با آن یک واقعیت است و ما دشواری زیادی در کنترل مصرف اغلب افراد داریم.

 

 

درک عموم از بی­ضرری و اعتیاد­آور نبودن ماده، نه­­تنها نادرست بوده و انعکاس غلطی از واقعیات ماری ­جوانای قوی امروزی است، بلکه ترک آن زیان­بار است. معتادین به ماری­جوانا احساس می­کنند از نظر قانونی و ارزشی، در وضعیت درمانی قرار ندارند و نتیجتاً بسیاری از افراد نیازمند مساعدت درمانی، به سکوت تن داده و در تنهایی آن­را دود کرده و در درمان­هایی که تفاوت­های مثبت چشم­گیری را به دنبال دارد شرکت نمی­کنند. ماری­جوانا اعتیادآور است، همه را معتاد نمی­کند، اما 10 درصد از کسانی که تفریحی مصرف می­کنند اگر وابستگی بدان پیدا کنند، هنوز هم با صدها هزار معتاد سر وکار خواهیم داشت.

 

 

ما مجبوریم این موضوع را جدی­تر بگیریم و تلاش کنیم فهم مردم از درمان اعتیاد به ماری­جوانا را بالا برده و مداخله را در مواردی که قطعاً درمان نیاز دارد توجیه کنیم. معتادین قادر به بهبودی هستند اما اکثراً نیاز به کمک طولانی تخصصی دارند.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar