مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/۱٤

- استفاده از مشروبات الکلی یا حشیش در درمان اعتیاد جایگاهی ندارد و می­تواند خطراتی را برای بیمار در بر داشته باشد.


نکاتی در مورد درمان­های غلط و خطرناک

 - اعتیاد به عنوان بیماری پیچیده و سخت نیاز به درمان تخصصی و دقیق دارد. لذا بجز پزشکان، روانشناسان و افراد دوره­دیده هیچ­کس صلاحیت درمان اعتیاد را ندارد.

 - استفاده از داروهای خطرناک و بعضاً اعتیادآور همچون اکستازی، مواد محرک همچون شیشه، استفاده از مخدرهای قوی­تر مانند هروئین نه­تنها کمکی به درمان اعتیاد نمی­کند بلکه مشکل را دوچندان خواهد کرد.

 - استفاده از مشروبات الکلی یا حشیش در درمان اعتیاد جایگاهی ندارد و می­تواند خطراتی را برای بیمار در بر داشته باشد.

 - استفاده از داروهای مخدر تزریقی همچون تمجیزک، نورجیزک، ترامادول تزریقی در درمان اعتیاد به هیچ عنوان توصیه نمی­شود و شدیداً اعتیادآور است.

 - استفاده و مصرف داروهایی همچون کدئین، ترامادول و دیفنوکسیلات به علت اعتیادآوری ممنوع است و عوارض کبدی و کلیوی فراوانی به همراه دارد.

 

دلایل غیر منطقی ترک اعتیاد

دلایل مختلفی برای ترک مواد وجود دارد که ممکن است هدفی برای ترک باشد ولی بی­پایه و اساس است. یعنی این­که اگر توسط دلایل زیر قصد ترک دارید باید عرض کنم که صددرصد اشتباه می­کنید، چون با این دلایل شما ترک نکردید بلکه ( مدتی را روزه گرفتید ). چندین مورد از این این دلایل بی­پایه عباتند از:

1- ترک مواد به دلیل فشار اقتصادی: این انگیزه پذیرفته نیست به دلیل اینکه به محض مساعد شدن وضعیت مالی و تغییر در اقتصاد خانواده و فردی، شخص پس از مدتی که روزه بوده حال مصرف را آغاز می­کند.

2- ترک مواد به دلیل فراهم نبودن مکان مناسب: این نیز یکی از دلایل بی­اساس است. مانند مورد یک فرد روزه گیر به محض فراهم شدن یک موقعیت مناسب ، مجدداً به مواد روی می آورد.

3- ترک مواد مخدر به دلیل فشارهای همسر بر وی: این مورد هم وقتی فرد ترک کند، در کُنج ذهنش شروع مجدد را در سر دارد به همین دلیل شروع می­کند بستر سازی و صحبت با همسرش برای فراهم آوردن محیطی که از این به بعد در آن راحت باشد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar