مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/۱۱

پان معمولا در کارگاه های کوچک و غیرقانونی به صورت دست ساز و غیر بهداشتی به صورت خوشبو کننده دهان با طعم های مختلف گیاهی از جمله نعناع، آدامس، پاستیل، پودر و قرص تهیه می شود و در بسته بندی های آلومینیومی و کوچک مانند (سماق، نمک های رستورانی) یا با عکس هنرپیشه های هندی، پاکستانی وارد می شود.


پان معمولا در کارگاه های کوچک و غیرقانونی به صورت دست ساز و غیر بهداشتی به صورت خوشبو کننده دهان با طعم های مختلف گیاهی از جمله نعناع، آدامس، پاستیل، پودر و قرص تهیه می شود و در بسته بندی های آلومینیومی و کوچک مانند (سماق، نمک های رستورانی) یا با عکس هنرپیشه های هندی، پاکستانی وارد می شود.

 


 ماده که در واقع ترکیبی شبیه همان ماده مخدر معروف به ناس را دارد تا چند سال قبل در بسته های پلاستیکی به رنگ سبز تیره (شبیه حنا) وارد ایران می شد.ناس از برگ های خشک شده درخت بتل (BETEL) و تنباکو که با آهک مخلوط و کوبیده شده تهیه می شود.ناس توسط مهاجرین افغانی به صورت زیر زبانی و مکیدنی استعمال می شد که به دلیل تحریک ترشحات بزاقی، فرد مصرف کننده را مجبور به دفع مرتب این ترشحات به خارج می کرد که خود عامل انتقال بیماری های عفونی مثل سل و هپاتیت می شد.برای تهیه مخدر پان پراگ، دانه های قرمز و درشت درخت تبل که (در زبان اردو، سوپاری یا چاایا نیز نامیده می شود) در برگ درخت مذکور پیچیده به همراه تنباکو، آهک، خاکستر ادویه جات معطر، ساخارین و اسانس های مختلف مخلوط می شود.

حتی در بعضی از انواع، جهت افزایش قدرت گیرایی و نشئه کنندگی و سرخوشی، ترکیبات مخدر و یا توهم زا ی دیگری از جمله تریاک و حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی دیگری از جمله آرسنیک و منیزیم و سرب به آن افزوده می شود.
متاسفانه در برخی موارد افزودن داروهای روانگردان از قبیل اکستازی نیز به پان گزارش شده است.

 

 اسامی رایج پان پراگ:

راجا،تایتانیک، ناس، نسوار، دپی کویر، ملوان زبل، پان اسفناج، سیگار چرس سوپاری، پان، چاآیا، گوتکاو ویتامین از جمله اسامی رایج پان پراگ است.

احساس سبکی، گیجی و سرخوشی، از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی ،بیماری های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی های کلیوی از جمله عوارض مصرف مخدر پان پراگ است.

 مصرف پان توسط کودکان دبستانی و نوجوانان می تواند به عنوان دروازه مصرف مواد مخدر سنگین و قوی تر مطرح شود و مقدمه ای برای تجربه مصرف موادمخدر قوی تر، وابستگی و اعتیاد به آنها باشد.
از این جهت آگاه سازی خانواده ها، مسوولین آموزش و پرورش و در مرحله بعد نیز دانش آموزان به عنوان گروه هدف بسیار مهم و ضروری است.

 انواع پان پراک یا پان براگ یا ناس افغانی


این ماده مخدر در اشکال مختلف در ایران وجود دارد.

1)- پودر آدامس و آدامس های رنگی

2)- انواع پاستیل و طومارهای مختلف

3)- خوشبو کننده های  دهان

4)- پودرهایی با طعم نعنا

5)- ترکیبات ترک سیگار

 

 این محصولات با پوشش های آلومینیومی به شکل مثلث یا مربع با تصاویر جذاب رنگی و عکس هایی از هنر پیشه های هندی به جوانان و نوجوانان  عرضه می شود. ودر بعضی استان های شرقی کشور به نام های راجا ، تایتانیک ،پان اسفناج ، ملوان زبل و ناس خارجی شناخته می شود .

این ماده مخدر از دسته روان گردان ها است و از نظر وسعت مصرف چهارمین روانگردان پر مصرف در دنیا محسوب می شود

اجزای اصلی  تشکیل دهنده این ماده مخدرترکیبی از تنباکو  (نیکوتین)، فراورده های مخدر ،آهک و خاکستر است و از نظر ظاهری کاملا مشابه ناس است

 

ترکیبات پان

پان ترکیبی از تنباکو،آهک ،خاکستر،ادویه جات معطر،ساخارین و اسانس های غیر مجازگوناگون است که گاهی املاح فلزات سنگین مثل آرسنیک ،کربنات منیزیم و سرب نیز همراه دارد

عوارض مصرف  پان

 

1)- عوارض مصرف این ماده در دو بعدجسمی و روانی گسترده است

2)- عوارض جسمی

1) نیکوتین موجود دراین ماده از طریق مخاط دهان جذب وباعث رنگ قرمز و رنگ های گوناگون وابسته به فلزات سنگین موجود در آن می شود

2) تغییر رنگ دندان ها

3)  پان مانند هر روانگردان دیگر آسیب های جدی به مغز می رساند

4) افزایش احتمال  سرطان های دهان ( حنجره و لثه ) و سرطان های گوارشی مثل روده بزرگ

5) ضعف شدید سیستم ایمنی و عفونت های مکرر و وسیع بخصوص در دهان ،لثه ها

6) ترشح مقادیر بسیار زیاد بزاق

7) اولین عوارض ناشی از مصرف پان به شکل دل درد، سرگیجه ،تعریق ،تکرر ادرار ، تهوع واستفراغ       

البته این عوارض پس از چند بار مصرف  از بین می رود

افرادی که پان را مصرف می کنند آب ریزش شدید از دهان دارند

عوارض روانی

1) وابستگی (اعتیاد )

2) تحریک و سر خوشی

3) گیجی و احساس خارج شدن بخار سرد از مغز

4) از دست دادن تعادل روحی و رفتاری

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar