مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/۱۱

این گونه همسران، شرایط و خواسته ها خودرا با همسر خود در میان گذارده و انتظارات خود را در خصوص منع مصرف سیگار، مشروبات الکلی و مواد مخدر مشخص می کنند.    


از این که در مورد نقش زن در پیشگیری از اعتیاد همسر صحبت کنیم، ابتدا باید درمورد مهارتهایی که یک زن باید داشته باشد و چگونگی آموزش این مهارتها صحبت کنیم.

زن در خانه باید اقتدار همراه با ملایمت داشته باشد، صبور و شکیبا باشد، تعهد و صمیمیت با همسر داشته باشد، توانایی مقابله با استرس و بحرانها و مشکلات زندگی را حداقل تا حدی داشته باشد، تا توانایی برقراری یک رابطه خوب و عاطفی را در منزل داشته باشد و همسر وی در کنار او و در خانه، احساس آرامش کند.

بنابراین، تشکیل یک خانواده خوب همانند خانه ای می ماند که در ابتدا، نقشه ای صحیح، طراحی و سپس براساس آن، اقدام به پی ریزی و دیوارگذاری و ساخت و ساز سایر بخشها می گردد. بی تردید، عدم آگاهی کافی از نحوه و چگونگی ساخت صحیح می تواند باعث شود که با هر لرزشی خانه فروریزد و خسارات زیادی به بار آید. مثال دیگر در مورد خانواده و ارتباط مؤثر میان همسران مانند سازی است که با ایجاد ارتباط میان اجزا می تواند نوایی زیبا تولید کند و بر عکس، نداشتن ارتباط خوب و مؤثر، میان زوجین مانند سازی است که اجزای آن به درستی در کنار آن قرار نگرفته اند و هماهنگی میان نت ها برقرار نمی باشد و صدای گوشخراشی ایجاد می کند. اگر کسی احساس کند که فاقد این توانایی است، می تواند با شرکت در کلاسهای مهارتهای زندگی، رفتاری و ارتباطات بین فردی، و صحبت با افراد موفق و با تجربه توانیی فوق را کسب کند و در زندگی خود به کار گیرد.

بنابراین، زنی که این توانایی را داشته باشد، به خوبی می تواند در پیشگیری از اعتیاد همسر مؤثر باشد.

انسانها باید شیوه زیستن و خوب زندگی کردن را بدانند تا چنانکه در مقابل موجی از آسیبهای اجتماعی از جمله مواد مخدر قرار گرفتند، مصون بمانند و دغدغه و نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

خانواده از جمله زنان خانه دار باید بدانند که آسیبهای اجتماعی پشت در خانه ایستاده اند و این موضوع ارتباطی با ثروتمند بودن یا فقیر بودن ندارد و همه افراد در هر سن و سال و از هر طبقه اجتماعی در معرض این آسیبها قرار دارند.

بنابراین نکته مهم این است که چگونه همسران خود را از اعتیاد به مواد مخدر مصون بداریم؟

متأسفانه در این زمانه، حریم خانواده شکسته شده و وجود وسایلی مانند اینترنت و ماهواره در منازل، داشتن افکار پریشان و تهدید امنیت خانوادگی، درگیری با همسر بر سر مسائل اقتصادی و زناشویی، موجب ورود گسترده مواد مخدر به منازل می گردد.

در خانواده‌هایی که زنی باصلاحیت فکری و اخلاقی و مقتدر و با برخورد مناسب با همسر خود درآن حضور داشته باشد، رخنه کردن اعتیاد در مردان این خانواده ها کمتر دیده می شود. این زنان، با شناخت شخصیت همسران خود از انحراف احتمالی آنها جلوگیری می کنند.

آنان به خوبی می دانند همسرانی که دارای شخصیت خود کم بین، مسئولیت ناپذیر، مضطرب، لجباز و پنهانکار هستند، به راحتی وارد عرصه اعتیاد می شوند.

بنابراین، زنان باید در منزل، هوشیارانه عمل کنند و تمام توان خود را برای داشتن یک خانواده خوب و در محیطی آرام به کار گیرند.

اینگونه زنان، فضای خانه را با نشاط، دور از تنش و شاداب و آرام می کنند و از هر گونه روابط مجادله آمیز و درگیری لفظی با همسر خود خودداری می کنند. زیرا آنان به خوبی میدانند که جو بدون تنش خانه سبب می شود همسر برای داشتن آرامش زودگذر و دوری از محیط پرتشنج خانه، به سوی مصرف مواد سوق پیدا می کند.

این گونه زنان در صورت بروز انحراف همسران خود، به جای آن که چشمان خود را به روی واقعیت ببندند، و همچنین به جای درگیری و خشم گرفتن و برخورد نادرست، با آرامش و بدون ایجاد اضطراب و سرزنش و ملامت همسر خود، ابتدا مشکلات را بررسی می کند و با ارائه راهکارهای صحیح، راه سالم را به همسر خود نشان می دهند. آنها از نصیحت کردن، خودداری کرده و با دادن راهکارها و رفتار مناسب، همسران خد را از اعمال ناشایست و مصرف مواد آگاه می کنند.

این گونه همسران، شرایط و خواسته ها خودرا با همسر خود در میان گذارده و انتظارات خود را در خصوص منع مصرف سیگار، مشروبات الکلی و مواد مخدر مشخص می کنند.        

زنان باید ساعاتی را در منزل برای گفت و گو و مشورت و صحبتهای صمیمانه با همسران خود اختصاص دهند تا باعث شود که آنها در منزل، احساس امنیت و آرامش کنند و منزل برای آنها محیطی باشد که هر روز محل کار خود را تا منزل باشور و شوق طی کنند.

زن باید سعی کند مواقعی که همسرش، دیر به منزل می آید، به جای بازجویی و توبیخ او، مانند همیشه از او استقبال کند تا حرف نگفته ای بین آنها باقی نماند و همسرش بداند که مساله با گفتن حقیقت به خوبی حل می گردد، در حالی که دروغگویی باعث مشکوک شدن بیشتر زن می شود و درگیریهای بعدی از همین نقطه آغاز میگردد. باید توجه داشت که زنان می باید برای به دست آوردن اعتماد همسر خود، صبر داشته باشند و شرایط مناسب جهت آن را مهیا کنند.

زنان باید به همسران خود یادآوری کنند تا در زمان بروز مشکلات، از قبیل مشکلات مادی و اقتصادی، مشکلات اجتماعی و مشکلات شغلی، با آنها مشورت کنند و از حل کردن این مشکلات به تنهایی اجتناب کنند. چرا که این مساله، ممکن است فراتر از توان یک نفر باشد و ممکن است ناکامی در حل کردن این مشکلات به صورت انفرادی، زمینه ابتلا به اعتیاد را فراهم کند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar