مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٩

امروزه بسیارى از والدین از شیطنت بسیار زیاد کودک خود شکایت مى کنند و چون علت این فعالیت بیش از اندازه را نمى دانند، مرتب فرزندشان را سرزنش مى کنند، او را مورد انتقاد و تنبیه زیاد قرار مى دهند و حتى عده اى از والدین کنترل خود را از دست داده و این کودکان را به شدت کتک مى زنند.


بیش فعالى کودکان را در کودکى درمان کنید

 

آیا کودک شما نیز مرتب در حال حرکت و فعالیت است و حالتى از بى قرارى و ناآرامى در او مشاهده مى کنید؟ متوجه حواس پرتى و ضعف درسى او نیز شده اید؟

 

امروزه بسیارى از والدین از شیطنت بسیار زیاد کودک خود شکایت مى کنند و چون علت این فعالیت بیش از اندازه را نمى دانند، مرتب فرزندشان را سرزنش مى کنند، او را مورد انتقاد و تنبیه زیاد قرار مى دهند و حتى عده اى از والدین کنترل خود را از دست داده و این کودکان را به شدت کتک مى زنند.

 

اما شاید کودک به شدت ناآرام و بى قرار شما دچار بیش فعالى باشد. اختلال بیش فعالى در اغلب موارد با نقص توجه همراه است و معمولاً تشخیص آن در سنین زیر ۵ سال تا حدى مشکل است، چرا که ممکن است با رفتارهاى طبیعى و شیطنت آمیز کودکان اشتباه گرفته شود.

 

 

* کودک بیش فعال احساس خطر نمى کند

 

کودکان بیش فعال در برابر مواردى که باید به صورت طبیعى احساس خطر کنند، هیچ حسى ندارند و گاه در آنها اختلالات رفتارى نیز دیده مى شود مثلاً رفتارهاى پرخاشگرانه دارند و براى آسیب رساندن به دیگران آنها را تهدید مى کنند. حتى ممکن است به حیوانات نیز صدمه بزنند یا نادانسته در اعمال خلاف قانونى چون سرقت، تقلب و ... شرکت کنند. این کودکان وسایل نوک تیز را داخل پریز برق مى کنند، دوست دارند با ته مانده سیگار بازى کنند، به دروغگویى و ارتباط با بزرگ تر از خود گرایش دارند و به نظر مى رسد چشم وگوش آنها بیش از سایر هم سن هاى خود باز است.

 

 

* بیش فعالى از عملکرد اجتماعى و تحصیلى کودک مى کاهد

 

از آنجا که این کودکان دامنه توجه محدودى دارند، نمى توانند در حین درس خواندن تمرکز لازم را داشته باشند بنابراین به سرعت حواسشان پرت شده و دچار مشکل یادگیرى مى شوند. کودکان بیش فعال از نظر اجتماعى نیز قدرت تأثیرگذارى مثبت بر دیگران را ندارند و مرتب مورد انتقاد قرار مى گیرند و با سایر کودکان دچار مشکل مى شوند. آنان بخوبى از عهده تکالیف مدرسه به علت این که مستلزم تلاش ذهنى مداوم و تمرکز است برنمى آیند.

 

 

* نقش شما در درمان کودک بیش فعالتان چیست؟

 

وقتى مطمئن شدید که کودکتان واقعاً نشانه هایى از این اختلال را دارد ـ که البته تشخیص این امر برعهده پزشک متخصص است ـ براى کمک به درمان و بهبود فرزند خود تلاش کنید. انرژى اضافه این کودکان باید صرف فعالیت هاى مثبت از جمله ورزش شود. کودک بیش فعال خود را به هیچ وجه کتک نزنید. بویژه به خواب شبانگاهى وى توجه داشته باشید تا زودتر به رختخواب برود. این کودکان نباید زیاد از وسایلى مانند رایانه و تلویزیون استفاده کنند و اگر رفتار آنان موجب آزار و اذیت فراوان شود، بهتر است با روانپزشک کودک و نوجوان مشورت کرد.

 

 

* نقش تغذیه در درمان بیش فعالى کودکان

تحقیقات نشان مى دهد که غلظت اسیدهاى چرب در این کودکان خیلى پائین است لذا کنجد، تخمه کدو، تخمه آفتابگردان، ماهى آزاد و ساردین منبع خوبى براى تأمین اسیدهاى چرب امگا۳ و امگا ۶ این کودکان است. ویتامین۶ B، رفع کمبود آهن، دریافت منیزیم و روى مى تواند به میزان قابل ملاحظه اى بیش فعالى کودکان را کاهش دهد.

 

 

والدین باید توجه داشته باشند که با وجود تمام موارد ذکر شده، متخصصان مى توانند اختلال بیش فعالى کودکان را تشخیص دهند و با پیش بینى موارد لازم در این زمینه به رفع مشکلات کمک کنند. اگر این کودکان در سنین پائین معالجه نشوند، احتمال این که در نوجوانى دچار رفتارهاى ضداجتماعى و افسردگى شوند بسیار است.کارشناسان و متخصصان به والدین توصیه اکید دارند که حتماً در دوران کودکى براى معالجه کودک بیش فعال خود اقدام کنند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar