مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

ابزارهای سنجش و برنامه­های درمان اعتیاد، کودک­آزاری و خشونت زناشویی را از ابتدا به طور مجزا مورد بررسی قرار می­دهند. در حالیکه هر خانواده وابسته در مورد امکان بروز خشونت و بالعکس هر خانواده خشن از نظر وجود فرد وابسته بایستی مورد ارزیابی دقیق قرار گیرند. چندین مسئله باعث شده که بحث در زمینه آزار جسمی، جنسی، عاطفی و نیز سوء مصرف مواد برای خانواده­ها و افراد معتاد دشوار باشد؛

 

1) سیستم­های خانوادگی اعتیادی و خشونت­آمیز گرایش به بسته بودن دارند

2) انعطاف­ناپذیری همراه با شرم و احساس تقصیر دارند و نفوذ در این سیستم­ها نیز برای متخصصین دشوار است.

3) سوء مصرف و خشونت در اغلب موارد به وسیله اعضای خانواده، انکار شده یا کم­ارزش تلقی می­شود.

4) پنهان­کاری یک عامل پویای قوی در کودک­آزاری جنسی است و اغلب با تهدید کودک همراه می­باشد.

5) کودکان و همسران نیز ممکن است به خاطر ترس از تلافی کردن همسر از افشای موارد خشونت و سوء مصرف خودداری کنند (بلاک،1990).

6) مسأله وفاداری به خانواده، افشای مشکلات(اعتیاد و خشونت) را برای خانواده­ها دشوارتر می سازد.

 

هویت اعضای خانواده درگیر در مصرف مواد و خشونت باید مورد بررسی قرار گیرد. خانواده­هایی ممکن است دارای چندین فرد معتاد یا چندین خلاف­کار و نیز چندین مورد (بزرگسال و کودک) آزاردیده باشند. به این دلیل است که هر عضو خانواده در هر دو سیستم وابسته و خشونت­آمیز باید مورد ارزیابی دقیق متناسب با سن و مستقل از اعضای دیگر خانواده قرار گیرد.

 

متخصصین باید ارزیابی دقیقی از تک­تک اعضای خانواده به عمل آورند. به عنوان مثال وقتی زوجی در بحران زناشویی ( طلاق یا عدم طلاق ) درگیر است مصلحت آن است که قبل از پرداختن به کودکان ، مشکلات زوجین را بررسی کند.

 

در مرحله آغازین درمان، به یک ارزیابی از چگونگی و دامنه اعتیاد و پیامدهای بدنی، روانی، عاطفی، اجتماعی، شغلی و خانوادگی آن نیاز داریم. ممکن است برای بررسی اثراتی که مواد بر بدن گذارده‌اند معاینه بدنی هم انجام شود. پیامدهای اعتیاد همه جنبه‌های زیستی، روانی و اجتماعی را در بر می‌گیرد.

 

سنجش، می‌بایست برای رفتارهایی باشد که حاصل اعتیاد است و مستقیم و غیر مستقیم به اعتیاد مربوط می‌شود. به بیماری، نام ویژه‌ای داده می‌شود. مثلاً بیماری اعتیاد به مواد مخدر و بسته به زمینه درمانی، مثلاً بیماری الکلیسم.

 

در واقع، این بیماری است که مشکل موجود است نه شخص بیمار، این کار باعث می‌شود احساس گناه و شرم و داغ ننگی که با اعتیاد همراه است کاهش یابد. در هنگام سنجش اعتیاد در کسانی که بیماری روانی هم دارند ممکن است لازم باشد رویکرد خود را اصلاح نماییم. اگر که قبلاً در یک بیمار روانی تشخیص اعتیاد به درستی داده شده باشد و به ویژه اگر بیمار بستری شده باشد، این رویکرد را می‌توان هدایت کرد و بر اعتیاد تمرکز کرد و اگر اعتیاد تشخیص داده نشده باشد شاید لازم باشد که بدون قضاوت و برخورد، علت آن معلوم شود.

 

در مورد کسانی که بیماری روانی شدید دارند باید با احتیاط و مهارت از فنون مداخلاتی استفاده کرد. برای یک ارزیابی دقیق از آسیب روانی در اعتیاد، خواه علایم و نشانه‌های مر ضی بیماری روانی در درجه اول اهمیت باشد و خواه به علت استفاده از مواد مخدر یا الکل پیدا شده باشند، باید توجه خاصی به تعیین آنها شود. اساساً همه بیماران معتاد، آسیب روانی گذرایی دارند که ناشی از مصرف حاد یا مزمن مواد مخدر یا الکل است.

 

هر چند که تعیین و تشخیص نهایی آسیب‌ روانی باید به یک دوره وسیع پس از سم‌زدایی (چند هفته یا چند ماه بعد) موکول شود اما در آغاز ارزیابی اولیه هم می‌بایست، سنجش صورت گیرد. نیاز به تعویق سنجش نهایی به آینده به این علت است که تعداد خیلی زیادی از معتادان، آسیب‌های روانی نشان می‌دهند که ثانویه بر اعتیاد است و هرگاه اعتیاد درمان شود این آسیب‌ها برطرف می‌شود.

 

 نشانه‌های مرضی رایج بیماری روانی از جمله افسردگی و اضطراب که در نخستین هفته پس از سم زدایی خیلی شایع هستند، توهم ، هذیان ، مختل بودن شناخت  و آشفتگی­های شخصیتی می‌باشند.

توهم و هذیان ناشی از مواد ظرف چند روز برطرف می‌شود. بیشتر اختلالات شناختی(عدم تمرکز و اختلال حافظه) در اولین سه هفته پس از سم­زدایی بر طرف می‌شود اما اختلالاتی که دوام زیاد داشته باقی می‌ماند و تنها پس از دو سال پاک بودن است که از بین می‌رود.

 آشفتگی‌های شخصیتی ناشی از بیماری اعتیاد اگر درمان شود کندتر ولی قاطعانه‌تر علاج می‌شود و معمولاً در مورد تصمیم به ازدواج نیز مدت 2 سال پاکی ملاک می­باشد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar