مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٧

اثرات ورزش در ترک اعتیاد
* سرعت متابولیسم بدن را افزایش می­دهد، در نتیجه نسبت به وقت استراحت، انرژی در بدن با کارآیی بیشتری می­سوزد و مصرف می­شود.


 

درمان اعتیاد(13)

 

اثرات ورزش در ترک اعتیاد
* سرعت متابولیسم بدن را افزایش می­دهد، در نتیجه نسبت به وقت استراحت، انرژی در بدن با کارآیی بیشتری می­سوزد و مصرف می­شود.

* ذخایر چربی بدن را سوزانده و بافت­های ماهیچه­ای را می­سازد. سلول­های ماهیچه­ای از نظر متابولیکی فعال هستند ولی سلول­های چربی غیر فعالند.
* اسیدهای چرب آزاد را افزایش می­دهد و بدن چربی­های غذایی را بهتر فرآیند و مصرف می­کند.
* کلسترول تام( کل کسترول سرم را کاهش داده و مقدارHDL  یک نوع چربی مفید و خوب دربدن) سرم را افزایش می­دهد که باعث کاهش خطر بیماری­های قلبی می­­شود.
* فشار خون را کاهش می­دهد.
* مقدار مواد شیمیایی مغز مثل " اِندورفین" را افزایش می­دهد که باعث آرامش و بهبود اعصاب و رفتار می­شود. در نتیجه فرد از لحاظ روحی و فکری به همان اندازه سلامت جسمی، احساس شادابی و سلامتی می­کند.
ورزش­های آئروبیک (هوازی)

در این دسته از ورزش­ها، بدن با مصرف مقادیر زیاد اکسیژن، انرژی را می­سوزاند و فعالیت قلب و ضربان نبض را ازحالت معمولی و ثابت همیشگی، افزایش می­دهد. ورزش هوازی، قسمت­های عضلانی زیادی را از بدن فرد فعال می­کند، مثل عضلات ساق پاها وعضلات بازوها. ورزش­های هوازی شامل موارد زیر است: پیاده­روی، آهسته­دویدن، دوچرخه­­­سواری، شنا، قایق­­سواری، ورزش­های مرحله­­ای، اسکی، بالا و پایین رفتن از پله و سایر وزش­­های فعال مثل تنیس و والیبال.

ورزش های غیر هوازی

این دسته از ورزش­ها، توانایی­ها و قابلیت انعطاف عضلات را افزایش داده ولی ضربان نبض و فعالیت قلب را افزایش نمی­دهند. این ورزش ­ا شامل: ورزش­های سنگین و ورزش­های سبک بدون وسیله است.

برای انجام یک برنامه ورزشی:

 • ورزشی را که دوست دارید، انتخاب کنید.
 • محل انجام آن را انتخاب کنید.
 • به آرامی آن را شروع کنید.
 • یک لباس ورزشی مناسب تهیه کنید.
 • به نوع سیستم بدنی خود و پاسخ­گویی آن به ورزش توجه کنید.

 

نکاتی درباره درمان موفق

استاندارد تعریف­شده­ای برای اهداف درمان وجود ندارد. مدل سنتی، موفقیت درمانی را به عنوان پرهیز طولانی از مصرف و رفتارهای اعتیادی می­داند. اما بهبودی نسبی با پاکی مستمر و پرهیز بیش از دو سال، تعریف می­شود. 

 • ورود به زندگی جدید: به خاطر تغییرات هیجانی ویژه در طول درمان، برگشت به محیط کار و خانواده بسیار مخاطره­آمیز و استرس­زا است. عامل پیدایش اعتیاد، خانواده نباشد ولی در درمان نقش تعیین­کننده­ای دارد.
 • ادامه ارتباط متقابل بین درمان­گر و مراجع: یکی از مهمترین منابع در دسترس حفظ ارتباط مستمر بین مراجع و درمان­گر است. مانند بیماری­های دیگر، ارتباط با متخصص حرفه­ای باید مکرر بوده و در زمان­های مختلف خوشحالی و ناراحتی تداوم پیدا کند. متأسفانه برای ارائه مراقبت از کلیه معتادین تحت درمان امکانات درمانی کافی نیست.
 • صداقت با درمان­گر برای هر دو مفید است: سعی کنید اطلاعات کامل­تری به دکتر بدهید ارزش تشخیصی و درمانی بالایی دارد افرادی که با بهبودی از اعتیاد مشکل دارند ممکن است افشای اطلاعات ناتمام خود را به روش­های مختلف توجیه کنند. اعتماد دو طرفه، احترام و ارتباط متقابل انعطاف­پذیر بین درمان­گر و مراجع، از ملزومات درمان است.
 • بهبودی مهمتر از پرهیز است، متضمن ارتباط با هم­قطاران است و مستلزم آن است که فرد خودسنجی کرده و به کمک گرفتن از افراد مراقب ادامه دهد.
 • راهنمای حرفه­ای در مسیر حرکت از اعتیاد فعالانه به بهبودی ضرورت دارد.
 • روان­درمانی فردی به همراه برنامه­های 12 قدم تداوم درمان را در پی دارد.
 • ترتیب اولویت­های زندگی خود را بطور متمایز مشخص کنید و از بهبودی دلسرد نشوید. یاد بگیرید بعد از تعیین اولویت­ها چطور خود را تغییر دهید.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar