مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

 این آدم چه دردی دارد یا داشته؟

یک اصل وجود دارد که هیچ آدمی بی دلیل و علت معتاد نمی شود. بلکه همیشه یک جای کار ایراد دارد که یک جوان به سمت مصرف مواد مخدر می رود . این را هم بدانید که بر خلاف آن چیزی که فکر می کنید و شاید شنیده اید، مصرف مواد مخدر اصلاً چیز ناراحت کننده و یا مثل دارو" تلخ" نیست؛ بلکه آدم با مصرف این مواد، وارد یک دنیای ایده آل می شود و علاوه بر فراموش  کردن کشتی های غرق شده زندگی اش ، حسابی هم کیف می کند. منتها اشکال  کار اینجاست که این بهشت مصنوعی گران تمام می شود و بعد از چند تجربه،


چند نکته در مورد پیشگیری از اعتیاد

 این آدم چه دردی دارد یا داشته؟

یک اصل وجود دارد که هیچ آدمی بی دلیل و علت معتاد نمی شود. بلکه همیشه یک جای کار ایراد دارد که یک جوان به سمت مصرف مواد مخدر می رود . این را هم بدانید که بر خلاف آن چیزی که فکر می کنید و شاید شنیده اید، مصرف مواد مخدر اصلاً چیز ناراحت کننده و یا مثل دارو" تلخ" نیست؛ بلکه آدم با مصرف این مواد، وارد یک دنیای ایده آل می شود و علاوه بر فراموش  کردن کشتی های غرق شده زندگی اش ، حسابی هم کیف می کند. منتها اشکال  کار اینجاست که این بهشت مصنوعی گران تمام می شود و بعد از چند تجربه، مجبور می شوید مشتری دائم و دست و پا بسته اش شوید. این وسط یک نکته با مزه هم وجود دارد، دو دسته آدم بیشتر در معرض اعتیاد هستند. یکی آنهایی که ضعیف النفس هستند و نمی توانند جلو خودشان را بگیرند، یکی هم آنهایی که زیادی اعتماد به نفس دارند و معتقداند که هیچ وقت معتاد نمی شوند. تحقیقات اهل فن هم نشان می دهند که در بیشتر موارد، گرایش هم اغلب به دلایلی مثل فشارگروه همسالان زمانی که آدم نمی خواهد پیش آنها کم بیاورد؛ خانواده ، زمانی که مثلاً جوان مستعد ما توی جیب بابایش مواد کشف می کند یا خانواده مستبد یا زیادی بی خیال اند . فشار زندگی، مثلاً وقتی که بیکار می شود، کنکور دارد یا «عشق اش رفته نیومده» و ... بوجود می آید. اما اگر می خواهید بدانید که آمارهای رسمی در مورد علت معتادشدن بروبچ ایرانی چیست، بدانید که بر اساس اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر، 90 درصد ما در معرض تعارف مواد مخدر هستیم و در این میهمانی ناخوانده ، 22 درصد به دلیل کنجکاوی ، 18 درصد به دلیل لذت بیشتر و 13 درصد برای تفریح می شوند و البته 50 درصد مابقی هم انگار که این کار توی خون شان بوده، هیچ دلیل خاصی برای معتادشدن نداشته اند. ضمن اینکه فکر نکنید که معتاد جماعت از روی ندانستن همه این ها رفته و معتاد شده، بر اساس اعلام انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران، 30 درصد معتادها در ایران مدرک بالای دیپلم دارند و فقط 9 درصدشان اعلام کرده اند که به دلیل اعتیاد بی کار شده اند.

 

 

بازگشت به زندگی

یک عقیده شایع بین معتاد جماعت وجود دارد که می گوید: « ترک کردن خیلی آسان است.» آنقدر که بعضی های شان سابقه صدبار ترک کردن دارند. نکته ماجرا هم دقیقا همین جاست. مهمترین بخش مداوا و به نوعی درمان اعتیاد ، فراهم کردن شرایطی است که او «پاکی» اش را حفظ کند. اتفاقاً این بخش از کار، کار اطرافیان است. چرا که معتاد به مواد مخدر وابسته شده و خانواده و دوستان به رفتار او، و اغلب رفتار اطرافیان و کم تحملی آنها یا زخم زبان ها باعث عود اعتیاد می شود. پس در قدم اول باید به او اطمینان بدهیم که در کنارش هستیم و شرایط اش را پذیرفته ایم و در قدم بعدی، باید تلاش کنیم که کمترین درد و ناراحتی را برای ترک کردن تحمل کند. استفاده از مشاوره تخصصی هم یک اصل در این کار است و مثل بیماری های دیگر باید از خود درمانی پرهیز کنید. در مجموع 1200 مرکز درمان اعتیاد معبر در کشور وجود دارد اما NGO هایی مثل «تولد دوباره»، NA ، کنگره 60 و... که روش «رفتار درمانی» دارند، بهترین گزینه ها هستند. ضمن اینکه در این مورد هم مراحل پس از درمان به اندازه خود درمان اهمیت دارد و از همه مهم تر ، برای موفق شدن خواست خود فرد مهم است. بر اساس آمار ، تنها 20 درصد معتادها آماده درمان اند، 40 درصد مردد هستند و 40 درصد مابقی برای ترک کردن مقاومت می کنند و این مساله نقش شما را در ترغیب و تشویق او دو  چندان می کند. برای رفع و رجوع ماجرا هم نه خودتان عجله داشته باشید نه به معتاد بیچاره القا کنید که یک شبه خوب می شود. کلاً درمان یک شبه اعتیاد یک طور شوخی و کلاه برداری است. چرا که کنترل اعتیاد ، مجموعه ای از روش های دارودرمانی و رفتاردرمانی است. اگر هم همین الان من و شما برای ترک اقدام کنیم، دو نوع نسخه برای مان می پیچند،  «سم زدایی» و « متادون درمانی» ؛ در روش اول با وجود 70 درصد موفقیت اولیه، احتمال بازگشت به اعتیاد بالاست و 30 درصد احتمال موفقیت وجود دارد. اما در روش نگهدارنده متادون درمانی، موفقیت درمان 50 درصد است. متادون هم البته یک ماده مخدر صنعتی از خانواده خشخاش است با این تفاوت که برخلاف مخدرهای دیگر، به جای دوره اثر 4 ساعته ، 24 ساعت آدم را بی نیاز می کند. ضمن اینکه مصرف متادون نه معتاد را به اوج نشاگی می برد و نه اجازه می دهد به قعر خماری بیفتد.

 

 

چند توصیه برای نوجوان ها

 

4 راهکار برای  واکسینه شدن نسبت به اعتیاد

 

اعتیاد مشکلی است که اگر گرفتارش شوید به این راحتی ها نمی توانید از چنگش فرار کنید. هم جسم تان را اسیر خودش می کند و هم این که شمایی که به توهم فرار از مشکلات و لذت بردن و راحتی، سراغش رفته اید را از همه لذت ها محروم می کند. پس باید برای مبارزه با بلایی که گاهی ناخواسته ممکن است سراغ تان بیاید، حسابی آماده شوید.

  1. اول به خودت نگاه کن!

بحرانی بودن دوران نوجوانی به خاطر نقش جدیدی است که شما در جامعه پیدا می کنید.در واقع شما برای اولین بار حق رای دارید و تغییراتی در ظاهرتان دیده می شود و رشد مغزی تان سرعت بیشتری پیدا می کند و دیدتان نسبت به جامعه و افراد عوض می شود. شما باید به رفتار خودتان دقت کنید و ببینید چرا در خانواده به عنوان یک بچه با شما برخورد می شود. در حالی که در بین فامیل به عنوان یک بزرگسال شناخته می شوید. باید ببینید بزرگانه رفتار می کنید و در قبال کارهای تان پاسخگو  هستید یا نه. شما،پدر و مادرهای فردا هستید و نباید با این حرف ها که پدر و مادرم گیر می دهند و دیالوگ پذیر نیستند و ... خودتان و کارهای تان را توجیه کنید. اگر این رابطه به صورت دوطرفه برقرار نشود چند سال بعد با خانواده همسرتان چطور می خواهید رابطه برقرار کنید؟ با همکارهای تان در محل کار چطور؟ اگر جایگاه خودتان را نشناسید و مهارت های زندگی را یاد نگیرید، قطعا جامعه با مشکلات زیادی روبرو خواهد بود.

 

  1. آزادی و اعماد به نفست را در حد  متعادل نگه دار!

گروه های دوستی مهمترین و اثرگذارترین گروه ها روی شما هستند. درواقع گاهی زیر فشار دوستان تان تصمیم می گیرید مثلا به سمت مواد مخدر بروید. اعتماد به نفس بالا و فکر کردن به اینکه من قوی تر از آن هستم که گروه روی من تاثیر بگذارد، به اندازه اعتماد به نفس پایین داشتن و ضعیف بودن خطرناک است. باید بدانید که هیچ وقت در این موارد به خودتان مغرور نشوید. جذابیت های موضوعی مثل اعتیاد آنقدر زیاد هست که هرکسی را جذب کند. دروازه بان ها می گویند: هیچ گلی خورده نمی شود مگر آنکه دروازه بان اشتباه کند. اعتیاد هم یک جور گل خوردن است. اگر به مصرف موادمخدر گرایش دارید باید به دنبال علت بگردید. ببینید مشکل از اعتماد به نفس تان است یا مهارت نه گفتن ندارید یا اصلا هیچ کدام از این ها نیست و دوستان و الگوهایی را برای خودتان انتخاب کرده اید که دارند شما را به بیراهه می کشند.

باید آزادی را هم برای خودتان تعریف کنید. من الان می توانم یک لیوان را محکم به زمین بزنم. ممکن است شانس بیاورم و لیوان سالم بماند اما اگر شکست چه؟ گاهی آدم دلش می خواهد با 200 کیلومتر سرعت رانندگی کند. ممکن است احساس خوبی به من دست بدهد اما اگر باعث مرگم شد چه؟ همیشه انسان باید با عقلش پیش برود و آزادی را در همه چیز مجاز نداند.

 

 

  1. اعتیاد طبل تو خالی است؛گولش را نخور

 

یک قسمتی در مغز وجود دارد به نام مسیر پاداش. در این مسیر، زمانی که از چیزی لذت می بریم دوکامین ترشح می شود. وقتی فرد مواد مخدر مصرف می کند، این ماده آنقدر ترشح می شود که آن آدم می تواند یک کتاب چند صد صفحه ای را برای بار چندم و بدون احساس خستگی بخواند. بعد این فرد با خودش فکر می کند که وقتی بدون تنش می توانم این انرژی و لذت را به دست بیاورم چرا برای به دست آوردن این انرژی بروم مثلا ورزش کنم؟ در واقع ابتدا با یک هزینه کم یک لذت فوق العاده را تجربه می کند. اما بعد از یک مدت دیگر آن لذت اولیه و آن انرژی را کسب نمی کند. اما مجبور است آن کار را انجام بدهد. در واقع بعد از مدتی هزینه های جسمی اعتیاد زیاد می شوند و سود و لذت و انرژی آن به صفر می رسد.

 

  1. مشورت را فراموش نکن!

حالا اگر شما گرفتار این قضیه اعتیاد شدید باید مشورت کنید و یک راه حل درست برای حل این مشکل پیدا کنید. مطمئنا بهترین طرف مشورت خانواده است. نباید از مشورت کردن هیچ ابایی داشته باشید. مشکل اعتیاد بزرگ تر از آن است که شما بتوانید به تنهایی با آن دست و پنجه نرم کنید.

باید بدانید هر وقت احساس کردید به سیگار، حتی گرایش دارید یا دل تان می خواهد لذت مصرف موادمخدر را تجربه کنید و یا استرس های زندگی تان ممکن است شما را به این سمت بکشاند، حتما مشورت کنید. با تمام تلخی ها و نگرانی هایی که وجود دارد باز هم خانواده و بعد هم یک مشاور، بهترین افراد برای مشورت کردن و در میان گذاشتن این مشکل هستند. تجربه نشان داده کسانی که  همراه خانواده برای درمان اقدام می کنند دوره درمان موفق تری دارند.

 

کدهای اضافی کاربر :






Powered by WebGozar