مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

اثنی عشر یا دوازدهه عضوی است که باعث ارتباط معده با روده کوچک می شود که طول تقریبی آن حدود  25 تا 30 سانتیمتر است. اثنی عشر نیز مانند دیگر اعضای بدن زخم می شود و شایع ترین علامت زخم اثنی عشر در قسمت فوقانی شکم و پایین جناق سینه است که اغلب با گرسنگی تشدید شده و با مصرف غذا به طور موقت بهبود می یابد. درد زخم اثنی عشر می تواند به پشت تیر بکشد و یا گاهی با نفخ شکم موجب بیدار شدن شخص شود. یکی از مشخصه های درد زخم اثنی عشر، دوره ای با فصلی بودن آن است ، به طوری که ممکن است برای چند هفته و هر روز درد وجود داشته باشد و به دنبال آن، برای چند ماه خود به خود برطرف شود، اما دوباره عود می کند. دکتر ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص بیماری های گوارشی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گویی با این وبلاگ خاطرنشان کرد که مبنای ایجاد زخم اثنی عشر در  20 تا  28 درصد مردم زمینه ژنتیکی دارد که این نوع معمولا در کودکان شایع تر است. وی افزود همچنین در گروه خونی او  O نیز زخم اثنی عشر بیشتر است در حالی که در گروه خونی آ A زخم معده بیشتر مشاهده می شود. دکتر دریانی گفت با مصرف برخی داروها ضد التهابی غیراستروئیدی و مسکن که برای درد مفاصل استفاده می شود مثل آسپیرین دیکلوفناک ، ایندومتاسین و بروفن بخصوص در برخی موارد موجب خونریزی می شود.
وی درباره اینکه آیا مصرف استامینوفن نیز در زخم اثنی عشر تاثیر دارد گفت استامینوفن تاثیری ندارد اما بر خلاف گذشته که می گفتند مصرف این دارو هیچ خطری ندارد باید دانست که امروزه ثابت شده است که مصرف استامینوفن همراه با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی خطر عوارض کلیوی دارد. وی در پاسخ به این سوال که آیا زخم اثنی عشر قابل ترمیم و درمان است یا نه ، گفت در کسانی که زخم اثنی عشر دارند قرص های کنترل کننده اسید معده همچون رانیتیدین ، سایمیتیدین و امپرازول ، زخم معمولا کنترل می شود ، اما اگر شخصی میکروب هلیکوباکتر داشته باشد و فقط به داروهای کنترل کننده اسید معده اکتفا کند بیشتر از  90 درصد موارد در سال اول زخم عود می کند. دکتر دریانی اضافه کرد در صورتی که در کسانی که زخم اثنی عشر همراه با میکروب دارند ، درصورت درمان میکروب هلیکوباکتر عود مجدد زخم در یک سال کمتر از 10 درصد است. وی گفت در ایران به دلیل اینکه آنتی بیوتیک در کودکی و جوانی به صورت غیر علمی مصرف می شود به طوری که برخی برای سرماخوردگی و گلودرد ویروسی نیز خودسر از آنتی بیوتیک استفاده می کنند و اغلب دروه کامل آنتی بیوتیک را ادامه نمی دهند ، باعث مقاومت خیلی از میکروب ها نسبت به این آنتی بیوتیک می شوند. وی گفت یکی از آنتی بیوتیک های خیلی خوب که روی میکروب هلیکوباکتر تاثیر دارد مترونیدازول است. وی اضافه کرد آمار نشان می دهد که در ایران 40 درصد مردم به خصوص خانم ها نسبت به این آنتی بیوتیک مقاوم هستند و به علتی که گفته شد ریشه کنی میکروب هلیکوباکتر در غرب خیلی راحتر و مطمئن تر از ایران انجام می شود. در کسانی که دچار میکروب هلیکوباکتر هستند آمار در ایران نشان می دهد که در افراد بالای 50 سال حدود 70 تا 80 درصد آلودگی به این میکروب را دارند و از این تهداد فقط  10 درصد دچار زخم اثنی عشر می شوند. دکتر دریانی می گوید فردی که به میکروب هلیکوباکتر آلوده است لازم نیست که حتما این میکروب را از بین ببرد ، مگر اینکه زخم معده یا اثنی عشر داشته باشد و یا در فامیل درجه اول او کسی سابقه سرطان معده داشته باشد ، یا خود وی سابقه عمل جراحی معده داشته باشد یا اینکه مخاط معده اش دچار التهاب باشد، به خصوص وقتی که مخاط نازک شده باشد. دکتر دریانی درباره نقش استرس و میزان بروز زخم اثنی عشر می گوید: اگر چه استرس و فشارهای عصبی موجب ترشح اسید و ایجاد علایم سو» هاضمه بدون زخم می شود اما خود استرس و فشارهای عصبی نمی تواند سبب ایجاد زخم پپتیک شود اما در افرادی که دچار زخم اثنی عشر هستند، تنش های عصبی و روانی و کشیدن سیگار می تواند در تشدید علایم موثر باشد. دکتر دریانی گفت یک مبنای ایجاد زخم اثنی عشر در افراد مسایل میکروبی به خصوص میکروب هلیکوباکترپیلوری است و اگر این میکروب به موقع تشخیص داده شود و ریشه کن شود موجب درمان زخم اثنی عشر در فرد می شود.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar