مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٢/۱۳

والد سلطه­جو و کنترل­کننده

 «باریش» از بیدار شدن صبحگاهی متنفر است. بلافاصله بعد از بیداری با موج تهمت­ها و شکایات همسرش روبه­رو می­شود. او همواره این کارش را تکرار می­کند. چرا پول کافی برای پس­انداز بازنشستگی­مون ذخیره نکردی؟ خیلی نگرانم می­ترسم روزی زن بی­خانمان و خیابانی بشم." هر چقدر در مورد بیمه بازنشستگی­مان به او اطمینان خاطر دهم و بگویم همین الان هم مبلغ کافی کنار گذاشته­ام، او اهمیتی نمی­دهد. هرگز اطمینان خاطر پیدا نمی­کند. همیشه می­گوید من در ازدواج گولش زده­ام و با گفتن ثروتمند بودنم او را فریب داده­ام. با اینکه عاشق او هستم، می­گوید که تو مرا یک شی یا یک کالای جنسی می­بینی. بیست سال است که هر روزه مرا متهم می­کند و هر چه به وی توضیح می­دهد فایده ندارد. منظور ثروتمند بودن یا پولدار بودن من نیست، در ذهنم از پولداری هدفم داشتن ماشین مناسب و موقعیت شغلی خوب است. "بهش می­گم از صمیم قلب دوستش دارم، داشتن یا نداشتن رابطه جنسی اهمیت چندانی برام ندارد.

حرفهای من شاید او را چند دقیقه­ای آرام کند، اما قبل از هرگونه احساس آرامشی موضوع دیگری را پیش می­کشد. دوست دارم تو خونه آرامش و ثبات باشد اما اوضاع به همین روال هست که گفتم. خدا را شکر می­کنم سر کار می­رم هر روز مجبور نیستم این غر و لندها را تحمل کنم (متاسفانه ابن اتفاق هر اخر هفته­ای روی می­دهد). از این به آن اطاق دنبال من راه می­افتد، گریه و زاری می­کند، سرم داد می­زند و مرتب به من اتهام می­زند. در منزل احساس اسارت می­کنم. نمی­دانم چه کنم."

واقعاً کار کمی از دست باریش ساخته است. توصیفات باریش در مورد رفتار زنش نازلی، از وجود نوعی اختلال شخصیت ویژه در زنش حکایت دارد. ظاهراً همسر وی از افکار وسواسی و اختلال شخصیت مرزی در رنج است. این اختلال را در فصول آتی مورد بررسی قرار خواهیم داد. باریش باید بپذیرد، مورد بدرفتاری عاطفی قرار می­گیرد و نازلی نیاز به دریافت کمک تخصصی درمانی دارد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar