مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۸

یک تیم بین‌المللی از اقتصاددانان، عصب‌شناسان و کارشناسان آمار، گزارشی از شادترین کشورهای جهان در سال 2015 منتشر کردند. هدف از انتشار این گزارش، تعیین شادترین و مرفه‌ترین کشورهای جهان و کمک به سیاستگذاران برای بهبود اوضاع است. در این رتبه‌بندی، سوئیس رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
نکته جالب این است که 8 کشور شاد جهان در نیمکره شمالی جهان قرار گرفته‌اند. به گزارش بیزینس اینسایدر پس از سوئیس می‌توان نام ایسلند، دانمارک، نروژ، کانادا، فنلاند، هلند و سوئد را مشاهده کرد. به دنبال این 8 کشور نیمکره شمالی زمین، نام نیوزیلند و استرالیا می‌آید. ایالات‌متحده آمریکا در این گزارش پس از مکزیک و اتریش در رتبه 15 جهان قرار گرفته است و بهبودی جزئی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. در این سال، آمریکا هفدهم شده بود. از میان کشورهای خاورمیانه هم کشورهای امارات متحده عربی و عمان توانسته‌اند در جمع 25 کشور اول قرار بگیرند. کشورمان رتبه 110 را به لحاظ شادی در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. در این گزارش آمده است: در رتبه یکصد و دهم شادترین کشورهای جهان، ایران قرار دارد. ایرانی‌ها با توجه به وضعیت اقتصادی در کشورشان، بهانه‌های زیادی برای اخمو بودن و لبخند نزدن دارند. اما وقتی شما به‌عنوان یک گردشگر به این کشور سفر می‌کنید، نمی‌توانید مردمانی میهمان‌نواز‌تر از آنها در جای دیگری از جهان پیدا کنید. ایرانی‌ها در بروز دادن دوستی خود پر حرارت و پرهیجان هستند. آنها سخاوتمند، صادق، مهربان و کمک‌کننده هستند. غریبه‌ها در ایران استقبال می‌شوند. امکان ندارد شما در خیابان‌های شهرهایی مثل اصفهان و شیراز راه بروید و کسی برای خوشامد‌گویی رسمی شما را متوقف نکند و از شما در مورد اینکه در این کشور بهتان خوش گذشته یا نه سوالی نپرسد. این شگفت‌انگیز است.گزارش کشورهای شاد جهان براساس فرضیات علمی بسیار قابل اتکا است. یکی از یافته‌های کلیدی آن بر مبنای دهه‌ها تحقیق عصب‌شناس‌ها و روانشناس‌ها است که شاد بودن مغز را وابسته به 4 عامل می‌دانند: 1) مثبت‌نگر بودن؛ 2) رهایی از احساسات منفی مانند ناراحتی یا خشم؛ 3) اهمیت دادن به صرف زمان با خانواده و دوستان؛ 4) بها دادن به احساسات و اجازه دادن به عواطف برای غلبه بر انسان.این تیم با بررسی 6 شاخص اصلی، شادی شهروندان کشورها را اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص‌ها عبارتند از: درآمد ناخالص داخلی سرانه، حمایت اجتماعی، امید به زندگی، آزادی برای تصمیم‌گیری در زندگی، سخاوت، ادراک از فساد.براساس این گزارش، شادی به ما کمک می‌کند که شادتر و سلامت‌تر زندگی کنیم. از طرفی زندگی پربار و بهسازی احساسات در زندگی، کلید شادکامی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۸

چشم‌های‌تان را ببندید و آدم‌های زندگی‌تان را یک دور مرور کنید. از همه کسانی که در این لحظه به ذهن شما می‌آیند چند نفر را دوست دارید درست در همین ساعت ببینید؟ اگر دیگران چشم‌های‌شان را ببندند چطور؟

این عادت ها هر روز شما را تنهاتر می کند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/٧

- گل یک مخدر جدید نیست، در واقع همان «ماری جوانا» است که فروشندگان مواد برای سود بیشتر، برای آن اسم جدید و وسوسه کننده ای انتخاب کرده اند تا جوان ها را به سمت این ماده بکشانند. سودجویان فکر می کنند اگر به جای «ماری جوانا» از کلماتی مانند «گل» استفاده کنند تمایل مصرف کنندگان برای دنبال کردن این ماده بیشتر می شود که متاسفانه در واقعیت هم همینطور است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/٦

درحال حاضر حجم آب دریاچه ارومیه 2.2 میلیارد متر مکعب است و درجه شوری آن به فوق اشباع و به بیش از 350 گرم در لیتر رسیده که سبب شده حیات این موجود آبزی با تهدید جدی روبه رو شود.

رعناقد ادامه داد: با چنین وضعیتی 12 نوع جلبک با تهدید جدی مواجه بوده که قادر به ادامه حیات در دریاچه ارومیه نیستند.

وی با بیان اینکه آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه 10 درصد است، اظهار کرد: نمی‌توان گفت آرتمیای دریاچه ارومیه به وضعیت خط قرمز نزدیک شده است چرا که این موجود آبزی در قسمت‌هایی از دریاچه ارومیه به خصوص در مصب رودخانه‌ها که تلاقی آب شور و شیرین بوده و همچنین در حاشیه شرق دریاچه زرینه‌رود و سیمینه‌رود که غلظت شوری آن 200 گرم در لیتر است قادر به ادامه حیات خود می‌باشند.

رئیس محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: در چنین شرایط بحرانی 5000 قطعه فلامینگو وجود داشته که به طور کلی از بین نرفته است و به علت شوری آب دریاچه ارومیه به صورت پراکنده در مصب رودخانه نازلوچای که زیستگاه فعلی آرتمیا هست، تجمع یافته‌اند.

وی به مهم‌ترین اقدامات این سازمان در راستای حفظ و تکثیر آرتمیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست بهره‌برداری از آرتمیای دریاچه ارومیه را در15 طرح معرفی کرده است و با مجوز این سازمان مقداری سیست آرتمیا به جهت حفظ تنوع ژنتیکی آن که در سال‌های گذشته از دریاچه ارومیه رصد شده بود، خریداری و در سردخانه‌ها نگهداری می‌شوند.

رعناقد ادامه داد: پایش کمی و کیفی سیست خریداری شده در مرکز تحقیقات آرتمیای ارومیه کشور، شناسایی مکان‌های مستعد پرورش آرتمیا در حواشی دریاچه ارومیه و ایجاد استخرهایی برای پرورش دوباره آرتمیا، گامی در جهت حفظ و تکثیر این موجود آبزی و احیاء آن است.

رئیس محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ارزش ژنتیکی آرتمیای دریاچه ارومیه را بسیار مهم‌تر از ارزش اقتصادی عنوان کرد و گفت: هرچند که آرتمیای دریاچه ارومیه از لحاظ اقتصادی ارزش بسیار بالایی دارد اما با بهره‌برداری اصولی و علمی این موجود آبزی می‌توان علاوه بر تأمین احتیاجات داخلی کشور با صادرات مقادیر مازاد این محصول به صورت قابل توجهی برای کشور ارزآوری داشت و به رشد اقتصادی آن کمک شایانی کرد.

 آرتمیا Artemia به عنوان یک جانور سخت پوست در آب‌های غلیظ و بسیار شور زندگی می‌کند. دریاچه ارومیه نیز یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان شمرده می‌شود.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/٥

نتیجه تحقیقات بک گروه از محققان کانادایی نشان می دهد افرادی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، در صورت تکرار تلقین های مثبت درباره خودشان، احساس بدتری نسبت به خود پیدا می کنند.

به گفته این محققان، جملاتی از قبیل "من فردی دوست داشتنی هستم" تنها می تواند به کسانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، کمک کند.

یک روان شناس بریتانیایی می گوید احساس آدم ها نسبت به خودشان بر پایه آن چه که واقعا در زندگی شان انجام می دهند، شکل می گیرد.

این توصیه که آدم ها برای داشتن احساس بهتر باید "به خودشان کمک کنند" یا به عبارتی به خود تلقین کنند، اولین بار به صورت جدی توسط ساموئل اسمایل، نویسنده اسکاتلندی مطرح شد.

کتاب او با نام " خود یاری" حدود ۲۵۰ هزار نسخه فروش داشت و این شیوه، یعنی کمک به خود از لحاظ روانی، اکنون به تجارتی میلیاردی در تمام دنیا تبدیل شده است.

افکار مثبت آزاردهنده

در یک آزمایش محققان دانشگاه های واترلو و نیو برنزویک، از افراد مختلف با میزان اعتماد به نفس متفاوت، خواسته اند که جمله " من فردی دوست داشتنی هستم" را تکرار کنند.


پس ازگفتن و تکرار این جمله، حالت این افراد و احساس آن ها نسبت به خودشان را بررسی کرده اند.

در گروه افراد با اعتماد به نفس پایین، کسانی که این جمله را تکرار کرده اند، نسبت به بقیه اعضای گروه، احساس بدتری درباره خودشان داشته اند.

اما کسانی که اعتماد به نفس بیشتری داشتند، پس از تکرار این جمله مثبت، احساس بهتری داشتند، هر چند بسیار اندک.

در مرحله بعدی، روان شناس ها از افراد مورد آزمایش خواسته اند که تفکرات مثبت و منفی درباره خودشان را فهرست کنند.

نتیجه این آزمایش نشان داده کسانی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، وقتی اجازه بروز تفکرات منفی را پیدا می کنند، احساس بهتری نسبت به زمانی دارند که مثبت درباره خود می اندیشند.

به گفته این محققان کانادیی اگر آدم ها به طور کامل بر افکار مثبت تمرکز کنند، آنگاه افکار منفی بیشتر موجب آزار آنها خواهد شد.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/٤

اعتیاد یعنی خوگرفتن و وابسته شدن جسمی‌، روانی و عصبی فرد به مواد مخدر که ترک یا فرار از آن ناممکن و یا بسیار مشکل است.

 اعتیاد یعنی مصرف نابجا و مکرر مواد مخدر که موجب وابستگی به آنها می‌شود. این وابستگی بدنی و روانی است، ترک مصرف مواد افیونی مشکلات و محرومیت های بدنی و روانی را در پی خواهد داشت ( از مقاله دکتر سید حسین فخر ).

اعتیاد عبارتست از وابستگی به عوامل یا موادی‌ که تکرار مصرف آنها با کم و کیف مشخص و درمان معین از دیدگاه معتاد ضروری می‌نماید. ( از مقاله دکتر احمد حسنی ).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۳

پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات خود نشان دادند تماشای بیش از حد تلویزیون در نوزادان موجب تاخیر در توسعه شناختی و یادگیری زبان می شود.

در 30 درصد از خانواده های غربی تلویزیون در تمام ساعاتی که اعضای خانواده در خانه حضور دارند روشن است. روشن بودن تلویزیون می تواند موجب تاخیر یادگیری زبان در نوزادان شود.

محققان دانشگاه واشنتگتن در تحقیقات خود برای 329 نوزاد بین دو تا 24 ماه آزمایش ضبط آواهای کلامی را که در طول روز از خود ساطع کرده و یا آنها را درک می کنند تجویز کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد برای هر ساعتی که تلویزیون در خانه روشن بود به طور متوسط نوزادان قادر نبودند 770 لغت را از مجموع لغتهایی که والدین آنها می گفتند درک کنند که این کاهش برابر با حدود هفت درصد از مجموع ارتباط میان کودکان و والدین آنها بود.

براساس گزارش تایم، در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند: "این کاهش می تواند به این دلیل باشد که والدین در زمان روشن بودن تلویزیون کمتر از ارتباطات کلامی با کودک خود استفاده می کنند."

تحقیقات دیگری که در گذشته انجام شده بود نشان می داد نوزادانی که ساعات طولانی در مقابل صفحه تلویزیون قرار می گیرند با اختلال کاهش دقت، بی خوابی و مشکلات اضافه وزن و به خصوص تاخیر در توسعه زبان مواجه می شوند.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/۳

دانشمندان در زایشگاه پور- رویال پاریس روشی را ابداع کرده اند که به مادر امکان می دهد شانسی بیش از ۵۰ درصد را برای انتخاب جنسیت فرزندش خواه دختر یا پسر داشته باشد. اساس این روش به طور کلی شامل نوع تغذیه متفاوت مادر طبق تمایلش که دختر می خواهد یا پسر و بر پایه تکنیک ویژه بارورسازی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/۳

ر بررسی علمی که در انگلستان انجام شد و ۹۵۰ بیمار را در بر گرفت،تاکیدشده است که فناوری جدید درمانی سرطان پایانی بر عصر درمان های شیمیایی خواهد بود و درطول پنج سال جایگزین سایر فن آوری های درمان سرطان خواهد شد.

پژوهشگران دراین کنفرانس که روزیکشنبه برگزار شد اشاره کردند این شیوه جدید درمانی تاثیر شگرفی علیه سرطان پوست و ریه به شکل خاص و تاثیر زیادی در مبارزه با سرطان های کلیه، مثانه، مغز و حنجره به شکلی کلی تر خواهد داشت.

این تکنولوژی جدید که به «ایمن درمانی» 'immunotherapy'، شناخته شده است بر اساس آموزش جسم و تحریک آن برای حمله به سلول های سرطانی و تخریب تومورها استوار است.

در طول این دوره، بیماران دو نوع قرص به نام های «اپیلیموماب»'Ipilimumab' و «نیوولوماب» 'nivolumab' نیز دریافت می کنند.

آزمایش های کلینیکی ثابت کرده است که این فناوری همچنین از لحاظ نظری به اکثر بیماران سرطانی کمک کرده است؛ بیمارانی که انتظار می رفت در چند ماه از بین بروند اما زنده و طبیعی ماندند تا راه مبارزه با این بیماری را ادامه دهند.

پژوهشگران می گویند این شیوه یا فناوری جدید درمان سرطان نقطه عطفی در درمان این بیماری قاتل بعد از معالجه موسوم به «شیمی درمانی» بلکه بسیار موفق تر از آن نیز خواهد بود.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/٢


در بررسی تاریخ، بشری را نمی توان یافت که با مسائل مربوط به مواد مخدر دست به گریبان نبوده و شاید بتوان گفت مواد مخدر همزاد با بشر در این جهان یافت شده و تا زمانی که انسان در این عرصه وجود دارد آن نیز پا بر جاست. مسائل مربوط به مواد مخدر تازگی نداشته و اثرات آن نیز همواره در سرنوشت ملتها و اقوام قابل جستجو است. در کتب تاریخی ایران و حتی در کتاب قانون ابن سینا از اثرات این مواد نامبرده شده است. اما بیشتر گزارشات در مورد مواد مخدرمربوط به زمان صفویه و سپس قاجاریه تا عصر کنونی است همراه با فراز و نشیبهای این دوران که اشاعه مصرف مواد افیونی مورد توجه بوده است. قوانین یکصد ساله در مورد محدود نمودن مصرف مواد نیز یافت میشود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۱

آبراهام مزلو سلسله مراتب نیازهایی که انگیزه رفتارهای انسان هستند را ارائه کرده است. این سلسله مراتب غالباً به شکل هرم نمایش داده می‌شود که در پائین‌ترین سطوح آن، نیازهای اساسی و ابتدایی و در سطوح بالای آن، نیازهای پیچیده‌تر قرار دارند .
بلکه نوعی ویروس معده بوده که از یکی از همسفرانش به او سرایت کرده بوده استخودشکوفایی در قلّه این هرم قرار دارد. بنابر نظریه مزلو، هنگامی که سایر نیازها در سطوح پائین‌تر هرم برآورده شد، فرد می‌تواند توجهش را بر این نیاز که در رأس هرم قرار گرفته متمرکز سازد. خودشکوفایی چنین تعریف می‌شود:
«تمایل به ارضاء نفس، یا به عبارت دیگر تمایل به شکوفا شدن در زمینه‌ای که استعداد بالقوه‌اش وجود دارد.»

سلسله مراتب نیازهای مازلو


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/۱

برای لاغر شدن بیشتر لازم است که اراده کنید.

در واقع تنها راه‌حل همین است. برای این تغییر وزن راه‌حل‌های متفاوتی وجود دارد. رفتن به کلاس‌های ورزشی مختلف یکی از این راه‌حل‌هاست. البته اگر با وجود مشغله‌های زیاد کاری، رسیدگی به کارهای خانه، بچه و همسرداری دیگر فرصتی برای رفتن به یک باشگاه ورزشی پیدا نمی‌کنید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تنها یک توپ تهیه کنید.

کرانچ برعکس


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۳۱

روزانه در حدود ۹۰۰ میلیون نفر از شبکه اجتماعی فیس بوک استفاده می کنند. یک دلیل آنها این است که با دوستان خود در ارتباط باشند ولی بسیاری از کاربرانی که هر روز ساعت ها در مقابل کامپیوتر می نشینند و با فیس بوک کار می کنند اگر خوب دقت کنند می بینند از این زمان وقت زیادی را نه صرف ارتباط بلکه تنها صرف مقایسه زندگی خود با دیگران کرده اند.

محققان دانشگاه هیوستن آمریکا در بررسی خود مشاهده کرده اند که چگونه بسیاری از کاربران فیس بوک با اطلاعاتی که از این سایت بدست می آورند و با مقایسه زندگی خود با دوستانشان دچار افسردگی می شوند. در یک مطالعه که محققین بر روی ۱۸۰ شرکت کننده انجام دادند مشخص شد که مدت زمانی که هر فرد در فیس بوک است می تواند با بروز علائم افسردگی در او مرتبط باشد.

در بررسی دیگری که بر روی ۱۵۲ نفر انجام شد مشاهده گردید که این علائم افسردگی ارتباط نزدیکی با روندی دارد که کاربران با آن درگیرند و آن مقایسه زندگی خود با دیگران است.

محقق این مطالعه «مای لی استیرز» در این باره می گوید: «این بدین معنا نیست که فیس بوک موجب بروز افسردگی می شود، بلکه احساسات افسرده و صرف زمان زیادی در مقابل فیس بوک و مقایسه خود با دیگران همه دست به دست هم می دهند تا فرد احساس افسردگی کند.»

به گفته محققان این مطالعه، سایت های اجتماعی مانند فیس بودک می تواند جزئیات زندگی مردم را خیلی بیشتر از گذشته در اختیار دوستانشان قرار دهد و مقایسه کردن زندگی خود با دیگران که از قبل هم وجود داشته با ظهور سایت های اجتماعی شدت بیشتری پیدا کرده است. نکته مهم دیگر این است که مردم بیشتر نکات مثبت زندگی خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند و دیدن آنها و مقایسه کردن خود با آنها لزوما با واقعیات زندگی آنها منطبق نیست.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٢٩

پسر چارلی چاپلین در مصاحبه اخیر خود با یک مجله انگلیسی، از تحریم ۲۰ ساله پدرش از سوی استودیوهای هالیوودی به دلایل سیاسی سخن گفت. به گزارش خبرگزاری فارس، چارلی چاپلین، مشهورترین کمدین جهان، به مدت 20 سال به خاطر دیدگاه‌های چپ‌گرایانه‌ سیاسی‌اش از سوی تمامی استودیوهای هالیوودی بایکوت شده بود، ولی این مساله هیچ‌گاه باعث نشد که او یک مرد خانواده نباشد یا دست از جست‌وجوی خوشبختی بردارد.

 این صحبت‌هایی است که ایوجین چاپلین، پسر این بازیگر بزرگ، در مصاحبه اخیر خود با مجله انگلیسی «کلوزر» عنوان کرده‌ است. زمانی‌که در سال 1972، چارلی چاپلین برای گرفتن جایزه افتخاری اسکار بر سکو ایستاد، حضار برای بیش از 12 دقیقه، او را به صورت ایستاده تشویق کردند، طولانی‌ترین تشویق ایستاده‌ای که تاریخ برگزاری جوایز اسکار به خود دید. ایوجین گفت: این اولین بازگشت پدرم به هالیوود، آن هم پس از 20 سال تحریم بود. او در دوران مک‌کارتی به خاطر دیدگاه‌های چپ‌گرایانه‌اش تحریم شده بود.
وی افزود: برای پدرم لحظات بسیار سختی بود. او حقیقتا نمی‌خواست که روی سن برود؛ ولی مادرم او را به این کار تشویق کرد، به طوری که زمانی‌که پدرم روی سن رفته بود، خیلی دستپاچه و سردرگم بود.
بنا بر این گزارش، به عقیده بسیاری دو دهه‌ای که چارلی چاپلین در تبعید بوده برای او دوران بسیار دردناکی بوده است، آن‌چنان‌که به او لقب «ولگرد کوچک» را داده بودند. ولی آنچه پسر چارلی چاپلین درباره این دوران به مجله «کلوزر» گفته، بسیار متفاوت است. او در این ایام با همسر چهارمش، اونا اونیل و هشت فرزندانش در اراضی‌اش در سوئیس زندگی می‌کرد.
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٢۸

متخصصان دانشگاه کالیفرنیا در یک بررسی علمی گمانه خطر شبکه‌های وای فای را برای سلامت انسان اثبات کردند؛ نتایجی که اثبات می‌کند این امواج نه تنها برای انسان مضر است بلکه باعث پژمرده شدن گیاهان به جز خانواده کاکتوس‌ها می‌شود.
در این مطالعه، ۵۰۰ خانواده با وضعیت متوسط که روزانه از شبکه وای فای استفاده می‌کردند شرکت داشتند.
در پایان دوره مطالعه، عوارض بیماری از قبیل اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، افزایش فشار خون و برخی عوارض دیگر در افراد تحت بررسی حاضر در محدوده فعالیت شبکه وای فای مشاهده شد. مشخص شد که شبکه وای فای همچنین باعث آشفتگی در خواب افراد حساس‌تر و کودکان می‌شود؛ حتی از فواصل دورتر تا جایی که شعاع آن قابل دریافت باشد. حالا دانشمندان توصیه می‌کنند شب‌ها در زمان خواب فعالیت وای فای قطع شود. مطالعه در این باره همچنان با هدف دسترسی به نتایج بیشتر و درک عوارض استفاده از شبکه‌های وای فای بر سلامت انسان ادامه دارد. دانشمندان امیدوارند که بتوانند با تکمیل مطالعات، ابزارهایی بسازند که به کاربران اینترنت و شبکه‌های وای فای امکان پیشگیری از عوارض تشعشعات و امواج ناشی از فعالیت این ابزارهای ارتباطی را بدهد؛ به‌ویژه اینکه حالا شبکه‌های وای فای تنها محدود به چهاردیواری خانه‌ها نیست و در بسیاری از اماکن عمومی نیز قابل دسترسی و استفاده است.

مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar