مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٥/۸/٢٢
سلام علیکم ببخشید
✅✅ "دختری دارم 15 ساله. قبلاها خیلی درس خوون بود تو دبیرستان افت تحصیلی داره اما با وعده های من درس می خونه. به حرفام گوش نمیده گریه ام که درمیاد باهام حرف میزنه. دوس دارم موفق بشه و بخوبی پیشرفت کنه. حرف همدیگه را نمی فهمیم. به خاطر همین خودمم به هم ریختم."
🔷🔷 بنظر شما چه بکنم. لطفا کمکم کنید.
psychochat@
کارآموزان عزیز باید توجه داشت:
🔵🔵 بسیاری از والدین به جهت شناخت ناقص از مراحل رشد کودکشان، در ایجاد و ادامه تعامل مثبت با فرزندان خود شکست خورده و سر خورده می شوند و از رویه ای ثابت در همه مراحل رشدی بهره می گیرند. درصورتی که فرزندان در حال گذر از مراحل مختلف عمر هستند و در هر مرحله رشد، نیازها، تمایلات و رفتارهای متنوعی خواهند داشت. در این مورد تعامل با نوجوان اگر بدرستی صورت گیرد آرامش و امنیت خاطر هم برای فرزند و هم والدین خواهد بود.
✅ دوران نوجوانی به دلیل تغییرات ناگهانی در انواع رشد، معمولا با تعارضاتی همراه است و والدین برای برخورد بهتر با این شرایط ابتدا بهتر است آگاهی خود را افزایش دهند و در صورت نیاز از روانشناس کمک بگیرند.
✳️✳️ نوجوانان با توجه به تغییرات جسم (هورمونی، بدنی و جنسی) و فکری و تلاش برای استقلال، در مقابل افراد خانواده و دوستان  گاهی آرام و گاهی سر کش به نظر می آیند، البته باید توجه کرد الگوی نادرست ارتباطی  والدین با یکدیگر و یا با نوجوانان خود مسئله دیگری است که گاها به این رفتارها دامن میزند و باعث تشدید مشکلات می شود. رفتارهایی مثل تامین نکردن خواسته های منطقی و متناسب با سن فرزند، عدم تعیین وقت کافی برای صحبت در مورد علایق و مسائل نوجوان و... از جمله عوامل موثر است. برای بهبود شرایط نوجوان و والدین باید به صورت سیستمی به همه عوامل موثر  در مشکلات خانواده از جمله تعارضات والدین با یکدیگر  و فرزندان توجه کرد و منحصرا یک نفر را مقصر ندانست. و بدنبال علت یابی بود.
✅ در ادامه مداخلات مناسب موقعیت را مورد اشاره قرار خواهیم داد.
🔷در مسائل خانوادگی قطعا نیاز به مشاوره حضوری است 🔷
✅✅بهترین شیوه تعاملی با ایشان روش مدارا هست. در تربیت سالم بین چهار بعد تربیتی لازم است تعادل برقرار باشد که شامل محبت، کنترل، رابطه و مسوولیت است. باید به بهبود رابطه والدین با یکدیگر و افزایش حس مسئولیت پذیری در هر کدام از آنها توجه و با کمک مشاور سعی به بهبود روابط والدین و فرزندان شود
♦️♦️ فرزندان در سن بلوغ با دوران کودکی متفاوت هستند و هرچند با آنها راحت باشند باز هم نوجوانان نیاز به یک فضای خصوصی و ارتباط با دوستان هم سن و سال دارند. پس رابطه صمیمانه و دوستی با فرزندان نباید با دخالت و یا کنجکاوی بیش از  حد در امورات و روابط نوجوان اشتباه گرفته شود زیرا این کار در بیشتر مواقع باعث تشدید دوری و پنهان کاری از طرف نوجوان می شود
🔷🔷هدایت نوجوان به سمت فعالیتهای مورد علاقه و تقویت استعدادهای خود و افزایش احساس خودکارآمدی و اعتماد به نفس با انجام آن فعالیت ها، ایجاد روابط دوستانه مفید و سازنده و تقویت روابط اجتماعی مناسب و الگوگیری مناسب از افراد موفق برای هدایت نوجوان به فعالیتهای مناسب. توجه و میدان دادن به نوجوان در سن بلوغ و برخورد بالغانه، در ایجاد اعتماد و عزت نفس فرزندان کمک می کند و باعث می شود آنها کمتر سعی در مخفی کاری داشته باشند و متقابلا جرأت ابراز احساسات و نیازها را به والدین داشته باشند.
🔵🔵آموزش به والدین در خصوص ویژگی های نوجوانی و بلوغ و تغییرات جسمی، هورمونی و فکری که بر روی رفتار فرزندان تاثیر گذار خواهد بود. آموزش سبکهای تربیتی و تاکید بر سبک مقتدرانه که در این نوع سبک هم والدین و هم کودکان رفتارهای معقول تری دارند و ارتباط درستی باهم برقرار می کنند. در سبک مقتدرانه خواسته های والدین و دلایل تنبیه و تشویق معلوم  است و از طرفی هم حس اعتماد به نفس و نیاز به استقلال  فرزند تقویت می شود.
❇️❇️هماهنگی و ایجاد تعادل بین سطح انتظارات والدین و توانایی فرزندان و هدایت فرزند به سمت علایق و استعدادهای خود و نه مقایسه بی اساس با دیگران.  همچنین ایجاد تعادل در رفتارهای عاطفی والدین نسبت به یکدیگر و فرزندان و پذیرش نامشروط فرزندان توسط والدین
✅✅بررسی و آموزش بهداشت و تغذیه دوران بلوغ و مسایل مربوط با آن بصورت مرحله به مرحله همراه با ایجاد حس اعتماد در تعامل با فرزندان که سبب بازگو کردن مسایل خاص نوجوانی توسط فرزندان خواهد شد و استفاده از مشاوره های روانشناس و پزشک و متخصص تغذیه برای هماهنگی و آموزش روانشناختی، جسمی و تغذیه. در کنار مشاوره خانواده این نوجوان می تواند از مشاوره فردی برای بررسی دقیق تر مشکلات خود کمک گیرد.
با لینک زیر در کانال وبلاگ عضو شوید.
psychochat@

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar