مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۳/۱

افراد سفیه بی‌خرد، در برخورد با مردم چون از منطق و کلام درستی برخوردار نیستند و از دادن جواب صحیح عاجز هستند، بی‌پروا دهان را باز می‌کنند و زبان خویش را حرکت می‌دهند و با الفاظ رکیک، فحاشی می‌کنند. افراد جاهل و نادانی که با کوچکترین بهانه خشمگین شده، به دور از شرم و حیا، فحش و دشنام می‌دهند و آبروی دیگران را مورد هجوم قرار داده و از بین می‌برند.

علتهای عمده فحش دادن و ناسزاگویی افراد
- دشنام دادن بخاطر یک اتفاق دردناک و غیر منتظره مانند اصابت سر به یک جسم محکم و یا خوردن چکش به انگشتان دست هنگام کوبیدن میخ.
- دشنام گویی به منظور برقراری هویت گروهی. عضویت در یک گروه خاص و حفظ مرزهای آن گروه.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۳/۱

مدیتیشن می‌تواند استرس روزانه شما را برطرف کرده و برایتان آرامش درونی بیاورد.

اگر استرس باعث شده همیشه مضطرب و نگران باشید، مدیتیشن را امتحان کنید. حتی چند دقیقه مدیتیشن می‌تواند آرامش را به شما برگرداند.

هرکسی می‌تواند مدیتیشن انجام دهد. مدیتیشن راهی بسیار آسان و بدون هزینه است و به هیچ وسیله خاصی هم نیاز ندارد. مدیتیشن را می‌توانید هرکجا که هستید هم انجام دهید - چه وقتی برای پیاده‌روی بیرون رفته‌اید، چه سوار اتوبوس هستید، در مطب دکتر منتظرید یا حتی در وسط یک جلسه کاری بسیار سخت هستید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/٢٥

پیری یک پدیده‌ی طبیعی است و باید با آرامش روان و خوش‌بینی با آن مقابله کرد. مدت‌هاست که علم و محققان به نتایج جدیدی در خصوص مقابله با رد پای گذشت زمان دست نیافته‌اند. با این حال به نظر می‌رسد که برخی عوامل دخالت زیادی در پیری زودهنگام دارند و در عین حال داشتن سبک زندگی سالم باعث جوان نگه داشتن بافت‌ها می‌شود.
 
غذاهایی که نباید بخورید

 
همه‌ی ما می‌دانیم که مواد غذایی نقش مهمی در سلامتی بدن و عملکرد ارگان‌های مختلف ایفا می‌کنند. اما با این حال همه‌ ما عادت‌های بد غذایی زیادی داریم که روند پیری را به سرعت می‌اندازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۱٧

تاثیری که همان اول بر طرف می گذارید تا آخر عمر یادش می ماند. در حالت اغراق آمیزش این است که این برخورد اول تعیین کننده نوع و ادامه یا عدم ادامه و شکل گیری رابطه خواهد بود. به هر حال این واقعیتی است که ذهن در طول برخورد اول، مدام مشغول ارزیابی و بررسی طرف برای تصمیم گیری درباره ادامه ارتباط است.

بنابراین خواه در زندگی اجتماعی و خواه در محیط کار، مهم است بدانید چگونه در اولین برخورد تاثیر بگذارید. این مقاله نکات مفیدی را برای شما فراهم می کند:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۱٥

ما اغلب آن‌قدر خودمان را درگیر کار و اضطراب‌هایآن کرده‌ایم که احساس می‌کنیم برای هیچ‌چیزی از جمله تفریح و لذت بردن از زندگی وقت نداریم. نه‌تنها از زندگی شخصی و تفریح لذت کافی نمی‌بریم بلکه در کارمان هم به اندازه کافی موفق نیستیم، چون فکر می‌کنیم تنها راه موفقیت بیشتر کار کردن و بی‌توجهی به خودمان است!

امروز آخرین شماره مجله  Successرا می‌خواندم و با مقاله‌ای بسیار جذاب مواجه شدم. وقتی خواندم دیدم بسیار کاربردی و واقع‌بینانه است. بلافاصله تصمیم گرفتم آن را ترجمه کنم و در اختیار دوستان همیشگی موفقیت قرار بدهم. البته تغییرات بسیار کوچکی در متن ایجاد کردم تا روان‌تر و قابل‌فهم‌تر شود. کدام‌یک از شما می‌توانید ادعا کنید در محل کار هیچ نگرانی و اضطرابی ندارید؟ پس ارزش دارد چند دقیقه وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۱٢

هر روز که از خواب بیدار می شوید برای همه چیز سپاس خدا بگویید.

برای کارتان ،برای سلامتی برای تمام داشته ها برای غذایی که می خورید. سعی کنید حس قدر دارنی را در خود تقویت کنید تا موفقیت بیشتری کسب کنید یادتان باشد

شکر نعمت نعمتت افزون کند

آنچه را که می خواهید در ضمیر ناخود اگاه خود پرورش دهید تا بعدا نظام هستی آن را در اختیار شما قرار دهد .مطمئن باشید ارمان های شما با تلاش و توکل به حقیقت مبدل خواهد شد .

ایمان خود را قوی کنید و در زندگی به خدا ایمان داشته باشید قدرت لایزال او غیر ممکن ها را ممکن خواهد کرد. در زمان حال زندگی کنید و یادتان باشد که نمی توانید در گذشته و یا اینده زندگی کنید.

پس از بودن در زمان حال بهترین بهره راببرید.

از گذشته درس بگیرید و دوباره اشتباهات را تکرار نکنید. وتحلیل کنید که چرا شکست خوردید و باید چه کنید و چه راهی را بروید تا به موفقیت برسید.

تلاش خود را بکنید و مطمئن باشد که این تلاش بی ارزش نخواهد بود و نتیجه زحمت خود را خواهید دید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۱۱

اغلب تکه‌های خامه‌ای که در بستنی‌های سنتی به چشم می‌خورد، چربی جامد گیاهی است بنابراین حتی خامه معمولی هم در این بستنی‌ها به کار نمی‌رود.
 
با گرم شدن هوا، بازار بستنی رونق می‌گیرد. بعد از پیاده‌روی، خوردن بستنی سنتی وسوسه‌برانگیز است، به‌خصوص اگر در جمع دوستان و آشنایان باشیم. خوردن این خوراکی شیرین و خوشمزه، احتمالاً خاطرات شیرین بسیاری را برای هر ایرانی همراه دارد، اما نظارت ناکافی بر مواد اولیه آن و اینکه اداره بهداشت محیط وزارت بهداشت فقط بر محیط و ظاهر هر بستنی‌فروشی دقت و نظارت می‌کند و از بستنی‌فروش‌ها فقط کارت بهداشت می‌خواهد، از جمله نکته‌های تأمل‌برانگیزی است که بستنی‌خورهای قهار و آن‌هایی که در هفته به کرات بستنی می‌خورند، باید به آن توجه کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۸

یک تیم بین‌المللی از اقتصاددانان، عصب‌شناسان و کارشناسان آمار، گزارشی از شادترین کشورهای جهان در سال 2015 منتشر کردند. هدف از انتشار این گزارش، تعیین شادترین و مرفه‌ترین کشورهای جهان و کمک به سیاستگذاران برای بهبود اوضاع است. در این رتبه‌بندی، سوئیس رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
نکته جالب این است که 8 کشور شاد جهان در نیمکره شمالی جهان قرار گرفته‌اند. به گزارش بیزینس اینسایدر پس از سوئیس می‌توان نام ایسلند، دانمارک، نروژ، کانادا، فنلاند، هلند و سوئد را مشاهده کرد. به دنبال این 8 کشور نیمکره شمالی زمین، نام نیوزیلند و استرالیا می‌آید. ایالات‌متحده آمریکا در این گزارش پس از مکزیک و اتریش در رتبه 15 جهان قرار گرفته است و بهبودی جزئی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. در این سال، آمریکا هفدهم شده بود. از میان کشورهای خاورمیانه هم کشورهای امارات متحده عربی و عمان توانسته‌اند در جمع 25 کشور اول قرار بگیرند. کشورمان رتبه 110 را به لحاظ شادی در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. در این گزارش آمده است: در رتبه یکصد و دهم شادترین کشورهای جهان، ایران قرار دارد. ایرانی‌ها با توجه به وضعیت اقتصادی در کشورشان، بهانه‌های زیادی برای اخمو بودن و لبخند نزدن دارند. اما وقتی شما به‌عنوان یک گردشگر به این کشور سفر می‌کنید، نمی‌توانید مردمانی میهمان‌نواز‌تر از آنها در جای دیگری از جهان پیدا کنید. ایرانی‌ها در بروز دادن دوستی خود پر حرارت و پرهیجان هستند. آنها سخاوتمند، صادق، مهربان و کمک‌کننده هستند. غریبه‌ها در ایران استقبال می‌شوند. امکان ندارد شما در خیابان‌های شهرهایی مثل اصفهان و شیراز راه بروید و کسی برای خوشامد‌گویی رسمی شما را متوقف نکند و از شما در مورد اینکه در این کشور بهتان خوش گذشته یا نه سوالی نپرسد. این شگفت‌انگیز است.گزارش کشورهای شاد جهان براساس فرضیات علمی بسیار قابل اتکا است. یکی از یافته‌های کلیدی آن بر مبنای دهه‌ها تحقیق عصب‌شناس‌ها و روانشناس‌ها است که شاد بودن مغز را وابسته به 4 عامل می‌دانند: 1) مثبت‌نگر بودن؛ 2) رهایی از احساسات منفی مانند ناراحتی یا خشم؛ 3) اهمیت دادن به صرف زمان با خانواده و دوستان؛ 4) بها دادن به احساسات و اجازه دادن به عواطف برای غلبه بر انسان.این تیم با بررسی 6 شاخص اصلی، شادی شهروندان کشورها را اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص‌ها عبارتند از: درآمد ناخالص داخلی سرانه، حمایت اجتماعی، امید به زندگی، آزادی برای تصمیم‌گیری در زندگی، سخاوت، ادراک از فساد.براساس این گزارش، شادی به ما کمک می‌کند که شادتر و سلامت‌تر زندگی کنیم. از طرفی زندگی پربار و بهسازی احساسات در زندگی، کلید شادکامی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۸

چشم‌های‌تان را ببندید و آدم‌های زندگی‌تان را یک دور مرور کنید. از همه کسانی که در این لحظه به ذهن شما می‌آیند چند نفر را دوست دارید درست در همین ساعت ببینید؟ اگر دیگران چشم‌های‌شان را ببندند چطور؟

این عادت ها هر روز شما را تنهاتر می کند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/٧

- گل یک مخدر جدید نیست، در واقع همان «ماری جوانا» است که فروشندگان مواد برای سود بیشتر، برای آن اسم جدید و وسوسه کننده ای انتخاب کرده اند تا جوان ها را به سمت این ماده بکشانند. سودجویان فکر می کنند اگر به جای «ماری جوانا» از کلماتی مانند «گل» استفاده کنند تمایل مصرف کنندگان برای دنبال کردن این ماده بیشتر می شود که متاسفانه در واقعیت هم همینطور است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/٦

درحال حاضر حجم آب دریاچه ارومیه 2.2 میلیارد متر مکعب است و درجه شوری آن به فوق اشباع و به بیش از 350 گرم در لیتر رسیده که سبب شده حیات این موجود آبزی با تهدید جدی روبه رو شود.

رعناقد ادامه داد: با چنین وضعیتی 12 نوع جلبک با تهدید جدی مواجه بوده که قادر به ادامه حیات در دریاچه ارومیه نیستند.

وی با بیان اینکه آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه 10 درصد است، اظهار کرد: نمی‌توان گفت آرتمیای دریاچه ارومیه به وضعیت خط قرمز نزدیک شده است چرا که این موجود آبزی در قسمت‌هایی از دریاچه ارومیه به خصوص در مصب رودخانه‌ها که تلاقی آب شور و شیرین بوده و همچنین در حاشیه شرق دریاچه زرینه‌رود و سیمینه‌رود که غلظت شوری آن 200 گرم در لیتر است قادر به ادامه حیات خود می‌باشند.

رئیس محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: در چنین شرایط بحرانی 5000 قطعه فلامینگو وجود داشته که به طور کلی از بین نرفته است و به علت شوری آب دریاچه ارومیه به صورت پراکنده در مصب رودخانه نازلوچای که زیستگاه فعلی آرتمیا هست، تجمع یافته‌اند.

وی به مهم‌ترین اقدامات این سازمان در راستای حفظ و تکثیر آرتمیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست بهره‌برداری از آرتمیای دریاچه ارومیه را در15 طرح معرفی کرده است و با مجوز این سازمان مقداری سیست آرتمیا به جهت حفظ تنوع ژنتیکی آن که در سال‌های گذشته از دریاچه ارومیه رصد شده بود، خریداری و در سردخانه‌ها نگهداری می‌شوند.

رعناقد ادامه داد: پایش کمی و کیفی سیست خریداری شده در مرکز تحقیقات آرتمیای ارومیه کشور، شناسایی مکان‌های مستعد پرورش آرتمیا در حواشی دریاچه ارومیه و ایجاد استخرهایی برای پرورش دوباره آرتمیا، گامی در جهت حفظ و تکثیر این موجود آبزی و احیاء آن است.

رئیس محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ارزش ژنتیکی آرتمیای دریاچه ارومیه را بسیار مهم‌تر از ارزش اقتصادی عنوان کرد و گفت: هرچند که آرتمیای دریاچه ارومیه از لحاظ اقتصادی ارزش بسیار بالایی دارد اما با بهره‌برداری اصولی و علمی این موجود آبزی می‌توان علاوه بر تأمین احتیاجات داخلی کشور با صادرات مقادیر مازاد این محصول به صورت قابل توجهی برای کشور ارزآوری داشت و به رشد اقتصادی آن کمک شایانی کرد.

 آرتمیا Artemia به عنوان یک جانور سخت پوست در آب‌های غلیظ و بسیار شور زندگی می‌کند. دریاچه ارومیه نیز یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان شمرده می‌شود.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/٥

نتیجه تحقیقات بک گروه از محققان کانادایی نشان می دهد افرادی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، در صورت تکرار تلقین های مثبت درباره خودشان، احساس بدتری نسبت به خود پیدا می کنند.

به گفته این محققان، جملاتی از قبیل "من فردی دوست داشتنی هستم" تنها می تواند به کسانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، کمک کند.

یک روان شناس بریتانیایی می گوید احساس آدم ها نسبت به خودشان بر پایه آن چه که واقعا در زندگی شان انجام می دهند، شکل می گیرد.

این توصیه که آدم ها برای داشتن احساس بهتر باید "به خودشان کمک کنند" یا به عبارتی به خود تلقین کنند، اولین بار به صورت جدی توسط ساموئل اسمایل، نویسنده اسکاتلندی مطرح شد.

کتاب او با نام " خود یاری" حدود ۲۵۰ هزار نسخه فروش داشت و این شیوه، یعنی کمک به خود از لحاظ روانی، اکنون به تجارتی میلیاردی در تمام دنیا تبدیل شده است.

افکار مثبت آزاردهنده

در یک آزمایش محققان دانشگاه های واترلو و نیو برنزویک، از افراد مختلف با میزان اعتماد به نفس متفاوت، خواسته اند که جمله " من فردی دوست داشتنی هستم" را تکرار کنند.


پس ازگفتن و تکرار این جمله، حالت این افراد و احساس آن ها نسبت به خودشان را بررسی کرده اند.

در گروه افراد با اعتماد به نفس پایین، کسانی که این جمله را تکرار کرده اند، نسبت به بقیه اعضای گروه، احساس بدتری درباره خودشان داشته اند.

اما کسانی که اعتماد به نفس بیشتری داشتند، پس از تکرار این جمله مثبت، احساس بهتری داشتند، هر چند بسیار اندک.

در مرحله بعدی، روان شناس ها از افراد مورد آزمایش خواسته اند که تفکرات مثبت و منفی درباره خودشان را فهرست کنند.

نتیجه این آزمایش نشان داده کسانی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، وقتی اجازه بروز تفکرات منفی را پیدا می کنند، احساس بهتری نسبت به زمانی دارند که مثبت درباره خود می اندیشند.

به گفته این محققان کانادیی اگر آدم ها به طور کامل بر افکار مثبت تمرکز کنند، آنگاه افکار منفی بیشتر موجب آزار آنها خواهد شد.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/٤

اعتیاد یعنی خوگرفتن و وابسته شدن جسمی‌، روانی و عصبی فرد به مواد مخدر که ترک یا فرار از آن ناممکن و یا بسیار مشکل است.

 اعتیاد یعنی مصرف نابجا و مکرر مواد مخدر که موجب وابستگی به آنها می‌شود. این وابستگی بدنی و روانی است، ترک مصرف مواد افیونی مشکلات و محرومیت های بدنی و روانی را در پی خواهد داشت ( از مقاله دکتر سید حسین فخر ).

اعتیاد عبارتست از وابستگی به عوامل یا موادی‌ که تکرار مصرف آنها با کم و کیف مشخص و درمان معین از دیدگاه معتاد ضروری می‌نماید. ( از مقاله دکتر احمد حسنی ).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۳

پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات خود نشان دادند تماشای بیش از حد تلویزیون در نوزادان موجب تاخیر در توسعه شناختی و یادگیری زبان می شود.

در 30 درصد از خانواده های غربی تلویزیون در تمام ساعاتی که اعضای خانواده در خانه حضور دارند روشن است. روشن بودن تلویزیون می تواند موجب تاخیر یادگیری زبان در نوزادان شود.

محققان دانشگاه واشنتگتن در تحقیقات خود برای 329 نوزاد بین دو تا 24 ماه آزمایش ضبط آواهای کلامی را که در طول روز از خود ساطع کرده و یا آنها را درک می کنند تجویز کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد برای هر ساعتی که تلویزیون در خانه روشن بود به طور متوسط نوزادان قادر نبودند 770 لغت را از مجموع لغتهایی که والدین آنها می گفتند درک کنند که این کاهش برابر با حدود هفت درصد از مجموع ارتباط میان کودکان و والدین آنها بود.

براساس گزارش تایم، در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند: "این کاهش می تواند به این دلیل باشد که والدین در زمان روشن بودن تلویزیون کمتر از ارتباطات کلامی با کودک خود استفاده می کنند."

تحقیقات دیگری که در گذشته انجام شده بود نشان می داد نوزادانی که ساعات طولانی در مقابل صفحه تلویزیون قرار می گیرند با اختلال کاهش دقت، بی خوابی و مشکلات اضافه وزن و به خصوص تاخیر در توسعه زبان مواجه می شوند.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/۳

دانشمندان در زایشگاه پور- رویال پاریس روشی را ابداع کرده اند که به مادر امکان می دهد شانسی بیش از ۵۰ درصد را برای انتخاب جنسیت فرزندش خواه دختر یا پسر داشته باشد. اساس این روش به طور کلی شامل نوع تغذیه متفاوت مادر طبق تمایلش که دختر می خواهد یا پسر و بر پایه تکنیک ویژه بارورسازی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/۳

ر بررسی علمی که در انگلستان انجام شد و ۹۵۰ بیمار را در بر گرفت،تاکیدشده است که فناوری جدید درمانی سرطان پایانی بر عصر درمان های شیمیایی خواهد بود و درطول پنج سال جایگزین سایر فن آوری های درمان سرطان خواهد شد.

پژوهشگران دراین کنفرانس که روزیکشنبه برگزار شد اشاره کردند این شیوه جدید درمانی تاثیر شگرفی علیه سرطان پوست و ریه به شکل خاص و تاثیر زیادی در مبارزه با سرطان های کلیه، مثانه، مغز و حنجره به شکلی کلی تر خواهد داشت.

این تکنولوژی جدید که به «ایمن درمانی» 'immunotherapy'، شناخته شده است بر اساس آموزش جسم و تحریک آن برای حمله به سلول های سرطانی و تخریب تومورها استوار است.

در طول این دوره، بیماران دو نوع قرص به نام های «اپیلیموماب»'Ipilimumab' و «نیوولوماب» 'nivolumab' نیز دریافت می کنند.

آزمایش های کلینیکی ثابت کرده است که این فناوری همچنین از لحاظ نظری به اکثر بیماران سرطانی کمک کرده است؛ بیمارانی که انتظار می رفت در چند ماه از بین بروند اما زنده و طبیعی ماندند تا راه مبارزه با این بیماری را ادامه دهند.

پژوهشگران می گویند این شیوه یا فناوری جدید درمان سرطان نقطه عطفی در درمان این بیماری قاتل بعد از معالجه موسوم به «شیمی درمانی» بلکه بسیار موفق تر از آن نیز خواهد بود.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/٢


در بررسی تاریخ، بشری را نمی توان یافت که با مسائل مربوط به مواد مخدر دست به گریبان نبوده و شاید بتوان گفت مواد مخدر همزاد با بشر در این جهان یافت شده و تا زمانی که انسان در این عرصه وجود دارد آن نیز پا بر جاست. مسائل مربوط به مواد مخدر تازگی نداشته و اثرات آن نیز همواره در سرنوشت ملتها و اقوام قابل جستجو است. در کتب تاریخی ایران و حتی در کتاب قانون ابن سینا از اثرات این مواد نامبرده شده است. اما بیشتر گزارشات در مورد مواد مخدرمربوط به زمان صفویه و سپس قاجاریه تا عصر کنونی است همراه با فراز و نشیبهای این دوران که اشاعه مصرف مواد افیونی مورد توجه بوده است. قوانین یکصد ساله در مورد محدود نمودن مصرف مواد نیز یافت میشود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/٢/۱

آبراهام مزلو سلسله مراتب نیازهایی که انگیزه رفتارهای انسان هستند را ارائه کرده است. این سلسله مراتب غالباً به شکل هرم نمایش داده می‌شود که در پائین‌ترین سطوح آن، نیازهای اساسی و ابتدایی و در سطوح بالای آن، نیازهای پیچیده‌تر قرار دارند .
بلکه نوعی ویروس معده بوده که از یکی از همسفرانش به او سرایت کرده بوده استخودشکوفایی در قلّه این هرم قرار دارد. بنابر نظریه مزلو، هنگامی که سایر نیازها در سطوح پائین‌تر هرم برآورده شد، فرد می‌تواند توجهش را بر این نیاز که در رأس هرم قرار گرفته متمرکز سازد. خودشکوفایی چنین تعریف می‌شود:
«تمایل به ارضاء نفس، یا به عبارت دیگر تمایل به شکوفا شدن در زمینه‌ای که استعداد بالقوه‌اش وجود دارد.»

سلسله مراتب نیازهای مازلو


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/٢/۱

برای لاغر شدن بیشتر لازم است که اراده کنید.

در واقع تنها راه‌حل همین است. برای این تغییر وزن راه‌حل‌های متفاوتی وجود دارد. رفتن به کلاس‌های ورزشی مختلف یکی از این راه‌حل‌هاست. البته اگر با وجود مشغله‌های زیاد کاری، رسیدگی به کارهای خانه، بچه و همسرداری دیگر فرصتی برای رفتن به یک باشگاه ورزشی پیدا نمی‌کنید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تنها یک توپ تهیه کنید.

کرانچ برعکس


ادامه مطلب ...
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar