مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۳۱

روزانه در حدود ۹۰۰ میلیون نفر از شبکه اجتماعی فیس بوک استفاده می کنند. یک دلیل آنها این است که با دوستان خود در ارتباط باشند ولی بسیاری از کاربرانی که هر روز ساعت ها در مقابل کامپیوتر می نشینند و با فیس بوک کار می کنند اگر خوب دقت کنند می بینند از این زمان وقت زیادی را نه صرف ارتباط بلکه تنها صرف مقایسه زندگی خود با دیگران کرده اند.

محققان دانشگاه هیوستن آمریکا در بررسی خود مشاهده کرده اند که چگونه بسیاری از کاربران فیس بوک با اطلاعاتی که از این سایت بدست می آورند و با مقایسه زندگی خود با دوستانشان دچار افسردگی می شوند. در یک مطالعه که محققین بر روی ۱۸۰ شرکت کننده انجام دادند مشخص شد که مدت زمانی که هر فرد در فیس بوک است می تواند با بروز علائم افسردگی در او مرتبط باشد.

در بررسی دیگری که بر روی ۱۵۲ نفر انجام شد مشاهده گردید که این علائم افسردگی ارتباط نزدیکی با روندی دارد که کاربران با آن درگیرند و آن مقایسه زندگی خود با دیگران است.

محقق این مطالعه «مای لی استیرز» در این باره می گوید: «این بدین معنا نیست که فیس بوک موجب بروز افسردگی می شود، بلکه احساسات افسرده و صرف زمان زیادی در مقابل فیس بوک و مقایسه خود با دیگران همه دست به دست هم می دهند تا فرد احساس افسردگی کند.»

به گفته محققان این مطالعه، سایت های اجتماعی مانند فیس بودک می تواند جزئیات زندگی مردم را خیلی بیشتر از گذشته در اختیار دوستانشان قرار دهد و مقایسه کردن زندگی خود با دیگران که از قبل هم وجود داشته با ظهور سایت های اجتماعی شدت بیشتری پیدا کرده است. نکته مهم دیگر این است که مردم بیشتر نکات مثبت زندگی خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند و دیدن آنها و مقایسه کردن خود با آنها لزوما با واقعیات زندگی آنها منطبق نیست.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٢٩

پسر چارلی چاپلین در مصاحبه اخیر خود با یک مجله انگلیسی، از تحریم ۲۰ ساله پدرش از سوی استودیوهای هالیوودی به دلایل سیاسی سخن گفت. به گزارش خبرگزاری فارس، چارلی چاپلین، مشهورترین کمدین جهان، به مدت 20 سال به خاطر دیدگاه‌های چپ‌گرایانه‌ سیاسی‌اش از سوی تمامی استودیوهای هالیوودی بایکوت شده بود، ولی این مساله هیچ‌گاه باعث نشد که او یک مرد خانواده نباشد یا دست از جست‌وجوی خوشبختی بردارد.

 این صحبت‌هایی است که ایوجین چاپلین، پسر این بازیگر بزرگ، در مصاحبه اخیر خود با مجله انگلیسی «کلوزر» عنوان کرده‌ است. زمانی‌که در سال 1972، چارلی چاپلین برای گرفتن جایزه افتخاری اسکار بر سکو ایستاد، حضار برای بیش از 12 دقیقه، او را به صورت ایستاده تشویق کردند، طولانی‌ترین تشویق ایستاده‌ای که تاریخ برگزاری جوایز اسکار به خود دید. ایوجین گفت: این اولین بازگشت پدرم به هالیوود، آن هم پس از 20 سال تحریم بود. او در دوران مک‌کارتی به خاطر دیدگاه‌های چپ‌گرایانه‌اش تحریم شده بود.
وی افزود: برای پدرم لحظات بسیار سختی بود. او حقیقتا نمی‌خواست که روی سن برود؛ ولی مادرم او را به این کار تشویق کرد، به طوری که زمانی‌که پدرم روی سن رفته بود، خیلی دستپاچه و سردرگم بود.
بنا بر این گزارش، به عقیده بسیاری دو دهه‌ای که چارلی چاپلین در تبعید بوده برای او دوران بسیار دردناکی بوده است، آن‌چنان‌که به او لقب «ولگرد کوچک» را داده بودند. ولی آنچه پسر چارلی چاپلین درباره این دوران به مجله «کلوزر» گفته، بسیار متفاوت است. او در این ایام با همسر چهارمش، اونا اونیل و هشت فرزندانش در اراضی‌اش در سوئیس زندگی می‌کرد.
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٢۸

متخصصان دانشگاه کالیفرنیا در یک بررسی علمی گمانه خطر شبکه‌های وای فای را برای سلامت انسان اثبات کردند؛ نتایجی که اثبات می‌کند این امواج نه تنها برای انسان مضر است بلکه باعث پژمرده شدن گیاهان به جز خانواده کاکتوس‌ها می‌شود.
در این مطالعه، ۵۰۰ خانواده با وضعیت متوسط که روزانه از شبکه وای فای استفاده می‌کردند شرکت داشتند.
در پایان دوره مطالعه، عوارض بیماری از قبیل اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، افزایش فشار خون و برخی عوارض دیگر در افراد تحت بررسی حاضر در محدوده فعالیت شبکه وای فای مشاهده شد. مشخص شد که شبکه وای فای همچنین باعث آشفتگی در خواب افراد حساس‌تر و کودکان می‌شود؛ حتی از فواصل دورتر تا جایی که شعاع آن قابل دریافت باشد. حالا دانشمندان توصیه می‌کنند شب‌ها در زمان خواب فعالیت وای فای قطع شود. مطالعه در این باره همچنان با هدف دسترسی به نتایج بیشتر و درک عوارض استفاده از شبکه‌های وای فای بر سلامت انسان ادامه دارد. دانشمندان امیدوارند که بتوانند با تکمیل مطالعات، ابزارهایی بسازند که به کاربران اینترنت و شبکه‌های وای فای امکان پیشگیری از عوارض تشعشعات و امواج ناشی از فعالیت این ابزارهای ارتباطی را بدهد؛ به‌ویژه اینکه حالا شبکه‌های وای فای تنها محدود به چهاردیواری خانه‌ها نیست و در بسیاری از اماکن عمومی نیز قابل دسترسی و استفاده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

  به روشن شدن اهداف کمک می‌کند.
زمانی که فرد اقدام به تهیه یک برنامه تحصیلی برای خود می‌کند توجه بیشتری به اهداف برنامه مبذول می‌دارد. و این کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از اهداف پیدا کند و آنها را دسته بندی می‌کند. اهداف طولانی مدت و کوتاه مدت را تشخیص دهد و هیچیک را فدای دیگری نکند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

 نزدیک به 400 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند که 90 الی 95 درصد این بیماران، به دیابت نوع دو مبتلا هستند. این بیماران معمولا با استفاده از دارو، تزریق انسولین یا استفاده از هر دوی این روش‌ها، سطوح گلوکز خون را کنترل می‌کنند.

 

استفاده از هریک از این روش‌ها معایبی نیز دارد؛ برای مثال تزریق انسولین عملی دشوار است که معمولا دقیق صورت نمی‌گیرد و اغلب موجب افزایش وزن می‌شود، این در حالی است که استفاده از دارو نیز در بعضی از بیماران، مشکلات گوارشی یا کاهش سطوح گلوکز را به دنبال دارد.

 

بنابراین یافتن گزینه‌های درمانی مناسب‌تر به نوعی نیاز جدی تلقی می‌شود.

 

تیم تحقیقاتی به سرپرستی «تیموتی کیفر»، گروهی از موش‌ها را با رژیم غنی از چربی، چاق کردند که به دنبال آن علائم دیابت نوع دو یعنی واکنش پایین به انسولین و سطوح بالای گلوکز بروز کرد؛ سپس پیوندهایی از سلول‌های مولد لوزالمعده مشتق شده از سلول‌های بنیادی جنینی به موش‌ها تزریق شدند.

 

این سلول‌های پیوندی به سلول‌های بتای ترشح‌کننده انسولین تبدیل شده و موجب بهبود حساسیت به انسولین و متابولیسم گلوکز شد.

 

علاوه براین، پیوند سلول‌های بنیادی به همراه مصرف داروهای ضد دیابت رایج موجب کاهش وزن سریع و بهبود چشمگیرتری از متابولیسم گلوکز در مقایسه با انجام تنها یکی از این درمان‌ها در موش‌ها شد.

 

نتایج این یافته می‌تواند بنیان مراحل آزمایش‌های بالینی را برای آزمون نخستین رویکرد مبتنی بر سلول‌های بنیادی در جایگزینی انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، پایه‌ریزی کند.

 

گام بعدی در این تحقیق، استفاده از نمونه موش‌های مبتلا به دیابت نوع دو در سنجش تأثیر سودمندی پیوند بیشتر سلول‌های بالغ تولیدکننده انسولین است که می‌تواند به طور بالقوه‌ای علائم دیابت را سریع‌تر رفع کرده و در دوز اندک‌تری نسبت به سلول‌های مولد پانکراسی عمل کند.

 

این پژوهش در مجله Stem Cell Reports منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

 نتایج این پژوهش برای نخستین بار نشان می‌دهد تغذیه طولانی مدت با شیر مادر نه تنها هوش را حداقل تا 30 سالگی افزایش می‌دهد، بلکه با بهبود دستاوردهای تحصیلی و درآمد، وضعیت اجتماعی و فردی شخص را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

طی این پژوهش اطلاعات شیر خوارگی شش هزار نوزاد برزیلی که در سال 1982 متولد شده بودند مورد بررسی قرار گرفت. پس از گذشت 30 سال، از شرکت کنندگان تست IQ به عمل آمد و اطلاعات تحصیلی و درآمد آنها نیز جمع‌آوری شد؛ البته برای نیمی از شرکت کنندگان اطلاعات IQ و تغذیه با شیر مادر در دسترس بود.

 

نتایج نشان می‌داد که هرچه تغذیه با شیر مادر برای نوزادان 30 سال پیش، طولانی‌تر بوده (بالای 12 ماه) امتیازهای IQ بیشتر، تحصیلات بالاتر و درآمد بیشتری نیز برایشان گزارش شده بود.

 

محققان علت تاثیرگذاری تغذیه با شیر مادر را وجود زنجیره‌های بلند اسیدهای چرب اشباع که برای توسعه مغز مفید هستند، گزارش کرده‌اند.

 

پژوهشگران انجام تحقیقات بیشتر را برای تاکید این نتاج ضروری دانسته‌اند.

 

این پژوهش در مجله "The Lancet Global Health" منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

علاوه بر رعایت مواردی که احتمال بروز آلزایمر را کاهش می دهد مانند تحصیل، مصرف نکردن دخانیات، کنترل وزن و رژیم غذایی سالم، فعالیت فیزیکی تاثیر زیادی دارد.


وی با تاکید بر اینکه افراد برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر لازم است هر هفته حداقل سه روز ورزش کنند، افزود: ورزش مغزی و بدنی در کنار هم در پیشگیری از بروز آلزایمر یا کنترل آن نقش بسیار موثری دارد.

خمسه ادامه داد: به عنوان نمونه به افراد مسن توصیه می شود که آیات کوتاه قرآن را حفظ کنند یا اگر کتابی را مطالعه می کنند، مطالب آن را حفظ کنند و اخباری را که می شوند برای اطرافیان تعریف کنند چراکه به خاطر سپردن و به خاطرآوردن مطالب در پیشگیری از آلزایمر بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه شایع ترین علامت آلزایمر اختلال حافظه است، اظهار کرد: وراثت و نقش ژن به ویژه در آلزایمرهای زودرس در سنین کمتر از 60 سال بسیار موثر است و در بالای این سن نقش ژن چندان تاثیری ندارد؛ اگر دو نفر یا بیشتر از اعضای خانواده دچار آلزایمر شده باشند، احتمال ابتلای دیگر اعضا نیز وجود دارد.

خمسه افزود: علاوه بر این بیماری های قلبی عروقی، مصرف سیگار و الکل، فشار خون، قند و دیابت و هر آن چه عروق مغز را درگیر کند مانند چربی خون و وزن بالا، فرد را مستعد ابتلا به آلزایمر می کند.

وی با بیان اینکه با افزایش سن به طور طبیعی مغز عملکرد دوران جوانی را ندارد و ممکن است فرد در فراگیری مطالب و به خاطر سپردن آن سرعت سابق را نداشته باشد، ادامه داد: این نوعی فراموشی خوش خیم است که با افزایش سن به طور طبیعی اتفاق می افتد و مشکل ساز نیست اما اگر عملکرد روزانه فرد دچار اختلال شود، می تواند نشانه آلزایمر باشد.

متخصص بیماری های مغز و اعصاب گفت: گاهی فرد به دلیل استرس، مشغولیت ذهنی یا افسردگی دچار کاهش حافظه می شود یا تمرکز خودش را از دست می دهد که با برطرف شدن این اختلالات خلقی، حافظه عملکرد قبلی خود را به دست می آورد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:مکاتبات لازم برای بازنگری وضعیت جاده میان گذر (شهید کلانتری) دریاچه ارومیه با وزارت مسکن، راه و شهرسازی انجام و توافق اولیه برای اصلاح آن و عبور آب از زیر جاده صورت گرفته است.

 

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، معصومه ابتکار روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در ابتدا قرار بود جاده میان گذر دریاچه ارومیه به گونه ای ساخته شود که آب از دو طرف دریاچه جریان داشته باشد اما این نکته در ساخت آن رعایت نشد.

وی اظهار کرد: اکنون قرار است در یک طرح مطالعاتی و انجام نشست های تخصصی، وضعیت این جاده بازنگری شود و مقدمات اولیه برای نشست های تخصصی در ماه های اول سالجاری برنامه ریزی شده است.

معاون رییس جمهوری گفت: با بارش باران های اخیر، لایروبی پشت سدها و احیای تالاب ها تا حدودی سطح آب دریاچه بالا آمده است.

وی افزود: همچنین با اجرای طرح آموزش جوامع محلی با هدف کشاورزی و توسعه پایدار نیز تا حد زیادی به نحوه استفاده از منابع آبی در این حوضه کمک شده است.

وی ادامه داد: در فاز اول این طرح که با همکاری ژاپن اجرا می شود در 34 روستا اجرا شد و در مرحله دوم که تفاهم نامه آن اواخر سال گذشته به امضا رسیده است 41 روستای دیگر اضافه شد و اکنون این طرح در 75 روستا در حال انجام است.

ابتکار تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه فعالیت های زیادی را برای نجات آن آغاز کرده است و اعتبارات کافی برای این منظور اختصاص یافته است.توقف سدسازی ها در حوضه آبی دریاچه ارومیه جزو مصوبات این ستاد است که در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه مطالعه برای مقابله با کانون های گرد و غبار در دریاچه ارومیه در دست اقدام است، گفت: برداشت نمک از سطح دریاچه ارومیه جای بحث دارد؛ زیرا برخی از کارشناسان معتقدند که در برخی نقاط وجود کوه های نمک مشکل است بنابراین باید برداشت شود و سازمان محیط زیست بر اساس نظر کارشناسی مجوز برداشت نمک در برخی نقاط را صادر کرده است.

وی تاکید کرد: برداشت نمک در برخی از نقاط که به ضرر دریاچه است انجام می شود، اما اگر افرادی بدون مجوز محیط زیست اقدام به برداشت نمک می کنند تخلف است.

ابتکار گفت: همچنین ایجاد مرکز مطالعات هماهنگی و آینده پژوهشی دریاچه ارومیه نیز در دستور کار و مطالعات آن انجام شده و در این راستا در سال 93 تفاهم نامه ای با برخی مراکز بین المللی امضا شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

متخصص زنان دانشگاه هاروارد نشان داد زنانی که از زمینه ژنتیکی این بیماری مزمن دستگاه گوارش برخوردارند، در صورت مصرف قرص ضدبارداری حداقل برای پنج سال تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار می‌گیرند.

 

خلیلی و تیمش به بررسی 230 هزار زن آمریکایی در سال‌های 1976 تا 2008 پرداختند. آن‌ها سپس به مقایسه سلامت گوارشی زنانی که به مدت طولانی از قرص ضدبارداری استفاده می‌کردند، با زنانی که هیچ گاه از این قرص استفاده نکرده بودند، پرداختند. نتایج نشان داد که از میان تعداد اولیه، 309 مورد به بیماری کرون و 362 مورد به کولیت اولسراتیو ابتلا داشتند.

 

بر اساس نتایج بدست آمده، هیچ ارتباطی بین استفاده از داروی خوراکی ضدبارداری و خطر ابتلا به کولیت اولسراتیو وجود نداشت اما متاسفانه این ارتباط برای بیماری کرون مشاهده شده است.

 

اگرچه این نتایج هنوز تائید نشده‌اند، خلیلی بر این باور است که باید هورمونی در قرصهای ضد بارداری وجود داشته باشد که به توضیح خطر فزاینده بیماری کلون بپردازد. پژوهشهای حیوانی سابق نشان داده بود که استروژن بر روده تاثیر دارد. این تحقیقات نشان داده بود که استروژن احتمالا بر نفوذپذیری روده بزرگ و شاید ایمنی روده تاثیر بگذارد.

 

خلیلی همچنین بر این باور است که مقادیر اضافی هورمون ممکن است بر باکتری‌های سالم درون روده تاثیر بگذارد. اگرچه قرصهای اضطراری ضد بارداری در این پژوهش مورد بررسی قرار نگرفته بود، اما به گفته دکتر خلیلی، به دلیل ترکیب مشابه آن‌ها، ممکن است مصرف‌کنندگان آن‌ها نیز در معرض خطر مشابه قرار داشته باشند؛ زیرا دوزهای قوی‌تری از هورمون در آن‌ها وجود دارد.

 

دکتر خلیلی اظهار کرد: مصرف این قرص‌ها به تنهایی باعث بروز بیماری کرون نمی‌شوند بلکه ترکیب آنها با زمینه ژنتیکی این بیماری است که می‌تواند خطر ابتلا به آن را تا سه برابر افزایش دهد.

 

بیماری کرون یکی از بیماریهای التهابی روده است که با التهاب دیواره روده مشخص می‌شود و می‌تواند هر قسمتی از لوله گوارش را درگیر کند؛ هرچند بیشتر روده باریک در این بیماری درگیر است. این بیماری می‌تواند تمام لایه‌های روده را درگیر سازد و حتی موجب فیبروز شود.

 

این بیماری در 50 سال اخیر بین دو تا سه برابر افزایش داشته که پژوهش دکتر خلیلی نتوانسته آن را توضیح دهد اما یافته‌های وی می‌تواند برای زنان دارای پیش‌زمینه ژنتیکی کرون مورد استفاده قرار بگیرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

محققان دانشگاه پکن در تحقیقات خود دریافتند که می‌توان به جای استفاده از چشم بند و توپی‌های مسدود کننده گوش با استفاده از هورمون ملاتونین، کیفیت خواب بهتری را در محیط‌های شلوغ و پر نور تجربه کرد.

 

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، منطقه اصفهان، طی این پژوهش، محققان دانشگاه علوم پزشکی پکن، الگوهای خواب 40 شخص سالم را در شرایط شبیه‌سازی شده مورد بررسی قرار دادند؛ در ابتدا هر 40 نفر به مدت چهار شب در شرایط مشابهی به خواب رفتند.

 

سپس این تعداد افراد به طور تصادفی به چهار گروه تقسیم شدند؛ گروه اول هیچ دارویی برای به خواب رفتن دریافت نکردند. برای گروه دوم، سوم و چهارم به ترتیب چشم‌بند و گوش‌بند، یک میلی‌گرم ملاتونین یا دارو نما به کار برده شد.

 

طی این چند شب، با اندازه‌گیری فعالیت مغزی، حرکات چشم و تنش عضلانی و میزان سطوح هورمون ملاتونین بدن افراد و کیفیت خواب آنها ارزیابی شد.

 

پژوهشگران متوجه شدند، افرادی که ملاتونین مصرف می‌کردند، اضطراب اندکی داشته، کمتر از خواب می‌پریدند و کیفیت خواب بهتری را در مقایسه با سایرین تجربه می‌کردند. علاوه براین، مرحله خواب REM (حرکات سریع چشم) در این افراد بیشتر گزارش شد؛ طی این مرحله، درجه حرارت بدن و ضربان قلب بالا رفته و حرکات سریعی در چشم‌های فرد دیده می‌شود.

 

این یافته ها می‌تواند کاربردهای فراوانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی داشته باشد.

 

نتایج این پژوهش در مجله Critical Care منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٧

همه دنبال این هستند که با اشتیاق مفاهیم عمیق علمی را حتی در اوقات فراغت ، سفر و … فرا گیرند. گاهی این اشتیاق در جماعت کم رنگ می‌شود. افراد درمی‌یابند کتابهایی که آنها با امید و اشتیاق برای یادگیری باز می‌کنند، به چیزی مافوق فهمشان مبدل می‌شود. هر کتابی قصد دارد مفاهیمی را به خواننده‌اش برساند و این مقدور نیست، مگر آنکه نحوه مطالعه آن به درستی صورت گیرد. پس راه صحیح مطالعه یک کتاب با محتوای سنگین چیست؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٦

محققان دانشگاه تحقیقات بهداشت نروژ در یک مطالعه بلندمدت متوجه شدند، کودکان نوپایی (18 ماهه) که در طول شب کمتر از 10 ساعت می خوابند یا مرتب بیدار می شوند، احتمال ابتلای آنها به مشکلات احساسی و رفتاری در سن پنج سالگی بیشتر از سایر کودکان است.

 

به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل، بورج سیورتسن از دانشگاه تحقیقات بهداشت نروژ در این مورد توضیح داد: محققان در این مطالعه انتظار داشتند که ارتباطی میان خواب و مشکلات رفتاری و احساسی کودکان نوپا پیدا کنند اما متوجه شدند که مشکلات آنها بسیار شدیدتر است.

این مطالعه تحت حمایت وزارت بهداشت نروژ و بر روی 32 هزار و 662 مادر و کودک در این کشور انجام شده است.

محققان همچنین با درنظرگرفتن عوامل دیگر مانند سن و سطح تحصیلات مادر، طول مدت بارداری و تعداد کودکان خانواده متوجه شدند کودکانی که در 18 ماهگی کمتر از 10 ساعت در شب می خوابند و یا در طول شب سه بار یا بیشتر بیدار می شوند، احتمال بیشتری دارد که در سن پنج سالگی به مشکلات رفتاری و احساسی مبتلا شوند.

این محققان اظهار کردند که این احتمال در مورد بروز مشکلات درونی مانند تشویش و افسردگی بیشتر از مشکلات ظاهری مانند پرخاشگری است.

نتایج این مطالعه که در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است همچنین نشان می دهد که کودکان نوپایی که در شب کمتر از 13 ساعت می خوابیدند اغلب در همان سن نیز به مشکلات احساسی و رفتاری مبتلا می شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٦

1 – شوهرهایی که تعصب بی جا را با غیرت اشتباه گرفته اند.

خانمش را چون یکی شی می پندارد. به نام دوستی و عشق، او را  با توهمات خود زندانی کرده و قوانین ممنوعیت را برای همسر خود وضع می کند. مثلا: جواب دادن به تلفن ممنوع؛ رفتن به خانه پدر و مادر ممنوع؛ سرزدن به دوستان ممنوع؛ درس خواندن و دانشگاه رفتن ممنوع؛ داشتن شغل ممنوع؛ اردو و مسافرت ممنوع؛ استفاده از رایانه و اینترنت ممنوع؛ خندیدن با صدای بلند در محیط خانواده و محارم ممنوع؛ تعریف و توضیح در مورد آقایان ممنوع؛ رفتن کنار پنجره ممنوع؛ نامه نوشتن ممنوع؛ بیرون رفتن از منزل ممنوع .

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٥

 محققان دانشگاه اورگان طی این پژوهش، 185 دانش آموز دختر 18 تا 25 ساله را به مدت پنج هفته مورد بررسی قرار دادند. بیش از یک سوم شرکت کنندگان اعلام کردند که هر هفته علائم چشمگیری از افسردگی را در خود احساس کردند.

 

در واقع زنانی که سطوح پایینی از ویتامین دی را از خود نشان دادند، در خطر بیشتری برای بروز علائم افسردگی قرار داشتند؛ این رابطه حتی با در نظر گرفتن مولفه‌هایی نظیر سپری کردن زمان در محیط بیرون نیز ثابت باقی ماند.

 

محققان می‌گویند، این نتایج نباید به عنوان راه حل افسردگی در نظر گرفته شود، بلکه می‌توان با مصرف مکمل‌های ویتامین D به سلامت عمومی بدن کمک کرد.

 

ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان‌ها و عملکرد عضلات ضروری است که کمبود آن نیز با اختلال سیستم ایمنی بدن مرتبط است و می‌توان آن را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا مصرف موادی نظیر شیرهای غنی شده، زرده تخم مرغ، ماهی و سبزیجاتی نظیر جعفری به دست آورد.

 

نتایج این پژوهش در مجله Psychiatry Research منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٥


تضاد بین والدین و فرزند ریشه در باورها و رفتار پدر و مادر در دوران کودکی و نوجوانی دارد . اعم از رفتار تند و سرزنش آمیز و یا محبت ها و دلسوزی های بیجا که به تدریج به نوعی مزاحمت آزار دهنده و بیماری زا تبدیل می گردد. این عشق های تحمیلی و رفتارهای نابجای والدین در کودکی و نوجوانی و بعد هم، دخالت و تحمیل سلیقه ها در انتخاب راه آینده ی جوانان منجر به واکنش های گاه تلخ و دور از انتظار و رنج آور از سوی فرزندان نسبت به والدین می شود . در زیر به تعدادی از رفتارهای والدین که سبب ایجاد تضاد بین آنها و فرزندشان می شود، اشاره می کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٤

یکی از روش های مؤثر یادگیری مطالب ،استفاده از جعبه‌ی لایتنر است.

در این جا نحوه‌ی کار با این جعبه را توضیح می‌‌دهیم و امیدواریم شما با استفاده از این ابزار ساده و سودمند،بر یادگیری خود بیفزائید و در زمان محدودتر با کیفیت بهتر مطالب بیش‌تری را به خاطر بسپارید.

این وسیله توسط محقق اتریشی " سباستین لایتنر" طراحی شده است و مطالب را از حافظه‌ی کوتاه مدت شما به حافظه‌ی بلند مدت منتقل می‌‌نماید. یادگیری به کمک این روش شما را از تکرار مطالب بی نیاز می‌‌سازد. همین امر یادگیری را شیرین و جذاب می‌‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٢
 

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا و به نقل از ساینس، بدن انسان به گونه ای آفریده شده است که مناسب ترین حالت برای آن، چرخه طبیعی شبانه روز است. ساعت بیولوژیکی بدن با تمام سیستم های داخلی در تعامل است. تغییر میزان هورمون ها و حتی اصلاح کدهای ژنتیکی به عهده این ساعت بیولوژیکی است.

نور آبی LED لامپ ها و صفحه نمایش تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری، مهمترین عامل جلوگیری از ترشح ماده شیمیایی ملاتونین در بدن است. ملاتونین هورمونی است که از غروب تا اواخر شب در بدن ترشح می شود و مسئول خواب و ساعت طبیعی بدن است.

آلودگی نوری در شب احتمال بروز چاقی، دیابت، افسردگی، اختلالات خواب و سرطان سینه را افزایش می دهد.

از طرفی، نور کم نیز مشکلاتی را بوجود می آورد. یکی از مهمترین دلایل زمین خوردگی و شکستن لگن در سالمندان، نبود نور کافی است. نور کم در شب برای افراد، به ویژه برای افرادی که به پیرچشمی مبتلا هستند، بسیار خطرناک است.

عدم وجود نور در خیابان ها نیز دید رانندگان را کاهش می دهد و می تواند سبب برخورد با عابران پیاده شود.

برای تامین نور مورد نیاز و جلوگیری از تولید آلودگی نوری، باید از لامپ های استانداردی استفاده شود که منجر به افزایش دمای محیط نشوند و نور آن مناسب چشم باشد.

متخصصان توصیه می کنند که فضای اتاق هنگام خواب، کاملا تاریک و خنک باشد.

13تا 19 آوریل هفته جهانی آسمان تاریک نام گرفته است. هدف از برگزاری این مناسبت، افزایش آگاهی در مورد اثرات منفی آلودگی نوری و تشویق افراد برای اقدام در این رابطه است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢٢

مهم‌ترین اقدام در سال کنکور به‌دلیل حجم زیاد مباحث و فرصت کوتاه برای مطالعه، برنامه‌ریزی است. بیش‌تر داوطلبان کنکور به‌دلیل این‌که در سال‌های پایه، برنامه‌ریزی مناسبی برای درس‌خواندن نداشته‌اند، برای انجام این‌کار مشکل دارند و به سختی برنامه‌ریزی می‌کنند.

اما در واقع برنامه‌ریزی کار بسیار ساده‌ای است. هر برنامه‌ای شامل دو مرحله است:

الف)برنامه‌ی کلی
ب)برنامه‌ی جزئی

الف- برنامه‌ی کلی (سالانه و ماهانه):

هدف اصلی از تهیه‌ی یک برنامه، ایجاد نظم در مطالعه است. در قدم اول شما باید تعیین کنید که با کدام‌ یک از برنامه‌ی کلی زیر خود را هماهنگ می‌کنید.

یکی از خدمات تکمیلی آزمون‌های گزینه‌دو«برنامه‌‌ریزی درسی» است. در واقع شما می‌توانید‌ با استفاده از سر‌فصل‌های12 آزمون، برنامه‌ریزی درسی بلند‌مدت خود را تنظیم کنید. در هر شماره از دفترچه‌ی گزینه‌ی مشاور در صفحه‌ی برنامه‌ریزی درسی، به صورت هفتگی برنامه‌ی مطالعاتی شما را معین می‌کنیم. در این روش متناسب با اهداف کلی آزمون‌ها، سر فصل‌هایی را که شما باید تا آزمون بعدی مطالعه کنید، در هفته‌های فاصله‌ی دو آزمون تنظیم و تبدیل به برنامه‌ی هفتگی خواهیم کرد.

به این ترتیب شما می‌توانید با خیال راحت فقط برنامه‌هایی را که در هر هفته تنظیم کرده‌ایم، مطالعه کنید و مطمئن باشید که هم همه‌ی سر‌فصل‌های لازم برای کنکور را مطالعه کرده‌اید هم متناسب با اهداف کلی آزمون‌ها می‌توانید نتیجه‌ی خوبی در آزمون‌ها کسب کنید.
اما این‌که در طول هفته این مباحث را چگونه مرور و در چه زمانی مطالعه کنید، مربوط به برنامه‌ی هفتگی خودتان خواهد بود.

ب- برنامه‌ی جزئی (هفتگی و روزانه):

تنظیم و تهیه‌ی برنامه‌ی جزئی، بر عهده‌ی شما است. برنامه‌ی کلی را شما باید انتخاب کنید و تهیه‌ی‌آن بر‌عهده‌ی مدرسه، گروه برنامه‌ریزی کنکور‌های آزمایشی و یا مشاور شماست. اما بعد از انتخاب برنامه‌ی کلی، باید برنامه‌ی جزئی را بر‌اساس مباحثی که در برنامه‌ی کلی تنظیم شده است، تهیه کنید. تهیه‌ی برنامه‌ی جزئی، اصول و قواعد مشخصی دارد.

شما باید ابتدای هر هفته، بر‌اساس اصولی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است، یک برنامه‌ی درسی برای خودتان تنظیم کنید و سپس در ابتدای هر روز آن را تکمیل کنید.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٢٠روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی از منحصر به فردترین و نادرترین روستاهای دنیاست که مناظر بدیع و زیبای آن چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد و او را به تحیر وا می دارد و بارزترین تفاوتش با دو روستای مشابه در ترکیه و آمریکا جاری بودن زندگی در آن است.

این روستای شگفت انگیز با خانه های مخروطی شکل و از جهتی شبیه کندوی زنبور عسل که نام کندوان نیز از آن گرفته شده است، با قدمتی هفت هزار ساله، آب و هوایی مسحور کننده و طبیعتی عجیب همه ساله پذیرای بیش از یک میلیون گردشگر از سراسر دنیاست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٢٠

پدیده مصرف‌گرایی یا همان کانسیومریزم (consumerism) یکی از همان ایسم‌هایی است که از تفکر مادی غرب و اقتصاد متعارف برای ما به ارمغان رسیده‌است که با مفاهیمی همچون مصرف برای مصرف، اصالت مصرف، حاکمیت مصرف‌کننده، جامعه‌ی مصرفی، فرهنگ مصرفی، سرمایه‌داری مصرفی شناخته می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۱٧
دانشمندان دانشگاه ییل یکی از عمیق‌ترین نشانه‌های حیات را در جزیره ساوث لوپز واشنگتن کشف کردند.
به گزارش ایسنا، این محققان نوعی ماده معدنی را یافته‌اند که در اثر فرآیندهای زیستی شکل گرفته است. این ماده معدنی در صخره‌هایی موجود است که 100 میلیون سال پیش 12 کیلومتر زیر سطح زمین قرار داشته‌اند.
در صورت تایید این یافته‌ها، چنین ماده‌ای در میان عمیق‌ترین نشانه‌های حیات جای خواهد گرفت که تاکنون کشف شده‌اند. این مطالعه دارای مضامینی برای حیات در جهان‌های دیگر است و همچنین نشان می‌دهد نواحی بیشتری از زمین در مقایسه با آنچه پیش‌بینی شده، زیست‌پذیر هستند.
ماده معدنی کشف‌شده، «آراگونیت» نام دارد که می‌تواند هم توسط فرآیندهای زیستی و هم فرآیندهای طبیعی شکل گیرد. با این حال، در این تحقیق، دانشمندان ترکیب خاصی از ایزوتوپ‌های کربن را یافته‌اند که نشان می‌دهد ماده مزبور دارای منشا زیستی است. این یافته‌ها نشان می‌دهد این آراگونیت از متانی نشات گرفته که توسط میکروارگانیسم‌ها تشکیل شده است.
تصور می‌شود حیات در ناحیه‌ای عمیق در زیر زمین نشات گرفته باشد یعنی جایی که دو صفحه تکتونیکی در تماس با یکدیگر قرار گرفتند. در این جا احتمالا آب در صخره‌های زیرسطحی وارد شده و طی 100 میلیون سال، این صخره‌ها به تدریج به سمت بالا آمده‌اند و اکنون در سطح زمین مشاهده می‌شوند.
چنانچه حیات در چنین اعماق زیادی دوام آورده باشد، باید دماهای بیش از 122 درجه سانتی‌گراد را تحمل کرده باشد، بنابراین فشارهای بالا احتمالا زندگی را حتی در چنین دماهای بالایی در زیر زمین ممکن ساخته است.

کشف حیات در چنین محیط‌های خشنی می‌تواند به دانشمندان در جستجوی حیات بر روی سیارات دیگر و زمین کمک کند

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۱۱

زبان مادری و آموزش دانشگاهی

 

نصر نیوز: کارشناسان امور فرهنگی می گویند فرهنگ، ملیت و هویت با هم ارتباط مستقیم و سازنده دارند و عامل ایجاد و تقویت این رابطه، خرده فرهنگ ها هستند و رسانه ها در دنیای پر تلاطم اطلاعات و ارتباطات ضامن بقاء و حیات خرده فرهنگ ها هستند.

 

 در برخی از کشور ها خرده فرهنگ ها آنقدر گسترده هستند که در یک منطقه از حیث ویژگی های فرهنگی با هم تفاوت دارند و حتی از جهاتی با هم فرق می کنند. این وجوه تمایز در نحوه صحبت، نگرش ها، باورها، پوشش، سبک زندگی، آداب و رسوم و حتی در زبان ، گویش و لهجه نیز از هم متمایزند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۱٠

 هر حرفی که در خصوص مرگ ارومیه زده شود غیر علمی، بی پایه و فقط می تواند از زبان کسانی بیان شود که درک درستی از مفهوم اکوسیستم دریاچه شور ندارند و دانش آنها سالهاست که از گردونه علم خارج شده است.

درست در اوج بدبینی ها و انتشار حرفهای نا امید کننده در تیر ماه جاری که از گرمترین ماههای سال است، من به جنوب دریاچه ارومیه رفتم.
اگر چه دهها کیلومتر به نمک زار تبدیل شده بود، اما هیچ جای دریاچه خشک نبود. گِلی بودن بستر دریاچه فوق شور با عمق کم نشان می دهد که دریاچه هنوز از آب اشباح است، اگر چه شما در سطح آبی نمی بینید.
از نظر اکولوژیکی گِلی بودن بستر دریاچه بسیار مهم است. یعنی با ورود آب به دریاچه به راحتی می توان دریاچه را به حال قبلی خود بازگرداند. دریاچه از یک سیستم طبیعی خود پایداری برخوردار است.
با کاهش آب دریاچه حجم بالای رسوبات باعث شده است که شیب آن بخصوص در جنوب به شدت کاهش یابد. کاهش شیب مزیت بالایی برای نجات بخشی دریاچه دارد.
 به این مفهوم که با کمترین آبی می توان پهنه بسیار وسیعی را عمق داد، از تاثیرات گسترش ریزگردهای نمکی جلوگیری کرد و تراز دریاچه را بطور منظم و پیوسته دوباره بالا برد.
ستاد احیای دریاچه ارومیه راهکارهای 24 گانه را ارائه و به تصویب هیئت دولت رسانده است. اگر چه من به عنوان کسی که مدتی با ستاد همکاری داشتم از بعضی مصوبات راضی نیستم (بطور مشخص انتقال آب بین حوضه ای) ولی اجرای درست و سریع بعضی از مصوبات می‌تواند با خوش شانسی اقلیمی که این روزها خداوند به ما ارزانی داشته است به راحتی به نجات نگین فیروزه ای آذربایجان منجر شود.
من درست مطلبی را که سال گذشته نوشتم تکرار می کنم که تا زمستان است باید دریاچه را نجات داد. چون تبخیر به حداقل رسیده و به آب رودخانه ها برای کشاورزی نیازی نیست.
 خوشبختانه طرح نکاشت 40% مصوب شده و منابع مالی آن هم تصویب شده است. اختصاص آب بزرگترین سد منطقه یعنی سد بوکان به دریاچه از اقدامات درست و بجایی است که باید در رها سازی آب آن لحظه ای درنگ نکرد. مردم آذربایجان دریاچه ارومیه را دوست دارند.
 آنها بهتر از همه می‌دانند که حفظ این دریاچه برای خودشان و آینده اشان مهمتر از آن است که دو سه سالی دست از کشاورزی ناپایدار بکشند و با کمک دولت به اصلاح الگوی کشاورزی خود اقدام کنند. ما هم از نمایندگان محترم مجلس انتظار داریم که منافع کوتاه مدت و بخشی نگری را فدای منافع کلان و دراز مدت کشوری نکنند و با دور اندیشی که از آنها انتظار است هر گونه بدبینی را کنار گذاشته و دست به دست دولت و مردم دهند تا بزرگترین دریاچه داخلی کشور و یکی از مهمترین اکوسیستم های طبیعی جهان احیا شود.
از وزارت نیرو هم انتظار داریم که بساط سودجویانی که با نجوای انتقال آب خزر ساز نابودی سرمایه های ملی و محیط زیست کشور و منطقه را کوک می کنند جمع کند و هم صدا با صدها متخصص ایرانی و خارجی که بارها تاکید داشته اند که نجات دریاچه ارومیه فقط با اصلاح مدیریت آب درون حوضه ای قابل انجام است از تکرار خطاهای گذشته پرهیز کنند که آزموده را آزمودن خطاست.
منبع؛ الف/ حسین آخانی
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۸

متخصصان اسکاتلندی با بررسی ۸۰ نوزاد دریافتند آنان در تست‌های مربوط به تعامل اجتماعی، هماهنگی و مهارت‌های حرکتی عملکرد ضعیف‌تری دارند.

به گفته آن‌ها، یافته‌های این بررسی بسیار نگران‌کننده است و نوزادان متولد شده از مادران معتاد باید به طور کامل مورد کنترل و معاینه قرار گیرند. هرچند کار‌شناسان سلامت کودک معتقدند عدم مراقبت صحیح از این کودکان موجب بروز چنین مشکلاتی در آنان می‌شود.

متخصصان در بررسی‌های پیشین خود دریافته بودند نوزادان متولد شده از مادران معتاد به مصرف موادمخدر که در دوران بارداری از این مواد استعمال می‌کنند دور سر کوچکتری دارند.

دکتر «هلن مستیئر» محقق ارشد این مطالعه جدید از گلاسگو گفت: این بررسی در نوع خود منحصر بوده زیرا یک تعداد نوزاد حداقل برای مدت شش ماه مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات کامل در مورد نوع ماده مصرفی مادرانشان در طول بارداری جمع‌آوری شد و با بیان اینکه دور سر نوزادان متولد شده از مادران معتاد نسبت به نوزادان دیگر کمتر بوده، اظهار داشتند: در شش ماهگی این تفاوت سایز از بین می‌رود.

همچنین در این بررسی مشخص شد ۴۰ درصد این کودکان تا شش ماهگی به لحاظ قدرت بینایی دچار مشکلاتی بوده‌اند که ناشی از بیماری به نام «نیستاگموس» است

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٥

 مطالعات پیاژه در مورد قضاوت اخلاقی در کودک اولین بار در سال 1932 انتشار یافت. یافته های پیاژه در این دلالت بر این دارد که تحول اخلاقی در طول یک ردیف "ساخت های شناختی"  رشد می یابد و در هر مرحله، شکل، طرح و ساخت مشخص خود را دارد. از این رو، تبیین مراحل تحول اخلاقی کودک مانند دیگر ابعاد تحول روانی او تابع تغییر ساخت های شناختی و پدید آمدن ترازهای تازه توانایی های عقلی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٥

سرویس جامعه شفاف، ذبیح الله تجری غریب آبادی:

مقدمه

بعد از وقوع انقلاب صنعتی و پیشرفت های شگرف در صنعت ارتباطات ما شاهد تغییر در ساختار خانواده از  "گسترده" به"هسته ای"   بودیم  که  خانواده مبتنی بر پیوندهای نسبی و سببی جای خود را  به خانواده ای متشکل از زن ،شوهر و یک یا دو فرزند می دهد . پدیده تک فرزندی که در علم جامعه شناسی به "امپراطوران کوچک"  معروف است نوعی از خانواده هسته ای است که منبعث از  تغییرات فوق و تغییر در "سبک زندگی" افراد جامعه می باشد . پرداختن به موضوع تک فرزندی در جامعه شناسی هم ناشی از اهمیت و جایگاه خانواده در این علم است که بتوان معلوم کرد که تک فرزندی در کدامیک از تقسیم بندی ها قرار می گیرد . لذا جامعه شناسان آن را  از سه منظر مورد توجه قرار دادند یکی از حیث علل، دوم از حیث تغییراتی که در ساختار جمعیتی به وجود می اورد و سوم  از حیث ارتباطات اجتماعی می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٤

 روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی از منحصر به فردترین و نادرترین روستاهای دنیاست که مناظر بدیع و زیبای آن چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد و او را به تحیر وا می دارد و بارزترین تفاوتش با دو روستای مشابه در ترکیه و آمریکا جاری بودن زندگی در آن است.

 
برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

روستای شگفت انگیز با خانه های مخروطی شکل و از جهتی شبیه کندوی زنبور عسل که نام کندوان نیز از آن گرفته شده است، با قدمتی هفت هزار ساله، آب و هوایی مسحور کننده و طبیعتی عجیب همه ساله پذیرای بیش از یک میلیون گردشگر از سراسر دنیاست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۳

یکی از معضلاتی که امروزه بسیاری از مسولان و دولتمردان را به فکر انداخته و جامعه شناسان و روان شناسان هم در زمینه حرفه ای خود آن را بررسی و پژوهش می کند، افزایش میانگین سن ازدواج است و بی رغبتی جوانان ایرانی برای تشکیل خانواده و ازدواج، زیرا در میان ایرانی ها به دلیل وجود ریشه های مستحم مذهبی ازدواج و تشکیل خانواده از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است.

عده ای نوک شمشیر این معضل را به سمت دختران ایرانی نشانه می روند و معتقد هستند؛ افزایش سطح توقعات، افزایش استقلال اجتماعی و تمکن مالی باعث این شده است که دختران ایرانی به ازدواج بی تفاوت شده و دیگر انگیزه ای برای تشکیل دادن خانواده نداشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٤/۱/٢

ویگوتسکی بر این باور بود که اعمال و رفتار انسان در یک فضای فرهنگی رخ می دهد و درک و فهم رفتار او بدون توجه به این فضا، امکان پذیر نیست. یکی از اصلی ترین نقطه نظرات او این بود که فرایندها و ساختارهای ذهنی ویژه ما، محصول تعاملمان با دیگران است. این روابط متقابل اجتماعی، چیزی فراتر از تاثیراتی ساده بر رشد شناختی هستند. آنها حقیقتا ساختارهای شناختی و فرایندهای فکری ما را خلق می کنند(پالینسکار، 1998). در حقیقت، ویگوتسکی، رشد را تبدیل " فعالیتهای مشترک اجتماعی " به " فرایندهای درونی شده "، می دانست (جان- اشتاینر و مان، 1996 ، ص. 192).


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/٢


در اسفند ماه سال گذشته، مساله آموزش زبان های مادری در آموزش و پرورش، در سطح گسترده یی در رسانه ها، بازتاب یافت و موافقان و مخالفان این طرح دیدگاه های خود را بیان داشتند.

 آنگونه که در سخنان برخی از فرادستان آموزش و پرورش، و همچنین علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی نمود یافت آموزش زبان مادری، به ویژه در منطقه هایی که کودکان در سال های آغازین آموزش رسمی با درک و دریافت درست زبان فارسی مشکل دارند در دستور کار آموزش و پرورش قرار دارد. گرچه در قانون اساسی و در اصل پانزدهم آن نیز به روشنی بر این مساله تاکید شده است: «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران، فارسی است.اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی، باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٤/۱/۱

کاهش ذخایر آرتمیا  و آرتمیاهای تلف شده روی توده‌های نمک به جا مانده از خشکی دریاچه ارومیه تهدیدی برای ادامه حیات تنها موجود دومین دریاچه شور دنیا شده و از سه سال گذشته دیگر آرتمیایی مشاهده نشده است.
خشکسالی‌های دهه اخیر در منطقه و تبخیر بسیار بالا به همراه گرمای بیش از حد، کاهش آب ورودی دریاچه ارومیه سبب شده است که غلظت نمک به بالای 400 گرم بر لیتر برسد و شرایط مطلوب برای ادامه حیات آرتمیا ارومیانا از بین برود.
این روزها در کنار هزاران مشکل متعدد ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه و از بین رفتن افزون بر 90 درصد مساحت این تالاب، آرتمیا ارومیانا تنها موجود زنده آن نیز از بین رفته تا بحران به نقطه اوج برسد.
خشکسالی حاکم بر دریاچه ارومیه، تبخیر بالای آب، تغییر وضعیت زیستی دریاچه، مدیریت ناصحیح در استفاده از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی، احداث سدها به همراه دخالت عوامل انسانی از اهم دلایل به خطر افتادن حیات دریاچه ارومیه و تنها موجود زنده آن آرتمیا به شمار می‌رود.
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این باره گفت: از سه تا چهار سال گذشته آرتمیا تنها موجود زنده دریاچه ارومیه در این تالاب مشاهده نشده و تقریبا آرتمیا از بین رفته است.
هادی بهادری با بیان اینکه از سال 1391 تاکنون هیچ آرتمیایی در دریاچه ارومیه مشاهده نشده است، اظهار کرد: غلظت بالای نمک دریاچه ارومیه هم‌اکنون به بالای 400 گرم بر لیتر و به حالت فوق اشباع رسیده و این امر حیات آرتمیا را با مشکل اساسی مواجه کرده است. وی ادامه داد: آرتمیا تنها موجود زنده دریاچه  ارومیه از خانواده سخت‌پوستان است که می‌تواند در آب غلیظ و شور زندگی و از جلبک‌های موجود دریاچه تغذیه کند اما هم‌اکنون وضعیت دریاچه ارومیه در حدی از بحران قرار گرفته که دیگر آرتمیا قادر به زیست نیست.
بهادری در خصوص احیای آرتمیا به عنوان تنها موجود زنده دریاچه ارومیه گفت: باید اول دریاچه ارومیه احیا و به شرایط نرمال برسد که بتوان آرتمیا را نیز احیا کرد. معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به هدررفت منابع آبی در استان عنوان کرد: آذربایجان‌غربی به اندازه کافی آب دارد و مشکل تنها در بخش مدیریت آن است که بخشی از این مدیریت به دستگاه‌های اجرایی استان و بخش دیگر به مردم مربوط می‌شود. بهادری تصریح کرد: مردم هنوز باور نکرده‌اند که این دریاچه به دست عوامل انسانی خشکیده و باید به دست خودشان نیز احیا شود و تا به این باور نرسند کاری پیش نمی‌رود. رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور نیز در نشست احیای دریاچه ارومیه درخصوص آخرین وضعیت آرتمیا ارومیانا گفت: از سه تا چهار سال گذشته آرتمیای زنده در دریاچه ارومیه مشاهده نشده و هم‌اکنون این موجود به صورت فعال در این تالاب وجود ندارد. یوسفعلی اسدپور ادامه داد: مرکز تحقیقات آرتمیا، پژوهش‌های خود را به صورت کشوری انجام می‌دهد و به سبب توسعه صنعت آبزی‌ پروری هر اقدامی که نیاز باشد روی آرتمیای دریاچه ارومیه انجام می‌شود. رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور یادآور شد: از سال 1990 مطالعات در رابطه با آرتمیای دریاچه ارومیه شروع شده و علاوه‌بر آن با ایجاد ارتباطات بین‌المللی با دانشگاه‌ها به تحقیق پرداخته شده است.
اسدپور با اشاره به اینکه تمامی امکانات مطالعاتی و تحقیقاتی به جز هیدرولوژی در این مرکز تحقیقات فراهم است، گفت: در 10 بخش تخصصی اعم از لحظه‌های تکثیر و پرورش، اکولوژی، ارزیابی ذخایر، هیدروشیمی، بیوتکنولوژی، تولید و تکثیر و پرورش آرتمیا و سایر آبزیان روی دریاچه ارومیه و آرتمیای ایران کار می‌کنیم.
این جاندار شاخص‌ترین موجود زنده دریاچه است که غذای اصلی پرندگان را تشکیل می‌دهد و بیشترین منبع غذایی برای ماهیان خاویاری است.
این جاندار با شرایط آب شور دریاچه ارومیه سازگاری پیدا کرده است و هم می‌تواند زنده‌زایی و هم تخم‌گذاری کند البته در شرایطی که استرس محیطی نباشد این جاندار زنده‌زایی می‌کند. آرتمیا ارومیانا یکی از هفت گونه شناخته شده آرتمیای دو جنسی در جهان است، ارزش غذایی آن در حد مطلوب است و دارای بیش از 52درصد پروتئین و چهار درصد چربی است و ترکیب و میزان اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب آن در حدی است که نیازهای آبزیان آب‌های شیرین را به‌طور کامل برآورده می‌سازد.
از آن می‌توان مستقیما یا پس از منجمدکردن یا خشک کردن به عنوان یک خوراک پروتئینی مغذی برای پرورش انواع ماهیان، میگوها و خرچنگ‌های آب شیرین استفاده کرد یا می‌توان پس از غنی‌سازی برای پرورش ماهیان و میگو‌های آب شور به‌کار برد.
تخم آرتمیا را در هر زمان که لازم باشد طی 24ساعت می‌توان به لارو تبدیل کرد و به عنوان غذایی زنده در اختیار لارو ماهی و میگو قرار داد

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar