مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

چشم هایتان شما را لو می دهند و می گویند شما آدم افسرده ای هستید یا خیر؟ اما چگونه؟

محققان استرالیایی امیدوارند که با کمک یک پدیده بصری به زودی بتوانند به روشی موثر برای تشخیص زودهنگام اختلال روانی مانیا - افسردگی دست پیدا کنند.
 
دکتر استون میلر متخصص اعصاب در دانشگاه موناش در ملبورن و دستیاران وی نتایج این یافته خود را در مجله پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم منتشر کرده‌اند.
 
میلر می‌گوید: ما می‌دانیم که مانیا افسردگی (افسردگی - شیدایی) یا اختلال دوقطبی یک اختلال روانی به شدت موروثی است، اما دانشمندان جهان در زمینه کشف ژنهایی که در بروز اختلال دو قطبی دخیل هستند با مشکلات زیادی مواجه بوده‌اند.
 
وی خاطرنشان می‌کند که یکی از مشکلات اصلی در تشخیص مبتلایان افسردگی این است که تشخیص بیماری ممکن است قابل اطمینان نباشد.
 
 میلر و دستیارانش تلاش کردند تا برای تشخیص مانیا - افسردگی یک نشانگر بیولوژیک پیدا کنند که برای تکمیل تشخیص بالینی قابل استفاده باشد. با این هدف آنها روی یک پدیده بصری که به طور مصنوعی ترغیب می‌شود موسوم به «رقابت دوچشمی» مطالعه کردند. هر روز چشم‌های چپ و راست انسان چیزهایی را می‌بیند که مغز تصاویر ورودی از دو چشم را با هم ترکیب می‌کند تا به ما امکان دهد فواصل را درک کنیم.
 
میلر می‌گوید: در برخی افراد ممکن است هر چشم تصویر متفاوتی را در یک لحظه ببیند که این وضعیت غیرطبیعی است یعنی به جای ترکیب دو تصویر از دو چشم، مغز ابتدا روی یک تصویر یک چشم تمرکز می‌کند و بعد روی تصویر چشم دیگر پرت می‌شود. این پدیده «پرتاب ادراکی» می‌تواند به درک بهتر مانیا - افسردگی و در نهایت تهیه آزمایشی برای تشخیص بیماری کمک کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

زن و شوهرها نه تنها در زندگی خصوصی خود نیازمند مستحکم شدن پیوندهای عاطفی شان هستند، بلکه باید به رشد و تعالی و فضایل اخلاقی محیط خانوادگی خود نیز توجه کنند تا موجبات شکوفایی یکدیگر را فراهم آورند. برای انجام این امر هر کدام باید وظایف خود را در محیط خانه بدرستی انجام دهند. این وظایف شامل چند موارد زیر است که عبارتند از :

مکمل بودن : زن و مرد در ارتباط با یکدیگر مکمل و کامل کننده یکدیگر هستند. خداوند در قرآن می فرماید: " هُن لباس لَکُم و اَنتُم لباس لهُن. زنان لباس شما و شما لباس زنان هستید. "

یعنی همانگونه که لباس محافظ و زینت شما است. زن و مرد در مسائل و مشکلات زندگی یار و پشتیبان یکدیگرندو بازدارنده گناه برای همدیگر نیز هستند.

البته برای این امر لازم است، زن وشوهر همدیگر را همانگونه که هستند دوست داشته باشند و اگر مشکلی در رفتار یکدیگر می بینند با علاقه، محبت و با جلب اعتماد طرف مقابل، ضعف های او را بیان کنند و اگر او علاقمند به شنیدن باشد، درباره آن موضوع گفتگو کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

تا به حال چند بار از گفته‌ها یا نگفته‌ها، رفتارها و حرف‌های مرد زندگی خود دلخور شده‌اید؟ احتمالا دست آخر به این نتیجه رسیده‌اید که مساله، از مرد بودن او ناشی شده است.

وقتی زن‌ها در باره مشکلاتی که با مردانشان دارند سخن می‌گویند، به احتمال زیاد از عبارات اینچنینی استفاده می‌کنند: «می‌دونی که، مردها این جوری هستن دیگه» یا این که «آخه اون یه مرده، تقصیری نداره». زنان دیگر هم با شنیدن این درددل‌ها سرتکان داده، می‌خندند و پشت سر هم تائید می‌کنند. اما در واقع از این روش به عنوان سرپوشی بر پریشانی و ناامیدی‌شان از برقراری ارتباط‌ صمیمی با همسر خود استفاده می‌کنند.

به یاد داشته باشید این ایده که مردان به لحاظ ژنتیک‌ موجودات کاملی نیستند، سبب می‌شود که نتوانند با زنان خود در فضایی امن و آسوده ارتباط درست و منطقی برقرار کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

 
 تحقیقات جدید نشان داد که شرایط اخلال خواب مانند آمفیزم و آپنه خواب ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.

با توجه به گزارش منتشر شده در نشریه مغز و اعصاب، کیفیت پایین خواب و صرف وقت کم برای خواب عمیق، می‌تواند منجر به تغییرات در مغز شود.

در این تحقیقات، محققان 167 مرد ژاپنی- آمریکایی 84 ساله را با الگوهای خواب مردان مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه نشان داد که سطح اکسیژن خون در شکل‌گیری تغییر مغز، نقش مهمی ایفا می‌کند.

به گفته محققان، یافته‌های تحقیقات نشان داد که پایین بودن سطح اکسیژن خون و کاهش خواب ممکن است به فرایند‌هایی که منجر به زوال شناختی و زوال عقل می‌شود، کمک کند.

پژوهش‌های پیشین انجام شده توسط محققان اروپایی نشان داد که افرادی که معیارهای بهداشتی خواب ضعیف را تجربه کرده بودند در مقایسه با افرادی که از خواب کافی برخوردار بودند در حجم مغز خود با کاهش سریع‌تری روبه‌رو شدند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

رعایت نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده، به شما کمک می‌کند تا بتوانید اطرافیانتان را به خود علاقه‌مند کرده، تحت تأثیر قرار داده و به انسانی بهتر از آن که تاکنون بوده‌اید تبدیل شوید.

 
خودتان باشید، صداقت را فراموش نکنید

بزرگی می‌گفت: همواره سعی کنید نسخه اول از خودتان باشید نه نسخه دوم و کپی از فردی دیگر. پا در کفش کسی نکنید، تنها کفش مناسب پای شما کفش خودتان است. اگر به جای خود و در نقش خودتان زندگی نکنید، اصلاً زندگی نمی‌کنید، فقط در این دنیا وجود دارید. اگر خودتان را دوست ندارید، چگونه انتظار دارید دیگران شما را دوست داشته باشند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

رابطه زن و شوهر، در ایده آل ترین حالت ها، رابطه ی یک زوج عاشق پیشه است که دائما در حال برطرف کردن نیازهای یکدیگرند، یک پله پایین تر که بیاییم، دوست داشتن و عادت است که باعث می شود این زوج در کنار هم آرامش یابند.

به طور کلی دوست داشتن، مزه ی زندگی مشترک است که بدون آن روز مردگی نصیب هر دو نفر می شود، پس باید بتوانیم در هر لحظه از زندگی مشترکمان، تا جایی که می توانیم در جهت رفع توقعات و انتظارات طرف مقابل باشیم تا شیرینی زندگی در نظرمان بیشتر شود و به قول معروف من آن پسندم که جانانم پسندد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

گاهی یک تصویر یا یک طرح می تواند به اندازه یک مقاله یا کتاب، مفهوم و معنا را در خود ذخیره کند. چند روز پیش بود که طرحی نسبتا ساده اما عمیق را در یکی از شبکه های مجازی دیدم. طرح بسیار ساده بود. دو نفر در برابر و روبروی هم ایستاده اند، میانه آن ها یک عدد انگلیسی نوشته شده است و هر دو در حال اعتراض به هم هستند. یکی اعتقاد دارد که عدد 6 است و دیگری بر این باور است که آن عدد، 9 است. آن دو در حال نزاع با هم هستند و هر کسی هم خود را محق می داند که حق با اوست. در واقع اگر بخواهیم در موضع هر کدام از آن دو طرف بایستیم - در سمت و سویی بایستیم که او ایستاده است - تصدیق می کنیم که حق با اوست اما اگر موضع مان را عوض کنیم خواهیم دید که حق با نفر روبرویی است. در زیر این طرح، جمله قابل تأملی نوشته شده است: "هر کسی درک خود را از یک موضوع از جایی که ایستاده است توصیف می کند."


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

با آنکه کودکان دنیای متفاوتی دارند، اما آنان نیز مانند بزرگسالان در طول روز با مسائلی مواجه می شوند که باعث شادمانی یا ناراحتی شان می شود؛ بنابراین، احساس غمگینی نیز یک واکنش طبیعی از سوی کودک است با این حال گاه چنین احساساتی در کودکان به یک اختلال تبدیل می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٧

 


فَرَهْمَندی یا کاریزما (به یونانی: χάρισμα یا «خاریسما») در لغت به معنی جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصربه‌فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست. جاذبه‌ای انفرادی (فردی) که اثری اجتماعی (جمعی) دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٦

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه کمبریج نشان داده که دویدن سبب بهبود حافظه می‌شود و چون به اکسیژن‌رسانی بیشتر به مغز کمک می‌کند، در شکل‌گیری صدها هزار سلول جدید حافظه هم دخیل است.

 انجام مرتب دویدن چند نوبت در هفته می‌تواند سبب رسیدن مغز به نهایت قابلیت خود شود. پیش از این گروهی از عصب شناسان آلمانی، با بررسی توانایی‌های مغزی چندین دونده در طی چند هفته متوجه شده بودند که قدرت تمرکز و حافظه تصویری در آنها بسیار بالا رفته است.

 به گفته محققا،ن شرکت‌کنندگان در این تحقیق باید دو جلسه 30 دقیقه‌ای در هفته را به دویدن اختصاص داده و پس از آن آزمایشات مشکلی را انجام می‌دادند.

محققان متوجه شدند در حالی که حافظه این دوندگان در بخش اعداد و ارقام تغییر چندانی نداشت، توانایی آنها در به یاد آوردن تصاویر و اشکال و همچنین انجام دادن امور بصری مانند خواندن نقشه یا ساختن چیزی از روی راهنمای مصور، به طور اساسی بهبود یافته بود.برای اثبات این نظریه، محققان در میانه کار، هر گروه از دوندگان را به چند زیر گروه تقسیم کردند و تنها یکی از این زیر گروه ها به دویدن ادامه داد، اعضایی که به دویدن ادامه نداده بودند، در انجام آزمایش‌ها به طور مشخصی دچار کاهش دقت و صحت عمل شدند.

 محققان می‌گویند: فعالیت موجب افزایش تولید سلول‌های تازه در هیپوکامپ می‌شود و در ضمن از سلول‌های موجود هم محفاظت می‌کند. شاید دلیل تاثیر مثبت دویدن بر حافظه هم همین باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٥

بدون تردید، تصمیم گیری یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است، خدای بزرگ انسان را مختار آفرید تا بتواند با انتخاب خوبی بر بدی و قرار گیری آگاهانه در راه خودش، به سوی کمال حرکت کند، زیرا افراد همواره باید یک راه را از میان راه های گوناگون انتخاب کنند ،ولی اگر شخص مهارت کافی را برای اخذ تصمیم نداشته باشد، قادر به تصمیم گیری یا به عبارتی تصمیم سازی (Decision Making) نخواهند بود و در نتیجه یا باید تعارض و تنش های ناشی از آن را تحمل کند، یا با تصمیم گیری غیرمنطقی و نادرست، بر مشکلات خود بیفزاید.مثلا بعضی خانم ها نمی توانند تصمیم بگیرند که حتی برای شام چه چیزی درست کنند! و یا برخی آقایان حتی نمی توانند با انتخاب یک رستوران مناسب، شب زیبایی برای همسر خود رقم بزنند!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٤

پژوهشگران دانشگاه «کارولینای شمالی» هشدار می‌دهند که مصرف مقدار زیاد چربی‌های موجود در شیرینی، خطر ابتلا به سکته مغزی را در زنان بالای 50 سال افزایش می‌دهد.

 

نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهد، مصرف مقدار زیاد چربی به ویژه انواع چربی‌های موجود در شیرینی‌ها، خطر ابتلا به سکته مغزی را در زنان بالای 50 سال به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

 

محققان از قبل می‌دانستند که غذاهای پرچرب به ویژه چربی ترانس که موجب انسداد شریان‌ها می‌شود، برای قلب و دور کمر مضر هستند اما این پژوهش نشان داده است، افرادی که بیشترین میزان چربی را مصرف می‌کردند، خطر ابتلا به شایع‌ترین نوع سکته مغزی در آنها در مقایسه با افرادی که کمترین میزان چربی را مصرف می‌کردند، 44 درصد افزایش می‌یابد.

 

به گفته محققان، گرچه خطر ابتلا به سکته مغزی در زنان در پیش از یائسگی کمتر از مردان هم سن آنها است، اما پس از دوره یائسگی این خطر افزایش می‌یابد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢۳

تفاوت هایی در گرایش دو جنس دختر و پسر به کتابخوانی وجود دارد . تلخی حقایقی که در چند دهه اخیر و طی مطالعات زیاد به دست آمده نشان می دهد که در بین پسرها بیشتر بی علاقه به مطالعه دیده می شود.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢۳

آلزایمر، نوعی بیماری مغزی است که پیشرفت آهسته ای دارد. از علایم آن، اختلال در حافظه و در مراحل شدیدتر اختلال در قدرت استدلال، برنامه ریزی، تکلم و درک است. آلزایمر به علت افزایش تولید نوعی پروتئین  در مغز به نام بتا آمیلوئید و در نتیجه تخریب نورونهای مغزی ایجاد می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٢

هر کسی یک زبانِ اصلی عشق دارد که صحبت با این زبان برای او تأثیری بسیار عمیق دارد. برای آن که بدانید زبان عشقِ هر کسی کدام است باید با او صحبت کنید و نظرات او را بررسی کنید، تا زبان عشق اصلی او را بفهمید و اگر نتوانید با زبان عشقش با او صحبت کنید، او فکر می کند که دوستش ندارید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/٢٢

افراد چاق و افرادی که اضافه وزن دارند قربانی رفتارهایی می‌شوند که دیگران انجام می‌دهند؛ برخی رفتارها مانند تمسخر، تحقیر و انتقاد از طرف همکاران یا خانواده صورت می‌گیرد که اثرات روانی بر روی افراد چاق دارد.

محققان انگلستان مطالعه‌ای در این رابطه داشتند که نشان داد برخی رفتارها تأثیرات فیزیکی بر روی افرادی که دارای اضافه وزن هستند، دارد؛ در واقع خطر قابل توجهی در افزایش وزن دارد.

محققان دانشگاه کالج لندن، 5 هزار بزرگسال که دارای وزن مطلوب، اضافه وزن و چاق بودند را مورد مطالعه قرار دادند؛ در فواصل منظم به شرکت کنندگان پرسشنامه‌هایی دادند که رتبه بندی شده بود و در این پرسشنامه سؤالاتی در مورد افزایش وزن، بی‌احترامی‌ها، آزار و اذیت‌هایی که از طرف دیگران می‌شد، سوال شده بود.

اولین مشاهده نشان داد که رفتارهای آزار دهنده باعث افزایش وزن این افراد شده است و یک سوم افرادی که اضافه وزن داشتند به طور قابل توجهی تحت تأثیر این رفتارها بودند و نتیجه غیر منتظره‌ای که به دست آمد که نشان داد رفتارهای آزار دهنده با افزایش وزن ارتباط دارند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند شرکت کنندگانی که اضافه وزن داشتند نسبت به افراد دیگر، در اثر رفتارهای دیگران هر سال دو کیلو اضافه وزن پیدا کرده‌اند.

باید توجه داشت این پدیده به خصوص چاقی دور کمر یک عامل خطرناک در به وجود آمدن بیماری‌های قلبی و عروقی و متابولیک شناسایی شده است و تشخیص محققان نشان داد چاقی باعث به وجود آمدن هفت خطر بیماری در سلامتی انسان می‌شود.

محققان انگلیسی ثابت کردند رفتارهای آزار دهنده منجر به پریشانی فیزیولوژیکی، استرس و اضطراب در فرد چاق می‌شود و سپس برای از بین بردن این حالت به سمت مواد غذایی چرب، قندی و پر انرژی کشیده می‌شود و فعالیت فیزیکی این افراد کم می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۱۳

بر طبق نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰، 7.1 درصد خانواده‌های ایرانی به صورت مستقل و تک نفره زندگی می‌کنند. این افراد سبک زندگی‌ای را در پیش گرفته‌اند که در دیدگاه جامعه‌شناسان تجردزیستی نامیده می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳
فانتزی اول
من اگر زیبا باشم زندگی خوبی خواهم داشت


یکی از فانتزی‌های وابسته به زیبایی، تب تند آرایش و جراحی‌های زیبایی است؛ زنانی که می‌خواهند به هر قیمتی شده خودشان را زیباتر کنند و گمان می‌کنند که فقط زیبایی نگهدارنده زندگی زناشویی آنها خواهد بود. در این موارد شاید برای مدت زمان کوتاهی فرد احساس بهتری نسبت به‌خودش پیدا کند اما این احساس در طولانی مدت از بین خواهد رفت. بدون پیدا‌کردن ریشه این مشکل و قبول کردن خود به همان شکلی که هست این عدم‌رضایت دنباله‌دار خواهد بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

برای میلیون‌ها سال اجداد بشر بر روی پهنای کره خاکی زندگی می‌کردند و از اسرار جالب این هم‌زیستی در این بوده که اوایل زبان واحدی برای تبادل اطلاعات با یکدیگر نداشته‌اند، حال سؤالی که پیش می‌آید این است که این اجداد بشر چگونه منظور هم را به یکدیگر می‌فهماندند؟ جواب سؤال در ایجاد ارتباط با حرکات بدن و حالات صورت است. بدین گونه که آن‌ها با رفتار بدنی خود و یا حالات چهره خود پیام خود را به دیگران می‌رساندند. در ترس، ناراحتی، بیماری،شادی، درخواست‌های دیگر، همه و همه را با حالات چهره و حرکات بدن به هم می‌فهماندند!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳
برخی افراد به صورت زیست شناختی مستعد بروز افسردگی در پاییز هستند که تحت عنوان «نابسامانی عاطفی فصلی» قابل طبقه‌بندی است. البته باید در دو سال گذشته دست کم دو دوره افسردگی عمده در پاییز در این افراد دیده شده باشد که ارتباطی با رویدادهای محیطی نداشته باشد. به علاوه بهبود کامل نیز در یک زمان مشخص سال روی ‌دهد (برای نمونه، در بهار).

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

پزشکان به زنان توصیه می کنند که در دوران یائسگی فعالیت های ذهنی مانند کتاب خواندن و جدول حل کردن انجام دهند تا به زوال عقل مبتلا نشوند.

کارشناسان می گویند: دوران یائسگی را باید زمان کاهش مصرف کالری ها، انجام بیشتر تمرینات ورزشی و فعالیت های ذهنی تلقی کرد.

این تغییرات می توانند به پیشگیری از بروز بیماری های بیشماری مانند دیابت، پوکی استخوان، بیماری قلبی و زوال عقل که معمولا 10 سال بعد از یائسگی بروز می کنند کمک کند.

در گزارشی که توسط انجمن بین المللی یائسگی منتشر شده همچنین از زنان خواسته شده است که درمان جایگزین با هورمون (HRT) را نیز مد نظر قرار دهند.

زمانی که یک زن به دوران یائسگی می رسد بدن وی هورمون استروژن بسیار کمی تولید می کند که زنان را در معرض پوکی استخوان و بیماری قلبی قرار می دهد.

به گفته پزشکان، از آنجایی که یک سوم زندگی یک زن در دوران بعد از یائسگی سپری می شود مهم است که قسمت اعظم این زمان در سلامت گذرانده شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

پزشکان به زنان توصیه می کنند که در دوران یائسگی فعالیت های ذهنی مانند کتاب خواندن و جدول حل کردن انجام دهند تا به زوال عقل مبتلا نشوند.

کارشناسان می گویند: دوران یائسگی را باید زمان کاهش مصرف کالری ها، انجام بیشتر تمرینات ورزشی و فعالیت های ذهنی تلقی کرد.

این تغییرات می توانند به پیشگیری از بروز بیماری های بیشماری مانند دیابت، پوکی استخوان، بیماری قلبی و زوال عقل که معمولا 10 سال بعد از یائسگی بروز می کنند کمک کند.

در گزارشی که توسط انجمن بین المللی یائسگی منتشر شده همچنین از زنان خواسته شده است که درمان جایگزین با هورمون (HRT) را نیز مد نظر قرار دهند.

زمانی که یک زن به دوران یائسگی می رسد بدن وی هورمون استروژن بسیار کمی تولید می کند که زنان را در معرض پوکی استخوان و بیماری قلبی قرار می دهد.

به گفته پزشکان، از آنجایی که یک سوم زندگی یک زن در دوران بعد از یائسگی سپری می شود مهم است که قسمت اعظم این زمان در سلامت گذرانده شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

پرورش قدرت بیان نقاشی فقط وابسته به تکامل جسمی کودک نیست بلکه با درک و شعور نیز در ارتباط است. این ادراک در بدو تولد بسیار جزئی است ولی با پیشرفت سن بهتر می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت کودک در ابتدا مهارت کافی ندارد. بنابراین نمی‌تواند خوب نقاشی کند. به همین دلیل حتی اگر از یک فرد بالغ بخواهیم با پا‌هایش خانه‌ای رسم کند حتما اثری درهم و برهم خواهد شد، اما باز هم این خانه بسیار کامل‌تر از نقاشی یک کودک است. با وجود این کودک از آغاز خط نگاری‌های خود، سه وجه چشم، مغز و دست را به کار می‌اندازد تا به لذت برسد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

می‌گویند زن‌ها خودآزارند، می‌گویند اگر می‌خواهی یک زن را همیشه در زندگی‌ات داشته باشی، باید زجرش دهی. باید زندگی‌اش را سخت کنی تا به‌خاطر یک لبخندت بال دربیاورد و قدر کوچک‌ترین قدم‌هایی که به سمتش برمی‌داری را بداند. می‌گویند اگر زن‌ها را به رابطه‌ای امن و برابر وارد کنی، قدرت را نمی‌دانند و رهایت می‌کنند. شما چه فکر می‌کنید؟ شما هم با ادعاهای کلیشه‌ای مردهای شکست‌خورده موافقید و تصور می‌کنید زجر کشیدن اصلی‌ترین عنصری است که یک زن را در رابطه‌ای عاشقانه ماندگار می‌کند؟ محققان با این ادعا موافق نیستند. از نظر آنها ماندن در رابطه آزاردهنده دلایل زیادی دارد اما اگر پای یک زن بیمار در میان نباشد، میل به زجر کشیدن در میان این دلایل جایی ندارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳
 
 
1. تحسین و پاداش

بهترین پاداش برای کودکان تعریف، تمجید، تحسین و محبت شماست. استفاده از اسباب بازی و خوراکی های متنوع برای پاداش به کودکان الزامی نیست. شاید استفاده از تابلوی ساده ای که در آن ها رفتار خوب فرزندتان را با یک ستاره پاداش دهید، موثرترین تمجید از وی باشد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

 

   اضافه وزن یک شبه اتفاق نمی‌‌افتد، وقتی کسی اضافه وزن دارد یعنی در طی یک دوره طولانی مقدار غذای او با فعالیت بدنی اش تعادل نداشته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

در جوامع امروز، همه ملت‌ها با هر نظام سیاسی و اجتماعی پیشرفته و در حال پیشرفت، به مسأله آموزش و پرورش توجه دارند و نسبت به دیگر فعالیت‌های اجتماعی بر آن اهمیت بیشتری قائل هستند (خیّر، ۱۳۸۵).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

پزشکان با تاکید بر ارتباط پیری ژن‌ها با افزایش خطر ابتلا به سرطان به بررسی عوامل موثر بر فرسودگی ژن‌ها پرداخته‌اند.

متخصصان در مطالعات جدید مشاهده کردند که دو عامل مصرف مرتب آسپرین و سیگار کشیدن از عوامل تاثیرگذار بر روند فرسوده شدن ژنوم مرتبط با سرطان روده بزرگ هستند با این تفاوت که آسپرین روند پیری ژن‌ها را کند در حالی که سیگار روند فرسودگی ژن‌ها را تسریع می‌کند.

در دهه 1990 میلادی نتایج مطالعات نشان داد که مصرف مرتب و طولانی‌مدت قرص آسپرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. در حقیقت مصرف این قرص در کاهش 40 درصدی خطر ابتلا به این نوع سرطان موثر است با این حال تاکنون مشخص نشده بود که چگونه این قرص بر پیشگیری از خطر سرطان تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل متخصصان تصمیم گرفتند تا نگاه دقیق‌تر و جزئی‌تری به این فرآیند داشته باشند.

در این بررسی، نمونه‌های از بافت روده در 546 زن سالم با بیش از 50 سال سن مورد مطالعه قرار گرفت. سپس تغییرات مرتبط با سن در نشانگرهای ژنی شاخص‌های ژن با فاکتورهای سبک زندگی این زنان از جمله مصرف آسپرین، استعمال سیگار، شاخص توده بدنی و هورمون درمانی جایگزین مقایسه شد.

«پریمو شار»، یکی از محققان این مطالعه گفت: هر ژنوم سلول مانند یک کتابخانه پر از کتاب، مملو از نشانگرهایی است که البته این نشانگرها خیلی ثابت نیستند و تحت شرایط سنی مختلف تغییر می‌کنند. اگر در هر بخش خاصی از ژنوم این تغییرات شدید باشد می‌تواند منجر به رشد تومورهای سرطانی شود.

در این مطالعه مشخص شد که آسپرین در حقیقت زوال ژنومی ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد. در مقابل این متخصصان دریافتند استعمال سیگار برعکس آسپرین، فرآیند فرسوده شدن سلول‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند به خطر فزاینده سرطان کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، در حالی که مصرف آسپرین می‌تواند کمک‌کننده باشد لازم است بررسی‌های بیشتری پیش از آنکه پزشکان به بیماران مصرف این نوع دارو را توصیه کنند، انجام شود چرا که عوارض جانبی مربوط به مصرف زیاد آسپرین از جمله خونریزی دستگاه گوارش وجود دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳

مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی فقط در کاهش درد در برخی از بیماری ها موثر است و تاثیر آن در درمان و بهبود بیماری های دیگر فعلا پایه محکم علمی ندارد.

طب سوزنی یکی از شاخه های طب مکمل یا جایگزین (Alternative Medicine) است که مدعی درمان، تسهیل و تسریع روند بهبود بیماری های متفاوت است.

این شیوه درمانی قرن هاست در کشور چین برای درمان بیماری های مختلف و به عنوان روشی برای ایجاد تعادل در جریان انرژی در بدن استفاده می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۳
بازار بزرگ و مسقف این شهر به نام «کاپالی چارشی» است. این بازار در گزارشی که اخیرا در روزنامه «دیلی میل» منتشر شد، با 91 میلیون و 250 هزار نفر بازدیدکننده، محبوب‌ترین جاذبه گردشگری جهان، در سال 2013 لقب گرفت. این گزارش حاکی از آن است که بخشی از مهم‌ترین جاذبه «بازار بزرگ استانبول»، منبعث از سرامیک‌های دست‌ساز، فانوس‌ها، فرش‌ها و جواهرآلات سبک بیزانسی‌اش است. اما بد نیست بدانیم که این بازارچه ویژگی‌های دیگری دارد که آن را تا این اندازه، مشهور کرده است.  کاپالی چارشی که به زبان ترکی به معنای بازار سقف‌دار است، در اواسط قرن پانزدهم میلادی به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد که شامل 22 در اصلی، 58 راهِ پیاده رو، 5 مسجد، 7 چشمه آب و 17 خان (ساختمان‌های قلعه شکل با حجره‌های بسیار)، یک مدرسه، هم‌اکنون نیز شامل تقریبا 4 هزار باب مغازه و 15 بانک می‌شود که بانک‌های بین‌المللی و داخلی معتبر ترکیه را نیز دربرمی گیرد. مساحت این بازار بالغ بر 45 هزار مترمربع برآورد شده است که آتش‌نشانی و پلیس خصوصی با تمامی امکانات دارد و همچنین دارای مجموعه‌ای از انواع کافه‌ها و رستوران‌ها است. گفته می‌شود که این بنا را، دکانداران آن مسقف کردند تا تجارت‌شان، بدون توجه به آب و هوا باشد.  اما جذابیت اصلی این بازار به معماری حلزونی شکل و سقف‌دار آن برمی‌گردد که با قلعه‌های تاریخی تزئین شده است و می‌توان در این 58 پیاده‌راه پیش رو، بنا بر سلیقه شخصی قدمی در تاریخ زد و به گوشه‌ای از آن سرک کشید. این بازار علاوه‌بر آنکه از نظر تنوع کالا، در رده‌های نخستین خرید و فروش جهانی قرار دارد، در زمره امن‌ترین بازارهای جهانی نیز قرار دارد، زیرا تمامی اجناس سنددار بوده و ممکن است حتی وظیفه فروش آن، از نسلی به نسلی دیگر به ارث رسیده باشد. در گذشته این بازار، نقش انتقال کالا از اروپا به آسیا و قفقاز و برعکس را داشت و تجار، کالاهای خریداری شده را به بازارهای باکو و تبریز منتقل می‌کردند و از آنجا به نقاط داخلی کشور توزیع می‌شد. بنا بر وسعت عظیم بازار کاپالی چارشی، کوچه‌های آن به اقتضای کالایی که در آن به فروش می‌رسد نامگذاری شده است که می‌توان عتیقه‌ها، ادویه‌ها، فرش‌ها و قالی‌ها، البسه و کیف و کفش، مس و اشیای سرامیکی، چرم، صنایع دستی ترکیه و... را ذکر کرد. امروزه این بازار تاریخی که به «قلب تپنده استانبول» معروف است، روزانه به‌طور متوسط میزبان 400 هزار نفر بازدیدکننده است.Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/843224/#ixzz3Jz5DPlEv
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۱

 

 یک پزشک دانمارکی با تهیه یک برنامه جامع برای تغییر سبک زندگی والدین و کودکان، موفق شده چاقی ۱۹۰۰ کودک را درمان کند.

قرار است این برنامه در سطح وسیع‎تری در دانمارک به کار گرفته شود، پرهیز از خوردن کره، خامه، موسلی(Muesli) و ماست میوه برای صبحانه و استفاده از نان قهوه‌ای(سبوس‎دار) به‎جای نان‌های سفید غذا باید در آشپزخانه صرف شود و قابلمه یا دیگ سرسفره آورده نشود.

هر بشقاب غذا باید به چهار قسمت، یک قسمت برنج، ماکارونی یا سیب‎زمینی، یک قسمت ماهی یا گوشت کم‎چربی و دو قسمت سبزیجات تقسیم شود.

اگر کودک درخواست غذای بیشتر کرد، بشقاب دوم غذا باید پس از بیست دقیقه به کودک داده شود، برای اینکه بدن فرصت کند پیغام سیری به مغز بفرستد و در پایان هر وعده از غذا خوردن باید احساس رضایت وجود داشته باشد.

روزانه حداکثر دو تکه میوه، فست‎فود حداکثر ماهی یک‎بار، شیرینی‎جات حداکثر هفته‌ای یک‎بار، خوراکی‌های دیگر هفته‌ای یک‎بار، آب میوه و نوشابه هفته‌ای یک‎بار فقط پانصد سی‎سی، رفتن به مدرسه پیاده یا با دوچرخه، فعالیت بدنی هدفمند و مستمر، ورزش‌های مختلف یا رقص، تلویزیون، کامپیو‌تر، تبلت و امثال آن روزی حداکثر دو ساعت آن‎هم بعد از ساعت پنج بعدازظهر، خواب زود و سروقت.

دکتر ینس کریستین هُلم، پزشک متخصص کودکان که این برنامه را تدوین و اجرا کرده، معتقد است که برای غلبه بر چاقی کودکان به‎جای قدم‌های کوچکی که معمولاً توصیه می‌شود، باید تمام جنبه‌های زندگی والدین و کودکان را در نظر گرفت و با تغییر و تنظیم آن‌ها، کودکان را در وزن طبیعی نگه‎داشت.

دکتر هلم معتقد است که چاقی کودکان معمولاً محصول عدم توجه کافی به آنهاست، به‎طور کلی به کودکان چاق بی‌توجهی می‌شود، آن‌ها اغلب تنها هستند و در فعالیت‌های هم‎سن و سالان خود شرکت نمی‌کنند، آن‌ها معمولاً اعتماد به نفس ندارند.

چاقی یک بیماری است و برای کودکان بسیار سخت است که به تنهایی بر آن غلبه کنند.

در این برنامه، کودکان چاق ابتدا ۲۴ ساعت در بیمارستان برای آزمایش و تعیین میزان چربی بدنشان بستری می‌شوند بعد با دقت و جزئیات عادت‌های غذایی و رفتاری آن‌ها ثبت و بررسی می‌شود.

دکتر هلم می‌گوید تا وقتی‎که کودکان و پدر و مادر‌هایشان بسیاری از عادت‌های خود را تغییر ندهند، چاقی باقی می‌ماند، آن‌ها بسیار نا‌امید و غمگین و سرگردان می‌شوند.

در برنامه دکتر هلم، تغییر بنیادی سبک زندگی باعث می‌شود که مقاومت طبیعی بدن برای حفظ چربی شکسته شود.

برای هر کودک یک برنامه شخصی تدوین می‌شود که باید بر اساس آن ۱۵ تا ۲۰ عادت روزانه تغییر کند، تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۰ درصد کودکانی که این برنامه را به‎ کار گرفتند توانستند در چهارسال پس از آن وزن طبیعی خود را حفظ کنند.

این در حالی است که این کودکان فقط به‎ طور متوسط سالی پنج ساعت مشاوره پزشکی نیاز داشتند، دکتر هلم بر تغییر فراگیر سبک زندگی تاکید دارد، تمام زندگی این کودکان باید تغییر کند، آن‌ها تمایل به تنهایی دارند و از خودشان خجالت می‌کشند، آن‌ها باید این کار‌ها را انجام دهند و هر روز با بچه‌های دیگر در ارتباط باشند.

به عقیده دکتر هلم، یکی از مهم‌ترین دلایل چاقی کودکان این است که آن‌ها به صفحه تلویزیون یا کامپیو‌تر میخ‎کوب شده‌اند و تا روزی دوازده ساعت را مقابل صفحه یک نمایشگر می‌گذارند در حالیکه این مدت باید دو ساعت باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۱

علاوه بر وظایف مشترکی که زن و شوهر در خانواده بر عهده دارند، هریک از آنها وظایف اختصاصی جداگانه ای دارند که باید انجام دهند. مرد خانواده نیز وظایف ویژه ای بر عهده دارد که مکلف به انجام آنها است که در ادامه به تعدادی از آنها می پردازیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۱
در این مطلب، توصیه های مهم همسران خوشبخت را که باعث می‌شود زندگی زناشویی شاد و سالمی داشته باشند به شما می گوییم:

- مهربان باشید: تا جایی که می‌توانید مهربان باشید. حداقل به اندازه زمانی که به عنوان یک غریبه با همسرتان ملاقات کردید با او مهربان بمانید. مهم ترین رمز یک ازدواج موفق این است که بدانیم همه ما انسان هستیم و فراموشکار. و انسان اشتباه می‌کند و روز بد هم در زندگی وجود دارد.

- از با هم بودن لذت ببرید: زن و شوهر خوشبخت، همیشه بهترین دوست یکدیگر هستند. دوست دارند با هم خوش بگذرانند و با هم کار کنند. آنها با هم صادق و رک و راست هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۱

 

وجه مشخصه اسکیزوئید Schizoid Personality Disorder به اختصارSPD بی میلی و دوری از روابط شخصی و اجتماعی و بی تفاوتی احساسی است و به همین دلیل به آن کمبود لذت نیز گفته می شود.

این افراد دارای اکثر خصوصیات زیر هستند:

ــ تمایلی به برقراری رابطه نزدیک با دیگران (حتی فامیل) ندارند و از آن لذت نیز نمی برند. این افراد در صورت امکان اطاقی مجزا به خود اختصاص داده و به جز تماس های معمولی ارتباطی با دیگران برقرار نمی کنند و تا حد امکان در هیچ مراسم و جمعی شرکت نمی کنند و دیگران به اشتباه برچسب خجالتی بودن به آنها می زنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٩/۱
یکی از سلول‌های طبیعی مغز استخوان از کنترل خارج می‌شود و شروع به تخریب سلولی می‌کند. این روند تخریبی آنچنان بسرعت اتفاق می‌افتد که طی چهار تا شش هفته، سلول‌های غیر طبیعی، مغز استخوان را اشغال و سپس به جریان خون راه پیدا می‌کنند.

چنین اتفاقی با عوارضی چون کم‌خونی شدید، کبودی‌های زیر پوست، خستگی و ضعف سیستم ایمنی، شخص را از ابتلا به سرطان خون آگاه می‌کند.

ادامه مطلب ...
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar