مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/٢٩

 دوره نوجوانی که به سال‌های بین 12 تا 18 سالگی اطلاق می‌شود، به عنوان بحرانی‌ترین دوره زندگی هر فردی از آن یاد می‌شود

این دوره که در حقیقت دوره گذار است، نوجوان ما نه کودک است نه بزرگسال بلکه در حال وداع با کودکی و کسب آمادگی برای بزرگسالی است. همین ویژگی این دوره، نوجوان را با تغییرات سریع و پیچیده‌ای مواجه می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/٢٩

 دوره نوجوانی که به سال‌های بین 12 تا 18 سالگی اطلاق می‌شود، به عنوان بحرانی‌ترین دوره زندگی هر فردی از آن یاد می‌شود

این دوره که در حقیقت دوره گذار است، نوجوان ما نه کودک است نه بزرگسال بلکه در حال وداع با کودکی و کسب آمادگی برای بزرگسالی است. همین ویژگی این دوره، نوجوان را با تغییرات سریع و پیچیده‌ای مواجه می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/٢٧

 با آغاز نوجوانی، علاوه بر تغییرات جسمی و بروز علایم ظاهری، روح و روان نوجوان نیز دستخوش تغییرات جدی می‌شود

احساسات و علایق جنسی در این دوره در انسان پدیدار می‌شوند. ضمن اینکه نوجوانان در همین دوره در جهت کسب استقلال حرکت می‌کنند و مهیای زندگی اجتماعی می‌شوند و بالطبع از والدین خویش فاصله می‌گیرند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/٢٢

آسیب های روانی «کودکان طلاق» باعث می شود برخی از همسران با وجود مشکلات فراوان در زندگی مشترک ترجیح دهند طلاق نگیرند، چرا که در صورت جدایی آینده تیره ای در انتظار فرزندان آن هاست. از طرفی والدینی که مجبور به طلاق شده اند، همیشه در پس ذهن خود نگرانی و دغدغه دارند که آینده فرزند آن ها چه طور خواهد شد و آیا در شرایطی که آن ها طلاق گرفته اند و فرزندان شان برچسب کودکان طلاق دارند می توان به آینده آن ها امیدی داشت؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/٢۱

اگر کسی به شما اکسیری معرفی کند که فرزندتان را از عفونت گوش.پنومونی .اسهال ویا عفونت های ادراری حفظ کند;آیا واقعاتلاش در جهت شناخت آن اکسیر نمی کنید؟اگر بدانید که این اکسیر می تواند در سال های نوجوانی فرزندتان خطر ابتلا به چاقی;دیابت;آلرژی;آسم وفشار خون بالا رادراو کاهش دهد;آیا واقعانمی خواهید که آن اکسیر را داشته باشید؟وبالاخره اگر بدانید که یک جرعه از این اکسیر میتواند باعث افزایش IQ  در فرزندتان شود;واقعانمی خواهید تلاش کرده وآن راپیدا کنید؟خوب دست نگه دارید.این اکسیر قوی در خانه شماست.این اکسیر جادویی شیر مادر است;شیر تولیدی خود شما.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/٢٠

 
وی جنبه های فرهنگی ، تاریخی و اجتماعی را در رشد شناختی با اهمیت می داند. وی کارکردهای ذهنی را به دو دسته عمده تقسیم می کند : 
1  کارکردهای نخستین ذهنی 
2  کارکردهای عالی ذهنی


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱۸

ارتباط والدین و فرزندان از جمله موارد مهمی است که سالها نظر صاحب نظران و متخصصان تعلیم و تربیت را به خود جلب کرده است. خانواده نخستین پایگاهی است که پیوند بین کودک و محیط اطراف او را به وجود می آورد. کودک در خانواده پندارهای اولیه را در مورد جهان فرا می گیرد; از لحاظ جسمی و ذهنی رشد می یابد; شیوه های سخن گفتن را می آموزد; هنجارهای اساسی رفتار را یاد می گیرد; و سرانجام نگرش ها، اخلاق و روحیاتش شکل می گیرد و به عبارتی اجتماعی می شود (اقلیدس; نقل از هیبتی، 1381).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱٦
نویسنده: الیاس واحدی
  ایراس: افسانه سارای یا سارا از جمله افسانه‌های مردمی در سرزمین آذربایجان است که در میان آذری‌ها (چه آذری‌های جمهوری آذربایجان و چه آذری‌های ایران) بسیار مشهور است. افسانه‌ی سارای به صورت‌های مختلف روایت شده است که پیام اصلی و مشترک آن در تمام روایت‌ها، وفاداری و حجب و حیای این دختر زیباروی است...
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱٦

دیابت در اثر کمبود نسبی انسولین ایجاد می‌شود که پدیده‌ای برگشت ناپذیر بوده و بنابراین یک بیماری مادام العمر است و افراد مبتلا به دیابت نیازمند جبران این کمبود نسبی تا آخر عمر خود خواهند بود. 

علاوه بر این دیابت یک بیماری پیش رونده است، بدین معنا که اکثر افراد در ابتدا با مقادیر اندک دارو قادر به کنترل قند خون خود هستند ولی با گذشت زمان نیاز به دارو افزایش خواهد یافت. در شماری از بیماران حتی دیگر استفاده از دارو‌های خوراکی پایین آورنده قند خون کفایت نخواهد کرد و طبیعتاً نیاز به شروع درمان با انسولین پیش خواهد آمد. زمانی که قند خون کنترل شده است به این معنا است که مقدار دارو در حد مناسبی قرار دارد و با همین مقدار باید ادامه پیدا کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱٦
 

 

اختلالات شخصیت در واقع گروهی از بیماری‌های روانی است که شامل الگوهای بلند‌مدت افکار و رفتارهای ناسالم و غیرقابل انعطاف بوده و باعث ایجاد مشکلات جدی در روابط بین فردی و شغل انسان می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱٦
 
«نامرئی» پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز

 رمان «نامرئی» نوشته «جیمز پترسون» برای دومین هفته متوالی در میان کتاب‌های چاپی و الکترونیک پرفروش‌ترین کتاب روزنامه نیویورک تایمز شد.

 به گزارش روزنامه الشرق‌الاوسط، رمان «فوق سری 21‌» اثر «جنت ایوانوویچ» و «کرم ابریشم» اثر «رابرت گلبریت» دومین و سومین کتاب‌های پرفروش‌ این هفته بودند.

 رمان «فراموشی زیبا» نوشته «جیمی مک گوایر» و «شهر» نوشته «دین کونز» در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

 در بخش غیرداستانی از میان کتاب‌های چاپی و الکترونیک این مجله، کتاب «ناگسسته» لورا هلن برند در جایگاه اول و سپس کتاب «دشمنان خونی» نوشته ادوارد کلاین‌ و «پرتقالی سیاهی جدید است» نوشته پیر کرمن و «بچه‌ها در قایق» نوشته «دنیل جمیز براون»، رتبه‌های دوم تا چهارم را به دست آوردند.

 کتاب‌ «انتخاب‌های سخت» هیلاری کلینتون هم که در چند هفته‌ گذشته در جایگاه اول قرار داشت‌، به جایگاه پنجم این مجله سقوط کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱٦

آشیق ها یا نوازندگان ساز سنتی آذربایجان میراث داران بخشی از ادبیات شفاهی ایران زمین هستند که از دیرباز پاسدار میراث فرهنگی و فولکلوریک ایران بوده و دارای خصوصیاتی ارزنده از جمله مردم داری، خوش باطن بودن و داشتن سجایای اخلاقی و انسانی و معنوی بالایی هستند که با الهام از طبیعت و زیبایی های آن با آهنگ دلنوازشان تاریخ، هنر، طبیعت، جنگ آوری، مهر، محبت و عطوفت را پیش چشم انسان ها زنده کرده و در ذهن آنها مجسم می سازند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱٦
مسوول برنامه ریزی دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان بیشترین کودکان دو زبانه را در کشور دارند.

ˈصدیقه رستماˈ در جریان بازدید از کلاس های دو زبانه آبادان در گفت و گو با ایرنا به وجود 24 هزار کودک دو زبانه در استان خوزستان اشاره کرد و افزود: این کودکان در سال تحصیلی جدید در یکهزار و 50 کلاس درس ساماندهی می شوند.

وی زبان فارسی را معیار آموزش های درسی مدارس خواند و گفت: کودکان دو زبانه به منظور پیشرفت تحصیلی باید با زبان فارسی آشنا شوند.

رستما هدف از زیر پوشش قرار دادن کودکان دو زبانه را افزایش وحدت ملی و فرهنگی در کشور دانست و افزود: وزارت آموزش و پرورش هر ساله اعتباری برای دایر کردن دوره آموزش زبان فارسی ویژه کودکان دو زبانه محروم از پیش دبستانی در نظر می گیرد.

وی اظهار کرد: 100 ساعت آموزش برای جبران عقب افتادگی کودکان دو زبانه در نظر گرفته می شود.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٧/۱۳

درحال حاضر بیش از 10 میلیون جوان ایرانی مستعد و دارای شرایط ازدواج هستند اما به‌صورت مجردی زندگی می‌کنند». در سال‌های اخیر این نخستین‌بار نیست که مسئولان درباره زندگی مجردی در ایران اظهارنظر می‌کنند. بر اساس آمارهای رسمی در سال‌های اخیر نرخ رشد ازدواج در ایران کاهش داشته است. با توجه به هرم جمعیتی ایران که همچنان جوان محسوب می‌شود، کاهش نرخ رشد ازدواج طبیعتا منجر به افزایش قابل توجه جمعیت مجردها می‌شود. بر همین اساس مسئولان همواره نسبت به زندگی مجردی هشدار داده‌اند.

به گزارش آرمان، اظهارات روز گذشته معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان نیز در همین راستا بوده است. این‌بار نیز مانند گذشته چندان برنامه‌های مشخصی برای مجردها ارائه نشده است. محمود گلزاری درحالی از لزوم تشویق جوانان به ازدواج سخن گفته است که بر اساس گفته‌های خود او در ایران از هر پنج ازدواج و در قم از هر چهار پیوند و در تهران از هر سه ازدواج یکی از آنها به طلاق می‌انجامد و درحال حاضر 80 درصد از افراد طلاق گرفته در جامعه زیر 30 سال هستند.
 
درنتیجه انفجار جمعیتی که در کشور بین سال‌های 60 تا 70 رخ داد، در سال‌های اخیر شاهد رشد جمعیت جوان کشور هستیم تا جایی که گفته می‌شود دوسوم جمعیت جوانند. قرارگرفتن اکثریت جمعیت کشور در شرایط کار و فعالیت اقتصادی نوعی مزیت تلقی می‌شود اما، عدم برنامه‌ریزی برای این جمعیت به‌ویژه در موضوعاتی مانند ازدواج و اشتغال باعث می‌شود کشور دچار آسیب‌های احتمالی شده و از قافله توسعه، سال‌ها دور شود. یکی از اقتضائات دوران جوانی ازدواج است که اگر درست و در سن مناسب آن محقق نشود برای فرد و جامعه آسیب‌رسان است. 

 نیمی از جوانان کشور مجردند
با توجه به اینکه جمعیت جوانان ایرانی در حدود 24 میلیون نفر است باید گفت حدود نیمی از جوانان بنا به دلایل مختلف اقتصادی و فرهنگی از ازدواج  و تشکیل خانواده روی گردانند. طبق نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1390، در شهر تهران در گروه سنی 15 تا 39 سال 1062059 مرد مجرد (شامل بی‌همسر به‌دلیل فوت، بی‌همسر به‌دلیل طلاق و هرگز ازدواج‌نکرده) وجود دارد و 789252 مرد دارای همسر. این ارقام برای زنان ساکن تهران در همین گروه سنی عبارت است از 843795  زن مجرد و 1043606 زن دارای همسر. بنابراین می‌توان گفت تعداد مردان مجرد تهران بیشتر از زنان مجرد است. طبق اظهارنظر وزارت ورزش و جوانان ایران در سال 1391، در شهرهای بزرگ بین 25 تا 30 درصد جوانان زندگی مجردی دارند.

 آسیب‌های زندگی مجردی 
درمورد زندگی مجردی و آسیب‌های آن بسیار گفته‌اند و شنیده‌ایم. برخی معتقدند در دوران مجردی افراد می‌توانند ارباب خودشان باشند، هرکاری را در هر موقعی که بخواهند انجام دهند و مجبور نیستند عادات شخص دیگری را تحمل کنند اما برخی دیگر معتقدند زندگی مجردی ناخواسته سبب می‌شود فرد خودمدار و خودمحور شود چراکه فرصت رویارویی با عقاید مخالف از وی گرفته می‌شود. جدای از اینکه تنهایی خوب است یا بد، باید این واقعیت را بپذیریم که در شرایط فعلی به واسطه مشکلات اقتصادی و سخت شدن امکان تشکیل خانواده و مشکلات فرهنگی ومخالفت با اجتماعی که اهمیت زیادی برای یافتن همسر قائـل است یا دخالت هورمونهایی که فرد را وادار به تشکیل خانواده می‌کند، دوری یا ممانعت از ازدواج در حدود نیمی از جوانان ایرانی وجود دارد. 

  زندگی مجردی
با توجه به اینکه جمعیت افراد مجرد کم نیست و با توجه به اینکه زندگی مجردی اقتضائات و کارکرد‌هایی دارد که با زندگی متاهلی بسیارمتفاوت است، باید گفت زندگی مجردی به دلیل نوع رفتار فرد مجرد به‌واسطه نبودن برنامه‌ریزی و ساعات طولانی تنهایی می‌تواند تغییراتی را ایجاد کند که با زندگی افرادی که در ارتباط با هم ودر خانواده زندگی می‌کنند، متفاوت باشد. افراد مجرد زمانی که در خانواده‌های خود هستند به واسطه شکاف نسلی و تفاوت‌های والدین وفرزندان و میل اکثر جوانان به آزادی و استقلال عمل مشکلات زیادی را برای خود و دیگران دارند و زمانی که تنها و جدا از خانواده زندگی می‌کنند بی قانونی و بی‌نظمی در ارتباطات که در خانواده چارچوب‌مند است معضلاتی را برای مجردها ایجاد کرده و ممکن است ارتباط با افراد مشکل دار زمینه اعتیاد یا فساد را در آنها بیشتر کند.

 سبک زندگی مجردی آسیب‌رسان است
یک روانشناس در اینباره به «آرمان» می‌گوید: سبک زندگی مجردی به خودی خود آسیب‌رسان است زیرا در درجه اول ثبات روانی و اجتماعی فردی که در سن ازدواج است ولی بنا بردلایل متعدد این امکان ایجاد نمی‌شود به‌هم می‌ریزد و از سوی دیگر با ازدواج فرد تکیه‌گاه عاطفی پیدا می‌کند که به او در حل مشکلات بزرگ کمک می‌کند. فرید براتی‌سده می‌افزاید: در کنار این مشکلات نیازهای جسمی و روانی فرد از مجرا و مسیر درست برطرف می‌شود که بدون ازدواج این امکان وجود ندارد. او ادامه می‌دهد: بنابراین دولت‌ها در برنامه‌ریزی برای مجردها باید به این نکات توجه داشته باشند و بدانند اگر با ازدواج این امکان ایجاد نشود از راه‌های دیگر این نیازها برطرف می‌شود زیرا این نیازها طبیعی است و نمی‌توان منکر آن شد. او با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای جوانان به‌ویژه مجرد‌ها عنوان می‌کند: برنامه‌ریزی برای این گروه می‌تواند کوتاه‌مدت باشد یا بلندمدت. در برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت بخشی از عدم تمایل جوانان به پذیرش مسئولیت فردی و اجتماعی بررسی و ریشه‌های آن شناسایی می‌شود و در برنامه‌ریزی بلندمدت باید برای کار و اشتغال آنها برنامه‌ریزی شود. 

 12 میلیون جوان مجرد یعنی 12 میلیون بیکار
 رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران در اینباره به «آرمان» می‌گوید: 12 میلیون جوان مجرد یعنی 12 میلیون بیکار، یعنی جوانانی که در شرایط مساعدکار و ازدواج هستند اما امکان آن وجود ندارد. مصطفی اقلیما می‌افزاید: برنامه‌ریزی برای جوان در سال‌های گذشته حتی در کمترین سطح آن صورت نپذیرفته است. سازمان جوانان که به‌تازگی با وزارت ورزش هم ادغام شده است به جز وام دادن برای ازدواج‌ اقدام راهگشایی برای کار یا حتی تفریح جوان نداشته است. او می‌افزاید: تا زمانی که برای مسکن و کار جوان برنامه‌ریزی نشده نباید او را به سمت ازدواج هل داد زیرا نتیجه این کارافزایش آمار طلاق در جامعه خواهد بود چنانکه اکنون هم شاهد آن هستیم. به گفته او شایسته‌سالاری و پاسخگویی در ابتدای ریاست هر رئیس‌جمهوری از سوی رهبر فرزانه انقلاب گوشزد می‌شود اما باید پرسید چند رئیس قوه اجرائیه درکشور تاکنون به این رهنمود عمل کرده و تنها از افراد شایسته در کابینه خود استفاده کرده یا در مقابل مردم پاسخگو بوده است. اقلیما می‌افزاید: تا معضلات اقتصادی حل نشود نمی‌توان انتظار داشت جوانان ازدواج کنند. وقتی یک جوان خرج خودش را به زور می‌دهد، نمی‌تواند یک یا چند نفر دیگر را سرپرستی کند.
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar