مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/۳٠

آموزش جنسی بخشی از درس بیولوژی در مدارس آلمان است و دانش‌آموزان به دور از تعلق قومی و یا مذهبی ملزم به شرکت در آن هستند. یکی از دبیران باتجربه بیولوژی در گفت‌وگو با دویچه‌وله از نحوه آموزش جنسی در مدارس این کشور می‌گوید.

به گزارش سایت دویچه وله، در سال‌های پایانی دهه ۱۹۶۰ همراه با موج وسیع جنبش‌های دانشجویی و اعتراضات گسترده جوانان در بسیاری از کشورهای اروپایی و از جمله آلمان، نیاز نسل جوان به دگرگونی در سیستم‌های آموزشی و تربیتی در خانه و مدرسه و ایجاد فضایی بازتر در همه زمینه‌ها به چشم می‌خورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٢٦
کودک سالم کودکی نیست که همواره به پیروی از شما بپردازد و هر دیدگاهی را که شما به او ارائه می کنید بپذیرد.

هدف خود را مشخص کنید
برای آن که رفتارهای صحیحی را به منظور پرورش فرزند خود در پیش بگیرید بهترین روش این است که در مقابل هر رفتاری که انجام می دهید از خود بپرسید هدف من از این کار چه بود و در واقع می خواستم با این کار به کجا برسم. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٢۳

هرچند بسیاری از مردم اغلب با عارضه کمردرد دست به گریبان هستند اما در عین حال شیوه‌های متعددی برای پیشگیری از بروز این مشکل وجود دارد.
 به گفته پزشکان، عادات صحیح از جمله عدم استعمال سیگار همراه با کنترل وزن از طریق تغذیه مناسب و ورزش کردن، حفظ استحکام، انعطاف پذیری، تعادل و وضعیت بدن به افزایش قدرت بدن و کمک به سلامت کمر موثر است.

پزشکان معتقدند تمام این فاکتورها به حفظ سلامت کمر کمک می‌کیند و استخوان‌ها و عضلات و اسکلت‌بندی بدن را قدرتمند نگه می‌دارند. همچنین به گفته پزشکان برای حفظ وضعیت بدن به هنگام نشستن در حالت مناسب باید شانه‌ها را به سمت عقب نگه داشت از قوز کردن و نشستن ثابت بیش از 30 دقیقه خودداری کرد.
علاوه بر این لازم است در زمان نشستن یا خوابیدن کمر را در وضعیت صحیح قرار داد و لازم است در زمان نشستن زانوها به آرامی خم شود و بالاتر از باسن قرار گیرد. همچنین در زمان خوابیدن در صورت لزوم باید از بالش استفاده شده تا گودی کمر در وضعیت صحیح قرار گیرد. پزشکان همچنین توصیه می‌کنند که با انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب، کمر خود را منعطف نگه دارید. آنها معتقدند پیاده‌روی شیوه مناسبی برای حفظ سلامت کمر است.

به نقل از هلث دی نیوز، به گفته پزشکان لازم است افراد هنگام کمردرد از فعالیت سنگین خودداری و استراحت کرده و با پزشک مشورت نمایند. نادیده گرفتن عارضه کمردرد می‌تواند مشکلات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٢٢

نقد کلی: نظریه مزلو برپایه تفسیر پدیدار شناسانه از انسان و هستی و انتخاب و اختیار مطلق بنا شده است; لذا برای انسان آزادی مطلق- در فعلیت بخشیدن به توانایی هایش - قایل است و در این راستا به تصویری جزئی گرایانه و لیبرالی از آدمی پرداخته است. در واقع وی تفسیری خود بنیادانه و اومانیستی از بشر دارد که تجسمی تئوریک از صورت افراطی جامعه نئولیبرالیستی است. به بیانی دیگر انسان مداری و عدم توجه به چیزی ورا» انسان و محدود شدن به امکانات و استعدادهای انسانی, پایه تمام توضیحات و ویژگی هایی است که برای انسان بر می شمارد که این میزان تاکید بر انسان و محور قرار گرفتن آن با معیارهای اسلامی ناسازگار است. 

نقد خاص: در اولین سخن باید توجه داشت که تعداد ویژگی های انسان مطلوب - کامل - به این مقدار محدود نمی شود بلکه از نظر اخلاق اسلامی ویژگی های دیگری نیز ضرورت دارد که انسان کامل باید از آنها برخوردار باشد.

همچنین دریاب ویژگی تجارب اوج باید توجه داشت که مقصود از تجارب اوج لزوما تجارب شهودی و جذبه های عرفانی نیست بلکه شامل برخی جذبه ها و تجربه های هیجانی مذموم - که از راههای ناپسند حاصل می شود نیز می گردد . بنابراین هر جذبه ای دارای بار ارزشی نیست و چه بسا بار ارزشی منفی و یا فاقد هر نوع بار ارزشی باشد.

ویژگی پذیرش دیگران نیز از خدشه عاری نیست . این ویژگی دامنه گسترده ای دارد که در برخی موارد از جمله پذیرش بدون قید اخلاق و رفتار دیگران نمی توان آن را براساس تعالیم اسلام یک معیار برای انسان برتر دانست, بلکه باید در برابر رفتارها و منش های ناپسند واکنش مناسب نشان دارد. پس این خصیصه با این دامنه گسترده مورد پذیرش نخواهد بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٢٠
15 درصد تا خشکی کامل دریاچه ارومیه باقی مانده است؛

نجات دریاچه ارومیه یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بود. وعده ای که امروز بعد از گذشت حدود یک سال به هیچ کجا نرسیده است. آنچه در این چند ماه اتفاق افتاد، تنها تشکیل کارگروه نجات دریاچه و بررسی چندین باره همان طرح‌های قدیمی بود.

 نتیجه این تأخیر یک ساله خشک شدن یشتر دریاچه ای بود که این روزها رو به مرگ کامل می‌رود. در طول حیات کوتاه همین دولت، حجم باقی مانده دریاچه از 30 به 15 درصد رسیده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/۱٥

درجریان کاوش‌های باستان شناسی که در سایت باستانی" ینی کاپی"  درنزدیکی استانبول مربوط به دوران روم بیزانس صورت گرفت، باستان شناسان موفق به کشف یک اثر چوبی شدند که شباهت زیادی به نوت بوک‌های امروزین دارد اما ازجنس چوب است.

 
سایت ینی کاپی که از ده سال پیش مورد کاوش‌های باستان شناسی قرار گفته تاکنون آثاری متعلق به 8500 سال پیش را دربر داشته است اما باستان شناسان اخیرا در جریان کشف یک کشتی غرق شده شیی را یافتند که شبیه به یک نوت بوک چوبی بوده و به عنوان یکی از ابتکارات مردم روم بیزانس شباهت بسیاری به کامپیوتر و تبلت‌های امروزین دارد.
 
درکشفیات اخیر باستان شناسان همچنین به استناد بقایای بدست آمده دریافته اند که گوشت حیواناتی همانند اسب و الاغ وحشی دردوران باستان خورده می شده است.
 
به گفته" اوفوک کوکاباش " استاد دانشگاه استانبول، این بقایای باستانی درجریان پروژه‌ای به سرپرستی دانشگاه استانبول باهدف بازسازی یک کشتی غرق شده بدست آمد که قرار است اواسط 2015 دوباره به آب انداخته شود. مقصد این کشتی غرق شده دریای سیاه  و با هدف تجارت مابین "کریمیا" و "کرسونسوس" بوده و تاریخ آن به قرن 19 میلادی باز می‌گردد. امافعالیت‌ها دراین زمینه فراتر رفته و به کشف آثار باستانی در منطقه منجر شده است.
 
به گفته وی دریکی از کشتی‌ها تیم کاوش موفق به کشف شیی عجیبی شدند که شباهت به نوت بوک‌های امروزین دارد. این شی از چوب ساخته شده و می توان آن را درست همانند یک نوت بوک از دو طرف باز کرد. این شی همچنین دارای چند صفحه است و شما می توانید با استفاده از واکس روی آن بنویسید. ینی کاپی یک پدیده تاریخی است که با توجه به غرق شدن 37 کشتی و انواع محصولات ارگانیک اهمیت بسیار زیادی برای پژوهش‌های آینده دارد.
 
درجریان این کاوش ها محققان به اعماق 28 متری زیر سطح دریا رسیدند و اشیای بسیار با ارزشی را از اعماق دریا خارج کردند. پرفسور وداد اونار رییس این هیات باستان شناسی با بررسی و آزمایش بقایای حیوانی بدست آمده از اعماق خاک در ینی کاپی اعلام کرد که بزرگترین مجموعه اسب متعلق به دوران بیزانس را گردآوری وتکمیل کرده است.
 
به گفته وی شواهد  برای نخستین بار حاکی از آن است که گوشت اسب برای مصرف خوراکی استفاده می‌شده است این نوع گوشت هرگز دردوران روم خورده نمی شده اما چنین شواهدی رابه وضوح در دوران بیزانس مشاهده می کنیم. بسیار دشوار است که اسبی بزرگتر از ده سال را دراین بقایا پیدا کنید. عمر این اسب‌ها بسیار کوتاه بوده و تاکنون بقایایی از 57 نوع حیوان دیگرنیز دراین منطقه کشف کرده ایم . حتی آثاری از شکار دلفین و لاک پشت نیز دراین کشفیات بدست آمده است.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/۱۳

قطعاً همه شما وابستگی‌های بی‌شمار یک نوزاد به پدر و مادر و به خصوص مادر را درک خواهید کرد. وابستگی‌هایی که پدر و مادر را به گونه‌ای عاطفی وادار می‌سازد تا از نوزاد مراقبت کرده و نیازهای او را مرتفع گردانند. اما گاهی اوقات با بکار‌گیری روش‌هایی خارج از اسلوب صحیح رفتاری‌، کودکان بیش از آن‌چه که باید به پدر و مادر وابسته می‌شوند و همین سبب می‌شوند تا آن‌ها مدت بیشتری در حریم پدر و مادر خود سکنی داشته باشند!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/۱٠

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی گفت: منطقه ارسباران ریه تنفسی منطقه شمال‌غرب ایران به‌حساب می‌آید و تخریب جنگل‌ها و محیط‌زیست بی‌نظیر این منطقه می‌تواند منجر به تغییرات اقلیمی شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی گفت: منطقه ارسباران ریه تنفسی منطقه شمال‌غرب ایران به‌حساب می‌آید و تخریب جنگل‌ها و محیط‌زیست بی‌نظیر این منطقه می‌تواند منجر به تغییرات اقلیمی شود.

به گزارش فارس، در حالی این مسئول محلی نسبت به تخریب جنگل‌های ارسباران هشدار می‌دهد که کارشناسان و منتقدان محیط‌زیست و منابع طبیعی طی سال‌های اخیر بارها نسبت به‌دخالت‌های غیرمسئولانه ازجمله بهره‌برداری از معدن مس سونگون و پیامدهای ناگوار زیست‌محیطی آن هشدار داده‌اند.

حمید قاسمی در حاشیه بازدید از مجتمع مس سونگون با تأکید بر حفظ محیط زیست گفته است که مسئولان این واحد باید در احیای تخریب‌های ناشی از بهره‌برداری بیش از پیش تسریع کنند. قاسمی تصریح کرده است که اداره کل حفاظت محیط‌زیست مخالف توسعه نبوده و نیست و اگر مسئولان صنایع به دقت توصیه‌های زیست‌محیطی کارشناسان محیط طبیعی و انسانی حفاظت محیط‌زیست را به‌کار بندند شاهد توسعه پایدار و همه جانبه خواهیم بود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: این اداره کل درصورت مشاهده هرگونه تخلف زیست‌محیطی از سوی واحدها و صنایع فعال در سطح استان، به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد و در این زمینه با واحدهای متخلف به‌شدت برخورد می‌کند

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٧

 رجب ابراهیمی متخلص به فرهاد ترانه‌سرای نامی که با سرودن شعر آهنگ معروف، ماندگار و جهانی «آیریلیق» ساخته  استاد علی سلیمی نام خود را در جهان، هنر موسیقی ماندگار ساخت. پس از دوبار ایست قلبی، از کما خارج و با فریاد «آمان» از جدایی از دست اجل رهایی یافت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٦

دکتر سید سیامک هاشمی مشاور رئیس شورای استان در گفت و گو با خبرنگار آناج با اشاره به رابطه مستقیم خشک شدن دریاچه ارومیه و فعال شدن گسل آذربایجان می گوید: خشک شدن دریاچه ارومیه، علاوه بر پیدایش عوارض زیست محیطی، منجر به فعال شدن گسل آذربایجان و وقوع زلزله بزرگ در این منطقه می شود و در نهایت فاجعه انسانی رخ خواهد داد و پیدایش عوارض زیست محیطی با خشک شدن دریاچه به خطرناکی حرکات تکتونیکی گسل اذربایجان نمی باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٤

زن یکى از زیباترین مظاهر لطف و رحمت الهى است که با خلقتش آسایش و آرامش به عالم هستى اهداء گشته است.

زن با بهترین نقش و اساسى ترین جایگاه، پا در عرصه گیتى نهاد تا متانت و طماءنینه که سرمایه و هستى مردان است را مفهوم بخشیده و مرد را ناخودآگاه تا بسوى بالاترین ارزش ها و کمالات همراهى نماید و با این افتخار بهشت را به بهترین بودن خویش زینت داده و افتخار آن را داشته باشد که به کلمات مباهات آمیز پیامبر خدا و ائمه معصومین علیهم السلام آمده تا بفرمایند: بهشت زیر پاى مادران است و قدر و منزلت زن و مادر را از بهشت هم بالاتر ببرند.


ادامه مطلب ...
MS
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/۳

 بیماری‌ای است که 150 سال پیش شناخته شد. این اختلال مربوط به سیستم اعصاب مرکزی است و نوعی بیماری التهابی است که ماده سفید مغز و نخاع را درگیر می‌‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/٢

 کودکی که در طول روز هیچ مشکلی ندارد و نیمه‌های شب با دل‌درد بیدار می‌شود و صبح نیز تب در وی پدیدار می‌شود و تا نزدیکی‌های ظهر نیز استفراغ به این موارد اضافه می‌شود باید به بروز آپاندیسیت در وی شک کرد.


رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: محل دل‌درد در آپاندیسیت مهم است. دل‌دردهایی را باید در این بیماری جدی گرفت که از ناحیه ناف دورتر باشند چرا که آنهایی که در محدوده ناف هستند عمدتاً دل‌درد‌های غیر احشایی هستند و به کبد، طحال، آپاندیس، کلیه و روده ارتباطی ندارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: درد آپاندیس خارج از ناحیه ناف در سمت راست و پایین شکم احساس می‌شود و تشخیص این امر بسیار مهم است چرا که اگر سریع تشخیص داده نشود و دو سه روز از این قضیه بگذرد ممکن است عوارض بعدی‌ را به دنبال داشته باشد.

وی عوارض بعدی را از جمله چرکی شدن آپاندیسیت، ایجاد آبسه و انتشار عفونت دانست و گفت: اگر عفونت منتشر شود کار سخت می‌شود و ممکن است حتی به مرگ فرد منجر شود بنابراین زود رساندن فرد به پزشک و تشخیص درست و زود‌هنگام بسیار اهمیت دارد.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران درمان آپاندیسیت را یک جراحی آسان عنوان کرد و گفت: اگر آپاندیسیت سریع تشخیص داده شود با یک جراحی راحت می‌توان آن را خارج کرد و هیچ نگرانی‌ در مورد آن وجود ندارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/٢/۱

شخصیت‌های خودشیفته اشتغال ذهنی نسبت به ظاهر زیبایی، هوش، ذهن و قدرت خود دارند آنها خودشان را برتر از دیگران می‌پندارند بنابراین حس همدلی این افراد با دیگران کمتر است مبتلایان به شخصیت خودشیفته به دلیل اشتغال ذهنی نمی‌توانند با افراد جامعه همدلی کنند و خودشان را به جای دیگران بگذارند.
  آنها خودشان را افرادی استثنایی و ویژه می‌دانند بنابراین دیگران با آنها رابطه برقرار نمی‌کنند هر چند که مبتلایان به این اختلال نیز نمی‌توانند با دیگران رابطه برقرار کنند. مبتلایان به این اختلال معتقدند که دیگران قدر آنها را نمی‌دانند.
  افرادی که به اختلال شخصیت خودشیفته مبتلا هستند به شدت و به طور مرضی حسود هستند این رفتار از آنجا نشأت می‌گیرد که مبتلایان نمی‌توانند دیگران را در جایگاهی بالاتر از خود ببینند و خود را لایق آن می‌دانند.
  ویژگی دیگر این افراد، بهره‌کشی از دیگران است. آنها در مسائل کوچک خانوادگی نیز همسر و فرزندان خود را استثمار می‌کنند  مبتلایان به اختلال شخصیت خودشیفته به شدت از انتقاد بیزارند و بیشتر مواقع با خشم نسبت به انتقاد واکنش نشان می‌دهند. این اختلال شخصیت در مردان بیشتر از زنان است.
  درباره تأثیر ژن‌ها بر بروز این اختلال باید گفت ژن مانند رنگ مو و چشم در ایجاد این اختلال مؤثر نیست. این خلق و خو است که انتقال پیدا کرده و تحت تأثیر محیط قرار می‌گیرد  در بچه‌ها سرشت‌های مختلفی وجود دارد که با آ‌نها به دنیا می‌آید. برخی بچه‌هایی دنبال محرک می‌گردند و راحت با محیط کنار نمی‌آیند اینها مستعد ابتلا به اختلالات شخصیت خوشه B مانند اختلال شخصیت خودشیفته هستند.
  تنوع‌طلبی ویژگی این کودکان است که با آن بزرگ می‌شوند. بنابراین کودکانی که با سرشت تنوع‌طلبی به دنیا می‌آیند، در آینده نیز افرادی خودشیفته و تنوع‌طلب می‌شوند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar