مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۳٠
جسد گابریل گارسیا مارکز نویسنده کلمبیایی که پنج شنبه گذشته در سن 87 سالگی درگذشت روز گذشته در یک مراسم خصوصی سوزانده شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی وابسته به شبکه تلویزیونی تله سور ونزوئلا شنبه از مکزیکوسیتی گزارش داد که قرار است دوشنبه مراسم بزرگداشتی دراین شهر به مناسبت درگذشت وی برگزار شود.

ˈخوزه گابریل اورتیسˈ سفیر کلمبیا در مکزیک اعلام کرد که ممکن است بخشی از خاکستر جسد وی به کلمبیا زادگاهش منتقل شود.

خانواده مارکز اعلام کرده اند که فقط مراسمی را که در مکزیک بر قرار می شوند می پذیرند.

ˈمارکزˈ که در آمریکای لاتین به ˈگابوˈ مشهور است پس از مدتی بیماری پنج شنبه گذشته چشم از جهان فروبست.

انتظار می شود که ˈخوزه مانوئل سانتوسˈ رییس جمهوری کلمبیا دوشنبه برای ادای احترام به ˈگابوˈ به مکزیک برود.

دولت کلمبیا به احترام ˈمارکزˈ سه روز عزای عمومی اعلام کرده و پرچم ها در این کشور به حالت نیمه اهتزار درآمده اند.

مشهورترین رمان مارکز ˈصد سال تنهاییˈ نام دارد که پیش از انقلاب اسلامی ایران به فارسی برگردانده شده و به سبب ˈواقع گرایی جادوییˈ اثر جایزه نوبل ادبیات سال 1982 را برای نویسنده چیره دست آن به ارمغان آورد.

نویسنده کلمبیایی که به سبب اوضاع اجتماعی کشورش دهها سال قبل آن کشور را ترک کرده و در مکزیک رحل اقامت افکنده بود درباره آثارش گفته است که ˈهیچ جمله ای از آثار من وجودندارد که رگه ای از واقعیت در آن نهفته نباشد.ˈ

وی در این مصاحبه که در سال 1981 با نشریه ˈپاریس ریویوˈ انجام شد ، گفت: مساله این است که واقعیت منطقه غرایب (کاراییب) به رام نشده ترین تخیلات شباهت دارد.

از آثار دیگر این نویسنده می توان به ˈپاییز پدرسالارˈ، ˈکسی به سرهنگ نامه نمی نویسدˈ ، وقایع نگاری یک مرگ پیش بینی شدهˈ در اشاره کرد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۳٠
بخش عظیمی از سردردها عصبی هستند و فقط یک تا دو درصد از سردردها به دلیل تومور مغزی یا ضایعه مغزی است و حدود ۹۸ درصد سردردها، خوش‌خیم و قابل بهبودند.

سردرد ها در یک تقسیم بندی در ۱۰ نوع تعریف می شوند.دسته اول، سردرد خوشه ای است.این نوع سردرد ، شدیدترین درد را به همراه دارد، معمولا درد، هر روز در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می شود و ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود.

سردرد تنشی یا هیجانی نوع دیگر شایع است. علت ان انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است و مهم ترین دلیل هم هیجانات عصبی است.درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد.بیمار ممکن است تهوع پیدا کند، اما به استفراغ دچار نمی شود. این درد می‌تواند ۳۰ دقیقه تا ۷ روز ادامه داشته باشد.
 میگرن سردرد شدید و گذرایی است که گاهی در یک قسمت سر بوجود می آید. طی آن شخص به طور غیرعادی احساس خستگی و کسالت می‌کند. سپس حالت تهوع ، استفراغ، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور دارد. درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند سردرد به علت تومور مغزی معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.
 سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون به حدود ۲۰ و ۱۲ رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.
 عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سردرد ناشی از بیماری سینوس نیز نوع دیگری است که اغلب در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداکثر شدت خود می رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.
  سـردرد ناشی از عفونت دندان نیز از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین می رود. سردرد آلرژیک نیز نوع دیگر سردرد است که بر اثر تماس فرد با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شود. معمولا همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شود.
 تغییر در کیفیت سردرد،تکرار سردرد، سردردی که فرد از خواب بیدار کند، سردردهای صبحگاهی، سردرد همراه با تهوع و استفراغ،سردرد کودکان به‌خصوص اگر تکرار‌شونده باشد، سردرد سالمندان،سردرد همراه با ترس از نور از جمله سردردهای خطرناکی است که باید با مشاهده آنها به پزشک مراجعه کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢٩

مارکز برنده نوبل ادبیات در سن 87 سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز، "گابریل گارسیا مارکز" داستان نویس کلمبیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات روز پنجشنبه در پایتخت مکزیک درگذشت.

یک منبع نزدیک به خانواده مارکز گفت: او در خانه اش در شهر مکزیکو سیتی درگذشت. وی هفته گذشته از بیمارستان به خانه منتقل شد.

رئیس جمهور کلمبیا (خوان مانوئل سانتوس) نیز خبر درگذشت مارکز را تایید کرده است.

مارکز که در میان دوستان و طرفدارانش به نام "گابو" مشهور شده بود معروفترین داستان نویس آمریکای جنوبی است و تاکنون دهها میلیون نسخه از کتابهایش به فروش رفته است.

"صد سال تنهایی" مهمترین اثر این نویسنده بود. او فعالیت خود را در ابتدا به عنوان یک خبرنگار آغاز کرد.

گابو پس از نوشتن رمان صدسال تنهایی در سال 1967 به شهرت جهانی دست یافت. 30 میلیون نسخه از این رمان در سراسر جهان به فروش رفته است. این داستان باعث پیشرفت سطح ادبیات در آمریکای جنوبی شد.

آکادمی سلطنتی سوئد به هنگام اعطای جایزه صلح نوبل به مارکز در سال 1982 اعلام کرده بود: " او در رمان ها و داستان های کوتاهش ما را به آن مکان غریبی می برد که اسطوره و واقعیت به هم می رسند."

از دیگر آثار مارکز می توان به رمان های "ساعت شوم"، "صد سال تنهایی"، "پاییز پدرسالار"، "عشق سال‌های وبا"، "ژنرال در هزارتوی خود" و "خاطرات روسپیان غمگین من" اشاره کرد .

"طوفان برگ"، "کسی به سرهنگ نامه نمی‌نویسد"،  "تشییع جنازه مادربزرگ"، " داستان باورنکردنی و غم‌انگیزارندیرا و مادربزرگ سنگدل‌اش" ، "گزارش یک مرگ"، "زائران غریب" و "از عشق و شیاطین دیگر" نیز از آثار داستان کوتاه مارکز هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢۸خبرانلاین   نیز مصاحبه ای از پرفسور کردوانی روی خروجی خود گذاشته بود که در این مصاحبه وی از هزینه زا بودن احیای دریاچه ارومیه سخن گفته بود.رویکرد خبرانلاین در خصوص دریاچه ارومیه دست کشیدن از احیای انرا به اذهان متبادر میکند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢٦

 

«ریچارد برانسون» در 16 سالگی تحصیل را رها کرد و با کمک یکی از دوستانش مجله "دانش‌آموز" را راه انداخت. او بعدها، در دهه ۱۹۷۰، کمپانی "ویرجین رکوردز" را تاسیس کرد و مؤسس شرکت "ویرجین گروپ" هم هست. او در دهه ۱۹۸۰ شرکت هوایی "ویرجین آتلانتیک" را به وجود آورد و دهه ۱۹۹۰ شاهد "ویرجین موبایل" و "ویرجین ترین" نیز بود.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢٥

وابستگی بیش از حد مادر به دختر؛ مانع رشد شخصیت و استقلال

چنین ارتباط پیچیده و بی مانندی درموردهمه مادران و دختران صدق می کند؛ چه آنها که حالت رسمی خود را در هر صورت حفظ می کنند و چه آنها که صمیمیتشان تا مرز قرض دادن لباس به یکدیگر نیز پیش رفته است.

دوستی و همراهی یا بحث و اختلاف نظر چندان تفاوتی ندارد، در هر صورت این دو نفر زوج خاصی هستند که احساسات آنها ممکن است از عشق تا نفرت متغیر باشد. اما به ندرت دیده می شود که مادر و دختری نسبت به یکدیگر بی اعتنا و بی تفاوت باشند. تولد نوزاد هم جنس در واقع احساس جاودانگی کامل را برای مادر به وجود می آورد، که همین عشق ابتدایی منشا روابط پیچیده آنها در آینده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢٥

انتخاب موفقیت آمیز همسر مستلزم عوامل بسیاری از جمله داشتن شناخت است. سیر منطقی این انتخاب شامل مراحل: انتخاب اولیه ، گذراندن دوره شناخت نامزد و تصمیم‌گیری نهایی در مورد اوست.

کم بها دادن به مرحله میانی (دوره شناخت نامزد و همسر آینده )موجب بالا رفتن امکان اشتباه در تصمیم‌گیری نهایی است. برای نزدیک شدن به کیفیت و کمیت مطلوب دوره شناخت همچنان شاهد موانع فرهنگی‌‌ای هستیم که هرقدر به شهرهای کوچک و نقاط دور افتاده کشور نزدیک شویم آن موانع را عظیم‌تر خواهیم یافت‌.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢٤

پزشک شما به هنگام تجویز داروی ضدافسردگی برایتان مزایا و معایب آن را شرح می دهد، ولی شاید این واقعیت های عجیب در مورد این داروها را ندانید:

داروهای ضدافسردگی باعث می شوند که میگوها رفتار عجیبی داشته باشند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢۳

فصل بهار با وجود تمام زیبایی‏‌ها و طراوت‏هایی که همراه دارد، به دلیل شروع کار و فعالیت انسان‌ها و حضور بیشترشان در طبیعت، مشکلاتی را برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد. از جمله این بیماری‏‌ها می‌‏توان به بیماری‏های پوستی اشاره کرد که در ادامه همراه با راههای پیشگیری از آن ذکر شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢٢

با توجه به نتایج پژوهش هافستد، ایران ازنظر شاخص فاصله قدرت درمیان 53 کشور رتبه 29/3 را کسب نموده ومیزان شاخص مربوطه نیز 58 می باشد که این نتایج نشان دهنده میزان بالای فاصله قدرت درمیان ایرانیان می باشد.

سوالی که مطرح می شود این است که سیستم آموزشی تا چه اندازه می تواند جامعه را تغییر دهد؟ آیا مدرسه می تواند ارزش های جدیدی را ایجاد نموده و یا اینکه فقط ارزش های موجود را تقویت می نماید؟  اصولا نقش دوگانه ( والد- فرزند) در مدرسه جایگزین نقش دوگانه (معلم - شاگرد) می گردد، اما ارزش ها ورفتارهای پایه ای ازیک حوزه وخانواده به حوزه دیگر یعنی مدرسه منتقل می شوند.

دانش آموز با ذهنیت قبلی خود بایستی به معلم احترام بگذارد (فاصله قدرت بالا) ودر مقابل معلم ازجای خود برخیزد. چرا که معلم محوری حاکم است دراین فضا هرگز از معلم انتقاد نمی شود. داشتن یک حقیقت غیرشخصی نیست بلکه درایت شخصی معلم محسوب می شود. معلم یک مرشد است. در فاصله قدرت کم (دانش آموز محوری)، احترام متقابل وجود داشته و دانش آموز حق انتقاد دارد و روند آموزش بیشتر غیرشخصی است. آنچه انتقال می یابد حقیقت ها و واقعیت های غیرشخصی هستند. ارتباط دو جانبه نیز در یادگیری موثر است.

 

فاصله قدرت کم در برابر  فاصله قدرت زیاد

* معلمین انتظار نوآوری را از دانش آموز دارند.

*معلمین کسانی هستند که حقایق و دانش غیرشخصی را انتقال می دهند.

* دانش آموز با معلم همانند دوستان خود رفتار می کند.

* افراد با تحصیلات بالا دارای ارزش های استبدادی کمتری نسبت به افراد با تحصیلات پایین تری می باشد.

* ازمعلم انتظار می رود تمام نوآوری ها را در کلاس درس انجام دهد.

*معلمین مرشدهایی هستند که حقایق و دانش شخصی را انتقال می دهند.

* دانش آموز با احترام با معلم رفتار می کند.

* هم اشخاص تحصیل کرده وهم آنهایی که تحصیلات کمتری دارند دارای ارزش های استبدادی یکسانی می باشند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢٢

قطعاً همه شما وابستگی‌های بی‌شمار یک نوزاد به پدر و مادر و به خصوص مادر را درک خواهید کرد. وابستگی‌هایی که پدر و مادر را به گونه‌ای عاطفی وادار می‌سازد تا از نوزاد مراقبت کرده و نیازهای او را مرتفع گردانند. اما گاهی اوقات با بکار‌گیری روش‌هایی خارج از اسلوب صحیح رفتاری‌، کودکان بیش از آن‌چه که باید به پدر و مادر وابسته می‌شوند و همین سبب می‌شوند تا آن‌ها مدت بیشتری در حریم پدر و مادر خود سکنی داشته باشند!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢۱

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که سماق ضد میکروبی دارد که مانع از بروز بیماری می‌شود به طور طبیعی ناراحتی‌های تنفسی و گرفتگی سینه را نیز برطرف می‌کند.
 سماق به دلیل دارا بودن خاصیت منحصر به فرد، برای بیماران دیابتی بسیار ارزشمند است.  
  در افراد دیابتی یکی از دلایل به‌وجود آمدن عوارض و بیماری‌های مختلف این است که گلوکز با مولکول‌های پروتئین‌های بدن ترکیب می‌شود و ساختار و عملکرد این پروتئین‌ها را تغییر می‌دهد.  
  سماق با پیشگیری از بروز این واکنش‌، عوارض ناشی‌از دیابت را کاهش می‌دهد، از این رو دیابتی‌ها سماق را فراموش نکنند خاصیت ضد میکروبی سماق به اثبات رسیده‌است. این گیاه برای درمان روماتیسم، نقرس و دندان درد نیز مفید است و اشتها را تحریک می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٩

پرکاری تیروئید، قرار گرفتن در مکان‌های دود زا از جمله عوامل افزایش دهنده خراشیدگی در قرنیه است.

خراشیدگی زخم قرنیه عبارت است از وجود یک زخم باز در لایه‌های بافت نازک و شفاف قرنیه، درواقع این زخم علاوه بر قرنیه تاثیراتی نیز بر روی ناحیه سفیدی چشم و مردمک و مایع جلویی چشم می‌گذارد.  
 از علائم این بیماری نیز می‌توان به حساسیت به نور زیاد، ریزش اشک، تاری دید، ترشح از چشم و قرمزی در ناحیه سفیدی چشم نیز اشاره کرد.  
  استفاده مکرر از لنزهای رنگی و یکبار مصرف و ماندن این لنز‌ها در مدت‌های طولانی که به طرز نادرست بر جای خود قرار می‌گیرد باعث زخم قرنیه و خراشیدگی قرنیه نیز می‌گردد.   آسیب به چشم، قرار گرفتن در مکان‌های دود زاد و پرکاری تیروئید می‌تواند از عوامل افزایش دهنده خطر زخم قرنیه باشد و همچنین لازم به ذکر است کمپرس آب یخ روی زخم قرنیه چشم برای بیمار نیز موثر واقع می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۸

اما نظر من بخاطر تجربه شخصی که دارم چیز دیگری است. من که در خانواده ‌ای پرورش یافتم که والدینم تصمیم گرفتند بخاطر ما به زندگی زناشویی تاسف‌ برانگیز خود ادامه دهند، عقیده دیگری دارم. برای من طلاق والدین بسیار بهتر است از سالها زندگی در خانه ‌ای که والدین مدام در حال جنگ و دعوا هستند، به همدیگر احترام نمی‌ گذارند و بچه‌ ها با ناراحتی و عصبانیت مداوم بزرگ می‌شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۸

بررسی ذهن به عنوان یک موضوع علمی، همچنان با این سوال اساسی مواجه است که ذهن چیست؟

تصور براین است که ذهن مجموعه­ ای از بازنمایی ها و پردازش های مربوط به آن در مغز است که این امکان را فراهم می کند که رفتار تبیین و پیش بینی شود. در ادامه چالش های پیش رو در مورد ذهن و شیوه مطالعه آن، یکی از سوالات اساسی در روانشناسی این است که پردازش های ذهنی از چه ترکیبی برخوردارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٧

افزایش تعداد گلبول های قرمز خون در واحد حجم را غلظت خون می گویند. در این حالت هموگلوبین‌خون بیمار بیشتر از یک فرد عادی است. به این معنی که هموگلوبین بالاتر از 18 در مردان و بیشتر از 16 در زنان به عنوان غلظت خون تشخیص داده می شود.
 
بیماری غلظت خون به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود که در بیماری غلظت خون اولیه، تولید گلبول‌های قرمز خون توسط سیستم خون ساز بدن به صورت خودکار بالاست. در غلظت خون ثانویه، سیستم خون ساز بدن سالم است ولی بیماری‌هایی مانند بیماری‌های مزمن ریوی، کلیوی و قلبی و یا تومورها، کاهش اکسیژن رسانی بافتی، بودن در ارتفاعات، سیگار کشیدن و زندگی در هوای آلوده موجب افزایش غلظت خون می شوند.
 
افزایش غلظت خون از این جهت خطرناک است که موجب کند شدن حرکت خون در عروق شده و خطر سکته را افزایش می دهد.
 
برخی از افراد مبتلا به افزایش غلظت خون هیچ گونه علایمی ندارند و در برخی افراد اختلالاتی مانند برافروختگی پوست صورت، قرمزی چشم‌ها، اختلالات هوشیاری، منگی، سردرد، خواب آلودگی و گزگز دست و پا مشاهده می شود. خارش پوست به ویژه پس از استحمام، برجسته شدن وریدهای چشم، بزرگی کبد و طحال نیز از علایم شایع این مشکل هستند. در صورت عدم کنترل و درمان غلظت خون بیماری هایی مانند زخم معده ، دردهای استخوانی و در مراحل بعد نقرس و سنگ کلیوی بروز می کنند.
 
در شرایطی که غلظت خون به صورت اولیه باشد، درمان از طریق خون گیری و مصرف برخی داروها است. در نوع ثانویه می بایست علت زمینه ای غلظت خون برطرف شود.
 
برخی پزشکان روش حجامت را نیز برای کاهش غلظت خون پیشنهاد می نمایند. در مورد مقایسه حجامت و خون دادن باید گفت که اگرچه حجامت می تواند به عنوان یک روش درمانی در بعضی بیمارهای خاص مورد استفاده قرار گیرد ولی نمی تواند در این مورد، جای خون دادن را بگیرد. زیرا حجم خونی که در حجامت از بدن خارج می شود زیاد نیست و ما در این مورد نیاز به خارج کردن مقادیری از خون بدن داریم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٦

 از یوگا تا خوردن غذاهای هله هوله، این تغییرات ساده در سبک زندگی باعث می شوند که در مدت کوتاهی وزن زیادی کم کنید.

 
کمتر رستوران بروید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٦

بیشتر مردمی که دچار سرطان تیروئید می‌شوند هیچ عامل خطری ندارند، از این رو پیشگیری در بیشتر موارد امکان‌پذیر نیست.

   رشد بدخیم در غده تیروئید، سرطان تیروئید گفته می‌شود که در هر سن و جنس می‌تواند رخ دهد.

   افرادی که تحت پرتودرمانی (درمان با اشعه) در ناحیه گردن قرار گرفته‌اند در معرض خطر بیشتری هستند همچنین افرادی که در کودکی اشعه دریافت کرده‌‎اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان تیروئید قرار دارند، هرچند که امروزه دیگر برای درمان بیماری‌های فوق هیچگاه از پرتوتابی به ناحیه سر و گردن استفاده نمی‌‎شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٥

پوشش مناسب والدین در حضور کودکان چگونه باید باشد؟
حد و مرز رعایت پوشش در حضور فرزندان چیست؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٥

بالا بردن آمادگی جسمانی و قوی کردن عضلات شکمی می‌تواند باعث افزایش سلامت روده‌ها شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٤

نتایج یک آزمایش جدید آشکار ساخت افراد مبتلا به مشکلات تنفسی ناشی از آسم، بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان هستند.

 در این بررسی سوابق پزشکی بیش از 7000 فرد بزرگسال در «سئول»، پایتخت کره جنوبی ارزیابی و در نهایت مشخص شد تراکم بافت استخوانی در ستون فقرات افرادی که با علائم خاصی از بیماری آسم دست به گریبان هستند به میزان قابل توجهی کمتر است. به گفته پزشکان، این گروه از مبتلایان به آسم با مشکل حساسیت بالای مجاری تنفسی مواجه هستند که به همین دلیل حملات آسم در آنها در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد.این پزشکان همچنین اظهار داشتند: در تمام مردان و زنان مبتلا به این نوع عارضه به طور متوسط نرخ ابتلا به پوکی استخوان برابر است.

 با این حال این متخصصان تاکید کردند که هنوز نمی‌توان گفت علائم آسم ابتدا بروز می‌کند یا خطر پوکی استخوان و اینکه چه عاملی این دو را به یکدیگر مرتبط می‌کند و انجام مطالعات بیشتر در این زمینه ضروری است.دکتر «سونال سینگ» از دانشگاه جانز هاپکینز که در این مطالعه شرکت نداشته معتقد است: آسم می‌تواند خطری برای پوکی استخوان باشد.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا 25 میلیون آمریکایی به آسم مبتلا هستند. همچنین جراحان عمومی آمریکا در سال 2012 پیش بینی کرده بودند که تا سال 2020 میلادی نیمی از آمریکایی‌های بالای 50 سال به عارضه ضعف استخوان‌ها مبتلا می‌شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٤

آلرژی واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف است و یکی از مسایلی که برخی مردم با آن در فصل بهار، مواجه می شوند، آلرژی فصل بهار است.
برای کاهش علائم آلرژی های فصلی در گام اول توصیه می شود خانه را پاکسازی کرده و پنجره ها و فقسه های کتابخانه را که محل تجمع گرد و خاک هستند، خوب پاک شوند.

برای پیشگیری از ابتلا به حساسیت فصلی بهاره، بجای فرش و قالی باید از کف پوش استفاده شود زیرا قالی ها محل تجمع گرد و غبار و گرده ها و سایر عوامل آلرژی زا هستند.

همچنین باید تلاش شود بین ساعت 10 تا 16 که بیشترین میزان گرد و غبار در هوا پراکنده است، کمتر در محیط بیرون از فضای منزل و کار قرار گرفت.

متخصصان مربوطه توصیه می کنند، برای پیشگیری از حساسیت، ملحفه ها را هر هفته در آب گرم شسته و لباس ها در محیط خانه خشک شوند.

شست وشوی سینوس ها از دیگر راه های پیشگیری از ابتلا به حساسیت فصلی بهاره است؛ بهترین شیوه برای پاک کردن سینوس ها، شست وشوی مجاری بینی با محلول آب نمک است.

با انجام همین اقدام ساده یک یا دو بار در روز می توان به میزان زیاد یا حتی بطور کامل علائم آلرژی فصلی را برطرف کرد.

به رانندگان نیز توصیه می شود، هنگام رانندگی، پنجره های اتومبیل را بسته و دریچه های تعویض هوا را مخالف صورت تنظیم کنند.

متخصصان به مردم توصیه می کنند، برای پیشگیری از حساسیت، کارهای باغداری و گلکاری را به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی موکول کرده و شب ها قبل از خواب دوش گرفته و دور حیوانات خانگی را هم کلا خط بکشند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱٤

همه ما افرادی را که مدام گله و شکایت می‌کنند در اطرافمان دیده‌ایم. شاید اطراف شما را چنین افرادی محاصره کرده باشند؛ افرادی که زود قضاوت و یا سرزنش می‌کنند. چنین روابط مضری ممکن است به سلامت روانی و همچنین جسمی شما آسیب برساند.

  در تحقیقات جدید محققان دانشگاه نورث وسترن که در آن بیش از 3 هزار بزرگسال با رده سنی 30 تا 40 بررسی شده‌اند، اعلام شده است افرادی که متحمل غم در روابط منفی هستند، چربی بیشتری نسبت به کسانی که چنین روابطی ندارند، انباشته می‌کنند.

به گفته کری کرشو، سرپرست این تحقیق و استاد دانشگاه نورث وسترن، افرادی که در زمان پیری چاق می‌شوند، دور کمرشان با روابط پراسترسی که دارند بزرگتر می‌شود. چربی دور کمر، بزرگترین تهدید برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت است.از نظر کرشو علت دیگر این چاقی غذاست. روابط پرتنش باعث استرس می‌شود که ممکن است شما را وادار به نوشیدن یا خوردن نوشیدنی‌های پرکالری و غذاها کند.

 بریانا مزوک از دانشگاه ویرجینیا نیز اظهار کرد: استرس، همچنین بر سوخت وساز اضافی بدن تاثیر می‌گذارد که این امر با تحریک سیستم پاسخ به استرس در بدن باعث تجمع بیشتر چربی می‌شود. به گفته وی، استرس نه تنها بر احساسات بلکه بر بدن نیز تاثیر منفی می‌گذارد.و اما، همانطور که روابط نامطلوب باعث چاقی افراد می‌شود، روابط سالم نیز عکس این عمل را انجام می‌دهد. در تحقیقات اخیر مشخص شد افرادی که در روابط حمایتی (روابطی که بتوان به افراد اعتماد کرد و یا با دوستان صحبت کرد،) قرار دارند نسبت به همسالان خود چربی کمتری در بدنشان انباشته می‌شود.

 به گفته کرشو، روابط حمایتی می‌تواند مانع استرس شود و افراد را از خوردن بیش از حد منع کند. بنابراین اگر در شرکتی کار می‌کنید که روابط خوبی با همکاران خود ندارید به فکر قلب خود نیز باشید.یافته‌های این تحقیق در مجله امریکایی Epidemiology منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

 

اضطراب و فشار عاطفی – روانی همواره لکنت زبان کودک را تشدید می کند . به همین دلیل هدف بسیاری از توصیه های درمانی در لکنت زبان کودکان ، این است که حتی المقدور اضطراب و فشارهای عاطفی و روانی کودک را کاهش دهید . موفقیت شما در انجام این کار مهم در این است که بتوانید منشاء و منبع اضطراب و فشار روانی کودک را باز شناخته ، متوجه آن باشید . بررسی های مختلف نشان می دهد که در اکثر موارد ، زمانی که اضطراب  و فشار روانی کاهش می یابد و یا از بین می رود، مشکل بسیاری از کودکانی که لکنت دارند ، خود به خود برطرف می شود . در این مورد تقریباً می توان ادعا نمود که به ازای هر فردی که امروز لکنت دارد ، سه نفر دیگر وجود دارند که آنها نیز در مرحله ای از مراحل رشد خود تجاربی از لکنت زبان داشته اند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

استعمال قلیان در میان دختران و پسران جوان افزایش یافته است. این افزایش سرسام آور دیگر مختص قهوه خانه‌ها نیست و در جمع‌های خانوادگی و فامیلی نیز شاهد این امر هستیم چرا که به اشتباه تصور می‌شود که چون دود قلیان از آب می‌گذرد ضرر ندارد و میزان سموم مواد بیماری زای آن کم می‌شود که تصور کاملاً غلطی است.
آبی که در قلیان است وظیفه‌اش خنک و مرطوب کردن دودی است که به علت مجاورت توتون با ذغال برافروخته بسیار داغ و خشک شده است که اگر این کار صورت نگیرد بافت دهان، ریه و نای صدمه می‌بیند و هیچ تأثیری در کاهش میزان سموم و مواد سرطان زا مواد دخانی قلیان ندارد توتون‌هایی که قرار است به تنباکوی میوه‌ای تبدیل شوند در انبارها به مدت بیشتری نگهداری می‌شوند.

  انبارهایی که متأسفانه مملو از کپک و قارچ هستند در مرحله بعد با اضافه کردن یک اسانس که مخلوطی از 16 ماده شیمیایی است آن را تبدیل به تنباکوی میوه‌ای می کنند که متأسفانه آزمایش‌های مراکز تحقیقاتی نشان داده دو نوع قارچ آسپرژیلوس وکاندیدا در آنها رشد داشته است  قلیان همه مضرات سیگار را دارد و باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی، سرطان، التهاب دیواره عروق، زخم و سرطان‌های گوارشی می‌شود علاوه بر آن استفاده از قلیان به دلیل استفاده مشترک افراد باعث ابتلا به بیماری سل و عفونت ریوی می‌شود.
  دود توتون دارای 4 هزار نوع ماده شیمیایی است از قطران و هیدروکربن‌ها گرفته تا فلزات سنگین که این مواد در ریه رسوب می کنند و برجک‌های تنفسی را فلج می‌کنند و روند پاکسازی سموم بدن را مختل می‌سازد و مواد در ریه رسوب می‌کنند.
  برونشیت مزمن،سرطان ریه و عفونت‌های ریه که به ذات‌الریه مشهور است از جمله دیگر بیماری‌هایی است که نتیجه استفاده از قلیان است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

 

افسردگی یکی از شایع‌ترین مشکلات بهداشت روان است. بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، افسردگی از نظر باری که به جامعه تحمیل می‌کند، چهارمین رتبه را در بین بیماری‌ها داراست و شایع‌ترین علت ناتوانی نیز محسوب می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

 

از خط دادن به همسرتان، به‌عنوان روشی برای مطالبه خواسته‌های خود استفاده نکنید و رک و راست صحبت کنید. یکی از بدترین عادت‌های زنان، این است که در روابط خود با مردها رک و راست نیستند. در پرده ابهام وارد گفت‌وگو و امتحان کردن همسرشان می‌شوند و نظرش را درباره مسائل دیگر می‌پرسند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳


رویهمرفته ، بسیاری از حاملگی ها و تولد ها با مشکلاتی همراه می باشد که دارای استثنایی نیز است . به طور نسبی اقلیت کمی از این موارد دارای مشکلات دوران حاملگی یا فرایند تولد بوده اند. وجود مراقبت قبل از تولد خوب تحت مراقبت های پزشکی این مشکلات رابه حداقل می رساند. ولیکن اگر مشکلاتی فراهم گردد . این مشکلات باید از طریق مداخله پزشکی به انجام رسیده و به مادر و کودک کمک گردد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

همه ی والدین امیدوارند که فرزندانشان به یکدیگر عشق ورزیده و احترام بگذارند، یا حداقل از آنها انتظار دارند که همبازی خوبی برای یکدیگر باشند و رفاقت و سازگاری داشته باشند. با وجود این، سروصداها و برخوردهای بین فرزندان تنشهای زیادی در خانه ایجاد می کند و پدرو مادر را درمانده می سازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

پژوهش های تازه مشخص کرده است خانم ها توانایی های جالبی دارند در آقایان کمتر از آن، اثری دیده می شود.

یازده ویژگی را که خانم ها از آن بهره دارند و آقایان از آن بی بهره اند، بخوانید:

۱. خانم‌ها تمیزترند

پژوهشی که در دانشگاه سن دیگو صورت گرفت، نشان می‌ دهد میز و اتاق کار آقایان در مقایسه، به میز و اتاق کار خانم‌ ها، به هم ریخته تر و کثیف‌تر است. در واقع، تعداد باکتری‌هایی که در اتاق آقایان وجود دارد، حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از تعداد باکتری‌های اتاق خانم‌ها بیشتر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

در سال 1975 متخصص زنان و زایمان فرانسوی به نام فردریک سیبویر، کتاب پرفروش خود بنام زایمان بدون خراش توجه عموم را به خود جلب کرد. در صورتیکه دیک رید و لاماز بر مادر تاکید می کردند. لیبویر بر کودک تاکید توجه داشت . لیبویر می گوید : تولد یک تجربه سانحه امیز تجاوزگرانه می باشد . هنگامی که نوزاد از رحم جدا می گردد بلافاصله بعداز بازکردن چشمانش با محیط شلوغ اتاق زایمان برخورد می نماید و چنان وحشت امد که کسی را یارای تصور ان نیست. بنابراین لیبور اصرار دارد که تولد چنان ضربه ای است که ممکن است اسیب های پایداری بر سیستم عصبی وارد سازد . لیبویر در زمینه تولد کودک و ورود کودک به دنیا با در نظر گرفتن محیطی ساکت و روشن اتاق عمل و نیز ماساژ دادن و استحمام کردن نوزاد تاکید می ورزد. 

روی هم رفته، دعوی هایی همچون لیبویر دارای مجادله های فراوانی می باشند. محققین کانادایی دریافتند که روش لیبویر هیچگونه پیشرفت خاصی در زمینه های بالینی و رفتاری برای نوزاد نداشته است و یا زمینه های مساعدی برای مادران و زایمان های سنتی وجود ندارد. 
دیگر محققان گزارش کرده اند که علی رغم انچه نشان داده می شود فشارهای روانی یک وضع حمل طبیعی معمولا مضر نمی باشد. نوزاد میزان زیادی از هورمون های استرس نظیر ادرنالین و نورادرنالین که در زمان تولد موجود است دارد. 
جاری شدن این هورمون ها نوزاد را در برابر خفگی در حین وضع حمل و حتی در بیرون از رحم محافظت می کند. واضح است که تغییرات ناگهانی فیزیولوژیایی موجب تسریع تنفس طبیعی می گردد. در صورتیکه بطور هم زمان مغز ، قلب نیز با گردش خون حمایت می گردند. 
والدین می توانند محیطی برای نوزاد فراهم اورند که از نقطه نظر استرس وضع حمل در حین تولد مشابهت کمتری به ان داشته باشد. با چنین برداشت هایی لیبویر رویکرد انسان گرایانه تری در رابطه با مدیریت روش ها دارد. چیزی که 20 تا 30 سال قبل به کاربرده می شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

ویگوتسکی شدیدا متاثر از فلسفه دیالکتیک هگل بود و مفاهیم بنیادی نظریه اش به خوبی این تاثیر را منعکس می سازد . مفهوم میانجیگری یکی از مفاهیمی است که بر گرفته از کارهای هگل نقش مهمی را در نظریه ویگوتسکی بازی می کند . با این حال می توان مهمترین مفاهیم نظریه ویگوتسکی را به شرح ذیل خلاصه کرد:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳


توصیه های ما برای شما بسیار متنوع است . بعضی از آنها دستورالعمل های بسیار دقیقی هستند که باید کاملاً از آنها پیروی نمایید. برخی دیگر از توصیه ها ، رهنمودهای کلی هستند که جزئیات امر به شما واگذار می گردد و دسته دیگر از توصیه های مطرح شده به صورت مباحث عمومی درباره لکنت زبان و طرح نگرش های مختلف و دیدگاههایی است که می تواند برداشت صحیح تر و درک عمیق تری از پدیده لکنت به شما بدهد و یا تغییرات مثبتی در احساس شما نسبت به لکنت ایجاد نماید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

از هر ۱۰ مادر یک نفر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می‌شود. مدت آن کوتاه است ولی در زنان چندقلوزا ممکن است به دلیل استرس بیشتر مدت آن طولانی شود.
  برخی مادران دو تا هشت هفته پس از زایمان یا حتی یکسال بعد از تولد کودک با نشانه‌هایی مانند خستگی، زودرنجی یا کم اشتهایی مواجه شوند که تمام این عوامل طبیعی است به طور عادی از هر 10 زن یک نفر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می‌شود که این رقم در میان مادران نوجوان به 4 مورد در هر 10 نفر می‌رسد ولی بسیاری از زنان در سکوت از آن رنج می‌برند و مشکل خود را با کسی در میان نمی‌گذارند.
  این امر یک بیماری نیست بلکه عارضه‌‌ای است که فقط چند روز طول می‌کشد و فقط باید درست مدیریت شود  افسردگی پس از زایمان در زنانی که دوقلو یا بیشتر به دنیا آورده‌اند شایع‌تر است و ممکن است به دلیل استرس برای مراقبت از کودکان مدت این افسردگی بیشتر طول بکشد.
  مادران باردار قبل از زایمان با افزایش سطح آگاهی و برنامه‌ریزی برای تغذیه خود را برای این شرایط آماده کرده و در صورت بروز این حالات با پزشک خانواده خود مشورت کنند چرا که در موارد جدی پزشک می‌تواند داروی ضدافسردگی که برای دوران شیردهی ایمن است را تجویز کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳
  در این مطلب شما را با 4 تیپ شخصیتی پراسترس و شیوه شناخت آنها و راهکارهایی برای کمک به آنها آشنا می‌کنیم.
 


بعضی‌ها همیشه اضطراب دارند، ممکن است این اضطراب را نشان ندهند اما درون‌شان غوغایی است، این هم تا حدود زیادی ناشی از تیپ شخصیتی آنهاست.  در این مطلب شما را با 4 تیپ شخصیتی پراسترس و شیوه شناخت آنها و راهکارهایی برای کمک به آنها آشنا می‌کنیم.

تیپ شخصیت الف


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

  تعیین جنسیت جنین بر اساس تغذیه مادر مبنای علمی ثابت شده‌ای ندارد به هر حال این روش در حال حاضر انجام می شود و در حد 15 تا 20 درصد نیز تاثیرگذار است.
  اگر علت منطقی برای تاثیر تغذیه مادر بر تعیین جنسیت جنین وجود داشته باشد ناشی از تغییرات PH بدن مادر توسط مواد غذایی است.   PH بدن مادر می‌تواند ارتباطات یونی بین تخمک و اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد و تعیین کند که جنین تشکیل شده XX باشد یا XY.
  بر اساس رژیم‌هایی غذایی که برای تعیین جنسیت جنین تجویز می‌شود، شرایط قلیایی بدن مادر جنین را به سمت پسر شدن و شرایط اسیدی جنین را به سمت دختر شدن هدایت می‌کند.  موز و خرما می‌توانند چنین شرایطی را ایجاد کنند.  ابزارهای بهتر و قدرتمندتری برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد از جمله روش‌هایی که موقع آزاد شدن تخمک به کار گرفته می شود که بهتر است به جای رژیم‌های غذایی از این روش‌ها استفاده کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

دکتر جان سی مکس ول می گوید، "مقیاس واقعی رهبری و مدیریت، نفوذ است، نه کمتر و نه بیشتر." شایان ذکر است که جان سی مکس ول، متخصص مدیریت و رهبری در دنیای تجارت است.

برای مدیران طبیعی است که بخواهند هر چیز تازه ای درمورد رهبری را یاد بگیرند. بالاتر از درک و فهمیدن رهبری، این است که یاد بگیریم که رهبری امری است که با نفوذ و تاثیر سروکار دارد نه چیز دیگر.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳

دانشمندان به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد تغییرات مغزی که باعث بروز بیماری اوتیسم می شود در رحم مادر شکل می گیرد.
 
اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی در دوران کودکی مشخص می شود.
 
علایم این اختلال در سال های اول عمر بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است.
 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳


شکل گیری این پیوندها روندی بسیار ویژه است ؛ تجربه ای است شگفت انگیز که در طی آن ، شما و کودکتان یاد می گیرید که یکدیگر را دوست بدارید . این ارتباط ممکن است به محض آن که چشمان خود را برای نخستین بار به روی کودک می گشایید، شکل بگیرد و یا ممکن است ماهها طول بکشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱۳
نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرده که در آن به تعداد رو به افزایش زنانی که در شهرهای بزرگ ایران تنها زندگی می‌کنند پرداخته است. عوامل موثر در رشد این پدیده و چالش‌های پیش روی این زنان از موارد بررسی‌شده در این گزارش است. ...

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

 پژوهش‌های صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه روچستر نشان می دهد، افراد با بهره هوشی (IQ)‌ بالاتر در مشاهده اشیاء بزرگتر و حرکات پس زمینه دچار ضعف هستند.
 
 افرادی که در آزمون های بهره هوشی نمرات بالاتری کسب می کنند، تنها باهوش محسوب نمی‌شوند، بلکه پردازش اطلاعات حسی آنها با افراد عادی نیز تفاوت دارد.
 
پژوهشگران دانشگاه روچستر با نمایش تصاویر ویدئویی ثابت و متحرک بر روی صفحه نمایش رایانه، قدرت ادراک بصری افراد باهوش و معمولی را مورد ارزیابی قرار دادند.
 
نتایج بدست آمده نشان می دهد، افراد با بهره هوشی بالاتر در مشاهده اشیاء بزرگتر یا حرکات پس زمینه‌یی دچار ضعف بوده و اغلب این تصاویر را نادیده می‌گیرند، اما برعکس در مشاهده اشیاء کوچک و در حال حرکت از تمرکز بسیار بالاتری برخوردار هستند.
 
توانایی تمرکز برای جلوگیری از حواس پرتی و تفاوت در ادراک بصری برای مشاهده حرکات اشیاء کوچک، علت عملکرد مغزی بهتر افراد باهوش را توضیح می‌دهد.
 
نتایج این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩
یکی از بزرگ ترین و خطرناک ترین باورهای زنان جامعه امروز این است که مرد دلخواه خود را پیدا کنند، دوست فابریک او بشوند و در انتها نیز با او ازدواج کنند. نه خیر خانم ها. از این تصورات اشتباه بیرون بیایید. واقعیت تلخ این است که مردها زمانی از مجردی و آزادی های خود دست می کشند که بتوانند در زندگی شما نقش مردانه خود را حفظ کنند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

 یک تحقیق مروری نشان می‌دهد زنان مبتلا به دیابت، 27 درصد بیشتر از مردان مبتلا در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.
 محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا و دانشگاه کمبریج لندن با مطالعه بر 60 تحقیق، برای نخستین بار دریافتند که خطر سکته مغزی به طور قابل توجهی در بین زنان و مردان مبتلا به دیابت متفاوت است.
 
نتایج به دست آمده که حاصل مطالعه بر داده‌های پزشکی 12 هزار فرد مبتلا به سکته مغزی کشنده و غیر کشنده است، چنین نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن سایر عوامل خطر مانند سن و فشار خون، زنان دیابتی در مقایسه با مردان در خطر بالای 27 درصدی برای ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.
 
گمان‌ها بر این می‌رود بیماری دیابت که امروزه دامنگیر 347 میلیون نفر در جهان است، تا 10 سال دیگر رشد 50 درصدی داشته باشد.
 
به گفته محققان، باید علل بروز بیشتر حوداث تابعی دیابت نظیر وقوع بیشتر بیماری‌های قلبی و عروقی در زنان را به طور دقیق‌تر مورد بررسی قرار داد تا پیرو آن نیز درمان‌های کارآمدتری ابداع شود.
 
نتایج این پژوهش در مجله The Lancet منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

 بافت‌های طبیعی بدن از انواع مختلف سلول تشکیل شده‌اند که در کنار یکدیگر اعضایی مانند پستان را به وجود می‌آورند. سرطان وقتی به وجود می‌آید که ماده ژنتیکی «DNA» که سیستم کنترل‌کننده اعمال سلول است، تغییر کرده و رشد و تقسیم سلول از کنترل خارج شود. سلول‌های سرطانی پستان و سایر ارگان‌ها تغییرات زیادی در DNA خود پیدا می‌کنند، اما تقریبا تمامی سلول‌های سرطانی پستان بعضی از خصوصیات پستان را نیز حفظ می‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

در طبیعت درمان‌های فراوانی برای رفع بیماری‌ها وجود دارد،که این درمان‌ها در کنار بی‌خطر بودن می‌توانند زیبایی و سلامت را به بدن باز گردانند.

 اکثر افراد به ویژه خانم‌ها در اثر شستشوی مکرر دست کمبود ویتامین و انجام برخی اقدامات آرایشی دچار آسیب‌ دیدگی در ناخن‌های دست خود می‌شوند.

گفتنی است، یکی از آسیب‌های شایع تغییر رنگ ناخن‌ها است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، برای برگرداندن رنگ طبیعی ناخن‌ها می‌تواند از شستشوی‌ ناخن در عصاره‌ی گل بابونه یا عصاره‌ی گیاه دم اسب استفاده نمود.

مشکل تغییر رنگ و زردی‌ ناخن‌های دست در اثر مداومت در انجام شستشوی‌ با عصاره‌ی گل بابونه تا حد زیادی قابل جبران و برطرف شدن است.

پزشکان تغذیه سالم، چرب نگه داشتن ناخن‌ها، در جریان اکسیژن قرار دادن آنها و پرهیز از شستشوی‌ دست با پاک کننده‌های اسیدی را از جمله کار‌های بسیار مفید برای درمان مشکل تغییر رنگ ناخن‌ها می‌دانند.

تغییر رنگ ناخن ها می‌تواند گاهی اوقات به علت بروز بیماری باشد که در این صورت لازم است فرد با پزشک متخصص مشاوره انجام دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

محققان دانشگاه تورنتو در تلاش برای حل معمای دلیل فراموش شدن خاطرات سال‌های ابتدایی زندگی توسط انسان که زیگموند فروید آنرا فراموشی کودکی نامیده، رشد سریع سلولهای حافظه انسان را مقصر دانسته‌اند.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

 پژوهشگران ژاپنی می‌گویند که با ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن در طول زمان، احتمال ابتلای مردان به بیماری‌ها بیشتر و در نهایت، از طول عمرشان کاسته می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

دانشمندان مولکول غمگین مغز را یافته‌اند که گفته می‌شود مسؤول تمامی حس‌های استرس و اضطراب است.

محققان معتقدند که پروتئینی موسوم به CRF1 ممکن است با افسردگی نیز مرتبط باشد.تیمی از دانشمندان شرکت دارویی Heptares Therapeutics واقع در هرتفوردشایر انگلستان، از یکی از قدرتمندترین ماشین‌های پرتو ایکس برای مطالعه غده هیپوفیز مغز استفاده کردند.مدت‌های طولانی است که تصور می‌شود این غده، استرس، افسردگی و اضطراب را با ترشح مواد شیمیایی استرس‌زا کنترل می‌کند.

 هم‌اکنون دانشمندان دریافته‌اند چنین واکنشی توسط CRF1 واقع در غشاهای بیرونی سلول‌های هیپوفیز ایجاد می‌شود.فیانو مارشال، یکی از محققان این پروژه، معتقد است استرس که با بیماری‌هایی همچون افسردگی و اضطراب مرتبط است، همه ساله بر یک چهارم بزرگسالان اثر می‌گذارد، اما آنچه که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که چنین شرایطی توسط پروتئین‌هایی در مغز کنترل می‌شوند که یکی از آن‌ها CRF1 است.

 مارشال و همکارانش ساختار این پروتئین و چگونگی عملکرد آن را دریافته‌اند و این موفقیت پتانسیل لازم برای ساخت داروهایی با هدف کنترل آن را موجب می‌شود.

پروتئین CRF1 در سلول‌های هیپوفیز قرار دارد و مولکول‌های استرس را که خود توسط هیپوتالاموس شناسایی شده‌اند، شناسایی می‌کند.هیپوتالاموس بخشی از مغز و تولید‌کننده هورمون‌هایی است که دمای بدن، گرسنگی و مزاج‌ها را کنترل می‌کنند.

زمانی که این بخش یکی از این مولکول‌ها را گیر می‌اندازد، سلول والد را برای ترشح هورمون‌هایی که منجر به استرس و اضطراب می‌شود، فعال می‌کند.

محققان با استفاده از «منبع نوری الماس» موجود در هارول هرتفوردشایر که پرتوهای قدرتمند ایکس را تولید می‌کند، موفق شدند ساختار این پروتئین را مطالعه کرده و نواحی‌ای را که با داروهای جدید می‌توان هدف قرار داد، شناسایی کردند.

 این تیم علمی شکافی را شناسایی کرده‌اند که ناحیه‌ای ایده‌ال برای هدف‌ قراردادن مولکولی است که می‌توان آن را برای مسدود و ناتوان‌ کردن پروتئین مزبور طراحی کرد.دانشمندان امیدوارند از دستاوردهای این تحقیق برای تحلیل مولکول‌های دخیل در دیابت نوع 2 استفاده کنند و در آینده دارویی را طراحی کنند که بتوان آن را از راه دهان خورد و بیماران را از انجام تزریق‌های مکرر مصون دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩
  در این مطلب شما را با 4 تیپ شخصیتی پراسترس و شیوه شناخت آنها و راهکارهایی برای کمک به آنها آشنا می‌کنیم.
 بعضی‌ها همیشه اضطراب دارند، ممکن است این اضطراب را نشان ندهند اما درون‌شان غوغایی است، این هم تا حدود زیادی ناشی از تیپ شخصیتی آنهاست.  در این مطلب شما را با 4 تیپ شخصیتی پراسترس و شیوه شناخت آنها و راهکارهایی برای کمک به آنها آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

تحقیقات نشان می‌دهد برخی افراد قادر نیستند پاسخ عاطفی به موسیقی داشته باشند.
 تحقیقات جدید حاکی از آن است که برخی افراد از نظر بیولوژیکی قادر به انجام پاسخ به موسیقی نیستند و این مورد تنها به سلیقه آنان مربوط نمی‌شود.

نتایج مطالعات گروه تحقیقات جهانی به سرپرستی دانشگاه بارسلونا، نشان داد بین یک تا پنج درصد افراد، «فقدان خاص لذت موسیقی » را تجربه کرده‌اند.

هزاران نفر از دانشجویان دانشگاه‌های اسپانیا پرسش نامه‌ای را پاسخ دادند که مشخص می‌کرد به چه میزان آنان با جملاتی مانند «هنگامی که با شخص دیگری به موسقی گوش می‌دهم احساس می‌کنم با آن فرد ارتباط خاصی دارم» و «هنگامی که آهنگ مورد علاقه‌ام را می‌شنوم نمی‌توانم آن را زمزمه نکنم» موافق یا مخالف هستند.سه گروه از شرکت کنندگان که نسبت به موسیقی حساسیت کم، متوسط و بالایی داشتند به آهنگ‌هایی که توسط همسالان آنان انتخاب شده بود، گوش کردند و در همان هنگام محققان واکنش‌های آنان را با استفاده از شاخص‌های فیزیولوژیکی احساسات مانند ضربان قلب و میزان تعرق بررسی کردند.

این شاخص‌ها درگروهی که به موسیقی علاقه‌مند بودند، افزایش یافت در حالی که در گروه دیگر(فقدان لذت موسیقی) این شاخص‌ها هیچ تغییری نکرد.

به گفته جوزپه مارکو پولاره، سرپرست تحقیقات، همه شرکت کنندگان در این تحقیقات نسبت به دیگر محرک‌ها مانند پول، پاداش، ... حساسیت یکسانی داشتند و هیچ یک از آنان بیماری «اختلال در ادراک و شناخت موسیقی» را نداشتند.

وی افزود: محققان به منظور تعیین تفاوت عملکرد مغز گروه‌های مختلف هنگام گوش دادن به موسیقی از اسکن MRI استفاده خواهند کرد.

گزارش این تحقیقات در روزنامه تلگراف به چاپ رسیده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

همه چیز به خودتان و تلاشتان بستگی دارد.
با طول دادن خوردن یک خوراکی و فکر کردن در مورد مصرف آن می توان تا حد زیادی بر هوس غذایی چیره شد. به هر حال مغز نقش بسیار مهمی در کلیه فر آیندهای بدن بر عهده دارد از جمله فرآیند سیری و گرسنگی. لذا با کار کردن روی مغزتان می توانید هوس های غذایی خود را بهتر مهار کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

دانشمندان موفق شدند اولین کروموزم مصنوعی جهان را تولید کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی مجله ساینس، محققان برای نخستین بار کروموزم کاملا مصنوعی مخمر را تولید کردند.

 اصلاح دی ان ای سال ها است که امکان پذیر بوده است اما این اولین بار است که کل یک کروموزم در آزمایشگاه تولید می شود. این دستاورد گامی مهم در حوزه بیولوژی مصنوعی به شمار می رود و محققان را به توانایی تولید ژنوم کامل مخمر در آزمایشگاه نزدیکتر کرده است.

دانشمندانی که در این تحقیق مشارکت داشته اند، بر این باورند این مسیر آنها را نهایتا قادر می سازد، ریزموجوداتی را به وجود آورند که به تولید داروهای تازه و مواد خام برای غذا و سوخت کمک می کنند.

محققان کروموزم مصنوعی را در سلول های زنده مخمر قرار دادند و مشاهده کردند که سلول ها عملکرد طبیعی خود را حفظ می کنند.

این تحقیق به سرپرستی جف بوک مدیر مرکز پزشکی موسسه سامانه های ژنتیکی دانشگاه نیویورک صورت گرفته است و در آن محققانی از آمریکا، چین، استرالیا، انگلیس و سنگاپور همکاری داشته اند. اولین کروموزم مصنوعی جهان که این گروه آن را تولید کرده است، سین تری (SYN3) نام گرفته است.

 این کروموزم از روی کروموزم سوم مخمر ساخته شده است و علت انتخاب آن این بود که این کروموزم در بین شانزده کروموزم این موجود زنده ، از همه کوچکتر است و در عین حال تغییرات ژنتیکی مخمر را کنترل می کند.

دکتر بوک قدم بعدی این گروه بین المللی را تلاش برای تولید کروموزم های بزرگتر مخمر و سرعت بخشیدن به این روند تولید عنوان کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: در مؤمن شش خصلت وجود ندارد: عجز و درماندگی، خسیسی و کم خیری، لجاجت و سرسختی، دروغگویی، حسد، تعدی و ستم به مردم.


متن حدیث:

قال الصادق علیه السلام: سِتَّهٌ لَا تَکوُنُ فِی المُؤمِن الحسرُ وَ النَّکَدُ وَ اللَّجَاجَه وَ الکَذِبُ وَ الحَسَدُ وَ البَغیُ.  

«بحارالانوار، جلد 72، صفحه 209»
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

هنر درست گوش دادن!

دکتر الیوت ارونسون روانشناس برجسته ی اجتماعی تصمیم گرفت برای بررسی توانایی برقراری ارتباط موثر در افراد کارگاهی چند روزه و با حضور سخنرانان، گویندگان و مدیران روابط عمومی برگزار کند که تصور می کردند مشکل ارتباطی ندارند. باور کردنی نبود اما نتایج نشان داد درصد قابل توجهی از شرکت کنندگان حتی بلد نبودند به حرف یکدیگر گوش کنند. در حین برگزاری کارگاه افراد شرکت کننده بارها و بارها با یکدیگر درگیر شدند و در پایان با شرمساری اعلام کردند واقعا از درک یکدیگر ناتوانند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٩

 

 تربیت کامل یعنی تربیت با برنامه. انجام اینکار بر کنش نه واکنش، دانش نه شانس، فکر کردن نه عصبانیت، عقل سلیم نه بی‌منطق، استوار است. منظور از تربیت کامل این نیست که پدر یا مادر می‌تواند حتی با تلاش زیاد «کامل» باشد.  تربیت کامل روندی است که طی آن والدین با تمام نقاط قوت و ضعف خود به عنوان یک انسان نهایت تلاش خود را در تربیت فرزندانی توانا، مسئول و شاد به کار می‌گیرند. پرورش و تربیت فرزند، امری پیچیده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

ناخن جویدن عادتى است که توجه کودک را از دنیاى خارج قطع مى کند و باعث در خود فرورفتن کودک مى شود و یا نشانگر نوعى حس انتقامجویى از محیط و ناکامى هاى ناشى از آن است.

پژوهشها نشان میدهد که ۵۰ درصد از نوجوانان و ۲۵ درصد از دانش آموزان دبیرستانى و یک سوم کودکان دبستانى به این عادت مبتلا هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

خشونت علیه زنان فقط به کتک زدن و تنبیه‌های جسمی گفته نمی‌شود. کلمات توهین‌آمیز، شک، بدبینی که در جماعت مردانه آن را خوش‌غیرتی می‌دانند همان خشونتی است که بر زنان - به اصطلاح مردان، «ضعیفه» - اعمال می‌شود و هیچ‌گاه هیچ‌کس نمی‌فهمد این زن از چه درد می‌کشد و چه می‌خواهد و چه رویاهایی در سر دارد.

 بخش اعظم جامعه را زنانی تشکیل داده‌اند که هیچ از خود و حقوقشان نمی‌دانند و زن خوب بودن را در کدبانو بودن، شستن، رفتن، پختن و بچه‌داری می‌دانند و دلشان خوش است چه موجودات از خود گذشته پاکی هستند و بهشت زیر پای آنها است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

75 درصد مبتلایان به این عارضه دارای فشارخون بالا هستند که با درمان پرفشاری خون، این مشکل نیز برطرف می‌شود.

وزوز گوش، صدای غیرطبیعی است که در گوش یا درون سر درک می‌شود. این مشکل با منابع خارجی ایجاد کننده صدا ارتباطی ندارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

تابحال به این موضوع فکر کرده اید، اگر معتاد تزریقی نیمه های شب برای تزریق به قول عوام آن زهر ماری به سرنگ نیاز داشته باشد، برای تهیه آن چه کند؟

 یک پاسخ این است که معتاد تزریقی می تواند به داروخانه مراجعه کند و آن را خریداری کند .اما ممکن است نیمه های شب داروخانه باز نباشد و اگر هم داروخانه شبانه روزی فعالیت کند ممکن است با اقامتگاه فرد معتاد فاصله زیادی داشته باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

 پروتزهایی در بازار وجود دارند که می‌توان با کار گذاشتن آن در صورت، گونه یا چانه، این بخش‌های صورت را برجسته‌تر کرد و به آن فرم دلخواه دست یافت.

- برای برجسته‌کردن گونه‌ها چه راهی پیشنهاد می‌شود؟
توصیه بیشتر جراحان پلاستیک این است که اگر خانم‌ها تمایل به برجسته‌سازی گونه دارند، به جای تزریق ژل، پروتزهای گونه را گزینش کنند. پروتز را از ماده‌ای به نام «سیلیکون» می‌سازند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

 

می‌دانید برقراری روابط زناشویی با همسر می‌تواند چه آثار مثبتی بر سلامت جسمی زوج‌ها داشته باشد؟ حتما شما هم با خودتان فکر کرده‌اید مکانیسم فعالیت جنسی بدن تنها برای تولیدمثل نیست و مسلما بعد از رابطه با همسرتان تغییرات مثبتی را در خودتان یا او حس کرده‌اید...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

آزمایش‌ها نشان داده‌اند که میزان سکته قلبی در افراد در سه روز اول تغییر ساعات تابستانی و زمستانی حدود ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. این تغییرات می‌تواند به دلیل برهم خوردن تعادل هورمونی باشد.

 زمان در ایران از هفته گذشته به ساعت تابستانی تغییر کرد و در اروپا از روز یک‌شنبه (۳۰ مارس/ ۱۰ فروردین) تغییر می‌کند. زمان تنها یک ساعت در شبانه‌روز جلو یا عقب کشیده می‌شود، اما تاثیر روی افراد حساس می تواند غیر مترقبه و حتی بسیار شدید باشد؛ مثلا موجب سکته قلبی شود! درباره تاثیر ساعت خواب بر سلامت بیشتر بخوانید


یک شرکت بیمه درمانی در آلمان متوجه شده که درصد افرادی که به دلیل سکته قلبی پس از تغییر ساعت به بیمارستان‌ها منتقل می‌شوند، به شکل بارزی بالاتر از سایر وقت‌هاست. این نتیجه پس از یک تحقیق درازمدت که از سال ۲۰۰۶ شروع شده، به دست آمده است.


نتایج یک پژوهش از سوئد نیز با تحقیقات یادشده مشابه است. یکی از علل می‌تواند دچار شدن افراد حساس به بی‌خوابی باشد. خواب این افراد پس از تغییر ساعت روزانه مختل می‌شود، وضعیت هورمونی ‌آن‌ها بهم می‌ریزد و احتمال ابتلا به سکته قلبی افزایش می‌یابد.


ساعت درونی

برای کسانی که پوست چندان کلفتی ندارند، تغییر یک ساعت در شبانه‌روز می‌تواند به اختلال در ساعت درونی آنها بیانجامد. بسیاری از آن‌ها دچار بدخوابی می‌شوند و از خستگی و نداشتن تمرکز شکایت می‌کنند. این نشانه در میان زنان بیشتر دیده می‌شود.


پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهند که کودکان نیز در روزهای اول تغییر ساعت بدخلق و بهانه‌گیر می‌شوند. نتیجه تحقیق دانشکده روانشناسی هایدلبرگ روی ۵۰۰ کودک و نوجوان نشان می‌دهد که بدن نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال سه هفته وقت لازم دارد تا به ساعت جدید عادت کند.

۷۰ درصد مخالف

جالب است که ۷۰ درصد مردم آلمان با تغییر ساعت تابستانی یا زمستانی مخالفند. این کار که با هدف صرفه‌جویی در برق انجام می‌شود، اصلا به مذاق مردم خوش نمی‌‌آید و بارها برای از میان برداشتن‌اش تلاش شده است.


تا حالا که این تلاش‌ها به سرانجامی نرسیده است. اما کارشناسان برای افراد حساس راهنمایی دیگری دارند: از چند روز قبل از تغییر ساعت، کمی زودتر به رختخواب بروید و سعی کنید بدن‌تان را کم کم به این تغییر عادت دهید؛ از مواد طبیعی آرامش‌بخش هم می‌توانید استفاده کنید. اما دور قرص‌های خواب‌آور را بهتر است خط کشید؛ با یا بی تغییر ساعت؛ مگر آن‌که پزشک آن را تجویز کرده باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

گاهی دنیا برای بعضی ها سیاه و سفید می شود، اما برای نیل هاربیسون، همیشه سیاه و سفید است.

 او هنرمندی است که در کودکی به کور رنگی مبتلا شده است. اما اگر رنگها را با چشم نمی بیند، به جای آن از گوشهایش استفاده می کند. آنتنی که در جمجمه نیل هاربیسون اش کار گذاشته شده، طیف های رنگ را به فرکانس های قابل دریافت برای مغز او تبدیل می کند.

او می گوید: «آنتن، فرکانس های نوری اطراف من را دریافت کرده و به یک تراشه می فرستد و تراشه آن ها را به فرکانس های صوتی تبدیل می کند. من آنها را از راه انتقال از جمجمه می شنوم. در واقع به جای شنیدن رنگها از راه گوش، از استخوان استفاده می کنم و گوش داخلی من رنگها را می شنود.»

نیل هاربیسون به ترجمه رنگ به صدا اکتفا نکرده و چالش را یک قدم جلوتر برده است. او در بارسلون با به عهده گرفتن رهبری این ارکستر، نت ها را به رنگ تبدیل می کند. لازمه آن تمرین دقیق و مداوم با نوازندگان است. هنرمند می گوید: «به یک گروه کر و گروه چهارنفره آموزش دادیم که رنگها را بنوازند. به جای خوانندن نت ها و نواختن از روی آن، براس اساس نوری که به آنها می تابانم می نوازند. واقعا یادگرفتند چطور رنگها را بنوازند و در نهایت کنسرت رنگ برگزار کردیم که موفقیت آمیز بود.»

دستاورد این چالش، کنسرتی بود که چندی پیش در بارسلون برگزار شد. هاربیسون با ساختن یک اپلیکیشن تلفن هوشمند، تجربه خود را به مشارکت گذاشته است. با استفاده از دوربین و بلندگوی تلفن، همه می توانند رنگ به صدا تبدیل کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸


با رعایت برخی نکات بهداشتی میتوانید به میزان زیادی از بروز عفونت های مجاری ادراری و مهبـلی جـلوگـیری بعمل آورید. تــرشحات طبیعی مهبل برای سلامت مهبل ضروری میباشد. در مهبل باکتریهای غیر بیماری زای طبیعی وجود دارنـد کـه وجـودشـان از بـروز عفونتهای باکتریایی و قارچی ممانعت بعمل می آورد. ترشحات طبیعی مهبل شفاف و یا سفید،رقیق و یا غلیظ بوده اما بی بو و ایجاد سوزش و خارش نمیکند. عفونتهای باکتریایی، قارچی، انگلی و عفونتهای ادراری معمولا در زنان شایع است بطور مختصر با با علایم این بیماریها در ادامه مطلب آشنا شوید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

پژوهشگران به تازگی آزمایشهای جالبی را در خصوص تأثیر رایحه بر کاهش وزن و نوع تغذیه افراد انجام داده اند.

به گزارش دیلی خبر در این تحقیقات که توسط پژوهشگران دانشگاه "بورگاندی" فرانسه انجام شده، 115 مرد و زن 18 تا 50 ساله شرکت کردند.
پژوهشگران دریافتند که درمان با رایحه  بهترین راه برای کاهش وزن است.
در این پژوهش، داوطلبان به دو گروه تقسیم شدند. از یک مجموعه خواسته شد تا چند دقیقه در اتاق انتظار بمانند. این اتاق انتظار به رایحه گلابی تازه معطر شده بود.
پس از 15 دقیقه این افراد به همراه اعضای مجموعه دیگر به اتاق دوم منتقل شدند که در آن مواد غذایی مختلفی گذاشته شده بود.
از هر کدام از داوطلبان درخواست شد که 3 نوع مواد غذایی را انتخاب کنند. ماکارونی؛ ماهی با برنج و سبزیجات؛ میوه؛ سبزیجات، گوشت، هویج سرخ شده، کیک های شکلاتی و آب سیب، از جمله مواد غذایی ارائه شده در این اتاق بود.
نتیجه آزمایش نشان داد که بوی گلابی مانع از انتخاب غذای اصلی و میوه ها شد، به صورتیکه سه چهارم از افراد گروه دوم کیک شکلاتی را انتخاب کردند ولی کسانی که قبل از انتخاب غذا در معرض رایحه گلابی قرار گرفته بودند، آب سیب را انتخاب کردند.
پژوهشگران سرانجام به این نتیجه رسیدند که رایحه میوه‌ها و به ویژه گلابی می‌تواند نقش مهمی را در انتخاب مواد غذایی ایفا کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

تحقیقی جدید که توسط روان‌پزشکان دانشگاه بُن آلمان صورت گرفته، توجیهی برای حواس‌پرتی و فراموشکاری فراهم می‌کند. بنا به این پژوهش، تغییرات و اختلالات ژنتیکی می‌توانند به حواس‌پرتی ‌منجر ‌شوند.

 پژوهشگران دانشگاه بن در تحقیقی جدید، رابطه‌ای مستقیم میان حواس‌پرتی و ژن دی‌آردی ۲ (DRD2) انسان کشف کرده‌اند. بنابر داده‌های این تحقیق، افرادی که دارای یک ژن خاص هستند، راحت‌تر می‌توانند از مسیر کار خود منحرف و غافل شوند و با دقت کمتری کارهای خود را انجام دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

 دانشمندان اخیرا از سم حلزون نوعی مسکن  تولید نموده اند که 5 برابر قوی تر از مورفین است.آنها بر این باورند که حلزون با استفاده از سم قوی در ابتدا شکارش را فلج نموده و سپس انرا می خورد.

داروی تولیدی از ترکیب 5 ماده تشکیل شده که شالوده انرا پروتئین بسیار کوچکی تشکیل می دهد.پروفسور دیوید کریک از دانشگاه کینزلند استرالیا می گوید این دارو خواهد توانست راه را برای کشف داروهای بهتر و جدیدتر در درمان درهای شدید هموار نماید.وی می افزاید سم حلزون از صدها پروتئین بسیار کوچک به نام"کونوتوکسین"تشکیل شده است که می تواند 5 برابر قوی تر از مورفین های موجود در بازار باشد.وی که در انجمن شیمی آمریکا در این مورد به ایراد سخن پرداخته سعی دارد مسکن جدید را بر خلاف مسکن های تزریقی فعلی به صورت خوراکی به بازار عرضه نماید.به گزارش دیلی خبر وی می گوید مسکن جدید روی موشها ازمایش شد و نتایج ان بسیار خوب بود.ما از عوارض جانبی ان هنوز بی خبریم و تا کنون روی انسان ازمایش نشده است.اما ما بر این باوریم به خاطر مکانیسم متفاوتش با مورفین ها عوارض جانبی ان به مراتب کمتر از مسکن های فعلی باشد و این می تواند یکی از مزیت های خوب داروی جدید باشد

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

 مصرف سیگار علاوه بر اثرات تهدید کننده بر ارگان‌های داخلی از جمله قلب و ریه، با تاثیر بر پوست منجر به پیری زودرس پوست شده و همین امر سبب کاهش کیفیت زندگی می‌شود. در مجموع این تاثیرات می‌توانند هشداری برای خطرات شدیدتر و تهدیدکننده حیات باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۸

 آجیل‌ها بدون کلسترل و چربی‌های امگا 3 بوده و در جلوگیری از پیری زودرس و همچنین ایجاد لخته‌های خون و بیماری‌های قلبی عروقی مفید هستند  آجیل منبع سرشاری از پروتئین، آهن، روی، کلسیم، پتاسیم، سلنیوم، اسید لینولنیک و بسیاری دیگر از مواد معدنی و ویتامین‌های آنتی اکسیدان است  چربی موجود در آجیل از نوع چربی اشباع نشده است که کلسترول خون را پایین می‌آورد و خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.
  این آنتی‌اکسیدان‌ها از اکسید شدن و تخریب سلول‌ها و بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کند.
  به افراد لاغر توصیه می‌شود که آجیل را در میان وعده‌های خود مصرف کنند چربی‌ها و برخی مواد مغذی موجود در آجیل مانند ویتامین‌های A و E محلول در چربی به وسیله بو دادن یا افزایش نمک از دست می‌رود.

  مصرف آجیل از پیشرفت سرطان سینه در زنان و بروز مشکلات پروستات در مردان و همچنین در ایجاد تعادل در عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب مفید است.
  قارچ آفلاتوکسین موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن، صدمات کبدی و در نهایت سرطان کبد و همچنین بروز ناهنجاری‌های جنینی، جهش‌زایی و انحراف کروموزوم‌ها می‌شود مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند که آجیل‌های بو داده فسادپذیرند و بو دادن آجیل، طعم کهنگی آن را پنهان می‌کند، لذا باید مغزها را به صورت خام خریداری کنند و هر بار به مقدار مصرف آن را بو دهند.
  آجیل خام تا یک سال قابل نگهداری است، اما بعد از تفت دادن امکان آلودگی آن بسیار بالا می‌رود، لذا باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن مصرف شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٧

اگر یک قرن پیش، از کسی در مورد بیماری افسردگی سؤال می‌کردیم، کسی اطلاعات کامل و درستی از این بیماری نداشت. چرا که خیلی‌ها آن را تجربه نکرده بودند. اما امروز، علیرغم پیشرفت‌های شگرف در حوزه‌های مختلف علوم، زندگی در این دنیای ماشینی سبب شده است که ما کمتر به روح و روان خود توجه داشته باشیم تمامی سعی و تلاش خود را صرف سپری کردن ا‌ین زندگی کنیم. در قرن حاضر این بیماری چنان در بین اعضای خانواده‌ها گسترش پیدا کرده است که این قرن را قرن افسردگی نامیده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٧

سندرم آشیانه خالی به احساس افسردگی، ناراحتی و اندوهی اطلاق می‌شود که توسط والدین یا سرپرست بچه‌هایی که بزرگ شده و خانه پدری خود را ترک می‌کنند، تجربه می‌شود. این می‌تواند بعد از رفتن بچه‌ها به دانشگاه در شهری دیگر و یا ازدواج آنها و مستقل شدنشان باشد. احتمال ابتلای خانم‌ها به این مشکل بیشتر از آقایان است....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٧

تبریز - ایرنا - کاوش باستان شناسی ˈکول تپه هادیشهرˈ با حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و همچنین پژوهشکده میراث فرهنگی و باستان شناسی کشور در دو ماه انجام و به پایان رسید.

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٧

بعضی مردها اهل ازدواج نیستند! به همین سادگی. مهم نیست چقدر مهربان و دلسوز باشید، مهم نیست تا چه اندازه از راه و رسم تسخیر قلب آقایان باخبر باشید و مهم نیست چقدر زیبا یا موفق یا تحصیلکرده باشید. بعضی از مردها میلی به ازدواج ندارند و بعضی‌های‌شان هم به دلایل مختلف تصمیم به ازدواج می‌گیرند اما در میانه راه پشیمان می‌شوند و جا خالی می‌دهند. اگر نمی‌خواهید به دام چنین مردهایی بیفتید و به فرض متعهد کردن‌شان به خود، نمی‌خواهید چند ماه بعد از ازدواج مهر مجردی به پیشانی‌تان بخورد از این گروه مردها فاصله بگیرید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

اگر به تازگی از همسرتان جدا شده‌اید باید بیشتر از قبل مراقب سلامتی فرزندتان باشید زیرا مطالعات اخیر نشان می‌دهند کودکان طلاق امکان دارد حتی بخاطر یک سرماخوردگی جانشان را از دست بدهند.

 پژوهشگران معتقدند طلاق و یا مرگ یکی از نزدیکان سیستم ایمنی بدن بچه‌ها را آنقدر ضعیف می‌کند که حتی یک بیماری و یا سرماخوردگی کوچک می‌تواند جان آن‌ها را به خطر بیاندازد. بررسی‌ها نشان می‌دهند، اضطراب شدیدی که به خاطر این جدایی به کودک وارد می‌شو ،ترشح هورمون کورتیزول را به شکل قابل توجهی در بدن او افزایش می‌دهد و توان بدن او را برای مقابله با بیماری‌ها پایین می‌آورد. 

مطالعات جدید نیز نشان می‌دهد، خانم‌ها و آقایان قبل از جدایی از یکدیگر باید به فکر سلامتی فرزندانشان باشند و برای حفظ سلامتی فرزندانشان بیشتر روی تصمیم خود و هدف‌های آینده‌شان فکر و تجدیدنظر کنند. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

متاسفانه مادران باردار با کشیدن سیگار موجب می‌شوند تا مواد سمی موجود در سیگار در خون آنها گردش کرده و علاوه بر عوارض گفته شده، تاثیرات منفی بر روی مغز جنین داشته و موجب کند ذهنی جنین آنها شود.

هر چه سریعتر برای ترک سیگار اقدام شود امید به تولد نوزاد سالم نیز افزایش می یابد  چنانچه مادران قبل از دوران بارداری اقدام به ترک سیگار نمایند می توانند به تولد نوزادی سالم امیدوار باشند  ترک سیگار حتی در دوران بارداری نیز می تواند تا حد زیادی سلامت جنین را تامین کند.

  مصرف سیگار در مادران شیرده موجب ناراحتی‌های گوش، درد شکم و بی قراری در نوزادان آنها خواهد شد. مادران شیرده سیگاری  حتی اگر قادر به ترک سیگار نیستند تعداد سیگارهای خود را در روز کم کرده و از کشیدن سیگار دو ساعت قبل از شیردهی به نوزاد خود خودداری کنند تا عوارض کمتری متوجه نوزاد آنها شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

خیالپردازی جنسی امری طبیعی است. همه انسان‌ها خیالپردازی جنسی دارند و در ذهن خود به فانتزی‌های جنسی فکر می‌کنند. در واقع احساسات و شهوت طبیعی نهفته موجود در درون هر فردی با خیالپردازی جنسی امکان بروز پیدا می‌کند. هر فردی در حین نزدیکی و برای کسب لذت بیشتر، به نوعی در تخیلات خویش، به رویاهای جنسی می‌پردازد و تلاش می‌کند با عملی‌کردن آن، تجربه جنسی متفاوت و شیرین‌تری را نسبت به قبل لمس کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

زمان زیادی از آن نگذشته است؛ همین چهار، پنج سال پیش بود که اگر دختر یا زنی سیگار می‌کشید همه طور دیگری به او نگاه می‌کردند که مجبور می‌شد سیگار خود را پنهان کند. هیچ کس نمی‌داند در این چند سال چه اتفاقی افتاد که همه چیز متحول شد و هنجارها جایگاه خود را از دست داده و بی‌ارزش شده است. آن موقع‌ها هم بانوان به سر و وضع خود اهمیت می‌دادند اما نه به هر قیمتی. بهای خوش تیپی و هیکل خوب خود را با کم خوری می‌دادند نه با اعتیاد به موادی همچون شیشه و خانواده آمفتامین‌ها.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

«آشنایی با فرهنگ شهری که دانشجو برای ادامه تحصیل به آن پا می گذارد یکی از راه های افزایش سازگاری دانشجو و در نتیجه دور شدن او از آسیب های اجتماعی است.»

« ورود به دانشگاه می تواند نوعی بحران در زندگی دانشجو تلقی شود بنابراین بالا بردن قدرت سازگاری با محیط برای دانشجو از طرق مختلف می‌تواند راهی موثر برای حل مشکلات و عبور از بحران باشد. « می‌توان با پر کردن اوقات بیکاری دانشجویان با فعالیت های فوق برنامه زیر نظر دانشگاه فمر آنها را از گرایش به آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد دور کرد.»  برخی والدین تحمل دوری از فرزند دانشجویشان را ندارند،  « این والدین با بی طاقتی بر روی دانشجو فشار مضاعفی وارد می کنند و اجازه تمرکز و سازگاری با محیط را از فرزند خود می گیرند. به همین دلیل باید تلاش شود این والدین در دانشگاه و توسط مسوولان و مشاوران دانشگاه توجیه شوند تا سختی جدایی را بهتر تحمل کنند و در عین حال نقش حمایتی و ایجاد آرامش در فرزند خود را بهتر ایفا کنند.»

« استرس والدین برای دانشجویان رنج آور است بنابراین باید با تماس و ارتباط دائمی مددکاران دانشگاه با والدین این استرس ها در والدین کاهش یابد تا هم والدین از وضعیت دانشجوی خود به صورت کامل اطلاع داشته باشند و هم دانشجو بتواند با آرامش و به دور از استرس به تحصیل در دانشگاه دور از خانواده  ادامه دهد.»

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

۱ـ مرحله تحریک
۲ـ مرحله اوج
۳ـ مرحله ارضاء
۴ـ مرحله بازگشت

فاز تحریک بر اثر تحریک روانی نیز به وجود می آید. مثلا رنگ چشم، مدل مو، کل شکل ظاهــری، بوسه، نوازش و یا دست زدن مستقیم به دستگاه تناسلی، یک صدا، یک حرکت لطیف و رمانتیک تصویری یا جسمی.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

پرکاری تیروئید، قرار گرفتن در مکان‌های دود زا از جمله عوامل افزایش دهنده خراشیدگی در قرنیه است  خراشیدگی زخم قرنیه عبارت است از وجود یک زخم باز در لایه‌های بافت نازک و شفاف قرنیه، درواقع این زخم علاوه بر قرنیه تاثیراتی نیز بر روی ناحیه سفیدی چشم و مردمک و مایع جلویی چشم می‌گذارد.  
   از علائم این بیماری نیز می‌توان به حساسیت به نور زیاد، ریزش اشک، تاری دید، ترشح از چشم و قرمزی در ناحیه سفیدی چشم نیز اشاره کرد.  
   استفاده مکرر از لنزهای رنگی و یکبار مصرف و ماندن این لنز‌ها در مدت‌های طولانی که به طرز نادرست بر جای خود قرار می‌گیرد باعث زخم قرنیه و خراشیدگی قرنیه نیز می‌گردد  آسیب به چشم، قرار گرفتن در مکان‌های دود زاد و پرکاری تیروئید می‌تواند از عوامل افزایش دهنده خطر زخم قرنیه باشد و همچنین لازم به ذکر است کمپرس آب یخ روی زخم قرنیه چشم برای بیمار نیز موثر واقع می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

 ریش ریش شدن ناخن ناشی از تماس زیاد و مکرر با آب و مواد شوینده است و ربطی به کمبود ویتامین یا هر چیز دیگری در بدن ندارد.

 گاهی لکه‌های سفیدی روی سطح ناخن دیده می‌شود که اغلب طبق باور غلط فکر می‌کنند ناشی از کمبود روی و کلسیم در بدن است در حالی که علت اصلی آن خوردن ضربه هر چند خفیف روی ناخن است چرا که هنگام ضربه خوردن تخته ناخن از بستر زیرش جدا می‌شود و با اشکال در انعکاس نور روی سطح ناخن ،لکه‌های سفیدی را روی سطح ناخن مشاهده می‌کنیم  اغلب افرادی که کارهای مکانیکی مانند موسیقی یا تایپ انجام می‌دهند بیشتر با این مشکل مواجهند.
 این امر ناشی از تماس زیاد و مکرر با آب و مواد شوینده است و ربطی به کمبود ویتامین یا هر چیز دیگری در بدن ندارد.
 به مبتلایان به این عارضه توصیه می‌کنیم تا مطلقاً از کندن ضایعات کنار ناخن خودداری کنند چرا که همراه آن قسمتی از بافت زنده پوست هم کنده می‌شود که قاعدتاً زمینه ورود میکروب و ایجاد عفونت را فراهم می‌کند.
 خودداری کردن از تماس مستقیم دست با مواد شوینده، استفاده از دستکش حین کار، گرفتن گوشه ناخن با ناخن‌گیر و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده می‌تواند در کاهش این مسئله مؤثر باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٦

 آشفتگی در ساعت بیولوژیک بدن موجب بهم خوردن تعادل سلول‌های سیستم ایمنی به نفع افزایش برخی سلول‌های التهاب زا در بدن می‌‌شود که می‌تواند خطر ابتلا به انواع بیماریهای التهابی را افزایش دهد  علم ایمونولوژی امروزه به ابزاری توانمندی در دست دانشمندان و متخصصان برای مطالعه ساز و کارهای مرتبط با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها تبدیل شده است.
 تشخیص آزمایشگاهی بسیاری از بیماری‌های عفونی (مانند لیشمانیوز، بروسلوز،ایدز، هپاتیت و...)، واکسیناسیون و درمان سرطان‌ها به کمک آنتی بادی‌های مونوکلونال به عنوان شاخه‌هایی از علم ایمونولوژی می‌توان اشاره کرد.
 اگر چه امروزه به برکت توسعه و پیشرفت ایمونولوژی خاطره تلخ بیماری‌های عفونی و رنج ناشی از مرگ و میر جمعیت‌های انبوه انسانی از بین رفته است، اما هنوز وجود مشکلات و بیماری‌هایی نظیر سرطان ها، آلرژی‌ها، ناباروری‌ها، مشکلات دوران پیری و کهنسالی، بیماری‌های نقص ایمنی مادرزادی، بیماری‌های خودایمن و موضوع پیوند اعضاء به عنوان معضلات بهداشتی و سلامت جامعه، آینده بسیار پرمسئولیتی را برای متخصصین این رشته ایجاد کرده است.
مطالعات اخیر دانشمندان در نقاط مختلف دنیا ارتباط قابل توجه‌ای بین میزان بالای ابتلا به انواع سرطان‌ها و نیز بیماری‌های خود ایمن مانند لوپوس، مالتیپل اسکلروزیس، دیابت خودایمن با آلودگی هوا و تغذیه نادرست را نشان می‌دهند که متاسفانه در کشور ما نیز بر اساس گزارش‌های اعلام شده اینگونه بیماری‌ها در حال افزایش است در مطالعه جالب توجه ای که در مجله ساینس (Science) در سال ۲۰۱۴ میلادی به چاپ رسیده است نشان داده شده است که بی نظمی در خواب شبانه به دلیل کشیک‌های شبانه طولانی و یا بیخوابی و ناراحتی ناشی از مسافرت طولانی با هواپیما (Jet lag) به دلیل ایجاد آشفتگی در ساعت بیولوژیک بدن موجب بهم خوردن تعادل سلول‌های سیستم ایمنی به نفع افزایش برخی سلول‌های التهاب زا دربدن می شود که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماریهای التهابی را افزایش دهد.
دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران که در تاریخ ۹ الی ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می‌شود، متخصصین و محققین از سرتاسر دنیا از جمله برنده جایزه نوبل پزشکی پروفسور زینکرناگل، اقدام به بحث و تبادل نظر در زمینه بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی می‌کنند.
در کنگره ایمونولوژی برنامه‌ای تحت عنوان " جلسه پرسش و پاسخ مردمی" با حضور متخصصین برجسته دانشگاه‌های علوم پزشکی و برخی از متخصصین خارجی در روزهای برگزاری کنگره برگزار خواهد شد. این نشست جهت برقراری ارتباط مستقیم و صمیمانه بین مردم و متخصصین صاحب نام داخلی و خارجی در حوزه بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی مانند آلرژی، سرطانها، بیماریهای خودایمن، ناباروری و سقط جنین در دو جلسه سه ساعته انجام خواهد گرفت و افراد علاقه مند می توانند از اواخر فروردین ماه با ثبت نام در این جلسات به طور رایگان شرکت کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٥


«به بیان عمومی باید بگوییم که زبان مادری بخش مهمی از هویت جوهری و خویشتن خویش انسان است. » این را دکتر حسن عشایری عصب‌شناس مشهور کشورمان می‌گوید. او که پژوهش‌های دانشگاهی متعددی را در حوزه دوزبانگی انجام داده، تلاش دارد، یافته‌های علمی خود را درباره اهمیت زبان مادری برای رشد اجتماعی و شخصیتی انسان، چنان دقیق و با بهره‌گیری از متدهای علمی ارائه کند که از امکان هرگونه شائبه و احیانا بهره‌برداری غیرعلمی از این سخنان جلوگیری شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٥

محمدرضا پورمحمدی در همایش یک روزه احیای دریاچه ی ارومیه اظهار کرد: بی توجهی به این دریاچه در سالهای اخیر باعث شده تا هفت متر از ارتفاع آب دریاچه کم شود، این در حالی است که دریاچه ی ارومیه بزرگترین زیستگاه آرتمیا بوده و حتی لجن این دریاچه نیز خاصیت درمانی دارد .

پور محمدی با اشاره به نقش دانشگاه در احیای دریاچه ی ارومیه گفت: دانشگاه تبریز تحقیقات و پژوهش هایی در این زمینه انجام داده و طرح هایی برای حل این بحران نیز ارائه کرده است.وی ادامه داد: عوامل متعددی در مورد خشکی دریاچه ی ارومیه مطرح شده است که از آن جمله، خشکسالی در سال های اخیر، احداث سد های متعدد ، کشاورزی غیر اصولی و  وجود چاه های غیر مجاز در حوضه ی دریاچه ی ارومیه می باشد.

وی با بیان این که هر کدام از راه حل ها و راهکار ها به تنهایی نمی تواند مثمر ثمر باشد گفت: مجموعه ای از طرح ها و پیشنهاداتی در زمینه ی احیای دریاچه ی ارومیه از سوی دانشگاه ارائه می شود که لازم است در این حوزه ها تحقیقاتی انجام شود که از آن جمله می توان به بررسی آسیب های ناشی از خشکی دریاچه ی ارومیه ، بررسی پتانسیل بارور سازی ابرها برای تأمین آب دریاچه ،  بهره گیری از سیستم های مختلف کشاورزی،  بررسی تأثیر توقف برخی از سدها و بررسی  انتقال آب از رود ارس و سایر دریاچه ها ، اشاره کرد.

نماینده ی ستاد احیای دریاچه ی ارومیه نیز در این رابطه گفت: هدف از تشکیل این جلسات ارائه ی راهکارهای متعدد از سوی نهاد های مختلف بوده واین جلسات  به دنبال جلساتی که در تهران در کمیته های تخصصی تشکیل می شد ، برگزار می شود.

احمد فاخری فرد ادامه داد: در این جلسات طرح های مختلف  بررسی می شود و همچنین محققینی جهت تشکیل کمیته های تخصصی شناسایی می شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٥

با اینکه دلایل انجام رابطه‌ جنسی به شکل‌های مختلف متفاوت و پیچیده هستند اما هدف معمولاً رسیدن به ارگاسم است. ازآنجاکه ما آدمها متفاوت هستیم، دستیابی به یک توصیف عمومی از ارگاسم غیرممکن است. چیزی که اکثر افراد در آن توافق دارند این است که ارگاسم تجربه‌ای عمیقاً و شدیداً لذت‌بخش است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٥

از علایم بارز سکته مغزی می‌توان به ضعف اندام‌های یک طرف بدن، ضعف عضلات صورت،حالت تهوع، سرگیجه و سردرد به نحوی که فرد شدید‌ترین سردرد زندگی خود را تجربه ‌کند اشاره کرد  زمانی که خونرسانی به مغز برای لحظه‌ای خاص دچار اختلال می‌شود، سکته مغزی رخ می‌دهد.    اینکه این اختلال در خونرسانی در چه قسمتی از مغز باشد علایم سکته مغزی را متفاوت می‌کند و حتی نحوه برخورد و درمان آن نیز متفاوت خواهد بود.
  از علائم بارز سکته مغزی می توان به ضعف اندام‌های یک طرف بدن، ضعف عضلات صورت که به صورت کج شدن دهان و فک می‌انجامد،اشاره کرد.همچنین احساس حالت تهوع، سرگیجه و سردرد به نحوی که فرد شدید‌ترین سردرد زندگی خود را تجربه می‌کند از دیگر علایم بروز سکته مغزی است  از عواملی که باعث می‌شود تا سکته مغزی بروز پیدا کند فشار خون و چربی خون بالا و مصرف سیگار است.
   افراد بالای 40 تا 45 سال باید حتماً فشار خون خود را کنترل کنند چرا که نوع ارثی فشار خون از سن 35 سالگی آغاز می‌شود بنابراین رعایت اصول پیشگیری از این بیماری ضروری است همچنین چربی خون بالا که از سنین بالای 40 سالگی بررسی می‌شود از دیگر جنبه‌های موثر در وقوع سکته‌های مغزی است.
   مصرف سیگار باعث اختلال در خونرسانی عروق قلبی و مغزی می‌شود و حتی افرادی که سیگار نمی‌کشند اما در خانواده و محیط کار در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند مانند افراد سیگاری در معرض گرفتگی رگ‌های خونی هستند.
   ضایعات عروق مغزی در سنین کم نیز مشاهده می‌شود که مانند علایم سکته‌های مغزی بوده و باید تحت معالجه قرار گیرد  گاهی سکته مغزی به دلیل عوارض ناشی از اختلال خونرسانی به مغز ایجاد می‌شود که این اختلال با مصرف داروهایی که پزشک تجویز می‌کند به حداقل رسیده و خونرسانی را فعال می‌کند.
  درمان دیگر جلوگیری از وقوع سکته‌های بعدی است و فرد بیش از هر چیزی باید رعایت اصول درمانی را داشته تا مجدد سکته نکند  دو نوع سکته مغزی وجود دارد. یکی خونریزی‌ دهنده است که در این نوع باید سریعاً فشار خون کنترل شود و نوع دیگر اختلال در خونرسانی است. در هر صورت باید فردی که دچار سکته مغزی می‌شود را سریعاً به بیمارستان منتقل کرد.   بیماری که دچار سکته مغزی می‌شود مانند سکته قلبی منعی برای جابجایی ندارد و می‌توان این افراد را جابجا کرده و سریعاً به بیمارستان منتقل کرد تا اسکن مغزی از وی گرفته شده و فشار خونش کنترل شود.
  تمام سردرد‌ها باید بررسی شوند اما همه انواع سردرد بیانگر علائم سکته مغزی نیستند. در حال حاضر سردردهایی که منشاء روحی دارند افزایش یافته اما این نوع سردرد از نوع خطرناک نیست بلکه افرادی که دچار سردردهای صبحگاهی به همراه حالت تهوع هستند باید سردرد خود را جدی بگیرند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٥

نتایج یک مطالعه جدید، استفاده مکرر از ضمیر اول شخص مفرد را به داشتن مشکلات در روابط و میزان بالای افسردگی افراد مرتبط می‌کند.

 محققان آلمانی دریافته‌اند افرادی که بطور مکرر از واژگان اول شخص مفرد مانند "من" و "خودم" استفاده می‌کنند، در مقایسه با اشخاصی که از کلمه "ما" استفاده می‌کنند، بیشتر محتمل است که مبتلا به افسردگی و دارای مشکلات میان‌شخصی بیشتری باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٥

دانشمندان دریافتند صحبت‌کردن افراد در مورد خودشان می‌تواند بسیار لذت‌بخش بوده و مغز را شاد کند.

  براساس یک تحقیق جدید، افراد 40 درصد از وقتشان را به صحبت‌کردن در مورد خودشان می‌گذرانند.محققان دانشگاه هاروارد در مطالعاتشان بر روی این نکته متمرکز شدند که چرا افراد صدای خود را تا این اندازه دوست دارند و این که آیا این موضوع به بخش‌هایی از مغز که مرتبط با پاداش و لذت است، ارتباط دارد یا خیر.

 آن‌ها پس از انجام آزمایشاتشان با استفاده از فناوری اسکن مغزی، دریافتند هنگامی که افراد در مورد خودشان سخن می‌گویند، این موضوع واکنشی شیمیایی را ایجاد می‌کند و این امر آن‌ها را بر آن می‌دارد که اطلاعات خصوصی‌شان را به طور مکرر به اشتراک بگذارند.محققان حاضر در این مطالعه از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی (fMRI) برای انجام آزمایشاتشان بهره بردند.این ابزار تصویربرداری می‌تواند تغییرات حاصل در سطوح جریان خون به بخش‌های خاصی از مغز را هنگامی که این عضو در معرض محرک‌های خاصی است، شناسایی کند.

 در طول آزمایش fMRI، تیم علمی از 195 شرکت‌کننده خواست که در مورد خود، عقاید و ویژگی‌های شخصیتی‌شان صحبت کنند.سپس از آن‌ها خواسته شد که در خصوص عقاید و ویژگی‌های دیگر افرادی که می‌شناختند، صحبت کنند.دانشمندان سطوح جریان خون را در مغز شرکت‌کنندگان در طول هر دو بحث اندازه‌گیری و از این سطوح برای مقایسه مستقیم تفاوت در فعالیت نورونی بین این دو شرایط استفاده کردند.زمانی که شرکت‌کنندگان در مورد خودشان صحبت کردند، دانشمندان افزایش در فعالیت غشای MPFC را که با تفکر مرتبط با خود ارتباط دارد، کشف کردند.

 همچنین برای نخستین بار تیم علمی متوجه تغییر در فعالیت‌های NAcc و ناحیه VTA مغز شد. هر دوی این نواحی در مغز با آزادسازی دوپامین مرتبط هستند.

 دوپامین ماده شیمیایی است که سیستم‌های پاداش و شادی مغز را کنترل می‌کند.

 محققان نتیجه گرفتند که صحبت‌کردن در مورد خود اساسا لذت‌بخش است و این موضوع افراد را به صحبت‌کردن مکرر در مورد این احساسات لذت‌بخش ترغیب می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٤

 دانشمندان با نادرست دانستن این جمله " زندگی در 40 سالگی آغاز می شود و بهترین ها هنوز در راه اند." اعلام کردند خاطرات مهم افراد در 25 سالگی اتفاق می افتند. 

محققان پس از گفت و گو با 34 فرد 59 تا 92 ساله سفید پوست دریافتند آنها علاقه دارند بر روی خاطرات و رویدادهای زندگی شان در 17 تا 24 سالگی متمرکز شوند.


دکتر کریستینا اشتاینر، محقق ارشد مدرسه روان شناسی دانشگاه نیوهمپشایر و سرپرست این مطالعه گفت:" هنگامی که مردم به سال های دور و سال های رفته زندگی شان نگاه می کنند، لحظات مهم و تاثیر گذار زندگی – ازدواج کردن، سربازی رفتن، گرفتن اولین حقوق، قبول شدن در دانشگاه، فارغ التحصیل شدن، بچه دار شدن و ... - را تداعی می کنند. 


او با اشاره به این که دوست داشته بداند چرا سالمندان خاطرات 15 تا 30 سالگی شان را به زبان می آورند و از 30 تا هفتاد سالگی چیزی در خاطرشان نمانده است افزود:" یافته های من نشان داد، اکثریت قریب به اتفاق افراد، خاطرات مهم و تاثیر گذار زندگی شان که بازه زمانی 15 تا 30 سالگی اتفاق می افتد را به خاطر می سپارند و از مرور آن لذت می برند. بسیاری از روان درمان گران نیز با تکیه بر این موضوع مشکلات روانی بسیاری از سالمندان را درمان می کنند. " 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۳

مشگین شهر ، اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: مشگین شهر بهشت گمشده کشور است.

 

مجید خدابخش روز پنجشنبه در جریان سفر خود به مشگین شهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وجود اماکن گردشگری متعدد از جمله آب های گرم معدنی ، آثار فراوان تاریخی و باستانی ، جنگل های انبوه ، ییلاقات زیبا و فرآورده های غذایی از جمله عسل ، ماهی و انواع میوه این شهرستان را به قطب کم نظیر گردشگری و سرمایه گذاری در کشور تبدیل کرده است.

وی گفت: در سال های اخیر اقدامات مناسبی توسط بخش خصوصی در این شهرستان انجام شده اما به دلیل عدم حمایت دولت برخی از پروژه های بزرگ عمرانی از جمله پل معلق راکد مانده است.

وی افزود: به زودی با حضور نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان جلسه ای در تهران تشکیل و مشکلات اجرایی این پل بر طرف می شود.

وی اظهار کرد: احداث این پل در مشگین شهر آوازه استان اردبیل را جهانی خواهد کرد.

وی در زمینه بزرگراه مشگین شهر ، اردبیل نیز گفت: پیمکانکار این پروژه نیز انتخاب شده و به زودی عملیات اجرایی 45 کیلومتر باقی مانده این جاده آغاز خواهد شد.

استاندار اردبیل در بازدید از امام زاده سیدابراهیم لاهرود و سیدسلیمان فخرآباد مشگین شهر نیز نسبت به تامین اعتبار برای بازگشایی و ساماندهی حریم این بقاع متبرکه با همکاری شهرداران لاهرود فخرآباد و اداره اوقاف و امور خیریه قول مساعد داد.

وی همچنین در بازدید از طرح گردشگری سد سبلان ، مجموعه شیخ حیدر ، آبدرمانی وله زیر و قینرجه بر حل مشکلات اداری و تامین اعتبار مورد نیاز و پرداخت تسهیلات بانکی و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی تاکید کرد.

خدابخش در ادامه سفر خود به مشگین شهر از ایستگاه های سفرهای نوروزی بازدید و از عوامل اجرایی آنها قدردانی کرد.

وی همچنین در بازدید از مرکز درمان بستر لاهرود نسبت به حل مسائل و مشکلات این مرکز درمانی قول مساعد داد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۳

عیسی کلانتری ظهر امروز در نشست یک‌ روزه هم‌اندیشی احیا دریاچه ارومیه که با حضور مدیران استانی و دانشگاهیان برگزار شد با بیان اینکه راهکارهای اجرایی با پشتوانه علمی تا پایان اردیبهشت به دولت ارائه خواهد شد، اظهار داشت: با توجه به پنج ماه کار مطالعاتی و علمی با همکاری اساتید دانشگاه‌ها، سازمان‌ها، ادارات، تشکل‌های مردمی و استانداری‌ها، پیگیری کارها آسان نیست و بسیار پیچیده است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: اصل دوم در احیای دریاچه ارومیه تامین کسری آب از حوضه آبریز منطقه است که با توجه به تحقیقات انجام شده با همت مردم می‌توان تحقق بخشید اما این کار زمان‌بر است.

کلانتری در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر دریاچه ارومیه تنها 6 درصد آب دارد و 94 درصد آن خشک شده است.

وی با بیان اینکه بدون دریاچه ارومیه زندگی در شهر تبریز ممکن نخواهد بود، اضافه کرد: طرح‌های مختلفی برای جلوگیری از به وجود آمدن این وضعیت داریم که یکی از آنها دادن حق‌آبه دریاچه از مصارف فعلی است.

کلانتری با اشاره به بررسی دستورات 19 گانه مصوب دولت قبلی گفت:همه این مصوبات باید دوباره مورد بررسی قرار گیرد چون برخی از این راهکارها غلط بوده و برخی نیز وظایف ذاتی سازمان‌های مرتبط است و اجرای آنها دردی را دوا نکرده و کمکی به افزایش سطح آب این دریاچه نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه انتقال آب بین‌حوزه‌ای، آخرین اولویت ماست، افزود: انتقال آب رودخانه "زاب" به میزان 700 میلیون متر مکعب در سال، کاهش مصرف آب، صرفه‌جویی، بهره‌وری از آب به هر قیمتی که شده همچنین بکارگیری فکرهای جدید در این مورد از طرح‌های دیگر است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به بررسی طرح انتقال آب از دریای خزر گفت: انتقال آب خزر نیز به عنوان راهکاری که هیچ‌یک از محققان داخلی و خارجی با آن موافق نیستند، مطرح بوده و در حال مطالعه و بررسی است اما در اولویت نیست.

وی بیان کرد: احیای دریاچه ارومیه به آن صورتیکه تصور می‌شود کار آسانی نیست و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، عوامل پیچیدگی کار بررسی شده و اطلاع داریم.

کلانتری با اشاره به مصرف سالانه 5 میلیارد متر مکعب آب شیرین در این حوزه افزود: متاسفانه در ازای مصرف هر متر مکعب آب در این حوزه، 20 سنت درآمد کشاورزی داریم که در مقایسه با قیمت آب در کشورهای منطقه، کاملاً ضررده است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، انتقال آب رودخانه "زاب" به این دریاچه را ضروری خواند و افزود: متاسفانه انتقال آب این رودخانه در صورت تامین به موقع اعتبار تا قبل از فروردین ماه سال 98 صورت نمی‌گیرد و در کنار آن، انتقال آب خزر نیز به عنوان راهکاری که هیچ‌یک از محققان داخلی و خارجی با آن موافق نیستند مطرح بوده و در حال مطالعه و بررسی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه تا به این زمان کسانیکه در معرض این تهدید بوده‌اند، نامحرم تلقی شده‌اند و از وضعیت این دریاچه بی‌اطلاع مانده‌اند، خاطرنشان کرد: با آگاه کردن مردم خطرات خشک شدن کمتر خواهد بود و بدون حضور و مشارکت مردم نمی‌توان گامی برداشت.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۳

 بچه‌ها را باید تحلیل‌محور نه اطلاعات محور بار آورد.

  یکی از مشکلات رسانه ما عدم توجه به سلامت روان کودکان است و متأسفانه بچه‌ها چندان جدی گرفته نمی‌شوند. بچه‌ها فیلسوفان دوره ما هستند.

متأسفانه مشکلات اقتصادی و مسئله اسپانسر موجب می‌شود تا برخی برنامه‌های کودک اسپانسرهایی بگیرند که سطح برنامه را پائین می‌آورد در یکی از برنامه‌ها که رئیس یکی از کارخانه‌های ماکارانی در آن حضور داشت و اتفاقاً اسپانسر برنامه بود مجری برنامه با اشاره به یکی از شرکت‌کنندگان، گفت که‌ به این آقا نیز یک سال محصولات شرکت را بدهید، معلوم است که خیلی بدبخت است و چهره‌اش نشان می‌دهد که بدبخت است و گناه دارد. متأسفم که در یک رسانه عمومی در حضور همسر و فرزند یک مرد با او چنین برخوردی می‌شود.

نباید کودکان را دست کم بگیریم در بسیاری از برنامه‌ها کودکان دست کم گرفته می‌شوند هر چند که برخی برنامه‌ها نیز عکس مطلب را نشان می‌دهد.

 متأسفانه خانواده‌ها به جای تحلیل،‌ اطلاعات به بچه یاد می‌دهند، بچه‌ها را باید تحلیل‌محور بار آورد نه اطلاعات محور.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/٢

یک روانپزشک با تأکید بر وراثتی بودن زودرنجی،‌ آگاهی افراد نسبت به خودشان را در کنترل عصبانیت و افزایش درجه تحمل موثر دانست.

  زود رنج بودن به عنوان ویژگی که نشان‌دهنده میزان تحمل افراد است، تحمل هر فرد نسبت به مشکلاتی که برایش پیش می‌آید، می‌تواند درجه زودرنج بودنش را نشان دهد، بر این اساس برخی تحمل بالایی دارند و حتی اگر مستقیماً مورد حمله قرار گیرند، نمی‌رنجند  زودرنج بودن مانند همه خصوصیات بشر مجموعه‌ای از صفات ارثی و محیطی است. مقدار زیادی از این ویژگی ژنتیکی و بخشی از آن نیز به محیط فرد و یادگیری‌های او مربوط می‌شود.

  آمار زودرنجی در جوامع و زمان‌های مختلف متفاوت است، هرچند تحقیقی در این زمینه در ایران ندیده‌ام، اما شواهد نشان می‌دهد که خانم‌ها زودرنج‌تر از آقایان هستند البته این ویژگی بستگی به سلامت فرد دارد، مثلاً افسردگی به عنوان یک اختلال شایع روانی می‌تواند افراد را زودرنج کند.

 زودرنجی می‌تواند زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد، همچنین وقتی فردی زود می‌رنجد از دیگران کناره‌گیری می‌کند  معمولاً خصوصیات اخلاقی و عادتی افراد تغییر نمی‌کند، آدم‌های صبور از بچگی صبور بوده‌اند و آدم‌های کم‌صبر در بچگی نیز همین ویژگی را نشان می‌دادند اگر زودرنجی مبتنی بر بیماری زمینه‌ای نباشد، روان‌درمانی چاره آن است معمولاً آگاهی و انصاف می‌تواند در کاهش زودرنجی مؤثر باشد، هر چند که این توصیه جمعی نیست و در مورد افراد مختلف متفاوت است، اما چنانچه افراد سعی کنند نسبت به خود آگاهی داشته باشند، می‌توانند رفتارشان را نیز کنترل کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱


▪ گام اول –چنانچه به بیماری افسردگی مبتلا هستی سعی کن کمک بگیری، از اینکه نیاز به درمان شدن داری شرمنده نباش. تا زمانی که راه حل درستی را پیدا نکرده‌ای دست از کوشش و تلاش برندار به دنبال ملاقات با درمانگر باش و توصیه‌های او را خیلی خوب به کار ببند.


▪ گام دوم – احساسات و خلق و خوی خود را شناسایی کن. باید بدانی که افسردگی، تلاشی مخرب و ویرانگر برای دوری کردن ا‌ز احساسات و خلق و خوست. باید بپذیری هیجاناتی که در ما وجود دارند همگی طبیعی و مفید هستند. بدان که تغییرات خلق و خو نباید تو را غمگین و افسرده کند. این تغییرات همواره به دنبال یک رویداد، خاطره و رؤیا شروع می‌شوند. می‌توانی استفاده کنی تا بفهمی چه عواملی شروع تغییرات خلق و خو را سبب می‌شوند. با افکار افسرده مبارزه کن و آن‌ها را به چالش بطلب. افرادی که افسرده هستند دائم حوادث و رویدادهای تلخ را به خاطر می‌آوردند و خود را به خاطر آن‌ها سرزنش می‌کنند و این در حالی است که خود را در وقوع حوادث و رویدادهای شیرین فراموش می‌کنند و نقش پررنگ‌تری را به دیگران می‌دهند. سطح انتظارات آن‌ها در مورد توانایی‌هایشان بسیار پایین است و خیلی راحت در وخیم‌ترین شرایط قرار می‌‌گیرند. آن‌ها فکر می‌کنند که اساساً شخصی آسیب دیده هستند و دیگران به طرق مختلف به آن‌ها صدمه می‌زنند و آن‌ها را دستکاری می‌کنند. تمام این‌ها افکاری هستند که ساخته و پرداخته ذهن آن هاست. به باورها و تصورات ذهنی‌تان توجه کنید.


▪ گام سوم – سعی کنید دیگران را بشناسید. افراد افسرده بسیار بیشتر از دیگران از صمیمیت می‌ترسند. آن‌ها به چهره‌ی خود نقاب می‌‌زنند چون بر این باورند که فردی شرمنده و نالایق هستند.


این باور بسیار نادرست است. این افراد اعتماد ندارند و نمی‌توانند خود را در افکار و احساسات دیگران سهیم بدانند.


▪ گام چهارم – به خودتان توجه کنید، یاد بگیرید نسبت به پیام‌های بدنتان بی‌توجه نباشید. افراد افسرده نسبت به انگیزه، غذا، فعالیت‌های بدنی، تمایلات جنسی بی‌توجه هستند. سعی کنید زمانی را برای این‌گونه فعالیت‌ها اختصاص دهید. غذای لذیذ بخورید و به خودتان اجازه بدهید که لذت را در زندگی‌تان تجربه کنید.


▪ گام پنجم – از کناره‌گیری دوری کنید. تلاش کنید و با این تلاش امور و چیزهای پیرامون خود را تحت کنترل درآورید. باور کنید بسیاری از چیزهایی که در ما نگرانی به وجود می‌آورند آنقدر مهم و با ارزش نیستند که به خاطرشان دچار بیماری روانی شویم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۳/۱/۱

نتیجه مطالعه بر روی بافت های مغز موش و انسان نشان داد، دود کردن ماری جوآنا در طول دوران بارداری می تواند در رشد سلول های مغز نوزاد تداخل ایجاد کند. 

 محققان پس از بررسی تاثیر ماری جوانا بر بافت مغز موش و جنین انسان دریافتند، ماده فعال درون ماری جوانا ( THC )، در تشکیل و رشد ارتباط بین سلول های عصبی قشر مغز که وظیفه تفکر و تشکیل خاطره را بر عهده دارند اخلال ایجاد می کند.


ادامه مطلب ...
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar