مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩


از شلوار گشاد با کمرکش دار استفاده کنید . در تمام مدت برنامه کودک را به خاطر هر گونه پیشرفتی تحسین کنید . همچنین در هر گام با مقدار کمی از تقویت مورد استفاده به کودک پاداش دهید . شمه به نگاره ای نیز برای ثبت پیشرفت کودک نیاز دارید .
خط عمودی باید تعداد گامها را نشان دهد و خط افقی جلسات را .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩


1-رقابت  کامل  و فشرده

در یک سازمان  در صورتی  خلاقیت  حاصل  می شود  که تک تک افراد  رقابت  مثبت و سازنده ای  داشته باشند.


2-فرهنگ خوب و پویا

بر پایه یک فرهنگ خوب،اتلاف وقت  مفهومی ندارد.بدیهی است  در چنین  بستر مناسبی بحث رقابت ،خلاقیت و سازمان های  پویا  و یاد گیرنده  بهتر شکل می گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٩

سبزی‌ها سرشار از ویتامین E هستند و این ویتامین از ریه‌ها در مقابل آلودگی هوا محافظت می‌کند.زهرا عبداللهی در گفت‌و‌گو با ما، سبزی‌ها مانند اسفناج و گوجه فرنگی حاوی ویتامین E هستند.  ویتامین E برای کارآیی بهتر سایر ویتامین‌ها خصوصاً ویتامین C اهمیت زیادی دارد و اثر آن در جلوگیری از سرطان شناخته شده است. ویتامین E از ریه‌ها در مقابل آلودگی هوا محافظت می‌کند.  سبزی‌ها علاوه بر ویتامین‌ها و املاح، حاوی فیبر هستند که اثر حفاظتی در برابر سرطان روده دارد و برای پیشگیری از یبوست نیز مفید است سبزی‌ها اگر به صورت تازه مصرف شود، ویتامین‌های آن بیشتر حفظ می‌شود. است برای خرد کردن سبزی‌ها از چاقوی تیز استفاده شود تا از تخریب و از بین رفتن ویتامین‌های سبزی‌ها جلوگیری شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

احساس افسردگی بسیار قوی تر ، طولانی تر و نا خوشایندتر از دوره های کوتاه غمگینی است که همه ما گهگاه آن را تجربه کرده ایم . حتی ممکن است روزها ، هفته ها و ماه ها ادامه پیدا کند بیشتر افراد در زمان افسردگی پنج یا شش نشانه زیر را در خود احساس می کننند شما نیز می توانید با پاسخگویی به پرسش های زیر بود یا نبود نشانه های افسردگی را در مورد خویش برسی کنید .
بیشتر وقت ها احساس نا شادی می کنید؟
علایق خود را از دست داده و از کسب لذت ناتوانید؟
نمی توانید مثل گذشته از پس مشکلات خود برآیید؟
احساس خستگی می کنید؟
نا آرام یا بی قراررید؟
کاهش وزن و اشتها دارید؟
دیر به خواب می روید و برخلاف همیشه زود بیدار میشوید؟
میل جنسی تان کاهش یافته است؟
احساس بی ارزشی و ناامیدی می کنید؟
از مردم دوری می کنید؟
تحریک پذیر شده اید؟
احساس بدی در زمان های خاصی از روز دارید؟ (معمولا صبح ها)
از زندگی خسته شده اید و ترجیح می دهید زندگی تان به پایان برسد؟
به خود کشی فکر میکنید؟
عواملی که در بروز افسردگی نقش دارند ؟
چگونه به خود کمک می کنید ؟
سعی نکنید بار مشکلات را به تنهایی به دوش بکشید .
خود را مشغول کنید و کاری انجام دهید :حتی اگر کار سبکی باشد .
تغذیه مناسب داشته باشید .
در صورت اشکال در به خواب رفتن ذهن خود را با گوش دادن به رادیو یا تماشای تلویزیون مشغول نگه دارید تا کمتر احساس اضطراب کنید و راحت آماده خوابیدن شوید .
از نوشیدن الکل خودداری کنید .
از ورزش و تفریح های سالم استفاده کنید حتی اگر ژیاده روی باشد .
علت افسردگی را پیدا کنید .
امیدوار باشید و به یاد داشته باشید که : شما از مشکلی رنج می برید که مردمان بسیاری گرفتار آننند و می توانید بر آن پیروز شوید هر چند در حال حاضر باور آن برایتان دشوار باشد
چه باید کرد ؟
اگر متوجه نشانه های افسردگی در خود شده اید می توانید با مراجعه به روانپزشک یا روانشناس بالینی در مورد مشکل خود صحبت کنید ممکن است داروهای ضد افسردگی برایتان تجویز شود یا درمان غیر دارویی یا هر دو با هم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

آموزش جنسی بخشی از درس بیولوژی در مدارس آلمان است و دانش‌آموزان به دور از تعلق قومی و یا مذهبی ملزم به شرکت در آن هستند. یکی از دبیران باتجربه بیولوژی در گفت‌وگو با دویچه‌وله از نحوه آموزش جنسی در مدارس این کشور می‌گوید.

به گزارش سایت دویچه وله، در سال‌های پایانی دهه ۱۹۶۰ همراه با موج وسیع جنبش‌های دانشجویی و اعتراضات گسترده جوانان در بسیاری از کشورهای اروپایی و از جمله آلمان، نیاز نسل جوان به دگرگونی در سیستم‌های آموزشی و تربیتی در خانه و مدرسه و ایجاد فضایی بازتر در همه زمینه‌ها به چشم می‌خورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٩

 

بارداری قبل از 30 سالگی احتمال بروز سرطان سینه را کاهش می‌دهد سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در بین زنان است. در آمریکا از هر 8 زن یکی مبتلا به سرطان سینه است و ژنتیک در بروز این سرطان مؤثر است.  5 تا 10 درصد از زنان در معرض خطر بروز سرطان سینه هستند. از عوامل بروز این سرطان در بین زنان می‌تواند، تغذیه نادرست، استفاده از قرص‌های هورمونی و بالا رفتن سن باشد و معمولاً زنان بالای 40 سال در معرض خطر این سرطان قرار دارند.این  اگر اولین بارداری قبل از 30 سالگی رخ دهد؛ بروز سرطان سینه کاهش پیدا می‌کند و اگر بارداری بالای 30 سال باشد، احتمال بروز سرطان افزایش می‌یابد.  زنان 40 سال به بالا باید سالانه تست ماموگرافی بدهند و برای معاینات دوره‌ای به پزشک مراجعه کنند تا از بروز سرطان سینه در آنها پیشگیری شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

اگر چه بیشتر زایمانها به طور طبیعی وبدون خطر است گاهی وضع حمل عوارضی در بر دارد که موجب آسیبهای جدی می شود.یکی از خطرهای اصلی،قطع شدن رگهای مغز هنگام خروج نوزاد است.این خطر در نوزادان پسر بیش از نوزادان دختر است،زیرا حجم سر این نوزادان بزرگتر است و وارد شدن فشار بیشتر روی آن موجب قطع رگهامی گردد،علت دیگر آن را به کروموزومهای جنسی نسبت داده اند.

عامل دیگری که هنگام وضع حمل خطرناک است وآسیبهایی را به وجود می آورد آنوکسیا یا نرسیدن اکسیژن به بدن نوزاد،پس از قطع ارتباط با مادر است.در این هنگام چنانچه شروع تنفس نوزادان به تاخیر افتد،تعدادی از سلولهای مغزی تلف می شود ودر نتیجه نوزاد به آسیبهای جسمی وروانی دچار می شود که حالات شدید آن به مرگ نوزاد منتهی می گردد. 

1 -زود رسی یا کم وزنی:از عوامل مهم زایمان که در رشد کودک موثر است زود رسی وکم وزنی نوزاد است.نوزادی که قبل از هفته سی وششم به دنیا بیاید زود رس است و نوزادانی که وزن آنها کمتر از دوونیم کیلوگرم باشد،نارس نامیده می شوند.کودکان دو قلو یا چند قلو معمولا زود رس هستند.علت زود رسی نوزادان غالبا نامشخص مانده است.نوزادانی که قبل از هفته بیست وهشتم یا با وزن کمتر از1600گرم متولد شوند امکان کمتری برای زنده ماندن دارند.نوزادان زودرسی که در هفته 34 تا38 به دنیا می آیند اگر چه میزان نارسی آنها کمتر است معمولا نوزادانی سالم هستند ولی در برابر بیماریها بیش از سایر نوزادان آسیب پذیر هستند.افزایش وزن آنها به کندی پیش می رود.این قبیل نوزادان باید تحت مراقبت بیشتری قرار بگیرند.

2-ویژگیهای نوزادان رسیده ونارس: وزن نوزاد رسیده حدود سه تا سه ونیم کیلو گرم است در صورتی که وزن نوزاد نارس از دو نیم کیلوگرم کمتر است.طول قد نوزاد رسیده حدود 50سانتی متر و طول قد نوزاد نارس حدود 46 سانتی متر یا کمتر است.اندازه دور سر نوزاد رسیده حدود 35 سانتی متر واندازه دور سر نوزاد نارس کمتر از 33سانتی متر است.رنگ پوست نوزاد رسیده سفید ورنگ پوست نوزاد نارس متمایل به قرمز و چروک خورده است.

خوشبختانه غالب کودکان با هیچکدام از مشکلاتی که گفته شد مواجه نمی شوند.غالب نوزادان زندگی را به طور طبیعی آغاز می کنند.علاوه بر این نوزادان به طور اعجاب آوری انعطاف پذیرند وبسیاری از آنان نقصهای اولیه را پشت سر می گذارند خواه ناشی از نارس بودن باشد وخواه ناشی از کمبود اکسیژن یا سایر مشکلات رشدی خفیف تا معتدل.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٩

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: مصرف روزانه چهار واحد شیر و فرآورده‌های لبنی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. یوسف نقیایی درهمایش یک‌روزه تغذیه با شیر با اشاره به اهمیت مصرف شیر و فرآورده‌های آن در سلامتی انسان اظهار داشت: شیر و فرآورده‌های لبنی از نیازهای اصلی در علم تغذیه به شمار می‌روند و وجود آنها در رژیم روزانه افراد مختلف یک ضرورت اساسی است.وی با بیان اینکه مصرف روزانه شیر از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماری‌ها نظیر پوکی استخوان به دلیل عدم استفاده از کلسیم و منابع آن در میان افراد به ویژه افراد مسن بروز می‌کند.نقیایی بر ضرورت ترویج فرهنگ مصرف شیر در جامعه تاکید کرد و بیان داشت: بررسی‌های علمی جدید نشان می‌دهد که مصرف روزانه سه تا چهار واحد شیر و فرآورده‌های آن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.وی افزود: با مصرف مستمر شیر می‌توان علاوه بر تامین نیازهای تغذیه‌ای بدن به میزان زیاد، خطر ابتلا به پوکی استخوان، فشار خون، سنگ کلیه، سرطان کولون و چاقی را کاهش داد و سلامتی خود را تضمین کرد.یکی دیگر از اساتید و کارشناسان علم تغذیه نیز در این همایش اظهار داشت: شیر و فرآورده‌های آن، اصلی‌ترین تامین کننده مواد مورد نیاز بدن و حاوی بسیاری از مغذی‌ها و املاح است که مصرف مستمر آن برای رشد و استحکام استخوان و دندان، سلامتی پوست، افزایش ضریب هوشی، توان کاری و طول عمر همواره از سوی متخصصان تغذیه سفارش شده است.وی خاطرنشان کرد: تحقیقات علمی انجام شده یکی از دلایل مهم ضرورت ترویج فرهنگ مصرف شیر در رژیم غذایی است.این همایش با هدف فرهنگ‌سازی مصرف شیر در جامعه به همت بسیج جامعه پزشکی و شبکه بهداشت و درمان بافق با حضور بیش از 100 نفراز مدیران، معاونان و مربیان بهداشت مدارس شهرستان بافق برگزار شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩


  گفتیم تکالیفی که در منطقه تقریبی رشد قرار دارند هنوز از سوی کودک آموخته نشده اند. اگر بزرگترها(پدران و مادران یا دوستان بالغ تر) کودک را یاری دهند از عهده انجام آن تکالیف و یادگیری آنها بر خواهد آمد. جروم برونر این یاوری و راهنمایی دیگران را تکیه گاه سازی (داربست بندی) نامیده است(وولفلک،2004)


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

شما با دیدن واکنش ها و رفتارهای کودکتان ذوق زده میشوید، او را تشویق میکنید تا بیشتر پیشرفت کند، هیجان زده میشوید؛ اما بعضی وقتها، از تأخیر او در ارتباط برقرار کردن، احساس نگرانی میکنید. نگران رشد او هستید، چون فکر میکنید او هنوز نسبت به اسباب بازی هایش واکنش نشان نمیدهد یا روز و شب را تشخیص نمیدهد. در این مورد، نگران نباشید. ]چون هر نوزادی، روند مخصوص رشد خودش را دارد و پیشرفت و رشد دو کودک در یک سن، کاملا متفاوت است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٩

ذات‌الریه بیماری عفونت دستگاه تنفسی که می‌تواند عامل باکتریایی یا ویروسی داشته باشد.
 این بیماری یا به خودی خود بروز می‌کند و یا می‌تواند پیامد ابتلا به آنفلوآنزای معمولی باشد.
به گزارش هلث‌دی‌نیوز، برای پیشگیری از عفونت ذات‌الریه‌ای که عامل باکتریایی دارد تزریق واکسن موثر است اما انجمن ریه آمریکا پیشنهادات دیگری را نیز برای پیشگیری از این بیماری توصیه کرده که عبارتند از:

1- تزریق واکسن آنفلوآنزا در ماه‌های شیوع این بیماری

2- در صورت بروز مشکلات تنفسی و عدم بهبود آن پس از چند روز هرچه زودتر برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

3- داشتن استراحت کافی،‌ انجام مرتب فعالیت‌های بدنی و داشتن رژیم غذایی سالم برای پیشگیری از این بیماری به ویژه در فصل سرما موثر است.

4- در صورت مصرف هر گونه آنتی‌بیوتیک برای عفونت‌های باکتریایی دوره درمان را تکمیل کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

علی رغم عدم ارتباط مستقیم دستگاه عصبی جنین با مادر،حالتهای هیجانی مادر از قبیل خشم،ترس واضطراب می تواند در عکس العمل ها ورشد جنین تاثیر بگذارد،زیرا این حالتهای هیجانی بعضی مواد شیمیایی ایجاد می کند که می تواند از طریق جفت وارد بدن جنین گردد. علاوه بر این در این شرایط،غدد داخلی بدن هورمونهایی ترشح می کند که در نتیجه آنها سوخت وساز بدن وهمچنین ترکیبات خون تغییر می یابد.بعضی از این مواد شیمیایی که بر اثر تحریکات عصبی بوجود می آید عبارتند از:استیل کولین واپی نفرین،در این شرایط غدد اندوکرین(درون ریز)مخصوصا غدد آدرنال(فوق کلیوی)مقدار زیادی هورمونهای مختلف از خود ترشح می کند.همان گونه که اشاره شد،ترشح این هورمونها از طریق جفت در جنین اثر می گذارد وحرکات بدنی جنین را افزایش می دهد که نتایج بدی روی نوزاد خواهد داشت.هر چه مدت این تحریکات در مادر ادامه داشته باشد جنین نیز به حرکات بدنی وفعالیت غیر عادی خود ادامه می دهد.فشارهای عاطفی مختلفی که مادر در دوران بارداری به علل گوناگون از قبیل ناخواسته،حوادث زندگی،مشکلات،بدبختیها و...بدانها دچار می گردد،احتمالا در زندگی نوزاد موثر است.این قبیل نوزادان که از مادران غمگین،هیجان زده یا عصبانی متولد می شوند احتمالا نارس،بیقرار ودارای وزن کم هستند ومشکلاتی از قبیل بی نظمی در غذا خوردن،اختلالات دستگاه گوارش وبیخوابی در آنها بوجود می آید.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٩

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: کم‌خونی، استرس و مصرف زیاد شکر و قهوه می‌تواند از عوامل بروز خستگی مفرط باشد.مرتضی صفوی در گفت‌وگو با ما افزود: احساس خستگی در افراد می‌تواند به دلیل بیماری‌هایی مانند تیروئید، دیابت، کم‌خونی و تب باشد.وی گفت:حالت‌های‌ روحی‌ و روانی مانند استرس، افسردگی، کسلی، سرحال نبودن و عادت به کم‌خوابی می‌تواند از علل خستگی مفرط در افراد باشد.این متخصص تغذیه افزود: ورزش، استراحت، مصرف غذاهای سالم و صحیح و خواب کافی می‌تواند خستگی مفرط را کاهش دهد. کمبود موادغذایی‌ سرشار از مواد پروتئینی، مواد کالری‌زا و ویتامین‌ها و همچنین مصرف مواد دخانی، قهوه، شکر، سیگار می‌‌تواند باعث‌ بروز خستگی‌ شود.صفوی گفت: علل و درمان خستگی مفرط برای هر فرد متفاوت است و مصرف مکمل می‌تواند کارساز و کمک‌کننده باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

باما صادق باشید. نمی‌توانید بگویید که حسود نیستید و در زندگی مشترک یا اجتماعی‌تان، هیچ‌وقت احساس عمیق اما ناخوشایند حسادت را تجربه نکرده‌اید. اغلب ما کم و بیش با این احساس آشنا هستیم اما نکته همین‌جاست. شما کمی حسادت دارید یا اینکه در آن غرق شده‌اید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

تفاوت هایی درساختارمغز، حرف زدن وگوش کردن، تجسم فضایی، احساسات وادراک، بیوشیمی بدن ونهایتا ، تفاوت درنوع عاشق شدن وازدواج. درهربخش ، راه حلهایی برای رویارویی با این تفاوت هانیز پیشنهاد شده است.از آنجا که چگونگی ارتباط با جنس مخالف وتشکیل خانواده ، ازدغدغه های اصلی نسل جوان محسوب می شود ، امیدوارم که این چند مقاله ، بتواند اطلاعات مفیدی را دراختیار شما عزیزان قرار دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٩

برای اینکه نوجوانان در دروس مدرسه موفق باشند تنها سپری کردن چند ساعت درسی در مدرسه کافی نیست بلکه علاوه بر آن لازم است که نوجوانان تکالیف مدرسه را با صبر و حوصله انجام داده و آنها را جدی بگیرند.

لذا هر قدر هم که فرزندتان از هوش سرشاری برخوردار باشد و مفاهیم درسی را در سر کلاس درک کند، اما ارزش و اهمیت تکالیف درسی جایگاه خاص خود را دارد. موفقیت در امتحانات و در نهایت موفقیت در مقاطع مختلف تحصیلی منوط بر آن است که دانش آموزان وظایف و تکالیف مدرسه را به موقع انجام دهند و مقداری از اوقات حضور در منزل را به انجام تکالیف مدرسه اختصاص دهند.

البته اگر ما هم لحظه ای خودمان را جای نوجوانان بگذاریم خ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

می گویند فرزند هر چقدر هم که بزرگ شود باز هم برای پدر و مادر کودک است . شاید به همین دلیل باشد که پدیده نوجوانی ، والدین را در برابر موقعیتی قرار می دهد که یا آن را نمی پذیرند و یا گمان می کنند که این واقعه مربوط به زمان حال نیست و بلوغ پدیده ای است که در آینده برای فرزند آنها اتفاق خواهد افتاد ...

به منظور پیشگیری از جدایی افکار ، احساسات و اندیشه های والدین و نوجوانان ، لازم است همزمان با تغییرات جسمی و روانی نوجوانان ، تغییراتی نیز در والدین رخ دهد تا بتوانند بپذیرند که فرزند نوجوانشان همان کودک خردسال دیروز نیست. چرا که انتقال از دوره کودکی به نوجوانی نیازمند حمایت اطرافیان ، خصوصاً والدین است . والدین فهیم و آگاه با برخوردهای متناسب و منطقی می توانند نقش مؤثری را در ایجاد هویت صحیح و سازگاری نوجوانشان با محیط داشته باشند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

 
تغذیه جنین متولد شده از طریق جریان خون مادر از طریق بلانست صورت می پذیرد ، به این ترتیب ، اشکالات تغذیه ای در مادر و بطور خاص و شدید می تواند در رشد جنین تاثیر داشته باشد. شواهد قابل بررسی ای وجود دارد که افزایش سقط جنین یا نارس بودن تولد کودکان که مادرشان تغذیه ناکافی داشته اند احتمال بیشتری دارد که در هنگام تولد از وزن کمتری برخوردار باشند و یا در طفولیت بمیرند و روایی کمتری در این مورد در رابطه عقب ماندگی ذهنی وجود دارد. این مشکلات بیشتر به صورت متناوب در ساکنان اصلی امریکا ، سیاهان و کودکان وجود داردکه مادرانشان به احتمال بیشتری از تغذیه ناکافی تری نسبت به سفید پوستان امریکا داشته اند.  تغذیه مادر با جنگ ، قحطی ، تنگدستی و عدم عادت غذایی خوب همراه می باشد. حداقلی از زنان و کودکانشان چنین وضعیتی را دارند. 30 درصد از مادران اسپانیایی و 27 درصد از سیاهان و 16 درصد از سفید پوستان مراقبت های کافی در رابطه پیش از تولد را دارند. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧


نوجوانی یک دوره ایی از تغییرات چشمگیر در روابط دلبستگی است این تغییرات, بچه های دلبسته را قادر می سازد تا برای همسر و بچه هایشان شخصیت های دلبستگی شوند و در این جهان هم خطرناک و هم ایمن سلامت زندگی کنند.
بعلاوه, نوجوانی دوره ایی است که در ان تعامل با والدین , رفتار و افکار بچه ها را به شیوه هایی شکل می دهد که شاید انها را برای زندگی مستقلانه اماده می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

 

یکی از دلایل عمده بسیاری از اختلالات رفتاری و شخصیتّی در کودکان و نوجوانان، ضعف در اعتماد به نفس و احساس خودارزشمندی (عزت نفس) است، بنابر این امروزه در اصلاح و درمان بسیاری از این اختلالات، پرورش و تقویّت احساس عزت نفس و اعتماد به نفس و مهارتهای فردی و اجتماعی آنان، نقش بسزایی ایفا می کند. از این رو با توجه به اهمیّت عزت نفس در رشد شخصیت و سلامت روانی کودکان و نوجوانان، در جهت تقویت و افزایش آن، موارد زیر به والدین و دست اندرکاران تعلیم و تربیّت توصیه می شود:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

LONG-TERM ESTROGEN REPLACEMENT THERAPY IN POSTMENOPAUSAL WOMEN WITH ALZHEIMER'S DISEASE MAY WORSEN MEMORY LOSS, STUDY SUGGESTS

Experiment with Rats Models Earlier Results with Humans

WASHINGTON - Postmenopausal women with Alzheimer's disease who undergo long-term estrogen replacement therapy (ERT) may make their memory loss worse, according to a new study from researchers at the University of Arizona.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧
غفلت مسئولان وزارت بهداشت نسبت به خشونت، فقر ایران در موضع مددکاری و ... از مهمترین محورهای کارگاه آموزشی اورژانسهای درمانی در کار با قربانیان همسرآزاری بود.

کارگاه آموزشی اورژانس های درمانی و کار با قربانیان همسر آزاری همزمان با روز جهانی امحاء خشونت علیه زنان از سوی سازمان دفاع از قربانیان خشونت ظهر دوشنبه برگزار شد. در این کارگاه دکتر جعفر بوالهری روانپزشک و رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان از بالا بودن خشونت خانواده در کردستان خبر داد و گفت: در تحقیقات انجام شده میزان خشونت در میان خانواده‌های کردی به ۸۸ درصد می رسد که این خشونتها علیه زنان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

در بین همکاران کالپى در مکتب وارزبرگ، وات (Watt) تحقیقات مفیدى در مورد تفکر به‌عمل آورد. او هوشیارى را براساس روش انکسار در درون‌نگرى (Fractionation) به چهار مرحله تقسیم نمود:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

بعضی از کودکانی که در ابتدا در مطالعات طولانی موقعیت نااشنا ارزیابی شدند اکنون در مرحله بزرگسالی هستند و شواهد بیان می کند که الگوهای دلبستگی اولیه در زندگی بزرگسالی دارای نفوذ هستند.
دلبستگی بزرگسالی به روش های تجربه کردن روابط دلبستگی در بزرگسالی اشاره دارد. روابط دلبستگی در بزرگسالان , در ابتدای دهه 1970 با مطالعاتی در مورد داغدیدگی بزرگسال توسط بالبی و پارکز و جدایی زوج هایی که ازدواج کرده بودند توسط ویس شروع شد و موج بعدی که از انها برخاست , کارهای هازان و شیور بود.
انها الگوهای دلبستگی نوزادان اینزورث را به الگوهای دلبستگی بزرگسالان برگرداندند . انها با مطالعه دانشجویان دانشگاه و بزرگسالانی که به پرسشنامه جواب دادند نتیجه گرفتند که سبک های دلبستگی بزرگسال با کیفیت روابط رومانتیک فرد رابطه دارد.
برای مثال, بزرگسالان با یک سبک دلبستگی ایمن یک میزان مناسبی از اطمینان و عواطف مثبت را در روابط دوستی شان تجربه کردند و همانند کودکان دلبسته ایمن به اسانی به دیگران نزدیک  می شدند, با بردباری روابط صمیمی را انتظار می کشیدند و دیگران را به عنوان افراد قابل اعتماد درک می کردند و همچنین , نسبت به بزرگسالان دلبسته ناایمن روابطشان را طولانی تر ادامه دادند هم بزرگسالان مقاوم و هم اجتنابی دوستی های بی نهایت هیجانی , حسودانه و رنج اوری را گزارش دادند و شک داشتند که دوستی پایدار می تواند یافت شود.
 علاوه براین ,  دلبسته های اجتنابی به نظر می رسید که از جمعیت می ترسیدند و اعتماد به دیگران را دشوار می دیدند و در خود افشایی مشکل داشتند. در حالی که افراد دو سوگرا به ایجاد عقده روحی در روابطشان, اذیت و ازار شریک رومانتیک شان و بیش از حد وابستگی به شریکشان تمایل داشتند.
همچنین , هازان و شیور کشف کردند که دست کم همبستگی های ضعیفی بین ویژگی های روابط اولیه بزرگسالان با والدین شان و سبک های دلبستگی اخیرشان وجود دارد. بزرگسالان با یک سبک دلبستگی ایمن روابط گرمی را با والدین شان در کودکی فراخوانی کردند. اما ,  بزرگسالان با سبک های دلبسته ناایمن گرایش داشتند که والدین شان را به عنوان فردی بی انصاف , انتقادی یا سرد به خاطر بیاورند. این نتیجه , از عقیده بالبی مبنی بر اینکه , ما الگوهای عملی درونی خود و دیگری را بر پایه اولین دلبستگی هایمان شکل می دهیم و این الگوها روی کیفیت روابط بعدی مان تاثیر می گذارد  , حمایت می کند.
جدول زیر نشان می دهد که چطوری هازان و شیور سه نوع سبک دلبستگی کودک را به بزرگسالی انتقال دادند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

 بحث ارتقای بهره‌وری سازمانی که یکی از مباحث جدی و اساسی در حیطه سازمانها، ادارات و شرکتها به شمار می‌رود در سایه سازماندهی و مشارکت وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.
در مقاله زیر که به وسیله مجتبی ادیب‌زاده کارشناس مدیریت امور برق شاهرود تهیه و تنظیم شده است ارتقای بهره‌وری سازمانی در پناه سازماندهی و مشارکت مورد بررسی قرار گرفته است.
عصری را که در آن بسر می‌بریم عصر سازمانها نیز نامیده‌اند. زمانه‌ای که انسانها از بدو تولد تا پایان زندگی در ارتباط متقابل با سازمانها هستند. مرزهای علم و دانش به سرعت در حال گسترش بوده و دایره شمول آن به تدریج تمامی وجوه زندگی‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شرایط خاص کشورمان مشابه در گذر از دوران سنتی و ورود به دوران نیمه صنعتی و صنعتی محدودیتهای منابع و تقاضاهای روزافزون و متنوع مانع از روزمرگی و اکتفا به روشها و رویه‌های قبلی کار و زندگی است.
در چنین شرایطی این سوال مطرح است که آیا سازمانها به عنوان اساسی‌ترین ارکان اجرایی جوامع در تهیه و تامین نیازمندیهای مردم قادرند تا با ادامه اجرای سازوکارهای فعلی و قبلی پاسخگوی انتظارات مراجعان و مخاطبان باشند؟ یقیناً پاسخگویی به نیازمندیهای نو و شرایط جدید جامعه مستلزم نوعی دگرگونی و اعمال تحولات اساسی در سازمانها است. از آنجا که تغییرات و اصلاحات مورد نیاز نیازمند تجدیدنظر در ارزشها، ادراکات و الگوهای فکری ثابت شده قبلی است لذا تغییر رویکردها و نگرشهای حاکم از خود محوری، مدیر محوری و تفکرات حفظ ساختارها و جایگاهها به سمت و سوی حفظ و تقویت حقوق، منزلت و کرامت کارکنان، مراجعان و مخاطبان و تغییر ساختارها بر این اساس و اتخاذ مدیریتهای فرایندی در
سازمانها از اساسی‌ترین راهکارهایی است که به تدریج در سازمانها بکار گرفته می‌شوند.
چنانچه در سازمان محل کار خود یا محدوده کاری، پیش‌بینی‌ها، تمهیدات و برنامه‌های لازم و کافی
به منظور هماهنگی با شرایط جدید را نداشته باشیم نمی‌توانیم به آینده کاری خود امیدوار باشیم و بزودی رقبا ما را از صحنه بیرون خواهند کرد و چنانچه از امتیاز انحصار استفاده می‌کنیم نباید در بستر راحت آن بیاساییم.
بخش عمده‌ای از خدمات ارائه‌شده به جامعه در حال حاضر به وسیله سازمانهای دولتی یا وابسته به مردم ارائه می‌شود که سهم قابل توجهی از بودجه کل کشور را به خود اختصاص می‌دهند و سیاستهای کلان سالهای اخیر دولتمردان مبنی بر کوچک‌سازی حجم دولت و برون‌سپاری کارهای اجرایی و تقویت وجه نظارتی دستگاههای اجرایی از رویکردهای ایجاد بسترهای مناسب افزایش بهره‌وری، کارایی و چالاکی سازمان شناخته می‌شوند.
اگرچه بخشی از وقت مدیران و تصمیم‌‌سازان سازمانی به شناسایی و چگونگی نحوه واگذاری بخشهای قابل واگذاری از فعالیتها به بخش موسوم به خصوصی اختصاص می‌یابد اما به نظر می‌رسد به این نکته اساسی توجه کافی نمی‌شود که چنانچه در صدد واگذاری برخی کارها یا فعالیتهای سازمانی هستیم ابتدا بهتر است تا آن واحدها را به نوعی سروسامان داده و به سطح مناسب و قابل قبولی از کارایی رسانیده تا مالکان یا مدیران جدید از ابتدا با مشکلات اساسی مواجه نباشند. به طور یقین مدیران و دست‌اندرکاران اصلی که سالها با بخشهای مختلف سازمان از جمله واحدها یا بخشهای قابل واگذاری سروکار داشته‌اند بهتر در جریان گردش کارها و نواقص احتمالی بوده یا می‌توانند باشند.
وجود چالش در واحدها یا فعالیتهای در شرف واگذاری از احتمال آنکه سرمایه و انرژی مالکان یا مدیران جدید را به بیراهه هدایت کند یک مساله مهم بوده و سردر گمی مخاطبان سازمانی را سبب می‌شود.
بیان انتظارات، محدودیتها و نارسائیهای احتمالی سازمان و یا سیاستهای کلی به وسیله مدیران سازمانها و درخواست همفکری و مشارکت از کارکنان بهیچوجه از اقتدار مدیران و سازمان‌ها نکاسته بلکه عموم کارکنان را با حقایق آشنا و برخی را به تفکر و چاره‌جویی هدایت کرده که منافع سرشاری برای سازمان و کارکنان و مخاطبان خواهد داشت.
همچنین استفاده مناسب‌تر از ظرفیتها و قابلیتهای نهاده‌های سازمانی به ویژه نهاده‌های انسانی در شناسایی، رفع و محو نواقص احتمالی قبل از واگذاری موجبات تداوم تسهیل در فرایندهای کاری را فراهم ساخته که در نهایت بالندگی و بهسازی سازمان، رضایتمندی ارباب رجوع و افزایش سطح مصالح و درآمدهای ملی را دربر خواهد داشت.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

برخلاف باورهای عموی که بیشتر مردم تصور می‌کنند خود و حتی دیگران را مانند کف دستشان می‌شناسند، یکی از موارد اساسی که هر زن و مرد با آن روبه‌رو است، شناخت ”هویت واقعی“ خویشتن است“ چرا که به‌علت پیچیده بودن شخصیت انسان‌‌ها، شناخت ”هویت و شخصیت واقعی“ خویش و اینکه ”کی هستند“ یا ”چی هستند“ بسیار مشکل بوده و به تخصص و دانائی و توانائی فراوانی نیاز دارد. بنابراین، شناخت ”هویت و شخصیت خویشتن“ به‌صورت عدسی، فقط به کمک کارشناسان ماهر، خیره و متخصص امکان‌پذیر است بسیاری از انسان‌ها معیار و ارزش‌های واقعی خود را نمی‌شناسند و نمی‌دانند کسیتند... و نمی‌دانند از زندگی چه می‌خواهند و ... نمی‌توانند به موقع تصمیم‌های لازم و قاطع بگیرند. نمی‌توانند خود را در مسیر کامیابی‌ها قرار بدهند... بیشتر افراد در تردیدها، ناامیدی‌ها و نگرانی‌ها رها شده و سرگردان می‌مانند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧


کمتر از چند هفته قبل از تولد، سرنوزاد بطور طبیعی به طرف پایین بر می گردد و این بدان دلیل است که کودک ابتدا از طرف سر به دنیا بیاید . رحم بطور همزمان عقب و جلو بر جنین فشار اورده و این تغییرات اصطلاحا سبک شدن نامیده می شود. این تغییرات باعث اسوده شدن مادر می گردد و از طرفی باعث تسهیل تنفس و همین طور پایین امدن فشار بر  دیافراگم و شش ها می شود. 
در همین زمان است که مادر ممکن است تجربه فعالیت های خارج شدن جنین از رحم را داشته باشد ( کارهای مشترک پراکستون - هیکس) که این مسئله مقدمه ای برای تعاملات شدید در رابطه با زایمان می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

روانشناسان آلمانى اکثراً استادان فلسفه بودند، به استثناء افرادى مانند هرینگ که فیزیولوژیست و یا مک که فیزیکدان بود. آنها (روانشناسان محتواگرا) معتقد بودند که روانشناسى باید از فلسفه جدا بماند، ولى تعداد کمى از آنان در آن روزها اعتقاد داشتند که این جدائى باید کامل باشد. ابینگهاوس در واقع آنها را جدا نگاه داشت، و این یکى از دلایلى بود که جلوى به‌دست آوردن کرسى استادى او را در برلن گرفت، و نیز دلیل ستایش بسیار تیچنر از او بود، زیرا که تیچنر نیز روانشناسى و فلسفه را از یکدیگر جدا نگاهداشت. جی.ای. میولر هم در این راستا حرکت نمود، اما وونت، اشتومف و بالاخره به‌تدریج کالپى نیز نتوانستند این دو رشته دانش را به‌طور کامل جدا سازند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧
تیچنر انگلیسى معروف سنت روانشناسى آلمان در آمریکا بود. دیدیم که تا چه اندازه او در لایپزیگ به کالپى نزدیک بود و در ابتداى کار این دو با هم بسیار شباهت داشتند. هر دو پیرو مکتب وونت بودند؛ هر دو به آزمایشگاه‌هاى جدیدى در سال‌هاى ۱۸۹۰ رفتند، تا سنت لایپزیگ را ادامه دهند. کالپى کتاب Grundriss را در سال ۱۸۹۳ نوشت و تیچنر آن را در سال ۱۸۹۵ ترجمه کرد و کتابى مشابه آن در سال ۱۸۹۶ نگاشت؛ هریک در قرن جدید مکتبى را تأسیس نمودند و این کار براساس متمرکز کردن تحقیقات و نوشته‌هاى دانشجویان آنان بر محور فرآیند فکرى خود صورت گرفت. اما تفاوت‌هائى نیز وجود داشت. کالپى در روانشناسى خود بیشتر از وونت فلسفه به‌کاربرد، و به شکل قاطعى با استاد خود در مسائل اصولى به مخالفت پرداخت.  
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
  تیچنر حتى از وونت در دورى گزیدن از فلسفه فراتر رفت، و هیچگاه در موضوعات اساسى با او از در مخالفت درنیامد. بدین علت تیچنر در واقع شباهت بیشتر با جی.ای. میولر دارد تا کالپی. او همواره احترام زیادى براى میولر قائل مى‌شد که نسبت به هیچ فرد دیگرى غیر از وونت ابراز نمى‌کرد. تیچنر و میولر هر دو کوشیدند که از فلسفه‌گرائى در روانشناسى پرهیز نمایند با وجود اینکه در اوایل کار خود آموزش فلسفى داشتند، هر دو از هر جهت نماینده نهضت جدید آزمایشگاهى بودند، غیر از رویکرد فردى آنها در انجام آزمایش، هر دو وقت خود را صرف بحث نظری، انتقاد و تفسیر نتایج آزمایشگاهى نمودند؛ و هر دو روش و نگرش گسترده و جالبى ایجاد کردند. در مورد این نکته باید گفت تیچنر همیشه در نظریه‌پردازى انعطاف‌پذیر بود و در بحث و جدل علمى سخت‌گیر، که در ظاهر وجود تضادى را نشان مى‌داد، تضادى که با سرآمد بودن مغایرت نداشت. در قبل دیدیم که چگونه تیچنر با استوارى زیاد به مفهوم ”هوشیارى حسی“ (Sensory Consciouness) به‌عنوان علت وجودى (Raison D'être) روانشناسى پایدار بود، در حالى‌که کالپى استعداد و گرایشى براى تغییر از خود نشان داد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٧

PSYCHOLOGISTS HUNT FOR NEW WAYS TO DETECT PRECURSORS TO ALZHEIMER'S DISEASE BEFORE CLINICAL SYMPTOMS APPEAR

Earlier risk assessment -- by examining the balance of cognitive abilities -- may allow for intervention that forestalls or minimizes brain damage

WASHINGTON - New research points toward the use of neuro-psychological testing to identify people at risk for Alzheimer's Disease (AD), well ahead of the onset of clinical signs. Understanding heredity's role in cognitive abilities, and its link to Alzheimer's-type attention deficits, may also aid early diagnosis. The sooner, the better:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

زنان این حق را دارند که حمایت فوری از آنها در منزلشان بشود . پلیس می تواند مرد متجاوز و یا شریک زندگی را
در هنگام وقوع حادثه تبیخ نماید . کسانی که در محدوده منزل اعما ل زور در مقابل زنان انجام می دهند مشمول مجازات هستند .
اعما ل زور مردان درقا لب شوهر و شریک زندگی – اعما ل زور خانگی
اعما ل زور خانگی برای مثا ل اینگونه است وقتی که شریک زند گی شما :
به شما بی حرمتی می کند و شما را در نزد دوستان دختر و پسر ویا اعضاء فامیل خراب می کند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٦

مدیر برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تشریح ۴ دلیل خشک شدن بخش عمده‌ای از دریاچه ارومیه، گفت: دریاچه میان‌گذر یکی از دلایل این مسئله است و مجری طرح از سوی رئیس جمهور معرفی خواهد شد.


 راضیه لک در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی، با تشریح 4 دلیل به عنوان دلایل بحران دریاچه ارومیه، گفت: ایجاد میان‌گذر دریاچه ارومیه یکی از دلایل خشک شدن آن است که این مسئله باعث شده تا آب دریاچه در دو طرف ساکن بماند و در نتیجه، رسوبات دریاچه صدها برابر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ایجاد سدها و جمع شدن آب پشت این سدها نیز باعث شده تا آب به اندازه کافی به دریاچه ارومیه نرسد و علاوه بر این، مصارف کشاورزی و گرم شدن هوا نیز در خشک شدن دریاچه ارومیه دخیل بوده است.

لک توضیح داد: میزان منیزیم موجود در آب دریاچه ارومیه افزایش و میزان سدیم آن کاهش یافته که باعث رسوب نمک در این دریاچه شده و این مسئله یک خطر جدی برای دریاچه است.

وی دو راهکار را برای نجات دریاچه ارومیه پیشنهاد کرد و گفت: نجات دریاچه ارومیه باید به صورت بخش‌بندی شده، صورت گیرد و علاوه بر این، تا جایی که امکان دارد باید نمک‌های دریاچه و املاح آن کاهش یابد تا آب موجود در دریاچه صرف انحلال نمک نشود.

وی در پاسخ به این سؤال فارس که چرا موضوع احیای دریاچه ارومیه در 100 روز گذشته مورد توجه سازمان زمین‌شناسی قرار گرفته و چرا در دولت قبل مورد توجه نبوده است نیز، گفت: روش‌های کاری هر دولت و اولویت‌بندی‌های آن با دولت دیگر متفاوت است و زیرمجموعه‌های دولت بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده، عمل می‌کنند.

لک تصریح کرد: برای نجات دریاچه ارومیه 19 طرح در دولت یازدهم مصوب شده و قرار است یک مجری برای اجرای این طرح‌ها انتخاب شود.

وی با بیان اینکه در دولت جدید نجات دریاچه ارومیه فقط به عهده یک وزارتخانه نخواهد بود، گفت: معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور قول داده که بودجه لازم برای نجات دریاچه ارومیه را تأمین کند.

وی با بیان اینکه علاوه بر مشکلات موجود در دریاچه ارومیه، یک سری خطرات دیگر نیز در این منطقه وجود دارد، گفت: باید شرایط دریاچه ارومیه بهبود پیدا کند و برای این کار باید فعالیت‌های فراتر از شرایط عادی صورت گیرد.

به گفته مدیر برنامه‌ریزی سازمان زمین شناسی، دریاچه ارومیه نیازمند 27 میلیارد مترمکعب آب است که اگر تأمین نشود، به راحتی نمی‌توان آن را نجات داد.

لک در ادامه در خصوص بودجه سازمان زمین شناسی در سال 93 نیز با بیان اینکه در بودجه تعیین شده برای این سازمان در سال 93 ، اجرای برخی طرح‌ها از اولویت خارج شده است، گفت: در لایحه بودجه 93 اجرای یک سری طرح‌های جدید به عنوان اولویت مشخص شده است.

کره‌ای، رئیس سازمان زمین شناسی نیز در این نشست با بیان اینکه دولت برای اجرای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد اولویت قائل شده است، گفت: در این بخش رشد 120 درصدی بودجه را داشته‌ایم ولی باز هم این میزان بودجه پاسخگوی نیاز اکتشاف کشور نیست.

وی با اشاره به اتمام یک میلیارد کیلومتر اکتشاف خطی تا انتهای دولت یازدهم، گفت: در زمینه مطالعات ساختار عمیق پوسته زمین در 5 پروفیل با کشور چین همکاری را شروع کرده‌ایم که این کار در دو نقطه آغاز شده و طی سه سال آینده نیز مطالعات این بخش کامل خواهد شد

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

کمال گرایی

آیا شما هم فرد کمال گرایی هستید؟

آیا شما هم همواره فکر می کنید آن کسی که می خواهید باشید نیستید؟

آیا احساس می کنیپد کارهایی که به اتمام رسانده اید به اندازه کافی خوب نیستند؟

آیا نوشتن مقالات و طرحها را با اهداف انجام دقیق آنها به تعویق می اندازید ؟

آیا احساس می کنید کارها را باید صد در صد درست انجام دهید و در غیر این صورت فردی متوسط و یا حتی بازنده هستید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

تبعیض و تفاوت دو واژه نزدیک، ولی متفاوت است. تبعیض بدین معناست که درمیان افراد هم پایه و همسان، بی دلیل فرد یا افرادی را برتر به شمار آوریم، ولی تفاوت عبارت است از برتری شایستگان. در سیره تربیتی امام کاظم(ع) تبعیض ممنوع و تفاوت مجاز شمرده شده است. تبعیض میان فرزندان بذر کینه و اختلاف و بدبینی به والدین را در دل کودکان می پراکند. امام کاظم(ع) از پدرانش چنین نقل می کند: مردی یکی از دو فرزندش را بوسید و دیگری را رها کرد. رسول خدا(ص) با ناراحتی فرمود: چرا بین آنها به مساوات رفتار نمی کنی؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦
هرچند لازم است که شما با نامزدمان صادق باشید، اما هر انسانی در زندگی خود، اسراری دارد که باید در نگهداری آنها کوشا باشد. برخی از این اسرار، مربوط به خودتان و برخی مربوط به خانواده یا افراد دیگر است. پوشیده ماندن این اسرار به خاطر حساسیت و ضرر احتمالی صاحب راز، ضروری است.

تند و کند پیش نروید

قبل از آنکه به نامزد شدن با خواستگارتان فکر کنید، یک‌بار دیگر تعریف این دوره را در ذهن خود مرور کنید. از یاد نبرید که دوران نامزدی، دوران شناخت است، پس این دوره را با شتاب سپری نکنید.  بررسی‌ها نشان داده است که نحوه استفاده بهینه از این دوران می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر زندگی زناشویی داشته باشد و به همین دلیل است که گفته می‌شود مدت دوران نامزدی نباید خیلی کوتاه باشد. در این دوره قرار نیست تنها دلبستگی و وابستگی ای به فرد مقابل‌تان پیدا کنید، بلکه باید شما و نامزدتان به حد قابل قبولی از تعهد، مسئولیت‌پذیری، ثبات روانی و عاطفی و رضایت از ارتباط رسیده باشید تا بتوانید پرونده این دوره را ببندید و به خانه بخت بروید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

برداشتن وسایل دیگران ممکن است در هر سنی رخ دهد؛ اما معنای این عمل به اقتضای سن و شرایط افراد متفاوت است. این رفتار در سنین خردسالی تا حدودی شایع است و انگیزه کودکان در این زمان اغلب لذت بردن از داشتن چیزی یا اقناع حس کنجکاوی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٦

به طور کلی می‌دانیم که خوردن شیر مادر برای کودک فقط تامین نیاز غذایی او نیست، بلکه در آغوش مادر بودن، تماس بدنی با او و ... بسیاری از نیازهای روحی و عاطفی کودک را نیز ارضاء می‌کند. پس باید توجه داشت که با گرفتن شیرمادر، کودک از نظر عاطفی و روحی دچار کمبود نشود. همچنین به یاد داشته باشید که قرار است شیر از بچه گرفته شود نه مادر از او. پس سعی کنید کودک را از شیر مادر غافل کنید اما خود، از بچه غافل نشوید و از طریق دیگری محبتتان را به کودک نشان دهید و وقت کافی را با او صرف کنید تا کودک شما این توجه و همراهی را درک کند. فعالیت هایی مثل بازی با او ، ایجاد ارتباط فیزیکی، و ... می تواند به او این حس را القاء نماید که " تو هنوز دوست داشتنی هستی".

شیر مادر

بهترین روش برای از شیر گرفتن روش تدریجی است که همراه با عشق و علاقه بوده و هم برای مادر و هم برای کودک بسیار راحت تر است و بدون مشکل و در طی چند ماه اتفاق می افتد. بنابراین بعد از 2 سال کامل که کودک از شیر مادر بهره مند شده و در روز 5 وعده غذا (سه وعده غذای اصلی و 2 میان وعده) می خورد و مایعات را هم با لیوان می نوشد

 

می توان یک تا دو وعده شیر پاستوریزه یا آب میوه را جایگزین شیر مادر نمود. در این زمان نقش مادر آن است که خود پیشنهاد شیر دادن نکند و اگر زمانی هم کودک تمایل به شیر خوردن داشت از او دریغ ننماید، به ویژه وقتی کودک بیمار باشد که فقط اشتها به خوردن شیر دارد و غذای دیگری را تحمل نمی کند.

اگر در تلاش هستید که تغذیه با شیر مادر را تدریجا حذف کنید زمینه به یاد آوری را در زندگی او را کاهش دهید، تمرکز او را به بازی ها و سر گرمی های جدید، منتقل کنید.

در این روش چون از شیر گرفتن آرام آرام است مشکلات عصبی، روانی و تغییرات هورمونی مادر که در یکباره از شیر گرفتن اتفاق می افتد بوجود نمی آید و کودک نیز دچار ضربه روانی نمی شود. به این ترتیب کودک کم کم علاقه به شیر خوردن را از دست می دهد و ممکن است خودش یکباره آن را کنار بگذارد. اگر در تلاش هستید که تغذیه با شیر مادر را تدریجا حذف کنید زمینه به یاد آوری را در زندگی او را کاهش دهید، تمرکز او را به بازی ها و سر گرمی های جدید، منتقل کنید. بیشتر وقت او را در بیرون از منزل بگذرانید.و با این امور از نیاز او به شیر بکاهید.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

بچه‌ها به نقاشی علاقه زیادی دارند و آنچه می‌کشند بازتاب دنیای درونی آنهاست. بیشتر بچه‌ها به کارهای هنری‌شان فکر نمی‌کنند یا حتی آن را سانسور نمی‌کنند. در طول 40 سال گذشته نقاشی کودکان به عنوان بخش مهمی از تشخیص‌های متخصصان اطفال به کار می‌رود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٦

دو مجسمه بی مانند از جنس سنگ مرمر که نماد هشدار در ورود به قلمرو مرگ است،دربرابر غار مرگ در شهر فریژین از استان هیراپولیس در نزدیکی شهر پاموکاله کنونی در ترکیه کشف شد.

 

این غار، مشهور به دروازه "پلوتو "یا "پلتونیون" در یونان باستان و "پلوتونیوم" در زبان واسطوره‌های لاتینی به عنوان درگاه و دروازه‌ای به دنیای زیر زمین در اسطوره و سنت‌های روایی یونانی – رومی بوده است. این غار در ماه مارچ گذشته توسط یک تیم کاوش به رهبری "فرانسیسکو د-اندریا"استاد باستان شناسی کلاسیک در دانشگاه "سالنتو" کشف شده است.
 
وی درهمین زمینه گفت:« مجسمه‌های باستانی کشف شده، نماد دو شخصیت اسطوره‌ای درروایات یونانی – رومی هستند . یکی از این مجسمه‌ها درواقع ماری است که نماد روشنی از دنیای زیر زمین یا دنیایاز مرگ است و دیگری نمادی از "سربروس "یا "کربروس "است که همان سگ نگهبان سه سر درقلمرو دوزخ در اسطوره‌های یونانی است.»
 
به گفته وی این مجسمه‌ها به ویژه مجسمه مار، به واقع بسیار ترسناک هستند و درجریان حفاری با هدف کشف غار پلوتونیوم بدست آمده‌اند.
حفاری‌های عمیق‎تربقایایی از چشمه های آب گرم را آشکار کرده است که  چشمه‎های آب گرم شهر "پاموکاله" کنونی درترکیه مستقیما از این محل سرچشمه می‌گیرند.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

اگر فرزندتان فقط در ریاضی، خواندن یا نوشتن دارای مشکل است، شاید دچار یکی از انواع اختلالات یادگیری است. از عوامل بی شماری که ممکن است موجب بروز مشکلات درسی در مدرسه شود، اختلال های یادگیری است که البه پیچیدگی های خاص خود را نیز دارد. در واقع، آنها چیزی بیش از مشکلات تحصیلی هستند.

وقتی می گوییم فرد اختلال یادگیری دارد یعنی در مقایسه با فردی که از نظر هوشی با او همتراز است در موضوعی ضعیف تر است. بررسی های انجامش ده حاکی از آن است که برخی از دانش آ»وزان به رغم اینکه ظاهری طبیعی دارند، رشد جسمی آنان حاکی از بهنجار بودنشان است و هوش شان عادی است اما هنگامی که به مدرسه می روند در جریان یادگیری دچار مشکلات جدیدی می شوند و خود را متفاوت از دیگران می یابند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

دلشوره و استرس‌، یکی از دغدغه‌های بزرگ ذهنی است که شاید برای همه‌ی ما بارها به دلایل مختلفی در زندگی اتفاق افتاده باشد. نگرانی‌هایی که فکر و ذهن هر فرد را درگیر کرده و بر فعالیت روزانه‌ی او تاثیر‌گذار بوده است. اما یکی از پرفشارترین استرس‌هایی که هر شخصی در زندگی تجربه خواهد کرد، استرس برای انتخاب همسر است. به‌خصوص که امروزه با زیاد شدن آسیب‌های اجتماعی و موانع ازدواج، تصمیم‌گیری درباره‌ی این مسئله مشکل‌تر شده و همین امر فشار‌های عصبی و استرس را در افراد به وجود آورده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

پارسا هنوز جمع زدن بلد نیست اما ارزش صرفه‌جویی را می‌داند. پدر پارسا آموزش صرفه‌جویی به فرزندانش را از زمانی که بچه‌هایش حتی درست نمی‌توانستند جمله بسازند، شروع کرد. کارشناسان معتقدند داشتن سواد مالی یکی از مهارت‌های زندگی است که باید از سنین کم به کودک آموزش داده شود. این مسئله باعث می‌شود در بزرگسالی کمتر دچار اشتباه‌های پرهزینه شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٩/٢٦

همانطور که می دانید هر سنی دارای یک نوع رژیم غذایی می باشد.
در حالی که اکثر انسانها درسن 50 سا لگی اصلا\" احسا س پیری نمی کنند و برای مدتی نیز زندگی را به این صورت ادامه می دهند. در این مقطع از زندگی جدید میتوانند تغذیه خود را تغیردهند.
1- توجه داشتن دقیق به تغذیه
روش زندگی شما در این سن اغلب آرام تر است نسبت با 20 سا ل پیش که فعا ل بودید. زمان زیادی برای فعالیت آزاد و همچنین میل به خوب غذا خوردن دراین سن زیاد می باشد ودر آزمایشی که در سال 2004 انجام شد و نتیجه آن به این صورت بود، که مصرف بی رویه کالری در گروه سنی بالای 51 سالگی اکثرا\" موجب به اضافه وزن می شود و بدین ترتیب موجب تغیرات بیولوژی بدن میگردد. مانند بیماریهای قلبی عروقی – قند – فشار خون و نقرس چنانچه شما چند کیلوگرم اضافه وزن دارید بایستی کم کنید تا بتوانید در پیری سا لم و شاداب باشید.
2- چربی های بد
چربی های بد قسمتی از تغذیه انسان را تشکیل می دهد. در آقایان 35% از انرژی بدنشان از چربی بد ایجاد می شود .در خانمها 37% از انرژی بدنشان از این چربیها تشکیل می شود .از این روی DGF تغذیه اروپا پیشنهاد می نماید حداکثر کالری 30% استفاده شود که در روز بیش از 75 گرم در لیست غذا شما استفاده گردد.
3- چربی های خوب
استفاده از چربی های خوب در تغذیه ، از چندین بخش تشکیل شده که برای بدن ما نقش متفاوت دارد . میزان چربی که ما روزانه استفاده می کنیم خیلی مهم می باشد.
4- مصرف تغذیه سالم و به اندازه
4 ورق نان غنی شده یا 5-3 ورق نان و 60-50 گرم غله گندم در روز، 180-150- گرم برنج طبیعی یا 250-200گرم ماکارانی فورمی غنی شده ویا 250-200گرم سیب زمینی در روز، 5 بخش میوه وسبزیجا ت در روز، 250-200 گرم شیر/ ماست و 60-50 گرم پنیر کم چرب ، 600- 300 گرم گوشت کم چرب و سوسیس در روز، 3 عدد تخم مرغ که با دیگر مواد غذایی مخلوط شده باشد. لیست غذایی که از قبل دارید وبه آنها عادت کردید را باید تغیر بدهید و از لیست بالا برای سلامتی خود استفاده کنید.
5- صبحانه گسترده و سا لم با فامیل و دوستان صرف کنید. سا لاد میوه رنگی که از توت فرنگی- سیب- کیوی – آ ناناس – موز و یا میوه های دیگر، گندم غنی شده با شیر ویا ماست بدون شکر اضافه ، نان غنی شده با کا لبا س و پنیر ورقه ای – انواع سبزیجات ( خیار. فلفل دلمه. برک کلم. تره). آب پرتقال تازه بنا براین نان سفید چیزهای شیرین مثل کرم صبحانه تخم مرغ با چربی در میز صبحانه جایی ندارد.
6- درلیست غذای جدید که به تازگی ارائه شده ، چربیهای حیوانی ( گوشت- سوسیس- کره محصولات لبنی پرچرب). شرینی های سرشار از چربی . تا جایی که امکان دارد باید کم کنید و بیشتر از 10% کا لری مصرف نکنید. پایین آوردن قسمتی از اسید چرب باعث سلامت قلب و گردش خون می شود . چون اسید چرب چربی خون را بالا می برد و از همه بیشتر آسیب به LDL-CHO میرساند.
7- کلسترل کمتر
تشخیص مصرف اسید چرب حلال، مربوط به اشخاص با لای 51 سال بطور متوسط وبطور واضع باید 300 میلی گرم باشد. درهرصورت بایستی در مصرف غذایی که سرشار از چربی و محصولات لبنی پر چرب بخاطر کلسترل زیاد دارند با احتیاط عمل کنیم.
8-Omegga-3
اسید چرب در روغن ماهی ، درماهی های مانند ماهی آزاد که در آبهای سرد زندگی می کنند وجود دارد که اثر مثبتی برای قلب و عروق و عمل مهم آن کمک به پایین آوردن فشار خون می شود.به همین خاطر در هفته 2 بار مصرف ماهی در لیست غذایی خود قرار بدهید.
9- میوه های دانه درشت که به اندازه کافی از آنها نداریم
میوه های دانه درشت اثرات مثبت زیادی در سلامتی ما دارند، وخیلی درعمل روده ما مهم هستند و از یبوست جلو گیری می کند، وهمچنین اثر مثبتی در پایین آوردن کلسترل دارد. دانه درشتها مثل جودوسر- سیب- و گلابی اکثرا\" از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند. در روز بایستی 30 گرم از این دانه درشتها مصرف کنید که متاسفانه خیلی ها موفق نمی شوند.
10- مصرف تغذیه سا لم بجای رژیم غذایی
سالاد- سبزیجات و ماهی تازه و گوشت کم چرب کباب شده که در کنارش سیب-زمینی – برنج و یا ما کا رانی فورمی- واز خوردن خامه شیرین- گوشت سوخاری شده سیب زمینی سرخ شده خودداری کنید.
11- سلامتی روزانه خود را شخصا\" درست کنید
در روز با مسئولیت زیادی روبرو میشوید، و اغلب بخاطر ماموریتهایی که دارید نمی توانید برای خانواده کاری انجام دهید. ولی شما می توانید کمی زمان برای سلامتی خودتان بگذارید. شما خیلی ساده می توانید با شعار یک روز درماه و تعذیه سا لم را شروع کنید. این روز برای شما روز جالبی می باشد که در کنار تغذیه سالم و حرکت چیزهای دیگری هم تعلق می گیرد، مثل یک روز راه رفتن و فعالیت بدنی کردن، و حا لت تمدد اعصاب که خودش شروع برای یک خوردن صبخانه سالم است می توانید انرژی حاصله را برای فعالیت روزانه خود مصرف کنید. برای مثال ، پیاده روی در جنگل- دوچرخه سواری- رفتن به استخر بعد از صرف یک غذای سبک برای تمدد اعصاب می توانید کتاب مطالعه کنید و یا به نمایشگاه هنر بروید در بین روز از میوه های زیادی مصرف کنید و حداقل 5/1 لیتر آب بنوشید. بگذارید روز با خوبی و خوشی و با خوردن غذای سا لم و یک اتمسفر راحت سپری شود. سعی کنید قدم به قدم روزهای آتی را به این ترتیب تکرار کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

والدین زیادی درباره شیوه تنبیه مسالمت‌آمیز و بی‌خطر فرزندانشان سوال می‌کنند. لازم است اشاره کنیم که مقصود ما از تنبیه در این مقاله ارائه شیوه تربیتی مطلوب، ایجاد حد و مرز رفتاری، چگونگی نشان دادن مناسب و نامناسب بودن رفتار به کودک و نهی نمودن کودک از رفتار های نامناسب است.خوب است در این زمینه به این نکات توجه کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

به لیست کلمات زیر به مدّت 2 دقیقه نگاه کنید. سعی کنید آن‌ها را به خاطر بسپارید.
سپس صفحه نمایشگر کامپیوترتان را خاموش کنید و یک صفحه کاغذ سفید بردارید و ظرف مدّت 2 دقیقه، هر تعداد از آن کلمات را که یادتان بود روی کاغذ بنویسید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢٦

بدون شک باید اریک برن را یکی از مشهورترین روانشناسان معاصر بدانیم. کتاب "بازیها" ی او نیز با فروش کم نظیرش ثابت کرد مردم او را دوست دارند. شاید چون او خیلی راحت و خودمانی از روانکاوی صحبت می کند و مانند فروید گرفتار الفاظ و تئوریهای پیچیده نشده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/٢۱

 

Patients who were more aware of their failing memories showed more improvement in recalling people's names

WASHINGTON - Simple, systematic memory training can help some people with early-stage Alzheimer's disease (AD). This finding points to a possible psychological intervention early in the course of this devastating brain disease. It also lends some urgency to early diagnosis, when patients who still have the ability to learn can use it to sharpen their memories and reduce disability.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

 

باور عمومی به اینکه مثبت اندیشی باعث افزایش طول عمر می شود، از مطالعه ای روی بیماران مبتلا به سرطان سینه در سال ۱۹۷۹ سرچشمه می گیرد.

طبق این مطالعه بیماران با «روحیه مبارزه جویانه » در مقایسه با افرادی با حس «نا امیدی » یا «درماندگی » عمر طولانی تر و نشانه های کمتری از بازگشت سرطان داشتند.

مطالعات بعدی هم در ظاهر این نتیجه را تایید کدند و از آن جا بود که مزایای مثبت اندیشی وارد قوانین پزشکی شد .

با این وجود، مطالعات جامع و بزرگ مقیاس اخیر از فقدان شواهد قانع کننده در خصوص تاثیر مثبت اندیشی بر افزایش طول عمر بیماران سرطانی حکایت می کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

 

همه ما با بالا رفتن سنمان تغییر می‌کنیم. از نوزادی تا نوجوانی، و در آخر بزرگسالی. گفته می‌شود وقتی افراد بزرگسال پیرتر می‌شوند، کم‌کم به دوران کودکی خود برمی‌گردند و در آخر به اندازه یک نوزاد، ناتوان و نیازمند کمک دیگران می‌شوند. اگر قرار باشد از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ پیرمان مراقبت کنیم، گاهی کنترل احساساتمان بسیار سخت می‌شود. درست است که آنها بسیار عاقل و دانا هستند اما خیلی‌وقت‌ها ممکن است لجوج و یک‌دنده شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸


 از قندان کردن نوزادان به عنوان یک اقدام سنتی یاد کرد که از نظر علمی هیچ گونه توجیهی ندارد.
  قنداق کردن نوزادان از نظرعلمی نمی تواند تاثیری در فرم پاها و دست‌ها و ... داشته باشد، تغییر فرم استخوان‌ها تنها با گچ گرفتن امکان پذیر است و قنداق کردن نمی‌تواند تاثیری داشته باشد.
  کودکانی که قنداق می‌شوند کمتر در معرض نور قرار خواهند گرفت، در چنین کودکانی در آینده احتمال ابتلا به بیماری‌های ضعف استخوان مثل راشیتیسم بیشتر است قنداق کردن نوزادان سبب می‌شود که کودک با نم و رطوبت همیشگی مواجه باشد که این مسئله احتمال ابتلا به قارچ‌های پوستی را در ناحیه تناسلی کودک بوجود می آورد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

خیلی از جوانان مجرد در آستانه ازدواج در تعریف صفت خوب برای همسر آینده شان می مانند و وقتی در این مورد از آنها سؤال شود، می‌گویند یک همسر خوب می خواهم. حتی پدر و مادرها هم می گویند دنبال یک مورد خوب می گردیم. همسر خوب واقعاً دارای چه ویژگی هایی است؟

از آنجا که معیارهای خوب از دیدگاه افراد مختلف متفاوت است، ما نمی توانیم مصداق خوب بودن شخص مورد نظر آنان را شناسایی کنیم. در مرحله تحقیق برای ازدواج نیز از این سؤال که آیا فلان شخص جوان خوبی هست یا نه، نمی توان به پاسخی در خور تصمیم گیری رسید. پس از این واژه در مباحث ازدواج استفاده نکنید و اگر کسی از این واژه استفاده کرد، بهتر است از او معنی خوب بودن را بپرسیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

 مصرف این‌گونه غذاها به دلیل محتوای بالای چربی که عمدتاً هم چربی‌های اشباع می باشند برای قلب و عروق بسیار خطرناک است و می تواند باعث افزایش کلسترول خون شود.

 فست فودها به دلیل مقادیر فراوان چربی احساس سیری را در افراد ایجاد می‌کنند و این امر می‌تواند برای کودکان و نوجوانانی که در سن رشد هستند سوء تغذیه را به همراه داشته باشد.
  فست فودها یک وعده از وعده‌های غذایی فرد را اشغال می کنند، اما مواد مورد نیاز بدن را تامین نخواهد کرد.   مصرف فست فودها خصوصاً برای خانمهای جوان که در آستانه بارداری هستند بسیار مضر است و می تواند باعث احتمال نقص عصبی در جنین شود  چنانچه فست فودها در روغنی که چند بار از آن استفاده شده سرخ شود و این روغن تغییر رنگ داده باشد به راحتی می تواند در بدن فرد سرطان ایجاد کند  نمک بالای موجود در فست فودها می تواند زمینه ساز ابتلا به فشار خون باشد.
رنگ صورتی موجود در سوسیس و کالباس به هیچ وجه ناشی از گوشت موجود درآنها نیست، بلکه به دلیل مقادیر فراوان نیترات و نیتریت در این فراورده‌های غذایی است که در بدن به نیتروز آمین‌ها تبدیل شده و سرطان را ایجاد می‌کند و این مواد حتی بدون آنکه سرخ شوند هم سرطان زا هستند.
  از آنجاییکه بیشتر افراد همراه با فست فودها نوشیدنی‌های شیرین خصوصاً نوشابه مصرف می‌کنند عوارض این مواد به طور مضاعف بیشتر می‌شود و امکان ابتلا به چاقی، پوکی استخوان و فشار خون در بدن فرد فراهم می شود.
 مصرف نوشیدنی از جمله نوشابه همراه فست فودها باعث پوکی استخوان می شود و مانع از قد کشیدن کودکانی است که در سن رشد هستند.
  اگرچه ذائقه اکثر افراد به فست فودها عادت کرده و نمی توان آنها را به طور کامل از برنامه غذایی افراد حذف کرد، اما پیشنهاد می شود مصرف این مواد غذایی به یک بار در ماه و یا هر دو ماه یک بار محدود شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸
دانشمندان روسی راهی برای کُند کردن روند پیری، یافته اند.

دانشمندان سرم منحصر به فردِ جوانی را از سمّ مار، ساخته اند. این مواد قادرهستند تا به عضلات آرامش داده و سرعت پدیداری چین و چروک را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

محققان از موسسه شیمی بیو ارگانیک روسیه، توانستند از غدد بزاقی مارِ افعیِ برمه ای که تنها در ویتنام یافت می شود، سموم منحصر به فردی را بدست آورند.

یوری اوتکین، رئیس آزمایشگاه موسسه شیمی بیوارگانیک آکادمی علوم روسیه می گوید: ˈدر طول مطالعه بر روی زهر افعی برمه ای که یک مار بسیار نادر و توسط همکاران ویتنامی به ما اهدا شده بود، توانستیم ترکیب یک پپتید و یا یک سم را شناسایی کنیم. این ماده به صورت انتخابی، انتقال تکانه ها و یا همان پالس های عصبی را، از اعصاب به عضلات، بلوکه می کندˈ.

برای اینکه اثربخشی تحقیقات دانشمندان روسی اثبات شود، از قورباغه های آفریقایی استفاده شد. آنها این ماده را بر روی رسپتور تخم نابالغ این حیوانِ دوزیست، کاشته و سپس واکنش آن را نسبت به اجزای سازنده زهر، مشاهده کردند. در یکی از این آزمایشات متوجه شدند که پپتید کاملا عضلات را شل و آرام کرده است. یک آزمایش دیگر نیز بر روی موش آزمایشگاهی، این فرضیه را تقویت کرده است.

به عقیده دانشمندان، این پپتید می تواند به عنوان یک ماده ضد پیری مفید باشد. عامل ظهور چین و چروک، عضلات صورت است. اگر بتوان آنها را شل کرد، پدیداری چین و چروک به تعویق می افتد.

ایگور کاشِواروف، مدیر آزمایشگاه موسسه شیمی بیو ارگانیک آکادمی علوم روسیه می گوید که آنها توانسته اند روش مناسبی را برای استعمال آنها در بدن انسان، بیابند:ˈما این ماده را به صورت پودر و در غلظت مورد نظر به کِرِم، اضافه می کنیم. سپس این کرم فعال شده و چین و چروک صورت را کاهش می دهدˈ.

در حال حاضر تحقیقات پوستی بر روی داوطلبان آغاز شده است. در صورت موفقیت، این نه تنها یک ابزار عالی برای متخصصان زیبایی خواهد شد بلکه بر اساس ترکیبات این سم می توان یک داروی قوی مسکن ایجاد کرد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

 به گفته متخصصان شواهد پزشکی نشان می‌دهد بارداری در زنان مبتلا به ام اس به سقط‌های خود به خودی، مرده‌زایی یا نارسایی‌های مادرزادی منجر نمی‌شود و ابتلای مادر به این بیماری برای جنین خطری ندارد.

 
پزشکان همچنین معتقدند بیشتر علائم بیماری ام اس در طول بارداری به خصوص در سه ماهه سوم آن از بین رفته یا کاهش می‌یابند. در مجموع می‌توان گفت زنان مبتلا به این بیماری می‌توانند بارداری طبیعی داشته باشند.
 
با این حال برخی از زنان مبتلا به ام اس ممکن است دچار مشکلاتی در راه رفتن، عدم کنترل مثانه یا روده، خستگی و حرکت‌های غیرمعمول روده باشند که در طول بارداری شدت می‌یابند اما می‌توان با استفاده از وسایل کمکی همچون ویلچر تا حدودی این مشکلات را کنترل کرد.
 
حدود 30 درصد از زنان مبتلا به این بیماری که پیش‌تر تحت درمان قرار نگرفته‌اند علائم بیماری‌شان سه ماه پس از وضع حمل عود می‌کند اما به ناتوانی طولانی‌مدت آنان منجر نمی‌شود.

 به نقل از مایوکلینیک، داروهای جلوگیری از پیشرفت ام اس نباید در دوران بارداری مصرف شوند و همچنین مصرف آنها برای مادران شیرده مناسب نیست و به همین دلیل زنان مبتلا به ام اس پیش از اقدام به بارداری باید با پزشک مشورت کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

 واژه «زنان خیابانی» سال‌هاست بین مردم رایج شده است.این واژه نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده می‌شود.
 
به گزارش ایسنا، پارسینه در ادامه نوشت: شاید به این دلیل که هنوز دنیا به دست مردان اداره می‌شود و هنوز مردان خود را مجاز می‌دانند که هر کاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند؛ چون مرد هستند.اما با نگاهی حتی بی‌طرفانه با اطراف خود می‌توانیم ردپای پررنگ مردان خیابانی را ببینیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

 

 دانشمندان دریافتند مغز زنان برای انجام چند مسؤولیت ساختاربندی شده و مغزهای مردان، برای انجام یک مسؤولیت منفرد پیچیده سیم‌کشی شده است، چه این مسؤولیت خواندن یک نقشه یا پختن غذا باشد.
 
محققان از مغز 949 زن و مرد جوان در بزرگ‌ترین تحقیق از این دست اسکن گرفتند و با استفاده از تصویربرداری ام آر آی انتشار های‌تک، از ارتباطات موجود بین بخش‌های مختلف مغز آن‌ها نقشه‌برداری کردند.
 
آن‌ها دریافتند زنان دارای اتصالات بسیار بهتری بین سمت راست و چپ مغزشان هستند، در حالی که مردان فعالیت شدیدتری را در درون بخش‌های منفرد مغز و به ویژه مخچه بروز می‌دهند. این بخش مهارت‌های حرکتی آن‌ها را کنترل می‌کند.
 
مردان همچنین دارای اتصالات بهتری بین بخش عقب و جلویی مغزشان هستند که این امر توانایی‌ بهتری به آن‌ها در درک سریع اطلاعات و استفاده فوری از آن برای عملی‌کردن چندین مسؤولیت را می‌دهد.
 
این بدین معناست که آن‌ها در انجام اعمالی مانند یادگرفتن، شناکردن و همچنین پارک‌کردن خودرو بهتر عمل می‌کنند.
 
از سوی دیگر، زنان به طور مثال، در به خاطرآوردن یک چهره بهتر عمل می‌کنند و این به معنای وجود ارتباطات بهتر بین بخش‌های مختلف مغزشان است.
 
این مطالعه ادعای کتاب روانشناسی «مردان مریخی، زنان ونوسی» را تایید می‌کند که بر مبنای آن، زنان و مردان مانند نژادهای بیگانه متفاوت هستند.
 
دکتر راگینی ورما، رهبر ارشد این مطالعه از دانشگاه پنسیلوانیا، و همکارانش 428 مرد و 521 زن بین سنین هشت و 22 سال را مطالعه کردند و دریافتند که مغزهای زنان در اتصال قطعات مختف اطلاعات به یکدیگر بهتر عمل می‌کند.
 
جزئیات این پژوهش در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

برخی مواد غذایی میزان استرس را افزایش می‌دهند و برخی دیگر از میزان استرس فرد می‌کاهند بنابراین لازم است بیمار از رژیم غذایی مناسبی پیروی کند.

با توجه به این‌که استرس در شرایط امروزی و نوع شهرنشینی با زندگی افراد به نوعی درگیر شده، لازم است از طریق رژیم غذایی مناسب به کنترل این مشکل بپردازیم. در صورتی که بیمار نتواند بر فشار روحی ایجاد شده غلبه کند، استرس در آینده زمینه ساز بیماری‌های دیگری در فرد می‌شود یکی از راه‌های کنترل استرس، تغذیه مناسب است.
 توصیه می‌شود مایعات به صورت مکرر استفاده شود زیرا مایعات به خصوص آب نقش مهمی در تنظیم سیستم عصبی دارد.
  تقریبا 60 تا 65 درصد بدن افراد بزرگ‌سال را آب تشکیل می‌دهد و بسیاری از فعالیت‌های سلولی و برون سلولی توسط مصرف آب در بدن تنظیم می‌شود. برای کاهش استرس، آب زیاد بنوشیم زیرا مایعات نقش مهمی در کنترل استرس دارند.
  برای نمونه غذاهای دریایی ماهی و میگو موجب کاهش استرس می‌شود و هم‌چنین انواع میوه‌ها، سبزیجات به خصوص مغزهای آجیل در صورتی که بدون نمک و خام باشند نیز در کاهش موثر هستند. گوشت پرندگان مانند مرغ، غاز و اردک به کم شدن استرس کمک می‌کند.
  یکی از علل مهم مصرف این دسته از مواد غذایی، وجود مایعات فراوان در سبزی و میوه است زیرا آب موجود در کاهو حتی بیشتر از آبی است که در شیر وجود دارد.
نوشیدن آب موجب آرامش در فرد می‌شود و حتی تنوع رنگ در میوه‌ها و سبزیجات نیز در انسان نشاط ایجاد می‌کند که همین عامل در کاهش استرس موثر است.
  تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین B6 موز به کاهش استرس کمک می‌کند و موز حاوی ترکیبات مفیدی است که استرس را کم می‌کند.
 متاسفانه غلات در بیشتر موارد تصفیه شده مصرف می‌شود، در نتیجه این دسته به اندازه کافی در رژیم غذایی وجود ندارد و هم‌چنین حبوبات نیز در کاهش استرس نقش مهمی دارند.
  مصرف گوشت سفید به دلیل پروتئین و اسیدهای چرب به خصوص امگا سه می‌تواند خلق و خوی افراد را بهبود بخشد،  هفته ای دو بار ماهی مصرف شود، همچنین بهتر است غذاهای دریایی همراه با سبزیجات به خصوص ترخون و ریحان مصرف شوند.
 کنترل نمک، قندهای ساده و تصفیه شده، شکر، شیرینی مربا، نوشابه، آب میوه‌های صنعتی، چربی‌هایی که حرارت دیده‌اند و کافئین موجود در نوشابه و قهوه موجب کنترل استرس می‌شود. غذاهای فست‌فود هم در افزایش استرس نقش مهمی دارند بنابراین لازم است که مصرف این دسته از گروه غذایی را کاهش و حتی حذف کنیم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

سال‌هاست که حیات ارومیه به خطر افتاده و جلوی چشم فلامینگوها و پرنده‌های مهاجری که روزی این دریاچه را خانه خود می‌دانستند، جان می‌دهد.

به گزارش روزنامه ایران، سال‌ها پیش مدرسه که می‌رفتیم در کتاب جغرافیا می‌خواندیم «دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب‌شور دنیا است»؛ آن وقت‌ها می‌گفتند دریاچه ارومیه آنقدر شور است که کسی در آن غرق نمی‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

دانشمندان در حال نزدیک شدن به تولید قرص های ضدبارداری برای مصرف مردان هستند.
 بی بی سی نوشت: به نظر می رسد ظهور قرص های ضدبارداری برای مصرف مردان، نزدیک است. با استفاده از این قرص ها توسط مردان، پس از رابطه جنسی، زنان طرف رابطه، باردار نمی شوند.

دانشمندانی از استرالیا به این اختراع رسیده اند که بر اساس آن اسپرم ها از محل تراکم خود خارج نخواهد شد.
در آزمایش های انجام شده بر روی موش های آزمایشی مشخص شده این داروی جدید برخلاف دیگر داروها، با عوارض همراه نخواهند شد. همچنین این قرص ها در عملکرد جنسی مردان، مشکلی ایجاد نمی کند.

پیش بینی می شود تولید کامل این دارو حدود 10 سال طول بکشد.

برخی از داروهای مشابه برای جلوگیری از بارداری که توسط مردان استفاده می شدند می توانست منجر به عقیم شدن یا تغییرات دائمی در قدرت جنسی مردان شود.

البته قرص های جدید پس از مصرف در موش های آزمایشگاهی باعث شده اند کاهش اندکی در فشار خون به وجود بیاید. در این شیوه، اعمال تغییرات ژنتیکی در موش ها امکان خارج شدن اسپرم از مجرای دفران از بین می رود.

قرص ضد بارداری خوراکی به گروهی از داروهای خوراکی به شکل قرص گفته می‌شود که برای پیشگیری از بارداری مصرف می‌شوند. این داروها از پرکاربردترین روشهای پیشگیری از حاملگی در سراسر جهان می‌باشند و نقشی انقلابی در جامعه انسانی داشته‌اند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٧

مطالعات نشان داده است افراد به طور طبیعی روزانه بیش از 100 تار مو از دست می‌دهند، اما ریزش بیش از اندازه آن به دلیل رژیم غذایی ناسالم، استرس و یا حتی به دلیل ژنتیکی است.

 
محققان هندی اظهار کردند: افراد به جای درمان‌های شیمیایی می‌توانند از روش‌های طبیعی ذیل برای درمان این عارضه استفاده کنند:
 
- سیر و پیاز در کاهش ریزش مو موثر هستند.
 
- ماساژ دادن پوست سر به مدت چند دقیقه در روز در کاهش این عارضه موثر است. این عمل باعث تحریک گردش خون می‌شود و به فعال و سالم نگه داشتن فولیکول‌ها کمک می‌کند.
 
- پوست سر خود را با استفاده از چند قطره از روغن‌های خردل، کنجد و یا بادام ماساژ دهید.
 
- شست‌وشو با مواردی مانند آب سیر، پیاز و یا زنجبیل و ماندن آن بر روی سر برای چند ساعت و یا به مدت یک شب و سپس شست‌وشو با آب در کاهش ریزش مو بسیار موثر است.
 
- شست‌وشو با آب ولرم نیز مانع از ریزش مو می‌شود.
 
- همچنین استرس را در خود کاهش دهید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٧

 افسردگی فصلی یا SAD اختلالی است که هنگام شروع فصول نیمه دوم سال به دلیل کاهش نور آفتاب و عدم تطابق ساعت بیولوژیکی بدن با شرایط در برخی افراد بروز می‌کند،  افسردگی فصلی به دلیل ترشح هورمون "ملاتونین" است.

  این هورمون در تاریکی و هنگام خواب، بیشترین میزان ترشح را دارد،  به دلیل افزایش میزان طول مدت شب‌ها در پاییز و زمستان، میزان ترشح این هورمون در بدن افزایش می‌یابد.
شایع‌ترین علامت افسردگی فصلی "خستگی بدون دلیل" است،کمبود انرژی در طول روز و افزایش نیاز به خواب در کنار عدم تمرکز و گرایش به سکوت و تنهایی از دیگر علائم افسردگی‌های فصلی می باشد افزایش اشتها و به تبع آن افزایش وزن را از نتایج افسردگی فصلی است. توصیه می‌شود با رعایت رژیم غذایی مناسب حاوی مقادیر کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی در حفظ بیشتر انرژی بدن خود تلاش کنند.
 نور درمانی می تواند از ترشح بیش از حد ملاتونین در بدن جلوگیری کند، لذا افراد با قرار گرفتن در روشنایی بیشتر در این ایام سال می‌توانند تا حد زیادی از بروز افسردگی فصلی جلوگیری کنند.
 روزهای ابری یکی از مستعدترین زمان‌ها برای بروز این اختلال است،  با انجام حداقل 30 دقیقه ورزش در روز و پیاده‌روی در هوای آزاد و در نهایت شرکت در گروه‌های دوستی با حضور در طبیعت می توان از بروز افسردگی فصلی جلوگیری کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٦

گاهی هم گفت‌وگوهای جدی‌مان به کشمکش تبدیل شده و اوضاع را خراب‌تر از آنچه هست می‌کند. ناگهان به خود می‌آییم و می‌بینیم دسترنج آموزش‌های رفتاری و انضباطی ما روی او نتیجه‌ای عکس داشته است، خسته و درمانده می‌شویم و فکر می‌کنیم حالا چه باید کرد؟

لازم است بعضی وقت‌ها والدین و بزرگ‌ترها مهارت‌های تربیتی خود را بالا ببرند و اشتباهات مهم خود را بشناسند. این نوشتار برخی اشتباهات رفتاری و واکنشی را که از والدین سر می‌زند، متذکر می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٦

امی وان ایدن یکی از ناشرین امریکایی، مرگ پل والکر بر اثر تصادف در ساعات ظهر به وقت امریکا را تصدیق کرد. ولی توضیحات بیشتری ارائه ننمود. کلانتر منطقه ای لوس آنجلس ابراز داشت که در این تصادف دو تن جان خود را از دست داده اند. پل والکر در صندلی کنار راننده نشسته بوده است. شاهدین امر ابراز داشتند که راننده کنترل ماشین را که مارک پورشه بوده است، از دست داده و پس از آن اتومبیل آتش گرفته است و اتومبیل در مدت کوتاهی به شکل آهن پاره درامده است.

هنرپیشه مشهور که از سال ۲۰۰۱ تاکنون در ۵ فیلم مختلف "سریع و خشمگین" بازی کرده بود، در هفتمین فیلم از این سری که هم اکنون در حال فیلمبرداری بود نیز ایفای نقش میکرد.

گفتنی است فیلمبرداری سری هفتم از فیلم "سریع و خشمگین"، به دلیل روزهای شکرگزاری تعطیل شده بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٥

 

دانشمندان توانسته‌اند واکسنی را کشف کنند که این واکسن قادر است جلوی اضافه وزن در بزرگسالی را بگیرد.
این واکسن با تعدیل هورمون‌های بدن از جلوی چاقی بیش از حد و لاغری مفرط را می‌گیرد و کمک می‌کند تا بدن وزن ثابت و پایداری داشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد دانشمندان با انجام آزمایشاتی روی 1700 داوطلب زن و مرد دریافتند هنگامی که این واکسن به بدن تزریق می‌شود بافت‌ها و چربی بدن کمتر انباشته و تجمع می‌شوند و این واکسن قادر است سوخت و ساز را بالا ببرد و مانع از تجمع چربی در بدن شود.
گفتنی‌ است؛ دانشمندان امیدوارند تا با پیشرفت این واکسن بتوانند آن را از همان سنین کودکی به کودکان تزریق کنند تا در بزرگسالی دچار اضافه وزن نشوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٥

 تحقیقات نشان می دهد که استفاده از لامپهای کم مصرف باعث بروز بیماریهای روحی و روانی وهمچنین سرطان سینه و پروستات در افراد می شود.

لامپهای موجود در بازار که برای مصارف خانگی به کار می روند به دو دسته مهتابی (فلورسنت) و آفتابی تقسیم می شوند. در بین این دو لامپ که تا چند وقت پیش به طور فراوان استفاده می شد لامپهای دیگری به نام کم مصرف به بازار عرضه شد که به خاطر مصرف کم مورد استقبال قرار گرفت .
متاسفانه اینگونه لامپها علاوه بر مشکلات فنی مانند تاخیر در روشن شدن بعد از زدن کلید ، انتشار گاز گلخانه ای، کاهش قدرت نوردهی با گذشت زمان، ایجاد رنگ پریدگی در وسایلی که حساس به اشعه یو وی هستند مثل پارچه و فرش و ... برای سلامتی انسانها بدلیل انتشار اشعه ماورای بنفش عوارض روحی و روانی ایجاد می کنند .
 عوارض روحی و روانی لامپهای کم مصرف عبارتند از افسردگی، احساس خستگی و به خاطر کاهش ملاتونین باعث بروز سرطانهای سینه و پروستات می شود.
بعداز پایان عمر اینگونه لامپها از بین بردن آنها نیز دارای خطر انتشار جیوه و مواد سمی است به همین دلیل توصیه می شود که افراد به مدت زیادی در پرتو نور این لامپها قرار نگیرند چرا که سردردهای ناشی از خستگی، احساس تهوع و انواع مختلف اضطراب دلایل وجود این لامپها درمنزل است.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٥

اهواز - ایرنا - آلودگی رودخانه کارون یک دهه است که بر سر زبان ها افتاده اما بحث شوری آن در دو سه سال اخیر مطرح و عوامل مختلفی باعث شده این رودخانه طعم نمک به خود بگیرد که نه تنها کام این رودخانه که مذاق خوزستانی ها را تلخ کرده است.

  گنبدهای نمکی سد گتوند، برداشت های بی رویه آب توسط کشاورزان،

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱٥

دانشمندان در آلمان موفق به توالی‌دادن قدیمی‌ترین «دی ان ای»(DNA) جهان شدند.
 با استفاده از تکنیک‌های جدید برای اشتقاق و مطالعه دی ان ای باستانی، محققان «موسسه نسب‌شناسی تکاملی ماکس‌پلانک» در آلمان، توالی ژنوم میتوکندری تقریبا کامل یک نماینده 400 هزار ساله «هومو» از غار «سیما دو لویس هویسوس» را تعیین کردند. این مکان یک غار منحصر‌به‌فرد در شمال اسپانیا است.

آن‌ها دریافتند این ژنوم با ژنوم میتوکندری دنیسوان‌ها مرتبط است. این موجودات یکی از خویشاوندان منقرض‌شده نئانتردال‌ها در آسیا هستند.

«سیما دو لس هویسوس»، غاری در شمال اسپانیا است که بزرگ‌ترین مجموعه فسیل‌های «هومینین پلیستوسن میانه» را در خود جای داده است.

این فسیل‌ها شامل دست کم 28 اسکلت هستند که طی بیش از دو دهه توسط تیمی اسپانیایی از دیرینه‌شناسان و به رهبری خوان لوئیس-آرزوآگا حفاری و جمع‌آوری شده‌اند.

این فسیل‌ها به عنوان Homo heidelbergensis گروهبندی می‌شوند، اما حامل ویژگی‌های نوعی نئانتردال‌ها نیز هستند و تاکنون امکان مطالعه دی ان ای این «هومینین‌»های منحصر‌به‌فرد وجود نداشت.

ماتیاس مایر و تیمش از موسسه ماکس‌پلانک تکنیک‌های جدیدی را برای بازیابی و توالی‌دادن دی ان ای باستانی تخریب‌شده طراحی کرده‌اند.

آن‌ها سپس به تیم خوان-لوئیس آرزوآگا ملحق شدند و این تکنیک‌ها را به موجود غارنشینی از سیما دو لس هویسوس اعمال کردند.

پس از این موفقیت، محققان دو گرم پودر را از استخوان ران این هومینین جمع‌آوری کردند. در مرحله بعد، آن‌ها دی ان ای این پودر را اشتقاق کردند و ژنوم میتوکندری یا mtDNA را توالی دادند.

میتوکندری بخش کوچکی از ژنوم است که در طول خط مادرانه منتقل می‌شود و در بسیاری از المثنی‌های هر سلول رخ می‌دهد.

محققان سپس این دی ان ای باستانی میتوکندری را با نئانتردال‌ها, دنیسوان‌ها، انسان‌های امروزی و میمون‌ها مقایسه کردند.

ک

با استفاده از جهش‌های گم‌شده در توالی‌های دی ان ای قدیمی، آن‌ها محاسبه کردند که هومینین غار سیما بیش از 400 هزار سال پیش زندگی کرده است.

آن‌ها همچنین دریافتند این هومینین دارای جد مشترکی با دنیسوان‌های 700 هزار ساله بوده است. دنیسوان‌ها گروه باستانی منقرض‌شده‌ مرتبط با نئانتردال‌ها در آسیا بوده‌اند.

ماتیاس مایر در این باره گفت: این واقعیت که mtDNA هومینین سیما دو لس هویسوس دارای جد مشترک با یک دنیسوان و نه میتوکندری نئانتردال است، غیرمنتظره بود، زیرا بقایای اسکلتی آن‌ ویژگی‌های مشتق‌شده از نئانتردال‌ها‌ را حمل می‌کند.

وی در ادامه افزود: هم‌اکنون می‌توانیم دی ان ای اجداد انسانی را که صدها هزار سال عمر دارند، مطالعه کنیم. این امر رویکردهایی را برای بررسی ژن‌های اجداد نئانتردال و دنیسوان‌ها پیش رو می‌گذارد که بسیار هیجان‌انگیز است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۱

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۱
اکونومیست در تازه ترین شماره خود با انتشار گزارشی درباره‌ی اعتیاد در ایران ، این کشور را دارای بالاترین شاخص اعتیاد در جهان اعلام کرد و نوشت: "طبق آماری که خود ایران منتشر کرده است، 2 میلیون از 75 میلیون ایرانی‌ در بند اعتیاد گرفتارند."

 البته لازم به ذکر است که قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر آخرین آمار اعتیاد در کشور را  یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام کرده است.

 اکونومیست افزوده است: "این بالاترین شاخص اعتیاد در جهان است. اما اکثر کارشناسان، آمار واقعی‌ را بالاتر از اینها تخمین می‌زنند." به گزارش این هفته نامه، ایران همیشه با معضل معتادین دست به گریبان بوده است. یکی‌ از دلایل آن مرز طولانی‌ با بزرگترین تولیدکننده‌ی تریاک در جهان یعنی‌ افغانستان است. حساسیت دولت بر مشروبات الکلی باعث شده تا تریاک و مشتقات آن‌ به نظر در دسترس‌تر و کم خطرتر بیایند.

 اکونومیست در این گزارش به برگزاری کلاسهای آموزشی تولید مواد مخدر شیشه و کریستال در ایران اشاره کرده و نوشت: "سال گذشته یکی‌ از نمایندگان مجلس خواستار مقابله با سالن‌های آرایش مو و زیبایی شد که مشتقات کریستال را به خانم‌ها می‌دادند بدون اینکه برخی‌ از آنها این دارو را بشناسند. بر طبق یک گزارش دوره‌های آموزشی تولید کریستال و شیشه در منزل در حدود 200 تا 300هزار تومان قیمت هستند."

 گزارش می افزاید: "اگر رییس جمهور جدید ایران بتواند به وعده خود برای کاهش بیکاری جوانان و ترمیم اقتصاد بیمار ایران جامه عمل بپوشاند، شاید بتواند مانع این شود که نسلی از ایرانیان به وجود آید که شاید آلوده‌ترین در جهان باشد."

 البته ایران یکی‌ از فعال‌ترین کشورها با سیاست‌های پیشرو برای مقابله با این معضل است. این سیاست‌ها شامل کلینیک‌های معتادین و بنیاد‌های خیریه و برنامه‌هایی برای مبادله سرنگ هستند. علاوه بر این با فروشندگان مواد مخدر هم به شدت برخورد می‌شود. در طی ٣٠ سال اخیر صدها قاچاقچی اعدام شده‌اند و هزاران پلیس در مبارزه با قچاقچیان به شهادت رسیده اند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۱
پژوهشگران به تازگی دریافته اند که فرستادن اس ام اس می تواند علاوه بر ایجاد خواب آلودگی باعث افت نمرات درسی در دانشجویان شود.

اکثر دانشجویان و دانش آموزان از تلفن همراه  خود برای فرستادن پیام کوتاه استفاده می کنند و به دلیل ایجاد نوعی مقاله ی نوشتاری گاهی اوقات ساعت های زیادی را صرف فرستادن پیام کوتاه می کنند.

گفتنی است: به ویژه فرستادن پیام کوتاه در شب ها و هنگام خواب باعث بی خوابی در افراد می شود  و در نتیجه مانع از ایجاد تمرکز و دقت در فردای آن روز به هنگام تحصیل و درس خواندن می شود.

 بررسی ها نشان می دهد: خود اس ام اس ها نیز  بنابه موضوع و یا سختی و گرامر متن نوشته شده می توانند باعث ایجاد حالاتی مانند استرس، کم شدن اعتماد به نفس، فرسودگی درسی و تحصیلی و حتی قدمیان دوستان می شوند.پزشکان به افرادی که به ویژه به فرستادن پیام کوتاه اعتیاد دارند توصیه می کنند تا تعداد محدودی پیام کوتاه در روز برای خود در نظر بگیرند و حتما شب ها تلفن همراه خود را خاموش کنند و یا لااقل آن را در فاصله ی طولانی از تخت خود قرار دهند تا خوابی عمیق داشته باشند و به این ترتیب فرد با انرژی و توان بیشتری به فعالیت های روز مره خود بپردازند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۱
 

 کاهش ترشح بزاق و خشکی یکی از عوارض جانبی مصرف بسیاری از داروها؛ مانند داروهای ضد فشار خون یا بیماری ها؛مانند دیابت یا درمان های پزشکی؛ مانند رادیوتراپی است.

 خشکی دهان در این افراد زمینه را برای بروز پوسیدگی های گسترده در سطح تمامی دندان ها فراهم می کند. اما جویدن آدامس می تواند موجب تحریک ترشح بزاق و کاهش خطر پوسیدگی دندان در این افراد شود. ولی جویدن مداوم آدامس هم برای کاهش خطر پوسیدگی کفایت نمی کند و این افراد ملزم به رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان و مراجعه دائم به دندانپزشک هستند.براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس، جویدن آدامس در هنگام استرس، احساس بهتری را به شخص می‌دهد و توصیه می‌شود که در زمان استرس و فشار‌های روحی از آدامس استفاده کنید‌‌. هنگامی که عصبی هستید سعی کنید آدامس بجوید چرا که این کار شما را آماده برای جویدنی سخت و شدید می‌کند و در نتیجه این کار می‌تواند فک شما را زود خسته کند‌‌.

 جویدن خیلی سخت باعث چاقی و درد و سوزش در ناحیه آرواره می‌شود‌. همچنین می‌تواند عارضه‌ای را با نامTMJ به وجود بیاورد‌‌. این حالت باعث درد در ناحیه سر و گردن می‌شود و باز و بسته کردن آرواره را با مشکل مواجه می‌کند‌‌. اگر شما هر کدام از این علائم را در خود مشاهده کردید چند روزی را به آرواره خود استراحت بدهید و از جویدن آدامس پرهیز کنید، در صورتی که علائم از بین نرفت حتما با پزشک خود مشورت کنید‌‌.

 مضرات آدامس

بدی‌های آدامس هم کم نیست و گاهی خواص خوب جویدن آدامس هم ممکن است درخصوص برخی افراد نتیجه عکس داشته باشد‌‌. مثلا استفاده از برخی خمیر دندان‌ها و برخی آدامس‌ها بیش از خرابی دندان‌ها، موجب انتقال و حفظ باکتری‌هایی می‌شوند که عفونت ایجاد شده توسط آن باکتری‌ها در بدن، نهایتاً موجب ایجاد یا تشدید بیماری‌های قلبی می‌شود‌‌. جویدن برخی آدامس‌ها، موجب افت فشار خون مینیمم و افزایش ضربان قلب در بیماران قلبی شده و احتمال خطر را در آنان افزایش می‌دهد‌‌.  گاهی جویدن آدامس‌های شیرین شده با برخی شیرین‌کننده‌ها موجب بروز واکنش‌های حساسیتی در برخی افراد می‌شود‌. ضمناً محققان اعلام کرده‌اند که جویدن آدامس در بعضی افراد حساس و مستعد، موجب تحریک دستگاه گوارش می‌شود‌. به علاوه مطالعه دیگر، مؤید بالا رفتن احتمال خطر سرطان زبان در کسانی بود که آدامس‌هایی با طعم دارچین، زیاد جویده بودند‌‌.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۱
 رنگ‌پردازی و نور از مهم‌ترین موارد داشتن یک خانهٔ شاد و با نشاط است که صمیمیت میان اعضای خانواده را بیشتر می‌کند.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد، نور‌پردازی در خانه باعث دوستی در خانه شود، حتی دانشمندان و روانشناسان در جدید‌ترین پژوهش‌های خود دریافته‌اند که نور در وقت‌های شام و ناهار بسیار اهمیت دارد.  گفتنی است، نور‌پردازی خستگی و افسردگی را از خانواده‌ها دور می‌کند و لوسترهایی که از چند رنگ مختلف ساخته شده‌اند باعث دور کردن امواج منفی از خانه می‌شود.

 نمونه هایی از تاثیر رنگها در خانه:

رنگ قهوه‌ای گرمی، آسایش، خونسردی، ایمنی، اطمینان، پایداری،همزمان‌بودن، در‌ برداشتن و خاکی بودن را می‌رساند. قهوه‌ای نشانه زمین، طبیعت خاکی، هوش، فشردگی، استحکام، غنی بودن، آرامش و محافظه کار بودن است.

 رنگ مشکی نشان‌دهنده سوگواری، بیماری، تاریکی، پیچیدگی، سردی، دوری، خستگی و راز است و برای ایجاد ترس، وحشت و تهدید هم به کار می‌رود.

 در یک طرح یکنواخت و کسل‌کننده کافیست چند کوسن نارنجی کم‌رنگ را جاهای مختلف قرار دهید و فضا را روشن کنید یا چند گل نارنجی را داخل گلدان گذاشته، روحی تازه به اتاق دهید.

 آبی رنگی است تسکین دهنده که سلامتی و آرامش به همراه دارد. هرچه رنگ آن روشنتر باشد، بهتر است.در درمان کلی بیماری هایی مانند تب، تشنج و مشکلات تنفسی بسیار تاثیر گذار است. آبی بهترین رنگ برای اتاق خواب است. اگر این رنگ را دوست ندارید در کنار آن قرمز را بکار برید تا تعادل ایجاد شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۱

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، پروتئین cyclin D1 که به تکثیر سلول در چرخه سلولی کمک می‌کند، واسطه‌ای برای پردازش و تولید میکرو آر‌ان‌ای (miRNA) بالغ است.

  محققان دانشگاه توماس جفرسون در تحقیقات خود دریافتند، پروتئین cyclin D1 علاوه بر دخالت در بروز سرطان، عملکرد ژنوم غیرپروتئینی کدگذاری شده را نیز کنترل می‌کند.

 ژنوم غیر کدگذاری، بسیاری از ژنومهای انسان را تشکیل داده و برخلاف ژنومهای کدگذاری شده، بین گونه‌های مختلف متفاوت هستند.

«ریچارد پستل» محقق ارشد این مطالعه و مدیر مرکز سرطان کیمبل در دانشگاه توماس جفرسون تأکید کرد: پروتئین cyclin D1 علاوه بر نقش مهم در تنظیم چرخه سلولی، با تحریک پروتئین «دایسر» به افزایش تولید میکرو آر‌ان‌ای بالغ نیز کمک می‌کند.دایسر (Dicer) پروتئینی است که ساختارهای غیرفعال میکرو آر‌ان‌ای را به شکل استاندارد فعال تبدیل می‌کند.محققان در تحقیق قبلی نشان داده بودند که پروتئین cyclin D1، ژنومهای کدگذاری نشده را تنظیم کرده و ژنهای کدگذاری شده نیز بیان ژنی cyclin D1 را تنظیم می‌کنند.در مطالعه اخیر، محققان بدنبال بررسی مکانیسمی بودند که بوسیله آن پروتئین cyclin D1، سیر تکامل miRNA کدگذاری نشده را تنظیم می‌کند.

 محققان با استفاده از «آنتی‌سنس آران‌ای(asRNA)» برای نخستین بار نقش این پروتئین را در رشد تومور سرطان پستان در بدن نشان دادند.یافته‌های جدید دانشمندان از این ایده حمایت می‌کند که پروتئین‌های عامل بروز سرطان مانند cyclin D1، فرآیند گسترش سرطان را از طریق میکرو آر‌ان‌ای کنترل می‌کنند.بر این اساس، سلولهای فاقد این پروتئین، میزان کمتری پروتئین پردازشگر میکرو آر‌ان‌ای(دایسر)تولید می‌کنند و در این حالت سطوح میکرو آر‌ان‌ای بالغ کاهش پیدا می‌کند.

 نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٩/۱۱