مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩

متخصصان تاکید دارند که مصرف میان وعده‌های غذایی یا اسنکهای شور منجر به بروز نشانه‌های آسم در کودکان می‌شود. متخصصان دانشگاه هاروکوپیو در آتن با مطالعات خود پی بردند که خوردن سه میان وعده غذایی شور طی هفته، امکان بروز نشانه‌های آسم را در کودکان تا 8/4 درصد افزایش می‌دهد.در صورتی که این دسته از کودکان طی روز بیش از دو ساعت وقت خود را به تماشای تلویزیون و انجام بازی‌های رایانه‌ای اختصاص دهند، امکان بروز چنین پدیده‌ای افزایش پیدا می‌کند.از سوی دیگر، بر اساس نتایج پژوهشی مشابه که در مجله American Dietetic Association منتشر شد، برخورداری کودکان از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان، سبزی، میوه، حبوبات و روغن زیتون است، نتایج کاملا معکوسی در بردارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩

متخصصان علوم پزشکی و ارتوپد در آمریکا در یک بازبینی جدید تخصصی اعلام کردند: خطر شکستگی‌های استخوانی در بیماران آلوده به ویروس اچ آی وی 60 درصد بیشتر است.  دکتر استفان گرینسپون متخصص بیمارستان دولتی ماساچوست و دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در بوستون در این باره خاطرنشان ساخت: مطالعات 11 ساله روی بیش از 8500 فرد آلوده به ویروس ایدز و دو میلیون فرد سالم در گروه کنترل نشان داده است که خطر بروز شکستگی‌های استخوانی به ویژه از ناحیه لگن و ستون فقرات در بین زنان و مردان آلوده به ویروس اچ آی وی بالا است که این خطر با بالا رفتن سن بیشتر می‌شود.به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، بنابراین آزمایشات متخصصان نتیجه گیری کردند که نرخ شکستگی‌های استخوانی در افراد آلوده به ویروس ایدز بسیار بیشتر است.به گفته دکتر گرینسپون، این خطر در زنان آلوده به ویروس اچ آی وی به ویژه پس از دوران یائسگی بسیار بیشتر خواهد شد.این متخصصان در مطالعات بعدی خود بررسی خواهند کرد که آیا این ویروس به تنهایی می‌تواند عامل تشدید شکستگی استخوانی باشد یا عوامل متابولیسمی دیگری نیز در این زمینه نقش دارند.جزئیات این بررسی در مجله غدد درون ریزشناسی و متابولسم به چاپ رسیده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
همه والدین آرزو دارند که بهترین پدر و مادر باشند،اما به راستی چکونه این ممکن است؟ پدر یا مادری که هم می‌توانند فرزندان‌شان را بخوبی تربیت ‌کنند و خوب و بد را به آنها بیاموزند و هم رابطه‌ای دوستانه و موفق با آنها برقرار ‌کنند.

ارتباط والدین و فرزندان

چگونه می توان بر همه سختیها و مشکلات زندگی غلبه کرد و در عین حال با فرزندان نیز با نرمش و خونسردی برخورد کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
 
گمان می کنیم باید به همه درخواست های دیگران پاسخ مثبت دهیم تا بتوانیم آنها را در کنار خودمان داشته باشیم و رضایتشان را جلب کنیم اما چنین تصوری، کاملا اشتباه است. همه ما در رأس هرم ارتباطتمان، باید «خود» را ببینیم.

انسان اجتماعی نیازمند ارتباط اجتماعی است و برای ارتباط خوب و موثر باید قابلیت های خود را افزایش دهد اما گاهی افراد در معرض تقاضاهای غیرموجه قرار می گیرند و پاسخ «نه»، یکی از بهترین روش های مقابله با درخواست غیرمنطقی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩

‌۸۵ درصد سردردها بدون علت هستند. این سردردها به اعصاب، شرایط محیطی، برخوردها و کلاً‌ روان فرد بستگی دارند و بیشتر این سردردها زودگذر نیم‌ساعته تا یک ساعته هستند و خود به خود خوب می‌شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩

گیاه زنجبیل مزاج گرمی دارد و دارویی بسیار مفید برای اصلاح عملکرد سلولهای بدن است.این گیاه دارویی ضد درد و سرماخوردگی و لاغرکننده است.

زنجبیل در بهبود فرآیندهای داخل سلولی بسیار مؤثر است و بسیاری از بیماری ها را که به اختلال عملکرد سلولها بر اثر کمبود انرژی کافی به وجود می‌آیند، برطرف می کند.
خواص درمانی زنجبیل شامل ضد تهوع (به خصوص تهوع حاملگی)، ضد درد (بخصوص دندان درد)،،صد سرماخوردگی، مقوی قلب، لاغر کننده (متعادل کننده، یعنی افرادی که دارای اضافه وزن هستند متعادل می‌شوند و افراد لاغر نیز متعادل می شوند)،ضد لخته شدن خون و کم کردن خطر سکته قلبی و مغزی است.
این گیاه همچنین ضد باکتری و ضد ویروس (به علت تقویت سیستم ایمنی بدن)، آنتی اکسیدان،ضد سرفه، ضد کبد چرب، ضد التهاب و ورم سلولی،ضد اسپاسم عضلانی (مصرف خوراکی و موضعی)، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، ضد نفخ و گازهای روده‌ای است و باعث افزایش ترشح اسید و آنزیم های مفید معده‌ای برای هضم غذاها می‌شود.
خواص دیگر زنجبیل پایین آورنده کلسترول و تری گلیسرید خون، پایین آورنده قند خون، ضد سکته های مغزی و قلبی، ضد آلزایمر و درمان کننده آْسم،ام اس و آرتروز مفصلی است.
اگر زنجبیل پودر شده خیلی مانده و کهنه باشد دیگر بو و خاصیت اصلی خود را نخواهد داشت پس باید زنجبیل را به صورت تازه تهیه و استفاده کنیم تا اثرات معجزه آسای آن را ببینیم زنجبیل را می توان در تمام خوراکی ها (چه به صورت گیاه و چه پودر) استفاده کرد گاهی هم به صورت دمجوش با خرما و عسل و گاهی هم به صورت شربت مصرف کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
 
  

پژوهش‌های یک گروه پزشکی آلمانی نشان می‌دهد که برنامه‌های فشرده‌ی دیدار دوستان، ورزش و تفریح، "تنیدگی مثبت” ایجاد می‌کند و در نتیجه سیستم دفاعی بدن را برای مقابله با بیماری‌های گوناگون مجهز‌تر می‌سازد.


 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩

والدین اولین الگوی فرزندان خود هستند و تصویر دهنی کودک از مادر و پدرش نقش بسیار مهمی در رشد شخصیتی و استحکام شخصیت کودک دارد چنانچه والدین از خصوصیات برجسته و ویژه برخوردار باشند می توانند تأثیر مثبت و خوشایندی داشته باشند.
والدین با خصوصیات پائین اخلاقی و انواع ضعف ها می توانند فرزندان خود را بسیار شکننده بار بیاورند پس طبیعی است که فرزندان پسر یا دختر با داشتن پدر یا مادری معتاد که وظایف پدری و مادری خود را نمی تواند انجام دهد احساس ضعف و ناراحتی نماید و در دوران نوجوانی و جوانی در برابر سختی ها و خشونت جامع احساس رنج و مشقت کند و از طرفی پشتوانه لازم برای فایق آمدن به این مشکلات را هم ندارد.

اعتیاد پدر و بیکاری باعث گوشه گیر شدن فرزندان و پرخاشگری آنها می شود.

داشتن رابطه عاطفی و گرم پدر و مادر با فرزندانشان موجب اعتماد به نفس فرزند دختر و پسر خانواده می شود و فقدان این رابطه هم لطمه خود را می تواند به صورت افت تحصیلی و افسردگی و.... نشان دهد بهترین راه برای کمک به این کودکان کمک از مشاوران است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩

عفونت ادراری در کودکان یک بیماری بسیار مهم و شایع است؛ به طوری که 3 تا 5 درصد دختران و 1 درصد پسران عفونت ادراری را تجربه می‌کنند.دکتر زهرا پورنصیری فوق تخصص کلیه کودکان در این‌باره به این وب لاگ می‌گوید: «عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می‌شود. چنانچه عفونت فقط مثانه را درگیر کند «سیستیت» و اگر کلیه را درگیر کند «پیلونفریت» نامیده می‌‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩

گدایی را گروهی سودجو هدایت می کنند و کمک به متکدیان نه تنها خیری برای ما ندارد بلکه سبب ترویج این امر زشت می شود.

فرهنگ کمک به افرادی که به لحاظ مالی ضعیف هستند و توانایی پرداخت مخارج خود را ندارند خوب است اما هر چیزی راه و روش دارد برای مثال ما می توانیم مؤسسات خیریه را برای این امر که در دین مبین اسلام نیز بدان سفارش شده است برگزینیم.
یکی از آسیبها و مسائل مورد توجه هر جامعه پدیده تکدی گری است هرچند علت کشیده شدن بعضی از افراد به تکدی گری فقر و نیاز مالی است ولی در واقع درصد کمی از گدایان از سوی احتیاج به تکدی گری روی می آورند و اکثر تکدی گری ها توسط افراد سودجو هدایت می شود.  ما باید با فرهنگگ سازی درست پدیده کمک به متکدیان را مرمن نموده و باید مؤسسات خیریه را جایگزین آن کنیم. انسان دوستی و کنم به نیازمندان خوب است اما باید روش کمک به افرادی که واقعاً نیاز مالی دارند را بدانیم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
 
  خواب عمیق شبانه می‌تواند با تاثیرات شیمیایی و بیولوژیکی در بدن سلامتی را به ارمغان بیاورد  

کودکان نیاز به نظم غذایی دارند و والدین باید زمان تغذیه آنان را منظم کنند و موضوع وعده‌های غذایی را رعایت کنند تا این بی‌نظمی به بروز اختلال در رشد و نمو کودکان منجر نشود.  زمان خواب مناسب در شرایط بیولوژیکی کودکان تاثیر زیادی دارد،  با غروب آفتاب بیولوژیک بدن شیفت آنزیم‌ها و فعالیت‌ها را تنظیم می‌کند و رشد و نمو در خواب عمیق شبانه محقق می‌شود تنظیم آنزیم‌ها و فعالیت‌های بیولوژیکی بدن لازمه رشد و نمو سم‌زدایی بدن افراد است و نقش آماده‌سازی ذهن برای یادگیری را ایفا می‌کند.

  هر چه ساعت به خواب رفتن کودکان و زنان ساعات دیرتری از شب باشد. افراد فرصت بازسازی و ترمیم در خواب شبانه را از دست می‌دهند وقتی افراد پس از بیدار شدن همچنان احساس می‌کنند نیاز به خواب دارند به علت کسالت میلی به صبحانه خوردن ندارند و این رویه نامناسب تا آخر روز به همراه آنان خواهد بود.

 وعده صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی افراد و به خصوص کودکان در طول روز است،  همه افرادی که فعالیت‌های فکری و فیزیکی دارند لازم است که صبحانه بخورند و هر چه این وعده غذایی پربارتر، متنوع‌تر باشد نشاط بیشتری را در طول روز به دنبال می‌آورد.

 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
 
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران وزارت کشور گفت: از 43 فقره بلایای طبیعی در جهان 33 نوع آن در ایران رخ می دهد که این مساله موجب شده تا ایران به عنوان یکی از 10 کشور بلاخیز جهان به شمار رود.

به گزارش ایرنا، ˈمرتضی اکبرپورˈ روز یکشنبه در نخستین دوره آموزشی مدیریت بحران در محله در قزوین افزود: بنابر آمار رسمی، در 90 سال گذشته، بیش از 200 هزار نفر از مردم کشورمان بر اثر بلایای طبیعی کشته شده اند که از این تعداد حدود 76 درصد بر اثر زلزله، 13 درصد بر اثر سیل و 11 درصد بر اثر سایر بلایای طبیعی بوده است.

وی در ادامه با اشاره به نقش مردم در کاهش خسارات بلایای طبیعی، گفت: مردم در بحران های مختلف ثابت کرده اند که همواره حامی مسوولین هستند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش همگانی جزء لاینفک مدیریت بحران به حساب می آید، اظهارداشت: مدیریت بحران را دولت به تنهایی نمی تواند اداره کند و در این عرصه به حضور و مشارکت مردم نیازمند هستیم.

وی، حضور مردم در حوادث و رفع بحران را محوری دانست و تصریح کرد: حوادث چه طبیعی و چه غیر طبیعی همواره همراه انسان است و با توجه به این موضوع، آموزش امری مهم به شمار می رود.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران وزارت کشور در پایان اظهار امیدواری کرد در خاتمه برنامه پنجم و آغاز برنامه ششم توسعه، مدیریت بحران در کشورمان به مدیریت ریسک تبدیل شود.

نخستین دوره آموزش عمومی مدیریت بحران در محله روز یکشنبه با حضور معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در قزوین آغاز شد.

کاهش خسارت های جانی و مالی، مدیریت و توانمندی مناسب در شرایط بحرانی، افزایش سطح دانش و آگاهی جامعه در خصوص برخورد با شرایط بحرانی و حوادث از اهداف اجرای این دوره است.

کمک های اولیه، زندگی در چادر، بهداشت محیط، بهداشت روانی، امدادرسانی، مقاوم سازی ساختمان، جلوگیری از آتش سوزی و راه ها و چگونگی همکاری مردم با سازمان ها و نهادهای دولتی در هنگام بروز حوادث طبیعی از محورهایی است که در این دوره آموزش داده می شود.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
  
 از نظر محققان فرقی نمی‌کند که به مواد مخدر اعتیاد داشته باشید یا اینکه به خرید کردن معتاد باشید؛ آنها می‌گویند در هر دو حالت شما در مهار کردن میل بیش از حدتان ناتوان هستید و جز ترک اعتیاد راهی پیش رو ندارید. پژوهشگران معتقدند برخی از آدم‌ها هنگام خرید کردن آنچنان احساس رضایتی را تجربه می‌کنند که معتادها هنگام مصرف مواد مخدر آن را تجربه می‌کنند. از نظر آنها چنین مشکلی گاهی وابسته به شرایط است و گاهی ناشی از اختلالات مغزی که آن را به یک بیماری جدی تبدیل می‌کند. اگر شما هم به این درد مبتلا هستید و با هر خیابان گردی، جیب‌تان را خالی می‌کنید، این مطلب را از دست ندهید.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
 
 براساس جدیدترین گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) و مقامات افغانستان، کشت خشخاش در افغانستان به 209 هزار هکتار رسیده که نسبت به سال 2012 میلادی افزایش 36 درصدی را نشان می‌دهد.

  تولید تریاک نیز در این کشور نسبت به سال 2012 میلادی 49 درصد افزایش یافته و به 5.5 هزار تن رسیده است.دفتر مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل و مقامات افغانستان اخطار داده‌اند که این روند می‌تواند به بهداشت، امنیت و توسعه نه تنها درافغانستان بلکه در سطح بین‌المللی تاثیرات منفی داشته باشد.این گزارش می‌افزاید که دو ولایت «بلخ» و «فاریاب» در شمال افغانستان که در سال‌های گذشته به عنوان ولایت‌های خالی از کشت خشخاش معرفی شده بود نیز با رفتن 58 هکتار زیر کشت خشخاش از این فهرست حذف شدند.در این گزارش همچنین تاکید شد تعداد ولایت‌های عاری از کشت خشخاش به 15 ولایت رسیده در حالی که در سال گذشته تعداد آنها 17 ولایت بوده است. این گزارش همچنین می‌افزاید: دولت افغانستان اقدامات لازم را نیز در زمینه جلوگیری از تولید و قاچاق مواد مخدر انجام داده و تاکنون توانسته 10 درصد از تولیدکنندگان داخلی را بازداشت کند. 

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، 89 درصد از کل زمین‌های زیر کشت خشخاش رفته، در 9 ولایت جنوبی و غربی این کشور قرار دارد که از این ولایت‌ها به عنوان ولایت‌های ناامن یاد می‌شود.

 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٩
 محققان با انجام مطالعه ای دریافتندکه می توان با انجام یک آزمایش ساده خون و بدون انجام آزمایش های تهاجمی بیوپسی (نمونه برداری) و تصویربرداری های گران قیمت به وجود سلول های سرطانی سینه در فرد پی برد.

به گزارش  یونایتدپرس،ˈتونی هوˈ از مرکز تحقیقات هوستون به همراه محققانی از موسسه سرطان دانشگاه نیویورک گفتند: مخلوط پروتئین های خونی که به طور آزاد شناور هستند و توسط آنزیم CPN (کربوپپتیداز N ) تولید می شوند می توانند مراحل اولیه ابتلا به سرطان سینه را به طور دقیق در موش ها و گروه کوچکی از انسان های مبتلا نشان دهند.
 
CPN آنزیمی است که پروتئین ها را تغییر می دهد. مطالعات قبلی تنها نشان داده بود که این آنزیم در بیماران مبتلا به سرطان ریه فعال تر است. 
 
این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد CPN در بیماران مبتلا به سرطان سینه نه تنها فعال تر است بلکه در این بیماران میزان بیشتری از این آنزیم وجود دارد. وی خاطرنشان کرد: محققان در این تحقیق فعالیت کاتالیتیک CPN را در زمینه رشد تومور در نمونه های بالینی بیماران مبتلا به سرطان سینه و در الگوی حیوانی بررسی کردند . 
فناوری تشخیص سرطان سینه از روی آزمایش خون هنوز برای عموم در دسترس نیست و به آزمایش های بالینی زیادی در این زمینه نیاز است که انتظار می رود که این آزمایش ها اوایل سال 2014 آغاز شود. 
 
ما سرگرم ابداع یک آزمایش غیر تهاجمی هستیم که بدون انجام بیوپسی (نمونه برداری از بافت) و تصویر برداری های گران قیمت به ما نشان می دهد که در یک بافت چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.
 
این یافته در نشریه Clinical Chemistry منتشر شده است.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٧

به طور کلی دو نوع الگوی گروهبندی دلبستگی بزرگسال مطرح شده است:
1)الگوی سه گروهی دلبستگی بزرگسال هازان و شیور که در بالا توضیح داده شد.
2)الگوهای چهار گروهی دلبستگی بزرگسال که طبق نظر بالبی براساس الگوهای دلبستگی منعکس کننده الگوهای عملی از خود و چهره دلبستگی بنا گردید.
از دیدگاه بارتولومو الگوها خود می توانند به عنوان مثبت ( خود را در خور عشق و توجه دیدن ) یا منفی ( خود را نالایق دیدن ) دو نیمه شوند. همچنین, الگوهای موضوع دلبستگی میتوانند مثبت ( دیگران را قابل دسترس و با محبت دیدن) یا منفی ( دیگران را طرد کننده, فاصله گیر یا سرد دیدن ) باشند. باتولومو الگوهای عملی خود ( مثبت , منفی ) را با الگوهای عمل دیگری ترکیب کرده و چهار سبک دلبستگی بزرگسالان را ایجاد و تعریف میکند . از این رو , چهار سبک از دو بعد زیر بنایی : موضوع الگوهای ذهنی ( خود یا دیگر ) احساس غالب در مورد موضوع ( مثبت یا منفی ) برمی خیزد.
ویژگی های سبک های دلبستگی بزرگسالان
1)بزرگسالان خود پیرو( گروه A)
افرادی که در چنین طبقه ایی قرار می گیرند  تجارب کودکی شان را صراحتا و به طور منطقی بیان می کنند و هر دو عواطف مثبت ومنفی را اعتراف می کنند . انها اهمیت رابطه دلبستگی در دوران کودکی را تایید می کنند . همچنین , این بزرگسالان تجسمی مثبت و حمایت گر از چهره دلبستگی دارند, این تجسم مثبت , احساس خود ارزشمندی و تسلط را در این افراد افزایش داده و خود را قادر می سازد که عواطف منفی را به شیوه ایی سازنده تعدیل کند.
میکولینر معتقد است که از ویژگی های دیگر افراد خود پیرو ان است که کمتر از خطرات می ترسند زیرا در موقعیت خطر  زا خود را تنها احساس نمی کنند. تمایل به برقراری ارتباط صمیمانه و مثبت با دیگران دارند, از اعتماد به نفس بالاتری نسبت به بزرگسالان غیر خود پیرو برخورداند, نسبت به دنیا و دیگران نگرش مثبت داشته به ان اعتماد دارند.
2 ) بزرگسالان انکار کننده ( گروه B )
این گروه همان ویژگی های کودکان اجتنابی را دارند. از ایجاد روابط صمیمانه با دیگران اجتناب کرده و در مقیاس هایی که روابط عاشقانه و رومانتیک را بررسی می کنند, نمرات پایین تری به دست می اورند.
در مصاحبه های دلبستگی بزرگسالان , با راهبردهای مانند تاکید برخود پیروی , اهمیت رابطه با چهره دلبستگی را انکار می کنند و سعی در حفظ فاصله از چهره دلبستگی , ممانعت از بروز هیجانات منفی و نوعی اتکا به خود وسواسی دارند حتی انها ممکن است که در مورد والدین شان دست به تعمیم های ارمانی بزنند اما, قادر نیستند که برای این تعمیم ها مثال های خاصی بزنند.
3)بزرگسالان مجذوب ( گروه F )
چنین افرادی ویژگی هایی شبیه به کودکان مقاوم یا دوسو گرا دارند. انها در روابط عاطفی خود با دیگران انحصارگر و وابسته بوده , دائما نگران طرد و رها شدن از سوی دیگران هستند و با والدینشان مشکل دارند و با انها به صورت دمدمی رفتار می کنند. انها نسبت به عواطف منفی خود در ارتباط با تجارب دلبستگی دوران کودکی هوشیار و در نتیجه از اضطراب و احساس درماندگی خود نیز اگاهند.
4)بزرگسالان غیر مصمم ( گروه U )
این افراد ویژگی هایی شبیه به کودکان دلبسته سازمان نیافته دارند. انها به سختی می توانند به طور منطقی در مورد شخصیت های دلبستگی گذشته شان صحبت کنند و به طور کلی , نتوانسته اند از عهده فقدان ها و تجارب اسیب زای گذشته شان برایند.
 بعنوان یک نتیجه , خاطرات شان اغلب سردرگم یا گیج کننده است. انها به عنوان پدر یا مادر علامت های متضادی را به بچه هایشان منتقل می کنند به خصوص زمانی که نیازهای دلبستگی نامناسب شان با فشار فعال می شود. همچنین این افراد در سازماندهی زندگی فکری شان بعد از تجارب دردناک در دوره کودکی موفق نشده اند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٥

به گزارش  شیعه آنلاین، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه طی اظهاراتی گفت: کربلا برای ما و هرکس که خود را مسلمان بد‌اند، نه تنها یک رویداد تلخ تاریخی، بلکه درسی عبرت‌آمیز نیز است.

نخست وزیر ترکیه در مراسمی که در روز عاشورا در محل کنگرە بنیاد آشتی و توسعه اجتماعی ترکیه برگزار شده بود، شرکت کرد. وی طی اظهاراتی ضمن ابراز تشکر و قدردانی از دست اندرکاران این مراسم و سپاس از خداوند به خاطر توفیق رسیدن به ماه محرم گفت: ماه محرم، از نظر پیامبر (ص) بعد از رمضان، از پرخیر و برکت‌ترین ماه‌ها می‌باشد.

وی در ادامه افزود: دوستان عزیز! ماه محرم، به ویژه روز دهم این ماه، برای یهودیان، مسیحیان و علی الخصوص مسلمین، دارای اهمیت و ارزش بسیار والائی می‌باشد. روایت شده است که توبه حضرت آدم در این روز از طرف خداوند مورد قبول واقع شده است، حضرت موسی در این روز، دریا را (به فرمان خداوند) به دو نیم شکافت، حضرت یوسف در این روز از چاه بیرون آورده شد، و حضرت ایوب نیز در این روز شفا پیدا نمودند.

دهم ماه محرم، در سراسر ممالک اسلامی، به عنوان عاشورا، از احترام و مرتبت خاصی برخوردار است. روزه‌های قبل و بعد از این روز، وسیله‌ای برای پاک شدن، تجدد و شروعی دوباره، قلمداد می‌شود.

حضرت رسول اکرم (ص) – سرور و افتخار هستی- به این ماه، اهمیت ویژه‌ای می‌دادند. عبادات و روزه‌ی ایشان در این ماه، برای همه‌ی ما الگو است.

اردوغان، با اشاره به قتل‌عام رنج‌آور در سال 61 هجری در دشت کربلا، و ماندگاری این رنج‌ها در اذهان، گفت: حضرت حسین و اهل بیت را ابتدا به تشنگی محکوم کردند، و سپس در بد‌ترین شکل، آن‌ها را قتل عام و به شهادت رساندند. امروز در این گردهمائی قابل توجه، در 1374مین سالگرد شهادت، یاد سرورمان، حسین مظلوم و مقتول و اهل بیت ایشان را با منت و رحمت گرامی می‌دارم و رحمت، برکت و درود خداوند را نثار ارواح پاکشان می‌کنیم.

اردوغان ادامه داد: حضرت حسین و حضرت حسن، مانند رسول اکرم (ص) و پدر بزرگوارشان حضرت علی (رضی الله عنه)، بر صراط مستقیم حرکت کرده و شخصیت‌های مبارکی بودند که هیچ وقت وارد مباحث و مجادلات تفرقه انگیز نشدند. در حالیکه حرکات تفرقه انگیزی در جریان بود، اما روحیه وحدت، برادری، و اتحاد را از دست ندادند. همان‌گونه که در مدت حیات خود الگوی وحدت بودند، شهادت ایشان هم تبدیل به سمبل وحدت و برادری شد. هرکس در سالگرد شهادت حضرت حسن و حضرت حسین، سعی در ایجاد تفرقه نماید، او پیامبر (ص)، نوه‌های ایشان و اهل بیت را نشناخته است. هرکس به بهانه رویداد کربلا، اقدام به ایجاد اختلاف، خصومت و جدائی کند، بدانید که او در صف حسین نیست، بلکه در صف یزید جای‌گرفته است.

حضرت حسین، برای احیای وحدت و تجدید حیات مسلمین، در مقابل تشنگی، پایداری کرد. در حالی‌که مادران تلاش می‌کردند تا با اشک‌های خود تشنگی کودکان را برطرف کنند، حضرت حسین برای آینده‌ی تمام کودکان امت، در مقابل ظلم و ستم ایستادگی کرد.

پایداری حضرت حسین، 1374 سال قبل، حماسه‌ای برای تداوم مبارزه‌ی حق و باطل در این سرزمین و در خاک ما تلقی می‌شود. به این متانت و شکیبایی حضرت حسین توجه کنید، دمادم شهادت، نزد خواهرش زینب می‌رود و می‌فرماید: «خواهرم مبادا بعد از شهادت من گریه کنی. بسیار صبور باشید. هر آنچه که در زمین و آسمان هست، خواهد مرد. جان ما امانت خداوند است و به اوتسلیم خواهد گردید».

حضرت حسین با خداحافظی از زینب، جام شهادت را سرکشید. لذا در این حادثه، جائی برای ایجاد تفرقه و نفاق نیست و مجالی برای ایجاد خصومت و دشمنی بین برادران مسلمان وجود ندارد.

همان ‌طوریکه حضرت محمد (ص) پیامبر همه‌ی ما است، حضرت حسین نیز، حسین همه‌ی ما می‌باشد. او قهرمان، شهید و مظلومِ همه مسلمین است. بزرگ‌ترین برادر من نامش حسین، برادر دیگر نامش حسن، و دیگری علی می‌باشد. نام یکی از نوه‌های من که در راه است، علی خواهد بود، چرا؟ زیرا همه‌ی این‌ها میراث مشترک ما و بهانه‌ی اتحاد ما هستند. شهادت او، درد مشترک همه‌ی مسلمین می‌باشد. بر این باورم که، جان مبارک حضرت حسین نه به سبب آتش کربلا، بلکه از وجود تفرقه و عدم اتحاد بین مسلمین بر زمین افتاد.

اعتقاد دارم، کسانی که به نام حضرت حسن و حسین و حضرت علی، در میان امت تفرقه و اختلاف افکنی ایجاد می‌کنند، بیشتر از هر چیز ارواح مبارک این حضرات را به درد می‌آورند.

می‌بینیم که، افرادی بر روی بدن خود بمب نصب می‌کنند و وارد مساجد و مکان‌ها می‌شوند و هر کس را که در این مکان‌ها هستند، چه کودک و چه زن و مرد را یک‌جا به قتل می‌رسانند. قتل و کشتار بی‌گناهان، چه در مساجد شیعه و سنی و چه در کلیسا‌ها و کنیسه‌ها، چه از سوی سنی باشد و یا از سوی شیعه، آیا اصلا با روح و دستور اسلام همخوانی دارد؟

کربلای دیگری نمی‌خواهیم

در هیچ نقطه‌ای از دنیا، و در هیچ مملکت و جغرافیایی، نمی‌خواهیم که کربلاهای دیگری تکرار شوند. نمی‌-خواهیم شاهد قتل و کشتارهای دیگری شویم. با شنیدن صدای بمب در عراق، پاکستان، افغانستان، یمن، لبنان و ایران، دست‌های ما به کناری می‌افتند و پا‌هایمان بسته می‌شوند و دل و جان ما دچار درد و غم می‌گردد.

با شنیدن قتل عام مسلمین به دست مسلمین در کوفه، بغداد، نجف، سامرا، بصره، هر روز شاهد کربلا‌ها هستیم و صد‌ها و هزاران بار این درد‌ها تکرار می‌شوند. جان‌هایی را که در پی فتنه انگیزی در سیواس، قهرمان مارش، محله غازی، چوروم و غیره از دست رفته‌اند، ما را دچار‌‌ همان حسی کرده است که حضرت زینب از شهادت برادرش داشته است و این درد‌ها، دل و درون ما را می‌رنجاند. جان، شریف و عزیز است. کسی که قصد از بین بردن جان انسانی را بکند، گویا همه‌ی انسان‌ها را مورد هدف خود قرار داده است. تحت هر عنوانی باشد، خواه مذهبی و ایدئولوژیکی، خواه نژادی و قومی، کشتن انسان‌های بی‌گناه جنایتی پست و منفور است.

هرکس به جان، مال، آبرو و ناموس مسلمانی تجاوز کند و هرکس به برادرش ظلم کند، از حسین و حسن نسیت، بلکه بدون هیچ شبه‌ای، جای یزید نشسته و از او تبعیت می‌کند. مهم نیست که خود را به کدام مذهب منسوب کرده باشد، خود را سنی بداند یا شیعه، اگر هدف کشتن برادرش را در سر بپروراند، او محبّ یزید است و سرورمان حسین را آزرده است. «کربلا» برای ما و هرکس که خود را مسلمان می‌داند، نه تنها یک رویداد تلخ تاریخی، بلکه درسی عبرت‌آمیز نیز می‌باشد. درس ثبات و پایداری است. کربلا، قبل از هرچیز، با همه تلخی‌هایش، برای ما درسی است که با خون شهدا به نوشته شده است. کربلا، درس برادری است. به ما می‌آموزد که در کنار مظلوم و در کنار حق و ارزش‌های انسانی باشیم.

باید این آتش را خاموش کنیم

رجب طیب اردوغان با خواند شعری از «عاشق ویسی» که قلبش آکنده از عشق حسین بود و دلی مجروح از درد حسین داشت، گفت: باید این آتش (فتنه و اختلاف) را خاموش کنیم:

Yezit nedir، ne kızılbaş یزید کیست، چه مقامی دارد؟
Değil miyiz hep bir kardaş مگر همه‌ی ما برادر نیستیم؟
Bizi yakar bizim ataş ما را می‌سوزاند آتش ما
Söndürmektir tek çaresi چاره فقط خاموش کردن آن است

این آتشِ ما (کینه و اختلاف) همه‌ی ما را خواهد سوخت. لذا باید برای خاموش کردن آن همه با هم اقدام کنیم. باید جنگ «من» و «تو» بودن را کنار بگذاریم، پُلاریزه کردن و تک‌روی را متوقف کنیم و این آتش را در عراق، سوریه، یمن، لبنان، ترکیه و همه سرزمینهای اسلامی، خاموش نمائیم. این نصیحت «حاجی بکتاش ولی» را باید با جان دل بشنویم و حس کنیم که می‌گوید:

Sevgi muhabbet kaynak ocağımızda عشق و محبت اگر در میان باشد
Bülbüller şevke gelir، gül açar bağrımızda بلبل‌ها به شوق می‌آیند، بر سینه‌های‌مان گل شکوفه می‌زند
kinler yok olur aşkla meydanımızda Hırslar، جاه طلبی و کینه از میان ما ناپدید می‌شود
Arslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda در آغوش ما، شیران و آهوان، دوستانه زندگی خواهند کرد

اردوغان، با بررسی جنگ استقلال ترکیه و تاسیس جمهوری ترکیه با اراده‌ی جمعی، سخنان خود را این‌گونه ادامه داد: کشور ما از یک مذهب و آئین تشکیل نشده است. این سرزمین بر روی ارزش‌های مشترک انسانی تک تک افرادی بنیان نهاده شده که روی خاک آن نفس می‌کشند. این جمهوریت تنها مال ما نیست، بلکه از سال 1071 به این طرف، هر دولت و هر مدنیتی که بر روی خاک وطن تاسیس شده، آثار و یادگار همه‌ی شهروندان ما، از علوی گرفته تا سنی می‌باشد.

همان ‌طوریکه بزرگان ما، استاد احمد یَسَوی، حاجی بکتاش ولی، یونس اَمرَه و فضولی و غیره نوشته‌اند، برای ما نیز حضرت پیامبر (ص)، حضرت علی، وحضرت حسین نیز، ارزش‌های مشترک ما قلمداد می‌شوند. ما فرزندان خلافت عثمانی هستیم که قرن‌ها بعد از حادثه کربلا، با ایجاد کانال، تشنگی کربلا را از طریق آب فرات رفع کرد. ما ملتی هستیم که به اتفاق، ماه محرم را با روزه گرفتن، بزرگ می‌داریم. ما صاحب چنان فرهنگ زیبایی هستیم که در ماه محرم و به یاد حسین عزیز، اذان‌ها را شایسته مقام حسینی سر می‌دهیم. رنج حضرت علی و حضرت حسین، رنج مشترک ما است. در این خصوص، بر سر مسئله کربلا، هیچ‌گونه تفرقه افکنی را قبول نمی‌کنیم. ما کسانی نیستیم که با زبان دیگران حرف بزنیم. ما برادرانی هستیم که دارای زبان مشترک بوده و با زبان دل و محبت، در یک مسیر و رو به یک قبله قرار گرفته‌ایم. اجازه‌ی دخالت کسانی که هیچ نوع هم‌خوانی با ما ندارند را نخواهیم داد. ما زبانی را که قرن‌ها با آن در فضای برادرانه حرف زده‌ایم، ترک نکرده وبا زبان تعصب، تفرقه انگیری و ایدئولوژیک، که سبب جدائی ما شود، صحبت نخواهیم کرد.

هر مشکلی را به عنوان مشکل مشترک تلقی کرده و با هم و با کمک هم‌دیگر آن را حل و فصل می‌کنیم. یک‌دیگر را نصیحت کرده، درد‌ها را دوا کرده و با جان و دل در مسیر پایداری هم‌دیگر تلاش خواهیم کرد.

با هم بر مشکلات فائق خواهیم آمد
اردوغان با بیان این مطلب که، هیچ مشکلی بدون راه حل نیست، لزوم آگاهی و مقابله با ایجاد کنندگان فتنه و اختلاف و تحریک کنندگان به آشوب را متذکر شد و گفت: سال‌های مدیدی است که کسانی در پی ایجاد کربلاهای دیگر در این خاک می‌باشند و با هر وسیله‌ای پلید، خواسته‌اند که این تحریکات را ایجاد کنند. اما به برکت و عشق پیامبر و به خاطر حضرت علی و حضرت حسین، هیچ‌یک از این تحریکات نتوانست خصومت و کینه را در میان ما ایجاد کند. ان‌شاءالله از این پس هم پیروز نخواهند شد.

سازمان‌های تروریستی، که در پی ایجاد تفرقه در جامعه، احزاب، کشور و حتی برخی نمایندگان بودند، و همچنین تله‌های مختلف برای ایجاد آشوب، با دعای خیر 76 میلیون انسان به یکباره از صحنه محو شد، و ان‌شاءالله از این به بعد هم نخواهند توانست که به اهداف خود دست یابند.

با هم به گفتگو خواهیم پرداخت، هم‌دیگر را درک کرده و از صمیم قلب به یک‌دیگر محبت خواهیم کرد. هر مشکلی را با یاری هم رفع می‌کنیم. توصیه‌های حاجی بکتاش، راهنما و نقشه‌ی راه‌مان خواهد بود. یکی می‌شویم، بزرگ می‌شویم، زنده می‌شویم و اضافه می‌کنم که همه با هم «ترکیه» خواهیم شد.

اردوغان در پایان سخنان خود، از خداوند خواست که ماه محرم را وسیله‌ی خیر قرارداده و روزه و عبادات را قبول نماید.

این برنامه که از سوی بنیاد آشتی و توسعه اجتماعی ترکیه ترتیب داده شده بود، با اذان و قرائت قرآن شروع گردید و سپس دعا و نیایش در آن برگزار شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٥
ستار قره‌داغی در ۲۸ مهرماه ۱۲۴۵ شمسی در ۳۲ کیلومتری مهاباد، در روستایی به‌نام بی‌شک از توابع ارسباران قره‌داغ آذربایجان به دنیا آمد. او سومین پسر حاج حسن بزاز قره‌داغی بود که به شغل پارچه‌فروشی اشتغال داشت.
اولین برخورد مستقیم ستارخان با محمدعلی شاه و حکومت او به سال ۱۲۶۶ هجری شمسی برمی‌گشت که اطرافیان بدرفتار محمدعلی میرزا در تعقیب دو خانزاده محلی قره‌داغ به باغ پدر ستارخان حمله کردند و در جریان درگیری و دفاع ستارخان از پناهندگان، وی از ناحیه پا تیر خورد و سپس به دژ نارین قلعه اردبیل منتقل و محبوس شد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:" خیرالناس انفعهم للناس" یعنی بهترین مردم سودمندترین آنها برای مردم می باشند.  ویا شاعر شیرین سخن پارسی گو" سعدی شیرازی" که می گوید:

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش زیک گوهرند

چوعضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

حالا جملات بالا بیانگر این مهم می باشد که در فرهنگ اسلامی ایرانی ها به جمع گرایی بیشتر از فردگرایی توجه می شود.

خانم لمبتون نیز در رابطه با میزان فردگرایی وجمع گرایی در ایران معتقد است: "گرچه در ایران جلوه هایی از مشارکت وجود داردکه حاصل رفع احتیاج می باشد، اما چندان اصیل ودامنه دار نیستند وکارهای انفرادی را تحت الشعاع قرار نداده واثر زیادی در زندگی اجتماعی مردم ندارد."  در رابطه با تعریف فردگرایی، جمع گرایی می توان گفت، حدی است که افراد به فکر تامین منابع خود و بستگان و نزدیکانشان می باشند.

هافستد نیز عوامل موثر برفردگرایی وجمع گرایی را به شرح ذیل مطرح می کند:

1- توسعه اقتصادی:  که باعث بالارفتن  میزان فردگرایی در جوامع می شود.

2- آب وهوا: در مناطق سردسیر مردم فرد گرا بوده ودر مناطق گرمسیر مردم جمع گرا می باشند.

نتیجه تحقیق هافستد در مورد فردگرایی وجمع گرایی درایران

با توجه به نتایج تحقیق هافستد ایران از نظر شاخص فوق درمیان 53 کشور رتبه 1/24 کسب نموده ومیزان این شاخص نیز 41 می باشد واین نتایج نشان می دهد که جمع گرایی درمیان ایرانیان بالا می باشد.

بنابراین به نظر می رسد دانش آموزانی که دریک فرهنگ فردگرا بزرگ شده اند کمتر در کلاس درس مشارکت می کنند. در نمودار شماره (2) ویژگی های معلمین ودانش آموزان رادر مورد فردگرایی وجمع گرایی نشان داده است:

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

* هدف تعلیم وتربیت آموزش برای کاربرد می باشد.* دیپلم ها مدخلی برای رفتن به سوی مقامات بالاتر درگروه فراهم می آورند.* هدف تعلیم وتربیت آموزش برای آموزش می باشد. * دیپلم ها ارزش اقتصادی واحترام را برای خود افزایش می دهند.

 مرد سالاری - زن سالاری ( خردورزی - عاطفه ورزی )

در فرهنگ زنانه دانشجوی متوسط به عنوان الگو درنظر گرفته می شود ودر فرهنگ های مردانه بهترین دانشجویان معیار هستند. درکشورهایی نظیر آمریکا وایران انتظار دارند که بچه ها به لفظ بهترین برسند درصورتی که در کشوری مثل هلند، بهترین پسر یا دختر در کلاس تنفرآمیز می باشد.

درفرهنگ های مردانه دانشجویان ودانش آموزان به رقابت می پردازند ولیکن در فرهنگ های زنانه می خواهند مشارکت دو جانبه داشته باشند. در کشورهای مردانه، مردود شدن در مدرسه یک فاجعه است. درکشورهایی که به شدت مردانه هستند مانند ژاپن وآلمان، گزارش هایی که در روزنامه ها نوشته می شود حاکی از آن می باشد که هرساله بسیاری از شاگردان، پس از آنکه در دانشگاه یا مدرسه با شکست مواجه می شوند، خودکشی می کنند، درحالیکه در فرهنگ های زنانه، شکست یک واقعیت کم اهمیت است.

برنامه " معلمان بین المللی" در سال 1380 که یک برنامه بازآموزی تابستانی برای معلمان (اساتید) رشته مدیریت بود، درعادات یادگیری متفاوت در شاگردان برای من فراهم آورد. یکی از مشکلات ومسائل پیچیده که من درتدریس این درس ها با آن مواجه شدم انتخاب ساختار مناسب برای انجام فعالیت های متفاوت بود. بعنوان مثال بیشتر آلمانی ها،دوست داشتند که ساختار درس آنها دقیق باشد، تکالیف مشخص باشد وکلاس ها با زمان بندی  دقیق اداره شوند. در چنین شرایطی آنها می توانستند به راحتی درس بخوانند. اما اغلب انگلیسی ها، ساختار بسیار متفاوتی را نسبت به آلمانی ها ترجیح می دادند، آنها دوست داشتند در محیط های سرباز با اهداف مبهم درس بخوانند، تکالیف آنها زیاد نباشد و اصلا به زمان بندی اهمیت نمی دادند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

 یک موزائیک رومی 1700 ساله در استان «آمایسا» در ساحل دریای سیاه ترکیه در منطقه آناتولی این کشور کشف شد.

 به گزارش ورلد بولتن، این موزاییک رومی با حدود 80 مترمربع مساحت در زمان کشف در شرایط خوبی قرار داشت و به احتمال فراوان بخشی از یک سالن اجتماعات بوده است.حدود چهار ماه قبل نیز یک تیم بین‌المللی از باستانشناسان در جریان‌ یک پروژه کاوش‌ در آمایسا موفق به کشف ده‌ها موزائیک رومی با قدمتی 2000 ساله شدند. موزائیک‌های کشف شده در بقایای یک ویلای رومی در نزدیکی دهکده تاریخی «یاورو» کشف شده و با حدود 30 متر مربع مساحت، تصاویری شبیه قالی‌های بافته شده را در خود جای داده‌اند.سواحل دریای سیاه در ترکیه فعلی در سال‌های اوج قدرت تمدن روم باستان نقشی حیاتی در امنیت سرزمین‌های این تمدن داشته‌اند. به همین دلیل آثار تاریخی متعدد رومی شامل بقایای ویلاها، اسکله‌ها، چند قلعه و کشتی‌های غرق شده در این منطقه وجود دارند که طی سال‌ها کشف شده‌اند.

 شهر تاریخی آمایسا علاوه بر آثاری از رومیان و انسا‌ن‌های نخستین با قدمتی حدود 7 هزار سال، صدها محوطه تاریخی از فینیقی‌ها،‌ لیدی‌ها، ایرانی‌ها، تمدن بیزانس، سلجوقیان، ایلخانیان و امپراطوران عثمانی را نیز در خود جای داده است.

 پروژه کاوش در محل کشف موزاییک 1700 ساله رومی برای کشف دیگر آثار تاریخی احتمالی همچنان ادامه دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

 

"ادراک را فرایند آگاه شدن از اشیا ویژگی‌ها و رابطه‌ها از طریق اندام‌های حسی تعریف کرده اند. در واقع ادراک یعنی تفسیر شدن اطلاعات حسی برای معنی بخشیدن به آنها."


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

از نظر روان شناسی زن ها زودتر از مردها نسبت به مسائل زندگی عاقل تر می شوند و درکشان از مسائل درون خانواده و زندگی عمیق تر است؛ بنابراین مسئولیت پذیرند و یا بیشتر در این زمینه ها فکر می کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢


در میان تمامی نارسایی‌ها، نارسایی ذهنی؛ شایع ترین است. سایر اصطلاحاتی که اغلب برای توصیف چنین نارسایی بکار برده می‌شوند عبارتند از: نارسایی تحولی، عقب مانده‌گی ذهنی، معلولیت ذهنی یا مشکلات یادگیری شدید. این نارسایی بر تمامی جنبه‌های تحولی کودک تأثیر می‌گذارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢
  • در بسیاری از موارد اگر همسران واقعاً به یکدیگر گوش دهند رابطه ی خوبی با یکدیگر خواهند داشت ولی حیف که با نادیده گرفتن نظرات یکدیگر ، بسیار سریع رابطه شان به بن بست کشیده می شود.

 

البته تمام همسران حرف‌های یکدیگر را می‌شنوند پس چرا باز هم از نیات و تفکرات و خواسته‌های یکدیگر بی‌اطلاعند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

امام علی (ع) می فرماید: « المَوت بابُ الاخِرَة/ مرگ دروازه آخرت است/ غررالحکم: ۳۱۹»

دروازه ای که روزی به روی همه باز خواهد شد تا محلی باشد برای عبور از دنیای فانی به دنیای جاوید. از لحاظ روان شناختی، بی شک «مرگ» معانی متفاوتی برای افراد مختلف دارد؛ مفهومی که از مرگ در سنین مختلف وجود دارد نیز متفاوت و مختلف است، برای مثال درک یک کودک 5 ساله از مرگ، با یک نوجوان 15 ساله بسیار متفاوت است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢
واقعیت این است که مردم خوزستان در سال های اخیر تاوان فراوانی برای آلودگی داده اند به همین دلیل انتظار داریم موضوعی جدیدی که باعث صدمه وارد شدن به مردم شود بروز نکند و باید مسئولان بهداشتی برای این شرایط بحرانی چاره اندیشی کنند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢


در زندگی مدرن امروزی ارزش‌های بسیاری تغییر کرده‌اند. زندگی خانوادگی که اساس جامعه را تشکیل می‌‌داد مانند دیگر سنت‌ها مورد هجوم واقع شده اما در جهان اسلام خانواده با همه ی مظاهرش آن‌چنان استوار و پا برجا بنا نهاده شده که هیچ عاملی نمی‌تواند اساس آن را زیر سوال ببرد. در واقع خانواده بهترین ابزار برای شناساندن اسلام به جهان غرب است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢
دانشمندان دانشگاه "بابش بویای” شهر کلوش (ترانسیلوانیا) در رومانی با ترکیب آب، نمک و پروتئین همریترین که از کرم های دریایی استخراج شده است، موفق به تولید خون مصنوعی شدند. خون مصنوعی بی رنگ است چون در آن هموگلوبین وجود ندارد.

پروفسور رادو سیلاگی دومیترسکو، رییس گروهی است که به مدت شش سال بر روی این پروژه کار کرده است. او می گوید: "خون مصنوعی جایگزین دائمی نیست ولی به بدن فرصت یک روزه می دهد تا ذخیره خون خود را تولید کند.”

آزمایش ها ثابت کرده اند که خون مصنوعی در مقابل فشارهای فیزیکی و شیمیایی مقاومت می کند. در موش های آزمایشگاهی نیز سطح مسمومیت در خون در نتیجه تزریق خون مصنوعی بالا نرفت و آنرا دقع نکردند. با این حال آزمایش بر روی انسان قبل از یک تا دو سال آینده شروع نخواهد شد.

پروفسور رادو سیلاگی دومیترسکو می گوید: "نکته مشخصه این خون، استفاده از پروتئینی است که از کرم های دریایی استخراج شده است. این خون در مقابل فشارها مقاوم تر است.”

پژوهشگران معتقدند این دستاورد ممکن است حتی بتواند به تولید خون فوری به صورت پودر منجر شود که با افزودن آب به آن بتوان به خون مصنوعی دست پیدا کرد. این خون فوری برای سربازان در مناطق جنگی مانند افغانستان و در فوریت های پزشکی می تواند بسیار مفید واقع شود.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

1- حسن‌نیت، عشق و محبت را به همسرتان ثابت کنید.

2- وقتی بداخلاق و عصبانی است، با ملایمت و مهربانی با او صحبت کنید تا روحیه‌اش را باز یابد.

3- متعهد شوید که زندگی مملو از عشقی را خلق خواهید کرد و به جای اینکه فقط منتظر پیش آمدن لحظات عاشقانه باشید، آن لحظات را بیافرینید.

4- سعی کنید همیشه لبخند بر روی لب‌هایتان شکوفا باشید ،تا دنیا به خاطر آنچه برشما می‌گذرد، حیران گردد.

5- پیوندتان را موهبتی الهی بدانید.

6- چیزهایی به او بدهید که اصلاً توقعش را ندارد . او را شگفت زده کنید.

7- به مناسبت درک تفاوت‌هایتان جشن بگیرید.

8- وقتی به اتفاق هم به گردش می‌روید با هم سازگار باشید تا به هر دو نفرتان خوش بگذرد.

9- وقتی از دست‌هایش زیاد کار کشیده دست‌هایش را ماساژ دهید.

10- اگر می‌خواهید در قلب همسرتان جایگاه خاصی پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم  در تعطیلات آخر هفته در کارهای منزل به او یاری رسانید.

11- پشت میز شام رفتار عاشقانه‌ای با هم داشته باشید و قاه قاه بخندید.

12- وسایل مورد علاقه‌اش را جلوی دیدش قرار دهید.

13- اگر همسرتان مدل موهایش را تغییر داده حتماً از آن تعریف کنید.

14- از همسرتان بپرسید آیا دلش می‌خواهد تفکر و شخصیت شما را تغییر دهد... و پس از آن بکوشید خودتان را با آرزوهایش هماهنگ کرده و اصلاح شوید.

15- آیا دوست دارید یک زوج استثنایی باشید؟ پس بدون انتظار بازپس گرفتن، همه چیزتان را در اختیارش قرار دهید.

16- وقتی به سالگرد ازدواج‌تان نزدیک می‌شوید، زندگی‌تان را بررسی کنید و ببینید در طی این سال‌ها زندگی شما چه تغییرات مثبتی کرده است.

17- در یک بعد از ظهر سرد و بارانی، شیرکاکائوی گرمی برایش درست کنید.

18- به یاد داشته باشید اعتماد یکی از مهم‌ترین عوامل پیوند میان زن و مرد است.

19- پیش از اینکه همسرتان به منزل بیاید از بعضی خوشبو‌کننده‌های هوا برای برقراری‌ آرامش در خانه بهره بگیرید.

20- بگذارید از ترس‌ها، اسرار و امید‌های شما مطلع باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢


مرد باتقوا، برای تأمین مخارج خانه جز به کسب حلال روی نمی‌آورد و به غیر از مال حلال مالی قبولی نمی‌کند. او با تحصیل حلال الهی مقید به رعایت حقوق تمام افرادی است که از طریق کسب و تجارت با او سرو کار دارند، و به عبارت دیگر از وجود او در بیرون از خانه به بندگان خدا ضرر و زیان نمی‌رسد. او به خاطر تقوای الهی دور حرام نمی‌گردد، و گنج عفت نفس و قناعت را از دست نمی‌دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢
گاهی دلیل اینکه برای رسیدن به شرایط دلخواه خود تلاش نمی کنید این است که کلی محدودیت برای خود و ذهن خود تعیین کرده اید. اگر برای بهبود و تغییر در زندگی اقدام کنید، مطمئن باشید همه مسایل در مسیر پیشرفت شما مهیا خواهند شد. فقط کافی است خود را از چهارچوب های بی ارزش رها کنید.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢


محققان دانشگاه چالمرز سوئد با کمک تکنولوژی جدید اقدام به درمان بیماری پارکینسون با تابش نور لیزر به ژن های مورد نظر را شناسایی کردند که نتایج بسیار مطلوبی را به همراه داشته است این روش جدید که انقلابی در زمینه پزشکی به شمار می‌رود رویکردی کاملا نوین بوده که با حذف و اصلاح پروتئین خاص به درمان این بیماری نایل شدند.

رفع برخی کاستی‌ها و ایجاد پیوندهای جدید که در اثر تابش لیزر رخ داده خود نوعی تحول در درمان این دو بیماری بوده که شگفتی تمام دانشمندان را در برداشته و حذف داروهای شیمیایی و نداشتن عوارض جانبی بی نظیر می‌باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

با وجود دستور ویژه دولت برای اجرای 19 راهکار جلوگیری از خشکی کامل دریاچه ارومیه، طولانی شدن اجرا و نیز مشکلات ما بین استان های شمال غرب کشور در انتقال آب به دریاچه، احتمال این می رود که 20 درصد باقیمانده ی آب این دریاچه نیز خشک شده و دشتی نمکی به نام ارومیه بوجود آید.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢
 

نظریه پردازان شخصیت، همگی بر این عقیده اند که داشتن خود ارزشمندی نقش اساسی در رشد سالم شخص دارد و اظهار می دارند که زندگی سالم روانی تنها در سایه احساس ارزش خود مثبت شکل می گیرد.
خود ارزشمندی تجربه توانا بودن برای مقابله با مسائل اساسی زندگی و احساس شایستگی و خودباوری است. خود ارزشمندی از دو مقوله تشکیل یافته:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢٢

 کودکان به آلودگی هوا حساس‌تر هستند و ممکن است دچار علایمی چون برونشیت و گوش درد شوند بنابراین باید از خروج آنها از منزل در مواقع آلودگی هوا جلوگیری شود شهروندان به گزارش‌ها و توصیه‌های سازمان هواشناسی و حفاظت محیط زیست و مراکز بهداشتی مرتبا توجه کنند.
 
 اگر به علایمی مانند سوزش چشم، تنگی نفس یا سنگینی قفسه سینه دچار شدید، خود را از هوای آلوده دور نگه دارید و تا جایی که ممکن است سعی کنید در روزهایی که آلودگی هوا وجود دارد از منزل خارج نشوید زیرا غلظت آلودگی هوا در منزل به مراتب از هوای بیرون کمتر است. اگر مجبور به خروج از منزل هستید صبح زود یا غروب از منزل خارج شوید زیرا تولید اُزن در اثر تابش نور خورشید در این زمان بیشتر است. از ورزش و فعالیت در هوای آلوده اجتناب کنید زیرا تنفس زیاد و سریع، آلودگی بیشتری را به ریه‌ها وارد می‌کند.
اگر از داروهای ضد آسم و تنگی‌نفس قبلا استفاده کرده‌اید، در هوای آلوده نیز حتما مصرف آنها را فراموش نکنید.
  اگر مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی و یا ریوی هستید حتما به پزشک خود مراجعه نموده یا از وی مشاوره بخواهید. همچنین اگر تاکنون مبتلا به علایم تنفسی نشده‌اید تصور نکنید که آلودگی هوا بر شما اثر ندارد بلکه آثار آلودگی هوا در افراد مختلف واکنشی متفاوت دارد و برخی دیرتر ممکن است دچار علایم شوند.
 کودکان به آلودگی هوا حساس‌تر هستند و ممکن است دچار علایمی چون برونشیت و گوش‌درد شوند بنابراین از خروج آنها از منزل در مواقع غیرضروری اجتناب کنید. با کاهش آلودگی هوا افراد بدون زمینه مشکلات تنفسی از مشکلات تنفسی رها می‌شوند ولی افراد دارای بیماری زمینه‌ای ریوی همچون آسم، تنگی نفس، برونشیت مزمن و بیماری‌های قلبی و عروقی باشند ممکن است تا مدت‌ها از مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی رنج ببرند.
 در مورد قطع داروهای خود حتما با پزشکان خود مشاوره کنید. اگر در روزهای بعد از شروع تنگی نفس یا سرفه ناشی از آلودگی هوا، دچار تب یا خلط چرکی یا لرز داشتید، از خوددرمانی اجتناب و حتما به پزشک مراجعه کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱۸

 

فهمیدن ارتباط مشکلات روحی روانی امروز ما با مسائل گذشته در کودکی، کمک موثری به حل مشکلات ناشی از این معضلات روحی روانی می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱۸

 

برای دختری که جز محیط خانه و مدرسه، جایی را نمی شناخته و برای پسری که تنها فاصله اش با خانه، چند ساعت فوتبال بازی کردن بوده، جدا شدن از خانه کار ساده ای نیست. به همین دلیل روانشناسان می گویند بچه ها را قبل از آنکه به 18 سالگی برسند، باید آرام آرام از خانه و دلبستگی هایش جدا کنید و به آنها قدرت ایستادن روی پاهایشان را بدهید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱۸

آلاینده های هوا خصوصا سرب در درازمدت باعث بروز مشکلاتی نظیر خواب آلودگی، سرگیجه و مسمومیت مغز (نابودی سلولهای عصبی و اختلال ارتباطات آنها) و بیماری‌هایی مثل ام‌اس می‌شوند که شیوع آنها روندی افزایشی دارد.

 در این زمینه اطلاعی ندارم ولی به هر حال، امواج چه پرتوهای ناشی از دکلهای برق فشار قوی و چه امواج تلفنهای همراه و پرتوهای لامپهای کم مصرف بر مدارهای عصبی و ارتباطات نورون ها تاثیر منفی داشته و می توانند باعث بروز مشکلاتی نظیر سردرد و تهوع شوند معتادان یا برای فراموش کردن شکست ها یا با هدف لذت بردن به استفاده از موادمخدر روی می‌آورند. هم تریاک و هم موادمخدر جدید باعث افزایش ترشح دو ماده شیمیایی دوپامین و سروتونین در مغز می‌شوند که باعث احساس شعف می‌شود.

  دوپامین بر بخش‌هایی از کورتکس تاثیر می‌گذارد و باعث بی‌خیالی و در عین حال سبب وابستگی فرد به مواد می‌شود. وجود میزان اضافی این مواد به مرور باعث تخریب مغز می‌شود به طوری که بعد از یکی دو ماه مصرف موادمخدر خصوصا مخدرهای جدید مثل شیشه، فرد دچار کج‌خلقی، بی‌حوصلگی و در مواردی توهم می‌شود  محققان علوم اعصاب، مسیرهای تخریب‌کنندگی موادمخدر در سیستم عصبی و تاثیرات دارویی و مداخلات قابل انجام را بررسی می‌کنند. علوم اعصاب شناختی که از مهمترین شاخه های این رشته در حوزه کارکردهای عالی مغز است ضمن بررسی تغییرات ناشی از اختلالات شناختی مثل اسکیزوفرنی در زمینه ارتقای سلامت و قدرت شناخت و استدلال و مدیریت افراد نیز کاربرد دارد و می‌تواند راهکارهای متعددی را برای افزایش مهارتهای شناختی مغز به گروه های مختلف از جمله مدیران ارائه کند.

  حوزه دیگر افزایش ظرفیت مغزی کودکان است. در مغز 100 میلیارد نورون و هزار میلیارد ارتباط عصبی وجود دارد. وزن مغز هنگام تولد 400 گرم است که در سه سالگی به 1100 گرم می‌رسد و بعد از سه سالگی تنها 300 گرم بر وزن مغز افزوده می‌شود به طوری که تقریبا یک پنجاهم وزن یک انسان بالغ را مغز تشکیل می‌دهد. مغز از دوران جنینی تا سه سالگی بیشترین رشد را دارد لذا اگر قرار باشد قدرت مغز را افزایش بدهیم باید قبل از تولد تا سه سالگی اقدام کنیم. سن سه تا 10 سالگی در یادگیری و استفاده از ظرفیت مغز اهمیت دارد البته رشد مغز تا 20 سالگی ادامه دارد. در واقع رشد مغز قبل از همه اعضای بدن آغاز و بعد از همه پایان می‌یابد.

  اگر مشکلات مغزی مثل اوتیسم یا اختلال گفتاری ناشی از ضربه به سر در سنین پایین شناسایی شوند شانس درمان اغلب بسسیار بالا می رود. در حال حاضر در کشورهای پیشرفته نوزادان را در بدو تولد از لحاظ رشد مغزی و ذهنی غربا‌ل‌گری و حتی تلاش می کنند در دوره جنینی با تصویربرداری مغزی عارضه را تشخیص داده و مداخله را آغاز ‌کنند. در این راستا تحقیقاتی روی تکنیک‌های جراحی بر روی جنین در حال انجام است.

دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی 27 تا 29 آذرماه در محل مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱۸
خطر تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد، در مناطقی که آلودگی هوا بیشتر است، بسیار بیشتر و حدود سه برابر مناطقی است که آلودگی کمتری دارند و خطر مرگ و میر نوزادان نیز در مناطق آلوده چهار برابر می‌شود.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱٧
پیش از برگزاری یا شرکت در جلسه های کاری این سوال ها را از خود بپرسید. همیشه در جمع به نتایج بهتری می توان رسید زیرا افراد فکرهایشان را روی هم می گذارند و نتایج بهتری به دست می آورند.

سوال از خود

1. چه چیزهایی را وانمود می کنید که نمی دانید؟

این سوال بسیار مهم و ارزشمند است. وقتی این سوال را از خود می پرسید در واقع خود را از موقعیت هایی که خودتان را فریب می دهید، دور می کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱٥

پارک ملی دریاچه ارومیه در سال های پر آبی آن میزبان هزاران پرنده فلامینگو و پلیکان بود که در مسیر مهاجرت در این زیستگاه امن استراحت کرده و بعد از بازیابی توان و قوای جسمانی دوباره به مهاجرت خود ادامه داده و حتی تخم گذاری کرده و جوجه آوری نیز می کردند.

در سال های اخیر به دلیل افزایش غلظت نمک در آب دریاچه و به تبع آن کریستالیزه شدن و بلور بستن بال و پر پرندگان ، دیگر این دریاچه میزبان هیچ پرنده ای نبوده است. اما اخیراً شاهد حضور هر چند کمتر این پرندگان مهاجر در دریاچه هستیم که این را باید به فال نیک گرفت.

با توجه به باورهای قدیمی در منطقه و به گفته اهالی کهنسال ساکن در حاشیه دریاچه ارومیه ، بازگشت فلامینگو ها نوید بخش احیاء دریاچه ارومیه است. گفته می شود در سالیان دور دست ، یک بار دریاچه ارومیه خشک شده بود و در آن زمان نیز فلامینگوها و پلیکان ها دیگر به دریاچه ارومیه نمی آمدند، ولی ناگهان و با وجود خشکسالی در آسمان دریاچه ظاهر شده و در حاشیه و جزایر آن اقامت گزیده و جوجه آوری کردند. پس از ورود آنها بود که ساکنان حاشیه دریاچه ارومیه شاهد احیای نگین فیروزه ای ایران شدند.

اهالی منطقه معتقدند این پرندگان زیبا دارای حسگرهای بسیار قوی هستند و بازگشت آنها به هیچ وجه بی دلیل نبوده و نوید بخش احیای مجدد دریاچه ارومیه است و اطمینان دارند که دریاچه ارومیه در سالهای آینده به تدریج احیاء خواهد شد.

با این حال ، آنچه مهم است این که باید اقدامات ضروری برای احیای دریاچه را در دستور کار جدی عملیاتی قرار داد و صرفاً به بازگشت فلامینگوها دل نبست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱٤

بقایای یک سکونتگاه 4500 ساله در مرکز ترکیه کشف شد.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بقایای یک سکونتگاه 4500 ساله که می‌توان آن را بزرگترین سکونتگاه تاریخی کشف شده در منطقه آناتولی و خاورمیانه لقب داد، در ترکیه کشف شد.

 

به گزارش ورلد بولتن، بر اساس بررسی‌های اولیه باستان‌شناسان دانشگاه آنکارا که تا کنون موفق به کشف بخش کمی از این سکونتگاه شده‌اند، این اثر تاریخی منحصر به فرد به احتمال فراوان محل زندگی یکی از پادشاهان سلسله «کنیس» بوده است.

 باستان‌شناسان همچنین موفق به کشف صدها مُهر شده‌اند که در هزاران سال قبل در سوریه فعلی ساخته شده و نشان از روابط تجاری گسترده بین مردمان ساکنان منطقه آناتولی با سوریه فعلی در حدود 4500 ساله قبل دارد.

 محققان همچنین سکونتگاه کشف شده را که به عصر برنز تعلق دارد، بخشی از شهر تاریخی «کانش» می‌دادند که بقایای آن در قرن نوزدهم میلادی کشف شد.

 پروژه کاوش در محل کشف سکونتگاه 4500 ساله برای کشف بخش های دیگر از آن همچنان ادامه دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱٢

 

یک تحقیق تازه نشان می دهد که اکثر ما بیش از 12 ساعت در روز می نشینیم و اگر به این مدت، هفت ساعت را هم که صرف خواب می کنیم اضافه کنیم هر روز 19 ساعت را در حالت نشسته یا بی تحرک به سر می بریم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٥


بوکان - مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان در مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری، گفت: خواندن و نوشتن و آموزش زبان مادری حق طبیعی و خدادادی هر قومی است که زبان مادری خود را بیاموزد و فرهنگ و ادبیات خود را توسعه ببخشد.

به گزارش خبرنگار کُردپرس؛ ایلخانی زاده در این مراسم که در محل کلاس های زبان کُردی واقع در پاساژ شهرداری بوکان برگزار شد، ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه و گفتاری در مورد زبان مادری، اظهار داشت: اقوام کرد و دیگر اقوام ایرانی  از قبیل ترک، ترکمن، عرب و بلوچ طبق اصل 15 قانون اساسی حق خواندن و نوشتن و آموزش ادبیات زبان خود را در مدارس و دانشگاه‌ها دارند که متاسفانه این اصل تاکنون از طرف جمهوری اسلامی اجرا نشده است.
وی با اشاره به وعده رئیس جمهور در پیاده کردن اصل 15 قانون اساسی، گفت: نباید دکتر حسن روحانی وعده اش فراموش کند و باید به وعده اش عمل کند.
وی در ادامه همچنین ادعای اعضای فرهنگستان زبان فارسی را مبنی بر اینکه خواندن و نوشتن زبان مادری اقوام در مدارس باعث تضعیف زبان فارسی می شود را رد کرد و اظهار کرد: خواندن و نوشتن زبان مادری در مدارس نه تنها موجب تضعیف زبان فارسی نمی شود حتی موجب تقویت آن نیز می‌شود.
ایلخانی زاده بیان داشت: همه ی ما ایرانیان زبان فارسی که زبان فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا است را دوست داریم و خواهان گسترش آن در جهان هستیم.
وی ادامه داد: من خود نیز همکار شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی هستم و در خارج از کشور هم به این زبان خدمت کرده ام.
وی افزود: ولی این باعث نمی شود که ما زبان مادری خود را فراموش کنیم و در نظر نداشته باشیم.
در ادامه مراسم، سید یاسین قریشی کارشناس زبان و ادبیات، طنزنویس، کاریکاتوریست، نویسنده و منتقد ادبی نیز ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه، گفتاری در مورد زبان مادری ارائه کرد.
قریشی در ادامه همچنین با توجه به مصادف بودن این ایام با سالروز درگذشت ماموستا هه ژار، یاد و خاطره وی را گرامی داشت.
ارائه مقاله در مورد زبان مادری و یاد ماموستا هه ژار توسط حسین شیربیگی، ارائه مقاله در مورد توجه و خدمت به زبان کردی توسط سردار سیف قاضی، ارائه مقاله در مورد زبان مادری توسط خالد عنایتی، ارائه مقاله توسط سمکو معروفی و سعد ایوبی، ارائه مقاله و قرائت شعر در مورد زبان مادری توسط مریم یتیمی از سقز، ارائه مقاله و قرائت شعر توسط کوثر اسماعیل ‌پور (ژاکاو)، اجرای آواز توسط محمد حسین پور، هادی مهدی فر، قرائت شعر و ترجمه توسط حسین کریمیان(هەڵەسوونی گوڵوڵانی)، قرائت شعر توسط آمنه چاک، حاج رحیم مینایی، جعفر مختاری فر و اجرای آواز توسط قادر غریب به همراه شمشال خالد عنایتی از برنامه های جانبی این مراسم بود.
لازم به یادآوری است روز 21 فوریه برابر با 2 اسفند ماه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده و نامگذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال 1999 به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده‌ است.
سازمان ملل متحد 21 فوریه روز جهانی زبان مادری را در سراسر جهان جشن می گیرد.
بر اساس آمارهای یونسکو نزدیک به نیمی از حدود شش هزار زبانی که در حال حاضر در جهان وجود دارند در پایان قرن 21 از بین خواهند رفت.
گفتنی است این مراسم از سوی موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان برگزار شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/٢

برای کودک قصه بگویید و یا کتاب بخوانید

با صدای گیرا و رسا  قصه گفتن برای کودک و یا خواندن کتاب داستان برای او نیز تأکیدی است بر بُعد خوشایند ارتباط کلامی . قصه گویی و خواندن کتاب های داستان برای کودک در جهت جلب توجه او ، از اهمیت به سزایی برخوردار است . در موقع قصه گفتن و یا خواندن کتاب سعی کنید با صدای نسبتاً بلند ، و آهنگ و نظمی خاص این کار را انجام دهید . زمانی که قصه های خاص و مورد علاقه کودک را چندین مرتبه نقل کردید و یا خواندید ، به او فرصت بدهید تا در صورتی که تمایل و آمادگی دارد ، بعضی از جملات قصه را تکرار نماید و یا این که همه ی قصه را با کلمات خودش برای شما بازگو کند . اگر احساس می کنید که مهارتی در قصه گویی ندارید ، می توانید با صحبت کردن در مورد تصاویر و عکس های دوست داشتنی ، به ویژه آنهایی که با خود خاطره و حکایتی را به همراه دارند با او ارتباط برقرار کنید. از زندگی و خاطرات دوران کودکی خودتان و یا از کارهای جالب خود کودک در گذشته ، وقتی که کوچکتر بود ، برای او بگویید . همه ی بچه ها شنیدن قصه ها و خاطره ها را دوست دارند . از بازگو کردن قصه های ترس آور اجتناب کنید ، زیرا اگر چه ممکن است داستان های ترسناک برای کودک جالب و لذت بخش باشد ، اما نهایتاً موجب آزردگی ذهن و روان او خواهد شد . شما باید کارهایتان را به گونه ای برنامه ریزی نمایید که هر روز فرصتی داشته باشید تا بدون درگیری و مزاحمت و با خیال راحت برای کودک قصه بگویید و یا داستان مصور بخوانید . اگر برنامه قصه گویی شما برای کودک با برنامه های تلویزیون همزمان شده است ، باید ترتیبی بدهید که در ساعات مشخصی تلویزیون خاموش باشد.

 

 

به کودک کمک کنید تا احساسات خود را با صحبت کردن ابراز نماید.

سعی کنید در طول هفته یا ماه ، حتی المقدور ، چندین دفعه به کودک بگویید و یا به گونه ای نشان دهید که به او علاقه مند هستید و دوستش دارید . بی تردید برای کودک بسیار مشکل خواهد بود که بتواند در موقع لزوم این قبیل احساسات بسیار ارزشمند را بدون برخورداری از یک الگوی مطلوب ابراز نماید .

به چه چیزی می خندید ؟ اگر خنده شما به چیزهایی باشد که موجب ناراحتی و دلگیری کسان دیگر شود ، در واقع نحوه خنده نابجا و رفتار ناشایست را به کودک خود آموزش می دهید . کودک نیاز دارد درباره حرفها و کارهای خنده دار و افراد خندان چیزهایی بداند ، بنابراین از خندیدن خودتان برایش صحبت کنید و به او بگویید که چه عاملی باعث خنده شما می شود . به او بفهمانید که شما به چیزهای خنده دار می خندید و نه به چیزهای ناراحت کننده .

موقعی که کودک عصبانیت و خشم خودش را ابراز می کند ، با دقت و حوصله لازم پیش او رفته و به حرف هایش گوش کنید . با او در مورد چیزی که سبب ناراحتی و عصبانیت او شده بحث کنید . کودک ممکن است به دلایل متعددی مانند دلسردی ، سرخوردگی و پافشاری در انجام کاری مطابق میل خودش ، عصبانی و خشمگین شده باشد . احساس واقعی از ناراحتی و یا احتمالاً تقلیدی از خستگی مفرط و عصبانیت های شخص شما می تواند علت بروز خشم کودک باشد.

با کودک درباره این که همیشه راههای بهتری برای ابراز احساسات او وجود دارد ، صحبت کنید . او را متقاعد نمایید که می تواند خواستهای مشروع خود را بدون اوقات تلخی و عصبانیت به دست آورد. در این زمینه برای او چند مثال عینی و محسوس بزنید و روش هایی را که می تواند با تمسک به آنها احساسات خود را به شیوه ای مطلوب و سودمند ابراز کند ، برایش تبیین و تشریح نمایید. زمانی که کودک نسبت به روش های مناسب تری که می تواند با استفاده از آنها احساسات خود را ابراز کند ، آگاهی پیدا می کند ، تعارض هایی که موجب بسیاری از ناروائی های کلامی او می شود ، به طور محسوس کاهش می یابد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/۸/۱

  رسول اکرم با آن همه هیبت ومتانتی که  داشتند همواره متبسم و خشرو بودند.ودرغیر مواقعی که به ایشان وحی می شد و یا در مقام تعلیم و تربیت و موعظه بودند ویا کسی صحبت می کرد با اصحاب خود شوخی می نمودند و با آنان به گفت شنود می پرداختند.

  رسول اکرم با یاران خود در جوّی از وقار،مزاح می کردند.و مومنین را تشویق می نمودند تا ازمرز

وقار و متانت فراتر نروند و هرگز اجازه نمی دادند حقایق و امور جدی بواسطه این امر مورد اهانت قرار گیرد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar