مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩
دبیر کنگره انجمن روان پزشکان ایران در مورد مصرف مواد مخدر و الکل در ایران گفت : براساس نتایج این پیمایش یک میلیون و 500 هزار نفر در ایران که حدود سه درصد کل جامعه را شامل می شود انواع مواد مخدر و الکل مصرف می کنند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩


شکست عاطفی هم رویدادی استرس زاست. به خصوص هنگامی که رابطه منجر شده به شکست عاطفی، یک رابطه مخفیانه و یا غیر رسمی باشد شدت استرس پس از آن بیشتر می شود، چراکه طرفین درگیر رابطه از حمایت های اجتماعی و دریافت همدلی و همدردی دیگران محروم هستند و ناچارند فشار روانی را درعین انتظارات عادی اطرافیان تحمل کنند. معمولا چنین افرادی با مشکلاتی همچون اختلال در خواب و غذا، پریشانی در عملکردهای ذهنی، مرور خاطرات گذشته، بدبینی نسبت به جنس مخالف، دوره های افسردگی و دلتنگی و گاه احساس خشم روبه رو می شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

پسر 7 ساله ای دارم که بعضی از شب ها شب ادراری دارد، چه کارهایی برای حل مشکل او باید انجام دهم، لطفا مرا راهنمایی کنید.
شب ادراری کودکان می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که برخی از آن ها جنبه جسمی و فیزیکی دارد و برخی دیگر جنبه روحی و روانی، در اغلب موارد کودک با هر دو مسئله درگیر است. شب ادراری می تواند از نوع اولیه باشد که بیشتر جنبه ارثی دارد (از ابتدا بوده و قطع نشده) و یا ثانویه و کنشی باشد که پس از آن که کنترل شده، دوباره به علت ترس و عوامل هیجانی، شروع شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩


دلایل فردی مانند:

- اعتماد به نفس پا یین و ناتوانی در رد کردن پیشنهاد دوستان سیگاری

- روحیه سرکشی

- کاهش ارتباط با اطرافیان و انزوا


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

ارتباط بین زوجین مفهوم گسترده ای است که از نحوه ابراز علاقه و روابط کلامی تا شیوه بیان احساسات، حل مشکلات زناشویی و ... را دربر می گیرد. به نظر می آید مشکل فعلی شما با همسرتان یک مشکل ارتباطی است. اختلاف نظرهای شما اغلب بدون استفاده از هرگونه راه حلی مسکوت گذاشته می شود و همسرتان رویکرد اجتنابی را در این باره انتخاب می کند یعنی؛ سکوت های چندین هفته ای چنان که باعث خستگی و درماندگی شما شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

برخورد عاقلانه و اخلاقی با کسی که زمانی نگرانمان بوده و دوستمان داشته است، شجاعت می خواهد اما شجاعت همه ماجرا نیست، ما باید بتونیم برای خودمان احترام قائل باشیم و کاری کنیم که دو طرف بعد از این شکست، بتوانند دوباره به زندگی برگردند. این راهکارها شما را در راستای خاتمه دان به این نوع روابط کمک خواهد کرد.

1- مسئولیت کامل شروع روند قطع رابطه را برعهده بگیرید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

«متیل فنیدیت «(MPH: Methylphenidate) با نام تجاری «ریتالین» Ritalin توسط کمپانی داروسازی «نوارتین» در سال 1954 به بازار دارویی دنیا عرضه شد. در ابتدا قرار بود این دارو برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن استفاده شود؛ اما بتدریج با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون مشخص شد می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی و کم توجهی هستند (ADHD) نیز استفاده کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

یکی از مشکلاتی که والدینی که چند فرزند دارند با آن مواجه هستند، چگونگی کنترل و مراقبت ازکودک بیمار و جلوگیری از سرایت بیماری او به سایر کودکان و اعضای خانواده است.
گفتنی است: اغلب کودکان به دلیل بازی با همدیگر بسیار مستعد ابتلا به بیمای های واگیردار هستند. بررسی ها نشان می دهند: برای جلوگیری از انتقال بیماری هایی مانند: سرماخوردگی یا آنفلوانزا و مواردی از این دست، شستشوی دست کودک بیمار با آب وصابون به صورت مرتب، جداکردن اتاق خواب او حتی به صورت موقت تا زمان بهبود از سایر کودکان، توجه و دقت دقیق بر روی علائم بیماری در سایر کودکان و درست کردن غذاهای پرهیزانه برای همه کودکان و استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامینC می تواند تا حد زیادی مانع از سرایت بیماری شود.

همچنین در صورت ابتلای سایر کودکان به دلیل امکان تفاوت در بیماری و نیاز به انجام درمانی متفاوت والدین بایستی از درمان های خودسرانه خودداری نموده، کودک را به نزد پزشک ببرند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩
زنان و مردان در زمان بیماری واکنش‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهند از این رو پزشکان باید در مورد چگونگی تفاوت نشانه‌های بیماری در زنان و مردان اطلاعات کافی داشته باشند.

به گزارش مهر، پروفسور "جیوانلا باجو" از بیمارستان پادوا در ایتالیا می‌گوید وقتی که مردان دچار سکته قلبی می‌شوند، درد قفسه سینه که در دست چپ احساس می‌شود یک نشانه استاندارد است، این درحالی است که زنان دچار تهوع و درد در ناحیه شکم می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: زنان اغلب به دلیل تفاوت نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهند، درمان مورد نیاز را دریافت نمی‌کنند. به گفته وی هنوز اطلاعات دانشمندان در مورد تفاوت‌های مرتبط با جنسیت بسیار اندک است.
نتایج این تحقیقات در نشریه Clinical Chemistry and Laboratory Medicine منتشر شده است.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

زنان بهتر حرف می‌زنند
در یک مطالعه گسترده که در سال 2008 در 3 کالج و دانشگاه آمریکا در بین دانشجویانی از نژادها و رنگ پوست‌های مختلف انجام گرفت، مشخص شد که زنان در حین مطرح‌کردن جملات منظور خود را شفاف‌تر و درست‌تر بیان می‌کنند. درواقع وقتی تصاویری به نمایش درمی‌آمد شرکت‌کننده‌ها- چه زن‌ها و چه مردها- از طریق جملات زنان بهتر موضوع مرتبط با تصاویر را می‌فهمیدند. در واقع درک زنان از نمایش یک تصویر و سپس توضیح آن جامع‌تر، پرنکته‌تر و دقیق‌تر از مردان بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩
برای افرادی که تردید و عدم یقین را دوست ندارند، جستجو کردن اطلاعات پزشکی بر روی اینترنت ممکن است چرخه معیوبی ایجاد کد که به نگرانی و ناراحتی بیشتر منجر شود.
بسیاری ار افراد برای دست‌یابی به اطلاعات پزشکی اینترنت را جستجو می‌کنند. اما برای برخی افزاد این جستجو با اضطراب فزاینده‌ای همراه است، پدیده‌ای که پژوهشگران به آن "سایبرکندریا" (cyberchondria) - گونه آنلاین هیپوکندریا (خودبیمارپنداری) می‌گویند.
به گزارش لایو ساینس بر اساس بررسی که در شماره 31 اوت جورنال "روانشناسی سایبر، رفتار و شبکه‌های اجتماعی" منتشر شده است، برای افراد دچار سایبرکندریا ترس از عدم قطعیت ئممکن است باعث حتی بدتر شدن وضعیت فرد شود.

توماس فارگوس، استادیار روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه بیلور و سرپرست این تحقیق می‌گوید: "اگر شخصی از عدم قطعیت خوشش نیاید، ممکن است مضطرب‌تر شود، جستجوی اینترنتی بیشتری انجام دهد، بدنش را بیشتر تحت نظر بگیرد، بیشتر به نزد دکتر برود- و هر چه بیشتر در اینترنت جستجو می‌کند، احتمال‌های بیشتری به نظرش می‌رسد."

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

معلوم نیست این چند دهمین باری است که در طول یک سال و نیم که از عقدشان می گذرد، با هم قهر کرده اند. ترانه احساس درماندگی می کرد و نمی دانست در گفت وگوی تلفنی با مشاور باید تمام جزئیات مشکلش را بیان کند یا خیر.
آشکارترین چیزی که می شد در رفتار او احساس کرد نیاز به گفت وگو با شخصی غیر از همسرش بود. همسری که به دلیل به وجود آمدن یک اختلاف، چند روزی است با ترانه قهر کرده است و با او صحبت نمی کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

آکادمی بیماری های کودکان آمریکا در مورد اثرات منفی رسانه ها اظهار نگرانی نموده بود و از سال 1997 کمپینی به نام مسائل رسانه ای شروع کرد تا به متخصصین کودک، والدین و کودکان کمک کند تا از اثرات رسانه ها بر سلامتی کودک و نوجوان آگاهی یابند. نگرانی های محققین در حوزه موارد زیر بود:
 زمان


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

در دنیای روانشناسی، هیچ قانون مطلق و همیشگی‌ای وجود ندارد. گرچه برخی از پژوهشگران می‌گویند به دلیل کفش خاصی که می‌پوشید، ویژگی‌های شخصیتی خاصی هم دارید، اما گاهی تیر آنها خطا می‌رود و شخصیت شما با کفش، مدل مو و حتی رنگ لباس‌تان جور درنمی‌آید. این بار هم می‌خواهیم شما را با برخی دیگر از اصول شخصیت‌شناسی، که از نظریه‌های مربوط به مدل لباس و شکل ابرو قدیمی‌تر هستند، آشنا کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٩

اختلال شخصیت مرزی به عنوان شایع ترین اختلال شخصیت در محیط های روانپزشکی یکی از جدی ترین چالش های درمانیِ پیشِ رویِ روانشناسان و روانپزشکان است. نرخ بالای اقدام به خودکشی، جرح خویشتن تعمدی، آسیب های شدید در کارکرد اجتماعی و استفاده ی افراطی از خدمات تخصصیِ بهداشت روانی (مثل، بستری بیمارستانی مکرر)، از جمله عواملی هستند که در پیشرفت درمانیِ کُند و ناچیز این اختلال نقش دارند و موجبات نگرانی و تردید درمانگران برای کار با بیماران مرزی می شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢۸

"سیف محمد" و "تونی یانگ" پژوهشگران شورای تحقیقات ملی کانادا در امور فناوری اطلاعات از "آنالیز احساسات" برای نظارت بر عواطف بیش از 32 هزار ایمیل، نامه های احساسی و یادداشت های خودکشی استفاده کردند.
سازندگان این دستگاه با آنالیز و تحقیقات توانستند از طریق لحن ایمیل، درجه دمای عاطفی ایمیل ها را بر اساس شادی، ناراحتی، خشم، ترس، اعتماد، نفرت، تعجب و پیش بینی، تشخیص دهند.
این پژوهشگران دریافتند تفاوت مشخصی بین لحن عاطفی ایمیل ها بین زنان و مردان وجود دارد چرا که زنان بیشتر از کلمات حول محور شادی و غم استفاده می کنند و مردان استفاده از کلمات حول محور ترس و اعتماد را ترجیح می دهند. با این حال، این ابزار استفاده از زبان عامیانه، طعنه و روابط مشترک بین دو نفر که تبادل ایمیل داشته اند را در نظر نمی گیرد.

این گزارش حاکی از آن است که سازندگان این ابزار اکنون در حال همکاری با گوگل اپلیکیشن هستند تا نرم افزاری را برای اپلیکیشین پیش بینی عاطفه و احساس عرضه کنند. این گروه قصد دارد به زودی آزمایش این شیوه بر روی عموم را آغاز کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٦

ایسنا - مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت برنامه‌های این وزارتخانه برای سلامت زنان را تشریح کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٦

با وجود گذشت بیش از یک قرن از پیدایش روان شناسی نوین، پرداختن به مفهوم شخصیت و طرح نظریه های شخصیت، حوزه و زمینه ای بدیع می باشد. درواقع تا پیش از پدید آمدن رویکرد روانکاوی و آرای فروید، چندان اقبالی به مفهوم شخصیت نشان داده نشده بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٥

کودکان همواره با نگاه پاک و معصوم خود به دنیا نگاه می‌کنند اما دنیای امروز گاه آنقدر بی‌رحم است که والدین ترجیح می‌دهند خیلی زود آنها را از حوادث و خطراتی که ممکن است برای‌شان پیش بیاید، آگاه کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٥

 افزایش سن همراه با کاهش پیشرونده سطح هورمون مردانه یا همان تستوسترون است، وقتی غلظت تستوسترون خون در افراد مسن، کمتر از میزان حداقل در افراد جوان باشد، آن را یائسگی مردانه (آندروپوز) می‌گویند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٥

در این بیماری سلول های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می کنند. اگر چه این سرطان از جمله معمول ترین سرطان های بشر به حساب می آید اما بدلیل بهبود روش های غربالگری و تشخیصی ،تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است .

این بیماری در هر سنی بروز می یابد اما میزان بروز در سن بالای ۵۰ سال بیشتر است. زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود.

این سرطان درمان پذیر است اما تشخیص آن در این مراحل هیچ گونه علامتی ندارد.روده بزرگ بخشی از سیستم گوارشی شامل مری ، معده ، روده های بزرگ و کوچک می باشند. روده باریک از انتهای معده شروع شده و به روده بزرگ ختم می شود و سپس روده بزرگ نیز از آنجا تا محل مقعد ادامه می یابد.

روده بزرگ شامل دو بخش است :بخش اول اصطلاحا کولون نامیده می شود. که حدود ۱۸۰ سانتی متر طول دارد.بخش دوم نیز راست روده است که طول آن به ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٥


شلختگی تقریبا مساوی است با بی نظمی، البته با درجه شدت بیشتر. این اختلال رفتاری اتفاقا در جامعه ما بسیار شایع است و جالب است که بدانید درصد قابل توجهی از مراجعان دکتر پرویز رزاقی، روان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، افراد شلخته ای هستند که برای درمان بی نظمی شان به علم روان شناسی متوسل می شوند:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٥

با وجود پژوهش های انجام شده، علت دندان قروچه دقیقاً مشخص نیست. در برخی موارد به دلیل منظم نبودن دندان های بالا و پایین یا واکنش به درد این عارضه پدید می آید اما علاوه بر موارد ذکر شده یا مسائل مربوط به رشد کودک در بسیاری از موارد استرس، تنش یا خشم نیز علت های قابل توجه دیگری است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٤


شاید شما هم در رابطه با مردان گیج شده اید و می خواهید بدانید برای ازدواج، به چه مردی می شود اعتماد کرد و روی کدامیک از آنها نمی شود حساب کرد. اگر تا الان نتوانسته اید این معما را در ذهنتان حل کنید، مطمئنم این موارد می تواند به کمکتان بیاید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢۳

وقتی از آقایان می پرسیم که دوست دارند خانم ها چه چیزهایی را در مورد آنها بدانند جواب های مختلفی دریافت می کنیم. بعضی از آن جواب ها را در زیر آورده ایم که می خوانید:

ما به لباسمان اهمیت می دهیم. وقتی به ما توصیه ای در مورد مد و نحوه لباس پوشیدن می دهید ما قدردانی می کنیم. به ما بگویید چه بپوشیم و برایمان چیزی که دوست دارید بخرید، ما شکایتی نمی کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٢

در سال‌های اخیر، تبلیغات گسترده در مخالفت با بالا رفتن سن ازدواج موجب شده تا این موضوع مهم در نظر بسیاری از افراد جامعه امری تکراری تلقی شود. جالب است بدانید آمارهای وزارت بهداشت (در سال ۱۳۷۹) حاکی از این است که طی ۳۰ سال اخیر سن ازدواج مردان تنها ۱ تا ۲ سال افزایش یافته در حالی که این افزایش برای زنان ۵ تا ۶ سال بوده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢۱

 


1)درمان روماتیسم با برگ گردو

مقدار ۵۰ گرم برگ گردوی تر یا خشک را در یک آب به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بجوشانید. قبل از هر وعده غذا یک فنجان میل کنید. بهترین درمان برای روماتیسم است .

۲)درمان روماتیسم با برگ گردو و برگ فندق

۳۰ گرم از برگ درخت فندق را با ۳۰ گرم از برگ درخت گردو مخلوط کرده مقداری نمک آشپزخانه به روی آن بپاشید. سپس مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید به طوری که برگ ها در زیر آن بماند بعد روی آتش بگذارید تا بجوشد و به هم بزنید تا به صورت مرهم در آید. این ضماد را روی محل درد مالیده کاملا ماساژ دهید. بعد از چند روز درد برطرف می شود.

۳)درمان روماتیسم و درد مفاصل با کلم

برگ کلم را روی میز با سینی بزرگ پهن و اتوی داغ روی آن بگذارید. وقتی داغ شد به محل درد بگذارید تا خوب شود. خوردن کلم قمری و آش کلم مفید است و بارها تجربه شده است .(توضیح : بایکی دو بار خوردن درد برطرف نمی شود ،لااقل باید یک ماه ادامه یابد.)

۴)درمان روماتیسم با انگور معمولی – گوجه فرنگی – گیلاس – آلو و آلوچه

همه این ها کلا برای روماتیسم و نقرس مفیدند.

5)درمان روماتیسم با خردل

مرهمی از مخلوط آرد و خردل تهیه کنید و ضماد را به محل درد بگذارید تا خوب شود.

ونیز کرفس کوبیده را با آرد برنج مخلوط کنید. خمیر را روی نقاط درد بگذارید تا خوب شود.

مخلوط کرفس با سیر و پیاز به صورت سالاد تهیه کرده ، بخورید نیز مفید است .

برای معالجه نقرس – روماتیسم – سیربهترین درمان است و نیز سیب ، لیمو ، پونه کوهی ،آبغوره ، نارگیل ،بالنگ ،سوخته پوست چنار با خمیر زیتون در محل درد گذاشته بسیار مفید است .

منبع: پایگاه اطلاع رسانی لرد دانلود

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢٠
گفتگوی باز، حس اینکه در یک تیم هستید و شفافیت همه نشانه‌های پیشرفت در رابطه شماست. نکته مهم برای زوج‌هایی که بعد از خیانت می‌خواهند رابطه‌شان را بازسازی کنند این است که ممکن است پیشرفت‌هایی اتفاق بیفتد اما یک نفر (یا هر دو شما) آن را نمی‌بیند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٦

بعضی از بیمارها نیاز به توجه خاص دارند معمولا کسانی که دچار بیماری مزمن هستند نیازهایشان بیشتر میشود چه از جهت رسیدگی هایی که برای مشکلات جسمانی دارند و چه از نظر اینکه اطرافیان و والدین برای کودک آزرده خاطر و نگران هستند پس نا خود آگاه توجه و رسیدگی به این کودکا بیشتر می شود و این قضیه را در کودک تقویت می کند که برای دسترسی به خواسته ها و برآورده شدن نیازهای عاطفی و روحی و روانی اش از توجه والدین و اطرافیان برای رسیدن به هدف خود بیشتر استفاده کند.

 در چنین مواردی توصیه می شود با این کودک همانطور که با بقیه فرزندان یا کودکان برخورد می شود رفتارکنند. البته این رفتاربه این معنی نیست که محیط را نباید تغییر داد بلکه برای این کودکان باید محیط را کم استرس تر کرد،‌عوامل تنش زا کمرنگ یا برداشته شود همچنین سعی کنند ارتباطات عاطفی و اجتماعی بهتر و قوی تر باشد اما توجه یا تشویق نابجا باعث ایجاد مشکلات بیشتری می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٥
۱- کودک را در مدرسه (مهد کودک)ثبت نام کنید.

۲) پیش از شروع مدرسه به هنگام ثبت نام و یا هر زمان دیگر که مقدور بود کودک را با خود به مدرسه ببریم .برای او از مدرسه صحبت کنیم . اطراف و فضای داخل آن و حتی مسولان مدرسه را به او بشناسیم  تا آمادگی لازم را کسب کند.

۳) برای خرید وسایل مدرسه حتما کودک را با خود ببریم و در انتخاب لوازم ،نظیر او را جویا شویم .

۴)  برای بردن کودک به مدرسه از زور ،تهدید یا تنبیه استفاده نکنیم . زیرا شدت اظطراب او را بیشتر خواهد کرد.

۵) به مدت یک هفته در مدرسه (مهد کودک )حضور یافته و به تدریج مدت زمان حضور را کم کنید.

۶) به احساسات و حرف های فرزندانمان به دقت توجه کنیم . در مسیر برگشت از مدرسه فرزندان دوست دارند همه چیز را برای والدین به خصوص برای مادر تعریف کنند. سعی کنیم شنونده خوبی برای آنها باشیم .

7) خاطرات خوب و یا خوش خود یا خواهر و برادر بزرگ تر او را از مرسه برایش باز گو کنید.

۸) با آرامش کودکان را به مدرسه بفرستیم و از اصرار ها و تاکیدها و امرو نهی ها بپرهیزیم.

۹) آسان گیری به ویژه در سال های اول مدرسه و رفتار معلم به گونه ای باشد که کودک مدرسه را خانه دوم خود بداند.

۱۰) سهل و آسان جلوه دادن مقررات مدرسه.

۱۱) بیشتر از نیرو و توان کودک از او تکلیف نخواهیم.

۱۲)از سرزنش و تحقیر فرزندمان برای رفتار های نادر ست او به ویژه در حضور دیگران خودداری کنیم .

۱۳)ابراز محبت به کودک .

۱۴)با برنامه ریزی نا مناسب برای انجام تکالیف و دروس خواندن تمام اوقات فراغت و استراحت را از فرزندان نگیریم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٤

با انجام اقدامات و کارهای پیش پا افتاده از سرماخورگی تان جلوگیری کنید.

به گزارش طبنا؛  شما هنوز بیمار نیستید، اما فصل سرما در راه است. با انجام یک سری کارهای ساده در برنامه روزمره ی خود شما بدون شک در زمستان دچار بیماری نشوید.

خوردن سیر

الان وقت آن رسیده که یک غذا درست کنید که به مقدار زیادی داخل آن سیر باشد. سیر دارای مواد ضد باکتری است که می تواند از بیمار شدن فرد به سرماخوردگی و حتی آنفلانزا جلوگیری کند.

عرق کردن

پیشنهاد می شود که حتماً به سونا بروید چون بسیار بسیار مفیدتر از استراحت کردن است، هنگامی که فرد عرق می کند ویروس های حامل بیماری از راه مجاری بدن به همراه عرق خارج می شوند.

خوابیدن

بی شک همه ی ما خوابیدن را دوست داریم، اما امروزه با مشکلات فراوان خوابیدن زیاد کمی دور از دسترس است. استراحت چند دقیقه ای نه به مقدار زیاد می تواند انرژی به شما بدهد، اما یادتان باشد که روی خود پتو بیندازید. استراحت می تواند سیستم ایمنی بدن را فعال کند که بتواند به راحتی با باکتری های آسیب زا بجنگد.

خوردن سوپ

همه ی شما گمان می کنید که زمان خوردن سوب هنگامی ایست که بیمار هستید، اما این غلط است. خوردن یک کاسه سوپ مرغ می تواند باعث جلوگیری شدن شما از سرماخوردگی باشد. این سوپ حاوی باکتری های ضد التحابی است که به سیستم دفاعی بدن کمک شایانی می کند.

خوردن ماست

پروبیوتیک (تشویق و کمک کردن به باکتری هایی که می تواند اثر خوبی بر بدن داشته باشد ) را می توانید در ماست پیدا کنید، این مواد هم می توانند به سیستم ایمنی بدن کمک کند و همچنین باعث افزایش گلبول های قرمز خون می شود.البته شما می تواند از داروخانه قرص های "پروبیوتیک" را بگیرید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱۳

ما در زندگی زناشویی بیشتر از هر چیز دیگری نیاز داریم تا بتوانیم یک کار تیمی انجام دهیم. در این کار تیمی در مواقع مشکلات و سختی‌ها پشت یکدیگر باشیم و به‌اصطلاح جاخالی ندهیم. چند وقت پیش یک بازی فوتبال را تماشا می‌کردم، شباهت عجیبی بین زمین بازی و چاردیواری خانه‌مان دیدم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

هرگاه دستگاه عصبی خودمختار که کار بسیج بدن را در موقعیت‌های اضطراری برعهده دارد مدت طولانی بی‌وقفه فعالیت کند، ممکن است برخی اختلال‌های جسمانی بروز کند، مانند زخم‌های گوارشی، زیادی فشار خون و بیماری قلبی به فشار روانی شدید نیز (که از راه دستگاه عصبی مرکزی، موازنه‌های هورمونی را بر هم می‌زند) پاسخ‌های ایمنی جاندار را مختل کرده و توانائی بدن را در مبارزه علیه ویروس‌ها و باکتری‌ها کم می‌کند. چنین برآورد شده که فشار هیجانی در بیش از پنجاه درصد اختلال‌های جسمانی نقش عمده‌ای دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

فشار روانی در بیماری‌های قلبی نیز نقش مهمی دارد. در یک دسته از پژوهش‌ها، یک الگوی رفتاری با نام سنخ‌ الف شناسی شد که ظاهراً مخصوص کسانی است که دچار حمله قلبی می‌شوند (فریدمن ـ Freedman، روزنمن ـ Rosenman،۱۹۷۴). این‌‌گروه از مردم به نهایت رقابت جو و اهل پیشرفت هستند؛ به فوریت‌های زمانی حساسیت دارند، آرامیدن برایشان دشوار است، و اگر کارشان به درازا بکشد یا مجبور شوند با افرادی به زعم خود بی‌کفایت کار کنند، در آن صورت بی‌تابی و خشم نشان می‌دهند.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢


عاملRHحالتی است که در برخی شرایط براورنده مشکلاتی و اغلب ایجاد انومی و یرقان در جنین و نوزاد می کند. این اختلالFETALIS ERYTHROBLASTOSISنامیده می شود. در حدود 85 درصد از تمام سفید پوستان دارای عامل RH هستند که انها را RH  مثبت می خوانند. در حدود 15 درصد این حالت را ندارند ، انها داریRH  منفی می باشند. در بین اسیایی ها این حالت کمتر از یک درصد می باشد . خون باRH مثبت یاRHمنفی متضاد می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

برخی از شیوه‌های که بدون رو در روئی با خود مسئله احساس اضطراب را کم می‌کنند. چندان به‌کار رفته‌اند که اینک نام و نشانی هم پیدا کرده‌اند. فروید برای فرآیندهای ناهشیاری که واقعیت را تحریف می‌کنند تا آدمی را در برابر اضطراب محافظت کنند اصطلاح مکانیسم‌های دفاعی را به‌کار برد. این شگردها تغییری در وضع عینی خطر نمی‌دهند بلکه فقط شیوهٔ ادراک یا اندیشه آدمی را دربارهٔ آن عوض می‌کنند. به این ترتیب در همهٔ مکانیسم‌های دفاعی عنصری از خودفریبی در کار است.

 
 
 

کلمهٔ مکانیسم اصطلاح چندان مناسبی هم نیست، چون از آن چنین برداشت می‌شود که پای یک ابزار مکانیکی در بین است. فروید در کاربرد این کلمهٔ تحت‌تأثیر تفکر قرن نوزدهم بود که بشر را یک ماشین پیچیده می‌پنداشت، در حقیقت صحبت از تدابیری است برای هر چه کمتر کردن اضطراب در موقعیت‌هائی که آدمی نمی‌تواند با کارائی با آنها رو در رو شود. در هر حال چون هنوز اصطلاح مکانیسم‌های دفاعی در این زمینه رایج‌ترین است ما نیز آن را به‌کار می‌بریم.

 
 
 

چندین گونه مکانیسم دفاعی مطرح شده است اما در اینجا فقط چند نمونه از آنها مورد بحث قرار می‌گیرد. در بررسی مکانیسم‌های دفاعی بایستی چند نکته را در نظر داشت:

 
 
 

۱. مکانیسم‌های دفاعی را باید یک سلسله سازه‌های فرضی دانست که از مشاهدهٔ رفتار آدمیان استنباط شده‌اند. این مکانیسم‌ها در واقع شیوه‌های مفیدی هستند برای جمع‌بندی فرآیندهای روانشناختی که ما فرض می‌کنیم وجود دارند تا به کمک آنها بتوانیم رفتارهای مشاهده شده را تبیین کنیم.

 
 
 

۲. گرچه نام‌گذاری رفتار آدمی با عنوان‌هائی مانند فرافکنی یا جابه‌جائی یا واکنش وارونه، توصیف مفیدی از آن به‌دست می‌دهد، لیکن نام‌گذاری یک رفتار، آن را تبیین نمی‌کند. برای تبیین رفتار بایستی علل و اسبابی که آدمی را در روبه‌رو شدن با مسائل و مشکلات به‌کار برد مکانیسم‌های دفاعی کشانده، شناخته شود.

 
 
 

۳. با میانه روی در کاربرد مکانیسم‌های دفاعی می‌توان موقتاً یک موقعیت فشارزای سخت را از سر گذراند تا شرایطی فراهم شود که بتوان به شکل مستقیم‌تری با آن موقعیت رو در رو شد. کاربرد مکانیسم‌های دفاعی فقط هنگامی حاکی از ناسازگاری شخصیت است که در رو به رو شدن با دشواری به‌صورت شیوهٔ اصلی پاسخ‌دهی آدمی درآید.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

فروید اضطراب روان‌رنجور را نتیجهٔ یک تعارض ناهشیار می‌دانست که بین تکانه‌های نهاد (id ـ عمدتاً تکانه‌های جنسی و پرخاشگری) و محدودیت‌هائی که خود (eg) و فراخود (superego) اعمال می‌کنند، ایجاد می‌شود. از آنجا که بسیاری از تکانه‌های نهاد با ارزش‌های اجتماعی یا شخصی در تضاد هستند، آدمی را دستخوش تهدید می‌کنند. دختر جوانی ممکن است احساسات بسیار خصمانه‌ای که نسبت


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

شما به عنوان یک زن می‌دانید چه چیزهایی بیشتر از همه یک مرد را آزار می‌دهد؟

تا به حال شده با خود فکر کنید که شاید بعضی رفتارهای زنانه شما به‌شدت شوهر یا نامزدتان را آزرده خاطر کند و حتی موجب دور شدن او از شما شود؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

خواب برای حفظ سلامتی اهمیت زیادی دارد. در طول خواب است که بدن ما خود را بازسازی کرده و التیام می‌بخشد، ذهنمان آرام می‌شود و ناخودآگاهمان در طول رویا وارد بازی می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

طبق تحقیقاتی که به تازگی منتشر شده است هر دقیقه ورزش و فعالیت شدید فیزیکی می‌تواند در کنترل وزن و مقابله با اضافه وزن موثر باشد. محققان دانشگاه یوتا دریافتند که فعالیت کم اما شدید که قلب و شش‌ها را درگیر کند بر جلوگیری از اضافه وزن تاثیر می‌گذارد. الگوهای ورزشی نشان می‌دهند که بزرگسالان باید حداقل 150 دقیقه ورزش متعادل تا شدید را در دوره‌های 8 تا 10 دقیقه‌ای در هر هفته انجام دهند. شدت ورزش باید به قدری باشد که فردی که با سرعت 3 مایل در ساعت در حال حرکت است حداقل شتاب 2/020 داشته باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

طی شدن مراحل طبیعی دوران کودکی برای رشد و تکامل شخصیت هر فرد ضروری است . بنابراین محروم کردن اطفال از نیازهای روانی این دوران، به اندازه محروم کردن آنان از غذا و پوشاک، مهم و زیان بار خواهد بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

در دوران طلایی امپراتوری «بیزانس»، ترکیه به عنوان مرکز ثقل حرکت ‌های نمایشی چون ‌»‌قره‌گوز» و تئاتر «سایه» بود.
البته طبق اسناد متقن و موجود در سیر تطور تاریخ تمدن، تئاتر سایه در دیگر نقاط جهان به ویژه در هند، اندونزی و یونان نیز محبوبیت داشته و اجرا می ‌شدند.
نمایش عروسکی سایه قدیمی‌ ترین اجرای عروسکی است که نام آن در اغلب کتاب‌ هایی که به نوعی به ‌تاریخ عثمانی پرداخته ‌اند، جا به ‌جا ذکر شده‌ است.

** «قره گوز»، نمایش با محور مناظره جنجالی

شخصیت‌ اصلی این گونه نمایشی، «قره ‌گوز» (‌سیاه چشم‌) نام دارد، که عضو ثابت نمایش‌های سایه ‌بازی محسوب می‌شود، تمام نمایش ‌های سایه‌ بازی که قره ‌گوزه در آنها حضور دارد به یک مناظره جنجالی میان او و فرد دیگری ختم می‌شود.
سابقه سایه ‌بازی آنقدر قدیمی است که به نظر بسیاری از صاحب نظران این نمایش اول بار برای «سلطان سلیم» عثمانی در مصر اجرا شده است، اما هندی‌ ها در بحث پیشینه نمایش های سایه بازی و ریشه آنها در آیین هندوها به داستانی از کتاب «پنتا تنترا» که به کهن ترین کتالب شرح آیین های هندو و به زبان «سانسکریت» است اشاره می کنند.
در این کتاب داستانی با این مضمون آمده که: پادشاه هند همسرش را از دست داده بود، حکیم دربار به کمک او شتافت وگفت: تو هر روز می‌ توانی همسرت را از پشت پرده ببینی و با او حرف بزنی. اما هرگز پشت پرده را نگاه نکن. پادشاه هر روز ساعت‌ها با سایه همسرش حرف می ‌زد، تا اینکه یک روز به پشت پرده رفت و کاغذهایی را دید که به شکل همسرش بریده شده بودند و خدمتکاران آن‌ها را با چوب‌هایی حرکت می‌دادند، بعد دستور اجرای این نمایش را در شهر داد.
همه اینها در شرایطی است که چینی ‌ها و اسپانیایی ‌ها نیز نسبت به این نوع نمایش مدعی هستند.
«حسام ‌الدین چلبی» نویسنده قرن هفدهم ترکیه از اجرای نمایش «قره ‌گوز» در دربار «سلطان ‌بایزید اول» در ترکیه حرف می‌زند، به نظر می ‌رسد نمایش‌ سایه بازی از قرن هفدهم بود که به تماشاخانه ‌ها و منازل بزرگان شهر راه یافته، اوج این نمایش‌در زمان «اورخان» بیک بود.

** سیر تحول «قره گوز» و شیوه اجرای آن
عروسک‌های «قره ‌گوز» تا حد ممکن از واقع ‌گرایی به دور بودند و عموما اشکالی دو بعدی بودند که از قطعات چرم بریده می‌شدند و با قطعات چوب که به آن وصل می‌شد هدایت می‌شدند. بعدها تنها سایه‌‌ این عروسک‌ها - که توسط فانوس یا مشعل بر روی پارچه‌ ای منعکس می ‌‌شد- نمایش داده می‌ شد.
«قره‌ گوز» را باید برگرفته از شخصیت ‌مردم آن زمان دانست، مردی بازیگوش و تلخ زبان، که از پشت پرده‌ای به نام «آینا» حرف می‌ زند.
«قره ‌گوز» حدود ۳۵ تا ۴۵ سانتی ‌متر است و اجرای آن شامل چهار بخش «مقدمه»، «محاوره»، «اوج» و «پایان» بندی است. آغاز نمایش هم با ورود «حاجی ‌وار» و آواز سماعی شروع می ‌شود.
در این نوع نمایش شخصیت‌های ثابت دیگری همچون «ماتوک سوز» (سخنران انجمن)، «اوزون بویون» (گردن دراز) و «قنبر تریاکی» وجود دارند. شخصیت‌هایی که به این نمایش وارد می‌شوند اغلب از ملیت‌ های مختلف هستند و با توجه به شغل و درجه‌ ای که در طول این نمایش دارند، می ‌توان به راحتی به ‌نگرش مردم ترکیه نسبت به آن فرهنگ واقف شد.
در این نمایش و به فراخور داستان های متعدد آن شاهد حضور شخصیت ایرانی که یک شاعر است، یونانی که پزشک است و یک کاراکتر آلبانیایی که نگهبانی گستاخ و بی ‌تربیت است، هستیم.
«قره گوز» امروزه در اعیاد و مراسم خاص مذهبی و ملی در فضاهای باز برای کودکان ترک اجرا می‌ شود

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

get to know with world s largest organization of addiction treatment with acupuncture 

NADA:  the national acupuncture detoxification association

با بزرگترین سازمان جهانی درمان اعتیاد با طب سوزنی آشنا شوید

 

اگر چه چینی ها علم طب سوزنی در گوش را از قبل می شناختند ولی استاد اعلم این علم نبودند و اکثراً به طب سوزنی تمام بدنbody acupuncture اعتقاد داشتند و انجام می دادند. اولین کسی که به طور رسمی و علمی  طب سوزنی گوش را  بصورت اکادیک معرفی کرد دکتر پل نوژیر فرانسوی بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٢

تعارض بین دو انگیزهٔ متضاد از خاستگاه‌های عمدهٔ ناکامی است. وقتی بین دو انگیزه تعارضی وجود داشته باشد، یکی از آنها موجب ناکامی دیگری می‌شود. به‌عنوان مثال ممکن است دانشجوئی که نمرات لازم را برای ورود به دانشکدهٔ حقوق به‌دست می‌آورد نتواند عنوان ورزشکار برجسته را برای خود کسب کند. حتی هنگامی‌که فقط یک انگیزهٔ معین مطرح است اگر راه‌های گوناگونی برای دستیابی به هدف در پیش باشد باز هم ممکن است تعارض روی دهد. مثلاً وقتی امکان تحصیل در چند دانشگاه وجود داشته باشد، گزینش دانشگاه به‌صورت یک موقعیت تعارض‌انگیز درمی‌آید. در این حال گرچه شخص سرانجام به هدف خود می‌رسد اما ضرورت دست زدن به انتخاب، در کار پیشرفت وی به‌سوی هدف اخلال می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

هنگامی‌که یک واقعیت برونی بیش از آن ناگوار است که آدمی بتواند با آن رو در رو شود در آن صورت وی ممکن است وجود آن را انکار کند. پدر و مادر کودکی که دچار بیماری کشنده‌ای شده با وجود اطلاع کامل از نوع بیماری و پی‌آمدهای ناگزیر آن، ممکن است نپذیرند که وضع وی وخیم است. این پدر و مادر چون نمی‌توانند درد و رنج اطلاع از واقعیت را تحمل کنند دست‌کم برای مدتی به مکانیسم دفاعی انکار متوسل می‌شوند. شکل‌های خفیفی از انکار را در اشخاصی می‌بینیم که انتقادهای دیگران را نادیده می‌گیرند، توجهی به آزردگی دیگران ندارند، و یا با تمام شواهدی که حاکی از ولنگاری همسرشان است، بی‌اعتنا می‌مانند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

اغلب مردهایی که در معرض استرس شدید قرار دارند در خود فرو‌می‌روند، سکوت می‌کنند و بی‌احساس می‌شوند تا مسئله خود را به شکلی حل کنند.
از آنجایی که طبیعت اصلی مرد، مردانه و مذکر است برای مبارزه با استرس به این نیاز دارد که خود را از معرکه عقب بکشد و مدتی را به تنهایی بگذارند. این رفتار قدرت مردانه او را تشدید و تقویت می‌کند.بنابراین زمان مناسبی برای رسیدگی به واکنش‌های عاطفی و احساسی نیست. اغلب مردها در برخورد با استرس ابتدا با احساسات خود قطع رابطه می‌کنند تا بتوانند به طور عینی و منطقی با مسئله پیش آمده برخورد کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

 شما هم یکی از زن‌هایی هستید که زیر یک سقف با چنین مردی زندگی می‌کند،‌ قبل از قضاوت کردن با این 10 نشانه‌مردانه ابراز عشق آشنا شوید.  

«او نمی‌گوید دوستت دارم! اصلا شاید دوستم ندارد. شاید تنها به زندگی با من عادت کرده و اگر هر زن دیگری هم جای من بود، با او همین رفتار را می‌داشت.
شاید در جوانی‌اش یک شکست عشقی عمیق خورده و دیگر نمی‌تواند مرا دوست داشته باشد. شاید به اصرار خانواده‌اش به این ازدواج تن داده و دلش می‌خواهد دوباره به روزهای مجردی‌اش برگردد. شاید...»

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

در سال‌های اخیر پژوهشگران مختلفی مساله پیشگیری و درمان اعتیاد را از ابعاد مختلف پزشکی،‌ روانشناسی، اجتماعی و ... مورد بررسی قرار داده‌اند و راهکارهای متعددی دراین زمینه ارائه کرده‌اند.

در بین انواع حمایت‌های اجتماعی شبکه، حمایت معرفتی،‌ منزلتی و عاطفی دارای بیشترین اثر بر روی پایداری در ترک اعتیاد معتادان عضو انجمن NA هستند.

حمایت معرفتی را شامل حمایت دریافتی از سوی گروه همدردان (سایر اعضای انجمن) است.   هر چه ارتباط این افراد پس از ترک مصرف مواد با انجمن بیشتر باشد و آموزش‌ها و اطلاعات بیشتری در اختیار آنها قرار گیرد، ترک پایدارتری خواهند داشت. 
از سویی دیگر از بین انواع پیوندها در شبکه روابط اجتماعی،‌اصلاح روابط خانوادگی و ارتباط موثر با خانواده از دیگر عوامل اثرگذار بر پایداری ترک است. 

جالب آن که حمایت‌های مادی مانند کمک مستقیم مالی توسط خانواده و اطرافیان به فرد معتاد دارای اثری بر پایداری در ترک اعتیاد نبوده است. حق‌گویی اصفهانی به یافته‌های بخش دیگری از این تحقیق اشاره کرد و گفت: شناخت از خود،‌ تغییر نگرش و دستیابی به اعتماد به نفس از جمله مقوله‌های اثرگذار بر پایداری ترک اعتیاد در مقوله «شخصیت و هویت فردی» هستند. به گفته وی افزایش اعتماد به نفس و بازیابی جایگاه اجتماعی فرد معتاد بر پایداری ترک اعضای انجمن NA تاثیرگذار بوده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

یکی از پر سر و صداترین نظریه ها در حوزه روانشناسی شخصیت، نظریه ایست که توسط ویلیام شلدون (1899-1977) ارائه شده است. تیپ شناسی شخصیت سرشتی او بر مبنای مایع بدن استوار بود. او سه تیپ شخصیتی را معرفی کرد. نظریه شلدون مانند نظریه بقراط صفات یا خصوصیات شخصیت را عمدتا ثابت نگه می دارد. این نظریه بعدها مورد حمایت پژهشی قرار نگرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

تحقیقات دکتر هیتر.س. اولیف در دانشگاه علوم تندرسی اورگان در آمریکا نشان داد که سالمندانی که یک برنامه تمرینی شامل راه رفتن سریع بر روی نوارگردان را سه بار در هفته و به مدت یک ساعت، در طول چهار ماه انجام می‌دادند حافظه و زمان واکنش آنها، بهبود یافته بود.

تحقیقات بیشتر نشان داد که آهسته دویدن (Jogging)، راهپیمایی، دوچرخه‌سواری و حرکات موزون نیز مانند راه رفتن سریع موجب بهبود حافظه و زمان واکنش در سالمندان می‌شوند. (اولیف، 2000)


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

خیلی کنجکاو بودم بدونم یه معتاد شیشه‌ای چه حالی داره،از خیلی جاها شنیده بودم دچار توهم میشن اما اینکه چقدرش درسته برام مبهم بود. این بود که به فکر افتادم سری به کمپ‌های ترک اعتیاد بزنم و از نزدیک و در گفت‌وگوی رو در رو و چشم تو چشم، به من بگن که وقتی به قول خودشون فاز توهم می‌گیرن چی می‌بینن.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠
 
 محققان بریتانیایی دریافته‌اند که اکثر مردم اولین سال ازدواج خود را اوج سعادت و خوشبختی می‌دانند در حالی که سومین سال ازدواج را شادترین سال زندگی‌شان ذکر می‌کنند.تحقیق بر دو هزار زوج نشان می‌دهد که پنجمین سال ازدواج، بنا بر خستگی مفرط ناشی از افزایش حجم کاری، به‌عنوان سخت‌ترین سال زندگیشان سپری شده است.نکته جالب اینجاست که شرکت‌کنندگان این تحقیق، هفتمین سال ازدواج را "دیوار" نامیدند که در صورت عبور از آن، راه برای ادامه زندگی شاد و طولانی مدت میسر خواهد شد.طبق این گزارش، از هر 10 نفر یکی ادعا کرده است:"نمی‌داسته که چقدر ازدواج می‌توانسته سخت باشد" و این در حالی است که سایرین اعتراف کرده‌اند که روز بعد از عروسی خود دچار درد و رنج عاطفی شدند.
علاوه بر این، نتایج این پژوهش نشان داد که 50 درصد از افراد روز عروسی خود را شادترین روز زندگی خود عنوان کرده‌اند درحالیکه یک سوم افراد نیز اعلام کرده‌اند، عشق ازدواجشان از بعد از روز عروسی کاهش پیدا کرده است.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱٠

 

نگاهی به گذشته برخی از بزه کاران یا بهتر است بگوییم زورگیران امروز و پدر و مادرآزارهای دیروز نشان می‌دهد این‌ها همان افرادی هستند که تهدیدات و آزار و اذیت‌ها و دزدی‌های خود را از دوره نوجوانی و در بستر خانواده شروع کرده‌اند. اگر پای درددل‌های برخی از پدر و مادران بنشینید و لحظاتی را با آن‌ها همدل و هم‌صحبت شوید، می‌بینید دنیای امروزی چنان بی‌رحم شده است که نوجوان برای برآورده شدن خواسته‌های افراطی و گاه غیرمعقول خود، والدینش را آزار می‌دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٧


در این قسمت , سوالی که مطرح می شود این است که چگونه کودکان به جدایی های طولانی مدت و مداوم از افراد دوست داشتنی شان پاسخ می دهند؟ ایا سرانجام انها دست از اعتراض کردن بر می دارند یا شاید حتی این همنشینان خاص را فراموش می کنند. برای جستجوی جواب این سوالات , جان بالبی رفتار کودکان 15 تا 30 ماهه که به خاطر بیماری مزمن در بیمارستان بودند و بدین جهت از مادرانشان به مدت طولانی جدا شدند مورد مطالعه قرارداد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

 

معاون برنامه‌یزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به این‌که فاجعه زیست محیطی دریاچه ارومیه در کل کشور رخ داده است، گفت: به خاطر برداشت‌های غیر مجاز، تراز دریاچه 20 متر کاهش یافته و میزان روان‌آب‌ها با توجه به بارش کم نیز 46 درصد نسبت به دراز مدت کاسته شده و دریاچه رو به خشک شدن رفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

هر چیزی را که بتوانید به شانس و اقبال حواله کنید یا فکر کنید با صبوری آن را تحمل خواهید کرد، این یکی را نمی توانید. زندگی با فردی که بیمار نیست اما عادی هم به نظر نمی رسد بسیار دشوار و دردسرساز است و بدتر از همه آنکه کمتر کسی می تواند باور کند زندگی شما این همه دردسر پنهان داشته باشد. بنابراین بهتر است چشمان تان را باز کنید تا در چاله افراد مبتلا به اختلال شخصیت نیفتید.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت، اغلب جذاب هستند و خیلی ها را شیفته خود می کنند. جنبه هایی از شخصیت هستند که مانع از شناخت افراد دارای اختلال شخصیت در همان اوائل آشنایی می شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

تنها درمان قطعی و اصلی ریزش موی ارثی در مردان کاشت مو است و با درمان‌های غیر از این موارد احتمال ریزش مو کم خواهد شد اما ترمیم مو انجام نمی‌شود.

  درمان‌هایی به جز کاشت مو تنها تا زمانی که فرد دارو مصرف می‌کند، برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو موثر است اما نقش ترمیمی ندارد ترشح هورمون‌های مردانه و تاثیر آن بر بخش جلوی سر باعث ریزش مو می‌شود که بر ریشه‌ موهای پشت سر بی‌اثر است واین هورمون‌ها در فرآیند کاشت چندان تاثیرگذار نیست به همین دلیل به عنوان درمان قطعی ریزش مو از آن یاد می‌شود.

 کاشت مو معمولا درمان موثر و بدون بازگشتی‌ است و موهای کاشته شده به دلیل اینکه از پشت سر برداشته و در بخش‌های جلو کاشته شده است دچار ریزش نمی‌شود  در حالی که این دیدگاه کاملا اشتباه است و دوام درمان به عامل بیماری و نوع ریزش مو بستگی دارد اگر عامل بیماری فرد ژنتیکی باشد و دارو به هر علت قطع شود، ریزش مو ادامه خواهد داشت اما اگر عامل ریزش مو، کم خونی و یا سایر بیماری‌های پایه باشد با درمان آن بیماری، مشکل ریزش مو نیز حل خواهد شد.

 کمبود مواد معدنی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی، آهن، زینک و روی می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

کلمه‌ها و رفتار مناسب برای طلب بخشش کدام‌ها هستند؟ رضا عطاران و هانیه توسلی باتجربه بازی در فیلم «دهلیز» که به موضوع بخشش می‌پردازد، به خواننده‌های ایده‌آل برای یافتن بهترین راهکار مشاوره می‌دهند.
ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

بهترین درمان گیاهخواری استفاده روزمره از سبزی ها و میوه های خام است.

یافته های اخیر دانشمندان نشان می دهد، فلفل دلمه ، کلم، کاهو باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بافت های سلولی شده و از حمله سلول های عصبی بدن به نقاط بدن جلوگیری می کنند.

بررسی های جدید نشان می دهند، ویتامین B ارتباط مستقیمی با جلوگیری از بیماری ام اس دارند از این رو بیماران مبتلا به ام اس حتماً باید برای ایمنی بدن خود از مکمل های ویتامین B استفاده کنند.

مطالعات دانشمندان همچنین نشان می دهند، خستگی و کسالت بدن را در بیماران ام اس می توان با ویتامین B از بین برد و حتماً تخم مرغ، مکمل های ویتامین B، کلم بروکلی و سبزیجات در رژیم غذایی بیماران مبتلا به ام اس گنجانده شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

«حالم بد است»،«حوصله‌ام سر رفته»،«همیشه ناراحتم» و... اینها جملاتی است که بسیاری از جوان‌های امروز مثل نقل و نبات به‌کار می‌برند اما مشکل چیست؟ چرا حال اکثر جوان‌ها این روزها بد است؟ اصلا چه حالی را می‌شود حال بد دانست و چه حالی برای انسان خوب است؟ این مجموعه مطالب به شما کمک می‌کند تا بر حال و خلق و خوی‌تان کنترل پیدا کنید و اصلا خودتان را بهتر بشناسید


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

باید در فصل زمستان مراقب خود باشید چون به‌طور ژنتیکی آمادگی بیشتری برای ابتلا به سرماخوردگی دارید.

گروه خونی B

باید در فصل زمستان مراقب خود باشید چون به‌طور ژنتیکی آمادگی بیشتری برای ابتلا به سرماخوردگی دارید. احتمالا جزو افرادی هستید که با شروع فصل سرما دچار ناراحتی‌های تنفسی و سردی انتهایی اندام‌ها(دست و پا) می‌شوند و برای کنترل این عوارض، بهتر است لباس‌های گرم مانند دستکش و جوراب پشمی بپوشید، ورزش را فراموش نکنید و غذاهای گرم میل کنید.

گروه خونی A


شما در این فصل بیش از هر فصلی احساس راحتی می‌کنید. البته اگر مراقب نباشید، ممکن است ناراحتی‌های تنفسی و دردهای مفصلی پیدا کنید.

گروه خونی O و AB

اگر گروه خونی‌تان AB است، پس طبع گرمی دارید و سرما را به خوبی تحمل می‌کنید و اگر گروه خونی‌تان O است، تحمل سرما چندان برایتان دشوار نیست ولی باید خود را گرم نگه‌دارید.

البته هر دو گروه نباید به گرمای ظاهری بدن اعتماد کنند زیرا خیلی زود با کاهش دما دچار افت قدرت سیستم ایمنی خواهندشد و سرما می‌خورند بنابراین حتما باید اعتدال را نگه دارید؛ نه آنقدر خود را بپوشانید که خیس عرق شوید و نه آنقدر کم لباس بپوشید که احساس لرز کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

نارسایی قلبی، بیماری است که اشکالاتی در عملکرد قلب ایجاد می‌کند و در نهایت منجر به کم‌کاری قلب می‌شود نارسایی قلبی علایم بسیاری دارد که شایع‌ترین آنها تنگی نفس و خستگی زودرس است. ورم پا و شکم نیز در افراد دچار نارسایی قلبی ظاهر می‌شود.

علایم مادرزادی مانند اشکالات مجرای شریانی یا تنگی‌ دریچه آئورت از دیگرعلایم نارسایی قلبی هستند از شایع‌ترین علائم این بیماری، گرفتگی عروق است. گرفتگی عروق به خصوص در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه موجب سکته قلبی و در نهایت منجر به نارسایی قلبی می‌شود  همچنین بیماری ژنتیک و ارثی از دلایل ایجاد نارسایی هستند که در پی آن، اشکالاتی در متابولیسم سلول به وجود می‌آید. ذخیره گلیکوژن و بافت چربی می‌تواند این نوع نارسایی قلبی را ایجاد کند.

در برخی موارد به دنبال زایمان، این نارسایی اتفاق می‌افتد. همچنین سموم و الکل و داروهایی که برای شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند، منجر به نارسایی قلبی می‌شوند عفونت‌های ویروسی و انگلی می‌تواند از دیگر دلایل نارسایی قلبی در افراد باشد  طول عمر بیمارانی که علایم نارسایی قلبی را نشان می‌دهند، کاهش پیدا می‌کند ولی برای این بیماری، درمان‌هایی وجود دارد که موجب بهبود بیماری و افزایش طول عمر فرد می‌شود.

 اگر علت‌های قابل درمانی مانند فشارخون و بالا بودن چربی وجود داشته باشد، می‌توان این علت‌ها را با درمان رفع کرد تا منجر به نارسایی قلبی نشود. یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از ابتلا به این بیماری، خودداری از تماس با سموم و مصرف الکل است. همچنین اگر بیماری در حال شیمی‌ درمانی است و دچار نارسایی قلبی شود، باید تحت نظر پزشک قرار گرفته و این بیماری را مرتب پیگیری کند تا داروهای جایگزین برای وی استفاده شود  زمان ایجاد نارسایی قلبی در افراد بستگی به علت آن دارد. ممکن است علت مادرزادی باشد که در این صورت در سنین پایین اتفاق می‌افتد و افرادی نیز که دچار گرفتگی عروق هستند، معمولا از 40 سالگی به بعد دچار می‌شوند  افراد عوامل خطرزا را از خود دور کرده و فشار خون و چربی خود را کنترل کنند. ورزش در طول هفته و رعایت رژیم غذایی سالم و کم‌چرب نیز از نکاتی است که با انجام آنها از نارسایی قلبی جلوگیری می‌شود. افراد می‌توانند با رعایت الگوی زندگی سالم، عوامل خطرزا را رفع کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

 

برخلاف تصور خیلی‌ها که سرما را در بروز سرماخوردگی موثر می‌دانند، هوای سرد کمترین تاثیر را دارد یا می‌توان گفت که اصلا هیچ تاثیری در سرماخوردگی ندارد ولی چون در فصل سرما افراد بیشتر در فضاهای بسته و سرپوشیده‌ای مانند مدارس هستند، در نتیجه، شانس سرایت ویروس سرماخوردگی بیشتر می‌شود.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

اگر شما هم از اضافه وزن و چاقی خود رنج می‌برید می‌توانید با محدود کردن غذاهایتان و استفاده از ماده‌های غذایی خاص معجزه کاهش وزن را ببینید.
کمبود آهن گاهی در بدن دختران خود را با لاغری و گاهی نیز با چاقی نشان می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند شیر،عسل، موز و  عدس از مواد غذایی هستند که می‌توانند سهم زیادی در چاقی و لاغری دختران داشته باشند. مخلوط شیر و عسل در صبحگاه باعث افزایش انرژی و کاهش اشتها در دختران شده و علاوه بر حفظ زیبایی و طراوت پوست آنها از هله‌هوله خوری و خوردن مواد غذایی نامناسب جلوگیری می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها و آهن موجود در موز باعث تقویت عضلات و آب کردن چربی‌های خانم‌ها شده و به کاهش وزن آنها کمک می کند. از این رو دختران می‌توانند با خوردن شیر عسل و موز به وزن دلخواه خود دست یابند.

شیرعسل و موز کمبود آهن را در بدن جبران می‌کند. و عناصر مغذی بدن دختران را فراهم می‌کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

مصرف طولانی داروهای مسکن خطر حمله قلبی را تشدید می کند.
مطالعات جدید نشان می دهد که مصرف طولانی مدت دوز بالای داروهای مسکن نظیر ایبوپروفن و دیکلوفناک خطر حمله قلبی را تشدید می کند.
 مصرف داروهای مذکور به اندازه داروی روفکوکسیب که برای تسکین التهاب آرتریتی تجویز می شود برای سلامتی قلب مضر و موجب بروز حمله قلبی سکته مغزی و حتی خطر مرگ ناشی از بیماری های مذکور را تا یک سوم افزایش می دهد.
مصرف داروهای مسکن با دوز پایین که برای درمان اختلالات عضلانی مصرف می شود خطری ندارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٤

اگر احساس می‌کنید حال و حوصله ندارید و مدام زانوی غم بغل گرفته‌اید یک سۆال از خودتان بپرسید: آیا مواد غذایی متنوعی مصرف می‌کنید؟

اگر همیشه غذاهای تکراری می‌خورید تعجبی ندارد که دچار افسردگی و بی‌حوصلگی بشوید. به خاطر اینکه بدنتان از دریافت ویتامین‌های مختلف و مورد نیاز محروم می‌شود. اگر می‌خواهید احساسات منفی و افسردگی‌های روزمره را از خودتان دور کنید این مواد غذایی را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید. با ما همراه باشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/٢

دستورالعمل اول :

نحوه گوش دادن به صحبت های کودک و عکس العمل خودتان را در مقابل او مطالعه نمایید.

برای دو یا سه روز اول ، گاه به گاه ذهن خود را بر روی ارزیابی نحوه گوش دادنتان به حرفهای کودک متمرکز نمایید. بررسی کنید که چگونه و در چه حالتی به صحبت های کودک گوش می دهید؟ چقدر و چند بار در روز به حرفهای او با اشتیاق گوش جان می سپارید ؟ چه نوع صحبت های کودک ، توجه شما را بیشتر جلب می کند ؟ طرقی را که معمولاً در طول روز به صحبت های کودک گوش می دهید یادداشت کنید : از گوش دادن فقط به قسمت کمی از صحبت های کودک گرفته ، تا زمانی که به همه حرفها و کلمات او به طور کامل و با دقت گوش می دهید. آیا همیشه اجازه می دهید قبل از این که شما شروع به صحبت کنید ، کودک حرفهایش را تمام کند ؟ آیا وقتی که او سعی می کند صحبت کند از او نمی خواهید که عجله کرده ، زود حرفهایش را تمام کند؟ به عبارت دیگر آیا او را به تعجیل در سخن گفتن وادار نمی کنید ؟ کدام قسمت از حرفهای کودک را واقعاً می شنوید ؟ او معمولاً چقدر صحبت می کند و حرف هایش با شما بیشتر راجع به چه چیزهایی است ؟ هنگامی که کودک بدون توجه به این که شما مشغول کار مهمی هستید یا درباره موضوع مهمی صحبت می کنید ، شروع به حرف زدن می کند واکنش شما چگونه است ؟ وقتی که خیلی جدی به حرفهای کودک گوش می دهید چگونه و چند دفعه به صورت او نگاه می کنید ؟ شرح مختصری درباره نحوه گوش دادن خودتان به حرفهای کودک بنویسید . توجه شما نسبت به نحوه گوش دادن به حرفهای کودک ، مقدمه لازمی برای اجرای دستورالعمل های بعدی است . 

 

دستورالعمل دوم :

سعی کنید واکنش و نحوه گوش دادنتان به حرفهای کودک را اصلاح نمایید.

در یکی دو روز بعد سعی نمایید میزان گوش دادن به صحبت های کودک خود را تغییر دهید و آن را اصلاح کنید . بدیهی است که انتظار نداریم هر وقت که کودک دهانش را باز کرد ، با دقت تمام به حرفهایش گوش دهید و نیز درست نیست که فقط به بعضی از حرف های او که ظاهراً مهم هستند گوش بدهید. بلکه در نهایت ، ممکن است به این نتیجه برسید که بهتر است به طور کلی با دقت به حرفهای او گوش بدهید . شما ممکن است میزان گوش دادن به صحبت های کودک را در موقعیت هایی که قبلاً بدان توجهی نداشتید تغییر دهید . همین طور، ممکن است نحوه واکنش خود را نسبت به رفتار کودک ، زمانی که او با حرفهایش صحبت شما را قطع می کند ، تغییر دهید و تعدیل نمایید . اما مسئله مهم این است که شما حتماً بتوانید رفتار و عادات مربوط به گوش دادن خود را بدون آنکه گرفتار افراط و تفریط شوید ، تغییر داده ، آن را اصلاح نمایید .

 

دستورالعمل سوم :

سعی کنید احساساتی را که در ورای کلمات کودک است ، درک کنید

پس از انجام دادن دو دستورالعمل فوق الذکر ، در چند روز آینده سعی نمایید با خیال راحت و کاملاً آگاهانه و هوشیارانه به همه ی صحبت های کودک خود ( وقتی که با شما یا دیگران سخن می گوید ) به طور  کامل گوش دهید و گذشته از الفاظ ، به مقصود و منظور او پی ببرید. در واقع جدای از ظاهر کلمات ، او چه می خواهد بگوید؟ به شیوه صحبت کردن و رفتار کلامی او توجه نمایید . به خاطر داشته باشید که به جز الفاظی که کودک به زبان می آورد ، صحبت های او همیشه متضمن پیامهای احساسی و تلویحی برای شماست . توجه کنید که او چگونه از صدایش ، تغییر دادن آهنگ کلماتش ، مکث ها ، تکرار کلمات و جملات ، ترتیب کلمات و جمله بندی ها ، حالت نگاهش به شما و یا نگاه نکردنش به چهره شما ، برای ابراز احساسات و ابلاغ پیامش استفاده می کند.

آیا او معمولاً با حالت و خوی تند و با نق و گریه با شما صحبت می کند ، ولی با دیگران این حالت را ندارد ؟ آیا او از فرد خاصی در خانواده می ترسد ؟ آیا معمولاً بالا رفتن آهنگ صدای گله آمیز او را در گفتن کلمه ی " مامان" زمانی که نیاز به توجه شما دارد تشخیص می دهید ؟ آیا او به هنگام صحبت با بعضی از افراد خاص ، کلمات را بیشتر تکرار می کند در حالی که با بعضی دیگر چنین نیست ؟ آیا زمانی که کودک با عروسک ، اسباب بازی و یا با همبازی های تخیلی حرف می زند، تن صدای او به گونه ای ، متفاوت از زمانی است که با شما یا دیگران صحبت می کند؟ آیا هنگام صحبت با عروسک و همبازی های تخیلی ، در او اعتماد به نفس بیشتری می بینید ؟ به عبارت دیگر آیا کودک با عروسک ها و یا اسباب بازی ها و همبازی های تخیلی خودش به صورت دستوری و آمرانه صحبت می کند ؟

به خاطر داشته باشید ، زمانی که ذهن کودک بیشتر مشغول بعضی از موضوعات و سؤالات خاص است ، ممکن است این نوع اشتغال ذهنی حاکی از اضطراب و ترسهای پنهانی او باشد.

خوب به صحبت های کودک گوش کنید ؛ دقت کنید که آیا بیشتر اوقات راجع به موضوعات خاصی صحبت می کند و سؤالات مشخصی مطرح می نماید یا نه ؟ اگر چنین باشد ، این نوع تمایل کودک در طرح موضوعات و سؤالات خاص ، احتمالاً نشانه ای است از ترس هایی که در وجود او نهفته است .

توجه به پیروی از این سه دستورالعمل ساده و در عین حال بسیار اساسی ، مسلماً به شما کمک خواهد کرد تا با دید بهتر و ادراک بیشتر به صحبت های کودک گوش کرده ، در برابر کلمات و جملات او و همچنین احساسات مهمی که در پشت جملات کودک وجود دارد ، واکنش متناسب و مطلوبی نشان دهید . در حقیقت ، این مهم ترین جوهره و صفت یک شنونده خوب بودن و لازمه ی خوب صحبت کردن است . همچنان که بتدریج نسبت به زمانی که باید کاملاً به حرف های کودک گوش کنید و نیز مواقعی که احساس می کنید چندان ضرورتی برای این کار نیست ، پی می برید ، سعی کنید با روشهایی که به نظرتان مطلوب می رسد ، به کودک بفهمانید و او را راضی و قانع نمایید که وقتی مشغول انجام کارهای روزانه خود هستید و آن طوری که شایسته است نمی توانید به صحبت های او گوش بدهید ، به این معنا نیست که شما او را دوست ندارید و یا کم دوست دارید . بعضی از مواقع عمداً ( به طوری که کودک هم متوجه شود ) بعضی از کارهای مهم را که در دست دارید رها نموده ، با کودک خود صحبت کنید و به گونه ای که بایسته است احساس و علاقه و محبت خودتان را ابراز نمایید.

 

 

دستورالعمل چهارم :

مواقعی را که ضروری دارد فوراً به حرف های کودک گوش کنید ، مشخص نمایید

آخرین دستورالعمل :، سعی کنید در رفتار و گفتار کودک هر نوع علامت ، اشاره و یا پیام ضمنی را که هشداری است از نیاز مبرم او به وجود شما ، و ضروری است که فوراً با همه ی وجود و توجه کامل کارهایتان را رها کرده ، به حرفهای او گوش کنید ، تشخیص دهید . این علامت ها ، معمولاً مدت ها قبل از این که کودک به حالت گریه و نق بیفتد ، ظاهر می شوند . البته تشخیص این علائم ممکن است مدت زمانی طول بکشد ، زیرا این حالت ها هر روز اتفاق نمی افتد . وقتی این علائم ظاهر می شوند ، مواظب تغییرات چهره ، حالت های بدن و حرکاتی که نشانه قهر و عقب نشینی کودک است ، باشید . ضرورت گوش دادن به حرفهای کودک ممکن است از طریق تغییری که در تن صدای کودک ، آهنگ تند کلمات ، و یا با مکث ها و تکرارهای غیرعادی کلمات ایجاد می شود ، قابل تشخیص باشد .

از آنجا که گوش دادن ، مهمترین بخش جریان برقراری ارتباط است و نیز از آنجا که گوش دادن به حرفهای دیگران مستقیماً به احساس انسان مربوط می شود ، بی تردید اصلاح و تقویت عادات خوب گوش دادن ، تأثیر مستقیمی بر روانی و سلامت کلامی فرزندتان خواهد داشت.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar