مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

طی شدن مراحل طبیعی دوران کودکی برای رشد و تکامل شخصیت هر فرد ضروری است . بنابراین محروم کردن اطفال از نیازهای روانی این دوران، به اندازه محروم کردن آنان از غذا و پوشاک، مهم و زیان بار خواهد بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

محققان فرانسوی دریافتند رژیم غذایی مدیترانه‌ای از مشکلات و بیماری‌های شایع در دوران سالمندی و پیری زودرس جلوگیری می‌کند.

  تحقیقات بر روی فواید رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای اولین بار در سال 1980 آغاز و طی این پژوهش عادات غذایی و نرخ مرگ و میر در اثر تغذیه ناسالم در 7 کشور اروپایی بررسی شد.تاکنون تحقیقات علمی متعددی تاثیر این رژیم غذایی را بر روی بیماری‌های قلبی عروقی به اثبات رسانده‌اند. محققان فرانسوی بر این باورند این رژیم به عنوان یک برنامه غذایی بین‌المللی در پیشگیری از بیماری‌های شایع در دوران پیری موثر است.رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل مصرف حجم بالایی از میوه‌ها، سبزیجات و غلات، مصرف متعادل محصولات دریایی و مقدار بسیار کمی گوشت و فراورده‌های لبنی است. منبع اصلی چربی در این رژیم روغن زیتون است.

 به گفته پژوهشگران این رژیم با توجه به فرهنگ گسترده کشورهای حاشیه مدیترانه در برخی مناطق کمی متفاوت است اما ایده‌های اصلی آن در همه جا یکسان است.گروه محققان فرانسوی در شهر بوردو اظهار کردند: رژیم غذایی مدیترانه‌ای از بروز بیماری‌های شایع در دوران سالمندی، بیماری‌های شناختی، بیماری آلزایمر و کاهش اعتماد به نفس جلوگیری می‌کند.برای دستیابی به نتایج این تحقیقات، رفتارها و عادات بیش از 1500 سالمند مورد مطالعه قرار گرفت و عملکردهای شناختی، لیست داروهای مصرفی و میزان اعتماد به نفس در این افراد طی 2 سال تحت نظر بود.

 رژیم مدیترانه‌ای دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است و در بهبود عملکرد مغز در دوران سالمندی تاثیر به‌سزایی دارد و به تمرکز، جهت‌یابی، تقویت حافظه و محاسبه در سالمندان کمک می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

دانشمندان اظهار داشتند که موفق به شناسایی ژنی شده اند که نقش مهمی در از بین بردن خاطرات ایفا می کند، فرآیندی که از طریق آن خاطرات جدید جایگزین خاطرات قدیمی می شوند. اگر دانشمندان می توانستند راهی برای تقویت فعالیت این ژن که Tet1 نام دارد، پیدا کنند، درمان اعتیاد و اختلال استرس پس از آسیب امکان پذیر می شد.

محققان برای انجام این تحقیقات، به مقایسه رفتار یادگیری موش با ژن Tet1 با موش مشابه دستکاری شده از نظر ژنتیکی پرداختند. هر دو گروه از موشها برای ترس از یک قفس خاص آموزش دیدند تا هنگامی که آنها داخل این قفس قرار بگیرند، یک شوک الکتریکی خفیف به آنها وارد شود. موشی که ژن Tet1 آن دستکاری شده بود بین قفس و شوک نسبت قائل شود، این مسئله به موش عادی هم آموزش داده شد، اما وقتی که محققان موش را به همان قفس بدون ارائه شوک بازگرداندند، رفتار دو گروه با هم متفاوت بود.موشی که دارای ژن عادی Tet1 بود ترس خود را از قفس از دست داده بود چرا که حافظه آن از دریافت شوک با اطلاعات جدید جایگزین شده بود. اما موشی که ژن Tet1 آن دستکاری شده بود هنوز هم از تجربه شوک وحشت داشت.اکنون محققان اعتقاد دارند که اگر بتوانند راهی برای ارتقای فعالیتهای این ژن پیدا کنند کمک کردن به افرادی که از اعتیاد و یا اختلال استرس پس از آسیب رنج می برند میسر می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

دانشمندان علوم اعصاب به پیشرفتی دست یافته اند که به اعتقاد آنها می تواند شناخت ما را از اوتیسم، اسکیزوفرنی و دیگر ناتوانایی های ذهنی را بهبود بخشد.
گروهی از دانشمندان علوم اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان نشان داده اند پروتئینی به نام  SIRP alpha که در سطح سلول های مختلف سراسر بدن یافت می شود، نقش مهمی را در فرایند اتصال فعال ترین اتصالات سیناپسی بین سلول های مغزی ایفا می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد گروه‌های خونی مختلف افراد می‌تواند باعث ایجاد ویژگی‌های جسمی خاص در آنها شود. افرادی که گروه‌های خونی مشابه دارند به غذاهای خاصی گرایش دارند و سیستم ایمنی بدنشان شبیه هم عمل می‌کند تاحدی که در ژاپن رستوران‌هایی تاسیس شده که به افراد براساس گروه‌خونی‌شان غذاهای خاصی را پیشنهاد می‌کند. اما فقط این نیست. افراد با داشتن گروه‌های خونی مشابه ویژگی‌های شخصیتی خاصی هم از خود بروز می‌دهند. رفتار این افراد در محیط‌های متفاوت رفتارهای خاص و مشابهی است. در این شماره چیزهایی درباره رفتار افراد با گروه‌های خونی متفاوت در محل کار خواهید خواند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

نوشیدن دَم کرده برگ بو قبل از هر وعده غذایی از افزایش قند خون جلوگیری می‌کند.

آنزیم‌های موجود در آن با شکستن پروتئین‌ها و کمک به هضم غذا، علایم اختلالات گوارشی را کاهش می‌دهد و ناراحتی معده را درمان می‌کند برای رفع لکه‌های غیر طبیعی پوست، میوه برگ بو و به اندازه گیلاس به صورت پودر درآورده با عسل مخلوط نموده روی لک قرا داد.

این ادویه منحصر بفرد حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی نظیر مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، سلینیوم، روی و منیزیم است که در سلامت فرد نقش حیاتی بر عهده دارند. ویتامین آ موجود در این ادویه به قدرت بینایی فرد کمک می‌کند.

خاصیت آنتی اکسیدان در آن به بدن در تولید انسولین کمک می کند و در نتیجه در بهبود بیماری دیابت موثر است. دَم کرده برگ‌های این گیاه دارویی را برای برطرف شدن عفونت‌های روده‌ای موثر می دانند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

درست است که همه مردم دوست دارند بهترین و سعادتمندترین زندگی مشترک را داشته باشند، ولی بعضی کارها که شاید متوجه آنها هم نباشید، به رابطه شما آسیب می زنند. در واقع شما عمداً این کارها را انجام می دهید، زیرا معتقدید که کار درستی هستند، ولی درست برعکس آن صحیح است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

پژوهشی که در مجله نورولوژی منتشر شده، تاکید می‌کند که مکمل‌های ویتامین B خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می‌دهند.

  مکمل‌های ویتامینB برای مواردی از جمله استرس، اضطراب، افسردگی، زوال عقل، بیماری آلزایمر و بیماری‌های قلبی مفید هستند.محققان آمریکایی بر روی بیش از50 هزار نفر آزمایش کرده و پس از تجزیه و تحلیل آزمایش‌ها دریافتند کسانی که مکمل‌های ویتامین B مصرف کرده بودند نسبت به دیگران که دوز پایینی از ویتامین B استفاده کرده بودند 7 درصد کمتر به سکته مغزی دچار شدند.

 علاوه بر این، تحقیقات نشان داد ویتامین B12 هیچ تاثیری در سکته مغزی ندارد.

 اگرچه افراد بالای 65 سال دچار سکته مغزی می‌شوند ولی اخیرا مطالعات نشان می‌دهد افراد با سن کمتر نیز در حال حاضر در معرض خطر سکته مغزی هستند.

 سکته مغزی علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است که هر ساله نزدیک به 130 هزار نفر آمریکایی را از بین می‌برد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٧/۱

افزایش استروژن ها در کاهش ابتلا به آلزایمر مفید بوده و با تکنیک جدید شناسایی افراد مستعد به آلزایمر به راحتی ممکن شد.

پزشکان از نقش استروژن ها در تقویت حافظه خبر دادند.امروز 21 سپتامبر روز جهانی آلزایمر بوده و محققان از نقش استروژن ها در بهبود حافظه و جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر خبر دادند.تصاویر گرفته به روش PET از نقش استروژن در افزایش حافظه و کاهش اختلالات عصبی منجر می گردد.تصاویر گرفته شده از روش PET به نقش استروژن ها در کاهش اختلالات عصبی پی بردند.
 
*عکس برداری PET روش پایش جدید آلزایمر

 
محققان موسسه ماریوما با پژوهش بر روی موشها و روش های عکس برداری PET به انجام آزمون گزینشی پرداختند.عکس برداری که ترکیب در روش سی تی اسکن و عکس با چشم های هسته ای است به طور دقیق از لایه های مغز و نحوه فعالیت های نورون ها تصویر برداری می کند.روش جدید که در روز 21 سپتامبر رونمایی شده جهت پایش افراد دچار اختلالات حرکتی مفید بوده و به راحتی می تواند افراد مستعد به آلزایمر را شناسایی کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

مطالعات جدید پزشکان دانشگاه «جان‌ هاپکینز» نشان می‌دهد که بین عارضه چاقی و ابتلا به سردردهای مکرر میگرنی ارتباط وجود دارد.

 در این مطالعه آمده است که افراد چاق 81 درصد بیشتر از افرادی که وزن طبیعی دارند به سردردهای میگرنی مبتلا می‌شوند.گروهی از متخصصان دانشکده پزشکی این دانشگاه به بررسی اطلاعات 3862 نفر در رابطه با قد، وزن و تعداد دفعات ابتلا به میگرن پرداختند. متوسط سن این افراد 47 سال بوده است.نتایج کلی این مطالعه حاکی از آن است که 1044 نفر از این افراد چاق بودند و 188 نفر از آنان از سردردهای میگرنی رنج می‌بردند که در هر ماه حدود 14 نوبت دچار سردردهای شدید میگرنی می‌شدند.

 «بی.لی پترلین»، محقق ارشد این مطالعه گفت: این نتایج به پزشکان هشدار می‌دهد تا گزینه‌های سالم‌تری را در رژیم غذایی افراد مبتلا به میگرن انتخاب کنند و همچنین بیماران خود را به ورزش کردن تشویق کند.پترلین همچنین اظهار داشت: تحقیقات بیشتری لازم است تا تاثیر برنامه‌های کاهش وزن در افراد چاق و مبتلا به سردردهای میگرنی ارزیابی شود.

 به گزارش روزنامه نیویورک دیلی‌نیوز، در سال 2011 میلادی نیز گروهی از پزشکان سوئدی در مطالعه‌ای دریافتند که ورزش کردن به اندازه دارو می‌تواند در پیشگیری از میگرن موثر باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

یکی از معضلات اصلی برای خانواده ها نحوه برخورد و ارتباط برقرار کردن با جوانان و نوجوانان خود می باشد.

اولین و مهمترین مساله این است که پدر و مادر فکر می کنند که برقرار کردن رابطه دوستی با فرزندان مشکل می باشد، در صورتی که اگر پدر و مادر کمی حوصله به خرج دهند و صبوری کنند و با آرامش به حرفهای بچه هایشان گوش دهند مسلما خیلی  از گره هایی که  بایستی با دندان باز شود را با دست باز می کنند. وقتی جوانان احساس امنیت کنند می توانند با پدر و مادر خود صحبت کنند بدون اینکه ترسی از طرد شدن، مورد ضرب و شتم قرار گرفتن، مورد تحقیر قرار گرفتن و مورد مقایسه قرار گرفتن داشته باشند. در این صورت آن جوان یا نوجوان، پدر و مادر خود را محرم اسرار دانسته و ارتباط خوبی بر قرارمی کند. البته این اولین و اساسی ترین  قدم است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

فرد معتاد آزاد نیست بلکه اسیر مواد مخدر است. اگر عاشق یک معتاد هستید در واقع عاشق یک زندانی شده اید که هیچ وقت آزاد نیست و علاوه بر آن یک رقیب بسیار مقتدر و قوی نیز به نام مواد مخدر با شما رقابت می کند.

اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید می بینید که برخی افراد این قدر در انتخاب همسر سخت گیرانه و آرمانی می اندیشند که کلی معیارهای عجیب و غریب را برای همسر آینده شان فهرست می کنند؛ از وضعیت مالی آنچنانی و تحصیلات عالیه بگیرید تا اخلاق خوب و زیبایی خیره کننده...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

طی تحقیقاتی که پژوهشگران آمریکایی انجام دادند مشخص شد قند خون بالا نقش مهمی در افزایش خطر پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد دارد.

در حالی که این بیماری بیشتر در افراد دیابتی دیده می‌شود، این مطالعه درصدد جستجوی رابطه قند خون با بیماری کاهش قدرت ذهن است.پژوهشگران در این مطالعه میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت و افراد سالم به‌منظور یافتن رابطه‌ای بین این عارضه و بیماری آلزایمر بررسی کردند.در این مطالعه که دو هزار و 67 داوطلب شرکت داشتند، تعدادی از افراد مبتلا به دیابت بودند؛ اما بیشتر افراد این بیماری را نداشتند. همچنین هیچ یک از این افراد دچار عارضه زوال عقل نبودند.در این مطالعه که حدود 7 سال طول کشید، نتایج بررسی‌ها حکایت از این داشت که در حدود یک چهارم افراد دچار گونه‌هایی از آلزایمر و زوال عقل شده بودند.دکتر«پاول کران» سرپرست این تحقیق از دانشگاه واشنگتن در این باره گفت: ما متوجه شدیم که بین سطح بالای گلوکز خون و خطر افزایش بیماری زوال عقل حتی در افرادی که دیابت ندارند رابطه وجود دارد.کارشناسان می‌گویند تحقیقات اخیر ثابت می‌کند که مغز اندام هدف است که از قند خون بالا آسیب می‌زند.

 بیماری آلزایمر معمول‌ترین شکل زوال عقل به شمار می‌رود که درمانی برای آن وجود ندارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

اگر همیشه غصه می‌خورید که حتی با وجود ورزش کردن هنوز هم موفق نشده‌اید شکم خود را آب کنید، حتما خبر ندارید که با انجام چند راهکار به ظاهر کم‌اهمیت اما بسیار موثر می‌توانید به هدف خود برسید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان اینکه در بعضی از موارد درد دیسک کمر می‌تواند همراه با احساس گزگز، بی‌حسی و خواب رفتگی در ناحیه پا باشد، گفت: در مواردی که آسیب به رشته‌های عصبی شدید باشد می‌تواند احساس ضعف و کاهش قدرت در عضلات پاها و یا اختلال در راه رفتن همراه این علائم مشاهد شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست که احتمالا تجربه زیادی درباره آن ندارید. بنابراین با خواندن این توصیه ها می توانید بهتر برای این شب مهم آماده شوید.

1.گفت و گو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهى از بعضى شرایط که در مرحله تفحص به دست مى آید، انجام گیرد نه در ابتداى آشنایى. به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفت و گو تحقق یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت را به عنوان یکی از اصلی ترین راه‌های پیشگیری از واریس عنوان کرد.

 دکتر شریف نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بیماری واریس ناشی از اتساع سیاهرگ‌های سطحی است که به دلیل نقص در عملکرد یا ساختار دریچه‌های سیاهرگ‌های عمقی حاصل می‌شود.وی ادامه داد: واریس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عروقی انسان است که حدود 10 تا 20 درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشاد شده و پرپیچ و خم در اندام تحتانی دیده می‌شوند.

 استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، واریس را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی کرد و افزود: واریس اولیه از نقص در سیستم سیاهرگی سطحی شروع می‌شود و شیوع آن در خانم‌ها دو برابر آقایان است که تقریباً نیمی از این بیماران به دلیل سابقه فامیلی گرفتار آن می‌شوند.نجفی ادامه داد: واریس ثانویه ناشی از نارسایی سیاهرگ‌های عمقی است که منجر به گشادی سیاهرگ‌های سطحی می‌شود.وی در رابطه با درمان واریس اظهار کرد: بیماران باید پاهای خود را به صورت مکرر و بالاتر از سطح قلب برای چند دقیقه در روز نگه دارند تا به مرور زمان این مشکل کاهش یابد.

 این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت را یکی از اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری و درمان واریس عنوان کرد و افزود: با توجه به این که یکی از دلایل اصلی واریس ایستادن طولانی مدت است این روش اجتنابی راه حل موثری برای درمان خواهد بود. جوراب‌های واریس با فشار 30 تا 40 متر جیوه برای درمان این بیماری مناسب هستند و بیماران باید صبح‌ها، قبل از ترک رختخواب حتما آن را بپوشند.استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، جراحی را یکی دیگر از راه‌های از بین بردن واریس به خصوص برای موارد شدید علامت‌دار دانست و اظهار کرد: ترومبوزهای تکرار شونده یا ایجاد کننده زخم و از نظر زیبایی از مواردی هستند که با اعمال جراحی قابل درمان است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۸

تصور بسیاری از افراد این است که آب موجود در درون بطری تازه‌تر و بهتر است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد ماده شیمیایی اتیلن دی کلراید( EDCs) موجود در آب درون بطری موجب اختلال در غدد درون‌ریز بدن می‌شود.

محققان با تجزیه و بررسی آب درون بطری وجود این ماده شیمیایی را شناسایی کردند که منجر به اختلال سیستم هورمونی و تولیدمثل می‌شود.محققان این تحقیق با بازبینی تحقیقات قبلی و بررسی 18 محصول دریافتند که این ماده شیمیایی موجب توقف فعالیت استروژن (آنتیاستروژیک) می‌شود و همچنین از فعالیت تاثیرات بیولوژیکی (ضدآندروژنی) جلوگیری می‌کند. ترکیب EDCs ساخت بشر است و در بسیاری از موادپلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج پیشین نشان داد قرار گرفتن در معرض این ماده خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. یک نوع از این ماده شیمیایی به نام بسیفنول در محصولات پلاستیکی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE منتشر شده‌ است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

در بسیاری موارد فشار ثابت و اصطکاک بین پوست و کفش عامل ایجاد ضایعه‌ای به نام میخچه در پا می‌شود.

  اگر کفش نوک انگشتان شست را بساید، پوست آن ناحیه برای مقابله با آسیب، ضخیم‌تر و سخت‌تر می‌شود، اظهار کرد: در طی سالها، پوست مرده قالب می‌گیرد و باعث ایجاد توده‌ای به نام میخچه می‌شود که ممکن است دردناک نیز باشد.

  میخچه‌هایی که عموماٌ در بین انگشتان هستند، هنگامی به وجود می‌آیند که تیغه‌های استخوانی مجاور به یکدیگر ساییده می‌شوند. باید توجه داشت که فشار اعمال شده احتمالاً ناشی از کفش تنگ است.  باید از کفش‌های راحت و دارای پنجه بزرگ استفاده کرد به این ترتیب جای کافی برای قرارگیری انگشتان به وجود می آید و تا زمانی که فشار مستقیم وجود نداشته باشد هیچ گونه مشکلی از قبیل تحریک و یا میخچه به وجود نمی آید.

  می توان به طور موقت از بالشتک‌های ویژه میخچه برای تسکین درد استفاده کرد، این بالشتک‌ها دارای حفره‌ای در میان خود هستند که دقیقاً بر روی مرکز میخچه قرار می گیرد و به این ترتیب موجب برطرف شدن فشار از روی میخچه می شوند و یا دست کم فشار اعمال شده را پراکنده می کند.

  در صورت تمایل افراد می‌توانند پای خود را در آب گرم به مدت 20 تا 25 دقیقه خیسانده و مقداری روغن بر روی میخچه بمالند و با یک سنگ پا لایه‌های میخچه را یکی یکی بسایند، پس از این کار افراد مبتلا می توانند از بالشتک‌های مخصوص میخچه استفاده کنند. بیماران مبتلا به دیابت و یا مشکلات عروقی هرگز نباید از این مواد استفاده کنند، در بسیاری از موارد مشاهده شده است که استفاده زیاد و نامناسب از این چسب‌ها می‌تواند موجب سوزاندن پوست شود.

  پزشکان در این کار دارای تخصص هستند و می توانند با قراردادن پای افراد در حوضچه های مخصوص پس از نرم کردن پوست، میخچه آن‌ را بتراشند و از بین ببرند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

 

 سیاه‌دانه نوعی دانه علفی است که حاوی نوعی روغن و انواع مختلفی از مواد است که نقش بسیار زیادی در بهبود سلامت و مبارزه با انواع بیماری دارد و مشهور به جنسینگ ایرانی است.

پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و سلم فرمود: "ما من داء إلا فی الحبة السوداء منه شفاء إلا السام" یعنی هیچ  بیماری نیست مگر شفای آن در سیاه‌دانه است جز مرگ.
 

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

 کمبود تغذیه‌ای علاوه بر تاثیر بر عملکرد جسمی، می‌تواند بر عملکرد روانی و مغزی انسان نیز تاثیرگذار باشد.

  یافته‌های اندکی در مورد اثرات بلندمدت تغذیه بر یادگیری و رفتار وجود دارد ولی امروزه داده‌های حاصل از مطالعات مختلف نشان می‌دهد که سوءتغذیه دوران خردسالی با کاهش بهره هوشی (IQ) در طول زندگی همراه است.  برای وعده صبحانه شیر کم چرب، میوه، تخم مرغ پخته، قهوه، چای، پنیر کم چرب، نان سبوس دار می‌تواند مفید باشد. بهتر است خوراکی‌هایی نظیر نیمرو، سیب زمینی سرخ کرده، مربا، نان سفید، کیک و بیسکویت مصرف نشود.

  مصرف ماهی، سالاد، پنیر کم چرب، مرغ، گوشت قرمز کم چرب، سویا و ماست کم چرب را برای وعده ناهارمناسب است و توصیه می شود که پیتزا، چیپس، غذاهای سرخ کرده و پرچرب و نوشابه‌های گازدار مصرف نشوند.  از مصرف گوشت گاو، سیب زمینی پخته، بلال، شیرینی‌هایی مانند پای میوه خودداری شود.

  مصرف ماهی، سبزیجات سبز، گوجه فرنگی، میوه، حبوبات در وعده شام می‌تواند به بهبود عملکرد حافظه کمک کند.  چربی حیوانی اشباع شده، اسیدهای چرب ترانس و اضافه وزن می‌تواند موجب بروز دیابت و آسیب دائمی به سلول‌های مغزی شده و به شریان‌های مغزی آسیب رساند در نتیجه منجر به سکته شده و سلول‌های مغزی را از بین می برند. این عوامل شامل الکل، رنگ‌ها، شیرین کننده‌ها و افزودنی‌های غذایی مصنوعی، کولاها و دیگر نوشابه‌های گازدار، انواع شربت‌ و تنقلات شیرین‌، نیکوتین، نان سفید و پرخوری است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

 مصرف خشکبار نظیر توت خشک، برگ آلو، انجیر و کشمش، غلات و حبوبات جوانه زده نیز جزو منابع مفید و موثر برای پیشگیری از کم خونی است.

 کم‌خونی نوعی اختلال شایع خونی است که به کاهش بیش از حد طبیعی گلبول‌های قرمز خون اطلاق می‌شود و می تواند زمینه بسیاری از بیماری‌ها را در فرد به وجود آورد.

 کم خونی می‌تواند به سرعت عملکرد بدن را تحت تاثیر قرار دهد و بسیاری از افراد مبتلا به کم خونی از افت عملکرد و کارآیی بدن به شدت رنج می‌برند که در صورت اقدام نکردن به درمان و تشدید این اختلال، زندگی روزمره آنها مختل می‌شود.  کم خونی دوران کودکی به رشد و تکامل مغزی کودکان صدمات غیرقابل جبرانی وارد می‌کند و اثرات آن به اشکال مختلف نه تنها از دوران کودکی به شکل تاخیر در تکامل و هماهنگ شدن حرکات دیده می شود، بلکه با آثار سوء در کیفیت زندگی در دوره‌های بعدی باقی می‌ماند.  در شیرخواران در صورت سلامت مادران، میزان آهن موجود در شیر مادر برای 4 تا 6 ماه نخست زندگی کافی است اما در مورد نوزادانی که با وزن کم متولد می‌شوند، ذخایر آهن کم است و باید از زمانی که وزن آنها 2 برابر می‌شود آهن اضافی دریافت کنند.

  مادرانی که نسبت به اشتهای کم فرزندان خود نگران هستند باید به قطره آهن دریافتی در طول روز دقت کافی داشته باشند. اگر کودکان تا 2 سالگی به میزان کافی قطره آهن دریافت نکنند، از عوارض کم خونی در امان نخواهند ماند.

  در زمان بلوغ به دلیل افزایش سرعت رشد نیاز به آهن افزایش می‌یابد و در مورد دختران این موضوع با اهمیت بیشتری نمود پیدا می‌کند و آنها باید به شکل منظم و دوره‌ای از مکمل آهن در این دوران استفاده کنند.  استفاده از منابع غذایی حاوی آهن و گنجاندن آن در برنامه غذایی در پیشگیری از بروز کم خونی موثر است. زمانی که کم خونی ایجاد می شود، بهترین و غنی ترین رژیم غذایی هم قادر به اصلاح این وضعیت نیست و مصرف مکمل آهن برای دوره‌های مشخص، ضروری و تاثیرگذار است. در زنان باردار نیز به دلیل افزایش وزن بدن، جنین و جفت و دیگر بافت‌ها، نیاز به آهن افزایش می یابد و این نیاز افزایش یافته در دوران شیردهی نیز ادامه خواهد داشت. مصرف پروتئین حیوانی نظیر گوشت گاو، ماهی و پرندگان به دلیل جذب آهن بیشتر از این منابع به تمام افراد به ویژه افراد در معرض خطر و مبتلا به فقر آهن توصیه می‌شود. به دلیل آن که جذب آهن مواد پروتئینی گیاهی نظیر سبزی‌ها و میوه‌ها کمتر از پروتئین حیوانی است، مصرف توأم با منابع ویتامین c برای افزایش جذب آهن توصیه می‌شود.  گنجاندن مواد غذایی نظیر هویچ، سیب زمینی، چغندر، کدو تنبل، گوجه فرنگی، کلم پیچ و شلغم در رژیم غذایی به دلیل وجود اسید مالیک و اسید تارتاریک موجود در آنها، برای افزایش جذب آهن ضروری است.  مصرف منابع غنی از آهن یک ساعت بعد از مصرف قهوه و شیر و لبنیات به ویژه در افرادی که به طور مرتب از منابع پروتئین حیوانی استفاده نمی‌کنند توصیه می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

به گزارش  Herb wisdom، اخیرا بررسی کارشناسان حاکی از آن است که گل گاوزبان می‌تواند به دلیل حاوی بودن خواص ضدالتهابی برای آرتریت روماتوئید نیز استفاده شود. همچنین این گیاه می‌تواند در کاهش خشکی و حساسیت ناشی از اختلالات پوستی همچون اگزما و التهاب پوست موثر باشد.

«گل گاوزبان» از جمله گیاهان دارویی است که به دلیل خواص درمانی و طعم مطلوبی که دارد به میزان چشمگیر در میان مردم بسیاری از کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طول تاریخ، گل گاوزبان برای تسکین دردهای مختلف و بهبود سطح سلامت عمومی مورد استفاده بوده است.

 این گیاه حاوی مواد مغذی متنوعی همچون اسیدهای چرب مفیدی است که کمبود آنها در بدن می‌تواند مستقیما بر رفتار، التهاب‌های داخلی و عملکردهای مختلف سلولی تاثیر بگذارد. همچین در فرآیندهای متابولیک از قبیل عملکرد مطلوب قلب و عروق وجود سطح مناسبی اسیدهای چرب تعیین‌کننده است.علاوه بر این، مصرف اسیدهای چرب رشد و ظاهر موها و ناخن‌ها را بهبود می‌بخشد. گل گاوزبان حاوی مواد دیگری از مواد مغذی و مفید برای بدن است. این گیاه مکمل خوبی برای زنان به حساب می‌آید زیرا حاوی مقادیر قابل توجهی کلسیم، آهن، پتاسیم، روی و ویتامین C و B است.

 در تمام روز غدد فوق کلیوی برای آماده کردن بدن به منظور مقابله با چالش‌ها و مشکلات زندگی فعالیت دارند و در نتیجه دائما هورمون آدرنالین در بدن ترشح می‌شود. «خستگی آدرنالینی» زمانی اتفاق می‌افتد که بدن بیش از حد استرس داشته باشد. در این شرایط گل گاوزبان برای حفظ تعادل در فعالیت غدد فوق کلیوی و در نتیجه کمک به آرام‌سازی بدن و ذهن استفاده می‌شود.همچنین این گیاه به دلیل دارا بودن خواص تسکین‌دهنده برای درمان بیماری‌های عصبی نیز توصیه می‌شود. گل گاوزبان در عین حال برای درمان افسردگی و بی‌تعادل روانی ناشی از دوره‌های قاعدگی و یائسگی مصرف می‌شود.

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

 

به دنبال مطالعاتی که بر روی تأثیر کاکائو در پیشگیری از حملات قلبی بررسی شد، محققین به این نتیجه رسیدند که خوردن کاکائو با کاهش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی مرتبط است.

تمامی گیاهان، رنگدانه‌هایی دارند که می‌توانند از بروز بیماریها جلوگیری کنند. مثلاً ماده سولفورافان (Sulforophane) موجود در کلم براکلی، از وقوع سرطان پیشگیری می‌کند و همچنین ماده آلیکین (allicin) در سیر و رنگدانه کپسایسین (capsaicin)درانواع فلفل از حملات قلبی جلوگیری می‌کنند. 

گیاه کاکائو نیز، مانند سایرغذاهای گیاهی، املاح و مواد آنتی اکسیدان خاص خود را دارد که باعث کاهش ابتلاء به بیماریهایی مثل بیماری قلبی می‌شود.

آنتی اکسیدان قوی موجود در دانه‌ کاکائو، فلاوونوئید می‌باشد. مواد آنتی اکسیدانی شامل ویتامینC، ویتامینE، بتاکاروتن و... هستند که می‌توانند مانع وقوع بیماری مثل سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی شوند.

یک تحقیق نشان داد که 2 ساعت بعد ازخوردن کاکائو سطح فلاوونوئیدهای خون افزایش می‌یابد. تحقیق دیگری بیان کرد که 6 ساعت بعد ازخوردن کاکائو، همان اثرات آسپرین در جلوگیری از لخته شدن خون درفرد به وجود می‌آید. (گاهی آسپرین در بیماریهای قلبی، برای جلوگیری از لخته شدن خون توسط پزشک تجویز می‌شود)
 
هرگاه در بدن،LDL- کلسترول مضر (یکنوع چربی خون مضر) بهLDL اکسیده، تبدیل شود می‌تواند در سرخرگ ایجاد پلاکت وگرفتگی کند. این مطالعات نشان داد که فلاوونوئید موجود در دانه‌ کاکائو، از تبدیلLDL کلسترول مضر بهLDL اکسیده ممانعت و در نتیجه مانع گرفتگی رگ‌ها می‌شود. همچنین یک سوم چربی کاکائو را، اسید چرب اولئیک تشکیل می‌دهد که یک اسید چرب غیر اشباع است و در روغن زیتون نیز وجود دارد و برای بیماری قلبی- عروقی مفید می‌باشد.

فلاوونوئیدها غیر از کاکائو، در انواع توت، انواع فلفل، هویج، گوجه فرنگی و بسیاری از مواد غذایی دیگر یافت می‌شوند. کاکائوی خالص و تصفیه نشده، تلخ مزه است که تولید کنندگان برای تهیه شکلات کاکائویی و بهتر شدن طعم تلخ کاکائو، مقدار زیادی شکر و روغن به آن اضافه می‌کنند در نتیجه با خوردن شکلات کاکائویی مقدار زیادی انرژی اضافی دریافت می‌کنید که برای بدن نیاز نیست و ممکن است شما را برای ابتلاء به بیماریهای قلبی مستعد کند. همچنین شکر و روغن خواص آنتی اکسیدانی کاکائوی خالص را از بین می‌برد.

بنابراین می‌توان گفت شکلات تهیه شده از کاکائو به دلیل انجام عمل فرآیند در کارخانه، خواص مفید دانه کاکائوی خالص را ندارد ولی کاکائوی خالص و تصفیه نشده اثر آنتی اکسیدانی قوی در پیشگیری از بیماریهای قلبی دارد. 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

 

تومور مغزی در هر سنی ممکن است بروز کند. این تومورها در مواردی خطرناک و مهلک است. علایم تومور بر حسب قرار گرفتن در قسمت خاصی از مغز متغیر است، اما در بیشتر افراد حداقل یک علامت شایع بروز می کند.

در صورتی که دچار علایمی شده اید که در ادامه مطلب به آن اشاره می شود، حتماً به پزشک مراجعه کنید زیرا حتی تومورهای خوش خیم و غیرسرطانی در صورت درمان نشدن می تواند علایم خطرناکی را در پی داشته باشد.

سردردهای مکرر

سردرد معمولی را می توان با مصرف دارو درمان کرد اما سردردهایی که به علت تومور مغزی ناگهانی آغاز می شود با مصرف مسکن آرام نخواهد شد. این سردرد ها معمولا همراه با تهوع می باشد وگاهی با علائمی مانند فلج اندام همراه است اگر چه بیشتر افراد در مقاطعی از زندگی دچار سردرد می شوند اما سردردهای ناشی از تومور مغزی به مرور زمان شدیدتر می شود.

تغییرات در رفتار


اگر نزدیکان شما متوجه تغییراتی در رفتار و نحوه برخورد شما شده اند در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید زیرا تومورهایی که در قسمت جلوی مغز ایجاد می شود، در عملکرد طبیعی این منطقه از مغز اختلال ایجاد می کند و در نتیجه رفتار فرد تغییر می کند.

تغییرات در بینایی و شنوایی

تاری دید ناگهانی یا کاهش شدید شنوایی، هر دو از علایم تومور مغزی است. البته بیماری های متعددی از جمله دیابت با تغییر بینایی ارتباط دارد. بنابراین در صورت بروز این علایم لازم است به پزشک مراجعه کنید.

از دست دادن توانایی حرکتی


اگر به طور ناگهانی قدرت کامل یا بخشی از قدرت حرکتی دست و پای خود را از دست داده اید، باید به پزشک مراجعه کنید.

حالت تهوع و استفراغ


این ۲ علامت ممکن است از علایم تومور مغزی باشد. اغلب افراد اوایل صبح دچار این حالت می شوند. تشخیص علت این حالت ضروری است.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

وقتی ازدواج می‌کنیم و خانواده تشکیل می‌دهیم، عهده‌دار نقش ویژه‌ای می‌شویم که متناسب با توان و شرایط و جنسیت ماست. پذیرفتن این نقش‌ها در خانواده با مسئولیت‌هایی همراه است و کم‌کاری و بی‌مسئولیتیِ یکی از طرفین، ضربه‌های شدیدی به بدنهء خانواده و افراد آن می‌زند که می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. عکس این قضیه هم صادق است، یعنی با تلاش و آگاهی و ایفای درست نقش‌ها در خانواده، می‌توان به نتیجه مطلوب رسید. در این میان نقش زن به عنوان همسر و مادر و مدیر خانه و خانواده، بی‌بدیل است و در سیر و پیشرفت افراد خانواده به سمت آرامش و موفقیت و رشد و تعالی غیرقابل انکار است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

 

اگزما یا همان درماتیت در واقع یک نوع التهاب پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های قرمز رنگ خشک روی پوست می‌شود این التهابات به شدت خارش دار بوده و انواع مختلف دارند.

اگزما در افراد مختلف به اشکال گوناگون بروز می‌کند اما به هیچ عنوان مسری نیست و برای درمان باید جلوی پیشروی آن در بدن فرد مبتلا گرفته شود.

اگزما انواع مختلفی دارد که می‌توان به اگزمای تماسی آلرژیک، تماسی تحریکی، سرشتی، شوره ای و سکه ای اشاره کرد.

اگزما در فصول سرد سال که جریان خون پوست کم شده و باعث کاهش ترشحات غدد پوستی و در نتیجه خشکی پوست می‌شود، بیشتر دیده می‌شود.

التهابات اگزمایی در نوزادن بیشتر در پوست سر و گردن، پیشانی، گونه‌ها، بازو و ران بروز می‌کند و در کودکان و بزرگسالان در صورت، گردن، مچ‌ها، زانوها و آرنج دیده می‌شوند گاهی هم مواردی مشاهده شده که تمام بدن را فرا می‌گیرد.

درماتیت آتونیک یکی از اشکال اگزما است که بیشتر در کودکان و به صورت دانه‌های خارش دار مزمن و عود کننده دیده می‌شود. این نوع اگزما گرچه که حالت رفت و برگشتی دارد اما با افزایش سن برطرف می‌شود.

تا کنون علت مشخصی برای بروز اگزما شناخته نشده است اما برخی مواد غذایی مانند غذاهای دریایی، تخم مرغ و شیر می‌توانند از عوامل ایجاد آن معرفی شوند.

برخی مواد شوینده، صابون‌ها یا حتی لوسیون‌ها و پمادها نیز می‌توانند باعث ایجاد اگزمای پوستی شوند.

برای درمان التهابات اگزما به طور کلی باید از خشک شدن بیشتر پوست و تحریک التهابات جلوگیری شود بنا بر این از خاراندن التهابات باید جدا اجتناب شود.

دوری از استرس‌های روحی در به حداقل رساندن نشانه‌های بیماری موثر است.

از استحمام مکرر و استفاده از صابون‌های چرب، چون باعث خشکی پوست می‌شوند، باید اجتناب شود و برای شستشوی بدن صابون‌های غیرچرب مخصوص با آب ولرم توصیه می‌شود.

پوشیدن لباس‌های نخی گشاد و دوری از قرار گرفتن در معرض تغییرات شدید آب و هوایی نیز از دیگر عوامل موثر در کاهش التهابات به شمار می‌روند.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢۳

 

وقتی صحبت از کودک آزاری می شود، اغلب یاد چهره کتک خورده و چشمان گریان کودکی می افتیم که گوشه ای کز کرده و صدایش درنمی آید. در واقع تصویر و تصویر اغلب ما از کودک آزاری، همین صحنه است؛ چرا که سکوت کودک و البته خانواده در مقابل کودک آزاری معمولا بارزترین رفتاری است که دیده می شود اما غافل از اینکه این سکوت، اثرات روانی و جسمی بی شماری را در کودک به جا می گذارد، شاید یکی از دلایل این سکوت ناآگاهی والدین از برخورد مناسب در مقابل ودک آزاری باشد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٢٢

ملاک‌های‌تان را نوشته‌اید و سوالاتی نیز برای هر کدام طرح کرده‌اید. در جلسات خواستگاری هم تمام تلاش‌تان را می‌کنید که بتوانید یک همراه مناسب برای زندگی‌تان بیابید اما یک معیار هست که نیازی به طرح سوال و گفتگو و تحقیق ندارد. هر چند خیلی‌ها می‌گویند این معیار در اولویت نیست و مهم اخلاق و اصالت است اما یکی از چیزهایی است که باید به آن توجه کنید.

ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٦/٢۱

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

 

‌سکسکه طبیعی تنها یک تیک شنیداری است. در این حالت عصب فرنیک که عضلات دیافراگم را عصب دهی می‌کند، در هنگام دم یا فروبردن هوا دیافراگم منقبض و در هنگام بازدم یا بیرون دادن هوا دیافراگم شل می‌شود و در نهایت سکسکه که یک فعالیت عضلانی اسپاسمی و غیرارادی در دیافراگم است، رخ می دهد.  علی‌رغم تمام پیشرفت‌هایی که در خلال سال‌ها در علم پزشکی به وجود آمده، متأسفانه این علم هنوز درمان مناسبی برای اسپاسم‌های کوچک عضلانی و موقت که موجب آزردگی افراد می‌شوند نیافته است.

سکسکه ناشی از انقباض دیافراگم، پرده عضلانی درون قفسه سینه است که نقش مهمی در تنفس دارد،  سکسکه در بسیاری موارد خود به خود محو می‌شود، اما در صورت ادامه یافتن می تواند نشانگر یک مشکل جدی باشد.

 معده‌ مملو از غذا می‌تواند دیافراگم را تحریک کند و باعث رشته‌ای از سکسکه‌ها شود،  یک بلع نامناسب و یا یک لقمه بزرگ ممکن است اعصاب مری را به گونه‌ای تحریک کند که موجب بروز انقباض در ناحیه‌ای از آن که در مجاورت معده قرار دارد، شود.

 اینکه افرادی که جراحی بر روی معده و یا پشت داشته اند دچار سکسکه می شوند،  در دیگر موارد جراحی، سکسکه می تواند ناشی از واکنش به داروهای بیهوشی باشد و بیماریهایی مانند نارسایی پیشرونده کلیه می تواند عامل بروز سکسکه مداوم و یا عود کردن آن شود: این وضعیت می تواند با رشد آبسه یا تومور در درون و یا در مجاورت قفسه سینه، دیافراگم و یا مری نیز بوجود آید.

  در برخی افراد سکسکه می تواند منشأ روانشناختی داشته باشد، در مواقع اضطراب و ترس این واکنش به طور ناخودآگاه برای گریز از شرایط نامطلوب به وجود می آید، اما در بیشتر موارد سکسکه اغلب بدون علت مشخصی رخ می‌دهد.

  برای درمان سکسکه لازم است، اسپاسم های دیافراگم و یا مری متوقف شود، برای رفع سکسکه باید تلاش کرد تا با منحرف کردن توجه فرد از موضوع آزاردهنده و یا مجبور ساختن وی به حبس نفس استفاده کرد.

  در صورت مبتلا شدن افراد به سکسکه‌های طولانی‌ مدت و آزاردهنده باید به پزشک مراجعه کنند تا پس از انجام آزمایشات و گرفتن عکس رنگی با بلع باریم از دستگاه گوارش فوقانی در راستای شناسایی احتمال وجود انسداد و تنگی در مری اقدام کنند.

  شیوه‌هایی از نگهداشتن نفس، ترساندن ناگهانی، مکیدن قند، نوشیدن آب در حالت وارونه یا حتی انجام دادن ملایم مانور هیلمیک که در اصل برای خارج کردن لقمه گیر کرده در گلو به کار می‌رود، مصرف مواد با طعم تند و گزنده همانند سرکه و لیموترش می توانند در رفع اسپاسم و سکسکه کمک کنند.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

خربزه حاوی آنزیم‌هایی است که به هضم غذا کمک می‌کند و برای افراد مبتلا به سل ریوی و کم خونی مفید است.

مصرف خربزه در پیشگیری و درمان سنگ‌های کلیوی موثر است.  خربزه حاوی ویتامین A است و در ترمیم سلول‌های بدن نقش به سزایی دارد.

 خربزه هم چنین حاوی ویتامین‌های C و D و سلولز است و به دلیل داشتن فیبر بسیار در درمان نقرس، روماتیسم، یبوست و بواسیر بسیار موثر است.

خربزه حاوی آنزیم‌هایی است که به هضم غذا کمک می‌کند و برای افراد مبتلا به سل ریوی و کم خونی مفید است.

 از مصرف خربزه کال که سبب اسهال و سرماخوردگی می‌شود، خودداری کنید.

 قند موجود در خربزه به سرعت جذب خون و موجب بالا رفتن سریع قند خون می‌شود، بنابراین مبتلایان به دیابت و افراد دارای اضافه وزن باید مصرف آن را محدود کنند.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

 

 آیا راز بزرگی را در زندگی‌ مشترک تان مخفی کرده‌اید؟ رازی که نمی‌دانید به زبان بیاورید یا آن را فراموش کنید؟ درگیری سخت و سهمگین هر روزه‌ای با خودتان دارید درباره به زبان آوردن یک راز بزرگ؟ به راهکارهای ما توجه کنید و زندگی آرام‌تری در پیش بگیرید.در یک رابطه تمام و کمال، شما مجبور نیستید رازی را از محبوب‌تان دور نگه دارید و نباید بترسید که او نیز رازی را از شما مخفی نگاه دارد

در زندگی هر دختر و پسری مسائلی وجود دارد که ممکن است گفتنش هنگام ازدواج مشکل‌ساز باشد. گاهی افراد به علت ترس از دست دادن طرف مقابل برخی مسائل را بیان نمی‌کنند و بدون اینکه به عاقبت نگفتن این حقایق فکر کنند، تصمیم به ازدواج می‌گیرند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

 هپاتیت A سالانه حدود 1.4 میلیون نفر را در جهان مبتلا می‌کند.

هپاتیت A یک بیماری ویروسی است که سالانه حدود 1.4 میلیون نفر را در جهان مبتلا می‌کند. این بیماری از طریق غذا و آب آلوده منتقل می‌شود که می‌توان با اقداماتی چون اصلاح بهداشت جامعه از شیوع این بیماری جلوگیری کرد. هپاتیت A، بیماری التهاب کبد است که در افرادی که واکسینه نیستند یا تاکنون به این بیماری مبتلا نشده‌اند ورود پیدا می‌کند.

  زمان بروز علایم این بیماری را از 14 تا 28 روز از زمان ورود ویروس به بدن بیمار است و  تب، بی حالی، تهوع، درد شکم، کاهش اشتها و تغییر رنگ ادرار و مدفوع از علایم این بیماری در افراد مبتلا است.

  هپاتیت A در کشورهای در حال توسعه بیشترین شیوع را دارد،  90 درصد کودکان زیر یک سال در کشورهای در حال توسعه به این نوع بیماری مبتلا می‌شوند.

 هرچند نمونه‌هایی از واکسن هپاتیت A تهیه شده اما هیچ واکسنی برای کودکان زیر یک سال تهیه نشده است.  کسانی که به بیماری مزمن کبدی چون هپاتیت B و سیروز کبدی مبتلا هستند باید برای دریافت واکسن هپاتیت A در اسرع وقت اقدام کنند.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩
 
کودکان آزاردیده باید دائما نیازهای والدینشان را پیش‌‌بینی و آنها را برآورده کنند. در نتیجه این قبیل کودکان اغلب ناراحت به نظر می‌رسند و از محیط‌شان کمتر خشنودند. این کودکان ممکن است آشفتگی در خواب، حمله‌های هراس، افت تحصیلی، شب‌ادراری و … داشته باشند.
کودک‌آزاری ممکن است در سنین خیلی پایین رخ دهد و به سادگی برای دیگران قابل تشخیص نباشد. چرا که آزار و بهره‌کشی از کودکان خردسال تنها زمانی مطرح می‌شود که آسیب‌های وارده جدی و مهلک باشند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

 

بعضی از افراد به طور متناوب و بعضی دیگر به ندرت دچار خون‌دماغ می‌شوند. علت خون‌دماغ، پارگی مویرگ‌های داخل بینی است. ضربه ، حساسیت بالای رگ‌ها، استرس، گرمای بیش از حد هوا یا غواصی در عمق زیاد از دلایل این پارگی هستند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

 ملاک‌های‌تان را نوشته‌اید و سوالاتی نیز برای هر کدام طرح کرده‌اید. در جلسات خواستگاری هم تمام تلاش‌تان را می‌کنید که بتوانید یک همراه مناسب برای زندگی‌تان بیابید اما یک معیار هست که نیازی به طرح سوال و گفتگو و تحقیق ندارد. هر چند خیلی‌ها می‌گویند این معیار در اولویت نیست و مهم اخلاق و اصالت است اما یکی از چیزهایی است که باید به آن توجه کنید.

ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

تیموس یک عضو کوچک در قسمت بالای قفسه سینه، پشت استخوان سینه، در فضای قفسه سینه و در بین ریه ها می باشد. به طور کلی، تیموس در جلو و بالای قلب قرار دارد.


به گزارش دکترمن غده تیموس در جلو و بالای قلب قرار دارد. رشد سرطان غده تیموس آهسته می باشد و زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، روند خوبی خواهد داشت. سرطان تیموس در بین مردان شایع تر است و بیشتر در سنین 40 تا 60 سالگی رخ می دهد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

سنبل‌الطیب آرامش‌بخش است اما اعتیادآور نیست و از این رو داروی مفیدی برای درمان بی‌خوابی است بدون آنکه روی مراحل طبیعی خواب تاثیر سوء داشته باشد.

«سنبل‌الطیب» یا «علف گربه» گیاهی است که عمدتا به دلیل آرام‌بخش بودن و خاصیتش در آرام کردن سیستم اعصاب مرکزی و عضلات شناخته شده است.

  سنبل‌الطیب سال‌ها به عنوان دارویی خواب‌آور به خصوص در مواقعی که بی‌خوابی ناشی از هیجان و تحریک عصبی است، کاربرد داشته است.

 اگرچه این گیاه دارای ساختاری پیچیده است و بیش از 120 عنصر شیمیایی در ترکیبات آن وجود دارد اما تاکنون هیچ عوارض جانبی منفی ناشی از مصرف متعادل سنبل‌الطیب گزارش نشده است.

 سنبل‌الطیب آرامش‌بخش است اما اعتیادآور نیست و از این رو داروی مفیدی برای درمان بی‌خوابی است بدون آنکه روی مراحل طبیعی خواب تاثیر سوء داشته باشد.سنبل‌الطیب در کشورهای اروپایی به عنوان یک داروی ضداسپاسم به خصوص برای گرفتگی‌های عضلات شکمی ناشی از تحریک اعصاب و گرفتگی‌های رحمی مورد استفاده دارد. همچنین این گیاه در درمان میگرن و دردهای روماتیسمی و دیگر گرفتگی‌های عضلانی مفید است.

 به گزارش herb wisdom، مصرف گیاه سنبل‌الطیب همچنین خللی در رانندگی ایجاد نمی‌کند.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩
 

 

 

 
اگر تاکنون به سردردهای میگرنی دچار شده‌اید مطمئنا بیش از هرچیر شدت این سردردها برای شما آزاردهنده بوده است اما تحقیقات اخیر، حقایق نگران‌کننده جدیدی را درباره تاثیر سردردهای میگرنی بر تغییر ساختار مغز آشکار ساخته است.
 تا پیش از این باور عمومی بر این بوده که میگرن یک اختلال بی‌خطر است که هیچ‌گونه عوارض بلندمدتی برای مغز ندارد. اما اکنون مشخص شده است که این اختلال می‌تواند در طولانی‌مدت و از طرق مختلف ساختار مغز را تغییر دهد.
 در این مطالعه معلوم شده است افرادی که به سردردهای میگرنی مبتلا می‌شوند در مقایسه با افراد سالم، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ضایعات مغزی، آسیب ماده سفید مغزی و تغییر اندازه مغز هستند.به علاوه افرادی که از میگرن با نشانه‌های اولیه «آورا» رنج می‌برند در معرض خطرات بیشتری نسبت به افرادی هستند که علائم هشداردهنده پیش از حملات میگرنی در آنها بروز نمی‌کند. این افراد 68 درصد بیش از اشخاص سالم و 34 درصد بیش از افراد میگرنی فاقد علائم آورا با خطر آسیب‌ ماده سفید مغزی روبرو هستند.
این تیم تحقیقاتی اطلاعات حاصل از سی‌تی‌اسکن‌های دریافتی از شش جامعه آماری در 13 تحقیق بالینی را مورد بررسی قرار داده و میزان خطر را در آنها تخمین زدند، اما آنچه که در حال حاضر نامشخص است پیامد تغییر ساختار مغز بر روی فعالیت‌های مغزی است.
 امیدواریم با انجام مطالعات بیشتر بتوانیم ارتباط بین تغییر ساختار مغز را با تناوب، دفعات و طول بیماری میگرن روشن کنیم. ما همچنین قصد داریم بفهمیم که چگونه این ضایعات مغزی بر روی عملکرد مغز اثر می‌گذارند. 
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

 ازدواج یک نیاز طبیعی است و در این هیچ شکی نیست. اما باید دلایل منطقی برای آن داشته باشیم.

شاید شما هم شنیده باشید که می گویند فلانی هنوز وقت ازدواجش نرسیده است، این حرف فقط خطاب به آن هایی گفته نمی شود که سن شان کم است یا شرایط و پیش نیازهای اولیه و لازم ازدواج را ندارند، 

ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

پزشکان به تازگی دریافته اند که بیمارانی که قبل از عمل جراحی قلب از دستگاه فشار خون دستی استفاده کرده اند درمان و بهبود بهتری دریافت کرده اند.

 براساس این پژوهش پزشکان، برای بیمارانی که می خواستند عمل بای پس قلب انجام دهند، به طور آزمایشی از دستگاه فشار خون گیری دستی استفاده کردند و بازوی آنها را به وسیله ی تسمه ی مخصوص برای مدت 5 دقیقه بستند و دوباره جریان خون را به حال طبیعی برگرداندند. گفتنی است: براساس این آزمایش، پزشکان دریافتند که روند بهبود و کاهش عوارض جانبی و حتی مرگ در بیماران جراحی شده تا حد 17 درصد پایین تر آمد.
بررسی ها نشان می دهند: دانشمندان می خواهند از این روش به عنوان نوعی روش درمانی برای مراقبت های قبل از عمل در افراد استفاده کنند زیرا این کارباعث کنترل پروتئین خاصی در خون به نام تروپونین می شود که میزان زیاد این پروتئین باعث آسیب به عضله ی قلب و بروز مشکلات قلبی شدیدتر در افراد می شود.
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

 

 تا به حال شده که چنین مواردی را به همسرتان بگویید؟ «عزیزم! کیف پولت را فراموش نکنی؟»، «موقع برگشتن فراموش نکنی لباس‌ها را از خشکشویی بگیری؟»، «قبض برق را پرداختی؟»...

تا به حال شده که چنین مواردی را به همسرتان بگویید؟
«عزیزم! کیف پولت را فراموش نکنی؟»
«موقع برگشتن فراموش نکنی لباس‌ها را از خشکشویی بگیری؟»
«قبض برق را پرداختی؟»
«چند بار بایدگفت این حوله‌های خیس را روی زمین نینداز؟»
«اگر با این لباس نازک بیرون بروی، حتما سرما می‌خوری» و...

ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

  والدین بویژه مادرها توجه ویژه‌ای به اندام کودکشان دارند و با کوچک‌ترین شک در بدشکلی اندام کودک دلواپس می‌شوند و به پزشک مراجعه می‌کنند. یکی از این نگرانی‌ها وجود قوس در پای کودک است. منظور از قوس، پرانتزی شدن پا یا حالت ضربدری شدن آنهاست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٩

برخی از افراد صبحانه نمی خورند که قبل از نهار از شیرینی و شکلات های گوناگونی را استفاده می کنند که همین امر موجب وارد شدن مقدار زیادی کالری به بدن می شود که در مدت طولانی منجر به چاقی و اضافه وزن فرد می شود.

یکی از موارد مهم برای حفظ سلامت بدن اهمیت دادن به وعده های غذایی است که از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.
 پرخوری باعث چاقی و اضافه وزن می شود که چاقی هم دیابت، سرطان، سکته می شود که بایستی جلوی ورود کالری اضافه به بدن را گرفت  افرادی که به صورت تند تند گرسنه می شوند و احتیاج به خوردن غذا برای رفع گرسنگی دارند، بایستی در وهله اول وعده های غذایی خود را زیاد کنند و حداقل سه وعده غذایی به اضافه سه تا میان وعده را حتماً داشته باشند.

 برخی از افراد صبحانه نمی خورند که قبل از نهار از شیرینی و شکلات های گوناگونی را استفاده می کنند که همین امر موجب وارد شدن مقدار زیادی کالری به بدن می شود که در مدت طولانی منجر به چاقی و اضافه وزن فرد می شود.
 با زیاد کردن وعده های غذایی با حجم کنترل شده، فرصت گرسنگی شدید برای بدن ایجاد نمی شود. فواصل وعده های غذایی و میان وعده ها بایستی بسیار منظم باشد.
 افرادی که از چیپس، پفک و فست فودها استفاده می کنند بایستی بدانند که علت  گرسنگی کاذب و مکرر هستند.
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱۳

تعداد روش‌هایی که این روزها برای کاهش وزن استفاده می‌شود بسیار زیاد و متنوع است و شما باید بهترین و مناسب‌ترین روش را برای خود بیابید. خوشبختانه تحقیقات محققان نتایج خوبی را داشته، به‌طوری که امروز لاغر شدن دیگر یک آرزو نیست.برای رسیدن به این هدف در گام اول شام را بسیار سبک میل کنید. این کار به نظر ساده است ولی بسیاری از افراد این نصیحت مهم را نادیده می‌گیرند.  واقعیت این است که کالری شام تاثیر بسزایی در افزایش وزن دارد. یکی از دلایلی که می‌توان نام برد این است که معمولا بعد از شام استراحت می‌کنید و فعالیت ندارید و حتی اگر بلافاصله نخوابید، یکجا می‌نشینید یا روی مبل دراز می‌کشید و خیلی کم راه می‌روید.اینها باعث می‌شود کالری‌ای که بدن دریافت کرده، تماما در بدن ذخیره شود و وقتی آن را نسوزانید همه به چربی تبدیل می‌شود.واقعیت دیگری که وجود دارد، این است که عموما بسیاری از افراد 2 بار شام می‌خورند؛ یک شام زمانی که شما خسته و گرسنه از سر کار یا فعالیت‌های روزانه به خانه برمی‌گردید و لیوانی چای همراه با بیسکویت یا یک ساندویچ کوچک یا مقداری نان می‌خورید و یک بار هم 2ساعت بعد شام اصلی را میل می‌کنید. ثابت شده این‌گونه تغذیه باعث چاقی افراد می‌شود. بنابراین برای کاهش وزن خود شام را اول شب و بسیار سبک میل کنید.راه دیگر خوردن انواع جوشانده‌های گیاهی است، مثل جوشانده گل بابونه یا گل یاس که می‌توانند برای کاهش وزن بسیار سودمند باشند. اینها را همراه با وعده‌های غذایی‌تان میل کنید.در ضمن غذاهایی با ترکیبات و مواد غذایی سنگین نخورید. خوردن بیش از حد غذا‌هایی مثل برنج، گوشت، غذا‌های غیرگیاهی و... حجم زیادی را در معده اشغال می‌کند. مهم‌ترین مساله برای کاهش وزن سبک نگه داشتن معده است.به جای آن‌که در هر وعده گروهی از مواد را با هم بخورید، بهتر است در وعده‌های غذایی خود از 2 ماده غذایی استفاده کنید. از خوردن چیپس، شکر، آبمیوه‌ها و نان به مقدار زیاد جلوگیری کنید.به اندازه کافی سالاد و سبزیجات بخورید. شاید این گفته را بارها شنیده باشیم که سبزیجات و سالاد دارای انواع آنزیم بوده و برای هضم غذا و کمک به کاهش وزن بسیار ضروری هستند.اگر بتوانید این راهکارهای ساده را در زندگی‌تان به کار ببرید، مطمئنا موفق می‌شوید وزن کم کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱۳

شما به عنوان یک زن می‌دانید چه چیزهایی بیشتر از همه یک مرد را آزار می‌دهد؟

تا به حال شده با خود فکر کنید که شاید بعضی رفتارهای زنانه شما به‌شدت شوهر یا نامزدتان را آزرده خاطر کند و حتی موجب دور شدن او از شما شود؟

درباره این رفتارها مردها بیشتر می‌توانند حرف بزنند؛ به همین دلیل سراغ مردان رفتیم و از آنها پرسیدیم بیشتر از همه کدام رفتارهای همسرشان برای‌شان غیر قابل تحمل است. همچنین گشتی هم در سایت‌ها، فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی زدیم تا بتوانیم با شکایت‌های رایج آقایان از خانم‌ها بیشتر آشنا شویم و در نهایت از همه این گفته‌ها و شنیده‌ها و شکایت‌ها پرتکرارترین‌شان را انتخاب کردیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٢
۱. شروع دوباره به معنی جبران شکست نیست. یک آغاز جدید است. این طرز تفکر بسیار کمکتان می‌کند زیرا باعث می‌شود وقتتان را برای سخت گرفتن به خودتان تلف نکنید.

۲. حرکت در طول زندگی مثل بالا رفتن از پله می‌ماند. یک سطح بالا می‌روید و بعد یک سطح پایین. هیچ چیز صاف و مستقیم نیست. کمی با خودتان و جهت جدید زندگی‌تان تمرین کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٢

متخصصان تغذیه می‌گویند عصاره تمشک می‌تواند سلولهای سرطانی روده و معده را نابود سازد. متخصصان دانشگاه کلمسون در آمریکا در آزمایشات جدید خود متوجه شده‌اند که 90 درصد از این سلولهای بیمار و بدخیم وقتی در معرض عصاره تمشک قرار می‌گیرند، تخریب شده و از بین می‌روند.روزنامه دیلی میل همچنین گزارش داد که آنتی اکسیدانهای موجود در این میوه خوشمزه و پرطرفدار می‌توانند سلولهای سرطانی سینه را نیز نابود کنند.متخصصان دانشگاه کلمسون در بیانیه‌ای تاکید کردند: هرچند آنتی اکسیدان‌های موجود در این میوه قرمز رنگ علت این تاثیرات مفید را بر بدن توجیه می‌کنند اما به نظر می‌رسد که تمشک در عین حال حاوی ترکیبات ناشناخته‌ای است که این مزایا را تشدید می‌کنند و تاثیر مشابه آنتی اکسیدانی دارند. با این حال کارشناسان معتقدند تاثیر ضد سرطانی تمشک تنها زمانی آشکار می‌شود که عصاره آن به طور مستقیم به سلولهای بیمار و سرطانی برسد در حالی که خوردن میوه تاثیر مشابه ندارد.این متخصصان هم اکنون قصد دارند با مطالعات بیشتر روی این میوه سایر ترکیبات ضد سرطانی آن را کشف کرده و از این یافته به مواد درمانی کارآمدتری دست پیدا کنند.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٢

 

هر چند خبری از برف و باران نیست، ولی هوا دیگرسرد شده و فصل زمستان رخ می‌نمایاند. اما این سوز و سرما که چندین ماه ادامه دارد، نباید برنامه ورزشی ما را خراب کند. متاسفانه سرما می‌تواند حتی باانگیزه‌ترین ورزشکاران را هم دلسرد کند.

به گزارش جام جم آنلاین اگر هم که شما زیاد پایبند ورزش نیستید، خیلی راحت‌تر آن را به بهانه سرمای هوا کنار خواهید گذاشت.

اما با نکاتی که مطرح می‌شود، شما می‌توانید باانگیزه و ایمن در سرما هم ورزش کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٢

افراد مضطرب بیشتر به خودشان فکر می‌کنند تا دیگران و آنها همیشه از تغییر موقعیت و شروع هر کاری بیشتر احساس اضطراب و هراس می‌کنند.

دوره‌هایی در زندگی وجود دارد که در آن هر شخصی ممکن است احساساتی مانند ترس، فشار، افسردگی، اضطراب و یا از دست دادن اراده داشته باشد. این دوره‌ها به شدت پریشان کننده هستند. روز بدی را پشت سر گذاشتن، احساس گرفتگی و غمگینی و سوگ، همگی اجزای طبیعی تجارب زندگی آدمی محسوب می‌شوند.

این تجارب نوعی پاسخ‌ طبیعی به دشواری‌های زندگی مانند نومیدی، فقدان‌ها و رویدادهای هیجانی دردناک به‌شمار می‌آیند که همگی اینها اضطراب زندگی نامیده می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٢

روانشناسان دانشگاه شیکاگو روش ساده‌ای را برای کاهش ترس از امتحان توصیه می‌کنند. آنها به این نتیجه رسیده‌‌اند که اگر پیش از امتحان ترس‌هایمان را بر روی کاغذ بیاوریم ترس‌کاهش پیدا می‌کند و نتیجه‌ بهتری به دست می‌آوریم.افزایش ضربان قلب، بی‌خوابی و مغزی که انگار دیگر کار نمی‌کند از علائمی است که بسیاری آنها را پیش از انجام یک آزمون تجربه کرده‌اند. ترس از امتحان باعث کاهش تمرکز می‌شود و مانند فیلتری در حافظه دست‌یابی مجدد به آنچه که فراگرفته شده را دشوار می‌سازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٦/۱٢

معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: سبزی‌های سبز برگ مانند سبزی خوردن سرشار از ویتامین C‌ و سبزی‌های زرد، نارنجی یا قرمز سرشار از بتاکاروتن پیش‌ساز ویتامین A‌ هستند. دکتر زهرا عبداللهی گفت: سبزی‌هایی مانند فلفل سبز، فلفل دلمه‌ای، کلم پیچ، گوجه فرنگی و اسفناج حاوی ویتامین C‌ زیادی بوده و به علت داشتن آنتی‌اکسیدان در پیشگیری از سرطان‌ها مفید هستند.وی افزود: سبزی‌هایی مانند هویج، کدو حلوایی و اسفناج حاوی ویتامین A بوده و علاوه بر پیشگیری از شب‌ کوری در جلوگیری از سرطان نیز مؤثر است.عبداللهی در پاسخ به این پرسش که چه مقدار سبزی برای مصرف روزانه توصیه می‌شود، گفت: استفاده از سبزی‌ها به میزان 3 تا 5 واحد در روز توصیه می‌شود. یک واحد از سبزی‌ها شامل یک لیوان سبزی خام و یا یک دوم لیوان سبزی‌های پخته است.وی با بیان این که برخی از سبزی‌ها مانند اسفناج و گوجه فرنگی حاوی ویتامین E‌ هستند، خاطرنشان کرد: این ویتامین برای کارآیی بهتر سایر ویتامین‌ها بویژه ویتامین C‌ اهمیت زیادی دارد و اثر آن در جلوگیری از سرطان شناخته شده است. ویتامین E‌ اثر حفاظتی بر روی ریه‌ها در مقابل آلودگی هوا دارد.معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه تأکید کرد: سبزی‌ها علاوه بر ویتامین‌ها و املاح، حاوی فیبر هستند که اثر حفاظتی در برابر سرطان روده دارد و برای پیشگیری از یبوست نیز مفید است. بر اساس اعلام وب‌دا، وی در پایان گفت: بهتر است سبزی‌ها و صیفی‌جات به صورت خام خورده ‌شوند زیرا ویتامین‌های بیشتری به ما می‌رسانند و حرارت، بعضی از ویتامین‌ها خصوصاً ویتامین C‌ را از بین می‌برد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٢


به گزارش بانکی دات آی آر، شاد بودن اما برخلاف تصور این افراد بستگی مستقیم به خود ما دارد. زندگی سخت است، فراز و نشیب دارد، پلشتی و سختی در آن کم نیست، اما آن کسی در زندگی هنرمند خوبی است که در حضور همه این موانع بهانه ای برای شادی پیدا کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٢
 
 

خواب برای حفظ سلامتی اهمیت زیادی دارد. در طول خواب است که بدن ما خود را بازسازی کرده و التیام می‌بخشد، ذهنمان آرام می‌شود و ناخودآگاهمان در طول رویا وارد بازی می‌شود.

خیلی‌ها نمی‌دانند که ما واقعاً به چه مقدار خواب نیاز داریم. این سوال هیچ پاسخ مشخصی ندارد. هرچه رشد می‌کنیم و سنمان بالاتر می‌رود، مقدار خواب موردنیازمان متفاوت می‌شود و اینکه می‌گویند هر فرد به هشت ساعت خواب نیاز دارد یک باور غلط است. بعضی افراد با شش یا هفت ساعت خواب راحت هستند، بعضی با نه تا ده ساعت. بدن هرکدام از ما از نظر بیولوژیکی متفاوت است و مهمترین چیز کیفیت خوابمان است و اینکه وقتی خسته هستیم بخوابیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٢

نوعی دماسنج جدید مجهز به باطری قوی ساخت یک شرکت تولید کننده تجهیزات دیابتی در آمریکا به زودی می‌تواند تا حد زیادی از تعداد زخم‌های پا و موارد قطع این عضو در مبتلایان به دیابت بکاهد. این وسیله هشدار دهنده در واقع پیشگویی می‌کند که مشکلات و بیماری فرد به حدی رسیده که وی را در معرض خطر آسیب دیدن پاها و یا حتی قطع عضو در صورت عدم رعایت اقدامات و احتیاط‌های لازم قرار خواهد داد.این وسیله ساخت شرکت «دیابتیکا سالوشن» در آمریکا هم چنین برای کاربران خانگی مبتلا به دیابت و افرادی که تا حدودی دچار آسیب‌های عصبی هستند نیز قابل استفاده است.به گزارش روزنامه دیلی میل، پزشکان و طراحان دماسنج جدید می‌گویند: این وسیله با استفاده از نور مادون قرمز قادر است تغییرات در حرارت پاها را اندازه گیری کند چرا که افزایش حرارت و دمای پاها در واقع نشانه‌ای مهم از بروز التهاب و آسیب دیدگی است.اطلاعات حاصل از این ابزار به بیمار هشدار می‌دهد که در معرض ایجاد زخم پا است و این هشدار حتی پیش از آسیب دیدن سطح پوست بیمار را مطلع می‌کند تا برای معالجه به موقع و درمان سریعتر اقدام نماید. دماسنج جدید کاربرد روزانه دارد و اکنون یک آزمایش بالینی بزرگتر در بیمارستان دانشگاه اوسلو در نروژ روی عملکرد آن در حال انجام است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٢

همهٔ ما گاه به گاه مکانیسم‌های دفاعی را به‌کار می‌بریم: در برابر شکست‌ها و خطاها دست به ‌دلیل‌تراشی می‌زنیم ورنه احساس ناامیدی دامنگیرمان می‌شود؛ و رفتار و کردارمان را با فلسفه‌بافی توجیه می‌کنیم تا خودمان را سرزنش نکنیم. این تدابیر ما را سرپا نگه می‌دارد تا راه ‌حل بهتری برای حل تعارض‌هایمان پیدا کنیم. به همین ترتیب، انکار واپس‌رانی نیز آدمی را تا وقتی‌که راه‌حلی برای مشکل خود بیابد از اضطراب می‌رهانند.

 
 
 

گرچه مکانیسم‌های دفاعی می‌توانند به‌طور موقت ما را آرام کنند، اما در عین حال معمولاً موجب تحریف واقعیت هم می‌شوند و از این راه در جریان حل خود مسئله اخلال می‌کنند. کسی‌ که به مکانیسم‌های دفاعی اتکاء پیدا می‌کند ممکن است هیچ‌گاه شیوه‌های کارآمدتری برای کنار آمدن با مشکلات فرا نگیرد. برای نمونه کسانی که احساسات خصمانه‌ٔ خود را به دیگران فرافکنی می‌کنند ممکن است روز به روز و هر چه بیشتر از تماس‌های اجتماعی کناره‌گیری کنند. این‌گونه افراد با نادیده گرفتن خشمی که به آنان تعلق دارد هیچ‌گاه در نمی‌یابند که بیشتر مردم مهربان هستند و می‌توان با آنان روابط شخصی خوشایند و خشنودکننده‌ای داشت.

 
 
 

ممکن است دانشجوئی از علوم پایهٔ پزشکی که در امتحان‌ها رد می‌شود نتواند بپذیرد که توانائی و علاقه‌مندی لازم را برای گذراندن این دوره ندارد. در چنین شرایطی است که آدمی در پی دلیل‌تراشی برمی‌آید. با بیمار شدن می‌توان مشکل تحصیلی را به یک مسئله‌ انضباطی درآورد. به این ترتیب، حالت دفاعی و انکار واقعیت‌های موقعیت یاد شده شخص را از راه‌ حل‌های رضایت‌بخش‌تر باز می‌دارند ـ مثلاً رشتهٔ تحصیلی به رشته‌ای که با توانائی‌ها و علاقه‌هایش بیشتر متناسب است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تاکید بر ضرورت احیای هرچه سریع‌تر دریاچه ارومیه، از تخصیص نیافتن اعتبارات به این دریاچه انتفاد کرد و گفت: بی‌توجهی به احیای دریاچه ارومیه منجر به کوچ 3 میلیون نفر از جمعیت این شهر و از بین رفتن کل زمین‌های کشاورزی می‌شود.
 
نادر قاضی‌پور در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با مثبت ارزیابی کردن اقدام به موقع دولت در جهت احیای دریاچه ارومیه، افزود: تاکنون 70 درصد آب دریاچه ارومیه خشک شده و متاسافنه 30 درصد باقی‌مانده از آن نیز در حال خشک شدن است.
 
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بدون‌شک حیات و زندگی مردم آذربایجان به احیای دریاچه ارومیه وابسته است و امیدواریم با اقدامات جدید دولت شاهد احیای این دریاچه باشیم.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه خشک‌شدن دریاچه ارومیه مشکلاتی را برای مردم این شهر ایجاد می‌کند، تصریح کرد: اگر به احیای این دریاچه توجهی نشود شاهد کوچ 3 میلیون نفر از جمعیت این شهر و از بین رفتن کل زمین‌های کشاورزی منطقه هستیم.
 
قاضی‌پور، خشک شدن دریاچه ارومیه را خطر جدی برای کشور خواند و یادآور شد: در دنیا و به ویژه سطح منطقه بسیاری از دریاچه‌ها خشک شده‌اند بنابراین اگر کشور ما مانع از خشک شدن این دریاچه شود به طور حتم یکی دیگر از شاهکا‌رهای جمهوری اسلامی ایران رقم می‌خورد.
 
وی، در مورد تخصیص اعتبارات در نظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه، افزود:متاسفانه تخصیص اعتبارات به دریاچه ارومیه وضعیت نامناسبی داشته و تاکنون هیچ پولی برای احیای آن اختصاص پیدا نکرده است.
 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، به تلاش مسئولان برای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: لازم است تا احیای این دریاچه با همت مسئولان عالی‌رتبه نظام و ملت عزیز ایران به سرعت انجام گیرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠
داشتن عمری طولانی و سالم آرزوی هر انسانی است زیرا باعمر طولانی می توان بسیاری از آرزوها را جامعه عمل پوشاند و دنیا را برای مدت طولانی تری می بینید همچنین داشتن عمری طولانی می تواند به یک رکورد هم تبدیل شود.ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

زندگی برای کسانی که فکر می کنند کمدی و برای کسانی که احساس می کنند تراژدی است
هوارس والپول

 فرستنده مقاله: حسام بذرافکن

شرکتهایی که نیاز به بازار یاب دارند

چطور می توان برای شرکت خود یک بازار یاب مناسب استخدام کرد

ویژگی های بازاریاب خوب چیست؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠
نتایج یک آزمایش جدید نشان داد که زنان در شهرها در مقایسه با زنان روستایی حدود پنج تا ۱۴ ماه پس از وضع حمل، خیلی بیشتر با خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان مواجه می‌شوند.

 بر اساس یافته‌های متخصصان کانادایی بیش از ۹ درصد زنانی که در نواحی شهری زندگی می‌کنند، پنج تا ۱۴ ماه بعد از زایمان مبتلا به افسردگی می‌شوند در حالی که کمتر از ۶ تا ۷ درصد زنان ساکن مناطق روستایی، نیمه‌روستایی و نیمه شهری بعد زایمان با این اختلال دست به گریبان می‌شوند.

در این بررسی متخصصان بیمارستان کالج زنان دانشگاه تورنتو بیش از ۶۰۰۰ مادر را تحت مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که در شهرهای بزرگ اغلب زنان در دوران بارداری یا بعد از آن، تنها هستند و از حمایت خانوادگی و خویشاوندی برخوردار نمی‌شوند.

به گفته «سایمون ویگود»، متخصص اصلی در این مطالعه، زندگی در مناطق شهری به معنای اضطراب بیشتر، حمایت کمتر و خطر بالای ابتلا به افسردگی پس از زایمان برای زنان است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

 

پس از ۶ جلسه طب سوزنی اطرافیانم متوجه تغییر من شدند. خانواده همسرم می‌گفتند که پوستت خیلی بهتر شده و تغییر کرده‌ای اما من به آنها نمی‌گفتم که از چه شیوه‌ای استفاده می‌کردم. حتی به خانواده خودم هم نگفتم و تنها مادرم از این موضوع خبر داشت. من از این شیوه نتیجه خیلی خوبی گرفتم و این موضوع موجب شد که شیوه درمان را ادامه دهم و جلسات آن را تکمیل کنم.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

ورزش در شرایط امروزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.سلامتی، عدم ابتلاء به افسردگی، جلوگیری از بیماری های فرسایشی بدن و همچنین بیماریهایی چون آلزهایمر،اختلالات هورمونی و ... ارتباط مستقیم با ورزش دارند.

اما اینکه چطور و چگونه ورزش می کنیم نیز اهمیتی دو چندان دارد. بسیاری از ما نحوه استفاده درست از تمرینات بدنی را نمی دانیم و همین موضوع باعث می شود تا به سرعت از ورزش کردن خسته و گریزان شویم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

 
این که کودکان دار و ندار خود را به راحتی با دیگران تقسیم کنند، به محیط فرهنگی آنها بستگی دارد.

به گزارش دویچه وله، پژوهشی جدید جدید نشان می‌دهد که گشاده‌ دست بودن کودکان، تحت تاثیر تربیتی والدین آنها نیز هست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠
محققان پژوهشکده آرتمیا و آبزیان دانشگاه ارومیه در قالب یک پروژه تحقیقاتی یک و نیم ساله توانستند چندین سویه و گونه جلبک تک سلولی با ارزش اقتصادی بالا را از دریاچه ارومیه شناسایی و جدا سازی کنند که می‌تواند در آینده ارزش کاربردی نیز داشته باشد.
شناسایی چندین سویه و گونه جلبک تک سلولی در دریاچه ارومیه

دکتر رامین مناف فر، عضو هیات علمی پژوهشکده آرتمیا و آبزیان دانشگاه ارومیه با اعلام این خبر افزود: جلبک دونالیلا از جلبک‌های تک سلولی شناخته شده در زیست شناسی و صنعت است که جهت استحصال انواع مواد مختلف همانند بتاکاروتن کاربرد و ارزش اقتصادی داشته و جهت تغذیه انواع زئوپلانکتون‌ها به کار می‌رود.

وی اظهار کرد: تحقیقات انجام شده در قالب این طرح تحقیقاتی نشان داد که برخی از سویه‌ها و گونه‌های این جلبک دارای توانایی بسیار بالایی در تولید بتاکاروتن در پرورش محیط های مصنوعی هستند. بتاکاروتن یکی از پروویتامین‌هایی است که برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها مؤثر است.

مناف فر ادامه داد: در صنایع غذایی بتاکاروتن به عنوان رنگ خوراکی و منبع ویتامین A به محصولات غذایی از جمله روغن‌های خوراکی، غلات و نوشیدنی‌ها اضافه می‌شود. کره، مارگارین و آب میوه‌های صنعتی اغلب با بتاکاروتن غنی می‌شوند.

وی همچنین هویج، کدو حلوایی، فلفل دلمه‌یی زرد و قرمز، گوجه ‌فرنگی، برگ‌های سبز تیره کاهو، چغندر، اسفناج، هلو، شلیل، آلو، زردآلو، گرمک، طالبی، انبه، خرمالو و نارنگی را از جمله منابع غذایی عمده بتاکاروتن عنوان کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه تصریح کرد: این تحقیق ضمن اثبات این‌که دریاچه ارومیه یکی از منابع غنی جلبکهای تک سلولی با کاربردهای صنعتی است، همچنین نشان داد با وجود کاهش تراکم جلبک‌های تک سلولی در دریاچه ارومیه (در اثر بحران شوری) همچنان تنوع خوبی از این جلبکها در دریاچه ارومیه یافت می‌شود و مشاهده تغییرات مولکولی یافت شده در سویه‌های این جلبکها نشان داد تغییرات اقلیمی اخیر دریاچه موجب شده است سویه‌های جدیدی از این جلبک‌ها در دریاچه ارومیه به وجود آید که توانایی رشد شدید در شوری‌های بسیار بالای حدود اشباع آب دریاچه ارومیه را دارند

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از صدور مجوز تاسیس اولین مرکز ترک الکل در کشور خبر داد و گفت: مجوز این مرکز که در تهران فعالیت خود را آغاز می‌کند به صورت پایلوت صادر شده و فعلا تا زمانی که شرایط و نتایج فعالیت این مرکز بررسی شود، مجوز دیگری صادر نخواهد شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

زوج جوان سه ساعت پس از ازدواج تصمیم گرفتند برای طلاق توافقی به دادگاه مراجعه کنند.

به گزارش مهر، تازه عروس در حالی که سعی می کرد غم بزرگی که بر روی چهره اش نشسته را مخفی کند، رو به رو قاضی دادگاه نشست و با اشاره به همسرش گفت: 6 ماه قبل با سعید در دانشگاه آشنا شدم. او پسر مودب و مهربانی بود. همیشه 5 دقیقه قبل از شروع کلاس ها به دانشگاه می آمد و بلافاصله پس از کلاس، از دانشگاه بیرون می رفت. یک روز وقتی به سمت خانه می رفتم او سد راهم شد و گفت، به من علاقه دارد و می خواهد همراه خانواده اش برای خواستگاری به خانه ما بیاید. یک هفته بعد آنها به خانه مان آمدند و ما با 114 سکه طلا به عنوان مهریه عقد کردیم. همیشه حس می کردم سعید غم بزرگی در سینه دارد و سعی می کند آن را از من مخفی کند. سعید در یک شرکت بزرگ استخدام شد و با کمک پدرش توانست ماه گذشته مراسم عروسی را برگزار کند.

زن جوان ادامه داد: وقتی به خانه آمدیم او از من خواست منطقی به حرفهایش گوش کنم. اول تصور کردم در مورد آینده قصد دارد حرف بزند اما او موضوعی را مطرح کرد که هیچ وقت انتظارش را نداشتم. سعید هیچ علاقه ای به من نداشت و برای ازدواج با دختر دایی اش مرا قربانی کرده بود. آن شب وقتی متوجه علاقه شدید سعید به دختر دایی اش شدم تصمیم به جدایی گرفتم. الان هم مهریه ام را می بخشم تا به صورت توافقی جدا شویم.

مرد جوان هم در دفاع از خود گفت: من عاشق دختر دایی خود بودم، اما او مطلقه بود و تنها راه من برای ازدواج با او شکست در یک زندگی مشترک بود. من هم برای این کار مجبور شدم ازدواج کنم.

قاضی شعبه 260 مجتمع قضایی شهید باهنر پس از شنیدن صحبت های این زوج جلسه دادگاه را تجدید کرد تا آنها درباره تصمیمشان بیشتر فکر کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

در یک مطالعه جدید معلوم شد از آنجا که دست و پنجه نرم کردن با معضلی به نام «فقر» انرژی ذهنی زیادی مصرف می‌کند، افراد فقیر و کم‌بضاعت از توان مغزی کمتری برای تمرکز بر سایر مسائل مختلف زندگی برخوردارند.

«جیایینگ شائو» از متخصصان علوم پزشکی دانشگاه بیریتیش کلمبیا در این رابطه گفت: فقر باعث می‌شود انرژی ذهنی بیشتری مصرف شود به همین دلیل افراد فقیر برای تمرکز کردن بر موضوعات مختلف زندگی، توان مغزی کمتری دارند و در نتیجه بیشتر در معرض اتخاذ تصمیم‌های اشتباهی هستند که به وخیم‌تر شدن اوضاع زندگی آنها می‌انجامد.

 در این مطالعه آمده است، زمانی که افراد برای غلبه بر مشکلات مالی‌شان همچون پرداخت صورت حساب‌هایشان بیشتر خسته و فرسوده می‌شوند، قدرت ذهنی کمتری برای تحصیل،‌ مدیریت زمان و سایر توانایی‌هایی دارند که وجودشان برای رهایی از چرخه فقر ضروری است.

 جیایینگ شائو همچنین اظهار داشت: در گزارش‌های پیشین نیز به ارتباط بین فقر و بروز ناکامی‌هایی در زندگی فردی اشاره شده بود.به گفته شائو، این طور استدلال می‌شود که فقیر بودن در عملکرد ادراکی مغز اختلال ایجاد می‌کند و توانایی فرد در تصمیم‌گیری را تضعیف کرده و در نتیجه می‌تواند فقر و مشکلات ناشی از آن را تشدید کند.به گزارش خبرگزاری شینهوا، در این مطالعه محققان دریافتند که نگرانی‌های مالی تاثیر منفی بر توانایی افراد کم‌درآمد در انجام تست‌های ادراکی معمول دارد.

 

در یک بررسی محیطی دیگر در همین زمینه محققان اظهار داشتند که کشاورزان پیش از دریافت هزینه محصولاتشان، عملکرد شناختی و ادراکی ضعیف‌تری دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱٠

دوره نوجوانی ،سنینی است که در آن روابط دوستی با همسالان شکل گرفته و اهمیت آن در زندگی فرد روز به روز بیشتر می شود. در این سال ها نوجوانان اغلب ساعات روز را با دوستانشان سپری می کنند.

دوران نوجوانی، مرحله رشد و گسترش روابط است. در این دوران، نوجوانان به دنبال دوستان و معاشرانی هستند که بخواهند اوقات خود را با او بگذرانند، رازهای خود را با او در میان گذارند، بگویند و بشنوند و با دوستی ها برای خود شور و نشاطی آنی فراهم سازند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٩

چهاردهمین جشنواره بین المللی رویان از 13 تا 15 شهریورماه در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود. در این دوره از جشنواره 8 محقق که شامل 4 محقق ایرانی و 4 محقق خارجی می‌‌شود به عنوان محققان برتر معرفی شدند.

محققان به شرح ذیل است:

برگزیدگان داخلی

دکتر ملک حسین اسد از دانشگاه تربیت مدرس

تحقیقات وی در زمینه درمان سرطان لوله گوارش بوده است. در این پژوهش یک ژن نشانگر جدید برای سلول‌های سرطانی لوله گوارش کشف شده است. این ژن نشانگر با عنوان OCT4B1 نامگذاری شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٩

کودک

هم چنانکه کودکان از خود درکی پیدا می کنند و هویت خود را می یابند تلویحا برای خصوصیات خود ارزش مثبت یا منفی قایل می شوند. مجموعا این ارزیابی هایی که کودک از خود میکند عزت نفس او را تشکیل می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۸

دانشمندان اخیرا ً متوجه شده اند که رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از بروز سرطان های دهانی ازجمله سرطان گلو جلوگیری کند.

در مقاله ای که در مجله Cancer Prevention Research در ایالات متحده منتشر شده، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و وجود بیماری ها و زخم های لثه ای می تواند عامل مستقل عفونت موسوم به HPV در دهان باشد. این عفونت در صورت گسترش در دهان به بروز سرطان گلو یا حنجره کمک می کند.

در این تحقیق که از سوی پژوهشگران دانشگاه تگزاس انجام گرفته، بیش از 3400 داوطلب مورد آزمایش قرار گرفته اند. در پایان مشخص شد افرادی که بهداشت دهان را رعایت نمی کنند، 56% بیش از افرادی که دهان تمیز دارند مستعد عفونت HPV هستند. همچنین کسانی که دارای بیماری های لثه ای و یا دندان های ناسالم هستند، 51% بیش از دیگران در معرض بروز این عفونت قرار دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۸
قلب

چگونه می توان پیش از ازدواج، به خصوصیات روحی و روانی همسر پی برد؟

آیا می توان با رعایت موازین شرعی و عرفی، شخصی را پیش از ازدواج شناخت؟

دقت کنید شخصی که برای ازدواج انتخاب می کنید، آیا شخصیت اجتماعی، یعنی مجموعه حرکات، رفتارها، آداب معاشرت و برخورد اجتماعی اش با عقاید شما همخوانی دارد یا خیر؟ اگر همخوانی وجود داشت، تحقیقات جزئی در مورد خانواده اش به عمل آورید و خانواده  او را با خانواده خود از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مقایسه کنید، اگر در یک ردیف بودید، به خواستگاری بروید و یا اجازه دهید به خواستگاری تان بیایند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

حتما به دفعات برای شما اتفاق افتاده که مورد سوال کسی بوده یا از کسی پرسیده‌اید: چرا امروز رنگ پریده‌اید؟ چرا دور چشمت تیره ، چروک و گود افتاده هست؟ چرا چهره‌ات خسته و غمگین است؟ چرا سرحال و بشاش نیستی؟ از میان پاسخ‌هایی که گفته یا شنیده‌اید یکی بیشتر از بقیه بوده: دیشب خوب نخوابیدم یا دیر خوابیدم.تصور کنید بی‌خوابی یا کم‌خوابی آن هم برای یک‌شب چه بر سر چهره و صورتتان آورده.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

رشد شناختی نه تنها زیربنای کودک از دنیای فیزیکی است بلکه در عین حال شالودهٔ ادراک او از جهان اجتماعی نیز هست. از آنجا که درک قواعد اخلاقی و عرف اجتماعی در هر جامعه‌ای حائز اهمیت است، پیاژه می‌خواست بداند چگونه کودکان موفق به درک این قواعد می‌شوند. وی دربارهٔ درستی نظریه‌های معاصر مبنی بر تأثیر نیرومند والدین بر رشد درک و فهم کودکان در این زمینه، تردید کرد و این فرض را پیش کشید که درک کودکان از قواعد اخلاقی و عرف اجتماعی با سطح کلی رشدشناختی آنها همگام است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

هوا خوب بود و آنها تازه مراسم عقد کنان را از سر گذرانده بودند و چند روز تعطیلی. یکی از دوستهایشان، دعوتشان کرده بود با هم به یک سفر 2 روزه بروند. هوا خوب بود؛ اما او فکر می کرد زندگی زیاد قشنگ نیست. هر چه به پدر همسرش اصرار کرده بود، اجازه نداده بود به این سفر بروند. گفته بود خوبیت ندارد دختر عقد کرده با همسرش برود مسافرت. دو روزی با هم دعوا کرده بودند و همه چیز را انداخته بودند گردن هم. دو روز تعطیلی را هم مانده بودند خانه یا رفته بودند توی شهر، دوری زده بودند و برگشته بودند خانه. هوا خوب بود و زندگی قشنگ، اما او اصلاً نمی توانست بفهمد چرا پدر همسرش اجازه نداده او با زنش برود مسافرت!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

 

یادتان نمی‌آید کلید خانه را کجا گذاشته‌اید، نیمه صحبت که هستید بقیه حرفتان را فراموش می‌کنید، در خیابان قیافه‌ای آشنا می‌بینید، ولی او را به یاد نمی‌آورید و... اینها اتفاقاتی است که برای خیلی از ما در هر سن و سالی که باشیم ممکن است پیش بیاید.این روزها نخستین چیزی که به ذهنمان می‌رسد این است که «ای وای دارم آلزایمر می‌گیرم!» در حالی که از نظر متخصصان، این فراموشی‌های مقطعی و گذرا نمی‌تواند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

هرچند بیشتر والدین از تغییرات فکری که با رشد جسمانی فرزندانشان همراه است آگاه هستند، ولی توصیف ماهیت این تغییرات برایشان دشوار است. شیوه‌های توصیف روانشناسان معاصر از این تغییرات، به‌شدت تحت تأثیر اندیشه‌های روانشناس سویسی، ژان‌ پیاژه (۱۹۸۰-۱۸۹۶)، قرار گرفته است، که به اعتقاد بسیاری، یکی از بانفوذترین متفکران قرن حاضر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

به گفته کارشناسان، در اغلب جوامع پس از تصادفات، دیابت مهم‌ترین عامل از دست‌دادن پاهاست. بیماران دیابتی به دلایل مختلفی در معرض ایجاد زخم در پاهای خود قرار می‌گیرند که مهم‌ترین آن کاهش حس لمس و درد در پاهاست و همین امر زمینه‌ساز ایجاد زخم پای دیابتی است. آسیب پاها در دیابت کاملا قابل پیشگیری بوده و با همراهی و هماهنگی تیم درمان دیابت و بیمار در اغلب موارد این زخم‌ها اگرچه به سختی ولی بهبود یافته و پاها حفظ می‌شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

 

هیپنوتیزم چیست: هیپنوتیزم یک حالت جسمانی و ذهنی خاصی است که فرد در آن حالت نه خواب است و نه بیدار.ویا می توان گفت هیپنوتیزم حالتی از هشیاری است که در آن حالت می توان تغییرات مفیدی که بیمار به دنبال آن است را در ناهشیار بوجود آورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

هر کس ممکن است چنین فکر کند که اطرافیانش ویژگی های شخصیتی متفاوتی دارند و این ویژگی ها در طول عمر ثابت می مانند و تغییر نمی کنند. ما کلمات بسیار زیادی برای توصیف این ویژگی های شخصیتی در اختیار داریم مانند خودخواه ، کمرو ، جذاب ، خسیس و... و هر گاه از ما راجع به فردی سؤال می شود ، این توصیفات را به کار می بریم. همچنین فکر می کنیم که برخی ویژگی های شخصیتی با یکدیگر همخوانی دارند و بنابراین شخصیت انسان چیزی یکپارچه، منسجم و پایدار است. به علاوه فکر می کنیم که این شخصیت ما است که رفتارهای ما را می سازد و نه این که رفتارهای ما شخصیت ما را بسازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

 

 

در اواخر سدهٔ نوزدهم، ویلیام جیمز اظهار داشت که نوزاد دنیا را به‌صورت صحنهٔ آشفته‌ای از صوت و تصویر تجربه می‌کند. این اندیشه تا اواخر دههٔ ۱۹۶۰ رواج داشت، اما اکنون می‌دانیم که در همان بدو تولد تمام دستگاه‌های حسی نوزاد فعال هستند و او کاملاً آمادهٔ یادگیری دربارهٔ محیط جدید خود است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

کودک چهار ساله ابتدا می‌پذیرد که دو گلولهٔ ساخته شده از خمیر بازی برابر هستند. ولی وقتی یکی از گلوله‌ها را به‌شکل دراز و باریک درمی‌آوریم، کودک می‌گوید که این یکی خمیر بیشتری دارد. چند سال بعد است که کودک قبول می‌کند مقدار خمیر این دو شیء متفاوت از لحاظ شکل، برابر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٧

کارشناسان انستیتو ملی سرطان آمریکا در آزمایشات جدید خود دریافته‌اند که سلولهای سرطانی پوست به چه شیوه‌ای سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند. این یافته در آینده به پزشکان کمک خواهد کرد که برای کنترل این سرطان به تکنیک‌های موثرتری دست پیدا کنند. این کارشناسان یک مکانیسم مولکولی را در موشهای آزمایشگاهی شناسایی کرده‌اند که به سلولهای سرطانی پوست کمک می‌کند و سیستم ایمنی بدن جانور را سرکوب کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پزشکان امیدوار هستند که با شناسایی همین سیستم در بدن انسان به درمانهای دارویی موثری برای متوقف ساختن آن و در نتیجه جلوگیری از پیشرفت سرطان دست یابند. آزمایشات برای اولین بار نشان داد که یک پروتئین موسوم به اینترفرون - گاما نقش کلیدی در گسترش ملانوم که مقاومترین و بدخیم نوع سرطان پوست است، دارد. کارشناسان معتقدند کشف این پروتئین می‌تواند به تولید بازدارنده‌هایی منجر شود که برای توقف سرطان موثر خواهند بود. شرح این یافته در مجله پزشکی نیچر منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٦

اوتیسم اختلالی پیش رونده است که خیلی از افراد از بدو تولد گرفتار آن هستند و در واقع با آن به دنیا می آیند—این چیزی نیست که بتوانید از کسی بگیرید یا به کسی منتقل کنید. این مشکل روی مغر اثر گذاشته و برقراری ارتباط با دیگران را دشوار می کند. افرادیکه مبتلا به اوتیسم هستند، معمولاً دیر به حرف می افتند، ترجیح می دهند که بیشتر اوقات خود را به تنهایی سپری کنند،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٦

نتایج مطالعه جدید دانشمندان نشان می دهد بانوان قد بلند از نظر ابتلا به انواع مختلف سرطان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

پژوهشگران دپارتمان اپیدمیولوژی و بهداشت جمعیت در کالج پزشکی آلبرت انیشتین داده‌های به دست آمده از 20 هزار و 928 زن یائسه مبتلا به سرطان را مورد بررسی قرار داده و دریافته‌اند خطر ابتلا به سرطان با افزایش قد افراد رشد قابل توجه‌ای می یابد. در حقیقت، می توان گفت اندازه قد افراد نسبت به عوامل خطرزای رایج مانند اضافه وزن ارتباط بیشتری با سرطان دارد.

به گفته دکتر "توماس روهان"، استاد کالج پزشکی آلبرت انیشتین و مولف ارشد مطالعه اخیر، ارتباطی قوی و معنادار بین قد و خطر ابتلا به سرطان وجود دارد که هم ترکیب تمامی انواع سرطان‌ها و هم سرطان‌های نقاط خاص را در بر می گیرد. از جمله این نقاط خاص می توان به کولورکتوم، روده بزرگ، راست روده، سینه، آندومتر، تخمدان، کلیه، تیرویید، ملانوم و میلوم اشاره کرد.

بنابر این مطالعه و تجزیه و تحلیل صورت گرفته روی 144 هزار و 701 زن در بازه سنی 50 تا 79 سال، به ازای هر 10 سانتیمتر قد، خطر ابتلا به سرطان 13 درصد افزایش می یابد. در شرایطی که این مطالعه درباره بانوان صورت گرفته، اما به گفته دکتر "جین گرین"، اپیدمیولوژیست بالینی در دانشگاه آکسفورد، بررسی مطالعات صورت گرفته درباره مردان نیز نتایج مشابهی را نشان می دهند.

به گفته پژوهشگران، قد به خودی خود عاملی خطرزا نبوده، بلکه در درجه نخست نشانگر انواعی از عوامل تقویت کننده خطر ابتلا به سرطان است. برخی از این عوامل شامل ژن‌ها، تغذیه، رژیم غذایی و دیگر متغیرهای محیطی که بر میزان رشد در سال‌های نخست زندگی تاثیرگذار هستند، می شوند. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/٦

بسیاری از آزمایش‌هائی که دیدگاه پیاژه را به چالش طلبیده‌اند الهام گرفته از کار پژوهشگرانی است که رشدشناختی را اکتساب مهارت‌های مستقل پردازش اطلاعات می‌دانند. این پژوهشگران معتقد هستند تکالیف مرسوم پیاژه نمی‌توانند مهارت‌های پردازش اطلاعات را از مهارت بنیادی که تکلیف معینی برای اندازه‌گیری آن طراحی شده، تفکیک کنند. به‌جز این نکته، صاحبنظران پردازش اطلاعات در انتقادهای خود از دیدگاه پیاژه اتفاق‌نظر ندارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

1- اختلال در حافظه ی دیداری: حرف را با اشکال دیگر آن می نویسند..مثلا "منظور" را ، "منزور" می نویسند

2- اختلال در فراگیری آموزشی: .. "خروس" را "خوروس" می نویسند..

3-اشکال در دقت:... "گردو" را "کردو" می نویسند


4- اختلال در حافظه ی توالی دیداری: "مادر" را "مارد" می نویسند


5- اختلال در قرینه نویسی: "آب" را "ب آ" می نویسند.


6- مشکل تمیز دیداری: "روز" را "زور" می نویسند


7 اختلال در حافظه ی شنیداری: "مسواک" را "مسباک" - "دنبال" را "دمبال" می نویسند

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

مسمومیت بارداری در مرحله خفیف قابل درمان است اما اگر به مرحله شدید برسد تنها راه حل ختم حاملگی است.

 مسمومیت بارداری در زنان باردار با علایمی مانند فشار خون، ورم اندام‌ها به خصوص پا، وجود پروتئین در ادرار و در مراحل پیشرفته‌تر با تهوع و سرگیجه ظاهر می‌شود. معمولا مسمومیت حاملگی در ابتدا خفیف بوده و در صورت عدم درمان به نوع شدید تبدیل می‌شود که اگر فرم شدید آن مورد درمان قرار نگیرد می‌تواند موجب به کما رفتن مادر شود  اگر فشار خون زن باردار حدود 14 روی 9 باشد و یا نسبت به حالت همیشگی شخصی فشار خون وی، 3 عدد بالاتر رود برای مثال همیشه فشار روی 11 بوده اما به یک‌باره در دوران بارداری فشار روی 14 رفته باشد، در صورتی که این علامت با ورم و وجود پروتئین در ادرار همراه باشد، شروع مسمومیت بارداری خفیف را نشان می‌دهد.

  اگر مسمومیت بارداری با تشنج همراه شود به آن "اکلامپسی" می‌گویند که خطرناک‌ترین مرحله مسمومیت بارداری است چرا که در نتیجه آن، تست‌های کبدی مختل شده، پلاکت پایین آمده و زندگی مادر را در خطر قرار می‌دهد.

 نوع خفیف مسمومیت بارداری برای جنین خطرناک نیست اما نوع شدید آن با تاثیر بر روی عروق جفت می‌تواند جنین را دچار مشکل کرده و یا رشد آن را با اختلال رو به رو کند. مسمومیت بارداری مشکل شایعی نبوده و زمینه ایجاد آن به عواملی مانند سن مادر (سن خیلی پایین یا خیلی بالا)، چاقی مادر و یا ایجاد اضافه وزن زیاد در ایام بارداری و زمینه فشار خون در مادر بستگی دارد.

 مسمومیت بارداری در مرحله خفیف با رژیم‌های غذایی و آزمایش‌های پیوسته قابل درمان است و تنها باید نمک را در رژیم بارداری محدود کرده و کربوهیدرات و سایر مواد چاق‌ کننده را کم کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

 دالتون کانلی، استاد جامعه شناسی دانشگاه نیویورک در کتابش با عنوان “ترتیب تولد؛  و مایکل گروس، نویسنده کتاب “چرا فرزندان اول فرمانروایی می‌کنند و فرزندان آخر می‌خواهند جهان را دگرگون کنند”، اعتقاد دارند:

موقعیت یک بچه در خانواده، شخصیت، رفتار، یادگیری و قدرت کسب معاش او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ترتیب تولد در شکل دادن موفقیت‌های فردی مهم است، اما این فقط در مورد بچه‌های خانواده‌های بزرگ (با بیشتر از چهار فرزند) و در خانواده‌هایی که منابع مالی و وقت والدین کم باشد، صادق است. اما در خانواده‌های ثروتمند، این تأثیر کمتر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

"چاق" به چه فردی اطلاق می‌شود؟ زنان بیشتر چاق می‌شوند یا مردان؟ لاغر شدن چگونه و به چه صورت ممکن است؟ مناسب‌ترین رژیم غذایی برای یک فرد چاق چیست؟ و در صورت لاغر شدن چه کنیم تا دوباره گرفتار معضل چاقی نشویم؟

امروزه چاقی و افزایش چربی خون، از مشکلات عمده افراد جامعه است و بیشتر بیماری‌های قلبی ـ عروقی، عضلانی و اسکلتی، گوارشی و سکته‌های قلبی به طریقی با چاقی در ارتباط هستند. این در حالی است که چاقی عوارض زیادی به دنبال دارد که بیماری‌های قلبی عروقی (فشار خون و تصلب شرایین، سکته قلبی)، بیماری‌های عضلانی استخوانی (آرتروز، التهاب مفاصل و استخوان‌ها)، بیماری‌های اختلالات خونی (استعداد بیشتر به ساختن لخته خونی) و  بیماری‌های ریوی (تنگی نفس در حین کارکردن و راه رفتن) از مهمترین آنهاست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

بعد از‌اینکه دختر ازدواج می‌کند، شهریار یک روز سیزده بدر برای زنده کردن خاطرات آنجا می‌رود و دختر هم با شوهر و بچه آنجا می آیند. شهریار با دختر روبرو می‌شود

 

 هوشنگ طیار شاگرد و دوست و همشهری شهریار از عشقی که نقطه عطف زندگی او و عاملی در روی آوردن شهریار به ادبیات است، سخن گفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

پزشکان از روش جدیدی برای تشخیص آلزایمر در افراد 20 سال قبل از ابتلای فرد به این بیماری خبر دادند.
 براساس این روش جدید پزشکان با مطالعه بر روی چشم افراد توسط دوربین‌های خاص قادر به شناسایی مبتلایان به این بیماری در آینده خواهند بود.

گفتنی است: دانشمندان به کمک این روش می‌توانند پلاک آمیلیوئید را که یک پروتئین مهم در بروز بیماری آلزایمر در سلو‌ل‌ های مغزی است را شناسایی کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند: این پلاک خاص براساس یافته‌های جدید بر روی شبکیه‌ پشت چشم در مبتلایان ابتدا ظاهر می‌شود و پس از آن به تدریج و طی سالها با افزایش باعث تخریب و آسیب به سلو‌ل‌های مغزی می‌شود.

پزشکان از جمله مزایای این روش غیر تهاجمی و آسان بودن آزمایش آن برای افراد و پزشکان می‌دانند.

پزشکان علت استفاده از شبکیه‌ی چشم برای اندازه ‌گیری را شباهت بافت شبکیه‌ی چشم و سلول‌های مغزی می‌دانند زیر آنها همزمان با هم و از یک نوع جنس ساخته می‌شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

پرخاش و سخت گیری والدین: از جمله عواملی که گاه باعث «احساس حقارت» و یا به اصطلاح دیگر «خود کم بینی» می شود، پرخاش و سخت گیری والدین می باشد. وقتی کودک در مقابل دیگران، مخصوصا در مقابل همسالان و همبازی های خود مورد پرخاش و اهانت قرار می گیرد و این کار تا جایی پیش می رود که اطرافیان هم کم کم همین رفتار را با او در پیش می گیرند، «احساس حقارت» در او شروع به جوانه زدن می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

ممکن است بارها خواسته باشید بوی دهان خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که با بوی ناخوشایندی مواجه نخواهید شد. اما در بسیاری موارد امکان تشخیص برایتان وجود ندارد.

در این مطلب سعی داریم به این موارد بپردازیم که چرا به راحتی امکان تشخیص بوی دهان برایمان امکان‌پذیر نیست و چرا نیاز به کنترل بوی دهان داریم. در انتها نیز متدهایی برای تشخیص بوی دهان به شما معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

 نوع نادری از یک بیماری به نام سندروم اختلال نادر عصبی وجود دارد که در اصطلاح عام نام سندروم سفید برفی را بر روی آن گذاشته اند.
 براساس برآوردهای انجام شد در دنیا تنها در حدود 1000 نفر مبتلا به این بیماری هستند.بررسی ها نشان می‌دهند افراد مبتلا به این سندروم نادر کم البته بعد از سن بلوغ دچار این بیماری می شوند به طور ناگهانی و بدون هیچ هشدار قبلی به خواب می روند و مدت زمان خواب آنها می تواند چندین روز و حتی چندین ماه به طول بینجامد.دانشمندان در حال تحقیقات و آزمایشات گسترده بر روی این بیماران هستند و فاکتورهای مختلفی را در بروز این سندرم از جمله جهش های ژنتیکی، هورمونی و عوامل روانشناختی را دخیل میدانند.

این افراد همانگونه که به طور ناگهانی به خواب رفته اند به صورت ناگهانی نیز از خواب بیدار می شوند.والدین و خانواده این افراد معمولا نقش بسار مهمی در کنترل علائم حیاتی این فرد هنگامی که در خواب است برعهده دارند.
علت نام گذاری این اسم شباهت این بیماری با یک شخصیت کارتونی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

 

آیا تا به حال آرزو کرده اید که بتوانید حرفی را که می خواهید راحت بیان کنید؟ یا بدون ترس از تحقیر شدن احساسات قلبی خود را ابراز نمائید؟ اگر این مشکل همیشگی شماست این مقاله به شما کمک می کند که از پسش برآیید!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

 بررسی های انجام شده حاکی از آن است که پوشیدن لباس های خیلی تنگ در بلندمدت احتمال گسترش تومورهای سرطانی را در بافت سینه افزایش خواهد داد.
 این نوع لباس ها مانع از خروج ترشحات لنف شده و افزایش مواد سمی در بافت سینه زمینه مناسبی را برای ابتلا به سرطان سینه به وجود خواهد آورد.
 اما از آنجایی که هنوز شواهد کافی در تائید این نظریه ارائه نشده است، نمی توان به این نتیجه رسید که ارتباط مستقیمی بین پوشیدن لباس های تنگ و ابتلا به سرطان سینه وجود داشته باشد و به همین دلیل نباید آن را به عنوان عامل مهمی در افزایش احتمال ابتلا به این بیماری در نظر گرفت.
مخالفان این نظریه بر این باور هستند که عوامل تاثیرگذار بر افزایش خطر ابتلا به این بیماری معمولا عواملی هستند که میزان ترشح هورمون های داخلی بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

سن هر فرد و همچنین سن آن فرد در هنگام تولد نخستین فرزندش می تواند میزان ترشح هورمون های داخلی بدن را تغییر دهد، براین اساس احتمال ابتلا به سرطان سینه در بین زنانی که فرزندی نداشته اند و یا اینکه بعد از سن 30 سالگی نخستین فرزندشان متولد شده باشد، به مراتب بیشتر خواهد بود.

اگرچه شیردادن به فرزندان و همچنین انجام فعالیت های ورزشی از جمله عوامل بازدارنده ابتلا به این بیماری است، اما باید توجه داشت که وجود موارد ابتلا به این سرطان در میان اقوام نزدیک بیش از هر عامل دیگری تاثیرگذار خواهد بود.

 به نظر می رسد که شکل گیری این باور غلط بیش از هر چیز ناشی از ترس از ابتلا به سرطان سینه در بین جوامع غیر شهری است که عادات زندگی شهری و شهرنشینی را به عنوان عامل مهمی در گسترش و شیوع بیماری های مختلف در نظر می گیرند.اگرچه پذیرفتن اینکه تجمع مایعات لنفی در این است که مسیر حرکت این مواد به طرف غددی است که در قسمت زیر بازوها به تنه قرار گرفته اند.
افرادی که این باور غلط را پذیرفته اند،در تلاش هستند این طور وانمود کنند که عوامل زمینه ساز ابتلا به سرطان سینه عواملی خارجی و قابل کنترل هستند و این در حالی است که این باور ناشی از عدم شناخت آنها نسبت به دیگر عوامل زمینه ساز ابتلا به این بیماری است.

نتایج بدست آمده از بررسی های انجام شده در این زمینه نشان داده است که عوامل هورمونی و ژنتیکی در مقایسه با عوامل خارجی نظیر قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی مختلف نظیر آفت کش ها و اسپری های خوشبو کننده از تاثیر بیشتری در افزایش احتمال ابتلا به این بیماری برخوردار هستند، بنابراین لازم است تحقیقات و مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود تا بتوان عوامل تاثیرگذار در ابتلا به این بیماری را شناسایی کرده و با توجه به آن تغییراتی در سبک زندگی به وجود آورد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳
آلبالو، گیلاس، نارنج، لیموترش و گریپ‌فروت نیز از میوه‌هایی هستند که مصرفشان هم به صورت آب‌میوه و هم میوه تازه چربی و کلسترول خون را کاهش می‌دهد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

یکی از مشکلات رایج امروزی آقایان و خانمها در جوامع مختلف شیوع ریزش موی بیش از حد می باشد که زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. بر همین اساس درمانهای متفاوت برای بهبود رشد مو و نیز راههای جلوگیری از ریزش مو از استقبال قابل توجهی برخوردار می باشد.  خیلی از توصیه های مطرح شده متاسفانه از پایه علمی معتبری برخوردار نبوده و گاه می تواند حتی سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد، لذا توصیه اول آنست که حتما در انتخاب داروها و نیز مکملهای غذایی با پزشک متخصص خودتان مشورت نمایید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

دیابت یک بیماری هزار چهره است که می‌تواند همه اندام‌های بدن را درگیر کند.

دیابت یکی از بیماری‌های غیرواگیر است که در سال‌های اخیر به دلیل افزایش زندگی شهری و آپارتمان‌نشینی، عادات غذایی نادرست و کاهش تحرکات بدنی شیوع یافته است بیماری دیابت 9 درصد فوتی‌ها را در مازندران شامل می‌شود.

  چاقی سبب شده افزایش بیماران مبتلا به دیابت افزایش یابد  شیوع دیابت در مادران باردار نیز ملموس تر از گذشته است. ‌ این بیماری عوارض مختلفی از جمله کلیوی‌، چشمی‌، عصبی در پاها ، گوارشی و اختلالات جنسی را به دنبال دارد و دیابت می‌تواند به دلیل اختلالات جنسی در بحث طلاق تاثیر بگذارد، به همین دلیل مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته که افزاد به سمت اصلاح شیوه و سبک زندگی، عادات غذایی و افزایش تحرک بدنی روی آورند تا آمار دیابت کاهش یابد.

 در سال جاری بیماری دیابت در جمعیت شهری در حال غربالگری است تا بتوانیم تعداد دقیق این بیماران را شناسایی کرده و اقدامات پیشگیری و درمانی مناسب برای بیماران داشته باشیم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳

کلسیم نقش مؤثری در کمک به لاغری، پیشگیری از سرطان کولون و کاهش دردهای پیش از قاعدگی دارد.

باید بدانید که کلسیم نقش موثری در کمک به لاغری، پیشگیری از سرطان کولون، کاهش دردهای پیش از قاعدگی و غیره دارد. در این مطلب می‌گوییم که کلسیم چه خیری به سلامت بدن می‌رساند. با ما همراه باشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۳


هنوز برخی تصور می کنند به هنگام هیپنوتیزم ، یک فرد مقتدر و ماهر به طور فعال ، فردی را که حالت تسلیم به خود گرفته ، کنترل می کند. این تصور از واقعیت علمی به دور است. تصور وجود یک هیپنوتیزور با قدرت زیاد و اسرار آمیز در مقابل فردی ضعیف و مقهور ، به قرن هجدهم باز می گردد که هیپنوتیزم با استفاده از " نیروهای مرموز " و مغناطیسی صورت می گرفت. هیپنوتیزور در آن عصر، انسانی با قدرت جادویی و غول آسا بود که با وسایل اهریمنی، اراده و روح انسان های دیگر را کنترل و اداره می نمود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

محققان انگلیسی با انجام تحقیقاتی دریافتند پیاده روی تا محل کار۴۰ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.
 متخصصان کالج امپریال و دانشگاه لندن بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ، با تحقیق روی ۲۰ هزار انگلیسی به این نتیجه رسیدند که دوچرخه سواری، پیاده روی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با کاهش وزن همراه است و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. در مقابل استفاده از تاکسی و خودرو شخصی برای رسیدن به محل کار، اضافه وزن به دنبال می آورد.

محققان دریافتند احتمال ابتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ در کسانی که پیاده به سر کار می روند کاهش می یابد. همچنین خطر افزایش فشار خون نیز در این افراد تا ۱۷ درصد کاهش را نشان می دهد.
به گفته محققان خطر ابتلا به دیابت در کسانی که با دوچرخه به محل کار خود می روند نیز نسبت به ماشین سواران به نصف کاهش می یابد.

فشارخون بالا، دیابت و اضافه وزن که همگی از دلایل بیماری های قلبی به شمار می رود، بزرگترین عامل مرگ و میر در انگلیس محسوب می شود.

هرساله ۳ میلیون نفر در این کشور به دیابت مبتلا می شوند که این میزان یک بیستم کل جمعیت را شامل می شود.

محققان می گویند که آمار مبتلایان به دیابت نوع دو به شدت با اضافه وزن و چاقی در ارتباط است.
براساس نتایج این تحقیقات، از میان کسانی که با وسایل نقلیه ای چون خودرو ، موتورسیکلت و تاکسی به محل کار خود می روند، ۱۹ درصد چاق محسوب می شوند. ولی در مقابل از میان موتورسواران تنها ۱۳ درصد و از میان کسانی که پیاده می روند تنها ۱۵درصد چاق هستند.

نتایج این تحقیقات که در نشریه Preventive Medicine به چاپ رسیده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

 در حال حاضر کیت‌های تشخیصی با قابلیت جمع‌آوری و آنالیز نمونه خون و بزاق توسعه یافته‌اند؛ نسل آینده دستگاه‌های تشخیصی به شکل دستمال کاغذی می توانند زمان تشخیص بیماری های مختلف را بطور چشمگیری کاهش دهند.


نمونه اولیه این دستمال کاغذی هوشمند که توسط محققان دانشگاه واشنگتن توسعه یافته است، زمان نسبتا طولانی انجام آزمایشات تشخیصی را کاهش داده و به بهبود سریعتر بیماری کمک می کند.

دستمال هوشمند با بررسی مخاط بینی، قادر به تشخیص بیماری های مختلف در کمتر از یک ساعت است.

پاتوژن های چندگانه از طریق تغییر رنگ و با کمک آرایه ای از نقاط هوشمند بر روی دستمال کاغذی هوشمند با کمک یک برنامه نرم افزاری قابل تشخیص هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

بقایای شهر گمشده حضرت ابراهیم(ع) به همراه صدها اثر تاریخی در ترکیه کشف شدند.در جریان کاوش‌های یک تیم از باستان‌شناسان ترک در جنوب شرقی ترکیه‌، بقایای شهر گمشده حضرت ابراهیم(ع) به همراه صدها اثر تاریخی کشف شدند.

به گزارش روزنامه‌ حریت‌، این شهر تاریخی که «کیلیس» نام دارد، مکانی است که طبق متون تاریخی حضرت ابراهیم(ع) در آن سکونت داشته است و در پاپیروس‌های تاریخی و مذهبی نیز از آن به عنوان "شهر گمشده" یاد شده است.

 تا کنون در بقایای کیلیس علاوه‌بر نشانه‌های شهرنشینی در عصر آهن با قدمتی حدود 5 هزار سال، آثار تاریخی دیگری از دوره‌های مختلف نیز کشف شده‌اند که از آن جمله می‌توان به 134 سکه طلا و نقره از دوره اسکندر اشاره کرد.

 در این شرایط، پروژه کاوش در شهر تاریخی کیلیس برای کشف دیگر آثار تاریخی ارزشمند همچنان ادامه دارد و دولت ترکیه نیز قصد دارد این شهر تاریخی را که در نزدیکی مرز این کشور با سوریه واقع شده، در آینده نزدیک به یک مقصد گردشگری تبدیل کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

در فرهنگ های مختلف، خودکشی به صورت های متفاوتی تعبیر و تفسیر می شود. در بیشتر جوامع غربی از خودکشی جلوگیری می کنند و از انجام گرفتن آن در صورت امکان ممانعت می ورزند. در بعضی فرهنگ ها، خودکشی به عنوان عمل افتخار آمیز تلقی می شود ولی فقط اقدامی قابل قبول برای یک شخص ناامید است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

دانشمندان دریافته‌اند بعد از مرگ، فعالیت مغز موشهای صحرایی به مدت ۳۰ ثانیه افزایش پیدا می‌کند. این یافته ممکن است تجربه بعد از مرگ را در کسانی که با احیا قلبی-ریوی (CPR) به زندگی بازگشته‌اند، توضیح دهد.

به گزارش بی بی سی ،این تحقیق که نتایج آن در نشریه "پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم آمریکا" منتشر شده اولین تحقیقی است که بشکلی سازمان یافته فعالیت مغز را در لحظه مرگ بررسی کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

این مبحث دریچه ای است با نکته های فراوان و متنوع درباره باورها، نگرش ها، برنامه ها، آینده، موفقیت، انسان های جاویدان و جاودانه ها و تحولات دنیای قدرت، سرعت، فرصت، اطلاعات، ارتباطات، مدیریت، مطالعه، سعادت و هر چیزی که بوی کهنگی ندهد و مسیر بالندگی داشته باشد؛ و دریک کلام «راهنمای زندگی» است برای فردای روشن و بس. تصمیمات بزرگ فرصتی است برای ارائه اندیشه های کپسولی و قاعدتا چالش برانگیز است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

افرادی که دردهای قلبی ای دارند که هیچ وقت این دردها را تجربه نکرده اند، باید آن را جدی بگیرید.

 آنژین صدری یکی از مشکلات قلبی در بعضی از افراد است، این مشکل علائم واضح بیماری قلبی است که فرد دچاردرد در قفسه سینه می شود که ناشی از تنگی عروق کرونر بوده و به دلیل کمبود اکسیژن قلب پدیدار شده است.
 آنژین صدری یک بیماری قلبی است که فرد باید برای کنترل آن تحت اقدامات تشخیصی مانند آنژیو گرافی ازقلب قرارگیرد.
  آنژین صدری به 2 صورت است؛ نوع اول پایدار که بی خطر و با ثبات است و بر اثر آن فرد در شرایطی که دچار ناراحتی و هیجانهای عاطفی شده یا در هنگام ورزش و فعالیت های بدنی دچار تنگی و درد سینه می شود  اما نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد، اما نوع دوم نوع پایدار با درد شدید بوده که نشانی  و خطر سکته قلبی را دارد و بیمار را می آزارد و لذا وی فورا باید در بیمارستان بستری و اقدامات درمانی فوری برایش انجام شود.
  ازعلایم وجود حالت ناپایدار آنژین صدری دردی است که فرد قبلا تجربه نداشته و به صورت پیشرونده است.
 افراد به این نکته توجه کنند که هر موقع دردهایی را احساس کردند که قبلا آن را تجربه نکرده اند اما شدت آن بگونه ای است که قابل تحمل برایشان نیست جدی بگیرند چرا که این دردها معمولا نشانه سکته قلبی هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

محققان سگهایی را تعلیم داده اند که می تواند مواد تشکیل دهنده شیمیایی متمایزی را که نشان دهنده وجود سرطان تخمدان در زنان بوده با صحت 100 درصد بو بکشند.
 اوهلین فرانک سگی از نژاد لابرادور است که توانسته است بافت سرطانی را در 100 در صد موارد تشخیص دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

محققان با شناسایی 21 جهش مهم ژنتیکی دخیل در بخش عمده ای از تومورهای سرطانی، از پیشرفت چشمگیر خود در تحقیقات سرطان خبر دادند.
این تغییرات مخرب در رمز ژنتیکی 97درصد از 30 مورد از رایج ترین سرطان ها نقش دارند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

 دختر جوان چیزی شبیه به سیگار از کیفش درمی‌آورد و ۲ پک عمیق به آن می‌زند. دود غلیظ ولی بی‌بوی آن را در هوای بالای سرش خالی می‌کند و سیگار را بدون اینکه خاموش کند، درون کیفش می‌اندازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱


سن سکته قلبی این روزها به زیر 20 سال رسیده است،‌واقعیتی که اگر برای پیشگیری از آن راهکاری اساسی سنجیده نشود در آینده‌ای نه چندان دور شاهد نسلی بیمار و از کار افتاده خواهیم بود که توانایی انجام بسیاری از کارها را ندارند. به عقیده کارشناسان عوض شدن سبک زندگی ایرانیان، روی آوردن به استفاده از غذاهای آماده یا به اصطلاح فست فود، استرس، افزایش استعمال مواد دخانی و کم تحرکی، از جمله پیامدها و عوارض زندگی‌های امروزی است که متاسفانه باعث شده آمار بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری‌های قلب و عروقی در کشورمان افزایش یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

بیماری MS یا multiple sclerosis از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب است که قسمت‌هایی از نخاع یا مغز را گرفته و پاره‌ای از توانایی‌های جسمی و حرکتی بیمار را با مشکل مواجه می‌سازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

دانش پژوهان موسسه تحقیقات سرطان لندن، از بین چهار واریان جدید شناسایی شده که فرایند پیری را در کنترل خود دارند، یک واریان را ردیابی کرده اند که با بروز ملانوما که کشنده ترین نوع سرطان خون محسوب می شود، مرتبط است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جریان کاوش‌های یک تیم بین‌المللی از باستان‌شناسان در شهر تاریخی دنیزلی ترکیه، بقایای یک آمفی‌تئاتر 1900 ساله رومی به همراه صدها اثر تاریخی کشف شدند.

 به گزارش روزنامه حریت، این آمفی تئاتر که با استفاده از قطعات بزرگ سنگ احداث شده و از آن به عنوان یکی از بزرگترین آثار تاریخی کشف شده در منطقه آناتولی نام برده می‌شود، از سبک خاص معماری رومی ویژه منطقه مدیترانه استفاده شده است.

 تا کنون تا عمق هفت متری محل کشف آمفی‌تئاتر رومی کاوش شده است و علاوه‌بر کشف هفت ستون آمفی‌تئاتر، صدها اثر تاریخی دیگر نیز کشف شده‌اند. در این شرایط مسئولان صنعت گردشگری ترکیه قصد دارند با تسریع عملیات خارج کردن این اثر تاریخی از زیر خاک، آن را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

 

 یک روز فرق وسط مد روز می‌شود و روز دیگر بستن فرق و کشیدن مو به بالای سر. اما مد روز هر چه باشد، نمی‌تواند شخصیت اصلی شما را تغییر دهد. به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، 2 جامعه‌شناس آمریکایی در بررسی‌های‌شان دریافته‌اند اکثریت انسان‌ها همیشه ترجیحی برای باز کردن فرق دارند و گاهی حتی اگر به باز کردن فرق‌شان از یک جهت خاص تمایل داشته باشند، باز هم موهای‌شان با آنها همراهی نمی‌کند و به جهتی که شخصیت‌شان تعیین کرده است مایل می‌شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٦/۱

طی تحقیقاتی که در سال 88 مبنی بر شیوع اعتیاد درجوانان بین سنین 15 تا 29 سال انجام شده است. میزان اعتیاد جوانان به اینترنت در حد شدید 1.9 درصد و در معرض خطر 50.8 درصد اعلام شده است.

از این تعداد 800 نفر از اینترنت استفاده می‌کردند و 800 نفر بر اساس دلایلی همچون اعتیادآور بودن آن، وقت نداشتن، نیاز و ضرورت نداشتن و .... از اینترنت استفاده نمی‌کردند.
اعتیاد به اینترنت بر حسب وضعیت تحصیلات متفاوت است و در افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم بیشتر مشاهده شده بوده است اعتیاد به اینترنت در افراد بیکار بیشتر است و این افراد اکثرا در منزل از اینترنت استفاده می‌کنند.
 اعتیاد به اینترنت در سنین 15 تا 20 سال بیشتر دیده شده است،  بر اساس نتایج تحقیقاتی که بر روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای چند مرحله‌ای انجام شده است بین تحصیلات والدین و اعتیاد به اینترنت ارتباط خاصی وجود دارد و در نمونه‌هایی که سطح تحصیلات پدر آنها فوق دیپلم است، بیشتر دیده شده است.
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar