مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
دریاچه ارومیه در حال احتضار 25/5/1392 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٦

  نظرات ()
سبک دعوای من و همسرم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

اختلاف زن و شوهری در هر زندگی‌ای اتفاق می‌افتد. حتی در زندگی زوج‌هایی که خوشبختند و عقدشان در آسمان‌ها بسته شده است . آنچه بسیار حائز اهمیت است و به عبارتی تفاوت همسران در دعوا می باشد سبک دعوا است. روان شناسان معتقدند: هر کدام از همسران سبک خاصی برای دعوا دارند! برخی از این سبک‌ها می‌توانند بسیار مخرب باشند، اما با این وجود، بسیار استفاده می‌شوند! "


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مرگ 39 تن بر اثر مصرف الکل در بهار 92 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از مرگ 39 تن بر اثر مصرف الکل در سه‌ماهه امسال خبر داد.

 دکتر محمود خدادوست در گفت وگو با ایسنا، در مورد آخرین آمار مرگ ناشی از مصرف الکل گفت: در بهار امسال 39 تن بر اثر مصرف‌الکل در کشور جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است.

 وی افزود: از کل فوتی‌های الکل در سه ماهه نخست امسال، 34 تن مرد و پنج تن زن بودند این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل 38 فوتی ناشی از مصرف الکل مرد و یک زن بودند.

 رییس مرکز تحقیقات پزشکی‌قانونی با بیان اینکه در این مدت استان‌های کرمان با 9، کرمانشاه با پنج و آذربایجان‌شرقی با چهار مورد بیشترین موارد مرگ ناشی از مصرف الکل را داشتند، گفت: مرگ بر اثر مصرف الکل در سایر استان‌ها بین یک تا سه تن و در 18 استان صفر بود.

  نظرات ()
هوش عشقی تان را بسنجید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

مجله سیب سبز: درباره عشق چه فکری می‌کنید؟ آیا اسیر تصورات رؤیایی هستید که از شما یک همیشه عاشق و همیشه در عشق شکست‌خورده می‌سازد یا آنقدر گرفتار منطق شده‌اید که نمی‌توانید مهر کسی را به دلتان راه دهید؟ cccc. پس با خودتان صادق باشید و اولین جوابی که به ذهنتان می‌رسد را بدون رودربایستی علامت بزنید.

 درست است که در آغاز آشنایی و عاشق شدنتان، گاهی با دیدنش تپش قلب می‌گیرید و هول می‌شوید اما این روال نمی‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند. با نزدیک‌تر شدن شما به هم، این هیجان جایش را به آرامش می‌دهد و با هر بار دیدن همسرتان، احساسی خوشایند وآرامش پیدا می‌کنید. پس اگر تپش‌های قلبتان آرام‌تر شد، نگران از دست رفتن عشقتان نباشید.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط کلامی درست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

 

برخی از آقایان با روش های مناسب ارتباط کلامی  در  منزل آشنایی کامل ندارند؛ با  چند راهکار ساده برای بروز احساسات کلامی‌ در منزل آشنا شوید

برخی از آقایان فکر می‌کنند وظیفه آنها در زندگی مشترک، کار کردن و پول آوردن به خانه است. اگر جزو این گروه هستید مطمئن باشید زندگی‌تان را در مسیر غلطی راهبری می‌کنید. واقعیت این است که حتی پول دوست‌ترین زنان هم از اینکه شوهرانشان بیشتر از پول احساس خرج زندگی‌شان کنند بیشتر خوشحال می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ورزش همراه با تعریق از احتمال سکته مغزی می‌کاهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

افرادی که چهار روز در هفته‌ به میزانی ورزش می‌کنند که عرق کنند، 20 درصد کمتر در معرض سکته مغزی قرار دارند. محققان تحقیقاتی در این زمینه بر روی افراد از نژادهای مختلف انجام داده‌اند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سیب زمینی دشمن سرسخت فشارخون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

تحقیقات جدید نشان می دهد که سیب زمینی فواید بیشماری دارد و می تواند بسیاری از زخم ها و جراحات را درمان کند.

مصرف نکردن سیب زمینی باعث بروز خشم و عصبانیت می شود.

گفتنی است سیب زمینی به دلیل فسفر، منیزیم و ویتامین هایی که دارد می تواند سیستم ایمنی بدن راتقویت کند و انرژی را افزایش دهد.

افرادی که سو هاضمه دارند از بیماری های گوارشی رنج می برند می توانند با خوردن سیب زمینی این مشکلات را برطرف و درمان کنند.

افرادی که از کم خونی رنج می برند نیز می توانند با خوردن سیب زمینی این مشکل را برای همیشه ریشه کن کنند.

عده ای باور می کنند سیب زمینی چون دارای نشانسته است فقط باعث چاقی می شود اما اگر فواید بیشمار آن را بدانید برای همیشه ضرر چاقی آن را فراموش خواهند کرد.

  نظرات ()
چطور از وضعیت بدنی خود راضی باشیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

 

تصویر ذهنی از بدن یکی از ابعاد مهم خود ظاهری و خود ارزیابی در طی دوره نوجوانی است اگرچه تصویر ذهنی از بدن یک ساختار چند بعدی است ولی غالباً به صورت درجه ای از رضایت از ظاهر فیزیکـی (اندازه، شکل و ظاهر عمومـی) تعریف می شود.........ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زردی چشم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

آیا می توان از طریق چشم ها به وجود برخی بیماری های در بدن پی برد؟ پاسخ این سوال را در این گزارش بخوانید.

 بیماری یرقان روندی که باعث می شود بدن زرد شود که به علت گرفتاری کبد می تواند در تمام قسمت های بدن از جمله چشم ایجاد شود.
این زردی در سفیدی چشم بارز است و از این طریق تشخیص یرقان ساده تر است.
تشخیص زردی از قسمت سفیدی چشم بسیار ساده تر از قسمت های دیگر بدن است.
بیماری های کبدی از جمله هپاتیت مهم ترین عامل ایجاد زردی هستند.

  نظرات ()
امگا ۳ دشمن آرتروز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی نیز با آرتریت مرتبط است که افزایش مصرف روغن ماهی سبب پیشگیری یا کاهش التهاب در مفاصل افراد مبتلا به آرتریت شده و درد مفاصل را کاهش می دهد.

آرتروز یک  وضعیت ناتوان کننده و نوعی تورم دردناک مفاصل است.هنگام حرکت، انتهای استخوان ها بطور طبیعی بوسیله غضروفها و کیسه های کوچک حاوی مایعی که مانند یک ماده لغزنده عمل می کند پوشیده شده است اما با افزایش سن، گاهی انتهای استخوانها ساییده شده و از هم فاصله می گیرند و مفاصل بــد شکل می شوند. به همین علت هنگام حرکت، مفاصل دردناک می شوند.
 اما هیچ برنامه غذایی شناخته شده ای جهت پیشگیری، درمان یا تسکین آرتروز وجود ندارد. احتمال می رود برنامه غذایی بر روی آرتروز از طریق سیستم ایمنی اثر کند. اثرگذاری سیستم ایمنی بستگی به نوع تغذیه دارد و برنامه غذایی نامناسب ممکن است آرتریت را بدتر کند. همچنین ممکن است در برخی افراد، مصرف بعضی غذاهای خاص سیستم ایمنی را بر علیه آرتریت تحریک کند. برای مثال مصرف شیر و لبنیات در برخی افراد آرتریت را بدتر می کند.
اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی نیز با آرتریت مرتبط است. کم کردن مصرف اسیدهای چرب اشباع موجود در گوشت و فرآورده های لبنی و افزایش مصرف روغن ماهی سبب پیشگیری یا کاهش التهاب در مفاصل افراد مبتلا به آرتریت شده و درد مفاصل را کاهش می دهد. همچنین اکسیداسیون چربی غشای مفـــاصـــل ســبــب التهاب و تورم مفاصل می شود و از  آنجائی که ویتامین E بعنوان آنتی اکسیدان  از این واکنش پیشگیری می کند، لذا مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین E نظیر جوانه گندم توصیه می شود.

 به این ترتیب کم کردن وزن برای افراد چاق مبتلا به آرتریـــت بســــیار ضروری است زیرا مفاصل بعلت تحمل وزن زیاد بیشتر تــحــت فشار قرار می گیرند. کاهش وزن اغلب درد آرتریت در دستها را هم با وجود اینکه متحمل وزن بدن نیستند بهبود می بخشد.

  نظرات ()
رابطه با خانواده همسر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/٢٥

 

در حال حاضر جامعه سنتی ما در حال گذار به مدرنیته است و این موضوع خودش را به بغرنج ترین شکل نشان داده است. از یک طرف زوج های جوان امروزی خیلی بیشتر از قبل برایشان استقلال مهم است و ازطرف دیگر پدر و مادرها همچنان می خواهند با قوانین نانوشته روزگار خودشان با عروس یا دامادشان رفتار کنند.

در این موقعیت عجیب و غریب احتمال ایجاد چالش با خانواده همسر بیشتر و بیشتر می شود. اما اختلاف با خانواده همسر معمولا از کجا نشأت می گیرد و با آن باید چه کار کرد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آخرین آمار مبتلایان به بیماری ایدز در ایران اعلام شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

آخرین آمار موارد ثبت شده HIV/AIDS تا پایان بهار سال ۱۳۹۲ در ایران اعلام شد.
بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه های علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی، تا تاریخ اول تیر ماه 1392 مجموعاً 26 هزار و 556 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده اند که 89.6 درصد آنان را مردان و 10.4 درصد را زنان تشکیل می دهند.
بر اساس اعلام اداره ایدز وزارت بهداشت، تاکنون 4 هزار 796 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و 5 هزار 345 نفر از افراد مبتلا فوت کرده اند و 46.1 درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی 34_25 سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروه های سنی را به خود اختصاص می دهند.
براساس این گزارش علل ابتلا بهHIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده است به ترتیب تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد 68.4 درصد، رابطه جنسی 12.3 درصد، دریافت خون و فرآورده های خونی 0.9 درصد و انتقال از مادر به کودک 1.2 درصد بوده است.

همچنین راه انتقال در17.1 درصد از این گروه نامشخص مانده است.
به اعتقاد کارشناسان یکی از دلایل بروز موج جدید ابتلا، عدم خدمات رسانی مناسب به زنان روسپی در ایران است، ضمن اینکه برخی از این زنان از ترس زندانی شدن، خود را برای آزمایش معرفی نمی کنند.
همچنین مشکلات در روابط جنسی میان زنان و مردان متاهل از دلایلی است که زنان و مردان ممکن است به روابط خارج از حوزه زناشویی روی آورند و خود و همسرشان را در معرض خطر قرار دهند.

  نظرات ()
جلوگیری ازپیری زود رس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

متخصصان براین باورند که می توان با رعایت ۱۱ نکته کلیدی احساس شادابی بیشتری داشت و در این راه باید عادت هایی که موجب می شود ظاهر انسان پیرتر به نظر برسد ، کنار گذاشت .
*** زود بخوابید
دیر خوابیدن و کمبود خواب باعث می شود ظاهر انسان پیرتربه نظر برسد . کمبود خواب باعث ایجاد پف چشم و افتادگی و خستگی پلک های چشم می شود.
*** ورزش روزانه


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف حقایقی عجیب درباره چاقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

متخصصان سلامت می‌گویند عوامل چاقی در بین افراد فراتر از بی‌تحرکی و پرخوری است اما با این حال مصرف مواد خوراکی ناسالم مانند مواد قندی و نداشتن فعالیت بدنی قطعات اصلی پازل چاقی هستند.


در مطالعه‌ای که در سال 2002 میلادی انجام گرفت، مشخص شد رشد نرخ چاقی با افزایش سطح مواد شیمیایی صنعتی در محیط زیست ارتباط مستقیم دارد. محققان معتقدند که تماس با مواد شیمیایی مختل‌کننده فعالیت غدد درون‌ریز، مشکلات چاقی و اضافه وزن را متوجه افراد می‌سازد.

بررسی‌های آزمایشگاهی بر روی حیوانات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض موادی خاص در مدت زمان رشد جنین و یا در سال‌های نخست پس از تولد اغلب رشد معمول سیستم هورمونی بدن را دچار اختلال می‌کند، به رشد بیشتر سلول‌های چربی منجر می‌شود و توانایی بدن را در ارسال و دریافت سیگنال‌هایی برای داشتن عملکرد سالم تضعیف می‌نماید.

یکی از مواد مهم چاق‌کننده در محیط زیست آفت‌کش‌ها هستند. در مطالعات گذشته رابطه بین افزایش نرخ ابتلا به دیابت در کشاورزان با دستگاه‌های آفت‌کش مشاهده شده است و به نظر می‌آید که حتی مقادیر اندک مواد شیمیایی موجود در آفت‌کش‌ها نیز عملکرد سالم هورمون‌ها را مختل می‌سازد. آفت‌کش‌های «ارگانوکلرین» که برای مدت زمان طولانی در مواد خوراکی باقی می‌مانند از عوامل مهم در افزایش نرخ چاقی هستند.

علاوه بر آفت‌کش‌ها مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌هد که نوع ترکیب شیمیایی موسوم به «بیسفنول A»‌ که بیشتر در تولید محصولات و کالاهای پلاستیکی مانند بطری‌ها بکار می‌رود، سرعت تقسیمات سلول‌های چربی را افزایش می‌دهد، عملکرد پانکراس را مختل می‌کند،‌ منجر به بروز مقاومت انسولینی می‌شود و در نهایت نیز مشکل چاقی را تشدید می‌کند.

علاوه بر آفت‌کش‌ها و بیسفنول A، مواد آرایشی و بهداشتی مانند شامپوها نیز حاوی ترکیبات مصنوعی دیگر موسوم به «فتالات‌ها» هستند که این مواد هم به نوبه خود مختل‌کننده فعالیت‌های هورمونی بدن هستند و تاثیر چشمگیر در تشدید فرآیند چاقی دارد. از سوی دیگر نوعی مواد شیمیایی موجود در پلاستیک‌های «وینیل کلراید» موسوم به «ارگانوتین‌ها» از جمله ترکیباتی هستند که در محیط زیست باقی می‌مانند و از دیگر عوامل چاق‌کننده مهم محسوب می‌شوند.

این متخصصان همچنین تاکید دارند: دانه‌ سویا نیز هرچند سطح چربی پایینی دارد اما خواص استروژنی آن شناخته شده است. آزمایش‌ها نشان می‌دهد کودکانی که به مصرف سویا تمایل دارند بیشتر مستعد چاقی هستند. علاوه به عوامل فوق که همگی به طور چشمگیر تاثیر چاق‌کنندگی دارند، مصرف سیگار در دوران بارداری نه تنها خطر به دنیا آوردن نوزاد نارس یا کم‌وزن را افزایش می‌دهد بلکه نوزادان متولد شده از مادران سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به چاقی در سنین بزرگسالی هستند.

  نظرات ()
روانشناسی بین فرهنگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

روانشناسی بین فرهنگی مشابهات و تفاوت‌های کنش‌های اجتماعی و روانی افراد را در فرهنگ‌های مختلف و گروه‌های نیرومند متفاوت بررسی می ‌کند. کار به دلیل نقش عمده‌ای که در زندگی روزانه ما دارد روانشناسان صنعتی سازمانی را ناگزیر می سازد تا عوامل بین فرهنگی را در رفتار شغلی مورد مطالعه و آزمایش قرار دهند. تغییرات مهمی که این رشته، زندگی شغلی ما را در شرایط جهانی تحت تأثیر قرار می ‌دهد، به شرح زیر تشریح می ‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کویر نمکی به وسعت 4400 کیلومتر مربع در شرف وقوع نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

 اگر دریاچه ارومیه خشک شود کشاورزی رو به نابودی می‌رود، زیرا یک کویر نمک به وسعت بیش از 4 هزار و 400 کیلومتر مربع تشکیل می‌شود که آب و هوای منطقه تغییر می‌کند.

تغییر روش کاشت محصولات کشاورزی خصوصاً گسترش کشت محصولات کم آب و تغییر الگوی کشت با جایگزینی سطوح زیر کشت پسته در حاشیه دریاچه ارومیه با توجه به تحمل بالای این محصول به کم آبی و جلوگیری هرچه بیشتر از وقوع فاجعه زیست محیطی، از اقداماتی است که سازمان در اراضی حاشیه‌ای این دریاچه با جدیت دنبال می‌کند.

 بهره‌برداری بی‌رویه از زمین‌های کشاورزی، استفاده بیش از اندازه از آب‌های زیرزمینی، چرای مفرط مراتع، تخریب اراضی جنگلی و مرتعی و توسعه شهری افزایش بیابان‌ها در این حوزه را می‌تواند تشدید کند و این امر علاوه بر تخریب و کاهش حاصلخیزی خاک و گسترش فرسایش آبی و بادی، افزایش سیل‌های مخرب و آلودگی هوا و ایجاد پدیده گرد و غبار را می‌تواند در پی داشته باشد.

در الگوی کشت ارائه شده برای دشت تبریز، سالانه ‌بیش از 17 درصد در آب مصرفی معادل 18 میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی این دشت صرفه‌جویی می‌شود.

اگر این دریاچه خشک شود کشاورزی رو به نابودی می‌رود، زیرا یک کویر نمک به وسعت بیش از 4 هزار و 400 کیلومتر مربع تشکیل و ابعاد این کویر باعث می‌شود آب و هوای منطقه تغییر و نمک به سمت مزارع پراکنده شود، بنابراین، در کنار توسعه آموزش‌های همگانی برای استفاده بهینه از امکانات موجود با درک کامل از شرایط حاضر، باید فرهنگ مصرف درست آب بین مردم و بهره‌برداران نهادینه شود تا راندمان آبیاری در مزارع بهبود یابد.

  نظرات ()
چگونه به دوست افسرده خود کمک کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

گاهی اوقات در زندگی با دوستان افسرده و غمگین مواجه می‌‌شویم که برای ادامه زندگی به مشکل می‌خورند در این شرایط وظیفه ما در قبال دوست افسرده‌مان چیست؟

خبرگزاری فارس: چگونه به دوست افسرده خود کمک کنیم؟

نقش دوستان و نزدیکان و عزیزان یک شخص زمانی که وی افسرده شده است برای بیرون آوردن او از این حالت نباید نادیده گرفته شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی زن و مرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

آگاهی از وجود تفاوت های فردی بین انسان ها، چه کودکان و چه بزرگسالان، به اندازه خلقت انسان قدمت دارد. زیرا انسان های اولیه زمانی که در غارها یا جنگل ها زندگی می کردند، از متفاوت بودن یکدیگر کاملاً آگاه بودند، بدین صورت که وقتی به هم می رسیدند بلافاصله زور بازوی یکدیگر را تخمین می زدند؛ اگر طرف مقابل را ضعیف تر از خود می یافتند فوراً طعمه اش را از دستش می گرفتند و برعکس، اگر در می یافتند که حریف پنجه ی پر زورتر از آنها دارد، فوراً از سر راهش کنار می رفتند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
OCD یا بیماری وسواس- جبری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

شاید خیلی از ما این توهم را داشته باشیم که وسواس داریم واقعیت هم این است که وسواس حالت شایعی محسوب می‌شود، آنچه در روانپزشکی به‌عنوان OCD یا بیماری وسواس- جبری نامیده می‌شود، یک بیماری است که حتما باید تحت درمان باشد.

آنچه در روانپزشکی به‌عنوان OCD یا بیماری وسواس- جبری نامیده می‌شود، یک بیماری است که حتما باید تحت درمان باشد اما از کجا بفهمیم که دچار این حالت هستیم یا نه؟

در اینجا دکتر جرف ژیمانیسکی، مدیر مرکز جهانی OCD حالت‌هایی را که احتمال ابتلای شما به این بیماری را افزایش می‌دهد فهرست کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از سرشت تا شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸
 
   
   
 

شخصیت از دیدگاه روان پزشکی به معنای الگوی کلی است که کردار و شیوه بیان احساسات و تجربیات درون ذهنی آدمی را می شناساند. از این رو تمامیت وجودی آدمی را در هر دو جنبه اجتماعی و شخصی زندگی او نمایان ساخته و توصیفی کلی و همه سونگر از او بازگو می کند. به بیان دیگر، شخصیت بازتابی از پیش بینی هایی ویژه درباره چگونگی و شیوه رفتار افراد در شرایط گوناگون است و سرنخ هایی پیرامون توانایی ها و ناتوانی های پنداری و کرداری ایشان در زندگی نشان می دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف شیشه و کوکائین از راههای جدید انتقال هپاتیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

مصرف شیشه و کوکائین از راههای جدید انتقال بیماری هپاتیت است.

این افراد لازم است که حتماً آزمایش بدهند در واقع  افرادی که قبل از سال 1375 خون و فرآورده های خونی دریافت کرده اند (چون قبل از این سال ، ویروس هپاتیت C شناخته شده نبود) باید آزمایش بدهند.
افراد خانواده ای که در آن خانواده فرد مبتلا وجود دارد و یا کسانی که بیماری های خاصی دارند، باید آزمایش بدهند، اهمیت آن به این دلیل است که هر چقدر زودتر تشخیص داده شود ، عوارض آن کمتر بوده و درمان آن میسرتر می شود.
پوشش واکسیناسیون هپاتیت B در کشور ایران؛ بالای 95 درصد و در استان فارس بالای 97 درصد می باشد در صورتیکه پوشش واکسیناسیون هپاتیت B در کشور آمریکا 75 درصد است.
راههای جدید انتقال بیماری هپاتیت عبارتند از  تاتو ، حجامت (موفق بودنش بستگی به روش صحیح انجام و مراقبت از Sterility و پرهیز از انتقال بیماری دارد)، دندانپزشکان تجربی، اعتیاد تزریقی، رفتارهای پر خطر جنسی، مصرف شیشه و کوکائین.
بیماری هپاتیت اگر به موقع شناخته و درمان شود، هیچ تأثیری در طول عمر افراد ندارد اما اگر به موقع شناخته و درمان نشود، منجر به سرطان کبد و نارسائی کبدی می شود.

  نظرات ()
مصرف ویتامین C را در هوای آلوده فراموش نکنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

مواد آنتی اکسیدان با چسبیدن به مولکول های رادیکالهای آزاد آنها را از بین برده و از اختلالات ریوی پیشگیری می کند.

مصرف ویتامین C در هنگام آلودگی هوا موجب کاهش اختلالات تنفسی می‌شود.
مصرف ویتامین C در هوای آلوده برای بیماران مبتلا به اختلالات ریوی مزمن مثل برونشیت و آسم بسیار مفید است.
 ‌بررسی ها نشان می دهد که کافی بودن سطح ویتامین مذکور هنگام افزایش میزان آلودگی هوا موجب کاهش اختلالات تنفسی می شود.
  مواد آنتی اکسیدان با چسبیدن به مولکول های رادیکالهای آزاد آنها را از بین برده و از اختلالات ریوی پیشگیری می کند.
  افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی باید بیش از هر چیز از استعمال دخانیات پرهیز و داروها را منظم مصرف کرده تا اثر شفا بخشی ویتامین C و دیگر آنتی اکسیدانها مشخص شود.

  نظرات ()
اعتیاد پست مدرن برای زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

نتایج یک پژوهش نشان داد که رسانه‌های مختلف با معرفی نوعی الگوی زیبایی که تنها با مصرف هرچه بیشتر لوازم آرایشی و انجام جراحی‌های زیبایی قابل دسترسی است، آرزوی نوعی سعادت انتزاعی را برای زنان ایجاد کرده‌اند که دست نیافتن به آن قادر است زنان را دچار نوعی شکست روانی کند.

امروزه رسانه‌های ارتباط جمعی با گسترش روز افزون خود، نقش بسیار مهمی در شکل دادن به ارزش‌ها و نگرش‌های مردم بازی می‌کنند. آنها قادرند ترکیب خاصی از بدن را مقبول و زیبا جلوه و بدنی دیگر را مورد تمسخر قرار دهند لذا تصاویر ارائه شده در رسانه‌ها تاثیر بسزایی در ترویج فرهنگ مصرفی بدن پیدا کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روش همبستگی (correlation) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

همهٔ مسائل را نمی‌توان با روش آزمایشی بررسی کرد. موقعیت‌های زیادی پیش می‌آید که در آنها محقق نمی‌توانند تعیین کند کدام دسته از آزمودنی‌ها در کدام وضعیت آزمایشی قرار گیرند. برای مثال، هرگاه بررسی این فرضیه مطرح باشد که افراد مبتلا به بی‌اشتهائی روانی بیش از افرادی با وزن بهنجار به تغییر مزه‌ها حساس هستند، برای این منظور مسلماً نمی‌توان کسانی را که وزن بهنجار دارند انتخاب و نیمی را وادار کرد که به بی‌اشتهائی روانی دچار شوند! به‌جای این کار، گروهی را که در حال حاضر دچار بی‌اشتهائی روانی هستند و گروهی را که وزن بهنجار دارند برمی‌گزینیم و تفاوت آنها را از لحاظ حساسیت نسبت به مزه‌ها بررسی می‌کنیم. به‌طور کلی، به‌کمک روش همبستگی می‌توان معین کرد متغیری که بر آن کنترل نداریم با متغیر دیگری که مورد توجه ما است ارتباط، یا همبستگی دارد یا نه.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نگرشهای منفی مانع موفقیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

من تا کنون در مورد عقاید مختلف در انسان های متفاوت، صحبت های زیادی کرده ام و حرف های زیادی با شما در این مورد که چگونه می توانید عقاید خود را در جهت بهبودی زندگیتان تغییر دهید، بیان نموده ام. برخی از افراد هستند که دارای نگرش های غلطی در زندگی می باشند و من تصور میکنم که دیگر نوبت به آن رسیده باشد که چند نمونه از این موارد را مخاطب قرار داده و سعی در رفع آنها داشته باشیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
«جی پی اس» مغز انسان کشف شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸
یک گروه تحقیقاتی با استفاده از تحلیلهای مستقیم مغز انسان یک نوع سلول جدید را در مغز شناسایی کردند که به انسان کمک می کند موقعیت خود را هنگام عبور از یک محیط ناشناخته به خاطر بسپارد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این سلول شبکه ای که نام خود را از الگوهای شبکه ای سه گوش گرفته که طی آن این سلول موقعیت یابی را فعال می کند درمیان سایر سلول های مغز مشخص است چرا که فعال شدن آن نشان دهنده چندین نقطه دیگر است. این رفتار شیوه ای است که سلول های شبکه ای به مغز امکان ضبط سرنخ های موقعیت یابی است. این نوع موقعیت یابی ادغام مسیر نامیده می شود.
 
دکتر جاشوا جاکوبز استادیار دانشکده مهندسی زیست پزشکی دانشگاه دریکسل که محقق اصلی این پروژه است، می گوید: مسئله مهم این است که این الگوی شبکه ای دارای استحکام زیادی  است چرا که نشان می دهد چگونه مردم می توانند نقاطی که در آن حضور داشته اند را حتی در یک محیط جدید به خاطر بسپارند.
در طی این تحقیقات، 14 بیمار یک بازی ویدئویی انجام دادند که آنها را برای رسیدن از یک نقطه به نقطه دیگر و به دست آوردن برخی اشیاء و یادآوری بازگشت به نقطه ای که هرکدام از اشیاء بود، به چالش کشیده شدند.
این تیم با این آزمایش رابطه بین موقعیت یابی داوطلبان در بازی ویدئویی و فعالیت نورون ها را بررسی کردند.
جاکوبز می گوید: هرکدام از سلول های شبکه ای به چندین موقعیت فضایی که به شکل یک شبکه مرتب شده اند، پاسخ می دهند. این الگوهای مثلثی یک الگوی مغزی است که نقش مهمی در موقعیت یابی ایفا می کند. بدون این سلول های شبکه ای به نظر می رسد که انسان اغلب راه خود را گم می کند و صرفا به مشخصه های مسیر اتکا خواهد کرد. از این رو سلول های شبکه ای برای حفظ حس موقعیت در یک محیط حائز اهمیت است.
این سلول ها پیشتر در موش ها کشف شده بود اما نتایج این گروه تحقیقاتی نشان می دهد که الگوهای شبکه ای این سلول ها در انسان ها رایج تر از موشها است چرا که این سلول ها نه تنها در قشر درون بینی مغز قرار گرفته بلکه در قشر کمربندی مغز نیز مشاهده شده است.
  نظرات ()
مراحل رشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۸

در تبیین زنجیرهٔ رشد، بعضی از روانشناسان مراحل رشد را شامل گام‌های مجزا و از نظر کیفی متمایز از هم می‌دانند. بسیاری از ما چنین مفهومی را در گفتگوی خود به‌کار می‌گیریم و فراخنای زندگی را به‌ دوره‌های نوباوگی، کودکی، نوجوانی و بزرگسالی تقسیم می‌کنیم. مثلاً والدین ممکن است بگویند فرزند نوجوانشان در ”مرحلهٔ طغیانی“ است. اما روانشناسان رشد، مفهوم دقیق‌تری از مرحله دارند. در نظر آنان در هر مرحله: الف- رفتارها حول موضوعی بارز یا مجموعه خصوصیات به‌هم پیوسته‌ای سازمان یافته‌اند؛ ب- رفتارهای هر مرحله با رفتارهای مراحل قبل و بعد تفاوت کیفی دارند؛ و ج- این مراحل و ترتیب توالی آنها در مورد همهٔ کودکان یکسان است. عوامل محیطی ممکن است رشد را کند یا تند کنند، ولی ترتیب توالی مراحل ثابت است، به این معنی که کودک نمی‌تواند بدون گذر از مرحلهٔ قبلی به مرحلهٔ بعدی برسد.

 
 
 

همهٔ روانشناسان پذیرای این نظر نیستند که زنجیرهٔ رشد شامل سلسله مراحل جداگانه و کیفاً متفاوت از یکدیگر است. برخی معتقد هستند تکالیفی که برای آزمون نظریهٔ مرحله‌ای طراحی شده‌اند، مستلزم داشتن چند مهارت بنیادی پردازش اطلاعات (مانند توجه، حافظه، و برخی اطلاعات محتوائی اختصاصی) است و موفقیت کودک در انجام آن تکالیف در گرو این مهارت‌ها است. از آنجا که این عناصر مهارتی با سرعت‌های متفاوت رشد می‌کنند، رشد کلی در تکالیف معین، غیرپیوسته به‌نظر می‌آید، اما باید یاد‌آور شویم که مهارت‌های تشکیل‌دهندهٔ آن تکالیف به‌نحوی منظم و پیوسته رشد می‌کنند. انتقاد مشابهی حاکی از این است که تکالیف مورد استفاده در آزمون نظیهٔ مرحله‌ای آنقدر اختصاصی نیستند که بتوانند فقط توانائی‌های خاص موردنظر را بسنجند. کودک ممکن است یکی از توانائی‌های لازم برای انجام تکلیف معینی را داشته باشد ولی به‌علت فقدان توانائی ضروری دیگری از عهدهٔ اجراء آن تکلیف برنیاید. به‌همین خاطر نظریه‌پردازان مرحله‌ای، توانائی‌های کودکان را غالباً کمتر از آنچه هست ارزیابی کرده‌اند. در خلال بحثی که در پیش داریم، شواهد موافق و مخالف نظریه‌پردازان مرحله‌ای را بررسی خواهیم کرد.

 
 
 

در مبحث رشد، در ارتباط نزدیک با مفهوم مراحل، مفهوم دوره‌های حساس (critical periods) نیز مطرح است: دوره‌های سرنوشت‌سازی در زندگی فرد که طی آنها باید رویدادهای خاصی صورت گیرد تا رشد طبیعی میسر شود. در مورد بعضی از جنبه‌های رشد جسمانی جنین انسان، وجود دوره‌های حساس به‌صورت قطعی تأیید شده است. برای مثال، دورهٔ شش تا هفت هفتگی بعد از لقاح، دورهٔ حساسی برای رشد طبیعی اندام‌های جنسی محسوب می‌شود. اینکه اندام جنسی اولیه به ساختار جنسی زنانه تبدیل شود یا مردانه، صرفنظر از آرایش کروموزومی XX یا XY، وابسته به وجود هورمون مردانه است، و در هر دو مورد فقدان آن منجر به رشد اندام‌های جنسی زنانه می‌شود. حتی تزریق هورمون‌های مردانه در مراحل بعدی رشد نمی‌تواند تغییراتی را که صورت گرفته، دگرگون کند.

 
 
 

پس از تولد، دورهٔ حساسی برای رشد بینائی وجود دارد. اگر آب مروارید کودکانی که با این بیماری متولد می‌شوند تا هفت سالگی درمان شود، بینائی آنها تقریباً به‌صورت طبیعی رشد می‌کند، ولی فقدان بینائی کافی طی هفت سال اول زندگی منجر به ضعف شدید و دائمی این حس خواهد شد (کومن - Kuman، فدرو - Fedrov، و نوویکوا - Novikova در ۱۹۸۳).

 
 
 

وجود دوره‌های حساس در زمینه رشد روانی کودک به اثبات نرسیده است. اما شاید صحیح‌تر این باشد که بگوئیم در این موارد دوره‌های مهم وجود دارد - دوره‌هائی که برای حوزهٔ خاصی از رشد، بهینه محسوب می‌شوند. اگر در این دوره‌ها رفتار خاصی استقرار پیدا نکند، ممکن است بعدها رشد آن به‌حد بالقوه نرسد. برای مثال، ممکن است سال اول زندگی برای شکل‌گیری دلبستگی‌های صمیمانهٔ بین‌فردی دورهٔ مهمی باشد. سال‌های پیش‌دبستانی نیز ممکن است به‌ویژه برای رشد فکری و اکتساب زبان، دورهٔ پراهمیتی باشد. کودکانی که تا سنین ۶ یا ۷ سالگی تجربه‌های زبانی کافی ندارند، ممکن است به‌طور کلی، موفق به اکتساب مهارت‌های زبانی نشوند (گلدین - مِدو - Goldin-Meadow در ۱۹۸۲). تجربه‌های کودکان طی این دوره‌های حساس چنان در شکل‌گیری رشد بعدی آنها اثر می‌گذارد که راه بر هر گونه تغییر بعدی بسته می‌شود.

  نظرات ()
بیماری قطع نفس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٢

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند موجب اختلال در خواب شود خرناس (خروپف) است.

 یکی از بیماری‌های مهمی که می ‌تواند موجب اختلال در خواب شود عارضه مهم قطع نفس شبانه یا (خرناس،خرخر) است.

خرخر زمانی به وجود می‌آید که ارتعاش کام نرم (بخش نرم دهان) هنگامی که ریه‌ها در مقابل مجاری هوایی مسدود شده، و هوا را به درون می‌کشد به وجود می‌آید.

زمانی که عضلاتی که راه‌های هوایی را باز نگه می‌دارند هنگام خواب بیش از حد شکل می‌شوند و یا وجود بافت‌های اضافه در این قسمت می‌تواند موجب خروپف شود.

 قطع نفس شبانه می‌تواند موجب بروز بیماری‌های قلبی و علائمی نظیر سردرد و خواب‌آلودگی شود که بهتر است به پزشک متخصص مراجعه و نسبت به درمان آن اقدام نمود.

خواب مناسب و یکپارچه شبانه می‌تواند در تقویت حافظه و زندگی خوب نقش بسزایی داشته باشد.

  نظرات ()
شش راه‌حل طبیعی برای درمان سردرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٢

مجله «ریدرز دایجست» در مقاله‌ جدیدی به شرح شش راه‌حل طبیعی برای درمان سردرد پرداخته که عبارتند از:

 

- کافئین: یکی از شیوه‌های درمانی برای تسکین سردرد، مصرف قهوه است. بررسی‌های کلینیکی در «ایلی‌نوی» آمریکا نشان می‌دهد که کافئین نه تنها تورم و التهاب رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد بلکه از شدت سردرد نیز می‌کاهد. در یک مطالعه در همین رابطه معلوم شد گروهی که در هنگام سردرد کافئین مصرف کرده بودند، حدود 58 درصد درد آنها تسکین پیدا کرد.

 

- کمپرس آب گرم یا سرد: برای درمان سردردهای شدید لیفی را داخل آب گرم قرار دهید و سپس بر روی پیشانی یا پشت گردنتان قرار دهید تا ماهیچه‌ها آرام شوند. برای سردردهای میگرنی نیز می‌توانید لیفی را در آب سرد قرار دهید و آن را بر روی پیشانی‌تان بگذارید که باعث می‌شود رگ‌های خونی منقبض شود و جریان خون کاهش یابد و در نهایت سردرد تسکین پیدا می‌کند.

 

- ماساژ: با استفاده از انگشت میانی، صورتتان را در نقاط هم‌سطح سوراخ‌های بینی‌ خود ماساژ دهید. همچنین دو یا سه دقیقه در جهت حرکت عقربه‌های ساعت عملیات ماساژ را ادامه دهید.

 

- آب درمانی: تجمع خون در قسمت‌های پایینی بدن از فشار رگ‌های خونی در سر می‌کاهد به همین دلیل توصیه می‌شود که هنگام سردرد، پاهای خود را داخل آب گرم همراه با پودر خردل قرار دهید و پس از نیم ساعت یا بیشتر پاها را از آب درآورده و خشک کنید.

 

- چای زنجبیل: مصرف زنجبیل برای درمان سردردهای میگرنی توصیه می‌شود. مقداری آب و زنجبیل تازه را با هم مخلوط کنید و اجازه دهید چهار تا پنج دقیقه خیس بخورد سپس آن را صاف کنید و بنوشید.

 

- هدبند: هنگام ابتلا به سردرد هدبند و یا حتی یک روسری یا باندی را دور سر خود ببندید تا از جریان خون در پوست سر کاسته شود. این کار به کاهش سردرد کمک می‌کند.

  نظرات ()
در حسرت شادی بی‌پایان! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٢

یک عمر از این شاخه به آن شاخه پریده‌ام

نه پشیمانم، نه خسته.

هنوز درخت‌های بی‌شماری می‌شناسم

که شاخه سارشان،

ابدیت را تداعی می‌کنند!

درکت می‌کنم

وقتی که در مقابل آیینه،

تارهای سپید مویت را می‌کنی!

وقتی که سعی می‌کنی فراموش کنی

گذر زمان را

و اینکه هنوز...

با عشق بیگانه‌ای!!!

***

دیروز آخر پاییز بود.

امروز اول زمستان!

چشم به هم می‌زنیم و

لحظه‌های‌مان می‌گذرد،

در حسرت شادی بی‌پایان!

منبع : نوشته های گیلاس آبی- میلاد تهرانی

  نظرات ()
10 نکته ضروری در مورد تماشای تلویزیون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٢

1- بهتر است کودکان زیر چهار سال در معرض نور زیاد، زننده و صدای گوش خراش وسایل ارتباط جمعی قرار نگیرند. زیرا علاوه بر این که قادر به برقراری ارتباط بین تصاویر و اطلاعات داده شده نیستند، در اثر موسیقی بلند و وقایع پرسر و صدای روی صفحه تلویزیون، دچار سردرگمی می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تیروئید و اختلال حافظه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱

تیرویید از جمله غدد مهم بدن است که در تمام طول عمر فعال می باشد و با ترشح هورمون تیرویید، اعمال حیاتی مهمی را در درون بدن کنترل می کند.به طور مسلم، اختلال در تولید این هورمون باعث ایجاد علایم و عوارض متعددی در بدن می شود.


آنچه درباره عملکرد غده تیرویید و همچنین اختلالات مربوط به ترشح هورمون های آن اهمیت دارد، این است که عوارض بیماری های تیرویید در سنین گوناگون، متفاوت است و در هر سنی، علایم مخصوص همان سن بروز می کند. همچنین این اختلالات هورمونی ممکن است در هر سنی از بدو تولد تا دوران کهولت در افراد بروز کند و به علت اعمال بسیار مهم و حیاتی هورمون تیرویید در بدن افراد، تشخیص به موقع بیماری تیرویید از عوارض خطرناک این بیماری ها در بدن جلوگیری خواهد کرد.

به طور معمول، افزایش سن در افراد با بیماری ها و علایم جسمی خاصی همراه است که اغلب افراد به آنها آگاهی دارند.

بسیاری از سالمندان نیز حالات گوناگون و علایمی را که در ذهن و جسم خود احساس می کنند، به سن بالای خود مربوط می دانند و با این توجیه که این علایم به دوران کهولت اختصاص دارد و اغلب درمانی ندارد، به آن نشانه ها توجه نمی کنند؛ برای مثال، اگر یک فرد سالمند به کاهش تمرکز و یا کم حافظگی مبتلا شود، آن را با افزایش سن خود توجیه می کند. حتی در صورت بروز تپش قلب و درد قفسه سینه ، بیماری قلبی اولین گزینه مورد توجه شخص و اطرافیان اوست.

تمام این مسایل که افزایش سن می تواند موجب آن شود، در یک نگاه اجمالی، منطقی به نظر می رسد، اما لازم به تذکر است که بسیاری از علایم بیماری ها در دوران سالمندی با دوران میانسالی و جوانی متفاوت است و نباید همه آنها را با افزایش سن توجیه کرد، به طور مثال، بیماری های تیرویید از جمله بیماری هایی هستند که باید در دوران سالمندی مورد توجه قرار بگیرند، زیرا کم کاری یا پُرکاری تیرویید روی عملکرد شناختی سالمندان تاثیر می گذارند.

در سالمندان، اختلالات غده تیرویید به شکل غیرمعمول ظاهر می شوند، برای مثال، پرکاری تیرویید با حالت های بی خوابی، فراموشی و کاهش تمرکز حواس همراه است. کم کاری تیرویید نیز به شکل کندی حرکات جسمی و ذهنی ، ضعیف شدن حافظه، کاهش تمرکز و ضعیف شدن قدرت شناخت در افراد بروز می کند. برخی از سالمندان مبتلا به پرکاری تیرویید، اغلب از دردهای قلبی و تپش قلب شکایت می کنند، غافل از این که این علایم به علت اختلال در غده تیرویید فرد بروز می کند و تا زمانی که این مشکل درمان نشود، علایم بیماری از بین نخواهد رفت.

همچنین نباید علایم مربوط به کم حافظگی و تمرکز نداشتن فرد سالمند را همیشه مربوط به کهولت سن دانست. بسیار دیده شده است که درمان کم کاری تیرویید در بیماران سالخورده موجب به وجود آمدن شرایط بهتر ذهنی در بیمار شده است.

بنابراین توصیه می کنم اگر به مشکلات حافظه دچار شده اید، از پزشک تان بخواهید بررسی غده تیرویید را هم مد نظر قرار دهد.

  نظرات ()
واقعیت هایی از مصرف مواد در کشور ایالات متحده آمریکا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱


 

مصرف مواد اعتیاد آور که تأثیر مستقیم بر بروی خلق می گذارند، مانند کوکایین و هرویین، به ویژه در مراکز شهری فقرزده در کشور ایالات متحده آمریکا ( که به طور موقت موجب گریز موقت از زندگی ناامید کننده می شود)، رواج بیشتری دارد. به موارد زیر توجه کنید و کمی در باره ی آنها فکر نمایید، زیرا مواد اعتیادآور مرز جغرافیایی ندارد و در هر جا و هر لحظه از جمله ایران احتمال وقوع حوادث مشابه وجود دارد:

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه ی زن و شوهر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱


بخش مهمی از مباحث" اخلاق خانواده " درباره ی روابط زن و شوهر در محیط خانواده است.

در قرآن کریم مباحث اخلاقى و حقوقى مرتبط با این بحث توأمان مطرح شده (1) و شاید بتوان گفت‏در همه مواردى که احکام حقوقى بیان شده در کنار آن احکام اخلاقى نیز یادآورى شده است و این از آن رو است که احکام حقوقى به تنهایى نمى‏توانند سعادت و کمال انسان را تضمین کنند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هفت درصد مردم نباید ورزش کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱

محققان دریافته اند که تعداد کمی از مردم با ورزش کردن دچار مشکلاتی می‌شوند. بنابراین توصیه شده است که هر فرد برنامه ورزشی خاص خود را داشته باشد.

 تحقیقات جدید نشان داده است که ورزش مداوم برای همه مناسب نیست و هفت درصد مردم با ورزش مشکلات قلبی و دیابتی پیدا می‌کنند. محققان توصیه نمی‌کنند که افراد ورزش را متوقف کنند، بلکه باید برنامه ورزشی را مشخص کنند.

 تحقیقاتی در این زمینه توسط مرکز تحقیقاتی پنینگتون انجام و در مجله فرانسوی Plos one منتشر شده است.

 بوچارد و همکارانش بیان کرده‌اند که هر فرد باید 150 دقیقه‌ در هفته‌ ورزش متعادل انجام دهد یا 75 دقیقه‌ در هفته‌ ورزش شدید انجام دهد. با این وجود، افراد مختلف واکنش‌های متفاوتی به ورزش نشان می‌دهد. سوال این است که آیا تاثیرات ورزش مداوم بر فاکتورهای خطرساز به حدی خواهد رسید که به فرد آسیب برساند؟

 در این مطالعات بوچارد و همکارانش بررسی‌های را بر روی 1367 نفر انجام دادند.

 آنها بررسی کردند که چند نفر واکنش های وارونه‌ای به ورزش نشان دادند. محققان فاکتورهایی همچون فشار خون، کلسترول، انسولین و غیره را در یک دوره سه هفته‌ای اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که 8.4 درصد از افراد واکنش معکوس به ورزش نشان می‌دهند.

 بوچارد و همکارانش هیچ تفاوتی در این زمینه بین مردان و زنان، سیاه‌ها و سفیدها پیدا نکردند.

 واکنش غیرمعمول به ورزش با شرایط سلامتی، سن و میزان ورزشی که افراد کرده بودند نیز مربوط نبود. محققان توصیه کرده‌اند که برای جلوگیری از این مشکلات افراد به طور شخصی برای خود برنامه‌ریزی انجام دهند.

  نظرات ()
ناراحنی معده و تپش قلب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱

پزشکان توصیه می کنند تا مواظب سلامتی معده خود باشند تا قلبی سالم داشته باشند.

با شروع فصل گرما به یکی از پدیده های شایع این فصل به نام مسمومیت های غذایی بروز می کند.
 
گفتنی است مسمومیت غذایی که به علل مختلف می تواند رخ دهد باعث از دست رفتن مواد ضروری و مورد نیاز بدن از جمله آب، پتاسیم و منیزیم شود.

بررسی ها نشان می دهند کمبود پتاسیم و منیزیم در بدن می تواند باعث تحریک پذیری قلب و افزایش آریتمی قلب و تپش قلب شود.

تپش قلب در افراد در صورت تداوم غیر عادی می تواند منجر به نارسایی قلبی و حتی بروز سکته ی مغزی شود.
 
پزشکان توصیه می کنند تا علاوه بر دقت در خوردن غذاها در صورت بروز مسمومیت سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

  نظرات ()
مسیر خاطرات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱


برخی از تجربیات به سختی فراموش می‌شوند . اما چگونه یک فرد می‌تواند این خاطرات شخصی را حفظ کند؟ با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مغز، دانشمندان شکی ندارند که مکانیزمی ، تولید و نگهداری خاطرات را بر عهده دارد.

 

 آنها دریافته‌اند که بخش هیپوکاموس (ساختمان عصبی خمیده‌‌ای که در کف شاخ‌میانی بطن مغز قرار دارد) ، در قسمت خاکستری مغز می‌تواند به صورت صندوقچه ی خاطرات عمل کند. اما این منطقه ی نگهداری، قابلیت تمیز ندارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کم‌خونی‌های زنانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱

 

یک فوق تخصص خون به بیان توضیحاتی پیرامون کم‌خونی‌ها پرداخت و ارتباط میان خونریزی‌های غیرطبیعی در دوران قاعدگی را با کم‌خونی تشریح کرد.

سیدرضا صفایی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کم‌خونی‌ها می‌توانند ارثی یا اکتسابی باشند، اظهار کرد: به عنوان مثال ابتلا به بیماری سلیاک می‌تواند باعث بروز کم‌خونی شود که منشا آن ارثی است. سلیاک جزو سندروم‌های سوءجذب محسوب می‌شود و در صورت ابتلا، بدن نمی‌تواند مواد مختلف از جمله آهن را جذب نکند. البته این بیماری کم دیده می‌شود و چندان شایع نیست.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قهوه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱

محققان در جدیدترین تحقیقات خود دریافتند که قهوه برای آلزایمر مفید بوده و از سرطان پوست و نارسایی قلبی و ابتلا به دیابت نیز جلوگیری می کند.

 براساس تحقیقات انجام گرفته در دانشکده سلامت عمومی در دانشگاه هاروارد، ثابت شد که دانه های قهوه معجزه می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فواید گل بازی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱


1ـ تقویت و هماهنگی چشم و دست

کودک برای شکل دادن به گل از عضلات دست استفاده میکند و به دنبال آن چشم را به همکاری با دست وا میدارد و از قوه ی تخیل و تصور خویش برای خلق و ابداع آن کمک گرفته و چیزی را میآفریند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گروه خونی A و زخم معده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱

 

همه ما تا به حال معده درد، مسمومیت، تهوع، استفراغ و سایر مشکلات گوارشی را تجربه کرده‌ایم و می‌دانیم وقتی معده درد بگیرد تمام فعالیت‌های روزمره مان مختل می‌شود! ‌این عضو مهم بدن یکی از حساس‌ترین ارگان‌هایی است که با کوچک‌ترین حس اضطراب هم دچار اختلال می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه فرزند با پدر و مادر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱


مهم‏ترین رابطه ی میان انسانى با انسان دیگر، رابطه ی فرزند با پدر و مادر است که اصل وجود فرزند وابسته به آنها است.آنچه پدر و مادر براى فرزند انجام مى‏دهند، به هیچ وجه قابل جبران و مقابله نیست و از این رو نمى‏توان بر اساس قاعده قسط و عدل ، رفتار آنان را پاسخ داد.گویا به همین دلیل است که قرآن کریم معیار ارزش را در رابطه با پدر و مادر، احسان قرار داده است و در هیچ آیه‏اى نیامده که فرزند باید با پدر و مادر رفتارى عادلانه داشته باشد؛ زیرا در چنین موضوعى، عدل کارایى ندارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکات کوچک اما ضروری در رابطه با مدرسه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱۱

داشتن توقع زیاد از کودک، عامل اصلی برای ترس از مدرسه است. از این‌رو بهتر است که والدین از فشار کار در خانه بکاهند. ورود به مدرسه به خصوص برای کلاس اولی‌ها باید مطبوع و خوشایند باشد، تا از یادگیری لذت ببرند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لجن دریاچه ارومیه مؤثر برای درمان بیماری ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

  لجن دریاچه‌ ارومیه در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های سایکوسوماتیک (بیماری‌های روان تنی) موثر است.
  وجود کلر، سولفات، گوگرد، مواد رادیواکتیو، ید و آهن در لجن دریاچه‌ی ارومیه که منابع طبی و درمانی محسوب می‌شوند در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است.
  هم‌اکنون هیچ استفاده‌ای از لجن دریاچه‌ی ارومیه نمی‌شود در ارتباط با خاصیت درمانی لجن دریاچه‌ی ارومیه تا به حال چندین کتاب به رشته تحریر درآمده است که من با مراجعه و جمع‌آوری اطلاعات با ارائه‌ی مقاله‌ای در کنگره سراسری طب و دریا در بوشهر به این موارد پرداختم. لجن دریاچه‌ ارومیه در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های پوستی و روماتیسمی، بیماری‌های سایکوسوماتیک (روان تنی)، بیماری‌های زنان خصوصاً التهاب لگن و اختلالات قاعدگی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها موثر است.  منشا خاصیت درمانی دریاچه‌ی ارومیه شوری آب دریاچه نیست چنانچه هم‌اکنون شوری دریاچه به حد بالایی رسیده است اما هیچ استفاده‌ای جز برداشت نمک ندارد، اما وجود لجن‌های حاوی عناصر طبیعی در لجن این دریاچه سبب منحصر به فردی آن شده است، هر چند که خشک شدن لجن دریاچه و قرارگیری توده‌های نمک بر روی آن باعث از بین رفتن و خشک شدن این ماده که به نوعی کرم مرطوب طبیعی محسوب می‌شود، شده است.

  نظرات ()
کشف دو ستون سنگی تاریخ باستانی ترکیه در مغولستان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

دانشمندان ژاپنی به تازگی موفق به کشف دو ستون سنگ هرمی‌شکل در مغولستان شدند که حاوی نوشته‌هایی به زبان ترکی باستان است و اطلاعات جدیدی از تاریخ و زبان باستان ترکیه در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

 دانشمند ژاپنی در دشت‌های مغولستان، دو ستون سنگی هرمی شکل جدید متعلق به تاریخ باستان ترکیه را کشف کردند. این اکتشاف، افق‌های جدید را پیش روی تاریخ و ادبیات ترکیه می‌گشاید.به گزارش شبکه «الیوم السابع»، بر روی این ستون سنگی متونی به زبان ترکی باستان حاوی اطلاعاتی درباره اسامی مکان‌ها، شخصیت‌های تاریخی ترکیه، روابط این سرزمین با همسایگان و آداب و رسوم آن‌ها است.

  نظرات ()
مشاجره با شوهر برای سلامتی خانم ها خوب است! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

 براساس نتایج اخیر، پژوهش محققان انگلیسی، جر و بحث نشان دهنده سلامت زندگی مشترک است، البته به شرطی که همیشگی نباشد و به دعوا و کشمکش منجر نشود.

بررسی ها نشان می دهند، به گفته متخصصان 60 درصد زوج های جوان در یکسال اول زندگی مشترک دست کم 2 بار در هفته بر سر مسائل مختلف با هم بگو مگو می کنند و بیشتر اختلاف ها در 6 ماهه نخست زندگی اتفاق می افتد، به طوری که بیش از 30 درصد زوج ها به این نتیجه رسیده اند که زندگی شان به بن بست رسیده است.
به همین دلیل به زوج ها توصیه می شود در چنین شرایطی با یک مشاور مشورت کنند، چرا که در 90 درصد موراد بحران جدی نیست و با گفتگو حل می شود.
براساس پژوهش ها، خانمهایی که در جریان اختلافات خانوادگی با شوهرشان وارد گفتگو و بحث می شوند، کمتر از سایر خانمها در معرض بیماری های قلبی قرار می گیرند، اما خانمهایی که هنگام دعوا سکوت می کنند، 4 برابر بیشتر از سایرین با بیماری های قلبی مواجه می شوند.

  نظرات ()
مواد غذایی ضد فیبروم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

 

فیبروم، غده های کوچک و غیرسرطانی است که در رحم زنان به وجود می آید. فیبروم می تواند همراه با درد باشد و باعث خون ریزی و حتی نازایی شود.

فیبروم در صورت خفیف بودن با دارو رفع می شود و در صورت زیاد بودن با لاپاراسکوپی برداشته می شود. اگرچه، علت فیبروم مشخص نیست اما رشد آن با هورمون استروژن ارتباط دارد.

با کمک دارو می توان میزان استروژن را کم کرد. هورمونی به نام «گونادوتروپین» که در بدن رها می شود، فیبروم را ۳۰تا ۹۰ درصد کوچک می کند.

افراد مبتلا به فیبروم باید برخی مواد را به برنامه  غذایی خود اضافه کنند تا اندازه آن کوچک شود. این مواد غذایی عبارت است از:

ماهی: ماهی مانند تن و سالمون ورم بافت را کاهش می دهد. ماهی حاوی اسید چرب است که در کاهش التهاب فیبروم رحم و ناراحتی های ایجاد شده موثر است. روغن موجود در ماهی برای رفع فیبروم موثر است.

برنج سبوس دار:
با مصرف فیبر، سموم از بدن دفع و میزان هورمون ها متعادل می شود.

کلم بروکلی:
سبزیجات ارگانیک مانند کلم بروکلی و اسفناج برای درمان فیبروم مفید است.

سرکه سیب:
مصرف یک قاشق سرکه سیب برای رفع فیبروم های دردناک مفید است. سرکه را با سالاد مخلوط کنید تا سیستم بدن پاکسازی شود. تصفیه کلیه وکبد مهم ترین اقدام برای داشتن یک رحم سالم است.

زردچوبه: این ادویه، آنزیم های حمایت کننده کبد را که برای سم زدایی کبد لازم است، افزایش می دهد. این ادویه، تولید صفرا را که باعث کوچکی فیبروم می شود، افزایش می دهد.

ریشه قاصدک: برای کوچک کردن فیبروم باید مواد غذایی مناسب مصرف کنید. افزودن ریشه قاصدک به یک فنجان چای داغ می تواند تولید صفرا را افزایش دهد که در نتیجه کبد پاکسازی می شود.

گوشت بدون چربی: گوشت بدون چربی یا گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز کنید. مصرف گوشت قرمز، میزان استروژن را افزایش می دهد.

  نظرات ()
تراتوژنها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

واژه تراتوژن به هر گونه عامل محیطی اشاره دارد که در دوره پیش از تولد آسیب برساند این واژه از کلمه یونانی teras     به معنی بد شکلی یا هیولایی گرفته شده است.علت انتخاب این عنوان آن است که علم پزشکی در ابتدا از نوزادانی که عمیقا آسیب دیده بودند به تاثیرات زیانبخش پیش از تولد پی برد.با این حال آسیبی که تراتوژنها وارد می کنند همیشه ساده و قابل فهم نیست و به چندین عامل بستگی دارد.

مقدار:مقادیر بیشتری از تراتوژنها در دوره های زمانی می توانند محیطهای زیانبخش را تحمل کنند.

تاثیرات مخرب دیگر: وجود چندین عامل مخرب به طور هم زمان،مانند تغذیه بد،فقدان مراقبت پزشکی و تراتوژنهای بیشتر می توانند تاثیر یک عامل زیانبخش تنها را وخیم تر کنند. 

سن ارگانیزم پیش از تولد : 

در دوره تخمک بارورقبل از لانه گزینی تراتوژنها به ندرت تاثیر دارند و اگر تاثیر هم داشته باشند توده ریز سلولها معمولا آنچنان صدمه می بینند که می میرند. دوره رویانی زمانی است که نارساییهای جدی به احتمال بیشتری روی می دهند زیرا شالوده تمام اندامهای بدن ریخته شده است.معمولا در دوره جنینی آسیب تراتوژنها جزئی است.

الف)عوامل ژنتیکی و توارث:

بیماری معروف هانگتینگتون کوریا که موجب فساد در دستگاه مرکزی عصبی می شود و معمولا در سن 35 سالگی شروع می شود نیز ناشی از کار یکی از ژنهای غالب در بدن است.کودک والدینی که به این مرض مبتلا هستند در نتیجه انتقال توارث 50 درصد احتمال مبتلا شدن به این بیماری را دارد.حضور یک زوج ژن معیوب دیگر موجب می شود که اختلال دیگری در دستگاه عصبی به نام فنیل کتونوریا پدید آید.مقداری از غذاهای مصرفی روزانه دارای یک ماده شیمیایی به نام فنیل آلانین است.اکثر مردم آنزیمی دارند که این ماده شیمیایی را به یک ماده بی خطر تبدیل می کنند ولی تعدادی از نوزادان در هنگام تولد ژن تولید کننده این آنزیم را ندارند در نتیجه غلظت فنیل الانین در بدن بالا می رود و ماده شیمیایی تبدیل به اسید فنیل پیرویک می گردد که باعث فساد سلولهای مرکز دستگاه عصبی و عقب ماندگی ذهنی می گردد.پژوهشگران یک رژیم غذایی تهیه کردند که این اسیدهای سمی را از بین می برند و تا اندازه ای به معالجه موثر آن می پردازند.غیر طبیعی بودن کروموزومها از دیگر عوامل مهم توارث است.گاهی متنوع بودن کوروموزومها ،عیب ونقص موجود در آنها یا مشابهت آنها باعث بروز اختلالاتی در رشد میشود بعضی از این نواقص در سلول های عادی بدن وبعضی از انها در سلول های جنسی پدیدار میشود.غیر طبیعی بودن کروموزومها تقریبا در یک درصد نوزادان قابل تشخیص است و میتوان این نقص را علت 25 تا 30 درصد از موارد سقط جنین دانست.در سال 1959 برای اولین بار مشخص شد که علت بیماری غیر طبیعی بودن یا انحراف در ترکیب کوروموزوم هاست.

  نظرات ()
پردازش در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

پردازش چیست
پردازش عبارت از استفاده افراد از راهبردها برای فهم  , یادآوری و حل مساله
راهبردهای شناختی :
راهبردهای شناختی عملیات جهت دار هدفمند برای کمک به انجام  تکالیف هستند آنها عمدا به صورت بالقوه در هشیاری هستند . انها فرایندی کنترل کننده ای هستند که در طول زمان خود کار می شوند . تکرار, سازماندهی قطعه سازی, تصویر سازی ... نمونه ای از راهبردهای شناختی هستند. 
رشد راهبردهای شناختی :
راهبردهای شناختی به روش جالبی در کودکان رشد می کند.
1- زمانی که کودک کم سن است و در حافظه کودک چیزی به اسم نقص میانجی رخ می دهد. هنگامی که کودک خود به خود راهبردهایی را برای حل مساله تولید می کند از این راهبردها استفاده نمی کنند. او از فضای ذهنی کافی برای استفاده از این راهبردها برخوردار است .
2- هنگامی که کودک بزرگ می شود از خود پدیده ای به نام نقص تولید نشان می دهد. در این زمان هنگامی به کودک راهبردی را ارائه کنیم از آن استفاده می کند . ولی به صورت خودکار راهبرد تولید نمی کند. آنها فضای ذهنی کافی برای استفاده از راهبرد را دارد ولی فضای کافی برای تولید آن را ندارد.
اجرای یک راهبرد احتیاج به تلاش ذهنی فراوان دارد کودکان از منابع اطلاعاتی کافی برای اجرای این راهبردها برخوردارد نیستند.
در نهایت
1- هنگامی که کودکان بزرگتر می شوند راهبردهایی چندگانه ای در اختیار دارند
2- این راهبردها همدیگر را کامل می کنند
3- در بیشتر اوقات راهبرد ساده تر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد
4- در نهایت تلاش و کارائی کودکان در استفاده از راهبردها بیشتر می شود  .

  نظرات ()
درمان کم خونی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

کم خونی، وضعیتی است که درآن ، تعداد یا اندازه گلوبولهای قرمز یا مقدارهموگلوبین موجود درخون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود .

از علل ایجاد کننده کم خونی می توان کمبودهای تغذیه ای ، خون ریزی ، ناهنجاری های ژنتیکی ، بیماریهای مزمن یا مسمومیت های دارویی را نام برد .

منظور از کم خونی های تغذیه ای ، کم خونی هایی است که در اثر دریافت کم مواد مغذی ایجاد می شوند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راه‌هایی برای افزایش تمرکزدانش‌آموزان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

تمرکز در وهله اول یک تلاش ذهنی است برای انسجام بخشیدن به فکر، جمع و جور کردن آن و تمرکز حواس یعنی عوامل حواس‌پرتی را به حداقل رسانیدن. متاسفانه برای عده‌ بسیاری از مردم، بیش‌فعالی مترادف کمبود توجه شده است اما همه کودکانی که دچار اختلال کمبود توجه هستند، بیش‌ فعال نیستند. کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه، کودکانی هستند که در تمرکز مشکل دارند یا نمی‌توانند مدتی طولانی کاری را انجام دهند و یا در تشخیص اینکه چه چیزی مهم است، دچار مشکل هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پسر فراری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠


ته خط از همین جا که چشم بیندازی پیداست. چند روزی دور همی ‌و سرگرمی ‌و بعد ترس فردا و این‌که حالا با چه رویی برگردم خانه؟ هر روز به ‌امید فردا که اتفاق بهتری می‌افتد و وعده‌هایی که به سرانجام نمی‌رسند. زندگی گروهی اولش جذاب است و بعد خسته‌کننده می‌شود. فرار، واژه هیجان‌انگیزی است؛ باز کردن در به روی دنیای ناشناخته و خطرهایش را به جان خریدن، آسان نیست. پسرها از خانه فرار می‌کنند تا ناشناخته‌هایشان را پیدا کنند یا فرصت‌های تازه‌ای به رویشان گشوده شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آسیب های اجتماعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

 

جامعه ایرانی در گذار از سنت به مدرنیته در حال پوست اندازی است برای واکسینه کردن این جامعه از انواع آسیب ها توجه به بهداشت روانی جامعه و آموزش مهارت های زندگی ضروری به نظر می رسد.آسیبهای اجتماعی در انواع آن باید ریشه یابی و با آن برخورد علمی و فرهنگی صورت گیرد.باید تاکید و عمل به ارزشهای دینی و ملی در جامعه پررنگ تر باشد و نشاط اجتماعی به جامعه تزریق گردد و به تبع آن سرمایه های فراموش شده اجتماعی دوباره احیا گردند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازی و نقش آن در رشد شخصیت کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠


بازی جزئی تفکیک ناپدیر از زندگی کودکان است. کودکان بیش از هر امر دیگر وقت خود را به بازی اختصاص می دهند. البته بازی مختص کودکان نیست بلکه بازی در تمام طول زندگی انسان مشاهده می شود منتها نوع بازی و مدت زمانی که افراد در سنین مختلف به آن اختصاص می دهند متفاوت است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گوش دادن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

گوش، پنجره ی دانایی است و شنیدن و گوش سپردن، کلید دانش است و راز بینش.

اگر ورودی‌های دل و جانمان را بشناسیم و برای هر یک از آنها به اندازه ی نقش و تأثیری که دارند ، سهمی قائل شویم، «استماع» را باید مهم بدانیم و آنچه را از این پنجره به رواق دلمان وارد می‌شود ، هدایت و جهت‌دهی کنیم.

گاهی «حرف زدن»، انسان را از برکات «گوش دادن»، محروم می‌کند. کسی که عادت کرده هر جا می‌نشیند ، حرف بزند و «متکلم وحده» باشد ، مجالی نمی‌یابد که از سخن دیگران، بهره ببرد و اصلاً اجازه نمی‌دهد دیگران هم سخنی بگویند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جذب آقایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠


آیا می خواهید برای مرد خود جذاب تر شوید؟ چیزهای جدید در زندگی برای هر کسی جالب است، سعی کنید علائق او را بشناسید و با رعایت این ۵ راهکار، همواره در نگاه وی جذاّب تر، جدید و دوست داشتنی تر باشید.

۱- در هیجانات و علائق ورزشی، او را همراهی کنید

طرفدار تیم ورزشی مورد علاقه وی باشید، این کار مردها را به وجد می آورد، اگر خانه دار هستید، در حین انجام امور خانه، می توانید از نتیجه و مراحل بازی سوال کنید،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رشد جنین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

دوره سه ماه دوم:در در هفته شانزدهم جنین تقریبا 115 میلی متر است.احتمالا مادر می تواند حرکات جنین را احساس کند.اندامهای انتهایی سر و اندامهای داخلی به سرعت رشد می کنند.تناسبهای بدنی به بدن بچه ها شباهت بیشتری می یابد.بین هفته 17 و 20موجود جدید به اندازه کافی بزرگ شده است که مادر حرکات آن را احساس می کند.ماده سفید و پنیر مانندی به نام ورنیکس اکنون ازخشک شدن پوست جنین که ماهها در مایع آمنیوتیک غوطه ور بوده است،محافظت می کند.موهای سفیدی به نام کرک نیز روی کل بدن نمایان می شود که به ورنیکس کمک می کند تا به پوست بچسبد.

در ماه پنجم:حاملگی نیمه کامل است جنین حالا دیگر تقریبا 150 میلی متر است و می تواند بشنود وبا آزادی کامل حرکت کند.دست و پا دیگر کامل شده است.

ماه ششم:جنین تقریبا 250 میلی متر است. چشمها حالا دیگر شکل کامل دارند،پرزهای چشایی روی زبان ظاهر می شوند. جنین حالا می تواند هوا را به داخل برد و خارج کند و صدای گریه مانند خفیفی از خود بیرون دهد.در این موقع احتمال تولد زود رس وجود دارد.

در پایان دوره سه ماهه دوم،اغلب نورونهای مغز و سلولهای عصبی که اطلاعات را ذخیره و منتقل می کنند آماده هستند،تعدادی از آنها بعد از این دوره تولید می شوند.به این حال سلولهای گلیالی که نورونها را حمایت و تغذیه می کنند.در طول حاملگی و بعد از تولد به افزایش سریع خود ادامه می دهند.رشد مغز به معنی تواناییهای رفتاری جدید است.جنین 20 هفته ای را می توان با صوت تحریک و ناراحت کرد.با این حال جنین که در این زمان به دنیا بیاید نمی تواند زنده بماند.ششهای او هنوز کاملا رشد نکرده اند و مغز هنوز نمی تواند حرکات تنفسی و دمای بدن را کنترل کند.

دوره سه ماهه سوم:در هفته 24 جنین می تواند درد را احساس کند.در هفته 25 جنین به صداهای دورو بر با حرکات بدن واکنش نشان می دهد.

در ماه هفتم جنین به مرحله زیست پذیری رسیده است(احتمال دارد که در صورت تولد پیش از موعد زنده بماند)از لحاظ فیزیولوژیکی می تواند مزه ها و بو ها را تشخیص دهد. حساسیت در برابر درد تقریبا وجود ندارد.تنفس هنوز سطحی و نا منظم است و توانایی مکیدن و بلعیدن ضعیف است.

دوره سه ماهه سوم،پاسخدهی بیشتر به تحریک بیرونی را نیز به همراه دارد.جنین بیش از 2 و نیم کیلوگرم وزن کسب می کند و 17/5 سانتی متر بزرگتر می شود که تقریبا به طور متوسط 50 تا 55 سانتی متر طول دارد.

در ماه هشتم یک لایه چربی اضافه می شود تا به تنظیم دما کمک کند جنین از خون مادرپادتن ها را نیز می گیرد که او را از بیماری محفوظ نگه می دارد،زیرا دستگاه ایمنی خود نوزاد تا چند ماه بعد از تولد خوب کار نمی کند .در هفته آخر رشد جنین متوقف می شود و اغلب جنین ها حالت وارونه می گیرند که تا اندازه ای به خاطر شکل رحم و سنگین تر بودن سر از پاهاست.پسران کمی بیش از دختران وزن داشته و بلند ترند.ضربان قلب سریع تر است و قرمزی رنگ پوست بر طرف می شود.بینایی و شنوایی دارای عکس العمل است.

 

  نظرات ()
حافظه کاری ( فعال) در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠


گاهی به اشتباه به حافظه کوتاه مدت , حافظه کاری گویند در حالی که این دو با هم متفاوت هستند.
حافظه کوتاه مدت به گنجایش این قسمت از حافظه انسان اشاره دارد که داده ها در آن نگهداری می شود بدون اینکه فرایند های کنترل کننده ای راهبردهای یا توجه استفاده شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط شخصیت با میزان استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱٠

استرس

استرس، اصطلاحا به دو دسته «خوب» و «بد» تقسیم‌بندی می‌شود چرا که اصل استرس، واکنش طبیعی و خودکار بدن برای آماده کردن ما جهت انجام کارهای فوری و ناگهانی است. آن چیزی که باعث می‌شود استرس، بد یا خوب باشد، این است که این پاسخ خودکار بدن، بیش از حد باشد یا نباشد. به هر حال، داشتن درجاتی از استرس به فرد کمک می‌کند فعالیت‌هایی را که باید انجام دهد، به نحو بهتری به سرانجام برساند...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دریاچه ارومیه در حال جان دادن 8/5/92 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۸