مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

سدیم موجود در نمک، موجب جابجایی کلسیم و سدیم در لوله‌های ادراری شده و افزایش امکان تشکیل سنگ را به همراه دارد، مصرف مایعات زیاد با افزایش حجم مواد محلول در بدن، پیش از اینکه کریستال نمک در دستگاه ادراری اشباع شود به دفع سدیم اضافی کمک کرده از بروز سنگ ادراری پیشگیری می‌کند.

مواد معدنی مازاد بر نیاز بدن از طریق دستکاه گوارش و از طریق دفع مدفوع و ادرار از بدن خارج می‌شود، مواد معدنی به صورت محلول در ادرار وجود دارند ولی زمانی که میزان این مواد مازاد بر نیاز بدن به حد اشباع رسید در کلیه‌ها رسوب می کند.

تشکیل هسته اولیه سنگ به استعداد بدنی و سابقه خانوادگی تشکیل سنگ ادراری بستگی دارد، افزایش میزان مصرفی مواد حاوی کلسیم، فسفر، اگزالات و کاهش مصرف آب موجبات تشکیل سنگ را فراهم می‌کند. بدن سالم می تواند تعادل در میزان مواد معدنی ایجاد کند ولی در مواردی که جذب مواد در دستگاه ادراری افزایش می‌یابد، خطر تشکیل سنگ ادراری بیشتر می‌شود.

مصرف مواد حاوی کلسیم نقشی در سنگ سازی ندارد،   بر اساس تحقیقات انجام شده به اثبات رسیده نمک تنها ماده‌ای است که به طور مستقیم در تشکیل سنگ دخالت دارد. سدیم موجود در نمک، موجب جابجایی کلسیم و سدیم در لوله‌های ادراری شده و افزایش امکان تشکیل سنگ را به همراه دارد.  مصرف مایعات زیاد با افزایش حجم مواد محلول در بدن، پیش از اینکه کریستال نمک در دستگاه ادراری اشباع شود به دفع سدیم اضافی کمک کرده و از بروز سنگ ادراری پیشگیری می‌کند.

بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات، مهمترین عامل سنگ سازی در افراد بالای 50 تا 60 سالگی است،   در مردانی که برای اولین بار سنگ ادراری در این سنین ایجاد می شود، بزرگی پروستات زمینه ساز تشکیل سنگ است.  سنگ‌های کلیوی کوچک معمولا دردی ایجاد نمی‌کنند، جابجایی سنگ باعث بروز درد شده ولی به ندرت موجب تکرر ادرار می‌شوند.   عفونت‌های ادراری راجعه موجب تشکیل سنگ کلیه و تشکیل سنگ در حالب که در مسیر کلیه به مثانه قرار دارد، می شود. رژیم غذایی نامناسب و سوء تغذیه نیز به صورت اولیه باعث سنگ سازی می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

ماءالشعیر دارای چند نوع ترکیب مختلف از جمله ساکارز، گلوکز، مالتوز و ویتامین C، ویتامین‌های گروه B، اسیدهای آلی، انواع آمینواسیدها، املاح، اسید نوکلئیک و آب گازدار است.

ماءالشعیر یکی از نوشیدنی‌های معمول است که از جوانه «جو» حاصل می‌شود و در رفع تشنگی مؤثر است. هر ۱۰۰ سی سی ماءالشعیر معمولی حدود ۲۵ کالری انرژی دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

پزشکان به تازگی به آمار نگران کننده ای از بروز سرطان ریه بین افراد غیرسیگاری دست یافته اند.
در حال حاضر در حدود 20% از بیماران مبتلا به سرطان ریه را افراد غیرسیگاری تشکیل می دهند. گفتنی است؛ با توجه به تبلیغات فراوان در خصوص معایب استعمال سیگار، افراد سیگاری کمتر شده و نیز افرادی که سیگار می کشیده اند بیشتر در حال ترک سیگار هستند. بررسی ها نشان می دهند اما از سوی دیگر سرطان ریه هم بین افراد سیگاری و هم غیرسیگاری در حال افزایش بی سابقه است. پزشکان علت اصلی سرطان ریه را در این افراد قرار گرفتن در معرض استشمام آزبست و همینطور آلودگی هوا می دانند.
معضل اصلی در ارتباط با سرطان ریه، رشد غیرطبیعی و جهش یافته تومورها و درگیر بودن سرطان با عضو تنفسی بدن انسان است.  پزشکان در جستجوی راه های تازه تر برای درمان این بیماری کشنده هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

حتی نوشیدن یک لیوان آب در طول روز می‌تواند باعث بهبود عملکرد مغز و سریع کار کردن آن به میزان 14درصد شود.گفتنی است تشنگی بر روی نیمکره سمت چپ مغز تاثیر می گذارد.
بررسی ها نشان می‌دهند نوشیدن آب می تواند باعث آزادسازی قسمت هایی از مغز شود که در حل مسائل دچار مشکل شده اند و باعث تصمیم گیری بهتر فرد می شود. پزشکان توصیه می کنند تا افراد در صورت عدم داشتن مشکل پزشکی در هنگام افطار و سحر حتما آب بنوشند تا مغز پویاتری در طول روز داشته باشند.
آب خوردن در مواقعی که فرد تشنه نیست تاثیری بر افزایش سرعت و عملکرد مغز ندارد. پزشکان توصیه می کنند تا افراد مانع از دست دادن آب بدن در اثر تعریق شوند زیرا این عرق کردن اگر به صورت مداوم به مدت 90 دقیقه باشد می‌تواند مغز را به مدت یکسال پیر کند البته پس از آن و در سایه و نوشیدن آب می‌ تواند انقباض مغز را از بین برده و دوباره مغز طراوت و جوانی خود را بدست آورد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱


در اتومبیل نه چندان مدل بالای خودتان نشسته‌اید و پشت چراغ قرمز منتظر سبز‌شدن چراغ هستید. در همین لحظه یک اتومبیل مدل بالا کنارتان ترمز می‌زند......

شما نگاهی به آن می‌اندازید و با همین نگاه هزاران اما و اگر در ذهنتان شکل می‌گیرد. چرا شما چنین اتومبیلی ندارید و...؟ وقتی به خودتان می‌آیید که اتومبیل‌ها پشت سرتان بوق می‌زنند و چراغ سبز شده است و دیگر اثری از آن یک تکه آهن که سلول‌های خاکستری مغزتان را به بند کشیده، ‌نیست. روزهای زندگی ما پر است از این داستانک‌ها.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

 

دانشمندان مولکول غمگین مغز را یافته‌اند که گفته می‌شود مسوول تمامی حس‌های استرس و اضطراب است. محققان معتقدند که پروتئینی موسوم به CRF1 ممکن است با افسردگی نیز مرتبط باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

پژوهشگران به‌ تازگی توانستند از جریان متابولیسم طبیعی بدن استفاده و از ادرار برق تولید کنند. بنا به گفته این پژوشگران، در آینده می‌توان این تکنولوژی را در توالت‌ها به کار گرفت و برق تولید کرد.

بر اساس پژوهشی که توسط دانشمندان دانشگاه شهر بریستول، واقع در جنوب غربی انگلستان، انجام شده است، ادرار انسان می‌تواند حتی یک موبایل را شارژ کند. این دانشمندان از جریانات طبیعی متابولیسم باکتری‌ها استفاده کرده و از ادرار انسان انرژی الکتریکی تولید کردند.  انرژی تولید شده برای یک صحبت تلفنی کوتاه، یک پیامک یا حتی یک بار مرورگری در اینترنت کافی است. 

 این نخستین باری است که از طریق ادرار انسان، برق برای شارژ موبایل تولید شده است. این روش قرار است توسعه پیدا کند. 

 **انرژی به عنوان محصولی از جریانات طبیعی متابولیسم 

 عامل تولید برق از ادرار، باکتری‌ها هستند. به گفته پژوهشگران، ادرار از میان سلول‌های سوخت میکروبی عبور می‌کند که کارکردشان مانند یک نیروگاه کوچک است و در آنجا ماده غیرآلی به نیروی الکتریکی تبدیل می‌شود . انرژی پدید آمده، محصول جنبی روند سوخت و ساز ارگانیسم‌هاست. هر چه مقدار ادرار بیشتر باشد، انرژی بیشتری نیز تولید می‌شود. بنا به گفته یکی از این پژوهشگران، می‌توان در آینده این تکنولوژی را در توالت‌ها کارگذاری کرد و از برق تولید شده برای دوش گرفتن یا تولید نور استفاده کرد. 

 در جاهای دیگر نیز از نیروگاه‌های سلولی سوخت میکروبی استفاده می‌شود، اما میزان برق تولید شده از این طریق آنقدر زیاد نیست که در اقتصاد کاربرد وسیع داشته باشد.پژوهشگران نتایج این تحقیق را در نشریه علمی Physical Chemistry Chemical Physics منتشر کردند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

 

خلاقیت، زندگی انسان‌ها را زیبا نموده و طراوت و شادابی دلنشینی را به‌وجود می‌آورد. انسان‌های خلاق، هر روز با فکرهای نو و اندیشه‌های تازه، تجربه‌ای جدید کسب می‌کنند و با ‌هیجان بسیار زیبایی از زندگی خود لذت می‌برند. آنان راه‌های قدیمی و کهنه را نمی‌پسندند و همیشه به‌دنبال مسیرهای ناشناخته‌ای می‌گردند. این افراد با فکرهای خلاقانه، میان‌برهای کم‌هزینه‌ای را کشف‌ کرده و با سرعت، ‌مسیری را که دیگران طی سال‌ها رفته‌اند، در زمان کوتاه‌تری می‌پیمایند. ذهن انسان‌های خلاق، همواره به‌دنبال کشف راه‌کارهایی است که دیگران به ‌آن‌ها نمی‌اندیشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

همه افراد به طور معمول روزانه 20 تا 100 تار موی خود را از دست داده، اما ریزش مو بیش از این مقدار موجب کم مویی فرد می شود. عدم تعادل هورمونی، سوء تغذیه، مصرف برخی از داروها از جمله داروهای غنی از ویتامین A و یا داروهای نقرس، فشار خون و افسردگی نیز می توانند از علل ریزش مو باشند.  با بکار بستن شیوه های طبیعی می توان از بروز این عارضه پیشگیری کرد و عسل یکی از این منابع غذایی است که در کاهش ریزش مو تاثیرات چشمگیری داشته است.
در واقع بالابودن میزان قند عسل، با حفظ آب، موجب رطوبت مو و حتی نرم ماندن پوست دور ناخن نیز می شود. خاصیت ضد باکتریایی عسل، پوست سر را سالم نگه داشته و در نتیجه شوره سر و ریزش مو را کاهش می دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

بیماری برونشیت التهاب برونش و برونشیول یا نای و نایژک در ریه است و به طور کلی به دو دسته حاد و مزمن بر اساس علائم و زمان بروز آنها تقسیم بندی می‌شود؛ برونشیت حاد به دنبال عفونت‌های تنفسی ویروسی، باکتریایی و قارچی یا استنشاق مواد آلوده همچون تنفس آمونیاک در فرد رخ می دهد. قرار گرفتن در هوای آلوده فراتر از حد مجاز آلاینده‌ها نیز می تواند موجب بروز این بیماری در افراد شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

مدیر موزه و مقبره مولانا در شهر قونیه اعلام کرد، موزه و مقبره مولانا به عنوان یکی از سه جاذبه برتر گردشگری ترکیه در شش ماهه اول امسال میزبان 900 هزار گردشگر بوده است.

به گزارش روزنامه حریت، موزه مولانا به طور متوسط روزانه میزبان 4000 هزار بازدیدکننده بوده که بیشتر آنها گردشگرانی از کشورهای مختلف بودند.

وی همچنین اعلام کرد که به دلیل پاره‌ای از مشکلات فنی از جمله انجام پروژه مرمت آمار دقیقی از تعداد بازدیدکنندگان موزه و مقبره مولانا وجود ندارد.

مقبره و موزه مولانا که در دوره سلجوقی ساخته شده‌ است، تا قرن نوزدهم میلادی همواره بخش‌هایی به آن اضافه شده تا اینکه در سال 1954 به مقبره و موزه مولانا تغییر نام یافت. مساحت این بنا و حیاط آن حدود 6500 متر مربع است که طی سال‌ها به دفعات مورد بازسازی قرار گرفته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱


باورها، مالک و فرمانده‌ی وجود ما و ایجاد‌کننده‌ی رفتارهای ما هستند. آن‌ها نادیدنی و لمس‌نشدنی‌اند و بیش‌تر به‌صورت ناخودآگاه‌ عمل می‌کنند. در بسیاری از موارد، باورها با حقایق، مشابه و یکسان تلقی و تصور می‌شوند‌ درحالی که حقایق، پدیده‌هایی هستند که اتفاق افتاده‌اند‌ اما باورها، انواعی از تعمیم‌ها درباره‌ی مسائلی است که اتفاق خواهند افتاد. درحقیقت، باورها اصولی هدایت‌کننده هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

مدیرعامل انجمن دیابت ایران نسبت به افزایش قیمت داروی انسولین ایرانی و خارجی هشدار داد و گفت:انسولین ایرانی ظرف دو تا سه هفته اخیر با ۴برابر قیمت قبلی عرضه می‌شود و قیمت نوع وارداتی آن نیز ۲.۵ برابر شده است.  اغلب داروهای مصرفی این بیماران گران شده است به طوری که داروی انسولین بعد از عید و در آغاز سال، 3500 تومان بود اما ظرف دو تا سه هفته اخیر به 12500 هزار تومان افزایش یافته است.  انسولین نوع خارجی نیز به قیمت 70 هزار تومان در هفته‌های گذشته به فروش می‌رسید اما اکنون 170 هزار تومان شده است.
مدیرعامل انجمن دیابت ایران تصریح کرد: همچنین نوارهای تست قند خون به شدت در هفته‌های اخیر گران شده است به طوری که این نوارها بین 15 تا 20 هزار تومان تهیه می‌شد اما اکنون یک بیمار دیابتی برای تهیه نوار تست باید 45 هزار تومان پرداخت کند.  این در حالی است که شرکت‌های تولید‌کننده این نوار تست‌ها نیز اعلام کرده‌اند اگر اوضاع به همین شکل باشد قیمت این نوارها را به 60 هزار تومان هم افزایش خواهند داد.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران همچنین چندی پیش به فارس گفته بود که انسولین های ایرانی در بازار به شدت کم شده و در مقابل انسولین‌های هندی با 2برابر قیمت نوع ایرانی در بازار توزیع شده است. شاهد توزیع انسولین های خارجی در بازار هستیم و بیماران مجبور به خرید این انسولین ها هستند.متأسفانه انسولین های خارجی گرانتر از نوع ایرانی است به طوری که قیمت آن چه با پوشش بیمه و چه با قیمت آزاد، 2 برابر انسولین ایرانی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

مطالعات آزمایشگاهی روی داروی «توپیرامات» حاکی از آن است که این دارو از ویژگی‌های لازم برای درمان اعتیاد به کوکائین و مواد الکلی برخوردار است.

در مطالعات قبلی تاکید شد که داروی توپیرامات می‌تواند وابستگی به مواد الکلی و احتمال گرایش مجدد به مصرف کوکائین را در معتادان کاهش دهد. هرچند کاربرد این دارو برای ترک اعتیاد در معتادان به این دو ماده مخدر تاکنون تحت آزمایش‌های کلینیکی قرار نگرفته بود.

بررسی‌های جدید در دپارتمان روانپزشکی دانشگاه «پنسیلوانیا» که بر روی 170 معتاد به مواد الکلی و کوکائین در مدت زمان 13 هفته انجام شد، تاثیر این داروی کاهش وزن در ترک اعتیاد را اثبات کرد.

در سه هفته آخر این بررسی مشخص شد که مصرف‌کنندگان داروی توپیرامات در مقایسه با مصرف‌کنندگان دارونماها، فرآیند درمان را خیلی بهتر طی می‌کنند و می‌توانند از مصرف کوکائین پرهیز نمایند.

یکی از محققان در این مطالعه گفت: وابستگی به ماده مخدر کوکائین، ‌یکی از نگرانی‌های اصلی در حوزه سلامت عمومی در آمریکا و اروپا است.

هرچند مشاوره دادن به معتادان یکی از راه‌های ترک اعتیاد است اما بسیاری از معتادان به این شیوه واکنش کامل و مناسب نشان نمی‌دهند و به همین دلیل ارائه شیوه مناسب ترک اعتیاد در حال حاضر از اولویت‌های تحقیقاتی در اروپا و آمریکا است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٥/۱

1- زندگی آزاد بدون استرس
45% تمام آلمانیها اغلب احساس استرس می کنند ، 95% می گویند استرس بیمار می کند. این جد ید ترین نظر سنجی می باشد. هر کسی که مخالف اوقات فراقت زندگی می کند، سلامتی اش را به خطر می اندازد. 69% از افراد زیر 49 تا 40 از استرس رنج می برند. طبق نظرسنجی عمومی 77% از آقایان ، همه از خودشان این سوال را می کنند ، که از کدام روش استفاده کنیم تا بهتر بتوانیم از استرس جلو گیری نما ئیم . به نظریه پزشگان ، توجه نمودن به اوقات فراقت میتواندبر استرس غلبه کنیم. مثلا" کارهای سخت ومشغله های فکری در قبل از ظهرو یا بعد از ظهر به اتمام رسانده تا حدودی از بروز استرس بگا هد. زیرا 64% از انسانهای زیر 30 سال و 50% از سوال شدگان بر این باورند که در تعطیلات آخر هفته استرس تا حد زیادی گاهش می یابد.
2-بصورت جدی باید تمدد اعصاب کرد
امروز از هر 3 نفر کارگر آلمانی 1 نفر از فشار کاری و خستگی رنج می برد. تحقیقات جدید و همه پرسی نشان می دهد که چرا تمدد اعصاب بطور جدی برای سلامتی ما نقش تعین کننده ای دارد؟ بدن ما در مقابل خطر ، واکنش انجام می دهد با وارد شدن Adrenalin- Cortisol استرس که باعث عکس العمل سیتم عصبی میشود، و یکی از بیمارها را میتوان بیماری قلبی وعروقی نام برد.
3-ریسک کردن اما به نحوه صحیح
بطور کلی مربوط می شود به تعادل بین فشار و راحت بودن خیلی ها براین باورند که استرس بخودی خود از بین می رود. برای مثال، کسی که جلوی تلویزیون قرار می گیرد دوست دارد که احساس راحتی کند ، اما محققان آلمانی در دانشکده ورزشی شهر کلن به این نتیجه رسیدند، که فقط 19% از خانمها و 44% از آقایان با اگاهی در برنامه های روزانه شان توانستند تمدد اعصاب را پیش بینی کنند. در پزشکی توانبخشی استرس در بیماری قلبی عروقی نقش مهمی دارد.
4- تمدد اعصاب و ملاقات با دوستان
در یک همه پرسی تخصصی گونه نشان می دهد ، که چگونه آلمانیها تمدد اعصاب می کنند. 48% از آلمان غربی و 65% از آلمان شرقی بر این باورند که اجتماع دوستان و آشنایان ، یکی از بهترین راهکارها برای بدست آوردن تمدد اعصاب میباشد. 45% با گردش کردن، 41% با ورزش به این نتیجه رسیدند. در خانوادهای مرفه و بین جوانان 19 تا 29 سالگی ، ملاقات با دوستان 64% ، ورزش43% ، موزیک 41% تلویزیون 23% ، و برای خلق خو مفید و انرژی بخش می باشد. یک رابطه مستقیم بین حس مرکزی در سیتم اعصاب و شنوایی وجود دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

تحقیقات جدید نشان داده‌ که ورزش در کنار تغذیه سالم می‌توانند تا حدود 30 درصد از تاثیر ژن‌های چاقی بکاهد.
پیش از این، این عقیده وجود داشت که افرادی که ژن چاقی مفرط دارند، راهی برای جلوگیری از ابتلا به آن ندارند اما تحقیقات جدیدی که در مجله Plos به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، کسانی که زندگی فعالی دارند، تاثیر ژن چاقی در آنها به مقدار زیادی کاهش می یابد. این تحقیقات توسط دکتر رون لوس در دانشگاه کمبریج انجام شده است و نشان می‌دهد که تاثیر ژن چاقی در میان افراد فعال تا 30 درصد کمتر خواهد بود. این یافته‌ها بهانه داشتن ژن‌های چاقی را در افراد غیر فعال و چاق از بین برده است.

محققان از تمامی دانشمدانی که پیش از این در این زمینه تحقیق کرده‌اند دعوت به همکاری کردند. آنها اطلاعات 218 هزار نفر را بررسی کردند و متدهای جدیدی را به کار بردند تا نشان دهند، داشتن ژن چاقی به طور کلی خطر چاقی مفرط را افزایش می‌دهد ، با این وجود، تاثیر این ژن‌ها در افراد فعال حدود 30 درصد کمتر است.

محققان بیان کرده‌اند: یافته‌های ما به سلامت عمومی کمک می‌کند. فعالیت بدنی راه موثری برای کنترل وزن بدن است. به خصوص و افرادی که ژن چاقی دارند و این نظر مخالف تئوری‌هایی است که می‌گویند تاثیرات ژن‌ها غیر قابل تغییر هستند.

محققان معتقدند که این یافته‌ها آنها را یک گام به سلامت عمومی نزدیک‌تر می‌کند و درمان‌های هدفمندتری را برای مردم ایجاد می‌کند. داشتن فعالیت فیزیکی و تغذیه سالم بر تاثیر ژن‌ها غلبه می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

بیوشیمی جنسی را از یک لحاظ بسیار سخت می توان تعریف کرد . بدین معنا که یا آن را احساس می کنید یا آن را احساس نمی کنید .

آیا تا بحال اتفاق افتاده است که یکی از دوستانتان مرد یا زن فوق العاده ای را برای شما توصیف کرده باشد و به شما اطمینان خاطر داده باشد که او هر آنچه را که یک زن یا مرد می خواهد ، داراست ، به طوری که مشتاق شده باشید او را حتماً ببینید . سرانجام پس از آنکه او را از نزدیک دیدید متوجه شدید که هیچگونه جاذبه جنسی برایتان ندارد ؟ . آیا تا بحال از لحاظ جنسی جذب کسی شده اید که هیچ گونه نقطه مشترکی با او نداشته اید ، برایش احترام قائل نبوده اید یا او را تایید نمی کردید و هرگز نیز نمی خواستید که زندگیتان را با او بگذرانید ؟ موضوعی که در رابطه با جاذبه جنسی بسیار ناراحت کننده و حتی عصبانی کننده است نیز همین است . بدین معنا که ظاهراً تحت شرایط نادرست با فرد نامناسب ، اغلب آن را بیش از حد احساس می کنیم و تحت شرایط درست با فرد مناسب اصلاً آن را احساس نمی کنیم .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

با وجودی که افراد مختلف به دلیل ترجیحات شخصی و تجربیات متفاوت ممکن است واکنش‌های متفاوتی به رنگ‌ها نشان دهند امّا مطالعات نشان داده‌اند که رنگ‌ها برای اکثریت افراد معانی خاصی را تداعی می‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

نظریه انتظار بر این مفروضه مبتنی است که قدرت انگیزشی توسط این امر تعیین شده که آیا شما باور دارید که می توانید در یک وظیفه موفق باشید یا خیر؟ ( این نظریه، بسط و گسترش مفهوم خودکارآمدی در فصل چهار است ). اگر شما واقعا چیزی را بخواهید و معتقد باشید که احتمال موفقیت تان بالا است پس انگیزه شما افزایش می یابد. ادارک، یک عنصر مهم در این نظریه است. پژوهش اجرا شده در دانشگاه کانساس به وجود یک رابطه بین انتظارات و پیشرفت در دانشگاه پی برد. دانشجویانی که می خواهند درسشان را به اتمام رسانده و باور  دارند که قادر به انجام چنین کاری هستند، به درجات بالاتری نائل می شوند و کمتر احتمال دارد که از این کار کناره گیری کنند. در واقع، آرزوها در ترکیب با انتظارات، نسبت به نتایج آزمون استاندارد شده بهتر به پیش بینی پیشرفت پرداخت. این رابطة تا حدی مرموز بین آنچه شما در زندگی انتظار دارید و آنچه واقعا به دست می آورید گاهی اوقات به پیشگویی خود کام بخش اشاره دارد: اگر شما بتوانید آنرا تصور و باور کنید، می توانید به آن دست یابید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

به ازای هر ۵ میلی گرم دوده در متر مکعب هوا ،هجده درصد خطر احتمال حملات قلبی و نارسایی ناشی از آنرا افزایش می دهد.
پزشکان به رابطه ابتلا به نارسایی قلبی و آلودگی هوا پی بردند. پژوهش های انجام شده در تحقیقات انجمن سرطان دانمارک با بررسی صورت گرفته در سراسر اروپا به ارتباط بین آلودگی هوا و نارسایی قلبی پی بردند . تحقیق فوق که در بین جامعه آماری سیصد هزار نفری صورت گرفته نشان می دهد به میزان هر پنج میلی گرم روده به ازای هر متر مکعب ۱۸ درصد به این نارسایی های می افزاید.
پزشکان معتقدند افزایش مصنوعی دوره ها با کارهایی مثل: سیگار کشیدن این خطر را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد که در انتها با توصیه ای کلیه شهروندان تا این میزان را با عدم مصرف دخانیات و گازهای آلاینده کم کنند. خواستار کاهش تولید آلاینده ها و هم چنین عدم مصرف دخانیات هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

 

یادگیری آنچه شما را برمی انگیزد می تواند بخش اساسی شناخت خودتان باشد. این فرایند زمانی ممکن است که شما اولویتهای ارزشی خود را دریابید و یک درک روشن از چگونگی تاثیر نگرش هایتان بر رفتار داشته باشید. اطلاعات انگیزشی ارائه شده در این فصل به شما کمک خواهد کرد که به برخی بینش های مهم دربارۀ نیازهای شخصی تان دست یابید. فهم آنچه دیگر افراد را برمی انگیزد در ایجاد و حفظ روابط اثر بخش با آنها از اهمیت برخوردار است. از آنجا که بهره وری و سودآوری در موفقیت سازمان نقش بحرانی دارند، کارکنان باید برانگیخته باشند تا بهترین تلاش خود را بکار گیرند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

سالم خوری عصبی (روانی) (orthorexia nervosa) برای برخی از متخصصان اختلال تغذیه تازگی دارد زیرا شباهتی با اختلالات تغذیه «سنتی» ندارد. تعریفی برای سالم‌خوری عصبی و چهار توصیه برای غلبه بر این اختلال تغذیه در زیر آورده شده است.

سالم‌خوری عصبی (روانی) چیست؟
دکتر استفن براتمن، نویسنده کتاب «غذای سالم»، کسانی که مبتلا به سالم‌خوری عصبی هستند را چنین توصیف می‌کند: این افراد آنچنان در سالم‌بودن غذایی که می‌خورند حساسیت به خرج می‌دهند که این سالم‌خوری در آن‌ها به شکل وسواس در می‌آید. من این وضعیت را سالم خوری عصبی می‌نامم، یعنی «محدودشدن به استفاده از غذاهای سالم.»
کسانی که دچار سالم‌خوری عصبی هستند به خوردن غذاهای درست و سالم وسواس پیدا می‌کنند و این وسواس در روابط، فعالیت‌ها و حتی سلامت جسمی آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

راهبردهایی برای غلبه بر سالم‌خوری عصبی روانی
چند روش برای غلبه بر سالم‌خوری عصبی وجود دارد که در زیر به چهار مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  1. با فردی که به او اعتماد دارید مشکل خود را میان بگذارید. غلبه بر هر نوع اختلال تغذیه، اعتیاد یا وسواس، نیازمند پشتیبانی و حمایت از سوی مشاوران، راهنمایان، دوستان خوب یا افراد خانواده است. سالم‌خوری عصبی را یک بیماری «جدّی» مانند افسردگی یا بیماری قلبی در نظر بگیرید و تقاضای کمک کنید.
  2. از فرد مورد اعتماد خود بخواهید که در طول دوره‌ای که سعی در غلبه بر این اختلال تغذیه دارید، شما را مسئول و پاسخگو بداند. به چه نوع حمایتی نیاز دارید؟ چه گام‌ها یا راهبردهایی به شما در غلبه بر این وسواس مصرف غذاهای سالم کمک خواهد کرد؟ اگر کمک گرفتن از یک متخصص اختلال تغذیه لازم است از فرد مورد اعتماد خود بخواهید که در این زمینه کمکتان کند. اگر در صدد گنجاندن مقدار معقولی غذای «ناسالم» در رژیم غذایی خود هستید، غذاهایی که می‌خورید را به فرد مورد اعتمادتان گزارش دهید.
  3. به یاد داشته باشید که خوردن مقداری «غذای ناسالم» به سلامت کلّی شما آسیبی نمی‌رساند. افرادی که دچار سالم‌خوری عصبی هستند ممکن است از مصرف غذاهایی که به نظرشان «ناسالم» می‌آید به خاطر ترس از اضافه وزن، از دست دادن پیشرفتی که به دست آورده‌اند، یا احساس غیرطبیعی و آلوده بودن، پرهیز کنند. برای غلبه بر این اختلال تغذیه، به یاد داشته باشید که خوردن مقداری غذای ناسالم به سلامت شما آسیب نمی‌رساند و یا به صورت عادت به خوردن غذاهای بد و ناسالم در نمی‌آید. همه چیز در حدّ اعتدال برای سلامت جسمی، روانی و هیجانی خوب است.
  4. آخرین توصیه برای غلبه بر سالم‌خوری عصبی، مستلزم یافتن راهی سالم برای برقراری ارتباطی قوی بین بدن و ذهن است. خوردن غذاهای سالم یکی از راه‌های مواظبت از خود، پرورش یافتن و حتی عشق به خود است. امّا اگر از حدّ بگذرد- مثل سالم خوری عصبی و وسواس مصرف غذاهای سالم- جنبه مخربی پیدا می‌کند. برای غلبه بر این اختلال تغذیه، راه‌های دیگری برای پرورش و مواظبت از خود بیابید. سعی کنید ارتباط بین بدن و ذهن خود را از طریق یوگا، مدیتیشن، نوشتن خاطرات روزانه و یا هنردرمانی تقویت کنید. و یا به سراغ چیزهای تازه، مثل آموختن یک زبان دیگر، ثبت‌نام در کلاس ورزش، بافتنی یا جمع‌آوری بریده جراید بروید.

سالم‌خوری عصبی نیز مثل سایر اختلالات تغذیه قابل درمان است. به زمان، تمرکز و تلاش - و غالباً حمایت خارجی- نیاز دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸


متفکران اسالمی درباره اصل نفس و ریشه ان دچار اختلاف نظر هستند . روش ها و برداشت دانشمندان اسلامی درمسئله قدیم بودن یا حادث بودن نفس از سه حالت و گروه های سه گانه زیر سر بر اورده است:
1- عده ای از متفکران اسلامی که اقلیتی را تشکیل می دهند به ازلیت و قدیم بودن نفس , نظر داده اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

 

وقتی در الگوی خواب و استراحت افراد اختلالی به وجود آید اضطراب، نگرانی و مصرف زیاد دارو برای کنترل این شرایط نیز افزایش می یابد و فرد را به سمت زود خشمی (خشم های آنی یا حتی دائم) هدایت می کند. در واقع خشم جامعه مدرن امروزی یک واکنش نابهنگام و غیرمتمدن در برابر ناامیدی، تهدید و فقدان چیزی است و خشم کنترل نشده صدمات جبران ناپذیری با خود به همراه دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

خویشتنداری

کارشناسان علوم رفتاری و همچنین کارشناسان علوم دینی همواره افراد را برای مقابله با غرایزجنسی به خویشتنداری دعوت می کنند و آن را بعد از گزینه ازدواج کارا ترین روش مقابله معرفی می کنند. اما علاوه بر معنای خویشتنداری در زمینه ی غرایز جنسی این واژه یک معنای عام تر نیز دارد و آن صبر ، کنترل خویش، بازداری احساسات و تکانه ها در مواقع لزوم، به حاشیه بردن خواسته های بی منطق و برجسته ساختن عقل و راهنمای درونی است.  حال این سئوال مطرح است که خویشتنداری چه آثار و عواقبی می تواند بر افراد داشته باشد که تا این حد مورد تایید و سفارش قرار می گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ که‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ کودکی‌ بروز می‌ کند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشکل‌ است زیرا امکان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز کودکان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابکاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸


  در نظریه ویگوتسکی زبان هم وسیله مهمی برای تعامل اجتماعی و هم وسیله تفکر و خودنظم دهی یا خودسامان دهی است. منظور از خودنظم دهی در این نظریه "توانایی اندیشیدن و حل کردن مسائل بدون کمک دیگران است"( اسلاوین، 2006).
  ایجاد توانایی خودنظم دهی و تفکر مستقلانه شامل چند مرحله است. نخست کودک یاد می گیرد که اعمال و صداها دارای معنی اند. برای مثال، کودک می آموزد که دست دراز کردن او به سوی یک شی» برای دیگران این گونه معنی می دهد که او آن شی» را می خواهد. در  رابطه با  یادگیری زبان، کودک می آموزد که صداها را با معانی آنها تداعی کند.
  دومین مرحله برای رسیدن به خود نظم دهی انجام تمرین است. کودک حرکاتی را که باعث جلب توجه دیگران می شود تمرین می کند. همچنین برای تسلط بر زبان با دیگران به گفتگو می پردازد.
  مرحله نهایی خود نظم دهی استفاده از علامت برای تفکر و حل مسئله، بدون کمک دیگران است." در این مرحله کودکان خود نظم دهنده یا خودسامان گر می شوند و نظام علامت درونی می شود"( اسلاوین، 2006).
  به طور کلی، خود نظم دهی به کنترل فرد بر فرایندهای شناختی اش( تفکر، حافظه، و غیره) گفته می شود. هدف رشد یا تحول این است که فرد از کنترل بیرونی خارج شده و از دیگر 
سامان دهی به خودسامان دهی تغییر کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

 

ششمین اصطلاح مولوی است در معنی عقل که ان را مرادف علم به کار می برد و بدین سبب ان را به دو قسم عقل کسبی یا عقل تحصیلی و عقل موهویی یعنی علم کسب یا علم درسی و علم موهویی یا علم لدنی و علم شهودی تقسیم می کند.ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۸

  تنها یی پسر

مشکلات در تمام دوره های زندگی انسانها وجود دارد، در دوران نوجوانی و جوانی به علت برخی از مسایل مانند بحران هویت و بلوغ، کثرت این مشکلات افزایش یافته و بر اهمیت آن افزوده می شود.

مشکلات دوران نوجوانی از دیدگاههای مختلف دارای تعاریف گوناگون است و با ایجاد هر یک از این مشکلات، امکان به خطر افتادن عملکردهای اجتماعی، زیستی، روانی، شناختی و... در فرد بوجود می آید که توجه متخصصان را به پیشگیری یا درمان آن جلب میکند. مشکلات دوران نوجوانی و جوانی عبارتند از:  بحران هویت، بزهکاری، دروغگویی، دزدی، رابطه با جنس مخالف، افسردگی، پرخاشگری و...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

مصرف زیاد استامینوفن، به عنوان پرفروش ترین مسکن در دنیا منجر به نابودی کبد و از بین رفتن تمام سلول های آن می شود.

استامینوفن ها پرفروش ترین مسکن های ضد درد و ضد تب در دنیا هستند که در دزها و انواع مایع و قرص در داروخانه ها و به راحتی و بدون نسخه پزشک در دسترس اشخاص قرار می گیرند و اغلب افراد جامعه از نحوه مصرف آن و خطراتی که ممکن است در اثر مصرف بالای آن بروز کند هیچ آگاهی ندارند.
مصرف طولانی این قرص به علت وجود مواد و عناصر به کار رفته در تولید آن منجر به تخریب و نابودی بافت سلول های کبدی به طور دسته جمعی شده و مصرف بالای آن در یک روز موجب مرگ فرد می شود.
این متخصص گوارش و کبد، التهاب، زردی، اختلال انعقادی را از مهمترین عوارض شایع مصرف زیاد قرص استامینوفن بر شمرده که به مرور زمان موجب به کما رفتن و نابودی کامل کبد می شود.
 نکته مهم این است که افراد جامعه باید نسبت به مصرف داروهایی که به سادگی در دسترس قرار می گیرند بسیار بیشتر از داروهایی که فقط در صورت داشتن نسخه تهیه می شود دقت کنند زیرا این سهولت دسترسی می تواند به سهولت نیز خطرات جبران ناپذیری را بر خانواده ها تحمیل کند.
 مصرف بیش از 15 گرم از این قرص در طول روز کافی بوده و حتی اگر این میزان موجب تسکین درد فرد نشد به هیچ عنوان بیش از مقدار گفته شده مصرف نشود و فرد باید به پزشکان متخصص مراجعه کند.
 در صورت مصرف بالا و یکباره قرص استامینوفن شستشوی معده اولین اقدام درمان در بخش اورژانس است و تزریق پادزهر است زیرا دوز بالای آن موجب مسمومیت فرد می شود و اگر بعد از مصرف اتفاقی در همان لحظه رخ نداد به طور قطع پس از 48 ساعت دارو تأثیر سمی خود را نشان می دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦


آدمیان از راه‌های زیادی بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. اما محیط فیزیکی نیز بر ما اثر می‌گذارد و شاخه‌ای از روانشناسی به‌نام روانشناسی محیط‌نگر (environmental psychology) به‌وجود آمده است که بنیانگذاران آن کسانی هستند که تأثیرات محیطی را مطالعه می‌کنند. یکی از موضوعات عمده که توجه روانشناسی محیط‌نگر را به خود معطوف داشته، اثرات روانشناختی زندگی در محیط‌های شهری پر سروصدا و پرجمعیت است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

انواع مختلف ریشه گیاه جینسینگ قرن‌ها در آسیا و آمریکای شمالی به عنوان یک داروی موثر و ترکیبی انرژی‌زا کاربرد داشته است.

  گیاه جینسینگ از قدیم مصارف درمانی بیشماری داشته هرچند تنها به بخشی از آن‌ها به طور جدی پرداخته شده است.

 این گیاه دو نوع اصلی دارد که شامل جینسینگ آسیایی یا کره‌ای و جینسینگ آمریکایی هستند. بررسی‌ها حاکی از آن است که انواع مختلف این گیاه فواید متمایزی از هم دارند.در برخی مطالعات آمده است که گیاه جینسینگ سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند. برخی شواهد پزشکی نیز نشان می‌دهد که نوع آمریکایی این گیاه از تعداد دفعات ابتلا به سرماخوردگی و شدت آن در بزرگسالان می‌کاهد. بررسی‌ها آشکار ساخته که حتی برخی از انواع خاص این ریشه گیاهی می‌تواند به کاهش قندخون کمک کند.

به گزارش Webmd، همچنین بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این گیاه ممکن است به طور موقت تمرکز و قدرت یادگیری را تقویت کند. علاوه بر این یافته‌ها نشان می‌دهد که جینسینگ در درمان سرطان، بیماری قلبی، خستگی، هپاتیت C، فشارخون بالا و علائم یائسگی موثر است.به طور کلی بخشی از مهمترین خواص این ریشه پرخاصیت عبارتند از:

- افزایش قدرت جسمانی

- بهبود فعالیت حافظه

- افزایش شادابی و نشاط

- افزایش قدرت تحمل و استقامت بدن

- از بین بردن استرس‌ها

- مقابله با پیری و فرسودگی

- بالا بردن قدرت دفاعی بدن در برابر بیماری‌ها

- تقویت سیستم ایمنی بدن

- تنظیم سوخت و ساز و متابولیسم بدن

- جلوگیری از سردرد

- درمان بیخوابی و بدخوابی

- کاهش اثرات منفی ناشی از یائسگی

- رفع خستگی، ضعف و بی حالی

- افزایش قدرت و توان سیستم قلبی و عروقی

- تنظیم فشارخون

- تنظیم سطح قندخون بدن

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦


همان‌طور که اعمال آلمان‌سازی تحت رهبری هیتلر روانشناسان را به مطالعه اطاعت از مراجع قدرت علاقه‌مند ساخت، کوشش‌های تبلیغاتی طرفین در جنگ دوم جهانی نیز روانشناسان اجتماعی را به مطالعه قانع‌سازی (Persuation) و تغییر نگرش برانگیخت. فشرده‌ترین کار در این زمینه در خلال دهه ۱۹۵۰ در دانشگاه ییل آغاز گردید و در وهله اول سه مؤلفه قانع‌سازی، یعنی پیام‌دهنده (communicator)، پیام (communication)،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

اگر احساس می‌کنید افسرده‌‌اید، اگر فکر می‌کنید در روابط زناشویی‌تان به بن‌بست رسیده‌اید، اگر در عشق شکست خورده‌اید این مطلب را بخوانید.

شاید باور آن دشوار باشد اما هر لقمه‌ای که می‌جویم و فرو می‌دهیم، تاثیری فراتر از تصور ما روی  سلامت جسم، روح و ارتباطات پیرامون ما می‌گذارد. در بین مواد غذایی، گروه بزرگ و متنوعی از لبنیات، سبزیجات و پروتئین وجود دارد که روی روابط عاطفی، احساسی و زناشویی تاثیر مثبت و شگفت‌انگیزی دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

 لیموترش به دلیل دارا بودن اسید فراوان می‌تواند لایه‌برداری مناسب برای پوست و درمان کک و مک باشد.


کک و مک به خاطر نقص در بعضی سلول‌های پوستی رنگدانه‌ای به نام ملانین تولید می‌شود که عامل اصلی بروز کک و مک است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦


در آغـاز همسرتـان خیـلی جـذاب و فریبنده جلوه می کنـد. شما نمی توانید برای یک لحظه هم دوری او را تحمل کنید و تـمایـل داریـد کـه همـواره در کـنـار او بـاقی بـمـانـیـد. با او احساس آرامش، و امنیت می کنید و تصور میکنـید کسـی هسـت کـه از صمیـم قلب دوستـتان بـدارد؛ اما چیزی نمی گذرد که یک دفـعه هـمه چیز تغییر می کند. پس از گذشت مـدت زمـان کـمی احسـاس مـی کنـید که همسرتان سرد شده و علاقه ی خود را به برقرای ارتـباط جنسی با شما از دسـت داده اسـت. شمـا هـنوز هـم هـمـان احساس اولیه را نسبت به او دارید و می خواهید در آغوش او باشید، اما احساس می کنید که تغییراتی در وجود او رخ داده و دیگر مانند روزهای گذشته به گرمی از شما استقبال نمی کند. در این حالت با تعجب از خودتان سوال می کنید: "چه اتفاقی افتاده؟"


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

برای مقابله با حملات میگرنی حتماً سعی کنید میزان مصرف چربی‌های روزانه‌تان را کاهش دهید.

آیا از سردردهای میگرنی به تنگ آمده‌اید؟ آیا حمله‌های میگرنی زندگی را برایتان سخت کرده است؟ بدون شک تمام تلاشتان را برای تسکین تیر کشیدن سر و حالت تهوعتان انجام می‌دهید. در این مقاله‌ی کوتاه ما روش‌هایی برای تسکین و پیشگیری از این سردردها ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.
 
کم چرب بخورید


متخصصان معتقدند که دردهای میگرنی به دلیل استرس (80 درصد)، هورمون‌ها (65 درصد)، نورهای مصنوعی (38 درصد)، دود ( 36 درصد)، برخی از خوردنی‌ها (27 درصد) و همچنین عوامل دیگر به وجود می‌آید.

در طول یک پژوهش آمریکایی شرکت کننده ها به مدت 12 هفته یک رژیم غذایی کم چرب دنبال کردند.

در پایان این پژوهش، محققان مشاهده کردند که حملات میگرنی شرکت کننده ها 40 درصد کاهش یافته است. از این گذشته شدت دردهای میگرنی این افراد با کاهش 66 درصدی همراه بوده است و مدت زمان آن نیز 70 درصد کاهش یافته است. برای مقابله با حملات میگرنی حتماً سعی کنید میزان مصرف چربی‌های روزانه‌تان را کاهش دهید.
 
ویتامین B2 را دریابید


نتایج پژوهش‌های علمی که در بلژیک انجام شده نشان می‌دهد که تعداد حملات میگرنی 60 درصد افرادی که روزانه به میزان 400 میلی گرم ویتامین B2 مصرف کرده‌اند 50 درصد کاهش یافته است. از مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین کوتاهی نکنید.

بابونه موثر است

پیش از این نتایج پژوهش‌های انگلیسی نشان داده بود که بابونه به طور خفیف و موقت سردردهای میگرنی را کاهش می‌دهد. اما نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد مصرف عصاره‌ی بابونه می‌تواند تعداد حملات میگرنی را از 5 مرتبه به 3 مرتبه در ماه کاهش دهد.
 
تسکین میگرن با مصرف ملاتونین

دو سوم افرادی که به مدت 3 ماه هر شب قبل از خواب ملاتونین مصرف کرده‌اند اذعان می‌کنند که کمتر دچار حملات میگرنی می‌شوند.

برای مقابله با حملات میگرنی حتماً سعی کنید میزان مصرف چربی‌های روزانه‌تان را کاهش دهید.

تأثیر منیزیم چقدر است؟


منیزیم یک ماده معدنی مفید برای بدن است. برخی از محققان حملات میگرنی را به کمبود میزان منیزیم در مغز نسبت می‌دهند. اما باید بگوییم که نتایج دو پژوهش از 3 پژوهشی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد مصرف مکمل منیزیم تأثیر زیادی در تسکین دردهای میگرنی ندارد.
 
از مصرف بیش از حد مسکن‌ها بپرهیزید


شاید این گفته عجیب به نظر برسد اما مصرف زیاد مسکن‌ها می‌تواند باعث بدتر شدن اوضاع سلامتتان شود. به عقیده‌ی محققان آلمانی مصرف مسکن‌ها بیش از دو مرتبه در هفته یا مصرف تریپتان‌ها بیش از 17 مرتبه در ماه ممکن است سردردهای میگرنی را بیشتر کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

محققان دریافتند که تومورهای بدخیم مصرف گلوکز بیشتر را به همراه دارند.

شکلات و نوشابه های شیرین قند به عنوان روش تشخیص سرطان معرفی شده اند.
 
براساس این گزارش، این مواد ممکن است به عنوان " جاسوسی " برای تشخیص سرطان مورد استفاده قرار گیرند.
 
این روش توسط یک مطالعه در کالج دانشگاه لندن پیشنهاد شده ، و گزارش آن در مجله Nature Medicine  منتشر شده است .

در واقع این یک تکنیک برای شناسایی سرطان است که بر اساس آن شیوه ای که در آن قند توسط بدن جذب می شود و متوجه شدند تومورهای بدخیم بیشتر از گلوکز (قند ساده) بافت نرمال تغذیه می کنند.

با تنظیم مجدد تجهیزات مورد استفاده برای تصویربرداری تشخیصی، در واقع، دانشمندان دریافتند که اندام مبتلا به سرطان، بعد از اینکه بیماران چیز شیرین مصرف کردند به سرعت رنگ روشن پیدا می کنند.

یک راه سریع و آسان برای شناسایی بیماری، معمولا استفاده از روش های جایگزین است که شامل استفاده از اشعه، که برای زنان باردار و کودکان ممنوع است.
 
نتیجه گیری محققان از این روش جدید آزمایش های بالینی هنوز هم ادامه دارد، ، اما نتایج به دست آمده تا کنون بسیار دلگرم کننده است

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦


آخرین اقدام آموزشی معلم تعیین نمره برای دانش آموزان است.نمره یک وسیله ساده است برای اطلاع رسانی درباره عملکرد و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان.معلم، در نمره گذاری، اطلاعات به دست آمده درباره یادگیری و پیشرفت دانش آموزان خود را با هم ترکیب می کند و براساس آن درباره کیفیت پیشرفت آنان به داوری میپردازد و نتیجه را به صورت یک نمره برای هریک از آنان منظور میکند(کروکشانک، جتکینس و متکالف، ۲۰۰۶). پس، بنابه تعریف، نمره گذاری یعنی"برگردان اطلاعات توصیفی ارزشیابی به حروف، اعداد، یا هرعلامت دیگری که کیفیت یادگیری یا عملکرد دانش آموزان را نشان دهد"(سانتروک،۲۰۰۴، ص ۵۴۵).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦


چند تا دوست صمیمی دارید؟ کدام دوست‌تان را به بقیه ترجیح می‌دهید؟ ملاک این ترجیح دادن چیست؟ شاید به‌طور ناخودآگاه، یکی از دوستان‌تان را بیشتر از دیگری دوست داشته باشید و حس کنید وقتی او را می‌بینید، انرژی می‌گیرید. خیلی‌ها معتقدند که حس می‌کنند با دیدن کسی یا کسانی، انرژی منفی می‌گیرند. شما چنین تجربه‌ای داشته‌اید یا نه؟ واقعیت این است که بحث انرژی‌های مثبت و منفی بحث جالبی است که رگه‌هایی از مباحث روا‌ن‌شناسی هم دارد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع گفتگویی داشته‌ایم با دکتر فربد فدایی، مدیر گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

یکی از نشانگرهای وضعیت موجود در هر حوزه ای آمارها هستند که اگر واقعی باشند یا حداقل به واقعیت نزدیک باشند، می تواند در برنامه ریزی موثر واقع شود.
 آمار ازدواج و طلاق اعلام شده توسط سازمان ثبت احوال کشور نشان می دهد که در سال ۹۱ در کل کشور به ازای هر ۵.۵ ازدواج یک طلاق ثبت شده است. این در حالی است که این آمار در تهران به ازای کمتر از هر ۳ (۲.۹)ازدواج یک طلاق ثبت شده است. آماری که نگرانی را دراین زمینه درمیان مسئولین و مردم افزایش می دهد بطوریکه حضرت آیت الله مکام شیرازی نیز در جلسه تفسیر قرآن کریم که در ایام ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود، به موضوع طلاق اشاره کرد و افزود متاسفانه امروز در جامعه ما شاهد افزایش طلاق‌ها و کاهش ازدواج‌ها هستیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

مشاهده می‌شود که مردم معمولاً اثر نیروهای برونی را بر رفتار دست‌کم می‌گیرند. تحقیقات انجام‌شده درباره همرنگی و اطاعت این نکته را به‌صورتی برجسته نشان می‌دهند - البته نه به لحاظ نتایجشان بلکه به خاطر شگفتی که این نتایج در ما برمی‌انگیزد. یکی از روانشناسان همه‌ساله در درس روانشناسی اجتماعی خود از دانشجویان سؤال می‌کند که آیا در آزمایش میلگرام در مرحله‌ای که ”یادگیرنده“ شروع به کوبیدن به دیوار می‌کند باز هم به زدن ضربه برقی ادامه خواهند داد یا خیر. پاسخ تقریباً ۹۹ درصد دانشجویان به این سؤال منفی است (آرونسون، ۱۹۸۰). خود میلگرام در این مورد از روانپزشکان یک دانشکده پزشکی معروف نظرخواهی کرد؛ پیش‌بینی آنها این بود که بیشتر آزمودنی‌ها در مرحله ضربه ۱۵۰ ولتی از ادامه کار امتناع خواهند کرد و تنها در حدود ۴ درصد آنان فراتر از ضربه ۳۰۰ ولتی و کمتر از ۱ درصد تا آخرین حد، یعنی ضربه ۴۵۰ ولتی پیش خواهند رفت.  


 در یک تحقیق، از آزمودنی‌ها خواسته شد که تمام جریان کار میلگرام را همراه با دستگاه ضربه برقی و نوار صدای یک ”یادگیرنده“ معترض به‌طور کامل در ذهن خود مرور کنند. همان‌طور که شکل (اطاعت پیش‌بینی‌شده و واقعی) نشان می‌دهد افراد مورد آزمایش صرف‌نظر از اینکه نقش آزمودنی یا نقش مشاهده‌گر را ایفاء می‌کردند، همگی میزان اطاعت را بسیار کمتر از آنچه که در آزمایش میلگرام به‌دست آمده بود برآورد کردند (بایر بروبر، ۱۹۷۳)، در مطالعه مربوط به پرستارها هم نتایج مشابهی به‌دست آمد. وقتی به پرستارهائی که در آزمایش شرکت نداشتند توصیف کاملی از موقعیت آزمایشی عرضه گردید و از آنها سؤال شد که خودشان در چنین موقعیتی چه پاسخی می‌دادند ۸۵ درصد آنان اظهار داشتند که از دادن دارو امتناع می‌کردند. به‌علاوه، به‌نظر اغلب آنان اکثر پرستارها نیز چنین کاری را نمی‌کنند. ۲۱ دانشجوی پرستاری در برابر همان سؤال همگی اظهار داشتند که از اجراء دستور داروئی مزبور امتناع می‌کردند.  


 منحنی بالاتر بر مبنای داده‌های میلگرام رسم شده و درصد آزمودنی‌هائی را نشان می‌دهد که تا پایان کار مطیع باقی ماندند و همراه با بالا بردن ولتاژ به زدن ضربه برقی ادامه دادند. منحنی پائین‌تر در تحقیقی به‌دست آمده که در آن آزمودنی‌ها نمایش گونه‌ای از آزمایش میلگرام را مشاهده کردند و بعد پیش‌بینی نمودند که با افزایش شدت ضربه برقی چند درصد آزمودنی‌ها همچنان به اطاعت از آزمایشگر ادامه خواهند داد. برآوردهای این مشاهده‌گران از قدرت تأثیر عوامل موقعیتی و میزان اطاعت آزمودنی‌ها در موقعیت آزمایشی میلگرام به میزان بارزی کمتر از مقدار واقعی بوده (اقتباس از بایر برویر، ۱۹۷۳).  
   


اطاعت پیش‌بینی‌شده و واقعی

 

 

 منحنی بالاتر بر مبنای داده‌های میلگرام رسم شده و درصد آزمودنی‌هائی را نشان می‌دهد که تا پایان کار مطیع باقی ماندند و همراه با بالا بردن ولتاژ به زدن ضربه برقی ادامه دادند. منحنی پائین‌تر در تحقیقی به‌دست آمده که در آن آزمودنی‌ها نمایش گونه‌ای از آزمایش میلگرام را مشاهده کردند و بعد پیش‌بینی نمودند که با افزایش شدت ضربه برقی چند درصد آزمودنی‌ها همچنان به اطاعت از آزمایشگر ادامه خواهند داد. برآوردهای این مشاهده‌گران از قدرت تأثیر عوامل موقعیتی و میزان اطاعت آزمودنی‌ها در موقعیت آزمایشی میلگرام به میزان بارزی کمتر از مقدار واقعی بوده (اقتباس از بایر برویر، ۱۹۷۳).  


 به این ترتیب، آزمایش‌های مربوط به اطاعت به روشنی گویای این آموزهٔ روانشناسی اجتماعی هستند که ما قدرت تأثیر نیروهای موقعیتی و یا اجتماعی را بر رفتار انسان بسیار دست‌کم می‌گیریم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

گیاه کاسنی با گل‌هایی آبی‌رنگ به غیر از زیبایی ظاهری از خواص درمانی قابل توجهی برخوردار است.

  گیاه دارویی کاسنی گونه‌های مختلفی دارد که در سرتاسر جهان کشت می‌شوند اما این گیاه در اصل بومی اروپا،‌ استرالیا،‌ نیوزیلند، آفریقای شمالی و جنوبی و آمریکا است.

 

ریشه گیاه کاسنی به عنوان جایگزین قهوه حائز کاربرد دارد. علاوه بر این برگ‌های آن برای تهیه سالاد استفاده می‌شود و قابل پختن است.این گیاه دارای تاریخچه‌ای غنی است که به دوران مصر باستان برمی‌گردد. در مصر باستان اعتقاد بر این بوده که مصرف کاسنی به تصفیه خون و کبد کمک می‌کند.

همچنین در رم باستان از ریشه این گیاه به عنوان تسکین‌دهنده مشکلاتی کبدی استفاده می‌شده است. استفاده این گیاه برای برطرف ساختن مشکلاتی همچون روماتیسم، بی‌اشتهایی، سنگ صفرا، نقرس، یرقان و مشکلات مرتبط با طحال توصیه می‌شود.عصاره برگ‌های کاسنی در درمان التهاب‌های پوستی و ورم موثر است.

 مصرف این گیاه توانایی بدن را در جذب املاح ضروری همچون کلسیم که برای سلامت بدن مفید هستند،‌ تقویت می‌کند.به گزارش پایگاه اینترنتی only foods، کاسنی به دلیل دارا بودن خواص ویژه‌، قابلیت جذب مایعات بدن را دارد و دارویی موثر و سودمند برای درمان روماتیسم و التهاب‌های مفصلی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

پژوهشگران در جدیدترین تحقیقات خود دریافته اند که ممکن است نوعی ارتباط میان ابتلا به اوتیسم و میزان باکتری های موجود در دستگاه گوارش کودک وجود داشته باشد.

گفتنی است:پزشکان با بررسی نمونه مدفوع 20 کودک مبتلا به اوتیسم دریافته اند که این کودکان نسبت به کودکان سالم به طور قابل توجهی انواع کمتری از باکتری های روده را دارند.

بررسی ها نشان می دهند: که کودکان مبتلا به اوتیسم به مقدار قابل توجهی سطح کمتری از 3 نوع باکتری اصلی و مهم روده را دارا می باشند.

یکی از مشکلات اصلی بیماران مبتلا به اوتیسم وجود مشکلات گوارشی است که هم خود بیمار و هم اطرافیان او را دچار مشکل می کند.

پزشکان در تلاش هستند تا با بررسی این مشکل بتوانند راهی برای درمان مشکلات گوارشی افراد مبتلا به اوتیسم از جمله قدرت هضم، کنترل وزن و نیز تنظیم سیستم ایمنی بدن آنها پیدا کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٦

روانشناسی اجتماعی با مطالعه نحوه تفکر، احساس، و عمل آدمی در محیط‌های اجتماعی، و چگونگی تأثیر متقابل محیط‌های اجتماعی پراندیشه‌ها، احساسات و اعمال او سروکار دارد.  


 در نظر بسیاری از مردم اصطلاح نفوذ اجتماعی بیانگر کوشش‌هائی است عمدی که فرد یا گروه معینی به‌منظور تغییر عقاید و رفتارهای دیگران به‌عمل می‌آورد. در این مورد به نمونه‌های متنوعی برمی‌خوریم: کوشش‌های آگهی‌های تجارتی تلویزیونی برای اثرگذاری در تصمیمات مردم در امر خرید تا کوشش‌های هیجان‌انگیز برخی فرقه‌های دینی به‌منظور متقاعد ساختن جوانان به اینکه مدرسه و خانواده خود را ترک گویند و زندگی خود را به‌طور کامل وقف رسالتی ”والاتر“ کنند. این‌گونه قانع‌سازی‌ها (persuasion) شکل علنی و آشکار دارند، هر چند که اصول روانشناختی حاکم بر طرز عمل آنها ممکن است روشن نباشد.  


 اما عوامل دیگری نیز بر نگرش‌ها و رفتارهای آدمی اثر می‌گذارند که وی احتمالاً کمتر از آنها آگاهی دارد. نمونه‌هائی از این‌گونه اثرات را می‌توان حتی در حیوان‌های پائین‌تر از انسان نیز مشاهده کرد؛ به‌نظر می‌رسد که این‌گونه آثار فقط ناشی از حضور سایر اعضاء گونه خاصی از حیوان‌ها باشد. بسیاری از آنها در هنجارهای اجتماعی ریشه دارد، یعنی مربوط به قواعد و انتظارات ضمنی است که معین می‌کنند که چگونه باید اندیشید و چگونه باید رفتار کرد. در اینجا نیز به طیفی از پدیده‌های پیش پا افتاده تا عمیق برمی‌خوریم. هنجارهای اجتماعی به ما می‌گوید که در آسانسور رو به‌ در بایستیم، و در اتوبوس یا قطار خلوت کنار غریبه‌ها ننشینیم. این هنجارها در عین حال می‌توانند نظام کاملی از جهان‌بینی تبعیض نژادی یا تبعیض جنسی به‌وجود آورند و آن را حفظ کنند.  


 همیاری، همزیستی، نوعدوستی، و عشق همه مستلزم نفوذ اجتماعی هستند. اما ما معمولاً این پدیده‌ها را بدیهی تلقی می‌کنیم و بیشتر به نفوذهای رنج‌آور توجه می‌کنیم. به دلایل اجتماعی و تاریخی، روانشناسان نیز مجبور بوده‌اند ابتدا به بررسی آن دسته از نفوذهای اجتماعی بپردازند که برای جامعه زیانبار هستند. برخی از یافته‌ها ناراحت‌کننده و حتی هراس‌انگیز و یأس‌آور هستند اما همانطور که مطالعه آسیب‌شناسی روانی به روش‌های درمانی مؤثری منجر شده است مطالعه نفوذهای اجتماعی مشکل‌آفرین نیز می‌تواند شیوه‌های مؤثری برای مقابله با آسیب‌های تعامل اجتماعی به‌دست دهد. علاوه بر این خواهیم دید که همان اصول حاکم بر نفوذ اجتماعی که پی‌آمدهای شوم می‌آفرینند در عین حال می‌توانند مبنای پرورش شهروندانی دلسوز و کارآمدتر قرار گیرند.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

کارشناسان تغذیه می گویند که در طول ماه مبارک رمضان ماهی را سفره های افطار کم نکنید.

ماهی که فواید بیشماری دارد باعث کاهش کلسترول شده و از بیماری های قلب و عروق پیشگیری می کند.

چیدم چتین کایا کارشناس تغذیه با اشاره به اهمیت مصرف ماهی در ما مبارک رمضان می گوید ماهی که پروتئینی زود هضم می باشد، باید حتما در سفرهای افطار جای گیرد.

البته برای اینکه مصرف ماهی برای بدن مفید باشد، نحوه پختن آن بسیار مهم است :

چیدم چتین کایا می گوید که ماهی را یا بصورت آب پز بخورید و یا اینکه کباب کنید، ماهی را به هیچ عنوان سرخ کرده مصرف نکنیدف چونکه بیش از سلامتی، ضرر خواهد داشت.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

زندگی پرنسس دیانا که سال ۱۹۹۷ بر اثر تصادف با اتومبیل در حین فرار از خبرنگاران، جان خود را از دست داد، بر روی پرده سینما اکران خواهد شد.

فیلمبرداری این فیلم به اتمام رسید.

در فیلم "دیانا" که دو سال آخر زندگی پرنسس را به پرده می آورد، نااومی واتس، بازیگر برنده جایزه اسکار نقش اول را بازی میکند.

نقش هاسنات خان پاکستانی که معشوقه دیانا بود را نیز ، نوین اندرز که با بازی در نقش سعید در سریال لاست، مشهور شده بود، بازی می کند.

فیلم دیانا با تهیه کنندگی الیور هیرشبیگل، که نشان می دهد عشق چگونه زندگی یک زن را تغییر می دهد، ماه سپتامبر اکران خواهد شد.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

بر اساس یک تحقیق در هندوستان، رگهای خونی در زیر پست صورت همچون اثر انگشت و عنبیه چشم، منحصر به فرد میباشد.

این طور که به نظر می آید ممکن است در آینده برای تشخیص هویت، به غیر از اثر انگشت و رنگ عنبیه چشم ، رگ های خونی زیر پوست صورت نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

تحقیقات دانشمندان دانشگاه جاداوپور در هند نشان میدهد، رگهای زیر پوست نیز مانند اثر انگشت در افراد مختلف متفاوت بوده و کاملا منحصر به فرد میباشد.

آیان سل سرپرست این تحقیق به همراه اکیپ خود، یک برنامه کامپیوتری برای بررسی کوچکترین جزئیات رگهای خونی صورت که توسط اشعه مادون قرمز اسکن شده را طراحی کردند.

این برنامه رویت کوچکترین مویرگهای خونی تا ۹۷ درصد را امکان پذیر میکند.

محققین میگویند در آینده این روش که میتوان از آن نتایج قطعی حاصل کرد، در موارد فوق العاده امنیتی به جای اثر انگشت برای تشخیص هویت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

طبیعت انسانها به گونه ای است که وقتی در انجام امور مورد تشویق قرار می گیرند ، معمولاً در صدد بر می آیند تا آن امور را بهتر انجام دهند . بدون تردید تشویق و ترغیب از مهمترین ارکان روان شناسی تربیتی و عاملی مؤثر در تحریک انگیزش های پیشرفت و عملکرد فرد در فرایند یادگیری و تقویت رفتارهای مطلوب است . همه انسانها حتی بزرگسالان ، تا آخر عمر نیاز به تشویق دارند . تشویق موجب رغبت و دلگرمی و نشاط و تحرک می شود و انسان را به جدیت وادار می کند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

 

ژوزفین در بیست و یکم مارس سال 1831 در سوئیس متولد شد. وقتی به دنیا آمد موهای ضخیم و سیاه رنگی داشت. پزشک به والدین وی گفته بود که این موها به مرور زمان از بین خواهد رفت ولی بالعکس با گذشت زمان موهای صورت وی بلند و ضخیم تر شد. ژوزفین در 8 سالگی دیگر موهای صورتش کاملا بلند شده بود. ولی پزشک راه درمانی برای او پیدا نکرد و ریش های وی نیز به همان شکل باقی ماند. ژوزفین پس از مرگ مادرش، بنا به خواست پدرش به عنوان دستیار یک شومن شروع به کار کرد. وقتی 18 سال داشت ازدواج کرد. ژوزفین در سال 1851 فرزند دختری به دنیا آورد. این دختر همچون مادرش پر مو نبود. ولی تنها یازده ماه زنده ماند. ژوزفین دو ماه پس از مرگ دخترش پسری به نام آلبرت به دنیا آورد. آلبرت نیز همانند مادرش پرمو بود. ژوزفین در سال 1875 درگذشت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

 

1- گام های نخست

اولین گام مهم  برای پیشگیری و کمک به فرزندان این است که والدین ، خود به مواد مخدر معتاد نشوند .  این  مربوط به زمانی است که پدر و مادر هنوز صاحب فرزندی نشده اند . موادی همچون  نیکوتین و الکل  بر روی جنین  به ویژه  در سه هفته نخست بارداری اثرات مخربی بر جای می گذارد . پژوهش ها حکایت از آن دارند نوزادانی که از مادران معتاد به دنیا می آیند ممکن است در مراحل زندگی ، بیشتر در معرض خطر اعتیاد قرار گیرند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

در ماه رمضان بایستی از مواد غذایی به ویژه کرفس، بادمجان و هویج که بسیار مفیدند و سرشار از ویتامین AوBوC بوده استفاده کنید.
حدود نیم تا سه ربع از خوردن افطاری که ولع شدید و اولیه روزه‌گیران تعدیل و تسکین پیدا کرده، دستگاه گوارش آمادگی کامل برای جذب و هضم مواد غذایی پیدا می‌کند.
پرخوری و پرنوشی و انباشتن مواد غذایی و مایعات در معده بسیار بیماری‌زا است که اعتدال در میزان مصرف غذا در ایام ماه رمضان بایستی رعایت شود. از مواد غذایی که حاوی 60 تا 90 گرم از گوشت‌های قرمز و سفید بدون چربی و یا جایگزین آنها بخارپز یا آب‌پزشده بسیار توصیه می‌شود.  مواد غذایی مانند کدو، کرفس، هویج، بادمجان پخته و گاهی خام درایام ماه رمضان بسیار مفیدند که سرشار از ویتامین‌های AوBوC بوده و جایگزین مناسبی برای ویتامین‌های از دست رفته می باشد.  رعایت متناسب تنوع و تعادل مواد تغذیه‌ای در تمام وعده‌ها در طول ماه رمضان  اکیدا توصیه می‌شود.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

سایت اینترنتی "Healthy Life" در آمریکا گزارشی منتشر ساخت که در آن ادعا میشود، چیپس هایی مانند چیپس پرینگلز منجر به سرطان میشوند.

این سایت به دنبال بیانات مسئولین شرکت پرینگلز که گفته بودند "میزان سیب زمینی در چیپس های ما به اندازه ای کم است که نمیتوان نام این محصول را چیپس سیب زمینی  گذاشت." به بررسی چگونگی سرطانزایی "چیپس" پرداخت.

خطری که در تغییر رنگ به زرد و یا  قهوه ای وجود دارد!

در این گزارش آمده است، وجود ماده سرطانزایی به نام " acrylamide" در چیپس و سیب زمینی سرخ شده منجر به بروز سرطان میشود. این ماده نه تنها سرطانزاست بلکه میتواند به سلولهای عصبی نیز آسیب وارد کند. این ماده در حرارت های بالا و مدت زمان زیاد، در غذاهای کربوهیدرات دار به وجود می آید.تغییر رنگ این مواد پس از پخت به زرد و قهوه ای به معنی تولید ماده آکریلامید در این مواد غذایی است. نان سرخ شده، تست، خشبار و قهوه بوداده از جمله موادی هستند که پس از پخت ماده آکریلامید تولید میکنند.

وقتی حرارت به صد درجه سانتی گراد برسد...

متخصصین میگویند: " آکریلامید نه تنها در روغن داغ بلکه میتواند در غذاهایی که در فر طبخ میشوند نیز تولید گردد. ماده آکریلامید در تمامی غذاهایی که در روش پخت آن نیاز به  حرارت صد درجه سانتی گراد باشد، تولید میشود. "

این متخصصان همچنین معتقدند هیچ تدبیری برای جلوگیری از تولید این ماده در دماهای بالا جواب نداده است. حتی در صورت اجرای موفق تمامی روشهای پخت، تنها 40 درصد میتوان از تولید آکریلامید جلوگیری کرد.

ای کاش فقط آکریلامید بود!

آکریلامید تنها ماده سرطانزایی نیست که هنگام پخت در دمای بالا تولید میشود. بر اساس گزارش "HEATOX" که از سوی اتحادیه اروپا تهیه و در سال 2007 منتشر گردید، هنگام طبخ غذا در حرارت بیش از صد درجه سانتی گراد، حدود 800 ماده شیمیایی در غذا تولید میشود که 52 ماده از آن سرطانزا میباشند. HCA ، PAHو AGEخطرناکترین این مواد هستند  که میتوانند منجر به التهاب در بدن، سکته قلبی، دیابت و نارسایی های کلیوی شوند.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

محققان دانشکده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی با همکاری شرکت درسا دارو و موسسه تحقیقاتی توان موفق به تولید داروی ضد انعقاد خون کنند که تاکنون از خارج وارد می‌شده است.

به گزارش مهر، دکتر هادی عارفی- از محققان این طرح قرص وارفارین را از داروهای بسیار مهم برای بیماری‌های قلبی و عروقی دانست و گفت: وارفارین سدیم از عوامل ضد انعقاد خون است که از طریق مهار ساخت فاکتورهای انعقادی در کبد و در مسیر وابسته به ویتامین K اثر خود را اعمال می‌کند.

وی با بیان اینکه این دارو به صورت قرص آماده با نام تجاری "کومادین" یا نام ژنریک آن "وارفارین" از خارج وارد می‌شود، افزود: بر اساس استعلام‌های صورت گرفته قیمت هر کیلو از این دارو از کشور چک 960 یورو است که به کشورهای آمریکا و اروپای غربی صادر می‌شود. این دارو با منبع هندی هر کیلو 600 یورو برآورد شده است.

این محقق میزان ارزبری این دارو در سال‌های اخیر را بیش از 2 میلیون دلار ذکر کرد و ادامه داد: در این راستا گروه تحقیقاتی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری موسسه تحقیقاتی توان و شرکت داروسازی درسا دارو اقدام به بومی سازی دانش تولید ماده اولیه قرص وارفارین کردیم.

عارفی با اشاره به جزئیات این طرح یادآور شد: با توجه به حساس بودن دوز دارو در اثر بخشی آن به ویژه برای بیماران قلبی پس از اعمال جراحی کیفیت ماده اولیه، یکنواختی محتوای قرص و نحوه آزاد سازی وارفارین از اهمیت بالایی برخوردار است از این رو در این پروژه تحقیقاتی ابتدا ماده اولیه این دارو مطابق استانداردهای فارماکوپه‌ای و فرا فارماکوپه‌ای در آزمایشگاه تولید شد.

وی ادامه داد: بهینه سازی روش تولید به گونه‌ای صورت گرفت که روش تولید قابلیت پیاده سازی در مقیاس پایلوت را داشته باشد.

عارفی با بیان اینکه این دارو در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی تولید شده است، اظهار داشت: فاز بعدی اجرای این پروژه تهیه فرمولاسیون قرص وارفارین 5 میلیگرم در مقیاس آزمایشگاهی و پایلوت بود که در دستور کار قرار گرفت که با توجه به اهمیت یکنواختی ماده موثره، از روش‌های خاص به منظور یکنواختی ماده موثره انجام شد و در نهایت قرص وارفارین ساخته شد.

استاد دانشکده دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: نتایج به دست آمده آزمایش‌ها نشان می‌دهد که قرص وارفارین مطابق استانداردهای جهانی تولید شده است.

عارفی، میزان مصرف این دارو در کشور در سال 200 کیلوگرم ذکر کرد.

 

 

موتور جستجوگر گوگل فعالیت های لوگو سازی ویژه خود برای بسیاری از هنرمندان و دانشمندان جهان را اینبار برای رامبراند نقاش و هیکل تراش بزرگ هلندی انجام داد .

این موتور جستجوگر بمناسبت ۴۰۷ امین سالگرد تولد رامبراند در صفحه اصلی خود به پرتره ائی از این هنرمند بزرگ جای داد .

رامبراند که در سال ۱۶۰۶ میلادی در"لایدن "هلند بدنیا آمد در ۶۳ سالگی و در امستردام بدرود حیات گفته بود .

رامبراند که بعنوان نقاش نور و سایه شناخته میشود از شاخص ترین چهره های هنری عصر طلائی که دوران درخشش فرهنگ ، علم ، تجارت و سیاست در تاریخ جهان است بحساب می آید .

رامبراند پای ۳۰۰ گراوور را امضاء گذاشته است که در کنار اتو پرتره هایش، معروف ترین آنها " فیلسوف در حال اندیشیدن" ، "نگهبانان شب" ،" درس آناتومی" و" سه صلیب" نام دارند .

تابلوهای رامبراند که عمر خود را در فقر و نداری سپری کرد امروزه آنچنان پر بها هستند که معیاری برای ارزش گذاری آنها وجود ندارد .

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک تیم بین‌المللی از باستانشناسان در جریان‌ کاوش‌ در یکی از محوطه‌های تاریخی شهر «آمایسا» ترکیه در ساحل دریای سیاه، موفق به کشف ده‌ها موزائیک رومی با قدمتی 2000 ساله کشف شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی‌، موزائیک‌های کشف شده در بقایای یک ویلای رومی در نزدیکی دهکده تاریخی «یاورو» کشف شده و طی سال‌های گذشته نیز نمونه‌های مشابه آنها در مناطق مختلف ترکیه از جمله محوطه‌های تاریخی منطقه دریای سیاه کشف شده‌اند.

موزائیک‌های رومی کشف شده در بخش اصلی یک ویلای رومی قرار دارد و با حدود 30 متر مربع مساحت، تصاویری شبیه قالی‌های بافته شده در حدود 2000 سال قبل را در خود جای داده‌ است.

سواحل دریای سیاه در ترکیه فعلی در سال‌های اوج قدرت تمدن روم باستان نقشی حیاتی در امنیت سرزمین‌های این تمدن داشته‌اند. به همین دلیل آثار تاریخی متعددی رومی شامل بقایای ویلاهای رومی، اسکله‌ها، چند قلعه و کشتی‌های غرق شده در این منطقه وجود دارند که طی سال‌ها کشف شده‌اند که در آخرین مورد آنها حدود دو هفته قبل بقایای دو کشتی تاریخی باری توسط چند ماهیگیر کشف شدند که یکی از آنها به قرن دوم میلادی و دیگری به قرن 13 پیش از میلاد تعلق دارد.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

در اواخر سالهای ۱۹۶۰، وقتی متیو لیپمن در دانشگاه کلمبیا واقع در نیویورک در رشتهٔ فلسفه مشغول تدریس بود، متوجه شد که دانشجویانش فاقد قدرت استدلال و قضاوت هستند. او به این نتیجه رسید که برای تقویت قدرت تفکر این دانشجویان دیگر بسیار دیر شده‌است و قدرت استدلال باید از همان کودکی تقویت شود. لیپمن را بنیان‌گذار فلسفه برای کودکان می‌دانند.
از اینرو لیپمن کتاب کشف هری استوتلمیر را نوشت. در سال 1970 این کتاب به آزمایش گذاشته شد و بنظر می رسید بخوبی کارگر افتاده است. در پی آن برای معلمان یک کتاب راهنما که شامل صدها تمرین فلسفی بود، نوشته شد. آن کتاب هم بخوبی نتیجه بخش بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

در صورت فلکی روباه کوچک، سیاره ای کشف شده است که در فاصله ۶۳ سال نوری از زمین قرار دارد و رنگش نیز همانند سیاره ما ابی است.

این سیاره نخستین سیاره ای است که دانشمندان توانسته اند رنگ انرا در ورای منطومه شمسی تعیین کنند.

دانشمندان می گویند که رنگ ابی این سیاره ناشی از وجود بارانی از ذرات شیشه ای سیلیکاتهای ذوب شده در اتمسفر این سیاره به دلیل گرمای بسیار بالای محیط است.

تخمین زده می شود که در سطح این سیاره، طوفانهایی به سرعت ۷ هزار کیلومتر در ساعت در حال وزیدن هستند.

دمای سطح این سیاره نیز می تواند بیش از ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد باشد.

تصاویر دریافت شده از تلسکوپ هابل نشان می هد که یک روی این سیاره مدام به سوی ستاره اش بوده و روی دیگرش نیز پیوسته تاریک است.

گفته می شود که دما در سوی تاریک این سیاره در حدود ۶۵۰ درجه می باشد.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

پزشکان به تازگی دریافته اند که ویتامین دی مانع از بروز مشکلات قلبی در میان قومیت های مختلف دارد.
پزشکان دریافته اند که علت تفاوت میزان ویتامین موجود در بدن قومیت های مختلف به دلیل نواحی زندگی آنها است که سبب می شود در مناطقی که نور خورشید زیاد است میزان ویتامین دی جذب شده بیشتر و در مناطقی که نور خورشید کمتر است میزان ویتامین دی جذب شده کمتر باشد.گفتنی است کمبود ویتامین دی می تواند سبب بروز انواع بیماری های قلبی وعروقی و نیز مشکلات استخوانی و ستون فقرات شود. بررسی ها نشان می دهند ویتامین دی حتی در بروز و پیشرفت بیماری هایی مانند دیابت، بیماری آلزایمر، اسکیزوفرنی و حتی برخی از اختلالات مربوط به نقص دستگاه ایمنی بدن نیز تاثیر گذار است.
پزشکان توصیه می کنند تا افراد از غذاهای حاوی ویتامین دی در رژیم غذایی خود استفاده کنند و در عین حال در ساعات اولیه طلوع خورشید از این منبع غنی ویتامین دی بهره ببرند و در عین حال تحت مشاوره و تجویز پزشک معالج برای دوره های مشخص از مکمل های دارویی ویتامین دی استفاده کنند.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٢/٤/٢٥

رازهای ژنتیکی برخی از فراوان ترین و متنوع ترین گونه های حیات بر روی زمین توسط دانشمندان فاش شد.
 پژوهشگران ژنوم 201 میکروب را تعیین توالی کرده اند تا به اطلاعات بیشتری در مورد نقش این اورگانیسم های کوچک تک سلولی بر محیط زیست دست یابند.  این چشم انداز به رمز ژنتیکی، به پژوهشگران کمک کرده است تا نسخه های دقیق تری از شجره نامه میکروبی تهیه کند.
 "فیل هوجین هولتز" مدیر مرکز اکوژنومیک استرالیا در دانشگاه کویینزلند گفت: اکنون دریافته ایم چه قدر دانش مان در مورد مناطق وسیعی از شجره نامه حیات اندک بوده است. این پروژه، نخستین تلاش نظام مند برای پاسخ دادن به این شکاف عظیم دانش بوده است. وی افزود: از نظر من این تازه آغاز راه است. ما احتمالا در مورد میلیون ها گونه میکروبی صحبت می کنیم که هنوز شناخته و توصیف نشده اند.  
میکروب ها تقریبا همه جا یافت می شوند. این ارگانیسم ها می توانند در خشن ترین مکانهای زمین، در یخ های قطبی، عمیق ترین عمق های اقیانوسی و خشک ترین بیابان ها رشد کنند. دانشمندان تخمین می زنند چندین میلیون گونه از میکروب ها بر روی زمین زندگی می کنند. اما از بخت بد دانشمندان، یکی از جاهایی که این ارگانیسم ها خوب عمل نمی کنند در آزمایشگاه است. رشد اکثریت عمده میکروب ها در آزمایشگاه دشوار است و همین امر مطالعه آنها را با مشکل رو به رو می کند.
 
اکنون دانشمندان با استفاده از فناوری جدید ژنتیک که امکان تعیین توالی ژنوم را از یک تک سلول فراهم می کند، به پیشرفت مهمی دست یافته اند. با استفاده از این شیوه، یک گروه بین المللی از دانمشندان توانسته اند رمزژنتیکی 201 میکروب مختلف را بدون نیاز به کشت انها در آزمایشگاه تهیه کنند.
 
این میکروب ها شامل گونه هایی می شوند که در اعماق زیرزمین در یک معدن در داکوتای جنوبی، در چشمه جوشان بزرگ در نوادا و همچنین از اعماق میانی اقیانوس به دست آمده اند.  DNA این میکروب ها نشان داده است که برخی از این ارگانیسم ها از میکروب های مشاهده شده پیشین، بسیار متفاوتند به طوریکه پژوهشگران مجبور شدند 29 شاخه جدید به شجره نامه حیات میکروبی اضافه کنند.
 
این ژنوم همچنین به دانشمندان کمک خواهد کرد تا ویژگی های زیستی که به میکروب ها امکان زنده ماندن در مکانهایی که هیچ شکلی دیگری از حیات امکان دوام ندارد، بررسی کنند.  تانجا ویک از موسسه ژنوم آمریکا گفت: آنچه که اکنون کشف کرده ایم ویژگی های سوخت و سازی غیرمنتظره ای است که شناخت ما را از زیست شناسی گسترش داده و مرزهای ایجاد شده بین حوزه های حیات را به چالش می کشد. نتایج این تحقیقات درنشریه نیچر منتشر شده است.

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

مسئولین زیست محیطی استان اذربایجان غربی ایران می گویند که در حدود ۷۰ درصد از مساحت پیکره آبی دریاچه ارومیه کاسته شده و کلیه جزایر این دریاچه از طریق خشکی به هم ارتباط یافته اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی به دنبال شروع فصل گرما و کاهش سطح تراز آب دریاچه ارومیه و احتمال خروج حیات وحش از جزایر پارک ملی دریاچه،اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، اقدام به برقراری گشتهای هوایی بر فراز منطقه نموده است .

به گزارش این نهاد، رئیس اداره محیط طبیعی طی هفته گذشته بیش از سه ساعت پرواز مستقیم بر فراز محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، حسن عباس نژاد و کارشناسان مربوطه صورت پذیرفته است و نتایج بررسی حاکی از این است که حداقل ۷۰ % از مساحت آبی دریاچه کاسته شده و کلیه جزایر از طریق خشکی به هم ارتباط یافته اند و ارزش اکولوژیکی جزایر ۹ گانه که قبلا" محل تخم گذاری انواع پرندگان از جمله فلامینگو و پلیکان بوده کاهش یافته است.

دریاچه ارومیه دارای میلیاردها تن نمک است که در صورت خشک شدن اب آن، این نمک می تواند در میان مدت با پراکنده شدن از طریق باد، بخش بزرگی از زندگی مردم آذربایجان، واقع در شمال غرب ایران را فلج کند.

 

نویسنده: آیدین مشتاق - ۱۳٩٢/٤/٢٥

براساس اطلاعات حاصل از تجهیزات دیدبانی خورشیدی که در اختیار ناسا قرار دارد ،اخیرا بر فراز ستاره خورشید، پس از یک انفجار بزرگ، سونامی بسیار سریع گازی مشاهده شده است.

این سونامی گازی که به دنبال تخلیه بزرگ انرژی و توده افکنی گازی حاصل شده است با سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ثانیه حرکت می کند.

دمای این سونامی گازی در حدود یک میلیون درجه تخمین زده می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

موقع زنگ تفریح در مدرسه پیش دبستانی است، گروهی از پسرها و دخترها بر روی علف‌ها می‌دوند. سارا زمین می‌خورد و زانویش زخم می‌شود و شروع به گریه می‌کند. اما همه‌ پسرها به جز شهلا که می‌ایستد به دویدن ادامه می‌دهند. سارا همچنان گریه می‌کند تا این که شهلا به نزدش می‌رود و زانوی خودش را می‌مالد و می‌گوید: من هم زانویم زخم شده.! روان‌شناسان این چنین رفتاری را هوش بین فردی می‌نامند. شهلا معمولا احساسات همشاگردی‌های خود را خیلی خوب تشخیص می‌دهد و خیلی سریع با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

رشد آدمی با رسیدن به بلوغ به پایان نمی‌رسد، بلکه جریانی است که مداوم بوده و از تولد تا بزرگسالی و حتی پیری را دربر می‌گیرد. تغییرات بدنی معمولا در طول زندگی ادامه می‌یابد و بر سایر جنبه‌های شخصیتی و رفتاری فرد تاثیر می‌گذارد. هرچند برخی روان شناسان رشدی در میان مراحل رشد تنها تا مرحله بلوغ پیش رفته‌اند که زیگموند فروید از جمله آنهاست، اما روان شناسان دیگر تداوم رشد را حتی تا دوره سالمندی پیگیری کرده و وجود آن را تائید کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢


این مسئله خطر قابل توجهی است که زنانی که دارای این ویروس هستند کودکانی به دنیا می اورند که دارای این ویروس می باشند . این بیماری سیستم دفاعی بدن را ضعیف و دستخوش ابتلا به عفونت های غیر معمول و اشکالی از سرطان می نماید. مبارزه با شیوع این بیماری بطور قابل توجهی مشکل است زیرا بسیاری از کودکان که با ایدز مادرانشان هیچگونه علائم خارجی بیماری را ندارند . بسیاری از مادران از داروهای داخل وریدی استفاده می کنند و تا حد زیادی در معرض ایدز می باشند 5 دهم تا 1و3 دهم کودکان مبتلا به ایدز داری صورت غیر طبیعی متمایزی هستند شامل سر کوچک و احاطه شده و برجسته ، پیشانی انها به صورت جعبه یا چهارگوش می باشد و نیمرخی خاص و چشم های کج با رنگ ابی و سفید و کوتاه و دماغی پهن را دارند. از انجاییکه ساختارهای جمجمه ای بطور خاصی در حین اولین دوره حاملگی رشد می کند ریتم غیر طبیعی اشاره بر ان دارد که ویروس در همان اوایل دوران رشد کودک را مورد حمله قرار می دهد. 
بسیاری از عفونت های قبل از تولد علائم در همان 12 ماه اول زندگی کودک نشان می دهد که شامل عفونت های باکتریایی عود کننده، التهاب ورم کرده لنفی ، اشکال رشد ، اختلالات عصبی و تاخیر در رشد می باشد و اغلب خانواده ها در طبقات پائین اقتصادی و اجتماعی هستند . بطور کلی اکثریت تحت فشار خانواده ها فاقد بیمه پزشکی و دریافت خدمات مالی و خدمات اجتماعی می باشند. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

تغذیه سالم، ورزش مناسب و نداشتن استرس در جامعه، از عوامل مهم در کاهش بیماری‌های کلیوی در بین افراد است،  بیماران کلیوی از گرفتن روزه خودداری کنند.

 بیماران دیالیزی و پیوندی به دلیل نیاز بدنشان به مایعات، از گرفتن روزه در ماه مبارک رمضان خودداری کرده تا دچار هزینه‌ها و مرارت‌های ناشی از روزه گرفتن نشوند،  افرادی که دارای کلیه‌های سنگ‌ساز هستند، باید هر دو ساعت یک‌بار، به میزان یک لیوان آب مصرف کنند و روزه گرفتن این افراد مغایر با تغذیه مناسب است.

عدم آگاهی از عفونت‌های ادراری، فشارخون به دنبال بیماری‌های دیگر، عوارض دارویی، دیابت و سنگ‌ها نیز در به وجود آمدن بیماری‌های کلیوی موثرند، لذا خودداری از خوردن برخی از غذاها می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی، مفید واقع شود، از این رو استفاده از نمک، فست‌فودها، غذاهای پرچرب و خوردن گوشت و احشای داخلی حیوانات و شیرینی‌ها به میزان زیاد، بیماری‌های کلیوی را تسریع می‌بخشد و نوشیدن مایعات و خوردن میوه‌ها به میزان لازم، سلامتی کلیه‌ها را به همراه دارد.
 به هم خوردن اوره، تغییرات فشارخون و افزایش وزن در کمین بیماران کلیوی است. از طرفی، آگاه‌سازی افراد در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی لازم است، به همین خاطر اطلاع‌رسانی به موقع باید در دستور کار مراکز بهداشتی و درمانی، دانشگاه علوم‌پزشکی، انجمن حمایت از بیماران کلیوی، بهزیستی، صدا و سیما، جراید و رسانه‌های عمومی قرار گیرد.
خون‌گیری از رگ، روش مناسبی برای حجامت بیماران کلیوی که نیاز به حجامت دارند، می‌باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢


دیدگاه سطوح پردازش به کیفیت فعالیت روانی در درون حافظه اشاره دارد در حالی که دیدگاه ساختاری به نحوه سازماندهی حافظه در نظامهای شناختی گوناگون توجه دارد . در نظریه سطوح پردازش تاکید بر اثر عمق پردازش اطلاعات است . دیدگاه سطوح مختلف پردازش به جای در نظر گرفتن نظامهای مختلف حافظه, تاکیدش را بر نحوه پردازش اطلاعات قرار می دهد:
در مرحله اول: اطلاعات با ویژگیهای سطحی و ادراکی خود در حافظه ثبت می شود ( رمزگردانی ) .
در مرحله دوم: اطلاعات با ویژگیهای معنای و عمیق تر خود در حافظه ثبت می شوند ( رمزگردانی عمیق ) .بنابراین بر اساس این دیدگاه نگهداری یک آیتم بستگی به عمق پردازش اطلاعات دارد و این که چه میزان توجه به محرک جلب گردد.
کریک و تولنیک به این نتیجه رسیدند که عامل اصلی در یادآوری و باز شناسی عبارتست از : ماهیت کیفی تکلیف و نوع عملیات شناختی که برروی آینها اعمال می گردد.
از اولین کسانی که حافظه را به ساختارهای متفاوتی تقسیم کردند می توان از ویلیام جیمز نام برد. او به دو نوع حافظه اولیه و ثانویه اشاره می کند. سپس کسانی چون اتکینسون و شفیرین 1969 حافظه را به سه نوع حافظه حسی , حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت تقسیم کردند. در این دیدگاه به صورت سلسله مراتب اطلاعات  از یک حافظه به حافظه دیگر عبور می کنند.
دیدگاههای جدید پردازش اطلاعات معتقد به سیستم های جداگانه حافظه ای هستند و معتقد ند که انواع حافظه از هم مستقل می باشند, دارای ساختار ها, عملکردها, نظام خاص نگهداری خود هستند . تولینگ به دنبال مطالعه بیماران آمنزیک , وجود دو نوع حافظه آشکار و نهان متوجه انواع مستقلی از حافظه گردید . او معتقد به 5 نوع حافظه بود که عبارتند از حافظه رویه ای  , حافظه آماده سازی ادراکی , یا حافظه ادراکی , حافظه کوتاه مدت , حافظه معنای , و حافظه حوادث خاص.

هیلگارد:حافظه همه چیز انسان است.
قرنها پیش , افلاطون حافظه را به قفس پرندگان تشبیه کرد. فراگیری یک حافظه جدید همانند اضافه کردن پرنده ای جدید به مجموعه ای پرندگان قبلی موجود در قفس است. در حالی که یادآوری یک حافظه مانند گرفتن یک پرنده از داخل این قفس است. این استعاره هر چند از نظر مکانیکی و فضای مشابه با حافظه می باشد و از زمان آن استعاره می گذرد که امروزه مورد قبول دانشمندان و محققان نیست ولی این امکان را برای ما فراهم می سازد که تمایز بین سه مرحله رمز گردانی , نگهداری و بازیابی قائل شویم . در درون مغز انسان چه می گذرد ؟ این سوالی است که نظریه پردازان پردازش اطلاعات به آن پاسخ می دهند .

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢
 

رشد جسمی(Physical Development) یکی از مهمترین فرایندهای رشدی است . این رشد زمینه‌ را برای بدست آوردن توانائیها و مهارتهای دیگر فراهم می‌آورد. در واقع در نقش تاثیر‌گذاری در رشد حرکتی بدست ‌آوردن مهارتها و رشد شناختی و...دارد. این قسمت از رشد شامل رشد مغز ، رشد عضلات ، رشد استخوانها ، رشد دندانها ، رشد اندام درونی ، رشد اندام بیرونی و ... می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢
خیلی‌ها با شروع ماه مبارک رمضان خواب را به خوردن وعده سحری ترجیح می‌دهند غافل از اینکه نخوردن سحری نه تنها از عملکرد مطلوب فرد طی روز می‌کاهد بلکه ممکن است به مرور منجر به تحلیل عضلانی و خستگی مفرط شود.
 برخی روزه‌داران به وعده سحری اهمیت چندانی نمی‌دهند و در ساعات پایانی شب غذایی می‌خورند و می‌خوابند در حالیکه نخوردن سحری سبب می‌شود تا نیازهای تغذیه‌ای افراد تأمین نشود.
 سوخت اصلی سلول‌های مغز، قند است و اگر بدن دچار کمبود این ماده مغذی شود برای جبران آن چربی‌های بدن را به صورت ناقص می‌سوزاند تا انرژی تولید کند.
تغذیه ناقص سوختن چربی منجر به ایجاد ترکیبات سمی به نام «ستونی» یا «کتونی» می‌شود که عوارضی مانند بوی بد دهان و سردرد ایجاد می‌کند.
اگر روند نخوردن سحری ادامه یابد ممکن است بدن برای جبران کمبود نیازهای خود رو به تجزیه پروتئین‌های بدن و تحلیل عضلانی برای فرد برود.

 این امر نیز ناشی از افت بیش از حد قند خون است که فرد قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خودش به نحو مطلوب نیست و شاغلان ممکن است وظایف خود را نتوانند به خوبی انجام دهند و در ساعات پایانی روزه‌داری به حالت نیمه بیهوش درآیند.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

صداقت یعنی، حقیقت‌گوئی؛ یعنی، گفتن آن‌چه که رخ داده است؛ یعنی،درستی با خود؛ یعنی، مقابله با اشتباه‌های خود؛ یعنی، صحبت کردن درباره آن‌چه که فکر می‌کنیم و عمل‌کردن به آن‌چه که می‌گوئیم؛ تا حدی که هیچ تناقض و دوگانگی‌ای بین افکار، رفتار و کلمات ما وجود نداشته باشد.
صداقت، اهمیتی است که فرد به رفتار و روابط اجتماعی خود با دیگران می‌دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢


کودکانی که از راه کانال تولد عفونی به دنیا می ایند در خطر  ابتلا به بیماری می باشند. همچنین نویسندگان پزشکی امروزه خطر ان را کمتر ذکر می کنند نسبت به ان چیزی که قبلا در این مورد گفته می شد. 
کودکانی که مادرانشان دوره هایی از عفونت تبخالی را به وضوح داشته اند دریافت داشتند انتی بیوتیک های خنثی ساز می تواند خطر ابتلا به بیماری را برای انها کاهش دهد. ولیکن از انجایی که 32 درصد از کودکان عفونی می میرند و 25 درصد متحمل اسیب های جدی تری می شدند برخی متخصصان زایمان ، سزارین را در این موارد جهت کاستن خطر ابتلا به عفونت پیشنهاد می دهند. زنان باردار با تبخال تناسلی همچنین بطور قابل توجهی در خطر سقط جنین غیر عمدی نسبت به زنان دیگر که تبخال تناسلی ندارند را دارا می باشند. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢


1- برهان طبیعی :
 این برهان برنظریه حیات و حرکت ارادی متکی است و همانگونه که غزالی و دیگران می گویند  همه اجسام از لحاظ اینکه دارای ابعاد سه گاه ( طول و عرض و عمق ) هستند با هم مشترک اند. لکن از لحاظ مسئله حرکت و سکون متفاوت می باشند. اجسام خود به خود دارای حرکت نیستند و در ذرات و حقیقت انها حرکتی وجود ندارد بلکه این حرکت به خاطر نیرویی است که در ورا» جسم وجود دارد و این نیرو عبارت از نفس است.  لذا برای هر موجود نباتی و حیوانی و انسانی مبدا» وجود دارد که ان مبدا را نفس می نامند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

هیلگارد:حافظه همه چیز انسان است.
قرنها پیش , افلاطون حافظه را به قفس پرندگان تشبیه کرد. فراگیری یک حافظه جدید همانند اضافه کردن پرنده ای جدید به مجموعه ای پرندگان قبلی موجود در قفس است. در حالی که یادآوری یک حافظه مانند گرفتن یک پرنده از داخل این قفس است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

کارمندان یک مجموعه بعنوان یک بخش مهم از زیر ساخت های آن مجموعه بشـمار می روند. آنها هم مانند خریداران از اقشـار عـادی جـامـعــه بوده و باید با آنها برخورد درستی شود. در این مقاله روی صحبتمان با کارفرمایان بوده و قصد داریـم تـــا آنها را با روش هایی آشنا کنیم که به واسطه آن
بتـوانـند بـرخـورد بـهتری بـا کـارکنـان خـود داشتـه و آنــها را خوشحالتر نگه دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از بررسی لایحه اجباری شدن مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بزودی و پس از تعطیلات مجلس خبر داد.  
 
حسن تامینی لیچایی با اشاره به آخرین وضعیت لایحه مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج اظهار داشت: با توجه به اینکه مشاوره ژنتیک با توجه به بیماری های ژنتیکی که وجود دارد اهمیت دارد، لذا مجلس به جد دنبال بررسی لایحه اجباری شدن مشاوره ژنتیک است که در روزهای آینده و پس از اتمام تعطیلات تابستانه مجلس بررسی خواهد شد.
 
نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت مشاوره ژنتیک، یاداور شد: البته باید گفت که مشاوره های ژنتیک با توجه به حساسیتی که دارد هم اکنون نیز انجام می شود، اما نمایندگان مجلس در نظر دارند که با توجه به بیماری های ژنتیکی که وجود دارد آن را قانونمند کنیم که خوشبختانه علاوه بر اینکه وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی موافق اجرای این برنامه هستند، نمایندگان مجلس نیز نظر مساعدی بر اجرای این لایحه دارند.
 
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هزینه ‌های مشاوره ژنتیک در کشور بسیار بالاست و در صورت نهایی شدن این طرح در مجلس وزارت بهداشت و درمان و سازمان بهزیستی موظف هستند تا مجموعه مشاوره ها از جمله مشاوره ژنتیک را قبل از هر ازدواجی انجام دهد.
 
 سازمان بهزیستی از سال 76 برای انجام خدمات مشاوره‌ ژنتیکی اقدام کرده و تاکنون 182 مرکز در قالب مراکز مشاوره‌ ای تأسیس شده است که بیش از 700 هزار نفر از خدمات این مرکز استفاده کرده ‌اند.
 
بنا به اعلام سازمان بهزیستی، بیش از چهار هزار اختلال ژنتیکی در کشور وجود دارد و هر سال، تعداد جدیدی از این اختلالات شناسایی و به تعداد اختلالات ژنتیکی اضافه می ‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

  نتایچ آزمایش های هوش در کشورهای مختلف نشان می دهد که در قرن گذشته متوسّط بهره هوش به نسبت سه امتیاز در هر دهه افزایش یافته است. جیمز فلین، دانشمند سیاسی که در نیوزیلند کار می کند، در دهه ۱۹۸۰ اظهار داشت که امتیازات در گروه های مختلف مردم در آزمونهای متعارف هوش به طور مداوم در دهه های گذشته افزایش داشته است. پژوهش های پیشین به این رَوَند توجّه نشان نداده بودند، زیرا امتیازات بهره هوش همواره با توجّه به امتیاز متوسّط برای گروه فعلی محاسبه می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

هنگامی که هورمون های تستسترون و استروژن در بدن تغییر یابد، ناخودآگاه بر روی رفتار شما با فرزندتان تأثیر می گذارد. وقتی شما مرتب بر سر فرزندتان فریاد بزنید و به او دستوربدهید ، باید شاهد نافرمانی و سرکشی او نیز باشید. اولین توصیه ای که به شما می کنم این است که پیش از هر گونه ارتباطی با نوجوانتان، ابتدا مشکلات هورمونی خود را برطرف کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢٢

با پایان دوران نوجوانی و آغاز مرحله جوانی بسیاری از مشکلاتی که با آغاز بلوغ برای فرد بوجود آمده بود (تاثیر بلوغ در رفتار جوانان)، فروکش کرده و تا حدودی فرد توانسته است به ثباتی نسبی قدم بگذارد. جایگاهها ، نقش و هویت جوان تا حدودی برایش روشن شده و از این پس می‌رود تا شرائط و موقعیت خود را مستحکم‌تر و باثبات‌تر سازد، هرچند آثار مربوط به بحرانهای مرحله قبل ممکن است هنوز وجود داشته باشد و برخی جوانان هنوز با مسائلی چون سردرگمی و هویت روبرو باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی در کشورمان به صراحت در قانون مجازات اسلامی تاکید شده است. بر اساس این قانون چنانچه فردی اقدام به نوشیدن مشروبات الکلی کند به 80 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

در این قانون تاکید شده اگر فردی دو بار به علت نوشیدن مشروبات الکلی شلاق بخورد در مرتبه سوم به اعدام محکوم می‌شود، اما با این وجود قاچاقچیان سالانه بین 60 تا 80 میلیون لیتر مشروبات الکلی به کشور وارد می‌کنند که این اعدادو ارقام جدای از مشروبات دست ساز و تولیدات زیر پله‌ای است که گفته می‌شود مصرف آنها خطر مرگ را برای مصرف‌کننده در پی خواهد داشت. میزان کشفیات مواد مخدر کشور نشان از افزایش گرایش به مصرف الکل در کشور دارد.ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱
 همانطور که در مقالات قبلی به عوارض سیگار اشاره شده است در این مقاله به روشهای فراغت کلی از سیگار اشاره میگردد. در خصوص ترک سیگار میبایستی به نکات زیر اشاره نمود:
1- بخود اعتماد بنفس داشته باشید و به کارهای سختی که قبلأ در مقابل شما قرار گرفته و به آسانی از عهده آن بر آمده اید فکر کنید.
2- هدف از ترک سیگار را در خوددتان مشخص کنید.
3- فایده های ترک سیگار را در یک لست نوشته و هر روز بخوانید؛ بطور مثال: عمر طولانی، احساس بهتر در فرد، پس ازانداز مالی و استشمام بوی بهتر .
4- از افراد خانواده و دوستان خود درخواست کمک روحی و معنوی کنید. بشما کمک فکری نمایند ولی تحت هیچ شرایطی نمیبایست شما را متهم به این اشتباه نمایند، فراموش نکنید که شما قدم بسیار بزرگی برمیدارید.
5- برای ترک سیگار روز مشخصی را تعیین نموده و فراموش نکنید که این روز شروع زندگی جدید شما میباشد.
6- برای ترک سیگار از کمکهای پزشک مینوانید استفاده کنید.
7- ورزش را در راس فعالیتهای خود قرار دهید، در حین ورزش کسی بفکر سیگار کشیدن نمیباشد و سیگار قدرت بدنی را در حین ورزش کاهش میدهد در هفته حد اقل 30-40 دقیقه ورزش کنید.
8- در روز 3-5 دقیقه تمرین تنفسی کنید. چشمهای خود را ببندید، از بینی خود نفس عمیق بکشید و برای چند ثانیه نفس خود ا نگه داشته و به آرامی باز دم خود را از دهان خارج نمائید. خواهید دید که با پیشرفت اینگونه تمرینها در تنفس تغییراتی حاصل میگردد.
9- اگر کسی بشما سیگار تعارف کرد با قاطعیت کامل دستش را رد کرده و از ترک سیگار وی را مطلع سازید.
10- در روزی که قرار است سیگار را ترک نمائید از چند روز قبلتر تعداد سیگار را کم کنید، پاکت سیگار خود را به فردی که صمیمانه شما را دوست دارد و سلامتی شما برای وی بسیار مهم است بدهید و تا روز ترک سیگار از وی بخواهید که روزانه مقدار مصرف را بتدریج کم کند.
11- در بین افراد سیگاری مرسوم میباشد که سیگار بتدریج نمیبایستی ترک شود بلکه بصورت آنی میبایست ترک گردد. ولی در تحقیقات مشاهده میگردد که اینگونه ترک سیگار موجب اختلالات روانی میگردد. از این رو ترک تدریجی سیگار بدون هیچگونه عارضه روانی بسیار کارسازتر میباشد.
12- اگر دوست و یا یکی از بستگان شما مایل بترک سیگار میباشد بهتر است که با همدیگر این روند را طی نمائید و بیکدیگر اعتماد روحی را القا نمائید.
13- دندانهای خود را همیشه تمیز نگه دارید.
14- پس از ترک سیگار حتمأ بخود جایزه بدهید.
15- بجهت دفع سموم بدن که زائده مصرف سیگار میباشد روزانه بمقدار زیاد آب مصرف نمائید. ضمنأ با مصرف اب از خوردن مواد غذائی زیاد جلوگیری بعمل آمده و از مشکل چاقی بعد از ترک سیگار هم رهایی خواهید یافت.

16- عمومأ وقتی ناراحت هستید، پس از غذا، پس از بازگشت از کار بمنزل و در میهمانیها شما سیگار میکشیده اید، در این مواقع با سرگرم کردن خود از مصرف سیگار خودداری نمائید.
17- چون ممکن است که شما سالهای طولانی به استعمال سیگار مشغول بوده باشید دست و دهان شما شاید نتواند تحمل خالی بودن را نمائید از این رو با مصرف شکلات، خلال دندان و خشکبار از نظر روانی برای دست و دهان خود جسمی چون سیگار درست نمائید.
18- نظر خود را در خصوص ترک سیگار نوشته و هر روز بخوانید.
19- پشت عکس عزیزترین فرد زندگیتان جمله ای "بتو قول میدهم که دیگر سیگار نکشم" را نوشته و هر روز این عکس را دیده و آنرا بخوانید.
20- در صورت تمایل به استفاده سیگار بجای روشن کردن یک سیگار، احساس خود را در دفتر خاطرات خود بنوسید و این دفتر را هر روز بهمراه داشته باشید.
با آرزوی موفقیت برای تمامی کسانی که خواهان محیط زیست پاک برای خود وعزیزانشان میباشند.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱


دکتر کارولینه کراوز، متخصص بیماری‌های پوست در مرکز آلرژی شاریته‌ی برلین می‌گوید، علت بروز تیرگی اطراف چشم در خود پوست قرار ندارد، بلکه باید علت را در رگ‌های خونی و لنفاوی زیر چشم جست‌وجو کرد.
 
    پوست زیر چشم بسیار ظریف است و به همین خاطر، کاهش سرعت جریان خون و لنف و ورم رگ‌های زیر پوست به هنگام خواب باعث می‌شود که اطراف چشم بعد از بیدار شدن تیره به نظر بیاید. اما پس از مدتی که دوباره جریان خون و لنف افزایش یافت، ورم اطراف چشم و تیرگی آن به آرامی کاهش می‌یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

عرق‌سوز اسباب ناراحتی خیلی‌هاست و در تابستان برای اکثر افراد اتفاق می‌افتد. افرادیکه فعالیت بیرون از خانه دارند یا از لباس‌های محدودکننده استفاده می‌کنند، بیشتر دچار عرق‌سوز می‌شوند اما درمان آن چندان کار دشواری نیست. عرق‌سوز معمولاً خود به خود برطرف می‌شود و اگر نشد می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید.

عرق سوز با انسداد مجاری عرق پوست و معمولاً در آب‌وهوای گرم و مرطوب اتفاق می‌افتد. پوشیدن لباس‌های محدود‌کننده و سنگین در هوای گرم این وضعیت را بدتر می‌کند زیرا این نوع لباس‌ها از تنفس پوست جلوگیری می‌کند. مشکل عرق‌سوز در نوزادان، کودکان نوپایی که والدین‌شان لباس‌هایی بسیار گرم نسبت به آب‌وهوا تنشان می‌کنند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

عرق‌سوز را می‌توانید به صورت برآمدگی‌های ریزی روی پوست تشخیص دهید که معمولاً به صورت خوشه‌ای روی ناحیه‌ای از پوست ایجاد می‌شود. عرق‌سوز ممکن است زیر بغل، بین ران‌ها، روی باسن یا پشت اتفاق بیفتد. اگر عرق‌سوز اذیت شود--مثلاً با پوشیدن پشت هم یک لباس--ممکن است موجب یک مشکل پوستی دیگر شود.

در بزرگسالان، عرق‌سوز به ندرت به مراقبت پزشکی نیاز دارد اما برای بچه‌های کوچک در صورت تداوم مشکل می‌بایست به پزشک مراجعه شود. همچنین اگر کودک دچار تب شدید شد یا عرق‌سوزها شروع به پخش شدن کردند، می‌تواند به مشکلی جدی تبدیل شود. گاهی اوقات، عرق‌سوز به اشتباه تشخیص داده می‌شود، ازاینرو اگر والدین نگران بودند، حتماً باید به پزشک مراجعه کنند. علائم غیرعادی عفونت عبارتند از:

- تورم زیاد یا قرمز شدن پوست آن ناحیه
- تب (بالاتر از ۹۹ درجه فارنهایت) همراه با لرز
- تورم غدد لنفی
- امتداد خطوط قرمزی از ناحیه عرق‌سوز شده

عرق‌سوز را می‌توان با روش‌های زیر درمان کرد:

۱. ناحیه موردنظر را خنک کنید. یک دستمال خنک و خیس روی عرق‌سوزها بگذارید یا حداقل برای ۲۰ دقیقه آن را زیر دوش آب سرد نگه دارید.

۲. لباس‌های محدودکننده را از آن قسمت درآورید. شلوارها و بلوزهای تنگ، پارچه‌های سنگینی مثل لیکرا را باید با پارچه‌های سبک و گشاد جایگزین کنید.

۳. بعد از دوش گرفتن یا استفاده از دستمال خنک و خیس، بگذارید ناحیه عرق‌سوزشده خود به خود در هوای آزاد خشک شود و از کشیدن حوله روی آن خودداری کنید.

۴. اگر ناحیه موردنظر خارش یا درد داشت، روی آن لوسیون کالامین یا کرم هیدروکورتیزون بزنید. اگر مشکل برطرف نشد، یا بدتر شد، از استفاده مجدد آن لوسیون و کرم اجتناب کنید.

۵. تا زمان بهبودی کامل، از صابون‌ها، لوسیون‌ها یا هر ماده خشن بر روی ناحیه عرق‌سوزشده خودداری کنید.

برای جلوگیری از بروز عرق‌سوز در آینده، موقع فعالیت یا بازی کردن در هوای گرم، برای خنک و خشک نگه داشتن پوست از لباس‌های گشاد و سبک استفاده کنید. نوزادان را متناسب با آب‌وهوا لباس بپوشانید. عرق‌سوز مشکل جدی نیست اما ناراحتی زیادی ایجاد می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

 

احساس می‌کنید به آخر خط رسیده‌اید؛ دیگر نمی‌خواهید ادامه دهید چون اساسا آینده ای برای این رابطه نمی بینید. اما کمی دست نگه دارید! نمی‌خواهیم شمارا از تصمیمتان منصرف کنیم فقط می‌خواهیم کمی با هم مواردی را که شاید در ذهنتان مرور نکرده‌اید، مرور کنیم.

شکی نیست که جدایی در دوران نامزدی بسیار بهتر از جدایی در دوران عقد، و جدایی در دوران عقد بسیار کم ضررتر از جدایی بعد از ازدواج است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

کوراوغلو قهرمان حماسی مشترک میان اهالی آذربایجان و ترکمن است.
 
باعث این قیام مهتری سالخورده به نام علی ملقب به علی کیشی است. وی پسری موسوم به روشن (کوراوغلو) دارد و خود، مهتر خان بزرگ و حشم‌داری است به نام حسن خان. روایت کوراوغلی در جغرافیای وسیعی از قفقاز، ایران، افغانستان، آسیای مرکزی و برخی نقاط دیگر گسترده‌است. در این جغرافیای وسیع، روایت کوراوغلی در قالب نمونه‌های آذربایجانی، قفقازی، آناتولی، ارمنی، گرجی، ازبکی، ترکمنی، خراسانی، قشقایی و حتی توبولها یا گروههای تاتار در سیبری سروده شده‌است.
 
 وجه تسمیه کوراوغلو


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱
از رنجی خسته ام که از آنِ من نیست...
اگر افتخار احداث یک بیمارستان با بودجه عمومی را وزیر مربوطه متعلق به خود می داند و به صرف این که چند ماهی است بر مسند وزارت نشسته قیچی به دست می گیرد و روبان می بُرد مسوولیت این بیماران نیز با اوست.

عصر ایران - اخبار مربوط به نایاب شدن داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به بیماری های خاص، هر وجدان آزاده ای را به درد می آورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

واکنش نشان دادن در مقابل افرادی که شما را خوار کرده و ارزش هـایتـان را زیر سؤال می برند، قدری دشوار و دردناک است. گاهی اوقات زخم هایی که اینگونه افراد به شما وارد می آورند، ممکن است تا ابد باقی بمانند.

باید توجه داشته باشید که افرادی که شما را تحقیر می کنند و قصد آسیب رساندن به شما را دارند، در درجه اول باید خودشان را بیازارند تا بتوانند شما را آزرده کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

در سال گذشته در استان دو هزار و 800 طلاق رخ داده است واین درحالیکه میزان طلاق عاطفی دو برابر طلاق رسمی است.

سال گذشته 10 درصد طلاق در استان ثبت شده که آماری تکان دهنده بوده و بدتر از آن طلاق عاطفی است وفرزندانی که در چنین خانواده هایی متولد می شوند و کاراکتر صالح بودن این  بچه ها در خطر است.
 در برخی نقاط کشور از هر چهار ازدواج، یک طلاق رخ می دهد ونقش رسانه ها ووالدین در پیشگیری از این امر بسیار پررنگ است. همه طلاق ها دلایل اقتصادی ندارند واتفاقا در خانواده های برخوردار معظل طلاق بیشتر رخ می دهد واین نیز موضوع پیچیده ای شده است.
 بانوان نصف جمعیت کشور هستند و باید در تولید، علم، آموزش و تربیت نقش داشته باشند اما همه این موارد ذیل موضوع مادری شان است و اصولا آنچه زن را شایسته تکریم می کند نقش مادری است.
  در آموزه های دینی ما سلامت مادر مساله بسیار مهمی است وانتظار می رود زنان تحصیلکرده وشاغل ما دو یا سه فرزند داشته باشند. جمعیت مولد نیز در زمانی که باید مفید باشد تحت تاثیر مشکلات دوران سالمندی قرار می گرید ومتناسب با سالمند شده باید موالید نیز افزایش پیدا کند.
 ما هنوز در مرحله سالمند شدن نیستیم وهم اکنون جمعیت سالمند کشور پنج درصد است اما درسال دورهزار و20 تا 40 مرحله ای است که جمعیت سالمندی زیر پنج درصد می رسد و در سال 2050 نیز این جمعیت به 20 درصد می رسد واز نظر سلامت هزینه های زیادی بر جامعه تحمیل می کند. فاصله منطقی بین فرزندان، تشویق ازدواج وفاصله کم فرزند آوری وازدواج ازعوامل رشد جمعیت است که باید مورد توجه قرار گیرد.   

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

مغز انسان مانند رایانه‌ها در برابر حملات هکرها آسیب پذیر بوده و توسعه فناوری های پیشرفته، اجازه دسترسی و خواندن افکار مردم را برای دانشمندان فراهم کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، زندگی در دنیای داده ها با خطرات فروانی از جمله حملات هکری مواجه است و حتی مغز انسان نیز از خطر هک شدن در امان نیست؛ دانشمندان در حال توسعه فناوری های مختلفی هستند که حتی امکان خواندن ذهن انسان را نیز فراهم می کنند.

خواندن ذهن


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

 

بررسی‌ها نشان داده‌اند چگونگی یادگیری پسران با دختران متفاوت است. اسکن‌های مغزی تا حدی دلیل این تفاوت را روشن کرده‌اند؛ نواحی بیشتری از مغز دختران شامل قشر مخ ( که مسوول کارکردهای حافظه، توجه، فکر و زبان است )، به کارکردهای کلامی اختصاص داده شده‌اند و هیپوکامپ ( ناحیه‌ای از مغز که برای ذخیره حافظه کلامی ضروری است )، در دخترها زودتر از پسرها رشد می‌کند و در زنان بزرگ‌تر از مردان است. این تفاوت اثر عمیقی بر توانایی‌های کلامی و نوشتن دختران و پسران دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

ورزش همچون، خوراک و پوشاک از ضروریات زندگی انسان است و نهادینه کردن ورزش مبارزه با بیماری‌ها و از جمله دیابت است.

یکی از مشکلات کنونی جامعه زندگی ماشینی و تبعات آن است، چرا که استفاده بشر از وجود کم و تحرکات جسمی کاهش یافته است.

  بسیاری از بیماری‌های بشر از جمله دیابت، فشار خون، آرتروز و بیماری‌های قلبی و عروقی ریشه در عدم تحرک دارد.  اگر موجباتی فراهم شود که ورزش در خانواده‌ها و جامعه نهادینه شود بسیاری از بیماری‌های بشر به طور چشم‌گیری کاهش خواهد داشت. باید ورزش را به طور آگاهانه در برنامه زندگی خود بگنجانیم و آن را از ضروریات قرار دهیم.

  در شرایط اقتصادی کنونی جامعه، هزینه وسایل زندگی و به تبع آن وسایل ورزش کردن بسیار بالاست، ورزش کوهنوردی را یکی از کم هزینه‌ترین ورزش‌ها عنوان کرد.

  کوه آبیدر ظرفیت و امکان بسیار خوبی برای ورزش کردن دارد که خدواند در اختیار ما قرار داده است و باید از آن بهره ببریم.

  نهادینه کردن ورزش خدمت به جامعه و سلامت جامعه است و امیدوارم روزی برسد که ورزش کوهنوردی در جامعه نهادینه شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

چند بار برایتان اتفاق افتاده که حرفی بزنید و بعد متوجه شده باشید که فرد یا افراد مقابل به درستی متوجه منظور شما نشده اند و مخالف میلتان عمل کرده اند؟

تا کنون برایتان اتفاق افتاده که در یک کنفرانس و یا انجمن سخنرانی کرده باشید، اما پس از اتمام مراسم آرزو کنید که ای کاش ارائه بهتری از خود به نمایش گذاشته بودید و مفهوم را به شیوه بهتری بیان می نمودید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢۱

 

«ماه عسل» برنامه ای است که عصرهای ماه مبارک رمضان برای ایجاد همدلی و محبت بین مردم ایران روی آنتن شبکه سوم رسانه ملی می رود.

فعالیت در رسانه ای با ابعاد و ویژگی های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نیازمند ویژگی های بسیاری از جمله ویژگی مهم مردمی بودن و بی طرفی است. این ویژگی ها زمانی نمود بیشتری می یابد که فرد مورد نظر مجری یک برنامه پر بیننده بوده باشد و بطور مستقیم با مردم صحبت کند.
هر کسی ممکن است علایق و ویژگی های شخصی مختلفی داشته باشد و این علایق و ویژگی ها محترم بوده و نمی تواند مورد کنکاش دیگران قرار گیرد. اما زمانی که یک فرد در جلوی دوربین رسانه ملی یک کشور قرار می گیرد، مسلماً حق ندارد که از علایق و خواسته های شخصی خود دم بزند. این بدیهی ترین پیش شرط فعالیت در یک رسانه با ابعاد ملی است.
«احسان علیخانی» مجری برنامه پر بیننده «ماه عسل» است که در شامگاه چهارشنبه با ناشی گری تمام از علایق شخصی خود پرده برمی دارد و سعی می کند آن را به بینندگان برنامه تحمیل کند!
وی که میزبان ورزشکاران تیم ملی والیبال بود، به رشته پر سر و صدای فوتبال هم سرکی می کشد و می گوید: «نباید مدیران فوتبال ما با بازیکنان و اسطوره هایی که مردم آن ها را دوست دارند و از دیدن آن ها خوشحال می شوند، برخورد های این چنینی داشته باشند.»
وی همچنین گفت: «خوب نیست بازیکنان محبوب و مردمی ما مثل علی کریمی و مجتبی جباری بروند و در" این ور و اون ور" به فوتبال خود ادامه دهند.»
علایق و نظرات این شخص به هیچ وجه مهم نیست، ولی زمانی که با وقاحت تمام منویات شخصی خود را از درگاه رسانه ملی به خورد مردم می دهد، غیر قابل قبول و تحمل ناپذیر می شود.
مدیران و مجریان صدا و سیمای جمهوری اسلامی همواره باید این را آویزه گوششان کنند که رسانه ای که در آن کار می کنند «ملی» است و بودجه سازمان شان از جمله حقوقی که دریافت می کنند، از محل اخذ مالیات همین «این ور و اون ور» تامین می شود و در برنامه هایی که می سازنند باید به این نکته توجه داشته باشند که ایران فقط تهران و کرج نیست!
مدیران سازمان عریض و طویل صدا و سیما باید همواره دقت کنند که کوچکترین لغزش و ندانم کاری آنها دانسته یا ندانسته می تواند موجب ایجاد هزینه و مشکل برای کشور شود.
این اتفاق هر چند کوچک بود ولی تکرار مکرر چنین خطاهایی در رسانه ملی دست مایه نوشتن این تذکر نامه بود.
صدا و سیما دائماً چنین اشتباهاتی را مرتکب می شود، بدون اینکه هزینه آن را بپردازد و یا حداقل از مخاطبان خود عذرخواهی کند. رسانه ای که خود را پاسخگو نمی داند و با هر چیز و هر کس هر طور که می خواهد رفتار می کند، نمی تواند ملی باشد و مخاطبان خود و به تبع آن تاثیر گذاری اش را از دست می دهد.
این طور که پیداست سازمان عریض و طویل و غیر پاسخگوی صدا و سیما نیازمند دگرگونی و تغییر است. چنین رسانه ای «ملی» بودنش را به مخاطره می اندازد.
لازم و ضروری است که سازمان صدا و سیما بصورت جدی در سیاست های کاری خود تجدید نظر کند و بیش از این جایگاه خود را در نزد ملت ایران خدشه دار نکند.
ظاهر این ماجرا فقط به علاقه شخصی و فوتبالی عده ای بر می گردد اما این سازمان نشان داده است که در خیلی موارد چنین رویکردی را به «این ور و اون ور» کشور دارد و نمی تواند بالاتر از بینی خود را ببیند!
هر چند مردم تاریخ ساز آذربایجان در یک مسابقه فوتبال هم نشان خواهند داد که همیشه پیروز میدان ها بوده اند و بی شک رو سیاهی برای ذغال خواهد ماند.
قطعاً صدا و سیما باید در رفتارهایش تجدید نظر کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

متخصصان استرالیایی می گویند استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب نه تنها جلوی اشعه مضر آفتاب را می گیرد بلکه تا حد زیادی از پیر شدن پوست جلوگیری می کند.
 به گفته این متخصصان کرم ضد آفتاب باعث شفاف شدن پوست صورت می شود و کرم های ضد آفتاب فاقد چربی برای پوست فواید زیادی دارند.
کرم های فاقد چربی حاوی ترکیباتی هستند که جوش های صورت را خشک و رطوبت طبیعی پوست را حفظ می کنند وتأثیر بسزائی در کاهش بروز جوش های صورت دارند.
یادتان نرود خورشید سهم مهم ترین منبع ویتامین D است و بد نیست هفته ای 2 بار به استخرهای روباز بروید و آفتاب بگیرید.
کرم های ضد آفتاب را حتما در طول روز چند بار تجدید کنید و در تمام فصول حتی پاییز و زمستان هم از کرم های ضد آفتاب با SPF پایین استفاده کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

آپاندیس زائده‌ای کوچک و شبیه کرم است که به روده بزرگ چسبیده است. این عضو حاوی مجموعه‌ای از سلول‌های دفاعی بدن است که البته نقش شناخته‌شده‌ای در دفاع عمومی بدن ندارد.
 آنچه این عضو را مهم می‌کند این است که به دلایلی ممکن است دچار التهاب و تورم‌شده و باعث عفونت موضعی یا وسیع شکمی شود. شروع آپاندیسیت علائم کمی دارد. درد در وسط شکم است و گاهی کم و زیاد می‌شود. در این مرحله بیمار بی‌اشتهاست، ولی می‌تواند کارهایش را انجام دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

برای برطرف کردن مشکلات موی سر خود لازم نیست پیش پزشک بروید و سرم ها یا شامپوهای گران قیمت تهیه کنید. با درمان های خانگی که در این مطلب نام برده ایم تا حدی این مشکلات برطرف می شوند.

1. مشکل: موهای نازک


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

پزشکان به افرادی که دچار زخم معده هستند توصیه می‌کنند تا با رعایت رژیم غذایی خاص مانع از عود و یا تشدید حملات بیماری گردند.

 زخم معده که معمولا در اثر وجود باکتری هلیکو باکتر رخ می‌دهد سبب سوزانده شدن مخاط معده به وسیله‌ی اسید معده به دلیل وجود این باکتری است.

گفتنی است: این بیماری در صورت عدم رسیدگی و درمان می‌تواند  موجب بروز سرطان معده و مری در افراد شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند: رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی در بهتر شدن و یا بدتر شدن علائم بیماری دارد، به همین دلیل پزشکان تاکید خاص بر روی آن دارند.

پزشکان به افراد توصیه می‌کنند: خوردن غذا در یک وعده در حجم زیاد خودداری کنند زیرا باعث افزایش ترشح اسید معده می‌شود و در نتیجه سبب آسیب به مخاط معده می‌شود.همینطور مصرف کافئین زیاد نیز می‌تواند باعث بدتر شدن زخم شود.

از دیگر موادی که افراد می‌بایست از مصرف بیش از حد ان خودداری کنند نمک به ویژه در محصولاتی مانند آجیل شور است.

همینطور مصرف شیر نیز باید با احتیاط صورت گیرد چون شیر هم سبب افزایش ترشح اسید معده می‌گردد.

بهترین رژیم غذایی برای این افراد مصرف میوه و سبزی تازه و البته‌ کاملا ضد عفونی شده در وعده‌های زیاد اما با حجم کم است در عین حال توجه به این نکته که این نوع رژیم غذایی سبب پرخوری و چاقی افراد نشود، زیرا می‌تواند تولید بیماری‌هایی مضاف بر بیماری زخم معده برای فرد نماید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

افراد به خصوص سالمندان و میانسالان باید ذهنشان را فعال نگه دارند برای این کار بهتر است مطالعه داشته باشند، روزنامه بخوانند، جدول حل کنند، اخبار گوش دهند تا دیرتر دچار عارضه فراموشی شوند.

آلزایمر باعث کاهش پیشرونده قوای هوشی و عقلانی می‌شود که فرد مبتلا به آلزایمر قادر به انجام فعالیت خود در غالب خانواده و جامعه نیست.
 اولین مشکل این بیماری این است که یک فرد موثر در جامعه از چرخه فعال جامعه به تدریج حذف می‌شود که این مورد باعث زیان‌های اقتصادی و روحی و روانی برای خانواده و فرد موثر به شمار می‌آید.
 
مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر خیلی سخت و دشوار است و روند تدریجی این بیماری به گونه‌ای است که ابتدا حافظه نزدیک خود را از دست می‌دهند و سپس حافظه دور و این بیماران ممکن است قید و بندهای موجود در خانواده و جامعه را رعایت نکنند که این موضوع رنج دهنده است  تغذیه این بیماران نیز دچار مشکل می‌شود. این گونه بیماران به تدریج از نظر جسمانی افت می‌کنند و ممکن است کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست بدهند و باعث آسیب‌های روحی و روانی برای خانواده این بیماران می‌شود.
نوجوانان و جوانان با وجود استرس و مشغله فکری و کاری و ذهنی ممکن است دچار اختلالات حافظه‌ای شوند که معمولا اختلالات حافظه‌ای در افراد نرمال دیده می‌شود و این مفهوم به معنای آلزایمر نیست و هنگامی که فرد آرامش و فرصت پیدا کند این اختالات حافظه‌ای از بین می‌رود.
توصیه ما به افراد در خصوص جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر این است که افراد به خصوص سالمندان و میانسالان مطالعه داشته باشند، روزنامه بخوانند، جدول حل کنند، اخبار گوش دهند تا دیرتر دچار عارضه فراموشی شوند و باید ذهن را فعال نگه دارند  کنترل یکسری عوامل مثل فشار خون، قند خون، عدم استفاده از سیگار و دخانیات و الکل نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

گردن یکی از مفاصل بسیار فعال است که در هر دقیقه بیش از 30 حرکت انجام می‌دهد و در عکسبرداری از گردن تمام افراد بالای 50 سال، شواهد ابتلا به آرتروز در ستون مهره گردنی دیده شده است.

گردن یکی از مفاصل بسیار فعال است که در هر دقیقه بیش از 30 حرکت انجام می‌دهد اگر مهره‌های گردن از فولاد هم باشد به خاطر فعالیت‌های بسیار دچار ساییدگی می‌شود و تقریباً در عکسبرداری از گردن تمام افراد بالای 50 سال، شواهد ابتلا به آرتروز در ستون مهره گردنی دیده می‌شود که خوشبختانه بسیاری از این افراد هیچگونه علامتی در ناحیه گردن ندارند.

 به همین دلیل استفاده بهینه از گردن و مراقبت از آن به خصوص در افراد شاغل در ادارات اهمیت بسزایی دارد چرا که استفاده غلط از مفاصل گردن، آسیب‌های غیر قابل جبرانی به ناحیه گردن وارد می‌سازد و در سنین کهنسالی افراد را دچار مشکل می‌کند خم نگه‌داشتن طولانی یا یکسان قرار دادن طولانی گردن می‌تواند به گردن آسیب برساند افراد شاغل در ادارات که به مدت طولانی به پایین نگاه می‌کنند یا رانندگان که نگاهشان به طور مستمر به سمت جلو است. می‌توانند در معرض درد و آسیبهای گردنی باشند. این افراد لازم است زمان‌هایی را به استراحت یا حداقل تغییر جهت در ناحیه گردن اختصاص دهند.
 استفاده از ارگونومی مناسب نیز می‌تواند از ابتلا به دردهای گردنی بکاهد.
وسایل مورد استفاده در ادارات و دفتر کار می‌توانند نقش بسزایی در محافظت از گردن داشته باشند. پس بهتر است افرادی که به مدت طولانی گردن خود را خم نگه می‌دارند کمی میز را شیب‌دار کنند؛ این کار با استفاده از تکه ای مقوا یا تخته امکانپذیر است  گر افراد از مانیتور استفاده می‌کنند لازم است مانیتور را هم سطح با چشم قرار دهند یا حداکثر زاویه 10 تا 15 درجه‌ای در نظر بگیرند.
در هنگام کار با کامپیوتر لازم است افراد همه بدنشان را به سمت مانیتور بچرخانند در صورتی که گردن صاف و رو به جلو باشد.
 اگر افراد به مدت طولانی مطلبی را می‌خوانند یا تایپ می‌کنند. لازم است از وسایلی به نام کپی هولدر یا نگهدارنده برگه استفاده کنند و سعی کنند مورد مطالعه را در ارتفاع هم سطح چشم قرار دهند.
 در حالتی که گردن ثابت است فرد باید شانه را با فشار به عقب و جلو باز و بسته کند ورزش مناسب دیگر عبارت است از اینکه فرد خود را به صورت صاف و بی حرکت قرار داده، دست خود را مشت کرده و در ناحیه پیشانی قرار دهد و با دست به سمت عقب فشار وارد کند و گردن را نیز به سمت جلو فشار بدهد به شرطی که هیچکدام حرکتی نداشته باشند و فقط فشار به همدیگر وارد سازند.
این حرکت را می‌توان با کف دست در گیجگاه سمت راست و چپ با همان شرایط ذکر شده، تکرار کرد.
این پنج حرکت ورزش گردن، مناسب تمام افراد است که باید روزانه 3 تا 4 دقیقه به خصوص صبح‌ها انجام شود و بینابین کار نیز یک دقیقه در هر ساعت انجام شود.
 سایر ورزشهای گردن باید با توجه به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک پیشنهاد شود.
 نکته مهم در بروز آسیب به ناحیه گردن این است که اگر گردن‌درد فرد بیشتر از 2 روز شد باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا به طور مناسب درمان شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

پژوهشگران به تازگی به موارد تازه ای از اهمیت ورزش شنا برای حفظ سلامت و تناسب اندام در افراد پی برده اند.

 شنا می تواند یک کلید طلایی برای کاهش وزن باشد، زیرا شنا کردن میزان کالری بالایی را می سوازند، البته ممارست در این امر لازم است زیرا سرعت لاغر شدن در این روش بسیار کندتر از روشهای  دیگر است.

 گفتنی است ورزش های هوازی مانند شنا و ایروبیک در آب می تواند سبب سوزانده شدن کالری زیادی در بدن شود یک ساعت شنا می تواند کالری بیشتری به نسبت یک ساعت دوچرخه سواری، پیاده روی، بیس بال و فعالیت هایی از این دست را در بدن سوزاند.

سایر ورزش هایی که از حیث سوزاندن کالری در سطح ورزش شنا هستند عبارتند از اسکیت، دویدن، بازی تنیس و همینطور کوه نوردی.

از جمله فواید ورزش شنا کاهش صفرا، سکته مغزی، حملات قلبی، سرطان، سندرم متابولیک و همینطور بهبود خلق و خوی افراد است.

 شنا باعث رفع مشکلات خواب و ایجاد یک خواب عمیق  و راحت برای فرد می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

 گاهی اوقات بدون هیچ دلیل خاصی فرد به طور ناگهانی علاقمند به خوردن یک نوع غذا یا میوه خاص می شود و تا زمانی که احساس رضایت نکند به خوردن آن میوه یا غذا یا سبزی ادامه می دهد.

گفتنی است؛ پزشکان دریافته اند که این حس علاقه ناگهانی به دلیل فرمان مغز است که برای کنترل بدن کمبود نوعی ویتامین را حس کرده و به این جهت با مراجعه به حافظه و خاطرات فرد میوه مورد نظر را شناسایی کرده و آنگاه دستور اشتها به آن میوه یا سبزی یا خوراک را صادر می کند.

این احساس اشتهای ناگهانی تا زمانی که کمبود بدن در مورد آن ویتامین برطرف نشود، ادامه دارد.
به همین دلیل، پزشکان توصیه می کنند تا افراد به ویژه در خصوص میوه ها و سبزیجات توجه کافی داشته باشند و به طور مرتب از تمامی آنها که دارای ویتامین های طبیعی مختلف هستند استفاده کنند تا بدن آنها مجبور به مخابره اخطار برای آنها نشود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

مسـدود شدن رگ های خـونی قلب می تواند مانع گردش خون در قلب شود. این امر مـی توانـد منـجر به لخته شدن خون در شرائین قلب شود و سکته قلبی در فـرد بـوجود آیـد. هـمچنین بـه این عارضه myocardial infraction یا MI نیز اطلاق می شود.

اگر کمک های پزشکی سر موقع به فرد نرسد، به ماهیچه هـای قلبـی لطـمه های جـبران نـاپذیری خـواهد رسیـد؛ و متاسفانه اکثر افراد در بیشتر مواقع هیچ گونه توجهی به علائم آن نمی کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

کمردرد از جمله دردهای ناراحت کننده است که اغلب افراد آن را تجربه کرده‌اند و این درد می‌تواند به صورت کم یا شدید و یا به دلایل مختلف در افراد باشد.

 کمر درد ممکن است به دلیل رگ به رگ شدن و یا سایر آسیب‌های تصادفی اتفاق بیفتد. همچنین کمر درد در بعضی از افراد ناشی از وزن زیاد و یا بی تحرکی است.

 مطالعات نشان می‌دهد برای دوری از کمردرد انجام بعضی از روشها بسیار موثر است.انجام فعالیت بدنی منظم از جمله روش‌های کاهش کمردرد است.

 کارشناسان بهداشتی اظهار کردند: ورزش ساده مانند پیاده روی می‌تواند بسیار مفید باشد و همچنین وضعیت نشستن هم در این مورد دخیل است. به غیر از ورزش، حرکات کششی برای پیشگیری از کمر درد بسیار حیاتی است.

 - داشتن خواب خوب در کاهش کمردرد بسیار موثر است، همیشه از تشک نرم و راحت برای خوابیدن استفاده کنید.

 - وضعیت بدنی ضعیف می‌تواند منجر به کمر درد و یا مسائل مربوط به بهداشت شود.

 - اگر شما در حال ایستاده هستید راست بایستید و اگر نشسته‌اید بهترین وضعیت را داشته باشید.

 - نگه داشتن وزن مناسب نیز در کاهش کمر درد بسیار مهم است.

 - رژیم غذایی سالم سرشار از میوه‌ها و سبزیجات نیز برای جلوگیری از وزن بیش از حد توصیه می‌شود.

 - سیگار کشیدن نه تنها باعث آسیب رساندن به ریه‌ها می‌شود بلکه می‌تواند منجر به کمردرد شود.

 مطالعات نشان داده‌ است افراد سیگاری بیشتر احتمال کمر درد نسبت به همسالان غیرسیگاری خود را دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان نام روشی است که با استفاده از آن می توان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان های بدن را تعیین کرد.

اندازه‌گیری تراکم استخوان یکی از راه‌های سنجش سلامتی است. در سال‌های اخیر با ورود دستگاه‌های سنجش تراکم استخوان، تمایل فزاینده‌ای در میان پزشکان و در پی آن بیماران برای انجام این آزمایش و بررسی احتمال پوکی استخوان به وجود آمده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩

افزایش طول ناخن ها ممکن است به وسیله ناخن‌های پلاستیکی که کل ناخن یا انتهای ناخن را می‌پوشاند انجام شود.

مواد آرایشی ناخن برای رنگ کردن ناخن، افزایش طول ناخن به طور مصنوعی و یا افزایش مقاومت ناخن به کار می‌روند.لاک ناخن باعث درماتیت تماسی آلرژیک می‌شود. شخصی که به لاک ناخن حساسیت دارد ممکن است در انگشتان و پلک، صورت و گردن و جاهایی که لاک ناخن زمانی که در حال خشک شدن بوده تماس داشته دچار حساسیت شود. فرمالدئید یک ترکیب آلرژی‌زا می‌باشد.

افرادی با حساسیت به لاک ناخن می‌توانند لاک‌های hypoallergenic را که بدون فرمالدئید هستند استفاده کنند. لاک‌های قرمز رنگ ممکن است باعث زرد رنگ شدن و یا بی‌رنگ شدن ناخن شوند. کوتیکول (چین پوستی در پایه ناخن) از عفونت ناخن جلوگیری کرده و سلول‌های مولد ناخن را محافظت می‌کند پس بهتر است چیده یا کوتاه نشود.

افزایش طول ناخن ها ممکن است به وسیله ناخن‌های پلاستیکی که کل ناخن یا انتهای ناخن را می‌پوشاند انجام شود. ناخن‌های مصنوعی با چسب‌هایی چسبانده می‌شوند که حاوی methacrylate هستند که یک ماده حساسیت‌زا می‌باشد. چسب‌های بدون methacrylate ممکن است باعث شکاف و ترک ناخن شوند. جعبه‌های مخصوص ترمیم ناخن هم از این چسب‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده طولانی مدت از ناخن‌های کاشته شده از آماده مصرف گرفته تا ناخن‌های کاشته شده برای استفاده طولانی مدت می‌تواند باعث واکنش‌های دردناک و شدید شامل عفونت پوست اطراف ناخن‌ها، شل شدن ناخن‌ها و درماتیت شود. خانم‌هایی که از ناخن‌های مصنوعی و کاشته شده استفاده می‌کنند برای زمان طولانی ممکن است مشاهده کنند که ناخن‌های طبیعی آنها نازک‌تر و مات‌تر شده است.

متخصصان پوست پیشنهاد می‌کنند ناخن‌های مصنوعی هم ۳ ماه یک بار برداشته شوند و اجازه داده شود تا ناخن‌های طبیعی استراحت کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٩
  شعر آخماتووا مضامین مختلفی را در بر می‌گیرد اما بیش از هر چیز دیگر به موضوعات عشق، رنج‌های فردی و جامعه می‌پردازد. او به جهان هستی از طریق منشوری از عشق می‌نگرد و در واقع این عشق است که بر دیگر جنبه‌های شعری او سایه افکنده است. از نظر آخماتووا عشق «نبردی مقدر و تن به تن» است و گریزی از آن نیست...
 
آنا آخماتووا، بانوی رنج و عشق
 

ادامه مطلب ...
 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱۸

"حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد"

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٥

تنبلی از آن مشکلاتی است که همه ما با آن دست به گریبان هستیم، عده‌ای از ما می‌توانیم بر آن غلبه کنیم برای همه ما پیش آمده کارهایمان را از امروز به فردا می‌اندازیم. دلایل زیادی هم می‌توانیم برای این تصمیم‌مان بیاوریم. از سردرد گرفته تا مشغله‌های روزانه اما این دلایل فقط به یک نقطه ختم می‌شوند؛ تنبلی!

برای اینکه متوجه شوید شما آدم تنبلی هستید یا خیر، تنها کافی است به این سؤال پاسخ دهید: آیا کار نیمه‌تمام دارید؟

اگر جواب‌تان مثبت است به‌طور قطع شما هم جزو انسان‌های تنبلی هستید که به بهانه‌های مختلف از زیرکار فرار می‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢

 در جدیدترین تحقیقات محققان کشف کرده‌اند که یک ارتباط قوی بین تسلط مغز به یکی از گوش‌ها بیشتر از دیگری در هنگام صحبت با تلفن وجود دارد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند: که در افرادی که چپ دست هستند و نیمکره‌ ی راست مغز آنها فرمان به انجام کارها می‌دهد بیشتر تمایل به دست گرفتن تلفن‌همراه در دست چپ وجود دارد و برعکس افراد راست دست نیز تمایل به استفاده از گوشی تلفن همراه با دست راست خود دارند.
پزشکان علت این امر را کنترل مغز بر گوش در طرف مخالف نیمکره و در نتیجه درک بهتر کلمات و احساسات شخص تماس گیرنده می‌دانند.
افراد وقتی با دست مخالف دستی که می‌نویسند با تلفن همراه صحبت می‌کنند معمولا دچار حواس‌پرتی و کمبود دقت و اشکال در مکالمه می‌شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢


چگونه می توان از پیری سلول های مغزی پیشگیری کرد؟

چه عاملی می تواند سلامت مغز را تضمین کند؟

با کمک چه تکنیکی می توان به جوان ماندن مغز کمک کرد و مانع از کندی عملکرد، کاهش دقت و پیری آن شد؟

اینها سؤالاتی است که برای بسیاری از مردم در سراسر جهان مطرح و ایده ها و تصورات مختلفی در پاسخ به این سؤال طرح می شود. برخی می گویند بازی شطرنج بهترین روش برای مبارزه با پیری سلول های مغزی است. برخی حل کردن سخت ترین مسائل و فرمول های دیفرانسیل و انتگرال را بهترین روش می دانند. گروهی معتقدند باید هر روز امگا۳ مصرف کنند و برخی بر این باورند که با افزایش سن افراد، همه سلول های بدن پیر می شوند و سلول های مغزی هم چاره ای جز این ندارند.

شما در این باره چه فکر می کنید؟ در این مطلب به شما می گوییم که چگونه می توانید سلول های مغز خود را ۱۰سال جوان تر کنید.با این ورزش خونرسانی به مغز را تقویت کنید

با افزایش سن سلول های مغزی که «نورون» نامیده می شوند، اتصالات و شاخه های خود را از دست می دهند. این اتصالات که سیناپس نام دارند برای روند تولید فکر ضروری اند، بنابراین اگر با افزایش سن به طور طبیعی این بخش ها را از دست دهیم در نهایت بخشی از فعالیت های مغزی خود را از دست می دهیم. کم دقت و فراموشکار می شویم و کندتر می توانیم مسائل را تجزیه و تحلیل کنیم. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به تازگی نتایج تحقیقات خود را در این زمینه منتشر کرده اند.

آنها اعلام کردند داشتن یک برنامه ورزشی روزانه که هم تمرینات ایروبیک و هوازی و هم تمرین با وزنه را شامل شود، بهترین انتخاب از میان رشته های ورزشی متنوع است که می تواند به جوانسازی سلول های مغزی کمک کند. به گفته این محققان با انجام ورزش های هوازی اکسیژن رسانی بهتری به سلول های مغزی ارائه می شود، ضمن اینکه اجرای روزانه این ورزش ها به بهبود عملکرد جریان گردش خون در مغز کمک می کند و خون نیز مهم ترین رابط برای رساندن اکسیژن و موادغذایی مفید به مغز است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢


پژوهشگران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در یک تحقیق میدانی بر روی قابلیت‌های فناوری نانو در قسمت داروها و ‏علوم اعصاب موفق به ارائه و معرفی راه‌های ارتباط بین این دو علم به یکدیگر شده و قابلیت‌های فناوری نانو در علوم مغز ‏و اعصاب را تبیین کردند.‏
 این کار تحقیقاتی که توسط دکتر محسن جهانشاهی و دکتر رضا خانبابایی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی ‏نوشیروانی بابل صورت گرفته است، ضمن معرفی نیازهای روز رشته علوم اعصاب به قابلیت‌های فناوری نانو ‏برای کمک به این رشته و نیل به اهداف بسیار پیچیده علوم عصبی می‌پردازد.‏
دکتر محسن جهانشاهی در این باره اظهار کرد: در این تحقیقات ابتدا ‏یک مطالعه میدانی بر روی قابلیت‌های فناوری نانو به خصوص در قسمت داروها داشتیم که نتیجه بیش از ده سال تجربه گروه ‏نانوبیوتکنولوژی پژوهشکده فناوری نانو است، سپس مروری بر اهداف و مشکلات رشته علوم اعصاب انجام دادیم که این ‏قسمت از کار با تعامل تنگاتنگ با دانشگاه اوتاوای کانادا انجام شد، در نهایت به معرفی راه‌های ارتباط این دو علم به یکدیگر ‏پرداخته و قابلیت‌های فناوری نانو در کمک به دانشمندان علوم مغز و اعصاب را یادآور شدیم.به گفته رئیس پژوهشکده فناوری نانوی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، ‏فناوری نانو در اکثر تحقیقات مربوط به مغز و ‏اعصاب، تولید دارو‌ها برای بیماری‌های مغزی و همچنین دارورسانی به قسمت‌های بسیار خاص مغز و اعصاب، کاربرد دارد. به عبارتی کاربرد این فناوری در علوم پزشکی و صنایع دارویی و زیست‌فناوری بسیار نمود پیدا می‌کند.‏
جهانشاهی افزود: از آنجا که مطابق جدیدترین نظریه‌ها حافظه در حقیقت همان ذخیره اطلاعات در سیناپس‌ها است و ‏شناخت سیناپس‌ها در حال حاضر نیاز روز جامعه علوم اعصاب است، ما با معرفی قابلیت‌های فناوری نانو در این حوزه مسیر ‏جدیدی را پیش پای محققان علوم اعصاب در همکاری با محققان فناوری نانو قرار ‏داده‌ایم. به بیان ساده سیناپس‌ها به کمک مواد بسیار ریزی به نام انتقال دهنده‌های عصبی اقدام به ارسال پیام‌های مغزی ‏و همچنین ذخیره اطلاعات می‌کنند. ما با فناوری نانو قادر به ردیابی این پیام رسان‌ها هستیم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢

 مسافرت برای باردارانی که مشکل خاصی ندارند، ممنوعیتی ندارد، اما کسانی که سابقه سقط مکرر، نازایی، مرده زایی یا زایمان زودرس دارند، نباید به مسافرت بروند و این مساله بخصوص در سه ماه سوم اهمیت بیشتری دارد. همین طور کسانی که بیماری هایی مثل بیماری قلبی، ریوی و... دارند، نباید به مسافرت بروند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢


 پژوهشگران موسسه فناوری نیوجرسی، دستگاهی را بر پایه نانولوله های کربنی ساخته اند که با قابلیت حفظ درجه بالایی از تفکیک فضایی می تواند به تشخیص غیرتهاجمی و سریع سلول های متحرک تکی کمک کند.

این پژوهشگران می گویند با استفاده از حسگرها دستگاهی ساخته ایم که به پزشکان کمک می کند یک قطره کوچک از مایع یا خون را بر روی یک منطقه فعال از دستگاه گذاشته و خواص الکتریکی سلول ها را اندازه گیری کنند.
به گفته این محققان آنچه در این شیوه منحصر به فرد است چگونگی اندازه گیری خواص الکتریکی یا الگوهای سلولی است. این شیوه نشان دهنده چگونه تفاوت خواص بین انواع سلول هاست.در این مطالعه محققان سه نوع مختلف از این سلول ها با استفاده از سه کاوشگر الکتریکی مختلف ارزیابی کردند. به گفته محققان این یک مطالعه اکتشافی است و نمی خواهیم بگویم یک نشانه داریم.
محققان می گویند سلول ها بر اساس خواص الکتریکی شان با یکدیگر تفاوت دارند. با این حال، ایجاد یک نشانه، زمان می برد. می دانیم که توزیع بار های الکتریکی در یک سلول سالم، وقتی که بیمار می شود، تغییر می کند.
برای ساخت این دستگاه از فناوری های استاندارد نیمه هادی های اکسید فلزی مکمل (CMOS) استفاده شده و همین امر ساخت مقیاس پذیر آن را ( حتی تا چند نانومتر) ممکن کرده است.
فواصل تعبیه شده در این دستگاه شش میکرون است یعنی به اندازه یک سلول و یا کوچکتر از یک سلول.
برای نشان دادن توانایی این دستگاه برای تشخیص سلول های مختلف محققان از طیف سنجی امپدانس بر روی سلول های متحرک کلیوی جنینی انسان، سلول های عصبی موش و سلول های مخمر استفاده کردند.
اندازه گیری ها همراه و بدون سلول ها و نانولوله ها انجام شد. محققان دریافتند نانولوله ها برای تشخیص حضور سلول ها بسیار ضروری هستند.
نانولوله های کربنی ساختارهای بسیار قوی و رسانای الکتریسته با قطر یک نانو متر- یعنی به اندازه 10 اتم هیدروژن هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢

 اگر نمی دانید که از کجا آغاز کنید، در اینجا چندین ایده در مورد چیزهایی که باید با کودکانتان بحث کنید تا به آنها در مورد استفاده ایمن تر از اینترنت بیاموزید، آورده شده است:
۱- کودکانتان را تشویق کنید که تجارب اینترنتی خود را با شما سهیم شوند. همراه با کودکانتان از اینترنت لذت ببرید.
۲- به فرزندانتان بیاموزید که به غرایز خود اعتماد کنند. اگر در مورد چیزی احساس ناخوشایندی دارند، باید به شما درباره آن بگویند.
۳- اگر فرزندانتان به اتاق های گفتگو سر می زنند، از برنامه های پیام رسان فوری و بازی های ویدویی آنلاین استفاده می کنند، یا فعالیت های دیگری که به نامی برای مشخص کردن خودشان نیاز است، انجام می دهند، به آنها در انتخاب این نام کمک کنید و مطمئن شوید که این نام باعث افشاء هیچ اطلاعات شخصی درموردشان نمی شود.
۴- به فرزندانتان تأکید کنید که هرگز آدرستان، شماره تلفن یا سایر اطلاعات شخصی شامل جایی که به مدرسه می روند یا جایی که دوست دارند بازی کنند را ارسال نکنند.
۵- به کودکان بیاموزید که تفاوت بین درست و غلط در اینترنت همانی است که در دنیای واقعی وجود دارد.
۶- به کودکان بیاموزید که چگونه به دیگر استفاده کنندگان از اینترنت، احترام بگذارند. مطمئن شوید که آنها می دانند قواعد رفتار خوب فقط به دلیل اینکه پشت کامپیوتر هستند، تغییر نمی کند.
۷- به فرزندان تأکید کنید که به دارایی های دیگر کاربران احترام بگذارند. برایشان توضیح دهید که کپی های غیرقانونی از کارهای دیگران – مانند موسیقی، بازیهای تصویری و سایر برنامه ها- مانند دزدیدن آنان از یک فروشگاه است.
۸- به کودکان بگویید که هرگز نباید دوستان اینترنتی خود را شخصاً ملاقات کنند. توضیح دهید که دوستان اینترنتی ممکن است همانی که خود می گویند، نباشند.
۹- به کودکانتان بیاموزید که هرچه که می خوانند و می بینند، صحیح نیست. آنها را تشویق کنید که در مورد صحت مطالب اینترنت از شما سؤال کنند.
۱۰- فعالیت های اینترنتی کودکان خود را با نرم افزارهای پیشرفته کنترل کنید. کنترل های اینچنینی می توانند به شما در تصفیه کردن محتویات مضر، آگاهی از سایت هایی که کودکانتان سر می زنند و فهمیدن آنچه انجام می دهند، کمک کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢

 پژوهشگران با الهام از شرکت های دخانی که بسته بندی های جذابی برای جلب مشتری عرضه می کنند، این بار قصد دارند از همین روش علیه این شرکت ها استفاده کرده و افراد را به ترک عادت سیگار کشیدن ترغیب کنند.
محققان دو پاکت سخنگو با پیام های ضبط شده مختلف عرضه کرده اند.

یکی از این پیام ها به فرد سیگاری یک شماره تلفن برای مشاوره ترک سیگار می دهد و پیام دیگر حاکی از هشداری است که سیگار کشیدن باروری را کاهش می دهد.
این پاکت از فناوری مشابه فناوری استفاده می کند که در کارت تولد استفاده می شود که وقتی باز می شود یک پیام را باز گو می کند.در این پاکت ها یک صدای ضبط شده و یک واحد بازنواخت قرار داده شده تا هر وقت که درب پاکت باز می شود دوباره این پیام تکرار شود.دانشگاه استرلینگ این پاکت را برای زنان بین سنین 16 تا 24 ساله مورد آزمایش قرار داده اند.داوطلبان می گفتند پیامی که حاکی از خطرات ناباروری ناشی از سیگار کشیدن بود، بیشترین تاثیر را در ترک سیگار دارد.
دختران 16- 17 ساله این تحقیق، با شنیدن این پیام صوتی به فکر ترک کردن سیگار افتاده بودند.
یا این حال گروه دیگری از داوطلبان دیگر نیز می گفتند پیام های تحریک کننده این پاکت سیگار آنها را به ترک کردن عادت سیگار کشیدن ترغیب کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢

 وقتی با خود حساب می کنیم تغییرات در زندگی تا چه اندازه می تواند ما را آسیب پذیر کنند یا موجب شکست شوند، به طور داتی گرایش داریم در همین وضعیت باقی بمانیم.

اگر به طول زندگی خود تا به امروز نگاه کنید، متوجه می شوید خیلی وقت ها بوده است که آرزو داشته اید شجاع تر باشید، بیشتر به خود اعتماد و کمتر احتیاط و دو دو تا چهار کنید تا بتوانید تغییرات مورد نظر را در زندگی خود به وجود بیاورید. خیلی از مردم این حسرت ها، ترس و آرزوها را دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢

 مطالعات پروفسور راس فلوم از دانشگاه بریگهام جوان حاکی از آن است که نوزادان در پنج‌ماهگی قادر به درک احساسات یکدیگر هستند.
این مطالعه بر پایه تحقیق دیگری توسط فلوم مبنی بر توانایی نوزادان در درک مزاج سگ‌ها، میمون‌ها و موسیقی کلاسیک استوار است.نوزادان تازه‌ متولد شده نمی‌توانند از طریق کلام به والدینشان بگویند که تشنه یا گرسنه هستند، بنابراین نخستین روش برای برقراری ارتباط از طریق عاطفه است.نوزادان می‌توانند در هفت‌ماهگی خود را با عاطفه بزرگسالان و در شش ماهگی با بزرگسالان آشنا منطبق کنند.به منظور آزمایش درک نوزاد از عواطف هم‌سن‌وسال‌هایش، فلوم و تیم علمی حاضر در این پروژه توانایی یک نوزاد برای منطبق‌کردن صدای عاطفی یک نوزاد را با بیان چهره نوزاد دیگر بررسی کردند.

یافته‌ها حاکی از آن است که نوزادان پنج‌ماهه می‌توانند صدای منفی و مثبت هم‌سن‌وسال‌هایشان را با حالت چهره مناسب مطابقت دهند.این نخستین مطالعه‌ای است که توانایی انطباق‌دادن با یک نوزاد را نشان می‌دهد.در این تحقیق، نوزادان در مقابل دو مانیتور قرار داده شدند. یکی از مانیتورها فیلمی از یک نوزاد خوشحال و دیگری فیلمی از نوزادی غمگین و اخمو را نشان می‌داد.هنگامی که صدایی ضبطشده از یک نوزاد سوم خوشحال پخش شد، نوزاد شرکت‌کننده در این مطالعه، مدت زمان طولانی‌تری به فیلم نوزاد با حالت چهره مثبت نگاه کرد.

این نوزاد همچنین توانست خود را با حالت منفی فیلم نوزاد اخموی غمگین مطابقت دهد.ضبط‌های شنیداری از نوزاد سوم بود و با حرکات لب نوزادان در هیچ یک از فیلم‌ها همگام نبود.این یافته‌ها درک ما از رشد اولیه نوزاد را با این واقعیت که نوزادان به سطوح عاطفه حساس بوده و آن را درک می‌کنند، افزایش می‌دهد.نوزادان در دو سال و نیم اول زندگی‌شان بیشتر از مابقی عمرشان می‌آموزند و این موضوع بررسی این نکته که نوزادان چه چیزی را و چگونه یاد می‌گیرند و این که چه عاملی در این یادگیری به آن ها کمک می‌کند را حائز اهمیت می‌کند.

جزئیات این مطالعه در مجله Infancy منتشر شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢

پژوهش جدید محققان دانشگاه آریزونا نشان داده که تنها موافقت با زنان برای اجتناب از بروز کشمکش کارایی ندارد.

 محققان شیوه‌های ارتباطی 44 زوج را با تمرکز بر تفاوت‌های میان جنسیت ها ارزیابی کردند.آنها دریافتند که زنان بر این عقیده اند که ابراز موافقت همسرشان با گفتن «بله عزیزم» یا «اوهوم» ریاکارانه است که باعث بدتر شدن شرایط می‌شود.
پژوهش موسسه تحلیل‌های کشمکش خلاق در سال 2011 که بر روی بیش از 900 مرد انجام شده بود نشان داد که 68 درصد آنها ترجیح می‌دهند برای آرام کردن همسر خود «بله عزیزم» بگویند.میل وارنر که رهبری این پژوهش را برعهده داشته اظهار کرد که این رفتار پرخاشگرانه منفعلانه به جز ریاکارانه بودن، گیج‌کننده است.
وی افزود: همسر یک فرد پرخاشگر منفعل می‌تواند در بهترین حالت 20 تا 30 سال از زندگی خود را برای رمزگشایی این پیام دوپهلوی دیوانه‌کننده تلاش کند. در عین حال، در تلاش برای این رمزگشایی، شریک بیگناه ممکن است با اتهام دیوانگی، پرخاشگر و زیاده‌خواه بودن روبرو شود.در حقیقت محققان این پژوهش می‌گویند که زنان که با اظهارات شریک خود متقاعد نشده‌اند تا زمان دستیابی به یک راه‌حل رضایت‌بخش دوطرفه به غر و لند ادامه خواهند داد.
ادبیات روانشناسی اجتماعی در مورد تعاون می‌گوید که زنان به طور کلی به همکاری بیشتر تمایل دارند، در حالیکه مردان اغلب از تعارض اجتناب می‌کنند.

این پژوهش در مجله Social and Personal Relationships منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٢


نپذیرفتن درمان در راستای باورنداشتن به بیمار بودن و نیاز به درمان رخ می دهد. البته باورهای ناکارآمد در مورد داروها مانند اثربخش نبودن دارو در درمان مشکلات هیجانی و رفتاری، خطر وابستگی و اعتیاد به داروها و احتمال تجربه عوارض جدی با دارو هم در این خصوص می تواند موثر باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱۱

علایم افسردگی در افراد مختلف به ویژه در زنان و مردان متفاوت است؛ در این مطلب برخی از علایم افسردگی در مردان را بررسی می‌کنیم.

افرادی که به افسردگی بالینی مبتلا می شوند علاقه خود را به فعالیت هایی که دوست داشته اند از دست می دهند. با این حال علایم افسردگی در افراد مختلف به ویژه در زنان و مردان متفاوت است. در این مطلب برخی از علایم افسردگی در مردان را بررسی می کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٠


 ممکن است کم‌کم پرت کردن اشیا به صورت یک عادت و برای بیان خشم مورد استفاده قرار بگیرد و کودک شما هنگامی که عصبانی می‌شود هر آنچه دم دستش باشد را پرت کند. اگر در پاسخ به پرتاب کردن، عکس‌العمل تندی نشان ندهید معمولا این رفتار‌ها هم می‌گذرند و پرتاب کردن در مرحله یادگیری باقی مانده و کودک شما از آن به عنوان وسیله‌ای برای ابراز خشم استفاده نخواهد کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٠


 ممکن است کم‌کم پرت کردن اشیا به صورت یک عادت و برای بیان خشم مورد استفاده قرار بگیرد و کودک شما هنگامی که عصبانی می‌شود هر آنچه دم دستش باشد را پرت کند. اگر در پاسخ به پرتاب کردن، عکس‌العمل تندی نشان ندهید معمولا این رفتار‌ها هم می‌گذرند و پرتاب کردن در مرحله یادگیری باقی مانده و کودک شما از آن به عنوان وسیله‌ای برای ابراز خشم استفاده نخواهد کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۱٠


 صحبت مان درباره کسانی که فرصت مناسب و دلخواه ازدواج را پیدا نمی کنند نیست. از کسانی حرف می زنیم که خودشان تصمیم به مجرد ماندن می گیرند. آنهایی که از ازدواج می ترسند یا نفرت دارند. چرا بعضی از زنان از ازدواج فرار می کنند؟

استقلال


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٩


خرافه هایی که اگر در شرف مادر شدن هستید باید بشنوید ولی باورشان نکنید.

یکی از مهم ترین مسائلی که ذهن مادران باردار به خصوص مادران جوان را در طول مدت بارداری درگیر می کند، شایعاتی است که از زبان افراد مختلف می شنوند.

گاه به قدری این شایعات در نظر مادر قطعی و حتمی جلوه می کند که حتی اظهارات پزشک متخصص و جواب انواع آزمایش ها و سونوگرافی ها هم نمی تواند نظر مادر را درباره جنسیت یا سلامتی جنینش تغییر دهد. خرافه هایی که اگر در شرف مادر شدن هستید باید بشنوید ولی باورشان نکنید.

اگر شکمت پهن نشده است، حتما پسردار می شوی یا «حالا که شکمت پهن شده بچه ات دختر است».ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

استنشاق غیرداوطلبانه دود ناشی از سوختن سیگار، به معنی سیگاری تحمیلی بودن است و زندگی با یک فرد سیگاری به‌منزله مصرف مستقیم سالانه ۸۰ نخ سیگار است.  دود سیگار دارای یک ترکیب پیچیده با بیش از ۴ هزار  ماده سمی متفاوت است. این دود دو قسمت دارد دود اولیه با هر پک از سیگار خارج شده و وارد دستگاه تنفس فرد سیگاری می‌شود.
 ریه‌های افراد غیرسیگاری که در کنار فرد سیگاری زندگی می‌کنند به مراتب عملکرد ضعیف‌تری از افراد سالم غیرسیگاری دارند. قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر بیماری های تنفسی را در بالغان تا حدود 25 درصد‌ و در کودکان تا حدود 50 تا 100 درصد ‌افزایش خواهد داد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از 30 درصد ‌بیماری‌‌های قلبی عروقی و یک سوم بیماری‌های تنفسی در بین سیگاری‌های تحمیلی ایجاد می‌شوند. میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلودرد، سرفه و گرفتگی صدا در کودکانی که والدین سیگاری دارند بیش از کودکان دارای والدین غیرسیگاری است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

محققان در آخرین یافته‌های خود نشان دادند بیماری‌های مربوط به دهان و دندان روبه افزایش است.
سرطان دهان نوعی بیماری است که در آن سلول‌های غیر طبیعی در بعضی بافت‌های اعضای بدن خارج از کنترل رشد می‌کند و تکثیر می‌شوند تومورهایی که در اطراف دهان رشد و بزرگ می‌شوند اغلب خوش خیم هستند.

سرطان‌هایی که نواحی لب، لثه و زبان یا مخاط دهان ایجاد می‌شود در این دسته قرار می‌گیرند این سرطان همواره در افراد 40 سال ایجاد می‌شود اما سن آن بسیار پایین آمده است. استعمال دخانیات، قلیان کشیدن، بیش از حد و در معرض آفتاب قرار گرفتن باعث احتمال به سرطان دهان می‌شود. این زخم‌ها توده‌های قرمز رنگی هستند که ابتدا فقط زخم هستند اما به مرور تبدیل به فرورفتگی می‌شوند و آسیب و صدمات زیادی را وارد می‌کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگر به فرد مبتلا به گرمازدگی مایعات به میزان فراوان خورانده نشود و وی را از محیط گرم به سرعت خارج نکنند گرمازدگی شدیدتر و فرد به کما و بیهوشی می‌رود و منجر به تشنج و فوت فرد می‌شود.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

برای اینکه سایز شکم شما کاهش یابد ، چربیهایی که آن را پوشانده اند نیز باید کاهش پیدا کنند و از آنجایی که هیچ رژیمی نمی تواند فقط چربی های شکم را آب کند و روی سایر نقاط بدن تاثیر نگذارد ، برای سوزاندن این چربیها باید ورزش کنید . البته میزان توانایی شما برای سوزاندن چربی ها بوسیله ورزش کردن به ژنتیک بدن شما هم بستگی دارد.

دستورالعمل:
_ هر هفته حداقل سه بار شنا کنید .
این ورزش بسیاری از ماهیچه ها را درگیر می کند و چربی ها را می سوزاند.

_ روی زمین دراز بکشید ، پاهایتان را خم کنید و بالا بیاورید بطوریکه پاهایتان کاملا" راحت باشند. دستهایتان را بصورت ضربدر روی سینه تان بگذارید بطوریکه انگشتهای دستتان به راحتی شانه های شما را لمس کند . سعی کنید سر و گردن و قسمت بالای بدنتان را از زمین بلند کنید بطوریکه بدن شما و زمین زاویه ۳۰ درجه بسازند ، چند ثانیه صبر کنید و دوباره به حالت اول بازگردید و این تمرین باعث کشیده شدن عضلات شکم شما می شود. این تمرین را در سه ست دوازده تایی انجام دهید .

_ روی زمین دراز بکشید و دستهایتان را مستقیم بالا بگیرید بطوریکه انگار یک مبل و جسم سنگین دیگر را از زمین بلند کرده اید . پاهایتان را از روی زمین بلند کنید و زانوهایتان را کمی خم کنید .پشتتان را به زمین فشار بدهید و عضلات شکمتان را هم بطور همزمان منقبض کنید. حالا باسنتان را از روی زمین بلند کنید و بعد دوباره به آرامی روی زمین بگذارید . این نرمش را در سه ست دوازده تایی انجام دهید.

_ به پهلوی راست دراز بکشید . سپس آرنج راستتان را زیر شانه راستتان قرار دهید بطوریکه سر و گردن و قسمت بالای بدنتان از زمین بلند شوند. دست چپتان را روی ران پای چپتان بگذارید . حالا عضلات شکمتان را منقبض کنید و سعی کنید باسن و پای راستتان را تا آنجایی که می توانید از زمین بلند کنید. تا زمانیکه خسته شوید همین حالت را حفظ کنید . این تمرین را سه بار برای هر طرف تکرار کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

نوشیدنی های شیرین به ویژه انواع رژیمی آنها احتمال بروز افسردگی در بزرگسالان را افزایش می دهد.
مصرف نوشیدنی های شیرین به ویژه از نوع رژیمی با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط است. محققان کارولینای شمالی با انجام مطالعات خود روی 263 هزار و 925 فرد 50 تا 71 ساله و بررسی مصرف نوشیدنی هایی شامل نوشابه، چای و قهوه مشاهده کردند در حالیکه قهوه می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به افسردگی شود، نوشیدنی های شیرین به ویژه انواع رژیمی آنها احتمال بروز افسردگی در بزرگسالان را افزایش می دهد. براساس این گزارش محققان با یک پیگیری 10 ساله و شناسایی افرادی که پس از این سالها دچار افسردگی شده بودند افزودند: افرادی که بیش از 4 قوطی یا 4 فنجان در روز نوشابه می نوشیدند در مقایسه با کسانی که نوشابه مصرف نمی کردند تا 30 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار گرفتند و نیز وقوع افسردگی در کسانی که هر روز 4 قوطی آبمیوه صنعتی مصرف می کردند نسبت به افرادی که اصلاً مصرف نمی کردند تا 38 درصد بیشتر بوده است.
بروز افسردگی با مصرف نوشابه های رژیمی، آبمیوه رژیمی و هم چنین چای سرد رژیمی نسبت به انواع معمولی آنها بیشتر است. از طرفی نتایج دیگر این مطالعه حاکیست در مقایسه با کسانی که قهوه نمی نوشیدند افرادی که در روز 4 فنجان قهوه می نوشیدن،د تا 10 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار گرفتند. به گفته محققان این تحقیقات نشان می دهد که قطع مصرف نوشیدنی های رژیمی شیرین و یا جایگزینی آنها با قهوه شیرین نشده به طور طبیعی می تواند به کاهش خطر ابتلا به افسردگی کمک کند . البته برای تائید این یافته ها هنوز هم تحقیقات بیشتری لازم است و افراد مبتلا به افسردگی باید هم چنان داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را مصرف نمایند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

منابع انسانی مهمترین بخش ثروت یک جامعه محسوب می شوند. در مطالعه ای که در بانک جهانی انجام شد ثروت جوامع را به سه دسته تقسیم کرده اند., ثروتی که در منابع انسانی تجسم یافته است , ثروتی که در منابع طبیعی است و ثروتی که در سر مایه گذاری ها است. در سطح جهان حدود 64درصد ثروت در منبع انسانی می باشد اما در ژاپن و آلمان این رقم حدود 80درصد است. یعنی مجموع منابع طبیعی وسر مایه گذاری ها در این کشور ها فقط حدود 20 درصد است. (عظیمی , حسین, 1381 ص 8).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

 آلزایمر معمولا در افراد سالمند بروز می کند اما جامعه نسبت به این بیماری اطلاع چندانی ندارد. افراد افسرده و آنهایی که کمتر از مغز خود کار می‌کشند در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

 مردم و خانواده بیماران مبتلا به آلزایمر شناخت چندانی نسبت به بیماری آلزایمر ندارند که آموزش نحوه مراقبت از بیمار برای ارتقای کیفیت زندگی و جلوگیری از افسردگی و فرسودگی خانواده بیمار بسیار موثر است.
 انجمن آلزایمر کلاس‌های 6 هفته‌ای را برای خانواده و مراقبین مبتلا به آلزایمر برگزار می‌کند و بسته‌های آموزشی با سرفصل شناخت بیماری و راه‌های مواجهه با آن را در اختیار افراد قرار می‌دهد. آلزایمر از جمله بیماری‌های وابسته به سن است که در دنیا افراد بالای 65 سال و در ایران افراد بالای 60 سال به آن مبتلا می‌شوند اما ژنتیک هم 25 تا 30 درصد در بروز این بیماری دخیل است.دمانس یا زوال عقل که بر اثر ضربه به سر،‌سکته‌های مغزی ایجاد می‌شود به نوعی آلزایمر است و افراد باید مراقب ضربه‌هایی که ممکن است به سر وارد شود باشند.
معمولاً افراد تحصیلکرده و آنهایی که بیشتر از مغز خود کار می‌کشند کمتر به این عارضه مبتلا می‌شوند چون افزایش اطلاعات علمی ارتباط بین سیناپس‌های مغز را بیشتر می‌کند.
ورزش و تحرک سبب می‌شود که خون رسانی به اندام‌ها از جمله مغز بهتر انجام شود و سلول‌ها دیرتر فرسوده شوند. خوردن غذاهای سرخ کرده،‌فست فودها و روغن اشباع برای مغز مضر هستند که باید روش غذایی را تغییر داد و بیشتر از میوه و سبزیجات تازه استفاده کرد. ماهی حاوی امگا 3 و تقویت کننده مغز است که ترجیحا هفته‌ای یکبار در دستور غذایی خانوارها قرار گیرد.
 از آنجایی که گوشت قرمز سبب بالا رفتن کلسترول و مشکلات عروقی می‌شود بهتر است گوشت سفید را بیشتر استفاده کنیم.
 افسردگی از عامل تشدید کننده آلزایمر است که حضور در اجتماع و داشتن فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند در این راه بسیار کمک کننده باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸


 اگر به مشکلاتمان نگاه کنید می‌بینید که بیشتر این مشکلات ریشه در ذهن ما دارند. فرض ابتدایی همه آنها یکسان است: یک اتفاق خارجی روی می‌دهد، ما انتخاب می‌کنیم که فقط یک طرف جریان را ببینیم و بعد طوری آن را تفسیر کنیم که دچار تعارضات ذهنی شویم که نتیجه آن نوعی رنج احساسی است. بااینکه گفتن «مشکلاتت را رها کن» آسان است، همه ما می‌دانیم که عمل به آن، به این سادگی‌ها هم نیست. همه ما سالها در جذب مشکلات و تعارضات شرطی‌سازی کرده‌ایم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

استرس، مهمترین عامل ابتلا به بیماری صدف است.

این بیماری انواع مختلفی دارد، اما فرم رایج آن این است که لکه‌های قرمز رنگ روی پوست ایجاد و روی آنها توسط یک پوسته‌ی سفید پوشانده می‌شود، استرس یکی از عوامل اصلی بروز این بیماری است و بیماری صدف یا (پسوریازیس) جزو بیماری‌های مولتی فاکتوریال است که هم عوامل ژنتیک و هم عوامل محیطی در آن نقش دارند.  هنگامی که فرد زمینه‌ ژنتیکی بیماری صدف را دارا باشد در صورتی که در معرض عوامل محیطی و عوامل ایجاد کننده بیماری قرار گیرد احتمال بروز بیماری در فرد وجود دارد.  این بیماری در همه‌ی سنین دیده می‌شود، ولی شروع بیماری در سنین 30 – 20سال بوده، همچنین این بیماری در افرادی که بین 50 تا 60 سال سن دارند، بیشتر دیده می‌شود‌.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

 سرکه نوعی مایع اسیدی است که از تخمیر اتانول (الکل اتیلیک) به دست می‌آید و حاوی اسید استیک (اسید اتانولیک) است.

غلظت اسید استیک در سرکه‌های خوراکی موجود در بازار که بیشتر مصرف آشپزخانه‌ای دارند، بین 4 تا 8 درصد و سرکه‌هایی که برای تهیه ترشیجات استفاده می‌شوند، تا 18 درصد می‌باشد. سرکه طبیعی همچنین حاوی مقدار کمی اسید تارتریک، اسید سیتریک و دیگر اسیدهای گیاهی است. سرکه از زمان باستان مورد استفاده بوده و یکی از مواد مهم آشپزی در اروپا و آسیا می‌باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

مدرسه تاریخی "جوهرنصیب "ساختمانی در آناتولیا که به عنوان نخستین دانشکده داروسازی ترکیه شهرت دارد، به عنوان موزه تمدن دوران سلجوقی در مرکز آناتولیا در شهر کایسری، به موزه و محل نمایش وعرضه آثار تاریخی این دوره،مبدل می‎شود.

 
به گزارش حریت، طرح احیا و بازسازی این موزه، توسط شهرداری کلانشهر کایسری دردست اقدام است تا پس از تکمیل اشیای تاریخی دوران سلجوقی در آن به نمایش گذاشته شود.
 
شهردار کایسری با اعلام این مطلب یادآور شد که این شهر، تاریخی دراز دارد که به هزاران سال پیش باز می گردد اما تا کنون جایی برای نمایش این تاریخ و آثارآن  به بازدید کنندگان شهرنبود. ما تصمیم داریم تا با اجرای یک پروژه مسیر فرهنگی، این نقص را جبران کنیم.
 
او یادآور شد که تمدن سلجوقی باوجود اهمیت تاریخی که دارد وهمواره در جنگ‎ها و نبرد با صلیبیان گذشته وبا وجود اهمیت این امپراتوری درتاریخ منطقه، تاکنون هیچ موزه‎ای برای این دوره تاریخی درکشور نداشت.
 
به گفته وی این مسیر فرهنگی از مدرسه تاریخی "جوهر نصیب" آغاز می‎شود و به میدان جمهوریت ، یوگون بورج (برج یوگون) و "کیشی کاپی"و آثار موجود در جوار شهر کایسری ختم می‎شود. درمیان این آثار پروژه‎ای ویژه هفت نقطه مهم مجزا شده که این پروژه پس از مسابقه توسط یک گروه متخصصان در استانبول قرار است مرکز هنر و فرهنگ را در این محل ایجاد کند.
 
 این مرکز همچنین دارای موزه باستان شناسی مجزا نیز هست. همچنین در طبقات بالایی این مدرسه بخشی نیز به نمایش آثار هنرهای دستی و نیز اجرای هنرهای نمایشی و دیگر نمایشگاه ها اختصاص دارد.
وی یادآور شد که برخی کاوش‎های باستان شناسی نیز در منطقه جریان دارد و این موزه نیز تا دو سال آینده به بهره برداری میرسد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

از مهمترین خاصیت چای وجود آنتی اکسیدان ها می باشد در واقع چای در کاهش پروسه های سرطانی مورد توجه ویژه قرار گرفته است و همچنین هر چه میزان فرآیندهای حرارتی در چای کمتر باشد این مواد آنتی اکسیدانی بیشتر حفظ می شود. در واقع چای در کاهش پروسه های سرطانی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. چای از مایعات سنتی ایرانیان است و به دلیل خاصیت آرامش بخش بودنش مورد استفاده عموم قرار می گیرد.
 از مهمترین خاصیت چای وجود آنتی اکسیدان ها می باشد در واقع چای در کاهش پروسه های سرطانی مورد توجه ویژه قرار گرفته است و همچنین هر چه میزان فرآیندهای حرارتی در چای کمتر باشد این مواد آنتی اکسیدانی بیشتر حفظ می شود.
 در نتیجه خاصیت چای سبز دارای افزاینده متابولیسم پایه می باشد که در لاغری بعضی از افراد تاثیر بسزایی دارد.  افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند باید در نظر داشته باشند چای مخصوص چای سیاه در افزایش سنگ کلیه نقش بسزایی دارد.
 مصرف چای در افراد مبتلا به ام اس هیچ محدودیتی ندارد. افراد دیابتی می توانند از چای استفاده کنند البته باید از مصرف شیرینی جات دقت لازم را بکنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

زندگی با یک کودک پیش دبستانی مانند اسکیت‌سواری است. فرزند شما از بازی با وسیله محبوبش خوشحال است، بعد از اینکه برادر بزرگش آن را از زیر پایش می‌قاپد عصبانی می‌شود و بعد از اینکه این اسباب‌بازی محبوب شکسته می‌شود غمگین و ناراحت می‌شود.

زندگی با یک کودک پیش دبستانی مانند اسکیت‌سواری است. فرزند شما از بازی با وسیله محبوبش خوشحال است، بعد از اینکه برادر بزرگش آن را از زیر پایش می‌قاپد عصبانی می‌شود و بعد از اینکه این اسباب‌بازی محبوب شکسته می‌شود غمگین و ناراحت می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

بین 11 تا 12 قرار گیرد حد تعادل فشار خون قرار گرفته و عامل اصلی فشار خون بی تحرکی و زندگی ماشینی است.
در واقع اگر مردم به فشار خون  اهمیت ندهند کلیه و کبد و بقیه ی اعضای بدن را از دست می دهند.
 فشار خون در بین افراد در سنین بالای 40 سال  بیشتر رواج دارد که در سال 90 الی 91 این بیماری بیشتر گریبان گیر نوجوانان کم سن و سال رواج یافته که البته  این فشا ر خون به علت بی تحرکی و زندگی ماشینی اتفاق می افتد.
  توصیه ی ما پزشکان به مردم این است که از غذای پر چرب و پر نمک پرهیز کنند و یا اگر به این بیماری دچار شده اند این بیماری را درمان کنند و هر 6 ماه یک بار فشار خون و تست قند خون را چک کند.
 
همچنین گاهی اوقات فشار خون بالاست و افراد متوجه نشدند که فشار خونشان بالاست پس ما دوباره توصیه می کنیم در این هفته ی سلامت فشار خون و تست قند خون را تشخیص و درمان کند.
 اگر فشار خون افراد بین 11 تا 12 قرار گیرد در واقع در حد تعادل فشار خون قرار گرفته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۸

اختلال وسواس جبری از جمله اختلالات اضطرابی است و با افکار و امیال پایدار و مهار ناپذیر و نیاز به تکرار پی در پی اعمال خاص مشخص می شود . البته ما اغلب دچار افکار خاص و یا تردید های وسواس گونه می شویم . اما این افکار بعنوان عامل وارسی های مرتب و اضطراب ما در اثر انجام ندادن آن نمیشود .

برای تشخیص OCD یا وسواس فکری و عملی باید یا باعث رنج و نارحتی چشمگیر شود یا در عملکرد شخص ایجاد اختلال کند.

از اختلال وسواسی اجباری چه می دانید؟

– علایم اختلال وسواسی اجباری این اختلال مجموعه علایمی را شامل می‌شود که به صورت، obsession یا compulsion یا تواماً بروز می‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

قرار گرفتن در معرض انواع آلاینده‌ها بر عملکرد مغز و رشد جنین تاثیر می‌گذارد.

 این گروه از محققان آمریکایی به بررسی 325 زن که صاحب فرزند مبتلا به بیماری اوتیسم بوده و 22 هزار زن دیگر پرداختند و مشخص شد: زنانی که در محیط‌هایی با سطح بالایی از آلودگی زندگی می‌کنند، دو برابر بیش از زنان دیگر مستعد به دنیا آوردن این چنین کودکانی هستند.

 همچنین گفته شده است قرار گرفتن در معرض انواع آلاینده‌ها می‌تواند با دنیا آمدن نوزادان پسر مبتلا به بیماری اوتیسم بیشتر ارتباط داشته باشد اما نیازمند انجام بررسی‌های بیشتر است.

 به گزارش خبرگزاری شینهوا، یکی از محققان ارشد این مطالعه گفت: شناخت بهتر از ارتباط آلودگی هوا و تولد نوزادان مبتلا به اوتیسم می‌تواند نسبت به آگاهی‌دهی به زنان باردار بیشتر کمک کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

 

هپاتیت B شایع‌ترین نوع هپاتیت در استان کرمانشاه است و اصلی‌ترین عامل سرطان کبد در دنیا نیز می‌باشد.
 HIV و هپاتیت به عنوان معضلی بهداشتی در سطح کشور و استان کرمانشاه مطرح است که به‌واسطه راه‌های پیشگیری مشترک در این جلسه به هردوی آن‌ها توجه می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد، هر پک قلیان یا سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی به پوست به اندازه یک ساعت می شود. عده زیادی پول زیادی را وقت خرید کرم ها و لوسیون ها می کنند اما هرگز از خود نمی پرسند که آیا برای داشتی پوستی صاف و شفاف همین کافی است؟
بررسی ها نشان می دهند، سیگار علاوه بر عوارضی چون حمله های قلبی و انواع سرطان ها مشکلات ریوی هم ایجاد می کند و باعث ایجاد چین و چروک روی پوست می شود. قلیان باعث کاهش رسیدن اکسیژن به پوست می شود و منافذ پوست را برای رسیدن به اکسیژن می بندد. قلیان عوارض بسیار زیادی دارد و به سفید شدن موها را تسریع می بخشد.
قلیان 10 برابر بیشتر از سیگار باعث آسیب رساندن به پوست می شود و عوارض و خطرات بسیاری را برای پوست به وجود می آورد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

 

اگر از کمردرد ترس دارید و می خواهید تا انتهای عمرتان بدون مشکل زندگی کنید باید از نکات خاصی پیروی داشته باشید که هر کدام به نوعی شما را در راه سلامتی هدایت می کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

پژوهشگران انگلیسی قرصی را تایید کرده اند که به زنان دارای پیشینه خانوادگی سرطان سینه کمک می کند، خطر ابتلا به این بیماری را 40 درصد کاهش دهند.
 موسسه ملی ارتقای سلامت و مراقبت (NICE) انگلیس اعلام کرده است مصرف قرص "تاموکسیفن" یا "رالوکسیفن" به مدت پنج سال، به این دسته از زنان کمک می کند به جای عمل جراحی برداشتن بافت سینه از این قرص ها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان استفاده کنند.

سرطان سینه رایج ترین سرطان در بین زنان انگلیسی است و از بین کسانی که به این سرطان مبتلا می شوند یک نفر از پنج نفر دارای پیشینه خانوادگی این بیماری است.پیشینه خانوادگی سرطان سینه اغلب ناشی از نقص در ژن BRCA1 و 2BRCA است که از والد به فرزند به منقل می شود. افراد حامل ژن BRCA بین 60 تا 90 درصد در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
در حال حاضر افراد پر خطر، سالانه تحت غربالگری برای تشخیص زودهنگام بروز تومورهای سینه قرار می گیرند. این در حالی است که این زنان می توانند به منظور پیشگیری از بروز این سرطان به جراحی روی بیاورند.اکنون NICE درمان دارویی را که کمتر تهاجمی است برای زنان دارای پیشینه خانوادگی سرطان سینه تجویز کرده است. NICE توصیه کرده است می توان داروی تاموکسیفن یا رالوکسیفن را به مدت پنج سال به زنان یائسه ای که رحم شان برداشته نشده است و در خطر سرطان سینه قرار دارند عرضه کرد.بر اساس این گزارش تاموکسیفن در کاهش خطر بروز سرطان سینه بسیار موثر است.

تخمین های صورت گرفته حاکی از آن است که ارائه این درمانها می تواند به پیشگیری از بروز سرطان سینه در سه درصد تمامی زنان 35 ساله و بالاتر – حدود 488 هزار زن- کمک کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

اگر شما دائما احساس سوزش در قفسه سینه و گلوی خود دارید، احتمالا به رفلاکس معده دچار شده‌اید. عارضه‌ای که در اصطلاح عامیانه به ‘ترش کردن’ معروف است. این سوزش پس از خوردن غذا و یا در ساعات پیش از خواب تشدید می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

افسردگی از شایع‌ترین مشکلات روانی‌ست که خود را با احساس ناراحتی و سرخوردگی، گوشه‌گیری، عدم اشتیاق به انجام امور روزانه و … نشان می‌دهد. افسردگی ممکن است زودگذر باشد و یا مدت طولانی زندگی افراد را مشکل و انجام فعالیتهای روزمره را مختل سازد. عوامل به نظر کم اهمیت می‌توانند بر روحیه افراد تاثیرات مخربی بگذارند. گرچه عوامل افسردگی در همه افراد یکسان نیست، اما عوامل درونی و بیرونی مختلفی بر بهتر یا بدتر شدن حالت افسردگی موثر است. در ادامه مطلب به چند عامل ساده اما محرک افسردگی در افراد اشاره می‌کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

 بر اساس رای شورای ارزشیابی هنرمندان کشور نشان درجه یک هنری به استاد "چنگیز مهدی‌پور" هنرمند برجسته موسیقی اعطاء شد.

 

 این هنرمند برجسته در سال جاری موفق به اخذ نشان درجه یک هنری( معادل دکتری) در رشته موسیقی (نوازندگی قوپوز) از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

استاد مهدی‌پور در سال ۱۳۴۰ در روستای شیخ حسنلو از توابع شهرستان  کلیبر  در استان  آذربایجان شرقی   چشم به جهان گشود.

وی از کودکی شیفته موسیقی بود و از محضر عمویش عاشیق عین‌اللّه، که از اساتید معروف آن دیار بود بهره جست و با ساز  قوپوز  آشنا گردید.

عاشیق چنگیز مهدی‌پور در سال ۱۳۵۶ در تهران به یادگیری فنون موسیقی ادامه داد و چندین سال به فراگیری نغمات  موسیقی ترکی  و هنر عاشیقی پرداخت.

وی همچنین از تکنیکهای جذاب استاد حسین اسدی در نوازندگی قوپوز بهره جست.

در سال ۱۳۶۲ در تهران در آموزشگاه موسیقی چنگ با فراگیری نتهای موسیقی به گردآوری، تحقیق و تألیف قطعات نت نویسی شده پرداخت.

مهدی‌پور در سال ۱۳۶۸ به تبریز بازگشت و در محضر استاد یحیی اسماعیل‌زاده تئوری موسیقی را فراگرفت .

وی  کنسرت های متعدد بومی ‏– عاشیقی را در شهرهای مختلف کشور‏ و همچنین خارج از کشور اجرا نموده و شرکت در جشنواره موسیقی فجر و کسب دیپلم افتخار  و لوح زرین در سال 1370 و  مقام برتر تکنوازی در سال 1374 و دهها عنوان برتر کشوری را در کارنامه‌ی هنری خود دارد .

وی همچنین دریافت دیپلم افتخار  از فستیوال موسیقی بین المللی‏ فولکوریک جهانی در کشور اسپانیا در سال 1373،  دریافت دیپلم  افتخار  از فستیوال کشور و عنوان تکنواز برگزیده در سال 1376،  آهنگسازی و اجرای موسیقی فیلم "سارای " ،  دریافت لوح تقدیر بهترین آهنگ ساز از طرف داوران دهمین جشنواره کشوری تولیدات رادیو و تلویزیون در سال 1381، دریافت دیپلم افتخار  از فستیوال موسیقی بین المللی فولکلوریک و جشنواره فیتور را نیز در کارنامه‌ی هنری خود دارد.

از تالیفات وی می‌توان به  کتاب "مکتب قوپوز"، کتاب پژوهشی "عاشیق های قدیم و جدید"،‌ کتاب "عاشیق هاوالاری" و همچنین  تولید و اجرای 5 کاست موسیقی اشاره کرد

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

 تحقیق درباره مصرف شیشه در اردیبهشت سال قبل در بهزیستی انجام شد. این تحقیق درباره افرادی است که حداقل یک بار مصرف شیشه را تجربه کرده اند و به معنای تعداد معتادان شیشه نیست.تحقیق انجام شده نشان می دهد 8.2 درصد افراد 15 تا 45 سال شهر تهران حداقل یک بار مصرف شیشه را تجربه کردند که 13.4 درصد مصرف کنندگان زن بودند و همچنین 71.7 درصد این آمار نیز مربوط به مصرف کنندگان شیشه 15 تا 25 سال بوده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧
در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادی اسکوپوس تنها کشور مالزی با تولید هشت هزار و ۵۲۴ مقاله و رتبه ۲۴ از مجموع کشور های اسلامی قرار دارد و در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادیISI به جز ایران و ترکیه نامی از کشورهای اسلامی مشاهده نمی شود.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

گروهی از دانشمندان ژاپنی موفق شدند چسب زخمی بسازند که بدون درد اجازه دهد که واکسن ضد آنفلوانزا زده شود.

به گفته پزشکان، اثر بخش چسب زخم از تزریق واکسن‌های استاندارد تفاوتی ندارد و این روش واکسن زنی کاملا بدون درد است.

عوارض جدی از استفاده از این چسب زخم یافت نشده است؛ اما پوست برخی از بیماران در محل استفاده چسب زخم قرمز می‌شود.

این دارو در آینده نزدیک مورد آزمایش‌های بیشتری قرار خواهد گرفت‌، با این وجود این اختراع کمتر از 5 سال دیگر در عمل مورد استفاده خواهد گرفت.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

وقتی قسمت خاصی از بدن دچار تکان های غیرقابل کنترل می شود و بدن تمام هوشیاری اش را از دست بدهد، تشنج رخ داده است.

تشنج ریشه در کودکی دارد و بیشتر تشنج های بزرگسالی به علت ترسی است که کودکان از والدین خود در دوران کودکی دارد.

بررسی ها نشان می دهند که هنگام تشنج، مغز تمام عملکردهای خود را از دست می دهد و به اصطلاح هنگ می کند و تمام سلول های بدن با عملکردهایی غیر طبیعی مواجه می شوند.

تشنج در میان کودکان شایع تر است و خانواده ها را بیشتر نگران می کند و اغلب بچه هایی که در دوران کودکی خود 3 تا 4 بار بیشتر تشنج کرده اند، در بزرگسالی به درستی نمی توانند راه بروند و بعد از 35 سالگی استخوان های آنها قادر نیست وزن را تحمل کند و اغلب دوست دارند به زمین بنشینند و استراحت کنند.

تشنج حتی باعث سکته مغزی و انسداد رگهای قلبی و عروقی می شود و توان فرد را برای کارهای بزرگ و پیچیده از بین می برد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٧

یافته های جدید دانشمندان نشان می دهد، آلبالو حاوی آنتی اکسیدان هایی است که قدرت تمرکز را افزایش می دهد و باعث افزایش شور و نشاط خواهد شد.

آلبالو میوه ای است که اگر در صبحگاه به صورت ناشتا مصرف شود، خلق و خو را تحت تاثیر قرار می دهد و افکار منفی گرایی و استرس های بی مورد را در طول روز از افراد دور می کند.

پزشکان توصیه می کنند برای آنکه از دردهای جسمی خلاص شوید و در تمام طول روز شاداب و بانشاط باشید، آلبالو زیاد مصرف کنید.

آلبالو به دلیل دارابودن آنتی اکسیدان های بالا و ماده ای به نام "ایپوسالیمین" باعث می شود تا افراد جمع های گروهی را بر فردی ترجیح دهند و در تمام گروه های جمعی مشارکت کنند.

دانشمندان همچنین با انجام آزمایشاتی دریافتند، کسانی که از آلبالو زیاد استفاده می کنند، افرادی هستند که از گوشه گیری بیزارند و کمتر خود را درگیر مسائل و مشکلات روزمره می کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٦

خوردن تره پرورده شده در سرکه برای دفع سنگ کیسه صفرا و تورم طحال توصیه شده است.

تره از جمله سبزی‌های معروف و خوردنی است که ساقه ندارد و برگ‌های آن دراز و تا خورده است و گندزدا نیز خوانده می‌شود مصرف سوپ یا شربت تره برای معالجه تمام بیماری‌های حاد و مزمن دستگاه تنفس اثر شفابخش دارد برای مثال گلو درد و گرفتگی صدا مفید بوده و اثر خلط آور دارد و در این مواد اضافه کردن کمی عسل به آب تره و مصرف آن مفید تر است.

تره دارای مقدار زیادی آهن است و ویتامین ث به مقدار زیادی در برگ های سبز آن وجود دارد مخصوصاً در هنگام تابستان ویتامین‌های ب1 و ب2 در تره یافت می شود.

مصرف تازه تره برای رفع ترش کردن غذا و سوء هاضمه و همین طور رفع چاقی مفید است. مالیدن آب تره یا لِه کرده آن بر روی پوست برای درمان کهیر و رفع خارش به خصوص اگر با سُماق مخلوط شود مؤثر است.

 تره به واسطه داشتن سلولز، نفخ آور است بنابراین برای افراد مبتلا به اختلالات روده، چندان خوب نیست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٥

سکته چشمی، وضعیت خطرناکی است که در اثر فقدان یا کاهش جریان خون به بافت های بخش جلویی عصب بینایی رخ می دهد. سکته چشمی باعث کاهش ناگهانی بینایی شخص می شود.

اگر رگ های خونی که از عصب بینایی بیرون می آیند و به سمت شبکیه چشم می روند دچار انسداد و  گرفتگی شوند و خون نتواند جریان پیدا کند، به نام انسداد شریان (سرخرگ) مرکزی شبکیه چشم خوانده می شود.


ادامه مطلب ...
 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۳

بر منتظرین مژده بده منتظر آمد / از مهد بقا مهدى ثانى عشر آمد

 

ای منتظران گنج نهان می آید / آرامش جان عاشقان می آید
بر بام سحر طلایه داران ظهور / گفتند که صاحب الزمان می آید


میلاد امام زمان بر شما مبارک

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/۳

 "ماکسیم گورکی" از آن نویسندگانی است که ارزیابی هنر و نوشته‌هایش اغلب تحت تاثیر رویداد های زندگی و فعالیت‌های اجتماعی او قرار می‌گیرد. این روزها هم که بازار انتقاد از او بیش از تحسین گرم است: می‌گویند گورکی قلمش را در خدمت حکومت استبدادی قرار داد، می‌گویند از اردوگاه‌های کار اجباری استالین تمجید کرد،‌می‌گویند مکتب ادبیات فرمایشی رئالیسم سوسیالیستی را بنیان گذاشت. همه این‌ها هم درست است،‌ ولی معمای گورکی به این راحتی قابل حل نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢

پیش از این اشاره کردیم که حوادث دلخراش و دردناک ناگهانی لزوماً موجب لکنت زبان کودک نمی شود ، اما مصائب غم انگیز خانوادگی ، به طور  طبیعی هر کودکی را ناراحت و منقلب می کند. به رغم این که شما همواره تلاش می کنید از بروز اتفاقات ناگوار در خانواده پیشگیری نمایید و مواظب کودک بوده ، از او حمایت کنید ، ناگزیر مسائلی از قبیل بیماری ، سوانح کوچک و بزرگ و تعارضات عاطفی معمولاً در خانواده ها اتفاق می افتد. این نوع حوادث خانوادگی ممکن است موجب اختلال کلامی کودک و یا بیشتر شدن وقفه های زبان و تکرار کلمات در او شود. اگر به نظر شما نیز چنین است، این نوع اختلال کلامی را تا حدودی به عنوان امری طبیعی بپذیرید و با عکس العمل های سریع و نابجای خود نسبت به لکنت زبان کودک ، موجب افزایش احساس نگرانی او نشوید . اگر مشکلات ، برخوردها و تعارضات خانوادگی ادامه یابد، بی شک شما بیشتر شاهد اختلال و ناروانی کلامی کودک خواهید بود. برای مقابله با احتمال وقوع چنین وضعیتی ، روابط دوستانه و محبت آمیز خودتان را با کودک غنی تر نمایید. اگر خانواده به محل یا شهر دیگری نقل مکان کند ، ممکن است به خاطر گرفتاری های ناشی از تغییر منزل و جابجایی و سازگاری در منزل جدید ، ناروانی های کلامی کودک افزایش یابد. اگر شما در این قبیل موقعیت های حساس ، متوجه شرایط عاطفی ، روانی و اجتماعی کودک باشید و سعی کنید به طور  فوق العاده با او رابطه محبت آمیز و مشوقانه برقرار نمایید ، به احتمال زیاد ، از شدت ناروانی کلامی کودک به طور قابل ملاحظه ای کاسته شده ، روانی کلامی او به طور  معمول خواهد بود.

لکنت در بین بستگان و دوستان نزدیک خانواده

اگر شما و یا شخص دیگری در خانواده دچار لکنت هستید ، ممکن است نسبت به صحبت کردن کودک و علائمی که نشان می دهد او با مشکل گویایی مواجه است ، فوق العاده حساس و نگران باشید. همان طور که پیشتر اشاره کردیم ، احتمال این که کودک بخواهد از کسی که لکنت دارد تقلید نماید ، بسیار بسیار اندک است. در صورتی که کودک تمایل شدید داشته باشید با آن شخص ( شخصی که لکنت دارد) همانند سازی نماید ، ممکن است سعی کند به طرق مختلف مثل او رفتار کند . شواهد موجود حاکی از آن است که به نظر نمی رسد لکنت زبان به علت تقلید باشد. اگر کودک شما علائم و نشانه های هشدار دهنده  در بروز اختلال کلامی را به طور  کاملاً محسوس نشان نمی دهد، سعی کنید ناروانی های کلامی او را به عنوان بخشی از تکامل طبیعی سخن گفتن بپذیرید و نه به مثابه شروع مشکل لکنت زبان .

 

 

تعطیلات و ایام ویژه را با آرامش سپری کنید

تعطیلات ویژه مثل ایام عید ، تعطیلات تابستانی نوآموزان و دانش آموزان ، مسافرت های سالانه خانواده و یا روزهای شروع مدرسه ، اوقات بسیار مهیج و حساسی هستند ، اما باید مراقب بود که این موقعیت ها موجب برانگیختگی فوق العاده کودک خردسال نشود. بسیاری از والدین نقل می کنند که کودکشان قبل از این که به مدرسه برود و یا در ایام تابستان کاملاً روان و عادی صحبت می کرد، اما در شرف ورود به مدرسه دچار مشکل گویایی شد.

اگر در این قبیل موقعیت های هیجانی خاص متوجه شدید که کودک شما تا اندازه ای دچار ناروانی کلامی شده ، باید کوشش کنید به گونه ای از شدت هیجان موقعیتی که کودک در آن قرار دارد بکاهید. بعضی وقت ها ، ناروانی کلامی کودک ناشی از هیجان شدید ایام ویژه ای است که برای چندین روز متوالی ذهن کودک را اشغال می کند .

قطع کردن صحبت های کودک

قطع کردن حرف کسی که به هنگام صحبت کردن غالباً دچار مکث و درنگ می شود ، کار چندان مشکلی نیست. اما اگر مکث ها و وقفه های زبان کودک شما نشانه هایی از لکنت زبان اوست ، هرگز چنین کاری نکنید . با صبر و حوصله درنگ کنید تا او حرفش را تمام کند. اگر صحبت های کودک اغلب اوقات توسط دیگران قطع شده و یا ناتمام باقی می ماند ، بدون تردید او به درک و توجه فوق العاده ای از طرف شما و دیگر اعضای خانواده نیاز دارد. البته منظور این نیست که شما به طور کامل مانع قطع شدن صحبت های او شوید، بلکه سعی نمایید حتی الامکان این مسئله  ( قطع کردن حرف کودک ) را به حداقل برسانید . در هر حال باید متوجه و هوشیار باشید تا در مواقعی که کودک سعی می کند چیزی را که برایش فوق العاده مهم است بیان کند، مطلقاً صحبت های او را قطع نکنید.

به غیر از عواملی که به آنها اشاره شد، بررسی کنید و ببینید چه چیزهای دیگری در محیط اطراف کودک باعث می شوند که او آن گونه که بایسته و شایسته است با سلاست و روانی لازم صحبت نکند. آیا به نظر شما وقتی که کودک در حین صحبت ، مشغول کار دیگری نیز هست ، بیشتر دچار لکنت می شود ؟ اگر چنین است او را تشویق کنید که به هنگام صحبت کردن ، فعالیت ها و کارهای دیگر را متوقف کند . اگر کودک به هنگام بازی به خودش آسیب برساند و یا از چیزی بیش از حد دلگیر شده ، برانگیخته شود ؛ درهمان موقع از کودک نخواهید که برای شما توضیح بدهد ؛ اجازه دهید که او تا حدودی آرامش خود را بازیابد و سپس با او صحبت کنید.

با کمی دقت و سعی ، متوجه بسیاری از موقعیت ها و شرایط مختلف در طول روز خواهید شد که با ایجاد تغییرات اندکی در جریان امور و تعدیل برخی از روشهای خودتان ، زمینه صحبت راحت و روان تری را برای کودک فراهم خواهید نمود.

رشد عمومی و روانی کلامی کودک

به طور کلی ، رشد عمومی کودک را مورد بررسی قرار دهید. ملاحظه کنید که رشد مهارت و هماهنگی های جسمانی ، مهارت های اجتماعی ، رشد ذهنی و عاطفی کودک چگونه است. ممکن است متوجه شوید که کودک شما در همه ی زمینه های رشد از سرعت بسیار خوبی برخوردار است و حتی در بعضی از ابعاد رشد ، پیش افتادگی های محسوسی دارد. اگر چنین است به احتمال قوی ، توجه و انرژی کودک لااقل برای مدتی صرف تقویت مهارت های گویایی اش نخواهد شد. یعنی رشد گویایی او به طور موقت کنار گذاشته شده است تا او بتواند در سایر زمینه های رشد تمرکز داشته باشد . ممکن است به نظر برسد که صحبت کردن کودک نسبت به چند ماه قبل پس روی داشته است و یا این که تمامی رشد او به طور  کلی از الگوی خاصی پیروی می نماید. اگر چنین باشد ، سعی کنید اصلاً نگران نباشید ، زیرا رشد همواره به صورت یک جریان مستمر و یکنواخت نیست. گاهی رشد به صورت نامنظم و یا ناهماهنگ و با سرعت های متناوب در کودکان اتفاق می افتد . اگر این نوع رشد در کودک شما بیشتر مشاهده شود، بالطبع بهتر است به دنبال دلایلی باشید . در این شرایط ممکن است مایل باشید که از مشاوره های تخصصی بهره مند شوید. اما اگر می بینید که کودک شما به شدت علاقه به یادگیری سه چرخه سواری نشان می دهد ، اصلاً نگران نباشید از این که او هنوز از نظر رشد گویایی مشکل دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
 

 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
آرتیشو یا همان کنگر فرنگی خواصی دارد که به درد سلامتیتان می‌خورد. با ما همراه باشید تا با گوشه‌ای از خواص این کنگر آمده از فرنگ آشنا شوید.

به گزارش تبیان، چند کیلو اضافه وزن دارید؟ دچار احتباس آب شده‌اید؟ مشکلات گوارشی دارید؟ اگر آرتیشو را به خوبی بشناسید حتماً گوشه‌ای از سبد خریدتان را به این ماده غذایی پرخاصیت اختصاص خواهید دارد.

آرتیشو یا همان کنگر فرنگی خواصی دارد که به درد سلامتیتان می‌خورد. با ما همراه باشید تا با گوشه‌ای از خواص این کنگر آمده از فرنگ آشنا شوید.

آرتیشو با احتباس آب مقابله می‌کند


امان از زمانی که آب زیر پوست حبس می‌شود و احساس پف می‌کنیم. در این صورت است که می‌توان روی آرتیشو حساب کرد. به خاطر این که این مهمان فرنگی حاوی «اینولین» و پتاسیم است و خواص دیورتیک دارد. یعنی این که حجم ادرار را زیاد می‌کند و در واقع آب زیاد بدن را دفع می‌کند.

آرتیشو کمک می‌کند تا چند کیلو لاغر شوید


چند کیلو اضافه وزن دارید و می‌خواهید همین چند کیلو را آب کنید؟ آرتیشو بخورید. می‌پرسید چرا؟ به خاطر این که این گیاه سرشار از فیبر است، احساس گرسنگی را از بین می‌برد و جلوی ریزه خواری را می‌گیرد. باید بدانید که یک عدد آرتیشوی متوسط حدود ۴.۷ گرم فیبر دارد.

محققان مجارستانی مطالعاتی روی شرکت کننده های چاق انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که شاخص توده‌ی بدنی شرکت کننده‌هایی که یک رژیم غذایی کم کالری را دنبال کرده و در عین حال آب آرتیشوی غلیظ نیز نوشیده‌اند کاهش یافته است. جالب است بدانید که آرتیشو یک ماده‌ی غذایی کم کالری است البته به شرطی که بدون سس‌های غلیظ و چرب خورده شود. هر یک عدد آرتیشوی متوسط حاوی کمتر از ۳۰ کالری می‌باشد.

آرتیشو کبد را تمیز می‌کند


آرتیشو جزو سبزیجات دوستدار کبد است. برگ‌ها و ساقه‌ی این گیاه حاوی «سینارین» و «سیلی مارین» می‌باشد. این ترکیبات قدرت زیادی در حفاظت از سلول‌های کبدی دارند. آرتیشو همچنین باعث ترشح صفرا از طریق کبد شده و دفع آن از طریق کیسه‌ی صفرا را راحت‌تر می‌کند.

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد آرتیشو در درمان سرطان کبد نیز موثر است. پولی فنول‌های (آنتی اکسیدان های) موجود در این گیاه در تخریب سلول‌های سرطانی نقش مهمی دارد. البته باید توجه داشته باشید که برای بهره‌مند شدن از خواص درمانی این گیاه باید کپسول‌های مخصوص و یا این که از دم نوش آن استفاده کرد. بهتر است با داروساز یا عطار مشورت کنید.

توجه توجه


افرادی که دچار سنگ کیسه‌ صفرا هستند نباید آرتیشو مصرف کنند به خاطر این که این ماده غذایی باعث مسدود شدن مجاری صفرایی می‌شود. علاوه بر این، افرادی که روده‌ی حساسی دارند نیز نباید در مصرف آرتیشو زیاده‌روی کنند به خاطر این که باعث نفخ و گاز معده می‌شود.

آرتیشو و سرطان کولون


نتایج دو پژوهشی که در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ انجام شد نشان می‌دهد که آرتیشو سرشار از «اینولین» (نوعی قند) است و برای همین هم می‌تواند در پیشگیری از سرطان کولون موثر باشد. اینولین در روده‌ی باریک جذب و هضم نمی‌شود و توسط فلور کولون تخمیر می‌شود. همان جا هم برخی از باکتری‌های روده از این ماده استفاده می‌کنند تا بیشتر از روده ها محافظت کنند. برای همین هم آرتیشو می‌تواند نقش پیشگیرانه ای از ابتلا به سرطان کولون داشته باشد.
آرتیشو یک پروبیوتیک موثر است

آرتیشو یک ماده‌ی غذایی پروبیوتیکی است. نیمی از گلوسیدهای این ماده‌ی غذایی ناشی از اینولین است. اینولین قندی است که به طور کامل جذب روده‌ی باریک نمی‌شود و به همین خاطر هم باعث بیشتر شدن باکتری‌های مفید برای فلور روده می‌شود. در واقع این ماده‌ی غذایی نقش پروبیوتیک‌ها را بازی می‌کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

آرتیشو: خانم‌های باردار هم می‌توانند بخورند


خانم‌های باردار هم نباید خود را از مصرف آرتیشو محروم کنند. می‌پرسید چرا؟ به خاطر این که این ماده‌ی غذایی سرشار از اسیدفولیک یا همان ویتامین B۹ می‌باشد. این ویتامین در شکل گیری سلول‌های جدید مورد نیاز رشد جنین شرکت دارد. توصیه می‌کنیم خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارد نیز بیشتر از این ماده‌ی غذایی مصرف کنند تا باک ویتامین B۹ شان را از همان ابتدا پر کرده باشند و جنین‌شان از ابتلا به برخی از نارسایی‌های مادرزادی در امان باشد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢

 مطالعات انجام شده بر روی بیماران مبتلا به دیابت نشان می دهد خنده ارتباط مستقیمی با کاهش کلسترول خون و پیشگیری از بیماری های قلبی - عروقی دارد.
برای انجام این تحقیق، پژوهشگران آمریکایی 20 بیمار دیابتی را به مدت 12 ماه مورد مطالعه قرار دادند و ارتباط خنده با فشار خون و چربی خون را در آنها بررسی نمودند. همه این بیماران تحت درمان با داروهای کاهنده قند خون بودند و روزانه به مدت 30 دقیقه به تماشای برنامه های طنز می پرداختند.
برای مشخص شدن این ارتباط، میزان هورمون های استرس اپی نفرین و نور اپی نفرین، کلسترول خوب خون (HDL)، سیتوکین های التهابی و پروتئین فعال C (شاخص های بیماری های قلبی - عروقی) اندازه گیری شد.
پس از یک سال نتایج نشان داد که  در 26 درصد از این بیماران، میزان کلسترول خوب خون افزایش یافته است در حالی که در گروه شاهد این افزایش تنها در 3 درصد افراد مشاهده شد.
پروتئین فعال C نیز به میزان 66 درصد در گروه هدف کاهش یافت، در حالی که در گروه شاهد میزان این کاهش تنها 26 درصد گزارش شد.
شرح این مطالعه درهمایش سالانه انجمن روانشناسی آمریکا ارایه شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
این بیماری مزمن و ناتوان کننده است و به همین دلیل هیچ کس دوست ندارد، دچار چنین مشکلی شود، ولی متاسفانه برای پیشگیری از این بیماری هنوز کار خاصی نمی توان انجام داد و هر کسی ممکن است، دچار چنین مشکلی شود.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
 یک متخصص طب اورژانس علائمی مانند پوست خشک و داغ، عدم تعریق، تنفس کوتاه و سریع، نبض سریع و ضعیف، افزایش دمای بدن به بیش از 40 درجه، سردرد، گرفتگی عضلات و گشادی مردمک چشم را از نشانه های گرمازدگی دانست و گفت: همچنین این عارضه نشانه هایی بر روی پوست دارد که پوست ابتدا قرمز شده و سپس رنگ پریده یا کبود می شود.

دکتر علیرضا اسماعیلی با اشاره به علائم روحی و روانی گرمازدگی عنوان کرد: این علائم شامل سخنان بی ربط، گیجی، رفتار پرخاشگر، آشفتگی و هیجان، توهم، بی حالی، رخوت و بی و تشنج است.وی ضعف و خستگی، کشیدگی و درد عضلات، استفراغ و تهوع، پوست رنگ پریده و چسبناک، دمای طبیعی بدن، گرفتگی عضلات، سرگیجه، ضعف و غش، ادرار زرد تیره یا نارنجی، سردرد و اسهال را از علائم در معرض گرمازدگی برشمرد.

اسماعیلی در خصوص تشخیص گرمازدگی تصریح کرد: ابتدا پزشک علائم شما را بررسی کرده و میزان فشارخون و دمای بدن را اندازه می گیرد.  همچنین در این حالت پزشک نمونه ادرار و خون شما را با تجویز آزمایش های مربوطه بررسی می کند.وی با اشاره به درمان گرمازدگی گفت: درمان عوارض مرتبط با گرمازدگی بستگی به شدت آن دارد.

اسماعیلی با اشاره به درمان فوری گرمازدگی توصیه کرد: گرمازدگی یک فوریت پزشکی است. اگر دیدید کسی دچار گرمازدگی شده، فوراً یک آمبولانس خبر کنید یا هر چه سریع تر او را به نزدیک ترین بیمارستان برسانید.وی کاهش هر چه سریع تر دمای بدن فرد را اولین اقدام هنگام مواجه شدن با یک فرد گرمازده دانست و توصیه کرد: اولین کار هنگام مواجه با یک فرد گرمازده این است که لباس های فرد را درآورده و بدن او را در آب سرد فرو برید. اگر چنین امکانی وجود نداشت، با استفاده از یک پارچه یا حوله یا اسفنج ، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید یا اینکه قطعات یخ را به آرامی به بدن فرد بمالید.

وی ادامه می دهد: اگر مقدار آبی که در اختیار دارید کم است، ابتدا سر و گردن او را خنک کنید. تکه های یخ را روی گردن ، زیر بغل و کشاله ران او قرار دهید. توسط یک تکه کاغذ یا حوله یا پنکه ، او را باد بزنید.این متخصص طب اورژانس یادآورشد:  دست ها و پاهای فرد گرمازده را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده ، به سمت مغز و مرکز بدن او برود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: اگر شخص به هوش است، او را تشویق کنید تا کم کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشد. ولی اگر شخص بی هوش باشد، نمی توانید این کار را انجام دهید، بدن او را خنک کنید تا وقتی به هوش آمد، آب بنوشد.

وی ادامه داد:  وقتی بدن فرد خنک شد، هر 10 دقیقه یک بار دمای بدن او را از طریق مقعد اندازه گیری کنید تا دمای بدنش کمتر از 38.5 درجه سانتیگراد نشود.

این متخصص طب اورژانس توصیه کرد: هنگامی هم که بدن فرد را در آب سرد فرو می کنید، باید مراقب باشید تا دمای بدنش کمتر از 39.5 درجه نشود. اگر هم دماسنج در اختیار نداشتید، تا وقتی که با لمس کردن بدن او احساس می کنید خنک نشده، عمل خنک کردن را ادامه دهید. ولی به محض خنک شدن بدن فرد، عمل خنک کردن (در آب سرد یا به شکل دیگر) را متوقف کنید و اگر دمای بدن او مجدداً افزایش یافت، عمل خنک کردن را دوباره شروع کنید.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢


اجازه بدهید که شخصی تر به مسئله شما بپردازیم. شما شرایطی دارید که برای بیشتر مردان در شرف ازدواج، نکات مثبتی محسوب می شود. مواردی مانند این‌که متدین هستید، شاغلید، تحصیلات دانشگاهی دارید و به قول خودتان از موقعیت اجتماعی خوبی برخوردارید. از طرف دیگر یک مرتبه ازدواج ناموفقی داشته اید و سنتان نیز از برخی مردان در موقعیت ازدواج بالاتر رفته است که این موضوع نیز باعث محدود تر شدن انتخاب های شما می شود.

احتمالا خودتان می توانید به این فهرست نقاط مثبت و منفی، موارد دیگری را نیز اضافه کنید. آیا به خواستگاران خود نیز اجازه می دهید نقاط منفی داشته باشند؟ سپس حداقل اسامی ده خواستگار اخیرتان را یادداشت کنید. حتما خواستگاران اخیرتان باشند و نه ده خواستگاری که آن ها را بیشتر از دیگران به یاد دارید. مطمئنا برخی از آن ها پس از یک یا چند جلسه دیگر خواهان ازدواج با شما نبوده اند و برخی از آن ها را شما رد کرده اید. در جلوی اسم آن هایی که از طرف شما رد شده اند، دلایل رد کردن خود را بنویسید. سپس حداقل 5 نفر از نزدیکانتان را که به آن ها اعتماد دارید، آن ها را افراد پخته و عاقلی می دانید و افرادی رک و بدون رودربایستی با شما هستند، انتخاب کنید و نظر آن ها را درباره رد آن خواستگاران بپرسید. آیا آن ها دلایل شما را درک می کنند و به شما حق می دهند؟ و یا شما را فردی ایده آل گرا می دانند که به دلایل سخت گیرانه ای خواستگاران خود را از دست می دهید؟

اگر دیگران حرف هایی زدند که اصلا قبول نداشتید و خیلی برایتان ناراحت کننده بود، بدانید که احتمالا آن ها به شما حقایقی را گوشزد می کنند که تلخ و گزنده است. اگر بتوانید با وجود سختی این کار به صحبت های آنان عمیقا گوش دهید و خود را از دید آنان ببینید، احتمالا کمک شایان توجهی به شما خواهد شد و به بینش خوبی درباره خودتان خواهید رسید.

پیش از خواستگاری آن ها را مطلع کنید

در ضمن شاید باید کاری بکنید تا خواستگاران بالقوه تان موضوع طلاق قبلی شما را زودتر بفهمند تا در صورتی که با این موضوع مشکلی دارند، خواستگاری خود را بالفعل نکنند و پیامدهای بعدی این موضوع باعث آزار و اذیت شما نشود. این جمله شما که می گویید " بیشتر خواستگارهایم وقتی متوجه می شوند قبلا نامزد داشتم و جدا شدم، پیشنهاد دوستی می دهند"، به این معناست که موضوع ازدواج قبلی شما، برای آنان از قبل آشکار نبوده است. اگر دیگران بدانند که شما ازدواج قبلی داشته اید، خود به خود افرادی که با این موضوع مشکلی دارند، اصلا از شما خواستگاری نمی کنند و افرادی هم که با این موضوع مشکلی ندارند، خواستگاری خود را تبدیل به پیشنهاد دوستی نمی کنند، مگر این‌که از ابتدا قصد بر ازدواج نباشد.

به عبارت دیگر اگر همه موضوع ازدواج قبلی شما را می دانند و باز هم مکرر اتفاق می افتد که به شما پس از خواستگاری، پیشنهاد دوستی می دهند، یعنی این افراد از ابتدای شروع رابطه با شما، قصد خواستگاری و ازدواج ندارند و شما نباید از ابتدا به آنان اعتماد کنید که پس از مدتی بخواهید بدبین شوید. البته به خاطر داشته باشید که همیشه افرادی در اطراف شما وجود خواهند داشت که دوستی را به ازدواج ترجیح می دهند و دلایل خود را برای این کار دارند. شما هیچ گاه نمی توانید کاملا جلوی این مسئله را بگیرید.

خواستگاری سنتی را جدی بگیرید

همچنین برای کاهش به وجود آمدن حس بدبینی در خودتان، از روش های غیر سنتی خواستگاری بپرهیزید. اگر زمانی که شخصی از شما خواستگاری می کند، او را به خواستگاری از طریق خانواده سوق دهید و ارتباط خود را با وی به ارتباط خانوادگی محدود کنید، احتمال این که افرادی را که قصد جدی برای ازدواج ندارند، از ابتدا بشناسید، بالاتر خواهد رفت.

اشخاصی راکه از طریقی غیر از روش خانوادگی از شما خواستگاری می کنند، خواستگار محسوب نکنید!
زیرا اگر این کار را بکنید و پس از مدتی با پیشنهاد دوستی آنان مواجه شوید، از آن‌جا که در این مدت تا حدودی به آنان دلبسته اید، احساس ناامیدی و بدبینی به سراغتان خواهد آمد و در نهایت زمانی که خواستگاری حدود 60 تا 70 درصد ملاک های شما را دارا بود، حتما برای یک فرآیند مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید تا احتمال خطای خود را کاهش دهید و به کمک یک مشاور به تصمیم گیری درستی برسید. موفق باشید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
سوء مصرف مواد و وابستگی دارویی به عنوان یکی از عمده چالش های جهان معاصر، گستره ای وسیع، شیوه های متعدد مصرف و طبقات متفاوت مصرف کنندگان را در بر می گیرد.

اگر روزگاری مواد افیونی در کنار مناسک و آیین های خاص و در فرهنگ های ویژه ای قابل توجیه بود ، امروزه نه تنها مواد افیونی بلکه شکل های متفاوت مواد صناعی همه اقشار از جوان و پیر و از بی سواد و تحصیل کرده را نشانه رفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
کمبود ویتامین D، زنان مبتلا به سرطان سینه را در برابر این بیماری آسیب‌پذیر می‌کند.
بر اساس مطالعات دانشمندان کانادایی، زنانی که دچار کمبود ویتامین D هستند، بیش از زنانی که به میزان کافی از ذخایر این ویتامین برخوردارند، در برابر سرطان سینه آسیب پذیر بوده و خطر مرگ و میر در آنها بالاتر است.
این مطالعه نشان داد که تفاوت های بسیاری بین واکنش بدن زنان دارای ویتامین D کافی با زنانی که فاقد این ویتامین به میزان کافی در بدن خود هستند، در برابر سرطان سینه وجود دارد.ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که به طور عمده توسط تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست بدن تولید می شود. برخی منابع غذایی از جمله تخم مرغ و روغن کبد ماهی نیز حاوی این ویتامین هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢

 

 کمبود ویتامین B12 ممکن است در بروز وزوز گوش نقش داشته باشد، اما چنانچه دچار وزوز گوش به ویژه از انواع یک طرف آن هستید به پزشک مراجعه کنید.

 وزوز گوش عبارت است از شنیدن صداهایی که از داخل گوش منشا می‌گیرند و ممکن است شبیه هیاهو، زنگ زدن، سوت کشیدن یا فش فش باشند.معمولا وزوز گوش مداوم است هر چند که ممکن است شدت آن تغییر کند، حمله وزوز ممکن است در بعضی افراد کوتاه مدت و در بعضی دیگر به صورت مداوم باشد.هنوز مشخص نیست که به چه دلیل مغز در بعضی موارد صداهایی را درک می‌کند که وجود خارجی ندارند، وزوز گوش گاهی بدون دلیل واضح بروز می‌کند که ممکن است موجب گیجی و تمرکز در افراد گردد، چنانچه وزوز گوش موجب مشکل در زندگی روزمره شود می‌تواند اضطراب و افسردگی ایجاد کند.

تشخیص این بیماری با استفاده از تست‌های شنوایی و نیز بررسی وجود عامل زمینه‌های احتمالی به وسیله پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشخص می‌شود.

 گاهی گوش دادن به صداهای خارجی مانند موسیقی می‌تواند موجب کاهش وزوز گوش شود، علاوه بر این می‌توان از وسیله‌ای بنام ماسکر که دستگاه الکترونیکی کوچکی است که در پشت گوش قرار می‌گیرد و با ایجاد صدای وزوز گوش را تضعیف می‌کند، استفاده کرد تماس با صداهای بلند، اختلال مفصل گیجگاهی، آرتروز گردن، تماس با عوامل محیطی، درمان با بعضی از داروها مثل آسپرین و آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند عوامل مستعدکننده وزوز گوش باشند.
 حساسیت غذایی می‌تواند از علل زمینه‌ای وزوز گوش باشد، همچنین ممکن است وزوز گوش با عوامل رژیمی عمومی ارتباط داشته باشد و کاهش مقدار مصرف نمک، گوشت قرمز، لبنیات و چایی ممکن است به بهبود وزوز گوش کمک کند، همچنین مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات، آجیل، روغن زیتون و آب سبب کمتر شدن وزوز گوش شود. تماس با فلزات سنگین می‌تواند موجب آسیب عصبی شود از جمله وجود سرب و جیوه در محیط با آسیب عصبی و وزوز گوش همراه است.

 بعضی از افراد با استفاده از صداهای ضبط شده طبیعت مثل، صدای امواج دریا، صدای باد و حتی صدای جیرجیرک به مقابله با صدای آزاردهنده وزوز گوش خود می‌پردازند.

 کمبود ویتامین B12 ممکن است در بروز وزوز گوش نقش داشته باشد، اما چنانچه دچار وزوز گوش به ویژه از انواع یک طرف آن هستید به پزشک مراجعه کنند.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
 

نتایج پژوهش محققان نشان داد که استرس در بزرگسالان باعث چاقی، اضافه وزن و کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود.

 محققان ژاپنی در تازه‌ترین تحقیق خود بر روی 5000 نفر از افرادی که به طور مداوم تحت استرس‌های روحی و روانی محیط کار و زندگی قرار داشتند، دریافتند میزان هورمون کورتیزول این افراد نسبت به افراد عادی بالاتر است.براساس نتایج این پژوهش، افزایش سطح هورمون کورتیزول در افراد مورد مطالعه موجب افزایش سطح گلوکز خون شده که به دنبال آن ولع خوردن کربوهیدرات‌ها و مواد شیرین در اشخاص بالارفته و همین امر موجب افزایش غیرعادی وزن و چاقی در آنها می‌شود.

 افزایش هورمون کورتیزول همچنین موجب کاهش سطح ایمنی بدن و سلول‌های دفاعی شده که این مسئله به بروز بیشتر بیماری در افراد پراسترس می‌انجامد.محققان ژاپنی همچنین استرس را عامل افزایش خطر ابتلا به یبوست‌های طولانی مدت، بیماری‌های قلبی و عروقی و مشکلات پوستی، بی‌خوابی و ناباروری در مردان می‌دانند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢

کودکان آینه‏ وار رفتارهای والدین و بزرگترها را تقلید می‏ کنند

چشمان کوچکی هستند که شب و روز شمارا نگاه می کنند.گوشهای کوچکی هستند که هرچه می گویید،زود می شنوند.دستان کوچکی هستند که مشتاقند هر آنچه اجام می دهید،انجام دهند.
و کودک در رویای روزی است که مثل شما شود.

شما الگوی دوست کوچک ما هستید و از همه ی دانایان،دانا ترید.در ذهن کوچکش، اصلا به شما مظنون نیست، هر آنچه را بگویید و انجام دهید،باور می کند،او مثل شما حرف می زند و کار می کند و وقتی بزرگ شد،درست مثل شما خواهد بود.
دوست کوچک ساده لوحی ست که فکر می کند همیشه حق با شماست.
با چشمانی همیشه باز،شبانه روز نظاره گر شماست. و شما هرروز با کارهای خود برای او سرمشقی به جا می گذارید،برای پسر کوچکی که منتظر است در آینده همانند شما شود.

نتیجه:

 مواظب رفتارشان باشید

استعداد تقلید در کودکان خیلی زیاد است . آن ها همانند مهارت های شناختی استعداد تقلید کردنشان نیز پیشرفت می کند . کودکان در این سن درست مانند رایانه هر چیزی را که یاد بگیرند بر زبان می آورند و یا انجام می دهند.

حافظه بیشتر کودکان خالص و پاک است. آن ها در سن 14 ماهگی قادر هستند که کلمات و اعمالی را که هفته ها و یا ماه ها بیش دیده و شنیده اند را انجام دهند . هنگامی که فرزندتان در سن تقلید کردن و کپی برداری از رفتار شما است.

سعی کنید بهترین الگوی رفتاری برای او باشید. یک روز در ماشین متوجه شدم که فراموش کردم چیزی را بیاورم و زیر لب غرغر کردم . درست یک لحظه بعد صدایی از عقب ماشین شنیدم که دقیقاً کلمات مرا بر زبان آورد... با همان لحنو صوتی که من گفته بودم . وقتی کودکان شروع به حرف زدن می کنند . در حقیقت آن صداها،‌ کلمات و واژه هایی را که قبلاً چندین بار شنیده اند ،‌ می گویند .

اگر می خواهید فرزندتان مودب باشد و همیشه بگوید لطفاً ‌و "متشکرم." باید مواظب رفتارتان باشید و از این کلمات به طور مستمر در مکالمات روزمره خود استفاده کنید.

مطمئن باشید فرزندتان شاهد کلیه اعمال شما در موقع مهربانی ،‌ عصبانیت و ناراحتی می باشدو وقتی که او رفتار خوبی از خود نشان داد . حتماً از او تعریف کنید و او را به تکرار آن تشویق کنید.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢

 

همه ی ما چه زن و چه مرد بارها در موقعیت هایی قرارگرفته ایم که گفتن کلمه "نه" علی رغم میل باطنی برایمان سخت و دشوار بوده است چون بیش از رضایت خودمان دلواپس توجه و رضایت دیگران هستیم ! زیرا از کودکی همواره اموخته ایم که باید برای رضایت دیگران بیشتر از خواسته های خود ارزش قائل باشیم .
 
راضی نگه داشتن تمام ادمهایی که در اطراف ما هستند تقریبا غیر ممکن است ضمن اینکه ما وظیفه نداریم برای خوشنودی ورضایت دیگران بیش از توان خود تلاش کنیم.
 
نادیده گرفتن خود چه بسا سبب ترغیب دیگران واطرافیان نسبت به ابراز درخواستهای غیر منطقی شان خواهد شد و در این جاست که نباید اجازه قربانی شدن در برابر خواسته های نا بجای دیگران را به خود بدهیم.
 
در صورتیکه گفتن منطقی کلمه "نه" گاهی اوقات نهایت صداقت و صراحت وشجاعت ما را میرساند در نتیجه دیگران احترام بیشتری را برای ما قائل خواهند شد.
 
به گفته کارشناسان بهترین بهانه برای "نه" گفتن میتواند امور شخصی ومراقبت از خود باشد.
 
برای مثال وقتی در مقابل دعوتی که برایتان جالب نیست قرار گرفتید بگویید نمی توانم دعوتت را قبول کنم اما از اینکه به فکر من بودیید واقعا ممنونم.
 
سعی کنید در هنگام رد یک تقاضا بیش از حد وارد جزئیات نشده وتوضیح ندهید و تصور نکنید باید پاسخ منفی خود را توجیه کنید.
 
گفتن "نه" ، به برخی از درخواستهای دیگران به این معنا نیست که ما فردی تنبل ویا خودخواه هستیم بلکه یعنی ما تعهداتی با اولویت بالاتر نسبت به درخواست مطرح شده دارییم بعلاوه "بله" گفتن همیشه هم جایز نیست ومیتواند تاثیری منفی بر سلامت ذهنمان داشته باشد.
 
پرهیز از انجام یک سری از کارهایی که از ما خواسته می شود میتواند برای ما وقت خالی کافی را ایجاد کند تا به علایق وکارهای عقب افتاده خودمان بپردازیم مثلا در کلاسهای متفاوت شرکت کنیم یا به دیدن جاهای دیدنی برویم .
 
راه کار مودبانه "نه" گفتن به یک تقاضا اعتماد به توانایی خود است نپذیرفتن خودمان را مودبانه و محکم و با صراحت اعلام کنیم و از به کار بردن عبارات توجیه گرایانه ویا پوزش خواهی اجتناب کنیم و از گفتن سخنانی که نشان از عدم اطمینان ما باشد هم استفاده نکنیم .
 
اگر کلام ما از استحکام کافی برخوردار باشد دیگران به خود اجازه نخواهند داد جهت ترغیب ما به انجام خواسته هایشان مجددا سعی وتلاش کنند.
 
ما هیچ نیازی به شرح وتوضیح علت عدم پذیرش خود نداریم بعلاوه نباید نسبت به رد انجام درخواست دیگران احساس گناه کنیم بلکه باید توجه کنیم که انجام کارهایی که تمایل چندانی به انجام ان نداریم احساس بدی را در ما ایجاد می کند که باید با اعتماد به نفس و انگیزه بالا با ان مقابله کنیم ودست از کوشش خود بر نداریم.
 
گفتن "نه" همیشه برای نخستین بار ممکن است سخت وناخوشایند باشد اما به مرورزمان وبا تمرین وممارست آسانتر شده و دستیابی به ان سهل تر می گردد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
 
زمانی که می‌خواهید لاغر شوید اولین کاری که باید بکنید این است که اهمیت صبحانه را دریابید.

زمانی که می‌خواهید لاغر شوید، منظورمان در حد یکی دو کیلو هست نه در حد ده دوازده کیلو، اولین کاری که باید بکنید این است که اهمیت صبحانه را دریابید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
کاخ گلستانمعاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری از ثبت جهانی مجموعه فرهنگی تاریخی گلستان خبر داد.

 دکتر محمد شریف ملک زاده گفت: پرونده ثبت جهانی کاخ گلستان پس از بررسی در سی‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در کامبوج در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

او با بیان اینکه این موفقیت حاصل پیگیری های بی وفقه معاونان،مدیران و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور است ثبت جهانی کاخ گلستان را به ملت شریف ایران و دست اندر کاران و همکاران در خانواده بزرگ میراث فرهنگی تبریک گفت.

گفتنی است سی و هفتمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که از 26 خرداد در شهر «پنوم پن» کامبوج آغاز به کار کرده ،تا ششم تیر ماه ادامه دارد.

در این نشست همچنین «ارگ بم» که در فهرست میراث در خطر قرار داشت با نظرکمیته میراث جهانی یونسکو از لیست میراث جهانی در خطر خارج شد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٢/٤/٢
اعتقاد شیعه آن است که امام مهدى(علیه السلام) در سال 255 هـ . در سامرا در خانه پدر بزرگوارش امام حسن عسکرى(علیه السلام) به دنیا آمد و تا این لحظه همچنان زنده است.  
به گزارش خبرگزاری حوزه حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به سؤالی نگاه شیعه و سنی به مهدویت و تعداد روایات مهدوی را تشریح کردند. متن سؤال و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است:
سوال: در روایات اسلامى خصوصیات مصلح جهانى چگونه بیان شده است؟
پاسخ معظم‌له: خصوصیات آن مصلح جهانى در روایات اسلامى به نقل شیعه و اهل سنت این گونه است:
1ـ او از اهل بیت پیامبر(صلى الله علیه وآله) است، 389 روایت.
2ـ او از فرزندان امام على(علیه السلام) است، 214 روایت.
3ـ او از فرزندان فاطمه(علیها السلام) است، 192 روایت.
4ـ او نهمین فرزند حسین(علیه السلام) است، 148 روایت.
5ـ او از فرزندان امام سجاد(علیه السلام) است، 185 روایت.
6ـ او فرزند امام حسن عسکرى(علیه السلام) است، 146 روایت.
7ـ او دوازدهمین پیشوا از ائمه اهل بیت است، 136 روایت.
8ـ روایاتى که از ولادت او سخن مى گوید، 214 روایت.
9ـ روایاتى که مى گوید عمرى طولانى دارد، 318 روایت.
10ـ روایاتى که مى گوید غیبت او طول خواهد کشید، 91 روایت.
11ـ روایاتى که مى گوید هنگام ظهور او، اسلام جهانگیر خواهد شد، 27 روایت.
12ـ روایاتى که مى گوید هنگام ظهور او زمین پر از عدل و داد خواهد گشت، 132 روایت.
بر این اساس، وجود این مصلح جهانى در آینده بشریت، طبق روایات و احادیث اسلامى، امرى قطعى و مسلم و تردید ناپذیر است. اما آن چه در آن اختلاف است، در تولد اوست، یعنى این که آیا این مرد، به دنیا آمده و از آن هنگام تا کنون زنده است، یا آنکه در آینده متولد خواهد شد؟
شیعه و گروهى از اهل تحقیق اهل سنت، به رأى اول معتقدند، باور دارند که امام مهدى(علیه السلام) از مادرش نرجس در سال 255 هـ . به دنیا آمده و تا امروز زنده است. گروهى از اهل سنت هم معتقدند در آینده به دنیا خواهد آمد.
اعتقاد شیعه آن است که امام مهدى(علیه السلام) در سال 255 هـ . در سامرا در خانه پدر بزرگوارش امام حسن عسکرى(علیه السلام) به دنیا آمد و تا این لحظه همچنان زنده است.
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar