مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
دنیا به پایان نرسید ؛ نبرد و علم و خرافه همچنان ادامه دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱


البته عده ای نیز بدون اینکه بخواهند توفیق اجباری یافتند تا این شایعه به نفع جیب آنها باشد . همانند آن هتل دار یا کافه دار در روستای " شیرینجه " ترکیه که بدون اینکه نقشی داشته باشند از صدقه سری میهمانان پر شمار، پول خوبی به جیب زدند. روستایی که شایعه شده بود در پایان دنیا ، امن و ایمن می ماند و کلی انسان خوش باور با سرعت و استرس خود را از سراسرجهان به آنجا رساندند! جالب این که بسیاری از این افراد ، بلیت های یک طرفه و نه رفت و برگشت به مقصد ترکیه خریداری کرده بودند!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چیلــــه(یلدا) آذربایجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱


آذربایجانی ها شب یلدا را با رسم و رسومی خاص برگزار می کنند که در مقایسه با سایر نقاط ایران پر رونق تر و باشکوه تر است

 

آذربایجانی ها شب یلدا را با رسم و رسومی خاص برگزار می کنند که در مقایسه با سایر نقاط ایران پر رونق تر و باشکوه تر است.

مردم ایران و به ویژه آذربایجان ، شب یلدا را به این دلیل گرامی می‌دارند که این روز مصادف با اولین روز از چهل روز نخستین زمستان است به همین علت این شب در بین مردم آذربایجان بیشتر به « چله گجه سی» معروف است تا شب یلدا.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قبل از طلاق این کار را بکن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱دست از سرزنش کردن و شمردن خطاهایت بردار و از این پس خیلی ساده، فقط بهترینِ خودت را به نمایش بگذار؛ خوشبختی و سعادت خودبه‌خود به دنبال آن خواهد آمد. این راهکار در مورد من نتیجه داد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشنده ترین سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱

 مسئول کمیته سیاستگذاری شبکه ملی تحقیقات سرطان وزارت بهداشت گفت: کشنده ترین سرطان در ایران سرطان معده است.
حداقل سالانه بیش از 30 تا 40 هزار نفر بر اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست می دهند.
بیش از 90 هزار نفر سالانه به انواع سرطان ها مبتلا می شوند سرطان بیماری افراد مسن است به این معنا که عمده بیماران مبتلا به سرطان بالای 65 سال به این بیماری مبتلا می شوند.
 افزایش مصرف دخانیات، تغییر رژیم غذایی، افزایش بی رویه مصرف فست فودها ، افزایش بی رویه آلاینده ها، کودها و سموم شیمیایی و کم شدن فعالیت های فیزیکی مردم از جمله عوامل شیوع سرطان در ایران است.
چنانچه این عوامل کنترل و مدیریت شود می توان تا 50 درصد از بروز سرطان ها جلوگیری کرد اما اگر عوامل خطر کنترل نشود طی دهه آینده تعداد بیماران سرطانی حداقل دو برابر می شود سرطان، هم قابل پیشگیری و هم قابل پیش بینی است از این رو  مقرون به صرفه است که از این گونه بیماری ها پیشگیری و جلوگیری شود.

  نظرات ()
مشکلات بلوغ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱


تقریبا همه کسانی که دوره بلوغ را می‌گذرانند حس می‌کنند که نباید مانند بچه‌ها با آنان رفتار کرد. همه اینها می‌دانند که باید به زودی وارد دوره اصلی زندگی شوند و نقش انسان بزرگ و کامل را ایفا کنند. در این سن برخی از جوانان سیگار می‌کشند. بیشتر آنها می‌خواهند نشان دهند که چون برزگ شده‌اند از کسی نمی‌ترسند و سیگار کشیدن را علامت بدست ‌آوردن استقلال می‌دانند برخی از جوانان برای مبارزه با پدر و مادر و رهایی از قید دستورات آنها دیر به منزل می‌آیند، بعضی در برابر بازخواست و یا پرخاش پدر، واکنش غیرعادی نشان می‌دهند و گروهی از آنان نیز منفی‌باف می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استقلال طلبی نوجوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱


نوجوانی دوره خاصی از زندگی است که از لحاظ وی‍‍ژگیها و شرایطی که دارد که متمایز از سایر مراحل بوده و مورد توجه متخصصان رشد و روان شناسی رشد می‌باشد. در این دوره سنی ، نوجوان وی‍‍ژگیهایی پیدا می‌کند که لزوم توجه و اعمال شیوه‌های برخورد مناسب را الزامی می‌سازد و از آنجایی که تحمل این شرایط و وی‍‍ژگیهای آن برای نوجوان نیز توام با مشکلاتی است عدم آگاهی اطرافیان و بویژه والدین و مربیان با شیوه برخورد با آنها می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خانواده هسته‌ای نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱


خانواده‌ای که آن را زن و شوهر و فرزندان یا زن و شوهر بدون فرزند تشکیل می‌دهد، اصطلاحا خانواده هسته‌ای می‌نامند.
ویژگی‌های خانواده هسته‌ای
ابعاد
خانواده هسته‌ای در مقایسه با خانواده گسترده دارای ابعاد کوچکتری است و فقط از زن و شوهر و فرزندان ازدواج نکرده تشکیل می‌شود. این نوع خانواده بنیان جوامع صنعتی کنونی را تشکیل می‌دهد و در ارتباط با گسترش شهرنشینی و توسعه صنعتی شکل گرفته‌اند.
کارکردها
در خانواده‌های هسته‌ای ، دیگر وظایف و کارکردهایی که از روزگاران قدیم برعهده خانواده بوده است، خبری نیست. این کارکردها ( مانند کارکرد تولیدی و اقتصادی ، کارکرد آموزشی و تربیتی و … ) برعهده موسساتی خارج از محیط خانواده قرار گرفته‌اند.
عدم گسترش
یک خانواده هسته‌ای هیچگاه گسترش نمی‌یابد و به مجرد رسیدن فرزندان خانواده به سن قانونی و ورود به اجتماع به عنوان عضوی فعال از خانواده دوری می‌گزینند و خود ، خانواده مستقل و هسته‌ای دیگری را بوجود می‌آورند. بنابراین خانواده هسته‌ای با پراکنده شدن اعضا آن و سپس با فوت پدر و مادر یا درصورت جدایی آنها از یکدیگر متلاشی می‌گردد.

  نظرات ()
رابطه افقی والدین با نوجوان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱


یکی از تدابیری که در جهت بهبود ارتباط با نوجوانان به خانواده‌ها توصیه می‌شود، تغییر چارچوب روابط در این دوره است. خانواده‌ها با کودکان رابطه‌ای برقرار می‌کنند که مشتمل بر امر و نهی‌هاست و در برگیرنده دستورات مشخصی از انضباط و رعایت موازین اخلاقی است. لازمه برقراری این نوع رابطه آن است که خانواده‌ها در موضع بالا و حاکمیت قرار گرفته و کودک در موقعیت کسی که دستورات مشخصی را دریافت می‌کند، واقع می‌شود و به عبارت دیگر رابطه خانه و کودک رابطه‌ای است عمودی، یعنی مشتمل بر ارتباطات دستوری و تحکمی که از بالا به پایین اعمال می‌شود.(انواع روشهای تربیتی کودکان).

چارچوب فوق در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و رابطه موجود به رابطه مطلوب که رابطه‌ای افقی است، باید تغییر یابد. والدین به عوض اینکه از موضع بالا به پائین برخورد کنند، خود را در سطحی مساوی نوجوان خویش قرار می‌دهند و رابطه به جای آن که دستوری و تحمیلی باشد، رابطه‌ای است بر اساس همدلی ، تفاهم و درک وضعیت نوجوان که مطلوب‌ترین نوع چارچوب ارتباطی محسوب می‌شود. به عبارتی نوجوان به جای اینکه والدین را در موضعی بالاتر از خود و دست نیافتنی احساس کند، آنها را در کنار خود می‌یابد.

  نظرات ()
همسر آزاری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱

همسر آزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است که معمولاً در محیط بسته خانه شکل گرفته و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی کانون خانواده می شود. قربانیان اصلی خشونت در محیط خانواده، در مرحله نخست، زنان و پس از آن کودکان و سالمندان و سرانجام مردان هستند.

همسر آزاری معضلی است که در قرون اخیر بیش از هر زمان دیگری در جوامع مورد توجه و بررسی کارشناسان قرار گرفته و شاید بهترین دلیل برای توجه به این امر، مطرح شدن مسئله حقوق زنان و آگاهی این قشر از حقوق و مزایای خود در برابر همسرانشان است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جزئیات دریافت بورس دانشگاه آزاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱

دانشگاه آزاد اسلامی از میان پذیرفته شدگان دوره دکتری خود در صورت نیاز تعدادی را به صورت (Ph.D) تخصصی بورسیه می پذیرد.

 برای پذیرفته شدگان در برخی رشته ها که امکان بورسیه نیست از طریق حوزه معاونت دانشجویی وامهای بلند مدت در نظر گرفته شده است.

 کسانی که در استخدام (اعم از رسمی، قراردادی یا پیمانی) سازمانها یا نهادهای دیگر باشند، نمی توانند بورسیه دانشگاه آزاد اسلامی شوند.

 تمام دانشجویان دوره دکتری تخصصی (اعم از بورسیه یا آزاد) باید به طور تمام وقت به تحصیل در این دوره بپردازند.

شرایط دریافت بورس تحصیلی

 نداشتن بیش از 35 سال سن برای آقایان و 33 سال برای خانمهای دوره دکتری تخصصی تا اول مهرماه سال آینده، عدم اشتغال در سازمانها و مؤسسات دولتی و وابسته همچنین نداشتن تعهد خدمت به آنها از مهمترین شرایط دریافت بورسیه برای متقاضیان اعلام شده است.

 سپردن تعهد خدمت دو برابر سنوات استفاده از بورس تحصیلی در دفتر اسناد رسمی همچنین سپردن وثیقه که نوع و میزان آن را دانشگاه تعیین و اعلام می کند از دیگر ضوابط مشخص شده برای دریافت بورس تحصیلی در مقطع دکتری دانشگاه آزاد است.

 دانشجویان بورسیه در صورت اعزام به خدمت وظیفه عمومی پس از اتمام طرح سربازی طول مدت خدمت و در صورتی که طرح سربازی خود را در همان واحد دانشگاه آزاد اسلامی بگذرانند، سنوات مربوط به گذراندن طرح سربازی آنان با تعهد یک برابر اضافی که جمعاً مدت 4 سال خواهد بود به مدت تعهد اضافه شده و تأثیری در کاهش ایام تعهد خدمت نخواهد داشت.

 متقاضیان استفاده از بورس تحصیلی پس از قبولی قطعی در دوره دکتری تخصصی می توانند با مراجعه به سایت http://jazb.iau.ir استخدام اینترنتی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به ارائه درخواست و انجام مراحل بورسیه خود با توجه به
 ضوابط اقدام کنند.

 دانشگاه آزاد اسلامی پس از پایان مهلت مقرر برابر آیین نامه های جاری، تقاضاها را مورد رسیدگی قرار داده و در صورت انطباق با شرایط، زمان مصاحبه را که منحصراً برای پذیرش بورسیه انجام می گیرد به طریق مقتضی به اطلاع داوطلبان خواهد رساند.

 دانشجوی بورسیه مکلف است برابر مقررات در هریک از واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور بنا به تشخیص شورای بورس سازمان مرکزی دانشگاه بدون عذر و بهانه ای به انجام وظایف دانشگاهی محوله ادامه دهد، مگر آنکه قبلاً در مورد محل خدمت او توافق حاصل شده باشد.

شرایط قطع بورسیه تحصیلی

 در صورتیکه دانشجوی بورسیه به دلایل آموزشی قادر به ادامه تحصیل نباشد و از عهده انجام برنامه های آموزشی ارائه شده از طرف گروه آموزشی مربوط برنیاید، بورسیه ارائه قطع خواهد شد.

 دانشجو باید دلیل قانع کننده ای برای انصراف از ادامه استفاده از بورس ارائه دهد.

 دانشجویان بورسیه موظفند به طور تمام وقت و برابر آیین نامه های مربوط، به امر تحصیل و تحقیق ادامه دهند.

 دانشگاه آزاد اسلامی هیچ گونه تعهدی جهت بورسیه پذیرفته شدگان ندارد، بنابراین در رشته های مورد نیاز خود بنا به تشخیص شورای بورس دانشگاه دانشجوی دوره دکتری تخصصی را با توجه به ضوابط، بورسیه می کند.

 به گزارش مهر، ثبت نام دوره های با آزمون و بدون آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی برای سال 92، تا 5 دی ماه ادامه دارد.

 آزمون این مقطع، روزهای 3 و 4 اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

  نظرات ()
بیماری راضی کردن دیگران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۱٠/۱


نمی شود همیشه همه از شما راضی باشند. بالاخره یک روزی، یک جایی، یک نفری پیدا می شود که همینطور بی دلیل، عشقش می کشد که حتی نوع حرف زدن شما هم روی مخش باشد و راهی ندارد که بتوانید راضی اش کنید. نوع نارضایتی اش منطقی نیست که شما بخواهید منطقی حلش کنید. پس همان بهتر که برخلاف همیشه بنشینید و صورت مساله را پاک کنید و دائم به دنبال تایید این و آن نباشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفاوتهای زن و مرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


هنگامی که یک مرد و یک زن با یکدیگر برخورد می کننـد در واقـع دو دنیای متـفاوت با یکدیگر روبرو شده اند. آنـها دارای ارزشها، الویت هـا و عادات متفاوتی می باشند. در زیر بـه تفاوتهای بیولوژیکی و روانشناسی مردوزن میپردازیم:

تفاوتهای بیولوژیکی

1- نـه تـنـها سـاخـتـار مغز زنان و مردان با یکدیگر متفاوت می باشد، بلکه مـردان و زنان از مغزشان بطـرز مــتفاوتی استفاده میکنند. در مغز زنان اتصالات و ارتباطات بیشتری بین دو نیمکره چپ و راست وجود داشـته کـه بـه آنــها این توانایی را می دهد تا از مهارت گفتاری بهتری نسبت به مردان برخوردار باشند. از طرف دیگر در مردان ارتبـاط کمتری بین دو نیمکره مغزشان وجود داشته و به آنها این قابلیت را میدهد تا دارای مهارت بیشتری در استدلالهای انتزاعی و هوش دیداری-فضایی باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عوامل موثر در کار کردن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


انسان فعالیتهای مختلفی انجام می‌دهد. برخی از این فعالیتها جنبه‌های اختصاصی‌تر بخود می‌گیرند و برخی فعالیتهایی عمومی هستند. برخی از این کار کردنها تحت عنوان شغل فرد یاد می‌شوند. در هر حال در هر لحظه که انسان کار انجام می‌دهد، عوامل متعدی شیوه عمل و نتیجه حاصله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی از این عوامل تاثیرات مفید و موثری روی شیوه عمل و نحوه فعالیت او بر جای می‌گذارد و برخی دیگر به صورت عامل بازدارنده عمل می‌کنند و یا سرعت عمل فرد را کاهش می‌دهند.


هماهنگی تواناییهای فردی با ویژگیهای کار


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وسواس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩«هوای تازه» آرزو دارد تا با گام هایش، صدای پای آرامش را در کوچه های استرس و افسردگی، اندک اندک طنین انداز کند. صدایی که در شنیدنش، آرزوی میلیون ها نفر انسان پنهان شده است. میلیون ها بیمار روحی و مبتلا به ناراحتی های روانی که بر تخت بیمارستان های روانپزشکی یا در کنج عزلت منزل هایشان، آرام و ناآرام به آینده یی تاریک و مبهم می اندیشند و نیز میلیون ها انسان دیگری که به صورت بالقوه، آماده درگیر شدن با این سخت ترین و مهلک ترین نوع بیماری ها هستند یا در زندگی روزانه خود، آثار و نشانه هایی از آن را نشان می دهند.
قرار بر این بود که در آخرین سری از مجموعه بررسی بیماری اختلال وسواس اجباری، چند واقعیت مغفول و مهجور در مورد این بیماری را معرفی و بررسی کنیم و از هفته آینده، پرونده بیماری جدیدی را برای معرفی و بررسی بگشاییم.
واقعیت ها و اطلاعات این هفته ضمن اینکه برای خانواده های مبتلایان به OCD یا اختلال وسواس اجباری، کاربردی است و مورد استفاده قرار می گیرد، در افزایش شناخت خود مبتلایان نسبت به بیماری شان نیز موثر خواهد بود و آنان را برای درکی دقیق تر از مشکلی که با آن دست به گریبان هستند، یاری می کند.
۱) مبتلایان به اختلال وسواس اجباری، شدیداً به خوردن غذاها و خوردنی های حاوی شکر توصیه شده اند. «اینوسیتول» موجود در شکر می تواند تاثیر موثری روی سلول های دریافت کننده پیام های عصبی داشته باشد و با توجه به نشانه های تاثیر OCD بر ترشح هورمون ها در مغز، برای این بیماران مفید به فایده است.
۲) ممکن است نشانه هایی از سندرم بی اشتهایی anorexia nervosa، اختلال اضطراب و تشویش اجتماعی یا SAD، اختلال خواب آلودگی کسالت آمیز و سایر بیماری های عصبی در مبتلایان به اختلال وسواس اجباری دیده شود اما در واقع هیچ کدام از این نشانه ها را نباید جدی گرفت.
۳) اختلال وسواس اجباری احتمالاً در میان زنان، بیش از مردان رواج و شیوع دارد. مدت زمان عمر زنان مبتلا به این بیماری حدود ۹/۲ درصد کمتر از افراد عادی است در حالی که این رقم برای مردان مبتلا به OCD به دو درصد می رسد.
۴) میزان تحصیلات، عاملی در ایجاد تفاوت سطح ابتلا به وسواس است. طول عمر مبتلایان به وسواس اجباری در افرادی که تحصیلات دبیرستان را گذرانده اند ۹/۱ درصد کمتر از افراد طبیعی است در حالی که افراد بدون تحصیلات دوره دبیرستان به طور متوسط ۴/۳ درصد کمتر از افراد دیگر عمر می کنند.
۵) میزان جرم و جنایت در میان افراد مبتلا به اختلال وسواس اجباری بسیار نادر است. از سوی دیگر در مقایسه با مبتلایان به سایر بیماری های روحی، آنها بیشترین خودآگاهی نسبت به بیماری شان را دارند و معمولاً راحت تر از سایر بیماران، به درمان تن می دهند.
۶) بیش از ۲۰ نوع دارو در شکل های کپسول، داروی تزریقی و قرص برای درمان اختلال وسواس اجباری وجود دارد که با توجه به میزان درگیری افراد با بیماری و ویژگی های شخصیتی تشریح شده برای پزشک، به تناسب شرایط یکی از آنها تجویز می شود.
۷) روانپزشکان و روان شناسان به این نتیجه رسیده اند که در درمان این بیماری خاص (بدون توجه به بیماری های روحی دیگر)، درمان پزشکی در ترکیب با رفتاردرمانی به ویژه در محیط خانواده و با مشارکت اهالی پرحوصله و مهربان در خانه، تاثیر بسیار موثرتری برای بهبودی بیمار خواهد داشت در حالی که هر یک از این درمان ها یعنی رفتاردرمانی یا درمان پزشکی به تنهایی، تاثیرات کمتری خواهد داشت.
۸) شست وشوی مداوم دست ها، شمارش مداوم گروه های خاص (مانند شمردن پله های خانه برای رسیدن به در منزل، شمردن قدم های مورد نیاز برای رسیدن به ایستگاه اتوبوس در ابتدای صبح، مرتب کردن کتاب ها یا دفترچه ها در گروه های دوتایی یا چهارتایی و...)، ترس از آسیب رساندن به دیگران و افکار آزاردهنده دیگر از جمله نشانه های بارز و عمده ابتلای یک فرد به اختلال وسواس اجباری محسوب می شود.
۹) اکثر مبتلایان به اختلال وسواس اجباری، خود نیز می دانند که دغدغه ها و اضطراب های آنان، منطقی و عقلانی نیستند اما برای رسیدن به آرامش و دور کردن یک فکر آزاردهنده از خود، سعی می کنند کاری که از یک منبع ناشناخته به آنان دستور می رسد را انجام دهند. این منبع ناشناخته، عامل ایجاد بیماری است که در مورد آن، بین روانپزشکان اختلاف نظر وجود دارد.
۱۰) سروتونین، یک نوروترانسمیتر یا انتقال دهنده عصبی است که از انتهای بافت عصبی ترشح می شود و در انتقال محرک های دریافتی مغز به ماهیچه ها، عضلات و اعصاب دیگر نقش دارد. سروتونین در کنترل میزان استرس و نگرانی، عملکرد حافظه و خواب نقش دارد. این انتقال دهنده عصبی از یک سلول به سلول دیگر توسط سیناپس حرکت می کند و برای ارسال پیام های شیمیایی باید خود را به رسپتورهایی که در نزدیکی سلول های عصبی قرار دارند، بچسباند. این عقیده وجود دارد که مبتلایان به اختلال وسواس اجباری، دارای محل های آسیب دیده رسپتور هستند که اجازه عملکرد سالم و درست به سروتونین را نمی دهد.
قرص ها و داروهایی که برای درمان این بیماری تجویز می شوند، در واقع جای این رسپتورها را عوض می کنند هرچند که اکثر مبتلایان به این بیماری، به دلیل دارا بودن بازدارنده های عصبی که مدام جای رسپتورها در سلول های خاکستری مغز آنان را تغییر می دهد و باعث ایجاد تفاوت در کار سروتونین می شود، قابلیت استفاده از بخش های عمده حافظه خود را دارند و از همین رو افرادی باهوش تر هستند.

  نظرات ()
مثبت اندیشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩مثبت اندیشی چیزی فراتر از اعتقاد کورکورانه است و قدرت آن بر زندگی انسانها بسیار زیاد و شگفت انگیز است. خوشبین ها تقریبا در همه جنبه های زندگی بهتر از بدبین ها عمل می کنند و معمولا به موفقیت های بیشتری نائل شده و از موفقیت های اجتماعی لذت بیشتری می برند. انسانهای خوشبین همچنین کمتر مستعد پذیرش افسردگی و بیماری های جسمی هستند . " مارتین ای . پی . سلیگمن " پروفسور روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: " شواهدی وجود دارد که خوشبینی، سیستم دفاعی و حفاظتی بدن را تقویت می کند."


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در مورد خودکشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩آیا تاکنون با پیشامدهای ناکام کننده ای در زندگی مواجه شده اید، طوری که دلتان بخواهد به همه چیز خاتمه دهید؟ آیا تاکنون مرگ به عنوان راه حلی بهتر از مبارزه با زندگی برایتان مطرح شده است؟ بسیاری از مردم در دوره ای از زندگی خود به مرگ فکر کرده اند ولی تعداد بسیار کمی از آنها واقعاً به خودکشی عمل می کنند. بحران خودکشی تجربه ای مغشوش کننده, دردناک و سخت است. برای بیرون آمدن از بحران خودکشی, تعیین عوامل ایجاد کننده بحران, فهم احساسات شخص خودکشی کننده و مواجهه با افکار خودکشی گرا مسائل بسیار مهم و اساسی هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 6 درصدی طلاق و کاهش 1.7 درصدی ازدواج در تهران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


مدیرکل ثبت احوال استان تهران از افزایش 6 درصدی آمار طلاق‌های ثبت شده در 8 ماه اول سال جاری خبر داد و گفت: براساس آمارهای موجود آمار مربوط به ازدواج طی 8 ماه سال جاری نیز نسبت به سال قبل 1.7 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش مهر، احمد فشمی در نشست خبری که به مناسبت روز ثبت احوال صبح چهارشنبه برگزار شد افزود: در حال حاضر عملیات آرشیو الکترونیکی 120 میلیون سند هویتی در دست اقدام است که تا کنون 80 درصد اسناد نیز تصویربرداری و اسکن شدند و تا پایان سال نیز این آرشیو تکمیل می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زندگی را کامل ببین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


افرادی را دیده‌اید که در برخورد با جنبه‌های مختلف زندگی به بخشهایی توجه می‌کنند که مأیوس کننده و ناامید کننده هستند. عیبها و نقص را زودتر می‌بینند. بیشتر ، آنها توجه می‌کنند و اغلب آنها را به خاطر می‌سپارند. وقتی با آنها صحبت می‌کنید بیشتر از خاطرات ناراحت کننده و تجارب بد خود حرف می‌زنند و برخی به قدری به این کار عادت می‌کنند که حتی نیمه پر لیوان را هم خالی می‌بینند. اینها افرادی هستند که گاه در اثر عوامل مختلف تجارب موفقیت آمیز خود را فراموش کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ناخن جویدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


    

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که هنگام نگرانی، نا آرامی یا تنها از سر بی حوصلگی، انگشت به دهان برده و ناخنهای خود را میجوید؟ آیا ناخنهای شما از شدن جویده شدن رشته رشته شده یا از شدت کوتاه شدن به سادگی زخمی و خون آلود میشود؟
جویدن ناخن چیزی بیش از یک عادت بد است. پزشکان میگویند که این کار یکی از رایجترین نشانه های اضطراب یا ناهنجاریهای وسواس گونه به خصوص در نوجوانان و کودکان سنین دبستان است و میتواند به از شکل افتادگی عضو و عفونتهای جدی منجر شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غلبه بر کمرویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩کمرویی رفتاری آموختنی است و همه کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که از کمرویی رنج برده یا اینکه از نظر دیگران کمرویی قابل توجهی دارند، اعم از زن و مرد، در هر موقعیت و شرایط روانی و اجتماعی و اقتصادی که باشند، می‏توانند با توکل به خداوند علیم و حکیم و قدیر و نیز اعتماد به نفس و اراده قوی بر کمرویی خود غالب آیند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افرادی که شب‌ها نمی‌خوابند باهوش ترند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩

 محققان انگلیسی نشان می دهند افرادی که در شب نمی خوابند و به فعالیت می پردازند باهوش تر از کسانی هستند که در روز فعالیت می کنند و شبها استراحت می کنند.

جغد شب به افرادی گفته می شود که شب ها بیدارند و کار می کنند و روزها استراحت می کنند اما چکاوک صبح افرادی هستند که ترجیح می دهند در ساعات اولیه روز به کارهای روزمره شان بپردازند.
 
گفتنی است، میانگین هوشی گروهی که شب ها زود می خوابند کم تر از میانگین هوشی افرادی است که به اصلاح شب زنده دار هستند.
 
اگر چه پزشکان همواره به افراد توصیه می کنند که شب ها زود بخوابند و تا دیر وقت بیدار نمانند و در شبانه روز حتماً 8 ساعت خواب مفید داشته باشند و در شب فعالیت نکنند ولی دکتر مارسین آمریکایی معتقد است که افراد 8 ساعت در شبانه روز باید بخوابند ولی این 8 ساعت هر ساعتی در روز می تواند باشد.

  نظرات ()
خودکشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩

خودکشی یکی از جرائمی است که در اورپا و امریکا رقم بالایی را در میان سائر جرائم بخود اختصاص داده است. در امریکا هرساله حداقل ۳۰۰۰۰ جوان بدلیل آینده نامعلوم و زندگی بدون هدف دست به خودکشی میزنند. در کشور فرانسه هر روز ۴۳۸ نفر بدلایل مختلف اقدام به خود کشی میکنند. اما سئوالی اینجاست چرا؟
آن لور دانشجویی از پاریس که برای مدت کوتاهی به انگلستان آمده بود قبل از خود کشی خود در رودخانه تایمز لندن یک نامه ۱۳ صفحه ای از خود بر جای گذاشت که درآن نامه دلیل خودکشی خود را اعلام نموده بود. آن لور در قسمتی از نامه خود ا ینطور نوشته بود که من میخواهم به زندگی خود پایان دهم و تنها ترس من این است که بار دیگر خود را بر روی تخت بیمارستان ببینم .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انباشت سرب در ریه های پایتخت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩

هرچه هوا سردتر، بحث آلودگی هوای پایتخت داغ و داغ تر می شود تا آنجا که دولت، بعضی روزها را بناچار تعطیل اعلام می کند اما تعطیلی هم حریف این هوای سرب آلود و سنگین که دهها بیماری همراه خود دارد، نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افت تحصیلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


آیا بین دیدگاه معلمان و دانش‌آموزان در خصوص علل شکست تحصیلی تفاوتی وجود دارد؟ برای پاسخ دادن به این سوال مطالعه‌ای را که تحت عنوان بررسی علل شکست تحصیلی ازدیدگاه معلمان و دانش‌آموزان صورت گرفته، مرور می‌کنیم.

“ ویند” و همکارانش معتقدند که عقاید افراد در مورد علت موفقیت و عدم موفقیت ممکن است در درک رفتار و مربوط به امور تحصیلی، بسیار مهم باشد. افراد علت موفقیت یا عدم موفقیت خود را به طور اساسی به دو عامل درونی و بیرونی نسبت می‌دهند. منظور از عوامل بیرونی عامل‌هایی است که منشاء آن در خارج از فرد است، مثل مسائل خانوادگی و اجتماعی و …


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از خود انتقادی تا انتقاد ناپذیری کودک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩

 
گاهی برخی والدین با اینکه می دانند خطاهایی انجام می دهند یا رفتار درستی با فرزندان خود ندارند، انتقاد دیگران را در مورد رفتارهای خود نمی پذیرند و با پافشاری بر اعمال نادرست و تکرار اشتباه خود سعی در حفظ غرور یا قدرت خود در خانه دارند.
اطفالى که هم اکنون در محیط کوچک خانه پرورش مى یابند مردان و زنان آینده اجتماع خواهند بود. هر درسى را که در محیط خانه و در دامن پدر و مادر فرا گیرند در اجتماع فردا به مرحله عمل خواهند رسانید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ویژگی های تیپ شخصیتی A نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


افرادی که دارای تیپ شخصیتی A هستند، بسیار رقابت جو، کمال گرا و احساس نسبت به زمان هستند. به همین دلیل است که معمولاً افرادی که دارای چنین تیپ شخصیتی هستند، معمولاً در حال انجام کار و یا پروژه ای هستند.

گفته می شود افراد تیپ شخصیتی A در زمانی از زندگی خود احساس ناامنی و عقب ماندن داشته اند، به همین دلیل در همه حال در پی جبران گذشته هستند. آنها می خواهند هرچه سریعتر به اهداف خود برسند و پیشرفت کنند.

اگر مدتی بیکار بنشینند و کاری انجام ندهند، خیلی زود احساس عذاب وجدان به سراغ آنها می آید. بزرگترین مشکل افراد این گروه، داشتن استرس بیش از اندازه است. آنها معمولاً کارهای زیادی برای انجام دادن دارند، به همین دلیل هم گاه از ترس اینکه نتوانند این کارها را به موقع انجام دهند، دچار استرس زیادی می شوند.

  نظرات ()
علت بدخوابی در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


برای رفع این مشکل می توان از روش های زیر استفاده کرد:


۱. فعالیت های بدنی کودک (مانند بازی کردن در پارک، برنامه های ورزشی و...) را در طول روز افزایش دهید. کودکان قبل از خواب باید آرام باشند تا برای خوابیدن آماده شوند. بازیهائی که نیازمند فعالیت زیاد هستند برای ساعات قبل از خواب مناسب نیستند.


۲. بتدریج از هنگام غروب به بعد، فعالیت کودک را کاهش دهید و به جای بازی های پر تحرک مانند کشتی گرفتن با توپ بازی، فعالیت هائی مانند مطالعه کردن، شنیدن قصه با دیدن تلویزیون را جایگزین نمائید. انجام فعالیت های آرام کننده چون حمام آب گرم، ماساژ قبل از خواب و به آرامی تکان دادن کودک مفید خواهد بود.


۳. برای زمان خواب کودکتان برنامه تعیین کنید و ساعت خاصی را مشخص کنید.


۴. برنامه های خانوادگی و خواسته های کودک را نیز در نظر بگیرید. انعطاف پذیر باشید ولی برخورد قاطع داشتن با کودک را نیز تمرین کنید. الگوئی را که تصمیم به ادامه آن ندارید شروع نکنید. برنامه شبانه باید در کل روز موجب احساس امنیت و نزدیکی میان افراد خانواده شود.


۵. قبل از خواب با کودکتان در مورد مسائل روزمره و آمادگی برای شروع روز بعد صحبت کنید.


۶. آماده کردن لباس های مدرسه و مرتب کردن کتاب های فردا، برنامه مناسبی برای کودکان بزرگتر خواهد بود. قصه گفتن برای کودک قبل از خواب، در درک این مسئله که الان موقع خواب است کمک می کند.


۷. پس از رفتن به رختخواب بتدریج از توجهتان نسبت به کودک کم کنید و دیرتر به گریه و جیغ او پاسخ دهید. به کودک بگوئید همین الان باید بخوابد و این کار را هر شب تکرار کنید. آنها به برخورد قاطع شما نیاز دارند.


۸. برای بعضی از کودکان خوابیدن در اتاق تاریک دشوار است، بنابراین روشن کردن چراغ خواب در اتاق کودک مفید خواهد بود.


۹. اگر کودکتان شب ها سخت به خواب می رود و یا نیمه شب از خواب بیدار می شود به او اجازه خوابیدن در طول روز را ندهید، اینکار در ایجاد الگوی خواب منظم کودک کمک خواهد کرد.


۱۰. به خاطر داشته باشید مصرف شبانه برخی از مواد غذائی مانند چای و نوشابه، خواب کودک را کاهش می دهد.


۱۱. به کودکتان روش های آرام سازی (نفس عمیق، کشش و آرام سازی عضلات بدن) را آموزش دهید و تلاش نمائید تا قبل از خوابیدن کودک این تمرین ها را انجام دهد.


۱۲. به کودک اجازه دهید تا زمانی که خواب آلوده و خسته نشده بیدار بماند و سپس او را به رختخواب ببرید.


۱۳. از تمرین های مثبت استفاده کنید و در طول روز راه هائی را که کودک می تواند با بکارگیری آنها به خواب رود برای او بیان کنید. مثلاً کودک می تواند با فکر کردن دربارهٔ صحنه های آرام و زیبا مانند برخورد امواج دریا به ساحل، پریدن گوسفندان از روی نرده یا تکرار حروف الفبا و خواندن ترانه های کودکانه این کار را تمرین کند.


۱۴. حتی الامکان سعی کنید نکات ایمنی را در اتاق خواب کودک رعایت کنید (مثل پوشاندن سیم های برق، استفاده از محافظ پریز برق و دور نگهداشتن کودک از اشیاء شکستنی). این کار به والدین کمک می کند تا با خیال راحت، کودک را در اتاقش تنها بگذارند.


۱۵. اگر کودک در رختخواب خود نمی ماند در اتاق او حضور یابید و هنگامیکه آرام شد او را تحسین کنید. برای مثال ابتدا برایش نوار قصه بگذارید و اگر ناآرامی کرد، ضبط را خاموش کنید.


۱۶. هنگامیکه کودک در طول شب از خواب بیدار می شود به او کمتر توجه کنید. کمتر او را در آغوش بگیرید، تماس چشمی را محدود نمائید و با او صحبت نکنید. بی تفاوتی والدین در این زمان برای خوابیدن مجدد کودک مؤثر خواهد بود.


۱۷. داشتن یک هم اتاقی (مثلاً خواهر یا برادر و یا حتی یک عروسک) می تواند به تنها خوابیدن کودک کمک کند و در کسب استقلال او مفید باشد. کودک را به تنها خوابیدن در اتاقش، به عنوان یک رفتار مناسب تشویق کنید.


۱۸. کودکان ترس ها و تشویش هائی دارند که معمولاً قبل از خواب به سراغشان می آید. کودک خود را تشویق کنید در مورد مشکلش با شما صحبت کند. این کار به شما در درک بهتر مسائل، کمک خواهد کرد.


۱۹. به خاطر داشته باشید که والدین، پدربزرگ، مادربزرگ و پرستار کودک باید در مورد چگونگی کنار آمدن با مشکلات خواب کودک با یکدیگر هماهنگ باشند.


۲۰. کودکان به علت شرایط سنی خود آسیب پذیرند و نیاز به حمایت و مراقبت بزرگترها دارند. آسیب پذیری کودکان ایجاب می کند که با وضع قوانین مناسب، حمایت و مراقبت های لازم، سلامت جسم و روان آنان را تأمین کنیم.

  نظرات ()
بچه ها را به کار وا داریم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


هر وقت از فرزندم می خواهم کاری انجام دهد، غر می زند، با بی ادبی مخالفت می کند و یا آنقدر کش و قوس می دهد و انجام کار طول می کشد که پشیمان می شوم و دفعه بعد سعی می کنم خودم امور را حل و فصل کنم، ولی احساس می کنم خیلی خسته ام کاش راهی بود تا بچه ها قسمتی از خانه را منظم می کردند؟ چطور آنها را وادار کنم تا بدون نق زدن همت کنند و مسئولیت پذیر باشند؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قورباغه را قورت بده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩


عصر حاضر برای زندگی کردن دوران فوق العاده ای است. در هیچ زمانی تا این حد امکانات و فرصت های گوناگون برای دست یابی به بیشترین اهداف وجود نداشته است چرا که شاید در هیچ دورانی از تاریخ بشر به این اندازه انتخاب های گوناگون در پیش روی انسان نبوده است در واقع آنقدر کارهای خوب و جالب برای انجام دادن وجود دارد که شاید بتوان گفت توانایی تصمیم گیری و انتخاب از میان آنها عامل تعیین کننده موفقیت شما در زندگی است.اگر شما هم مثل بیشتر مردم این دوره و زمانه باشید حتماً با زیادی کارها و کمی وقت مواجه هستید در حالی که با انجام امور موجود دست به گریبانید کارها و وظائف جدید به طور سیل آسا به سوی شما هجوم می آورند به همین دلیل است که هرگز نمی توانید تمام کارهایتان را انجام بدهید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا نمی تونم درس بخونم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٩ما همواره از فرزندان خود انتظار داریم که خوب درس بخوانند، اتلاف وقت نکنند، و در ساعتی مقرر یادگیری خود را خاتمه دهند و نمرات بالایی هم کسب کنند اما هیچ گاه به آنان نمی آموزیم که اگر چگونه بخوانند نتایج بهتری کسب می کنند و در مدت زمان کمتری بازدهی بالاتری خواهند داشت. در این مقاله در نظر داریم تا خطاب به شما و دانش آموزان نکاتی را برای جلوگیری از افت تحصیلی و افزایش میزان یادگیری ارائه دهیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مایاها و رستاخیز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 

 

باستان شناسان اعلام کرده اند که هیچگونه شواهدی مبنی بر پیش بینی مایاها برای بروز حوادثی از جمله تاریکی زمین، برخورد سیارک عظیم یا فرو رفتن در سیاهچاله به دست نیامده و این حوادث خرافه های زائیده ذهن بشر هستند.

برخلاف کسانی که فریب توهم پایان جهان در 21 دسامبر 2012 را خورده و خود را آماده مواجهه با این حادثه می‌کنند، زندگی مایاهای ساکن در جنوب مکزیک در آرامش کامل جریان دارد.

کتاب ها و فیلم های مختلفی بر اساس پیش بینی تقویم باستانی مایاها مبنی بر پایان جهان در روزهای پایانی سال 2012 میلادی نوشته و ساخته شده‌اند که فرضیه‌های عجیبی را مطرح کرده‌اند.

امکان برخورد سیاره «نیبیرو» (Nibiru) با زمین، برعکس شدن میدان مغناطیسی زمین و ایجاد گرداب های عظیم، کشیده شدن ناخواسته زمین به سوی یک سیاهچاله عظیم و فرو رفتن در آن از جمله تهدیداتی است که شایع شده زمین را در 21 دسامبر 2012 تهدید می کند!!

با نزدیک شدن به تاریخ 21 دسامبر 2012 (اول دی) بحث ها در خصوص تحقق پیش بینی مایاها مبنی بر پایان جهان شدت گرفته است.

ساخت کپسول های نجات بسیار مقاوم موسوم به «کشتی نوح» در چین، گذرگاه طاقدار بزرگ به سبک مایاها از یخ و ذخیره شمع، شکر و کبریت در روسیه از جمله اقداماتی است که افراد ساده لوح برای برای نجات در آخرین روز دنیا دست به آن زده اند.

باستان شناسان اعلام کرده اند که هیچگونه شواهدی مبنی بر پیش بینی مایاها برای بروز حوادثی از جمله تاریکی زمین، برخورد سیارک عظیم یا فرو رفتن در سیاهچاله به دست نیامده و این حوادث خرافه های زائیده ذهن بشر هستند.

آخرین روز از تقویم 5125 ساله شمارش بلند (Long Count)‌ مایاها که دوره ای موسوم به سیزدهمین باکتون (13th Baktun)‌ نامیده می شود، در روز 21 دسامبر 2012 میلادی پایان می یابد.

این تقویم تنها برای ستاره شناسان کاربرد داشته و اقوام مایا عموما از تقویم فصل زراعی استفاده می کنند.

اما روزگار اقوام مایا ساکن در شبه جزیره یوکاتان مکزیک در چند روز مانده به پایان دنیا کاملا عادی بوده و هیچ نشانه ای از آماده شدن آنها برای نابودی زمین دیده نمی شود. کشاورزان و روستائیان نیز کارهای عادی و رزمره خود را انجام می دهند.

گروهی از مایاهای ساکن یوکاتان در حال برگزاری مراسمی برای گرامیداشت پایان چرخه تقویم «شمارش بلند» بوده و خود را برای شروع دوره جدید آغاز می کنند.

آنها معتقدند که این روز نیز مانند نخستین روز سال 2000 میلادی یا تاریخ 6/6/2006 بدون روی دادن حادثه خاصی سپری خواهد شد و اساسا ترس در خصوص پیش بینی پایان دنیا در 21 دسامبر 2012 بی مورد است.

«پیترونیلو پنا» یکی از کشیشان مایا ساکن این منطقه تأکید می کند: جهان قطعا روزی به پایان خواهد رسید، اما ما نیز نمی دانیم که این تاریخ چه زمانی فرا می رسد و پیش بینی‌ای توسط اقوام باستانی مایاها در این خصوص انجام نشده است.

محققان ناسا تأکید کرده اند، هیچ سیارک یا ستاره دنباله داری در مسیر حرکت به سوی زمین قرار ندارد که در غیر این صورت به وضوح در آسمان قابل مشاهده خواهد بود.

  نظرات ()
کنار آمدن با حسادت کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸


پدر و مادرهای بسیاری هستند که کودکان حسود دارند و اگر این نوشتار را بخوانند چند راهکار ساده برای حل این مشکل یاد می‌گیرند.

یک آمار جالب توجه جهانی می‌گوید که تمامی‌کودکان درصدی از حسادت را نسبت به خواهر، برادر یا کودکان دیگر تجربه می‌کنند. در عین حال روانپزشکان معتقدند والدین باید حسادت کودک را به عنوان احساس طبیعی کنترل کنند زیرا اگر کودک خودش را با کوچولوهای اطراف خود مقایسه کند به مشکلاتی دچار خواهد شد. کنترل حسادت کودک به او احساس بهتری خواهد داد و می‌تواند روابط اجتماعی بهتری هنگام برخورد با دیگر کودکان داشته باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کودکان بزرگسال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸شاید در خانواده اقوام و آشنایانتان کودکانی را دیده باشید که در تصمیم‌گیری‌های پدر و مادر خود مشارکت می‌کنند یا به قول معروف گنده‌تر از خودشان حرف می‌زنند و رفتار می‌کنند،به نظر شما این نشانه باهوش بودن کودک است یا نوعی بلوغ زودرس است؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف 21 تُن مواد مخدر در دیاربکر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

با حضور 27 گروه نظامی، امنیتی و پلیس 21 تُن مواد مخدر در استان دیاربکر کشف و ضبط شد.
 
به گزارش  NTVmsnbc دیروز در استان دیاربکر یک عملیات ویژه با حضور 39 گروه نظامی زمینی، هوایی، زرهی امنیتی، پلیس و نیروهای شبه نظامی محلی برگزار شد و در فاصله چند ساعت 21تُن مواد مخدر و مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات کشف و ضبط شد.
تمرکز این عملیات روی روستاها و مناطق کوهستانی حومه شهرستان لیجه در استان دیاربکر بوده و در 34 محل مشکوک و بازرسی شده جمعا 21 تُن مواد به دست آمده و با چند کامیون به مرکز پلیس دیاربکر انتقال داده شد.
دولت ترکیه کشت، ترانزیت و تجارت مواد مخدر در این کشور را به مخالفان مسلح کُرد نسبت داده و درآمد به دست آمده از این تجارت را یکی از مهم ترین منابع مالی آنان می داند. امروز اغلب روزنامه های ترکیه در صفحه نخست خود عکس و خبر کشفیات دیروز دیاربکر را منتشر کرده و این عملیات را ضربه ای بزرگ به تروریستهای کُرد دانستند.

  نظرات ()
مرگ ناگهانی در اثر ایست قلبی رو به افزایش است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 رییس جامعه پزشکان داخلی ایران با بیان اینکه عارضه ایست قلبی در افرادی که دچار تنگی عروق قلبی و یا کرونری بوده شایع‌تر است، گفت: این عارضه در افرادی که دچار چاقی، بیماری دیابت، افزایش فشار خون یا کلسترول بالا هستند شیوع بیشتری دارد.

 دکتر ایرج خسرونیا در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مرگ ناگهانی در اثر ایست قلبی رو به افزایش است، گفت: در سالهای اخیر به علت پیشرفت‌هایی که در زمینه تشخیصی و درمانی بیماری‌های قلبی و عروقی حاصل شده از مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی به شدت کاسته شده است.


 وی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه مرگ در اثر ایست قلبی کاهش چندانی نداشته است، گفت: متأسفانه این امر به علت دانش ناکافی جامعه و نبود آگاهی لازم از عوامل ایجاد کننده این عارضه است.


 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه این عارضه در افرادی که دچار تنگی عروق قلبی و یا کرونری بوده یا دچار چاقی، بیماری دیابت، افزایش فشار خون یا کلسترول بالا هستند شیوع بیشتری دارد، یادآور شد: این عارضه در جمعیت‌هایی که از نظر وضعیت اجتماعی و اقتصادی شرایط نامناسبی دارند شایع‌تر است.


 وی همچنین افزود: بروز بیماری‌های قلبی عروقی بیشتر ناشی از تفاوت‌های رفتاری، بهداشتی یا دریافت کمتر خدمات پیشرفته پزشکی توسط افراد کم درآمد است.

 رییس جامعه پزشکان داخلی ایران با اشاره به مطالعات انجام شده گفت: بررسی های انجام شده در کشورهای امریکایی نشان می دهد بروز ایست قلبی ناگهانی در محله‌های فقیرنشین مناطق کلان شهرهای بزرگ بیشتر است، مرگ و میر ناشی از سرطان هم در این مناطق بیشتر دیده می‌شود.

 وی در پایان بر ضرورت اطلاع رسانی توسط رسانه‌ها تاکید کرد و افزود: رسانه‌ها می توانند با راهنمایی و پیام‌های بهداشتی و درمانی مردم را به مراجعه به هنگام به پزشک جهت پیشگیری از بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن آگاه کنند. دولتمردان نیز با ارایه‌ی خدمات لازم در مناطق فقیرنشین و گسترش وسایل بهداشتی و درمانی در جهت کاهش عوارض ناشی از بیماریهای قلبی خصوصا ایست قلبی فعال‌تر از گذشته عمل کنند.

  نظرات ()
شایـعه پـایـان جـهان در شـب یـلدا ! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸


 این روزها شایعه به پایان رسیدن دنیا در محافل اجتماعی جهان مطرح است که کارشناسان مذهبی و علمی آن را به شدت مردود می دانند.
 
مدت هاست شایعات مختلفی در مورد به پایان رسیدن دنیا در روز 21 دسامبر سال 2012 همزمان با شب یلدا در ایران در وبلاگ های مختلف و شبکه های اجتماعی مطرح می شود و هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرد. البته از سوی کارشناسان علمی و به خصوص سازمان فضایی ناسا این شایعات تکذیب شده و حتی ناسا آن را شایعه ای مضحک دانسته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آذربایجان سواحل دریای خزر را متحول می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 برج 1050 متری جمهوری آذربایجان با هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد دلار در سواحل دریای خزر احداث می شود.

 پولاد نظراف یکی از مشاوران توسعه گردشگری جمهوری آذربایجان،گفت: ایجاد این برج 189 طبقه ای و جزایر مصنوعی همجوار آن که شامل چندین دانشگاه، بیمارستان، موزه، مراکز خرید، مجموعه های تفریحی و گردشگری، پیست مسابقات و غیره است؛ صنعت گردشگری این کشور را متحول خواهد کرد.

 براساس این گزارش؛ بنظر می رسد امارات متحده عربی با برج "خلیفه" به ارتفاع 850 متر بلندترین برج موجود جهان و عربستان با برج پادشاهی "جده" به ارتفاع یک هزار متر که در دست ساخت است، عنوان بلندترین برج جهان را به جمهوری آذربایجان واگذار نمایند.
 گفتنی است؛ بر طبق برآورد شرکتهای پیمانکار این مجموعه، ساخت برج از سال 2016 آغاز و تا 2019 به اتمام خواهد رسید و پس از تکمیل مجموعه که شامل 41 جزیره به مساحت دو هزار هکتار است، آماده میزبانی از یک میلیون گردشگری خواهد بود

  نظرات ()
کمربندهای ایمنی به طور خودکار باز خواهند شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

به منظور جلوگیری از خطر خفگی ناشی از کمردبند ایمنی، تکنولوژی جدیدی ایجاد شد

کمرهای ایمنی که اغلب موجب نجات انسانها می‌شود، گاهی نیز مرگ به همراه می‌آورد.

یک شرکت به منظور جلوگیری از چنین حوادثی، نوعی کمربند ایمنی جدید تولید کرد.

بدین ترتیب که در صورت تماس کمربند با آب، کپسول جاسازی شده ذوب گردیده و کمربند باز می‌شود.

تنها ایراد این نوع کمربند ایسنت که هرچند سال یک بار باید تعویض شود.

  نظرات ()
ترکیه اشعار مولانا را به 22 زبان ترجمه می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸


به گزارش آناتولی‌نیوز، شهردار قونیه، شهر محل دفن مولانا گفت: به دنبال گرامیداشت هفتصد و سی و نهمین دوره درگذشت این شاعر، این اثر بزرگ به زبان فرانسوی، اسپانیایی، انگلیسی، چینی و یونانی منتشر شده و می‌توان گفت که نیمی از مردم جهان قادر به خواندن اشعار این شاعر هستند.

 طاهر آکیوریک با  گفتن این که این اشعار در 6 جلد منتشر شده افزود: «هر کس در جهان از اشعار رومی تاثیر پذیرفته و نسخه ترکی آن نیز با استقبال وسیع مردم روبرو شده است».

 مثنوی مولانا به زبان فارسی سروده شده و مولانا در محلی به دنیا آمد که امروز تاجیکستان است و در قونیه مرکز ایالت آناتولی به خاک سپرده شده که امروز در ترکیه واقع شده است. این مجموعه 6 جلدی دربرگیرنده 25 هزار بیت یا 50 هزار مصرع است.

 به گفته شهردار قونیه هر سال در ماه دسامبر چندین بازدید دولتی از کشورهای مختلف از این شهر به عمل می‌آید و این کتاب‌ها به عنوان هدیه به سفیران فرهنگی داده می‌شود.

 به گفته وی امکان خواندن مثنوی به زبان‌های فارسی، ترکی، اردو، فرانسوی، اسپانیایی، انگلیسی، عربی، آلمانی و ایتالیایی وجود دارد و ترجمه‌های دیگر از این اثر بزرگ در راه است.

  نظرات ()
لنزهای اجاره ای عامل انتقال ایدز و هپاتیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 محمدجواد خوش ‌سیما ظهر دوشنبه در نشست خبری مداخله‌گران درمان که در شهرک دانش و سلامت مشهد برگزار شد اظهار کرد: لنزهای اجاره ای ویروس ها را منتقل می کنند و 30 درصد از مراجعات بخش اورژانس بیمارستان تخصصی خاتم الانبیاء به خریداران لنز تعلق دارد.

وی با اشاره به اینکه در صورت آموزش عمومی به مردم این مراجعات را نخواهیم داشت افزود: با دادن این آموزشها هزینه های بیمارستان تخصصی خاتم الانبیاء در موارد ضروری تر مصرف می شود.

وی تاکید کرد:  لنز کاربرد درمانی و بینایی به جای عینک دارد نه کاربرد زیبایی و هر فردی قابلیت استفاده از لنز را ندارد و فرهنگ بینایی مردم دراستفاده از لنز باید بالا برود.

وی یادآوری کرد: عرضه و فروش لنزهای چشمی باید با مجوز و دستور پزشک باشد، لنز یک کالای پزشکی است و باید توسط پزشک تجویز شود.

خوش سیما گفت: نباید لنز در در فروشگاه‌ها ی لوازم بهداشتی و آرایشی به فروش برسد و کسی  که می خواهد لنز استفاده کند باید مورد معاینات بالینی  قرار بگیرد وقطعا فروشنده صلاحیت معاینه چشمی را ندارد.

وی با بیان ممنوع بودن فروش لنز در فروشگاهها گفت: شهروندان  با استفاده ناصحیح از این لنزها توسط مسئول یک فروشگاه دچار کدورت قرنیه می شوند و سرانجام این کار به پیوند قرنیه می انجامد.

  نظرات ()
نشانه افسردگی در مردان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸
بیش از 5 میلیون مرد آمریکایی هر ساله با افسردگی روبه‌رو می‌شوند. بیماری که از روی نشانه هایی می‌توان تشخیصش داد.
افسردگی در مردان و زنان می‌تواند به اندوهناکی و از دست رفتن علاقه به کارهای لذت بخش منجر شود اما در افراد متفاوت به صورتهای مختلفی بروز می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
12 حالتی که جهان به پایان می‌رسد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

بشر امروز مدام در اضطراب و تشویش به سر می‌برد. انبوه رسانه زندگی ما را تغییر داده است. در شب یلدای امسال نسل ما، مثل دو-سه نسل قبل نیست که پا زیر کرسی دراز کند و انار و شب‌چره بخورد و به داستان‌های مادربزرگ‌ها گوش‌دهد. احتمالا دهه شصتی‌ها و دهه هفتادی‌ها، شب چله پای شبکه‌های اجتماعی مشغول کامنت گذاشتن هستند یا فیلم تماشا می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هشدار اداره بهداشت کالیفرنیا دربارۀ قلیان! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

  مسئولان اداره بهداشت کالیفورنیا نسبت به افزایش سرسام آور استعمال قلیان و قهوه خانه های ارائه دهندۀ قلیان در این ایالت هشدار داده اند.
دکتر رون چپمن مدیر اداره بهداشت کالیفرنیا با تاکید بر این که مضرات قلیان اگر بیشتر از سیگار نباشد، کمتر نیست؛ گفت: شمار استعمال کنندگان قلیان در این ایالت در سالهای 2005 تا 2008 میلادی بیش از 40 درصد افزایش داشته و این یک هشدار جدی دربارۀ استعمال این مادۀ دخانی است  استعمال قلیان در میان دختران و پسران جوان عمدتا در دانشگاه ها افزایش یافته و یک چهارم از سوال شوندگان از گروه سنی 18 تا 24 سال، دست کم یک بار قلیان را تجربه کرده اند.

کارشناسان می گویند، علت روی آوردن به قلیان در جامعه ناشی از این تصور اشتباه است که چون دود قلیان از آب می گذرد، ضرر و مواد سرطانی آن کمتر است؛ در حالی که توتون با طعم های میوه ای در تماس طولانی با زغال گداخته، باعث سرطان زایی بیشتر آن می شود.     

به گفته چپمن، یک بار استفاده از قلیان معادل کشیدن 100 تا 200 نخ سیگار است، علاوه بر آن که دخانیات عامل اصلی مرگ در کالیفرنیا با تلفاتی معادل 34 هزار کشته در سال و هزینه ای بالغ بر شش و نیم میلیارد دلار برای نظام پزشکی است، به این معنا که درمان تاثیرات دخانیات، برای هر مالیات دهنده آمریکایی سالانه 400 دلار هزینه دارد.   

  نظرات ()
تشکیل کویر نمکی 4400 کیلومتر مربعی در آذربایجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 رئیس جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه کشاورزی رو به نابودی می‌رود و کویر نمکی به وسعت 4 هزار و 400 کیلومتر مربع تشکیل می‌شود. مسعود محمدیان ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توسعه کشت محصولاتی که دارای آستانه تحمل بالاتری نسبت به شوری در مقایسه با سایر محصولات زراعی و باغی دارند، در الگوی کشت ارائه شده برای دشت تبریز، جایگزین کشت محصولاتی مانند پیاز و یونجه می‌شود.
وی افزود: از این طریق، بیش از 17.167 درصد در آب مصرفی سالانه این دشت در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده که معادل  18 میلیون و 901 هزار و 893 متر معکب خواهد بود.
محمدیان با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک ثروت طبیعی بسیار بزرگ است، افزود:  اگر این دریاچه خشک شود کشاورزی رو به نابودی می‌رود، زیرا یک کویر نمکی به وسعت بیش از 4 هزار و 400 کیلومتر مربع تشکیل می‌شود و ابعاد این کویرنمک باعث می‌شود که آب و هوای منطقه تغییر کرده و نمک به سمت مزارع حرکت کند.
وی اضافه کرد: در کنار توسعه آموزش های همگانی برای استفاده بهینه از امکانات موجود با درک کامل از شرایط حاضر، فرهنگ مصرف درست آب بین مردم و بهره‌برداران باید نهادینه شود تا راندمان آبیاری در مزارع بهبود یابد.
وی با بیان اینکه بهره‌برداری بی‌رویه از زمین‌های کشاورزی، استفاده بیش از اندازه از آب‌های زیرزمینی، چرای مفرط مراتع، تخریب اراضی جنگلی و مرتعی و توسعه شهری باعث افزایش بیابان‌ها در این حوزه را می‌تواند تشدید کند، افزود: این امر علاوه بر تخریب و کاهش حاصلخیزی خاک و گسترش فرسایش آبی و بادی، افزایش سیل‌های مخرب و آلودگی هوا و ایجاد پدیده گرد و غبار را نیز در پی خواهد داشت.
محمدیان با اشاره به لزوم تجدید نظرکلی در شیوه کشت اراضی حاشیه این دریاچه گفت: تغییر روش کاشت محصولات کشاورزی خصوصاً گسترش کشت محصولات کم آب و تغییر الگوی کشت با توسعه سطوح زیر کشت پسته در حاشیه دریاچه ارومیه با توجه به تحمل بالای این محصول به کم آبی با هدف جلوگیری هرچه بیشتر از وقوع فاجعه زیست محیطی در شهرستان‌های حاشیه این دریاچه در راستای حمایت مستقیم از بهره‌برداران بخش کشاورزی، از جمله اقداماتی است که توسط این سازمان در اراضی حاشیه‌ای دریاچه، با جدیت دنبال و در حال حاضر بیش از 85 درصد از محصول پسته تولیدی استان از این اراضی حاصل می‌آید.

  نظرات ()
بزرگترین تولید کننده آلودگی‌های نفتی جهان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 "ایوان بلوکوف" طی جلسه وزارت منابع طبیعی و محیط زیست روسیه در مسکو به این نکته اشاره داشته است :اگرچه سالانه بین 3 تا 4 هزار نشت نفت در نیجریه رخ می دهد، اما این رقم در برابر آمار روسیه ناچیز محسوب می شود. زیرساخت‌های فرسوده و قدیمی روسیه عامل کلیدی در این زمینه عنوان شده است.

به گفته بلوکوف، میانگین عمر خطوط لوله نفت روسیه در حال حاضر بین 31 تا 34 سال و یا بیشتر از طول عمر مفید 30 سال خطوط لوله نفت است. در سال 1994، روسیه به طور میانگین شاهد 26 هزار نشت نفت در سال بود و از این رو، برنامه ریزی‌هایی برای بهبود شرایط در این زمینه طی سال‌های 2000 انجام شد.

با این وجود، به واسطه عمر بالای خطوط لوله نفت، شرایط بار دیگر رو به وخامت گذاشته است. بر همین اساس، دولت باید نشت نفت که مشکلی عظیم در سراسر روسیه محسوب می شود را به زیر مجموعه اقدام‌های مجرمانه اضافه کند.

در مقابل، "سرگئی دونسکوی" وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه، بر اعمال تحریم‌های پولی و جریمه‌های مبتنی بر گردش مالی شرکت‌هایی که موجب نشت نفت می شوند، تاکید داشته است. این در شرایطی است که نظام جدید جریمه‌های روسیه در این زمینه تا پیش از سال 2013 معرفی نخواهد شد.

  نظرات ()
تقویت تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸


 ذهن انسان به طور معمول طوری طراحی نشده که بتواند هرج و مرج‌های فضای اطراف خود را به راحتی مقابله کند چون هر یک از حواس در ظرف یک لحظه محرکی را از دنیای بیرون دریافت می‌کنند و همین امر می‌تواند تمرکز انسان را به راحتی مختل کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از سرطان سینه با مصرف میوه و سبزیجات قرمز و زرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 

کاروتنوئید دارای رنگدانه های طبیعی زرد تا قرمز است و در موادغذایی از قبیل هویج، گوجه، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل و زرده تخم مرغ یافت می شود. دیر زمانی است که از این ریز ماده به عنوان یکی از عوامل پیشگیری از سرطان یاد می شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد که کاروتنوئید -ماده غذایی موجود در غذاهای نارنجی، قرمز و زرد رنگ- منجر به کاهش ریسک سرطان سینه می شود.

کاروتنوئید دارای رنگدانه های طبیعی زرد تا قرمز است و در موادغذایی از قبیل هویج، گوجه، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل و زرده تخم مرغ یافت می شود. دیر زمانی است که از این ریز ماده به عنوان یکی از عوامل پیشگیری از سرطان یاد می شود.

تحقیقات انجام شده بر روی ۳۰۰۰ نفر در هشت تحقیق جداگانه، نشان می دهد که چهار نوع کاروتنوئید موجود در مواد مختلف می تواند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد. همچنین میزان کاروتنوئید در پیشگیری از سرطان نیز مفید واقع شده است.

بر اساس مطالعات پیشین، کاروتنوئید می تواند سرعت رشد تومور را مهار کند و از توسعه سرطان سینه جلوگیری کند. نوع خاص کاروتنوئیدی که اثرگذاری مثبت را در پی داشته است از یک تحقیق تا تحقیق دیگر متفاوت است.

میزان بالای شاخص توده بدن (BMI) و مصرف دخانیات، اثر مثبت کاروتنوئید در مهار کردن سرطان در زنان را کاهش می دهد و این دو مورد باید تحت تحقیق بیشتری نیز قرار بگیرند.

به هر حال اینها ۴ دسته کاروتنوئید یافت شده در مواد غذایی است که اثر مثبتی در مهار کردن سرطان می گذارد:

آلفاکاروتن دومین کاروتنوئید رایج در بین موادغذایی است و این ماده در بین سبزیجات، زرد و نارنجی همچون، هویج، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، کدوی حلوایی و سبزیجات به رنگ سبز تیره، همچون بروکلی، لوبیا سبز و آوکادو یافت می شود.

بتاکاروتن رایج ترین کاروتنوئید موجود در موادغذایی است و یکی از مواد ضروری برای بدن به حساب می آید. پس از ورود، بدن آن را تبدیل به ویتامین آ می کند. ویتامین آ یکی از ویتامین های ضروری برای سلامت چشم است و می تواند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند. بتاکاروتن در همان موادغذایی که آلفاکاروتن وجود دارد، یافت می شود و همچنین زرده تخم مرغ حاوی این ماده حیاتی است.

لوتئین: تحقیقات نشان می دهد که لوتئین می تواند از پیشرفت سرطان، بیماری قلبی، آب مروارید و دیگر بیماری های چشمی جلوگیری کند. همچون لیکوپن، در بسیاری از میوه ها و سبزیجات همچون هلو، پرتقال و سبزیجات چلیپایی یافت می شود.

لیکوپن ماده ای که در گوجه و فرآورده های گوجه یافت می شود و این ماده تقریبا همان مزایای لوتئین را در اختیار دارد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که پختن و یا کباب کردن گوجه می تواند خاصیت ضد سرطانی لیکوپن موجود در آن را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

برای اینکه از میزان کاروتنوئید دریافتی در رژیم خود مطمئن باشد، محققان پیشنهاد می کنند تا ۵ نوع میوه و سبزیجات رنگارنگ را در طی روز میل نمایید.
 Everyday Health

  نظرات ()
قرآن کریم در مورد 2012 و پایان دنیا چه می‌گوید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

یکی از موضوعاتی که از دیرباز ذهن آدمیان را درگیر خود کرده و علی رغم تلاش های نوع بشر در طول قرون و اعصار هنوز در هاله ی از ابهام است بحث از آینده جهان و به عبارتی عام این است که: آخر دنیا چه می شود ؟

و می گویند: اگر راست می گویید، این وعده کی خواهد بود؟» بگو! «علم [آن] فقط پیش خداست و من صرفا هشدار دهنده ای آشکارم.» و آن گاه که آن[لحظه موعود] را نزدیک بینید، چهره های کسانی که کافر شده اند در هم رود، و گفته شود؛ «این است، همان چیزی که آن را فرا می خواندید!»


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
الگوی دریاچه " اورگریند" آمریکا ، راه نجات دریاچه "ارومیه" ا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۸

 شرکت کنندگان در همایش بین المللی دریاچه ارومیه ، راهکارهای خود برای نجات دریاچه را در گفت و گو با خبرنگار عصرایران بیان کردند.

دکتر پاتریک سرگولوس، استاد دانشگاه گنت بلژیک و مدیر گروه زیست شناسی ، از سال 1970 مطالعاتش را در مورد آرتمیا آغاز کرده و علاقمند آرتمیاهای دریاچه ارومیه است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استرس و افسردگی خطر سکته مغزی را افزایش می دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٧

محققان دریافتند که سالمندان با بیماری افسردگی و استرس بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا،‌ تحقیقات جدید نشان داد که افراد بالای 65 سال با بالاترین سطح پریشانی روانی از جمله افسردگی و نارضایتی از زندگی 3 برابر در مقایسه با افرادی که در سطوح پایینی از استرس قرار دارند در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.

سوزان اورسون- رز دانشیار علوم پزشکی دانشگاه "مینه سوتا" در "مینیاپولیس" گفت: احساسات تاثیر قابل توجهی در سلامت مردم زمانی که آنها استرس دارند،‌ می گذارد.

وی افزود: مهم این است که آنها اثر فیزیکی این عوامل روانی را تشخیص دهند و تکنیکهای تمدد اعصاب فعالانه را انجام دهند.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده، سکته مغزی چهارمین علت عمده مرگ و میر در آمریکا و یکی از علل اصلی طولانی مدت از کار افتادگی است.محققان در پیدا کردن عوامل خطر ساز سکته مغزی علاقه‌مند هستند.

تحقیقات قبل نشان داد که افسردگی با افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی به ویژه در زنان ارتباط دارد اما برخی از تحقیقات با تمرکز بر زنان نشان داد این خطر ممکن است فراتر از غم و اندوه به شرایطی که در آن مردم دچار چشم انداز منفی بر زندگی می شوند، افزایش یابد.

نویسندگان این تحقیقات در نظر دارند تا این مفهوم را در یک جمعیت گسترده تر با یک مجوعه وسیع تر از مسائل روانی آزمایش کنند.

  نظرات ()
آلودگی سفید؛ چالش تازه شهرها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٧


 " آیا جزایر سرگردان پلاستیکی، مأمن جدید و موطن تازه انسان‌ها بر فراز اقیانوس‌ها خواهند بود؟ طرح‌هایی که این روزها انسان برای رهایی از آلودگی سفید یا همان زباله‌های پلیمری می‌دهد طرح‌های جاه‌طلبانه‌ای است."


 به گزارش همشهری آنلاین شاید نمونه بسیار معروف این اتفاق ساخت بزرگ‌ترین جزیره در کنار جزیره هاوایی باشد که قرار است با استفاده از 44میلیون کیلو پلاستیک رها شده در اقیانوس آرام ساخته شود؛ طرحی که شرکت هلندی WHIM برای سکونت بیش از پنج میلیون انسان در دست دارد و از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح زیست‌محیطی روی کره زمین یاد می‌کند.


 نتیجه تلاش جان واسیلی هیات (John Wesley Hyatt) اگرچه در روزگار گذشته بسیار قابل تحسین دانسته شد اما این‌روزها به‌عنوان یک معضل جدی در شهرهای بزرگ مطرح است؛ در واقع این مخترع آمریکایی که روزگاری برای یافتن ترکیبی برای ساخت عاج فیل دست به تحقیق زده‌ بود، از ترکیب نترات سلولز توانست نخستین پلاستیک‌های جهان را با منشأ طبیعی در سال 1862 به‌ دست آورد. پس از آن بود که نسل‌های جدید پلاستیک با استفاده از مواد مصنوعی خیلی زود به بازارهای جهان راه یافتند و پس از چند دهه امروزه به‌ عنوان بزرگ‌ترین معضل زیست‌محیطی شهرها قلمداد می‌شوند.


 در تهران 700کیلومتر مربعی با حدود هشت میلیون نفر جمعیت، روزانه بیش از 7000 تن زباله تولید می‌شود که این میزان در طول سال به 2 . 5 میلیون تن می‌رسد و تقریبا همه زباله‌های خانگی بازیافت یا به کود کمپوست تبدیل می‌شود. هزینه جمع‌آوری و دفن هر تن زباله بسیار گران است. در حال حاضر تنها 500تن در روز زباله خشک از سطح شهر تهران جمع‌آوری می‌شود که انتظار می‌رفت این رقم با توجه به طرح جامع پسماند شهرداری تهران تا پایان سال 90 به 230 تن زباله خشک در روز برسد؛ اما این امر محقق نشد.


آمارهای اغواگر


 بر اساس آمارهای مطرح شده از سوی سازمان‌های جهانی روزانه 3 / 5 میلیون تن زباله در سراسر دنیا تولید می‌شود که سهم ایران در تولید زباله به 40هزار تن در روز می‌رسد که 1 / 15 درصد تولید زباله جهان است. به‌ دلیل افزایش جمعیت، زباله‌های شهرها افزایش یافته است و از آن گذشته رواج فرهنگ مصرف سبب شده که در شهرهای بزرگی چون تهران روزانه هر فرد 900گرم زباله تولید کند و زباله‌های خانگی‌ای مانند پس مانده‌های مواد خوراکی، کاغذ، شیشه و پلاستیک ازجمله این زباله‌ها هستند.


 از سوی دیگر میزان پلاستیک‌های تولیدی در ایران بیش از 177هزار‌تن تخمین زده می‌شود که این رقم معادل 500تن در روز است اما اخیراً در زندگی روزمره استفاده از مواد پلاستیکی بیش از پیش افزایش یافته است.


 علاقه تولید‌کنندگان و واحدهای صنعتی به استفاده از مواد پلیمری در بسته‌بندی محصولاتشان موجب شده‌ است تا زباله‌های پلیمری در زندگی شهروندان ایرانی افزایش چشمگیری داشته باشد. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان معتقدند استفاده واحدهای صنعتی از مواد پلیمری موجب بروز بحران‌های جدی زیست‌محیطی در عرصه زندگی شهرنشینی خواهد شد.


یک روز بدون کیسه پلاستیکی


 شهرداری تهران با طرح محدودکردن استفاده از کیسه‌های پلاستیکی، یک روز از سال را روز بدون کیسه‌های پلاستیکی نامگذاری کرده و تمامی فروشگاه‌ها و مراکز وابسته به این نهاد از ارائه کیسه‌های پلاستیکی خودداری می‌کنند. فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره‌بار از سال‌ جاری استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را محدود کرده‌اند.


 در واقع با مصرف‌نکردن یک کیسه پلاستیکی در هفته در هر خانواده ایرانی می‌تواند سالانه حدود 816میلیون کیسه پلاستیکی از این کیسه‌ها را استفاده نکند.


 قدرت‌الله گودرزی، مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند در این‌باره معتقد است: لازم است به‌دنبال تولید مواد پلاستیکی تجزیه‌پذیر و نیز گسترش فرهنگ عمومی استفاده از سایر مواد جایگزین برای حمل اجناس باشیم. از طرف دیگر به قوانینی نیاز داریم که بر اساس آنها استفاده بی‌رویه از پلاستیک‌ها و نایلون‌ها تحت کنترل درآید یا ایجاد ممنوعیت مصرف یا گران‌کردن بعضی از محصولات غیرضروری پلاستیکی را به‌دنبال داشته باشد.


 تنها در این صورت می‌توانیم از ایراد ضرری جبران‌ناپذیر به اکوسیستم خود جلوگیری کنیم.


 وی به اقدامات انجام شده نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: از سال گذشته و به‌دنبال محدود کردن استفاده از کیسه‌های پلاستیکی، اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در فروشگاه‌ها انجام شده است. همچنین تعداد کیسه‌های پلاستیکی موجود در کنار صندوق‌ها را نیز کاهش داده‌ایم تا از استفاده بی‌رویه این کیسه‌ها جلوگیری شود. استفاده از کیسه‌های پلاستیکی توسط خریداران نیز 20 تا 25درصد کاهش یافت.


 حسین صفایی، مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران نیز در این‌باره می‌گوید: شورای اسلامی شهر تهران، سازمان میادین میوه و تره بار را موظف کرده است تا در توزیع محصولات خود به‌منظور امکان بازیافت، از ظروف یک‌بار مصرف غیرپلیمری در میادین استفاده کند. طرح توزیع میوه، سبزی و مواد پروتئینی در میادین میوه و تره‌بار شهر تهران هیچ هزینه‌ای را به شهروندان تحمیل نخواهد کرد و صرفا برای حفظ محیط‌ زیست و امکان بازیافت مناسب آن اجرا می‌شود.

از آنجا که ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی و کیسه‌های پلیمری تجزیه نمی‌شوند، از ابتدای خردادماه سال گذشته، مصوبه‌ای در سطح همه بازارهای سازمان اجرا شد که بر اساس آن در بسته‌بندی‌ها از ظروف یک‌بار مصرف با منشأ گیاهی استفاده شود. در بسته‌ها و جعبه‌ها نیز محصولاتی که با منشأ غیرپلیمری بود مورد توجه قرار گرفت.

  نظرات ()
خنده و دوش آب سرد و لاغری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٦
 آیا تا به‌ حال حسرت دوستانی را خورده‌اید که با وجود خوردن زیاد کیک و شکلات و تحرک کم باز هم لاغر هستند؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است باید بدانید که راز لاغر ماندن این افراد، سوخت و ساز مناسب مواد غذایی در بدن‌شان است.


 به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، سوخت و ساز به بیان ساده به معنی مقدار غذایی است که پس از خوردن در بدن می‌سوزد و انرژی آزاد می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر چای سبز در درمان کبد چرب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٦

محققان دریافتند که چای سبز می‌تواند به درمان کبد چرب کمک کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف چای سبز می‌تواند اثر رادیکالهای آزاد و مواد مضر در کبد را پاکسازی کند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD یک التهاب کبدی است که بر اثر تجمع بیش از اندازه چربی در بافت کبد ایجاد می‌شود.

این بیماری، گاهی باعث اختلال در فعالیت طبیعی بافت کبد می‌شود و می‌تواند سیر پیش‌رونده پیدا کند، باعث نارسایی کبد یا سیروز کبدی شود.

اگر چه علت اصلی بیماری کبد چرب مشخص نیست، ولی به نظر می‌رسد این بیماری با برخی بیماریهای متابولیک ارتباط نزدیک دارد که از آن جمله افزایش کلسترول، چاقی و تری گلیسرید خون و دیابت را می‌توان نام برد.

در درمان کبد چرب، کنترل این بیماری‌های زمینه‌ای بسیار موثر است. گفته می‌شود مصرف زیاد انرژی باعث خواهد شد کبد نتواند سوخت و ساز طبیعی را انجام دهد و در نتیجه انرژی اضافی به صورت چربی در کبد ذخیره شود.

این بیماری اغلب افراد را در سنین میانسالی مبتلا می‌کند ولی متأسفانه با افزایش شیوع چاقی در کودکان، سن بروز آن به شدت کاهش یافته است.

تحقیقات محققان همچنین حاکی است که چای سبز از آسیب دیدن سلولهای مغزی جلوگیری می‌کند زیرا این آسیب می‌تواند باعث بیماری پارکینسون شود.

بر اساس این تحقیقات، افرادی که چای سبز می‌نوشند- در صورت مبتلا بودن به بیماری پارکینسون- بهبود می‌یابند.

بیماری پارکینسون اختلالی پیش رونده در سیستم عصبی است که روی حرکات بدن تاثیر می گذارد. این مشکل به طور تدریجی ایجاد می‌شود و معمولاً با یک لرزش قابل توجه در فقط یکی از دستان شروع می‌شود. با اینکه لرزش دست می‌تواند یکی از متداولترین علائم بیماری پارکینسون باشد، این اختلال معمولاً موجب کند شدن حرکات بدن می‌شود.

  نظرات ()
مداخلات روانشناختی برای بیخوابی در سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٦

بیخوابی پدیده ای مشترک در بین بیماران سرطانی است. بیخوابی در سرطان ممکن است به دلیل درد, افسردگی , یا سرخ و متورم شدن پوست باشد. به درمان های پزشکی ( استفاده از دارو درمانی با تجویز پزشک ) و روانشناختی نیز دارد.
مداخلات روانشناختی برای بیخوابی در سرطان شامل :
اموزش در خصوص بهداشت خواب
اموزش بیماران پیرامون اثرات درمان برخواب
سازگاری محیطی و برنامه ای ( برای مثال : تنظیم زمان های خواب و بیداری , محیط خواب سریع)
کنترل محرک ها
تن ارامی
تمرکز توجه

  نظرات ()
تاثیر انتخاب سرگرمی، روی سلامت قلب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


یک کارشناس همه‌گیرشناسی در انگلیس هشدار داد افرادی که بیش از دو ساعت در روز برای تفریح به تلویزیون یا صفحه نمایش یارانه نگاه می‌کنند دو برابر بیشتر در معرض خطر سکته قلبی قرار دارند. بعلاوه خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی در این افراد افزایش پیدا می‌کند. دکتر امانوئل استاماتاکسیل متخصص همه‌گیر شناسی و بهداشت عمومی در دانشگاه کالج لندن در این باره خاطرنشان کرد: این تاثیر بدون در نظر گرفتن میزان تحرک بدنی و ورزش در افراد مشاهده شده است و نشان می‌دهد سرگرمی و تفریحی را که شما برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب می‌کنید روی سلامت کلی جسم و روانتان فوق‌العاده تاثیرگذار است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این انتخاب تا حد زیادی فقط طبق عادت‌های ما صورت می‌گیرد چون همه ما عادت کرده‌ایم که وقتی به خانه برمی‌گردیم تلویزیون را روشن کنیم و مدتها مقابل آن بنشینیم. این کار ساده و بسیار رایج است و بنابراین معمولا بعنوان اولین گزینه برای گذراندن اوقات فراغت انتخاب می‌شود در حالی که این انتخاب ساده سلامت قلب و البته کل بدن شما را به خطر می‌اندازد.

  نظرات ()
خوردن هویج افراد را جذاب‌تر می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

 

بر اساس تحقیقات جدید ، خوردن سبزی‌های رنگین مانند هویج و میوه‌هایی نظیر آلو ، افراد را جذاب‌تر می‌کند. به گزارش فارس، محققان دانشگاه‌های سن اندروز و بریستول به مطالعه رابطه میان رنگ پوست و جذابیت پرداختند و به این نتیجه رسیدند که افرادی که پوست زرد دارند به طور خاصی سلامت و جذاب فرض می‌شوند.همچنین برای نخستین بار هم اعلام کردند که رنگ دانه‌های زرد میوه و سبزی‌هایی خاص مانند هویج و آلو نقشی اساسی را در تولید رنگ زرد در پوست دارند.این تحقیقات بر روی 40 داوطلب انجام شده و نتایج در مجله تکامل و رفتار انسانی در ماه مارس منتشر خواهد شد.یان استفن یکی از دانشمندان حاضر در این پروژه گفت: ارتباط میان رنگ زرد و رنگدانه‌های زرد استراتژی‌های جدیدی را برای تشویق افراد جوان به مصرف میوه و سبزیجات در اختیار ما قرار می‌دهد به ویژه اینکه تنها دو ماه افزایش مصرف این مواد تغییرات قابل احساسی را ایجاد می‌کند.

  نظرات ()
اختلال شخصیت مرزی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

اختلال شخصیت مرزی یک بیماری جدی اعصاب و روان است و مشخصه اصلی اش بی ثباتی و ناپایداری در خلق وخوست...

این ناپایداری روی عملکرد و کارکرد فرد تاثیر می گذارد و مشکلات زیادی در زندگی خانوادگی، محیط کار و جامعه برایش به وجود می آورد.

به دلیل تنوع رفتاری و اعمالی که از فرد مبتلا به شخصیت مرزی سر می زند محققان این اختلال را مرز بین روان پریشی (پسیکوز) و روان نژندی (نوروز) می دانند. روان پریشی نوعی نابسامانی روانی است که فرد مبتلا با دنیای واقعی ارتباط برقرار نمی کند و درک صحیحی از واقعیات ندارد مثل بیمارانی که دچار توهم و جنون هستند. اما بیماران روان نژند خصوصیاتی دارند که بسیار رایج و شناخته شده اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقابله با سرقت‌ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

 

با تهیه کارت‌های اعتباری از خدمات بانکداری الکترونیکی شامل تلفن‌ بانک، اینترنت بانک، موبایل بانک، سامانه پرداخت الکترونیکی و پایانه‌های فروشگاهی استفاده و از حمل وجه نقد، ایران چک و غیره اکیدا خودداری کنید.
سعی کنید رمز کارت عابر بانک را به خاطر بسپارید و از یادداشت کردن آن خودداری کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روزانه 11معتاد در کشور جان می‌دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

روزانه حدود ۱۱ معتاد در کشور جان خود را از دست می‌دهند و طی ۹ سال گذشته 37 هزار و 689معتاد در کشور جان خود را از دست داده‌اند. مرگهای ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، از سال 1382 به بعد، دومین عامل مرگ‌های غیر طبیعی پس از تصادفات بوده است. در سال 1384 حدود 4هزار و 740 نفر به علت سوء مصرف مواد جان باختند و این سال بالاترین آمار 9 ساله گذشته است. روند کاهشی مرگهای ناشی از سوءمصرف مواد مخدر از سال 1384 به بعد آغاز شد به طوری که کمترین آمار این قبیل مرگها با 3 هزار و 593 فوتی (طی 9 ساله گذشته) در سال 1390 روی داد. طی هفت ماه سال جاری  نیز هزار و 556 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد فوتی‌های مواد مخدر 2 هزار و 169 مورد بود،‌28.3 درصد کاهش یافته‌ است.
از کل فوتی‌های سوء مصرف مواد مخدر در هفت ماهه امسال، هزار و 454 نفر مرد و 102 نفر زن بودند. همچنین طی این مدت بیشترین تعداد فوتی‌های مواد مخدر با 244 مورد در شهریور ثبت شده ‌است. در هفت ماهه امسال استان‌های تهران، اصفهان و فارس به ترتیب با 246 فوتی، 150 فوتی و 122 فوتی بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و بوشهر با یک، 8 و 9 فوتی کمترین مرگ ناشی زا سوء مصرف مواد را داشته‌اند.  از سال 1382 به بعد (در 9 سال گذشته) 37 هزار و 689 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند. متوسط سالیانه مرگ به علت سوءمصرف مواد مخدر در 9 سال گذشته 4 هزار و 188 و متوسط روزانه مرگ معتادان 11.5 نفر در هر روز بوده است.

  نظرات ()
شخصیت شناسى با اشکال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥شاید شما هم جزو افرادى هستید که در دوران تحصیل درس هندسه برایتان هیچ جذابیتى نداشته و احتمالاً از شنیدن نام آن بیزارید ولى چند لحظه این موضوع را فراموش کنید. بعد ساده ترین اشکال هندسى را به خاطر بیاورید؛ مربع، مستطیل، مثلث، دایره و منحنى. سپس خیلى سریع و بدون اینکه زیاد به مغزتان فشار بیاورید شکلى را انتخاب کنید که بیشتر از همه می‌پسندید. در حقیقت یک تست روانشناسى پیش روى شما قرار دارد که با توجه به انتخابتان بسرعت نشان مى‌دهد شما در زندگى چه جور آدمى هستید و در چه مشاغلى احتمال موفقیتتان بیشتر است!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عشق در محیط کار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

 

شما بیشتر وقت زمان بیداری‌تان را در کنار کسانی می‌گذرانید که با آنها کار می‌کنید، به همین دلیل درگیر شدن در زندگی همدیگر غیرقابل اجتناب است. طبیعی است که دوستی‌هایی بین شما ایجاد شود و در برخی موارد حتی عشق و عاشقی رخ دهد. سوال این است که چه زمان ایجاد ارتباطی عمیق‌تر با یکی از همکارانتان قابل قبول است؟ وقتی به زندگی همکارانتان نزدیک‌تر می‌شوید، احتیاطات بیشتری را باید پیش بگیرید. باید همیشه به خاطر داشته باشید که تا زمانیکه در آن محیط کار می‌کنید باید این آدمها را ببینید و به همین علت باید با احتیاط پیش بروید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط صحیح و منطقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

برای شکل‏ گیری یک ارتباط صحیح و منطقی، هر شخص ‏می‏تواند با ابزارهائی که در زیر فهرست شده‏اند. رابطه ‏ای‏ شایسته با دیگران داشته باشد.
۱) توانائی گوش دادن داشته باشیم.
۲) به موقع احساس‏های خود را ابراز کنیم.
۳) به دیگران احترام بگذاریم.
۴) انعطاف‏پذیر باشیم.
۵) دیگران را تحقیر نکنیم.
۶) انتظارهای نامعقول و نابه جا نداشته باشیم.
۷) در مقابل انتظارهای نابه جای دیگران ‌"نه‌” بگوئیم.
۸) توانائی بخشیدن داشته باشیم.
۹) قضاوت و پیش داوری نکنیم.
۱۰) مغرور و خودخواه نباشیم.
۱۱) انتقادپذیر باشیم و توانائی انتقاد از دیگران را داشته‏باشیم.
۱۲) حد و مرز را در رابطه با دیگران رعایت کنیم.
۱۳) رازدار باشیم.
۱۴) خودشناسی را فراموش نکنیم.

پیام مشاور: ارتباط با دیگران از طریق:
نوشتن           9%
مطالعه          16%
صحبت کردن  30%
گوش کردن   45%


ارتباط با نوجوان:

١-در برخورد با نوجوان شنونده خوبی باشید.
٢ - در تعامل با نوجوان صبور و خوش خلق باشید.
٣ - از لحن تلخ و آمرانه استفاده نکنید.
۴ - هیچ گاه افکار نوجوان را به مسخره نگیرید و با عقاید او مخالفت نکنید.

  نظرات ()
نظریه ی تعیین هدف نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

اگر هدف های خاص تعیین شوند بازدهی بسیار بیشتر خواهد بود اگر عواملی چون توانایی و قبول تامین هدف ثابت نگه داشته شوند در آن صورت می توان گفت که هر قدر هدفها مشکل تر باشند عملکردها در سطحی عالی تر خواهند بود ولی این موضوع هم امری منطقی است که هر قدر هدفها ساده تر باشند با احتمال بیشتری پذیرفته می شوند اما اگر یکی از کارکنان کار سخت و مشکلی را پذیرفت ، تقریباً آنچه از دستش بر می آید انجام می دهد تا به هدف مذبور برسد.

- ایجاد انگیزه در افراد: هدف نهایی کسب نتایج مطلوب و مورد انتظار است.

- ارزیابی افراد : برای ایجاد انگیزه لازم در افراد ، کاررابا ارزیابی اعضای گروه آغاز کنید.

-  شناسایی تفاوت ها : برای بهره برداری بهینه از توانایی های تک تک افراد لاز م است که ابتدا انگیزه های فردی هر یک از آن ها ر ابشناسید و با آن ها در حد شایستگی و لیاقتشان رفتار کنید.

- ایفای نقش مناسب : افراد مختلف از مدیر خود انتظار دارند که نقش های مختلفی را برای آنها ایفا کند ، در هر صورت اگر ایفای نقش از نظر مدیریت توجیه داده ، از انجام آن دریغ نکنید ، لازم است که هم خشک باشید و هم انعطاف پذیر

- مشوق ها : مشوق ها ی فراوانی وجود دارند که به کمک آنهامی توانید در افراد ایجاد انگیزه کنید ، مشوق های مالی مثل ، پول ، ارائه خدمات بهداشتی ، مزایای جانبی برای اعضای خانواده ، وبیمه و ...

مشوق های غیر مالی به عنوان  مثال می توانید به کارمندی که با اتومبیل سر کار می آید یک فضای اختصاصی بدهید که اتومبیل خود را در آن پارک کند ، هنگام استفاده از مشوق های مختف به نیاز کارمندان خود توجه کنید.

-  تعیین اهداف واقع بینانه : انگیزه افراد و گروهها را با مشارکت دادن آنها در تصمیم گیری های مهم ( مثلاً در مورد بودجه ) افزایش دهید.

- بجا بودن مشوق :  اگر کارمندان شما حقوق خوبی دریافت می کنند، شغل جالب و پر مسئولیتی دارند ، و از جانب شما که مدیر آنها هستید به خاطر حسن انجام امور محوله مورد قدردانی قرار می گیرند ، و در آن صورت دیگر برای خوب کار کردن نیاز به مشوق های پی در پی ندارند ، پاداش های استثنائی را برای مواقعی نگه دارید که افراد تلاش بسیاری برای رسیدن به اهداف توان فرسا انجام می دهند. اجازه ندهید کارمندان صرفاً به خاطر انجا م وظایف معمول خود از شما انتظار تشویق داشته باشند.

  نظرات ()
دانش آموزان دچار نارسایی ذهنی در مدارس عادی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


 
در میان تمامی نارسایی‌ها، نارسایی ذهنی؛ شایع ترین است. سایر اصطلاحاتی که اغلب برای توصیف چنین نارسایی بکار برده می‌شوند عبارتند از: نارسایی تحولی، عقب مانده‌گی ذهنی، معلولیت ذهنی یا مشکلات یادگیری شدید. این نارسایی بر تمامی جنبه‌های تحولی کودک تأثیر می‌گذارد. این کودکان از نظر جسمانی کندتر رشد می کنند، کندتر زبان می‌آموزند، کندتر یاد می گیرند از خود مراقبت کنند و نیز کندتر بر مهارتهای تحصیلی تسلط می‌یابند. در هر حال، این افراد بیماری روانی ندارند. این اصطلاح هنگامی کاربرد دارد که افراد سالم، دچار نوعی بیماری شوند که بر خلق، عواطف و رفتارهایشان تأثیر بگذارد. البته چنان افرادی نیز با درمان مناسب معالجه خواهند شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کتیبه اژدهابولاغی، قدیمی ترین سند نوشتاری در شمال غربی ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

کتیبه عین اروم پیش از انقلاب اسلامی توسط  پروفسور دکتر ولفرام کلایس باستان شناس شهیر آلمانی مورد مطالعه قرار گرفت و بر همین اساس آنرا متعلق به دوران پادشاهای منوا(810 - 825  قبل از میلاد مسیح ) از پادشاهان اورارتو، یعنی چیزی حدود 2900 سال قبل میدانند

شاید برای خیلی ها جای سوال باشد که بدانند قدیمی ترین سند نوشتاری استان در کجا و یا در چه محلی نگهداری میشود ، در چه موردی نوشته شده ویا به چه موضوعی اشاره میکند .البته شاید خیلی وقتها هم از کنار این سنگ نوشته مهم تاریخی گذشته باشید و زیاد به نظرتان جالب نیامده باشد و یا در مورد آن کنجکاوی نکرده باشید

کتیبه عین اروم یا ااژدها بلاغی در محلی به همین نام در بین راه آسفالته ارومیه به اشنویه و در کنار جاده آسفالته قرار گرفته ودارای ارتفاعی حدود 150 سانتی متر میباشد .این کتیبه در بالا به صورت هلالی شکل تراشیده شده که یاد آور شکل کلی کتیبه های دوران اورارتو میباشد . کتیبه عین اروم پیش از انقلاب اسلامی توسط  پروفسور دکتر ولفرام کلایس باستان شناس شهیر آلمانی مورد مطالعه قرار گرفت و بر همین اساس آنرا متعلق به دوران پادشاهای منوا(810 - 825  قبل از میلاد مسیح ) از پادشاهان اورارتو، یعنی چیزی حدود 2900 سال قبل میدانند .

با عنایت به محل قرار گیری این سنگ نوشته در کنار چشمه ای پر آب و از سوی دیگر نزدیکی یک قلعه نظامی متعلق به دوران اورارتو در این محل، مسلما دارای اهمیت فراوانی بوده و ایجاد چنین کتیبه ای به جهت موقعیت مناسب این محدوده به شمار میرود متاسفانه به دلیل وضعیت بد جوی محل و یخ زدگیها و از سوی دیگر دست درازی برخی عوامل سود جو  تنها بقایای چند حرف از خطوط میخی آن به جا مانده است است که متاسفانه همین اندک هم مورد بی مهری متولیان فرهنگی است ، سنگ نوشته اژدها بلاغی قدیمی ترین سند نوشتاری شمال غرب ایران میباشد.

  نظرات ()
کودکستان و مهد کودک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


 

کودکان بین 2 تا 6 سالگی ، در مقایسه با نوباوگان و کودکان نوپا ، زمان بیشتری را دور از خانه و والدین سپری می‌کنند. طی 30 سال گذشته ، تعداد کودکانی که به کودکستان یا مهدکودک می‌روند، افزایش یافته است. این روند عمدتا به علت افزایش چشمگیر مشارکت زنان در نیروی کار است. در حال حاضر ، مادران 67 درصد از کودکان پیش دبستانی شاغل هستند. کودکستان ، برنامه‌ای است که هدف آن بالا بردن سطح رشد کودکان 2 تا 5 ساله است و بر تجربه‌های آموزشی تاکید می‌وزد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
«خود-کارآیی» در نظریه بَندورا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

مفهوم «خود-کارآیی» در مرکز نظریه  شناخت اجتماعی آلبرت بَندورا، روان‌شناس معروف، قرار دارد. نظریه  بندورا بر نقش یادگیری مشاهده‌ای، تجربیات اجتماعی و جبرگرایی تقابلی در رشد شخصیت تأکید دارد.

براساس نظر بندورا، نگرش‌ها، توانائی‌ها و مهارت‌های شناختی هر فرد، تشکیل دهنده  چیزی است که «سیستمِ خود» (self-system ) نامیده می‌شود. این سیستم در چگونگی درک ما از شرایط مختلف و چگونگی رفتار ما در واکنش به آن‌ها، نقش عمده‌ای ایفا می‌کند. خود-کارآیی، بخش مهمی از این «سیستمِ خود» است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی یادگیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


یادگیری معمولاً به عنوان «یک تغییر نسبتاً دائم در رفتار در نتیجه تجربه به دست آمده» تعریف می‌شود. در مکتب فکری رفتارگرایی در روان‌شناسی، سه نظریه عمده در مورد یادگیری ارائه شده است: شرطی‌سازی کلاسیک، شرطی‌سازی عامل و یادگیری مشاهده‌ای. این مقاله به درک شما از یادگیری و آشنایی با سه نظریه فوق کمک می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعلام فیلم های نامزد گلدن گلوب 2013 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

 

فهرست نامزدهای جایزه گلدن گلوب با پیشتازی فیلم سیاسی «لینکلن» اعلام شد.
  برگزارکنندگان هفتادمین دوره جایزه گلدن گلوب که از سوی انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران برگزار می‌شود،‌ روز گذشته فهرست نامزدهای جوایز سال 2013 را در حالی اعلام کردند که فیلم «لینکلن» با نامزدی در هفت بخش پیشتاز این جایزه معتبر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی تربیتی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

روان شناسی تربیتی یکی از مهترین رشته‌هایی است که به بحث و بررسی پیشرفتهای درسی و نارسائی‌های تحصیلی یاد گیرندگان می‌پردازد. به عبارتی روان شناسی تربیتی شاخه‌ای از علم روان شناسی است که هدف آن کمک به دست اندرکاران تربیت در برخورد درست با مسائل آموزشی و تربیتی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شخصیت قدرت طلب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


نظریه پردازان اظهار می‌دارند که اشخاص برخوردار از کارکرد سالم برای تمامی انسانها ارزش قائل می‌شوند بدون آنکه سن ، نژاد ، جنسیت ، ثروت ، مقام یا عقاید آنها را در نظر گرفته باشند. بسیاری از روان شناسان در واکنش به مشکلاتی چون نسل کشی ، پیشداوری و تبیعیض دوست داشته‌اند با بررسی کسانی که آشکارا فاقد ارزشهای مردم سالار هستند و خارجیها یا افراد بی‌چیز و بی‌مقام را از خود می‌رانند به این حوزه وارد شوند. به همین خاطر پژوهشهایی در این زمینه انجام شده ، روشن ساخته است که افراد قدرت طلب به سادگی در برابر اشخاص صاحب قدرت یا عالی رتبه‌تر از خویش تسلیم می‌شوند. اما نسبت به کسانی که قدرت و مقام کمتری دارند، خصمانه رفتار می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چاقی 3 برابر بیشتر از سوء تغذیه قربانی می گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥

 

تعداد تلفات چاقی هم اکنون 3 برابر بیشتر از تلفات سوء تغذیه است که سالانه بیش از 3 میلیون نفر را می کشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ترتیب تولد فرزند و شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥توجه به شباهت ها و تفاوت های فرزندان در یک خانواده با توجه به ترتیب تولد آنها نه تنها امر بسیار جالبی است، بلکه سرشار از مطالب ارزنده جدید نیز می باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شخصیت نوع A , B و استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


اگر شخص خیلی رقابت جو ، جاه طلب ، درای تمایل بیشتر به کنترل و … باشد، احتمالا آثار استرس (فشارروانی) شدت پیدا خواهد کرد. الگوی شخصیتی نوع A با پیشرفت طلبی ، فوریت زمان و خصومتی که براحتی برانیخگته می‌شود، مشخص شده است. این خصوصیت آنها را نسبت به بیماریهای قلبی آماده تر می‌کند. نقطه مقابل شخصیت نوع A کسانی هستند که شخصیت نوع B دارند. آنها غالبا افرادی آرام ، راحت و بدون نقش هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیماری کبد چرب با خطر سکته مغزی ارتباط دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


متخصصان انگلیسی در بیمارستان سنت مایکل و مرکز علوم بهداشتی لندن اعلام کردند احتمال سکته مغزی در افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب هستند تا سه برابر بیشتر است. این یافته برای اولین بار رابطه بین بیماری کبد چرب غیرالکلی و سکته مغزی را آشکار ساخته است. بیماری کبد چرب به وضعیتی گفته می‌شود که در آن چربی در کبد فردی که الکل مصرف نمی‌کند، جمع می‌شود. دو متخصص به نام‌های دکتر جوئل رای و ایوان یینگ و دستیاران آنها، سطح بالای آنزیم‌های مشخصه بیماری کبدی را در افراد بالغی کشف کردند که دچار سکته مغزی شدید شده بودند. به گزارش پایگاه اینترنتی وب مد هلت، این متخصصان بین سالهای 2005 تا 2009 روی 103 فرد بالغ که آزمایش MRI سکته مغزی شدید را در آنها ثابت کرده بود، تحقیق و مطالعه انجام دادند و آنها را با 200 نفر دیگر در گروه کنترل مورد مقایسه قرار دادند. دکتر رای تاکید کرده است که پیش از این در هیچ آزمایشی رابطه خطر سکته مغزی با بیماری کبد چرب مشاهده نشده بود.

  نظرات ()
خودشناسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥تصور کنید در حال خرید کردن می باشید و در قفـسه هـای یک فـروشگاه دنبال یک جفت کفش مناسب برای خود می گردید. آنچه که باعث میشود تا از خـریدن مثلا" کفشی به رنگ نارنجی روشن خودداری کنید، مطلع بودن از اولیت ها و تقدم های شخصیتی خود است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر فرهنگ روی شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٥


انسان از لحظه‌ای که متولد می‌شود و در ارتباط با محرکهای مختلف قرار می‌گیرد از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد. مهمترین دسته از این عوامل در کنار عوامل ارثی و ژنتیک عوامل محیطی هستند. عوامل محیطی شامل محیط اقتصادی ، محیط جغرافیایی و محیط فرهنگی و ... افراد می‌شود. عوامل فرهنگی همواره در مبحثهای مختلف روانشناختی و بویژه شخصیت ، رشد و شکل گیری آن حائز اهمیت بوده است. تحقیقات مختلف جامعه شناختی و روانشناختی نشان می‌دهد ویژگیهای فرهنگی یک جامعه تفاوتهای شخصیتی بارزی را در میان افراد آن جامعه در مقایسه با سایر جوامع ایجاد می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا برخی از سرطان‌ها بدخیم می‌شوند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


پزشکان کانادایی در آزمایشات جدید خود دریافته‌اند که چرا برخی از سرطانها بدخیم و برخی دیگر خوش خیم می‌شوند. دکتر جراردو فربیری متخصص دپارتمان بیوشیمی دانشگاه مونترال در کانادا در مطالعات جدید خود دریافته‌ است که سلولهای سرطانی با انجام تقسیمات دوتایی تکثیر می‌شوند اما در این میان حضور مولکولی به نام «PML» حائز اهمیت است که تعداد دفعات این تقسیم سلولی را محدود می‌کند. این پزشک کانادایی و دستیارانش متوجه شدند که در سرطانهای بدخیم مشکلاتی با این مولکول بوجود می‌آید بدین معنی که وقتی این مولکول در هنگام تقسیمات سلولهای سرطانی وجود نداشته باشد، این سلولها هرچه بیشتر به رشد و تکثیر خود ادامه می‌دهند و در نهایت به سایر اعضای بدن نیز کشیده می‌شوند. به گزارش روزنامه سان، نکته مهمتر این است که وجود مولکولهای PML به راحتی قابل تشخیص است و می‌توان از آنها بعنوان فاکتوری برای شناسایی تومورهای خوش خیم یا بدخیم استفاده کرد. سلولهای سرطانی بدخیم در سازماندهی مولکولهای PML دچار مشکل می‌شوند و یا اصلا این سلولها را تولید می‌کنند و بنابراین به طور کنترل نشده به تکثیر خود ادامه می‌دهند.

افزایش خطر تشکیل لخته‌های خونی در مبتلایان به اختلالات سیستم ایمنی در بیمارستان

متخصصان علوم پزشکی در انگلیس هشدار دادند اختلالات سیستم ایمنی بدن در بیماران بستری شده در بیمارستان، خطر تشکیل لخته‌های خونی را در این افراد تشدید می‌کند. این متخصصان تاکید کردند افرادی که به اختلالات و بیماریهای مرتبط به سیستم ایمنی بدن مثل بیماریهای لوپوس یا التهاب مفصلی مبتلا هستند، در طول مدتی که در بیمارستان بستری می‌شوند بیشتر در معرض خطر تشکیل لخته‌های خونی قرار دارند. این متخصصان در دانشگاه انگلیسی آکسفورد 45 سال اطلاعات ثبت شده پزشکی از مبتلایان به اختلالات سیستم ایمنی در بیمارستان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. بنا براین گزارش، هیچ یک از این بیماران سابقه ابتلا به مشکلات لختگی خون در عروق سیاهرگی را پیش از بستری شدن در بیمارستان نداشتند. به گزارش سایت اینترنتی هلت دیلی نیوز، نتایج بررسی‌ها تاکید کرد که در این بیماران پس از اینکه مدتی در بیمارستان بستری شدند خطر لخته شدن خون یا همان ترومبوس سیاهرگی به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

  نظرات ()
گوجه فرنگی مفید برای حفظ سلامت عروق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


متخصصان تغذیه در ژاپن تاکید کردند گوجه فرنگی حاوی یک ریزمغذی مفید است که برای جلوگیری از بروز بیماریهای عروقی بسیار مفید است. نتایج یک آزمایش جدید روی خواص گوجه فرنگی نشان داده است این صیفی حاوی ماده‌ای موسوم به 9- اوکسو - اوکتادکادینوئیک است که خاصیت ضد تشکیل چربی مضر در عروق را دارد. دکتر تریو کاوادا، متخصص و کارشناس علم تغذیه در دانشگاه کیوتوی ژاپن در مطالعات خود روی مواد و ترکیبات عصاره‌ای متمرکز شده‌ است که می‌توانند به عارضه «دیسلیپیدمی» مقابله کنند. این عارضه حالتی است که در آن مقادیر غیرطبیعی و ناسالمی از لیپیدها مثل کلسترول و چربی در جریان خون تشکیل می‌شوند. به گزارش سایت اخبار بین‌المللی آسیا، این عارضه معمولا به خودی خود علائمی ندارد اما می‌تواند به بروز بیماریهای عروقی مثل تصلب شرائین یا سیروز کبدی منجر شود. به گفته پزشکان، به منظور جلوگیری از بروز این بیماریها، پیشگیری از تشکیل لیپیدها به مقدار زیاد در بدن ضروری است. این بار مطالعات تایید کرده است گوجه فرنگی علاوه بر مزایای بسیاری که برای سلامتی دارد حاوی ترکیبی است که از تشکیل لیپیدها در خون نیز جلوگیری کرده و برای حفظ سلامت عروق بسیار مفید است. این یافته در مجله «تغذیه مولکولی و مطالعه غذا» منتشر شده است.

  نظرات ()
افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


افـسردگی اختلالی است که قادر است افکار، خلق و خو،احـساسات، رفـتــار، سلامتی جسمانی و روحی شما را تحـت الشـــعاع قرار دهد. هر انسانی در مقاطع خاصی از زنـدگی خود به افسردگی دچار میگردد. نشانه ها و علایم افسردگی عبارتند از:

* غم و اندوه پایدار، اظطراب، احساس پوچی.

* احــساس نا امیدی و بدبینی- احساس گناه، احسـاس
بی ارزشی و در ماندگی - احساس تیره بختی.

* کاهش سطح انرژی و احساس خستگی.

* دشواری در تمرکز، یاد آوری و تصمیم گیری-عدم توانایی
در اندیشیدن.

* بی خوابی و یا افزایش میزان خواب.

* از دست دادن اشتها و کاهش وزن - یا پر خوری و افزایش وزن.

* عدم تمایل به ملاقات با دیگران - یا وحشت از تنها ماندن - حضور یافتن در فعالیتهای اجتماعی دشوار و غیر ممکن میگردد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
«بهجت» چه نوع بیماری‌ای است؟! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


پیشگام روماتولوژی نوین ایران و استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیشتر فعالیت‌های تحقیقاتی در مورد بیماری «بهجت» را داریم و یکی از بهترین مراکز تشخیص این بیماری نیز، مرکز تحقیقات روماتولوژی بیمارستان "شریعتی" است. دکتر "دواچی"، در حاشیه‌ی برگزاری سومین جشنواره‌ی "فارابی"، در گفت‌و‌گو با ما افزود: بیشتر کارهای تحقیقاتی بیماری بهجت در کشورمان انجام شده است. وی در خصوص این بیماری گفت: «بهجت»، بیماری خودایمنی است که زمینه ژنتیک دارد. این بیماری تمام دستگاه‌های بدن از جمله مفاصل، پوست و مخاط، چشم، قلب و ریه، دستگاه گوارش، مغز و اعصاب و سیستم خونی را درگیر می‌کند. دواچی با بیان این‌که، ایران یکی از شایعترین مناطق دنیا برای ابتلا به این بیماری است، تصریح کرد: بهجت جزو بیماری‌های شایع است. طبق مطالعات ILAR، WHO و COPCORD که در ایران انجام شده، شیوع این بیماری 80 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت است. استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بهجت یکی از بزرگترین و شایعترین بیماری‌های خودایمنی در جهان محسوب می‌شود که بیشتر در کشورهایی‌ که اطراف جاده ابریشم هستند، دیده می‌شود. هر چه از جاده ابریشم دور شویم شیوع این بیماری کمتر می‌شود، به طوری که در نیمکره جنوبی این بیماری بسیار استثنایی است. دواچی با بیان این که به دلیل افزایش مهاجرت، این بیماری به نقاط دیگر جهان نیز نفوذ کرده، اظهار کرد:‌ این بیماری بیشتر در نژاد زردپوست و نژاد ترک دیده می‌شود. وی افزود: تحقیقات انجام شده در ایران نشان می‌دهد که بیماری به وسیله نژاد ترک از شمال چین به ایران، ترکیه، جنوب اروپا و شمال افریقا نفوذ کرده و از طریق تنگه برینگ به قاره افریقا انتقال یافته و از شمال آمریکا تا آمریکایی جنوبی و برزیل نفوذ کرده است. وی خاطرنشان کرد: یکی از بهترین مراکزی که در کشور ما می‌تواند بیماری بهجت را تشخیص دهد، مرکز تحقیقات روماتولوژی در بیمارستان شریعتی است.

  نظرات ()
موفقیت در آزمون سراسری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


برای کسب موفقیت در آزمون سراسری باید چندین عامل در کنار یکدیگر قرار گیرند که به مهمترین آنها اشاره می‌کنم:

۱) شناخت خود و قابلیت‌های فردی

اگر بخواهیم در این قسمت بحث کنم، باید ساعت‌ها بنویسم، ولی خیلی خلاصه باید بگویم که اینقدر کلمه‌های ”نمی‌توانم، نمی‌توانم، نمی‌شه، دیر شده!“ و خیلی از جمله‌های منفی دیگر استفاده نکن و به یک تغییر اساسی، ولی کوچک فکر کن و از همین الان هم شروع کن.

۲) تعیین هدف با توجه به قابلیت‌های فردی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری پیشگیری از سرطان با 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

 

پزشکان تاکید کردند30 دقیقه پیاده‌روی روزانه خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. ‌ این پزشکان معتقدند کسانی که به سرطان روده بزرگ مبتلا هستند اگر در روز حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی کنند خطر مرگ ناشی از سرطان در آنها نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. به گزارش روزنامه دیلی اکسپرس، متخصصان متذکر شدند که همین تلاش ساده و کوتاه روزانه هم چنین خطر بروز بیماریهای قلبی، دیابت و سایر انواع سرطان را به اندازه چشمگیری کاهش می‌دهد و حتی برای زمان بعد از تشخیص سرطان هم مفید است. در یک بررسی گسترده متخصصان علوم پزشکی دانشگاه واشنگتن، اطلاعات حاصل از بیش از 150 هزار نفر را مورد آزمایش و بازبینی قرار دادند که این اطلاعات بین سالهای 1982 تا 2005 جمع آوری شده بود. این آزمایشات تایید کرد کسانی که به طور دائم برای مدت حداقل 10 سال این تحرک ساده را انجام می‌دادند کمتر به مرگ و میر ناشی از سرطان مبتلا می‌شوند. دکتر کاتلیین وولین از دانشگاه واشنگتن تاکید کرد کسانی که بیشتر پیاده روی و ورزش کنند قطعا بیشتر هم از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

  نظرات ()
نوسان خلق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

 

اختلالات خلقی، گروه وسیعی از اختلالات را شامل می‌شود که خلق  بیمارگونه بوده و آشفتگی‌های مرتبط با آن  نمای بالینی غالب آنها را تشکیل می‌دهد. این دسته از اختلالات شامل گروهی از نشانه‌ها و علایم هستند که هفته‌ها تا ماه‌ها طول می‌کشند. نشانه‌ها و علایم مذکور تفاوت و فاصله بارزی با کارکردهای معمولی و عادی فرد دارند، اغلب این بیماری‌ها عودکننده هستند و در بیشتر موارد با الگویی دوره‌ای یا چرخه‌ای تظاهر می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خودشیفته کیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


ریشه واژه خودشیفتگی و خودکامی، به اسطوره یونانی که ”تارسیوس“ بود، برمی‌گردد. ”تارسیوس“ مرد جوان خوش‌سیمائی بود که بسیار مجذوب خودش شد؛ به‌نحوی که کنار آب می‌نشست و ارتباطی با کسی نداشت، سرانجام عاشق عکس خود در آب شد و پنداشت که بهشتی است. بنابراین کوشید که او را بگیرد، ولی چون موفق نشد، مأیوس گردید و در پایان، از این اندوه، جان سپرد! این در واقع، تعریف ویژگی فرد خودشیفته است. انسانی که فقط به خویشتن می‌اندیشد. به قول یکی از روانشناسان صاحبنام: ”تمام نیروی روانی او به خودش معطوف است“.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روشی جدید برای پیش‌بینی طول عمر افراد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


متخصصان علوم پزشکی در آمریکا می‌گویند کسانی که با سرعت بیشتری پیاده‌روی می‌کنند نسبت به افرادی که سرعتشان در پیاده‌روی کندتر است، بیشتر عمر می‌کنند. ‌این متخصصان معتقدند که با این روش می‌توان میزان طول عمر افراد را پیش‌بینی کرد. البته در این مطالعات تاکید شده است که پیاده روی سریع همیشه تضمینی برای افزایش طول عمر نیست و هر فردی باید با توجه به شرایط جسمی و توان فیزیکی و روانی‌اش سرعت راه رفتن خود را تنظیم کند و از مزایای این ورزش ساده اما مفید بهره‌مند شود. به طور کلی توجه به شرایط فردی در این زمینه حائز اهمیت است. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این یافته جدید بیشتر از آن جهت حائز اهمیت است که پزشکان را قادر می‌سازد با مطالعه روی نحوه پیاده روی در هر فرد نیازهای خاص او را برای سلامت بودن، مشخص کنند و در نتیجه روشهای درمانی که به بیماران خود ارائه خواهند کرد متناسب با نیازهای فردی آنها خواهد بود. این یافته حاصل مطالعه روی 35 هزار داوطلب حدود 65 ساله است .

  نظرات ()
خود بیمارانگارى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤
شاید براى همگى ما اتفاق افتاده باشد که با ایجاد کوچک ترین دردى در یکى از اعضاى بدنمان به این فکر کنیم که دچار یک بیمارى خطرناک شده ایم؛ نوعى بیمارى که شاید هیچ راه علاجى نداشته باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقابله با خشم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


هر یک از ما در قبال مشکلاتی که برای‌مان رخ می‌دهد، از خود واکنش‌های بخصوصی بروز می‌دهیم. مثلا در قبال رانندگی بد دیگران، ممکن است دست را بی‌وقفه روی بوق فشار دهیم، به تعقیب و گریز بپردازیم یا اینکه بی‌تفاوت از کنار این موضوع بگذریم. اینکه فرد در قبال این مسائل، چه واکنشی از خود بروز می‌دهد، به نظام فکری – احساسی او مربوط است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شناسایی دقیق ارتباط ژنتیک با بروز افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


دکتر سریجان سن، استاد و روانپزشک دانشگاه میشیگان از شناسایی عملکرد یک ژن خبر داده است که با اختلالات استرس و افسردگی در ارتباط است. دکتر سن می‌گوید این ژن که یک ماده شیمیایی موسوم به «سروتونین» را حمل می‌کند، می‌تواند موجب بروز افسردگی شود و در برخی افراد مقاومت در برابر استرس را کاهش دهد. به گفته روانپزشکان، سروتونین بعنوان یک ماده شیمیایی تنظیم کننده خلق در سیستم مغز انسان شناخته شده است که توسط ژن "HTTLPR-5" حمل می‌شود. دکتر سن معتقد است افرادی که حامل نوع کوتاه‌تر ژن حمل کننده سروتونین هستند، وقتی در هر وضعیت استرس زا و پرتنش قرار گیرند، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند. به گزارش سایت اینترنتی هلت دیلی نیوز، این ژن خاص روی عملکرد سروتونین تاثیر می‌گذارد و افسرده شدن به دلیل ناتوانی در غلبه بر استرس‌های گذشته حاصل عملکرد این ژن است. در این بررسی گسترده 54 مطالعه مختلف مورد بازبینی و ارزیابی قرار گرفته است که بین سالهای 2001 تا 2010 انجام شده‌اند و در تمام آنها بیش از 41 هزار نفر تحت آزمایش بوده‌اند.

  نظرات ()
وسواس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

وسواس" از اختلالات اضطرابی انسانهاست که پایه ی زیست شناختی دارد. وسواس گاهی از کودکی شروع می شود ولی نمونه های آن را در تمام گروههای سنی می توان مشاهده کرد.
این یکی از شایع ترین رفتارهای درونی انسان است و نیرویی بی ریشه ولی قویست که انسان را به انجام و یا بازداشتن از اعمالی وادار می کند. در آیاتی از قرآن کریم وسواس به معنی افکار بیهوده و مضری آمده که در ذهن خطور می کند. وسواس به عنوا بیماریی پیچیده ، آزار دهنده و اسارت آور معرفی شده است که شخص را مجبور می کند تا رفتاری بر خلاف میل و اراده انجام دهد و با آن که می داند افکار و رفتارش بیهوده است ولی خود را در رهایی از آن ناتوان می بیند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افسردگی در زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


خانواده، شغل، کنار آمدن با عادت ماهانه، بارداری، یائسگی. یک خانم با مسائل بیشماری روبروست و باید هر کدام از آنها را کنترل کند. اما یکی از این مواردی که به هر حال یک روز با آن مواجه خواهید شد: افسردگی است.

تقریبا زنان دو برابر بیشتر از مردها در مراحل مختلف زندگی، دچار افسردگی میشوند. عامل این اختلاف چه چیز می تواند باشد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف خشکبار هم می‌تواند سبب افزایش وزن شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


کارشناسان تغذیه می‌گویند کسانی که رژیم می‌گیرند و به عنوان میان وعده از مغز خشکبار، دانه‌های روغنی و یا میوه‌های خشک استفاده می‌کنند باید آگاه باشند که این خوردنی‌ها هم می‌تواند موجب افزایش وزن شوند. ‌این کارشناسان هشدار دادند که مغز و دانه‌ها اغلب حاوی مقادیر نامناسب و ناسالمی از چربی‌های اشباع شده و میوه‌های خشک نیز معمولا حاوی قند بالایی هستند. به گزارش روزنامه دیلی میل، فقط 100 گرم خشکبار برزیلی که مصرف روزانه آن به سه چهارم از زنان توصیه می‌شود، حاوی 4/16 گرم چربی اشباع شده است. بعلاوه یک مشت کشمش خشک شده حاوی 69 گرم قند و بیش از سه چهارم مقدار توصیه شده در روز است و معمولا سایر میوه‌های خشک نیز به همین میزان قند بالایی دارند. این یافته هشداری برای افرادی است که قصد رژیم گرفتن دارند و به عنوان راه حل به مصرف خشکبار می‌چسبند در حالی که افراط در مصرف این مواد خوراکی نیز می‌تواند آنها را چاق کند.

  نظرات ()
افزایش تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤تعداد قابل توجهی از کودکان مبتلا به اختلالات پرتحرکی، کم توجهی و جنبش های ناگهانی علیرغم داشتن بهره هوشی طبیعی و حتی بالاتر از حد نرمال مشکلاتی در کلاس و محیط خانواده بوجود می آورند که اگر به موقع شناسایی و درمان انجام نشود عوارض جبران نشدنی در محیط خانواده و مدرسه و نهایتا اجتماع فراهم می سازد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


استرس حالتی است که شما در واکنش به فشار دنیاى بیرون (مدرسه، محیط کار،خانواده، دوستان و ...) یا دنیای درون ( تمایل به موفقیت، میل به پذیرفته شدن و ...) احساس مى‌کنید.

استرس واکنش طبیعى افراد در هر سنى است. استرس از غریزه فرد در محافظت از خویش در برابر فشار عاطفى یا جسمى و  مقابله با خطر نشات مى‌گیرد.

در واقع اندکى استرس لازم است. بیشتر ما بدون احساس رقابت نمى‌توانیم در ورزش، موسیقى، کار و مدرسه موفق شده به کمال برسیم. بدون استرس بیشتر ما پروژه‌ها یا کار‌هاى خود را به موقع به پایان نخواهیم رسانید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط متقابل افسردگی و اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


● تعریف افسردگی

افسردگی احساس وحشتناک و آزاردهنده‌ای است. پزشکان افسردگی را چنین تعریف می‌کنند: «احساس دلتنگی و ناخوشی که حداقل برای دو هفته ادامه داشته باشد.» این البته با احساس فشار روانی یا غمگین بودن درباره یک چیز یا یک موضوع متفاوت است. افسردگی معمولاً به نظر می‌رسد که بدون دلیل موجهی بروز می‌کند. شخص احساس غمگینی می‌کند بدون آن دقیقاً علت آن را بداند. فعالیت‌هایی که در حالت عادی برای او خوشایند بودند دیگر او را خوشحال نمی‌کنند. حتی بیرون آمدن از رختخواب نیز می‌تواند مشکل گردد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استفاده از ویروس ایدز برای معالجه سرطان خون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

به گزارش سایت سبه ی، پزشکان بیمارستان "فیلادلفیا" در آمریکا اعلام کردند پس از آنکه از درمان یک کودک مبتلا به بیماری سرطان خون ناامید شدند، ویروس ایدز را به عنوان آخرین راه معالجه به وی تزریق کردند و پس از آن به طور باورنکردنی کودک بیمار بهبودی خودرا باز یافت.

پزشکان آمریکایی به این امر اشاره کردند که آنها با دست کاری در ویروس ایدز طوری آن را اصلاح کرده اند که تنها سلولهای سرطانی موجود در بدن این کودک را هدف قرار دهد و به سلولهای سالم آسیبی نرسانَد.

این پزشکان با ترکیب کردن گلبولهای سفید با ویروس ایدز به این نتیجه مثبت دست یافتند.

آنها گفته اند: تمام عوامل موثر در ابتلا به بیماری ایدز از ویروس ایدز گرفته شد و به شیوه ی کاملاً علمی توانستند از این ویروس علیه سلولهای سرطانی بهره بگیرند.پزشکان درباره وضعیت جسمانی این کودک گفتند: پس از 8 ماه از مراحل درمانی و ناامید شدن از علاج وی، اکنون پس از به کار بردن این شیوه درمانی جدید وضعیت جسمانی کودک کاملاً بهبود یافته و بیماری سرطان در او ریشه کن شده است.

  نظرات ()
برخورد سنگ آسمانی به شمال ترکیه این منطقه را لرزاند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

 

سواحل شهر بندری ˈپنجشنبهˈ ترکیه در کنار دریای سیاه امروز (چهارشنبه) پس از برخورد یک سنگ آسمانی ، لرزید و زلزله خفیفی را تجربه کرد. تصاویر اصابت این سنگ آسمانی به سواحل این شهر کوچک بندری ترکیه، توسط دوربین های امنیتی منطقه ضبط شده است.

شبکه خبر تلویزیون دولتی ترکیه در گزارشی عنوان کرد که صدای اصابت این سنگ آسمانی به آب که در اولین ساعات بامداد امروز اتفاق افتاد، موجب هراس و نگرانی شهروندان نزدیک محل برخورد شد.بر اساس این گزارش، این رویداد آسیب جانی در برنداشت.این شبکه خبری فیلم ویدئویی لحظه اصابت سنگ آسمانی به سواحل شهر پنجشنبه را در تارنمای رسمی خود منتشر کرده است.

 

  نظرات ()
تقویت تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

 

اکثر افراد دوست دارند در مواقعی که مطلبی را مطالعه می کنند جای مناسب و راحتی داشته باشند. البته برخی افراد اینگونه نیستند و در مترو، اتوبوس و تاکسی و حتی حاشیه خیابان نیز به راحتی روی مطلب یا موضوع مورد نظرشان تمرکز می کنند. اما به راستی چرا برخی می توانند تمرکز حواس داشته باشند و برخی دیگر از آن بی بهره اند؟
دلیل آن هرچه باشد راههایی برای تقویت تمرکز در افراد وجود دارد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دین و یونگ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


بسیاری در دهۀ ۱۹۵۰ بر این باور بودند که یونگ یک «فرویدی» است. هرچند او در سال ۱۹۰۹ توسط فروید برای بازدید از دانشگاه کلارک دعوت شد، اما با این حال نباید او را تنها یک روانشناس یا روانکاو توصیف کرد.
امروزه شما در آمریکا بسیاری از کتابها را دربارۀ یونگ در کتابفروشی‌ها خواهید یافت که حتی از کتاب‌های مربوط به فروید نیز بسیار بیشتر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اولین همایش طلاق عاطفی در تبریز برگزار شد. نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

با توجه به اینکه در بین خانواده‌ها طلاق امری زشت و منحوس به نظر می‌آید، بسیاری از زوجین با وجود هرگونه اختلاف شخصیتی و رفتاری، همدیگر را تحمل می‌کنند و گرفتار طلاق عاطفی می‌شوند. در این همایش تلاش می‌شود عوامل این امر، مورد بررسی و موشکافی قرار گیرد تا از ایجاد طلاق عاطفی و به تدریج منجر شدن به طلاق قانونی جلوگیری شود؛ در واقع هدف، اطلاع رسانی و دادن اطلاعات علمی و عملی در راستای بهبود بخشی به یک معضل اجتماعی رو به افزایش است.

یکی از بزرگترین دلایل طلاق عاطفی را عدم شناخت زوجین نسبت به همدیگر است و  80 درصد طلاق ها در 2 سال اول زندگی رخ می‌دهد؛ چرا که زوجین در تعاملات رفتاری شان صادقانه عمل نمی‌کنند و شناخت کامل و کافی نسبت به هم ارائه نمی‌دهند.

اولین شرط سنجش سلامت خواستگار، پیشنهاد مشاوره و پذیرش آن از سوی طرف مقابل است.

در جلسات مشاوره، نقاب بدلی توسط پرسش و پاسخ مشاور از روی چهره افراد می‌افتد و طرفین می‌توانند شناخت بهتر و کامل‌تری از یکدیگر به دست آورند.

این موارد از بیشترین علل ایجاد اختلاف در بین خانواده‌های ایرانی است و آمار طلاق عاطفی در آنها بالاست که از طریق مشاوره قبل از ازدواج قابل پیشگیری و ارائه راه حل است.

خانواده‌ها باید جوانان و به خصوص دختران را در این امر یاری کرده و ابعاد زندگی مشترک را برای جوانان تشریح کنند.

اختلاف شخصیتی، اختلاف در بافت خانواده‌ها، عدم هماهنگی اهداف زوجین برای آینده، اختلاف سنی بیشتر از 7 سال، عدم بلوغ اقتصادی، دخالت نابجای خانواده‌ها را از عوامل طلاق عاطفی است.

عارضه بعدی طلاق عاطفی، بیماری‌های جسمانی است که سیستم ایمنی بدن را با مشکل دچار کرده و انواع سرطان‌ها، سکته‌ها، مشکلات روانی و حتی خودکشی را سبب می‌شود.

میزان افسردگی در بین زنان و شوهران ایرانی که دچار طلاق قانونی یا طلاق عاطفی شده‌اند، بسیار بالاست و آمار این امر در بین زنان بیشتر است.

بزرگترین معضلات عصر حاضر را اعتیاد به مواد مخدر و طلاق ذکر کرد و خواستار اهتمام هرچه بیشتر جوانان در امر ازدواج شد.

  نظرات ()
تغذیه و تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


در شرایطی که باید تمام ذهن متمرکز یک موضوع مهم باشد چه کمکی می توان به مغز و ذهن رساند؟ آیا واقعا مواد غذایی خاصی باعث تقویت هشیاری و آگاهی می شوند و ما می توانیم با مصرف آنها و با خیال راحت در امتحان ، مصاحبه شغلی یا کنفرانس شرکت کنیم؟!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مبتلایان به ایدز در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

 

از بین 24 هزار و 735 مورد ابتلا به ایدز، 46.1 درصد مبتلایان 25 تا 36 ساله‌اند.

در رابطه با الگوی انتقال HIV نیز از سال 1365 تا ابتدای سال 1390، 69.3 درصد از موارد ابتلا به ایدز ناشی از اعتیاد تزریقی و 10.8 درصد ناشی از تماس جنسی بوده است. اما در سال 90، 60 درصد موارد ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی و 21 درصد از طریق تماس جنسی اتفاق افتاده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تولید گوشت ضد سرطان در تبریز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤


 رییس دانشگاه تبریز گفت: محققان دانشگاه تبریز گوشت ضد سرطان تولید کردند.

پرویز آژیده افزود: این موفقیت در قالب رساله دکتری رشته علوم دامی بدست آمده است .
 
مجری این طرح تحقیقاتی و فارغ التحصیل که نخستین دانشجوی دکتری رشته علوم دامی، گرایش تغذیه دام دانشگاه تبریز است ، گفت: در این رساله با بررسی اثرات ترکیبات پلی فنل، پروفیل اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب دانه بقولات (خلر، ماشک و گاودانه) خام و اتوکلاو شده روی ترکیب ضد سرطان CLA، در گوشت بره های پرواری موفق به تولید این گوشت شدیم.
 
جمال سیف دواتی گفت : بررسی اثر ترکیبات مغذی و غیرمغذی در دانه های مختلف بقولات و نقش آنها در تغذیه دام و اثربخش بودنشان در تولیدات گوشت قرمز، موضوعی ضروری است.
 
وی افزود : در این طرح برای پی بردن به ارزش بالقوه دانه بقولات ابتدا پروفیل اسیدهای امینه، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی با تانن و ترکیبات فنلی بدون تانن و تانن های متراکم تعیین و سپس ارزیابی ارزش بالفعل آنها با طراحی پنج آزمایش در سطح آزمایشگاهی و حیوان زنده صورت گرفت .
 
دواتی افزود: در آزمایشات In vitro تمام خصوصیات و روند تغییرات هضمی بخش های مختلف پروتیئن و انرژی قابل متابولیسم دانه ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
وی افزود : نتایج حاصل نشان داد که ترکیبات مغذی و ضد مغذی موجود در دانه بقولات به ویژه دانه ماشک سبب افزایش ترکیبات ضد سرطان CLA در گوشت شده و فراوری دانه ها تاثیری در کیفیت منابع پروتئینی مزبور نشان نمی دهد.
 
سیف دواتی گفت: بر اساس گزارشات محققان تامین روزانه 120 میلی گرم CLA در سبد غذایی انسان تاثیر بسزایی در پیشگیری از سرطان دارد که در طرح حاضر این مهم بدست آمده است.
 
وی افزود: آزمایشات بررسی ترکیبات مختلف فنلی از جمله غلظت ان-اکسالیل-ال-آلفا-بتا-دی آمینوپروپیونیک اسید (ODAP)، تانن متراکم، کل ترکیبات فنلی، کل تانن قابل استخراج و تاثیر آنها در زیست فراهمی اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه دانه های بقولات در بخش های مختلف دستگاه گوارش روی بره های پرواری صورت گرفت.
 
دواتی گفت: این طرح پژوهشی با 300 میلیون ریال هزینه درچهار سال به نتیجه رسیده است.

  نظرات ()
آرامش عضلات صورت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٤

 شما در طول روز به شدت کار می کند. شما به کمک عضلات صورت به جهات مختلف نگاه می کنید، صحبت می کنید، غذا می جوید، می خندید، اخم می کنید و شکلک در می آورید. صورت شما همچنین در معرض آسیب های عوامل محیطی، مثل نور خورشید، باد، کرم ها و لوازم آرایشی مختلف است.

در صورت شما تقریباً 16 عضله، تعداد زیادی استخوان و عروق خونی وجود دارد که به شما کمک می کند که کلیه این حرکات را با صورت خود انجام دهید. مانند عضلات سایر قسمت های بدن، عضلات صورت شما هم دچار خستگی و ضعف می شوند و باید آنها را تقویت کنید.

اگر عضلات شما از سلامت کافی برخوردار نباشند، حتی خون رسانی صورت هم مختل می شود.

یوگای صورت به شما کمک می کند که بتوانید عضلات صورت خود را تقویت و همچنین خستگی روزمره را در آن برطرف کنید:

1- جای آرامی پیدا کنید. در حالی که چشمان خود را بسته اید روی زمین بنشینید. سعی کنید ستون فقرات شما کاملاً صاف باشد. روی تنفس خود تمرکز کنید و دم و بازدم های عمیق انجام دهید. کف دو دست خود را آنقدر به هم بمالید تا گرم شود و سپس آن را روی چشمان خود بگذارید. این کار را چند بار تکرار کنید. این عمل باعث آرامش اعصاب چشمی، پلک و نواحی اطراف چشم می شود.

2- انگشت دوم و سوم هر دو دست خود را روی ناحیه پیشانی قرار دهید و از ناحیه ابرو تا گیجگاه را به صورت دایره وار و بسیار آرام ماساژ دهید. این نواحی معمولاً قسمت هایی است که در اثر استرس روزمره دچار درد می شود. بعد از آن، ماساژ را از ناحیه گیجگاه به سمت عضلات فک و سپس به سمت گونه ادامه دهید. این حرکات را چند بار تکرار کنید.

3-تا جایی که می توانید دهان خود را باز کنید و لبخند بزنید، طوری که کشش را در عضلات صورت، گونه، چانه و گردن خود احساس کنید. سپس عضلات خود را رها کرده و این روند را تکرار کنید. این کار سبب رفع خستگی عضلات صورت می شود.

4- یک دم عمیق بکشید. سپس نفس خود را با قدرت بیرون دهید. زبان خود را تا جایی که می توانید بیرون آورید و صدای "اَ" را بلند ادا کنید. این کار را سه بار تکرار کنید. این عمل جریان خون را در صورت تقویت می کند.

5- سعی کنید گونه ها و ناحیه مرکزی صورت خود را جمع کنید و سپس آن را رها کنید. این کار به تقویت جریان خون در صورت کمک می کند.روزانه بهتر است این حرکات را برای عضلات صورت خود انجام دهید، زیرا کارهای روزمره به شدت باعث خستگی عضلات این ناحیه می شوند و شما با این ورزش ها می توانید آرامش و شادابی را به صورت خود باز گردانید.

  نظرات ()
مرد آرمانی یک زن چیست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۳

 

زمانی که پای عواطف به میان می‌آید خیلی از زنان هنوز شیوه مردان سنتی را ترجیح می‌دهند، به خصوص در ابتدای زندگی مشترک. آنها به خوبی می‌توانند از پس کارهایی همچون باز کردن در یا جابه‌جا کردن صندلی بربیایند ولی وقتی تامل می‌کنند یعنی از شما انتظار ادای احترام و همکاری دارند و توقع دارند شما این کارها را برای او انجام دهید.

آهای آقایان، می‌دانید زنان تان از شما چه انتظاری دارند؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید؟ این راهنمایی است که به شما می‌گوید همسران‌تان چه توقعاتی از شما دارند و چگونه می‌توانید همسری ایده‌آل باشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۳


اختلالات روانی و رفتاری اختلالات شایعی هستند که ۲۵ درصد افراد در طول زندگی به آنها دچار می شوند. این اختلالات در تمام کشورها و جوامع، تمام سنین و در هر دو جنس دیده می شوند و افراد را در جوامع شهری و روستایی و نیز در گروه های فقیر و غنی درگیر می سازند. این اختلالات از نظر اقتصادی نیز بر جوامع و کیفیت زندگی افراد و خانواده ها تاثیر می گذارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تصمیمات مهم برای نجات دریاچه ارومیه: نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی تشریح کرد
 تصمیمات مهم برای نجات دریاچه ارومیه: تغییر الگوی کشاورزی از کربن 3 به کربن 4 ، رهاسازی آب مازاد سدها و بارورسازی ابرها
20 درصد آب مازاد سدهای مهاباد ، بوکان ، ارومیه و حسنلو رها سازی شدند...در بودجه سال 92 ، هزینه اجرای 24 پروژه برای احیای دریاچه دیده می شود.
عصرایران - خشک شدن دریاچه ارومیه ، اینک نه یک موضوع منطقه است و نه یک مساله ملی ، بلکه به دلیل تأثیرات زیست محیطی خشک شدن این دریاچه که در فهرست ذخایر زیستی جهان ثبت شده ، توجه اندیشمندان ، محافل علمی و سازمان های زیست محیطی جهان نیز به نگین فیروزه ای ایران معطوف است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روشهای برای ابراز صمیمیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


 

من احساس می کنم که تمام این واکنش ها را تنها به این خاطر انجام می دهیم، چرا که دوست داریم طرف مقابل نیز یک چنین کارهایی را در قبال ما انجام دهد؛ برای اینکه در اعماق قلب خود عشق، عاطفه، و مهربانی آنها را طلب می کنیم به همین دلیل از اعماق وجود خود به آنها عشق می ورزیم. هر کسی دوست دارد که مورد عشق و علاقه و احترام دیگران قرار بگیرد! و من احساس می کنم که هیچ اشکالی وجود ندارد که در ازای عشق ورزیدن به دیگری انتظار دریافت عشق داشته باشیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢حدود 95 درصد از آدمیان در برهه‌ای از زمان ازدواج می‌کنند و دلیل خوبی نیز برای این کار وجود دارد. داده‌ها حاکی از آن است که افراد متاهل از لحاظ روانی و جسمانی نسبت به افراد مجرد کارکرد بهتری دارند. همچنین ازدواج با شادکامی بیشتر رابطه دارد. درمان گران معتقدند که یک ازدواج خوب از لحاظ روانی نیز خاصیت درمانی داشته و می‌تواند به شخص در غلبه بر عوارض ناخوشایند دوران کودکی کمک کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
محیط مطالعه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢1ـ یک مکان معین را برای  مطالعه کرن تخصیص دهید. آیا شما مکانی را در اختیار دارید، که در آن با خودتان خلوت کنید؟

اگر تصمیم به مطالعه کردن دارید، باید بهترین مکان ممکن را برای این کار پیدا کنید. البته این مکان حتما باید آرام و بی سرو صدا باشد و درآن شخص در اثر صداهایی مانند رادیو، تلویزیون و سرو صدای اشخاص دچار گیجی نشود. اما این مسئله  کاملا هم قطعی نمی باشد. چون 80% مطالعه دانشجویان در اتاق خودشان انجام می‌شود نه در کتابخانه.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه جنسی در بزرگسالی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢برقراری رابطه جنسی در میانسالی حتی می تواند از کلیه زمانها لذت بخش تر باشد. رسیدن به بلوغ کامل به زوجین اجازه می دهد تا با تجربه بیشتری از روابط عاشقانه خود لذت ببرند. در این دوران معمولاً بچه ها بزرگ شده اند و خانه را ترک کرده اند. فشارهای روزمره زندگی برای کار معمولاً خیلی کمتر از دوران جوانی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آسیب شناسی خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


نهاد خانواده یکی از مقدس ‌ترین و با ارزش ‌ترین نهادهاست که شناخت آسیب‌ های آن در بهسازی خانواده و جامعه تأثیر بسزایی دارد؛ زیرا کجروی ‌های گوناگون اجتماعی ، خانواده‌های نابهنجار است. فرهنگ خانواده در شخصیت افراد، و افراد در جامعه اثر می‌ گذارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آلودگی هوا با پوست و موی شما چه می‌کند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


تیرگی و بسته‌شدن روزنه‌های سطح پوست، خشکی پوست، خارش، اگزمای دست و صورت، اگزمای پلک، کهیر، تشدید جوش‌های آکنه‌ای صورت، خشکی حاشیه لب‌ها و بینی و نمایان‌شدن لکه‌های تیره در سطح پوست از مشکلاتی است که در شرایط آلودگی هوا بروز بیشتری پیدا می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان‌شناسی بالینی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص آنها و درمان می‌پردازد. از عمر روان‌شناسی به شکل علمی و منظم فقط حدود یک قرن می‌گذرد. ولی رشد آن در چند سال اخیر اعجاب آور بوده است. این رشته هم مانند علوم دیگر فرمان با ازدیاد روزافزون دانش رشته‌های تخصصی بوجود آمد و امروزه در امریکا حدود 30 - 20 بخش دارد و هر بخش علاقه و مهارت خاصی را عرضه می‌کند. ولی در 20 سال اخیر هیچ یک از رشته‌های روان شناسی به اندازه روان‌شناسی بالینی پیشرفت نکرده است و تعداد افرادی که در این بخش تحقیق می‌کنند از رشته‌های دیگر روان‌شناسی به مراتب بیشترند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ترمیم زندگی های از هم پاشیده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


 نویسنده:سوده
 
30 سال پیش به دلیل مواجه با شکست های بیشمار در زندگی افراد مختلف، تصمیم گرفتم حرفه مشاوره خانواده را کنار بگذارم. چرا که کار من مشاوره خانوادگی نبود و تبدیل شده بود به مشاوره برای طلاق. خدای من؛ من مشاور کارآمدی بودم، اما نمیدانم چرا توان ترمیم زندگی از هم پاشیده خودم را نداشتم. در آخر بالاخره متوجه شدم چرا؟! گاهی اوقات برای مشاهده جنگل باید درخت ها را پشت سر بگذارید. گاهی اوقات اتفاق می افتد که خیلی پیش از اینکه بتوانید راههای رسیدن به موفقیت را پیدا کنید، شکست می خورید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تهدید به آزار و قتل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


براساس یافته های «پژوهش ملی بررسی خشونت خانگی » تعدادی از مردان ایرانی با استفاده از تهدید و برقراری محدودیت برای همسران خود مخاطره ایجاد می کنند. رفتارهایی از قبیل تهدید و شکایت به پلیس و دادگاه علیه زن و اقوامش، تهدید به آزار و اذیت و یا تهدید به کشتن زن و فرزندان، تهدید به طلاق و یا ازدواج مجدد، تصاحب، مخفی کردن و از بین بردن مدارک شخصی و مورد نیاز زن مانند شناسنامه، دفترچه پس انداز،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه رضایت جنسی همسر خود را جلب کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


 
خیلی عجیب است، اما واقعیت دارد؛ چرا نباید به خودمان اجازه دهیم که رک و رو راست در مورد تمایلات جنسیمان با شریک زندگی خود صحبت کنیم؟ در مورد تمام مطالب کوچک و بی ارزش با همسر خود صحبت می کنید، اما به راستی آخرین باری که در مورد خواست ها و تمایلات جنسی خود با او صحبت کرده اید به چند مدت قبل باز می گردد؟ اغلب اوقات عادت داریم که حول محور آن حرف بزنیم، اما از اشاره مستقیم به نیازهایمان طفره می رویم. انتظار داریم تا همسرمان با قدرت تخیل و درک خود به خواست های جنسی ما پی ببرند؛ گاهی اوقات آنقدر از دایره عقل و منطق خارج میشویم که تصور می کنیم اگر ما را "واقعا دوست داشته باشند" آنوقت خودشان باید به خودی خود، متوجه شوند که در این نوع روابط، چه چیز موجبات رضایت ما را فراهم می آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالعة مؤثر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


 
شما چهار بار سریعتر از سخنان یک سخنران می توانید فکر کنید.

برای گوش دادن مؤثر باید نیرو صرف کنید؛ برای جبران سرعت ارائه مطالب, شما باید به طور فعال تصمیم به گوش دادن بگیرید.

یادداشت برداری یک شیوه تقویت گوش دادن است و استفاده از رویکردی نظامدار در یادداشت کردن و مرور مطالب, توانایی فهم و یادآوری محتوای سخنرانی ها را به طور غیر قابل محاسبه ای افزایش خواهد داد.
 قبل از کلاس


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برگزاری موفق کنفرانس دریاچه ارومیه، چالش ها و راهکارها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در گفتگو با نصرنیوز تاکید کرد:


 نصرنیوز: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی برگزاری کنفرانس دریاچه ارومیه، چالش ها و راهکارها را موفقیت آمیز ارزیابی کرد.به گزارش نصر نیوز، حسن عباس نژاد در گفتگو با خبرنگار اعزامی نصرنیوز به ارومیه افزود: ما در این کنفرانس با ارائه بحث های فنی از جمله هیدرولوژی و اقلیم، آب و کشاورزی، محیط زیست، ژئوتکنیک و بحث های اقتصادی و اجتماعی و نیز جلب مشارکت های عمومی به اهداف خود از برگزاری این کنفرانس رسیدیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شوهرانتان را هرگز از واقعیات زندگی دور نگه ندارید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢حتماً بارها از زن های اطراف خود و گاهی از مادرتان شنیده اید که می گویند نباید کل واقعیت زندگی را با شوهر در میان بگذاری منظور از این جمله چیست؟ آیا مفهوم این است که مردها آنقدر ضعیف و ناتوانند که نمی توانند واقعیت های زندگی خود را تحمل کنند. اگر چنین است پس چگونه توانسته اند تمامی صفحات تاریخ را پر کنند و حادثه و حماسه ها بیافرینند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان شناسی زوج های خوشبخت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢افسانه ازدواج اینگونه است: جایی خارج از فضای مادی، روح کامل جفتی قرار گرفته است، روحی که با روح شما سازگار است و پشت همه اینها حقیقتی به نام «ازدواج» نهفته است. همان طور که همه زوج های جوان می دانند بی شباهت به مثالی که توماس ادیسون درباره نوابغ گفته نمی باشد: «که 1 درصد آن ذاتی است و 99 درصد بقیه آن سعی و تلاش». سخت ترین مرحله برای پایدار و سالم نگه داشتن ازدواج نظر جان گوتمی را به خود جلب می کند. او روان شناس دانشگاه واشینگتن است


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههای رسیدن به آرامش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


یاد بگیرید که گاه مسائل را رها سازید.
بدین معنی که به هر مسئله‌ای دائما گره نخورید. وقتی همیشه و همه جا فکر مسائل خود هستید و به مرور آنها می‌پردازید، در واقع همیشه بار اضافی را با خود حمل می‌کنید، که این خود سبب ایجاد اضطراب و استرس در شما می‌گردد. بیاموزید که با یک ذهن رها و آزاد زندگی کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا با هر محرک کوچک و یا مانع جزئی آشفته نشوید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش وزن با تغذیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که کاهش مصرف کره، پنیر، بیسکوئیت، کیک، چیپس و خوردن غذاهای کم چرب بدون پیروی از هیچ رژیم خاصی باعث کاهش وزن می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یادداشت برداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢با این که از دانشجویان انتظار می‌رود با توانایی یا د داشت‌برداری خوب پا به دانشگاه گذارند اما همیشه این طورنیست. دبیرستان این توانایی را ایجاب نمی‌کند و بنابراین مهارتهای خوب گوش دادن ویادداشت برداری آنها ضرورتا باید بهتر گردد.

 سعی کنید : شنونده فعال و مثبتی باشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آنچه در دریاچه ارومیه می گذرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


حجت جباری
   
دریاچه ارومیه از دیر باز مورد توجه عموم بوده است ، قبلا به واسطه وجود سیمای زیبا و ویژگ یهای فوق العاده زیست محیطی آن ، اما اکنون به دلیل وجود تهدیدات جدی که پس از خشک شدنش محیط زیست منطقه را به چالش خواهد کشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تمرکز- برخی توصیه های اساسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


  مکانی را به مطالعه اختصاص دهید فقط برای مطالعه !

الف _ مکان (یا مکانهایی) را بیابید که بتوانید از آن برای مطالعه استفاده کنید(برای مثال, کتابخانه های دانشگاهی, کلاس های خلوت, محیط های ساکت در محوطه دانشگاه, اتاق استراحت در منزل و غیره).

ب-  مکان خاصی را برای مطالعه در نظر بگیرید. سعی کنید وقتی در آن مکان هستید فقط مطالعه کنید و از این طریق عادت مطالعه در آن مکان را در خود ایجاد کنید. در نتیجه به هیچ وجه از آن مکان برای گفت و شنود های اجتماعی, نوشتن نامه, خیالبافی و غیره استفاده نکنید.

ج-  محل مطالعه شما حتماً باید شرایط زیر را حائظ باشد:

?      نور مناسب .
       ?       هوای مناسب.

?       صندلی خیلی راحت اما نه خیلی راحت.

?       میزی به اندازه کافی بزرگ تا بتواند وسایل خود را روی آن بگذارید.

د- محل مطالعه شما باید حتماً از مسایل زیر بدور باشد:

?       اشراف داشتن به فعالیت های دیگری که حواس شما را پرت می کند و شما را درگیر خودشان می سازند.

?       تلفن

?       صدای بلند ضبط صوت

?       تلویزیون رنگی

?       هم اتاقی یا دوستی دارد مدام صحبت کند.

?       یخچالی پر از غذاهای خوشمزه

  تکالیفتان را به بخش های فرعی کوچکتر و محدودتر تقسیم کنید .

الف - هیچ گاه هدفی مبهم و بزرگ انتخاب نکنید مانند: " می خواهم کل چهار شنبه را به مطالعه کردن اختصاص دهم!"

اینگونه هدف برگزینی تنها شما را با شکست و نارضایتی روبرو می کند.

ب - زمان خاصی را برای مطالعه در نظر بگیرید و یک هدف دسترس پذیر برای آن زمان در نظر گیرید (برای مثال؛ خواندن سه بخش از فصل هفتم کتاب درسی روانشناسی, یا حل یک مسئله ریاضی, یا نوشتن پیش نویس مقدمه مقاله انگلیسی ام و غیره).

ج- وقتی پشت میز مطالعه نشستید و پیش از شروع کار, هدف خود را تعیین کنید.

هدفی را انتخاب کنید که بتوانید بدان دست یابید. در واقع بیشتر از یک هدف را هم می توانید برگزینید ولی هدف انتخاب شده باید منطقی باشد حتی اگر بسیار آسان به نظر برسد.

  نظرات ()
شاد زیستن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


مطالعات جدید نشان می دهد که انسان بیشتر از آنچه تصور می کنیم توانایی کنترل ذهن خود را دارد. در واقع دیدن نیمه پر لیوان مهارتی است که می توان آن را تقویت کرد.در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که می توان با استفاده از آنها خوش بینی را تمرین کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فرار باورمندان "پایان دنیا" به دو روستا در ترکیه و فرانسه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

 دسامبر 2012 نزدیک است
 
برخی آژانس های هواپیمایی اروپایی اعلام کرده اند که بسیاری از درخواست های بلیت برای سفرهای هوایی شب سال نو و تعطیلات کریسمس برای روز 22 دسامبر و بعد از آن رزرو شده است .
 باورمندان به پایان جهان در 21 دسامبر 2012 که از تقویم قوم مایا (یکی از اقوام بومی آمریکای لاتین ) گرفته شده است ، در دو روستا در ترکیه و فرانسه تجمع می کنند.

به گزارش عصر ایران باورمندان به حادثه بزرگ در 21 دسامبر(9 روز دیگر) معتقدند که یک روستا در ازمیر ترکیه و یک روستا در جنوب فرانسه آسیب کمتری از حادثه بزرگ روز 21 دسامبر خواهند دید.

روستای " شیرینجه " در ازمیر ترکیه و دهکده " بوگاراش" در جنوب فرانسه از نظر باورمندان به پایان جهان امن ترین مکان ها هستند از این رو تقاضای مسافرت های هوایی به منظور اسکان در دهکده جنوب فرانسه 41 درصد و تقاضا برای سفر به ازمیر 30 درصد افزایش داشته است.
روستای شیرینجه در ازمیر ترکیه

نکته جالب این است که اکثر کسانی که به مقصد ازمیر یا بوگاراش فرانسه درخواست تهیه بلیت هواپیما کرده اند دنبال تهیه بلیت هایی یک طرفه (رفت)هستند نه بلیت های رفت و برگشت.

بسیاری از آژانس های هواپیمایی اروپایی اعلام کرده اند که بسیاری از درخواست بلیت برای سفرهای هوایی شب سال نو و تعطیلات کریسمس برای روز 22 دسامبر و بعد از آن رزرو شده است .روستای بوگاراش در جنوب فرانسه

گفته می شود یکی از دلایل این مساله ، شایعه پایان جهان در 21 دسامبر است و به نظر می رسد عده ای از مردم منتظرند ببینند در این روز چه اتفاقی خواهد افتاد! برخی دیگر بر عکس معتقدند دلیل این مساله پرشماری افرادی است که باوری به این شایعات ندارند.

برخی آژانس های هوایی اروپا اعلام کرده اند روز 22 دسامبر یکی از پر ترافیک ترین روزهای سفرهای هوایی به مناسبت کریسمس و تعطیلات سال نو خواهد بود.

  نظرات ()
شکست در ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


 
متاسفانه چیزی در حدود %50 از ازدواجها با شکست رو برو میشود و بسیاری از آنها حتی یک سال هم دوام نمی آورد. فهـمیدن عـلت شکست ایــن ازدواج ها می تواند به شما در بهـبـود زنـدگـی زناشویی خودتان کمک کند. برخی از عوامل دخیـل در شـکست ازدواج شـامـل ضـعـف در بـرقراری ارتباط، مشـکلات مـالـی، و شرایط محیطی است. همه این مسائل در ازدواج هـای ـسالم و بـادوام هـم وجـود دارنـد، امـا اگـر بـه طـریق منـاسـب با آنـها بــرخورد نشود، منجر به شکست آن ازدواج خواهد شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ادیان الهی به عنوان یک مکتب روانشناسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


ادیان الهی و از جمله اسلام ، در طی قرون متمادی با القای نوعی طرز تفکر ، زندگی فردی و اجتماعی میلیاردها انسان را در نقاط مختلف جغرافیایی اداره کرده‌اند و در حال حاضر نیز این کار را انجام می‌دهند. بررسی روشی که این ادیان در برخورد با انسانها مورد استفاده قرار داده‌اند و توجه به بعد اختصاصی در روان انسانها که پذیرش این آموزش‌ها را امکان‌پذیر ساخته است، می‌تواند منجر به کشف دستگاه روان‌شناسی خاصی گردد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بگو دوستت دارم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


 
برای مدتی است که یکدیگر را ملاقات می کنید و دیوانه ی هم شده اید. هر کاری که انجام می دهید، هر چیزی که می بینید، و یا هر حرفی را که به زبان می آورید، به نحوی با آن فرد مورد نظر در ارتباط است. نمی توانید به او فکر نکنید و در موردش صحبت نکنید. انگار شما دو نفر برای هم ساخته شده اید. یک روح در دو جسم. مانند عقدی که در آسمانها بسته شده باشد....

خوب منتظر چه هستید.... به او بگویید – احساسات واقعی خود را با او در میان بگذارید!

حفظ آرامش و خونسردی

بیان کردن اولین "دوستت دارم" از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. شاید ماهها طول بکشد تا شما شجاعت لازم را بدست آورید؛ اگر به اندازه کافی صبر نکنید و یک مرتبه، بدون وجود هیچ گونه پیش زمینه ای، این کلمات را به زبان بیاورید، ممکن است در موقع نامناسب این کار را انجام داده و به طور کلی رابطه را خراب کنید.

پیش نیازها
از خودتان سؤال کنید که آیا واقعاً عاشق او هستید؟ زمانیکه این عبارت را به زبان می آورید در حالیکه قلباً او را دوست نمی دارید، مانند این است که یک ملافه لکه دار را پیش روی او قرار داده اید و دعا می کنید که او لکه ها را نبیند. چنین چیزی امکان پذیر نیست؛ هیچ چیزی قابل درک تر از یک "دوستت دارم" تقلبی و دروغین نیست. به ویژه زمانیکه هنگام خداحافظی برای بدست آوردن کمی سکس آنرا بگویید. شاید در آن لحظه به هدف خود برسید اما مطمئن باشید که او بعداً به خاطر این مسئله از شما تنفر پیدا خواهد کرد.
پیشاپیش برنامه ریزی کنید. اما نه بیش از اندازه! خوب است که بدانید باید چه حرفی را چه موقعی بزنید، اما نباید این کار را تبدیل به رژه نظامیان کنید. به احساسات ناگهانی خود نیز اجازه عرض اندام بدهید. شاید انجام این امر برای برخی افراد سبب ایجاد استرس بیش از اندازه ای شود، آنها می توانند در این مواقع یک نامه عاشقانه بنویسند و آنرا در قلب خود بایگانی نمایند. به هر حال باید بدانید که هر طور شده باید با چنین مسائلی برخورد کرده و با واقعیت روبرو شوید.
در مقابل واکنش آنها با ذهن باز عکس العمل نشان دهید. خیلی راحت میشود در این دام گیر افتاد. باید پیش از مطرح کردن هر گونه مطلبی عکس العمل طرف مقابل را پیش بینی کنید. هیچ گاه تصور نکنید که پاسخ شما را با خوشرویی تمام می دهند و بعد هم در آغوش شما غش خواهند کرد. ممکن است این صحبت شما آنها را شوکه کند و یا حتی بدتر اینکه آنها چنین احساس مشابهی نسبت به شما نداشته باشند.  به هر حال همیشه انتظار دیدن بهترین سناریو را نداشته باشید و اگر فکر می کنید که نمی توانید با عواقب آن روبرو شوید آنقدر صبر کنید تا از نتیجه کاملاً مطمئن شوید.

لحظه فراموش نشدنی

جسور باشید. هیچ راهی وجود ندارد که یک مرتبه این لحظه را مطابق میل شما تغییر دهد؛ اما می توانید نتیجه کار خود را با خوب صحبت کردن و در عین حال حفظ و برقراری ارتباط چشمی، مطبوع گردانید. نباید این کار را خیلی سریع انجام دهید، به خاطر اینکه ممکن است آنها به درستی متوجه منظور شما نشوند و به همین دلیل شما مجبور می شوید که مجدداً برای چندین مرتبه دیگر آنرا تکرار نمایید تا آنها به طور دقیق متوجه منظور شما بشوند. باید سعی کنید که این کار را در زمان مناسب و در موقعیت مناسب انجام دهید. همین حالا به آن فکر کنید؛ معطل نکنید! تصور کنید که تک تیر انداز عشق هستید و فرد مورد نظر درست در تیررس شما قرار گرفته. نشانه شما کاملاً ثابت و حقیقی است. حالا زمان آن می رسد که بهترین شلیک عمر خود را انجام دهید. به هر حال باید از خودتان انتظار بدست آوردن چنین موفقیتی را داشته باشید.

تسویه

صبور و شکیبا باشید. حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که به پاسخ دلخواه خود از جانب او دست پیدا نکردید، باز هم جای نگرانی و ناامیدی نیست؛ باید راهکارهای خود را در جهت بهبود رابطه تغییر دهید. این کار در نظر آنها تعجب آور است؛ هیچ اشکالی ندارد، فقط کافی است به او کمی فرصت بدهید تا شرایط جدید را هضم کرده و خودش را با این شرایط هر چه بهتر و بیشتر وفق دهد. در نهایت باید بدانید که مطرح کردن عشق، چیزی جز ارزش و احترام را با خود به دنبال ندارد. این عبارت از قلب شما نشئت می گیرد و بالطبع در قلب طرف مقابل نیز می نشیند. نباید از "دوستت دارم" به عنوان کلمه رمزی برای عبور از برخی از درهای بسته استفاده کنید و فقط آنرا در صورتی به زبان بیاورید که احساساتتان پاک و خالص باشد.

  نظرات ()
دشمن مغز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

رژیم غذایی سرشار از قند برای مغز مضر است.
 
مصرف قند و شکر زیاد به مدت طولانی، توانایی مغز برای یادگیری و به یاد آوردن اطلاعات را کاهش می دهد. بنابراین رژیم های غذایی در زندگی مدرن به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد قند اثرات زیان آوری بر مغز دارند.
 
یکی از مشکلات تغذیه ای در زندگی ماشینی این است که اغلب افراد به دلیل کمبود وقت از محصولات آماده صنعتی مانند آبمیوه ها استفاده می کنند و این محصولات حاوی مقادیر بالایی قند هستند.
 
مصرف زیاد قند موجب مقاومت انسولین و در نتیجه کاهش قدرت حافظه می شود. زیرا انسولین در تنظیم سلول های مغز برای استفاده و ذخیره قند جهت تامین انرژی مورد نیاز برای پردازش افکار و عواطف نقش دارد. رژیم غذایی سرشار از قند موجب آزاد شدن انسولین بیشتر و  مقاوم شدن سلول ها به این هورمون می شود.
 
نکته: برای فعالیت و عملکرد مطلوب مغز، مصرف قند، شکر، شیرینی جات، شکلات و آبمیوه های صنعتی  را به حداقل برسانید و در مقابل از مقادیر بیشتری اسیدهای چرب امگا- ۳ و منابع غذایی آنها مانند ماهی، گردو و تخم کتان استفاده کنید.

  نظرات ()
با تاکید بر نقش دریاچه در توسعه پایدار منطقه؛ همایش بین المللی دریاچه ارومیه پ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

 

 ارومیه ــ همایش بین المللی چالش ها و راهکارها با صدور بیانیه ای با تاکید بر نقش بی بدیل این دریاچه در توسعه پایدار و رشد اقتصادی و اجتماعی منطقه و کل کشور به کار خود پایان داد.
 
به گزارش خبرگزاری کُردپرس، شرکت کنندگان در این همایش در این بیانیه ضمن تاکید برای اینکه دریاچه و تالاب های اقماری آن کارکردی بی بدیل برای توسعه پایدار و رشد اقتصادی _ اجتماعی منطقه و کل کشور دارد از اقدامات انجام شده، نسبت به وضعیت فعلی آن نگرانی شدید خود را ابراز داشتند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقابله با افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


 زمستان همیشه با سرماخوردگی جسمی و زکام و تب و لرز همراه نیست، گاهی نیز موجب ترس و لرز آدمی می‌شود و سرماخوردگی روحی را به همراه دارد.

افسردگی زمستانی طی ماه‌های آذر، دی و بهمن در هر سنی به وجود می‌آید، اما اغلب در سنین 18 تا 30 سالگی خودش را نشان می‌دهد و زنان را بیشتر گرفتار می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تکنیکهای همسرداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


هر ویژگی تا وقتی ارزشمند است که به عاقبت زندگی شما کمک کند. «غرور» عنصری است که معمولاً به ترفیع حس تشخیص و بزرگی فرد می‌انجامد ، اما تا جایی قابل احترام است که به سلامت روابط شخصی لطمه وارد نکند، چرا که در این‌صورت غرور انسان از یک نیروی مولد و مثبت، مبدل به نیرویی مخرب خواهد شد و ارزش و شکوه خود را از دست خواهد داد. پس نگذارید غرورتان آنقدر گسترده و عمیق بر روابط‌تان سایه افکند که نگذارد شما حتی از بودن در کنار نزدیک‌ترین و پایدارترین مخاطب زندگی‌تان لذّت ببرید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 22 درصدی طلاق و کاهش 5 درصدی ازدواج در اردبیل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل از افزایش 22 درصدی طلاق در سال ‌جاری و در هشت ماه امسال خبر داد.

شهرام دهقانی عصر امروز در جلسه بررسی مشکلات سر دفتران ازدواج و طلاق در اردبیل اظهار داشت: در قبال این میزان افزایش طلاق ما با آمار کاهش پنج درصدی ازدواج نیز در هشت ماه امسال روبه‌رو بودیم به طوریکه ضرورت دارد علل و عوامل این موضوع مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در هشت ماه امسال یک‌هزار و 589 مورد طلاق و بیش از 13 هزار ازدواج در این استان به ثبت رسیده است که بیشتر نگرانی ما از افزایش آمار طلاق است که به نظر می‌رسد در پیشگیری از این امر باید دقتی مضاعف صورت بگیرد.

دهقانی از تمام مراکز علمی و دانشگاهی و محققان و پژوهشگران فعال در عرصه‌های اجتماعی خواست در این زمینه واکاوی و بررسی همه‌جانبه‌ای را انجام دهند تا در یک تلاش همه‌جانبه با راهکارهای منطقی بکوشیم آمار طلاق به حداقل رسیده و امر ازدواج رونق بگیرد.

این مسئول فرمایش مقام معظم رهبری را در خراسان شمالی در مورد اصلاح شیوه و سبک زندگی و گرایش به سیاق ایرانی، اسلامی را یادآور شد و اضافه کرد: ما تا زمانی که زندگی و سبک و سیاق بنیان خانوادگی خود را براساس فرهنگ غربی و اندیشه‌های منحط پایه‌گذاری کنیم، قادر نیستیم به هدفمان دست پیدا کنیم و یا در کاهش بسیاری از ناهنجاری‌ها و گرفتاری‌ها به هدفی که دوست داریم، برسیم.

وی ضرورت تقویت مجموعه‌های مهارت‌آموزی در امر ازدواج و همچنین تحکیم بنیان خانواده با حفظ ارزش‌های اسلامی را خاطر نشان کرد و ادامه داد: همه خانواده‌ها و اعضای جامعه باید با احساس وظیفه و تکلیف در این میدان حاضر شوند و اجازه ندهند بیشتر از این پدیده زشت و ناهنجار طلاق جامعه ما را آلوده به برخی از نگرانی‌ها و دغدغه‌ها کند شایسته آن است در یک همدلی و همراهی تلاش کنیم تا اصالت و اعتقادات دینی، ارزشی ما تقویت شده و کمتر یک راه حل غیرمنطقی را شاهد بوده و نظاره‌گر باشیم.

دهقانی فعالیت سر دفتران ازدواج و طلاق را مثبت و همسو با اهداف تعیین شده اعلام کرد و گفت:‌ هر چند برخی‌ها از کم بودن دفاتر طلاق گله‌مند هستند اما به تناسب جمعیت شهرستانی دفاتر ازدواج و طلاق راه‌اندازی شده و شاید به دلیل گستردگی دفاتر ازدواج محدودیت‌هایی را در فعالیت دفاتر طلاق شاهد و ناظر هستیم.

  نظرات ()
سوالاتی درباره رابطه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

1- چگونه با حسد ورزی شریک خود کنار بیایم؟


حسادت در واقع شکلی از ناامنی در رابطه است که در مقاطعی توسط شما و یا شریکتان احساس میشود. اما تمام حسد ورزی ها بد نیستند. اندکی حسادت در حقیقت سبب میشود شریکتان قدر شما را بیشتر دانسته و شما را دست کم نگیرد. این احساس حسادت اندک بیانگر آنست که شما کماکان جذاب بوده و خطر از دست دادن شما شریکتان را تهدید میکند. اما حسادت شدید و ناسالم اغلب به احساسات درونی مبنی بر بی ارزشی و عزت نفس پایین شریکتان مربوط است، که بایستی با شکیبایی، اطمینان خاطر دادن، توجه کردن و اعتماد آفرینی با آن مقابله کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تمرکز حواس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


توانایی هدایت فکری به سمت مورد نظرتان است .بعضی اوقات همه ما توانایی تمرکز حواس را داریم . زمانی را در نظر بگیرید که غرق در خواندن داستانی زیبا هستید، یا تار یا پیانو می‌نوازید ویا مجذوب یک فیلم سینمایی شده‌اید؛ در این موقع به تمرکز محض رسیده‌اید. هرگاه حواستان متمرکز نمی‌شود و ذهنتان از چیزی به چیز دیگر معطوف می‌شود در این حالت شما باید راهبردهای تمرکز حواس را تمرین کنید و یاد بگیرید این کار مستلزم موارد زیر است:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کارشناس ترک: دریاچه "وان" را با این راهکارها حفظ کردیم ، شما هم " نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

اگر تا کنون مقوله ای به نام خشک شدن دریاچه وان ، ترکیه را به چالش نکشیده است به این علت است که ما توانسته ایم با چند راهکار دریاچه وان را حفظ کنیم.
عصرایران - یک  استاد بیولوژی دانشگاه یوزیل شهر وان ترکیه گفت:  مشکل دریاچه ارومیه ، مشکل ایران نیست حتی مشکل کشورهای منطقه هم نیست بلکه متعلق به کل دنیا می باشد و این وظیفه ما را در پاسخگویی به نسلهای آینده سنگین تر می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با این راه های ساده می توان از سوختن کودکان در مدارس جلوگیری کرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

در چند سال اخیر بارها حادثه آتش سوزی در کلاس های مدرسه روی داده و تعدادی از دانش آموزان را به کام مرگ یا جراحت های دردناک فرستاده است.
 
وقتی چنین حادثه ای پیش می آید کمترین انتظار این است که مقامات مسؤول با بررسی دقیق این حادثه به حذف عوامل آن اقدام کنند و روش هایی را برای مقابله با این حوادث پیش بینی کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تقویت اعتمادبه‌نفس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢

عدم اعتمادبه‌نفس یا اعتمادبه‌نفس پایین به زندگی‌ات لطمه می‌زند. هر کسی که چنین موردی را تجربه کرده است، خبر دارد که چقدر اوضاع برایش سخت می‌شود. محیط کاریِ تو جهنم می‌شود، هر نوع مصاحبه‌ای حکم کابوسی را برایت پیدا می‌کند، به‌خاطر عدم‌ مهارت شغلی از ارتقا مقام هم خبری نخواهد بود، در جمع بودن و معاشرت کردن برایت زجرآور است، خلاصه زندگی اجتماعی تو که قرار است از آن لذت ببری و کیف کنی، غیرقابل تحمل می‌شود. آشنا شدن با افراد جدید، برایت چالش‌آفرین می‌شود و حتی حوصله نداری که با دوستانت هم بیرون بروی. حتی اگر خیلی با خودت کلنجار بروی که تمام امور را به روال عادی انجام دهی، جرقه‌های امید در زندگی‌ات کم‌نور می‌شود، وقتی هر چیزی برایت زجرآور باشد. اما فکرش را نکن، اوضاع به این منوال نخواهد ماند و تو تغییر می‌کنی...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفاوت خانمها و آقایون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٢


بیانیه مشهور فروید پیرامون این مطلب که "آناتومی جزء سرنوشت و تقدیر افراد محسوب می شود" (به این معنا که خصوصیات اصلی و ذاتی ما با توجه به جنسیتمان معین می گردند) مورد بحث بسیاری از دانشمندان است. همانطور که می دانید برخی از افکار و احسسات خاص وجود دارند که تنها مربوط به یکی از جنسیت ها میشوند و با جنس دیگر هیچ گونه سازگاری ندارد. البته نباید فراموش کنیم که در هر دو جنس خصوصیات زنانه و مردانه به طور مشترک وجود دارد. این روزها به نظر می رسد که مرزهای میان تفاوت های احساسی میان خانم ها و آقایون در حال ناپدید شدن میباشد. با توجه به این حقیقت که خانم ها هر روزه از نظر اقتصادی استقلال بیشتری را پیدا می کنند، وجهه مردانه خانم ها بیشتر آشکار می شود و بالطبع آقایون نیز در پی رسیدن به خصوصیات زنانه خود هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خشونت علیه زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۱


دکتر نیلوفر میکاییلی عضو هیأت علمی گروه روان شناسی و فاطمه سرخی احمدی کارشناس روان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز در این مقاله خشونت علیه زنان را پدیده ای جهانی دانسته اند که بنابر ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و قومی هر زمان و مکان می تواند به صورت های متفاوتی ظاهر شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تعداد واقعی نخبگان ایران چند نفر است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢۱

 

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که از بین 12هزار فرد تحت حمایت بنیاد، 40 نفر نخبه هستند.

دکتر سعید سهراب پور ضمن تفکیک «استعدادهای برتر» از «نخبگان» تاکید کرد: بر اساس تعریف نخبگی که در اساسنامه بنیاد ملی نخبگان آمده، تنها 40 نفر نخبه هستند که توسط بنیاد ملی نخبگان شناسایی شده‌اند و بقیه افراد تحت پوشش استعداد برتر محسوب می‌شوند.

استعداد برتر کسی است که استعداد خوبی دارد و در کنکور سراسری رتبه بالایی داشته و دارای مدال در المپیادهای علمی ملی و جهانی است اما این فرد نخبه نیست.

نخبه کسی است که پس از سال‌های طولانی تدریس و تحقیق به مرحله ای رسیده که در جامعه تاثیر گذار است و احتمال دارد استعدادهای برتر با تلاش زیاد به مرحله نخبگی هم برسند.

40 نفر استادان و محققان برجسته بین‌المللی ایرانی هستند که اکثر مجامع بین المللی آنها را می شناسند؛ تعداد زیادی دانشجو و شاگرد تربیت کرده‌اند؛ مقالات و کتب بسیاری نوشته و طرح های تحقیقاتی زیادی را انجام داده‌اند.

چون بنیاد به بنیاد ملی نخبگان معروف است، کسی که 18 سال سن دارد و حائز رتبه 100 کنکور شده و تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان قرار می‌گیرد، لزوما نباید تصور کند که نخبه است، بلکه وی یک استعداد برتر محسوب می‌شود.

البته معیار نخبه بودن لزوما رسیدن به سن خاصی نیست و ممکن است افرادی با سن کمتر از سایر نخبگان نیز توانسته باشند به این عنوان دست یابند.

نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می شود که اثرگذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور شود.

استعداد برتر به فردی اطلاق می‌شود که به صورت بالقوه نخبه بوده ولی هنوز زمینه‌های لازم برای شناسایی کامل و یا بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.

  نظرات ()
جراحی مغز برای ترک اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


 پزشکان برای ترک اعتیاد باید تا چه حد پیش بروند؟ در چین، بعضی از پزشکان بیشتر از چیزی که تصور می‌کنیم، در این امر جلو می‌روند، آنها مراکز لذت مغز را از بین می‌برند تا معتادان هروئین و الکل را درمان کنند. اما تخریب این مراکز باعث می‌شود که اشتیاق و احساسات طبیعی افراد شامل احساس طبیعی لذت آنها هم از بین برود.

در سال ۲۰۰۴، وزارت سلامت چین، این عمل را به سبب اینکه مدارک و اسنادی مبنی بر تأثیر مثبت طولانی‌مدت آن وجود نداشت و نیز به دلیل حمله رسانه‌های غربی به جنبه‌های اخلاقی این عمل، ممنوع کرد. رسانه‌های غربی اظهار می‌کردند که بیمارانی که در چین تحت این عمل قرار می‌گیرند، از خطرات این عمل آگاه نمی‌شوند.

با این حال به پزشکان اجازه داده شد که به منظور تحقیقات همچنان این عمل را انجام بدهند، حتی به تازگی یک مجله پزشکی غربی نتایج تحقیقی را که با استفاده از عمل ترک اعتیاد انجام شده بود، منتشر کرد. در سال ۲۰۰۷، وال استریت ژورنال مقاله‌ای چاپ کرد که در آن نوشته شده بود پزشکان چینی هزار مورد عمل مغز برای درمان بیماری‌هایی مانند افسردگی، شیزوفرنی و تشنج انجام داده‌اند. جراحی ترک اعتیاد هم در این میان، در موارد متعددی انجام شده بود.

اجازه انتشار نتایج تحقیقاتی از این دست در مجله‌های پزشکی، بحث‌برانگیز بوده است، چرا که بسیار فکر می‌کنند این کار باعث می‌شود، صورت ضمنی این عمل سایه‌ای از قانونی بودن پیدا کند و انجام این عمل تشویق شود.

در عمل جراحی ترک اعتیاد، هسته accumbens مغز برداشته می‌شود. مؤلف تازه‌ترین مقاله‌ای که در مورد جراحی ترک اعتیاد منتشر شده بود، ژیئودونگ ژائو از بیمارستان تانگدو بود، او این شیوه جراحی را روشی عملی برای کاهش وابستگی به مواد افیونی قلمداد کرده بود. بر اساس این مقاله، نیمی از ۶۰ بیمار او، عوارض جانبی شامل مشکلات حافظه، یا کاهش انگیزش را داشتند. در عرض پنج سال، ۵۳ درصد بیمارانی که جراحی شده بودند، دوباره اعتیاد خود را از سر گرفتند، اما ۴۷ درصد پاک ماندند.

تصور می‌شود که تنها در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد، شیوه جراحی، اثر درمانی قابل توجه داشته باشد. شیوه جراحی نسبت به شیوه‌های معمول ترک اعتیاد مقداری مؤثرتر است، اما این افزایش اندک در نتایج مثبت، آنقدر نیست که خطر یک عمل جراحی مغزی را توجیه کند. حتی در موفقیت‌آمیزترین جراحی‌های مغز هم، احتمال عفونت، معلولیت و مرگ وجود دارد.

محققان چینی می‌گویند که در ۲۱ درصد موارد، بیماران آنها دچار نقصان حافظه و در ۱۸ درصد موارد دچار ضعف انگیزش حتی در عملکرد جنسی شده بودند. البته محققان خاطرنشان کرده بودند که همه بیماران آنها، عوارض جانبی را قابل تحمل می‌دانند.

عمل جراحی ترک اعتیاد، برای اجتناب از تخریب مناطق حسی، حرکتی یا هشیاری مغز، در شرایطی انجام می‌شود که بیماران هشیار هستند. در این عمل جراحان با گرما هسته accumbens را در هر دو سوی مغز تخریب می‌کنند، این منطقه مملو از نورون‌هایی است که از خود دوپامین و شیه‌مخدرهای درونزاد ترشح می‌کنند و در نتیجه باعث ایجاد لذت و انگیزش می‌شوند. این منطقه می‌تواند هم توسط مخدرها و هم توسط چیزهایی عادی مثل خوردن، عشق یا «صکس» تحریک شود.

البته در آمریکا و انگلیس هم در مواردی این عمل انجام می‌شود، اما در این دو کشور این اعمال جراحی تنها در موارد بسیار شدید افسردگی یا اختلال وسواسی-جبری و بعد از تشریح کامل نوع عمل و عوارض جانبی آن برای بیمار و با اجازه تشکیلات نظارتی انجام می‌شود.

جراحان مغز در آلمان به شیوه دیگری روی هسته accumbens کار می‌کنند، آنها الکترودهایی روی این هسته قرار می‌دهند، تا بیماران به شدت افسرده‌ای را کسانی که فاقد حس لذت یا انگیزش هستند، درمان کنند. این شیوه آنها ۶۰ درصد موفقیت داشته است و نسبت به درمان دارویی با فلکوستین (پروزاک) نتایج بسیار بهتری داشته است.

مسلم است که تحریک عمقی مغز با قرار دادن الکترود روی مرکز لذت، بسیار متفاوت از برداشتن مرکز لذت است. در تحریک عمقی مغز، هر زمان که پزشکان متوجه آثار منفی شدند، می‌توانند تحریک را قطع کنند، اما جراحی غیر قابل برگشت است.

شی مین فانگ، یک زیست‌شیمی‌دان چینی و روزنامه‌نگار است که اخیرا جایزه‌ای را از مجله نیچر به خاطر نوشتن مقاله‌ای در مورد تقلب‌های گسترده در مقالات علمی دانشمندان چینی، دریافت کرده است. او عقیده دارد که پژوهش‌های بالینی در چین بسیار دستکاری می‌شوند. به باور او بسیاری از بیماران اگر از خطرات این جراحی آگاه بودند، تن به آن نمی‌دادند. به علاوه او متوجه شده است که دو تن از نویسندگان همکار در مقالات به چاپ رسیده، در اینترنت آگهی‌های منتشر کرده بودند که در آنها تبلیغ شده بود حاضرند عمل جراحی ترک اعتیاد را در ازای ۵۶۰۰ دلار انجام بدهند. این مبلغ بیشتر از درآمد سالانه متوسط مردم چین است که چیزی حدود پنج هزار دلار است.

شکی نیست که ترک اعتیاد دشوار است و برخی از معتادها دهه‌ها با تجربه شیوه‌های مختلف، ترک می‌کنند و مجددا معتاد می‌شوند. اما باید این مطلب را در نظر گرفت که در درمان همه بیماری‌ها باید تعادلی بین سود و نتایح مثبت درمانی و عوارض جانبی باشد، انجام جراحی‌های مغزی در موارد سرطان، افسردگی شدیدی که بتواند منجر به خودکشی شود، پسندیده است، اما بر اساس مقالاتی که در مورد جراحی ترک اعتیاد به چاپ رسیده بود، در مواردی این جراحی روی معتادان کم سن و سال، مثلا بر روی یک بیمار ۱۹ ساله که تنها ۳ سال بود که معتاد بود، انجام شده بود.

  نظرات ()
توهم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠

توهم حالتی از تغییر هشیاری است که در آن فرد موضوعاتی را احساس و ادراک می‌کند که واقعیت خارجی ندارند ولی فرد مبتلا به توهم آنها را واقعی می‌پندارد و بر واقعی بودن آنها اصرار دارد. توهم معمولا به عنوان یک نشانه اساسی در اختلالات روانی محسوب می‌شوند و لازمه بررسی و علت یابی و تشخیص گذاری مفید است.


اشکال توهم
توهم شنوایی
توهم به اشکال مختلفی ممکن است در فرد دیده می‌شود. برخی از بیماران مبتلا به توهم شنوایی هستند یعنی صداهایی را می‌شنوند که وجود خارجی ندارد و افراد دیگر قادر به شنیدن آنها نیستند. محتوای این نوع توهم در برخی اوقات ممکن است مهم و خطرناک باشد، چون اغلب این بیماران صداهایی را می‌شنوند که دستورات انجام کارهای خطرناک مثل ضرب و جرح و کشتن دیگران ، اقدامات خطرناک مثل آتش سوزی و خرابکاری را به آنها می‌دهند.
توهم بینایی
برخی اوقات توهم بینایی رخ می‌دهد. توهم بینایی با دیدن تصاویری که واقعیت عینی ندارند مشخص می‌شوند. فرد ممکن است موجودات یا تصاویر دیگر را رویت کنند و آنها را واقعی بپندارد. دیدن چنین تصاویری بویژه در مراحل اولیه شروع بیماری برای فرد ترسناک و وحشت آور است.
سایر توهمات
توهمات دیگری نیز وجود دارند که نادرتر از توهم بینایی و شنوایی هستند. مثل توهم بویایی ، توهمات لمسی و... در توهم بویایی فرد بوهایی را احساس می‌کند که اغلب بوهایی آزار دهنده هستند. در توهمات لمسی ممکن است فرد احساس کند حشراتی روی بدن او راه می‌روند و غیره.
علل بروز توهم
توهم با دلایل گوناگونی ممکن است بروز کند. اکثر توهم‌ها ناشی از وجود برخی از اختلالات خاص روانی هستند و در واقع وجه مشخصه این دسته از اختلالات به شمار می‌روند مثل اسکیزوفرنی که در آن فرد با مشکلات شدید روانی و کناره گیری شدید از واقعیت گریبانگیر است.

مصرف برخی مواد و داروها نیز می‌تواند توهم زا باشد. دسته‌ای از مواد مخدر با حالاتی از توهم همراه هستند و سو مصرف آنها اختلالات توام با توهم را موجب می‌شود، برخی از گیاهان نیز با توجه به نوع ترکیباتی که دارند در صورت مصرف ایجاد توهم می‌کنند مثل مسکالین.
تفاوت توهم با اختلالات ادراک
توهم حالتی است که در آن فرد چیزهایی را احساس می‌کند که وجود خارجی ندارند ولی فرد وجود آنها را واقعی می‌داند و بر آن اصرار می‌ورزد. اما اختلالات ادراکی در حالتی اتفاق می‌افتد که فرد که یک امر واقعی را به گونه دیگری درک می‌کند. موضوعات خارجی در حالت اختلالات ادراکی تحریف شده و تغییر شکل یافته به نظر می رسند.
تفاوت توهم با هذیان
هذیان عمدتا به باورها و ذهنیاتی که فرد در رابطه با مصنوعات مختلف دارد اطلاق می‌شود. در حالت هذیانی فرد باورهایی دارد که خلاف واقعیت هستند اما فرد بر صحت این باورها و ذهنیات اعتماد راسخ دارد. مثلا فردی که در حالت هذیانی به سر می‌برد ممکن است این هذیان را داشته باشد که افرادی قصد جان او را کرده‌اند و نقشه‌هایی برای از بین بردن او می‌کشند. در حالت توهم ممکن است فرد شخصی یا موجودی را ببیند که به او حمله می‌کند و قصد دارد او را نابود کند. هم توهم و هم هذیان از نشانه‌های اساسی در تشخیص اختلالات روانی شدید مثل سایکوزها و از جمله اسکیزوفرنی هستند.
درمان توهم
توهم خود به تنهایی به عنوان بیماری نیست بلکه به عنوان نشانه‌ای از برخی اختلالات مورد توجه هستند از اینرو از بین بردن توهم معمولا مدنظر متخصصان بالینی نیست. آنها با عنوان نشانه شناسی بیماریهای روانی وجود یا عدم وجود توهم را مدنظر قرار می‌دهند و در صورت وجود چنین مورد و با تشخیص نوع اختلال به درمان اختلال مبادرت می‌ورزند که کاهش حالات توهمی را به دنبال دارد.

  نظرات ()
درمان بی خوابی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


مقدار خوابی که افراد نیاز دارند کاملا متفاوت است. برخی از افراد کم خواب چون تصور می‌کنند به خواب بیشتری نیازمندند به دنبال دارو می‌روند هر چند که آنان با همان مقدار خواب معمولی هم احساس راحتی می‌کنند باید به چنین افرادی اطمینان داد که هر مقدار خواب که به نظر کافی برسد واقعا کافی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال شخصیت مازوخیستی (خود شکن) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠

مازوخیسم (Masochism) ماخوذ از نام لئوپولدفون ساخر- مازوخ (Leopold Vinsacher Masoch) رمان نویس قرن 19اتریش است که قهرمان داستانهای او از مورد آزار و تسلط واقع شدن بوسیله زن‌ها لذت جنسی می‌برند.

این بیماران علایق خود را بخاطر دیگران فدا می‌کنند. از چیزهایی که دوست دارد و از موقعیت‌های شغلی که برایش پیش می‌آید به نفع شخص دیگری کنار می‌رود و چون کسی از او نخواسته که دست به فداکاری بزند، در نتیجه کارهای او باعث رنجش دیگران و طرد او می‌شود (و نه حس قدرانی و پذیرش) با این حال تفسیرهای اشتباه بیمار در مورد علت طرد باعث می‌شود که او این اعتقاد را پیدا کند که بقدر کافی ایثار نکرده است و در نتیجه بر حقارت خود می‌افزاید. این بیماران خواسته‌ها و نیازهای شخصی را به خود خواهی نسبت می‌دهند و از دنبال کردن آنها نفرت دارند، حتی صحبت در مورد آنها را گناه می‌دانند.

به قول فروید این بیماران مجبور به تکرار اشتباهاتشان هستند. از لحاظ جنسیت ، زنان معمولا افرادی مورد سوء استفاده ''جسمی ، جنسی ، و روانی قرار می‌گیرند و مردان افراد منفعلی هستند که با دستمزد اندک وفادار نه بکار و دیگران وابسته‌اند.
یک مثال
مصاحبه زیر مربوط به زنی است به نام ‘‘ل’‘ 47 ساله که شوهرش با بی وفایی او را ترک کرده و مدت 6 هفته است که به علت ‘‘اختلال افسردگی اساسی (Major Depressive Disorder) در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار گرفته است :م : خانم ل مدتی است که اینجا با مایی. الان خوب می‌خوابی، اشتهای خوبی داری و وضعیت بهتری شده. ولی احساس می‌کنم بار عذاب بزرگی بر دوشت سنگینی می کند.
ب : بلی ، اینجا هستم؛ در حالیکه باید توی خانه باشم و از بچه هایم مراقبت کنم (بیمار 11 فرزند دارد).
م : بلی ، نگرانم، چون خودت خواستی بیشتر اینجا بمانی، من فکر کردم بهتره کمی بیشتر اینجا بمانی.
ب : اما من واقعا احساس می‌کنم بهتر شدم لااقل از دو هفته پیش بهتر شدم.
م : (متعجب و کمی تحریک شده) چرا به من نگفتی؟ من که هر روز با تو صحبت می‌کنم.
ب : فکر کردم، شما به من بگویید چه وقت آماده هستم.
م : (با تردید) اما تو خودت را منزوی می‌کنی و توی تختخوابت می‌خوابی و از اتاقت بیرون نمی‌روی؟
ب : چون نمی خواهم دیگران را با مشکلات خودم ناراحت کنم. آنها بقدر کافی برای خودشان مشکلات و گرفتاری دارند. من واقعا الان احساس می‌کنم که باید پیش بچه‌هایم باشم.
م : الان چه کسی از بچه‌هایت مواظبت می‌کند؟
ب : خواهرم و شوهرش. اما این درست نیست. آنها نباید این کار را فقط برای من بکنند. من خیلی آنها را ناراحت کرده‌ام (احساس گناه می کند و اشک در چشمانش پرمی‌شود).
م : شوهرت چکار می کند؟
ب : او گذاشته رفته (ترک کرده).
م :او رفته؟ ... چرا هیچ وقت چیزی در این مورد به من نگفتی؟
ب :خجالت می‌کشیدم. ما هنوز زن و شوهر هستیم ... .
م : چه اتفاقی افتاده که ترکت کرده؟
ب : حدس می‌زنم خیلی به او سخت گذشت!
م : منظورت چیه؟
ب : خوب ، وقتی خانه می‌آمد بچه‌ها همیشه خانه بودند. بچه‌ها همه جا بودند. فکر می‌کنم نمی‌توانست تحمل کند (او به این فکر نمی‌کند که هر چقدر هم بچه‌ها شلوغ باشند، باز هم پدر بچه‌هایش است و مسولیت بچه‌ها را دارد، در عوض همه چیزا را گردن خودش می‌اندازد و این تفسیر را دارد که کم‌کاری کرده و با کم‌کاریش باعث زحمت خواهر و شوهرخواهرش و همچنین رنجش شوهرش شده است).

  نظرات ()
اختلالات یادگیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


بسیارند کودکانی که ظاهری طبیعی دارند، رشد جسمی و قد و وزنشان حاکی از بهنجار بودن آنان است. هوششان کمابیش عادی است، به خوبی صحبت می‌کنند، مانند سایر کودکان بازی می‌کنند و مثل همسالان خود با سایرین ارتباط برقرار می‌کنند، در خانه نیز خود یاریهای لازم را دارند و کارهایی را که والدین به آنان واگذار می‌کنند به خوبی انجام می‌دهند و از رفتار و اخلاق عادی برخوردارند. لیکن وقتی به مدرسه می‌روند و می‌خواهند خواندن و نوشتن و حساب یاد بگیرند دچار مشکلات جدی می‌شوند. بیش از یک قرن است که متخصان علوم تربیتی و روانشناسی و گفتار درمانی در پی تشخیص و درمان مشکلات این قبیل کودکان بوده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠

مفهوم اختلال روانی مثل بسیاری از مفاهیم در طب و علوم دیگر فاقد تعریف عملی ثابتی که پوشاننده همه موفقیتها باشد بوده است. قابل قبولترین تعریف اختلالهای روانی را به صورت زیر توصیف می کند؛ هر یک از اختلالات روانی به صورت یک سندرم یا الگوی رفتاری یا روانشناختی مهم بالینی تصور شده است که در یک فرد روی می‌دهد و با ناراحتی (یک علامت دردناک) یا ناتوانی (تخریب در یک یا چند زمینه مهم عملکرد) یا با افزایش قابل ملاحظه خطر مرگ ، درد ، ناراحتی و ناتوانی یا فقدان مهم آزادی ، همراه است.

به علاوه این سندرم یا الگو نباید صرفا یک پاسخ قابل انتظار و تایید شده فرهنگی در مقابل رویدادی خاص مثلا مرگ یک شخص مورد علاقه باشد. علت اصلی هر چه باشد فعلا باید آن را تظاهر یک اختلال کارکردی زیست شناختی رفتاری یا روانشناسی در فرد تلقی نمود.

از آنجا که اختلال روانی غالبا غیر عادی ، عجیب یا آزار دهنده است، نگاهها را به خود جلب می‌کند. واکنشهای متفاوتی در مقابل بروز آن ممکن است دیده شود. این واکنش می‌تواند به صورت خشم ، تنفر و اکراه ، ترس و سردرگمی همراه باشد. تمایل به درمان خواه وجود داشته باشد یا نداشته باشد بعد آزار دهندگی این اختلالات برای خود فرد و یا اطرفیان او وجود دارد. برخی از اختلالات به راحتی در زندگی شغلی و اجتماعی خود تاثیر گذاشته و عمدتا عملکرد او را مختل می‌سازند.
تاریخچه اختلالات روانی
آدمی همواره در مورد سلامت جسم ، روابط اجتماعی و جایگاه خود در این عالم نگران بوده است و در این زمینه‌ها سوالات بسیاری مطرح کرده و پیرامون آنها نظریاتی ابراز داشته است. بعضی از این نظریات تقریبا جهان شمول به نظر می‌رسند و در بسیاری از مناطق دنیا و اکثر دوره‌های تاریخی دیده می‌شوند. طبق نظریه‌هایی کهن که امروزه هم به چشم می‌خورد، اختلال روانی نتیجه عملکرد نیروهای ماوراء طبیعی و جادوئی مثل ارواح شرور و شیطان است. در جوامعی که این نظریه را باور داشتند، درمان به صورت جن گیری انجام می‌شد.

در تاریخ اختلالات روانی این عقیده نیز رواج داشته که آنها را ناشی اختلال کارکرد بدن می‌دانستند. در یونان باستان به درمان این اختلالات در معبد الهه سلامت می‌پرداختند. بقراط اهمیت مغز را در تبیین این اختلالات دریافت و درمان مبتنی بر استراحت ، استحمام و رژیم غذایی را توسعه بخشید. حرکت به سوی توجیهات منطقی در تبین رفتار را سقراط ، افلاطون و ارسطو تقویت کردند.

افلاطون رفتار پریشان را برخاسته از تعارضات درونی بین هیجان و عقل به شمار می‌آورد. برخورد به مبتلایان به این اختلالات خط سیری از برخورد غیر انسانی تا برخوردهای انسانی‌تر را شامل می‌شود. جنبش معطوف به درمان انسانی‌تر با این بیماران با کارهای فیلیپ پنیل آغاز شد. بتدریج تغییرات اصلاحیتر بیشتری آغاز و ادامه یافت و تحقیقات علمی در سبب شناسی ، طبقه بندی و درمان اختلالات انجام گرفت

  نظرات ()
اختلال شخصیت پارانوئید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


این اختلال در بر گیرنده نامطلوب‌ترین رفتارها و منش‌ها است. بیماران پارانوئید همیشه میزان وفاداری و قابل اعتماد بودن «همسر ، شریک جنسی ، دوستان و ...» را آزمایش کرده در حافظه خود کلسیونی از مدارک نشان دهنده «بی وفایی ، بی‌عدالتی ، تحقیر و تهدید دیگران» را دارند.

وقتی چنین احساسی در این افراد برانگیخته شود رفتار پرخاشگرانه ازخود نشان می‌دهد. این بیماران عاشق مرافعه و منازعه هستند. از طرف دیگر این بیماران در عین حال که به نظر منطقی می‌رسند ولی در اصل فاقد صمیمیّت بوده و عاطفه محدودی دارند بنابراین رفتارشان خشک و رسمی و روابط اجتماعی‌شان محدود است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یادداشت برداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


یادداشت برداری یک شیوه تقویت گوش دادن است و استفاده از رویکردی نظامدار در یادداشت کردن و مرور مطالب, توانایی فهم و یادآوری محتوای سخنرانی ها را به طور غیر قابل محاسبه ای افزایش خواهد داد.

شما چهار بار سریعتر از سخنان یک سخنران می توانید فکر کنید.

برای گوش دادن مؤثر باید نیرو صرف کنید؛ برای جبران سرعت ارائه مطالب, شما باید به طور فعال تصمیم به گوش دادن بگیرید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فراموشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


همه ما در زندگی روزمره خود مواردی را سراغ داریم که نتوانسته باشیم مطلب ، اسم فرد یا مکان خاص و یا اطلاعات دیگری را یادآوری کنیم. شاید بسیار پیش آمده باشد که مدتها به دنبال دسته کلید یا وسائل شخصی دیگر خود گشته باشیم و خیلی موراد دیگر. همه اینها مواردی جزئی از اختلال در عملکرد حافظه را نشان می‌دهد که تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است بوجود بیاید. این عوامل هرچه باشد، آنچه که برای ما پیش آمده این است که نتوانسته‌ایم به اطلاعاتی که مطمئن از دانستن آنها هستیم، دست پیدا کنیم. به عبارتی حافظه نتوانسته به اطلاعاتی که قبلا ذخیره کرده‌ایم، دسترسی پیدا کند. پدیده‌ای که همه آن را با عنوان فراموشی می‌شناسیم که در بسیاری موارد هم نتایج ناگواری به بار می‌آورد، مثل کم شدن نمره امتحانی.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری و درمان افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


افسردگی‌ عبارت‌ است‌ از احساس‌ غم‌، دلسردی‌، یا ناامیدی‌ به‌ مدت‌ حداقل‌ 2 هفته‌ در اغلب‌ روزها و اغلب‌ ساعات‌ روز، به‌ علاوه‌ علایم‌ همراه‌.

علایم‌ شایع‌

از دست‌ دادن‌ علاقه‌؛ بی‌حوصلگی‌ و دل‌زدگی‌؛ ناتوانی‌ از لذت‌ بردن‌

احساس‌ ناامیدی‌؛ بی‌حالی‌ و خستگی‌...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال اسکیزوتایپال‌ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


حتی مردم عادی هم در روابطشان با اسکیزوتایپال‌ها آنها را عجیب و غیر عادی تشخیص می‌دهند. «تفکر سحر آمیز ، عقاید انتساب ، اشتباهات حسی و مسخ واقعیت » قسمتی از دنیای این بیماران است. در صحبت‌های بیمار کلمات غیر معمول ، شگفت انگیز و افکار عجیب و غریب (افکار خرافی) مشاهده می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گام های درمان شخصیت وسواسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


یکم:
خصوصیات فرد کمالگرا این است که عزت نفس او پایین هست. چنین فردی برای جبران عزت نفس خودش، باید چیزی را کسب کند، باید اشکالی را برطرف کند. و مرتب در نقشه کشیدن برای کسب چیزی یا زدودن چیزی هست.
پیشرفتهای تحصیلی ، شغلی ، اجتماعی و ... فرد کمالگرا از روی عشق درونزاد او نیست. لذت فرایند کسب تحصیل و شغل و موقعیت را خوب درک نمی کند. او صرفا می خواهد نتیجه ای را کسب کند تا عزت نفس پایین خود را وصله کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زیاد موسیقی گوش کردن افسردگی را 8 برابر می‌کند !! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠

 محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتزبرگ دریافته‌اند که احتمال ابتلای افراد بزرگسال به بیماری افسردگی، بین آنهایی  که وقت بیشتری را صرف موسیقی گوش کردن می‌کنند، بیشتر است، در حالی که احتمال افسردگی جوانانی که بیشتر کتاب می‌خوانند به مراتب کمتر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حساسیت زدایی منظم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠ برای تعریفی روشن از حساسیت‌زدایی، ابتدا باید شرطی‌سازی پاسخ‌گر یا تقابلی را توضیح دهیم. شرطی‌سازی تقابلی، فرایندی است که در آن یک پاسخ شرطی با پاسخ دیگری که با آن ناهمساز یا مغایر است جانشین می‌شود و این سبب می‌شود که پاسخ شرطی در حضور محرک شرطی داده نشود. برای روشن شدن مطلب، فرض کنید کودکی را که از سگ می‌ترسد تشویق کنیم تا با کودک دیگری که با سگش مشغول بازی کردن است بازی کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف ژن پیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


محققان دانشگاه کیل با بررسی یک مرجان هیدرا به عنوان یک موجود خارق العاده که به نظر می رسد هیچ نشانی از پیری در آن وجود ندارد، یک موضوع مهم را در رابطه با فرآیند پیری انسان کشف کردند که می تواند به ایجاد درمانهای جوان سازی کمک کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کنترل خشم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


اولین گام به منظور اداره و کنترل خشم این است که باور کنید می‌توانید این کار را انجام دهید. با اینکه همه ما خشم را در زندگی روزمره خود داریم، ولی سعی می‌کنیم آن را با شیوه‌ای سازنده ابراز کنیم. برخی افراد تا زمانی که فشار ناکامی و خشم درونی ، زندگی روزانه آنان را طاقت فرسا نکرده است، خشم را در خود نگه می‌دارند. برخی دیگر ظاهرا در عصبی شدن ، فریاد کشیدن ، زدن و پرتاب کردن و در کل رفتارهایی که قلبها را می‌شکند، به اموال آسیب می‌رساند و گاهی بدتر از این اعمال ، متخصص و خبره هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال شخصیت خود شیفته نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠لغت «خود شیفته» ترجمه لغت Narcissism (نارسیسم) است که از یک افسانه یونانی گرفته شده است. در این افسانه مرد جوانی به نام «نارسیوس» عاشق عکس خود که در آب افتاده بود شد. و وقتی به آب پرید تا آن را که فکر می‌کرد حوری دریایی است بگیرد، غرق شد. بعدها با استعمال عمومی ، این اصطلاح در روانشناسی برای توصیف طبقه‌ای از اختلالات شخصیت مورد استفاده قرار گرفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایرانیان روزانه چقدر برای خرید سیگار هزینه می‌کنند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠

 

عابدان تصریح کرد: ایرانیان روزانه 8 تا 10 میلیارد تومان برای سیگار هزینه می‌کنند و بیشتر کسانی که سرطان ریه دارند مصرف‌کننده سیگار هستند و مصرف سالانه‌ مردم ایران 70 میلیارد نخ سیگار برآورد شده است و آمریکا برای تولید سیگار در ایران 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده و سومین صنعت سودآور دنیا سیگار و دخانیات است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کنکور دانشگاه آزاد و سراسری تجمیع شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام این خبر افزود: کنکور سراسری و کنکور دانشگاه‌ آزاد برای سال 92 با یکدیگر تجمیع می‌شود و ثبت‌نام و پذیرش رشته‌محل‌های آزمونی دانشگاه آزاد برای سال تحصیلی 92-93 از طریق سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی 92 -93 دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام و آزمون مجزایی نخواهد داشت، افزود: داوطلبان علاقه‌مند به انتخاب کدرشته‌ محل‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی باید در آزمون سراسری سال 92 ثبت‌نام کنند و بر این اساس این داوطلبان می‌توانند از امروز 20 آذرماه تا روز سه‌شنبه 25 آذرماه نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: داوطلبانی که در تاریخ‌های تعیین شده موفق به ثبت‌نام نشوند می‌توانند از روز دوشنبه 30 بهمن‌ماه تا روز پنجشنبه 3 اسفندماه نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

خدایی گفت: پذیرش داوطلبان علاقه‌مند کدرشته‌محل‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس شرایط و ضوابط ازمون سراسری که در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 92 درج شده است، صورت می‌گیرد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تجمیع آزمون‌های سراسری و آزاد سال 92 خبر داد.
  نظرات ()
بیش از هزار دانشمند ترکیه ای در 47 کشور جهان فعالیت می کنند. نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


به گزارش واحد مرکزی خبر از آنکارا، سازمان تحقیقات علمی و تکنولوژیکی ترکیه موسوم به «توبیتاک» با اعلام این خبر گفت: نزدیک به نیمی از دانشمندان ترکیه ای در آمریکا و در دانشگاههای هاروارد،آکسفورد و در موسساتی همچون ناسا ، گوگل و جنرال الکتریک مشغول به کار هستند .
توبیتاک در گزارش خود آورده است 145 دانشمند ترکیه ای در آلمان و 101 دانشمند دیگر در کانادا هستند و کشورهای انگلستان ، فرانسه، سوییس و استرالیا به ترتیب در رده های بعدی قرار دارند .

  نظرات ()
اختلالات زبان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/٢٠


زبان وسیله بیان عقاید و نظرات است که به کمک علایم و بر طبق قواعد و دستور زبان و علم معنی بکار می‌رود. زمانی زبان دچار نقص و نارسایی می‌شود که بگونه‌ای صحبت کردن برخلاف قواعد دستوری باشد. یا غیر مفهوم بوده و یا از نظر شخصی و فرهنگی مطلوب نباشد. یا اینکه دستگاه صوتی (زبانی) مورد سو استفاده (بد زبانی) قرار گیرد. کودک معمولا در حدود 12 ماهگی اولین کلمات را بر زبان می‌راند و حدود 18 ماهگی تا 2 سالگی اولین جملات ساده و ابتدایی را می‌سازد. و بتدریج قادر به سخن گفتن و بیان نظرات خود و درک مطالب و مفاهیمی‌ که در صحبت دیگران نهفته است، می‌گردد. چنانچه در حدود سنین فوق بطور طبیعی و عادی نتواند در بیان مقصود خود از کلمات و جملات متناسب استفاده نماید و همچنین مشکلاتی در فهم مطالب داشته باشد و یا به عبارت ساده تر دیر زبان باز کند، احتمالا از نظر گویایی دچار نارسایی و اختلالاتی است.

  نظرات ()
ورزش طاقت فرسا و افراطی به توان ذهنی زنان آسیب می‌رساند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩


روانپزشکان در یک بررسی جدید دریافته‌اند که ورزش سخت و طاقت فرسا می‌تواند به مهارت‌های ذهنی زنان در سنین بالاتر و دوران سالمندی آسیب برساند. این متخصصان می‌گویند ورزش و تمرینات بدنی سنگین و افراطی میزان هورمون استروژن را در بدن زنان افزایش می‌دهد که این امر موجب آشفتگی و به هم ریختن سیکل‌های عادت ماهانه می‌شود. به گزارش مجله نیوساینتیست، ‌از سوی دیگر بی‌تحرکی و ورزش نکردن هم کاهش ترشح این هورمون را در پی دارد که حاصل آن نارسایی و بروز مشکلاتی در عملکرد ذهنی زنان است. دکتر ماری تیرنی، متخصص دانشگاه تورنتو در کانادا یک مطالعه جدید را روی 90 زن یائسه سالم انجام داد که تمام آنها عادت به ورزش کردن در یک دوره بلند مدت را در طول عمرشان داشتند. وی به همراه دستیارانش توان ذهنی این زنان را مورد ارزیابی قرار داد و متوجه شد در زنانی که سابقه انجام تمرینات ورزشی سنگین داشتند بازده عملکردهای ذهنی مختلف، کاهش پیدا می‌کند. دکتر تیرنی تصریح کرد: هرچند ورزش کردن به طور کلی فعالیتی سودمند است اما اگر زیاد از حد و افراطی انجام شود می‌تواند تاثیرات منفی داشته باشد.نتایج این بررسی در مجله «بیماری آلزایمر» منتشر شده است.

  نظرات ()
گردهمایى «تأثیر شرایط محیطى بر سلامت بارورى»برگزار مى شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

دولت در راستای تدوین راهکارهای موثر برای کاهش آلودگی های محیطی و ارتقای سلامت باروری با برگزاری گردهمایی «تأثیر شرایط محیطی بر سلامت باروری» موافقت کرد. بر اساس تصمیم وزیران عضو کمیسیون فرهنگی بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اولین گردهمایی تأثیر شرایط محیطی بر سلامت باروری توسط مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با مشارکت سازمان جهانی بهداشت، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، دفتر مبارزه با جرم و موادمخدر سازمان ملل متحد و شهرداری تهران از 27 تا 29 بهمن ماه سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود. این گردهمایی با هدف تدوین راهکارهای مؤثر برای کاهش آلودگی‌های محیطی و ارتقای سلامت باروری از تولد تا مرگ تدوین و قابلیت اجرا برای مسئولان بهداشتی و امور مربوطه را داشته باشد، همچنین راهکارها و نحوه مقابله با عوارض و درمان آنها برای افراد جامعه، توزیع کتاب های راهنما به صورت رایگان توسط ارگان‌های مسئول در مناطق مختلف شهری و روستایی و طراحی پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه رفع چالش موجود و رفع شکاف‌های علمی با شرکت افرادی از کشورهای اسپانیا، یونان، بلژیک، امریکا، سوئیس، ایتالیا، تایوان، چین، انگلستان استرالیا و فرانسه برگزار خواهدشد. براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این مصوبه توسط محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

  نظرات ()
زایمان و فنیل‌کتونوری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩


دکتر نادری در مورد زایمان این افراد توضیح می‌دهد: «مادرانی که درجاتی از فنیل‌کتونوری دارند، بچه‌هایشان در معرض مشکلاتی نظیر کوچک بودن دورسر قرار دارند. گرفتاری مادرزادی قلبی نیز میان این نوزادان شایع‌تر است.»بنابراین بررسی و کنترل میزان فنیل‌آلانین در سنین پایین، بخصوص در دو ـ سه سال اول زندگی و در دوران بارداری اهمیت خاصی دارد. اگرچه این بیماری در تمام طول عمر با فرد باقی می‌ماند، اما اگر در دوران نوزادی و همان روزهای اول پس از تولد با تست‌های غربالگری این مشکل را تشخیص دهیم، می‌توانیم از وجود فردی عقب‌افتاده جلوگیری کنیم. وی با ذکر اهمیت تشخیص و رسیدگی بموقع ادامه می‌دهد: «این بیماران می‌توانند زندگی کاملا طبیعی داشته باشند.چون این بیماری قابل پیشگیری و کنترل بوده و تقریبا قابل درمان نیز هست. اگر در خانواده‌ای سابقه وجود چنین مشکلی وجود دارد، سایر بچه‌ها نیز باید حتما از نظر این بیماری بررسی شوند.»دکتر نادری به والدین هشدار می‌دهد، تست‌های غربالگری را جدی گرفته و حتما آنها را انجام دهند. اگر هم نتیجه با مشکلی مواجه شد، کودک را نزد پزشک متخصص برده و معالجات را ادامه دهند.

  نظرات ()
به جای کودک فکر نکنیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

اگر به کودک اجازه دهیم تکالیفش را خود انجام دهد، خودش مطالعه کند، سوال کند و جواب سوالاتش را بیابد و ما تنها نظارت داشته باشیم، بی گمان به او کمک بزرگی کرده ایم.نکته دیگر این که انسان خردورز تمامی اطلاعاتی را که دریافت می کند بدون چون و چرا نمی پذیرد بلکه آن ها را با بهره گیری از مهارت تفکر نقاد بررسی می کند و به نقد می کشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مراقب تاثیر سرما روی سلامت قلب باشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

فصل زمستان علاوه بر برف و سرما، معمولا میهمانان ناخوانده‌ای چون آنفلوآنزا، تب و سرفه را نیز با خود به همراه می‌آورد اما این مشکلات تنها ناراحتی‌های شایع فصل سرما نیستند بلکه یکی دیگر از اثرات شایع و نامطلوب سرد شدن هوا بر سلامت بدن، بروز ناراحتی‌های قلبی است که افراد مستعد بویژه از این لحاظ باید خیلی بیشتر مراقب سلامت خود در طول زمستان باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تیک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩تیک‌، یکی از شایع‌ ترین مشکلات روانی است که به گفته کارشناسان دلایل شیوع آن چندان مشخص نیست، ولی تخمین زده می‌ شود بین 5 تا 25 درصد کودکان در سنین مدرسه نیز نوعی از اختلال تیک را تجربه می ‌کنند.

تیک ‌ها حرکات غیرطبیعی ناگهانی، مکرر، سریع و هماهنگی هستند که معمولا به راحتی قابل تقلید هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موفقیت تحصیلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩رشد روز افزون برنامه‌های آموزشی پیش از مدرسه، به تأکید فزاینده‌ای بر توسعه مهارت‌های تحصیلی، مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌های رفتاری انجامیده است. امّا کدام عامل بهترین پیش‌بین برای موفقیت تحصیلی بعدی است؟ در مطالعات قبلی، هم آموزگاران و هم پژوهشگران اظهار کرده بودند که چند عامل از جمله مهارت‌های ضعیف تحصیلی، مشکل در پیروی از دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌ها، و کمبود مهارت‌های اجتماعی مانع آمادگی ورود به مدرسه و موفقیت تحصیلی بعدی است. به این دلیل، برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده بودند که برنامه‌های آموزشی پیش از مدرسه باید بر پرورش مهارت‌های رفتاری، اجتماعی و هیجانی به اندازه پرورش مهارت‌های تحصیلی تمرکز داشته باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایدز موجب نابینایی می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

پزشکان می‌گویند اگر عفونت ایدز برای مدت طولانی تشخیص داده نشده و در نتیجه درمان نشود، موجب فعال شدن ویروس نهفته‌ای موسوم به سیتومگالوویروس با CMV می‌شود که این ویروس نیز به نوبه خود می‌تواند موجب نابینایی شود.سیتومگالوویروس شایع‌ترین عامل نابینایی در افراد آلوده به ویروس اچ آی وی است.
به گزارش پایگاه اینترنتی نیوز24، دکتر لیندا ویزر، رییس آکادمیک دپارتمان چشم پزشکی دانشگاه کوآزولو – ناتان که از سال 1999 میلادی تاکنون به درمان مشکلات و ناراحتی‌های چشمی در افراد آلوده به ایدز پرداخته در این باره می‌گوید: بیماری چشمی ناشی از سیتومگالوویروس مرتبط با ایدز روی شبکیه چشم که دربرگیرنده بافت عصبی این عضو است تاثیر سوء می‌گذارد. اگر این بافت آسیب ببیند، دوباره قابل ترمیم نیست اما اگر بخشی از شبکیه که مسوول بینایی است تحت تاثیر این ویروس قرار نگیرد، می‌توان این بیماری چشمی را درمان کرد. حدود 75 درصد از افراد آلوده به ایدز به نوعی برخی از انواع بیماری‌های چشمی را تجربه خواهند کرد اما فقط حدود 10 درصد از آنها به طور کامل از ناحیه یک چشم یا هر دو چشم نابینا می‌شوند.

  نظرات ()
«تار» به نام کشور آذربایجان ثبت شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

ساز «تار» به نام کشور آذربایجان در یونسکو به ثبت رسید. این خبری است که از نشست اخیرکمیسیون میراث معنوی یونسکو در پاریس منتشر شد.براین اساس، روش‎های سنتی در ساخت و همچنین روش‎های نوازندگی و اجرای ساز تار به نام کشور آذربایجان ثبت شده است.

 سایت یونسکو نوشت: پرونده روش‎های سنتی در ساخت تار ونحوه نوازندگی و اجرای آن‌که از سوی کشور آذربایجان معرفی شده بود، درنشست اخیر کمیسیون میراث معنوی یونسکو ثبت شد.

به گزارش این خبرگزاری، اقدام یونسکو در حالی صورت گرفته است که هنرمندان، ساز تار را یکی از مهم‌ترین سازهای ایرانی خوانده‌اند که بیشتر به نام ایران شناخته می‌شود. از سوی دیگر از آنجا که ایران هیچ مشارکتی در پرونده ثبت جهانی تار نداشته ساز تار به نام آذربایجان در یونسکو به ثبت رسید.

 در گزارش یونسکو آمده است که این ساز دارای ویژگی سازهای سنتی است و در مراسم مختلف عروسی و جشن و عیدهای گوناگون و مهمانی‌های سنتی گرفته تا کنسرت‌ها و همایش‌های امروزین نواخته می‎شود.

براساس این گزارش، ساخت این ساز طی سال‎ها وقرن‎ها توسط صنعتگران سنتی که مهارت‎های خود را نسل به نسل به شاگردان خود منتقل کرده‎اند، حفظ شده و نحوه اجرا و مهارت‎های هنری در نوازندگی این ساز نیز به‌صورت شفاهی توسط استادان هنر به نسل جوان‌تر درمردم این کشور منتقل شده است.

  نظرات ()
وسواس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩


وسواس عبارت است از تکرار بدون اراده افکار ناخوشایند . اگر چه فرد می فهمد که این افکار نامناسب وغیر عادی است لیکن قادر به دور کردن آنهانیست . وسواس تا اندازه ای در همه افراد بشروجود دارد ومظاهر آن در شک و تردید،عدم قدرت در تمرکز فکری ، فراموشی و گاهی کم خوابی دیده می شود .

وسواس هنگامی غیر عادی محسوب می شود که شخص مبتلا به آن می فهمد که فکری که او را به خود مشغول کرده بسیار قوی است و سعی می کند که آنرا از خود دور سازد ولی چون قادر نیست احساس می نماید که فکر مذکور بر او مسلط شده است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهنجاری/ نابهنجاری و اختلال‌های روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩بهنجار و نابهنجار در ارتباط با رفتار بشر، اصطلاح‌های نسبی هستند؛ بنابراین تعریف آن‌ها دشوار است. مثلا بهنجاری الگوهای رفتاری و صفات شخصیتی توصیف شده است که مطابق با راه‌های استاندارد یا متناسب و مقبول رفتار هستند، اما استفاده از اصطلاحاتی نظیر «مقبول» به دلیل مبهم بودن، ارتباط با داوری ارزش‌ها و تغییر آن‌ها از فرهنگی به فرهنگ دیگر، دور از انتقاد قرار گرفته‌اند.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) بهنجاری را حالت سلامت جسمی، روانی و اجتماعی تعریف کرده است، اما این تعریف نیز محدود است. زیرا فقط تعریف سلامت روانی و جسمانی را فقدان بیماری روانی و جسمی تعریف می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چهار روش برای تحلیل اشتباه مدیریتی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩


نویسنده: تونی باسیگالوپو
مترجم: سیمین راد
هر کسب و کار واقعی آکنده از فرازها و فرودهای فراوان است: موفقیت‌ها و شکست‌ها. خطرکردن و حتی گهگاه شکست‌خوردن، یکی از مؤثرترین شیوه‌های ممکن برای آموختن و رشدکردن است. قطعا این گفته‌ها به این معنا نیست که ما الزاما از شکست‌ها لذت می‌بریم. در نتیجه، اینجا به معرفی چند نکته مهمی می‌پردازم که می‌توانید برای مواجهه با شکست‌ها و اشتباهات خود آنها را به خوبی به ذهن بسپارید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نوزاد 8 ماهه قربانی کودک آزاری شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

رییس بیمارستان 22بهمن نیشابور از مرگ کودک 8 ماهه که مورد کودک آزاری قرار گرفته بود، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی نیشابور، دکتر علی اصغر راستگو گفت: روز 17 آذر ماه در ساعت 25 دقیقه بامداد کودکی هشت ماهه که در نقاط متعدد بدنش آثار سوختگی و کبودی وسیع مشاهده می‌شد، توسط مادر کودک به اورژانس بیمارستان 22 بهمن منتقل شد. در بدو ورود و پس از معاینه توسط پزشک اورژانس مشخص شد که کودک هیچ‌گونه علائم حیاتی ندارد. با توجه به این موضوع کودک بلافاصله به اتاق cpr منتقل و اقدامات احیا برای وی شروع شد، اما تلاش‌ها، اقدامات cpr موثر نبود و مرگ کودک اعلام شد. بعد از اعلام فوت توسط پزشک مراتب جهت پیگیری قضایی به اطلاع مامور نیروی انتظامی اورژانس رسید و صورت جلسه مربوطه تنظیم و انجام مراتب جهت پیگیری به کلانتری مربوطه ارجاع داده شد.

  نظرات ()
کلیات حذف کنکور تصویب شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

 مشاور عالی سازمان سنجش از تصویب کلیات طرح حذف کنکور 92 در برخی از کد رشته‌های دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و غیرانتفاعی در کمیته تخصصی کارگروه ماده چهار قانون پذیرش دانشجو خبر داد.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در کمیته تخصصی کارگروه ماده چهار کنکور، پذیرش دانشجو در این کد رشته‌ها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان و توسط سازمان سنجش انجام خواهد شد. اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه با جزئیات این طرح تا روز سه‌شنبه (21 آذرماه) منتشر خواهد شد. اسامی کد رشته‌های حذف شده نیز به زودی از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

  نظرات ()
فوبیا و درمان شناختی آن از دیدگاه مولانا در مثنوی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩پژوهشگر:عاطفه حسینلو


استاد راهنما:هومن نامور

چکیده:


بیماریهای روانی و شیوه های درمان آن ، از موضوعاتی است که در همه ادوار تاریخی مورد توجه متفکران و اندیشمندان بوده است. در این پژوهش اختلال فوبیا و شیوه درمان شناختی آن از دیدگاه مولانا مورد بررسی قرار گرفته ، تا ضمن روشن شدن پیشینه های تاریخی این مباحث در فرهنگ خودی، زمینه تدوین نظریات علمی جدید و فنون کاربردی نو بر اساس ذخایر غنی گذشتگان فراهم آید. مسأله تحقیق حاضر این است که اختلال فوبیا چیست و عوامل بازدارنده از آن ، و راههای درمان آن از نظرمولانا کدامند؟خاستگاه اصلی پژوهش حاضر، مثنوی مولاناست ونمونه آن کلیه ابیات مرتبط با سوال پژوهشی می باشد که با استفاده از روش تحلیل محتوا انجام گرفته است.با توجه به بررسی فرضیه ها و یافته های پژوهش می توان ادعا نمود که مفاهیم فوبیا در مثنوی وجود دارد.نسبت مفاهیم فوبیا با روشهای توصیفی قابل تبیین می باشند و صرف نظر از جنبه های روانشناسی حکایات و تمثیل ها،ابیات مستقیم درزمینه مفاهیم فوبیا به ترتیب عنصر شناختی (73/40 %)،عنصر هیجانی(55/34 %)،عنصر رفتاری(71/24%)کل ابیات مثنوی مولانا را تشکیل می دهند.وهم چنین یافت مفاهیم شناختی و راهکارهای تربیتی و درمانی مرتبط با نظرات مولانا از دستاوردهای دیگر این پژوهش می باشد.


 واژه های کلیدی: مثنوی،اختلال فوبیا ،شناخت درمانی

  نظرات ()
کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در زنان ایرانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

معاون آموزشی و پژوهشی مرکز تحقیقات سرطان سینه جهاد دانشگاهی، از کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در زنان ایرانی خبر داد. دکتر ماندانا ابراهیمی روز یکشنبه در نشست خبری پنجمین کنگره سراسری سرطان سینه که قرار است از 22 تا 24 ماه جاری در سالن همایشهای برج میلاد برگزار می‌شود، گفت: سرطان سینه در ایران نیز مانند دیگر کشورهای دنیا، شایعترین سرطان زنان است به طوریکه طبق آمار وزارت بهداشت سالانه بیش از 8 هزار مورد جدید بیماری را در کشور داریم.

سن ابتلا به سرطان سینه در ایران مقداری پایین‌تر از دیگر کشورها گزارش شده است، افزود. علت پایین سن ابتلا به سرطان سینه در کشورمان مشخص نیست. سن ابتلا در ایران 40 تا 49 سال است اما در مورد موارد ابتلای زیر 40 سال نیز باید گفت که در این مورد نیز ایران بالاتر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

اگر بیماری زود و در مراحل اولیه تشخیص داده شود، بیمار از طول عمر طبیعی برخوردار خواهد بود. در این زمینه اطلاع رسانی به زنان و همچنین آموزش مداوم تیم درمان بسیار اهمیت دارد. خوشبختانه ایران در مورد تشخیص و درمان این بیماری از کشورهای پیشرفته عقب نیست اما لازم است که اطلاع رسانی‌ها از این بیماری مداوم باشد.

یکی از موانع مهمی که می‌تواند در مراجعه بیمار برای تشخیص به موقع این بیماری تاخیر ایجاد کند، ترس از تشخیص است. این درحالیست که اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود، درمان موفقیت آمیز خواهد بود.

بر اساس یکی از مصوبات سازمان جهانی بهداشت، کشورهایی که امکان غربالگری بیماری را ندارند می بایست به سمت راه‌اندازی مراکز فوق تخصصی حرکت کنند تا اقدامات لازم در این مراکز جامع انجام شود. ما نیز با الگوبرداری از این موضوع ایجاد چنین مرکز جامع و فوق تخصصی برای سرطان سینه را آغاز کردیم. جهاد دانشگاهی برنامه‌هایی برای گسترش این خدمات در سایر استانها دارد تا نیاز بیماران در استانهای خودشان رفع شود.

  نظرات ()
شیوع بیماری های ویروسی در استان مرکزی به علت آلودگی هوا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی از شایع شدن بیماری های ویروسی در استان مرکزی خبر داد و گفت: معمولا پس از آلودگی هوا بیماریهای ویروسی شیوع پیدا می کند.

به دنبال ایستایی و سرد شدن هوا بیماری های تنفسی ویروسی در استان مرکزی ببشتر شده و مراجعه به مراکز درمانی نیزبالا رفته است.

به علت ماهیت بیماری توصیه می شود بیماران استراحت کنند و در موقع خروج از ماسک استفاده کنند.عشرتی سردرد، ترشحات تنفسی زیاد، تب و لرز، بدن درد شدید، نارسایی دستگاه گوارشی، گلودرد و آب‌ریزش بینی و چشم و عفونت مخاط چشمی را از علائم این بیماری است. رعایت بهداشت فردی اقدامی موثر در راستای جلوگیری از ابتلا به این ویروس است.

  نظرات ()
داروهای ضد افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩متخصصان اظهار می ‌دارند که مصرف داروهای ضد افسردگی یکی از بهترین راه کارها برای مقابله با افسردگی است، اما باید در نظر داشت که ما به عنوان یک مصرف کننده، چه توقعی از این داروها باید داشته باشیم.
 واقعیت این است که داروهای ضد افسردگی مانند آنتی بیوتیک ‌ها نیستند که در طی چند روز، عامل بیماری زا را از بدن ریشه کن کنند. داروهای ضد افسردگی به جای ریشه کردن عامل بیماری، علایم آن را کاهش می‌ دهند و در عین حال امکان دارد که بیمار حتی بعد از رهایی از علایم افسردگی، نیاز به مصرف دارو داشته باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بی تفاوتی دولت و مدیران محلی نسبت به خشک شدن جنگلها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

محمد عزیزی

 استان ایلام بدلیل شرایط متنوع جغرافیایی، از تنوع زیست محیطی بالایی بهره مند است. دارای حدود 1000گونه گیاهی، که 30درصد آنها دارویی و خوراکی هستند، و به وسعت 600هزار هکتار اراضی جنگلی بویژه بلوط که معادل یک سوم جنگل های زاگرس است، و زیست گاه 32گونه پستاندار و 183گونه پرنده و80 زیستگاه حیات وحش. وسیع ترین پوشش جنگلی استان را جامعه بلوط ایرانی تشکیل می دهد، بنه یا پسته وحشی، زالزالک، بادام کوهی، کهورک،کنار، ارژن، کیکم و ارغوان از دیگرگونه های جنگلی استان محسوب می شوند. درختان سرسبز، گلهای واژگون، شقایق و آبهای روان همه و همه دست به دست هم داده، تا استان ایلام عروس زاگرس نامیده شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کسب تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩پیش از هر موضوعی باید بدانید که آرامش، خواب و استراحت کافی به خصوص در شب، چقدر در پرورش تواناییهای ذهنی و تمرکز حواس و حافظه شما مؤثر است. در هیچ شرایطی، نیمه شب مطالعه نکنید. با این توجیهات که: “من به مطالعه شبانه عادت دارم”، “سکوت منزل شب هنگام بیشتر است” و . . . خود را متقاعد نکنید که شب مطالعه کنید. چرا که شارژ عصبی و مغناطیسی بدن، شب هنگام انجام می گیرد و شما با بی خوابی در شب، خود را از این شارژ عصبی مغز محروم می کنید. بنابراین: هرچقدر هم که به مطالعه نیمه شب عادت دارید، از این پس دیگر نیمه های شب مطالعه نکنید. خودتان را عادت دهید که روز یا اول شب مطالعه کنید. ضمن آن که توجه داشته باشید در هنگام خواب یا استراحت عمیق شب آن که را که در طول روز خوانده اید، پردازش ذهنی می شود و در مغز، عمل جایگزینی صورت می گیرد. شما به هیچ وجه در هنگام خواب، وقت تلف نمی کنید بلکه ذهن شما ناخودآگاه به تثبیت آموخته های روز می پردازد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علائم میگرن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

سردردهای مداوم شما را کلافه کرده؟ آیا به میگرن مشکوک هستید یا تصور می کنید دچار سردردهای معمولی شده اید؟ میگرن از دردهای پیچیده ایست که علم پزشکی همچنان تمام ابعاد آن را کشف نکرده است. با این حال، برخی علائم و نشانه ها به شما کمک می کند که بفهمید به یک سردرد معمولی دچار هستید یا میگرن.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
توقیف لنج ایرانی حامل ترامادول در امارات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

 

هفت ایرانی به جرم حمل بیش از 43 هزار و 680 قرص ترامادول در شیخ‌نشین شارجه دستگیر شدند.

پلیس امارات در گزارشی اعلام کرد که لنج‌باری ایرانی با هفت سرنشین در بندر شارجه توقیف و خدمه آنان به جرم حمل و جاسازی بیش از 43 هزار و 680 قرص ترامادول دستگیر شدند. متهمان قرص‌های ترامادول را با شگرد خاصی در لنج خود جاسازی کرده بودند. پس از تکمیل پرونده متهمان را به مقامات قضاییه معرفی می‌شوند.

  نظرات ()
ضرورت آزمایش خون درنوزادان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩


نوزاد متولد می‌شود و همه شاد و خوشحال به استقبالش می‌روند. وقتی پزشک نوید سلامت نوزاد را می‌دهد، گویا خستگی 9ماهه مادر هم به پایان می‌رسد، اما همه بیماری‌ها خودشان را در ظاهر نشان نمی‌دهند. گاهی لازم است آزمایش‌های بیشتر و کامل‌‌تری انجام شود تا از سلامت نوزاد مطمئن شویم. برخی بیماری‌ها در ظاهر نشانه‌ای ندارند؛ بیماری‌هایی که گاه تا عقب‌ماندگی کودک پیش می‌روند؛ اما با آزمایشی ساده می‌توان آنها را تشخیص داد و از بروز مشکل‌های بعدی جلوگیری کرد. دکتر فریبا نادری ،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال بیش فعالی در بزرگسالی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩
اختلال بیش فعالی- کمبود توجه(ADHD) یکی از شایع‌ترین اختلال‌های دوران کودکی در سنین مدرسه شناخته می‌شود. این اختلال مربوط به محدودیت‌هایی در بازداری رفتار است که از لحاظ تحولی، سطوح نامناسبی از بی‌توجهی، تکانشی‌بودن و بیش‌فعالی را قبل از 7 سالگی شامل می‌شود. اختلال بیش‌فعالی- کمبود توجه یک اختلال عصب- روانپزشکی شایع بین کودکان و نوجوانان است (بیدرمن و فارُن، 2004). فراوانی این اختلال در دامنه 5 تا 10% در کشورهای غربی است (فارُن و همکاران، 2003). در تحقیقات نشان داده شده است که علائم ADHD در 60 درصد کودکان مبتلا به این اختلال تا بزرگسالی ادامه می‌یابد (بیدرمن و همکاران، 2000، راسموسن و گیلبرگ، 2000). کنترل و آموزش کودکان بیش فعال و تکانشی یا حواس پرت، در مقایسه با همسالان کم تحرک شان دشوارتر است. در نتیجه آنها با مشکلات رفتاری بیشتری مواجه می شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالعه در دوره دانشجویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‏اید که چرا برخی از دانشجویان با وجود اینکه در دبیرستان جزو بهترین دانش‏آموزان بوده‏اند، در دانشگاه نمرات پایین می‏گیرند و حتی در پاس کردن بعضی دروس هم مشکل دارند؟

قاعدتاً علت این افت تحصیلی را نمی‏توان مشکلات ذهنی دانست. واقعیت این است که شیوه‏ی مطالعه‏ی آنان نادرست می‏باشد. به عبارت دیگر، در برنامه‏ریزی برای یادگیری مشکل دارند که یکی از جنبه‏های اساسی این برنامه‏ریزی، مدیریت زمان یا برنامه‏ریزی زمانی برای مطالعه است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتارهای غلط همسرمان را تحمل کنیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩چند بار به شما بگویم من‌این رنگ را دوست ندارم. تو اصلاً به احساسات من توجهی نداری؟ موقعی که حرف می‌زنم حواست کجاست؟
بله بله، گفتم برایت ماشین ظرفشویی می‌خرم، اما الان نه، تا کی باید ظرف‌ها توی دستشویی بماند؟ من از ظرف شستن متنفرم چند بار باید این را تکرار کنم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفاوت های زنان و مردان در ارتباط نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩استنباط بیشتر افراد از کلمه :«ارتباط » تنها ارتباط گفتاری است و بیشتر افراد درباره  

تفاوت مرد و زن  ، در شیوه ی ارتباط های گفتاری پنداشت های قالبی دارند. مانند این که زنان پر حرف تر از مردان هستند ، مردان از اصطلاحات بیشتر استفاده می کنند و زنان لطیف تر سخن می گویند. هر چند پژوهش ها ، برخی از این پنداشت ها را تأیید می کند ولی بسیاری از این پنداشت ها از واقعیت به دور است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مجموعه داستانهای کوتاه به زبان ترکی آذربایجانی،اثری از حسین واحدی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩


کتاب «سئوگی یولچولاری» اثری از  حسین واحدی روزنامه نگار،وبلاگ نویس و طنزپرداز جوان اورمیه ای به بازار کتاب آمد.
  این کتاب مجموعه داستان های کوتاه و یک داستان نسبتا بلند است که در یک مجلد گردآوری شده اند. بعضی از داستان های این کتاب به صورت طنز نوشته شده و یکی از داستان های طنز نیز برنده جشنواره نسلی از آفتاب در سال 1391 شده است.
انتشارات یاز ناشر این کتاب 96 صفحه ای است که چاپ اول  آن را در قطع پالتویی و به زبان ترکی آذربایجانی روانه بازار کرده است.

  نظرات ()
احیای دریاچه ارومیه امکان پذیر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

استاد دانشگاه ارومیه در گفتگو با نصرنیوز:


 نصرنیوز: کنفرانس بین المللی دریاچه ارومیه، چالش ها و راهکارها با مشارکت استانداری آذربایجان غربی، اداره کل جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی و به مدت سه روز برگزار شد.به گزارش نصرنیوز دکتر ناصر آق، استاد پژوهشکده آرتمیا و جانوران آبزی دانشگاه ارومیه در حاشیه این کنفرانس در گفتگو با خبرنگار نصرنیوز گفت: هدف از برگزاری این همایش این بود که بتوانیم راهکارهای علمی، عملی و قابل اجرا برای خروج از بحران خشکیدن دریاچه ارومیه پیدا بکنیم.وی افزود: هر چند اطلاعات و آمار دقیقی از وضعیت دریاچه وجود نداشت، ولی با توجه به تجربیات متخصصین حاضر در کنفرانس که در نقاط مختلف دنیا نمونه های مشابهی را تجربه کرده اند به نتایج مثبتی رسیدیم.

وی ادامه داد: میهمانان ما که از کشورهای بلژیک، آلمان، ترکیه، روسیه، اکراین و کرواسی در کنفرانس شرکت کرده بودند، هر کدام در جایگاه خود از اعتبار بین المللی خوب و تجربه زیاد در این مورد برخوردار بودند.

 

احیای دریاچه ارومیه بصورت قدم به قدم و مرحله ای امکان پذیر است

رئیس سابق مرکز تحقیقات آرتمیا و جانوران آبزی دانشگاه اورمیه گفت: دیدگاه ها و تجربیات ارائه شده در کنفرانس خوب بود و در این کنفرانس جلساتی به عنوان جلسات هم اندیشی برگزار شد که علل بروز بحران و راهکارهای خروج از آن بررسی شد.

دکتر آق افزود: مقلات ارائه شده راهکارایی را برای عبور از این بحران مشخص کرد که بیشتر آنها در ارتباط با این بود که چون احیای دریاچه ارومیه به شکل قبلی آن امکان پذیر نخواهد بود، لذا در این راستا پیشنهاد شد ما بصورت مرحله ای و قدم به قدم دریاچه ارومیه را احیا کنیم و اجازه ندهیم که روند خشکسالی دریاچه ادامه پیدا کند؛ زیرا ما سالانه بخش زیادی از آب را از طریق تبخیر از دست می دهیم.

این استاد برجسته دانشگاه اورمیه ادامه داد: به هر طریقی باید سالانه3.1 میلیارد متر مکعب آب وارد دریاچه بشود و چگونگی انجام این کار در ستاد مدیریت بحران بایستی تصمیم گیری و مدیریت شود.

 

تیم های تخصصی در ارتباط با مسائل مختلف دریاچه ارومیه تشکیل شود

دکتر آق سپس به طرح پیشنهادی خود اشاره کرد و گفت: پیشنهادی که بنده ارائه کردم، این بود که چند تیم تخصصی در ارتباط با زمینه های مختلف مانند مسائل هیدرولیکی دریاچه ارومیه، مسائل تنوع زیستی آن، مسائل مربوط انتقال آب و اقدامات مربوط به صرفه جویی در آب کشاورزی تشکیل شود و در تمام این زمینه ها تیم های تخصصی شکل بگیرد و این ها هر کدام در زمینه خود راهکار و برنامه ارائه بدهند و دولت نیز از این برنامه ها و متخصصین استفاده و حمایت کند و خود این تیم های متخصص هم بر درستی اجرای برنامه ها ناظر شوند؛ در این صورت همه چیز درست پیش خواهد رفت.

 

حال آرتمیا خوب نیست ولی هنوز زنده اند

این متخصص آرتمیا و جانوران آبزی در ارتباط با وضعیت آرتمیا در دریاچه ارومیه نیز گفت: اصلا آرتمیای دریاچه ارومیه در وضعیت خوبی نیست و در تابستان گذشته شوری آب به 440 گرم در لیتر رسید که این مقدار شوری آب خیلی زیاد است اما آرتمیا موجودی بسیار قوی است و قسمتی از آنها خود را با شرایط جدید سازگار کرده اند و زنده هستند. می بینیم که در زمان هایی خاص از سال آرتمیا وجود دارد، ولی تولید و تراکم آن کم است.

وی افزود: حفظ و احیای دریاچه ارومیه باید همزمان با حفظ و احیای آرتمیای آن باشد، چرا که ما دریاچه ای زنده با همان شرایط اکولوژیکی سابق می خواهیم.

دکتر آق در خصوص برداشت نمک از دریاچه نیز اظهار داشت: به نظر من برداشت نمک از دریاچه ضروری است و باید بیشتر انجام شود، چون در غیر اینصورت با انتقال آب شیرین از شوری دریاچه کاسته نمی شود و از طرفی دیگر با اینکار بهره برداری اقتصادی انجام می دهیم و برای عده ای هم شغل ایجاد می شود و نیز از عوارض بعدی نمک ها کاسته می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این موارد، برداشت نمک می تواند شرایط بهینه را برای زیست آرتمیا و پرندگان مهاجر فراهم سازد.

دکتر آق در مورد نگرانی ها در خصوص احتمال انقراض نسل آرتمیا گفت: سیست آرتمیا سالیان سال در میان آب و نمک دریاچه می ماند و هر وقت شرایط بهینه پدید آمد باز هم به زندگی خود ادامه می دهد، در این رابطه ایجاد بانک ژنی آرتمیا هم اهمیت های خاص خودش را دارد.

 

امیدوارم دولت به وعده خود درباره حمایت از دریاچه عمل کند

وی در خصوص وعده های دولت برای انجام حمایت های لازم از دریاچه اورمیه گفت: امیدوارم دولت به وعده خود درباره حمایت از دریاچه عمل کند.

وی ادامه داد: 90 درصد آبهای منطقه در بخش کشاورزی مصرف می شود و راندمان آبیاری کنونی 30 درصد است، پس هر چقدر بتوانیم در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کنیم، همانقدر می توانیم برای احیای دریاچه کمک کنیم.

دکتر آق افزود: آبیاری به روش غرقابی بیشترین هدر رفتگی آب را دارد و تصمیم دولت برای تبدیل روش های کنونی به روش آبیاری تحت فشار بسیار مثبت و به نفع کشاورز و دریاچه ارومیه است و من پیشنهاد می کنم دولت 100 درصد هزینه های این بخش را تقبل کند که این به نفع همه است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دریاچه ارومیه ثروت بسیار بزرگی برای ماست و اگر بتوانیم آن را به شرایط قبلی یا حتی شرایط اکولوژیکی مناسب برگردانیم، می تواند منبع بسیار غنی برای درآمدزایی برای منطقه باشد.

دکتر آق ادامه داد: من به دریاچه ارومیه به عنوان یک منبع بزرگ تولید ثروت نگاه می کنم، پس احیای آن به نفع همه مردم است و توسعه پرورش آرتمیا و صادرات آن می تواند هزینه های مصرفی امروز آن را بازگرداند.

 

با نگاه مثبت جلو برویم

وی به ضرورت پرهیز از نگاه منفی به این دریاچه تاکید کرد و گفت: اینکه بگوییم دریاچه خشک شود ائله و بئله می شود، اینها نگاه های منفی است. بهتر است که از جنبه مثبت نگاه کنیم و بگوییم که دریاچه را احیا بکنیم این مزیت ها را خواهیم داشت و برای هزاران نفر شغل ایجاد خواهد شد، صدها میلیون دلار درآمد خواهد داشت، دهها هزار نفر توریست جذب خواهد کرد و... باید از مسیر مثبت نگاه کنیم.

وی با انتقاد از منفی بافی های برخی درباره دریاچه ارومیه گفت: برای جلوگیری از عوارض خشک شدن دریاچه باید دو برابر احیای آن هزینه کنیم، برای احیای دریاچه ارومیه لازم است با نگاه مثبت جلو برویم که انگیزه بهتری برای احیای دریاچه ایجاد خواهد کرد.

وی با خنده آور توصیف کردن نظریات پرویز کردوانی گفت: نظریات ایشان واقعا تاسف بار است. ایشان گفته اند که کف دریاچه خاک بریزیم و کشاورزی کنیم! من خطاب به ایشان عرض می کنم که با نصف هزینه خاک آوردن می توان دریاچه را احیا کرد.

وی ادامه داد: یک سوم کشور ما کویر است، اگر یک کویر نمکی را می شد با خاک ریزی به یک منطقه حاصلخیز تبدلی کرد، ما در کشور این همه کویر داریم، چرا ارومیه را کویر کنیم و روی آن خاک بریزیم و بعد بخواهیم خربزه بکاریم؟!

 

  نظرات ()
اختلالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

اختلالات جنسی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند

1- بدکاری های جنسی(منظور مشکلاتی است که در جریان ارتباط جنسی زن و مرد ایجاد می گردد مانند اختلال در نعوظ، انزال زودرس یا دیررس، واژینیسم و ...)

2- اختلالات هویت جنسی (نوعی آشفتگی قابل ملاحظه در مذکر یا مونث بودن است که فرد تمایل شدیدی نسبت به اینکه در زمره جنس مخالف باشد ابراز می دارد)
[align=JUSTIFY]3- نابهنجاری های جنسی(یک فرد طبیعی کسی که دامنه رفتارهای جنسی اش متوجه همسر(انسان) باشد. کسانی که از نابهنجاری های جنسی رنج می برند تنها با اشیا یا موقعیتهایی خاص می توانند به این ارضا دست یابند).

در سری مقالاتی که تا به حال در این بخش ارایه دادیم تنها به معرفی بدکاری های جنسی پرداختیم در حالی که از این به بعد قصد داریم طبقات دیگر اختلالات و مشکلات جنسی نیز مورد بررسی قرار گیرد.


اینکه به چه دلیل افراد مبتلا به این مشکل می شوند هنوز مشخص نیست اما محققان دلایل مختلفی از جمله انگیزش ناخودآگاه تا تاکید بر مکانیسم های عصبی که آسیب دیده را مد نظر قرار می دهند

در این یادداشت قصد داریم یکی از نا بهنجاری های جنسی یعنی فتیشیسم را به شما معرفی کنیم:

فتیشیسم وضعیتی است که در آن یک شی(بت)به عنوان منبع اولیه برانگیختگی جنسی و ارضا عمل می کند. این اختلال یکی از پیچیده ترین اشکال رفتار جنسی است و مزمن است و در مواردی جمع آوری اشیا بت گونه مانند لباس زیر زنانه، چکمه، کفش، جوراب و .. را به خود اختصاص می دهد. ضمنا اکثر این افراد در فعالیتهای جنسی خود انزوا طلب هستند.

این دسته از افراد گاه با مشاهده کفش یا چکمه،جوراب و یا پاهای زنان و یا حتی مشاهده انگشتان پای زنان(فوت فتیش) دچار تحریک جنسی می شوند و این مساله برای خود آنها آزار دهنده بوده و زندگی روزمره را با اختلال مواجه می کند به خصوص که برای بسیاری از این دسته از افراد این وضعیت توام با احساس گناه است و به همین دلیل اصلا برای درمان مشکل خوداقدامی نمی کنند.

اینکه به چه دلیل افراد مبتلا به این مشکل می شوند هنوز مشخص نیست اما محققان دلایل مختلفی از جمله انگیزش ناخودآگاه تا تاکید بر مکانیسم های عصبی که آسیب دیده را مد نظر قرار می دهند.

اما آنچه که مسلم است این است که تبلیغات ماهواره ها و انواع فیلمهای غیر اخلاقی و .. در شکل گیری و حتی بیدار شدن این مشکل نقش بسزایی را خواهد داشت.

  نظرات ()
گران‌ترین مواد غذایی دنیا کدامند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

گران‌ترین قارچ دنیا، قارچی به نام ترافل سپید است که هر کیلوگرم آن بیش از 10 هزار دلار امریکا می‌ارزد. این قارچ‌های بزرگ که قطرشان به 12 سانتی متر و وزنشان به نیم‌کیلو می‌رسد، زیرزمینی هستند و برای پیدا کردن‌شان از سگ‌های آموزش دیده کمک می‌گیرند.

ترافل سفید فقط در چهار نقطه از ایتالیا و یکی از شبه جزایر کرواسی پیدا می‌شود و پرورش آنها در آزمایشگاه‌ها با شکست مواجه شده بنابراین تنها راه دسترسی به این قارچ‌ها، پیدا کردن منابع خودرو آنها است. ترافل سفید در تهیه انواع سس‌ها و روغن‌های معطر و البته در صنایع داروسازی کاربرد دارد. البته پای این قارچ گران‌قیمت به جز صنایع غذایی و داروسازی، به عالم سیاست هم باز شده! امسال یک شهروند ایتالیایی به مناسبت پیروزی باراک اوباما در دور دوم ریاست جمهوری‌اش یک کیلو قارچ ترافل سفید به او هدیه داد.

گفته می‌شود گونه‌ای از این قارچ‌ها در مراتع شهرستان طارم استان زنجان و قسمت‌هایی از آذربایجان شرقی، بین جلفا و مرند هم دیده شده است.

طلای سرخ ایران
اما از قارچ‌های ترافل سفید ایرانی که چشم‌پوشی کنیم، در فهرست گران‌ترین مواد غذایی دنیا یک خوراکی ایرانی دیگر هم به چشم می‌خورد: «زعفران سرخ ایران». زعفران ایران مرغوب‌ترین زعفران دنیا است که هر کیلوگرم از آن بین 4 تا 5 هزار دلار قیمت دارد. برای تهیه هرکیلوگرم زعفران بیش از 450 هزار پرچم از حدود 150 هزار گل زعفران باید به صورت دستی جدا و سپس خشک شود. ضمن این که گل زعفران فقط 3هفته در سال دوام دارد که برای چیدن آن نیاز به تلاش شبانه‌روزی و مستمر است.


عجیب‌ترین قهوه دنیا
اگر طرفداران گران‌ترین قهوه دنیا می‌دانستند بلک ایوری محبوبشان دقیقا چطور به دست می‌آید، شاید برای پرداخت 1100پوند در ازای هر کیلوگرم از این قهوه کمی تردید می‌کردند! قهوه بلک ایوری که در شمال تایلند تهیه می‌شود در واقع قهوه عربی است که طی یک فرایند عجیب به مرغوب‌ترین قهوه دنیا تبدیل می‌شود. در این فرایند دانه‌های قهوه به همراه برنج و سبزیجات به فیل‌ها خورانده می‌شوند و بعد از 15 تا 30 ساعت، از مدفوع فیل بازیابی و وارد چرخه تولید می‌شوند. این قهوه تنها در تایلند، مالدیو و اوبوظبی به فروش می‌رسد و یک فنجان از آن، حداقل 50 دلار قیمت دارد. طعم این قهوه بسیار لطیف و فاقد تلخی معمول قهوه‌هاست که به دلیل شکستن پیوندهای پروتئینی دانه قهوه در مجاورت با اسید معده فیل به وجود آمده است.

قهوه کوپی لواک هم یکی دیگر از قهوه‌های گران‌قیمت دنیا است که به همین شیوه فراوری می‌شود اما به جای فیل، این بار پای گربه نخل آسیایی در میان است. هر فنجان از این قهوه 33 تا 100دلار قیمت دارد.

صبحانه‌ای با شیر الاغ
گران‌ترین پنیر جهان محصولی از شیر الاغ است که توانسته در رقابت با پنیر شیر گاو هلندی جلو بیفتد و با قیمت 1255 دلار برای هر کیلوگرم به فروش برسد. این پنیر از شیر الاغ‌های بلگراد، پایتخت صربستان به دست می‌آید و برای تهیه هر کیلوگرم از آن 25 لیتر شیر الاغ نیاز است. طعم پنیر الاغ شبیه پنیر بز اما قوی‌تر و کم‌چرب‌تر از آن است.


12سال در انتظار سرکه
سرکه بالزامیک اصیل هم یکی دیگر از گران‌ترین مواد غذایی دنیا است که هر بطری آن بین 100 تا 300 دلار قیمت دارد. این سرکه باید حداقل 12 سال در بشکه‌های چوبی بماند تا طعم مرغوب خود را پیدا کند. در تهیه این سرکه انگورها را در بشکه ریخته و تحت شرایط خاصی نگهداری می‌کنند و هر سال انگورها را به بشکه‌های کوچک‌تر انتقال داده تا زمانی که شربتی غلیظ و تیره رنگ از انگورها به جا بماند. سرکه بالزامیک اصیل برخلاف نمونه‌های صنعتی آن، طعمی شیرین دارد که حتی برای ریختن روی دسر هم مناسب است.

 
هندوانه سیاه
هندوانه سیاه ژاپنی با طعم شیرین‌تر و بافت تردتر و پوست محکم‌تری که نسبت به هندوانه‌های معمولی دارد، توانسته است لقب گران‌ترین میوه آسیایی را از آن خود کند. این‌گونه از هندوانه کم‌محصول است و هر سال حدود 65 عدد از آن برداشت می‌شود که هر کیلوگرم از آن بیش از 3هزار دلار قیمت دارد!

  نظرات ()
10 ماده غذایی برای تامین پروتئین بدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

 

اگر می خواهید یک برنامه غذایی سالم داشته باشید، در نظر بگیرید که ۱۰ تا ۳۵ درصد از غذای دریافتی روزانه شما را بایستی پروتئین ها تشکیل دهند. این میزان برای خانم ها روزانه ۴۶ گرم و برای آقایان ۵۶ گرم است.

 اگر در فکر سوزاندن چربی های اضافه بدن و کاهش وزن خود هستید و یا در صدد تقویت و یا افزایش عضلات خود می باشید، باید بدانید که بدون مصرف پروتئین موفق نخواهید شد. پروتئین ها یکی از اصلی ترین عوامل تشکیل دهنده ساختار بدن ساختار بدن می باشند و مصرف آنها برای کنترل سوخت و ساز و پروسه های حیاتی بدن، لازم و ضروری است.

 امروزه با تاکید متخصصان رژیم های غذایی بر خوردن غذاهای کم چرب و کم کالری، پروتئین نیز که یکی از عناصر اصلی در کاهش وزن می باشد، از رژیم غذایی افراد حذف شده و یا مصرف آن به حداقل رسیده است. مطالعات نشان می دهند که کاهش یا عدم مصرف غذاهای پروتئین دار، منجر به پرخوری و اضافه وزن می گردد. علاوه بر این مصرف پروتئین برای رشد و ترمیم عضلات بدن ضروری است.

 اگر می خواهید یک برنامه غذایی سالم داشته باشید، در نظر بگیرید که ۱۰ تا ۳۵ درصد از غذای دریافتی روزانه شما را بایستی پروتئین ها تشکیل دهند. این میزان برای خانم ها روزانه ۴۶ گرم و برای آقایان ۵۶ گرم است. اگر انتخاب های غذایی درستی در طول روز داشته باشید، به راحتی می توانید مقدار پروتئین لازم را دریافت نمائید. به این منظور ادامه این مقاله را که به ۱۰ ماده غذایی خوشمزه و سرشار از پروتئین اشاره می کند، از دست ندهید.

۱- آجیل ها


 انواع آجیل از جمله پسته، گردو، بادام و … منابعی سالم وغنی از پروتئین می باشند و چربی آنها نیز از نوع چربی اشباع نشده می باشد که باعث انسداد رگ های خونی نشده و یکی از اجزاء اصلی یک رژیم غذایی سالم محسوب می شود. همچنین آجیل ها سرشار از فیبر هستند که همراه با پروتئین موجود در آنها، مدت بیشتری شما را سیر نگه می دارند. اگر نگران کالری خود هستید، می توانید میزان مصرف آجیل را به یک یا دو مشت در روز محدود کنید.

لازم بذکر است گرچه همه انواع آجیل برای سلامتی بدن مفید هستند، اما طبق تحقیقات انجام شده، از این بین بادام دارای خواص بیشتری است. تحقیقات نشان می دهند که بادام سرشار از ویتامین ها، فیبر و مواد معدنی می باشد، کلسترول بد خون را پائین آورده و به کنترل وزن نیز کمک می کند.

۲- تخم مرغ


 سالهاست که تخم مرغ را به عنوان یک ماده غذایی با کلسترول بالا می شناسیم و به همین علت بسیاری افراد از خوردن آن خودداری می کنند. اما هم اکنون سازمان قلب آمریکا اعلام کرده است که مزایای مصرف متعادل تخم مرغ (کمتر از شش عدد تخم مرغ کامل در هفته)، بر خطرات ناشی از کلسترول آن غلبه می کند. علاوه بر این یک عدد تخم مرغ بزرگ حاوی ۶ گرم پروتئین و تنها ۷۰ کالری است. توصیه می شود تخم مرغ را به صورت آب پز مصرف نمائید و از مزایای غذایی آن بهره مند شوید.

۳- ماست چکیده


 ماست چکیده سرشار از پروتئین است که می تواند به عنوان یک اسنک سالم مصرف شود. در هر ۲۰۰ گرم ماست چکیده حدود ۱۵ تا ۲۰ گرم پروتئین یافت می شود که در مقدار مشابه ای از ماست معمولی، ۹ گرم وجود دارد.

۴- بوقلمون


 گوشت بوقلمون منبعی غنی از پروتئین و در عین حال با کالری کم است. ۱۰۰ گرم از گوشت بوقلمون حاوی ۲۵ گرم پروتئین و تنها ۱۴۰ کالری انرژی می باشد. در بعضی سوپرمارکت ها و مراکز فروش، برش های گوشت بوقلمون را می توان تهیه کرد؛ اما توجه داشته باشید که مقدار سدیم در این گوشت بالاست. بهتر است گوشت تازه بوقلمون را تهیه کرده و آن را کباب کنید تا از مصرف مقدار اضافه نمک و سدیم جلوگیری شود.

۵- کشک


 کشک حاوی پروتئینی کامل است، که دارای همه انواع اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن برای ساخت و نگهداری عضلات می باشد و همچنین با خوردن آن احساس سیری می کنید. می توانید کشک را با شیر کم چرب، میوه جات فریز شده، روغن انواع مغزها و یا با هر آنچه که بنظرتان مفید است مخلوط کرده و به عنوان یک وعده غذایی کامل میل نمائید.

۶- پنیر


 پنیر منبعی غنی از پروتئین می باشد. پنیر کم چرب به همراه میوه جات و سبزیجات می تواند میان وعده مناسبی باشد که بین وعده های غذایی شما را سیر نگه می دارد.

۷- عدس


 همانطور که گیاهخواران معتقدند، عدس منبع غنی از پروتئین، فیبر و مواد معدنیست و همچنین دارای کالری کم و تقریبا بدون چربی می باشد. یک فنجان عدس پخته شده حاوی ۲۲ گرم پروتئین، ۳۰۰ کالری و کمتر از یک گرم چربی می باشد. از آنجا که عدس خیلی زود پخته می شود و طعم مطبوعی نیز دارد، می تواند به عنوان یک وعده غذایی یا یک میان وعده مصرف شود.

۸- پنیر یا کشک سویا


 سویا منبعی غنی از پروتئین می باشد که سرشار از مواد مغذی و چربی های سالم است. علاوه بر این تحقیقات نشان می دهند که مصرف سویا می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و پروستات را به دلیل داشتن حد بالایی از فیتواستروژن، کاهش دهد.

۹- روغن یا کره دانه های چرب


 روغن بادام زمینی، بادام، گردو و دیگر دانه های مشابه، منابعی غنی از پروتئین هستند. تقریبا هر دو قاشق از این روغن دارای ۷ گرم پروتئین می باشد؛ اما از آنجا که این روغن دارای چربی است، در مصرف آن دقت کنید. مصرف روزانه انواع مختلف این روغن در مقادیر کم، یک رژیم غذایی مناسب محسوب می شود که پروتئین مورد نیاز بدن را نیز تامین می نماید.

۱۰- تخم کدو


 کدو سرشار از فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها می باشد. ۲۸ گرم تخم کدو حاوی هشت گرم پروتئین و مقادیر زیادی مواد معدنی شامل پتاسیم، منگنز و آهن می باشد. البته لازم بذکر است که بدلیل داشتن چربی بالا، بایستی در میزان مصرف آن دقت نمود.

  نظرات ()
در اولین روز همایش دریاچه ارومیه چه گذشت؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸


 اولین روز همایش "دریاچه ارومیه ، چالش ها و راهکارها " با حضور مسوولان کشوری و استانی در ارومیه برگزار شد.
 مهم ترین مباحث مطرح شده در صبح روز نخست به شرح زیر است:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تلفن همراه شما بیماری منتقل می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

 تلفن‌های همراه درست مانند میله‌های نگهدارنده در اتوبوس و مترو حامل میکروب‌های بیماری‌زایی هستند که می‌توانند بیماری‌های رایجی مانند آنفلوانزا، اسهال و عفونت چشمی را منتقل کنند.
پژوهشگران دانشگاه کارولینای جنوبی اعلام کردند قرار گرفتن تلفن همراه در نزدیکی گوش، بینی و دهان از یک طرف و وجود باکتری‌های گرمادوست روی این تلفن‌ها از طرف دیگر، به آن معناست که افراد خود را در معرض میکروب‌ها و باکتری‌هایی قرار می‌دهند که سلامت آنها را تهدید می‌کنند.

به عنوان مثال تلفن‌های همراه درست مانند میله‌های نگهدارنده در اتوبوس و مترو حامل میکروب‌های بیماری‌زایی هستند که می‌توانند بیماری‌های رایجی همچون آنفلوانزا، اسهال و عفونت چشمی را منتقل کنند.

میکروب‌هایی که روی تلفن همراه یافت می‌شوند به طور معمول روی دیگر وسایل مورد استفاده روزمره از جمله لپ‌تاپ، کلیدها، خودکار و تلفن‌های ثابت نیز وجود دارند؛ با این حال خطر این میکروب‌ها به ویژه کلیفرم (باکتری آلاینده مدفوع) روی تلفن‌های همراه بیشتر است، چراکه افراد همیشه با این تلفن‌ها در تماس‌ هستند بدون اینکه به فکر ضدعفونی کردن آن با اسپری‌های مخصوص باشند.

  نظرات ()
شنونده‌هایی از جنس مذکر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

اگر تا به حال فکر می‌کردید فقط شوهر شماست که به حرف‌هایتان گوش نمی‌دهد و به اندازه کافی به صحبت‌هایتان اهمیت نمی‌دهد، سخت در اشتباهید. اتفاقا این موضوع خیلی هم شایع است و تا به حال، خانم‌های زیادی در سرتاسر دنیا از این بابت گله کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی رنگها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

برخی از روانشناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه کسی است میتواند گویای خصوصیات اخلاقی و روانشناسی او باشد. نوشتار زیر چکیده ای است که بر اساس این نظریه و پس از سالها پژوهش نگاشته شده که امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گیرد :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتخاب هدیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸


اگر همسری دارید که هر چیزی که فکرش را می کنید، دارد (البته بجز یک لامبورگینی نیم میلیون دلاری)، یا یک برادر که هر روز سرگرمی هایش را تغییر می دهد، و یا پدری که به شما می گوید هیچ چیز نمی خواهد برایش بخرید – به ویژه چیزهایی که خیلی دوست می دارد – بنابراین در این شرایط، تهیه کادوی مورد علاقه هر یک از افراد مذکور، کار واقعاً چالش آمیزی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دلتنگی باعث گرمتر شدن دمای بدن می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸ پژوهشهای جدید محققان دانشگاه ساوث‌هامپتون نشان داده که دلتنگی برای روزهای گذشته می‌تواند باعث احساس گرمتر شدن بدن شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تربیت سنی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

 

کودک شما در سنین متفاوت نیاز به انجام بازی‌های متفاوتی دارد که با رشد مغزی او تطبیق داشته باشد.

انجام این بازی‌ها می‌تواند به رشد و تکامل روانی و عقلانی کودک کمک کند. راهنمای زیر چگونگی بازی کردن با کودک را بر حسب سن او بیان می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایران به اندازه کل اروپا آنتی بیوتیک مصرف می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

دکتر شیبانی رئیس سازمان غذا و دارو امروز18 آذر در کنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون افزود: کنترل عفونت مربوط به همکاری بین بخشی است که حوزه درمان و بهداشت را در بر می گیرد چرا که دقیقا مربوط به سلامت مردم است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ترک اعتیاد به موبایل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

دور بودن از تلفن همراه به معنای قطع رابطه با دیگران نیست بلکه باعث می‌شود تا بیشتر به محیط اطراف خود اهمیت دهید. وجود موبایل باعث شده است تا ماخود را تنها به وسیله آن در ارتباط با دیگران ببینیم اما سخت در اشتباه هستیم زیرا این دستگاه تنها باعث ایجاد فاصله بین افراد شده است.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ضرورت تربیت فرزند در اسلام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸


تربیت فرزند به معناى فراهم آوردن مقدمات لازم براى به فعلیت رسیدن قواى او در راه تقرّب به خداوند است. این عمل نیازمند آگاهى و تمرین عملى است. اگر پدر و مادر در جهت انتقال عقاید صحیح و ایجاد رفتار درست در فرزند خود کوشا باشند، خیر او را فراهم کرده‏اند و خداوند بر آنان رحمت خواهد نمود. درباره عقیده صحیح و انتقال آن به فرزندان، تکلیف بزرگى بر عهده والدین گذاشته شده است، زیرا تأثیر عقایدى که در خانواده رواج دارد و به فرزند القاء مى‏ شود در آینده او غیر قابل انکار است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پاسخ بنیاد پروفسور حسابی به انتقادات رضا منصوری و ضیاء موحد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸


نظریه دکتر حسابی با عنوان "گستردگی بی نهایت ذرات" در دهه چهلم میلادی در نشریات آمریکا مطرح شده و در مراکز علمی آمریکا و کانادا ارائه و به کرات توسط مراکز مختلف و از جمله در قالب یک رساله توسط دانشگاه تهران و به زبان انگلیسی در سال 1977 منتشر شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ثبت‌نام آزمونهای ارشد علمی کاربردی تا 20 آذر تمدید شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

 

علی صدر معاون دانشگاه علمی کاربردی با اعلام این خبر افزود: داوطلبان ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی حرفه‌ای ارشد و مهندسی فناوری ارشد دانشگاه جامع علمی کاربردی در مهلت مقرر می توانند با مراجعه به پایگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org نسبت به مشاهده دفترچه، خرید الکترونیکی کارت اعتباری ثبت‌نام به وسیله کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب و ثبت نام خود اقدام کنند.
مهلت ثبت نام در دوره های کارشناسی حرفه ای ارشد و مهندسی فناوری ارشد دانشگاه جامع علمی کاربردی تا 20 آذرماه تمدید شد.

به گزارش مهر، علی صدر معاون دانشگاه علمی کاربردی با اعلام این خبر افزود: داوطلبان ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی حرفه‌ای ارشد و مهندسی فناوری ارشد دانشگاه جامع علمی کاربردی در مهلت مقرر می توانند با مراجعه به پایگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org نسبت به مشاهده دفترچه، خرید الکترونیکی کارت اعتباری ثبت‌نام به وسیله کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب و ثبت نام خود اقدام کنند.

وی گفت: پذیرش دوره‌های کارشناسی حرفه‌ای ارشد برای نخستین بار در 9 رشته در دو گروه مدیریت و خدمات اجتماعی و کشاورزی و دوره های مهندسی فناوری ارشد در 27 رشته، در دو گروه صنعت و کشاورزی انجام می شود.

به گفته صدر، پذیرش این دوره ها برای 26 مرکز آموزش علمی کاربردی در 11 استان کشور انجام می شود.

آزمون تخصصی دوره های کارشناسی حرفه ای ارشد و مهندسی فناوری ارشد دانشگاه جامع علمی کاربردی 11 اسفندماه 91 توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود.

  نظرات ()
قبل از طلاق حتما بخوانید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸


آیا احساس می کنید که زندگی زناشویی تان به مشکل برخورده است و تصمیم به طلاق گرفته اید؟

ممکن است برای جدایی از همسرتان دلایل قابل توجیهی داشته باشید اما پرسش نامه زیر به شما کمک می کند تا بدانید این تصمیم درست است یا نه؟

به هر یک از سوالات زیر با «درست» و «نادرست» جواب بدهید و در انتها جواب درستی که کارشناسان به این سوالات داده اند را با پاسخ خودتان مطابقت دهید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونگی دیدن رنگها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

 دانشمندان تاکنون به طور کامل نمی دانستند چگونه حیوانات رنگها را می بینند چرا که رنگدانه های بصری در چشم های آنها شامل کروموفورهای کاملا شبیه به هم (بخش جذب نور مولکولها) هستند اما با این حال می توانند طول موج های مختلف نور را جذب کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مردان نامناسب برای ارتباط نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸


نامناسب بودن همه ی مردها آشکار نیست. ممکن است زنی با مردی آشنا شود و قبل از اینکه بفهمد این مرد مناسب او نیست، به او علاقه مند شده و وابسته اش گردد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف بزرگ ترین محموله مواد مخدر پس از انقلاب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی از کشف بزرگترین محموله مواد مخدر به وزن 11 تن در یک درگیری 36 ساعته با قاچاقچیان پس از انجام 18 روز کار عملیاتی خبر داد.

به گزارش مهر، سردار دکتر حسین ذوالفقاری ظهر شنبه در این نشست خبری اظهار داشت: بزرگترین محموله مواد مخدر به وزن 11 تن و 39 کیلوگرم پس از انقلاب در عملیات اطلاعاتی و عملیاتی که 18 روز به طول انجامید در هنگ مرزی جکیگور در استان سیستان و بلوچستان ضبط شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آزمون دکتری دانشگاه آزاد تستی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از تستی شدن سوالات آزمون دکتری این دانشگاه خبر داد.
تستی شدن سوالات علاوه بر ارتقای امنیت، موجب مشارکت بیشتر اساتید در طراحی سوالات آزمون دکتری می‌شودبر این اساس با توجه به تستی شدن سوالات آزمون دکتری می‌توان از دانشگاه‌های سراسر کشور، اساتیدی که تمایل به طراحی سوال دارند، سوالات آزمون را دریافت و با تشکیل بانک سوال آزمون دکتری، سوالات آزمون را از میان آن انتخاب کرد.
 این موضوع موجب می‌شود که تصحیح سوالات به صورت ماشینی انجام شود و بر روند تصحیح سرعت بخشد.
در مورد تستی شدن سوالات آزمون دکتری در کارگروه مرکز آزمون دانشگاه آزاد تصمیم‌گیری شده است.

رییس مرکز آزمون از آغاز ثبت‌نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد در روزهای آینده قبل از پایان آذر ماه خبر داد.

  نظرات ()
ماهیت انسان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

 
یکی از جنبه‌های بسیار مهم و با اهمیت نظریات شخصیت (Personality Theoris) تصور یا برداشتی از ماهیت انسان است که بوسیله هر نظریه پرداز مطرح می‌شود. هر نظریه پرداز برداشتی از ماهیت انسان دارد که به تعدادی از سوالهای بنیادی مربوط به سرشت انسان مربوط می‌شود. (این سوالها همیشه وجود داشته و خواهند داشت). دیگران (شعرا ، فلاسفه ، هنرمندان و ...) همواره به بیانی دیگر به این سوالها پاسخ می‌دهند و در کنار آن نظریه پردازان شخصیت نیز به این مباحث جدل برانگیز پرداخته‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کودکان زهان می‌لرزند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

با وجود توزیع هزاران پتو و البسه گرم از سوی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی سرمای شدید هوا در منطقه کوهستانی و زلزله‌زده زهان خواب راحت را از مردم به ویژه کودکان سلب کرده است.

سه روز از زلزله زهان می‌گذرد و همچنان بر خدمت‌رسانی‌ها افزوده می‌شود اما افزایش سردی هوا نیاز زلزله‌زدگان را روز به روز بیشتر می‌کند.

عضو شورای اسلامی شاج با اشاره به قول‌های مسئولان و مشکلات مردم دو روستای شاج و حسین‌آباد گفت: زلزله‌زدگان مکانی برای انباشت وسایل خود که از زیرآوار در می‌آورند ندارد که به ناچار خانواده‌هایی که وسیله نقلیه دارند به روستاهای مجاور یا شهر منتقل می‌کنند ولی روستاییانی که خودرو ندارند مجبورند این وسایل را زیر باران و طوفان گوشه‌ای انبار کنند.

رضا دهقانی در زمینه میزان سرمای شدید هوا به ویژه در شب تاکید کرد: البسه گرم توزیع شده ولی به میزان کافی نیست و شب‌های منطقه کوهستانی شاج و حسین‌آباد بسیار سرد و طاقت فرساست.

وی افزود: شب‌ها مردم به ویژه کودکان و زنان با چندین لباس گرم بر تن می‌خوابند ولی هنوز از سرما به خود می‌لرزند.

  نظرات ()
تفریحات سالم در اسلام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸

همانگونه که بدن آدمی به انواع غذاها محتاج است، روح او نیز به شادابی و تفریحات سالم نیازمند است و غذای روح و روان ، همانند غذای جسم مطرح است. با بررسی سیره عملی حضرت امیرالمومنین علیه السلام ، این حقیقت را به روشنی درمی‌یابیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عدم پذیرش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۸


عدم پذیرش! چه کسی است که چنین احساس دردناکی را تجربه نکرده باشد؟ متاسفانه در اکثر موارد دیگران ما را از روی کارهایی که انجام می دهیم و حرف هایی که می زنیم، قضاوت می کنند که این امر می تواند منجر به پذیرش و یا عدم پذیرش ما از سوی آنها شود و نهایتاً نیز بر همین اساس به ما احترام می گذارند و یا ما را بی ارزش می پندارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آستیگماتیسم چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

 

تقریبا تمامی اختلالات دید ناشی از آستیگماتیسم را می توان توسط عینک و یا لنز برطرف کرد. برای افرادی که به میزان کم آستیگماتیسم مبتلا هستند، نیازی به استفاده از لنز نیست و تنها در صورتی که آستیگماتیسم متوسط و شدید باشد می توان از لنز برای اصلاح دید استفاده کرد.
آستیگماتیسم که در اصطلاح رایج با لفظ «آستیگمات» شناخته می شود، بیماری رایج چشمی است که دید را با مشکل مواجه می کند و این مشکل می تواند توسط عینک، لنز و یا عمل جراحی برطرف شود.

دلیل اصلی بروز این وضعیت به این خاطر است که چشم به صورت کامل کروی نیست و این موضوع باعث بوجود آمدن خطای انکساری می شود. آستیگماتیسم تقریبا در همه افراد وجود دارد و تنها شدت و ضعف آن بین افراد متفاوت است. برای تصحیح این خطا معمولا از عینک، لنز و یا جراحی کمک گرفته می شود.

چشم انسان کروی است و در شرایط عادی زمانی که نور به داخل چشم راه میابد، ممکن است منکسر و یا منحرف شود و با این شرایط یک تصویر واضح از منظره، در مغز جای می گیرد. اما چشمی که دچار آستیگماتیسم است، بیشتر به شکل توپ راگبی و یا انتهای یک قاشق در می آید. برای این دسته از افراد زمانی که نور وارد چشم می شود، نور به جهات بیشتری منکسر می شود و همین پدیده سبب می شود تا وی تنها نقطه خاصی را واضح ببیند و بقیه نقاط در فواصل دیگر به صورت تار و یا مواج دیده شوند.

دلیل آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم یک پدیده رایج و طبیعی است که به واسطه آن، دید چشم تار و یا ناهموار می شود اما دلیل اصلی آن تا کنون کشف نشده است.

نشانه های آستیگماتیسم چیست؟

افرادی که دارای آستیگماتیسم تشخیص داده نشده هستند دارای تار بینی هستند. اما ممکن است این موضوع، خستگی و یا خشکی چشم نیز باشد. هرچند که این نشانه ها ممکن است نشانه آستیگماتیسم نباشد، بهتر است در صورتی که این نشانه ها را تجربه کرده اید به چشم پزشک مراجعه کنید.

آستیگماتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

چشم پزشک شما به راحتی با نگاه کردن به درون چشم شما می تواند آستیگماتیسم شما را تشخیص دهد. آستیگماتیسم ممکن است سبب اختلالات دیگر چشمی همچون دوربینی و نزدیک بینی شود. به سبب اینکه آستیگماتیسم به آهستگی پیشرفت می کند، بهتر است به محض اینکه متوجه تغییرات شدید به چشم پزشک مراجعه کنید.

آستیگماتیسم چگونه مداوا می شود؟

تقریبا تمامی اختلالات دید ناشی از آستیگماتیسم را می توان توسط عینک و یا لنز برطرف کرد. برای افرادی که به میزان کم آستیگماتیسم مبتلا هستند، نیازی به استفاده از لنز نیست و تنها در صورتی که آستیگماتیسم متوسط و شدید باشد می توان از لنز برای اصلاح دید استفاده کرد.

شیشه های اصلاح دید (لنز های تماسی یا عینک)

برای آستیگماتیسم، معمولاً یک لنز نرم مخصوص که توریک نام دارد تجویز می شود. این دسته از لنزها قابلیت منحرف کردن نور در یک جهت را بیشتر از جهات دیگر دارند. همچنین دسته دیگری از لنزها وجود دارند که لنز سخت نامیده می شوند. این دسته از لنز ها برای افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم شدید هستند تجویز می شود. پزشک شما بعد از انجام معاینات، لنز متناسب با نیاز شما را به شما معرفی خواهد کرد.

جراحی انکساری

راهی دیگر برای درمان آستیگماتیسم، تغییر شکل قرنیه توسط جراحی انکساری و یا توسط لیزر است. از آنجایی که بیشتر از یک نوع جراحی انکساری وجود دارد، بسته به شرایط ممکن است از حالت خاصی از جراحی استفاده شود.

جراحی های انکساری نیازمند داشتن چشم سالم است که دارای مشکلات شبکیه، زخم قرنیه و یا دیگر بیماری های چشمی نباشد. همانطور که تکنولوژی پیشرفت می کند، توجه به این موضوع حائز اهمیت است که برای شرایط شما کدامیک از گزینه ها می تواند بهتر باشد و انتخاب کدام نوع از جراحی انکساری و یا درمان های دیگر مناسب شماست.

  نظرات ()
درمان افسردگی بدون دارو نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧


دارو‌های ضد افسردگی و هزار و یک چیز دیگر، در درمان خمودگی شما بی‌تاثیر نیستند اما آنچه می‌تواند زندگی شما را برای همیشه دگرگون کرده و شما را از مصرف چنین ترکیباتی بی‌نیاز کند، داشتن یک هدف در زندگی است. شادی حقیقی، با آمدن چنین هدفی، به زندگی شما می‌آید. هدفی که موجب می‌شود درجا نزنید و هر لحظه از زندگیتان، با لحظه قبل تفاوت داشته باشد. همین است که باعث می‌شود قدم برداشتن به جلو، به یک اتفاق عادی در زندگی شما تبدیل شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گردهمایی دانشمندان جهان در ارومیه برای نجات "نگین فیروزه ای" نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧


 
چشم امید دریاچه نیم جان ارومیه ، به این همایش است تا شاید از دل راهکارهای ارائه شده توسط استادان و متخصصان شرکت کننده در آن ، روزنه ای از نجات گشوده شود و دریاچه ، بار دیگر موج های آبی اش را نثار ایرانیان کند.
وضعیت اسفناک دریاچه ارومیه به بحرانی ترین نقطه ممکن رسیده است و از "نگین فیروزه ای ایران" ، اکنون جز اندکی آب شور پریشان و کویری از نمک ، چیزی باقی نمانده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه آزار ظاهری با سلامت روانی افراد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

 

چطور آزار ظاهری سلامت روانی افراد را به خطر می‌اندازد

 در دنیایی که بر زیبایی ظاهری تکیه دارد، جای تعجب نیست که زنان بسیاری تحت آزارهای مربوط به مسائل ظاهری قرار گیرند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درونگرا هستید یا برونگرا؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

 

مدت هاست روان شناسان افراد را به ۲تیپ شخصیتی برونگرا و درونگرا تقسیم کرده اند. پس از طرح این موضوع در حیطه علم روان شناسی، تعداد بی شماری از محققان و کارشناسان درباره این موضوع تحقیق و تفحص کردند و آزمون های ارزیابی فراوانی برای تشخیص تیپ شخصیتی افراد تهیه و ارائه شد؛ آزمون هایی برای دسته بندی افکار، احساسات، قضاوت و درک فرد به منظور بررسی کلینیکی تیپ شخصیتی وی.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مهار آتش سوزی جنگلهای آمل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧


 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل، از به نتیجه رسیدن تلاش ماموران این اداره در مهار و به کنترل درآوردن عرصه های در حال گسترش آتش سوزی منطقه انجه و اینه بندان از توابع بخش امامزاده عبدالله خبر داد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دروغ های رایج زن و شوهر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

 

آیا می دانید به چه دلیل زوج های جوان تمایل به گفتن دروغ به دیگری را دارند؟ در جدیدترین تحقیق روان شناسان مشخص شده است که آقایان در روابط بعد از ازدواجشان بیش از خانم ها دروغ می گویند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در سه سوت خلاص شوید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

بدون مهارت در " نه " گفتن، شما با کوهی از درخواست‌ها و تکالیف روبه‌رو خواهید بود و مرتبا سرتان شلوغ است و کیفیت کارتان افت می‌کند و همواره مشغول انجام کارهایی هستید که از آنها لذتی نمی‌برید. با " نه " گفتن ممکن است احساس کنید که دیگران ناراحت می‌شوند.

حتما برای شما هم پیش آمده که کسی از شما درخواستی کند و فقط و فقط به دلیل این که نمی‌توانید نه بگویید به او پاسخ مثبت بدهید. درست است که شما جوان هستید و توانمند، اما گاهی در « نه گفتن » ناتوان عمل می‌‌‌کنید. خب! تقصیری هم ندارید. نه گفتن هم مثل هر کار دیگر، راه و روش خاص خود را دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی شخصیت امام خمینی(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧


خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران در حرم امام خمینى (ره)

در بیست و یکمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى (ره)
21 جمادى‌الثانى 1431

 خطبه‌ى اول‌

                         بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ابو زید بلخی و روانشناسی اسلامی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧ترجمه توسط: سرکار خانم فلکی

ابو زید احمد بن سهل بلخی متولد 850 میلادی در شهر بلخ و خراسان قدیم که امروزه افغانستان نامیده میشود و در دوره عصر طلایی اسلام می زیست و یک مححق ایرانی نامیده میشود. وی در مدارس علوم ایرانی، علوم اسلامی، جغرافیای اسلامی، طب اسلامی و اندیشه روانشناسی اسلامی مشغول به یادگیری علوم بوده.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حق همسر در کلام امام سجاد علیه‌السلام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧یکی از نکاتی که هر زن و مرد در تشکیل خانواده آن را به عنوان محور قرار داده و زندگی مشترک خود را بر آن استوار می‌سازد، اخلاق محوری است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آسمان ایران 10 شب «شهاب باران» می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

احسان خازنی کارشناس علم نجوم در گفت‌وگو با فارس، گفت: بارش شهابی جوزایی که هر سال در آبان‌ماه قابل رؤیت است، امسال در آذرماه صورت گرفته که این پدیده از امروز 17 آذر آغاز شده و به مدت 10 روز تا 27 آذر ادامه دارد.
 
وی افزود: پاییز و زمستان امسال، آسمان جنوبی با حضور کوکب هرمز(مشتری) در مجاورت صورت فلکی شکارچی(جبار) و ستاره پرنور شباهنگ (تشتر یا Sirius) جلوه‌ای بسیار زیبا دارد و از سوی دیگر بارش شهاب جوزایی نیز در کنار این پدیده‌های آسمانی به ترکیب زیباتری تبدیل می‌شود.
 
خازنی ادامه داد: اوج بارش شهاب جوزایی در نیمه شب 23 آذر قابل مشاهده است که در صورت صاف بودن هوا در آسمان تاریک، 120 مورد در دقیقه پیش‌بینی می‌شود.
 
گفتنی است، بارش شهاب جوزایی از سمت صورت فلکی جوزا (دو پیکر) به سمت زمین می‌آید، زمانی که جسم دنباله‌داری از کنار زمین عبور کند، سنگ‌های دنباله‌دار آن در مدار زمین باقی می‌ماند و هنگامی که زمین در هنگام عبور خود به دور خورشید وارد مدار این توده سنگی شود، سنگ‌ها به سمت زمین هجوم می‌آورند و ما آنها را به صورت شهاب می‌بینیم.

  نظرات ()
نحوه پرداخت دیه قربانیان سوانح رانندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

معاون اول رئیس جمهور مصوبه دولت مبنی بر پرداخت دیه قربانیان سوانح رانندگی از محل درآمدهای صندوق تامین خسارت‌های بدنی را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش مهر، در ابلاغیه محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور به وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت دادگستری آمده است: هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۳۹۱.۹.۱ بنا به پیشنهاد شماره ۹۱.۰۱.۱۹۰۳۱ مورخ ۱۳۹۱.۷.۲۳ وزارت دادگستری و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:

۱- صندوق تامین خسارتهای بدنی مجاز است در موارد موضوع ماده (۱۰) قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث - مصوب ۱۳۸۷- برای پرونده های واصل شده از صندوق دیه بیت المال ، معادل سقف دو هزار نفر دیه کامل بر مبنای ارزش ریالی ارزانترین نوع دیه به هنگام پرداخت، از محل درآمدهای صندوق تامین خسارتهای بدنی با معرفی وزارت دادگستری برای پرداخت دیه قربانیان سوانح رانندگی پرداخت نماید.

۲- نحوه اقدام به موجب موافقتنامه منعقد شده بین وزارت دادگستری و بیمه مرکزی ایران خواهد بود.

  نظرات ()
خراسان جنوبی ۲۵۰ بار لرزید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: در کمتر از ۴۰ ساعت بخش‌های مختلف استان به ویژه منطقه‌ زلزله‌زده زهان لرزید.

به گزارش فارس، محمد علی آخوندی در بازدید از مناطق زلزله‌زده زهان اظهار داشت: تامین بهداشت محل اسکان زلزله‌زدگان در چادرها توسط واحد بهداشت استان در دست اقدام است.

وی بر مرمت و بازسازی زیرساخت‌های منطقه زلزله‌زده زهان تاکید کرد و افزود: بازسازی فوری حسینه‌ها و مساجد مناطق زلزله‌زده زهان، زیرکوه، بیرجند، درمیان و قائن توسط اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه کمیته امداد و بهزیستی با هماهنگی فرمانداران نسبت به کمک مالی به زلزله‌زدگان اقدام می‌کنند، گفت: کمیته امداد و بهزیستی موظفند واحدهای مسکونی مددجویان زیر پوشش خود را بازسازی کنند.

آخوندی از جمع‌آوری لاشه‌های دام‌های تلف شده خبر داد و تاکید کرد: دامپزشکی همچنان مشغول معدوم‌سازی لاشه‌های دام و گندزدایی در منطقه زلزله‌زده زهان است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۲۰۰ لاشه دام از زیر آوار خارج شده و پیش‌بینی می‌شود ۸۰۰ دام دیگر زیر آوار باشند.

آخوندی از افزایش ذخیره‌سازی سوخت در مناطق‌ زلزله‌زده خبر داد و گفت: با همکاری آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی مدارس برای تحصیل دانش‌آموزان زلزله‌زده که مدارس آنان نامقاوم شده ، کانکس لازم حمل می‌شود.
  نظرات ()
سری جدید «کلاه‌قرمزی» ساخته می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧
مدیر گروه کودک و خردسال شبکه دو از ساخت سری جدید مجموعه «کلاه قرمزی» برای نوروز ۹۲ خبر داد.

 مدیر گروه کودک و خردسال شبکه دو سیما با اعلام این خبر گفت: سری جدید مجموعه «کلاه قرمزی» از ۲۹ اسفند ، هرشب ساعت ۲۰، میهمان خانه‌های ایرانیان خواهد بود.

علی زارعان گفت: در این مجموعه جدید که در هفده قسمت ۶۰ دقیقه‌ای آماده خواهد شد ، همه شخصیت‌های داستانی، از پسر خاله، آقای همساده، فامیل دور و گیگیلی تا آقای مجری حضور دارند.

وی افزود: تهیه‌کنندگی این مجموعه نیز به عهده حمید مدرسی خواهد بود و داستان‌های آن در اتاق فکر نویسندگان با حضور ایرج طهماسب، حمید جبلی و برخی نویسندگان صاحب نظر نوشته خواهد شد.

  نظرات ()
موزائیک اورفوس به ترکیه بازگردانده می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

یکی دیگر از آثار تاریخی ترکیه که به خارج ربوده شده است به کشور باز گردانیده میشود.

ارطغرل گونای وزیر فرهنگ و جهانگردی ترکیه گفت: "موزائیک اورفوس آخر هفته از موزه دالاس در ایالات متحده آمریکا به استانبول آورده خواهد شد."

ارطغرل گونای در مراسم گشایش نمایشگاه جهانگردی ازمیر در جواب به سئوالات روزنامه نگاران اعلام داشت که موزه دالاس موزائیک اورفوس را داوطلبانه به ترکیه اعاده کرده است.

گونای با تاکید براینکه موزائیک اورفوس آخر هفته در استانبول خواهد بود گفت: "جلسه معرفی اثر نیز همان روز برگزار شده و اثر بعد از تثبیت اینکه نیاز به مرمت خواهد داشت یا خیر؟ به موزه شانلی اورفا انتقال خواهد یافت."

وزیر فرهنگ ترکیه اعلام داشت که برای وارد سازی شهرهای عتیق افس و برگاما در ازمیر به لیست اصلی میراث فرهنگی جهان تلاش می نمایند.

  نظرات ()
تفکرات کردوانیسمی بلای جان دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧


بدون مقدمه همه ما خوب می دانیم که وجود دریاچه ارومیه و پر آب بودن آن چقدر برای ما و سرزمین مان مهم و حیاتی است. اما ظاهرا تعدادی از افراد هستند که یا نمی دانند و یا...

 به جملات زیر دقت کنید:«باید از ورود هر گونه آبی حتی آب بارندگی‌ها به این دریاچه {ارومیه} جلوگیری شود تا این دریاچه کاملاً خشک و نمک روبی شود، سطحش را تا ۱۰ سانتی متر از شن و ماسه بپوشانیم و تخم گیاه بپاشیم تا ظرف ۵ سال تبدیل به پارک ملی بسیار بزرگی شود و با ۱۰۲ جزیره آن هم می‌توان جاذبه توریستی ایجاد کرد و اکوسیستم آبی به یک اکوسیستم خشکی و گیاهی تبدیل شود.»


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شادکامی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧


هر کس ممکن است برداشت خاصی از مفهوم «نشاط» داشته باشد و متناسب با آن برای تحصیل و فراهم سازی مقدمات آن تلاش کند، امّا تعریفی که با رویکرد دینی از «نشاط» سازگاری داشته باشد این است که فرد در زندگی خود احساس رضایت و سعادتمندی داشته و از سلامت روانی برخوردار باشد. طبق این تعریف، سؤال در واقع برمی‎گردد به اینکه چه کار کنیم تا در زندگی، احساس رضایت و سعادتمندی داشته و سلامت روانی خود را حفظ کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کتیبه تاریخی در آخور پیدا شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

تیمهای شعبه مبارزه با قاچاق پلیس استانبول پس از دریافت یک گزارش، در روستای توقات از توابع بیکوز وارد یک خانه شدند.

در نتیجه حفاری پلیس در آخوری که در انتهای خانه قرار داشت، کتیبه‌ای متعلق به دوره بیزانس شرقی پیدا شد که سال گذشته در قلعه یوروس به سرقت رفته بود.

گمان می‌رود این کتیبه که علامت صلیب بر روی آن قرار دارد، به قرون ششم و یا هفتم میلادی تعلق داشته باشد.

در همین رابطه فردی که مظنون به مخفی کردن کتیبه در آخور می‌باشد، بازداشت شد.

  نظرات ()
واکسنی برای ایدز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

 مدرس دانشگاه و عضو انجمن IPPF معتقد است: آموزش مهارت‌های زندگی، واکسن ضد ایدز است.

دکتر ربطی، مدرس دانشگاه و عضو انجمن IPPF در همایش اطلاع‌رسانی ایدز که صبح امروز، 16 آذر در سالن اجتماعات پژوهشگاه معلم ناحیه یک برگزار شد، گفت: ایدز واکسن دارد؛ این واکسن خوردنی یا تزریقی نیست بلکه آموزش دادنی و یادگرفتنی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
واسیلی بلوف نویسنده معروف روس در سن ۸۱ سالگی درگذشت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

 

واسیلی بـِلوف یکی از رمان‌نویسان برجسته قرن بیستم، در ۸۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بـِلوف که از مدتها پیش در بستر بیماری بسر می‌برد، در منطقه وولوگدا زندگی می‌کرد.

بـِلوف که طرفدار رژیم سوسیالیستی بود با این جمله که "زندگی معصومانه روستایی ما را ابتدا سرمایه‌داران و سپس بولشویکها نابود کردند" معروف شده بود.

اولین کتاب شعر او در سال ۱۹۶۱ منتشر شد.

در سال ۱۹۶۶ با انتشار کتاب "کاری که عادت شده" شهرت فراوان یافت.

این نویسنده مشهور که آثارش با میلیونها تیراژ به چاپ می‌رسید، یکی از نمایندگان اصلی جریان ادبی "تصویر روستایی" است.

  نظرات ()
شیر مادر و تربیت کودک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧اسلام نوع شیر را در کیفیت پرورش کودک مؤثر می‌داند. از این رو توصیه می‌کند که در موقع انتخاب همسر که مادر آینده فرزندتان خواهد بود، زن عاقل و زیبا و خوش اخلاق و سالم و نیرومند را انتخاب کنید تا فرزندانی زیبا و نیرومند و هوشمند و خوش اخلاق داشته باشید. و ثانیاً تأکید می‌کند که تا حد امکان کودک از شیر مادر تغذیه شود و ثالثاً می‌گوید اگر ناچار شدید برای فرزندتان دایه بگیرید دقت کنید عاقل و زیبا و خوش اخلاق و سالم باشد، چون شیر به هر حال، در کیفیت پرورش کودک تأثیر دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کندوان به ثبت جهانی نزدیک می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از تکمیل پرونده روستای صخره‌ای کندوان برای معرفی به سازمان یونسکو به عنوان نامزد ثبت در فهرست آثار جهانی کشورمان در سال 2014 خبر داد.

تراب محمدی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این لوح افتخار در هر دوره جشنواره برند در گردشگری به نام آوران خلاقیت در مهندسی برند کشور اعطا می‌شود.
وی افزود: بر اساس بررسی هیئت داوران سومین جشنواره برند در گردشگری، هتل صخره‌ای لاله کندوان آذربایجان‌شرقی به دلیل اقدامات و فعالیت‌های خلاقانه در مهندسی برند، حائز شرایط شاخص‌های تعیین شده برای دریافت این لوح افتخار شناخته شده است.
محمدی اضافه کرد: با بهره‌برداری از بخش‌های جدید این هتل در تابستان امسال، اکنون مجموع اتاق‌های صخره‌ای آن به 25 سوئیت رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کافی‌شاپ دالانی صخره ای، سالن کنفرانس صخره‌ای و کرانac صخره‌ای مدیریت را از دیگر بخش‌های این هتل کم نظیر عنوان کرد.
محمدی کندوان را روستایی تاریخی و گردشگری توصیف کرد و گفت: آذربایجان‌شرقی به لحاظ وجود قابلیت‌های گردشگری و آثار تاریخی فراوان، جزو معدود استان‌های کشور است که تمام شاخص‌های جذب گردشگر را یک جا دارد.
وی خاطرنشان کرد: حذف بناهای غیرمجاز و انتقال ساکنانش به روستای جدید، سازگار کردن تاسیسات آب و برق با منظر روستا، کف‌سازی شش هزار متر مربع از روستا و مرمت حمام و مسجد صخره‌ای روستای کندوان از جمله اقدامات انجام یافته در این روستای بی‌نظیر به شمار می‌رود.
محمدی همچنین از تکمیل پرونده روستای صخره‌ای کندوان برای معرفی به سازمان یونسکو به عنوان نامزد ثبت در فهرست آثار جهانی کشورمان در سال 2014 خبر داد.
وب سایت تخصصی اطلاع رسانی روستای تاریخی و گردشگری کندوان به نشانی www.kandovan.org به معرفی دقیق جاذبه ها، جغرافیا، صنایع دستی، امکانات رفاهی و اقامتی و فرهنگ این روستا پرداخته و از امکاناتی نظیر پانورامای کلی روستا و تور مجازی برخوردار است.

  نظرات ()
11 نکته روانشناسی در قرآن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٧1 . از دیدگاه قرآن، سه نوع شخصیت اساسی وجود دارد; مؤمن، کافر و منافق ; (آیات 2 تا 20 سوره بقره) .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زلزله 5.5 ریشتری در زهان خراسان جنوبی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


 زلزله 5.5 ریشتری در زهان خراسان جنوبی/8 کشته و 12 زخمی تاکنون/ مصدومان زیر آوارند/ ریزش کوه مانعی برای امدادرسانی/ مفقود شدن یک کودک در شارج/ 16 پس لرزه در زهان
در پی زلزله 5.5 ریشتری امشب خر‌اسان جنوبی تاکنون 8 نفر کشته و 12 نفر مجروح شده اند ‌و در حال حاضر آمار رو به افزایش است.
 زلزله به قدرت 5.5 دهم ریشتر زهان خراسان جنوبی را لرزاند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اصول اخلاقی در حیطه مشاوره نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦الف) اصول اخلاقی از نگاه اندیشمندان (دیدگاه علمی)

اندیشمندان در میان اصولی که برای "مشاوره" بر شمرده‌اند، به اصول اخلاقی و ارزشها نیز توجّه داشته و برخی از آنها را ذکر کرده‌اند. اینها اندیشه‌های انسانهای آزاده و متعهدی بوده که در قبال انسانیت و جامعة انسانی احساس مسئولیت کرده‌اند که در ذیل به برخی از اصول اخلاقی در فرایند مشاوره اشاره می‌گردد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پرخاشگری و مقابله نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


برخی از روان شناسان پرخاشگری را رفتاری می دانند که به دیگران آسیب می رساند یا بالقوه می تواند آسیب برساند .
پرخاشگری ( aggression ) عبارتست از رفتاری که هدف آن صدمه زدن به خود یا به دیگری می باشد در این تعریف قصد و نیت فرد مهم است . یعنی رفتاری پرخاشگری محسوب می شود که از روی قصد و عمد برای صدمه زدن به دیگری یا به خود انجام گرفته باشد ( کریمی ، 1378 ) پرخاشگری به منظور توصیف محموعه ای از رفتارهای برون ریزانه مورد استفاده قرار می گیرد که در همه آنها مشخصه ی تجاوز به حقوق افراد دیگر اجتماع و تأثیر آزارنده ی این رفتار مشترک است . اعمال پرخاشگرانه شامل رفتارهای جسمی و کلامی پرخاشگری نظیر تهدید کردن ، مشاجره ی لفظی و… همچنین ویرانی دارایی است . ( براهنی ، 1367 )


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اولین دایناسور زمین کشف شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


براساس تخمینهای محققان این دایناسور وقتی در حالت ایستاده بود بین 2 تا 3 متر طول داشته و وزن آن بین 20 تا 60 کیلوگرم بوده است.

محققان پس از تحلیل فسیل های استخوان یک دایناسور در تانزانیا که آن را در دهه 1930 کشف کرده بودند به این نتیجه رسیدند که یک دایناسور چهارپا اندازه سگ نژاد لابرادور با یک دم بلند اولین نژاد از دایناسورهای روی زمین بوده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نشانه باهوشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


 هوش یک قابلیت است که خدا به هر اندازه ای در افراد قرار داده است و البته این میزان یکسان نیست و ممکن است برخی از این نعمت الهی بیشتر برخوردار باشند.

افراد باهوش در جایگاه خاصی در میان مردم هستند و همیشه مورد احترام قرار می گیرند و غالبا افراد موفقی در زندگی هستند. دانشمندان تا به حال افراد باهوشی را مورد بررسی قرار داده اند که در میان به یکسری نکات خاص دست پیدا کرده اند که در این افراد باهوش یکسان است:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مثبت اندیشی در زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

هیچ چیز مثل زندگی مثبت‌نگرانه نمی‌تواند احساس شادکامی و خوشبختی را در انسان بوجود بیاورد. انسانهایی که احساس خوشبختی می‌کنند افرادی هستند که کمتر با افکار و مسائل منفی سروکار دارند و اجازه نمی‌دهند بیش از مقدار لازم و طبیعی با مسائل منفی درگیر شوند. با نیمه پر لیوان زندگی می‌کنند و اتفاقات را از جانب مثبت ارزیابی می‌کنند. افکار روزانه آنها حول و حوش مسائل خوب دور می‌زند و با دیدگاهی مثبت کارها و امور زندگی خود را دنبال می‌کنند. آنها کمتر از نمی‌شود، نمی‌توان و ... استفاده می‌کنند. مثبت‌بینی نیروی انسان و اراده او را در جهت رسیدن به اهداف و خواسته‌هایش تامین می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جعفر پناهی، نامزد دریافت اسکار 2013 شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


دیزنی پیشتاز نامزدهای جوایز انیمیشن اسکار

 فهرست اولیه نامزدهای جایزه اسکار بهترین اثر مستند با حضور فیلمی از یک کارگردان ایرانی منتشر شد.
به گزارش ایسنا، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا که مسوول برگزاری جوایز اسکار است، روز گذشته فهرست اولیه 15 فیلم را به عنوان نامزدهای بهترین اثر مستند اعلام کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مراحل خواب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

خواب پنج مرحله دارد که این مراحل در طول شب چندین بار تکرار می شوند.

وقتی که می خوابید بدن شما در واقع استراحت می کند تا انرژی و توانی که در اثر استرس ها و فعالیتهای روزانه از دست داده است را دوباره بدست بیاورد . بنا براین خواب انرژی شما را بازیابی می کند و هورمانهای شما را متعادل می کند تا سلولهای آسیب دیده ترمیم شوند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برخی از عوامل موثر در ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


حدود 95 درصد از آدمیان در برهه‌ای از زمان ازدواج می‌کنند و دلیل خوبی نیز برای این کار وجود دارد. داده‌ها حاکی از آن است که افراد متاهل از لحاظ روانی و جسمانی نسبت به افراد مجرد کارکرد بهتری دارند. همچنین ازدواج با شادکامی بیشتر رابطه دارد. درمان گران معتقدند که یک ازدواج خوب از لحاظ روانی نیز خاصیت درمانی داشته و می‌تواند به شخص در غلبه بر عوارض ناخوشایند دوران کودکی کمک کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رضایتمندی زنانشویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


رضایتمندی زنانشویی را نمی‌توان صرفا بر اساس فشارهای روانی بیرونی تعیین کرد زیرا تمامی زدواجها دست کم یا چند فشار روانی مواجه هستند. تفاوت ازدواجهای شادکام و ناشاد را حداقل تا حدودی می‌بایست در پرتو شیوه‌‌ای تعیین کرد که طرفین به فشارهای روانی پاسخ می‌دهند و یا با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مردان بیشتر از زنان دچار سکته مغزی می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

 
دکتر فریبرز خوروش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه 200 مقاله به این همایش ارسال شده است، اظهار کرد: عناوین بیشتر مقالات ارسال شده شامل سکته مغزی، پیشگیری و درمان سکته مغزی و بازتوانی در سکته مغزی است که تعدادی از آنها در این همایش به صورت پوستر ارایه می‌شود.
 
وی با بیان اینکه دلایل سکته مغزی تاکنون به درستی مشخص نشده است، افزود: عوامل خطرزا در سکته مغزی به دو دسته قابل پیشگیری و غیر قابل پیشگیری تقسیم می‌شود.
 
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: عوامل قابل پیشگیری شامل فشارخون، بیماری قند و چربی خون و عوامل غیر قابل پیشگیری شامل علت‌های ارثی، ن‍‍‍‍‍‍‍ژادی و سن است.
 
دکتر خوروش با بیان اینکه وقوع سکته مغزی در افراد به صورت ناگهانی است، اضافه کرد: سرگیجه و اختلال در حواس از علایم سکته مغزی است و توصیه می‌شود کسانی که سابقه سکته مغزی دارند، به این علایم توجه ویژه‌ای داشته باشند.
 
دبیر علمی پنجمین همایش سراسری استروک افزود: میزان وقوع سکته مغزی در افراد جدی بیشتر است، زیرا این افراد استرس را در خود نگه می‌دارند و این امر احتمال وقوع سکته مغزی را در این افراد افزایش می‌دهد.
 
خوروش ادامه داد: استرس مستقیما باعث بروز سکته مغزی نمی‌شود، اما می‌تواند زمینه‌ساز بروز سکته مغزی باشد.
 
به گزارش ایسنا، پنجمین همایش ملی استروک روزهای 22 تا 24 آذر ماه سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.

  نظرات ()
صداقت در روابط نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

صداقت زمانی ایجاد می شود که هیچ گونه تضادی میان افکار، الفاظ و اعمال افراد وجود نداشته باشد. این خصیصه اخلاقی باید در ابتدا در درون خود فرد معنا پیدا کند و سپس در برابر دیگران در معرض ظهور گذارده شود.

یک فرد راستگو همواره به وجدان خود می گوید: "من با تو و با تمام انسان های دیگر با راستگویی برخورد می کنم." باید همیشه کارهایی را انجام دهید که برای رابطه شما مفید و مناسب باشد. اگر باطناً صادق باشید، دیگر هیچ جایی برای نیرنگ و ریاکاری - که موجب ایجاد اغتشاش در اذهان و افکار می شوند -  باقی نخواهد ماند. وجود صداقت به منزله خط سیر شما به سمت کمال به شمار می رود، چراکه ظاهر شما، آیینه ای از تمایلات درونی تان است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکاتی در مورد ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

مشاوره فرآیندی است که طی آن در زمینه ممنوع و مساله خاص به فرد کمک و راهنمایی ارائه می‌شود. مساله ازدواج یکی از موضوعات مهمی است که در فر‌آیند مشاوره همواره مورد توجه است و به عنوان بخشی از فعالیتهای یک مشاور محسوب می‌شود. بر این اساس افرادی که قصد ازدواج دارند با کمک جستن از منابع مشاوره‌ای راهنماییهای لازم در این زمینه دریافت می‌کنند تا تصمیمات مناسبتری را اتخاذ کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتار مناسب پس از تاهل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦رفتار خوب فقط مختص کودکان نیست. در روابط خود با افرادی که دوستشان می داریم، برای برقراری ارتباط مناسب و پیدا کردن احساسی خوب نسبت به یکدیگر، باید رفتارمان را کنترل کنیم. در این مقاله یاد می گیریم که چگونه می توانیم در شیوه های رفتاری خود تغییر ایجاد کرده و با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نظریات عشق2 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

فنای عاشق در معشوقعجیب‏تر این است که بشر افتخار می‏کند به اینکه در زمینه معشوق ، همه‏ چیزش را فدا کند، خودش را در مقابل او فانی و نیست نشان بدهد ، یعنی‏ این برای او عظمت و شکوه است که در مقابل معشوق از خود چیزی ندارد، و هر چه هست اوست، و به تعبیر دیگر " فنای عاشق در مقابل معشوق " .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عشق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

این گرایش‏ همان چیزی است که گفتیم می‏توانیم نام آن را " عشق و پرستش " بگذاریم‏ و بگوییم از مقوله " عشق و پرستش " است. این مطلب یک امر بسیار محسوسی هست که در انسان زمینه چیزی وجود دارد که ما آن را " عشق " می‏نامیم. عشق ، چیزی است مافوق محبت ، محبت در حد عادی ، در هر زمینه نیز در انسان وجود دارد ، زمینه چیزی که آن را معمولا " عشق " می‏نامند.
در زبان عربی می‏گویند کلمه " عشق " در اصل از ماده " عشقه‏ " است ، و " عشقه " نام گیاهی است که در فارسی به آن " پیچک " می‏گویند که به هر چیز برسد دور آن می‏پیچد ، مثلا وقتی به یک گیاه دیگر می‏رسد دور آن چنان می‏پیچد که آن را تقریبا محدود و محصور می‏کند و در اختیار خودش قرار می‏دهد.

یک چنین حالتی در انسان پیدا می‏شود و اثرش‏ این است که بر خلاف محبت عادی انسان را از حال عادی خارج می‏کند، خواب‏ و خوراک را از او می‏گیرد، توجه را منحصر به همان معشوق می‏کند، یعنی‏ یک نوع توحد و تأحد و یگانگی در او به وجود می‏آورد، یعنی او را از همه‏ چیز می‏برد و تنها به یک چیز متوجه می‏کند به طوری که همه چیزش او می‏شود، یک چنین محبت شدیدی.

در حیوانات چنین حالتی مشاهده نشده است. در حیوانات ، علائق حداکثر در حدود علائقی است که انسانها به فرزندانشان دارند. یا همسرها نسبت به هم دارند. اگر غیرت دارند، اگر تعصب دارند، هر چه که نسبت به‏ اینها دارند، در حیوانات هم کم و بیش پیدا می‏شود. ولی این حالت به‏ این شکل ، مخصوص انسان است.

اینکه اصلا ماهیت این حالت چیست، خود یکی از موضوعات فلسفه شده است. ابن سینا رساله مخصوصی دارد در " عشق " . همچنین ملاصدرا در کتاب اسفار در بخش الهیات ، صفحات زیادی‏ حدود چهل صفحه را اختصاص داده است به تفسیر ماهیت عشق که این حالت‏ چیست که در انسانها پیدا می‏شود ، کما اینکه امروز هم مسأله عشق در " روانکاوی " تحلیل می‏شود که واقعا ماهیت این حالت در انسانها چیست ؟

  نظرات ()
افزایش 400 میلیون متر مکعبی آب دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦دریاچه ارومیه بزرگ شد

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: در اثر روان آب‌ها و بارش‌هایی که اتفاق افتاده آب دریاچه ارومیه تا امروز 400 میلیون متر مکعب افزایش یافته است

ارسلان هاشمی امروز در گفت‌وگویی اظهار کرد: در اثر روان آب‌ها و بارش‌هایی که اتفاق افتاده آب دریاچه ارومیه تا امروز 400 میلیون متر مکعب افزایش یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سگ‌ها سرطان ریه را تشخیص می‌دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

محققان علوم پزشکی در اتریش اعلام کردند سگ ها قادرند سرطان ریه را با قدرت بویایی تشخیص دهند که این یافته ، امیدبخش تشخیص و درمان فوری سرطان مهلک ریه است.
 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مشاوره قبل از ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


ازدواج یکی از مراحل مهم در زندگی انسان به شمار می‌رود. نتایج اطلاعات متعددی که در مورد ازدواج انجام شده بر اهمیت آن در سلامت جسمانی و روان شناختی تأکیده کرده‌اند. در دهه‌های اخیر توجه بسیاری از پژوهشگران و متخصصان بالینی و خانواده به کیفیت روابط زناشویی ، رضایت زوجین و تأثیر آن در سلامت خانواده جلب شده است. بطور کلی آنچه در مباحث روانشناسی ازدواج مورد توجه است بررسی عوامل مؤثر بر ازدواج و عوامل ارتقاء دهنده شرایط کیفی ازدواج است که مباحثی چون نقش عوامل مادی ، فرهنگی ، روانی ، شخصیتی را بر تصمیم گیری ازدواج و رضایت ازدواج را در بر می‌گیرد....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تنبیه بدنی کودکان - پیامدها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦کودکان چیزهای زیادی از طبیعت و آدم‌های پیرامون خود یاد می‌گیرند اما باز هم پدر و مادر مهم‌ترین الگوهای زندگی آنها هستند! امروزه والدین آنقدر مشغله کاری دارند که فرصت ندارند وقت خود را با فرزندان‌شان بگذرانند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شمار تبتی‌هایی که خودسوزی کرد‌ه‌اند به 80 تن رسید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

 یک تبتی دیگر در اعتراض به قوانین دولت چین در منطقه تبت خودسوزی کرد به این ترتیب تعداد تبتی‌هایی که طی چند ماه گذشته در این منطقه دست به این اقدام زدند به 80 تن رسید.

 به گزارش خبرگزاری پی. تی. آی، لیبونگ تسرینگ در شهر دووا در منطقه تبت اقدام به خودسوزی کرد که در پی جراحت شدید جان باخت.
 از زمان برگزاری نشست کنگره چین از هشتم نوامبر سال جاری میلادی برای تغییر قدرت در این کشور این اولین خودسوزی محسوب می‌شود که در تبت رخ داده است.
 همچنین تعداد تبتی‌هایی که در اعتراض به قوانین چین و درخواست برای بازگشت دالایی لاما، رهبر مذهبی بودائیان تبت دست به خودسوزی زده‌اند، طی ماه‌های اخیر به 80 تن رسیده است.

  نظرات ()
کدامیک از رفتارهای "مردانه" تان حس علاقه همسرتان را بر می انگیزد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

این مقاله را بخوانید تا ببینید کدامیک از رفتارهای "مردانه" تان حس علاقه همسرتان را بر می انگیزد و برای تغییر آنها مجددا فکر کنید.

1-  مرد مردها

هر چند خانم ها ادعا می کنند که از مردهای مرتب و تمیز و شیک پوش خوششان می آید، اما گاهی اوقات اگر با لباس های ورزشی کج و کوله جلوی آنها ظاهر شوید، غذا را بدون رعایت آداب ویژه بخورید،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نبود شادمانی در زندگی خطر مرگ زود هنگام را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

به گزارش  رویترز، طبق این مطالعه این افزایش خطر مرگ تا حدودی بر اثر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و دلایل خارجی است که رایج ترین آنها ارتکاب به خودکشی می باشد.

به گفته دکتر "توشیماسا سون” و همکارانش از "دانشکده پزشکی دانشگاه توهوکو” در "سندای”، این بزرگترین تحقیقی است که تاثیر "شادمانی و احساس خوشحالی از زنده بودن” را بر خطر مرگ و میر بررسی کرده و دومین مطالعه ای است که به بررسی مرگ ناشی از دلایل خاص پرداخته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مراقب باشید تزریق بوتاکس‌های چینی خانه نشین تان نکند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

 ورود بوتاکس های تقلبی و چینی به بازار کشور علاقمندان به جوان سازی پوست را دچار دلهره کرده است.
یکی از روش های جوان سازی پوست که به تازگی طرفداران خاص خود را دارد اما به تازگی با ورود بوتاکس های چینی به نوعی استفاده از این روش با ابهاماتی برای بیماران همراه گشته است  بوتاکس نام مصطلح دارویی است که از سم بوتولینیوم تهیه شده است و در واقع درصدی از همان سم بوتولیسم است که در داخل کنسروها موجب مسمومیت می شود.
 به تازگی نوع چینی این دارو وارد بازار شده است که با قیمت بسیار نازلتر است و موجب بروز عوارض همچون افتادگی پلک، ورم چشم، علائم آلرژیک، تهوع و استفراغ می شود که گاه این عوارض تا 6 ماه فرد را خانه نشین می سازد.
متاسفانه فرد داوطلب تزریق هیچ راه تشخیصی جهت تزریق بوتاکس ندارد و این موضوع فقط بر عهده پزشک است که بر اساس وجدان کاری خود سلامت بیماران را در نظر داشته باشد این در حالی است که قیمت ویال بوتاکس چینی یک دهم قیمت بوتاکس اصلی است.

  نظرات ()
سیگار حملات ام‌اس را افزایش می‌دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

 تحقیقات نشان داده است که کشیدن سیگار شانس حمله ام‌اس و ناتوانی را افزایش می‌دهد  پرهیز از استرس، اضطراب و تنش یکی از راه‌های کاهش حملات ام‌اس است. علاوه بر آن، عفونت‌ها نیز مانند عفونت‌های سرماخوردگی و عفونت‌های ادراری باعث عود حملات ام‌اس می‌شوند که با درمان آنها می‌توان احتمال آن را کاهش داد.
 به طور کلی میزان ابتلا به ام‌اس در تمام جهان رو به افزایش است، اما در ایران شیوع آن سریع‌تر بوده و نسبت به کشورهای منطقه شدت بیشتری دارد.
 بیماری ام‌اس به هیچ عنوان کشنده نیست و تنها می‌تواند ناتوان‌کننده باشد. از آنجا که پیشگیری از ابتلا به آن نیز ممکن نیست تنها می‌توان از ناتوانی‌های پس از ابتلا به بیماری جلوگیری کرد.

  نظرات ()
اشتباهات آقایان در رابطه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


آقایون معمولاً در مراحل اولیه ارتباط، دچار اشتباهات بسیار زیادی می شوند، ما هم اینجا هستیم تا به آنها کمک کنیم که از 10 نمونه از بدترین نوع این اشتباهات پرهیز کنند. اگر به تازگی وارد یک رابطه شده اید و یا در یک رابطه طولانی مدت قرار دارید، شاید بهتر باشد قلم و کاغذ را بردارید (و یا خودتان را راحت کنید و از روی این مقاله پرینت بگیرید.)


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مضرات شکستن قولنج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

 یک فیزیوتراپ گفت: شکستن قولنج، حرکتی است که در بسیاری از مردم برای رفع خستگی انجام می‌شود. این حرکت تا زمانی که معقول و غیرتهاجمی انجام شود،مشکلی در فرد ایجاد نمی‌کند زیرا در ستون فقرات فرد کششی ایجاد می‌کند که برای ایجاد احساس بهتر مفید است.
دکتر علی‌اصغر ارسطو در گفت‌وگو با ایسنا افزود: وقتی در دیسک‌های کمری مقداری کشش ایجاد شود، مهر‌ه‌های کمری از بالا تا پایین، تحت تاثیر قرار گرفته و احساس راحتی منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: حرکت شدید و ناگهانی تا حدی که فرد احساس درد کند، موجب کشیدگی میکروسکوپی در تارهای عضلانی دیواره دیسک می‌شود.
اعمال نیروی زیاد برای این کار موجب ایجاد عارضه در عضلات ستون فقرات شده و ممکن است برای فرد اتفاق ناخوشایندی رخ دهد. اما شخص در صورت محدودشدن دامنه حرکات و در اثر گرفتگی عضلات احساس خستگی می‌کند و این احساس می‌تواند با چند بار قولنج شکستن در حد معمول در طول روز رفع شود.

این فیزیوتراپ می‌افزاید: بهتر است این حرکت برای کسی که تا به حال چنین حرکتی را تجربه نکرده انجام نشود. همچنین افراد مسن و کودکان استحکام لازم را در عضلات ندارند و ممکن است چنین حرکتی موجب شکستگی در ستون فقرات آنان شود.

  نظرات ()
خواب راحت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

 خیلی از ما می‌دانیم چطور باید پشت میز و روی صندلی بنشینیم تا صدمه‌ای به ستون فقرات و بدن‌مان وارد نشود، از شیوه صحیح راه رفتن و ایستادن هم آگاهیم و برای حفظ سلامت‌مان تا حد امکان به آنها توجه می‌کنیم، اما اغلب نمی‌دانیم چطور باید بخوابیم؛ روی تخت یا روی زمین؟ روی چه تشک و سر بر کدام بالش؟ در چه وضعیت و با چه شرایطی؟ و این‌که چگونه بهتر است از جایمان بلند شویم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در نشست داغ «من مادر هستم» چه گذشت؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

در ابتدای نشست 14 آذر ماه حجت‌الاسلام سلمان علیزاده به عنوان مخالف فیلم گفت: اگر برگزاری چنین جلساتی برای خداست و برای فهم بهتر از آیات قرآن، ما این جلسه را تایید می‌کنیم و اگر شئونات اسلامی همچون حجاب در این جلسه رعایت نشود ما در این جلسه نخواهیم ماند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه خستگی روزانه را در خود کاهش دهیم ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


چنانچه صبحانه مختصری می خورید و یا اصولاً عادت به خوردن غذا در روز ندارید، پس انتظار این را هم داشته باشید که چند ساعت از روز گذشته، خستگی به سراغ تان بیاید و این به علت آن است که مقدار قند خون تان که انرژی مغز و بدن تان وابسته به آن است کاهش می یابد و...
با این که امروزه در مقایسه با گذشته، بیشتر کارها با ماشین های مختلف انجام می گیرد، اما شکایت از خستگی افزایش یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پرتو اشراق، پژوهشگر موسیقی درگذشت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


پرتو اشراق محقق و مترجم سینما و پژوهشگر موسیقی سحرگاه چهارشنبه 15 آذر در بیمارستان مهر بر اثر ایست قلبی درگذشت.

به گزارش ایسنا، پرتو اشراق متولد 1324 خورشیدی بود و در محله کاخ (فلسطین) تهران، به دنیا آمد.

شور و عشق وافر وی به هنر و ادبیات مسیر زندگی‌اش را دگرگون کرد.

در وزارت فرهنگ وقت مشغول به کار شد. فارغ‌التحصیل سینما بود و از همان ابتدا سینمای ایتالیا را پی گرفت، پایان نامه‌اش سینمای فدریکو فلینی بود و سینمای کارل تئودور درایر و تئوری فیلم آیزنشتاین را تالیف و ترجمه کرد.

مستندهای بسیاری را طی سفرهای مختلف‌اش در آفریفا و دیگر نقاط جهان و ایران ساخت. پرتو اشراق شیفته ادبیات و موسیقی هم بود. و این شیفتگی او را به سمت ترجمه آثار با شکوهی سوق داد.

ژرفای افتخار، عصر بیگناهی، بر باد رفته، سرگذشت پیانو، آوانگارد، مجموعه چهار جلدی موسیقی کلاسیک و پاپ، ایهام در طبیعت و هنر، خاطرات الیا کازان و سر گذشت زندان از ترجمه‌های مهم پرتو اشراق است.

پرتو اشراق در کنار عکاسی از طبیعت در سال‌های دهه پنجاه با مجله سینما همکاری داشت و عمده نوشته‌هایش مقالات تئوریک در سینما بود در سال‌های پس از انقلاب و تا اوایل دهه هشتاد و به صورت پراکنده نیز با مطبوعات همکاری داشت، هر چند طی دو دهه اخیر تمام نیرو و توان خود را معطوف کار ترجمه کرده بود.

عاقبت روزهای سخت و درد آور با قلبی بیمار مجالی برای زندگی را از او سلب کرد. و در سن شصت و هفت سالگی بر روی تخت بیمارستان مهر با زندگی وداع کرد.

  نظرات ()
همسر آزاری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦برای داشتن و نگهداشتن برای دوست داشتن و گرامی داشتن همیشه فروتن باش که هیچ جائی مانند خانه نیست .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 400 میلیون متر مکعبی آب دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦


دریاچه ارومیه بزرگ شد

 مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: در اثر روان آب‌ها و بارش‌هایی که اتفاق افتاده آب دریاچه ارومیه تا امروز 400 میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

ارسلان هاشمی امروز در گفت‌وگویی اظهار کرد: در اثر روان آب‌ها و بارش‌هایی که اتفاق افتاده آب دریاچه ارومیه تا امروز 400 میلیون متر مکعب افزایش یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر آلودگی هوا بر پرخاشگری و فراموشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٦

علی باغبانیان در گفت‌وگو با فارس افزود: آلودگی هوا فقط روی قسمتی از بدن اثر نمی‌گذارد بلکه سلامت فیزیکی و سلامت روان افراد را تهدید می‌کند.آلودگی هوا به سیستم قلبی، تنفسی، گوارشی و مغزی به دلیل کاهش اکسیژن آسیب می‌زند.

وی ادامه داد: طبق پژوهش های انجام شده روی حیوانات در فضای آزمایشی و در شرایطی که اکسیژن رسانی را مختل کردند مشاهده شد که با کاهش انتقال اکسیژن به مغز، رفتارهای پرخطری از حیوانات سر زد.

این متخصص اعصاب و روان گفت: این وضعیت در مورد انسانها نیز صادق است.هر قدر میزان اکسیژن رسانی به مغز کاهش یابد برخی نقاط حساس مغز تحریک می‌شود در نتیجه اختلالاتی مانند افسردگی، پرخاشگری، بی تفاوتی،اختلال در تمرکز و توجه را باعث می‌شود.

باغبانیان ادامه داد: اختلال در حافظه و کند شدن عملکرد ذهنی از دیگر عوارض آلودگی هواست و افراد را در موقعیت های اجتماعی،شغلی و مراقبت از خود دچار مشکل می‌کند.

وی اظهار کرد: هر چه عوارض مسمومیت ناشی از سرب بیشتر شود اختلالات ذهنی افزایش می‌یابد که به مرور باعث فراموشی‌های دائم،بیماریهای لرزشی و علائمی شبیه جنون را در افراد ایجاد می‌کند که بسیار شاهد آن هستیم.

باغبانیان گفت: افزایش میزان شیوع اختلالات روانپزشکی و اعصاب و روان در چنین شرایطی می‌طلبد که پزشکان و دست اندرکاران با اتخاذ سیاستهایی صورت مسئله را پاک نکنند بلکه به حال مردم دلسوزی کنند و با علمی که محققان کشورمان دارند راه حلی برای این معضل بیابند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افراد سالخورده و کودکان را بیشترین گروه در معرض آسیب دانست و گفت: آلودگی های هوا و صوتی به نحوی باعث استرس در افراد می‌شود و افسردگی و اختلالات روانی را در کسانی که سابقه این بیماریها را دارند،تشدید می‌کند.

  نظرات ()
خوشبختی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥

انسانهایی که احساس خوشبختی می‌کنند افرادی هستند که کمتر با افکار و مسائل منفی سروکار دارند و اجازه نمی‌دهند بیش از مقدار لازم و طبیعی با مسائل منفی درگیر شوند. با نیمه پر لیوان زندگی می‌کنند و اتفاقات را از جانب مثبت ارزیابی می‌کنند. افکار روزانه آنها حول و حوش مسائل خوب دور می‌زند و با دیدگاهی مثبت کارها و امور زندگی خود را دنبال می‌کنند. آنها کمتر از نمی‌شود، نمی‌توان و ... استفاده می‌کنند. مثبت‌بینی نیروی انسان و اراده او را در جهت رسیدن به اهداف و خواسته‌هایش تامین می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فواید خوردن خرما نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥

 خرما در التهابات روده ومعده سودمند وبرای درمان سرفه ی خشک و التهابات ریوی وتهیجات مجاری ادرار مفید است .

در خرما فواید زیادی است، بدن راگرم و فعال می سازد زمین تن را حاصلخیز می کند و مولد خون غلیظ می باشد

خرما کثیرالغذا ودارای ویتامینهای  ب، ث، و قند وسلولز و مواد آلبومینوئیدی و املاح معدنی است و به علت داشتن منیزیم ضد سرطان است.

خرما یکی از بهترین میوه های  مناطق گرمسیر است که خوردن آن سوء هاضمه را از بین برده ودر عین حال غذایی مقوی می باشد  که برای تغذیه ی اطفال بسیار مفید است ولی خرما را نباید زیاد خورد .  نیز خوردن خرما با ماست بسیار مفید و مغذی است و بهترین غذا برای افراد کم خون خرما است .

  نظرات ()
رویای مسی برای شکستن رکورد علی دایی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥

 

هر کسی بر این باور است که چیزی در دنیای فوتبال وجود ندارد که برای لیونل مسی دست نیافتنی باشد، با خواندن این مطلب به اشتباه خود پی خواهد برد.

 

به گزارش خبرآنلاین،"لیونل مسی بهترین بازیکن تاریخ فوتبال است." شاید فوتبالدوستان جهان اخیرا این جمله را بیش از هر جمله دیگری شنیده باشند، بی دلیل هم نیست، مسی مانند آب خوردن همه رکوردها را جابجا می کند. اما آیا واقعا این نابغه آرژانتینی شایستگی چنین عنوانی را دارد؟ رونالدینیو اسطوره فوتبال برزیل در اظهار نظری کنایه آمیز در این باره می گوید: «مسی برای تبدیل شدن به بهترین بازیکن جهان تنها به گلزنی مقابل ختافه و ساراگوسا نیاز ندارد، او باید مانند پله 3 بار قهرمان چهان شود!» اما حتی اگر برای انتخاب بهترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان تنها استناد به آمار و ارقام هم کافی باشد، در دنیای فوتبال رکوردهایی هست که شکستن آنها برای «شاه لئو» هم بسیار دشوار و یا حتی غیر قابل دسترس است.

 

ما اینجا به 10 رکورد اشاره می کنیم که به نظر می رسد نابغه آرژانتینی هیچگاه به نیمی از آنها دست پیدا نکند، اما بزودی موفق شود نیمی دیگر را به کارنامه خود اضافه کند.

 

ماموریت های غیرممکن:

بیشترین گل زده در یک بازی: اگر در آینده تیم ملی آرژانتین به مصاف حریفی گمنام نرود تا برای مسی هم موقعیتی مناسب برای شکستن این رکورد فراهم نشود، شماره 10 بارسلونا هیچگاه به این افتخار دست پیدا نخواهد کرد. در تاریخ 11 آپریل 2001 و در چهارچوب بازی های انتخابی جام جهانی 2002 در منطقه اقیانوسیه تیم ملی استرالیا در خانه به مصاف تیم «ساموای آمریکا» رفت که در نهایت موفق شد این تیم بی نام و نشان را با نتیجه خیره کننده 31 بر صفر در هم بکوبد تا رکوردی بی نظیر در دنیای فوتبال ثبت شود. در آن دیدار عجیب آرچی تامپسون مهاجم استرالیایی به تنهایی 13 گل را به ثمر رساند تا بیشترین گل زده در یک بازی را به نام خود ثبت کند.

بیشترین گل زده در پیراهن ملی: لیونل مسی تنها 31 گل ملی را در کارنامه خود دارد که بی تردید این تعداد باعث خوشحالی رکورد دار گل ملی است. علی دایی بازیکن سابق بایرن مونیخ و هرتابرلین از سال 1993 تا 2006 موفق شد 109 گل را برای تیم ملی ایران به ثمر برساند که این رکورد برای مسی غیر قابل دسترس به نظر می رسد.

بیشترین گل زده در فینال لیگ قهرمانان اروپا: شاید این رکورد تا ابد پا بر جا بماند، در فینال 1960 گلاسکو فرانس پوشکاش ستاره مجار رئال به تنهایی 4 گل رابه ثمر رساند تا مادریدی ها آینتراخت فرانکفورت را با نتیجه 7 بر 3 تحقیر کنند و با اقتدار بر فراز قاره اروپا بایستند.

بهترین گلزن جام جهانی: رکورد «جاست فونتین» تلاش مهاجمان نسل های زیادی را بی ارزش کرد. 13 گل از این مهاجم فرانسوی در جام جهانی 1958 سوئیس از او یک اسطوره ساخت. هر چند در آن سال تیم ملی فرانسه از رسیدن به فینال بازماند اما موفق شد در دیدار رده بندی تیم ملی آلمان را با نتیجه 6 بر 3 از پیش رو بردارد که فونتین در آن بازی 4 گل را به ثمر رساند.

بیشترین گل زده در یک بازی در جام جهانی: رکورد نسبتا جدیدی به شمار می رود، رکوردی که «اولگ سالنکو» روس در جام جهانی 1994 آمریکا از خود به جا گذاشت. او موفق شد در مرحله گروهی مقابل تیم ملی کامرون به تنهایی 5 گل را به ثمر برساند که این رکورد همچنان دور از دسترس باقی مانده. البته در لالیگا اسپانیا هم رکورد بیشترین گل زده توسط یک نفر در یک بازی 7 گل است که به صورت مشترک در اختیار «باتا» از اتلتیک بیلبائو و «کوبالا» از بارسلونا است.

 

ماموریت های ممکن:

بهترین گلزن رقابت های اروپایی: رائول گونزالس با 75 گل زده در صدر این فهرست قرار دارد که این رکورد توسط لیونل مسی 56 گله در حال تعقیب است. مسی در مارچ 2011 مقابل لورکوزن به راحتی 5 گل را به ثمر رساند که این موضوع نشان می دهد نابغه آرژانتینی تهدیدی بسیار جدی برای شکستن این رکورد به شمار می رود.

بهترین گلزن تاریخ لالیگا: لیونل مسی تنها با داشتن 25 سال موفق شده 193 بار در لالیگا گلزنی کند، در حالی که بهترین گلزن تاریخ این رقابت ها یعنی «تلمو زارا» فقید از سال 1940 تا 1955 با پیراهن بیلبائو 251 گل را به ثمر رساند. همچنین زارا موفق شد 6 بار عنوان آقای گلی لالیگا را از آن خود کند و مسی تا به حال 2 بار به این عنوان دست یافته است.

بهترین گلزن تاریخ آرژانتین: مسی با پیراهن تیم ملی کشورش 31 بار گلزنی کرده و این در حالیست که گابریل باتیستوتا بهترین گلزن تاریخ آرژانتین 56 گل را به نام خودش به ثبت رسانده که این یعنی تنها 25 گل بیشتر.

بیشترین تعداد بازی برای بارسلونا: اگر لیونل مسی وفاداری اش به کاتالان ها را ادامه دهد، در نهایت می تواند رکورد بیشترین تعداد بازی با پیراهن بارسلونا را از آن خود کند. در حال حاضر جواهر آبی و اناری ها 352 بازی را برای این تیم انجام داده و ژاوی هرناندس 32 ساله با 650 بازی رکورد دار این بخش است.

زمان و مکان: آمار شناسان نکته سنج به این نتیجه رسیده اند که ماشین گلزنی مسی نواقص کوچکی هم دارد؛ مسی در همه بازی هایی که به میدان رفته هرگز نتوانسته در دقایق 1، 14، 35، 48 و 53 گلزنی کند اما در سایر دقایق بازی موفق شده دروازه حریفان را باز کند. همچنین او هرگز موفق نشده در بازی های رسمی در استادیوم های معروفی چون اولدترافورد (منچستر)، استمفوردبریج (لندن)، امارات (لندن)، آنفیلد (لیورپول) و آلیانز آره نا (مونیخ) گلزنی کند.

  نظرات ()
درک مفهوم حرفهای زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥


گاهی اوقات، فهمیدن مطلبی که همسرتان می خواهد بپرسد، برایتان گیج کننده و پیچیده می شود، به خصوص در مراحل اولیه ی آشنایی. این مانع ارتباطی تقصیر هیچ کس نیست. ممکن است فقط به این دلیل باشد که زنان و مردان برای رساندن مقصود خود، زبان های مختلفی دارند. مردها با یکدیگر بسیار رو راست و رک هستند، اما خانم ها زیرکانه تر صحبت می کنند و معمولاً حرف های خود را اشاره ای و با پیچ و تاب بیان میکنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقبره الشعرای تبریز ، فدایی بی مهری مسئولان استانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥ اگر گذری از محله سرخاب تبریز داشته باشیم در قدمت کوچه ها و خیابان های آن غرق خواهیم شد و گشت و گذار در این محله ما را به دورانی دور از تاریخ پیوند خواهد زد.
 محله سرخاب تبریز یکی از محله هایی است که در بافت قدیمی تبریز قرار دارد و وجود مقبره الشعرای تبریز ارزش و قدمت آن را دو چندان کرده است.مقبره الشعرای تبریز یکی از مقبره های بنام این شهر است که شهرت جهانی دارد و چنیدین سال است که این مقبره در حال مرمت و بهسازی است و می توان گفت این پروژه عظیم عمری به قدمت تاریخ دارد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روابط جنسی در زمان یائسگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥


ا کثرا" برای همه آهسته شروع می شود . در اوایل ساعات شبهای عاشقانه که با جیغ کشیدن کودکان وبخاطر کار کردن زیاد کم می خوابید . هرکس از آنجا به جلو نگاه کند می بیند ریزش موها و اختلال در هورمون تصور خوبی نیست و زیاد هم لازم نیست.
یائسگی – یک مطلب ممنوع...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قتل همسر به بهانه خیانت، پیشتاز خشونت‌های خانوادگی در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥ یک استاد روانشناسی جنایی دانشگاه اصفهان گفت: قتل همسر به بهانه خیانت بیشترین آمار خشونت خانوادگی در بین ایرانیان را به خود اختصاص داده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقابله با تله های زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥

زن ها فقط در پی شادی و خوشی نیستند. سیم کشی مغز آنها نسبت به مردان کاملاً متفاوت است—آنها در جستجوی ناسازگاری، کشمکش، غم، و بی ثباتی نیز می باشند. دوست دارند به خاطر هیچ دعوا به پا کنند. و از آنجا که می خواهند دائماً قوت قلب پیدا کنند، عادت دارند اوضاع را نا آرام کنند. آنها موجوداتی بسیار احساسی هستند. و به خاطر همین خصوصیات است که دائماً تله هایی برای مردان درست میکنند تا وفاداری و تعهد و انگیزه و علاقه ی آنها را بسنجند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از صداقت تا اعتماد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥


آیـا مـی تـوانـید با همسرتان در مورد احساساتتان صحبت کـنید؟ اگر عصبانی یا ناراحت باشید، آیا فکر می کنید باید آن را از همسرتان پنهان کنید؟یکی از ویژگیهای رابطه های
پـردوام ایـن است کـه دو طــرف بتوانند در مورد احساسات خـود صـحبت کــــنند، و حتی در مواقع ناراحتی هم در این رابطه صادق باشند.

اولین قدم اعلام و بازگویی آن احساسات برای خودتان است. بسیار شایع است که افراد احساسات ناراحت خود را به راه های مطمئن و امن بکشانند—به خاطر مشکلات کاری، در خانه مدام عصبانی شوند، و یا به خاطر عدم تامین و نا امنی در گذشته، به خاطر هیچ عصبانی شوند و یا حسادت کنند....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهترین غذا در آلودگی هوای تهران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥


شاید شما هم شنیده‌اید که می‌گویند باید شیر و ماست زیاد بخوریم تا اثرات سربی که از طریق هوای آلوده وارد بدنمان می‌شود، خنثی شود.
 آلودگی هوای تهران هر چند وقت یکبار، به خصوص در روزهای سرد سال، به دلیل پدیده گلخانه‌ای به حد بحرانی می‌رسد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برندگان واقعی دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥

 اگر بخواهیم برنده واقعی بازی دو تیم پرسپولیس تهران و تراکتورسازی تبریز را برشمریم بی شک هیچ کدام از این دو تیم نبوده‌اند. برخی از تماشاگرانی که در این بازی در هوای سرد برای ابراز همدردی با حادثه‌دیدگان زلزله اهر و ورزقان لباس از تن جدا کردند را می‌توان برندگان واقعی این "بازی بی‌نهایت امتیازی" دانست.

تیم‌های فوتبال پرسپولیس و تراکتورسازی از هفته هفدهم رقابتهای لیگ برتر در ورزشگاه آزادی برگزار شد و برخی از تماشگران به روایت تصویر برای ابراز همدردی با هموطنان زلزله زده اهر و ورزقان لباس از تن جدا کردند و در هوای سرد لخت شدند.

این اقدام برای این بود که بدانیم در هوای سرد و نبود امکانات چه بر سر مردم زلزله زده می‌آید. اگر چه اقداماتی برای زلزله‌زدگان بنا به وظیفه ذاتی دولت انجام شده و می شود که جای هیچ منتی هم برای شهروندانی که مسئولین را انتخاب می‌کنند وجود ندارد.

اما همدردی این عزیزان نشان می‌دهد که با دست خالی هم می توان رسانه شد و اگر کاری نمی‌توان برای زلزله زدگان از جنبه مالی و غیره انجام داد ولی می‌توان با آنها ابراز همدردی کرد و رسانه شد تا دردی که بر آنها می‌رود به گوش مسئولان رسانده شود.در حدیث است که حسنین(ع) از اینکه نعلین مناسبی نداشتند و جراحاتی بر پاهای آنها وارد می‌شد به مادر خود فاطمه(ع) شکایت بردند. فاطمه(ع) وقتی موضوع را با خلیفه مسلمین و همسر خود علی(ع) در میان گذارد ایشان فرمود که به عنوان خلیفه مسلمین اگر چه نمی‌تواند فقر را به طور کامل از بین ببرد ولی می‌تواند "تبعیض فقر" را از بین ببرد و وقتی بچه‌های دیگر نیز به اولاد من بنگرند نخواهند گفت که بچه‌های خلیفه پاپوش و کفش دارند و ما نداریم.

زندگی ائمه(ع) و علما و بزرگان و قهرمانان نشانهای زیادی از این همدردی‌ها دارد. برای قهرمان بودن نیاز نیست که دارای مناصب و مقامهای دنیایی آنچنانی باشیم. آنچه نیاز است داشتن مقام نزد او و مسلک قهرمانانه است. گاهی با ابراز همدردی می‌توانیم این جایگاه را به دست آوریم.

  نظرات ()
10 نکته ای که خانمها مایلند آقایون در مورد آنها بدانند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥


اما اگر بخواهیم با دید وسیع تری به قضیه نگاه کنیم، خانم ها و آقایون آنقدرها هم که وانمود می کنند، متفاوت از یکدیگر نیستند. اگر کمی بیشتر به این موضوع فکر کنید، متوجه می شوید که خواستگاه نیازهای هر دوی آنها به طور بنیادین از تمایلات انسانی نشئت می گیرد: کمی علاقه، مقداری مهر و محبت، اندکی تنهایی، تا حدودی شراکت، و نهایتا استقلال.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفاوتهای جنسی در ارتباط کلامی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥

همه ی شما حتماً می دانید که وقتی صحبت از شیوه ی برقراری ارتباط می رسد، خانم ها و آقایان کاملاً روی طول موج های مختلفی قرار گرفته اند. یک مجله در ماه این مشکل دیرینه را از دیدگاهی بسیار جدید و جالب بررسی کرده است. نویسنده ی این مطلب با یک روانشناس مصاحبه ای انجام داده است. تحقیقات وی نشان می دهد که تفاوت های بین روش ها و سبک های برقراری ارتباط در خانم ها و آقایان، فراتر از اجتماعی شدن محض است، و به نظر می رسد که ریشه در ساخت جنسیتی آنها داشته باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
واکنش بدن به آلاینده های هوا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥
تماس مداوم با این گونه مواد به ویژه در کارخانه ها در طولانی مدت موجب بروز سرطان، ‌آسم و آلرژی می شود اما در کوتاه مدت علایمی مانند گرفتگی و آبریزش بینی ایجاد می کنند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خطر سکته مغزی در افراد «جدی» بیشتر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٥

 نسبت وقوع سکته مغزی در مردان در مقایسه با زنان دو به یک است که علت اصلی آن فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و مصرف سیگار است.

دکتر فریبرز خوروش د با اشاره به اینکه 200 مقاله به این همایش ارسال شده است، اظهار کرد: عناوین بیشتر مقالات ارسال شده شامل سکته مغزی، پیشگیری و درمان سکته مغزی و بازتوانی در سکته مغزی است که تعدادی از آنها در این همایش به صورت پوستر ارایه می‌شود.عوامل خطرزا در سکته مغزی به دو دسته قابل پیشگیری و غیر قابل پیشگیری تقسیم می‌شود. عوامل قابل پیشگیری شامل فشارخون، بیماری قند و چربی خون و عوامل غیر قابل پیشگیری شامل علت‌های ارثی، ن‍‍‍‍‍‍‍ژادی و سن است.

دکتر خوروش با بیان اینکه وقوع سکته مغزی در افراد به صورت ناگهانی است، اضافه کرد: سرگیجه و اختلال در حواس از علایم سکته مغزی است و توصیه می‌شود کسانی که سابقه سکته مغزی دارند، به این علایم توجه ویژه‌ای داشته باشند.
میزان وقوع سکته مغزی در افراد جدی بیشتر است، زیرا این افراد استرس را در خود نگه می‌دارند و این امر احتمال وقوع سکته مغزی را در این افراد افزایش می‌دهد.

استرس مستقیما باعث بروز سکته مغزی نمی‌شود، اما می‌تواند زمینه‌ساز بروز سکته مغزی باشد.

پنجمین همایش ملی استروک روزهای 22 تا 24 آذر ماه سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.

  نظرات ()
هوای آلوده، بیماری‌های چشمی را هم افزایش داد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤

فوق تخصص جراحی و ترمیم چشم از افزایش بار بیماری های چشم در روزهای آلوده خبر داد و گفت: به افرادی که بیماری چشمی دارند توصیه می‌شود از قطره‌های اشک مصنوعی با تجویز چشم پزشک استفاده کنند  آلودگی هوا به دلیل افزایش ذرات معلق هوا و آلودگی غیر ذره‌ای باعث تحریکات در سطح چشم می‌شود که با ترشح اشک به عنوان واکنش جبرانی و قرمزی چشم به همراه سوزش خود را نشان می‌دهد.
آلودگی هوا در افراد به طور معمول باعث ایجاد ناراحتی،سوزش،خارش و تاری در بینایی می‌شود و این علائم به دلیل افزایش التهاب و ورم رگ‌هاست. بیماری چشم بر اثر آلودگی هوا در افرادی که قبلاً بیماری‌هایی داشته‌اند که به خشکی چشم در آنها منجر شده یا دچار رماتیسم بوده‌اند،بیشتر است.کودکان و سالمندان نیز از گروههای در معرض خطر هستند.

بهمنی کشکولی افزود: افرادی که از لنز تماسی چشم استفاده می‌کنند یا عمل لیزر انجام داده‌اند از دیگر گروههای حساس و در معرض خطر هستند که باید در هوای آلوده از منزل خارج نشوند.البته کسانی که لیزر کرده‌اند ظرف 6ماه تا یکسال بسته به نوع عملشان باید مراقب باشند چرا که خشکی چشم در همان 6ماه پس از عمل بیشتر است.

وی تصریح کرد: به افراد در معرض خطر توصیه می‌شود تا در هوای آلوده نیایند و افرادی که دچار آلرژی چشمی هستند بهتر است در معرض هوای آلوده نباشند و چنانچه در معرض هوای آلوده قرار گیرند باید از قطره‌های اشک مصنوعی که هر نوع آن برای گروههای مختلف متفاوت است با تجویز چشم پزشک که تعداد دفعات استفاده و میزان مواد نگهدارنده را تعیین می‌کند، استفاده کنند.

بهمنی کشکولی گفت: افرادی که لنز می‌گذارند باید مدت استفاده آن را کاهش دهند و 3 تا 4 ساعت پس از استفاده به مدت یک ساعت به چشم خود استراحت دهند.

این فوق تخصص جراحی و ترمیم چشم افزود: افرادی که عمل لیزر کرده‌اند نیز بهتر است با تجویز چشم پزشک خود قطره های خاصی را استفاده کنند تا جلوی عفونت و تشدید خشکی چشم آنها را بگیرد.

  نظرات ()
ارتباط وزن کم هنگام تولد و فشار خون بالا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤


 یک گروه بین المللی از دانشمندان ژنتیک، چهار منطقه ژنی جدید را کشف کرده اند که در بروز وزن کم هنگام تولد، دیابت نوع دو و فشار خون در بزرگسالی نقش دارند.

این تحقیقات گسترده تایید کننده تاثیر قوی ژنها بر رشد جنین است....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دریاچه فقط باید خشک شود! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤

هیچ راه نجاتی برای خشک نشدن دریاچه ارومیه وجود ندارد باید این دریاچه خشک و به پارک زیبای گیاهی تبدیل شود.

پروفسور پرویز کردوانی (پدر کویر شناسی ایران) به باشگاه خبرنگاران گفت: براساس نظریه جدیدی که ارائه کردم باید دریاچه ارومیه خشک شود چون به لحاظ اقتصادی و زیست محیطی مفید نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سوالات سخت از همسر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤

در این قسمت پنج پاسخ درست به 5 سؤال مشکلی که ممکن است همسرتان از شما بپرسد و شما هم معمولا پاسخ نادرست به آنها می دهید، را برایتان آورده ایم.

5 سوال عبارتند از: 1- "به چی فکر می کنی؟"، 2- "دوستم داری؟"، 3- "به نظرت من چاقم؟"، 4- "فکر می کنی اون خانم از من زیباتره؟" و 5- " اگر من بمیرم تو چی کار میکنی؟"

چیزی که این سوال ها را اینقدر پیچیده کرده این است که یک پاسخ اشتباه ممکن است یک دعوای طولانی مدت را به وجود آورده و در بعضی موارد منجر به طلاق شود. به نمونه های زیر توجه کنید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وین بهترین شهر برای زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤

 شهر وین پایتخت اتریش بهترین شهر برای زندگی در جهان اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، براساس تحقیقات سالیانه موسسه "مرسه" که امروز منتشر شد ، شهر وین پایتخت اتریش با توجه به امکاناتش بهترین شهر برای زندگی در جهان است.

تحقیقات موسسه "مرسه" که برای شرکت های بین المللی که شعباتی در کشورهای مختلف دارند ، انجام می شود 221 شهر جهان را شامل شده و 39 شاخص در رابطه با کیفیت زندگی را در بر می گیرد، از جمله: وضعیت سیاسی و اجتماعی، وضعیت اقتصادی، جامعه فرهنگی، شرایط بهداشتی و درمانی، امکانات آموزشی و مدارس و غیره...

شهرهای زوریخ (سوئیس)، اوکلند(نیوزیلند)، مونیخ (آلمان)، ونکوور(کانادا)، دوسلدورف (آلمان)، فرانکفورت (آلمان)، ژنو (سوئیس)، کپنهاگ (دانمارک)، برن (سوئیس) و سیدنی (استرالیا) در این فهرست به ترتیب در مقام های دوم تا دهم بهترین ها برای زندگی هستند.

در این فهرست شهرهای خارطوم سودان ، نجامنا چاد، پورت و پرنس هاییتی، بانگی جمهوری آفریقای مرکزی و بغداد عراق به ترتیب مقام های 217 تا 221 را در رده های آخر به خود اختصاص داده اند.

  نظرات ()
فرزندپروری مناسب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤بر اساس تحقیقاتی که در زمینه نحوه برخورد با کودکان انجام شده، محققان به 4 شیوه تربیت دست پیدا کرده اند:

1- محبت کم، محدودیت کم

2- محبت کم، محدودیت زیاد

3- محبت زیاد، محدودیت کم

4- محبت زیاد، محدودیت زیاد

میزان عشق و محبت و محدودیت هایی که در مورد تربیت کودکان به میان می آید، با نحوه دیسیپلینی که والدین به فرزندان خود می دهند ارتباط مستقیمی دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تشخیص زمان مرگ با آزمایش‌خون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤

محققان اسپانیایی آزمایش خون 435 پوندی را ابداع کرده اند که به گفته آنها می تواند با دقتی بالا طول تلومرهای فرد، بخشی از DNA که گفته می شود با طول عمر در ارتباط است را اندازه گیری کند.

فروش آزمایش جدید خونی که می تواند بر اساس سنجش سرعت سالخوردگی در افراد، طول عمر و زمان حدودی مرگ طبیعی آنها را تعیین کند، به زودی در انگلستان آغاز خواهد شد.

محققان اسپانیایی آزمایش خون 435 پوندی را ابداع کرده اند که به گفته آنها می تواند با دقتی بالا طول تلومرهای فرد، بخشی از DNA که گفته می شود با طول عمر در ارتباط است را اندازه گیری کند.

تلومرها بخشهایی از DNA به شمار می روند که پوشاننده بخشهای انتهایی کروموزومها بوده و از آنها در برابر آسیبها و کاهش عملکرد سلولی متناسب با بالا رفتن سن محافظت می کند. گفته می شود هرچه طول تلومرها کوتاهتر باشد سرعت سالخوردگی در افراد سریعتر می شود.

شرکتی اسپانیایی با نام LifeLength با توجه به این رویداد آزمایش تجاری با نام "تست مرگ" ارائه کرده که می تواند مدت طول عمر افراد را تعیین کند. به گفته "ماریا بلاسکو" از مرکز ملی تحقیقات سرطان در اسپانیا در مادرید دانستن اینکه آیا طول تلومرهای انسان نسبت به سن وی در اندازه عادی است یا نه می تواند میزان سلامت انسانها را تعیین کرده و سن فیزیولوژیکی آنها را پیش از اینکه بیماری ها خود را نشان دهند، اعلام کند.

انتظار می رود این تست خون در سراسر اروپا، انگلستان و آمریکا با استقبال زیادی مواجه شود زیرا بسیاری از انسانها هستند که مشتاقند حدود زمان مرگ طبیعی خود را بدانند. در کنار این اطلاعات، این تست خون به افراد کمک می کند رفتارهای سالم و بهداشتی را در زندگی پیش بگیرند، رژیم غذایی خود را بهبود بخشیده و از میزان استرس زندگی بکاهند.

بر اساس گزارش تلگراف، با استفاده از این تست می توان کوچکترین اختلافات میان طول تلومرها را تعیین کرد و با استفاده از تکنیکی بسیار سریع و ساده اطلاعات به دست آمده را تحلیل و بررسی کرد.

  نظرات ()
آتش‌سوزی در جنگل‌های آمل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آمل از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های آمل خبر داد.وحید خلیلی بیان کرد: آتش‌سوزی در جنگل زیارت‌سر و انج بخش امامزاده عبدالله آمل در بخش که از روز دوشنبه  شروع شده همچنان ادامه دارد.

وی افزود: مامورین اداره منابع طبیعی شهرستان آمل به همراه نیروهای امداد و یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری و نیروهای شرکت چوب و کاغذ مازندران و محیط زیست و نیروهای داوطلب مردمی در حال اطفای حریق هستند تا از گسترش آتش به سایر قسمت‌های جنگل جلوگیری کنند.خلیلی تصریح کرد: آتش‌سوزی در چندین نقطه آغاز و در برخی از نقاط آتش‌سوزی مهار شده است.
صعب‌العبور بودن منطقه بر مشکلات مهار آتش افزوده است. این منطقه در زمستان سال 89 و سنوات گذشته هم طعمه حریق شده بود.
رئیس اداره منابع طبیعی آمل با اعلام اینکه هنوز حجم دقیق آتش‌سوزی برآورد نشده است، گفت: درباره علت آتش‌سوزی یک نفر دستگیر شده است و تحقیقات از وی ادامه دارد.

  نظرات ()
در طرح تفصیلی جدید به باغ‌های تهران هم رحم نکردند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٤

یک کارشناس حوزه‌ میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گفت: در طرح جامع تفصیلی جدید، به باغ‌ها نیز رحم نکرده‌اند. بر اساس این طرح، در 30 درصد باغ‌ها ساخت‌وساز می‌توان انجام داد.

 

به گزارش ایسنا، مهدی معمارزاده، که عصر چهارشنبه 13 دی ماه، در نشست هم‌اندیشی «تجربه تهران» در موزه‌ هنرهای دینی امام علی(ع) سخن می‌گفت؛ ادامه داد: اکنون نیز مدیریت شهری راحت‌ترین راه درآمدزایی را فروش تراکم می‌داند و برای به دست آوردن پول، این کار را انجام می‌دهد و به معدود باغ‌های باقی‌مانده در سطح شهر نیز اهمیتی نمی‌دهد.

 

وی با اشاره به ساختمان‌های بلندی که هر روز در گوشه و کنار شهر تهران سر بلند می‌کنند، ادامه داد: مرحوم پیرنیا معتقد بود؛ شهرهای تاریخی در ایران کنار کوه ساخته نمی‌شوند تا مسمومیت برای مردم ایجاد نکنند، ‌ولی ساختمان‌های بلند کنونی در این شهر باعث جلوگیری از رفت‌وآمد هوا و باد در سطح شهر تهران هستند و علاوه بر تاریک کردن شهر،‌باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای مردم می‌شوند.

 

*حریم ارتفاع برای میدان حسن‌آباد و دروازه قزوین 9 متر است

 

او با اشاره به زیاد کردن حریم ارتفاع برای ساختمان‌ها در برخی مناطق تاریخ تهران توسط طرح تفضیلی، افزود: طرح جامع جدید بر روی حصار صفوی در دروازه قزوین تا 9 طبقه ارتفاع را مجاز دانسته‌است، اتفاقی که برای میدان حسن‌آباد نیز افتاده است. اکنون بیشترین دغدغه‌ی ما این‌است که آیا این شهر برای ما می‌ماند؟

 

وی با تاکید بر این‌که مرکز تاریخی شهر تهران اکنون وحشتناک‌ترین وضعیت را دارد، اظهار کرد: متاسفانه تفکر معمارانه، علمی و شهرسازانه‌ای پشت طرح جامع تفصیلی جدید نیست. اسم این طرح یک طرح راهبردی و ساختاری است ولی برای تهیه‌ی آن از نقشه و پلان استفاده شده است. این راهبردها راه به جایی نمی‌برد و نهایتا در راستای اهداف شهرداری خواهد بود نه حفاظت از شهر تهران و بافت‌های تاریخی آن.

 

*با اجرائی شدن طرح تفضیلی جدید، فاتحه‌ی تهران را باید خواند

 

معمارزاده با طرح کردن این سوال که اکنون تکلیف برای حفاظت از شهر تهران چیست؟ گفت: باید ببینیم از این شهر چه می‌خواهیم؟ ما می‌خواهیم به ارزش‌هایی که رسیده‌ایم توجه بیشتری شود و بتوانیم آن‌ها را در طول زمان حفظ کنیم.

 

معتقدم با وجود دانشجویان، کارشناسان و فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مرتبط با مدیریت شهری، اگر طرح جامع اولیه انجام می‌شد، شاید اکنون تهران خوبی داشتیم. ولی اگر طرح جامع تفضیلی کنونی ادامه یابد، باید فاتحه‌ی تهران را خواند.

 

او گفت: اکنون متاسفانه هیچ ارزشی در معماری‌هایی که تولید می‌شود وجود ندارد. بسیاری از این طرح‌ها ضد معماری هستند.

 

*به دوره‌ی قاجار بی‌توجهی کردیم

 

بر اساس این گزارش فرامرز پارسی، نیز در این نشست گفت: همیشه در طول تاریخ، معماری و شهرسازی انعکاس‌دهنده‌ی تهران بوده‌اند. ما اکنون در وضعیتی به نام افول فرهنگی هستیم.

 

این معمار با اشاره به بی‌مهری‌هایی که نسبت به دوره‌ قاجار، معماری و وضعیت تاریخی آن دوران شده است، گفت: همه‌ چیزهایی که لازمه‌ تحول تمدن و حضور ایران از یک دوره به دوره‌ دیگر است در دوره‌ قاجار پی‌ریزی شده بود ولی کسی به آن توجهی نکرد.

 

*تا هشت سال پیش،‌ حوزه‌ی میراث فرهنگی راه درست را می‌رفت

 

او ادامه داد: تا حدود هشت سال پیش مرمت آثار تاریخی راه خوبی را طی می‌کرد، چون از حوزه‌ی میراث فرهنگی در حال وارد شدن به بخش خصوصی بود. این یک اتفاق خوب و امیدوارکننده بود، کم‌کم مدیران غیرمرمتی نیز به این موضوع علاقمند شده بودند، ولی متاسفانه در طول هشت سال گذشته مسیر دیگری پیش گرفته شد و شرایطی پیش آمد که وضعیت مجددا نابسامان شد.

 

وی افزود: این اتفاق شاید به دلایل اقتصادی بود ولی به هر دلیل مشاوران بخش خصوصی ضعیف شدند و بحث‌های اقتصادی که حوزه‌ میراث فرهنگی می‌توانست در آن‌ها قوی باشد تحلیل رفت و اعتقادشان به مسیر منطقی‌ای که باید باشد برگشت خورد. اکنون در حوزه‌های مرمتی مستقیما با پیمانکار روبرو هستیم و در بسیاری از مواقع حتی مشاور و طرحی برای پروژه‌ها نداریم.

 

پارسی ادامه داد: زمانی نگران بودیم که چرا هیچ ساختمان تاریخی مرمت نمی‌شود؟ ولی اکنون باید نگران باشیم که چرا ساختمان‌های تاریخی را مرمت می‌کنیم؟ چون این اتفاق باعث تخریب آن‌ها می‌شود. مرمت‌های کنونی فرق زیادی با تخریب این بناهای تاریخی ندارد. در واقع یک جعل کار است که انجام می‌شود،‌ مرمت‌گران، اکنون ساختمان‌ها را بزک می کنند.

 

*نهضت مستندسازی بناهای تاریخی باید راه‌اندازی شود

 

او گفت: معتقدم بهترین کاری که دولت می‌تواند انجام دهد، این است که در چنین کارهایی دخالت نکند و بگذارد بخش‌های مختلف کار خودشان را انجام دهند.

 

پارسی اظهار کرد: ‌پیشنهاد می‌کنم در این دوره، یک نهضت مستندسازی راه‌اندازی کنیم و از همه‌ی بناهای تاریخی «رولوه» بگیریم. این بناها در حال تخریب‌اند.

 

 

* از باشگاه طرفداران تهران تا شغل پرمنفعت پایتخت

 

انوشه منصوری یکی از اعضای انجمن مفاخر معماری ایران نیز در پایان نشست، پیشنهاد تشکیل باشگاه طرفداران تهران را داد تا در آن هر یک از اعضای حاضر در این نشست، که بیشتر معماران، دوستداران میراث فرهنگی و دانشجویان معماری را تشکیل می‌دادند مراقب بافت‌های تاریخی و وضعیت ساخت‌وسازها در تهران باشند.

 

همچنین یکی از حاضران جلسه، تجارت در تهران را شغلی پرسود برای این کلان شهر دانست و اظهار کرد: ما باید به فکر این شغل باشیم نه خانه‌های تاریخی. چون در وضعیت کنونی با فکر کردن به حال این شغل پرمنفعت است که می‌توانیم در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی نیز موفق باشیم.

 

این جمله با تایید اغلب حاضران در مراسم نیز رو به رو شد.

  نظرات ()
شغل یابی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱۳

 
یافتن شغل یکی از اصلی ترین دغدغه‌های دوران دانشجویی است.  حتی در حین انتخاب رشته،  ابتدا فرصت‌های شغلی آن را مد نظر قرار می‌دهند.  با این وجود، بسیارند افرادی که پس از فارغ التحصیلی به هر دری می‌زنند تا جذب کار شوند لیکن ناکام می‌گردند و البته تعدادی از افراد نیز بلافاصله،  جذب بازار کار می‌شوند.

 شاید شما هم در ذهن خود با این سوال دست و پنجه نرم کرده‌اید که چرا برخی از افراد به‌راحتی مشغول بکار می‌شوند و برخی دیگر خیر‌‌؟ در پاسخ باید گفت که اکثر این افراد از دوران دانشجویی مهارت‌هایی برای یافتن شغل کسب نموده اند و بدین وسیله بذر اشتغال خود را در بسیاری از مراکز پاشیده اند.  یافتن شغل نیاز به برخی آگاهی‌ها و مهارت‌هایی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌گردد :

      با اساتید خود ارتباط برقرار کنید .

علاقه مندی و تلاشگری خود را به آنها نشان دهید، زیرا اساتید می‌توانند علاوه بر راهنمایی شما بعنوان کلیدهایی در جهت آگاه شدن شما از فرصت‌های شغلی عمل نمایند.  

     در سمینارهای مرتبط با رشته و علایق خود،  شرکت فعال داشته باشید.  

شرکت در چنین سمینارهایی علاوه بر آشنا ساختن شما با مباحث جدید رشته خود و خلق ایده‌های نو در ذهنتان،  موجب آشنایی شما با متخصصینی خواهد شد که ممکن است از همکاری شما در آینده استقبال نمایند.  

       خود را به مهارت‌هایی از قبیل دانش کامپیوتر و تسلط به یک زبان خارجی مجهز سازید

- مراکز و ادارات مرتبط با شغل خود را،  هم در شهرستان خود و هم در محل تحصیل شناسایی کرده و با آنها ارتباط برقرار نمایید.  

- درNGO‌ها یا نهادهای مردمی‌و سازمانهای غیر دولتی شرکت نمایید.  فعالیت در چنین مراکزی علاوه بر گسترده تر کردن ارتباطات شما،  منجر به افزایش تجربه کاری شما و نیز داشتن سابقه‌ای مثبت از شما خواهد شد.

 - در فرصت‌های کارورزی و گذراندن طرح،  قابلیت‌های خود را نشان داده و از جان و دل کار کنید0زیرا اغلب چنین مراکزی ، نیرو های کاری مهره های خلاق و پر تلاش را جذب خود خواهد نمود.

       اهداف خود را بلند اما گامهایتان را کوچک انتخاب کنید:  

انتظار نداشته باشید که پس از فارغ التحصیلی یا حتی در دوران دانشجویی،  دقیقاً همان شغل و مقامی‌را بدست آورید که در پی آن بوده‌اید.  شما بایستی ابتدا مهارت،  شایستگی و فروتنی خود را در کارهای محوله و گاه حتی خرد،  اثبات کنید تا در مسیر بالا رفتن از پلکان ترقی قرار گیرید.

 یاد بگیرید که چگونه با اعتماد به نفس بالا،  خود و توانایی‌هایتان را به دیگران ارائه کنید.  

برای مثال شما بایستی هنگام تقاضای شغل مشخصات،  توانایی‌ها،  سوابق،  علایق کاری،. ... (رزومه) خود را بطور مکتوب همراه داشته و در زمان مقتضی آن را ارائه کنید و نیز مهارت‌های خود را برای برقراری ارتباط بهتر بالا ببرید.  

        خلاقانه فکر کنید:

ذهن خود را باز و آزاد بگذارید تا به تمام راههایی که از آن طریق به نوعی می‌توان کار آفرینی نمود فکر کنید.  

  هرگز از شکست نترسید.  

اندیشمندی می‌گوید : "به یاد داشته باش که هر پیروزی بزرگی پس از چند بار شکست بدست میاید.  شکست‌های مکرر مانند پیک‌هایی هستند که در جاده منتهی به پیروزی حرکت می‌کنند."

  نظرات ()
افزایش 25 درصدی آلودگی هوای تهران نسبت به دیروز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢
مدیرکل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش 25 درصدی آلودگی هوای تهران امروز نسبت به روز گذشته خبر داد و گفت: تهران همچنان در شرایط هشدار است.

به گزارش مهر، یوسف رشیدی با بیان این مطلب افزود: هوای پایتخت با قرار گرفتن شاخص ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون روی عدد 155 همچنان در شرایط هشدار است.

به گفته وی،  بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاههای سنجش آلودگی هوای شهر تهران بر میزان غلظت تمام آلاینده ها به غیر از آلاینده ازن نسبت به روز گذشته در همین ساعت افزوده شده است.

رشیدی اظهار داشت: در حال حاضر در نمایشگر سنجش آلودگی، آلاینده منو اکسید کربن با 1 واحد افزایش روی عدد 55، دی اکسید گوگرد با 5 واحد افزایش روی عدد 32 و ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون با 24 واحد افزایش روی عدد 155 و ذرات معلق کمتر از 10 میکرون با 26 واحد افزایش نسبت به روز گذشته در حال حاضر روی عدد 79  ایستاده است.

مدیرکل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: ازن با 5 واحد کاهش نسبت به روز گذشته  روی عدد 23، قرار گرفته است.

رشیدی ضمن تأکید بر اینکه امروز هیچ جلسه ای درباره آلودگی هوای شهر تهران تشکیل نمی شود، گفت: فعلاً هیچ تعطیلی در دستور کار قرار ندارد و تنها تصمیمات جلسه روز شنبه کمیته هشدار آلودگی هوای تهران اجرا می شود.
  نظرات ()
چه موقع به روان پزشک مراجعه کنیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

چرا خیلی وقت ها به سهولت بدنمان را به تیغ جراحان می سپاریم اما برای سپردن بخش کوچکی از ذهن و روحمان به روان شناسان و روان پزشکان مقاومت می کنیم؟ چرا حتی زمانی که به هر دلیل، اندکی عقب نشینی می کنیم و رو در روی روان شناس، روان پزشک یا مشاور می نشینیم، تلاش می کنیم واقعیت را طور دیگری نشان دهیم؟.......


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مردان بی وفا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

 

واژه خیانت واژه ای کاملا آشناست و آن را بارها شنیده اید، بارها شنیده اید که مردی به زنش خیانت کرد و دور از چشم اوبا زنی دیگر ار تباط برقرار کرده است . و بارها نیز با خود گفته اید چرا اینگونه شد، چرا؟ مگر زن او چه چیزی کم داشت؟ او که از هر نظر زنی کامل و نمونه بود چرا شوهرش قدر او را ندانست؟ و انواع این پرسش ها که تا به حال نتوانسته اید برای آن پاسخی پیدا کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ترانس سکسوالیست ها با همجنسگرایان و دوجنسی ها فرق دارند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢
دکتر مهدی صابری، روانپزشک پزشکی قانونی، در گفتگو با عصر ایران:

 

پس از فتوای امام، فریدون پورملک آرا، به تایلند رفت و تن به جراحی تغییر جنسیت داد و زن شد و با نام مریم پورملک آرا، به زندگی اش ادامه داد و در فروردین امسال، در سن 61 سالگی،درگذشت.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه با خجالت و عدم اعتماد به نفس مبارزه کنیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

بسیاری از خجالتی ها نسبت به زندگی و سایر افراد نگاهی بدبینانه دارند. ممکن است کارتان را دوست داشته باشید ولی از برقراری ارتباط با دیگران خوشان نیاید. ممکن است نسبت به کسانی که از شما خوشحال تر یا موفق ترند دید بدی داشته باشید. مطمئنا آن ابر خاکستری بدبینی که با خود به هرکجا می برید، به عزت نفستان صدمه خواهد زد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آلودگی هوای تهران تا کی ادامه دارد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

 

بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی همچنان جوی پایدار تا روز چهارشنبه بر کشور حاکم خواهد بود و در این مدت بر تجمع آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت بویژه تهران افزوده خواهد شد.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خطر آلودگی منابع آب آذربایجان در اثر نشت سیانور از کارخانه طلای تکاب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢
این نگرانی زمانی عمیق وحادشده وزمینه های بروز بحران وحتی یک فاجعه زیست محیطی را به وجود می آورد که بانگاهی به نقشه های حوزه های آبریز استان آذربایجانغربی متوجه گسترش وسرایت آلودگی منابع آب تکاب به سایر نقاط آذربایجان گردیم.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چه کسانی در خطر خودکشی هستند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

 

خودکشی یکی از آسیب‌های اجتماعی دردناک و بسیار ترسناک است. آمارها نشان می‌دهد که خودکشی در کشور ما افزایش یافته و مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند از بین هر 100 هزار ایرانی، سالانه بیش از 60 نفر، اقدام به خودکشی می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مهلت ثبت نام آزمون دکتری 92 تمدید شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت ثبت نام آ‍زمون نیمه متمرکز دکتری سال 1392 به مدت 2 روز و تا پایان روزسه شنبه -14آذرماه- خبر داد.

به گزارش ایرنا، ˈحسین توکلیˈ اظهار داشت: داوطلبانی که تاکنون نسبت به ثبت نام در آ‍زمون دکتری سال 92 اقدام نکرده اند تا ساعت 24 روز سه شنبه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org براساس اطلاعیه راهنما مراحل ثبت نام خود را به انجام برسانند.

به گفته وی تا ظهر امروز، 12 آذرماه بیش از 115 هزار نفر با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش، تقاضانامه الکترونیکی ثبت نام را تکمیل کردند.

توکلی هزینه ثبت نام آزمون دکتری سال 92 را 315 هزار ریال ذکر کرد و گفت که داوطلبان لازم است وجه ثبت نام را از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب در سایت سازمان سنجش پرداخت کنند.

وی به داوطلبان آزمون دکتری توصیه کرد ابتدا اطلاعات مربوطه را در فرم پیش نویس ثبت نام وارد کرده و پس از اطمینان از صحت اطلاعات آن، تقاضانامه الکترونیکی ثبت نام آزمون دکتری را تکمیل کنند.

سخنگوی سازمان سنجش برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 92 را در نوبت های صبح و بعدازظهر روز جمعه، 18 اسفندماه 91 اعلام کرد و گفت: نتیجه اولیه داوطلبان آ‍زمون دکتری در قالب کارنامه تنظیم می شود و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شوند از 20 تا 24 فروردین ماه می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه و انتخاب رشته خود را انجام دهند.

مشاور عالی سازمان سنجش توضیح داد: گزینش علمی داوطلبان آزمون دکتری براساس 80 درصد نمره آزمون کتبی و 20 درصد معدل تراز شده مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و اولویت کدرشته انتخابی داوطلبان انجام می شود.

وی یادآورشد: فهرست اسامی پذیرفته شدگان چندبرابر ظرفیت آزمون دکتری به منظور شرکت در مصاحبه به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ارسال می شود و پس از اعلام نتایج مصاحبه، گزینش نهایی براساس 50 درصد نمره آزمون و 50 درصد نمره مصاحبه صورت خواهد گرفت درصورتیکه در آزمون دکتری سال گذشته، نمره آزمون با ضریب یک و نمره مصاحبه با ضریب 2 اعمال شد.

  نظرات ()
موبایل خطر تومور مغزی کودکان را ۵ برابر می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢


پژوهشگران همچنین اعلام کرده‌اند کودکانی که از گوشی‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند 5 برابر بیشتر در خطر ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند.
محققان بر اساس تحقیقات خود هشدار دادند که اعتیاد به تلفن همراه باعث بروز رفتار غیرارادی در افراد می شود. معتادان به موبایل روزی بیش از ۱۰۰ پیامک ارسال می‌کنند و کودکانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند 5 برابر بیشتر در خطر ابتلا به تومورهای مغزی قرار دارند.
به گزارش خبرگزاری mena، تحقیقات پزشکی هشدار داد: اعتیاد به استفاده از تلفن همراه اعم از گفت‌وگوی چند ساعته یا ارسال پیامک باعث بروز رفتارهای بی پروا و غیرارادی در افراد می‌شود.بر اساس این تحقیقات، اعتیاد به استفاده از تلفن همراه همچنین باعث پدیده معروف به خرید غیرارادی اشیاء می شود.بر اساس جدیدترین گزارش مجله اعتیاد رفتاری، تحقیقات نشان داده که جوانان (معتاد به تلفن همراه) به طور میانگین روزانه بیش از 109 پیامک و ماهانه بیش از 3 هزار پیامک می‌فرستند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که این جوانان در مقابل روزانه حدود 113 پیامک دریافت می‌کنند و گوشی خود را حدود 60 بار در روز برای آگاهی از دریافت مکالمه یا پیامک جدید وارسی می‌کنند.دانشجویان دانشگاهها نیز نزدیک به هفت ساعت روزانه خود را با تکنولوژی اطلاعات وارتباطات می‌گذرانند.پژوهشگران همچنین اعلام کرده‌اند کودکانی که از گوشی‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند 5 برابر بیشتر در خطر ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند.پژوهشگران علوم پزشکی در موسسه ملی بهداشت آمریکا نیز اعلام کرده‌اند استفاده طولانی مدت از تلفن‌های همراه موجب مصرف قند (سوخت اصلی مغز) می‌شود.درهمین حال، محققان آمریکایی درباره زیان های استفاده از تلفن همراه هشدار داده‌اند که استفاده مادران باردار از تلفن همراه چه بسا نوزادان آنها را در آینده با خطر مشکلات رفتاری روبه‌رو کند.

  نظرات ()
ایدز رسوایی نیست بیماری است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢


اسمش بد در رفته است و شاید همین موضوع باعث شده مبتلایان به بیماری ایدز، حتی از گفتن نام بیماری‌شان هم به دیگران ابا داشته باشند، در صورتی که بروز یک بیماری در فرد، شرمساری و خجالت ندارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چطور افراد منفی زندگی خود را تحت تاثیر قرار دهیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

گاهی انسان در شرایطی قرار می‌گیرد که احساس می‌کند با انجام کاری باید از خود دفاع کند. فکر می‌کنم تا اینجا یاد گرفته‌ باشیم که انجام کارها و حرکات احساسی، بدون تامل و سریع نتیجه خوشایند و دلخواه را به دنبال ندارد. شاید آتش بحث و جدال را شعله ورتر نیز بکند.

انسان خویشتن دار، گاهی اوقات خود را در شرایطی با افراد منفی و سخت می‌بیند که هیچ چاره‌ای جز برخورد و عکس‌العمل ندارد....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شعر/گیش گلمه (درد دل یک کودک زلزله زده با زمستان) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢


اولر یئخلوپ گوشلار اوچوپ قیش گلمه
بولاخلار باتیپ بالالار یاتیپ قیش گلمه


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا برای افراد سالخورده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

 کارشناس مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با توجه به شیوع آنفلوآنزا در فصل پاییز و زمستان، تزریق واکسن آنفلوآنزا برای افراد، به خصوص سالمندان امری ضروری است.
 رضا فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، افزود: افراد متقاضی باید این واکسن را از داروخانه‌های بخش خصوصی تهیه کنند و بخش دولتی، این دارو را فقط در اختیار بیماران هموفیلی و دیالیزی قرار می‌دهد.
 وی با اشاره به این‌که بیماری آنفلوآنزا با سرماخوردگی متفاوت است، ادامه داد: آنفلوآنزا بیماری ویروسی است که با علایم تب، آبریزش بینی و احساس خستگی در افراد بروز می‌کند و این درحالیست که در سرماخوردگی تب وجود ندارد.
 به گفته وی، افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، آسم و کلیه هستند و یا افرادی که سن آنها کمتر از پنج سال است بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.
 در بسیاری موارد، افراد مبتلا به آنفلوآنزا بدون مراجعه به پزشک بهبود می‌یابند اما زمانی که به شدت به این بیماری مبتلا می‌شوند باید به دکتر مراجعه کنند.
 افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند باید به مدت 15 تا 20 ثانیه دست‌های خود را با آب و صابون شستشو دهند.

 کارشناس مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: استفاده از مایعات، سوپ و شیر داغ، میوه و مرکبات طی دوره بیماری به بهبود آن کمک می‌کند.

  نظرات ()
آلوده‌ترین مناطق در پایتخت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از پایداری هوای ناسالم در تهران تا اواسط هفته خبر داد.

به گزارش مهر، یوسف رشیدی در مورد وضعیت آلودگی هوا بیان کرد: طبق گزارش های رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، بر میزان تمامی آلاینده ها به ویژه ذرات معلق افزوده شده است و هوای تهران بر این اساس همچنان در وضعیت ناسالم قرار دارد.

وی ادامه داد: غلظت آلودگی در منطقه ۲۲ تهران و نیز مناطق اقدسیه و تهرانسر بیشتر از سایر مناطق است و در مجموع میزان آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در تمامی ایستگاههای کنترل کیفیت هوای تهران، در شرایط ناسالم قرار دارد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خاطرنشان کرد: بنا به گزارش هواشناسی و پیش بینی های صورت گرفته انتظار می رود که شرایط ناسالم تا اواسط هفته همچنان پایدار بماند.

مرکز کنترل کیفیت هوای تهران احتمال تعطیلی مدارس و ادارات شهر تهران را در پی افزایش آلودگی هوا منوط به دستور و رای استانداری تهران دانست.

افزایش تشدید بیماری های قلبی و ریوی و مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و افراد مسن و افزایش تنفس در عموم افراد از جمله اثرات منفی آلودگی هوا به شمار می رود.

  نظرات ()
جایگاه ایران در نقشه طول عمر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢


بر اساس این نقشه کشور کوچک موناکو که ساکنان ثروتمند و خدمات بهداشت و درمان کاملا رایگان و دولتی دارد با 89.68 سال بیشترین طول عمر و امید به زندگی را در بین 222 کشور مورد بررسی دارد. در این گزارش آمده است کمترین طول عمر در کشور آفریقای چاد است که مردم در آن فقط 48.69 سال عمر می کنند.
محققان یک نقشه رنگی از تفاوت شگفت انگیز در امید به زندگی و طول عمر در 222 کشور جهان تهیه کرده اند.ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 30 درصدی آلودگی هوای تهران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

 مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به افزایش غلظت آلاینده‌های هوای پایتخت گفت: آمارها نشان می‌دهد میزان آلودگی هوا در تهران نسبت به هفته گذشته بیش از 30 درصد افزایش داشته است.

دکتر یوسف رشیدی روز شنبه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به قرارگیری شاخص کیفیت هوای تهران در شرایط «ناسالم» گفت: از روز پنجشنبه شاهد سکون جوی در تهران بودیم که این امر موجب شد غلظت آلاینده‌ها از پنجشنبه به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

وی با اشاره به تعطیلی روزهای پنجشنبه و جمعه و کاهش تردد خودروها افزود: بر این اساس از غلظت آلاینده‌های هوای پایتخت کمی کاسته شد اما به نظر می‌رسد از امروز مجددا روند افزایش آلاینده‌ها را شاهد باشیم.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور مبنی بر تداوم پایداری جوی تا روز سه‌شنبه در تهران گفت: بر این اساس انتظار می‌رود غلظت آلاینده‌های هوا طی روزهای یکشنبه و دوشنبه به اوج خود برسد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط «ناسالم» قرار دارد، پیش‌بینی کرد که غلظت آلاینده‌ها تا ساعات بعدازظهر شنبه افزایش قابل توجهی داشته باشد.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در عین حال از شهروندان خواست در راستای حفظ سلامت خود و سایرین از وسایط حمل و نقل عمومی برای تردد استفاده کنند. از سوی دیگر توصیه می‌شود کودکان و بیماران قلبی و ریوی از حضور طولانی مدت در فضای باز به شدت خودداری کنند.

  نظرات ()
تغییر شیوه برگزاری کنکور دانشگاه آزاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تغییر شیوه برگزاری کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد، گفت: بر این اساس در صورت تصویب، پذیرش دانشجو در 80 درصد کدرشته‌ها به صورت بدون آزمون و در 20 درصد باقیمانده به صورت آزمونی مشترک با سازمان سنجش پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

 فرهاد دانشجو با اشاره به حذف کنکور در برخی از رشته محل‌های دوره کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد، گفت: امید است از بهمن ماه پذیرش دانشجوی بدون کنکور در 80 درصد رشته محل‌های دوره‌ کارشناسی محقق شود.

 

وی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هنوز آیین نامه پذیرش بدون کنکور به دانشگاه آزاد ابلاغ نشده است، اظهار کرد: البته ما در حال آماده کردن کارها هستیم تا بتوانیم پس از ابلاغ، از بهمن ماه بدون کنکور پذیرش دانشجو را انجام دهیم.

 وی با تاکید بر اینکه هنوز رشته‌ها و واحدها به دانشگاه آزاد اعلام نشده است، اظهار کرد: در نظر داریم پذیرش دانشجوی بدون کنکور بر اساس سوابق علمی و اولویت‌های بومی انجام شود.

دانشجو درخصوص تجمیع آزمون‌های دانشگاه‌ آزاد نیز خاطر نشان کرد: امید است در 20 درصد مابقی رشته محل‌های باقی مانده آزمون مشترک با سازمان سنجش برگزار شود.

  نظرات ()
خطر وقوع موج سوم ایدز تا 5سال آینده/ ۹۳ هزار مبتلا به HIV داریم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢


وزیر بهداشت نسبت به احتمال وقوع موج سوم ایدز به دلیل تغییر الگوی ابتلای آن به سمت انتقال جنسی تا 5سال آینده هشدار داد و گفت: حدود ۹۳ هزار فرد مبتلا به HIV در کشور داریم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نور ماه و خورشید ویتامین ندارند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢

 پژوهشگران معتقدند نور ویتامین D ندارد، نور از کوانت های الکترومغناطیسی تشکیل شده که فوتون نام دارند و تنها انرژی دارند نه جرم.

به گزارش ساینس دیلی، ویتامین D یک ماده شیمیایی آلی است و از اتم های عناصری مثل کربن و اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.

بنابراین نه نور خورشید و نه نور حاوی ویتامین نیستند.

نور خورشید حاوی میزان کافی تابش های پر انرژی است و می تواند باعث واکنش هایی در پوست شود که به ساخت ویتامین D منجر می شوند .

نور ماه چون انرژی کم تری نسبت به خورشید دارد تابش های آن کم انرژی هستند و حاوی ویتامین نیستند و هیچ نوع سودی برای پوست بدن ندارند.

  نظرات ()
تنهایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱٢


تغییر و تحولات در دوره دانشگاه، مجموعه متنوعی از احساسات را در دانشجویان به وجود می‌آورد. علاوه بر احساس هیجان و انتظار، احساس تنهایی نیز ممکن است وجود داشته باشد. تنهایی لزوماً به معنای تنها بودن نیست، ممکن است مدت‌های طولانی تنها باشیم و به هیچ وجه احساس تنهایی نکنیم. بررسی نحوه تجربه  :تنهایی در افراد دیگر، بهترین راه برای درک تنهایی است. در شرایط زیر ممکن است احساس تنهایی کنیدوقتی تنهایید و راهی برای تنها نبودن به نظرتان نمی‌رسد.

به نظرتان می‌آید که دلبستگی‌های پیشین را ندارید.

با تغییراتی در زندگی خود روبرویید، محل تحصیل، شهر یا شغل جدید و یا تغییراتی از این قبیل.

   به نظرتان می‌آید که هیچ کس در زندگیتان نیست که بتوانید

احساسات و تجارب خود را با او در میان بگذارید.

خود را غیرقابل قبول، دوست‌نداشتنی و بی‌ارزش درک می‌کنید، حتی اگر دیگران چنین درکی از شما نداشته  باشند.

 درک نادرست درباره تنهایی

تنهایی ممکن است به علت معنایی که از آن برای خود می‌کنید، عمیق‌تر شود. بویژه دانشجویان آماده درک‌های نادرست زیر درباره تنهایی هستند:

تنهایی نشانه ضعف یا عدم بلوغ است.

اگر تنها هستم به دلیل این است که اشکالی در من وجود دارد . این سال‌ها باید بهترین‌ سالهای زندگی من باشد.

من تنها کسی هستم که چنین احساسی دارم.

     اگر این درک‌های نادرست را باور کنید، ممکن است به این نتیجه برسید که تنهایی نتیجه نقصی در شخصیت شماست. پژوهشها نشان می‌دهد که دانشجویانی که تصور می‌کنند تنهایی نقص است مستعد مشکلات زیرند:مشکلات عمیق‌تر در پذیرفتن خطرهای اجتماعی، ابراز خود،‌آغاز روابط اجتماعی،‌معرفی خود به دیگران، مشارکت در گروهها و لذت بردن از زندگی.

مهارت کمتر در خود آشکارسازی، پاسخ دهی کمتر به دیگران، تمایل بیشتر به اینکه با بدبینی و بدگمانی به درگیری‌های اجتماعی وارد شوند.

احتمال بیشتر در ارزیابی منفی از خود و دیگران و تمایل بیشتر به انتظار طرد از جانب دیگران.

دانشجویان تنها اغلب از احساس افسردگی، خشم، ترس و سوء درک شکایت دارند. آنان ممکن است به شدت از خود انتقاد کنند، فوق‌العاده حساس یانسبت به خوددلسوز باشند، یا ممکن است از دیگران ایراد بگیرندو آنان را مقصر بدانند. وقتی این مسائل روی می‌دهد، دانشجویان تنها غالباً دست به اقداماتی می‌زنند که این احساس را در آنان پایدار می‌سازد برای مثال، بعضی از دانشجویان دلسرد می‌شوند، میل و انگیزه خود را برای درگیر شدن در موقعیت‌های جدید از دست می‌دهند و خود را از مردم و فعالیت‌ها ک