مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱  در اسلام بی‌کاری نکوهش شده و کار به عنوان یک امر مقدس شناخته شده است. در حدیث آمده است که خداوند مومنی را که دارای یک حرفه است و بدان اشتغال دارد دوست دارد. اما کسی که بیکار بگردد و بار خودش را بر دوش مردم بیندازد، مورد لعنت خداست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱

 رییس بخش مسمومیت‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: استفاده از سمومات دفع آفات گیاهی در کشاورزی یکی از دلایل بالا بودن این آمار در استان اصفهان است. "فرزاد قشلاقی" امروز در سومین همایش تبیین جایگاه مراقبین سلامت مدارس و پیشگیری از مسمومیت‌ها که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه مراقبین سلامت مدارس در بالابردن سطح سلامت دانش‌آموزان نقش مهمی برعهده دارند، اظهار کرد: پیشگیری از مسمومیت‌ها باید در سه مرحله اولیه، ثانویه و ثالثه انجام شود که پیشگیری اولیه اهمیت بیشتری دارد.
 وی با اشاره به اینکه تمامی موادی که مصرف می‌کنیم سمی است، تصریح کرد: آب در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود مسموم کننده است.
 این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مسمومیت‌ در استان اصفهان را شایع دانست و افزود: استفاده از سمومات دفع آفات گیاهی در کشاورزی یکی از دلایل بالا بودن این آمار در استان اصفهان است.
 قشلاقی اضافه کرد: مصرف متادون در استان شایع است و مصرف آن موجب مرگ کودکان می‌شود.

 وی با اشاره به بررسی نتایج مسمومیت کودکان در بیمارستان‌های خورشید و الزهرا، اظهار کرد: با وجود شیوع مسمومیت کودکان در استان اصفهان خوشبختانه تاکنون درجه مسمومیت در کودکان در کمترین حد بوده است.
 این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه بیشترین مسومیت‌ها در کودکان در سنین دو تا چهار سال دیده شده است، اضافه کرد: مسمومیت در اطفال بیماری شایعی است و والدین باید در این سن بیشتر مراقب کودکان و اطفال خود باشند.
 قشلاقی افزود: کودکان از هوش بالایی برخوردار هستند در نتیجه بیشتر داروهایی را مصرف می‌کنند که بد بو نباشد.
 وی در بخش دیگری از سخنان خود به نگهداری از گیاهان در منازل اشاره کرد و گفت: تماس با برخی گیاهان آپارتمانی مانند دیفن باخیا یا کاکتوس به علت داشتن ماده سوزان و قلیایی می‌تواند برای کودکان کشنده باشد.

 این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منواکسید کربن را قاتل خاموش دانست و افزود: مسمومیت ناشی از منو اکسیدکربن در شب‌های سرد و در فصل سرما شایع است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱

 

 

پژوهشگران با بررسی دویست و سی عکس از ورزشکاران که درسال 1952 گرفته شده بود، به این نتیجه رسیدند کسانی که بیشتر می خندند، بیشتر عمر می کنند. نتایج این تحقیق همین هفته در نشریه علم روانشناسی منتشر می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱


 در افراد سیگاری چروک های پوست بیشتر و در سنین کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری ظاهر می شود. سیگار باعث کاهش کلاژن پوست می شود (کلاژن مسئول کشسانی پوست است) و پوست را شل می کند.
   
خطوط پوستی از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد. خطوط کم عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زرد رنگ شدن پوست می‌شود.
  


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱

 

 

نتایج جالب یک مطالعه نشان می دهند گرفتن مچ کودکان در هنگام دروغ گفتن رفتاری اشتباه نیست تنها باید از آن به عنوان لحظه ای برای آموختن استفاده کرد. به بیانی دیگر به جای فریاد کشیدن یا تنبیه کودک باید با او درباره اهمیت راستگو بودن و تاثیرات منفی دروغگویی صحبت کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱

 بر اساس گزارش های رسیده، بخشی از ادامه بزرگراه شهید همت از ضلع شمالی پارک جنگلی تحقیقاتی جهان نما در استان البرز عبور می کند که بخش عمده ای از درختان این پارک از بین خواهد رفت.

روز گذشته برای ادامه این مسیر به سمت کرج حدود 300 متر از این پارک تخریب شد که موجب قطع بیش از 150 اصله درخت سوزنی برگ بین چهار تا 12 سال شده است.

ادامه این مسیر در ضلع شمالی این پارک موجب تخریب 900 متر از مساحت این پارک می شود که به دنبال آن بیش از سه هزار اصله درخت نیز قطع خواهد شد.

وزارت راه و شهرسازی متولی پروژه ملی بزرگراه شهید همت از مسیر تهران به سمت استان البرز است که توسط شرکت سهامی خاص بهار دیمه در دست اجراست.

پارک تحقیقاتی جهان نما در حدود سالهای 1346 در محدوده ضلع شرقی کرج به مساحت 114 هکتار با گونه های منحصر به فرد درختان احداث شده است که به دلیل وجود دریاچه و مسیرهای عبوری، تفرجگاه مناسبی برای شهروندان استان البرز و شهرهای اقماری به شمار می رود.

طبق بند ج - ماده 147 سازمان پارک ها، بهره برداری از پارک تحقیقاتی جهان نما بر عهده سازمان پارک ها فضای سبز شهرداری کرج قرار دارد، اما همچنان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور متولی پارک تحقیقاتی جهان نما در استان البرز است.

طبق گزارش های رسیده، تاکنون مجوزی مبنی بر اجازه قانونی تخریب و قطع درختان برای احداث ادامه بزرگراه شهید همت از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یا استان البرز صادر نشده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱

 

امروزه بسیاری از افراد در سیر تفکر خود به دلیل عدم آشنایی با اصول تفکر منطقی و صحیح ، ناخواسته دچار خطای شناختی می شوند. عدم اطلاع از خطاهای شناختی ورطه ای بسیار خطرناک و سهمگین می داند. شاید بسیاری از گرفتاری های مردم ما به دلیل آلوده بودن افکار ما به این نوع خطا ها  باشد. به نظر می رسد افسردگی ، بی قراری ، رقابت های ناصحیح، خشونت،    پرخاشگری و بسیاری از رفتارهای غیر عادی ما بی ارتباط با خطاهای شناختی نباشند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱

 آثاری از دوره نوسنگی با قدمتی 10 هزار ساله در ترکیه کشف شدند.
در جریان کاوش‌های باستان‌شناسان تُرک در یک محوطه تاریخی در استان «آناتولی» ترکیه‌، باستان‌شناسان موفق به کشف آثار تاریخی از دوره نوسنگی با قدمتی 10 هزار ساله شدند.  به گزارش روزنامه حُریت، این آثار در دره تاریخی مشهور «لونت» کشف شده‌اند و با بررسی دقیق آنها می‌توان به نحوه زندگی انسان‌های دوره نوسنگی در 10 هزار سال قبل پی برد.
 در این دره هزاران غار که توسط انسان‌های نخستین در دل‌ دیوارهای صخره‌ای کنده شده‌اند وجود دارند. همچنین بقایای 20 روستا نیز در این دره کشف شده‌اند که در آنها آثار تاریخی ارزشمندی از جمله اسکلت چندین انسان‌، سلاح‌، زیورآلات و ظروف سنگی کشف شده‌اند.
 طی‌ سال‌های گذشته در دره‌ی لونت که یکی از مقاصد گردشگری ترکیه به شمار می‌رود، هزاران اثر تاریخی از تمدن روم باستان، تمدن اسلامی و دوره عثمانی نیز کشف شده‌اند که این امر این منطقه را به یکی از مهمترین محوطه‌های تاریخی کشور ترکیه تبدیل کرده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱

 شاید برای هر کسی این پرسش به وجود بیایید که آیا واقعا به بیمه مستاجر احتیاج دارد یا خیر؟ پاسخ کوتاه کاملا مشخص است: بله. همچنین باید گفت که دلایل بسیار خوبی برای داشتن بیمه مستاجر وجود دارد.  
به عنوان مستاجر و به طور قانونی، شما مسئول هستید تا هر خسارتی که به هر بخش خانه وارد می‌شود و یا صدمات وارده شده به افرادی که در خانه زندگی می‌کنند و یا از آن بازدید می‌کنند، را جبران کنید. به عنوان مثال، اگر بر اثر اشتباه شما اجاق گاز آتش گرفت و نه تنها به خانه شما بلکه به تمامی مجموعه خساراتی وارد شد، شما باید مخارج هنگفت آن را پرداخت کنید.
 
حتی زمانی که مهمان شما به خانه‌تان خسارتی را وارد کرد، شما به دردسر خواهید افتاد.
 
این را هم فراموش نکنید که این‌ها دارایی‌های شما هستند. شاید شما فکر کنید که دارایی‌هایتان ارزش چندانی ندارد اما زمانی که مجبور می‌شوید به علت آتش سوزی و یا سیل، فورا جایگزینی برای آنان تهیه کنید، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
 
در این شرایط حتی خرید البسه به تنهایی به هزاران دلار پول احتیاج دارد. همچنین مبلمان و تخت قدیمی شما ممکن است در نگاه اول ارزش چندانی نداشته باشد اما خرید مبلمانی جدید فشار زیاد مالی به شما وارد می‌کند.
 
پس اگر هزینه جایگزین کردن تمامی وسایل را نظر بگیرید و حساب کنید، متوجه می‌شوید که پرداخت ماهانه حق بیمه در قیاس با این هزینه‌ها کاملا منصفانه و ایده آل است.
 
مسئله دیگری که شما باید آن را در نظر بگیرید: از نماینده بیمه خود بخواهید که بیمه نامه‌ای را برای شما تنظیم کند که خسارت تمامی آنچه شما از دست می‌دهید را به طور کامل بپردازد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱ مترجم: رویا مرسلی
 نویسنده: نیکلاس بلوم
 منبع:aHBR
آیا شما جزو 79 درصد هستید؟ طبق نتایج به دست آمده از تحقیقات ما از 8000 شرکت در 20 کشور، 79 درصد از سازمان‌ها گزارش کرده‌اند که روش‌های مدیریت آنها بالاتر از حد متوسط است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٩/۱اکران اینترنتی مستند «آن پیامبر» در پاسخ به فیلم موهن آمریکایی، علیه پیامبر(ص) در بیش از ۵۰ شبکه ماهواره‌ای جهان و به سه زبان زنده دنیا آغاز شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۳٠

یک متخصص بیماری‎های داخلی گفت: مصرف سیگار، مشروبات الکلی و استرس زمینه‎ساز بسیاری از زخم‎های پپتیک است.

 
دکتر علیرضا معیری کاظمی درخصوص بیماری‎های زخم معده و پپتیک افزود: بیماری‎های زخم معده و پپتیک جز بیماری‎های بسیار شایع در جوامع ما هستند.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه زخم‎های پپتیک شامل زخم‎های معدی و دوازدهه هستند، اظهار کرد: این بیماری‎ها از طریق علائم بالینی، فیزیوپاتولوژی و اقدامات درمانی تشخیص داده می‎شوند.
 
این متخصص بیماری‎های داخلی گفت: درد در قسمت فوقانی شکم، نفخ، سنگینی سردل، سوزش و ترش کردن در قسمت فوقانی و پشت جناغ سینه، ضعف، بی‎اشتهایی، کم‎خونی، تپش قلب، کاهش وزن، خستگی زودرس، کم‎حوصلگی و کم انرژی بودن از علائم زخم معده و پپتیک است.
 
وی ادامه داد: علائمی از جمله استفراغ، حالت تهوع، استفراغ‎های خونی و دفع مدفوع سیاه و قیری رنگ از علائم خطرناک این بیماری است.
 
دکتر معیری کاظمی با بیان اینکه بیماران به ویژه کسانی که سنشان بالاست با مواجه شدن با این‎ گونه علائم سریعاً به پزشک مراجعه کنند، تصریح کرد: استفراغ، استفراغ خونی، کاهش وزن، گیر کردن غدا هنگام بلع مواد غذایی در پشت جناغ سینه وغیره از جمله علائم آلارم یا هشداردهنده هستند که درصورت بروز چنین عواملی بیمار باید سریعاً به اورژانس انتقال داده شود.
 
وی یادآور شد: درصورتی که بیماران بین ۴۰ تا ۴۵ سال علائم هشداردهنده را نداشته باشند با انجام آندوسکوپی نوع زخم معده آنها تشخیص و در صورتی که علائم به صورت زخم معده شدیدتری باشد احتمال بروز سرطان معده وجود دارد. وی گفت: بیماری زخم معده علل میکروبی دارد و در مواردی نیز استفاده بدون تجویز پزشک از قرص‎های مسکن ضد التهاب، دیکلوفناک، ناپروکسن، ایندومتاسین و ایپوپروفن می‎توانند عوارض گوارشی را تشدید کند.
 
این متخصص بیماری‎های داخلی اضافه کرد: در برخی شرایط سنی خاصی، بیماران به استفاده از داروهای مسکن نیاز دارند و باید همزمان داروهای محافظت کننده معده نیز استفاده کنند که در این شرایط باید با پزشک معالج خود مشاوره کنند.
 
وی با بیان اینکه زخم معده و دوازدهه جز بیماری‎های شایع در همه جوامع هستند، ادامه داد: صنعتی شدن جوامع، وضعیت شغلی و استرس‎های شایع میزان بیماری‎های گوارشی را افزایش می‎دهند.
 
وی اضافه کرد: مصرف سیگار، مشروبات الکلی و استرس زمینه‎ساز بسیاری از زخم‎های پپتیک است.
 
معیری کاظمی توصیه کرد: افراد از مصرف قرص‎های مسکن به شکل بی‎رویه اجتناب و افرادی که دارای علائم هشداردهنده هستند حتماً با نظر پزشک دارو مصرف کنند.
 
وی بیان کرد: غذاهای خاصی در جهت ایجاد زخم‎های معده به شکل اثبات شده وجود ندارد و افرادی که از بیماری معده رنج می‎برند مصرف ترشیجات و ادویه‎جات می‎تواند علائم این بیماری را تشدید کند که توصیه می شود از مصرف این مواد اجتناب کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

تا به حال فکر کرده اید چرا بعضی افراد این همه طرفدار دارند ومحبوب همه هستند اما بعضی دیگر ... انگار کسی دوست ندارد حتی نزدیکشان بشود؟ خب، دسته اول مهره مار ندارند – شما که به این جور خرافات اعتقاد ندارید؟! – بلکه خصوصیاتی دارند که باعث محبوبیتشان می شود، یا بهتر بگوییم فاقد خصوصیاتی هستند که آدم ها را از آنها براند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩هوا بس ناجوانمنردانه سرد است...

 نصر نیوز: جیب کاپشن و ها کردن دستهایش را گرم نمی کند. برف خیلی نزدیک است. همین بالا، روی سقف برزنتی چادر. و از همان بالا سرما را هل می دهد توی چادری که خانه است. توی کانون گرم خانواده ای که چند ماهی است سرد است. به گزارش نصر نیوز، مدرسه اش که از بارش برف تعطیل شد، این بار نه رنگ شادی کودکانه که غم و ترس از سرمای بیشتر نگاهش را فرا گرفت. یادش بخیر قبل تر ها برف که می بارید صدای خنده بچه ها توی کوچه ها می پیچید و مدرسه که تعطیل می شد،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

چه خصوصیاتی باعث می شود دیگران از ما فاصله بگیرند؟ موفقیت به شما می گوید! اگر نمی خواهید مجرد بمانید این خصوصیات را در اسرع وقت از خودتان از بین ببرید. هیچ کس دوست ندارد با چنین آدم هایی ازدواج کند.

تا به حال فکر کرده اید چرا بعضی افراد این همه طرفدار دارند ومحبوب همه هستند اما بعضی دیگر ... انگار کسی دوست ندارد حتی نزدیکشان بشود؟ خب، دسته اول مهره مار ندارند – شما که به این جور خرافات اعتقاد ندارید؟! – بلکه خصوصیاتی دارند که باعث محبوبیتشان می شود، یا بهتر بگوییم فاقد خصوصیاتی هستند که آدم ها را از آنها براند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩


پرفسور دکتر مراد امره و اکیب وی موفق به کشف یک ژن جدید موثر در بیماری آلزهایمر گردیدند
 
 پرفسور دکتر مراد امره از استید دانشگاه استانبول و اکیب وی موفق به کشف یک ژن جدید موثر در بیماری آلزهایمر گردیدند پرفسور دکتر مراد امره، برخی تغییرات حاصله در ژن تنظیم کننده پاسخ سیستم دفاعی بدن علیه بیماری ها موجب افزایش حداقل چهار برابر خطر بیماری آلزایمر می گردد. این ژن در عین حال می تواند بیماری آلزایمر را نیز ریشه کن سازد. در یک خانواده ترک این ژن را تثبیت کردیم. این یک موفقیت بین المللی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩
تست خودشناسی:


1- برای مسافرت به شمال رفته اید، اولین چیزی که باعث خوشحالی تان می شود از اینکه آنجا هستید، کدام گزینه است؟

الف) این حس که پاهای شما روی ماسه های خنک قرار دارد و آفتاب گرم و نسیم دلنواز صورت شما را نوازش می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

تیم ملی فوتسال با وجود درخششی که از ابتدای حضورش در مسابقات قهرمانی آسیا داشته و رفته‌رفته نیز به یک تیم مدعی جهانی تبدیل شده،‌ اگر نگوییم سیر نزولی داشته اما به قدرت می‌توان گفت که در 2 سال اخیر روند رو به رشدی نداشته و اقتدار همیشگی‌اش را از دست داده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩


زنان بیشتر به لباسهای دیگر زنان توجه می‌کنند
 
نتایج تحقیقات یک شرکت معروف مایو در انگلستان نشان می‌دهد که زنان به هنگام قدم زدن در خیابان، به زنان دیگر توجه کرده و آنها را بررسی می‌کنند.

نیمی از ۲ هزار زن شرکت کننده در این نظرسنجی اعلام کردند که همواره خود را با همکاران و یا زنانی که در خیابان می‌بینند، مقایسه می‌کنند.

بر اساس این تحقیقات که در روزنامه "دیلی میل" منتشر گردید، زنان بیش از هر محلی در پلاژها به زنان دیگر نگاه می‌کنند و دوست دارند که با بیکینی‌های خود زیبا دیده شوند.

۴۲ درصد از زنان شرکت کننده در نظرسنجی اظهار داشتند هنگامی که با زنان دیگری به محلی می‌روند، تلاش می‌کنند تا بیش از مردان توجه یکدیگر را جلب نمایند.

هلن بویل یکی از طراحان شرکت و مجری این نظرسنجی می‌گوید:

"در دنیا نمی‌توان زنی را پیدا کرد که علاقه‌ای به رسیدن به سر و وضع خود نداشته و یا نسبت به لباسهای زنان دیگر بی‌توجه باشد."

بنابه این تحقیقات، زنان بیشتر به لباس و سپس به ترتیب به مو، رنگ پوست، سایز بدن، دکولته، سلولیت، سایز سوتین، کفش و کیف همجنسان خود توجه نشان می‌دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩


تهران- یک مقام یمنی زیان های وارده به کشورش را از مصرف گیاه مخدر ˈقاتˈ روزانه20میلیون دلار برآورد کرد که شامل مضرات بهداشتی ، اتلاف وقت ونابودی کشاورزی و آبهای زیرزمینی می شود.

به گزارش پایگاه عربی شبکه خبری ˈسی ان ان ˈ به نقل از روزنامه یمنی ˈ26سپتامبر ˈ، ˈ عبدالواسع هائل سعیدˈ رئیس شورای امنای موسسه ˈیمن بدون قاتˈ، گفت که با مبالغ صرف شده برای مصرف این ماده مخدر می توان یک کارخانه راه اندازی وبرای 500 نفر فرصت شغلی ایجاد کرد وبیکاری را کاهش داد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩


نصب و راه‌اندازی آنتی‌ ویروس بر روی لپ‌تاپ شما نقش مهمی دارد؛ به خصوص اگر دائماً در حال استفاده از اینترنت هستید؛ آنتی‌ ویروس‌ها می‌توانند از آلوده شدن لپ‌تاپ شما به ویروس‌های مخرب نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جلوگیری کنند.
 دوام لپ‌تاپ شما بستگی به شیوه نگهداری از این وسیله الکترونیکی دارد.

اگر بخواهید مدت زمان بیشتری لپ‌تاپ خود را سالم نگه دارید باید به درستی از آن نگهداری و مراقبت کنید؛ برای مراقبت درست از لپ‌تاپ خود، باید نکاتی ساده اما مهم را رعایت کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩محققان آمریکایی می‌گویند: آلودگی شدید هوا در شهرهای بزرگ، مغز افراد بالای ۵۰ سال را ۳ سال زودتر پیر می‌کند.
 نتایج مطالعه‌ای روی بیش از 15 هزار داوطلب مسن نشان داد، ذرات ریز موجود در هوا قدرت تفکر افراد را کاهش می‌دهد؛ این ذرات ریز در صورت استنشاق در ریه و مغز رسوب پیدا می‌کند.
آلودگی هوا با افزایش ناراحتی‌های قلبی، عروقی، تنفسی و حتی مرگ و میر زودهنگام ارتباط دارد؛ همچنین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا تأثیر نامطلوبی بر سلامت مغز و عملکرد آن می‌گذارد؛ محققان آمریکایی دریافته‌اند، هر 10میکروگرم آلاینده در یک مترمکعب هوا باعث می‌شود که فرد 3 سال زودتر پیر شود.

این محققان می‌گویند: آلودگی شدید هوا در شهرهای بزرگ، مغز افراد بالای 50 سال را 3 سال زودتر پیر می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گلستان گفت: براساس آمارها هر 25 دقیقه یک نفر جان خود را بر اثر تصادفات ترافیکی در کشور از دست می دهد .

مهدی میقانی در گفتگو با مهر افزود: متاسفانه حدود 60 درصد از متوفیات سال 90 از بین نیروهای آینده ساز و فعال جامعه بوده اند وضربه به سر و شکستگی های متعدد به ترتیب با 70 و25 درصد مهمترین عوامل نهایی فوت در راه های برون شهری استان بوده است.

وی افزود: استفاده از کلاه و کمربند ایمنی می توانست جان بسیاری از این فوت شوندگان را نجات دهد، متاسفانه سهم موتورسواران وعابرین پیاده در تلفات راه های برون شهری استان به ترتیب حدود 38 و20 درصد است.

وی گفت: بر اساس آمار، سالانه بیش از 800 هزار تصادف در ایران رخ می دهد و ایران در ردیف دوم حوادث مرگبار جاده ای جهان قراردارد.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار پزشک قانونی درسال 90 نزدیک به 20 هزار و68 نفر معادل 55 نفر در هرروز درتصادفات رانندگی کشورمان جان باختند و297 هزار و257 نفر هم در کشورمجروح ومعلول حوادث رانندگی داشتیم.

وی عنوان کرد: سوانح رانندگی موجب افزایش مستقیم نظیر هزینه های درمان ناشی از تصادفات ومراقبت از معلولین وهزینه های غیرمستقیم مانند ایجاد مشکلات روانی و افسردگی درخانواده های مصدوم از این حوادث می شود.
 
میقانی اظهارداشت: در گلستان نیز تعداد متوفیات درون شهری و برون شهری درسال 90 به ترتیب به ترتیب 124 و396 بوده است که در حدود 2.6 درصد کل متوفیات کشوراست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩


اینها تنها تعدادی از مهمترین اتفاقاتی هستند که در هر دقیقه از دنیای اینترنت رخ می‌دهد. در کنار این موارد، بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که اینک 2.1 میلیارد نفر در دنیا به اینترنت دسترسی دارند که رشد 6.59 درصدی بین سال‌های 2010 و 2011 و امسال را نشان می‌دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

یکی از مطرح ترین مباحث در حوزه روان شناسی معاصر، بحث مدیریت هیجانات است.

انسان با مجموعه احساسات و هیجانات مختلف در طول زندگی خود روبه رو می شود و چنان چه این هیجانات و احساسات را به خوبی کنترل کند، می تواند زندگی و روابط فردی و اجتماعی سالم تری داشته باشد. اصولاً بیشتر افراد در کنترل هیجانات منفی دچار مشکل می شوند و در ابراز این دسته از هیجانات است که مشکلات اصلی بروز پیدا می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: بالا بودن طولانی مدت قند خون بر عروق کوچک و بزرگ اثر گذاشته، سبب عوارض چشمی، کلیوی، قلبی و عروقی، عصبی، مغزی و گوارشی می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

گروه خونی شما چیست؟ A ،B ،AB یا O؟ بخش عمده‌ای از ژاپنی‌ها معتقدند که شخصیت هرکس به نوع گروه خونی او ربط دارد. اما در پس این اعتقاد چیست؟

 
خون از موارد اشتراک تمام انسان‌هاست. اما اغلب ما چندان اهمیتی به گروه خونی‌مان نمی‌دهیم، البته به جز زمانی که بحث انتقال خون می‌شود. اما در ژاپن، گروه خونی افراد نقش مهمی در زندگی، شغل و زندگی عاشقانه‌شان ایفا می‌کند.
 
عده زیادی در ژاپن معتقدند که گروه خونی یک فرد تعیین‌کننده خلق و خو و شخصیت اوست. در اغلب مکالمات چه به خواستگاری و آغاز یک رابطه عاشقانه مربوط باشد و چه مصاحبه شغلی، حتما با این سوال مواجه می‌شوید: "چه گروه خونی دارید؟”
 
براساس یک باور عمومی در ژاپن، کسانی که گروه خونی A دارند، کمال‌گرایانی حساس هستند، ولی بیش از حد دچار اضطرابند. افرادی با گروه خونی O کنجکاو و بخشنده، ولی سمج و خیره‌سر هستند.
 
بخش زیادی از ژاپنی‌ها معتقدند که افرادی با گروه خونی AB متکلف و تظاهرنما، اما در عین حال مرموز و غیرقابل پیش‌بینی هستند و کسانی که گروه خونی B دارند، بشاش، اما با رفتارهایی نامتعارف هستند که به فردگرایی و خودخواهی تمایل دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 نیکی کریمی جایزه اصلی جشنواره فیلم «مانهایم» آلمان را گرفت.

 به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، کارگردان فیلم سینمایی «سوت پایان» که با این فیلم در بخش مسابقه این جشنواره حضور داشت توانست جایزه اول جشنواره مانهایم را به دست آورد.

 هیئت داوران شصت و یک امین دوره این جشنواره که از ۱۰ نوامبر آغاز به کار کرده بود شب گذشته با اعلام برندگان به کار خود پایان دادند.

در بیانیه هیئت داوران آمده است که «سوت پایان» با قدرت در بیان تصویری سینمایی به زیبایی انسانیت و کمک به همنوع را به ما نشان می‌دهد کشمکشی که تا پایان ما را با خود می کشاند وفیلمساز به ما خاطر نشان می‌سازد که برای سعادتمند شدن ابتدا باید به فکر کمک به دیگران و همنوعان خود باشیم.


 «سوت پایان» که سال پیش در جشنواره پوسان کره جنوبی برای اولین بار به نمایش در آمده بود درجشنواره فیلم وزول هم موفق به دریافت سه جایزه شده بود . نیکی کریمی علاوه بر کارگردانی نویسندگی بازیگری و تهیه کنندگی این فیلم را هم به عهده داشته است.


 در «سوت پایان» شهاب حسینی و هستی مهدوی‌فر به ایفای نقش پرداخته‌اند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩محرم که می‌شود جوشش نام حسین(ع) در دلها، هر دلسوخته‌ای را بی‌تاب می‌کند و چون تشنه‌ای به سوی زلال معرفت عاشورا می‌کشاند. در ابتدای ماه محرم و در حالی که همه آماده اقامه عزا می‌شویم بهترین رفع تشنگی نوشیدن از کلام امام عاشورا است که با توضیحی از استاد مرحوم شیخ علی صفایی یکی از نوکران آن حضرت هم همراه شده باشد.
 اباعبدالله‌الحسین(ع) در هنگامی‌که به سوی کربلا می‌رفتند در منزلی از منازل که به آن ذی‌حسم می‌گفتند، این خطبه را ایراد فرمودند:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

سعداله اسکندری دلایل توسعه سطوح زیر کشت پسته در حاشیه دریاچه ارومیه را تحمل این محصول به کم آبی عنوان کرده و گفت: با هدف جلوگیری هرچه بیشتر از وقوع فاجعه زیست محیطی در شهرستانهای حاشیه این دریاچه و حمایت مستقیم از بهره برداران بخش کشاورزی در این منطقه، توسعه کشت پسته به عنوان راهکاری مناسب جهت اصلاح الگوی کشت با توسعه گونه های باغی با نیاز آبی کمتر در حاشیه دریاچه ارومیه، مورد توجه برنامه ریزان سازمان قرار داشته و توسط این مدیریت در فاز اجرایی قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

دلیل اینکه دختر‌ها بسیار راحت‌تر از پسر‌ها درباره‌ مشکلاتشان صحبت می‌ کنند چیست؟ دانشمندان آمریکایی اخیرا تحقیقی انجام داده‌ و توضیحی برای این مساله یافته‌‌اند. اما آیا این توضیح منطقی است؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩


این ظروف از ظاهرشان که معمولا شکننده هستند و یا آنچه در آنها ضایعات و دانه های سیاه رنگ یا مواد رنگی مشخص می شود قابل تشخیص هستند اما مهمترین ویژگی این ظروف قیمت بسیار ارزان آنهاست که مردم باید بدانند این قیمت ارزان را در آینده با هزینه های هنگفت درمانی بایستی جبران کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

تقریبا هر روز در تلویزیون و روزنامه‌ها درباره آسیب‌های شکاکیت به ازدواج صحبت می‌شود. گاهی این بیماری می‌تواند آنقدر شدید شود که همسری از توهم رابطه نامشروع شریک زندگیش به او آسیب‌های جدی بزند. مهم نیست که شما چقدر زمان و هزینه کرده‌اید تا همسر شکاکتان را از این سوءظن بیرون بیاورید روابطی که دچار چنین تنشی هستند نیاز به راه‌حل‌های اساسی‌تر دارند.

آیا به همسرتان شک دارید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

درست است که آدم‌ها با ازدواج بیشتر عادت‌هایشان تغییر می‌کند و اصلا شیوه زندگی و علایق‌شان هم با قبل تفاوت پیدا می‌کند، اما باز هم عادت‌هایی وجود دارد که نه تنها با گذشت زمان درست نمی‌شود بلکه ممکن است روز به روز شدید‌تر هم شود. در این مقاله با فهرست کوچکی از این ویژگی‌های تغییرناپذیر آشنا شوید....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

یک متخصص پوست و مو گفت: خوردن نوشابه گازدار روند پیری پوست را تسریع و چین و چروک های پوست را بیشتر می کند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

یکی ار مراجع تقلید شیعیان با تمایز قائل شدن بین اسلامی کردن دانشگاه و دانشجوی مسلمان پروراندن بیان کرد: اسلامی کردن دانشگاه غیر از تربیت دانشجوی مسلمان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩
یک زن آرژانتینی موفق شد از تخمک هایی که 12 سال پیش منجمد کرده بود یک دوقلو به دنیا آورد این تولد موفقیت آمیز، امید فرزند دار شدن را در دل زنان نجات یافته از سرطان زنده می کند.
مونیکا زاپوتوزنی 45 ساله دوقلوهایش را از تخمک هایی به دنیا آورد که آنها را در سن 33 سالگی منجمد ساخته بود.
این زوج که سالها تحت درمان لقاح خارج رحمی (IVF) قرار داشتند فکر می کردند هرگز نمی توانند بچه دار شوند.اما مونیکا سال گذشته باردار شد و دوقلوهای ناهمسانش به نام های مرسدس و گوادالوپ در ماه ژانویه و به روش سزارین به دنیا آمدند.
علاوه بر این اینکه این تولد بارقه امید را در دل نجات یافتگان از سرطان زنده می کند تا خودشان فرزندی به دنیا آورند.این خبر برای زنانی نیز که مجبورند به خاطر شغلشان دیرتر صاحب فرزند شوند نیز خوشایند خواهد بود.رکورد قبلی متعلق به زنی بود که توانست پس از هفت سال، از تخمک های منجمد شده صاحب فرزند شود.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩

 دکتر علی اصغر یارمحمدی صبح امروز 29 آبان ماه در نشست خبری با رسانه‌های گروهی که در بیمارستان منتصریه برگزار شد، اظهار کرد: عوامل اصلی نارسایی کلیه، بیماری‌های شایع چون دیابت، عفونت‌ها، بیماری‌های مادرزادی و فشار خون است، اما فردی که 20 درصد حجم کلیه‌اش درست کار کند، حساسیت او ادامه دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٩
مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری گفت: بر اساس رای امروز هئیت عمومی دیوان عدالت اداری کشیدن قلیان در قهوه خانه‌ها ممنوع است.

به گزارش مهر، علی اکبر بختیاری اظهار داشت: امروز در جلسه هئیت عمومی دیوان عدالت اداری موضوع شکایت جمعیت مبارزه با دخانیات ایران مورد بررسی قرار گرفت. اعضای این جمعیت خواستار ابطال مصوبه وزیران عضو کمیسیون اجتماعی بودند.

وی افزود : تا قبل از این مصوبه قهوه خانه ها نیز جزء اماکن عمومی محسوب شده و استعمال دخانیات در آن ممنوع بود. اما مصوبه وزیران عضو کمیسیون اجتماعی قهوه خانه ها از شمول اماکن عمومی خارج کرد. امروز در جلسه هویت عمومی دیوان عدالت اداری این شکایت بررسی قرار گرفت و مصوبه مذکر مغایر با بند 14 ماده پنج قانون شهرداریها شناخته شد.

بختیاری خاطرنشان کرد؛ با ابطال این مصوبه قهوه خانه ها نیز جزو اماکن عمومی محسوب شده و استعمال دخانیات مانند قلیان در آن ممنوع است.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸

 

از تولد تا 4 ماهگی

برای کودک کتاب قصه بخوانید. برای او شکلک در بیاورید. بدنش را قلقلک بدهید. به آرامی اشیایی مانند یک جغجغه با رنگ درخشان را در برابر چشم‌های نوزاد حرکت بدهید. ترانه‌های ساده و لالایی‌ها با عبارت‌های تکرارشونده برای او بخوانید. هر کاری که خودتان و نوزادتان انجام می‌دهد را برای او تعریف کنید. به عنوان نمونه «خب حالا می‌ریم سوار ماشین بشیم؛ تو رو میذارم توی صندلیت؛ مامان داره میاد توی ماشین.»

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸

 ازدواج، حداقل‌هایی دارد که باید دو طرف آنها را داشته باشند تا مورد قبول همدیگر واقع شوند و احساس کنند که می توانند طرف مقابل شان را دوست داشته باشند. این حداقل ها شامل مطلوبیت ظاهری و رفتاری می شود و تا تشابهات فرهنگی، فکری و اقتصادی ادامه دارد.

 آن چه مهم است، این که زن و مرد باید بتوانند با همدیگر کنار بیایند و خوش باشند. شاید در طول یک ماه، دلخوری و تنش هم داشته باشند. اما باید صمیمیت و راحتی، حرف هم را فهمیدن و اعتماد به همدیگر میان شان حرف اول را بزند.

 بنابراین می توانیم بگوییم که شاید برای شروع زندگی مشترک عشق رویایی ضروری نباشد. همین قدر که با همسر آینده تان خوش باشید و در برخی روزها معمولی کافیست. بد نیست بدانید که بررسی ها نشان می دهد عشق و ازدواج عاشقانه الزاما به معنی جدا نشدن نیست. migna.ir چون اکثر زوج هایی هم که با عشق های رویایی زندگی خود را آغاز می کنند در کمتر از 9 ماه الی 3 سال به سطوح معمولی هیجان عشقی تنزل خواهند کرد و متاسفانه چون اکثرشان روش رو در رو شدن با هیجان های معمولی در ارتباط را نمی دانند، دچار استرس های شدید عاطفی و حتی طلاق می‌شوند!

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸


طبق یک تحقیق، مصرف دوزهای بالا مکمل ویتامین  E می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.  به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی.نیوز، این مطالعه که در آمریکا و بر روی  77 هزار نفر انجام شده است، نشان داد مصرف  400 میلی گرم ویتامین  E در روز در طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان ریه را  28 درصد افزایش می دهد و این خطر برای سیگاری ها از این میزان نیز بیشتر است. در این مطالعه درباره خطرات مشابه مصرف زیاد مکمل های بتا کاروتن نیز هشدار داده شده است.  یک کارشناس در مجله آمریکایی "مراقبت های تنفسی و حیاتی پزشکی" نوشت، مردم باید ویتامین های مورد نیاز خود را از طریق مصرف میوه و سبزیجات بدست آورند. دکتر "تیم بایرز" از دانشگاه کلرادو گفت، یک رژیم غذایی سالم و متعادل به این معناست که مردم همه نوع مواد غذایی و معدنی مفید را که به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند، مصرف کنند. محققان در این مطالعه مدت چهار سال متوسط مصرف روزانه ویتامین  C و اسید فولیک و مکمل های ویتامین  E را در افراد  50 تا  76 ساله بررسی کردند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸


به گفته دانشمندان، آب انار سرشار از ماده شیمیایی موسوم به " فنولیک " است که خاصیت آنتی اکسیدانت دارد و همین ماده انار را در صدر میوه های واجد آنتی اکسیدانت از قبیل زغال اخته، پرتقال و انگور قرار داده است. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای آمریکا معتقدند: میزان آنتی اکسیدانت آب انار از انواع چای سبز و زیتون سیاه نیز به مراتب بیشتر است.

براساس پژوهش این محققان که نتایج آن در نشریه Chemistry Foob anb Agriculture درج شده، آب انار لیپوپروتئین ( کلسترول حاصل از اکسیدانت) را کاهش می دهد و در مقایسه با انگور از پلی  فنول بیشتری برخوردار است. این دانشمندان می گویند: آب انار دست کم 20 درصد بیش از دیگر آب میوه ها دارای خواص آنتی اکسیدانت است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸

 

تلاش پزشکان پس از 24 ساعت برای زنده نگه‌ داشتن «امیرعلی» پنج ساله که زیر ضربات کابل ناپدری راهی بیمارستان شده بود، بی‌نتیجه ماند و این طفل در حالی برای همیشه چشمانش را بست که در هنگام مرگ، پدر و مادرش بر بالینش حضور نداشتند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸

 

متوسط مواد آلی خاک در کشور با فاصله فاحشی از میانگین جهانی آن شاید به غیر از برخی استان‌های شمالی کشور به کمتر از نیم درصد برسد که این میزان با توجه به فرسایش سالانه 15 تن خاک در هر هکتار رو به کاهش است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸

تلگراف نوشت: نتایج یک تحقیق در دانشگاه والنسیا نشان می‌دهد که ملاقات با یک زن زیبا باعث افزایش هورمون استرس موسوم به کورتیزول در بدن انسان می‌شود.

 
این هورمون تحت تاثیر استرس‌های فیزیکی و روانی در بدن انسان تولید می‌شود که می تواند در نهایت منجر به بیماری‌های قلبی شود. برای بررسی این موضوع ، محققان از ۸۴ دانش‌آموز مذکر خواستند که هر کدام در یک اتاق نشسته و مشغول حل یک پازل شوند.در این اتاق دو غریبه که یک مرد و یک زن هم بودند نشسته بودند.
 
دانشمندان متوجه شدند زمانی که فرد غریبه مذکر اتاق را ترک می‌کند و دو مرد در کنار یکدیگر باقی می‌مانند میزان هورمون استرس آ‌ن‌ها تغییری نمی کند، اما زمانی که فرد مذکر اتاق را ترک می‌کند ، میزان هورمون استرس در شخص افزایش پیدا می‌کند.

کورتیزول در دوزهای کوچک می‌تواند تاثیرات مثبتی در بدن داشته باشد و میزان هوشیاری و سلامت کلی بدن را افزایش دهد.
اما در صورتی که این هورمون به طور مداوم در بدن انسان باشد می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های پزشکی مانند بیماری‌های قلبی ، دیابت و فشار خون بالا شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۸

 

فرارسیدن محرم همواره با این دغدغه برای عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسین همراه بوده است که چگونه می توان به معرفتی بهتر از این حادثه عظیم نایل آمد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

آن چه مهم است، این که زن و مرد باید بتوانند با همدیگر کنار بیایند و خوش باشند. شاید در طول یک ماه، دلخوری و تنش هم داشته باشند. اما باید صمیمیت و راحتی، حرف هم را فهمیدن و اعتماد به همدیگر میان شان حرف اول را بزند.

گاهی اوقات ممکن است درگیر یک رابطه عاطفی باشید که مدت زیادی به طول انجامیده است بدون آن که در آن حرفی از ازدواج به میان آید یا اقدامی جدی صورت بگیرد. در این صورت شما مدام منتظرید تا همه چیز به خوبی پیش برود و ماجرا سمت و سوی جدی تری بگیرد. بنابراین به موقعیت های ازدواج دیگرتان فکر نمی کنید، فرصت ها را از دست می دهید و همچنان منتظر پیشنهاد ازدواج طرف مقابل تان می مانید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧


نتایج مطالعات جدید نشان می دهد قشر پیریفرونتال مغز "آلبرت اینشتین" برخلاف اغلب افراد، شگفت انگیز و غیرعادی بوده است که همین تفاوت می تواند دلیل هوش و نخبگی این فیزیکدان بوده باشد.
نتایج مطالعات جدید نشان می دهد قشر پیریفرونتال مغز "آلبرت اینشتین" برخلاف اغلب افراد، شگفت انگیز و غیرعادی بوده است که همین تفاوت می تواند دلیل هوش و نخبگی این فیزیکدان بوده باشد.

به گزارش مهر، بر اساس تحقیقات دانشگاه دولتی فلوریدا بخش هایی از مغز انیشتین با اغلب افراد متفاوت بوده است و همین می تواند با توانایی های شناختی و ادارکی فوق العاده وی مرتبط باشد.

این محققان برای نخستین بار کل قشر مخ مغز انیشتین را از 14 تصویری که اخیرا کشف شده توصیف کردند.

آنها تصاویر مغز اینشتین را با مغز 85 انسان معمولی مقایسه کرده و توانستند ویژگی های غیرمعمول مغز این دانشمند را تفسیر کنند.

اگرچه اندازه کلی و شکل هندسی مغز انیشتین طبیعی بوده اما نواحی پیریفرونتال، سوماتوسنسوری، آهیانه، موتور اولیه، قشر گیجگاهی و اوکیپیتال او غیرعادی بوده است.

پس از مرگ اینشتین در سال 1955 گروهی از محققان با کسب اجازه از خانواده اش، مغز او را برداشته و از زوایای مختلف تصویربرداری کردند.

علاوه بر این مغز به 240 قطعه تقسیم و تصاویر اسلایدی از آنها تهیه شد.

اما بخش عمده ای از این تصاویر، قطعات و اسلاید ها به مدت 55 سال از دید عموم مفقود شد.

اکنون برای این تحقیقات از 14 تصویر که در موزه ملی سلامت و پزشکی نگهداری می شود استفاده شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧

- «یه بار دیگه شیطونی بکنی بهت آمپول می‌زنم!»، «یه بار دیگه از این کارا بکنی، آمپول‌زن رو صدا می‌کنم!»

 

بله! اگر شما هم با جمله‌های تهدیدآمیزی مثل جمله‌های بالا بخواهید فرزند حرف‌شنویی داشته باشید، ندانسته و نخواسته، او را به ترسیدن از آمپول سوق داده‌اید؛ غافل از آنکه کودک از بدو تولد برای مصونیت در برابر برخی بیماری‌ها و نیز برای درمان برخی دیگر ناگزیر باید مورد تزریق آمپول قرار بگیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧

قوی‌ترین میدان‌های الکترومغناطیسی در دنیا به خطوط فشارقوی برق مربوط می‌شود به همین دلیل برای این تاسیسات و تجهیزات (پست‌ها و دکل‌های فشارقوی) قوانین خاص و حدود لازم تحت عنوان فاصله‌ها و حریم‌های بهداشتی تعریف شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

          هدف از بررسی شخصیت کشف ویژگیهایی از افراد می باشد که مهمترین این ویژگیها عبارتند از :

1- ویژگیهای اجتماعی : هر انسانی دارای دو نوع ویژ گی است : انفرادی و اجتماعی ،ویژگیهای اجتماعی معمولاً برداشتهای فرد را از محیط منعکس می کند و در تستهای شخصیتی هم این ویژگیها مورد سنجش قرار می گیرند تا مشخص شود فرد تا چه حدی با این ضوابط سازگاری پیدا کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

مردان سلطه‌جو انتظار دارند هر چه می‌گویند، طرف مقابلشان اطاعت کند. خوی آنها زورگویی و سلطه‌جویی است. بیشتر هم با پرخاشگری کارشان را پیش می‌برند. مدام دنبال گرفتن تایید از شریک زندگی‌شان هستند و برای او تعیین تکلیف و از کارش انتقاد می‌کنند تا جایی که احساس بی‌ارزشی کند و به مرور زمان اعتمادبه‌نفسش را از دست دهد.

این ازدواج‌ها خوب نیست

مردان سلطه‌جو انتظار دارند هر چه می‌گویند، طرف مقابلشان اطاعت کند. خوی آنها زورگویی و سلطه‌جویی است. بیشتر هم با پرخاشگری کارشان را پیش می‌برند. مدام دنبال گرفتن تایید از شریک زندگی‌شان هستند و برای او تعیین تکلیف و از کارش انتقاد می‌کنند تا جایی که احساس بی‌ارزشی کند و به مرور زمان اعتمادبه‌نفسش را از دست دهد.

وقتی می خواهید ازدواج کنید باید خیلی چیزها را بدانید و این مسئله نیازمند گذشت زمان است اما قبل از اینکه مدتی را در کنار کسی گذرانده و یا با او زندگی کنید باید بدانید چه کسی با چه ویژگی هایی قرار است سال‌ها با شما بنشیند، حرف بزند، بخندد، گریه کند و یا بصورت کلی همراه باشد، گرچه نکات بسیاری در این مورد گفته و شنیده شده اما ازدواج در عصر کنونی قابل ارزیابی و پیش بینی است.

 

ازدواج خوب است اما نه هر ازدواجی. به بیان دیگر می توان گفت ازدواج با بعضی ها گران تمام می شود. این مطلب نگاهی می اندازد به 12 گروه از مردانی که ازدواج با آنها برای زنان گران تمام می شود...

 

هوسبازها: مردان هوسباز، امروز عاشق هستند و فردا فارغ! آنها خودشان هم نمی‌دانند دنبال چه هستند. این افراد عاشق عاشق‌شدن هستند نه دنبال تشکیل زندگی واقعی. آنها برای جذب طرف مقابل، وعده وعیدهای زیادی می‌دهند. برخی از این مردان در یک زمان، با چند نفر در ارتباط هستند و برخی دیگر بعد از ازدواج، با فرد دیگری رابطه برقرار می‌کنند. معمولا اگر رابطه این مردان به ازدواج هم ختم شود، احساس رضایت نمی‌کنند.

 

هفت‌خط‌ها: چنین مردانی سر و ته هر چیزی را با زبان‌بازی هم می‌آورند. معمولا هم به دنبال دختران ثروتمند هستند. معمولا به کارهای خلاف قانون دست می‌زنند و دنبال کارهای شرافتمندانه نیستند. آنها هنگام گردش یا مسافرت، خرج ‌را با زیرکی به گردن دیگری می‌اندازند.

 

افراد معتاد و دائم‌الخمر: اعتیاد چه به موادمخدر باشد چه به موادمحرک یا قمار، اعتیاد است. معمولا مردان قمارباز، همیشه طلبکارند و می‌خواهند همه چیز را بدون زحمت به دست آورند. حتی فکر می‌کنند بالاخره روزی شانس می‌آورند و در بازی قمار برنده خواهند شد. گرچه آنها همیشه قول می‌دهند این رفتار را ترک کنند، اما نمی‌توان خیلی روی قولشان حساب کرد. آنها معمولا یا بسیار بی‌خیالند یا پرخاشگر. افراد معتاد و دائم‌الخمر ثبات رفتاری ندارند و با این توجیه که در حال خود نیستند، رفتارهای بدشان را رفع و رجوع می‌کنند. نداشتن ثبات شخصیت، یکی از عواملی است که می‌تواند در فروپاشی زندگی نقش داشته باشد.

 

 بیکارها و لاف‌زن‌ها: مردانی که این خصوصیت رفتاری را دارند، دائم از این شاخه به آن شاخه می‌پرند. در هیچ کاری نمی‌مانند و پشتکار ندارند ولی به شدت از خودشان، کارهایشان و توانایی‌هایشان داد سخن سر می‌دهند. درواقع این افراد همه کاره و هیچ کاره‌اند.

 

دمدمی‌مزاج و بی‌اراده: چنین مردانی حتی توانایی اداره یک زندگی ساده‌ را ندارند، «بله‌قربان‌گو» هستند و نمی‌توان به عنوان تکیه‌گاه به آنها تکیه کرد. معمولا افرادی که از نظر شخصیتی به بلوغ کامل نرسیده‌اند یا بی‌اراده هستند و اعتمادبه‌نفس پایینی دارند، بیشتر مستعد مصرف الکل و استعمال موادمخدر هستند. درحالی که یکی از شرایط ازدواج، این است که مرد توانایی مدیریت زندگی زناشویی و مسوولیت‌پذیری داشته باشد.

 

مردان وابسته: این مردان به جای مشورت‌گرفتن از دیگران، فقط دنبال پیروی بی‌چون و چرا از نظر دیگران هستند، مخصوصا پدر و مادرشان. از خودشان استقلال رای ندارند و اعتمادبه‌نفسشان پایین است. عمل نکردن به وعده‌ها و گفته‌ها و اضطراب از دیگر ویژگی‌های رفتاری این مردان است.

 

مردان خسیس: آنها همیشه به این فکرند که چطور می‌توانند کمتر خرج کنند. مردان خسیس با این تصور که مقتصدبودن خوب است و نباید بی‌‌دلیل و بی‌چون و چرا پول خرج کرد، از آنچه ذخیره و پس‌انداز کرده‌اند، لذت نمی‌برند و استفاده بهینه نمی‌کنند. این منطق که به فکر فردا، روز مبادا و آینده بچه‌ها هستیم، درست نیست.

 

مردان خسیس با این تصور که مقتصدبودن خوب است و نباید بی‌‌دلیل و بی‌چون و چرا پول خرج کرد، از آنچه ذخیره و پس‌انداز کرده‌اند، لذت نمی‌برند و استفاده بهینه نمی‌کنند. این منطق که به فکر فردا، روز مبادا و آینده بچه‌ها هستیم، درست نیست.

 

مردان کسل‌کننده: مردان کسل‌کننده، نه اهل تفریح و گردش هستند نه مهمانی و معاشرت. آنها نه خودشان اهل بگو و بخند هستند و نه به شما اجازه خندیدن می‌دهند. مردانی که چنین خصوصیت رفتاری‌ای دارند، نه عصبانی‌اند، نه پرتحرک و سرزنده. آنها به هر فعالیتی بدبین هستند؛ از ورزش و رفتن به سینما و پارک گرفته تا گردش و مهمانی و مسافرت. درواقع آنها اهل هیچ چیز نیستند.

 

رنجورنماها: مردانی که با انجام هر کاری احساس رنجش‌خاطر و دایم ناله می‌کنند، آنها از همه چیز شکایت و همیشه احساس بیماری و ناخوشی دارند. معمولا مرتب سرکار نمی‌روند و بیشتر هدفشان از ازدواج، به دست آوردن فردی با خصوصیات اخلاقی مادرشان است. درواقع آنها به دنبال مادردارشدن هستند تا زن گرفتن! بیشتر این افراد، وقت خود را صرف ایستادن جلوی آینه می‌کنند یا اینکه ولو می‌شوند و به حد افراطی دنبال دارو و درمان هستند.

 

بدبین‌ها: افراد بدبین و مبتلا به پارانویید، به همه چیز شک دارند، مخصوصا در مورد مسایل ناموسی و اقتصادی. آنها طوری طرف مقابل را بازخواست و مواخذه می‌کنند که به نوعی بی‌حرمتی و بی‌احترامی تلقی می‌شود ولی معمولا به طرف مقابلشان می‌گویند: «به تو اعتماد دارم اما به جامعه نه!» این مردان با گوش کردن به اخبار حوادث، مدام در پی شنیدن اخباری درباره خیانت و... هستند.

 

سلطه‌جوها: مردان سلطه‌جو انتظار دارند هر چه می‌گویند، طرف مقابلشان اطاعت کند. خوی آنها زورگویی و سلطه‌جویی است. بیشتر هم با پرخاشگری کارشان را پیش می‌برند. مدام دنبال گرفتن تایید از شریک زندگی‌شان هستند و برای او تعیین تکلیف و از کارش انتقاد می‌کنند تا جایی که احساس بی‌ارزشی کند و به مرور زمان اعتمادبه‌نفسش را از دست دهد.

 

گرفتارها: افرادی که غرق کارند قبلا با کار و حرفه خود ازدواج کرده‌اند. درحقیقت ازدواج با این افراد، ازدواج دوم محسوب می‌شود. شاید با ازدواج با چنین مردانی، در ابتدا از اینکه همسر آینده‌تان فقط درگیر کار است یا اینکه وقتش را به بطالت نمی‌گذراند، migna.ir احساس خوبی داشته باشید ولی همسرتان حتی با دستیابی به پول، شهرت و موقعیت هم در کنارتان نخواهد بود و همیشه نبودش را احساس خواهید کرد.این افراد همیشه دلمشغولی‌ کارشان را دارند، حتی در سفر و ماه عسل. فکر و روان آنها کنار همسرشان نیست و اصلا توجهی به او ندارند.در گوشه ای می نشینند و ساکت به همه چیز نگاه می کنند.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧


بعضی از افراد به فوریت مواجه شدن در موقعیت‌هایی که بر خلاف نظر‌شان است یا شنیدن کوچک‌ترین زمزمه‌های مخالف عقیده‌شان آشفته می‌شوند و با داد و فریاد و گاهی با واکنش‌های فیزیکی عصبانیت خود را به اطرافیان نشان می‌دهند، اینها چه باید کنند؟
 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧

فقط برای امروز،سعی میکنم زندگی کنم و مشکلات تمامی عمرم را یکباره بردوش نکشم.

من میتوانم یک مشکل را برای دوازده ساعت تحمل کنم،اما اگر بخواهم فکر کنم که باید تا آخر عمربا آن بسازم برایم دردآور و غیر قابل تحمل خواهد بود.

فقط برای امروز،خوشحال خواهم بود،در واقع بیشتر مردم به همان اندازه که خودشان میخواهند،خوشحال هستند.

فقط برای امروز،خودم را با شرایط موجود وفق میدهم و سعی نخواهم کرد که شرایط را به میل خود تغیر دهم.سعی میکنم سرنوشت را همانطور که اتفاق می افتد قبول کنم و خودم را با آن تطبیق دهم.

فقط برای امروز،روح و روان خود را تقویت میکنم،مطالعه میکنم،چیزهای مفید یاد میگیرم،ذهن خود را بدون استفاده نمیگذارم، مطالبی را میخوانم که نیاز به سعی،فکر و تمرکز داشته باشد.

فقط برای امروز،روح و روان خود را از سه طریق به تمرین وا میدارم:1- یک کار نیک برای کسی انجام میدهم،اما نمیگذارم که او یا هیچکس دیگری بفهمد که من آن کار را انجام داده ام و اگر کسی فهمید آن را به حساب نمی آورم.2- میخواهم بشاش باشم و به همان خوبی دیده شوم که به نظر میرسم.3- لباس مناسب بپوشم،آرام صحبت کنم،رفتار مودبانه داشته باشم،انتقاد پذیر باشم،عیب جویی نکنم و سعی میکنم فقط خودم را تغیر دهم نه دیگران را.

فقط برای امروز،برنامه ای خواهم داشت،شاید که این برنامه را مو به مو اجرا نکنم اما به هر حال برنامه ای خواهم داشت. امروز از خداوند میخواهم که مرا از شر دو آفت عجله و دودلی نجات دهد.

فقط برای امروز،نیم ساعت با خود خلوت میکنم و سعی میکنم با دید بهتری به زندگی نگاه کنم.

فقط برای امروز،ترسی نخواهم داشت مخصوصا از لذت بردن به خاطر آنچه که زیباست واهمه نخواهم داشت و باور دارم که گویی من به جهان تقدیم  شده ام.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧ مترجم: مریم رضایی
 منبع: WARC
چند سالی است دنیا با بحران اقتصادی مواجه شده و عواقب این بحران در برخی کشورها هنوز هم شدید است. در این شرایط، تقاضای مصرف‌کننده کاهش می‌یابد و بسیاری از شرکت‌ها به دلیل کاهش اطمینان مصرف‌کننده با کاهش سودآوری مواجه شده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧


 محمدیان امروز در سومین گردهمایی روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری که با حضور وزیر علوم و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال برگزاری است، افزود: شاید بتوان در مسائل اقتصادی، بودجه‌های عمرانی را حذف کرد، اما باید توجه داشت که اگر موتور آموزشی دانشگاه‌ها از کار بیفتد، مجددا سخت به راه خواهد افتاد.

وی خطاب به روسای دانشگاه‌ها، گفت: اگر در بحث اعتبارات پژوهشی با کمبود بودجه مواجه شدید، می‌توان طی نامه‌ای به رییس‌جمهور در جهت حل این مشکل وارد شد.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به فرهنگ عاشورایی تجربه شده طی 33 سال گذشته، گفت: هر چه دشمن فشارها را بیشتر کرده است، ملت ما مقاوم‌تر شده‌اند. همچنین باید در نظر داشته باشیم که ما هیچ راهی جز مقاومت برای حفظ دستاوردهای انقلاب نداریم.

وی با اشاره به برخی مسائل اقتصادی پیش آمده برای روسای دانشگاه‌ها، گفت: هنر مدیران دانشگاهی این است که در چنین سختی‌هایی بتوانند مدیریت مطلوبی داشته باشند و از مسئولان نیز می‌خواهیم کمربندهای همت را ببندند و در جهت رفع مشکلات موجود حرکت کنند.

محمدیان با اشاره به کسری‌های موجود که کشور با آن مواجه شده است، گفت: ملت ما در دهه اول در بحث دفاع مقدس تاوان بیشتری داده است و امروز شرایط خیلی بهتر از دفاع مقدس است، امیدواریم این تحریم‌ها، سختی‌ها و مشکلات یک راه و فرصت جدید مقابل ما قرار دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧


محققان آمریکایی دریافتند که مصرف نوشابه‌های گازدار باعث اضافه وزن و ابتلا به آرتروز زانو می‌شود.

به گزارش خبرگزاری mena، تیم مشترکی از محققان بیمارستان زنان بریگهام و مرکز پزشکی تافتز در بوستن و دانشگاه براون آمریکا به اطلاعات جدید و خطرناکی درباره نوشابه های گازدار رسیدند که مصرف بسیار زیادی دارد و درهر خانه پیدا می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧ نویسنده: کارل ناتاله
 مترجم: سیمین راد
مذاکره با فروشندگان و شرکت‌های فروش یکی از حیاتی‌ترین روش‌های هر کسب و کار کوچک برای ادامه حیات خویش است. اینجا به معرفی اشتباهات رایجی می‌پردازیم که حین مذاکره مرتکب می‌شویم و بیشترین هزینه‌ها را به خود تحمیل می‌کنیم. شما می‌توانید با اجتناب از این اشتباهات به بهترین نتیجه ممکن در مذاکرات خود دست یابید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٧

سرانجام پس از گذشت 240 روز از سال 91 که تهران در حسرت هوای پاک قرار داشت، مردم این کلان شهر برای نخستین بار در سال جاری در روز بیست و چهارم آبان موفق به تنفس هوای پاک شدند.

به گزارش مهر، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: بر اساس قانون باید هوای شهرهای بزرگ به حد استاندارد برسد و باید دولت تدابیر وتمهیداتی را فراهم کند تا تمامی خودروهای فرسوده از رده خارج شوند.

دکتر یوسف رشیدی با اشاره به این که محیط زیست در کشور ما خیلی مظلوم و مغفول واقع شده، اظهار کرد: به محیط زیست در کشور ما به چشم موضوعی لوکس و تشریفاتی نگاه می‌شود و تا وقتی این نگاه وجود داشته باشد مشکلات موجود برطرف نمی شود.

وی با بیان این که آلودگی صدا مشکل بعدی ما پس از آلودگی هوا خواهد بود، تصریح کرد: متأسفانه هر چه در مورد آلودگی صدا فریاد می‌زنیم، صدایمان به گوش کسی نمی‌رسد و این موضوع نیز به زودی به مشکلی همه‌گیر و دردسرساز تبدیل خواهد شد.

دکتر رشیدی با تأکید بر این که در کشور ما متاسفانه به موضوع محیط زیست اهمیت و بهای لازم داده نمی‌شود، اضافه کرد: متولیان این حوزه برای انجام وظایف قانونی خود از قدرت لازم برخوردار نمی‌باشند که این موضوع باعث تشدید مشکلات موجود می شود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان دو متهم اصلی آلودگی هوای تهران را«خودرو» و «سوخت» دانست و خاطرنشان کرد: خودروسازانی که همچنان خودروهای با کیفیت نازل یورو 2 تولید می‌کنند و دستگاه‌هایی که همچنان سوخت غیر استاندارد تولید می‌کنند، متهمان اصلی آلودگی هوای پایتخت هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

 

1- عشق امیدوارانه یا عشقی که براساس خوش بینی زیاد بوجود آمده است: زمانیکه عاشق می شویم ،‌تصور می کنیم که آن فرد زندگی مان را متحول خواهد کرد ، ممکن است آن فرد به ما کمک کند تا ناراحتی و غصه های خود را فراموش کنیم و به ما آرامش هدیه کند ،‌اما بیشتر این نوع عشق ها در ظاهر آرام و منطقی به نظر می رسند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

 

بگفته پزشکان و محققین این بیماری نوعی اختلال پیشرفته در رشد عصبی میباشد که باعث اختلال در تعاملات و ارتباطات اجتماعی و همچنین نوعی رفتار با تکراری محدود و تاخیر در رشد زبانی و شناختی است که علیرغم ویژگیهای روشنش ،اینکه چگونه اتفاق می افتد تا 3 سالگی قابل تشخیص نمیباشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که زنان با برخورداری از یک توانایی شگفت انگیز می توانند تنها با گوش دادن به صدای مرد تشخیص دهند که تا چه حد می تواند همسر مناسبی باشد.محققان دانشگاه کالیفرنیا کشف کردند که زنان توانایی شگفت انگیزی دارند که به آنها کمک می کند تنها با گوش دادن به صدای یک مرد، ایده آل بودن وی را برای شروع یک زندگی مشترک شناسایی کنند.این محققان دریافتند که زنان تنها با گوش دادن به صدای ضبط شده مردان حتی اگر به زبان دیگری صحبت کرده باشند می توانند پی به قدرت بدنی مردان و اینکه تا چه حد در زندگی محکم هستند ببرند.

این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج، صدای مردان مختلف را از قبایل بولیوایی تا چوپانان آند و دانشجویان رومانیایی و آمریکایی ضبط کردند. در این آزمایش از تمام این مردان خواسته شد که یک جمله واحد را با یک لحن عادی بیان کنند.سپس نیروی فیزیکی این مردان برپایه فشار دست، دور قفسه سینه و عضلات بازو اندازه گیری شد.براساس گزارش تایمز، در ادامه گروهی از زنان صدای ضبط شده این مردان را گوش دادند و تنها با شنیدن حداقل دو کلمه از لحنی که کلمات با آنها ادا شده است به نیروی بدنی مرد پی بردند. این ارزیابی با اطلاعات جمع آوری شده در خصوص نیروی بدنی مردان منبطق بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦ رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: با شروع دهه نخست ماه محرم راهنمایی رانندگی طرح ویژه " محرم " را در سراسر کشور اجرایی می‌کند.

به گزارش فارس، سردار اسکندر مومنی اظهار داشت: سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو، انحراف به چپ وسیله نقلیه، خواب‌آلودگی و ... از عوامل سوانح رانندگی در کشور است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

پژوهشگران ژاپنی در تحقیقات جدید خود نشان داده‌اند که مردان و زنان مسنی که در روز یک یا چند فنجان چای سبز می‌نوشند ، کمتر دچار احساس پیری و افسردگی می‌شوند.این محققان با مطالعه روی گروهی از زنان و مردان 70 سال یا مسن‌تر دریافته‌اند ؛ سالمندانی که روزانه دست کم چهار فنجان چای سبز می‌نوشند ، 44 درصد کمتر از همسالان خود علائم افسردگی را نشان می‌دهند.

این در حالی است که در مطالعات اولیه روی یک هزار و 58 سالمند نسبتا سالم نیز معلوم شد که مصرف چای سبز ، باعث کاهش اضطراب‌ها و تنش‌های روانی می‌شود. از کل افرادی که در این تحقیق شرکت کرده بودند حدود 34 درصد از مردان و 39 درصد از زنان علائمی از افسردگی داشتند که این علائم در 20 درصد مردان و 24 درصد زنان شدید بود.با توجه به نتایج حاصل از این پژوهش، محققان تاکید کردند که تاثیرات مشخص پیشگیرانه و محافظتی حاصل از مصرف چای سبز برای مقابله با افسردگی تحت تاثیر شرایط فردی همچون وضعیت اقتصادی، جنسیت، رژیم غذایی یا سابقه مشکلات پزشکی، مصرف داروهای ضد افسردگی، مصرف دخانیات و فعالیت‌های ورزشی قرار نمی‌گیرد.از سوی دیگر، در این تحقیق هیچ رابطه‌ای از تاثیر مصرف چای سیاه یا قهوه در کاهش علائم و نشانه‌های افسردگی مشاهده نشده است.

 به گفته پژوهشگران؛ در چای سبز اسید آمینه‌های تیانین وجود دارد که نقش یک آرامبخش را برای مغز ایفا می‌کند.از آنجا که انجام مطالعات و بررسی‌های بیشتر برای تایید و اثبات خاصیت ضد افسردگی چای سبز الزامی و حائز اهمیت است ، محققان توصیه می‌کنند که باید از مصرف بی‌رویه و بیش از حد این نوشیدنی برای به حداقل رساندن افسردگی خودداری کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

یگانه قمر زمین ماه، روز بیست وششم جمعه با سیاره سرخ منظومه شمسی مقارنه خواهد داشت.

فاطمه خراسانی،  مسئول علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران گفت: یگانه قمر زمین ماه دارای قطری معادل 3 هزار و 476  کیلومتر است و سرعت چرخش آن 37/2  کیلومتر بر ثانیه می باشد.
 
وی افزود: این کره سنگی در اطراف خود جوی ندارد که همین موضوع علاوه بر برخورد سیارک ها و شهاب سنگ ها با سطح ماه موجب اختلاف دمای بسیار زیاد در این کره نیز شده است به طوری که دمای آن در شب 173- و در روز 117+ درجه است.
 
وی تصریح کرد: قمر ماه برای یک دور چرخش به دور زمین 27 روز ، 7 ساعت و 43 دقیقه نیاز دارد و پس از طی یک دور زمین یک ماه زمینی شکل می گیرد.
 
خراسانی عنوان کرد:سیاره مریخ چهارمین سیاره منظومه شمسی است که با سرعتی کمتر و کندتر از سرعت زمین در حال چرخش به دور خورشید است و برای طی یک دور کامل نیازمند 678 روز زمین است .
 
خراسانی عنوان کرد: بهرام تقریبا نصف زمین است و قطری حدود 6 هزار و 790 کیلومتر را به خود اختصاص داده و دارای خاکی سرخ است که به همین دلیل با چشم غیرمسلح در آسمان به صورت یک ستاره سرخ رنگ دیده می شود.
 
وی جو این سیاره را دارای 95 درصد دی اکسید کربن، 3 درصد نیتروژن و 6/1 درصد آرگون دانست و افزود: 1/4 درجه شمال و شمال غربی سیاره مریخ قرار می گیرد.
 
خراسانی خاطر نشان کرد:  این مقارنه با فاصله 34 درجه ای از خورشید آسمان عصر اتفاق می افتد که به دلیل روشنایی هوا در آسمان قابل رویت نیست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

 

اغلب اوقات فکر کردن درباره نارضایتی ها و مرور آنها در ذهن بر تاثیر منفی نارضایتی ها می افزاید چه بسا به مسئله ای حاد تبدیل می شوند که سلامت روانی فرد را به خطر می اندازد.

  روانشناسان نارضایتی و تاثیر منفی آن را ریشه اصلی بروز انواع افسردگی از حاد تا خفیف می دانند و رفتارشان ریشه اصلی آسیب های دامنه دار اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، بزهکاری،.... را در همین نارضایتی های به ظاهر کوچک و بی اهمیت جستجو می کند.فرح بخش گفت: در ادامه توصیه هایی برای برخورداری از رضایت بیشتر از زندگی ذکر می کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


فرمانده انتظامی شهرستان خرمدره از توابع استان زنجان از شناسایی و دستگیری سه قاچاقچی عتیقه خبر داد و گفت: از این متهمان 130 قطعه اشیاء تاریخی و زیر خاکی کشف شد.

به گزارش مهر، مظاهر ریاسوند  افزود: در پی کسب خبری مبنی بر اینکه فردی به نام " الف – غ " در این شهرستان در امر تهیه ، نگهداری و قاچاق اقلام عتیقه فعالیت می کند موضوع در دستور کار ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی قرار گرفت.

 وی ادامه داد: روز گذشته با انجام کارهای اطلاعاتی و پلیسی منزل متهم شناسایی و با کسب دستور قضایی و در یک اقدام غافلگیرانه مورد بازرسی قرار گرفت.
 
فرمانده انتظامی شهرستان خرمدره افزود: در بازرسی ازمنزل متهم یاد شده 150 قطعه اشیاء تاریخی و زیر خاکی شامل پیکرکهای منقوش انسانی و حیوانی و سکه های سفالی نقش دار کشف و ضبط شد.
 
ریاسوند با بیان اینکه اقدامات لازم در خصوص اعلام نظر کارشناسی اقلام کشف شده در حال انجام است تصریح کرد: در ادامه تحقیقات دو همدست وی نیز به نام های " ح – م " و " م – ش " شناسایی و دستگیر شدند که اقدامات قانونی صورت گرفته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


1-3 آثار وسایل ارتباط جمعی

تعریف و تمجید از بازیگران سینما ، داستانهایی که معمولاً از عشق ها و شکست های عشقی مایه می گیرند و جنبه های خشن و پرخاشگرانه زنان و مردان را بگونه ای خاص مطرح می نمایند ، در نمایشنامه یک زن و شوهر با لحنی اهانت آمیز یکدیگر را به خاطر خصوصیاتی که دارند تحقیر می کنند ، کتک خوردن زنان توسط شوهران و ناسزا گفتن آنها و توهین فرزندان به والدین و فرار فرزندان در شرایطی برای نوجوانان مطرح می شوند ، ترویج اندیشه های غربی ، ارائه مدها ، تبلیغ ماشین و... بدون تعبیر و تفسیر علمی از دیگر نتایج منفی رسانه ها می باشد.(حیدری ، 1381 ، صص 20 و 21).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


محققان در دانشگاه ایندیانا با ترکیب دو هورمون در یک ملکول راهی موثر با عوارض جانبی کمتر برای درمان چاقی و شرایط پزشکی مرتبط پیدا کرده اند.
 
 محققان یک هورمون پپتید از سیستم هاضمه (GLP-1) را با هورمون استروژن ترکیب کرده و آن را وارد بدن موشهای چاق آزمایشگاهی کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


 رییس سازمان تامین اجتماعی گفت: مرخصی زایمان و ساعت شیردهی مادران باردار برای فرزند چهارم و بعد از آن در بازنگری قانون تامین اجتماعی افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، سعید مرتضوی اظهار کرد: ارائه تسهیلات به فرزند چهارم و فرزندان بعدی در دستور کار تامین اجتماعی قرار دارد و در حال حاضر در هیات مدیره تامین اجتماعی در حال بررسی است و به زودی نهایی می‌شود.

وی افزود: ارائه تسهیلات به فرزند چهارم به بعد و افزایش مرخصی زایمان و ساعت شیردهی زنان باردار در راستای سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت است.

دفترچه‌های درمانی بیمه شدگان تامین اجتماعی مشمول همسان‌سازی نمی‌شوند

رییس سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه دفترچه‌های بیمه شدگان تامین اجتماعی مشمول همسان سازی دفترچه‌ها نمی‌شوند، تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی طبق قانون از ادغام در سازمان بیمه سلامت مستثنی است، اما این به این معنا نیست که همکاری با سازمان بیمه سلامت نداشته باشیم.

مرتضوی در خاتمه از انعقاد تفاهم نامه‌هایی میان سازمان بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی برای همکاری خبر داد و گفت: این تفاهم نامه‌ها به زودی نهایی و اعلام می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی از کاهش 50 درصدی بودجه بیماری‌های صعب‌العلاج این وزارتخانه خبر داد.
 مرضیه وحید دستجردی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انتظار می‌رود با رفع تنگناهای موجود این بودجه به طور کامل اختصاص یابد تا ما بتوانیم گام‌های مؤثرتری برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج برداریم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه در ۸ ماه گذشته برای پویایی این دانشگاه رنج بسیاری کشیده است، گفت: برخی از داخل و خارج ندانسته و دانسته اذیت کردند و هیچ‌کس حتی هیئت امنا، هیئت مؤسس و بالادستی‌ها حمایت نکردند.
 فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه آزاد ظهر امروز در نخستین اجلاس سراسری جنبش دانشجویی دانشگاه آزاد کشور که در جوار بارگاه منور رضوی(ع) برگزار شد، اظهار داشت: اگر بنده بدانم که شما برای دفاع از ولایت سینه سپر کردید، قطعا احساس می‌کنم که دوستان و همراهان خوبی پیدا کردم.

وی خطاب به دانشجویان افزود: این پدر و دوست شما در ۸ ماه گذشته بسیار تنهایی و رنج کشیده است، برخی از داخل و خارج ندانسته و دانسته اذیت کردند و به واقع هیچکس حمایت نکرده است حتی هیئت امنا، هیئت مؤسس و بالادستی‌ها.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دولت هم فرمولی برای حمایت نداشت و می‌گفت که چگونه من که مخالفت می‌‌کردم حالا حمایت کنم، خاطرنشان کرد:‌ همچنین برخی از دوستان از روی دلسوزی اذیت می‌کردند و لیست‌هایی را برای تعیین پست به بنده ارائه می‌کردند و وقتی نمی‌پذیرفتم فشار می‌آوردند.

وی تصریح کرد: بسیاری از مخالفان برای شکست برنامه‌های بنده در رسانه‌های خود تیتر می‌زدند چرا شهریه‌ها کاهش نمی‌یابد و چرا بسیاری از برنامه‌های اجرا نمی‌شود، این در حالی است که بنده در پاسخ به آنها اظهار می‌کنم که بسیاری از برنامه‌ها زودتر از موقع محقق شده است.

دانشجو یادآور شد: اینها در حقیقت اذیت‌ها و آزارهای فکری بوده که البته فیزیکی هم بعضا داشته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


پزشکان انگلیسی در یک مطالعه جدید هشدار دادند کودکانی که مورد تنبیه و آزار جسمی قرار می‌گیرند در سنین بالاتر بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی یا آسم هستند.


دکتر میشل هایلند از متخصصان دانشکده روانشناسی دانشگاه پلی موت که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته اظهار داشت: کتک زدن کودکان و یا فریاد کشیدن بر سر آنها می‌تواند موجب بروز تغییرات بیولوژکی در بدن کودکان شود و این تغییرات نیز به نوبه خود می تواند زمینه ساز ابتلای کودک به بیماری‌های جدی و خطرناک در سنین بالاتر شود.


 به گزارش یونایتدپرس به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، این متخصصان انگلیسی از 250 فرد بالغ و سالم در عربستان درباره کودکی‌شان سوالاتی پرسیدند و پاسخ‌های این افراد را با وضعیت سلامت آنها در دوران بزرگسالی مقایسه کردند.


 این مطالعه که شرح آن در مجله طب رفتاری به چاپ رسیده نشان داد در مقایسه با افراد سالم اشخاصی که به سرطان مبتلا شده بودند 70 درصد بیشتر در کودکی از والدین خود کتک خورده بودند.


 هم چنین این بررسی تایید کرد افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و آسم نیز در دوران کودکی به ترتیب 30 و 60 درصد بیشتر تنبیه بدنی شده بودند.


 دکتر هایلند با توجه به نتایج این مطالعه خاطرنشان کرد: استرس شدید در سال‌های نخست زندگی در اثر ضربه عاطفی یا آزار و سوء استفاده جسمی موجب تغییرات بیولوژیکی در بلندمدت می‌شود خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی مهم را در سنین بزرگسالی تشدید می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

 

برنامه ریزی می کنید، انتخاب می کنید، اطلاعات جمع آوری می کنید و خلاصه شور و هیجان خاصی بر زندگی شما حاکم می شود. و فردای روز عروسی همه چیز به شکلی ناگهانی تمام می شود!

افسردگی بعد از عروسی، حالتی است که بیشتر گریبان‌گیر عروس خانم های جوان می شود و مردان کمتر با این مسئله روبرو می شوند. البته افسردگی بعد از عروسی یک بیماری بالینی نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

محققان در جریان تحقیقات جدید خود دریافتند: نشانه ها و علائم خارجی پیری روی چهره افراد هشدار می دهد که آنها ممکن است مبتلا به بیماریهای قلبی باشند.

به گزارش خبرگزاری mena، محققان دانمارکی در تحقیقات پزشکی جدید خود دریافتند: نشانه های خارجی پیری چهره درباره ابتلای افراد به بیماریهای قلبی هشدار می دهد.

نتایج این تحقیقات به کنفرانس جمعیت قلب آمریکا در شهر لس آنجلس ارائه شده است.

این تحقیقات از 11 هزار فرد بالای 40 سال صورت گرفت و محققان آنها را به مدت 25 سال زیر نظر گرفتند و روشن شد که سه هزار و 400 نفر از آنها به بیماری قلبی و دو هزار و 700 نفر از‌ آنها به ضعف عضله قلب دچار شدند.

این تحقیقات افزود: عقب نشینی کردن خط موی سر، طاسی فرق سر و مقادیر کلسترولی که در پلک ها نمایان می شود از جمله نشانه های پیری است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

فئودور میخائیلوویچ داستایفسکی، از نویسندگان رئالیست مشهور روسی در ادبیات روس و جهان است که آثارش پس از گذشت سال‌ها همچنان با استقبال از سوی خوانندگان در سراسر دنیا روبروست و زبان نگارش وی همچنان تازه و قابل فهم برای مردمانی است که سال‌ها با قرن نوزدهم فاصله دارند. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیتهای داستان است. سوررئالیست‌ها مانیفست خود را بر اساس نوشته‌های داستایفسکی ارائه کردند. اکثر داستان‌های وی همچون شخصیت خودش سرگذشت مردمی است، عصیان زده، بیمار و روان پریش.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

کربلا مسلخ عشق و محرم فصل عشق ورزی به اسوه جوانمردی، آزادی، عزت، کرامت و شجاعت است. محرم زنگار دل ها را شستشو می دهد و دل را به عشق حسین (ع) پیوند می زند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


 مطالعات صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، والدینی که فرزندان خود را تنبیه می کنند یا بر سرآنها فریاد می زنند، کودکان خود را با ریسک بالای ابتلا به بیماری های مختلف از جمله سرطان و بیماری های قلبی مواجه می‌سازند.
پژوهشگران روانشناسی دانشگاه پلیموت تأثیر تنبیه بدنی و رفتارهای خشن والدین با کودکان و احتمال بروز بیماری های مختلف را مورد مطالعه قرار داده اند.

محققان تأکید می کنند، هرگونه تنبیه بدنی اعم از ضعیف یا شدید در دوران کودکی می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف در آینده را افزایش دهد.

تحقیقات جدید نشان می دهد، والدین با فریاد زدن بر سر کودکان یا تنبیه کردن آنها، فرزندان خود را در معرض مشکلات جدی سلامتی از جمله احتمال ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و آسم قرار می دهند.

ایجاد استرس، اصلی ترین علت بروز مشکلات سلامتی در کودکان عنوان شده است؛ افزایش سطح استرس باعث تغییرات بیولوژیکی در کودک شده و فرد را مستعد ابتلا به بیماری های مختلف در سال های آتی می کند.

پروفسور «مایکل هایلند» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می کند: استرس سال های نخست زندگی در اشکال آسیب های جسمی ناشی از تنبیه بدنی باعث تغییرات در دراز مدت و افزایش خطر ابتلای فرد به بیماری های مختلف در آینده می شود.

نتایج این مطالعه در مجله Behavioural Medicine (پزشکی رفتاری) منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


بیشتر اوقات دخترانی که از خانه فرار می کنند ، کسانی هستند که والدین آنها درگیر خشونتهای مختلف اعم از بدنی ، روانی ، فحاشی هستند و قادر به حل مشکلات در محیط زندگی خود نمی باشند و در نتیجه کودکان خانواده که از این وضعیت بشدت رنج می برند قربانی کشمکش های والدین می شوند.(پاول تاپن در این باره معتقد است : تنش و ناسازگاری و دعوا درخانه اغلب بزهکاران دیده می شود). (معظمی ، 1382 ، ص 110).

* همانگونه که ذکر شده دخترانی که از خانه فرار می کنند کسانی هستند که محیط خانه آنها ناآرام است و والدین آنها همواره درگیر خشونت های مختلف هستند پس این دختران بشدت از این وضعیتی که درآن گرفتارآمده اند رنج می برند پس فرار می کنند تا به محیط آرام تری دست یابند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦ مسئول مرکز دیابت جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی با ابراز تأسف از اینکه سن شروع دیابت در کشور بین 25 تا 45 سال بوده و این طیف سنی، نیروی کار را شامل می‌شود، گفت: بیماری دیابت 10 تا 15 سال طول عمر را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر گلشید اجلالی گفت: با توجه به کاهش سن شیوع دیابت در کشور، افزایش آگاهی، آموزش جهت تغییر شیوه‌های زندگی و تحرک بیشتر دو رکن مهم پیشگیری از ابتلا به دیابت است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی از کمبود تخت های بیمارستانی برای بیماران خاص انتقاد کرد و گفت: هم اکنون 12 تخت برای چهار هزار بیمار سرطانی وجود دارد.

فرزاد فیروزی پیش از ظهر یکشنبه در کارگروه بیماران خاص، با بیان اینکه بیماران خاص عمدتا به بیماران سرطانی اطلاق نمی شود، اظهارداشت: به لحاظ تعداد نیز سرطان آمار بیشتری از بیماران را به خود اختصاص می دهد و از نظر کمی و کیفی عمده مشکلات مربوط به درمان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


 "موزه ملّی تاریخ جمهوری آذربایجان" واقع در خیابان تقی‌یف در شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین موزه‌ی این کشور است. این موزه در زمان حیات "حاجی زین‌العابدین تقی‌یف" محل سکونت وی بود. در واقع ساختمان موزه عمارت مسکونی حاجی تقی‌یف بوده است. "حاجی زین‌العابدین تقی‌یف" سرمایه‌دار خیرخواه و فرهنگ دوست آذربایجانی مقیم باکو و یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های جهان اسلام بود‌. وی در سال ۱۸۳۸ در باکو در خانواده‌ای فقیر متولد شد. پدرش یک کفاش ساده بود. او پس از پرداختن به شغل‌های متعدد و مشکل توانست در صنعت نوپای نفت اطراف باکو سرمایه‌گذاری کند. با پیشرفت این صنعت وی نیز به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران باکو و قفقاز مبدل شد و ثروتی هنگفت به دست آورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦

تحقیقات علمی جدید نشان می دهد که مصرف نارگیل تمرکز انسان را زیاد کرده و حافظه را تقویت می کند.

به گزارش خبرگزاری mena، تحقیقات جدید حاکی است: میوه درخت نارگیل از بهترین گیاهانی است که به تقویت توانمندی‌های ذهنی انسان کمک می کند.

خالد یوسف کارشناس چاقی و لاغری و عضو جمعیت چاقی آمریکا درباره فواید نارگیل گفت: تحقیقات انجام شده توانایی بالای نارگیل را در تقویت قدرت ذهنی نظیر قدرت حافظه و تمرکز و فعال سازی سلولهای مغزی بوی‍ژه بخش کسب و پردازش اطلاعات نشان داده است.

وی افزود: نارگیل همچنین توانمندی خاص خود در تعامل و رفتار مثل ارتباط با دیگران را نشان داده است و یکی از انواع مواد غذایی مهم در مراحل مختلف رشد به ویژه سن نوجوانی است.

نارگیل حاوی ویتامین‌های ب و ث‌ و کلسیم، آهن، فسفر، چربی، کربوهیدرات و پروتئین است و از جمله خواص دیگر آن این است که از تشکیل گواتر ساده پیشگیری می‌کند.

نارگیل دارای خاصیت تناسب اندام است و یبوست و هر نوع گاز ایجاد شده در معده را از بین می‌برد واز روغن نارگیل برای درمان زخم‌ها، بریدگی‌ها، سوختگی‌ها و نیز آفتاب سوختگی‌ استفاده می‌شود.

استفاده از روغن نارگیل بر روی پوست، برای کاهش چین و چروک‌های پوستی توصیه می ‌شود و این روغن برای تقویت مو نیز به کار می‌رود.

خوردن آب نارگیل نیز برای رفع مشکلات کلیه و مثانه موثر است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تبدیل درس «تنظیم خانواده» به «دانش خانواده» خبر داد و گفت: در درس دانش خانواده به تمامی ابعاد خانواده از جمله همسرداری، پرورش فرزند، مباحث قبل از ازدواج، ازدواج، بعد از ازدواج و همچنین به مباحث مختلف اعتقادی، عاطفی، فرهنگی، معیشتی و غیره توجه شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٦


خمسه در ادامه اضافه کرد: همه شعار «پیشگیری بهتر از درمان است» را بلدند، اما تنها شعار کافی نیست و همه باید به آن عمل کنند.

 یک فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم با اشاره به آخرین مطالعات انجام شده در جهان در رابطه با دیابت، گفت: رشد دیابت در خاورمیانه تا سال 2030 از تمام جهان بیشتر می‌شود و در همین راستا تعداد بیماران دیابتی در ایران تا 20 سال آینده 50 درصد افزایش خواهد یافت. دکتر محمد ابراهیم خمسه استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در همایش «نوونودیسک» در این رابطه افزود: مهم‌ترین مسئله در کنترل دیابت آموزش است که این آموزش نیز بسیار هزینه‌بر است. البته این هزینه‌ها تنها مادی نبوده و با برگزاری کلاس‌های آموزشی تمام نمی‌شود، بلکه پزشک نیز باید برای مشاوره به بیمار، وقت خود را هزینه کند.


 وی با بیان اینکه تامین نیروی کارآمد و آزموده از مهم‌ترین امکانات در همین زمینه است، افزود: به دلیل کمبود بودجه، نمی‌توانیم پرستاری تربیت کنیم که بتواند در بیمارستان‌ها آموزش دهد، بنابراین پیشنهاد ما این است که در مراکز دانشگاهی پرستارهایی تربیت شوند که بتوانند در مراکز دارای مراجعین دیابتی‌، به بیماران آموزش دهند.  این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم با بیان اینکه تعرفه پزشکان در زمینه بیماری‌های مزمن بسیار پایین است، افزود: این در صورتی است که پزشک برای بیماری که تنها یک تجویز دارو می‌خواهد و بیماری که نیاز به مشاوره و زمان دارد، به یک اندازه دستمزد می‌گیرد که این باعث می‌شود پزشک انگیزه خود را از دست داده و کار خود را آنطور که باید انجام ندهد.
 خمسه در ادامه اضافه کرد: همه شعار «پیشگیری بهتر از درمان است» را بلدند، اما تنها شعار کافی نیست و همه باید به آن عمل کنند.
 به غیر از مسائل اقتصادی، مسئله روح و روان بیمار نیز مطرح است، زیرا بیماری دیابت در زندگی فردی و خانوادگی بیمار نیز تاثیر می‌گذارد که به همین دلیل باید حمایت‌های مختلف از این بیماران افزایش یابد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٥
این گونه نوحه گری، ابتدا به صورت فردی بوده، اما با مرور زمان به شکل گروهی و دستجات سوگواری در آمده است.

 سینه زنی از مراسم سنتی عزاداری برای امام حسین(ع) و دیگر ائمه مظلوم است که همراه نوحه خوانی و با آهنگی خاص صورت می گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٥


حسینه یئرله ر آغلار گؤیله ر آغلار
 

 حسینه یئرله ر آغلار گؤیله ر آغلار

 بتول و مصطفی پیغمبر آغلار

 حسینون نوحه سین دلریش یازاندا

 موسلمان سهلدیر که کافر آغلار

 کور اولموش گؤزله رین قان دوتدو شومرون

 کی گؤرسون اؤز الینده خنجر آغلار

 حسینون کؤینه گی زهرا الینده

 چکر قئیحا قیامت ، محشر آغلار

 آتاندا حرمله ، اوخ کربلاده

 گؤرئیدین دوشمن آغلار ، لشگر آغلار

 قوجاغیندا ، گؤرئیدین ام لیلا

 آلیب نعش علی اکبر آغلار

 رباب ، نیسگیل دؤشونده سود گؤره نده

 علی اصغری یاد ائیله ر آغلار

 باشیندا کاکل اکبر هواسی

 یئل آغلار ، سنبل آغلار ، عنبر آغلار

 یازاندا آل طاها نوحه سین من

 قلم گؤردوم سیزیلدار ، دفتر آغلار

 علی ، شق القمر ، محراب تیلیت قان

 قولاق وئر ، مسجید اوخشار منبر آغلار

 علیده ن شهریار ، سن بیر اشاره

 قوجاقلار قبری ، مالک اشتر آغلار

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

 

حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی نسبت به رواج برخی از بدعت ها در ایام ماه محرم و به ویژه شب عاشورا هشدار داد.

حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی در برنامه تلویزیونی «همنشین با خورشید» در شب عاشورای حسینی که از شبکه پنج سیما پخش می شد در پاسخ به پرسش مجری این برنامه درباره برگزاری مراسم احیاء در شب عاشورا در برخی اماکن متبرکه اظهار داشت: هرگونه تغییر در عادات و رسوم مذهبی نیازمند مهر تایید و اذن مراجع معظم تقلید است و لازم است نظر آنان در این خصوص گرفته شود.
وی با بیان این مصرع که «هر شب، شب قدر است اگر تو قدر بدانی» افزود: البته احیاء فردی و خواندن ادعیه و نیایش در همه ایام سال امری پسندیده است اما برگزاری مراسم هایی حتی نظیر شب نیمه شعبان و نیمه ماه رجب می بایست به تایید مراجع عظام تقلید برسد.
حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی ضمن دادن هشدار درباره این بدعت گذاری ها و ترویج آنان گفت: آنچه میان نظرات و فتاوای مراجع تقلید مشترک محصل است اهتمام به عزاداری در شب و روز عاشورا است و اگر بنا باشد مراسم هایی نظیر احیاء شب 21 ماه مبارک رمضان در شب عاشورا نیز برگزار شود حتما باید با تایید و نظر مراجع عظام شیعه صورت پذیرد.
این خطیب مشهور در ادامه با تاکید بر اینکه نباید شهرت یک مجری یا یک مداح  و یا یک طلبه و ... بتواند چنین بدعت ها و نوآوری هایی را در عادات و رسوم دینی ما ایجاد نماید افزود: برگزاری مراسم روز عاشورا به سال هجری شمسی نیز در زمره همین موارد است و تا زمانی که این مراسم ها مورد تایید و نظر مراجع معظم تقلید ما نباشد باید به این برنامه ها نیز به چشم بدعت نگاه کرد و از آنان پرهیز و دوری نمود.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

پژوهشگران می‌گویند: افسردگی واقعا دید انسان را نسبت به جهان پیرامونش تغییر می‌دهد.

 افرادی که به اختلال روانی مبتلا هستند، برایشان تعبیر و تفسیر تصاویر و صحنه‌های بزرگتر، راحت‌تر است، اما در مورد درک جزئیات، اغلب ناتوان بوده و با مشکل مواجه می‌شوند.این یافته نشان می‌دهد که شاید این بیماران به عنوان یک درمان احتمالی به تعلیمات بصری نیاز داشته باشند.

 فراد افسرده دچار کمبود یک انتقال دهنده عصبی موسوم به GABA می‌شوند.

این ماده شیمیایی نیز با مهارت بنیادی در ارتباط است.دکتر جولی گولومب و دستیارانش در دانشگاه ییل تلاش می‌کنند، توانایی در دیدن جزئیات صحنه‌ها را با اختلال افسردگی شدید مرتبط کنند.این محققان تاکید کردند: اغلب تصور می‌شود که افسردگی فقط یک اختلال خلقی است، اما این بیماری می‌تواند روی عادات تغذیه‌ای و خواب نیز تاثیر بگذارد و اکنون نیز ما می دانیم که حتی روی شیوه نگاه کردن افراد مبتلا به جهان تاثیر می‌گذارد.این یافته می‌تواند دید محققان را در درمان افسردگی تغییر یا گسترش دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

 

 اضطراب امروزه یکی از تهدید کننده ترین خطرها برای نسل بشر است. بشری که خود را در حصار دستاوردهای برگرفته از تکنولوژی، دانش نوین و گسترش رسانه ها می بیند و راهی برای برون رفت از بمباران اطلاعاتی، آلودگی های عصبی و نویزهای اجتماعی نمی یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

 

حتما شما هم تا به حال با افراد وسواسی سر و کار داشته‌اید یا حتی با آنها زندگی می‌کنید. کسانی که آنقدر به شستشو اهمیت می‌دهند که دیگر قطره‌های آب روی اعصاب و روان انسان هم چکه می‌کند چه برسد به باز بودن شیر آب آن هم یک ساعت یا حتی بیشتر که علاوه برمصرف بی‌رویه و اسراف یک فیش 200 هزار تومانی را نیز به هزینه‌های گزاف و سرسام‌آور اضافه می‌کند اما تازه این آغاز مشکل است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

هفته گذشته، دکتر پرویز کردوانی طی سخنانی در تالار شهید آوینی دانشگاه هنر، دست به یک هنرنمایی جدید زد و مشکل دریاچه ارومیه را برای همیشه حل کرد!

 پیشنهادی که ناگفته پیداست تا چه اندازه می‌تواند مورد توجه و استقبال همه آن مسوولان بومی، نمایندگان مجلس و مدیرانی در وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، استانداری‌های سه استان درگیر و سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد که سیمای امروز دریاچه ارومیه، نتیجه عملکرد نابخردانه‌ و مدیریت کلنگی آنها در طول چند دهه اخیر بوده است. چراکه یک ‌بار


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

 

 

هیچ کلکی در کارنیست! این بازی بطرز شگفت آوری دقیق خواهد بود! البته بشرطی که تقلب نکنید!

 

فقط به دستور العمل عمل نماید و تقلب نکنید، در غیر اینصورت نتیجه درست از آب در نخواهد آمد و بعد آرزو خواهید کرد که ایکاش تقلب نمی کردید!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

دانشمندان برای تبدیل این شعبده بازی به حقیقت آزمایشات پی در پی انجام می دهند.

در نامرئی کردن یک جسم که با استفاده از امواج الکترومغناطیسی (ریزموج) در اطراف جسم انجام می گیرد، گامی دیگر برداشته شد.

دانشمندان انگلیسی موفق شدند تا جسمی استوانه ای شکل را نامرئی کنند.

محققین دانشگاه Duke، جسم استوانه ای شکل به قطر هفت و نیم سانتی متر و ضخامت یک سانتی متر را با امواج الکترومغناطیسی احاطه کردند.

ولی با این روش نامرئی شدن به طور کامل صورت نمی گیرد.

به دلیل دیده شدن نور از عقب، جسم نیز تنها از یک زاویه نامرئی می شود.

لازم به ذکر است دانشمندان فعالیت هایی مرتبط نیز در بخش نظامی انجام می دهند.

در اطراف تانک ها سپرهای مادون قرمز قرار داده خواهد شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤ نویسنده: نیل پاتل
 مترجم: سیمین راد
در کسب‌وکار امروز دیگر هیچ گریزی از معاملات و مذاکرات وجود ندارد. علاوه بر آنکه باید محصولات و خدمات خود را به مشتریان عرضه و معرفی کنید، باید با پیمانکار، ارباب رجوع و شریک‌تان نیز سر و کار داشته باشید. در واقع، همواره با کسانی طرف هستید که آینده رشد و توسعه شرکت شما را ممکن خواهند کرد. افزون بر این، اگر نتوانید به نحوی هوشیارانه، شایسته و دقیق بر سر معاملات و مذاکرات خود حاضر شوید، آنگاه کسب‌وکارتان رونق چندانی نخواهد یافت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت اعلام کرد: بر اساس آخرین تحقیق وزارت بهداشت که بعد از ۱۰ سال ا‌نجام شد، ۲۶.۵ درصد زنان و ۲۰.۸ درصد مردان در طول یکسال به یک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند که رتبه اول بار بیماریهای زنان را دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

 

روانشناسان افرادی که استرس یا همان فشار روانی بیش از حد دارند بر اساس نوع واکنش بدن شان به چند گروه تقسیم می کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


 تحقیقات نشان می دهد که می توان به وسیله میدان رادیو الکتریک سلول ها را جوان سازی کرد.

به گزارش  خبرگزاری ANSA ایتالیا بخش علمی پزشکی، جوان سازی سلول های بنیادی به حالت جنینی ممکن شد.

براساس این گزارش، در پژوهشی که در شهر بلونیا توسط دانشمند برنده جایزه نوبل، پروفسور شینیا یاماناکا انجام شد، برنامه ریزی مجدد سلول های بزرگسالان به لطف انتشار یک میدان الکتریک امکان پذیر است.

این کشف در واقع دنباله پروژه ای است که جایزه نوبل پزشکی را برای یاماناکا به ارمغان آورد.

این پژوهش توسط گروهی از محققان به رهبری کارلوونتورا، استاد بیولوژی مولکولی در دانشگاه بلونیا انجام پذیرفت.

نتایج این تحقیق نشان می دهد، که این سیستم همچون ماشین زمان می تواند سلول های بنیادی را به حالت جنینی در آورد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

باستان‌شناسان ایتالیایی در کاوش‌های خود در ترکیه به دنبال کشف آثار تاریخی منحصر به فرد هستند.


یک تیم از باستان‌شناسان ایتالیایی با آغاز فصل جدید کاوش در بقایای شهر تاریخی «کارکمیش» و در استان «گازانشیپ» در کشور ترکیه که در مرز این کشور با سوریه واقع شده، به دنبال کشف آثار تاریخی 5000 ساله هستند.


 به گزارش هرتیچ‌کی، از دهه 50 میلادی تاکنون هیچ پروژه کاوش جدی در این شهر که قدمتی 5000 ساله دارد و توسط مردمان منطقه بین‌النهرین بنیان نهاده شد، انجام نشده است.


 باستان‌شناسان همچنین در کاوش های خود در «کارکمیش» در سال‌های گذشته موفق به کشف آثاری شده‌اند که می‌توان آنها را قدیمی‌ترین آثار کشف شده از ورود مسیحیت به منطقه آناتولی دانست. این در حالیست که دولت ترکیه قصد دارد در آینده نزدیک این شهر را به یک مقصد جهانی گردشگری تبدیل کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

عضو شورای مبارزه با مواد مخدر استان کردستان از راه‌اندازی سه کمپ جدید ترک اعتیاد در استان خبر داد.
به گزارش خبرنگار کُردپرس، محمدعطا رحمانی‌آبیدر در نشست مطبوعاتی اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان که در سنندج برگزار شد افزود: در حال حاضر شش کمپ ترک اعتیاد با بهترین تجهیزات و ارائه علمی‌ترین روش‌های ترک اعتیاد در شهرستان‌های سنندج، سقز، قروه، دهگلان و سریش‌آباد فعال است و این تعداد کمپ توسط سازمان‌های مردم‌نهاد بدون دخالت مستقیم هیچ‌کدام از ادارات و ارگان‌های دولتی به جامعه هدف خدمات ارائه می دهند.
رحمانی با بیان اینکه کمپ‌های ترک اعتیاد کردستان از بهترین کمپ‌ها در غرب کشور هستند اظهار داشت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از یک‌هزار و 400 نفر از معتادین استان در این کمپ‌ها تحت درمان قرار گرفته‌اند.
نایب رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی سازمان‌های مردم‌نهاد کردستان با اشاره به فعالیت‌ انجمن معتادان ناشناس استان گفت: این انجمن در قالب 33 گروه متفاوت در شهرستان‌های استان فعالیت می‌کند که 13 گروه از این تعداد در سنندج، 5 گروه در سقز، 7 گروه در قروه، 2 گروه در مریوان، یک گروه در دیواندره، یک گروه در بانه، 2 گروه در بیجار و 2 گروه نیز در کامیاران و دهگلان فعالیت می‌کنند.
مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری کردستان از تشکیل و آغاز به فعالیت انجمن خیرین و فعالان اجتماعی به منظور حمایت از معتادان بازگشتی به درون جامعه در استان خبر داد و اظهار داشت: این تشکل مردمی به منظور حل مشکلات و نیازهای اقتصادی و فرهنگی گرفتار شدگان در دام اعتیاد با عضویت فعالان اجتماعی و خیرین تشکیل شده است و ابراز امیدواری کرد: با ایجاد و فعال‌سازی این انجمن، مشکلات این افراد رفع و زمینه بازگشت دوباره آنها به بطن جامعه فراهم شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤
 معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مراسم پایان دوره آموزشی سربازان مرکز آموزشی شهید کچویی کرج خبرداد: به سربازان کاشف مواد مخدر، پاداش معنوی و مالی اعطا می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

آیا شما اهل اهمال و دفع الوقت هستید؟ اگر شما نیز مثل بسیاری از آدم ها باشید، پاسخ این سؤال مثبت است. اما این احتمال هست که شما نخواهید با اضطرابات حاصل از زندگی اهمال کارانه سر کنید. ممکن است بیشتر کارها را در حالی که میل به انجامشان دارید به تعویق بیندازید، و به دلایلی به طفره رفتن و تعلل ورزیدن ادامه دهید. این روال مسامحه کاری از جنبه های بسیار خسته کننده زندگی است. اگر شما به سختی گرفتار این حالت باشید کمتر روزی می گذرد که نگویید «می دانم باید آن کار را سامان دهم، اما باشد برای بعد.» گناه این نقطه ضعف را به سادگی نمی توان متوجه عوامل بیرونی دانست. تعلل ورزیدن و ناراحتی های حاصله از آن تماماً به خود شما بستگی دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

 مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه جندی شاپور اهواز گفت: استفاده از کیسه‌های پلاستیکی رنگی چندی است که ممنوع شده است. این پلاستیک‌ها از مواد بازیافتی دیگر پلاستیک‌هایی است که هر یک ممکن است آلودگی خاصی داشته و در پلاستیک جدید نیز وجود داشته باشد. مهران معلم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کیسه‌های پلاستیکی مشکی از دیگر پلاستیک‌ها بدتر بوده و مشکلات بیشتری ایجاد می‌کنند، این کیسه‌ها می‌توانند آلودگی را به مواد غذایی منتقل کنند و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کنند. وی افزود: از مراکز توزیع و تهیه مواد غذایی خواسته شده که از پلاستیک‌های رنگ روشن استفاده شود. بیشتر افراد نیز خود به این باور رسیده‌اند که کیسه‌های پلاستیکی مشکی و رنگی مضر هستند و از این پلاستیک‌ها برای مواد غیرخوراکی استفاده می‌کنند. معلم تصریح کرد: 12 هزار مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در خوزستان وجود دارد که همه آنها توسط کارشناسان بررسی می‌شود ولی تضمینی نیست که اگر به کسی تذکری داده شد دیگر از این کیسه‌ها استفاده نکند و این باور باید به یک فرهنگ تبدیل شود و افراد خود به این نتیجه برسند که استفاده از مواد مضر، اشتباه است. وی ادامه داد: برخی از میوه‌فروش‌ها و افراد دیگر به دلیل کمتر بودن هزینه پلاستیک‌های رنگی به سمت مصرف آنها می‌روند که باید متوجه ضررهای آن باشند. هر چند تذکرهایی داده می‌شود و آموزش‌هایی زیادی هم ارایه می‌شود ولی با این حال باز هم مشکلاتی دیده می‌شود.


 هر فرد اهوازی که برای خرید میوه به بازار سی‌متری رفته باشد حتما وضعیت فروش میوه در کیسه‌های پلاستیکی مشکی را مشاهده کرده است. جالب این است که همه میوه‌فروش‌ها از این کیسه‌هااستفاده می‌کنند و نمی‌توان پلاستیک سفید در بازار پیدا کرد. کم‌کاری عده‌ای در زمینه استفاده درست از کیسه‌ها ممکن است موجب بروز بیماری‌هایی در جامعه شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


شهردار فولادشهر گفت: پیش از این، شهرداری با قطع این درختان که سرسبزی و طراوت خاصی به حاشیه این شهر بخشیده مخالف بود، اما این تصمیم در کمیسیون ماده 7 این شهر برای اجرای طرح قطار شهری گرفته شد. مجری طرح برای جبران قطع درختان متعهد شده است بیش از 20 میلیارد ریال به شهرداری پرداخت کند.
سه هزار و 100 اصله درخت کاج 40 ساله در حاشیه فولادشهر اصفهان قطع شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، شرکت ذوب آهن اصفهان این درختان را همزمان با احداث این کارخانه از 40 سال پیش کاشته بود.

شرکت عمران فولادشهر اصفهان این درختان را در مدت 2 هفته قطع کرد.

شهردار فولادشهر امروز گفت: پیش از این، شهرداری با قطع این درختان که سرسبزی و طراوت خاصی به حاشیه این شهر بخشیده مخالف بود، اما این تصمیم در کمیسیون ماده 7 این شهر برای اجرای طرح قطار شهری گرفته شد.

آقای محمدی افزود: مجری طرح برای جبران قطع درختان متعهد شده است بیش از 20 میلیارد ریال به شهرداری پرداخت کند.

قرار است پس از بهره برداری از طرح قطار شهری ، درختان جدید برای سرسبزی درحاشیه این طرح کاشته شود.

اجرای طرح قطار شهری به فولادشهر و زرین شهر به طول 35 کیلومتر از هفته دولت امسال شروع شد که هفت کیلومتر آن از پلیس راه اصفهان – شهرکرد تا گردنه گاوپیسه ذوب آهن برعهده شرکت عمران فولادشهر است.

شرکت عمران فولادشهر برای اجرای طرح قطار شهری در محدوده این شهر 210 میلیارد ریال اختصاص داده است.

این طرح قرار است در مدت 18 ماه اجرا شود و ساکنان شهرهای فولادشهر و زرین شهر و کارکنان ذوب آهن از آن بهره مند شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


 بر اساس مطالعه ای که انجام شده است شیوع بیماری دیابت از 1.3 درصد به 4.5 درصد رسیده که این آمار در گروه سنی 25 تا 63 سال بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران حاضر در محل؛ دکتر سید مهدی علوی نیا رئیس اداره پیشگیری از بیماری های غدد و متابولیک وزارت بهداشت امروز 20 آبان در نشست خبری روز جهانی دیابت برگزار شده بود افزود: امسال به مناسبت روز جهانی دیابت که 24 آبان ماه است، برنامه های مشترکی با دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهرداری تهران و انجمن دیابت داریم که از 23 آبان شروع و تا 25 آبان ادامه دارد.

وی با بیان این که برنامه های آموزشی برای پزشکان در سطح تخصصی و فوق تخصصی، پرستاران، و کارشناسان تغذیه توسط دانشگاه ها برگزار شده است گفت: سال گذشته برنامه ها و موفقیت های خوبی در زمینه دیابت داشتیم که یکی از آن ها نرم افزار دیابت بوده که در 16 دانشگاه  علوم پزشکی به صورت پایلود انجام شد، که قصد داریم این نرم افزار را تا پایان سال در تمام دانشگاه های کشور اجرایی کنیم تا بررسی بهتری از بیماران دیابتی داشته باشیم.

وی ادامه داد: از سال 89 برنامه دیگری در خصوص پیشگیری، کنترل و عوارض دیابت در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع شده است. از آن جایی که این بیماری یک بیماری خاموش است آمار مختلفی از میزان ابتلا به آن گزارش می شود که در کشور ما بر اساس مطالعه ای که انجام شده شیوع این بیماری از 1.3 درصد به 4.5 درصد رسیده که این آمار در رنج سنی بین 25 تا 63 سال بوده است.

علوی نیا خاطر نشان کرد: تغییرات آمار به این دلیل است که شیوع دیابت در استان های مختلف متفاوت است و به دلیل پراکندگی بیماران دیابتی نمی توان آمار درستی را ارائه داد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


دکتر حسابی انسانی متین و موقر و اشرافزاده بود؛ او خدمات زیادی به کشور کرد ولی هیچ نظریه ای در علم فیزیک نداشت و اصلاً خود او هم تا آخرین روزهای زندگی اش، که ما با او مرتباً در تماس بودیم، در این باره هیچ ادعایی نداشت.
عصر ایران؛ هومان دوراندیش - رضا منصوری، استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، نخستین رئیس و از مؤسسین انجمن فیزیک ایران است. وی همچنین از بنیانگذاران پژوهشگاه دانش های بنیادی و مرکز نشر دانشگاهی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت محمد خاتمی و نیز خواهرزاده آیت الله محمود طالقانی است. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


بخش عمده‌ گردشگران ترکیه از کشورهای انگلیس، آلمان و روسیه هستند و هر گردشگر به طور متوسط ۶۳۷ دلار ارز وارد چرخه‌ اقتصادی این کشور کرده است.

 ترکیه در رتبه ششم محبوبترین مقصد گردشگری جهان قرار گرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤

در دوران حاملگی مراقب آنفولانزا و تب باشید!

دانشمندان اعلام کردند احتمال ابتلا به اوتیزم در کودکانی که مادرانشان در دوران حاملگی دچار آنفولانزا و تب شده اند بسیار بالاتر می باشد.

بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله علمی ''Pediatrics'' نیز به چاپ رسید، احتمال ابتلا به بیماری اوتیزم در کودکانی که مادرانشان در سه ماهه دوم حاملگی به طور طولانی مدت بیمار شده اند، دو برابر بیشتر از دیگر کودکان است.

در این پروژه تحقیقاتی که از سوی دانشمندان دانمارکی انجام گرفت، بیش از نود و هفت هزار مادر و فرزندانشان که بین سالهای ۱۹۹۷ و ۲۰۰۳ متولد شده اند شرکت کردند.

از این مادران در دوران قبل و بعد از حاملگی در زمینه بیماری هایی که مبتلا شده اند و داروهایی که مصرف کرده اند ۲۰۰ سوال پرسیده شد.

در نتیجه آزمایشات انجام گرفته، هیچ رابطه ای بین سرماخوردگی، عفونت مجاری ادرار و تناسلی و سینوزیت با اوتیزم پیدا نشد.

دانشمندان اظهار داشتند که مصرف آنتی بیوتیک در دوران حاملگی نیز رسیک ابتلا به اوتیزم را افزایش می دهد.

در آزمایشات انجام گرفته بر روی حیوانات نیز نتایج مشابهی مشاهده شد. تغییرات سیستم دفاعی بدن مادر بر روی مغز جنین تاثیرات منفی می گذارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


 رییس پلیس مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌غربی از کشف 14 تن و 367 کیلو و 141 گرم انواع موادمخدر در هفت ماهه سال جاری در استان خبرداد.
سرهنگ کریم اکبری اظهارکرد: در این راستا یک‌هزارو 148 تن شامل قاچاقچیان موادمخدر، حمل‌کنندگان فروشندگان و نگه‌دارندگان موادمخدر دستگیر شده‌اند.

 وی در ادامه با اشاره به کشفیات انواع موادمخدر از اول مهرماه سال تا 16 آبان ماه افزود: مجموع کشفیات موادمخدر 590 کیلو و 806 گرم شامل هروئین، مرفین، تریاک شیشه و پیش‌سازهای موادمخدر بود که در این راستا 67 قاچاقچی، 445 تن توزیع‌کننده و 175 تن نگهدارنده دستگیر شده‌اند.

 به گفته وی، در این راستا یک تبعه‌خارجی نیز که قصد خروج 100 گرم شیشه از تهران به سمت خارج از کشور را داشت در شهرستان خوی دستگیر شد.

 اکبری ادامه‌داد: در این خصوص 12 باند منهدم و 25 دستگاه خودرو توقیف شد.

 به گفته رییس پلیس مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌غربی، عمده کشفیات موادمخدر طی این مدت، در زمینه 80 کیلوگرم شیشه و 174 کیلوگرم پیش‌ساز شیشه بود.

 به گزارش ایسنا، رییس پلیس مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌غربی از کشف 139 کیلو و 713 گرم از انواع موادمخدر در مهرماه امسال که در طول 4 روز که دو روز در شهر و دو روز در روستا انجام پذیرفته بود خبرداد و تصریح‌کرد: در این رابطه 13 قاچاقچی و 108 توزیع‌کننده دستگیر شده‌اند و در مجموع در این خصوص 10 دستگاه خودرو نیز توقیف شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤ نصر نیوز: گاهی یک سرنگ ، یک زخم کوچک ، یک خراشیدگی و یک ویروس ، زندگی را تلخ تر می کند و نگاه ها را مسموم می سازد .گاهی یک نگاه ، زندگی معیشتی فردی را به خطر می اندازد گاهی یک تصمیم ، فردی را بیکار می سازد

و بیکاری ،  خانه نشینی را به دنبال می آورد و گاهی خانه نشینی فرد را از لحاظ روحی بیمار می کند و گاهی بیماری روحی مرگ تدریجی را از خود به یادگار می گذارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


 رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: دولت سلامت مردم را به بازی گرفته و اعتبارات مصوب را تخصیص نمی‌دهد، هزینه یک دوره درمان سرطان با هرسپتین ۲۰۰ میلیون تومان شده و قیمت تجهیزات پزشکی به طور متوسط ۲۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

حسینعلی شهریاری، با اعلام این مطالب در برنامه نبض شبکه خبر افزود: از نظر شاخص پرداخت هزینه‌های سلامت توسط مردم که طبق برنامه باید به زیر 30 درصد کاهش می‌یافت، رو به عقب حرکت کرده‌ایم و طی 3 سال گذشته سهم مردم از هزینه‌های سلامت از 54 درصد به بالای 70 درصد افزایش پیدا کرده است.
 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٤


دبیر جامعه واحدهای پذیرایی بین‌راهی کشور از جمع‌آوری ظروف استیل و ملامین از واحدهای پذیرایی خبر داد و گفت: تمام نرخ‌های مصوب باید در معرض دید مشتریان قرار گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٢


یکی از بزرگترین و مهمترین پژوهش ها درباره خشونت علیه زنان در ایران، یک طرح ملی است که چند سال پیش اجرا شد. پژوهشی که تعدادی از جامعه شناسان ایرانی از جمله محمود قاضی طباطبایی، علیرضا محسنی تبریزی و سید هادی مرجایی ، مجری آن بودند و برخی از استادان دانشگاه های ایران همچون شکوه نوابی نژاد، نسرین مصفا، شهلا معظمی، شهرام رفیعی فر، مقصود فراستخواه، احمد رجب زاده و ... با آن همکاری داشتند. همچنین صدها پژوهشگر و پرسشگر در قالب این طرح در 28 استان کشور به بررسی پدیده خشونت خانگی علیه زنان پرداختند.

پژوهشی که انجام فاز مطالعاتی آن، تهیه پرسشنامه ها، اجرای مرحله میدانی، جمع آوری اطلاعات و تنظیم گزارش نهایی اش بیش از سه سال زمان گرفت. گزارش نهایی این طرح که شامل یافته های تکان دهنده ای درباره خشونت خانگی علیه زنان در شهرهای مختلف ایران بود، بالاخره در اواسط سال 1383 آماده شد.

گزارش های این تحقیقات هنوز برای عموم مردم منتشر نشده است، اما در کتابخانه مرکز پژوهش وزارت کشور برای روزنامه نگاران، پژوهشگران و دانشجویان قابل دسترس است. کارفرمای این طرح ، دفتر امور اجتماعی وزارت کشور و شریک پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی نیز با آن همکاری داشتند. این طرح ملی یک شورای سیاستگزاری هم داشت که عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشورسابق و تعدادی از معاونانش جزو آن بودند. محمود قاضی طباطبایی مجری این طرح ملی، برای توصیف ابعاد خشونت خانگی علیه زنان در ایران، انواع مختلف آن را در هشت گروه تقسیم بندی کرده است:خشونت های زبانی، روانی، فیزیکی، حقوقی، جنسی، اقتصادی، فکری و آموزشی و مخاطرات.
آمارهای طرح ملی نشان می دهد که 66 درصد زنان ایرانی، از اول زندگی مشترکشان تاکنون، حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته اند. با این حال میزان و انواع خشونت خانگی در استان های مختلف ایران از تنوع و تفاوت های زیاد و معناداری برخوردار است.


زنان در بندرعباس از اول زندگی مشترک خود تاکنون، بیشتر از زنان سایر نقاط ایران مورد خشونت قرار گرفته اند. اما در میان زنانی که مورد خشونت قرار گرفته اند، این زنان زاهدانی هستند که بیشترین و شدیدترین خشونت ها را تجربه کرده اند. زنان بندرعباس در طول یک سال دفعه های بیشتری مورد خشونت خانگی قرار داشته اند و زنان یاسوج به دفعات کمتری با آن روبرو شدند. گزارش های این پژوهش آکنده از انواع جدول های آماری و آکادمیک است که شاخص های خشونت خانگی را به تفکیک «از اول زندگی مشترک» و «در طول یک سال » بیان می کند.

خشونت های فیزیکی و روانی

دکتر قاضی طباطبایی و همکارانش از یک اصطلاح خاص برای توصیف گروهی از خشونت های خانگی علیه زنان استفاده کرده اند:خشونت فیزیکی نوع اول:این خشونت ها شامل گاز گرفتن، گرفتن و بستن، زندانی کردن، چنگ انداختن و کشیدن مو، اخراج از خانه، کتک کاری مفصل، محروم کردن از غذا و... می شود. از این لحاظ زنان در خرم آباد در طول یک سال بیش از سایر زنان ایران مورد خشونت واقع می شوند و زنان در شهرکرد دفعه های کمتری مورد خشونت نوع اول قرار می گیرند.

پژوهشگران طرح ملی بررسی پدیده خشونت خانگی «سیلی، لگد و مشت زدن، کشیدن و هل دادن، محکم کوبیدن در، به هم زدن سفره و میز غذا و شکستن اشیای منزل» را خشونت فیزیکی نوع دوم نام داده اند و وضع زنان ایران را در 28 مرکز استان در این باره بررسی کرده اند. در میان زنانی که تحت خشونت نوع دوم بوده اند باز هم زنان بندرعباس به دفعات بیشتری آن را تجربه کرده اند و زنان کرمانی در طول سال کمتر مورد این خشونت قرار گرفته اند.

خشونت هایی روانی و کلامینوع دیگری از خشونت هایی است که در خانه علیه زنان استفاده می شود، که عبارت است از: به کار بردن کلمات رکیک و دشنام، بهانه گیری های پی درپی، داد و فریاد و بداخلاقی، بی احترامی، رفتار آمرانه و تحکم آمیز و دستور دادن های پی درپی، قهر و صحبت نکردن و... از این بابت زنان اصفهانی در طول یک سال بیشتر و زنان بوشهری کمتر از سایر زنان ایرانی تحت این نوع خشونت واقع شده اند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٢

افزون بر غیر علمی و غیر تجربی بودن روش مزلو , همان گونه که خود وی نیز می گوید اشکال اساسی در معیار انتخاب نمونه مورد مطالعه است . مزلو بر اساس چه ملاک و معیاری افراد نمونه خود را انتخاب کرده است؟ او در خصوص شیوه گزینش می گوید: برپایه اصل تکرار عمل کردیم; یعنی ابتدا براساس اعتقادات غیر حرفه ای و شخصی و فرهنگی دست به کار شدیم و سپس اطلاعات به دست آمده را با اعتقادات و تعاریف مردم مقایسه نمودیم . مزلو برخی از معیارها را خود اعمال کرده و برخی دیگر را براساس بینش عرف مردم به خدمت گرفته است. وی در جایی دیگر می گوید : برپایه تعاریف تصحیح شده مردمی اولین گروه از افراد ( موضوعهای آزمون ) انتخاب شدند.

 

بنابراین معیار وی در خصوص انسان سالم- مطلوب- یک معیارازپیش تعیین شده است, در حالی که اعتبارآن معین نیست. همچنین مشخص نیست که این معیار تا چه میزان قابل اعتماد است با عنایت به این مطلب که رسیدن به کنه انسان و تحصیل نهایت شناخت وی به غایت مشکل است, چگونه می توان براساس یک ملاک شخصی و یا برپایه قضاوت مردمی غایت قصوی برای انسان , معین کرد؟ شاید کلام شولتس در این مورد گویاتر باشد که می گوید; " پرسش دیگر من به معیار مزلو درگزینش خواستاران تحقق خود باز می گردد; مزلو از این معیار به صراحت یاد نکرده که چه چیز و چه نوع معیاری است؟ چه بسا مزلو در انتخاب موضوع آزمون های خود دچار تعصب شده و به تحسین غیر واقع مبتلا شده باشد. "

 

بنابراین , نه تنها روش مزلو یک روش غیر علمی است, بلکه معیار وی نیز برای تشخیص موضوع آزمون نیز نامعین و چه بسا سلیقه ای است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٢

از دیدگاه رفتارشناسی، ترک اعتیاد، خداحافظی با رفتارهای نامناسب است. تغذیه ی ما وجهی از رفتار روزانه‌ ما است. بسیار پیش می ‌آید که غذای کمی بخوریم یا حتی غذا خوردن را فراموش کنیم و یا برعکس، به نحوی افراطی، خوراکی ‌هایی بخوریم که ارزش غذایی چندانی ندارند.

از اهداف اساسی درمان وابستگی به مواد، ارتقای سطح مسوولیت ‌پذیری بیماران است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٢

 

لطفاً جملات زیر را بخوانید و جواب مورد نظر خود را در محل مربوط به صورت ضربدر(×) علامت بزنید . از همکاری شما متشکریم .

1- حاضرم در تمام زندگی فقط آنچه که خدا بریم خیر می­داند بشود .

کاملاً موافقم£       موافقم £    نظری ندارم £    مخالفم £    کاملا مخالفم £

2-اگر خدا من را دوست داشته باشد هر چیزی را که بخواهیم براورده می کند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٢

زمانی که در خانواده نسبت به نیازهای فردی و اجتماعی دختر و پسر نوجوان توجه نشود خانواده با فقر ذهنی و یا فقر مادی و یا هر دو دست به گریبان باشد ، با شرایط امروزی زندگی پسر ها و دخترها ، افزایش آگاهی اجتماعی آنها همخوانی نداشته باشد برخورد غیر منطقی با فرزندان به امری عادی بدل می شود و سخت گیری های زیاد و سلب آزادی در خانواده حاکم باشد ، ممکن است معضل فرار از خانه روی دهد.(روزنامه شرق ، 17/10/83 ، شماره 384).

* همانطور که ملاحظه شد زمانی که والدین نسبت به نیازهای فرزندانشان بی توجه باشند و مخصوصاً اینکه با فقر (چه مادی و چه ذهنی) همراه باشند و همچنین آگاهی های لازم را نداشته باشند و نسبت به فرزندان خود برخورد غیر منطقی کنند و از فرزندان آزادی را سلب کنند همین پدر و مادر راه را هموار می کنند تا فرزندشان از خانه فرار کند و این مطلب نمایانگر همین معضل است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٢

          به نظر می رسد چندین خصیصه متناقض در برداشت ما از شخصیت وجود داشته باشد که یکی از آنها این اندیشه است که هیچ دو نفری شخصیت دقیقاً یکسانی ندارند . به عبارت دیگر افراد منحصر به فرد هستند ولی در عین حال اشخاص را به عنوان کسانی که از برخی جهات شخصیت دارای وجوه مشترکی هستند در نظر می گیرند دیگر تناقض آشکار این است که شخصیت یک فرد می تواند هم ثابت وهم انعطاف پذیر باشد به نظر می رسد سومین تناقض این است که شخصیت توسط هر دو عامل وراثت و تأثیرات محیطی شکل می گیرد همانطور که ما هر یک از این تضادهای آشکار را به  ترتیب مورد بررسی قرار می دهیم متوجه می شویم که این امر کاملاً ممکن و عملی است که شخصیت یک فرد هم منحصر به فرد و در عین حال دارای خصوصیات مشترک باشد و نیز این خصوصیات در طی زمان می توانند هم ثابت و هم دست خوش تغییر شوند و این که وراثت و محیط هر دو در شکل گیری شخصیت نقش دارند .(جمال فر ، 1375 : 15 )

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٢


 لازم به ذکر است که آموزش و پرورش استثنایی سعی دارد تا آنجا که امکان دارد کودک استثنایی را کنار کودکان عادی نگهدارد.گذشته از این اهداف به تناسب و ویژگی های خاص هر گروه از کودکان استثنایی هدف ها و برنامه های ویژه آموزشی طرح می گردد.
  آنجا که مشکلات کودکان عقب مانده به هفت گروه طبقه بندی می شود برنامه ریزی های تربیتی و آموزشی با توجه به ویژگی های هر گروه مورد بررسی قرار خواهد گرفت:
 1- ناتوانی بینایی
 2-ناتوانی شنوایی
3- عقب مانده جسمی
 4-اختلالات رفتاری
 5-نارسایی یادگیری
 6-عقب مانده ذهنی
 7-و مشکلات گفتاری
 بدیهی است که کودکان اغلب ناتوانایی های گوناگون دارند که فرد در دو یا سه زمینه یا در کلیه شرایط میتواند  عقب مانده باشد.علاوه بر این میزان ودرجه شدت عقب ماندگی نیز متفاوت است.در نتیجه برنامه های آموزشی باید کاملا متناسب با کودک باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢۱

 

 سوء مدیریت در سال‌های اخیر توانسته دریاچه ارومیه را به نابودی بکشاند اگرچه به قول محمد درویش که اخیرا از ارومیه بازدید کرده باید افزایش 2 درجه ای دما در 2 دهه اخیر، خشکسالی و مصرف بالای آب در بخش کشاورزی را علل اصلی مرگ این دریاچه بر شمرد.

به گزارش  روزنامه قانون، جواد حیدریان، گروه جامعه- دریاچه ارومیه در بدترین وضعیت تاریخی خود به سر می‌برد. هر ماه به طور متوسط 4.16 سانتیمتر در طول 16 سال گذشته افت کرده و سطح آب آرام آرام کاهش یافته است. دریاچه ارومیه روز به روز آب رفته و حالا دارد تهی می‌شود اما در سال 91 میزان تولید سیب از باغات اطراف دریاچه 41 درصد رشد داشته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠


برای این بیماران «دنیا تماما صحنه است» زیر آن مانند «ستاره سینما» در روابط با اشخاص نقش بازی می‌کنند. در برخود با این افراد «صحبتهای پر آب و تاب و جلب توجه کننده» مکررا دیده می‌شود. آنها هر چیزی را مهمتر از آنچه که واقعا هست، جلوه می‌دهند. رفتار بیمار در هر دو جنس «اغواگرانه و نمایشی» است، بخصوص از لحاظ جنسی اهل «لاس زدن و عشوه کردن» هستند، بویژه زنان که ممکن است بصورت اغوا کننده‌ای «لباس بپوشند، رفتار کنند یا خود را آرایش نمایند». اما این بیماران در روابط جنسی پخته و واقعی مشکلات زیادی دارند. زنان ممکن است به ارگاسم نرسند و مردان نیز (ناتوانی جنسی) دارند. این بیماران همچنین ممکن است برای جلب توجه «ژست‌های تهدید» و «خودکشیهای نمایشی» یا «بیماریهای جلب توجه کننده» را داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠


در مورد طبقه بندی اختلالات زبان و گفتار و یا به طور کلی اختلالات ارتباطی نظریه‌های متفاوت وجود دارد. برخی از متخصصین معتقدند که لزومی بر طبقه بندی این اختلالات وجود ندارد. از این دیدگاه زبان در عمق وجود فرد ریشه دارد و یک اختلال زبان نمی‌تواند به خودی خود و به صورت مجزا وجود داشته باشد. دسته دیگر معتقدند این دسته از اختلالات را باید طبقه بندی کرد، چرا که طبقه بندی به لزوم اهمیت و توجه به نشانه‌ها و علایم مرضی این اختلالات تاکید می‌کند. این دسته از متخصصین اختلالات گفتار و زبان را به چهار دسته اختلالات آواشناسی ، اختلالات آهنگ گفتار ، اختلالات صدا و اختلالات زبان تقسیم کرده‌اند. برخی از صاحبنظران سه اختلال اول را تحت عنوان اختلال گفتار در یک طبقه قرار می‌دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

قند، چربی‌های اشباع و دیگر خوراکی‌های بی‌فایده را از برنامه غذایی کودکان حذف کنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی که به رشد ذهنی آنها کمک می‌کند، جایگزین کنید. سال‌های اولیه دوران کودکی ـ به‌ویژه ۲ سال اول ـ بسیار اهمیت دارد و لازم است تمامی‌ مواد لازم را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.

در واقع با اینکه هوش پدیده‌ای ژنتیک و استعدادی خدادادی است، توانایی‌های ذهنی افراد طی دوران زندگی و از دوران کودکی آنها کم‌کم شکل می‌گیرد.

براساس تحقیقات علمی‌انجام شده، با به کار‌بردن روش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خاصی در زندگی روزمره و در فضای آموزشی کودکان، می‌توان قدرت تفکر و هوش آنها را پرورش داد. شما هم می‌توانید از این ۹ روش برای باهوش‌تر کردن فرزندتان استفاده کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

دانشمندان کشف کرده‌اند طول انگشتان دست مردان نسبت بالایی با محبوبیت آنها دارد. بر اساس تحقیق دانشمندان دانشگاه اسکاتلندی Stirling و پژوهشگرانی از شهر ژنو، نسبت طول انگشت حلقه با انگشت اشاره می‌تواند گویای جذابیت مردها باشد.محققان برای رسیدن به این نتیجه سه عامل را مورد بررسی قرار دادند: چهره‌ مردها، بوی بدن و جذابیت صدایشان.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

          هدف از بررسی شخصیت کشف ویژگیهایی از افراد می باشد که مهمترین این ویژگیها عبارتند از :

1- ویژگیهای اجتماعی : هر انسانی دارای دو نوع ویژ گی است : انفرادی و اجتماعی ،ویژگیهای اجتماعی معمولاً برداشتهای فرد را از محیط منعکس می کند و در تستهای شخصیتی هم این ویژگیها مورد سنجش قرار می گیرند تا مشخص شود فرد تا چه حدی با این ضوابط سازگاری پیدا کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

          درک لزوم مطالعه روانشناسی شخصیت چندان دشوار نیست. شناخت شخصیت، ویژه گیها چگونگی شکل گیری عوامل موثر در ایجاد شخصیت و مسائلی از این قبیل از یک جنبه ارزای حس کنجکاوی و میل به حقیقت جویی را در انسان بدنبال دارد . زیرا این شناخت نوعی خود شناسی است و شخص هنگام مطالعه موضوعهای ذکر شده غالباً آن دانسته ها را با خود مقایسه کرده و با خود طبیق می دهد و احتمالاً با این شناخت نوعی طبقه بندی انجام می هد یعنی خود را در یکی از تیپ های شخصیتی قرار می دهد یا دارای ویژه گیهایی شخصیتی خواص می بیند از سوی دیگر این شناختها و اطلاعات به شخص امکان میدهد که در ارتباط متقابل با دیگران موضع گیرهای مناسب و آگاهانه داشته باشد .( کریمی ، 1370 : 7و8 ).

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠


محکومیت پدر یا مادر به علت ارتکاب جرائم مختلف و مشاهده صحنه های تاثیرانگیز دستگیری پدر یا مادر و جلسات محاکمه و ملاقات آنان پشت میله های زندان سبب اختلال عاطفی گشته و آنان را آواره ، منحرف و بسوی ارتکاب جرائم سوق می دهد(بطور کلی جرائم این افراد عبارتند از : پخش مواد مخدر ، اعتیاد ، رابطه نامشروع ، قتل ، سرقت ، نزاع ، ولگردی ، آدم ربایی ، پخش نوارهای غیرمجاز است). (حیدری ، 1381 ، ص 73).

* همانگونه که مشاهده می شود زمانی که پدر یا مادر به علت جرائمی که دارند محکوم می شوند و سپس فرزند او را در حال دستگیری و یا پشت میله های زندان می بیند ممکن است در اثر این امر ناخوشایند دچار اختلال عاطفی یا روانی شوند و سپس برای رهایی از این اختلال راه حل را خلاصی از این وضعیت یا همان فرار از خانه را انتخاب کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

1- شخصیت به نظر هیلگارد ویژه گیهایی است که فرد را قادر به ایجاد ارتباط به دیگران می سازد و تحقق احترام به خودرا تسهیل می کند.

2- شخصیت ، امکان پیش بینی آن چرا که فرد در موقعیتی خواص انجام خواهد داد فراهم میکند. ( جمال فر ، 1375 : 2و14 )

3- یعنی شخصیت را عبارت از جوهر و ذات فرد که سبب بروز رفتار خواصی از طرف او میشود می دانند و عامه مردم قالباً شخصیت فرد را عبارت از جلوه او در نظر دیگران فرض می کنند. و فلاسفه عناصر باطنی یا ذاتی را که رفتار افراد را به شکل خواصی در می آورند پایه و اساس شخصیت قرار می دهند . ( شریعتمداری ، 1374 : 483)

4- شخصیت عبارت است از الگوهای معینی از رفتار و شیوه های تفکر است که نحوه سازگاری شخص را با محیط تعین می کنند.( براهنی و همکاران ،1373 : 73).

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت: روزانه 30 تا 40 نفر به بیماران کلیوی کشور اضافه می‌شود.

 

مصطفی قاسمی در هجدهمین گردهمایی انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی سراسر کشور، اظهار کرد: ضروری است فعالیت همه انجمن‌های کلیوی به سوی اقدامات آموزش و پیشگیری سوق داده شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 یک آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری گفت: براساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که 60 درصد از جوانان تهرانی به دلیل سبک زندگی خود باعث بروز مشکلات مختلف برای خانواده ها و خودشان می شوند.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: این پژوهش توسط گروه رفتار شناسی بنیاد تحکیم خانواده بین 3 هزار و 500 نفر از جوانان تهرانی از مناطق مختلف جغرافیایی در طیف سنی 16 تا 25 سال و جوانان شهرستانی از شهرهای شیراز ، اصفهان و رشت انجام شده است. موتور سواری ریسک آمیز،  ورزشهای غیر متعارف مثل هارپو و پرش از ارتفاع، رانندگیهای غیر متعارف، ریسک بروز سانحه، تصادف و حادثه را تقویت می کند.

این متخصص علوم رفتاری با اشاره به اینکه بررسی آمار افراد حادثه دیده به اورژانسهای بیمارستانها، این نظریه را تائید کرده است گفت:همچنین براساس تحقیق انجام شده،  35 تا 40 درصد افراد شهرستانی نیز دارای رفتارهای مشابه اند که به علت سبک زندگی شهرستانها خطرات کمتری آنها را تهدید می کند. حضور در شبکه های اجتماعی و وبگردی یکی از علت های اساسی انتخاب سبک زندگی خطرناک برای جوانان است. شنا در مناطق ممنوعه، کوهنوردی بدون آشنایی با فنون این ورزش و حضور مربیان و شوخی های غیر منطقی باعث می شود جوانان آسیبهای بیشتری را تحمل کنند. در این میان نقش خانواده ها، دوستان و همسالان اولین جایگاه در ترسیم سبک زندگی را داشته و بدنبال آن نیز نهادهای فرهنگی و اجتماعی مانند وزارت ورزش و جوانان ، آموزش و پرورش و سایر سازمانهای دولتی و غیر دولتی در جایگاه اصلاح سبک زندگی برای جوانان و ارائه روشهای دور از خطر نقش مهمی دارند .

ابهری فزود: همچنین صدا و سیما به عنوان یکی از ابزار پر کردن اوقات فراغت همراه با سایتهای اجتماعی و سرگرمی مجاز داخلی می توانند در شکل دهی سبک زندگی نوجوانان و جوانان و پیشگیری از انحراف آن جایگاه بسیار قابل توجهی داشته باشند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

چاقوهای سنگی یافت شده در یکی از غارهای آفریقای جنوبی، نشان می‌دهد که انسانهای اولیه در ۷۱ هزار سال پیش از تکنولوژی پیچیده‌ای استفاده می‌کرده‌اند.

بر اساس تحقیقاتی که در مجله "Nature" منتشر گردیده، در خلال حفاریهایی که در منطقه "پیناسل" در جنوب آفریقای جنوبی ادامه دارد، در میان لایه‌های شن و خاک ۲۷ چاقوی کوچک سنگی به طول تقریبا ۳ سانتیمتر کشف شد. کورتیس مارین از دانشگاه ایالتی آریزونا معتقد است، این چاقوها که با مهارت ویژه‌ای از سنگ ساخته شده؛ به عنوان نیزه، نوک تیر و یا در دیگر سلاحها و برای کشنده‌تر ساختن آنها بکار برده می‌شده است.

 به گفته مارین، انسانهای اولیه که بیش از تصورمان باهوش بوده‌اند، با استفاده از مواد چسبنده طبیعی چاقوهای سنگی را به چوبها و یا استخوانها وصل کرده و سلاح درست می‌کرده‌اند. به گفته مارین، آنها این تکنولوژی را به نسلهای بعدی نیز انتقال داده‌اند. به احتمال زیاد انسانهای اولیه به منظور تکمیل این روند و انتقال آن به نسلهای بعدی، حرف زدن را فرا گرفته‌اند. مونه‌های یافت شده در آفریقای جنوبی سبک و ظریف بوده و بر روی آنها کار شده است. انسانهای اولیه ۲۰۰ هزار سال پیش در آفریقا زندگی می‌کرده‌اند. دانشمندان معتقدند، رفتارهای پیشرفته بشری با ساختار تفکر پیچیده، بر اثر جهش ژنتیکی ایجاد شده در میان انسانهای اولیه، یعنی در حدود ۴۰ هزار سال پیش به وجود آمده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

نویسنده: دکتر مهناز نوروزی

 آنچنان که از شواهد و آمار رسمی برمی‌آید، وضعیت سلامت روانی در جامعه روس چندان رضایت‌بخش نیست. اگر بنا را بر این بگیریم که در دنیا به طور میانگین ۱۵ درصد مردم به کمک‌های ‌روان‌شناسان احتیاج دارند، در روسیه این مقدار به ۲۵ درصد می‌رسد و این روند طبق نظر کارشناسان این وضعیت از سال‌های دهه‌ی نود به بعد بدتر شده و هر ساله ۵/۲ درصد بر تعداد بیماران روانی افزوده می‌شود. این روند در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ رو به کاهش نهاده و تعداد کلینیک‌های روانشناسی نسبت به سال‌های دهه‌ی نود به دو برابر رسیده است و این نشان می‌دهد که مردم این کشور بیش از قبل دست نیاز به سوی ‌روان‌شناسان و متخصصان امر دراز می‌کنند. کارشناسان همچنین مصرف بی‌رویه مواد مخدر و الکل را در این کشور از دلایل مهم رشد بیماری‌های روانی می‌دانند. افزایش مصرف سیگار در بین جوانان و نوجوانان به حدی بوده است که دولت تدابیری را اندیشیده و از جمله آن‌ها می‌توان به ممنوعیت مصرف سیگار در محیط‌های آموزشی و برخی ادارات اشاره کرد و یکی دیگر از قوانین دولت در این رابطه ممنوعیت فروش سیگار و مشروبات الکلی به نوجوانان زیر ۱۸ سال در سراسر کشور است، که در سال‌های اخیر به شدت مورد پیگیری قرار دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

محققان می گویند در حالی که توجه جهانی به سوی تغییرات اقلیم و تغییرات شدید آب و هوایی متمرکز شده است، تغییر جهانی اسیدی شدن محیط زیست نیز در حال پیشرفت است که باید به آن پرداخت. احتراق سوخت های فسیلی، ذوب سنگهای معدنی، استخراج زغال سنگ و کانی های فلزی و کاربرد کود نیتروژنی برای خاک ها همگی موجب شده pHهوا ، آب و خاک زمین کاهش یافته و به سوی اسیدی شدن برود. به گفته محققان این روند بسیار سریع تر از آن است که سیستم طبیعی زمین بتواند آن را بافر کند و از این رو برای حیات خشکی و دریایی خطر آفرین می شود.

 

ژانت هرمان از دانشکده علوم محیط زیست دانشگاه ویرجینیا و کارن رایس از مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا دیدگاه خود را در مورد اسیدی شدگی محیط زیست در نشست سالانه انجمن زمین شماسی آمریکا ارائه کردند. تاثیر اسیدی شدگی محیط زیست بسیار بزرگ تر و بیشتر آن چیزی است که می دانیم. به طور معمول اسید در محیط زیست توسط ترکیبات قلیایی ناشی از مواد معدنی موجود در سنگ ها متعادل و بافر می شود اما میزان اسیدی شدن محیط زیست به دلیل فعالیت های انسان، از میزان آزاد سازی مواد قلیایی و ظرفیت بافر و متعادل سازی پیشی گرفته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 
محققان می گویند; افزایش میزان کلسترول می تواند نتیجه فرآیندهای شیمیایی در مغز باشد.  
پژوهشگران با توجه به این یافته جدید خاطرنشان کردند که بازسازی و ترمیم اعصاب می تواند کلید درمان عارضه کلسترول بالا در آینده باشد.  
به گفته دانشمندان دانشگاه سینسیناتی، چرخه کلسترول در بدن در مغز و با کمک هورمونی موسوم به گرلین، تنظیم می شود و این دانشمندان معتقدند که با این کشف می توان در آینده به شیوه های نوین و موثرتری برای درمان مشکل فشار خون بالا دست پیدا کرد. محققان دریافته اند: مسدود کردن گیرنده ای که عملکرد گرلین را متوقف می سازد در واقع میزان کلسترول را افزایش می دهد.   مجله علمی نیچر نوروساینس در این باره افزود: محققان در نهایت شگفتی دریافتند که با غیر فعال کردن این گیرنده به عنوان MC4R در مغز، می توان حتی کلسترول تزریقی را در خون به مدت طولانی تری نگه داشت.   همچنین تحقیق اخیر در انستیتوی پزشکی جان هاپکینز انجام گرفت و نشان داد که کلسترول پایین خطر ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته را در مردان کاهش می دهد.  

 این دانشمندان معتقدند; پایین آوردن میزان چربی های مضر خطر بروز سرطان پروستات را تا 60 درصد کاهش می دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠


محققان اسکاندیناویایی هشدار دادند: نوجوانانی که چندین ساعت در روز مقابل صفحه نمایش تلویزیون یا رایانه می نشینند بیشتر در معرض ابتلا به دردهای فیزیکی هستند. 
 در این پژوهش یک گروه بین المللی از محققان از کشورهای دانمارک، سوئد،  فنلاند و ایسلند به وجود رابطه قوی بین تماشای تلویزیون،  رایانه و بازی های دیجیتالی با ابتلا به کمردردها، سردردها و گردن دردها در نوجوانان پی برده اند.   به گزارش شبکه خبری ای بی سی، این محققان روی 31 هزار و 22 نوجوان در یک پژوهش بزرگ بررسی و آزمایش کرده اند. این پژوهش طی یک دوره دو ساله انجام شده است.   محققان متوجه شدند که به طور متوسط نوجوانان در طول روز، شش ساعت را در مقابل صفحه نمایش می گذرانند. همچنین تقریبا یک چهارم از دختران و پسران به طور منظم دچار کمردرد می شوند و حدود یک سوم از پسران و نیمی از دختران به سردردهای مکرر مبتلا هستند.   محققان که شرح یافته های خود را در مجله بهداشت عمومی بی ام سی منتشر کرده اند،
هم چنین تاکید کردند; هرچه مدت نشستن در مقابل صفحه نمایش طولانی تر باشد، نوجوانان سردردها و کمردردهای بیشتری را تجربه خواهند کرد.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

اساتید دانشگاه "آق‌دنیز" دنیز موفق به تولید اسپری شدند که قادر است ویروس اچ‌پی‌وی را نابود کند. این اسپری که در دانشکده شیمی دانشگاه "آق‌دنیز" تهیه گردیده، می‌تواند تمامی ویروسها، باکتریها و قارچها از جمله ویروس عامل سرطان دهانه رحم را در عرض ۳۰ ثانیه از بین ببرد.

دانشمندان دانشگاه "آق‌دنیز" معتقدند با این اسپری می‌توان از انتشار ویروسی که موجب سرطان دهانه رحم می‌گردد و بیشتر از طریق توالتهای غیر بهداشتی منتقل می‌شود، جلوگیری نمود. بر خلاف سایر سرطانها، ویروس اچ‌پی‌وی (Human Papilloma Virus) موجب بروز سرطان دهانه رحم می‌شود که پس از سرطان پستان رایجترین نوع سرطان در جهان است. این ویروس علاوه بر راههای مقاربتی، از طریق توالتهای غیر بهداشتی نیز قابل انتقال است. به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم که در هر دو دقیقه موجب مرگ یک زن در جهان می‌شود، از سال ۲۰۰۶ زنان و دختران ۹ تا ۲۶ ساله واکسینه می‌شوند. پروفسور دکتر ارتوغرول آرپاچ که با فعالیتهای خود در زمینه نانو تکنولوژی شهرت دارد، اظهار داشت که اسپری تهیه شده به منظور تولید انبوه به ریاست دانشگاه داده شده است. وی معتقد است که زنان باید این اسپری را همواره همراه خود داشته باشند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

 

افسردگی به عنوان یکی از بیماریهای پنهان و مزمنی است که نتایج آن غالبا به صورت غیر مستقیم در سلامت خانواده و به صورت مستقیم در مطب های شلوغ متخصصان بیماریهای اعصاب و روان و گاه بیمارستانهای روانی خود را نشان می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت نسبت به قرص‌های متادون تقلبی در بازار آزاد هشدار داد و به بیماران معتاد توصیه کرد که برای درمان اعتیاد به مراکز درمان اعتیاد مراجعه کنند.

با وجود اقدامات کنترلی، متاسفانه یک سری از قرص‌های متادون در بازار آزاد فروخته می‌شوند. این قرص‌ها از دو منشاء ناشی می‌شوند؛ مراکز درمان اعتیاد که سهمیه دولتی دریافت می‌کنند و قرص‌های با منشاء خارجی.

 وی به جلسه اخیر کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر و تصمیم گیری درباره درمان نگهدارنده با متادون اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد درمان اعتیاد با داروی متادون عمدتا به صورت تجویز شربت متادون باشد. بر این اساس تولید و توزیع داروی متادون به صورت 80 درصد شربت و 20 درصد قرص خواهد بود. به این ترتیب با تصمیم‌گیری‌های جدید و همچنین تقویت کنترل‌ها و نظارت‌ها، قرص‌های متادون موجود در بازار با منشاء داخلی، کاهش می‌یابد.

 مدیر کل دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت نسبت به مصرف قرص‌های متادون با منشاء خارجی (قاچاق) هشدار داد و افزود: این قرص‌ها اغلب تقلبی هستند و هیچ ماده موثره متادون ندارند.ناصحی به نیازمندان درمان اعتیاد توصیه کرد که برای درمان حتما به مراکز درمان اعتیاد مراجعه کنند و از قرص‌های موجود در بازار استفاده نکنند. وی تاکید کرد: در درمان اعتیاد به منظور تاثیرگذاری لازم، باید استانداردها رعایت شود. درمان استاندارد نیز درمانی است که خدمات دارویی، روانی درمانی و مشاوره به صورت توام ارایه شود. براین اساس لازم است بیماران معتاد برای درمان اعتیاد خود به مراکز درمان اعتیاد مراجعه کرده و خدمات درمانی را طبق پروتکل‌های تعریف شده، دریافت کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

 

عضو انجمن ملى نجات دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه تبدیل به شورآب شده است. براساس آمار سازمان حفاظت محیط زیست، ۷۰ درصد دریاچه ارومیه خشک شده است و دیگر نمى توان آثارى را از یک دریاچه را مشاهده کرد؛ با این روند ۳۰ درصد باقى مانده نیز تا دو سال آینده خشک خواهد شد. وى با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه در حال حاضر حالت فوق حاد به خود گرفته است، خاطرنشان کرد: این دریاچه تبدیل به شورآب شده است به طورى که در حال حاضر در هر لیتر آب باقى مانده این دریاچه ۴۰۰ گرم نمک وجود دارد؛


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠ محسن خلیلی

 استنباط نگارنده از «‌وضعیت استثنایی» وضعیتی است که به ویژه از نظر بعد معیشتی بیش از هر زمان دیگر نیاز به همگرایی و رعایت اخلاق (انصاف و همیاری) و قانون (تعریف منافع فردی در پرتو منابع جمعی) در آ‌ن احساس می‌شود؛ چرا که در تاریخ پر فراز و نشیب کشورمان عمر دوستی‌ها و همدلی‌ها و رحم بر یکدیگر کوتاه و «‌وضعیتی استثنایی» بوده و «قاعده» رفتاری ما را «وضعیت استثنایی» در معنای جدایی و تضاد تشکیل می‌داده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠

دانشمندان دریافتند ریاضی و مسئله‌های ریاضی دردناک نیست بلکه پیش‌بینی ریاضی دردناک است و منجر به اقدامات شیمیایی پیچیده‌ای در مغز می‌شود.

 دانشمندان از دانشگاه شیکاگو با استفاده از اسکن‌های مغزی دریافتند که موقع حل کردن مسائل بسیار سخت ریاضی در منطقه‌ای از مغز دردی به وجود می‌آید که مغز آن را تحمل می‌کند.

به گزارش ساینس نیوز، دانشمندان با کمال تعجب دریافتند فقط قسمتی از مغز که "‌مغز فعال"‌ نام دارد تنها با مواجه شدن با مسئله‌های ریاضی به کار می‌افتد و دانشمندان دریافتند ریاضی و مسئله‌های ریاضی دردناک نیست بلکه پیش‌بینی ریاضی دردناک است و منجر به اقدامات شیمیایی پیچیده‌ای در مغز می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ ما در ساعت‌های اولیه کار بار ریاضی متوجه درد در مغز نمی‌‌شویم ولی بعد از چند ساعت متوجه می‌شویم سرمان درد می‌کند و احتیاج به استراحت داریم.

ریاضی و مواجه شدن با ریاضی اضطراب در فرد را ناخودآگاه افزایش می‌دهد که خود مغز آن را به جسم ما ارسال می‌کند نمی‌‌شوند.

نتایج نشان می‌دهند دانش‌آموزان برای حل تکلیف ریاضی خود در مرحله اول باید اضطراب را از خود دور کنند و علاقه خود را به آن درس نشان دهند و با کتاب ریاضی‌های خود و دوستانه گفت‌وگو کنند و معتقدند برای شرکت در آزمون‌های ریاضی افراد باید اضطراب‌ها و ترس‌های خود را از قبل در کاغذ نوشته و آنها را با گفت‌وگو با خود از بین ببرند و با دنبال کردن این راهکارها می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٢٠


براساس نتایج یک سری تحقیقات جدید، پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی و درمان این بیماریها در برخی از بیماران به سادگی افزودن مکمل های حاوی ویتامین D به رژیم غذایی امکانپذیر است.
...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩در سال 1804 م. اولین الکالوئید تریاک – که شناخته شد – مورفین(morphine) نامگذاری کردند که از کلمه مورفئوس (Morpheuse)خدای رویای یونان باستان مشتق شده بود . از سال 1850م. که سرنگهای تزریقی زیر جلدی به بازار آمد ، استفاده از آن گسترش بیشتری پیدا کرد.مورفین از تریاک استخراج میشود و یا مستقیما از ساقه خشخاش بدست می آید و به صورت پودری کریستالی به رنگ قهوه ای روشن و یا سفید می باشد.

مورفین به اشکال قرص، کپسول، پودر یا محلول عرضه می شود و از طریق خوراکی، کشیدن از راه مجاری تنفسی و تزریق زیر پوستی و داخل سیاهرگی مورد استفاده قرار می گیرد.شروع مصرف ‹‹ مورفین ›› را متخصصان به ‹‹ ماه عسل ›› تعبیر می کنند. زیرا ‹‹ مورفین ›› تمام احساسها را تغییر می دهد، و به تجربه های ادارکی، خلقی و حسی و اساساً ارتباطات شخص با دنیای خارج، ظاهر دلنشینی می بخشد. این لذت در ابتدا در مورد احساسات داخلی نامشخص، بسیار شدید است.

کارکرد ذهنی در سطوح بالا مانند قدرت استدلال نه تنها دچار اشکال نمی گردد، بلکه عملکرد آن با شور و هیجان زیاد توأم است. البته پس از مدتی مصرف، عادت پدیدار می گردد و شخص به ناچار مقدار مصرفی خود را افزایش می دهد.

اضطراب که خود جزئی از درد و رنج وابسته به کمبود احتمالی در اعتیاد است، سبب می شود که شخص علاوه بر افزایش مقدار مصرفی خود، فواصل مصرف را کاهش داده و به این شکل از بروز علائم کمبود و اضطراب احتمالی جلوگیری نماید.

البته افرادی هستند که مصرف روزانه خود را بدون افزایش قابل ملاحظه ادامه می دهند، و زندگی خود را براساس ریتم سرنگ ها قرار داده و به کار و زندگی معمولی خود مشغول می باشند. اما افراد دیگر قادر به تداوم کار و فعالیت نبوده و دائماً درپی بالا بردن مقدار مصرفی و پر کردن سرنگ های بعدی هستند.

اختلاف مورد اشاره مربوط به سازمان روانی – شخصیتی فرد و قدرت او در کنترل تمایلات و ارضا آن است. اما در اکثر موارد، اعتیاد به مشتقات ‹‹ تریاک ›› به طور عام و به ‹‹ مورفین ›› به طور خاص، موجب زوال سریع فیزیکی ، روانی و اجتماعی می گردد، و افرادی که قدرت ذهنی خود را حفظ کرده اند، رنج فراوان می کشند. زیرا دیگر از ماه عسل خبری نیست، بلکه فقط لحظات پر اضطراب و سختی وجود دارد که شخص به پرکردن سرنگ فردای خود می اندیشد.

مرفین به صورت امروزی برای از بین بردن درد از قرن 19 م. سابقه دارد و از حیث طبقه بندی فارماکولوژی، تضعیف کننده سیستم مرکزی اعصاب می باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩4-bromo,dimethoxy-phentylamine به عنوان یک داروی تهییج کننده و جزوداروهای صناعی توهم زاست. ساختمان ترکیبی آن شبیه بسیاری از داروهای زیرمجموعه کنترل شده‌ها می‌باشد. ساختن مقادیر زیاد این داروها و استفاده‌های مخاطره آمیز دوزاژ آنها در خلال ناخالصی وناپاکی و غیرواقعی بودن آنها خطر آفرین می‌باشد. در اواخر سال 2000 میلادی افزایش ناگهانی داروی فوق رادر کلوپها وپارتی‌های دوره ای بوضوح دیده شده است.

 

استفاده‌های مجاز

هیچ مجوز پزشکی وطبی جهت استفاده از این دارو وجود ندارد در امریکا افراد افسرده جهت ایجاد لذت از این دارو استفاده می‌کنند. گر چه احتمال تولید وشروع استفاده این دارو در استرالیا می‌باشد اما بزودی استفاده از این دارو در تگزاس و کالیفرنیا دراوایل 1970 میلادی شیوع پیدا کرد و بازارهای آنجا را تصرف کرد. شیوع اولیه این دارو و عدم توانایی در کنترل آن به دلیل علاقه نسل جوان بوده که برای خواب و هیجان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 

تأثیرات دارو

استفاده از این دارو باعث سرخوشی و افزایش قوه ادراک ( افزایش قدرت دریافت کننده‌های بینایی شنوایی و چشایی ) می‌شود. اثرات قابل توجه در اثر مصرف تقریباً 4 میلی گرم بصورت خوراکی بوجود می‌آید و اثر سمی‌آن با مصرف 8 میلی گرم ماده ایجاد میگردد. زمان تغییرات این ماده درعرض 20 تا 30 دقیقه پس از مصرف شروع شده و و پیک اثر بین 5/1 تا دوساعت پس از خوردن ظاهر می‌شود. اثر دارو 6 تا 8 ساعت پس از مصرف طول می‌کشد. مصرف مقادیر پایین ( 4- برمو 2،5 دی متوکسی فنتیلامین ) بطور مستقل از توهم زایی و اختلالات روانی عمل می‌کند، بلکه بجای ایجاد چنین حالاتی علایمی‌از قبیل هیجان زدگی, سستی و رخوت ایجاد می‌کند. مقادیر زیادتر مصرف ( بین 20 تا 40 میلی گرم)‌مانند نمونه LSD می‌تواند حالات توهم زایی ایجاد نماید. مصرف مقدار بالای 50 میلی گرم مصرف اثری بی نهایت توهم زا و سرخوشی بی اساس وبی پایه بوجود می‌آورد. این دارو همانند DOMو DOB ( از دسته آمفتامین‌ها) توانایی اتصال به ‌گیرنده سروتونین را دارد.

 

استفاده‌های غیر مجازاین ماده

این ماده عموماً از راه خوراکی استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند از راه استنشاقی مورد استفاده قرار بگیرد. هیچ نوع استفاده درمانی برای آن اعلام نشده است.درحال حاظر این ماده همانند داروهای توهم زای دیگر مثل DOB، LSD. MDMA درحال تهیه و تزریق به بازار می‌باشد.

 

جامعه استفاده کننده و‌عوامل مصرف کننده

فراوانی این دارو به گسترگی ال اس دی نبوده اما در بعضی از افراد همانند آنهاییکه اکستسی در مدرسه‌ها وکالج‌های دانش آموزی استفاده می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد.این دارو همانند داروها ی کلوپ مثل گاماهیدروکسی بوتیرات،‌کتامین و اکستسی در کلوپهای شبانه رواج دارد.

 

رواج و انتشار غیرقانونی

این دارو در بازار به اسامی‌، برومو, A2CB ونکسوز رواج دارد و انواع اشکال دوزاژ ونام و بسته بندیهای آن احتیاج به آنالیز شیمیایی برای شناختن دارد.

 

کنترل اجتماعی

این دارو جزو Schedul I جدول مواد کنترل شده در اکتبر سال 1970 میلادی می‌باشد. 

منبع:http://www.dchq.ir/html/index.php?module=htmlpages&func=display&pid=15

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

 رسول جعفریان در خبرآنلاین نوشت:

شمر چه توجیهی برای کشتن امام حسین (ع) داشت؟ آیا در این باره، یعنی دفاعش از این که چرا دست به این کار زده، نکته ای از او نقل شده است؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩


آیا احساس می کنید که زندگی زناشویی تان به مشکل برخورده است و تصمیم به طلاق گرفته اید؟

ممکن است برای جدایی از همسرتان دلایل قابل توجیهی داشته باشید اما پرسش نامه زیر به شما کمک می کند تا بدانید این تصمیم درست است یا نه؟

به هر یک از سوالات زیر با «درست» و «نادرست» جواب بدهید و در انتها جواب درستی که کارشناسان به این سوالات داده اند را با پاسخ خودتان مطابقت دهید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

          موضوع شخصیت بحث انگیزترین، جذابترین و پیچیده ترین مبحث دانش روانشناسی به شمار میرود. همه روانشناسانی که امروزه در ابعاد گسترده دست به پژوهش می زنند، در نهایت میکوشند تا از مقوله شخصیت که قرنهاست توجه انسانهای کنجکاو را به خود مفطوف داشته است پرده بردارند. دستیابی به این هدف آرمانی که انگیزه مشترک پژوهشهای اجتماعی است دانشمندان  را با پرسشهای گوناگون و نکات ابهام و پیچیده ای که خاص طبیعت انسان است مواجه می سازد. از اینرو صاحبنظران با الهام از مفروضات ویژه ذهنی و برداشتهای عینی خود شخصیت را از دیدگاههای مختلف تعبیر و تفسیر کرده اند. ( بنی جمالی و احدی ، 1370 )


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩


محققان در یک پژوهش جدید دریافته اند که مصرف چربی امگا 3 از رشد اجزا» سرطان روده یا پلیپ های پیش سرطان جلوگیری می کند.
نتایج این پژوهش نشان داده است که مصرف نوع خالص امگا 3 - تعداد و اندازه پلیپ های پیش سرطان روده را در افرادی که استعداد ژنتیکی برای ابتلا به این سرطان را دارند، کاهش می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩


آیا مایلید به افکار کسی که در کنار دستتان نشسته است پی ببرید؟ اگر با افراد زیادی مواجه شده باشیم می‌توانیم بسیاری از افراد را حتی از نوع صحبت کردنشان بشناسیم‌. اما این شناخت در مواجه حضوری با دانستن بسیاری از حالات ثابت شده در علم روان‌شناسی بهترین فرهنگ نامة آدم‌شناسی را برایمان می‌گشاید. با شناخت بیشتر افراد، ارتباطمان جهت دار می‌شود و در مدت کوتاهی خواهیم توانست که به هدف مورد نظر از این آشنایی و ملاقات نزدیک شویم‌. ایجاد رابطه صحیح باعث رشد عزت نفس در انسان می‌شود و ارتباط ما با خودمان و اطرافیان تقویت می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

 

1- دین در خلق و پیدایش ارزشها و تمایلات موثرمی باشد. گویی این دین است که نیک را نیک می گرداند و بد را بد. حُسن و قبح به امر الهی و به تشریع الهی وابسته است. آنچه خداوند می خواهد خوب است نه آنکه خداوند خوبها را می خواهد.

2- دین در کشف از هدف نهایی و هدفهای متوسطه افعال آدمی دخالت کند. این تصویر نمیگوید که دین بایدها را باید می کند و حُسن ها را خلق می کند بلکه مدعی است بایدها و حُسن هایی مستقل وجود دارد که دین فقط از آنها پرده برمی گیرد و جهل آدمی را نسبت بدانها برطرف می سازد.

3 – دخالت دین دریافتن راههای تحصیل ارزشها و کمالات و مصالح است و نیز اجتناب ورزیدن از مفاسد و شرها. مدعای این تصویر این است که آدمی خود به این راهها وقوف کافی ندارد. شناخت اهداف یک چیز است و شناخت راههای تحصیل آن چیز دیگری و انسانها در هر دو امر محتاج دخالت دین و توصیه های روشنگر آنند.

4- به ما ربطی ندارد که چرا و بر اساس چه مبانی دین در شئون دنیایی دخالت کرده است مهم این است که عملاً و بالفعل دین چنین دخالتی دارد و برای ما که مومن به این دین هستیم راهی جز امتثال اوامر و نواهی دینی وجود ندارد ( لاریجانی ، 1376: 39).

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

 

تحقیقات نشان می دهد استرس دائمی می تواند انسان را از پا درآورد. این استرس در درازمدت باعث می شود مشکلات، غیرقابل حل به نظر برسد، همه چیز تیره و تار شود و انرژی فرد به سرعت تحلیل برود. ناخشنودی و گرفتاری ناشی از عارضه خستگی مفرط به حدی که به درماندگی (Burnout) منجر شود می تواند سلامت روانی و جسمی فرد و توانایی فعالیت های حرفه ای اش را به خطر اندازد. اما این درماندگی را می توان با تعیین و تجدید اولویت ها در عرصه فعالیت های فردی و اجتماعی، جلب حمایت و وقت گذاشتن برای خود از بین برد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩


این سیاره که هفت برابر زمین جرم دارد و دانشمندان آن را به خاطر شعاع زیاد «سوپر زمین» نامیده اند، به دور مدار خود می چرخد که این موضوع شانس وجود نوعی حیات بر سطح آن را افزایش می دهد. احتمال می رود این سیاره صخره ای یا یخی باشد، که در هر دو صورت باید در سطح آن آب وجود داشته باشد.
دانشمندان از کشف یک سیاره جدید که احتمال حیات در آن وجود دارد خبر دادند که همچون زمین، به دور ستاره خود می چرخد. این سیاره دارای آب و هوای مناسب برای حیات است.

به گزارش  روزنامه روسی «پراودا» طبق نتایج تحقیقی که در مجله علمی «نجوم و اختر فیزیک» منتشر شد، این سیاره در فاصله ایده آلی از ستاره خود و در به اصطلاح «منطقه حیات» قرار دارد و به همین علت دمای آن نه خیلی زیاد و نه خیلی کم است.این سیاره که هفت برابر زمین جرم دارد و دانشمندان آن را به خاطر شعاع زیاد «سوپر زمین» نامیده اند، به دور مدار خود می چرخد که این موضوع شانس وجود نوعی حیات بر سطح آن را افزایش می دهد. احتمال می رود این سیاره صخره ای یا یخی باشد، که در هر دو صورت باید در سطح آن آب وجود داشته باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

 رییس دانشگاه پیام نور، با بیان اینکه پذیرش دانشجو در دوره‌های فراگیر دیگر بر اساس حد نصاب نمره نیست، گفت:‌ از این پس بر اساس ظرفیت دانشجو پذیرش می‌شود دکترحسن زیاری با اشاره به حذف عنوان «فراگیر» از مدارک دانشگاه پیام نور، تصریح کرد: پذیرش دانشجو در دوره‌های فراگیر دیگر براساس حد نصاب نیست، بلکه براساس ظرفیت دانشجو پذیرش می‌شود و هر داوطلبی که نمره بالاتری داشته باشد، به عنوان دانشجوی دانشگاه پیام‌نور انتخاب و پذیرفته می‌شود.

وی همچنین گفت: دانشگاه پیام نور فقط از طریق کنکور و سازمان سنجش دانشجو پذیرش می‌کند.

وی در خصوص موسساتی که تبلیغ دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام‌نور را می‌کنند، گفت: این دوره‌ها فقط جنبه آمادگی دارند و حضور در کلاسهای آنها به منظور پذیرش در دانشگاه پیام نور نیست. دانشگاه پیام نور فقط و فقط از طریق سازمان سنجش پذیرش دارد.وی گفت: دانشگاه پیام نور از طریق حقوقی با برگزارکنندگان موسسات غیر مجاز برخورد قانونی کرده است.

زیاری افزود: تضمین صددرصد قبولی شرکت‌کنندگان در دوره‌های آمادگی موسسات برگزاری دوره‌های فراگیر دروغ محض است و داوطلبان نباید فریب این دروغها را بخورند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩ معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در حال حاضر اعطای مسکن مهر به معتادان بهبود یافته در برخی استانها فعال شده‌، اما با توجه به وجود برخی مشکلات درباره ضمانت اعطای وام مسکن مهر به برخی از افراد، ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال پیگیری این موضوع است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩


این حادثه ثابت کرد خانه های آسیب دیده قابلیت تعمیر و بازسازی را نداشته و ضروریست که به تمامی زلزله زدگان اعم از افرادی که خانه هایشان تعمیراتی است و آنها که خانه هایشان تخریب شده کانکس اهدا شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

 

برای بسیاری از خانواده‌ها اتفاق می‌افتد در موقعیتی قرار بگیرند که ناچار شوند فرزند خود را برای مدتی در خانه تنها بگذارند. البته، تنها گذاشتن کودک در خانه‌ راه‌حلی است که معمولا توصیه نمی‌شود. بنابراین،‌ آن را تنها به عنوان آخرین گزینه ببینید. اگر فرزندتان در زمان‌های معینی قرار است در خانه تنها بماند، بهتر است برای آن زمان‌ها از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید. او را به کلاس‌هایی که علاقه دارد بفرستید، ‌اجازه بدهید از فضای کتابخانه متناسب با سنش استفاده کند یا به منزل یکی از اقوام برود. این برنامه‌ها به فرزند شما کمک می‌کند از وقتش بهتر استفاده کند و خیال شما هم راحت‌تر خواهد بود. با وجود این، در مواقعی، شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که تنها گذاشتن کودک در خانه اجتناب‌ناپذیر می‌شود. در این صورت‌ چه باید کرد؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

          مطالعه شخصیت مستلزم آن است که روشهایی برای ارزیابی متغییرهای مربوط به شخصیت در دست باشد. ما دائماً در حال ارزیابی غیر رسمی شخصیت هستیم. در انتخاب دوست، شناخت همکاران آینده و انتخاب داوطلب شغل. ما به طور ضمنی به پیش بینی هایی در باره رفتار این افراد دست می زنیم . گاهی پیش بینی ما به خطا میرود و این امر موجب سو گیری ما در ادراک جنبه های دیگر یک فرد می شود . در بسیاری موارد باید ارزیابی عینی تری از شخصیت صورت گیرد که عاری از سو گیری باشد. روشهای متعددی را که برای ارزیابی شخصیت مورد استفاده قرار گرفته اند می توان به طور کلی تحت سه عنوان قرار داد : روشهای مشاهده ای ،پرسشنامه های شخصیت سنج و روشهای فرافکن .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

نامزدتان را در تفریحات و فعالیت های تان دخیل کنید و اگر هم موفق نمی شوید، خودتان زحمت وارد شدن به تفریحات او را بکشید. مثلا از او بپرسید که امروز دوست دارد وقتش را چطور بگذراند؟ اگر می خواهد یک مسابقه مهم فوتبال را ببیند با او همراه شوید یا اگر هوس دیدن یک فیلم را کرده با هم به سینما بروید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩


 مطالعات صورت گرفته توسط پژوهشگران هلندی نشان می دهد، احساسات از طریق بو قابل سرایت به دیگران بوده و انسان می‌تواند از طریق بو کشیدن، خطر را احساس کند.


 به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اکثر حیوانات از طریق بو با یکدیگر ارتباط بر قرار می کنند، اما دانشمندان تا مدت ها معتقد بودند که انسان به دلیل ضعف اندام بویایی از توانایی تشخیص خطر یا سایر احساسات برخوردار نیست.  تیم تحقیقاتی دانشگاه اوترخت هلند در مطالعات خود دریافته اند که ارتباط رفتاری انسان ها از طریق بو شباهت زیادی به حیوانات دارد که این یافته بر خلاف فرضیه های متداول در خصوص ارتباطات انسانی تنها از طریق زبان یا کانال های بصری است.  تحقیقات قبلی نشان می دهد که زنان بیشتر به بوی بدن مردان حساس هستند، به همین دلیل در این مطالعه از مردان به عنوان نمونه های اهدا کننده عرق استفاده شد و آزمایش تأثیر انتقال بو بر روی زنان انجام شد.


 محققان عرق زیر بغل 10 مرد را در هنگام مشاهده صحنه های ترسناک و منزجر کننده جمع آوری کردند؛ سپس 36 زن در یک آزمون بصری شرکت کرده و حرکات چشم و صورت آنها در زمان استنشاق بوی عرق بدن مردان مورد بررسی قرار گرفت.
«گون سمین» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می کند: بوی عرق بدن مردان به صورت نامحسوس در محیط منتشر شده و هیچکدام از زنان، اطلاعی از محتوای این آزمون نداشتند.  چهره زنان در زمان استنشاق بوی عرق بدن مردان در هنگام مشاهده صحنه های ترسناک، تغییر پیدا کرده و چشم ها به صورت ناخودآگاه گشاد می شدند؛ همچنین در زمان استشمام بوی عرق بدن مردان در هنگام مشاهده صحنه های انزجار آور، چهره زنان نیز تغییر کرده و حالت منزجر کننده ای به خود می گرفت.

 این یافته نشان می دهد که بو از خاصیت مسری بودن برخوردار است و انسان قادر است از طریق بو، احساسات اطرافیان را به ویژه در مکان های شلوغ درک کند.


 نتایج این مطالعه در مجله Psychological Science (علوم روانشناسی) منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

 

در حال حاضر در کشور ما کمتر خانواد‌های وجود دارد که بتواند مسئولیتش را در این زمینه به خوبی و با موفقیت به انجام برساند چرا که با شکافی که میان نسل قبلی و نسل حاضر از لحاظ فرهنگی ایجاد شده، با چند نوع خانواده مواجه هستیم؛

نوع اول را خانواده‌هائی تشکیل می‌دهند که اصلاً به کودکانشان نمی‌توانند در زمینه انتخاب همسر آموزش‌های لازم را بدهند. از عوامل این مسأله می‌توان به فقر فرهنگی، اجتماعی خانواده ‌های مذکور اشاره کرد که باعث می‌شود افرادی ناآگاه و ناموفق تحویل جامعه گردد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

               
پرندگان با خوردن نوعی توت از درختان که مزه آن را بسیار دوست دارند حالت سرمستی و ناخوشی پیدا می کنند و سریع می میرند.

باشگاه نیونیوز نوشت: دانشمندان متوجه شدند که کلاغ ها و پرندگان بعد از خوردن این میوه احساس ناتوانی می کنند و تمام انرژی بدن خود را از دست می دهند پرهای خود را جمع می کنند و دیگر نمی توانند پرواز کنند.
 
گفتنی است ؛این نوع توت دارای یک نوع ماده مخدر است که بدن پرندگان سریع به آن واکنش نشان می دهد و آنها  را فلج می کند.

دانشمندان تعدادی از این پرندگان را به مرکز نجات حیات بخش منتقل کردند اقدامات زیادی را برای بهبودی آن ها انجام دادند و توانستند توت های سمی را از بدن آن ها خارج کنند و بعد از دو روز آن ها را به حالت طبیعی خودشان برگردانند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩


عضو انجمن مبارزه و پیشگیری از اعتیاد کشور  درباره بیشترین ماده مصرفی از سوی زنان معتاد نیز اظهار داشت: بیشتر زنان کراک مصرف می کنند زیرا ارزان است و دسترسی به آن آسان بوده و توسط توزیع کننده های مواد تبلیغ خوبی برای آن می شود.

عضو انجمن مبارزه و پیشگیری از اعتیاد کشور ادامه داد: زنان در سن پایین به دلیل تنوع طلبی، روحیه کنجکاو و در ارتباط با دوستان خود درگیر اعتیاد می شوند اما زنان در سن بالاتر به دلیل مشکلات جسمی و ارتباط های اجتماعی ناسالم به مصرف مواد مخدر روی می آورند.

زنان در درمان ماندگارتر از مردان هستند
وی به درمان پذیری افراد معتاد اشاره کرد و زنان را درمان پذیر تر از مردها دانست. کیاستی در این باره گفت: زنان در درمان ماندگارتر از مردان هستند اما نباید این را نیز فراموش کرد که بیش از ۷۰ درصد معتادان بعد از ترک دوباره به مصرف مواد مخدر روی می آورند.
این پزشک درمانگر اعتیاد درباره علت بازگذشت معتادان به مصرف مواد مخدر نیز اظهار داشت: استفاده از مواد مخدر چنان شادی و لذتی در فرد مصرف کننده ایجاد می کند که وسوسه مصرف آن تا ابد با فرد معتاد است به همین دلیل برای ترک دادن معتادان علاوه برای تجویز داروهای مخصوص باید مشاوره های روانی و محافظت های خانوادگی را نیز داشته باشیم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: طبق آمار 20.2 درصد زوج‌های کشور نابارور هستند که سهم زوج های اردبیل از متوسط کشوری بیشتر است.
اکبر قاسمی بعد از ظهر سه شنبه در دیدار با اعضا کارگزوه بانوان استان از مرکز ناباروری اردبیل افزود: براین اساس تاکنون هزار و 40 زوج اردبیلی به مرکز درمان ناباروی قفقاز جهاد دانشگاهی استان مراجعه و مورد درمان قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه از این تعداد 331 نفر برای بار دوم ویزیت شده‌اند، از انجام موفق سه مورد عمل آی وی اف در این مرکز از ابتدای تاسیس تاکنون خبر داد.رئیس جهاد دانشگاهی استان با اشاره به چگونگی آغاز فعالیت مرکز درمان ناباروری قفقاز اردبیل ادامه داد: هم اکنون تمام بخشهای این مرکز از جمله کلینیک مردان، زنان، آزمایشگاه‌های ژنتیک، تشخیص طبی، جنین‌شناسی، مرکز مشاوره، بانک خون بند ناف نوزاد  مرکز مشاوره ژنتیک، اتاق‌ها عمل، آی وی اف و... فعال بوده و به عنوان یکی از مراکز پیشرفته کشور محسوب می شود.وی به برخی از فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، پژوهشی و آموزشی جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل اشاره کرد و یادآور شد: بخش عمده ای از این فعالیتها توسط بانوان این مرکز انجام می شود.
قاسمی با بیان اینکه از 58 نیروی انسانی شاغل در این واحد 23 نفر را بانوان تشکیل می‌دهند، با اشاره به جایگاه زن در دین اسلام تصریح کرد: بانوان شاغل در این نهاد انقلابی از قشر تحصیل کرده و چهره‌های علمی و فرهنگی هستند.
 
وی با اعتقاد بر اینکه 50 درصد موفقیتهای حاصله در جامعه مدیون مدیریتهای دقیق زنان است، به نقش بانوان در مدیریت‌های اجتماعی در سطح کشور اشاره کرد و متذکر شد: امروز به برکت انقلاب اسلامی بانوان به راحتی در مدیریت، هدایت و شکل‌دهی جامعه نقش دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٩

 رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان سمنان اعلام کرد: با قوانین محکم وضع شده، اعدام در انتظار قاچاقچیان مواد مخدر صنعتی از جمله کراک و شیشه است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سمنان، حسن سعدالدین امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان سمنان که در فرمانداری سمنان تشکیل شد، اظهار داشت: اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یکی از بزرگ‏ترین آسیب‏های اجتماعی مطرح شده است.همجواری ایران با بزرگ‏ترین کشورهای تولید و توزیع کننده مواد مخدر در جهان و قرار داشتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا و آمریکا از مهم‏ترین چالش‏های این بخش است.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان سمنان اضافه کرد: این امور کشور ما را تحت تاثیر قرار داده و لزوم پیشگیری از بلای خانمان‏ سوز اعتیاد را بیشتر ملموس می‏کند.سعدالدین با بیان اینکه در این حوزه تنها با اقدامات فرهنگی مستمر و آموزش و آگاه ‏سازی خانواده ‏ها می‏ توان کار کرد، ادامه داد: در کنار دستگاه‏های دولتی، مشارکت مردم و تشکل‏های مردمی در تحقق این امر بسیار اثرگذار خواهد بود.

سعدالدین با اشاره به قوانین مبارزه با مواد مخدر گفت: خوشبختانه با تصویب قوانینی محکم در این زمینه، برای افرادی که در تهیه و توزیع مواد مخدر به خصوص مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه و کراک فعالیت دارند، احکامی همچون اعدام وضع شده است.این افراد در دام دسیسه‏ های دشمنان نظام اسلامی افتاده‏ اند و مجری توطئه‏ های آنان هستند و اضمحلال و بی‏ هویت کردن سرمایه‏ های نظام، نوجوانان، جوانان و خانواده ‏های آنها هدف شومشان است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۸

          معمولاً تاریخچه زندگی یک فرد را از لحظه تولد او به حساب می آوریم. اما آغاز زندگی یک انسان مدتها قبل از تولد اوست بدین معنی که عوامل مؤثر در الگوهای شخصیتی هر فرد به وسیله عوامل ژنتیگی و محیط فیزیکی و شیمیایی درون رحم مادر تعیین شده و تجهیزات زیست شناختی را که او در هنگام تولد با خوددارد تشکیل می دهند . بخش مهم دیگر در ویژه گیهای محیطی او نهفته است خانواده ،طبقه اجتماعی و فرهنگ جامعه تعیین کننده زمینه های ارتباط متقابل اجتماعی او هستند که شکل دهی و رشد شخصیت فرد را تهد تأثیر خود دارند . اما نکته قابل ذکر در این زمینه آن است که نوزاد در جریان شکل گیری شخصیت خود مراحل مختلفی را پشت سر می گذارد و این مراحل پیوسته بوده و تداوم دارند .( کریمی،1370 : 31 )

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٧


زن و شوهری که بر اثر طلاق از هم جدا شده اند به دلیل آسیب پذیر بودن لازم است تا زمان حصول آرامش روحی از ازدواج بپرهیزند.معمولاً فرزندان از دوری مادر رنج بیشتری می برند.فرزندان طلاق احساس بی پناهی و عدم حمایت می کنند.وجود ناپدری و نامادری در خانواده اکثر نوجوانان حاکی از این است که ازدواج مجدد پدر و مادر شرایط بحرانی غیر قابل تحملی را برای فرد بوجود آورده است.(حیدری ، 1381 ، ص 73).

* همانگونه که ملاحظه شد زن و شوهر زمانی که از هم طلاق می گیرند ممکن است بخواهند ازدواج مجدد داشته باشند اما ممکن است امر ناپدری و نامادری برای فرزندان خوشایند نباشد و این را به معنی حضور کسی بدانند که تمام حرکاتشان را زیر نظر دارد تا در موقع مناسب او را تنبیه کند پس در نتیجه بر اثر این امر ممکن است از خانه فرار کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٧

 

 

علی رغم آن که بیشتر مسئولان و فعالان محیط زیست به فکر بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه و دوباره زنده کردن آن هستند، پدر علم کویرشناسی ایران، خشک شدن این دریاچه را در شرایط فعلی به نفع مردم و محیط زیست منطقه می داند و معتقد است: در شرایطی که دریاچه ارومیه را کشته ایم و چاره ای برای دوباره زنده کردن آن نداریم، لااقل می توانیم از آسیب بیشتر به محیط زیست و زمین های کشاورزی جلوگیری کنیم. استاد پرویز کردوانی با تأکید بر این که تمامی راه های موجود برای بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه موقتی است


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٧

 

          فروید در یکی از آثار عمیق خودر به نام  ً آینده یک پندار ً مسئله دین و روانکاوی را تحت بررسی قرار داده است . به نظر فروید منشأ دین ناتوانی انسان در مقابله با نیروهای طبیعت در بیرون از خط و نیروهای غریزی درون خویش است . دین در مراحل اولیه تکامل انسانی بوجود آمده یعنی در هنگامیکه بشر هنوز قادر به استفاده از خرد خود


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٧

 

 سه چیز است که از عوامل اصلی مذهب به شمار می آیند که عبارتند از :

          نذرو قربانی: نذر و قربانی به درگاه خداوند درهمه مذهبهای اولیه بشر دیده می شود اما به تدریج که اعمال مذهبی تلطیف و تعدیل شده اند نذرها وقربانیهای جانگداز و خونین ملایمتر شده. پیش کشها و نذورات وقربانیهای کمترخشن جای آنها را گرفته اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

بندرت کسی را دیده ایم که راه ما را با جدّیّت بپیماید و به مقصد نرسد . کسانیکه بهبودی نمیابند ، آنهائی هستند که نمیخواهند و یا نمیتوانند خود را کاملاً به این برنامه ساده بسپارند. معمولاً آنان مردان و زنانی هستند که اساساً نمیتوانند با خود صادق باشند . متاسفانه چنین اشخاصی وجود دارند . ایندسته مقصّر نیستند و ظاهراً اینگونه بدنیا آمده اند . اینان طبیعتاً نمیتوانند روش زیستی را که نیاز به صداقت کامل دارد در پیش گیرند و امکان مؤفقیتشان کمتر از حدّ معمول است . افرادی نیز وجود دارند که از آشفتگی های روحی و روانی شدید رنج میبرند امّا بسیاری از آنان قابل بهبودی اند ، مشروط بر آنکه توانائی صادق بودن را داشته باشند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

 

محققان معتقدند این راه حل می‌تواند به انسان‌ها کمک کند تا مشکلاتشان را حل کنند.اما چه راه حلی ؟

 

تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد خوابیدن می‌تواند به حل مشکلاتی کمک کند که در تمام اوقات بیداری روز ذهن ما را به خود مشغول کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


کودکانی که مورد تبعیض قرار می گیرند با خود می اندیشند وقتی که خانواده مرا چنین فردی می داند و این طور درباره ام قضاوت می کند چه فایده ای دارد که من رفتار خود را تغییر دهم و شکلی دیگر فکر و احساس کنم.مسلماً چنین انسانی از برخورد عقلانی با مشکلات زندگی عاجز می ماند و درصدد یافتن گریز گاهی است که انتقام خود را بگیرد.بطور کلی روشهای یکسان تربیتی در مورد فرزندان با نیازهای متفاوتی که در آنان وجود دارد باعث خواهد شد که برخی از کودکان احساس تبعیض نمایند.(حیدری ، 1381 ، ص 43-42).

* همانطور که ملاحظه می شود بکار گیری روشهای یکسان تربیتی درمورد فرزندان با نیازهای متفاوتی که در آن وجود دارد باعث خواهد شد که برخی از کودکان احساس تبعیض نمایند.در واقع کودکانی که مورد تبعیض قرار می گیرند وقتی برداشت می کنند که خانواده مرا چنین فردی می داند و این طور درباره ام قضاوت می کند چه فایده ای دارد که من رفتار خود را تغییر دهم.پس در نتیجه از برخورد عقلانی در برابر مشکلات عاجز می ماند و درصدد این است که از خانه فرار کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


 مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال از ثبت آنی و لحظه ای ازدواج و طلاق خبر داد و گفت: بزودی تمامی دفاتر، اطلاعات مربوط به ازدواج و طلاق را بر روی پایگاه جمعیتی ثبت احوال به ثبت می‌رسانند.

به گزارش مهر، علی اکبر محزون با بیان این مطلب افزود: با همکاری و توافق به عمل آمده با سازمان ثبت اسناد و املاک اتصال دفاتر به پایگاه اطلاعات جمعیتی ثبت احوال فراهم می شود و از این پس دیگر میان ثبت ازدواج و طلاق و ارائه آمار فاصله ای ایجاد نخواهد شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

کارشناس ارشد مقابله با جرم و مواد سازمان ملل در مورد افزایش مصرف مواد محرک شیشه در کشور هشدار داد.

به گزارش مهر، گلاره مستشاری روز دوشنبه در مراسم افتتاح اولین مرکز درمان تخصصی محرک‌های ویژه بانوان در کشورافزود: هرچند که آمار دقیقی از مصرف مواد مخدر نداریم، اما به نظر می‌رسد مصرف شیشه در کشور به سرعت در حال گسترش است و نیروی انتظامی از افزایش آشپزخانه‌های تولید شیشه در کشور خبر می‌دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


 
مدیر انجمن حمایت از بیماران دیابت استان مازندران گفت: 20 درصد مبتلایان به دیابت استان مازندران نیاز به انسولین دارند.
 
شاهین رسولی بعدازظهر امروز در جلسه ستاد حقوق شهروندی در استانداری مازندران اظهار داشت: حدود 150 هزار نفر از جمعیت مازندران مبتلا به دیابت هستند و به نسبت افراد مبتلا به دیابت نیز افراد مستعد به دیابت وجود دارند.
 
وی با اعلام اینکه 10 تا 20 درصد جمعیت مبتلا به دیابت استان مازندران نیاز به انسولین دارند خاطرنشان کرد: هزینه اولیه درمان دیابت در کشور افزایش چشمگیری داشت.
 
مدیر انجمن حمایت از بیماران دیابت استان مازندران با اعلام اینکه برخی دارو‌های دیابتی در سطح استان مازندران وجود ندارد، تصریح کرد: کسری داروهای دیابتی با توجه به نوع خارجی بودنشان با افزایش قیمت روبه رو شدند.
 
وی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت سرنگ‌ها که حدود دو ماه پیش حدود 850 تومان قیمت داشت، گفت: الان این قلم کالا به حدود 2 هزار و 500 تومان رسید و هر فردی دیابتی که به ناچار باید روزی یک قلم از این کالا را تهیه کند دچار مشکل شده است.
 
این مسئول ادامه داد: هزینه مصرف سرنگ برای بیماران دیابتی در کشور حدود سه برابر شد.
 
مدیر انجمن حمایت از بیماران دیابت استان مازندران در ادامه با تاکید بر کنترل میزان قند خون توسط افراد بالای 45 سال بیان داشت: قیمت هر ویال انسولین حدود دو ماه پیش، یک‌هزار تومان بود که در حال حاضر قیمت هر ویال 3 هزار و 500 تومان رسیده است که هزینه‌های درمانی این بخش نیز افزایش یافت.
 
وی گفت: برخی انسولین‌ها پوشش بیمه‌های دارند ولی تعدادی به خاطر متفاوت بودن شرکت‌ها از پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند که بار اقتصادی را به مبتلایان به این بیماری وارد می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

 

اگرچه ماساژ بدن می‌تواند ناامیدی را کاهش دهد ،اما تحقیقات جدید نشان می دهد یک روش ارزان تر ، راحت تر و موثرتر وجود دارد و آن گوش دادن به موسیقی است.

 

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد ماساژ دادن می‌تواند میزان ناامیدی را در بیماران تا 50 درصد کاهش دهد.اما محققان متوجه شدند گوش‌ دادن به یک موسیقی ملایم و لذت بخش اثر بهتری در کاهش علائم ناامیدی در انسان دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: طرح های احیای دریاچه ارومیه زمانبر بوده و نمی توانند تا چهارسال آینده برای دریاچه ارومیه ثمربخش باشند.

 سید جواد محمودی ظهر سه شنبه در کنفرانس ملی هیدرولیک ایران در ارومیه از برنامه ریزی های دولت برای کاهش معضلات و مشکلات دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: انتقال آب میان حوضه ای از ارس و زاب و همچنین برنامه ریزی برای اجرای طرح بارورسازی ابرها از جمله این برنامه هاست.
وی افزود: این دریاچه به وضعیت نامناسبی رسیده است که باید با تلاش همگانی و با استفاده از ظرفیت تمامی نهادهای مسئول و سازمانهای مردم نهاد برای مقابله با این وضعیت دریاچه ارومیه اهتمام کنیم.
محمودی با اشاره به جایگاه مناسب دانشگاهیان در بین مردم اضافه کرد: اهتمام این قشر نیز می تواند ضمن تبیین تمامی ابعاد خشک شدن دریاچه ارومیه، همت قابل توجهی را در بین اقشار مختلف مردم برای احیای دوباره آن، ایجاد کند.
وی بر تدوین بسته فرهنگی و اجتماعی در کنار فعالیت های عمرانی در خصوص دریاچه ارومیه تاکید کرد و ادامه داد: این بسته فرهنگی می تواند زمینه های مشارکت عمومی را در بین مردم به خوبی فراهم کند.
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در خصوص وضعیت حال حاضر دریاچه ارومیه و دلایل ایجاد این وضعیت نیز اظهار کرد: دریاچه ارومیه در متوسط درازمدت حدود 32 میلیارد مترمکعب آب داشته است که در حال حاضر بسیار کمتر از این میزان است.
محمودی با ارائه آمار، به ابعاد و دلایل مختلف خشک شدن دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: در 12 سال گذشته میزان نزولات جوی حدود 8.5 میلیارد مترمکعب و گرمی هوا حدود شش میلیارد مترمکعب در کاهش میزان آب دریاچه ارومیه تاثیرگذار بوده اند.
وی اضافه کرد: در این مدت همچنین بیش از 10 میلیارد مترمکعب در حوزه کشاورزی مصرف شده و موجب شده از سهم دریاچه ارومیه کاسته شود.
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در خصوص سدها نیز گفت: سدها سهم کمی در این خصوص داشته و دارند که البته بخش مهمی از آنها نیز در گذشته طرح ریزی و اجرا شده اند و در حال حاضر دو سد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دست اجراست که بین 10 تا 30 درصد پیشرفت دارند.
محمودی، توقف کار در هر یک از سدها را غیرممکن دانست و اظهار داشت: چشم امید مردم با توجه به تبلیغات گسترده در گذشته، به سدهای ساخته شده است و بازکردن سدها ضمن عدم تاثیر مناسب در حجم دریاچه، موجبات ناراحتی مردم به ویژه کشاورزان را فراهم می کند.
وی از اندیشمندان حاضر در این همایش خواست تا نظرات و پیشنهادهای عملی خود را در اختیار دولتمردان قرار دهند تا زمینه افزایش آب دریاچه ارومیه فراهم شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

 

غلامحسین معتمدی

 

این پرسش یکی از پیچیده ترین مباحث مطرح درقلمرو پزشکی است که دامنه ی آن به جامعه  نیز گسترش می یابد. به طور معمول و دراکثر موارد خانواده ی بیمار و پرسنل بیمارستان ترجیح می دهند که بیمار از میزان وخامت حال خود و احتمال مرگ قریب الوقوع بی خبر بماند. اغلب استدلال می شود که بیمار تاب تحمـّل چنین خبر هولناکی را نخواهد داشت و حتـّی این آگاهی بر وخامت حال او خواهد افزود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد; در حالت نشسته فشار وارد شده بر مهره های کمر،40 درصد بیشتر از حالت ایستاده است.
نشستن به مدت طولانی پشت میز کار مخصوصا اگر بدون تغییر حالت باشد، فشار زیادی به مهره های کمر وارد می کند. هنگام نشستن پشت میز، بدن باید یک زاویه 135 درجه به خود بگیرد تا فشار وارد بر دیسک های کمر کمتر شود.
«سینت» یکی از محققان ایالت متحده عنوان می کند که ایمنی صندلی کار جز» موارد بسیار مهم است. صندلی باید به گونه ای باشد که گودی کمر را پر کند و با قسمت پایینی کمر مناسب باشد. هنگام کار با کامپیوتر کمر باید به صورت راست و مستقیم قرار بگیرد و به سمت جلو خم نشود، هر نیم ساعت یک بار سعی کنید از جایتان بلند شوید و به مدت چند دقیقه راه بروید.
علاوه بر این، قوز کردن پشت فرمان اتومیبل به مدت طولانی (مثلا هنگام سفر) همانند نشستن زیاد پشت میز کار، موجب سفت شدن ماهیچه های قفسه سینه و گرد شدن سر شانه ها می شود.
وضعیت خمیره و قوزه بدن نه تنها باعث ایجاد مشکلات کمری و گردنی می شود بلکه انرژی بیشتری هم از بدن دریافت می کند که این امر باعث تسریع خستگی نیز می شود.
«دارن مارلو» مدیر یکی از فیزیوتراپی ها در تگزاس توصیه می کند که در هنگام رانندگی و پشت میز کار مراقب وضعیت نشستن خود باشید.
به گفته وی، هنگام نشستن پشت فرمان، بدن باید یک زاویه 90 درجه به خود بگیرد و باید به قدری به فرمان نزدیک شد که مجبور به کشیده شدن بدن نباشد; زیرا هنگامی که پا به صورت کشیده قرار می گیرد فشار زیادی به کمر وارد می شود.
تحقیقات جدید نشان می دهد که 40 درصد افراد پس از بروز کمر درد بسیار کمتر به فعالیت ادامه می دهند در صورتی که این امر فرآیند درمان آنها را کندتر و حتی ممکن است باعث وخیم تر شدن وضعیت آنان نیز شود.
محققان دانشگاه واشنگتن می گویند که یوگا و پیاده روی در مقایسه با سایر ورزش ها برای کمردرد موثرتر هستند و باعث تسریع در بهبود آن می شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

 تجربهء ما در معتادان گمنام نشان داده است .

1 - هر یک از اعضای معتادان گمنام فقط جزء کوچکی از کلّ است . نتیجتاً معتادان گمنام باید به حیّات خود ادامه دهد . والا اکثر ما یقیناً خواهیم مرد . بنابر این منافع مشترک ما در رأس قرار دارد و رفاه فردی بلافاصله بدنبال آن قرار می گیرد .

2 - در ارتباط گروهیء ما فقط یک مرجع نهائی وجود دارد و آن خداوند مهربانی است که خود را دروجدان گروه بیان کند ، پیشوایان ما خدمتگزاران صادقند و حکومت نمی کنند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

پسران و دخترانی که تن به فرار می دهند معمولاً از نظر عاطفی نامتعادل و از نظر رفتار نا به هنجارند مانند افرادی گیج هستند که نمی دانند چه کنند و چه موضعی اتخاذ نمایند.زمانی ممکن است مثل افرادی خود را به خوشی بزنند و نشاط زدگی را در پیش گیرند و حرکت کنند و گاهی مواقع هم ، غمگین و افسرده و بی هدفند و مرگ برای آنها لذت بخش ترین چیزهاست و چون خسته اند ، مرگ را پایان زندگی و رسیدن به آرامش روحی می دانند.

یکی از ویژگی افراد فراری پرخاشگری نیز است که در لغت نامه پرخاشگری به معنی ستیزه جویی آمده است.(شکاری ، 1383 ، ص 90-89).

* همانطور که ملاحظه می شود پسران و دخترانی که تن به فرار می دهند از نظر عاطفی نامتعادل و نا به هنجارند و نمی دانند چه کار کنند و معمولاً بی هدفند ، گاهی ممکن است نشاط زدگی را در پیش گیرند و گاهی غمگین هستند و دیگر اینکه پرخاشگری نیز می کنند که همه این موارد از ویژگی های افراد فراری است که در متن بالا نیز اشاره کرده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


 به گفته یک متخصص ارتودنسی، در ارتودنسی‌های نامرئی اتصالات پشت دندان‌ها قرار گرفته و چیزی در جلوی دندان مشاهده نمی‌شود.
 دکتر لادن اسلامیان در این رابطه افزود: برای این نوع ارتودنسی سیستم‌های متعددی به کار گرفته و قالب‌گیری‌های آن در کشورهای خارجی انجام می‌شود. یعنی اندازه‌های قوس‌ها ارسال شده و آن‌ها مطابق این اندازه‌ها قالب‌ها را می‌سازند.

وی ادامه داد: به طور کلی کارهای لابراتواری ارتودنسی در ایران انجام نشده و تنها در برخی موارد می‌توان با قالب‌گیری از مواد موجود با هزینه‌ای پایین‌تر از این نوع ارتودنسی را برای بیماران به کار برد که این مورد دقت و حساب‌شدگی مورد اول را ندارد.

به گفته وی، این ارتودنسی‌های نامرئی بسیار هزینه‌بر هستند و بین 2800 تا 3200 دلار هزینه دارند. بنابراین اگر این کار با هزینه‌ای کم‌تر انجام شود، مناسب نبوده و باید نسبت به انجام آن در کمال صحت شک کرد.

اسلامیان در خصوص عوارض این قبیل ارتودنسی‌ها، اظهار کرد: از آنجا که این دستگاه‌ها معمولا برای مرتب کردن دندان‌ها به کار می‌رود، ممکن است به دلیل استفاده از سمباده و فرز مینای دندان را کاهش دهند و عمر آن را به خطر بیندازند.

این متخصص ارتودنسی ادامه داد: انجام ارتودنسی نامرئی نیازمند دقت و تجربه است و معمولا برخی همکاران جوان در انجام این ارتودنسی‌ها دچار مشکل شده و اظهار می‌کنند که هنگام کارشان دندان‌ها به هم نمی‌رسد و یا می‌چرخد.

به گفته اسلامیان، در انجام برخی از ارتودنسی‌های نامرئی از قطعات شفاف و حساب شده‌ استفاده می‌شود که از جایشان خارج می‌شوند که اگر پس از مدتی دوباره استفاده نشوند، ممکن است مشکل ایجاد کنند.

وی در پایان اظهار کرد: قیمت این ارتودنسی‌ها بسته به اینکه از کدام کمپانی خریداری شوند متفاوت بوده و معمولا قالب‌هایی که در ایران استفاده می‌شود از دبی یا آلمان وارد می‌شوند که هزینه‌های این ارتودنسی‌ها را افزایش می‌دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

لیموترش محصولی معجزه‌گر در نابودی سلول‌های سرطانی است، و ????? بار قویتر از شیمی‌درمانی عمل می‌کند.

 اینک شما می‌توانید به دوست نیازمند خود کمک کنید، از طریق اینکه به او بگوئید که آب لیمو ترش در جلوگیری از سرطان سودمند است.

طعم آن بسیار خوشایند است و عوارض جانبی شیمی درمانی را ندارد. اگر می‌توانید یک درخت لیمو در حیاط یا پاسیوی خود بکارید .بسیاری از مردم بر اثر سرطان می‌میرند درحالیکه این راز همچنان حفظ می شود.

لیموترش را می‌توان به‌صورت‌های متفاوت مصرف نمود. قسمت گوشتی آن را خورد یا آب آن را مصرف نمود، به‌صورت شربت و یا صورت دیگر.

 

جالب‌ترین خاصیت آن اثرش برروی کیست‌ها و تومورهاست . ثابت شده است که این گیاه درمانگر همه انواع سرطان است. همجنین به‌عنوان یک ضد قارچ و عفونت‌ها و کرم‌ها

محسوب می‌شود. فشار خون بالا را تنظیم می‌کند و ضدافسردگی است و با استرس و اختلالات عصبی مبارزه می‌کند.

 

منبع چنین اطلاعاتی بسیارجالب است، یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های دارو در دنیا. این کارخانه بزرگ دارویی فاش ساخته است که آزمایشات آزمایشگاهی که از سال ???? انجام شده است نشان می‌دهد که لیموترش سلول های سرطانی را در ?? نوع سرطان ازجمله سرطان روده، سینه، پروستات، ریه و پانکراس نابود می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

با انتشار جدول رشد دانشگاه های علوم پزشکی ایران در دنیا مشخص شد


6 دانشگاه علوم پزشکی کشور براساس آخرین اطلاعات منتشره در نظام رتبه بندی ESIدر میان یک درصد دانشگاههای برتر جهان قرار گرفتند که در این رتبه بندی کمترین رتبه مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تهران و بالاترین رتبه مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تبریز است. 6 دانشگاه علوم پزشکی کشور در میان رتبه کشوری و بین المللی دانشگاههای کشور ایران که در نوامبر سال 2012 میلادی توسط نظام رتبه بندی - ESI  - Essential Science Indicators اعلام شده است بر مبنای آستانه های تعیین شده، جزء دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی 1 درصد برتر جهان قرار دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


صنعت بیمه -  اگر به دنبال این هستید که بیمه عمر مناسبی خریداری کنید و یا در نظر دارید هزینه‌کمتری بپردازید، بهتراست بدانید که چه وقت باید این بیمه نامه را خریداری کنید و مدت زمان مناسب برای شما چند سال است. در حقیقت اینکه شما بیمه نامه‌ای مطابق با نیازتان خریداری کنید، بسیار مفید، مناسب و از نظر مالی مقرون به صرفه است. اما در نظر داشته باشید که انتخاب و تنظیم مناسب یک بیمه نامه بسیار مهم است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

 
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان این که تهران از ابتدای سال تاکنون حتی 1روز هوای پاک نداشته است گفت: به طور معمول از اواسط آبان تا اواسط دی ماه با شرایط وارونگی دما و پدیده اینورژن مواجه می‌شویم، اکنون نیز باید گفت که پدیده اینورژن در راه است و آمادگی در مقابل این پدیده نیازمند اقداماتی است که در طول زمان باید انجام شود.
 یوسف رشیدی با بیان این مطلب اظهار کرد: با سرد شدن زمین و کاهش دما، معمولا شرایط اینورژن پدید می آید، البته این موضوع مختص ایران یا تهران نیست اما با توجه به اینکه ما با مشکلاتی مانند مناسب نبودن کیفیت خودروها و سوخت مواجه‌ایم، بیشتر شاهد وقوع اینورژن هستیم.  وی با بیان اینکه سال گذشته در مجموع حدود 2 هفته شاهد وارونگی دما، پایداری هوا و حالت اینورژن در پایتخت بودیم گفت: احتمال دارد که از اواخر آبان و به ویژه در آذر و دی ماه بازهم حالت اینورژن در تهران ایجاد شود.
 
وی تصریح کرد: متاسفانه شهروندان تهرانی از ابتدای سال تاکنون حتی 1 روز هوای پاک تنفس نکرده اند و در صورت ایجاد حالت اینورژن باید منتظر روزهایی باشند که آلودگی هوا بازهم افزایش یابد.
 
رشیدی با بیان اینکه برای حل معضل آلودگی هوا باید میزان تولید آلودگی را کاهش داد گفت: مردم نمی توانند خیلی در کاهش آلودگی هوا نقش داشته باشند، چرا که در حد امکان از ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند و در این میان برای کاهش آلودگی هوا باید اقدامات اساسی و ریشه ای صورت گیرد.
 
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید کرد: جلوگیری از تردد هرنوع وسیله نقلیه دود زا براساس قانون و ترویج جایگزینی مبدل های کاتالیستی جدید در خوردوهایی که مبدل آنها فاسد شده است، دو راه کاری است که در کوتاه مدت می تواند نقش بسایر مهم و تاثیر گذاری بر کاهش آلودگی هوا داشته باشد و با توجه به نزدیک شدن شرایط اینورژن و وارونگی دما اقدامی موثر در کاهش میزان آلایندگی‌های هوا باشد.
 
رشیدی گفت: به موازات این اقدامات که در کوتاه مدت می تواند بر کاهش آلودگی هوا تاثیر گذار باشد، باید نسبت به ارتقای کیفیت خودروها و سوخت و توسعه حمل و نقل عمومی توجه ویژه صورت گیرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


کودکان و جوانان ، همسالان خود را می بینند و حرفهای آنان را می شنوند و آنان نیز می خواهند همانند همسالان خود از البسه ، زیورآلات ، وسیله نقلیه یا تلفن همراهی که دوست ، همکلاسی ، همسایه و یا همشهری اواستفاده می کنند بهره مند شوند و این در شرایطی است که بیشتر خانواده ها روزمرگی زندگی را سپری می کنند در چنین موقعیتی است که اگر شرایط دیگر نیز مانند سستی اعتقاد  ، بی اخلاقی ، و عدم توجه به ارزشها و.... جمع باشد دختران و پسران جوان خانه را به قصد دستیابی به خواسته ها و تمایلات ترک می کنند. (معظمی ، 1382 ، ص 144).

* همانگونه که متن نیز ذکر می کند جوانان همسالان خود را می بینند و آنها نیز می خواهند همانند دیگر همسالان خود از بسیاری از وسایل و امکانات استفاده کنند و این در صورتی است که خانواده آنها ممکن است توان مالی چندانی نداشته باشد.پس اگر ایمان و عقیده نیز درآنها سست باشد آنها  خانه را به منظور دستیابی به امکانات و ... ترک می کنند تا شاید با فرار به اهداف خود برسند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦


بیماری پارکینسون، پس از بیماری آلزایمر، مهم‌ترین بیماری مغز و اعصاب جهان به حساب می‌آید و در جوامع پیشرفته، میزان توسعه‌ی پارکینسون نزد افراد جامعه، در چند دهه‌ی اخیر به شدت افزایش یافته است. به طوری که‌، به طور مثال در فرانسه، اکنون بیش از یک‌صدهزار نفر مبتلا به بیماری پارکینسون هستند و این بیماری در آن‌ها تشخیص داده شده و بدون شک، هزاران نفر نیز با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند، ولی هنوز در آنها علائم بیماری تشخیص داده نشده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٦

 

بزرگترین مرکز دیابت شمالغرب کشور با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در شهرستان نقده در حال ساخت است. این مرکز در زمینی به مساحت 650 متر مربع و یک هزار و 800 مترمربع زیر بنا در 5 طبقه ساخته می شود. فرماندار نقده عصر چهارشنبه در جریان بازدید از روند ساخت این مرکز گفت: تا کنون با هشت میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی50 درصدی عملیات اجرایی این مرکز به پایان رسیده است. حسین یوسفی افزود: برای تکمیل این مرکز به هشت میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است که بعد از اتمام احداث ساختمان، مراحل تجهیز آن به لوازم درمانی و پزشکی شروع خواهد شد. وی با اعلام اینکه این مرکز برای درمان بیماران دیابتی و کنترل بیماری دیابت در منطقه ساخته می شود، اضافه کرد: بهره برداری از این طرح در دهه فجر امسال آغاز خواهد شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥


انگیزه افراد فراری بر حسب سن ، تحصیلات و محیط زندگی متفاوت است.اما انگیزه هایی نظیر اثبات وجود و جلب توجه اطرافیان و اجبار آنها برای اجرای تمایلات و خواسته های خویش ، رهایی از خشونتها و آزارهای خانواده و کسب آزادی عمل در رفتارهای فردی و اجتماعی و لجاجت با خانواده و سلب آرامش و ایجاد بد نامی یا مشکل برای آنان و تحت فشار قرار دادن دیگران برای تحقق خواسته های خود در خصوص زندگی آینده و موقعیت بهتر اقتصادی. (این افراد عموماً دارای شخصیتی ضد اجتماعی ، خود شیفته ، برون گرا و روان رنجور می باشند.این افراد فراری ممکن است مشکلات را منحصر به فرد بپندارند و اغلب این افراد والدینی داشته اند که نسبت به آنها محبت با ثباتی نداشته یا سرد و طرد کننده بوده اند یا بیش از اندازه به آنها ارج نهاده اند).

http/www.iran mania.com/news…2007/04/15

* همچنان که ذکر شده است ، انگیزه می تواند یکی از عوامل موثر بر فرار باشد.انگیزه افراد فراری بر حسب سن ، تحصیلات و محیط زندگی متفاوت است.اما انگیزه هایی نظیر اثبات وجود و جلب توجه اطرافیان و اجبار آنها برای اجرای تمایلات و خواسته های خویش ، رهایی از خشونتها و کسب آزادی عمل و لجاجت با خانواده و شاید هم برای موقعیت اقتصادی و... . در واقع رفتارهای این افراد فراری نیز با هم متفاوت است.خود شیفته ، برون گرا و مشکلات را مخصوص خود می دانند و والدین با ثبات نیز ندارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥


افرادی که به دنبال طلاق هستند غالباً آن را تنها راه حل ممکن تلقی می کنند ولی به ندرت چنین است،طلاق برای تک تک اعضای خانواده مشکل آفرین است.هریک از فرزندان حداقل به مدت دو سال از خود علائم نگرانی و آزردگی نشان می دهند.معمولاً فرزندان طلاق دو نوع واکنش بروز می دهند : واکنشهای فوری و کوتاه مدت و واکنشهای دراز مدت. (حیدری ، 1381 ، ص 83).

* زن و شوهر زمانی که از هم طلاق می گیرند حتی این طلاقشان بر روی فرزند یا فرزندان آنها نیز اثر مستقیم می گذارد.زمانی که آنها از هم جدا می شوند فرزندانشان ممکن است با خود بیاندیشند وقتی به من اهمیت نمی دهند و فقط به فکر خودشان هستند و یا حتی در این باره نیز با من صحبت نکردند پس چه سودی دارد که در خانه بمانم ، پس از خود واکنش نشان می دهد یعنی فرار می کند تا به خواسته خود برسد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 

کتاب "ترس و تنهایی" یکی از آثار نادری است که یک نویسنده ایرانی به تمامی به آهنگسازی مدرنیست یعنی دمیتری شستاکوویچ (۱۹۰۶ – ۱۹۷۵) اختصاص داده است. موضوع اصلی کتاب بررسی ۱۵ کوارتت برای سازهای زهی است که آهنگساز بزرگ "اتحاد شوروی" بین سال‌های ۱۹۳۸ تا یک سال پیش از مرگ (۱۹۷۴) تصنیف کرده است. اما کتاب همچنین به تفصیل به زندگی و آثار این آهنگساز بزرگ قرن بیستم پرداخته است. کارنامه هنری شستاکوویچ و به ویژه دوگانگی آشکار در آثار او تنها در پرتو زمانه‌ی پرتب و تاب او قابل درک است. آقای بابک احمدی، نویسنده‌ی کتاب در گفتگوی زیر بیشتر پیرامون این هنرمند برجسته سخن می‌گوید؛


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 

 

براساس آمار سازمان حفاظت محیط زیست، 70 درصد دریاچه ارومیه خشک و به شورآب تبدیل شده است و دیگر نمی توان آثاری را از یک دریاچه را مشاهده کرد؛ با این روند 30 درصد باقی مانده نیز تا دو سال آینده خشک خواهد شد. حبیب شایان فر عضو انجمن ملی نجات دریاچه ارومیه در گفت وگویی با ایسنا در ارومیه، باب یان این مطلب اظهار کرد: دریاچه ارومیه در حال حاضر حالت فوق حاد به خود گرفته است. این دریاچه تبدیل به شورآب شده است به طوری که در حال حاضر در هر لیتر آب باقی مانده این دریاچه 400 گرم نمک وجود دارد؛ براساس محاسبه ما بیش از هشت میلیارد تن نمک در زیر دریاچه ارومیه وجود دارد که در صورت خشکی کامل دریاچه ارومیه بزرگترین مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سلامت را به وجود خواهد آورد.عضو انجمن ملی نجات دریاچه ارومیه در پاسخ به اینکه با توجه به شرایط حاکم بر دریاچه ارومیه، روند اجرایی برنامه های احیایی را چگونه ارزیابی می کنید؟، گفت: متاسفانه این برنامه ها آنطور که باید روند اجرایی مناسبی ندارد. احیای دریاچه ارومیه نیازمند یک همت عظیم و عزم ملی است که در حال حاضر وجود ندارد؛ احیای این دریاچه زمانی ممکن خواهد بود که همگی ما شب و روز به فکر آن باشیم و به مصرف قطره قطره آب حساسیت داشته باشیم.وی اضافه کرد: کاهش اسراف در آب لزوم نجات دریاچه ارومیه است و از تمامی دستگاه های اجرایی تا مردم باید با حساسیت در خصوص مصرف آب، گامی برای نجات این دریاچه بردارند.شایان فر در ادامه با اعلام اینکه اخیرا در همایش بین المللی انجمن جغرافیدانان جهان اسلام که به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد، یازده پیشنهاد برای نجات دریاچه ارومیه ارائه شد، افزود: از پیشنهادات ارائه شده، اعتقاد و عزم ملی برای احیای دریاچه ارومیه بیشترین رای را آورد و این نشان می دهد که تمامی کارشناسان معتقدند نجات دریاچه ارومیه منوط در به وجود آمدن عزم و اراده ملی است؛ پس از این نیز تغییر الگوی کشت، تعیین متولی واحد و افزایش بهره وری آب بیشترین رای را برای احیای دریاچه ارومیه کسب کرد.وی در ادامه در خصوص تاثیر برگزاری همایش های مختلف برای نجات دریاچه ارومیه از جمله همایش بین المللی احیای دریاچه ارومیه که آذرماه سالجاری برگزار می شود، گفت: برگزاری این همایش ها بی تاثیر نیست اما همانطور که اشاره شد معتقدیم بیشترین عامل موثر در نجات دریاچه ارومیه به وجود آمدن اعتقاد و عزم ملی برای احیای آن است. ما نیز از سوی انجمن ملی نجات دریاچه مقاله ای به این همایش در جهت ارائه راهکارهای احیای آن ارائه کردیم که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.وی در خصوص پیشنهاد انجمن ملی نجات دریاچه ارومیه مبنی بر ایجاد سازمانی در یکی از استان های همجوار دریاچه ارومیه گفت: ما چنین پیشنهادی داده بودیم تا یک سازمان به مدت پنج سال برای پیگیری برنامه های احیایی دریاچه ارومیه به وجود آید تا با اختیار تام و همکاری مردم و مسئولان در جهت احیای این دریاچه اقدام کند اما فعلا موافقتی با این پیشنهاد نشده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

شیخ آزادی با اشاره به روند ابتلا به سرطان در استان لرستان گفت: در سال 87 بیش از یک هزار و 156 مورد سرطان در استان لرستان در میان مردان به وقوع پیوسته که شایع ترین این سرطان ها نیز به ترتیب سرطان معده، سرطان پوست و سرطان مثانه بوده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

تحقیقات جدید نشان داد افزایش مصرف روغن زیتون در رژیم غذایی می تواند یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به کولیت اولسرو (colitis ulcerative) باشد.
کولیت اولسرو یک بیماری التهابی روده ای است که منجر به شکل گیری آفت هایی در جداره روده می شود و با درد شدید در ناحیه شکم و کاهش وزن همراه است.
نتایج تحقیقات به عمل آمده در این خصوص بیانگر این واقعیت بود که مصرف روغن زیتون از بروز چنین نابهنجاری در ناحیه روده تا 90 درصد جلوگیری می کند.
این پدیده ناشی از خواص درمانی اسید اولئیک موجود در روغن زیتون است که نوعی اسید چرب غیر اشباع مونو است که در روغن زیتون، کره بادام زمینی، روغن دانه انگور، کره و مارگارین یافت می شود.
اسید اولئیک با بلوکه کردن مواد شیمیایی در روده که تحریک کننده التهاب های روده ای هستند چنین خاصیتی را از خود نشان می دهد.
پژوهشگران عقیده دارند با مصرف دو تا سه قاشق غذای خوری از روغن زیتون به طور روزانه، می توان از بروز چنین کولیت هایی جلوگیری کرد. گفتنی است، نتایج این تحقیق در کنفرانس هفتگی بیماری های گوارشی در نیواورلئان ارائه شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

بسیاری از مردم از آن چه هستند راضی نیستند، فقط به این دلیل که آن قدر که باید «خوب» نیستند و هر گونه نقص یا کمبود را عیب بزرگی تصور می کنند. روان شناسان می گویند گرایش به ایده آل ها تا زمانی که به افراط کشیده نشود، مطلوب است در غیر این صورت نمی گذارد فرد از زندگی اش لذت ببرد و توان کسب لذت را از فرد می گیرد. بعضی افراد در زندگی شخصی ایده آل طلب هستند برخی در زندگی شغلی و برخی در هر دو جنبه از زندگی....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

در حالیکه مردم استان لرستان سال هاست به عادات بد غذایی از جمله استفاده بیش از حد از گوشت قرمز و غذاهای چرب خو گرفته اند که آمارها حکایت از رشد بیماریهای قلبی و عروقی و مرگ بر اثر این بیماری ها در این استان دارد.
در خرم آباد، با توجه به توسعه بخش دامپروری در استان لرستان غذاهای طبخ شده در این استان در طول ماه هیچ گاه خالی از گوشت نبوده اند که وضعیت کنونی استفاده از گوشت قرمز زنگ خطر را در این استان به صدا درآورده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

این دیوانگیست ...  

 

که از همه گلهای رُز تنها بخاطر اینکه خار یکی از آنها در دستمان فرو رفته است

متنفر باشیم ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

پژوهشگران هشدار دادند: از دست دادن پروتئین از طریق ادرار برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا خطرناک است.
این محققان در یک پژوهش جدید دریافته اند: بیماران مبتلا به فشار خون بالا که در ادرار آنها پروتئین دیده می شود در معرض خطر ابتلا به بیماریهای کلیوی و قلبی هستند.
این تحقیق در مجله بالینی انجمن نفرولوژی آمریکا منتشر شده است.
بر اساس نتایج این تحقیق، عملکرد ناقص کلیه که در افراد مبتلا به فشار خون بالا شایع است، می تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی و نارسایی های کلیوی را تشدید کند.
سایت اینترنتی بلومبرگ در این رابطه افزود: با توجه به نتایج این تحقیق، پزشکان باید پیش فاکتورهای نقص عملکرد کلیه ها را به عنوان راه کاری برای حفظ سلامت قلب و کلیه در مبتلایان به فشار خون بالا شناسایی کرده و مورد توجه قرار دهند.
روبرتو پونتری مولی محقق دانشگاه گنوآ در ایتالیا و دستیاران وی در این دانشگاه طی یک تحقیق 12 ساله روی 917 فرد غیردیابتی مبتلا به فشار خون بالا بررسی و مطالعه کردند.
محققان دریافتند: بیمارانی که در ابتدای پژوهش در ادرارشان پروتئین وجود دارد، به ترتیب 7/6 برابر و 2/1 برابر در معرض ابتلا به بیماری کلیوی و بیماریهای قلبی قرار دارند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

آکنه یا همان جوش های صورت یکی از بیماری های شایع در جوانان است، اما گاهی این جوش ها در افراد میانسال نیز دیده می شود. روزاسه یا آکنه دوران  بزرگسالی مشکلی است که این افراد با آن مواجه هستند این  بیماری  معمولا بین 30 - 50 سالگی  بروز می کند و در خانم ها شایع تر از آقایان  است ، اما در آقایان  شدیدتر است.
به گزارش جام جم آنلاین بیماری در ابتدا ممکن است تنها به شکل قرمزی و برافروختگی چهره در مواقع مختلف باشد و حالتی گذرا داشته باشد. بتدریج این بیماری به سبب قرمزی پایدار در میانه چهره پیشرفت می کند و ممکن است رفته رفته گونه ها، پیشانی، چانه و بینی را هم مبتلا کند.درمان این بیماری تا حدود زیادی شبیه درمان آکنه است. متخصصان پوست و مو اغلب ترکیبی از درمان ها را بسته به حالت بیمار توصیه می کنند. در مرحله اول معمولا از داروهای موضعی استفاده می شود. در صورت شدت بیماری برای فرد آنتی بیوتیک تجویز می شود. مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی نتایج سریع تری از کاربرد فرآورده های موضعی دارد. در موارد خاصی بسته به صلاحدید پزشک از ترکیبات خاصی مثل ایزوترتینوئین استفاده می شود.اثرات دارو معمولا بتدریج در عرض 3 تا 4 هفته پس از شروع درمان موضعی علائمی مشاهده می شود، اما بهبودی بیشتر، معمولا پس از 2 ماه به دست می آید. به نظر می رسد گاهی برخی بیماران سرخود از پمادهای کورتن دار استفاده می کنند. هرچند این داروها ممکن است موجب تخفیف قرمزی پوست شوند با این حال، این فرآورده ها را نباید بیش از دو هفته روی صورت به کار برد. در هر صورت بهتر است این گونه مواد دارویی تحت نظارت دقیق متخصص پوست و مو مصرف شوند.
چند توصیه
از نوشیدنی های داغ مثل چای، غذاهای تند و نوشیدنی های کافئین دار بپرهیزید.
از پوست صورت تان در برابر نور خورشید بخوبی محافظت کنید.
از خاراندن، مالش دادن و ماساژ دادن پوست صورت بپرهیزید زیرا مالش پوست سبب بدتر شدن قرمزی و برافروختگی چهره می شود.
از گرم شدن زیاد بدنتان جلوگیری کنید.
اگر می خواهید ورزش کنید در محیط های خنک به ورزش بپردازید.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 مرتضی صفوی متخصص تغذیه گفت: انجیر سرشار از پتاسیم و تامین کننده سلامت کودکان ضعیف است و برای کم خونی و درمان بی اشتهایی مفید است.
این متخصص تغذیه افزود: انجیر میوه ای مقوی و شیرین است که منبع خوبی از پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و ویتامین های A، B و C است.
 وی گفت: انجیر منبع غنی از فیبر غذایی غیرمحلول لیگنین است که نقش عمده ای در جلوگیری و رفع یبوست دارد. انجیر دارای طبیعت گرم است، تعرق بدن را زیاد می کند، ادرارآور است، حرارت بدن را کاهش می دهد، چاق کننده است و برای کسانی  که می خواهند وزن اضافه کنند، بسیار مفید است.
صفوی اضافه کرد: «انجیر» سرشار از پتاسیم و تامین کننده سلامت کودکان ضعیف است، برای کم خونی و بی اشتهایی مفید است و به علت داشتن پتاسیم در دفع اوره و چربی خون بسیار موثر است. شربت «انجیر» نیز تسکین دهنده دردهای گلو و سرفه است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

یک رادیوتراپی -انکولوژیست با بیان اینکه که پرتودرمانی تنها در موارد بسیار نادر ( دو مورد گزارش) به پیدایش تومور سرطانی در محل درمان منجر شده است، گفت: این تومورها هم با رادیوتراپی درمان می شوند.
دکتر منوچهر سرداری از شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان دو درمان سرطان نام برد و افزود: در رادیوتراپی پرتوهای یونیزان باعث کشته شدن سلول های بدخیم و یا پیشگیری از تولید آنها می شود.
وی با بیان اینکه برای کنترل موضعی توده های سرطانی از رادیوتراپی و برای کنترل سیستماتیک از شیمی درمانی استفاده می شود، گفت: البته استفاده از هر یک از این شیوه ها به نوع و محل تومور بستگی دارد.
این رادیوتراپی - انکولوژیست با اشاره به انواع پرتودرمانی از قبیل رادیوتراپی داخلی، خارجی و یا از نزدیک تومور و یا قبل بعد و حین عمل، گفت: در شیمی درمانی هم بسته به نوع تومور از بیش از یک صد داروی "سیتوتوکسیک" موثر استفاده می شود.
دکتر سرداری با اشاره به کاربرد هورمون در درمان سرطان پستان و پروستات،  افزود: هورمون را می توان برای پیشگیری از عود بیماری هم استفاده کرد.
وی عوارض شیمی درمانی را متناسب با نوع داروی مصرفی برشمرد و افزود: تهوع و استفراغ، تاثیرات خونی، عصبی، روانی، دل درد و سردرد ساده ترین و ریزش مو شدیدترین عوارض شیمی درمانی است.
این رادیوتراپی - انکولوژیست کاهش اشتها و تهوع و استفراغ را از عوارض پرتودرمانی عنوان کرد و یادآور شد: در درمان سرطان به شیوه شیمی درمانی و رادیوتراپی اشعه یونیزان و ماده شیمیایی (سیتوتوکسیک) بر روی سلول های سرطانی (سلول های ناقص تمایز نیافته) اثر می گذارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 تحقیقات جدید بر روی امکان پیش بینی افکار افراد مختلف با کمک دنبال کردن مسیر نگاه آنها نشان می دهد چشم ها واقعا دریچه ای بر روی روح انسان هستند.
دانشمندان باور دارند یک نگاه گذرا به سمت چپ یا راست، بالا یا پایین به راحتی می تواند آنچه در ذهن فرد می گذرا را آشکار کند. در مطالعه ای جدید که توسط دانشمندان دانشگاه ملبورن انجام گرفته است از داوطلبان خواسته شد به یکسری از اعداد از یک تا 30 فکر کرده و به صورت نامنظم آنها را به زبان آورند.به گزارش مهر طی این فرایند دانشمندان حرکات چشم افراد را به ثبت رسانده و الگویی از آن به وجود آوردند که بر اساس آن می توان با اطمینان عددی که فرد قصد بیان آن را دارد پیش بینی کرد.این یافته نشان می دهد هنر خواندن ذهن افراد را می توان بر اساس بررسی حرکات صورت فرد نیز به دست آورد. به گفته دانشمندان چشمها نه تنها امکان دیدن جهان اطراف را برای انسانها به وجود می آورند بلکه دریچه ای را بر روی فعالیتهای ذهنی افراد باز می کنند.
طی این مطالعات حتی کوچکترین جزئیات حرکات چشم داوطلبان در هنگام تفکر و به زبان آوردن یک عدد خاص به ثبت رسید که بر اساس آن در صورتی که چشم اندکی به سمت چپ و پایین متمایل شود، عدد بعدی که داوطلب قصد گفتن آن را دارد در دسته عددهای کوچک قرار داشته و در صورتی که چشم به سمت راست و بالا حرکت کند، عددهای بزرگتر بیان خواهند شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

عملکرد برخی خانواده‌ها اصلا قابل پیش‌بینی نبوده و تابع ساختار مشخصی نیست. مثلا در این خانواده‌ها، ساعت‌های خواب و خوراک و قوانین ثابتی وجود ندارد و کودکان به محیط‌های مغشوش عادت می‌کنند.

کودکانی که در خانواده‌های بدرفتار بزرگ می‌شوند، تصوری تحریف شده از خود در ذهن می‌پرورانند؛ گویی انسان‌هایی «بد» و «ناخوشایند» هستند. معمولا افسردگی در خانواده‌هایی به وجود می‌آید که در آنها کودکان از نظر جسمانی یا عاطفی با سوءرفتار مواجه هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

یکی از اپیدمی های بسیار شایع در فصل بهار «آلرژی های فصلی» است که این اپیدمی می تواند سالانه به یک چهارم مردم در سراسر دنیا آسیب برساند و مانع از استفاده مطلوب آنها از زیبایی طبیعت شود.
آلرژی های فصلی به اعتقاد 25 درصد از تمام کسانی که در دنیا زندگی می کنند و از این بیماری رنج می برند نیمه تاریک بهار است که می تواند به میزان قابل ملاحظه ای از جلوه این فصل زیبا بکاهد....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

مصرف ویتامین‌های گروه B در کاهش عصبانیت و خستگی مفید است. مصرف ویتامین‌های گروه B در افزایش یادگیری نیز مؤثر است. گنجاندن مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B در تغذیه روزمره در کاهش عصبانیت، پیشگیری و درمان افسردگی و خستگی مفید است.

جگر، گوشت گوساله، ماهی، مرغ، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو، جوانه گندم، حبوبات، غلات، شیر و لبنیات، گوجه فرنگی، کاهو، هویج، قارچ، انواع میوه و دانه‌ها و مغزهای روغنی از منابع غنی ویتامین های B هستند. وجود 16 ماده معدنی ضروری در رژیم غذایی روزمره از اهمیت زیادی برخوردار است. اما مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، آهن، روی و سلنیوم نقش مهم تری را بر عهده دارند. وجود مواد معدنی در غذاها موجب افزایش توان یادگیری، تقویت نیروی دفاعی و سرعت بخشیدن به روند رشد است.

گردو، ماهی، مرغ، جگر، گوشت، گندم جوانه زده و محصولات تهیه شده از آردهای سبوس‌دار حاوی این مواد معدنی هستند. به دانش آموزان و داوطلبان کنکور توصیه می‌شود، مصرف همبرگر، سوسیس، کالباس، کله‌پاچه و مواد غذایی حاوی چربی‌های اشباع‌شده دارای فرم ترانس را کاهش دهند. استفاده از غذاهای حاوی امگا - 3 نظیر ماهی، روغن‌های سویا، کنجد، تخم کتان یا بذرک و گردو در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 

محققان فرانسوی توصیه کردند که افراد سرماخوردگی طولانی مدت را ساده نگیرند زیرا می تواند در ورای آن، بیماریهای دیگری نظیر سل یا سرطان ریه وجود داشته باشد. به گزارش خبرگزاری mena، تیم محققان فرانسوی به سرپرستی دکتر مارتین لانگوا متخصص بیماری های ریه بیمارستان de Bigorre فرانسه درباره تداوم سرماخوردگی به مدت سه هفته بدون پاسخ دارو به بیماری هشدار دادند زیرا ممکن است بیماریهای دیگری نظیر سل یا سرطان ریه در ورای آن وجود داشته باشد. این تحقیقات بر لزوم مشورت افراد بویژه زنان سیگاری با پزشک متخصص برای تعیین علت سرماخوردگی خودشان تاکید دارد زیرا 40 درصد از آنها مبتلا به برونشیت هستند که گاهی اوقات تبدیل به سرطان ریه می شود لذا نیاز است به پزشک مراجعه شده و آزمایش ها و عکس برداری های لازم برای اطمینان از سلامت بیمار صورت گیرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

فرمانده پلیس‌راه کشور با اشاره به رخداد 54 فقره تصادف فوتی و 327 فقره تصادف جرحی در تعطیلات اخیر از توقیف بیش از 3000 خودرو و موتورسیکلت متخلف و صدور 118 هزار قبض جریمه برای رانندگان متخلف خبر داد.

 سرهنگ محمدرضا مهماندار روز شنبه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه از روز پنجشنبه تاکنون 54 فقره تصادف فوتی و 327 فقره تصادف جرحی در جاده‌های کشور رخ داده است، افزود: مهم‌ترین علت تصادفات، عدم توجه به جلو با حدود 28 درصد و پس از آن تخطی از سرعت مطمئنه با 20، عدم رعایت حق تقدم با 17 و انحراف به چپ با 15 درصد بوده است....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

ممکن است نوجوان شما با تشخیص اینکه چه احساسی دارد مشکل داشته باشد یعنی اینکه نداند که الان در حال تجربه چه احساس و هیجانی است و در برابر بروز این هیجان مثبت یا منفی، چه واکنشی باید نشان دهد تا منطقی باشد. احتمالا شما می دانید که چه زمانی او...

دوره نوجوانی یکی از دوره های حساس زندگی انسان تلقی می گردد.این دوره نقش بسزائی در تکوین شخصیت فرد دارد.نوجوانی دوره انتقال از وابستگی کودکی به استقلال ومسئولیت پذیری نوجوان می باشد.بازنگری وبازسازی ارتباط با والدین،بزرگسالان وجامعه از یک سو وبازشناسی وبازسازی فرد به عنوان یک فرد مستقل از دیگر سو دو مساله اصلی دوره نوجوانی می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

محققان در یک پژوهش جدید رابطه بین بارداری، شیردهی و سرطان سینه را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار دادند.
بر اساس تحقیق جدیدی که در هفتمین کنفرانس اروپایی سرطان سینه در شهر بارسلونای اسپانیا ارائه شده است،  زنانی که در 12 ماه پس از تکمیل یک بارداری سرطان سینه در آنها تشخیص داده می شود، 48 درصد بیش از سایر زنان جوان مبتلا به این سرطان در معرض خطر مرگ قرار دارند. با این وجود پژوهشی که روی 2 هزار و 752 بیمار مبتلا به سرطان سینه از سوی محققان استرالیایی انجام گرفت، نشان داد که اگر سرطان سینه در دوره بارداری شناسایی شود خطر مرگ تقریبا برای این زنان شبیه به سایر گروه های زنان مبتلا به این سرطان است. ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 
بیش از 30 سال است که دانشمندان می دانند، نرخ ابتلا به بیماری ام اس در ارتفاعات و نواحی مرتفع شایع تر از نواحی حاره ای و استوایی است.

از آنجا که نور خورشید در نزدیکی استوا فراوان تر و شدیدتر است، بسیاری از محققان همواره تردید داشته اند که آیا میزان بالای تولید ویتامین D در بدن در اثر تماس با نور خورشید می تواند علت این الگوی نامعمول نسبت شیوع بیماری ام اس باشد. هکتور دی لوسا، پروفسور تحقیقاتی در رشته بیوشیمی در دانشگاه ویسکونسین می گوید: ویتامین D ممکن است علائم ام اس را کاهش دهد اما در پژوهشی که در نشریه پیشرفت های آکادمی علوم آمریکا منتشر شده است، این محقق و دستیارش برایان بکلوند خاطرنشان می کنند که بخش مادون قرمز نور خورشید بیش از ویتامین D در کنترل ام اس می تواند نقش داشته باشد. به گفته متخصصان; بیماری ام اس با نام علمی کامل مولتیپل اسکلروسیز یا فلج اعصاب، یک بیماری نورولوژیک دردناک است که عامل بروز آن تخریب در هدایت الکتریکی عصبی است. آمارها نشان می دهد که هم اکنون در آمریکا حدود 400 هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری فلج و ناتوان شده اند. در سالهای اخیر، آشکار شده است که سیستم ایمنی بدن بیماران در حال تخریب هدایت الکتریکی در رشته های عصبی است. محققان می گویند; بخش تشعشعات مادون قرمز نور خورشید، بدن را به تولید ویتامین D ترغیب می کند و این ویتامین به همراه تشتشع مادون قرمز با هم می توانند سیستم ایمنی بدن را تنظیم کنند و شاید حتی روند بیماری ام اس را کندتر کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 1-1 پایان فرار

فرار از خانه رفتاری است که در ابتدا بصورت یک اقدام ساده انجام می گیرد و سپس تا ولگردی ، تکدی ، سرقت ، خرید و فروش مواد مخدر ، اعتیاد ، فحشا ، قتل و در نهایت خودکشی کشیده می شود.اینکه فردی از خانه فرار می کند و تحت تاثیر عواملی دست به این کار می زند بخشی از این معضل است و بخش دیگر آن عبارت از پیامدهای ناشی از این اقدام.(حیدری ، 1381 ، ص 135)....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 

میزان آمادگی سنی، روانی، عاطفی، جسمانی و اجتماعی طرفین اهمیت زیادی در ازدواج دارد و روشن است رسیدن به سن وسالی که از لحاظ اجتماعی مناسب برای ازدواج به نظر می رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود.

ازدواج نه تنها نیاز به بلوغ جسمانی دارد بلکه بلوغ ذهنی با آمادگی روانی نیز از شرایط لازم درتحقق مطلوب آن است. جوان باید نه تنها از ویژگی های جسمانی خود وهمسرش آگاهی یابد بلکه روابط جسمانی صحیح را نیز به درستی بیاموزد. وسایل ارتباط جمعی، والدین و مخصوصا مدرسه دراین راه نقش بزرگی برعهده دارند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

دانشمندان به تازگی یک مسیر سلولی را شناسایی کرده اند که اگر عملکرد آن دچار اشکال شود، بدن انسان رو به چاقی می رود.
دانشمندان معتقدند که از این یافته می توان بعنوان راه کار جدیدی برای درمان دیابت نوع دوم استفاده کرد. محققان بیمارستان اطفال بوستون با فعال کردن این مسیر سلولی به طور مصنوعی توانستند سطح قند خون را در موش های بسیار چاق و مبتلا به دیابت به حد طبیعی برسانند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

شاید پدیده دختران فراری از منزل و یا آنچه اصطلاحاً «دختران خیابانی» گفته می شود یکی از مشکلات بسیار پیچیده ای است که مرکز رسمی و غیر رسمی در تهران و درجات کمتر شهرهای دیگر با آن درگیر هستند.این پدیده فقط به فرار دختران از خانه محدود نمی شود بلکه پیامدهای دیگری نیز به دنبال دارد که افتادن در دام اعتیاد ، شبکه های فساد از جمله آنهاست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

رویکرد مورچگان برای مقابله با مواد سمی و زهرآلود; حقیقت جالب دیگری را درباره نظام اجتماعی و اصول زندگی جمعی این جانوران بر ملا می سازد و از این واقعیت مهم حکایت می کند که مورچگان برای حفظ و بقای موجودیت جمعی و تمامیت ارضی خود از راهبردهای گروهی پیچیده ای برای اجتناب از انهدام وتخریب وطن شان سود می جویند.
مطالعه رفتار مورچگان نشان می دهد مورچه ها با مزه کردن زهر و مواد سمی به حفظ و بقای جامعه خود کمک می کنند و در رویارویی با شرایط سختی همچون قحطی و کم غذایی با پیاده کردن نظام پیچیده نگهداری، جیره بندی و توزیع غذا و همچنین نظام عالی بهزیستی و مراقبت از افراد پیر و کودک، در حفظ و بقای بنیان های اجتماعی لانه شهر خود می کوشند. ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 

 براساس آمار و ارقام منابع آمریکایی، این روزها آمار طلاق به حدود ۶/۳ طلاق در هر هزار نفر رسیده که این میزان، پایین ترین آمار طلاق از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون است. البته آنها این را هم گفته اند که آمار ازدواج هم در بین جوانان شان کاهش چشم گیری داشته است. با این حال، آمریکایی ها کاهش آمار طلاق در کشورشان را مدیون مشاوره های قبل و بعد از ازدواج و آشنا کردن بهتر زوجین با خصوصیات رفتاری و اجتماعی طرف مقابل خود می دانند. آنها می گویند که خوشبخت ترین افراد کسانی هستند که بتوانند درک درستی از خود و طرف مقابل شان داشته باشند و کمی در زندگی فداکاری به خرج دهند و از یکه تازی و لجبازی پرهیز کنند...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥
این دارو در سرطان خون، تولید بیش از اندازه گلبول های سفید خون را مهار می کند. در بیمارن ام اس این دارو می تواند کل سلول های ایمنی را از کار بیندازد و سیستم ایمنی جدید را بسازد که دیگر به اعصاب حمله نمی کنند....

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

به طور میانگین، همه مردم جهان، روزی دو مرتبه دروغ می‌گویند. برخی افراد، دروغگوهای خوبی نیستند و زود لو می‌روند اما برخی دیگر دروغگوهای قهاری هستند.

دوست دارید بدانید طرف مقابل‌تان در یک رابطه دروغ می‌گوید یا راست؟ به این ۷ نشانه دقت کنید:....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 دبیر علمی کنگره تغذیه ایران گفت: نیترات و نیتریت سوسیس و کالباس تولید شده در ایران بالا است، این ماده به دلیل ماندگاری سوسیس و کالباس به آن اضافه می‌شود که سرطان‌زا است...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

یک روان‌شناس گفت: براساس آمارها 60 تا 70 درصد طلاق‌ها مربوط به اعتیاد افراد است. «صفی‌الله جعفری‌سنبل‌آبادی» در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: ناپختگی و عدم بلوغ اجتماعی در افراد،از علل اصلی از هم پاشیدگی زندگی‌های مشترک است و این در حالی است که پختگی و بلوغ اجتماعی افراد در درجه نخست برعهده والدین است. متاسفانه به علت کاهش شمار فرزندان، برخی والدین در تربیت فرزندان خود بسیار سهل‌گیرانه رفتار می‌کنند و در نتیجه فرزندان خود را به بلوغ اجتماعی کافی نمی‌رسانند.

 بیماری‌های روانی که در عصر حاضر در همه جوامع رو به افزایش است یکی از علل افزایش طلاق به شمار می‌آید.نبود سیستم‎های مشاوره مناسب و نهادینه نشدن این‌گونه مشاوره‌ها در افکار عمومی، عدم مشورت با والدین، بیماری‎های ناباروری، فاصله‌های طبقاتی، تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی و اختلاف رتبه‌های تحصیلی را نیز می‌توان از علل دیگر طلاق در نظر گرفت.

 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 

همیشه در آیات و روایت‌ها تاکید بسیاری برای امیدوار بودن در زندگی انسان شده است و اگرفردی امید به زندگی نداشته باشد، برنامه‌ریزی و هدفی ندارد و برای او دنیا به آخر رسیده و هیچ سعی و تلاشی برای بهتر زندگی کردن از خود نشان نمی‌‍‌دهد. در نتیجه این افراد دچار یاس و ناامیدی شده و گاهی اوقات دست به خودکشی می‌زنند.

راه‌های رسیدن به امید از دیدگاه اسلام را می‌توان به ۷ روش تقسیم کرد:...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

 گروهی از دانشمندان ترکیه موفق شدند ماده ای را کشف کنند که می تواند روند بهبود زخم در بدن انسان را سرعت بخشد.

 به گزارش  تلویزیون دولتی ترکیه، پرفسور ˈمراد الچینˈ معاون مدیر انستیتوی سلولهای بنیادین دانشگاه آنکارا گفت: این ماده که از پلاسمای خون و گیاهان دریایی تشکیل شده است به طور موثری روند بهبودی زخم ها را سرعت می بخشد.

وی افزود: برای کسب حق امتیاز این ماده در خواست ˈپاتنتˈ شده است.

دستاورده های جدید محققان انستیتوی سلولهای بنیادین دانشگاه آنکارا در نمایشگاهی در شهر استانبول، در معرض دید عموم قرار گرفته است.

پرفسور ˈمراد الچینˈ اضافه کرد: ماده تولید شده علاوه بر آنکه روند شکل گیری بافت های جدید سلولهای آسیب دیده را تسهیل می بخشد روند بهبود زخم در بدن انسان را نیز سرعت می بخشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

همه آدمها هرازگاهی دچار احساس اضطراب، نگرانی، فشار و استرس می‌شوند. در این مقاله راه‌هایی برای کنترل این احساسات آورده‌ایم:

۱. متخصص تمدد اعصاب شوید.

همه ما فکر می‌کنیم که می‌دانیم چطور باید خودمان را ریلکس کنیم. اما دراز کشیدن جلو تلویزیون یا کامپیوتر ریلکس کردن واقعی نیست. (برحسب چیزی که تماشا می‌کنید یا کاری که انجام می‌دهید، ممکن است حتی فشار عصبیتان را بیشتر هم بکند.) درمورد الکل، موادمخدر یا دخانیات هم همینطور است. شاید به نظر برسد که اضطراب و استرس را تسکین می‌دهد اما این وضعیت ریلکسی کاذب و موقتی است....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥
به تازگی تیم تحقیقاتی در دانشگاه تهران با اجرای پروژه تحقیقاتی 2 روش را که بر اساس مطالعات درمان بیماری ایدز انجام داده بودند،‌ ارائه کردند.
حسین یاری پور  از محققان این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مطالعات اخیر محققان جهان، افزود: مطالعات جدید نشان می دهد که فاکتورهای محدود کننده بیماریها، پروتئین های طبیعی در سلول های انسانی هستند که از سلولهای تخصصی بدن در برابر عفونت ویروسی دفاع می کنند. این پروتئین ها به نام "آپوبک"(APOBEC) شناخته می شوند. سلولهای تخصصی با تولید این پروتئین در برابر عفونت های ویروسی از بدن دفاع می کند. این پروتئین در سال 2007 از سوی دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا کشف شد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥

در یک آزمایش جدید معلوم شد که ترس از ریاضیات می‌تواند شبکه‌های درد را در مغز فعال کند. متخصصان علوم پزشکی دانشگاه شیکاگو در این آزمایشات دریافته‌اند اضطراب ناشی از کلنجار رفتن با ریاضیات می‌تواند مناطقی را در مغز فعال کند که با تجربه به احساس دردهای جسمی و تشخیص تهدید غریزی، مرتبط هستند.

 به گزارش سایت اینترنتی فیزورگ، این مطالعه به سرپرستی دکتر یان لیونز نشان داد در افرادی که هنگام مواجهه با مسائل ریاضی اضطراب شدیدی را تجربه می‌کنند، مناطقی از مغز که با احساس درد فیزیکی ارتباط دارند به فعالیت می‌افتند و هرچه این اضطراب و دلشوره بیشتر باشد این فعالیت عصبی نیز شدیدتر می‌شود و بنابراین احساس درد افزایش می‌یابد.این متخصصان در بیانیه‌ای یادآور شدند: ما در این آزمایشات اولین مدرک عصبی را ارائه کرده‌ایم که نشان‌دهنده طبیعت تجربه فیزیکی مرتبط با ترس از ریاضیات است.در مطالعات قبلی نیز نشان داده شده بود که سایر انواع استرس‌های روانی مانند انزوای اجتماعی و یا شکست عاطفی نیز می‌توانند احساس دردهای جسمی را در انسان بروز دهند اما در مطالعه جدید درواقع برای اولین بار واکنش درد مرتبط با حضور در یک موقعیت ایجاد اضطراب به جای خود حادثه استرس‌زا، آزمایش شده است.

 در این آزمایش معلوم شد که حتی حضور در یک موقعیت ناخوشایند و نگران‌ کننده نیز پیش از اینکه حادثه‌ای رخ بدهد می‌تواند مناطق عصبی را با ایجاد درد جسمی ارتباط داده‌اند را فعال سازد و عملا احساس درد بدنی در انسان بوجود آورد. 

این مطالعه در مجله پلوس وان منتشر شده است.

 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٥
شرایط قانونی برای بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور چیست؟ شاید این سوال بسیاری از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی باشد که در پاسخ به این مخاطبان باید گفت که بر اساس این قانون، افرادی که در کارهای سخت و زیان آور شاغل هستند، با 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه در مشاغل سخت و زیان آور به صورت متوالی یا 25 سال به صورت متناوب، تا سقف 35 روز حقوق بازنشسته می‌شوند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤  بیشتر سال اولی‌ها پسران و دخترانی هستند 19،18ساله، که تا حدود سه ماه قبل از ورود به دانشگاه دانش‌آموزانی بوده‌اند تلاشگر و پرکار که زمان زیادی را به درس و مشق مدرسه می‌گذرانده‌اند و تنها نگرانی و دغدغه فکری آنها پذیرفته شدن در دانشگاه بوده است.

  در دوران دانش‌آموزی، پدران و مادران آنها، به‌ویژه در دوسال آخر مدرسه، همه نوع حمایت عاطفی، مالی و امکاناتی را به اندازه توان خود، در اختیار فرزندانشان قرار می‌دادند و در کنار محبت و حمایت زیاد و بی‌دریغ، بر تمام کارهای آنها از قبیل زمان‌دریغ، بر تمام کارهای آنها از قبیل زمان‌های رفت و آمد، خوابیدن و استراحت، شیوة گذراندن اوقات فراغت و خصوصیات دوستان و خانواده‌هایشان نظارت می‌کردند.

  بیشتر سال اولی‌ها، تا پیش از ورود به دانشگاه تماس زیاد و نزدیکی، حتی با جوانان غیرهم‌جنسِ فامیل هم نداشته‌اند.

  آنها در زمان دانش‌آموزی، کشش جنسی خود را با پشتوانة تربیت دینی و به‌خاطر نهی و مراقبت والدین و نیز خستگی ناشی از پرکاری، مهار می‌کردند و یا رهایی از آن را به رؤیاهای شبانه و روزانه می‌سپردند.

  از سوی دیگر چون نظام آموزشی ما در ایران، تأکید خود را بر حفظ کردن مطالب ده‌ها کتاب پرحجم درسی گذاشته و به تأیید و حمایت خانواده‌های ناآگاه و نگران، و همنوا با بنگاه‌های آزمند تقویتی و کنکور، شعار «زگهواره تا گور تستی بزن!» را به جای آموزه‌های «زگهواره تا گور دانش بجوی» و «توانا بود هر که دانا بود» نشانده است، نوجوانان ایرانی، نه‌تنها مهارت‌های برقراری ارتباط، حل مسئله، مهار خشم، ابراز وجود، خویشتن‌داری و مقابله با استرس را نمی‌آموزند، بلکه با وجودهایی آکنده از اضطراب، کمرویی، ضعف اعتماد به‌نفس و احساس گناه و سرمست از رتبه‌های یک‌رقمی و دورقمی، به غرقاب محیطی پر از ابهام‌ و مشکل با و پرسش‌های جدید پرت می‌شوند!

آری، در آغــــــاز زندگی دانشجویی، پرنده‌های نورسی بودید که تا دیروز در زیر پر و بال مادران خود آرام گرفته بودید. ماشین‌های خودکار حفظ کتاب‌ها وگزینه‌ها، قهرمانان خوش‌باور عشق‌های خیالی، خستگان و آزردگان عرصه درس و تست! عصیانگران خشمگین از مراقبت‌های گاه و بیگاه بزرگ‌ترها، و خاموشان پرآزرمِ از به زبان آوردن یا به خیال کشیدن نام و نشان دختر یا پسری آشنا و بیگانه، یک‌باره خود را در کنار ده‌ها نفر از همسالان جنس مخالف می‌بینند، هیجان‌زده و نگران می‌شوند و هرکدام با انگیزه‌ای در دام نگاهی، لبخندی و کلامی می‌افتند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤
شیطان بر دو گونه است: شیطان جنّی که با گفتن لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ الَّا بِاللهِ العَلیِّ العَظِیم، دور می گردد، و شیطان انسی که با فرستادن درود بر محمّد و خاندانش علیهم السّلام رانده می شود.
چگونه شیطان را دور کنیم؟

از امیرمؤمنان علیه السّلام نقل شده است: «هرگاه شیطان یکی از شما را وسوسه کرد، به خدای تعالی پناه ببرد و با زبان سَر و سِر بگوید: آمَنتُ بِاللهِ وَ رَسُولِهِ مُخلِصاً لَهُ الدّینَ».

در امالی صدوق، از ابن عباس روایت است که گفت: چون خداوند حضرت عیسی علیه السّلام را به پیامبری برانگیخت، شیطان راه بر وی بست و او را وسوسه کرد. عیسی علیه السّلام گفت: «سُبحانَ اللهِ سَماواتِهِ وَ أرضِهِ، وَ مدادَ کَلِماتِهِ، وَزِنَةَ عَرشِهِ، وَ رِضاءَ نَفسِهِ.» چون شیطان این ذکر را شنید، خود را فراموش کرد و بی اختیار در لجُة الخَضراء فرو افتاد.

به خط شهید اوّل، از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم شیطان بر دو گونه است: شیطان جنّی که با گفتن لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ الَّا بِاللهِ العَلیِّ العَظِیم، دور می گردد، و شیطان انسی که با فرستادن درود بر محمّد و خاندانش علیهم السّلام رانده می شود. ۱

منبع:
۱. مصابیح الجنان، ص۲۹۳.
۲. عرفان و عبادت، ص۳۸۵-۳۸۶.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور به آخرین آمار بیسوادی در کشور اشاره کرد و گفت: 9 میلیون و 719 هزار نفر در کشور، خود را بیسواد مطلق اعلام کردند.

علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور به آخرین آمار بیسوادی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: براساس آنچه از سرشماری سال 90 اعلام شده است، 9 میلیون و 719 هزار نفر در کشور، خود را در گروه سنی بالای 6 سال، بیسواد مطلق اعلام کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤
 
محققان یک شرکت در ماساچوست موفق به توسعه ابزاری شدند که عمر باتری گوشی‌های هوشمند را دوبرابر می کند.

به گزارش ˈساینسˈ، این ابزار در واقع یک تقویت کننده قدرت است و قادر به افزایش عمر باتری تلفن هوشمند، انواع تبلت، کامپیوترهای لپ‌تاپ و سایر باتری‌های تجهیزات الکترونیکی قابل حمل است.

علت اصلی کاهش باتری در تلفن های همراه، وجود سیگنال‌های رادیویی کم‌توان است؛ عملکرد این ابزار به گونه ای است که این سیگنال‌ها را تقویت می‌کند و به این صورت در مصرف باتری صرفه جویی می‌شود.

در حال حاضر وجود چنین تقویت کننده‌هایی هزینه هنگفتی را دربردارد ولی این شرکت پیش‌بینی کرده است که محصول تجاری خود را کمتر از چند ماه دیگر وارد بازار کند.

راههای متفاوتی برای حداکثر استفاده از انرژی تجهیزات قابل حمل وجود دارد ولی توسعه این ابزار جدید تمام روش های قدیمی را متحول کرده است.
 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤
 
 هرچند یک فرمول جادویی برای مدیریت مناسب و کارآمد وجود ندارد؛ ولی چنانچه شما در موقعیت یک مدیر هستید ممکن است با دانستن این چند نکته موثرتر عمل کنید.

۱- زمینه کاری خود را از روی قکر و دقیق انتخاب کنید: کاری را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید. وقتی به کارتان علاقه ندارید بعید است بتوانید برای سازمان خود سودآور باشید. این موضوع درباره کارمندان نیز صدق می کند....

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤

غیبت آسیب‌رسان و بسیار مخرب است. غیبت، چه عمدی و چه سهوی، آسیب‌های فراوانی به دنبال دارد. به جای اینکه درمورد آدمها و پشت سر آنها حرف بزنیم، باید با خود آنها حرف زده و مشوقشان باشیم. امروز ۵ راه برای ترک عادت غیبت کردن به شما پیشنهاد می‌کنیم....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤
وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی گفت: داروهای کمیاب به هیچ وجه صادر نمی‌شوند و مردم برای پیداکردن داروهای کمیاب با تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت مرضیه وحید دستجردی با بیان این مطلب اظهار داشت: مدتی به علت مشکلات در اختیار نداشتن ارز برای شرکتهای خصوصی مشکلاتی به وجود آمد که خوشبختانه در این زمینه حرکت خوبی در بانک مرکزی و بانکهای عامل آغاز شد.
وی افزود:‌ با همکاری بانک مرکزی یک‌هشتم ارز مورد نیاز واردات دارو در یک سال، تامین شده و در اختیار شرکت‌های وارداتی دارو قرار گرفته و ذخایر به بازار آورده شد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم در صورت احساس کمبود دارو می‌توانند با شماره 1490 تماس گرفته و داروهای مورد نیاز خود را پیگیری و تهیه کنند.
وی با بیان اینکه داروی کمیاب صادر نمی‌شود، ‌ابراز داشت:‌ داروهایی مانند داروهای بیوتک و با فناوری بالا صادر می‌شود که نیاز داخلی به آن کم و تولید آن در داخل زیاد باشد این کار برای ما ارز آور بوده و موجب رونق دارویی کشور خواهد شد.
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٤

 

 سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: در بهار و تابستان امسال،10 هزار و 609 نفر در حوادث رانندگی کشته شدند که 78.1 درصد آنان مرد و 21.9 درصد زن بودند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که فراموشی فقط به دوران سالمندی محدود نمی‌شود بلکه افراد در ابتدای 30 سالگی نیز ممکن است به فراموشی و ضعف حافظه مبتلا شوند.  هر چند متوسط سن ابتلا به فراموشی و تحلیل حافظه حدود 57 سالگی است اما گاهی اوقات افراد جوانتر نیز از این عارضه رنج می‌برند و از ضعف حافظه شکایت دارند.

 به نوشته روزنامه دیلی اکسپرس، متخصصان علوم پزشکی انگلیس در این مطالعه روی حدود یک هزار شرکت‌کننده دریافتند که از هر 10 فرد مبتلا به فراموشی حداقل یک نفر گزارش داده که از ابتدای دهه 40 سالگی با مشکل ضعف حافظه مواجه بوده و همچنین شش درصد نیز از اوایل دهه 30 سالگی با این عارضه دست به گریبان بوده‌اند.به گفته پزشکان، انجام فعالیت‌های ساده‌ای چون مطالعه، حل کردن جدول و پازل، کمک به بچه‌ها در انجام تکالیف مدرسه و آموزش مهارت‌های جدید از اقدامات موثر در پیشگیری از فراموشی هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

ادکارت تاله معتقد است که ما مشکلات را خلق و از آنها حفاظت می کنیم زیرا به ما هویت می بخشند. این جمله روشن میکند که چرا ما اغلب به رنج هایمان خیلی بیشتر از قدرت تاثیرگذاریشان اهمیت می دهیم.

ما اشتباهات گذشته را بارها و بارها در ذهن مان مرور می کنیم و به حس خجالت و پشیمانی اجازه می دهیم که بر اعمال ما در زمان حال تاثیر بگذارند. به نگرانی و ناامیدی در مورد آینده می چسبیم گویی که این کار به ما قدرت می دهد. ما استرس را در ذهن و جسم مان نگه می داریم که این کار باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی مان می شود و این تنش ها را به عنوان یک چیز عادی می پذیریم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

 یک متخصص گوارش اطفال گفت: مصرف نوبرانه های تابستانی مانند گوجه سبز و چغاله بادام ممکن است موجب عوارضی مانند سو»هاضمه در کودک شود.
دکتر بشیر چمیلی اظهار داشت: نوبرانه های تابستانی میوه هایی نارس هستند و مصرف آنها برای کودکان توصیه نمی شود.
وی افزود: خوردن بیش از حد نوبرانه هایی مانند گوجه سبز ممکن است موجب سو»هاضمه، کاهش اشتها و رودل کردن شود.
چمیلی تصریح کرد: البته مصرف اندک گوجه سبز و دیگر نوبرانه های تابستانی مشکلی برای گوارش کودک ایجاد نمی کند، با این شرط که مصرف نوبرانه جای دیگر مواد مغذی را نگیرد.
این متخصص گوارش اطفال خاطرنشان کرد: نوبرانه های تابستانی ارزش غذایی خاصی برای کودک ندارند و در برخی موارد کودکان به قدری از این میوه های نارس مصرف می کنند که اشتهای خود را از دست داده و غذا اصلی را نمی خورند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


دانشمندان موفق شده اند; روش جدیدی برای تست تشخیص زودهنگام التهاب استخوانی - مفصلی یا اوستئوآرتریت ابداع کنند.
این دانشمندان روش های جدیدی را برای اندازه گیری نشانگرهای زیستی در خون شناسایی کرده اند که با کمک آنها می توان بیماری التهاب مفصلی - استخوانی را زودتر تشخیص داده و در نتیجه درمان را زودتر آغاز کرد.
این آزمایش جدید زیست شیمی موسوم به «متابولومیکس» به دانشمندان امکان می دهد که 163 سیگنال شیمیایی را در یک لحظه از یک نمونه خونی ساده،  آزمایش کنند.
به گفته پژوهشگران; این سیگنالهای شیمیایی محصولات میانجی متابولیسم سلولهای انسانی هستند و نسبت های متابولیت 26 هزار تای آنها سرعت واکنش های شیمیایی را در بدن انسان نشان می دهد.
محققان دپارتمان تحقیقات دوقلو و اپیدمیولوژی ژنتیک در کالج کینگ لندن، روی 123 زن سفید پوست مبتلا به اوستئوآرتریت در ناحیه زانو و 299 زن سالم مطالعه کردند. آنها دریافتند که 14 نسبت متابولیتی به میزان قابل توجهی با اوستئوآرتریت مرتبط است.
پروفسور تیم اسپکتور محقق اصلی این پژوهش خاطرنشان کرد: این اولین تحقیقی است که در آن از یک روش متابولیکی برای شناسایی نشانگرهای زیستی و اوستئوآرتریت، استفاده می شود.
شرح این یافته در مجله «سالانه های بیماری ها روماتیسمی» منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

یکی از اشتباهات جبران ناپذیر زوج ها بعد از آغاز زندگی مشترک، فراموش کردن ابراز علاقه و گذاشتن وقت برای یکدیگر است. گویا همه چیز فدای روزمرگی ها می شود. غافل از اینکه این مساله باعث دور شدن و دلخوری زن و شوهر از یکدیگر و ایجاد فاصله بین آن دو می گردد.

در حالی که با یک شاخه گل، یک کلمه محبت آمیز و چند دقیقه صحبت صمیمانه می توان مشکلات و دلخوری ها را از سر راه برداشت و زندگی شیرینی را در کنار همسر خود در پیش گرفت. شاید باور نکنید ولی راه های ساده ای برای ابراز علاقه به همسرتان وجود دارد:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


 پاریس، فرانسه – رمان نویس مشهور ترکیه نشان لژیون دونور فرانسه را دریافت کرده و از او به نام ویکتور هوگوی ترکیه یاد شد.
به گزارش  NTVmsnbc اورهان پاموک رمان نوویس مشهور و دارنده جایزه نوبل ادبیات دیروز در پاریس و در ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ و ارتباطات فرانسه نشان عالی لژیون دونور را دریافت کرد.
آئورلی فیلیپتی وزیر فرهنگ و ارتباطات فرانسه در این مراسم خطاب به پاموک گفت:" من شما را نویسنده بزرگی می دانم که در سراسر جهان میلیون ها خواننده دارید. حکایت استانبولی ها به قلم شما آن قدر زیباست که من آن را مانند بینوایان می دانم و شما را نیز ویکتور هوگوی ترکیه ای می خوانم."
پاموک نیز در این مراسم گفت:" من تنها پسر خاندان بزرگ پاموک ها هستم که قادر به تکلم به زبان فرانسوی نیستم با این وجود ادبیات فرانسوی را مطالعه کرده و عاشق فرهنگ و اندیشه فرانسه هستم. وقتی که تاریخ عثمانی را مطالعه می کنیم می بینیم که امپراطورهای ما با تاثیرپذیری از فرهنگ و شیوه حکومت داری فرانسه، پروژه نوگرایی و تجدد را در ترکیه آغاز کردند."
پاموک چند روز پیش در یک سخنرانی در دانمارک میزان توسعه دموکراسی و آزادی بیان و مطبوعات در ترکیه را ناکافی دانسته بود. این نویسنده مشهور ترکیه ای که به خاطر تاکید بر ضرورت عذرخواهی از ارامنه و تحقق مطالبات کردها همواره مورد انتقاد دولت های حاکم در ترکیه بوده در حال حاضر در خارج از کشور خود و در آمریکا زندگی می کند.
گفتنی است سال گذشته یاشار کمال رمان نویس و روشنفکر مشهور کُرد ترکیه نیز نشان فرمانده فرماندهان لژیون دونور را از فرانسه دریافت کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

رنگ ، عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی است که می تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال وهوایی ویژه و جلوه ای جذاب ایجاد کند...
 
هنگامی که تصمیم به طراحی دکوراسیون خانه دارید ، به احتمال زیاد روش های مختلفی را پیش می گیرید. ممکن است اشیا و رنگ های ساده ای را انتخاب کنید یا از الگوها و زمینه های جذاب و با شکوه برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید.با این حال ، رنگ ، عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی است که می تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال وهوایی ویژه و جلوه ای جذاب ایجاد کند.به ویژه هنگامی که از رنگ ها در دکوراسیون داخلی و خارجی خانه استفاده می شود . روان شناسی رنگ ، راه بسیار خوبی برای ایجاد یک خانه سالم و زیباست . در اینجا20 راه برای استفاده از روان شناسی رنگ ها در دکوراسیون خانه به شما معرفی می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


در برخی موارد که داروهای اضطراری مورد نیاز بیماران نه در داروخانه ها پیدا می شود و نه حتی در ناصر خسرو ، پزشکان از اطرافیان بیمار می پرسند: آیا گذرنامه داری؟ و اگر جواب مثبت باشد ، او را چنین راهنمایی می کنند: ترکیه ، ویزا نمی خواهد ، دو - سه ساعت بیشتر هم فاصله هوایی نداریم. با اولین پروازی که بلیت گیر آوردی برو ترکیه ، از اولین داروخانه نزدیک فرودگاه در ترکیه دارو را بخر و برگرد!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


رئیس پلیس آگاهی کشور خبر داد: بیش از 75 درصد جرائم خُرد توسط معتادان انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، سید حسن بتولی در حاشیه بازدید از نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها با بیان اینکه معتادان علاوه بر جرائم خُرد، مرتکب جرائم بزرگ و سنگین هم می‌شوند، گفت: بالای 75 درصد جرائم خُرد توسط افراد مصرف کننده موادمخدر صورت می‌گیرد یعنی افرادی که مصرف دائمی یا تفننی مواد دارند.

وی افزود: در خصوص اینکه به طور دقیق چند درصد قتل‌ها به خاطر اعتیاد یا از سوی معتادان انجام می‌شود، نیاز یه کار مطالعاتی و بررسی دقیق پلیس مبارزه با موادمخدر و ستاد است و پلیس آگاهی نیز در این زمینه، کمک خواهد کرد.

بتولی اظهار داشت: با توجه به خطرناک بودن موادمخدر صنعتی، همه مسوولین به خصوص اصحاب رسانه باید فعالیت مضاعفی داشته باشند و با شیوه‌های بدیع، اطلاع‌رسانی و ایجاد حساسیت کنند؛ چرا که هنوز جامعه وحشت دائمی از موادمخدر دارد و قبح آن شکسته نشده و این نشان می‌دهد که هنوز رسانه‌ها می‌توانند کارهای اساسی‌تر و موثرتری در این حوزه انجام دهند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

 

نویسنده: فاطمه محمدی

 آغازی برای یک پایان

در میان گونه‌های مختلف ادبیات، شاید ادبیات کودک از مهجورترین نوع ادبیات باشد. پس از دوران طلایی و نقره‌ای ادبیات در روسیه، در حال حاضر ادبیات کودک بیشتر از هر نوع ادبی دیگر به انزوا کشیده شده است. شمار ناچیز کتاب‌های خوب (حال علت آن هر چه باشد) ما را بر آن داشت تا نگاهی اجمالی به ادبیات کودک، خاصه در زمان اتحاد جماهیر شوروی، و پس از فروپاشی بیندازیم. لازم به ذکر است که به قول تالستوی فقید «آنچه مهم است کمیت دانش نیست، بلکه کیفیت آن است»، لذا در این مقاله بدون توجه به میزان انتشار کتاب‌های مختلف کودکان، به ماهیت این کتاب‌ها و آنچه که در ورای نام «ادبیات کودک» به خورد کودکان روسی داده می‌شود، خواهیم پرداخت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

اگر دختری در سنین ازدواج هستید، بهتر است مردان را بهتر بشناسید...

شناخت روحیه مردان نه تنها مشکلات زوجین را کم می کند بلکه باعث برقراری رابطه بهتر بین آنها می شود. روان شناسانی که نقش جنسیت را در برقراری ارتباط مطالعه می کنند، این 17 نکته را در مورد شناخت مردان با اهمیت می دانند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

 

اصطلاح پست مدرنیسم در معانی مختلفی به کار می‌رود. ای. ایلین ادیب و فرهنگ‌شناس روس می‌گوید: «این اصطلاح دارای معانی متعددی می‌باشد که بسته به موضوع متن (تاریخی، اجتماعی و ...) طیف وسیعی از دیدگاه‌های فلسفی، معرفت شناختی، علمی‌– نظری و عاطفی – اخلاقی را در برمی‌گیرد. پست مدرنیسم تبیین ویژگی‌های یک ذهنیت مشخص، شیوه خاصی از درک جهان و جایگاه و نقشی است که انسان در جهان پیرامونش دارد. از اوایل دهه هشتاد قرن بیستم، پست مدرنیسم به عنوان یک پدیده زیباشناسی عمومی ‌و نوظهور در حوزه فلسفه و ادبیات معرفی شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


دوز مرگ‌آور کافئین حدود ۵ گرم برای بزرگسالان است، بنابراین برای رسیدن به این میزان باید حداقل ۲۵ فنجان قهوه نوشید. بخشی از آسان بودن اجتناب از مرگ در اثر مصرف زیاد کافئین به این دلیل است که علائم مربوط به مراحل اولیه مسمویت کافئین –گیجی، تهوع و سردرد- همگی ناخوشایند هستند.
 گزارش اخیر اف.دی.ای (اداره غذا و داروی آمریکا) به بررسی مرگ‌هایی پرداخته که احتمالا در اثر مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا Monster رخ داده‌اند. اکنون سوال اینجاست که آیا نوشابه‌های انرژی‌زا به راستی مرگ‌آورند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


بهتر است ابتدا به تعریف الحاقیه بپردازیم. الحاقیه بیمه نامه در واقع برگه ای است که منضم یا پیوست بیمه نامه بوده و اصلاحات و تغییرات در متن بیمه نامه اولیه را شامل می شود. این سند جزء لاینفک بیمه نامه محسوب می شود

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه،در ماههای گذشته شاهد افزایش قیمت کالاهای گوناگون بوده ایم. این افزایش قیمت باعث می شود تا ارزش کالا ی بیمه شده تغیبر نماید.

بر اساس ماده 10 قانون بیمه  "درصورتیکه مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد بیمه گر فقط به تناسب مبلغی که بیمه کرده است با قیمت واقعی مال مسئول خسارت خواهد بود."

طبق ماده مذکور اگر ارزش مال بیمه شده شما بالا رفته باشد، پس به قیمت کمتر از قیمت واقعی بیمه شده است و هنگام خسارت شرکت بیمه نیز خسارت را به همان نسبت پرداخت می نماید.

البته برخی شرکت های بیمه با دریافت مبلغی این ماده از قانون را بیمه کرده و اثر آن را خنثی می نمایند.

با توجه به مطالب گفته شده بهترین کار آن است که برای اموال دارای بیمه نامه که شامل افزایش قیمت و یا هر تغییر دیگری در موضوع بیمه نامه شده است فورا درخواست صدور الحاقیه نمایید.

توجه نمایید هرگونه تغییر در بیمه نامه نیازمند به الحاقیه می باشد لذا این موضوع اهمیت بسزایی برای بیمه گذار دارد.

بعنوان مثال شاهد افزایش قیمت خودرو در مدت گذشته بوده ایم؛ مالکان خودرو که بیمه نامه بدنه خودرو را خریداری کرده اند ارزش خودروی خود را در بیمه نامه ذکر نموده اند حال با افزایش قیمت در بازار خودرو می بایست به شرکت بیمه خود مراجعه و درخواست صدور الحاقیه برای این افزایش قیمت و یا تغییرات دیگر در بیمه نامه نمایند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳اغلب اتفاق می‌افتد که افراد ورزشکار و جوان حتی با وجود بهره‌مندی از تناسب اندام و وزن مناسب در میدان رقابت‌ها به طور ناگهانی دچار ایست قلبی شده و می‌میرند.

تاکنون تصور می‌شد که ورزش‌های سنگین و تحرک بدنی شدید عامل وقوع چنین اتفاقات غم‌انگیزی هستند اما دکتر اندرو کران از متخصصان علوم پزشکی دانشگاه بیریتیش کلمبیا در کانادا در آزمایشات اخیر خود عامل اصلی این اتفاق ناگهانی و ناخوشایند را شناسایی کرده است.

دکترکران می‌گوید: مطالعات ما نشان می‌دهد که عامل اصلی ایست قلبی ناگهانی در ورزشکاران جوان چیست. هر سال حدود 200 فرد جوان و به ظاهر سالم در شهر اونتاریوی کانادا بر اثر ایست قلبی، ناگهان جان خود را از دست می‌دهند.

دکتر کران توصیه می‌کند برای پیشگیری از این قبیل اتفاقات ناگهانی اقداماتی چون توجه بیشتر به علائم هشدار دهنده مانند ضعف و بی‌حالی اطلاع‌رسانی عمومی و آگاه‌سازی مربیان درباره شیوه‌های تشخیص خطرات احتمالی و اقدامات پیشگیرانه ضروری، مهم و الزامی هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


 ممکن است گرمایش زمین میوه موز را به یک منبع اصلی تغذیه در بعضی از کشورهای کم درآمد تبدیل کند.

پژوهشگران کنسرسیوم مراکز بین المللی تحقیقات کشاورزی - سی‌گیار - در گزارشی گفته اند که آلودگی محیط زیست و گرمایش زمین تغییراتی را در شرایط لازم برای رشد گیاهان ایجاد خواهد کرد که از جمله می تواند باعث شود که میوه های گرمسیری، به خصوص موز، جای سیب زمینی را در کشورهای کم درآمد واقع در مناطق معتدل امروزی بگیرد.

علاوه بر موز، کاساوا و گیاه کمتر شناخته شده دیگری به نام کاوپی - یا نخود گاوی - به عنوان مواد اصلی در تغذیه ساکنان این مناطق رواج خواهد یافت.

براساس این گزارش، در حالی که تغییرات آب و هوایی باعث دشواری در کشت محصولات معمول در حال حاضر می شود، جمعیت ساکن مناطق معتدل ناگزیر خواهند شد رژیم غذایی خود را تغییر دهند و به مواد جدید روی آورند.

گرمایش زمین باعث خواهد شد که ادامه کشت برخی از مهمترین محصولات غذایی امروزی که منبع اصلی تأمین کالری است در شماری از کشورها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.ذرت، برنج و گندم از این قبیل محصولات است که با گرمای هوا و کاهش رطوبت سازگاری چندانی ندارد.

پژوهشگران سی‌گیار افزوده اند که با گرم شدن هوا و تغییرات سریع آب و هوایی، کشت سیب زمینی، که امروزه یکی از مواد اصلی تامین کالری است، چندان ساده نخواهد بود و این محصول، اهمیت خود را در رژیم غذایی مردم مناطق معتدل از دست خواهد داد.

در مقابل، زمین هایی که امروزه زیر کشت سیب زمینی است می تواند برای کاشت گونه هایی از موز که قابل کشت در اراضی مرتفع است به کار رود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳عضو مرکز تحقیقات سلامت زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بالاتر رفتن میزان شیوع دیابت بارداری در بانوان خبر داد.

به گزارش فارس، فریده اخلاقی اظهار کرد: از جمله عواملی که سبب بروز این نوع دیابت در افراد می‌شود بارداری در بالای 27 سالگی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


 محققان مرکز عملیات امداد و فوریت های پزشکی‌ اسپانیا گفتند که در مطالعات خود دریافته اند رابطه معنی داری میان زمان اعلام خبر وقوع سکته قلبی افراد به مرکز فوریت ها و ساعت زیستی‌ یا ساعت طبیعی بدن وجود دارد.

به گزارش ایرنا، مطالعات یاد شده موید آن است که نمودار زمان وقوع سکته قلبی بطور خاص دو اوج حداکثر را نشان می‌‌دهد که یکی‌ از آنها بین ساعت‌های 10 تا 11 صبح است و دیگری که اندکی‌ پایین تر از قبلی‌ است،حدود ساعت 19 رخ می دهد.

به گفته محققان اسپانیایی، این الگو بسیار پایدار است به طوری که هیچ عامل خطری از جمله فشار خون بالا ، دیابت ، دیسلی پیدمی (اختلال در سوخت و ساز چربی‌) ، مصرف دخانیات و یا عوامل دیگر از جمله سن یا جنسیت در آن تغییری ایجاد نمی‌‌کند .

با این حال، پژوهشگران می گویند دو استثنا در این زمینه وجود دارد: اوج سکته قلبی در میان افرادی که مبتلا به دیابت هستند بعد از ظهرها اندکی دیرتر از افراد عادی است. در مقابل، برای افرادی که دخانیات مصرف می‌‌کنند اوج سکته بعد از ظهر بسیار بیشتر از اوج صبح است .

محققان این نتایج را پس از بررسی و مطالعه روی 709 نفر مبتلا به سکته قلبی بین یکم ژانویه سال 2001 تا 31 دسامبر سال 2009 انجام داده اند.به عقیده آنها، ثبات این آمار‌ها به عوامل فیزیولوژیکی بستگی دارد که تحت تاثیر ساعت طبیعی بدن کار می کنند.

به طور مثال، محققان اشاره کردند که در ساعت‌های صبح، خون انسان غلیظ تر است و همین امر موجب می شود میزان ˈپلاسماتیک فیبروژنˈ خون و بازدارنده‌های ˈپلاسمینˈ افزایش یابد و این وضعیت منجر به لخته شدن شدید خون می‌‌شود . این لخته شدن در موارد شدید، سکته قلبی را در پی دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


 سرکه یکی از موادی است که در اکثر خانه‌ها می‌توانیم آن را ببینیم؛ از این ماده اسیدی نه تنها در برخی از غذاها و خوراکی‌ها بلکه در تمیز کردن خانه نیز استفاده می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

 کارشناسان کانادایی معتقدند انجام فعالیت‌های ورزشی می‌تواند ذهن فرد را خلاق‌تر و باهوش‌تر سازد.

در این مطالعه گروهی از داوطلبان پس از انجام یک دوره چهار ماهه فعالیت‌های ورزشی مورد بررسی قرار گرفتند و نشان داد توانایی آنان در تصمیم‌گیری و تامل کردن بهبود یافته است.

محققان این مطالعه با بررسی قابلیت‌های شناختی و ویژگی‌های فیزیکی آنان دریافتند فعالیت‌های ورزشی باعث می‌شود تا مقدار خون کافی به سلول‌های مغزی برسد. هر چه فعالیت‌های بدنی بیشتر باشد قابلیت‌های شناختی افراد افزایش می‌یابد.

یکی از محققان این مطالعه گفت: کاهش قابلیت‌های شناختی بخشی از دوره کهولت سن است اما حداقل می‌توان با افزایش فعالیت‌های بدنی از سرعت پیشرفت آن کاست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

اغلب این قرص ها با ایجاد خواب آلودگی مقطعی موجب وابستگی می شوند به گونه ای که پس از گذشت چند روز فرد با دوز پایین این قرص ها به خواب نمی رود و مجبور است دوز مصرفی قرص را افزایش دهد.

این قرص ها موجب می شوند که فرد در دراز مدت دچار اختلالات عصبی و حتی زوال مغزی گردد و حتی قطع ناگهانی آنها نیز موجب شوک عصبی و تشنج می شود.وی گفت: به هیچ عنوان افراد بد خواب خود سرانه به مصرف این قرص ها مبادرت نکنند و حتی برای مصرف کوتاه مدت آنها نیز از متخصصین مشورت بگیرند.

 دکتر صادق نیت فلوشیب اختلالات خواب گفت: متاسفانه اولین گزینه که به ذهن افراد دچار بی خوابی می رسد ،مصرف خود سرانه قرص های خواب آور است که به شدت مضر و آسیب رسان هستند.
 
وی تصریح کرد: اغلب این قرص ها با ایجاد خواب آلودگی مقطعی موجب وابستگی می شوند به گونه ای که پس از گذشت چند روز فرد با دوز پایین این قرص ها به خواب نمی رود و مجبور است دوز مصرفی قرص را افزایش دهد.
 
وی با بیان این که وابستگی به قرص های خواب آور هم نوعی اعتیاد است خاطر نشان کرد: این قرص ها موجب می شوند که فرد در دراز مدت دچار اختلالات عصبی و حتی زوال مغزی گردد و حتی قطع ناگهانی آنها نیز موجب شوک عصبی و تشنج می شود.وی گفت: به هیچ عنوان افراد بد خواب خود سرانه به مصرف این قرص ها مبادرت نکنند و حتی برای مصرف کوتاه مدت آنها نیز از متخصصین مشورت بگیرند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳


رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به تخصیص 135 میلیون دلار کمک برنامه توسعه و عمران ملل متحد برای حل مشکلات محیط زیست در ایران از جمله دریاچه ارومیه گفت: این کمکها برای رفع چالشهای زیست محیطی از جمله احیاء دریاچه ارومیه مثبت است اما کافی نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

افزایش ترشح هورمون گرسنگی باعث افزایش طول عمر می شود.

برخی تحقیقات انجام شده برروی موشهای آزمایشگاهی در مرکز تحقیقات طبی ساوس وسترن در آمریکا، نشان می دهد که افزایش ترشح هورمون گرسنگی که در کبد ترشح می شود سبب افزایش عمر موشها به میزان ۳۰ الی ۴۰ درصد می گردد.

افزایش میزان ترشح این هورمون در موشهای نر باعث افزایش طول عمر آنها به میزان ۳۰ درصد و در موشهای ماده نیز باعث افزایش طول عمر آنها به میزان ۴۰ درصد می گردد.

به این ترتیب اگر چنین نتیجه ای در انسان نیز به دست آید، طول عمر آدمیان در حدود ۲۲ الی ۳۳ سال افزایش خواهد یافت.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳کنکور دوره‌های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی از امسال حذف می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۳

1- بهداشت و بیماری دو پدیده جهان شمول هستند . همه مردم در همه مکانها تجربیاتی در زمینه بیماری و بهداشت دارند . مثلاً مردم شناسان نشان می دهند که چگونه ملل و جوامع گوناگون تمایزات فرهنگی در زمینهبیماری شناسی ، نهادهای مجری بهداشت و سایر تجارب بهداشتی دار می باشند .

2- بهداشت بیماری به منزله رفتارهای اجتماعی – انسانی هستند . بهداشت و بیماری از چارچوبهای فرهنگی تأثیر می پذیرد . در واقع گرایشها ،نهادها ،هنجارها و ارزشهای فرهنگی در یک جامعه به ایجاد بهداشت و پیشگیری یا شیوع بیماریهای یاری می رسانند .

3- بهداشت و بیماری بر رشد جسمانی ،روانی و اجتماعی مؤثر هستند این دو حیطه برادراک،واکنش و رفتارهای اجتماعی انسان مؤثر واقع میشوند.

4- مطالعه تطبیقی رفتارهای بیمار گونه و سالم مبین رابطه مبانی اجتماعی ،روانی و زیستن رفتار می باشد .( فرجاد و محمدی اصل ،1380 : 608و 609 ) .

          سلامت انسان یک موضوع چند بعدی است اگر چه تعریف سازمان جهانی بهداشت با سه بعد سلامت ،روانی و اجتماعی مطرح گردیده است لیکن ابعاد دیگری هم از قبیل بعد فرهنگی ،اقتصادی،اجتماعی ،زیست محیطی و تغذیه ای را می توان برای سلامت در نظر گرفت و این نشانه دامنه وسیعی است که عوامل پزشکی و غیر پزشکی در برقراری تأمین سلامت افراد جامعه بر عهده دارند . به همین دلیل با توجه به اینکه عوامل مختلفی در بهداشت و سلامت افراد دخالت می نماید ،سالم بودن و برخورداری از بهداشت در یک جامعه بیمار که منابعی برای تأمین کلیه عوامل مداخله گر فراهم نمی کند ،غیر ممکن خواهد بود .

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٢

 

نویسنده: مجید ادیب‌زاده

 

رومانف‌ها یک خاندان اشرافی قدرتمند در مسکو بودند. نخستین تزار روسیه، ایوان مخوف (۸۴ – ۱۵۳۰م) با خاندان رومانف وصلت نمود. رومن زاخارین جد اعلای رومانف‌ها برادر آناستازیا همسر ایوان مخوف تزار روسیه بود و پسری نیز به نام نیکیتا داشت که پدربزرگ اولین تزار رومانف یعنی میخاییل فئودوروویچ رومانف است. این خانواده به دلیل قرابت با ایوان مخوف (ایوان چهارم) و نیز به این دلیل که در دسائس و توطئه‌های درباریان در حوادث پس از مرگ ایوان مخوف شرکت نداشتند محبوب مردم روسیه بودند. ضمن اینکه فئودور نیکتایویچ رومانف پدر میخاییل رومانف اولین تزار روسیه مورد تایید یک مقام مورد احترام روحانی در روسیه بود که حین جنگ با لهستانی‌ها در دوران هرج و مرج رهبری مردم روسیه را بر عهده داشت. پس از شکست لهستانی‌ها مردم میخاییل فئودورویچ رمانف را به سلطنت برگزیدند. این خانواده تا ۳۰۰ سال و تا انتهای جنگ جهانی اول و زمان ظهور کمونیسم در روسیه با اقتدار حکومت می‌کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٢

1- سازمان جهانی بهداشت در تعریف سلامت روانی می گوید :

          سلامت عبارت است از تأمین رفاه کامل جسمی ، روانی و اجتماعی . نه فقط نبودن و نفص عضو . به این ترتیب کسی را که بیماری جسمی نداشته باشد نمی توان فرد سالمی دانست بلکه شخص سالم کسی است که از سلامت روح نیز برخوردار بوده از نظر اجتماعی در آسایش باشد . (نیلفروشان ، 1375 : 25 )

2- بهداشت روانی به کلیه روشها و تدابیری اطلاق می شود که برا ی جلوگیری از ابتلا به بیماری روانی به کار میرود . (میلانی فر،1378 : 13 )

3- بهداشت روانی عبارت است از : فراهم آوردن اوضاع واحوال محیطی ،نظرات هیجانی و عادتهای تفکر که از ناسازگاری شخص جلو گیری می کنند . ( شعاری نژاد ،1370 : 251 )

4- بهداشت روانی عبارت است از پیشگیری از پیدایش بیماریهای روانی و سالم سازی محیط روانی اجتماعی است تا افراد جامعه بتوانند با برخورداری از تعادل روانی با عوامل محیط خود رابطه و سازگاری صحیح برقرار کرده تا بتوانند به هدفهای اعلای تکامل انسانی برسند . ( نیلفروشان ،1375 : 348 )

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱۱

          در آزمونهای فرافکن سعی می شود قسمت خصوصی شخصیت بررسی شود و شرایطی فراهم آید که شخص تا حد زیادی با پاسخهای خود در آمیزد . در یک آزمون فرافکن محرک مبهمی ارائه می شود . تا شخص هر طور که میل دارد به آن پاسخ دهد . چون محرک مبهم است و مستلزم پاسخ خاصی نیست لذا فرد شخصیت خود را در محرک ارائه شده فرافکنی می کند . آزمونهای فرافکن تخیل شخص را بر می انگیزد و فرض بر این است که شخص با فرآیند های تخیلی خویش اطلاعاتی درباره خود بدست میدهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٠

اولین لحظات تولد برای نوزاد با احساس سرما و نور شدید همراه است . از آنجائیکه درجه حرارت داخل رحم بالا تر و ثابت تر از جاهای دیگر بدن مادر است نوزاد هنگام تولد احساس سرمای شدیدی می کند . و همچنین تاریک بودن داخل رحم باعث می شود که نوزاد هنگام تولد در اثر نور شدید اذیت شود . به همین دلیل متخصصین معتقدند که نارس بودن بینایی نوزاد هم در واقع حکم سپر در برابر نور را دارد .
نوزاد در هیچ زمانی از سه ماهه اول زندگی اش به اندازه 24 ساعت اولیه زندگی هوشیار نیست به همین دلیل لحظه های تماس اولیه بدن نوزاد و مادر از لحاظ پیوند بین مادر و نوزاد اهمیت اساسی دارد.
نواحی حسی مغز یک کودک به ترتیب زیررشد می کند : بساوایی ( لامسه ) ، دهلیزی ( حرکتی) ، چشایی ، بویایی ، شنوایی و بینایی حس لامسه اولین حسی است که در نوزاد عمل می کند و حس دهلیزی اولین حسی است که به حد کامل رشد می کند مثلا وقتی کودک را تکان می دهیم او حرکت را حس می کند . حس لامسه و دهلیزی در دوران جنینی تقویت می شوند .
حس چشایی : کودک نسبت به مزه های مختلف واکنش های مختلف نشان می دهد نوزادان مزه های شیرین را به سایر مزه ها ترجیح می دهند و در برابر یک مزه شیرین لبخند می زنند یا با چشیدن یک چیز ترش لب ها را جمع می کنند انها در برابر مزه تلخ حالت انزجار به خود می گیرند .
حس شنوایی : شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حس شنوایی در نوزاد کامل است به عنوان مثال اگر کودکی در هنگام شیر خوردن صدای مادرش را بشنود مکیدنش تغییر می کند و این به علت این است که کودک صدای مادر را ترجیح می دهد  و می خواهد ان را گوش دهد . نوزادان ترجیح می دهند صدایی را بشنوند که قبلا در شکم ما در شنیده اند . نوزاد 3 روزه چشم ها و سر خود را به سمت صدا بر می گرداند و نوزادان معمولا با شنیدن صدای گریه نوزاد دیگر گریه می کنند و علت آن را شکل گرفتن همدلی در کودک می دانند . اما همین نوزاد با شنیدن صدای گریه خودش که قبلا ضبط شده از گریه کردن دست بر می دار  چون صدای خودش را تشخیص می دهد .
حس بینایی : نوزاد چند ساعت بعد از تولد نه تنها چهره واقعی را ترجیح می دهد بلکه چهره مادر را از چهره های دیگر می تواند تشخیص دهد و نوزاد به محرکهایی که طول موج کوتاهتری دارند حساست بیشتری دارد مثلا توجه آنها به اشیای سبز رنگ و آبی رنگ بیش از رنگ قرمز است . در 2 ماهگی می توانند روی اشیا تمرکز کنند و رنگها را تشخیص دهند ( تشخیص رنگهای قرمز ، زرد ، آبی )
تازگی و پیچیدگی و حرکت از جمله کیفیاتی هستند که در میزان مدتی که کودک به چیزی نگاه می کند تاثیر دارد.غالبا به محرکهای ثابت بیشتر خیره می شوند حال آنکه هنگام نگاه کردن به محرک متحرک به تناوب به آن نگاه می کنند و از آن روی بر می گردانند .
در 1-5 دقیقه بعد از زایمان از نوزادان آزمونی به نام آزمون آپگار گرفته می شود که این آزمون 5 مقیاس را می سنجد و به هر کدام نمره ای داده می شود و بر این اساس  در مورد وضعیت جسمی کودک تصمیم گرفته می شود . این 5 مقیاس عبارتند از ضربان قلب ، تنفس ، وضع عضلانی و رنگ پوست و بازتابها  که بر اساس جدول زیر نمره گذاری می شوند .
نمره آپگار 7-10 بیانگر آن است که نوزاد وضع جسمانی خوبی دارد اکر این نمره بین 4-6 باشد بچه برای تثبیت تنفس و سایر نشانه های حیاتی نیاز به کمک دارد . اکر این نمره 3 یا کمتر باشد نوزاد در وضعیت خطر جدی است و به مراقبت پزشکی اضطراری نیاز دارد دو نمره آپگار بدست می آید زیرا برخی از بچه ها در ابتدا مشکل سازگاری دارند ، اما چند دقیقه بعد کاملا خوب عمل می کنند .

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٠

 

نویسنده: دکتر مهناز نوروزی، محقق و پژوهشگر ادبیات روسی

 این یادداشت نگاهی تطبیقی دارد بر سیمای مادر در دو اثر از نویسندگان زن معاصر ایران و روسیه. رمان "عادت می کنیم" اثر زویا پیرزاد و داستان بلند "من هستم، تو هستی، او هست،" اثر ویکتوریا توکاوا. این یادداشت به سیما و نقش مادر در دو فرهنگ روسی و ایرانی می‌پردازد و نشان می‌دهد که اگر چه ممکن است سیمای مادر در هر فرهنگی با فرهنگ دیگر دارای تفاوتهایی باشد اما در نهایت مهر و عشق مادرانه در هر فرهنگی پایانی ندارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٠

تکان‌های شدید شش ریشتری که خانه و کاشانه‌اش را نابود کرد، او ماند و دختر بچه‌ای خردسال و یاد مردی که دیگر نبود؛ جسد مردش را سه روز بعد از زلزله با صورت کبود شده و دهانی پرخون پیدا کردند. چشمش که گره خورد به گونه‌های شکسته شوهرش زانوهایش لرزید. چادر نماز گلدارش را کشید روی سرش و برای شوهر جوانش مویه کرد و زبان گرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱٠


14 کشور اسلامی و عربی خاورمیانه از جمله ایران ، ترکیه ، عربستان سعودی و اردن در دهه گذشته رشد علمی سریعی داشته اند به نحوی که سهم این کشورها از تولید علم در جهان از 2 درصد در اواخر دهه 1990 به 4 درصد در سال 2009 رسیده است.
 موسسه مطالعات " ساموئل نیمن " در اسراییل از کاهش فاصله علمی بین کشورهای اسلامی خاورمیانه و اسراییل ابراز نگرانی کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٩


الف - آزمون اندریافت موضوع:
قدیمی ترین و معمول ترین وسیله ای که برای سنجش انگیزه پیشرفت به کار رفته است .
ازمون اندریافت موضوع (TAT) است.


ب - ازمون تارتن :
نپ نوعی ازمون به نام تارتن ساخت و نشان داد که در ازمون او اولویت های ان هایی که دارای انگیزه پیشرفت بالا هستند با کسانی که انگیزه پیشرفت پایین دارند, متفاوت است . در این شیوه ازمودنی ها مجموعه ای از 30 الگوی پیچازی یا شطرنجی را با توجه به رجحان و ملاک مورد نظر , گروه بندی می کنند.

 

ج - روش نگاره ای :
تلاش دیگری که برای سنجش انگیزه پیشرفت انجام گرفت روش ارونسون بود . به عقیده او طرز نوشتن افرادی که داری انگیزه بالا هستند با افراد کم انگیزه تفاوت دارد.
او به ویژه ثباتی در سبک و روش , یافت که طرز نوشتن افراد را از یکدیگر متمایز می ساخت. به اعتقاد ارونسون الگوها و نمونه هایی که بر روی کاغذ رسم یا نقاشی می شوند نگاره یا نگارشی از این حرکت ازاد هستند که با شخصیت همبستگی دارند.


د - پرسشنامه های مداد و کاغذی و خودگزارشی
معمول ترین ازمون انگیزه پیشرفت در این مبحث مقیاس ادواردز برای رجحان های شخصی است. این پرسش نامه به منظور ارزیابی درجه نیرومندی نیاز هایی است که تحت عنوان نظریه نظام نیازهای اشکار عنوان گردید, تهیه شده است.


در طول سال ها, مقیاس های انگیزه پیشرفت بسیاری ساخته شده است. بررسی های دقیق پیشنهاد می کنند که مقیاس های PMT هرمنس و PRF جکسون از بیشترین اعتبار برخوردارند.
PMT هرمنس براساس نظریه پیشرفت اتکینسون است و پرسش هایی را مطرح می کند که درباره سطح ارزو, رفتار خطر پذیری , انگیزه قوی برای تحرک به سوی بالا و پایداری است .

 

مقیاس PRF جکسون , شامل پرسش هایی است درباره این که تلاش های پیشرفت تا چه اندازه ای نسبت به تلاش های دیگر زندگی برای فرد اهمیت دارد.


هلمریچ و اسپنس نوع متفاوتی از پرسش نامه انگیزه پیشرفت را ساختند . ان ها این فرضیه را که انگیزه پیشرفت ساختار واحدی است , رد کردند و ازمونی برای سنجیدن چهار مولفه مجزای انگیزه پیشرفت ساختند . سوگیری کار ( تمایل به انجام دادن بهترین تلاش در هرنوع فعالیتی که شخص می پذیرد) , تسلط ( پایداری در به انجام رسانیدن تکالیف , مخصوصا نوع دشوار ان) , رقابت جویی ( لذت بردن از چالش رقابت) و بی علاقگی شخصی ( سوگیری خود انگیخته درباره این که دیگران نسبت به تعقیب پیشرفت شخصی چه فکر می کنند).


نمونه دیگری از ازمون ها که برای اندازه گیری انگیزه پیشرفت در کودکان تهیه شده, ازمون حیوانات ناقلا است. این ازمون عینی فرافکن شامل 60 ماده است که هرکدام ان داستانی درباره دو حیوان است و کودک باید یکی از ان ها را که دوست دارد, انتخاب کند. هر 12 ماده این ازمون ویژه اندازه گیری یکی از عناصر رفتاری انگیزه پیشرفت یعنی:
1- لذت بردن از مدرسه
2- اعتماد به نفس
3- هدف نگری
4- فعالیت وسیله ای
5- خودسنجی است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٩

مدیر گروه مشاوره و خدمات روانشناسی وزارت ورزش و جوانان، نرخ کشوری ازدواج در سه ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 7.5 در صد کاهش داشته است.
 
مریم نجابتیان با اشاره به آمار ثبت شده ازدواج در سه ماهه نخست سال 91 در کشور، گفت: در سه ماهه نخست سال جاری، 224 هزار و 52 واقعه ازدواج در کشور به ثبت رسیده است که بیشترین میزان ازدواج ثبت شده برای مردان با تعداد 84 هزار و 899 نفر در گروه سنی 20 - 24 سال و بیشترین میزان ازدواج ثبت شده برای زنان در همان رده سنی با تعداد 75 هزار و 941 نفر است.
 
وی همچنین استان‌هایی که بیشترین و کمترین میزان ازدواج در کشور در آنها به ثبت رسیده است را اعلام کرد و گفت: استان‌های اردبیل، خراسان شمالی و زنجان به ترتیب با 16.3، 16.3 و 16.2 درهزار بیشترین نرخ ثبت ازدواج در کشور را دارا هستند.
 
نجابتیان افزود: استان‌های تهران، البرز و سمنان به ترتیب با 2، 7 و 9 در هزار، کمترین نرخ ثبت ازدواج در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
 
مدیر گروه مشاوره و خدمات روانشناسی وزارت ورزش و جوانان در پایان به آمار ثبت شده ازدواج در سه ماهه نخست سال 90 نیز اشاره و خاطر نشان کرد: در سه ماهه نخست سال 90، 242 هزار و 203 واقعه ازدواج به ثبت رسیده است که نسبت به سه ماهه نخست سال جاری، 18 هزار و 151 واقعه ازدواج بیشتر داشتیم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٩


 رئیس انجمن جراحان پلاستیک ایران از نامشخص بودن آمار جراحی‌های زیبایی در ایران خبر داد و گفت: در حال حاضر اعلام رتبه ایران در این زمینه مشخص نیست اما چیزی که مسلم است جراحی‌های زیبایی بینی در ایران روز به روز در حال افزایش است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٩

دکتر محمدعلی صحرائیان در نهمین کنگره بین‌المللی «ام اس » با بیان اینکه از ابتدای سال 91 تا پایان شهریور ماه 795 بیمار تحت پوشش انجمن قرار گرفته‌اند، افزود: به طور کلی هر روز شش بیمار جدید در انجمن ثبت نام کرده‌اند که این آمار نشان دهنده شدت فزاینده ابتلا به این بیماری است.
 
وی ادامه داد: از خدمات انجمن می‌توان به کمک هزینه دارویی به 1250 بیمار تحت پوشش اشاره کرد. همچنین انجمن 25 شاخه در مراکز استان‌ها تاسیس کرده است که طی شش ماهه اخیر یک هزار بیمار از طریق این مراکز کمک هزینه درمانی دریافت کرده‌اند.
 
به گفته وی، تا کنون 800 جلسه فیزیوتراپی توسط انجمن انجام شده و چهار مورد سفرهای تفریحی برای اعضای انجمن برگزار شده است.
 
صحرائیان با بیان اینکه در حال حاضر تفاهم نامه‌هایی با دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و شهرداری منعقد کرده‌ایم، افزود: انجمن ام اس اولین سازمان غیردولتی است که دانشجو می‌پذیرد و کمیته‌های مختلفی همچون کمیته رسانه و مشارکت تشکیل داده است.
 
نایب رییس انجمن مغز و اعصاب ایران با بیان اینکه اکنون در گالری مهر و ماه نمایشگاهی توسط هنرمندان برگزار شده است، افزود: درآمد فروش این تابلوها به نفع بیماران ام اسی هزینه خواهد شد.
 
وی در پایان اظهار کرد: از نظر آموزشی یکی از دستاوردهای کنگره ام اس این است که در این کنگره 80 تز و 20 پروپوزال ارائه شده است و مهمترین اقدامی که در آن انجام می‌شود، بررسی اپیدمیولوژی ام اس در ایران است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


مهمترین ویژگی این بیماری کناره گیری ، عدم دخالت در امور روزمره و اهمیت ندادن به دیگران است. در واقع برای این بیمار «روابط اجتماعی» بی معنی است. بنابراین در رفتارشان مردم گریزی و زندگی حاشیه‌ای قابل ملاحظه است. این بیماران چون مردم گریز هستند؛ بنابراین به فعالیتها و مشاغل انفرادی بویژه شبانه علاقه نشان می‌دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸

بهتان، تهمت، افترا، دروغ ، بهتان، واژه ای قرآنی و حدیثی با مفهوم اخلاقی است. این واژه از ماده «بهت» به معنای متحیّر ساختن و متحیر شدن، عاجز و ناتوان شدن و در لغت به معانیِ کذب، دروغ بستن و افترا زدن است. بهتان در اصطلاح قرآن، حدیث و اخلاق به دروغ نسبت دادن گناه یا خطا به دیگری است.1

پدیده زشت بهتان یا تهمت و افترا، علاوه بر اینکه یک صفت زشت اخلاقى است در زمره گناهان کـبـیـره نـیـز مـحـسوب مى شود. این گونه دروغ، زشت‏ ترین دروغ‏هاست و اگر بگوییم از بد ترین جنایتها بدتر است، چندان راه دورى نرفته ‏ایم، زیرا جنایت کار ، جان را مى ‏گیرد، ولى‏ مفترى، حیثیت و آبرو را مى‏گیرد و دامن بى گناهى را آلوده مى ‏سازد و بد نامش‏ مى کند، نزد مردمان شریف، مرگ از زندگى با ننگ برتر است.

آتش تهمت بیش از آنچه به دیگران ضرر رساند دامن صاحب خویش را مى سوزاند و هستى تهمت زنـنـده را نـشانه مى رود

اضافه بر این، بسیار اتفاق مى‏افتد که تهمت، بیچاره‏اى را در خطر قتل مى‏اندازد;پس تهمت داراى دو شومى مى‏باشد، حال آن که قتل یک شومى دارد.
تعریف بیماری

بهتان نزد دانشمندان اخلاق نسبت دادن رفتار یا گفتار یا حالتی زشت و ناپسند به کسی است که از آن زشتی، پاک و منزه است. روایات بسیاری وجود دارد که به بیان حقیقت این رفتار زشت پرداخته است؛ به عنوان مثال «بهتان‏ این است که درباره برادرت بگوئى چیزى که در او نیست.»2 ابوذر غفاری می گوید: از رسول خدا(ص) پرسیدم: اى رسول خدا غیبت چیست؟ فرمود: طورى برادرت را یاد کنى که خوش ندارد. عرض کردم: اى رسول خدا اگر آنچه می گویم در او باشد؟ فرمود: بدان همانا تو هر گاه او را یاد کنى به آنچه که در او هست پس او را غیبت کرده‏اى و اگر در او نباشد تهمت بسته‏اى.»3

امام صادق(ع) نیز می فرماید:

«... بهتان، این است که درباره برادر [مومن] خود، عیبی را که در او نیست، بگویی»4

 

در قرآن کریم آمده است:

«و کسی که «خطا» یا «گناهی» را مرتکب شود؛ سپس بی گناهی را متهم سازد، بار «بهتان» و «گناه» آشکاری را بر دوش گرفته است.»

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


اگر می‌خواهید زندگی موفقی داشته باشید، هیچ‌وقت خودتان را درگیر 7 عادت آدم‌های ناموفق نکنید. کدام 7 عادت؟! با صفحه «موفقیت» این هفته، همراه شوید....
 
عادت اول: آنها منفی فکر می‌کنند، منفی حرف می‌زنند و منفی عمل می‌کنند!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


افرادی که بسیار در موقعیت خشم قرار می‌گیرند، می‌توانند بدون استفاده از دارو و تنها با تمرینات خاصی بر خشم خود فائق آیند. به گفته «توماس دنسون» از دانشگاه «نیوساوث‌ولز»، در این تمرینات، افراد راست دست باید برای کارهایی مانند گرفتن ماوس رایانه، هم زدن نوشیدنی یا باز کردن در، از دست چپ خود استفاده کنند و افراد چپ‌دست نیز خلاف آن را به کار ببرند. تنها دو هفته انجام این تمرینات می‌تواند تمایل به رفتار انگیزشی را کاهش دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


بوذر غفارى به رسول خدا عرض کرد: آیا ممکن است که ما از نزدیکى با همسرانمان لذت ببریم و در عین حال پاداش اخروى هم داشته باشیم؟! حضرت فرمود: «اگر همین عمل را غیرمشروع انجام مى‏دادى آیا گناه‏کار نبودى؟ عرض کرد: آرى، حضرت فرمود: پس اگر از طریق مشروع باشد اجر و پاداش خواهى داشت. (مستدرک الوسائل، ج 2، ص 531)

داشتن یک همراه برای تمام قسمت های زندگی خیلی لذت بخش و دوست داشتنی است، برای به دست آوردن این همراه باید ازدواج مناسبی کرد.
 در این نوشتار با ما باشید تا چند فایده ی مهم برای تشکیل خانواده:
 ازدواج


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸

 مصرف قرص آهن در زنان می‌تواند عاملی برای رفع خستگی مزمن در آنها باشد.
محققان با انجام تحقیقات خود روی زنانی که کم خونی ندارند ولی قرص آهن می‌خورند نسبت به گروهی که دارونما یا پلاسبو مصرف می‌کنند دریافتند مکمل‌های آهن می‌توانند باعث بهبود خستگی مزمن در آنها شوند.

مصرف 80 میلی‌گرم آهن به صورت روزانه در زنان مورد مطالعه با کاهش 48 درصدی شدت خستگی مزمن همراه بوده و این در حالیست که گروهی که تحت تجویز دارونما بودند با کاهش 29 درصدی در خستگی مواجه بودند که مصرف آهن نتایج بهتری را نشان داد.

براساس گزارش وبدا، در صورت ایجاد تغییراتی در زندگی مانند بیشتر خوابیدن، مصرف غذاهای مغذی، ویتامین‌ها و مایعات بیشتر اگر همچنان احساس خستگی کردید باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و دلایل آن را بررسی کنید.

البته به گفته محققان احساس خستگی همیشه نمی‌تواند ناشی از بروز بیماری خاصی در افراد باشد و ممکن است جزئی از شخصیت آنها باشد با این حال در صورت بروز خستگی و نداشتن هیچ بیماری خاصی لازم است میزان فریتین که ذخیره آهن را در بدن نشان می‌دهد نیز چک شود.

نتایج این مطالعه زنان و دختران را حتی اگر کم‌خونی ندارند برای داشتن شادابی و سرحالی بیشتر به مصرف قرص آهن تشویق می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


در فیلم جدید "کریستوفر نولان" با نام "آغاز" که در دسته فیلم‌های تخیلی گروه‌بندی می‌شود شخصیت‌های فیلم می‌توانند به رویاهای دیگر افراد وارد شده و در آن تغییراتی ایجاد کنند. شاید امروز دانشمندان واقعی نتوانند چنین کاری انجام دهند اما می‌توانند با استفاده از فناوری‌های جدید تصویربرداری مغزی به‌راحتی فعالیت‌های مغز را مشخص کرده و بگویند که آیا فرد در حال حساب کردن، حرف زدن، خواندن و یا ترسیدن از یک کابوس است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸ اگر همین روزها، ناگهان متوجه شدید به جای عطر گل‌های تازه و خوش آب و رنگ گل‌فروشی محله‌تان بوی روغن سوخته و همبرگر به مشامتان می‌رسد زیاد تعجب نکنید، چرا که واردات بی‌رویه انواع گل به کشور و حذف یارانه‌های انرژی و نیز نوسانات ارزی، تولیدکنندگان این بخش را در وضعیت وخیمی قرار داده است و رئیس اتحادیه گل‌فروشان تهران از تغییر کاربری قابل توجه واحدهای گلفروشی به ساندویچی و سوپرمارکتی خبر داده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


 این روزها روی تمام دیوارهای شهر آدرس و شماره تلفن مراکز ترک اعتیاد را می‌توان دید. وقتی این تبلیغات با فونتی درشت‌تر از آگهی استخدام در بیشتر نیازمندی‌های صبح اصفهان چاپ می‌شود، می‌توان فهمید اعتیاد جوانان، بازار برخی از این مراکز را سکه کرده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸

مدیرکل ثبت اسناد و املاک کردستان گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری ازدواج در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد کاهش و طلاق 91/6 درصد رشد داشته است.
امیر جوان کیا در نشستی مطبوعاتی با اصحاب رسانه‌های جمعی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری میزان ازدواج در استان 9 هزار و 51 نفر بوده است اما این میزان در مدت مشابه سال گذشته 10 هزار و 333 مورد بوده است.
جوان کیا گفت: میزان ازدواج در 12 ماهه سال گذشته 21 هزار و 337 مورد بوده است که تاکنون بر اساس آمار سال 90 با کاهش مواجهه می باشد.
وی با اشاره به رشد 91/6 درصد طلاق در کردستان، بیان داشت : میزان طلاق در شش ماهه اول سال جاری یک هزار و 578 مورد بوده ما این میزان در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و 476 مورد بوده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک کردستان با بیان اینکه میزان آمار طلاق در استان در سال 90 سه هزار و 80 مورد بوده است اظهار داشت: متاسفانه رشد طلاق در کردستان نگران کننده است و آسیب شناسی و پیگیری رفع موانع این مهم توسط مسؤلان، کارشناسان و خانواده ها ضروریست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸
 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، گفت: مسمومیت با گیاهان تزئینی و آپارتمانی می‏‌تواند کشنده باشد.


 دکتر"بهرام دلفان" در گفت‌وگوی اختصاصی با ایسنا، با اشاره به اینکه مسمومیت با گیاهان یکی از شایع‏ترین علل بروز مسمومیت‏های اتفاقی در کودکان به شمار می‏‌رود، افزود: مصرف یک گیاه توسط حیوانات اهلی و وحشی دلیلی بر غیرسمی بودن آن برای انسان نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


گرچه خجالت در دوران کودکی شایع است، اما بسیاری از والدین را نگران می‌کند. به خصوص آنهایی که به اجتماعی بودن کودک اهمیت می‌دهند. برخی از کودکان به علت تجربه‌های سخت زندگی خجالتی می‌شوند، اما اغلب کودکان خجالتی با این صفت متولد می‌شوند. برای برخی از کودکان در سنین میانی این دوره زندگی، موقعیت‌ها و تعامل‌های اجتماعی ترساننده است. هنگامی که این کودکان در تماس با کودکان جدید قرار می‌گیرند، احساس راحتی نمی‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸

پسر جوان به خاطر سوءظن مادر خود را به طرز هولناکی به قتل رساند.

هفته گذشته کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان داراب در جریان قتل زن میانسالی قرار گرفتند. تیم جنائی پس از حضور در محل، با جسد زن میانسال به نام اکرم روبرو شدند که آثار ضربه های چاقو بر روی بدنش مشخص بود.

پسر مقتول که موضوع را به پلیس اطلاع داده بود در بازجویی ها گفت: پدر و مادرم چند سال قبل از هم جدا شدند. مادرم در شیراز زندگی می کرد و من و خواهر و برادرم به داراب آمدیم. مادرم هر از گاهی به ما سرکشی می کرد. او دیروز به داراب آمد. ساعتی قبل برادرم به نام مرتضی با من تماس گرفت و از من خواست که به خانه بروم. وقتی به خانه آمدم با جسد مادرمان روبرو شدم.

در ادامه دستگیری مرتضی در دستور کار ماموران قرار گرفت و کارآگاهان پس از چند ساعت تجسس او را دستگیر کردند.

متهم در همان بازجویی های اولیه لب به اعتراف گشود و گفت: مدتی بود با مادرم اختلاف داشتم. تصور می کردم او به خاطر اینکه با مردان غریبه ارتباط داشته باشد ما را رها کرده است. این موضع خیلی آزارم می داد. به همین خاطر روزحادثه تصمیم به انتقام گرفتم. ابتدا مادرم را خفه کرده و بعد با چاقو چند ضربه به بدنش زدم.

متهم پس از اعتراف به قتل و بازسازی صحنه جنایت با قرار قانونی روانه زندان شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸

تهمینه میلانی کارگردان سینمای ایران جهت داوری فستیوال «مالاتیا» و مروری بر آثارش به ترکیه می‌رود.


 به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دراین فستیوال که 8 تا 15 نوامبر (18 تا 25 آبان ماه) برگزار خواهد شد، فیلم‌های «دوزن»، «نیمه‌ی پنهان»، «واکنش پنجم»، «تسویه حساب، «سوپر استار» و «یکی از ما دونفر » به زبان ترکی به نمایش عموم در خواهد آمد.


 آن‌طور که در بیوگرافی این کارگردان آمده است: تهمینه میلانی در سال ۱۳۳۹ در شهر تبریز به دنیا آمد. در دوران دبیرستان به تهران نقل مکان کرد و در دبیرستانهای شرف و مرجان به ادامه تحصیل پرداخت. سال ۱۳۵۷ در رشته برق دانشگاه تبریز قبول شد. هم‌زمان با پیروزی انقلاب و بسته شدن دانشگاه‌ها به تهران بازگشت و در رشته معماری دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل گردید. با بسته شدن دانشگاه‌ها حضور در جلسات شعرخوانی، نمایش فیلم و از فعالیت‌هایی این قبیل را برگزید. در یکی از این جلسات بود که با مسعود کیمیایی آشنا گردید و توانست نظر موافق او را در دستیاری وی در کارگاه آزاد فیلم جلب نماید، سرانجام به عنوان منشی صحنه فیلم «خط قرمز» برگزیده شد. با باز شدن دانشگاه‌ها در کنار کار در کارگاه آزاد فیلم به ادامه تحصیل پرداخت. او که به آرامی به کار در سینما آشنا می‌شد شروع به نوشتن فیلمنامه (اگر فردا بیاید، دوستت دارم مادر، عشق و مرگ و …) و کار در دیگر فیلمها (ای ایران، جهیزیه‌ای برای رباب، دل نمک و …) کرد.


 اولین فیلم او «بچه‌های طلاق» جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد، از آثار دیگر او می‌توان به «افسانه آه» و «دیگه چه خبر»، «آتش بس» و... اشاره کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸

  دبیر علمی نهمین کنگره‌ام اس ایران ازبیمه شدن داروی گلاتیرامراستات ازسوی بیمه خدمات درمانی خبرداد.

امیرضا عظیمی درگفتگو با ایلنا گفت: بیماران‌ MS همچنان داروی تای سابری را در ماه با‌‌ همان قیمت ۳ تا ۴ میلیون تهیه می‌کنند که البته ارز آن گران نشده است و با‌‌ همان ارز سابق خریداری می‌کنند.

وی با اشاره به داروی گلاتیرامراستات که بیماران‌ MS روزانه تزریق می‌شود، گفت: این دارو تا کنون بیمه نبوده است اما بیمه خدمات درمانی بیمه شدن آن را پذیرفته و آن را تحت پوشش بیمه‌ای خود قرار داده است.

دبیر علمی نهمین کنگره‌ام اس ایران تصریح کرد: اما بیمه تامین اجتماعی هنوز اعلام نکرده است که چه زمانی این دارو را تحت پوشش قرار خواهد داد.

عظیمی همچنین به داروی فینگلومید قرص اول خوراکی بیماران‌ MS اشاره کرد و افزود: این قرص در ایران از سوی یک شرکت تولید شده است و قرار بود که این دارو تست شود تا اگر خوب بود به بازار آید.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه ۵، ۶ ماه است که منتظر مجوز وزارت بهداشت برای واردشدن این داروبه مرحله تست هستیم، افزود: با اینکه این دارو آماده است و با توجه به اینکه دو سه بار جلسه گذاشته‌ایم اما هنوز مجوز تست آن صادر نشده است.

عظیمی تصریح کرد: از آنجایی که قرار است این دارو ۱۰ سال در کشور تست شود چندین بار جلسه گذاشتیم و از شهرهای مختلف آمدند و همه چیز بررسی شد تا کار شروع شود اما هنوز وزارتخانه مجوز کمیته اخلاق برای این کار نداده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸ کارشناس تغذیه بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص)،گفت:مصرف میوه پاییزی خرمالو به دلیل داشتن دو عنصر پتاسیم و منیزیم موجب کاهش چربی و فشارخون بالا می شود.

ˈفاطمه بلالیˈ افزود: وجود عناصری مانند پتاسیم و منیزیم در خرمالو به آن خاصیت کاهش دهنده چربی (کلسترول بد LDL) و فشارخون داده و به همین دلیل این میوه برای سلامتی بیماران قلبی و افراد دارای چربی و فشارخون بالا بسیار مفید است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


مشاور عالی سازمان سنجش تاریخ مهلت آغاز ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی داوطلبان را از 11 آبان ماه اعلام کرد و ادامه داد: متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد پس از انجام ثبت‌نام در این دوره از آزمون می‌توانند تا 17 آبان ماه نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات اقدام کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


گرفتن دستان شریک زندگی، درد را کاهش می‌دهد.

دانشمندان بر این عقیده‌اند که «گرفتن دستان همسر» می‌تواند درد افراد را در شرایط ناراحتی کاهش دهد.

محققان در جریان تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که لمس کردن و یا دیدن تصویر شریک زندگی، می‌تواند باعث کاهش درد افراد شود. این موضوع حداقل در مورد زنان درست است.

این کشف جدید که توسط روان‌شناسان دانشگاه کالیفرنیا حاصل شده است، اهمیت روابط اجتماعی را مورد تاکید قرار می‌دهد.

«نایومی آیزنبرگر» یکی از محققانی که در این مطالعه شرکت داشته است می‌گوید: «زمانی که زنان به عکس‌های همسرشان نگاه می‌کنند – نسبت به زمانی که عکس‌های یک شی‌ء یا فرد غریبه را تماشا می‌کنند، واقعاً درد کمتری در برابر محرک‌های گرما از خود نشان می‌دهند».

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


بعد از تعطیلات تابستان بازگشت به روال عادی روزهای مدرسه کمی سخت است؛ به خصوص برای کودکانی که تمام اوقاعت فراغت خود را در منزل مانده ‌اند. اغلب والدین در این مورد با مشکل رو به‌ رو می ‌شوند و فرزند آنها صبح با غرغر رختخواب را ترک می ‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸


اورهان پاموک نویسنده برنده جایزه ادبی نوبل از ترکیه، دیروز جمعه جایزه سانینگ دانمارک را دریافت کرد.

 به گزارش خخبرگزاری فرانسه، پاموک که اردیبهشت امسال به عنوان برنده جایزه سانینگ دانمارک که مهمترین جایزه ادبی این کشور است معرفی شده بود، جایزه خود را دیروز در مراسمی در دانشگاه کپنهاگ دریافت کرد.

 این جایزه که با سخنرانی پاموک همراه بود، شامل یک میلیون کرونر (173 هزار دلار) است.

 نویسنده رمان‌هایی چون «برف» و «نام من سرخ» در سخنرانی دریافت این جایزه به فرهنگ اروپا، تاریخ و هویت در کنار مدرنیزاسیون، ترکیه و اتحادیه اروپا پرداخت و گفت: «فکر این که رمان‌ها و مقاله‌های من ممکن است به شکلی کوچک الهام بخش بخشی از این فرهنگ بزرگ باشد، شادی ایجاد می‌کند که با افتخار دریافت این جایزه بزرگ همراه می‌شود».

 او همچنین به ترس اروپا از مهاجرت مسلمانان اشاره کرد و یادآور شد که هرچند برای اروپای سیاسی ممکن است ترس مهاجرت با بازگشت افکار محافظه کارانه همراه باشد و در جهت بسته کردن خودش پیش برود، اما پایتخت فرهنگی اروپا خود شاهدی خوب برای مسیری است که در طول تاریخ طی شده است.

 جایزه سانینگ دانمارک بزرگ‌ترین جایزه فرهنگی این کشور است و هر سال اهدا می‌شود. برتراند راسل فیلسوف بزرگ بریتانیایی، ‌هانس ماگنوس انسنزبرگر شاعر و رمان‌نویس آلمانی و رنزو پیانو آرشیتکت ایتالیایی از دریافت‌کنندگان پیشین این جایزه هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸ مترجم: پژمان رمضانی
کاستی‌های یک استراتژی بد معمولا به وضوح نمایان است یا حداقل در نگاهی به گذشته قابل شناسایی هستند. با این حال گاهی استراتژی‌های خوب نیز با شکست مواجه می‌شوند و زمانی که این اتفاق می‌افتد شناسایی علل شکست بسیار مشکل است. با وجود اهمیت روشن برنامه‌ریزی و اجرای مناسب، هنوز تعداد نسبتا کمی از اندیشمندان حوزه مدیریت بر روی فرآیندها و راهبردهای مناسب برای اثربخشی یک استراتژی تمرکز کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۸با شروع فصل پاییز یک سری تغییرات در طبیعت رخ می‌دهد و بدن ما سعی می‌کند با سرمای هوا و کاهش طول مدت روز تطابق پیدا کند؛ این باعث می‌شود تا در این مدت مشکلاتی برای سلامتی ایجاد شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

1- احترام فرد به شخصیت خود و دیگران: یکی از شرایط اصولی بهداشت روانی احترام شخص به خود است و اینکه خود را دوست بدارد . اصول بهداشت روانی مبتنی بر تقویت است نه تخریب شخصیت آنها . بر اساس این اصول باید نسبت به دیگران اغماض و بردباری داشت .

2- شناختن محدودیتها در خود و افراد : یکی از اصول بهداشت روانی رو به رو شدن مستقیم شخص با واقعیت زندگی است . برای رسیدن به این مقصود نه تنها لازم است که عوامل خارجی را شناخته و بپذیریم بلکه ضروری است تاشخصیت خودر را آنطور که واقعاً هست نیز قبول نماییم . کشمکش و خصومت با واقعیت اغلب سبب بروز اختلال روانی می گردد و شخص سالم در عین حالی که از خصوصیات مثبت و برجسته خود استفاده می کند به محدودیتها و نواقص خود نیز آشنایی دارد.

3- دانستن این حقیقت که رفتار انسان معلول عواملی است :در هر عملی باید اصل علت و معلول حکمفرما باشد زیرا که از نظر علم هیچ پدیده ای خود به خود بوجود نمی آید . روانشناسان چون میدانند . رفتار بشر معلول علل بخصوصی است برای رفتارهایی که دارد سرزنش نمی کنند . متخصص بهداشت روانی هم به هیچ وجه نباید در مورد رفتار بشر قضاوت اخلاقی بنماید .

4- آشنایی به اینکه رفتار هر فرد تابع تمامیت وجود اوست :

رفتار موجود بشر تابع تمامیت وجود اوست بدین معنی که روان تابع تن است و هر فرد انسانی بر اثر ارتباط خصوصیات روانی و جسمی موجود دست به عملی می زند هیچ رفتار جداگانه و در خلأ انجام نمی گیرد و هیچ عملی مستقل از سایر اعمال و خصوصیات موجود بروز نمی کند .

5- شناسایی احتیاجات ومحرکهایی که سبب ایجاد رفتار و اعمال انسان می گردد : بهداشت روانی مستلزم دانستن و ارزش دادن به احتیاجات اولیه افراد بشر است . بعضی از این احتیاجات جسمانی است و بعضی از آنها روانی می باشد.( شاملو،1379 : 34-29 ).

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 دبیرعلمی شانزدهمین سمینار چشم پزشکی فارابی گفت: استفاده طولانی مدت از استروییدها (کورتون) به اشکال گوناگون تزریقی ، خوراکی و حتی نوع جلدی ، خطر بروزآب سیاه (گلوکوم) را افزایش می دهند.
دکتر حیدر امینی با بیان اینکه استرویید ها در بروز کاتاراکت (آب مروارید) هم موثر هستند ، اظهار داشت: باز شدن مردمک به علل گوناگون همچون استفاده از داروهای ضدآلرژی و ضد افسردگی و اضطراب سبب شروع علایم گلوکوم با زاویه بسته (حمله آب سیاه) در افراد مستعد می شود.
وی خاطر نشان ساخت: التهاب داخل چشمی ، ضربه و خونریزی داخل چشم ، در بروز گلوکوم (آب سیاه) موثر است.
دبیرعلمی شانزدهمین سمینار سالیانه بیمارستان فارابی با بیان اینکه در صورت تخریب سر عصب بینایی ، براثر افزایش فشار داخل چشم و بروز اختلال دید، برگشت بینایی امکانپذیر نیست ، به درمان به موقع با استفاده از شیوه های مختلف دارویی، لیزر و جراحی تاکید کرد.
به گفته امینی ، با درمان دارویی و پیشرفت های جدید در تکنیک های جراحی، امکان درمان گلوکوم در همان مراحل ابتدایی و جلوگیری از نابینایی بیمار وجود دارد.
شانزدهمین سمینار سالیانه بیمارستان فارابی ،15 اردیبهشت در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

          عقیده یک  تصویر ذهنی است که بر رفتار انسان حاکم است. اما اعتقادات چطور بوجود می آید و چطور ما آنها را در ذهن خود شکل می دهیم و یا بهترین روش برای بوجود آ مدن عقاید چگونه است ؟

          به طور کلی عقیده و ایمان اساس حالت انسان و در نتیجه رفتار اوست، عقیده دروازه برتری را به روی انسان می گشاید. وقتی فرد معتقد به درستی چیزی است به تدریج شرایط تحقق آن را فراهم می کند. اگر از باورهای خود به طور موثری استفاده کنیم این باورها به نیرومندترین ابزار در خدمت ما تبدیل خواهند شد. از طرفی دیگر عقایدی که به محدودیت افکار و اعمال می انجامد با همان نیرو می توانند موجب تباهی شوند.

          عقاید به ما کمک می کند که از غنی ترین منابع درونی خود استفاده کنیم و آن را از جهت تقویت امیال و آرزوهای خود را به کار بریم. در حقیقت هیچ نیرویی مانند عقیده بر رفتار و کردار آدمی تأثیر ندارد و در واقع تاریخ انسان تاریخ اعتقادات اوست. بنابراین برای تغییر رفتارمان باید از تغییر عقاید خویش شروع کنیم و اگر بخواهیم کمال را مدل و الگوی خویش قرار دهیم باید عقاید افرادی را که به کمال رسیده اند تقلید کنیم. (آل یاسین ،1372: 86و88)

به طور کلی عقاید انسان به وسیله عوامل زیر بوجود می آ یند:

- محیط و جایی که فرد در آن بزرگ شده است .

- حوادث: عقاید فرد به رویداهایی بستگی دارد که در زندگی با آنها مواجه بوده است

- علم و دانش: دانستنیهای فرد در شکل گرفتن عقاید موثر است.

- سابقه ذهنی: نتایج کار انسان در گذشته قطعاً تأثیر زیادی در ساختار عقیدتی اودارد.(آل یاسین، 1372: 91 ).

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

معتاََ دان گمنام انجمن زنان و مردانی است که با بهره گیری از تجربه و امید و اتکإ به یکدیگر ، بر آنند تا مشکل مشترک شان را حلّ کنند و دیگر مبتلایان رانیز در بهبودی از بیماریء اعتیاد یاری دهند . تنها شرط عضویت تمایل به ترک مصرف است . در معتادین گمنام حقّ عضویّتی وجود ندارد و ما از طریق شرکت داوطلبانه در مخارج انجمن ، خود کفا هستیم . معتادان گمنام با هیچ انجمن سیاسی ، دینی و یا اجتماعی پیوستگی ندارد و مایل به موضع گیری در مسایل اجتماعی نیست و هیچ اصولی را رد یا قبول نمیکند .

هدف اصلی


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧


محققان در یک پژوهش جدید دریافته اند که استشمام بوی دی اکسید کربن روی روند پیری تاثیرگذار است.
نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد: بوهای خاصی که بیان کننده غذاها هستند، می توانند روی تغییر طول عمر یک جانور و تکثیر فیزیولوژیک آن از طریق فعال سازی تعداد اندکی از نورونهای حسی فوق العاده ویژه، تغییراتی را اعمال کنند. برای مثال تحقیقات مشخص کرد اگر توانایی بوئیدن یا چشیدن برخی از بوها از مگس ها و کرم ها گرفته شود به میزان قابل توجهی عمر آنها طولانی تر می شود. اما بوهای خاص و گیرنده های حسی که این تاثیر روی فرآیند پیری را کنترل می کنند، هنوز ناشناخته هستند.
محققان دانشگاه میشیگان با همکاری یکدیگر و با استفاده از ژنتیک های مولکولی در ترکیب با تغییرات رفتاری و محیط زیستی موفق شدند، دریابند که بوی دی اکسید کربن اولین بویی است که به خوبی تاثیر آن در تغییر فیزیولوژی و تاثیر آن بر روی فرآیند پیری شناسایی شده است.
در پژوهش روی مگس ها معلوم شد; بوی دی اکسید کربن طول عمر آنها را افزایش می دهد. همچنین به استرس مقاوم تر می شوند و چربی بدن این حشرات نیز افزایش پیدا می کند.
این محققان در آینده تلاش خواهند کرد تا به بررسی تاثیر این بو و بوهای دیگر روی طول عمر انسان بپردازند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

خردورزان همیشه به راه آزادگان و راستان می روند.

‹بزرگمهر›

خدا را در دل خود و در دل هر که می بینی کشف کن.

‹مارک فیشر›


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

زنان جمعیّت ما طرز برخورد های مخصوصی را پیشنهاد کردند ، که هر زنی میتواند در مورد شوهر در حال بهبود خود از آنها استفاده کند ، امّا ممکن است برای خواننده ، این شبهه بوجود آمده باشد که شوهر را باید روی سر گذاشت و حلوا حلوا کرد ! در حالیکه بهبودی مؤفقیّت آمیز درست برعکس آن است و تمام افراد خانوده باید مشترکاً در بردباری ، تحمّل ، درک ، فهم ، عشق و محبّت با یکریگر همکاری کنند . برای انجام این کار غبغب ها باید از باد خالی شود ، معتاد ، همسر ، فرزندان و خانواده زن و شوهر ، هر کدام در مورد چگونگی برخورد با یکدیگر عقاید بخصوصی دارند و هر یک از آنها علاقمند است که بخواسته هایش احترام گذارده شود . ما به این نتیجه رسیده ایم که هر قدر یک عضو خانواده بیشتر از دیگران انتظار تمکین داشته باشد ، رنجیدگی دیگران بیشتر خواهد شد و یک چنین طرز برخوردهائی اختلاف و بدبختی ببار میآورد . امّا چرا ؟ آیا دلیلش این نیست که هر یک از آنها میخواهد خود فرمانده باشد ؟ آیا هر یک از آنها سعی نمیکند صحنه خانواده را بدلخواه خود بچرخاند ؟ آیا آنها ناخود آگاه سعی ندارند بجای آنکه چیزی بزندگی بدهند ، از آن چیزی بردارند ؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

از بچگی به ما یاد داده ‌اند که ازدواج پیوندی ثابت و ماندگار بین دو نفر است که عمیقاً به هم متعهدهستند و می‌خواهند با هم زندگی نو بسازند ، اما از کی ؟!آمار بالای طلاق سوالات زیادی مطرح می‌کند : آیا ازدواج به اندازه کافی جدی گرفته نمی‌شود ؟ آیا زوج‌ ها خیلی جوان ازدواج می‌کنند ؟از بچگی به ما یاد داده ‌اند که ازدواج پیوندی ثابت و ماندگار بین دو نفر است که عمیقاً به هم متعهد هستند و می‌خواهند با هم زندگی نو بسازند. ازدواج باید سرشار از عشق، همراهی، اعتماد، حمایت و شادی باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

در تمامی ادیان بر روی استفاده صحیح از کلمات بسیار تأکید شده است. نقطه شروع یعنی دعوت مردم از طریق کلمات بوده و اصولاً سخنانی اثرگذار و ماندگار شده اند که در دل ها نفوذ کرده اند.

خدا نیز تنها به واسطه کلمات با انسان ها ارتباط داشته است. «در ابتدا کلمه بود، کلمه نزد خدا بود، کلمه خدا بود.»

عیسی مسیح -ع- می فرماید: - از روی سخنان توست که عادل شناخته خواهی شد و از سخنانت بر تو حکم خواهد شد پس زندگی و مرگ هر دو در قدرت زبان است.

با این اوصاف می توان به ارزش و اهمیت استفاده صحیح از کلمات پی برد. حال به شما می گوئیم که با استفاده از کلمات جادویی می توانیم به هر چه می خواهیم، دست یابیم و تنها شرط تأثیر کلمات در موفقیت ما این است که نسبت به آنچه می گوئیم با تمام وجود باور و ایمان داشته باشیم و باور و ایمان زمانی در انسان به وجود می آید که تمام ذهنیات منفی و حب و بغض هایی که دید انسان را محدود می کند از میان برداشته شود و با نگاه خالص و توأم با آرامش عمیق به دنیا بنگریم.

آنگاه امواج مثبت پرقدرت از کائنات به سوی انسان گسیل می شوند و عشق و ایمان را جاری می کنند. هرچه ایمان و مثبت نگری ما مستحکم تر و کامل تر باشد ، قدرت روحی ما افزایش می یابد و ما زودتر به خواسته های خود می رسیم. پس انسان با معجزه کلام، قدرت آن را دارد تا در یک آن، وضعیت ناخوشایندی را که برایش ایجاد شده ، از میان بردارد و شادمانی را به جای اندوه، ثروت را به جای فقر و مثبت بودن را به جای منفی بودن برگزیند.

وقتی با تأکید بر خصوصیات مثبت شخصی، وی را مورد ستایش قرار می دهیم، در او نیرویی به وجود خواهد آمد که باعث نشاط، انرژی و قدرت می گردد؛ پس ، کلمات ، تأثیر مستقیمی بر اندیشه‌ها دارند و این اندیشه ما است که باورها را می سازد. اساساً وجود ما از باورها تشکیل شده است. اگر به صورت عمیق در وجود خود نظاره کنیم، در خواهیم یافت که آنچه باعث شکل گیری ما می‌شود و اندیشه های ما را به وجود می آورد؛ قبل از این که مادی باشد، معنوی است.

کلام تو عصای معجزه گر تو است، سرشار از سحر و اقتدار . - کاترین پاندر-

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

محققان نرم افزار کاربردی طراحی کرده اند که امکان ارسال بوهای مختلف از طریق تلفن همراه هوشمند را در فضایی مجازی فراهم می کند. این نرم افزار با کمک گجت کوچک ‌Chat Perf امکان ارسال بو از طریق تلفن همراه هوشمند را فراهم می کند.  این گجت شامل یک اتومایزر (پاشنده) و یک مخزن کوچک حاوی رایحه های مختلف است که به پورت بخش انتهایی تلفن همراه هوشمند متصل می شود.  پس از نصب برنامه نرم افزاری، کاربر می تواند رایحه مورد نظر را با تلفن همراه دیگر که مجهز به همین گجت است، به اشتراک بگذارد.

در این شیوه ‌با انتخاب یکی از رایحه های موجود در مخزن، به صورت همزمان همان رایحه به صورت یک پاف اسپری از گجت موجود بر روی تلفن همراه هوشمند گیرنده پخش می شود. در این حالت می توانید پیام های کوتاه خود را با بوهایی متناسب با متن برای گیرنده ارسال کنید! امکان ذخیره کردن رایحه های مختلف در گجت Chat Perf وجود دارد و این محصول با قیمت 63 دلار به بازار عرضه شده است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧رئیس دانشگاه علوم پزشکی و قائم مقام وزیر بهداشت و درمان در نشست خبری گفت : بیماری های  قلب  و عروق و حوادث و سرطان سه عامل شایع مرگ و میر در کشور هستند .
دکتر شهریار  سمنانی افزود : آمار نشان میدهد 2400 مرگ و میر در بیماری های قلب و عروق و 546 مورد حوادث و سوانح و 301 مورد سرطان و تومور بوده است .
وی گفت : وضعیت مرگ و میر در استان گلستان شبیه به کشورهای پیشرفته می باشد .
وی تصریح کرد : مرگ و میرهای حاصل از اینگونه عوامل نشان دهنده بهبود وضعیت اقتصادی کشور و به تبع آن بهبود وضعیت اقتصادی استان است .
وی افزود : سلامتی اولین نیاز و دغدغه اصلی انسان و امنیت است و در قانون اساسی به آن اشاره شده که ارتقا» آن باعث بهبود سلامت انسان و در نتیجه  توسعه پایدار کشور است .
دکتر سمنانی گفت : تعداد رشته های دانشگاه از 14 به 24 رشته افزایش یافته که شامل تمام مقاطع کاردانی  و کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد .
وی از افزایش در دانشکده به دانشگاه علوم پزشکی خبرداد و گفت : دانشکده فناوریهای نوین پزشکی و دانشگاه دندانپزشکی اخذ مجوز شده و همچنین در رشته های تخصصی بالینی جراحی زنان و زایمان و داخلی مجوز پذیرش دانشجو اخذ شده است .

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

این ما هستیم که زندگی خود را می سازیم . آن چه که شما را به زندگی امیدوار می کند وفکری که شما را به خوشحالی و هیجان می رساند ، از افکار مثبت سرچشمه می گیرد .

هرگونه که فکر و عمل کنید ، بازتابش را خواهید دید. به عبارتی گویی از پشت شیشه ای رنگی به زندگی می نگریم و با هر رنگی که به وقایع و رویداد های بیرونی نگاه کنیم ، همان گونه آن ها را حس می کنیم. پس ما مختاریم هر دیدی داشته باشیم .وجودلایزال الهی ما را مختارآفریده است؛ او کریم است و ما را آزاد خلق کرده ، حتی اجازه داده تا احساس بدبختی و بیچارگی داشته باشیم. همچنین این قدرت را به ما داده است که با ایجاد افکار و دید مثبت ، خوشبختی را لحظه به لحظه با تمام وجود و باتک سلول هایمان حس کنیم.

تصویر ذهنی مثبت در احساس ما بیشترین نقش را دارد. ما می توانیم موفقیت ، خوشحالی و سلامتی را به خود تلقین و تأکید کنیم. می توانیم احساس را در چهره ، قامت ، طرز لباس پوشیدن و ادای‌کلمات ایجاد کنیم.

اگر خود را شاهزاده بدانیم و لایق ارزش و احترام، مردم نیز همان گونه با ما رفتار خواهند کرد. ساده‌تر بگویم ، هر کس تصویری در ذهن دارد که حاصل تجربیات گذشته و تربیت اجتماعی اوست. با توجه به تصویری که از خود در ذهن ساخته ایم، ارزش و اعتماد به نفس خود را تعیین می کنیم . تصویر ذهنی ، تمام رفتار و شخصیت ما را شکل می دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

یافته‌های جدید دانشمندان موسسه تحقیقات زیستی سالک نشان داده که ویروسهای سرماخوردگی می‌توانند یک کمک ارزشمند در مبارزه با سرطان محسوب شوند.

ویروس آدنوویروس که گونه‌ای از ویروس‌های سرماخوردگی است، قادر به ایجاد ابزار مولکولی برای ربودن ماشین‌آلات مولکولی سلول از جمله دستگاه‌های بزرگ سلول دخیل در رشد، تکثیر و سرکوب سرطان است.

محققان سالک ساختار این سلاح‌های مولکولی را شناسایی کرده و دریافتند آنها بصورت زنجیرهای طویل به هم پیوند خورده و یک شبکه سه بعدی را درون سلولها ایجاد کرده‌اند که سلولهای نگهبان دخیل در رشد و سرکوب سرطان را به دام انداخته و بر آنها غبله می‌کنند. این یافته‌ها که در مجله Cell منتشر شده، به نمایش راه جدیدی برای ایجاد درمانهای سرطان با تقلید از راهکارهای اجرا شده توسط این ویروسها پرداخته‌اند.  محققان در پژوهش خود پروتئین سرطان‌زای E4-ORF3 را مورد بررسی قرار دادند که با آدنوویروس کدگذاری شده و از پیوند پروتئین سرکوبگرتومور p53 به ژنهای هدف جلوگیری می‌کند.

 p53 موسوم به «نگهبان ژنوم» معمولا تومورها را با فرمان خود تخریبگری به سلولهای دارای آسیب دی‌ان‌ای که یک مشخصه سرطان است، سرکوب می‌کند. مسیر این پروتئین سرکوبگر تقریبا در تمام سرطانهای انسانی غیرفعال شده و باعث می‌شود تا سلولهای سرطانی از کنترلهای عادی رشد فرار کنند. به همین ترتیب با غیر فعال کردن p53، پروتئین E4-ORF3 باعث می‌شود که تکثیر آندوویروس در سلولهای آلوده انسان بدون کنترل بمانند.  این محققان از شیوه‌های جدید برای رونمایی از فراساختار پلیمر جالبی که این پروتئین در هسته سلول مونتاژ می‌کند، استفاده کردند.

 یافته‌های این دانشمندان می‌تواند به تولید مولکولهای کوچک با قابلیت تخریب تومورها با اتصال و اختلال در اجزای سلولی بزرگ و پیچیده مسبب رشد و گسترش سلولهای سرطانی کمک کند.

درک چگونگی غلبه ویروسها بر سلولهای سالم همچنین می‌تواند به مهندسان در ایجاد ویروسهای متلاشی‌کننده تومور کمک کند که خود ارائه کننده یک درمان جدید و جاودان سرطان خواهد بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 
رییس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: ثابت ماندن در یک وضعیت بیش از 17 دقیقه و بدون تحرک کافی باعث ایجاد فشار بر روی دیسک های کمر و در نهایت درد می شود.   
به گزارش  انجمن فیزیوتراپی ایران، دکتر "اسماعیل ابراهیمی" افزود: یکی از موارد شایعی که امروزه در جامعه با آن مواجه هستیم محدودیت دامنه حرکتی افراد در محیط زندگی است که باعث ایجاد فشار بر اسکلت بدن، دیسک ها و عصب سیاتیک و حتی منجر به ایجاد آرتروز مفصلی در فرد می شود.
وی افزود: با وقفه و استراحت و همچنین تغییر وضعیت در فعالیت های طولانی و یکنواخت مانند نشستن، راه رفتن و حتی خوابیدن از تخریب و آسیب هر چه بیشتر مفاصل و دیسک های بین مهره ای پیشگیری کرد.
دبیر برد فیزیوتراپی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام حرکات تکرار شونده و طولانی مدت و بدون وقفه را از موارد دیگر آسیب های اسکلتی - عضلانی برشمرد و گفت: در انجام حرکات ورزشی لازم است با انجام حرکات مشابه ، از تکرار حرکت به صورت طولانی مدت بر روی یک عضو خودداری شود.
وی اضافه کرد: در صورت همسان بودن حرکات و تکرار آنها نیروی وارد بر مفاصل ، عضلات و همچنین اعصاب به صورت فزاینده ای افزایش یافته و آسیب های جبران ناپذیری به فرد وارد می شود.
به گفته این متخصص همانطوری که بی حرکتی به عنوان بیماری قرن شناخته می شود پر حرکتی غیر اصولی نیز فرد را با مشکلات مشابه روبرو کرده و منشا ایجاد بسیاری از نارسایی های اسکلتی- عضلانی و تغییر شکل های برگشت ناپذیر و دردناک مفاصل خواهد بود.
ابراهیمی همچنین افزایش امید به زندگی ، ارایه طرح های پیشگیرانه در مورد مسایل مربوط به سیستم عصبی - عضلانی و استخوانی بدن، حرکت به سمت زندگی پویا و سرشار از تحرک و همچنین توجه ویژه به نقش دستان هنرمند فیزیوتراپیست ها که از ارکان اصلی نظام سلامت جامعه به شمار می آیند را به عنوان مهمترین محورهای مورد بحث کنگره فیزیوتراپی عنوان کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

ذهن انسان همه چیز را کنترل می کند . ادراکات، تصورات ، تفکرات ، اعتقادات . بطور کلی تمام جنبه های شناختی رفتار انسان تحت کنترل است. جهان و هر آنچه که در آن موجود است، ازطریق تصورات ما در ذهن انعکاس می یابد.

ما می توانیم از طریق روشهای کنترل ذهن این تصورات را تغییر دهیم و آن وقت خواهیم دید که واقعیت های زندگی ما نیز دستخوش تغییر خواهند شد، یا به زبان دیگر اگر ما توان آن را داشته باشیم که ذهن خودمان را تحت کنترل در آوریم قادر خواهیم بود دنیای مطابق با آرمانها و ایده آل های خودمان بسازیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

یک متخصص تغذیه گفت: کاهش وزن تنها با کاهش انرژی دریافتی میسر خواهد بود و این امر بر اساس محدودیت در دریافت انرژی و یا افزایش مصرف یا سوخت انرژی صورت می‌گیرد.دکتر فروزان صالحی کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن هشدار در مورد استفاده از رژیم‌های خیلی سخت، اظهار داشت: رژیم‌های خیلی سخت کمتر از 1200 کالری در روز به علت احتمال پرخوری بعدی و بازگشت به چاقی خطرات سلامتی را به همراه خواهد داشت و با توجه به این که در این گونه رژیم‌ها غالبا دریافت ویتامین و مواد معدنی ناکافی است بنابر این نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین و املاح وجود دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

هر چند این روزها کم‌خوابی برای بسیاری از مردم امری عادی است اما پزشکان هشدار داده‌اند که حتی دو ساعت کمبود خواب می‌تواند قدرت حافظه را تضعیف کند.

 متخصصان علوم پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که فقط دو ساعت کسری خواب کافی است تا فعالیت طبیعی مغز را در ذخیره‌سازی اطلاعات مختل کند.

 به گزارش روزنامه دیلی میل، این متخصصان تاکید کردند که شش ساعت خواب شبانه به جای هشت ساعت می‌تواند اثرات جبران‌ ناپذیری روی حافظه داشته باشد.

 جزئیات این مطالعه در کنفرانس سالانه انجمن نوروساینس آمریکا ارائه شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 مطالعات جدید نشان می دهد انسانها به گونه ای جایگاه خود بر روی زمین را مدیون ماهی ها هستند زیرا انقراض گسترده این جانداران در حدود 360 میلیون سال پیش باعث شکل گرفتن گونه ای جدید از حیات بر روی زمین شده است.
به گزارش ایندیپندنت ، مطالعات جدید نشان می دهند این تحول بزرگ تغییری دوباره برای نقطه آغاز تکامل تمامی مهره دارانی که اکنون در جهان زندگی می کنند به شمار رفته و در صورتی که رخ نمی داد، شاید فرصتی برای شکل گرفتن انسانها و اجداد آنها به وجود نمی آمد و یا شاید انسان ها به شکلی متفاوت تکامل پیدا می کردند. به گفته دانشمندان منشا» ویژگی های کلیدی مشترک میان پستانداران مدرن ، پرندگان و خزندگان از قبیل دستها و پاهای پنج انگشتی به زمانی باز می گردد که پس از انقراض گسترده، حیات دوباره ظهور کرده است.
«لورن سالان» محقق دانشگاه شیکاگو می گوید:این انقراض همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده و به صورت جهانی رخ داد. این واقعه آغازی دوباره برای تنوع زیستی در هر نقطه از جهان، خشکی و آب بوده و جهانی کاملا متفاوت را به وجود آورده است.
«دوره دوونین» که از 416 تا 359 میلیون ادامه داشته به دوران ماهیان شهرت دارد. در این دوره گونه های متنوعی از جانداران اقیانوس ها ، رودها و دریاچه ها را فرا گرفته بودند اما اکثر این گونه ها با نمونه های زنده امروزی کاملا متفاوت بودند. با این حال شرایط با انقراض عمومی بر روی زمین به سرعت تغییر کرد.
یافته های جدید فسیلی و شیوه های تحلیلی اطلاعات با ارزشی را از تاثیرات این رویداد در اختیار دانشمندان قرار داده است. با این حال آنچه عامل اصلی این انقراض کلی بوده همچنان در پرده ای از ابهام باقی مانده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

شادی های ناروا آثار زیان باری دارند٬ از جمله:

1.جنگ و دعوا

شادی های مستانه و افراطی٬ گاهی موجب تنش و برخورد با دیگران می شود ودر نتیجه به جنگ و دعوا می کشد.

علی -علیه السلام - فرمود:((چه بسا خوشی و شادی که به جنگ و دعوا منتهی می شود.))


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

مدیرکل امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد امسال 60 درصد از مهدهای کودک کشور در قالب طرح آزمایشی تحت پوشش آموزش مهارت‌های زندگی و پیشگیری از اعتیاد قرار می‌گیرند و تاکنون نیز حدود 100 مهد کودک تحت پوشش این آموزش‌ها قرار گرفته‌اند.

هومان نارنجی‌ها در گفتگو با ایسنا، ضمن اعلام این خبر تاکید کرد: پوشش تمامی مهدهای کودک مجوزدار از سازمان بهزیستی، تحت آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد در دستور کار است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 دانشمندان می گویند مصرف گوشت فرآوری شده مانند سوسیس خطر ابتلا به بیمار قلبی را افزایش می دهد، در حالی که مصرف گوشت قرمز تا این حد مضر نیست.   
به گزارش بی بی سی، محققان دانشگاه هاروارد با مطالعه تحقیقات انجام شده بر روی بیش از یک میلیون نفر دریافتند مصرف تنها 50 گرم گوشت فرآوری شده در روز، نیز خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
این محققان تاکید دارند مصرف حتی دو برابر این میزان گوشت غیرفرآوری شده مانند گوشت گاو و گوسفند چنین خطری را در بر ندارد.
این یافته برخلاف این حقیقت است که گوشت فرآوری شده و غیرفرآوری محتوای چربی مشابه دارند.
محققان بر این باورند اگرچه گوشت فرآوری شده و غیر فرآوری شده مقادیر مشابه کلسترول و چربی اشباع شده دارند، اما تفاوت آنها در میزان نمک و مواد افزودنی است که به گوشت فرآوری شده اضافه می شود.
نتایج این تحقیقات در نشریه جریان خون منتشر شده است.
نمک می تواند فشار خون را که یک عامل اصلی در بروز بیماری قلبی است در برخی افراد بالا ببرد.
در آزمایش های انجام شده بر روی حیوانات مشخص شد، ماده نگهدارنده نیترات نیز می تواند موجب تصلب شرایین و کاهش تحمل گلوکز شده و در نتیجه به بروز بیماری های قلبی و دیابت منجر شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

شادی های ناروا عبار ت اند از:

1.شادی از لغزش دیگران

امام علی -علیه السلام - فرمود:((از لغزش دیگران خوشحال نشو٬زیرا نمی دانی در آینده زمانه با تو چه خواهد کرد.))

2.شادی برای گناه

 امام علی -علیه السلام - فرمود:(( شادی برای گناه٬زشت تر از انجام آن است.))


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

مجری طرح ارزیابی وضعیت اعتیاد در کشور اعلام کرد: 5/44 درصد معتادان کشور، کراک و هروئین مصرف می‌کنند.

دکتر حسن رفیعی، یکی از مجریان طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در کشور - که توسط موسسه داریوش و زیرنظر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شد - با اشاره به بیشترین ماده مخدر مصرفی در کشور طبق نتایج این پژوهش، افزود: متاسفانه مصرف کراک درکشور از دیگر مواد مخدر و اعتیادآور پیشی گرفته است.

وی کراک را در اصل هروئینی خالص که در ایران با ناخالصی‌های بسیار تولید و توزیع می‌شود، توصیف و تاکید کرد: ناخالصی‌های موجود در این ماده اثرات تخریبی بسیاری دارد که فرد را حداکثر یک سال زمینگیر می‌کند.

رفیعی که پیشتر ریاست مرکز تحقیقات و سوءمصرف مواد (موسسه داریوش) را نیز به عهده داشت، در عین حال اعتیاد به کراک را مساله اول اعتیاد در کشور  که نیازمند توجه جدی همه ارگان‌های کشور است  خواند و اظهار کرد: متاسفانه نمی‌توانیم الگوی خاصی برای درمان اعتیاد به کراک در کشور تعریف کنیم.

وی توضیح داد: 2 مرکز تحقیقاتی بزرگ در زمینه اعتیاد، مسوولیت تهیه و تدوین پروتکل‌های درمانی اعتیاد در کشور را به عهده دارند؛‌ ‌اما شرایط فعلی ایجاب می‌کند این مراکز با توجه به الگوی کنونی مصرف مواد مخدر و شرایط جغرافیایی و فرهنگی در کشور، تحقیقات بیشتر و کاربردی‌تری در زمینه اعتیاد به کراک انجام دهند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

شاید بارها این جمله را شنیده باشید که فردی با ناراحتی جسمی به پزشک مراجعه کرده اما داروی اعصاب گرفته و به او گفته می‌شود مشکل او عصبی است.

بیماری‌های «سایکوسوماتیک( »روان تنی) بیماری‌های جسمی هستند که عوامل روانی در شروع و تشدید آنها مؤثرند. منظور این نیست که فقط علل روانی در به وجود آوردن این اختلالات دخالت دارند بلکه عوامل دیگر هم دخالت داشته منتهی عوامل روانی به صورت عوامل تسریع‌کننده یا کاتالیزور عمل می‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧


نتایج یک پژوهش حاکی است: مصرف عصاره  چای سبز می تواند از طریق افزایش سطوح سرمی آدیپونکتین، کنترل وزن، BMI در کنترل عوارض بیماری دیابت نوع دو موثر باشد.
در مطالعه ای که با هدف بررسی تاثیر مصرف عصاره ی چای سبز بر سطح سرمی آدیپونکتین و وضعیت مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو انجام شد 58 بیمار مبتلا به دیابت نوع دو مراجعه کننده به درمانگاه دیابت بیمارستان شریعتی تهران مورد بررسی قرار گرفتند.
افراد واجد شرایط به  طور تصادفی به مدت هشت هفته کپسول عصاره  چای سبز و یا شبه دارو را دریافت کردند.
قبل و بعد از انجام مداخله نمونه های خونی جهت انجام تست های بیوشیمیایی شامل سطوح آدیپونکتین و انسولین ناشتای سرم، سطح قند خون ناشتا، تست تحمل گلوکز خوراکی، پروفایل چربی، در هر دو گروه جمع آوری شد و مشخصات تن سنجی و یادآمد سه روزه خوراک برای همه بیماران تکمیل شد .
در نهایت نتایج به  دست آمده تاثیر معنی دار مصرف عصاره  چای سبز در کنترل وزن و BMI را نشان داد.
این پژوهش در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان به چاپ رسیده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

مدیرکل دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت، گفت: انگ‌زدایی از اختلالات روانپزشکی از اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت است و مهم‌ترین اقدام وزارت بهداشت در این زمینه، جلوگیری از گسترش بیمارستان‌های روانپزشکی در خارج از شهر است.

محمدباقر صابری‌زفرقندی با بیان این‌که به ‌کار بردن اصطلاحاتی چون بیمار روانی و مجنون از فرهنگ لغات پزشکی حذف شده است، اظهار کرد: قرار دادن بخش‌های روانپزشکی در دل بیمارستان‌های عمومی، ادغام ارائه خدمات روانپزشکی در نظام ارجاع و پزشک خانواده و پرداختن به اختلالات روانپزشکی در رسانه‌ها، مطبوعات و صداوسیما با تأکید بر این‌که اختلالات روانپزشکی مانند دیگر بیماری‌های جسمی است، می‌تواند در این انگ‌زدایی موثر باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 
 دانشمندان می گویند: نوزادانی که روزانه 16 تا 18 ساعت در روز می خوابند، حتی در هنگام خواب نیز در حال یادگیری هستند.   
به گزارش تایم او ایندیا؛ این تحقیق می تواند به شناسایی نوزادانی که در معرض خطر ابتلا به اختلالاتی مانند آوتیسم و خوانش پریشی قرار دارند بینجامد.
دکتر دانا برد محقق این طرح از دانشگاه فلوریدا گفت: یک شکل پایه یادگیری را در نوزادان در هنگام خواب کشف کردیم که این نوعی یادگیری در هنگام خواب بزرگسالان روی نمی دهد.
وی افزود: این یافته ها اطلاعات ارزشمندی را در مورد اینکه چگونه نوزادان با وجود ساعات خواب طولانی در روز یادگیری سریعی دارند، در اختیار دانشمندان قرار می دهد. دانشمندان پیش از این می دانستند نوزادانی که بیشتر می خوابند یادگیری و حافظه بهتری دارند. نتایج این تحقیقات در نشریه مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧


محققان در یک پژوهش جدید دریافته اند که مصرف پنیر، سیستم ایمنی بدن افراد سالمند را تقویت می کند.  این محققان کشف کرده اند که پنیر مانند حامل باکتری های پروبیوتیک عمل می کند و به همین علت می تواند به عنوان نگهدارنده و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن برای سالمندان مفید باشد.  این پژوهش نشان می دهد که مصرف روزانه پنیر پروبیوتیک به مقابله با تخریب و تحلیل سیستم ایمنی ناشی از افزایش سن کمک می کند.  دکتر فندی ابراهیم محقق دانشگاه تورکو در فنلاند که سرپرستی این پژوهش را بر عهده داشته در این باره خاطرنشان کرد: افزایش جمعیت سالمندان در جامعه مدرن، محققان را بر آن می دارد که به دنبال روشهای خلاقانه برای پیشگیری از تحلیل سیستم ایمنی در سالمندان باشند و این یافته ها را در اولویت قرار دهند.  وی افزود: مصرف باکتری های پروبیوتیک همواره بعنوان عاملی برای تقویت واکنش ایمنی بدن از بین سایر محصولات برگزیده شده است و اکنون ما دریافته ایم که پنیر می تواند حامل همین باکتری ها باشد.  روزنامه دیلی اکسپرس در این باره نوشت: این تحلیل سیستم ایمنی بدین معنی است که بدن نمی تواند سلولهای تومور را نابود سازد و واکنش سیستم ایمنی بدن به واکسیناسیونها، عفونت و اختلالات التهابی مزمن کاهش می یابد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

خشونت خانوادگی سوء رفتار تعمدی برای کنترل و سلطه جویی توسـط عـنـاصـر تـرس، تـحـقیر، ارعـــاب، برانگیختن احـساس گــناهکاری، تحمیل و اجبار برضد همسر، فرزند، دوست پسر و یا دختر و یا افراد سالخورده می باشد.

 

چـرا قـربـانیـان سوء رفـتار خانوادگی از این ورطه خود را رهایی نمیدهند:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 
 رییس انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران گفت: افسردگی مهمترین عارضه پس از انجام اعمال جراحی زیبایی غیر ضروری در افراد است.   
به گزارش  دبیرخانه ششمین کنگره بین المللی جراحان دهان، فک و صورت ایران ، دکتر "سید حسین مرتضوی" با بیان این مطلب افزود: امروزه بعضی افراد با وجود نقایص جزیی در صورت اقدام به انجام اعمال جراحی زیبایی می کنند که به دلایل مختلف و عوارضی که هر عمل جراحی به دنبال دارد، دچار افسردگی و مشکلات روحی می شوند.  وی گفت: یکی از دستاوردهای نوین جراحی های ناحیه دهان، فک و صورت ، انجام جراحی های ترمیمی و زیبایی در برطرف کردن ناهنجاری های صورت و دستیابی به چهره ای زیبا برای بیمار است.
این جراح فک و صورت گفت: یکی از معضلات موجود در مورد بیماری ها، ضایعات و ناهنجاری های ناحیه فک و صورت، مراجعه دیرهنگام در موارد حاد بیماری و یا ارجاع مصدومین حوادث به مراکز غیر تخصصی است.
وی افزود: این کار منجر به نقایص طولانی مدت و پایدار مانند اختلال در جویدن، اختلال در تکلم و همچنین اختلال در عکس العمل های طبیعی در صورت و دهان می شود. به همین علت لازم است بیماران در اینگونه موارد و سایر بیماری های ناحیه فک و صورت به مراکز تخصصی جراحی فک وصورت ارجاع داده شوند.
رییس انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران ادامه داد: در حال حاضر با وجود تجربیات فراوان جراحان داخلی ، انجام کلیه اعمال جراحی ناحیه دهان، فک و صورت در ایران همانند کشورهای پیشرفته امکان پذیر است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

یک جراح چشم و فوق تخصص شبکیه وجود لکه قرمز در مرکز چشم افراد در عکس های یادگاری که با دوربین های عکاسی آنالوگ (عادی) گرفته می شود را  امری طبیعی دانست و افزود: نبود این لکه در عکس کودکان غیر طبیعی است و نشانه وجود تومورهای چشمی است. به گزارش  ایسنا،  دکتر فریبا قاسمی در حاشیه شانزدهمین سمینار سالیانه چشم فارابی در جمع خبرنگاران با هشدار به والدین نسبت به تغییر رنگ قرمز وسط چشم به رنگ های سفید و صورتی در عکس های یادگاری کودکانشان را  نشانه وجود تومور کوچک در بخش خلفی چشم عنوان کرد و افزود: با تشخیص به موقع می توان از بروز عوارض غیر قابل برگشت تومورهای چشمی پیشگیری کرد. وی با بیان اینکه تومورهای چشمی فقط خاص کودکان نیست در ادامه وجود توده های قابل مشاهده در آینه در چشم بزرگسالان را از علائم تومورهای پیشرفته چشمی برشمرد و افزود: وجود سفیدی پشت مردمک، انحراف در یکی از چشم ها و یا از دست دادن ناگهانی دید از دیگر علایم وجود تومورهای چشمی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

یک تحقیق جدید نشان داد: خواب ناکافی و نامطلوب فاکتور خطرزایی برای بروز چاقی دوران کودکی به ویژه در پسران است.
این تحقیق که در نشست سالانه انجمن های آکادمی اطفال در ونکوور ارائه شده تاکید می کند که اگر نوجوانان خواب کافی نداشته باشند، وزن بیشتری کسب می کنند. در این تحقیق که با سرپرستی دکتر لسلی آی لتیل از مرکز رشد و رفتار و سلامت کودک در انستیتو تحقیقاتی کودکان سیاتل انجام گرفته، پژوهشگران اطلاعات مربوط به 723 نوجوان را درباره مدت زمان خواب آنها در روزها و شب های آخر هفته و میزان و تعداد دفعات مشکلات خواب را در آنها جمع آوری کردند. محققان هم چنین در سه موقعیت جداگانه از این نوجوانان درباره مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی پرسش هایی انجام دادند تا میزان کالری مصرفی روزانه آنها را محاسبه کنند. در این بررسی ها شاخص توده بدنی و مقدار چربی بدن این نوجوانان اندازه گیری شد. روزنامه تلگراف چاپ انگلیس در این باره نوشت: خواب فاکتور مهمی در سلامتی است و رابطه مستقیم با چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان دارد و بر اساس این تحقیق کودکانی که خواب مناسبی ندارند در معرض خطر چاقی هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

حرفی نمانده است. سکوت مهم‌ترین چیزی است که تحویل هم می‌دهیم. دیگر نه انگیزه‌ای داریم نه بهانه‌ای که با هم حرف بزنیم. قهر نیستیم اما به حداقل کلام اکتفا کرده‌ایم. سلام و السلام. من می‌رسم خانه. چیزی سر هم می‌کنم برای خوردن. کمی ‌بیشتر از غذای یک نفر را درست می‌کنم. او باقیمانده غذای من را می‌خورد. از سر و صدایی که موقع آمدن راه می‌اندازد، می‌فهمم آمده. وارد که می‌شود اول تلویزیون را روشن می‌کند. فکر می‌کنم این تنها توافقی است که با هم داریم. هر دو بدون هیچ مذاکره‌ای قبول کرده‌ایم که بهترین راه برای تحمل سکوت تحمل‌ناپذیر خانه، صدای تلویزیون است. من از اتاقم صدای گوینده‌های خبر را می‌شنوم و چند ساعت بعد وقتی بیرون می‌آیم او روی کاناپه خوابش برده است. تلویزیون را که خاموش می‌کنم، بیدار می‌شود. بلند می‌شود و به طرف تختش می‌رود. من در اتاقم را می‌بندم. آهسته می‌گوید: شب بخیر. تق... در اتاقش را می‌بندد و یک روز دیگر از زندگی مشترک ما تمام می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

ارضای نیاز جنسی، یکی از اهداف اولیه و انگیزه‌های قوی ازدواج است. دکتر هاشم مهدوی، روان‌شناس بالینی و آسیب‌شناس اجتماعی نیاز جنسی را دارای ماهیتی زیستی،‌ روانی و اجتماعی می‌داند که در صورت ازدواج از طریق درست ارضا می‌شود و در خدمت فرد و جامعه انسانی قرار می‌گیرد و در غیر این‌صورت به افزایش بی‌بندوباری، بزهکاری و عصبیت اجتماعی می‌انجامد. وی در این باره توضیح می‌دهد: «هنگامی که انگیزه‌های قوی نظیر شهوت،‌ تولیدمثل، استقلال زیستی و تشکیل خانواده به وسیله موانع غیرقابل قبول یا موانعی که فرد برای رفع آنها ناتوان است،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 معاون حقوقی و سجلی ثبت احوال کشور گفت: سال گذشته 110 هزار و 510 رویداد طلاق در کشور ثبت شده است که بیشترین طلاق رخ داده در بین مردان با سن25 تا 29 سال و در بین زنان 20 تا 24 سال بوده است.

سعید عبودی  درباره ثبت رویدادهای حیاتی در سال 87 گفت: سال گذشته یک میلیون و 300 هزار و 166 رویداد ولادت در کشور ثبت شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه خود 13 هزار و 405 رویداد افزایش یافته و این نشان از رشد یک درصدی ولادت در سال گذشته دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

شما احتمالا افرادی را می‌شناسید که سیگاری بوده‌اند، شاید خیلی سیگار می‌کشیدند و آن را ترک کرده‌اند. این احتمال زیاد است که آنان بدون هرگونه کمکی از جانب متخصصان قادر به ترک شده باشند. در سال 1979 مدیر کل بهداشت عمومی‌ آمریکا تخمین زد که در 15 سال گذشته، حدود 29 میلیون نفر سیگار را ترک کرده و 95درصد آنان این کار را به اراده خود انجام داده‌اند. شما هم می‌توانید با اراده‌ای قوی سیگار را ترک کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

دکتر ضیاء قائم‌مقام در نخستین همایش اسکیزوفرنیا و اختلالات خلقی مزمن، اظهار کرد: متاسفانه، بیماران مبتلا به اختلالات روانی حاد و مزمن و خانواده‌هایشان، به طور اصولی مورد حمایت قرار نمی‌گیرند. وی گفت: علی رغم وجود قوانین متعدد در کشور، حمایت قوی از این بیماران صورت نمی‌گیرد و آنان از امکانات لازم، بهره‌مند نیستند.

وی گفت: این همایش با همکاری و مشارکت سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک بخش دولتی و انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا  احبا  در قالب بخش خصوصی، برگزار شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

یک پژوهشگر و استاد دانشگاه با اشاره به یافته‌های پژوهشی اعلام کرد: افراد بالای 40 سال بیشتر گرایش به مصرف تریاک و جوانان گرایش به مصرف مواد اعتیادآور سنگین دارند.

دکتر مسعود حاجی‌رسولی با اشاره به پژوهشی تحت عنوان «ارزیابی عملکرد مراکز ترک اعتیاد وابسته به سازمان‌های مردم نهاد در درمان معتادان استان تهران» که با هدف بررسی میزان مقاومت در برابر مصرف مجدد مواد مخدر توسط معتادان درمان شده‌ای که حداقل 3 ماه از قطع کامل مصرف مواد مخدر آنها گذشته و نیز میزان اثربخشی روش‌های درمانی به کار گرفته شده، به همت او طراحی و اجرا شد، افزود: یافته‌های جانبی این پژوهش نشان داد که درمان با متادون اولین روشی است که معتادان جوان برای ترک اعتیاد خود به آن گرایش پیدا می‌کنند.

وی در ادامه ضمن این که تحت کنترل بودن در کمپ‌های ترک اعتیاد، مدت پاکی معتادان را افزایش می‌دهد، تاهل را عاملی کمکی در درمان اعتیاد دانست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

پژوهشگران آلمانی در تحقیق جدیدی دریافته‌اند ژنی موسوم به 23-DARPP می‌تواند توجیه کند که چرا برخی افراد تا سرحد انفجار عصبانی می‌شوند در حالی که برخی دیگر در شرایط مشابه می‌توانند آرام بمانند.

محققان دانشگاه بن در بررسی‌ خود از 800 داوطلب درخواست کردند که پرسشنامه‌ای را در این زمینه پر کنند. این پرسشنامه به گونه‌ای طراحی شد که نشان دهد چطور این افراد عصبانیت و خشم خود را مهار می‌کنند.

این محققان همچنین یک سری آزمایشات DNA روی داوطلبان انجام دادند تا معلوم شد که این افراد حامل کدام یک از 3نسخه مختلف ژن 23-DARPP هستند. این ژن روی میزان ترشح دوپامین تاثیرگذار است.

به گفته محققان؛ دوپامین یک ماده شیمیایی مغزی است که با خشم و پرخاشگری در ارتباط است. محققان دریافته‌اند: افرادی که نسخه‌های TT یا TC این ژن را دارند خیلی بیشتر از افرادی که حاصل نسخه CC هستند رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند.

این پژوهشگران همچنین دریافته‌اند: در افرادی که بیشتر از خود عصبانیت بروز می‌دهند، تعداد سلول‌های خاکستری مخ آنها در ناحیه آمیگدالای مغز کمتر است.

آمیگدالا بخشی از مغز است که احساسات انسان را متعادل نگه می‌دارد. به عبارت دیگر، این افراد نمی‌توانند احساسات خود را به‌خوبی کسانی که حامل ژن آرام هستند، کنترل کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

دکتر پام اسپور،‌ روانشناس رسانه‌ای 10 راهکار را برشمرده که به قرار است:

1- همیشه خودجوش و باانگیزه بمانید: کارهایی انجام دهید که بدون برنامه‌ریزی قبلی به نظر برسند، مثلا به اداره همسرتان بروید و او را برای صرف ناهار با همدیگر دعوت کنید. بدون انتظار برای او هدیه کوچکی بخرید  یا بلیت کنسرت و  تئاتر به او بدهید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٧

 

ما هم «کلیک» کردیم روی این سوژه، فکر کردیم یه گزارش «خفن» از آب دربیاید، اما «خیار شور» شد. از هر کی پرسیدیم جریان چیه؟ گفتن تو هم واسه ما «بی بی سی» شدی! خدا روزیتو جای دیگه بده. انگار داشتم «بادمجون واکس می‌زدم.»

‌بامزه‌تر از همه از نیوتن می‌پرسند: چرا از افتادن سیب تعجب کردی؟ گفت آخه من زیر درخت گلابی دراز کشیده بودم. خلاصه کلی حرف‌های بی‌ربط و با ربط دیگه. خیلی اصرار نکنید موضوع چیه، یه خرده محرمانه است! ما که آمار هیچ‌کس را نمی‌دیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٦


نوزاد انسان نه «راست دست» و نه «چپ دست» است، ولی در ماههای اول زندگی کم کم به یکی از دستها تمایل بیشتری را نشان می‌دهد. در شش ماهگی اکثر نوزادان دو دست را بطور مساوی بکار می‌برند و در پایان سال اول زندگی تمایل به یکی از دستها قابل مشاهده و تشخیص است. در طی دومین سال نیز کودکان گاهی دست اصلی خود را به دیگری تغییر می‌دهند، ولی تعداد این تغییر کمتر از سال اول است و بطوری که تعداد تغییر در سومین سال زندگی کمتر از سال دوم می‌شود تا این که در شش سالگی دیگر تقریبا ترجیح دستی ثابت باقی می‌ماند.
راست دستی یا چپ دستی
برتری یکی از دستها بر دیگری بهتر از وجود تردید در کودک است. برقراری برتری در یکی از دستها موجب احساس ثبات و اطمینان و کسب مهارتهای کامل حرکتی در فعالیتها می‌شود، اما جواب به این سوال که «برتری کدام بهتر است؟» به فرهنگ جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، بستگی دارد.
دلیل قاطع و روشنی وجود ندارد که بگوییم «راست دستها» بر «چپ دستها» برتر هستند؛ اما سنت موجود این است که «راست دستی» را ترجیح می‌دهند و در فرهنگ ایران نیز همین ترجیح وجود دارد. در واقع «راست دستی» یک قرارداد « فرهنگی ــ اجتماعی » است که بیشتر مردم به حفظ آن متمایلند.
برتری راست دستی در کودکان
برای کودک بین « سه تا پنج سالگی » سالهای مهمی از نظر چپ دست یا راست دست شدن است. در این مدت کودک رفته رفته در بکار بردن یکی از دستها تاکید بیشتری می‌کند. اگر کودک را به حال خود رها کنیم، ممکن است خودبه‌خود راست دست شود، ولی این امکان وجود دارد که وی عادت به چپ دستی بکند. به همین سبب باید کودک را در بکار بردن دست راست تشویق کرد.

متاسفانه این دیدگاه در میان مردم حتی افراد تحصیلکرده وجود دارد که راست یا چپ دستی ارثی است و نباید در انتخاب یکی از دستها بر دیگری دخالت کرد و باید کودک را مطلقا به اختیار خود واگذار کرد. آنان از این می‌ترسند که اکر دخالتی در این مورد شود، ممکن است به اختلالات جسمی یا روانی نظیر لکنت زبان منجر شود، ولی باید گفت که این ترجیح دستی ارثی نیست و باید کودک را با تشویق در جهت مورد نظر هدایت کرد.
شیوع راست دستی
از زمانی که تمدن بوجود آمده و انسانها وسائل و ابزاری برای خود درست کرده‌اند، این طور احساس شده است که یکی از دستها باید نقش اول را در انجام دادن کارها به عهده بگیرد و دست دیگر آنرا کمک کند. به عللی نامشخص دست راست در همان زمانها مقدم شده است و نسلهای بعد این تقدم را به عنوان یک رسم و سنت پذیرفته‌اند. در نتیجه در تمام دنیا تعداد راست دستها بیشتر است، به گونه‌ای که بیش از نود و پنج درصد افراد راست دست هستند.
چپ دستی
با وجود آنکه جهان ما راست دست گرا است و تمام وسایل و ابزارها برای راست دستها ساخته شده‌اند، ولی تعداد چپ دستها نیز در جوامع کم نیست و این باعث شده که آنها در بکار بردن ابزار و وسایل اشکالات و مشکلاتی داشته باشند. علاوه بر این ، از همان زمانهای دور چپ دستی ناپسند بوده است و باید اقرار کرد که این ناپسندی در بین اکثر مردم هنوز به قوت خود باقی مانده است. بنابراین کودک چپ دست همیشه شرمسار و خجالت زده است و این ناراحتی زمانی به اوج خود می‌رسد که پیوسته به او توصیه شود که دست دیگر خود را بکار برد.

این گونه ناراحتی‌ها در چپ دستها سبب بی علاقگی ، ترس و احتمالا حسادت به راست دستها می‌شود. بنابراین وظیفه والدین این است که به این ناراحتی‌های کودک چپ دست آگاه باشند و به او دلگرمی‌های لازم را ارائه نمایند. کودک چپ دست نباید احساس کند که به علت چپ دستی طرد خواهد شد، یا دیگر کسی او را دوست نخواهد داشت.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/٦

پژوهشگران هشدار دادند خواباندن نوزادان در تخت خواب مشترک با والدین برای نوزاد عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت.

آخ