مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱

تامین سلامت دانش‌آموزان از اهمیت خاصی برخوردار است، اما بهداشت روانی دانش‌آموزان، بویژه در دوره بلوغ، می‌تواند از بیماریها و ناهنجاریهای روانی جلوگیری کند. رعایت بهداشت که به تندرستی و شادابی کامل جسمی و روحی می‌انجامد، مهمترین وظیفه هر فرد است. همانطور که در مورد پیشگیری از بیماریهای عفونی باید از ورود عوامل بیماری‌زا نیز باید اقداماتی را انجام داد تا از نابسامانیهای روحی کاسته شود. در اثر بهداشت، بسیاری از بیماریهای واگیر مانند طاعون، آبله، تیفوس، مالاریا، تب زرد و بیماری‌های عفونی کشنده که در گذشته توده‌های عظیمی را از بین می‌بردند، مهار شده‌اند. اما پیشرفت تکنولوژی، تحولات دایمی و سریع عوامل متعدد دیگر سبب شده است که ترس و تشویش و اضطراب و احساس عدم رضایت در بین بسیاری از افراد منجر به کشمکش و فشارهای روانی شود. خستگی، بی‌میلی، کم‌خوابی، ناامیدی، توهم و احساس گناه در بسیاری چشمگیر شده است و شاید بتوان گفت که بیماریهای روانی ناشی از کشمکشها، محرومیتها و اضطرابها بیش از همه بیماریهای جسمی بشر را آزار می‌دهند.

بیماریهای روان‌تنی مانند زخم معده و دوازدهه، ازدیاد فشار خون، دردهای قلبی، تنگی‌نفس، بیماریهای آلرژی و بیماریهای دیگر از جمله بیماریهایی به شمار می‌آیند که به علت نامتعادل بودن روان ایجاد می‌شوند. عوامل عصبی و روانی، با تحریک عصب، ترشح اسید کلریدریک و پپسین را در معده افزایش می‌دهند، و در صورت دوام ممکن است منجر به ایجاد زخم معده و دوازدهه شوند. وقتی اضطراب و نگرانی از حد معینی فراتر رود و دوام یابد ممکن است نظم بدن را بر هم زند و به بیماری جسمی و ضایعه عضوی بیانجامد. هیجان و فشارهای روانی بر روی بدن با پژوهشها و آزمایشهای متعدد تایید شده است و از اینرو می‌توان گفت بسیاری از بیماریهای جسمی انسان منشا روانی دارند.

عارضه روانی به سادگی قابل لمس و مشاهده نیست و شخص بیمار، سالم انگاشته می‌شود. در حالی که ضایعه عضوی مانند زخم، عفونت، درد و بطور کلی عوارض جسمی را می‌توان به سادگی مشاهده کرد و یا با کمک دستگاههای عکسبرداری و آزمایشگاه میکروب‌یاب عامل بیماری را شناخت و ضایعه را روئیت کرد. در بهداشت جسمی که بیشتر مورد توجه مردم است، از این جهت توصیه‌های مربوط به تندرستی رعایت می‌شود که وقتی عضوی از بدن درد گرفت درد حس می‌شود و تفاوت درد داشتن با راحتی و بی‌دردی کاملا محسوس است. در نتیجه شخص در صدد درمان برمی‌آید و دستورهای بهداشتی را نیز صحیح انجام می‌دهد. اما در مورد ناخوشیهای روانی، اگرچه فرد بیمار است، اما چون زخم را نمی‌بیند، چون درد نمی‌کشد نه تنها خود را بیمار نمی‌داند، بلکه از شنیدن آن نیز عصبانی می‌شود. مادری که فرزندش دچار درد دندان یا سردرد شده است فورا او را نزد دندانپزشک یا پزشک می‌برد و دستورهای آنان را به خوبی اجرا می‌کند. اما وقتی فرزند همین مادر در کوچه و خیابان و مدرسه درگیری ایجاد می‌کند نمی‌پذیرد که فرزند او دچار ناسازگاری و عدم رشد شخصیت است. به همین ترتیب بسیاری از والدین پرخاشگری، عصبانیت، زودرنجی و کمرویی فرزند خود را ، به عنوان صفتی شایسته یاد می‌کنند و دیگران را مستوجب سرزنش می‌دانند که چرا فرزند آنها را درک نمی‌کنند.

بنابرین نوعی مقاومت در برابر دستورات بهداشت روانی وجود دارد که گاهی مشکل را بیشتر می‌کند. عدم آگاهی سبب می‌شود که در مواردی زندگی آینده یک جوان بطور کلی دگرگون شود. اگر پدر و مادر و معلم آگاهی نداشته باشند ممکن است گوشه‌گیری یک دانش‌آموز را به اسکیزوفرنی، که در اصطلاح جنون جوانی نامیده شده،نسبت دهند و یا اینکه بی‌بند و باری جوان را به احتیاجات جنسی او مربوط کنند و مجرد بودن جوانی را دلیل بر عصبانیت او بدانند. در حالی که چنین تصوراتی معمولا دوراز حقیقت است و برای رسیدن به تشخیص باید از روشهای علمی پیروی شود. دانش‌آموز در دبیرستان به علل مختلف عصبانی می‌شود. مثلا مشکلات خانوادگی ممکن است سبب عصبانیت او باشد، رفتار معلم و یا نحوه تدریس او بر دانش‌آموز اثر می‌گذارد، رابطه دانش‌آموز با همکلاسیهای خود و عوامل متعدد دیگر ممکن است سبب عصبانیت او شود. بنابراین نمی‌توان به سادگی حالت روانی یک جوان را تشریح کرد و نسخه‌ای تجویز نمود.
همه چیز را بیماری تلقی نکنید!
دوره بلوغ که از حدود 14 سالگی شروع می‌شود و تا حدود 20 سالگی ادامه دارد یکی از جالبترین دوره‌های رشد و نمو انسانهاست. در این دوره هم از حیث جسمانی وهم از لحاظ روانی تغییراتی در فرد پیدا می‌شود. این تغییرات سبب می‌شوند که برخی از پدران و مادران دوره بلوغ را دوره‌ای بسیار خطرناک تصور کنند و تغییر اخلاق و رفتار و شخصیت جوان را غیر قابل تحمل بدانند. یقین است که توقعات یک جوان 17 ساله مانند خواسته‌های یک پسر 11 ساله نیست و اگر بتوان با امر و نهی یک کودک 10 ساله را به خوبی اداره کرد نمی‌توان با جوان 17 ساله به همان صورت برخورد نمود. جوان در دوره بلوغ می‌خواهد دارای استقلال باشد، اما در عین حال به کمک خانواده نیز نیاز دارد. در نتیجه ممکن است در این دوره جوان با تضاد جسمی و روحی دست به گریبان شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱


در حالی که مصرف فراوان قرص های شادی، روانگردان یا اکستازی که با نام علمی دی اکسی آمفتامین (MDAM) باب جدیدی را در آسیب های اجتماعی گشوده است اما مسئولان امر، آماری از میزان واردات و مصرف این داروها ندارند.
 MDAM از سال 1912 به عنوان داروهای افسردگی در جلسات روانکاوی مورد استفاده قرار می گرفت ولی امروزه این داروها با طرح هایی چون «لنگرگاه»، «بنز»، «استار»، «هیولا»، «پروانه قرمز» و «صورت خندان» به شکل کپسول های شفاف و قرص های معمولی در دسترس جوانان قرار می گیرد. در حالی که مصرف این داروها، عوارض فراوانی دارند ولی تقریباً همه جوانان مصرف کننده از اثرات مخرب آن بی خبر هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱منطقه مهربان با 3 شهر مهربان، شربیان و دوزدوزان و 3 بخش بزرگ آلان، برآغوش و اردلان و شربیان با 36 روستای تابعه، یکی از مناطق تاریخی استان آذربایجان شرقی است که دارای ذخایر و منابع عظیم خدادادی و معادن فراوان است.

محصولات عمده مهربان غلات، حبوبات و سیب زمینی می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱

ریشه کن کردن بدعت غلط تاوان دارد و گاهاً تاوان آن سکوت و بی اعتنایی به اطراف است باید به باور و راه درستی که در پیش گرفته ایم ایمان داشته باشیم و فرصت را به پاسخگویی هر سخن یاوه به بطالت طی نکنیم.

 آنچه که کارشناسان بی طرف در باب شخصیت دادن تراکتور و هواداران آن با بازگشت دوباره به سطح اول فوتبال کشور به لیگ برتر ایران سخن رانده اند تنها بخشی از خیل تأثیرات این رویداد عظیم است باید واقع بین بود و از هر زاویه تأثیرات و تبعات آن را بررسی و تحلیل نمود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۸/۱ یکی از کارگردانان سینما و تلویزیون کشور که سابقه طولانی در ایجاد جنجال و حمله به سینماگران و مسئولین دارد و تاکنون بارها با حمله و ایراد اتهامات سنگین سایر بازیگران و کارگردانان را مورد لطف ویژه خود قرار داده چندی پیش قصد فریب فردی را داشت که نتوانست موفق شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

عادات سالم را در خود تقویت کنید: از تصاویر محرک جنسی اجتناب کنید، به جوک های مبتذل گوش ندهید، دوستان سالم برای خود انتخاب کنید و از پوشیدن زیر پوش های تنگ و چسبان خودداری نمایید.

از مصرف بیش از اندازه ی گوشت گاو، به ویژه در وعده غذایی شام خودداری کنید. مصرف یک وعده غذای حیوانی آن هم در نهار کافی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

دارو‌های ضد افسردگی و هزار و یک چیز دیگر، در درمان خمودگی شما بی‌تاثیر نیستند اما آنچه می‌تواند زندگی شما را برای همیشه دگرگون کرده و شما را از مصرف چنین ترکیباتی بی‌نیاز کند، داشتن یک هدف در زندگی است. شادی حقیقی، با آمدن چنین هدفی، به زندگی شما می‌آید. هدفی که موجب می‌شود درجا نزنید و هر لحظه از زندگی‌تان، با لحظه قبل تفاوت داشته باشد. همین است که باعث می‌شود قدم برداشتن به جلو، به یک اتفاق عادی در زندگی شما تبدیل شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

مردان به اشتباه تصور می کنند، احساس رضایت و حفظ اقتدار زمانی حاصل می شود که همسرشان از نظر مالی و عاطفی به آنان نیاز داشته باشند.

۱ - اقتدار مردانه زیر سوال می رود

« اگر همسرم شاغل باشد، دیگر خدا را هم بنده نیست »


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

روانشناسان تاکید دارند که بسیاری از جنبه‌های روانی و حتی جسمی ما تحت تاثیر رنگ‌های مختلف هستند.  رنگ‌ها روی خلق‌و‌خوی انان ها، اشتها و حتی چگونگی فعالیت مغزی تاثیر می‌گذارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

محققان در دانشگاه کلگیت دریافتند زبان اشاره و استفاده از دستها برای بیان مفهوم پیام تاثیر بالایی بر افزایش درک مخاطب از مفهوم مورد نظر دارد. به بیانی دیگر آنها معتقدند دستها بلندتر از کلمات حرف می زنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

من یک دختر هستم اما احساس می کنم به عنوان یک دختر جذابیتی برای جنس مخالف ندارم. رفتارهایم پسرانه است و همیشه به فعالیت هایی علاقه دارم که در میان دختران جاذبه ندارد. از وقتی یادم می آید در دوران کودکی به بازی با پسران علاقه داشتم و بازی های پسرانه را می پسندیدم. از موی بلند و ظاهری دخترانه خوشم نمی آمد و همیشه از مادرم می خواستم که لباس هایی شبیه به لباس پسران برایم تهیه کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

چرا بعضی می‌ گویند پرده‌ها را کنار بزن تا دلت باز شود؟ چند ساعت می ‌توانید در خانه‌ ای تاریک دوام بیاورید؟ اگر تاریکی تمام نشود چه حالی پیدا می ‌کنید؟ غمگین می ‌شوید؟ می ‌گریید؟ بعد چی؟

روان‌ شناسان می ‌گویند: "زندگی در خانه‌ های کوچک و کم ‌نور نه‌ تنها تنش‌ های خانوادگی را افزایش می ‌دهد بلکه حتی میل به جنایت و پرخاشگری را نیز افزایش می ‌دهد."


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

در زندگی همه ما مواقعی وجود دارد که باید در حضور چند نفر راجع به مساله‌‌ای صحبت کنیم. ممکن است این صحبت در جلسه یا کنفرانسی باشد که رسمیت داشته باشد و ممکن هم هست که در یک جمع خانوادگی یا در محیط کار بخواهیم برای دوستان یا همکارانمان صحبت کنیم. اگر مهارت‌های لازم را در این زمینه داشته باشیم، قطعاً روند کار با موفقیت بیشتری انجام می‌شود و به نتایج بهتری می‌رسیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

سالمندی برای آنهایی که از دوران جوانی مراقب سلامت خود بوده اند و سلامتی خود را با اعتقاد به اینکه مسوول سلامت خود هستند حفظ کرده اند دوران آرامش بخش و زیبایی است. بچه ها بزرگ شده اند و ازدواج کرده اند و شاید نوه ای هم باشد که گاهی بابا بزرگ یا مادر بزرگ صدایمان کند و روزهایی هم هست که همه دور هم جمع میشویم و احساس خوب یک خانواده کامل را با تمام سلولهای وجودمان حس میکنیم .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

احساس تنهایی، احساس ناخوشایندی است که در اثر کاستی در شبکه روابط اجتماعی فرد و یا فاصله داشتن بین روابطی که فرد تمایل دارد که داشته باشد و آن چیز که هم اکنون دارد، به وجود می آید. «بارون» و «بیرن» در کتاب روانشناسی اجتماعی مینویسند: احساس تنهایی، واکنش هیجانی و شناختی یک فرد است،به داشتن روابط رضایتبخش کمتر و کمتر از آنچه که تمایل به داشتن آن دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

" هر کدام از همسران سبک خاصی برای دعوا دارند! برخی از این سبک‌ها می‌توانند بسیار مخرب باشند، اما با این وجود، بسیار استفاده می‌شوند! "
 

مجله "سپیده دانایی" در این ارتباط به برخی از موارد اشاره کرده است:
 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

ایجاد ارتباط عاطفی خیلی آسان است، اما بیرون آمدن از آن رابطه و التیام یافتن در آن خیلی سخت است. می‌توان گفت قطع رابطه کردن به راستی یکی از کارهای دشوار و دردناک است. به‌خصوص اگر فردی نامزد شما باشد و قصد ازدواج با او را داشته‌اید و به او دلبستگی عاطفی پیدا کرده‌اید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

انسان بال ندارد برای پرواز و جای دو بال خدا به او دستانی داده که گاه می تواند در نم نم باران، رقص باد، جنگ با آب در دریای پرتلاطم به پروازشان دربیاورد. انسان بال ندارد و جای آن دستانی دارد برای نوازش دست دیگری، هر چند آن دست ها دست تنهای خودش باشد.این دست ها عضو عجیبی اند چرا که زبانی دارند که می توانند به شما بگویند طرف مقابلتان به شما چه می گوید یا حتی این جمله که نمی گوید و پنهانش کرده چیست؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

از همان لحظه اول که او را دیدید، دلتان برایش لرزید. درست در چند ثانیه، هزار و یک دلیل برای عاشق شدن پیدا کردید. اما این دلایل نمی‌توانند خوشبختی‌تان را تضمین کنند. عشق در این شرایط، بیشتر به یک جرقه می‌ماند، جرقه‌ای که نباید به آن اعتماد کنید و تمام آینده‌تان را بر پایه آن بسازید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

1. نفس عمیق بکشید

برای چند دقیقه کارتان را رها کنید، یک جای راحت و خلوت بنشینید. نوک انگشت میانی و شست‌تان را به هم بچسبانید. چشمان‌تان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. ممکن است این توصیه کمی ‌تکراری به نظر برسد اما تجربه نشان داده که کاملا موثر است. این روش یکی از روش‌های تمرکزی است که در یوگا یاد می‌دهند. خوبی این روش این است که در هر جایی می‌توانید انجام دهید، حتی در وسط غرفه سوپر مارکت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

 وقتی به او فکر می‏کنم، قلبم می‏زند. دست و پایم را گم می‏کنم، تمام حواسم پیش اوست. آیا این عشق است، یعنی عاشق شده‏ ام؟ همیشه به او فکر می‏کنم، می‎خواهم همه جا حضور داشته باشد، اگر نباشد دلتنگ می‏شوم، وقتی می‏خندد خوشحالم و وقتی گریه می‏کند، ناراحت می‏شوم، همانی را می‏خواهم که او می‏خواهد. به طور حتم این عشق است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

آیا فهرست خرید، نام همسایه، علت رفتن به خیابان و عنوان کتابی را که باید برای فرزندتان تهیه کنید، فراموش کرده اید!ناراحت نشوید زیرا فراموشی بعضی از مطالب اجتناب ناپذیر است. در بیشتر موارد فراموشی هیچ ارتباطی با بیماری آلزایمر و دیگر بیماری ها ندارد بلکه بیشتر به استرس، کار زیاد و تشتت فکری افراد مربوط می شود. آیا شما می خواهید حافظه فعال تری داشته باشید؟ نکاتی درباره فعالیت حافظه در «Readers digest» عنوان شده است که خواندنش خالی از لطف نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

روزهای اول ازدواج‌تان را به‌خاطر آورید که چطور عاشق و دلباخته همسرتان بودید. حتی تصور دوری از همسرتان غیرممکن بود اما بعد از گذشت زمان این شیفتگی و علاقه کمرنگ شده است.

 در این شرایط آیا شما جزو گروهی هستید که از این وضعیت به همسرتان شکایت می‌کنید؟ مطمئنا به همان میزان که همسرتان نسبت به روزهای اول ازدواج تغییر کرده است شما نیز تغییر کرده‌اید اما به جای شکایت و ناامیدی بهتر است به‌دنبال اصلاح رابطه‌تان باشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

در بین ما افرادی وجود دارند که مجردند و ترجیح می دهند هر چه زودتر تشکیل خانواده بدهند، اما در این بین هستند اشخاصی که ترجیح می دهند همچنان مجرد بمانند و یا دیر تر ازدواج کنند. باید اشاره داشت در بیشتر افرادی که تشکیل خانواده می دهند میل به ازدواج احساس می شود، یعنی زمانی که این احساس در آنها به وجود آمد تشکیل خانواده می دهند… حال شاید شما بپرسید، این نیاز را چگونه باید در وجود خودمان بشناسیم تا ازدواج کنیم… آیا اصلاً چنین احساسی در ما به وجود می آید یا نه؟ تست های زیر را پاسخ دهید تا متوجه شوید که در وجودتان چنین میلی دارید یا خیر؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

هر کدام از انسان های پررویی که در عمرتان دیده اید، حتما در یکی از این دسته ها می گنجند. پرروهایی که در همه عمر با آنها دویده ایم و شاید خودمان هم جزوشان بوده ایم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

 

گروهی از روانشناسان آمریکایی در یک نظرسنجی جدید دریافته‌اند افرادی که از سه فاکتور اصلی شامل

 


رفتن به دانشگاه، ازدواج و یک شغل خوب با درآمد کافی بهره‌مند هستند، زندگی شادتری دارند و بیشتر احساس خوشحالی و رضایت می‌کنند.

 

متخصصان می‌گویند: انسان‌ها زندگی و خوشبختی خود را براساس موفقیت‌ها و دستاورد‌هایشان می‌سنجند و اگر به اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اند، دست پیدا کنند

 

 در نهایت به لحاظ احساسی و مالی ارضا می‌شوند و احساس امنیت می‌کنند.

 

به گزارش شبکه‌ی خبری ای.بی.سی، این احساس رضایت و امنیت باعث می‌شود فرد به شادی دست پیدا کند.

 

در این نظرسنجی معلوم شد که سه فاکتور دانشگاه رفتن، ازدواج کردن و داشتن یک شغل خوب با درآمد مناسب معمولا از اهداف عمومی هستند که اکثر انسان‌ها برای دستیابی به آنها تلاش می‌کنند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

۱۲۶دانشگاه ترکیه برای جایگیری در لیست دانشگاههای پیشرو در ترکیه با یکدیگر به رقابت پرداختند، اما تنها ۵۰ دانشگاه موفق به ثبت نام خود در لیست مذکور گردیدند.

در لیست مذکور دانشگاه سابانجی با ۸۴ امتیاز در رده اول، دانشگاه تکنیک خاورمیانه در با ۸۳ اممتیاز در رده دوم، دانشگاه بیل کنت در رده سوم، دانشگاه اوزیغن در رده چهارم و دانشگاه فنی استانبول نیز در رده پنجم قرار گرفتند.

دانشگاه گالاتاساری و عزت بایسال آبانت نیز با ۲۲ امتیاز هر چند در رده های آخر، اما موفق شدند نام خود را در این لیست به ثبت رسانند.

به هنگام ارزیابی کلی لیست معلوم می شود که از ۵۰ دانشگاه مذکور ۳۵ دانشگاه دولتی می باشند.

این لیست که امسال برای اولین بار تنظیم شده است، از سال آینده قبل از آغاز روند ثبت نام در دانشگاهها و توسط وزارت علوم، صنایع و تکنولوژی ترکیه به اطلاع افکار عمومی رسانده خواهد شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

فیلیکس بام گارتنر، یک چترباز ماجراجوی اطریشی، در اقدامی دیوانه وار، اقدام به پرش از مرز میان آسمان و فضا نمود.

بام گارتنر توانست با صعود به ارتفاع ۳۹ هزار متری سطح زمین، نخست رکورد "صعود به بالاترین ارتفاع با بالن" را بشکند.

وی پس از یک صعود ۲ و نیم ساعته، از درون کپسول ویژه ای از ارتفاع ۳۹ هزار متری زمین، خود را به پایین پرتاب کرد.

به این ترتیب وی توانست رکورد پرش از بلندترین ارتفاع را نیز از آن خود کند.

مدت پرش آزاد وی در حدود ۵ دقیقه طول کشید.

در این پرش، گارتنر با سرعتی در حدود هزار و ۵۰۰ متر در ثانیه سقوط کرد.

این ورزشکار اطریشی ۱۰ دقیقه بعد از پرش خود در صحرای نیومکزیکوی آمریکا فرود آمد.

فیلیکس بام گارتنر برای اینکه بتواند با سرمای ۵۷ درجه و نیز فشار بسیار اندک در ارتفاع ۳۹ کیلومتری زمین مقابله کند از یک لباس ویژه که شبیه لباس فضانوردان است و از ارزشی در حدود ۲۰۰ هزار دلار برخوردار می باشد استفاده کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

نتایج تحقیقات نشان می دهند که رنگ آمیزی دیوار اتاقهایی که اکثر ساعات روز را در آن می گذرانید و یا در استراحت به آن می پردازید،تاثیرات مثبت و یا منفی بسیاری بر ذهن انسان می گذارد.

روانشناسان با اشاره به اینکه محل زندگی انسان ها حالات روحی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، بر این نظرند که بی خوابی و یا حالت های عصبی ناگهانی تا حد زیادی تحت تاثیر رنگ دیوار اتاقهایی می باشد که بیشتر وقت خود را در آن سپری می کنید.

به گفته کارشناسان استفاده از رنگهای متضاد در دیوار خانه ها، به طوری ناخودآگاه موجب آشفتگی ذهنی و موجب افزایش انرژی منفی در انسان می گردد.

روانشناسان توصیه می کنند که در رنگ آمیزی دیوار خانه ها به جای استفاده از رنگهای متضاد در کنار یکدیگر که باعث آشفتگی ذهنی می گردد، سعی کنید از رنگ های ملایم درجات مختلف قهوه ای، زرد و یا سبز استفاده نمایید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠

افراد مبتلا به افسردگی بایستی دقت کنند داروهایی که برای درمان آن مصرف می کنند سبب بروز بیماری های دیگر نشود.

افسردگی بیماری که همراه با بی اشتهایی، نگرانی از زندگی، استرس و ناامیدی است، به کابوس مردمان شهرهای مدرن تبدیل شده است.

این بیماری سبب کاهش انرژی و آهسته شدن حرکات فرد بیمار می شود.

فرد مبتلا به افسردگی مشکل جسمانی ندارد ولی بی میل به بیرون آمدن از رختخواب نیز هستند.

بنا به نتایج آزمایشات محققین آمریکایی، مصرف دو سال داروهای ضد افسردگی خطر ابتلا به بیماری های فشار خون بالا، بیماری های قلبی و دیابت را تا ۳۹% افزایش می دهد.

علاوه بر این داروهای ضد افسردگی سبب افزایش خطر ابتلا به خونریزی مغزی و فلج نیز می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠
 
این را تصور کنید:

در سالن نمایش هستید. زود می‌رسید و چون اولین نفر هستید می‌توانید بهترین صندلی را برای خودتان بگیرید. نوشیدنی و تنقلات لازم را می‌خرید، در صندلیتان نشسته و منتظر شروع برنامه می‌مانید. یک نفر به سمتتان می‌آید و می‌‌گوید، «سلام. می‌تونید جاتونو عوض کنید تا من و دوستام اینجا بشینیم؟» اگر با خودتان آه بکشید و وسایلتان را برداشته و روی صندلی دیگری بنشینید،

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠
 
 
شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که در روان درمانی دقیقاً چه اتفاقی می افتد. پاسخ به این سوال پیچیده و دشوار است و تا حد زیادی به شیوه روان درمانی که از آن استفاده می شود، برمی گردد. اما روان درمانی هم مانند دیگر علوم رموز خاصی دارد که مراجعه کننده با دریافت آن می تواند زندگی پرمعنا، خلاقانه و متعادل تری را تجربه کند. در این مطلب به چند اصل اساسی روان درمانی می پردازیم.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۳٠
 
تنها در 24 ساعت گذشته پنج اتوبوس در جاده های کشور واژگون شده و یا با یکدیگر برخورد کرده اند که بر اثر آن 30 نفر کشته و 85 نفر زخمی شدند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩


 شاهد قوی بر اثبات وجود ایشان در تاریخ ذکر شده است، گفتگویی که بین امام و اهل حرم در آخرین لحظات نبرد حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) هنگام مواجهه با شمر، رخ می دهد. امام رو به خیام کرده و فرمودند: ای زینب، ای سکینه! ای فرزندانم! چه کسی پس از من برای شما باقی می ماند؟ ای رقیه و ای ام کلثوم! شما امانت های خدا بودید نزد من، اکنون لحظه میعاد من فرارسیده است
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه، در واپسین سال های عمر معاویه، روزگاری که زیاده خواهی های او سایه ای سنگین از فساد و تباهی بر جامعه مسلمین انداخته بود، تولد نوزادی دختر به نام رقیه (علیهاالسلام) شادی و شعف را به خانه گلین و ساده امام حسین (علیه السلام) فرا خواند و اشک شوق را مهمان نگاه های منتظر کرد و امام، آرامش کوتاه و زودگذری در سایه خرسندی از مولود خجسته خود پیدا کرد و لبخندی از سرور بر چهره خسته و اندوهگین اش از ظلم و جور زمانه نشاند؛ زمانه ای که هتاکی به خاندان پیامبر (صلی الله علیه وآله) و دشنام دادن به امیرالمؤمنین (علیه السلام) سکه رایج شده بود. تزویر و ریاکاری چنان در بافت جامعه نفوذ کرده بود که کسی به چشم های خود نیز اعتماد نداشت. این در حالی بود که سنگینی زخم تمام این معضلات ریشه دار، بر قلب امام وارد می آمد. معاویه اما، با همه فریبکاری و نیرنگی که داشت، در برابر فرشته مرگ، بی چاره و ذلیل می نمود و آن گاه که مرگ گریبانش را گرفت، بی هیچ مقاومتی تسلیم شد و پسر می گسار و شهوت پرست او بر اریکه ای که بیست سال، پدرش بر آن تن، و دنیا پرستان بر آن رخ ساییده بودند، تکیه زد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

 

اصطلاح اختلالات رفتاری، بدون آنکه تعریف شود، تقریبا 85 سال پیش، وارد فرهنگ علم روان‌شناسی شده است. از آن هنگام معلمان، پزشکان، روان‌شناسان و افراد دیگری که با مشکلات هیجانی و رفتاری کودکان در ارتباط هستند از این اصطلاح برای بیان مقصود خویش استفاده کرد‌ه‌اند. اما تعریف واحدی که مورد پذیرش همگان باشد، ارائه نشده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

 

جامعه‌شناسان و روانشناسان مختلفی در بررسی ازدواج‌های سالم، ویژگی‌ها و مهارت‌هایی را برای کسانیکه می‌توانند روابطی موفق و رضایت‌‌بخش داشته باشند، مشخص کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

تا حالا وارد اتاقی به هم ریخته و در هم پاشیده شده‌اید؟ بعضی‌ها عادت دارند به محض ورود به چنین جایی غرغر کنند و ناتوان از تصمیم‌گیری و بخصوص عملی و اجرایی کردن تصمیمی، زمان را با این فکر سپری کنند که حالا باید چه کنند و از کجا شروع کنند. می‌روند و می‌آیند و باز با صحنه در هم ریخته اتاق مواجه می‌شوند و دنبال مقصر به هم ریختگی می‌گردند و هر بار همین روند تکرار می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

تحقیقات نشان می‌دهد که مولتی‌ویتامینها موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان در میان مردان و افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در میان زنان می‌شود

بر اساس تحقیقاتی که بر روی ۱۵ هزار مرد در آمریکا انجام گرفت، استفاده روزانه از مولتی‌ویتامین، احتمال ابتلا به سرطان را تا ۸ درصد کاهش می‌دهد.

پرفسور دکتر جی. مایکل گازیانو استاد دانشگاه هاروارد تحقیقات خود را از ۱۵ سال پیش آغاز کرد. وی به بخشی از ۱۴ هزار و ۶۴۱ پزشک آمریکایی بالای ۵۰ سال که ۱۳۰۰ تن از آنان به سرطان مبتلا شده بودند، قرص بدون خاصیت فیسبو و به بخش دیگر نیز قرص مولتی ویتامین داد.

پزشکان که هر روز به طور مرتب از این قرصها استفاده می‌کردند، پس از ۱۱ سال تحت بررسی قرار گرفتند. بررسیهای بعمل آمده نشان داد که مولتی ویتامینها خطر ابتلا به سرطان را ۸ درصد کاهش داده است.

به گفته دکتر گازیانو اگرچه بحث در مورد تاثیر مثبت مولتی ویتامین بر بیماریهای مزمن و سرطان ادامه دارد، ولی بسیاری از افراد از این قرصها استفاده می کنند. تحقیقات ما نشان می دهد که مولتی ویتامین می‌تواند به میزان کم اما قابل توجهی از خطر ابتلا به سرطان جلوگیری کند.

خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان را افزایش می‌دهد

دانشمندان پیش از این نیز در مورد تاثیرات مولتی ویتامین تحقیقاتی انجام داده بودند. دانشمندان سوئدی در سال ۲۰۱۰ با تحقیق بر روی ۳۵ هزار زن، اعلام کردند که مولتی ویتامین خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان را افزایش می‌دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

بیماری‌ مسافرت یک‌ عارضه‌ ناخوشایند موقتی‌ است که‌ در طی‌ مسافرت‌ بروز می‌کند و مشخصه‌ آن‌ منگی‌ و دل‌آشوبه‌ است‌. این‌ اختلال‌ مجاری‌ نیم‌دایره‌ گوش‌ داخلی‌ را درگیر می‌کند. این‌ مجاری‌ پر از مایع‌ مسؤول‌ حفظ‌ تعادل‌ هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

تاشی سانگمو، در سن ۱۷ سالگی همزمان با دو برادر ازدواج کرد.

این نوع ازدواج که در میان قبایل دور افتاده کشور نپال رایج است، از نظر ساکنان آن امری کاملا عادی است و حتی این کار خود را از چند جهت مفید می دانند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

به گزارش خبرگزاری mena، محققان در تحقیقات جدید خود دریافتند: شیارهای دست انسان به میکروبها کمک می‌کند که تجمع کرده و کلونی ایجاد کنند.

بر پایه این تحقیقات، دست کم۵ میلیون میکروب روی دست انسان وجود دارد که بسیاری از آنها می‌توانند چندین ساعت روی دست انسان زندگی کنند و همچنین میلیونها میکروب می‌توانند زیر انگشترها، دستبندها و ساعتهای مچی مخفی شوند.

دکتر مجدی بدران، عضو جمعیت آلرژی و ایمنی و مشاوره کودکان و عضو دانشکده کودکان دانشگاه عین شمس مصر در این ارتباط گفت: پوست نرم به نظر می‌رسد اما شکاف ها و شیارهای نسبتاً عمیقی دارد.

وی افزود: این شیارها به میکروبها اجاز می‌دهند که روی پوست باقی بمانند. پوست با مساحت یک متر و 700 سانتی متر مربع بزرگترین عضو بدن است.

بدران گفت: میکروبها روی پوست و در روزنه های تعریق و فولیکولهای مو و لایه سطحی زندگی می‌کنند.

به گفته وی، پوست هزار میلیون سلول و 2 میلیون روزنه تعریق هر روزه دارد و بدن انسان روزانه حدود یک گرم پوست را به علت تحرک، استکاک، حمام رفتن و هوا از دست می‌دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٩

پروفسور دکتر شرف ساغیر اوغلو یکی از اساتید دانشگاه غازی آنکارا آزمایشاتی که به اتفاق دانشجویان خود در آزمایشگاه بیومتری این دانشگاه انجام داد، موفق به کشف سیستم تشخیص جنسیت مجرمین با اثر انگشت آنان گردید.

ساغیر اوغلو اظهار داشت که علاوه بر تشخیص جنسیت مجرمین، قادر به ترسیم چهره آنان نیز خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه ترسیم چهره مجرمین، به همراه تشخیص جنسیت آنها برای اولین بار در جهان انجام می‌گیرد، گفت: تحقیقات در خصوص این سیستم، با کمک وزارت علوم، تکنولوژی و صنایع، موسسه پژوهشهای علمی و فنی دانشگاه غازی ترکیه انجام گرفته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

 تا حالا دکتری دیده‌اید که سرماخورده یا آنفلوانزا گرفته باشد؟ به ندرت پیش می‌آید که دکترها دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا بشوند!
 
اگر تصور می‌کنید نمی‌شود زمستان را بدون سرماخوردگی و بیماری سپری کرد سخت در اشتباهید. درست است که در فصل سرما آنفلوانزا و سرماخوردگی بسیار رایج است و هر کسی ممکن است به این بیماری‌ها مبتلا شود اما با انجام چند کار ساده به راحتی می‌توانید سیستم ایمنی بدنتان را تقویت و بیمارهای زمستانی را از خود دور کنید.

دکترها بیشتر از هر کس دیگری در احاطه‌ میکروب‌ها و ویروس‌ها قرار دارند. مدام در حال معاینه‌ی بیمارانی هستند که سرما خورده‌اند یا آنفلوانزا گرفته‌اند. اگر پای صحبت پزشکان بنشینید حتماً یک تجربه‌ی مشترک دارند: این که بارها پیش آمده بیماران توی صورتشان عطسه کرده‌اند و حتی بزاق بیمار محترم داخل چشمشان رفته است. شما تصور کنید در این شرایط چطور می‌شود که دکترها سالم می‌مانند؟ باید بدانید دکترها برای کاهش احتمال بیمار شدن خودشان تکنیک‌هایی دارند که آن‌ها را از شر باکتری‌ها حفظ می‌کند. برای آشنایی با این تکنیک‌ها با ما همراه باشید.

دست‌هایتان را بشویید و به صورتتان دست نزنید

آیا می‌دانید هر کدام از ما روزانه حدود 3000 مرتبه صورتمان را لمس می‌کنیم. تصور کنید اگر دست‌هایمان آلوده باشد چه اتفاقی می‌افتد. یکی از اولین درس‌هایی که پزشکان می‌گیرند این است که به طور مرتب دست‌هایشان را بشویند و دست به دهان، بینی و چشمانشان نمالند. این اعضا به راحتی میکروب‌ها را انتقال می‌دهند. برای همین توصیه می‌کنیم شما هم دست‌هایتان را به طور مرتب شستشو دهید. استفاده از صابون اختیاری است. چون صابون‌ها دست‌ها را خشک می‌کنند و باعث تحریک و خشکی پوست می‌شوند.
 
هر روز پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک ها علاوه بر این که سلامت روده ها و کلاً دستگاه گوارش را بالا می‌برند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با سرماخوردگی و آنفولانزا مقابله می‌کنند. نتایج پژوهشی که در سال 2009 در مجله‌ی Pediatrics به چاپ رسیده است نشان می‌دهد کودکانی که به مدت 6 ماه هر روز پروبیوتیک مصرف می‌کنند کمتر به بیماری‌های ویروسی مبتلا می‌شوند. همچنین مدت بیماری آن‌ها کوتاه تر بوده و نیازشان به آنتی‌بیوتیک‌ها نیز کمتر است. بنابراین هر  روز ماست پروبیوتیک مصرف کنید.

مصرف قند را کاهش دهید

مواد غذایی شیرین یا محصولاتی که از آرد تصفیه شده (بدون سبوس) تهیه می‌شوند قند خون را بالا می‌برند و به این ترتیب به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رسانند. تا جایی که می‌توانید مواد غذایی کامل و سرشار از فیبر مصرف کنید. مصرف هله‌هوله‌ها و نوشیدنی‌های شیرین را کاهش دهید چون سیستم ایمنی‌تان را ضعیف خواهند کرد.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث عفونت و آسیب مجاری تنفسی می‌شود. این «دودزای کوچک» سیستم ایمنی بدن را ضعیف و مخاط دهان و ریه ها را در برابر عفونت و بیماری آسیب پذیر می‌کند. هر کدام از این آسیب‌ها دلیل خوبی برای ترک سیگار است. اگر تصور می‌کنید به تنهایی نمی‌توانید سیگار را ترک کنید با پزشک مشورت کنید تا راحت‌تر از شر این «بدبوی بیماری زا» راحت شوید.

به طور مرتب ورزش کنید

اگر جزو افرادی هستید که از ورزش فراری هستید بهتر است تجدید نظری در رفتارتان داشته باشید. محققان آمریکایی در سال 2006 پژوهشی روی دو گروه از زنان دچار «اضافه وزن و چاقی مفرط و خانه دار و یائسه» انجام دادند. یک گروه از این زنان شرکت کننده به مدت یک سال پنج روز در هفته و روزانه به مدت 45 دقیقه ورزش‌های سبک انجام دادند. در حالی که گروه دوم هیچ ورزشی در برنامه‌ی روزانه‌شان نداشتند. بعد از مدتی یعنی در سه ماهه‌ی آخر پژوهش محققان مشاهده کردند زنانی که ورزش نکرده‌اند سه برابر بیشتر در معرض روماتیسم قرار گرفتند. در هر سن و سالی که باشید و وزنتان هر چه باشد روزانه چند دقیقه ورزش سبک انجام دهید.

واکسن آنفلوانزا بزنید

بحث و جدل‌های زیادی در خصوص واکسن آنفولانزا وجود دارد اما اگر کارتان طوری است که زیاد سوار مترو، اتوبوس و غیره می‌شوید یعنی کلاً زیاد با مردم سر و کار دارید بهتر است واکسن بزنید. اگر در این خصوص شک دارید اول با پزشک مشورت کنید و بعد اقدام به دریافت این واکسن کنید. در حالت کلی واکسن آنفلوانزا ایمنی شما را در برابر بیماری‌های زمستانی بالا می‌برد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

وضعیت بدن یک نشانه است، اگر او علاقمند باشد، به سمت شما قرار خواهد گرفت. اگر در حال نشستن پایش..


1- نزدیک آمدن
اگر مردی علاقمند باشد، به شـما نزدیـک می شود، شکمکش را تو و سینه اش را جلو میدهد، صاف می ایستد و سپس ژست گرفتن شروع میشود...!
2- ژست


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

 «چند سال دیگر باید بدوم؟ » این آغاز همصحبتی من و لیلاست که به‌روز نبودن قوانین در زمینه طلاق و سوءاستفاده همسرش از قانون، وادارش کرده است بیش از 5‌سال از عمرش را در انتظار جاری شدن حکم طلاق بگذراند و گرچه ظاهرا مطلقه محسوب می‌شود مثل هزاران زن بلاتکلیف دیگر در دادگاه‌های خانواده، به حکم قانون و گواه شناسنامه‌اش متاهل محسوب می‌شود. دقیقا همان‌طور که شوهرش، وقتی دادخواست طلاق را دید با غیظ گفت: «خیال کردی به این راحتی است؟»


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


یک فوق تخحصص بیماری های گوارشی اظهار کرد: بسیاری از افراد به خصوص در نواحی شمال و شمال شرقی کشور عادت به نوشیدن چای داغ دارند و اغلب نوشیدنی های گرم را به صورت داغ مصرف می کنند. این در حالی است که نوشیدن چای و نوشیدنی های با دمای بسیار بالا، احتمال بروز سرطان مری را افزایش می دهد. دکتر هاشمی دریانی ضمن بیان مطلب فوق گفت: نوشیدن چای داغ به صورت مداوم باعث تحریک مخاط مری شده و تغییراتی را در انتهای مری به وجود می آورد که با التهاب این ناحیه همراه بوده و شخص را مستعد سرطان مری می کند. فوق تخحصص بیماری های گوارشی افزود: مطالعات انجام شده حاکی از آن است که در برخی نقاط از جمله گنبد کاووس یا اردبیل که عادت به نوشیدن چای داغ دارند، سرطان و بیماریهای ناشی از مری بیشتر مشاهده می شود . وی با اشاره به اینکه پرتو درمانی در روند درمان سرطان سینه، خطر سرطان مری را افزایش می دهد، در خصوص عوامل دیگری که باعث بروز سرطان سینه می شوند; گفت: به علاوه خوردن پاک کننده ها و شوینده های قلیایی به قصد خودکشی یا به اشتباه، مری را کاملا سوزانده و منجربه التهاب آن می شود و در نتیجه احتمال بروز سرطان مری و مشکلات بعدی برای شخص را به طور چشمگیر افزایش خواهند داد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

 به گفته یک روانپزشک؛ مشاجرات والدین مانند تحقیر و توهین به یکدیگر باعث بروز اختلالات خواب در کودکان می‌شود و زندگی عاطفی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

 

«دوران بلوغ سخت‌ترین سال‌های زندگی‌ام بود. از خودم بدم می‌آمد. نمی‌توانستم با کسی درباره خودم حرف بزنم. از تغییراتی که هر روز در من ایجاد می‌شد، خجالت می‌کشیدم. دیگر دوست نداشتم با مادرم بیرون بروم و با او حرف بزنم.»


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

 

تمامی ‌والدین خواستار تربیت فرزندانی خوب و مودب هستند، به گونه‌ای که هم در زندگی خانوادگی براحتی با اطرافیان ارتباط برقرار کنند و هم در اجتماع افرادی محترم باشند؛ اما رسیدن به این منظور مستلزم شروع رفتارهای مناسب از سنین پایین و استمرار آن با نکات مناسب که این موارد توضیح داده می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


بسیاری از والدین از شیطنت‌ زیاد کودک خود شکایت دارند و برخی نیز معتقدند فرزند آنها بیش فعال است. اما بین بیش فعالی و شیطنت طبیعی کودکان فرق‌های بسیاری وجود دارد. کودکان‌ بیش ‌فعال‌ بسیار پرتحرک‌اند و نمی‌‌توانند یکجا آرام‌ بنشینند. آنها اضافه‌ بر ناآرامی‌ بسیار زیاد،...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


کشمش منبع مناسب فیبر، آنتی اکسیدان و انرژی است. همچنین بین 50  میوه  حاوی بروم بوده و نیز حاوی  ویتامین D و هورمون استروژن است. دکتر عزیز ابراهیمی متخصص تغذیه گفت: فلاونولزی نوعی از فنول از خانواده فلاونوئید است که در کشمش وجود دارد و طی فرآیند تبدیل انگور به کشمش کمتر می شود. وی با اشاره به اینکه کشمش حاوی مقادیر زیادی از بروم است; تصریح کرد: بروم ماده ای است که برای تبدیل استروژن و ویتامین D به شکل های فعال آنها مورد نیاز است. بعد از یائسگی در زنان، میزان استروژن کاهش یافته و باعث حساس شدن استخوان ها می شود تا آنجا که هورمون پاراتیروئید دستور به برداشت کلسیم از استخوان ها را می دهد. وی تاکید کرد: تحقیقات نشان می دهد بروم از آرتروز استخوان و پوکی استخوان ها جلوگیری می کند و تاثیرات مفید استروژن درمانی در زنانی که به سن یائسگی رسیده اند را  افزایش می دهد. دکتر ابراهیمی در ادامه با بیان اینکه کشمش از رشد غیر معمول سرطان جلوگیری می کند; افزود: همچنین مصرف کشمش میزان LDL یا کلسترول بد را در خون کم می کند و باعث کاهش بیماری های قلبی نیز می شود. همچنین کشمش محتوی مقدار زیادی آهن است که 600 گرم آن، 90 درصد آهن مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند. ی در ادامه گفت: افراد بهتر است در مواد مصرفی روزانه خود مواد حاوی چربی هیدرات ها، فیبر، ویتامین و املاح که در کشمش و خرما به وفور یافت می شود را با توجه به شیوع بیماری دیابت، قلبی و عروقی که ناشی از مصرف قند و شکر است را بگنجانند. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


 ا‌سترس‌های زیاد ناشی از زندگی ماشینی امروزه باعث بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات روانی شده است. این موضوع باعث شده تکنیک‌های مختلف آرام بخشی طرفدار زیادی پیدا کند. یکی از این تکنیک‌ها مدیتیشن است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

شما به عنوان والدین وقت زیادی را به تجزیه و تحلیل،‌ ارزیابی، دقت و نگرانی در مورد فرزندتان و رفتارهای او اختصاص می‌دهید.

بسیار حساسیت به خرج می‌دهید تا از راحتی و آرامش وی اطمینان‌خاطر حاصل کنید و از زمان خستگی، گرسنگی و ترس وی آگاه شوید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


بیماران ترانسکشوال چه کسانی هستند؟ افرادی که به اختلال هویت جنسی (Gender Identity disorder) مبتلا هستند، آن گروه از بیمارانند که در شناخت هویت جنسی خود دچار اختلال شده‌اند. مشکل این بیماران به هیچ وجه داشتن یا نداشتن رابطه جنسی نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

یکی از موضوعاتی که خانواده‌ها را بسیار نگران می‌کند لکنت زبان کودکانشان است. لکنت زبان عبارت است از تکرار و طولانی شدن اصوات و کلمات که باعث کاهش روانی کلام می‌شود و معمولا همراه با وقفه‌‌ها و سکوت‌های مکرر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

دبیر همایش بهداشت و ایمنی کار، با تاکید بر تاثیر آلودگی صدا بر سیستم قلب و عروق کارگران گفت: صدا، شایع‌ترین آلاینده موجود در محیط‌های کاری است.


دکتر پروین نصیری در حاشیه همایش بهداشت و ایمنی کار با اشاره به تحقیقی که در زمینه آلودگی صوتی در صنایع انجام شده است، به ایسنا گفت: با توجه به شکایات عنوان شده، اولین مرحله پژوهش در صنایع استان ایلام انجام شد و فهرستی از همه صنایع با آلودگی صدای بیش از حد مجاز تهیه شد.

وی افزود: در این تحقیق 400 شاغل یک شرکت چاپ و نشر که در معرض صداهای دستگاه‌های تولیدی بودند، مورد بررسی قرار گرفتند و به طور هم‌زمان توسط پزشک طب کار معایناتی از جمله کنترل فشار خون انجام گرفت که نتیجه پژوهش ثابت کرد ارتباط معنی‌داری بین آلودگی صوتی با افزایش فشار خون در محل کار وجود دارد.

دبیر همایش بهداشت و ایمنی کار، از دیگر تبعات آلودگی صوتی را افت شنوایی برشمرد و یادآور شد: افسردگی، پرخاشگری و آثار نامطلوب روانی از دیگر عوارض آن است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


مهم‌ترین عامل اجتماعی شدن در زندگی هر انسان، تجارب دوران کودکی وی در محیط خانواده است. فضای خانواده آکنده از مهر و محبت، فداکاری و گذشت، صمیمیت و گرمی‌و در عین حال گاهی توام با حسادت و رشک، دشمنی و کینه‌توزی، نفرت و خشم است. کودکان در جریان اجتماعی شدن این‌گونه عواطف را در کنار والدین و خواهران و برادران خود تجربه می‌کنند. اعضای خانواده آنقدر به هم وابسته‌اند که هر نوع مشکل یک عضو خانواده به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بر زندگی سایر اعضا تاثیر می‌گذارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

 

خانواده هسته‌ای کوچک از اجتماع است که هنوز هم مهم‌ترین نقش را در حیات اجتماعی مردم ایفا می‌کند. همه نقش‌های مربوط به ایجاد تمدن و رشد و شکوفایی انسانیت از خانواده آغاز می‌شود و تمامی‌سنت‌ها، عقاید و آداب ویژگی‌های فردی و اجتماعی از طریق خانواده به نسل جدید انتقال می‌یابد. با وجود این، از دست رفتن جایگاه این نهاد مهم باعث شد تا جوامع غربی نیز به فکر احیای مجدد آن بیفتند. خوشبختانه در جامعه ایران نهاد خانواده هنوز کارکرد سنتی خود را حفظ کرده است اما تاملی دوباره بر این جایگاه و تقویت بیش از پیش آن مساله‌ای است که می‌توان به بهانه روز جهانی خانواده به آن پرداخت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


یک جراح مغز و اعصاب گفت: هر گونه تکان شدید به نوزادان می تواند خطر پارگی بافتهای مغزی را به همراه داشته باشد.
دکتر پرندوش سپهری اظهار داشت: بافتهای گردن نوزادن تا سن 5 ماهگی بسیار ضعیف است و در این سن نباید آنها را به سمت بالا یا جلو و عقب تکان داد; زیرا صدمات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
دکتر سپهری در ادامه تصریح کرد: پدیده تکان دادن نوزادان که در اصطلاح علمی به »synbrome dady shaken« موسوم است در مورد نوزادان بی قرار بیشتر اتفاق می افتد. والدین با تکان دادن نوزاد خود سعی در آرام کردن او دارند و این در حالی صورت می گیرد که بافتهای گردن، تکامل نیافته اند و تحمل این ناحیه کم است.
وی گفت: تکان دادن نوزاد منجر به حرکت سر و گردن شده و به بافتهای نخاعی عصبی و عروق تغذیه دهنده مغز آسیب می رساند که ممکن است خونریزی بافتهای مغزی را در پی داشته باشد.  دکتر سپهری افزود: البته این شرایط تنها تا سن 5 ماهگی را شامل نمی شود و باید تا مدتها از انجام چنین حرکاتی در مورد نوزادان ممانعت کرد.  وی در ادامه به برخی از رفتارهای نابهنجار والدین در خصوص کودکان خود به ویژه وارد آوردن ضربه سنگین به سر آنها اشاره کرد و گفت: ضربه زدن با دست به سر کودک به خودی خود مشکلی برای آنها به همراه نمی آورد، اما در صورت تکرار، هسته های صدمات کوچک مغزی در ناحیه سر شکل می گیرد.  دکتر سپهری در پایان گفت: ضربه زدن به سر کودکان بیشتر از آن جهت تهدیدآمیز است که احتمال می رود به تشدید برخی مشکلات کوچک در مغز منجر شود و آنها را تحریک کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


والدین در برابر خشم و پرخاشگرى کودکان به شیوه هاى متفاوت رفتار مى کنند.
۱- درصد بیشترى از والدین در مقابل پرخاشگرى کودکان خشمگین مى شوند.
۲- بعضى از والدین در مقابل پرخاشگرى کودکان سکوت مى کنند و اصلاً واکنشى نشان نمى دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


شاید برای شما هم عجیب بوده که چطور برخی افراد با اینکه مجرد هستند و سنّی از آنها گذشته است، سرحال و خوشحال زندگی می کنند؟ آیا از این می ترسید که اگر ازدواج نکنید، چطور دوران پیری و باقی عمر خود را تنهای تنها سر کنید؟ آیا از اینکه همراهی ندارید نگرانید؟ با خواندن در این مقاله یاد میگیرید که چطور می توانید مجرد، اما خوشبخت زندگی کنید!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


هر کس در زندگى ترس ها و نگرانى هایى دارد. اضطراب ـ به شرط خوب بودن ـ پاسخ مناسبى به این نگرانى هاست. از نظر روان کاوان اگر اضطراب ناشى از ترس و نگرانى، فرد را به یادگیرى راه هاى مقابله با معضلات زندگى برانگیزد خوب است. اما اگر این اضطراب، شدید، طولانى و بى تناسب با موقعیت تهدیدکننده به وجود آمده باشد نابهنجار و مرضى تلقى مى شود به طورى که به ناتوانى مى انجامد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


 

[شیفته فروزش]

خلاقیت به معناى خلق و آفرینش اندیشه ها، ایده ها، افکار نو و بدیع، متفاوت نگریستن به امور، عبور از مرز دانسته هاى محدود به حیطه نادانسته هاى نامحدود و کشف و ابداع راه حل هاى جدید براى حل یک مسأله است.
خلاقیت، تشخیص و بیان مسأله و ارائه راه حل هاى جدید براى آن است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


افرادی که در تعاریف خود ، صحبتهای شان اغراق میکنند و حتی گاهی وقتها به دروغ نیز متوسل میشوند ، افرادی هستند که اعتماد به نفس کمی به خود دارند ، با این کار قصد دارند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند .

بعضی از خانمها یا آقایان عادت دارند تمام اتفاقاتی را که در طول روز برای شان اتفاق افتاده است را برای همسر حود تعریف کنند . با این وجود گاهی اوقات صحبت کردن بسیار خظرناک است و توصیه نمیشود که مدام صحبت نکنید ، سکوت در بسیاری از موارد بهتر از صحبت کردن می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

شصت روز قبل بود که زمین زیر پای مردمان آذربایجان لرزید و زندگی شان را لرزاند. امروز اما سرمای پاییز آذربایجان است که آنها را می لرزاند.

 به گزارش نصر نیوز، زمین لرزه را همه به یاد داریم، بعد از ظهر یکی از روزهای گرم مرداد ماه بود، چند لرزش پیاپی که با صدای غرش همراه شد و داغی فراموش نشدنی که بر دل مردمان آذربایجان نشست.روزهای اول، منطقه ملتهب بود و پس لرزه های مدام به همراه حضور گسترده هموطنان و مسئولان، به دو مهمان جدا نشدنی شهرهای زلزله زده اهر و ورزقان و هریس و کلیبر


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸بی خوابی و از دست دادن نیمی از خواب شب، می تواند به حافظه آسیب رسانده و رفتار عادی سلولهای مغز را تغییر دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

در حالی که نزدیک به 2 ماه از خبری که اواخر بهمن سال گذشته مبنی بر اجرای طرح بیمه طلاق منتشر شد، می‌گذرد، اما تاکنون اجرای این طرح مسکوت مانده است و جالب این‌که هیچ‌یک از فعالان حقوق زنان و دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با امور زنان تاکنون اظهارنظری درباره این طرح نکرده‌اند و این در حالی است که گویی این طرح بدون پشتوانه اجرایی خاصی از سوی متولیان امور زنان رها شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

 

مارینا دانغیان

روانشناسان، یادگیرى را تغییر نسبتاً پایدارى مى دانند که بر اثر تجربه در توانایى هاى بالقوه فرد به وجود مى آید. در توضیح این تعریف، لازم است اصطلاحات تغییر نسبتاً پایدار، توانایى بالقوه و تجربه شرح داده شود. منظور از تغییر نسبتاً «پایدار» تغییرى است که کم و بیش دوام دارد نه تغییر موقتى و ناپایدار که در اثر عواملى مانند خستگى، مصرف دارو و عادت به تاریکى به وجود مى آید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸
 

زهرا خیریه

زمانى که کودکان متولد مى شوند، معصوم هستند و کاملاً آموزش پذیر.اغلب والدین روشى را که براى تربیت فرزند خود اعمال مى کنند، مؤثر و مفید مى دانند و یا این که مى گویند روش دیگرى را نمى شناسیم. اما امروزه شیوه فرزندپرورى والدین را به ۴ گروه تقسیم کرده اند که عبارت است از: شیوه مستبدانه، شیوه بدون دخالت، شیوه آسان گیرانه، شیوه مقتدرانه.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

یک روانشناس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با ذکر این نکته که بیماری آلزایمر ممکن است در کمین شما هم باشد گفت "بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود.

 هدی مطهری صبح چهارشنبه در حاشهی همایش بهداشت روان در گرگان افزود: این اختلال پیشرونده، در ابتدا وقایع و آموخته‌های اخیر را درگیر می کند ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند.و بیمار پاسخ سئوالی را که چند لحظه قبل پرسیده ‌است را فراموش می‌کند و مجدداً همان سؤال را می‌پرسد.

وی تصریح کرد: با پیشرفت بیماری علائمی چون از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و... نیز نمایان می شود.

این روانشناس افزود:در حال حاضر درمان بیماری آلزایمر بیشتر شامل درمان‌های علامتی، درمان اختلالات رفتاری و داروهای کاهنده سیر پیشرفت بیماری است و ازدرمان‌های غیر دارویی نیزمی توان با عدم جابه جایی وسایل و تغییر محیط زندگی بیمار، کم کردن حضور افراد بیگانه و ناآشنا که سبب ترس و بی قراری بیمار می‌شود، ماساژ وی، معطر کردن محیط و پخش موزیک آرام، که با عث کاهش بیقراری می گردد، اشاره کرد.

مطهری افزود: با توجه به اینکه هنوز درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد ،نقش پیشگیری جدی تر از گذشته مطرح می شود.

وی مطالعه، ورزش وپیاده روی روزانه، نوشیدن مایعات به اندازه کافی و پیروی از رژیم غذایی سالم در پیشگیری از بیماری آلزایمر موثر عنوان کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸تعریف انرژی منفی با اصطلاحات علمی سخت است ولی مسلما هر کسی آن را تجربه کرده است.

وقتی افراد با هرگونه مشکلی مواجه می‌شوند یا شکست می‌خورند، سرزنش، احساس گناه، تأسف‌خوردن و اضطراب مقداری انرژی منفی تولید می‌کند. این بدان مفهوم نیست که آنها بد یا منفی هستند ولی به این معناست که آنها با منبع درونی انرژی مثبت‌شان قطع رابطه کرده‌اند!شاید شما تجربه رفتن به جایی یا بودن با افرادی را دارید که باعث می‌شوند احساس بدی پیدا کنید؛ احتمالا احساس خستگی بکنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸می‌توانید بدون نیاز به نوشیدن قهوه کافئین‌دار یا مصرف محرکها با خستگی شدید که شامل احساس خستگی و فقدان انرژی است، مقابله کنید.

کارشناسان کتابخانه ملی پزشکی آمریکا اعلام کردند با انجام دستورالعملهای زیر می‌توانید به مقصد خود برای مقابله با خستگی برسید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

مهرداد بائوج‌لاهوتی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، تصریح کرد:‌ متأسفانه با وجود اختصاص اعتبارات و تعیین ردیف‌های بودجه مشخص، هنوز هیچ اقدامی برای نجات این دریاچه انجام نشده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

محققان استرالیایی در جریان تحقیقات خود دریافتند که عناصر موجود در شیر گاو می‌تواند از ابتلای افراد به بیماری ایدز محافظت کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

به گزارش شبکه روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد اجازه پوشش حجاب در مدارس این کشور را نخواهد داد.

وی در دیدار با نمایندگان یک تشکل روسی اعلام کرد باید به چگونگی حل این مسائل در کشورهای اروپایی همسایه خود نگاه کنیم و آنگاه امور روشن خواهد شد.

رئیس جمهوری روسیه در عین حال گفت باید با احترام زیادی با احساسات دینی مردم تعامل کنیم، با این حال کشور ما، لائیک است و باید در رفتارهای خود بر اساس این اصل عمل کنیم.

در این دیدار، نماینده ای از ایالت استنفاروپل روسیه که یکی از مدارس آنها، پوشش حجاب را ممنوع کرده است، سئوالی از پوتین درباره دیدگاهش در خصوص پوشش حجاب در مدارس روسی پرسید که پوتین به صراحت مخالفت خود را با حجاب اعلام کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


اکثر رهبران در کشورهای دموکراتیک کسانی را وارد تشکیلات خود می‌کنند که از اقدامات آنان انتقاد کنند ، اما دیکتاتور‌ها زندگی خود را به گونه‌ای هدایت می‌کنند که چنین افرادی در آن کمترین نقش را ایفا کنند.
منبع: فارین پالیسی
ترجمه: مریم جعفری


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

این طور به نظر می‌رسد که اغلب افراد با توجه به این که چه طعم و مزه‌ای را دوست دارند بستنی مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند؛ اما حقیقت این است که در پشت پرده این انتخاب عوامل دیگری نقش دارند. معمولا سلیقه غذایی افراد نسبت به هم متفاوت است اما آنچه بیش از این در اینجا نقش دارد ویژگی‌های شخصیتی افراد است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸
 هر خانواده اى متفاوت از دیگران است. تفاوت هایى در شخصیت ها، فرهنگ ها، روش تفکر، نحوه صحبت کردن، نحوه ارتباط با دیگران در خانواده هاى مختلف دیده مى شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


مدت زمان زیادى پزشکان باور نمى کردند که کودکان هم مى توانند دچار افسردگى شوند. اما هم اکنون متخصصان بهداشت روان دریافته اند که افسردگى به همان نحو که در بزرگسالان شیوع دارد، در کودکان هم دیده مى شود. بررسى هاى اولیه و درمان افسردگى در کودکان بسیار مهم است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


 

انسان از آغاز تولد تا مرگ حداقل دوران هاى متفاوتى را پشت سر مى گذارد که در طول آنها باید نیازمندى هاى آن دوره ها را مرتفع کند و با موفقیت پا به مرحله بعد بگذارد.از مهمترین مراحل زندگى، دوران نوجوانى و هنگامى است که فرد به بلوغ فکرى براى استقلال در زندگى در زمینه تصمیم گیرى درباره برخى امور شخصى رسیده است. در این دوران، فرد به بلوغ جسمى وارد مى شود به این مفهوم که اندام هاى او کم کم از حالت کودکى خارج مى شود و تغییرات فیزیکى و بیولوژیکى که زاییده پا گذاشتن به دوران نوجوانى است در او ایجاد مى شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


خیانت در ازدواج این روزها شایع شده است. اما این به آن معنی نیست که همه زن و شوهرها به همسرشان خیانت می‌کنند.
آیا شک رابطه‌تان را خراب می‌کند؟ هر روز گزارشاتی در کانال‌های مختلف تلویزیون و روزنامه‌ها درمورد ازدواج‌هایی که با مشکل شک و سوءظن همراهند می‌شنوید و می‌خوانید. گاهی‌اوقات بیماری شکاکی آنقدر حاد می‌شود که فرد شکاک تا مرز کشتن همسر خود نیز پیش می‌رود. مطمئناً شما هم مردان و زنان شکاک زیادی را در اطراف خود دیده‌اید. هر چقدر هم که با این آدم‌ها بحث کنید، مخالفت کنید یا متقاعدشان کنید که شک‌هایشان بی‌اساس است، اکثر مواقع بی‌فایده است. خیلی روابط و ازدواج‌ها را می‌بینید که با این شک‌ها از بین رفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸


خیانت در ازدواج این روزها شایع شده است. اما این به آن معنی نیست که همه زن و شوهرها به همسرشان خیانت می‌کنند.
آیا شک رابطه‌تان را خراب می‌کند؟ هر روز گزارشاتی در کانال‌های مختلف تلویزیون و روزنامه‌ها درمورد ازدواج‌هایی که با مشکل شک و سوءظن همراهند می‌شنوید و می‌خوانید. گاهی‌اوقات بیماری شکاکی آنقدر حاد می‌شود که فرد شکاک تا مرز کشتن همسر خود نیز پیش می‌رود. مطمئناً شما هم مردان و زنان شکاک زیادی را در اطراف خود دیده‌اید. هر چقدر هم که با این آدم‌ها بحث کنید، مخالفت کنید یا متقاعدشان کنید که شک‌هایشان بی‌اساس است، اکثر مواقع بی‌فایده است. خیلی روابط و ازدواج‌ها را می‌بینید که با این شک‌ها از بین رفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۸

ترجمه: فاطمه امامى

پدر و مادرها درباره کنار آمدن با زندگى خیلى چیزها از بچه ها یاد مى گیرند.
موریل اسپارک
پانزده سالى مى شد که معلمى مى کردم، که با بزرگ ترین معلم زندگى ام آشنا شدم. ملاقات ما به جاى کلاس درس در بیمارستان روى داد و معلم من کسى جز دخترم کلسى نبود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٧
یکی از مشکلاتی که بعد از ازدواج در زندگی زناشویی مطرح است، «محدودکردن آزادی‎های فردی» طرفین است. در این موارد افراد، اولین واکنشی که نسبت به این محدودیت از خود نشان می‌دهند «مقاومت» است.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٦


در بررسی علل خودکشی باید بین عوامل زمینه ساز موقت یا عاجل و عوامل مستعد کننده یا زمینه ساز پایدار و دایمی وجه تمایزی قایل شد. به عنوان مثال ، عواملی نظیر شکست در تحصیل ، اختلاف حاد با والیدن، از دست دادن والدین ، طرد شدن توسط یا روانی بودن همگی عواملی هستند که ممکن است موقتا اقدام به خودکشی را تسریع کنند. اما تعدادی از نوجوانان به دلیل یاس و ناامیدی نسبت به اینده و شکست های پی درپی دست به خودکشی می زنند . برخی از این نوجوانان، از هوش بالایی برخوردارند، ولی در زندگی کناره گیر و منزوی هستند. ان ها به دلیل انتظارات بالای والدین ، شخصیتی کمال طلب دارند و نتوانسته اند در درازمدت به معیار های مورد نظر دست یابند. عده ای دیگر از نوجوانان تمایلات ضد اجتماعی دارند و یاس و ناامیدی خودرا در رفتارهای مخربی چون دزدی ، زد وخورد با اطرافیان، زورگویی، مصرف موادمخدر و مخاطره جویی نشان می دهند.
در سوابق زندگی نوجوانانی که دست به خودکشی می زنند، نکات مشترکی مشاهده می شود. غالبا در خانواده های ان ها اختلاف های متعدد ، مشکلات عاطفی، جدایی، فقدان صمیمیت به چشم می خورد. اینگونه روابط باعث تضعیف خودپنداره نوجوان گردیده و زمینه را برای اقدام به خودکشی هموار می سازد.  علیرغم اینکه نمی توان از قبل پیش بینی کردکه کدام نوجوان ممکن است اقدام به خودکشی کند، پاره ای از علایم هشداردهنده درجدول زیر ارایه شده است. گاهی بین مردم این باور شایع است کسانی که جدا قصد خودکشی دارند، از قبل در این باره صحبتی نمی کنند . بررسی ها نشان می دهدکه اکثریت افرادی که نهایتا به چنین اقدامی دست می  زنند، قبلا درباره تصمیم خود مطالبی عنوان کرده اند. به همین دلیل هرنوع تهدید به خودکشی را باید جدی تلقی کرد.
جدول علایم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان:
احساس غمگینی ، نومیدی و بی تفاوتی نسبت به امور.
خستگی شدید، کمبود انرژی ، بی حوصلگی .
بی میلی به روابط اجتماعی، دوری گزیدن از دوستان.
سریعا احساس ناکامی کردن.
حالت های حاد هیجانی ، گریه ها یا خنده های شدید، تخلیه ناگهانی انرژی .
 ناتوانی  در تمرکز ، حواس پرتی .
افت نمره های درسی ، غیبت از مدرسه ،مشکلات انضباطی.
بی توجهی به ظاهر شخصی.
تغییر در نوع خواب ، بی خوابی یا خواب الودگی شدید.
 تغییر اشتها ، خوردن بیشتر یا کمتر از حد معمول .
شکایت های جسمانی ، دل درد، کمردرد ، سردرد.
کوشش جهت منظم کردن امور شخصی ، حل و فصل مشکلات ارتباطی ، بخشش بی دلیل اشیای ارزشمند به دیگران .  نشانه های کلامی ، خداحافظی کردن  از اعضای خانواده و  دوستان ، اشاره های مستقیم یا غیر مستقیم به خودکشی  ( من دیگر از وجود مشکلات احساس  نگرانی  نخواهم  کرد، ارزو می کردم  ای کاش مرده بودم ، من به این فکر هستم که مردن چیست.)

محیط فرهنگی:
شامل جنبه های مختلف فرهنگی هر اجتماع شامل اداب و رسوم، اعتقادات و سنت ها است که اموزش این ارزش ها در اموزش و پرورش ان اجتماع نمود می یابد. از یک سو اموزش و پرورش در بالابردن سطح فکر و شعور افراد کاملا موثر است و از سوی دیگر، نیروی انسانی که به امر تعلیم و تربیت می پردازند به عنوان نیرویی موثر در بالابردن سطح اگاهی و توجه به نیاز دانش اموز مطرح می شوند، نوجوانی که با والدین سرناسازگاری دارد و پرخاشگر است. باید با یک الگوی مناسب دیگر که همان معلم است برخورد کند تا بتواند از او الگو برداری کند. در نوجوانی، پس از والدین معلم به عنوان یک الگوی مناسب که راه حل ها را در پیش پای او می گذارد، ظاهر می شود و نوجوان با راهکارهای تربیتی او مواجه می شود. اما در عین حال ، تعلیمات اجباری مدارس و حتی وجود معلمان دلسوز نیز در مواردی نمی تواند در عدم ارتکاب به بزه در این نوجوانان موثر باشد.
محیط اقتصادی :
وجود فاصله طبقاتی در بین افراد یک جامعه و تورم و بیکاری حاصل از تورم و عدم در امد کافی والدین می تواند یکی از عوامل ارتکاب بزه، در نوجوان باشد در صورتی که در خانواده ای فقر بیداد می کند و نوجوان با عدم ارضا نیازهای مادی مواجه می شود به دنبال راهی برای جبران کمبودهای خود بر می اید و سرقت و دزدی را مرتکب می شود.
محیط طبیعی:
محیط طبیعی نیز در ارتکاب نوجوان به جرم موثر است. مهاجرت و مناطقی که نوجوان دران قراردارد اعم از مناطق کوهستانی ، گرمسیری، رطوبتی ، شهری و روستایی نیز می تواند در ارتکاب بزهکاری نوجوانان دخیل باشند. به طوری که می دانیم فرهنگ و اداب و رسوم در این مناطق، متفاوت از یکدیگر است و همین امر در بعضی مواقع، سبب می شود تا اعمال بزهکارانه تفاوت داشته باشند و هر عمل خلاف قانونی با توجه به فرهنگ ان منطقه و شرایط حاکم بران ، به صورت دیگری معنا شود.
پیشگیری و درمان:
از انجا که بزهکاری ریشه در کودکی فرد داردباید به والدین و سیستم اموزشی کمک کرد تا شیوه های فرزند پروری و تربیت کارامدتری داشته باشند و جوامع را ملزم به سامان دهی شرایط اقتصادی و اجتماعی لازم برای رشد افراد ان اجتماع نمود. اگر نوجوانان در محله هایی که اعمال به راحتی دران صورت می گیرد و محیط خانوادگی تحت تاثیر شرایط نامناسب اقتصادی و فرهنگی باقی بماند ، درمان بر روی این نوجوان موثر نمی باشد. از سوی دیگر عوامل تشدید کننده در صورت اصلاح می تواند به عوامل بازدارنده تغییر یابد.به همین جهت باید اقدامات اصلاحی در خانواده ، اجتماع و حتی خود فرد بزهکار صورت پذیرد و تیم درمانی این افراد که از روانشناس ، مددکار اجتماعی و متخصصین و .... تشکیل شده ، با مشارکت یکدیگر در این زمینه ، راهکارهای درمانی را پیشنهاد می کند تا انجام این اعمال در سطح وسیعی کاهش یابد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥به گفته دبیر شورای برنامه ریزی آموزش عالی، آیین نامه بازنگری شده مقاطع کاردانی و کارشناسی پس از تایید وزیر علوم به دانشگاهها ابلاغ شد که در این آیین نامه دانشجو باید در صورت اخذ مجدد درس افتاده شهریه پرداخت کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥


مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال با تشریح آمار مقایسه‌ای ازدواج و طلاق در ایران با سایر کشورها گفت:

علی اکبر محزون با بیان این مطلب افزود: آمار میزان ثبت ازدواج و طلاق در کشور و ویژگی‌های آن از جمله آمارهایی است که علاوه بر مسائل فرهنگی و اجتماعی، به لحاظ تأثیر غیرمستقیم در تحولات جمعیتی نیز در سطوح مختلف جغرافیایی اعم از کل کشور، استانها، شهرستان‌ها، شهرها و نقاط روستایی مورد توجه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥

در چند سال گذشته یکى از موضوع هاى بحث برانگیز براى کارشناسان آموزش و تربیت کودکان موضوع میزان توجه و احترام به نیازها و خواسته هاى فرزندان از سوى والدین آنها بوده است. عموماً تصور بر این بود که هر اندازه والدین بیشتر به فرزندانشان توجه کرده و خواسته هایشان را برآورده کنند، بچه ها عملکرد بهترى در مدرسه و روابط اجتماعى خواهند داشت ولى بى توجهى که باعث کاهش عزت نفس در کودکان مى شود باعث عملکرد ضعیف تحصیلى شده و حتى زمینه هاى ارتکاب جرم و اعتیاد را فراهم مى کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥


جعفر محمدی - روز گذشته ، در خیابان مدنی تهران ، یک فاجعه غم انگیز رخ داد: یک مرد معتاد به "شیشه" در حالتی نامتعادل ، 12 رهگذر را به ضرب قمه مجروح کرد که متأسفانه یکی از آنها درگذشت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥

بازى یکى از نیازهاى اساسى کودکان و مهم ترین و اساسى ترین فعالیت کودک به شمار مى رود که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهاى مهم دیگرى دارد. هر یک از این کارکردها به جنبه اى از زندگى کودک مربوط مى شود که او را براى ورود به زندگى بزرگسالى آماده مى سازد. از این لحاظ شرایط بازى، آزادى کودک در بازى، اسباب بازى هاى مورد استفاده کودک و مدت زمانى که به بازى با کودک اختصاص داده مى شود اهمیت زیادى دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥

این روزها اعضاى خانواده وقت کم مى آورند. پدر به نوعى درگیر کار بیرون است و مادر هم اگر کارمند نباشد، دنبال درست کردن صبحانه و ناهار و شام و خرید مایحتاج زندگى، رفت و روب خانه، شستن البسه کثیف، گرفتن وقت دکتر و دیگر کارهاى روزمره است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥

 

خوانندگان سلسله مطالب حقوق خانواده به خاطر دارند که در آغاز نگارش این مطالب به بررسی موضوع «روابط مالی میان همسران» پرداختیم و بر این موضوع تاکید شد که این موضوع در اختلاف‌های خانوادگی مساله‌ای مهم و حساس است. در همان مطلب و دیگر مطالبی که تاکنون در این صفحه خوانده‌اید به مسائلی مانند مهریه و نفقه به عنوان برخی تعهدات مرد نسبت به همسرش اشاره و شیوه‌های دریافت این تعهدات و تکالیفی که به عهده زنان است نیز گفته شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥


آلزایمر، نوعی اختلال مغزی است که فرد مبتلا را به فراموشی دچار می‌سازد. در این بیماری، سلول‌های مغز بتدریج تخریب شده و فرد دچار فراموشی می‌شود، طوری‌که دیگر قادر نیست خاطرات گذشته را به یاد بیاورد یا رویدادهای جدید را در مغز خود شکل دهد. بیش از 12 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 این رقم به 22 میلیون نفر افزایش یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥


 معاون فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی اعلام کرد: طی 2 ماه فعالیت خط ملی مشاوره اعتیاد با شماره تلفن «09628»، حدود 65 هزار بار از سراسر کشور با این خط تماس گرفته شده است که 60 درصد از تماس‌گیرندگان را زنان تشکیل می‌دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥


شاید تا به حال نام اکستاسی را شنیده باشید. اکستاسی، که به نام قرص اکس یا قرص شادی نیز معروف است، در ایران به این نام شناخته می‌شود. از دسته آمفتامین‌های جایگزین است. این ماده محرک و توهم‌زاست. این ماده سال‌هاست که به علت اثرات نامطلوب خود از رده داروها خارج شده است. مصرف آن عوارض غیرقابل برگشتی بر سیستم عصبی حیوانات می‌گذارد. امروزه هیچ مورد مصرف درمانی برای آن وجود ندارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥

معاون سیاسی، امنیتی استاندار همدان گفت: از ۳۴۲۸ مورد طلاق ثبت شده در استان، ۶۴۷ مورد در زندگی‌های کمتر از یک سال رخ داده است که این یک هشدار جدی محسوب می‌شود.

«علی اکبر فامیل کریمی» در ستاد ساماندهی امور جوانان استان همدان، اظهار کرد: سال گذشته در افراد بین ۱۰ تا ۱۴ سال، ۱۷۷۳ مورد، ۱۵ تا ۱۹ سال ۸۷۰۵ مورد، ۲۰ تا ۲۴ سال ۷۷۶۴ مورد، ۲۵ تا ۲۹ سال ۲۷۴۵ مورد، ۳۰ تا ۳۴ سال ۱۲۳۲ مورد، ۳۵ تا ۳۹ سال ۵۰۵ مورد، ۴۰ تا ۴۴ سال ۲۱۴ مورد، ۴۵ تا ۴۹ سال ۱۱۸ مورد، ۵۰ تا ۵۴ سال ۹۷ مورد، ۵۵ تا ۵۹ سال ۶۹مورد، ۶۰ تا ۶۴ سال ۴۰ مورد، ۶۵ تا ۶۹ سال ۳۸ مورد، ۷۰ تا ۷۴ سال ۲۲ مورد و ۷۵ به بالا ۲۷ مورد ازدواج به ثبت رسیده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥
اسکیزوفرنیا از جمله بیماری‌های شدید عصبی روانی است و حدود یک درصد جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند. امکان ابتلا به این بیماری تقریبا در تمام طول عمر وجود دارد ولی شایع‌ترین سن ابتلا به آن را 15 تا 30 سالگی عنوان کرده‌اند.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٥

 
نادر رستمی*

کشور دانمارک از نظر اقتصادی کشوری مرفه به حساب می آید. این کشور تنها 5 میلیون نفر جمعیت دارد و چون اکثر خانواده ها یک یا دو فرزند دارند، مسئله ازدیاد جمعیت در این جا اصلا مطرح نیست و بالعکس کمبود نیروی جوان یکی از معضلات این کشور است. به همین دلیل نیز سن بازنشستگی بالا رفته و به 67 سال رسیده است. اگر کسی حتی از 18 سالگی سر کار رفته باشد ، و جسم و روح سالمی داشته باشد باید تا 67 سالگی به بازار کار سرویس بدهد. البته در مواردی سن بازنشستگی 60 و 65 سال نیز تحت شرایطی مورد تایید قرار می گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٤


 به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، بیوک رئیسی ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه به مناسبت روز هوای پاک، کاهش آب حوزه های آبریز استان آذربایجان شرقی، غربی و کردستان را عمده ترین عامل خشک شدن دریاچه ارومیه اعلام کرد.وی، احداث سدها، تغییر اقلیم، مصرف بی رویه آب، افزایش سطح زیرکشت و توسعه کشاورزی، افزایش تولید محصولات کشاورزی از 2 میلیون تن به 8 میلیون تن، پایین بودن راندمان آبیاری، مصرف بی رویه آب و غفلت 50 ساله در خصوص دریاچه ارومیه را از دیگر عوامل خشک شدن و بحرانی شدن دریاچه ارومیه ذکر کرد.*نیاز 3.1 میلیارد متر مکعبی آب برای احیای دریاچه ارومیه رئیسی اظهار داشت: نیاز اکولوژیکی دریاچه ارومیه سالانه 3.1 میلیارد مترمکعب آب است ولی سالانه یک میلیارد متر مکعب آب این دریاچه تبخیر می شود.وی تصریح کرد: 270 میلیون مترمکعب از حوزه آبریز آذربایجان شرقی، 1.8 میلیارد مترمکعب از حوزه آبریز آذربایجان غربی و 940 میلیون مترمکعب آب از حوزه آبریز استان کردستان باید با مدیریت مصرف به دریاچه ارومیه ریخته شود.رئیسی اضافه کرد: استان آذربایجان شرقی با لایروبی «آجی چای» و انتقال آب تصفیه خانه فاضلاب تبریز در انجام تعهدات برای نجات دریاچه ارومیه پیشگام است.*24 مصوبه برای احیای دریاچه ارومیه مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی از تشکیل کارگروه ویژه نجات دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: در این کارگروه که به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل می شود وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و رئیس محیط زیست و استاندار آذربایجان شرقی، غربی و کردستان حضور دارند.وی، از تصویب 24 مصوبه برای نجات دریاچه ارومیه و احیای آن خبر داد و اظهار کرد: توقف و ممنوعیت سدسازی در حوزه های آبریز، توسعه کشاورزی محدود، تعطیلی یک هزار حلقه چاه غیرمجاز و صادر نشدن مجوز برای حفر چاه و تغییر الگوی کشت از جمله این مصوبات است.* 13 سورتی پرواز برای نجات دریاچه ارومیه/ آب ارس پس از 3 سال به دریاچه ارومیه می ریزد رئیسی، باروسازی ابرها را از دیگر مصوبات برای احیای دریاچه ارومیه ذکر کرد و گفت: برای احیای دریاچه ارومیه تاکنون 13 سورتی پرواز روی این دریاچه و حوزه های آبریز آن برای بارو کردن ابرها انجام شده است.مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی، انتقال 500 میلیون مترمکعب آب از رودخانه ارس و انتقال 700 میلیون مترمکعب آب از رودخانه «زاب» در آذربایجان غربی را از دیگر پروژه های در دست اقدام برای احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد و افزود: برای انتقال آب از رودخانه ارس سه سال زمان بندی شده است.وی با بیان اینکه حفاظت از تالاب دریاچه ارومیه از لحاظ اهمیت تنوع زیستی، اقتصادی و اجتماعی به صورت ملی و جهانی مورد توجه است، اظهار کرد: احیای دریاچه ارومیه و تامین آب مورد نیاز این پهنه آبی ارزشمند کشورمان از چند سال پیش در اولویت برنامه ریزی مسئولان ملی و استانی قرار گرفته و در زمان حاضر نیز از کانون های مهم توجه دولت است.رئیسی ادامه داد: دولت از چند جنبه به شکل همزمان حل بحران دریاچه ارومیه را در دستور کار خود قرار داده و تاکنون مصوبه های کلیدی و اثرگذار زیادی در سطح ملی و استانی تصویب شده و به اجرا درآمده است.وی گفت: تشکیل یــک کارگـروه در سطح وزیران زیر نظر معاون اول رئیس جمهوری با مشارکت استانداران آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان همچنین پیگیری مستقیم رئیس جمهور در زمینه روند اجرای مصوبات و طرح ها، نشان از عزم جدی دولت برای حل بحران دریاچه ارومیه دارد.دریاچه ارومیه به دلیل داشتن ارزش های اکولوژیک و خاص، در سال 1346 براساس مصوبه شماره یک شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به عنوان منطقه حفاظت شده و طبق مصوبه شماره 63 شورای عالی در سال 1354 به عنوان پارک ملی ارتقا یافت.این دریاچه همچنین در سال 1356 براساس مصوبات MAB (انسان و کره مسکون) به عنوان یکی از مناطق بین المللی ذخیره گاه های زیست کره در سطح جهان به ثبت رسیده است. دریاچه ارومیه با تمام جزایر آن در سال 1354 به عنوان یکی از تالاب های بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شده و از طرف موسسه بین المللی تالاب ها به عنوان یکی از مهم ترین مناطق مهم پرندگان انتخاب شد.در این دریاچه در حال حاضر 27 گونه پستاندار، 212 گونه پرنده، 41 گونه خزنده، هفت گونه دوزیست و 26 گونه ماهی زیست می کنند.دریاچه ارومیه دارای 102 جزیره بوده که همه آنها از سوی سازمان یونسکو به عنوان ذخیره گاه طبیعی جهان به ثبت رسیده است.این دریاچه از نظر سطح آب های آزاد، بیستمین دریاچه جهان و از لحاظ وسعت و شورترین بعد از بحرالمیت محسوب می شود.طول دریاچه از 130 تا 146 کیلومتر و عرض آن از 58 کیلومتر تا 15کیلومتر (بین کوه زنبیل و جزیره اسلامی) متغیر است.حجم آب دریاچه ارومیه در مساحت 5 هزار و 822 کیلومتر مربع و با عمیق متوسط 5.4 متر بالغ بر 31 میلیارد مترمکعب برآورد شده است.حوزه آبر یز دریاچه ارومیه دارای 52 هزار و 47 کیلومتر مربع بوده که در استان های آذربایجان غربی، شرقی، کردستان و قسمت بسیار کمی نیز در کشور ترکیه است.منابع تأمین کننده آب این دریاچه شامل جریان های سطحی رودخانه ها، جریان آب های زیرزمینی و بارش مستقیم به سطح دریاچه بوده، آب های سطحی نیز شامل 14 رودخانه دائمی، هفت رودخانه فصلی و 39 جریان سیلابی است.دبی این رودخانه ها نوسانات بسیاری دارد به طوری که زرینه رود با متوسط آورد 2 هزار میلیون مترمکعب و سطح حوزه ای برابر با 12 هزار کیلومتر مربع، بزرگ ترین و آذرشهرچای با متوسط آورد 34 میلیون مترمکعب و سطح حوزه ای برابر با 300 کیلومتر مربع کوچک ترین رودخانه دائمی این حوزه محسوب می شود.اما این زیست بوم با تمام دار و ندارش رو به نابودی است چرا که به گفته مسئولان سازمان محیط زیست کاهش میزان نزولات جوی، پایین بودن راندمان آبیاری کشاورزی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه و عدم اختصاص آب کافی برای تامین نیاز بیولوژیکی رودخانه های منتهی به دریاچه از عوامل تشدیدکننده بحران و کویری شدن منطقه به شمار می رود.چند سالی است که عوامل مختلف دست به دست هم داده اند تا خاص ترین تالاب جهان به دلیل میزان پس رفت آب به تهدیدی جدی برای ساکنان منطقه تبدیل شود، در نتیجه با پس روی آب دریاچه وسعت آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته و برخی قسمت های جنوبی دریاچه غیرقابل دسترسی بوده و تبدیل به نمک زار شده است که این پدیده می تواند فجایع زیست محیطی بسیار زیادی را همراه داشته باشد که یکی از آنها به جای ماندن روستاهای خالی از سکنه در شرق این دریاچه است.شوره زارهای حاشیه دریا روز به روز وسیع تر و آب های زیرسطحی نیز شورتر می شوند. بادهای نمکی در آینده به یکی از تهدیدهای جدی منطقه تبدیل می شود و به گفته مسئولان امر، مزارع درجه یک حاشیه دریاچه ارومیه با تهدید نابودی مواجه هستند.مرگ و نابودی اطراف این دریاچه پرسه می زند، غربت تلخی بر سکوتش جامانده و ترک های نقش بسته، جراحتش را عمیق تر کرده است.آواز پرندگان، رقص فلامینگوها و جست و خیز حیوانات حکم سراب را برایش دارد، اکنون سیراب شدن از آب به رؤیای شبانه شیرینی مبدل شده که به رنگ امید درآمده است.بسیاری از کارشناسان دولتی و غیردولتی این نکته را متذکر شده اند که با کاهش مساحت دریاچه ارومیه و خشکی تدریجی، دریاچه ارومیه به شوره زاری 8 میلیارد تنی تبدیل می شود که زیست بوم انسانی منطقه را از بین خواهد برد و در نهایت منجر به مهاجرت های ناخواسته و از بین رفتن بخش مهمی از کشتزارهای اطراف می شود.هم اکنون این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم، نگاه به آینده، نجات دریاچه ارومیه، رهایی بخشیدن دریاچه، بستن فاضلاب ها، قانونمند کردن ورودی های آب شیرین به دریاچه و اقدامات دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد یا اینکه بپذیریم همین شرایط را ادامه دهیم، سلام طبیعت را پاسخ نگوییم، از تازیانه هایی که بر شانه اش نواخته ایم درس نگیریم و آنگاه بگذریم رافت و مهربانی طبیعت به قهری بدل شود که دیگر به سادگی نتوان آن را مدیریت کرد.این انتخاب ماست، باید انتخاب کنیم که امانت در دست خویش را چگونه نگهد اریم و چگونه آن را به نسل بعد از خویش تحویل دهیم و آنچه که تاکنون در دفترچه عمل خودمان نگاشته ایم به هیچ کدام از ما در هر جایگاهی که هستیم نمره قبولی نمی دهد، حتی به عنوان یک شهروند بپذیریم که باید برای دریاچه ارومیه فکر جدی تری کنیم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


اعظم بشیرنژاد مطلق

بیش از ۷۰ درصد از کودکان و نوجوانان سنین ۵ تا ۱۴ سال، از دوچرخه استفاده مى کنند. در میان این گروه سنى، استفاده از اسکیت هاى تخته اى و کفش هاى چرخ دار اسکیت (این لاین) نیز بسیار معمول شده است. با وجود مفرح بودن این گونه تفریحات، استفاده نامناسب از لوازم محافظتى و ایمنى مى تواند بسیار مخاطره آمیز باشد. براساس آمار سازمان ملى عملیات ایمنى کودکان در آمریکا، صدمه هاى مربوط به دوچرخه سوارى، پس از صدمه ها و تصادف هاى ناشى از موتورسوارى بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است و در این میان، متأسفانه صدمه هاى سر و گردن عامل اصلى مرگ و میر و یا معلولیت هاى جسمانى در تصادف هاى دوچرخه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

با توجه به این‌که 80 درصد شخصیت کودک در 6 سال حیات اولیه او شکل می‌گیرد، اهمیت آموزش و پرورش پیش‌دبستانی آشکار می‌شود. در این دوره کودک برای اولین بار به‌طور وسیع از تحرک و استقلال خویش بهره می‌گیرد و نقش نهاد خارج از محیط خانواده در رشد و پرورش و یادگیری کودک اهمیت می‌یابد. بدیهی است که مهم‌ترین وظیفه این مراکز ایجاد محیطی امن، سالم، مطلوب و مأمنی همچون کانون گرم خانواده برای کودکان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

علت هاى رایجى وجوددارد که موجب تنفر برخى از کودکان از مدرسه مى شود. ما به شما استراتژى هایى را معرفى مى کنیم که به کمک آن، کودک به مدرسه برگردد.
این مسأله براى خیلى از والدین اتفاق افتاده که دقایقى قبل از رفتن به مدرسه کودک کلاس اولى، با گریه مى گوید: «من نمى خوام برم، از مدرسه متنفرم».


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

بحث طلاق از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین موضوع‌هایی است که قضات و وکلا در دادگاه‌های خانواده با آن مواجه هستند. اغلب همسرانی که در زندگی زناشویی خود با مشکل مواجه می‌شوند، تصور می‌کنند بهتر است به جای رفتن به سراغ روش‌هایی مانند مشاوره، پا در میانی بزرگ‌ترها، در پیش گرفتن صبر و تحمل و شیوه‌هایی از این دست، در همان ابتدای کار به سراغ آخرین راه‌حل بروند و با طلاق گرفتن، خود را از شر همه مشکلاتی که در زندگی مشترک با آن گرفتار بوده‌اند برهانند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


در حالی که برخی افراد دوست دارند مقاصدشان را بلند اعلام کنند، برخی دیگر ترجیح می دهند همواره در درون خود فکر کنند و پیش از رسیدن به نتیجه نهایی آن را بازگو نکنند.
    
این ویژگی شخصیتی مزایا و معایبی دارد. اگر از دید مثبت به آن نگاه کنیم، این شیوه منبع قدرت یک متفکر یا نویسنده است و بدون آن هرگز کتاب خوبی به وجود نمی آید؛ اما اگر از جنبه مقابل به آن بنگریم تمایل فرد به نگهداشتن هر چیز پیش خود باعث ضعف فرد می شود و در واقع او را خجالتی بار می آورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


    برخی کارشناسان بر این باورند که شناخت مردم نیاز به تجزیه و تحلیل های علمی و تخصصی دارد. گروهی دیگر نیز بر این عقیده اند که این مساله به یک نوع شم شهودی محسوس نیازمند است. واقعیت این است که شناخت و درک مردم از دیرباز از چالش های مهم زندگی فرد بوده است، زیرا سعادت و شادکامی فرد در زندگی ارتباطی تنگاتنگ با این امر دارد. متاسفانه در این دنیای متحول شناخت مردم به سادگی گذشته نیست، چرا که امروزه دستاوردهای ارتباطی سبب شده است انسان ها از ملاقات حضوری محروم شوند و از طرف دیگر، بسیاری از مردم از نقاب شخصیت استفاده می کنند و این مساله سبب می شود شناخت واقعی مردم بسیار دشوار باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

مه مردم کم و بیش احساس تنهایی می کنند. یکی از جنبه های تنهایی این است که فرد می پندارد خانواده یا دوستانش او را درک نمی کنند و پذیرای او نیستند.
    بیم و نگرانی ناشی از تنهایی ممکن است ریزه کاری های ساده زندگی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بعضی مردم از لحظه های تنهایی خود بی اندازه لذت می برند؛ بی آن که کمترین توجهی به احساس یا خواسته های دیگران داشته باشند. بعضی در پی تنهایی اند. تنهایی برای آنان به آبادی کوچکی در دل بیابان می ماند که می توانند لختی برای نفس تازه کردن در آن بیاسایند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


این موضوع حقیقت دارد که امروزه بیش از هر زمان دیگر مردان عجله ای برای متعهد گشتن به یک رابطه درازمدت از خود نشان نمی دهند. هنگامی که از مردان در مورد علل این مساله پرسش می شود، آنها معمولاچندین دلیل گوناگون را برای عدم آمادگیشان برای ازدواج مطرح می کنند، اما در کل 4 عامل عمده وجود دارند که تاثیر بسزایی روی رفتار مردان امروزی برای تن ندادن آنان به یک تعهد درازمدت اعمال می کنند:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 امروزه، در جامعه نوجوانانی را مشاهده می کنیم که سر در گریبان مبهوت، افسرده و عصبی هستند، چهره های در هم کشیده ای دارند و هر کس به آنها می رسد می گوید مگر کشتی هایت غرق شده و یا انگار مادرش مرده، دنیا دیگه به آخر رسیده. آری این علایم و علایم دیگری که به آن اشاره خواهد شد، نشان از یک بیماری به نام افسردگی دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

    فضا، فضای غم و اندوه است. یکی گریه می کند، آن یکی جیغ می زند و صورتش را می خراشد، شانه های پدر می لرزد، او یکشبه به قدر چند سال پیر شده است. مادر اما بی حرکت و بهت زده به جایی در دوردست خیره شده است. ضربه شدیدتر از آن است که بتواند آن را بپذیرد و تحمل کند. حالاهمه بیش از عزیز از دست رفته نگران حال مادرند. او چگونه با این مصیبت کنار خواهد آمد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

آیا به نظر می آید کودکان شما درخواست هایتان را نمی شنوند؟ اگر این طور است، به خاطر ضعف شنوایی آنها نیست، بلکه نشانه بی توجهی آنها به حرف های شماست. آنها تا وقتی صدایتان به حدی بلند شود که احساس کنند خیلی جدی هستید به این کار ادامه می دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


    موفق نشدن و شکست ها نشانگر این هستند که راه پیروزی راه دشوار وپیچ در پیچی است. آنها که می خواهند از خود اثری ماندگار در دنیای تجارت باقی بگذارند، بر سر راه خود ناگزیر از رویارویی با موانع و مشکلات هستند و هر چقدر هم دانش و کفایت داشته باشند، باز از این مساله مستثنا نیستند. همه ما انسان ها در طول زندگی مرتکب اشتباه می شویم. تنها سوالی که پیش می آید، این است که: آیا آنقدر عاقل هستید که از این اشتباه ها درس بگیرید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳نویسنده: صابر محمدی

   نوجوان در گذشته به لباس، اهمیت چندانی نمی داد، کافی بود پوشاکی مناسب بر تن داشته باشد؛ ولی امروز نوع لباس، رنگ، طرز دوخت و حتی دکمه های آن مورد توجه وی قرار دارد. امروزه، کوتاه و بلند کردن موها، مدل دادن و دیگر آراستن ها، جزو ضروریات و تقریبا

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 هنگامی که انسان موفق بر زمین می افتد، فورا بر میخیزد، از شکست خود درس می گیرد، ضربه را از یاد می برد و به سمت جایگاهی بلندتر حرکت می کند. اگر زندگی مشاهیر بزرگ دنیا را از نظر بگذرانید، متوجه می شوید کسانی که به موقعیت های بزرگ دست یافته اند، زیر فشار ضربات شکست استخوانی خرد کرده اند. هر که در این حد از موقعیت قرار گرفته باشد، با مخالفت ها، ناامیدی ها، موانع و بدبیاری های فراوانی رو در رو بوده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


    اگر می خواهید در محل کار همه به شما احترام بگذارند و عقاید و ایده هایتان را بپذیرند، باید اطمینان حاصل کنید که اطرافیانتان شما را جدی تلقی می کنند. می دانید که دست یافتن به چنین موقعیتی نیازمند تلاش بسیار، صداقت و راستی است. در اینجا راهکارهایی به شما پیشنهاد می کنیم که با استفاده از آنها می توانید در کارتان از همه جلو بیفتید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


    روزی روزگاری بازی های کودکان به هفت سنگ و الک دولک محدود بود. در بهترین شرایط توپ پلاستیکی وجود داشت و فوتبال گل کوچک، اما امروز سیمای بازی های کودکان نیز تغییر کرده است. امروزه دیگر به جای گل کوچک فیفا 2008 بر قلوب بچه ها حکمفرمایی می کند و جای هفت سنگ را مرد عنکبوتی گرفته است. دیگر به جای کودکانی که در کوچه ها دنبال یکدیگر می دویدند، کودکانی را می بینیم که پای رایانه با یک مشت سیم و کلید و نور مشغول نابود کردن و کشتن دشمنان هستند. رایانه وسیله ای است که جای خود را در همه قسمت های زندگی انسان باز کرده است و همچون دیگر ساخته های دست بشر، دو روی مثبت و منفی دارد. یکی از جذابیت های دنیای رایانه که بیشتر از بقیه جنبه ها کودکان و نوجوانان را مجذوب و شیفته خود کرده است، بازی های رایانه ای است، اما آیا این بازی ها برای کودکان مفید است؟ این پرسشی است که پاسخ متخصصان به آن قدری با باورهای عمومی در تضاد است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

هر پدر و مادری قطعا میل دارند که فرزندان باادبی داشته باشند. بچه های خوب و باادب سربلندی پدر و مادر هستند و به وجودشان افتخار می کنند. بچه هایی که در موقع ملاقات به دیگران سلام و به هنگام جدا شدن خداحافظی کنند، دست بدهند و احوالپرسی کنند، به بزرگ ترها احترام بگذارند و جلوی آنها برخیزند، آداب غذا خوردن را رعایت کنند، بسم الله بگویند، نظیف و پاکیزه باشند، حقوق دیگران را مراعات کنند و ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


    سارا بشدت از آلوده شدن می ترسد، اگر او احساس آلودگی بکند، به هیچ وجه نمی خواهد بدن خود و یاحتی چیزهای متعلق به خود را در خانه و دور و بر آن لمس کند. او به هیچ وجه دستگیره درها و حتی شیر آبی که قبلادست دیگران به آنها خورده را لمس نمی کند و درها را با پا و یا با آرنج خود باز می کند و حتی شیرهای آب را با آرنج خود باز و بسته می کند. سارا سعی می کند از دستکش برای گذاشتن آشغال ها در ظرف آشغال استفاده کند. او به هیچ وجه حاضر نیست چیزی را از زمین بردارد، با دیگران دست نمی دهد و به طور کلی از دست زدن به هر چیزی که به نظرش آلوده می رسد اجتناب می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

رنگ عاملی است نیرومند که می تواند احساسات و درونیات ما را تحریک کند یا تسکین بخشد، به هیجان آورد و آرامش بخشد. احساسی از گرمی و سردی، شادی و غم، سرعت و سکوت ایجاد کند، درست مانند موسیقی که می تواند در لحظاتی خوشایند و در لحظاتی هم ناخوشایند باشد. همه رنگ ها با ما سخن می گویند، لبخند می زنند، ما را در خود فرو می برند و تاثیرات گوناگون می گذارند، همان گونه که اصوات چنین اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 حسن فرامرزى

«تصور نکن که زندگى، امروز آنقدر حوصله به خرج خواهد داد تا خنده هاى تو را از دالان هاى تودرتو و پستوها و هزارتوها بیرون بکشد. تو ادعا مى کنى دلت مهربان است. مدعى هستى دلت مثل باغچه اى بزرگ پر از گل هاى معطر جورواجور است. ما اگر این ادعاى تو را بپذیریم باز نمى توانیم ساعت هاى بسیارى را به رمز یابى دالان هاى تودرتوى باغچه اى که معلوم نیست کجاى دلت پنهان کرده اى صرف کنیم. مطمئن باش ما همان پیچ اول منصرف مى شویم پس مهربانى ات را جلو بیاور. تو چاره اى ندارى جز این که


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 تمام راههایى که به کودک شما براى داشتن قدرت و قوه تخیل خوب کمک کند، مفید و کارساز است؛ بخصوص داشتن قوه تخیل به رشد فکرى و مهارت هاى کودکان پیش دبستانى بسیارکمک مى کند. پرورش قوه تخیل کودک فواید زیادى خواهدداشت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

    بلوغ در لغت معنی رسیدگی و پختگی است و مشخصه دورانی از زندگی محسوب می شود که فرد از دنیای کودکی فاصله می گیرد و در مسیر تکامل جسمی و روحی قدم برمی دارد. اهمیت این دوره کوتاه، اما سرنوشت ساز در زندگی فردی و اجتماعی انسان به قدری است که تحقیق و بررسی درباره آن به گواهی تاریخ مکتوب به اعصار گذشته حیات بشر بازمی گردد. متفکرانی نظیر ارسطو در این باره به تفصیل سخن گفته اند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 

    خانواده هایی که دور و بر ما زندگی می کنند با همه تفاوت هایشان در شاخص های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در 2 قالب کلی پذیرنده و طرد کننده قرار می گیرند. برخلاف خانواده های طردکننده، فضای خانواده های پذیرنده یا مشارکت جو به گونه ای طراحی شده است که به دیدگاه ها، اظهارنظرها، استعدادها و کنش های اعضا فرصت بروز و ظهور می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

لذت آرامش در دنیایی از هیبی شک در دنیای پرهیاهوی زندگی امروزی، جایی برای سکوت خالی است. سکوت راهی است برای پرداختن به خود، بیشتر فکر کردن و بیشتر آموختن.  و در این میان، مدیتیشن (تمرین آرامش) طریقی است برای رسیدن به این سکوت و شناخت بیشتر درون،...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

    نوزاد از وقتی پلک هایش را باز می کند، نخستین رویارویی اش با جهان به واسطه رنگ ها اتفاق می افتد.
    زندگی بدون رنگ تصور محالی است. ما به جهانی که اجزایش رنگ آمیزی شده است، پا گذاشته ایم و از لحظه تولد تا زمان کوچ بزرگ در میهمانی رنگ ها حضور داریم. آبی آسمان ما را به میهمانی رنگ ها دعوت می کند، همچنان که ابرهای سپید، دشت های سرسبز مخملین و لاله های سرخ.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳


هر چقدر کودک ما باهوش تر باشد، کنجکاوتر است و سوالات گوناگونی از ما درباره مسائل مختلف می پرسد، بنابر این ممکن است روزی جلوی ما بایستد و بپرسد چگونه به دنیا آمده است. 
    


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳حسادت بین برادرها روایت دیرینه و غم انگیزی دارد. نخستین قتل نفسی که در تاریخ بشر به ثبت رسید، قتل هابیل به دست برادرش قابیل بود. انگیزه این قتل، چشم و همچشمی بود. یعقوب برای آن که به دست برادرش عیسو (فرزند اسحق) کشته نشود، خانه را ترک کرد و در سرزمینی بیگانه پنهان شد و پسران یعقوب به قدری نسبت به برادرشان یوسف حسادت می ورزیدند که او را به جای این که به عنوان برده به یک کاروان در حال عبور بفروشند، در چاهی پر از مار انداختند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

     آیا هیچ وقت آدم های شاد و موفقی را که به رویاهایشان رسیده اند، دیده اید؟ تا حالادلتان خواسته از آنها بپرسید نظرشان درباره خودشان چیست و اصلادنیا را چطوری می بینند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 کودکان هر لحظه ممکن است از والدین درباره منشا تولد، چگونگی به دنیا آمدن، جنسیت و... بپرسند. متاسفانه بسیاری از والدین در این هنگام دست و پای خود را گم می کنند و با تشویش و نگرانی به این می اندیشند که آیا فرزند کوچک آنها دچار انحراف خطرناکی شده است؟ بعضی والدین سعی می کنند این قبیل پرسش ها را مسکوت بگذارند، برخی نیز پاسخ های انتزاعی و فانتزی به کودک می دهند، اما برخورد درست والدین با این پرسش ها چگونه باید باشد؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 در جهان پر از استرس هاى گوناگون و در شرایط سخت، تلاش براى حفظ تعادل (Balance) و ایجاد (Creation) و ذخیره (Save) انرژى براى پایدارى و بقا به مدد امر پویاى بهداشت روان بدیهى است که باید در دستور کار هر فرد، خانواده و جامعه متعامل قرار گیرد، تا سلامت و رفاه ضمانت و پاسدارى شود.
به منظور ایجاد روابط بین فردى


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

یک وقتى در کتابى مطلب جالبى را خواندم که بسیار مرا تحت تأثیر قرار داد. آن را برایتان نقل مى کنم: «من بازمانده یک اردوگاه هستم. چشم هایم شاهد چیزهایى بود که کسى به عمرش ندیده است. وسایل شکنجه ساخته مهندسان کارآزموده را دیده ام. بچه هایى را که پزشکان تحصیلکرده مسمومشان مى کردند،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳
 
 
 

 

دریاچه "تار" جزو مناطق نمونه گردشگری در دماوند بوده و در قلب کوههای این منطقه واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه "تار" در آن واقع شده به گونه ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت، کوههایی دربرگرفته که از سطح دریاچه بین 50 تا 500 متر ارتفاع دارد. وجود این ارتفاعات در کنار یکدیگر بدون آنکه دره ای آن را شکافته باشد موجب پیدایش گودالی شده است که دریاچه تار در آن تشکیل شده است.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۳

هورمون مردانه یا تستوسترون باعث رشد رفتار اجتماعی و تقویت راستگویی در افراد می‌شود.

به گزارش نشریه LOSONE‌ محققان مرکز اقتصاد و علوم اعصاب دانشگاه بن با بررسی تجربه رفتاری در 91 مرد سالم با استفاده از تجویز تستوسترون در گروهی از آنها دریافتند افرادی که تستوسترون دریافت کردند با قرار گرفتن در موقعیت یک بازی طراحی شده که به راحتی قادر به دروغ گفتن بودند نسبت به بقیه به وضوح به دروغگویی کمتری متوسل شدند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٢
 
 انبوهی از کاغذ و مجله کف اتاق، کیف دستی شلوغ و نامرتب، کمدی انباشته از لباس های چرک و چروکیده، جوراب های تا به تا، موهای چرب و عرق کرده...

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


مساله طلاق یک آسیب اجتماعی است که پیامدهای منفی پس از آن هم، ممکن است به معضلاتی بزرگ تبدیل شود. از جمله این پیامدها، سرنوشت «بچه های طلاق» است.
    معمولابعد از طلاق والدین، نگهداری فرزندان به یکی از والدین سپرده می شود.این مساله آغازی برای بروز مشکلات روحی و روانی فرزندان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱هر انسانی یک ویژگی اخلاقی دارد. برخی آدم ها زود آشنایند، برخی دیر آشنا، بعضی درونگرا ، بعضی برونگرا و برخی هم دوری گزین. این مقاله به ویژگی شخصیت های دوری گزین می پردازد. خصوصیات عمده این اختلال شخصیت عبارت است از حساسیت زیاد به طرد، تحقیر یا شرمنده بودن.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱طبعا زن ومرد متفاوت از یکدیگرند، پس چگونه  می‌توانند زندگی سعادتمندی داشته باشند؟ آیا زندگی یک زوج صمیمی و محرم می‌تواند به جدایی کشیده شود؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

 

من کیستم؟ پاسخ به این پرسش سهل و ممتنع، ارزیابی و شناخت فرد را نسبت به هویت درونی و ملموس خویش تبیین می کند. روان شناسان و متخصصان علوم اجتماعی بر همین اساس، مفاهیمی نظیر هویت و بی هویت را مطرح می کنند و بخشی از ناهنجاری های رفتاری خرد و کلان جامعه را به آن نسبت می دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

مهم ترین عوامل شادی عبارت شادی عبارت است از:

1.راضی بودن به قضای الهی

یکی از راه های عمدهٴ ایجاد شادی و رفع غم و اندوه٬ رضایت و خشنودی به قضا و قدر الهی است که در سخت ترین شرایط مدد کار آدمی می شود و حوادث چاره ناپذیر را قابل تحمل می کند.مقصود از رضا٬ ترک اعتراض به مقدرات الهی در ظاهر و باطن٬ به زبان و عمل است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


متاسفانه بسیاری از زوج‌ها این مجال و اجازه را به خانواده‌هایشان می‌دهند که از همان روزهای اول ازدواج در زندگی‌شان مداخله کنند. علت این دخالت به وابستگی فرد به خانواده نخستینش بازمی‌گردد. دختر و پسر وقتی درصدد تشکیل زندگی مشترک هستند، باید وابستگی خود را از خانواده کم کنند و هر کدام از آنها برای پایداری زندگی شان به مدیریت خانواده خود بپردازند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

 

در کشورهای در حال توسعه ای نظیر فیلیپین شعار (( ارزش یک اونس پیشگیری معادل یک پوند درمان است)) می تواند یک شعار راهنمایی کننده باشد.

مطالعات نشانگر این مطلب است که بذر بیماری که توسط تکنولوژیهای جدید پاشیده شده در حال جوانه زدن است .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱کارشناسان معتقدند رسیدن به شادی ساده‌تر از چیزی است که تصور می‌شود

تعدادی از دانشمندان معتقدند قسمت اعظم شادی انسان‌ها توسط عوامل ژنتیکی ، سلامتی و دیگر فاکتورهایی تعیین می‌شود که غالبا از کنترل ما خارج هستند.اما تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد انسان‌ها می‌توانند کنترل شادی خود را به عهده بگیرند و با استفاده از تمرین‌های خاصی آن‌ را بهبود ببخشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

 

اغلب ، عدم آشفتگی در ذهن و روح و روان فرد را معادل با بهداشت روانی دانسته اند اما بهداشت روانی چیزی بیش از این تعریف می باشد . در واقع بهداشت روانی ، سلامتی روانی و اجتماعی فرد مطابق با فرهنگ محیط و جامعه می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


اگر تصور می کنید که با پاک کردن عکس هایتان از فیس بوک، آنها از سرورهای این سایت هم به طور کامل حذف می شوند سخت در اشتباهید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱در یک آزمایش جدید معلوم شد داروی پرمصرف ضد سرطان که برای پیشگیری از سرطان سینه در زنان تجویز می شود سرعت از دست رفتن تراکم استخوانی را افزایش می دهد و مصرف آن خطر ضعف استخوان ها را در پی دارد. به گزارش ایسنا، این دارو موسوم به اگزمستان با نام تجاری آروماسین از گروه داروهای بازدارنده آروماتاز است که مقدار استروژن را در بدن مصرف کنندگان کاهش می دهد. به گفته پزشکان، برخی از انواع سرطان سینه برای اینکه بتوانند به رشد خود ادامه دهند به هورمون استروژن نیازمند هستند. در این مطالعه گروهی از متخصصان سلامت استخوان در کانادا روی چندین داوطلب تاثیر این دارو را ارزیابی کردند. این داوطلبان شامل 4500 زن سالم بودند که به دلیل سابقه خانوادگی و عوامل وراثتی در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار داشتند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


میگرن ممکن است مشکل جدی برای زنان باردار ایجاد کند، زیرا حملات این سردرد ممکن است در بارداری با فراوانی بیشتری رخ دهد.
همچنین برخی از داروهای ضدمیگرن ممکن است باعث نقائص جنینی شود، بنابراین کارشناسان پزشکی به زنان باردار توصیه می‌کنند که این داروها را مصرف نکنند.
رعایت این توصیه‌ها به زنان بارداری که مستعد میگرن هستند، کمک می‌کند:
• اگر باردار هستید یا قصد باردارشدن دارید و داروهای ضدمیگرن مصرف‌می‌کنید، با دکترتان مشورت کنید.
• با دکترتان درباره داروهای بی‌نسخه‌ای که برای میگرن توصیه می‌شوند و برای زنان باردار بی‌خطر هستند، مشورت کنید.
• از تکنیک‌های آرامش‌بخشی یا ریلکسیشن برای کمک به تسکین بخشیدن به میگرن استفاده کنید.
• هنگامی که دچار حمله میگرن می‌شوید، از کیسه یخ استفاده کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱    مدیریت، علمی جامع و میان رشته ای است که از دیگر علوم نظیر ریاضیات، آمار، روان شناسی، جامعه شناسی، علوم تجربی، حقوق و ... بهره می گیرد و با مفاهیمی کلی و کلیدی نظیر هدایت، هماهنگی، کنترل، نظارت و برنامه ریزی سروکار دارد. دامنه نفوذ این علم، مسائل ساده و بدیهی تا موضوعات کلان و پیچیده را در بر می گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

 

روس‌ها پس از 20 سال حفاری، روز پنجم فوریه، در ایستگاه وستوک در قطب جنوب، به آنچه در پی‌اش بودند رسیدند؛ آب دریاچۀ «وستوک» در عمق 4 هزارمتری.
دریاچه‌ای که حداقل 14 میلیون سال دست نخورده باقی مانده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

محققان دانشگاه کالج لندن بیش از پنج هزار مرد و دو هزار زن شاغل در خدمات عمومی با سِن متوسط 56 سال را به مدت 25 سال کنترل کردند. پس از پایان دوره این مطالعه بلندمدت، این دانشمندان کشف کردند که افراد سیگاری نسبت به غیرسیگاری‌ها با کاهش سریع‌تر توانایی‌های ذهنی مواجه هستند. این زوال عقل به ویژه در سنین بالاتر ظاهر می‌شود و با خطر بالاتر مرگ همراه است.
برپایه این تحقیق، مردانی که سیگار را در دوره تحقیق ترک کردند در مدت 10 سال پس از ترک آن همچنان با خطر بالای توسعه زوال عقل مواجه بودند اما پس از گذشت این مدت زمان دیگر در معرض تهدید این خطر قرار نداشتند. این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج در دوره بررسی، دو تا چند مرتبه (هر 5 سال یکبار) از شرکت‌کنندگان 5 تست حافظه، واژگان، استدلال مهارت‌های زبانی و ریاضی گرفتند. این بررسی‌ها نشان داد در مردان سیگاری، تغییرات مغزی که روی حافظه تاثیر منفی می‌گذارند می‌توانند 20 تا 30 سال زودتر آغاز شوند. به گزارش سی.بی.اس نیوز؛ نتایج این یافته‌ها حاکی از آن است که در زنان ارتباط مشابهی میان زوال عقل و سیگار وجود ندارد. هرچند بررسی‌های پیشین که در مورد ارتباط میان سیگار و بیماری‌های قلبی در زنان انجام شده بود نشان می‌داد که ارگانیسم زنان مستقل از فاکتورهایی چون سن، فشار خون، چاقی و طبقه اجتماعی نفوذپذیرتر از ارگانیسم مردان نسبت دخانیات است و عادت ناپسند سیگار کشیدن صدمات بیشتری را به قلب زنان وارد می‌کند. گفتنی است؛ در حال حاضر بیش از یک میلیارد سیگاری در دنیا وجود دارند که زنان در حدود 20 درصد از این جمعیت را تشکیل می‌دهند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱موضوعات بسیار اندکی در زندگی وجود دارند که به اندازه سلامتی برای شما مهم هستند. بنابراین باید مراقب آنها باشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱بسیاری بر این باورند، تنها با صرف هزینه‌های کلان است که می‌توان پوست سالم و با طراوت داشت، در حالی‌که بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات در دسترس ما از جمله هلو، سیب و پرتقال می‌تواند، به زیبایی پوست ما کمک بسیار کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


یک متخصص طب کار با بیان اینکه اختلالات اسکلتی عضلانی در ردیف شایع‌ترین بیماری‌های شغلی قرار می‌گیرند، اظهار کرد: شرایط فیزیکی کار و نوع شیوع زندگی افراد، ابتلا به اختلالات عضلانی را تسریع می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

دانشمندان فنلاندی دریافته اند که خطر بروز سکته مغزی در مردانی که دارای سطح بالایی از "لیکوپن" در خون خود هستند، نصف مردانی است که سطوح پایینی از این ماده شیمیایی را دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


 چنانچه انسان از شخصی متنفر باشد، مغز وی، فرد مورد نفرت را به گونه‌یی متفاوت می‌بیند.  نتایج مطالعه دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی حاکی از آن است که عاطفه می‌تواند بر ادراک و احساس تاثیر بگذارد.

 هنگامی که شخص به فردی دیگر نگاه می‌کند، رویدادی به نام «انعکاس در مغز»، رخ می‌دهد که طی آن عصب‌ها توسط آن‌چه چشمان فرد نظاره‌گر با نگاه کردن به شخص دیگری می‌بیند، فعال می‌شوند.  مطالعات پیشین نشان داده بودند که مشخصه‌های فیزیکی از جمله نژاد یا شباهت به خود، می‌تواند بر شیوه رفتاری اعصاب اثر بگذارد.
 پژوهش اخیر نیز با در اختیار داشتن گروهی از مردان که دیگران را نظاره می‌کردند و گروهی دیگر که مورد مشاهده بودند، صورت گرفت.

 افراد مورد مشاهده نیز به دو دسته مورد نفرت و دوست‌داشتنی از نظر افراد مورد مطالعه تقسیم شدند.


 نتایج نشان داد: مشاهده کسانی که که مورد تنفر افراد مورد مطالعه بودند، موجب بروز یک فعالیت با الگوی متفاوت در مغز شد و این اتفاق زمانی رخ می‌داد که افراد مورد تنفر حرکت می‌کردند.

 به گفته افراد مورد مطالعه، کسانی که مورد تنفر بودند، به نظر آهسته‌تر حرکت می‌کردند.

 نتایج این پژوهش در مجله PLoS One انتشار یافت

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱ به گفته رییس انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران، بر اساس مطالعات گسترده‌ای که در سطح کشور انجام شده 15 تا 25 درصد افراد زیر 18 سال دچار مشکلات روانی هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


 با گذشت دو ماه از زلزله ورزقان و اهر و علی رغم افزایش مشکلات و کمبودهای مردم زلزله زده به نظر می رسد حساسیت و اهمیت جامعه به آنان نیز کمتر شده است.
حدود دو‌ماه از زلزله 6.3 ‌ریشتری در این منطقه گذشته و  مشکلات و کمبودهای مردم زلزله زده نیز به صورت فزاینده ای در حال افزایش است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

تراب محمدی ظهر امروز در آیین افتتاح اولین کارگاه بین‌المللی بازاریابی گردشگری و هتل‌داری اظهار کرد: با وجود پیشرفت‌های قابل توجه امکانات و تاسیسات زیرساختی و گردشگری در زمینه بازاریابی و آموزش گردشگری نواقصی داریم که این کارگاه‌ها می‌تواند در جبران آنها بسیار موثر باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


 رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: زلزله آذربایجان شرقی 800 میلیارد تومان خسارت زد.

حسن قدمی پیش از ظهر امروز در همایش تخصصی زمین لغزش در مجتمع کوثر بابلسر گفت: حوادث طبیعی، امر لاینفک زندگی انسان بوده و باید به چرخه زندگی اضافه کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

 نقش تصویرسازی ذهنی در معاملات یکی از موضوعات مقالات توماس اس بولکووسکی متخصص روانشناسی بازار‌های مالی و سهام است. او در این مقاله می‌نویسد: یک مادر می‌تواند چشمان خود را ببندد و کودک خود را در حالی که خنده‌ای بر لب دارد ببیند. پدر هم می‌تواند تصور کند که کودکش برای نخستین بار انگشتان کوچک خود را به طرف چیزی دراز می‌کند تا آن را بردارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


 موز،‌ علاوه برداشتن خواص تغذیه‌ای فراوان، دارای خواص مفید دیگری نیز هست.
 شما ممکن است درست هنگامی که مصاحبه کاری مهمی در پیش دارید واکس کفش‌اتان تمام شود. جای نگرانی نیست. در این جا می‌توانید از پوست موز برای براق کردن کفش‌ خود استفاده کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


دریاچه تفریحی توریستی سپتون شهرستان دهلران به دلیل خشکسالی در این شهرستان خشک شد، دریاچه ای که با خشک شدنش بسیاری از پرندگان مهاجر را بی خانمان کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

آلکسی کنستانتینوویچ تالستوی، شاعر و نمایشنامه‌نویس روسی که در دهم اکتبر ۱۸۷۵ از دنیا رفت، سال ۱۸۱۷ به دنیا آمد و برای نمایشنامه‌های تاریخی‌اش به شهرت رسید. او که از خانواده بزرگ تالستوی بود، فعالیت ادبی‌اش را با سرودن شعر آغاز کرد. «مرگ وحشتناک ایوان» سال ۱۸۶۶، «تزار فئودور ایونوویچ» سال ۱۸۶۸ ، «تزار بوریس» سال ۱۸۷۰ و «شاهزاده نقره‌ای» از آثار اوست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

به مناسبت روز سلامت روانی در روسیه

نویسنده: دکتر مهناز نوروزی
 
وضعیت سلامت روانی در جامعه روس چندان رضایت‌بخش نیست و تعداد کلینیک‌های روانشناسی در این کشور نسبت به سال‌های دهه‌ی نود به دو برابر رسیده است و این نشان می‌دهد که مردم این کشور بیش از قبل دست نیاز به سوی ‌روان‌شناسان و متخصصان امر دراز می‌کنند. اما یکی از معضلاتی که امروزه دولتمردان را نگران ساخته، موجی از خودکشی‌های نوجوانان و دانش‌آموزان است که به نسبت سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

موادغذایی بر میزان انرژی و خلق و خوی ما تأثیرات متفاوتی برجامی گذارند. آگاهی به اینکه در هر دوره و زمانی چه موادی را در سبد غذایی خود قرار دهیم کمک خواهد کرد که با آسودگی خاطر و در شرایط بهتری فرد بتواند از آن مرحله عبور کند.ایران: موادغذایی بر میزان انرژی و خلق و خوی ما تأثیرات متفاوتی برجامی گذارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱می‌گویند با هر دست بدهی با همان دست می‌گیری. بخشیدن نه تنها یک حس لذت را به دنبال دارد، بلکه اعتماد به نفس فرد را بالا می‌برد.

به ‌نظر می‌رسد آنهایی که مهربان‌تر و بخشنده‌ترند، شادترند! لااقل به خاطر همین 5 دلیلی که در این مطلب می‌خوانید، محققان به شما توصیه می‌کنند که از امروز مهربان‌تر و بخشنده‌تر باشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱کارشناسان انواع درد را که باید بی‌درنگ به آنها توجه شود را شرح می‌دهند. بعضی‌ها از درد به عنوان بلای حتمی ‌یاد می‌کنند. هیچ کس از درد، دل خوشی ندارد. درد در هر قسمت نشانه این است که آن قسمت از بدن با مشکلی روبرو شده و نیازمند توجه می‌باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱


شما چند بار سعی کرده اید که به کودک خود جدول ضرب یا پرتاب کردن توپ را یاد دهید اما وقتی می بینید هنوز یاد نگرفته فورا نگویید «نفهمیدی؟» چون کودک اگر چیزی را یاد بگیرد خودش دوست دارد با انجام آن والدینش را خوشحال کند.
یک جمله ساده ناامیدکننده از سوی والدین می تواند ذهن کودک را مدت ها درگیر کرده و او را سرخورده کند. این نکته را در ذهن داشته باشید که واژگانی که آزاردهنده هستند هرگز از ذهن پاک نمی شوند و جبران آن سخت است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱

افراد جوانی که بیش از حد از صابون‌های آنتی باکتریال حاوی تریکلوسان استفاده می‌کنند، ممکن است بیشتر از انواع آلرژی رنج ببرند و همچنین بزرگسالان نیز با قرار گرفتن در معرض سطوح بالاتر ماده شیمیایی بیسفنول A با خطر تاثیر منفی آن بر سیستم ایمنی بدن مواجه خواهند شد.
تریکلوسان یک ترکیب شیمیایی است که بطور گسترده‌ای در صابون‌های آنتی باکتریال، خمیردندان، خودکار، کیسه پوشک یا وسایل پزشکی مورد استفاده است. بیسفنول A در بسیاری از پلاستیک‌ها و غیره برای مثال بعنوان محافظ در جداره کنسروهای غذا بکار می رود.
هردوی این مواد شیمیایی جزء گروه سموم محیطی موسوم به ترکیبات اخلالگر درون ریز (EDCs)هستند که تصور می‌شود با تقلید یا تحت تاثیر قرار دادن هورمون‌ها بر سلامت انسان اثر منفی می‌گذارند.
محققان دانشگاه میشیگان، طی تحقیقات خود دریافتند که افراد بالای 18 سال دارای سطوح بالاتر بیسفونل A، از سطوح بالاتر آنتی‌بادی سیتومگالوویروس (CMV) برخوردار بودند که نشان می‌دهد سیستم ایمنی سلولی آنها درست عمل نمی‌کند.
محققان همچنین دریافتند که افراد 18 سال و پایین‌تر که میزان بیشتری تریکلوسان در بدنشان وجود داشت بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی و تب یونجه بودند. اکنون این نگرانی وجود دارد که این ترکیبات سمی بیش از آنچه تصور می‌شد برای بدن انسان مضر است.
یافته های جدید در مورد تریکلوسان در گروه سنین پایین از فرضیه بهداشت حمایت می‌کند که طبق آن زندگی در یک محیط کاملا تمیز و بهداشتی ممکن است جلوی ورود میکرواورگانیسم‌هایی را که برای رشد سیستم ایمنی مفید است به بدن بگیرد. همچنین در تحقیقاتی دیگر توسط محققان دانشگاه فلوریدا مشخص شده که تریکلوسان بر سلامت مغز جنین‌ها در رحم مادران تاثیر منفی دارد.
طبق این تحقیقات، تریکلوسان بر جریان خون در رحم تاثیر گذاشته که باعث می‌شود اکسیژن کافی به مغز جنین نرسد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢۱
زنان در حال حاضر اکثریت دانشجویان و فارغ التحصیلان سراسر کشور را تشکیل می دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

انسان در زندگی خویش با شرایط متعددی روبروست که آرامش روحی و روانی او را درهم می‌ریزند. فرد نیاز به آرامش دارد در سایه آرامش عملکردهای روزانه او مفیدتر صورت می‌گیرند، رسیدن به اهداف و برنامه ریزیها راحت‌تر امکان‌پذیر می‌شود و مهمتر این که سلامت جهانی فرد نیز تضمین می‌گردد. افراد ناآرام با مشکلات عدیده‌ای در زمینه‌های متعدد مواجه هستند که صدمات حاصل از این مشکلات با ایجاد دور باطل آرامش او را مجددا بهم زده و مشکلات فزاینده‌ای را سبب می‌شوند اولین گام در زندگی سالم و رضایت بخش رسیدن به آرامش و حفظ آن در شرایط استرس‌زاست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠


بهترین توصیف از شخصیت‌های منفعل - مهاجم این است که این افراد بلی می‌گویند و به نه عمل می‌کنند، آنان پرخاشگری پنهانی خود را بصورت انفعال ، عدم کارایی ، رفتارهای منفی و فراموشی عمدی نشان می‌دهند؛ اما برای این رفتارهای منفی خود دلیل تراشی (Rationalization) می‌کنند و اشتباه را به دیگران (که با آنها ارتباط دارند) نسبت می‌دهند؛ ولی با آنها قطع رابطه نمی کنند. بیماران مبتلا به اختلال شخصیت منفعل - مهاجم به نفرت خود بیشتر از رضایت خویش وابسته هستند و ممکن است هرگز ندانند برای لذت بردن خود چه چیزی می‌خواهند.
ملاکهای تشخیص افتراقی اختلال شخصیت منفعل- مهاجم
الگوی مستمر مقاومت منفی در مقابل در خواست دیگران برای عملکرد کافی که در اوایل بزرگسالی شروع شده و در زمینه‌های گوناگون ظاهر می‌شود. برای تشخیص اختلال وجود حداقل چهار علامت از علائم زیر ضروری است :


منفعلانه در انجام تکالیف شغلی و اجتماعی مقاومت می‌کند.
از اینکه دیگران اورا درک نکرده و قدرش را نمی‌دانند، شکایت می‌کند.
ترشرو و اهل جر و بحث است.
بطور غیر منطقی انقاد کرده و به اولیا امور اهانت می‌کند.
نسبت به کسانی که ظاهرا شانس بیشتری دارند رشک و تقویت می‌کند.
از بدبختی‌های خود بطور اغراق آمیز و مستمر شکایت می‌کند.


اختلال منحصرا در جریان دوره‌های افسردگی روی نمی‌دهد و اختلال افسرده خویی (Dysthymic Disorder) توجیه بهتری برای آن نیست.
یک مثال
آقای حسن.ج. 35 ساله به دعوت دوستش برای کار در فروشگاه جواب مثبت داد و شخصیت منفعل - مهاجم او باعث شکست کاری او گردید. و برای کمک گرفتن به یک مشاور مراجعه کرد. متن زیر قسمتی از مصاحبه مشاور با ایشان است :م :...
م : مشکل از کجا شروع شد!
ب : بگذار به تو بگویم. کاری که دوستم کرد این بود که صبح یک روز برای کارکنان سخنرانی گذاشت. این اولین باری بود که از او رنجیدم. او از این راه می‌خواست نامردانه به ما فشار بیاورد که سر وقت بیایم.
م : در این مورد (دیرآمدن) با او مشکل پیدا کردید؟
ب : مشکل؟ ما با هم دوست بودیم. ولی بعضی وقت‌ها من دیر می‌آمدم چون یا ما ماشینم خراب می‌شد یا کاری برایم پیش می‌آمد. ولی او چیزی به من نمی‌گفت ولی حس می‌کردم که خوشش نمی‌آید.
م : دوستت خودش هم دیر می‌کرد؟
ب : شوخی می‌کنی! این یارو همیشه کار می‌کند. از صبح اول وقت تا غروب آنجا کار می‌کند. اگر من می‌دانستم که او اینطوی از آدم بیگاری می‌کشد راهم به آنجا نمی‌افتاد (بیمار این پیش فرض را در ذهن خود دارد که هر کس برای دوستش کار کند می‌تواند از او انتظاراتی داشته باشد مثل: دیر آمدن ، سخت نگرفتن و از زیر کار شانه خالی کردن به همین دلیل از پرکاری دوستش انتقاد می‌کند و آن را روش برای بیگاری کشیدن تفسیر می‌کند)

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠
 
آیا تا به حال به نقاشی کودکان توجه کردید یا به عنوان یک موضوع پیش‌پاافتاده از کنارشان رد شده‌اید؟ نقاشی کودکان وسیله انتقال پیام است. کودک از طریق نقاشی، برای بزرگسالان و گاه برای دنیا پیام می‌فرستد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

عوامل اصلی مذهب :

 سه چیز است که از عوامل اصلی مذهب به شمار می آیند که عبارتند از :

          نذرو قربانی: نذر و قربانی به درگاه خداوند درهمه مذهبهای اولیه بشر دیده می شود اما به تدریج که اعمال مذهبی تلطیف و تعدیل شده اند نذرها وقربانیهای جانگداز و خونین ملایمتر شده. پیش کشها و نذورات وقربانیهای کمترخشن جای آنها را گرفته اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

          موضوع شخصیت بحث انگیزترین، جذابترین و پیچیده ترین مبحث دانش روانشناسی به شمار میرود. همه روانشناسانی که امروزه در ابعاد گسترده دست به پژوهش می زنند، در نهایت میکوشند تا از مقوله شخصیت که قرنهاست توجه انسانهای کنجکاو را به خود مفطوف داشته است پرده بردارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

          فروید در یکی از آثار عمیق خودر به نام  ً آینده یک پندار ً مسئله دین و روانکاوی را تحت بررسی قرار داده است . به نظر فروید منشأ دین ناتوانی انسان در مقابله با نیروهای طبیعت در بیرون از خط و نیروهای غریزی درون خویش است . دین در مراحل اولیه تکامل انسانی بوجود آمده یعنی


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

در چند دهه اخیر همزمان با گسترش شهرنشینی، مواجهه با صف های طولانی و پرتعداد برای انجام امور روزمره شهروندان، پدیده صف را به یکی از مولفه های زندگی ایرانی تبدیل کرده است. این پدیده و در حقیقت معضل نامحسوسی که اغلب به بی نظمی و بی برنامگی در روند مناسبات مدنی نسبت داده می شود تبعات بسیاری برای جامعه و شهروندان پدید می آورد و نوعی رنجش خاطر و نارضایتی عمومی را به دنبال دارد. تبعات گسترده صف ها


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

در فصل گذشته زنان جمعیّت ما طرز برخورد های مخصوصی را پیشنهاد کردند ، که هر زنی میتواند در مورد شوهر در حال بهبود خود از آنها استفاده کند ، امّا ممکن است برای خواننده ، این شبهه بوجود آمده باشد که شوهر را باید روی سر گذاشت و حلوا حلوا کرد !


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

ذهن انسان همه چیز را کنترل می کند . ادراکات، تصورات ، تفکرات ، اعتقادات . بطور کلی تمام جنبه های شناختی رفتار انسان تحت کنترل است. جهان و هر آنچه که در آن موجود است، ازطریق تصورات ما در ذهن انعکاس می یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

افسردگی نوعی اختلال روانی است که در آن خلق شخص آشفته می‌شود. چون افسردگی، اغلب مورد درمان قرار نمی‌گیرد پزشکان از تعداد واقعی افراد مبتلا به افسردگی اطلاع ندارند. با این حال، آنها می‌دانند که تعداد افراد افسرده کم نیستند در واقع، افسردگی به قدری متداول است که گاهی از آن به عنوان سرماخوردگی روانی یاد می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

انگیزه شما مهمترین و اولین گام در ترک سیگار می باشد

آیا فکر می کنید که می توانید با نشنیده گرفتن نتایج تمامی تحقیقاتی که ضررهای استفاده از توتون را به اثبات می رساند، از عاقبت استعمال توتون در امان باشید؟

تحقیقات نشان می دهند که در ترکیه سالانه حدود ۱۰۰ هزار مصرف کننده سیگار بدلایل نارساییهای مختلف، جان خود را از دست می دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 


    والدین ضمن این که مقداری از خصایص خود را به فرزندانشان به طور موروثی منتقل می کنند، باید بکوشند شخصیت آنها را طوری شکل دهند که آنان به آسودگی با محیط اطراف و مردم اجتماع خویش سازگاری بیابند و در زندگی روزمره خود دچار مشکلات اساسی نباشند؛ البته این موضوع حائز اهمیت است


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠


شاید برای شما هم پیش آمده که صبح خواب بمانید و فرصت کمی داشته باشید تا به اتوبوس، مترو و ... یا به محل کارتان برسید. با عجله لباس می پوشید و از خانه خارج می شوید. با ترافیک سنگین و چراغ های قرمز پیاپی روبه رو هستید؛ در حالی که تپش قلب دارید، چهره تان برافروخته است و قطرات عرق سرد بر پیشانی تان نشسته، دهان تان خشک شده، به ساعت نگاه می کنید و بسیار تندخو، تحریک پذیر و فزون تنش شده اید و تمرکز خودتان را از دست داده اید و...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠


کسانی که به طرف عقربهای ساعت امضاء می‌کنند انسان‌های منطقی هستند.

کسانی که بر عکس عقربه‌های ساعت امضاء میکنند دیر منطق را قبول می‌کنند و بیشتر غیر منطقی هستند.
 
کسانی که از خطوط عمودی استفاده میکنند لجاجت و پافشاری در امور دارند.
 
کسانی که از خطوط افقی استفاده میکنند انسان‌های منظم هستند.
 
کسانی که با فشار امضاء می‌کنند در کودکی سختی کشیده‌اند.
 
کسانی که پیچیده امضاء می‌کنند شکاک هستند.
 
کسانی که در امضای خود اسم و فامیل می‌نویسند خودشان را در فامیل برتر می‌دانند.
 
کسانی که در امضای خود فامیل می‌نویسند دارای منزلت هستند.
 
کسانی که اسمشان را می‌نویسند و روی اسمشان خط می‌زنند شخصیت خود را نشناخته‌اند.
 
کسانی که به حالت دایره و بیضی امضاء می‌کنند، کسانی هستند که میخواهند به قله برسند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

          بقراط مزاج آدمی را از چهار طبع صفرا، سودا، بلغم، و خون می داند. فزونی هر کدام از اینها می تواند بر طبع و مزاج آدمی تأثیر بگذارد و حالتهای روانی خاصی از جمله صفراوی، سودایی ، بلغمی و دموی به وجود آورد و هر کدام از اینها به ترتیب بخصوصیاتی همچون تند خود و زود خشم و آتشی ،بی حال و بی عاطفه ، افسرده ،خوشبین و شاد را دارا هستند . بسته به میزان افزایش هر کدام از این اخلاط چهار گانه فرد توان سازگاری کمتر یا بیشتر را خواهد داشت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

عوامل گوناگونی وجود دارند که در تمام مراحل زندگی از بدو تولد تا بزرگسالی می‌توانند به اشکال مختلف خلاقیت فرد را با مانع روبه‌رو کنند. این عوامل به طور مستقیم یا غیرمستقیم فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند و سبب تضعیف یا تخریب آن می‌شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠تحقیقات دانشمندان نشان میدهد چشم ها واقعا دریچه ای به درون افکار انسان ها هستند و می توان با بررسی حرکت و نگاه انسان ها به افکار آنها پی برد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

کارل گوستاو یونگ،روان درمان و متفکر تئوری مکتب روانشناسی تحلیلی ،اهل سوئیس، پایه گذار اسطوره شناسی خلقها و روانشناسی دینی،-درکنار فروید و آدلر،یکی از مهمترین نمایندگان روانشناسی عمق گرا نیزاست.درمرکز روانشناسی تحلیلی او، نظریه "ضمیرناخودآگاه جمعی" قراردارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

موانع شادی عبارت اند از:

1.دنیا پرستی

میل و رغبت بی اندازه به دنیا و دنیا طلبی٬ یکی از زمینه های حزن و اندوه است. پیامبر اکرم-صلی الله علیه و آله وسلم -فرمود:(( رغبت و میل افراطی به دنیا٬ غم و اندوه را زیاد می کند و زهد و بی رغبتی به دنیا٬موجب راحتی قلب و بدن می شود.))


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠
دانشمندان با انجام تحقیقاتی متوجه شدند زنانی که در قبال رفتار بی‌دابانه یا آزاردهنده دیگران عذرخواهی دریافت نمی‌کنند فشار خونشان بالا می‌رود و این موضوع می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را در آن‌ها افزایش دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠

 

پَرخاشگَری، در روانشناسی و دیگر علوم رفتاری و اجتماعی، به معنی رفتاری است که منجر به آزار و درد می‌شود.

      

طرفداران ذاتی بودن پرخاشگری


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠
عشق به خود را خودشیفتگی نام نهاده اند. به نظر می رسد خودشیفتگی در خانم ها بیش از آقایان باشد. خودشیفتگی صفتی است که در سال های اول تولد پدید می آید و تعریف آن بر مبنای افسانه نارسیوس است. مرد جوان زیبایی که عاشق تصویر زیبای خود بود که در آب برکه دیده می شد. او آنقدر محو تصویر خود شد که در آب برکه افتاد و غرق شد و از آن نقطه گل نرگس رویید. خودشیفتگی در طول سالیان متمادی زندگی انسان برای زنان به حالت عادی تبدیل شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠
برای همه ما پیش آمده است که بین دو موضوع مجبور به انتخاب یکی باشیم و به اصطلاح دچار تعارض شده باشیم. در آدمی نیازها متعدد و متنوع اند و طبیعی است که انسان در یک زمان، نیازمند و خواستار وصول به 2 چیز باشد. در شرایطی ممکن است بین این دو خواسته تضاد


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٢٠دنیای امروز جهانی است پرتنش؛ پر از فشارهای روحی و عصبی، اندوه و افسردگی، دلهره و تشویش . میلیون ها نفر مبتلا به استرس هستند ، اما دل نگرانی ( استرس) همیشه مخرب و زیانبار نیست! در واقع گاهی اوقات بهتر است که ما نگران باشیم. در یک کلام می توان گفت استرس واکنش لازم و حیاتی است، اما با گذشت زمان ویرانگر می شود. استرس یا فشار روانی فراگیرترین عارضه در مردم جهان و ریشه ی اکثر بیماری های جسمی و روانی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

برنده مسابقه سوسک خوری پس از اعلام برندگی اش حالش به هم خورد و بیهوش شد!

روز جمعه گذشته در میامی مسابقه خوردن سوسک برگزار شد.

ادوارد آرکبولد که بیشترین سوسک را خورده بود، پس از اعلام برندگی اش بیهوش شد.

ادوارد پس از انتقال به بیمارستان، درگذشت.

برای تثبیت دلیل مرگ وی جسد او کالبدشکافی شد.

جایزه بزرگ این مسابقه که ۳۰ نفر شرکت کننده داشت، یک مار پیتون بود.

پروفسور مایکل آدامز از دانشگاه کالیفرنیا اظهار داشت سوسک هایی که دارای باکتری و یا پاتوژن نیستند، قابل خوردن می باشند.

آدامز گفت تاکنون هیچ برنده ای در این مسابقه جان خود را از دست نداده است. ولی برخی انسانها به سوک ها حساسیت دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

نگاهی به روابط مالی میان همسران‌

 اختلاف‌های خانوادگی یکی از پیچیده‌ترین مسائلی است که در چند سال اخیر وقت و انرژی فراوانی از دستگاه قضایی را به خود معطوف کرده است. نهادهای زیادی این روزها از وضعیت نگران‌کننده ازدواج و افزایش طلاق سخن می‌گویند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

 

 تمام والدین خواستار داشتن فرزندانی خوب و موفق هستند و در این راه نیز هر کدام شیوه‌های خاصی را در پیش می‌گیرند اما برخی والدین تصور می‌کنند که زمان آموزش نظم و انضباط با زمان ابراز محبت و علاقه متفاوت است و هنگام تربیت فرزندان باید صرفا با جدیت به آموزش پرداخت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

افسردگی، رایج‌ترین اختلال روانی است که اخیرا به شدت رو به افزایش نهاده است. افسردگی را سرماخوردگی بیماری روانی نیز می‌نامند. تقریبا همه، حداقل به صورت خفیف احساس افسردگی کرده‌اند. احساس دمغی، بی‌حوصلگی، غمگینی، ناامیدی، دلسردی و ناخشنودی همگی از تجربیات افسردگی رایج هستند. این حالت را افسردگی بهنجار می‌گویند.[1]


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

اگر شما یکی از آن اشخاص نادر و خوشبختی هستید که بدن خود را به طور کاملاً دقیق به همان‌گونه‌ای که هست، با تمام نقاط ضعف و قوت احساس کرده‌اید، آن وقت است که درس پذیرش را مشتاقانه آموخته‌اید و می‌‌توانید به سرعت به درس بعدی بپردازید. با این حال اگر ذره‌ای معتقد باشید که اگر لاغرتر، بلندتر، بزرگ‌تر، محکم‌تر، بورتر و قوی‌تر بودید، شادتر می‌شدید یا هر تغییر جزیی قابل تصور دیگر بدنی زندگی‌تان را به طرزی معجزه‌آسا در جهت بهتر تغییر می‌داد، شاید لازم باشد وقتی را صرف آموختن ارزش پذیرش واقعی کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩طبق نتایج مطالعات جدید؛ کودکان پدران افسرده نسبت به سایر همسالان خود از تعداد لغات کمتری استفاده می کنند.
    نتایج این تحقیقات که روی 5 هزار خانواده انجام گرفته است نشان می دهد؛ افسردگی مادران در این امر بی تاثیر است.
    محققان می گویند: فرزندان 2 ساله پدران افسرده به طور میانگین 5/1 لغت کمتر از سایر کودکان به کار می برند. این تفاوت ممکن است کوچک به نظر برسد؛ اما وقتی تاثیر آن در تکامل یادگیری گفتار کودک در نظر گرفته شود، تفاوت واضح تر خواهد بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

 

همه انسانها، از کودکان گرفته تا سالخوردگان، در برخی از مراحل زندگی خود احساساتی مثل ترس و اضطراب را تجربه می کنند. برای کودکان، این احساسات نه تنها نرمال و طبیعی است، بلکه لازم هم هست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

 کدئین به عنوان یک مخدر آگونیست که اغلب بصورت کریستالهای سفید رنگ مشاهده می‌شود و به عنوان یک آرام کننده و ضد درد جزو مواد نارکوتیک و از مشتقات تریاک به شمار می‌رود. و درساخت با غلظت 10/1 درصد تا 2% درصد ساخته می‌شود. اشکال مختلف کدئین درسراسر جهان موجود می‌باشد. کدئین فسفات سفید رنگ وبصورت کریستالهای سوزنی شکل که بصورت‌محلول معلق در آب و قابل حل در الکل دیده می‌شود. کدئین‌سولفات نیز بصورت‌کریستالهای سوزنی شکل بی رنگ یاسفید یافت‌می‌شوندکه پودرآن قابلیت حلالیت در آب وکمی‌ آن درالکل می‌باشد.اشکال مختلف دارویی دیگر قرص، شربت و کپسول می‌باشد.کدئین درشکل شربت که از راه خوراکی که تجویز می‌شود جهت تسکین سرفه‌های غیر خلطی و همچنین ترکیب آن با بعضی از داروها غیر نارکوتیک مسکن جهت تسکین درد تجویز می‌شود. مقادیر زیاد کدئین و مصرف آن حتماً باید با تجویز پزشک صورت بگیرد.

موارد تجویز کدئین:  

جهت تسکین دردهای خفیف و متوسط شامل دردهای مفصلی ـ دردکمرـ درد استخوان، درد دندان وسردرد و میگرن وهمچنین تسکین سرفه‌های خشک واسهال بکار می‌رود.

موارد احتیاط:  

 تمام اپیوئیدها و مخدرهای آگونیست سبب ایجاد وقفه و یا اختلال درتوانایی‌ها ی مغزی و فیزیکی انسان‌های مبتلا می‌گردند. کدئین بایستی در افراد با بیماریهای مزمن قلبی و نارسایی تنفسی و آسم برونکیال و افزایش فشار جمجمه با احتیاط مصرف شود. در افرادی که دچار صدمات مغزی نخاعی جمجمه ای شده اند استعمال اپیوئیدها می‌تواند منجر به نارسائی تنفسی گردد.اپیوئیدها همچنین بدلیل اثر گذاری روی ماهیچة مثانه باعث احتباس اداری و یا سختی دفع ادرار می‌شوند.

مصرف در دوران بارداری :

درزنان باردار استفاده کدئین احتمال تشکیل نقائص دستگاه تنفسی جنین را افزایش داده ویا منجر به زایمان زودرس یا سقط جنین می‌گردد. همچنین دربعضی از جنین‌ها علایم سندرم ترک نیز مشهود بوده است. اگر شما باردار هستید و یا مادرانی که وظیفه شیردادن دارند نباید از کدئین استفاه نمایند.

طرق مصرف:

کدئین می‌تواند از راه خوراکی (PO) زیرجلدی (SC) داخل ماهیچه ای (IM) ومقعدی (PR) مصرف گردد. اثر مصرف مقعدی یا رکتال بطور قابل ملاحظه ای موثر تر از اثر مصرف به روش خوراکی آن می‌باشد. مصرف کدئین بصورت وریدی ممکن است منجر به ورم ریه، تورم پوست و آزاد کردن مقادیر خطرناک هیستامین و اثرات گوناگون قلبی عروقی شود. زمانیکه کدئین بصورت خوراکی مصرف می‌شود حتماً باید یک لیوان پرآب و یامقداری غذا با آن خورده شود تا کمترین اثر را روی سیستم گوارش داشته باشد.

دوز اثر:  

بعضی از افراد جهت سرخوشی از مقادیر بالای 150 میلی گرم استفاده می‌نمایند. برای دردهای خفیف ومتوسط دوز ائر به ترتیب زیر می‌باشد. در بالغین 15 تا 60 میلی گرم از راه خوراکی هر شش ساعت یا هر چهار ساعت یکبار برای سرفه‌های غیر خلطی و خشک در اطفال یک سال به بالا mg/kg 5/0 دو بار در روز استفاده می‌شود. پایین ترین دوز کشندة گزارش شده دوازده میلی گرم درهرکیلوگرم می‌باشد.

متابولیسم:  

کدئین به سادگی در دستگاه گوارش جذب می‌شود و به سرعت به سرتاسر بافتهای بدن از طریق سیستم عروقی انتشار می‌یابد و پس از بافتها بوسیلة کبد و طحال و کلیة دفع می‌شود. آگونیست‌های مخدر و آنتاگونیست‌های مخدر بطور مشخص برگیرنده‌های مغزی و دیگربافتها اثری می‌گذارند. این گیرنده‌ها بطور گسترده اما نه پراکنده درسراسر سیستم مرکزی اعصاب شاهده می‌شوند. انواع گیرنده‌های مخدر شامل گیرنده مو(M) و کاپاKappa و دلتاdelta می‌باشند. تمرکز و انتشار آنها و انواع مختلف گیرنده‌ها براساس وجود آنها در سیستم اعصاب مرکزی می‌باشد. گیرنده مو(M) بطور گسترده درسرتاسر سیستم مرکزی اعصاب خصوصاً سیستم لمبیک یافت می‌شود و همچنین دربخشهای دیگری مثل تالاموس و مغز میانی نیز مشاهده می‌شود.گیرنده کاپا در طناب نخاعی و کورتکس مغزی یافت می‌شود.

بی دردی یا فقدان احساس درد در اثر تغییرات سیستم درد در طناب نخاعی و رده‌های فوقانی سیستم مرکزی اعصاب ناشی می‌شود. بطور کلینیکال تحریک گیرنده مو سبب ایجاد حالت فقدان درد، سرخوشی، دپرسیون تنفسی ، تنگی مردمک چشم و کاهش حرکات گوارش می‌گردد. تحریک گیرنده کاپا نیز علاوه براثرات فوق سبب کسالت و خستگی نیز می‌گردد.

اثرات کدئین :   

لیست زیرشامل تمام اثرات کدئین و همچنین اثرات جانبی آن می‌باشد.

1- ساپرس کردن یا جلوگیری و توقف احساس پاسخ به درد، سرخوشی، خواب آلودگی، سستی کاهش اعمال فیزیکی دربعضی افراد و افزایش اعمال فیزیکی دربعضی دیگر، ترس، بی احساسی و احساس خستگی کردن، تنگی مردمک چشم،‌اختلال مغزی،‌عدم دید در شب توهم و متوقف کردن سرفه.

2- پایین آوردن وکاهش سرعت تنفس

3- تهوع و استفراغ، یبوست، کاهش اشتها ، کاهش حرکات معده، خشکی دهان، واکنشهای آلرژیک، ‌مشکلات تنفسی، ‌تورم لبها و زبان وصورت، تعریق، کاهش میل جنسی، خارش پوست.

DF118 نیز نوعی کدئین است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩با لبخند زدن از ابتلا .به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.

خنده عملکرد ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند چراکه شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی نیز می‌توانید جلوگیری کنید.

1. .لبخند جذابتان می کند..


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


دهان شویه ها به چه دردی می‌خورند و چه زمانی باید از آنها استفاده کرد؟

اولین هدف دهان شویه ها، بیرون کردن باکتری های موجود در حفرۀ دهان و روی زبان است.

البته این محصول در موقعیت های مختلف دیگر نیز می‌تواند به کار بروند:

به منظور مصرف درمانی:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


تقریبا در جامعه ما همه با منابع محدودو گاهی هم بدون سرمایه، دست به کار می شوند. تقریبا تمام درآمد افراد، ابتدا با فروش خدمات شخصی حاصل می شود. تمام افرادی که امروزه در اوج هستند، زمانی در پایین ترین جایگاه بوده اند و بارها و بارها شکست خورده اند و به جایگاه های پایین تر نزول کرده اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بررسی های انجام شده نشان می دهد که ویژگی های شخصیت های برون گرا با خصوصیاتی از جمله مثبت نگر، معاشرتی و با اعتماد به نفس بالا باعث می شود تا استرس ها و بدنبال آن خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی در این افراد کاهش یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩رودخانه اروند با ۲۰۰ کیلومتر طول یکی از پرآب ترین و طولانی ترین رودخانه های کشور، این روزها به مشکل بزرگترین دریاچه داخلی کشور دچار شده است. به گفته نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی این مشکلات اکنون به حدی رسیده که آب شرب مردم خرمشهر هم شور شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

شقایق احمدی، کاشناس ارشد تغذیه عنوان کرد: افراد افسرده باید از انواع مواد غذایی که می تواند سبب تشدید افسردگی شوند از جمله شکر و آرد سفید اجتناب کنند چرا که باعث افزایش و کاهش ناگهانی قند خون و تشدید افسردگی می شود.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: افراد افسرده همچنین باید از مصرف جوش شیرین، شیرین کننده های مصنوعی، مونوگلوتامات سدیم پرهیز کنند چرا که این مواد باعث اختلال در سروتونین و تشدید افسردگی می شود.

احمدی تصریح کرد: افراد افسرده برای پرهیز از تشدید افسردگی خود باید از مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع شده مانند مارگارین، پی(دمبه) و غذاهای خیلی سرخ شده پرهیز کنند.وی خاطرنشان کرد: از مصرف الکل و کافئین و نیکوتین نیز باید اجتناب کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


خطر ابتلا به بیماری قلب و عروق و بروز حمله قلبی را می‌توان با بوجود آوردن تغییراتی که میزان کلسترول خون را پایین بیاورد، کاهش داد. توجه به این نکته ضروری است که به ازای هر یک درصد کاهش در مقدار کلسترول خون، درصد خطر بیماری قلبی کاهش می‌یابد. برای مثال پایین آوردن کلسترول خون به میزان 5-2 درصد می‌تواند خطر حمله قلبی را تا 30 درصد کاهش دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩خواننده باسابقه تبریزی گفت: امیدوارم موسیقی تبریز، به سرنوشت دریاچه‌ارومیه مبتلا نشود. شهرام آبرومندآذر در آستانه اجرای خود با گروه ره‌سماع، با اعلام این مطلب، تاکید کرد: باور کنید! باور کنید! باور کنید! اوضاع خیلی رمق‌گیر است؛


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


 هشت رنگی که شخصیت شما را آشکار می‌کند به شرح زیر است.

قرمز رنگ قرمز نشان گر خیال، شوق، تجمل، شجاعت و رقابت است. افرادی که رنگ قرمز را به عنوان رنگ مورد علاقه‌شان بر می‌گزینند بسیار رومانتیک هستند. آن‌ها عاشق نشان دادن محبت به همه هستند. پرجوش و سرشار از سرزندگی‌اند. عاشق توجه هستند. دوست دارند گل سرسبد باشند. آن‌ها حاضرند در برابر تقریباً همه چیز مقاومت به خرج دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


 نویسنده: ماکس نیسن
 مترجم: سیمین راد
هزینه بالقوه رفتارهای غیراخلاقی بسیار بالاست. چه بسا این هزینه‌ها حیثیت و شهرت یک کسب و کار را بر باد دهند و گاه حتی می‌توانند منجر به مشکلات کلان حقوقی در دادگاه شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩به سختی “نه” می گویید؟ شما هم مانند بسیاری از مردم، همیشه می کوشید تا نسبت به دیگران و به هزینه ی خودتان خوب باشید؟

خیلی ها هستند زمانیکه درخواست کمکی از آنها می شود، می خواهند همراهی کنند حتی اگر کارهای مهمتری برای انجام دادن داشته باشند.

چرا “نه” گفتن برایمان سخت است؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


در تمام رستوران‌های انگلیس وعده‌های غذایی در حجم کم سرو می‌شوند. مردم این کشور سعی می‌کنند تعداد وعده‌های غذایی بیشتر اما در حجم کمتر را بخورند. آن‌ها بر این باورند که این عادت خود به تدریج باعث کاهش وزن آن‌ها می‌شود.
 جام نیوز: داشتن تناسب اندام یکی از عوامل لازم زندگی سالم است. البته همیشه از سوی متخصصان تغذیه تاکید می‌شود که باید در طول سال‌ها وزن مناسبتان را حفظ و از کاهش و افزایش‌های متناوبی وزن خودداری کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


 مترجم: مریم رضایی
 منبع: Openforum
یکی از متداول‌ترین دلایلی که هنگام سخنرانی در جلسات احساس نگرانی می کنیم این است که می‌ترسیم مطلبی را که آماده کرده‌ایم فراموش کنیم و با ریسک از دست دادن اعتبارمان مواجه شویم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩

بزرگداشت «نظامی گنجوی» در باکو برگزار شد. به گزارش ایراس به نقل از AzerTAc؛ آیین‌های بزرگداشت ۸۷۰ سالگرد تولد نظامی گنجوی در باکو برگزار شد. این مراسم در تالار حیدر علی‌اف به پایان رسید. در سال ۲۰۱۱ وزیر فرهنگ و توریسم از دستور رئیس جمهوری برای برای برگزای این مراسم خبر داده بود. به گفته‌ی وزیر٬ از آغاز امسال رویدادها و مراسم مختلفی در نقاط مختلف کشور به مناسبت بزرگداشت این متفکر بزرگ برگزار شد که مهم‌ترین آن مراسمی در گنجه – زادگاه نظامی – بود که روز ۴ اکتبر (۱۳ مهر) برگزار شد.
 
امسال برای اولین بار در یک کشور اروپایی در شهر رم ایتالیا مجسمه‌ی نظامی نصب خواهد شد. همچنین در این مراسم رئیس کتابخانه‌ی اسکندریه اسماعیل سراج‌الدین٬ نماینده‌ی دائم قزاقستان در یونسکو الیاس سلیمانوف٬ استاد انستیتوی مطالعات شرقی ایتالیا و ترک‌شناس میکله برناندینی درباره‌ی اهمیت و میراث نظامی گنجوی سخنرانی کردند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


افزایش چربی خون همراه با بیماریهایی مانند کم کاری تیرویید، بعضی از بیماریهای کبدی و کلیوی ، بیماریهای قند( دیابت) ، نارسایی مزمن کلیه، چاقی، بعضی از عفونتها ، اعتیاد به الکل ، ایدز و … دیده می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


همه ما دوست داریم فرزندانی مسئولیت پذیر داشته باشیم. اما چطور می توانیم اطمینان یابیم که فرزندانمان این درس ها را به خوبی آموزش می بینند؟ در این مقاله چند راه برای مسئولیت پذیر کردن فرزندانتان به شما نشان می دهیم.

۱) از همان بچگی بعضی از کارها را به آنها واگذار کنید....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٩


معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دریاچه ارومیه 120 هزار کیلومتر کوچک‌تر شده و پنج جزیره آن به خشکی تبدیل شده است، گفت: دریاچه ارومیه در وضعیت بسیار مبهم و دردناکی از لحاظ زیست محیطی قرار دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۸

با توجه به اعلام اخباری مبنی‌ بر شیوع وبا در سلیمانیه عراق، برخی استان‌های هم‌ مرز با عراق، از جمله خوزستان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته اخباری مبنی‌ بر شیوع بیماری وبا در منطقه سلیمانیه عراق منتشر شد و در پی آن، امروز رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از آماده‌باش استان‌های هم‌ مرز با عراق برای کنترل و مقابله با این بیماری خبرداد.

دکتر محمدمهدی گویا گفت: هر چند خبر شیوع بیماری وبا در سلیمانیه عراق هنوز رسماً تایید نشده، اما بلافاصله پس از شنیدن این خبر استان‌های مرزی در حالت آماده باش قرار گرفتند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، هیچ موردی از وبا در استان‌های مرزی از جمله خوزستان مشاهده نشده، با این وجود این استان‌ها در حالت آماده‌باش هستند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بر رعایت نکات بهداشتی و استفاده از آب آشامیدنی سالم تاکید و به مسافران توصیه کرد: در صورت سفر به کشور عراق، از خرید موادغذایی بین‌ راهی خودداری کرده و نسبت به تهیه آب آشامیدنی سالم اقدام کنند.

گویا، اسهال آبکی را از نشانه‌های بیماری وبا دانست و از ساکنان مناطق مرزی خواست در صورت مشاهده علائم اسهال، از مصرف خودسرانه دارو خودداری و سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۸

بقایای دو کشتی باری رومی در سواحل ترکیه کشف شدند.
 باستان‌شناسان زیرآبی ایتالیا که از سال 1995 مشغول کاوش در سواحل ترکیه هستند، روز گذشته موفق به کشف بقایای دو کشتی باری رومی با قدمتی 1400 ساله شدند.

 به گزارش هریتیج‌کی، کشتی‌های کشف شده در سواحل دریای اژه و در نزدیکی بقایای شهر تاریخی رومی «سیباتی» کشف شده و در هزاران سال قبل از آنها برای حمل بار به سوریه امروزی و حتا مصر استفاده می‌شده است.

 این کشتی‌ها حدود 30 متر طول داشته و بار آنها مواد غذایی و سلاح است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۸

اسچیفر و امرسون دریافتند که کودکان برای  شکل دادن دلبستگی از مراحل زیر عبور می کنند.
1) مرحله غیر اجتماعی : ( از تولد تا 6 هفتگی )  
  بسیاری از کودکان در این مرحله به اندازه ایی غیر اجتماعی هستند که بسیاری از انواع محرک های اجتماعی در انها واکنش مطلوب را ایجاد می کنند . با پایان این مرحله, کودکان شروع به ترجیح دادن محرک ها ی اجتماعی از قبیل چهره های خندان می کنند.
2) مرحله دلبستگی نامتمایز : ( 6 هفتگی تا 7-6 ماهگی ) :
اکنون, کودکان به وضوح از همنشین لذت می بردند اما, تا اندازه ایی نامتمایز عمل می کنند. انها بیشتر به انسان ها می خندند تا به اشیای شبیه انسان , همانند عروسک ها ی سخنگو و احتمالا بی قراری می کنند زمانی که هر بزرگسالی انها را سرکوب کند. با این وجود , کودکان 3 تا 6 ماهه بزرگترین خنده هایشان را به افراد اشنا اختصاص می دهند و سریعتر توسط یک مراقب منظم تسکین می یابند انها به نظر می رسد که از توجهی که از هر کسی دریافت می کنند ( از قبیل غریبه ها)  لذت می برند.
3) مرحله دلبستگی خاص: ( حدود 7 تا 9 ماهگی )
بین این سنین کودکان تنها زمانی که از یک فرد خاص ( معمولا مادر ) جدا می شوند شروع به اعتراض می کنند . اکنون که کودکان می توانند سینه خیز بروند ممکن است که پشت سر مادر شان راه بیافتند تا نزدیکی را حفظ کنند و اغلب وقتی مادر بر می گردد با گرمی با او برخورد می کنند. انها همچنین از غریبه ها تا حدودی فاصله می گیرند . با توجه به نظر اسچیفر و امرسون این بچه ها اولین دلبستگی های واقعی شان را ایجاد می کنند. شکل گیری این دلبستگی قوی به مراقب , پیامد مهمی دارد . ان رشد رفتار اکتشافی را افزایش می دهد.
مری اینزورث تاکید کرد که موضوع دلبستگی بعنوان یک پایگاه امنی برای اکتشاف به کار می رود. یک موقعیت مطمئنی که در ان کودک می تواند جرات دور شدن را احساس کند. مثلا جان که یک کودک دلبسته ایمن است با مادرش به خانه همسایه می رود او ممکن است با راحتی کامل اطراف اتاق را کاوش کند تا زمانی که بتواند گهگاه با نگاه به عقب مادرش را هنوز بر روی مبل ببیند . اما , اگر او به حمام یا دستشویی برود جان ممکن است که بفهمد و دست از اکتشاف بکشد.
4)مرحله دلبستگی های چند گانه :3
در طول هفته های بعد از شکل گیری دلبستگی اولیه , در حدود نیمی از کودکان مورد مطالعه اسچیفر و امرسون به افراد دیگر دلبسته شدند( پدر, برادر, مادر بزرگ , یا شاید حتی یک پرستار منظم) در 18 ماهگی تعدا د خیلی کم از کودکان به تنها یک نفر دلبسته شدند و بعضی به 5 نفر یا بیشتر از 5 نفر دلبسته شدند. در ابتدا , اسچیفر و امرسون اعتقاد داشتند که کودکانی که به طور مضاعف دلبسته می شوند سلسله مراتبی از موضوع های دلبستگی دارند و ان فردی که در بالای این لیست قرار دارد بیشتر ترجیح داده می شود. با این وجود, تحقیقات بعدی دلالت بر این دارند که هرموضوع دلبستگی کودک ممکن است کارکردهای متفاوتی داشته باشد. در واقع شخصی که کودک ترجیح می  دهد احتمالا بیشتر به موقعیت مربوط است . برای مثال زمانی که کودکان اشفته یا وحشت زده باشند اغلب , همراهی مادر را ترجیح می دهند در حالی که پدران به نظر می رسد که برای بازی ترجیح داده می شوند و این احتمالا به خاطر این است که بیشتر زمانی که انها صرف بچه هایشان می کنند به بازی اختصاص دارد.
 اسچیفر عاقبت نتیجه گرفت که دلبسته شدن به چندین شخص , ضرورتا به احساس سطحی تر به  هر کدام از انها نمی انجامد. چون که , ظرفیت کودک برای دلبستگی شبیه به کیکی نیست که تقسیم شود. عشق و محبت حتی در بچه ها هیچ حد و مرزی ندارد.
چه اتفاقی می افتد اگر کودکی دلبستگی را شکل ندهد
محققان این سوال را به دو شیوه بررسی کردند:
یک شیوه مطالعه ی بچه ها و بزرگسالانی بود که سالها ی اولیه زندگی شان را در موسسات بدون رضایت و محبت یک مراقب منظم گذرانده بودند و دومین شیوه , مطالعه کسانی بود که در خانه زندگی می کردند اما, از لحاظ جسمی تحت شرایط سو» استفاده قرار داشتند . کودکان رشد یافته در این محیط ها و شرایط , از مشکلاتی رنج می برند , انها خیلی کم گریه می کردند.
 صداهای کودکانه کمی داشتند, زمانی که بغل می شدند حالت سفت و سخت و انعطاف ناپذیری به خود می گرفتند . مهارت های زبانی کمی داشتند و از لحاظ رشد عاطفی اجتماعی , تمایل داشتند که روابط کم عمق و مضطربی را شکل بدهند. بعضی , در مقابل مراقبینشان به صورت درمانده , مطرود و بی علاقه ظاهر می شدند. در صورتی که بقیه به نظر می رسید که در نیازشان به مهربانی اشباع نشده بودند .
 همچنین , انها تمایل به نشان دادن عقب ماندگی های اداراکی , جسمی و هوشی , امادگی فزاینده برای بیماری و جنبش روان تنی و رفتارهای منزوی داشتند و حتی در بعضی از موارد انها به دلیل فقدان دلبستگی می مردند .
همچنین بالبی به عنوان روشی برای تبیین تاثیرات زیان بخش و ظاهرا غیر قابل جبران محرومیت ناشی از نگهداری شدن در موسسه های عمومی به کردار شناسی روی اورد . او به ویژه و به شدت , تحت تاثیر ناتوانی کودکان پرورشگاهی در ایجاد دلبستگی های عمیق در بزرگسالی قرار گرفت . او این افراد را شخصیت های بی عاطفه نامید.
این افراد , دیگران را تنها برای اهداف خودشان مودر استفاده قرار می دهند و به نظر می رسد در برقرار کردن پیوند های عاشقانه و پایدار با دیگران ناتوان باشند. شاید این افراد در زمان کودکی فرصت نقش پذیری از هیچ نماد انسانی را نداشته اند. یعنی نتوانسته اند رابطه عاشقانه ایی با دیگری برقرار کنند و از انجا که انها توانایی برقراری روابط صمیمانه را در خلال سالهای اول زندگی خود نداشته اند , روابط انها در بزرگسالی , سطحی باقی می ماند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٧

خون شما، فقط از بیماری های پنهان تان خبر نمی دهد و شما با یک آزمایش خون، فقط از کم و کاستی های بدن تان با خبر نمی شوید.

بعضی از پژوهشگران می گویند که گروه خونی تان می تواند خلق و خوی شما را هم تحت تاثیر قرار دهد و بعضی های دیگر می گویند آدم شناسی با توجه به یک آزمایش خون، ادعایی است که باید به درستی اش شک کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

موفقیت در زمان بندی و توانایی در مدیریت زمان، به انجام موفقیت آمیز مهمترین امور منجر می‌شود. اگر نتوانید آنچه را که واقعا می‌خواهید، به انجام برسانید، احساس سردرگمی، عدم رضایت و بیهودگی می‌کنید. افراد بسیاری بیهوده می‌کوشند تا با به کار بردن روش‌های مدیریت زمان که برای دیگری کاربرد داشته است، نظمی به کار خود ببخشند، اما نتیجه مطلوبی به دست نمی‌آورند. ‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

گاهی اوقات ما والد‌ین تصور می‌‌کنیم که استرس‌‌های د‌رونی ما را کود‌کانمان به هیچ وجه ند‌ارند‌. اما واقعیت این است که کود‌کان نیز احساسات مربوط به خود‌ را د‌ارند‌ و به عبارتی مطابق با شرایط سنی‌شان از احساسات زیاد‌ی برخورد‌ارند‌. آنها هم همانند‌ بزرگسالان استرس را احساس می‌‌کنند‌ و چنانچه از نحوه برخورد‌ با آن آگاهی کامل ند‌اشته باشند‌،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

پیامد های فرار از خانه را بررسی می کنیم:

***

مشکلات اقتصادی‌

برخی از صاحبنظران مشکلات اقتصادی را علت عمده آسیب‌های اجتماعی می‌دانند. البته این به مفهوم نگرش تک عاملی در تبیین انحرافات نیست . به اعتقاد آنان عوامل اقتصادی درچگونگی زندگی فردی و اجتماعی تاثیرگذار است. فقر و توزیع ناعادلانه ثروت به همراه فقر فرهنگی، زمینه ساز انواع رفتارهای نابهنجار است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

خانه جایی است که کودک را برای زندگی اجتماعی آماده می‌سازد. کودک به تدریج با یادگیری آداب و رسومی که در بین اعضای خانواده می‌آموزد، از قبیل غذاخوردن، لباس‌پوشیدن، رفتارهای پسندیده، احترام گذاشتن به دیگران و... نسبت به ارزش‌های اجتماع و جامعه‌ای که بدان پای خواهد گذاشت، آشنا می‌شود. برخی از کودکان بنا به هر دلیلی کمتر از سایر هم سن و سالان‌شان مهارت اجتماعی را فرا می‌گیرند و هیچ چیز برای والدین آنها دردناک‌تر از طرد شدن فرزندشان...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

مطالعات نشان داده است خستگی مزمن به دنبال عوامل گوناگون عصبی و ایمنی در زنان بیشتر از مردان بروز می‌کند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، وقتی علائم خستگی بدنی و ذهنی و گاه سردرد بیش از یک ماه و نیم طول بکشد، نشان آن است که فرد دچار خستگی مزمن شده است.

بنابر همین گزارش، خستگی مزمن بیش از هر سن دیگری در نوجوانان و جوانان دیده می‌شود و بیش از 70درصد از مبتلایان نیز، خانم‌ها هستند.

بررسی‌ها نشان داده است که اختلالات سیستم عصبی افراد، بیشترین عامل بروز خستگی مزمن است و در مواردی هم غدد درون ریز و سیستم ایمنی در این بیماری درگیر هستند. البته خانم‌ها به دلیل شرایط گوناگون در طول ماه و تغییرات هورمونی و بارداری و زایمان، معمولاً بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

 

 خانواده مهمترین نهاد اجتماعی و کوچکترین هسته جامعه است که از یک زن و مرد و‌ ‌فرزندان آنان تشکیل می شود . اساس و رکن اصلی خانواده به عنوان زیربنای جامعه ،‌‌‌ ‌ازدواج است . بدون تردید ازدواج بزرگترین و مهمترین حادثه زندگی هر انسان است ، به‌ ‌طوری که موفقیت و یا شکست هر یک از زوجین می‌تواند سرنوشت ساز باشد . به همین جهت‌ ‌ازدواج باید بر پایه اصولی صحیح صورت گیرد تا موجبات رشد و شکوفایی افراد و در‌‌ ‌نتیجه جامعه را فراهم آورد . پس بر هر دختر و پسر ،لازم است که قبل از ازدواج در‌ ‌مورد انتخاب همسر آینده خود اطلاعات کافی کسب کنند و سپس اقدام به ازدواج نمایند.‌‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

تحقیقات نشان می‌دهد، شوخی نه تنها باعث مقابله با خشم، افسردگی و استرس می‌شود، بلکه سلامت جسمی را هم بهبود می‌بخشد. دکتر رفعت، روانشناس در این باره می‌گوید: شوخ‌طبعی یک ویژگی شخصیتی است و برخی آدم‌ها در طول سالیان زندگی، جوری با محیط تعامل دارند که شوخ طبع بار می‌آیند و این شوخ طبعی باعث می‌شود تا افراد بهتر با مشکلاتشان کنار بیایند.

او با بیان اینکه شوخ‌طبعی می‌تواند باعث عزت نفس شود، می‌گوید: شوخ طبعی به کارآمدی افراد در موقعیت‌های حساس هم کمک می‌کند، چرا که این افراد به جای اینکه در مقابله با مشکلات دستپاچه شوند، برخوردی مثبت دارند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

 

خانواده نخستین آموزشگاه و محل پرورش د ر هر جامعه است و اعتقادات، باورها و ارزش‌های هر کس برای اولین بار در خانواده شکل می‌گیرد . بی‌شک هیچ نابهنجاری عاطفی و اجتماعی وجود ندارد که از تاثیر خانواده فارغ باشد .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

طبق نظریه روانکاوان ، کودک در گذر از وابستگی مطلق و رسیدن به استقلال از سه مرحله اصلی عبور می‌کند :‌

‌1) مرحله تمیز و تفکیک‌

‌2) مرحله تمرین و آزمایش‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

تحقیقات نشان می‌دهد بیماری آلزایمر در افراد تحصیلکرده با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کند.‌

به گزارش خبرگزاری رویترز، محققان اعلام کردند: افرادی که بیشتر سال‌های عمر خود را به تحصیل مشغول بوده‌اند، نسبت به سایر افراد، دیرتر حافظه خود را از دست می‌دهند و دچار بیماری آلزایمر می‌شوند. اما اگر به آلزایمر مبتلا شوند، پیشرفت این بیماری در آنها سریع‌تر از سایر افراد است.‌نتایج این تحقیقات در مجله علمی <عصب‌شناسی> به چاپ رسیده است. این تحقیقات برروی گروهی از افراد مسن انجام شده است. محققان دانشگاه نیویورک اعلام کردند: به ازای هر سال تحصیل،‌ ابتلا به بیماری آلزایمر به مدت یک و نیم تا 2ماه به تأخیر می‌افتد.‌

اما همچنین این تحقیقات نشان می‌دهد اگر افراد تحصیلکرده به بیماری آلزایمر مبتلا شوند، رشد این بیماری در آنها به ازای هر سال تحصیل، 4 درصد سریع‌تر خواهد بود.‌

آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن نشانی‌ها و اسامی آغاز می شود و کم‌کم تا آنجا پیش می‌رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را هم فراموش می‌کند.‌

در سال 1906 میلادی آلویس آلزایمر پزشک آلمانی پس از تحقیقات مختلف توانست تعریفی علمی از این بیماری ارائه دهد. این بیماری برای قدردانی از یک عمر تحقیق آلویس آلزایمر، <آلزایمر> نامیده شده است.‌

آلزایمر که به بیماری پیری معروف است، چیزی بیشتر از یک فراموشی ساده است.‌

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید که چرا از امتحان می‌ترسید؟

آیا تا به حال به صورت عمیق به این موضوع فکر کرده‌اید که چه عواملی در ترس و اضطراب نسبت به امتحان موثر بوده‌اند؟

آیا در زندگی تحصیلی راه‌هایی برای کاهش این نوع اضطراب یافته‌اید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

نورفتارگرایی جدید که از آن به عنوان رفتارگرایی اجتماعی‌ (sociobehaviorism) نیز یاد می‌شود از سال 1960 شروع شد. پس از آن که بنیان‌های رفتارگرایی توسط افرادی چون واتسون و اسکینر قوام یافت زمزمه‌های مخالفت با آن شنیده شد. مخالفان رفتارگرایی که برخی خود از حامیان آن نیز به شمار می‌آمدند، محور اصلی انتقادهای خود را متوجه انکار کلی فرآیندهای ذهنی توسط رفتارگرایان قرار دادند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

 

از جمله مهم‌ترین اهداف روان‌ درمانی مساله ایجاد آرامش در زندگی انسانهاست. یافته‌های تجربی در روانشناسی حاکی از این است که باورها و آموزه‌های دینی در زندگی شخصی افراد غالبا به میزان زیادی تامین‌کننده این هدف هستند. این امر در مطالعات روان‌شناسی خانواده نسبت به آموزه‌های دینی اسلام دوچندان مورد تایید واقع شده است. بر همین اساس با آقای احمدرضا ایمانی مدرس آموزش خانواده مصاحبه‌ای ترتیب دادیم. ایمانی...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٦

 

اعتیاد نشان دهنده نوعی ناهنجاری رفتاری در شخصیت اجتماعی فرد است. مواد مخدر در رشد این ناهنجاری رفتاری در افراد اثرات گوناگونی دارد و گرایش به بزهکاری در افراد معتاد به موادمخدر شیمیایی و جدید نسبت به استعمال کنندگان جوانان بیشتر است.

حمل و خرید مواد مخدر یکی از اولین جرم‌هایی به حساب می‌آید که هر معتادی به دلیل آن ممکن است دستگیر شود، اما پرونده او به همین جا ختم نمی‌شود بلکه به زودی او می‌تواند لیست بالا بلندی از جرم‌های کوچک و بزرگ را مرتکب شود و در واقع بدل به یک مجرم معتاد شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥ تابناک: رشد فزاینده آمار طلاق در کشورمان سبب شده که پس از آمریکا، دانمارک و مصر، چهارمین کشور پرطلاق دنیا محسوب شویم؛ آماری بسیار ناخوشایند که برای مقابله با اثرات جنبی آن گاه به دنبال تقویت ازدواج موقت و یا قانونی کردن چند همسری هم هستیم اما ظاهرا فراموش کرده ایم که به دنبال ریشه اش در ازدواج و مسائل مرتبط با آن بگردیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


 
یک روان‌پزشک با اعتقاد به این‌که با درمان نشدن اختلال هویت جنسی(T.S)، مشکلات فرد مبتلا بیشتر می‌شود، گفت: وی از ازدواج فرار می‌کند و در صورت ازدواج نیز با همسر خود سازگاری ندارد. این افراد حتی با خانواده خود مشکل دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


اقتصاد مهمترین عامل کاهش آمارهای ازدواج نیست اما در این سالها توانسته نقش خود را در کاهش تمایل جوانان به تشکیل خانواده پر رنگتر کند. این روزها که قیمت طلا و سکه هر ساعت تغییر می کند نگرانی جوانان دم بخت نیز برای مهریه،کرایه خانه و هزینه زندگی بیشتر شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


 عوامل تنش زاى بیرونى منجر به ظهور استرس در افراد مى شود. میزان استرس در افراد با شرایط، سن و جنسیت متغیر است تا جایى که تمامى افرادى که شرایط اقتصادى، اجتماعى و خانوادگى مشابهى داشته و عوامل تنش زاى یکسانى را متحمل مى شوند، لزوماً یکسان پاسخ نمى دهند. بسته به تجربیات گذشته فرد، آرامش درونى و نوع روش مقابله اى که فرد برمى گزیند استرس مى تواند با درجه بندى متفاوت در افراد تظاهر پیدا کند. تظاهراتى که به صورت اضطراب، بى قطعى و تشنج در محیط هاى کار،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

 
فراموش کردن گذشته تان، چه ترک یک رابطه اعتیاد آور باشد یا غم از دست دادن یکی از عزیزان، یکی از سخت ترین کارهاست. با اینکه ممکن است بدانید که این رابطه چقدر برایتان دردناک است و برای سلامتی خودتان هم که شده باید آن را کنار بگذارید، اما هنوز برای گفتن خداحافظ مشکل دارید.آسان نیست اما راه های عملی برای فراموش کردن گذشته تان وجود دارد. قبل از اینکه بخواهید از رابطه خود خداحافظی کنید، لازم است که با خاطرات و تجربیاتتان روبه رو شوید. اگر با اشتباهات خود دست و پنجه نرم می کنید، باید مسئولیت اعمالتان را بپذیرید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


اگر برخى مواد غذایى مانند سیب زمینى قبل از سرخ کردن با مایکروفر پخته شوند از میزان مواد شیمیایى سرطان زاى غذا در حد قابل توجهى کاسته مى شود.
محققان اعلام کردند: با سرخ کردن برخى مواد غذایى انواعى از مواد خطرناک شیمیایى به وجود مى آیند که برخى از آنها ممکن است سرطان زا باشد.به گفته محققان زمانى که مواد غذایى در حرارت بالا و رطوبت کم پخته مى شوند ماده شیمیایى «اکریلامید» تولید مى شود که از جمله مواد سرطان زا در بدن به شمار مى رود.براساس بررسى هاى انجام شده در صورتى که از دماى ۱۵۰ درجه سانتى گراد براى پختن سیب زمینى استفاده شود مقدار ماده اکریلامید در حد ۳۶ درصد کاهش مى یابد و در صورتى که دما به ۱۷۰ درجه سانتیگراد برسد این رقم به ۴۱ درصد خواهد رسید.با توجه به اینکه پختن سیب زمینى با استفاده از مایکروفر مدت کمى طول مى کشد و تأثیر نامطلوبى بر طعم آن ندارد به کارگیرى این روش براى جلوگیرى از تأثیر سوء ماده اکریلامید بسیار مفید است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥نتایج یک تحقیق در آمریکا نشان مى دهد که بسیارى از افراد براى تحقیق در مورد سرطان و درمان آن از اینترنت استفاده مى کنند.این در حالى است که کاربران یافته هاى خود را با پزشکان و خانواده شان براى تأیید اعتبار اطلاعات کسب شده، در میان مى گذارند.
یک سوم کاربران آن لاین در مورد سرطان سینه، یک پنجم در مورد سرطان پوست و ۱۸درصد در مورد سرطان روده بزرگ اطلاعات مورد نیاز خود را در اینترنت جست وجو مى کنند.در این تحقیق آمده بیش از دو سوم کابران اینترنت که در مورد سرطان جست وجو مى کنند از وب سایتى که اطلاعاتى در مورد داروهاى مرتبط و خاص آن سرطان نیز داشته باشد، دیدن مى کنند.بر پایه این گزارش، ۷۰ درصد جست وجوگران به دنبال جزییاتى در مورد گزینه هاى درمان و همین تعداد نیز به دنبال اطلاعاتى در مورد نشانه هایى که به تشخیص بیمارى کمک کند، هستند.همچنین ۵۲ در صدد کسب اطلاعات در مورد دلایل بیمارى، ۴۰ درصد درباره اطلاعاتى مربوط به داروهاى بیمارى و ۳۸ درصد نیز در زمینه کمک براى تحمل بیمارى هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


تحقیقات مختلف نشان مى دهد بلعیدن اجسام خارجى و وجود جسم خارجى به علت تأثیرى که در انسداد راه هاى تنفسى دارند از مهمترین علل مرگ و میر کودکان است.
کودکان براى شناسایى محیط از حس چشایى کمک مى گیرند و این عمل منجربه بلع مواد جدید و غیر معمول در آنها مى شود.حبوبات، آجیل، پاک کن، سکه و باترى اسباب بازى ها شایعترین اجسام خارجى هستند که توسط کودکان بلعیده مى شوند.قرار دادن هر جسم در دهان به خصوص در هنگام بازى، خنده و گریه باعث مى شود که جسم خارجى به طور ناگهانى وارد راه هاى هوایى شود که با توجه به محل انسداد جسم خارجى، اندازه و جنس و ترکیب جسم خارجى عوارض ناشى از آن متغیر است.علایم بلعیدن اجسام خارجى شامل خفگى ناگهانى، آبریزش از دهان، اختلال تنفسى، سرفه و احساس گیرکردن چیزى در گلو و حلق، تب، امتناع از خوردن و دل درد و تهوع است.در این حالت مشکلاتى همچون تنفس سخت و مشکل و احساس ترس و خفگى بروز مى کند و در صورت انسداد کامل راه هوایى، بیمار قادر به صحبت کردن نیست.
تشخیص وجود جسم خارجى با رادیوگرافى، آندوسکوپى، برونکوسکوپى فورى با بیهوشى عمومى و جراحى جهت خارج کردن جسم خارجى انجام مى شود.درمان بلع و خارج کردن جسم خارجى به سن کودک، نوع و محل استقرار جسم، اشکالات مادرزادى دستگاه گوارش یا بیمارى زمینه اى و تظاهرات آن و مدت زمانى که از بلع جسم خارجى گذشته باشد بستگى دارد.براساس این تحقیق آموزش به والدین و مراقبین کودکان براى جلوگیرى از بدآموزى ها از قبیل انداختن مواد غذایى به داخل دهان به خاطر تأثیرى که در انسداد راه هاى هوایى بزرگ نظیر حلق و حنجره دارد و منجربه مرگ ناگهانى مى شود خوددارى نمایند.براساس نتایج این تحقیق، آموزش به والدین و مراقبین براى جلوگیرى از دسترس بودن مواد قابل بلع و اقدامات پیشگیرانه از مهمترین راه هاى جلوگیرى از بروز این مشکلات است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


 نگین حسینى

روانشناسان، نهادها و سازمان هاى مرتبط با امور کودکان ، نظرات یکسانى درباره سن دقیق کودکى و سنین مرزى پایان دوران کودکى ندارند. در پیمان نامه حقوق کودک، مصوب مجمع عمومى سازمان ملل متحد در ۲۰ نوامبر ،۱۹۸۹ در تعریف کودک آمده است: «از نظر پیمان نامه حقوق کودک، کودک کسى است که سن او کمتر از ۱۸ سال باشد، مگر اینکه براساس قانون ملى قابل اعمال، سن قانونى، کمتر تعیین شده باشد.» (نوبان و صدرى ، ۱۳۸۰ ،  تبریز)


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥
نهاد خانواده با تمامى فراز و فرود هاى جهان همچنان به حیات خود ادامه مى دهد، با این حال این نهاد کهن اجتماعى در شرایط کنونى  با آزمون هاى دشوارى دست و پنجه نرم مى کند.دشوارترین آزمون به آن بخش از حیات درونى این نهاد پویا مربوط مى شود که در آن میزان درک متقابل اعضاى خانواده از همدیگر مدنظر قرار مى گیرد.تصویر همیشگى از حضور پدر و مادر در کنار فرزندان خویش حکایت مى کند،این تصویرى ساده از یک


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥هنگامی که به 45 سال گذشته برمیگردم، چنین به نظرم میرسد که بزرگترین عامل تمام موفقیتهای من به عنوان دانشجو، دیپلمات یا تاجر، خوش شانسی بوده و بس. هنگامی که از ناپلئون پرسیدند که آیا او ترجیح میدهد فرماندهان ارتش وی شجاع باشند یا زیرک، او پاسخ داد هیچکدام، من فرماندهان خوش شانس را ترجیح میدهم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


یک همسر عاشق، گوشه گوشه زندگی‌اش را در کنار شما می‌بیند. برای او هیچ رؤیایی بدون شما امکان‌پذیر نیست. اگر نامزد‌تان باشد، تمام تلاشش را می‌کند که هرچه زودتر با هم ازدواج کنید و اگر همسرتان باشد، برای رسیدن به یک ثبات مالی بیشتر از همیشه قدم برمی‌دارد. او دوست دارد در کنار شما یک خانواده کامل داشته باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥1- مطمئن گردید که فرد مناسبی را برگزیده اید: واضح است نه! امــا حـقـیقت امر آن است که ازدواج چیزی نیست که بخواهید بـخاطـر انــگیــزه هــای آنــی وارد آن گردید. ممکن است شما دیوانه وار همدیگر را دوست داشته باشید اما اگر هــمسرتان خواهان فرزند باشد اما شما نه، ازدواج شما قطعا زیاد دوام نخواهد آورد و یا آنکه ارزشهای شما با ارزشهای همسرتان متفاوت باشد. اگر در مورد فردی که میخواهید با وی ازدواج کنید تردید دارید، بهتر است بیشتر درباره آن بیاندیشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥هر نوع ارتباطی می تواند دچار پیچیدگی شود. این موضوع به خصوص وقتی که روابط سالم نباشد صادق است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥ مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی گفت: وضعیت این دریاچه تغییری نکرده و همان پس روی آب و تبخیر دریاچه را داشته ایم، اکثر جزیره های دریاچه ارومیه به باتلاق دو متری تبدیل شده و یا اینکه عمدتا خشک شده اند. با بکارگیری یک فروند بالگرد طی ۳ روز در چندین مرحله پرواز اقدام به انتقال ۱۵ هزار لیتر آب و ۲ تن علوفه در جزیره اشک شد.‌ مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی در گفت و گویی، اضافه کرد:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥


رئیس مرکز آزمون دانشگاه پیام نور همچنین تاکید کرد که نتایج نهایی هر سه مقطع تحصیلی که پذیرش آن برای دو بهمن 91 و مهر 92 صورت می گیرد بهمن ماه سال جاری اعلام خواهد شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

بررسی دوره‌های خشکسالی جنوب شرق دریاچه ارومیه


 دوره‌های خشکسالی و ترسالی جنوب شرق دریاچه ارومیه با استفاده از توزیع‌های احتمالی و شبیه‌ساز مونت کارلو از سوی محققان دانشگاه تبریز در قالب طرح تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفت. عضو هیئت علمی دانشکده علوم محیطی و معماری دانشگاه تبریز و مجری این طرح تحقیقاتی در همایش بررسی وضعیت دریاچه ارومیه با اشاره به نتایج این طرح پژوهشی گفت:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥شاید وقت آن رسیده که به این خشم به عنوان یک عامل بازدارنده در محیط کار که کارآیی شما را کاهش می دهد توجه بیشتری کنید و حداقل ریشه آن را بیابید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥در تحقیقی که در دانشگاه کلـورادو انـجام گـرفت، مشخص شـد که افراد میتوانند توانایی سرکوب خاطرات احسـاسی را در خـود ایجاد کنند. ایـن تحقـیق فـعالیـت مـغز را در افراد تحـت آزمـایش کـه برای سرکوب خاطرات مربوط بـه تصـاویر منـفی تعلیم دیده بودند، مـی سنجـید و دو مکـانیـزم را در قسـمت جلـو مـغز نشـان داد. ایـن تحقـیـق مـی تـوانـد بـه متخصصین بـالینـی کـمک کنـد روش هـای درمانی جدیدی برای آنها که قادر به سرکوب خاطرات ناراحت کننده خود نیستند و با بیماری های اختلالات استرس، ترس مفرط، افسردگی، اضطراب، و سندرم وسواس در ارتباط است، ابداع کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

پایان وعده وزیر راه و شهرسازی


رفته رفته که به پایان مهلت دو ماهه بازسازی خانه های روستایی مناطق زلزله زده ارسباران نزدیک می شویم میزان توجه رسانه ها به نحوه عملکرد دستگاه های اجرایی حاضر در منطقه بیش از پیش می شود.در حال حاضر بر اساس وعده علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی در خصوص بازسازی دو ماهه خانه های روستایی مناطق زلزله زده تنها سه روز باقی مانده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

تحقیقات بر روی کودکان و نوجوانان با بیماری‌های روحی نشان داده که احتمال داشتن آلودگی در گروهی که با افسردگی مواجه هستند، بیشتر است. در میان گروهی متشکل از 184 فرد داوطلب که با مشکلات روحی و روانی مواجه بودند، حدود 57 درصد از آنها با بیماری‌های آلرژیک نظیر آسم، ذکام و اگزما نیز مواجه بودند. افراد مورد بررسی در سنین 4 تا 20 سالگی بودند که میانگین سنی آنها 13 سال بود.

پژوهشگران متوجه شدند که میزان ابتلا به بیماری‌های آلرژیک در افرادی که اختلالاتی نظیر تیک عصبی، شب ادراری و وابستگی‌های روانی به اشخاص دارند، حدود 2 برابر سایرین است.

یافته‌های جدید علاوه بر حمایت از ارتباط رشد جسمانی با نگرانی و افسردگی و استرس از ارتباط اختلالات آلرژیک با عوامل فوق نیز حمایت می‌کند. این پژوهشگران در حال حاضر به بررسی علت این ارتباطات و راه‌های جلوگیری از هر دو نوع اختلال (هم اختلالات روانی و هم آلرژیک) می‌پردازند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

مردان و زنانی که دارای ویژگی‌های مثبت شخصیتی همچون صداقت و سودمندی هستند از‌ ‌جذابیت ظاهری بیشتری برخوردارند‌.‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

تماس با دود سیگار نه تنها سلامت نوجوانان را تهدید می‌کند، بلکه در عین حال تاثیر نامطلوبی نیز برروی کارایی و بازده تحصیلی آنها می‌گذارد.‌

محققان دانشگاه تمپل در این پژوهش دریافته‌اند که نوجوانان بین 16 تا 18 ساله که در منزل، در معرض دود سیگار سایر اعضای خانواده قرار می‌گیرند، نسبت به دیگر همکلاسی‌های شان تا 30درصد گرفتار افت تحصیلی می‌شوند و نمره‌های‌شان کاهش پیدا می‌کند.‌

محققان پس از بررسی و تحلیل اطلاعات بدست آمده از هزاران مادر و فرزند در انگلیس و با در نظر گرفتن سایر علائم خطرزای شناخته شده به این نتیجه رسیده‌اند.‌

البته در این پژوهش، علت تاثیر منفی دود سیگار برروی توان تحصیلی نوجوانان به صورت جزئی‌تر بیان نشده است.‌

نتایج این پژوهش در مجله <سلامت نوجوان> منتشر شده است.‌

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: به شما سفارش می‌کنم که نسبت به نوجوانان نیکی کنید زیرا آنها نازک دل هستند. ‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

هنگامی که در خود احساس استرس شدید می‌کنید، بهتر است به طور فیزیکی خود را از محیط دور کنید، کمی قدم بزنید و نفسی تازه کنید. مدتی به داخل شهر بروید و فکر خود را از مسائل دغدغه آور رها کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

بر اساس گزارش محققان، کسانی که در کودکی در معرض‌‌‌‌توهین و تحقیر والدین خود قرار می‌گیرند، رشد آن قسمت از مغزشان که با یادگیری زبان ارتباط دارد، مختل ‌می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٥

حضرت محمد(ص) می فرمایند : "فرزندان خود را به نام های نیک خطاب کنید"آن چه می گوییم در حقیقت فکری است که بیان می شود. کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی و امورمان شکل می دهند.
من و تو، ما و شما به طور حتم می توانیم با استفاده از کلمه ها و اصطلاح های مثبت در سطی وسیع انرژی مثبت را بین همه پخش کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٤

  اعتیاد با وابستگی جسمانی و روانی همراه است . بعضی از داروها نیز ممکن است با ایجاد وابستگی روانی در بیمار موجب افزایش مصرف شوند و اعتیاد بدهند . فرد معتاد با دریافت مواد اعتیاد آور سرخوش و راضی می شود و با توقف مصرف دارو دچار خماری و اختلال شدید جسمانی می گردد . مواد اعتیادآور سبب پیدایش پدیده تحمل نیز می شوند . به موجب این پدیده فرد معتاد برای دسترسی به اثر اولیه این مواد که در ابتدا با مقدار کم حاصل میشود مصرف خود را افزایش می دهد . شدت و نوع وابستگی نسبت به مواد اعتیاد آور بر حسب نوع و اثر آن متفاوت است . برخی از این مواد مانند تریاک و مشتقات آن وابستگی شدید ایجاد می کنند و برخی دیگر با وجود تأثیری که بر روان و ذهن فرد می گذارند اعتیاد دهنده به شمار نمی آیند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٤

در ابتدا لازم است بدانیم که از دیدگاه روان پزشکی  و پزشکی ، فرد معتاد  یک بیمار است و بیماری وی مانند   سایر بیماری ها نیاز به درمان و مراقبت های ویژه  خود  دارد. علاوه بر این باید بدانیم  که در پیشگیری اولیه  چگونه  فرزندان خود را از همان دوران کودکی تربیت نماییم تا در نوجوانی ، جوانی  و سنین دیگر گرفتار اعتیاد به مواد مخدر نگردند ؛ همان گونه  که کودکان  خود را در برابر بعضی بیماری های مسری واکسینه می کنیم و یا با رعایت اصول بهداشت


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٤

در ابتدا لازم است بدانیم که از دیدگاه روان پزشکی  و پزشکی ، فرد معتاد  یک بیمار است و بیماری وی مانند   سایر بیماری ها نیاز به درمان و مراقبت های ویژه  خود  دارد. علاوه بر این باید بدانیم  که در پیشگیری اولیه  چگونه  فرزندان خود را از همان دوران کودکی تربیت نماییم تا در نوجوانی ، جوانی  و سنین دیگر گرفتار اعتیاد به مواد مخدر نگردند ؛ همان گونه  که کودکان  خود را در برابر بعضی بیماری های مسری واکسینه می کنیم و یا با رعایت اصول بهداشت


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳به جای آنکه احساس تنهایی را نقص یا ویژگی شخصیتی غیرقابل تغییر بدانیم، باید بپذیریم که احساس تنهایی قابل تغییر است. هم‌چنین مهم است که بدانیم احساس تنهایی تجربه‌ای همگانی است . براساس نتایج یک پژوهش یک چهارم همه بزرگسالان حداقل چند هفته احساس تنهایی رنج آوری را تجربه کرده‌اند و بروز آن در میان نوجوانان و دانشجویان حتی بیش از این است. احساس تنهایی به خودی خود نه پایدار است و نه بد. در عوض، احساس تنهایی را باید نشانه یا علامت نیازهای مهمی دانست که برآورد نشده‌اند.

وقتی نیازهای مهم برآورده نشده باشند، شما یا هرکس دیگری باید دست به کار شوید. با تعیین اینکه کدام نیازها در شرایط ویژه شما برآورده نشده است شروع کنید. احساس تنهایی شما مکن است ناشی از نیازهای متعددی باشد. ممکن است ناشی از نیاز به گسترش دوستی با محفلی از دوستان یا با یک دوست ویژه باشد. ممکن است نتیجه نیاز به یادگیری انجام امور برای خودتان، بدون دوستان باشد. یا مکمن است ناشی از نیاز به داشتن احساس بهتر درباره خود یا نیاز به ارتباط بیشتر با خود باشد.

گسترش دوستی‌ها

راه‌های متعددی برای برآورده ساختن نیاز به دوستی وجود دارد. راه‌های زیر را ملاحظه کنید:

به خود یادآوری کنید که تنهایی شما همیشگی نیست.در انجام امور معمولی و روزانه خود، به دنبال راه‌هایی برای برقراری ارتباط با مردم باشید مثلاً می‌توانید:

با دیگران غذا بخورید.

در کلاس در کنار افراد جدید بنشینید.

برای مطالعه یا انجام تکالیف خود یک همراه پیدا کنید.

خود را در موقعیت‌های جدیدی قرار دهید تا افراد جدید را ملاقات کنید در فعالیت‌هایی شرکت کنید که واقعاً به آنها علاقه‌ دارید. در این صورت احتمال بیشتری وجوددارد که با افراد مورد علاقه خود ملاقات کنید؛ افرادی که علایق مشترکی با آنها دارید.

      از امکانات دانشگاهی استفاده کنید. سازمان‌ها و فعالیت‌های دانشگاهی را شناسایی کنید.

برای مثال باشگاه‌ها، مراکز مذهبی، کانون‌های فرهنگی و ورزشی، مشاغل نیمه وقت و کارهای داوطلبانه.

درباره برنامه‌ها از کسی که بیش از شما در دانشگاه بوده است بپرسید.

روی رشد مهارت‌های اجتماعی خود کار کنید. روی شناخت دیگران و اجازه دادن به آنان که شما را بشناسند، تمرین کنید.

براساس روابط پیشین، روی افراد جدید قضاوت نکنید. در عوض، سعی کنید هر فرد را از زاویه جدیدی بنگیرد.

دوستی‌های صمیمانه معمولاً بتدریج رشد می‌یابند به طوری که افراد یاد می‌گیرند احساسات درونی خود را با هم در میان بگذارند.

     از شتاب در دوستی های صمیمانه خودداری کنید. از دیگران نیز چنین توقعی نداشته باشید. بگذارید دوستی  صمیمانه روند طبیعی خود را طی کند.

به جای آنکه معتقد باشید که فقط رابطه دوستانه با یک نفر می‌تواند تنهایی شما را پایان بخشد برای همه دوستی‌های خود و ویژگی‌های منحصر به فرد هر یک از آنها ارزش قائل شوید.
رشد خود

خود را به صورت کل ببینید. فقط به این دلیل که نیاز شما به دوستی یا معاشرت برآورده نشده، نیازهای دیگر خود را نادیده نگیرید.

تغذیه خوب، تمرین‌های درسی منظم و خواب کافی را دنبال کنید. نگذارید که تحصیلات، سرگرمی‌ها و سایر علایق به حال خود رها شوند.

      از اوقات تنهایی برای شناخت خود بهره ببرید. اوقات تنهایی را فرصتی برای رشد، استقلال و آموزش برای   رسیدگی به نیازهای عاطفی خود بدانید. در اوقات تنهایی می‌توانید جنبه‌های مختلفی از خود را رشد بدهید.

به جای آنکه فقط وقتی با دیگران هستید زندگی کنید، از اوقات تنهایی خود لذت ببرید. از برخورد منفعلانه با موقعیت‌ها پرهیز کنید.

 مطمئن باشید که راه‌های مبتکرانه و لذت‌بخش فراوانی برای بهره‌گیری از اوقات تنهایی وجود دارد.

در صورت امکان، از آنچه که در گذشته از آن لذت برده‌اید استفاده کنید تا راه لذت بردن از اوقات تنهایی خود را انتخاب کنید.

    وسائلی را که می‌توانید از آنها برای پر کردن اوقات تنهایی خود استفاده کنید مانند (کتاب‌ها،معماها یا موزیک) را در دسترس خود نگه دارید.

    راه‌های به تنهایی انجام دادن فعالیت‌های جمعی را کشف کنید مثلاً (سینما رفتن) . نظر خود را درباره فعالیت، از پیش تعیین نکنید.

 ذهن خود را باز بگذارید. به طور خلاصه، صرف نظر از اینکه چه احساس بدی می‌کنید، خود را فردی تنها تعریف

نکنید. وقتی توجه و انرژی خود را به نیازهایی که معمولاً می‌توانید برآورده کنید متمرکز سازید، وقتی یاد بگیرید

راه‌های جدیدی برای برآورده کردن نیازهای خود بیابید، تنهایی کاهش می‌یابید یا حتی از بین می‌رود. منتظر نمائید

تا احساستان شما را به پیش براند، حرکت کنید. احساسات خوب بالاخره خود را به شما خواهند رساند.
نیاز به یاری بیشتر

اگر پس از انجام این توصیه‌ها، مشکل تنهایی هنوز باقی است، می‌توانید در فکر کمک‌های بیشتر باشید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳


 
تحقیقات جدید نشان میدهد بدگمانی و حس حسادت به شدت میتواند زندگی زناشویی و رضایت از روابط جنسی را کاهش داده و روابط بین زوجین را سرد کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

 افرادی که شب‌ها تا دیروقت بیدارند و کارهای خود را انجام‌‌‌‌ می‌دهند، خلاق‌ترین افراد هستند. محققان ایتالیایی برای اثبات این موضوع، 120 فرد را در ساعت‌های متفاوتی مورد بررسی قرار دادند و طی برنامه‌ای مشخص، قدرت انعطاف‌پذیری و سرعت عمل و ابتکار عمل آنها را ارزیابی کردند. افراد شب‌زنده‌دار در موقعیت‌های غیرمعمول، افکار خلاقی از خود بروز‌‌‌‌ دادند.

افرادی که شب‌ها تا دیرقت بیدارند و صبح‌ها به سختی بلند‌‌‌‌ می‌شوند. توانایی بالایی در انجام کارها دارند.‌

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

 

 بی‌تردید خواب خوب، چه از لحاظ کیفیت و چه از نظر کمیت برای سالم زیستن با اهمیت است . متأسفانه آمار دقیقی از اختلالات خواب در کشورمان موجود نیست ولی از نظر شیوعِ این اختلالات، ذکر همین نکته کافی است که در ایالات متحده بیش از یکصد میلیون نفر در سنین مختلف به طور معمول از خواب شبانه مطلوب محروم اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

 

آیا تا به حال با افرادی مواجه شده‌اید که در صحبت کردن، مدام از کلمات یا واژه‌های بی‌جا و تکراری استفاده می‌کنند؟ یا در صحبت کردن خودتان با دیگران، متوجه این موضوع شده‌اید که گاهی واژه‌ای را که به هیچ وجه نیاز به گفتن آن نیست، تکرار می‌کنید؟‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳


محققان دریافته‌اند سن و جنسیت که به طور طبیعی ممکن است مانع روابط دوستانه شوند، تاثیر چندان قابل ملاحظه‌ای روی شکل گیری روابط خواهر و برادرها در یک خانواده‌ ندارد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، مهم نیست که فرزندان در یک خانواده‌ از نظر سنی در چه شرایطی باشند، چون در هر حال در دراز مدت شخصیت و رفتارهای آنها روی هم تاثیر می‌گذارد و شخصیت یکدیگر را شکل می‌دهند.

به گفته پژوهشگران، تا این اواخر تاثیر زندگی اجتماعی خواهر و برادرها در یک خانواده‌ در مقایسه با روابط والدین و فرزندی به میزان زیادی مورد غفلت قرار گرفته بود.

دکتر لاری کرامر از دانشگاه ایلینویز در این باره تاکید کرد: نقش والدین از این حیث بسیار اهمیت دارد، اما فقط تمرکز زیاد روی والدین باعث می‌شود که تاثیر 70 تا 80 درصدی سایر فرزندان در خانواده‌ نادیده گرفته شده و پنهان بماند. فرصت‌های فرزندان برای تعامل یا تجربه رویدادهای یکسان زندگی بسیار قدرتمند است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

 

برای یک زندگی مطلوب و منطبق بر اصول اخلاقی، مسئله مهم میزان آگاهی و تقیّد کسانی است که می‌خواهند با تشکیل خانواده بهره مناسبی از گذران عمر بگیرند. به طور معمول برای دادن اطلاعات از بایدها استفاده می‌شود، ولی در این مقاله بنا براین داریم که از نبایدها شروع کنیم و نتیجه‌گیری اصلی را به عهده شما بگذاریم. ‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

 

خوب حق دارید. کارتان بسیار خسته کننده است ولی به جای غر زدن سعی کنید میزان خستگی از کار در شما کاهش یابد و اگر به آرامش رسیدن بعد از یک روز سخت کاری برایتان قدری مشکل است، این 10 تعبیر برای عوض کردن خلق و خوی و آرامش اعصاب می‌تواند به شما کمک بسیاری کند:‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳بسیاری از مشکلات ارتباطی ناشی از برداشت‌هایی است که افراد از پیام‌های یکدیگر می‌کنند. در واقع این تجارب ما هستند که برداشت‌های ما را تسهیل می‌کنند.

آنچه افراد را برای برداشت اشتباه کمک می‌کند، پیام‌های ضمنی است یا واژه‌های مشترکی که بار عاطفی متفاوتی دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳


پژوهشگران هلندی در تحقیقات خود نشان دادند که حرکت دادن اجسام به طرف بالا می تواند منجر به تجدید خاطرات شاد و مثبت شوند.

دانشمندان دانشگاه رادبود در هلند کشف کردند که کارهای حرکتی ساده ای چون حرکت یک جسم به سمت بالا و یا پایین می تواند نقش مهمی بر روی توانایی افراد در یادآوری خاطرات شاد و غمگین ایفا کند.

در این راستا این محققان به منظور بررسی ارتباط فضای عمودی و احساسات در آزمایش خود از گروهی از داوطلبان خواستند که تعدادی تیله شیشه ای را در یکی از دو جعبه کارتنی که با هر دو دست گرفتنه بودند به طرف بالا و یا پایین حرکت دهند.

همزمان از آنها خواسته شد تا خاطرات شخصی خود را در مقولات مثبت و منفی نقل کنند. این محققان با اندازه گیری زمانهای واکنش داوطلبان نسبت به درخواستهای "خاطره ای را تعریف کن که در آن تو به خودت افتخار کردی" و یا "خاطراه ای را تعریف کن که در آن تو از خودت خجالت کشیدی" موفق شدند به طور سیستماتیک دوره حرکت دادن تیله ها به طرف بالا و یا پایین را مشاهده کنند.

براساس گزارش کوردیس، نتایج این آزمایش نشان داد زمانی که افراد به نقل خاطرات منفی خود می پرداختند تیله های داخل جعبه کارتنی را به طرف پایین حرکت می دادند در حالی که در زمان بیان خاطرات مثبت تیله ها را به طرف بالا حرکت می دادند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

 

بازی با آب یکی از بهترین، اساسی ترین و لذتبخش‌ترین کارهایی است که کودکان می‌توانند انجام دهند. آب جذبه‌ای سحرآمیز برای بچه‌ها دارد. بچه‌های خردسال ساعت‌ها از وقتشان را صرف آب بازی می‌‌کنند و از بازی کردن خسته نمی شوند. به آسانی می‌‌توانند با آب بازی کنند، عروسک‌ها و ظرف‌های خود را در آن بشویند و یا آب را به هم بزنند، بپاشند، و موج درست کنند، آب را در دست خود نگه دارند، با آب و صابون حباب درست کنند و ظروف مختلف را با آب پر و خالی کنند. ‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳


درمان بیماری‌ها راه‌های گوناگونی دارد که اغلب مردم با آن آشنایی دارند. مثلاً دارو درمانی، جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و... اما در درمان بیماری‌های روان- تنی روش‌های دیگری نیز کاربرد دارد که شاید کمتر شناخته شده است مثل کار درمانی، موسیقی درمانی، مذهب‌ درمانی و ... به عبارت دیگر هرگونه دگرگونی در بافت‌ها و مواد سازنده بدن و یا تغییر در شیوه زندگی و تفکر می‌تواند در جای خود نقش درمانی داشته باشد. آیا ازدواج نیز می‌تواند این چنین باشد؟ در این صورت به چه کسانی باید توصیه شود و در چه نوع بیماری‌هایی کاربرد دارد؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳


بر اساس مطالعات قبلی این افراد از سر و صدا و جمعیت بیشتر آزار می‌بینند و تاثیر کافئین روی آنها بیشتر است.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که مغز افراد خجالتی یا درون گرا در واقع جهان را به گونه‌ای متفاوت از انسانهای برون گرا، پردازش می‌کند.

حدود 20 درصد از افراد با نوعی ویژگی شخصیتی موسوم به «حساسیت ادراکی حسی» یا SPS متولد می‌شوند که این ویژگی به عنوان یک گرایش یا عامل بازدارنده و یا حتی التهاب عصبی شدت پیدا می‌کند. این ویژگی در برخی از کودکانی هم دیده می‌شود که خیلی به کندی در یک وضعیت جدید گرم می‌گیرند، نیاز به تنبیه اندکی دارند، به راحتی گریه می‌کنند و سوالات غیر معمول می‌پرسند یا افکار بسیار عمیقی دارند.

محققان در این پژوهش جدید همچنین نشان دادند که این اشخاص فوق العاده حساس توجه بیشتری به جزئیات دارند و فعالیت مناطق خاصی از مغز آنها به هنگام پردازش اطلاعات بصری بیشتر از کسانی است که فاقد حساسیت بالا هستند.

افراد با ویژگی حساسیت بالا ترجیح می‌دهند زمان بیشتری برای تصمیم گیری وقت صرف کنند، هوشیارتر هستند و زمان بیشتری برای انعکاس خودشان نیاز دارند و از صحبت‌های کوچک سریعتر خسته می‌شوند.

همچنین بر اساس مطالعات قبلی این افراد از سر و صدا و جمعیت بیشتر آزار می‌بینند و تاثیر کافئین روی آنها بیشتر است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳


اگر شما هم در خانه یک کودک در سن پیش دبستانی دارید و اگر کارهایی می کند یا حرف هایی می زند که مطابق رفتارهای گذشته او و تربیت رایج در خانه ی شما نباشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

مراحل رشد کودک از ترتیب خاصی برخوردار است، اما راه رفتن و حرف زدن کودکان زمان معینی ندارد و ممکن است چند ماهی دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد. متخصصان انگلیسی اعلام کرده‌اند از حدود 18 ماهگی به بعد، کودک در حدود 20 کلمه را به خوبی بیان می‌کند و گاهی با قرار دادن دو کلمه به دنبال هم، منظور خود را بیان می‌کند. اما این کار ممکن است تا شش ماه دیرتر یعنی حدود 24 ماهگی صورت گیرد.‌
پس از آن سؤالات کودک شروع می‌شود، کم‌کم شعر یاد می‌گیرد و وقتی شما برایش شعر‌‌‌‌می‌خوانید، آهنگ آن را با شما زمزمه می‌کند. گاهی اوقات حرف زدن کودکان ممکن است تا دو‌‌‌و نیم یا حتی سه سالگی به تأخیر بیفتد که جای نگرانی نیست و چنانچه کودک به‌طور منظم تحت‌‌‌‌‌معاینات پزشکی قرار گیرد و متخصص، مشکلی در مراحل رشد او تشخیص ندهد، می‌توانید او را آزاد بگذارید تا هر وقت خواست حرف بزند. گاهی اوقات کودکان دیرتر حرف‌‌‌‌‌می‌زنند، اما از آنجایی که تا قبل از حرف زدن در حال ضبط شنیده‌ها هستند، در زمان حرف زدن‌‌‌‌‌با دایره وسیع‌تری از کلمات روبرو می‌شوند و به‌‌‌‌‌طور‌‌‌‌‌کامل‌تر صحبت می‌کنند. متخصصان معتقدند عموماً کودکان دوم یا‌‌‌سوم که علاوه بر‌‌‌‌والدین، کودک دیگری نیز با‌آنها حرف می‌زند، سریع‌تر از کودکان اول به حرف می‌افتند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۳

 

براساس یک تحقیق، انجام ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی، دشواری ترک نیکوتین را برای سیگاری‌ها به اندازه زیادی کاهش می‌دهد.به گزارش پایگاه اینترنتی آسوشیتدپرس، دکتر <آدریان تیلور> که ریاست این تحقیق را برعهده داشت و پرفسور ورزش و روانشناسی تندرستی در دانشگاه <اکستر> است. گفت: اگر چنین تاثیراتی را در دارویی می‌یافتیم، این دارو فوراً به عنوان یک داروی کمکی برای ترک سیگار به فروش می‌رسید.‌تیلور و همکارانش در این تحقیق با بررسی 12 مقاله، ارتباط میان ورزش و ترک نیکوتین را مورد مطالعه قرار دادند. آنها محور تمرکزشان را بر روی ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی و منقبض و منبسط کردن ماهیچه‌ها قرار دادند که می‌توان آنها را در خارج از باشگاه انجام داد.
براساس تحقیق آنها، انجام حتی پنج دقیقه ورزش اغلب برای کمک به سیگاری‌ها در ترک این عادت کافی است.در این آزمایش، پس از انجام انواع مختلفی از ورزش‌های ملایم، است افراد مورد مطالعه را براساس میزان نیازشان به سیگار طبقه‌بندی کردند. افرادی که ورزش کرده بودند، تمایل کمتری به سیگار گزارش دادند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٢


والدین: فرزند ما هیچ‌گاه نمی‌تواند مخالفت با خواسته‌هایش را قبول کند.

روان‌شناس: منظورتان چیست؟ می‌توانید مثالی بزنید؟

والدین: ما نمی‌توانیم به او «نه» بگوییم. اگر همیشه به خواسته‌های او عمل کنیم، مشکلی در رفتار او بروز نمی‌کند، ولی وقتی به او می‌گوییم که نمی‌تواند هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد، افسرده می‌شود و نق می‌زند و نمی‌تواند گفته ی ما را بپذیرد. پسرمان سراسر هفته ی گذشته از ماشین ما استفاده می‌کرد، دیشب هنگامی که مجدداً تقاضای ماشین کرد و ما رد کردیم ناراحت شده و با ما مشاجره کرد.

روان‌شناس: او به شما چه گفت؟

والدین: او با ناراحتی گفت که ما خسیس هستیم ولی سایر والدین به فرزندان‌اشان اجازه می‌دهند هر موقع که خواستند از ماشین آنها استفاده کنند. او هم‌چنین گفت که ما همیشه ماشین را در اختیار برادرش قرار می‌دادیم ولی محدودیت‌های بیشتری در مورد او اعمال می‌کنیم. ما برخورد منصفانه‌ای نداریم و موقعیت او را درک نمی‌کنیم.

روان‌شناس: شما چکار کردید؟

والدین: ما به او گفتیم که به ماشین احتیاج داریم و او نمی‌تواند هر موقع که هوس کرد از آن استفاده کند. خرج استهلاک ماشین زیاد است و فقط برای مواقع ضروری است و او باید در سایر موارد از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کند. استفاده از ماشین برای پرسه زدن در خیابان‌ها درست نیست. پس از مدتی مباحثه ی منطقی در مورد این‌که چرا نمی‌توانیم ماشین را به او بدهیم، ناراحت شدیم که چرا او نمی‌تواند ما را درک کند.

روان‌شناس: بعد چه اتفاقی افتاد؟

والدین: چون همیشه حاضر جواب بود و دلایل ما را نمی‌پذیرفت، کارمان به مشاجره کشید و پس از مدتی از این دعواها خسته شدیم و کلید ماشین را به او دادیم و از او خواستیم هر جا که می‌خواهد برود تا این مشاجره خاتمه یابد.

از این مثال چه درسی می‌توان آموخت؟

در مثال بالا اگر این پسر به حرف والدینش گوش می‌داد، از اتومبیل استفاده نمی‌کرد. او با عصبانی کردن آنها و بی‌توجهی به جواب منفی آنها از اتومبیل استفاده کرد. دلیل اینکه چنین رفتاری بروز می‌کند (و ادامه می‌یابد) این است که این برخورد برای آنها نتیجه‌بخش بوده است.

اجازه دهید مثال دیگری بزنیم. کودکی است که برای کوچک‌ترین همکاری جرو بحث می‌کند و هر بار که چیزی از او خواسته می‌شود به بهانه‌های مختلف شانه خالی می‌کند.والدین: هر بار که از دخترمان می‌خواهیم کاری انجام دهد او اعتراض می‌کند که من برده شما نیستم. چرا باید این کار را بکنم؟ برادرم این کار را نمی‌کند. شما همیشه مرا وادار می‌کنید تا کارها را انجام دهم. ما کارهای زیادی را در خانه به او واگذار نکرده‌ایم ولی با وجود این، هر بار که چیزی از او می‌خواهیم یا آن را پشت‌گوش انداخته و انجام نمی‌دهد و یا جان ما را به لب می‌رساند.

روان‌شناس: منظورتان چیست؟ می‌توانید مثالی بزنید.

والدین: یک شب از او خواهش کردیم  تا سطل زباله را بیرون بگذارد. او غرولندکنان سطل زباله را به روی زمین کشید و اتاق را کثیف کرد.

روان‌شناس: ولی او سرانجام سطل را بیرون گذاشت؟

والدین: بله ولی با غرغر و اعتراض که چرا کاری را که نمی‌خواهم انجام دهم از من می‌خواهید.

روان‌شناس: پس از آن شما چه کردید؟

والدین: سعی کردیم گله‌های او را نادیده بگیریم ولی او دست‌بردار نبود لذا برایش توضیح دادیم که چه زحماتی برای او کشیده‌ایم. از او پرسیدیم اگر کاری از ما بخواهد و ما نق بزنیم و اعتراض کنیم او چه احساسی خواهد داشت. به او گفتیم در برابر کارهایی که ما برای او می‌کنیم انجام چند کار ناچیز در خانه وظیفه ی سنگینی نیست. او به غرغر کردن خود ادامه داد و ما را عصبانی کرد و به اتاق خود رفت.

در موقعیت‌های فوق، درخواست من از والدین این بود که رفتار فرزندشان را تحلیل کنند. آنها نباید فقط به وجود یک رفتار نگاه کنند (خودخواهی در مثال اول و غر زدن و بدخلقی در مثال دوم) بلکه باید به رویدادهای قبل از یک رفتار و پیامدهای پس از آن نیز توجه کنند.
الف ←    
 ب ←    
ج ←

پیشینه    
رفتار    
نتیجه

رد شدن درخواست نوجوان برای استفاده از ماشین    
اصرار در درخواست و مشاجره    
موفق می‌شود از ماشین استفاده کند

والدین از فرزند خود درخواست می‌کنند در کار منزل به آنها کمک کند    
فرزند آنها اعتراض کرده و گله می‌کند    
والدین ناراحت می‌شوند


                                                                            

با نگاهی به نتیجه ی نهایی رفتار می‌توان نخستین گام را در شیوه ی برخورد با آن برداشت. ما نه تنها باید به طور مشخص به یک رفتار توجه کنیم (جزئی نگری) بلکه باید پیشینه و نتیجه ی آن را نیز مدنظر قرار دهیم. توجه کردن به نتیجه نهایی رفتار باید قبل از تلاش کردن برای تغییر آن باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٢


تحقیقات نشان داده است که نوباوگان دلبسته ایمن , بیشتر از نوباوگان ناایمن که روابطشان با والد , شکننده و نامطمئن است, وضع دلبستگی خود را حفظ می کنند. علاوه بر این , در خانواده هایی که از لحاظ مرتبه اجتماعی اقتصادی متوسط هستند و شرایط زندگی با ثباتی دارند, کیفیت دلبستگی معمولا تا سالهای کودکی امن و کاملا با ثبات است .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٢

با افزایش سن حواس انسان‌ها رو به ضعف می‌گذارد و به همین دلیل آن‌ها برای خواندن نیاز به عینک و برای شنیدن بهتر نیاز به سمعک پیدا می‌کنند.
اما نتایج یک تحقیق جالب نشان می‌دهد از دست دادن حس بویایی در سنین پیری یکی از نشانه‌های نزدیک بودن زمان مرگ شماست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٢

 

تاکنون روش های گوناگونی  برای ترک و درمان بیماران معتاد به کار گرفته شده است که به اختصار به ذکر چگونگی انجام روش ها پرداخته می شود.

1 . روش کم کردن تدریجی ماده مخدر:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٢

 

تاکنون روش های گوناگونی  برای ترک و درمان بیماران معتاد به کار گرفته شده است که به اختصار به ذکر چگونگی انجام روش ها پرداخته می شود.

1 . روش کم کردن تدریجی ماده مخدر:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱٢

دارو درمانی برای کمک  به زنان در ترک سیگار با نشانه های تازه‌ای از موفقیت همراه شده است.


یک پژوهش جدید حاکی از آن است که زنان - و نه مردان - ممکن است برای ترک کردن سیگار در کوتاه مدت از مصرف یک داروی مسدودکننده مواد افیونی همراه با درمان مرسوم با برچسب نیکوتین و مشاوره سود ببرند.

به گزارش هلث‌دی نیوز این دارو به نام نالترکسن سی سال است که بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان وابستگی به الکل و هروئین مورد تایید قرار گرفته است.

نالترکسن همچنین از اضافه وزنی که با ترک کردن سیگار پیش می‌آید پیشگیری می‌کند.
یافته‌های جدید حاکی از آن است که یک رژیم دوماهه شامل نالترکسن، برچسب پوستی نیکوتین، و  رفتاردرمانی  تفریبا 50 درصد توانایی زنان را در ترک کردن سیگار را  نسبت به رژیم مشابه اما بدون نالترکسون بهبود می‌بخشد.

اما به نوشته این پژوهشگران در شماره اکتبر نشریه Nicotine and Tobacco Reasearchظاهرا نالترکسن دارای اثر مفید مشابهی در مردان نیست.

دکتر آندرئا کینگ استادیار روانپزشکی دانشگاه شیکاگو و همکارانش که این تحقیق را انجام داده‌اند یادآور می‌شوند که نالترکسن اختمالا با حهار کردن پیام‌های مغزی القاکننده لذت تمایل به سیگار را کاهش می‌دهد.

کینگ و همکارانش منافع بالقوه این دارو را بر روی  110 زن و  مرد که به طو رمیانگین برای 25 سال بین 15 تا 40 سیگار می‌کشیدند مورد بررسی قرار دادند.

حدود 60 درصد مردان و زنانی که نالترکسن می‌گرفتند  پس از یک برنامه دوماهه درمانی موفق به ترک سیگار شدند. مردانی هم که رژیم درمانی آنها فاقد نالترکسن بود به همین میزان موفقیت در ترک داشتند. اما در زنان سیگاری که نالترکسن نگرفته بودند میزان موفقیت تا 39 درصد کاهش یافت.

این پژوهشگران گفتند که به نظر می‌آید نالترکسن میل به سیگار را در زنان کم می‌کند و نیز ناراحتی‌های معمول پس از ترک دخانیات را تسکین می‌دهد. ضمنا کسانی که از این دارو استفاده می‌کردند پس از ترک سیگار تنها نیم کیلوگرم افزایش وزن پیدا کردند،در حالیکه میزان افزایش وزن در افرادی که این دارو را مصرف نمی‌کردند چهار کیلوگرم بود.

اغلب عوارض جانبی نالترکسن مانند تهوع و سرگیجه ملایم بودند و تنها سرگیجه بیش از یک ماه ادامه یافت.

کینگ گفت:" این انتخاب درمانی نیاز به تحقیقات بیشتر دارد و اما من به آینده آن خوش‌بینم."

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


 متخصصان جان هاپکینز در یک مطالعه جدید هشدار دادند نوعی داروی رایج و پرمصرف ایدز که امروزه برای درمان‌های بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند موجب آسیب‌ دیدگی سلول‌های عصبی شده و به بروز ناتوانی‌های ذهنی منجر شود.
 این متخصصان می‌گویند به طور معمول نزدیک به 50 درصد از مبتلایان به ایدز در نهایت به نوعی از آسیب مغزی مبتلا می‌شوند هر چند این آسیب‌ دیدگی خفیف است اما می‌تواند روی توان رانندگی، کار کردن و حتی انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه تاثیر نامطلوب بگذارد.


 پزشکان مدت‌ها تصور می‌کردند که بیماری باعث بروز این قبیل آسیب‌های مغزی می‌شود اما متخصصان جان هاپکینز به تازگی دریافته‌اند که مصرف داروی efavirenz نقش کلیدی در بروز آسیب‌های مغزی ایفا می‌کند.


 به نوشته روزنامه اکسپرس، هر چند efavirenz به عنوان دارویی بسیار مفید و موثر برای کنترل ویروس ایدز شناخته شده است اما پزشکان این بار تاکید کردند که در مصرف آن باید بیشتر احتیاط کرد چون مصرف طولانی مدت آن می‌تواند روی مغز تاثیر سوء داشته باشد.


 این متخصصان تاکید کردند: به طور قطع مبتلایان به ایدز نمی‌توانند دست از مصرف دارو بکشند چون عواقب ناخوشایندی در پی خواهد داشت اما پزشکان باید در تجویز نوع داروها، دقت بیشتری اعمال کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


وی کم‌تحرکی را مضرترین عامل در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی عنوان کرد و افزود: براساس میانگین جهانی در طول شبانه‌روز یک کودک باید 2 ساعت تلویزیون تماشا کند که در ایران این زمان به 4 ساعت و نیم می‌رسد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


جمله "روند ساخت مسکن رضایت بخش نیست" بیشترین جمله‌ای بود که از زبان مردم زلزله‌زده روستا‌های مختلف منطقه ارسباران می‌شد شنید که نگرانی فصل سرما آن‌ها را به تکرار این جمله وا داشته بود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

نتایج طرحی پژوهشی در دانشگاه تبریز

 دکتر علی محمد خورشیددوست عضو هیات علمی دانشکده علوم محیطی و معماری دانشگاه تبریز و مجری این طرح تحقیقاتی با اشاره به نتایج این طرح پژوهشی گفت: نتایج این تحقیق نشان می دهد تغییرات اقلیمی تا حدی بر حوضه دریاچه ارومیه تاثیر گذاشته و باعث افت نسبی آب دریاچه شده است .
 دکتر خورشید دوست افزود: از سال 1993 تا سال 2011 سطح آب دریاچه ارومیه 7 متر کاهش یافته که با روند فعلی کاهش سطح آب انتظار می رود که در سال های نه چندان دور شاهد خشک شدن کامل دریاچه باشیم که البته نقش اصلی را در این زمینه عوامل غیرطبیعی و انسانی ایفا می کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

 شواهد نشان می دهد که اخلاق افراد با توجه به تیپ شخصیتی آنان در آسیب پذیری قلب موثر است.

فاطمه محدوی به ویژگی های شخصیتی اشاره کرد و گفت: ویژگی های مهم چون دید مثبت داشتن و معاشرتی بودن باعث کمتر شدن آسیب ها به قلب می شود و افراد تحریک پذیر به نسبت سایر افراد قلب آسیب پذیرتری دارند.

وی تصریح کرد: براساس تحقیقات صورت گرفته تیپ های شخصیتی همچون تیپ شخصیتیA که رقابت گر، پرخاشگر و دارای حساسیت بالایی هستند استرس زیادی را تجربه می کنند که همین امر موجب پرکاری آدرنالین و کورتیزول و در نتیجه افزایش ضربان قلب و حتی اختلالات کرونری می شود.

رئیس بیمارستان روانپزشکی این سینا مشهد با اشاره به تاثیر افسردگی های طولانی در ایجاد مشکلات قلبی و عروقی بیان کرد: هیجانات منفی و افسردگی های طولانی باعث افزایش مشکلات قلبی و عروقی می شود و پرخاشگری و درگیری های شدید ممکن است مرگ قلبی را در پی داشته باشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


در بحث از روان شناسی طلاق باید بدین نکته نیز توجه داشت که طلاق یکی از واگیرترین پدیده ها درحیات انسانی است. با دیدن طلاق و تعدد آن مخصوصا در محیط پیرامون خویش، انسانها به نوعی تساهل نسبت بدان می رسند. قبح عمل کاهش می یابد و به تبع آن، انسانها دربرخورد با اولین مشکل به اندیشه طلاق می افتند. در پی آن باشیم که اساسا اندیشه طلاق پدید نیاید. چه همان درنهایت در واقعیت امکان تجلی خواهد یافت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱نهاد خانواده با تمامى فراز و فرود هاى جهان همچنان به حیات خود ادامه مى دهد، با این حال این نهاد کهن اجتماعى در شرایط کنونى  با آزمون هاى دشوارى دست و پنجه نرم مى کند.دشوارترین آزمون به آن بخش از حیات درونى این نهاد پویا مربوط مى شود که در آن میزان درک متقابل اعضاى خانواده از همدیگر مدنظر قرار مى گیرد.تصویر همیشگى از حضور پدر و مادر در کنار فرزندان خویش حکایت مى کند،این تصویرى ساده از یک الگوى کوچک زندگى اجتماعى است.آن که از دور به تحلیل خانواده مى پردازد، در


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


به رغم اینکه دانشمندان نقش تغذیه و عادات صحیح غذایی را در سلامت بدن و پیشگیری از بیماری های مزمن به اثبات رسانیده اند ولی همچنان شاهد شیوع چاقی و بیماری های مربوط به آن نظیر تصلب شرایین، دیابت، نارسایی قلبی و... که همگی در کاهش طول عمر نقش اساسی دارند، هستیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

 انگور یکی از بهترین و مغذی‌ترین میوه‌هاست. آب‌انگور نیز یکی از بهترین آبمیوه‌هایی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

جوان بودن جمعیت و تمایل برخى جوانان به رفتارهاى پرخطر جنسى موجب شده تا خطر موج سوم ایدز و انتقال ویروس ایدز از طریق رفتارهاى پرخطر مطرح شود.
  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکى در حاشیه تقدیر از فعالان هفته سلامت در جمع خبرنگاران گفت: در زمینه پیشگیرى از انتقال ویروس HIV ‎/ ایدز، براى همکارى و جلب مشارکت دیگر ارگان ها برنامه ریزى هایى انجام شده است. همچنین تدوین برنامه اى مطابق با فرهنگ و باورهاى اعتقادى از دیگر طرح هاست که در آن به گروه هاى در معرض خطر با عمق بیشتر و گروه هاى عمومى با عمق کمتر، متناسب با نیازشان درباره این بیمارى اطلاعات داده مى شود.
دکتر کامران باقرى لنکرانى افزود: بررسى هاى ویروسى کشور حاکى از آن است که ژنوتیپ ویروس ایدز در آلوده شدگان اپیدمى نخست ایدز (دریافت کنندگان خون آلوده) با ویروس کشورهاى اروپایى (بویژه اروپاى غربى) و ژنوتیپ ویروس موج دوم ایدز (معتادان تزریقى) با ویروس آسیاى جنوب شرقى همخوانى دارد.
وى گفت: رشد ایدز و بیماران آلوده به HIV در پنج سال گذشته از روند نزولى برخوردار بوده است و این بیانگر موفقیت برنامه کاهش آسیب در کشور است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


 به علت مصرف بى رویه آنتى بیوتیک ها در ایران و مقاومت میکروبى به این داروها، نسل اول آنتى بیوتیک ها در ایران در حال بى اثر شدن است و این مسئله در آینده به شدت سلامت مردم کشور را تهدید مى کند.
به گزارش فارس، دبیر کشورى تجویز منطقى داروى وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: در زمان حاضر با دو پدیده کاملاً متضاد و متناقض در زمینه مصرف دارو در کشور مواجه هستیم، به این معنى که از یک طرف شاهد مصرف بیش از حد و افراطى آنتى بیوتیک ها، داروهاى تزریقى و مسکن ها هستیم و از طرفى با وجود شیوع بالاى بیمارى دیابت و پرفشارى خون شاهد مصرف تفریطى و کمتر از حد این داروها در کشور هستیم.
فاطمه سلیمانى افزود: شرایط افراطى و تفریطى مصرف دارو در کشور به هیچ وجه با شرایط اپیدمیولوژیک و شیوع شناسى بیمارى در ایران مطابقت ندارد، به این معنى که نمى توان گفت: در تمام ۴ هزار قلم داروى کشور شاهد مصرف بى رویه و بیش از حد هستیم اما اتفاقاً داروهایى بیش از حد مصرف مى شوند که بیش از گروه هاى دیگر خطر آفرین هستند.
وى گفت: مصرف بیش از حد آنتى بیوتیک ها در ایران مانند زمانى است که انگار اصلاً آ نتى بیوتیک در دنیا کشف نشده بود و به خاطر مقاومت هاى میکروبى که سهم بیشتر آن به تجویزها و عفونت هاى بیمارستانى مربوط است نسل اول داروهاى آنتى بیوتیک دیگر جواب مناسبى براى درمان بیمارى هاى عفونى نمى دهند، البته هنوز نمى توانیم بگوییم وارد مرحله بحرانى شده ایم، اما به این سمت مى رویم، در این صورت ممکن است در آینده نزدیک مجبور شویم این داروها را کنار بگذاریم و داروهاى نسل دوم و قوى تر آنتى بیوتیک را جایگزین کنیم.
سلیمانى گفت: البته وزارت بهداشت هم فعالیت خود را براى فرهنگ سازى، آگاهى بخشى و آموزش مردم و پزشکان شروع کرده است، آئین نامه ها و قوانین آموزشى براى این کار تدوین شده و آموزش کودکان و بزرگسالان همزمان از حدود ۲ سال شروع شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱
 

 

موضوع اصلاً این نیست:
که در کلاس هاى تئورى آموزش رانندگى روى این نکته زیاد تأکید مى کنند: شخصیت واقعى افراد هنگام رانندگى مشخص مى شود.
در این کلاس ها به رانندگان آینده یاد مى دهند یک راننده باید حتماً و حتماً دو ویژگى داشته باشد: «وضع روحى سالم و خوب» و «هوشیارى». «وضع روحى» چهار عامل دارد: تفکر، موقعیت شناسى، ادب و نزاکت و دانش قبلى. «هوشیارى»، پنج عامل دارد: مشاهده، پیش بینى، آگاهى، تمرکز و حواس جمع.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


• دانه مخدر «آکا» که به عنوان چهارمین ماده پرمصرف جهان پس از تنباکو، الکل و کافئین شناخته شده اکثر کشورهاى جنوب شرقى آسیا را آلوده کرده است

• «پان پراگ» که تحت پوشش خوشبو کننده دهان در قالب آدامس، پاستیل، شکلات و نوشابه به نوجوانان عرضه مى شود حاوى برگ سبز تنباکو و آهک است و سرآغاز گرایش به مواد مخدر پرخطر محسوب مى شود


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

روزانه ۱۰ تا ۲۰ معتاد رها شده از سطح شهرها جمع آورى مى شود. این در حالى است که پیش از این، زمانى روزانه ۳۰۰ معتاد پرخطر و رها در خیابان ها دستگیر مى شدند.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اعلام این خبر گفت: تاکنون ۲۰ هزار معتاد رها شده از سطح شهرها جمع آورى شده است. این معتادان با دریافت کارت درمان در قالب طرح ملى نجات ساماندهى شده اند.
سردار اسماعیل احمدى مقدم افزود: معتادان پس از جمع آورى، به مراکز اقامتى اجبارى فرستاده مى شوند که از تعداد دستگیرشدگان معتادان رها در قالب طرح نجات، ۱۴ هزار نفر به مراکز اقامتى درمان اجبارى هدایت شدند و بقیه آنها نیز در خانواده ها، زیر پوشش درمانى قرار گرفتند.
وى گفت: خوشبختانه هم اکنون جمع آورى معتادان رها و پرخطر به مرحله تکرارى شدن رسیده است، به گونه اى که اغلب دستگیرشدگان جدید از کارت درمان برخوردارند و این موضوع نشان مى دهد که تخمین هایى که زده مى شد مبنى بر اینکه شمار معتادان رها و پرخطر، بیش از تعداد دستگیر شده کنونى است، نادرست بوده است. بنابراین تعداد معتادان پرخطر و رها با توجه به تکرارى شدن دستگیرى ها از تعداد دستگیرشدگان تجاوز نمى کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

حس حسادت، اگر به ندرت و بسته به موقعیتهای خاص به سراغ ما بیاید، حسی طبیعی است و می‌تواند در یک رابطه، مثبت هم واقع شود. اما اگر حسادت شدید و نامعقول شود، به مخرب‌ترین عوامل در یک رابطه تبدیل می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

تحقیقات نشان داده است که در جوامع بدوی یا در جوامعی که قوانین عرفی آن حول محور <زور> مستقر شده و منطق در آن کاربرد کمتری دارد، تنبیه سخت‌ترین و کم هزینه‌ترین و در عین حال هم بدترین واکنش موجود است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

اگرچه بارداری امری طبیعی است که می‌تواند با فرایند زایمان طبیعی به تولد نوزادی سالم ختم شود، اما با کوچک‌ترین غفلت و ناآگاهی می‌تواند منجر به فاجعه مرگ مادر و نوزاد شود. با افزایش آگاهی مادران باردار و ارائه مراقبت‌های دوران بارداری می‌توان موجب کاهش عوارض و خطرات این دوران، کاهش مرگ و میر مادر و نوزاد و در نهایت سلامت مادر و تولد نوزاد سالم شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱
 

 


ا
گر در ماه‌های آبان و آذر، دچار افت خلق و کاهش انرژی و انگیزه می‌‌شوید و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت دوباره به حالت عادی و سالم برمی‌گردید، احتمالا به اختلال افسردگی فصلی مبتلا هستید.‌

برای کاهش خطر بروز این اختلال، می‌‌توانید اقداماتی را انجام دهید. برای مثال، تا حد ممکن در روزهای زمستان حتی در روزهای ابری از منزل خارج شوید و روزی یک ساعت چشمهایتان را در معرض نور طبیعی قرار دهید. اگر در خانه هستید، پرده‌ها را کنار بزنید تا نور طبیعی روز وارد منزل شود. ‌

اگر به این نوع افسردگی مبتلا هستید، می‌‌توانید از روش‌های موثر درمان از جمله نور درمانی، داروهای ضد افسردگی و یا روان درمانی استفاده کنید. آخرین روش درمان نیز استفاده از سربندی حاوی نورهای نصب شده است که نور را در داخل یا خارج از ساختمان وارد شبکیه چشم می‌‌کند.‌

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

تحقیقات نشان داده است که پیوستن همسران به یکدیگر در پایان روز و صحبت درباره آنچه که در طول روز گذشته است، موثرترین راه برای داشتن اندوخته عاطفی در کنار یکدیگر است. آنچه که گفت وگوی «امروز چطور گذشت عزیزم؟»


بر اساس پژوهش «نیل جاکوبسن»، استاد دانشگاه واشنگتن، آموختن این کار برای سلامت دیرپای زندگی مشترک سرنوشت ساز است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱

 

وقتی صحبت از گدا می‌شود اولین تصویری که از این افراد در ذهن همه نقش می‌بندند فردی ناتوان و رنجور است که در طلب کمک گوشه خیابان افتاده یا دنبال یک نفر راه می‌افتد و مدام از او طلب پول می‌کند. این یک راه قدیمی برای گدایی کردن است اما امروزه گداهای مدرن روش‌های جدید را برای درآمدزایی ابداع کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد که روش‌های قدیمی تکدگری در اسپانیا دیگر رونق ندارد برای همین گدایان این کشور دست به ابتکار جدیدی زده‌اند که به هیچ یک از اصول قدیمی تکدی‌گری پایبند نیست.

سبک گدایی در کشورهای مختلف متفاوت است

این روش بیشتر با دنیای مدرن امروزی سازگار است. اگر در خیابان‌های اصلی، میدان و معابر عمومی اسپانیا قدم بزنید افرادی را می‌بینید که شکل ظاهری آنها اصلاً عادی به نظر نمی‌رسد. زن و شوهری کاملاً خود را به رنگ طلایی درآورده‌اند و در گوشه‌ای ایستاده‌اند. مرد دیگری در حالی که لباس عجیب و غریبی به تن دارد روی جعبه‌ای ایستاده و ساعت‌ها یک پایش را بالا گرفته و بی‌حرکت ایستاده است. چنین روشی در اسپانیا به گدایی هنرمندانه مشهور است. در این روش، به ظاهر ساده به‌نظر می‌رسد اما از آنجا که استفاده از این روش در اسپانیا رایج است گداهای این کشور می‌بایست خود را به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن دربیاورند تا چشمگیر‌تر از رقیبان خود باشند. زیرا فقط در این صورت است که عابر پیاده توجهش به انها جلب می‌شود و حاضر است سکه‌ای در کاسه یا جعبه‌ای که متکدی در کنارش گذاشته بیندازد.

مهربانی‌متر

مطمئناً تا به حال نام «مهربانی‌متر» به گوشتان نخورده است. مهربانی‌متر نام وسیله‌ای شبیه «پارکومتر» است که در خیابان‌های شهر اوتاوای کانادا و برخی دیگر از شهرهای آمریکا کار گذاشته شده‌اند. به عقیده مسئولان این شهرها به‌جای اینکه مردم شهر، پول‌های خود را به متکدیان بدهند بهتر است آن را در این مهربانی‌مترها بیندازند. مسئولیت مهربانی‌مترها برعهده آژانس‌های سرویس اجتماعی است که با جمع‌آوری پول‌ها به مردم فقیر کمک می‌شود.

اگرچه استفاده از این دستگاه‌ها به نظر بسیاری روش خوبی برای کمک به شمار می‌رود اما در مقابل متکدیان نسبت به این روش‌ها اعتراض دارند. آنها معتقدند که با استفاده از مهربانی‌متر آمار جرم را بالا می‌برد. زیرا در بسیاری از موارد چون به گداهای شهر پول کمتری پرداخت می‌شود از این رو متکدیان سعی می‌کنند تا با دزدی مخارج روزانه را تأمین کنند.

 

نوشتن پیام خنده‌دار

یکی دیگر از روش‌های تکدی‌گری ارسال پیام‌های گوناگون برای عابران پیاده است. البته در این روش که در ژاپن زیاد دیده می‌شود. ارسال پیام از طریق تلفن‌های همراه صورت نمی‌گیرد بلکه متکدیان سعی می‌کنند جمله‌های جالب و خواندنی را روی تکه‌های مقوا بنویسند تا توجه عابران به آنها جلب شود. جمله‌هایی که آنها استفاده می‌کنند معمولاً خنده‌دار هستند مثلاً اینکه «پدرم را نینجاها کشته‌اند، برای کاراته یاد گرفتن به پول نیاز دارم»، «من مسافر زمان هستم» و دیگر جمله‌های خنده‌دار که هر کدام بهتر باشد پول بیشتری نصیب متکدی می‌کند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱۱


ازدواج یکی از مهمترین رویدادهایی است که در زندگی افراد اتفاق می افتد. با پیوند زناشویی بین دو فرد، مهمترین واحد اجتماعی یعنی خانواده تشکیل می شود. پیوند ازدواج به مانند هر ارتباط دیگری ممکن است دچار آسیب هایی شود. دلالیل مختلفی برای به وجود آمدن فاصله بین رابطه زن و شوهر وجود دارد. اگر دلایل فاصله افتادن بین زن و شوهر مورد بررسی قرار نگیرد، کم کم فاصله بین زن و شوهر زیاد و زیادتر شده تا جایی که هر دو به این نتیجه می رسند که راهی جز طلاق وجود ندارد. طبق آمار ارائه شده توسط مدیر ثبت احوال استان تهران آمار طلاق نسبت به سال قبل در استان تهران ۶ درصد افزایش داشته است و از ۲۲ هزار و ۱۲۸ واقعه طلاق طی هشت ماه سال جاری که به ثبت رسیده، ۲۰ هزار و ۸۹۷ واقعه مربوط به طلاق در یک تا دو سال اول زندگی مشترک بوده است. همانطور که ملاحظه می شود بسیاری از طلاق هایی که اتفاق می افتد بین زوجینی است که فرزندی ندارند و هنوز مدت زیادی از ازدواج آن ها نمی گذرد، ولی با این وجود آن ها طلاق را بهترین گزینه پیش روی خود می دانند. از سویی دیگر در دادگاه ها بسیار شنیده شده است که زن و شوهر دلیل درخواست طلاق خود را عدم تفاهم مطرح می کنند.

یکی از راهکارهایی که تاثیر زیادی می تواند در شفاف سازی، سوء تفاهم زدایی و باز کردن گره زوجین داشته باشد، زوج درمانی است. زوج درمانی رویکردی است که در آن جلسات درمانی مشترک میان زن و شوهر برای تغییر دادن روابط آنان در جهت مطلوب برگزار می شود. در زوج درمانی آنچه مورد قبول است آن است که مسئله زوج ها مشکل فردی نیست، بلکه مشکل میان فردی است. در زوج درمانی فنون مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان فن انعکاس و روز همراهی را نام برد. منظور از فن انعکاس آن است که درمانگر از شوهر می خواهد نظرش را در مورد اختلاف خود با همسرش بیان کند و از زن می خواهد تا به سخنان شوهرش به دقت گوش دهد، سپس از وی می خواهد صحبت های شوهرش را تکرار کند. سپس از مرد می پرسد آنچه که زنش گفته همان بوده که او گفته است؟ و اگر نبوده آن ها را تکرار کند. همین کار برای زن هم اتفاق می افتد.

این کار آنقدر ادامه می یابد تا سوء تفاهم بین زوجین برطرف شود و آن ها روش ارتباط صحیح را بیاموزند. در تکنیک روز همراهی، روش کار به اینگونه است که زن قول می دهد در یک روز معین کارهای خوبی و دلخواه همسرش را برای شوهرش انجام دهد بدون آنکه انتظاری از وی داشته باشد و شوهر نیز در یک روز دیگر همین کار را برای زنش انجام می دهد. با کمک این تکنیک، کم کم سوء تفاهم های زوجین حل می شود و جای خود را به مهر و محبت خواهد داد. تکنیک های گفته شده بخشی از روش های استفاده شده در خانواده درمانی می باشد. همانطور که قبلاً ذکر شد، بسیاری از طلاق ها نه تنها به دلیل مشکلات اقتصادی، فرهنگی و یا اجتماعی نظیر بیکاری و اعتیاد و ... نیست بلکه به دلیل عدم تفاهم بین زوجین است. متاسفانه بسیاری از طلاق هایی که در حال حاضر اتفاق می افتد بدون هیچ تلاشی برای بهبود رابطه صورت می گیرد در حالی که تصمیم به طلاق دلایل محکم و قابل توجیه تری را می طلبد. این مسئله زمانی برجسته می شود که فرد پس از طلاق وقتی به رفتارها و اعمال خود و همسرش فکر می کند به نوعی با احساس پشیمانی و گناه روبرو می شود

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩


 دانشمندان کشف کرده‌اند که مغز زنبورها سریع‌تر از تمام رایانه‌های جهان است.

به گزارش فارس، مغز زنبور که کوچک‌تر از نوک سوزن است، چنان سریع عمل می‌کند که بنا به گفته دانشمندان می‌تواند در یک ثانیه یک میلیون عملیات را تجزیه و تحلیل کند و انجام دهد و این بدان معناست که مغز زنبورها از هر رایانه‌ای در جهان سریع‌تر عمل می‌کند.

همچنین دانشمندان دریافته‌اند که زنبورها برای مشاهده و دیدن اشیا و محیط از اشعه ماورای بنفش استفاده می‌کنند که دارای امواج کوتاهی است و این موجب می‌شود تا زنبورها اشیا را بسیار سریع‌تر از انسان‌ها ببینند و این به آنها اجازه می‌دهد تا هنگام پرواز و جستجوی غذا گل‌های دارای شهد را بیابد.

 تصاویر گرفته شده از چشم زنبورها نشان می‌دهد که چشم این حشره متشکل از 30 لنز نوری فوق العاده است. به همین دلیل دانشمندان درصدد ساخت دوربین‌هایی بسان چشم زنبور هستند.  

 چشم زنبور متشکل از هزاران لنز کوچک شش گوشه‌ای است و دانشمندان دریافته‌اند، این ساختار چشمی زنبور به آن کمک می‌کند که ماورای جنگل‌ها را ببیند و مانع برخورد خود با اشیا به ویژه برخورد با پرندگان دیگر شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩ بیماری های قلبی عروقی اولین علت مرگ در دنیا هستند و پیش بینی می‌شود همچنان در این رتبه باقی بمانند. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در سال 2005، بیماری‌های قلبی – عروقی 17.5 میلیون نفر قربانی داشته است که 30 درصد کل مرگ‌های دنیا را شامل می‌شود و پیش بینی می‌شود این رقم تا سال 2030 به 23 میلیون نفر افزایش یابد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩ در سال 1981 متولد شد درست زمانی که دیگر صحبتی از آبله به میان نمی‌آمد و فلج اطفال نیز در حال کنترل بود و پزشکی جهان که به خود افتخار می‌کرد می‌تواند بیماری‌های موجود در جهان را درمان کند، هم‌چنان در درمان آن ناکام مانده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩


رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم ،استرس، آلودگی هوا و تغذیه نامناسب را به عنوان عوامل اصلی بارداری خارج از رحم در جوامع شهری عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد، آنچه سبب افزایش ناگهانی بارداری های خارج از رحم طی مدت مورد مطالعه شده، تاثیر امواج پارازیت است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نظام جامع سنجش و پذیرش دانشجو در کلیه مقاطع تحصیلی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تدوین است، گفت: با تصویب این طرح نحوه ورود و پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها به سمت روشی عادلانه و کارآمد تغییر می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩


 مدیرکل توانمندسازی وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به قانون حمایت از حقوق معلولان و اجرایی شدن بیمه پیشگیری گفت: بدین ترتیب آزمایشات پیش از ازدواج اجباری می‌شوند و ثبت احوال تنها عقدهایی را ثبت می‌کند که دارای نتیجه آزمایش ژنتیک باشد.

زارعی با اعلام ارسال لایحه بازنگری شده در قانون حمایت از حقوق معلولان ظرف دو هفته آینده به دولت افزود:‌ در این لایحه بسته کاملی برای کارآفرینی و توسعه اشتغال معلولان اندیشیده شده است که تمام جوانب لازم را پیش بینی می‌کند.
 
وی افزود: تنگناهای قانون حمایت از حقوق معلولان مربوط به ضمانت اجرایی آن بود که برای تمهید این امر کمیته‌هایی با حضور استانداران و دیگر دستگاه‌های نظارتی تشکیل می‌شود. در این کمیته نمایندگان شهرستان،‌ فرماندار، مدیران کل و روسای بهزیستی استان‌ها و شهرستان‌ها نیز حضور دارند و بر ضمانت اجرایی این قانون نظارت می‌کنند.
 
مدیرکل توانمندسازی وزار رفاه در ادامه عنوان کرد: بندها و ماده‌های بسیاری به قانون مذکور در راستای افزایش ضمانت اجرایی آن اضافه شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩


در تابستان به دلیل دمای زیاد هوا این باکتری قدرت رشد ندارد و خطر آن حس نمی‌شود. در زمستان نیز دما تقریبا کمتر از 16 درجه است و بیماری بین افراد منتقل نمی‌شود بنابراین مهم‌ترین پیک این بیماری در پاییز رخ می‌دهد که در این بازه زمانی تعداد موارد شبه وبا نیز بیشتر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

 محققان آمریکایی در پژوهش جدید خود نشان داده‌اند که شیوه حمله ویروس اچ‌آی‌وی به سلولهای T حافظه می‌تواند روش استفاده از داروها را برای توقف این ویروس متحول کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩مرکوری موادی است که دندانپزشکان برای پرکردن دندان ها از آن استفاده می کنند، به علاوه ترکیبات مرکوری در وسایل آرایشی و تزئینات و برای از بین بردن باکتریها مصرف می شوند.دکتر اتابکی، متخصص محیط زیست در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه مرکوری از طریق تخلیه ضایعات کارخانجات صنعتی به رودخانه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها وارد بدن ماهیها می گردد، افزود: مواد شیمیایی ضد آفت و ماهیان بزرگ منابع خوبی از این عنصر هستند و تقریبا 10 درصد مرکوری مصرف شده در مغز انسان متمرکز می شود.وی در مورد علائم مسمومیت مرکوری خاطرنشان کرد: علائم مسمومیت مرکوری شامل بزاق آوری زیاد، اسهال و ناراحتی های مربوط به اعصاب و از قبیل تشنجات پارکنیونی، سرگیجه، عصبانیت، حساسیت و افسردگی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩راه رفتن در خواب، صحبت کردن، دندان قروچه و حتی دیدن رویا یا همان خواب، از جمله اختلات خواب هستند.  دکتر محمد فرهادی، رئیس انجمن علمی پزشکی خواب در ایران، در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران افزود: امروزه خواب یکی از فازهای فعال و حیاتی زندگی بشر است که اگر بهداشت خواب رعایت نشود، می تواند منشا بروز خیلی از بیماری ها باشد و یا بیماری فرد را شدت بخشد و سلامت او را تهدید کند.
وی گفت: راه رفتن، صحبت کردن، دندان قروچه، بی خوابی و یا قطع تنفس در هنگام خواب از جمله اختلالات خواب هستند و قطع تنفس در خواب می تواند مشکل فشار خون بالا و یا مشکل دیابت را افزایش دهد.
وی اشاره کرد: افرادی که در نوبت شب کار می کنند، دچار تغییرات فیزیولوژی خواب می شوند و حتما باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنند و خواب آنها بررسی شود تا توصیه های مورد نیاز در خصوص بهداشت خواب را رعایت کنند.رئیس انجمن خواب اضافه کرد: اگر در افراد شب کار بهداشت خواب رعایت شود، خطر بروز حوادث شغلی را در بر خواهد داشت.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩


 
چاقی عبارت است از اختلالی مشخص با تجمع زیاد چربی در بدن وبا شاخص توده ی بدنی (BMI ) سنجیده میشود.
BMI برابر است با وزن بدن به کیلوگرم تقسیم برقد برحسب متربه توان 2 . اگر BMI شخصی بین 20 تا 25 باشد فرد دارای وزن مناسب واگر بالاتراز25 باشد چاق محسوب میشود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

جلوگیری از مشکلات و دشواری‌ها جهت حفظ سلامت روانی لازم است. در این مقاله می‌خواهیم درباره یک جنبه مهم بهداشت روانی بحث کنیم که عبارت است از: <پیشگیری از اختلالات شخصیت.> پزشکان و مراکز بهداشتی با تعلیم و تربیت و به کار بستن اصول بهداشتی از بیماری‌های جسمی جلوگیری می‌‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

<ادب آداب دارد>. این جمله درستی است و به راحتی به دست نمی‌آید. از سوی دیگر همه والدین اهتمام دارند که فرزندانشان با ادب بار بیابند و هنگام حادثه، از خویشتن،‌ ادب نشان دهند. ادب دارای فوایدی است که یکی از آنها ضمن آرامش روح، موجب ایجاد ارتباط خوب با دیگران می‌شود، معمولاً همه ما ارتباط و هم سخنی با آدمهای با ادب را دوست داریم و از مصاحبت با آنها لذت می‌بریم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

یک روانشناس و مددکار اجتماعی گفت: فقر، بیکاری، حاکمیت فرهنگ مردسالار و نبود شناخت صحیح زوجین از یکدیگر، از عوامل مؤثر در طلاق است.

دکتر غنچه راهب در گفت‌وگو با ایسنا افزود: مسائل روانشناختی نیز تأثیر بسزایی در بروز پدیده طلاق دارند و جوانان باید هنگام ازدواج به نقش عوامل هویتی، توجه لازم را داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

من مهم و دوست داشتنی نیستم. کارهایی که دیگران انجام می‌دهند از عهده من خارج است.

اگر کسی از من تقاضا کند کاری بکنم، یا به طور کلی از انجامش عاجزم و یا کاری ناقص ارائه می‌دهم. از جمله افرادی هستم که دیگران دوست دارند سر به سرش بگذارند، آلت دستش کنند و یا نادیده‌اش بگیرند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

سوء مصرف مواد مخدر و داروهای غیرقانونی (اعم از طبیعی یا مصنوعی) به لحاظ ارتباط مستقیم، با مشکلات بهداشتی و نیز اختلالات مرتبط به رشد کودک و حتی جنین قبل از تولد، یکی از چالشهای علمی معاصر بوده و به نظر می رسد در بیان اختلالات و مشکلات کودکان، بایستی توجهی ویژه به آن معطوف داشت.‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

در زندگی روزمره، دو حوزه اصلی وجود دارد که استرس‌ها و فشارهای روزانه افراد به طور متوسط از آنجا سرچشمه می‌گیرد: کار ‌‌‌‌و ‌‌‌‌خانه.‌ اما از میان این دو ظاهرا‌‌ً‌‌ کار، استرس بیشتری را برای‌‌‌‌ فرد ‌‌‌‌در پی دارد. این طور به نظر می‌رسد که بیشترین شکایت مردم از برخورد با یک رئیس جدی، مسئولیت کاری و همکاران بد‌خلق است.‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

فهرستی برای <‌بله‌> گفتن‌

برای اینکه بتوانید حد و مرزهای خاص و اولویت‌های مخصوص خودتان را به وجود بیاورید، فهرستی از مواردی که قطعاً در مقابل آن <‌بله‌> می‌گویید، تهیه کنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

تشخیص علایم خطرآفرین در خصوص سوء مصرف مواد در بین کودکان و نوجوانان، یکی از مهمترین شاخص‌های خدمات‌رسانی، و نیز ارزیابی شرایط خود و یا فرزندانمان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٩

براساس مطالعه ای که توسط مرکز تحقیق اندوکرین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده15005 , ازمودنی در تهران از نظر فشارخون , سیگار کشیدن , اختلال در میزان لیپوپروتئین خون, دیابت شیرین و چاقی بررسی شدند.
براساس نتایج 78 درصد مردان و 80 درصد زنان حداقل یکی از عوامل خطر افرین بیماری قلبی عروقی را داشتند و درصد زنان با دو عامل خطر افرین قلبی عروقی و بیشتر , بطور معناداری از مردان بالاتر بود. درصد دیابت , فشار خون بالا, چاقی , کلسترول کل بالاHDL , پائین , چربی بالا و سیگار کشیدن به ترتیب 9و20 , 8و14 , 4و19 ,4و32 ,3 و 22و3 درصد بوده است و مطالعه ای که توسط همین مرکز برروی 1799 فرد بالای 60 سال انجام شده دریافته است که شیوع زنان با دو یا بیشتر عامل خطرافرین قلبی عروقی نسبت به مردان بطور معنادار بیشتر است.
دیابت در 24 درصد مردان و 29 درصد زنان و چاقی در 15 درصد مردان و 36 درصد زنان دیده شد 45 درصد از مردان و 94 درصد از زنان نسبت کمر به باسن بالا داشتند .
مطالعه دیگری توسط این مرکز در زمینه ی ارتباط چاقی و عوامل خطر افرین قلبی عروقی برروی 3622 مرد و 5025 زن 20 تا 70 سال انجام شده است . BMI دورکمر , نسبت دور کمر به قد و نسبت دور کمر به باسن محاسبه شد. نتایج نشان داد که مردان چاق نسبت به مردان غیر چاق خطر بالاتری برای فشار خون بالا, کلسترول کل بالا , چربی بالا, لیپوپروتئین با چگالی کم بالLDLا و لیپوپروتین با چگالی بالا HDL کم دارند . مردانی که چاقی مرکزی داشتند بیشتر مستعد چربی , فشار خون و کلسترول بالا بودند و زنان چاق احتمال بیشتری برای داشتن فشار خون بالا, کلسترول کل بالا , چربی بالا LDL ,بالا و HDL پایین نسبت به زنان غیر چاق داشتند. زنان با چاقی مرکزی , احتمال بیشتری برای چربی بالا و HDL پایین داشتند.
همچنین مطالعه ی دیگری که توسط همین مرکز انجام شده دریافته است که بین 3 اندازه ی نسبت کمر به باسن , دور کمر و نسبت کمر به قد, در مردان ایرانی نسبت کمر به باسن مهم ترین پیش بین بیماری قلبی عروقی است.
رژیم غذایی ناسالم و فشار خون :
 مطالعات زیادی ارتباط مصرف چربی و سدیم زیاد و مصرف کم سبزیجات تازه را با فشار خون نشان داده اند. مصرف 1100 تا 3300 میلی گرم سدیم روزانه کافی و بی خطر است ولی افراد فشار خونی باید مصرف سدیم را بسیار محدود کنند.
همچنین کافئین که از طریق قهوه , چای , نوشابه , کولا و شکلات وارد بدن می شود می تواند بر فشارخون اثر داشته باشد. نتایج پژوهشی که وضع سلامت بیش از 1900 مرد را به مدت 19 سال پی گرفت نشان داد که مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در کسانی که روزانه 6 فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند , بسیار بالاتر از کسانی بود که قهوه ی کمتری می نوشیدند. مطالعه ی 12 ساله ای که توسط دانشگاه هاروارد بر روی 19541 نفر انجام شده, دریافته است که کافئین که از طریق قهوه وارد بدن می شود عامل خطر افرین فشار خون بالا نمی باشد ولی مصرف نوشابه ی کولا مستقل از این که شکردار باشد یا رژیمی با افزایش خطر فشار خون بالا ارتباط دارد.
عدم فعالیت فیزیکی و فشار خون :
مطالعه ی موریس و همکاران در مورد راننده ها و کمک راننده های اتوبوس های دو طبقه ی لندن نشان داد که کمک راننده های فعال تر نسبت به راننده های نشسته به میزان کمتری به بیماری کرونری قلب مبتلا شده اند.
این مطالعه توسط مطالعات وسیع تر و با کنترل بهتر تایید شده است. مطالعه ی جامع همه گیر شناسی که توسط پافن برگر و همکاران در مورد 17000 فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد انجام گرفت نشان داد که افرادی که کمتر فعال هستند, در مقایسه با همکلاسی های فعال خود , پس از فارغ التحصیلی 64 درصد بیشتر در معرض خط حمله ی قلبی بودند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


داوطلبان در انتخاب رشته/محل خود به محدودیت جنس پذیرش در برخی از محل‌های دانشگاهی دقت داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸
آموختن روش‌های محافظت از خود، شاید مهم‌ترین کاری باشد که والدین برای فرزندان‌شان انجام می‌دهند؛ حتی مهم‌تر از فراهم کردن خورد و خوراک و پوشاک مناسب.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


بارش باران و تگرگ در شهرستان ورزقان مردم زلزله زده را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا بارش باران که تا ساعاتی پیش ادامه داشت باعث آبگرفتگی چند چادر زلزله زدگان شده و مشکلات چادرنشینان منطقه را دو چندان کرده است.

همچنین بارش تگرگ، برخی روستاهای شهرستان را سفیدپوش کرده و موجب خسارت به محصولات جمع آوری شده کشاورزان شده و برودت شدید هوا را در پی داشت.

یکی از اهالی منطقه به خبرنگار ایرنا گفت: بر اثر برودت هوا سه راس گاو تلف شده است.

فرماندار ورزقان سیل گرفتگی چادرها را به علت جایگزینی نامناسب محل چادرها دانست و گفت: بلافاصله چادر، پتو و البسه گرم تحویل سیل زدگان شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


عرق کردن نشانه چیست؟
 

همه ما عرق می‌کنیم، ولی بعضی‌ها مدام خیس عرق می‌شوند. اگر شما یکی از این‌ها هستید، لباس‌های خیستان گواه آن است. تقریباً همیشه عرق کردن ناشی از گرما، رطوبت، تنش، یا اضطراب است. عرق وسیله‌ای برای تنظیم دمای بدن است. بیشتر افرادی که زیاد عرق می‌کنند استعداد وراثتی به تولید زیاد این خنک کننده در برابر محرک‌های طبیعی دارند. این یک بیماری نیست، فقط غدد عرق زیادی فعالند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


ایلیا دیانوش*

ـ بیشتر مشاجره‌های لفظی میان زن و شوهرها از حرف‌هایی که میان آن‌ها رد و بدل می‌شود، برمی‌خیزد؛ حرف‌هایی که یا نشان‌دهنده‌ی اختلاف نظر درباره‌ی عقاید و سلایق آن‌هاست یا قرار است منجر به یک تصمیم مشترک برای یکی از امور زندگی شود. اما چرا این اختلافات در دوران آشنایی پیش از ازدواج مجال بروز پیدا نمی‌کنند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸

 
آیا احساس می کنید طرف مقابلتان به صحبت های شما گوش می دهد، آنرا درک می کند و شما را همانگونه که هستید می پذیرد؟ آیا رازهایتان را بدون ترس از داوری برای شریک زندگیتان مطرح می کنید؟ آیا دوست دارید با تمام وجود حرفهای او را بشنوید و با او احساس همدردی می کنید یا می خواهید مدام او را زیر سوال ببرید و در مقابل او جبهه بگیرید؟
با یکدیگر مهربان بودن....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


 نتایج نهایی 178 رشته دوره دکتری تخصصی با آزمون و بدون آزمون سال 91 دانشگاه آزاد اسلامی از طریق پایگاه اعلام نتایج مرکز آزمون به نشانی www.azmoon.com اعلام شد.

به گزارش ایسنا، از 35 هزار و 125 نفر شرکت‌کننده در آزمون این رشته‌ها تعداد 3046 نفر و از بین 4716 نفر از داوطلبان دوره بدون آزمون این رشته‌ها تعداد 449 نفر پذیرفته شده‌اند.

ثبت‌نام از پذیرفته‌شدگان این مقطع روزهای یکشنبه و دوشنبه 9 و 10 مهرماه در واحدهای دانشگاهی انجام خواهد شد و مدارک لازم و چگونگی مراجعه داوطلبان برای ثبت‌نام در اطلاعیه‌ای در روز شنبه 8 مهرماه از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز آزمون به نشانی www.pubr-azmoon.com اعلام خواهد شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸

 0در عروسی دخترخاله تان که خیلی به شما خوش گذشته با کسی آشنا شده اید که انگار دقیقا همان کسی است که همیشه در رویاهایتان به دنبالش بودید. احساس بسیار خوبی نسبت به او دارید و وقتی به او فکر می کنید شادی وصف ناپذیری را در خود احساس می کنید. احساس خوبی است! اما اگر هنوز رابطه تان جدی نشده، دست نگه دارید. چون دقیقا در لبه پرتگاه انتخاب غلط قرار گرفته اید!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸دبیر انجمن علمی راینولوژی ایران گفت: ایران به دلیل انجام بیشترین تعداد عمل های زیبایی عنوان پایتخت انجام عمل های زیبایی در دنیا معروف است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸

پژوهشهای انجام شده بیانگر ارتباط کاهش نسبی فشار خون با نوشیدن چای سیاه است، به همین دلیل فواید نوشیدن چای را در مطلب زیر مرور میکنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


۱) کشمکش بین استقلال و وابستگی:

با توجه به اینکه این دوره، حد فاصل دوران کودکی و بزرگسالی است، از دست دادن حمایت‌های بی‌قید و شرط والدین برای کسب احساس استقلال از یک طرف و لذت مورد حمایت و پشتیبانی آنها بودن و همانطور کودک ماندن و بدون زحمت و دردسر، همیشه مورد محبت قرار گرفتن از طرف دیگر، در نوجوان کشمکش درونی ایجاد می‌کند و جنگ روانی عمیقی در ذهن او به وجود می‌آورد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اختلالات شناختی یا همان زوال عقل انواع مختلفی دارد، ادامه داد: شایع‏‎ترین نوع اختلالات شناختی آلزایمر است که در بانوان شایع‏تر از آقایان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸


عضو شورای اسلامی زیبا‌شهر مبارکه با تاکید بر اینکه مشکلات ناشی از آلاینده‌های واحد‌های صنعتی سبب بروز بیماری‌های بسیاری در شهرستان مبارکه شده است، اضافه کرد: همچنین در حال حاضر شهرستان مبارکه از نظر بیماری ام‌اس رتبه نخست را در دنیا به خود اختصاص داده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸

در بسیاری از جوامع کنونی،‌اعتیاد به اشکال گوناگونی بروز کرده است. تا کنون اعتیاد به مواد مخدر، یکی از مشکلات بزرگ بهداشتی بوده، ولی امروزه اعتیاد به قمار، مسائل جنسی و اینترنت نیز به لیست مشکلات بهداشتی اضافه شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۸

 

یکی از واکنش‌هایی که در خانواده‌های آسیب‌ دیده، نوجوانان بویژه دختران را تهدید می‌کند، پدیده‌گریز از خانه است. فرار از خانه یکی از تهدیدهای اصلی است که می‌تواند نوجوان و دختر جوان را دچار آسیب‌های جدی کند. هر روز گوشه و کنار شهرهای بزرگ، پارک‌ها و ترمینال‌‌ها دخترانی سرخورده را در خود جای می‌دهد که نسبت به زندگی خانوادگی دست به عصیا‌ن زده‌اند و گریخته‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٧

در این مقاله بر آن هستیم برخی مواد را که توسط افراد سوءمصرف می شوند، به تفکیک مورد بررسی قرار دهیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٧

 

مرجان 34 ساله، یک بار در ازدواج شکست خورده و حالا برای ازدواج دوم، اصرار دارد که حتما با مشاوره خانواده مشورت کند؛ در حالی که همسر انتخابی او هیچ تمایلی به حضور در مطب روانشناس و مشاور ندارد. چرا برخی افراد مایل به رفتن نزد مشاور نیستند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٧

مغز انسان به تعطیلات احتیاج دارد و فراغت موقت از کار برای مغز حیاتی است. دکتر مونرو کولوم، استاد روانپزشکی در دانشگاه مرکز پزشکی تگزاس معتقد است یک مقدار استرس به مردم کمک می‌کند که پروژه‌های کاری خود را پیش برده و به انجام برسانند، اما وقتی این استرس زیاد از حد شود می‌تواند در عین حال واکنش‌ها و آثار منفی روانشناسی بر جای بگذارد و در نتیجه منجر به بروز بیماری شود.

 ورزش، رژیم غذایی سالم و مناسب و خواب کافی در حفظ سلامت و کارایی مغز بسیار مهم هستند، اما علاوه بر اینها انسان نیاز دارد که مدتی از کار دست بکشد و به اصطلاح به مغز خود مرخصی دهد تا مدتی در حالت استراحت قرار بگیرد. دکتر کولوم در اظهاراتش گفته: ‌مغزهای ما به استراحت احتیاج دارند. در طول این زندگی پرمشغله و پر از اطلاعات دائما بر ذخیره اطلاعاتی مغز افزوده می‌شود و بار اطلاعات در ذهن زیاد می‌شود. استراحت و تعطیلات به مغز امکان می‌دهد که این بار اطلاعاتی را پشت سر بگذارد و با انرژی تازه و مفید برای از سرگیری کار و تلاش آماده شود که البته این امر به حفظ سلامت مغز کمک می‌کند

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٧

استعمال مواد مخدّر سابقه‏اى طولانى در میان جوامع داشته و طریقه مصرف آن نیز متنوع بوده است. این مواد به صورت خوراکى یا دارو، به منظور لذت‏جویى یا فرار از ناراحتى‏ها و یا التیام درد و از بین بردن آن به کار مى‏رفته و اشاعه استعمال آن در چند سده اخیر، جزء سیاست‏هاى استعمارى و غیر انسانى دشمنان انسانیت و براى از پا در آوردن ملل شرق بوده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٧

خوردن پنیر شما را شاد خواهد کرد.

هر چه پنیرتان برای شما مهمتر باشد در حفظ آن بیشتر بکوشید.

اگر تغییر نکنی از بین خواهی رفت.

اگر نترسیده بودی چه می کردی؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٧

الف - عوارض فردی :

از دست دادن زیبایی ، کاهش میل جنسی ، سوء تغذیه و کاهش وزن ، تیره شدن رنگ پوست ، افسردگی ، اختلال خواب ، اختلال روانی شدید و پایدار ، بیماریهای قلبی و ریوی ، از بین رفتن سلولهای مغزی ، ابتلا به عفونتهای خطرناک چون ایدز و هپاتیت ،‌ مسمومیت و مرگ


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦راضیه ایزدی فرد

منظور از محیط فرهنگی در جرم شناسی کلیه جنبه‌های فرهنگی اجتماع اعم از آداب، رسوم، اخلاقیات، اعتقادات و نیز مؤسسات مربوط به تعلیم و تربیت و کلیه امور مربوط بدانهاست که به نحوی شخصیت اطفال و نوجوانان را تحت تأثیر قرار داده و عامل مؤثری در میزان بزهکاری آنان محسوب می‌شود.

1- آموزش و پرورش: آنچه مسلم است آموزش و پرورش در بالا بردن سطح فکر و شعور افراد کاملاً مؤثر است. منظور از آموزش سوادآموزی است و سوادآموزی چیزی جز وسیله نیست. نکته مهم این است که این وسیله در اختیار چه کسی و برای چه منظوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این وسیله در اختیار کسی قرار گیرد که بتواند امیال و هدف‌های نامشروع خود را به نحو احسن انجام دهد، در این صورت شعر سنایی که می‌گوید: «... چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا» مصداق پیدا خواهد نمود. نمونه بارز این، گروه تبهکاران «یقه سفید» می‌باشند.
حال این سؤال مطرح می‌گردد که فقدان تعلیم و تربیت چه رابطه‌ای می‌تواند با بزهکاری اطفال و نوجوانان داشته باشد؟ در اوایل قرن نوزدهم معتقد بودند که برای پیشگیری از ارتکاب بزه بایستی آموزش و پرورش عمومی را توسعه داد. تحت تأثیر این طرز تفکر، قوانین تعلیمات اجباری در بسیاری از کشورها تصویب و به اجرا گذاشته شد. امروز این نظریه با چنان تعصبی پذیرفته شده نیست. زیرا با وجودی که روش آموزش و پرورش در قرن حاضر به کلی تغییر یافته و اکثر افراد جوامع مختلف تحصیل کرده می‌باشند و برای مبارزه با بی‌سوادی در کشورهای در حال توسعه اقدامات مهم و مؤثری صورت گرفته معهذا نه تنها از وقوع بزهکاری پیشگیری نکرده بلکه روز به روز بر تعداد اطفال و نوجوانان و جوانان بزهکار افزوده می‌شود.
اگر کلیه عوامل مؤثر در بزهکاری اطفال و نوجوانان را مد نظر قرار دهیم صحت نظریه فوق به خوبی روشن خواهد شد. وقتی کسی دچار بعضی از عوامل ارثی یا مادرزادی باشد یا تحت تأثیر عوامل اکتسابی قرار داشته باشد و یا محیط خانوادگی او آنچنان آلوده باشد که نتواند خود را از آثار سوء آن برحذر دارد و یا مشکلات او آن چنان زیاد و دامنگیر باشد که رهایی از این مشکلات دشوار و بزهکاری او غیر قابل اجتناب باشد، در این صورت تعلیم و تربیت نمی‌تواند به تنهایی نقش قاطع و ثمربخشی در عدم وقوع بزه داشته باشد. چه مجموع عوامل فوق او را به راهی خواهد کشاند که، خواه و ناخواه در مسیر درستی قرار نخواهد گرفت.
بنابراین نه فقدان تعلیم و تربیت ملازمه قطعی با بزهکاری دارد و نه وجود آن ملازمه قطعی با عدم بزهکاری دارد بلکه آموزش و پرورش باعث تغییر نوع جرایم ارتکابی می‌گردد. بدین نحو که اشخاص باسواد خیلی کمتر از اشخاص بی‌سواد مرتکب جرایمی نظیر قتل و ضرب و جرح می‌شوند ولی در عوض مرتکب جرایم فکری نظیر کلاهبرداری، جعل و خیانت در امانت خواهند شد.

2- مدرسه: نخستین محیط اجتماعی که کودک بعد از خانواده وارد آن می‌گردد، مدرسه است. مدرسه به خاطر تدوین وظایف و حقوق افراد و انتقال ارزش‌های اجتماعی با وسایل مؤثری که برای کنترل اجتماعی در اختیار دارد، یکی از کارگزاران مهم اجتماعی کردن فرد تلقی می‌گردد.
یک سلسله هنجارهای رفتاری وجود دارد که انتظار داریم افراد در جامعه بزرگتر، خود را با آن هنجارها تطبیق بدهند. در جامعه کوچک مدرسه نیز هنجارهایی از این قبیل وجود دارد. گاه کودکی که در جامعه و در خانه، از قانون تبعیت کامل می‌کند، ممکن است در مدرسه رفتار انحرافی داشته باشد و بعضی والدین با دریافت گزارش رفتار فرزندان خود از مدرسه کاملاً متحیر می‌شوند. از طرف دیگر، جوانی که در مدرسه خوش رفتار است احتمال دارد از لحاظ برخی از جنبه‌های رفتاری در جامعه بزرگ‌تر منحرف یا بزهکار باشد. از این رو مفهوم «کج روی» مفهومی نسبی و تابع زمینه اجتماعی و مناسبات گروهی است.
بدیهی است که اگر امکانات و جاذبه مدارس جهت حفظ دانش‌آموزان به حد کافی تأمین نگردد و در پر نمودن اوقات فراغت آنان به شیوه‌های صحیح تربیتی توفیق حاصل ننماید، بی‌شک زمینه انحرافات را در دانش‌آموزان فراهم ساخته و در نتیجه با عواقب زیان باری مواجه خواهیم شد. توزیع تصاویر مستهجن از روابط جنسی در مدارس، کشف مواردی از همجنس بازی دانش آموزان دختر و مواردی از لواط در مدارس پسرانه هشدارهایی است که توجه و سرمایه‌گذاری بیشتر مسئولان جامعه را برای سلامت نسل آینده می‌طلبد.
باربارا ووتون (1953) می‌گوید: بسیاری از بزهکاران در طول سال‌های تحصیل از مدرسه غیبت غیرموجه می‌کرده‌اند و همچنین این احتمال وجود دارد که بخش فوق العاده بزرگی از آن‌ها به خانواده‌های از هم پاشیده تعلق داشته باشند. به طور کلی، از لحاظ تندرستی بدتر از افراد بزهکار نیستند، ولی پیشرفت تحصیلی آنان احتمالاً کمتر بوده است؛ با این حال، بسیاری از کج روان در مدرسه خوشنام نبوده‌اند. البته، ممکن است این بدنامی از پیشداوری معلمان که مربوط به اطلاع آنان از بزهکاری این افراد بوده، ناشی شده باشد.

3- گروه همسالان: : پس از خانواده، از گروه همسالان به عنوان دومین عامل جامعه‌پذیری نام برده می‌شود. معمولاً کودکان متعلق به این گروه‌ها از موقعیت و وضعیت نسبتاً مساوی و روابطی نزدیک برخوردارند و به موازات رشد خویش زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. با افزایش نفوذ گروه همسالان، نفوذ والدین رو به کاهش می‌رود. اکثر نوجوانان ترجیح می‌دهند اوقات خود را با همسالان خود بگذرانند.
عضویت در گروه همسالان برای نخستین بار کودکان را در فرایندی قرار می‌دهد که بیشترین میزان جامعه‌پذیری به صورتی ناخودآگاه و بدون هر گونه طرح سنجیده‌ای در آن انجام می‌پذیرد. در نهایت، کودکان می‌توانند معاشران و دوستان خود را انتخاب نموده و بر مبنایی برابر با سایرین به کنش متقابل بپردازند. گروه همسالان بر خلاف خانواده و مدرسه کاملاً حول محور منافع و علایق اعضا قرار دارد. اعضای این گروه می‌توانند به جستجوی روابط و موضوعاتی بپردازند که در خانواده و مدرسه با تحریم مواجه است، و به این ترتیب سعی می‌کنند از نفوذ این دو نهاد مهم بر خود جلوگیری نمایند و نقش‌ها و هویت‌های متمایزی (و غالباً غیر مجاز) را مستقر سازند.
تأثیر گروه همسالان در دوره بلوغ به اوج می‌رسد، یعنی دوره‌ای که این گروه سنی طبق سلیقه ها، نحوۀ پوشش، اصطلاحات، نهادها، ارزش‌ها و قهرمانان خود آماده شکل بخشیدن به یک خرده فرهنگ متمایز می‌باشد، گروه همسالان از طریق اعطای پاداش یا انتقاد و تحریم، در قبال همنوایی یا ناهمنوایی اعضا با هنجارهای گروه تأثیر بسیار نیرومندی را بر رفتار و شخصیت اجتماعی آنان اعمال می نماید.


منابع

آسیب شناسی اجتماعی (جامعه شناسی انحرافات)- هدایت الله ستوده- تهران- انتشارات آوای نور- چاپ .شانزدهم- 1385

روانیار

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦ویژگی: افراد متعلق به این گروه پرانرژی، فعال، کاردان، هدفگرا و با اعتماد به نفس هستند. این افراد دوست دارند مفید واقع شوند و یک لحظه هم بیکار نمانند. برای آنها مهم است که موفق باشند. موفقیت های دیگران را با خود می سنجند و ارزش گذاری می کنند. این افراد به دلیل توانایی فوق العاده در روابط اجتماعی نزد مردم بسیار محبوب هستند، بزرگترین ترس این افراد احساس پوچی و بیهودگی است.

خواستار موفقیت هستند تا بتوانند به گونه ای خود را نشان دهند. آنقدر به فکر خواسته ها و اهدافشان هستند که گاهی وجود خود را فراموش می کنند، حتی ممکن است به جسمشان صدمه وارد کنند. به خوبی آموخته اند آنچه برای دیگران مهم و با ارزش است چیست و آن را انجام می دهند. می ترسند اگر موفق نشوند تحقیر شوند. علاقمند به جمع کردن مدارک گوناگون هستند.

نحوه ارتباط موثر با افراد موفقیت طلب:

1- به آنها احترام زیادی بگذارید. آنها همانند امدادگراها توجه طلب و تایید طلب هستند. از موفقیت هایشان نام ببرید، در حضور دیگران آنها را به خاطر موفقیت ها، تلاش ها و پیشرفت هایشان تمجید کنید. حواستان باشد سعی نکنید فیلم بازی کنید چون سریع متوجه می شوند زیرا افراد تیزی هستند.

2- از این افراد خرده نگیرید. اگر ایرادی وجود دارد بهتر است تشویقی مطرح کنید.

3- اگر در مواجهه با مساله ای موفق نیستند، موضوع را از بعد مثبت شروع کنید و از تلاشی که برای آن کرده اند صحبت کنید، با این کار نیروی دوباره می گیرند و این بار قطعا موفق می شوند.

4- از سرزنش و تحقیر کردن آنها به هیچ نتیجه ای نمی رسید.

بُعد مثبت: آدم های سریعی هستند. شدیدا انعطاف پذیرند. وقتی تصمیم بگیرند چیزی را به دست بیاورند معطل نمی کنند و به دنبال کسب نتایج هستند.

بُعد منفی: خودشان را با موفقیت هایشان می سنجند. در اثر تلاش و کوشش و کار زیاد خود را فراموش می کنند.

برخی از شغل های مناسب:
- نوازنده، بازیگر
- مدیر روابط عمومی
- وکیل
- معاون اجرایی
- دستیار شخصی افراد بانفوذ، قدرتمند یا معروف
- نویسنده
- فروشنده، بازاریاب
- فعال سیاسی یا سیاستمدار
سخنران الهام بخش
- مربی کسب و کار و مشاور زندگی

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


یک دکتر داروساز گفت: خطر ابتلا به آسم در کودکان زیر دو سال که مصرف بی رویه آنتی بیوتیک دارند، بالاتر از سایر کودکان است.
علیرضا حقیقت با بیان اینکه مصرف خودسرانه دارو در کودکان، عوارض بسیار بالاتری ایجاد می کند، اظهار کرد: آنتی بیوتیک ها از جمله داروهایی هستند که به میزان بسیار شایعی به طور خودسرانه به مصرف می رسند. وی تجویز و مصرف دارو را مستلزم آگاهی و شناخت کافی از بیماری و علایم مورد مشاهده دانست و تصریح کرد: فردی که دست به مصرف خودسرانه دارو می زند، ضمن این که از ماهیت دارو و نحوه درست مصرف کردن و عوارض آن اطلاع کافی ندارد، ممکن است بسیاری از نشانه های بیماری را مورد توجه قرار ندهد که این امر موجب پنهان ماندن بیماری اصلی و عدم درمان آن خواهد شد.
این مقام مسول با بیان اینکه هر نوع آنتی بیوتیک با دوز و مصرف مشخص در درمان عفونت یا عفونت های خاصی موثر است، خاطرنشان کرد: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها ضمن اتلاف هزینه های اقتصادی و تحمیل عوارض دارویی می تواند موجب ایحاد مقاومت میکروبها نسبت به آنتی بیوتیک ها شود.
حقیقت با بیان این که به عنوان مثال، گلو درد ممکن است چندین علت داشته باشد، ادامه داد: گاه افراد در اثر یک گلو درد ساده اقدام به مصرف آنتی بیوتیک ها می کنند، در حالی که ممکن است بیماری آنها هیچ منشا عفونی نداشته باشد و بدون نیاز به مصرف دارو برطرف شود. اما مصرف آنتی بیوتیک منجر به ایجاد مقاومت میکروبی و پیدایش میکروب های جدید و در نتیجه تحمیل هزینه های اقتصادی و اجتماعی به فرد و جامعه می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


 تحقیقات نشان می دهد: کودکان و نوجوانانی که از آب میوه های صد درصد طبیعی مصرف می کنند در مقایسه با کودکانی که اصلا آب میوه طبیعی نمی نوشند، مقادیر زیادتری از املاح و ریزمغذی های اصلی و مهم را دریافت می کنند.
در دو پژوهش جدید از سوی محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و کالج پزشکی بایلور، مزایای مصرف آب میوه های صد درصد طبیعی به طور آشکار مشخص شد.
این محققان در بررسی های خود از اطلاعات تحقیقی آزمایش تغذیه و سلامت ملی که طی سال های 2003 تا 2006 انجام گرفت، استفاده کردند.
سایت اینترنتی وانایندیا در این باره می افزاید: بر اساس این یافته ها، کودکان دو تا پنج سالی که از آب میوه های کاملا طبیعی استفاده می کنند به میزان قابل توجهی مقادیر زیادی از ویتامین ث پتاسیم و منگنز را دریافت می کنند و مصرف قندهای افزودنی نیز در رژیم غذایی روزانه آنها کاهش می یابد.  علاوه بر این، افزایش مصرف آب میو ه های طبیعی به طور مستقیم با افزایش مصرف میوه های مختلف و غلات سبوس دار ارتباط دارد.
این پژوهش در نشست سالانه بیولوژی آزمایشی در آمریکا ارائه شد.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


 تحقیقات نشان می دهد: کودکان و نوجوانانی که از آب میوه های صد درصد طبیعی مصرف می کنند در مقایسه با کودکانی که اصلا آب میوه طبیعی نمی نوشند، مقادیر زیادتری از املاح و ریزمغذی های اصلی و مهم را دریافت می کنند.
در دو پژوهش جدید از سوی محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و کالج پزشکی بایلور، مزایای مصرف آب میوه های صد درصد طبیعی به طور آشکار مشخص شد.
این محققان در بررسی های خود از اطلاعات تحقیقی آزمایش تغذیه و سلامت ملی که طی سال های 2003 تا 2006 انجام گرفت، استفاده کردند.
سایت اینترنتی وانایندیا در این باره می افزاید: بر اساس این یافته ها، کودکان دو تا پنج سالی که از آب میوه های کاملا طبیعی استفاده می کنند به میزان قابل توجهی مقادیر زیادی از ویتامین ث پتاسیم و منگنز را دریافت می کنند و مصرف قندهای افزودنی نیز در رژیم غذایی روزانه آنها کاهش می یابد.  علاوه بر این، افزایش مصرف آب میو ه های طبیعی به طور مستقیم با افزایش مصرف میوه های مختلف و غلات سبوس دار ارتباط دارد.
این پژوهش در نشست سالانه بیولوژی آزمایشی در آمریکا ارائه شد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦صداقت یکی از 10 نیاز عاطفی مهم در زندگی مشترک است و در صورتی که بین زن و شوهرها وجود داشته باشد، احساس عشق و محبت آنها را به هم تعمیق می‌بخشد.

نقطه مقابل آن عدم صداقت است. عدم صداقت یکی از پنج عامل تخریب‌کننده زندگی مشترک است. عدم صداقت محبتی را که زن و شوهر به همدیگر دارند نابود می‌کند. اما صداقت انواعی دارد که توضیح درباره آنها می‌تواند به درک مناسب‌تر این نیاز عمده کمک کند:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


تازه ترین مطالعات نشان می دهد که نوشیدن مشروبات الکلی در حد افراط، مصرف سیگار، پیروی نکردن از برنامه غذایی سالم، فرد را بیش از 10 سال پیرتر می کند.
به گزارش شورت نیوز، این یافته علمی پس از بررسی شیوه زندگی پنج هزار بزرگسال انگلیسی در مدت 20 سال به دست آمده است. در این مطالعه تصریح شده است که عادات نادرست ذکر شده نزدیک به 12 سال، فرد را به مرگ نزدیک تر می کند.
محققان معتقدند; انجام دست کم دو ساعت فعالیت جسمانی در هفته و خوردن میوه و سبزیجات به طور روزانه در تامین سلامت افراد نقش تعیین  کننده ای دارند.
از سوی دیگر، خاطرنشان شده است که برای حفظ و تامین سلامتی، نباید حساسیت و نگرانی به خود راه داد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦راز مقابله، تنها این است که با کنترل خود سعی کنید ضمن درک مشکلات و حالات روحی دیگران، خود و زندگی تان را عمیقا" تحت تأثیر آن قرار ندهید.

"شناخت نقاط تاریک خودتان همیشه بهترین راه برای درک نقاط تاریک دیگران است"
حتی بعضی از مشاورین

که خود نیز از این مشکل حساس بودن رنج می بردند، در حین برخورد و بررسی در مورد افرادی که درگیر این مشکل بودند، به راه حل های مناسب برای رفع این حالات در خود و مراجعین، دست یافتند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦آیا مایلید به افکار کسی که در کنار دستتان نشسته است پی ببرید؟ اگر با افراد زیادی مواجه شده باشیم می‌توانیم بسیاری از افراد را حتی از نوع صحبت کردنشان بشناسیم‌. اما این شناخت در مواجه حضوری با دانستن بسیاری از حالات ثابت شده در علم روان‌شناسی بهترین فرهنگ نامة آدم‌شناسی را برایمان می‌گشاید. با شناخت بیشتر افراد، ارتباطمان جهت دار می‌شود و در مدت کوتاهی خواهیم توانست که به هدف مورد نظر از این آشنایی و ملاقات نزدیک شویم‌. ایجاد رابطه صحیح باعث رشد عزت نفس در انسان می‌شود و ارتباط ما با خودمان و اطرافیان تقویت می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦بیشتر دانشمندان و نویسندگان سعی کرده‌اند تعریف جامع و کاملی از موفقیت ارائه دهند تا مورد استفاده همگان قرار گیرد، اما شمار فراوان این تعاریف خود موجب گردیده است که تا به حال توصیف دقیق و مشخصی از این کلمه در دست نباشد و در واقع ندانیم که اصولاً موفقیت چیست و ما دستیابی به چه چیزهایی را موفقیت می‌نامیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


 نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که ابتلا به سرماخوردگی، ویروس گوارشی یا سایر عفونت ها، روند کاهش توان حافظه را در مبتلایان به بیماری آلزایمر افزایش می دهد. بر اساس این تحقیق که در مجله نورولوژی منتشر شده است، ابتلا به عفونت ها روند تحلیل حافظه را در بیماران آلزایمری تسریع می کند.
به طور کلی میزان کاهش توان حافظه در افرادی که در آغاز این پژوهش، سطوح پروتئین خونشان بالا و نشان دهنده التهاب مزمن بود در مقایسه با افراد دارای سطوح پایین پروتئین خون در ابتدای تحقیق، چهار برابر بیشتر گزارش شد.
سایت پزشکی داک گاید در این باره می افزاید، میزان کاهش توان حافظه در افرادی که در ابتدای این تحقیق، سطوح پروتئین خونشان بالا بوده و در طی تحقیق دچار عفونت های حاد شدند در مقایسه با افراد دارای سطوح پایین پروتئین خون در ابتدای تحقیق که در طی یک دوره شش ماهه به عفونتی مبتلا نشدند، 10 برابر بیشتر بود.
کلیو هولمس محقق دانشگاه ساوت تامپتون در انگلیس و نویسنده این تحقیق خاطرنشان کرد: ممکن است تصور شود، افرادی  که کاهش قدرت ادراکی آن ها سریع تر است، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت یا جراحت ها هستند اما ما هیچ شواهدی مبنی بر احتمال بیشتر ابتلا به عفونت یا بروز جراحت در ابتدای تحقیق در افراد با زوال عقل شدیدتر در دست نداریم.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


در جامعه مدرن امروز درصد قابل توجهی از افراد دچار مشکلات روحی و روانی هستند، اما از وجود این شرایط اطلاع ندارند. در این مقاله سعی می‌کنیم مهم‌ترین مشکلات روانی را بررسی کنیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


 بسیاری از افراد درباره سیستم کارکرد داخلی چشم ماهی ها اطلاعی ندارند و به آن فکر هم نکرده اند، اما محققان دانشگاه کوئینزلند، راز پنهان پشت این لنزهای مرموز را بتازگی دریافته اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


توجه به ملاحظات دهانی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا برای کنترل این بیماری هنگام درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 زهره دلیرثانی متخصص بیماری های دهان با اعلام این مطلب افزود: افزایش فشار خون یک بیماری شایع در جهان بوده که بسیاری از افراد ا ز بیماری خود آگاه نیستند و یا به طور مناسب دارو دریافت مصرف نمی کنند.
وی تصریح کرد: استرس و اضطراب همراه با روش های دندانپزشکی ممکن است فشار خون مشخص مستعد را تا حد خطرناک بالا برده و حتی منجر به مشکلات قبلی بیمار نیز منجر شود.
متخصص بیماریهای دهان افزود: در مطب دندانپزشکی از بی حسی حاوی منقبض کننده عروقی استفاده می شودکه ممکن است سبب افزایش قابل توجه فشار خون در بیمار مبتلا به پرفشاری خون شود.
وی یادآور شد:شناسایی علائم و درمان مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون از وظایف دندانپزشک محسوب می شود که باید ملاحظات قابل توجهی اتخاذ شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦
جهان از ریزترین ذراتش که تا به حال بشر توان دیدن آن را یافته تا دورترین کهکشان ها، نمونه بارزی از حرکت و پویایی است. پویایی نیاز به خلاقیت دارد. روزگاری پدران ما این خلاقیت را در رادیوهای ترانزیستوری شاهد بودند و امروز ما در دنیای دیجیتال. شاید هم فردا فرزندان ما در دنیای پرتوهای عجیب و غریب.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦گاهی والدین بسیار آرام و خونسرد از قلدری و برخی رفتارهای فرزند خود بسیار تعجب می کنند. چنین والدینی اغلب تصور می کنند که فرزندشان نمی تواند با همسالان خود کنار بیاید و راه های برقراری ارتباط صحیح با بچه های دیگر را بلد نیست. به عنوان مثال فرزند آن ها در واکنش به نزدیک شدن یک کودک دیگر جیغ می کشد، موهایش را می کشد، او را هل می دهد و یا می زند. این رفتارها برای والدینی که نحوه صحیح برخورد با وی را نمی دانند، بسیار نگران کننده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦فارس: مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: آخرین آمار تعداد معتادان کشور که مورد تأیید ستاد مبارزه با مواد مخدر هم قرار گرفته ۲ میلیون و تا ۲.۲ میلیون نفر است که مصرف روزانه مواد مخدر دارند.

غلامعباس ناصحی در پاسخ به این پرسش که آ‌خرین آمار تعداد معتادان کشور چقدر است، توضیح داد: آخرین آماری که ستاد مبارزه با مواد مخدر از تعداد معتادان کشور اعلام کرد 2 میلیون تا 2.2 میلیون معتاد وابسته به مواد مخدر است و وزارت بهداشت به جز این آمار، آمار دیگری ندارد.

وی در پاسخ به این نکته که در گذشته و تاکنون ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد معتادان دائمی کشور را یک میلیون و 200 هزار نفر و مصرف کنندگان تفننی مواد را 800 هزار نفر اعلام می‌کرد، توضیح داد: این آ‌مار قدیمی و مربوط به سال 86 است. ما در وزارت بهداشت آمار مصرف کنندگان تفننی مواد را نداریم و آمار حدود 2 میلیون تا 2.2 میلیون نفر مربوط به معتادان وابسته و دائمی است که مصرف روزانه مواد مخدر دارند.

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت همچنین در مورد آمار اعتیاد به الکل در کشور نیز گفت: آ‌مار دقیق از تعداد معتادان به الکل نداریم اما اطلاعات موجود نشان می‌د‌هد که تعداد معتادان وابسته به الکل در کشور بالا نیست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦ مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت‌نام در آزمون دوره‌های فراگیر کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد سال 1391 دانشگاه پیام نور را تشریح کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


سکته مغزی در زنان تا پیش از سن یائسگی کمتر رخ داده و پس از آن بیشتر می‌شود. در کل در مردان سکته مغزی بیشتر رخ می‌دهد زیرا مردان خود ریسک‌فاکتور سکته مغزی هستند.
 یک متخصص مغز و اعصاب گفت: به نظر می‌رسد سن سکته مغزی در حال کاهش است. دلیل این موضوع نیز افزایش عوامل برانگیزاننده‌ای چون فشار خون، دیابت و مصرف مواد دخانی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


خانه مولانا در ولایت «بلخ» افغانستان بازسازی شده و تبدیل به یک مرکز فرهنگی می‌شود.
 
به گزارش فارس، آژانس بین‌المللی هماهنگی و همکاری ترکیه، تیم‌های ویژه‌ای را برای بازسازی خانه «جلال‌الدین محمد بلخی» شاعر نام‌آور خطه فارسی‌گویان، در ولایت بلخ افغانستان تعیین کرده است.

به گزارش «رادیو کلید» افغانستان، با تکمیل پروژه بازسازی خانه مولانا، این مکان به مرکز فرهنگی مولانا تبدیل خواهد شد.

گفته‌ می‌شود که قرار است در این مکان سالن کنفرانس‌ و مسجد‌ نیز ساخته شود.

همچنین با پایان پروژه بازسازی خانه مولانا، مطالعات باستان‌شناسی نیز در این مکان آغاز خواهد شد.

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی که به گفته اکثر محققان بزرگترین گوینده غزل‌های عارفانه و عاشقانه در ادبیات فارسی است در ششم ربیع الاول سال 604 هجری مصادف با 30 اکتبر سال 1207 میلادی در خانواده «سلطان العلما» «محمد بن حسین بن احمد خطیبی بلخی» به دنیا آمد.

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل «یونسکو» سال 2007 را به‌مناسبت هشتصدمین سال تولد مولانا، به‌ اسم این شاعر عرفانی، نام‌گذاری کرد.

هشتم مهر ماه سالروز بزرگداشت مولوی است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


نوآم چامسکی فعال سیاسی و استاد بازنشسته دانشگاه MIT گفت: آزادی عقیده به معنای آن است که هر شخصی،‌ هر تفکری اعم از سیاسی،‌ اجتماعی،‌ مذهبی را که حق می داند آزادانه برگزیند بی‌آنکه در گزینش آن تحت فشار باشد. آزادی بیان نیز تبلور آزادی عقیده است و به معنای ابراز آزادانه اندیشه و اعتقادات می‌باشد. دیدگاه آمریکا این است که ساخت چنین فیلمی قانونی است هر چند غیر اخلاقی باشد. در واقع ساخت چنین فیلمی در آمریکا نشان آزادی بیان نیست بلکه بیان تنفر و نوعی بیان تهاجمی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


 بقایای یک عبادتگاه یهودیان با قدمتی 2100 ساله در ترکیه کشف شد.
 این عبادتگاه در جریان کاوش‌های باستان‌شناسان دانشگاه ازمیر در حومه شهر گردشگری آنتالیا کشف شد و قدمت آن بین 1900 تا 2100 سال برآورده شده است.


 به گزارش روزنامه حریت، این بنای تاریخی که در محوطه تاریخی مشهور «یلمیرا» در ساحل دریای مدیترنه واقع شده، از قطعات مکعبی‌شکل سنگ‌های مرمر ساخته شده است.


 باستان‌شناسان در جریان بررسی‌های اولیه خود به این نتیجه رسیده‌اند که این محل به احتمال فراوان یک کنیسه (عبادتگاه یهودیان) بوده، این در حالی‌ است که در سال 2009 نیز بنایی مشابه این کنیسه در حومه آنتالیا کشف شد.


 پروژه‌ی کاوش برای کشف دیگر آثار تاریخی همچنان ادامه دارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


اتواسکلروز یا سفت شدن استخوانچه های گوش یک بیماری ارثی بوده که آمار ها نشان می دهد، حدود 20 درصد موارد کم شنوایی در افراد به دلیل این بیماری است.
 مهدی بخشایی عضو مرکز تحقیقات گوش، گلو و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعلام این خبر افزود: اتواسکلروز یا سفت شدن استخوانچه های گوش یک بیماری ارثی بوده که از والدین به فرزندان منتقل می شود .
 وی تصریح کرد: این موضوع به این معنی نیست که فرزندان افراد مبتلا به طور حتم دچار این بیماری می شوند، ولی در فامیل آنها این بیماری وجود دارد در مجموع ارتباطی بین اتواسکلروز و مخملک، آنفولوانزا، عفونت گوش میانی، سرخک و دیگر عوامل آسیب گوش وجود نداشته و به احتمال زیاد فقط از طریق ژن این بیماری منتقل می شود . بخشایی با بیان اینکه اختلال شنوایی وزوز گوش از مهمترین علائم اتواسکلروزاست گفت: سرگیجه ، اختلال چشائی، خشکی دهان، پارگی پرده گوش و ضعف نیز ممکن است در بیماران مبتلا به اتواسکلروزدیده  شود.
 وی یادآور شد: درمان اتواسکلروز از طریق روش های جراحی و غیر جراحی صورت می گیرد که برخی از افراد نیز بااستفاده از دارو و وسایل کمک شنوایی و درمان های طبی می توانند تا حد زیادی به زندگی عادی خود ادامه دهند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


پژوهشگران ادعا می کنند گوشتی که زیاد پخته شده باشد خطر ابتلا به سرطان مثانه را تشدید می کند.
نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است، خوردن مکرر گوشت بویژه گوشتی که در دمای بالا زیاد پخته شده باشد، احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.
جی لین متخصص و استادیار دپارتمان اپیدمیولوژی اندرسون در آمریکا در این باره خاطرنشان کرد: این تحقیقات به خوبی نشان داده است که پختن زیاد گوشت در حرارت زیاد سبب تولید ترکیبات سرطان زایی موسوم به HCA ها می شود.
وی می گوید; ما در این مطالعات بررسی کردیم که مصرف گوشت چه تاثیری می تواند روی خطر ابتلا به سرطان مثانه داشته باشد و تفاوتهای ژنتیکی چه نقشی در این زمینه ایفا می کنند.
محققان تاکید می کنند که ترکیبات سرطان زای HCA زمانی شکل می گیرند که گوشت های ماهیچه ای مثل گوشت لخم گوساله،  مرغ و ماهی روی حرارت بالا طبخ شوند. این ترکیبات در اثر تعامل بین اسیدهای آمینه که اساس تشکیل پروتئین ها هستند،  تولید می شوند. در مطالعات قبلی نیز 17 نوع  HCA شناسایی شده است که ممکن است در بروز سرطان نقش داشته باشند.  این پژوهش طی یک دوره 12 ساله و روی 884 بیمار مبتلا به سرطان مثانه و 878 فرد سالم انجام گرفته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦در یک آزمایش جدید معلوم شد داروی پرمصرف ضد سرطان که برای پیشگیری از سرطان سینه در زنان تجویز می شود سرعت از دست رفتن تراکم استخوانی را افزایش می دهد و مصرف آن خطر ضعف استخوان ها را در پی دارد. به گزارش ایسنا، این دارو موسوم به اگزمستان با نام تجاری آروماسین از گروه داروهای بازدارنده آروماتاز است که مقدار استروژن را در بدن مصرف کنندگان کاهش می دهد. به گفته پزشکان، برخی از انواع سرطان سینه برای اینکه بتوانند به رشد خود ادامه دهند به هورمون استروژن نیازمند هستند. در این مطالعه گروهی از متخصصان سلامت استخوان در کانادا روی چندین داوطلب تاثیر این دارو را ارزیابی کردند. این داوطلبان شامل 4500 زن سالم بودند که به دلیل سابقه خانوادگی و عوامل وراثتی در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار داشتند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦تمامی زوج‌های جوان انتظار دارند پس از ازدواج همچنان روابطشان گرم و صمیمی مانند سابق بماند. این اتفاق برای تعدادی از زوج‌ها خواهد افتاد و هیچ‌گونه رمز و رازی وجود ندارد، بلکه آنها بسادگی یاد گرفته‌اند که زمان را برای همسر خود اختصاص داده و در آن زمان به او کاملا توجه داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦زندگی ما، مقدار خواب ما و به طور کلی نحوه استراحت ما در طول شب به طور غیر محسوسسی با گذر زمان تغییر می کند. با این حال یکی از محققان خواب معتقد است که نحوه خوابیدن ما گویای واقعیاتی در مورد شخصیت ما می باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦میگرن ممکن است مشکل جدی برای زنان باردار ایجاد کند، زیرا حملات این سردرد ممکن است در بارداری با فراوانی بیشتری رخ دهد.
همچنین برخی از داروهای ضدمیگرن ممکن است باعث نقائص جنینی شود، بنابراین کارشناسان پزشکی به زنان باردار توصیه می‌کنند که این داروها را مصرف نکنند.
رعایت این توصیه‌ها به زنان بارداری که مستعد میگرن هستند، کمک می‌کند:
• اگر باردار هستید یا قصد باردارشدن دارید و داروهای ضدمیگرن مصرف‌می‌کنید، با دکترتان مشورت کنید.
• با دکترتان درباره داروهای بی‌نسخه‌ای که برای میگرن توصیه می‌شوند و برای زنان باردار بی‌خطر هستند، مشورت کنید.
• از تکنیک‌های آرامش‌بخشی یا ریلکسیشن برای کمک به تسکین بخشیدن به میگرن استفاده کنید.
• هنگامی که دچار حمله میگرن می‌شوید، از کیسه یخ استفاده کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


یک متخصص ارتوپدی عنوان کرد: قوس کمری یا گودی کمر از جمله عوارض شایع به ویژه در میان زنان است که تقریبا اغلب آنها دارای درجاتی از آن هستند. این در حالی است که شنا کردن، می تواند بیش از 90 درصد در بهبود این عارضه موثر باشد.
دکتر علی دیانت گفت: ستون فقرات از گردن، پشت و کمر باید دارای قوس متعادلی باشد. به این ترتیب که 7 مهره گردنی به جلو، 12 مهره پشتی به عقب و مجددا 5 مهره کمری به جلو و بقیه مهره های انتهایی به سمت عقب انحنا داشته باشند، چنانچه این انحنا افزایش یابد در کمر باعث ایجاد گودی شده که قوس کمری یا گودی کمر نامیده می شود.  این متخصص ارتوپدی در ادامه اولین و مهمترین علت گودی کمر را ضعف عضلات نگهدارنده قوس کمری دانست و افزود: گاه براثر زایمان، عضلات شکم کشیده و ضعیف شده منجر به ایجاد گودی کمر می شود که ورزش نامناسب نیز باعث ماندگاری دائمی این عارضه می شود. البته در برخی افراد نیز ضعف کلی عضلات اطراف ستون فقرات کمری و جمع شدن چربی در پهلوها، علت اصلی قوس کمری است.  وی تصریح کرد: بهترین راه بهبود گودی کمر ورزش کردن به خصوص ورزش شنا است که می تواند تا حد بسیاری زیادی در رفع آن موثر باشد; چرا که قرار گرفتن روی آب باعث بی وزنی و تقویت عضلات می شود. به علاوه ورزش صبحگاهی، فیزیوتراپی و ورزش های ویلیامز نیز می توانند نسبت به بسیاری از کمربندهای کمری و طبی مفید و موثر واقع شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


گروهی از پژوهشگران کانادایی با انجام یکسری از آزمایشات بر روی مدلهای حیوانی موفق شدند ارتباط بیولوژیکی میان اضطراب، استرس و افسردگی را کشف کنند.

محققان دانشگاه اونتاریوی غربی پیش از انجام آزمایشات در سطح مولکولی بر روی مدلهای حیوانی یکسری آزمایشات را انجام دادند.

این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "کشفیات ما نشان می دهد که نسل جدیدی از داروها و هدفهای درمانی می توانند وجود داشته باشند که برای مبارزه با هر سه بیماری مورد استفاده قرار گیرند. ما از مرحله مطالعه بر روی مکانیزم زیست مولکولی گذشته ایم و به مرحله آزمایش بر روی موشها رسیده ایم. گام بعدی ما استفاده از یک ماده بازدارنده مشترک برای درمان این سه بیماری است. ما این ماده را توسعه داده و آن را به یک عامل دارویی تبدیل کرده ایم."

این مکانیزم با مطالعه بر روی تعامل میان گیرنده 1 فاکتور ترشح "کورتیکوتروپین" (CRFR1) کشف شد. CRFR1 هورمونی است که توسط سلولهای نورو- اندوکرین هیپوتالاموس تولید می شود و در پاسخ به استرس محور "هیپوتالاموس- هیپوفیز" و انواع ویژه گیرنده های سروتونین(5-HTR) شرکت می کند.

همچنین نتایج این تحقیقات نشان داد که CRFR1 به روشی عمل می کند که تعداد 5-HTR را در سطح سلولی نورونهای مغزی افزایش می دهد. این مسئله می تواند موجب یک ناهنجاری شود به طوری که فعالیت CRFR1 منجر به بروز اضطراب و استرس و فعالیت 5-HTR منجر به توسعه افسردگی می شود.

براساس گزارش نیچر نوروساینس، این راههای بیوشیمایی بروز دهنده استرس، اضطراب و افسردگی از طریق فرایندهای مغزی به یکدیگر متصل می شوند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦تعریف رنگ: در سال 1666، اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگ‌های قابل رؤیت تجزیه می‌شود. نیوتن همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نیست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦

 

گفتن دوستت دارم برای شما و همچنین برای نامزدتان بسیار اهمیت دارد. اما شما نباید به گفتن دوستت دارم بسنده کنید. درحقیقت، ابراز علاقه غیر کلامی روش بهتری برای جذب کردن مردان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦

 

 

روس‌ها پس از 20 سال حفاری، روز پنجم فوریه، در ایستگاه وستوک در قطب جنوب، به آنچه در پی‌اش بودند رسیدند؛ آب دریاچۀ «وستوک» در عمق 4 هزارمتری.
دریاچه‌ای که حداقل 14 میلیون سال دست نخورده باقی مانده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦

 


محققان دانشگاه کالج لندن بیش از پنج هزار مرد و دو هزار زن شاغل در خدمات عمومی با سِن متوسط 56 سال را به مدت 25 سال کنترل کردند. پس از پایان دوره این مطالعه بلندمدت، این دانشمندان کشف کردند که افراد سیگاری نسبت به غیرسیگاری‌ها با کاهش سریع‌تر توانایی‌های ذهنی مواجه هستند. این زوال عقل به ویژه در سنین بالاتر ظاهر می‌شود و با خطر بالاتر مرگ همراه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


زیتون چه سبز و چه سیاه یک میوه سالم و مفید برای افزودن به رژیم غذایی روزانه و وعده های مختلف غذایی است.  محققان یونانی می گویند; روغن زیتون به کنترل میزان کلسترول و نیز کنترل قند خون کمک می کند. همچنین این روغن از آنجا که یک چربی تک زنجیره ای اشباع نشده است، پروسه هضم غذا را فوق العاده تسهیل می کند.  همچنین می توانید از روغن این میوه همراه با سالاد سبزیجات استفاده کنید و یا خود میوه آن را به عنوان یک میان وعده بخورید. علاوه بر این، درغذاهای ادویه دار نیز می توانید از روغن زیتون استفاده کنید. در تهیه سس ها هم بهتر است از این روغن مصرف کنید.  مصرف ترکیب روغن زیتون با پیاز و سبزیجات دیگر برای سلامتی بسیار مفید است. به هنگام تهیه غذاهای سرخ کردنی نیز بهتر است به طور منظم روغن زیتون هم مصرف کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


توهم حالتی از تغییر هشیاری است که در آن فرد موضوعاتی را احساس و ادراک می‌کند که واقعیت خارجی ندارند ولی فرد مبتلا به توهم آنها را واقعی می‌پندارد و بر واقعی بودن آنها اصرار دارد. توهم معمولا به عنوان یک نشانه اساسی در اختلالات روانی محسوب می‌شود و لازمه بررسی و علت یابی و تشخیص مفید است.‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦
 

 


تنها ماندن مداوم و طولانی مدت می‌تواند با تغییر متابولیسم مغز در انسان‌ها مانند حیوانات حس ترس و تهاجمی شدن را برانگیزد. محققان دانشگاه ایلینویز شیکاگو طی تحقیقات خود دریافتند دو آنزیم معین مغز در این رابطه تأثیرگذارند. در افرادی که تنها می‌مانند، میزان هر دو آنزیم به حد نصف کاهش می‌یابد که پیامد آن کاهش تولید هورمون آلوپرگنانول مغز است. این فرآیند علت اصلی تهاجمی و ترسو شدن افراد تنهایی است که ارتباطات احتمالی ندارند. محققان امیدوارند با کمک این یافته و کشف این مکانیسم داروهایی تولید کنند که چنین پیامدهای ناشی از استرس را در افراد کاهش دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


اعتماد به نفس، عبارت است از احساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یک فرد به نحوه احساس او درباره <‌من> خویش بستگی دارد. شما در مورد خودتان چگونه فکر می‌کنید؟ آیا نظر مساعدی نسبت به خودتان دارید و به خودتان احترام می‌گذارید؟ اگرپاسخ شما به سؤالات اخیر مثبت باشد، در این صورت می‌توان گفت که شما از یک من قوی و ایده‌آل، برخوردار هستید، اما اگر شما نظر مساعدی نسبت به خودتان نداشته باشید و برای خودتان احترام قایل نشوید، می‌توان گفت که دارای <من> ضعیفی هستید. مع‌الوصف، باید گفت که نظر فرد نسبت به خودش در موقعیت‌های مختلف زندگی یکسان نیست و ممکن است که او در یک موقعیت خودش را خوب و قوی بپندارد، ولی در موقعیت دیگری خودپنداری ضعیفی داشته باشد.‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


نتایج یک پژوهش حاکی است حدود نیمی از جوانانی که معتاد به استفاده از اینترنت می‌شوند، در دوران کودکی خود به گونه‌ای دچار مشکلات یا ضربه‌های مهم روانی بوده‌اند.

نتایج مطالعه بر روی 641 جوانی که معتاد به اینترنت هستند در کنفرانس اخیر سالانه در ووهان منتشر شده است. این کنفرانس به میزبانی انجمن علوم و فناوری چین برگزار شد.هدف از برگزاری این کنفرانس، ایجاد راه‌کارهایی برای جلوگیری از معتاد شدن نسل جوان به بازی‌های اینترنتی است. این پژوهش از آوریل سال 2006 تا فوریه سال جاری صورت گرفته است.

نتایج این پژوهش نشان داده است که عواملی چون زندگی خانوادگی، محیط مدرسه و فضای جامعه، نقش مهمی در تشخیص این که آیا فردی مستعد معتاد شدن به اینترنت است یا نه ایفا می‌کنند.

به علاوه خانواده، مهمترین عامل تاثیرگذار مجزا در بروز چنین عادت‌های شدیدی است.

حدود 49 درصد از جوانان شرکت کننده در این پژوهش اظهار داشته‌اند که کودکی ناخوشایند و ناراحت کننده‌ای داشته‌اند‌ و یا با مصیبت‌های جدی مواجه بوده‌اند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦

یک تن از هر شش زن پس از زایمان افسردگی را تجربه می‌کند.‌

یک مؤسسه بهداشت روانی در انگلیس در این باره اعلام کرد: زنانی که به تازگی مادر می‌شوند و مبتلا به افسردگی بعد از زایمان هستند، مراقبت‌های بهداشتی بسیار ضعیف و ناکافی دریافت می‌کنند و معمولاً در شرایطی که نیاز به درمان دارند قرص مصرف می‌کنند.‌

این تحقیقات که بر روی 148 زن در انگلیس صورت گرفته است، نشان می‌دهد از هر 10 مادر یک تن باید به مدت یک سال برای درمان منتظر بماند. به علاوه چهار پنجم از آنهایی هم که در بخش‌های روان‌پریشی بستری می‌شوند از نوزادانشان جدا می‌افتند. مسئولان این مؤسسه بهداشت روانی دولتی اعلام کردند که در حال تلاش برای بهبود امکان دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و درمان موثر هستند. همچنین، به گفته کارشناسان بسیاری از مردم از جمله متخصصان بهداشتی اغلب به موقع این ناراحتی را در مادران تشخیص نمی‌دهند.‌

آمارها حاکی از آن است که 25 درصد از کل مرگ و میرهای هنگام بارداری مربوط به مشکلات بهداشت روانی است. به علاوه 90 درصد از زنان اظهار می‌کنند علت این که در دسترسی به خدمات مراقبت‌های بهداشتی با مشکل مواجه می‌شوند، فقدان درک این اختلال از سوی متخصصان بهداشتی است.‌

به گفته متخصصان، اختلال افسردگی عبارت از احساس غم، دلسردی و یا ناامیدی است که به مدت حداقل دو هفته، در اغلب روزها و نیز در اغلب ساعات روز به علاوه علایم همراه با آن ادامه پیدا می‌کند.‌

مهمترین علایم این اختلال روانی شامل از دست دادن علاقه، بی‌حوصلگی و دلزدگی، ناتوانی از لذت بردن، احساس ناامیدی، بی‌حالی و خستگی، بی‌خوابی، خواب زیاد یا ناراحتی، گوشه‌گیری، احساس بی‌ارزش بودن و موردنیاز نبودن، بی‌اشتهایی یا پرخوری، یبوست، عدم توان تصمیم‌گیری ، عدم توان تمرکز، بدون علت خاصی یکباره به گریه افتادن، احساس گناه شدید به دلیل وقایع و موضوعات بی‌اهمیت یا خیالی، تحریک‌پذیری، بی‌قراری، افکار خودکشی، دردهای مختلف مانند سردرد یا درد قفسه سینه بدون شواهدی از ابتلا به یک بیماری جسمی است.‌

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦

تحقیقاتی که بر روی درجه‌ ‌IQ یا ضریب هوشی افراد مشغول به کار انجام شده، نشان می‌دهد که میزان این درجه، بنا به شرایط موجود در طول روز کم و زیاد می‌شود. اگر می‌خواهید در بالاترین درجه هوش و حواس جمعی خود کار کنید، به این روشها توجه کنید.‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦

پزشکان ایالات متحده اعتقاد دارند که اعتیاد به اینترنت به واقع پدیده‌ای است که می‌تواند به اندازه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، مخرب باشد.

متخصصان اعتیاد می‌گویند که بیش از 10 درصد از آمریکاییان به این اعتیاد دچارند.بیمارستان پروکتور در پنسیلوانیا بیمارانی که برای ترک <استفاده وسواس‌گونه از کامپیوتر> مراجعه می‌کنند را می‌پذیرد و پزشکان اعلام کرده‌اند که علایم اعتیاد چون عرق فراوان، اضطراب جدی و بیماری سوء‌ظن در این افراد دیده شده است.‌

حتی در پنسیلوانیا گروههایی تشکیل شده است تا به کسانی که معتاد به گشت و گذار و خرید از اینترنت هستند دلداری داده و راهکارهایی در اختیارشان بگذارد.‌

همچنین گروههای مشاوره درمانی نیز برای کسانی که مایلند از این اعتیاد نجات پیدا کنند، برقرار شده است.‌

معتادان به اینترنت، ساعات متمادی را در شبکه مجازی می‌گذرانند و اکثراً در مورد مدت زمان استفاده از شبکه، دروغ می‌گویند.‌

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦
 

 کودکانی که باهوش‌تر باشند، به احتمال زیاد از عمر طولانی‌تری نسبت به سایر هم‌سن و سالان خود برخوردار خواهند بود.‌نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که میزان بالا بودن عامل هوش ‌IQ در کودکان می‌تواند به طول عمر بیشتر آنها کمک کند.‌نحوه و چگونگی ارتباط میان‌ ‌IQ و طول عمر هنوز مشخص نیست، اما آنچه مسلم است دلیل آن به میزان راحتی زندگی کودکان، فقر یا شرایط اجتماعی ارتباط ندارد. چرا که در مطالعات اخیر و قبلی انجام شده از گونه‌های مختلف کودکان با شرایط اجتماعی مختلف برای بررسی استفاده شده است.‌از واضح‌ترین دلایل تاثیر‌ ‌‌IQ بر طول عمر انسان آن است که افراد باهوش‌تر معمولاً از وقت خود بهتر استفاده می‌کنند و کمتر به دنبال فعالیت‌هایی می‌روند که می‌تواند به هر صورت برای جسم و روح آنها خطرناک باشد. آنها معمولاً به سلامت خود بها می‌دهند و نه تنها دنبال موادمخدر و ... نمی‌روند بلکه به ورزش و سلامت بدن خود می‌پردازند.‌

 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦
 

 
بررسی‌ها نشان می‌دهد، افرادی که از نظر روحی و شخصیتی خجالتی و گوشه گیرند، از نظر بدنی ضعیف تر بوده و بیشتر در معرض بیماری قرار دارند.

محققان دانشگاه نیویورک اعلام کرده‌اند افراد گوشه گیر، دارای سیستم‌ دفاعی ضعیف‌تری هستند و در صورت بروز بیماری‌ها، وضعیت سختری‌ دارند و حتی در مقابل بیماری‌های سخت و سکته‌ قلبی نیز بیشتر دچار مرگ و میر می‌شوند.

بنا براین گزارش، محققان این نتیجه را از انجام آزمایشات بر روی دو هزار فردی که بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده‌اند، به دست آوردند. بر اساس این آزمایشات 80 درصد از افرادی که بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده‌اند، افراد خجالتی و گوشه گیر بوده‌اند.

محققان هشدار داده‌اند احتمال ابتلا به فشار خون و انواع سرطان‌ها نیز در این افراد بیشتر از بقیه است.

 
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٦


انضباط‌ در انسان‌ غریزی‌ نیست‌ و نیاز به‌ آموزش‌ دارد. در جامعه‌ پیشرفته‌ و متمدن‌ انسانی، حضور انضباط‌ لازم‌ است. انضباط‌ در یک‌ معنا حالتی‌ از قرار دادن‌ اشیا در جای‌ خاص‌ است، به‌ طوری‌ که‌ شخص‌ دیگری‌ با آدرسی‌ که‌ ما می‌ دهیم‌ بتواند شیء مورد نظر را پیدا کند. انضباط‌ معتدل‌ در زندگی‌ یک‌ فرد، شاخص‌ <سالم‌ و طبیعی‌ بودن> او به‌ شمار می‌‌رود. افراط‌ در انضباط‌ را <وسواس> می‌‌نامیم‌ و فردی‌ را که‌ در بی ‌نظمی‌ راه‌ افراط‌ در پیش‌ گرفته، لاابالی‌ می‌ خوانیم. ‌


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٥

سوره فجر، در روایت امام صادق(علیه السّلام) به سوره امام حسین(علیه السّلام)، مشهور است و توصیه شده که در نماز های واجب و مستحب، خوانده شود: «اِقرَؤُا سُورَةَ الفَجِرِ فی فَرائِضِکُم وَ نَوافِلِکُم، فَاِنَّها سُورَةُ الحُسَین علیه السّلام وَ ارغَبُوا فیها».۱


و این نامگذاری، جالب است، «چرا که قیام کربلای حسین علیه السّلام، خود فجری از ایمان و جهاد بود، در ظلمت شب جور و شرک بنی امیّه، و همچنان که با فجر و آغاز روز، حرکت و حیات مردم شروع می شود، یا خود حسین علیه السّلام و یارانش در عاشورا، اسلام جانی تازه گرفت و حیاتی مجدّد یافت.»۲

در ذیل روایتی از امام صادق علیه السّلام، علّت نامگذاری این سوره به فجر، این بیان شده که سیدالشهداء نفس مطمئنه و راضیه و مرضیه است و یارانش نیز اینگونه اند: «فَهُوَ ذُوالنَفسِ المُطمَئِنَّةِ الرّاضِیَةِ المَرضِیَّةِ وَ اَصحابُهُ مِن آلِ مُحَمَّدٍ هُم الرّاضُونَ عَن اللهِ یَومَ القِیامَةِ وَ هُوَ راضٍ عَنهُم».۳

«والفجر» که سوگند خدای ازلی است
روشنگر حقّی است که با آل علی است
این سوره به گفته امام صادق
مشهور به سوره «حسین بن علی» است

منبع:
۱. سفینة البحار، ج۲، ص ۳۴۶، عوالم (امام حسین)، ص ۹۷.
۲. آشنایی با سوره ها، جواد محدّثی، ص ۹۲.
۳. فرهنگ عاشورا، ص ۲۵۱.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/٥

 


آیا تا به حال به این مسئله فکر کردید که چه طور یک نفر به مواد مخدر معتاد می شود ؟ آیا به نتیجه خاصی هم رسیدید یا نه ؟ در اینجا علل مختلف گرایش جوانها را به مواد اعتیاد آور بررسی  می کنیم . بسیاری از جوانها و حتی پدر و مادر ها فکر می کنند که دلیل اعتیاد فرد ، اصرار دوستان بوده است . در حالی که این تنها انگیزه سوء مصرف مواد در جوانان نیست . اگر بخواهیم انگیزه های مصرف مواد مخدر جوانها را بشناسیم ، فهرست بلند بالایی را میشود عنوان کرد ، بعنوان مثال


ادامه مطلب ...