مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
اهمیت خانواده در دوران نوجوانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱


نیازهای مرحله نوجوانی دوران حساس است. بطوری که در کنار سایر تحولات و تغییراتی که از جنبه‌های جسمانی و روانی در فرد اتفاق می‌افتد، ویژگی مشترک و مهم دیگر آن دوران ، استقلال طلبی نوجوان در خانواده است. نوجوان می‌خواهد به طریقی رشد استقلال خود را به خانواده ثابت کند و بر این اساس شروع به ایجاد فاصله بین خود و خانواده می‌کند و به گروه همسالان نزدیک می‌شود.

در صورتی که خانواده در این دوران به کارکردهای اساسی خود آشنایی نداشته باشد و همچنین با ویژگیهای دوران نوجوانی آشنا نباشد، نخواهد توانست عملکرد تربیتی خود را به نحو احسن ایفا نماید. و چه بسا که اقدامات نادرست از سوی خانواده ، فضای نامناسب موجود در خانواده و غیره ، بیشتر و بیشتر نوجوان را از محیط خانواده دور ساخته و در صورتی که خانواده در گذشته نیز کارکرد تربیتی خود را به شیوه درست اعمال نکرده باشد و فرد از پختگی فکری کاملی برخوردار نباشد با گرایش به زمینه‌های ناسازگارانه مثل عضویت در گروههای افراطی و سایر زمینه‌ها مشکلات فردی و اجتماعی زیادی را به بار خواهد آورد.

سخت گیری زیاد والدین و خانواده در این دوران و همچنین سهل‌ گیری و آزاد گذاری آنها فرزند را موجودی سرکش ، طغیانگر و متزلزل بار خواهند آورد. از این گذشته این دوران ، دوران الگو گیری و همانند سازی و لازم است خانواده الگوهای مناسبی را برای نوجوان خود فراهم سازند. میزان حضور خانواده در اجتماع نیز در این اهمیت بسزایی دارد. هابز معتقد است که بسیاری از نوجوانان پریشان حال و آشفته به خانواده‌هایی تعلق دارند که از زندگی اجتماعی مجزا و بیگانه‌اند. خانواده در عین حال که کوچکترین واحد اجتماعی است، مبنا و پایه هر اجتماع بزرگ است. افراد سالم جامعه ، افراد موفق و افراد فعال اجتماعی از داخل خانواده‌های سالم بیرون آمده‌اند و افراد ناسالم پرورش یافته خانواده‌های ناسالم هستند.
اهمیت خانواده = سلامت خانواده
انحرافات خانواده ، عدم سلامت روانی خانواده ، مشکلات اقتصادی و اجتماعی خانواده از لحاظ تأثیری که روی اعضاء خود دارد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد پیوند میان خانواده و اجتماع هستند. افراد پرورش یافته در خانواده وارد اجتماع می‌شوند و ویژگیهای سالم یا ناسالم خود را که در خانواده دریافت کرده وارد اجتماع می‌کنند. از این لحاظ سلامت یک جامعه به سلامت خانواده‌های آن وابسته است.

لامارک و لوپله و دیگران ، خانواده را مهمترین کانونی می‌دانند که جامعه از آن تغذیه می‌کنند. به این ترتیب فرد در کنار تأثیری که از اجتماع خود می‌پذیرد با توشه‌ای که از خانواده خود دریافت کرده است محیط پیرامون خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چنین تأثیراتی علاوه بر مسائل پیرامونی جزئی بلکه بر مسائل کلان اقتصادی - اجتماعی و سیاسی یک جامعه نیز نقش دارند. به این ترتیب به نظر می‌رسد که اصلاح یک جامعه ، پیشرفت و ترقی آن از جنبه‌های مختلف تأثیر اصلاح خانواده ، توجه افراد به اهمیت خانواده و آموزش آنهاست.

  نظرات ()
جویدن ناخن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱

جویدن ناخن به عنوان یک واکنش روانى در کودکان معمولاً در سنین ۵ـ۴ سالگى آغاز مى شود. کارشناسان علل مختلفى براى جویدن ناخن مطرح مى کنند، آنان معتقدند علت عمده جویدن ناخن دراین سن ناشى از ترس و اضطراب است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کل فروش فیلم "ملکه" به زلزله‌زدگان تعلق می‌گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٧/۱


فروش کل فیلم سینمایی "ملکه" به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی زنده‌یاد ابولقاسم حسینی در اکران عمومی که قرار است از تاریخ 15 آذرماه اکران آن آغاز شود، به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی تعلق خواهد گرفت.
فروش کل فیلم سینمایی "ملکه" به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی زنده‌یاد ابولقاسم حسینی در اکران عمومی که قرار است از تاریخ 15 آذرماه اکران آن آغاز شود، به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی تعلق خواهد گرفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یافته های علمی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

دانه پنبه غذاى نیم میلیارد انسان

دانشمندان شیوه اى براى استفاده از گیاه پنبه یافته اند که با استفاده از آن مى توان از این گیاه که ازدیرباز منبع تولید الیاف اما براى انسان غیرخوراکى بوده است، بالقوه هر سال غذاى نیم میلیارد نفر را تهیه کرد.به گزارش رویترز از واشنگتن، «کرتى راثور»، کارشناس


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکات علمی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

روش محاسبه وزن مطلوب

نتایج حاصل از مطالعه روى زنان مناطقى از شرق تهران نشان مى دهد بیش از نیمى از آنها چاقند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهداشت روانى کار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱براى هر مدیرى در سازمان آگاهى از مسأله انگیزش (Motivation) کارکنان که در واقع پى جویى علت و سبب حرکت در رفتارهاى اعضا و افراد سازمان است، ضرورت تام دارد: به طور کلى انگیزش را مى توان حالى در افراد دانست که آنان را به انجام رفتار و عمل خاصى متمایل مى سازد. در حقیقت ایجاد انگیزش به عنوان یکى از وظایف مدیر در سازمان اجمالاً مورد بررسى قرار گرفته و به شرح کاربرد نظریه هاى انگیزشى در مدیریت پرداخته مى شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کدئین اثر زیادى در درمان سرفه ندارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


محققین انگلیسى دریافتند: کدئین که سال ها براى درمان سرفه تجویز مى شده است مؤثرتر و اثرگذارتر از ترکیبات مسکن معمولى نیست و حداقل روى افرادى که به بیمارى حاد ریوى مثل آمفیزم مبتلا هستند اثر نمى گذارد.
آنها با مطالعه بر روى ۲۱ بیمار که از سرفه شکایت داشتند، متوجه شدند که تجویز قرص هاى مسکن و کدئین براى درمان سرفه از شدت سرفه هاى آنها در شب و روز نمى کاهد.

  نظرات ()
علم و زندگى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


 شوهر از نگاه زن

به عقیده مشاوران خانواده از نظر زنان همسر به معنى امنیت، حمایت، قدرت و فرد صمیمى براى در میان گذاشتن احساسات و افکار است.از نگاه زن، شوهر کسى است که با او مى توان هر آنچه را با دیگران حتى والدین و خواهر و برادر نمى توان تقسیم کرد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راه داشتن قلب سالم را به کودکان خود آموزش دهید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


هرگز براى آموزش و داشتن رژیم غذایى مناسب دیر نیست، امروزه بسیارى از کودکان با مشکل چاقى و اضافه وزن مواجه هستند و این معضل باعث افزایش میزان کلسترول آنها مى شود، حتى آن دسته از کودکانى که سابقه بیمارى کلسترول در خانواده آنها وجود ندارد نیز این مشکل وجود دارد. بنابراین به کودکان خود داشتن رژیم غذایى سالم به منظور کنترل میزان کلسترول را آموزش دهید.
۱) غذاى آنها را خودتان آماده کنید: کمترین کارى که شما در این زمینه مى توانیدانجام دهید این است که غذا و ناهار کودک خود را خودتان آماده کنید تا آنها به جاى اینکه در بوفه مدرسه از غذاهاى نشاسته اى و سرخ کردنى استفاده کنند، غذاهاى خانگى و سالم بخورند.
(غذاهاى رایج در بوفه مدارس، شامل همبرگر، سیب زمینى سرخ شده، باگت مرغ و... است.)
۲) خوردن «فست فود» را محدود کنید: با کودکان خود صحبت کنید و آنها را قانع کنید تا در ماه بیش از ۲ وعده غذاى بیرون و «فست فود» نخورند. اگر هم مجبور شوید آنها را بیرون ببرید و براى آنها همبرگر بدون پنیر، سالاد، سیب زمینى پخته شده و مرغ آب پز شده سفارش دهید.
۳) رنگ سفید را فراموش کنید: نان سفید، برنج سفید و پاستاى سفید را کمتر مصرف کنید و به جاى آن کودک خود را به خوردن ژله، کره بادام زمینى و نان گندم عادت دهید.
۴) کارها را آسان کنید: ظرف بزرگى پر از میوه آماده کنید و جلوى تلویزیون قرار دهید و کودکان خود را تشویق کنید تا به جاى استفاده از ذرت و تنقلات از میوه استفاده کنند. حتى وقتى که آنها از ورزش یا دوچرخه سوارى  برمى گردند با بشقابى میوه به استقبالشان بروید.

  نظرات ()
اختلالات رفتارى نتیجه سلب امنیت و آرامش نوجوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

     
 دکتر معصومه رفیقى مرند
داشتم توى دنیاى رؤیایى خودم با آرامش زندگى مى کردم. دنیاى رؤیایى من برکه کوچکى بود که مرا با یک بند ظریف و لطیف به گوشه آن بسته بودند. شاید به خاطر این بود که وقتى توى برکه گردش مى کردم، گم نشوم. این بند ظریف و لطیف همه چیز من بود. زیرا که درزمانهاى معینى از آن طرف بند چیزهایى برایم مى فرستادند که اغلب دوست داشتنى بودند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راز خنده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


 الهام آرمان
راستى که قدیمى ها چه نیک و حکیمانه گفته اند که: «خنده دواى هر درد بى درمانه». شاید هم بى دلیل نیست که بزرگترها و ریش سفیدها با دیدن قیافه هاى اخمو و عبوس برخى افراد بویژه جوانان مدام به آنها مى گویند: «بخند تا دنیا به روت بخنده».


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علاج بیمارى ها در طبیعت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱ اى کاش تمام انسانها مى توانستند باور کنند که گیاهان، این هدیه هاى خداوندى از همان روز نخست در باغ بهشت، براى درمان بیمارى ها، آفریده شده اند. اگر آدم ها مى دانستند هر برگى، هر گلى، میوه اى، هسته اى، ریشه اى، حتى پوسته اى خشن،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکاتی در مورد تغذیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

رژیم غذایى مطلوب، از هزینه هاى درمانى مى کاهد

 رعایت رژیم هاى غذایى مناسب براى بهره مندى از یک زندگى سالم توصیه پزشکان است و در همین حال شمار بسیارى از افراد جامعه وجود دارند که به سبب ناآگاهى از تأثیرات یک رژیم غذایى مطلوب، ناگزیر به تحمل هزینه هاى درمانى هستند. از همین رو، قرار دادن دستورالعمل هاى غذایى براى سالم ماندن و سالم زیستن از جمله نکات مؤکدى است که مى تواند نقش اساسى در ارتقاى سطح سلامت مردم ایفا کند.
در این باره، یکى از مواردى که مورد توجه قرار دارد، در نظر گرفتن میزان سطح چربى ها در بدن است و در این خصوص واژه کلسترول، واژه اى ناآشنا براى مردم نیست. به طور کلى دو نوع چربى اصلى در خون وجود دارد: کلسترول که بخش اساسى در هر سلول خونى است و در بسیارى از فعالیت ها نقش مهمى را ایفا مى کند و ترى گلیسیرید نوع دیگر چربى خون است که با میزان کلسترول تناسب دارد.
چنانچه سطح این چربى ها در خون بالا برود، خطر ابتلا به بیمارى قلبى افزایش مى یابد. چربى هاى حیوانى با بستن عروق مثل لوله هایى که با املاح آب سخت بسته مى شوند، به رگ ها آسیب مى رسانند. این موضوع باعث کاهش یا نارسایى خون به قلب یا مغز مى شود، لذا تغییر رژیم غذایى براى کاهش سطح چربى خون مهم است. این رژیم براى کاهش سطوح چربى هاى (لیپیدها) خون براى همه افراد خانواده توصیه مى شود.

چربى کمتر بهتر است

همه چربى ها کالرى بالایى دارند، به همین دلیل حذف آنها از رژیم غذایى مهم است. نوع چربى که مصرف مى شود تأثیر مستقیم روى سطح کلسترول خون دارد. دو نوع چربى در رژیم غذایى یافت مى شود: چربى هاى اشباع شده، که این چربى در فرآورده هاى حیوانى مثل گوشت، گوشت خوک، کره، فیبر و خامه یافت مى شود و چربى هاى اشباع نشده که شامل چربى هاى اشباع نشده ساده و چربى هاى اشباع نشده چندگانه هستند و در برخى روغن هاى نباتى، آفتابگردان، روغن هاى ذرت و مارگارین ها یافت مى شوند. مصرف چربى هاى اشباع نشده نسبت به اشباع شده ها باید در اولویت قرار گیرد. مصرف روغن ماهى، ماهى خالدار و ساردین در کاهش کلسترول خون مفید بوده، لذا مصرف یک یا دو وعده در ماه ضرورى است.

فیبر بیشترى مصرف کنید

رژیم غذایى سرشار از فیبر، براى سلامتى مفید بوده، مى تواند از یبوست جلوگیرى کند. به همین دلیل:
- غذایى کامل و سرشار از فیبر مصرف کنید.
- صبحانه سرشار از فیبر شامل حبوبات، سبوس گندم، غلات پرک شده و حلیم بخورید.
- غذایى کامل از برنج سبوس دار و پاستا مصرف کنید.
- سبزى و میوه بیشترى مصرف کنید (۵ پیمانه در روز)
- غذاهاى محرک بیشترى مصرف کنید، مثل لوبیا، نخود و عدس موجود در سوپ و تاس کباب و خوراک گوشت و آرد.
- چیپس نخورید.

قند نخورید

چنانچه اضافه وزن دارید، کاهش مصرف قند بسیار ضرورى است. قند باعث افزایش سطح ترى گلیسیرید خون مى شود.

راه هایى براى کاهش مصرف روزانه قند

- مصرف غذاهاى تازه
- اضافه نکردن شکر و قند به غذاها و نوشیدنى ها
- استفاده از رژیم غذایى کم کالرى و مصرف نوشابه هاى بدون قند
- مصرف صبحانه اى سرشار از غلات و فاقد قند
- اجتناب از خوردن کیک ها و بیسکویت هاى شیرین
- چنانچه غذاى بدون قند را دوست ندارید، از شیرین کننده هاى کاذب استفاده کنید.

  نظرات ()
باور غلط درباره روانشناسان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱در بین عامه مردم باورهای غلطی شکل گرفته که تعدادی از این باورها ناشی از اعتقاد غلط گذشتگان و تعدادی از آنها ناشی از فقر دانش و میزان همنوایی بالا در میان مردم است که البته این باورهای غلط در زمینه های گوناگون به چشم می خورد و زمینه ساز بسیاری از کج اندیشی ها و تصمیم های غلط در زندگی بسیاری از ماست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وضعیت نگران کننده سرطان در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

دکتر عبدالله فضلعلی زاده رئیس انجمن سرطان ایران، از بیماری سرطان به عنوان سومین عامل مرگ و میر در کشور نام برد و گفت: اکثر سرطانها پس از اینکه کاملا پیشرفت می‌کنند تشخیص داده می‌شوند در صورتی که اگر کلینیکهای غربالگری افزایش یابند در مراحل اول بیماری شناسایی شده و شانس بهبودی بیمار بالا می‌رود. همچنین هزینه‌های سنگین آن کاهش می‌یابد.

 این در حالی است که دکتر پیام آزاده مسئول کمیته سیاستگذاری شبکه ملی وزارت بهداشت از سرطان به عنوان معضل اصلی کشور طی یک دهه آینده نام برد و گفت: آمار مبتلایان به سرطان در ایران بسیار وخیم است.

به گفته وی، آمار فعلی مبتلایان به سرطان بسیار وخیم است و 90 هزار مبتلای جدید تنها در سال جاری ثبت شده است که این آمار در سه سال پیش 70 هزار بیمار بوده است.

دبیر علمی هفتمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران معتقد است که 50 درصد سرطانها ناشی از سطح زندگی غیرصحیح است که در ایران این مسئله بیش از 50 درصد دیده می‌شود.

  نظرات ()
چند درصد مساحت دریاچه ارومیه خشک شد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱ مدیرکل محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به کندی صورت می‌گیرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کودک سالاری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


برخی معتقدند فرزندسالاری دقیقا از وقتی شروع شد که برخی پدر و مادرها تصمیم گرفتند جای صمیمت و احترام را در خانواده با بگو و بخند و ارتباط نادرست عوض کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف هر نخ سیگار، 5/5 دقیقه از عمر انسان می‌کاهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

 خدیجه محصلی،‌ مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ با اشاره به اینکه مصرف هر یک نخ سیگار ، 5/5 دقیقه از عمر انسان می کاهد، اظهار داشت:‌ استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست شده و همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین آ و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌شود به نحوی که پوست افراد سیگاری معمولاً خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در در اطراف لب ها و چشم ها است.
به گزارش زیست نیوز  خدیجه محصلی افزود: استعمال دخانیات باعث تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان می‌شود همچنین ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است. وی تصریح کرد: افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند و ‌۵/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.
 
مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات تأکید کرد: استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست می‌دهند و به راحتی شکسته می‌شوند همین طور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.  
 
محصلی خاطرنشان کرد: بیماریهای قلبی عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌برد،‌ همچنین استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.
 

  نظرات ()
تقویت حافظه با چای سبز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


چای سبز به واسطه خواص درمانی و امتیازات سلامتی مختلف خود، بیش از پیش در حال مبدل شدن به یکی از نوشیدنی ها محبوب جهان است. پژوهش اخیر نشان می دهد که خواص شیمیایی چای سبز می تواند بر مکانیزم سلولی در مغز نیز تاثیرگذار باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فرار از خانه برای ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


متاسفانه در بسیاری از موارد فرار دختر از خانه، پسر به دلیل تنها و بی سرپرست بودن وی به راحتی به خود اجازه می دهد تا به وی تجاوز نماید. در بسیاری از موارد نیز پس از تجاوز به دختر او را رها کرده و منکر ازدواج با وی و قول و قرار های قبلی شان می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
"معتاد اینترنت" نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


بر اساس یک تحقیق به عمل آمده 53 درصد از معتادان به اینترنت در روابط ازدواج، دوستیابی و روابط بین کودکان و والدین دارای اختلال بوده‌اند؛ این افراد دنیای مجازی را جایگزین دنیای واقعی خود کرده و تمام وقت خود را صرف این دنیای تهی می کنند.

خانواده‌ها باید به محض احساس وجود اعتیاد اینترنتی در بین اعضای خود، مراتب را با روانشناسان و متخصصان مربوطه درمیان گذاشته و از عواقب آن به شدت جلوگیری کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


فراگیری موضوعات جنسی مانند سایر درس ها، باید به تدریج و گام به گام باشد گفت وگو و پاسخ گویی به پرسش های جنسی فرزندان هم باید متناسب با سن، شیوه ی آموزش و درک آنان باشد.
مادر و پدر، اعضای تعیین کننده ی خانواده اند که نقشی موثر در پرورش صحیح رفتارهای جنسی فرزندان شان بر عهده دارند. آنان باید سعی کنند با شناخت مراحل رشد جنسی کودکان و نوجوانان، واقعیت های ظریف و آداب تربیتی مرسوم فرهنگ و جامعه ی خود را به فرزندان شان منتقل کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هیچگونه اقدام عملی برای نجات دریاچه ارومیه صورت نگرفته است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

 عابد فتاحی عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی به مجلس نیوز گفت:در آخرین دیداری که جمعه گذشته در راه بردن کمک های نقدی و غیر نقدی جامعه پزشکان ارومیه ، به عنوان رییس سازمان نظام پزشکی استان آذربایجان غربی ، به مناطق زلزله زده رفتم ،  از دریاچه ارومیه نیز بازدیدی داشتیم و متاسفانه وضع مناسبی ندارد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: در مکانی که در این دریاچه در چند سال قبل کشتی های حجمی حمل ماشین های مردم در آن پهلو می گرفت ، الان به زمین بازی فوتبال بچه ها مبدل شده است و انگار نه انگار چند سال پیش اینجا کشتی های غول پیکر روی آبهایش روان بودند.عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قسمت جنوبی دریاچه ارومیه  فوق العاده کم عمق شده و فقط نمک دیده می شود ، وقتی از بالا نگاه می کنی سفره نمک دیده می شود ؛ قسمت شمالی وضعش نسبت به قسمت جنوبی بهتر است و صاحب نظران بر این باور بودند تا با دو نیم کردن دریاچه به شمالی و جنوبی ،ابتدا قسمت جنوبی را از خشک سالی قطعی نجات داده سپس قسمت شمالی اما تا به این لحظه اقدامی برای این دریاچه نشده است.
وی ادامه داد: هیچگونه اقدام عملی درباره نجات دریاچه ارومیه صورت نگرفته در حالی که می تواند لایروبی سواحل و نمک ها را داشته باشند و از آبهای اطراف برای ورود به دریاچه ارومیه استفاده کنند.
گویا برخی مسئولین بر این مساله باور ندارند و فکر می کنند با نزدیک شدن به پاییز و زمستان و بارندگی مشکل حل می شود ، اما اینگونه نیست و نباید بگذاریم روزی شن های روان و نمک های روان ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه را شاهد باشیم ؛ باید از الان به کاشت گیاه در اطراف دریاچه اقدام شود ، زیرا کنترل نمک روان فوق العاده سخت است.
فتاحی در خاتمه گفت:بحث دریاچه ارومیه سیاسی و قومی نیست ، این موضوع فاجعه ی زیست محیطی است زیرا متعلق به همه مردم است و نباید گذاشت نابود شود.

  نظرات ()
رهایی از اضطراب و ناخن جویدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


ناخن جویدن علاوه بر آنکه ظاهر ناخن ها را زشت می کند باعث زخم شدن و عفونت ناخن یا روپوست اطراف ناخن می شود، همچنین مشکلات دندانی ایجاد می کند؛ مثلا باعث کوتاه شدن ریشه دندانها بر اثر فشار زیاد می شود.
کودک سعی می‌کند به کمک این عمل با هیجانات و بحران‌های عاطفی درونی‌‌اش به مقابله برخیزد. در واقع این عمل، مفری برای رهایی از تنش و استرس است. بسیاری از کودکان و نوجوانان برای ترک این عادت، تلاش فراوانی می‌کنند ولی غالباً...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قوی‌ترین و اعتیادآورترین ماده مخدر موجود در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

 رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت در پاسخ به برخی اظهارات مبنی بر عرضه گسترده مخدر "کروکودیل" در کشور به عنوان یک ماده مخدر کشنده، گفت: هنوز مخدری جدیدتر و اعتیادآورتر از شیشه در کشور نداریم.

دکتر فیروزه جعفری گفت: گزارشات تاکنون تکذیب کرده‌اند که مخدر "کروکودیل" در سطح گسترده در کشور وجود داشته باشد.
   
وی افزود: اطلاعات تا امروز نشان دهنده آن هستند که هنوز ماده‌ای جدیدتر، قوی‌تر و اعتیادآورتر از شیشه و متامفتامین نداریم.
   
رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت گفت: هرازگاهی خبری مطرح می‌شود و اسم عجیب وغریبی را به عنوان مخدر جدید عنوان می‌کنند؛ در حالی که به نظر نمی‌رسد این چنین باشد؛ چرا که در تهیه چنین موادی ممکن است انواع افزودنی‌ها نظیر خاکستر، آهک و ... به کار گرفته شود که قطعا عوارض بیشتری خواهند داشت در حالی که ماده اولیه آن مخدر، همان متامفتامین است.
   
وی افزود: بر این اساس به دنبال این افزودنی‌ها، ممکن است تصور شود ماده مخدر جدیدتری آمده که خطرناک‌تر است؛ در حالی که به نظر نمی‌رسد اصل آن ماده چیز جدیدی داشته باشد.

  نظرات ()
تولید حافظه مصنوعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو موفق شده‌اند که چگونگی ذخیره اشکال مختلف حافظه‌های کوتاه‌مدت مصنوعی در بافت مصنوعی ایزوله شده را شناسایی کنند. این اولین بار است که راهی برای ذخیره مستقیم اطلاعات در چند ثانیه در مورد هر دو توالی زمانی و الگوهای محرک در بافت مغزی شناسایی شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش خطر بیماری‌ قلبی با هوای بسیار گرم یا سرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


بر اساس نتایج پژوهش محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا، هوای بسیار گرم یا سرد، خطر ابتلای زودرس به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

 این پژوهش از اولین تحقیقاتی است که رابطه بین دمای روزانه هوا و خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را مورد بررسی قرار می‌دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لاغر ماندن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱

با این راهکارهای ساده می‌توانید بدون متحمل شدن هزینه یا وقت و انرژی زیاد، همیشه بدنتان را روی فرم نگه دارید‌.
 
گاهی امتحان کردن رژیم‌های لاغری متفاوت و انجام دادن تمرینات سخت و طاقت‌فرسای ورزشی چنان تمام فکر و ذهن ما را به خود مشغول میکند که از انجام دادن یا پرهیز کردن از یکسری کارهای ساده غافل می‌شویم و نتیجه باز هم چیزی نیست جز چاقی. برای مرور این توصیه‌های ساده و کاربردی با ما همراه شوید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
10 علامت هشدار آلزایمر را بشناسیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳۱


 یک روانشناس و گیرنده آزمایش های تخصصی در انجمن آلزایمر ایران 10 علامت مهم هشدار این بیماری را تشریح کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آشنایی قبل از ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳٠

تا چندی پیش، روال بر این بود. دختر و پسری که به اصطلاح دم‌بخت بودند و قصد واقعی آنها ازدواج و تشکیل خانواده بود از طریق والدین، اقوام، آشنایان یا همسایگان به یکدیگر معرفی می‌شدند. پس از تماسی تلفنی با خانواده دختر و طرح چند سوال کلیدی در مورد سن، تحصیلات، طبقه فرهنگی، عقاید و... قرار جلسه اول گذاشته می‌شد. ​


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان درمانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳٠


درمانگر زن و شوهر را به بهبودی روابط شان تشویق می کند و به آنها در فائق آمدن بر مشکلات زندگی شان کمک می کند. هر دو نفر (زن و شوهر) برای یاد گرفتن الگوهای رفتاری جدید تلاش می کنند. گاهی اوقات زوج، پیمان یا توافق نامه ای مبنی بر چگونگی تغییر رفتارشان می نویسند.
اهداف روان درمانی عبارتند از:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه میتوان عوامزدگی را از عزاداری جدا کرد؟‍ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٩بسیاری از تحریفات عاشورا معلول عوام زدگی برخی از گویندگان مذهبی است. این فاجعه گاهی تا آنجا به تباهی و فساد می کشد که می بینی آنها پیش از هر چیز در فکر این هستند که ببینند عوام چه می خواهند و از نقل کدام داستان یا افسانه ای بیشتر خوشنود می شوند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ژن ساعت مرگ طبیعی انسان کشف شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٩


آنها متوجه شدند، افرادی که ژنوتایپ AA و یا AG داشتند به طور متوسط قبل از ساعت ۱۱ صبح و افرادی که ژنوتایپ GG دارند قبل از ساعت ۱۸ می میرند.
 ایرنا: محققان ژنی را کشف کرده اند که ساعت مرگ طبیعی انسان را پیشگویی می کند. این ژن تاریخ مرگ انسان را نشان نمی دهد بلکه تنها ساعتی از روز را که انسان می میرد، پیشگویی می کند.

دیلی میل نوشت: دانشمندان یک واریان ژن را کشف کرده اند که عمیقا بر ساعت بدن انسان تاثیر می گذارد. این کشف به تعیین بهترین زمان برای مصرف دارو توسط بیماران سکته قلبی و یا مغزی کمک می کند.
 
همچنین محققان امیدوارند که با مطالعه این ژن بتوانند زمانی را که باید بیمار در بیمارستان تحت مراقب و نظارت شدید قرار گیرد، تعیین کنند.
 
دانشمندان آمریکایی این واریان ژن را تصادفی و زمانی که در حال بررسی پیشرفت بیماری پارکینسون و آلزایمر بودند، کشف کردند.
 
محققان الگوهای خواب ۱۲۰۰ فرد ۶۵ ساله که تحت ارزیابی های سالانه عصبی و روانی قرار گرفته بودند ، بررسی کردند.
 
آنها متوجه شدند، افرادی که ژنوتایپ AA و یا AG داشتند به طور متوسط قبل از ساعت ۱۱ صبح و افرادی که ژنوتایپ GG دارند قبل از ساعت ۱۸ می میرند.
 
محققان همچنین متوجه شدند که یک مولکول در نزدیکی ژنی به نام ‘Period ۱’ وجود دارد که در پایه خود( adenine (A و یا (guanine (G دارد.
 
این یافته ها که در مجله Annals of Neurology منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که ژنوتایپ AA دارند به طور طبیعی یک ساعت زودتر از افرادی که ژنوتایپ GG دارند از خواب بیدار می شوند.
 
ˈاندرو لیمˈ از بخش نورولوپی یک مرکز پزشکی در بوستون که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: ساعت بیولوژیکی داخل بدن انسان بسیاری از جنبه های زیستی و رفتاری انسان را تنظیم می کند.
 
به گفته وی این ژن همچنین بر زمان بروز سکته مغزی و حمله قلبی تاثیر می گذارد.

  نظرات ()
مهاجرت 3 هزار درنا به تالاب های نقده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٩

 سه هزار درنا به شهرستان نقده در آذربایجان غربی مهاجرت کردند.
رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان نقده گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست نقده در حین انجام گشت و کنترل و بررسی وضعیت مناطق مختلف حوزه استحفاظی این شهرستان شاهد پرواز تعداد زیادی درنا از سمت شمال به جنوب بودند.
فرامرز سفری افزود: در پی مشاهده این پرندگان، اداره حفاظت محیط زیست نقده اقدامات لازم را در خصوص کنترل محل های فرود این پرندگان در دستور کار خود قرار داده است.
سفری گفت: این پرندگان به دنبال سرد شدن هوا در اروپا از یک هفته پیش به این منطقه مهاجرت کرده اند و هم اینک در این منطقه فرود آمده اند و تا فروردین ماه در این منطقه خواهند ماند.
وی همچنین گفت: تالاب های جنوب آذربایجان غربی به علت شرایط زیست محیطی از جمله پارک ملی دریاچه ارومیه، سولدوز، حسنلو، آغ قلعه در نقده مکان هایی به شمار می رود که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجر و بومی است.
درناها پرندگانی بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتا کوتاه، بال های دراز و منقاری بلند، ظاهری شبیه لک‌ لک دارند که شاهپرهای ثانوی داخلی بال های آنها خیلی بلند است و روی دم آنها را می‌پوشاند.

  نظرات ()
اندازه‌گیری قندخون از اشک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٩


این زیست حسگر به جای نمونه گیری از خون بیمار، می تواند با استفاده از دیگر مایعات بدن مانند عرق و اشک به طور مداوم میزان گلوکز خون را اندازه گیری کند.
اکنون محققان "سیستم و مدارات میکروالکتریک موسسه فرانهوفر"، زیست حسگری ساخته اند که شیوه غیرتهاجمی برای اندازه گیری میزان گلوکز خون است و می تواند یافته های خود را به طور بی سیم به تلفن همراه انتقال دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بعد از سرطان چه باید کرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۸

«وقتی که مجبور شدم هر ماه زمانی را به شیمی‌درمانی اختصاص دهم، تقریباً همه کار‌های دیگرم را تعطیل کرده بودم؛ وقتی شیمی‌درمانی تمام شد، این سوال پیش آمد که حالا با زندگی‌ام چه کنم؟» اینها جملات بسیاری از کسانی است که از سرطان جان سالم به‌ در برده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اسپری سرماخوردگی و آنفلوانزا ساخته شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۸

 

محققان افشانه دهانی جدیدی ساخته اند که می تواند با از بین بردن میکروب و ویروسها، از سرماخوردگی و آنفلوانزا پیشگیری کند.
محققان افشانه دهانی جدیدی ساخته اند که می تواند با از بین بردن میکروب و ویروسها، از سرماخوردگی و آنفلوانزا پیشگیری کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نامه تشکر رهبرانقلاب از استاد شهریار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٧ در فروردین 1363 هنگامی که حضرت آقا رئیس‌جمهور بودند شهریار شعر «شهید زنده» را می‌سراید و مقام معظم رهبری در نامه‌ای از شهریار تجلیل می‌کنند.

 محبت استاد محمدحسین شهریار  نسبت به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها در قالب شعر نمایانگر شده است. در فروردین 1363 هنگامی که حضرت آقا رئیس‌جمهور بودند استاد شعر «شهید زنده» را  خطاب به رهبر انقلاب می‌سراید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیام مهم رهبر معظم انقلاب در پی اهانت به ساحت پیامبر اعظم: نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٧


 متهم اول در این جنایت، صهیونیسم و دولت آمریکا است/عاملان این جنایت شنیع و پشتیبانان مالی آن مجازات شوند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شعر و ادب فارسی فقط در تقویم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٧

سحر فکردار

 نصر نیوز: گرچه بیست و هفتم شهریورماه در تقویم رسمی کشور با یاد استاد شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی ثبت شده است ولی حتی این نامگذاری هم چیزی از غربت همیشگی شعر و شاعران ایرانی کم نکرده است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یادداشت: منظومه جهانی حیدر بابایه سلام غریب در آذربایجان! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٧

مسعود برزگر جلالی

27شهریور سالروز رحلت استاد مسلّم زبان و ادب فارسی و ترکی، سید محمد حسین بهجت تبریزی-شهریار شیرین سخن-است. روزی که به پاس قدردانی از سالها تلاش و خلق اشعار و عبارات نغز و ماندگار در ساحت مقدس کلام و قلم این مرز و بوم ، به نام روز ملّی شعر و ادب نامگذاری گردید .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شهریار به زبان فرانسه هم شعر سرود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٧


 استاد شهریار همان‌گونه زندگی کرد که در اشعارش آن را بیان کرده است و ناگفته‌های زندگی او نیز در کتاب خاطرات شهریار نوشته شده‌اند که به زودی از سوی سازمان حفظ آثار و مفاهر فرهنگی منتشر خواهد شد.

به گزارش  ایبنا، سیدهادی بهجت تبریزی، تنها پسر مرحوم استاد شهریار، در آستانه سالروز بزرگداشت این شاعر (۲۷ شهریورماه) با بیان این مطلب افزود:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتار درمانی اختلال کمبود توجه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٦


رفتار درمانی یکی دیگر از راه های کمک رسانی به کودک با اختلال نارسایی توجه/ فزون جنبشی است. گاتلیب در سال 1987 اظهار می کند که رفتار درمانی ، در کنار مشاوره خانواده و روان درمانی فردی ، مهمترین روش های مداخله ای درمان بخش هستند. به گفته او در عین حال که دارو درمانی میتواند مشکل های کودک را کاهش دهد، برای  افزایش توانمندی کودک می توان از رفتار درمانی نیز استفاده کرد ( چنان که پیشتر گفته شد برای مداخله در نشانه های ثانویه کودک دارای    لازم است از روش هایی غیر از دارو درمانی بهره گیریم .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیماری های ناقل بین حیوان و انسان می تواند منجر به مرگ افراد شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥


انسان در طول روز با حیوانات و واسطه های نزدیک به حیوانات مثل گوشت و فرآورده های لبنی در ارتباط است و ممکن است بیماری از حیوانات به انسان منتقل شده و در نهایت منجر به مرگ افراد شود.   دکتر محمدرضا شیرزادی گفت:انسان در طول روز با حیوانات و فرآورده های آنها مانند مواد لبنی و گوشت در ارتباط است که البته در سطح شهر انسان ها بیشتر با موجوداتی مانند گنجشک، کلاغ و گربه در ارتباط هستند.  وی ادامه داد:بیماری های ناقل بیشتر از دام ها به انسان منتقل    می شود و بیشتر متوجه افرادی است که در روستاها زندگی می کنند که البته باید توجه داشته باشیم که اگر افراد، این بیماری ها را جدی نگیرند منجر به مرگ آنها خواهد شد.  شیرزادی، اظهارداشت:بیماری های زیادی از جمله تب مالت، سالک، حیوان گزیدگی، تب خون ریز دهنده کریمه کونگو، سیاه زخم، کیست و هیداتیک از جمله بیماری های ناقل بین حیوان و انسان است که از روش های تماس ذبح دام آلوده و گزیده شدن توسط حیوانات به انسان منتقل می شود.

  نظرات ()
مراحل پیشرفت پوسیدگی دندان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥


   هر قدر دفعات مواجهه با مواد قندی زیادتر باشد، دفعات حمله اسید به دندان ها نیز زیادتر می شود. در صورتی که پلاک دندانی برداشته نشود، با حملات اسید بخشی از مینا دچار تغییر رنگ می شود و رنگ سفید پیدا می کند که این مساله به دلیل آزاد شدن مواد معدنی میناست و این تغییر نشان دهنده کاهش ضخامت و کیفیت مینای دندان است.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آسیب حس شنوایی 70 درصد از ادراک را کاهش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥


تحقیقات نشان می دهد،که اگر حس بینایی از بین برود فقط 20 درصد از ادراک ها کاهش
می یابد،در حالیکه آسیب یا از بین رفتن حس شنوایی تا 70 درصد از درک کلی ما را نسبت به محیط کاهش می دهد.   نعمت اله مختاری ،عضو شورای عالی مرکز تحقیقات بیماری های گوش،حلق، بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:معضل اختلال شنوایی فقط به آسیب شنوایی ختم نمی شود ،چراکه مسئله صدمه به سیستم شنوایی یک امر بسیار پیچیده است.  وی با بیان اینکه تحقیقات نشان می دهند، که حس بینایی 80 درصد و حس شنوایی فقط در حدود 12 درصد از حواس ویژه ما را به خود اختصاص می دهند، تصریح کرد:جالب توجه است که اگر حس بینایی از بین برود فقط 20 درصد از ادراک ما کاهش می یابد ،در حالیکه با از بین رفتن حس شنوایی تا 70 درصد از ادراک کلی ما نسبت به محیط کاهش می یابد.  مختاری افزود:به طور قطع آسیب شنوایی فقط به ایجاد مشکل در ناحیه سیستم شنوایی محدود نخواهد شد، بلکه هر آنچه را که با این سیستم در ارتباط باشد درگیر مشکلات بسیاری می کند.  وی اظهار داشت:اختلال شنیداری، زبانی، گفتاری،  عصبیحرکتی، عصبیادراکی،عقب ماندگی ذهنی، اختلالات عاطفی و روانی و ناهنجاری ها از مهمترین اختلالات ارتباطی ناشی از آسیب شنوایی است که درمان آن به ویژه در سنین بعد از کودکی بسیار دشوار است.  مختاری ،خاطرنشان کرد:در مورد یک فرد مبتلا به کاهش و آسیب شنوایی ،تجویز سیستم تقویت کننده صوتی مناسب مانند سمعک کافی نیست و برنامه های توانبخشی نقش بسیار مهمتری در این زمینه دارند.      

  نظرات ()
مردم درباره اهمیت مراقبت از مفاصل خود اطلاعات کافی ندارند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥

بسیاری از مردم درباره لزوم مراقبت از مفاصل خود بویژه در هنگام ابتلا به بیماری های روماتیسمی اطلاعات اندکی ندارندو آموزش به آنها می تواند کیفیت زندگیشان را ارتقا دهد.   مهدی آزما،متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با اعلام این مطلب افزود: بسیاری از مردم به دلیل دردهای مفصلی و عضلانی و ابتلا به بیماری های روماتیسمی دچار مشکلات بسیاری می شوند، که برخی از آنها از ناتوانی در انجام کارهای روزمره رنج می برند.  وی ،تصریح کرد: حفظ مفاصل و بهتر کردن قدرت و استقامت عضلانی از اصول بسیار مهم پیشگیری از آسیب مفاصل بوده که حتی و در بیماران نیز اثر بخش است و رعایت آنها باعث تسریع در روند بهبود بیماری می شود.  آزما ،با بیان اینکه اطلاعات مردم درباره لزوم مراقبت از مفاصل بویژه در هنگام ابتلا به بیماری های روماتیسمی اندک است ،اظهار داشت:  آموزش مردم درباره استفاده صحیح از مفاصل و استراحت در بین فواصل کاری و نیز تقسیم کردن مناسب فعالیت های روزانه،باعث کاهش احساس خستگی و درد شده و در نتیجه می تواند کیفیت زندگی آنها را ارتقا دهد.  این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، یادآور شد:استفاده از روش های فیزیوتراپی، کار درمانی ، وسایل کمک کننده به مفصل و کفش های مخصوص،وسایل کمک حرکتی،تجویز و انجام ورزش های مخصوص و آموزش مراقبت از مفاصل در کنار مصرف منظم و کنترل شده داروها نیز کمک مهمی به بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی کرده که آشنایی افراد با آن نیز مهم و تعیین کننده است.  آزما یادآور شد،فشار زیاد به مفاصل باعث می شود که افراد در آینده دردهای زیادی را تحمل کنند، که آگاهی از بروز بیماری درد مفاصل در جلوگیری از آن موثر است. 

  نظرات ()
چاقی واگیر دارد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥بر اساس تحقیقی که در دانشگاه 'ییل' انجام شده است، چاقی و بیماری کبدی می تواند بر اثر ایجاد گروهی از پروتئین ها به نام 'اینفلاموس' که منجر به تغییر تعادل میکروب ها در معده می شود، به وجود بیاید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کفش نوک تیز ؛عامل انحراف انگشتان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥


رییس مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: استفاده از کفش‌های پاشنه بلند نوک باریک در درازمدت باعث انحراف انگشتان شست به طرف خارج شده و در نهایت موجب شکل‌گیری ناخن‌های گاز انبری می‌شود.
غلامحسین غفار‌پور در گفت‌وگو با فارس در خصوص مشخصات کفش‌های نامناسب و عوارض آن روی ناخن پاها افزود: پاشنه کفش باید باریک و 2.5 تا 3 سانتی‌متر باشد، همچنین جلوی کفش باید پهن باشد به طوری که ناخن‌ها تحت فشار قرار نگیرد.
وی تاکید کرد: معمولا خانم‌ها از کفش‌های پاشنه بلند نوک باریک استفاده می‌کنند که بهره‌گیری از این نوع کفش‌ها در درازمدت باعث انحراف انگشتان شست به طرف خارج شده و این فشار‌ها روی ریشه و بستر ناخن وارد می‌شود.
غفارپور گفت: البته چون بستر ناخن بافت نرمی‌دارد این فشارها به سطح پشتی آخرین استخوان که سطح سفتی است، منتقل شده و بافت نرم بین 2 فشار قرار می‌گیرد و باعث کوچک شدن صفحه ناخن می‌شود.

  نظرات ()
زنان باردار از نانهای غیر از گندم هم استفاده کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥

یک متخصص طب سنتی با اشاره به اشکال خون رسانی به جنین براثر مصرف برخی از مواد غذایی، گفت: رایج ترین آن نان های تهیه شده از آرد گندم است; از این رو زنان در  دوران بارداری از نان های غیر گندم (جو) هم استفاده کنند.   دکتر مهرداد کریمی با بیان اینکه هضم نان گندم به فرآوری بیشتری نیاز دارد، اظهار کرد: در طب سنتی برای زنان باردار در خصوص مصرف برخی از  مواد با ویژگی های خاص محدودیت هایی قائل شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهداشت روانی و رشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥

 

 رشد در تمام دوران زندگی ادامه دارد از لحظه انعقاد نطفه تا آخرین نفس منظور از رشد تغییراتی است که بطور متوالی در طول زندگی انسان بوجود می آید، فرآیندی که موجب دگرگونی شخص می شود و در عین حال ثبات نسبی برای او فراهم  می آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف پروتئین مرتبط با آلزایمر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥

دانشمندان در یک تحقیق جدید دریافته اند که افزایش مقدار پروتئین خون موسوم به "کلاسترین" با پیشرفت بیماری آلزایمر ارتباط دارد.  
با این یافته محققان به زودی قادر خواهند بود که این بیماری را قبل از اینکه بروز کرده و بر مغز بسیار مسلط شود، تشخیص دهند.   محققان انستیتو روانپزشکی کالج کینگ لندن در این باره می گویند که با توجه به اینکه پزشکان حدود 5 سال است که موفق نشده اند از چنین کشفی برای تشخیص زودهنگام بیماری  آلزایمر استفاده کنند، بنابراین پیشرفت اخیر گام مهمی در جهت پیشگیری و مقابله با بیماری است.   بر اساس این گزارش، آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که حدود 35 میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند. با وجود چندین دهه تحقیق و پژوهش مداوم هنوز سلاح های  کم تاثیری علیه این بیماری بدست آمده است.

   به گزارش خبرگزاری رویترز، داروها می توانند برای مدتی علائم بیماری را تسکین دهند اما بیماران به تدریج حافظه خود را از دست می دهند و دیگر قادر نخواهند بود دنیای  اطراف خود را درک و ردیابی کرده یا حتی نمی توانند از خودشان مراقبت کنند. این تیم پژوهشی از تکنیکی موسوم به "پروتئومیکس" برای این پژوهش استفاده کرده اند.  

  نظرات ()
بمب هوشمند سلاح جدید در مبارزه با سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥

محققان استرالیایی و هندی در حال ارایه سیستم دارو رسانی "بمب هوشمند" هستند که سلول های سرطانی را در بدن شناسایی و نابود می کند.     
به گزارش سیدنی مورنینگ هرالد، محققان دانشگاه دیکن می گویند این سیستم دارو رسان نسبت به شیمی درمانی های رایج عوارض جانبی بسیار کمی دارد.  
سلول های سرطانی حاوی سلول های بنیادی سرطانی هستند که ریشه و بذر سلول های سرطانی محسوب می شوند و در برابر دارو مقاومند و از این رو از بین بردن آنها کار  دشواری است.  
با وجود آنکه درمان های کنونی حجمی از سلول های سرطانی را می کشد اما ریشه سرطان از دام درمان می گریزد و می تواند توده سرطانی جدیدی تولید کند.  
این پژوهشگران می گویند هدف از این تحقیق ارایه بمب هوشمندی است که بتواند با نفوذ در این سلول ها دارو را به جای خارج سلول ها در درون آنها آزاد کند و تمامی تومور و  ریشه آن را از بین ببرد.  
این سیستم دارورسانی مولکولی می تواند از شیوه ای موسوم به دخالتRNA    یا ساکت کردن ژن استفاده کند که کنترل ژنهای دورن سلول ها را بر عهده دارد.  
در حال حاضر دانشمندان در حال ارایه آنتی بادی شیمیایی هستند که به طور اختصاصی به سلول های سرطانی متصل می شوند.  
پژوهشگران دانشگاه دیکن می گویند از این روش برای مبارزه با بیماری های انحطاط عصبی مانند آلزایمر، بیماری قلبی و دیابت نیز می توان استفاده کرد.

  نظرات ()
خواص انجیر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥


انجیر میوه ای است که هر دو حالت خشک و تازه آن مفید و مغذی است. با وجود این که انجیر خشک در تمام طول سال در دسترس است، اما خیلی ها معتقدند جای طعم خوش و  منحصربفرد انجیر تازه را نمی گیرد.در کنار طعم لذیذ و لذتبخش، انجیر فواید بی شماری هم دارد که اطلاع از آنها مفید خواهد بود.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برگ زیتون برای مقابله با چاقی مفید است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥


یک پژوهش جدید نشان داده است که یک فنجان قهوه به همراه عصاره برگ زیتون می تواند برای مقابله با چاقی مفید باشد.  
در این پژوهش محققان به موش های آزمایشگاهی رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و چربی زیاد به مدت هشت هفته دادند تا این که موشها به سندرم متابولیک  دچار شدند. سپس به این موشها قهوه غنی شده با عصاره برگ زیتون به مدت هشت هفته دیگر خورانده شد.   پژوهشگران متوجه شدند که بعد از مصرف این نوشیدنی، علائمی از بهبودی در قلب و عروق، کبد و بهبود علائم متابولیکی در موش ها مشاهده شد اما در موشهایی که قهوه  معمولی مصرف کرده بودند، این علائم بهبود دیده نشد.   لیندسی براون، محقق دانشگاه کویینز ماری جنوبی، در این پژوهش گفت: عصاره برگ زیتون به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، وزن را کاهش می دهد.   به گزارش روزنامه ساندی مورنینگ هرالد، نقش التهاب بعنوان عاملی که موجب ذخیره چربی می شود مجوز مطالعات در زمینه چاقی در سراسر دنیا است.   به گفته محققان; چای سبز، محتویات آسپرین و ایبوبروفن نیز ظاهرا همین تاثیرات را در کاهش وزن دارند.   جزئیات این پژوهش در مجله آمریکایی "تغذیه" به چاپ رسیده است.

  نظرات ()
شادابی و سلامت با میوه‌ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥

 

میوه‌ها یکی از مهم‌ترین گروه‌ مواد غذایی هستند که برای حفظ سلامتی، شادابی و تنظیم عملکرد بخش‌های مختلف بدن لازم و ضروری هستند. مواد غذایی این گروه تامین کننده آب، ویتامین‌ها و املاح و فیبرغذایی و ترکیبات سلامتی بخش گیاهی (رنگدانه‌ها) مورد نیاز بدن انسان هستند. دریافت روزانه مقدار کافی از میوه‌ها باعث حفظ سلامتی، شادابی و طراوت پوست می‌شود. به گزارش ایسنا، مواد غذایی گروه میوه‌ها انواع میوه‌های تازه، آبمیوه‌های تازه طبیعی، کمپوت میوه‌ها و میوه‌های خشک (خشکبار) را شامل می‌شود. لازم است روزانه 2 تا 4 واحد از مواد غذایی گروه میوه‌ها در برنامه غذایی گنجانده شود. هر واحد از این گروه برابر است با یک عدد میوه متوسط مانند سیب، موز، پرتقال یا گلابی، نصف گریپ فروت یا نصف لیوان میوه‌های ریز مانند توت، انگور، انار و ... یا نصف لیوان میوه پخته یا کمپوت میوه و یا یک چهارم لیوان میوه خشک یا خشکبار (مانند انواع برگ‌ها) که معادل با سه چهارم لیوان آبمیوه تازه طبیعی است.

چگونگی انتخاب صحیح میوه‌ها

میوه‌ها از نظر محتوای ویتامینی و املاح با یکدیگر متفاوتند. به عنوان مثال انواع توت‌ها و مرکبات مانند پرتقال و نارنگی ویتامین «ث» بیشتری نسبت به سیب دارند و سیب و موز مقدار بیشتری پتاسیم دارند. بنابراین اصل تنوع در انتخاب نوع میوه‌های مصرفی روزانه باید رعایت شود.

فواید برخی از میوه‌ها

سیب: سیب علاوه بر داشتن مقادیر زیاد ویتامین، پتاسیم و فیبرغذایی حاوی آنتی اکسیدان کوئرستین است که باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی و سکته می‌شود. فیبر غذایی سیب (پکتین) موجب کاهش چربی‌های خون و همنین افزایش تدریجی قند خون در دیابتی‌ها می‌شود. بنابراین مصرف آن برای دیابتی‌ها توصیه می‌شود. مرکبات: مرکبات شامل پرتقال، نارنگی، انواع لیمو و گریپ فروت هستند. مرکبات منبع غنی ویتامین «ث» و فیبر غذایی هستند. ویتامین «ث» موجود در مرکبات با افزایش جذب آهن از ابتلا به کم خونی پیشگیری می‌کند. مطالعات نشان داده مصرف روزانه مرکبات باعث کاهش ابتلا به بیماری‌های آب مروارید (کاتاراکت) می‌شود. گلابی: گلابی منبع غنی از ویتامین «ث» و فیبر است که میان وعده مناسبی برای افراد دارای کلسترول بالای خون و دیابتی‌ها محسوب می‌شود و یکی از اولین غذاهای کمکی ایده‌آل برای کودکان است. انواع توت‌ها: توت‌ها علاوه بر مقدار زیادی فیبر غذایی، ویتامین «ث» و پتاسیم، مقدار زیادی رنگدانه گیاهی (آنتوسیانیدین) دارند که نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به واریس و تخریب دیواره رگ‌های خونی دارند. توت‌ها از جمله میوه‌های کم کالری هستند که در رژیم غذایی کنترل وزن توصیه می‌شود. فیبر غذایی موجود در انواع توت‌ها موجب تسریع در دفع مدفوع و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می‌شود. انار: انار سرشار از پتاسیم، ویتامین‌های «ث» و «ب» است. کیوی: کیوی منبع بسیار غنی ویتامین «ث» ، پتاسیم و فیبر غذایی است و آنزیمی دارد که به عنوان نرم کننده گوشت به کار می‌رود.

نکاتی درباره خرید و نگهداری میوه‌ها

تا حد امکان میوه‌های سالم، بدون لک و بدون کرم خوردگی ر انتخاب کنید. برای نگهداری طولانی مدت میوه‌ها می‌توان از روش‌های خشک کردن،‌ مربا و کمپوت استفاده کرد. برای رسیدن گلابی‌های سبز رنگ آنها را در دمای اتاق قرار دهید و پس از رسیدن در یخچال نگهداری کنید. برای جلوگیری از قهوه‌ای شدن گلابی‌های خرد شده به آنها آبلیمو بزنید. هنگام خرید مرکبات، میوه‌هایی که پوست پر رنگ، درخشان و بدون لک دارند را انتخاب کنید. می‌توانید انواع مرکبات را تا چند هفته در یخچال نگهداری کنید. انارهای پوست نازک و براق را که نسبت به اندازه‌شان سنگین بوده و آبدار و گوشتی هستند را انتخاب کنید. انارها را می‌توان به مدت یک ماه در جای خشک و خنک و به مدت دو ماه در یخچال نگهداری کرد. بنا بر اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، خرمالوهای پررنگ و رسیده را می‌توانید به مدت 2 تا 3 روز در یخچال نگهداری کنید. کیوی‌های رسیده گوشتی که کمی نرم هستند را انتخاب کنید. کیوی‌های نارس طی 2 تا 3 روز در پاکت کاغذی همراه با یک عدد سیب رسیده در دمای اتاق می‌رسند.کیوی‌ها را می‌توانید در یک کیسه پلاستیکی تا دو هفته در یخچال نگهداری کنید. هنگام خرید کمپوت میوه‌ها به تاریخ تولید و انقضا، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت و مهر استاندارد توجه کنید. دقت کنید قوطی کمپوت میوه‌ها معیوب و باد کرده نباشد.

  نظرات ()
ترتیب تولد و شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٥

- تک فرزندان


نقاط مثبت: این افراد همان ها هستند که دنیا را متحول می کنند. افرادی تکلیف-گرا، مرتب و منظم، با وجدان و وظیفه شناس، و بسیار قابل اطمینان می باشند. آنها عاشق واقعیت، افکار و اندیشه ها، و جزئیات هستند. و از قبول مسئولیت های مختلف واهمه ای ندارند.


نقاط منفی: یکی از خصیصه های منفی این افراد سرسختی و خشونت شدید آنهاست. کمی کینه ای و پرتوقع هستند و معمولاً از قبول اشتباهاتشان سر باز میزنند.  به هیچ وجه انتقادپذیر نیستند. در برابر دیگران افرادی بسیار حساس و نفوذ پذیرند که احساساتشان خیلی زود جریحه دار می شود.   


-  فرزندان اول خانواده


نقاط مثبت:  آنها ذاتاً فرمانده به دنیا آمده اند. احتمالاً رئیس جمهورها، فضانوردان و مدیرعاملین همه فرزندان اول خانواده هستند. فکر می کنند که همیشه حق و اولویت در هر کاری با آنهاست. فرزندان اول به دو دسته تقسیم می شوند: پرورش دهندگان افراد مطیع یا متحول کنندگانی سلطه جو. هر دو یکسان هستند فقط از متدهای مختلفی استفاده می کنند. معمولاً فرزندان اول خانواده، افرادی ایرادگیر، مشکل پسند، و دقیق هستند و عاشق توجه به جزئیات مسائلند. افرادی وقت شناس، منظم، و با کفایتند که دوست دارند همه چیز به بهترین نحو انجام شود. از مسائل غافلگیر کننده نیز به هیچ وجه خوششان نمی آید.

نقاط منفی:  معمولاً این افراد کمی بداخلاق، ترشرو بی احساس به نظر می آیند. گه گاه به خاطر زورگویی و فشاری که بر سایرین می آورند، تهدید کننده و رعب آور هستند. چون فکر می کنند که همیشه حق با آنهاست و فقط خودشان همه چیز را می دانند، به دیگران اطمینان کمی دارند. ریاست مآب، ایرادگیر و نسبت به اشتباهات حساس و نکته سنج هستند.-  فرزندان وسط خانواده

نقاط مثبت:  فرزندان وسطی، افرادی خانواده دوست هستند که دیگران از بودن با آنها لذت می برند. مهمترین نیاز آنها، آرام نگاه داشتن اقیانوس پرتلاطم زندگی است و شعار آنها "آرامش به هر قیمتی" است. اینها افرادی بسیار آرام و بی سر و صدا، شیرین و دوست داشتنی هستند و شنوندگان خوبی به شمار می روند. مهارت زیادی در حل مشکلات دارند چون همیشه هر دو جنبه ی یک مشکل را بررسی می کنند و دوست دارند همه را خوشحال کنند. همین مسئله باعث می شود که مشاوران و میانجیگران خوبی باشند.


نقاط منفی:  نسبت به فرزندان اول خانواده، احساس سلطه گری کمتری دارند، اما دوست دارند همه آنها را ستایش کرده و دوست بدارند—یا حداقل با آنها احساس شادی و خوشبختی کنند. از آنجا که سعی در راضی نگاه داشتن همه دارند، ممکن است به افرادی وابسته تبدیل شوند. نمی توانند خوب تصمیم بگیرند تا جایی که باعث رنجاندن دیگران می شود. همچنین برای شکست و اشتباهات دیگران، خود را سرزنش می کنند.- فرزندان آخر خانواده


نقاط مثبت:  افرادی شاد و سرزنده اند که این شادی و سرخوشی را با خود همه جا می برند و دیگران را نیز از آن بهره مند می کنند. مهارت های مردمی آنها بسیار قوی است و عاشق این هستند که دیگران را با حرف ها و کارهایشان سرگرم کنند. هیچ کس برای آنها غریبه نیست و به سرعت با همه صمیمی می شوند. افرادی برونگرا هستند که از وجود دیگران انرژی می گیرند. از ریسک کردن واهمه ای ندارند.


نقاط منفی:  خیلی زود خسته می شوند. از طرد شدن واهمه داشته و افق توجهاتشان کوتاه است. افرادی خود گرا هستند. معمولاً به خاطر توقعات غیر واقعیشان از رابطه، که تصور می کنند در همه ی رابطه ها باید همیشه خوشی و خنده برقرار باشد، رابطه های زیادی را به فنا می دهند. اما نمی دانند که عمر چنین رابطه هایی بسیار کوتاه است.

  نظرات ()
دوستان خیالی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


از طریق فرزند خود، با دوست خیالی ارتباط برقرار کنید. نترسید، کسی شما را دیوانه نمی‌داند؛ البته لزومی‌ندارد که بیش از حد در بازی غرق شوید. منطقی باشید و هیجانات خود را کنترل کنید. شما فقط یک بازیکن هستید و گرداننده اصلی بازی فرزندتان است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه افسردگی با تغییر فصل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


آیا تاکنون دچار تغییرات خلقی در تغییر فصل‌های سال شده‌اید؟ و یا اینکه احساس کنید با آمدن هر فصل تازه، خسته ‌تر و خواب آلوده ‌تر شده‌اید؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ده علامتی‌ که نشان می‌دهد ازدواجتان به دردسر افتاده است! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


ما غالبا در روابطی قرار می گیریم که این مناسبات برای ما سالم نیست. این روابط ممکن است چه از لحاظ احساسی و چه از لحاظ جسمی دچار مشکل باشد. بسیاری از زنان در روابطی زندگی می کنند که از بسیاری ار لحاظ برای آن زن دارای سلامت نیست،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اصول بهداشت روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳

 هدف اصلی بهداشت روانی پیشگیری است و این منظور بوسیله ایجاد محیط فردی و اجتماعی مناسب حاصل می گردد.

1-  احترام فرد به شخصیت خود و دیگران

2- شناختن محدودیتها درخودو افراد دیگر ( انسان همانطوریکه از خصوصیات مثبت و برجسته خود استفاده می کند باید به محدودیت ها و    نواقص خود نیز آگاهی داشته و آنها را بپذیرد ).

3-  دانستن این حقیقت که رفتار انسان معلول عواملی است.

4-   آشنایی به اینکه رفتار هر فرد تابع تمامیت وجود اوست.

5-  شناسایی نیازها و محرکهایی که سبب ایجاد رفتار و اعمال انسان می شود.

  نظرات ()
روش‌های درمان بی‌خوابی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳هوا که تاریک می‌شود، دوباره ترس از نخوابیدن آزارش می‌دهد، یک ماهی می‌شود که به محض رفتن در رختخواب ، خواب از چشم‌هایش می‌رود و تا ساعت‌ها برنمی‌گردد.وقتی حتی‌ آخرین لامپ خانه همسایه‌ها خاموش می‌شود، او هنوز بیدار است و مرتب از این دنده به آن دنده می‌شود. حتی کتاب خواندن هم اثرش را از دست داده و دیگر پلک‌هایش را سنگین نمی‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با کودکم به چه زبانی صحبت کنم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


 گزارشی از وضعیت زبان مادری در آذربایجان غربی


ندا عبدی- مادر کلمه مقدسی است که مرز، دین، آئین، نژاد، قومیت و هیچ کلمه دیگری نمی تواند آن را در بند خویش محصور کند. مادر نمادی از مهر و عطوفت است که هر آنچه خود دارد تقدیم فرزند خویش می نماید تا او را در تارک زندگی درخشان و موفق ببیند و مزد زحمات بی>شمار خود را این گونه به دست آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اضطراب و ترس از حضور در زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


رنگش پریده و نگاهش نگران است. لبهایش را مى جود. عرق سردى بر پیشانى اش نشسته و قلبش مى تپد. این زن سالهاست زندگى را از پس دیدگان مضطربش به نظاره نشسته است. از زمانى که دخترکى بود تا اکنون که همسر است و نیز مادر. براى بازیگر خوبى بودن در زندگى، وسواسى زنانه دارد و این حس اضطرابش را دو چندان مى کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تغذیه مناسب زمان باردارى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳
با نگاه جدیدى به راهنماى غذایى در مطلب زیر سعى شده رژیم غذایى صحیحى را در اختیار زنان باردار قرار دهیم .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
امکان تشخیص بیماریهاى جنین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


 دستگاههاى جدید و کاربرد سونوگرافى سه بعدى در پزشکى صحت تشخیص بیماریهاى جنین را به ۹۹‎/۸درصد مى رساند.
در حال حاضر با استفاد از سونوگرافى سه بعدى امکان تشخیص بموقع ناهنجاریهاى جنینى و انواع بیماریها از جمله سرطان زنان فراهم شده است.این در حالى است که قبلاً تشخیص ناهنجارى جنینى به روش آمینوسنتز (کشیدن آب دور جنین) امکان سقط جنین وجود داشت؛ اما امروزه به کمک دو روش سونوگرافى دو بعدى و سه بعدى بدون بروز هیچ یک از این عوارض، موفقیت تشخیص نیز به بیش از ۹۹درصد رسیده است.
این روش باید پس از سونوگرافى دوبعدى آن هم در صورت تشخیص پزشک مبنى بر احتمال وجود ناهنجارى انجام پذیرد.

  نظرات ()
مصرف قرص آهن در دوران باردارى تأثیرى در ضریب هوشى کودک ندارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


 هوش نوزادانى که مادر آنها در دوران باردارى از مکمل آهن استفاده کرده، یا نوزادانى که مادر آنها هیچ نوع مکملى مصرف نکرده اند تفاوتى ندارد.
مطالعات صورت گرفته روى ۴۳۰ زن باردار روشن کرده با وجود میزان بالاى کم خونى آهن در افرادى که از مکمل آهن استفاده نمى کردند هیچ تفاوتى در ضریب هوشى نوزادان آنها با نوزادان مصرف کنندگان قرص آهن وجودندارد.
مصرف بیش از حد مکمل آهن مهمترین علت مسمومیت دوران جنینى نیز محسوب مى شود، پس باید در تجویز آنها نهایت دقت صورت گیرد.

  نظرات ()
افسردگى پس از زایمان و تغییرات هورمونى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


 پس از تولد نوزاد تغییرات قابل توجهى در میزان هورمونهاى بدن زنان رخ مى دهد و به این علت اختلالات خلقى فراوانى در زنان پس از زایمان به وجود مى آید.
گریه کردن هاى پیاپى، بیخوابى و یا بیدار شدنهاى متعدد در طول شب، احساس بى کفایتى و غم و اندوه بدون دلیل، احساس طرد شدن از سوى همسر و عزیزان از جمله احساس هایى هستند که ۶۵درصد زنان پس از زایمان دست کم یکى از آنان را تجربه مى کنند.بى تجربگى در برخورد با نوزاد تازه متولد شده نیز از دیگر دلایلى است که باعث بروز اضطراب و کاهش انرژى در مادران جوان مى شود.براى از بین بردن این احساس دیدار بادوستان مورد اعتماد، شرکت در اجتماعات کوچک خانوادگى و بخصوص برقرارى تعامل مناسب با همسر از جمله روشهاى مناسب در کاهش علائم افسردگى پس از زایمان است. هورمونهاى بدن ما حداکثر تا ۳ماه پس از تولد کودک به وضعیت طبیعى برمى گردند پس باید در ۳ماهه نخست زندگى کودک به مادر توجه کافى کرد.

  نظرات ()
پرده و زیبایى پنجره نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳ پنجره کمک مى کند تا شما یک فاکتور دیگر داشته باشید تا به دکوراسیون خانه کمک کند و تزئین آن خانه شما را زیباتر کند، پنجره ها فاصله بین فضاى داخل و خارج خانه هستند و باعث مى شود که نور و در عین حال رنگ وارد خانه شما شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تزئین خانه با رنگهاى پائیزى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳

 

خوش آمدگویى به رنگهاى پائیزى بسیار دلپذیر و هیجان انگیز است. رنگ زیباى کدو تنبل ها به همان مقدار زیباست و در شما تأثیرگذار که زیبایى ماه شب چهارده و تمام طول جاده پر است از باغهاى سیب که شاخه هاى آنها با سیبهاى حنایى رنگ سنگین شده اند و بزودى برگهاى درختان باشکوهى خاص و رنگى کهربایى شروع به درخشش مى کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دختران جوان و پیروى ازمد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳ توجه نوجوانان و جوانان، بویژه دختران، نسبت به ظاهر و لباس و آرایش خویش، بیش از هر گروه دیگر است و بسیارى از دختران و زنان جوان تمایل دارند از مد روز پیروى کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتخاب داور براى تعیین مهریه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳


 دکتر حسن حمیدیان
مدیرکل امور استانهاى قوه قضاییه

زن و شوهر مى توانند اختیار تعیین مهر را به یکى از زوجین یا دیگرى واگذار کنند، در این صورت، آن زن را «مفوضه المهر» مى گویند؛ شخص ثالثى را که اختیار تعیین مهر به وى سپرده شده است «داور» مى نامند. داور یک یا چند نفر ممکن است باشد و زن و شوهر مى توانند داور اختصاصى تعیین نمایند؛ یا آن که داورها مى توانند یک نفر دیگر را انتخاب کنند تا مهر را تعیین نماید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لحظه لحظه زندگى ام در امید به خدا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳ مینو کیا
دلم مى خواست تنها نباشم و طعم تنهایى را هرگز نچشم. تنها فرزند بودم و پدرم را در کودکى از دست داده بودم. ۱۶ سال بیشتر نداشتم که با زمزمه اطرافیان متوجه شدم که بزودى باید زندگى مستقلى را آغاز کنم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهداشت روانی در دوره نوجوانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۳

 

بلوغ را می توان یکی از مهم ترین دوره های زندگی و یک روند منحصر بفرد دانست.  این دوره یک زمان بحرانی رشد و نمو است که از نظر فیزیولوژیکی ، فیزیکی و روانی تحولات بسیار عمیقی در فرد ایجاد می کند و باعث می گردد نظم جسمانی و روانی نوجوان به هم بخورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خطوط اصلی زندگی حضرت امام صادق علیه‌السلام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢
انتشاربیانات‌سال۱۳۵۸رهبری‌درباره‌امام‌صادق

  به‌ مناسبت سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق علیه‌السلام، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب را درباره حیات نورانی این امام معصوم که ۳۳ سال پیش در ۱۳۵۸/۳/۲۱ انجام شده است، منتشر کرده است. در زیر، مشروح این بیانات انتشار یافته را مشاهده می‌کنید:
 
نقشهٔ امام صادق علیه‌السلام


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چند پیشنهاد برای رسیدن به آرامش بیشتر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢* جلوی گریه خود را نگیرید و گه گاهی گریه کنید ...

* دست کم روزی 15 دقیقه را در سکوت بگذرانید و به نیازهای واقعی خود و نیز چیزهایی
که دارید فکر کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یونگ و ضمیر ناخودآگاه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

  گرچه اوخود را دانشمندی عقلگرا میدانست،پاره ای ازمورخین سیراندیشه، اورا روشنفکری ایده آلیست وخردگریز بحساب می آورند.درزمان او روانشناسی دانشگاهی غرب، تحت تاثیر شدید رفتار شناسی بود. اودین را بعنوان ارضای یک نیاز بنیادین انسانی،درفرهنگ لازم میدانست و نه تنها کوشید


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهداشت روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

بهداشت روانی عبارت است از سازش با خود و محیط، سازگاری داشتن به صورت موفقیت آمیز و نداشتن بیماری روانی، فرد سالم و دارای سلامت فکر است و قدرت و توانایی کافی برای تحرک، لذت، ‌پیشرفت و تکامل در حد فردی و گروهی دارد. به عبارت دیگر، بهداشت روانی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چه چیزهایی استرس نامیده نمی شوند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢عموماً استرس ناشی از لزوم سازگاری جسمانی، روانی، و هیجانی ما با تغییرات است. منظور از «تغییرات» صرفاً فرایندهای منفی نیست. برای مثال ، اگر پس از مدت ها کار کردن در یک اداره به شما ، ترفیع شغلی خاصی داده شود که منتظر آن می بودید، از گرفتن این ترفیع خوشحال و هیجان زده می شوید، اما اگر این ترفیع زمانی به شما داده شود که انتظار آن را نداشته باید یا خود را سزاوار گرفتن آن ندانید از بروز چنین تغییری دچار اضطراب و ناراحتی خواهید شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علت شناسی اختلال ADHD نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

عوامل سببی بسیار متنوعی برای ADHD مطرح شده است با وجود این هیچ متغیری را به تنهایی نمی توان عامل تکوین و پیدایش آن دانست . در حقیقت ممکن است محتاط ترین راه آن باشد که ADHD را مسیر مشترک و نهایی برخی رویدادهای سبب شناسی احتمالی دانست که بیشتر شبیه به عقب ماندگی ذهنی یا دیگر ناتواناییهای رشدی است. بطور کلی متغیرهای عمده سبب را که شناسایی شده اند می توان تحت عنوان عوامل عصبی واکنشهای سمی , عوامل زیستی و عوامل محیطی مقوله بندی کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تغذیه‌ای برای خواب راحت‌تر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢پژوهشگران می‌گویند؛ انتخاب نوع غذا در هنگام شب روی کیفیت خواب شما تاثیرگذار است و ممکن است کاری کند که به راحتی به خواب روید یا باعث شوید که نتوانید تا صبح خواب خوبی داشته باشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نقش رسانه ها بر سلامت روان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 

بدیهی است که هم اکنون با توجه به این که در عصر جنگ نرم و نبرد رسانه ای بین المللی قرار داریم، لازم است مردم را به سلاح سواد رسانه ای مسلح کنیم و فرهنگ رسانه ای را ارتقا بخشیم تا در این نبرد و کارزار فرهنگی، بازنده از قبل تعیین شده نباشیم. دبیر اجرایی دومین همایش سالانه رسانه و سلامت روان درباره نقش برنامه سازان در تاثیرگذاری سوء رسانه بر سلامت روان تاکید می کند: بدون شک نقش آن ها بی بدیل است به همین دلیل می گوییم برنامه سازان رسانه باید افراد متخصص و مطلعی در حوزه رسانه باشند و از افراد متخصص در حوزه های مختلف مشاوره بگیرند. متاسفانه برنامه سازی رسانه ای امروز ما به هم ریخته است و مشاهده می شود در بین اهالی رسانه مقاومتی برای مشاوره نگرفتن از افراد متخصص وجود دارد. به عنوان مثال اگر قرار است برنامه ای در حوزه بهداشت روان ساخته شود، برنامه ساز خود را محق می داند که به طور مستقیم در این حوزه وارد شود و گمان می کند مطلع است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آمار و دلایل فرار از خانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 

در پدیده دختران خیابانی و عواملی که آنها را به این سرنوشت می کشاند و نهایتاً در دام باندهای فساد می افتند به ترتیب زیر است :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راز حل خلاقانه مشکلات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

نویسنده: Nadia Goodman
مترجم: مریم رضایی
منبع: Entrepreneur، مه 2012
آرت مارکمن، روانشناس و نویسنده کتاب «تفکر هوشمند» می‌گوید عقیده کلی برای حل خلاقانه یک مشکل، این فرضیه است که شما می‌دانید راهی برای حل مشکل شما وجود دارد، اما دقیقا نمی دانید این راه چیست. پس برای حل مشکل خود، روش دیگری را به کار ببرید، چون ذهن شما راهنمای درستی برای دریافت اطلاعات مورد نیازتان را پیدا نکرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سیگارهای الکترونیک سرطانزا هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢


قائم مقام مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات گفت: سیگارهای الکترونیک وسیله مناسبی برای ترک سیگار نیستند. عادت فرد به سیگار کشیدن را بیشتر می‌کنند در عین حال کادمیم و نیتروزامین این سیگارها سرطان‌زاست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دوران جوانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢تحقیقات جدید نشان می‌دهد میانسالی از 35 سالگی آغاز شده و در اواخر 50 سالگی به پایان می‌رسد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جزئیات کاهش ۵ تا ۱۰ساله سابقه بیمه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 

در صورت تایید درخواست متقاضیان مشاغل سخت و زیان آور، ۵ تا ۱۰ سال از مجموع سوابق دوران اشتغال هر فرد به منظور بازنشستگی کاسته می‌شود و انتظار می‌رود برای این منظور تا ۱ میلیون پرونده در شعب بیمه تشکیل شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
احیای دریاچه ارومیه نیازمند 13 میلیارد متر مکعب آب است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 

سرپرست معاونت‌ آب و‌ آبفای وزارت نیرو با بیان این که، احیای دریاچه ارومیه نیازمند 13 میلیارد متر مکعب آب است، گفت: بدون عزم همگانی مردم و مسئولین نباید انتظار تغییرات جدی در روند تخریب دریاچه ارومیه داشت.

'علیرضا دایمی' در خصوص آخرین اقداماتی که برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است، افزود: انتقال آب به دریاچه، لایروبی رودخانه‌های منتهی به این دریاچه، رها سازی آب سدها و جلوگیری از احداث سدها از جمله اقداماتی بوده است که برای نجات دریاچه ارومیه انجام شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انطباق شغل و شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢


بعضی افراد آرام، قانع و متین هستند. این افراد از نظر احساسی بسیار قوی هستند و تحت مشکلات و گرفتاری های ثابت و استوارند. سایرین خیلی سریع ناراحت می شوند، و عصبی ومضطرب هستند. واکنش های طبیعی به توانایی افراد برای کنار آمدن با فشارهای روحی و روانی اطلاق می شود.
در این مقاله 5 الگوی شخصیتی را معرفی کرده و مباحثی را درمورد ارزیابی شخصیت یا تاثیر آن بر موفقیت، مطرح می کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
5 قانون برای شاد زیستن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢


موضوعات بسیار اندکی در زندگی وجود دارند که به اندازه سلامتی برای شما مهم هستند. بنابراین باید مراقب آنها باشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف روزانه شش گرم شکلات سیاه برای حفظ سلامت قلب ضروریست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 
دبیر انجمن آترواسکلروز ایران با اشاره به یافته های جدید دانشمند ان دنیا در زمینه  اثر بخشی شکلات سیاه در تامین سلامت قلب در ادامه از آغاز مطالعات و بررسی هایی کشوری در زمینه  بررسی میزان اثربخشی شکلات سیاه در سلامت قلب خبر داد . 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خواب با طب چینی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢


در طب سنتی چین خواب شب اهمیت بالایی دارد چرا که بدن حین خواب عمل بازسازی اش را انجام داده و همچنین برخی از ارگانهای بدن مانند کبد هم سم زدایی میکند.

عواملی مانند استرس، نگرانی و افسردگی ها بر روند خواب اثر گذاشته و در نتیجه باعث عدم تعادل در عملکرد مناسب قلب، کبد، طحال و مغز میشوند. در طب چینی ۴ روش ذیل میتواند در جهت داشتن خوابی راحت کمک کننده باشد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنان باردار باید از مکمل های ویتامین D استفاده کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 
متخصصان اعلام کردند: زنان باردار باید به طور منظم از مکمل های ویتامین D   استفاده کنند . 
گروهی از محققان انگلیسی در انستیتو سلامت کودک دانشگاه کالج لندن این توصیه بحث برانگیز را به تازگی منتشر کرده اند. بر همین اساس متخصصان دپارتمان سلامت در این کشور توصیه می کنند; زنان باردار باید مطمئن شوند که روزانه مقدار مشخص 10 میکروگرم ویتامین D   را دریافت می کنند . 
محققان می گویند; از آنجا که رژیم غذایی و نور خورشید منبع کمی از این ویتامین هستند، لذا مصرف مکمل های آن ضروری است. این در حالی است که انستیتو ملی سلامت و بهبود بالینی اعلام کرد که در دستور العمل های این سازمان مصرف مکمل های ویتامین D   برای زنان باردار توصیه نمی شود. اما با این وجود تاکید دارد که زنان باید درباره اهمیت دریافت مقادیر کافی ویتامین D   در دوران بارداری و شیردهی مطلع شوند . 
شبکه خبری بی بی سی به نقل از دکتر الینا هپونن در این پژوهش جدید تاکید کرد:  نرخ کمبود ویتامین D   در زنان باردار در انگلیس به میزان غیرمنتظره ای بویژه در فصل های زمستان و بهار افزایش پیدا می کند. جزئیات این تحقیق در مجله انگلیسی تغذیه منتشر شده است . 

  نظرات ()
وازکتومی یا بستن لوله نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢


 برخی از مردان برای پیشگیری دائمی از بارداری متوسل به نوعی عمل جراحی می شوند که به وازکتومی یا همان بستن لوله معروف است. در این عمل سعی می شود جلوی انتقال اسپرم از بیضه گرفته شود .  دکتر اسعد مرادی، ارولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با جام جم در این باره می گوید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شناخت شخصیت کودکان از طریق نقاشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢نقاشی نیز مانند سایر توانایی های ذهنی و عملکردهای کودک، تابع مستقیمی از سن، شرایط محیطی، نوع ارتباطات درونی و بیرونی خانواده، حساس بودن و پاسخگو بودن محیط نسبت به نیازهای ذهنی و روانی کودک و ویژگی ها و گرایشات کلی شخصیتی کودک است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

افسردگی محرک‌های زیادی دارد؛ ضربه‌روحی، مشکلات مالی، سوگ از دست دادن عزیزان و بیماری ها نمونه‌هایی از این محرک ها هستند. اما اگر افسرده هستید و هیچکدام از این ها در مورد شما صدق نمی‌کند، تعیین یک دلیل خاص برای افسردگی تان کمی دشوار است. در واقع، ممکن است افسردگی شما یک دلیل خاص و مشخص نداشته باشد. در زیر به برخی از علت‌های عجیب افسردگی اشاره می‌کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دکتر تبریزی جزو صد دانشمند جهان انتخاب شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

از سوی مرکز بین المللی بیوگرافی کمبریج:

دکتر سودابه داوران عضو هیأت علمی دانشکده داروسازی جزو صد دانشمند برتر جهان انتخاب شد.

دکتر داوران استاد گروه شیمی دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همچنین مدیر گروه نانو تکنولو‍‍‍‍ژی پزشکی دانشکده علوم نوین دانشگاه علوم پزشکی تبریزاست.
گفتنی است کسب رتبه اول در نهمین جشواره علوم پزشکی رازی در علوم پایه دارویی در سال 1382، سه بار انتخاب به عنوان پژوهشگرنمونه مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، انتخاب به عنوان زن نمونه نخبه سال 1386از طرف نهاد محترم ریاست جمهوری، انتخاب به عنوان 100 دانشمند نمونه سال 2008توسط دانشگاه کمبریج، انتخاب به عنوان افراد باهوش قرن 21توسط مرکز بین المللی بیو گرافی، چهارده ثبت اختراع در سیستمهای دارورسانی نوین، مجری طرح برتر دانشگاهی سال86 وپژوهشگر نمونه استان آذر بایجان شرقی در سال 1387از دیگر افتخارات دکتر سودابه داوران می باشد

  نظرات ()
ابداع تست جدید بزاق برای تشخیص سریع سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 
دانشمندان در یک پژوهش جدید موفق به ابداع یک تست بزاق جدید و متفاوت شده اند که می تواند سرنخ هایی را برای درمان بیماری سرطان ارائه کند . 
محققان می گویند; این تست برای معاینه گسترده و بسیار زودهنگام حتی قبل از اینکه علائم بیماری بروز کند، قابل استفاده است و به این ترتیب به طور بالقوه می تواند جان میلیونها نفر را نجات دهد . 
پروفسور دیوید وونگ متخصص دندانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: توانایی انجام معاینات ایمن،  کم هزینه و گسترده می تواند راه حلی برای نجات جان هزاران نفر سالانه در سراسر جهان باشد و این چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. هدف ما از انجام این تحقیقات متحول کردن سیستم تشخیص و درمان سرطان در آینده است . 
روزنامه دیلی اکسپرس در گزارشی افزود: این محققان به شاخه های مولکولی برای تشخیص سرطانهای پانکراس،  سینه،  تخمدان و ریه در بزاق دهان انسان دست یافته اند .  پروفسور وونگ امیدوار است که این تست ظرف 3 سال آینده در دسترس مردم سراسر دنیا قرار بگیرد . 
جزئیات این دستاورد جدید در مجله گاستروانترولوژی به چاپ رسیده است . 

  نظرات ()
فروش سالانه دارو در ایران بالغ بر 2/5 میلیارد دلار اعلام شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢


دبیر اجرایی نهمین همایش انجمن علمی داروسازان ایران اعلام کرد: 4 درصد داروهای مصرفی در کشور وارداتی است که 35 درصد از ارز دارویی کشور را به خود اختصاص می دهد . 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کنترل استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢آموزش کنترل استرس یک فرآیند سه بخشی است: نخست نشانه ها و علت ها را تشخیص می دهید. سپس مهارت های کنترل را می آموزید و در مرحله سوم، می آموزید که آن مهارت ها را چگونه به کار ببرید. چگونگی برخورد شما با استرس به منشاء آن بستگی دارد: اگر علت آن مسئله ای خارج از کنترل شماست، تنها چاره می تواند آموزشِ پذیرش باشد. در مواقع دیگر، مهارت های برخورد با آن می توانند به شما کمک کنند که وضعیت را تغییر دهید. برای کنترل استرس، چهار دسته از مهارت ها باید آموخته شوند:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
10 حقیقت عجیب درباره مغز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 

دانشمندان برای درک بسیاری از این اسرار همچنان در حال مطالعه و توسعه ابزارهای جدید مطالعاتی هستند.

حقایق شگفت انگیزی از مغز تودرتوی انسان :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
احداث دهکده گردشگری در شمال تبریز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 

 
 

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دهکده گردشگری شمال تبریز گفت: قسمت شمالی تبریز تبدیل به دهکده گردشگری می‌شود تا توانمندی‌های بالقوه در این منطقه بالفعل شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نارسایی کلیه، کبد، قلب، کاهش فشارخون از عوارض گرمازدگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢


 هوای داغ تابستانی چند روزی است خودنمایی می کند، این در حالی است که بسیاری از افراد از عوارض آن در امان نمی مانند. به منظور جلوگیری از آسیب های ناشی از هوای گرم باید بین تولید و دفع حرارت(تعریق)، تعادل ایجاد شود تا دمای بدن ثابت بماند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههای کنترل خشم در محیط کار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

یا هنوز هم از این‌که تاکنون در محیط کار از تلاش‌هایتان قدردانی نشده و ارتقای رتبه نگرفته‌اید، عصبانی هستید؟ آیا عصبانیت شما به خاطر داشتن همکارانی است که دائم با بدگویی‌ها و دخالت‌های خود، دست به تخریب وجهه شما نزد کارفرمایتان می‌زنند؟ شاید وقت آن رسیده که به این خشم به عنوان یک عامل بازدارنده در محیط کار که کارایی شما را کاهش می‌دهد توجه بیشتری کنید و حداقل ریشه آن را بیابید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مبارزه با چاقی با وسائل حمل و نقل عمومی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

 پژوهشگران آمریکایی در بررسی های خود نشان دادند که استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی نه تنها موجب حفظ محتویات کیف پول می شود بلکه به لاغری و کاهش وزن نیز کمک می کند.
به گزارش تلگراف ، جملاتی از قبیل «مترو و اتوبوس شما را لاغر می کند!» بر روی وسائل حمل و نقل عمومی به چشم نمی خورند اما به زودی می توان برای تشویق مردم به استفاده از این خدمات شهری انتظار دیدن چنین شعارهای تبلیغاتی را داشت.
این شعارها می تواند یک ریشه علمی داشته باشد. به طوری که به تازگی دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند که استفاده از سرویس های حمل و نقل شهری نه تنها از دیدگاه اقتصادی و حفظ محیط زیست اهمیت دارند بلکه می توانند در مبارزه با چاقی نیز به کار روند.
این تحقیقات نشان می دهد که استفاده منظم از ترن ، قطار ، مترو و اتوبوس در کاهش وزن به روشی سریع و آسان نقش مهمی ایفا می کنند.
این پژوهشگران به منظور دستیابی به این نتایج به مدت 365 روز دو گروه از داوطلبان را شامل افرادی که برای رفتن به سر کار از وسائل نقلیه عمومی استفاده می کردند و افرادی که خودروی شخصی را ترجیح می دادند رصد کردند.
در تفاوت با افراد سوار بر ماشین شخصی آنهایی که اتوبوس و مترو را ترجیح می دادند به طور متوسط در مدت یکسال، سه کیلو وزن بیشتری از دست دادند.
این دانشمندان توضیح دادند:«پیاده روی روزانه برای رسیدن به ایستگاه علت این کاهش وزن است».
 شبکه حمل و نقل عمومی در آمریکا نسبت به خطوط متروی اروپا و ژاپن از انعشابات کمتری برخوردار است. به همین علت این تحقیقات با هدف تشویق دولت به سرمایه گذاری در بخش توسعه مترو انجام شده است.

  نظرات ()
مقابله با اضطراب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢هیچ فردی واقعا باور ندارد که اضطراب نیز مانند یک رژیم نامناسب،سیگار و نوشیدنی های گازدار تا چه حد می تواند زیان اور باشد.

چه چیزی باعث اضطراب می شود؟

دکتر مایکل ترو مدیر و مسئول مرکز پزشکی و بهداشت ذهن و خدمات سلامت آلبرتا می گوید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تعدد فرزندان و فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٢

در خانواده های پر اولاد ، مشکلات ، مسئولیت ها و عواطف خانوادگی و پیوندهای گوناگونی که بین آنها وجود دارد افراد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و گاه آنها را به فساد می کشاند.هرچه تعدد اولاد بیشتر باشد والدین از نظر مالی در مضیقه بیشتری قرار می گیرند و کوشش آنها برای تامین معیشت فرزندان زیادتر می شود و در نتیجه مشکلاتی (در زمینه فردی یا اجتماعی) درمحیط خانواده پیش می آید که وجود آنها سبب می شود ناراحتی یا گرفتاری های گوناگونی برای هریک از اعضای خانواده پیش آید. (معظمی ، 1382 ، ص 115).

* چنانچه ملاحظه می شود در خانواده های پر اولاد مشکلات و مسئولیت های زیادی وجود دارد که همین امر باعث ترک خانه توسط فرزند می شود و هر چقدر تعداد فرزندان افزایش یابد والدین از نظر مالی در مضیقه بسیاری می افتند پس در نتیجه ممکن است از فرزندان خود غافل بمانند و فرزندان نیز آنها را به حساب بی توجهی بگذارند ، پس در نهایت راه حل گریز از خانه را انتخاب کنند.

  نظرات ()
8 میلیون جوان ایرانی آماده ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

رییس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از افزایش سن ازدواج در کشور گفت: 8 میلیون جوان در کشور آماده ازدواجند. دولت باید مسئله مسکن و اشتغال آنها را حل کند و خانواده‌ها نیز باید از نظر فرهنگی و عاطفی کمک کنند تا این جوانان ازدواج کنند. خیرین نیز از نظر مالی کمک کنند تا جوانان برای ازدواج مشکل نداشته باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
6 میلیون ایرانی دیابت دارند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

حدود 6 میلیون نفر از جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند.

حفظ مقدار قند خون در حد طبیعی (140- 60 میلی‌گرم)، هدف درمان دیابت است زیرا افزایش درازمدت قند خون سبب بروز عوارض دیابت می‌شود که در آن صورت درمان دیابت بسیار پر هزینه و گاه غیرممکن خواهد شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رتبه دانشگاه های ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

بر اساس اریابی های بعمل آمده از داشگاههای ایران ، دانشگاه تبریز که در رتبه بندی سال 89 در جایگاه نهم دانشگاه های کشور قرار داشت ، در رتبه بندی سال 90 از نظر رتبه بندی علمی به جایگاه دهم تنزل کرد !


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نخستین کنگره بین المللی استاد شهریار شهریور ماه برگزار می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاد شهریار را سرآمد شاعران دوران معاصر توصیف کرد و از برگزاری نخستین کنگره بین المللی این شاعر فقید ایرانی در شهریور ماه خبر داد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
احد عظیم زاده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

مولتی میلیارد ایرانی از زندگی اش می گوید

نصر نیوز: من احد عظیم‌زاده هستم. در 10 آذر 1336 در ده اسفنجان در شهرستان اسکو متولد شدم.هفت ساله بودم که پدرم را از دست دادم و یتیم شدم.امکانات مالی‌مان اجازه نمی‌داد به مدرسه بروم و فقط پس از رفتن به کلاس اول مجبور شدم پشت دار قالی بنشینم و قالیبافی کنم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موعد ثبت جهانی روستای کندوان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱
   
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و عضو عالی شورای مشورتی میراث فرهنگی کشور اعلام کرد: روستای صخره ای کندوان در سال 2014 ثبت جهانی می شود.

         
 

تراب محمدی روز یکشنبه در آیین افتتاح فاز دوم هتل صخره ای کندوان گفت : بهتر بود در سال 2013 همراه با معرفی منطقه میمند برای ثبت جهانی روستای کندوان نیز در اجلاس یونسکو از سوی ایران برای ثبت جهانی پیشنهاد می شد.
وی افزود: انتظار داریم مسوولان میراث فرهنگی در این خصوص مساعدت نمایند تا زودتر از سال 2014 این اثر تاریخی و طبیعی ثبت جهانی شود.
محمدی همچنین از افتتاح 19 هتل و مرکز اقامتی جدید تا پایان سال جاری در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: هتل قصر اسکو، آنزای کلیبر، ماهان هشترود، دامنه سهند و هتل بستان آباد از جمله هتل های در دست ساخت هستند که ظرفیت گردشگر پذیری و امکانات لازم برای مسافران را در استان افزایش می دهد.

  نظرات ()
بحران خشکسالی و بیابان‌زایی در آذربایجان‌شرقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

 
 

سرانجام خشکسالی به استان آذربایجان شرقی نیز رسید و این استان که به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سرد و خشک کوهستانی است و از حیث تقسیم‌بندی اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک کشور محسوب می‌شود، به دلیل خشکسالی‌های چند سال اخیر با مشکلات زیادی چون کم‌آبی، پایین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی به دلیل مصرف بی‌رویه از آنها و وقوع پدیده بیابان‌زایی روبه‌رو شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفکر نقادانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱


این نوع تفکر، نوعی فرآیند شناختی فعال، هدفمند و سازمان یافته است که شخص با استفاده از آن به بررسی افکار و عقاید خود و دیگران می‌پردازد و با ارزیابی و تفسیر ماهرانه خود به درک و فهم روشن‌تر و بهتری دست می‌یابد.
آیا در مواجهه با اطاعات روزمره بلافاصله آنها را پذیرفته یا بلافاصله رد می کنید؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فریب این پسران را نخورید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱


دوستی هایی که بنا به گفته دختران و پسران جوان بابت آشنایی بیشترشان با جنس مخالف و پر کردن اوقات فراغت به نحوی شادمانه !! صورت می گیرد و گاهی برای توجیه عملکرد خود دم از شناخت برای ازدواج می زنند .
عده زیادی از دختران برای همرنگی با دوستان و فاصله گرفتن از سنت ها، به درخواست های دوستی پاسخ مثبت می دهند و امیدوارند که این دوستی به ازدواج ختم شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش نگران کننده حجم دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

مدیر عامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی از کاهش حجم دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: با وجود افزایش میزان بارش ها در آذربایجان شرقی ولی میزان حجم دریاچه ارومیه امسال نسبت به سال گذشته 1.5 درصد کاهش نشان می دهد.به گزارش نصر نیوز، رضا پور رجب ظهر امروز در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس آخرین آمار تراز آب دریاچه ارومیه 1271.12متر مکعب است که نسبت به سال گذشته 0.31 درصد کاهش یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تابلوی سالوادور دالی به سرقت رفت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

دالی یکی از هنرمندانی است که آثارش بیش از هر هنرمند دیگری در جهان ربوده می‌شود

 

تابلوی سالوادور دالی نقاش معروف از گالری هنری در نیویورک به سرقت رفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در ترکیه پیشنهاد قانونی ایجاد محدودیت بیشتر برای مصرف‌کنندگان توتون به مجلس ارائ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

بر اساس این پیشنهاد، همانند پاکتهای سیگار، مضرات مصرف دخانیات بر روی شیشه‌های قلیان نیز به صورت نوشته و تصویر منعکس خواهد شد.

تصاویر در هر دو طرف شیشه بطوری که ۶۵ درصد آن را در بر بگیرد، جای خواهد گرفت. نوشته‌ها باید به زبان ترکی باشد.

این پیشنهاد قانونی همچنین شامل موارد زیر می‌باشد: -

استفاده از نوشته‌ها و یا تصاویری که ممکن است مصرف کننده را تشویق و یا دچار اشتباه کرده و محصول دخانیاتی را به شکل جذاب درآورد، ممنوع است. -

استفاده از نام، مارک، آرم و لوگوی تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان دخانیات از سوی شرکتهایی به جز شرکتهای دخانیاتی ممنوع است. همچنین استفاده از لوگوی این محصولات در مراسم‌ها، برنامه‌ها و مسابقات ورزشی ممنوع می‌باشد.

جریمه ۵۰ لیره‌ای برای کسانی که ته سیگار را به زمین می‌اندازند

کسانی که پاکت، کاغذ و ته سیگار و یا مشابه آن را بر زمین بیندازند، ۵۰ لیره ترک جریمه خواهند شد. ولی در صورتی که فرد مذکور، ته سیگار را از زمین برداشته و محل را تمیز کند، از پرداخت جریمه معاف خواهد شد.

قرار است این پیشنهاد قانونی هفته آینده در مجمع عمومی مجلس ملی ترکیه به مذاکره گذاشته شود.

  نظرات ()
تمام معتادان بیمه می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

 

عبدالله عمادی، معاون رفاه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در مراسم بزرگداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در وزارت بهداشت اظهار داشت: یکی از وظایفی که در این معاونت تعریف شده است حمایت از درمان معتادان از جمله حمایت‌های جسمی، روانی، اجتماعی و حقوقی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خانواده خوشحال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱


اعضای یک خانواده خوشحال، سالم و سرخوش، همگی به یک اندازه در این شادی نقش دارند. اما اگر تصور می‌کنید خانواده تان به اندازه کافی شاد نیست، در اینجا چند اصل پایه در این خصوص، که توسط کارشناسان توصیه شده را مطالعه و سعی کنید آنها را در محیط خانه و خانواده خود اجرا کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با خوردن این آبمیوه زیبا‌شوید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢۱

نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در روز به بهبود سلامت پوست، موها و ناخن ها کمک می کند و به زیبایی و شادابی چهره می افزاید.

کارشناسان سلامت و بهداشت عمومی در انگلیس تاکید کردند: آب پرتقال طبیعی سرشار از ویتامین C، پتاسیم و فولیک اسید است که همین ویتامین ها و املاح حیاتی موجود در این نوشیدنی بر خواص آن در بهبود سلامت بافت های بدن اضافه می کند.

روزنامه میدور در گزارشی در این باره آورده است ویتامین C در تولید کلاژن و یک ماده مغذی فوق العاده مفید موسوم به «لوتئین» نقش حیاتی دارد. هم چنین رنگدانه های زرد موجود در پرتقال با کاهش آسیب های پوستی ناشی از تابش نور خورشید مرتبط هستند و درعین حال میزان انعطاف پذیری و کشسانی پوست را افزایش می دهند.

  نظرات ()
اختلال شخصیت وسواسی- جبری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٠


شخصیت‌های وسواسی- جبری به عنوان ماشینهای زنده توصیف شده‌اند. ویژگی آنها پافشاری روی انجام درست کارها ، سرسختی ، انعطاف پذیری ، کمال گرایی افراطی ، تمرکز بر روی جزئیات و بی‌تصمیمی و تردید است. فکر و ذهن این بیماران را مقررات ، نظم ، دقت در نظافت ، تمرکز بر روی جزئیات پر کرده است. آنها چنان در جزئیات موضوع غرق می‌شوند که اصل ماجرا را فراموش می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رشد ناقص استقلال در فرزندان و فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٠


 سالهای بلوغ با بحرانهای مختلفی طی می شود .طی شدن مرحله این دوران همانند حرکت کردن از دامنه یک کوه بلند و رفتن بسوی قله است.نوجوانان و جوانان برای چنین حرکتی نیاز به وسیله و امکاناتی دارند.واکنشهای مخصوص این دوره که او را از طرفی به خانواده وابسته کرده است و از طرفی نیاز دارد این مسیر را طی کند،نوع حرکت او را مشخص می نماید.وجود استقلال در فرد در تمامی مراحل زندگی به عنوان سپر مقاومی است در برابر مشکلات ، پژوهش نشان داده است که فرار از خانه در دختران متاهل که مسئولیت یک زندگی را به صورت مستقل به عهده دارند و احساس استقلال در آنها بیشتر است به مراتب کمتر از مجردینی است که احساس عدم مسئولیت و استقلال دارند. (حیدری ، 1381 ، ص 46-45).

* زمانی که یک نوجوان و یا جوان به سن بلوغ می رسد و قدم به بزرگسالی می گذارد بلوغ او با استقلال همراه است و زمانی که با عدم استقلال روبرو باشد مانند اینکه تمام کارهای او با انتخاب والدین است و یا اینکه والدین او را بیش از اندازه مورد مواخذه قرار می دهند و ... فرد برای اینکه بتواند استقلال کاملی داشته باشد تنها راه حل ممکن را در فرار از خانه می داند پس در نتیجه از خانه فرار می کند تا به تنهایی این مسیر را طی کند.

  نظرات ()
دلایل نامناسب برای ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٠

برای ازدواج کردن دلایل بسیاری وجود دارد، اما برای ازدواج نکردن دلیل آوردن اغلب سخت و مشکل است. دلایلی هست که فرد به خاطر آنها ازدواج می کند، ولی همان دلایل می تواند ازدواج را با مشکلات و تضادهای قابل توجهی رویاروی کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عشق به همسر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٠

اینها حرف هایی است که بسیاری از زن های ایرانی در دل دارند. زن هایی که همسران شان میانِ سنت و مدرنیته گیر افتاده اند و با وجود تمام عشق و احترامی که برای آنهاهدیه ندارند،  قائل هستند، از عهده گفتن یک جمله ساده برنمی آیند: «دوستت دارم!» این مردها میانه ای با گل و جمله عاشقانهپ بلد نیستند و بعد از بحث به جای عذرخواهی می خواهند با عادی رفتار کردن، موضوع را به فراموشی بسارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تمایل به ازدواج نکردن دختران و راه مقابله نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢٠

 

شمایی که کارتان همه زندگی‌تان بوده، قرار نیست یک شبه خانه‌نشین شوید. پس باید مردی را انتخاب کنید که توان پذیرش محدودیت‌های شما را داشته باشد. او باید با نوع کار شما و شرایطی که دداشته باشد ارید آشنایی تا بتواند تصویر دقیقی نسبت به مشکلات احتمالی که در این مسیر پیش می‌آید را در ذهنش شکل دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد جوان‌تر شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

افزایش مصرف مواد مخدر در سال‌های اخیر و تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی، مسئله اعتیاد را از مرزهای بهداشت و درمان فراتر برده و به بحران اجتماعی تبدیل کرده است. بحرانی که سود میلیاردی آن به جیب سوداگران می‌رود و دودش به چشم خانواده‌ها.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وزارت علوم: مسوول حذف دختران در 77 رشته دانشگاهی نیستیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 


بیش از یک سال از نامه رسمی رییس‌جمهور به وزیر علوم درباره مخالفت با تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها می‌گذرد، اما حالا مسوولان 36 دانشگاه کشور برخلاف موضع رئیس‌جمهور، اعلام کرده‌اند که در جریان کنکور امسال، از بین دختران کنکوری دانشجو نمی‌پذیرند.با بالا گرفتن دامنه نارضایتی‌های بسیاری از داوطلبان کنکور، خیلی‌ها منتظر اعلام موضع وزارت علوم درخصوص حذف جنسیتی برخی از رشته‌های کنکور 91 بودند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خشک شدن دریاچه ارومیه یک فاجعه تاریخی است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خشک شدن دریاچه ارومیه را یک فاجعه تاریخی قلمداد کرد و گفت: متاسفانه، هنوز دلایل علمی خشک شدن دریاچه ارومیه مشخص نشده است و هر کسی از ظن خود چیزی می گوید. رضا رحمانی در گفت و گویی با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه با حرف های دیمی و بدون مطالعه علمی نجات نمی یابد خاطر نشان کرد: متاسفانه دولت در این رابطه علمی و با برنامه حرکت نمی کند و هنوز علت خشک شدن و راهکارهای دقیق علمی آن مشخص نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
معرفی انشتین تبریزی جهان ( نیما ارکانی حامد ) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩دانشمند جوان تبریزی، با تصدی کرسی استادی دانشگاه پرینستون- جایگاهی که 55 سال پس از انیشتین در اختیار فرد دیگری قرار داده نشد- دنیا را با این سوال مواجه کرده است که آیا انیشتین بعدی، یک تبریزی خواهد بود؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ازدواج مناسب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩


اگر قصد دارید ازدواج کنید و حتماً هم در ازدواجتان موفق باشید. اگر می خواهید همسرتان از همه نظر به شما نزدیک و شبیه باشد بهتر است ابتدا خود را خوب بشناسید. بدانید که هستید و چه می خواهید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وقتی دختران «بله» نمی گویند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩


در ارتباط با دلایل افزایش سن ازدواج، آمارها نشان می‏دهند که در ایران و بسیاری دیگر از کشورها فاصله سنی زوجین در حال ازدواج و همچنین پراکندگی یا انحراف معیار سن زنان در هنگام ازدواج در حال کاهش است. از سوی دیگر ازدواج زودرس در سال‏های اخیر سیری نزولی داشته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بزرگترین آتشفشان گلی جهان در جمهوری آذربایجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

یک بار دیگر کتاب رکوردهای جهانی گینس را گشودیم و به دنبال نام جمهوری آذربایجان گشتیم. آنچه این بار پیدا کردیم جالب اما رعب‌انگیز بود! آیا می‌دانید که در محدوده منطقه جمهوری آذربایجان نزدیک به ۴۰۰آتشفشان گلی وجود دارد که در واقع نیمی از تعداد کل آتشفشان‌های گلی جهان است؟ در یک نگاه کلی معمولاً هر ۲۰سال یکی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زیبایی و ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩


یک گروه از محققان زیبایی‌های ظاهری هر زوج را بین یک تا 10 کدگذاری کردند که عدد 10 بهترین و کامل‌ترین ظاهر را نشان می‌داد. تقریبا در یک‌سوم زوج‌ها، زیبایی زن‌ها بیشتر بوده، در یک‌سوم زیبایی مرد بیشتر بوده و سایر زوج‌ها ظاهری تقریبا هم ردیف داشتند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مفهوم گناه در اندیشه‌ی داستایفسکی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

نویسنده: نادر شهریوری(صدقی)

"امروز ۲۲ دسامبر همه‌ی ما را به میدان اسمولنسکی بردند، آنجا حکم اعدام را برای ما خواندند، صلیب آوردند که ببوسیم، بالای سرمان خنجر شکستند و پیرهن سفید به تن‌مان کردند. بعد سه نفر از ما را به تیرهای اعدام بستند تا حکم را اجرا کنند، من نفر ششم صف بودم، ما را به دسته‌های سه نفری تقسیم کرده‌‌ بودند و به این ترتیب من جزء دسته دوم بودم و بیش از یک لحظه به پایان زندگی‌ام نمانده بود. برادرم، به تو و به خانواده‌‌ات فکر کردم. در آن لحظه‌ی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
منطقه گروس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

مقالات زیر برای اولین بار درشماره 3 نشریه چنلی بئل (ویژه نامه آذربایجان غربی) به چاپ رسیده است.

منطقه گروس در 1325 شمسی همزمان با شکست « فرقه دموکرات آذربایجان» و تشدید فشارهای حکومت پهلوی ملعون به مردم آذربایجان و شدت یافتن اعمال استعماری بر علیه آذربایجان، از استان چهارم « آذربایجان غربی» منفک گردیده و به استان همدان واگذار گردید و نهایتاْ در 1337 با تشکیل استان کوردستان گروس به این استان ضمیمه شد و این در حالیست که با بررسی تاریخی مشخص میگردد که این منطقه همواره جزو منطقه آذربایجان بوده و خواهد بود.

مردم گروس در جریان انقلاب مشروطه با 300 سوار به یاری و کمک « ستارخان» و دیگر دلیران مشروطه آذربایجان شتافتند.

1- - بایجار Baycar (بیجار، بیجر، ....): کلمه ای ترکی برگرفته از نام یکی از فرماندهان دوره امپراتوری ترکی سلجوقی و به معنی شخص قدرتمند و ثروتمند.

2- قوروا Qurva (قروه، قروا، قوربا، ....): کلمه ای ترکی به معنی نهال نو، برگ تازه جوانه زده و نیز ظرفی چرمی برای حمل آب (قوروا به زبان مغولی به معنی عدد سه است).

  نظرات ()
سرعت باورنکردنی مغز انسان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

سرعت مغز انسان به قدری زیاد است که یک کلمه را در ۵۰ الی ۸۰ میلی ثانیه درک می کند.

دانشمندان اعلام کردند سرعت درک یک کلمه از سوی مغز انسان ۵۰ تا ۸۰ میلی ثانیه طول می کشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نمک کمتر، زندگی سالمتر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

دانشمندان معتقدند که محدود ساختن مصرف روزانه نمک به میزان ۶ گرم، می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماریها از جمله فشار خون بالا را کاهش دهد.

مصرف بی‌رویه نمک که با افزایش فشار خون، بیماریهای قلب و عروق و کلیه را به همراه می‌آورد، می‌تواند به بیماری سرطان نیز منجر گردد.

آخرین نتایج بررسیهای موسسه جهانی تحقیقات سرطانی نشان می‌دهد که کاهش میزان نمک در مواد غذایی و نان، احتمال ابتلا به بیماری سرطان معده را کاهش می‌دهد.

بیشترین میزان نمک در مواد غذایی آماده و غذاهای فست‌فود یافت می‌شود.

نمک موجود در غذاها نه تنها از نظر طعم، بلکه از نظر جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی و افزایش طول عمر آنها کابرد دارد.

غذاهای تهیه شده در رستورانها نیز از مقدار زیادی نمک برخوردار است.

  نظرات ()
کشف عجیبترین حیوان در جهان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

این حیوان عجیب‌الخلقه که یک کرم خاکی ۶۰ میلیمتری بوده و در یک پارک حفاظتی در نزدیکی شهر کمبریج بریتانیا کشف شده، دارای ۶۰ چشم می‌باشد.

این کرم خاکی علیرغم شباهت به کرمهای خاکی کشف شده در هلند و ایرلند شمالی، نوع جدیدی از این حیوان شناخته می‌شود.

گفته می‌شود که کرم خاکی مزبور هنوز تکامل خود را به پایان نرسانیده و نوع مشابه آن قبلا تنها یک بار در هلند دیده شده است.

  نظرات ()
مهارت های زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩


وجود مشکلات کوچک و بزرگ در زندگی عادی است و همه مردم خواه و ناخواه در طول زندگی با مشکلات مختلف روبه رو می شوند. رندگی را می توان روند پیاپی مواجه شدن با مسایل و تلاش برای حل آنها دانست. حل مسایل فرد را قادر می سازد که به طور سازنده با مشکلات زندگی خود مواجه شود. حل موفقیت آمیز مسایل زندگی به اعتماد به نفس بیشتر و آرامش فرد منجر می شود.
کنار آمدن با فشار های زندگی و کسب مهارت های فردی و اجتماعی، همواره بخشی از واقعیات زندگی انسان بوده و در ادوار متفاوت زندگی او، به اشکال گوناگون تجلی یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تنها ۴ نفر به این زبان صحبت می‌کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

زبان هرتوین از خانواده زبان آرامی شمال شرقی و یا سریانی بوده که پیشتر از سوی سریانی‌های کلیسای کاتولیک کلدانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این زبان پس از مهاجرت سریانی‌ها به اروپا در معرض نیستی قرار گرفت.

این درحالیست که در روستای اکین‌دوزو تنها ۴ نفر قادر به تکلم نسبتا روان این زبان می‌باشند. به گفته روستائیان، تعداد آشنایان به زبان هرتوین بسیار اندک است.بایرام قیزیلای معلم بازنشسته اهل روستای اکین‌دوزو که در حال حاضر در شهر سیرت زندگی می‌کند، می‌گوید: زبان هرتوین از سوی سریانی‌های وابسته به کلیسای کاتولیک کلدانی بکار برده می‌شد، ولی به دلیل مشکلات اقتصادی بسیاری از این افراد ابتدا به مرسین و سپس از راههای قانونی و غیر قانونی به اروپا مهاجرت کردند.

قیزیلای با بیان اینکه هر از چند گاهی با روستائیان مهاجر تماس تلفنی برقرار می‌کند، می‌افزاید:" در روستایمان یک کشیش زندگی می‌کرد که بعدها به مرسین مهاجرت کرده بود. این کشیش سالی یک بار به روستا می‌آمد و بعد از غسل تعمید نوزادان بازمی‌گشت. او آخرین فردی بود که زبان هرتوین را به عنوان زبان مادری در این روستا بکار می‌برد. بعدها دیگر خبری از وی نشد. در روستایمان چند نفری هستند که قادر به صحبت کردن به زبان هرتوین می‌باشند، ولی آنها نیز این زبان را هنگام شوخی بین خودشان بکار می‌برند."

  نظرات ()
دهکده بدون سرطان در ترکیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

شهرت "دهکده حیات طبیعی" ترکیه در استان بوردور از مرزهای کشور پا فراتر گذاشت.

این دهکده که از آن به عنوان "دهکده بدون سرطان" نام برده می‌شود، توجه دانش‌پژوهان خارجی را به خود جلب کرده است.

در داخل روستای "قارا کنت" بوردور، روستای دیگری تاسیس یافته است. این روستا "لیسیانا" و یا به اصطلاح محلی "دهکده بدون سرطان" نام دارد.

پروژه "لیسیانا" که هدفش حراست از حیات طبیعی و حیات وحش است، تنها کنجکاوی مردم ترکیه را بر نمی‌انگیزد.

دانش‌پژوهان ایتالیایی، رومانیایی و لهستانی نیز با دقت فراوان پروژه را دنبال می‌کنند.

ساکنین روستا تولیدات اورگانیک خود را به لذتهای گوناگون تبدیل می‌سازند که یکی از آنها نیز شیره هندوانه است.

دانش‌پژوهان خارجی نه تنها با هم سن و سالان خود به تشریک مساعی می‌پردازند، بلکه تبادلات فرهنگی نیز انجام می‌دهند.

  نظرات ()
کاوشگر مریخ بر سطح سیاره سرخ فرود آمد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

بزرگترین و پیشرفته ترین روبات تحقیقاتی ناسا، با نام "کیریوسیتی"، بر سطح سیاره سرخ فرود آمد.

این سفینه که نوامبر گذشته به سوی سیاره مریخ پرتاب شد امروز راس ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه در منطقه ای به نام "گئیل" که یکی از پست ترین مناطق این سیاره می باشد فرود آمد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنان کم خواب بیشتر چاق می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

یک گروه تحقیقاتی به ریاست دکتر ژنی تئورل هاگلوو متخصص بیماریهای ریوی دانشگاه اوپسالای سوئد، ۶۵۰۰ زن زیر ۵۰ سال را مورد بررسی قرار داد.

در خلال تحقیقات، در زمینه مشکلات سلامتی زنان اطلاعات دریافت شد، وزن و قد آنان اندازه‌گیری گردید.نتیجه تحقیقات نشان داد، زنانی که روزانه کمتر از ۸-۷ ساعت می‌خوابند، بیش از دیگر زنان از ناحیه کمر در معرض افزایش چربی قرار دارند.دکتر ژنی تئورل هاگلوو ضمن بررسی نتایج تحقیقات اظهار داشت، ناحیه کمر زنانی که روزانه ۵ ساعت می‌خوابند، ۶ سانتیمتر ضخیمتر از زنانی است که روزانه ۸ ساعت می‌خوابند.

دکتر هاگلوو با اشاره به دلایل مختلف افزایش میزان چربی در ناحیه کمر، دلیل اول را تاثیرپذیری میزان ترشح مورتیزول و هورمون رشد و دلیل دوم را بیشتر بودن زمان برای خوردن غذا ذکر کرد.نتیجه تحقیقات محققین سوئدی در مجله "Sleep Medicine" به چاپ رسید.

  نظرات ()
سیر، لیموترش و ویتامینE جایگزین‌های مناسب آسپرین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

نتایج پژوهش‌های گوناگون نشان داده است که سیر میزان کلسترول خون را پایین می‌آورد. همچنین این ماده‌ غذایی می‌تواند کلسترول خوب را افزایش دهد و به این ترتیب از بروز بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زیبایی پوست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

به جز عمل جراحی، راه های درمانی دیگری برای زیبایی پوست صورت وجود دارد. البته این روش‌ها هم بی‌خطر نیستند و ممکن است واکنش‌های آلرژیک (حساسیت) نسبت به برخی مواد آنها داشته باشید.   


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 20 درصدی آمار والدین سر راهی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

یک آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری گفت: براساس پژوهش انجام شده تعداد والدین سر راهی 20 درصد افزایش پیدا کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خانواده شاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩


اگر خوش اخلاق هستید و همسرتان نیز خوش خلق است شما واقعا شاد هستید اگر چه آن را به وضوح درک نکنید. کافی است یک شب را در خانه کسانی که با بداخلاقی روزگار می گذرانند سپری کنید تا درک کنید چقدر شاد و خوشبختید.
خانواده ای که در آن شوخی و خنده، رفاه و امکانات گوناگون و .... زیاد دیده می شود لزوما خانواده شادی نیست. بلکه چنین چیزهایی در خانواده های بسیار آشفته و در مرز از هم پاشیدگی هم دیده می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چطور شیرین عسل، شیرین عسل شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

گفتگویی صریح با یونس ژائله، بنیانگذار بزرگترین واحد صنایع غذایی در خاورمیانه

چطور شیرین عسل، شیرین عسل شد

 اما اینکه چرا شیرین عسل به اینجا رسید، فقط می‌توان دلیل آن‌را طرح استراتژیک شرکت دانست. ما با توجه به ذهنیت خودمان استراتژی ترسیم کردیم/ما عاشق کار و ایران هستیم. بعد از آن هم عاشق خدمت به منطقه‌ی آذربایجان/یکی از عوامل موفقیت ما تمرکز در صنعت غذا بوده است. ارتباط مستحکم با مشتریان، تحقیق و تفحص مداوم، نوآوری و خلاقیت، در دسترس بودن کالا، ایجاد ارتباط مستمر با محافل و مراکز علمی و تحقیقاتی از دیگر عواملی بوده...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد به اینترنت در زنان بیشتر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

دکتر کریستین مونتاگ از دپارتمان روانشناسی بیولوژیکی و افتراقی دانشگاه بن اظهار داشت: مشخص شده است که اعتقاد به اینترنت محصول تصورات ما نیست، محققان و درمانگران باید برای توجه به آن به طور جدی عمل کنند.

محققان شواهدی را از یک متغیر ژنتیکی که به اعتیاد به اینترنت مرتبط است، ارائه کرده اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خرس‌ها و فیل‌های آسیایی در خطر انقراض نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

سازمان «خرس‌ها را آزاد کنید» در سی کیلومتری پنوم پن، پایتخت کامبوج، بزرگ ترین محل نگهداری خرس‌های آفتاب است. مت هانت، مدیرعامل نهاد «خرس‌ها را آزاد کنید» می‌گوید: چشم انداز درازمدت برای آنها، با توجه به رشد جمعیت انسان‌ها، نابودی مکانهای زندگی حیوانات و افزایش شکار، خوب به نظر نمی‌آید.

 به نقل از یورو نیوز، خرس‌های آفتاب را به دلایل متعدد شکار می‌کنند: برای پوست و صفرای آنها که در طب چینی از آن استفاده می‌شود و برای گوشتشان که در آسیا از آن سوپ درست می‌کنند. متخصصان معتقدند که در طول سی سال گذشته سی درصد از شمار این خرس‌ها کاهش یافته است.فیل‌ها نیز در کامبوج در معرض تهدید هستند و آنها نیز در فهرست «در خطر» اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار داده شده‌اند. تعداد آن‌ها در سال ۱۹۹۵ میلادی، دو هزار بود که امروز به چهارصد کاهش پیدا کرده است. در گذشته شکار فیل‌ها دلیل اصلی کاهش تعدادشان بود، ولی امروز نابودی زیستگاههای آنها خطر اصلی برای ادامه بقایشان محسوب می‌شود.نیک مارکس، محافظ حیات وحش پنوم تا ماو می‌گوید: ما دلیل اصلی این بحران هستیم. اینجا خانه فیل هاست و همچنانکه به داخل جنگل وارد می‌شویم، دیگر جایی برای رفتن ندارند و بحران‌ها همچنان افزایش می یابند و باید برای این مشکل راه حلی یافت. با افزایش جمعیت انسان‌ها و نابودی مناطق جنگلی، تعداد فیل‌های آسیایی همچنان رو به کاهش خواهد بود.

  نظرات ()
مقابله با وسواس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩


استرس و موارد بحران وضعیت بیمار را بدتر کرده و احتمال عود را افزایش می دهد لذا به رغم ایجاد مشکلات و آشفتگی در خانواده به واسطه این بیماری در منزل سعی کنند فضای با آرامشی برقرار باشد.
اختلال وسواس به دو صورت فکری و عملی است و در تمام سنین رخ می دهد اما در سنین جوانی کمی شایع تر است. درمان این ناهنجاری اگر زود تشخیص داده شود، می توان به خوبی با ترکیبی از روان درمانی (به ویژه رفتار درمانی) و دارو درمانی معالجه کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خوردن شکلات خطر سکته مغزی را در مردان کاهش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

پژوهشگران سوئدی دریافته اند خطر بروز سکته مغزی در مردانی که هر هفته یک تخته استاندارد شکلات مصرف می کنند به میزان 17 درصد کاهش می یابد. افزون بر این، پژوهشگران معتقدند میزان مصرف شکلات بیشتر می تواند احتمال خطر بروز این عارضه را هرچه بیشتر کاهش دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
46ضربه چاقو به دختر مورد علاقه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، 23 اسفند سال گذشته مأموران کلانتری 144 جوادیه تهرانپارس از طریق مرکز فوریت‌های پزشکی بیمارستان تهرانپارس در جریان انتقال دختر جوان 19 ساله‌ای به بیمارستان قرار گرفتند که مورد اصابت ضربات متعدد چاقو قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
4 هزار پلیس ایران در راه مبارزه با مواد مخدر شهید شدند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

 


معاون اول رئیس جمهور با انتقاد از کشورهای غربی در خصوص کم کاری در بخش مبارزه با مواد مخدر گفت: چرا باید چهار هزار پلیس ایران در راه مبارزه با مواد مخدر شهید شوند اما خونی از بینی هیچ سرباز آمیرکایی نیاید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تولید نانوداروی جدید سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٩

یک شرکت فناوری زیستی آمریکایی داروهای انتقال نانوذرات ضد سرطان جدیدی معرفی کرده که به گفته سازندگان ، اثر حمله بهتری بر روی تومورها داشته و همچنین عوارض جانبی آن کمتر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رازدارى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٧


«راز»، به اقتضاى حرمتش باید پنهان و پوشیده بماند و گرنه رازنمى‏شد. در این هیچ تردیدى نیست.

گفته‏ اند: غلامى طبق سرپوشیده‏اى بر سر داشت و خاموش وبى‏صدا در راهى مى‏رفت. یکى از افراد، در راه به او برخورد و پرسید:در این طبق چیست؟ غلام چیزى نگفت. آن شخص به اصرار پرسید تابداند زیر آن سرپوش که روى طبق کشیده‏اند چیست؟ غلام گفت:فلانى! اگر قرار بود که همه افراد بدانند در طبق چیست، دیگر سرپوش‏روى آن نمى‏کشیدند!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر دیابت بر رابطه زناشویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۳بی توجهی به عوارض دیابت در درازمدت، زندگی زناشویی را با خطرهای جدی مواجه می کند
دیابت از شایع ترین بیماری های مزمنی است که مبتلایان به آن به علت افزایش قند خون خود به علایم گوناگونی مانند تشنگی، پرنوشی و پرادراری دچار می شوند و البته در بسیاری از موارد نیز بیمار به صورت اتفاقی و طی یک آزمایش خون ساده از ابتلایش به دیابت آگاه می شود...

اگرچه امروزه انواع و اقسام عوارض این بیماری شناخته شده است و به طور جامع و مدون برای آن برنامه های پیشگیری، تشخیصی و درمانی موجود است اما هنوز به برخی عوارض مرتبط با این بیماری توجه جدی صورت نمی گیرد و گاه پزشکان و بیماران از آن غفلت می کنند. اختلالات جنسی از جمله عوارض شایع دیابت نوع دو محسوب می شوند که سال های طولانی از آن غفلت می شد و اکنون نیز گاه و بی گاه در روند درمان این بیماری به آن بی توجهی می شود.

دیابت، بیماری پرعارضه ای است که در صورت تشخیص دیرهنگام و درمان نامناسب، فرد را به انواع اختلالات عصبی و عروقی از قبیل سکته قلبی، نابینایی، نارسایی مزمن کلیه ها و قطع عضو اندام تحتانی دچار می کند.
 

دیابت و ناتوانی جنسی مردان

ناتوانی جنسی یا اختلال در نعوظ اندام تناسلی مردان یکی از مهم ترین و شایع ترین اختلالات جنسی ناشی از ابتلا به دیابت است که به طور عمیق و گسترده ای بر کیفیت زندگی زوجین تاثیر می گذارد. اگر شیوع ناتوانی جنسی در جامعه مردان ۴۰ تا ۷۰ سال را حدود ۶/۹ درصد برآورد کنیم، ابتلا به دیابت، شیوع این اختلال را در مردان بالای ۱۸ سال به ۳۵ درصد می رساند. البته میزان شیوع آن در مبتلایان به دیابت نوع ۲ بیشتر از مبتلایان به دیابت نوع یک است که یکی از علل آن می تواند مسن تر بودن بیماران دیابتی نوع ۲ در مقایسه با بیماران دیابتی نوع ۱ باشد. همچنین مردان دیابتی ۱۰ تا ۱۵ سال زودتر از سایر مردان به ناتوانی جنسی دچار می شوند. مردان مبتلا به دیابت، علاوه بر احتمال ابتلا به ناتوانی جنسی، ممکن است به اختلال های جنسی دیگری از قبیل بیماری پیرونی، زودانزالی، دیرانزالی، برگشت انزال به عقب و بی میلی جنسی نیز مبتلا شوند. بخشی از این عوارض مربوط به پیشرفت بیماری دیابت و بخشی دیگر نیز عوارض داروهایی است که بیمار برای کنترل عوارض دیابت مصرف می کند. همان طور که گفته شد مردان مبتلا به دیابت به علل مختلفی به ناتوانی جنسی دچار می شوند. درگیری اعصاب محیطی، تنگی عروق و به ویژه اختلال عملکردی پوشش داخلی رگ ها موسوم به اندوتلیوم که نقش عمده ای در نعوظ اندام تناسلی مرد ایفا می کند، پرفشاری خون و نارسایی مزمن کلیه ها ناشی از دیابت همگی به بروز و تشدید اختلالات جنسی در مردان می انجامد.


دیابت و دیگر عوامل

درباره دیابت و بروز اختلالات جنسی در مردان توجه به ۳ نکته دیگر ضروری است؛ نخست اینکه استعمال دخانیات، خطر بروز و شدت ناتوانی جنسی را در مردان دیابتی بیشتر می کند. دیگر اینکه بروز ناتوانی جنسی در مردان دیابتی زنگ خطری برای بروز قریب الوقوع تنگی عروق کرونری قلب و سکته قلبی است که باید جدی گرفته شود و نکته سوم، داروهایی است که مبتلایان به دیابت برای تنظیم قند خون و کنترل عوارض بیماری مانند پرفشاری خون مصرف می کنند؛ زیرا برخی از این داروها ممکن است بر سلامت جنسی بیمار تاثیر منفی بگذارند. از این رو ضروری است بیمار هنگام مراجعه به پزشک درباره مسایل خود با وی گفت وگو کند تا پزشک معالج با توجه به شرایط بیمار در صورت امکان درباره میزان و نوع داروی تجویزی برای کنترل دیابت تصمیم گیری کند.


دیابت و مشکلات جنسی زنان

دیابت در زنان هم خطر ابتلا به انواع و اقسام مشکلات جنسی را بیشتر می کند. کاهش میل جنسی، نرسیدن به اوج لذت جنسی یا اصطلاحا ارگاسم، کاهش برانگیختگی جنسی، درد هنگام نزدیکی و عفونت های واژن با فراوانی متفاوت در بخش قابل توجهی از زنان مبتلا به دیابت بروز می کند. همه علل و عواملی که به بروز اختلالات جنسی در مردان مبتلا به دیابت می انجامد، ممکن است در بروز اختلالات جنسی زنان هم سهیم باشد.


تشخیص و درمان

اختلالات جنسی در بیماران دیابتی مانند سایر عوارض این بیماری قابل تشخیص، درمان و کنترل است؛ به شرط اینکه هم پزشکانی که به درمان دیابت می پردازند و هم بیماران به آن توجه کرده و آن را جدی تلقی کنند. اگر بی توجهی به دیابت و عوارض جانبی آن حیات بیمار را به مخاطره می اندازد، بی توجهی به عوارض جنسی دیابت نیز حیات زندگی زناشویی فرد را در درازمدت با خطرهای جدی مواجه می کند و به طور قطع و یقین، کنترل قندخون در بیماری که زندگی وی بر اثر بی توجهی و درمان نامناسب یا دیگر عوارض جنسی دیابت از هم پاشیده است بسیار سخت تر و دشوارتر از بیماری است که به صورت همه جانبه به همه مسایل و مشکلات وی توجه می شود. همان طور که گفته شد، برای درمان اختلالات جنسی ناشی از بیماری دیابت، به ویژه ناتوانی جنسی در مردان، طیف گسترده و متنوعی از درمان های دارویی خوراکی، تزریقی و حتی وسایل کمکی وجود دارد که بیماران با مراجعه به موقع به درمانگران اختلالات جنسی می توانند با صلاحدید و تجویز آنها از این درمان ها و نیز مشاوره ها و تمریناتی که برای بهبود سلامت جنسی وجود دارد بهره مند شوند.

دکتر سیدکاظم فروتن

  نظرات ()
تقویت عاطفه در رابطه جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۳

دانستن نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا رابطه ای سرشار از عشق و دوستی با همسر خود داشته باشید :

۱) ازدواج و زندگی زناشویی یک بافت سرشار از عاطفه می باشد.

۲) در ازدواج هایی که دو فرد با یکدیگر در تعارض و تضاد باشند ، برانگیختگی های هیجانی زیادتری دیده می شود . به عبارت دیگر ، بیشتر تعارض ها و اختلافات بین زوجین به دلیل برانگیختگی های هیجانی صورت می گیرد.

۳) افراد در توانایی دریافت و تشخیص دقیق عواطف خود و دیگران با یکدیگر تفاوت دارند. مثلاً بعضی از زوج ها آشکارا نسبت به علائم هیجانی همسرشان بی توجه هستند و آنان را نادیده می گیرند یا آمادگی سوء تعبیر و عدم تشخیص صحیح این عواطف را دارند. مثلاً حالت غمناکی یا اندوه همسر خود را به عنوان عصبانیت و خشم تفسیر می نمایند.

۴) انسان ها دارای تفاوت های قابل توجهی در توانایی ابراز صریح عواطف خود می باشند. مثلاً برخی از زوج ها عادت دارند پیام های هیجانی مبهم و گیج کننده ای به طرف مقابل خود بدهند (هم زمان، هم می خندند و هم اخم می کنند ). پژوهشگران دریافته اند که ارتباط با ثبات و معناداری بین تفاوت های فردی در توانایی ابراز دقیق و صحیح عواطف و تشخیص آن ها با شادی های زندگی و روابط زناشویی مطلوب وجود دارد.

۵) زوج های خرسند در مقایسه با زوج هایی که رابطه ی زناشویی و هیجانی خوبی با هم ندارند، احساس هم دلی بیشتری به هم نشان می دهند ونسبت به احساسات یکدیگر حساسیت بیشتری به خرج می دهند.

۶) زوج های ناراضی از زندگی زنا شویی در عکس العمل به رفتار نامناسب همسرشان مقابله به مثل می کنند.

۷) زنان بهتراز مردان در ابراز دقیق عواطف و تشخیص آن ها عمل می نمایند. برای مثال وقتی که یک زن پیام هیجانی مثبتی به شوهرش می دهد، احتمالاً از علائم غیر کلامی بدنی ( مثل لبخند زدن ) و از یک لحن صمیمانه در هنگام سخن گفتن استفاده می نماید. از طرف دیگر، مردان تمایل به استفاده از پیام های مبهم و مختلط (ترکیبی) دارند. برای مثال هنگامی که مردی می خواهد پیام هیجانی مثبتی به همسرش بدهد، این پیام هم همراه با خنده است و هم همراه با علائم بالقوه تهدید کننده ای چون حرکات ابرو یا چشم .

۸) ناتوانی مردان در تشخیص و ابراز دقیق عواطف، علت مهم و اساسی ازدواج های ناموفق است. برای مثال در برانگیختگی های هیجانی بالا در طول کشمکش های زناشویی ( که از طریق اندازه گیری علائم فیزیولوژیکی مثل ضربان قلب یا فشار خون مشخص می شود ) مردانی که از زندگی زناشویی خود راضی نمی باشند و با همسران خود اختلاف دارند، علائمی از گوشه گیری یا انزوای هیجانی و بی عاطفگی از خود نشان می دهند، روان شناسان آن را «حصار سنگی» نامیدند.

۹) زوج های شاد و خوشبخت نسبت به زوج های ناسازگار، هم در اظهار و ابراز عواطف و هم در استنباط، تشخیص و دریافت عواطف، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.

۱۰) برخی از مردان احساس می کنند که هم زمان از دو طرف مورد تهدید واقع می شوند : یکی از طرف موقعیت هایی که قادر به کنترل آن ها نمی باشند و یکی هم از طرف عواطف ناخوشایند و منفی، چون اضطراب و اندوه که بوسیله این موقعیت ها ایجاد می شوند. این مردان هنگامی که احساس آسیب پذیری وناتوانی می نمایند، عصبانی می شوند و مایل به تجربه حالت هایی هیجانی هستند تا از آن طریق احساس کنند قادر به کنترل موقعیت ها می باشند.

۱۱) در زمینه زندگی زناشویی ، وضعیت فوق بدین معنی است که احتمالاً یک شوهر به تقاضای همسرش جهت استقلال بیشتر، با واکنش های خشم آلود به این نوع گستاخی پاسخ دهد تا واکنش های مضطربانه، و علت بروز چنین واکنشی احتمالاً ترس از دست دادن همسر است. این خشم و عصبانیت ممکن است منجر به رفتارهای تخریبی شود که با جنگ و دعواهای خانوادگی و ضرب و شتم های جسمی و خشونت آمیز همراه است.

۱۲) در تعامل های پر از تنش و تعارض زندگی زناشویی، حتی شوهرانی که بسیار مقاوم و شکیبا می باشند، احساس درهم شکسته شدن می نمایند و در مقابل علائم جسمانی و منفی شدیدی ( چون انقباضات و دردهای معدی، افزایش ضربان قلب، تعریق کف دست، سردرد و… ) که آنان را تهدید می کند، احساس ناتوانی، اضطراب و دستپاچگی می نمایند.

در چنین شرایطی، مردان ممکن است به صورت خودکار و غیر ارادی دچار خشم شوند. روی هم رفته و بر اساس یافته های مطالعات انجام شده بر روی تعامل های زندگی زناشویی، فرض می شود که اگر زوجین از عواطف همسرانشان آگاه شوند و بتوانند عواطفشان را به صورتی واضح و آشکار به یکدیگر اطلاع دهند و ابراز نمایند، زندگی بهتری خواهند داشت. برای این کار لازم است تا نسبت به علل، جوانب و پیامدهای عواطفشان بر زندگی زناشویی شان آگاه گردند.

  نظرات ()
مواد اعتیادی نوین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۳
 

مخدرهای سنتی در حالی به تدریج جای خود را به مخدرهای ارزان قیمت صنعتی می دهند که قاچاقچیان موادمخدر در یک اقدام غیر بشری خطرناکترین انواع این مخدرها را در قالب ادکلن، قرص، موادغذایی و خوراکی به جامعه تزریق و عرضه می کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیجار گروس(تبریز کوچک) آذربایجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۱بیجار گروس همینک وسیعترین و پرآب ترین منطقه استان کردستان میباشد و به انبار غله آذربایجان نیز مشهور است. در این منطقه چهار رود پرآب به نامهای « قزل اوزن »، « قمچی چای» ، « اوزون دره»، « تلوار» وجود دارد. اکثر مردم این شهرستان مسلمان و ۹۰% شیعه و ۱۰% سنی هستند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آموزش مهارتهای زندگی به کدکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۱
 
کودکان با رفتن به مدرسه مهارت هایی چون خواندن و نوشتن را می آموزند اما قبل از سن رفتن به مدرسه، والدین وظایف مهم دیگری را در خصوص یادگیری مهارت های زندگی به فرزندان شان دارند تا آن ها را، برای ورود به زندگی اجتماعی و خارج از محیط خانواده آماده کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنانی که در محیط کار استرس دارند، دو برابر دیگران در معرض ابتلا به دیابت قرار دا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۱

نتایج یک تحقیق علمی نشان می دهد زنانی که مشاغل متوسط و سطح پایین دارند و از استرس و فشار روحی زیادی در محل کار خود رنج می برند، دو برابر بیشتر از سایر زنان در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زیتون از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۱

 تحقیقات گروهی از محققان اسپانیایی نشان می‌دهد: افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای یعنی رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیها به همراه زیتون و روغن زیتون به مدت دوسال استفاده کردند، از استخوانهای قویتری برخوردار بودند و احتمال ابتلای آنها به پوکی استخوان کاهش یافت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پزشکی قانونی: 70 کودک در زلزله آذربایجان جان باختند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۱
پزشکی قانونی کشور با انتشار جزئیات بیشتری از متوفیان زلزله آذربایجان، آمار نهایی فوت شدگان زلزله اخیر این استان را 258 نفر اعلام کرد که در آن 70 نفر زیر 18 سال بوده اند.پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: از کل فوت شدگان زلزله اخیر 171 نفر زن (66.3 درصد) و 87 نفردیگر مرد (33.7 درصد ) بودند.
همچنین با اشاره به محدوده سنی فوت شدگان زلزله باید گفت که: 52 نفر از فوت شدگان زیر 10 سال، 17 نفر 10 تا 19 سال، 54 نفر 20 تا 39 سال، 38 نفر 40 تا 59 سال، 58 نفر 60 تا 79 سال و 24 نفر 80 سال به بالا سن داشتند، این در حالی است که سن 15 نفر از این فوت شدگان نامعلوم گزارش شده‌است. از محدوده سنی متوفیات زلزله می توان به این نتیجه رسید که سن 82 نفر از قربانیان بالای 60 سال و پس از آن 52 نفر زیر 10 سال بوده است.
با توجه به گستردگی منطقه درگیر و تخریب در 300 روستا واقع در مناطق زلزله زده، پزشکی قانونی استان ضمن ارائه خدمت به مراجعین عادی در مرکز تمامی امکانات خود را برای تسریع در امر خدمت رسانی به هموطنان به کار گرفت و علی رغم محدودیت پزشک، با اعزام تیمهای تخصصی به مناطق زلزله زده در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به طی فرایندهای قانونی مربوط به درگذشتگان حادثه اقدام کرد.
همچنین با توجه به دفن تعدادی از درگذشتگان بدون طی مراحل قانونی، با مراکز امدادی، درمانی و فرمانداری ها مکاتباتی صورت گرفت تا پس از بررسی و جمع‌آوری تمامی موارد ارائه شده آمار نهایی فوت شدگان تهیه و اطلاع رسانی شود.
در این حادثه، تیمهای تخصصی پزشکی قانونی متشکل از 16 پزشک و نیروهای پشتیبان کار رسیدگی به اجساد به جای مانده از زلزله را انجام می دادند.
  نظرات ()
انواع مواد اعتیادی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱۱

سوداگران مرگ یا همان قاچاقچیان مواد مخدر نیز مانند سایر فروشنده های کالا و خدمات از انواع و اقسام روش ها برای قالب کردن محصولات خود به مصرف کننده ها استفاده کرده و یک محصول مشخص را با اسامی ، رنگ و شکل های مختلف وارد بازار مصرفی می کنند. به تبع آن مصرف کننده ها نیز خام تبلیغات شده و به همین دلیل است که هر نوع مخدر جدید از بازار چشمگیری برخوردارد می شود در حالی که ۳۰۰ نوع مواد مخدر صنعتی بازار مصرفی که عمر استفاده از آنها دهه خود را می گذراند از آمفتامین ساخته شده و در اصل تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاریخ فاروج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۱٠

 

فاروج از شهرهای استان استان خراسان شمالی است و مرکز شهرستان فاروج این استان است. شهر فاروج در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۰٫۶۶۸ نفر جمعیت داشتهاست . سوغاتی شهر فاروج آجیل است از محصولات شهر فاروج میتوان کشمش و بادام و گردو را نام برد. از آثار باستانی شهر فاروج میتوان به موجی تپه و تپه کل به قربان و محله چهل دختر و هرده که یکی از قدیمی ترین محلههای فاروج است اشاره کرد.مردم فاروج ترکزبان میباشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیانیه 11 ماده ای اجلاس شانزدهم عدم تعهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

 

توافق بر عدم اجرای تحریم های یکجانبه ، احترام به حقوق هسته ای کشورها از جمله ایران ، همدردی با قربانیان تروریسم از جمله شهدای هسته ای ایران،ممانعت از نژادپرستی و اسلام هراسی ، تأکید بر تشکیل دولت فلسطین با مرکزیت قدس ، گفت و گوی ادیان و تمدن ها و ایجاد سازوکاری برای پیگیری مصوبات ، از مهم ترین بخش های این بیانیه است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پرخاشگری ناشی از هورمون است یا باور خود فرد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


بهنوش خرم روز: معمولا این طور تصور می‌شود که تستوسترون مردم را پرخاشگر می‌کند، ‌اما پژوهشگران این عقیده را زیر سوال برده‌اند. گروهی در سوییس نشان داده‌اند که وقتی افراد بخواهند از موقعیت اجتماعی‌شان دفاع کنند، ‌این هورمون باعث می‌شود که منصفانه‌تر رفتار کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر داروهای ضدافسردگی بر تغییر شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

محققان به تازگی دریافته‌اند که این داروها تغییرات شخصیتی مهمی در مصرف کنندگان ایجاد می‌کنند که به احتمال زیاد این تغییرات در جهت بهتر شدن شخصیت آنها است. این پژوهش روی تاثیرات مصرف بازدارنده‌های انتخابی با جذب سروتونین یا "SSRI"‌ها انجام شد که امروزه به طور گسترده برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند و معلوم شد؛ افرادی که این نوع ضد افسردگی‌ها را مصرف می‌کنند، احساسات مثبت بیشتری را تجربه می‌کنند و در بلندمدت به لحاظ احساساتی دارای ثبات بیشتری هستند.
دکتر تونی زی تانگ محقق دانشگاه نورت وسترن در شیکاگو در این باره می‌گوید: یافته‌های اخیر ما را به سمت ارائه الگوی جدیدی از مکانیسم‌های ضد افسردگی سوق می‌دهد.
وی افزود: اطلاعات ما نشان می‌دهد که ضد افسردگی‌های جدید با اصلاح فاکتورهای اصلی و خطرزای شخصیتی افسردگی به طور نسبی کار می‌کنند. این تحقیق روی 240 فرد بالغ مبتلا به افسردگی حاد صورت گرفته است.
محققان می‌گویند؛ شاید بتوان با توجه به نتایج این یافته‌ها، داروهای SSRI را بعنوان موادی برای عادی سازی شخصیت در نظر گرفت که در درمان بسیاری از اختلالات مفید هستند.

  نظرات ()
درمان رایگان بیماران معتاد و روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


عضو سابق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: درمان بیماران معتاد و روانی نیز باید توسط بیمه خدمات درمانی به صورت رایگان صورت گیرد زیرا هزینه آن از 300 میلیارد تومان اعتبار صندوق بیمه ایرانیان تامین شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وقتی مسواک زدن باعث پوسیدگی دندان می شود! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


مسواک زدن دندانها در زمان نامناسب به ویژه تا 20 دقیقه پس از اتمام خوردن غذا می تواند موجب نفوذ بیشتر اسید به دندانها شود و روند پوسیدگی آنها را بسیار سریع تر کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
این همه اشتیاق برای دیدن صحنه «اعدام» چرا؟! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

عصرایران ؛ جعفر محمدی* - صبح امروز 4 متجاوز به عنف ، در تهران به دار مجازات آویخته شدند. یکی از مجرمان مرد جوانی بود که سه سال قبل یک شب در حوالی میدان آزادی یک دختر دانشجو را با تهدید چاقو وحشیانه مورد تجاوز قرار داده بود اما به دلیل باقی ماندن تلفن همراهش در صحنه وقوع جرم مأموران پلیس موفق شدند او را دستگیر کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه میان افراد باهوش و دیوانگی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

محققان در یک پژوهش دریافتند بین نبوغ و دیوانگی رابطه وجود دارد و اختلال اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی، در افراد بسیار خلاق و باهوش بیشتر می‌باشد.

رابطه میان نبوغ و دیوانگی، توسط گروهی از دانشمندان که همگی از بعضی اختلالات ذهنی رنج برده بودند، مورد بررسی قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
. تهران صدرنشین نزاع و درگیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در فروردین امسال 51 هزار و 74 مورد معاینات نزاع در مراکز پزشکی قانونی کشور انجام شد که استان تهران با هفت هزار و 429 نفر در صدر فهرست قرار دارد.
پزشکی قانونی کشور اعلام کرد از 51 هزار مورد پرونده نزاع و درگیری در فروردین ماه سال جاری تهران با هفت هزار مورد در صدر قرار دارد.

به گزارش مهر، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در فروردین امسال 51 هزار و 74 مورد معاینات نزاع در مراکز پزشکی قانونی کشور انجام شد که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل که مراجعات نزاع 50 هزار و 724 مورد بود، هفت دهم درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش از کل مراجعات نزاع در فروردین امسال 36 هزار و 385 نفر مرد و 14 هزار و 689 نفر زن بودند.
در فروردین امسال استانهای تهران با هفت هزار و 429 نفر، خراسان رضوی با چهار هزار و 923 نفر و اصفهان با سه هزار و 117 نفر بیشترین و استانهای خراسان جنوبی با 229 نفر، ایلام 392 نفر و بوشهر 412 نفر کمترین مراجعات نزاع را داشته اند.

  نظرات ()
اعدام در زیر بارش شدید باران! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


مراسم اعدام چهار اراذل و اوباش و متجاوز به عنف بامداد چهارشنبه در حالی برگزار شد که برخی از مردم از شب گذشته به محل اعدام آمده بودند.

 ساعت 4 بامداد است و باران شدیدی در حال بارش است. خیابانهای منتهی به چهار راه میثم واقع در خیابان شهید محلاتی تهران پر از خودروهای پلیس است و مردم از محله های...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهبود افسردگی ظرف چند ساعت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

دانشمندان در یک تحقیق جدید ادعا کرده‌اند که مصرف یک دوز داروی «کتامین» برای خلاص کردن مردم از شر افسردگی اثر معجزه آسیایی دارد که ظرف چند ساعت پس از مصرف تاثیر می‌کند و اثر آن تا بیش از یک هفته ادامه می‌یابد.
این دارو قدیم‌تر بعنوان یک داروی بیهوشی برای جانوران و در برخی از موارد نیز برای انسانها استفاده می‌شده است.
این پژوهش جدید نشان داده است که داروی کتامین می‌تواند ظرف چند ساعت افسردگی را که طی چندین سال درمان جایگزین، علاج ناپذیر مانده، درمان کند.
به گزارش دیلی میل، اکثر داروهای ضد افسردگی که در حال حاضر برای این اختلال روانی تجویز می‌شوند برای اثرگذاری به چندین ماه یا سال مدت نیاز دارند و هر روز باید مصرف شوند.
اما دانشمندان کشف کرده‌اند: موشهایی که از این دارو مصرف می‌کنند، علائم رفتارهای افسردگی در آنها ظرف چند ساعت پس از مصرف کتامین متوقف می‌شود. در پژوهش مشابهی که از سوی مرکز سلام روان کانکتی کات در آمریکا انجام شد، همچنین محققان دریافتند که 70 درصد از بیماران افسرده که از سالها درمان با داروهای افسردگی معمولی به نتیجه نرسیده‌اند با مصرف این دارو ظرف چند ساعت بهبود پیدا می‌کنند. با این حال محققان معتقدند که مطالعات بیشتر روی این دارو باید انجام شود.

  نظرات ()
پسران چهار برابر دختران فرار می کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


پسران فراری عموما در خانواده های نابهنجار و شرایط نابسامان نزاع و درگیری میان پدر و مادر و تضادهای خانوادگی ، نبود ارتباط مناسب بین اعضای خانواده رشد یافته اند. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بگذارید دستهایتان حرف بزنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


محققان در دانشگاه کلگیت دریافتند زبان اشاره و استفاده از دستها برای بیان مفهوم پیام تاثیر بالایی بر افزایش درک مخاطب از مفهوم مورد نظر دارد. به بیانی دیگر آنها معتقدند دستها بلندتر از کلمات حرف می زنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افسردگی و اضطراب خفیف خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

پژوهشگران انگلیسی دریافتند که حتی افسردگی یا اضطراب خفیف هم ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهند.
محققان با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیق انجام شده در این زمینه اظهار کردند: هرچه سطح پریشانی روانی بیشتر باشد، احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی بالاتر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موسیقی نظامی، بیانگر فرهنگ ملی روسیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

ناپلئون بناپارت پس از شکست از ارتش روسیه در جنگ میهنی 1814-1812 این چنین اعتراف می‌کند: «در جنگ با روسیه دو دشمن اصلی پیش روی من و سپاهم قرار داشت: سرما و موسیقی نظامی روس‌ها». موسیقی نظامی روسیه بطور رسمی در سال 1547 در مسکو پایه‌گذاری شد،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩
  نظرات ()
چگونگی دوری از روابط جنسی نامشروع نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


 امر به معروف و نهی از منکر، پیشینه ای به قدمت تاریخ حیات انسان دارد. نخستین انسان دعوت کننده به نیکی، آدم بود و پس از وی نیز پیام آوران وحی و پیروان آنان در انجام این وظیفه مهم تلاش کرده ‏اند. تاکیدهای مکرر قرآن کریم، در خصوص امر به معروف و نهی از منکر بیانگر اهمیتی است که اسلام برای سالم سازی محیط اجتماع و مبارزه با عوامل فساد و گناه قائل شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عوارض فقرآهن و کم‌خونی چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت: غذاهایی که در فست فودها طبخ می‌شود، دارای ارزش غذایی پایینی از نظر ویتامین و املاح مورد نیاز بدن بوده و کودکان و نوجوانانی که زیاد از این غذاها استفاده می‌کنند دچار کمبود آهن، کلسیم و ویتامین «د» هستند.

عبداللهی ادامه داد: علاوه بر مصرف فست فودها، دیر شروع کردن تغذیه تکمیلی کودک، عادات و الگوهای نامناسب غذایی مانند مصرف چای قبل یا بعد از صرف غذا، کاهش مصرف گوشت به ویژه گوشت قرمز، از جمله دلایل ابتلاء به فقر آهن محسوب می‌شود.

وی توصیه کرد: افراد در برنامه غذایی روزانه خود از مواد غذایی آهن‌دار مثل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ و سبزیجاتی مثل جعفری و شوید و حبوباتی مانند عدس و لوبیا استفاده کنند

  نظرات ()
رابطه تخم‌مرغ با لاغر شدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩

مدتها قبل مردم از خوردن تخم مرغ برای ابتلا به فشار خون بالا و کلسترول دوری می‌کردند اما در حال حاضر، متخصصان در دانشگاه سوری دریافته‌اند خوردن تخم‌مرغ برای صبحانه می‌تواند به کاهش کالری در ناهار و شام کمک کند. تخم مرغ یک وعده کامل در مقایسه با سایر غذاهای رایج در وعده صبحانه است و برای افرادی که می‌خواهند از خوردن تنقلات دوری کنند بسیار مفید است. 
پروفسور بروس گریفین افزود: خوردن تخم مرغ در صبحانه می‌تواند برای طولانی مدت احساس سیری به فرد بدهد که این امر کمک به کاهش وزن است. 
در این مطالعه سه صبحانه معمولی را با همان سطح از کالری مورد آزمایش قرار دادند که شامل تخم مرغ و نان تست، ذرت بوداده با شیر و نان برشته و نوعی نان و آب پرتقال بود. افرادی که در وعده صبحانه تخم مرغ خورده بودند میل کمتری برای خوردن در وعده‌های دیگر غذایی داشتند. 
بنا به گزارش دیلی اکسپرس مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه منجر به کاهش مصرف انرژی در وعده‌های غذایی ناهار و شام شده است.

  نظرات ()
کشف 2 تابوت سفالی در گورستان تاریخی زیویه سقز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٩


 سقز - سرپرست تیم کاوش گورستان تاریخی ملا ماچه زیویه سقزگفت: با توجه به کاوش های اخیر تاکنون تعداد 2 تابوت سفالی تدفینی که در یک گور دفن شده بودند در گورستان تاریخی ملا ماچه زیویه سقزکشف گردیده 
عبدالرضا مهاجری نژاد افزود: تدفین در تابوت ها مربوط به دوره های اشکانی است که برای اولین بار در منطقه زیویه سقز مشاهده شده و در نوع خود بی نظیر می باشد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اطلاعات بدست آمده از کاوشهای اخیر در این گورستان نوع تدفین و نوع معماری گورستان در منطقه بی سابقه بوده و گورهای اشخاصی که دارای موقعیت اجتماعی بهتری بوده اند با معماری خاصی به صورت گور مقبره ای سنگ چین شده و در 2 یا 3 سطح تدفین شده اند و اشخاصی هم که دارای موقعیت اجتماعی ضعیف تری بودند به صورت دست کند برای آنها گور را حفر و آنها دفن می کردند و برای تدفین دوم یا سوم تخته سنگ روی قبر قبلی را جابجا کرده و تدفین های بعدی را انجام می دادند و بعد از آن دور تا دور گور را با سنگی می پوشاندند.

  نظرات ()
دید مردان و زنان در مورد افسردگی پس از زایمان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

سارا دستانش را روی گوش‌هایش گذاشت تا صدای دختر 5 ماهه‌اش را نشنود. او در خانه تنها بود و احساس درهم شکستگی روحی و ناتوانی حرکتی می‌کرد. از هنگامی که دخترش به دنیا آمده بود، او دچار اضطراب فزاینده‌ای شده بود و حس می‌کرد که مادر بی‌خاصیتی است و همچنین چند بار فکر خودکشی به سرش زده بود. خوشبختانه یکی از دوستان نزدیکش که نگران حالش بود او را سرانجام راضی کرد که در جستجوی دریافت کمک‌های تخصصی برآید و به روان‌شناس مراجعه کند.
داستان سارا داستان غیرمتداولی نیست. پژوهش‌های تازه نشان می‌دهند که بین 50 تا 80 درصد مادرانی که فرزند اولشان را به دنیا می‌آورند و 30 درصد پدرانی که نخستین فرزندشان به دنیا می‌آید دچار افسردگی پس از تولد فرزند یا افسردگی پس از زایمان می‌شوند.
نشانه‌های این بیماری در افراد مختلف فرق می‌کند و از رخوت و بی‌حالی و احساس گریه تا تغییر خلق و خو و فکر خودکشی را در برمی‌گیرد و باعث می‌شود که حتی قوی‌ترین پدر و مادرها از عهده کارهای مربوط به فرزند تازه و یا انجام ساده‌ترین وظایف روزانه در این زمینه برنیایند.
هر چند این بیماری تحت این نام تا سال 1968 توسط روان‌شناسان تشخیص داده نشده بود امّا افسردگی پس از تولد فرزند در مستنداتی که از زمان ارسطو به جا مانده ضبط شده و قابله‌ها از آن‌ها آگاه بوده‌اند. تغییرات هورمونی مربوط به دوران بارداری و زایمان معمولاً برای چند روز احساس ناتوانی و خستگی مفرط در مادران به وجود می‌آورد امّا برای درک احساس افسردگی پایدار و مداوم باید تغییرات جامعه‌شناختی و نیازهای روان‌شناختی عظیمی که مورد نیاز فرزند جدید است، در نظر گرفته شود.
داشتن فرزند یک تغییر عمده است و اغلب والدین درمورد تاثیرات آن بر سبک زندگی و رابطه‌شان آگاهی و آمادگی کافی ندارند.

گزارش مادران

احساس کوفتگی، ناتوانی و گریه

بدخلقی و تحریک‌پذیری

عدم احساس نزدیکی به نوزاد

خستگی مفرط

احساس تنهایی و انزوا

با وجودی که اغلب این ویژگی‌ها در مورد زنان وجود دارد امّا پژوهش‌های اخیر نشان داده‌اند که افسردگی مردان نیز پس از تولد فرزندشان، مساله‌ای جدی است. در برخی کشورها شماره تلفن‌های ویژه‌ای برای کمک به والدین در این زمینه وجود دارد.

گزارش پدران

احساس مسئولیت شدید

ناکافی بودن نقش حمایتی از همسر

اضطراب درباره زایمان همسر و نگرانی درباره ایفای وظایف پدری

نداشتن احساس نسبت به نوزاد

احساس از دست دادن نزدیکی به مادر و فرزند

داشتن استرس زیاد درباره همسر

در واقع، موارد بالا با در نظر گرفتن این مطلب که ظرف شش هفته نخست پس از تولد فرزند، روال‌های عادی خواب، کار و استراحت کاملاً به هم ریزد و کلّ زندگی والدین حول برطرف ساختن نیازهای فرزند شکل می‌گیرد، جای تعجب ندارد. انرژی و فرصتی برای گفتگو و دیدن دوستان باقی نمی‌ماند، خواب فرد کاملاً مختل می‌گردد و ایده همسر و مادر استثنایی بودن به رویای فراموش شده‌ای تبدیل می‌گردد.
خستگی و نگرانی باعث رفتار هیجانی و جلوگیری از تفکّر منطقی می‌شود و فرد به افکار و احساساتش واکنش آنی بروز می‌دهد. این گونه تصمیم‌گیری‌های غیرمنطقی، لذّت ناشی از به دنیا آمدن فرزند را کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌سازد.

  نظرات ()
مقدمه کتاب رابطه عاطفی آسیب­زا: آشتی یا جدایی چگونه ضربه عاطفی را متوقف کن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

مقدمه
از کار مستمر با مراجعین آزاردیده یاد گرفته­ام، بسیاری از این افراد بطور غیرعمدی، شروع به کنترل، دستکاری یا تخریب نامزدهایشان کرده و خودشان نیز عمدتاً در دوران کودکی از لحاظ هیجانی، جسمانی یا جنسی مورد بدرفتاری قرار گرفته­اند. با اینکه عمده کتابهای حاضر بر پیشنهاد کمک به افراد قربانی تأکید دارند اما باور ما بر این است که اگر ما حتی بدنبال متوقف کردن چرخه خشونت هستیم بایستی بر کمک به هر دو نفر «آزارگر و آزاردیده» متمرکز شویم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقدمه کتاب رابطه عاطفی آسیب­زا: آشتی یا جدایی چگونه ضربه عاطفی را متوقف کن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

مقدمه
از کار مستمر با مراجعین آزاردیده یاد گرفته­ام، بسیاری از این افراد بطور غیرعمدی، شروع به کنترل، دستکاری یا تخریب نامزدهایشان کرده و خودشان نیز عمدتاً در دوران کودکی از لحاظ هیجانی، جسمانی یا جنسی مورد بدرفتاری قرار گرفته­اند. با اینکه عمده کتابهای حاضر بر پیشنهاد کمک به افراد قربانی تأکید دارند اما باور ما بر این است که اگر ما حتی بدنبال متوقف کردن چرخه خشونت هستیم بایستی بر کمک به هر دو نفر «آزارگر و آزاردیده» متمرکز شویم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتشار کتاب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

 

با  استقبال فراوان عزیزان، چاپ دوم کتاب زیر توسط انتشارات اندیشه نو صورت گرفت.

کتابی آموزشی،کاربردی و عملی

رابطه عاطفی آسیب­زا: آشتی یا جدایی
چگونه ضربه عاطفی را متوقف کنیم؟تألیف: دکتر بیوک تاجری
عضو هیئت علمی دانشگاه

فهرست مطالب صفحه
مقدمه .............................................................................................................. 5
فصل اول: تشخیص و شناسایی بدرفتاری عاطفی ..................................................... 7
فصل دوم: الگوهای بدرفتاری .................................................................................... 23
فصل سوم: اشکال روابط آسیب­زا ............................................................................... 39
فصل چهارم: الگوهای رفتاری که از کودکی آغاز می­شوند ................................... 51
فصل پنجم: متوقف کردن بدرفتاری ......................................................................... 77
فصل شش: اقدامات عملی در مورد همسر آزارگر ............................................... 117
فصل هفتم: زوج­های بدرفتار چه تغییراتی لازم دارند.............................................. 151
فصل هشت: اگر همسرتان اختلال شخصیت دارد ................................................ 175
فصل نهم: آیا بدرفتاری ریشه در اختلال شخصیت دارد ...................................... 201
فصل دهم: رابطه را قطع کنم یا ادامه دهم؟ ........................................................... 227
فصل یازدهم: از رخ دادن آزار در آینده پیشگیری کنید ........................................ 237
فصل دوازدهم: به بهبودی ادامه دهید ...................................................................... 249
فصل سیزدهم: عشق و بی­وفایی همسر ................................................................... 263


 

  نظرات ()
خارش مکرر پوست را جدی بگیرید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک با تاکید بر این که خارش مکرر پوست باید جدی گرفته شود،گفت: نورودرماتیت نام بیماری است که با خارش مکرر پوست و پلاک های ضخیم شده است که غالبا در گردن، قسمت قدامی ساق پا، آرنج، مچ دست و ناحیه تناسلی در پاسخ به خشکی مزمن به وجود می آید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
10تمرین برای تقویت عضلات و مفاصل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

بدن ما بیش از 600 عضله و 200 استخوان دارد و این یعنی 800 دلیل برای پرداختن به تمرین‌های قدرتی! عضلات، کالری‌ها را سریع‌تر از بافت چربی می‌سوزانند و بنابراین هر چه توده عضلانی‌تان بیشتر و میزان چربی بدنتان کمتر شود...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لرزش و کندی حرکات ازعلائم پارکینسون است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به نام گذاری 12 آوریل به عنوان روز جهانی پارکینسون و درگیر بودن حدود یک درصد افراد بالای 60 سال در دنیا به این بیماری گفت: زندگی در مناطق آلوده صنعتی، چاقی، فعالیت بیش از حد و بدون استراحت خطر ابتلا به پارکینسون را تشدید می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مکمل های ویتامینC,E در کاهش اختلالات فشار خونی بارداری بی تاثیر هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸


محققان تاکید کردند: مصرف مکمل های ویتامین C در کاهش خطر اختلالات فشار خون در زنان باردار تاثیری ندارد.
برخلاف تصور برخی از متخصصان، نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامین C , E در ماه های نخست بارداری نمی تواند خطر بروز اختلالات فشار خون و مشکلات ناشی از آن در طول بارداری را کاهش دهد. این یافته جدید در واقع مطالعات محدودی را که پیش از این در این زمینه انجام گرفته بود به چالش کشیده است. در مطالعات قبلی عنوان شده بود که ویتامین ها می توانند اختلالات فشار خونی را در دوران بارداری کاهش دهند. اما این نتایج در مطالعات بزرگتری که به تازگی و متعاقب بررسی های قبلی انجام گرفته اند، تایید نشده است. این تحقیق جدید از سوی انستیتوهای ملی سلامت در انگلیس بزرگترین تحقیقی است که تا این تاریخ درباره این موضوع انجام گرفته و طی آن، پروسه درمان از همان آغاز بارداری در زنان تحت مطالعه مورد بررسی قرار گرفت. آلن ای گوتماچر رییس انستیتو ملی سلامت اطفال و رشد انسانی اونیس کندی شریور در این باره گفت: پژوهش جدید به شیوه ای موثر نقش مکمل های ویتامین C , E را بعنوان ابزاری برای پیشگیری از اختلالات فشار خون دربارداری حذف می کند. شرح این پژوهش در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.

  نظرات ()
87درصدمناطق شهری کشور،میوه وسبزی کافی مصرف نمی کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

 
براساس آخرین بررسی سازمان جهانی بهداشت (WHO)  در بیش از 70 درصد مناطق شهری نیمی از کشورهای جهان به میزان کافی میوه و سبزی مصرف نمی شود و این میزان در ایران 87 درصد است.
اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد که بررسی ها نشان می دهد20 ; درصد بیماری های قلبی - عروقی در سراسر جهان به دلیل مصرف کم میوه و سبزی ایجاد می شود.
در این گزارش با اشاره به چاق بودن 155 میلیون نفر در سنین 30 تا 45 سالگی در جهان آمده است: روند رو به رشد شهرنشینی نشان می دهد 35 درصد زنان و مردان 15 تا 64 ساله کشور کم تحرکند.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، کاهش سه گرم مصرف نمک در روز منجر به کاهش 50 درصدی ابتلا به فشار خون، کاهش 22 درصدی مرگ و میر ناشی از سکته مغزی و کاهش 16 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی - عروقی در افراد می شود.

  نظرات ()
خطرناک‌ترین سن زندگی انسان ا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸


دانشمندان متوجه شدند نوجوانان بر خلاف کودکان می‌توانند خوب و بد کارهای خود را سبک و سنگین کنند و با این حال باز هم معتقدند پذیرفتن خطر لذت بیش‌تری از رعایت اصول ایمنی دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش نواقص مادرزادی در نوزادانی که به روش لقاح آزمایشگاهی متولد می شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸


محققان در یک پژوهش جدید اعلام کردند که استفاده از روش  IVF  یا لقاح آزمایشگاهی، خطر تولد نوزادان غیرطبیعی را تا دو برابر افزایش می دهد. 
در این تحقیق اطلاعات جدیدی برای زوج هایی که قصد جبران نازایی خود را دارند، ارائه شده است. 
این تحقیقات نشان داده است: نوزادانی که به روش لقاح آزمایشگاهی متولد می شوند به میزان قابل توجهی در معرض خطر ابتلا به نارسایی ها و نواقص جدی مادرزادی هستند. 
این پژوهش در کشور فرانسه انجام گرفته است و طی آن محققان، سلامت 15 هزار و 161  نوزاد را که با این وسیله بارداری کمکی متولد شده بودند تحت بررسی و آزمایش قرار دادند. 
نتایج بررسی ها نشان داد که نرخ ابتلا به نواقص مادرزادی در این نوزادان، 4/24 درصد و در واقع دو برابر تمام کودکانی است که به شیوه عادی متولد شده اند. 
به گزارش مجله تایمز، دلایل بروز این نارسایی ها هنوز مشخص نیست اما تصور می شود که پروسه بارور سازی ممکن است به جنین آسیب وارد کند. 
به گفته محققان; در نوزادانی که به این شیوه متولد می شوند، احتمال ابتلا به نارسایی های مادرزادی و اختلالات ژنتیکی نادر بیشتر است. 

  نظرات ()
کشف ژنهای موثر در بروز فقر ویتامین D نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸


دانشمندان، ژنی را کشف کرده اند که با فقر ویتامین  D  در بدن ارتباط دارد. 
دانشمندان در تحقیقی جدید موفق به شناسایی 3 تفاوت ژنتیکی مختلف شده اند که روی خطر ابتلای فرد به فقر ویتامین  D  نور خورشید تاثیرگذار است.  پژوهشگران خاطرنشان کردند که با این کشف می توانند توجیه کنند; چرا همیشه نور خورشید و یک رژیم غذایی مناسب برای دریافت ویتامین  D  مورد نیاز و استاندارد در بدن، کافی نیست. 
در این مطالعات، محققان انگلیسی و آمریکایی ژنهای حداکثر 34 هزار اروپایی سفید پوست را مورد مطالعه قرار داده و دریافته اند که نسخه های مختلف این سه ژن که در تشکیل کلسترول متابولیسم ویتامین  D  و نقل و انتقال و جا به جایی این ویتامین نقش دارند، ممکن است خطر فقر و ویتامین  D  را افزایش دهند. 
الینا هیپونن پژوهشگر انستیتو سلامت کودک در دانشگاه کالج لندن که در این تحقیق حضور داشته ، متذکر شد: یافته های ما نقش نسخه های ژنتیکی معمول در گردش غلظت های ویتامین  D  در بدن را تایید می کند. 
به گزارش رویترز، وی تصریح کرد: حضور نسخه های متفاوت و تغییر یافته از این سه ژن خاص بیش از دو برابر خطر ویتامین  D  را تشدید می کند. 

  نظرات ()
درسهایی از زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸


همگی ما همزمان با تحصیل در مدارس، درسهایی از زندگی نیز می آموزیم که هردوی آنها مهم است .
مشکل اصلی این است که زندگی قبل از ما هم جریان داشته و ما را هم مانند دیگران در مسیرش با خود می برد و این در حالی است که ما تازه در ابتدای یادگیری و کسب معلومات لازم برای زندگی هستیم و تنها امیدواریم که روزی به همه ی جوانب دست پیدا کنیم ، پس بطور منطقی دانش ما همیشه عقب تر از زندگی است....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گفتگوی قسمت های مهم مغز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸   محققان دانشگاه پیتزبورگ به شواهد جدیدی دست یافته اند که نشان می دهد مخچه و گره های عصبی پایه برای شکل دادن شبکه ای کاربردی جامع به یکدیگر متصل هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دلایل‌ دروغ‌ گفتن همسران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

بعضی‌ از مردها معتقدند که‌ نباید به‌ همسرشان‌حقیقت‌ را ابراز کنند و تصور می‌کنند بادروغ‌گویی‌ می‌توانند همسر خود را قانع‌ کرده‌ وبه‌ قول‌ معروف‌ گول‌ بزنند. اما در اکثر موارد این‌مسئله‌ به‌ نتیجه‌ نامطلوب‌ نمی‌رسد و سبب‌اختلافات‌ شدید خانوادگی‌ می‌شود. زیرا مردان‌مانند زنان‌ آن‌قدر با ظرافت‌ دروغ‌ نمی‌گویند که‌دروغ‌شان‌ برای‌ همیشه‌ پنهان‌ بماند. زنان‌ نیز به‌خاطر دروغ‌ گفته‌ شده‌ از سوی‌ همسرشان‌ دلخورمی‌شوند. در این‌ مقاله‌ به‌ دلایل‌ عمده‌ دروغ‌مردان‌ به‌ همسرانشان‌ خواهیم‌ پرداخت‌.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
توانایی دانشمندان در تخمین سن افراد با دقت 92 درصد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸


 محققان با اندازه گیری ویژگی های ساختاری مغز می توانند سن افراد را پیش بینی کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فیشینگ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

فیشینگ Phishing به معنای تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی همچون نام کاربری، گذرواژه و یا اطلاعات کارت های اعتباری می باشد. در واقع می توان به فیشینگ “دزدی الکترونیکی” گفت. فیشینگ معمولاً از طریق ارسال ایمیل های تقلبی صورت می گیرد که کاربر را به یک وبسایت قلابی که شباهت بسیاری با وبسایت های قانونی دارند هدایت می کند. سپس کاربر با وارد کردن اطلاعات حساب کاربری و یا کارت اعتباری در فرم ارائه شده اقدام به ورود و یا پرداخت از طریق وبسایت مذکور می کند. در همین جاست که اطلاعات محرمانه کاربر به سرقت می رود. اگر این اطلاعات مربوط به حساب کاربری تان باشد، با این کار تمام اطلاعات ذخیره شده در آن به خطر خواهد افتاد. اگر هم مربوط به کارت اعتباری تان باشد، حسابتان خالی خواهد شد. پس حواستان را جمع کنید!

در واقع فیشینگ نمودی از “تکنیک های مهندسی اجتماعی” است که برای گول زدن کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. برای جلوگیری از افزایش آمار فیشینگ و سرقت اطلاعات باید آگاهی کاربران را افزایش داد. نباید به ایمیل هایی که از شما در آنها خواسته شده تا فرمی را پر کنید اطمینان کرد. نباید اطلاعات حساب کاربری خود را در اختیار سایت ها قرار داد. کاربران برای پرداخت آنلاین باید از درگاه های مخصوص بانک ها استفاده کنند. سعی کنید به ایمیل های داخل Spam در حساب کاربری تان بی اعتنا باشید و آنها را پاک کنید. البته عنوان آنها را بخوانید، شاید سرویس دهنده ایمیل شما اشتباهاً آن را به اسپم ها هدایت کرده است. فکر کنم اگر این ها را رعایت کنید، مشکلی برایتان به وجود نیاید.

  نظرات ()
کمبود خواب، عامل بروز سرطان‌های پستان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۸

یافته‌های پژوهشی جدید حاکی از آن است که کمبود خواب با بروز انواع سرطان‌های مهاجمی‌تر پستان مرتبط است.    محققان دانشگاه «کیس وسترن رزرو» و مرکز پزشکی بیمارستان‌های دانشگاهی «سیدمان» با انجام پژوهشی به سرپرستی دکتر «چارلی تامسون» دریافتند که خواب ناکافی و بروز تومورهای مهاجمی‌تر سرطان پستان و همچنین احتمال عود مجدد این بیماری با یکدیگر مرتبط است. این پژوهش جزء اولین تحقیقاتی است که چنین رابطه‌ای را مورد بررسی قرار داده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ده جمله ای که نباید به بیماران گفت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

گاهی به هنگام کمک به بیمارانی که بیماری جدی دارند، ممکن است به طور ناخواسته سبب اذیت آنها شویم. جملاتی که ما به منظور تسلی و حمایت روحی به آنان می گوییم ممکن است سبب بروز نتایج بدتری شود. 
"برایت متاسفم." و "به ظاهر خوب هستی." از جمله جملاتی هستند که نباید به بیماران گفت. روزنامه د گاردین انگلیس طی مقاله ای به ده جمله ای که نباید به بیماران گفت تاکید کرده است. 
این ده جمله عبارتند از: 
"برایت متاسفم." 
"اگر تنها یک نفر قادر به مبارزه با این درد باشد، آن یک نفر تو هستی." 
"به ظاهر خوب هستی." 
"به نظرم حالت زیاد خوب نیست." 
"من را از نتایج آزمایشات مطلع کن." 
"برایت چه کاری می توانم انجام دهم؟" 
"نگرانی هایت بی خودی است." 
"شیمی درمانی شبیه چیست؟" 
"باید تو را ببینم." 
"به خاطر بیماری ات بسیار متاسف و متاثر شدم."

  نظرات ()
افزایش ریزگردهای ناشی از خشکی دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


نماینده مردم تبریز گفت: باید هرچه زودتر فکری به حال ریزگردهای دریاچه ارومیه که با خشک شدن آن رو به افزایش است کرد چراکه باعث بسیاری از بیماری‌های تنفسی مردم می‌شود .....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عمو، عمه، دایی و خاله در آستانه انقراض! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


به گزارش خبرنگار مهر، خاطره کودکی هایمان تصویر کهنه ای از خانه مادر بزرگ است که حیاطش پر بود از دختر دایی و پسر خاله‌هایی که خاطرات خوش دوران کودکی‌مان را می ساختند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مولتی ویتامین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


طی تحقیقی که روی اثر مولتی ویتامین ها و بروز سرطان سینه در آمریکا انجام شد، پژوهشگران متوجه شدند که خطر سرطان در مصرف کنندگان این دسته دارویی کاهش می یابد، اما در همان زمان مقاله ای در سوئد منتشر شد که نتایجی خلاف تحقیق آمریکایی ها را نشان می داد. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا مولتی ویتامین ها مفید هستند یا مضر؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتظارات زنان از همسران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧این دستورات مختص به زوج خاصی نیست؛ اینها ده چیزی است که تعداد بسیار زیادی از همسران از شوهرانشان می‌خواهند.توجه کنید اینها خواسته‌های آنهاست نه نیاز زوحی شان . از لحاظ فردی هرکسی مسئول نیاز‌های عاطفی خویش است و باید آنها را پر کند .ما معتقدیم 4 نیاز روحی اساسی وجود دارد :نیاز به دوست داشتن ودوست داشته شدن ، نیاز به تعلق داشتن ، نیاز به داشتن تصور ذهنی خوب از خود و نیاز به آزادى .و اما خواسته‌های همسرتان از شما:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف گوشت زیاد عامل بلوغ زودرس در دختران است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


دانشمندان انگلیسی در یک پژوهش جدید دریافته اند; دخترانی که در دوران کودکی زیاد گوشت می خورند، زودتر از دیگر دختران،  بالغ می شوند. 
به عنوان بخشی از تحقیق دانشمندان، رژیم های غذایی مربوط به بیش از سه هزار دختر نوجوان حدود 12 ساله را مورد مقایسه قرار دادند. 
این محققان دریافتند که مصرف گوشت زیاد در سن سه سالگی یعنی بیش از هشت نوبت در هفته و در سن هفت سالگی یعنی 12 نوبت در هفته به میزان قابل ملاحظه ای با بلوغ زودرس در ارتباط است. 
محققان می گویند; رژیم غذایی حاوی گوشت زیاد، بدن را برای بارداری آماده می سازد و سبب بلوغ زودرس می شود. 
دکتر ایموگن روگرز متخصص تغذیه در دانشگاه برینگتون در گفت وگویی با شبکه خبری بی بی سی اظهار داشت: گوشت منبع غنی از روی و آهن است و هر دو عنصر در دوران بارداری فوق العاده مورد نیاز هستند. این تحقیق در مجله "تغذیه بهداشت عمومی"  منتشر شده است.

  نظرات ()
دلیل ناراضی بودن از زندگی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

دو روانشناس آمریکایی در تحقیقات خود کشف کردند که انسانها نزدیک به 47 درصد از زمان بیداری خود را به چیزی غیر از آن کاری که در حال انجام آن هستند فکر می‌کنند.

آموزه های فلسفه سنتی و مذهبی نشان می‌دهد که خوشبختی می‌تواند با زندگی کردن در لحظه پیدا شود به طوریکه بسیاری از بزرگان دین اسلام نیز تاکید کرده اند که "فرزند زمان حال خود باشید" و یا "در زمان حال زندگی کنید".


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اضطراب روی دقت ما نسبت به دنیای اطرافمان تاثیرگذار است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


محققان در یک پژوهش جدید دریافته اند که اضطراب داشتن روی توجه ما نسبت به دنیای اطرافمان تاثیر می گذارد. 
این پژوهش نشان داد: قرار گرفتن در حالت عصبی و مضطرب در یک لحظه، دقت و مراقبت ما را نسبت به اطرافمان تحت تاثیر قرار می دهد. 
محققان دانشگاه گرانادا با کشف این واقعیت خاطرنشان کردند که یافته جدید آنها به بهبود درمان اختلالات اضطرابی که در این روزها هم بسیار شایع است، کمک خواهد کرد. 
بر اساس این تحقیق، دو نوع اضطراب وجود دارد، نوع اول اضطراب شخصیتی که در واقع ویژگی شخصیتی فرد است و سبب تداوم احساس اضطراب و ناآرامی می شود و نوع دوم اضطراب موضوعی است که در واقع یک واکنش احساسی در پاسخ به یک موقعیت استرس زا یا متناقض است. 
محققان در این پژوهش ارزیابی کردند که هر نوع از اضطراب تاثیر متفاوتی روی دقت افراد می تواند داشته باشد. 
به گزارش نیچر مدیسین، کشف این تفاوت می تواند به شناسایی روش های درمانی مناسب برای معالجه اختلال اضطراب در بیماران کمک کند. 
جزئیات این تحقیق در مجله معروف "علوم روانشناسی" منتشر شده است.

  نظرات ()
دروغی در کار نیست: پروفایل فیس‌بوک، واقعیت شماست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


مجید جویا
اغلب مردم فکر می‌کنند پروفایل اینترنتی افراد و شخصیتی که از خود در دنیای سایبر می‌سازند، دروغین و غیرواقعی است؛ اما به‌نظر می‌رسد این پیش‌فرض در مورد شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک درست نباشد.

در یکی از داستان‌های تصویری معروف مجله نیویورکر، سگی به سگ دیگر می‌گوید: «در اینترنت، هیچ کس نمی‌فهمد که تو یک سگ هستی».


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سازمان جهانی غذا و دارو درباره تنظیم مقدار نمک غذا هشدار داد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


سازمان جهانی غذا و دارو اعلام کرد: به علت افزایش مصرف نمک اضافی در غذاها و در نتیجه دریافت سدیم، در نظر دارند برای جلوگیری از افزایش فشار خون و حملات قلبی و تخریب کبد، مقدار مصرف نمک در غذا را تنظیم کنند. به گزارش رویترز، این سازمان اعلام کرد: اکثر افراد، نمک اضافی را از غذاهای سرو شده در رستوران ها به دست می آورند و خودشان در جلوگیری از افزایش نمک مصرفی ناتوان هستند. بنابراین درصدد تعیین مقدار نمک مناسب برای انواع غذاها هستند. طبق این گزارش، مسئولان این سازمان در حال ملاقات با مسئولان شرکت های تولید انواع مواد خوراکی به منظور اجرای طرحی مبنی بر کاهش نمک موجود در غذا هستند. براساس این گزارش، نمک اضافی موجود در غذا فشار خون را بالا می برد و بیماری های ناشی از آن، سالانه بیش از 73 میلیارد دلار هزینه در بر دارد. در این خصوص محققان اظهار داشتند: بیش از 40 سال است که آنها از مضرات نمک اضافی و سدیم و ارتباطات با انواع بیماری ها آگاه هستند و تلاش بسیاری برای جلوگیری از مصرف آن انجام داده اند، ولی تاکنون به نتیجه قابل قبولی در این زمینه دست پیدا نکرده اند.

  نظرات ()
کم کاری تیروئید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


یک متخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان اظهار کرد: کم کاری تیروئید مادرزادی، مهمترین علت عقب ماندگی ذهنی در نوزادان است که با تشخیص و درمان به موقع می توان از افزایش عوارض بیماری پیشگیری کرد. دکتر عباسی گفت: کم کاری مادرزادی تیروئید یک بیماری مادرزادی بوده و مهمترین علت عقب ماندگی ذهنی در نوزادان است. وی از علایم این بیماری در نوزادان را  زردی بیش از سه روز، خشکی پوست و کبودی دست و پا و تمایل نداشتن به خوردن شیر و بزرگی زبان عنوان کرد و  افزود: در برخی موارد این علایم وجود ندارد، ولی نوزاد به کم کاری تیروئید مبتلا است.

  نظرات ()
لزدواج موفق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


اگر به زندگی‌های دور و برتان نگاه کنید، ‌هزار و یک دلیل برای حسرت خوردن پیدا می‌کنید. ممکن است شیوه صحبت کردن، نگاه کردن، حمایت کردن و حتی شیوه‌ای که زوج‌های دیگر با هم وقت می‌گذرانند و تفریح می‌کنند، این احساس را در شما ایجاد کند که زندگی مشترک‌تان بیش از حد یکنواخت و بی‌هیجان شده است. ممکن است


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیوع سل در کودکان کشورهای جهان سوم رو به افزایش است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

دبیر کنگره استاد دکتر محمدقریب با بیان اینکه واکسن ب.ث.ژ تلقیح شده در بدو تولد تا 50 درصد کودک را در برابر سل ریوی مصون می کند، گفت: این در حالی است که مصونیت ایجاد شده برای مننژیت سلی و گرانولی صفر درصد است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قهرمانی به نام "دومان" گفت‌وگو با مربی یک سگ زنده‌یاب در زلزله ورزقا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


سگی که برای نجات جان انسان‌های زنده تربیت شده است اما جسد هم پیدا می‌کند.

یاشار شادپور تربیت‌کننده و مربی سگ‌های جست و جو و نجات هلال‌احمر در استان اذربایجان شرقی است. او به ویژه با «دومان» سگ باهوشی کار می‌کند که علاوه بر تخصص ویژه سگ‌های هلال ا حمر که «زنده‌یابی» است جسد هم پیدا می‌کند. آن هم مادرزادی، یا به عبارت بهتر خود خواسته بدون اینکه برای این کار تربیت شده باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جایگاه «ملا نصرالدین» در فرهنگ مردم ترکیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


یکی از شخصیت‌های مشترک بین ملت ایران و ترکیه ملا نصرالدین است که همانند ملت ایران نزد ملت ترکیه نیز با جنبه شوخ طبعی و مزاح و نکته سنجی‌های خود جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زبان انگلیسی ریشه ترکی دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

زبان‌شناسان با اشاره به اینکه زبان هند و اروپایی از بیش از 400 زبان و گویش همچون آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، لهستانی، فارسی، هندی و یونانی باستان تشکیل شده است، زبان انگلیسی را نیز بخشی از آن خوانده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زندگی در آوار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

حکایت زندگی یک زن باردار زیر آوار برای نجات
سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۰۴:۳۰
با غرشی مهیب شروع شد. صدایی که همه اهالی روستا را بهت زده کرد. چند ثانیه بعد، طوفانی به پا شد، طوفانی سهمگین که حس می کردی اکنون است که درخت ها از جا کنده شوند.
درآن میان ناگهان به یاد آب چشمه روستا افتاد، آب چشمه که سال های سال سرد بود صبح که برای برداشتن آب آنجا رفته بود آنقدر آب داغ بود که از پرکردن کوزه صرفنظر کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مشکلات زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

هنگامی که مشکلات یکی پس از دیگری قد علم کنند چنان دستپاچه می شوی که همه کائنات را زیر سوال می بری و یک «چرای» بزرگ در ذهنت حک می شود. لازم است که در حد امکان خونسردی ات را حفظ کنی تا با حمایت الهی از پس مشکلات برآیی. راهکارهای زیر تا حد زیادی به تو کمک می کند.....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برخورد با دروغگویی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧


به تصورات ذهنی او پر و بال بدهید نه این که او را متهم به دروغگویی کنید. همچنین او را به دروغگویی تشویق نکنید. اگر کاری که خواسته بودید انجام نداده است درباره آن سوال نکنید تا مجبور به دروغ گفتن نشود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف صورتک‌های 2300 ساله بازیگران تئاتر در ترکیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

دو صورتک رومی‌ 2300 ساله بازیگران تئاتر در ترکیه کشف شدند. 
  باستانشناسان ترک در جریان کاوشهای خود در محوطه‌ای تاریخی در نزدیکی سد « آیلیسو» در شهر «ماردین» کشور ترکیه موفق به کشف دو صورتک رومی‌ 2300 ساله متعلق به بازیگران تئاتر شدند. 
به گزارش خبرگزاری آناتولی، ماسکهای کشف شده که تابحال مشابه آنها تاکنون در ترکیه کشف نشده، از جنس آهن و برنز بوده و به دلیل عدم کشف بقایای هیچ سالن تئاتر رومی در شهر ماردین و مناطق اطراف آن، به بازیگران تئاترهای خیابانی تعلق دارند. پروژه کاوش‌ در محل کشف صورتک‌های 2300 ساله رومی برای کشف دیگر آثار تاریخی همچنان ادامه داشته و قرار است آثار تاریخی کشف شده پس از انجام مرمت در موزه ماردین به نمایش درآیند.

  نظرات ()
عوارض ژلوفن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧

دکتر احمد رهنمای چیت ساز نایب رئیس انجمن داروسازان تهران 

داروی ایبوپروفن با نام تجاری پروفن به صورت دراژه وجود دارد که سه چهار سالی است که به صورت ژله ای و با نام ژلوفن تهیه می شود. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مرحلهٔ پیش‌عملیاتی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٧
 
 

در حدود یک و نیم تا دو سالگی، کاربرد زبان آغاز می‌شود. واژه‌ها، به‌عنوان نمادها، می‌توانند اشیاء یا گروه‌هائی از اشیاء را بازنمائی کنند و هر شیء نیز می‌تواند، شیء دیگری را بازنمائی کند (نماد شیء دیگری باشد). برای مثال، کودک سه ساله ممکن است با تکه‌ای چوب به‌مثابهٔ اسب رفتار کند و در اتاق با آن اسب‌سواری کند؛ یا ممکن است چوب مکعب‌شکلی را اتومبیل، عروسکی را پدر، و عروسک دیگری را طفلی شیرخوار به‌حساب آورد.

 
 
 

هرچند کودکان سه یا چهار ساله می‌توانند به‌شیوهٔ نمادی فکر کنند، اما واژه‌ها و تصاویر ذهنی آنها هنوز به‌شیوهٔ منطقی سازمان نیافته‌اند. پیاژه، دو تا هفت سالگی را مرحلهٔ رشدشناختی پیش‌عملیاتی (preoperational) خوانده است، زیرا در این سن کودک هنوز قادر به درک برخی قواعد یا عملیات نیست. عملیات عبارت است از روش ذهنی جداسازی، ترکیب و یا تغییر دادن اطلاعات به‌شیوهٔ منطقی. برای مثال، اگر آب از لیوان بلند و باریک به لیوان کوتاه و پهن ریخته شود، بزرگسالان می‌دانند که مقدار آب تغییر نکرده، زیرا می‌توانند این تغییر شکل را در ذهن خود وارونه کنند، یعنی می‌توانند در ذهن خود مجسم کنند که می‌توانند آب را از لیوان کوتاه به لیوان بلند، یعنی به وضعیت اولیه، بازگردانند. در مرحلهٔ پیش‌عملیاتی رشد شناختی، درک کودکان از برگشت‌پذیری و عملیات ذهنی دیگر یا ضعیف است و یا وجود ندارد. درنتیجه، به‌قول پیاژه، هنوز آنها به نگهداری ذهنی (conservation) نرسیده‌اند و نمی‌توانند بفهمند که آب وقتی از لیوان بلند به لیوان کوتاه ریخته می‌شود، مقدارش ثابت می‌ماند.

 
 
 

فقدان نگهداری ذهنی، در آزمایش با خمیر نیز دیده می‌شود: به کودکان مقداری خمیر داده می‌شود تا آن را به‌صورت گلوله‌ای همانند گلولهٔ خمیری دیگر درآورند. پس از آنکه کودک گلوله را ساخت و قبول کرد که دو گلوله مثل هم هستند، آزمایشگر یکی از گلوله‌ها را به‌عنوان ”مرجع“ نگه می‌دارد و گلولهٔ دیگر را به‌صورت سوسیس باریکی درمی‌آورد. کودک شاهد این کار است و می‌بیند که مقدار خمیر کم یا زیاد نشده است. با این حال، حتی در حدود چهارسالگی هم قبول نمی‌کند که مقدار خمیر در این دو شیء برابر است، بلکه می‌گوید مقدار خمیر شیء دراز بیشتر است (شکل مفهوم نگهداری ذهنی). تنها پس از هفت ‌سالگی است که بیشتر کودکان می‌گویند مقدار خمیر در شیء درازتر با مقدار خمیر گلولهٔ مرجع برابر است.

  نظرات ()
موفقیت در دانشگاه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٦    تحصیل در دانشگاه یکی از تجارب منحصر به فرد در دنیاست که فقط تعدادی از افراد می‌توانند به آن دست یابند. شاید در طول زندگی هیچ زمانی مثل دوران دانشجویی نباشد که شما انتخابهای زیادی پیش‌رو داشته‌باشید، بتوانید به فعالیتهای متنوع بپردازید و وقت آزادی داشته‌باشید که تنها تصمیم گیرنده برای چگونگی گذراندن آن خودتان باشید. هر چند نباید فراموش کرد این دوره مسئولیتهای زیادی نیز با خود به همراه می‌آورد و در واقع آینده و جهت زندگی شما را شکل می‌دهد. توجه به موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند تا این برهه از زندگی را با شادابی و موفقیتی سرشار سپری نمایید.

یکی از نکات مهم حضور در کلاسهای درس است. هر چند برخی کلاسها خسته‌کننده‌اند یا درس ارائه شده در آنها سخت است و یا زمان تشکیلشان برخلاف میل شماست، با این همه باید توجه کرد که در هر دو حال شما برای موفقیت در پایان ترم به این کلاسها نیاز دارید و شرکت در این کلاسها بخشی لاینفک (جدا نشدنی) از برنامه دانشجویی است، شما با حضور خود در کلاس تعهد خود را به اهداف تحصیلی نشان می‌دهید و مطمئناً در ارزیابی پایان‌ ترم نتیجه بهتری خواهید گرفت.

شاید به نظر‌تان بیاید صرف حضور در کلاس و گوش کردن کافی است. در حالی که وقتی یادگیری صورت می‌گیرد که حضورتان فعال بوده و از مطالب مطرح شده یادداشت‌برداری کنید. به این منظور باید توجه خود را به استاد متمرکز کرده و ضمن یادداشت با استفاده از کلمات مخفف و یا نشانه‌های خاص، سرعت نوشتن خود را افزایش دهید. بهتر است در فاصله 24 ساعت پس از کلاس مطالب را مرور کرده و جاهای خالی را پر و یادداشتهایتان را تصحیح و تکمیل نمایید.

یک قانون اولیه برای هر دانشجو این است که به ازای هر ساعت حضور در کلاس، 2 ساعت مطالعه در طول هفته لازم است. سعی کنید دامنه روابط خود را گسترش دهید و در زمینه‌های مختلف افراد مورد نظر خود را بیابید، دوستانی برای موارد مختلف مثل تمرین ورزشی، درس خواندن،

 ارتباط عاطفی و در میان گذاشتن مسائل شخصی، بحث در مورد مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی و ...

    یکی از مهمترین توانمندیهای یک دانشجو در دنیای امروز تسلط به زبان انگلیسی و کامپیوتر است. در صورتی که در این زمینه‌ها مهارت کافی ندارید از همین اولین ترم تحصیلی برنامه‌ای برای شرکت در کلاسهای مربوطه تنظیم و فعالانه آن را دنبال کنید.

            سعی کنید اساتید خود را بشناسید و با آنها در طول ترم حداقل یک یا دو بار ارتباط برقرار کنید، در این صورت شما بتدریج استادی را خواهید یافت که با  او راحت‌تر بوده و می‌توانید رابطه‌ای خاص داشته‌باشید. هر یک از اساتید در زمینه‌های تخصصی خود اطلاعات زیادی داشته و می‌توانند دریچه‌‌های جدید برای شما بگشایند و در انتخاب درسها، ادامه تحصیل، استفاده از برخی امکانات و یا شرکت در برنامه‌های خاص و یا عضویت در ژورنالهای علمی و... راهنمای شما باشند. به خاطر داشته باشید که اساتید به دنبال شما نمی‌آیند بلکه شما نیازمند آنها بوده و باید در جستجویشان باشید.شاید تصور همه درسهای ترم و حجم کارهایتان باعث هراس شما شود.

 برنامه‌‌های هر ترم را به اجزاء کوچک و جزئی‌تر تقسیم کنید. شما نمی‌توانید از همه پله‌ها یک جا بپرید. بهتر است از آنها یکی‌یکی‌ بالا بروید. نگاهتان به امتحانات آخر ترم نباشد چون در اینصورت زمان زیادی را از دست خواهیدداد، بلکه بر آنچه از شما در اولین جلسات کلاسی انتظار می‌رود تمرکز داشته‌باشید. تمام وقت و انرژی خود را بگذارید تا در امتحانات کوچک کلاسی موفق شوید، در این صورت در پایان ترم نیاز زیادی به درس خواندن نداشته و مرور درسها کافی خواهدبود.غیر از درس خواندن فعالیت دیگری را در زمینه‌های مورد علاقه خود شروع کنید مثل شرکت در کلاسهای هنری و موسیقی و ... پیوستن به کلوپهای مختلف دانشجویی، فعالیتهای ورزشی و...یکی از موارد قابل توجه در نظر گرفتن استراحت کافی است تا بتوانید کارایی مناسب داشته‌باشید. متأسفانه برخی دانشجویان بعد از نیمه‌شب به خواب رفته و زمان بیدار شدن را با ساعت اولین کلاس خود تنظیم می‌کنند. سعی کنید شبها در زمان معینی به خواب رفته و صبح نیز در وقت مشخصی از خواب بیدار شوید. بسیاری از خستگی‌های روزانه، بی‌حوصلگی‌ها و چرت زدنهای سر کلاس ناشی از الگوهای نامنظم خواب شبانه است.

  نظرات ()
5 دقیقه ورزش در فضای سبز، بهداشت روانی را تقویت می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٦

بر اساس یک پژوهش جدید، فقط 5 دقیقه ورزش کردن در پارک یا کار کردن در باغچه حیات خلوت و یا هر فضای سبز دیگری می تواند روحیه و حرمت نفس انسان را تقویت کند. این تحقیق در مجله نیم ماهه انجمن شیمی آمریکا موسوم به مجله علوم و فناوری محیط زیست منتشر شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تقویت اعتماد به نفس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٦

نمی‌توانید آن را حس کنید، اما بر چگونگی حس شما تاثیر دارد. نمی‌توانید آن را ببینید، اما وقتی به خودتان در آینه نگاه می‌کنید آنجاست. نمی‌توانید آن را بشنوید، اما هر بار که در مورد خودتان صحبت می‌کنید حضور دارد. این موضوع مهم و مرموز همان چیزی است که به آن اعتماد به نفس می‌گویند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شنیدن صدای مادر، اضطراب را از بین می برد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٦


محققان در پی یک تحقیق به این نتیجه دست یافتند که شنیدن صدای مادر اضطراب کودکان را از بین می برد.
«لسلی سلتزر- » یکی از محققان دانشکده پزشکی «ویسکانسین» در ایالات متحده آمریکا - در مصاحبه ای با رسانه های دولتی این کشور، عنوان کرد: شنیدن صدای مادر به ویژه برای دختران بین هفت تا 12 سال آرامبخش و تسکین کننده است.  وی خاطر نشان کرد: طی تحقیقاتی که صورت گرفت این موضوع مشخص شد که می توان با استفاده از این روش اضطراری و استرس و تنش های روحی و روانی را در کودکان کاهش داد و از بین برد.  با این حال، دستیابی به درون کامل نیازمند انجام تحقیقات و بررسی های فراوان است.  بر اساس این تحقیق، این موضوع مشخص شد که به هنگام شنیدن صدای مادر یک نوع هورمون آرامبخش در بدن کودک ترشح می کند و اضطراب و استرس را از بین می برد.

  نظرات ()
اضافه کار زیاد احتمال بیماری قلبی را 60 درصد افزایش می دهد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٦


مطالعه ای تازه حاکی است خطر بیماری قلبی در کسانی که روزهای زیادی اضافه کاری می کنند و 10 یا 11ساعت سر کار هستند حدود 60 درصد افزایش پیدا می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نوشیدن یک فنجان چای سبز در روز شما را از دندانپزشک بی نیاز می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٦محققان با اعلام تاثیر چای سبز در تقویت دندانها، یک نمره مثبت دیگر به کارنامه درخشان این نوشیدنی پرفایده اضافه کردند. بر اساس تحقیق جدیدی که در ژاپن انجام گرفته، نوشیدن یک فنجان چای سبز در روز شما را از دندانپزشک بی نیاز می کند.
 این یافته که در آخرین چاپ مجله «طب پیشگیری» منتشر شده، نشان می دهد که نوشیدن حداقل یک فنجان چای سبز در روز قدرت و استحکام دندانها را با وجود افزایش سن، بیشتر می کند. محققان تصور می کنند که مولکولهای ضد میکروبی موجود در چای سبز موسوم به «کاتچین ها» سبب تقویت بهداشت و سلامت دندانها می شوند. البته این گروه تحقیقاتی هشدار دادند که اگر علاقه دارید چای را با قند مصرف کنید، مراقب باشید که شیرین کننده ها و مواد قندی این تاثیر را معکوس می کنند.
آلفردو مورابیا محقق دانشگاه کلمبیا و نویسنده این تحقیق خاطرنشان کرد: چای سبز می تواند تاثیرات باکتری زایی داشته باشد و برای دندانها مفید باشد، البته در صورتی که بدون قند مصرف شود.
این محققان هم چنین گزارش دادند که نوشیدن قهوه شیرین در واقع اثر تخریب کننده روی دندانها دارد. قهوه به تنهایی هیچ مشکلی ندارد اما اگر شیرین شود در واقع باعث می شود که زودتر دندانهایتان را از دست بدهید. این پژوهش روی بیش از 25 هزار زن و مرد ژاپنی بین 40 تا 64 سال انجام گرفته است.

  نظرات ()
آلرژی بینی، خطر بروز آسم را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٦


یک متخصص آسم و آلرژی در یزد گفت: در صورت رسیدگی نکردن به موقع به علائم آلرژی به خصوص آلرژی بینی خطر بروز آسم نیز وجود دارد.
دکتر حسن بمانیان اظهار کرد: حساسیت فصلی یا آلرژی بینی که به تب نیجه نیز معروف است به علت زمینه ارثی و در پی آن کاهش قدرت دفاعی بدن نسبت به عوامل محیطی به خصوص گرده های درختان، قارچ و... بروز می کند.
وی، علائم حساسیت ناشی از این موارد را خارش، آبریزش بینی، عطسه، کاهش حس بویایی بر شمرد و افزود: التهاب دستگاه تنفسی حس بویایی به تدریج کاهش یافته و در بعضی مواقع حس چشایی فرد نیز دچار اختلال می شود.
بمانیان با تاکید بر اینکه عوامل حساسیتی در اوایل صبح و شروع عصر با تراکم بیشتری همراه هستند گفت: ممکن است افراد در این زمان ها به خصوص اوایل صبح دچار زکام شوند و با توجه به اینکه بر اساس نوع گیاه و عامل حساسیت زا که برخی از آنها در فصول دیگر نیز وجود دارند، ممکن است علائم حساسی در دیگر فصول نیز بروز کند

  نظرات ()
پرطرفدارترین زبان جهان چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٤

 

اگر بخواهیم زبانهای بین‌المللی‌ای را که در کشورهای مختلف جهان صحبت می‌شود معرفی کنیم زبان‌هایی مانند انگلیسی و اسپانیایی مطرح می‌شوند.

زبان جهانی به زبانی اطلاق می‌شود که در بخش مهمی از کشورهای جهان صحبت شده و فهمیده می‌شود. عوامل بسیاری در تعیین میزان محبوبیت یک زبان در سطح جهان دخیل هستند که باعث شده است زبان‌هایی مانند انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی به شدت در سطح جهان محبوبیت پیدا کنند.

بدون شک زبان چینی بیش‌ترین تعداد صحبت‌کننده را در جهان به خود اختصاص داده است. بیش از 1.1 میلیارد نفر در این کشور به ماندارین که زبان رسمی این کشور است صحبت می‌کنند. اما این زبان فقط در چین، سنگاپور و حداکثر چند کشور دیگر فهمیده می‌شود. اما اگر بخواهیم یک زبان بین‌المللی که در کشورهای مختلف جهان صحبت می‌شود معرفی کنیم زبان‌هایی مانند انگلیسی و اسپانیایی مطرح می‌شوند. در این بین زبان انگلیسی طرفداران بسیاری در سطح جهان دارد و یکی از پرمخاطب‌ترین زبان‌های دنیاست. بسیاری از متون علمی، تجاری، اقتصادی و بخش مهمی از روزنامه‌های معتبر و معروف جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند. گسترش زبان انگلیسی به خارج از بریتانیا از اواخر قرن 19 آغاز شد و رفته رفته به عنوان زبان اصلی در کشورهای آمریکا و کانادا شناخته شد.

رشد سریع اقتصادی کشور آمریکا و تاثیر این کشور خصوصا بعد از جنگ جهانی دوم به طور شگفت انگیزی سرعت پیشروی زبان انگلیسی را در سراسر سیاره زمین افزایش داد. انگلیسی در اواسط قرن 20 جایگزین زبان آلمانی در مناسبات علمی شد و به عنوان زبان آکادمیک در بسیاری از کشورهای جهان انتخاب شد. به همین دلیل آشنایی با این زبان در بسیاری از زمینه‌های علمی و در مشاغل مختلف مانند شاخه‌های گوناگون علوم مهندسی و پزشکی اهمیت زیادی دارد. همین موضوع سبب شده است که امروزه بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان حداقل در سطح اولیه با این زبان آشنا باشند و بتوانند با کمک آن با مردم کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند.

 

زبان انگلیسی تقریبا زبان مادری 375 میلیون نفر در جهان است و از این لحاظ سومین زبان مادری جهان محسوب می‌شود. این در حالی است که چینی و اسپانیایی به ترتیب اولین و دومین رتبه را در بین زبان‌های مادری به خود اختصاص داده‌اند.

 

در حال حاضر کارشناسان بر اساس میزان سواد و مهارت تعداد افرادی که به عنوان زبان دوم خود از انگلیسی استفاده می‌کنند را بین 470 میلیون تا بیش از 1 میلیارد نفر تخمین می‌زنند. آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، نیجریه، ایرلند، آفریقای جنوبی و نیوزلند به ترتیب کشورهایی هستند که بیش‌ترین تعداد انگلیسی زبان را به خود اختصاص داده‌اند.

 

بعد از انگلیسی، اسپانیایی بیش‌ترین تعداد صحبت‌کننده را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر بین 400 تا 500 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. این زبان در حال حاضر در 20 کشور مختلف جهان صحبت می‌شود. علاوه بر آن اسپانیایی در کشورهایی مانند انگلستان، فرانسه و آلمان نیز علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص داده است.

 

فرانسوی نیز یکی از زبان‌های پرطرفدار دنیاست. تقریبا 270 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و حدود 110 میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم خود انتخاب می‌کنند. فرانسه زبان رسمی 30 کشور جهان محسوب می‌شود. این زبان در کانادا، خصوصا ایالت کبک، بلژیک، سوئیس، لوکزامبورک، موناکو و برخی قسمت‌های آمریکا صحبت می‌شود.

عربی نیز یکی از زبان‌های پر طرفدار دنیا خصوصا در بین کشورهای منطقه خاور میانه است. عربی زبان مادری 280 میلیون نفر در جهان است که اغلب در خاور میانه و آفریقای شمالی قرار دارند.

 این زبان لغات بسیاری به زبان‌های دیگر مانند ترکی، اردو و فارسی قرض داده است و یکی از عوامل مهم اتحاد در بین کشورهای اسلامی به حساب می‌آید. عربی زبان رسمی 22 کشور در جهان است.

زبان ترکی نیز زبان رسمی در 7 کشور و مناطق مختلف جهان با حدود 300 میلیون مخاطب است.

  نظرات ()
پرهیز از عوامل تحریک کننده خود ارضایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٤

 

یکی از عوامل تحریک کننده شهوت در نوجوانان، دیدن تصاویر و صحنه‌های مستهجن است. میل جنسی در نوجوان در اوج خود قرار دارد، به همین خاطر دیدن عکس‌ها و صحنه‌های مبتذل، تأثیرات مخربی بر ذهن و روح نوجوان می‌گذارد، ضمن این که ددن آنها اعتیاد آور است و نوجوان را به سوی خود می‌کشاند و در باتلاقی خطرناک فرو می برد. تصاویری که دیده است دائما مقابل چشمانش مجسم می‌شوند و چون هیچ راه منطوقی و شرعی برای ارضای شهوتش پیدا نمی‌کند به سمت خودارضایی کشیده می‌شود. چشم چرانی صحبت غیر ضروری و شوخی کردن با نامحرم و همچنین صحبت در مورد مسائل جنسی و یا خواندن آنها از دیگر عوامل تحریک کننده شهوت می‌باشند که باید از آنها اجتناب نمود. دوستی و ارتباط به اصطلاح عاطفی با جنس مخالف نیز از مواردی است که شهوت را تحریک کرده، زمینه ساز ابتلا به خودارضایی است. به طور کلی می‌توان گفت، نوجوان برای جلوگیری از طغیان شهوتش باید جلوی مقدمات آن را بگیرد و کارهایی که شهوت را تحریک می‌کند ترک کند. درست مثل کسی که انباری پر از چوب یا کاغذ دارد. برای جلوگیری از آتش سوزی و ایجاد خطر، به او توصیه می‌شود نکات ایمنی را رعایت نماید. به عنوان مثال برای گرم کردن فضای انبارش از نفت یا بنزین استفاده نکند و یا سیگارش را در آنجا خاموش نکند، چرا که اگر آتش سوزی اتفاق بیفتد، معلوم نیست بتواند جلوی گسترش آن را بگیرد و حتی اگر هم بتواند آتش را مهار کند، باز هم خساراتی بر او وارد خواهد شد. نوجوانی که به هیچ عنوان چشم و گوش خودش را کنترل نمی‌کند به هر صحنه‌ای نگاه می‌کند هر فیلم و عکس و کلیپی را می‌بیند در روابطش با جنس مخالف حریمی برای خودش قائل نیست در محیط‌های آلوده به گناه حضور می‌یابد در مورد مسائل جنسی سخن می‌گوید و... نباید انتظار داشته باشد که بتواند شهوتش را کنترل کند.

در چنین مواقعی بهتر است در صورت انجام دادن یکی از این کارها جریمه سنگینی برای خودش قرار دهد. جریمه‌ای که نقش بازدارندگی داشته باشد و تلخی آن در ذهنش باقی بماند تا بار دیگر به سراغ آن کار نرود.

  نظرات ()
با اضطراب لکنت کودک مقابله کنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳ما به خوبی به مشکل شما در مورد گوش دادن به لکنت زبان کودکتان و نیز به نگرانی و اضطراب طبیعی شما درباره او واقف هستیم. مادری که کودک خود را به مرکز گفتار درمانی آورده بود، اظهار می کرد که وقتی می دید فرزندش به هنگام صحبت کردن چقدر تقلا می کند ، بسیار نگران و ناراحت می شد. در هر حال هر چند که تحمل این شرایط ممکن است به نظر شما مشکل باشد ، اما می توانید در مورد اضطراب خودتان فکری بکنید . به خاطر داشته باشید که بیشتر کودکانی که لکنت دارند ، به تدریج خوب شده ، بعد از سنین خردسالی به لکنت خود ادامه نمی دهند. درک درست شما از مسئله ، و کمک و حمایت شما از کودک ، زمانی که اختلال گویایی او در مراحل اولیه است، به طور قابل توجهی احتمال بهبودی و رسیدن  به روانی کلامی را در کودک افزایش می دهد . توان شما در بررسی عینی لکنت کودک ، درک شما از کنش های کلامی او و این باور که " ما همیشه می توانیم روش انجام کارها را تغییر دهیم و یا آن را اصلاح کنیم " به شما کمک خواهد کرد تا اضطراب خودتان را به حداقل برسانید. کوشش شما در تشخیص شدت و استمرار لکنت کودک ، خود عامل مثبتی است برای ادامه کار شما . به توان و قابلیت در حال افزایش خودتان در مشاهده و بررسی آرام لکنت زبان کودک ، واقف باشید و مواظبت کنید که دچار تنش نشوید. دقت نمایید زمانی که کودک به طور غیر مترقبه دچار لکنت می شود ، هوشیاری و تحمل خودتان را از دست ندهید . همواره متوجه چیزی باشید که الان اتفاق می افتد ، نه آنچه که ممکن است در آینده روی دهد. مشخص کنید که کودک شما از چه میزان روانی کلامی برخوردار است. اگر شما برای مدتی کلماتی را که کودک به زبان می آورد بشمارید و مشکلات کلامی او را یادداشت نمایید، متوجه خواهید شد که درصد بسیار بالای کلماتی که کودک ادا می کند ، کاملاً طبیعی هستند ؛اگر چه همه آنها از روانی کامل برخوردار نیستند ، و این  برای سن او قابل قبول است .

وقتی که عوامل آزاردهنده و عناصر مزاحم که موجب افزایش لکنت متناوب کودک می شوند کاهش می یابند، او راحت تر و روان تر و بدون وقفه های زاید صحبت می کند. شما و کودکتان با مشکلی مواجه هستید که اگر نگرانی و دلواپسی زیادی از خود نشان ندهید ، بهتر می توانید در جهت برطرف کردن آن کار کنید.

  نظرات ()
گردو و تقویت مردانگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳


محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه 75 گرم گردو ساختار اسپرم را از جنبه‌های مختلف در مردان سالم 21 تا 35 ساله بهبود می‌بخشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راز شادابی و جوانی انسان ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳


بیشتر انسان‌ها با گذشت ایام به دنبال شادابی و جوانی هستند، چنین افرادی بدانند تا برای جلوگیری از پیری باید از جوانه‌ها استفاده کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خواص گلابی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳


گلابی سرشار از ویتامین‌های C،B2،B1،A و عناصری مانند فسفر، سدیم، کلسیم، منیزم، گوگرد، پتاسیم، کلر، روی، مس، آهن، منگنز، ید و ارسنیک است.
خواص مفید گلابی دارای 76 تا 83 درصد آب، 6 تا 12 درصد مواد قندی مانند دکستروز ولوز(غالبا عاری از ساکارز)، یک تا 2 درصد اسیدهای آلی آزاد مانند اسید مالیک و سیتریک، تانن، پکتین، انورتین آسپاراژین (خصوصا در میوه‌های جوان) است، برگ درخت گلابی در رفع عفونت مجاری ادراری مؤثر است و با مصرف آن اسید اوریک دفع می‌شود. 

پوست درخت گلابی اثر قابض دارد و برگ آن اثر مدر و آرام کننده دارد و از آن در موارد ورم مثانه، وجود باکتری در ادرار و وجود سنگ در مجاری ادراری استفاده می شود. برگ درخت گلابی در رفع عفونت مجاری ادراری مؤثر است و با مصرف آن اسید اوریک دفع می‌شود.

گلابی میوه‌ای خوش طعم است که البته در مصرف آن به حالت خام نباید افراط شود زیرا معده‌های ضعیف آن را به خوبی هضم نمی‌کنند این در شرایطی است که هضم گلابی پخته آسان است و اثر ملین دارد؛ گلابی دارای اثر از بین برنده اسیداوریک در بدن است ضمن این که اثر ملین و تأمین کننده عناصر معدنی بدن را نیز دارد.

گلابی برای مبتلایان به بیماری قند خون میوه‌ای مناسب بوده و در رفع کم خونی و خستگی عمومی مؤثر است، ضمن اینکه غذای خوبی برای زنان باردار است، با مصرف مقادیر زیادی گلابی در چند روز، مشروط به این که اغذیه دیگری خورده نشود، فشار خون به صورت قابل ملاحظه‌ای پایین می‌آید.

گلابی دارای گیاهی به صورت درختچه و به ارتفاع چند متر و یا به صورت درخت و دارای ساقه‌ای به بلندی 10 تا 20 متر است، از مشخصات گلابی این است که ریشه‌ای عمیق و برگ‌هایی ساده، صاف و دندانه‌دار دارد و میوه آن مخروطی شکل، گوشت دار و خوراکی است، قسمت مورد استفاده درخت گلابی، برگ‌های جوان، پوست ساقه و میوه آبدار، معطر و خوش طعم آن است؛ گلابی با نام علمی «Pyrus communis L» به تیره گل سرخ تعلق دارد.

  نظرات ()
داروها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳

داروهای فشارخون باعث سرطان لب می شود
یکی از محققان گفت: ابتلا به سرطان لب حتی در بین افرادی که از این داروها استفاده می کنند بسیار کم است و این یافته های ابتدایی نباید بیماران را در ترک استفاده از آنها متقاعد کند.

فارس: تحقیقات جدید نشان داد که یک سری از داروهای فشار خون عامل ایجاد سرطان لب می شوند. ود

به گزارش پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا، محققان دریافتند که داروهای فشار خون می تواند منجر به سرطان لب شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نگهداری از لپ تاپ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳

وارد آوردن ضربه به لپ تاپ، می تواند باعث بروز اشکال در دستگاه شود. لذا مراقب باشید که به هیچ عنوان به طرفین دستگاه و مخصوصاً پشت LCD و زیر دستگاه، ضربه وارد نشود.دستگاه به شدت در برابر ریختن مایعات مانند آب، چای، قهوه و … حساس و آسیب پذیر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مسواک زدن، حافظه را تقویت می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳


پزشکان دانشگاه کالیفرنیا در یک آزمایش جدید دریافته‌اند افرادی که مرتب و صحیح مسواک می‌‌زنند و به حفظ بهداشت دندان‌ها و لثه‌های خود اهمیت می‌دهند در آینده و در سنین بالاتر حافظه قوی‌تری خواهند داشت. این پزشکان تاکید کردند زنانی که در سنین جوانی کمتر از یک نوبت در روز مسواک می‌زنند پس از رسیدن به دوران میانسالی و سالمندی 65 درصد بیشتر مستعد ابتلا به زوال عقل و ضعف حافظه هستند. 
به گزارش دیلی‌ میل، دکتر آیلنا پاگانی‌ نی – هیل که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته، خاطرنشان کرد: با توجه به یافته اخیر می‌توان با بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان در افراد، احتمال ابتلا به مشکلات و اختلالات حافظه‌ای را در آنها پیش‌بینی کرد. 
این یافته که جزئیات آن در مجله انجمن سالمندان آمریکا منتشر شده، حاصل ارزیابی و بررسی وضعیت سلامت 5500 نفر از بازنشستگان کالیفرنیایی بین سال‌های 1992 تا 2010 میلادی است. پزشکان تاکید دارند که برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر انجام مطالعات گسترده‌تر در این زمینه ضروری است.

  نظرات ()
بخشش و غلبه بر خشم سبب کاهش بیماری های قلبی می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳

به گزارش  السبیل، در تحقیقاتی که محققان دانشگاه کالیفرنیای آمریکا به عمل آورده اند، نشان می دهد کسانی که بر خشم و غضب خود غلبه می کنند و دیگران را می بخشند، کمتر در معرض مبتلا به افزایش فشار خون هستند و چون فشار خون بالا عامل اصلی بیماری های قلبی و سکته های مغزی است، از این رو این افراد کمتر به این بیماری ها دچار می شوند.

در این گزارش آمده است: از نیمی از گروه داوطلب این تحقیق خواستند که به موضوعی فکر کنند که از آن خشمگین و عصبی می شوند و از نیم دیگر خواستند به مسئله ای بیندیشند که در آن پذیرش و با بخشش همراه است. سپس فشار خون داوطلبان و میزان ضربان قلب آنها را مقایسه کردند، نتیجه این شد که سطح فشار خون گروه اول نسبت به گروه دوم بیشتر بوده و افزایش چشمگیری داشته است.

محققان طی این تحقیق مدعی شدند با وجودی که این تحقیق کوچک بوده اما نتیجه آن بسیار عمیق است، زیرا بخشش و پذیرش دیگران سبب کاهش فشار خون می شود و کسانی که این خصیصه را دارند نه تنها به میزان کمتری دچار عوارض قلبی می شوند بلکه عاملی مهم در پیشگیری از سایر بیماری ها نیز می باشد.

  نظرات ()
ثبت 30 هزار طلاق در سه ماه نخست سال! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳

   

سال گذشته، دولت هم خطر این بحران را احساس کرد و قرار بود مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برنامه‌های ستاد پیشگیری از طلاق را برای تصویب به مجلس ببرد. در این لایحه وظایفی برای دستگاه‌های مختلف همچون آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، ثبت احوال، قوه قضاییه، صداوسیما برای جلوگیری از طلاق تعریف شده، اما هنوز از سرنوشت این لایحه خبری در دست نیست. در این تعلل و اظهار نگرانی صرف، کارشناسان می‌گویند که در صورت عدم توجه مسئولان به افزایش معضل طلاق، در آینده‌ای نزدیک باید منتظر بروز بحران‌های اجتماعی زیادی در سطح جامعه باشیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
امروز زمین و خورشید به همراه نپتون در یک خط قرار می گیرند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳

امروز زمین و خورشید به همراه نپتون در یک خط قرار می گیرند

امروز جمعه خورشید و سیاره نپتون به حالت مقابله می رسند و زمین میان خورشید و سیاره نپتون در یک خط قرار خواهد گرفت.
به گزارش مهر، بعد از ظهر امروز جمعه 3 شهریورماه سیاره نیتون به حالت مقابله با خورشید می رسد. مقابله زمانی است که جدایی زاویه ای دو جسم در آسمان حدود 180 درجه باشد.
این پدیده در ساعت 16:40 دقیقه امروز 3 شهریور ماه رخ خواهد داد و در این زمان سیاره نپتون به حالت مقابله خواهد رسید. به این معنا که در این پدیده زمین میان خورشید و سیاره نپتون قرار خواهد گرفت.
نپتون آخرین سیاره منظومه شمسی است. معمولا همه این سیاره را به رنگ آبی می شناسد و علت آن وجود گاز متان در جو نپتون است که رنگ سرخ را جذب کرده و آبی حاصل از طیف نوری خورشید را بازمی تاباند.
قدر ظاهری (درخشندگی) سیاره نپتون در زمان مقابله و هنگام شب در حدود 7/82 درصد خواهد بود.

  نظرات ()
اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳


همه ما معمولاً خستگی زیادمان را به گردن زندگی پرمشغله‌مان می‌اندازیم و خیلی وقت‌ها حق هم داریم. اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید، باید فکری کرد.

به گزارش افکار نیوز، اگر نمی‌دانید چرا اینقدر خسته‌اید، این تست‌ها کمک‌تان می‌کند دلیل خستگی همیشگی‌تان را بفهمید.

وقتی فقط خستگی نیست ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حاشیه‌های سفر رهبری به مناطق زلزله زده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/۳

به گزارش 598 به نقل از دفتر حفظ و نشر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حاشیه‌های بازدید سرزده‌ی رهبر انقلاب از مناطق زلزله‌زده‌ی آذربایجان شرقی به شرح زیر منتشر شده است:

کمی مانده به غروب که یک نفر از دفتر نشر آثار زنگ می‌زند: « اوضاع وقتت چطوره؟ شاید فردا بخوایم بریم سفر » می‌پرسم چه برنامه‌ای؟ می‌گوید: معلوم نیست. کی؟ معلوم نیست. کجا؟ معلوم نیست. تا کی طول می‌کشد؟ معلوم نیست. می‌خواهم بپرسم فردا را روزه خواهیم بود یا نه که دیگر بی‌خیال می‌شوم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پارس گرایی و بحران هویت در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢

زبان فارسی، با وجود «پارسی» بودن، زبان قومی قوم مشخصی در ایران نبوده، کما اینکه بسیاری از مردمان خارج از محدوده تاریخی پارس، بیشتر از هزار سال است که از این زبان به عنوان زبان مادری استفاده می کنند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا شیعیان با دست باز نماز می خوانند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢
چرا شیعیان با دست باز نماز می خوانند؟ پرسشی است که حضرت آیت الله العظمی سبحانی به ان در پایگاه خود پاسخ داده اند.

به گزارش شفقنا،متن پاسخ ایشان به این شرح است:

قرار دادن دست راست بر روی دست چپ در نماز (دست بسته نماز خواندن) از اموری است که استحباب آن بین فقهای سه مذهب از مذاهب چهارگانة اهل سنّت مشهور است:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بزرگداشت شعر و ادب فارسی فقط در تقویم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢

سحر فکردار
گرچه بیست و هفتم شهریورماه در تقویم رسمی کشور با یاد استاد شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی ثبت شده است ولی حتی این نامگذاری هم چیزی از غربت همیشگی شعر و شاعران ایرانی کم نکرده است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هیچ کجا خانه آدم نمى شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٦/٢

مهد، مدرسه، تلویزیون خانه دوم فرزندان است

 هدى هاشمى

کارشناسان تعلیم و تربیت معتقدند که در عصر الکترونیک و با وجود نهادهاى مختلف آموزشى، تربیت کودکان همچنان از مهم ترین کارکردهاى نهاد خانواده است. سهل انگارى والدین در تعلیم و تربیت کودکان و واگذار کردن این مسئولیت از سوى آنان به سایر نهادها موجب اخلال در امر آموزش کودکان شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar