مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
اِکس ‌پارتی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱

 "نیکی "مانند هزاران جوان دیگر می ‌خواست در یک میهمانی رِیو (RAVE) شرکت کند. او برای فرار از مشکلات و گذراندن لحظاتی شاد به همراه دوستانش می‌خواست در این میهمانی شرکت کند. یکی از آنها یک بطری اکستازی در ماشین خود داشت. نیکی و دوستانش هرکدام قسمتی از مایع داخل بطری را نوشیدند. پس از گذشت زمانی نه ‌چندان طولانی، آثار دارو نمایان شد. نیکی رقصید و رقصید و رقصید. در حقیقت او نیرویی فراتر از توان خود یافته بود. یکی از دوستانش روز بعد به پلیس گفت: «نیکی هیچ‌ چیز نمی‌فهمید.» صبح فردا، نیکی را مرده پیدا کردند. علت مرگ او مسمومیت با داروی اکستازی بود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قاچاق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱

قاچاقچیان مواد مخدر مسیر میان افغانستان به پاکستان و جاده منتهی به شرق ایران را که مقادیر زیادی تریاک ، مشتقات آن و هروئین به بازار غرب منتقل می شود، جاده طلایی می نامند. در تمام طول این مسیر یک وحدت سیاسی برقرار است که سبب شده چشم ها روی این بازیگران و دلالان مواد مخدر بسته شود و این افراد از این مسیر برای تجارت شوم خود استفاده کنند.

این مسیر، محل درآمد طالبان محسوب می شد و سبب شده بود این گروه بتواند در افغانستان مقاومت کند. از سوی دیگر، این مسیر برای جنگجویان افغانی طرفدار امریکا و نیروهای ائتلاف شمال نیز که از هواداران اصلی امریکا در افغانستان هستند، مسیری حیاتی به شمار می آید.

افغانستان 87درصد تریاک دنیا (4هزار و 519تن در سال جاری ) را تامین کرده است. درحقیقت 5/4 میلیارد دلار از درآمد کشور از کشت و قاچاق تریاک فراهم می شود.
افغانستان 87درصد تریاک دنیا (4هزار و 519تن در سال جاری ) را تامین کرده است. درحقیقت 5/4 میلیارد دلار از درآمد کشور از کشت و قاچاق تریاک فراهم می شود.


تا پیش از حمله نیروهای امریکا به افغانستان که در سال 2001انجام و منجر به سقوط رژیم طالبان شد، تولید تریاک روند عادی داشت و در دوران پس از طالبان، جنگجویان افغانی مسیر جاده طلایی را بستند. با این اقدام ، قاچاقچیان بین المللی مجبور شدند با جنگجویان افغانی تبانی کرده و اجازه حمل مطمئن مواد مخدر از این مسیر را تضمین کنند.

تا اواخر سال 2002، قاچاقچیان تریاک را به پاکستان حمل می کردند و سپس به افغانستان برمی گرداندند و از آن جا به بازار اروپا می رساندند.

یکی از مقامات ارشد پنتاگون که در کار سازماندهی نیروهای ائتلاف شمال در افغانستان علیه گروه طالبان نقش داشت ، معتقد است که اقتصاد مواد مخدر در افغانستان قوی تر از اقتصاد به معنای کل کلمه است.

وی می گوید: «تنها چیزی که نیروهای طرفدار طالبان و حامیان و جنگجویان جبهه ائتلاف شمال را به هم مرتبط می کرد، اقتصاد سیاه مواد مخدر بود که هزینه مقاومت نیروهای مخالف امریکا را در این کشور فراهم می کرد.»

اطلاعات منتشر شده از سوی آژانس کنترل مواد مخدر در واشنگتن نشان می دهد که قاچاقچیان مواد مخدر در پاکستان چندین تن محموله های مواد مخدر را به اروپا و امریکا ارسال می کنند. این قاچاقچیان از مناطق خاصی که محل سکونت قبایل است ، برای انتقال مواد مخدر استفاده می کنند. جالب آن که پیک هایی هم این مواد مخدر را تحویل گرفته و از طریق فرودگاه های بین المللی پاکستان و بندر کراچی از این کشور خارج می کنند.

بخشی از مواد مخدر نیز از خشکی و در امتداد سواحل دریای عرب در پاکستان به ایران، ترکیه یا به کشورهای آسیای میانه می رسد. مسیر کلی قاچاق تریاک تولیدی در افغانستان از طریق خشکی است.
اطلاعات منتشر شده از سوی آژانس کنترل مواد مخدر در واشنگتن نشان می دهد که قاچاقچیان مواد مخدر در پاکستان چندین تن محموله های مواد مخدر را به اروپا و امریکا ارسال می کنند. این قاچاقچیان از مناطق خاصی که محل سکونت قبایل است ، برای انتقال مواد مخدر استفاده می کنند. جالب آن که پیک هایی هم این مواد مخدر را تحویل گرفته و از طریق فرودگاه های بین المللی پاکستان و بندر کراچی از این کشور خارج می کنند.


در این مسیر مواد مخدر به پاکستان حمل می شود و از استان بلوچستان در پاکستان به مرزهای ایران وارد شده و پس از گذر از نواحی شمال غرب قلمرو کردنشینان وارد آزمایشگاه های ترکیه می شود.

در آزمایشگاه های ترکیه ، مرفین به هروئین تبدیل می شود و هروئین و حشیش به خریداران در ترکیه تحویل داده می شود و از آنجا نیز به بازارهای جهانی بویژه اروپا حمل می شود.

در کنار کمربند ساحلی مرکان در طول دریای عرب ، در استان بلوچستان پاکستان ، شهر کوچکی به نامند واقع شده است. در این شهر اسم زبیده جلال که مردم بومی منطقه او را به امام الدین می شناسند، برای همه شناخته شده است.

نفوذ امام الدین از شمال تا جنوب ، شرق و غرب این کمربند ساحلی را در بر گرفته است. امام الدین یکی از افرادی است که تحت تعقیب اداره ویژه مبارزه با مواد مخدر پاکستان است. این اداره در سال 2002و 2003پرونده ای علیه وی در دادگاه رسیدگی به تخلفات مواد مخدر، در مرکز بلوچستان تشکیل داد.

وی بدون هیچ واهمه ای در شهر مند که در قلب مسیر طلایی واقع شده ، زندگی می کند و کاروان مواد مخدر به ترکیه را رهسپار این کشور می کند. مواد مخدری که مقصدشان آزمایشگاه های ترکیه نیست ، به ازبکستان و تاجیکستان فرستاده می شوند.

البته این تریاک چندان مرغوب نیست و تریاک با کیفیت مرغوب تر به مقصد اروپا قاچاق می شود. در شمال افغانستان مواد مخدر عموما در اختیار نیروهای ازبک به سرکردگی سبقت الله در مزار شریف است.

مقامات امریکایی معتقدند علی رغم اختلاف شدید میان اقوام پشتون طرفدار طالبان و جبهه ائتلاف شمال ، تعدادی از گروههایی که در این دو دسته هستند با یکدیگر در ارتباطند.

اگرچه هیچ پیمانی دال بر حمایت از گروههای پشتون طرفدار طالبان وجود ندارد، اما تجارت مواد مخدر تنها عنصری است که مورد توجه هر دو گروه است و عاملی برای پیوند آنان محسوب می شود. ایران از هیچ یک از این دو گروه حمایت نمی کند.

اما مقامات امریکا شک دارند که آیا ایران که بخش انتهایی مسیر حمل مواد مخدر از افغانستان به پاکستان است ، از جنگجویان جنوب غرب افغانستان که دستشان با طالبان در یک کاسه است ، حمایت می کند یا خیر.

بزرگترین منطقه کشت تریاک در افغانستان که در سال 2005، 256هزار و 880 جریب وسعت داشت ، در مناطق جنوبی افغانستان بویژه در اطراف قندهار، پایگاه گروه از هم پاشیده شده طالبان ، واقع است.

هدف حمله گروه طالبان در افغانستان عموما ماشین های نظامی بود که غذا و اسلحه سربازان امریکایی و سایر نیروهای خارجی را تامین می کرد.

سایر وسایل نقلیه در جاده ها به ویژه ماشین های حمل مواد مخدر در امان بودند زیرا جنگجویان افغانی برای تضمین سلامت عبور این وسایل ، از قاچاقچیان پول دریافت می کنند. امریکا ظاهرا از جنگجویان افغانی حمایت می کند. برای مثال ملاروکتی ، یکی از فرماندهان گروه طالبان ، که به دلیل ربودن مهندسان ژاپنی شهرت بدی پیدا کرد، پس از سقوط طالبان دستگیر شد و در جناح نیروهای طرفدار امریکا قرار گرفت. وی ماه گذشته در انتخابات پارلمانی در افغانستان نامزد شد. با تمام این اوصاف روکتی یکی از قدرتمندترین جنگجویان در افغانستان است و هنوز هم اعتقاد بر این است که به طالبان گرایش دارد.

در شرق افغانستان نیز هزارت علی یکی از فرماندهان وفادار به گلبدین حکمتیار ساکن است. وی نیز در انتخابات پارلمانی یکی از نامزدها بود. وی کنترل بیشتر پستهای بازرسی در دره کونار را به عهده دارد.

فرد قدرتمند دیگر در افغانستان بارلئی ، برادر حاج دین محمد، فرماندار ننگر است که قدرت مطلق در منطقه جلال آباد است و تمام پست های بازرسی از جلال آباد تا کابل را در کنترل خود دارد.

این در حالی است که بدشان خان زردان ، فرماندار سابق خوست ، گردز و پکتیا که عموما در شمال وزیرستان در پاکستان مستقر است با دو تن از فرماندهان طالبان به نامهای مولانا جلال الدین حقانی و سیف الله منصور که افرادشان از قاچاقچیان پولهای کلانی می گیرند تا اجازه فعالیت در منطقه را داشته باشند، قرارداد همکاری دارد.

از طریق این شبکه ، جنگجویان پشتون پول زیادی به سوی طالبان که بسیاری از منابع مالی شان در نتیجه جنگ علیه تروریسم نابود شده ، سرازیر می کنند.

لازم به ذکر است که پس از تصرف کابل از سوی گروه طالبان در 26سپتامبر 1996، نیروهای غیرپشتون به جبهه ائتلاف شمال پیوستند. اعضای این گروه عموما ریشه تاجیک و ازبک دارند.

جبهه ائتلاف شمال تا زمان حمله نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا به افغانستان ، در اواخر 2001، سالها با نیروهای طالبان در نبرد بودند.مترجم: جمیله گلکاران

منبع: آسیا تایمز/ 10 اکتبر

  نظرات ()
پیگیری پرونده جاده ابر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱

س از آنکه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در روزهای پایانی خرداد ماه سال جاری، اعلام کرد این سازمان نه تنها مخالف جاده ابر نیست بلکه خواستار تسریع در احداث آن است، بار دیگر موضوع احداث جاده در جنگل زیبای ابر و تخریب این زیست بوم زیبا و منحصر به فرد، در محافل خبری مورد توجه قرار گرفت.

دکتر ناصر کرمی، از فعالان عرصه محیط زیست و مدیر خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران هم در واکنش به این تصمیم ، با انتشار یادداشتی تاکید کرد: "جاده ابر می تواند در ایامی نه چندان دور ملاک قضاوت قطعی درباره نه فقط مدیریت سازمان محیط زیست، بلکه حتی کل مدیریت اجرایی کشور باشد. هنوز دیر نیست. همچنان می توان با لغو پروژه مذکور داغ ننگی چنان عظیم را یک عمر به جان نخرید."


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نقشه «عشق» در مغز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱
عشق و میل جنسی به فعالسازی بخشهای مختلفی از جسم مخطط می‌پردازند. ناحیه فعال شده توسط میل جنسی با انگیزشهایی مانند میل به غذا فعال می‌شوند. نواحی فعال شده توسط عشق به فرایندهای مربوط شده که با پاداش یا لذت ارزش‌گذاری می‌شوند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نان‌های بدون سبوس و افزایش شمار مبتلایان به دیابت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱

 آمار بیماران دیابتی در کشور رو به افزایش است که از علل آن حذف سبوس از آردهای نان است. دکترعلی گودرزی اظهار کرد: اضافه وزن از علل شایع بیماری دیابت است که کم شدن سبوس در رژیم غذایی،ازعوامل ایجاد‌کننده اضافه وزن است.

وی ادامه داد: به افراد چاق توصیه می‌شود نیم ساعت پیش از صرف غذا از میوه یا سالاد استفاده کنند و افراد لاغر پس از صرف غذا میوه بخورند چون پس از غذا معده برای جذب قند و کربوهیدرات‌ها آماده است.

این کارشناس تغذیه به هم‌وطنان توصیه کرد که در شبانه‌روز دو تا سه وعده میوه مصرف کنند.

دکتر گودرزی با بیان این‌که میوه‌های تابستانی، سرشار از قند و کربوهیدرات هستند که اضافه وزن را در افراد چاق تشدید می‌کند، اظهار کرد: آبمیوه به علت فقیر بودن از نظر فیبر دیابت‌زاست.

دکتر گودرزی گفت: بیمارانی با مشکلات گوارشی باید از خوردن میوه‌های سنگین چون هندوانه و زردآلو خودداری و در صورت لزوم از میوه‌های پخته استفاده کنند.

این کارشناس تغذیه یادآور شد: مصرف میوه‌ها با پوست مناسبت‌تر است اما به علت پرورش گلخانه‌ای میوه‌ها و اضافه شدن برخی سموم این موضوع توصیه نمی‌شود.

  نظرات ()
معضل موادمخدر و چالش اخلاقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱

علی هاشمی رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر «مجمع تشخیص مصلحت نظام» در روزنامه شرق نوشت:

معضل موادمخدر در ایران از ابعاد مختلفی به بحث گذاشته شده است. از تلاش‌های بی‌وقفه دستگاه‌های مقابله‌کننده، با بیش از چهارهزار شهید و 14‌هزار جانباز و 20‌هزار درگیری مسلحانه، خسارات اقتصادی 10‌میلیارد تومانی سالانه و... . با این‌حال، جامعه ما نیازمند واشکافی ابعاد مختلف این معضل است. در حالی‌که همواره بر روندهای معطوف به مصرف موادمخدر و روان‌گردان توجه می‌شود، در این نوشته می‌خواهم روند دوسویه‌ای را آشکار کنم و در نهایت چنین جمع‌بندی کنم که معضل موادمخدر در ایران «امری اجتماعی» است و به‌طور ویژه راه‌حلی «اجتماعی» می‌طلبد. اندیشمندان جامعه، چه آنها که از منابر دینی سخن می‌گویند و چه آنها که در حوزه روشنفکری و دانشگاهی قرار دارند، چندی است سخن از «چالش اخلاقی» در جامعه ایرانی به میان کشیده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
معتادان شربت متادون نمی‌خورند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱

 

در حالی که متولیان درمان اعتیاد وزارت بهداشت بر اجرای طرح "جایگزینی شربت به جای قرص متادون" در تمام مراکز درمانی اصرار دارند، کارشناسان از ریزش 40 تا 60 هزار نفری متقاضیان درمان اعتیاد از زمان اجرای این طرح خبر می‌دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ماه رمضان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٥/۱

در آغاز ماه مبارکی قرار داریم که بندگان خدا در آن بیش از پیش فرصت خود دیدن و به خدا رسیدن را دارند.

برای مشاهده تصویر بزرگ،روی لوگوی خبر کلیک نمائید.

انسان در ماه رمضان به منظور اطاعت از امر خداوند از خوردن و آشامیدن پرهیز می‌کند تا با این ویژگی‌ها زمینه‌های کمال معنوی خود را فراهم آورد.

پس باید سعی کنیم روزبه‌روز قدم‌های بلندتری در زمینه خودسازی و معرفت نفس برداشته و آثار معنوی روزه و عبادت را تا سال دیگر در خود حفظ کنیم.

رمضان بهترین زمان برای نزول قرآن بوده و نزول قرآن که کتاب انسان‌سازی، معرفت نفس و خودشناسی می باشد بر همین اساس حکمت در ماه رمضان قرار گرفته است.

ماه رمضان ماه خودسازی است و کم‏ترین خودسازی این است که انسان خودی را برای خویشتن نشناسد و خدا را مالک خود بداند که اگر چنین بود، خدا را نیز خواهد شناخت و حق عبودیت پروردگار را ادا خواهد کرد و از هر چه رنگ ضد خدایی دارد، دور خواهد شد.

گرفتاری زندگی، گرفتاری معاش، گرفتاری امور شخصی، گرفتاری اهل و اولاد مانع می شود که ما به خودمان، آنچنان که شایسته است، برسیم لذا یک ماه رمضان را که خدای متعال قرار داده است، فرصت مغتنمی است. این ماه را از دست ندهید. مقصودم این است که اگر نمی توانیم به طور دائم در حال مراقبت و ساخت و ساز خودمان باشیم، اقلا ماه رمضان را مغتنم بشماریم. شرایط هم در ماه رمضان آماده است.

رمضان آمده است و ما اینک میهمان خداییم فرا رسیدن این ماه پر خیر و برکت بر تمامی ورزشکاران مومن و خدا دوست تهنیت باد

  نظرات ()
سبک تربیتی به شیوه پدر بزرگها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

 

چه کسی بارها و بارها یک فیلم کارتون را با بچه‌ها تماشا می‌کند بدون این‌که شکایت کند؟ چه کسی هنگام خواب یک داستان را از اول تا آخر تعریف می‌کند بدون این‌که خسته شود؟ چه کسی پوشک بچه را عوض می‌کند بدون این‌که احساس بدی پیدا کند؟ پاسخ تمام این سوالات پدر بزرگ و مادر بزرگ است.

نکته اینجاست که پدر بزرگ و مادر بزرگ شیوه ما را در نگهداری و تربیت و رفتار با کودکان نمی‌پذیرند و ما هم نصایح آنها را با توجه به شرایط خود عملی نمی‌دانیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش قیمت روانگردان‌ها، افزایش اعتیاد جوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

 

رئیس هیات مدیره موسسه ارتقای سلامت ایرانیان با اعلام کاهش شدید قیمت روانگردان‌ها و داروهای محرک در کشور، ناآشنایی ماموران مرزی با انواع متنوع این مواد و در نتیجه رشد واردات آنها از مبادی ورودی را از عمده عوامل افزایش مصرف داخلی این مواد ذکر کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آمار و دلایل فرار از خانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱


در پدیده دختران خیابانی و عواملی که آنها را به این سرنوشت می کشاند و نهایتاً در دام باندهای فساد می افتند به ترتیب زیر است :

9/36 درصد فرار از خانه به دلیل اختلاف با پدر و فرار از کتک خوردن ، 3/15 درصد به دلیل اختلاف با پدر ، 13 درصد فرارها به دلیل عشق و عاشقی است ، 5/6 درصد فرار به دلیل اختلاف با نامادری و ناپدری است ، 5/6 درصد به دلیل مشکلات ازدواج است ، 52 درصد از دختران فراری از ساکن شهر تهران هستند ، شهر مشهد و کرج هر کدام 6 درصد و درصدهای باقی مانده به شهرهای دیگر است.freedom foroun 2007/4/22


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیش فعالی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

تعریف  :

کودکان از لحاظ فعالیتهای حرکتی با یکدیگر تفاوت دارند . ممکن است همه کودکان از

نظر بزرگسالان بیش فعال باشند ، ولی به نظر میرسد که بعضی از کودکان هرگز از

حرکت باز نمی ایستند . آنان در سنین پیش دبستانی بدون اینکه هدفی داشته باشند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گفتگوی درونی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱


گفتگوی درونی شکلهای متفاوتی دارد اما به راحتی می توان آن را در انواع انگیزشی، آموزشی و منفی دسته بندی کرد. گفتگوی درونی انگیزشی و آموزشی می تواند عزت نفس، انگیزش و تمرکز را ارتقاء بخشند. این نوع از گفتگوی درونی به بهبود عملکرد منجر می شود. حال آنکه گفتگوی درونی منفی منجر به ایجاد اضطراب و از دست دادن تمرکز می شود

  نظرات ()
آمادگی روانی چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱


همه ما با مراجعه به حافظه خود می توانیم لحظاتی را در مسابقات ورزشی به خاطر آوریم که تیم یا ورزشکاری با وجود آمادگی کامل جسمانی و فنی، به دلیل شرایط نامناسب روانی از ارائه بهترین عملکرد خود ناتوان مانده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موفقیت در ترک سیگار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

 

بدون تردید سیگار کشیدن با انگیزه های متفاوتی شروع می شود. هر فرد برای توجیه سیگار کشیدن، دلیلی می آورد و شاید شرط بندی های شوخی دوره نوجوانی هم در این امر دخالت داشته است. برای سیگار کشیدن، همیشه دلایل غیر موجه و غیرمنطقی متنوعی وجود دارد، اما آیا اگر یک فرد سیگاری بداند برای سیگار نکشیدن، جایزه ای دریافت خواهد کرد، آیا باز هم به سیگار کشیدن ادامه می دهد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نقش دعا و نیایش در بهداشت روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱


بهداشت روانی یا سلامت روانی یکی از شاخه های روانشناسی میباشد که از مباحث پر طرفدار، به روز و پر رونق روانشناسی به حساب می آیدبهداشت روانی چیزی فراتر از فقدان بیماری است. همه ما در اطراف خود انسا ن هایی را می شناسیم که از بیماری روانی خاصی در رنج نیستند ولی در عین حال ، از سلامت روانی نیز بهره مند نمی باشند  بهداشت روانی وضعیتی است که در آن فرد ضمن لذت بردن


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلالات و بیماری‌های روانی رنج و لطمات بسیار زیادی را بر افراد جامعه بار می‌کنن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱


اختلالات و بیماری‌های روانی رنج و لطمات بسیار زیادی را بر افراد جامعه بار می‌کنند. سیاست‌گذاری در جهت پیشگیری و درمان هر یک از آن‌ها در رویکردی اخلاق‌گرایانه و معطوف به جایگاه شخصیت انسان‌ها در فرهنگ اسلامی، از مسوولیت‌های انکارناپذیر دولت و اعضای یک جامعه‌ی اسلامی محسوب می‌شود، از سوی دیگر در یک رویکرد حاکمیتی و معطوف به مصالح جامعه‌ی اسلامی‌ از آن‌جایی که سیاست‌گذاری در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی وابستگی زیادی به سیاست‌ها و نظریه‌های حوزه بهداشت روان و همچنین سیاست‌های درمانی در این زمینه دارد، می‌توان گفت رابطه‌ای بسیار نزدیک میان


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موفقیت و طرق نیل به آن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

یکی از مقولاتی که امروزه در میان مباحث روانشناسی و علوم تربیتی، کمتر به آن پرداخته شده، موفقیت و طرق نیل به آن است. از آنجا که در طول حیات بشر، هیچ چیز به طور تصادفی و خود به خود ایجاد نمی‏شود، موفقیت هرگز امری تصادفی و به اصطلاح عامه شانسی نبوده و نخواهد بود. مطالعه زندگی و سرگذشت انسان‏های موفق و افراد بزرگ، شاهدی بر این مدعاست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهداشت روانی محیط کار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱


دنیای امروز استرس های مختلفی دارد که بعضی از این استرس ها مختص محیط کار است. نزاع با یک همکار، محروم شدن از پاداش، دیر رسیدن به سر کار و فشار هیأت مدیره یا رؤسای سازمان به مدیر را می توان نمونه هایی از استرس های محیط کار نامید. مدیران برای این که بهداشت روانی محیط کار را تأمین کنند باید با مفاهیم اساسی بهداشت روانی آشنا شوند. مدیران باید توجه داشته باشند که مدیریت اثر بخش نیز بدون توجه و اعتماد به سلامت روانی کارکنان حاصل نمی شود و برای رسیدن به این مهم باید اصول بهداشت روانی در سازمان را رعایت نمایند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مثبت اندیشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

 

در دنیای لجام گسیخته کنونی، که مادیات همه چیز را تحت الشعاع قرار داده است، عواطف، احساسات و بشردوستی و نوع پرستی می رود که به فراموشی سپرده شود. در دنیایی که فقر و تنگدستی، جنگ و خونریزی، فساد و تباهی هر روز رو به افزایش است؛ چیزی جز پشتوانه معنوی، مثبت اندیشی، جز تغییر و تحول درونی نمی تواند بشر را از این همه نابسامانی و از هم گسیختگی و از هم پاشیدگی های روانی نجات دهد.اما سؤال اینجاست که مثبت اندیشی مقوله روان شناختی است یا جامعه شناختی؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

محققان دریافته‌‌‌‌اند افرادی که به دلایلی در سوانح و حوادث گوناگون دچار ترس شدید و یا دلهره زیاد می‌‌‌شوند، در مقایسه با افراد عادی حساسیت کمتری نسبت به درد نشان می‌‌‌دهند.‌

 به گزارش  بی بی سی نیوز، در صورت تکرار و‌‌ ‌تداوم این حالتها امکان بروز حالات اضطراب و افسردگی در شخص افزایش می‌‌‌یابد اما به‌ ‌طور کلی در ترس پس از حوادث با تغییر عملکرد مغز، احساس درد کمتری می‌‌‌شود.‌‌

 تحقیقات نشان می‌‌‌دهد مغز مبتلایان به این اختلال به گونه‌‌ای متفاوت‌ ‌عمل می‌‌‌کند.‌‌

 محققان با استفاده از اسکن‌‌‌‌های مغزی عملکرد مغز داوطلبانی که به‌ ‌دستشان اشیاء داغ داده شد را مقایسه کردند و عموما احساس گرمای کمتری را گزارش‌ ‌کردند.‌‌

 

اسکن‌‌‌‌ها نیز تایید کردند که مغز این افراد در مقایسه با افراد عادی‌‌ ‌فعالیت کمتری داشت.‌‌

 محققان‌‌‌‌‌‌ نمی‌‌‌‌دانند چرا پردازش سیگنال‌‌‌‌های درد باید در این بیماران‌ ‌متفاوت از افراد بدون این اختلال باشد.‌‌

 آسیب پذیری افراد و آستانه درد آنان نیز در این میان تاثیر دارد اما‌ ‌ثابت شده که بلافاصله پس از هیجان ترس و شوک با تغییر فعالیت مغز احساس درد کمتر می‌ ‌شود و به همین دلیل افرادی که در حوادث و سوانح دچار آسیب می‌‌‌شوند با تاخیر متوجه‌ ‌آسیبهای وارده می‌‌‌شوند.‌‌

  نظرات ()
روانشناسی دوره نوجوانی‌ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

 

نوجوانی دوره‌ای است که در آن خلق انسان زیاد تغییر می‌کند. تحقیقی که به وسیله روانشناسان انجام گرفته و در آن زندگی روزانه نوجوانان مطالعه شده، ویژگی‌های زیر را نشان داده است:‌


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سه زن، سه سفرنامه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱

ربابه گودرزی
سفرنامه‌ها در واقع پرده‌هایی خوش‌نقش از صحنه‌های مختلف زندگی اجتماعی کشورها هستند، با این حال، انعکاس اوضاع و تصویر جوامع در سفرنامه‌ها براساس قاعده و قانون خاصی نیست و بیشتر تابع ذوق و سلیقه نویسنده است.

بنابراین تصویرهایی که از جامعه ‌ایران در آثار سیاحان اروپایی انعکاس‌یافته، بسیار متفاوت است. به عنوان نمونه؛ پولاک با دقت و حوصله زیاد، به بررسی جامعه ایران عصر قاجار پرداخته، سولتیکف روس با دقت کمتری سفرنامه خود را تدوین کرد. اما برخی نظیر لیدی شیل انگلیسی با ذهنیت غلط و غرض‌ورزی تصویر نادرستی از جامعه ایران در سفرنامه خود انعکاس داده‌اند، برخلاف شیل، ادوارد براون با تفکر و ذهنیتی فرهنگی دستاوردهای فرهنگی و معنوی ایران را تایید و ستایش کرده است. پژوهش حاضر تحت عنوان «سفرنامه، تحقیقی، توصیفی انتقادی» درباره انعکاس اوضاع زنان جامعه ایران در سفرنامه‌های سه‌ زن اروپایی است که در عصر قاجار به ایران آمده‌‌اند. و سوال این پژوهش این گونه است: آیا آنان توانسته‌اند در نوشته‌هایشان تصویر درستی از زنان ایرانی دوره


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتارشناسی مشتریان عصبی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳۱


مترجم: نگار ساسانی
ما در این مقاله سعی می‌کنیم به چند نکته درباره نگرش و رفتار صحیح با مشتریانی سرسخت و عصبی اشاره
کنیم.

همه ما گاهی مجبور شده‌ایم که با مشتریانی لجباز و عصبی سر و کله بزنیم که البته کاری بسیار آزاردهنده و وقت‌گیر است.حتی گاهی به نظر می‌رسد ما در مواجه با این مشتریان بد اخلاق (و یا به طور کلی مردم) آسیب‌پذیر هستیم، که البته این برداشت اصلا صحیح نیست.
آموختن مهارت‌های آرام‌کننده و حفظ خونسردی به شما کمک می‌کند تا در برابر اهانت و زخم زبان‌های خریداران در امان بمانید و در حالی که خدمات بهتری را به مشتری ارائه می‌دهید، می‌توانید نارضایتی پیش آمده را برطرف کنید.
ما در این مطلب سعی داریم تا به شما هم در کسب مهارت و حفظ خونسردی در برخورد با مشتریان عصبی و سخت‌گیر کمک کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دوران نامزدی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳٠

دوران نامزدی، بهترین فرصت برای محک زدن روابط آینده است. اگرچه که این دوران در مقایسه با زندگی زیر یک سقف خیلی سطحی است اما به هر حال مشت نمونه خروار است و اگر در دوران نامزدی تان با مشکلاتی رو به رو بودید، به احتمال قریب به یقین همین مشکلات به صورت تشدید یافته ای به زندگی مشترکتان هم راه پیدا می کنند، مگر این که از همین حالا به فکر اصلاح خود و رابطه دو نفره تان باشید.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سایت موزه تپه تاریخی «دوزده باغیر» زرنق راه‌اندازی می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳٠

خبرگزاری فارس: رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان ‌شرقی در فهرست آثار ملی گفت: سایت موزه تپه تاریخی «دوزده باغیر» شهر زرنق شهرستان هریس به زودی راه‌اندازی می‌شود.

خبرگزاری فارس: سایت موزه تپه تاریخی «دوزده باغیر» زرنق راه‌اندازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌ شرقی، تراب محمدی در دیدار با مردم شهر زرنق افزود: پس از اتمام فازهای نخست کاوش‌ها، اتمام مطالعات و بررسی‌های تاریخی در این تپه و جمع بندی آثار به دست آمده سایت موزه این تپه اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه کشف قلعه تاریخی و اشیای دوره نوسنگی در این تپه، آن را به مکانی ویژه در میان آثار تاریخی استان تبدیل کرده است، گفت: آثار و اشیای حدود 6 هزار و 500 ساله یافت شده در این منطقه می‌تواند گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خود جذب کند.

محمدی، معرفی این تپه به عنوان یک پایگاه مطالعاتی باستان‌شناسی با توجه به وجود دوره‌های مختلف تاریخی بهم پیوسته در آن را دور از ذهن ندانست و گفت: برای تصمیم‌گیری در خصوص راه‌اندازی حتی یک موزه شهری مستقل در زرنق، منتظر نتیجه‌های بعدی کاوش‌ها هستیم.

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان با اشاره به تیم کارشناسی و باستان‌شناسی پرسابقه و توانمند در این تپه اظهار کرد: امروز با گذشت حدود یک ماه از لایه‌برداری‌ها و کاوش‌ها، براساس اشیا و سفال‌های به دست آمده، تاریخ شهر زرنق به 6 هزار و 500 سال رسیده که این گمان می‌رود با کاوش‌های بعدی این قدمت بیشتر نیز بشود.

محمدی، کشف این اشیا تاریخی در تپه زرنق را موجب رونق همه جانبه این شهر عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود شواهدی مانند وجود آب و چشمه‌های فراوان در این شهر، از ابتدا حدس‌هایی مبنی بر با ارزش بودن این تپه و قدیمی بودن شهرنشینی در زرنق زده می‌شد که این کاوش‌ها حدس‌های استقرار جمعیتی مستمر و عدم کوچ‌نشینی در این منطقه را به یقین تبدیل کرد.

وی، مردم زرنق را اصلی‌ترین همیاران یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این تپه خواند و گفت: با حساسیت و گزارش‌های مردم زرنق مبنی بر حفاری‌های غیرمجاز در این تپه، سازمان وارد عمل شده و نسبت به شناسایی و کاوش در «دوزده باغیر» اقدام کرد.

محمدی تصریح کرد: اکنون نیز با هشدار به حفاران غیرمجاز، انتظار داریم مردم شهر با آگاهی کامل نسبت به نگهداری از این تپه تاریخی بکوشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: با توجه به به دست آمدن این اشیای تاریخی ارزشمند و نیز برای بهره‌برداری از سایت موزه تپه تاریخی «دوزده باغیر»، فراهم آمدن زیرساخت‌های توسعه‌ای و گردشگری در شهر زرنق ضروری است.

در لایه‌نگاری‌های صورت گرفته توسط تیم کاوش و باستان‌شناسی در تپه تاریخی دوزده باغیر زرنق، سفال‌ها، آثار، اشیا و آویزهایی از دوره‌های مختلف تاریخی به دست آمده که قدیمی‌ترین آنها سفال‌های مربوط به اواخر دوره نوسنگی یعنی حدود 6هزار و500 سال پیش است.

  نظرات ()
جیغ زدن کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٩آیا قبل از بچه دار شدن، تحمل سر و صدای ناشی از سائیدن دندان های تان به هم سخت نبود؟ صدای کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه چطور؟ یا به صدا درآمدن دزدگیر ماشین؟ احتمالاً، در حال حاضر در مقایسه با جیغ و دادهای فرزندتان، اینها دیگر آنقدر ناهنجار به نظر نمی رسند. فرزندتان گاه و بی گاه شروع به جیغ زدن می کند، تا حدی که شما حاضرید قسم بخورید که او ذاتا جیغ جیغو به دنیا آمده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آزادی مطلق و فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۸


در خانواده هایی که هیچ گونه کنترلی بر رفتار فرزندان و به خصوص ورود و خروج و دوستان و معاشران آنان صورت نمی گیرد فرزندان مستعد به انحراف ، با هر قشری معاشرت نموده و اغلب هم به دام سودجویان و افراد ناباب گرفتار می شوند.دختری که جهت خروج از منزل محدودیتی نداشته باشد و به راحتی از خانه خارج شده و هر ساعت  که تمایل داشته باشد به منزل مراجعت نماید ، طعمه بسیار خوبی برای سودجویان خواهد بود و همچنین مقدمات فرار برای او مهیا است.(خوش سلوک ، 1383 ، ص 159)

* همانگونه که ملاحظه شد در خانواده هایی که هیچ گونه کنترلی بر رفتار فرزندان و به خصوص رفت و آمد با دوستان صورت نمی گیرد و دارای آزادی مطلق هستند و فرزندان با هر قشری معاشرت می کنند که همین امر آنها را به فرار از منزل تشویق می کند و همچنین می تواند طعمه بسیار خوبی برای سودجویان باشند ، پس آزادی مطلق نیز یکی دیگر از عوامل فرار است.

  نظرات ()
تغذیه و موهایی زیبا و سالم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۸


آوکادو سرشار از ویتامین های «ای» و «ب» است. شما می توانید با جانشین کردن تکه ای از آوکادو با شامپو نرم کننده تان، درخشش خیره کننده ای را به موهایتان هدیه کنید. کافیست بعد از شتشوی موهایتان با شامپو و در حالی که موهایتان کمی خیس هستند، آوکادو را به آنها بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه آنها را خشک کنید.

اگر از موهایتان راضی نیستید و تا به حال تمام تلاشتان را کرده اید تا با شامپوهای مختلف آنها را احیا کنید و هنوز موفق نشده اید، ما به شما پیشنهاد می کنیم تا این موادغذایی را مصرف کنید تا موهایتان جان تازه ای بگیرند:

 

۱- آوکادو


با در اختیار داشتن بیش از ۲۵ ماده معدنی، آوکادو سرشار از ویتامین های «ای» و «ب» است. شما می توانید با جانشین کردن تکه ای از آوکادو با شامپو نرم کننده تان، درخشش خیره کننده ای را به موهایتان هدیه کنید. کافیست بعد از شتشوی موهایتان با شامپو و در حالی که موهایتان کمی خیس هستند، آوکادو را به آنها بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه آنها را خشک کنید.

 

۲- روغن نارگیل


طب سنتی هندی اعتقاد فراوانی به قدرت روغن نارگیل در احیای مو دارد. هندی ها چندین قرن است که از روغن نارگیل به عنوان ماده ای برای جلوگیری از پیری و رهایی از استرس استفاده می کنند. ماساژ دادن مو ها توسط روغن نارگیل می تواند شما را از شر شوره سر، موخوره و ریزش مو نجات دهد. به اضافه اینکه عطر نارگیل حس تازه ای را در شما متولد می کند.

 

۳- لبنیات


شیر و فراورده های آن علاوه بر اینکه استخوانهای شما را محکم می کنند، به سبب داشتن کلسیوم، ویتامین د و ویتامین ب ۱۲، باعث رشد موهای شما می شوند. پس خوردن شیر کم چرب را فراموش نکنید.

 

۴- تخم مرغ


مهم نیست که چگونه تخم مرغ را میل می کنید، برای اینکه موهایتان را تقویت کنید، بهتر است از خرید شامپوهای پروتئینه گران قیمت دست بکشید و یک زرده تخم مرغ را زمانی که به حمام میروید بر روی سرتان بمالید و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب سرد آنرا بشورید تا به معجزه زرده تخم مرغ ایمان آورید.

 

۵-عسل


عسل می تواند شیرینی و درخشش را به موهایتان هدیه دهد. کافیست ۲ قاشق چایخوری عسل را با ۲/۳ فنجان روغن زیتون مخلوط کنید و آنها را به موهایتان بمالید و آنها را در یک حوله گرم برای مدت ۳۰ دقیقه بپیچید. پس از آن موهایتان را با آب گرم آبکشی کنید و از شیرینی موهایتان لذت ببرید.

 

۶- نخود فرنگی


نخود فرنگی یکی از بهترین تامین کننده گان کربوهیدرات و پتاسیم است که باعث می شود موهایتان قوی باقی بمانند. این دانه های سبز یکی از پر کالری ترین دانه های خوراکی در میان دیگر سبزیجات هستند که علاوه بر تامین انرژی بدنتان می توانند موهایتان را هم قوی نگه دارند.

 

۷- گردو


گردو را می توان یکی از بهترین منابع ویتامین «ای» برشمرد. گردو به موهایتان چربی مورد نیازشان را اهدا می کند تا آنها درخشان بمانند. گردو می تواند جایگزین خوبی برای محصولات حفاظت از رنگ مو باشد. ابتدا گردو را آسیاب کنید و آنرا  در آب بجوشانید و سپس آنر صاف کنید و به موهایتان بمالید و برای مدت ۲۰ دقیقه بر روی سرتان نگه دارید. این مخلوط باعث تقویت رنگدانه های موی شما می شود و موهای سفید را از در آمدن پشیمان می کند.

  نظرات ()
فتیشیسم(fetishism) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۸

 

در چنددهه اخیر درباره رفتار جنسی انسان و نارساییها و انحرافات آن پژوهشهای نسبتا مفصلی انجام شده است که تا اندازه ای از ابهامات گذشته در مورد این جنبه از خصوصیات انسان کاسته است. در گذشته اعتقاد بر این بود که واکنش جنسی بشر مرحله ای است که از شهوت آغاز می شود و به ارضا ختم می گردد. اما در سالهای اخیر نظریه سه مرحله ای جنسیت بیشتر مورد قبول واقع شده است


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف سفال های 6500 ساله در تپه های تاریخی زرنق هریس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۸
با کاوش های باستان شناسی در شهر تاریخی آذربایجان شرقی به دست آمد:

 
 
 

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از کشف سفال های 6500 ساله در تپه «دوزده باغیر» شهر زرنق از توابع شهرستان هریس آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش میراث آریا(chtn) و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، «تراب محمدی» با اعلام این خبر گفت: کشف سفال های سبدی با شاموت خمیری گیاهی، قدمت این تپه را تا اواخر دوره نوسنگی ثابت می کند.

وی افزود: در لایه نگاری های صورت گرفته توسط تیم کاوش و باستان شناسی، آثار، اشیا و آویزهایی از دوره های مختلف تاریخی به دست آمده که قدیمی ترین آنها سفال های مربوط به اواخر دوره نوسنگی یعنی حدود 6500 سال پیش است.

محمدی خاطرنشان کرد:‌ تیم کاوش ابتدا لایه نگاری هایی را به صورت حفاری عمودی برای شناسایی لایه های مختلف در این تپه آغاز کرده و با ایجاد ترانشه های پلکانی لایه های مختلف را مشخص کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان افزود: سفال هایی مربوط به دوره های ساسانی، هخامنشی و عصرآهن، پیکرک های گلی و سفال های مفرغ قدیم، درفش های استخوانی و ابزار سنگی، اجاق هایی مربوط به عصر مفرغ، سرنیزه های آهنی، اشیا و آویزهای مختلف مفرغی آثاری هستند که در این تپه شناسایی شده و به دست آمده اند.
  نظرات ()
آثار باستانی مکشوفه در تپه دوزده باغیر زرنق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۸

سفال‌هایی مربوط به دوره‌های ساسانی ، هخامنشی و عصر آهن ، پیکر‌های گلی و سفال‌های مفرغ قدیم ، درفش‌های استخوانی و ابزار سنگی، اجاق‌هایی مربوط به عصر مفرغ، سرنیزه‌های آهنی ، اشیا و آویزهای مختلف مفرغی آثاری هستند که دراین تپه شناسایی شده و به دست آمده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حمایت نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس از کاوش‌های باستان‌شناسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٧

خبرگزاری فارس: نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کاوش‌های باستان‌شناسی و ثبت آثار تاریخی شهرستان‌های استان، پشتیبانی نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس را به دنبال خواهد داشت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه روز تولد و شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦


روان شناسان شخصیتی براین عقیده اند که شماره تولد، شما را از آن چیزی که می خواهید باشید دور نمی کند، بلکه مانند رنگی است که نوع آن و زیبایی اش برای افراد مختلف متفاوت است.
 فرض می کنیم که شما متولد ۸ مهر ۱۳۵۵ هستید. مهر ماه هفتم (۷) سال است پس: 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راهکارهای ابراز عشق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦

 
هر روز بی شمار فرصت دارید که در حق همسرتان ابراز عشق کنید؛ با در آغوش گرفتن، گوش دادن، کمک کردن و آرام کردن همسرتان ،می توانید عشق خود رانشان دهید.
همیشه می توانید انتخابهایی در زندگی زناشویی داشته باشید که توجه و عشق شما را نسبت به همسرتان نشان دهد. گاهی اوقات می توانید به همسرتان توجه کرده و به او عشق بورزید و گاهی اوقات می توانید به توجه و دلسوزی همسرتان واکنش نشان دهید. توجه نشان دادن و عشق و پاسخ دادن به عشق و محبت همسرتان، رابطه زناشویی شما را تقویت می کند. هر روز بی شمار فرصت دارید که در حق همسرتان ابراز عشق کنید؛ با در آغوش گرفتن، گوش دادن، کمک کردن و آرام کردن همسرتان و .. می توانید عشق خود را نشان دهید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زندگی با همسر پارانویا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦


بی‌گدار به آب نزنید! کنار آمدن با یک همسر شکاک، ظرافت‌های خاص خودش را نیاز دارد

اتاق را که ترک می‌کنید سراغ تلفن همراه‌تان می‌رود و وقتی نیستید، دور از چشمتان حساب‌های کاربری‌تان را چک می‌کند. وقتی برای یک قرار دوستانه بیرون می‌روید، بارها و بارها با شما تماس می‌گیرد و اگر کمی بیش از انتظارش بیرون بمانید، پرس‌وجو‌هایش را شروع می‌کند. گاهی فکر می‌کنید، همه این کارآگاه‌بازی‌ها از عشق است و به او فرصت می‌دهید که همه چیز را بداند و گاهی احساس می‌کنید، حریم خصوصی‌تان از دست رفته و مقاومت می‌کنید؛ مقاومت‌هایی که نتیجه‌شان یا دعواست یا حساسیت‌های بیشتر. اگر شما با چنین فردی زندگی می‌کنید، باید بیشتر از این واکنش‌های ساده، مراقب ارتباط‌تان باشید. شمایی که با یک همسر همیشه شکاک زیر یک سقف زندگی می‌کنید، باید آداب زندگی با این آدم‌ها را بدانید و با کمی ظرافت اوضاع را برای خودتان و او راحت‌تر کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خبر خوش برای دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از اختصاص وام شهریه برای دانشجویان مقطع دکتری این دانشگاه خبر داد.

فرهاد دانشجو در حاشیه دومین هم اندیشی مسئولان بسیج دانشگاههای استان تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش مهر درباره خبر خوشی که پیش از این وعده آن را به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد داده بود، گفت: به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد بر اساس معدل درصد بالایی وام بدون بهره و قرض الحسنه داده می شود.

وی در ادامه تاکید کرد که با نهایی شدن این وام، حدود 40 تا 50 درصد شهریه دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد از طریق وام پرداخت خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره آخرین وضعیت تخفیف شهریه برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی اعلام کرد: برای تمام دانشجویانی که از سال تحصیلی جدید به دانشگاه آزاد می پیوندند تخفیف 20 درصدی شهریه در مقاطع کاردانی و کارشناسی در نظر گرفته خواهد شد.

دانشجو درباره تخفیف شهریه برای دانشجویان فعلی مقاطع ذکر شده این دانشگاه نیز یادآوری کرد که بر اساس معدل 17، تخفیف شهریه 20 درصدی برای دانشجویان کنونی دانشگاه آزاد در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به منابع مالی جدید برای دانشگاه آزاد از امضای تفاهم نامه هایی با وزارتخانه های دفاع و صنایع و معادن و همچنین 2 استانداری خبر داد و گفت: این تفاهم نامه ها به منظور ایجاد منابع مالی جدید در دانشگاه آزاد خواهد بود تا به مرور زمان و طبق وعده ای که پیش از این داده شد تا انتهای سال سوم مدیریتم در دانشگاه آزاد بتوانم شهریه ها را کاهش دهم.

  نظرات ()
9 روش برای باهوش تر کردن کودک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦

 
با به کار‌بردن روش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خاصی در زندگی روزمره و در فضای آموزشی کودکان، می‌توان قدرت تفکر و هوش آنها را پرورش داد. شما هم می‌توانید از این ۹ روش برای باهوش‌تر کردن فرزندتان استفاده کنید.
سلامت نیوز: در واقع با اینکه هوش پدیده‌ای ژنتیک و استعدادی خدادادی است، توانایی‌های ذهنی افراد طی دوران زندگی و از دوران کودکی آنها کم‌کم شکل می‌گیرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ضریب هوشی زنان از مردان پیشی گرفت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦


در بررسی انجام شده در قرن گذشته زنان در ضریب هوشی پنج امتیاز از مردان عقب تر بودند اما این شکاف اخیرا کاهش یافته است اما امسال زنان به صدر آمده اند و به اعتقاد روانشناسان دلیل این افزایش ضریب هوشی در زنان توانایی آنها در انجام چند کار است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وبگردی مانع افسردگی می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦


 تحقیقی که از حدود هشت هزار مرد و زن بالای پنجاه سال به عمل آمد، نشان داد کسانی که معمولا از شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی استفاده می کنند حدود سی درصد کمتر از دیگران با افسردگی مواجه می شوند.

تصور عموم بر این است که با بالا رفتن سن احتمال وقوع افسردگی نیز افزایش می یابد. نتایج تحقیقی که در دانشگاه ایلیونویز آمریکا انجام شد، نشان می دهد پایین ترین سن افسردگی 45 و بالاترین آن بالای 80 سال است.

تنهایی، انزوای اجتماعی و فقدان حمایت های عاطفی از دلایل این گرایش است.

این تحقیق عظیم ترین بررسی انجام شده درباره اثرات روحی - روانی استفاده از اینترنت بر افراد مسن بوده است.

دکتر شیلا کاتن سرپرست این تیم تحقیقاتی در دانشگاه آلاباما گفت یافته های ما نشان می دهد استفاده از اینترنت اثرات مفیدی بر جلوگیری از افسردگی دارد.

تحقیق دیگری که توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا انجام شده نشان می دهد ذهن مردان و زنان تنها یک هفته پس از استفاده از اینترنت برای اولین بار دچار تغییراتی می شود.

به گزارش دیلی میل، محققان معتقدند وبگردی فعالیت سلول های عصبی را تحریک کرده و باعث افزایش فعالیت سلول های مغز در مسن ترها می شود.

نیکولا آدامز در تحقیقی که در دانشگاه سوری انجام داده موانع دسترسی افراد به اینترنت را بررسی کرده و معتقد است نبود اطلاعات کافی برای چگونگی کار کردن با رایانه و اینترنت در این موضوع موثر است.

  نظرات ()
افزایش کمپهای ترک اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦

دکتر کاظم نظم ده روز دوشنبه در بازدید از مرکز کارآموزی و اشتغالزایی معتادان زن بهبود یافته افزود: در حال حاضر با توجه به پژوهشهای انجام شده آگاه سازی باعث شده که گرایش جوانان و نوجوانان نسبت به مواد مخدر بیش از قبل شده به طوریکه در برخی از آمارهای مراکز سنین زیر 20 سال تعداد مراجعین کاهش یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آمار 7 برابری مردان نسبت به زنان‌خیابانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦

هرچند نیروی انتظامی در قالب طرح‌های امنیت اخلاقی با این موارد برخورد می‌کند اما «مردان خیابانی» این روزها در بیشتر خیابان‌ها دیده می‌شوند و برای زنان و دختران مزاحمت ایجاد می‌کنند.
«به ازای هر یک زن خیابانی 7 مرد خیابانی وجود دارد!» این خبر تامل برانگیز را دکتر مجید ابهری، جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی به تهران امروز می‌گوید و هشدار می‌دهد در صورتی که کارشناسان فکری برای این موضوع نکنند، به‌زودی با بحران‌های اجتماعی جدی‌تری روبه‌رو خواهیم شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سونامی اعتیاد در راه است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٦


مشاور عالی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در طرح بسیج همه‌جانبه مبارزه با اعتیاد، اعتیاد را خوره‌ای به جان نظام دانست که اگر برای نابودی آن اقدام نشود در آینده‌ای نزدیک سونامی آن کشور را فرا خواهد گرفت.
فارس: امیر حسینی بعد از ظهر امروز در همایش آگاه‌سازی در عرصه پیشگیری از اعتیاد در حسینیه عاشقان ثارالله عاشقان قائمشهر با نامناسب خواندن وضعیت کشور در رابطه با اعتیاد و مواد مخدر اظهار داشت: با وجود تلاش و انجام کارهای بزرگ در امر جلوگیری از اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از سوی مسئولان، وضعیت اعتیاد در کشور به هیچ‌وجه در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٤


برای‌ بیماری‌ افسردگی‌ واقعی‌ هیچ‌ علت‌ یگانه‌ و روشنی‌ نمی‌توان‌ متصور بود. بعضی‌ از عوامل‌ زیست‌شناختی‌ مثل‌ بیماری‌های‌ جسمی‌، اختلالات‌ هورمونی‌، یا بعضی‌ داروها می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عوامل روانی و هیجانات در تعریق کف دست نقش دارند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۳

یک متخصص داخلی عنوان کرد: عوامل روانی و هیجانات معمولا بیشتر از گرما در تعریق کف دست نقش دارند، ولی در هنگام فشار روحی نیز کف دست عرق می کند که این مساله در موقعیت های مهم که فشار روحی همراه با عوامل روحی و هیجانات باشد، ممکن است بدتر شود.  دکتر علی اکبر شهیدی متخصص داخلی گفت: افراد در مواقعی که دچار هیجان و یا هر مسئله دیگری که باعث تعرق کف دست می شود باید خونسردی خود را حفظ کنند.  وی در ادامه افزود: نباید انتظار داشت که به صورت ناگهانی این مشکل رفع شود. گاهی دیده شده که متخصصان پوست، داروهای ضد عرق قوی تجویز می کنند اما مشکل اصلی این است که اگر شما این فرآورده ها را استفاده کنید و به دستتان بمالید، باعث ایجاد حالت چسبندگی در دستان می شود و یا بیش از اندازه دست را خشک می کند که در برخی از موارد نیز باعث تحریک پوست دست می شود.  دکتر شهیدی تاکید کرد: تعرق کف دست بیشتر زمینه ژنتیکی دارد و همیشه نارسایی تیروئید علت بروز آن نیست.  وی در خصوص راه های درمان این بیماری گفت: شستن دست ها و دوش گرفتن مکرر، درمانی موقتی برای این بیماری است.در صورتی که با این درمان ها مشکل برطرف نشد باید با یک متخصص غدد مشورت کرد تا آزمایش تیروئید مشکل نارسایی تیروئید و راه های درمانی آن را تعیین کند.

  نظرات ()
حفظ سلامت قلب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۳

راه حل های ساده برای حفظ سلامت قلب

امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان از بیماری های قلبی رنج می برند و این موضوع مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. نکته امیدوارکننده این است که فقط با چندین تغییر ساده در سبک زندگی، هر فردی می تواند به راحتی خطرات ابتلا به این بیماری ها را کاهش داده و قلب سالمی داشته باشد.ساده ترین راهکارها خودداری از مصرف سیگار ، تغذیه بهتر و ورزش منظم است که می تواند دنیای متفاوتی را برای شما بسازد. افزودن چای سبز به رژیم غذایی روزانه نیز به این هدف کمک می کند. این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که کلسترول را کاهش داده و به پایین آوردن فشار خون کمک می کند. اگر به استفاده از چای داغ علاقه ای ندارید، می توانید چند قطعه یخ داخل آن بیندازید و در طول ماه های گرم تابستان به عنوان یک نوشیدنی خنک بنوشید. چای سبز همچنین حاوی خواصی است که سلول های سرطانی در حال رشد را بدون آسیب رسیدن به بافت های سالم نابود می سازد. چای سبز از آنجا که از شکل گیری لخته های خونی غیرطبیعی جلوگیری می کند، گزینه مناسبی برای پیشگیری از سکته مغزی است. علاوه بر اینها استفاده از روغن زیتون مرغوب در پخت و پز روزانه به طور منظم می تواند تاثیر چشمگیری در این زمینه داشته باشد. مصرف کره را کاهش دهید. بعلاوه همانطوری که همیشه تاکید شده، خوابیدن به اندازه کافی تاثیر قابل توجهی در این زمینه دارد. هر یک ساعت خواب اضافی برای افراد میانسال برای سلامت قلب مفید است. کمبود خواب سبب آزاد شدن هورمون های استرس شده و به بسته شدن عروق و بروز التهاب منجر می شود. رژیم غذایی سرشار از فیبر خوراکی نیز برای سلامت قلب توصیه می شود.

  نظرات ()
وقتی عشق به آسانی رخ می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٢


همه ما در ذهن خود برای انتخاب خانم و یا آقای مورد علاقه خود معیارهای بسیار زیادی داریم. گاهی اوقات این ایده آل گرایی ها آنقدر ادامه پیدا می کنند که شکل خیال پردازی به خود می گیرند و گاهی اصلاً خودمان هم متوجه نمی شویم که معیارهایی برای انتخاب همسر داریم. به هر حال اشکالی ندارد. اگر شما با معیارهای شخص دیگری همخوانی داشته باشید او به راحتی عاشق شما می شود. به همین سادگی؛


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بقعه باباگرگر (بابا قورقور یاتیری) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٢


در این محل چشمه‌های آهک‌ساز فراوان، برجستگی‌هایی به وجود آورده‌اند که مشهورترین آنها «اژدها» با حدود ٣٠٠ متر طول ۵ متر ارتفاع و پهنایی بین ۴ تا ٧ متر نام دارد. هر اندازه ارتفاع آن افزایش یافته، پهنای شکاف آن نیز به علت رسوب‌گذاری جدید تنگ‌تر شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چهارشنبه به یاد ماندنی برای فیزیکدانان جهان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢۱

 

 
 

در زندگی هر یک از دانشمندان زمانی می‌رسد که وزن شواهد آنها را دیگر نمی‌توان انکار کرد و چنین روزی، امروز برای فیزیکدانان مرکز سرن فرا رسید و به ارائه شواهد قاطع خود از شکار ذره گریزان اما بسیار پراهمیت بوزون هیگز پرداختند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
طبقه بندی D.M.S از اختلالات روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٠


سیستم‌های طبقه بندی برای تشخیص‌های روان شناسی و روان پزشکی چندین هدف دارند. آنها باعث تفکیک یک تشخییص از تشخیص دیگر ، تامین زبان مشترک بین اهل فن بهداشت روانی و تفتیش علل بسیاری از اختلال‌های ناشناخته می‌شوند. یکی از طبقه بندی‌های بسیار مهم روان شناسی و روان پزشکی طبقه بندی D.S.M از اختلال‌های روانی است.
تاریخچه D.S.M
D.S.M مخفف کلمه Diagnostic and statistical Manual of mental Disorders (راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی) است که توسط انجمن روان پزشکی آمریکا تهیه و تدوین می‌شود. نخستین طبقه بندی D.S.M درسال 1952 میلادی را بانام D.S.M – I به چاپ رساند. از آن موقع تاکنون پنج ویرایش دیگر به ترتیب زیر به چاپ رسیده است.


::
سال چاپ    شماره طبقه بندی
1968    D.S.M–II
1980    D.S.M– III
1987    D.S.M – III– R
1994    D.S.M– IV
2002    D.S.M– IV– R

::
حرف R در آخر بعضی از شماره‌های طبقه بندی مخفف کلمه Revision (تجدید نظر شده) است که نشان دهنده عدم تغییرات گسترده در طبقه بندی قبل از آن می‌باشد.
ویژگی‌های اساسی D.S.M-IV-R
ملاک‌های تشخیص
برای هر اختلال نام برده شده ، ملاک‌های تشخیصی معینی ارائه می‌شود. این ملاک‌ها شامل فهرست خصوصیات اساسی اختلال است که برای تشخیص آنها ضروری است. نشان داده شده است که این ملاک‌ها پایائی فرایند تشخیص را بین روان شناسان ، مشاوران و روان پزشکان بالا برده است.
توصیف سیستماتیک
این طبقه بندی به مانند طبقه بندی‌های قبل از آن ،‌ هر اختلال را بطور سیستماتیک بر حسب خصوصیات اساسی و خصوصیات فرعی آن با اشاراتی کوتاه در مورد عواملی نظیر سن شروع ، سیر و میزان آسیب ، عوارض ، عوامل زمینه ساز ، شیوع ، نسبت جنسی ، الگوی خانوادگی و تشخیص افتراقی توصیف می‌نماید. در این مجموعه به نظریه‌های علت شناسی ، نحوه مدارا با درمان و سایر مسائل بحث بر انگیز در زمینه یک طبقه تشخیصی خاص اشاره‌ای نمی‌شود.
ابهامات تشخیصی
این طبقه بندی برای موقعیت‌هایی که اطلاعات ناکافی است اصول آشکاری برای تشخیص در نظر می‌گیرد و آنها را در زیر عبارت‌هایی نظیر تشخیص باید به تعویق بیفتد، تشخیص باید موقتی باشد. اختلال باقی مانده ، اختلال NOS (به گونه‌ای دیگر مشخص نشده است) و … می‌آورد.

  نظرات ()
چگونه با "اختلال درد" برخورد کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٠

 

تا کنون به این موضوع توجه کرده‌اید که آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است؛ یعنی آستانه تحمل درد و به بیان دیگر کمترین حد درد که شخص قادر به تشخیص آن است، در برخی بسیار پایین و در برخی بسیار بالااست؛ در واقع برای برخی زمان بیشتری طول می‌کشد تا ناراحتی ناشی از درد را بروز دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شاهدانگان (cannabis) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٠    
گیاه شاهدانه به‌خاطر آثار روان‌گردانی از زمان‌های قدیم کشت می‌شده است. در آمریکا، غالباً برگ‌ها و گل‌های خشک‌شدهٔ این گیاه، مصرف می‌شود که به آن ماری‌جوآنا (marijuana) می‌گویند، اما در خاورمیانه معمولاً صمغ جامد این گیاه که حشیش (hashish) (یا بنگ) نام دارد، مصرف می‌شود. ماری‌جوآنا و حشیش را معمولاً دود می‌کنند، اما ممکن است به‌صورت خوراکی و مخلوط با چای یا غذا نیز مصرف شود. عنصر مؤثر در هر دو ماده، تی‌اچ‌سی (تتراهیدرو کانابینول) (tetrahydrocannabinol - THC) است. مصرف اندکی تی‌اچ‌سی از راه دهان (۵ تا ۱۰ میلی‌گرم) سرخوشی ملایمی ایجاد می‌کند، اما مصرف مقادیر بین ۳۰ تا ۷۰ میلی‌گرم واکنش‌های شدید و دیرپاتری همانند واکنش‌های ناشی از داروهای توهم‌زا به‌وجود می‌آورد. همانند واکنش به الکل، واکنش به ماری‌جوآنا نیز غالباً دو مرحله دارد: مرحلهٔ تحریک و سرخوشی، و به‌دنبال آن دورهٔ آرامش و خواب.     


    
کسانی که مرتب ماری‌جوآنا مصرف می‌کنند، چه تغییر حسی و ادراکی در خود گزارش می‌دهند: حالت سرخوشی کلی و احساس بهزیستی، مقداری تحریف زمان و مکان، و تغییراتی در ادراک اجتماعی. همهٔ تجربه‌های ناشی از مصرف ماری‌جوآنا خوشایند نیست. برای شانزده درصد از معتادان به ماری‌جوآنا احساس اضطراب، ترس، و گم‌گشتگی، امری عادی است، و تقریباً یک‌سوم آنان به‌گفتهٔ خود گاهگاهی نشانه‌هائی چون وحشت‌زدگی شدید، توهمات، و تحریف‌های ناخوشایند در تصویر بدنی خود تجربه می‌کنند (نگریت - Negrete و کوان - Kwan در ۱۹۷۲، هالیکاس - Halikas، گودوین - Goodwin، و گیوز - Guze در ۱۹۷۱). کسانی که به‌طور مرتب (هرروز یا تقریباً هر روز) ماری‌جوآنا مصرف می‌کنند غالباً از احساس خمودگی جسمی و روانی شکایت دارند، و تقریباً یک‌سوم آنان دچار انواع خفیف افسردگی، اضطراب، یا بی‌قراری هستند (انجمن روانپزشکی آمریکا، ۱۹۹۴). باید یادآور شویم که دود ماری‌جوآنا حتی بیشتر از دود توتون، حاوی مادهٔ سرطان‌زا است.     


    
در اجراء تکالیف پیچیده، ماری‌جوآنا عملکرد را مختل می‌کند: به این‌ ترتیب که با مصرف مقدار اندک تا متوسط آن، هماهنگی حرکتی به‌میزان چشمگیری آسیب می‌بیند، زمان واکنش برای متوقف‌کردن اتومبیل طولانی‌تر می‌شود، و توانائی رانندگی در جاده‌های پرپیچ و خم کاهش می‌یابد (انستیتوی پزشکی، ۱۹۸۲). این یافته‌ها نشان می‌دهند که پس از مصرف این دارو، رانندگی بسیار خطرناک است. تعیین تعداد تصادفات رانندگی ناشی از مصرف ماری‌جوآنا مشکل است، زیرا برخلاف الکل، تی‌اچ‌سی به‌سرعت در خون کاهش می‌یابد و وارد بافت‌ها و اندام‌های پرچربی بدن می‌شود. تجزیهٔ خون به‌فاصلهٔ دو ساعت پس از مصرف مقادیر زیاد ماری‌جوآنا ممکن است هیچ نشانه‌ای از وجود تی‌اچ‌سی به‌دست ندهد، در حالی‌که از ظاهر شخص مختل بودن حالش کاملاً آشکار باشد. تخمین می‌زنند یک‌چهارم رانندگانی که تصادف می‌کنند فقط ماری‌جوآنا یا ماری‌جوآنا با الکل مصرف کرده باشند (جونز و لاوینگر - Lovinger در ۱۹۸۵).     


    
اثرات ماری‌جوآنا ممکن است مدت‌ها پس از زائل شدن احساس سرخوشی یا خواب‌آلودگی هم باقی بماند. تحقیقی با استفاده از ”دستگاه شبیه‌سازی پرواز - فرود“، نشان داد که تا ۲۴ ساعت پس از دودکردن یک سیگار ماری‌جوآنا حاوی ۱۹ میلی‌گرم تی‌اچ‌سی، عملکرد خلبانان به‌طور قابل ملاحظه‌ای مختل بود، به‌رغم آنکه خود آنان به‌هیچ‌وجه به اثرات دارو بر هوشیاری یا عملکرد خویش اشعار نداشتند (یساویج - Yesavage، لی‌یر - Leier، دناری - Denari و هالیستر - Hollister در ۱۹۸۵). این یافته‌ها نگرانی‌هائی دربارهٔ مصرف ماری‌جوآنا توسط کسانی که شغلشان با تأمین سلامت مردم سروکار دارد، به‌وجود آورده زده است.     


    
تجارب خود افراد عموماً حکایت از آن دارد که ماری‌جوآنا کارکردهای حافظه را مختل می‌کند، و پژوهش‌ها نیز مؤید این نکته هستند. ماری‌جوآنا دو اثر مشخص بر حافظه دارد: ۱. در حافظهٔ کوتاه‌مدت امکان تداخل را افزایش می‌دهد. مثلاً، ممکن است بر اثر حواس‌پرتی‌های زودگذر رشتهٔ کلام از دست برود، یا شخص در وسط جمله فراموش کند چه می‌خواسته بگوید (دارلی - Darley و همکاران، الف ۱۹۷۳). ۲. ماری‌جوآنا در یادگیری نیز اثر زیانبار دارد، به این معنی که در انتقال اطلاعات تازه از حافظه‌ٔ کوتاه‌مدت به حافظهٔ درازمدت اختلال به‌وجود می‌آورد (دارلی و همکاران، ۱۹۷۷ و ب ۱۹۷۳). از این یافته‌ها چنین برمی‌آید که وقتی شخص تحت تأثیر ماری‌جوآنا باشد، مطالعه کردن برای او کار چندان ثمربخشی نیست، چون یادآوری مطالب ضعیف خواهد بود.

  نظرات ()
حاشیه‏ ای بر نام اورمی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢٠

 

اور تلفظ قدیمی «قور» از مصدر «قورماق» به معنی بنا نهادن و آباد کردن گرفته شده است که معنی شهر نیز از آن استخراج می‏شود و «مو» معنی «من» می‏دهد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رمزهای موفقیت از نگاه امام علی علیه السلام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱٩در بخش نخست این مقاله که در مجله شماره 45 ارائه گردید، پنج مورد از رمزهای موفقیت از نگاه امام علی علیه السلام مورد بررسی قرار گرفت . در ادامه مقاله، شش رمز دیگر از رمزهای موفقیت بیان می شود .


داشتن هدف در زندگی از لوازم اصلی حیات سعادتمندانه و معنادار است . انسان زمانی امنیت خاطر و آرامش دارد که افق روشنی برای آینده خود ترسیم کند و با انگیزه و رضایت درونی برای رسیدن به آنچه در آن افق مد نظر دارد، تلاش کند . بدترین الت برای آدمی، زمانی است که احساس سرگردانی کند و بلاتکلیف بماند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مکانیسمهای دفاعی و اضطراب از نظر فروید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱٥

مکانیسمهای دفاعی:

خود برای رهایی از اضطراب ناشی از عدم تامین نیازهای نهاد، که  برآورده سازی آنها مجازات و تنبیه از سوی جامعه و وجدان را بدنبال دارد، به یک سری مکانیسمهای دفاعی متوسل میگردد. خصوصیات مشترک تمام این مکانیسمهای دفاعی شامل:

1- اغلب اوقات بطور ناخوداگاه اعمال میگردند.

2- معمولا با تحریف، انکار و تبدیل واقعیت توام بوده و موجب خود فریبی میگردند.

کارکردهای مکانیسمهای دفاعی شامل:

3- محافظت از خود و ذهن خودآگاه و همچنین کاهش اضطراب، رنجش، درد، خشم، اندوه، سرخوردگی واسترس میباشد.

4- آنها کمک به سازگاری و تطابق بهتر با شرایط و محیط پیرامون است. کنار آمدن با واقعیت.

5- دور نگهداشتن سائق های نهاد از هوشیاری و حفظ آنها در ناخودآگاه.

6- محافظت خود انگاره از خجالتزدگی و احساس گناه نزد دیگران.حفظ آبرو، اعتماد بنفس و عزت نفس نزد دیگران.

انواع اضطراب

1- اضطراب واقعی(REALITY ANXIETY): ابتدایی ترین شکل اضطراب بوده و ریشه در واقعیت دارد. مثل ترس از سگ و یا ترس از تصادف قریب الوقوع و یا افتادن از نردبان.

2- اضطراب روان رنجوری ویا نوروتیک(NEUROTIC ANXIETY):اضطرابهای برخاسته از ترسهای ناخوداگاه و چیرگی تکانه های نهاد بر شما(خود).نوعی اضطراب اخلاقی است که ترس از پیامدهای ابراز تکانه های نهاد پیشتر سرکوب شده ویا تنبیه شده را دربرمیگرد.(برخورد خود ونهاد)(ترسهای غیر واقعی)

3- اضطراب اخلاقی(MORAL ANXIETY): اضطراب ناشی از، تخطی از قوانین اخلاقی و اجتماعی و نقض آنها، که  به شکل احساس گناه و یا خجالت نمود می باد.(برخورد فرامن و نهاد)

مکانیسمهای دفاعی از دوران خردسالی آموخته گردیده و سرانجام بصورت عادت در می آیند. برخی از این مکانیسمها سازنده و انطباقی و برخی دیگر مخرب و غیر انطباقی میباشند که به آنها اشاره خواهیم کرد. استفاده افراطی و اغراق آمیز از این مکانیسمها منجر به روان رنجوری (اضطراب منتج شده ازرفتار ناهنجار کنترل بیش از حد غرایز) واختلالات روانی وشخصیتی در فرد میگردند.

چه زمانی مکانیسمهای دفاعی بیمار گونه و آسیب زا میشوند:

1- استفاده افراطی، مکرر و اغراق آمیز از آنها.

2- زمانی که دفاعها در حالت انعطاف ناپذیر، خشک و انحصاری بکار میروند.

3- هنگامی که دفاعها شرایط کنونی را به شدت تحریف میکنند.

4- استفاده از دفاعها منجر به  پدید آمدن مشکلات جدی وعمده در روابط، دوستیها و لذت و برخورداری از زندگی سالم میگردد.

5- دفاعها موجب تحریف احساسات و هیجانات گردیده و از ابراز سالم آنها جلوگیری میکنند.

استفاده از مکانیسمهای دفاعی بلوغ یافته پیامدهای زیر را بدنبال دارد:

سلامت عمومی بدن-سلامتی جسم وروان-بروز کمتر اختلالات روانی در فرد-دوستی و روابط پر مایه وسالم-رضایت شغلی-خوشی و شادکامی-تطابق عالی با شرایط و محیط.

تقسیم بندی مکانیسمهای دفاعی

1- آسیب زا(PATHOLOGICAL): توانایی کنارآمدن با تهدیدات واقعی را از فرد سلب کرده و درک واقعیت را ناممکن میسازند. فرد در این حالت واقعیت را بازآفرینی و بازآرایی میکند. از نگاه ناظر استفاده از این دفاع ها جنون آمیز و نابخردانه است. مثل: انکار، تحریف، فرافکنی هذیانی.

2- بلوغ نیافته و ناپخته(IMMATURE): در کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد. اما از آنجایی که استفاده از آنها منجر به رفتارهای ناپسند و غیر قابل پذیرش اجتماعی میگردند، بزرگسالان استفاده از آنها را کنار می نهند. این دفاع ها بزرگسالان را در کنار آمدن بهینه با واقعیت ناتوان میسازند. از دید ناظر افرادی که به این دفاع ها متوسل میشوند معمولا بلوغ نیافته و غیر قابل دسترس می نمایند. استفاده مداوم از آنها مشکلات جدی را در کنار آمدن با واقعیت پدید می آورد. مثل: خیالپردازی، فرافکنی، خود بیمار انگاری، رفتار منفعل-پرخاشگر و برون ریزی.

3- روان رنجور(NEUROTIC): در همه افراد شایع است. این دفاع ها در کوتاه مدت مفید بوده اما در بلند مدت منجر به مشکلاتی در روابط، شغل و کامیابی از زندگی میگردند. مثل: توجیه عقلی، واپس زنی، واکنش وارونه، جابجایی و گسستگی.

  نظرات ()
جدول برنامه ریزی خود کنترل اسکینری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱٤
 
مقدمه:

در این نوشتار بر آنیم تا شما را با یکی از مؤثرترین روش های علمی و روان شناختی در برنامه ریزی درسی مبتنی بر اصول رفتارگرایی بی.اف.اسکینر (B.F.Skinner) آشنا کنیم. تمام تلاش خود را خواهم نمود تا بیشتر به جنبه های کاربردی این روش بپردازم لکن برای عده ای از خوانندگان از قبیل مشاوران، معلمان،برنامه ریزان درسی و کلیه کسانی که به مباحث روان شناسی و تعلیم و تربیت علاقه مندند؛ ذکر پاره ای از مبانی علمی این مقوله خالی از لطف نمی باشد. امیدوارم که از حوصله داوطلبان عزیز کنکور که مخاطب اصلی این یادداشت می‌باشند فراتر نرود.

این روش برگرفته از روشهایی است که برای سنجش و درمان بسیاری از اختلالات رفتاری در برنامه های تغییر رفتار درمانی استفاده می‌گردد. در روش نظارت شخصی (self-monitoring) یا ثبت شخصی (self-recording) یا خود کنترلی (self-control) درمان جو – که در اینجا همان دانش آموز است- به مشاهده و ثبت رفتار خود می‌پردازد. در واقع این روش نوعی روش سنجش مستقیم رفتار توسط شخص رفتار کننده است. (در اینجا منظور از رفتار، مطالعه است.) با این حال علت اینکه آن را در زمره روش های سنجش غیرمستقیم قرار می‌دهند این است که در آن درمانگر یا یک مشاهده گر آموزش دیده به مشاهده و ثبت رفتار مددجو نمی پردازد . هنگامی که نتایج به دست آمده رضایت بخش نیست می‌توان از تدابیری برای بهبود آن استفاده کرد. مثلاً به مددجو گفته شود کار ثبت رفتارش- در اینجا جدول برنامه ریزی هفتگی _ گاه به گاه بررسی خواهد شد.یا اینکه به وی برای ثبت دقیق رفتارش پاداش داد. در این صورت دقت مشاهدات و ثبت رفتار در او افزایش می‌یابد. یکی از ویژگی های این روش سنجش رفتاری این است که به خودی خود موجب بهبود رفتار می‌شود. در اینجا بهبود رفتار افزایش ساعات مطالعه و تقسیم درست فراوانی آن میان دروس مختلف است. همان طور که اگر شخص فربهی مرتباً میزان مصرف کالری های روزانه خود را زیر نظر بگیرد، این عمل به خودی خود در کاهش وزن او مؤثر خواهد بود. به این پدیده واکنش پذیری (reactivity) می‌گوئیم. یعنی ابزار سنجش ،خود باعث بهبود رفتار گشته است. (برای مطالعه بیشتر به کتاب تغییر رفتار و رفتار درمانی: نظریه‌ها و روش ها،تالیف دکتر علی اکبر سیف ،نشر دوران مراجعه کنید.)

چگونگی استفاده از جدول:

همانطور که نمونه ای از جدول را در ذیل مشاهده می‌کنید.سطر های این جدول شامل دروس عمومی و اختصاصی شما و ستونها شامل ستون پیش بینی، روزهای هفته و ستون های جمع می‌باشد. شما می‌توانید نمونه قابل چاپ جدول را از اینجا بردارید.

اکنون به شرح بخش های مختلف جدول خواهم پرداخت:

ستون دروس:

این ستونی است که شما نام دروس مورد مطالعه در رشته خودتان را خواهید نوشت برای نمونه من دروس مر بوط به رشته ریاضی را نوشته ام.

ستون پیش بینی:

در ابتدا ی هفته با توجه به شناختی که از خود در هفته های گذشته کسب کرده اید و برنامه ای که پیش رو دارید پیش بینی می‌کنید که هر درس را چقدر بخوانید. توجه داشته باشید که این عدد نه زیاد آرمانی باشد که دست نایافتنی باشد و نه خیلی دست پائین که شما را برای بهبود رفتار مطالعه تحریک نکند.

ستون های ایام هفته:

در این خانه‌ها شما میزان مطالعه خود را پس از پایان آن یادداشت می‌کنید.مثلاً اگر شنبه ۱:۳۰ ساعت شیمی خوانده اید، ۳ ساعت حسابان و ۲ ساعت زبان آنها را مانند نمونه یادداشت کنید. این اعداد را می‌توانید با دورنگ به تفکیک نوع مطالعه (تستی / تشریحی) یادداشت کنید.
 

جدول برنامه ریزی خود کنترل اسکینری

ستون جمع تفکیکی:

در این ستون کل مطالعه یک درس در طول هفته به تفکیک نوع مطالعه یادداشت می‌شود. اکنون که ۹ ماه تا کنکور مانده است نسبت مطالعه تشریحی به تستی باید حدوداً ۳ به ۱ باشد و هرچه به کنکور نزدیکتر می‌شویم این نسبت به نسبت ۱ به ۱ نزدیک تر گردد.

ستون جمع کل:

این ستون حاصل جمع ساعات مطالعه تستی و مطالعه تشریحی است که در ستون قبل نوشته اید.

ستون معلم و کلاس:

در این ستون ساعات شرکت در کلاس های آموزشگاه و یا تدریس خصوصی خود را بنویسید. البته توصیه می‌گردد که بیش از دو نیم روز خود را برای این کار اختصاص ندهید.

ستون نمره تراز:

برای داوطلبانی که در آزمون های آزمایشی شرکت می‌کنند لازم است تا نمره تراز خود را در دروس مختلف پس از گرفتن کارنامه مربوط به آن هفته یادداشت کنند.این به شما کمک می‌کند تا بفهمید که در چه درسی باید بیشتر مطالعه کنید و نقاط ضعف و قوتتان کجاست. معمولاً داوطلبان به درسی بیشتر علاقه دارند و بیشتر مطالعه می‌کنند لذا نمره بهتری می‌گیرند و باز چنین نتیجه می‌گیرند که در این درس امکان پیشرفت بیشتری دارند.اما واقعیت چنین است که ستون نمره تراز و جمع کل است که مبنای تصمیم گیری شما برای هفته آینده خواهد بود.

سطر جمع کل:

این سطر نشان می‌دهد که در چه روزی چه میزان مطالعه داشته اید مسلماً ساعات مطالعه در روزهای تعطیل برای دانش آموزان باید بیشتر از روزهایی باشد که به مدرسه می‌روند.

سطر فوق برنامه:

ما به هیچ وجه اعتقاد نداریم که داوطلبان کنکور باید زندگی خود را تعطیل کرده و فقط درس بخوانند؛ بلکه این مهم است که بدانند هدف آنها قبولی در کنکور است و هر چه در این راستا به آنها کمک نماید به همین دلیل بقیه فعالیت‌ها فرعی است و باید کنترل شود. لذا در این ستون ساعات رفتن به باشگاه،کلاس موسیقی و… را یادداشت کنید.به مرور خواهید دید که چه رابطه ای بین این عدد و پیشرفت درسی شما وجود دارد.

سطر خواب :

ساعات خواب خود را نیز بنویسید.باز هم می‌گویم این توصیه ناشیانه است که بگوئیم از خواب خود کم کنید تا بیشتر مطالعه کنید چرا که کیفیت مطالعه شما نیز افت خواهد کرد.برای افرادی در سنین شما با فعالیت متوسط ،روزانه ۶-۸ ساعت خواب کفایت می‌کند که می‌تواند خواب شب یا خواب وسط روز باشد. سعی کنید به جای اینکه شب بیدار بمانید و درس بخوانید صبح‌ها زودتر بیدار شوید.

سطر تلویزیون:

این سطر شامل ساعات تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه می‌گردد.به هیچ وجه جمع کل هفته در این ستون نباید دورقمی شود.این را بدانید که هر یک ساعت مشاهده تلویزیون یا مونیتور نه تنها یک ساعت از وقت مفید شما را هدر می‌دهد بلکه به اندازه نیم ساعت هم شما را خسته می‌کند. توصیه ما این است که برنامه‌ها را به کمک جداول موجود در روزنامه جام جم یا سایت صدا و سیما انتخاب کرده و یک یا دو برنامه را مشاهده کنید.مثلاً یکشنبه‌ها ساعت ۲۳:۱۵ شبکه سه فوتبال سری A باشگاه های ایتالیا و یا هرشب اخبار ساعت ۲۱ شبکه یک و یا… .

خانه قرمز رنگ:

این خانه مجموع ساعات مطالعه و به عبارتی خلاصه کار هفتگی شما را نشان می‌دهد.عدد مندرج در این خانه خوب است بین ۴۰ تا ۶۰ ساعت باشد. در یادداشت های آینده در مورد ویژگی های این جدول بیشتر خواهم نوشت.

نویسنده: روح الله آقا صادق

  نظرات ()
عوامل شادی در اسلام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱٤

خداوند،خالق هستی است.همهٔ زیبایی ها آفریدهٔ اوست.خنده نیز اثر او است.تبسمی که بر لبان شما است٬ آیه ای از آیات او است.تمام عوامل شادی از او نشاٴت گرفته اند؛زیرا تمام هستی از او است.جهان فقط زیبایی است.اصلا خلقت برابر است با زیبایی.آنان که دنیا را پلشتی می پندارند یا خدا را ناشناخته اند یا منظورشان دنیای بی خدا است.دنیا٬ آیهٔ خدا است.هر انسانی ٬ شادی را تجربه نموده است.شادی مانند تنفس٬ غذا خوردن٬ حرف زدن و گریستن٬ از ضروری ترین نیازهای حیات انسانی است؛


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یادداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره مناجات شعبانیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱۳


این مناجات، نمونه‌ کاملى از تضرع و وصف حال برگزیده‌ترین بندگان صالح خدا با معبود و محبوب خود و ذات مقدس ربوبى است. هم درس معارف است، هم اسوه و الگوى عرض حال و درخواست انسان مؤمن از خدا.

مقام معظم رهبری فرمودند یکى از دعاهایی که لحن عارفانه و زبان شیواى آن، با مضامین بسیار والا و سرشار از معارف عالى‌ همراه است که نظیر آن را در زبانهاى معمولى و محاورات عادى نمى‌توان یافت مناجات شعبانیه است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نمونه سوالات امتحانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱٢

 

این پست تا مدتی ثابت است

نمونه سوالات امتحانی درس اعتیاد به همراه جواب

1. تحقیقات نشان می­دهد که اولین تجربه مصرف مواد در چه مقطعی آغاز می­شود؟

الف. نوجوانی         ب. جوانی             ج. میان­سالی            د. سالمندی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال وسواسی چگونه درمان می شود؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱۱

 

درمان اختلال وسواسی از طریق مشاوره، روان درمانی و همچنین به وسیله داروها صورت می گیرد.داروهای ضدافسردگی خاصی هستند که بر واسطه های شیمیایی مغز مانند سروتونین اثر می کنند. برای تاثیر این داروها بر افکار و رفتارها ممکن است به چند هفته زمان نیاز باشد. روان درمانی نیز از طریق روش رفتار شناختی انجام می شود. با مواجهه تدریجی با عامل هراس و خودداری از انجام کارهای خاص به مرور از اضطراب و هراس فرد کاسته می شود. مثلاً اگر وسواس شستشو دارید مکررا شیئی را که تصور می کنید آلوده است لمس کنید و پس از آن دست های خود را نشویید. اگر این کار را تکرار کنید به تدریج از هراس و اضطراب شما کاسته خواهد شد. این کار در مورد افکار نا بجا نیز موثر است. بهترین روش، استفاده همزمان از دارو و روان درمانی است.

  نظرات ()
نمونه سوالات امتحانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱٠

این پست تا مدتی ثابت است

نمونه سوالات امتحانی درس آسیب شناسی اجتماعی

به همراه جواب

20. اولین شرط کاهش آسیب‌های اجتماعی ..................... انواع آسیب‌ اجتماعی و شناخت روند آنها در گسترۀ جغرافیایی و جمعیتی ایران است.

الف. شناخت توصیفی                   ب. شناخت تبیینی                     ج. بررسی تحلیلی                     د. الف و ب

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههای ابراز خود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۸

همگون ساختن رفتار ظاهری
رفتار ظاهری خود را حتی‌المقدور با احساسات و تفکرات درونی خود همگون سازید. به عبارتی از پنهان نمودن احساسات و افکار درونیتان دوری نمایید.
روی احساسات خود تمرکز کنید.
معمولا بیان عقاید و افکار ، ساده‌تر از بیان احساسات است. همه افراد دارای عقیده‌ای هستند، ولی بازگو نمودن احساس کار مشکلتری است. گاهی برخی احساسات بواسطه سایر احساسات پوشیده می‌شود و گاه از احساسات دیگر نشات می‌گیرد. بطور مثال خشم می‌تواند از یک آسیب روحی ناشی شود، معمولا بیان خشم راحتتر از بیان آسیب اصلی است. اگر ما تلاش کنیم که به جای احساسات ظاهری ، احساسات عمیقتر و زیرین را شناخته و بیان کنیم، در ابعاد عمیقتری خود را بیان کرده‌ایم. به عبارتی احساس اصلی و آغازین را بازشناسیم و آن را ابراز داریم.
جملات سوالی را به خوبی تغییر شکل دهید.
گاه اتفاق می‌افتد که ما نگرش و عقیده‌ای درباره چیزی داریم، ولی از در میان گذاشتن آن واهمه داریم، و از بیان صریح آن هراسانیم. در این مواقع گاه به جای بیان مطالب اصلی از پرسشی استفاده می‌کنیم. مثلا بجای آن که بگوییم: من از این فیلم خوشم نمی‌آید، می‌گوییم آیا تو از این فیلم خوشت آمد؟ پس نسبت به این تغییر کلام آگاه باشید و بجای جملات پرسشی از جملات خبری استفاده کنید.
سعی کنید جملات خود را حین گفتگو با اول شخص آغاز کنید.
شروع جملات با کلمه من به جای تو در صراحت کلام موثر است. بطور مثال به جای آنکه بگویید آیا از اینکه اینجا هستید خوشحالید؟ می‌توانید بگویید، من از این که شما اینجا هستید خوشحالم. حتی‌المقدور جملات خود را با "من" آغاز کنید.
در آخر سعی کنید از جمله "من نمی‌دانم" استفاده نکنید.
این جمله عموما بدین معناست که من نمی‌خواهم در این مورد بیشتر از این صحبت کنم و در واقع ختم صحبت را اعلام می‌کنید.

  نظرات ()
همه چیز درباره آلرژی های تابستانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٧

  
اگر گرمای تابستان به حدی نباشد که آسیبی به بدن شما وارد کند، ممکن است مشکل مهم دیگری در این فصل باعث آزار شما شود که آن مشکل آلرژی های تابستانی است.
بروز آلرژی ها در این فصل از سال بسیار شایع است. تغییر ناگهانی و شدید در دمای هوا از روزهای سرد زمستانی به گرمای سوزان تابستان با خود حساسیت های مختلفی را به همراه می آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انواع هوش و شغل مناسب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٦

 
هوش دیداری / فضایی

این نوع هوش توانایی درک پدیده های بصری است. یادگیرنده های دارای این نوع هوش ، گرایش دارند که با تصاویر فکر کنند و برای به دست آوردن اطلاعات نیاز دارند یک تصویر ذهنی واضح ایجاد کنند. آنها از نگاه کردن به نقشه ها، نمودارها، تصاویر، ویدیو و فیلم خوششان می‌آید.

 

مهارت های آنها شامل موارد زیر است:

 

ساختن پازل، خواندن، نوشتن، درک نمودارها و شکل ها، حس جهت شناسی خوب، طراحی، نقاشی، ساختن استعاره‌ها و تمثیل های تصویری (احتمالا از طریق هنرهای تجسمی)،دستکاری کردن تصاویر، ساختن، تعمیر کردن و طراحی وسایل عملی، تفسیر تصاویر دیداری.

 

 

 

شغل های مناسب برای آنها عبارتند از:

 

دریانورد،مجسمه ساز، هنرمند تجسمی، مخترع، کاشف، معمار، طراح داخلی، مکانیک، مهندس

 

هوش کلامی/ زبانی

 

این نوع هوش یعنی توانایی استفاده از کلمات و زبان. این یادگیرنده‌ها مهارت های شنیداری تکامل یافته ای دارند و معمولا سخنوران برجسته ای هستند. آنها به جای تصاویر، با کلمات فکر می‌کنند.

 

مهارت های آنها شامل موارد زیر می‌شود:

 

گوش دادن، حرف زدن، قصه گویی، توضیح دادن، تدریس، استفاده از طنز، درک قالب و معنی کلمه ها، یادآوری اطلاعات، قانع کردن دیگران به پذیرفتن نقطه نظر آنها، تحلیل کاربرد زبان

 

شغل های مناسب برای آنها عبارتند از:

 

شاعر، روزنامه نگار، نویسنده، معلم، وکیل، سیاستمدار، مترجم

 

هوش منطقی / ریاضی

 

هوش منطقی / ریاضی یعنی توانایی استفاده از استدلال، منطق و اعداد. این یادگیرنده‌ها به صورت مفهومی با استفاده از الگوهای عددی و منطقی فکر می‌کنند و از این طریق بین اطلاعات مختلف رابطه برقرار می‌کنند. آنها همواره در مورد دنیای اطرافشان کنجکاوند، سوال های زیادی می‌پرسند و دوست دارند آزمایش کنند.

 

مهارت های آنها شامل این موارد می‌شود:

 

مسئله حل کردن، تقسیم بندی و طبقه بندی اطلاعات، کار کردن با مفاهیم انتزاعی برای درک رابطه شان با یکدیگر، به کاربرددن زنجیره طولانی از استدلالها برای پیشرفت، انجام آزمایش های کنترل شده، سوال وکنجکاوی در پدیده های طبیعی، انجام محاسبات پیچیده ریاضی، کار کردن با شکل های هندسی

 

رشته های شغلی مورد علاقه آنها عبارتند از :

 

 

دانشمند، مهندس، برنامه نویس کامپیوتر، پژوهشگر، حسابدار، ریاضی دان

 

 

                                                                                                هوش بدنی/جنبشی

 

این هوش یعنی توانایی کنترل ماهرانه حرکات بدن و استفاده از اشیا. این یادگیرنده‌ها درک خوبی از حس تعادل و هماهنگی دست و چشم دارند (به عنوان مثال در بازی با توپ، یا استفاده از تیرهای تعادل مهارت دارند)انها از طریق تعامل با فضای اطرافشان قادر به یادآوری و فرآوری اطلاعات هستند.

 

مهارت های آنها شامل این موارد می‌شود:

 

 هماهنگی بدنی، ورزش، استفاده از زبان بدن، صنایع دستی، هنرپیشگی، تقلید حرکات، استفاده از دست هایشان برای ساختن یا خلق کردن، ابراز احساسات از طریق بدن

 

شغل های مورد علاقه آنها عبارتند از :

 

ورزشکار، معلم تربیت بدنی،هنرپیشه، آتش نشان، صنعتگر

 

هوش موسیقی / ریتمیک

 

این نوع هوش یعنی توانایی تولید و درک موسیقی. این یادگیرنده های متمایل به موسیقی با استفاده از صداها، ریتم‌ها و الگوهای موسیقی فکر می‌کنند. آنها بلافاصله چه با تعریف و چه با انتقاد، به موسیقی عکس العمل نشان می‌دهند. خیلی از این یادگیرنده‌ها بسیار به صداهای محیطی (مانند صدای زنگ، صدای جیرجیرک و چکه کردن شیرهای آب) حساس هستند.

 

مهارت های آنها شامل موارد زیر می‌شود:

 

آواز خواندن ، سوت زدن، نواختن آلات موسیقی، تشخیص الگوهای آهنگین، آهنگ سازی، به یاد آوردن ملودی ها، درک ساختار و ریتم موسیقی

 

شغل های مناسب برای آنها عبارتند از :

 

موسیقی دان، خواننده، آهنگساز

 

هوش درون فردی

 

یعنی توانایی ارتباط برقرار کردن و فهم دیگران. این یادگیرنده‌ها سعی می‌کنند چیزها را از نقطه نظر آدم های دیگر ببینند تا بفهمند آنها چگونه می‌اندیشند و احساس می‌کنند. آنها معمولا توانایی خارق العا د ه ای در درک احساسات، مقاصد و انگیزه‌ها دارند. آنها سازمان دهند ه هاس خیلی خوبی هستند، هرچند بعضی وقت‌ها به دخالت متوسل می‌شوند. آنها معمولا سعی می‌کنند که در گروه آرامش را برقرار کنند و همکاری را تشویق کنند. آنها هم از مهارت های کلامی (مانند حرف زدن) و هم مهارت های غیرکلامی (مانند تماس چشمی، زبان بدن) استفاده می‌کنند تا کانال های ارتباطی با دیگران برقرار کنند.

 

مهارت های آنها شامل موارد زیر می‌شود:

 

دیدن مسائل از نقطه نظر دیگران (نقطه نظر دوگانه)، گوش کردن، همدلی، درک خلق و احساسات دیگران، مشورت، همکاری با گروه، توجه به خلق و خو ، انگیزه‌ها و نیت های مردم، رابطه برقرار کردن چه از طریق کلامی چه غیر کلامی، اعتماد سازی، حل و فصل آرام درگیری ها، برقراری روابط مثبت با دیگر مردم

 

شغل های مناسب برای آنها عبارتند از :

 

 

مشاور، فروشنده، سیاست مدار، تاجر

 

 

هوش برون فردی (فرا فردی)

 

این هوش یعنی توانایی درک خود و آگاه بودن از حالت درونی خود. این یادگیرنده‌ها سعی می‌کنند احساسات درونی، رویاها، روابط با دیگران و نقاط ضعف و قوت خود را درک کنند.

 

مهارت های آنها شامل موارد زیر می‌شود:

 

تشخیص نقاط ضعف و قوت خود، درک و بررسی خود، آگاهی از احساسات درونی، تمایلات و رویاها،ارزیابی الگوهای فکری خود، باخود استدلال و فکر کردن ، درک نقش خود در روابط با دیگران

 

مسیرهای شغلی ممکن برای آنها عبارتند از:

 

پژوهشگر، نظریه پرداز، فیلسوف


  نظرات ()
با کودکم به چه زبانی صحبت کنم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٦

گزارشی از وضعیت زبان مادری در آذربایجان غربی

ندا عبدی- مادر کلمه مقدسی است که مرز، دین، آئین، نژاد، قومیت و هیچ کلمه دیگری نمی تواند آن را در بند خویش محصور کند. مادر نمادی از مهر و عطوفت است که هر آنچه خود دارد تقدیم فرزند خویش می نماید تا او را در تارک زندگی درخشان و موفق ببیند و مزد زحمات بی>شمار خود را این گونه به دست آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
4 کیلو شیشه از یک گونی برنج در مهاباد کشف شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٦

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی گفت: هفته گذشته 4 کیلو و 500 گرم شیشه که به طرز ماهرانه ای در یک گونی برنج جاسازی شده بود، کشف و ضبط شد.به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، کریم اکبری صبح امروز در نشستی خبری اظهار داشت: در پی اخبار واصله مبنی بر اینکه فردی در یکی از شهرستان های استان در امر قاچاق مواد مخدر فعالیت گسترده ای دارد، رسیدگی به آن در دستور کار مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر این فرماندهی قرار گرفت.وی افزود: با انجام یک سری کارهای اطلاعی و پلیسی محل فعالیت فرد مورد نظر با کسب دستور قضایی مورد بررسی قرار گرفت که در این راستا چهار کیلو و 500 گرم مواد مخدر از نوع شیشه که به طرز ماهرانه ای در داخل یک گونی برنج جاسازی شده بود کشف و ضبط شد.اکبری در ادامه با اشاره به تعامل و مشارکت مردم با پلیس در امر مبارزه با مواد مخدر گفت: در این ارتباط یک نفر دستگیر و بازجویی از وی جهت دستگیری سایر همدستانش توسط مأموران مبارزه با مواد مخدر شهرستان مهاباد ادامه دارد.وی در ادامه از توقیف خودروی تریلی حامل بار قاچاق در خوی خبر داد و گفت: در راستای مبازره با سوداگران اقتصادی، مأموران فرماندهی انتظامی شهرستان خوی حین گشت زنی در محور خوی - مرند یک دستگاه خودروی تریلی حامل بار قاچاق را متوقف و در بازرسی از خودرو یک هزار و 918 ثوب انواع البسه، 34 جفت کفش و 115 عدد کمربند خارجی قاچاق در کل به ارزش 500 میلیون ریال کشف و ضبط و راننده خودرو دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.وی در ادامه از کشف 192 هزار و 920 نخ سیگارت خارجی قاچاق در میاندوآب خبر داد و افزود: مأموران مبارزه با قاچاق کالا و ارز در میاندوآب در 3 عملیات موفقیت آمیز سه دستگاه خودروی حامل بار قاچاق را توقیف و در این ارتباط سه نفر دستگیر شدند.اکبری همچنین با اشاره به دستگیری عامل تهیه و توزیع داروهای غیرمجاز و تاریخ گذشته در دو روز گذشته در ارومیه، تصریح کرد: مأموران انتظامی ارومیه در بازرسی از محل کار متهم دستگیر شده 17 هزار و 700 عدد انواع داروهای غیرمجاز و تاریخ گذشته به ویژه داروهای دام و طیور به ارزش بیش از چهار میلیارد ریال را کشف و ضبط کردند

  نظرات ()
تشخیص بیماری از روی راه رفتن! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٥

اگر فردی بدون چرخش دست راه برود، نشان دهنده این امر است که ستون فقرات او به خوبی حمایت نمی شود؛ زیرا برخی موانع حرکتی در پشت او قرار دارند. این مسئله نشان دهنده درد پشت یا صدمه ای در حال وقوع است.

 پیاده روی روی تردمیل در عرض چند ثانیه اطلاعاتی در مورد وضعیت بدنی تان در اختیار شما قرار می دهد. اما جهش، گام برداشتن و وضع بدن در حال راه رفتن اطلاعات شگفت انگیزی در مورد بدن در اختیار ما قرار می دهد. چارلز بلیتز عضو جراحی ارتوپد آمریکا می گوید، «بسیاری از پزشکان وقتی افراد را در حال راه رفتن می بینند می توانند بیماری شان را تشخیص دهند، یا بگویند درچه شرایط جسمی قرار دارند و اگر وضعیت شان رضایت بخش نیست با چه مشکلاتی روبه رو هستند. »


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
باورتان نمی‎شود چه تعداد باکتری‌ در بدن شما وجود دارد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٥

 انسان‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارند، اما یک ویژگی منحصر به فرد تازه در بدن انسان به تازگی کشف شده که به چشم نمی‌آید،‌ حضور 10 هزار گونه موجود ریز رو و درون بدن که تا 3 درصد وزن را تشکیل می‌دهند!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیدار کردن فولیکول های خوابیده مو نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٥

دانشمندان به این کشف رسیده اند که فولیکول های مو در افرادی که درشرف طاس شدن هستند به حالت خواب فرو رفته و اکنون درحال ایجاد یک روش درمانی برای مبارزه با طاسی هستند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سر و صدای خودروها احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٥
 
 محققان دانمارکی هشدار دادند که زندگی کردن در مناطق شاهد سر و صدای خودروها خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش می دهد. ه گزارش روزنامه دیلی میل انگلیس، محققان جمعیت سرطان دانمارک گفتند که افزایش 10 درصدی میزان سر و صدای خودروها خطر حملات قلبی را به میزان 12 درصد افزایش   می دهد.این تحقیقات از بیش از 50 هزار نفر بعمل آمد و محققان دریافتند که ارتباط روشن و واضحی بین سر و صدای خودروها و بحران های قلبی وجود دارد.

دکتر میت سورینسون گفت: علت این ارتباط معلوم نیست اما چه بسا سر و صدای خودروها باعث افزایش استرس و اختلالات خواب می شود. وی افزود: ما در این تحقیقات دریافتیم که افزایش هر 10 درصد سر و صدای خیابانها در مناطق مسکونی خطر انفارکتوس میوکارد در افراد را به میزان 12 درصد افزایش می دهد.سورینسون تصریح کرد: تغییرات شیوه زندگی علت اختلالات خواب است و می تواند در این زمینه نقش ایفا کند.
وی گفت: استرس و اختلالات خواب می تواند باعث تغییرات در شیوه های زندگی از جمله افزایش سیگار کشیدن و در نتیجه چه بسا افزایش ارتباط بین سر و صدای خیابانها و ابتلا به انفاکتوس میوکارد در سیگاریها شود.

این درحالی است که تحقیقات همچنین نشان داده است که آلودگی هوا ناشی از دود خوردوها و کارخانه ها به ویژه قرار گرفتن در معرض گاز اکسید نیتروژن نقش مهمی در افزایش ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم و فشار خون ایفا می‌کند.سالیانه 3 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند  که 90 درصد آنان در کشورهای توسعه یافته هستند.این مرگ و میر به طور خاص مربوط به آسم، برونشیت - تنگی نفس و حملات قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی است.

آلودگی هوا فقط بر روی تنفس، قلب و ریه اثر سوء ندارد بلکه اثرات مخرب غیرمحسوس دیگری هم دارد که یکی از آنها به دنیا آمدن نوزادانی با وزن کمتر یا نارس است.

  نظرات ()
داروهایی با طعم مرگ در پایتخت! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٥

 


دلالان دارو با خرید بروشور و جعبه های داروهای دیگر بیماران، داروهای غیرمجاز، کمیاب و تاریخ مصرف گذشته خود را در آن جای داده و با قیمت های سر به فلک کشیده ای به افرادی که برای رسیدن به نوشدارویی برای زنده ماندن عزیزان‌شان پا به آنجا نهاده اند، می فروشند. این روزها تنوع داروهایی که دلالان در خفا می فروشند بیشتر شده است، داروهایی همچون زوبیون، فیفول و کلسیم برای خانم‌های باردار، میزوپرستول و پروستادین برای سقط جنین و پلاویکس برای عمل قلب باز، ترامادول، انواع واکسن های تقلبی، هورمون های جنسی و ...

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اشعه UV در مرحله هشدار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٥
با افزایش مقدار طول موج اشعه UV میزان نفوذ آن در پوست افزایش می یابد. چنانچه UVC به سطح زمین برسد تنها در لایه شاخی اپیدرم نفوذ می کند، در حالیکه UVB که طول موج بیشتری دارد تا قسمت فوقانی درم پیشرفت کرده و UVA نیز که دارای بالاترین مقدار طول موج می باشد تا اعماق درم نفوذ می کند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کنترل نگاه و خود ارضایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٤

 

چشم چرانی و نگاه‌های شهوت آمیز به نامحرم و حتی به محارم از عوامل تحریک کننده میل جنسی در افراد است. در مقابل یکی از مهارت‌های بسیار مهم و تأثیر گذار در کنترل غریزه جنسی، کنترل نگاه است. قرآن کریم در دو فرمان جداگانه به مردان و زنان مسلمان دستور می‌دهد که نگاه خود را کنترل کرده به نامحرم خیره نشوند، برخی از زنان و دختران به اشتباه خیال می‌کنند که دستور کنترل نگاه در برابر نامحرم فقط مخصوص مردان است، در حالی که در دستورات دینی ما زنان هم از نگاه کردن به نامحرم منع شده‌اند در حالی که در دستورات دینی ما زنان هم از نگاه کردن به نامحرم منع شده‌آند. ام سلمه همسر پیغمبر اکرم نقل می‌کند، پس از نازل شدن آیه حجاب روزی من و میمونه نزد رسول خدا بودیم که ابن مکتوم نابینا وارد شد. حضرت به ما فرمود: پشت پرده قرار بگیرید، ما گفتیم: ای رسول خدا مگر نه این است که او نابیناست و ما را نمی‌بیند؟ حضرت در پاسخ فرمود: آیا شما دو نفر هم نابینا هستید؟ آیا او را نمی‌بینید؟

کنترل چشم و نگاه علاوه بر این که از طغیان میل جنسی جلوگیری می‌کند، فایده‌های دیگری از جمله برخورداری از آرامش فکری، اعتماد دیگران به فرد و چشیدن لذت ایمان و عبادت را به همراه دارد.

در مورد چشم چرانی و چگونگی اثرات آن بر ذهن و خیال انسان در فصل اول سخن گفتیم و نیازی به تکرار نیست.

  نظرات ()
جراتمند بودن چیست ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۳

 


دفاع از حقوق خود و اجازه بهره‌جوئی از این حقوق را ندادن، یک تعریف جرأتمند بودناست. جراتمندی همچنین به معنی انتقال روشن آنچه در واقع می‌خواهید ،احترام گذاردن به حقوق و احساسات خود و احترام گذاردن به حقوق و احساسات دیگران است جراتمندی  ابراز صادقانه ومناسب احساسات ،عقاید و نیازهای شخص است.جراتمندیاتخاذ موضع خود تحلیلی و سپس عمل است آنگاه نتایج ارزشمند حاصل می آید.

       چگونه جراتمندی از پرخاشگری تفاوت مییابد؟

پرخاشگر بودن به معنی حمایت از خود به شیوه‌ای است که در آن به حقوق دیگران تجاوز می‌شود. رفتار پرخاشگرانه نو‌‌عا تنبیه‌گرانه، خصمانه ،سرزنش آمیز و تحکم جویانه است. پرخاشگری می‌تواند تهدید، توهین و حتی تنبیه بدنی را شامل شود. پرخاشگری می‌تواند شامل ریشخند، عبارت طعنه آمیز، غیبت و ...."لغزش زبانی "شود.

       چه چیزی باعث می شود مردم از جراتمند بودن اجتناب ورزند ؟

اکثر مردم به دلیل ترس از ناراحتی دیگران و از دست دادن  دوستی آنها، از جراتمندی دست می‌شویند. معهذا هر چند ممکن است شما با کنار گذاردن جراتمندی ا ز ناخرسندیهای فوری و بلافصل پرهیز کنید ولی چنین کاری در درازمدت رابطه را به مخاطره می‌افکند و آنگاه احساس شما این خواهد بود که مرتب بهره‌هایی را از دست می‌دهید.

       شما از چه میزان جراتمندی برخوردارید؟

 از خودتان سؤالات زیر را بپرسید:

آیا شما احساسات و ترجیحات خود را به روشنی به دیگران بیان می‌کنید؟

آیا شما در صورت نیاز، از دیگران کمک درخواست می‌کنید؟

آیا شما خشم و عصبانیت را به نحو مناسب ابراز می‌دارید؟

آیا وقتی گیج می‌شوید سؤال می‌پرسید؟

آیا وقتی متفاوت از دیگران فکرو احساس می‌کنید ، عقاید خود را داوطلبانه بیان می‌دارید؟

آیا شما وقتی نمی‌خواهید کاری انجام دهید می‌توانید "نه "بگوئید.

آیا شما در مجموع  به شیو ه اعتماد آمیز، با قدرت و صلابت صحبت می‌کنید ؟

آیا وقتی با مردم حرف می‌زنید به آنها نگاه می‌کنید ؟

 چهار نوع جراتمندی

جراتمندی اساسی

این نوع جراتمندی، ابراز ساده و مستقیم باورها، احساسات یاعقاید شما است.

این نوع جراتمندی معمولا از طریق عبارات ساده‌ای چون "من می خواهم " یا "من احساس می‌کنم " ابراز می‌شود .

جراتمندی قوی 

این نوع جراتمندی ،انتقال حساسیتها به شخص دیگر است.این نوع جراتمندی معمولا شامل دو بخش می‌شود.

بازشناسی موقعیت یا احساسات شخص دیگر که بدنبال آن اظهار نظری صورت می‌گیرد که در آن شما از حقوق خاص خود حمایت می‌کنید .

"من می دانم که شما واقعا سرتان شلوغ بوده است ولی من می‌خواهم احساس کنم که رابطه‌ها برای شما مهم است .می‌خواهم شما به من و ما زمانی را اختصاص دهید."

جراتمند ی فزاینده

این نو ع جراتمندی زمانی به وقوع می‌پیوندد که شخص دیگری در واکنش به جراتمندی اساسی شما شکست می‌خورد و به تجاوز علیه حقوق شما ادامه می‌دهد.  در نتیجه شما بتدریج جراتمند ی راگسترش می‌دهید و به نحو فزاینده‌ای بر رای خود محکم‌تر تاکید می‌ورزید.

در این گونه جراتمندی حتی ممکن است شما به پاره‌ای از اعمال اشاره کنید که درصورت ادامه رفتار طرف مقابل، از شما به عنوان نتیجه بروز کند ولی اشاره به اعمال تنها پس از چند عبارت جراتمندانه اساسی و پایه ارائه می‌شود. برای مثال اگر شما تا پنج بعد از ظهر فردا کارتان را روی ماشین من تمام نکنید من مجبور می‌شوم به فلان یا بهمان دفتر تجاری زنگ بزنم .

  جراتمندی از طریق گفتار با "من " آغاز شونده

این نوع جراتمندی خصوصا برای بیان احساسات منفی مفید است .این نوع جراتمندی یک اظهار نظر سه بخشی را شامل می‌شود:

وقتی شما چنین و چنان کردید....(رفتار را توصیف کنید.)

اثرات عبارت هستند از ...(این موضوع را که چگونه رفتار به نحو عینی و ملموس بر شما اثر می‌گذارد، توصیف کنید )

(من احساس می‌کنم که)عبارت اول شخص مفرد را به کار ببرید: "من احساس می کنم که "بجای " شما فلان یا بهمان هستید ."

تمرکز اصلی دراظهار نظرهای با "من" آغاز شونده، روی بخش ( من احساس می‌کنم)،"من می خواهم"می‌باشد. به هنگام ابراز خشم، تمایل غالبا بر سرزنش شخص دیگر، از کوره در رفتن و اختیار هیجان را از کف دادن است .

جراتمندی از طریق گفتار با "من "آغاز شونده، می‌تواند به شما کمک کند به نحو سازنده بر خشم متمرکز شوید و در ارتباط با احساسات خودتان موضع روشنی بگیرید.

یادگیری جراتمند بودن به شیو ه‌ای مثبت

  چگونه شروع کنیم:

یک نظام اعتقادی و ارزشی را قبول کنید که به شما رخصت ابراز وجود بدهد .این گام، دشوارترین گام است. بدین معنی که چنین نظامی است که به شما اجازه می‌دهد خشمگین شوید، " نه " بگوئید، درخواست کمک کنید و خطا کردن را قبول کنید

 یادگیری مهارتهای جراتمندی

این مهارتها عبارتند از جراتمندی اساسی‌، جراتمندی قوی، جراتمندی فزاینده از طریق گفتار با "من)"آغاز شونده

 از بهترین مهارتهای ارتباطی خود استفاده کنید . تماس چشمی مستقیم بر قرار کنید:وضع بدنی مناسب به خود بگیرید،حالات چهره خود را مناسب با پیام انتخاب کنید ،سطح و آهنگ مناسب صدای خود را حفظ کنید،زمانی مناسبی را برای جراتمندی انتخاب کنید .

  تمرین ،تمرین ،تمرین 

به صرف خواندن یک جزوه نمی توانید جراتمند بودن را یاد بگیرید . اگر امکان آن فراهم است به گروه مهارتهای جراتمندی یا گروه مهارتهای ارتباطی بپیوندید .

شما می توانید در ارتباطی که با دوستان و اعضای خانواده خود برقرار می‌کنید این مهارتها را تمرین کنید ولی به آنها ابتدا بگوئید که مشغول چه کاری هستید! روی کمک آنها می‌توانید حساب باز کنید، در مورد چگونگی انجام مهارتها‌، از این افراد باز خورد دریافت کنید. ارتباط صادقانه در درازمدت به روابط شما یاری می‌رساند. در آغاز سعی نکنید رفتارتان را در مورد موقعیتهای دشوار و فشار آور تغییر دهید. ابتدا در موقعیتهای که کمترین احتمال خطر را دارد، تمرین کنید .

مترجم :

عباس بخش پور رودسری

  نظرات ()
قهرمان ملی آذربایجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢

مبارز ابراهیم اف، سربازی که با اقدام دلیرانه خود مردم دنیا را شگفت زده کرد. در سال 2010 میلادی مبارز ابراهیم اف یک تنه به خاک ارمنستان حمله کرده و در یک شب 135 نفر از افسران و سربازان ارمنی را به قتل می رساند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیکاری و فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/٢


مطالعات و کارهای علمی نمایانگر این واقعیت است که بسیاری از موارد رشد بزهکاری و از جمله فرار نوجوانان از خانه بیشتر ناشی از بیکاری و احساس پوچی و بیهودگی نوجوانان در خانه است «در اینجاست که بیکاری عامل بدبختی است» کاملاً مصداق پیدا می کند و زمانی که فردی بیکار است و نمی تواند کاری برای خود و خانواده انجام دهد دچار ناکامی شده و احساس پوچی و بی ارزشی و سربار بودن می کند و این تاثیرات بسیار بد روحی و روانی بر او دارد که می تواند عاملی برای فرار شود.(شکاری ، 1383 ، ص 70).

* همانگونه که متن فوق نیز اشاره کرده فرار نوجوانان یا جوانان از خانه ناشی از بیکاری ، احساس پوچی و بیهودگی در خانه است زمانی که فرد بیکار است و نمی تواند کاری برای خود یا خانواده انجام دهد دچار ناکامی شده و احساس پوچی و بی ارزشی و سربار بودن می کند و همین افکار می تواند به صورت فرار از خانه نیز مطرح شود پس بیکاری یکی دیگر از عوامل فرار از خانه است.

  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar