مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
خانواده و اهمیت آن در دوره کودکی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱

خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد در آن قرار می‌گیرد دارای اهمیت شایان توجهی است. اولین تأثیرات محیطی که فرد دریافت می‌کند از محیط خانواده است و حتی تأثیرپذیری فرد از سایر محیطها می‌تواند نشأت گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است و در تعیین سبک و خط مشی زندگی آینده ، اخلاق ، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش بزرگی بر عهده دارد.

عواملی چون شخصیت والدین ، سلامت روانی و جسمانی آنها ، شیوه‌های تربیتی اعمال شده در داخل خانواده ، شغل و تحصیلات والدین به وضعیت اقتصادی و فرهنگی خانواده ، محل سکونت خانواده ، حجم و جمعیت خانواده ، روابط اجتماعی خانواده و بی‌نهایت متغیر دیگر در خانواده وجود دارند، شخصیت فرزند ، سلامت روانی و جسمانی او ، آینده شغلی ، تحصیلی ، اقتصادی ، سازگاری اجتماعی و فرهنگی ، تشکیل خانواده او و غیره را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

نوزاد در خانواده به دنیا می‌آید و اولین تعاملات خود را با محیط آغاز می‌کند. در این کانون اولیه اولین تأثیر و تأثرات متقابل آغاز می‌شود و کودک کم کم در فرآیند رشد و اجتماعی قرار می‌گیرد. همانطور که روان شناسان معتقدند سالهای اولیه کودکی نقش بسزایی در رشد شخصیت و آینده او دارد. بیشتر طرحواره‌ها و شناختهای کودک از خود ، اطرافیان و محیط در این دوران شکل می‌گیرد. میزان سلامت جسمانی و روانی کودک بسته به ارتباطی است که خانواده با وی دارد و تا چه حد تلاش می‌کند نیازهای او را برآورده سازد.

کودکانی که در این سنین از لحاظ عاطفی و امنیتی در خانواده تأمین نمی‌شوند به انواع مشکلات مبتلا می‌شوند. مشکلات این کودکان اغلب با شیطنتها ، دروغگوییها و حرف نشنیدنهای ساده شروع می‌شود و با توجه به وضع نابسامان خانواده به بزهکاریها و جنایات بزرگسالی منتهی می‌شود. سخت گیری زیاد والدین یا بی‌توجهی آنها ، یا ننر و لوس بار آوردن کودک و برآورده ساختن کلیه نیازهای منطقی و غیر منطقی او ، شخصیت سالمی را به بار نخواهد آورد. سلامت خود خانواده ، تعادل شخصیتی والدین و آشنایی آنها به اصولی که می‌تواند محیط خانواده را سالمتر سازد، بسیار حائز اهمیت است.

  نظرات ()
خانواده گسترده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱

 
خانواده گسترده ، خانواده‌ای است که بر اساس بستگی‌های نسبی و سببی استوار است و شامل چند گروه خونی و چند گروه زناشویی می‌شود.
ویژگی‌های خانواده گسترده
خانواده گسترده فرزندان خود را پس از ازدواج در خود جای می‌دهند و گسترش آن نیز به همین لحاظ است، و به این ترتیب ممکن است چند نسل زیر یک سقف و دریک خانه مشترک زندگی کنند. در این شکل از خانواده پدر و مادر اصلی مرکز ثقل خانواده را تشکیل می‌دهند. پسرها ، نوه‌ها و عروس‌ها از آنها اطاعت می‌کنند و اگر پدر و مادر به علت کبرسن نتوانند وظایف سرپرستی را انجام دهند. پسر ارشد جای آنها را می‌گیرد. دخترها پس از ازدواج خانه پدری را ترک کرده و بنابراین خانواده گسترده غالبا به شکل پدر مکانی است. پدر نقش اصلی را در تربیت فرزندان برعهده دارد، دایره همسر گزینی محدود و تعهدات اجتماعی غالبا زیاد است. غالبا فرزندان شغل پدر را بر می‌گزینند. وظایف متعدد و سنگینی (نظیر تولید خانوادگی ، اجتماعی و فرهنگی کردن کودکان ، نگهداری از پیران و حمایت کامل از اعضا و … ) برعهده این نوع خانواده است.

  نظرات ()
تعارض خانوادگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٤/۱


آیا فریادهای زن و شوهری ، شما را از خانه بیرون کشانده است؟
آیا تا بحال گذرتان به دادگاه خانواده افتاده است؟
آیا می‌دانید چرا عده‌ای از فرزندان از خانه‌هایشان فرار می‌کنند؟

بروز اختلاف و عدم تفاهم در خانواده امری شایع است و هیچ خانواده‌ای از این امر مستثنی نیست، اما گاهی این اتفاقات به تعارض‌های شدید منجر می‌شود. کافی است نگاهی به صفحات روزنامه یا گذری به دادگاه خانواده بزنید. امروزه خانواده‌ها درگیر انواع مختلفی از تعارضات و اختلافات شدید هستند که این اختلافات باعث عدم کارکرد خوب و سالم خانواده به عنوان اولین و قدیمی‌ترین نهاد اجتماعی (Family Institution) می‌شود. نهادی که وظیفه اصلی آن ایجاد روحیه و شخصیت سالم است خود به عاملی برای اختلالات عاطفی ، رفتاری و شخصیتی تبدیل شده است.
انواع تعارضات خانوادگی
تعارضات زنانشویی
وجود اختلافات عقیده و رفتار بین زن و مرد امری طبیعی است. ولی خانواده‌هایی وجود دارند که در آن زن و مرد زندگی مشترکشان تبدیل به یک میدان جنگ کرده‌اند. رفتارها و روابطشان به شدت متزلزل و بدون سازندگی است چنین خانواده‌ای یک خانواده توخالی و شبه خانواده به شمار می‌رود. بسیار اتفاق می‌افتد که اطرافیان و همسایگان و بویژه بزرگان فامیل برای برقراری صلح و آشتی با آنها صحبت می‌کنند و ممکن است چنین صلحی برای مدتی برقرار شود؛ ولی طول این آرامش به احتمال زیاد کوتاه خواهد بود.
تعارضات والدین با فرزندان
نوع دیگر اختلافات شدید در خانواده‌ها عدم سازگاری فرزندان و والدین با همدیگر است. متاسفانه والدین خود را از نیازهای روز تطبیق نمی‌دهند. فرزندان نیز فرزند زمانه خود هستند و نه چهل سال پیش. این وضع با بزرگتر شدن و کثرت فرزندان بارزتر می‌شود. اگر این اختلافات در خانواده مورد توجه قرار نگرفته و برای برطرف کردن آنها اقدامی صورت نگیرد، بصورت بحران جلوه گر شده آسیب‌های جبران ناپذیری را بر پیکر خانواده وارد خواهد کرد.
علت شناسی اختلافات خانوادگی
علت شناسی تعارضات زنانشویی
تحقیقات مختلف در حوزه‌های روانشناسی ، علوم اجتماعی ، جامعه شناسی و جرم شناسی عوامل زیادی را برای تعارضات خانوادگی ذکر کرده‌اند ولی تفوت آنها را بصورت زیر ذکر کرد:علت مذهبی شامل تفاوت‌های مذهبی (غالبا تضاد مذهبی) ، رفتار و عقاید خلاف اعتقادات مذهبی و ... .
علت فرهنگی شامل تفاوت‌های در نوع نگاه به زندگی مشترک ، تفاوت‌های قومی یا شهری - روستایی.
علت زیستی شامل نازایی و عقیمی ، وضعیت چهره و مشکلات مربوط به سلامت و بیماری.
علت عاطفی شامل عواطف خشک و سرد و عدم درک یکدیگر ، مشکلات در روابط جنسی ، تند خویی و پرخاشگری و ... .
علت اجتماعی شامل داشتن دوستان منحرف و اعتیاد ، دخالت اطرافیان و عدم استقلال از خانواده پدری و ... .
علت سیاسی شامل اختلافات قبیله‌ای - قومی ، گرایش‌های سیاسی متفاوت ، محدود کردن آزادی‌های طبیعی و ... .
علت اقتصادی شامل بیکاری، ولخرجی، فقر و تجمل گرایی و ... .
علت شناسی تعارضات والدین با فرزندان
مطالعات متعدد جامعه شناختی و روانشناختی در جهت علت شناسی "رفتارهای نوجوانان و جوانان بزهکار ، فراری از خانه یا دچار سو مصرف مواد و ..." نشان می دهد که علت اصلی اینگونه رفتارها در "نوع رفتار والدین با یکدیگر و اصول تربیتی‌شان در قبال فرزندان" نهفته است.

"خشونت ، عدم تعادل رفتاری - تربیتی ، کمبود محبت و طرد فرزندان ، تبعیض در بین فرزندان ، اعتیاد ، فقر ، عدم آگاهی والدین به نقش تربیتی خویش و نادیده گرفتن نیازهای متناسب با روز کودک و نوجوان" از علتهای اصلی تعارضات والدین با فرزندان است.
تاثیر تعارضات خانوادگی
تاثیر تعارضات خانوادگی بر روابط زناشویی
تعارض‌های زناشویی تاثیر عمیق منفی بر روابط آنها و پیرو آن بربافت و روابط خانوادگی می‌گذارد. آنها ممکن است روابطشان آنقدر سرد شود که ماهها با همدیگر حرف نزنند، روابط جنسی نداشته باشند، تک نفره غذا بخورند، حضور همدیگر را در یک مکان تحمل نکنند و در آخر ممکن است کارشان به درخواست طلاق بکشد.
طلاق
طلاق مسایل شخصی ، اجتماعی و اقتصادی فراوانی را پیش می‌آورد. اشخاصی که زندگی مشترکشان متلاشی می‌شود، نسبت به مردم عادی آمادگی بیشتری دارند که از نظر جسمی ، روانی ، خواب و تغذیه" اختلال پیدا کنند یا به سو مصرف الکل و مواد روی آورند. در کنار آثار مخرب طلاق بر زن و مرد "فرزندان" نیز از پیامدهای طلاق والدین‌شان متاثر می‌شوند.

بطور کلی طلاق گیرندگان در ایجاد ارتباط با فرزندان خود دشواری پیدا می‌کنند، بخصوص آنها از کسی که از نظرشان مقصر اصلی طلاق باشد، متنفر می‌شوند. با این وجود سوال اصلی این است که از بین روابط طولانی پرتنش زن و شوهر و طلاق کدام یک بر فرزندان اثر مخرب تری دارد؟ تحقیقات با در نظر گرفتن کل جامعه به سو طلاق رای می‌دهد.
تاثیر تعارضات خانوادگی بر روابط والدین با فرزندان
اختلافات والدین با فرزندانشان (بویژه مواردی که همراه با توهین ، تحقیر ، ضرب و شتم باشد) به احساس عدم امنیت روحی و جسمی ، تنفر (همراه با احساس گناه) ، خشم از والدین و رفتارهای نابهنجار اجتماعی (از قبیل سو مصرف مواد ، فرار از خانه ، اقدام به خود کشی یا خود زنی) منجر می‌شود. بعضی مواقع موضع فرزندان موضع یاس و احساس پوچی بوده در خود خلا بزرگی احساس می‌کنند. این خلا همان نبود محبت و عواطف والدین است و این زمینه ساز قبول عواطف دروغین همراه با نیت‌های شوم دیگران می‌شود.

  نظرات ()
خصوصیات افراد دارای سلامت روان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

          بنابر تحقیقات انجمن ملی بهداشت روانی افراد دارای سلامت روان خصوصیات زیر را بروز می دهند :

1- افراد از نظر روانی و ذهنی احساس راحتی می کنند . آنها از نظر روانی خود را آنگونه که هستند می پذیرند . افراد سالم از استعدادهای خود بهره مند می شوند و بیشترین بهره را از آن می برند. آنها در مورد عیوب جسمانی و ناتواناییهای خود شکیبا بوده و از آن ناراحت نمی شوند .    افراد مورده اشاره دیدگاهی واقع گرایانه دارند و دشواریهای زندگی را سهل می انگارند . آنها اغلب آرامند . نسبت به عقاید تازه گشاده روبوده و دارای طیب خاطر هستند . شوخ طبع هستند و اعتماد به نفس دارند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
50 هکتار از جنگل های ثلاث باباجانی در آتش سوخت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱


50 هکتار از جنگل های ثلاث باباجانی دچار حریق شد که طی دو بار عملیات اطفاء حریق، آتش کنترل شده است.

رستگار یوسفی فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی گفت: این آتش سوزی در محلی رخ داده است که پوشش جنگلی متراکمی نداشته و به همین دلیل خسارت وارده زیاد نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
30 درصد طلاقها در دو سال اول ازدواج زوجین انجام می گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

بررسی آماری طلاق های صورت گرفته در آذربایجان شرقی در طول سال 90 نشان می دهد که 30 درصد طلاقها در دو سال اول ازدواج صورت می گیرد.

علی جعفری آذر مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب گفت:در طول سال گذشته 6 هزار و 629 فقره طلاق در آذربایجان شرقی ثبت شده است.
وی افزود:16 درصد طلاق ها در ازدواجهای کمتر ازیکسال و 14 درصد در کمتر از دو سال صورت گرفته است.
جعفری آذر همچنین از افزایش 223 موردی طلاق نسبت به سال 89 خبر داد و تاکید کرد:80 درصد وقوع طلاقها در شهرها و 20 درصد در روستا ها اتفاق افتاده است

  نظرات ()
گروه‌های در معرض خطر بیماری تب کریمه کنگو اعلام شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

مدیرکل دامپزشکی مازندران گروه‌های در معرض خطر تب کریمه کنگو را اعلام کرد.

مجید مختاری پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش بررسی کنگره کریمه کنگو در جمع خبرنگاران درباره تب کریمه کنگو، اظهار داشت:‌ در این بیماری، دام هیچ علائمی ندارد حتی اگر مبتلا به تب کریمه کنگو باشد.

وی ادامه داد:‌ فقط در موارد نادر، ممکن است دام تب مختصری داشته باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش مرگ افراد در سالروز تولد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

پژوهش‌های جدید نشان‌دهنده افزایش مرگ و میر افراد در سالروز تولدشان بیش از هر زمان دیگری است.
پژوهش های جدید دانشمندان سوئیسی نشان می‌دهد امکان مرگ افراد در سالروز تولدشان 14 درصد بیشتر از زمان‌های دیگر است.
در این پژوهش محققان 2.4 میلیون مرگ را طی یک بازه زمانی 40 ساله تحلیل کرده و بر اساس نتایج به دست‌آمده از یک داده وسیع، پی به افزایش 13.8 درصدی مرگ‌ها در سالروز تولد در مقایسه با هر زمان دیگری بردند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عصاره کلم بروکلی برای بهبود روده ملتهب موثر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

  

متخصصان می گویند; عصاره کلم بروکلی برای بهبود بیماری روده ملتهب موثر است.   یک تحقیق جدید نشان داده است که عصاره حاصل از این گیاه خوراکی برای کاهش علائم کولیت های زخم روده که به آن بیماری روده ملتهب می گویند، مفید است. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خوب به آیینه نگاه کنید، بیماری هایتان را زودتر کشف کنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

غده تیروئید، غده است که در روی گردن قرار گرفته و با هورمون هایی که ترشح می کند و حفظ تعادل و تنظیم درجه حرارت بدن موثر است. زمانیکه این غده کم کار می شود می تواند متابولیسم و رشد موها را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث کند شدن متابولیسم و رشد موها بشود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف خودسرانه مسکن ها موجب بروز هپاتیت، نارسایی کبد و کلیه می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت: مصرف خودسرانه مسکن هایی چون آسپرین می تواند عوارضی چون خونریزی دستگاه گوارش، هپاتیت، نارسایی کبد و کلیه و مشکلات روحی را به همراه داشته باشد.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گرمای هوا عاملی در افزایش سنگ کلیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

دکتر عباس مدنی فوق تخصص کلیه و مجاری اداری در گفت‌و‌گو با خبرنگار عنوان کرد: «سنگ کلیه، شایع‌ترین بیماری دستگاه ادراری و کلیه هاست که در هر سنی می‌تواند خود را نشان دهد.»

این پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت: «ناراحتی، درد، تب و عفونت از جمله علایم شایع سنگ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نقش مذهب بر فرایندهای بهداشت روانی و رواندرمانی در روانشاسی بالینی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

          با توجه به اهمیت نقش مذهب در فرایندهای بهداشت روانی و رواندرمانی، این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته است ضمن بررسی سیر تاریخی اهمیت مذهب در فرایندهای بهداشت روانی و رواندرمانی، با توجه به دیدگاه چند فرهنگی معاصر در روان درمانی به این موضوع پرداخته شده است. آنگاه نقش مذهب در بهداشت روانی، مقابله با فشار روانی، جهانگری و جهانبینی و انتظارات افراد در مورد مشاوره و روان درمانی مطرح شده است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جنگل‌های کجور نوشهر در آتش می‌سوزد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

جنگلهای کجور نوشهر در استان مازندران در آتش می‌سوزد.

بر اثر شدت گرمای امروز، بیش از 30 هکتار از اراضی و مراتع و پوشش جنگلی تاکنون در طعمه آتش سوخته است. محل وقوع آتش‌سوزی از مناطق نیرس و بسطام کجور گزارش شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جوان فکر باشید تا آلزایمر نگیرید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

تحقیقات صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد، افرادی که احساس پیری می‌کنند، پنج برابر سایر همسالان خود که دید مثبتی به زندگی دارند در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار می‌گیرند.

محققان دانشگاه اگزتر در این پژوهش دو گروه از افراد 60 تا 70 ساله را به دو دسته تقسیم کردند.

به گروه اول اعلام شد که آنها در رده سنی 40 تا 70 ساله قرار می‌گیرند و گروه دوم نیز در رده سنی 60 تا 90 سال جای گرفتند. سپس مطالبی در اختیار هر دو گروه قرار داده شد که بر تأثیرات منفی از دست رفتن حافظه یا توانایی شناختی تمرکز داشتند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد، 70 درصد افراد حاضر در گروه مسن‌تر (60 تا 90 سال) دارای معیار احتمال تشخیص زوال عقل بودند، درحالی‌که تنها 14 درصد از گروه دوم که در رده سنی جوان‌تری جای گرفته بودند، مستعد ابتلا به آلزایمر تشخیص داده شدند.

دکتر «کاترین هاسلام» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: تحقیقات ما نشان می‌دهد که دیدگاه افراد در خصوص سن، تأثیر شگفت انگیزی بر عملکرد مغزی آنها دارد و هر میزان فرد خود را پیرتر تصور کند، خطر ابتلای فرد به آلزایمر نیز افزایش می‌یابد.

نتایج این پژوهش در نخستین کنفرانس تحقیقاتی هویت اجتماعی دانشگاه اگزتر اعلام شد.

  نظرات ()
تغییر مناسب رژیم غذایی، موثرترین درمان برای یبوست است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

  

در حالیکه امروزه بیشتر افراد مبتلا به یبوست از انواع داروها برای درمان بیماری خود استفاده می کنند ، ولی تغییر رژیم غذایی، موثرترین درمان برای یبوست است.   جعفر عادلی متخصص بیماری های داخلی گفت: یبوست بیماری است که در آن دفع مدفوع بسیار سخت و مشکل شده و برای برطرف کردن آن از تسهیل کننده های مختلف به ویژه داروها استفاده می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سالانه یک میلیون هکتار به بیابان های ایران اضافه می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یک سوم دنیا سرزمین خشک و بیابانی است، اضافه کرد: در کشور ما نیز دو سوم سرزمین خشک وجود دارد بنابراین مشکلات ناشی از بیابان زایی در کشور ما بیشتر است.


رئیس دانشگاه تهران گفت: سالانه یک میلیون هکتار به بیابان های ایران اضافه می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ورزش ایروبیک در درمان روماتیسم مفصلی موثر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

تحقیقات نشان می دهد، ورزش ایروبیک در درمان روماتیسم مفصلی یا همان بیماری RA بسیار تاثیرگذار است. 

     دکتر علیرضا رجایی،متخصص روماتولوژیست گفت:در بیماری روماتیسم مفصلی یا همان RA ، دامنه حرکتی مفاصل بسیار کم می شود، به طوری که فرد قادر به حرکت دادن عضو درگیر روماتیسم نیست.  رجایی ،اظهار داشت: مفصل درگیر روماتیسم به مرور زمان دچار فلج حرکتی و عصبی می شود و در دراز مدت فرد قادر به حرکت دادن عضلات خود نمی باشد، لذا حرکات ورزشی ایروبیک که به صورت منظم و هماهنگ انجام می شود، می تواند این فلج عضلانی را به طور چشم گیری برطرف کند.  وی، با بیان اینکه ایروبیک بیش از درمان دارویی در برطرف کردن روماتیسم مفصلی تاثیر گذار است،خاطرنشان کرد:با انجام حرکات منظم کششی حجم ماهیچه ها افزایش می یابند و درد، تورم و التهاب مفاصل بهبود می یابد.  رجایی افزود: اقدام سریع و به موقع در شروع تمرینات ورزشی ایروبیک تاثیر به سزایی در بهبود عضلات دارد، زیرا اگر عضلات روماتیسمی دچار فلج دایم شوند به سختی به درمان پاسخ می دهند. 

  نظرات ()
جانبازان شیمیایی سردشت چشم به راهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

بوکان ــ رئیس انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت، گفت: تنها یک هزار و 380 نفر از مجموع 12 هزار جانباز شیمیایی این شهرستان، دارای پرونده ودرصد جانبازی هستند.

سیروان حداد در گفت و گو با خبرنگار کرد پرس در بوکان گفت: متاسفانه بسیاری از مسئولان برای انجام وظیفه و خدمت برسر کار حاضر می شوند ولی از عهده مسئولیت بر نمی آیند و این به نفع جانبازان شیمیایی نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خداحافظی روز شعر و ادب فارسی با استاد شهریار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

هفته‌نامه سیاسی و فرهنگی شمالغرب میثاق در خبری نوشت: شورای فرهنگ عمومی کشور در پی تغییر روز شعر ادب و فارسی از سالروز درگذشت استاد شهریار است. به گزارش نصر نیوز، بر اساس شنیده‌ها، قرار است روز 27 شهریور، به عنوان روز شهریار مطرح شده و روز تولد رودکی، به نام روز شعر و ادب فارسی ثبت گردد. این در حالی است که چند سال پیش، با پیگیری‌های صورت گرفته و موافقت مسئولین کشور، روز27 شهریور به نام روز شعر و ادب فارسی ثبت شد و اتفاقاً مورد استقبال هم قرار گرفت. با گذشت چند سال از آن مصوبه، اقدام شورای فرهنگ عمومی کشور در تغییر مناسبت یاد شده، می‌تواند شائبه‌های فراوانی را دامن بزند. باید منتظر بود و دید که شورای فرهنگ عمومی، چه توضیح و توجیهی برای این اقدام خود دارد.

  نظرات ()
نداشتن تحرک کافی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

برخی از مردم تصور می کنند که کاهش یا حذف فشار بر روی مفاصل و ثابت نگه داشتن آن سلامت زانو را تضمین می کند ، در حالی که نداشتن تحرک کافی مشکلات جدی مانند آرتروز را برای افراد به دنبال دارد.   مهدی آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: مفصل زانو مهمترین مفصلی است که روزانه فشار زیادی بر آن وارد می شود و فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، نحوه نادرست نشستن و راه رفتن با وارد کردن فشارهای مکانیکی بر روی مفصل، خطرات زیادی به همراه دارد.  وی با بیان اینکه اتخاذ یک وضعیت ثابت برای مفصل و نداشتن تحرک می تواند مشکل ساز باشد ، تصریح کرد: تصور نادرست بعضی از مردم بر این است که کاهش یا حذف فشار بر روی مفاصل و ثابت نگه داشتن آن سلامت مفصل را تضمین می کند در حالی که نداشتن تحرک کافی خطرات جدی مانند آرتروز را به دنبال دارد.  آزما افزود: روش های غلط زندگی از راه رفتن نادرست تا نحوه نشستن طولانی مدت به صورت چهار زانو و چمباتمه زدن از مهمترین عوامل تشدید آسیب مفصل زانو است که در تمام سنین دیده می شود.  آزما خاطرنشان کرد: تقویت عضلات ران، هماهنگی در تقویت عضلات، کاهش وزن داشتن تحرک کافی انجام ورزش های اصولی و درست و تغذیه ی مناسب از مهمترین راه های پیشگیری و درمان آسیب مفاصل به ویژه بروز آرتروز است.  

  نظرات ()
خواب‌آلودگی، میل به هله‌هوله خوری را افزایش می‌دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

متخصصان متوجه شدند وقتی داوطلبان در این آزمایش خواب‌‌آلوده هستند، این نواحی مغزی‌شان با مشاهده تصاویر غذاهای ناسالم و تنقلات، بیشتر فعال می‌شوند در حالی که در مواقع خواب‌آلودگی تماشای تصاویرغذاهای سالم و مفید این قسمت از مغز را چندان تحریک نمی‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف جدیدی که خاطرات بد را پاک می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

   یک کشف جدید به زودی شما را از شر خاطراتی چون درد و ترس  رها خواهد کرد
پژوهشگران به فاکتوری دست یافتند که قادر است، خاطرات دردناک انسان را پاک کند و به جای آن آرامش و امنیت ذهنی بوجود آورد.  به گزارش نشریه دانش Science در چهارم ژوئن سال 2010، پژوهشگران دانشکده پزشکی، دانشگاه پورتوریکو Rico Puerto  توانستند با پاک کردن خاطرات ترس و درد در موش های آزمایشگاهی، احساس امنیت را به آنها باز گردانند.  در این آزمایش ها، پژوهشگران به تاثیر شگفت انگیز، پروتئین BDNF در کاهش و حتی...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سئوالات خواستگاری در مورد تقسیم وظایف و نقش زن و مرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

شما می توانید با مثالهایی کارهایی را که در خانواده هست را مطرح کنید و از طرفتون بخواهید بگوید چه کسی این کارها را باید انجام دهد. خرید، تصمیم گیری، کارهای منزل ، نگهداری بچه ، ادامه تحصیل، تفریحات و ....

مسائل اقتصادی خانواده


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتقای شغلی و سلامتی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

محققان انگلیسی دریافتند که ارتقای شغلی باعث بالارفتن روحیه افراد شده و احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را به میزان 20 درصد کاهش می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، محققان بخش اپیدمیولوژی دانشگاه لندن با همکاری دانشگاه برکلی کالیفرنیا در تحقیقات علمی جدید خود دریافتند: ارتقای شغلی برای سلامت قلب مفید است و علاوه بر آن باعث شادمانی و لذت فرد شاغل به خاطر افزایش میزان دستمزد می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
«کروکودیل» عنوان مخدر جدید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

است که بنابر گزارش‌های غیررسمی وارد بازار مصرف کشور شده است هرچند مقامات رسمی نیز این موضوع را شنیده‌اند اما آنرا هنوز به طور قطعی تایید و یا رد نمی‌کنند.

مخدر «کروکودیل» که مصرف آن به عنوان ماده اعتیاد آور جدیدی در جهان بخصوص «روسیه» گسترش یافته، در قاره اروپا کشف شده است.

ماده مخدر کروکودیل از ترکیب "قرص کدئین" با "بنزین"، "تینر"، "ید"، "اسید کلریدریک" یا همان "جوهر نمک" و "فسفر قرمز" تولید می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شادی های نکوهیده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

((هیچ مصیبتی٬ نه در زمین و نه در جان هایتان٬ نرسد مگر آن که پیش از آن که آن را پدید آوریم در لوح محفوظ است٬ این بر خدا آسان است٬ تا بر آن چه از دست شما رفته٬ اندوهگین نشوید و به آن چه به شما داده٬ شادمانی نکنید و خدا هیچ خودپسند فخر فروشی را دوست ندارد.))

اسلام با شادی برخاسته از خود پسندی و فخر فروشی مخالف است٬نه همهٴ شادی ها.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاشت ناخن، ریشه ناخن را از بین می برد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

کاشت ناخن که در مراکز آرایشی انجام می شود روشی غیر بهداشتی است که موجب آسیب دایمی ریشه ناخن می شود. 

     دکتر پرویز طوسی متخصص پوست و مو گفت: کاشت ناخن یک روش غیر اصولی و غیر بهداشتی است که در مراکز آرایشی انجام شده و در بسیاری از موارد موجب از بین رفتن دائمی ریشه ناخن و شکاف پوستی می شود.  طوسی اظهار داشت: کاشت ناخن مصنوعی موجب نرسیدن اکسیژن کافی به بافت زیر ناخن می شود و تغییر رنگ ناخن، کدر شدن و رشد کم ناخن از عوارض این اقدام است.  طوسی تصریح کرد: با قرار گرفتن ناخن مصنوعی روی ناخن فرد، ریشه از بین می رود و ناخن فرد دچار تغییر شکل می شود.  وی با بیان اینکه عفونت های قارچی و بیماری های ویروسی از جمله عوارض شایع کاشت ناخن است ، خاطرنشان کرد: اغلب موارد استفاده شده در این نوع کاشت غیر استریل و چند بار مصرف هستند و از راه های انتقابل بیماری های پوستی محسوب می شوند.  وی افزود: مواد شیمیایی که در چسباندن این ناخن های مصنوعی استفاده می شوند غیر استاندارد هستند و موجب بروز حساسیت های حاد پوستی نیز می شود.  وی خاطرنشان کرد: برای درمان عفونت های قارچی حاصل از کاشت ناخن از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود اما گاهی ریشه ناخن به حدی آسیب می بیند که شکل طبیعی ناخن به طور کامل از بین می رود. 

  نظرات ()
سرنوشت شوم در انتظار قوری گول! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

در خبرها آمده بود که تالاب بین المللی قوری گول با خطر جدی زیست محیطی مواجه گردیده و مسئولان محیط زیست استان خطر نابودی گونه های گیاهی و جانوری در این مجموعه زیبا را گوشزد و اطلاع رسانی نموده اندو از مسئولان ارشد استان استمداد طلبیده اند !


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رابطه ریزش مو با افزایش سن و اسید فولیک در سالمندان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

دستاورد اصلی این مطالعات بیان می دارد که سطح پایین اسید فولیک خون با ریزش مو در افراد مسن مرتبط است. در مطالعات گذشته نیز نشان داده شده است که علت ریزش مو می تواند به دلیل دریافت کم ویتامینها باشد . بنابراین توصیه می شود که تحقیقات بیشتری در زمینه نقش ویتامینها در بدن انجام گیرد. بخصوص در کشورهای در حال توسعه که سوء تغذیه در آنها شیوع دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عشق و نقش آن در ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

یکی از مسائلی که می باید در زمینه ازدواج مورد بحث و بررسی قرار گیرد ، جایگاه عشق در ازدواج است . بهراستی به سؤالاتی که درباره عشق و نقش آن در زندگی وجود دارد چگونه باید پاسخ گفت ؟ سؤالاتی از قبیل:عشق چیست ؟ آیا عشق گناه است ؟ آیا ازدواج بدون عشق معنایی می تواند داشته باشد ؟ عشق باید قبل از ازدواج  به وجود آید و یا بعد از آن ؟ آیا هر عشقی ضرورتاً باید منجر به ازدواج شود ؟ آیا عشق لزوماً باید انسان را به طرف انسانی دیگر سوق دهد ؟ عشق به چه عواملی بستگی دارد ؟ چگونه استمرار می یابد ؟ چگونه خاتمه می یابد ؟ و یا چگونه رشد پیدا کرده و به تعالی می رسد ؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تنوع از مهمترین شاخص های کیفیت رژیم غذایی است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: پایه واساس تغذیه صحیح بر سه اصل کفایت، تعادل و تنوع استوار است که یکی از مهمترین اصول آن نیز تنوع غذایی است. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سئوالات خواستگاری در مورد انعطاف پذیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

این بند هم بسیار مهم هست، ما باید با طرح سئوالاتی متوجه بشویم این فرد تا چه میزان خاصیت لاستیکی و کششی دارد و حاضر به انعطاف و تغییر در نظراتش هست.

به این سئوال توجه کنید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جراحی زیبایی روی پاها ممنوع! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

  جراحان هشدار دادند که جراحی های زیبایی روی پاها هرگز نباید انجام شود چون به جراحت و آسیب اعصاب منجر خواهد شد.  
محققان انجمن آمریکایی ارتوپدی پا و مچ پا در یک پژوهش جدید هشدار دادند که بیماران از انجام جراحی هایی مثل باریک کردن پاها برای جای گرفتن در کفش های پاشنه بلند، کوتاهتر کردن انگشت دوم و یا کوچکتر کردن انگشت کوچک پا باید جدا خودداری کنند.   دکتر مایکل پینزور جراح دانشگاه لویولا در این تحقیق گفت:  خطرات چنین جراحی های از جمله عفونت، درد، جراحت و حتی آسیب اعصاب، خیلی بیشتر از مزایای آنها است.   به گزارش خبرگزاری یو وی آی، جراح آمریکایی تاکید کرد که به منظور بهبود شکل ظاهری پاها هرگز نباید برای جراحی آنها اقدام کرد.  

  نظرات ()
رابطه عاشقانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳۱

در برخی موارد افرادی که مورد آزار جنسی واقع می شوند آگاه نیستند که خودشان به نوعی این رفتار را دعوت کرده اند. بخصوص در مورد جوانها مثلا خانم جوانی که بعد از یک بعداز ظهر قدم زدن در پارک با دوست پسر خود به منزل وی میرود و بعد از کمی صحبت کردن شروع به بوسیدن هم می کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برای زن ها عشق بر همه چیز مقدم است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳٠

چند ماه پیش یکی از دوستان قدیمی که مدت ها بود او را ندیده بودم، به من تلفن زد و گفت مدت شش ماه است که در رابطه جدیدی وارد شده است.

برایان در طول زندگی خود روابط زیادی داشت اما هیچ وقت به طور جدی با کسی درگیر نشده بود. لذا این خبر از جانب او خبر مهمی محسوب می شد. از او پرسیدم که اوضاع از چه قرار است و او پاسخ داد همه چیز عالی است. اما نگرانی های کوچکی درباره نامزدش داشت. از او پرسیدم "از چه نگران هستی؟"


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان شناسی اسلامی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٩

روشن فکران پیشاهنگ روان شناسی در واقع فیلسوفان باستان هستند، اما سنت و شکل روان شناسی نوین اندکی بیش از صد سال سابقه دارد. صدمین سالگرد روان شناسی نوین در سال 1979 جشن گرفته شد. هرمن ابینگهاوس (herman ebinghaus) روان شناس قرن 19 می گوید: «روان شناسی پیشینه ای دراز اما تاریخچه ای کوتاه دارد.» آنچه که فلسفه قدیم را از روان شناسی جدید متمایز می سازد و پیدایش یک نظام مستقل را نشان می دهد،‌رویکردها و فنون مورد استفاده است.»[1] و اما «اصطلاح روان شناسی اسلامی تحت عنوان علم النفس الاسلامی برای اولین بار در مقدمه کتاب «الدراسات النفسیه عند المسلمین و الغزالی بوجه خاصه» که تقریر دکتر احمد فؤاد الاهوانی است و استاد عبدالکریم العثمان تحریر کرده است در سال 1962 آمده است.»[2]


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مشاوره شغلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٩مشاوره شغلی عبارت است از تعیین یک حرفه که با استعدادها و امکانات و خصوصیات روانی و جسمی فرد سازگار و هماهنگ باشد. به عبارتی در این شاخه راهنمایی و مشاوره دو دسته اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرند. یک دسته اطلاعات مربوط به مشاغل و دسته دیگر اطلاعات مربوط به ویژگیها و استعدادهای فرد و در جریان مشاوره تلاش می‌شود تا هماهنگی و تناسب بین این دو دسته اطلاعات مشخص شود و تعیین گردد تا چه اندازه‌ای شرایط مربوط به یک حرفه با تواناییها و ویژگیهای فرد سازگاری دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شریعتی در مکتب تبریز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٩

بداهه گویی نخواهد بود اگر تصویر کنیم شرایط استاد دانشگاهی مبارز را که در دهه طوفانی 50 در تاریخ معاصر ایران شهرتش همه مرزها و فاصله ها را در نوردیده بود و در عصر فقدان رسانه های امروزی و شبکه های اجتماعی که حتی راه به گوشی های تلفن همراه پیدا کرده اند،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ازدواج اجباری و فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢۸


گاهاًً والدینی پیدا می شوند که بدون در نظر گرفتن آمال و آرزوهای فرزند خود به دلایل مختلفی از جمله فقر ، راحت شدن از دست آنان ، داشتن افکاری پوچ و غیر قابل تحمل و قبول در خصوص صلاح خواهی فرزندان ، اعتقاد به عدم دستیابی به رشد و بلوغ فکری جوانان و دهها دلیل دیگر بدون اینکه نظر فرزند خود را جویا شوند وی را به عقد دیگری در می آورند که این امر برای دختران بسیار ثقیل بوده و ممکن است قبل از مراسم عقد فرار کنند و یا اگر به ازدواج تن در دهند یا طلاق خواهند گرفت و یا از منزل شوهر خواهند گریخت.(خوش سلوک ، 1383 ، ص 162).

* همانگونه که ملاحظه می شود گاهاً والدینی پیدا می شوند که بدون در نظر گرفتن آمال و آرزوهای فرزند خود به دلایل مختلفی از جمله فقر ، راحت شدن از دست آنان ، داشتن افکاری پوچ و غیر قابل تحمل و قبول و... بدون اینکه نظر فرزند خود را جویا شوند او را به اجبار شوهر می دهند که همین امر می تواند در فرار آنها چه در منزل شوهر و چه قبل از مراسم عقد نقش داشته باشد ، پس ازدواج اجباری یکی دیگر از عوامل فرار است که به آن اشاره شد.

  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢۸

 

عید مبعث مبارک باد

  نظرات ()
نگاهی به شهر تاریخی زرنق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٦

نقل از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد 
 
اطلاعات کلی

نام(های) قدیمی زرنک
جمعیت حدود 7000 نفر
زبان‌ گفتاری ترکی آذربایجانی
مذهب شیعه
ره‌آورد فطیر
پیش‌شماره تلفنی 0432616


زرنق که در قدیم به زرنک معروف بوده است و به لاتین به دو صورت Zarnaq و Zarnagh نوشته می شود در لغت به معنی یک جرعه آب است. شهر زرنق که در اوایل سال 1372 از روستا به شهر تبدیل شد با مختصات جغرافیایی 50 درجه شرقی و 36.16 درجه شمالی یکی از شهرهای شهرستان هریس در استان آذربایجان شرقی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علل خودکشی در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٦


در ایران مطالعه ی دقیقی در مورد خودکشی صورت نگرفته است زیرا امار پزشکی قانونی گویا نیست وبسیاری از افراد خودکشی افراد خانواده خود را ننگ و بی ابرویی تلقی کرده و از افشای ان خودداری می کنند. در  کشور امارهایی وجود دارد که حاکی از ان که سالیانه 5 تا 7 هزار نفر از طریق خودکشی جان خود را می گیرند که نیمی از ان ها در شهرهای بزرگ و یک چهارم در شهرها ی کوچک و متوسط و بقیه در روستا ها اتفاق می افتد.
دکتر قرایی مقدم معتقد است که نگاه سنتی خانوده ها به مساله خودکشی که درکشور ما وجود دارد موجب گردیده است تا به امار دقیق و صحیح دسترس نداشته باشیم زیرا در بسیاری از شهرها خودکشی هر یک از افراد خانواده موجب بی حیثتی و بی ابرویی خانواده می شود همین دلیل به مخفی کردن نوع مرگ می انجامد.
-اختلافات زناشویی، عشق و تمایلات شدیدعاطفی و علل ناموسی .
-ناراحتی های روانی ، شکست در عشق و اختلالات روانی و شخصیتی .
-مشکلات ناشی از شکست های تحصیلی و استرس ها و فشارهای روانی و روحی ناشی از انها ( فشارهای عاطفی، فشارهای تحصیلی مانند کنکور ، نقایص جسمی و فیزیکی در نسل جوان ) و احساس پوچی و بی هدفیو افسردگی .
-فقر و تنگدستی ، بیکاری ، اخراج از کار و شرایط نامساعد اقتصادی .
-مسائل و معضلات زندگی شهری و وضعیت نا به سامان زندگی.
-از هم پاشیدگی گروه های اجتماعی مانند خانواده ، شغلی ، خویشاوندی، دوستی و ...
-اعتیاد به مواد مخدر ، الکل و داروهای توهم زا .
-ضعیف شدن اعتقادات مذهبی.
-عدم استقلال و اجبار در پیروی از مقررات سنتی.
-برملا شدن اسرار و حقایق خصوصی زندگی فرد.

  نظرات ()
سرطان و پاسخ های ازارهده شرطی شده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٦


پاسخ های ازارنده شرطی شده, شامل اضطراب شرطی شده, بیزاری از مزه, تهوع و استفراغ که در جریان فرایندهای درمانی اتفاق می افتد. برای مثال :
اضطراب  شرطی شده ممکن است در پاسخ به پروسیژرهای پزشکی دردناک یا ناخوشایند مانند بیوپسی از مغز استخوان, خطای سوزن , یا اسکن باشد . یکی دیگر از پاسخ های ازارنده شرطی شده, تهوع پیش از موعد یا تهوع انتظاری است. برای بسیاری از بیماران, یکی از مهمترین عوارض زجر اور شیمی درمانی حالت تهوع و استفراغی است که بیماران پس از دو یا سه جلسه درمان, پیش از مصرف دارو , شروع به استفراغ می کنند, حتی ممکن است وقتی که وارد بیمارستان می شوند و یا شب پیش از رفتن به بیمارستان , در منزل هنگام فکر کردن به درمان روز بعد, دچار احساس تهوع و استفراغ شوند. این حالت تهوع پیش از موعد نامیده می شود . به نظر می رسد این بیماران , این واکنش را بصورت شرطی شدن کلاسیک می اموزند.

درمان پاسخ های ازارنده شرطی شده به شیمی درمانی شامل :
استفاده از اموزش تن ارامی که اغلب در ترکیبی با حساسیت زدایی منظم است.
رویکردهای دیگری چون مایه کوبی بر علیه استرس ( برای مثال : رویکرد های شناختی ) , هیپنوتیزم, ارئه اطلاعات مقدماتی .

  نظرات ()
آلودگی هوای خانه خطرناکتر از خیابان ها است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


تحقیقات تازه علمی نشان می دهد که آلودگی هوای آشپزخانه و میحط خانه خطرناکتر از آلودگی هوای خیابانها است که ناشی از احتراق سوخت خودروها و آلاینده های کارخانه ها می باشد.

تحقیقات علمی محققان دانشگاه شفلد انگیلس نشان می دهد: آشپزخانه های مدرن دارای اجاق گاز سطح بالایی از آلاینده های سمی را تولید می کند که بیشتر از قرار گرفتن در معرض دود و آلاینده های خودروها در خیابانهای شلوغ است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از تولد تا 18 سالگی دانمارکی ها چگونه می گذرد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


نادر رستمی مسن یکی از ایرانیان مهاجری است که بیش از 30 سال است تجربه کار با نوجوانان و جوانان را در دانمارک دارد . وی تجربیات خوبی از کشورهای اسکاندیناوی و نظام آموزشی و تربیتی موجود در این کشورها و به ویژه دانمارک اندوخته است . او 18 سال سابقه حضور در باشگاه های اوقات فراغت نوجوانان و جوانان را در دانمارک دارد و 8 سال است که مدیریت این باشگاه ها را عهده دار است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارک سوزلوگو، لغتنامه ای با 115000 لغت ترکی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥

گفت و گو با خالق کتاب ارک سوزلوگو:

 
 

 

 

اسماعیل جعفرزاده به سال 1336 شمسی در شهرستان خوی، شهر قره ضیاالدین (قرَزیادین) دیده به جهان گشود، دوره دبستان و سیکل اول دبیرستان را در قره ضیاالدین و سه سال آخر دبیرستان را در خوی به اتمام رساند، دیپلم ریاضی را در خوی و دیپلم طبیعی را در شهر اورمیه اخذ کرد.

         
 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علائم افت قند خون چیست ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


در افراد دیابتی هیپوگلیسمی یا افت قند خون رمانی اتفاق می افتد که قند خون کافی در بدن فرد برای استفاده سوخت سلولی وجود نداشته باشد . فاکتورهای متعددی می توانند منجر به هیپوگلیسمی شوند از جمله برخی داروها و رژیم های غذایی .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قرص‌های خواب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


جدیدترین پژوهش‌ها حاکی از آن است که قرص‌های خواب‌آور علاوه بر خوابی آرام و شیرین، خطر مرگ را نیز به همراه دارند. اگر فکر می‌کردید مصرف فقط یکی، دو قرص مشکلی ایجاد نمی‌کند بهتر است دوباره فکر کنید!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تالاسمی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥

 

  رئیس انجمن ژنتیک ایران معتقد است ازدواج های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری های کمیاب و نادر ژنتیکی شده است که این بیماری های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند.
به گزارش انجمن ژنتیک ایران دکتر محمدتقی اکبری گفت: در بیماری های غیرشایع ژنتیکی، نقش ازدواج های فامیلی بسیار مهم است، اما در مورد بیماری های شایع از جمله تالاسمی، ممکن است والدین هیچ نسبت فامیلی نداشته باشند، اما فرزند آنها به بیماری ژنتیکی مبتلا شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیماران دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥تحقیقات نشان داده است که بیماران دیابتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند.
بر اساس این پژوهش، زنان سالمندی که به دیابت مبتلا هستند، دو برابر بیش از سایر همسالان خود به انواع سرطان روده بزرگ دچار می شوند. محققان تصریح کردند که با وجود کشف این رابطه بین دیابت و سرطان روده بزرگ، مکانیسم این ارتباط به طور کامل درک نشده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سئوالات خواستگاری در مورد ثبات فکری و احساسی فرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


مثلا:

با سئوالتی متوجه شوید که آیا او شغل عوض کرده است؟ رشته تحصیلی خود را جابجا کرده؟ آیا با دوستان هر چند وقت یکبار قطع رابطه می کند؟ آیا به تناسب سنش چه چیزی اندوخته ؟ مثلا یک آقای 27 ساله چه میزان تحصیلات داره ، چه میزان سرمایه داره ، چه میزان تخصص داره و ....؟ چون این فرد حداقل 7 سال از بهترین زمان جوانی را...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کودکان کشور در معرض عوارض جبران ناپذیری بی حرکتی هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥

 
عضو کمیته علمی کنگره فیزیوتراپی ایران هشدار داد: «سندرم بی حرکتی» در کودکان باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیر اسکلتی و عضلانی می شود.
 پروفسور محمد رضا هادیان اظهار داشت: سفتی عضلات پشت ران، اختلالات مفصل زانو و لگن، انحناهای غیرعادی ستون فقرات، افزایش گودی کمر و همچنین گوژی پشت از جمله مهمترین عوارض ناشی از بی حرکتی هستند که در حال حاضر به صورت وسیع شاهد رشد آن در کودکان کم سن و سال هستیم. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بی حرکتی باعث تضعیف عضلات و افزایش فشار بر روی مفاصل مختلف بدن از جلمه زانو و لگن می شود و در واقع بی حرکتی کلید ضعف عضلات، افزایش فشارهای بی جا و ناشی از وزن بدن و همچنین ایجاد فشارهای غیرمتوازن روی مفاصل و ستون فقرات گشته و این امر دلیل ایجاد تغییرات در مفاصل و در نهایت سایش مفصل و آرتروز می شود. وی کاهش سن ابتلا به آرتروز را از 50 و 60 سال به 30 تا 35 سال به عنوان یک خطر بسیار جدی عنوان و تاکید کرد: در حال حاضر شاهد ظهور گردن دردها و کمردردهای زودرس در زنان و حتی کودکان قبل از سن بلوغ هستیم و این امر به دلیل فاصله گرفتن هر چه بیشتر زندگی و جامعه کنونی از روند طبیعی است و متاسفانه شاهدیم که کودکان به جای بازی های فیزیکی عمدتا وقت خود را صرف بازیهای رایانه  محور می کنند و در ادارات نیز کارمندان، ساعت های متوالی و بدون تحرک کافی در یک وضعیت ثابت باقی می مانند. هادیان از اطلاع رسانی کافی توسط رسانه ها و مراکز علمی پیرامون عوارض بی حرکتی و ارائه آموزش های مقدماتی و ساده در مدارس برای کودکان مانند نحوه صحیح نشستن پشت میز، داشتن حرکات فیزیکی بیشتر برای کودکان و داشتن تحرک و حرکات ورزشی حدود دو -- یک دقیقه ما بین ساعت های متوالی بی حرکتی و ثابت ماندن به عنوان مهمترین راهکارهای جلوگیری از آرتروز مفاصل و مشکلات جبران ناپذیر ستون فقرات نام برد. 

  نظرات ()
اجتناب از برقراری روابط صمیمانه با جنس مخالف قبل از عقد شرعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥

با این حال که روابط ما با جنس مخالف می باید خالی از پرخاشگری و ناپختگی و به دور از بی احترامی باشد ، لکن نباید ارتباط صمیمانه ای بین ما برقرار شود و این مطلب را حتی به رغم وجود علاقه بین دو جنس نیز می باید رعایت کرد . 8ـ نداشتن رفتارسَبُک ، خود نمایی و جلب توجه جنس مخالف در مجامع مختلف : توصیه می شود که دختران و پسران از داشتن رفتار سـَبـُک مبتنی بر جلب توجه جنس مخالف دوری گزینند . این مطلب به رغم این که به صورت یک راهنمایی برای دختران و پسران ارائه می شود ، ولی گاهی اوقات از طرف برخی از دوستان نوجوان و جوان مورد اعتراض قرار می گیرد . بعضی از دختران در مقایسه خود با دیگران به این نکته اشاره می کنند که آنهایی که رفتار آنچنانی در پیش می گیرند و خود را به اشکال مختلف به جنس مخالف عرضه می کنند در زندگی موفق ترند ، بسیار زودتر ازدواج می کنند و تشکیل زندگی می دهند . در حالی که ما به دلیل داشتن رفتار سنگین ، پیوسته دچار تنهایی و دورافتادن از ازدواج می شویم . چنین عباراتی به نوعی برای این دختران راهنمای عمل قرارمی گیرد و آنها را دچار تعارض بین حفظ حرمت ، عفت و رفتار موقر از یک سو،و داشتن یک رفتار خودنمایانه مبتنی بر جلب مشتری از سوی دیگر می سازد .

انسانی که دارای اهداف و آرمان های شناخته شده و منسجم در جهت حفظ کرامت انسانی خویش است هرگز از این وضع دچار تعارض نمی شود . او به دنبال یافتن همسری پاک و عفیف است ، ولی کسی که از طریق نمایش دادن اندام ها و ظاهر خود ، پسری را به سوی خویش جلب می کند ، قطعاً باید بداند کسی را شکار کرده است که چیزی جز امیال حیوانی انسان نمی شناسد .در قرآن کریم آمده است:" زنان ناپاک ،از آن مردان ناپاکند و مردان ناپاک از آن زنان ناپاک،و زنان پاک از آن مردان پاک و مردان پاک از آن زنان پاک اند."اگر ارزش های عالی انسانی مانند عفت، ایمان ، پاکدامنی ، خوش قلبی و سلامت نفس برای کسی معنا پیدا نکرده باشد ، او می تواند زندگی خود را از طریق تمایلات سطح پایین تر مانند تمایلات جنسی ، سامان دهد . ولی کسی که به سطوح بالاتر دسترسی پیدا کرده است هر چند که مدتی ارضای تمایلات و نیازهای جسمانی او به تأخیر بیفتد ، حفظ ارزش های عالی انسانی او را کفایت می نماید .

  نظرات ()
ویتامین k نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


نتایج پژوهش جدیدی که در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که ویتامین K با پیری مقابله می‌کند اما متأسفانه کمبود این ویتامین شایع است.

ویتامین K که به انعقاد خون کمک می‌کند، آنتی‌اکسیدان بسیار قوی‌ای محسوب می‌شود که حتی قدرت آنتی‌اکسیدانی آن از ویتامین E نیز بیشتر است.

محققان آمریکایی معتقدند که جذب منظم این ویتامین استحکام استخوان‌هارا بالا می‌برد، رگ‌ها و کلیه‌ها را در شرایط مطلوب نگه می‌دارد و از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان پیشگیری به عمل می‌آورد.

از این گذشته ویتامین K در مقابله با التهاب‌های مربوط به آرتریت و همچنین بیماری آلزایمر نیز موثر است.

این ویتامین کلسیم بدن را تنظیم می‌کند و در جایی که لازم باشد یعنی در استخوان‌ها نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد که کلسیم وارد رگ‌ها شود.

این ویتامین به میزان زیادی در سبزی‌جات برگ سبز مثل اسفناج، کلم چینی، کلم برگ و همچنین گل کلم، دانهٔ سویا و برخی از غلات وجود دارد.

محققان توصیه می‌کنند میوه و سبزی‌جاتی که باعث جذب ویتامین K بیشتری می‌شوند را در الویت برنامهٔ غذایی خود قرار دهید.

محققان با مطالعه روی ویتامین‌ها، مواد معدنی و میزان جذب افراد در سی سال اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که به احتمال زیاد نیاز مردم به ویتامین‌ها بیش از میزانی است که در حال حاضر جذب می‌کنند.

  نظرات ()
افراد کم خون، زردآلو بخورند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


در یک مطالعه انجام شده در یکی از روستاهای پاکستان که حدود ۱۵ هزار نفر سکنه دارد، مشخص شد که مردم این منطقه بسیار سالم هستند و نسبت به شهرنشین ها عمر طولانی تری دارند. اگرچه هوای پاک نقش مهمی در حفظ سلامت دارد اما بررسی انجام شده، نشان می دهد که یکی از دلایل سلامت اهالی این روستا، مصرف زردآلو است زیرا زردآلو نسبت به میوه های دیگر حاوی ۱۰ برابر منیزیم بیشتری است. در این مطلب به نقل از سایت «ehow» به ذکر چند خاصیت این میوه می پردازیم که خواندن آن مفید است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روغن زیتون در پیشگیری از بروز کولیت زخم روده مفید است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


نتایج یک تحقیق جدید از سوی پژوهشگران پزشکی دانشگاه آنجلیای شرقی نشان داده است که روغن زیتون در پیشگیری از بروز کولیت زخم روده مفید است.
محققان تاکید دارند که رژیم های غذایی غنی از اسید اولئیک از بروز کولیت زخم روده جلوگیری می کند. این پژوهش که در کنفرانس هفته بیماری های گوارشی در نیواورلئان ارائه شده، حاکسیت; کولیت زخم روده یک بیماری التهابی روده است که باعث ایجاد زخم در بافت های داخلی راست روده و روده بزرگ می شود و نشانه های آن بروز دردهای شکمی، اسهال و کاهش وزن در فرد مبتلا هستند. پایگاه اینترنتی سلبریتیز ویت دیزیز در این باره افزود: رژیم هایی که سرشار از اسید اولئیک هستند به مقدار قابل توجهی از بروز این نوع کولیت جلوگیری می کند. اولئیک یک اسید چرب اشباع شده تک زنجیره ای است که در غذاهایی مثل روغن زیتون، روغن بادام زمینی، روغن هسته انگور، کره و برخی از مارگارین ها یافت می شود. دکتر اندرو هارت و دستیاران وی در این تحقیق روی 25 هزار نفر در گروه سنی 40 تا 65 سال در انگلیس و بین سال های 1993 تا 1997 مطالعه و آزمایش کردند. گفتنی است، هیچ یک از شرکت کنندگان در ابتدای تحقیق مبتلا به کولیت زخم روده نبودند اما 22 نفر از این افراد در سال 2002 مبتلا به این زخم ها شدند. محققان رژیم غذایی این افراد را با کسانی که سالم مانده بودند، مقایسه کردند و دریافتند در افرادی که به مقدار زیاد اسید اولئیک دریافت کرده بودند، 90 درصد خطر ابتلا به این بیماری کمتر است. پژوهشگران می گویند: به نظر می رسد که اسید اولئیک مانع از فعالیت مواد شیمیایی روده می شود که این بیماری التهابی را تشدید می کنند. پژوهشگران تاکید کردند که حدود نیمی از موارد ابتلا به کولیت زخم روده با مصرف زیاد این اسید قابل پیشگیری است که خوردن دو تا سه قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز، این تاثیر سودمند را برجای می گذارد.  اسید اولئیک که نام دیگر آن امگا 9 است، یک چربی ضروری است اما خود بدن قادر است مقادیر اندکی از آن را تولید کند.

  نظرات ()
سئوالات خواستگاری در خصوص مسئولیت پذیری و انجام وظایف فرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


مثلا شغلش، تحصیلاتش، وظایف دوستی و خانوادگی که به گردن داشته و .....

یعنی ما نمی پرسیم آیا شما مسئولیت پذیرید یا نه ، ما سئوالات دقیقی را نسبت به زندگی قبلی فرد طرح می کنیم که در صددیم که آیا فرد مسئولیت پذیر بوده است یا نه ؟

مثلا:

شما در چه تاریخی سرباز شدید، کی به سربازی رفتید؟ آیا غیبت هم داشتید؟

آیا در انجام کارها در خانواده با پدر و مادرتان مشاجراتی داشتید، آیا آنها کارهایی را به زور از شما می خواستند؟ رفتار همکارنتان با شما چگونه است؟ ( معمولا افرادی که با خانواده و همکار و ...، دیگران مشاجره دارند و ناسازگارند کسانی هستند که نسبت به انجام وظایف و مسئولیت های خود کوتاهی می کنند)

  نظرات ()
فقدان روابط پنهانی با جنس مخالف و مشورت با والدین در این گونه موارد : نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


برقراری روابط پنهانی پیش از ازدواج ممکن است تا بدان جا پیش رود که به نوعی به هر یک از طرفین آسیب رسانده و آنها را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد . بهتر است دختران و پسرانی که تجربه و شناخت کافی از جنس مخالف ندارند و نیز تسلط کافی بر اعمال و افعال خویش نیافته اند ، از طریق مشورت کردن با والدین و احتمالاً در میان گذاشتن تمایل خود نسبت به کسی ، از آنان راهنمایی بخواهند و از این راه احتمال آسیب دیدگی روانی و تربیتی خویش را کاهش دهند .

  نظرات ()
آمار الکلی‌ها وزارت بهداشت را شوکه کرد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


بر اساس یک گزارش نیمه رسمی، سالانه بیش از70 ‌ میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی به ارزش 730 میلیون دلار به ایران قاچاق می‌شود. این میزان، جدا از مشروبات ساخته ‌شده در داخل کشور است. استفاده وسیع از مشروبات الکلی دست‌ساز در کشور در طول چند دهه گذشته، عوارض هولناکی برای مصرف‌کنندگان آن ایجاد کرده‌است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر آهن بر عملکرد تحصیلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥
تحقیقات و مطالعات جدید حاکی از آنست که چنانچه فردی با رژیم غذایی نامناسب و ناکافی تغذیه شود، تأثیرات سوئی بر قابلیت یادگیری فرد و تمرکز حواس و هوشیاری وی برجا می‌ماند. به خوبی روشن شده است که سو تغذیه «پروتئین-انرژی» اختلالی است که در اثر کمبود مواد مغذی گوناگون بوجود می‌آید و قادر به مخاطره انداختن سلامت مغزی و قدرت حافظه و یادگیری است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر ریزگردها بر سکته قلبی در تهران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٥


مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر ازدیاد حملات تنفسی و سکته‌های قلبی و افزایش آمار مراجعه به مراکز درمانی طی روزهای اخیر اعلام کرد: ذرات ریزگردها به راحتی از طریق سیستم تنفسی وارد سیستم گردش خون می‌شوند و ضمن بالا بردن غلظت خون باعث گرفتگی رگ‌ها شده و با پوشاندن بافت ریه موجب کاهش سطح اکسیژن‌گیری ریه می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا دین برای سلامتی شما خوب است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٤

در واقع مقصود اصلی ایمان فقط پایین آوردن فشار خون یا افزودن چند لحظه یا چند ماه به طول زندگی نیست، بلکه مقصود جستجوی حقیقت و پیدا کردن خداوند است.    

سوال فوق را آقای دیل متیوز(۱]Dale Matthews[ ) مطرح کرده است و می‌گوید: «خانمی پر نشاط - و ناراحت - با تبسمی فریبنده و شوخ طبعی‌ای گزنده و مبتلا به درد لاعلاج آرتروز به مطب من آمد. در هر ملاقات وی شرح مستوفی و ملال‌آوری از درد غیرقابل علاج خود می‌داد! او همه انواع مسکن‌ها را امتحان کرده بود، بدون آنکه توفیقی به دست آورد. یک روز در حالت نومیدی از او پرسیدم: آیا چیزی هست که به شما کمک کند؟ او فریاد برآورد که: ایمان و دعا! و همراهی با گروه آوازخوان در کلیسا!
آقای متیوز با شگفتی می‌پرسد: ایمان، دعا... و آواز خواندن؟ آیا اینها در کتاب مرجع پزشکان Physician[خ]s Desk Reference فهرست شده است؟
جالب است بدانیم که امروزه تاثیرات طبی ایمان تنها موضوعی مربوط به ایمان نیست، بلکه موضوعی علمی نیز هست! و جالب‌تر اینکه بیش از سیصد تحقیق علمی درباره ارزش طبی فرایض دینی نوشته شده است. محققان می‌گویند: شرکت در مراسم عبادت، دعا، مطالعه کتاب‌های مقدس و حضور فعال در انجمن‌های روحانی و معنوی منافع طبی فراوانی را به دنبال دارند؛ از قبیل: پیشگیری و درمان بیماری‌های روانی همچون افسردگی، خودکشی و اضطراب - درمان بیماری‌های طبی و جراحی همانند بیماری‌های قلبی، سرطان، بیماری‌های ناشی از تماس جنسی - درمان اعتیاد، کاهش درد و ناتوانی و افزایش طول عمر. محققان معتقدند معالجات روحانی نظیر دعا و روان درمانی مبتنی بر دین، بهبودی را بسیار تسریع می‌کند و نیز انجام فرایض دینی موجب احساس معنا، هدفداری و امید در زندگی انسان می‌شوند.
آقای متیوز اضافه می‌کند: در واقع پیوند بین دین و پزشکی کاملا قدیمی است. از آغاز تاریخ مکتوب، این جفت سنت شفابخش در درمان بیماران شرکت داشته‌اند و با هم زمین مقدس شفابخشی را شخم زده‌اند... وقت آن رسیده است که این دو سنت شفابخشی که مدت‌ها از هم جدا شده بودند به هم بپیوندند، نه اینکه به طرف هم شمشیر بکشند... منافع اثبات‌شده عقاید و اعمال دینی برای سلامتی انسان‌ها و علایق معنوی شکوفای بیماران، ما را مجبور می‌کند که موضوعات ایمانی را با بیماران خود مطرح کنیم. همه متخصصان پزشکی تاثیر پزشکی ایمان را می‌توانند بیاموزند و تشخیص دهند و در اوقات مناسب، به کارگیری عقاید و آداب معنوی و روحانی را تشویق کنند. دعا کردن برای بیماران یا با بیماران - بسته به عقاید و امیال هم بیمار و هم پزشک - در بعضی موارد می‌تواند کاری معنادار و با ارزش باشد... ما هم به دعا نیاز داریم و هم به دارو... هم به ایمان و هم به پزشکی!
نکته جالبی که آقای متیوز بدان توجه می‌دهد این است که: در واقع مقصود اصلی ایمان فقط پایین آوردن فشار خون یا افزودن چند لحظه یا چند ماه به طول زندگی نیست، بلکه مقصود جستجوی حقیقت و پیدا کردن خداوند است. وی می‌گوید: عقیده دارم که پزشکان می‌توانند - و باید - بیماران را تشویق کنند که فعالیت‌های دینی مستقل و درست را ادامه داده و یا در نظر بگیرند. شاید پزشکان قرن بیست و یکم به کشیشان [روحانیان] ملحق شوند و تلفیق جدیدی از شیوه درمان پزشکی مبتنی بر علم و دین را بسط دهند تا به اشخاصی که رنج برده و از ما کمک می‌طلبند، کمک کنند.ای همه فرهیختگان و حکیمان و نخبگان! بیایید در این عصر اضطراب و تشویش و دغدغه دست به دست هم دهیم و پایه‌های اخلاق، معنویت، دین و ایمان مذهبی را در عمق جان آدمیان محکم سازیم که: «الا بذکرالله تطمئن القلوب» (رعد: ۲۸)؛ همانا آگاه باشید: تنها با یاد خداست که قلب‌ها آرامش می‌یابند!

  نظرات ()
دنبال مقصر بودن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢۳

مردم اشتباه می کنند. کارفرماها قدر کارهای شما را نمی دانند. پیک بسته های شما را دیر به دستتان می رساند. اینها مواردی هستند که شما دیگران را برای آن سرزنش می کنید. اما شاید شما هم مقصر باشید. شاید کارتان را به خوبی انجام نداده اید. شاید انتظار دارید کارهای زودتر از زمان لازم انجام شوند.

سعی کنید به جای سرزنش کردن دیگران، مسوولیت مشکلاتی که پیش می آید را به عهده بگیرید. این کار به هیچ عنوان سخت و آزار دهنده نیست و حتی بسیار هم کمک کننده است زیرا شما دفعه بعد بیشتر روی کارهایتان تمرکز  می کنید و آنها را بهتر انجام می دهید.

در نتیجه، هرچه کارها را درست تر و هوشمندانه تر انجام دهید، خوشحال تر نیز خواهید بود.

  نظرات ()
پای بازرسی هم به طرح احیای دریاچه ارومیه کشیده شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٢

گرمای طاقت فرسای تابستان که از راه می رسد نگرانی ها در مورد وضعیت نگین فیروزه ای آذربایجان هم تشدید می شود . به گزارش نصر نیوز ، دریاچه ارومیه حالا به نقطه ی ثقل مباحث سیاسی، تاریخی و زیست محیطی و ... تبدیل شده است . چه آنها که دستی در کار برنامه ریزی، قانون گذاری، تخصیص بودجه و حتی نظارت و بازرسی دارند و چه انها که بی هیچ چشم داشتی در قالب گروه ها و تشکل های مردم نهاد غیر دولتی تمام


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حق مرد بر زن در کلام معصومین(ع) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٢

  پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله علیه وآله می‌فرماید:

من سعادت المرء الزّوجة الصّالحة.

یکی از عوامل سعادت انسان همسر شایسته است.

(وسائل الشّیعه، ج14، ص23)


مسأله: زنی که عقد دائم شده حرام است بدون اجازه شوهر از خانه بیرون برود هر چند با حقّ شوهر منافات نداشته باشد، و باید خود را برای لذّت‌های جنسی هر وقت که او می‌خواهد تسلیم نماید و بدون عذر شرعی از نزدیکی کردن او جلوگیری نکند. و تهیّه غذا و لباس و منزل زن و تهیّه احتیاجاتش مادامی که به وظیفه‌اش عمل می‌نماید بر شوهر واجب است و اگر تهیّه نکند، چه توانایی داشته باشد یا نداشته باشد، مدیون زن است.

(رساله عملیّه، احکام عقد دائم)


حقّ مرد بر زن

امام باقر علیه‌السّلام فرمود: زنی به خدمت رسول خدا صلّی‌الله علیه وآله شرفیاب شد و عرض کرد حقّ شوهر بر زن چیست؟ حضرت فرمود:

تطیعه و لا تعصیه، و لا تصدّق من بیت‌ها شیئاً الّا باذنه، و لا تصوم تطوّعاً الّا باذنه، و لا تمنعه نفس‌ها و ان کانت علی ظهر قفت، و لا تخرج من بیت‌ها الّا باذنه، فان خرجت بغیر اذنه لعنت‌ها ملائکة السّماء و ملائکة الارض و ملائکة الغضب و ملائکة الرّحمة حتّی ترجع الی بیت‌ها. 1

زن باید که فرمانبردار شوهر باشد و از او نافرمانی نکند، از متاع خانه چیزی بدون اجازه شوهر صدقه ندهد، روزه مستحبّی نگیرد مگر به اذن شوهر، او را از خود منع نکند اگر چه بر جهاز شتر باشد، و بدون اذن شوهر از خانه بیرون نرود، که اگر بدون اذن او بیرون رود فرشتگان زمین و آسمان و فرشتگان رحمت و عذاب او را لعنت کنند تا به خانه‌اش باز گردد.


حدیث دیگر

رسول اکرم صلّی‌الله علیه وآله فرمود:

حقّ الرّجل علی المراة انارة السّراج و اصلاح الطّعام و ان تستقبله عند باب بیت‌ها فترحّب و ان تقدّم الیه الطّست و المندیل و ان توضّاه و ان لا تمنعه نفس‌ها الّا من علّة. 2¬

حقّ مرد بر زن این است که زن چراغ خانه را روشن کند، غذا را آماده کند، هنگام ورود مرد تا در خانه به استقبال او برود و خوشامد بگوید، آب روی دستش بریزد، و بدون عذر خود را از او دریغ ننماید.

جهاد زن

اما م هفتم فرمود:

جهاد المراة حسن التّبعلّ. 3

جهاد زن به نیکو شوهرداری است (زیرا زندگی و سامان دادن به آن و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مادّی و معنوی کمتر از جهاد نیست).


رضایت شوهر

پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله علیه وآله فرمرد:

ویل لامراة اغضبت زوج‌ها، و طوبی لامراة رضی عن‌ها زوج‌ها. 4

وای بر زنی که شوهر خویش را به خشم آورد، و خوشا به حال زنی که شوهرش از وی خشنود باشد.
زنی که از رختخواب شوهر جدا بخوابد

رسول اکرم صلّی‌الله علیه وآله فرمود:

اذا با تت المراة هاجرة فراش زوج‌ها لعنت‌ها الملائکة حتّی تصبح. 5

زنی که دور از بستر شوهرش شب را به روز آورد فرشتگان تا صبح او را لعنت می‌کنند.


پاداش زن صبور

نبیّ مکرّم اسلام صلّی‌الله علیه وآله می‌فرماید:

من صبر علی سوء خلق زوج‌ها اعطا‌ها مثل ثواب آسیة بنت مزاحم.6

هر زنی که بر بداخلاقی شوهرش صبر کند خداوند مانند پاداش آسیه دختر مزاحم  به او عطا نماید.7


زنی که شوهر از او راضی باشد

رسول خدا صلّی‌الله علیه وآله فرمود:

ایّما امراة ماتت و زوج‌ها عن‌ها راض دخلت الجنّة. 8

هر زنی که بمیرد و شوهرش از او راضی باشد به بهشت می‌رود.


زن و بوی خوش برای شوهر

علی علیه‌السّلام فرمود:

لتطیّب المراة المسلمة لزوج‌ها. 12

زن مسلمان باید خود را برای شوهرش خوشبو کند.


حدیث دیگر

امام صادق علیه‌السّلام فرمود:

ایّما امراة تطیّبت لغیر زوج‌ها لم یقبل‌الله منها صلوة حتّی تغتسل من طیب‌ها لغسل‌ها من جنابت‌ها.10

هر زنی که برای غیرشوهر خود را خوشبو نماید خداوند هیچ نمازی از او قبول نکند تا اینکه از این خوشبو کردن غسل کند همچنان که از جنابت غسل کند.


زینت زن برای شوهر

پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله علیه وآله فرمود:

علی‌ها ان تتطیّب با طیب طیب‌ها و تلبس احسن ثیاب‌ها و تزیّن با حسن زینت‌ها و تعرض نفس‌ها علیه غدوة و عشیّة. 11

بر زن لازم است که بهترین عطر خود را به کار برد و بهترین لباس را بپوشد و به زیباترین شکل زینت کند و خود را صبح و شام بر شوهرش عرضه نماید.


سفارش دیگر به زنان

امام باقر علیه‌السّلام فرمود:

لا ینبغی للمراة ان تعطّل نفس‌ها و ان تعلّق فی عنق‌ها قلادة. 12

شایسته نیست زن خود را رها کند و زینت نکند گر چه با یک گردنبند باشد.


همنشینی با فاطمه زهرا(س)

رسول خدا صلّی‌الله علیه وآله فرمود:

ثلاث من النّساء یرفع الله عنهنّ عذاب القبر و یکون محشر هنّ مع فاطمة بنت محمّد (صلّی‌الله علیه وآله): امراة صبرت علی غیرة زوج‌ها، و امراة صبرت علی سوء خلق زوج‌ها، و امراة وهبت صداق‌ها لزوج‌ها یعطی ‌الله کلّ واحدة منهنّ ثواب الف شهید و یکتب لکلّ واحدة منهنّ عبادة سنة. 13

خداوند از سه گروه از زنان عذاب قبر را برمی‌دارد و رستاخیزشان با فاطمه دختر محمّد (صلّی‌الله علیه وآله) خواهد بود: زنی که بر غیرت شوهرش صبر کند، زنی که بر بداخلاقی شوهرش صبر کند، و زنی که مهرش را به همسرش ببخشد. خداوند به هر یک از آنان ثواب هزار شهید عطا می‌کند و نیز برای هر یک از آنان پاداش یک سال عبادت می‌نویسد.


نگاه زن به مرد نامحرم

حضرت رسول اکرم صلّی‌الله علیه وآله می‌فرماید:

اشتدّ غضب الله علی امراة ذات بعل ملات عین‌ها من غیر زوج‌ها.14

خشم خدا شدید است بر آن زن شوهرداری که چشم خویش را با نگاه به اجانب پر کند.


زنانی که از هر در بهشت بخواهند، وارد می‌شوند

پیامبر بزرگوار اسلام صلّی‌الله علیه وآله فرموده است:

اذا صلّت المراة خمس‌ها و صامت شهرها و احصنت فرج‌ها و اطاعت بعل‌ها فلتد خل من ایّ ابواب الجنّة شاءت. 15

وقتی که زنی نماز پنج‌گانه‌اش را بخواند و ماه رمضان را روزه بگیرد و دامن خود را حفظ کند و از شوهر خویش اطاعت نماید، از هر دری از درهای بهشت که بخواهد، وارد می‌شود.


خیر دنیا و آخرت برای مرد

رسول گرامی خدا صلّی‌الله علیه وآله از خداوند عزّ و جل نقل می‌کند که می‌فرماید:

اذا اردت ان اجمع للمسلم خیر الدّنیا و خیر الاخرة جعلت له قلباً خاشعاً و لساناً ذاکراً و جسداً علی البلاء صابراً و زوجة مومنة تسرّه اذا نظر الیها و تحفظه اذا غاب عنها فی نفس‌ها و ماله. 16

وقتی بخواهم خیر دنیا و آخرت را برای مرد مسلمانی گرد آورم [چهار چیز به او می‌دهم]:

1- دلی متواضع و با پروا.

2- زبانی که ذکر گوید.

3- بدنی که بر بلا صبر و استقامت کند.

4- زن با ایمانی که چون به او نگاه کند خوشحال و شاد شود و در نبودن شوهر، عفیف و در اموال او امین باشد.


پانوشت‌ها:

1- من لا یحضره الفقیه، ج3، ص 276.

2- نظام خانواده در اسلام، ص 383.

3- وسائل الشّیعه، ج14، ص116.

4-همان مأخذ، ص141

5- نهج‌الفصاحه، شماره 187.

6- بحارالانوار، ج100، ص247.

7- اسیه همسر فرعون بود که به حضرت موسی ایمان آورد و زیر شکنجه‌های هولناک شوهرش جان داد.

8- نهج الفصاحه، شماره 1022

9- بحار الانوار، ج100، ص245.

10- وسائل الشّیعه، ج14، ص114.

11- همان مأخذ، ص113.

12- همان مأخذ، ص118.

13- وسائل الشّیعه، ج21، ص285 به نقل از صحیفه رستگاری.

14- بحارالانوار، ج101، ص39.

15- مکارم الاخلاق، باب 8، فصل 2.

16- وسایل الشّیعه، ج 14، ص23.

منبع:کتاب حقوق متقابل زن و شوهر

تالیف:حاج ید اللّه بهتاش

  نظرات ()
نام های ترکی مناطق اطراف قروه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٢


آختاتار (آغ تاتار)، جان باغی (چان باغی)، قوری چای (قورو چای)، گوجه کند (گؤیجه کند)، گزل قایه (قیزیل قایا)، گیلکلو (گیله کلی)، چمقلو (چوماقلی)، قشلاق (قیشلاق)، قرآغل (قارا آغیل)، اوج بلاغ (اوچ بولاق)، بایتمر (بای دمیر)، یمق (یاماق)، قزلجه کند (قیزیلجا کند)، مالوجه (مالیجا)، علی وردی کریم آباد (علی وئردی)، یکه چای (یئکه چای)، یالقوز آغاج (یالقیز آغاج)، بابا گرگر (دده قورخوت)، باغلوجه (باغلیجا)، بهارلو (باهارلی)، داش کسن (داش کسه ن)، قوجاق، قصلان (قاسیلان)، باشماق، شاه قلی (شاه قولو)، چاغر بلاغ (چاغیر بولاق)، قره بلاغ (قارابولاق)، شاه بلاغی (شاه بولاغی)، نیاز بلاغ (نییاز بولاق)، قاملو (قاملی)، قره بلاغ (قارابولاق) خان، آق داغ، ساری گونئی، ...

  نظرات ()
آموزش ویژه جهت دانش آموزان مبتلا به ناتوانی بینایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٢

 
 کودکی نابینا یا نیمه بینا محسوب می شود که قادر به استفاده از کتب و برنامه های عادی آموزش و پرورش نبوده و لازم است برای آنها روشها ووسایل  خاصی تدارک دید.
 معمولا معلم در کلاس های مخصوص دانش آموزان نابینا ونیمه بینا با سه گروه مختلف از دانش آموزان مواجه است.یک دسته از دانش آموزان کسانی که به هیچ وجه قادر به استفاذه از حس بینایی نبوده و باید از طریق کلامی (شنوایی و زبانی) و روش های حسی(حس لامسه)آموزش ببینند. دسته دوم کسانی هستند که تا حدودی میتوانند ازطریق حس بینایی آموزش ببینند و دسته سوم دانش آموزانی هستند که باید از طریق روش های مختلف (بینایی،شنوایی،لامسه)به آموزش و پرورش آنها پرداخت.وقبل از شروع هر کاری معلم باید این دانش آموزان را از یکدیگر تفکیک دهد. 
  ناتوانی بینایی را میتوان بعنوان یک مشکل در رابطه با جریان اطلاعات مورد توجه قرار داد. ماهیت این مشکل ایجاب میکند تا فرداز وسایل متفاوت با دیگران جهت بدست آوردن اطلاعات و ربط آن با محیط خود استفاده نماید.هر چند یاد گیری کودکان نابینا با شیوه ای که همکلاسان او میاموزند متفاوت است ولی هنگامیکه لوازم مورد نیاز،روشها و تجارب زیر نظر یک مشاور متخصص مستقیما در جهت کانال های خاص باشد،آنان به خوبی میتوانند مطالب را فرا گیرند.راه های موثری در آموزش این کودکان عبارتند است از:
 تجهیزات و لوازم و مواد خاص
 کارکنان متخصص و آموزش دیده
 روش ها و فنون خاص جهت تغییر و تطبیق مواد درسی.
 دانش آموزان نابینا باید مهارت هایی را در تبادل نظر و ارتباط چون شنوایی، گویایی، خواندن ونوشتن و نیز مهارت هایی در سازگاری با اطلاعات گوناگون در زمینه های علوم،مطالات اجتماعی،بهداشت،موسیقی،تربیت بدنی وغیره همانند دیگر کودکان بیاموزند.
 علاوه بر این ابزار و وسایل دیگری است که باید تدارک دیده شود،مثلا یک دانش آموز نابینا احتمالا نمی تواند مداد یا قلم را به عنوان وسیله اولیه نوشتن بکار برد اما با وسایلی چون ماشین های تحریر بریل بخوبی میتواند بنویسد و یا دانش آموز نابینا چاپ های معمولی کتاب های درسی را نمی تواند بخواند ولی به خوبی می تواند از تایپ بزرگ، بریل و یا نوارهای مغناطیسی استفاده کند.علاوه بر وسایل خاص،دانش آموزان به آموزش رسمی در زمینه هایی که کودکان بینا اموزش میبینند، نیاز دارند.او با تقلید در کلاس به خوبی می تواند مطالب را فراگیرد.ضمنا باید آموزش رسمی در جهت یابی و حرکت ببیند که این جز» اساسی ترین برنامه های آموزشی و توان بخشی نابینایان است.

  نظرات ()
آفرین بر تو ای مرد مؤمن تُرک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢۱

پنجشنبه گذشته در اخبار ساعت 22 در شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران در بخش جهت اطلاع گزارشی از یک نانوایی در تهران پخش شد که شاید بتوان گفت زیباترین گزارش خبری بود که از اول سال 91 تاکنون دیده بودم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مزاحمت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٠تعجب نکنید اگر به جاى طرح یک موضوع ارزشى و مثبت، ازیک رفتار منفى و ضد ارزش به نام «مزاحمت‏» بحث مى‏کنیم; چرا که‏توجه به نقاط ضعف اخلاقى و پرهیز از آنها نیز، به اندازه همان نقاطقوت و فضایل، کارساز است.

در معاشرتها، هیچ عاملى به اندازه خدمت و یارى، جلب کننده‏دلها و محبتها نیست. هیچ عاملى هم به اندازه آزار و زحمت وآسیب‏رسانى، رشته‏هاى دوستى و علقه‏هاى مودت را از هم نمى‏گسلد.

این، طبیعت دلهاست که اسیر محبت مى‏شود و گریزان از دشمنى‏و بدخواهى. زندگى، جریانى از حوادث گذران است. انسانها نیز، نقش‏اصلى این حوادث را ایفا مى‏کنند. هر چه بى‏دردسرتر و بى‏مانع‏تر باشد،دلها شادتر و امیدها به زندگى افزونتر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دیدگاه های اختلالات روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢٠


در بررسی علل مربوط به بروز اختلالات روانی از دیدگاههای مختلف به این مساله پرداخته شده است.
دیدگاه زیست شناختی
این دیگاه آشفتگیهای بدنی را علت اختلال روانی می‌داند. بی‌نظمی در ژنها ممکن است سبب ساز بعضی رفتارهای غیر انطباقی باشد. دیگر تعیین کننده زیست شناختی رفتار ، مغز و دستگاه عصبی است. آشفتگی در بخشهای معینی از مغز می‌تواند اختلالات روانی را موجب شود. دستگاه غدد و عملکرد آنها نیز می‌تواند در بروز این دسته از اختلالات سهیم باشد.
دیدگاه روانکاوی
این دیدگاه که افکار و هیجانات را علل مهم رفتار می‌دانند، در سبب شناسی اختلالات روانی به شناسایی افکار و هیجانات ناآشکار که مسبب اساسی اختلالات هستند، تاکید می‌کند. از این دیدگاه پنج سال اول زندگی از لحاظ رشد سالم شخصیت یا بروز اختلالات حائز اهمیت است.
دیدگاه یادگیری
این دیدگاه که بر اهمیت یادگیری تاکید دارد معتقد است اختلالات روانی با پیوندهای یادگیری قابل توضیح هستند. در این دیدگاه سرمشق گیری ، تقویت کننده‌های مثبت و منفی و شرطی سازیها در بروز رفتارهای غیر عادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
دیدگاه شناختی
تمرکز دیدگاه شناختی بر شناخت فرد از محیط پیرامون خود متکی است. از این دیدگاه ناتوانی فرد در تشکیل شناختها و طرحواره‌های مناسب از ارتباط خود با محیط مشکلاتی را برای او بوجود می‌آورد. از دیگر دیدگاههای رایج دیدگاههای انسان گرایی ، هستی گرایی و دیدگاه اجتماعی است. درمان این دسته از اختلالات به دو شیوه کلی دارو درمانی و روان درمانی تقسیم بندی می‌شود. دارو درمانی توسط روانپزشک و روان درمانی توسط روانشناس صورت می‌گیرد. دیدگاه روان شناس در سبب شناسی اختلالات روانی رویکرد درمانی او را تعیین خواهد کرد. با اینحال امروزه بندرت یک روان شناس خود را مقید به یک دیدگاه خاص می‌کند و معمولا از ترکیبی از این دیدگاهها کاربرد دارند.

  نظرات ()
نحوه خدمات در NA نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩

 1- برای تحقق بخشیدن به هدف اصلی انجمن ما ، گروه های NA گرد هم می آیند تا ساختاری به وجود آورند که موجب توسعه ، هماهنگی و تأمین خدمات NA در کلّ گردد .

2 - مسئولیّت و اختیار نهائی برای خدمات در NA با گروه های NA می باشد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تسخیر قلب دیگران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩


خیلی ها اعتقاد دارند که عشق فقط یک افسانه است و در دنیایی که آدم ها، حتی وقت کافی برای انجام کارهای ضروری و شخصی ندارند، آیا هنوز می شود کسانی را پیدا کرد که عاشق کسی باشند؟ وقتی به کسی علاقه داری حتما دوست داری او هم مثل شما همان حس را داشته باشد اما گاهی با همه علاقه و اشتیاقی که به شریک زندگی ات داری متوجه می شوی آن طرف سکه خیلی خوشایند شما نیست. نه تنها او را به سمت خودت جذب نمی کنی بلکه از میزان عشق و علاقه او نسبت به خودت آگاهی نداری اما نترس چون اگر واقعا تصمیم بگیری که دوباره همراه زندگی ات را عاشق خودت کنی، می توانی این کار را انجام دهی. در همین لحظه همه مشکلات ارتباطت را فراموش کن و با تمرکز، کارهایی که برایت می گوییم را انجام بده. معطل نکن!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تشخیص فشارخون بالا در کودکان ضروری است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩


پژوهشگران تاکید کردند که با وجود آزمایشات مختلف، تشخیص فشارخون بالا در کودکان کار دشواری است.
مطالعات انجام شده روی 2500 کودک در مرکز اطفال جان هاپکینز نشان می دهد که کارکنان بهداشتی حتی برای پنجمین بار هم قادر به تشخیص فشار خون بالا در کودکانی که تحت آزمایش قرار گرفته اند، نیستند و درنمی یابند که چه چیزی عامل وجود اطلاعات ثبت شده غیرعادی در کودکانی است که فشار خون آنها اندازه گیری شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتقاد الله کرم از مکتب ایرانی و جریان انحرافی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩

 

حسین الله‌کرم گفت جریان انحرافی معتقدند دوران اسلام گرایی به پایان رسیده و دیگر کارکردی ندارد.

به گزارش خبرآنلاین، حسین‌ الله‌کرم رئیس شورای هماهنگی انصار حزب‌الله در مصاحبه‌ با همشهری ماه به بررسی جریان حامی دولت پرداخت.

مهمترین بخش‌های این گفت‌وگو در ادامه می آید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی ترش موجب سایش دندان ها می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩


رییس انجمن دندان پزشکان عمومی گفت: مصرف مواد غذایی ترش که حاوی اسیدسیتریک هستند بر روی کلسیم دندان ها اثر تخریبی دارد و مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف مواد ترش موجب ساییدگی دندان ها می شود.
دکتر باقر شهنی اظهار داشت: مواد غذایی ترش دارای اسیدیته بالا هستند و مصرف بیش از حد مواد با اسیدیته بالا بر روی بافت کلسیمی دندان ها تاثیر تخریبی دارد.
وی افزود: مصرف بیش از حد مواد غذایی ترش بر ترکیبات آلی و معدنی دندان ها تاثیر سو» دارد و موجب حل شدن مواد آلی و معدنی دندان ها می شود.
این دندان پزشک تصریح کرد: در صورتی  که بلافاصله پس از مصرف مواد غذایی ترش از مسواک استفاده شود، میزان سایش دندان ها افزیش می یابد. بهتر است مسواک زدن 2 تا 3 ساعت پس از مصرف مواد غذایی ترش انجام شود.
وی ادامه داد: افرادی که بلافاصله پس از صرف غذا عادت دارند، آبلیمو مصرف کنند و یا لیموترش را بر روی دندان های خود می مالند معمولا دارای دندان های کوچک تر هستند; زیرا مصرف بیش از حد مواد غذایی ترش موجب سایش و کوتاهی دندان ها می شود.  رییس انجمن دندان پزشکان عمومی اظهار کرد: برخی میوه ها مانند پرتقال و گوجه سبز نیز اسیدیته بالایی دارند و مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف میوه های ترش توصیه نمی شود.
وی تاکید کرد: مصرف بیش از حد ترشی همراه با غذا نیز موجب از بین رفتن ترکیبات معدنی سطح دندان و ساییدگی دندان ها می شود.
شهنی توصیه کرد: پس از مصرف مواد غذایی ترش نباید بلافاصله مسواک زد بلکه باید اجازه داد به مرور زمان بزاق دهان، شرایط اسیدی دندان ها را کاهش داده و پس از آن از مسواک استفاده شود.

  نظرات ()
کودکان و طلاق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩

 

.

نزدیک شدن به موضوع طلاق هم برای والدین و هم بچه ها حساس است . دکتر تیموتی دیویس ( Timothy Davis ) خانواده و کودک درمانگر ساکن ماساچوست ( Massachusetts ) توصیه می کند که والدین به عنوان یک جبهه متحد صحبت کنند تا قوت قلب مجددی به بچه هایشان بدهند و از همان آغاز پروسه خود سرزنش گری را دفع کنند . دیویس رعایت نکات ذیل را پیشنهاد می دهد :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نظریه های مربوط به فرار از خانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩

 

1-4 بی هنجاری

رابرت مرتون ، جامعه شناس معاصر امریکایی ، مفهوم بی هنجاری را برای نشان دادن اختلاف بین هدف مورد تایید جامعه و دسترسی به وسایل حصول آن به کار می برد.به بیان دقیق تر مرتون هر نوع انحراف و (کجروی اجتماعی) را ناشی از گسستگی و عدم ارتباط فعال بین آنچه فرهنگ جامعه به عنوان هدف ، آرزو و خواسته تبلیغ می کند و آنچه جامعه به عنوان راه ها و وسایل و اسباب مشروع جهت نیل به این هدف مهیا می کند می داند.(کریمی درمنی ، 1382 ، ص 282).


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تب مالت بیماری شایع فصل بهار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٩


 رییس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، تب مالت را بیماری شایع در فصل بهار عنوان کرد و از مردم خواست که از مصرف لبنیات غیرپاستوریزه اجتناب  کنند.
دکتر محمدرضا شیرزادی گفت: معمولا زایش و متعاقب آن شیردهی دام ها در بهار افزایش می یابد و با زیاد شدن تولید شیر در دام ها پس از زایمان، توزیع شیر فله ای در بازار و مصرف آن بین مردم نیز افزایش یافته و خطر انتقال تب مالت به مصرف کنندگان افزایش می یابد.
وی آموزش افراد درباره عدم مصرف لبنیات غیرپاستوریزه و تهیه دام برای ذبح از مراکز مورد تایید ادارات دامپزشکی در شهرها را از جمله راه های کنترل بیماری تب مالت دانست و توصیه کرد که مردم از مصرف لبنیات غیرپاستوریزه پرهیز کنند تا از این بیماری مصون بمانند. البته سازمان دامپزشکی هرساله برای کنترل این بیماری برنامه های ویژ ه ای را اجرا می کند.  بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت; تب مالت یک بیماری میکربی واگیردار است که از حیوان به انسان منتقل می شود و عامل این بیماری می تواند از راه دستگاه گوارش، تنفس و راه های جلدی به بدن وارد شود. از جمله راه های عمده انتقال این بیماری مصرف شیرخام و فرآورده های لبنی آلوده بویژه پنیر تازه، سرشیر و بستنی خامه دار است و علایم آن سردرد، تعریق، سرما یا لرزش، ضعف، خستگی و بی اشتهایی است.

  نظرات ()
تمرکز فکر از نظر تعالیم اسلامی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


مقدمه
مکتب اسلام از پیروان خویش می‌خواهد که به هنگام انجام هر کار ، فقط به آن کار بیندیشند و به این ترتیب حداکثر بازده را ایجاد نمایند. این برداشت که با مفهوم حضور قلب ، در آموزش‌های اسلامی مطرح شده است، لزوم حفظ آگاهی و تمرکز فکر دائمی را گوشزد می‌نماید. امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: من دوست می‌دارم که چون فرد مومنی از شما به نماز ایستد، روی دل خویش را به سوی خدا دارد و آن را به کار دنیا سرگرم نسازد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نظریه یادگیری در مورد دلبستگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


تقویت منجر به دوست داشتن می شود. همانند نظریه پردازان روانکاوی که تغذیه را شرط اولیه دلبستگی بین کودک و مادر می دانند, بعضی از نظریه پر دازان یادگیری نیز براین عقیده اند که کودکان به شخصی که به انها غذا می دهد و نیازهای شان را براورده می کند, دلبسته می شوند.
اما با دلایلی کاملا متفاوت بر طبق نظر روانشناسان یادگیری غذا دهی به دو دلیل تصور می شود که به طور خاص مهم است .
اول : ان بایستی پاسخ های مثبتی را از کودک ارضا» شده فراخواند( خندیدن , سروصدا کردن ) که این احتمالا محبت مراقب را نسبت به بچه افزایش می دهد .
دوم: اغلب غذا دهی یک فرصتی است که مادران می توانند برای کودک اسایش های زیادی از قبیل غذا , گرمی , تماسهای محبت امیز , نرمی , اصوات اطمینان بخش و حتی عوض کردن کهنه بچه فراهم کنند. زمانی که مادر ( یا مراقب دیگر) این وضعیت را به عنوان تقویت کننده ثانوی کسب کرد کودک به او دلبسته می شود.
اکنون , کودک هرچه را که برای جلب توجه ( خندیدن , گریه کردن , سروصدا کردن , سینه خیز رفتن یا تعقیب کردن) یا برای حفظ نزدیکی ( از قبیل خندیدن و گریه کردن) با این مراقب تقویت کننده لازم است را انجام می دهد.
بنابراین , از دیدگاه نظریه پردازان یادگیری مراقب از طریق تداعی با ارضا» و کاهش گرسنگی که سائقی اولیه است ارزش مثبت کسب می کند و ویژگی های تقویت کننده ثانوی را به خود می گیرد. بنابراین سرانجام وجود مادر به تنهایی و بدون غذا ارضا کننده می شود و در کودک نیازی اکتسابی جهت تماس با مادر رشد می کند که این  رابطه به عنوان وابستگی مد نظر قرار گرفته است.
در پایان باید گفت اگر چه , نظریه پردازان یادگیری و روانکاوی عامل اصلی دلبستگی کودک به مادر را غذا دهی می دانند, اما این نظریه ها پاسخگوی بعضی از واقعیت ها نبوده اند, برای مثال , جوجه مرغها هرچند از بدو تولد غذای شان را خودشان تامین می کنند ولی در عین حال, به دنبال مادر راه می روند و وقت زیادی را  با او صرف می کنند.
همچنین , مشاهدات انجام شده در مورد نوباوگان انسان نیز نشان می دهند که انها به اعضای خانواده ایی دلبسته می شوند که اصلا انها را تغذیه نکرده یا گاهی تغذیه کرده اند, از جمله پدرها , خواهر - برادرها و پدربزرگ و مادر بزرگ ها .
همچنین , سلسله ازمایشاتی که هری هارلو و زیمرمن در دهه 1950 بر روی میمون ها انجام دادند نشانگر این است که در دلبستگی مادر فرزندی چیزی فراتر از نیاز به غذا در کار است. در این ازمایش بچه میمونها از جانشین یک صورت و یک بدن ساخته شده از سیم را داشت با این وجود بدن یکی از جانشین ها, ( مادر پوشیده) به دور ان اسفنج لاستیکی پیچیده شده بود و با یک لباس پارچه ای پوشانده شده بود.
نیمی از بچه میمون ها همیشه توسط این مادر پوشیده گرم و خوشایند غذا می خوردند در حالی که , نیمی دیگر توسط مادر سیمی ناخوشایند  غذا می خورند.
سوال پژوهشی ساده بود: ایا این کودکان به مادری که به انها غذا می دهد دلبسته می شوند و یا  اینکه انها مادر پوشیده و گرم و راحت را به مادر سیمی ترجیح می دهند . نتایج به روشنی نشان داد حتی زمانی که غذا توسط مادر سیمی به بچه میمون ها داده می شد انها به وضوح مادر پوشیده را ترجیح دادند و پیش از 15 ساعت در روز را با مادر پوشیده گذراندند.
در عوض , تنها یک ساعت ( و بیشتر در موقع غذا ) وقت خود را با مادر سیمی گذراندند. از این گذشته , تمام کودکان زمانی که توسط محرک جدیدی از قبیل روبروشدن با خرس های اسباب بازی یا عنکبوت های چوبی وحشت زده می شدند در مجاورت مادران پوشیده بودند.
هارلو و زیمرمن نتیجه گرفتند که ظاهر ا مادران پوشیده پایگاه مطمئنی برای جستجو گری بچه میمون ها فراهم کردند. همچنین , علیرغم ترس زیاد شان , بچه میمون ها بعد از اینکه به مادر پوشیده می رسیدند و بدنشان را به او می چسباندند به سرعت ترس شان از محرک ترسناک از بین می رفت. به روشنی , مطالعه کلاسیک هرلو و زیمرمن دلالت می کند که اسایش تماس یک عامل نیرومندتری برای دلبستگی است تا غذا دهی یا کاهش خطر . ظاهرا غذا دهی برای کودکان انسان نسبت به بچه میمون ها هیچ اهمیت اضافی ندارد.
زمانی که اسچیفر و امرسون از مادران خواستند که برنامه های غذا دهی را اجرا کنند ( در فواصل منظم در مقابل در خواست غذا ) انها در زمانی که بچه های شان را از شیر گرفتند ان برنامه ها را اجرا کردند. انها دریافتند که بخشش اعمال غذا دهی مادر به سادگی کیفیت دلبستگی بچه اش را به ا و پیش بینی نمی کند . در واقع برای 39 درصد از این کودکان , شخصی که معمولا غذا می داد و می شست و با کودک تعامل داشت دقیقا موضوع دلبستگی اولیه کودک نبود.
اگرچه اکنون کاملا روشن شده است که غذا دهی عامل اولیه برای دلبستگی ها در بچه میمون ها یا  انسان ها نیست ,  نظریه های جدید یادگیری این بحث را پیش کشیدند که تقویت , مکانیسم مسئول بررای دلبستگی های اجتماعی است و دیدگاه تجدید نظرشان که با دیگاه اریکسون شبیه است این است که کودکان به هر فردی که به سرعت به تمام نیازهای انها پاسخ می دهد و کسی که برای انها خشنودی های متنوع یا تجارب تشویق کننده فراهم می کند, دلبسته می شوند. در واقع اسچیفر و امرسون دو جنبه از رفتار مادر را دریافتند که ویژگی دلبستگی کودک به او را پیش بینی می کنند .
1)پاسخ دهی او به رفتار کودک
2)میزان کاملی از تحریکی که او فراهم می کند.
مادر هایی که به طور قابل اعتماد و مناسب به اوامر کودکانشان پاسخ دادند و کسانی که اغلب با بچه های شان بازی می کردند کودکانی داشتند که به دقت به انها دلبسته شدند.
نظریه رشد شناختی
برای دوست داشتن شما من باید بدانم که ا ینجا خواهید بود. نظریه رشد شناختی کمتر به ما می گوید که بزرگسالان به احتمال زیاد جذب کودکان می شوند اما, تا اندازه ایی ویژگی کلی رشد را از طریق پیشنهاد دادن اینکه توانایی شکل دادن دلبستگی ها به سطوح رشد شناختی کودکان وابسته است به ما یاد اوری می کند. قبل از اینکه دلبستگی بتواند شکل بگیرد, کودک باید قادر به تمیز اطرافیان اشنا از غریبه ها باشد.
همچنین ,او باید تشخیص دهد که اطرافیان اشنا برای انها ثابت و پایدار هستند( ثبات شیی) . در واقع , به خاطر اینکه شکل دادن رابطه ثابت با فردی که وجودش را از دست می دهد زمانی که در زاویه دید کودک نیست , مشکل است.
همچنین, شاید هرگز این پدیده اتفاقی نباشد که دلبستگی ها در ابتدا در سن 7 تا 9 ماهگی ظاهری می شوند, یعنی دقیقا زمانی که کودکان وارد زیر مرحله چهارم حسی پنهان کرده است را پیدا می کنند. این فرضیه را با گرفتن ازمون ثبات شی از کودکان 9 ماهه ازمون کردند. انها دریافتند که 9 ماهه هایی که نمره ثبات شی بالایی گرفتند ( زیرمرحله 4 یا بالاتر ) تنها زمانی که از مادرشان جدا شدند, اعتراض کردند. در حالی که 9 , ماهه هایی که نمرات پایینی گرفتند از هر اعتراض جدایی شواهد کمی نشان دادند. بنابراین , به نظر می رسد که تنها کودکان 9 ماهه از لحاظ شناختی در سطح بالا یک دلبستگی اولیه ( به مادرانشان ) شکل دادند که این نشان دهنده این است که زمان این مرحله مهم عاطفی تا اندازه ایی به سطح ثبات شی کودک بستگی دارد.

 

  نظرات ()
والدین چاق، سلامتی فرزندان را به خطر می اندازند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


 مطالعات جدید نشان می دهند; داشتن پدر ومادر چاق ممکن است به طور قابل توجهی خطر چاق شدن برای کودکان را افزایش دهد. این در حالی است که چاقی مادر به خصوص نقش بیشتری را در این زمینه بازی می کند.
به گزارش رویترز، محققان دریافتند: در بین بیش از 7 هزار فرد 2 تا 15 ساله در یک مطالعه جامع، آنهایی که دارای پدر و مادر چاق بودند، 12 درصد بیشتر از سایرین که یکی از والدینشان چاق بودند، در معرض خطر چاقی قرار داشتند.
همچنین در این رابطه محققان اظهار داشتند: اضافه وزن مادران، ارتباط قوی با وزن کودکان داشت و هر چه این اضافه وزن بیشتر بود، احتمال چاقی نیز بیشتر بود.
طبق این گزارش، این نتایج بر پایه اطلاعات به دست آمده از 44 خانواده که در یک مطالعه سلامتی جامع بین سال های 2001 تا 2006 شرکت کردند، به دست آمد.
برپایه این گزارش، مشخص شد: در 38 درصد خانواده ها حداقل یکی از والدین چاق بودند. در حالی که 8 درصد دارای پدر و مادر چاق و 14 درصد از خانواده ها دارای پدر و مادری با وزن نرمال بودند.
بر این اساس مشخص شد: چاقی کودکان در خانواده هایی با پدر و مادر وزن نرمال به ندرت اتفاق می افتد. در حالی که در خانواده هایی با پدر و مادر چاق 22 درصد از کودکان چاق بودند و در خانواده هایی که پدر و مادر به شدت اضافه وزن داشتند، 35 درصد کودکان دارای اضافه وزن بودند.

  نظرات ()
تاثیر معجزه آسای یک گل سفید معمولی در درمان سرطان خون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸محققان در یک پژوهش جدید دریافته اند که یک گل سفید معمولی می تواند روشهای درمان بیماری سرطان خون را متحول کند.
عصاره این گل سفید معروف به «بیبی بیریت» یا «نفس کودک»، کارآیی و اثرگذاری شفابخش داروهای ضد سرطانی را تا یک میلیون برابر تقویت کرده و افزایش می دهد.
این محققان دریافته اند: مولکولهایی موسوم به ساپونین ها که از این گیاه با نام علمی «جیپسوفیلا پانی کیولاتا» گرفته می شوند، ظاهرا غشا سلولهای سرطانی را تخریب می کند و در نتیجه کمک می کند که داروهای مبتنی بر آنتی بادی ها موسوم به « ایمونوتوکسین ها» راحت تر بتوانند به سلولهای سرطانی حمله کنند.
این پژوهش در آزمایشگاه تحقیقاتی سیمون فلاول لوکمی در بیمارستان عمومی سوتامپتون انجام گرفته  است.
روزنامه تلگراف در این باره می افزاید; دکتر دیوید فلاول تصریح کرد: این کشف واقعا روش و تاثیر درمانی داروهای ضد سرطانی را قبول کرده و زندگی بسیاری از بیماران را نجات خواهد بخشید.
وی تاکید کرد: قطعا این روش فقط ویژه درمان بهتر سرطان خون نخواهد بود بلکه برای معالجه بسیاری از انواع سرطانها قابل استفاده خواهد بود. در مطالعات آتی بررسی خواهد شد که چگونه می توان این کشف آزمایشگاهی را برای درمان بیماران مورد کاربرد قرار داد.

  نظرات ()
عوامل اجتماعی و روانی موثر بر فرار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸

 

در سال 1382 تحقیقی با عنوان «بررسی وضعیت روانی دختران و پسران فراری» بر روی 46 نفر از دختران و پسران فراری به عمل آمد که مشخص شد این افراد تحصیلات پایینی داشته و وضعیت روان شناختی آنان نیز وخیم بوده است.همچنین در پژوهش دیگر با عنوان عوامل اجتماعی و خانوادگی موثر بر فرار دختران از خانه مشخص شد دختران فراری قبلاً...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سوالاتی که در جلسه خواستگاری باید مطرح شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


من بیشتر دوست دارم به جای ماهی به شما  ماهیگیری را یاد بدهم. یعنی نحوه سئوال ساختن را می گویم، سئوال را خودتان طرح کنید . 

نکاتی وجود دارد که در طرح سئوالات جلسات خواستگاری ، شناسایی دختران و پسران در رابطه هایشان یا ....، کمک می کند که فرد شناخت عقلانی ( نه احساسی) نسبت به طرفش کسب کند باید دارای شرایطی باشد که بعضی از آنها به قرار ذیل است:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فقط برای امروز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸

 

به خودت بگو

فقط برای امروز افکارم را بر روی بهبودیم متمرکز خواهم کرد .

زندگی می کنم و بدون مصرف هیچ گونه مادهء مخدری روز خوبی خواهم داشت .

فقط برای امروز به کسی در NA اعتماد خواهم کرد . کسی که مرا باور کند و می خواهد در بهبودیم به من کمک کند .

فقط برای امروز برنامه ای خواهم داشت و سعی خواهم کرد آنرا به بهترین شکل ممکن انجام دهم .

فقط برای امروز به کمک NA سعی خواهم کرد از زاویهء بهتری به زندگیم نگاه کنم .

فقط برای امروز ترسی نخواهم داشت و به روابط تازه ام و آن ها که چیزی مصرف نمی کنند و راه تازه ای برای زندگی پیدا کرده اند فکر خواهم کرد .

مادامیکه این راه را دنبال کنم از هیچ چیز واهمه نخواهم داشت .

  نظرات ()
مدرسه و فرار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸

 

دختران بیشتر از پسران از مدرسه فرار می کنند.دختران نوجوان بیش از پسران نوجوان به فرار از مدرسه تمایل نشان می دهند.دانش آموزان فراری از مدرسه بیشتر از دیگر همسالان به استفاده و مصرف مشروبات و سیگار روی می آورند.نتایج تحقیقات نشان می دهد که دختران بیشتر از پسران به نوشته های مستهجن و خلاف ادب اجتماعی علاقه دارند ضمن آنکه دختران بیشتر از پسران دزدی از خانه را انجام می دهند.که همه این موارد به دلیل رفتار نامناسب آموزگاران و والدین و فراهم آوردن محیط نامناسب برای دانش آموزان است که باعث فرار آنها از خانه می شود.اختلالها و فضای ناآرام خانه و به خصوص در دختران بیشتر از پسران تاثیر دارد که از جمله مهمترین دلایل گریز از خانه و مدرسه است.(روزنامه شرق ص 12 ، 31/5/1383).

* دختران بیشتر از پسران از مدرسه فرار می کنند که می تواند عواملی زمینه ساز این امر باشد ، عواملی مانند اختلالها و فضای ناآرام خانه ، رفتار نامناسب والدین و  آموزگار و فراهم آوردن محیط نامناسب برای دانش آموزان است همچنین اینکه دانش آموزان فراری نسبت به سایر افراد به مصرف سیگار و... روی می آورند که همه این عوامل می تواند زمینه ساز گریز از مدرسه و خانه باشد.

  نظرات ()
قوپوز، مادر همه سازهای آذربایجانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


 قوپوز (ساز) مادر همه سازهای آذربایجانی است. به همین دلیل در آذربایجان اسم عام "ساز" به طور خاص فقط به قوپوز اطلاق می‌شود. بعضی‌ها قدمت ساز را با تاریخ پیدایش و رشد تمدن در آذربایجان یکی می‌دانند. میرعلی سید سلامت در کتاب "مقدمه‌ای بر کتاب دده قورقود" و "اصلی و کرم" ساز و صنعت آشیقی را در اساطیر ترکی جستجو می‌کند. او بر این باور است که از بررسی دده قورقود و داستان‌های حماسی و عاشقانه آشیق‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که موتیف‌های اساطیری پنهان در متن آن‌ها قطعا به دوران اولیه تمدن بشری مربوط است. یعنی آن زمان که هنوز اندیشه فلسفی و دینی شکل نگرفته و بشر اولیه دوران آنیمیستی (زنده پنداری) و توتمیستی را می‌گذراند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آب پرتقال منبع ویتامین D هم هست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که آب پرتقال طبیعی می تواند منبع ویتامین  D هم باشد.
محققان بر همین اساس خاطرنشان کردند که یک لیوان آب پرتقال طبیعی نه تنها یک قرص ویتامین است، بلکه حتی می تواند به اندازه یک مکمل موثر و مفید باشد.
پژوهش جدید که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی به چاپ رسیده، نشان می دهد که انواع غنی شده این آب میوه هم چنین می تواند ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کند. با این یافته، منبع تغذیه ای دیگری به فهرست منابع محدود غذایی حاوی ویتامین D افزوده خواهد شد که مشکلات بهداشتی ناشی از کمبود این ویتامین شامل تحلیل ها و شکستگی های استخوانی، دیابت و سرطان هستند.
دکتر مایکل هولیک پژوهشگر دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در این باره خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم از شیرهای غنی شده از ویتامین D استفاده نمی کنند اما اغلب آنها به هنگام صبح یک لیوان آب پرتقال مصرف می کنند.  به گزارش خبرگزاری رویترز، افزودن این ویتامین به غذا جذب آن را در بدن تضمین نمی کند، چون یک ویتامین محلول در چربی است و بنابراین باید با مواد غذایی چرب مثل شیر همراه شود. اما تحقیقات هرلیک و دستیاران وی نشان داد که اب پرتقال هرچند حاوی چربی نیست اما می تواند روشی موثر برای رساندن این ویتامین به بدن باشد.

  نظرات ()
چگونگی ارتباط صحیح جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


۱) مراحل واکنش جنسی طبیعی
زن ومرد یک سلسله واکنش های فیزیولوژیک به صورت طبیعی نسبت به تحریکات جنسی از خود بروز می دهند . این واکنش به شکل طبیعی خود در چهار مرحله ی ۱) پیدایش انگیزش ، ۲) پلاتو ۳) ارگاسم ، ۴) و فرونشینی اتفاق می افتد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انقلابی در درمان سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸


یک آزمایش خون ساده می‌تواند درمان سرطان را با نشان دادن کارایی یا عدم کارایی فرایند درمانی متحول سازد.

دانشمندان انگلیسی رویکرد کاملاً نوینی را برای نظارت دقیق بر پیشرفت تومورهای سرطانی بدون نیاز به اسکن یا جراحی طراحی کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بستنی هم اعتیادآور است! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۸

میل به خوردن بستنی آن‌قدر قوی است که می‌توان آن را با اعتیاد به مواد مخدر قیاس کرد.
پژوهشگران دریافته‌اند مغز آن‌چنان تمایلی به مصرف بیشتر بستنی از خود نشان می دهد که می‌توان آن را با تمایل شدید معتادان به کوکائین مقایسه کرد. نتایج این تحقیق تاییدکننده دستاورد پژوهش‌های گذشته مبنی بر اعتیادآور بودن هله‌هوله است.
یافته‌های این پژوهش که در مجله آمریکایی Clinical Nutrition منتشر شده نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم بستنی مصرف می‌کنند، تمایل دارند به منظور رسیدن به لذت ناشی از مصرف آن که حالت نشئگی دارد، همچنان در خوردن بستنی افراط کنند و این روند همان است که در مورد مواد مخدر نیز مصداق دارد.
کایل برگر از موسسه پژوهشی اورگان و از محققان این پژوهش معتقد است که زیاده‌روی در مصرف غذاهای حاوی چربی و شکر واکنش‌های مغز را تغییر می‌دهد و همانند مواد مخدر هر چقدر بیشتر مصرف شوند، احساس لذت کمتری دارند؛ بنابراین برای رسیدن به لذت مورد نظر، در مصرف آن افراط می‌شود و حالتی معتادگونه به خود می‌گیرند.

  نظرات ()
تبریز شهری که در آن آثار تاریخی می سازند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥
یکی دیگر از بناهای تاریخی و قدیمی تبریز در سایه تصمیم گیری های بخشی نگرانه برخی مسئولان سایه تخریب را بر بام خود احساس می کند.به گزارش نصر نیوز، اداره کل نوسازی مدارس استان قرار است با مجوز سازمان آموزش و پرورش در اقدامی تعجب بر انگیز...

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کنگره بین المللی "اعتیاد" در ارومیه برگزار می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥


ارومیه - نخستین کنگره بین المللی دانشجویی اعتیاد با عنوان " اعتیاد، همگرایی منفی" امسال در ارومیه برگزار می شود.

دبیر اجرایی این کنگره روز یکشنبه اظهار داشت: پیش بینی شده است این کنگره که با حمایت نهادهای بین المللی برگزار خواهد شد مهرماه سالجاری به میزبانی ارومیه برگزار شود.

سهند نیک آسا با مطلوب خواندن استقبال صاحبنظران و کارشناسان از این همایش علمی گفت: از جمله این نهادهای بین المللی که این کنگره با حمایت آنان برگزار خواهد شد می توان به هیات بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد ( INCB ) که یکی از نهادهای معتبر در حوزه مبارزه با مواد مخدر در جهان است، اشاره کرد.

وی اظهار کرد: تاکنون 200 مقاله از افراد حقیقی و حقوقی با استفاده از سایت اینترنتی این کنگره به دبیرخانه رسیده است که این امر نشان از جایگاه این کنگره در بین صاحب نظران بین المللی دارد.

دبیر اجرایی این کنگره افزود: امید می رود تا روزهای پایانی مهلت دریافت آثار و مقالات نزدیک به 800 مقاله در خصوص اعتیاد به دبیرخانه این کنگره ارسال شود.

نخستین کنگره بین المللی دانشجویی اعتیاد با عنوان اعتیاد، همگرایی منفی جهانی نوزدهم و بیستم مهرماه سال جاری در ارومیه برگزار می شود.

  نظرات ()
17 خرداد، گذر سیاره زهره از مقابل خورشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥
دبیر انجمن نجوم دانشگاه پیام نور مرکز شیرازگفت: 17 خرداد ماه جاری سیاره زهره از مقابل خورشید می گذرد و برای دیدن گذر بعدی باید 105 سال صبر کرد و در هر قرن حداکثر می‌توان شاهد دو گذر بود.

 سجاد معینی افزود: گذر پدیده‌ای است که طی آن جرمی که کوچک‌تر از قرص خورشید باشد، از مقابل آن عبور کند و اکنون پس از سال 1383 سیاره زیبای زهره بار دیگر در 17 خرداد 1391 از مقابل خورشید گذر می‌کند که این پدیده در ایران از هنگام طلوع خورشید تا حدود ساعت 9:30 صبح قابل مشاهده است.

معینی گفت: بدون شک رصد چنین پدیده جذاب و نادر، می‌تواند برای هر فرد که در زندگی خود آن را می‌بیند بسیار جذاب باشد چرا که برای دیدن گذر بعدی باید 105 سال صبر کرد و در هر قرن حداکثر می‌توان شاهد دو گذر بود.

دبیر انجمن نجوم دانشگاه پیام نور مرکز شیراز اظهار داشت: برای مشاهده گذر زهره نیاز به ابزار اپتیکی نیست بلکه با چشم غیرمسلح و با کمی دقت می‌توان این سیاره را به شکل لکه گرد و سیاه مشاهده کرد.

وی افزود: در هنگام رصد باید به این نکته توجه داشت که چشم یا ابزار اپتیکی مورد استفاده را به فیلترهای ویژه‌ای مانند فیلتر مایلار مجهز کرد تا از صدمه زدن امواج فرابنفش و مضر به چشم جلوگیری شود.

  نظرات ()
انتقال ۴۰ هزار زندانی به اردوگاه های نگهداری معتادان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

40 هزار زندانی گرفتار در دام اعتیاد به اردوگاه های نگهداری معتادان منتقل می شوند. 

وزیر دادگستری گفت: هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار برای اردوگاه های نگهداری معتادان در پنج استان تهران ، اصفهان ، خراسان رضوی ، کرمان و سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است و این افراد تا 2 ماه آینده منتقل می شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شناسایی 10 هزار هکتار کانون بحرانی آفات در جنگل‌های شمال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

 

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگلها و مراتع با بیان اینکه امسال مساحت کانونهای شناسایی شده بحرانی آفات در جنگلهای شمال حدود 10 هزار هکتار است گفت: این میزان تفاوت چندانی با سالهای گذشته ندارد و نگرانی خاصی در خصوص طغیان در جنگلهای هیرکانی وجود ندارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رییس سازمان بازرسی: برنامه‌ریزی‌ها برای حل بحران دریاچه ارومیه خوب نیست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

 

رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه منابع آب زیر زمینی طی سال‌های اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال نزولات آسمانی خوب بود، با این وجود همچنان در میانگین نزولات آسمانی به نسبت گذشته چهار درصد عقب هستیم.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نگاهی به متن وصیتنامه امام خمینی (ره) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

 

گاهی ممکن است که قوانین مترقی و مفید به حال جامعه از مجلس بگذردو شورای نگهبان آن را تنفیذ کند و وزیر مسئول هم ابلاغ نماید، لکن به دست مجریان غیر صالح که افتاد آن را مسخ کنند و برخلاف مقررات یا با کاغذبازیها یا پیچ و خمها که به آن عادت کرده اند یا عمدا برای نگران نمودن مردم عمل کنند، که بتدریج و مسامحه غائله ایجاد می کند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هشدار مقام معظم رهبری به مسوولان: پیامد خودمحوری و خودشگفتی "تو دهنی" نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

 

محافل سیاسى و رسانه‌اى دنیا از خطر ایران هسته‌اى دم میزنند؛ که ایران هسته‌اى خطر دارد! من می گویم اینها دروغ میگویند، اینها فریبگرى می کنند. آنچه آنها از آن می ترسند و باید هم بترسند، ایرانِ هسته‌اى نیست؛ ایرانِ اسلامى است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
15 درصد مردم ایران به سیگار اعتیاد دارند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: بین هفت تا 10 میلیون نفر از مردم ایران که 15 درصد از جمعیت کشور را تشکیل داده اند اعتیاد به سیگار دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد به سیگار در شمال عراق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

دانیال سعید 27 ساله که در پارک شاندر اربیل قدم می زند، تمایلی ندارد که به تماشای نمایشگاهی که جمعیت مبارزه با دخانیات برپا کرده برود. او می گوید: "از سن 12 سالگی شروع به سیگار کشیدن کرده ام و بخشی از آن پول توجیبی که پدرم به من می داد را برای خرید سیگار صرف می کردم".

این می تواند داستان بسیاری از کسانی باشد که هم اکنون سیگار می کشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههایی برای کاهش خستگی چشم در برابر مانیتور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

 

این 5 روش را برای جلوگیری از ناراحتی‌های چشمی ناشی از خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایشگرتان، امتحان کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شرط نقل و انتقال در دانشگاه آزاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥
بر اساس بخشنامه جدید دانشگاه آزاد، نقل و انتقال دانشجویان این دانشگاه تنها یکبار در سال جاری اجرا می شود و فرایند نقل و انتقال دانشجویی در این دانشگاه از این هفته به مدت یک ماه کلید می خورد.

دانشجویان فعلی شاغل به تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه می توانند با شرط موافقت واحدهای مبداء و مقصد به محل سکونت خود به جز تهران منتقل شوند.

اگر دانشجو معدل بالاتر از 17 کسب کند میهمانی به انتقال تبدیل می شود و در صورتی که معدل دانشجوی دختر کمتر از 17 و بیشتر از 15 باشد می تواند با حفظ این معدل میهمانی را تمدید کند و تا پایان دوره تحصیلی میهمانی دائم را با حفظ همین معدل داشته باشد اما در صورتی که دانشجوی پسر معدلی کمتر از 17 کسب کند باید به واحد مبداء خود برگردد.

نقل و انتقالات در دانشگاه آزاد در حالی این هفته آغاز می شود که آئین نامه نقل و انتقالات پیشین این دانشگاه همچنان برقرار است و اگر دانشجوی دختر ازدواج کند یا بستگان درجه یک دانشجویی فوت کنند امکان انتقال این دانشجویان به محل سکونتشان وجود دارد.

دانشجویان برای انتقال لازم است ابتدا رضایت واحد مبداء را کسب کند و این واحد باید درخواست آنان را امضا کند. بعد از تایید درخواست از طریق سایت نقل و انتقالات دانشجویی که در اختیار حوزه دانشجویی همان واحد قرار دارد دانشجو می تواند تقاضای خود را به وسیله کارمندان حوزه دانشجویی ثبت کند.
  نظرات ()
انواع اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥
 در این مطلب شما را با تعدادی از بزرگترین موارد اعتیاد آور آشنا می کنیم؛
*شرط بندی و قمار
امروزه در جهان و حتی در فضای مجازی تعداد بیشماری از سایت های اینترنتی برای شرط بندی وجود دارند که سالهاست پول فراوانی را نصیب دارندگان خود می کنند. افرادی که یه این حرکت آلوده شده و اعتیاد دارند برای ادامه دادن به آن اقدام به نزول کردن پول و یا حتی گرفتن وام می کنند تا بتوانند هزینه های این اعتیاد را بپردازند. این اشخاص بیست درصد به نسبت سایر معتادین به مسائل مختلف از نرخ خودکشی بالاتری نسبت به سایرین بهره می برند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
«جنون» و «خودکشی» فاز نهایی مصرف شیشه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٥

دبیر کانون ترک اعتیاد بهشت کوچک در کرمانشاه گفت: مصرف شیشه تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین معضلات جامعه شده؛ به گونه‌ای که حتی در میان افراد ۱۴ ساله هم رواج پیدا کرده است. 

مهدی خدادادیان اظهار کرد: متأسفانه گرایش به مصرف محرک‌ها و مواد صنعتی از مصرف مواد سنتی پیشی گرفته است؛ به گونه‌ای که در میان افراد ۲۰ تا ۲۵ سال که بیشترین نرخ اعتیاد را داراست، اکثر قریب به اتفاق شیشه مصرف می‌کنند.

خدادادیان در ادامه تصریح کرد: سن اعتیاد به شدت کاهش یافته و هم اکنون جوانان بسیاری از طیف‌های مختلف جامعه درگیر این مسئله هستند.

وی گفت: تصور می‌کنم کنترل بیشتر بر مواد سنتی یکی از عوامل رواج مواد صنعتی در جامعه بوده است، از سوی دیگر شیشه به وفور در جامعه یافت می‌شود، همچنین باید تبلیغات غلط در خصوص تأثیر شیشه بر کاهش وزن و نیز عدم اعتیاد آور بودن این ماده را از جمله عوامل رواج این ماده محرک عنوان کرد.

 خدادادیان در خاتمه به عوارض مصرف شیشه اشاره کرد و گفت: اختلالات فکری و مغزی از عوارض مصرف شیشه است که در ۳ فاز صورت می‌گیرد، ابتدا فرد شکاک می‌شود و در فاز دوم ترسو و بدگمان می‌گردد، در فاز سوم نیز ترس و شک تبدیل به جنون می‌شود که خودکشی و یا آسیب رساندن به دیگران را در پی دارد.

  نظرات ()
یادداشت:روح خدا ؛ روح الله نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٤

 

برای نوشتن از بزرگان باید بزرگ شد ، برای نوشتن از بهترین ها باید بهتر شد ، برای نوشتن از خدا باید خدایی شد و اگر می خواهی روح خدا را بجویی باید که روح الله را دریابی.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نحوه کنارآمدن با تعطیلات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳


شما چالش گذر از مقطع دبیرستان به دانشگاه را پشت سر گذاشته‌اید و در گذراندن واحدهای درسی، یافتن دوستان تازه و تجربه زندگی مستقل موفق بوده‌اید.  در حالیکه تعطیلات می‌تواند فرصت مناسبی برای استراحت،  خوردن غذاهای خانگی و دیدار دوستان قدیمی‌باشد،  پس چرا هنوز برای رفتن به خانه ناکارآمد رفتار می‌کنید‌‌؟ آیا در مدتی که دور از خانه بوده‌اید همه دنیا عوض شده است‌‌؟ آیا این امر ممکن است‌‌؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
«ایدز جدید» در آمریکا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳


پژوهشگران از شیوع گسترده بیماری کشنده چاگاس (Chagas) در برخی کشورهای قاره آمریکا خبر دادند که به بیماری ایدز جدید معروف شده است.


نشریه PLoS Neglected Tropical Diseases در تازه‌ترین گزارش خود آورده است: این بیماری انگلی از طریق خون حشرات گزنده منتقل می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشت گلرنگ در حاشیه دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: اراضی حاشیه دریاچه ارومیه در محدوده استان برای کشت بهاره گلرنگ آماده می شود.

ایوب ایرانی فام روز شنبه به خبرنگاران گفت: مقاومت بالا به شوری و پایین بودن نیاز آبی از عوامل انتخاب گیاه روغنی گلرنگ برای کشت در حاشیه دریاچه ارومیه می باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غمنامه یک حنجره نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳

 تبدیل خونینن شهر به خرمشهر را ورق زدیم و در آستانه سالگرد رحلت شخصیتی قرار گرفتیم که در تاریخ انسانیت تنها معدودی از انسان ها توانسته اند به چنین عظمتی برسند. شخصیتی بزرگ و انسانی سترگ که پرچم هدایت بر افراشت و انسانیت را در جهان به سرچشمه نور و عرفان هدایت کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روش های درمانی افسردگی برای مردان سالمند موثر نیست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳

بر اساس نتایج یک تحقیق استرالیایی درمانهای ضد افسردگی برای سالمندان به طور کامل تاثیر نمی کند و مبتلایان را با مشکلی دست به گریبان می سازد که با عنوان "کوتاه کردن زندگی مردم" شناخته شده است.  
در این پژوهش، میزان تاثیرگذاری داروهای ضد افسردگی و یا روان درمانی برای مردان افسرده در حدود سن 68 سالگی به بالا، مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفت. این یافته سبب تعجب و شگفتی محققان شد; چون متوجه شدند که در کمتر از نیمی از بیماران این روشهای معالجه ممکن است تاثیرگذار باشند.  
پروفسور اوسوالدو آلمیدا، رییس پژوهشی مرکز سلامت و سالخوردگی استرالیای غربی در دانشگاه غرب استرالیا دراین باره گفت: این آمار، موضوع مهمی است. بیش از نیمی از مردان سالمندی که به افسردگی مبتلا بوده و از داروهای ضد افسردگی یا روان درمانی استفاده کردند واکنش کاملی به درمان نداشته اند.  
به گزارش شبکه خبری ای بی سی، بنابراین باید فورا برای بهبود روش درمان افسردگی در این گروه سنی، اقداماتی صورت بگیرد. محققان می گویند; افسردگی دوران پیری در واقع عمر انسانها را کوتاه می کند.  

  نظرات ()
کم کردن استرس با رنگ ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳

سال‌ها آثار رنگ‌ها بر روی بدن، روحیات و طرز تفکر انسان توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است. دوست داشتن یک رنگ توسط انسان ناشی از احساسی است که آن رنگ به خصوص در او ایجاد می‌کند.

رنگ‌ها می‌توانند تأثیر مثبت یا منفی روی ما داشته باشند. آیا با پوشیدن لباسی با رنگ خاص، یا بودن در یک اتاق با یک رنگ خاص احساس ناراحتی کرده‌اید؟

آیا رنگ یا رنگ‌هایی را می‌شناسید که باعث ایجاد حسی مطلوب و خوشایند در شما گردند؟ رنگی که می‌پوشیم یا در محیط اطرافمان انتخاب می‌کنیم، احساس درونی را بیان می‌کند.

حال به شما یاد می‌دهیم که چگونه با استفاده از رنگ ها، استرس را از خودتان دور کنید و یک حس خوشایند و مثبت در خودتان ایجاد کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا چانه تیز و ابروهای مثلثی ، هراس‌انگیزند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳

 

محققان دانشگاه «وارویک» دریافته‌اند، حالت مثلثی شکل ابرو و چانه تیز افراد می‌تواند باعث القاء حس ترس و تهدید در طرف مقابل شود.

اغلب شخصیت های کارتونی شرور و بدجنس دارای چانه تیز یا ابروهایی شیب دار و مثلثی شکل هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علائم اختلالات روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳

 

اختلال روانی یک عبارت گسترده برای توصیف شمار زیادی از بیماری‌های روان پزشکی است که توانایی فرد را در زمینه‌های مختلف از جمله تفکر، احساس و رفتار صحیح در امور روزمره زندگی، مختل می‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خطر ابتلا به پوکی استخوان و کم خونی در بین زنان باردار زیر 18 سال بیشتر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳


کارشناس امور جمعیت و تنظیم خانواده مرکز بهداشت استان یزد گفت: از آنجایی که از نظر سلامت جسمی، کمبود آهن و کلسیم در دختران زیر 18 سال بسیار شایع است، خطر ابتلا به پوکی استخوان و کم خونی ها در بین زنان حامله زیر 18 سال بیشتر است.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش وقوع سیل در آذربایجان شرقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳

 

 براساس اظهارنظر مسوولان و آمار‌های ارائه‌شده، در چهار ـ سه سال اخیر میزان وقوع سیل در استان آذربایجان شرقی به حدود هشت برابر دهه‌های قبل رسیده است و همه ساله خسارت‌های سنگینی به بخش کشاورزی منطقه وارد می‌کند.

کارشناسان معتقدند گسترش شهرنشینی، ساخت و سازهای بی‌رویه و غیراصولی ابنیه، افزایش میزان دخل و تصرف در حریم رودخانه‌ها و نیز بالا رفتن حجم چرای بیش از حد مجاز مراتع و... از جمله علل اصلی افزایش آمار وقوع سیل در استان آذربایجان شرقی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکاتی در مورد اولین جلسه خواستگاری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳

 

خواستگاری و ازدواج، یک راه و یک شیوه ندارد. این اتفاق غافلگیرکننده، ممکن است برای هر‌کدام از شما به‌شکلی خودش را نشان دهد. اما در شکل رسمی آن وقتی قرار است در منزل تان از شما خواستگاری شود و در مورد آینده مشترک صحبت کنید، باید نکاتی را بدانید تا این جلسه مهم را به خوبی پشت سر گذارید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استرس مهمترین عامل ابتلا به زخم معده است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳


استرس زیاد موجب افزایش میزان ترشح اسید معده و در نتیجه زخم معده می شود.      دکتر جمشید نصیری متخصص و جراح دستگاه گوارش افزود: افرادی که به دل درد و ترشح کردن معده مبتلا می شوند ، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به زخم معده قرار دارند ، لذا در مواردی که سلول های مخاطی معده تحت تاثیر قرار دارند امکان ایجاد زخم معده افزایش می یابد. 
وی افزود: این بیماران باید از مصرف داروهای سنتی که توسط افراد غیر متخصص تجویز می شود خودداری کنند ، زیرا پزشکان برای مداوای این بیماری ترکیبی از داروهای گیاهی و شیمیایی را تجویز می کنند.  نصیری خاطرنشان کرد: با ورود داروهای جدید کنترل کننده اسید معده که موجب جلوگیری از خونریزی معده می شود ، تعداد عمل های جراحی معده کاهش پیدا کرده و همچنین سیستم آندوسکوپی سهم زیادی در تشخیص این بیماری داشته است.

  نظرات ()
قرص برنج رایج‌ترین شیوه خود‌کشی‌ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل گفت: حلق‌آویزی بیشترین آمار خود‌کشی‌ها را در استان اردبیل به خود اختصاص داده و در کنار آن مصرف قرص برنج شایع‌ترین شیوه خودکشی‌ها در این استان است.

بهزاد ولی‌زاده از افزایش 37 درصدی مرگ و میرهای ناشی از حلق‌آویزی در استان خبر داد و اظهار داشت: 59 مورد مرگ و میر‌ ناشی از این امر در استان به ثبت رسیده است که در کنار آن سوء مصرف مواد مخدر نیز 46 مورد مرگ و میرهای غیر‌طبیعی را شامل می‌شود به طوری که در این زمینه با یک رشد 18 درصدی روبرو هستیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سم زنبور برای درمان و پیشگیری از آرتریت مفید است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳


در یک تحقیق جدید نشان داده شد: با سم نیش زنبور می توان به درمان آرتریت (التهاب مفصلی) و یا حتی پیشگیری از آن کمک کند.  
تیم پژوهشی دانشگاه سائوپائولو در برزیل دریافته اند که سم زنبور می تواند التهاب مضر در مفاصل را که منجر به عارضه آرتریت روماتوئید می شود، کنترل کند. سم این حشره حاوی مولکولهایی است که سبب افزایش هورمونهای طبیعی در بدن شده و التهاب را تنظیم می کند.   کارشناسان معتقدند که از سم زنبور می توان برای تولید داروهای جدیدی استفاده کرد که درد ناشی از آرتریت را تسکین می دهد و حتی از پیشرفت آن جلوگیری می کند.   محققان دریافته اند که سم زنبور سبب افزایش ترشح هورمونهای ضد التهابی در بدن موسوم به " گلوکوکورتیکوئیدها" می شود.   به گزارش روزنامه تلگراف، سم زنبور ترکیب پیچیده ای از موادی است که به تحریک سیستم ایمنی و واکنش های آلرژیک در بدن انسان معروف هستند.  

در پژوهش جدید در واقع خواص التهابی سم این حشره مورد بررسی قرار گرفته است. این تحقیقات نشان داد که سم زنبور از پیشرفت آرتریت در خرگوشهایی که به این عارضه دچار بودند از طریق عملکرد هورمونهای مذکور جلوگیری می کند.  

  نظرات ()
هنر بافت تابلو فرش سردرود در راه ثبت ملی شدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۳


رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: پرونده هنر بافت تابلو فرش شهر سردرود برای ثبت در فهرست آثار معنوی کشور در مرحله تکمیل و آماده سازی است.                

تراب محمدی اظهار کرد: سردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات این هنر، سالهاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته می شود.
وی خاطرنشان کرد: تابلو فرش های دست بافت سردرود به دلیل وفور طیف رنگ و ظرافت به کار رفته در آنها از ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح جهانی برخوردار است.

محمدی با بیان اینکه این تابلو فرش ها اغلب در قالب پرتره بافته می شوند، افزود: نقش های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن دیگر طرح های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش ها هستند که در واقع با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالی باف، این صنایع بومی نیز با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است.
رییس شورای فنی صنایع دستی استان یادآورشد: هنر بافت تابلو فرش در شهرستان سردرود قدمت 70 ساله دارد و 50 درصد از مردم این شهرستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم از این هنر کسب درآمد می کنند.
محمدی گفت: وفور طیف هر رنگ در این تابلوها موجب نزدیک شدن این تصاویر به واقعیت می‌شود، برای مثال برای رنگ صورت بیش از 150 رج رنگی تولید می شود.

  نظرات ()
جوان ومشاوره نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢
مشورت ادراک و هشیاری دهد

                                                 عقلها مرعقل را یاری دهد

                                                                                      گفت پیغمبر بکن ای رأی زن

                                                                                                                               مـشورت کالمستشار مؤتمن(1)

 

مشاوره یعنی «پیوند عقل‏ها با عقل خود» یک اصطلاح عام است که در برگیرنده ی فرایندهای متعددی نظیر مصاحبه، اجرای آزمون، راهنمایی، توصیه و سایر موارد مربوط به این امور است.

 

هدف مشاوره، یاری رساندن به فرد به منظور حل مشکلات او، طرح و نقشه برای آینده ی وی، تغییر نگاه و نگرش شخص به حیات و زندگی و کمک هایی فکری از این قبیل است.

روان شناس مشاور کسی است که با تخصص خود در زمینه ی راهنمایی و هدایت رفتاری، مسائل و مشکلات ازدواج، انتخاب شغل و حرفه، امور اجتماعی، مسائل تحصیلی و آموزشی و سایر موارد مربوط به دیگران کمک می‏کند.

مشاوره برای جوانان، از دو مفهوم مکمل برخوردار است، یکی آنکه دیگران با آنان مشورت کنند و دیگر اینکه آنان بتوانند با اطرافیانشان به مشورت بپردازند.

 


آثار مشاوره با نسل جوان

 

1- ورزیدگی نیروی فکر و اندیشه

مشاوره با جوان نیروی فکر و اندیشه او را عمیق‏تر و ورزیده‏تر می‏کند، زیرا اصل مشورت، اتصال عقل دیگران با عقل خویش است و هر موقعیت مشاوره‏ای، جوان را در برابر پرسشی قرار می‏دهد که لازم می‏داند به خوبی بیندیشد، و پاسخی شایسته ارائه کند و در حقیقت چنین فرصتی، زمینه را برای رشد و پرورش نیروی عقلانی، فراهم می‏نماید و او را از جامع‏نگری و پختگی فکری بیشتری در مقایسه با همسالان خود که در چنین شرایطی نیستند، برخوردار می‏سازد.

2- تأییدی بر احساس کفایت و قابلیت


پذیرش شخص در خانواده یا جامعه، باعث مراجعه افراد و کسب آراء و نظرات اوست. مشورت با جوان تأییدی بر احساس قابلیت فکری و کفایت عقلانی اوست و هر اقدام مشاوره‏ای، پاسخی به نیاز جوان برای پذیرش و مقبولیت نزد دیگران است و حاصل آن، افزایش میزان اعتماد به نفس فرد خواهد بود.


3- برداشت جدیدی از مسئولیت

جوان پس از هر مشورتی که دیگران با وی ترتیب می‏دهند، برداشت جدیدی ازاحساس مسئولیت پیدا می‏کند. این امر به ویژه در خانواده بیشتر احساس می‏شود، زمانی که والدین با فرزند جوان خود به مشورت می‏پردازند، وی این گونه استنباط می‏کند که او در این زندگی منزوی، غریبه و جدا یا دور افتاده از دل‏ها و دیده‏ها نیست، بلکه متعلق به این زندگی است، چون برای پیشرفت و بهبود همین زندگی از وی نظرخواهی می‏نمایند، لذا احساس مسئولیت بیشتری نسبت به خود و اطرافیان پیدا می‏کند.

 

4- کمتر شدن فاصله‏های عاطفی

مشورت نوعی پیوند عاطفی و فکری است که صورت ظاهری آن جنبه ی فکری داشته و جنبه باطنی آن رنگ و لعاب عاطفی دارد. هر مشورتی که با نسل جوان انجام می‏شود، «فاصله‏های عاطفی» کمتر می‏شود و احساس انس و محبت بین افراد با جوان بیشتر و بیشتر می‏گردد.

 

5- نوعی آموزش غیر مستقیم به نسل جوان

مشورت با نسل جوان نوعی آموزش غیر مستقیم محسوب می‏شود، زیرا وی از رفتار والدین و اطرافیان می‏آموزد که افراد بالغ به مشاوره به وی توجه دارند و چنین همّت مبارکی از سوی اطرافیان نه تنها با غرور و عزّت نفس آنان اصطکاک ندارد، بلکه جوان را آماده ی جمع‏نگری به جای «تکروی در زندگی» و بهره‏وری از مصلحت‏اندیشی و تجربیات دیگران در چهره مشاوره می‏نماید.


 

شرایط مشاوره نسل جوان با دیگران:

ویژگی‏های یک مشاور برای جوانان، با دیگر مشاوران در سطح عموم جامعه، به طور ریشه‏ای و شیوه‏ای متفاوت است؛ فراهم ساختن این شرایط باعث ایجاد تفاهم و اعتماد متقابل نسل جوان با اطرافیان است تا به طور سهل و ساده و به دور از هر گونه اضطراب و دلهره این مهم انجام شود.

 

بی‏دلیل نیست که در آموزه‏های دینی نخستین ویژگی مشاور «عقل و خردورزی» و سپس «دلسوزی» بیان شده و برکات آن «رشد و شکوفایی»، «یُمن و برکات بسیار» و «توفیق از پروردگار سبحان» معرفی گردیده است.(2)

 

کسانی که جوانان آنها را به عنوان مشاور برمی‏گزینند، بدون تردید باید واجد صفاتی برتر از معلّمان و مربیان نسل جوان باشند، همچون مبلغان دینی در دانشگاهها، افزون بر «دانش» موردِ نیاز جوانان، با «روش» گفتگو، جذب مخاطب و جلب اعتماد جوانان آشنا باشند و به دور از هر گونه ظاهرسازی، خاضعانه و خالصانه و در عین حال عالمانه و خردمندانه، ریشه‏های درد را بشناسند و پس از پایان سخن مشورت کننده، به شیوه‏های درمان رو کنند تا جوانان در فضایی با تفاهم و مبتنی بر اعتماد متقابل دفتر زندگی خود را بگشایند و سطر سطر مطالب خود را به صورت مشورت مطرح نمایند.

 

ویژگیهای مشاور نسل جوان

 

از مجموع صفات برجسته ی مشاورِ جوانان، به این ویژگیهای والا می‏توان اشاره کرد:

 

1- سرمایه گذاری عاطفی

سطح سرمایه گذاری عاطفی بیشتر از سطح تبادل عاطفی است، در اولی دلجویی مشاور از مراجع مورد نظر مطرح است ولی در دومی، جریان داد و ستد عاطفی در حد تعادل میان دو شخصیت به میان می‏آید.

به یقین چنین سرمایه گذاری برای همگان به ویژه نسل جوان با توجه به احساسات پاک و اعتماد ارزشمندی که به انسان‏های وارسته و خالص می‏کنند، ضرورتی بیشتر و بهتر خواهد داشت.

 

2- ثبات عاطفی

فرد در صورت برخورداری از عواطف با ثبات و یکدست در مراحل مختلف زندگی می‏تواند، اعتماد جوان را جلب کند و او را به گفتگو و مشاوره ترغیب نماید. والدین بیش از دیگران باید واجد چنین صفتی باشند.

 

3- تواضع و فروتنی

در مناسبات انسانی، نفوذ اخلاقی و جلب اعتماد دیگران در شرایطی امکان‏پذیر است که ارتباط افقی حاکم باشد. این امر در روابط متقابل جوانان و دیگران چشمگیرتر و تعیین کننده‏تر است. زیرا جوانانی که احساس می‏کنند، مشاور از موضع برتر و موقعیت اقتدار با آنان مواجه می‏شود، دست به مقاومت می‏زنند و عکس‏العمل مخالفی از خود بروز می‏دهند.

 

4- نیازشناسی جوانان

آگاهی و درک کامل اطرافیان به ویژه والدین از نیازهای مهم سنّی و مشکلات این دوران، توانایی خاصی به آنان می‏بخشد تا بر اساس نیازهای آنان، روش‏هایی را اتخاذ نمایند که به نتیجه ی مطلوب، یعنی تفاهم کامل منجر شود.

 

5- ارزش‏های اخلاقی

پای‏بندی به یک نظام اخلاقی استوار، متقن و مستحکم الهی، اعتماد جوانان را به خوبی جلب می‏کند.(3) هرگاه نسل جوان ما انسان آگاه و هوشیاری را بنگرند که امواج زندگی و توفان شبهات او را عاجز و ناتوان نمی‏کند و چونان نخل استوار و تنومندی، سربلند و پر استقامت به اعتقادات دینی و دلبستگی‏های الهی خود معتقد است، در تمامی عرصه‏ها برتر از نزدیکان و اطرافیان به او اعتماد می‏کنند و چونان امینی رازدار و پدری مهربان یا برادری دلسوز و آگاه، تمامی فرازها و فرودهای حوادث زندگی خود را با او در میان می‏گذارند و از وی مدد می‏گیرند. به راستی چنین کامیابی برای یک مشاور، بهترین موفقیت و سربلندی محسوب نمی‏شود؟!

آری:

دل را نگاه گرم تو دیوانه می‏کند

                                               آیینه را رخ تو پری خانه می‏کند

                                                                                      آزادگان به مشورت دل کنند کار

                                                                                                                        این عقده کار سبحه صد دانه می‏کند(4)

 


پی‏نوشتها:

1)مولوی.

2) رسول اکرم (ص))؛ وسائل الشیعه، ج 12، ص 42.

3)جوان و نیروی چهارم زندگی، ص 122-119.

4)صائب.

  نظرات ()
بیماری فاویسم‌ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

در فاویسم گلبولهای قرمز خون 24 تا 48 ساعت بعد از خوردن باقلا شروع به تخریب شدن نموده و هموگلوبین خود را به گردش خون آزاد می‌کنند. در نتیجه زردی و گاهی نارسایی کلیوی ممکن است ایجاد شود. این علائم دارای یک پایه ژنتیکی هستند: کمبود گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز که حدود 400 میلیون نفر به آن مبتلا هستند. این آنزیم اولین واکنش مسیر پنتوزفسفات را کاتالیز می‌کند که تولی د‌‌NADPH می‌کند. این ماده احیاکننده در بسیاری از مسیرهای بیوسنتتیک ضروری بوده و همچنین سبب حفاظت سلول در برابر آسیب اکسیداتیو پراکسیدهیدروژن و رادیکالهای آزاد سوپراکسید می‌شود.‌

 در مبتلایان به کمبود گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز، تولی‌د‌NADPH کاهش یافته و سم‌زدایی پراکسید هیدروژن متوقف می‌شود. در این حالت آسیب سلولی به صورت پراکسیداسیون لیپیدی و شکسته شدن غشای گلبولهای قرمز و اکسیداسیون پروتئین و‌ ‌DNA رخ می‌دهد. فیثاغورث، فیلسوف و ریاضیدان یونانی، پیروان خود را از مصرف باقلای فاوا منع کرد که احتمالاً علت آن ایجاد بیماری فاویسم در تعداد زیادی از مردم بوده است که در مواردی می‌توانست کشنده باشد.‌

  نظرات ()
روانشناسی اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

 


معتادان به مواد مخدر خود را فهیم تر از دیگران می دانند به ویژه در حالت خماری خود را صاحب حق دانسته و از همه طلبکار و متوقع هستند و در رابطه با انجام نشدن کارها و خواسته هایشان و خطاهای زندگی شان همه را مقصر می دانند جز خودشان، چرا که بارزترین خصیصه روانی آن ها، خود شیفتگی است. آن ها رفیق بد و همسر ناسازگار یا رفتار نادرست والدین را به عنوان عوامل گرایش خود به اعتیاد در اولویت قرار می دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد و افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

کسانی که به مصرف الکل و سایر مواد مخدر وابستگی دارند غالبا از بیماری های روانی نیز رنج می برند. عدم درمان بیماری های روانی این افراد ٬ درمان اعتیاد آنها را نیز مشکل تر و پیچیده تر می سازد. افسردگی یکی از مسائل رایج در بین معتادان است. تشخیص بین افسردگی حاد و آشفتگی هیجانی ناشی از اعتیاد به دلایل زیر می تواند مشکل باشد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
‌ درمان انگشت متورم با باقلا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

 

 

باقلای تازه و لطیف اگر پوست کنده شود و با نمک خورده شود و خوب جویده شود پیش غذای مطبوعی است. باقلای خشک خیلی مقوی است و سرشار از آهن و آهک می‌باشد، گرچه ویتامین ث آن کم شده است ولی اگر چند برگ آویشن در آن بیندازند طعم مطبوعی پیدا خواهد کرد. جوشانده گل باقلا به مقدار 30 تا 60 گرم برای یک لیتر آن نوشابه مدری است که اگر در فواصل غذا یک فنجان آن مصرف شود برای رماتیسم، نقرس و درد مفاصل بسیار مفید است. جوشانده برگهای باقلا برای رفع ورم سر انگشتهای دست که به اصطلاح می‌گویند گوشه کرده است بسیار مفید است و در این مورد باید یک مشت گل باقلا را در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت جوشانید و انگشت مریض را در آب جوشیده آن که گرم و داغ است فرو برد و مدتی نگه داشت.‌


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رواج مصرف شیشه در افراد مسن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢
 
مصرف شیشه در زنان بسیار شایع شده است و چون شیشه بو و دود ندارد و البته اشتها و وزن را نیز کاهش می‌دهد، تمایل زنان به استفاده از شیشه بیشتر شده است.

یک متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه ماده «شیشه» ماده محرک است و مصرف آن ایجاد رخوت، سستی و مسمومیت می‌کند، گفت: شیشه موجود در ایران سمی و بسیار خطرناک‌تر از نقاط دیگر جهان است و مضرات بیشتری به همراه دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنگ هشدار طلاق در لرستان به صدا درآمد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢
 

رشد بیش از 18 درصدی طلاق در استان لرستان زنگ هشدار را در این زمینه به صدا درآورده است تا کارگروه اجتماعی استان تمرکز خود را بر روی آسیب شناسی و اتخاذ راهکارهای لازم در این زمینه بگذارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درماندگی آموخته شده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

انسان موجودی است که معمولا به سمت تحول و تغییر پیش میرود و اگر زمانی مشاهده شد که انسان عملا از تحرک دست کشیده و تسلیم شرایط سکون شده است باید عواملش را شناسایی کرد  در غیر اینصورت چنین فردی تدریجا مبتلا به افسردگی میشود.

افسردگی اختلال و بیماری است که همیشه مخرب شادابی ، سرور و تحرک آدمی بوده است انسان از اندوه، غم و تاریکی می گریزد و به شادی و نور پناه می برد. شاد زیستن آرزوی دیرینه و فطری آدمی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یادداشت: دریاچه ای که به خاطره ها می پیوندد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

سال 77 بود یکی از روزهای قشنگ بهاری. با اینکه سال هاست از آن روز می گذرد اما لحظه به لحظه اش را به خاطر می آورم دانش آموز دوره پنجم ابتدایی بودم با ذوق و شوق ،کنجکاو و علاقمند به ثبت لحظه ها.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتناد به نفس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

اغلب مردم معنای واقعی کلمه ی "اعتماد به نفس"را به خوبی درک نمی کنند ... به همین دلیل ان نوع از اعتماد به نفس وخود باوری را که مطلوب ومورد نظرشان است در زند گی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی این که ایمان واعتماد به موفقیتها یی که در کارها به دست می اورند. در صورتی که اعتماد به نفس واقعی وحقیقی ان است که قبل از اینکه در کاری موفق شویم نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام ان کار داشته باشیم .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سن بیماری‌های قلبی در ایران به 40 سال رسید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢

 

رئیس انجمن جراحان قلب ایران گفت: ‌متأسفانه در کشورمان سن بیماری‌های قلبی از 70 به 40 سال کاهش پیدا کرده و این یک هشدار جدی است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تشخیص صرع نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٢


تشخیص صرع امری سهل و ممتنع است. سهل از این جهت که  حملات صرع تونیک کلونیک ژنرالیزه برای همه و حتی مردم عادی قابل شناسایی است و ممتنع به این خاطر که گاهی تشخیص حملات غیر تشنجی یا حتی تشنجی از سایر اختلالات دوره ای دشوار است. تشخیص صرع به خاطر اینکه نوعی برچسب به بیمار محسوب می شود. اهمیت زیادی دارد, زیرا علاوه براینکه ممکن است بیمار در معرض عوارض ناخواسته داروها قرار گیرد, احتمال دارد که از سایر درمانهای مناسب نیز محروم گردد. نخستین گام در این فرایند اثبات و تشخیص این نکته است  که بیمار مبتلا به صرع است و نه اختلال حمله ای دیگر. بنابراین فرایند تشخیص در درجه اول یک کاربالینی است.
یعنی باید به شرایط و زمان بروز حملات, مدت ان, عوامل اشکار ساز , علایم قبل از حمله , علایم در طول حمله و پس از حمله , اظهارات پزشک معالج و اطرافیان توجه کافی داشت. به علاوه سابقه بیمار را از نظر مسائل نورولوژی , روانی, عوامل مستعد ساز و تاریخچه و زمینه خانوادگی مورد بررسی قرار داد. البته باید توجه داشت که تشخیص صرع هیچگاه منحصرا بر پایه یافته های G.E.E و بدون توجه به علایم بالینی معتبر نیست و در 15 تا 20 درصد موارد صرعی G.E.E , طبیعی مشاهده می شود.
مهمترین ابعاد تشخیص افتراقی پدیده صرع با سایر اختلالات دوره ای نظیر سنکوپ, میگرن , حملات پانیک, وحشت شبانه وکابوس و تشنجات کاذب روان زا  در حفظ یا از دست دادن سطح هوشیاری است.
مرحله دوم پس از تشخیص افتراقی, تشخیص قطعی صرع براساس نتایج و ا طلاعات  تشخیص افتراقی و گرداوری اطلاعات خاص پزشکی است.
در این مرحله مشخص می شود که ایا فرد مصروع است و یا اینکه به سایر اختلالات دوره ای مبتلاست . پس فرایند تشخیص گام مهم در امر کمک به مصروعان است و در صورت انجام موفقیت امیز این امر می توان به جنبه های پیشگیری و درمان هم امیدوار بود.

  نظرات ()
اشکالات و معایب چند همسری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱۱سعادت و خوشبختی زناشویی در گرو صفا، صمیمیت، گذشت، فداکاری، وحدت و یگانگی است و همه اینها در چند همسری به خطر می افتد.

گذشته از وضع ناهنجار زنان و فرزندان دو مادره،از نظر خود مرد آنقدر مسؤولیتهای تعدد زوجات سنگین و خرد کننده است که رو آوردن به آن پشت کردن به مسرت و آسایش است.

اکثر مردانی که از تعدد زوجات راضی و خشنودند آنها هستند که عملا از زیر بار مسؤولیتهای شرعی و اخلاقی آن شانه خالی می کنند;زنی را مورد توجه قرار داده زن دیگر را از حساب خارج می کنند و به تعبیر قرآن کریم او را«کالمعلقه »رها می کنند. آنچه این گونه افراد نام تعدد زوجات به آن می دهند در واقع نوعی تک همسری است توام با ستمکاری و جنایت و بیدادگری.
مثل عامیانه ای در میان مردم رایج است،می گویند:«خدا یکی،زن یکی ».عقیده اکثر مردان بر این بوده و هست و حقا اگر خوشی و مسرت را مقیاس قرار دهیم و مساله را از زاویه فردی و شخصی بسنجیم عقیده درستی است.اگر درباره همه مردان صادق نباشد، درباره اکثریت مردان صادق است.

اگر مردی خیال کند که تعدد زوجات با قبول همه مسؤولیتهای شرعی و اخلاقی به نفع اوست و او از نظر تن آسایی از این کار صرفه می برد،سخت در اشتباه است.مسلما تک همسری از نظر تامین خوشی و آسایش بر چند همسری ترجیح دارد،اما...
بررسی صحیح

بررسی درستی و نادرستی مسائلی مانند تعدد زوجات که ناشی از ضرورتهای شخصی یا اجتماعی است به این نحو صحیح نیست که آن را با تک همسری مقایسه کنیم.

بررسی صحیح این گونه مسائل منوط به این است که از طرفی علل و موجبات ایجاب کننده آنها را در نظر بگیریم و ببینیم عواقب وخیم بی اعتنایی به آنها چیست.از طرف دیگر نظری به مفاسد و معایبی که از خود این مسائل ناشی می شود بیفکنیم. آنگاه یک محاسبه کلی روی مجموع آثار و نتایجی که از دو طرف مساله پیدا می شود به عمل آوریم.تنها در این صورت است که این گونه مسائل به صورت واقعی خود طرح و مورد بررسی قرار گرفته اند.

توضیحا مثالی ذکر می کنم:فرض کنید می خواهیم درباره «سربازی اجباری »نظر بدهیم. اگر تنها از زاویه منافع و تمایلات خانواده ای که سرباز به آنها تعلق دارد بنگریم شک ندارد که قانون سرباز وظیفه قانون خوبی نیست.چه از این بهتر که قانونی به نام قانون سربازی وظیفه وجود نداشته باشد و عزیز دل خانواده از کنارشان دور نرود و احیانا به میدان جنگ و خاک و خون کشیده نشود!

اما بررسی این مساله به این نحو صحیح نیست.بررسی صحیح آن به این نحو است که ضمن توجه به جدا شدن فرزندی از خانواده ای و احتمالا داغدار شدن آن خانواده، عواقب وخیم سرباز مدافع نداشتن را برای کشور در نظر بگیریم.آن وقت است که کاملا معقول و منطقی به نظر می رسد که گروهی از فرزندان وطن به نام «سرباز»آماده دفاع و جانبازی برای کشور باشند و خانواده های آنها رنجهای ناشی از سربازی را تحمل کنند.

ما در مقالات گذشته به ضرورتهای شخصی و اجتماعی که احیانا مجوز تعدد زوجات می شود اشاره کردیم.اکنون می خواهیم معایب و مفاسد ناشی از تعدد زوجات را بررسی کنیم تا زمینه برای یک محاسبه کلی فراهم گردد و ضمنا روشن شود که ما به یک سلسله معایب برای تعدد زوجات اعتراف داریم هر چند بعضی از ایرادات و اشکالات را وارد نمی دانیم چنانکه عن قریب روشن خواهد شد.معایبی که می شود برای تعدد زوجات ذکر کرد زیاد است و ما از جنبه های مختلف وارد بحث می شویم. اینک بیان آن اشکالات و معایب:

۱) از نظر روحی

روابط زناشویی منحصر به امور مادی و جسمانی یعنی تماسهای بدنی و حمایتهای مالی نیست.اگر منحصر به این امور بود تعدد زوجات قابل توجیه بود،زیرا امور مادی و جسمانی را می توان میان افراد متعدد قسمت کرد و به هر کدام سهمی داد.

در روابط زناشویی آنچه عمده و اساس است امور روحی و معنوی است،عشق و عاطفه و احساسات است.کانون ازدواج و نقطه پیوند دو طرف به یکدیگر دل است. عشق و احساسات مانند هر امر روحی دیگر قابل تجزیه و تقسیم نیست;نمی توان آنها را میان افراد متعدد سرشکن و جیره بندی کرد.مگر ممکن است دل را دو نیم کرد یا در دو جا به گرو گذاشت؟مگر می شود قلب را به دو نفر تسلیم کرد؟عشق و پرستش یکه شناس است، شریک و رقیب نمی پذیرد.جو و گندم نیست که بشود پیمانه کرد و به هر نفر سهمی داد. بعلاوه،احساسات قابل کنترل نیست.آدمی در اختیار دل است نه دل در اختیار آدمی. پس آن چیزی که روح ازدواج است و جنبه انسانی آن است و روابط دو انسان را از روابط دو حیوان که صرفا شهوانی و غریزی است متمایز می کند،نه قابل قسمت است و نه قابل کنترل.پس تعدد زوجات محکوم است.

به عقیده ما در این بیان قدری اغراق وجود دارد،زیرا راست است که روح ازدواج عاطفه و احساسات است;هم راست است که احساسات قلبی تحت اختیار آدمی نیست;اما اینکه گفته می شود احساسات قابل تقسیم نیست،یک تخیل شاعرانه بلکه یک مغالطه است،زیرا سخن در این نیست که احساسات بخصوصی را مانند یک قطعه جسم دو قسمت کنند و به هر کدام سهمی بدهند،تا گفته شود که امور روحی قابل تقسیم نیست;سخن در ظرفیت روحی بشر است.مسلما ظرفیت روحی آدمی آنقدر محدود نیست که نتواند دو علاقه را در خود جای دهد.پدری صاحب ده فرزند می شود و هر ده نفر را تا حد پرستش دوست می دارد،برای همه آنها فداکاری می کند.

بلی،یک چیز مسلم است و آن اینکه عشق و احساسات هرگز در صورت تعدد آنقدر اوج نمی گیرد که در وحدت می گیرد.اوج اعلای عشق و احساسات با تعدد سازگار نیست، همچنانکه با عقل و منطق نیز سازگار نیست.
راسل در زناشویی و اخلاق می گوید:

«بسیاری از مردم امروز عشق را یک مبادله منصفانه احساسات می دانند و همین دلیل به تنهایی،صرف نظر از دلایل دیگر،برای محکوم کردن تعدد زوجات کافی است.»

من نمی دانم چرا اگر بناست مبادله احساسات منصفانه باشد باید انحصاری باشد؟ مگر پدر که فرزندان متعدد خود را دوست می دارد و متقابلا آنها پدر را دوست می دارند مبادله احساسات آنها به طور منصفانه نیست؟اتفاقا با اینکه فرزندان متعددند علاقه پدر به هر یک از فرزندان بر علاقه هر یک از فرزندان نسبت به پدر می چربد.

عجیب این است که این سخن را کسی می گوید که دائما به شوهران توصیه می کند که عشق زن خود را به بیگانه محترم بشمارند و مانع روابط عاشقانه آنها نشوند;متقابلا چنین توصیه هایی به زنان می کند.آیا به عقیده راسل باز هم مبادله احساسات زن و شوهر منصفانه است؟

۲) از نظر تربیتی

هووگری ضرب المثل ناسازگاری است.برای زن دشمنی بالاتر از«هوو»وجود ندارد.چند همسری،زنان را به قیام و اقدام علیه یکدیگر و احیانا شوهر وا می دارد و محیط زناشویی را که باید محیط صفا و صمیمیت باشد به میدان جنگ و جدال و کانون کینه و انتقام تبدیل می کند.دشمنی و رقابت و عداوت میان مادران به فرزندان آنها نیز سرایت می کند،دو دستگی ها و چند دستگی ها به وجود می آید،محیط خانوادگی که اولین مدرسه و پرورشگاه روحی کودکان است و باید الهام بخش نیکی و مهربانی باشد درس آموز نفاق و نامردی می گردد.

در اینکه تعدد زوجات زمینه همه این آثار ناگوار تربیتی است شکی نیست.اما یک نکته را نباید فراموش کرد و آن اینکه باید دید چقدر از این آثار ناشی از طبیعت تعدد زوجات است و چقدر از آنها ناشی از ژستی است که مرد و زن دوم می گیرند.به عقیده ما همه این ناراحتیها معلول طبیعت تعدد زوجات نیست،بیشتر معلول طرز اجرای آن است.

مردی و زنی با هم زندگی می کنند و زندگی آنها جریان عادی خود را طی می کند. در این بین آن مرد در یک برخورد فریفته زنی می گردد و فورا هوس چند همسری به سرش می زند. پس از یک قول و قرار محرمانه ناگهان زن دوم مثل اجل معلق پا به خانه و لانه زن اول می گذارد و شوهر و زندگی او را تصاحب می کند و در حقیقت به زندگی او شبیخون می زند.واضح است که عکس العمل روحی زن اول جز کینه و انتقام چیز دیگر نیست.برای زن هیچ چیزی ناراحت کننده تر از این نیست که مورد تحقیر شوهر قرار بگیرد.بزرگترین شکست برای یک زن این است که احساس کند نتوانسته قلب شوهر خود را نگهداری کند،و ببیند که دیگری او را تصاحب کرده است.وقتی که مرد ژست خودسری و هوسرانی می گیرد و زن دوم ژست شبیخون زنی،انتظار تحمل و بردباری از زن اول انتظار بیجایی است.

اما اگر زن اول بداند که شوهرش «مجوز»دارد،از او سیر نشده است و رو آوردن به چند همسری به معنی پشت کردن به او نیست،و مرد ژست استبداد و خودسری و هوسرانی را از خود دور کند و بر احترامات و عواطف خود نسبت به زن اول بیفزاید،و همچنین اگر زن دوم توجه داشته باشد که زن اول حقوقی دارد و حقوق او محترم است و تجاوز به آنها جایز نیست، خصوصا اگر همه توجه داشته باشند که در راه حل یک مشکل اجتماعی قدم برمی دارند،مسلما از ناراحتیهای داخلی کاسته می شود.

قانون تعدد زوجات یک راه حل مترقیانه ناشی از یک دید اجتماعی وسیعی است. حتما اجرا کنندگان آن نیز باید در سطح عالیتری فکر کنند و از یک تربیت عالی اسلامی برخوردار باشند.

تجربه نشان داده است که در مواردی که مرد ژست خودسری و هوسرانی نداشته و زن احساس کرده که شوهرش نیازمند به زن دوم است،خود داوطلب شده و زن دوم را به خانه شوهر آورده است و هیچ یک از ناراحتیهای مزبور وجود نداشته است.اکثر ناراحتیها ناشی از طرز رفتار وحشیانه ای است که مردان در اجرای این قانون به کار می برند.

۳) از نظر اخلاقی

می گویند:اجازه تعدد زوجات اجازه «شره »و شهوت است;به مرد اجازه می دهد هواپرستی کند.اخلاق ایجاب می کند که انسان شهوات خود را به حداقل ممکن تقلیل دهد،زیرا مقتضای طبیعت آدمی این است که هر اندازه جلو شهوت را باز گذارد رغبت و تمایلش فزونی می گیرد و آتش شهوتش مشتعلتر می گردد.
منتسکیو در روح القوانین صفحه ۴۳۴ درباره تعدد زوجات می گوید:

«پادشاه مراکش در حرمسرای خود از تمام نژادها،اعم از سفید و زرد و سیاه پوست، زن دارد.اما اگر این شخص دو برابر زنهای کنونی خود نیز زن داشته باشد باز هم خواهان زن تازه خواهد بود،زیرا شهوترانی مثل خست و لئامت است و هر چه شدت کرد زیادتر می شود،چنانکه تحصیل سیم و زر زیاد باعث ازدیاد حرص و آز می گردد.تعدد زوجات رسم عشقبازی مستهجن و مخالف طبیعت (همجنس بازی)را نیز می آموزد و رایج می کند،زیرا در عرصه شهوترانی هر عملی که از حدود معین خارج گردید باعث اعمال بی قاعده می گردد.در اسلامبول وقتی که شورشی در گرفت،در حرمسرای یک حکمران حتی یک زن وجود نداشت،چه آن حکمران با عشقبازیهای مخالف طبیعت،روزگار خود را می گذرانید.»

این ایراد را از دو نظر باید مورد بررسی قرار داد:یکی از این نظر که می گویند اخلاق پاک با اعمال شهوت منافات دارد و برای پاکی نفوس باید شهوت را به حداقل ممکن تقلیل داد.دیگر از نظر آن اصل روانی که می گوید مقتضای طبیعت آدمی این است که هر چه بیشتر با آن موافقت شود بیشتر طغیان می کند و هر چه بیشتر با آن خالفت شود آرام می گیرد.

اما از نظر اول:باید بگوییم متاسفانه این یک تلقین غلطی است که اخلاق مسیحی که بر پایه ریاضت است و از اخلاق هندی و بودایی و کلبی متاثر است القاء کرده است. اخلاق اسلامی بر این پایه نیست.از نظر اسلام چنین نیست که هر چه از شهوات تقلیل شود با اخلاق سازگارتر است و اگر به حد صفر برسد صد در صد اخلاقی است. از نظر اسلام اخلاق با افراط در شهوترانی ناسازگار است.

برای اینکه بدانیم تعدد زوجات یک عمل افراطی است یا نه،باید ببینیم آیا مرد بالطبع تک همسری است یا نه.از مقاله ۳۱ معلوم شد که شاید امروز یک نفر هم پیدا نشود که طبیعت مرد را محدود به تک همسری بداند و چند همسری را یک عمل انحرافی و افراطی بشناسد.بر عکس،عقیده بسیاری این است که طبیعت مرد چند همسری است و تک همسری چیزی است نظیر تجرد که بر خلاف طبیعت مرد است.

اگر چه ما با آن نظر که طبیعت مرد چند همسری است مخالفیم،اما با این نظر هم موافق نیستیم که طبیعت مرد تک همسری است و چند همسری بر ضد طبیعت مرد است و نوعی انحراف و مخالف طبیعت است نظیر همجنس بازی.

کسانی مانند منتسکیو که تعدد زوجات را مساوی با شهوت پرستی می دانند، نظرشان به حرمسرا بازی است;خیال کرده اند که اسلام با قانون تعدد زوجات خواسته است جواز حرمسرا برای خلفای عباسی و عثمانی و امثال آنها صادر کند.اسلام بیش از همه با آن کارها مخالف است.حدود و قیودی که اسلام برای تعدد زوجات قائل است، آزادی مرد هوسران را بکلی از او سلب می کند.

اما از نظر دوم:این عقیده که می گوید:«طبیعت آدمی هر اندازه ارضاء شود بیشتر طغیان می کند و هر اندازه مخالفت شود بهتر آرام می گیرد»درست نقطه مقابل عقیده ای است که امروز در میان پیروان فروید پیدا شده و مرتبا به نفع آن تبلیغ می شود.

فرویدیستها می گویند:«طبیعت بر اثر ارضاء و اقناع آرام می گیرد و در اثر امساک فزونی می گیرد و طغیان می کند».لهذا این عده صد در صد طرفدار آزادی و شکستن آداب و سنن خصوصا در مسائل جنسی می باشند.ای کاش منتسکیو زنده می بود و می دید که امروز چگونه فرضیه او مورد تمسخر فرویدیستها قرار گرفته است.

از نظر اخلاق اسلامی هر دو عقیده خطاست.طبیعت،حقوق و حدودی دارد و آن حقوق و حدود را باید شناخت.طبیعت در اثر دو چیز طغیان می کند و آرامش را بهم می زند:یکی در اثر محرومیت و دیگر در اثر آزادی کامل دادن و برداشتن همه قیود و حدود از مقابل او.

به هر حال نه تعدد زوجات ضد اخلاق و بهم زننده آرامش روحی و مخالف پاکی نفوس است آنچنانکه امثال منتسکیو می گویند،و نه قناعت ورزیدن به زن یا زنان مشروع خود ضد اخلاق است آنچنانکه فرویدیستها عملا تبلیغ می کنند.

۴) از نظر حقوقی

به موجب عقد ازدواج،هر یک از زوجین به دیگری تعلق می گیرد و از آن او می شود.حق استمتاعی که هر کدام نسبت به دیگری پیدا می کنند از آن جهت است که منافع زناشویی طرف را به موجب عقد ازدواج مالک شده است.از این رو در تعدد زوجات آن که ذی حق شماره اول است زن سابق است.معامله ای که میان مرد و زن دیگری صورت می گیرد در حقیقت معامله «فضولی »است،زیرا کالای مورد معامله یعنی منافع زناشویی مرد قبلا به زن اول فروخته شده و جزء مایملک او محسوب می شود.پس آن کس که در درجه اول باید نظرش رعایت شود و اجازه او تحصیل گردد زن اول است.پس اگر بناست اجازه تعدد زوجات داده شود باید موکول به اجازه و اذن زن اول باشد،و در حقیقت این زن اول است که حق دارد درباره شوهر خود تصمیم بگیرد که زن دیگر اختیار بکند یا نکند.

بنابر این زن دوم و سوم و چهارم گرفتن درست مثل این است که شخصی یک بار مال خود را به شخص دیگر بفروشد و همان مال فروخته شده را برای نوبت دوم و سوم و چهارم به افراد دیگر بفروشد.صحت چنین معامله ای بستگی دارد به رضایت مالک اول و دوم و سوم،و اگر عملا شخص فروشنده مال مورد نظر را در اختیار افراد بعدی قرار دهد قطعا مستحق مجازات است.

این ایراد مبتنی بر این است که طبیعت حقوقی ازدواج را مبادله منافع بدانیم و هر یک از زوجین را مالک منافع زناشویی طرف دیگر فرض کنیم.من فعلا راجع به این مطلب که البته قابل خدشه و ایراد است بحثی نمی کنم.فرض می کنیم طبیعت حقوقی ازدواج همین باشد.این ایراد وقتی وارد است که تعداد زوجات از جانب مرد فقط جنبه تفنن و تنوع داشته باشد.بدیهی است که اگر طبیعت حقوقی ازدواج مبادله منافع زناشویی باشد و زن از هر لحاظ قادر باشد که منافع زناشویی مرد را تامین کند، مرد هیچ گونه مجوزی برای تعدد زوجات نخواهد داشت.اما اگر جنبه تفنن و تنوع نداشته باشد،بلکه مرد یکی از مجوزهایی که در مقالات پیش اشاره کردیم داشته باشد،این ایراد مورد ندارد.مثلا اگر زن عقیم باشد،یا به سن یائسگی رسیده باشد و مرد نیازمند به فرزند باشد،یا زن مریض و غیر قابل استمتاع باشد،در این گونه موارد حق زن مانع تعدد زوجات نخواهد بود.

تازه این در صورتی است که مجوز تعدد زوجات امر شخصی مربوط به مرد باشد. اما اگر پای یک علت اجتماعی در کار باشد و تعدد زوجات به واسطه فزونی عدد زنان بر مردان و یا به واسطه احتیاج اجتماع به کثرت نفوس تجویز شود،این ایراد صورت دیگری پیدا می کند.در این گونه موارد،تعدد زوجات یک نوع تکلیف و واجب کفایی است;وظیفه ای است که برای نجات اجتماع از فساد و فحشاء و یا برای خدمت به تکثیر نفوس اجتماع باید انجام شود.بدیهی است آنجا که پای تکلیف و وظیفه اجتماعی به میان می آید،رضایت و اجازه و اذن مفهوم ندارد.اگر فرض کنیم اجتماع واقعا مبتلا به فزونی زن بر مرد است یا نیازمند به تکثیر نفوس است،یک وظیفه،یک واجب کفایی متوجه همه مردان و زنان متاهل می شود;پای یک وظیفه،یک واجب کفایی متوجه همه مردان و زنان متاهل می شود،پای یک فداکاری و از خود گذشتگی به خاطر اجتماع برای زنان متاهل به میان می آید.درست مثل وظیفه سربازی است که متوجه خانواده ها می شود و باید به خاطر اجتماع از عزیزشان دل بکنند و او را روانه میدان کارزار کنند.در این گونه موارد،غلط است که موکول به رضایت و اجازه شخص یا اشخاص ذی نفع بشود.

کسانی که مدعی هستند حق و عدالت ایجاب می کند که تعدد زوجات با اجازه همسر پیشین باشد،فقط از زاویه تفنن و تنوع طلبی مرد مطلب را نگریسته اند و ضرورتهای فردی و اجتماعی را از یاد برده اند.اساسا اگر ضرورت فردی یا اجتماعی در کار نباشد،تعدد زوجات حتی با اجازه زن پیشین نیز قابل قبول نیست.

۶) از نظر فلسفی

قانون تعدد زوجات با اصل فلسفی تساوی حقوق زن و مرد که ناشی از تساوی آنها در انسانیت است منافات دارد.چون زن و مرد هر دو انسان و متساوی الحقوق می باشند، یا باید هر دو مجاز باشند که دارای چند همسر باشند یا هیچ کدام مجاز نباشند.اما اینکه مرد مجاز باشد چند زن داشته باشد و زن مجاز نباشد که چند شوهر داشته باشد، تبعیض و مرد نوازی است.اجازه دادن به مرد که تا چهار زن می تواند بگیرد به معنی این است که ارزش یک زن مساوی است با یک چهارم مرد.این نهایت تحقیر زن است و حتی با نظر اسلام درباره ارث و شهادت [ که ارث و شهادت] دو زن را برابر با ارث و شهادت یک مرد قرار داده است منافات دارد.

این ایراد سخیف ترین ایرادی است که بر تعدد زوجات گرفته شده است.گویی ایراد کنندگان به علل و موجبات فردی و اجتماعی تعدد زوجات کوچکترین توجهی نداشته اند;خیال کرده اند تنها موضوعی که در میان است هوس است.آنگاه گفته اند چرا به هوس مرد توجه شده و به هوس زن توجه نشده است؟

چون در گذشته راجع به علل و موجبات و مجوزهای تعدد زوجات،مخصوصا راجع به چیزی که تعدد زوجات را به صورت حقی از جانب زنان بی شوهر بر عهده مردان و زنان متاهل در می آورد بحث کرده ایم،دیگر بحثی نمی کنیم.

در اینجا همین قدر می گوییم اگر مبنای فلسفه اسلام در تعدد زوجات و ارث و شهادت،تحقیر و بی اعتنایی به حقوق زن بود و اسلام میان زن و مرد از لحاظ انسانیت و حقوق ناشی از انسانیت تفاوت قائل بود،همه جا یک جور نظر می داد زیرا این فلسفه همه جا یک جور حکم می کند;یک جا نمی گفت یک زن نصف یک مرد ارث ببرد و در جای دیگر نمی گفت یک زن با یک مرد برابر ارث ببرد و در جای دیگر نمی گفت یک مرد تا چهار زن بگیرد،و همچنین در باب شهادت در هر موردی به نحوی حکم نمی کرد.از اینها به خوبی می توان فهمید که اسلام فلسفه های دیگری در نظر گرفته است.ما در یکی از مقالات گذشته راجع به ارث توضیح دادیم و در مقاله دیگری گفتیم مساله تساوی زن و مرد در انسانیت و حقوق ناشی از انسانیت،از نظر اسلام جزء الفبای حقوق بشری است.از نظر اسلام در حقوق زن و مرد مسائلی بالاتر از تساوی وجود دارد که لازم است آنها دقیقا منظور گردد و اجرا شود.
نقش اسلام در چند همسری

اسلام نه چند همسری را اختراع کرد(زیرا قرنها پیش از اسلام در جهان وجود داشت) و نه آن را نسخ کرد(زیرا از نظر اسلام برای اجتماع مشکلاتی پیش می آید که راه چاره آنها منحصر به تعدد زوجات است).ولی اسلام رسم تعدد زوجات را اصلاح کرد.
محدودیت

اول اصلاحی که به عمل آورد این بود که آن را محدود کرد.قبل از اسلام تعدد زوجات نامحدود بود;یک نفر به تنهایی می توانست صدها زن داشته باشد و از آنها حرمسرایی به وجود آورد.ولی اسلام «حداکثر»برای آن معین کرد;به یک نفر اجازه نداد بیش از چهار زن داشته باشد.در حکایات و روایات نام افرادی در صدر اسلام دیده می شود که در حالی که اسلام آوردند بیش از چهار زن داشتند و اسلام آنها را مجبور کرد مقدار زائد را رها کنند.از آن جمله نام مردی به نام غیلان بن اسلمه برده می شود که ده زن داشت و پیغمبر اکرم او را مجبور کرد که شش تای آنها را رها کند.و همچنین مردی به نام نوفل بن معاویه پنج زن داشت.پس از آن که اسلام اختیار کرد رسول اکرم امر کرد که یکی از آنها را حتما رها کند.

در روایات شیعه وارد شده که یک نفر ایرانی مجوسی در زمان امام صادق اسلام اختیار کرد در حالی که هفت زن داشت.از امام صادق سؤال شد:تکلیف این مرد که اکنون مسلمان شده با هفت زن چیست؟امام فرمود:حتما باید سه تای از آنها را رها کند.

پی‏نوشت:

۱- نساء ۳.

 

  نظرات ()
دغدغه اصلی مسئولان استان تراکتور است نه دریاچه ارومیه! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٠

رضا کهولی در گفتگو با نصرنیوز:

 مسئول مرکز نخبگان شهید فهمیده شمال غرب کشور گفت: متاسفانه مسئولان ارشد اجرایی استان به جای پرداختن به موضوعات با اهمیتی همچون بحران دریاچه ارومیه، حمایت از تیم فوتبال تراکتورسازی را در اولویت برنامه هی خود قرار داده اند!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
۶۲ درصد نخبگان المپیادی از ایران رفتند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٠

روزنامه شرق گزارش داده است که "۶۲ درصد مدال|آوران ایرانی رقابت|های علمی جهانی از کشور رفتند".

این روزنامه در تیتر یک شماره نهم خرداد گزارشی با عنوان "المپیاد مهاجرت" منتشر کرده و نوشته است که "روند مهاجرت نخبگان ایرانی به خارج از کشور سیر صعودی به خود گرفته است و ۶۲| درصد از دانش|آموزان مدال|آور المپیادی کشور طی ۱۴ سال گذشته به کشور|های توسعه|یافته دنیا اعم از آمریکا و کانادا مهاجرت کرده|اند".

محمدحسین نجاتی در روزنامه شرق نوشته است که "از مجموع ۲۲۵ دانش|آموز ایرانی که طی سال|های ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۶ در ۵۳ المپیاد جهانی شرکت کردند بیش از۱۴۰ نفر معادل ۶۲.۲ درصد آن|ها هم|اکنون در یکی از دانشگاه|های مطرح دنیا در آمریکا و کانادا تحصیل می|کنند".

در این گزارش آمده است که "گستره مهاجرت مدال|آوران و دانش|آموزان دیروز ایران و دانشجویان، اساتید و سرمایه امروز کشورهای توسعه|یافته نشان می|دهد، هم|اکنون ۶۹.۲ درصد مدال|آوران در المپیاد فیزیک، ۷۶.۷ درصد ریاضی، ۵۰| درصد کامپیو|تر و ۵۰| درصد شیمی خارج از مرز جغرافیایی کشور و اکثرا عضو دانشگاه|ها و مراکز تحقیقاتی بر|تر و تاثیر|گذاری در دنیا همچون دانشگاه هاروارد، استنفورد، ام|آی|تی، کالیفرنیا، کمبریج، جان هاپکینز و پرینستون در آمریکا و دانشگاه تورنتو و سایمون فریز در کانادا هستند".

به نوشته روزنامه شرق، "مبدا ۹۴| درصد" المپیادی|هایی که از ایران مهاجرت کرده|اند "از سکوی پرتابی به |نام دانشگاه صنعتی |شریف" و "مقصد ۶۶.۴ درصد آنها آمریکا" است.

  نظرات ()
سال 2015 ایران با سونامی سرطان مواجه می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٠

عضو انجمن سرطان‌شناسی آمریکا گفت: سال 2015 ایران با سونامی سرطان روبه‌رو می‌شود.

پروفسور ناصر پارسا" در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد رشد علوم، به ویژه در زمینه صنعت و پزشکی را در یک‌صد سال پیش شگفت‌انگیز برشمرد و افزود: شیوه درمان در پزشکی تا به حال تجویز و خوراندن یک دارو برای همه بیماران مشابه بوده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایران؛ رتبه اول مصرف تریاک در دنیا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٠
 مدیرکل حوزه ریاست پزشکی قانونی کشور گفت: اکنون بحران کشور، مصرف تریاک، هروئین و شیشه است.
قدیرزاده در همایش «آشنایی با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها، علائم و عوارض جسمی و روانی و راه‌های تشخیص آزمایشگاهی» افزود: از زمان صفویه تاکنون ایران بزرگ‌ترین مصرف‌کننده تریاک بوده است. این در حالی است که در دنیا حشیش، بیشترین مصرف را دارد در حال حاضر در دنیا مصرف تریاک دارای رتبه چهارم است، ولی ایران در این زمینه رتبه اول را دارا است.

قدیرزاده، با بیان اینکه روانگردان‌ها منشا مرفین ندارند، ولی مواد مخدر منشا مرفین دارند، تصریح کرد: مواد روانگردان، مواد شیمیایی هستند که روی عملکرد مغز تاثیر گذاشته و باعث علائم اولیه چون سرخوشی، تمرکز حواس، افزایش هوشیاری و افزایش انرژی می‌شود و قشر دانشجو و دبیرستانی، ورزشکاران، کارگران و همچنین بانوان برای لاغری، افرادی هستند که گرایش بیشتری به مصرف روانگردان‌ها نشان می‌‌دهند.
  نظرات ()
اضطراب و افسردگی بیشترین مشکل دانشجویان در مراکز مشاوره نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٠


معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت از انجام 17 هزار مشاوره در دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد و گفت: بیشترین میزان مشاوره دانشویی به موضوعات افت تحصیلی، مسائل قبل از ازدواج، اضطراب و افسردگی اختصاص داشته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چطور مغزمان هنگ می‌کند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱٠

 

کدام یک از این صداها بدترند: صدای زنگ ساعت دیجیتالی؟ صدای کامیونی که در حال عقب آمدن برای بارگیری است؟ یا صدای سیستم تشخیص حریق وقتی باتری آن رو به اتمام است؟ همه آن ها آزاردهنده اند. این صداها در واقع متعلق به زندگی مدرن امروزی هستند و آزاردهنده اند چون از مواردی هستند که باعث می شوند مغز کمی هنگ کند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش خانواده‌های تک نفره نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩
ررئیس هشتمین کنگره ملی سلامت خانواده گفت: ازدواج مقوله پیچیده‌ای شده به طوری که ۶۰ درصد خانم‌های ۱۵ تا ۲۵ ساله و ۲۱ درصد خانم‌های ۲۵ تا ۳۵ ساله مجرد هستند یعنی به سمت خانواده‌های تک نفره می‌رویم.


حسین ملک‌افضلی صبح امروز در کنگره علمی سلامت خانواده که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد اظهار داشت: متاسفانه درون خانواده‌ها با شکاف نسل‌ها روبه‌رو هستیم، بسیاری از خانواده‌ها از استحکامی که باید برخوردار نیستند چون جوانان و نوجوانان خیلی از افکار بزرگان را قبول ندارند و به همین دلیل گاهی ممکن است مشکلی به وجود بیاید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تب کریمه کنگو به تهران رسید (+علائم بیماری) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩

 

تب کریمه کنگو در حالی در استانهای شرقی شیوع پیدا کرده که خبرها حاکی از رسیدن این بیماری به تهران و حال وخیم دو شهروند به دلیل ابتلا به آن است. در این میان دستگاههای مسئول همچون وزارت بهداشت و صدا و سیما همچنان در زمینه اطلاع رسانی و راههای پیشگیری از این بیماری واگیردار کم‌کاری می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیامد‌های‌ ازدواج‌ زنان ‎ایرانی با افغان‌ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩

 

تهران امروز نوشت: ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی اگر چه برای ما ایرانی‌ها ساده ترین کار ممکن است، اما داشتن همین مدارک و کارت کوچک برای بسیاری از آن هایی که زیر آسمان این شهر زندگی می کنند به رویایی دست‌نیافتنی مبدل شده است! تنها در پایتخت بیش از 32هزار کودک زندگی می کنند که از مادر ایرانی و پدرافغان متولد شده اند و به همین دلیل اوراق هویتی ندارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جدایی نادر از سیمین» نامزد قدیمی‌ترین جوایز سینمایی ایتالیا شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩


فیلم اصغر فرهادی در شصت و ششمین دوره جوایز روبان نقره‌ای نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم غیر اروپایی است.

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران سینمایی ایتالیا که بانی جوایز روبان نقره‌ای است، اسامی نامزدهای این دوره جوایز خود را اعلام کرد.

در بخش بهترین فیلم غیر اروپایی، «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی، «راندن» نیکلاس ویندینگ رفن، «هوگو» مارتین اسکورسیزی، «نیمه‌شب در پاریس» وودی آلن و «درخت زندگی» ترنس مالیک نامزد دریافت جایزه هستند.

در این دوره جوایز روبان نقره‌ای، تازه‌ترین ساخته‌های مارکو تولیو جوردانا و فرزان اوزپتک هر یک با نامزدی در 9 بخش پیشتاز هستند.

«داستان یک قتل عام» جوردانا و «حضور باشکوه» اوزپتک هر دو در بخش بهترین کارگردان همین طور در بخش‌های بازیگری و بخش‌های فرعی بخت دریافت جایزه را دارند.

«داستان یک قتل عام» درباره بمب‌گذاری سال 1969 در میدان فونتانا در میلان است که باعث کشته شدن 17 نفر شد. «حضور باشکوه» داستان مردی جوان است که آرزو دارد بازیگر شود.

امانوئل کریالزه برای درام با موضوع مهاجرت «ترافرما»، پائولو سورنتینو برای «این جا باید باشد» با بازی شان پن به نقش یک ستاره دلزده راک که در جستجوی بازجوی نازی سابق پدرش است و دانیل ویکاری برای «دیاز» درباره نشست خونین سران گروه 8 در سال 2001 در شهر جنوا، دیگر نامزدهای جایزه روبان نقره‌ای بهترین کارگردان هستند.

«دیاز» با هفت نامزدی و «این جا باید باشد» و «ترافرما» هر یک با پنج نامزدی، دیگر پیشتازان شصت و ششمین دوره جوایز روبان نقره‌ای هستند.

«هنرمند» ساخته میشل هازاناویسیوس، «کشتار» به کارگردانی رومن پولانسکی، «فاوست» ساخته الکساندر سوکوروف و «شرم» به کارگردانی استیو مکویین برای جایزه بهترین فیلم اروپایی رقابت می‌کنند.

اسامی برندگان 30 ژوئن (10 تیر) در سالن 2700 ساله «تئاترو آنتیکو» در تائورمینا در سیسیل که محل برگزاری جشنواره فیلم تئورمینا است، اعلام می‌شود.

برگزارکنندگان جوایز روبان نقره‌ای هفته پیش اعلام کردند به احترام قربانیان زلزله‌های ویرانگر در منطقه امیلیا-رومانیا، مراسم فرش قرمز را از قدیمی‌ترین جوایز سینمایی ایتالیا حذف کرده‌اند.

همان طور که قبلا اعلام شد «سزار باید بمیرد» به کارگردانی پائولو و ویتوریو تاویانی برادران فیلمساز ایتالیایی در تائورمینا جایزه بهترین فیلم را دریافت خواهد کرد.

این فیلم فوریه پیش جایزه خرس طلای جشنواره برلین را گرفت و ماه قبل نیز برنده پنج جایزه دیوید دی دوناتلو شد که مهمترین جایزه سینمایی سال ایتالیاست. «سزار باید بمیرد» درباره زندانیانی یک زندان در ایتالیاست که تراژدی «جولیوس سزار» اثر ویلیام شکسپیر را به صحنه می‌برند.

«جدایی نادر از سیمین» نیز در جوایز دیوید دی دوناتلو که از آن به عنوان معادل ایتالیایی اسکار یاد می‌شود، جایزه بهترین فیلم خارج اتحادیه اروپا را دریافت کرد. فیلم فرهادی پارسال برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد.

  نظرات ()
آخرین وضعیت دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩

محمد جواد محمدی زاده در مراسم گشایش نخستین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: نیاز آبی دریاچه ارومیه سالانه 1/ 3 میلیارد مترمکعب است در حالی که امروزه حتی نصف این میزان هم به دریاچه نمی رسد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مجوز 500 کمپ ترک اعتیاد صادر شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از صدور مجوز فعالیت برای 500 کمپ ترک اعتیاد در کشور خبر داد.

فرید براتی سده در گفتگو با مهر در مورد فعالیت کمپهای ترک اعتیاد افزود: در سال جاری روند صدور مجوز برای کمپهای ترک اعتیاد آسانتر از سال گذشته شده است به همین دلیل نسبت به سال قبل افراد بیشتری برای دریافت مجوز به سازمان بهزیستی مراجعه کرده اند.
وی با اشاره به اینکه به کمپهای مجاز در ازای نگهداری معتادان یارانه تعلق می گیرد، تاکید کرد: در مجموع حدود 500 کمپ برای فعالیت در زمینه ترک اعتیاد از سازمان مجوز دریافت کرده اند.

به گفته وی، در حال حاضر حدود 70 هزار معتاد در سراسر کشور تحت پوشش کمپهای ترک اعتیاد هستند.

مدیر کل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی درمورد ترک اعتیاد شیشه نیز گفت: ترک اعتیاد شیشه نسبت به دیگر مواد مخدر دشوارتر بوده و شرایط ویژه و زمان بیشتری نیز نیاز دارد.

براتی با اشاره به روی آوردن معتادان از مواد مخدر سنتی به صنعتی مانند شیشه اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود جامعه و افزایش مصرف کنندگان شیشه قصد داریم در سال جاری تعدادی کمپ مخصوص ترک اعتیاد برای مردان و تعدادی نیز برای زنان در سطح کشور راه اندازی کنیم.

وی گفت: هم اکنون فقط 11 کمپ برای ترک اعتیاد زنان در کشور فعال است که باید این تعداد افزایش پیدا کند.

  نظرات ()
ساخت پروتئینی برای نابودی ویروس آنفلوآنزا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩

دانشمندان موفق به مهندسی نوعی پروتئین شدند که ویروس‌های آنفلوآنزا را مورد هدف قرار می‌دهد.

«تیم وایتهد»، دانشمند علم مواد و مهندسی شیمی دانشگاه میشیگان و یکی از نویسندگان ارشد این تحقیق اعلام کرد: این پروتئین ضدویروس، عملکرد کلیدی ویروس آنفلوآنزا را مختل می‌سازد.

وی در این رابطه گفت: قوی‌ترین طراحی ما بر روی مکان‌های آسیب‌پذیر بسیاری از ویروس‌های آنفلوآنزای همه‌گیر مانند H1N1 (آنفلوآنزای اسپانیایی و خوکی) و همچنین زیرگروه‌های H5N1 (آنفلوآنزای مرغی) موفقیت‌آمیز بوده است. این درمان‌های جدید بسیار ضروری‌اند؛ بنابراین موفقیت ما در خنثی کردن ویروس‌های H1N1 مسرورکننده بود.

این تیم تحقیقاتی از رایانه برای مهندسی پروتئین‌هایی که مکان‌های آسیب‌پذیری این ویروس بسیار انعطاف‌پذیر را مورد هدف قرار می‌دهند، بهره برد. دانشمندان سپس این پروتئین‌ها را با استفاده از نقشه‌های کامل جهش‌هایی که به آن‌ها هنگام حمله به نواحی مشخص‌شده قدرت کافی می‌دهد، بهینه‌سازی کردند.

این محققان از طریق فرایندی به نام «توالی عمیق دی ان ای» عملکرد پروتئین‌ها مزبور را پیشرفت دادند. این تکنیک به آن‌ها امکان توالی همزمان میلیون‌ها نوع مختلف پروتئین‌ تولید شده، شناسایی و نگهداری جهش‌های سودمند و همچنین بهینه‌سازی عملکرد این پروتئین‌ها را می‌داد.

وایتهد معتقد است: با استخراج بهترین جهش‌ها، قادریم پروتئین‌های تولید شده را با هدف جایگیری در مکان‌های کلیدی ویروس‌ها و بی‌ضرر کردن آن‌ها مجددا برنامه‌ریزی کنیم.

وی در ادامه گفت: تحقیق ما نشان‌دهنده رویکردی جدید برای تولید پروتئین‌های درمانی است و امیدواریم این امر به ما در ساخت داروهای پروتئینی جدید از طریق صنعت بیوداروسازی کمک کند.

این مطالعه همچنین زمینه لازم برای درمان آتی تمامی ویروس‌های آنفلوآنزاو سایر بیماری‌ها مانند آبله را فراهم ساخت. در این پروژه دانشمندانی از دانشگاه واشنگتن، موسسه تحقیقاتی Scripps واقع در کالیفرنیا، مرکز تحقیقات بهداشت و درمان نیروی دریایی و همچنین موسسه علوم «وایتسمان» شرکت داشتند.

آژانس پروژه‌های تحقیقات دفاعی، آژانس کاهش تهدیدات دفاعی، موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی و همچنین موسسه ملی علوم پزشکی عمومی حامیان این پروژه علمی بودند.

نتایج این تحقیق در ژورنال Nature Biotechnology انتشار یافت.

  نظرات ()
راه اندازی مراکز ویژه خدمات سرپایی به کودکان کار و خیابان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٩

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: به منظور ارائه خدمات سرپایی به کودکان کار و خیابان بزودی مراکزی در سطح شهرها راه اندازی می شود.

حبیب الله مسعودی فرید در گفتگو با خبرنگار افزود: با توجه به اینکه کودکان کار و خیابان نیاز به مراکزی برای توانمند سازی و ارائه خدمات روزانه دارند به همین دلیل قصدداریم مراکزی خاص آنان راه اندازی کنیم تا بتوانند با مراجعه به این مراکز از خدمات سرپایی بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه تمرکز این مراکز، کاهش آسیب و بزهکاری کودکان کار و خیابان است ، تاکید کرد: طرح تدوین این مراکز از سوی کارشناسان انجام شده است و تا پایان خرداد ماه نهایی می شود.

به گفته مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، در توانمند سازی و کاهش آسیب کودکان کار و خیابان ، تشکلهای غیر دولتی نقش پر رنگی دارند به همین دلیل در این طرح از کمک این افراد نیز استفاده خواهد شد.

فرید با اشاره به اینکه تعداد کودکان کار و خیابان در تابستان نسبت به فصلهای دیگر بیشتر می شود، اظهار داشت: با توجه به این موضوع ، طرح ایجاد مراکز ویژه برای ارائه خدمات سرپایی به کودکان در تابستان ابتدا در استانهای پرجمعیت مانند تهران اجرایی می شود و سپس در استانهای دیگر نیز به مرحله اجرا در می آید.

  نظرات ()
همسران زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۸


او عاشق و شیفته همسر چهارمش بود. با دقت و ظرافت خاصی با او رفتار می کرد و او را با جامه های گران قیمت و فاخر می آراست و به او از بهترین ها هدیه میکرد. همسر سومش را نیز بسیار دوست می داشت و به خاطر داشتنش به پادشاه همسایه فخر فروشی می کرد. اما همیشه می ترسید که مبادا او را ترک کند و نزد دیگری رود. همسر دومش زنی قابل اعتماد، مهربان، صبور و محتاط بود. هر گاه که این پادشاه با مشکلی مواجه می شد، فقط به او اعتماد می کرد و او نیز همسرش را در این مورد کمک می کرد. همسر اول پادشاه، شریکی وفادار و صادق بود که سهم بزرگی در حفظ و نگهداری ثروت و حکومت همسرش داشت. او پادشاه را از صمیم قلب دوست می داشت، اما پادشاه به ندرت متوجه این موضوع می شد .

روزی پادشاه احساس بیماری کرد و خیلی زود دریافت که فرصت زیادی ندارد. او به زندگی پر تجملش می اندیشید و در عجب بود و با خود میگفت " من 4 همسر دارم ، اما الان که در حال مرگ هستم ، تنها مانده ام ."

بنابراین به همسر چهارمش رجوع کرد و به او گفت" من از همه بیشتر عاشق تو بوده ام. تو را صاحب لباسهای فاخر کرده ام و بیشترین توجه من نسبت به تو بوده است. اکنون من در حال مرگ هستم، آیا با من همراه میشوی؟ " او جواب داد "به هیچ وجه !" و در حالی که چیز دیگری میگفت از کنار او گذشت. جوابش همچون کاردی در قلب پادشاه فرو رفت. پادشاه غمگین، از همسر سوم سئوال کرد و به او گفت "در تمام طول زندگی به تو عشق ورزیده ام، اما حالا در حال مرگ هستم. آیا تو با من همراه میشوی؟" او جواب داد " نه، زندگی خیلی خوب است و من بعد از مرگ تو دوباره ازدواج خواهم کرد ." قلب پادشاه فرو ریخت و بدنش سرد شد. بعد به سوی همسر دومش رفت و گفت " من همیشه برای کمک نزد تو می آمدم و تو همیشه کنارم بودی. اکنون در حال مرگ هستم. آیا تو همراه من می آیی؟ او گفت " متأ سفم! در این مورد نمیتوانم کمکی به تو بکنم، حداکثر کاری که بتوانم انجام دهم این است که تا سر مزار همراهت بیایم ". جواب او همچون گلوله هایی از آتش پادشاه را ویران کرد. ناگهان صدایی او را خواند، "من با تو خواهم آمد، همراهت هستم، فرقی نمی کند به کجا روی، با تو می آیم ." پادشاه نگاهی انداخت، همسر اولش بود ! او به علت عدم توجه پادشاه و سوءتغذیه، بسیار نحیف شده بود. پادشاه با اندوهی فراوان گفت: ای کاش زمانی که فرصت بود به تو بیشتر توجه می کردم .

در حقیقت، همه ما در زندگی کاری خویش 4 همسر داریم . همسر چهارم ما سازمان ما است. بدون توجه به این که تا چه حد برایش زمان و امکانات صرف کرده ایم و به او پرداخته ایم، هنگام ترک سازمان و یا محل خدمت، ما را تنها می گذارد . همسر سوم ما، موقعیت ما است که بعد از ما به دیگران انتقال می یابد . همسر دوم ما، همکاران هستند . فرقی نمی کند چقدر با هم بوده ایم، بیشترین کاری که می توانند انجام دهند این است که ما را تا محل بعدی همراهی کنند . همسر اول ما عملکرد ما است. اغلب به دنبال ثروت، قدرت و خوشی از آن غفلت مینماییم. در صورتی که تنها کسی است که همه جا همراهمان است .

همین حالا احیاءش کنید، بهبودش ببخشید و مراقبش باشید ...

  نظرات ()
سیکلیدین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧


ماده اعتیاد آور "سیکلیدین" یا فرشته نام تجاری آن "PcP "است که متأسفانه اعتیاد به آن در بین برخی جوانان رو به افزایش است و خانواده‌های ایلامی باید اعتیاد به این ماده را جدی بگیرند. سیکلیدین نوعی ماده صناعی است که نام معروف آن صلح کریستال و یا فرشته بوده که متأسفانه جوانان به بهانه تفنن از آن استفاده می‌کنند و از مشکلات روانی و تبعات بعدی آن آگاهی ندارند. مصرف این ماده اعتیاد آور عوارض متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به عوارض و تغییرات روانی در افراد و عوارض جسمانی اشاره کرد.
بی‌قراری، اختلال فضا، احساس سرخوشی و احساس غوطه وری و سرعت از جمله عوارض روانی است که برای افراد در صورت مصرف این ماده اعتیاد آور ایجاد می‌شود که باید خانواده‌های ایلامی مراقبت بیشتری از فرزندان خود انجام دهند.

 مصرف PcP عوارض جسمی متعددی دارد که شامل سفتی عضلانی، عدم تعادل، عوارض چشمی، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، بلند شنیدن صداها و کاهش واکنش به تحریکات خطرناک است.

  نظرات ()
راههای جلوگیری از حساسیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧همزمان با آغاز فصل بهار، آلرژیهای ویژه این فصل نیز فراگیر می‌شوند و می‌توانند افراد مبتلا را حتی از انجام کارهای روزمره باز دارند، اما راههایی برای مدیریت آلرژیهای فصلی از جمله آلژی بهاری وجود دارد که می توانند میزان رنج حاصل از آن را به حداقل برساند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش 17 درصدی بارش در حوزه دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: میزان بارندگی در حوزه دریاچه ارومیه 17 درصد کاهش داشته است.به گزارش نصر نیوز، ارسلان هاشمی عصر امروز در حاشیه بازدید از کانال آبرسانی به دشت بناب با اشاره به میزان بارندگی‌ها در دو ماهه اول سال‌‌جاری اظهار کرد:

       

بارندگی‌ها در استان نسبت به سال آبی گذشته دو درصد افزایش داشته اما متأسفانه در حوزه دریاچه ارومیه میزان بارندگی 17 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
وی با اشاره به تأثیر این بارندگی‌ها بر میزان آب دریاچه ارومیه افزود: این میزان بارش نشان‌دهنده این است که توزیع زمانی و مکانی بارش‌ها در استان مناسب نبوده است که این مشکل در حوزه شهرستان بناب مشهود است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: در خصوص رهاسازی آب از مسیرها به‌ویژه از «آجی چای» از ابتدای امسال اقدام شده که خوشبختانه امسال حدود 120 میلیون مترمکعب از همین طریق وارد دریاچه ارومیه شده و بر اساس همین اقدام، آذربایجان‌غربی هم از ظرفیت‌های خودش در این خصوص استفاده کرده و در مجموع هم‌اکنون 1271.33 متر از سطح دریاچه است که حاکی از ورود خوب آب به این دریاچه است.
هاشمی ابراز امیدواری کرد با بارش رحمت الهی شاهد حل مشکل آب دریاچه ارومیه باشیم.

  نظرات ()
نمره خوشبختی شما چند است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧

 

خوشبختی موضوعی نسبی است. بعضی از ما اگر در غار زندگی کنیم راضی هستیم و برخی دیگر اگر در قصر باشیم باز هم ناراحت هستیم.

دکتر فرناز عطائی متخصص روانپزشکی گفت: در تمام اعصار، اندیشمندان درباره معنای خوشبختی بررسی کرده اند. راستی خوشبختی چیست؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بارانی با طعم ریزگردهای عربی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧


بارش باران شب گذشته بارقه ای از امید و خوشحالی را در دل مردمان غرب استان تهران ایجاد کرد و همگان دست به دعا برآورده تا بارش این نعمت الهی همچنان ادامه پیدا کند.


بارش باران طی شب گذشته در حالی بر سطح زمین غرب استان تهران فرود آمد که قطره های آن همانند گلی از ریزگرد های عربی بر صورت می نشست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همسریابی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧

خانم ها دوست دارند فکر کنند که فقط یک مرد بی عیب و نقص و با کمال برایشان وجود دارد که تقدیر او را رقم می زند و آقایان فکر می کنند که می توانند چندین زن را ملاقات کنند و از بین آشنایی های متعدد یکی را انتخاب کنند. ولی تأهل به معنای واقعی این است که شریکی مناسبی در زندگی پیدا کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا با بالا رفتن سن، عاقل تر می شویم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧


به گفته محققان، مغز ما در سنین سالمندی و پیری کمتر تحت تاثیر احساسات و هیجانات قرار می گیرد و کمتر تحریک می شود و این زمانی رخ می دهد که ما صاحب عقل و خرد می شویم.  
محققان آمریکایی مجموعه ای از تحقیقات را روی سه هزار نفر در گروه های سنی بین 60 و 100 ساله انجام دادند تا دریابند که با بالا رفتن سن چه اتفاقی برای مغز رخ می دهد.  
محققان دریافتند که سالمندان هم می توانند توانایی های جدیدی را کسب کنند حتی در زمانی که مغزشان کمتر به هورمون های "حس خوب" وابسته است که در نتیجه آن، با احساسات و هیجانات کمتر تحریک می شود. این تاثیر به گفته محققان در کالج سلطنتی کنگره روانپزشکان در ادینبورگ، "خرد" است.  
روزنامه  تلگراف به نقل از پرفسور دیلیپ جسته از دانشگاه کالیفرنیا می نویسد : این واقعیت که سالمندان در واکنش های خود کندتر از جوانان عمل می کنند، عمدتا به عنوان یک کاستی در نظر گرفته می شود، اما همیشه هم موضوع زیان آوری نیست.  
این کندی در واکنش که در واقع نتیجه کاهش هورمون های هیجان آور مثل دوپامین در مغز است، چیزی است که ما آن را به "خرد و حکمت" تعبیر می کنیم.  

  نظرات ()
عوارض پرتوهای فرابنفش خورشید برای چشم کودکان 10 برابر بزرگسالان است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧


دبیر علمی سیزدهمین کنگره اپتومتری ایران گفت: پرتوهای مضر آفتاب برای چشمان کودکان در مقایسه با بزرگسالان 10 برابر خطرناک تر است.     
دکتر "ابراهیم جعفرزاده پور" با بیان این مطلب افزود: عوارض پرتوهای فرابنفش خورشید برای چشم کودکان 10 برابر چشم افراد بزرگسال است که همین امر ضرورت استفاده از عینک آفتابی را برای کودکان بیشتر می کند.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان را دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧

 

سرمایه و شکوه معماری ایران را می توان در بازار تبریز مشاهده کرد. جائی که در حوزه گردشگری نیز از جایگاه و اهمیت فوق العاده ئی برای شهر اولین ها محسوب می شود.

خاطرات برجای مانده بر طاق ها و گنبدهای بلند آجری پیشینه تاریخی بازار تبریز را یادآوری می کند، بازاری که در گذرگاه دوران ها، از دید مورخان، سیاحت گران، جهانگردان و ناموران دنیا به مرکز تجاری پر رفت و آمد اتلاق می شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اثرات ضدالتهابی اسانس زیره سیاه در بافت کبد و ریه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧

 

نتایج پژوهش محققان گروه بیوشیمی بالینی دانشگاه تربیت مدرس نشان داد که اسانس زیره سیاه دارای اثرات محافظتی در دو بافت کبد و ریه علیه آسیب های حاصل از واکنش های التهابی و اکسیداتیو می باشد. عفونت یا سپسیس درصد بالایی از موارد مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. در این بیماری، سایتوکین ها پیش التهابی و ضد التهابی، نقش مهمی را در پاسخ های سیستماتیک التهاب بازی می کنند.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف داروهای ضد چاقی باعث پیری زودرس پوست می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٧

دبیر انجمن علمی داروسازان ایران گفت: مصرف داروهای ضد چاقی که حتی مورد تایید سازمان های بین المللی غذا و دارو هستند عوارضی همچون پیری زودرس پوست و مشکلات قلبی - عروقی و انعقادی را به همراه دارند. 

دکتر "فریبرز فرساد" افزود: مصرف داروهای ضد چاقی با مکانیسم اثر دفع دست نخورده چربی از سلول به دلیل اختلال در روند جذب ویتامین های محلول در چربی ها، بدن را با مشکلات مختلفی از جمله کمبود ویتامین و املاح مواجه می کند.   وی یادآور شد : در چنین شرایطی ویتامین هایA  وD    همراه با چربی های دفعی از بدن خارج می شود و این مساله تاثیرات سو» از جمله از دست رفتن طراوت ، شادابی و درخشش پوست و پیری آن را موجب می شود. این متخصص داروسازی گفت: بیماران قلبی و عروقی که داروهای ضد انعقاد از جمله داروی وارفارین مصرف می کنند در صورت مصرف داروهای ضد چاقی در پی دفع ویتامینKبا مشکلات انعقاد خون مواجه می شوند که جان آن ها را به خطر می اندازد.   فرساد تاکید کرد : هیچ دارویی بدون عارضه نیست و به دلیل شیوع روزافزون چاقی ، تبلیغات و شایعات روی داروهای ضد چاقی در دنیا افزایش یافته اما چون سودآور است به عوارض احتمالی و جانبی آن کمتر اشاره می شود.   دبیر انجمن علمی داروسازان ایران در آستانه برگزاری نهمین همایش این انجمن گفت: تنها در موارد چاقی مرضی که ضریب توده بدنی از 27 بالاتر باشد ، می توان از طریق تحرک و ورزش در کنار رژیم غذایی مناسب یعنی کاهش حجم غذا و حذف مواد پر کالری از جمله غذاهای فوری و چرب ، نوشابه های قندی و شیرینی ها به کاهش وزن رسید.   دبیر انجمن علمی داروسازان ایران به افراد چاق پیشنهاد کرد تا از شکلات تلخ و چای سبز به عنوان دو ماده مهم و موثر در کاهش وزن که از سوی سازمان های بین المللی غذا و دارو توصیه شده است ، استفاده کنند.   نهمین کنگره انجمن علمی داروسازان ایران با همکاری انجمن پوست ایران از سی ام تیرماه تا اول مرداد با رویکرد دارو و بیماری های پوستی در مرکز همایش های رازی برگزار می شود.  

  نظرات ()
تبلیغات اینترنتی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٦


مراجعین وب هدفمند هستند و به تبلیغاتی که به هدف آنها مربوط نشود، توجهی نمی‌کنند. برای موفقیت ، آگهی‌ها باید با اهداف و آنچه در ذهن کاربران است، هماهنگ باشد. دلایل مختلفی برای عدم موفقیت تبلیغات روی وب وجود دارد. اما این موضوع زمانی قابل توجه است که آگهی به موضوع مورد علاقه کاربر مرتبط باشد و باز هم شکست بخورد. چرا این اتفاق می‌افتد؟ برای شروع باید علل موفقیت تبلیغات متنی در موتورهای جستجو را بررسی کنیم.

هر کاربری به دنبال یک هدف است، ممکن است دنبال اطلاعاتی درباره دوربینهای دیجیتال باشد یا بخواهد کتابی خریداری کند. در هر صورت ، توجه کاربر کاملا به مسائلی معطوف است که به نحوی او را به هدف خود می‌رساند. هنگامی که کاربر عنوانی برای جستجو وارد می‌کند، موتور جستجو آگهی‌هایی را که مستقیما مربوط به موضوع جستجو باشد، برمی‌گرداند. بنابراین کاربران آنها را مشاهده و دنبال می‌کنند. حتی این گونه آگهی‌ها موثرتر از نتایج دیگر جستجو هستند زیرا نشان دهنده اعتبار تبلیغ کننده و علاقه او به جذب مشتریان است.
نشانه گرفتن اهداف کاربر
متوجه شدیم که رمز موفقیت تبلیغات مطابق بودن آن با اهداف کاربر است. برای رسیدن به این مقصود ، آگهی‌های متنی روش موثری است. تبلیغات گرافیکی نگاه بیننده را به خود جذب می‌کند. اما تبلیغات هدفمند تضمینی برای جلب توجه و ذهن بیننده است. بنابراین باید مسائل جانبی و نمایشی نامربوط را کنار بگذارید و بسیار صریح موضوع فروش خود را به اطلاع بیننده برسانید. البته به همراه یکی لینک به صفحه‌ای که اطلاعات جزئی درباره محصولات در آن قرار دارد. انتظار انتقال تمام اطلاعات از طریق یک آگهی بسیار غیر منطقی است و کسانی که سعی دارند مطالب زیادی را به زور در یک تبلیغ کوچک بگنجانند، منافع ابرمتنها را از دست می‌دهند.

آگهی‌هایی که در مواقع مختلف ناگهان ظاهر می‌شوند یا تبلیغ در سایتهای خبری و دیگر سایتها بسیار وسوسه کننده است اما با این کارها موفق نمی‌شوید، زیرا در راستای هدف بیننده پیش نمی‌روید. کاربران اکنون می‌خواهند خبری را مطالعه کنند یا مشغول هر کار دیگری هستند که به خاطر آن به سایت آمده‌اند و تبلیغات در این زمان حتی اگر کشش زیادی داشته باشند، مورد توجه واقع نمی‌شوند. و هنگامی که کار آنها به اتمام می‌رسد و آماده دریافت تبلیغات هستند، آن آگهی‌ها دیگر وجود ندارند.
مزایای ثبات
بسیاری مواقع پیش آمده است که مشغول انجام کاری روی سایت هستیم و متوجه آگهی جالبی می‌شویم. این اتفاق معمولا در زمانهای مرده ای که منتظر باز شدن صفحه جدیدی هستیم پیش می‌آید. یک پیغام روانی در ذهن ما ایجاد می‌شود که برگردیم و آن را ببینیم. اما حدس بزنید چه اتفاقی افتاده است؟ در برگشت آگهی دیگری در آن محل قرار دارد و این با ثبات که یکی از اصول اولیه طراحی مناسب است، مغایر می‌باشد.

مکینتاش در سال 1984، به طراحان توصیه کرد که اطلاعات را بطور ناگهانی از کاربران نگیرند. این مسئله مصداقهای متفاوتی دارد، ذهن کاربران در صورت مواجه شدند با ظاهر متفاوت یک صفحه مغشوش خواهد شد. مثلا زمانی که در حال خواندن روزنامه هستید، صفحات را برمی‌گردانید و داستان را دنبال می‌کنید و ناگهان چشمتان به آگهی جذابی می‌افتد به احتمال زیاد به خواندن خبر ادامه می‌دهید اما پیامی در ذهنتان حک می‌شود که بعدا برگردید که آنرا ببینید. در برگشت هنوز هم آگهی در محل قبلی وجود دارد.

وب سایتها هم باید به همین ترتیب عمل کنند. نباید میان کار مردم مزاحم آنها شد. باید به نحوی به آنها امکان داد تا بعدا به آن مراجعه کنند. حتی اگر از آن صفحه خارج شده باشند. مثلا می‌توان در محل مخصوص تبلیغات دکمه‌ای قرار داد که ده آگهی آخر را نمایش دهد. ما پیش گویی می‌کنیم که با این کار موفقیت آگهی‌ها افزایش می‌یابد. این راهکار شبیه روشی است که در صفحات اصلی سایت استفاده می‌شود و آرشیوی از رویدادهای اخیر سایت در آن تشکیل می‌شود. متاسفانه اکثر وب سایتهای کنونی راه اشتباهی را برای تبلیغات طی می‌کنند و هر روز حجم آنها را بیشتر و آزار دهنده‌ تر می‌کنند. حرکت در خلاف جهت اصلا راه عاقلانه‌ای نیست. آیا می‌خواهید آگهی شما مؤثر باشد؟ در سایتی که خوب طراحی شده آگهی بدهید. از منافع ابرمتنها غافل نشوید. و از همه مهمتر به مسائل روانشناسی بینندگان دقت کنید.
روش نوشتن یک تبلیغ گیرا برای سایت
با این که پیشتر نیز آن را توضیح دادم به خاطر اهمیت آن دوباره یادآوری می‌کنم که بیشتر نیروی خود را روی نوشتن تبلیغ و نه طراحی گرافیکی سایت و زیبا نمودن آن صرف کنید. به عبارت دیگر هرگز تصاویر و طراحی گرافیکی باعث برانگیختن تمایل مشتریان به خرید از سایت نمی‌شود.
در عنوان تبلیغ باید اطلاعات بیشتری در اختیار مشتریان خود قرار دهید.
تنها چند لحظه فرصت دارید تا توجه بازدیدکنندگان را جلب کنید و آنها را به خواندن ادامه آن ترغیب کنید. تیتر شما باید در خواننده برای دانستن مطالب بیشتر ، کشش ایحاد کند. عناوین دارای عبارات منفی به طرز باور نکردنی این مقصود را برآورده می کنند. برای مثالعبارت منفی Stop being internet marketing failure هر خریدار اینترنتی را به سمت خود جذب می‌کند و یا جمله Discover 10 vital things to do right now کمک می‌کند تا بیننده به خواندن بقیه متن ترغیب شود. با این کار یک عبارت منفی به نتیجه مثبت می‌انجامد.

و یا این نمونه "آیا تا به حال درباره به دست آوردن دوباره سرمایه خود فکر کردید؟" که شما را به خواندن ادامه آن هدایت می‌کند؟ شکی نیست که مردم بطور طبیعی با عنوانهای منفی به متن جذب می‌شوند. چرا؟ چون بیشتر مردم به همین شکل برنامه ریزی شده‌اند. چیزهایی مردم که بطور معمول به خاطر دارند، بیشتر خاطرات منفی آنهاست تا خاطرات مثبت. از عنوانهای منفی استفاده کنید و به این ترتیب افراد زیادی را به سمت خود جذب کنید.
تا حد ممکن از به کار بردن حروف بزرگ و درشت پرهیز کنید.
این کار در خواندن پیام شما وقفه ایجاد می‌کند و خواندن آن را کند می‌کند. از حروف درشت برای تاکید روی مطالب و از خط کشیدن زیر کلمات برای تاکید بیشتر استفاده کنید. عنوان را با کلماتی به اندازه سایر کلمات آغاز کنید.
متنی گیرا و جذاب بنویسید.
مردم را مورد خطاب قرار دهید و بگونه‌ای بنویسید که با اشتیاق مطالب را دنبال کنند. برای شروع می‌توانید از ساختار تبلیغات یکی از اجناسی که آن را خریده‌اید استفاده کنید.
مطالب خود را به صورت منسجم و مرتبط با یکدیگر بنویسید.
اگر این نکته را رعایت نکنید، مطمئن باشید مشتریان زیادی را از دست خواهید داد. از نوشتن تبلیغات طولانی نترسید. اگر آن را به درستی تنظیم کنید و بنویسید، بینندگان تمام آن را خواهند خواند. اشتباه در اینجاست که فکر کنیم تبلیغ طولانی مانع موفقیت ماست. اگر آن را صحیح بنویسید حتا یک تبلیغ 10 صفحه‌ای خیلی بهتر از یک تبلیغ کوتاه عمل میکند.
تبلیغات تمام محصولاتی را که می‌خرید جمع آوری کنید.
آنها را نگهداری کنید و بعدها از آن استفاده کنید. وقتی می‌خواهید یک تبلیغ بنویسید، جملاتی از آن را که مناسب به نظر می‌رسد انتخاب کنید و آنها را با نوشته خودتان بیامیزید. برخی از کلمات جملهها را تغییر دهید و دوباره آن را مرتب کنید. در پایان یک نوشته عالی و قوی خواهید داشت!
از مشتریان خود نظر خواهی کنید.
هر بار که کالا یا خدمتی را می‌فروشید، از مشتریان خود بخواهید که میزان رضایت خود را از خرید در دفاتر شما ثبت کنند.
آنها را در تبلیغات خود قرار دهید. تایید آنها برای موفقیت شما اهمیت دارد و اعتبار قابل قبولی را برای شما به ارمغان می‌آورد. تبلیغ شما بدون توصیه و تایید دیگران کامل نمی‌شود. حتی اگر در گرفتن تاییدیه از مشتریان خود دچار مشکل هستید، می‌توانید در مقابل دریافت رضایت نامه ، محصولات و خدمات خود را به رایگان در اختیار مشتری قرار دهید.
یک نکته بسیار مهم؛ متن شما باید بدون خطا باشد.
حتی ممکن است وجود یک حرف یا کلمه اشتباه و یا متن ناتمام موجب شکست شما در فروش شود. متن خود را مختصر و بدون ابهام بنویسید. اگر متن گنگ و نامفهوم باشد، بطور قطع خوانندگان و در نتیجه مشتریان زیادی را از دست خواهید داد.
نوشتن یک متن تاثیرگذار و کارا با یک بار تلاش به ثمر نمی رسد.
متن خود را یک روز بنویسید و روز بعد دوباره آن را بررسی کنید. می‌بینید که نیاز به بازنویسی دارد. نوشتن و تکمیل یک متن ممکن است 30 روز طول بکشد. اگر افزایش میزان خوانندگان و در نتیجه خریداران را در نظر بگیرید، به اهمیت صرف کردن وقت برای نوشتن این متن پی می‌برید.
نتیجه گیری

با توجه به آنچه تبیین شد، فروش اینترنتی زمانی موفق می‌شود که فروشندگان کالا و خدمات بتوانند نسبت به فروش سنتی منافع و یا ارزش اقتصادی بیشتری را برای مشتریان به ارمغان آورند و صرف نمایش محصولات در یک سایت زیبا با عکسهای متنوع و جذاب در فروش اینترنتی کافی نمی‌باشد. بنابراین ضروری می‌نماید در طراحی و راه اندازی این نوع از تجارت ، علاوه بر استفاده از متخصصین رایانه و هنری ، از متخصصین بازاریابی ، بازار سنجی ، مهندسین محصول ، تبلیغات و خدمات نیز بهره گرفته شود، تا این امر بطور تخصصی و قابل رقابت با محصولات و خدمات مشابه درآید.

  نظرات ()
صحبت کردن با نوزادان قدرت مغز آن‌ها را افزایش می‌دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٥


دانشمندان معتقدند والدینی که با نوزادان خود صحبت می‌کنند به رشد مغزی آن‌ها کمک می‌کنند.

محققان متوجه شدند حتی قبل از آن‌که نوزادان شروع به صحبت کردن کنند ، کلمات نقش بسیار مهمی در رشد مغزی آن‌ها بازی می‌کنند.

تحقیقات آن ها نشان می دهد برای کودکان سه ماهه کلمات بیش‌تر از هر صدای دیگری می‌توانند در قابلیت فکر کردن آن‌ها موثر باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دانشگاه پیام نور:‌ وعده«پذیرش دانشجوی بدون کنکور فراگیر»دروغ محض است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٥


 

رییس دانشگاه پیام نور خطاب به داوطلبان این دانشگاه با بیان اینکه پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور تنها از کانال آزمون انجام می‌شود، گفت: ‌وعده موسسات مبنی بر پذیرش دانشجوی پیام نور بدون کنکور دروغ محض است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قدرت گاز گرفتن در انسان بیشتر از بزرگترین میمون هاست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٥


محققان می گویند: قدرت گاز گرفتن در انسان بیشتر از آن است که تصور می کنیم.   به گزارش ایسنا، پژوهشگران دریافته اند، طراحی و ساختار آرواره های انسان در واقع  به گونه ای است که آن را 40 تا 50 درصد قوی تر از آرواره های تمام انواع میمون های بزرگ می سازد. محققان استرالیایی می گویند: مکانیک  جمجمه ای و استخوان های آرواره ای باعث شده که قدرت گاز گرفتن در انسان ها خیلی بیشتر از تصور قبلی ما باشد. 

  استفان ورو، محقق دانشگاه نیوساوت ولز در سیدنی و دستیاران وی تحقیق خود درباره مقایسه جمجمه های انسان و سایر حیوانات را در نشریه پیشرفت های انجمن سلطنتیB    منتشر کرده اند. به گزارش دیسکاوری، در حالی که نگرش قدیمی تر این بوده که انسانهای مدرن توانایی گاز گرفتن قدرتمند را از دست داده اند، دانشمندان در این تحقیق این فرضیه را به چالش کشیده اند. در این تحقیق، ورو و دستیارانش با استفاده از یک نرم افزار مهندسی کامل حداکثر قدرت گاز گرفتن را در انسان مدرن و میمون های بزرگ مقایسه کردند. 

  این محققان از روشی با عنوان تحلیل عنصری سه بعدی مدل های دیجیتالی جمجمه ها را بررسی کردند. آنها می گویند: با مشاهده وضعیت مکانیک آرواره ها در می یابند که قدرت آرواره های انسان زیاد و بسیار موثر است.  

  نظرات ()
دختر مخترع تبریزی افتخار آفرینی کرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٥

در نمایشگاه بین المللی اختراعات زنان مخترع جهان در کره جنوبی

 
 

 

 

نصر نیوز: پریناز مهری کهنمویی دختر تبریزی دو مدال طلا، تندیس و دیپلم افتخار مسابقات و نمایشگاه بین المللی اختراعات زنان مخترع جهان در کره جنوبی را به خود اختصاص داد.

         
 

 

به گزارش نصر نیوز، مهری کهنمویی که عضو باشگاه پژوهشگران جوان این دانشگاه است، با اختراع خود با عنوان شبیه سازی از انرژی الکتریکی صاعقه برای تجزیه آب و تولید هیدروژن به عنوان سوخت و ذخیره سازی انرژی در سطح کلان در بین شرکت کنندگان200 کشور جهان موفق به کسب این افتخار شد.
وی در این مسابقات موفق به کسب مدال طلای اختراعات آسیایی، مدال طلای اختراعات کره جنوبی و تندیس و دیپلم افتخار از کشور هلند شد.
وی دارای دو طرح پژوهشی ثبت شده در سازمان ثبت اختراعات کشور و یک مقاله علمی پژوهشی در دست چاپ دارد.

  نظرات ()
مثبت اندیشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٥


ذهن‌ آدمی کارگاه تولید فکر است که از منبعی به نام ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می‌گیرد. ضمیر ناخود آگاه نمی‌تواند خوب را از بد و درست را از غلط تشخیص دهد ولی چنان قدرتی دارد که اگر از آن غافل شویم می‌تواند سرنوشت ما را بدست گرفته و آن را به هر جایی که دوست دارد ببرد. در حقیقت نوع و کیفیت افکار و اندیشه ی آدمی سازنده ی نوع و کیفیت زندگی اوست، اندیشه‌ی زیبا و مثبت می‌تواند بهشتی در زندگی انسان بسازد، چنانکه اندیشه‌ی منفی و یأس‌آور می‌تواند جهنمی در زندگی او خلق کند. انسان‌ها همان خواهند شد که در اندیشه ی آنند، بنابراین آینده ی هر کس در گرو چگونگی نگرش او به زندگی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دستخط منسوب به حضرت علی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٥


تصویر یک صفحه از قرآن کریم که منسوب به خط حضرت علی (ع) می‌باشد در کتابخانه آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی توجه مراجعه‌کنندگان داخلی و خارجی این کتابخانه را به خود جلب کرده است. تصویر یک صفحه از قرآن کریم به خط حضرت امیرالمومنین علی‌بن‌ابیطالب‌(ع) که بر روی پوست آهو به خط کوفی نگاشته شده در کتابخانه آیت‌الله ‌‌العظمی مرعشی نجفی‌(ره) می‌باشد. گفتنی است، یک نسخه دیگر از تصویر این دستخط در کتابخانه روضة‌الحیدریه نجف اشرف است.

  نظرات ()
ابرهای بارور جان دریاچه ارومیه را نجات می دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: برای نجات دریاچه ارومیه از وضعیت فعلی طرح بارور کردن ابرها در این استان به اجرا گذاشته خواهد شد .

حسن عباس نژاد روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای نجات دریاچه ارومیه طرح های مهمی در دست اجرا است که طرح باروری ابرها از جمله انها است .

وی گفت: کار مطالعه این طرح توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی آغاز شده و مراحل مطالعاتی آن در حال اتمام است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ویتامین "ب" خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


براساس مطالعه ای در اروپا، به نظر می رسد افرادی که ویتامین "ب" زیادی در خون خود دارند حتی اگر سیگاری باشند هم کمتر با خطر ابتلا به سرطان ریه مواجه هستند.  
مطالعه بر روی 400 هزار نفر نشان داد که میزان بالای ویتامین ب 6 و آمینواسیدمتیونین این خطر را به نصف رساند. این مواد به طور طبیعی در آجیل، ماهی و گوشت قرمز یافت می شود یا می توان آنها را به صورت قرص مصرف کرد. اما کارشناسان در گفت وگو با نشریه "انجمن پزشکی آمریکا" اظهار کردند که ترک سیگار هم چنان موثرترین راه برای کاهش خطر سرطان ریه است.  
به علاوه آنها می گویند; هنوز زود است که بتوان با قاطعیت گفت که مصرف ویتامین باعث محافظت بیشتر در برابر سرطان می شود; چرا که میزان بالاتر ویتامین در بدن می تواند ناشی از سبک سالم تر زندگی باشد که در کاهش سرطان موثر است.  
صندوق جهانی تحقیقات سرطان  (WCRF)  که در این تحقیقات تازه شرکت داشته است، می گوید که مطالعات بیشتری لازم است تا دانشمندان بتوانند با اطمینان درباره ارتباط میزان بالای ویتامین ب و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و علت آن نظر دهند.   دکتر پاناگیوتامیترو از این گروه گفت: این یافته ها واقعا مهیج است; زیرا برای درک فرآیند سرطان ریه اهمیت دارد و می تواند دارای پیامدهایی برای جلوگیری از این بیماری باشد. اما با وجود اهمیت این مطالعه لازم است این پیام به سیگاری ها رسانده شود که مصرف بیشتر ویتامین های ب را هرگز نباید جایگزین ترک سیگار کرد.  
میترو افزود: با این حال این مطالعه می تواند به معنی آن باشد که سیگاری های گذشته و کسانی که هرگز سیگار نکشیده اند می توانند کاری مثبت برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه انجام دهند.   در این مطالعه تقریبا 400 هزار نفر از 10 کشور اروپایی شامل افرادی سیگاری، سیگاری های گذشته و کسانی که هرگز سیگار نکشیده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.  
دکتر پل برنانلا محقق اصلی این مطالعه از سازمان بین المللی تحقیقات سرطان، هم گفت: اگر تحقیقات بیشتر یافته های ما را تایید کند، قدم بعدی شناسایی میزان ویتامین ب در بدن برای کاهش خطر سرطان است.  
دکتر جوانا اوئنز ، از مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا، نیز گفت: هرچند این مطالعه حاکی از ارتباطی میان میزان ویتامین ب در خون و کاهش خطر سرطان است; این ثابت نمی کند که ویتامین ب مستقیما می تواند در برابر سرطان از بدن محافظت کند. میزان ویتامین ب ممکن است در افرادی که به طور کلی رژیم غذایی سالمی دارند بالاتر باشد و این به خودی خود می تواند خطر سرطان را کاهش دهد. مهمترین راه جلوگیری از سرطان ریه ترک سیگار است. هیچ مقداری از ویتامین ها نمی تواند خطر ناشی از سیگار را خنثی کند.  

  نظرات ()
شنونده باید عاقل باشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤

 

سپیده یوسفی


یکی از مشکلات مبتلا به انسان های دنیای جدید اختلال در فرآیند ارتباطی است. اختلالی که نه از گوینده بلکه از شنونده حاصل می شود. اختلالی که در این نوشته به کژفهمی از آن یاد شده است. چگونه می توانیم از این نوع اختلالات ارتباطی رهایی جوییم؟ مقاله زیر به کندوکاو این مقوله از فرآیند ارتباط خواهد پرداخت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خود ارضایی و اعتقاد به درمان پذیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤

 

اولین قدم برای حل هر مشکلی این است که باور داشته باشیم مشکلمان قابل حل است. اگر از همان ابتدا بر این باور باشیم که این مشکل حل شدنی نیست، تلاشمان بی‌فایده است و راه به جایی نمی‌برد. در درمان این کار نباید ناامیدی بر ما غلبه کند. نورمن وینسنت پیل‌ روانشناس آمریکایی چنین می‌گوید: هرگز کلمه نمی‌شود را به کار نبرید، زیرا کاربرد این کلمه یعنی قبول آن خوب است در این جا به برخی از نامه‌های افرادی که با توکل بر خدا و تلاش خودشان موفق به ترک خودارضایی شده‌اند اشاره‌ای داشته باشیم:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آلودگی 12 برابر حد مجاز هوا، استان مرکزی را هم به تعطیلی کشاند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


آلودگی هوا، مدارس ابتدایی استان را امروز و فردا پنج شنبه در دو نوبت صبح و بعداز ظهر به تعطیلی دو روزه کشاند.

مدیر روابط عمومی سازمان اموزش و پرورش استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر در اراک گفت: همه مدارس ابتدایی در نوبت بعدازظهر امروزتعطیل است.

محسن صفایی با بیان اینکه به دلیل قرار داشتن در ایام امتحانات و اینکه امتحانات در مقاطع راهنمایی و دبیرستان به صورت هماهنگ استانی و کشوری برگزار می‌شود افزود: با اعلام ستاد بحران استانداری مرکزی مبنی بر افزایش آلودگی هوای استان مقرر شد امتحانات مدارس راهنمایی و دبیرستان برگزار شود اما، مدارس ابتدایی تعطیل اعلام شد.

آلودگی 12 برابری هوای اراک


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی از شرایط اضطرار هوای اراک و رسیدن شاخص آلودگی به 12 برابر حد مجاز در صبح امروز خبر داد.

امیر انصاری افزود: کیفیت هوا در شرایط پاک، سالم، ‌ناسالم و ‌بسیار ناسالم‌ طبقه بندی می شود و وضعیت هشدار نشانگر کیفیت ناسالم و اضطرار و بحران بیانگر کیفیت بسیار ناسالم است.

احتمال افزایش غلظت ذرات معلق در ساعات آتی در این شهر

وی بیان کرد: کاهش دید افقی در هوای شهر اراک محسوس است و احتمال افزایش غلظت ذرات معلق در ساعات آتی در این شهر نیز وجود دارد.

با توجه به رفع نقصص سیستم ها و بر اساس اطلاعات مرکز پایش آلودگی هوای اراک در ساعت 11 صبح امروز غلظت لحظه ای ذرات معلق در هوای این شهر به یک هزار و 117 میکروگرم بر متر مکعب رسید که با شاخص سنجش 90 میکرو گرم بر متر مکعب 12 برابر حد مجاز است.

شهر اراک یکی از هشت شهر آلوده کشور است که آلاینده های منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ‌ازن، ‌ذرات معلق و دی اکسید نیتروژن مشمول اجرای طرح کاهش آلودگی هوای کلان شهرها در برنامه پنجم توسعه کرده است.

  نظرات ()
عوارض مصرف زیاد ویتامین ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤

ویتامینE :
ویتامین E از دیگر ویتامین‌های محلول در چربی است.. این ویتامین به ‌طور طبیعی در جوانه‌ها (غلات و حبوبات)، غلات سبوس‌ دار و روغن‌های گیاهی وجود دارد.
ویتامینE از ویتامین‌های ضروری برای انسان است و موجب سلامت و استحکام غشاهای سلولی و محافظت سلول می ‌شود. این ویتامین جزو ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان می‌ باشد و در پیشگیری از بروز سرطان و بیماری‌های قلبی- عروقی موثر می‌ باشد.. اثرات ویتامینE در پیشگیری از بیماری‌های دیگری نیز به اثبات رسیده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مخترع تبریزی برترین مخترع سال 2012 معرفی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤

تبریز- 'کامران رحمتی شادباد' مخترع جوان تبریزی عنوان برترین مخترع سال 2012 میلادی در جهان را از آن خود کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانی» هیچکاک، خونین‌ترین فیلم تاریخ سینما نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


فیلم «روانی» ساخته‌ی معروف «آلفرد هیچکاک» عنوان خونین‌ترین فیلم تاریخ سینما را به دست آورد.

نشریه‌ سینمایی اسکرین در گزارشی به معرفی خونین‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما پرداخت که با به تصویر کشیدن صحنه‌های خشونت‌آمیز و خونین، تاثیر زیادی بر هیجانی شدن فیلم داشته‌اند.

در این فهرست فیلم «روانی»‌ساخته‌ی آلفرد هیچکاک در رتبه‌ی اول قرار گرفته است. «روانی» که عنوان بهترین فیلم دهه 60 سینمای جهان را در اختیار دارد، یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما است. این فیلم در سال 1992 در فهرست میراث فرهنگی آمریکا و در گنجینه شاهکارهای سینمایی هالیوود قرار گرفت.

این فیلم محصول سال 1960 نامزد چهار جایزه اسکار از جمله بهترین کارگردانی بود که در جوایز سینمایی ادگار آلن پو بهترین فیلم جنایی شناخته شد و در جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین بازیگر زن را برای «جانت لی» به همراه آورد.

فیلم «MASH» به کارگردانی «رابرت آلتمن» محصول 1970 در رتبه‌ی دوم قرار دارد. اگرچه دیگر کارگردانان از قبول این پروژه طفره رفتند، اما «آلتمن» آن را قبول کرد و توانست با همین فیلم جایزه‌ نخل طلای جشنواره کن را در سال 1970 به‌دست آورد. این اثر پرفروش‌ترین فیلم در کارنامه‌ سینمایی آلتمن محسوب می‌شود که برنده‌ جایزه‌ اسکار بهترین فیلمنامه شد و در جوایز گلدن گلوب بهترین معرفی شد.

فیلم «راننده تاکسی» اثر معروف «مارتین اسکورسیزی» محصول 1976 در مکان بعدی نشریه‌ی اسکرین قرار گرفته است. این فیلم با نقش‌آفرینی «رابرت دنیرو» و «جودی فاستر» نامزد چهار جایزه اسکار بود که در جشنواره کن موفق به کسب نخل طلا شد و دنیرو با این فیلم تا آستانه کسب جایزه‌ی‌ اسکار رفت.

  نظرات ()
کیفیت خواب میزان استرس بدن را نشان می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


پژوهشگران ایتالیایی با آزمایش بر روی شش فضانوردی که در برنامه شبیه سازی سفر به مریخ شرکت کرده اند دریافتند که با اندازه گیری کیفیت خواب می توان سطح نفوذپذیری بدن نسبت به استرس را اندازه گیری کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تک خوری و رژیم غذایی نامناسب به سو» تغذیه منجر می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


مسوول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران گفت: رژیم های نامناسب غذایی، عوارضی چون سو» تغذیه را به همراه دارد بنابراین باید زیر نظر یک رژیم شناس، برنامه غذایی خود را تنظیم کرد.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
امام هادی(ع)؛ گوهر آفرینش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤

 

آیت‌الله سبحانی

الحمد لله رب العالمین و الصلوة و السلام علی خیر خلقه و آله الطاهرین و لعنة الله علی أعدائهم أجمعین إلی یوم الدین. قال الحکیم فی محکم کتابه الکریم: «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا و کانُوا بِآیاتِنا یُوقِنُونَ»(سجده؛ ۲۴)

همه‌ مسئولیت‌های نبی بر عهده‌ امام است

مقام امامت مقام بزرگ و رسایی است. در حقیقت امامت استمرار مقام نبوت است و تمام مسئولیت‌هایی که بر عهده‌ پیامبر بوده، همه‌ آن مسئولیت‌ها بر عهده‌ امام نیز می‌باشد، با این تفاوت که نبیّ مورد وحی است و وحی الهی بر او نازل می‌شود و پایه‌گذار دین است، اما امام مورد وحی نیست. امام مفاهیم دین را بیان می‌کند و پرسش‌های نو را پاسخ می‌دهد و درباره‌ زندگی مردم قوانین درستی را تبیین می‌کند، امر به جهاد می‌کند و هکذا و هکذا.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
۶خوراکی که بدنتان را از درون خانه تکانی میکند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


بهار فصل روئیدن سبزیجات و میوه هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکیهای سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری می تواند بدن انسان را از درون خانه تکانی کنند و سلامت را به همراه بیاورد.

به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، فصل بهار از راه رسید و با خود فراوانی میوه ها و سبزیجات تازه را به همراه آورد. در این گزارش به معرفی ۶ خوراکی پرقدرتی پرداخته می شود که می توانند رژیم غذایی روزانه شما را متنوع کنند و سلامت را برایتان به ارمغان بیاورند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مردان شکننده تر از زنان هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


مردها علیرغم سرو صداهای مردسالارانه خود که به صورت ژنتیک و بد آموزی به جنس خشن معروف شده اند وجودهای شکننده و رو به انقراضی هستند که اگر چنین شود باید بیشتر مراقب آنان بود.

دلایل چندی بر این ادعا مطرح می شود که بعضی از آنهابه شرح زیر است :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مدیریت نواقص فردی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤
ساختن یک زندگی نیرومند و شایسته همواره پر از فراز و نشیب‌های فراوانی است. همراه با متغیرهای گوناگونی مثل خودآگاهی، بلوغ، فرصت‌ها و افراد در پیرامون و کسانی که انگار گریزی از آن‌ها نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علائم آسم و آلرژی در 35 درصد کودکان تهرانی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤

 

اگر چه میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران به طور دقیق مشخص نیست اما آلودگی هوا اثرات جبران ناپذیری بر سلامتی و جان شهروندان می گذارد به گونه ای که به طور مثال در 35 درصد از کودکان تهرانی علائم آسم و آلرژی مشاهده می شود.روزانه حدود 15 تا 20 لیتر هوا وارد ریه های هر فرد می شود حال تصور کنید که وجود آلاینده های متعدد در هوا تا چه حد می تواند سلامت هر فرد را با خطر مواجه کند.

نسبت به 30 سال گذشته در کشور آمار بیماری هایی نظیر بیماری قلبی، سرطان ریه و نیز بیماری انسدادی مزمن ریه افزایش چشمگیری داشته به طوری که امروزه سرطان ریه به یکی از شایع ترین بیماری ها تبدیل شده که یکی از علل اصلی آن آلودگی هوا است و سهمی بالغ بر 10.7 درصدی در بروز این نوع از سرطان دارد. عدم فعالیت‌های بدنی و ورزشی و خروج از منزل در شرایطی که آلودگی هوا زیاد است، استفاده از وسایل تهویه هوا در داخل منازل، عدم استفاده از شوینده‌های قوی، حشره‌کش‌ها و اسپری‌ها و استفاده فراوان از مایعات و میوه ها و سبزیجات می‌تواند تبعات منفی آلودگی هوا را کاهش دهد.

آلاینده ها می توانند سبب سرگیجه، اختلال در تعادل، بروز بیماری آسم، افزایش تاثیر عفونت های ریوی، اختلال در سیستم عصبی و رفتاری و... در افراد شوند. در این میان بنزن که یکی از آلاینده های مخرب ناشی از احتراق بنزین است، بسیار خطرناک و سرطان زا است.

متاسفانه پدیده آلودگی هوا و اینورژن تنها در زمان خود مهم جلوه داده می شود و بعد ها از یاد می رود و ما همچنان یک سیکل معیوب را تکرار می کنیم. در دسامبر سال1952 نزدیک به 4 هزار تن در لندن جان خود را بر اثر تشدید آلودگی هوا از دست دادند. در سال 1970 در ژاپن نزدیک به 26 هزار نفر بر اثر تشدید آلودگی هوا دچار مشکلات قلبی شدند و حتی در توکیو کیوسک های مخصوی تنفس اکسیژن نصب شده بود. اما امروزه مشاهده می کنیم که این شهرها دیگر با چنین معظلاتی روبه رو نیستند.  در لندن مصرف سوخت های سولفور دار متوقف شد، استفاده از اتوبوس های هیبریدی باب شد، 66هزار خانه دوچرخه نصب شد و... . در توکیو نیز سن خودروهای فرسوده به 5 سال تقلیل یافت. حال آنکه در کشور ما سن معاینه فنی که خود عاملی در جهت کاهش آلاینده هاست را 5 سال معرفی می کنند. این روند نشان می دهد که طرح های کاهش آلودگی هوا نظیر آنچه در شهرهای آلوده مانند مکزیکوسیتی، لندن و توکیو بوده در تهران هم وجود دارد ولی تلاشی برای آن نمی شود. امروز وضعیت معاینه فنی و گسترش حمل و نقل عمومی را ببینید که با چه مشکلاتی مواجه است .

  نظرات ()
روزه گرفتن و خود ارضایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤

 

گفتیم یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به خودارضایی پرهیز از پرخوری است که یکی از روش های ان روزه‌گرفتن است. روزه علاوه بر این که نوجوان را در حصاری از معنویت قرار داده ،ا نرژی روانی او را به سمت هدف‌های والا جهت می‌دهد، همچنین باعث کاهش کالری ذخیرهش شده در بدن می‌گردد، در نتیجه انرژی حاصل از مواد غذایی در بدن کم می‌شودو این امر در کاهش میل جنسی موثر است. روزی شخصی خدمت پیمابر اکرم رسید و گفت به علت شرایط نامناسب مالی فعلا توانیایی ازدواج ندارم و از حضرت راهی برای مهار شهتش خواست. یکی از توصیه‌هایی که پیامبر به او فرمودند این بود که زیاد روزه بگیرد. در توصیه دیگری رسول اکرم چنین می‌فرمایند:

ای جوانان به شما سفارش می‌کند ازدواج کنید و همسری را برای خود برگزینید و اگر شرایط ازدواج را ندارید زیاد روزه بگیرید، زیرا روزه توان جنسی را کنترل و تعدیل می‌کند.

نوجوان اگر بتواند هفته‌ای یکی دو روز روزه مستحبی بگیرد برای کاهش غریزه جنسی‌اش بسیار مفید است. اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه گرفتن مهیا نیست، مقدار غذایش را کاهش و فاصله بین وعده‌های غذایی را افزایش دهد. روزه علاوه بر کاهش میل جنسی، فایده‌های دیگری هم دارد که یکی از آنها تقویت نیروی تقوا در وجود فرد است. تقوا نیروی بازدارنده فرد در مقابل گناهان و آلودگی‌هاست. نیرویی درونی است که همیشه همراه انسان است و او را از دست زدن به کارهای غیر شرعی و حرام بازمی‌دارد. یکی دیگر از آثار روزه گرفتن، تقویت نیروی اراده است که در پیشگری از خودارضایی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

  نظرات ()
عوامل عاطفی و فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٤


عوامل عاطفی از جمله عواملی است که بعضاًً زمینه ساز فرار نوجوانان و یا جوانان از خانه می شود.از جمله این موارد می تواند ناکامی باشد و همچنین طرد شدگی ، طرد شده ای که در زندگی خود دچار حس ناکامی و در زندگی شکست خورده همواره  بدنبال ارضای نیاز خود و رسیدن به آرزوی خود می باشد و عوارضی مثل نداشتن پول ، ویژگی های شخصیتی و... از جمله عواملی هستند که فرد همواره با آنها درگیر است.فردی که در محیط خانه با وضعیت بد مالی و فقر خانواده و.... روبروست دست به فرار می زند و خانه خود را ترک می کند تا شاید در جایی دیگر به خواسته خود برسد.(شکاری ، 1383 ، ص 144).

* همانگونه که ملاحظه می شود عوامل عاطفی از جمله عوامل موثر بر فرار نوجوانان و جوانان از خانه است. ناکامی نیز جز این موارد محسوب می شود.طرد شده ای که در زندگی خود احساس ناکامی می کند پس به دنبال راهی می گردد که آرزوی خود را برآورده کند.این افراد نداشتن پول ، فقر خانواده و... را بهانه قرار می دهند و خانه را ترک می کنند تا شاید در جایی دیگر به خواسته خود برسند.

  نظرات ()
مردان چشم قهوه‌ای خشن‌ترند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 


تحقیقات نشان می‌دهد مردان چشم قهوه‌ای دارای خصوصیاتی در صورتشان هستند که آن‌ها را خشن‌تر از دیگران نشان می‌دهد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مردان چشم قهوه‌ای دارای خصوصیاتی در چهره خودشان هستند که آن‌ها را نسبت به مردان چشم آبی خشن‌تر و سلطه‌گرتر نشان می‌دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصونیت عاطفی، روانی و اجتماعی به شریک زندگی خود ببخشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

فتانه راحمی پورهیچ رویدادی در سرتاسر زندگی مانند ازدواج مهم و سرنوشت ساز نیست. همه می دانیم که کمالات انسان با ازدواج شکوفا می شود و تشکیل خانواده نیز در تربیت و رشد انسان تأثیر عمیق دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لذت های زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳


1. گاهی به تماشای غروب آفتاب بنشینیم.

2. سعی کنیم بیشتر بخندیم.

3. تلاش کنیم کمتر گله کنیم.

4. با تلفن کردن به یک دوست قدیمی، او را غافلگیر کنیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آلودگی هوای اهواز 26 برابر حد جهانی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

شدت گرد و غبار در شب گذشته در اهواز را چهار هزار میکرو گرم بر مترمکعب گزارش شده که براساس اعلام سازمانهای جهانی، وقتی غلظت گرد و غبار به 150 میکروگرم بر مترمکعب برسد هوا به درجه خطرناک آلودگی رسیده است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دربند داغستان: شهر قلعه‌های پایداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

«دربند» یکی از معدود شهرهای قدیمی‌ جهان است که چهره اولیه خود را تا به امروز حفظ کرده است. بعید به نظر می‌رسد شهر دیگری را بتوان یافت که تا این حد آماج حملات و تخریب قرار گرفته، یا صحنه دائمی ‌اختلافات و جنگ‌های خونین بوده؛ اما همچنان استوار و پربرجا ایستاده باشد. و جالب‌تر اینکه بسیاری از فرستادگان پیامبر خاتم محمد(ص) رسالت تبلیغ اسلام را از این شهر آغاز کردند.

دربند شهری‌ست در جمهوری داغستان و جنوبی‌ترین شهر فدراسیون روسیه محسوب می‌گردد. این شهر در کرانه باختری دریای خزر قرار دارد. دربند به معنای «گذرگاه باریک» است؛ درواقع نام سابق آن «گذرگاه خزر» بوده که یکی از مهم‌ترین و استراتژی‌ترین گذرگاه‌ها برای اتصال اروپای شرقی و آسیای جنوب غربی به شمار می‌رفته است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ماه کامل واقعا می‌تواند بعضی‌ها را دیوانه کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 


دانشمندان استرالیایی ادعا کرده اند بعضی از انسان‌ها در زمانی که قرص ماه به صورت کامل است از خود خشونت بیش‌تری نشان می‌دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موسیقی آذربایجان قویترین و علمی ترین موسیقی محلی کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

آهنگساز نمایش خان ننه با اشاره به شورانگیزی خاصی که موسیقی تئاتر دارد، تاکید کرد: موسیقی تئاتر می تواند فرصت خوبی را برای احیای موسیقی سنتی آذری و عاشیق فراهم کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مغز به طور ذاتی از خودخواهی بیزار است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 


پژوهشگران ژاپنی و انگلیسی فضاهایی از مغز را یافتند که در بشر دوست فعال می شود و نشان دادند که مغز به طور ذاتی از عملکردهای خودخواهانه بیزار است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خشکاندن ریشه گرد و غبار 10 سال طول می‌کشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت‌: برای خشکاندن ریشه گرد و غبار یک دوره 10 ساله فرصت لازم است‌.

شاعری در نشستی خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات که ظهر امروز در سالن کنفرانس اداره‌کل محیط زیست استان کرمانشابرگزار شد اظهار کرد: ریزگردها پاسخ نامهربانی ما با طبیعت است و نتیجه زخم‌های است که انسان بر پیکره طبعیت زده و به زودی التیام نمی‌یابد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
من کی ام؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 


همه ما این تجربه را داشته‌ایم که ندانیم کجا هستیم. سرگردان بودن احساس مطبوعی نیست و حتی می‌تواند ترسناک باشد، اما خوشبختانه این احساس برای اکثر ما یک حالت موقتی است. مغز برای جهت‌دهی مجدد ما، برای به حداقل رساندن حالت سرگردانی و برای هدایت کردن ما به سوی جهت صحیح، ترفندهایی را به کار می‌برد. پژوهش‌ها حاکی از این امر هستند که حیوانات و کودکان خردسال برای جهت‌یابی عمدتاً به سر‌نخ‌های هندسی (به عنوان مثال طول ها، مسافت‌ها و زاویه‌ها) متکی هستند. اما افراد بزرگسال می‌توانند از سرنخ‌های خصیصه‌ای (مثل رنگ، بافت وعلامتها) نیز که در محیط پیرامون هستند استفاده کنند. اما غالباً ما چه روشی را مورد استفاده قرار می‌دهیم؟ کریستین ر. راتلیف – روانشناس- از دانشگاه شیکاگو و نورا اس.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مهربانی، مهربانی می‌آورد؛ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

حوزه‌های متفاوت علوم،‌ خصوصا علوم مرتبط با رفتار انسانی،‌ بارها و بارها تاثیرگذاری رفتار افراد بر یکدیگر و نحوه انتشار یک رفتار در یک گروه انسانی را مورد مطالعه قرار داده‌اند. اما این بار،‌ در یک مطالعه جذاب، دو دانشمند با طراحی یک بازی گروهی چند مرحله‌ای،‌ مهربانی و دست و دلبازی آدم‌ها را در مقابل خودخواهی آن‌ها قرار داده‌اند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که اعمال خوب کوچک،‌ در بین گروه‌های انسانی گسترش می‌یابد. این که بدانید یک دست و دلبازی کوچک از طرف شما، ‌می‌تواند تا مدت‌ها رفتار خوب آدم‌هایی که مستقیم یا غیرمستقیم با شما در ارتباطند را تحت تاثیر قرار بدهد و به نوعی حتی تایین ‌کننده باشد، چه تاثیری در تصمیم‌گیری‌های شما از این به بعد در مورد رفتارتان خواهد داشت؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موقعیت‌های اجتماعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳
محسن جوشن لو


‌کلمه هیجان (emotion) از ریشه‌ای لاتین به معنی حرکت دادن نشات می‌گیرد.این کلمه از اواسط قرن شانزدهم با معنی آشفتگی و اختلال سیاسی مورد استفاده قرار گرفت و از اواسط قرن هفدهم معنی بی‌قراری ذهنی را به خود گرفت. معنی امروزی این کلمه (احساسات قوی) از اوایل قرن نوزدهم رایج شد. تجربه یک هیجان شامل مولفه‌ها و ابعاد متفاوتی است:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جزییات جدید معافیت کفالت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

کلیه مشمولان غیرغایب که تا ۴ فروردین ۹۱ واجد شرایط معافیت کفالت پدر بالای ۵۹ سال تمام بوده و تا این تاریخ موفق به ارائه درخواست خود نشده‌اند، در صورتی که همچنان واجد شرایط این نوع معافیت باشند تا ۳۱ شهریورماه مهلت ثبت درخواست خود از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) را خواهند داشت.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آملی لاریجانی: در اسلامی کردن علوم انسانی عجله نکنیم/ تعطیلی علوم انسانی معقول ن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

کسانی که پس از طرح بحث تحول در علوم انسانی ابراز نگرانی کردند و بسیاری نیز کار تبلیغاتی کردند که این بحث‌ها سیاسی است، به بیراهه رفتند. دلیل روشن در رابطه با تحول در علوم انسانی این است که ما به عنوان انسان‌هایی متدین بر اساس کتاب و سنت، نگاه خاص به انسان داریم و این نگاه در علوم انسانی موثر است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همایش ' خسته قاسیم ' نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

یکی از چهره های ماندگار عارف و شاعر دوره افشاریه ' خسته قاسیم ' می باشد که با درک واقعیات و با علم بر تاثیر هنر در اندیشه ها و انتقال افکار و عقاید از شگردی خاص استفاده کرده است.

وی از تلفیق چندین هنر معجونی ساخته تا بهتر و ساده تر افکار و اندیشه هایش را به مردم عصر خویش برساند و هنرمند ما خود را به چندین هنر، شعر و موسیقی و آواز آراسته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تصادفات رانندگی دومین علت مرگ و میر در کشور است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

دکتر شجاعی با اشاره به اینکه بیشترین تلفات رانندگی در دهه 80 مربوط به سال 1384 با 27 هزار و 755 فوتی است، تصریح کرد: حدود 55 درصد مرگ‌های غیر طبیعی کشور در این دهه مربوط به مرگ های ناشی از حوادث رانندگی است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لیلة الرغائب یکی از سه شب برتر سال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳
 

مدیر گروه اخلاق مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی با بیان اهیمت جایگاه ماه رجب نزد خداوند و رابطه آن با شرط ورود به دروازه بندگی، نخستین شب جمعه ماه رجب که به «لیلة الرغائب» موسوم است را همپای شب قدر دانست.حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن هاشمی جزی، مدیر گروه اخلاق مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی با اشاره به اهمیت خاص ماه رجب، ابراز داشت: رجب یکی از سه ماه بزرگ عبادت و بندگی خداست، یعنی ماه رجب به ماه شعبان و بعد از آن به ماه مبارک رمضان منتهی می‌شود که این سه ماه الهی در عبودیت و بندگی بسیار مهم است، این که شروع ماه بندگی خداوند با ماه رجب است، نشان از جایگاه ممتاز این ماه در برابر ماه‌های دیگر دارد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ریزگردها سالانه بیش از سه هزار کرمانشاهی را روانه بیمارستان می کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳


کرمانشاه - رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از بستری شدن سالانه بیش از سه هزارنفر در کرمانشاه در اثر شدت گرفتن پدیده گرد و غبار و ریزگردها در سالهای اخیر خبر داد.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کارگاه آموزشی باستان شناسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

همزمان با هفته میراث فرهنگی، کارگاه آموزشی باستان شناسی در محوطه تپه تاریخی 'حسنلو' نقده برگزار شد.

کارگاه آموزشی باستان شناسی در محوطه تپه تاریخی 'حسنلو' نقده برگزار شد

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: این کارگاه آموزشی به منظور آشنایی دانشجویان و دانش آموزان با حفاری، باستان شناسی و فعالیت های این حوزه به صورت ملموس توسط کارشناسان باستان شناسی استان و پایگاه تاریخی حسنلو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل، 'خسرو فری'، با اشاره به حضور افزون بر150نفر در این کارگاه آموزشی، ادامه داد: در این کارگاه آموزشی، تعدادی از اشیاء تاریخی که از حفاری های باستان شناسی به دست آمد، به صورت نمادین در دل خاک قرار داده و دوباره توسط علاقمندان و دانشجویان باستان شناسی با ابزارآلات حفاری کاوش شد.

در این کارگاه آموزشی، توضیحاتی در رابطه با رشته باستان شناسی و فعالیت های این حوزه به علاقمندان، دانش آموزان و دانشجویان باستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد و دانشجویان زمین شناسی دانشگاه ارومیه ارائه شد.

در این مدت نمایشگاهی از تابلوهای جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری آذربایجان غربی در محل موزه نقده نیز دایر بود که علاقمندان از برنامه کاوش های نمادین این نمایشگاه دیدن کردند.

 

  نظرات ()
ترویج بین نسلی خشونت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

دکتر حسام فیروزی*

توجه به کودک و دوران کودکی امری تازه و جدید است. کودکی که طی قرن های متمادی «بزرگسالی کوچک» یا الگوی کوچک شده بزرگسالان تلقی می شد، با گذشت زمان به یکباره در جوامع امروزی افسار خانواده را به دست گرفته و پدیده یی موسوم به فرزندسالاری را شکل داده است. کودک امروز، تصویر بشریتی است که به سوی آینده گام برمی دارد؛ آینده یی که مرهون تربیت اصولی این انسان های کوچک است و این تربیت در دستان پدران و مادران امروز است. این مقاله بر آن است تا به مطلب بسیار مهمی بپردازد که امروزه بسیاری از پدر و مادرها با آن دست و پنجه نرم می کنند اما کمتر به آن اهمیت می دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیانات رهبر انقلاب درباره امام علی النقی (ع) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

 

بالاخره در نبرد بین امام هادى (علیه‌السّلام) و خلفایى که در زمان ایشان بودند، آن کس که ظاهراً و باطناً پیروز شد، حضرت هادى (علیه‌السّلام) بود؛ این باید در همه‌ى بیانات و اظهارات ما مورد نظر باشد.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
به بهانه کنگره ملی مرحوم دخیل مراغه ای/ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

دخیل شاعری که عشق خود را در قالب شعر به خاندان پیامبر(ص) تقدیم کرد

مراغه - مرحوم ملاحسین دخیل مراغه ای، شاعری که درقرن سیزدهم استعداد، ابتکار، عشق، علاقه و دلبستگی خود را در قالب شعر و مرثیه به خاندان پیامبر(ص) تقدیم کرد.

این شاعر همه استعدادها و ابتکارات خود را عاشقانه تقدیم خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) کرده و پس از گذشت چند صد سال از دوره خود همچنان در تنگنای ناشناختگی مانده و در کتاب های تاریخی و ادبی همچنان از وی نامی به میان نیامده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دو رشته تحصیلی در مقطع دکترا در دانشگاه بناب راه اندازی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۳

' قربانعلی حقیقت دوست ' روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: با تصویب نهایی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دو رشته دکترای تخصصی هندسه و فنوتیک در این دانشگاه بناب ایجاد شد و از مهر ماه امسال در هر رشته 4 نفر دانشجو پذیرش می شود.

وی افزود: این دانشجویان از طریق آزمون نیمه متمرکز سازمان سنجش پذیرفته می شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایجاد کلینیک های ترک سیگار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢


وزارت بهداشت در دستور کار خود قرا ر داده تا در تمام شهرستانها کلینیک ترک سیگار راه اندازی کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تعویق آزمون آیلتس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢
سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد: به علت ادامه وجود برخی مشکلات فنی، آزمون‌های آیلتس موسسه ایران آیلتس در روزهای شنبه ۳۰ اردیبهشت (۱۹می) و شنبه ۶ خرداد برگزار نخواهد شد.

برگزاری آزمون زبان آیلتس سازمان سنجش برای چهارمین بار پیاپی لغو شد، این درحالیست که پیش از این سازمان سنجش از لغو این آزمون‌ها به علت پاره‌ای مشکلات فنی در فروردین ماه خبر داده بود ولی این روند تا هم‌اکنون یعنی پایان اردیبهشت ادامه یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف 2 تن مواد در آذربایجان‌شرقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢
رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی گفت: سال گذشته پلیس مبارزه با موادمخدر موفق به کشف یک هزار و 992 انواع موادمخدر شد که در مقایسه با سال 89 از نظر کشف 18 درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس آذربایجان شرقی، حمید باغبان خاطرنشان کرد: این مقدار موادمخدر در 4 هزار و 362 عملیات دستگیری و کشف موادمخدر صورت گرفته است.

وی همچنین اظهار کرد: سال گذشته 7 هزار و 117 نفر قاچاقچی، توزیع‌کننده و معتاد در استان آذربایجان‌شرقی دستگیر شده‌اند.

باغبان همچنین از تغییر الگوی مصرف موادمخدر از مواد سنتی به صنعتی خبر داد و گفت: از 25 اردیبهشت ماه جاری طرح تشدید مقابل با مصرف شیشه آغاز شده و مبارزه با تولید، توزیع و مصرف شیشه در اولویت ماموریت‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار دارد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: قدرت تخریب جسمی و روانی ماده مخدر شیشه 50 برابر هروئین است و تا هفت سال آثار سوء مصرف آن باقی می‌ماند.

باغبان تصریح کرد: عدم آگاهی خانواده‌ها و والدین از مواد مخدر صنعتی، مهم‌ترین مشکل و چالش اصلی در امر مبارزه و پیشگیری از رواج مصرف مواد افیونی در بین جوانان است.
  نظرات ()
جشن 1122مین سال پذیرش اسلام در روسیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/٢
 
روز 21 ماه می، مسلمانان تاتارستان روسیه 1122مین سال پذیرش اسلام در روسیه را جشن می‌گیرند. به گزارش ایراس به نقل از صدای روسیه؛ شهر باستانی بلغر در 120 کیلومتری شهر قازان روسیه نزدیک به هزار نفر جمع شدند تا این روز را جشن بگیرند. "رستم مینیخانوف"، رئیس جمهور تاتارستان، "مینتیمیر شایمیف" مشاور امور خارجه و رئیس جمهور سابق تاتارستان، رئیس شورای روسیه و مفتی شیخ از شرکت‌کنندگان در این جشن بودند.
  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar