مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
طلاق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/۳/۱

پدیده طلاق، در جامعه امروز به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی مطرح می شود که ریشه در تغییر و تحولات گوناگون فرهنگی، اجتماعی، زیستی و ... دارد که با پیچیده تر شدن زندگی امروز، سطح آن نیز شدت یافته است. در این گفت وگو، مسئله طلاق و عوامل تشدید آن در جامعه ایران از منظر دکتر صدیق سروستانی - آسیب شناس اجتماعی - مورد بررسی قرار گرفته است.

با توجه به این که طلاق در گذشته نزد مردم، به عنوان یک امر مذموم و قبیح و در عین حال وحشت آور تلقی می شده، ولی امروزه می بینیم که طلاق، ابزار رایجی شده که به مدد آن، افراد خود را از وضعیت موجود رها می کنند. به طوری که نسل امروز ما نسبت به گذشته از پدیده طلاق، وحشت و استرسی به خود راه نمی دهد و این امر خیلی راحت در حال جا افتادن در جامعه است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برج 1 کیلومتری جده در سواحل دریای سرخ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

برج "سلطنتی جده" از برج ۸۳۰ متری برج خلیفه در دوبی بلندتر خواهد بود

ساخت بلندترین برج جهان در سال ۲۰۱۷ به پایان خواهد رسید.

برج سلطنتی جده در عربستان سعودی، در سال ۲۰۱۷ افتتاح خواهد شد.

این برج با گذشتن از رکورد برج خلیفه در دوبی، عنوان بلندترین برج جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

پرنس الولید بن طلال از مدیران بلند پایه و صاحب هلدینگ سلطنتی اظهار داشت این برج ۱ کیلومتری که درجده، شهر بندری در سواحل دریای سرخ احداث می شود، طی ۶۳ ماه به پایان خواهد رسید.

در چهارچوب پروژه ساخت این برج که در زمینی به وسعت ۵۰۰ هزار متر مربع ساخته خواهد شد، هتل چهارفصل، آپارتمان، منازل و دفاتر کار لوکس نیز وجود خواهند داشت.

برج سلطنتی هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار در بر داشته و در مرکز پروژه شهر سلطنتی قرار خواهد گرفت.

برج سلطنتی جده از برج ۸۳۰ متری برج خلیفه در دوبی بلندتر خواهد بود.

  نظرات ()
پاک کردن حوادث ناگوار از ذهن انسان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

تاثیرات روانی وقایع ناخوشایند با روش درمانی " EMDR" درمان می شود

حوادثی همچون سوانح ترافیکی، آتش سوزی و زلزله برای سالهای زیادی دز حافظه انسان باقی مانده و می تواند تاثیرات مخربی در روحیه انسان داشته باشد.

دکتر برهان الدین کایا عضو هیئت علمی دانشگاه غازی آنکارا در این راستا چنین می گوید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتار جنسی ناسالم (UnsafeSex) و رفتارهای جنسی پرخطر کدامند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

 

 متاسفانه تعدادی از دختران که در سنین نوجوانی و جوانی هستند با ما تماس گرفته و از داشتن رابطه جنسی که با عدم رضایت آنان صورت گرفته خبر داده اند . اکثر افراد متجاوز دوست پسر های این دختران بود اند . بیشترین مکان های استفاده شده داخل ماشین ، مکانهای خلوت ، جاده های بین شهری و داخل خانه بوده است .اکثر این رفتارها از قبل برنامه ریزی شده بوده است و دختران بدون اطلاع به مکان مورد نظر کشیده شده اند.و متاسفانه این دختران مجبور به سکوت و پنهان کاری شده اند......


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موقعیت های تعارض زا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱


موقعیت های تعارض زا به سه صورت تعارض گرایش– گرایش، اجتناب- اجتناب، گرایش– اجتناب، تقسیم بندی می شود.

تعارض گرایش – گرایش

در این تعارض فرد باید دست کم از بین دو راه مساعد و خوشایند یکی را انتخاب کند، بنابراین انتخاب او هرچه باشد، نتیجه دلخواه و مورد آرزو به دست خواهد آمد. بدین ترتیب، آیا فکر می کنید که تعارض گرایش – گرایش ناکام کننده نخواهد بود و بهداشت روانی را به خطر نخواهد انداخت؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازگشت شادی و آرامش به زندگی از 45 سالگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

 

به گزارش گاردین . بر اساس مطالعاتی که بروی یکصد هزار نفر در آمریکا و انگلستان انجام شده ، افرادی از این رده سنی از نظر سلامت روانی و میزان رضایت از زندگی به مراتب بالاتر از جوانترها قرار داشتند.

این تحقیقات تازه توسط دانشگاه وارویک صورت گرفته و با هشت فاکتور از جمله میزان سلامت عمومی ، درد ، عملکرد اجتماعی و سلامت روانی ارتباط داشته است . دکتر ساوریو استرینجس که مدیریت این تحقیق را برعهده داشته دراین زمینه می گوید:«طبیعی است افراد با بالارفتن سن از نظر فیزیکی دچار مشکلاتی شوند اماجالب است شرایط روانی آنها نه تنها بد تر نمی شود بلکه آرامش و سلامت روانی شان به مراتب بهبود می یابد. این وضعیت به آنها اجازه می دهد با ناتوانی های احتمالی جسمانی کنار بیایند و ذهنیت های منفی که بخاطر از دست دادن دوران جوانی داشتند ، تاثیری روی زندگی شان نداشته باشد. »

در تحقیقات جداگانه ای که دراین دانشگاه توسط پرفسور اندرو اسوالد انجام شده بود، 44 سالگی به عنوان مرز افسردگی شناخته شد و مشخص شد شادی در زندگی با منحنی یو شکل در این سن به حداقل رسیده وپس از آن روندی صعودی پیدا خواهد کرد. به گفته اسوالد مردم در این سن انتظارات زیادی از خودشان دارند و نمی توانند به سادگی به شرایط تازه فیزیکی کنار بیانند اما دراواخر 40 سالگی این روحیه تغییر کرده وروند صعودی طی می شود تا جایی که فردی 70 ساله می تواند از نظر روحی و روانی همچون فردی 20 ساله شاد باشد.

در این تحقیقات همچنین مشخص شده اضافه وزن می تواند همچون بالاتر رفتن سن روی زندگی افراد تاثیر گذار باشد و افزایش وزن تاثیراتی مشابه بیشتر شدن سن روی شرایط روانی شخص دارد.

  نظرات ()
وقتی استرس دارید همسر انتخاب نکنید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

دانشمندان آلمانی کشف کردند که مردان نگران و استرسی در انتخاب همسر خود روش غیر معمولی در پیش می‌گیرند.

دانشمندان دانشگاه ترایر در تحقیقات خود متوجه شدند مردانی که زیر فشار روانی و استرس هستند بیش‌تر به زنانی تمایل پیدا می‌کنند که چهره ای متفاوت با خودشان دارند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه به رییس خود «فیدبک» بدهیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

مترجم: رویا مرسلی
با هر کسی که از نزدیک کار کنید، نسبت به عملکرد او درک مفیدی خواهید یافت. این امر، به ویژه در مورد رییستان صادق است یعنی کسی که با او به دلایل مختلف در ارتباط هستید:

جلسات مشتریان، ارائه محصول، جلسات رو در رو، مذاکره و غیره. اما حتی اگر بینش شما نسبت به رییستان مفید باشد، آیا شما در جایگاهی هستید که آن را با او در میان بگذارید؟ آیا می‌توانید شغل و رابطه خود را در رابطه با او با گفتن آنچه می‌بینید یا با دادن فیدبک دوستانه به خطر بیاندازید؟ به دادن فیدبک به رییس، در اصطلاح معمول، فیدبک رو به بالا گفته می‌شود که در اجرای آن به مهارت نیاز است. با این وجود، اگر نظرات شما درست و هوشمندانه ارائه شود، نه تنها می‌تواند به رییس‌تان کمک کند، بلکه رابطه کاری تان را نیز ارتقا خواهد داد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ورزش بهترین راه جلوگیری از پوکی استخوان در دختران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱
نایب رییس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی انجام تمرینات ورزشی، در کنار مصرف صحیح مواد لبنی و ویتامینی از دوران کودکی را عامل مهمی در جلوگیری از پوکی استخوان در زنان می‌داند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
طالبی بخورید تا استرس نداشته باشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

محققان فرانسوی در تحقیقات خود نشان دادند که خوردن روزانه طالبی می تواند از افراد در مقابل استرس محافظت کند. 
با شروع فصل تابستان میوه هایی چون هندوانه و طالبی رواج می یابند اکنون گروهی ازدانشمندان موسسه ملی تحقیقات کشاورزی فرانسه کشف کردند که خوردن روزانه طالبی می تواند از بروز استرس پیشگیری کند. 
این دانشمندان با انجام آزمایشاتی بر روی مدلهای حیوانی که به آنها روزانه ماده آنتی اکسیدان سوپر اکسید دیسموتازیس آنزیمی  (SOD)  داده می شد، به این نتایج دست یافتند. این ماده به وفور در طالبی یافت می شود. 
نتایج این تحقیقات بر روی 36 خوک آزمایشگاهی که به مدت دو روز به آنها غذا داده نشده بود، انجام شد در این آزمایش خوکها به سه گروه تقسیم بندی شدند. به گروه اول پس از دو روز گرسنگی به مدت سه هفته یک رژیم غذایی استاندارد ثابت داده شد. 
به دو گروه دیگر ترکیبی از رژیمی متشکل از 12/5 یا 50 واحد بین المللی بر کیلوگرم  (Kg/IU)  از آنتی اکسیدانهای SOD با هدف ارزیابی تغییرات سطح پروتئینهای استرس زا در روده این حیوانات داده شد. 
براساس گزارش com.NutraIngrebients ، نتایج این تحقیقات نشان دادند که سطوح SOD در خون با افزایش دوزهای طالبی افزایش یافت. 
با افزایش این سطوح از تعداد پروتئینهای استرس زا در روده کاسته و به همین نسبت استرس خوکها کاهش یافت. 

  نظرات ()
نکاتی پیرامون خواب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱
محسن حسن زاده

خواب به اندازه غذا، هوا و آب برای انسان ضروری می باشد. یعنی به همان اندازه که اگر غذا به بدن انسان نرسد مشکلاتی را برای او فراهم می آورد، خواب هم در صورتی که به اندازه و با کیفیت نباشد، مشکلاتی را برای فرد به وجود خواهد آورد.

به نظر می رسد رابطه ای بین سبک زندگی پر استرس و همچنین بی خوابی و کم خوابی وجود داشته باشد. به سخن دیگر اینکه وقتی زندگی مملو از استرس می شود و انسانها قرار و آرامش کافی ندارند، دچار بی خوابی و یا کم خوابی می شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اهمیت پرده بکارت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱


در بعضی فرهنگها این مسئله خیلی اهمیت دارد که دختر به هنگام ازدواج باکره بوده و پرده بکارت داشته باشد. دراین جوامع، پرده بدین معنی ست که وی قبل از ازدواج ارتباط جنسی نداشته است. هر چند که، پرده بکارت نشانه ضیعفی برای بکارت واقعی است، زیرا بیشتر زنان، این پرده را قبل از داشتن ارتباط جنسی بر اثر خودارضائی، استفاده از تامپکس (نوعی نوار بهداشتی)، یا فعالیتهای غیر جنسی (مثل برخی حوادث ) از دست می دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف هندوانه و آب کرفس برای جبران کم آبی بدن توصیه می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳۱

یک متخصص تغذیه با اشاره به افزایش میزان تعریق و از دست دادن مایعات بدن به همراه املاح در فصل گرما، گفت: نوشابه کولا، قهوه و چای به علت خاصیت افزایش حجم ادرار جایگزین مناسبی برای تامین مایعات از دست رفته بدن نیست.  
دکتر سعید حسینی مایعات عادی، آب میوه و سبزیجات و دوغ را بهترین جایگزین برای مایعات از دست رفته بدن برشمرد و افزود: البته دریافت مایعات از دست رفته بدن از طریق آب میوه و دوغ می تواند به همراه افزایش دریافت انرژی پدیده چاقی و اضافه وزن را در پی داشته باشد.  
وی با بیان اینکه هرچند ممکن است فرد در ابتدا با دریافت مایعات و انرژی اضافی از طریق آب میوه با پدیده افزایش وزن مواجه نشود، گفت: این عدم بروز افزایش وزن به علت حجم کم مایعات بدن براثر تعریق در فصل گرما است که البته با پایان تابستان چاقی بروز می کند.   این متخصص تغذیه با بیان اینکه برای هر یک کیلو کالری انرژی دریافتی به یک سی سی آب نیاز است، افزود: بنابراین فردی با 70 کیلوگرم وزن، میزان نیاز روزانه آن به انرژی 2 هزار کیلوکالری و میزان نیاز به مایعات، دست کم 2 لیتر است که می تواند از طریق نوشیدن مایعات و خوردن میوه و سبزیجات پر آب تابستانی نظیر هندوانه و  کرفس جبران شود. دکتر حسینی با بیان اینکه کودکان در فصل تابستان به علت فعالیت فیزیکی و قرار داشتن در سنین رشد به میزان بیشتری از مایعات نیاز دارند، گفت: چون حجم معده کودکان کوچک و از طرفی نیاز به انرژی برای رشد الزامی است، بنابراین بخشی از انرژی مورد نیاز کودکان در فصل تابستان باید از طریق مایعات دریافتی اعم از شیر، آب میوه  و سبزیجات تامین شود.  

  نظرات ()
وقتی خودم را به قدر کافی دوست داشتم... نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳٠


وقتی خودم را به قدر کافی دوست داشتم
آرامش را حس کردم ...
هر روز در خودم تعمق کردم ...
این مقدمه دوست داشتن خود است ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مرگ 93 نفر بر اثر مصرف الکل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳٠
سال گذشته 93 نفر بر اثر مصرف الکل در کشور جان خود را از دست دادند.

 این رقم در مقایسه با سال قبل که تعداد فوتی های مصرف الکل 145 نفر بود، 35.9 درصد کاهش یافته است.

از فوتی‌های ناشی از مصرف الکل در سال گذشته 86 نفر مرد و 7 نفر زن بودند این در حالی است که تعداد مردان فوت شده بر اثر مصرف الکل در سال گذشته 135 و تعداد زنان 10 نفر بود.

همچنین در سال گذشته استانهای تهران با 18 مورد فوتی (15 مرد و 3 زن) و اصفهان با 12 فوتی (12 مرد) بیشترین مرگ ناشی از مصرف الکل را به خود اختصاص دادند.

پس از این دو استان مرگ و میر ناشی از مصرف الکل در دیگر استانهای کشور کمتر از 10 نفر و در بسیاری از استانها صفر بوده است.
  نظرات ()
گوگل: پیش از این، هرگز نام خلیج فارس بر روی نقشه ما نبوده و از این پس هم نخواهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳٠


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که در صورت استفاده "گوگل" از واژه های جایگزین برای "خلیج فارس" از این موتور جستجو شکایت خواهد کرد.

به گزارش دیلی میل، یک سخنگوی گوگل در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: سرویس نقشه گوگل پیش از این هرگز نام خلیج فارس را بر روی نقشه درج نکرده بود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هزارمین راه را امتحان کنید‌ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳٠


"جان ماکسول" می‌گوید: "تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در نگرش آنها نسبت به شکست است."‌در حقیقت چیزی به نام "شکست" وجود ندارد، هر چه هست نتیجه می‌باشد. نتایجی که از اعمالمان می‌گیریم می‌تواند مطلوب ‌باشد (موفقیت) یا نامطلوب (درس.) نتایج نامطلوب، درس‌هایی هستند که به ما میآموزند چگونه به موفقیت ‌برسیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیوع بیماری های روانی در کشور ۲۱ درصد است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳٠

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: شیوع بیماریهای روانی در کشور طبق آخرین مطالعه وزارت بهداشت در سال ۸۴ حدود ۲۱ درصد است که این میزان شامل ۱۶ درصد مردان و ۲۶ درصد زنان می‌شود و در زنان مهمترین عامل مرگ و ناتوانی در زندگی است


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سوپورقان کندى، روستایى با پتانسیل خوب گردشگرى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳٠

 

روستاهاى سوپورقان و یئنگه جه، در مسیر جاده شهید کلانترى و بعد از روستاى بزرگ طلاتپه قرار داردو میه، شهر زیباى آذربایجان عزیز. شهرى با باغهاى سرسبز و دیدنى. شهرى با روستاهایى متفاوت. شهرى با مردمى میهمان نواز و مهربان. شهرى با پتانسیل بالا براى گردشگرى.
در راستاى شناساندن جاذبه هاى گردشگرى این شهر پر افتخار هر آذربایجانى، به روستاى «سوپورقان کندى» رفته و از سر درهاى زیبا و خانه هاى قدیمى این روستاى جالب و دیدنى گزارش تصویرى تهیه نمودیم. امیدوارم با دقت بیشتر به این خانه ها و سردرهاى زیبا، بتوانیم، گردشگران را به این منطقه جذب نماییم.
در قسمت هاى از این روستا، برخى از خانه ها و سردرهاى زیباى قدیمى جاى خود را به خانه هاى آجرى!! داده اند. امیدوارم با حراست از این بناهاى زیبا، توسط اداره میراث فرهنگى و خود روستائیان عزیز، به میراث گذشتگانمان بها داده و آنها را براى نسل آینده خود حفظ نماییم.
لازم به ذکر است، در کنار روستاى سوپورقان، روستاى «یئنگه جه» نیز سر درها و خانه هاى زیبایى براى جذب توریست دارد


اور

 

  نظرات ()
۵ داروی بیماران تالاسمی زیر پوشش بیمه قرار گرفت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳٠

دبیر انجمن تالاسمی گفت: داروهای دفرپیرون، دفرازیروکس و ۳ قلم داروی دیگر مصرفی بیماران تالاسمی تحت پوشش بیمه رفت.
 محمدرضا مشهدی افزود: داروهای دفریپرون، دفرازیروکس از جمله دارویی‌هایی است که در کاهش بارآهن بیماران تالاسمی کاربرد دارند و به تازگی با تلاش‌های وزارت بهداشت وارد فهرست داروهای بیمه شده‌اند.

به گفته مشهدی داروهایی همچون HMG و HCG و نیز انسولین‌های پرشده در سرنگ نیز که در درمان برخی بیماران تالاسمی کاربرد دارند به تازگی وارد فهرست داروهای بیمه‌ای شده‌اند.

دبیر انجمن تالاسمی ابزار امیدواری کرد که بیمه‌ها در پرداخت هزینه‌های داروهای یادشده به بیماران سریع اقدام کنند.

  نظرات ()
پوشش و شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٩

نوع پوشش آدمی می‌تواند بیان‌گر نظام فکری و جهان‌بینی و ارزش‌ها و افق‌های فکری حاکم بر او باشد. در هر جامعه‌ای نوع پوشش آدمیان، علاوه بر این‌که تابع شرایط اقلیمی و محیطی است، حکایت از جهان‌بینی، ارزش‌ها و هنجارهای حاکم بر فرهنگ آن جامعه دارد.
            
            

    
    
    
    
   


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
محدودیت و فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۸


اگر در شیوه تربیتی خانواده ها ، فرزندان از آزادی و اختیار لازم و متناسب با سن و شرایط خویش محروم شوند دچار احساس نارضایتی ، تحقیر ، تنفر و سرخوردگی از خانواده می شوند، لذا از هر فرصتی جهت عدم پیروی از هنجارهای خانواده بهره می برند و در صدد هستند با فرار از خانه از این محدودیت ها رهایی یابند.در واقع در این خانواده ها به خواسته های مادی و معنوی فرزندان توجه نمی شود پس توانایی مقاومت آنها در هم می شکند.

http/www.iran mania.com/news…2007/04/15.

* همانگونه که ملاحظه می شود اگر خانواده ها در شیوه تربیتی شان ، فرزندان را از آزادی و اختیار لازم متناسب با سن و شرایط خویش محروم کنند این فرزندان دچار احساس نارضایتی ، تحقیر و...  می شوند.پس از هر فرصتی جهت عدم پیروی از هنجارها استفاده می کنند. پس در صدد هستند با فرار از خانه از این محدودیت ها رها شوند.

  نظرات ()
تماشای زیاد تلویزیون برای قلب مضر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 

متخصصان هشدار دادند که تماشای زیاد تلویزیون خطر بروز مشکلات قلبی را افزایش می دهد.  
پژوهشگران در یک تحقیق جدید ادعا کرده اند; در ازای هر یک ساعت نشستن در مقابل تلویزیون و تماشای برنامه های این جعبه جادویی، خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی تا هفت درصد افزایش پیدا می کند.  
بر اساس این پژوهش، کسانی هم که در روز 4 ساعت به تماشای برنامه های مورد علاقه شان می پردازند، 28 درصد بیشتر با خطر ابتلا به بیماریهای قلبی مواجه هستند.  
این تحقیق از سوی متخصصان شورای تحقیقات پزشکی نشان می دهد; تغییر در الگوی زندگی در عصر حاضر سبب افزایش نرخ مرگ و میرهای ناشی از بیماریهای قلبی شده است.   به گزارش ساندی تایمز، در این تحقیق پژوهشگران واحد همه گیر شناسی این شورا تقریبا به مدت یک دهه روی 13 هزار و 197 مرد و زن سالم میانسال مطالعه کردند.   این تحقیق نشان داد که از این شرکت کنندگان، 373 نفر بر اثر بیماری قلبی جان باختند.   محققان محاسبه کردند که اگر میزان و زمان تماشای تلویزیون از چهار ساعت به یک ساعت در روز کاهش یابد، نرخ تلفات و قربانیان بیماریهای قلبی کاهش پیدا می کند. 

  نظرات ()
نشستن طولانی مدت از طول عمر فرد می‌کاهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 

وقتی که افراد در حالت ایستاده هستند یا راه می‌روند، عضلات پا فعال می‌شوند و کمک می‌کنند تا گلوکز و چربی در خون کاهش پیدا کند که در وضعیت نشسته به دلیل عدم فعالیت ماهیچه‌ها این پاک‌سازی صورت نمی‌گیرد.

نشستن طولانی پشت میز یا مقابل تلویزیون باعث کوتاه شدن عمر می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گرد وغبار موجود در هوا، بیماری های آلرژیک را در نوزادان تشدید می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

یک متخصص بیماری نوزادان نسبت به گرد وغبار موجود در هوا و تشدید بیماری های مزمن و آلرژیک در نوزادان و کودکان هشدار داد.  
دکتر علی اکبر عالی پور گفت: روزانه خانواده های بسیاری نوزادان و کودکان خود را به منظور درمان سرفه های مزمن ناشی از گرد وغبار موجود در هوا نزد پزشک می برند. وی به تاثیر منفی گرما بر نوزادان اشاره کرد و گفت: دمای بالا در فصل تابستان می تواند پیامدهای مخربی برای نوزادان داشته باشد که هیپوترمی از جمله مهم ترین این عوارض است. عالی پور گفت: گرمای شدید به خروج آب بدن از طریق پوست منجر شده و نوزاد به هیپوترمی دچار می شود و این عارضه در مواردی با شوک همراه خواهد بود. وی ادامه داد: به منظور کاهش تاثیرات منفی گرما بر نوزادان باید از پوشاندن آنها و جابه جا کردنشان در هوای گرم اجتناب و دمای منزل را خنک نگاه داشت. عالی پور در ادامه با اشاره به عوارض ناشی از گردو غبار موجود در هوا بر مادران باردار مبتلا به بیماری های قلبی، گفت: گردو غبار موجود در هوا بر مادران بارداری که دچار بیماری قلبی هستند تاثیر منفی می گذارد; چرا که این گرد و غبار به کاهش میزان اکسیژن منتقله از مادر به جنین منجر می شود و می تواند خطرناک باشد.  

  نظرات ()
بدن کودک شش ساله در تبریز خاصیت مغناطیسی دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

بدن متین درویش لوح فشرده، کنترل تلویزیون، تلفن همراه و اجسام آهنی را به راحتی به خود جذب و مثل یک آهن ربا عمل می کند.
وی می گوید: چند روز پیش عکس های یک مجله علمی را تماشا می کردم که به عکس یک کودک خارجی برخوردم که قاشق و چنگال به بدنش چسبیده بود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف فسیل دایناسور در منطقه خودمختار اویغور در چین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

در منطقه خودمختار اویغور در ترکستان شرقی فسیل یک دایناسور به طول ۳۵ متر که صد و شصت و پنج میلیون سال قبل می زیسته کشف شد

در منطقه خودمختار اویغور در ترکستان شرقی در شمال غرب چین، فسیل یک دایناسور به طول ۳۵ متر کشف شد.

وزن این فسیل که بزرگترین فسیل یافت شده در این کشور می باشد، سی تن است.

فسیل مورد بحث متعلق به یک دایناسور گیاهخوار بوده است.

سان گی معاون رئیس انجمن تحقیقات دیرین شناسی چین اظهار داشت، این دایناسور احتمالا صدو شصت و پنج میلیون سال قبل می زیسته است.

سان گی افزود تحقیقات و حفاری ها در این زمینه که از ماه امتبر آغاز شده بود، هنوز هم ادامه دارد.

در نزدیکی این فسیل که متعلق به دایناسوری گیاهخوار است، فسیل متعلق به یک دایناسور گوشتخوار نیز یافت شده است.

برای اولین بار دانشمندان آلمانی و چینی در سال ۲۰۰۸ رد پایی از دایناسورها در این منطقه یافته بودند.

  نظرات ()
تاثیر دیدن فیلم‌ غمگین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦
در مطالعه وی 361 دانشجو شرکت داشتند که نسخه کوتاه فیلم «جبران» را تماشا کردند. فیلم در مورد دو جوان عاشق است که در جنگ جهانی دوم از هم جدا می‌شوند و می‌میرند. قبل و بعد از تماشای فیلم شرکت‌کنندگان در مطالعه، به سوالاتی پاسخ می‌دادند که نشان می‌داد چقدر در زندگی خود خوشحال هستند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اجرای طرح جنگل کاری در حاشیه دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 

فرماندار شهرستان بناب بر بررسی امکان اجرای طرح جنگلکاری در حاشیه دریاچه ارومیه در محدوده این شهرستان تاکید کرد.

سعید برقی پیش از ظهر امروز در نخستین نشست اعضای کارگروه توسعه بخش کشاورزی این شهرستان، اجرای طرح جنگلکاری در حاشیه دریاچه ارومیه در محدوده این شهرستان را در صورت عملیاتی شدن و تایید از سوی کارشناسان ضروری دانست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خواب های شبانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

همانطور که می دانیم، خواب مراحل مختلفی دارد تا به عمیق ترین سطح خود برسد. در فاز خاصی که به آن "رویای شفاف" می گویند، می توان مراحل خواب را کنترل کرده و حتی نتیجه آن را تغییر داد.


رویاها و خواب های شبانه از دیرباز مورد توجه بشر بوده و پادشاهان همواره مفسرانی را برای تعبیر خواب هایشان داشته اند، اما حقایق جالبی در مورد رویاها وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مبتلایان به دیابت نوع اول، کمترین آسیب کلیوی را جدی بگیرند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه پیتزبورگ در پژوهش جدیدی دریافته اند که بیماران مبتلا به دیابت نوع اول که با حداقل آسیب های کلیوی مواجه هستند، بیشتر در معرض خطر مرگ و میر قرار دارند.  
پژوهشگران می گویند; این بیماران اگر حتی مقادیر اندکی از پروتئین در ادرارشان مشاهده شود که حاکی از آسیب خفیف کلیوی است، 6 برابر بیشتر در معرض مرگ و میر در مقایسه با جمعیت کلی هستند.  
این تحقیق هم چنین نشان داده است که اگر فعالیت کلیه ها در بیماران دیابتی به طور طبیعی ادامه پیدا کند، احتمال مرگ ومیر در آنها بیشتر از سایر افراد سالم نخواهد بود.  
به گزارش دیلی اکسپرس، این یافته ها حاصل مطالعاتی است که روی 658 مرد و زن انجام گرفت و این افراد در پژوهش پیچیدگی های دیابت در بخش اپیدمیولوژی پیتزبورگ شرکت کرده بودند. این پژوهش در هفتادمین جلسات علمی انجمن دیابت آمریکا ارائه شده است.  

  نظرات ()
کلیدهای داشتن شغلی موفق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦
تخصص عبارت است از توانایی شما در بکار بستن استعدادتان آن هم در قسمتی حیاتی که برای کمپانی شما یا مشتریانتان ارزشمند است. انتخاب این قسمت که در چه زمینه ای تخصص داشته باشید در موفقیت بلند مدت شما بسیار را تعیین کننده است. شما در چه زمینه‌ای تخصص و مهارت دارید؟

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پوشیدن کفش های پاشنه بلند در 80 درصد موارد منجر به انحراف شصت پا می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 

 پوشیدن کفش های پاشنه دار که پنجه های باریکی دارند موجب می شود 80 درصد از زنان به انحراف پا مبتلا شوند.  
دکتر سید پیمان میرشاه ولد متخصص ارتوپد گفت: انحراف شصت پا یک بیماری شایع استخوانی در زنان است که 80 درصد زنان را به آرتروز پا مبتلا می کند.  میرشاه ولد اظهار داشت: انحراف شصت پا یا هالوکس والگوس بیماری است که به صورت انحراف استخوان شصت پا و غوز این انگشت بروز پیدا می کند.  وی تصریح کرد: عوامل ارثی و عوامل محیطی در بروز این بیماری بسیار تاثیر گذارند که عوامل محیطی آن بیشتر زنان را در سن میانسالی به این بیماری مبتلا می کند. 
وی به عوامل محیطی در ایجاد این بیماری اشاره کرد و افزود: پوشیدن کفش های پاشنه دار نامناسب، ایستادن های طولانی مدت و فشار و ضربات ناگهانی به مفصل پا از جمله این عوامل هستند.  میرشاه ولد با بیان اینکه کفش هایی که پاشنه های بلندی دارند فشار زیادی به پنجه و شصت پا وارد می کنند ، خاطر نشان کرد: شیب حاصل از این نوع کفش ها برای سلامت پا بسیار مضر است و موجب التهاب و ورم پا می شود.

  نظرات ()
خساست و بخشندگی ژنتیکی است! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

به گفته دکتر «پالین» در واقع کسانی که دنیای اطراف خود را بی‌رحم و ترسناک بدانند، کمتر به دیگران کمک می‌کنند، مگر این‌که گیرنده‌های ژنتیکی در بدنشان باشد که با این دو هورمون عجین شده است.

محققان دانشگاه «بوفالو» در ایالت نیویورک و همکارانشان در دانشگاه «ارواین» کالیفرنیا دریافتند که مهربانی و سخاوت فقط با تربیت پدر و مادر در افراد ایجاد نمی‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جزئیات بخشنامه انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد به محل زندگی دائم خود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

جزئیات بخشنامه ضوابط خاص انتقال دانشجویان فعلی شاغل به تحصیل در دوره‌های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به محل زندگی دائم خانواده آنها توسط فرهاد دانشجو، رئیس دانشگاه آزاد اعلام شد.

متن این بخشنامه به شرح ذیل است:....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هتلی در دامنه کوه تیان شان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

هتل ۱۹ طبقه چینی چشم ها را خیره خواهد ساخت.

این هتل لوکس که حتی شنیدن پروژه آن هیجان انگیز است، در دامنه کوه تیان شان و دل صخره ای به عمق ۱۰۰ متر ساخته می شود.

۳ طبقه از این هتل که اطراف آن را یک پارک احاطه خواهد نمود، بالای زمین و ۱۶ طبقه آن نیز در زیر زمین خواهد بود.

در این هتل ۳۸۰ اتاقه یک رستوران زیر آبی نیز وجود خواهد داشت.

قیمت های اقامت در هتل مذکور که در ۵۰ کیلومتری شهر شانگهای تاسیس خواهد شد، از شبی ۳۲۰ دلار آغاز می شود.

انتظار می رود هتل لوکس تیان شان که طراحی آن از سوی مهندسین انگلیسی انجام میشود، در سال ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۵ افتتاح گردد.

  نظرات ()
در انتخاب لوازم آرایشی دقت کنید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

استفاده بی رویه از لوازم آرایشی ممکن است سبب بروز بیماریهای متعددی شود.

امروزه نه تنها زنان بلکه مردان نیز از لوازم آرایشی استفاده می کنند.

پروفسور سزائی شاشاماز متخصص بیماری های پوسنی دانشکه پزشکی دانشگاه بالیک اسیر در این رابطه اظهار داشت: "در سایه تبلیغات متنوع این بخش، استفاده از لوازم آرایشی به طور چشمگیری افزایش یافته است. حتی افرادی هستند که در طول یک سال یک کیلو لوازم آرایشی استفاده می کنند."

استفاده بی رویه از لوازم آرایشی ممکن است سبب بروز بیماریهای متعددی از سرطان گرفته تا اگزاما و از جوش های پوستی تا آلرژی گردد.

پروفسور شاشماز در خصوص این موضوع گفت: "در نتیجه فعالیت های انجام شده در رابطه با شامپو ها و رنگ مو تثبیت شد که حاوی مقادیر قابل توجهی مواد سرطان زا هستند. لوازم آرایشی و بهداشتی نیز بایستی با تجویز و توصیه پزشک مصرف شوند."

برای پیشگیری از بیمار شدن به جای زیباتر شدن، باید از کاربرد لوازم آرایشی تقلبی دوری کرد.

  نظرات ()
5 روش عالی برای بیان ایده ‌ها بصورت شفاف نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦
یکی از بزرگترین ترس ها برای بیان نظرات برای یک عده این است که آنها چطور حرف هایتان را بپذیرند. نباید بگذارید بدبینی فکرتان را مشغول کند.....

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آداب اجتماعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦
 
برای نشان دادن شخصیتی با وقار و احترام برانگیز از خود و جلب توجه و احترام دیگران، باید حرکات و رفتارهای مناسبی داشته باشیم؛ رفتارهایی که اگرچه بیشتر آنها را در آمد و رفت های اجتماعی یاد گرفته ایم، ولی هنوز نکات ریز و ظریف زیادی وجود دارد که از آنها بی خبریم، نکاتی که از آنها به عنوان آداب معاشرت یاد می کنیم.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افراد چاق بیشتر دچار اختلالات تنفسی در هنگام خواب می شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 
اختلالات تنفسی و خرخر کردن در هنگام خواب عارضه ای است که افراد چاق را بیش از دیگران مبتلا می کند.  
دکتر علی اصغر شیرازی متخصص گوش و حلق و بینی گفت: چاقی علاوه بر عوارض جسمی و قلبی بر تنفس افراد نیز تاثیر گذار است. 
وی اظهار داشت: چاقی موجب تجمع چربی در نواحی گردن و حلق شده و به مرور زمان منجر به انسداد راه های تنفسی می شود. 
وی با بیان اینکه افراد چاق نیاز دارند تا تعداد دفعات تنفس خود را افزایش دهند و اکسیژن بیشتری دریافت کنند ، خاطرنشان کرد: این افراد در هنگام خواب دچار تنگی نفس می شوند زیرا در هنگام خواب فشار زیادی به دیافراگم آنها وارد شده و منجر به اختلالات تنفسی و خرخر کردن آنها می شود. 
شیرازی خاطرنشان کرد: با درمان چاقی در این افراد اختلالات تنفسی تا حدودی بهتر می شود زیرا سرعت نفس کشیدن در آنها افزایش می یابد. 
وی افزود: در صورتی که این افراد نیاز به جراحی داشته باشند بهتر است عمل جراحی پس از کاهش وزن در آنها انجام گیرد، زیرا بافت دهان در زمان چاقی مسیر حلق و نای را مسدود نگه می دارد. 

  نظرات ()
موانع زندگی زناشویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦
برای اینکه زندگی زناشویی خوبی داشته باشیم، لازم نیست که بیخودی به دنبال راه های معجزه آسا باشیم. ضمن اینکه باید بدانید که خوشبختی در زندگی زناشویی و داشتن یک زندگی زناشویی موفق بعد از ازدواج، هیچ ارتباطی به رویاپردازی و ایده آل نگری نداشته و در عین حال چیزی نیست که بدون هیچگونه تلاش و اراده ای، تحقق بپذیرد.

پس لازم است بدانید که اگر واقعا قصد بهبود شرایط زندگی زناشویی خودتان را دارید، یکی از بهترین اقداماتی که می توانید انجام بدهید، شناسایی عوامل مخرب در زندگی است که ما در این مطلب از آن ها با نام دشمن زندگی زناشویی یاد می کنیم و قصد داریم تا 9 مورد از آن ها را در ادامه ی مطلب بیاوریم. البته هر کدام از شما ممکن است به فراخور شرایط زندگی خودش، بخواهد به این موارد، مورد دیگری نیز بیفزاید.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اگر تلفن همراهتان را در خانه جا بگذارید چه می کنید؟! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

مردم در خانه، محل کار، در طول راه و خلاصه در هر جایی موبایل هایشان را از خود جدا نمی کنند

تلفن های همراه تبدیل به یکی از اجزاء لاینفک زندگی مان شده اند.

مردم ترکیه در پاسخ به سوال "اگر موبایلتان را در خانه جا بگذارید چه می کنید؟" گفته اند: "به خانه برمی گردم."

از روزی که تلفن های همراه وارد بازار شده اند، وابستگی انسانها به این دستگاه نیز روز به روز در حال افزایش می باشد. مردم در خانه، محل کار، در طول راه و خلاصه در هر جایی موبایل هایشان را از خود جدا نمی کنند. بسیاری از مردم ترکیه می گویند: "تلفن همراه برای من مثل کلید خانه و یا کارت شناسایی است."

در تحقیقاتی که ماه گذشته از سوی شکرت مینگل بر روی ۱۵۰۰ کاربر تلفن همراه در فرانسه انجام شده تثبیت گردید که ۲۲ درصد از فرانسویان حتی قادر نیستند یک روز را بدون تلفن همراهشان بگذرانند. سن این دسته از افراد که در گروه ۱۵ تا ۱۹ سال قرار دارند جلب دقت می کند.

  نظرات ()
ترک های روی شکم در بیش از 80 درصد بارداری ها رخ می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

  
ترک های روی شکم یک عارضه شایع پوستی است که در بیش از 80 درصد  بارداری ها رخ می دهد.  
   دکتر زهرا حلاجی متخصص پوست و مو گفت: ترک های روی شکم یک عارضه شایع پوستی است که در اکثر بارداری ها رخ می دهد. 
حلاجی اظهار داشت: ترک های روی شکم یا "استریا" در زمان حاملگی و در اثر چاق و لاغر شدن مکرر ایجاد می شود. 
وی با بیان اینکه این خطوط ابتدا صورتی و قرمز هستند و به مرور سفید می شوند ، تصریح کرد: بهترین زمان برای درمان این ترک ها زمانی است که به رنگ صورتی و قرمز هستند زیرا در اثر سفید شدن دیگر به درمان پاسخ نمی دهند. 
وی افزود: بیشترین عامل در بروز این ترک های پوستی تغییرات هورمونی و چاق شدن شکم است که موجب پاره شدن الیاف کلاژن در این ناحیه می شود. 
وی خاطرنشان کرد: چرب نگاه داشتن پوست شکم تا حدی از ایجاد این خطوط پیشگیری می کند. 

  نظرات ()
آسیب های ناشی از ورزش کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

متخصصان توصیه می کنند بچه ها هنگام ورزش از تجهیزات مناسب و زمین های بازی استاندارد و ایمن استفاده کنند تا صدمات ناشی از این فعالیت ها به حداقل برسد.  
آنها همان طور که مشارکت کودکان و نوجوانان را در هر ورزشی چه دوچرخه سواری تفریحی باشد یا فوتبالی کودکانه امری مهم برای آموزش و سلامت آنها می دانند، از ضرورت دقت در صدمات و آسیب های ناشی از آن نیز یاد می کنند. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رژیم غذایی بهاری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 

با بیدار شدن طبیعت و تغییرات آب و هوایی، افزایش میزان رطوبت هوا سبب احساس کسالت، خواب آلودگی و سردرد در انسان می شود.

اگر به رژیم غذاییمان دقت نکرده و از استرس، مشروبات الکلی و کافئین دار و سیگار دوری نکنیم، ممکن است خستگی بهار سبب بروز مشکلات دیگری مثل سوزش معده، از بین رفتن تمرکز حواس، افزایش فشار خون و درد ماهیچه ها گردد.

برای رهایی از خستگی بهار بایستی به چند نکته دقت کرد.

خوردن سه وعده غذا در طول روز را رعایت کنیم. مواد غذایی ویتامین دار و حاوی مواد معدنی مصرف کنیم. خوردن ماهی، کیوی، موز، انگور، گوجه سبز، انجیر، گیلاس، شیر و محصولات لبنی سبب احساس سرزندگی و نشاط می شود.

از مصرف چای و قهوه، غذای آماده، نوشیدنی های اسیدی و نمک دوری کرده و نوشیدن آب و دوغ را ترجیح دهیم.

برای خوردن آب منتظر تشنه شدن نباشیم.

  نظرات ()
حکایت دل از احساس تبریز سرچشمه می‌گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 

   مسعود عالم‌پور رجبی، شاعر و مدیر مسوول انتشارات «احساس» در گفت‌وگویی اظهار کرد: این دیوان شعر در چهار فصل با عناوین «فرهنگ اسامی»، «مثنویات»، «غزلیات» و «اشعار متفرقه» سروده شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف بیش از حد چربی ها منجر به عفونت ریه می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 
مصرف چربی زیاد منجر به گشاد شدن دهانه مری و ورود اسید معده به داخل ریه می شود،که این عامل در نهایت عفونت ریه ها را به دنبال دارد.  
   دکتر موسوی،متخصص ریه و مجاری تنفسی گفت:مصرف چربی زیاد علاوه بر ایجاد چاقی،به ریه و مجاری تنفسی نیز آسیب جدی می رساند.  

 وی ادامه داد:به غیر از چربی هایی که به شکل روغن مایع از جمله روغن زیتون و روغن ماهی مصرف می شود، هر نوع چربی جامدی که به مقدار زیاد مورد استفاده قرار گیرد در هر سنی خطر آفرین است.   موسوی ،عنوان کرد:مصرف بیش از حد چربی موجب گشاد شدن دهانه مری می شود و اسید معده را به مقدار زیادی وارد ریه می کند ،که علایم آن به صورت سرفه های مکرر و گشاد شدن برونش ها بروز پیدا می کند و در نهایت عفونت ریه ها را به دنبال دارد. 
وی یاد آور شد،مصرف زیاد چربی موجب تشدید آلرژی به خصوص در افراد مبتلا به سل شده و آن ها را با تنگی نفس و سرفه های شدیدتر روبرو می کند. 

  نظرات ()
عوامل تربیتی و آموزشی و ازدواج ناموفق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

       خانواده نخستین سنگ‌بنای اجتماع، طبیعی‌ترین نهاد اجتماعی و همزاد انسان شمرده می‌شود. جامعه بشری بدون خانواده برپا نمانده و تشکیل خانواده با وجود تنوع مذهبها، فرهنگها، عرفها و آداب اجتماعی، یک پدیده طبیعی و فطری است؛ لیکن در هیچ دور‌ه ای مانند عصر ما، خطر انحلال، کانون خانواده را تهدید نکرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنان معتاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 در زندگیء تمام مردان معتاد ، دیگران نیز درگیری پیدا میکنند ، مانند همسری که از بیم نوبت بعدی نشئگی و عیّاشی شوهر بر خود میلرزد و پدر و مادری که شاهد پرپر شدن جگر گوشه خود هستند .

در میان ما ، همسران ، خویشان و دوستانی هستند که اکنون دیگر مشکلاتشان حلّ شده است و همینطور هستند آنهائیکه هنوز عاقبت بخیر نشده اند . در اینجا ما از همسران معتادین گمنام میخواهیم که روی سخن خود را متوجّه همسران معتادان کنند . آنچه که آنها میگویند تقریباً در مورد همگی کسانیکه از طریق نسَبی یا قلباً با یک معتاد مربوط هستند صدق میکند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کودکان استثنایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 

همواره یکی از دلایلی که ما نمی توانیم اطلاعات کاملاً‌ مربوط و جامعی در مورد کودکان و دانش آموزان استثنایی بدست بیاوریم اینست که معمولاً وقتی با کودک استثنایی مواجه می شویم ذهن ما بخاطر انباشته شدن ، از غیر عادی بودن ذهنی یا جسمی کودک پیشداوری می کند و غالباً ویژگیهای خاصی که کودکان استثنایی دارند ( نابینایی – ناشنوایی – عقب ماندگی و … ) مشخصه اصلی آنها می شود .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رسانه و سلامت روان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

دکتر شهرام خرازی ها

مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تهران

هدف نهایی ارتباطات در حوزه سلامت روان ایجاد تغییر رفتار در مردم است. رسانه ابزار توزیع اطلاعات است. کلیه تلاش های ارتباطی متوجه سه نظام رسانه ای است:

الف) ارتباط بین فردی : رایج ترین طریق ارتباط، ارتباط بین فردی یا چهره به چهره است.  مؤثرترین و کارآمدترین راه ارتباط همین راه است چرا که مستقیم و بی واسطه برقرار می شود. ارتباط بین فردی درتصمیم گیری افرادی که ملزم به انتخاب هستنداما توان انتخاب ندارند تاثیر گذار بوده و بیش از رسانه های جمعی انگیزه زا است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف خواص ضدسرطانی انبه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

   محققان می گویند: با وجود اینکه انبه از لحاظ داشتن خواص آنتی اکسیدان امتیاز پایینی دارد ، اما باید آن را جزو غذاهای عالی قرار داد. 

به گزارش یونایتدپرس، دکتر "سوزان تالکوت" دانشمند تغذیه در مرکز تحقیقات "آگری لایف تگزاس" می گوید: انبه از لحاظ خواص آنتی اکسیدانی در کنار انار قرار نمی گیرد. 
با این وجود ، "تالکوت" و همسرش دکتر "استیو تالکوت" ، عصاره "پلی فنول" انبه را در محیط آزمایشگاه بر روی سلول های سرطانی روده بزرگ ، سینه ، ریه ، خون و پروستات آزمایش کردند.پلی فنول ها موادی هستند که با سلامت ارتباط دارند. 
محققان دریافتند که انبه تاثیراتی بر روی سرطان های ریه ، خون و پروستات دارد، اما بر روی سرطان های سینه و روده بزرگ که شایعترین سرطان ها هستند ، بیشترین تاثیر را دارند.   دکتر "سوزان تالکوت" در بیانیه اعلام کرد: چیزی که ما دریافتیم این است که نه تنها تمام خطوط سلولی به یک اندازه نسبت به یک عامل ضد سرطانی حساس هستند ، بلکه خطوط سرطانی سینه و روده بزرگ دچار مرگ سلولی برنامه ریزی شده گردیدند. 
آنها افزودند: علاوه بر این زمانی که سلول های سالم روده بزرگ را در کنار سلول های سرطانی روده بزرگ آزمایش کردیم ، مشاهده کردیم که پلی فنول های انبه به سلول های طبیعی آسیب نمی رساند. 

  نظرات ()
مردی که تبریز توسعه صنعتی اش را مدیون اوست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

پدر صنعت نوین آذربایجان در دهمین روز دهمین ماه دهمین سال قرن حاضر در خاک پاک تبریز چشم به جهان گشود و در دامان پدری پاک فطرت و مادری نجیب تربیت یافته و در شش سالگی اش به همراه اطفال آن دوران به مدرسه قدم گذاشته و شروع به علم آموزی کرد.                

 اما چندی طول نکشید که استعدادهای این پسر زبانزد خاص و عام شد تا اینکه به سفارش بزرگان، او را برای ادامه تحصیل به دبیرستان البرز تهران که در آن زمان یکی از بهترین مدارس کشور بود، فرستاده شد. او پس از اخذ مدرک دیپلم جهت تحصیلات عالیه و آکادمیک به دانشگاه نپر اسکای آمریکا رفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیماری گاستریت موجب ابتلا افراد به سرطان معده می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

بیماری گاستاریت التهاب دیواره های داخلی معده است که چنانچه به موقع درمان نشود ، فرد را مستعد ابتلا به سرطان معده می کند.  
ایرج خسرونیا متخصص داخلی و گوارش گفت: امروزه التهاب دیواره های داخلی معده یا گاستاریت یکی از بیماری های شایع در جوامع بشری به شمار می رود.  

 وی علت های ابتلا به این بیماری را ترشح بیش از حد اسید معده، مصرف بیش از اندازه مسکن ها و وجود میکروب های مختلف به خصوص میکروب هلیکوباکتری دانست و افزود: استعمال دخانیات و الکل نیز یکی دیگر از عوامل ابتلا به این بیماری است.  

 خسرونیا اظهار داشت: ممکن است در مراحل اولیه این بیماری علایمی مشاهده نشود ولی بعد از مدتی ترش کردن، باد گلو و نفخ شکم را می توان از علائم این بیماری دانست.  

 وی تصریح کرد: درمان این بیماری هرچه سریعتر باید انجام شود اما ممکن است بعد از مدتی به خودی خود بهبود یابد و چنانچه به موقع درمان نشود می توان زخم، خون ریزی، یا سرطان معده را به همراه داشته باشد. 
خسرونیا راه های پیشگیری از این بیماری را خودداری از مصرف خودسرانه داروها، مصرف نکردن دخانیان و الکل دانست و عنوان کرد: درمان این بیماری با یک برنامه ریزی غذایی مناسب و مصرف داروهای مرتبط با بیماری امکان پذیر بوده و قطعی است. 

  نظرات ()
زایمان طبیعی، میزان باکتری های مفید در بدن را نوزاد افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

پزشکان انگلیسی تاکید کردند: نوزادانی که به طور طبیعی متولد می شوند در مقایسه با نوزادانی که طی عمل سزارین به دنیا می آیند، بیشتر از باکتری های مفید و محافظ بهره مند هستند.  بر اساس یک تحقیق جدید نوزادانی که به روش سزارین متولد می شوند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماریهای آلرژیک مثل آسم قرار دارند، چون کمتر از مصونیت طبیعی حاصل از مادران خود بهره مند می شوند.   این خبر در حالی منتشر شده که آمارهای جدید حکایت از افزایش نرخ سزارین دارند; به طوری که مثلا در کشور انگلیس از هر 4 زایمان بیش از یک مورد با سزارین انجام می شود. این آمار اساسا دلیل پزشکی دارد که علل اصلی آن بالا بودن سن مادران و چاقی است اما البته برخی از مادران نیز داوطلبانه روش سزارین را انتخاب می کنند.  

  روزنامه تلگراف در گزارشی در این زمینه آورده است: در بررسی های گذشته نیز معلوم شده بود، کودکانی که به شیوه سزارین متولد می شوند بیش از دو  برابر سایر کودکان دچار آلرژی های غذایی می شوند.   این پژوهش حاصل تلاش محققان دانشگاه های پورتوریکو و کلورادو است که در نشریه پیشرفتهای آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده است.  

  نظرات ()
دانشگاه ربع رشیدی محوطه تاریخی منحصر بفرد کشور است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

مسوول اجرایی تهیه پرونده های ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی کشور ، دانشگاه ربع رشیدی را محوطه تاریخی درجه یک و منحصر به فرد کشور دانست.                

محمد حسن طالبیان در بازدید از محوطه تاریخی ربع رشیدی در تبریز  تاکید کرد: ربع رشیدی یک سایت خیلی مهم و منحصر بفردی است که از تمامی آثار مشابه خود برجسته تر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیامدهای اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

سیمین چایچی
متأسفانه خانه های تخریب شده ای که به صورت نیمه متروکه از طرف شهردای یا اشخاص خریداری شده و بدون حصار و حفاظ مانده اند، مکان مناسبی برای این افراد شده است، افرادی که تا دیروز زیر سقف خانه ای گرم و در کنار خانواده زندگی می کردند و برای آینده خوابهای خوش می دیدند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیماری" لوسیت" با آغاز فصل تابستان افزایش می یابد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٦

 
لوسیت یک بیماری پوستی بسیار شایع در فصل تابستان بوده که به دلیل حساسیت به نور خورشید،به ویژه در زنان ایجاد می شود.  
"لوسیت" بیماری شایعی است که نور خورشید دلیل اصلی ایجاد آن بوده و همانند سایر بیماری های پوستی،زنان بیشتر به آن مبتلا می شوند.  وی با اشاره به اینکه این عارضه پوستی در روزهای آخر فصل بهار و به ویژه در فصل تابستان شیوع بیشتری می یابد، تصریح کرد:این بیماری در افرادی هم که مواجهه طولانی مدت با نور خورشید نداشته اند، نیز دیده می شود.  جواهری افزود:دانه های قرمز همراه با خارش و سوزش،مهمترین نشانه لوسیت است که به طور عمده بر روی دست و پا، سینه، زیر بغل و شانه ها بروز  می کند. 

برای ابتلا به لوسیت فقط چند دقیقه ماندن زیر آفتاب کافی است و علایم آن نیز به سرعت ایجاد شده و ممکن است تا یک هفته دانه های قرمز و ناراحتی های همراه با آن، فرد مبتلا را رنج دهد.  این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد:راه اصلی پیشگیری از بیماری لوسیت،قرار نگرفتن طولانی مدت در زیر نور خورشید و در سایه ماندن است.  جواهری ،یادآور شد:اگر لوسیت پس از چند روز برطرف نشد و علایم آن همچنان بر روی پوست باقی ماند،بهترین راه مراجعه به پزشک معالج است و تاخیر در درمان این عارضه پوستی می تواند مشکلات بیمار را دوچندان کند. 

  نظرات ()
10 ترفند ساده برای پیشگیری از ضعف حافظه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٥

 

کاکائو که ماده اصلی تشکیل دهنده شکلات تلخ است از منابع غنی از آنتی اکسیدانی موسوم به فلاوانول‌ها به شمار می‌آید و این آنتی اکسیدان‌ به نوبه خود خاصیت تقویت کنندگی قلب و حفاظت از مغز دارد.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا بیماران ام اس می توانند ازدواج کنند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٥

استرس باید در بیماران مبتلا به ام اس کنترل شود چرا که استرس باعث بدتر شدن حال بیمار می شود.

دکتر قره گوزلو، متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: فرد جوانی که به ام اس مبتلا شده و تحت درمان قرار دارد، وقتی تصمیم به ازدواج می گیرد می خواهد بداند که آیا این بیماری مشکلی برای بچه دار شدن او به وجود می آورد؟ و آیا این بیماری واگیر دارد یا خیر و آیا ابتلای فرزند یا همسرش به ام اس وجود دارد؟

وی با بیان اینکه بیماران ام اس می توانند ازدواج کنند گفت: ممانعتی دراین مورد وجود ندارد ولی قبل از ازدواج باید صادقانه این بیماری را به همسر آینده خود اطلاع دهند چرا با وجود راحت بودن کنترل این بیماری ولی گاهی اوقات امکان داردمنجر به ناتوانی شود.

دکتر قره گوزلو ادامه داد: احتمال انتقال این بیماری به فرزند زیاد است، اگر بگوییم از هر 100 نفر یک نفر به ام اس مبتلا می شود، فردی که به ام اس مبتلا است احتمال ابتلای فرزندش 5 درصد است بنابراین توصیه می شود برای افراد مبتلا به ام اس یک یا 2 فرزند کافی است.

وی افزود: این بیماری طی حاملگی کنترل خوبی پیدا می کند و خطر بیماری ام اس کمتر می شود بنابراین خانم ها بهتر است در سنین پایین تر بچه دار شوند و قبل از بچه دار شدن حتمأ با پزشک مشورت کنند.

  نظرات ()
پیشگیری از سرطان روده با تغییر در شیوه زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٥سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در دنیا می باشدکه در صورت عدم تشخیص به موقع ، می‌تواند به مرگ افراد منجر شود. این بیماری در هر سنی بروز می‌کند، اما میزان بروز آن در سن بالای ۵۰ سال بیشتر است و زمانی‌که در مراحل اولیه تشخیص داده‌شود، درمان‌پذیر است.

 

مطالعات نشان داده اند با تغییر در شیوه زندگی می توان از یک چهارم موارد ابتلا به سرطان روده پیشگیری نمود. پژوهشگران دانمارکی در نتیجه تحقیقات خود متوجه شدند که توصیه‌های بهداشتی پیرامون رژیم غذایی،انجام فعالیت بدنی و عدم‌استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و همچنین کاهش اندازه دور کمر،  می‌تواند باعث کاهش 23 درصدی احتمال ابتلای افراد به سرطان روده گردد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سرفه می‌تواند نشانه سرطان ریه باشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٥

متخصصان بهداشت عمومی در انگلیس هشدار داده‌اند که سرفه‌های پیوسته و مداوم می‌توانند نشانه‌ای از سرطان ریه باشند.

این متخصصان در یک برنامه اطلاع رسانی ملی از طریق رسانه‌های چاپی، رادیو، تلویزیون و رسانه‌های آنلاین به مردم توصیه کرده‌‌اند که اگر سرفه‌های مداوم آنها بیش از سه هفته ادامه پیدا کرد حتما به یک پزشک عمومی مراجعه کنند.

به نوشته روزنامه اکسپرس، در یک بررسی جدید معلوم شده است که مردم بیشتر برآمدگی سینه یا خونریزی ریه را از علائم سرطان می‌دانند اما در این برنامه اطلاع رسانی تاکید شده است که سرفه مداوم هم می‌تواند به اندازه دو نشانه دیگر در تشخیص سرطان ریه اهمیت داشته باشد.

این متخصصان تاکید دارند که تشخیص سریع سرطان برای افزایش شانس زنده ماندن بیماران بسیار حائز اهمیت است.

آمارها نشان می‌دهد که در انگلیس سالانه 33 هزار مورد ابتلا به سرطان ریه تشخیص داده می‌شود که اکثریت این بیماران را افراد بالای 55 سال تشکیل می‌دهند. با این حال اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود شانس زنده ماندن بیماران تا پنج سال بعد از تشخیص سرطان 80 درصد است در حالی که اگر بیماری دیر تشخیص داده شود شانس نجات بیماران به 7 درصد کاهش می‌یابد.

  نظرات ()
تاثیر مصرف ویتامین B6 در بهبود حافظه سالمندان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٥

کمبود ویتامین B6 در دوره سالمندی شایع است و مصرف این ویتامین در کاهش خطر بیماری های قلبی ـ عروقی و سکته های قلبی و بهبود حافظه و کارکرد ذهنی اثر به سزایی دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غذایی برای‌ کاهش سکته قلبی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٥

 

مواد لازم برای 2 نفر

لوبیا سفید: 75 گرم
پیاز: یک عدد کوچک ـ نصف کنید ـ (5 دقیقه در آب سرد خیس و بعد آبکشی کنید)
سیر: 3 حبه


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تغییرات رفتاری غذایی در درمان چاقی- میان وعده ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٥

 

همانطور که می دانیم شیوع چاقی و افزایش وزن در طی دهه های اخیر افزایش یافته است که اهمیت پیشگیری از بروز این بیماری بدلیل تاثیرآن بر ابعاد دیگر سلامت و نیز کیفیت زندگی غیر قابل انکار می باشد. علاوه بر این با توجه به شیوع چاقی، توجه به درمان و نیز جلوگیری از پیشرفت این بیماری و ظهور عوارض آن نیز در گروههای مختلف پزشکی مورد تاکید قرار گرفته است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا برای نجات دریاچه ارومیه کار جهادی نمی کنید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳


    نصر نیوز: بحران خشک شدن دریاچه ارومیه از مهمترین و اساسی ترین دغدغه هایی است که ایران و حتی کشورهای همجوار با آن دست و پنجه نرم می کنند.به گزارش نصرنیوز کم آبی و خشک شدن دریاچه ارومیه و گسترش هولناک توده‌های نمک در زمین های کشاورزی حاشیه دریاچه ارومیه مسئله‌ای است      


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتار با همسر عصبی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳

 

چگونگی برخورد با یک شوهر عصبانی، به میزان شکیبایی شما و میزان آسیبی که به شما وارد می گردد، بستگی دارد. آزارهای عاطفی و روحی امری واقعی اند و افراد مختلف میزان صبر متفاوتی دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سرانه مصرف دارو در ایران چهار برابر استاندارد جهانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: کاشان رتبه اول کشور در بخش تجویز دارو را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، محمدحسین خیاط کاشانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کاشان در بخش تجویز اقلام دارویی توسط پزشکان عمومی و متخصص، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در پنج سال گذشته مصرف داروهای تزریقی، آنتی بیوتیک‌ها و کلتی کستریدها در کاشان از میانگین مصرف کشوری بالاتر بوده است.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی کاشان با مقایسه میزان استاندارد مصرف دارو در ایران و دنیا بیان کرد: سرانه مصرف دارو در ایران به ویژه داروهای تزریقی چهار برابر استاندارد جهانی است.

خیاط کاشانی با اشاره به این‌که در سال‌های گذشته مصرف دارو در شهرستان کاشان سه درصد بیشتر از میانگین کشوری بوده است، عنوان کرد: با تلاش کمیته تحقیق دارو و برگزاری برنامه‌های فرهنگی برای فرهنگ سازی استفاده صحیح از دارو، امروز مصرف دارو در شهرستان کاشان دو درصد کمتر از میانگین کشوری قرار گرفته است.

به گفته وی، در بخش تجویز اقلام دارویی توسط پزشکان فوق تخصص، شهرستان کاشان رتبه دوم کشور را دارد.

  نظرات ()
مصرف آب چغندر و بهبود سلامت مغز سالمندان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳

محققین برای اولین بار نشان دادند که آب چغندر، جریان خون مغزی را تقویت می‌کند. بررسی‌های گسترده نشان داده است که نوشیدن آب لبو می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، اما مطالعه اخیر دیده شد که این نوشیدنی جریان خون مغز را نیز افزایش می‌دهد. نقاطی در مغز هستند که با افزایش سن جریان خون در آنها کاهش میابد و این نقاط با زوال عقل در ارتباطند.

  آب لبو حاوی غلظت بالای نیترات است که البته این عنصر در کرفس ، کلم و سایر گیاهان و سبزیجات دارای برگ پهن و سبز مثل اسفناج و برخی از کاهوها نیز یافت می‌شود. وقتی شما غذای غنی از نیترات می‌خورید باکتری‌های مفید موجود در دهان، نیترات را به نیتریت تبدیل می‌کنند.  نیتریت می‌تواند به اتساع عروق خونی در بدن کمک کند و جریان خون و اکسیژن رسانی را به ویژه‌ در اعضایی که با کمبود اکسیژن مواجه هستند، افزایش دهد.
 در پژوهش اخیر، محققین چگونگی تاثیر صبحانه حاوی نیترات بالا بر روی جریان خون مغزی را در 14 فرد 70 سال و بالای 70 سال را در یک دوره چهار روزه با صبحانه معمولی مورد بررسی قرار دادند.میزان جریان خون مغزی افراد شرکت کننده بوسیله MRIیک ساعت پس از داشتن صبحانه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیقات نشان داد که بعد از داشتن رژیم حاوی نیترات بالا ، جریان خون در قسمت سلولهای سفید مغز-نواحی از مغز که مرتبط با فعالیتهای ادراکی شناختی و زوال عقل است –بالا می رود. البته برای به بهبود طعم تلخ این نوشیدنی و تولید انبوه برای استفاده بیشتر مردم مطالعاتی در دست انجام هستند.
 

نکته عملی: با توجه به اثرات مفید میوه و سبزیجات در سلامت عمومی بدت و بویژه در بهبود فعالیت مغزی  ، مصرف روزانه آنها توصیه می گردد. در این بین چغندر، کلم ،کرفس، اسفناج و کاهوها به دلیل محتوای بالای نیترات خود از اهمیت بیشتری برخوردارند.

  نظرات ()
آلمان‌ها شوش را می‌کاوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳

سرپرست واحد پژوهش اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان از حضور هیأت مشترک باستان‌شناسی ایران و آلمان به سرپرستی دکتر مفیدی از اساتید برجسته‌ی باستان‌شناسی دانشگاه ماینز آلمان در شهرستان شوش خبر داد.

سیدمحسن حسینی بیان کرد: با هدف کاوش و لایه‌نگاری تپه‌ی باستانی «ده نو» در شهرستان شوش و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده از آغاز سال 1391 هیأت مشترک باستان‌شناسی ایران و آلمان از ابتدای اردیبهشت‌ماه در خوزستان حضور یافته است.

او افزود: تپه‌ باستانی «ده نو» یکی از مهم‌ترین تپه‌های باستانی دوران عیلام باستان است که اطلاعاتی بسیار غنی و فرهنگی ارد. با کاوش این تپه می‌توان به نقاط تاریک و مبهم تاریخی که تا کنون کشف نشده‌اند، دست یافت.

خوزستان یکی از قدیمی‌ترین استان‌های کشور از نظر داشتن آثار باستانی است و این آثار در تمام شهرستان‌های پیدا می‌شوند و به‌عنوان بهشت باستان‌شناسان هر سال شاهد حضور هیأت‌های باستان‌شناسی داخلی و خارجی است.

  نظرات ()
شادتر زندگی کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳

 

 انسان زمانی یک زندگی سالم و طولانی خواهد داشت که در حال فعالیت باشد. هر عضوی که به کار گرفته نشود، از بین خواهد رفت. این در حالی است که انسان امروز ارزشی بیش از اندازه برای "راحتی و آسایش" قائل شده که بخش زیادی از مشکلات و بیماری‌ها ناشی از همین راحت طلبی است. راحتی بیش از اندازه و بی‌تحرکی نه تنها کسالت بار است، بلکه به بی‌تحرکی مغز هم می‌انجامد. بد نیست بدانید که جرج برنارد شاو در سن ۷۰ سالگی جایزه نوبل را برد. بنجامین فرانکلین تعدادی از بهترین آثار خود را در ۸۴ سالگی نوشت و پیکاسو در دهه ۸۰ زندگی قلم بر بوم گذاشت. پس برای آنکه بتوانید در اوج توانایی و در بهترین شرایط جسمی و روانی بسر برید، باید در میدان کار و عمل باشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کلاغ صدای افراد مهربان را تشخیص می‌دهد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳

پژوهشگران اتریشی عقیده دارند که کلاغ‌ها توانایی تشخیص صداهای آشنای انسان و دیگر پرندگان را دارند.

دانشمندان دانشگاه وین معتقدند این توانایی به کلاغ کمک می‌کند تا در محیط شلوغ شهری به زندگی خود ادامه دهد و تهدیدات را به راحتی تشخیص دهد.

محققان صدای پنج نفر که به کلاغ‌ها غذا می‌دادند و پنج نفر دیگر که کلاغ‌ها هیچ گاه صدایشان را نشنیده بودند را ضبط کردند.

وقتی که صدای افراد ناآشنا برای کلاغ‌ها پخش شد، آنها هوشیارانه‌تر عمل می‌کردند.

این توانایی کلاغ‌ها به آنها کمک می‌کند در مقابل افراد نامهربان احسان خطر کنند و آنها را یک تهدید به حساب آورند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر مطالعات زیادی در خصوص توانایی کلاغ در برقراری ارتباط کلامی با همنوع خود صورت می‌گیرد.

  نظرات ()
تصادف هر ساعت جان ۲ ایرانی را می‌گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۳

رئیس اورژانس کشور گفت: سال گذشته حوادث ترافیکی عامل مرگ 20 هزار و 68 نفر و مجروح شدن 800 هزار مجروح بود یعنی 55 کشته و 2100 مجروح در روز و 2 کشته و 87 مجروح در هر ساعت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، غلامرضا معصومی در نخستین مراسم دهه ایمنی جاده‌ای با بیان این مطلب اظهار داشت:‌ حوادث ترافیکی نخستین علت بار بیماری‌ها، دومین علت سال‌های از دست رفته عمر به علت ناتوانی و سومین علت سالهای از دست رفته عمر به علت مرگ زودرس است.

وی افزود: بر اساس مطالعات پژوهشکده حمل و نقل وزارت راه، مجموع هزینه تصادفات رانندگی در ایران در سال 86، 18 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 7 درصد تولید ناخالص ملی است و بر اساس این مطالعه هزینه‌های مستقیم درمان مصدومان حوادث ترافیکی در سال 86، 11 درصد کل هزینه‌ها و هزینه فوت، معلولیت، کاهش کیفیت زندگی و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن 50 درصد هزینه را تشکیل می‌دهد.

رئیس اورژانس کشور با اشاره به اینکه آسیبهای ناشی از حوادث ترافیکی از انواع و شدت های متفاوتی برخوردارند، تصریح کرد: مطالعات کشورهای پیشرفته و در حال توسعه حوادث ترافیکی را علت اصلی ترومای پایدار مغزی می‌دانند و در همه کشورها مصدومان دچار ضایعات نخاعی در بین مصدومان حوادث ترافیکی، بیشترین زمان اقامت در بیمارستان ها را به خود اختصاص می‌دهند.

معصومی در بخش دیگر از سخنان خود در خصوص حوادث ترافیکی به تفکیک جنس و نوع کاربری گفت: 94/41 درصد آسیب موتور سوار، 43/41 درصد آسیب خودرو سوار و 63/16 درصد آسیب عابر پیاده بوده است.

وی با بیان اینکه استفاده از کمربند ایمنی 40 تا 65 درصد خطر مرگ را در سرنشین جلو و 25 تا 75 درصد در سرنشینان عقب کم می کند، گفت: استفاده از کلاه ایمنی نیز 40 درصد آسیب به سر و 70 درصد مرگ موتورسوار را کاهش می دهد.

 معصومی اضافه کرد: استفاده از صندلی بچه در خودرو احتمال مرگ شیرخوار را 70 درصد و کودکان را 54 تا 80 درصد کاهش می‌دهد.

  نظرات ()
آقایون و جبران اشتباهات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٢


تعداد نصایحی که به آقایون در مورد روش های طلب بخشش از خانم ها می شود، بسیار زیاد است.

باید توجه داشت که وقتی دو نفر عاشق هم می شوند، کاملاً طبیعی است که گاهی احساس کنند می خواهند با یکدیگر به شدت بحث کنند و یا اینکه از بالای قله دیگری را به پایین پرتاب کنند.

اصلا عشق یعنی همین - قدم گذاشتن به بی کران ها!

اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که باید سعی کنید تعداد چنین کارهایی را به حداقل برسانید و زمانیکه چنین مشکلاتی بروز کردند، توانایی این را داشته باشید که کدورت ها را از بین برده و به سرعت صلح و آشتی را جایگزین آن نمایید.....

همانطور که می دانید یک چنین مشکلاتی دقیقاً همان "نمک زندگی" هستند.

و اما زمانیکه او در حال دیوانه شدن و دیوانه تر شدن و دیوانه تر شدن است، باید چه کار کنید؟

پیش از هر چیز...

به یاد داشته باشید که خانم ها نیازمند گفتگو هستند.

دلیل آوردن و توجیه کردن، کاری را از پیش نمی برد. سعی کنید چهره ای مظلوم و خطا کار به خود بگیرید.

حرف او را قطع نکنید...

با این کار فقط کار خودتان را سخت تر می کنید. اجازه دهید هر چه دلش می خواهد بگوید، فریاد بکشد و خودش را خالی کند. زمانی که به طور کامل تخلیه شد، باز هم تبدیل به معشوقه زندگیتان خواهد شد. در هر مقاله ای که مربوط به بحث عذرخواهی آقایون از خانم ها باشد، شما به طور حتم شاهده نکته فوق الذکر خواهید بود....

مباحث را نیمه کاره رها نکنید.

حتی اگر به گناه خیانت هم اعتراف کردید، باید تمام جزئیات را مو به مو برای او تشریح کنید. خانم ها حسی دارند که به راحتی می توانند بوی دروغ را از فرسنگ ها دورتر نیز احساس کنند.

پشیمانی از صمیم قلب، همه چیز را درست می کند.

همبستر شدن با شخص دیگر، به عنوان یکی از گناهان کبیره به شمار می رود. متاسفانه اگر در حین ارتکاب به این جرم دستگیر شوید، بی شک دخلتان خواهد آمد.

اما اگر زمانیکه کارتان تمام شده باشد او متوجه شود، نیاید انتظار داشته باشید، درحالیکه شما لذت خود را کسب کرده اید، او شرمندگی شما را بپذیرد و به سادگی از گناهتان بگذرد.

در اینجا مقوله اعتماد و خیانت مطرح می شود. باید کاری کنید که مجدداً در کنار شما امنیت و آرامش را احساس کند. این کار مستلزم گذر زمان است. هیچ گاه انتظار نداشته باشید که خانم ها چیزی را فراموش کنند. خانم ها به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد که چیزی را فراموش کنند.

بنابراین....

طبیعی است که مشاجرات بعدی پاره ای از مسائل حاشیه ای گذشته را نیز در بر می گیرند. این بدان معنا نیست که او شما را نبخشیده بلکه این امر صرفا عملکرد طبیعی ذهن زن ها را نشان می دهد.

زمانیکه یک خانم در حال مشاجره بوده و یا قصد دفاع کردن از خود را دارد، همیشه لیستی از اشتباهات گذشته شما را به رختان خواهد کشید.

تنها راهنمایی که می توانیم در این زمینه به شما ارائه کنیم چیزی نیست جز: بی توجهی و ساده گذشتن از آن.

بخشش به معنای فراموش کردن نیست. البته این امر در مورد آقایون چندان صادق نیست. آنها به راحتی قادرند بسیاری از مسائل گذشته را به دست فراموشی بسپارند.

از سوی دیگر، ذهن خانم ها مانند یک کامپیتوتر عمل می کند که بر روی هارد دیسک آن 10000 گیگابایت فضای خالی وجود دارد.

جواهر، بهترین دوست بانوان است. اما این امکان وجود دارد که شما قدرت خرید آن را نداشته باشید (راستی؛ چرا تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودید؟)

به دنبال تهیه چیزی باشید که برای او معنای ویژه ای را در بر داشته باشد.

خانم ها باید احساس احترام و دوست داشته شدن را با تمام وجود خود درک کنند. اگر آنها احساس کنند که شما هنوز به آنها اهمیت می دهید و ذره ای عشق در وجودتان باقی مانده، حاضرند تا فرصت دوم و یا حتی سومی به شما بدهند (بنابراین من شما را نصیحت می کنم که به بخت خود لگد نزنید.)

همچنین باید توجه داشته باشید که زمانیکه همه چیز به حالت نرمال بازگشت، پل های پشت سر خود را خراب نکنید و کاملا مراقب اوضاع باشید.

به خاطر داشته باشید...

قول مردانه داده اید؛

او هنوز هم با چشم های تیزبین خود - در حقیقت 2 چشم تیزبین - شما را زیر نظر دارد. اگر متوجه شود که فقط برایش نقش بازی می کنید، می تواند به راحتی شما را در بدترین شرایط تنها گذاشته و رهایتان کند.

بنابراین آرام باشید...

پند و اندرز به آقایون در این زمینه، تنها با چند نکته کوتاه به پایان نخواهد رسید.

تا کنون چیزی در مورد بوسه و آشتی شنیده اید؟

خوب....

پس از یک بحث کاملاً داغ، همسرتان را در آغوش خود بکشید و یک بوسه آتشین از او بگیرید. آنقدر گیج می شود که به راحتی همه چیز را به دست فراموشی می سپارد.

مطمئن شوید که به اندازه کافی در مورد موضوعات مختلف با او صحبت می کنید. هنگام مباحثه به لانه خود پناه نبرید و کاری نکنید که او شما را در تنهاییتان رها کند.

اگر نیاز به زمان دارد، بهتر است برای مدتی او را تنها بگذارید. پس از سپری شدن زمان لازم، مقوله را باز کنید و راه حل مقتضی را پیدا کنید.

نیمه کاره گذاشتن بحث ها و مشاجرات، و همچنین عدم حل مشکلات، می تواند موجب خطرناک تر شدن و شدیدتر شدن دعواهای خانوادگی آینده شود، بنابراین مراقب آنها باشید.

  نظرات ()
انتخاب مقاله برتر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٢

 

بررسی تاثیر درمانی CBT بر هوش هیجانی معتادین به شیشه

نویسنده: دکتر بیوک تاجری و همکاران

با حمایت مالی جمعیت بهروزان

در همایش آسیبهای نوپدید دانشگاه ارزروم ترکیه

بدینوسیله نویسندگان مقاله مراتب تشکر خود را از جمعیت بهروزان اعلام میکنند.

  نظرات ()
هوای آلوده افسردگی و کند ذهنی به همراه می‌آورد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٢

 

در این آزمون دانشمندان موش‌ها را در آب انداختند، موشهایی که هوای آلوده استشمام کرده بودند برای نجات خود از آب تنها قادر به 40 ثانیه شنا کردن بودند در حالیکه موشهایی که هوای نسبتا پاکتری را استشمام کرده بودند می‌توانستند 145 ثانیه شنا کنند.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ترامادول پرعارضه ترین داروی مخدر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٢
 مصرف بدون تجویز و اعتیادگونه این دارو موجب بروز تشنج، نارسایی کبد و کلیه، مشکلات قلبی و عروقی و مرگ می شود.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آمار جالب از اعتقاد به خدا در جهان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٢
در آمریکا 54 درصد از جوانان زیر 28 سال اعلام کرده اند که به وجود خدا باور دارند، در حالی که در همین کشور 66 درصد افراد بالای 68 سال اعلام کرده اند که به وجود خدا باور دارند. در فرانسه این رقم بین جوانان زیر 28 سال تنها 8 درصد است .

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دیگر نمی‌توان روابط جنسی را سانسور کرد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٢

 

فرارو - بی‌مهری‌ها و بی‌توجهی‌ها سهم آن‌ها از زندگی اجتماعی است. نه جایی دعوت می‌شوند و نه کسی به دیدنشان می‌رود. مردم از آن‌ها می‌ترسند و تا جایی که ممکن است دوری می‌کنند. در نهایت به گوشه‌گیری روی می‌آورند و کتمان حقیقت را بهترین راه می‌بینند. اما همواره این سؤال را با خود تکرار می‌کنند: «آیا تنها گناهکاران جامعه‌ای ناآگاه ما هستیم؟»


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لزوم تشکیل شورای عالی سلامت خانواده و برخورد ریشه ای با معظلات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٢

 

دکتر سید کاظم فروتن
خبر دستگیری فروشندگان فیلم های مبتذل دیگر خبری تکراری است. توزیع کنندگان این فیلم ها روانه زندان و فیلم های اینچینی زیر غلتک خرد شده و معدوم می شوند. در مناطق کرد نشین کشور نیز چنین اخباری کم شنیده نمی شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با این ۱۰ نکته همسرتان را تحت تاثیر قرار دهید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

وقتی که دختر منحصر به فردتان را می یابید می خواهید که او را تحت تاثیر قرار دهید اما همواره می ترسید که او را برنجانید. اما آقایان الان در قرن ۲۱ به سر می بریم. اغلب آقایان این کار را کاری سخت و دشوار می دانند اما زمانی که دختر مورد نظرتان را یافتید با اعتماد به نفس رفتار نموده تا پاهایتان نلرزد و زبانتان بند نیاید. راههایی وجود دارد که می توانید همسرتان را طوری تحت تاثیر قرار دهید که شما را بیشتر بخواهد و به شما توجه بیشتری داشته باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نوزاد با عقب افتادگی ذهنی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

 

عقب افتادگی ذهنی یا منگولیسم (سندروم داون) یکی از اختلالات شایع ژنتیکی است که در دوران بارداری قابل تشخیص و پشگیری است

به گزارش ایرنا، برخی از مردم تصور می‌کنند که بروز اختلالات ژنتیکی ارثی است و هیچ دلیلی بر انجام غربالگری قبل، حین و بعد از بارداری وجود ندارد در حالی که در خانواده‌هایی که هیچ گونه پیشنیه ارثی از سندروم داون نداشته‌اند، این عارضه دیده شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لکنت زبان در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

لکنت زبان اختلالی است که در آن جریان طبیعی کلام بر اثر رویدادهای حرکتی و غیر ارادی تکلم از بین می رود و شامل تکرار اصوات،طولانی کردن ، مکث وجایگزینی کلمات برای اجتناب از وقفه است.

 لکنت زبان شدید اصولا اختلالات ثانویه دیگری نظیر اختلال در تنفس، چشمک زدن، لرزش لبها یا چهره ، حرکات غیر طبیعی بدن در حین تکلم را نیز به همراه دارد.

 این اختلال در میان پسران 3 تا 4 برابر دختران است. سن آغاز بین 2 تا 7 سالگی و بیشترین فراوانی در حدود 5 سالگی ذکر شده است و بطور کلی در 98 درصد موارد لکنت زبان قبل از 10 سالگی آغاز می شود.

دلایل بروز لکنت زبان تاکنون به طور دقیق روشن نشده است ولی چند عامل از جمله موارد زیر می تواند در بروز آن موثر باشد: ضربه های شدید و شوکهای عاطفی و روانی، احساس تهدید و ناامنی در خانه و مدرسه، اصرار والدینِ کودک چپ دست برای استفاده از دست راست، تکرار والدین و اطرافیان در موقعی که کودک کلمات را نادرست بیان می کند، ابتلا به بیماریهای شدید عفونی و آسیبهای قبل از تولد، حین تولد و دوران کودکی.

روشهای درمانی این عارضه ابتدا رفتار درمانی و در درجه بعد گفتار درمانی می باشد. دادن مشاوره به فرد و خانواده وی در راستای افزایش اعتماد به نفس فرد و استفاده از دستگاه لکنت شکن و تمرینات فرد برای شمردگی در صحبت کردن نیز از دیگر روش‌های درمانی مؤثرند.

 معمولآ 80 درصد افراد  قبل از 16 سالگی درمان می شوند که 60 درصد این افراد بدون استفاده از روش درمانی خاصی بهبود می یابند.

  نظرات ()
چگونه اوضاع مالی خود را کنترل کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

 

اگر با دوستان خود زیاد به رستوران می روید، سعی کنید در ساعات عصر این کار را انجام دهید. چون مسلما قیمت یک عصرانه ساده مثل قهوه، چای با کیک بسیار کمتر از وعده ناهار یا شام است.

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علت اصلی طلاق چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

 

 یک جامعه شناس و استاد دانشگاه ریشه افزایش پدیده طلاق و زنهای مطلقه در کشور را بی توجهی نهادها به آموزش مهارتهای زندگی به جوانان عنوان کرد و گفت: بررسیها نشان می دهد از هر چهار ازدواج در کشور یک ازدواج در سال اول زندگی به طلاق ختم می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ساده ترین راه برای ابراز علاقه به همسر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

قبل از هر چیز فراموش نکنید که شما و همسرتان با هم به صورت یک کل به نظر می‌رسید. نقاط ضعف و قوت شما مکمل یکدیگر می‌شود و همین‌هاست که شما را جذب یکدیگر می‌کند.

اگر گشتی درکتابفروشی‌ها بزنید تا دلتان بخواهد انواع و اقسام کتاب‌های روان‌شناسی عامه‌پسند در مورد ابراز عشق به همسر و تفاوت‌های زن و مرد وجود دارد و اتفاقا شمارگان فروششان هم بالاست و هر کدام چند باری هم تجدید چاپ شده‌است اما با این حال با نگاهی به آمار روز افزون طلاق یعنی51 طلاق در هر ساعت (خبرگزاری مهر) در کشورمان درمی‌یابیم که خواندن این کتاب‌ها فقط می‌تواند سرانه مطالعه را بالا ببرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شما چه شخصیتی دارید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

طالع بینی ایتالیایی است که با توجه به روز تولدتان تنظیم شده است. کافی است با توجه به روز تولد میلادیتان گروه خود را انتخاب کرده و فالتان را بخوانید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پدرم را شبیه گوسفند دیدم و کشتمش! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از کشتن پدر توسط پسری معتاد خبر داد و گفت: قاتل مدعی بود پدرش را به شکل گوسفند دیده است.

به گزارش مهر، سردار علی مویدی با تاکید بر اینکه امروز یکی از تهدیدات جدی در جامعه مواد مخدر صنعتی است اظهار داشت: قانون مبارزه با مواد مخدر صنعتی در سال 90 اجرایی شد و نیروی انتظامی در راستای تحقق اهداف در این قانون مبارزه با مواد مخدر صنعتی تمام امکانات را بکار گرفته تا بتواند به این اهداف دست یابد .

سردار مویدی با اشاره به تاثیر مواد مخدر صنعتی در جسم و روح افراد افزود : اگر فردی به این مواد (صنعتی) مبتلا شود خطرات ناشی از این اعتیاد هم نابودی خودش را بدنبال دارد و هم محیط خانواده و جامعه را به خطر می اندازد که کشتن پدر و مادر و فرزند نمونه هایی از جرائم برخواسته از مصرف شیشه می باشد.

وی از قتل پدری که بدست فرزند خود که مبتلا به اعتیاد مواد مخدر شیشه بود در یکی از استانهای غربی کشور خبر داد و افزود: فرد معتاد پس از دستگیری در تحقیقات انجام شده اظهار داشت که پس از مصرف مواد مخدر شیشه پدرم را به شکل گوسفندی دیدم که  باید او را بکشم و با همین توهمات پدرم را کشتم و بدنش را قطه قطعه کردم .

سردار مویدی با تاکید بر ضرورت آگاهی داشتن مردم به تبعات منفی اعتیاد مصرف شیشه و اعتیاد به مواد مخدر صنعتی گفت: یکی از ضرورت های امروز جامعه است آگاهی مردم ازتبعات منفی اعتیاد مصرف شیشه است که دستگاه های متولی این آگاهی بخشی به شهروندان را باید در دستور کار قرار بدهند.

  نظرات ()
مردان چهار برابر زنان به سرطان حنجره مبتلا می‌‌شوند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢۱

 

یک متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه سرطان حنجره اغلب در افراد بالای ۴۰ سال شایع است و تظاهر آن در افراد زیر ۲۵ سال بسیار نادر است گفت: مردان تقریباً به میزان ۴ برابر زنان به این بیماری مبتلا می‌‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کدام بازیها برای کودک مناسب تر است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٢٠پاسخ این سوال به مرحله ای از رشد که کودک در آن قرار دارد بستگی دارد. از آنجا که بازی ابزاری است که کودک برای شناخت و یادگیری پیرامون دنیای اطرافش از آن بهره می برد، مهارتهایی که او تا کنون به دست آورده و هم اکنون مشغول تمرین کردن بر روی آنها است، بهترین راهنما برای انتخاب مناسبت ترین فعالیتها و بازیها هستند.

 

بهترین اسباب بازی ها برای کودک کدامند؟

**سعی کنید از سن کودک راهنمایی بگیرید. به عنوان مثال، یک کودک دو ماهه از بازی با اشیا متحرکی که با باد یا حرکت هوا حرکت کنند، لذت خواهد برد؛ اما یک کودک 15 ماهه به هیجان بیشتری نیاز دارد (مثلا یک سرویس آشپزخانه اسباب بازی را می توانید برای او انتخاب کنید).

وقتی که کودک شما به اندازه کافی بازی کرد، بازی را متوقف کنید: آستانه تحریک برای هر کودک، متفاوت است. هنگامی که به نظرتان می رسد کودک شما خسته و بی حوصله شده است، بازی را تمام کنید
چگونه می توان کاری کرد که کودک در زمان بازی کردن، بیشترین بهره را ببرد؟

بازی کردن مهمتر از اسباب بازی است؛ دقت کنید اهمیت زمانی که کودک صرف بازی می کند و میزان لذتی که از بازی کردن می برد، صرفا وابسته به نوع و تعداد اسباب بازیهایش نیست. بازی کردن یک فعالیت مفرح و شاد است که شامل افراد، اشیا و حرکات است. هر کاری، از پرتاب کردن حبابهای کف صابون به طرف همدیگر تا آب پاشی در حمام یا استخر و یا حتی تعقیب کردن همدیگر و دویدن دنبال هم در اتاق، می تواند یک بازی خوب محسوب شود. بنابراین سعی کنید که:

شما هم با او بازی کنید: روی زمین بنشینید و با کودک بازی کنید؛ شما بهترین اسباب بازی کودک خود هستید! و اگر کودک بتواند با شما بازی کند، لذت و شادی بیشتری برای او به همراه خواهد داشت. هنگام بازی کردن با کودک خود صحبت کنید تا توانایی تکلم او را نیز افزایش دهید.

* زمانی او را به بازی دعوت کنید که شاد و سرحال باشد:

کودک بیمار، خسته یا گرسنه ممکن است حوصله بازی کردن نداشته باشد.

* وقتی که کودک شما به اندازه کافی بازی کرد، بازی را متوقف کنید:

آستانه تحریک برای هر کودک، متفاوت است. هنگامی که به نظرتان می رسد کودک شما خسته و بی حوصله شده است، بازی را تمام کنید.

*برای کودک امکان بازی به تنهایی و همچنین با دیگران را فراهم کنید:

هر دو نوع بازی (تنها یا با دیگران) برای کودک مفید است.

* اجازه دهید که کودک، خودش نوع بازی یا فعالیت را انتخاب کرده و آن را هدایت کند: شما می توانید بازیها، چیزها یا گزینه های جدید را در اختیار او قرار دهید، اما کودک شما باید خودش و مطابق میلش انتخاب کند. بعلاوه، بازی برای تفریح است و اگر کودک شما تنها در یک کار مهارت داشته باشد، همان تفریح کردن و خوش گذراندن است!

  نظرات ()
بحران هویت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱۸


   برخی از پژوهش های شخصیت بر این سئوال تمرکز کرده اند که بحران هویت چه موقعی رخ می دهد. اریکسون پیشنهاد نمود که این بحران در اوان نوجوانی آغاز می شود و تقریبا در 18 سالگی به گونه ای حل می شود، با این حال در مورد برخی از افراد، بحران هویت ممکن است دیرتر واقع شود. برای مثال، در یک بررسی، بیش از 30 درصد آزمودنی ها هنوز در 24 سالگی به جستجوی هویت بودند. (آرچر، 1982).
   دانشجویان دانشکده ممکن است در حال بحران هویت تاخیر کنند و این دوره را که طی آن بزرگسالان جوان نقش ها و ایدئولوژیهای جدید را آزمایش می کنند، طولانی تر کنند (کوته و لوین، 1988). هنگامی که دانشجویان دانشکده با افرادی که در همان گروه سنی بودند و مشاغل تمام وقت، داشتند مقایسه شدند، معلوم شد که افراد شاغل زودتر از دانشجویان به هویت من دست یافته بودند.
   دانشجویان مدت طولانی تری در مرتبه وقفه مانده بودند (آدامز و فتیچ، 1982).

  نظرات ()
باورهای غلط و نوجوانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱۸ابتدا خوب است بدانیم نگرش افراد از چه اجزا و عناصری تشکیل می شود تا پس از آن به تغییر آن نوع نگرش بپردازیم .

دیدگاه یا نگرش افراد در مورد هر موضوعی از عناصر متفاوتی تشکیل یافته است ؛ از جمله عنصر شناختی ، عاطفی و آمادگی .

اعتقادات ، ارزشها و باورهای ما ، با توجه به شناختی که در حیطه آن مورد بخصوص به دست آورده ایم ایجاد می شوند.

شناختی که سبب می شود روی اعتقاداتمان پافشاری کرده و آنها را محترم بدانیم . به طوری که به سادگی تغییر عقیده نداده افکار و ایده های دیگران را نپذیریم. پس برای تغییر نگرش می بایست روی عنصر شناختی باورها تکیه کرد . می بایست باور غلط را با اطلاعات و شناخت صحیح و اصولی جدید و جایگزین کردن آنچه بهتر می دانیم تغییر دهیم . زیرا تا اندیشه های ما تغییر نکند رفتار ما متحول نخواهد شد. پس اولین گام ، تغییر شناخت و داشتن جایگزین برای آن نوع نگرش محسوب می شود . بُعد دیگر نگرش ها ، عنصر عاطفی است . عاطفه ای که نسبت به هر موضوع داریم ممکن است مثبت باشد یا منفی. البته عواطف مثبت یا منفی همراه با نوعی ارزشیابی هم هست . یعنی یا آن پدیده بخصوص را می پسندیم و دوست داریم و یا نه . پس از مرحله شناخت باید بدانیم که چه چیزهایی برای فرد ، عواطف مثبت یا منفی ایجاد می کند تا در تغییر نگرش از این عواطف استفاده کنیم .

هر نگرش ، آمادگی برای عمل و رفتار را در انسان ایجاد می کند. زیرا آنگونه رفتار می کنیم که می اندیشیم. پس توجه به شرح حال ، گذشته و اکنونی که برای رفتار امروزی فرد تقویت کننده خاص او تلقی می شود نکته مهم دیگری است که در صورت رعایت آن می توان بیشتر به هدف نهایی که تغییر در باورهاست رسید .

مثال : فرض کنیم متوجه شده ایم که پسر نوجوان ما به سمت سیگار گرایش پیدا کرده و حتی مدتی است که این ماده افیونی را به عنوان تفریح و یا نشانه ای جهت ورود به دنیای بزرگسالی ( و یا به تعبیر نوجوانان کم نیاوردن در محفل دوستان ) مصرف می کند . چطور می توانید با توجه به مطالب ذکر شده ، ذهنیت او را نسبت به مصرف سیگار تغییر داده از اعتیاد او به این معضل تقریباً همگانی ( و بعدها اعتیاد افیونی ) ‌جلوگیری کنید ؟

بیایید با این تمرین یادآوری کنیم . گفتیم نگرش یک عنصر شناختی دارد . پس در ابتدا باید بدانیم که فرزند نوجوان ما از سیگار چه می داند ؟ چرا و چگونه مصرف آن را عادت رفتاری خود قرار داده؟ از مزایا و معایب آن چه می داند ؟ عاطفه او نسبت به مصرف سیگار چیست ؟ آیا می اندیشد که در مواقع بحرانی ، هنگامی که فشارهای عصبی بر او وارد می آیند این ماده آرامش خاطر او را فراهم می سازد ؟ پیشینه مصرف سیگار در کجاست؟ خانواده ، دوستان و ... ؟ پیش زمینه فکری و عملی آن از کجا پدید آمده و ...

جذابیت و مقبول بودن پیام دهنده

 پس از دانستن این مطالب ، خوب است نسبت به دانستنی های خودمان تعصب نداشته باشیم. الزامی وجود ندارد که فرزند فقط سخنان ما را ، آنهم به خاطر این که والدین او هستیم بپذیرد . بیایید ببینیم در آن مورد بخصوص ، نوجوان سخن چه کسی را بیشتر می پذیرد . زیرا جذابیت و مقبولیت پیام دهنده یکی دیگر از موارد مهم و اساسی در تغییر نگرش محسوب می شود . از آنجا که گام اولیه ، شناخت صحیح و اصولی است پس می توان این اطلاعات لازم و اصولی را از متخصص آن فن دریافت کرد .

برگردیم به مثال سیگار . می توان نوجوان را به کسی معرفی کرد که کارشناس آن موضوع بخصوص است . مثلاً یک پزشک به خوبی می تواند بدون سوگیری ، معایب و مضرات سیگار را برای نوجوان بازگو کند و با تشریح مواد تشکیل دهنده آن به نوجوان بفهماند که تنها تلقین و تصور خود ماست که فکر می کنیم با مصرف سیگار آرامش پیدا می کنیم . وقتی شناخت نوجوان تغییر کرد حداقل در صورتی که بار دیگر کبریت را روشن کرد در نزدیک کردن آن به سیگار تردید به خرج خواهد داد .

  نظرات ()
پیشگیری از افسردگی با نماز صبح نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱۸


افسردگى (DEPRESSION) حالتى احساسى است که مشخصه‏اش اندوه، بى‏احساسى (APATHY) ، بدبینى (PESSIMISM) و احساس تنهایى است. این بیمارى که امروزه از شیوع بالایى در میان مراجعه کنندگان به کلینیک‏هاى روانپزشکى برخوردار است، داراى تظاهرات متنوع و زیادى بوده که از مهمترین آنها مى‏توان به اختلالات خواب اشاره نمود. تحقیقات نشان مى‏دهد 75 درصد از بیماران افسرده مشکلى در خواب (چه به صورت بى خوابى و چه پرخوابى) دارند و همچنین علایم این بیماران در هنگام صبح تشدید مى‏شود. نکته جالب و قابل توجه و مورد بحث ما این است که در این بیماران چگالى (REM حرکت‏ سریع چشم) در نیمه اول خواب و همچنین کل زمان REM افزایش یافته و فاصله میان به خواب رفتن تا شروع اولین دوره REM یعنى ( LATENCY - REM) کم شده و مرحله 4 خواب نیز کاهش مى‏یابد. (1)


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شکل گیری هویت در بین دانشجویان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱٥


   افزایش روزافزون جوانان دانشجو لزوم بررسی این دوره سنی را نظر رشد ایجاب می کند. شاید نتوان به قطعیت رشد دانشجویان در دانشگاه را یک مرحله جدید تثبیت شده دانست اما از حضور و اهمیت آن نیز نمی توان غافل شد، جوانان در سنینی که به دانشگاه می روند نه بزگسالند نه نوجوان، بلکه این گروه را باید جوان نامید، وی معتقد است که با افزایش تعداد دانشجویان در دانشگاه و حضور بیش از 50% از نوجوانان در برنامه های آموزش عالی، مفهوم جدید به نام مرحله که واسطه بین نوجوانی و بزرگسالی است شکل می گیرد. به عقیده کنوی تجربه دانشگاه به خودی خود به یک سری موضوعات روانی - اجتماعی می انجامد. در این دوره نوع و میزان ارتباط با والیدن تا حد زیادی کاهش می یابد و جوی ایجاد می گردد که مستلزم حل مسائل و تکالیف جدید می باشد که تنش و دوسوگرایی بین فرد و اجتماع از آن جمله است (کننیستون، 1965 به نقل از اکبرزاده 1376). ورود به دانشگاه یک انتقال مهم در زندگی فرد است که معمولا در سالهای نوجوانی رخ می دهد و ممکن است با استرس شخصی قابل توجهی همراه باشد، زیرا دانشجو محیط امن خانواده را ترک می کند و به اضافه باید برای پاسخگویی به نیازها و چالشهای ارتباطی و تحصیلی جدید، سخت تر تلاش کند (ادبی، 1379).
   مارسیا با طرح سئوالاتی در سه حوزه مورد علاقه دانشجویان (شغل، مذهب و سیاست) به دانشجویان اجازه می داد که افکار خود را بازگوکنند و به این ترتیب حالتهای چهارگانه هویت پایگاه های هویت را در آنها شناسایی کرد، آنچه اکنون مشخص است، آن است که نوجوانان با افزایش سن به پایگاه های هویتی پیشرفته تر نائل می شوند، اما به اعتقاد اریکسون سالهای اولیه دانشگاه به دلایلی که ذکر شد، پایگاه در حال هویت یابی به اوجه خود می رسد و در اواخر دانشگاه تعداد بیشتری از دانشجویان به هویت موفق می رسند (شهرآرای، منتشر نشده).

  نظرات ()
شکل گیری هویت دوره راهنمایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱٤


   برخی از متخصصین (مانند مارسیا 1991، به نقل از شهرآرای، منتشر نشده است) اوائل نوجوانی را به صورت مرحله به هم ریختگی هویت توصیف می کنند منظور این است که به خاطر تغییرات سریع جسمی، شناختی و اجتماعی نوجوانان، سنین پائین مخصوصا علاقمند به تجدیدنظر در ارزشها و هویت یابیهای دوره کودکیشان هستند.
   نوجوان همانند فردی است که تقریبا تا سن یازده، دوازده ساگی مایل بود شرایطی را که توسط بزرگسالان برای او پیش بینی و تعیین می شد بپذیرد. اما اکنون دیگر برخلاف گذشته به آنچه بزرگسالان می گویند عمل نمی کند این چیزی است که حداقل نظر مشاهده گر را به خود جلب می کند. گاهی طرز راه رفتن خود را عوض می کند گاهی لهجه خود را تغییر می دهد، رویایی و عشق طلب می شود.، به زیباییها با حساسیت می نگرد و اندک اندک قدم به دنیای درون خویش می گذارد افکار وی بیشتر متوجه مسائلی می شود که مربوط به زمان حال نیستند و با واقعیت همان لحظه مناسبت ندارد، در خلال این تحول نوجوان، آرام آرام نسبت به قدرت فکر، هوشیار و به زودی در کمند ارزشهای فردی خود گرفتار می شود برای بعضی نوجوانان این مرحله خیلی شدید، گیج کننده و همراه با "ماندگی و برانگیختگی" است. در حالی که به نظر می رسد برخی دیگر اختلال کمتری را تجربه می کنند. درجه اختلال احتمالا به این که نوجوان با چه مقدار تغییر روبه رو است و این که آنها والدین و دوستان از وی حمایت می کنند یا نه، بستگی دارد (منصور، 1378). آرچر و واترمن در سال 1983 در تحقیق خود، دختران و پسران کلاسهای ششم و هشتم را مورد بررسی قرار دادند - سنین مطابق با دوره راهنمایی در ایران - و دریافتند که این دانش آموزان به طوی مساوی در بین دو پایگاه هویت سردرگم و پیش رس تقسیم شده اند. پیش رسی مفهومی است که نشان می دهد که فرد هنوز به سئوال هویت فردی خود توجه نداشته است و بدین معنا است که پنجاه درصد دانش آموزان هنوز متکی به نگرشها و تعهدات دیگران هستند و نیم دیگر آنها در پایگاه هویت سردرگم بوده اند، تنها نسبت کوچکی از این افراد شروع به شکل دادن هویت خود کرده بودند (شهر آرای، منتشر نشده).

  نظرات ()
ارتباط با جوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱٤

 یک استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت ارتباط جوانان و روحانیون،‌ گفت: برای جلوگیری از ایجاد فاصله بین روحانیون و جوانان باید به علم انتقال دین توجه بیشتری کنیم.

برخی افراد معتقد هستند که فاصله‌ای بین نسل جوان و روحانیون ایجاد شده است، در این زمینه نباید تنها جوانان را مقصر بدانیم، بلکه در بعضی اوقات مشکلات از سوی دیگران نیز است.
جوانان همیشه آمادگی لازم را برای پیروی از دستورات دینی داشته‌اند اما باید بتوانیم دین را به گونه‌ای جذاب برای جوانان جلوه و به زبان زیبا برایشان صحبت کنیم.

این استاد دانشگاه در رابطه با نو‌آوری برخی روحانیون برای ارتباط با جوانان، تأکید کرد: بعضی از روحانیون با توجه به ارتباط زیادی که با جوانان دارند به محورهای فکری آنها نزدیک شدند به همین خاطر سعی کردند به گونه‌ای در سخنرانی‌ها صحبت کنند تا برای این قشر از جامعه جذاب و تأثیر‌گذار باشد.وحیدی با اشاره به این‌که در بعضی مواقع شاهد فاصله گرفتن جوانان از روحانیون هستیم‌، گفت: این به دلیل آن است که زبان نسل جوان را نمی‌دانیم؛ البته این انتقاد حتی نسبت به بعضی از والدین نیز مطرح است که نتوانستند با فرزندانشان ارتباط برقرار کنند.

 

وی با اشاره به پیشرفت سریع تکنولوژی در دنیا گفت: با توجه به گسترش تکنولوژی‌‌های جدید و سرگرمی در دنیا این مشکل وجود دارد و بعضی از جوانان از خانواده‌ها و شخصیت‌های مذهبی دینی نیز فاصله گرفته‌اند و ما شاهد آسیب هایی در جامعه هستیم که برایمان غیر قابل قبول است .

 

 باید در ابتدا تمام موضوعات مورد علاقه جوانان را شناسایی کرده و سپس مورد ارزیابی قرار دهیم، زمانی که جوانان اطلاعات روحانیون و خانواده‌هایشان را در موضوعات مختلفی مانند ورزش ، هنر، علم به مراتب جلوتر از خودشان مشاهده می‌کنند ، بهتر به صحبت‌های آنها عمل می‌کنند.
 علم دین را داریم اما باید به علم انتقال دین توجه بیشتری کرد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع روحانیون در کرمانشاه پیرامون آشنایی و استفاده از روش‌های پیچیده انتقال فکر، گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه بیانگر اهمیت فن انتقال افکار است.

وی ضمن ابراز تأسف از این‌که برنامه‌های آموزشی لازم برای ارتباط با جوانان و جذب آنها وجود ندارد ، تأکید کرد: باید حرکت‌هایی از سوی روحانیون و کارشناسان مذهبی که به مراتب قوی‌تر از نیاز جامعه نیز باشد ، صورت گیرد.

جوانان ما برای دینداری بسیار مستعد هستند آن هم به پشتوانه ی تربیت و فرهنی که از پیشینیان به ما رسیده است اما زندگی در دنیای امروز ، رشد روز افزون تکنولوژی ،جاذبه های رنگین دنیای غرب،و شاید فراموش کردن نسل جدبد ،باعث شده در بعضی مواقع ما شاهد جوانانی باشیم که با نسل گذشته ی خود بسیار متفاوت و نسبت به فرهنگ ایرانی-اسلامی ،نامانوس بوده و مشکلاتی را برای خود و جامعه ایجاد می کنند.

وقتی یک روحانی بزرگ مثل امام می تواند دل های هزاران جوان را عاشق خود و آرمان های خود کند پس می شود جوانان را به سمت دین و ارزش های دینی جذب کرد...

  نظرات ()
هویت پیش رس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱۳

   افراد واقع در این پایگاه با کلیه نقشها و ارزشهای والدین سازگار می شوند، به عنوان مثال فردی که مجبور به تبعیت از تمامی خواسته های پدرش است و یا اینکه خود داوطلبانه از پدر پیروی می کند، در این پایگاه قرار می گیرد (بریگر، 2001). افراد این پایگاه دارای تعهد هستند اما تعهدی که بدون هیچ جستجوگری به دست آمده باشد (زیمرمن و بیکر - استول، 2002). افراد پیش رس گویا از مسئولیتی که به دنبال آزادی وجود دارد می ترسند و هر آنچه را که بزرگترها و افراد با نفوذ در مورد رشته تحصیلی، شغل، دین و غیره می گویند، می پذیرند (درکین، 1995). این افراد به فردیت خود رسمیت نمی دهند و در عوض آنها به طور منفعلی هویت تحمیلی را قبول می کنند. به بیان واترمن این افراد می ترسند که اگر عقایدی را که با آنها پرورش یافته اند، زیر سئوال ببرند، در اتخاذ تصمیم سرگردان، بی هدف و ناتوان شوند یا کنترل تکانشی اعمال بکنند، در نتیجه آنها ممکن است در عقاید انعطاف ناپذیر و دارای رفتار دفاعی شوند (واترمن، 1985، به نقل از شهر آرای، منتشر نشده). افراد واقع در این پایگاه مستبدترین افراد هستند و از دیگر پایگاه ها دارای پیش داوری بیشتری هستند، همچنین این افراد بالاترین سطح نیاز را برای حمایت اجتماعی نشان می دهند، پایین ترین سطح خودمختاری و بیشترین صمیمیت با والدین از آن این پایگاه است (استیبرگ، 1999). این افراد درجه بالایی از همنوایی، استدلال اخلاقی قراردادی، انعطاف ناپذیری و وابسته بودن به مراجع قدرت را نشان می دهند، آنها استقلال و اعتماد به نفس و همین طور تمایل کمی برای تفکر در مورد خودشان نسبت به پایگاه های در حال هویت یابی و موفق دارند و همین طور در مقایسه با این دو پایگاه تکانشی تر هستند (برزونسکی، 1989، به نقل از آقاجانی، 1380) در یک تحقیق دانشجویانی که در پایگاه هویت پیش رس قرار داشتند، ر وابط بسیار کلیشه ای برقرار کرده و از لحاظ ابراز فردی، خودکارآمدی فرد و پیچیدگی شناختی در سطح پایین تری قرار داشتند، اما جالب است که این افراد در عزت نفس و جهت گیری به سوی هدف در سطح بالایی قرار داشتند شاید عزت نفس این دانشجویان و اهداف شغلی آنها مستقیما به قبول بدون سوال آمال و خواسته های والدین آنها مربوط باشد (اسپرنیتال و اسپرنیتال 1983، به نقل از شهر آرای، منتشر نشده).

  نظرات ()
مهریه های سنگین میل ازدواج را در جوانان کاهش می هد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱٢

نگاه غلط به برگزاری جشن ها و تحمیل مهریه های سنگین موجب بالا رفتن سن ازدواج در جامعه و عدم تمایل برای ازدواج در بین هر دو گروه دختر و پسر شده است.    


سید هادی معتمدی روانشناس و استاد دانشگاه با بیان این مطلب که خانواده ها در تعیین مهریه نقش اساسی دارند ، در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی اظهار کرد: ملاک و معیار یک زندگی ایده آل و خانواده خوشبخت مهریه سنگین نیست و نباید با تعیین مهریه سنگین جوانان در آغاز زندگی مشترک دچار فشار و سختی شوند.


 نگاه غلط به برگزاری جشن ها و تحمیل مهریه های سنگین موجب بالا رفتن سن ازدواج در جامعه و عدم تمایل برای ازدواج در بین هر دو گروه دختر و پسر شده است.


روانشناس و استاد دانشگاه با اشاره به این که امروزه مهریه سنگین و حتی ارقام آن غلو آمیز شده است، گفت: به طور کلی فلسفه تعیین مهریه این است که مرد خواهان و خواستار زن است. در جامعه ما طبق عرف و قانون طرفین با رضایت، میزان مهریه را تعیین می کنند و البته سنت درستی است اما گاهی خانواده ها در تعیین این ارقام اغراق می کنند که فلسفه ارزشمند مهریه را زشت می کند.

 


وی معتقد است: گروهی که با عدم توان مالی ،مهریه بالا را تعیین می کنند در حال حاضر مشکل عمده حساب می شوند. دلیل تعیین مهریه سنگین نیز یا مسایل چشم و هم چشمی است یا نگرانی از وضعیت آینده دختر است. در صورت بروز مشکل در خانواده و برای زن، میزان بالای مهریه کار ساز نیست.  


وی با اشاره به این که مهریه وسیله ای است که می تواند مفید و کار آمد باشد ، اظهار کرد: استفاده غیر منطقی از تعیین مهریه باعث به خطر افتادن زندگی مشترک می شود به این ترتیب باید نگاه فرهنگی به مسایل خانواده تغییر کند و اصلاح شود به صورتی که جایگاه منطقی این ابزار برای افراد مشخص و قابل توجه باشد.

  نظرات ()
جزئیات طرح انتقال آب خزر به ایران مرکزی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

درحالی که وجود نیروگاه های برق و خط انتقال در مسیر شرایط را برای اجرای این پروژه مهیا کرده است، انتقال آب به استان سمنان از این طریق در اولین گام اجرای این طرح خواهد بود.

درحالی که از ماه‌های گذشته زمزمه‌های طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان همواره مطرح بوده است، جزئیات جدید حاکی از این است که این طرح با جدیت بیشتری و با عنوان "انتقال آب خزر به ایران مرکزی" به زودی کلید می‌خورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تراتوژن های جنین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

به طور کلی هر عاملی که باعث اسیب پیش از تولد به جنین شود تراتوژن نام دارد. از جمله می توان به دارو های مصرفی  مانند تالیدو مید که یک نوع مسکن است و مصرف ان در 4 تا 6 هفتگی حاملگی موجب بد شکلی دست ها و پاها شده و گاهی هم به قلب , گوش , کلیه و اندام های تناسلی جنین صدمه می زند. داروی دیگری که نوعی هورمون مصنوعی است و برای جلوگیری از سقط جنین توصیه می شد امروزه متوجه شده اند که در نوزادان دختر هنگامی که به نوجوانی می رسند سرطان مهبل و در نوزادان پسر هنگامی که به نوجوانی می رسند سرطان بیضه ایجاد می کند.
مصرف زیاد قهوه, چای , کولا و کاکائو که حاوی کافئین هستند باعث کم وزنی , سقط , نشانه های ترک دارو, تحریک پذیری و استفراغ می شود.
نوزادانی که از مادران معتاد به کوکائین , هروئین یا متادون متولد می شوند دچار مشکلات کم وزنی , نارسایی جسمانی, مشکلات تنفسی, مرگ و اعتیاد هنگام تولد هستند. تند خویی, مشکل خواب و گریه غیرعادی , گوش خراش و گزنده از نشانه های این نوزادان است.
مصرف الکل هنگام بارداری باعث ایجاد جنین الکلی می شود, عقب ماندگی ذهنی, عدم هماهنگی حرکتی , عدم توجه, اختلال در حافظه , زبان معیوب و بیش فعالی از نشانه های ان است که رشد حرکتی کند می شود و نابهنجاری هایی در صورت ایجاد می شود مثل چشم های با فاصله و سر کوچک.
مصرف زیاد سرب که از طریق استنشاق هوای الوده در نتیجه سوخت ماشین ها و یا نوشیدن اب هایی که از لوله های سربی عبور می کنند نیز باعث زود رسی, کم وزنی و اسیب مغزی به جنین می شود.
ویروس سیتومگالوس رایج ترین عفونت پیش از تولد است که از طریق تماس تنفسی ویا جنسی منتقل می شود. تبخال ساده هم که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود در هنگام حاملگی موجب کم وزنی, نقص جسمانی و عقب ماندگی ذهنی می شود.
مغایرت عامل ار- هاش
 اگر مادر منفی و جنین مثبت با شد باعث عقب ماندگی , سقط , صدمه قلبی و مرگ می شود اگر بعد از زایمان اول واکسن ان تزریق شود امکان ابتلا بسیار کاهش می یابد.
بیماری هایی  که مربوط به کروموزم های غیر جنسی هستند:
- کم خونی کولی: از علائم ان ظاهر رنگ پریده, رشد جسمانی عقب مانده , رفتار خموده است که با انتقال خون مکرر درمان می شود.
- فیبروز کیستی : ششها, کبد و لوزالمعده مقدار زیادی مایع مخاطی غلیظ ترشح می کند که باعث مشکلات تنفسی و گوارشی می شود. با درمان عفونت تنفسی و کنترل رژیم غذایی درمان می شود.
- فنیل کتونوری : ناتوانی در تجزیه اسید امینه فنیل الانین باعث صدمه به دستگاه عصبی مرکزی می شود رژیم غذایی مناسب و خوردن شیرهای مخصوص موجب حفظ هوش در حد متوسط می شود البته این افراد همیشه کمی مشکل در برنامه ریزی و مسئله گشایی دارند.
- کم خونی داسی شکل : اختلال در سلول های قرمز خون موجب محرومیت از اکسیژن , درد, تورم و اسیب بافتی, کم خونی و اسیب پذیری نسبت به عفونت مخصوصا ذات الریه می شود. با انتقال خون و درمان فوری عفونت قابل کنترل است.
- تی ساکس: تباهی دستگاه عصبی باعث تنوس عضلانی ضعیف , کوری , کری و تشنج می شود که درمان ندارد.
- هانتینگتون: تباهی دستگاه عصبی که باعث مشکلات در هماهنگی عضلانی, تباهی ذهنی و تغییرات شخصیت می شود . درمان ندارد.
- هموفیلی : خون نمی تواند لخته شود و باعث خونریزی داخلی شدید و اسیب بافتی می شود.
- دیابت بی مزه : دیابتی هنگام تولد مشاهده می شود به علت تولید ناکافی وازوپرسین است که موجب تشتگی و ادار زیاد می شود و با جایگزین کردن هورمون درمان می یابد.

  نظرات ()
اختلال تجزیه ی هویت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۱۱

 

اختلال تجزیه هویت(هویت پریشی)، که اختلال شخصیت چندگانه نیز نامیده می شود ، عبارت است از وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز که به تناوب رفتار را کنترل می کنند.معمولا هر شخصیت نام و سن و مجموعه خاصی از خاطرات و رفتارهای ویژه ی خود دارد.در اغلب موارد یک هویت اصلی با نام واقعی شخص وجود دارد که منفعل ، وابسته و افسرده است.هویتهای جانشین نوعا دارای ویژگیهایی هستند که با هویت اصلی تعارض دارند: مثلا خصمانه ، کنترل کننده ،  و خود ویرانگرند.در بعضی موارد ، این شخصیتها ممکن است حتی در ویژگیهایی مثل دستخط ، استعدادهای هنری و ورزشی ، و آشنایی به زبان خارجی با هم تفاوت داشته باشند.هویت اصلی معمولا از تجربه های هویتهای دیگر آگاهی ندارد.دوره هایی از یادزدودگی بدون علت ، از قبیل زوال حافظه برای چند ساعت یا چند روز در هفته ، می تواند نشانه ی وجود اختلال تجزیه ی هویت باشد.

 یکی از مشهورترین موارد شخصیت چند گانه ، کریس سایزمور (chris sizemore) است که شخصیتهای  مختلف وی _ایو وایت ، ایو بلک،و جین _ در فیلم سه چره ی ایو به تصویر کشیده شده است و بعدها به تفصیل در  زندگی نامه ی وی تحت عنوان "من ایو هستم" توصیف شده است.

 نمونه ی دیگری از شخصیت چند گانه که به تفصیل بررسی شده ، مورد پسر17 ساله اس به نام یونا((jonah است که به خاطر سر دردهای شدید ، که غالبا فراموشی در پی داشت ، در بیمارستان بستری شده بود.کارکنان بیمارستان متوجه شدند که در روزهای مختلف تغییرات چشمگیری در شخصیت وی پدید می آید ، و روانپزشک مسئول نیز سه هویت فرعی مجزا در وی تشخیص داد.ساختارهای شخصیتی نسبتا پایداری که در وی ظاهر می شد به شرح زیر است:

یونا:شخصیت اصلی . خجالتی ، گوشه گیر ، مودب ، و بسیار سنتی.او "مبادی آداب" معرفی شده است.گاهی در جریان مصاحبه هراسان و دستپاچه می شود.یونا از وجود شخصیتهای دیگر اطلاعی ندارد.

سامی:خاطراتش بسیار کامل و دست نخورده است.می تواند با یونا همزیستی داشته باشد ، یا یونا را کنار بگذارد و جانشین او شود.مدعی است که هر زمان یونا به مشاوره ی حقوقی نیازمند باشد یا دچار دردسر شود برای کمک به او آماده است.او "میانجی" معرفی شده است.سامی پدیدار شدنش را در سن 6 سالگی به یاد می آورد .در آن زمان مادر یونا ناپدری او را با چاقو زخمی کرد و سامی از والدین خود خواست که دیگر در مقابل کودکان با هم دعوا نکنند.

کینگ یانگ:او هنگامی که یونا شش یا هفت ساله بود ظاهر شد تا هویت جنسی یونا را تثبیت کند، چون مادر یونا گاهی در خانه لباس دخترانه به او می پوشانید و خودش در مدرسه اسم دخترها و پسرها را با هم اشتباه می کرد.از آن به بعد کینگ یانگ مواظب علایق جنسی یونا بوده ، و به همین دلیل نیز "عاشق پیشه" معرفی شده است.او به طور مبهمی از وجود سایر شخصیتها آگاه است.

یوسف عبدالله:شخصی بی عاطفه،پرخاشگر و تندخوست.در برابر درد، بسیار مقاوم است.وظیفه دارد از یونا مواظبت و مراقبت کند و به همین سبب وی "جنگجو" معرفی شده است.یوسف در سن 9 یا 10 سالگی ظاهر شد ، همان زمان کهگروهی پسربچه ی سفیدپوست یونا را بدون هیچ دلیلی کتک زدند.یونا درمانده شده بود ، که یوسف فرا رسید و کینه توزانه با مهاجمان جنگید.او نیز آگاهی مبهمی از سایر شخصیتها دارد.

این چهار شخصیت در تمام شاخصهایی که با موضوعهای هیجانی سر و کار داشت، کاملا با هم متفاوت بودند، اما در آزمونهایی که چندان ارتباطی با هیجان یا تعارضهای شخصی نداشت ، مثل آزمون هوش یا آزمون واژگان ، نمره های کم و بیش یکسانی داشتند.

اختلال تجزیه هویت حاکی از ناتوانی در یکپارچه سازی جنبه های گوناگون هویت ، حافظه و هشیاری است.تجزیه ی هشیاری چنان کامل است که گویی چند شخصیت مختلف در یک بدن زندگی می کنند.ناظران گزارش کرده اند که تغییر از شخصیتی به شخصیت دیگر غالبا با تغییرات ظریفی در وضع اندامی و لحن صدا همراه است.شخصیت جدید به طرز متفاوتی حرف می زند ، راه می رود و سر و دست تکان می دهد.حتی ممکن است تغییراتی در فرایندهای فیزیولوژیایی را از قبیل فشار خون و فعالیت مغزی صورت پذیرد.

 

  نظرات ()
بی‌خوابی با ریتالین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٩


هم اکنون گزارش هاى متعددى « حمله خواب » براى درمان بیماران مبتلا به وجود دارد که برخى از دانشجویان براى بیدار ماندن در شبهاى امتحان به جاى مصرف قهوه و چاى از قرص هاى ریتالین استفاده مى کنند تا بتوانند چند ساعت متوالى بیدار بمانند و به شکل غیرمعمولى تمرکز خود را در مدت طولانى حفظ کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دردهای ناگهانی قلب نشانه چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٩

دردهایی که معمولا یکی دو ثانیه طول کشیده و قلب یک لحظه تیر می‌کشد و بلافاصله تمام می‌‌شود، معمولا حمله قلبی نیستند.

درد ناشی از حمله قلبی معمولا چند دقیقه طول می‌‌کشد و این حمله معمولا با احساس سنگینی در قفسه سینه، درد و فشار در این ناحیه و گه‌گاه با احساس سوزش در قفسه سینه همراه است.

علایمی همچون تنگی نفس، حالت تهوع، احساس سرگیجه و عرق سرد نیز تشخیص حمله قلبی را در ذهن پزشک تایید می‌ کنند.

حمله قلبی معمولا به دنبال یک فعالیت سنگین یا یک استرس شدید اتفاق می‌‌افتد و در اغلب موارد، پس از چند دقیقه استراحت و استفاده از قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین از بین می‌‌رود.

ریشه حمله قلبی رسوبات چربی یا لخته ‌های خونی است که جلوی خون رسانی به قلب را می‌‌گیرند و اجازه نمی‌دهند غذا و اکسیژن کافی به عضله قلب برسد و این موارد در ‌‌نهایت منجر به بروز درد قلبی می‌‌شود.

اگر چنین دردی یک حد و مرز قابل پیش ‌بینی داشته باشد، به آن می‌ گویند آنژین پایدار و به بیان دیگر، آنژین پایدار به این معنا است که شما خودتان بدانید که وقتی میزان فعالیت روزانه‌تان از یک حد مشخصی بیشتر شود، به درد قفسه سینه مبتلا می‌‌شوید و این درد ممکن است چند بار تکرار شود.

شخصی که به آنژین ناپایدار دچار می‌‌شود، باید فورا در بخش اورژانس، مورد بررسی پزشکی قرار گیرد به خصوص اگر در خواب یا درحال استراحت به درد یا حمله قلبی دچار شود.

  نظرات ()
از چت روم تا دادگاه خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۸


آشنایی اینترنتی دختر و پسری جوان که به ازدواج آنها منجر شده بود، عاقبت خوشی نداشت و پس از گذشت مدتی با جدایی آنها پایان یافت.

صبح روز گذشته زنی به نام نسترن به شعبه ۲۶۶ مجتمع قضایی خانواده ونک مراجعه کرد و با ارائه شکوائیه یی خواستار جدایی از همسرش محمود شد. او به قاضی معافی گفت؛ چهار سال است که از شروع زندگی مشترکم با محمود می گذرد اما در این مدت یک روز خوش با او نداشتم. محمود قبل از ازدواج مرد خوش اخلاق و خوبی بود اما پس از اینکه زندگی مان را شروع کردیم بداخلاقی هایش را شروع کرد. خیلی سعی کردم او را تحمل کنم اما فهمیدم عصبی بودن محمود منشاء دیگری دارد.

او گاهی خوش و سرمست بود و گاهی هم بداخلاق. پس از آنکه رفتارش را به دقت زیر نظر گرفتم فهمیدم شوهرم معتاد است. بعد از فهمیدن این موضوع تصمیم گرفتم از او جدا شوم اما برای این کار خیلی دیر شده بود چون من باردار بودم و نمی توانستم کاری انجام دهم. به ناچار صبر کردم. اما وقتی دخترم متولد شد با خودم گفتم شاید حضور این بچه بتواند زندگی مان را نجات دهد اما وضع هر روز بدتر شد.

محمود که یک کارگاه کابینت سازی داشت به خاطر اعتیادش به کارهایش نمی رسید و پس از مدتی ورشکسته شد. تمام وقت او به مصرف مواد مخدر می گذشت. کم کم وضعیت مالی اش هم بحرانی شد. در چنین شرایطی تصمیم گرفتم هر طور شده از او جدا شوم. نسترن در پاسخ به سوال رئیس دادگاه که از او در مورد چگونگی آشنایی اش با محمود پرسید در حالی که سرش را پایین انداخته بود، گفت؛ آن زمان خام و بی تجربه بودم.

قبل از ازدواج بیشتر اوقات فراغتم را با گشت و گذار اینترنتی و چت کردن سپری کردم. یک شب که طبق عادت آن زمانم در چت روم حضور داشتم با محمود آشنا شدم.

مدتی از همین طریق با هم ارتباط داشتیم و سرانجام محمود از من خواستگاری کرد. من اطلاعات چندانی از او نداشتم و هرچه می دانستم براساس گفته های خودش بود. یک سالی بود که با هم چت می کردیم و من به محمود علاقه زیادی داشتم تا اینکه بالاخره با مهریه ۴۰۰ سکه بهار آزادی به عقد او درآمدم. اما نمی دانستم این آشنایی اینترنتی عاقبت خوشی ندارد.
در پی اظهارات این زن قاضی معافی ضمن ثبت اظهارات او بررسی پرونده را به وقت دیگری موکول کرد.

  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۸

 

 

قابل توجه دانشجویان و مراجعین عزیز

به دلیل مسافرت کاری امکان برگزاری کلاسهای درسی

و ویزیت مراجعین در روزهای پنج شنبه و شنبه آینده میسر نخواهد بود.

به امید موفقیت روزافزون 

 

  نظرات ()
توقف10پروژه سدسازی در ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۸


معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ایران از مذاکره با کشور آذربایجان برای فراهم شدن امکان انتقال آب رودخانه مرزی ارس به دریاچه ارومیه برای جلوگیری از ادامه خشکی آن خبر داد و گفت: ساخت و آبگیری 10 سد در اطراف ارومیه متوقف شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سالانه نزدیک به 50 هزار نفر مبتلا به سرطان در ایران جان خود را از دست می دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۸

محمد علی محققی، معاون آموزشی وزرات بهداشت ایران اعلام کرد :"به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، حدود ۱۰۰ نفر سالانه در ایران به سرطان مبتلا می|شوند، براساس این آمار مردان بیش از زنان سرطان می|گیرند."
 گزارش وزارت بهداشت به این معنا است که از هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر در ایران به سرطان مبتلا است.  همچنین براساس گزارش شبکه ملی تحقیقات سرطان، سالانه ۶۳ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا شده که از این تعداد ۴۶ هزار نفر جان خود را از دست می|دهند.
آمارهای منتشر شده در زمینه میزان ابتلا به سرطان متفاوت است و در برخی موارد حتی میزان مبتلایان به سرطان در کشور حدود ۷۵ هزار نفر اعلام شده با این حال ایران در میان ده کشور اول مبتلایان به سرطان قرار ندارد. گزارش سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که میانگین ابتلا به سرطان در برخی کشورها تقریبا سه برابر ایران است.
شایع ترین انواع سرطان در ایران پس از سرطان پوست به ترتیب سرطان پستان در زنان، سرطان معده در مردان، سرطان مثانه، کولون و رکتوم و سرطان مری است.
کاظم زنده دل، دبیر شبکه ملی تحقیقات و سرطان نیز با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیشترین آمار سرطان از کشورهای میان درآمد گزارش شده که ایران نیز از جمله این کشورها است.
پیش|تر انوشیروان محسنی بندپی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی اظهاراتی عنوان کرده بود که سن سرطان در ایران به|دلیل افزایش آلودگی در شهرها افزایش یافته است و دلیل آن بی|توجهی به معضل آلودگی هوا است
سرطان در ایران سومین عامل مرگ و میر است.
افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان و کاهش سن ابتلا به آن در ایران باعث حساس شدن جامعه پزشکی ایران شده و بارها وزارت بهداشت نسبت به شیوع این بیماری در سنین جوانی و میانسالی هشدار داده است.
بهزاد رحمانی، عضو هیئت مدیره انجمن جراحان عمومی ایران گفته است که "ایران بر روی کمربند سرطان قرار دارد و سرطان ریه مرگ آورترین سرطان در کشور محسوب می|شود."
در همین حال براساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی که در چهارم فوریه سالجاری به مناسب روز جهانی سرطان منتشر شد.حدود ۷۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در کشورهای "کم درآمد یا میان درآمد" جهان اتفاق می افتد.
در این گزارش آمده است آمار مرگ و میر سرطان تا سال ۲۰۳۰ در جهان به ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.
سازمان بهداشت جهانی در مراسم روز جهانی سرطان امسال اعلام کرد در سال ۲۰۰۸، هفت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داده اند؛ سرطان ریه، معده، روده بزرگ، پستان و دهانه رحم در صدر جدول هستند.
براساس آمار، ۱۰ کشور دنیا که بیشترین آمار مبتلایان به سرطان را دارند به ترتیب دانمارک، ایرلند، استرالیا، نیوزیلند، بلژیک، فرانسه، آمریکا، نروژ، کانادا و جمهوری چک است.

  نظرات ()
چای سبز؛ اکسیر جوانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

چای سبز علاوه بر این‌که روشی بسیار مناسب و عالی برای سم‌زدایی از بدن است، سرعت شکل‌گیری چین و چروک‌های پوستی را نیز کاهش می‌دهد. 

چای سبز حاوی فلاونوئیدهایی است که آنتی‌اکسیدان‌هایی فوق‌العاده هستند و خاصیت ضد سرطانی بالایی دارند که حتی می‌توانند فعالیت آنزیم‌ها را تغییر دهند.

این مواد مانند یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل می‌کنند که در تقویت سیستم ایمنی بدن با از بین بردن ناراحتی‌های جزئی و التهاب‌های اندک تاثیر بسزایی دارد.

علاوه بر این، محققان به چند راهکار دیگر برای متوقف کردن روند پیری توصیه کرده‌اند.

آنها توصیه می‌کنند ؛ با صدای بلند بخندید تا سطح هورمون‌های صفر در بدن شما کاهش یابد، روی صورتتان ماسک میوه بگذارید ، از انواع توت‌ها مانند تمشک استفاده کنید؛ چون سرشار از آنتی‌اکسیدان آنتوسیانین هستند ، آب زیاد بنوشید تا چروک‌های پوستی‌تان از بین برود ، ماهیچه‌هایتان را بیشتر حرکت دهید تا مثل جوانی محکم بمانند، مرکبات زیاد مصرف کنید، از 6 نوع ماده غذایی مهم شامل پنیر، ماست، موز، شیر، دانه کتان و سویا غافل نشوید و پیاده‌روی روزانه را فراموش نکنید.

  نظرات ()
رهایی از تصورات نادرست درباره تناسب اندام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


شاید شما هم جزء آن دسته افرادی باشید که همواره از ظاهر خود راضی نیستند و فکر می کنند اندام خوبی ندارند و همواره در حسرت یک اندام ایده آل بسر می برند. بسیاری از افراد علیرغم اینکه ظاهر متناسبی دارند و یا حتی وزن طبیعی و اندام متعادلی دارند نیز مدام از اندام خود ناراضی هستند و احساس عدم شایستگی می کنند. مطالعات حاکی از آنست که در حدود 90 درصد از خانم ها و 30% از آقایان در مورد ظاهر بدنشان دغدغه هایی دارند . در نقطه مقابل افراد زیادی هستند که سلها از چاقی رنج می برند و ناراحتی از عدم تناسب اندام خود ندارند اگرچه شواهد نشان داده است که اینگونه افراد نیز تناسب اندام سالها برایشان به عنوان دغدغه مطرح بوده اما به عنوان یک آرزوی دست نیافتنی در ذهنشان باقی مانده است و چون رسیدن به این هدف را ناممکن می پندارند صورت مساله را پاک نموده اند!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آخرین خبر ها از احیای نگین شمال غرب ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

    
طی سفر سه روزه محرابیان دستیار ویژه رئیس جمهور و هیئت همراه (معاونت زبر ساخت وزارت راه و شهرسازی ، معاونت پتروشیمی وزارت نفت ، معاونت امور آب وزارت نیرو ) به استان افزون بر 30 طرح و پروژه بزرگ نیمه تمام مورد بررسی تصویب قرار گرفت که مهمترین آنها انتقال آب از جنوب استان به دریاچه ارومیه و اتمام طرح راه آهن مراغه- ارومیه بود.
وی با اشاره به اینکه طی جلسات فشرده کاری با دستیار ویژه رئیس جمهور و ادامه آن در مرکز و بررسی موانع و منابع مد نظر این طرح ها مورد تصویب قرار گرفت، یادآور شد: طرح آغاز عملیات اجرای پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه پس از بحث های کارشناسی و موافقت دولت برای اجرا در آینده نزدیک و طی هفته های آتی با حضور مقامات کشوری از طریق انتقال آب از رودخانه گلاس به دریاچه ارومیه در دو ناحیه کانی سیب و سیلوه انجام می شود.
استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه این اقدام در مرحله اول به منظور تامین حق آبه کشاورزی و شرب اهالی منطقه و در مرحله بعدی به منظور تامین نیاز آبی دریاچه ارومیه انجام می شود خاطر نشان کرد: آب لازم برای دریاچه ارومیه از سد کانی سیب در فاز اول 640 میلیون متر مکعب آب و در فاز دوم یک میلیارد متر مکعب در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: همچنین از سد سیلوه نیز 100 میلیون متر مکعب آب در نظر گرفته شده است که با تونل های متعدد و با انتقال به رودخانه گدار به دریاچه ارومیه ریخته خواهد شد.

  نظرات ()
10 فوبیای رایج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

فوبیا، هراس یا ترس شدید پدیده ای است که به صورت آگاهانه یا ناخود آگاهانه زندگی بسیاری از انسانهای جهان را مختل می کند. این پدیده بیشتر ناشی از ترس از قرار گرفتن در موقعیتی خطرناک است و معمولا کنترل آن برای فرد مبتلا سخت و گاهی غیر ممکن است. 

در حدود 19.2 میلیون نفر انسان در سن 18 سالگی در آمریکا به گونه های مختلفی از این اختلال روحی مبتلا هستند که در ادامه نشریه لایو ساینس به مشهورترین آنها اشاره کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ربع‌رشیدی تبریز کم از تخت جمشید ندارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

ربع‌رشیدی یکی از بی‌نظیرترین مجموعه‌های تاریخی استان آذربایجان شرقی است که با وجود بسیاری از صاحب‌نظران باستان‌شناس این محوطه را باید با تخت جمشید، پاسارگاد و سایر مجموعه‌های جهانی مقایسه کرد.  
وی تصریح کرد: با توجه به تاکید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در تشکیل پرونده جهانی ربع‌رشیدی و ثبت آن در فهرست یونسکو درصددیم تا همزمان مجوزهای باستان‌شناسی را دریافت کنیم.
محمدی گفت:‌ با صدور این مجوزها از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی، به طور همزمان چند گروه کاوش در نقاط مختلف این محوطه 14 هکتاری مطالعه خواهند کرد.
وی افزود: محوطه تاریخی ربع‌رشیدی به دوره ایلخانی و صفویه تعلق دارد و بخش‌هایی از آن همچنان پابرجاست، محوطه‌ای که گویای رویدادهای تاریخی بی‌نظیری است.
خواجه رشید‌الدین فضل‌الله همدانی اواخر قرن هفتم و اوائل قرن هشتم هجری قمری، زمان غازان خان ایلخانی به وزارت رسید، دوران وزارت او از حساس‌ترین دوره‌های فرهنگی و سیاسی تاریخ ایران است. خواجه رشید‌الدین برای ساماندهی،‌ تمرکز و تداوم تحقیقات و فعالیت‌های فرهنگی و علمی یک مجموعه بزرگ علمی، ‌آموزشی و پژوهشی به نام «ربع رشیدی» تأسیس کرد. این مجموعه به صورت شهرکی علمی در حومه شهر تبریز ساخته شد. خواجه رشید‌الدین در پایتخت ایلخانیان و در گذرگاه کاروان‌های خاور و باختر یکی از بزرگترین تأسیسات روزگار کهن را پدید آورد؛ شهری کوچک شامل کتابخانه، مدرسه، مسجد، دارالایتام، گرمابه، مهمانسرا، بیمارستان، مدارس عالی، پرورشگاه و کارگاه‌های صنعتی. او برای تأمین پشتوانه مالی برای اداره این مؤسسات بزرگ، دارایی و املاک زیادی را وقف «ربع رشیدی» کرد.

  نظرات ()
درمان سرطان پروستات قطعی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

توسط مخترع تبریزی؛

درمان سرطان پروستات قطعی شد
   محمد پورمند امروز در بازگشت از مسابقات اختراعات ژنو در گفتگویی، با 25 سال سابقه در تحقیقات و پژوهش در زمینه ی طب سنتی و داروهای سنتی موفق به اختراع داروی " بی پی اچ 1400 " دارویی برای درمان قطعی سرطان پروستات خو ش خیم شد.
وی گفت: این طرح در مسابقات اختراعات ژنو در بخش کلاسه دارویی از بین 70 کشور شرکت کننده و 76 طرح ارائه شده، موفق به کسب مقام اول و دیپلم افتخار شده است.
دکتر پورمند یاد آور شد: داروی " بی پی اچ 1400" که مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات کشور است، کارآزمایی بالینی آن ( در درمان هیپر پلازی خوش خیم پروستات) در مرکز تحقیقات آسیبهای شیمیایی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ( عج) تهران و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام گرفته است.
کنترل ابتلا به اختلالات گوارشی، کنترل تهوع و استفراغ و یبوست در افراد مسن از جمله مزیتهای این دارو است.
وی نو ترکیب بودن دارو، اصلاح جریان گردش خون و رفع ناراحتی های مجاری ادرار، افزایش توانایی های گلبولهای سفید، ضد درد و مسکن از دیگز مزیتهای استفاده از این دارو عنوان کرد.
گفتنی است بیماری هیپر پلازی خوش خیم پروستات بی پی اچ از مهمترین اختلالات دستگاه اداری مردان است که بطور معمول در مردان بالای 40 سال بوجود می آید و 90 درصد از مزدان بالای 65 سال هم به آن مبتلا هستند که فقط 50 درصد بیماران نشانه ها و عوارض بیماری را بروز می دهند.

  نظرات ()
رابطه مکان های خوش بو و سخاوتمندی افراد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


پژوهشگران آمریکایی دریافتند که رایحه خوش مکانهای تمیز موجب می شود افرادی که در این محیطها زندگی می کنند بخشنده تر و سخاوتمندتر از سایر افراد باشند. زندگی در یک محل تمیز و معطر بی شک بسیار مطلوب است. اکنون برخی از محققان دانشگاه بریگام یانگ اثرات حس تمیزی را بر روی رفتار افراد مورد بررسی قرار دادند.
این دانشمندان دو تحقیق مختلف را برای دستیابی به این نتایج انجام دادند. در این تحقیقات داوطلبان به دو گروه تقسیم و در دو اتاقی که اولی بوی پاکیزگی می داد و دومی یک اتاق معمولی بود قرار داده شدند و رفتار آنها که در معرض رایحه خوش تمیزی قرار گرفته بودند بررسی شد.
در آزمایش اول، "بازی اعتماد" تجویز شد. در این آزمایش داوطلبان از یک فرستنده بی نام مبلغی پول حداکثر 12 دلار دریافت کردند. سپس از آنها خواسته شد که یا تمام پول را برای خود نگه دارند و یا مبلغی از آن را به سرمایه گذاران ناشناس اهدا کنند. در این آزمایش مشخص شد که به طور متوسط افرادی که در اتاق معمولی بودند تنها 91/2 دلار را اهدا کردند درحالی که افرادی که در اتاق معطر بودند 83/5 دلار را بخشیدند.

براساس گزارش ساینس دیلی، در آزمایش دوم داوطلبان باید به یک سازمان عامل المنفعه مقداری پول را اهدا می کرد. در این مورد نیز، کسانی که در اتاقی بودند که رایحه پاکیزگی می داد سخاوت بیشتری نشان دادند به طوری که 22 درصد از آنها پولهای خود را به صورت خیریه اهدا کردند درحالی که تنها 6 درصد از افراد گروه کنترل این کار را انجام دادند.

  نظرات ()
مناسب ترین رنگ برای عینک آفتابی قهوه ای و دودی است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧یک اپتومتریست گفت: شدت نور خورشید برای چشم آسیب رسان است و ورود اشعه ماورا»بنفش به چشم نیز موجب آب مروارید می شود، در نتیجه استفاده از عینک آفتابی مناسب و جاذب UV در تابستان ضروری است.
عبدالهادی رییس زاده اظهار داشت: نور خورشید از دو جهت می تواند به چشم آسیب برساند. شدت نور خورشید و وجود اشعه ماورا»بنفش دو پارامتر آسیب رسان به چشم ها هستند و با استفاده از عینک آفتابی مناسب می توان از آسیب به چشم پیش گیری کرد.
وی افزود: در فصل تابستان شدت نور خورشید افزایش می یابد و در نتیجه استفاده از عینک آفتابی در این فصل ضروری است.
رییس زاده تصریح کرد: اشعه ماورا» بنفش با طول موج 320 تا 400 نانومتر برای چشم آسیب رسان است و موجب آب مروارید می شود. انتخاب و استفاده از عینک آفتابی 400UV می تواند مانع ورود اشعه مضر ماورا»بنفش به چشم شود.
این اپتومتریست خاطرنشان کرد: به افرادی که از عینک طبی استفاده می کنند نیز توصیه می شود شیشه عینک خود را فتوکرومیک کنند. عینک های فتوکرومیک در تماس با نور خورشید تیره رنگ می شوند و علاوه بر کاهش شدت نور وارد شده به چشم مانع ورود UV نیز می شوند.
رییس زاده بیان کرد: استفاده از عینک آفتابی بدون قابلیت جذب اشعه UV بسیار مضر است زیرا تیره بودن عینک موجب می شود مردمک چشم باز شده و اشعه بیشتری وارد چشم ها شود.
وی درباره رنگ شیشه عینک آفتابی نیز گفت: قهوه ای و دودی مناسب ترین رنگ برای استفاده معمول از عینک آفتابی است.
این اپتومتریست افزود: با توجه به این که نظارت خاصی بر فروشندگان دوره گرد عینک آفتابی وجود ندارد توصیه می شود تا حد امکان عینک آفتابی از مراکز معتبر تهیه شود.  رییس زاده تصریح کرد: شیشه ای و یا پلاستیکی بودن عینک آفتابی نیز تفاوتی در کارایی ندارد ولی با توجه به این که احتمال شکستن عینک با شیشه پلاستیکی کمتر است، احتمال آسیب به چشم نیز کاهش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: دستگاه های UVسنج که در عینک فروشی ها وجود دارد قابل اطمینان هستند و امکان دست کاری آنها وجود ندارد. شهروندان پیش از خرید عینک از فروشنده بخواهند میزان جذب UV را تست کند.

  نظرات ()
روبرو شدن با واقعیتها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

با واقعیت روبرو شوید
پیش از تلاش برای حل یک مشکل، باید آن را شناخت. با ‌اصرار بر اینکه اوضاع نباید این چنین باشد، در واقع شنـاخت آنها را به همـان شکل نفی کرده اید. اگر یاد بگیرید ‌آنچه را نمی‌توانید تغییر دهید، بپذیرید، فردی پخته تر از گذشته خواهید شد.‌


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفکرات آسیب زا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

اسـتـفن بویل محقق مرکز پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی در این باره اظهار داشت: این ایده که رفتار یا شخصیت می‌تواند در بلند مدت روی سلامت انسان تاثیر بگذارد موضوع تازه‌ای نیست اما در این مقاله میزان این تاثیرگذاری مورد بررسی قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مردهای پرخاشگر صورتهای بزرگ دارند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

محققان دانشگاه براک با انجام مطالعه ای ساده اعلام کردند میان ابعاد صورت مردها و رفتارهای پرخاشگرانه آنها ارتباط نزدیکی وجود دارد. 

بر اساس مطالعه جدیدی که در نشریه Psychological Science منتشر شده است با نگاهی گذرا به ساختار صورت افراد به خصوص مردها می توان میزان تمایل آنها را نسبت به پرخاشگری و خشونت تخمین زد.

نسبت وسعت به ارتفاع صورت یا WHR در افراد با کمک اندازه گیری فاصله میان گونه های چپ و راست و فاصله لب بالایی از وسط دو ابرو به دست می آید. روانشناسان در دانشگاه براک با توجه به این نسبت دریافتند افرادی که از WHR بزرگتری برخوردارند نسبت به افرادی که نسبت وسعت به ارتفاع صورت آنها کوچکتر است تمایل بیشتری به خشونت و پرخاشگری دارند.

محققان در مطالعه ای از داوطلبان خواستند میزان پرخاشگری را در تصاویر افرادی که در گذشته میزان خشونت طلبی آنها مورد مطالعه قرار گرفته بود با استفاده از امتیاز یک تا هفت و پس از نمایش 39 میلی ثانیه ای تصاویر تعیین کنند.

نتیجه این آزمایش نشان داد تخمین داوطلبان از میزان پرخاشگری افرادی که تصاویر آنها نمایش داده شده بود ارتباط زیادی با رفتارهای پرخاشگرانه واقعی آن افراد دارد. در عین حال این تخمینها نزدیکی بسیاری با میزان وسعت و بزرگی صورت افراد که همه آنها مرد بودند داشته و بیشترین امتیازها به افرادی داده شده بود که صورت بزرگتری داشتند.

دانشمندان بر اساس این نتایج اعلام کردند تفاوتهای ظریف در شکل صورت می تواند قضاوت بر روی شخصیت افراد را تغییر داده و در مقابل عکس العمل افراد را در برابر این قضاوتها دگرگون سازد.

بر اساس گزارش تلگراف، مطالعات پیشین نشان داده بود مردهایی که از صورتهای بزرگتری برخوردارند، تمایلات پرخاشگرانه بیشتری نسبت به دیگر مردها دارند و در عین حال بازیکنان هاکی که از چنین خصوصیت چهره ای برخوردار هستند در هر بازی نسبت به دیگر بازیکنان پنالتی بیشتری را به دست می آورند.

  نظرات ()
قطع امید کردن” می‌تواند باعث شادتر شدن افراد شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

روان‌شناسان در جریان پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیدند که «قطع امید کردن» در افرادی که به امراض سخت دچار هستند می‌تواند آن‌ها را خوشحال‌تر کند.

یافته‌های پژوهشگران حاکی از آن است که بیمارانی که به طور مرتب به آن‌ها امید بهبودی داده می‌شود – احتمالاً نسبت به افرادی که با بیماری و زندگی خود کنار می‌آیند – وضعیت بدتری خواهند داشت.

«پیتر اوبل»، یکی از افراد فعال در زمینه این مطالعه بر این عقیده است: «گاهی اوقات امید می‌تواند سد راه شادی افراد شود. این امر در صورتی رخ می‌دهد که امید، کنار آمدن افراد را با زندگی به تعویق اندازد».

وی در همین باره می‌افزاید: «ما فکر می‌کنیم آن‌ها خوشحال‌ترند چرا که با زندگی خود کنار می‌آیند. این افراد کارت‌هایی را که در زندگی با آن سر و کار دارند درک می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که راهی وجود ندارد مگر آن که با همان کارت‌ها به انجام بازی بپردازند».

آقای اوبل می‌گوید: «ما نمی‌گوییم که امید چیز بدی است. چیزی که ما قصد داریم به آن اشاره کنیم آن است که امید یک نیمه خالی هم دارد».

وی همچنین عقیده دارد که این موضوع می‌تواند در مورد افرادی با درد مزمن نیز صحیح باشد. آن‌ها معمولاً منتظر می‌نشینند تا دردشان ناپدید شود، حتی با وجود آن که می‌دانند چنین چیزی ممکن است هرگز اتفاق نیفتد.

  نظرات ()
مراحل مرگ عاطفی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

زن و شوهری را در نظر بگیرید که برای شما الگوی یک زوج موفق می‌باشند. آنها با یکدیگر رفتار خوبی دارند و به هم احترام ‌می گذارند و زندگی مالی مستحکمی بنا نهاده اند، به خواسته های هم ارج می نهند و در نهایت زوج موفقی به ‌نظر می رسند. این طرز فکر شما ، یک روز در حالی که مشغول خوردن شام و گفتگوی خانوادگی هستید به یکباره ‌با شنیدن خبر جدایی آن زوج به هم می ریزد و هر چه فکر می کنید نمی توانید علتی منطقی برای این اتفاق بیابید. ‌همه گوشه و زوایای مغزتان را می کاوید تا نشانه‌ای دال بر مشکلات زناشویی آن زوج بیابید، اما به نتیجه خاصی ‌نمی‌رسید. ‌چه اتفاقی می افتد که روابط عاطفی و پیوند های خانوادگی و اجتماعی از بین می روند و جدایی جای آنها را می‌گیرد ؟ حتما دلیلی وجود دارد، ولی ناشناخته تر از آن است که شما به وجودش پی ببرید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استرس مردان مطلقه بیش از زنان است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


این مردان سعی می‌کنند هرگز گریه نکنند و کمتر با دوستان و اطرافیانشان درد دل ‌کنند و قدمی برای کاهش بار فشارهای عصبی و ناراحتیهایشان برندارند.

روانشناسان سراسر دنیا بارها به این نکته اشاره کرده‌‌اند که طلاق تنها زمینه‌ساز جدایی و دوری دو زوج از یکدیگر نیست بلکه اثرات روحی بسیار مخربی را در پی دارد اما هرگز به این مسئله نپرداخته‌اند که طلاق بیشتر بر کدام زوج تاثیر منفی می‌گذارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههای تقویت خلاقیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


خلاقیت را به معنای اندیشه برای خلق راه حل نو تعریف می‌کنند.

زندگی را آبی ببینید

دانشمندان معتقدند تاثیر رنگ‌ها بر زندگی انسان حتی وقتی که انسان به آنها توجه لازم و کافی هم ندارد بسیار زیاد است. در این میان شاید در زندگی رنگ آبی به خاطر رنگ آسمان و دریاها نقشی اساسی برای انسان‌ها داشته باشد اما دانشمندان تاکید می‌کنند که برای داشتن ذهنی خلاق این مقدار هم حتی کافی نیست. در همین راستا در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا دانشمندان تاثیر رنگ قرمز و آبی بر رفتار داوطلبان را بررسی کرده‌اند.

در این تحقیق دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند در حالی که رنگ قرمز حافظه داوطلبان را- که در این آزمایش دانش‌آموزان بودند- تقویت می‌کند، رنگ آبی به آنها کمک می‌کند که تصورات خود را آزاد کنند. دانشمندان برای اثبات این یافته تصمیم گرفتند از داوطلبان بخواهند یک آزمایش ساده انجام دهند. در این آزمایش به آنها قطعاتی به رنگ آبی و قرمز داده شده بود و از آنها خواسته شد با این قطعات چند اسباب‌بازی بسازند. دانشمندان مشاهده کردند اسباب‌بازی‌هایی که به رنگ آبی ساخته شده بودند در مقایسه با اسبا‌ب‌بازی‌های قرمزرنگ از ساختار خلاقانه‌تری برخوردار بودند.

ذهن خود را پرواز دهید

اینکه ذهن انسان آمادگی کشف نکته‌های جدید را داشته باشد خود یکی از عواملی است که می‌تواند به انسان برای خلاق بودن کمک کند. دانشمندان در دانشگاه درکسل فیلادلفیا مغز را در لحظه‌ای که ایده نابی به آن می‌رسد مورد تحقیق قرار داده‌اند. دانشمندان در این آزمایش از 2 گروه داوطلب استفاده کردند. یک گروه از این داوطلب‌ها را منتظر گذاشتند تا به آنها یک معما داده شود. وقتی که معما به آنها داده شد از آنها خواسته شد که بگویند وقتی که معما را حل کردند آیا یکباره به ذهن آنها خطور کرده است یا برای انجام آن فکر کرده‌اند. دانشمندان با آزمایش مغز این افراد متوجه شدند سمت راست مغز آنها به شدت درگیر است؛ بخصوص بخشی از مغز که مسئول دیدن است. به این ترتیب به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی داوطلبان برای انجام حل یک مسئله متمرکز می‌شوند کارایی مغز خود را پایین می‌آورند.

در یک آزمایش دیگر دانشمندان در لندن شرایط مشابهی را برای داوطلبان برقرار کردند. در این آزمایش آنها پرتوهای آلفا امواج گامای با فرکانس بالا در مغز داوطبان را مورد آزمایش قرار دادند. در اینجا هم دانشمندان مشاهده کردند که دارای امواج آلفای زیاد و چند مورد موج گامای با فرکانس بالا بودند؛ این موج دوم همانند همان موردی است که وقتی انسان با چشم بسته استراحت می‌کند در مغز او به جریان می‌افتد. به همین ترتیب دانشمندان در لندن هم اعلام کردند وقتی که مغز در حالتی ملتهب قرار بگیرد که انسان از آن انتظار داشته باشد راه‌حلی را ارائه کند، کارایی کمتری دارد.

به‌دنبال همکاری های خلاق باشید

نیوتن وقتی که قوانین گرانش زمین را درک کرد، یادداشت‌هایش را در این زمینه همچون نوشته‌های دیگرش در یک کشو انداخت و تا 5 سال بعد که یکی از دوستانش به صورت اتفاقی از او در این باره سؤال کرد سراغشان را نگرفت. مسلما اگر ما چنین قوانین انقلابی‌ای را با انجام معادلات پیچیده به دست آوریم آن را در کشو نمی‌اندازیم که خاک بخورند و خب، البته این کاری است که دانشمندان، امروزه ما را به انجام آن ترغیب نمی‌کنند.

یک دلیلش این است که دیگر نیوتن تکرار نخواهد شد. اما دلیل دیگرش را دانشمندان دانشگاه نیومکزیکو اینگونه توضیح می‌دهند: بهترین ایده‌هایی که به ذهن یک نفر می‌رسد در لحظات انزوا و تنهایی او نیست بلکه در لحظاتی است که نظراتش را با یکی از همکاران مورد اعتمادش رد و بدل می‌کند. در همین رابطه ورا جان اشتاینر در کتابی که با عنوان همکاری‌های خلاقانه نوشته است موارد زیادی را در طول تاریخ ذکر کرده است که رد و بدل کردن نظریات میان 2 دوست و همکار باعث ایجاد ایده‌های بسیار ناب و خلاقانه‌ای شده است؛ مانند آلبرت انیشتین و نیلز بور، ماری و پیر کوری.

نوازندگی کنید

موسیقی مسلما نقش عمده‌ای در افزایش خلاقیت انسانی دارد. در این رابطه دانشمندان در دانشگاه واندربیت نشویل آمریکا برای بررسی نقش موسیقی بر افزایش خلاقیت انسانی یک آزمایش ساده انجام دادند. آنها از چند دانشجوی موسیقی و چند فرد عادی دیگر با مشخصات یکسان در آزمایش خود استفاده کردند. به هر کدام از این دانشجویان چند شی ء ساده مانند مسواک یا خمیردندان داده شد و از آنها خواسته شد کاربردهای جایگزینی برای چیزهایی که در دست دارند معرفی کنند. در پایان آزمایش مشخص شد که دانشجویان موسیقی کاربردهای جایگزینی خلاقانه‌تری نسبت به دیگر افراد ارائه کرده‌اند. حین آزمایش، دانشمندان با بررسی عملکرد مغز داوطلبان مشاهده کردند افراد عادی تنها از بخش جلویی چپ مغز خود استفاده می‌کردند، در حالی که دانشجویان موسیقی علاوه بر آن از طرف راست مغز خود هم استفاده می‌کردند.

دانشمندان می‌گویند این کارکرد مغزی غیرعادی است و دلیل آن می‌تواند این باشد که دانشجویان موسیقی چون مجبور هستند از هر دو دست خود حین نوازندگی استفاده کنند باید از هر دو بخش مغز خود هم کار بکشند. اما آیا برای افزایش خلاقیت می‌توانیم از نوازندگی یک آلت موسیقی یا انجام کارهایی که در انجام آنها هر دو دست درگیر هستند، شروع کنیم؟ در این باره سوهی پارک که روی موسیقیدانان و افراد عادی کار کرده است، می‌گوید: هنوز با اطمینان نمی‌توانیم بگوییم که استفاده همزمان از 2 کره چپ و راست مغز دلیل این است که موسیقیدانان از ذهن خلاق‌تری برخوردار هستند.

تا می‌توانید بازی کنید

دانشمندان زیادی تاکید می‌کنند که برای خلاق بودن، انسان باید تا می‌تواند از عادت‌های رایج دوری کند و به بازی‌هایی که گاهی طبق عرف جامعه مناسب حال او نیست، بپردازد. در این باره مارک بکوف از دانشگاه کلورادو معتقد است اینکه مردم برای بازی در زندگی نقشی حاشیه‌ای در نظر می‌گیرند اشتباه است. او به نقش بازی در زندگی حیوانات گوشتخواری همچون گرگ و سگ پرداخته و به این نتیجه رسیده است که این بازی‌ها به شخصیت‌های فردی این اجازه را می‌دهد که تجربه‌های جدید و اشتباهی داشته باشند بدون اینکه مجازاتی به خاطر آن در انتظار آنها باشد.

وی می‌گوید: بازی به انسان این جرأت را می‌دهد که ریسک‌های منطقی بیشتری انجام دهد و او را منعطف و خلاق می‌کند. وی طبیعت بازی را جست‌وجو برای چیزی تازه و نو می‌داند و تاکید می‌کند: برای خلاق بودن، انسان باید همیشه به‌دنبال چیزی تازه بگردد.
این دانشمند بازی را در زندگی انسان حالتی بیولوژیکال و همانند خواب توصیف می‌کند و معتقد است که در دوره‌های مختلف زندگی انسان به بازی نیاز دارد. البته مهم‌ترین دوره از زندگی که بازی می‌تواند نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت انسان داشته باشد دوران کودکی است ولی این به آن معنا نیست که در دیگر دوره‌ها نیاز کمتری در انسان به بازی کردن وجود دارد.

  نظرات ()
ضربه های روحی در کودکی ژنها را تغییر می دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

پژوهشگران آلمانی در بررسیهای خود نشان دادند که ضربه های روحی و استرس در اولین سالهای زندگی ژنها را تغییر می دهند و می توانند به حافظه آسیب برسانند. 
محققان موسسه ماکس پلانک با بررسی اثرات طولانی مدت استرس بر روی موشهای تازه متولد شده نشان دادند که ضربه های روحی در نخستین سالهای زندگی نه تنها موجب وارد آمدن آسیبهایی به حافظه می شوند بلکه می توانند مشکلات رفتاری حادی نیز ایجاد کنند. نتایج این تحقیقات نشان می دهد که چگونه استرس و ضربه های روحی در اولین فاز زندگی انسان نیز می توانند در سنین جوانی و بزرگسالی مشکلاتی در فرد ایجاد کنند. 
بررسی جزئیات مولکولی بر روی موشها نشان داد تجربیاتی که در اولین سالهای زندگی استرس تولید می کنند می توانند رفتار افراد را در دراز مدت برنامه ریزی کنند. 
این دانشمندان در این آزمایشات برای وارد کردن استرس به موشهای نوزاد به مدت 10 روز، روزی چند ساعت آنها را از مادر خود جدا می کردند. سپس نتایج این ضربه روحی را در طول زندگی این موشها مورد مطالعه قرار دادند. 

براساس گزارش نیچر نوروساینس، به گفته این محققان، موشهایی که در کودکی تحت عوامل استرس زا قرار داشتند در بزرگسالی توانایی رودررویی با موقعیتهای استراس زا را از دست دادند و همچنین حافظه آنها کمتر توسعه یافت.

زمانی که موشها استرسی می شدند به میزان بالایی هورمونهای استرس تولید می کردند. این هورمونها تغییراتی را در DNA ژنی که گونه خاصی از هورمون استرس به نام "وازوپرسین" را رمزگذاری می کند ایجاد کرد. تغییرات این ژن تا پایان زندگی موش باقی ماند و موجب شد که این هورمون برای تمام عمر به میزان زیادی تولید شود.
سطوح بالای "وازوپرسین" سبب بروز مشکلات رفتاری و حافظه در سالهای بعدی زندگی شد. همچنین این دانشمندان با انجام بررسیهایی بر روی انسان دریافتند که چرا کودکان قربانی سوء استفاده ها، کودکان رها شده و نادیده گرفته شده در بزرگسالی بیماریهای حاد روحی روانی را توسعه می دهند.

  نظرات ()
علل خستگی مفرط و راه های غلبه بر آن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


اگر شما از آندسته افرادی هستید که توانایی انجام خیلی از کارهایتان را در طول روز ندارید و بلافاصله از انجام آنها خسته می شوید، به شما توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید، زیرا در مطلب زیر به شرح علت های این نوع خستگی می پردازیم و مطمئنا شما می توانید از آن بهترین استفاده را ببرید: علل خستگی مفرط و راه های غلبه بر آن

خواب ناکافی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چطور استرس را کم کنیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


با عمل کردن به این چند مورد!! مطمئن باشید حتی خوندن این جملات به شما آرامش میده و این آگاهی رو میده که در طول روز به این چیزها عمل کنید.

قول بدین این مطلبو خوندید بهش عمل کنید حتی واسه یک روز


فقط برای امروز عصبانی نخواهم شد

فقط برای امروز نگران نخواهم بود

فقط برای امروز سپاسگزار خواهم بود

فقط برای امروز صادقانه وپرتلاش کارخواهم کرد

فقط برای امروز با همه مهربان خواهم بود
ودر پایان همیشه لبخند بر روی لب داشته باشید

  نظرات ()
آموزش تفکر به کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


معمولا معلمان معترض هستند که یاد دادن یکسری اطلاعات خشک و بی روح به بچه ها و یادآوری آن در امتحانات بسیار سهل الوصول تر است از اینکه به آنها یاد دهیم که چگونه فکر کنند. آیا می توان اندیشیدن را به کودکان آموخت؟ تحقیقات می گویند: «بله»

بخشی از تفکر، از تجربه نشات می گیرد؛ بنابراین برای اینکه بچه های یادبگیرند چطور فکر کنند (که شامل چگونگی ارزیابی آنها از موقعیت، چگونگی توجه آنها بر مهمترین جنبه ها، نحوه تصمیم گیری برای انجام کار، و چگونگی ادامه کار می شود) نیاز به تجربه دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آموزش تفکر به کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


معمولا معلمان معترض هستند که یاد دادن یکسری اطلاعات خشک و بی روح به بچه ها و یادآوری آن در امتحانات بسیار سهل الوصول تر است از اینکه به آنها یاد دهیم که چگونه فکر کنند. آیا می توان اندیشیدن را به کودکان آموخت؟ تحقیقات می گویند: «بله»

بخشی از تفکر، از تجربه نشات می گیرد؛ بنابراین برای اینکه بچه های یادبگیرند چطور فکر کنند (که شامل چگونگی ارزیابی آنها از موقعیت، چگونگی توجه آنها بر مهمترین جنبه ها، نحوه تصمیم گیری برای انجام کار، و چگونگی ادامه کار می شود) نیاز به تجربه دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خطاهای 10 گانه همسران جوان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


‌زوج‌های جوان شباهت زیادی به دانشجوهای سال اول دانشگاه دارند. آنها تازه مشغول ‌یادگیری خم وچم زندگی مشترک‌ هستند. آگاهی از اشتباهات معمول در اوایل ازدواج می‌تواند کمک ‌کند که مانع بروز مجدد آنها شویم. در پیچ و خم دلدادگی و حـرف‌های نگفته جوانی، واقعیت‌های یک عمر ‌زندگی درکنار یکدیگر، تجربه حوادث تلخ و شیرین و مهارت‌های لازم برای شناخت و تجزیه و تحلیل ‌مشکلات زندگی فراموش می‌شود. یادآوری چند نکته به همه ما کمک می‌کند تا مسافتی دورتر از ‌شروع زندگی مشترک و رویاپردازی‌های عاشقانه را مشاهده کنیم. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نوازش تب کودکان را از بین می‌برد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧

 
روانشناسان انگلیسی بر این باورند که نوازش و لمس کردن پوست روند کاهش دمای بدن کودکان بیمار را سرعت می‌بخشد.

بسیاری از کودکان به دلیل بروز برخی ناراحتیهای روحی و نیاز به لمس محبت والدین دچار بیماری و تب می‌شوند.
روانشناسان انگلیسی بر این باورند که والدین می‌بایست هرشب پیش از خواب برای کودکانشان لالایی بخوانند و آنها را چند دقیقه در آغوش بگیرند تا نه تنها سلامت روحی کودکانشان را حفظ ‌کنند بلکه تعداد دفعات بروز انواع بیماریها را در فرزند‌شان نیز کاهش دهند.

  نظرات ()
بدبین‌ها زودتر لاغر می‌شوند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


محققان می گویند افراد بدبین بدون تحمل دردسرهای لاغری به راحتی لاغر می‌شوند.

شین هوا نوشت؛ محققان ژاپنی دانشگاه توکیو در گزارشی اعلام کردند شرایط فکری افراد در از دست دادن وزن آنها موثر است به طوری که افراد بدبین زودتر از دیگران وزن خود را از دست می‌دهند. در بسیاری از موارد خوش بینی به افراد کمک کرده و مفید نیز هست اما بنظر می رسد در کم کردن اضافه وزن بی تاثیر باشد.
محققان با انجام آزمایش های مختلف در دوره ای شش ماهه به این نتیجه رسیده اند افرادی که قبل از شروع برنامه لاغری نسبت به از دست دادن وزن خود بدبین بودند در پایان برنامه لاغری در مقایسه با افراد خوش بین وزن بیشتری کم کرده اند.

  نظرات ()
شگفتی های خواب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


آیا تابحال خواب خود را فراموش کرده‌اید؟ آیا دچار بختک شده‌اید؟ خوابهای رنگی چطور؟ آیا تا به حال دیده‌اید؟ مطالب زیر درباره خواب از وبلاگ پورعلی.نت برگزیده شده است.

۱ – خواب دیدن افراد نابینا.....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفاوت افسردگی در زنان و مردان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٧


‌پیشینیان،" افسرده جانی " را یک مرض زنانه می پنداشتند. ممکن است این باور دیرین ، برخی مردم را از ‌تشخیص نشانه ها و انتخاب روش درمانی مناسب باز دارد.‌‌ ‌

در واقع افسرده دلی، هر دو جنس زن و مرد را مبتلا می سازد، پیوندها را می گسلد و مانع کار و فعالیت های ‌روزانه آن ها می‌شود. علایم شوریده حالی در آنان همسان است و به طرز متفاوتی بیان می شود. ‌


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شخصیت کمک گرا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٦ویژگی ها: افراد متعلق به این گروه شدیدا مهربان هستند و عاشق کمک کردن به دیگران. اغلب برای کمک منتظر درخواست دیگران نیستند و به محض اینکه احساس کنند جایی حضورشان نیاز است درنگ نمی کنند. همیشه به فکر دیگران هستند. دیگرخواهی این افراد بر خود اولویت دارد به گونه ای که اول نیازهای دیگران را می بینند و سپس خود را. این افراد دوست دارند مشکلات دیگران را حل کنند و برای این کارشان مورد توجه و قدردانی قرار گیرند. کمک گراها بسیار مهمان نواز، خونگرم و دوست داشتنی هستند. آنها دوستان بسیاری دارند، خوش قلب، احساساتی، دلسوز و سخاوتمند هستند.

نحوه ارتباط موثر با افراد امدادرسان:

1- با آنها مهربان باشید. از کارهایشان قدردانی کنید.

2- کمک گراها در دایره توجه قرار دارند. در ارتباط با یک فرد کمک گرا بی توجه و غافل نباشید چون سریع ناراحت می شوند و غصه می خورند.

3- حساس هستند. مواظب باشید به احساسات آنها خدشه وارد نشود.

4- از آنها، خوبی ها و نکات مثبتشان جلوی جمع تعریف و تمجید کنید.

بُعد مثبت: برونگرا، خوش قلب، معاشرتی، اهل جمع و گروه، مسوولیت پذیر و بسیار دست و دلباز و تعارفی است.

بُعد منفی: بسیار دگرخواه است و خود را فدای دیگران می کند. دائم به نیازهای دیگران توجه دارد و می خواهد نیازهای آنان را حل کند. گاهی در این مسیر افراطی عمل می کند.

برخی از شغل های مناسب:
- معلم
- طراح مُد
- فروشنده
- پیشخدمت
- طراح گرافیک
- مامور آتش نشانی
- پرستار
- برنامه ریز عروسی
- امدادگر
- خدمات پس از فروش، پیگیری رضایت مشتریان

  نظرات ()
خودکارآمدی وتنیدگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٥

 

  بالا بودن خودکارآمدی واحساس کنترل بر رویدادهای موجود در زندگی شخصی ،به طور مثبت به توانایی کنار آمدن با اشسترس و به حداقل رسیدن اثرات زیان بخش ان بر کارکرد زیستی مربوط است .کنترل پذیری با توجه به ماهیت آثار استرس ،اصل تشکیل دهنده مهمی است .این شرایط زندگی استرس زا به خودی خود نیست که آثار زیان بخش زیستی را تولید می کند ،بلکه ناتوانی ادراک شده در کنترل آنهاست (بندورا ،1995،به نقل از سیدمحمدی ،1378)...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا اعتیاد به مواد مخدر قابل درمان است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤


بیماری اعتیاد به مواد مخدر، تقریباً یک بیماری مهلک است که به درمان طولانی نیاز دارد و درمان آن با سم زدایی شروع شده و با ادامه درمان و ایجاد محیطی امن و عاری از فشارهای روانی ، قدم های بعدی درمان برداشته می شود. این اعتقاد که اعتیاد درمان ندارد کاملاً بی اساس و دور از ذهن است. ممکن است درمانِ اعتیاد طولانی مدت و سخت باشد؛ اما امید به درمان و بهبودی ، بسیار بالاست.

از زمانی که انسان با ماده مخدر آشنا شد و مصرف آن باعث بروز پدیده اعتیاد گردید، درمان های گوناگونی نیز برای برطرف کردن آن به کار گرفته شد که خوشبختانه هر روز نیز این روش های درمان پیشرفته تر و کامل تر می شود. از درمان و ترک کردن در اردوهای معتادان گمنام و درمان با داروی متادون گرفته تا جدیدترین شیوه درمانی که U.R.O.D ( سم زدایی فوق سریع ) است.

بیماران ، ترک جسمی را شروع می کنند و همانطور که قبلاً اشاره شد مرحله دوم درمان و یا به عبارتی مرحله تکمیلی آن آغاز می شود که درمانِ قسمت روانی آن است.

درمان های روانی چیست و اصول آن بر چه پایه ای استوار است ؟

بیماری اعتیاد علاوه بر این که از نظر جسمی ، فرد را ناتوان و وابسته می کند، یک نوع وابستگی روانی نیز در او ایجاد می کند که حتی در مواقعی که از نظر جسمی هیچ گونه مشکلی ندارد و نیاز جسمانی ندارد هوس و میل به مصرف مواد مخدر در او می تواند دلیلی بر شروع مجدد مصرف شود و اینجاست که نیاز بیمار به درمان های روانی کاملاً احساس می شود.

بنابراین باید نگرش و باورهای بیمار به مواد مخدر عوض شده و از نظر روانی ، تنفر و انزجار جایگزین عشق و علاقه به مواد مخدر گردد.

در حال حاضر درمان انتخابی و مطمئن روان درمانی فردی، گروه درمانی ، کلاس های آموزشی ، جانشین سازی ، فعالیت های مناسب و تکنیک های آرام سازی جسمی – روانی است .آیا خانواده و محیط بیمار در درمان اعتیاد نقش دارند؟

ایجاد انگیزه در خانواده و همراهان بیمار و این که خانواده چه نقش مهمی در درمان بیمار معتاد دارد، یکی از اهداف مهم درمان اعتیاد است.

پس از سم زدایی جسمی ، بیماران احتیاج به حمایت های بسیار مناسب و همه جانبه خانواده دارند که این حمایت شامل حمایت روانی و برخورد صحیح و مناسب با بیمار است. اغلب خانواده ها و مردم ، بیمار معتاد را یک مجرم می دانند و متأسفانه در مسیر تلاش در جهت بهبود بیمار خیلی سریع مأیوس می شوند و به اصطلاح ، بیمار را غیر قابل اصلاح می دانند که این ناامید شدن یکی از بزرگترین علل شکست در سیر درمان است. درحقیقت اعتیاد فقط یک بیماری عصبی – روانی می باشد که احتیاج به درمانی طولانی مدت شامل حمایت های روانی بسیار دقیق از بیماران معتاد دارد که بعد از مرحله سم زدایی ، خانواده باید اغلب رفتار و برخوردهای لازم با بیمار را با توصیه های متخصصین روان پزشک و روان شناس انجام دهند. زیرا کوچکترین حرکت اشتباه در مسیر درمان می تواند باعث شکست و بازگشت مجدد بیماری شود.

  نظرات ()
تهران، رکوردار مرگ و میر معتادان در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

همچنین استان های آذربایجان غربی با 11، کردستان با 12 و کهگیلویه و بویر احمد با 14 فوتی به ترتیب کمترین میزان مرگ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر را داشته اند.


براساس اعلام سازمان پزشکی قانونی در سال گذشته سه هزار و 593 نفر جان خود را به علت سوء مصرف مواد مخدر از دست داده اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤
  نظرات ()
مواظب فشار خون کودکان خود باشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 

از هر ۱۰۰ کودک، ۲ تن و در سنین بلوغ نیز ۱۵ نفر، به فشاز خون بالا مبتلا می شوند.

عدم کنترل فشارخون بالا می تواند بطور جدی سلامتی شخص را به خطر اندازد.

پروفسور دکتر صالح کاووکچو متخص بیماریهای نفرولوژی کودکان در دانشگاه نهم سپتامبردر این خصوص چنین گفت:

" اگر فشار خون بالا در کودکان درمان نشود، مدتی بعد، دیوارهای قلبی بزرگ می شوند. زمانیکه قلب با این دیوارهای بزرگ شده برای غلبه بر فشار، به پمپاژ خون ادامه دهد، پس از مدتی دچار نارسایی می شود."

فشار خون بالا می تواند منجربه ناراحتی های کبدی و خونریزی مغزی نیز بشود.

متخصصین توصیه می کنند کنترل فشار خون نیزجزومعاینات روتین کودکان از ۳ سالگی به بعد، درنظر گرفته شود.

  نظرات ()
موقعیت همسر یا شریک جنسی فردی که مورد آزار جنسی قرار گرفته نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤


فردی که مورد آزار جنسی واقع شده قربانی اول و شریک جنسی وی در واقع قربانی دوم این عمل است. همسریا شریک جنسی فردی که مورد آزار جنسی واقع شده ممکن است احساس طرد شدگی کند، مدام به این فکر کند که شاید کاری را انجام می دهد که فرد آزار دهنده با همسرش انجام داده و نمی داند کدام کار درست است و کدام ممکن است باعث برانگیخته شدن احساسات منفی در شریک جنسی اش شود و در عین حال نمی تواند گذشته همسرش را تغییر دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
متین کودکی که نام اش جهانی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

   کودکی 6 ساله که بدن اش خاصیت مغناطیسی عجیبی دارد، در چند روز اخیر به یکی از خبرهای جذاب رسانه های مختلف در کشور و حتی منطقه تبدیل شد. ماجرا از این قرار بود که متین درویش کودک تبریزی بدن اش خاصیت مغناطیسی عجیبی دارد  که نام وی را در جمع عجایب جهان قرار می دهد. بدن متین علاوه بر فلزات برخی اجسام پلاستیکی  را نیز جذب می کند که این مورد در جهان خارق العاده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا طبیعت مرد چند همسرى است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

حتما تعجب خواهید کرد اگر بشنوید عقیده رایج روانشناسان و فیلسوفان‏اجتماعى غرب بر این است که مرد چند همسرى آفریده شده،تک همسرى بر خلاف‏طبیعت اوست.

ویل دورانت در لذات فلسفه صفحه 91 پس از آن که شرحى درباره‏آشفتگیهاى اخلاقى امروز از نظر امور جنسى می‏دهد،مى‏گوید:
«بى شک بسیارى از آن،نتیجه علاقه‏«اصلاح ناپذیرى‏»است که به تنوع داریم وطبیعت‏به یک زن بسنده نمیکند.»


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عمل جراحی زیبایی صدا از این پس ممکن می باشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

صدای افرادی که با جثه شان متناسب نیست و یا به دلایلی دچار مشکل در تارهای صوتی شان شده اند را می توان با عمل جراحی زیبایی تغییر داد

عمل جراحی زیبایی صدا از این پس ممکن می باشد.

صدای افرادی که با جثه شان متناسب نیست را می توان با


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
احداث طولانی‌ترین تله کابین جهان در ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

   مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی از اتمام فاز اول تله کابین ارومیه تا پایان سال جاری خبر داد.  کاظم غنی‌زاده، در گفت‌وگویی، با اعلام این خبر، افزود: این پروژه از نظر اعتباری مشکلی ندارد  و تنها برخی مشکلات جزیی در خصوص مالکیت اراضی اطراف تله کابین وجود دارد که این موضوع هم اکنون در حال پیگیری است.
وی گفت: فاز اول این طرح در مسیری به طول 8.5 کیلومتر از جانسلو به کوه ایوعلی کنار جاده بند ارومیه امتداد دارد. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی عنوان کرد: تله کابین ارومیه با طول 36 کیلومتر، طولانی‌ترین تله کابین جهان محسوب می‌شود که با پیوند ارتفاعات جانوسلو و دامنه کوه سیر به روستا و پیست اسکی خوشاکو در نوار مرزی غرب ارومیه نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری منطقه خواهد داشت. ساخت این تله کابین در شهریورماه 89 کلنگ خورده است.

  نظرات ()
برخورد مبتنی بر احترام با مراعات حدود شرعی در مورد محرم ، نامحرم ، حلال و حرام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 

در فرهنگ ما برخورد مناسب بین دو جنس به شکل دقیق در چگونگی ارتباط بر اساس ملاک های چهارگانه محرم و نامحرم و حلال و حرام مشخص شده است . رعایت این حدود،نشانگر آشنایی ما با فرهنگ منسجم اسلامی است .برای شناخت این حدود لازم است به کُتب فقهی مناسب مراجعه گردد.

  نظرات ()
ماهی برای رشد مطلوب مغز و اعصاب نوزادان مفید است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 

متخصصان تاکید کردند: کودک خردسال شما برای اینکه رشد قوی و سالم مغزی و عصبی داشته باشد باید مقدار زیادی ماهی مصرف کند.   سوزان بریور، متخصص تغذیه در دانشگاه ایلینویز آمریکا در این پژوهش خاطرنشان کرد: کودکان نیاز به مصرف مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 3 - دارند که در ماهی یافت می شود و برای رشد مغز، اعصاب و چشم ها کاربرد دارند.   وی تصریح کرد: وقتی هنگام افزودن غذای مکمل در کنار شیرمادر به رژیم غذایی نوزاد فرا می رسد، بهترین زمان برای اضافه کردن ماهی به غذای کودک است.   به گزارش ساینس دیلی، این تحقیق که در مجله "علم غذا" به چاپ رسیده حاکیست که ماهی مثل ماهی آزاد که منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 - است مزایای بسیاری برای سلامتی دارد و به پیشگیری از بیماریهای عروق کرونری کمک می کند اما اکثر افراد بالغ برخلاف توصیه کارشناسان، دوبار در هفته ماهی نمی خورند و این توصیه را نادیده می گیرند.   این محققان تاکید کردند که برای کودکان ماهی آزاد با گوشت قرمز رنگ بهتر از ماهی صورتی رنگ است. هم چنین وجود مقادیر بالای پروتئین با کیفیت و ویتامینD    از دیگر مزایای مصرف این ماده غذایی است.  

 

  نظرات ()
رفتارهای غیر عادی نوزادان را جدی بگیرید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

یک روانپزشک توجه خانواده ها به رفتارها و حرکات نوزادان در دوران ابتدایی زندگی را بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت: با تشخیص بسیاری از بیماری ها در روزهای ابتدایی می توان به درمان های قطعی و یا درمان حداکثری در آن زمینه دست یافت. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دستگاه پیشگیری از بارداری در تبریز اختراع شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 

یوسف رفیعی بیرامی امروز در گفت و گویی گفت: عنوان این دستگاه پروفیلاکتیک اریگاتور آنتی اسپرماتیک رترو واژینال هوم ادیشن می باشد که کاربرد و مزایایی متفاوت تر از وسایل پیشگیری کننده قبلی دارد.
وی افزود: با استفاده از این دستگاه، به روش های پیشگیری از بارداری موجود نیازی نبوده و عوارض ناشی وسایل پیشگیری موجود نیز بروز نمی کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
صبحانه دانش آموزان، راز تمرکز و یادگیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

اگر ما بگوییم تنظیم برنامه ای برای تغذیه دانش آموزان ، از خرید لوازم تحریر و لباس مناسب برای آنها مهم تر است، باور می کنید؟ ما حاضریم استدلال مان را ثابت کنیم.   فرزند شما می تواند با یک مداد نه چندان مناسب و در دفترچه ای نه چندان مرغوب، مسئله های ریاضی اش را حل کند، حتی اگر لباس هایش کهنه باشند هم در توانایی او برای حل مساله ریاضی اش دخیل نیستند اما اگر مواد غذایی لازم به مغز او نرسد، کشش کافی برای درک دروس را ندارد و مدرسه رفتنش بی فایده است !


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مجموعه تاریخی ربع رشیدی قابلیت ثبت جهانی دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

   معاون میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: مجموعه تاریخی ربع رشیدی تبریز قابلیت ثثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو را دارد.به گزارش نصر نیوز، مسعود علویان‌صدر صبح امروز در حاشیه بازدید از محوطه تاریخی ربع رشیدی در تبریز افزود: ربع رشیدی تمام شاخصه‌های یک سایت طبیعی جهانی را دارد.    


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قابل توجه افرادی که به گرده گل های بهاری آلرژی دارند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

با فرا رسیدن فصل بهار روزهای سختی برای کسانی که به گرده گل ها حساسیت دارند آغاز می شود.

در ماه های آوریل، می و ژوئن گرده های پخش شده در هوا از راه تنفس وارد بینی و شش ها می شود.

آلرژی بهاری به صورت آبریزش بینی و اشک، عطسه های متوالی و شدید، گرفتگی صدا، احساس خارش در بینی، گلو و سقف دهان بروز می کند.

متخصصین بر این عقیده اند که با روش های ساده ای می توان از شیوع این حساسیت جلوگیری کرد.

پروفسور دکتر تایفون چاغلایان متخصص بیماری های آلرژیک در این زمینه می گوید: "در ساعات صبح گرده گل ها به میزان زیادی در هوا پخش می شوند. کسانی که آلرژی بهاری دارند تا حد امکان در ساعات صبح یعنی بین ساعت ۶ و ۱۱ به بیرون از منزل نروند. و درب و پنجره ها را نیز باز نکنند. در بیرون از منزل از کلاه، عینک و یا حتی ماسک استفاده کنند. دوش گرفتن و استفاده از فیلترهایی برای جذب گرده ها در خانه و اتومبیل نیز مفید است."

پروفسور دکتر چاغلایان افزود: "هر اندازه هم که تدابیری اتخاذ شود باز هم بیماری های آلرژیک و آسم در این فصل بیشتر می شود. از هر ده نفری که بیماری آلرژیک دارد، حتما یک نفر در طول زندگی اش به بیماری آسم مبتلا می شود."

متخصصین بر این عقیده اند افرادی که بیماری آلرژیک دارند حتما بایستی به پزشک مراجعه کنند.

  نظرات ()
قربانی آزار جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

اکثر افرادی که مورد آزار جنسی و یا حتی آزار جسمی قرار گرفته اند حس میکنند که بدنشان از آنها گرفته شده است
آزار و سوءاستفاده جنسی در حالت کلی زمانی اتفاق می افتد که یک فرد بدون اطلاع و یا رضایت فرد دیگر از او لذت جنسی ببرد طوری که باعث تحقیر شخص شده و یا به شخص آسیب روحی و یا جسمی وارد شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تنها 30 درصد دریاچه ارومیه باقی ماند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

روز دوشنبه شاهد بودیم که رییس‌جمهور کلنگ انتقال آب خزر به استان سمنان را زدند تا سمنان و شهر خود یعنی گرمسار را آباد کنند اما این در حالی است که نگین ایران یعنی دریاچه ارومیه خشک و کویر می‌شود.


نماینده مردم ارومیه در مجلس، نسبت به وضعیت خشکی دریاچه ارومیه هشدار داد و در عین حال خواستار رسیدگی هرچه سریعتر به وضعیت انتقال آب به این دریاچه شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حفظ خونسردی و صلابت شخصیت ، به هنگام برخورد با جنس مخالف نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

ما باید به هنگام برخورد با جنس مخالف ، خونسردی خود را حفظ کرده ، وهیجانات مختلف را از خود دور کنیم و چنین امری حداقل از دو طریق امکان پذیر است: اول اینکه تلاش کنیم جنبه های ارادی اعمالمان را افزایش دهیم و به عبارت دیگر با داشتن برنامه هایی در جهت تقویت اراده خویش گام برداریم . انسان هایی که خود را به دست امیال و راحتی ها می سپارند معمولاً تسلط خوب و کافی بر اعمال خویش ندارند . دوم این که از طریق تمرین و حفظ خونسردی به هنگام مواجه شدن با جنس مخالف ، تلاش کنیم به سطحی از کنترل رفتار دست بیابیم که در آن خونسردی و صلابت کافی در برخورد با جنس مخالف را داشته باشیم .

  نظرات ()
فراکتوز موجود در "هله هوله" منجر به تکثیر سلولهای چربی می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 
نتایج یک طرح تحقیقاتی جدید نشان داد: قند موسوم به "فراکتوز" که در اکثر هله هوله ها بکار می رود می تواند در تکثیر سلولهای چربی نقش داشته باشد . 
پژوهشها نشان داد: این احتمال وجود دارد که فراکتوز، روند تکثیر سلولهای چربی را تسریع  بخشد که این عامل خود نقشی کلیدی در چاقی دوران کودکی و بزرگسالی ایفا می کند . 
فراکتوز نوعی قند است که در قالب شربت در اکثر نوشابه ها، آب نباتها، غذاهای فرآورده و به طور کلی هله هوله ها به کار می رود . 
نتایج این تحقیق از آن جهت اهمیت دارد که مصرف گسترده هله هوله در سطح جهانی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماریهای قلبی را به شدت افزایش داده و بسترساز ابتلا به بسیاری دیگر از بیماریهاست . 
پژوهشگران عقیده دارند که شرایط در این زمینه به شدت نگران کننده است، زیرا بسیاری از بیماریها که زمانی مختص افراد بزرگسال بود نظیر فشار خون بالا، دیابت، بیماریهای قلبی و افزایش سطح کلسترول، هم اکنون کودکان را نیز شامل می شود و این مسئله تبدیل به یک دل مشغولی جهانی شده است . 
گفتنی است; نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن غدد درون ریز در سان دیگو ارائه شد. 

  نظرات ()
تغییر در ساعت طبیعی خواب، سبب افزایش قند خون می شود. نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کارمندانی که ساعت های کاری متفاوت داشته و در نتیجه مجبور به خوابیدن در طول روز هستند،در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ و چاقی قرار دارند.

آزمایشات نشان داده است که در این حالت قند خون به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد که این امر در اثر کاهش تولید انسولین که هورمون کنترل کننده قند خون است، اتفاق افتاده و علائم اولیه دیابت حتی در عرض چند هفته در این افراد دیده می شود. همچنین افزایش وزنی در حدود ۵.۶۷ کیلوگرم طی یک سال در افرادی که شب نمی خوابند، دیده شد.

بر این اساس در میان افراد مستعد به دیابت، کارمندانی که به دلیل شیفت کاری خود مجبور به بیدار ماندن در شب و استراحت در طول روز هستند، بیشتر به دیابت مبتلا خواهند شد.

  نظرات ()
کودکان و سالمندان بیشتر در معرض خطر گرمازدگی هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

  
با فرا رسیدن فصل تابستان و گرما، متخصصان به همه توصیه می کنند که اقدامات پیشگیرانه را به منظور مراقبت از خود در برابر گرمازدگی انجام دهند و در این میان کودکان و سالمندان بیش از سایر افراد در معرض گرمازدگی ناشی از گرما و رطوبت بالا در این فصل از سال قرار دارند . 
دکتر مارتین فنیکل محقق دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی در این باره هشدار داد: از تنها گذاشتن کودکان در خودروهای پارک شده حتی برای چند دقیقه واقعا خودداری کنید . 
فینکل تصریح کرد که دمای زیاد هم چنین می تواند منجر به آسیب مغز و بافت های داخلی در خردسالان شود. بعلاوه این محققان تاکید کردند که سالمندان نیز در فصل گرما به همین اندازه آسیب پذیر و در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند . 
به گزارش شبکه خبری ان بی سی، مهمترین علائم گرمازدگی شامل سرگیجه، سردرگمی و حالت تهوع هستند که حتما نیازمند اقدامات پزشکی و درمانی است . 

  نظرات ()
بزه و حاشیه نشینی در هم گره خورده اند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

خانه های غیر رسمی ، نیمه دایمی ، کم د رآمد ، حصیر آبادها ، خود به خودی ، برنامه ریز نشده ، حاشیه ای و غیرساختاری اسامی هستند که معمولا مترادف با خانه های حاشیه نشینی کلاشنهر ها استفاده می شود.حاشیه نشینی یک پدیده و مسئله حاد در جوامع کنونی است حاشیه نشینی شامل کسانی است که در محدوده اقتصاد شهری زندگی می کنند ولی جذب اقتصاد شهری نشده اند و شهروند تلقی نمی شود.....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استفاده از ORS به مدت 24ساعت، سبب خروج میکروب ازبدن می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 
یک متخصص رژیم درمانی در بیماری های گوارشی با اشاره به شروع فصل گرما و افزایش بروز این قبیل بیماریها به ویژه اسهال در ادامه اغلب این اسهال ها را ویروسی و میکروبی برشمرد و افزود: از این رو برای درمان موثر سعی می شود به مدت 24 ساعت با دادن مایعات حاوی ORS   آب و الکترولیت از دست رفته جبران تا ویروس و میکروب (عامل بروز اسهال) از بدن دفع شود . 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از تجویز و مصرف بی رویه عرقیات گیاهی خودداری شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

یک متخصص طب سنتی با اشاره به بررسی های انجام شده در خصوص ترکیبات عرقیات گیاهی صنعتی در ادامه از شناسایی مقادیری از الکل چوب (متانول) در این نوع ازعرقیات گیاهی (با مقادیر بیشتر در عرق کاسنی و به میزان کمتر در عرق بیدمشک) خبر داد و گفت: ترکیب متانول (الکل چوب) آثار سویی بر شبکیه چشم بر جا می گذارد.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکاتی کلی در موردبرخی اشتباهات در گرفتن رژیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

بارها دیده و شنیده ایم که کسی رژیم گرفته ولی با همه سختی هایی که متحمل شده; اثری برکاهش وزن وتناسب اندام او نداشته است. شاید خود شما هم این تجربه را داشته اید. در این نوشتار نکاتی کلی در موردبرخی اشتباهات در گرفتن رژیم بیان می کنیم; شاید بتواند به شما هم کمک کند. پس اگر ترازو عدد ثابتی را نشان می دهد، بیشتر دقت کنید. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکاتی در مورد حمام رفتن و خود ارضایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 

 

حمام یکی از جاهایی است که زمینه ابتلا به خودارضایی در آن جا فراهم است. چون در زمان حمام رفتن، نوجوان تنهاست و گفتیم که یکی از علل خودارضایی، تنهایی است. بعضی از نوجوانان به بهانه تمیزی و یا به علت داشتن وسواس، وقت زیادی را در حمام می‌گذرانند که بسیار غلط است، نوجوان بهتر است برای حمام رفتن، به نکات زیر توجه نماید و آنها را به کار ببندد:

مدت حمام را تا جایی که ممکن است کوتاه باشد و در صورت امکان از پانزده دقیقه بیشتر نشود.

در حمام به طور کامل عریان نشود و لباس زیرش را تا لحظه آخر بر تن داشته باشد.

از لیف و صابون زدن به اندام تناسلی اجتناب نماید و به شستن آن با آب کفایت کند.

از دست ورزی و بازی کردن با اعضای بدنش، به ویژه ناحیه آلت تناسلی خودداری نماید.

به هیچ عنوان به بدن خودش، به ویژه ناحیه آلت تناسلی نگاه نکند، (نه به طور مستقیم و نه در آینه).

در صورت نیاز به از بین بردن موهای زائد بدن، به جای تیغ از پودرهای بهداشتی موبر استفاده نماید.

از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان، به خصوص لباس زیر اجتناب کند.

  نظرات ()
تنظیم برنامه خواب و خود ارضایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 

خواب واستراحت اگر مفید و به اندازه کافی باشد، باعث آرامش جسمی و روانی فرد می‌شو د و در سلامت و ی و جلوگیری از انحرافات اخلاقی نشق مهمی ایفا می‌کند. امام علی می‌فرمایند:

به درستی که خواب، سبب تسلط قوای ذهنی و استواری و قوت بدن است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
15 نکته برای مقابله با افراد منفی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/٤

 

با وجود اینکه تمرینات زیادی برای رویارویی با افراد منفی انجام داده ام گاهی اوقات خود را در حال جدال با آن می یابم. معمولا وقتی به مقابله میپردازم به ندرت نتیجه خوبی بدست می آید. نکته این است که ما انسانیم و دارای احساسات و نفسیات. با به کنترل درآوردن نفس خود و استفاده از هوش هیجانی نه تنها به سلامت روحی و جسمی خود کمک کرده ایم بلکه ازبوجود آمدن شرایط بد نیزجلوگیری کرده ایم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
به جای " برچسب زدن "، رفتار کلامی کودک را توصیف کنید. نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳البته ما می پذیریم که برای اکثریت قریب به اتفاق مردم ، همواره تشخیص بین ناروانی های طبیعی کلام و لکنت زبان یا ناروانی های غیر عادی امری است بسیار مشکل. مردم اغلب می گویند : من هم یک وقتی دچار لکنت شدم و یا هر کسی دچار لکنت می شود . در حالی که منظور واقعی آنها همان ناروانی های طبیعی در صحبت کردن است . شاید شما و سایر اعضای خانواده نیز چنین ناروانی های طبیعی کلامی کودک را لکنت نامیده و به او لکنتی گفته اید . در این صورت لازم نیست که ناراحت و مأیوس شوید و بلافاصله تصمیم بگیرید که دیگر این کلمات را به کار نبرید. مسلماً بهتر آن است که سعی کنید به دلایلی که بدان اشاره شد از به کار بردن القاب و برچسب های مختلف بپرهیزید. همیشه سعی نمایید به جای برچسب زدن ها از اصطلاحات و عبارات توصیفی استفاده نمایید. مثلاً شرح بدهید که کودک شما کلمات ، صداها و یا سیلاب های خاصی را تکرار می کند ، یا این که در صحبت کردن دچار وقفه و درنگ می شود و یا بریده بریده صحبت می کند ، خیلی مکث می کند و یا صداهای زاید از خودش تولید می نماید . البته هر کلمه یا مطلبی که با تغییرات غیر عادی تن و آهنگ صدا و یا حالت خاص چهره که بیانگر ناخوشایندی آن است همراه باشد، متضمن بار منفی خواهد بود. منظور از به کار بردن کلمه "ناروانی" هم (که ما در بیشتر قسمت ها به کار برده ایم) این بوده است که اصطلاحی کاملاً خنثی ( بدون بار منفی یا مثبت ) تلقی گردد، که اگر به شیوه ناصحیح از آن استفاده کنیم ، همانند برچسب "لکنت" ، معنای منفی به خود می گیرد.

اگر کودک شما در بیشتر مواقع و به طور  جدی با ناروانی های کلامی خودش تقلا کرده ، از خود ترس و اضطراب نشان می دهد ، لازم است کاری بیش از پذیرش ساده ی صحبت کردن او انجام دهید. شما باید تا آنجا که برایتان مقدور است ، وقتی که راجع به لکنت کودک صحبت می کنید ، سعی کنید کماکان از اصطلاحات و عبارات توصیفی استفاده کنید . اگر ملاحظه می کنید که کودک شما به هنگام صحبت کردن دچار تنیدگی عضلانی می شود ، مرتباً پلک هایش را به هم می زند ، با بی میلی حرف می زند، دهانش بدون این که صدایی از آن خارج شود، حالت خاصی پیدا می کند ( مثلاً نیمه باز می شود) و یا رفتارهای کلامی مشابهی نشان می دهد ، می توانید به او بگویید که برای حرف زدن خیلی تقلا نکند . همزمان ، شما هم چندان سعی نکنید که مشکل گویایی او را که دیگر برای همه آشکار شده است، پنهان نمایید. اگر بخواهید در این شرایط از به کار بردن کلمه لکنت کاملاً اجتناب داشته باشید، در واقع این کار شما با توجه به وضعیت موجود ، اضطراب و دلواپسی کودک را بیشتر می کند و نه کمتر . در حقیقت کلمات بد نیستند ، بلکه طریقه به کار بردن آنهاست که ناخوشایند است.

بدون شک باید از به کار بردن یک اصطلاح خاص بپرهیزید. سعی کنید که به کودکتان به عنوان یک لکنتی نگاه نکنید . یک تفاوت بسیار ظریف و در عین حال حساس و مهم بین این که بگوییم : "او یک لکنتی است" و "او با لکنت صحبت می کند" وجود دارد . اصطلاح اول یعنی « او یک لکنتی است» با زدن برچسبی به پیشانی کودک شخصیت او متمایز از دیگران می شود، در حالی که اصطلاح دوم ، یعنی « او با لکنت صحبت می کند» این معنا را می رساند که او کاری می کند درست مثل بسیاری از کارهای دیگری که انجام می دهد.

  نظرات ()
برونر و رشد شناختی و سکو سازی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩۱/٢/۳


برونر مفهوم منطقه تقریبی رشد را به نحوی دقیقتر از ویگوتسکی در عمل پیاده کرده است. او و همکارانش انچه را که حین تعامل و انتقال دانش میان کودک و بزرگسالان رخ می دهد مورد بررسی قرار داده و برای توصیف ان از استعاره سکو سازی استفاده می  کنند. سکو سازی یک رویکرد اموزشی است که بر اساس تعامل و انتقال دانش میان کودک و بزرگسال رخ می دهد و توانایی های بالقوه دانش اموز را بالفعل می رساند. این رویکرد اموزشی بر اساس این گفته جروم برونر که هر مفهومی را می توان در شکل عقلانی قابل قبول بر   هر کودک و در هر مرحله از رشد به او یادداد و نیز با نظرات ویگوتسکی و اهمیت نقش گفتار و زبان , تعامل و یادگیری های مشارکتی در رشد و تاکید بر منطقه تقریبی رشد پایه ریزی شده است.
این پارادایم شامل همکاری فعالانه کودکان و معلم به منظور افزایش دامنه تقریبی رشدشان می باشد. ساترلند
چنین عنوان کرده است : فاصله بین x و 1+x منطقه تقریبی رشد ( ZPD) کودک است . ZDP  در کودکان متفاوت است, کودکانی که ZPD   بزرگتری دارند از کودکانی که ZPD کوچک تری دارند توانمندی بیشتری برای دریافت کمک از سوی بزرگسالان را دارند.
بید و هاکینز و رولر عنوان کرده اند که اموزش براساس رویکرد سکوسازی عموما سه عنصر اموزش , یادگیری و ارتباط و مشارکت را شامل می شود.
سکوسازی در واژه روانشانسی چنین تعریف شده است: فرایندی است برای اسان سازی واقعیت خارجی کودک, تا به پیشرفت شناختی , اجتماعی و فیزیکی دست یابد. برای نیل به چنین هدفی بزرگسالان بر محیط اطراف کودک تاثیر می گذارند و یا ان را تغییر می دهند.
برک و وینسلر مفهوم سکوسازی را درگیری فعال کودک در فعالیت های جالب فرهنگی اجتماعی و حل مساله همراه با همکاری و مشارکت می دانند که هر دو سعی در دست یابی به هدفی مشترک دارند. وود و وود در جستجوی روشن سازی مفهوم سکوسازی چنین توضیح داده اند که : بزرگسال می تواند مقدار زیادی از اعمال اموزش فردی , جهت هدایت و راهنمایی را فراهم کند و با انان همکاری داشته باشد تا رشد و پیشرفت را ایجاد کند.
این شامل به کارگیری علاقه کودک در تکلیف و پایه ریزی , نگهداری , جهت یابی به سمت تکلیف و اهداف وابسته به ان می باشد, همچنین روشن سازی جنبه های انتقادی تکلیف که به کودک چگونگی رسیدن به اهداف را نشان می دهد و نیز کمک به کودک جهت فائق او برناکامی می باشد.
ویگوتسکی نخستین کسی بودکه اظهار داشت زبان در تشکیل فرایندهای ذهنی نقشی عمده ایفا می کند. به اعتقاد وی روش اساسی تجزیه و تحلیل رشد کنش عالی روانی همانا تحقق , سازمانبندی فرایندهای ذهنی است که از  طریق تاثیر زبان صورت می پذیرد.

نیوتن سکوهای شناختی را ساختارهایی می داند که فرایند ذهنی را جهت می دهد. سکوها عبارتند از ابزارها, راهبردها یا راهنمایی که دانش اموزان را در دست یابی به سطوح بالاتر فهم و دانش شان کمک می کند و با نداشتن این نشانه ها مطالب فراتر از دست یابی شان است. سکوها به عنوان ابزار اموزشی با ارزش شناخته شده اند و در افزایش عملکرد دانش اموزان نقش دارند . سازنده های ترسیمی سکوهایی در قالب تصاویر , دیاگرام یا چارتهایی که تفکر یادگیرنده را هدایت می کند می باشد.
هانفین , لند و اولیور سکو ها را به دو دسته تحت عنوان مفهومی و راهبردی طبقه بندی کرده اند, سکوهای مفهومی یادگیرنده را در انچه که در طی فرایند حل مساله در نظر دارد از طریق نشانه ها و علائم هدایت می کند و سکوهای راهبردی پند و اندرزهایی از متخصصین را جهت کمک به تحلیل و دست یابی به تکلیف فراهم می اورند . سایه و براش این سکوها را تحت عنوان سکوهای سخت و نرم  تقسیم بندی کرده اند.
بایلر و اسنومن روش های اموزش مورد استفاده معلمان  را در انتقال دانش اموزان از منطقه تقریبی رشد و رسانیدن انان به سطح رشد بالقوه به نحو زیر برشمرده اند :  الگودهی یا سرمشق دهی, استفاده از پاداش , دادن باز خورد سازمان دهی شناختی و پرسش و پاسخ .
می بین و همکاران نیز از ایده سکوسازی برونر در ارتباط کلامی در کلاس استفاده کردند و نشان دادند معلم با ارائه سکوها که شامل نشانه ها و پرسش  و پاسخ است می تواند ایده های دانش اموزان را ارتقا بخشد .
سکوسازی یک تکلیف اموزشی چالش انگیز است و ارتباط اندیشمندان دانش اموز را فراهم می کند. هنگامی که سکوسازی طراحی شد, معلم شروع به ساخت دانش , دانش اموز از طریق طرح سوالات دقیق و مهارت های لازم و توضیحات همراه با مثال های مناسب و طرح اندیشمندانه ای فعالیت های دانش اموزان می کند. مهارت هایی از جمله سوالات سطوح بالاتر سوالات برانگیزاننده زمان صبر و بازخورد, مهارت هایی است که معلم برای سکو سازی استفاده  می کند. این اجزای برنامه ریزی شده به دانش اموزان کمک می کند که بین نادانسته های خود و منطقه تقریبی رشدشان پلی بزنند. همان طور که دانش اموز اطلاعات را درونی میکند معلم می تواند سکوسازی و حمایت خود را کاهش دهد هنگامی که دانش اموز کاملا به شایستگی خود دست یافت سکوسازی محو می شود.

  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar