مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
قرص های روان گردان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱٠/۱


بروز و شیوع ناهنجاری های اجتماعی در میان جوانان ادامه دارد و این در حالی است که مصرف داروهای روان گردان ابعاد تازه تری یافته است. با کاهش قیمت این قرص ها از 10 هزار تومان به 300 تومان، جوانان زیادی برای رهایی از قیدهای ذهنی و باورهای رسمی جامعه ، به مصرف این قرص ها تمایل پیدا کرده اند. آنها «اکس» مصرف می کنند تا شاد شوند و نیروی مضاعف پیدا کنند، اما بعد از مدتی گرفتار اختلال های روحی، روانی و جسمی عمده ای می شوند که به مراتب خطرناک تر از عواقب مصرف مخدرهایی نظیر تریاک و هروئین است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تصورات قالبی پیش داوری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

تصورات قالبی جنس ( Gender Steretyr ) : هسته شناختی تبعیض جنسی( Sexism) تصورات قالبی جنسی است . تصورات قالبی نسبت به زنان پایدار تر و منفی تر است قالبا مردان را دارای صفات مطلوب‌تر مثل قاطعیت و قوت و ... می‌دانند و زنان را دارای صفات نامطلوب مثل انفعال و سلطه پذیری . البته تفاوت بین زن و مرد وجود دارد ولی برخی از این تصورات نسبت به زنان غیر واقع و افراطی است .

موانع پیشرفت زنان :

- نقش انتظارات : یکی از موانع پیشرفت زنان انتظارات خود آنان است . زنان از زندگی حرفه‌ای انتظارات پایین تری دارند . یافته‌های پژوهشی موارد زیر را دخیل می‌داند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خشنودی شغلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


احتمالا قسمت عمده‌‌ای از زندگی روزانه شما نیز صرف کار می‌شود. فرق میان اشتغال به شغلی که شما به دنبالش بوده‌‌اید و شغلی که صرفا به خاطر اجبار به آن مشغولید، می‌تواند همان اختلاف میان زندگی رضایت بخش و کامروا یا زندگی شاق و خفت بار باشد. پژوهش نشان می‌دهد که خشنودی شغلی با شادکامی کلی ، بهداشت روانی و امید در زندگی طولانیتر ارتباط دارد.
ابعاد خشنودی شغلی
شغل قبلی یا فعلی خود را چقدر دوست دارید؟ احتمال دارد که پاسخ شما تحت تاثیر چیزی ورای ماهیت کاری که می‌کنید قرار داشته باشد. هر شغل از پیچیدگیهایی برخوردار است و نه تنها تکلیف لازم برای آن بلکه عواملی چون درآمد و سایر منافع ، نظارت ، ارتباط با همکاران ، فرصتهای ارتقای شغلی ، شرایط کاری و احترامی که به خاطر انجام آن کار از سوی دیگران دریافت می‌کنید در آن دخیل هستند. جدول زیر ابعاد خشنودی شغلی در قالب رویدادها و عوامل را نشان می‌دهد.


طبقات کلی    ابعاد اختصاصی    توصیف ابعاد
رویدادها یا شرایط
کار    کار    انگیزش ذاتی ، تنوع ، فرصت یادگیری ، دشواری ، موفقیت‌ها
پاداشها    مزد
ترفیع    مقدار ، تناسب یا تساوی ، پایه حقوق
فرصت ترفیع ، مبنای آن ، تناسب آن
بافت کار    شرایط کار
امتیازات    ساعتهای بیکاری ، ساعات استراحت ، تجهیزات ، کیفت فضای کار ، دما ، تهویه ، مکان کارخانه
خوابگاه‌ها ، بیمه‌های پزشکی و عمر ، مرخصی‌های سالانه ، تعطیلات.
عوامل
خویشتن    خویشتن    ارزشها ، مهارتها و تواناییها
سایرین (در محیط کار)    نظارت
همکاران    سبک نظارت و قدرت تاثیر آن ، کارایی فنی ، مهارتهای مدیریت
کفایت ، دوستی ، یاری رسانی ، توانش فنی
سایرین (بیرون از محیط کار)
    مشتریها
اعضا خانواده
سایرین    کفایت فنی ، دوستی
حمایت کنندگی ، آگاهی از شغل مذبور ، ملزومات زمانی
بسته به موقعیت (برای مثال ، دانش آموزها ، والدین ، رای دهندگان)

  نظرات ()
حسد از دیدگاه قرآن و روانشناسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


قرآن کتاب دینی و هدایت است، و برای دست یابی به رشد شخصیت و خودشناسی بهترین راه را نشان می‌دهد؛ زیرا انسان تنها موجودی است که از دو بعد مادی و غیر مادی شکل گرفته است.

به این آیه شریفه توجه کنید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آقایان نمی‌پسندند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

 5 نکته در مورد خانم ها که آقایان دوست ندارندزن ها بدون اینکه متوجه باشند گاهی کارهایی را انجام می دهند که باعث فراری دادن مرد ها میشوند. این پنج مورد از موارد مهم برای این امر به شمار می رود..

● اعتماد به نفس پایین

زن هایی که اعتماد به نفس پایین دارند مرد ها را فراری می دهند. مرد ها جذب زنهایی که مشکلات زیادی دارند نمی شوند. مرد ها علاقه دارند در اطراف زنهایی باشند که کمترین دردسر را درست می کنند. مردها دوست ندارند در کنار کسی باشند که مدام در حال گریه کردن است. همچنین متنفرند در کنار زنانی باشند که مدام دیگران را برای اشتباهات سرزنش می کنند به جای آنکه در صدد رفع آن مشکل بر می آیند.

● کنترل کردن

مردها زنهایی را که می خواهند مرد را کنترل کنند دوست ندارند. زنهایی که آنها را یاد غر غر کردن های مادرشان می اندازد. زنهای کنترل کننده تاثیری بر روی مردان ندارند. مردهایی که کنترل می شوند پشت سر زنانشان دروغ می گویند و دزدکی همه کاری انجام می دهند. این امکان را به او می دهید تا زمان کمتری را با شما بگذراند. زن های کنترل کننده مسئله عدم امنیت و اخبار های نا درستی را برای مردان ایجاد می کنند. مرد ها هرگز با زنانی که آنها را کنترل می کنند نمی مانند اهمیتی ندارد که شما چقدر خوب و خوشگل هستید. زنها نباید مرد ها را به مانند بچه ها بزرگ کنند.

● آویزان بودن

هیچکس دوست ندارد در اطراف زنی باشد که مثل چسب به او چسبیده است، هیچکس دوست ندارد با کسی قرار بگذارد که او را یاد بچه ها می اندازد. مردها دوست ندارند اطراف زنی باشند که نیاز به توجه دارد. چسبیدن به مردها کاملا آنها را دفع می کند. مردها دوست دارند که هر چند گاهی با دوستانشان بیرون بروند بدون اینکه زنی مزاحم آنها باشد.

● بیکار

مرد ها دوست ندارند اطراف زنان بیکار بچرخند. مردها زنانی که پولشان را به باد می دهند دوست ندارند. مردها زنانی را می خواهند که بتوانند از پس خودشان بر بیایند. که پیشینه شغلی خوبی داشته باشند. زنی که از این شغل به آن شغل می پرد جذابیتی برای هیچ مردی ندارد. زنی که نمی تواند شغل خود را نگه دارد چگونه می تواند مرد خود را نگه دارد. از مرد ها هیچ وقت پول نخواهید و راجع به مشکلات مالیتان با انها صحبت نکنید چون این مسئله او نیست پس به آن اهمیتی نمی دهد.

● فرار کردن به خانه مادرتان

مردها از زنهایی که در شرایط سخت به مادرشان رجوع می کنند تا مشکلشان را برایشان حل کند، فرار می کنند.

  نظرات ()
پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


هدف این پرسشنامه این است که بتواند تفکر را در زوج ها برانگیزاند و مباحثی را مطرح کند که تعهد آن ها را به عشق ورزیدن و گرامی داشتن یکدیگر در دوران های مختلف و فراز و نشیب های زندگی شان افزایش دهد.
این پرسشنامه با سۆالاتی آسان ام کلیدی و مهم طراحی شده است که زوجین با پاسخ دادن به آنهابه صورت فردی سپس بحث با یکدیگر در این باره می توانند به شناخت بهتری از یکدیگر در این 8 زمینه ی کلیدی دست یابند.

این پرسشنامه به زوجین کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف ارتباط خود را ارزیابی کنند. این پرسش ها به شکل تمرینی برای خود – ارزشیابی است که زوجین در مرحله ی آمادگی برای ازدواج می توانند آن را تکمیل کنند حتی زوجینی که ازدواج کرده اند نیز می توانند به آن پاسخ دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
توصیه‌های شب یلدا برای مبتلایان به دیابت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


بیماران دیابتی مقداری از قندی را که در وعده شام مجاز به مصرف آن هستند به شیرینی‌جات شب یلدا اختصاص دهند در این صورت کل قند مصرفی روزانه‌ی آنها تغییر نخواهد کرد.

یک کارشناس تغذیه با بیان اینکه بیماران دیابتی در مصرف آجیل بی‌نمک شب یلدا منعی ندارند، توصیه کرد: این بیماران در مصرف میوه‌جات و شیرینی‌جات مخصوص شب یلدا نهایت دقت را بکار ببرند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ششم ابتدایی همان پنجم است با دو درس اضافه! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

حمیدرضا حاجی بابایی از فعالیت مراکز پیشین تربیت معلم در مجموعه دانشگاه ویژه فرهنگیان از سال تحصیلی آینده خبر داد.

این دانشگاه قرار است در راستای در سند تحول بنیادین به تربیت معلمان بپردازد چون به گفته حمیدرضا حاجی‌بابایی این سند بدون پرداختن به رکن معلم بی‌معناست.

وی درباره ارزش مدرک تحصیلی این دانشگاه می گوید: مدارک تحصیلی این دانشگاه با داشتن‌ دوره‌های کارشناسی و تکمیلی مورد قبول تمام مجامع علمی کشور است.

وی با بیان اینکه این دانشگاه از سال تحصیلی آینده شروع به کار می کند ادامه می دهد: سرفصل‌های ششم ابتدایی همان سرفصل‌های پایه پنجم‌ ابتدایی است و دو درس «فکر و زندگی» و «کار و فناوری» به دروس این پایه اضافه شده است.

حاجی بابایی درباره جزئیات بیشتر سرفصل‌های ششم ابتدایی نیز همچنین می افزاید: محتوای این پایه از دو قسمت تشکیل می‌شود که یکی از آن تعریف محتوا برای تمامی دروس مقطع ابتدایی و سطح علمی دانش‌آموزان است این در حالی است که دانش‌آموزان به سطح علمی مورد نظر نمی‌رسند، از این رو تعریف ششم ابتدایی که به نوعی خلاء بین اول راهنمایی و پنجم ابتدایی را پر می‌کند مطابق هم تدوین شده، ضمن آنکه کتاب‌های ارائه شده در این دوره کتاب‌های جدید خواهد بود و دو کتاب « فکر و زندگی» و «کار و مهارت» نیز به محتوای این پایه افزوده می‌شود.

  نظرات ()
جمع آوری 2300 کارتن خواب در شهریار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


جوهری گفت: این مهم نشان دهنده افزایش میزان رضایت شهروندان از اجرای طرح و کاهش توزیع و فروش مواد مخدر در شهرستان است.


فرماندار شهرستان شهریار از جمع آوری دو هزار و 300 کارتن خواب در این شهرستان خبر داد و گفت: با اجرای طرح مبارزه با مواد مخدر در شهریار، میزان ورودی پرونده های مواد مخدر به دادسرا در شهرستان 60 درصد کاهش یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مرد ابهری بعد از 9 سال بیدار شد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

محمدرضا پیکانی اکنون به محرکات بیرونی از جمله گریه و خنده پاسخ می دهد.

واحد مرکزی خبر نوشت:

محمدرضا پیکانی از سال ۸۲ به خواب رفت.

پزشکان علت بیماری وی را ویروسی می دانند که از طریق پا به نخاع و مغز رفته و باعث فلج مغزی وی شده است.

او اکنون بعد از ۹ سال به همت و تلاش شبانه روزی همسرش وضعیت رو به بهبودی دارد.

همسر وی افزود: من به همراه دو فرزندم با امید به بهبودی همسرم مشکلات را تاکنون تحمل کرده ایم.

محمدرضا پیکانی اکنون به محرکات بیرونی از جمله گریه و خنده پاسخ می دهد.

دکتر قبادی پزشک معالج وی می گوید: وضعیت بهبودی وی به معجزه شبیه است.

  نظرات ()
کاهش کلسترول خون با چای سبز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

چای سبز حاوی نوعی از ترکیبات آنتی اکسیدانی موسوم به «کاتچین» است که در بسیاری از آزمایشات و مطالعات برای تاثیرش روی کلسترول مورد بررسی قرار گرفته است.
در این بررسی‌ها کار‌شناسان تغذیه و سلامت در دانشگاه غربی علوم سلامت در پومونای کالیفرنیا نتایج حاصل از تمام این آزمایشات بالینی را جمع آوری کردند و به بررسی دقیق آن‌ها پرداختند. به طور کلی ۱۴۱۵ فرد بالغ در این آزمایشات شرکت داشته‌اند. شرکت کنندگان در این آزمایشات به طور روزانه از نوشیدنی‌های چای سبز، کپسول‌ها و یا دارونما استفاده کردند.
به گزارش شبکه خبری سی بی‌اس نیوز، نتایج بررسی‌ها تایید کرد که چای سبز برای افرادی که کلسترول بالا دارند مفید است. با این حال متخصصان هشدار دادند افرادی که در حال حاضر برای کنترل کلسترول، دارو مصرف می‌کنند باید به دقت رژیم دارویی خود را رعایت کرده و چای سبز را جایگزین دارو نکنند اما این چای گیاهی و مکمل‌های آن در کنار دارو درمانی و با هدف تغییرات در الگوهای ناسالم زندگی می‌توانند مفید باشند.

این آزمایشات در مجله «انجمن رژیمی آمریکا» گزارش شده‌اند.

  نظرات ()
افزایش هزینه پروژه فراتر از پیش‌بینی‌ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


فرهاد امیری
وقتی این فصل را می‌نوشتم، با خودم کلنجار می‌رفتم که آیا موضوع آن واقعا یک اشتباه جدی در مدیریت پروژه هست یا نه. چندین پروژه انجام داده‌ام که در آنها نتیجه نهایی موفقیت‌آمیز بود؛ اما پول خرج‌شده بر سر پروژه بیش از پیش‌بینی‌های اولیه از آب درآمد. خوب، آیا این یک اشتباه فاحش است؟

اگر فرهنگ سازمانی خود را در نظر بگیرید


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
منطقه شکار ممنوع قره قشلاق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

این منطقه بعد از تالاب قوریگل مهم‌ترین تالاب آذربایجان شرقی محسوب می شود.

وجود انواع گیاهان آبزی و کنارآبزی شناخته شده بعنوان محل زادآوری و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و نیز زیستگاه پرندگان نادر از جمله میش مرغ برخی از ویژگیهای منحصر به فرد منطقه شکار ممنوع در قره قشلاق می باشد.

منطقه شکار ممنوع قره قشلاق که در اصل یک تالاب ارزشمند است با ‪ ۴۸هزار هکتار وسعت در جنوب شرقی دریاچه ارومیه و در قسمت شمالی دشت میاند واقع شده است.

این تالاب از سال ‪ ۱۳۶۴به دلیل برخورداری از قابلیت‌های بالای زیستگاه برای زمستان و تابستان گذرانی پرندگان در دسته‌های انبوه و واقع شدن در مسیر مهاجرت پرندگان آبزی و کنارآبزی به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرار گرفت.

منطقه شکار ممنوع قره قشلاق یک اکوسیستم ویژه و منحصر به فرد با چشم اندازهای طبیعی و زیبا آبگیرها و مانداب‌های شاخص یکی از زیستگاه‌های بسیار مناسب برای گونه‌های مختلف پرندگان می‌باشد.

با توجه به شرایط ویژه حاکم بر منطقه و تلاقی آب شور دریاچه ارومیه با آب های شیرین مصب رودخانه‌های محدوده تالاب اکوسیستم بارزی برای پرندگان در این منطقه شکار ممنوع به وجود آمده است.

همجواری با پارک ملی دریاچه ارومیه و ارتباط اکولوژیک با آن موجب شده که بیشتر گونه‌های پرنده‌ای موجود در پارک ملی برای تغذیه به منطقه شکار ممنوع قره قشلاق روی آورند.

از گونه‌های شاخص پرنده در تالاب قره قشلاق می‌توان به میش مرغ غاز خاکستری و عروس غاز اشاره کرد.

پوشش گیاهی موجود در منطقه شکار ممنوع قره قشلاق و جزایر آن به طور عمده از نوع هالوفیت بوده و گز به عنوان گونه غالب گیاهی در تمامی سطح منطقه و کنار آبگیرها به چشم می‌خورد.

مناطق حفاظت شده آذربایجان شرقی با طبیعت بکر، غنی و منحصر به فرد در کشور جلوه ای از بهشت زمینی را در این استان ترسیم کرده که هر طبیعت گرد و گردشگری را جهت دیدن از مناظر آن وسوسه می کند.

مناطق سرسبز، گونه های نادر و کمیاب گیاهی و جانوری در آذربایجان شرقی این منطقه از ایران زمین را تبدیل به استانی با صفا و جذاب برای گردشگران کرده که توجه مجامع جهانی و بین المللی نیز به این مناطق جلب کرده است.

  نظرات ()
انتشار "سنگ ایمان " در روسیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

درک صحیح متقابل  اسلام و مسیحیت از موضوعات مهم در عرصه تبادل فرهنگی به ویژه در کشوری مثل روسیه است که اکثریت مردم آن مسیحی بوده ودر عین حال بیش از یک هفتم جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند. به گزارش ایراس؛ بنیاد مطالعات اسلامی بر اساس هدف ایجاد فضای مناسب تفاهم اقدام به تالیف و انتشار نشریه ای با موضوع بازخوانی میراث معنوی اسلام و مسیحیت به نام " سنگ ایمان " نمود. این نشریه در پانصد صفحه مباحث متنوعی را از دیدگاه اسلام و مسیحیت طرح نموده است .بخشهای این نشریه عبارتند از:

• مقدمه  آیت الله تسخیری
• مقدمه آقای ولادیمیر اسقف منطقه آسیای میانه و تاشکند
• روسیه و جهان اسلام
• دستخط فرمان پیامبر برای یک صومعه در سینا
•  مسیحیت در ایران
• گفتگوی روحانیان :  مباحثات  در موضوعات الهیات اسلام و مسیحی
• متافیزیک والهیات
• متون سنتی : ترجمه  روسی تعدادی متون دینی اسلام و مسیحیت سنتی
• معماری بناهای دینی  و جغرافیای آن
• اشعار معنوی :  ذکر نمونه هایی از شاعران قدیم

آیت الله تسخیری در مقدمه خود فرموده است : با عنایت به بحران معنوی انسان معاصر و تلاش دین ستیزان در ترویج مادی گرایی و دوری از تعالیم انسان ساز الهی و سرانجام نیاز مبرم بشریت به معنویت روح بخش ،اندیشه راه اندازی نشریه "سنگ ایمان " با موضوع الهیات اسلام و مسیحیت اقدامی مبارک و شایسته تقدیر و تحسین است. این نشریه برای نخستین بار توسط بنیاد مطالعات اسلامی با همکاری انتشارات " کوه سحر آمیز " رد مسکو منتشر شده و مورد استقبال علاقه مندان واقع گردید.

  نظرات ()
ربات قادر به یادگیری ساخته شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


روبات ساخت یک شرکت فرانسوی قادر به برقراری ارتباط در ۸ زبان و نشان دادن واکنش نسبت به اطراف خود است

روبات ساخت یک شرکت فرانسوی قادر به برقراری ارتباط در ۸ زبان و نشان دادن واکنش نسبت به اطراف خود است.

روبات مذکور از طریق دیداری و شنیداری می تواند به برقراری ارتباط بپردازد.

علاوه بر اینکه در قسمت سر این روبات یک سیستم عامل ۱.۶ گیگا هرتزی دارد در قسمت بدنه نیز سیستم عامل بکار رفته است.

این ربات همچنین دارای ۴ میکروفن است.

این ربات می تواند از سوی صاحب خود بطور کامل برنامه ریزی می شود و نیز برای جلوگیری از آسیب دیدن سنسورهای ربات به هنگام افتادن تدابیری نیز اندیشیده شده است.

عمر باطری آن نیز ۹۰ دقیقه است.

  نظرات ()
عوامل پنهانی که موجب بروز سردردهای مکرر می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


شکلات نیز حاوی مقادیر زیادی تیرامین است و موجب بروز میگرون می‌شود اما البته مقدار مصرف آن نیز بسیار مهم است. برای مثال مبتلایان به میگرن که شکلات زیاد مصرف می‌کنند به خاطر چربی زیاد موجود در شکلات، بیشتر دچار سردردهای مکرر می‌شوند.

عوامل پنهانی که موجب بروز سردردهای مکرر می‌شوند

شکلات نیز حاوی مقادیر زیادی تیرامین است و موجب بروز میگرون می‌شود اما البته مقدار مصرف آن نیز بسیار مهم است. برای مثال مبتلایان به میگرن که شکلات زیاد مصرف می‌کنند به خاطر چربی زیاد موجود در شکلات، بیشتر دچار سردردهای مکرر می‌شوند.

اگر شما هم از سردردهای مکرر شکایت دارید بهتر است بدانید که عده زیادی از مردم با این مشکل مواجه هستند و همواره به دنبال راه کاری برای درمان این سردردهای مزاحم و آزار دهنده می‌گردند.

‌اگر عواملی چون سینوزیت، استرس و تنش‌های روانی را کنار بگذاریم، فقط تعداد اندکی از مردم از این مطلب آگاه هستند که یک رژیم غذایی معمولی هم می‌تواند عاملی برای بروز سردردهای تکراری باشد.

به گزارش سایت اینترنتی کامن سنس، در این مقاله به عوامل پنهانی و غیرمرضی که در ایجاد این قبیل سردردهای آزاردهنده نقش دارند، اشاره شده که به قرار زیر است:

-
رژیم گرفتن: متخصصان تغذیه و سلامت می‌گویند رژیم گرفتن یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در بروز سردرد است. تغییر ناگهانی در رژیم غذایی و کاهش ناگهانی میزان کالری مصرفی در طول روز نقش مهمی در ایجاد سردرد دارد. متخصصان می‌گویند بویژه اگر برای رژیم گرفتن مقدار کربوهیدرات کم شود یا به طور کامل حذف شود، احتمال سردرد تشدید می‌شود چون مغز فقط می‌تواند از کربوهیدراتها بعنوان سوخت استفاده کند. هم چنین افت قند خون و کاهش مصرف آب از عوامل ایجاد سردرد هستند.

-
اسید آمینه تیرامین:این اسید آمینه با کاهش سطح سروتونین در مغز و اثرگذاری روی عروق خونی موجب سردرد می‌شود. متداول‌ترین خوردنی های حاوی تیرامین شامل پنیر، شکلات،‌ مشروبات الکلی و انواع خاصی از گوشت‌های فراوری شده هستند.

-
مشروبات الکلی:این نوشیدنی‌ها همانطور که گفته شد به دلیل داشتن تیرامین در بروز سردرد بویژه سردردهای میگرنی موثر هستند.

-
شکلات: شکلات نیز حاوی مقادیر زیادی تیرامین است و موجب بروز میگرون می‌شود اما البته مقدار مصرف آن نیز بسیار مهم است. برای مثال مبتلایان به میگرن که شکلات زیاد مصرف می‌کنند به خاطر چربی زیاد موجود در شکلات، بیشتر دچار سردردهای مکرر می‌شوند.

-
قهوه: متخصصان تغذیه می‌گویند قهوه اندکی اعتیادآور است و پس از مدت طولانی مصرف، حذف ناگهانی آن موجب سردرد می‌شود. اما در افراد مختلف تاثیر آن متفاوت است مثلا در افراد حساس به کافئین می‌تواند موجب سردردهای میگرنی شود اما در برخی دیگر می‌تواند میگرن را از بین ببرد و عروق خونی در مغز را آرام کند.

-
قند:قند طبیعی یک فاکتور مهم است چون تمام موجودات زنده و انسان انرژی شیمیایی را به شکل قند در بدن خود ذخیره می‌کنند. اما قند طبیعی به قندها و شیرین کننده‌های مصنوعی ارجحیت دارد. علاوه بر بسیاری از مشکلاتی که قندهای مصنوعی برای سلامت بدن ایجاد می‌کنند، برخی افراد نسبت به این قندها حساس هستند و به دلیل عدم تحمل بدن‌شان، دچار سردرد می‌شوند.

بنابراین اگر دچار سردردهای مکرر می‌شوید و دلیل مرضی برای آن پیدا نمی‌کنید، علت آن را در رژیم غذایی خود جستجو کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب مشورت با پزشک می‌تواند بسیار موثرتر باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
واکسن ایدز 2013 به بازار می‌آید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

محققان آمریکایی اعلام کرده اند در سال 2013 میلادی واکسن درمان بیماری اچ آی وی را روانه بازار خواهند کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ایتالیایی زبان ایل دیچانوه زیموسکلو، رابرت گالو پزشک و ویروس شناس امریکایی و یکی از کارشناسان برجسته در زمینه ایدز و ویروس اچ ای وی در دنیا گفت، واکسنی برای ایدز تهیه خواهیم کرد.

این پایگاه اینترنتی نوشت، گالو در حال حاضر مدیر موسسه ویروس شناسی در بالتیمور آمریکا بوده و چند روز پیش در رم پایتخت ایتالیا موفق به دریافت جایزه در زمینه ویروس شناسی شده است.

وی در مراسم اهدای جایزه در ایتالیا گفت، در حال انجام برخی از ازمایش هایی هستیم که ارتش آمریکا با همکاری تایلند ان را برنامه ریزی کرده و من نیز در انجام انها مشارکت دارم و تا کنون نیز نتایج بدست امده رضایت بخش بوده است.

این پزشک متخصص آمریکایی گفت، ما همواره نتایج بهتری از این آزمایش ها برروی میمون ها بدست آورده ایم و فکر می کنم در اواسط سال 2013 میلادی آزمایش های کلینیکی ما شروع شود.

  نظرات ()
هندوانه شادی بخش است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

متخصص تغذیه گفت: هندوانه از جمله میوه هایی است که بسیار شادی بخش است و از نظر روانی تاثیرات فراوانی در فرد بر جای می گذارد.

مرتضی صفوی افزود: هندوانه به دلیل آبدار بودن، از میوه های مناسب برای تامین آب بدن است. هندوانه دارای قند بسیار پایین و کالری کمی است که برای بیماران کلیوی و گوارشی بسیار مناسب است.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: هندوانه منبع غنی ویتامینA و ویتامینC است و التهاباتی را که در بیماری هایی مثل آسم، تصلب شرائین، سرطان روده و التهاب مفاصل وجود دارد، از بین می برد.

به گفته صفوی، هندوانه منبع خیلی خوبی از آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی بنام لیکوپن است که لیکوپن یک رنگدانه شیمیایی است که باعث ایجاد رنگ قرمز در هندوانه می شود و اثرات ضد اکسیدانی قوی دارد.

وی اضافه کرد: این آنتی اکسیدان به همه نقاط بدن رفته و رادیکال های آزاد را خنثی می کند، رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که باعث تخریب بسیاری از بافت های بدن می شوند.

این متخصص تغذیه گفت: یک لیوان آب هندوانه 20 درصد نیاز روزانه به ویتامینC و 14 در صد نیاز روزانه به ویتامینA را تامین می کند.

صفوی افزود: هندوانه از لحاظ ویتامین های گروه B نیز که برای تولید انرژی لازم است ، غنی بوده و منبع خوبی از پتاسیم و فیبر غذایی است.

  نظرات ()
فواید و مضرات تردمیل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

یک عمل‌کرد ویژه این تردمیل‌ها، این است که با توجه به میزان ضربان قلب شما، سرعت خود را کم‌وزیاد می‌کنند تا به سیستم قلب و عروق شما فشار زیادی وارد نشود. همچنین صفحه تردمیل از جنسی است که برخلاف آسفالت و موزاییک، از آسیب‌های وارده به پا جلوگیری می‌کند.

به‌دلیل فشاری که در هنگام دویدن یا پیاده‌روی به پاها وارد می‌شود، افرادی که پایشان آسیب دیده است یا مفاصل آنها خشک است، ورم دارد، یا درد می‌کند، نباید بر روی تردمیل پیاده‌روی کنند. بنابراین تردمیل برای تمامی افراد دیگر مناسب است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کمبود آب بدن موجب اختلال حافظه و سرگیجه می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیش از 75 درصد وزن مغز انسان از آب تشکیل شده است به همین علت کمبود آب بدن موجب گیجی و اختلال حافظه می‌شود.

مرتضی صفوی اظهار داشت: مصرف صبحانه یکی از عوامل افزایش هوش در کودکان و بزرگسالان است.

وی گفت: مصرف میان‌وعده‌های غذایی نیز در افزایش هوش و یادگیری اهمیت دارد همچنین مصرف برخی تنقلات مانند نوشابه، چیپس و پفک به سلامت لطمه وارد می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: کیک‌هایی که از آردهای سبوس گرفته شده تهیه می‌شود نیز فقط به بدن کالری می‌رساند و مصرف آن هیچ ارزش و فایده‌ای برای بدن ندارد.

صفوی افزود: پسته، فندق، بادام، انجیر، میوه و سبزی‌ها، برگه‌ها و میوه‌های خشک، انجیر، نان و پنیر و گردو، پوره سیب زمینی، تخم مرغ و عدسی می‌تواند میان وعده‌ای مناسب برای افراد باشد.

وی بیان داشت: استفاده از 4 گروه اصلی غذایی در سلامت بدن بسیار تأثیرگذار است همچنین کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی مانند روی، فسفر و آهن در افزایش حافظه نقش دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 60 درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد، عنوان کرد: بیش از 75 درصد وزن مغز انسان از آب تشکیل شده است؛ آب برای سلامت انسان و مغز بسیار اهمیت دارد همچنین کمبود آب در بدن موجب گیجی و اختلال حافظه می‌شود.

  نظرات ()
کم‌خونی بیماران در هوای آلوده تشدید می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: افرادی که به کم‌خونی مبتلا هستند، بیشتر در معرض تضعیف سیستم ایمنی بدن قرار دارند و آلودگی هوا به آنها آسیب بیشتری می‌رساند.
دکتر سید ضیاءالدین مظهری گفت: آلودگی هوا به کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و بیماران ریوی آسیب می‌رساند و تغذیه صحیح می‌تواند از عوارض آلودگی هوا در بدن جلوگیری کند، همچنین تغذیه صحیح، متعادل و کافی سیستم ایمنی بدن را قوی‌تر می‌کند.
این متخصص تغذیه یادآور شد: افرادی که به کم‌خونی مبتلا هستند بیشتر در معرض تضعیف سیستم ایمنی بدن قرار دارند به همین دلیل مصرف مواد غذایی که موجب افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شود، می‌تواند اهمیت داشته باشد.
 مظهری خاطر نشان کرد:‌ مصرف موادغذایی حاوی ویتامین C بدن را تقویت می‌کند همچنین مصرف شیر می‌تواند رادیکال‌های موجود در هوای آلوده را خنثی ‌‌کند.
این عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: مواد حاوی آنتی اکسیدان از جمله به سلول‌های بدن پیشگیری می‌کند و مواد غذایی مانند میوه‌ها و سبزی‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.

  نظرات ()
اول راهنمایی از سال تحصیلی آینده حذف می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩


مدیر آموزش و پرورش بجنورد گفت: دوره اول راهنمایی از سال تحصیلی آینده حذف می‌شود.

جمشید عین‌بیگی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: بر همین اساس در مدارس سال اول راهنمایی را نخواهیم داشت و صرفاً دانش آموزان پس از گذراندن پایه پنجم ابتدایی وارد سال ششم در همان مدرسه می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نگاهی به آشفته بازار این روزهای خمیر دندان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٩

امروزه تولیدکنندگان مختلف این محصول با مورد توجه قرار دادن این خواص انواع مختلفی از خمیردندان از جمله خمیردندان‌ های ضدحساسیت، خمیردندان های سفیدکننده و خمیردندان های جرم گیر یا مخصوص سیگاری ها را تولید می کنند.

نگاهی به خمیر‌ دندان‌های مورد استقبال در کشور حکایت از غلبه برندهای خارجی بر نمونه های داخلی دارد و جالب این‌که حتی اجناس قاچاق و تقلبی هم در این بازار جایگاهی بالاتر از نمونه‌های داخلی به دست آورده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وقتی ویروس ها مغز انسان را هک می‌کنند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۸

ویروسها و باکتری ها می توانند در آن دوره مواد شیمیایی را به مغز انسانها ارسال کنند، می توانند بر روی ذهن میزبان خود تاثیر گذاشته و حتی آن را کنترل کنند. برای مثال ویروسی که به عنوان واکسن به بدن یک میزبان تزریق می شود را می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد تا رفتارهای فرد را در کنترل خود بگیرد.


"اندرو هسل" بیولوژیست دانشگاه "سینگیولاریتی" می گوید سلولها، رایانه های زنده هستند و DNA زبانی برای برنامه نویسی آنها است، همین امر می تواند روزی منجر به ابداع ویروسهایی شود که برای هک کردن ذهن انسانها به کار گرفته می شوند. مهندسی ژنتیک مرز بعدی محاسبات رایانشی

به گزارش مهر، علم زیست شناسی ترکیب علمی نوپا است، انسان اکنون می تواند در ساختار ژنتیکی گونه های حیات تغییراتی ایجاد کند و از سویی دیگر فردی مانند "کرگ ونتر" سال گذشته توانست اولین حیات مصنوعی را ایجاد کند. اما متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند بر این باورند که تخصص انسان در زمینه این علم با سرعتی فراتر از سرعت تکامل طبیعی در حال رشد است و تعدادی هشدار می دهند روزی بیولوژی ترکیبی به شکلی جبران ناپذیر از کنترل خارج خواهد شد.

هسل معتقد است این رویداد می تواند منجر به ایجاد جهانی شود که هکرها در آن ویروسها و باکتری هایی را به وجود می آورند که می توانند ذهن انسان را در کنترل خود بگیرند. هسل می گوید مهندسی ژنتیک مرز بعدی محاسبات رایانشی است. وی می گوید زیست شناسی ترکیبی، یا نوشتن مصنوعی حیات، یکی از قدرتمند ترین فناوری های جهان به شمار می رود، این علم نشان می دهد سلولها رایانه هایی زنده هستند و زبان برنامه نویسی آنها نیز DNA است.

به گفته وی دانشمندان در انتظار روزی هستند که بتوانند زندگی را به گونه ای در راستای حل کردن بحرانهای جهانی برنامه ریزی کرد به این شکل بشریت می تواند ارتباطی پایدار را در درون زیست کره به دست آورد. به گفته وی این علم به سرعت رشد خواهد کرد و حتی از شتاب توسعه فناوری های رایانه ای نیز سبقت خواهد گرفت.

هسل جهانی را تصور می کند که می توان در آن DNA را چاپ و رمزگشایی کرد. اما وی در سخنرانی در کنفرانس TXM هشدار داد ویروسها و باکتری ها می توانند در آن دوره مواد شیمیایی را به مغز انسانها ارسال کنند، می توانند بر روی ذهن میزبان خود تاثیر گذاشته و حتی آن را کنترل کنند. برای مثال ویروسی که به عنوان واکسن به بدن یک میزبان تزریق می شود را می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد تا رفتارهای فرد را در کنترل خود بگیرد.

هسل می گوید باید از اکنون نحوه مقابله به مثل با چنین سلاح هایی را فراگرفت. به گفته وی ویروسها و باکتری ها با میزبانان انسان خود ارتباطی شیمیایی دارند و ترکیبات شیمیایی را وارد بدن انسان می کنند، به این شکل یک ویروس تغییر یافته و برنامه ریزی شده می تواند به صورت فرضی ترکیبات شیمیایی را وارد بدن انسان سازد که رفتارهای وی را تحت تاثیر قرار بدهد.

بر اساس گزارش میل آنلاین، مارک گودمن متخصص امنیتی نیز معتقد است جنایتهای زیستی امروز به جنایتهای رایانه ای دهه هشتاد شباهت دارند، تعداد کمی در آن دوران  این مشکل را شناسایی کرده بودند اما این بحران به سرعت در حال رشد بود. به گفته گودمن بیولوژی ترکیبی می تواند زمینه تروریسم زیستی و جنایتهای زیستی را در جهان فراهم آورد.

  نظرات ()
قدرت تخریبی کراک 200 برابر هروئین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۸


وی با بیان اینکه کراک از مشتقات هروئین تهیه می شود، ادامه داد:به علت غلظت بالای هرویین در کراک و بدنبال آن وابستگی شدید فرد معتاد به آن، درمان افرادی که کراک مصرف می‌کنند باید جدی تر گرفته شود.


یک درمانگر اعتیاد گفت: قدرت تخریبی کراک بر مغز و اعصاب مصرف کننده 200 برابر هروئین بوده و معمولا فرد پنج سال پس از مصرف این ماده می میرد.

 هومن قادری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کراک در بین جوانان ماده‌ای کم‌خطر با میزان نشئگی بالا تبلیغ می شود و 80 درصد از مصرف‌کنندگان، آن را به عنوان ماده روانگردان می‌شناسند.

وی با بیان اینکه کراک از مشتقات هروئین تهیه می شود، ادامه داد:به علت غلظت بالای هرویین در کراک و بدنبال آن وابستگی شدید فرد معتاد به آن، درمان افرادی که کراک مصرف می‌کنند باید جدی تر گرفته شود.

این درمانگر اعتیاد گفت: علاوه بر درمان دارویی، افراد معتاد به کراک باید تحت درمان غیر دارویی نیز قرار بگیرند و مشاوره و روان درمانی، خانواده درمانی و گروه درمانی برای این بیماران سودمند است.

  نظرات ()
ایرانی‌ها روز خود را چگونه می‌گذرانند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۸

نتایج طرح بررسی وضعیت گذران وقت مردم شهری و روستایی کل کشور در قالب یک مجموعه پژوهشی رونمایی شد.


در این مراسم، منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان این‌که در این تحقیق یکصد و دوازده فعالیت روزانه مردم ذیل شش عنوان کار، عبادت، استراحت، اوقات فراغت و تفریح، ارتقای دانش و خوردن و آشامیدن و سایر مصارف دسته‌بندی شده است، گفت: «در یک روز عادی از سال 1389 که ملاک این تحقیق بوده است، مردم به‌طور متوسط 27.04 درصد از وقت خود یعنی 6 ساعت و 40 دقیقه را وقف کار اعم از درآمدزایی، کار منزل، خرید و... کرده‌اند.»


وی ادامه داد: «3.44 درصد از وقت ایرانی‌ها در روز یعنی 50 دقیقه هم به‌طور متوسط صرف عبادت اعم از فردی و جمعی می‌شود.»


به گفته وی و براساس این تحقیق ایرانی‌ها به‌طور متوسط 39.46 درصد از وقت روزانه خود یعنی 9 ساعت و 28 دقیقه و 20 ثانیه را به استراحت اعم از خوابیدن، چرت زدن و رفع خستگی می‌پردازند و 17.92 درصد از وقتشان یعنی 4 ساعت و 19 دقیقه را هم به  فراغت و تفریح اختصاص می‌دهند که شامل صله ارحام، شرکت در مراسم فامیلی اعم از جشن و عزاداری و ترددهای مربوط به آن، بازی و فعالیت‌های ورزشی، تماشای تلویزیون و استفاده از محصولات تصویری و گوش دادن به رادیو و محصولات صوتی و استفاده تفریحی از اینترنت می‌پردازند.


واعظی اضافه کرد: «4.29 درصد معادل یک ساعت و یک دقیقه و 20 ثانیه هم به ارتقای دانش اعم از درسی و غیر درسی و استفاده علمی و خبری از اینترنت اختصاص دارد.»


دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور همچنین بیان داشت: «به‌طور متوسط 6.82 درصد از وقت ایرانی‌ها در طول روز یعنی یک ساعت و 38 دقیقه هم به خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن و سایر مصارف اختصاص دارد.»


وی با بیان این‌که فعالیت‌هایی در این تحقیق دیده شده که حداقل 10 دقیقه در روز وقت بگیرد، گفت: «در دل تمام این فعالیت‌ها تردد و رفت و آمد هم هست، اما ترددها هم به‌طور جداگانه محاسبه شده که به‌طور متوسط 4.6 درصد از وقت روزانه ایرانی‌ها یعنی یک ساعت و هفت دقیقه را صرف خود می‌کند.»


به گفته واعظی، جامعه آماری این تحقیق دوهزار نفر از سراسر کشور بوده‌اند که به مدت 14 روز مورد بررسی قرار گرفته‌اند. وی همچنین 2.5 درصد برای آمارهای ارائه‌شده احتمال خطا قایل شد.

  نظرات ()
خاموشی چراغ زندگی بیماران هموفیلی در بی‌توجهی مسئولان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۸

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان این که هم‌اکنون بیماران هموفیلی در شرایط نامناسبی قرار دارند، گفت: هم‌اکنون تنها راه پیش‌روی کشور به‌ویژه وزارت خارجه شکایت از شرکت فرانسوی مریو در مجامع قانونی و بین‌المللی است.

عبدالعزیز جمشیدزهی در گفت‌وگو با  خانه ملت، با تأکید بر پرداخت نشدن غرامت از سوی شرکت فرانسوی مریو به بیماران هموفیلی، افزود: این شرکت باید بر اساس قانون، غرامت بیماران هموفیلی را به طور کامل پرداخت کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه یک عمل کوچک یک نتیجه بزرگ می‌دهد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۸

مهرداد فضیلت

نوع استراتژی: گروهی، بازاریابی
فرض کنید که در یک محل بسیار خوب زندگی می‌کنید و به آن احساس تعلق دارید و حاضرید برای بهبود آن اقداماتی انجام دهید.
اگر از شما بخواهند که یک تابلو بزرگ جلوی منزل خود نصب کنید که در آن از رانندگان خواسته شده با احتیاط بیشتری رانندگی کنند، چند درصد حاضر به این کار هستید؟ در آزمایشی که جاناتان‌فریدمن و فرشتر روان‌شناسان اجتماعی ترتیب دادند تنها ۱۷ درصد از اهالی یکی از محلات خوب آمریکا که به محله خود افتخار می‌کردند حاضر شدند که چنین تابلویی جلوی درب منزل آنها نصب شود.
ولی یک عمل از سوی این محققین موجب شد که این عدد تا ۷۶ درصد بالا رود. ولی این عمل چه بود؟ در ابتدا یعنی حدود ۲ هفته قبل از آزمایش اصلی، یک گروه از محققین در بخش دیگری از این محله از ساکنین خواستند که یک برچسب بسیار کوچک‌تر که روی آن نوشته شده بود با احتیاط برانیم روی شیشه اتومبیل خود بچسبانند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شاعر روس، برنده جایزه دانته آلیگیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۸

یک شاعر روسی برترین جایزه ادبی کشور ایتالیا را از آن خود کرد. به گزارش ایراس به نقل از ایبنا؛ «اُلگا سداکوا»، شاعر روسی نخستین شاعر خارجی است که جایزه دانته آلیگیری، شاعر مشهور ایتالیایی را کسب می‌کند. این شاعر در این باره گفت: برای من دانته همیشه مهم‌ترین شاعر بود و آرزو داشتم یک روزی اشعار او را به زبان اصلی بخوانم لذا تصمیم گرفتم زبان ایتالیایی را فرا بگیرم و شماری از اشعار دانته را به روسی ترجمه کردم.
این دومین جایزه ادبی این شاعر روس است. وی قبل از این در سال 2010 جایزه کامپاسامپیرو ی برنامه شبکه روسیه 24 را تصاحب کرده بود. پروفسور سداکوا شاعر، منتقد، دین شناس و مترجم و مولف 2 کتاب «گیاه وحشی» و «سفرنامه چین» است. نشان دانته با امضای رییس جمهور ایتالیا به خانم سداکوا اعطا شد.

  نظرات ()
منطقه شکار ممنوع یکانات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۸

منطقه شکار ممنوع یکانات در شمال غربی شهرستان مرند از شمال به جلفا از شرق به منطقه حفاظت شده مراکان از غرب به پناهگاه حیات وحش کیامکی و ازجنوب به روستاهای مغول یکان یکان علیا و روستای یامچی محدود است.

وسعت منطقه شکار ممنوع یکانات ‪ ۵۸هزار و ‪ ۸۰۰هکتار بوده و اهمیت آن به دلیل ارتباط بیولوژیک با پناهگاه حیات وحش کیامکی و منطقه حفاظت شده مراکان و نیز قرار گرفتن در مسیر گذار قوچ و میش ارمنی است.

این منطقه از سال ‪ ۱۳۶۳به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرار گرفته و گونه‌های جانوری شاخص آن شامل قوچ و میش ارمنی گرگ و پلنگ می‌باشد.

گونه‌های گیاهی شاخص منطقه شکار ممنوع یکانات شامل پوشش‌های مرتعی و انواع گراس، گون، شورو و درمنه می‌باشد.

  نظرات ()
فواید گیاه اکالیپتوس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اکالیپتوس علاوه بر ضدعفونی کردن دهان و گلو موجب رفع احتقان بینی نیز می‌شود.

محمد صالحی سورمقی درباره خواص درمانی گیاه دارویی اکالیپتوس، اظهار داشت: اکالیپتوس ضد احتقان قوی است که بیشتر اسانس این گیاه دارویی استفاده می‌شود.
 
وی گفت: از اکالیپتوس برای باز شدن مجرای بینی استفاده می‌شود همچنین برای رفع علائم سرماخوردگی نیز مفید است و برای کسانی که سینوزیت دارند تا حدی می‌تواند مفید باشد؛ اکالیپتوس درمان کننده سینوزیت نیست ولی برخی علائم سینوزیت مانند سردرد را کاهش می‌دهد.

اکالیپتوس خلط آور قوی است

استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: اکالیپتوس علاوه بر ضدعفونی کردن دهان و گلو موجب رفع احتقان بینی می‌شود همچنین این گیاه دارویی خلط آور است که برای گلودرد می‌تواند مفید باشد.

وی با بیان اینکه اکالیپتوس ضد میکروب است، اضافه کرد: از اکالیپتوس فرآورده های غیردارویی مانند قرص، شربت و آدامس تهیه می‌شود.

  نظرات ()
هزینه داروهای بیماران خاص رایگان می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی گفت: با اجرای نظام نوین ارجاع، از این پس هزینه داروهای بیماران خاص 100 درصد رایگان می‌‎شود.

دکتر رحمت الله حافظی افزود: با اجرای نظام ارجاع و ارائه خدمات نوین درمانی بیماران هموفیلی، دیالیزی، دیابتی و فشار خونی دیگر نیازی نیست که برای تامین داروهای مورد نیازشان هزینه ای پرداخت کنند و داروهای آنها 100درصد رایگان خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نظام ارجاع در مرحله اول در یکی از استانهای کشور اجرا می شود، تاکید کرد: استان گیلان به عوان اولین استان انتخاب شده است و تا کنون پزشکان زیادی نیز برای همکاری در این طرح ثبت نام کرده اند.

مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی اظهار داشت: در مرحله بعد نیز در استانهای زنجان و قزوین که حائز شرایط هستند طرح نظام ارجاع اجرایی می شود.

به گفته حافظی، علاوه بر بیماران خاص سالمندان بالای 60 سال نیز می توانند از خدمات 100 درصد رایگان درمانی بهره مند شوند.

وی همچنین در مورد پوشش بیمه ای داروهای جدید نیز تاکید کرد: پوشش بیمه ای داروهای جدید نیاز به مصوبه و تائید شورای عالی بیمه دارد و تامین اجتماعی به تنهایی نمی تواند در این خصوص اقدامی انجام دهد.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود:  پیشنهاداتی درمورد پوشش بیمه ای برخی از داروهای گیاهی به شورای عالی بیمه ارائه کرده ایم که در اولین جلسه این شورا بررسی می شود.

  نظرات ()
منطقه شکار ممنوع سهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

منطقه شکار ممنوع سهند اگر چه از نظر فراهم آوری شرایط زیستگاه برای برخی از گونه‌های حیات وحش و آبزیان و نیز برخورداری از شرایط بالقوه تفرجگاهی حایز اهمیت فراوانی است اما اعتبار آن بیشتر به خاطر منابع آب فراوان و وسعت و غنای مراتع آن می‌باشد.

سهند را به دلیل پوشش گیاهی زیاد به خصوص چمن و گل و مرتع عروس کوهستان های ایران می‌نامند چرا که سطح تمام منطقه کوهستانی پوشیده از انواع گل و گیاه به ویژه لاله است.

دامنه رشته کوه سهند در بهار گلزاری بی‌بدیل بوده و دره‌های آبرفتی همراه با روستا و باغات آباد آن در این فصل منظره‌های دلنوازی را به وجود می آورد.

از زیستگاه مهم منطقه شکار ممنوع سهند می‌توان از رودخانه لیقوان نام برد که زیستگاه گونه حمایت شده ماهی قزل آلای خال قرمز می‌باشد.

از گونه‌های شاخص جانوری منطقه شکار ممنوع سهند می‌توان قوچ و میش ارمنی را به عنوان گونه‌های در حال انقراض و همچنین خرس قهوه‌ای قره قولاغ گربه وحشی گرگ روباه و شغال را نام برد.

کبک معمولی، کبک چپل بلدرچین باقرقره و انواع پرندگان شکاری از گونه‌های مهم پرنده‌های شکار ممنوع سهند محسوب می‌شوند.

  نظرات ()
ایلام رکوردار خودکشی در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

نماینده ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در مجلس درباره مشکلات حوزه انتخابیه‌اش گفت: فقدان سرمایه‌گذاری‌های مولد و در نتیجه آن بوجود آمدن بیکاری در استان ایلام از بارزترین مشکلات این استان است.

داریوش قنبری در این خصوص به خبرنگار قانون گفت: بیکاری در استان ایلام به حدی رسیده است که مشکلات روانی را برای جوانان استان پدید آورده است و این معضل باعث شده تا آمار خودکشی در استان ایلام بالاترین حد را در کل کشور داشته باشد به طوری که امروز رتبه اول خودکشی در ایران به این استان اختصاص یافته است. در سال گذشته این میزان به بیش از دو نفر از هزار نفر رسیده است یعنی از جمعیت 600 هزار نفری استان ایلام در سال گذشته هزار و 200 نفر به دلیل مسائل مالی و بیکاری و عدم توانایی در ازدواج و تخلیه نشدن انرژی خودکشی کرده‌اند.

نماینده ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در استان ایلام اضافه کرد: متاسفانه با قول‌های بسیاری که دولت در مورد تامین اشتغال جوانان داده است هنوز هیچ نشانه‌ای از تغییر و تحول در این خصوص مشاهده و احساس نشده است.

وی ادامه داد: در سفر اول هیات دولت به استان ایلام قرار بود یکصد هزار قطعه زمین آماده و به جوانان برای کار واگذار شود و همچنین پالایشگاهی برای اشتغال جوانان تاسیس شود. در سفر دوم هم دولت قول داد تا هشت کارخانه در هشت شهرستان استان ایلام بسازد و اما در سفر سوم دولت به جوانان وعده اهدای وام‌های قرض الحسنه را داد و به آنها گفت که هر کدام از جوانان می‌توانند تعدادی گاو و گوسفند خریداری کنند و به کار مشغول شوند که این موضوع برای جوانان این شهرستان‌ها به عنوان توهین تلقی شده و آنها را ناراحت کرد. به هر ترتیب مصوبات هیچ یک از سفرهای هیات دولت در حوزه اشتغال اجرایی نشده و هر بار اقدامات دولت تنزل پیدا کرد تا جایی که بین جوانان به صورت طنز رواج پیدا کرده است که احتمالا دولت در سفر چهارم وامی برای خرید مرغ و خروس به جوانان پرداخت خواهد کرد.

قنبری در ادامه گفت: ما در مورد وعده‌های دولت دچار نوعی سردرگمی شده‌ایم و مسئولان به جای اهمیت دادن به واقعیت‌های جامعه فقط وعده می‌دهند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: آمارهایی هم که دولت در زمینه ایجاد اشتغال می‌دهد صحت ندارد. دولت در سال گذشته اعلام کرد که یک میلیون و 600 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده و امسال نیز گفت که دو میلیون و 500 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است که در هر دو مورد اگر این آمارها صحت داشته باشد آمار بیکاری باید به صفر برسد اما در هر شهری این آمارها دو رقمی است.

نماینده ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول با بیان این مطلب که استان ایلام از نظر ذخایر نفتی بسیار غنی است، اظهار داشت: در این خصوص کشور عراق اقدامات خوبی انجام داده و با ایجاد پالایشگاه‌های متعدد فرصت‌های بسیاری را برای اشتغال و اقتصاد کشورش ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در حوزه کشاورزی هم بسیاری از فرصت‌ها را از دست داده‌ایم و مصوبات بسیاری داشتیم که هنوز اجرایی نشده است. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند به اقتصاد این منطقه کمک کند داد و ستد و تجارت با کشورهای همسایه است که در این مورد هم هیچ اقدامی صورت نپذیرفته است.

قنبری همچنین با ابراز تاسف از وضعیت بهداشت در استان ایلام خاطرنشان کرد: متاسفانه در زمینه بهداشت هم حرفی برای گفتن نداریم و بیمارستان‌هایی که قبلا ساخته شده بود فاقد ابتدایی‌ترین تجهیزات لازم است، ضمن اینکه پزشک متخصص برای درمان بیماران وجود ندارد. ما سعی کرده‌ایم پزشکان و متخصصان را به استان ایلام ببریم و آنها را برای ماندن و معالجه مردم ترغیب کنیم اما متاسفانه هنوز با حد مطلوب فاصله زیادی داریم.

  نظرات ()
پوست هم در زمستان بیمار می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


آشنایی با روش های از بین بردن خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان کمک شایانی به جلوگیری از ایجاد بیماری های پوستی می کند.

ممکن است سرمای بیرون برای شما خوشایند باشد، اما پوست شما قادر به تحمل آن نیست. آشنایی با روش های از بین بردن خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان کمک شایانی به جلوگیری از ایجاد بیماری های پوستی می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
24 روش براى کاهش کلسترول خون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

 

هویج، کلسترول را به وسیله‏ى نوعى پکتین پایین مى‏آورد. در حقیقت با خوردن دو هویج در روز مى‏توان کلسترول را 10 تا 20 درصد کاهش داد. کاهو، کلم سیاه و پیاز نیز همانند هویج حاوى نوعى پکتین هستند.


هر چه قدر سنگین‏تر باشید، بدن‏تان کلسترول بیشترى تولید مى‏کند. یک مطالعه 20 ساله در هلند نشان مى‏دهد که وزن بدن مهم‏ترین و تنها عامل تعیین کننده کلسترول خون مى‏باشد. هر کیلو افزایش وزن بدن، سطح کلسترول را دو درجه بالا مى‏برد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جعفری سموم را از بدن دفع می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


یک متخصص تغذیه گفت: خاصیت ادرارآوری یکی از خواص جعفری است و به همین دلیل مصرف جعفری سموم را از بدن خارج می‌کند.

مرتضی صفوی اظهار داشت: گیاه جعفری دارای خواص بسیار زیادی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است.

وی گفت: خاصیت ادرارآوری یکی از خواص جعفری است و مصرف جعفری سموم را از بدن خارج می‌کند همچنین جعفری ضد نفخ، ضد اسپاسم و ضد ناراحتی‌های گوارشی است.
 
این متخصص تغذیه در ادامه افزود: جعفری به اسپاسم‌های زنان پس از تولد نوزاد کمک می‌کند همچنین برای رفع عفونت‌های ادراری و ناراحتی‌های معده مفید است.
 
صفوی خاطرنشان کرد: جعفری برای رفع کم‌خونی، نفخ معده و یبوست مفید است همچنین تخم جعفری سمی است و در دوران بارداری زنان از مصرف جعفری زیاد باید پرهیز کنند.

  نظرات ()
شاید شما هم معتاد باشید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

این روزها با پیشرفت علم و فناوری، انسان ها بنا به نیازهایشان به سمت وسیله یا کار خاصی گرایش پیدا می کنند. این گرایش به طوری است که ممکن است در بعضی از شرایط به اعتیاد نیز تبدیل بشود.


اعتیاد از هرگونه و به هر ماده ای که باشد، خطرآفرین است. این اعتیاد در جوامع امروزی از طرق مختلف در بین جوانان و بزرگسالان شیوع پیدا کرده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این گونه اعتیاد ها نیز باید شناسایی شده و از رشد بی امان آن ها جلوگیری به عمل آید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ترکهای تاتار و تاتارستان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

 تاتار نام یک تیره ترک بوده و برای اولین بار در کتیبه های گلتکین و بیلگه خاقان و در کنار اسامی دیگر تیره های ترک و با عنوان اوتوز تاتار و توکوز تاتار حک گردیده است. ترکهای تاتار در آندوران در شرق منطقه تحت اسکان ایغورها زندگی می کردند.

در منابع چینی نام تاتار در نوشته های بعد از قرن نهم بکار برده شده است. از نام تیره ترکهای تاتار در حکایات دده قورقود نیز که یکی از شخصیت های مهم ادبیات ترک می باشد، انتقاد شده است. بغیر از این موارد در قابوس نامه نیز تاتارها بعنوان یکی از ۹ تیره ترک نام برده شده و در دیوان لغات ترک نیز تاتارها در میان اقوام ترک جای گرفته اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازی‌های خشن رایانه‌ای عملکرد مغز را تغییر می‌دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بازیهای خشن رایانه‌ای شیوه عملکرد مغز جوانان را تغییر می‌دهد.

به گزارش پایگاه هلث دی نیوز، پژوهشگران دانشگاه ایندیانا از طریق تصویربرداری مغناطیسی دریافتند که واکنش‌های مغز بعد از بازیهای خشن رایانه‌ای تغییر می‌کند.

یانگ وانگ مسئول این تحقیقات گفت: ما دریافتیم که عملکرد مغز در نتیجه بازیهای خشن رایانه‌ای تغییر کرد و فعالیت منطقه مغزی مسئول کنترل احساسات بعد از انجام این بازیها پس رفت داشت.

وی افزود: هنوز معلوم نیست که معنای این تغییرات چیست اما به نوعی بر مغز تاثیر می گذارد.

تریسی دنیس، پروفسور روانشناس دانشگاه هانتر نیویورک گفت: این تحقیقات نخسین گام است و نشان می‌دهد اگر کاری در یک دوره زمانی پشت سرهم انجام شود، بر مغز تاثیر خواهد گذاشت اما هنوز روشن نیست که این امر در زندگی واقعی به چه معنا است.

  نظرات ()
خبرخوش برای معتادان شیشه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

پس از اتمام مرحله TC دیگر فرد معتاد به شیشه آمادگی ذهنی دارد تا وارد اجتماع شود ولی در این میان این معتادان اغلب فاقد شغل و حتی سرپناه هستند که پس از مرحله TC در همه جای جهان خانه های میان راهی تعریف شده است.


معاون پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از آمادگی بهزیستی برای واگذاری TCها (محلهای درمانی) و خانه‌های میان راهی ویژه معتادان شیشه به بخش خصوصی خبر داد و افزود: مجلس و دولت باید ما را در این گام بزرگ حمایت کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 5 سانتیمتری سطح آب دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

 

مشاور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، از افزایش پنج سانتیمتری سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون خبر داد. 
مهندس "علیرضا دایمی" امروز (سه شنبه) در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت نیرو، از لایروبی رودخانه های حوضه دریاچه ارومیه و باروری ابرها به عنوان برنامه های علاج بخشی توسط وزارت نیرو برای این دریاچه یاد کرد و گفت:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خوردن تخم مرغ باعث تقویت حافظه می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

نتایج تحقیقات تازه پزشکی نشان می دهد که خوردن منظم تخم مرغ و مرغ باعث تقویت حافظه و جلوگیری از پیری سلولهای مغز می شود.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این تحقیقات اولین تحقیقات در نوع خود است که اشاره می کند؛ تخم مرغ و مرغ مواد مغذی بویژه ماده "کولاین" دارد که از مغز را از ابتلا به پیری محفوظ می دارد.

پژوهشگران گفتند: مواد غذایی نظیر ویتامین "ب" در مرغ، تخم مرغ، ماهیان و برخی از سبزیها و لوبیا وجود دارد که همه این غذاها شادابی و جوانی سلولهای مغزی را حفظ می کنند.

نتایج این تحقیقات تاکیدی بر تحقیقات پزشکی گذشته است که تاکید می کند: پیروی از یک رژیم غذایی متوازن و غنی از ویتامین ها و پروتئین ها، پویایی و شادابی اکثر سلوهای بدن و مغز را حفظ می کند.

در این پژوهش ۴۰۰ فرد ۳۶ تا ۸۳ سال مورد بررسی قرار گرفت و از آنها خواسته شد تا فرم عادت های غذایی و شیوه زندگی روزانه خود را از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ میلادی پر کنند تا سطح و عملکرد حافظه آنها در این دوره اندازه گیری شود و تصاویری نیز از مغز آنها گرفته شد.

نتایج این پژوهش نشان داد زنان و مردانی که مرغ و تخم مرغ حاوی ماده کولاین را مصرف می کردند، از سطح و عملکرد حافظه بهتری نسبت به کسانی که به اندازه کافی از این غذاها نمی خوردند، برخوردار بودند.

  نظرات ()
زنگ خطرافزایش ابتلا به ایدز در زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

 مسافرت ایرانی‌ها به کشورهای شمال کشور که از مناطق پرخطر مبتلا به ایدز به شمار می‌رود، موجب افزایش بیماری ایدز در کشور شده است، همچنین افزایش زنان مبتلا به ایدز یکی از دغدغه‌های امروز مسئولان کشور در زمینه این بیماری است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بگذارید رییس شما از موفقیتان مطلع شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


مترجم : پریسا حبیبی
«جودی گلیکمن» فارغ‌التحصیل رشته ام بی ای از مدرسه مدیریت جانسون در دانشکده «کورنل» است. او بعد از پایان تحصیلاتش در سال 2002 شرکت خود را با نام «موفقیت در کار» که به جوانان در عرصه کسب وکار آموزش می‌داد، تاسیس کرد. او همچنین عضوی از هیات علمی‌دپارتمان مدیریت جانسون و نویسنده ثابت وبلاگ‌هاروارد بیزنس ریویو است. او به تازگی کتابی با عنوان «موفقیت در کار» به چاپ رسانده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیر کاکائو، بهترین نوشیدنی انرژی زا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

به گزارش دیلی میل طبق تحقیقات جدید در دانشگاه تگزاس آمریکا، شیر کاکائو بویژه از نوع کم چرب، نوشیدنی ایده آل در بهبود و بازیابی توان از دست رفته بعد از انجام تمرینات ورزشی سخت است.

براساس تحقیق، ورزشکارانی که بعد از یک فعالیت سخت بجای مصرف نوشیدنی‌های ورزشی (نوشیدنی‌های ورزشی کربوهیدراتی و یا نوشیدنی‌های فاقد کالری)، شیرکاکائو کم چرب مصرف می‌کنند، دارای فیزیک بدنی بهتر هستند.

در واقع مصرف شیرکاکائو در این افراد کمک به شکل گیری بهتر عضلات و کاهش جذب چربی می‌کند.

تحقیقات حاکی از آن است، دوچرخه سوارانی که شیرکاکائو را به عنوان نوشیدنی انرژی زا مصرف می‌کنند، میزان جذب اکسیژن در آن‌ها در حین انجام تمرینات ورزشی بیشتر از زمانی است که نوشیدنی‌های ورزشی مصرف می‌کردند.

بنابراین بعد از ورزش و انجام فعالیتهای سخت، نوشیدن یک لیوان سرد شیر کاکائو کم چرب بهترین گزینه برای بازیابی توان است.

 

 

  نظرات ()
دانشگاه علوم پزشکی تبریز در فهرست موسسات علمی برتر جهان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

 براساس جدیدترین رتبه بندی ها در سال 2011 ، شاخص های علم سنجی مربوط به سه هزار و 42دانشگاه و مرکز تحقیقاتی برتر جهان اعلام شده است که این دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در مجموع بیش از 80 درصد مقالات نمایه شده در پایگاه اطلاعات علمی SCOPUS را در پنج سال گذشته منتشر کرده‌اند.

وی افزود : این هفت دانشگاه و مرکز تحقیقاتی وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی شامل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران ، شیراز ، مشهد ، تبریز ، اصفهان ، انستیتو پاستور ایران و بیمارستان شریعتی تهران در فهرست موسسات علمی برتر جهان قرار گرفته‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت در این نظام رتبه بندی ، مرکز تحقیقاتی برتر بر مبنای 6 شاخص مختلف شامل تعداد مقالات ، درصد مقالات دارای همکاریهای بین المللی ، تاثیر نرمال سازی شده تحقیقات ، مقالات با کیفیت بالا، مختص بودن تحقیقات و نرخ برتری بررسی می‌شود.

دکتر قانعی افزود در مجموع 39 دانشگاه و مرکز تحقیقاتی کشورمان در این نظام رتبه بندی قرار دارند و از لحاظ تعداد دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی برتر ، ایران در منطقه خاورمیانه در مقام نخست قرار دارد.

  نظرات ()
کتاب بیوگرافی استیو جابز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

نویسنده: والتر ایساکسون
مترجم: ندا لهردی
دنیای تکنولوژی کمتر از دو ماه پیش یکی از محبوب‌ترین و خلاق‌ترین چهره‌هایش را از دست داد. استیو جابز همچنان که در زمان زندگی‌اش جهان دیجیتال را متحول کرد، با مرگش هم خبرساز شد.

کتاب بیوگرافی او که قرار بود در سال میلادی آینده چاپ شود، تنها چند روز بعد از مرگش روانه بازار شد تا فروش چشمگیری را در کشورهای مختلف تجربه کند. این کتاب که توسط «والتر ایساکسون» یکی از اعضای شورای دبیران مجله تایم و از مدیران شبکه CNN، نوشته شده است در حال حاضر پر فروش‌ترین کتاب در ایالات متحده و یکی از پر فروش‌ترین‌های بازار کتاب اروپا، ژاپن و کره‌جنوبی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش علاقه به کار بدون وسواس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

تاثیر نگرش فردی بر کارآیی

کار کردن، برای برخی از افراد، با احساس مثبت و شادی درونی همراه است؛ به گونه‌ای که بر همه جوانب کار احساس کنترل دارند و کار با دیگر فعالیت‌های روزمره‌شان هماهنگی دارد. روانشناسان معتقد هستند چنین افرادی دارای علاقه هماهنگ هستند

 ما در نوع دیگری از علاقه نسبت به کار که همان علاقه وسواسی نامیده می‌شود، افراد، میل شدیدی به درگیری با کار داشته و تضاد بیشتری بین علایق شخصی و دیگر زمینه‌ها در زندگی احساس می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
5 تن از اساتید دانشگاه تبریز جزو دانشمندان برتر جهان شدند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

       سیدمحمدتقی علوی در دیدار با سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران از شهر تبریز به عنوان یکی از شهرهای فرهنگی و قدیمی ایران یاد و با اشاره به نقش آن در تاریخ گذشته ایران افزود: زمانی که ارتباطات بین کشورها از طریق زمین صورت می­گرفت تبریز راه ارتباطی ایران با اروپا و محل رفت و آمد بسیاری از تجار بود و نقش اساسی در توسعه ایران ایفا می­کرد که در حال حاضر  نیز این جایگاه در زمینه­های مختلف حفظ و ارتقا داده شده است.
وی، وجود دانشگاه ربع‌رشیدی در حدود 750 سال قبل در تبریز را از افتخارات این شهر در تاریخ برشمرد و گفت: اکنون دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه قدیمی ایران با دارا بودن نزدیک به 20 هزار دانشجو و 600 نفر عضو هیئت علمی همچنین وسعتی برابر 570 هکتار زمینه­های زیادی برای همکاری با دانشگاه­های سایر کشورها دارد.
علوی با اشاره به عضویت دانشگاه تبریز در اتحادیه اجرایی دانشگاه­های جهان (IAU) به عنوان نخستین دانشگاه دولتی ایران و عضو ناظر شورای دانشگاه‌های بین­المللی(ICU) تصریح کرد: پنج تن از اساتید دانشگاه تبریز از سوی کمیته علم و فناوری سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی به عنوان دانشمندان برتر جهان معرفی شده­اند که نشاندهنده بخشی از توانمندی بالای این دانشگاه است.
وی با اشاره به برنامه­ریزی دانشگاه تبریز برای همکاری با دانشگاه­های خارجی و فعالیت در سطوح بین‌المللی گفت: این دانشگاه برای جذب دانشجویان خارجی، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره­های کوتاه مدت مشترک آموزشی، پذیرش دانشجویان بورسیه همچنین برگزاری دوره­های آموزشی برای توان‌افزایی دانشجویان ژاپنی در رشته زبان فارسی آمادگی دارد.
رئیس دانشگاه تبریز ،مردم دو کشور ایران و ژاپن را دارای زمینه­های مشترک فرهنگی دانست و افزود: مردم این دو کشور به عنوان مللی شرقی و آسیایی دارای ویژگی‌های خاصی هستند که می­توانند با یکدیگر ارتباطات خوبی با هم برقرار کنند.
علوی با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی در ایران گفت: پس از بروز انقلاب اسلامی ایران، آمریکا با کشور ما مشکل پیدا کرد که در دوران جنگ تحمیلی این دشمنی خود را به خوبی نشان داد البته اصولا آمریکا و غرب نسبت به ملل شرقی و توسعه آنها زیاد خیرخواه نیستند و ما به عنوان یک کشور شرقی و آسیایی بسیار خوشحالیم که ژاپن به عنوان یک کشور مهم در عرصه جهانی حضور دارد.
رئیس دانشگاه تبریز موفقیت­های کشور ژاپن را ناشی از اتکای آن به علم و دانش ذکر کرد و اظهار داشت: ما بسیار علاقه‌مندیم همکاری­های آموزشی و پژوهشی خود را  به جای سایر کشورها با ژاپن به عنوان کشور قدرتمند علمی شرقی انجام داده و با حساسیت بر آن تاکید داریم.

  نظرات ()
سفیر ژاپن از بازار تبریز می گوید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

کین ایچی کومانو عصر یکشنبه در بازدید از بازار جهانی تبریز و مسجد جامع بازار افزود: من 37 سال پیش به عنوان توریست از بازار تبریز دیدن کرده بودم که اکنون با دیدن کارهای مرمتی که طی این سال ها انجام گرفته تحت تاثیر قرار گرفتم.
وی با اشاره به عظمت مسجد جامع بازار اظهار داشت: گنبدهای مساجد قدیمی به خوبی مرمت شده و این زیبایی در زمان غروب که هنگام زیارت و مراسم مذهبی بود بیشتر جلب توجه می کرد.
کین ایچی کومانو خاطرنشان کرد: هرچند که اغلب دکان ها بسته بود و از این رو رونقی که صبح ها در بازار مشاهده می شود به نظر نمی رسید اما می توانستم رونق و کسب و کار و داد و ستد را در این بازار و تیمچه زیبا تصور کنم.
وی همچنین قفل 135 ساله و درب قدیمی تیمچه مظفریه را بسیار جالب توصیف کرد و گفت: این ها همه شاهد تاریخ پر شکوه و قدمت بازار و شهر تبریز هستند.
کین ایچی کومانو خاطرنشان کرد: ایران و ژاپن دارای مظاهر فرهنگی مشترکی هستند که این می تواند زمینه ساز ارتباطات هرچه بیشتر دو کشور باشد.
سفیر کشور ژاپن در تهران برای شرکت در سمپوزیوم بین‌المللی سازه‌های پیش‌ساخته و مهندسی زلزله در تبریز حضور یافته بود.

  نظرات ()
قلبتان را بیشتر دوست بدارید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


سلامت قلبتان را دست‌کم نگیرید! این عضو کوچک ولی حیاتی چنان اهمیتی دارد که حتی اگر یک لحظه از کار بایستد یا کوچک‌ترین اختلالی در عملکردش به وجود آید، عوارضی چنان ناگوار ایجاد می‌کند که 100 بار آرزو می‌کنید کاش از قبل به فکر این روزها بودید، اما افسوس‌خوردن فایده‌ای ندارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هشت دلیل پایین نیامدن وزن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

همه ما می‌دانیم که برای لاغر ماندن باید ورزش کنیم اما خیلی از مردم هنوز هم به اندازه کافی ورزش و فعالیت جسمانی در برنامه زندگی خود ندارند تا کالری‌های مصرفی اضافه را بسوزاند یا بر متابولیسم کند خود غلبه کنند.

۱) نوشیدن الکل و نوشابه‌های گازدار
با ایـنکه مـقدار چربی زیادی در اکثر نوشیدنی‌های الکلی وجود ندارد اما به خاطر کالری بالای الکل موجب اضافه وزن می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هشدارهایی درباره کنترل ریزش مو نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


در برخی موارد به پوست سر کورتیزون تزریق می‌شود که ممکن است به توقف ریزش مو کمک کند اما روش بسیار کندی است و در افراد مختلف تاثیر متفاوتی دارد. در تاسی الگوی زنانه همچنین از تحریک کننده‌های هورمونی استفاده می‌شود.

هشدارهایی درباره کنترل ریزش مو

در برخی موارد به پوست سر کورتیزون تزریق می‌شود که ممکن است به توقف ریزش مو کمک کند اما روش بسیار کندی است و در افراد مختلف تاثیر متفاوتی دارد. در تاسی الگوی زنانه همچنین از تحریک کننده‌های هورمونی استفاده می‌شود.

ریزش مو به حالتی گفته می‌شود که در آن موهای سر به میزان غیرطبیعی شروع به ریختن می‌کنند و این روند ادامه دارد تا جایی که قسمتی از موهای سر یا تمام آنها به طور کامل می‌ریزند و منجر به تاسی می‌شود.

در حالت طبیعی در ازای موهایی که از روی سر می‌افتند به طور مداوم تارهای جدید مو جایگزین می‌شوند اما اگر موهای جدید جایگزین تار موهای از دست رفته نشوند، ‌تاسی سر گسترش پیدا می‌کند. بر اساس نوع و عامل ریزش مو، انواع مختلفی از تاسی بروز می‌کند.

اگر با وجود مطالعه مقالات مختلف و راه‌ حل‌های گوناگون هنوز نگران ریزش غیرطبیعی موهایتان هستید این نکات مهم و تاثیرگذار را بخوانید و در پروسه کنترل ریزش مو مد نظر قرار دهید.

به گزارش سایت اینترنتی هلت می آپ، شایع ترین نوع ریزش مو حالتی است که با عنوان «تاسی الگوی مردانه» یا «تاسی الگوی زنانه» شناخته شده است. این نوع ریزش مو دائمی است و درمانی برای آن وجود ندارد چون ژنتیک و وراثت عامل بروز آن است.

سایر انواع ریزش مو اغلب موقتی هستند و ممکن است علامت یک بیماری جدی،‌ عفونت پوستی، استرس، استفاده از داروهای خاص یا بیماریهای تیروئیدی باشد. در این حالت وقتی عامل ریزش مو شناخته و درمان شود ریزش مو کاهش یافته یا حتی متوقف می‌شود. برای کنترل ریزش مو دو روش متداول وجود دارد که شامل درمان‌های غیر جراحی و درمان‌های جراحی هستند.

امروزه داروهای غیرنسخه‌ای گوناگونی برای جلوگیری از ریزش مو موجود هستند شامل قرص‌ها، روغن‌های مو و یا سایر اشکال دارویی که تولیدکنندگان آنها ادعا می‌کنند برای درمان ریزش مو مفید هستند اما به این داروها اطمینانی نیست چون مادامی که از آنها استفاده کنید، ریزش مو متوقف می‌شود اما به محض این که آنها را کنار بگذارید، دوباره مشکلتان از سر گرفته می‌شود. بعلاوه این داروها و مکمل‌ها عوارض جانبی جدی می‌توانند بر جای بگذارند.

در برخی موارد به پوست سر کورتیزون تزریق می‌شود که ممکن است به توقف ریزش مو کمک کند اما روش بسیار کندی است و در افراد مختلف تاثیر متفاوتی دارد. در تاسی الگوی زنانه همچنین از تحریک کننده‌های هورمونی استفاده می‌شود.

درمان‌های جراحی نیز در مواردی بکار گرفته می‌شوند که ریزش مو واقعا موجب نگرانی فرد شود تا جایی که بیمار راضی شود برای درمان زیر تیغ جراحی برود. در این حالت گزینه‌های درمانی شامل پیوند پیاز مو است.

این روشها، گران قیمت و دردناک هستند اما نتایج آن ظرف هشت تا 10 هفته پس از جراحی مشاهده می‌شود. البته در این روش‌ها خطر بروز زخم و عفونت نیز وجود دارد. در هر صورت اگر تصور می‌کنید که مقداری زیادی از موهایتان می‌ریزد قبل از هر اقدامی با یک پزشک متخصص مشورت کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فوت 4 هزار و 311 مبتلا به ایدز در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

 
معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه 91.5 درصد مبتلایان به ایدز را مردان و مابقی را زنان تشکیل می‌دهند،گفت: تاکنون 4 هزار و 311 نفر از مبتلایان به ایدز فوت کرده‌اند.

  دکتر علیرضا مصداقی‌نیا روز چهارشنبه در مراسم روز جهانی ایدز در دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه روند ابتلا به ویروس ایدز در جهان رو به افزایش است،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
5 جهش در ویروس خطرناک H5N1 که می‌تواند نیمی از جهان را نابود کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

این محققان با آزمایش نسل دهم نسخه جهش یافته ویروس H5N1 بر روی موش خرماها نشان دادند که 50 درصد از مدلهای آزمایشگاهی که در تماس با این ویروس قرار گرفتند به آن آلوده شدند.


گروهی از ویروس شناسان هلندی با ایجاد تنها پنج جهش ژنتیکی گونه ای از ویروس آنفلوآنزای پرندگان را به دست آوردند که بسیار خطرناک است و در صورت گسترش می تواند بسیار مهلک باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
57درصد ورودی‌ زندان‌ها معتاد هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


رئیس سازمان زندان‌های کشور گفت: متأسفانه 57 درصد ورودی‌های جدید زندان‌ها در بدو ورود آزمایش اعتیادشان مثبت است.

غلامحسین اسماعیلی در همایش روز جهانی ایدز که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد اظهار داشت: ما از تمام زندانیان از جمله تصادفی‌ها، ترک نفقه ای ها، قاچاقچیان مواد مخدر و


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مشکل جدیدی برای زنان موفق! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


متخصصان پوست در بیمارستان دانشگاه «نانتز» ادعا کردند که امروزه آکنه زنانی را که در اواسط دهه 20 سالگی هستند، بیشتر گرفتار می‌کند به طوری که حدود نیمی از آنها با مشکل جوش‌های غرور جوانی در سنین بزرگسالی مواجه می‌شوند در حالی که حتی در دوران نوجوانی هرگز با این مشکل مواجه نبوده‌اند.

یک فرضیه موجود این است که زنان در زندگی مدرن امروزی نسبت به نسل‌های قبلی بیشتر تحت استرس هستند و استرس در آنها موجب آزاد شدن هورمونهای مردانه می‌شود که حاصل آن تولید چربی بیشتر و بسته شدن منافذ پوستی است.

به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، متخصصان پوست دریافته‌اند که آکنه در دوران بزرگسالی در واقع نسخه متفاوتی از آکنه دوران نوجوانی است. در نوجوانان این جوش‌ها اغلب در قسمت T شکل چانه، روی بینی و پیشانی بروز می‌کنند در حالی که در زنان بزرگسال و 20 سال به بالا این بثورات جلدی مقاوم، بیشتر در نواحی عمیق‌تر پوست ایجاد می‌شوند. همچنین زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان به آکنه مبتلا می‌شوند که می‌تواند به دلیل حساسیت بیشتر پوست آنها نسبت به هورمون‌های مردانه باشد.

  نظرات ()
مترو پایگاه اطلاع رسانی ایدز می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


دسترسی به آموزش، پیشگیری، مراقبت و درمان ایدز را حق هر انسان است و اداره کل سلامت شهرداری تهران با پیش بینی برنامه های ویژه ای جهت افزایش آگاهی شهروندان در خصوص عوامل ابتلا به ایدز، شیوه های پیشگیری و روش های برخورد با این بیماری سعی دارد شهروندان را از این حق برخوردار سازد.


معاون ارتقا سلامت، اداره کل سلامت شهرداری تهران با تشریح برنامه‌های این اداره کل در روز جهانی و هفته ایدز از استقرار پایگاههای اطلاع رسانی ایدز در ایستگاه های مترو خبر داد.

مهدی امیری در گفتگو با مهر با اشاره به برنامه های روز جهانی ایدز گفت: هر سال مصادف با 10 آذرماه اداره کل سلامت شهرداری تهران به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد ویژه وزارت بهداشت، درمان و خدمات پزشکی طی رایزنی با این ستاد برنامه های هدفمندی را به صورت متمرکز و منطقه ای در سطح شهر تهران برگزار می کند.

وی ادامه داد: امسال به دلیل تقارن ایام ماه محرم با این روز ستاد مذکور 5 لغایت 11 آذرماه را با عنوان " هفته اطلاع رسانی ایدز" نام گذاری کرد و شعار "رسیدن به صفر" را به منظور تحقق سه هدف به صفر رساندن موارد جدید به ابتلاء به اچ. آی. وی، به صفر رساندن انگ و تبعیض همچنین به صفر رساندن مرگ ناشی از ایدز را برای آن انتخاب کرد.

امیری عنوان کرد: دسترسی به آموزش، پیشگیری، مراقبت و درمان ایدز را حق هر انسان است و اداره کل سلامت شهرداری تهران با پیش بینی برنامه های ویژه ای جهت افزایش آگاهی شهروندان در خصوص عوامل ابتلا به ایدز، شیوه های پیشگیری و روش های برخورد با این بیماری سعی دارد شهروندان را از این حق برخوردار سازد.

معاون ارتقا سلامت، اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: استقرار پایگاه های اطلاع رسانی در 5 ایستگاه مترو امام حسین (ع)، قیطریه، نواب صفوی، سرسبز و شهرری با همکاری شورای فرهنگی مترو و کانون جوانان، برگزاری دوره های آموزشی در خانه های سلامت، برگزاری همایش های مختلف، تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی در مترو، اتوبوس و خانه های سلامت مهمترین برنامه های اداره کل سلامت شهرداری تهران در این هفته را به خود اختصاص داده اند.

وی با بیان آمار مبتلایان به ویروس اچ. آی. وی تصریح کرد: با گذشت بیش از 30 سال از عمر بیماری بیماری ایدز قریب به 40 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده اند. ایدز بیماری است که توسط ویروسی به نام اچ. آی . وی (ویروس نقص ایمنی انسان) ایجاد می شود و این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را تضعیف می کند. شایع ترین راه ابتلا به این ویروس در جهان تماس جنسی و در ایران استفاده مشترک از وسایل تزریق در بین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی است.

  نظرات ()
چند خطی با دل نوشته های آخر دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

 

منم دریاچه ارومیه...
همونی که برا هر نوع بیماری پوستی شفا میدم...
لجن های اطراف من درمان رماتیسم و بیماری های اسخوانی و عضلا نیه...
از آرتومیای(نوعی ماهی زنده داخل آب شور) من داروهای طبیعی درمان انواع سرطان رو میسازن...
یه مقدار لجن تصفیه شده من برا پوست بدن هزار برابر بهتر از داروهای شیمیایی که به پوست میزنین....
منم...
دریاچه ارومیه...

  نظرات ()
شناسایی افراد معتاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


خواندن این توصیه‌ها را به اولیایی که به تغییر رفتار و گفتار فرزند خود مشکوک شده و نگران آلوده شدن آنان به موادمخدر هستند، توصیه می‌کنیم.

با خواندن این نکات می‌توانید متوجه شوید که آیا فرزند یا احتمالا یکی از بستگان نزدیک شما به دام اعتیاد افتاده ‌است یا خیر.

1 - معتادان تزریقی، معمولا پیراهن آستین بلند می‌پوشند تا جای تزریق روی دست آنها پنهان بماند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفاوت علائم اعتیاد به موادمخدر سنتی و صنعتی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


تفاوت های دو نوع مواد اعتیادآور یعنی مواد مخدر سنتی و محرک صنعتی و دلایل گرایش بیشتر جوانان به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، به ویژه «شیشه» قابل توجه و جالب است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رازهای عجیب ارتباط اعضای بدن با بیماری ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


بدن انسان روش‌های جالب و جذابی‌ برای فرستادن علائم هشداردهنده دارد که این علائم در واقع اسراری را از درون بدن فاش می‌کند.

به عنوان مثال آیا می‌دانید که خندیدن پس از خوردن هر وعده غذایی چه تاثیری روی بدن دارد؟ یا این‌که آیا می‌دانید سفید شدن زودهنگام موها نشانه چه فرآیندی در بدنتان است؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
میانگین سن اعتیاد در ایران ۲۹ سال است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


مدیرکل پیشگیری و امور فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: در حال حاضر میانگین سن اعتیاد در کشور در حدود ۲۹ سال است و می توان گفت که ۹۳ درصد معتادان مرد و ۷ درصد باقیمانده را زنان تشکیل می دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همدمی با پیر مرموز تبریز از مولانا شاعری بزرگ ساخت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

عضو هیئت علمی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی گفت:‌ مولانا با همدمی پیر مرموز بود که به شاعر و عارف بزرگ تبدیل شد و مولانای شاعر در پرتو نوآئین نقد شعر جلوه‌ای تازه یافت.به گزارش نصر نیوز به نقل از فارس، محمدعلی موحد عضو هیئت علمی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی در کنفرانس جهانی از بلخ تا قونیه که در مرکز بزرگ دایرةالمعارف اسلامی برگزار شد، اظهار داشت:                

مولانا جلال‌الدین دیوانی با بیش از ۴۰ هزار بیت دفتر مثنوی و بیش از ۲۶ هزار بیت برجا مانده است و این حاصل یک دوره ۳۰ ساله از زندگی اوست.
وی گفت: شمس تبریزی در سال ۶۴۲ قمری به سراغ مولانا آمد و به تحول شگرف در زندگی مولانا پدید آورد. ظاهرا مولانا پیش از آشنایی با شمس چیزی ننوشته بود و یا اگر نوشته بود چیزی از آن بدست ما نرسید.
این پژوهشگر گفت: شعر مولانا بازتاب همان تحول روحی است که با رسیدن به شمس در او پیدا شد. مولانا در واقع حکایتگر تجربه‌ها و اکتشافات معنوی است که در حین سرودن شعر و همراهی آن در او رخ می‌دهد.
موحد ادامه داد: شمس تبریزی می‌گوید: «به حضرت حق تضرع می‌کردم که مرا به اولیای خود اختلاط دهد و هم صحبت کن. به خواب دیدم که مرا گفتند که تو را با یک ولی هم‌صحبت کنیم، گفتم: آن ولی کجاست؟ شب دیگر دیدم، گفتند: در روم است.»
وی گفت: شمس آن ولی خدا را همراه با شاعری بی‌همتا در وجود مولانا کشف کرد. مولوی سخن‌شناس بزرگی بود که شمس دست بر روی او گذاشت.
موحد ادامه داد: مولانایی که ما می‌شناسیم حاصل مناقبت با شمس است. مولانا با شمس آغاز می‌شود.
وی ادامه داد: مولانا از همدمی با پیر مرموز تبریز بود که به عارفی بزرگ تبدیل شد و تا این اواخر مولوی شناسان به جنبه عرفانی مولوی تاکید می‌کردند.
عضو هیئت علمی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی  افزود: مولانای شاعر در پرتو نو‌آئین نقد شعر جلوه‌ای تازه یافت. از منظر زیبایی‌شناسانه چشم‌ها را خیره کرده است.
موحد گفت:‌ نقش جادویی شمس آتشفشان طبع مولوی را روشن کرد. مولانا از خاندان تقوا بود و شعر نمی‌سرود و پس از فریفتگی از آفتاب جمال شمس تبریزی در سماع آمد.
وی گفت: شکی نیست مولانا پیش از آشنایی با شمس با شعر آشنا بوده و تسلط در اسلوب سخن و ظرفیت‌های شگرف او داشت.
موحد ادامه داد: ساحت شعر مولانا از عرفان مولانا جدا نیست و شعر او بازتاب هیجانات درون و تجربه معنوی اوست که در حین سرودن شعر شکوفا می‌شود.

  نظرات ()
پیش بینی احتمال خطر سکته مغزی با انجام یک تست DNA نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧

گروهی از پژوهشگران ایتالیایی در بررسیهای خود نشان دادند که با انجام یک تست DNA و بررسی حضور همزمان 5 نقص ژنتیکی می توان احتمال بروز سکته مغزی را در 82.4 درصد از موارد به درستی پیش بینی کرد.

محققان دانشگاه "کیتی- پسکارا" در این تحقیقات نشان دادند که مستقل از فاکتورهای خطر چون دیابت، فشارخون، مصرف سیگار و دیس ‌لیپیدمی این تست DNA خطر سکته مغزی را پیش بینی می کند. به این ترتیب پزشکان می توانند داروهای لازم را برای کاهش خطر تجویز کنند.

این دانشمندان کشف کردند که 5 مولکول "میکرو RNA" منجر به ایجاد پلاکهای تصلب شاهرگی و در نتیجه احتمال وقوع سکته مغزی می شوند.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، در مجموع نقشه ژنتیکی 53 بیمار متاثر از سکته مغزی را به دست آوردند و حضور این 5 مولکول را در پلاکهای تصلب شاهرگی مشاهده کردند.

براساس گزارش لاستمپا، پژوهشگران ایتالیایی در این خصوص توضیح دادند: "نتایج بررسیهای ما نشان داد که میکرو RNA ها نقش مهمی در تکامل پلاکها دارند. حضور 4 میکرو RNA از این 5 مولکول خطر توسعه سکته مغزی را در 73.5 درصد از موارد و حضور هر 5 مورد خطر را در 82.4 درصد از موارد پیش بینی می کند. از آنجا که این پیش بینی ژنتیکی حتی در غیبت فاکتورهای کلاسیک خطر سکته های قلبی و مغزی نیز قابل استفاده است بنابراین می تواند به پزشکان در کاهش خطرات و ارائه درمانهای پیشگیرانه کمک کند."

  نظرات ()
وزیر بهداشت: داروی رشد قد دروغ است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٧


وزیر بهداشت، وجود مکمل‌های دارویی برای رشد قد را نادرست خواند و گفت: قد افراد بعد از 22 یا 23 سالگی دیگر رشد نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دکتر مرضیه وحیددستجردی در خصوص مکمل‌های دارویی که برای رشد قد تبلیغ می‌شود، افزود: داروی مثبتی در این خصوص وجود ندارد و قد افراد بعد از 22 یا 23 سالگی دیگر رشد نمی‌کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثثر مثبت حرکت دادن دستها در عملکرد بهتر مغز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦


حرکت دستها با بهبود گردش خون مغزی باعث بهتر فکر کردن و راحتر انجام دادن کارهایی می شود که تمرکز بالایی احتیاج دارند. به گزارش خبرگزاری آلمان به گفته متخصصان مجمع تمرین مغزی آلمان GFG  این دلیل بهتر فهمیدن اطلاعات و به یاد سپردن آنها هنگام نوشتن آنها حین شنیدن است. بنابراین گزارش، زمانیکه یک سخنرانی را فقط می شنوید بلافاصله بعد از آن تنها 20 درصد اطلاعات آن را به یاد می آورید زمانی که می بینید و می شنوید 50 درصد اطلاعات بیادتان می ماند و درصورتکه بشنوید و ببیند و به کار ببندید 90 درصد اطلاعات به حافظه شما سپرده می شود.

  نظرات ()
انجام روزانه حرکات کششی در کاهش قولنج مفاصل بسیار موثر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦

انجام روزانه حداقل چند ورزش انعطاف پذیر و کششی در انتهای دامنه حرکتی مفصل، موجب کاهش تشکیل حباب در بین مفاصل و در نتیجه کاهش قولنج می شود.
هادی شجاعی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: افزایش توانایی سوخت و ساز بدن (مصرف اکسیژن)، بهبود قدرت عضلات و توسعه انعطاف پذیری، سه عامل اصلی یک بدن آماده و توانا است.وی تصریح کرد: سه عامل فوق در کاهش حباب بین مفاصل موثر است و از بین آن ها، افزایش قابلیت انعطاف پذیری بسیار اثربخش تر است.شجاعی با بیان این که قولنج مفاصل به دنبال تشکیل حباب در بین مفصل تشکیل می شود، افزود: شکستن این قولنج به هر طریقی صورت گیرد، می تواند مشکلات مفصلی و استخوانی زیادی به ویژه در بلندمدت داشته باشد.وی تاکید کرد: انجام روزانه حداقل چند ورزش انعطافی و  کششی در دامنه حرکتی مفصل، موجب کاهش تشکیل حباب در بین مفاصل و در نتیجه کاهش قولنج می شود.
شجاعی، با اشاره به این که بدن ما به تمرینات کششی و انعطافی ورزشی ، در تمام مفاصل نیازمند است، خاطرنشان کرد: در صورتی که فرد مفاصل خود را در طی ورزش های روزمره در دامنه انتهایی مفصل تمرین دهد، تشکیل گاز و حباب به حداقل رسیده و مفاصل بدن دیگر دچار مشکل قولنج نمی شوند.شجاعی در ادامه افزود: اگر پس از ورزش، قولنج مفاصل رفع و به اصطلاح شکسته شود، به دلیل این که مفصل در حین ورزش توانمند شده است، این قولنج فشار زیادی را بر روی مفاصل وارد نمی کند، در عین حال بهتر است در هر حالتی از رفع قولنج پرهیز شود.وی گفت: علاوه بر ورزش های کششی، انجام حرکات و ورزشهای تقویتی، ایروبیک (هوازی) و آرام بخش که به صورت منظم و سبک شروع شود، در کاهش قولنج مفاصل بسیار موثر است.

  نظرات ()
مصرف زیاد آدامس باعث بروز مشکلات روده ای می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦


مصرف زیاد آدامس های که بدون شکر هستند باعث بروز مشکلات روده ای جدی می شود. دکتر رحیمیان متخصص داخلی و گوارش در گفتگو با ما افزود: استفاده زیاد از مواد شیرین کننده ای که در آدامس های بدون شکر به کار می رود برای سلامت دستگاه گوارش به خصوص روده مضر است.وی گفت: استفاده  زیاد از این گونه آدامس ها باعث بروز اسهال، دردهای شکمی و در مواردی نادر باعث کاهش وزن می شود علل این موارد را استفاده زیاد از سوربتیون موجود در این گونه آدامس ها عنوان کرد.
دکتر رحیمیان تاکید کرد: این عوارض در زنان و مردان تفاوتی نمی کند و افرادی که عادت دارند در طول روز به طور مرتب از این نوع آدامس ها بجوند مبتلا به اختلالات روده ای می شوند.

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦

 

من می‎خواهم با همسرم بریا اولین بار نزدیکی داشته باشم. دوستانم می‎گویند که در اولین ارتباط جنسی حاملگی امکان ندارد آیا این درست است؟

به هیچ وجه! بیشتر دخترخانم‎ها همین اشتباه را می‎کنند و بعد دچار بارداری ناخواسته و عواقب آن می‎شوند. قطعاً می‎توانی در اولین ارتباط جنسی‎ات باردار شوی. بخصوص به دلیل اینکه جوان هستی بدنت آمادگی بیشتری برای بارداری دارد. پس باید حداقل از کاندوم و بر روی آن ، از ژل اسپرم‎کش استفاده کنی. در صورتی که مایلی از قرص استفاده کنی برای اطمینان از کارکرد قرص های ضد بارداری لازم است که از ۳ ماه پیش از برقراری ارتباط جنسی مصرف مرتب آن را شروع کرده باشی.

  نظرات ()
منطقه حفاظت شده کیامکی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦

منطقه کیامکی هم به دلیل داشتن چشم اندازها و مناظره طبیعی نظرعلاقه مندان به طبیعت را جلب می‌کند.

این پناهگاه در شمالغربی استان و ‪۵۰ کیلومتری شمال شهرستان مرند واقع شده است.

کیامکی در سال ‪ ۱۳۵۲به عنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسیده و دو سال بعد به پناهگاه حیات وحش کیامکی ارتقا یافت.

منطقه کیامکی به دلیل اختلاف ارتفاع زیاد در یک محدوده و تفاوتهای اقلیمی متفاوت دارای فصول رویشی گیاهان متنوع است در حالی که در اواخر زمستان و اوایل بهار در حاشیه رودخانه ارس درختان به گل نشسته اند، ارتفاعات جنوبی کیامکی در همان زمان پوشیده از برف می‌باشد که خود بستری برای جذب گردشگر محسوب می‌شود.

همچنین در اوایل بهار رویش لاله‌های رنگارنگ در دامنه‌های کنتال و قلعه علی بیگ به صورت مزرعه‌های لاله منطقه کیامکی دامن خود را برای پذیرایی مسافران می گستراند.

از مهمترین زیستگاه‌های پناهگاه حیات وحش کیامکی می‌توان به مناطق ییلاقی جنوب آن اشاره کرد که در برگیرنده ارتفاعات مهمی بوده و زیستگاه حیوانات وحشی و چراگاه احشام دامداران محلی می‌باشد.

زیستگاه‌های آبی پناهگاه حیات وحشی کیامکی به طورعمده در حاشیه رودخانه مرزی و زیبای ارس واقع شده و در فصول مختلف سال پذیرای پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است.

از آثار باستانی پناهگاه حیات وحش کیامکی هم می‌توان به قلعه علی بیگ در ارتفاعات کنتال و آسیاب خرابه و ییلاق قره چی اشاره کرد.

کور قلعه سی از یادگاران دوره اشکانیان و امام زاده شعیب و امامزاده سیدمحمد در روستای نوجه کهر و حمام عباس میرزای ولیعهد در روستای کردشت قلعه آتش بیگ و کلیسا خرابه یا کلیسای سنت استپانوس در پای کوه قلنج زیارتگاه زاویه از دیگر آثار تاریخی و سیاحتی ارزشمند پناهگاه حیات وحش کیامکی هستند.

  نظرات ()
وقتى کودک از مدرسه بیزار است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦


علت هاى رایجى وجوددارد که موجب تنفر برخى از کودکان از مدرسه مى شود. ما به شما استراتژى هایى را معرفى مى کنیم که به کمک آن، کودک به مدرسه برگردد.
این مسأله براى خیلى از والدین اتفاق افتاده که دقایقى قبل از رفتن به مدرسه کودک کلاس اولى، با گریه مى گوید: «من نمى خوام برم، از مدرسه متنفرم».


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ابداع روش جدید پیشگیری و درمان تنبلی چشم کودکان برای نخستین بار در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران از ابداع روش جدید در درمان آمبلیوپی (تنبلی چشم) در کودکان و نوزادان خبر داد و گفت: در این روش از لنزهای پروستتیک نرم - لنزهای دارای سوراخ سوزنی (holc Pine) - استفاده می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش چشمگیر سن ابتلا به سرطان دهان در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦

دبیرانجمن دندانپزشکان عمومی با اشاره به این که سرطان دهان مهمترین عارضه ناشی از مصرف سیگار و مواد دخانی است، گفت: بروز سرطان دهان از سنین 50 تا 60 سال به سنین30 تا 40 سالگی کاهش یافته است.  دکتر فرخ زاد در گفت وگو با ما، با بیان این که سرطان دهان علایمی اولیه مشخصی ندارد، اظهار کرد: معمولا این سرطان ابتدا به صورت زخم کوچک ظاهر شده که گاهی اوقات با آفت اشتباه گرفته می شود. دکتر فرخ زاد تصریح کرد: معمولا در مراحل اولیه سرطان دهان، درد چندانی در بیمار بروز نمی کند و در نهایت زمانی که بیماری به نقاط حساس شامل استخوان های فک، غدد بزاقی منتقل می شود بیمار با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود. وی با بیان این که کشیدن سیگار به همراه مصرف الکل احتمال ابتلا بیماری را به شدت افزایش می دهد، اظهار کرد: همچنین به علت مصرف سیگار و حرارت ایجاد شده،  تغییراتی در حرارت محیط دهان ایجاد می شود که باعث ایجاد جرم در محیط دهان و تغییر رنگ دندان ها می شود.

  دبیر انجمن دندانپزشکان عمومی خاطرنشان کرد:  همچنین مصرف سیگار و مواد دخانی باعث خشک شدن لثه ها شده و به دنبال آن آسیب و نازکی لثه ایجاد می شود، از سوی دیگر دستگاه تنفسی نیز دچار اختلال می شود. وی تاکید کرد: امروزه به دنبال ظهور ایمپلنت در دندانپزشکی و ایجاد زمینه پیوند ریشه مصنوعی در افراد آسیب دیده، افراد سیگاری این امکان را نخواهند داشت تا از این درمان در خرابی های دندان ها بهره ببرند.

  نظرات ()
مشکلات خواب در نوجوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٦


پژوهش ها نشان می دهد که نوجوانان به 8 و نیم تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند . بنابراین اگر کسی می خواهد صبح ساعت 6 برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار شود باید شب ها ساعت 9 به رختخواب رود . اما مطالعات نشان می دهد که بسیاری از نوجوانان برای این قدر زود خوابیدن دچار مشکل هستند. نه به دلیل ان که نمی خواهند بخوابند بلکه به دلیل این که مغزشان به طور طبیعی سرگرم کار است و برای به رختخواب رفتن امادگی ندارد.
در دوران بلوغ ، ساعت بیولوژیک بدن تغییرمیکند و به نوجوان می گوید که شب ها دیرتر بخوابد و صبح ها دیرتر بلند شود. این تغییر ظاهرا به این دلیل است که هورمون ملاتونین در نوجوانان نسبت به کودکان  و بزرگسالان در ساعات دیرتر شب تولید می شود و این امر به خواب رفتن نوجوانان را دشوارتر می سازد.
به این پدیده سندروم (نشانگان) تاخیر درمراحل خواب گفته می شود. این عارضه با این که بسیار شایع است اما بر روی همه نوجوانان اثر نمی گذارد . البته تغییرات در ساعت بدن، تنها دلیل مشکل خواب در نوجوانان  نیست. بسیاری از مردم مشکل بیخوابی دارند.
متداول ترین دلیل بیخوابی استرس است اما دلایل دیگری نظیر ناراحتی های جسمی ( مثل سردرد، گرفتگی بینی به هنگام سرماخوردگی) ، مشکلات هیجانی ( مثل مشکلات خانوادگی یا ارتباطی) و حتی محیط خواب ( مثل گرم بودن یا سرد بودن یا پر سروصدا بودن اتاق خواب ) نیز برای ان وجود دارد.
همه افراد ممکن است گاهی دچار بیخوابی شوند. اما اگر بیخوابی به مدت یک ماه یا بیشتر ادامه یابد، پزشکان ان را مزمن قلمداد می کنند. بیخوابی مزمن ممکن است براثر مشکلاتی از قبیل افسردگی پدید اید. کسانیکه دچار بیخوابی مزمن باشند باید از پزشک، روان درمانگر و یا مشاور کمک بگیرند. برای برخی افراد، نگرانی در مورد بیخوابی می تواند وضعیت بیخوابی شان را خراب تر کند. یک دوره کوتاه بیخوابی ممکن است با مضطرب شدن فرد درباره این که خوابش نمی برد یا نگرانی درباره احساس خستگی در روز بعد، به یک پدیده طولانی مدت تبدیل شود. پزشکان به این  پدیده بیخوابی روانی فیزیولوژیکی می گویند.
عوامل زیر نیز میتوانند باعث مشکلات خواب در نوجوانان گردند:
سندروم پاهای بیقرار واختلال حرکت دوره ای دست و پا
کسانی که دچار این وضعیت ها باشند ، به دلیل حرکت های پا ( و در موارد کمتری، بازو) از خواب می پرند و به دلیل کمبود خواب، خسته و تحریک پذیر باقی می مانند. در اختلال حرکت دوره ای دست و پا ، این گونه حرکت ها غیر ارادی است و فرد کنترلی بر روی ان ها ندارد و غالبا از ان ها اگاه نیست . اما در سندرم پاهای بیقرار ، فرد نوعی حس فیزیکی، مثل خارش، سوزش یا جزجز در پاهای خود دارد . تنها راهی که فرد می تواند از این حس های مزاحم خلاصی یابد با حرکت دادن پاها است . پزشکان می توانند این بیماری ها را درمان کنند .این بیماریمعمولا با رفع کمبود اهن در بدن از بین می رود. در بعضی موارد نیز به نوع دیگری از دارو درمانی نیاز می باشد.
اپنه باز دارنده خواب
این اختلال خواب باعث می شود که فرد در حین خواب موقتا جریان تنفسش قطع گردد . یکی از دلایل شایع اپنه بازدارنده خواب، بزرگ شدن لوزه ها یا ورم لوزه هاست ( بافت هایی که در مجرای ارتباط دهنده بینی و حلق قراردارند. ) داشتن اضافه وزن یا چاقی نیز می تواند باعث این نوع اختلال خواب گردد. کسانی که دچار اپنه باز دارنده خواب هستند معمولا خروپف می کنند، مشکل تنفسی دارند و در طول خواب به شدت عرق می کنند. به دلیل ان که این اختلال ، مانع از خواب مداوم و کافی است، فردی که دچار ان باشد در طول روز به شدت احساس خواب الودگی و تحریک پذیری می کند. کسانی که نشانه های اپنه بازدارنده خواب ، مثل خروپف بلند یا خواب الودگی فزاینده در طول روز داشته باشند باید توسط پزشک مورد معاینه و درمان قرار گیرند.
برگشت ( ریفلاکس )
بعضی افراد به بیماری برگشت اسید معده به مری  مبتلا هستند. این بیماری باعث نوعی حس سوزش و ناراحتی در بیمار می گردد که به سوزش سردل یا ترش کردگی معروف است .
عوارض این بیماری هنگامی که فرد دراز کشیده باشد ممکن است بدتر شود. حتی چنانچه فرد متوجه احساس سوزش سردل به هنگام خواب نشود اما ناراحتی هایی که توسط این بیماری ایجاد می شود می تواند با چرخه خواب تداخل نماید.
کابوس
اغلب نوجوانان گاهی اوقات در خواب دچار کابوس می شوند اما اگر تعداد دفعات کابوس دیدن زیاد باشد می تواند الگوهای خواب را به هم زند زیرا معمولا باعث از خواب پریدن می گردد. برخی چیزها می تواند کابوس دیدن در خواب را تشدید کند که از ان جمله می توان به مصرف برخی داروها، الکل و مواد مخدر اشاره کرد و البته محرومیت از خواب کافی نیز خود می تواند عامل مهمی برای کابوس دیدن باشد. اما شایع ترین عامل کابوس های شبانه ، استرس یا اضطراب است.
اگر کابوس ها شبانه با خواب شما تداخل دارد بهتر است با پزشک ، روان درمانگر یا مشاور صحبت کنید.

راه رفتن در خواب
راه رفتن در خواب معمولا برای نوجوانان به ندرت اتفاق می افتند . اغلب کسانی که در خواب راه میروند را کودکان تشکیل می دهند راه رفتن در خواب ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد . این پدیده غالبا هنگامی که فرد بیمار است، تب دارد، خواب کافی نداشته و یا استرس داشته باشد روی می دهد. از انجا که راه رفتن درخواب معمولا برای یک فرد زیاد اتفاق نمی افتند ، غالبا به عنوان یک مشکل جدی در نظر گرفته نمی شود. کسانی که در خواب راه می روند معمولا خودشان به بستر باز می گردند و معمولا راه رفتن خود در خواب را به یاد نمی اورند . راه رفتن در خواب غالبا در خلال مراحل عمیق خواب بین مراحل 3 و 4 چرخه خواب صورت میگیرد. گاهی اوقات ، این گونه افراد به کمک برای بازکردن راه ( کنار گذاشتن موانع) و بازگشتن به بستر نیازمند خواهند بود. نکته قابل توجه این است که بیدار کردن کسی که در حال راه روی در خواب است باعث ترساندن او می شود. بنابراین بهتر است این افراد را به ارامی به سمت بستر هدایت کرد.
مشکلات متفاوت خواب، درمان های متفاوتی دارند. برخی افراد با دارو و برخی با کمک روش های خاصی نظیر نور درمانی ( نشستن در مقابل یک منبع نور برای مدت خاصی در هر روز ) یا تمرین های دیگر ، ساعت بدنشان قابل تنظیم مجدد است. پزشکان معمولا نوجوانان را تشویق می کنند که با تغییر سبک زندگی، به الگوها و عادت عای بهتری برای خواب دست یابند . شما احتمالا می دانید که مصرف کافئین می تواند شمارا بیدار نگاه دارد اما بسیاری از نوجوانان نمی دانند که انجام بازی های ویدیویی و تماشای تلویزیون قبل از خواب نیز میتواند همین اثر را داشته باشد.

  نظرات ()
انگیزش و هیجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥- اغلب هیجان ها ما را برانگیخته می ‌کنند اما هیجان و انگیزش همیشه دارای هم پوشی نیستند. یکی از عناصر اصلی در انگیزش نحوه احساس کردن ماست. هیجان های ما واکنش های غیر عینی در مقابل محیط می‌ باشند که همراه با پاسخ های عصبی و هورمونی هستند. هیجان ها را واکنش های انطباق نیز می‌ دانند که روی نحوه فکر کردن ما اثر می ‌گذارند و عموما تحت عنوان خوشایند تجربه می ‌شوند. اغلب هیجان ها ما را برانگیخته می ‌کنند اما هیجان و انگیزش همیشه دارای هم پوشی نیستند. بسیاری از اوقات ممکن است ما در جهت خاصی برانگیخته شویم بدون این که هیجانی را احساس کنیم. از طرفی این دو به هم مربوطند. رفتار ما نسبت به کسی که به او اعتماد داریم و نسبت به کسی که از او می ‌ترسیم متفاوت است و در مقابل رویداد ها وقتی سرحال و خوشحال هستیم و هنگامی که احساس غمگینی یا عصبانیت می‌ کنیم بطور متفاوت پاسخ می‌ دهیم به عبارت دیگر حالات هیجانی اغلب رفتار ما را برانگیخته می‌ کنند.

مرز میان انگیزش و هیجان

انگیزش و هیجان اغلب به اندازه‌ ای به هم بستگی دارند که تمییز بین آن ها مشکل است: ما اغلب به کارهایی دست می‌ زنیم که سبب بوجود آمدن احساس خوشایند در ما می ‌شوند و از انجام اموری اجتناب می‌ ورزیم که سبب بوجود آمدن احساس ناخوشایند در ما می ‌گردند اما گاهی اوقات هم به کارهایی دست می‌ زنیم حتی اگر بدانیم نتیجه آن عدم نشاط است و از انجام کارهایی اجتناب می‌ کنیم حتی اگر موجب شادی و خوشحالی ما شوند. پژوهشگران با متمرکز ساختن توجه خود روی واکنش های افراد در مقابل فشار روانی و اختلال عاطفی افسردگی به دنبال تبینی برای چنین تناقضاتی می‌ گردند.

سوالات مشترک بین انگیزش و هیجان

- اگر شما با این قبیل مسائل برخورد کرده باشید که چرا بعضی افراد برای نجات بیگانگان زندگی خود را به خطر می ‌اندازند؟ چرا برخی با پرخوری خود را به کام فربهی می‌ کشانند یا در اثر کم خوردن و به خود گرسنگی دادن جان خود را از دست می‌ دهند؟ چرا برخی گرفتار هیجان شدید حسادت می‌ شوند و چگونه این هیجان شدید و رفتارهای آن ها را تحت تاثیر قرار می‌ دهد؟ چرا برخی افراد کسانی را رنج می‌ دهند که هیچ گونه آسیبی به آن ها رسانده‌ اند؟ چرا برخی معتاد به مواد مخدر و گروهی معتاد به الکل می‌ گردند؟ چرا عده‌ ای در صدد بر می ‌آیند از قله های سخت و صعب العبور صعود کنند؟ و چرا برخی رهسپار سرزمین های غیر مکشوف می‌ شوند؟ در این صورت شما با مسائلی که پژوهشگران انگیزش و هیجان برخورد می‌ کنند، مواجه هستید.

تعیین کننده ‌های انگیزش و هیجان

- انگیزش و هیجان هر دو تحت تاثیر سه نوع عامل هستند عامل بیولوژیکی، عامل آموخته و عامل شناختی، مثلا علت غذا خوردن ما بوسیله ترکیبی از احساس های بدنی یا جسمانی گرسنگی که در نتیجه نیاز ما به غذاست تعیین می‌ شود(عامل بیولوژیکی) ترجیح دادن یک نوع غذا بر غذاهای دیگر(عامل آموخته) و اطلاعات ما درباره کیفیت و مغذّی بودن غذا مثلا استفاده از شیر به جای نوشیدنی دیگر(عامل شناختی) است. حالات هیجانی مانند ترس، خشم و برانگیختگی بوسیله علائم فیزیولوژیکی از قبیل تند شدن ضربان قلب و میزان تنفس، بالا رفتن فشار خون و سرخ شدن پوست مشخص می‌ شود، چنین تغییراتی ظاهرا به علت فعال شدن یا برانگیختگی قسمت های معینی در مغز و تولید هورمون های گوناگون در بدن بوجود می‌ آید. هیجان ها هم چنیبن دارای جنبه‌ های آموخته و شناختی هستند که مربوط به تفاوت در نحوه‌ های مختلفی است که افراد به یک نوع تجربه واکنش نشان می‌ دهند. مثلا در حالی که یک نفر وقتی روی آب بر یک قایق سوار است، از ترس می ‌لرزد، دیگری از تصور عمق آب، دچار وحشت می‌ شود. گاهی اوقات پاسخ ما نسبت به احساس مان غیر منطقی است(مانند جیغ زدن، گریستن، خندیدن یا فرار کردن،میگنا دات آی آر) و گاهی پاسخ به طریقی که آموخته‌ ایم مناسب می ‌باشد(مانند بالا رفتن از یک درخت برای نجات یافتن از یک خرس و شمردن از یک تا ده برای جلوگیری از طغیان ناشی از خشم)، گاهی اوقات نیز ما به احساس های مبهمی که فکر می‌ کنیم مربوط به موقعیت خاصی باشند، عنوان هیجان می‌ دهیم. بطور کلی ترکیب واکنش های بیولوژیکی، آموخته شده و شناختی هم روی نحوه احساسات و هیجانات ما و هم روی انگیزش ما روی عمل تاثیر می‌ گذارد.

فیزیولوژی انگیزش

- انگیزش را فرآیندی می‌ دانند که به رفتار جهت و نیرو می‌ بخشد. در طی این فرآیند نیرودهی به رفتار، تغییراتی فیزیولوژیایی اتفاق می‌ افتد که قابل بررسی هستند. برخی از نظریه پردازان که به علل زیستی انواع انگیزه‌ ها توجه دارند بررسی فرآیند های فیزیولوژیک را در ایجاد انگیزش مهم می‌ دانند. برخی از آن ها از نیازهای زیستی صحبت می‌ کنند که سبب ایجاد انگیزش می‌ شوند. بر این اساس پژوهش هایی که در روانشناسی فیزیولوژیک صورت گرفته، مراکز و مکانیزم هایی را در جریان انگیزش شناسایی کرده‌ اند. برخی از این یافته‌ ها نشان می‌ دهند که مراکزی در مغز ظهور این انگیزه را کنترل می‌ کنند.

  نظرات ()
پایتخت تجاوزات جنسی جهان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥


براساس اعلام برخی از زنان در کنگو،‌ اخیرا تجاوزات به صورت دسته جمعی شده است، شبه نظامیان مرد حتی به کودکان هم رحم نمی‌کنند و دختر بچه‌های چند ماهه را نیز مورد تجاوز قرار می‌دهند.

نماینده‌ی ویژه سازمان ملل اعلام کرد، شرق کونگو پایتخت تجاوزات در جهان است. براساس گزارشی که او ارایه کرده است، در یک ساعت به طور متوسط 48 زن در این منطقه مورد تجاوز قرار می‌گیرند.

مارگت وال استورم، نماینده ویژه سازمان ملل در شرق کنگو ادامه داد: من 10 سال است که در این منطقه فعالیت می‌کنم و شاهد ارتکاب این جرم، بدون هیچ‌گونه مجازاتی علیه زنان در جامعه شرق کنگو بوده‌ام.

به گفته‌ی او زنان در این منطقه دو انتخاب بیشتر ندارند، در خانه بمانند و از گرسنگی رنج ببرند و یا بیرون رفته و مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرند که به دلیل شرایط دشوار زندگی، اغلب زنان مجبور به انتخاب راه دوم می‌شوند و به نظر می‌رسد این مساله برای آنها به یک قانون تبدیل شده است.

براساس اعلام برخی از زنان در کنگو،‌ اخیرا تجاوزات به صورت دسته جمعی شده است، شبه نظامیان مرد حتی به کودکان هم رحم نمی‌کنند و دختر بچه‌های چند ماهه را نیز مورد تجاوز قرار می‌دهند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، وال استورم ادامه داده است: یک بار در بیمارستانی دختر بچه‌ی 3 ساله‌ای را دیدم که مبتلا به HIV مثبت بود. خواهر دوقلوی این دختر بچه به دلیل تجاوز جان خود را از دست داده بود.

وی اضافه کرد: امروز اما هیچ نشانه‌ای از پایان یافتن جنگ و این تجاوزات در کونگو دیده نمی‌شود.

نهاد‌های حقوق‌بشری در برخی کشور‌های جهان و کمیته حقوق بشر سازمان ملل نیز نسبت به ادامه روند نابهنجار و غیرانسانی رفتار با زنان در شرق کنگو به دولت‌های مدعی حقوق بشری هشدار داده‌اند و اتخاذ راهی برای پایان دادن به این رفتار‌ها را خواستار شده‌اند.

  نظرات ()
افراد مبتلا به چربی خون بالا بادام زمینی مصرف کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥


دانشیار گروه فارماکوگنوزی دانشکده داروسازی کرمان توصیه کرد: افراد مبتلا به چربی خون بالا، بهتر است، بادام زمینی مصرف کنند; زیرا بادام زمینی و کره آن، منبع خوب و باصرفه ای از پروتئین هستند و بیشتر ویتامین ها و املاحی را که به سختی به دست می آیند، تامین می کنند. دکتر فریبا شریفی فر در ادامه مطلب فوق گفت: ویتامین ها و املاح موجود در بادام زمینی شامل اسید فولیک، ویتامین E، مس، سلینیوم، منیزیم، روی و همچنین رنگدانه های گیاهی و فیبر خوراکی هستند. دکتر شریفی فر در مورد عوارض احتمالی چربی خون بالا گفت: یکی از مهم ترین عوارض بالا رفتن چربی خون، عوارض قلبی عروق است. تحقیقات نشان می دهد که بالا بودن میزان چربی خون یکی از مهمترین عوامل برای ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و بروز سکته های قلبی است. وی افزود: چربی خون بیش از حد باعث می شود که به تدریج در دیواره عروق رسوب کند و به تدریج جریان خون عروق به ویژه عروق قلبی کم و در نهایت قطع شود. به دنبال این روند، عضله قلب مستعد سکته های قلبی و انفارکتوس قلبی می شود. در این میان LDL مهم ترین نقش را ایفا می کند، از دیگر عوارضی که بالا رفتن چربی خون را در پی دارد، می توان سکته مغزی، نارسایی کلیه و التهاب پانکراس را نام برد. دکتر شریفی فر در رابطه با راه های کنترل چربی خون افزود: لازم است، استفاده از گیاهان دارویی با نظر پزشک برای کنترل چربی خون صورت گیرد.
دانشیار گروه فارماکوگنوزی دانشکده داروسازی کرمان اظهار داشت: پرهیز از رژیم غذایی پرچرب مانند چربی های اشباع در روغن جامد، گوشت ها به ویژه گوشت قرمز، لبنیات (خامه ، کره) و انواع شیرینی ها و غذای سرخ شده در این افراد ضروری بوده و توصیه می شود غذاهای غنی از کربوهیدرات ها را بیشتر مصرف کنند.
وی در ادامه افزود: مصرف سبزیجات، میوه ها، نان و غلات سبوس دار، استفاده از انواع لبنیات کم چرب، استفاده از گوشت کم چرب و غذاهای غنی از فیبرهای محلول شامل انواع حبوبات و بقولات مانند لوبیا و عدس، سبزیجات و بعضی از میوه ها باید بیشتر در دستور غذایی این بیماران قرار گیرد.

  نظرات ()
منطقه حفاظت شده ارسباران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

 

ارسباران در سال 50 و 52 شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده معرفی و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و چندی پیش نیز بنا به اعلام مدیر کل آذربایجان شرقی به زودی به پارک ملی ارسباران ارتقا می یابد.

این منطقه در سال 1354 از طرف یونسکو عنوان ذخیره گاه زیستکره را نیز دریافت و از اشتهار جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده معروف گردید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مبتلایان بهMS روغن آفتابگردان استفاده کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥


دکتر رویا نادری ساعتلو ، فیزیولوژیست ، شایع ترین زمان آغاز بیماری MS را بین سنین 20 تا 35 سال عنوان کرد و افزود: درصد بانوان مبتلا به این بیماری نسبت به مردان بیشتر است.این فیزیولوژیست با اشاره به این که درصد مبتلایان به بیماری MS در بانوان 2 برابر مردان است، گفت: بیماری MS به دلیل تخریب و التهاب میلین در سیستم اعصاب مرکزی (CNS) ایجاد می شود و افراد بین سنین 20 تا 35 سال را درگیر خود می کند که این بیماری در افراد زیر 20 سال کمتر مشاهده می شود.وی با اشاره به نامشخص بودن علت این بیماری گفت: در منابع متعدد به افزایش هورمون زنانه استروژن ، استعداد ژنتیک ، نارسایی ایمنی ، عفونت های ویروسی و فشارهای روانی اشاره شده است.نادری خاطرنشان کرد: علایم این بیماری بسته به این که در کدام قسمت سیستم عصبی مرکزی ایجاد شده است متفاوت بوده و به صورت سندرم چشمی، نخاعی، حسی، مخچه ای، اختلالات بلع، وزوز گوش و اختلالات روانی بروز می کند.
این استاد دانشگاه روند این بیماری را در برخی افراد خوش خیم و در برخی افراد بدخیم دانست و افزود: این نوع بیماری در افراد نوع پیش رونده یا بدخیم به مرور زمان باعث زمین گیر شدن آنها و در نهایت منجر به فوت آنها می شود. عوارض این بیماری در دستگاه های بدن به صورت کاهش توان بیمار، فلج اندام ها، ناتوانی جنسی بویژه در مردان، صرع، افسردگی و لرزش شدید هنگام فعالیت است که در نهایت باعث ایجاد زخم بستر می شود.وی گفت: برای بیماری MS درمان قطعی وجود ندارد ولی ممکن است برای کاهش علایم، کورتن  تجویز شود. افراد درمان شده برای جلوگیری از بازگشت بیماری MS بهتر است از روغن آفتابگردان استفاده کنند و رژیم کم چربی داشته باشند.

  نظرات ()
روش های درمان چاقی مفرط نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥


چاقی یکی از معضلات زندگی های شهرنشینی شده است. استفاده از غذاهای آماده یا همان فست فودها، نشستن پای تلویزیون و رایانه برای زمان های طولانی و انجام بازی های کامپیوتری به جای فعالیت منجر به چاقی در سنین پایین بسیار بیشتر از گذشته شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مراجعه ۲۰ هزار بیمار به یک بیمارستان روانپزشکی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

 

بیماری های روانی در ایران روبه افزایش است یا آمار مراجعه سالانه 20 هزار بیمار سرپایی به یک بیمارستان روانپزشکی نشان می دهد روان درمانی در ایران کم کم پذیرفته می شود؟

احتمالا باید به هر دو سوال پاسخ مثبت داد. آمار بیماری های روانی که هر از چندگاهی منتشر می شود، می گوید مشکلات روانی در ایرانیان روبه افزایش است. اما از آن سو، پذیرفتن بیماری روانی هم جای خوشحالی دارد. چه اینکه عمده مردم گمان می کنند مراجعه به مراکز درمانی بیماری های روانی، توهین به خود است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اسکو ' شهر قنات های آذربایجان شرقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

اسکو، تبریز- شهرستان اسکو به عنوان یکی از باغ شهرهای مهم آذربایجان شرقی به لحاظ تعداد قنوات به شهر ' قنات ها ' معروف است.

اگرازبلندترین نقطه مشرف به اسکو به سمت پایین نگاه کنی، تصویری از درختان انبوه و خرم را زیر آسمان شهر مشاهده می کنی که مانند حریری سبز زیر پایت چتر گسترانیده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
۱۵ میلیون ایرانی در معرض ابتلا به دیابت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

بیماری قند‎؛ نام شیرینی دارد، اما فرجام تلخی رقم می‌زند. این بیماری سالانه چهار میلیون نفر را در دنیا می‌کشد و در کمین 15 میلیون ایرانی هم نشسته است.

حدود سی سال قبل در تمام دنیا 30 میلیون نفر مبتلا به بیماری قند یا همان دیابت وجود داشت، اما امروزه حدود 285 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند. براساس برآوردهای سال گذشته فدراسیون بین‌المللی دیابت (IDF) تا سال 2030 شمار بیماران به بیش از 438 میلیون


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سه میلیون معلول شدید و بسیار شدید در کشور وجود دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

معاون توانبخشی و پیشگیری از معلولیت سازمان بهزیستی کشور تعداد معلولین شدید و بسیار شدید در کشور را حدود سه میلیون نفر اعلام کرد.
   
یحیی افزود: یک میلیون و 200هزار نفر از معلولین کشور تحت پوشش این سازمان هستند که با احتساب اعضای تحت پوشش خانواده های آنان، این رقم یه یک میلیون و 750 هزار نفر می رسد.

معاون توابخشی و پیشگیری از معلولیت سازمان بهزیستی کشور در ادامه با تاکید بر ضرورت مناسب‌ سازی محیط شهری برای معلولان خاطر نشان ساخت: نامناسب بودن محیط شهری یکی از مهم‌ترین مشکلات این قشر از افراد جامعه است که باید در راستای رفع این چالش، گام‌های ارزنده‌ای برداشت.

وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها، نهادها و مردم باید در مناسب ‌سازی محیط شهری بکوشند، ادامه داد: با وجود تدوین و ابلاغ قانون مناسب‌ سازی محیط شهری، این قانون تاکنون به صورت کامل اجرایی نشده است که باید شهرداری‌ها در راستای تحقق کامل این مهم همت کنند.

دکتر سخنگوی تاکید کرد: در مناسب‌ سازی محیط شهری باید معیارها و اصول استاندارد و زیباشناختی مورد توجه قرارگیرد.

وی با اشاره به تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه کشور مبنی بر اینکه دستگاه های حمایتی سالانه باید 10 درصد از افراد تحت پوشش خود را خارج کنند، اظهار داشت: امسال 38 تا 40 هزار نفر توسط بهزیستی کشور توانمندسازی می شوند.

دکتر سخنگوی ، توانمندسازی اقتصادی، مهارت آموزی، توان پزشکی و اشتغالزایی را از جمله خدمات بهزیستی برای معلولین کشور دانست و افزود: حمایت از طرح های پیشنهادی خود معلولین نیز از برنامه های بهزیستی کشور است.

معاون توانبخشی و پیشگیری از معلولیت بهزیستی کشور با بیان اینکه نیکوکاری و مشارکت در امور خیر، ریشه در اعتقادات و باورهای دینی افراد دارد، اظهار کرد: هر کجا خیرین به کمک بهزیستی آمده اند در ارائه خدمات از نظر کیفی و کمی رشد قابل توجهی داشته ایم.

  نظرات ()
شیب فزایندة ایدز در ازبکستان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

معاون رییس مرکز بیماران مبتلا به ایدز ازبکستان از شناسایی سه هزار و 43 بیمار جدید مبتلا به ویروس 'اچ.ای.وی'تا پایان ماه دهم سال جاری میلادی خبر داد و گفت: در طول سال گذشته نیز در مجموع چهار هزار و 16 نفر در این کشور به این بیماری مبتلا شدند. به گزارش ایرنا؛ 'غلام رجبف' افزود: براساس آمار رسمی تا 11 دی ماه سال گذشته در مجموع 18 هزار و 758 نفر شامل 11 هزار و 672 مرد و هفت هزار و 86 زن مبتلا به ویروس'اچ.آی.وی'در ازبکستان مشاهده شده بود.
وی اظهار داشت: بیشتر مبتلایان به این بیماری در 9 ماه سال جاری میلادی مربوط به شهر تاشکند با 578 نفر و استان های اندیجان، تاشکند، جزخ و نوایی به ترتیب با 461، 431، 31 و 14 نفر و جمهوری خودمختار قره قلپاقستان با 17 نفر بوده است. به گفته وی، براساس آمار سال گذشته به طور متوسط 54 درصد بیماران مبتلا به ایدز را مردان و 46 درصد را زنان تشکیل می دادند. براساس این گزارش، نخستین بیمار ایدز در ازبکستان در سال 1987 میلادی شناسایی شد. در طول سال های 1987 تا 1998 میلادی تعداد مبتلایان به این بیماری سالی یک تا هشت نفر و در سال های اخیر تعداد آنها بیش از پیش افزایش یافته است.
در سال های 1987 تا 1998 میلادی 53 درصد مبتلایان به بیماری ایدز را اتباع کشورهای خارجی تشکیل می دادند که در سال 1999 میلادی این شاخص 20 درصد و در سال های 2000 و 2003 میلادی فقط 0.4 و 0.6 درصد بوده است. بیشترین بیماران مبتلا به ویروس'اچ.آی.وی'در شهر تاشکند و استان های تاشکند، سمرقند، اندیجان و سرخاندریا مشاهده شده اند. نیمی از این بیماران کمتر از 30 سال سن دارند. با وجودی که هم اکنون 81 درصد مبتلایان به این بیماری را مردان تشکیل می دهند اما روند این بیماری در زنان نیز روبه گسترش گذاشته است.

  نظرات ()
کاری که زودتر پیرتان می کند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

خوردن شکر تنها باعث چاقی شما نمی شود بلکه مشکلات بسیار زیاد دیگه ای هم برای شما ایجاد می کند. با خوردن مقدار زیادی شکر، سطح قند خون شما افزایش می یابد و همین باعث می شود تا پوست شما خراب شود و خیلی زود تر از حد معمول پیر بشود.پیری امری اجتناب ناپذیر است و هیچکس نمی تواند از آن فرار کند اما می توان با انجام برخی کارها از پیری زودرس


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رواج روسپیگری در بین دانشجویان انگلیس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥


یکی از کارکنان انجمن حمایت از روسپیان در لندن می‌گوید که تماس‌های تلفنی دانشجویان با این مرکز مشاوره در ده سال اخیر به تدریج افزایش یافته است.از زمانی که دولت اعلام کرد دانشگاه‌های انگلستان می‌توانند از سال ۲۰۱۲ میلادی شهریه‌ها را تا ۹ هزار پوند در سال افزایش دهند، تعداد این تماس‌ها از سوی دانشجویان افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اسرائیل در صدر نقض کنندگان آزادی ادیان / لبنان آزادترین کشور برای مذاهب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥

کشورهای افغانستان، چین ، روسیه، رومانی، هند، مکزیک و ترکیه نیز در کنار اسرائیل در گروه موسوم به گروه صفر قرار گرفته اند.

نتایج یک پژوهش نشان می دهد اسرائیل در مجموعه کشورها و مناطقی قرار دارد که آزادی ادیان در آنها در بدترین وضعیت قرار دارد.

به گزارش سایت خبری ایلاف مستقر در لندن، دراین طرح، 195 کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته اند. موسسه بین المللی پژوهشی CIRI آمریکا در این طرح، میزان تضمین دولت ها به احترام به آزادی عبادت، گرویدن به ادیان دیگر و برابری میان شهروندان بدون در نظر گرفتن دین آنها را بررسی کرده است.

در این بررسی ، کشورهای جهان به سه دسته تقسیم شده اند که بدترین وضعیت در کشورهای مجموعه صفر و بهترین وضعیت در مجموعه 2 دیده می شود.

کشورهای افغانستان، چین ، روسیه، رومانی، هند، مکزیک و ترکیه نیز در کنار اسرائیل در گروه موسوم به گروه صفر قرار گرفته اند.

در بخش "صفر" کشورها ومناطقی جای گرفته اند که آزادی اعتقادات دینی در آنها وجود ندارد. در مجموعه دوم که با عدد 1 مشخص شده، دولت ها محدودیت های معتدلی بر آزادی عبادت شهروندان خود اعمال می کنند. در بخش سوم که با شماره 2 مشخص شده اند دولت ها محدودیت هایی را بر آزادی شهروندان، اعمال نمی کنند.

براساس این بررسی، لبنان در صدر کشورهای مجموعه شماره 2 قرار گرفت و پس از آن کشورهای آمریکا، سوئد، لهستان، آفریقای جنوبی، آنگولا ، اتریش، بلژیک، برزیل و شمار دیگری از کشورهای جهان قرار می گیرند.

در صدر کشورهای مجموعه یک نیز ایتالیا  قرار دارد و پس از آن بحرین، بنگلادش، اوکراین، تایلند، اسپانیا، مغولستان قرار دارند.
اسرائیل نیز در صدر کشورها ومناطق مجموعه صفر قرار گرفت.

روزنامه هاآرتص چاپ تل آویو در این باره نوشت که برای سال های متمادی، اسرائیل در این مجموعه باقی مانده است.
هاآرتص در این باره می نویسد: نتایج این پژوهش  واقعیت وضعیت بد آزادی اعتقادات دینی در اسرائیل را به جهانیان نشان داد. در اسرائیل دموکراسی که از اصل آزادی ادیان حفاظت کند، وجود ندارد.

  نظرات ()
نخستین گام در راه رسیدن به «سلامت جنسی» نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٥


سرویس اجتماعی ـ بهداشت باروری از ارکان عمده سلامت عمومی است که تأثیر بسیاری بر سلامت جسمانی و روانی افراد جامعه خواهد گذاشت. آموزش مجموعه‌ای از باید و نباید‌ها که مستقیم در سلامت جامعه دخیل خواهند بود و در این میان، نقش سلامت جنسی، پررنگ‌تر از سایر آنهاست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دینداران، سالم‌ترند؛ گزارش نشست سلامت و معنویت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٤


آیا شما فکر می‌کنید افرادی که مذهبی‌ترند یا اخلاق بهتری دارند یا به مسائل معنوی و عرفانی بیشتر توجه دارند، کمتر بیمار می‌شوند؟مثلاً کمتر سکته می‌کنند یا اگر سرطان بگیرند، بهتر درمان می‌شوند یا اصولاً طول عمرشان بیشتر از بقیه افراد است؟ فکر می‌کنید دعا چگونه می‌تواند در بهبود بیماری موثر باشد؟ آیا به رابطه بین توکل، صله رحم، راستگویی، نماز خواندن و آرامش روانی فکر کرده‌اید؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خاطرات بد فراموش نمی شوند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٤محققان دانشگاه کارولینای شمالی ضمن تحقیقات خود دریافتند بعضی از خاطرات، چه خوب و چه بد، برای همیشه در ذهن می‌مانند و در این میان، خاطراتی که می‌خواهیم از یاد ببریم، سخت تر از همه از ذهن زدوده می‌شوند.

سایت خبری " تایمزآو ایندیا " می‌نویسد ، محققانی که درباره این پدیده مطالعه می‌کنند، اکنون دریافته‌اند زمانی که صحبت از سرکوب خاطرات ناخوشایندی به میان می‌آید که محرک احساسی داشته‌اند، "فراموشی عمدی" یا "فراموشی داوطلبانه" به هیچوجه کارایی ندارد.

گروهی از فیزیولوژیست‌های دانشگاه کارولینای شمالی در گزارشی که قرار است در شماره ماه سپتامبر "مجله روانشناسی اجتماعی تجربی" به چاپ برسد، اظهار داشتند که دریافته‌اند افراد مورد مطالعه آنها قادر نیستند آنگونه که رویدادهای خوشایند و مادی خود را عمدا فراموش می‌کنند، خاطرات احساسی و معنوی خود را از ذهن پاک کنند.

به گفته آنان، زمانی که انسانها سعی می‌کنند عمدا اطلاعاتی را فراموش کنند، باید در ذهن خود آن اطلاعات را از بقیه موضوعات همراه آن جدا کنند و آنچه را که مایل نیستند دوباره به خاطر بیاورند، کنار بگذارند اما احساسات مانع از برداشتن این دو گام می‌شود.

دراین مطالعه محققان با استفاده از تصاویر احساس‌برانگیز و خنثی، شیوه‌ای را برای فراموشی هدایت شده به کار بستند تا دریابند که آیا انسانها می‌توانند به آسانی فراموش کردن رویدادهای مادی و غیر احساسی، رویدادهای احساسی را نیز به دست فراموشی بسپارند یا خیر.

زمانی که فهرست اطلاعاتی که می‌بایست فراموش شود، خنثی بود، داوطلبان شرکت‌کننده موفق شدند آنها را عمدا فراموش کنند اما زمانی که این فهرست شامل رویدادهای احساسی بود، فراموشی هدایت شده، شکست خورد.

این یافته‌ها می‌توانند به درک راههایی کمک کند که احساسات، با چیره‌شدن به فرآیندهای مغزی، فعالیت ذهن، از جمله کار بازیابی خاطرات را در کنترل خود می‌گیرد. احساسات، می‌تواند در فرایندهایی که برای فراموش کردن عمدی بخشهای ناخوشایندی از خاطرات گذشته در مغز انجام می‌شود، "اتصالی" ایجاد کند.

دکتر ه.ن.مالیک، استاد فیزیولوژی در ‪ ،AIIMS‬احساسات، به شدت روی حافظه اثر می‌گذارد و زنده‌ترین خاطرات، رویدادهای احساسی هستند که به دفعات به ذهن بازمی‌گردند.

وی گفت برخی معتقدند که تحریک احساسات منجر به دقیق‌تر و باریکتر شدن توجه انسان می‌شود به گونه‌ای که به اطلاعات پیرامونی توجه نمی‌شود و در نتیجه احتمال کمتری دارد که بعدا به خاطر آورده شوند.

دکتر سونیتا تیواری ، استاد فیزیولوی در دانشگاه پزشکی کینگ جرج، در "لکنو"ی هند نیز در این‌باره گفت " انسانها به ندرت لحظات احساسی‌شان را فراموش می‌کنند. فراموشی عمدی، برای کدر و تاریک کردن خاطرات ناخوشایند، در بسیاری موارد ناموفق است.

او گفت احساسات شدید باعث می‌شود رویدادهایی که همراه آنها بوده‌اند، همیشه در مغز در دسترس و قابل یادآوری باشند.این دانشمند گفت فراموشی عمدی رویدادهای خنثی، اقدامی مفید است که به مغز در روزآمد کردن اطلاعات خود کمک می‌کند.

  نظرات ()
تمرکز عرفانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٤


نماز، ذکر و تمامی عبادتها به ویژه هنگامی که با حضور ذهن و توجه عمیق و آگاهی ذهنی برگزار شوند، تمرکز فکری عالی را به دنبال دارند. صرفنظر از ارج و مقامی که برای انجام عبادات، در مکاتب الهی در نظر گرفته شده است، این اعمال تمرکز فکری ملموس و قابل توجهی را نیز به دنبال دارند و هر کس به راحتی می تواند چنین تمرکزی را حس و تجربه کند. اساساً تمام اعمال عبادی انسان، وقتی در درگاه الهی مقبولیت پیدا می کند که روی آن فکر و تمرکز وجود داشته باشد.
پیامبر اسلام می فرمایند: "یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است." ذکر و عبادت با توجه، پریشانی و شدت فکر را به کلی از بین می برد و ذهن و جسم را پالایش می کند، ضمن آن که آرامش فکری عمیقی را به دنبال دارد. شما اگر افراد عابد را مورد توجه قرار دهید می بینید که عموماً دارای تمرکزی فوق العاده و آرامش روحی عمیق هستند.
- ذکر:
ذکر که امروزه مکاتب هندی، بوداییها و یوگیها از آن به عنوان "مانترا" نام می برند ریشه ای عمیق در عرفان کهن دارد. می توان گفت تمامی اعمال عبادی انسان به یک طرف، ذکر در طرف دیگر. اولین تأثیری را که ذکر ایجاد می کند و ما به نوعی آن را در بحث مراقبه و مدیتیشن گفتیم، تأثیری است که بر آرامش ذهنی و فکری دارد. خداوند در قرآن کریم می فرماید: با ذکرخدا، همه آرامش و اطمینان قبلی ایجاد می شود و ما گفتیم که بیان مداوم یک ذکر باعث فرو رفتن در لایه های عمیق تر مغز و ارتباط با منشأ فکر و شعور خلاق می شود و این منشأ فکر به مثابه همان قسمتهای عمیق دریاست که از سکوت و سکون فراوانی برخوردار است. تأثیرات ذکر چنان فراوان است که هر عابد و سالکی که به سیر و سلوک مشغول است، قبل از همه، رسیدن به آرامش معنوی را از طریق ذکر فراوان جستجو می کند.
خداوند در قرآن همچنین می فرماید: "ای کسانی که ایمان آورده اید، فراوان ذکر خدا را بگویید."
روش مدیتیشن یا مراقبه که توصیه می کند واژه ای بی معنا را بگویید تا در این بی معنایی تفکری ایجاد نشود و شما سریعتر بتوانید با شعور خلاق و آگاهی عمیق، مرتبط شوید، در مقایسه با ذکر در عرفان کهن، شیوه ای ناقص است که ما در این بحث به تفاوت این دو و برتری عبادت و ذکر بر مراقبه و مدیتیشن می‌پردازیم.
ـ مراتب ذکر:
مرحوم فیض می گوید: "به طوری که ارباب معرفت گفته اند، ذکر را چهار مرتبه است: نخست آن که ذکر بر زبان آید، دوم آن که علاوه بر زبان، قلب نیز ذاکر و متذکر شود، سوم آن که ذکر خدا چنان در قلب ذاکر جای گیرد و بر آن مستولی شود که بازگیری توجه قلب از آن مشکل باشد و چهارم آن که بنده خدا یکسره در ذکر غرق شود به طوری که دیگر نه به ذکر و نه به قلب خود توجه دارد." چنان که ملاحظه می کنید ذکر در همان مرحله نخستین، با مراقبه منافات دارد. در مدیتیشن، صورت مانترا را مدام در ذهن تکرار می کنند و مطلقاً لب و زبان تکان نمی خورد. حتی به مراقبه کنندگان توصیه می کنند که مراقب باشند زبانشان تکان نخورد. حال آن که در ذکر عرفانی، ذکر الزاماً باید بر زبان جاری شود. شاید این به همان موضوع تلقین به نفس بر می گردد، اگر تلقین به نفس با زبان انجام شود و در ذهن به آن فکر کنیم، آمرانه تر و تأکیدی تر می شود و در ناخودآگاه بهتر نفوذ می کند. همیشه تلقین به نفس با صدای بلند نسبت به تلقین ذهنی، برتری و ارجحیت دارد. در مرحله دوم، مراقبه واقعی شروع می شود. شخص باید مواظب باشد که فکرش به جایی دیگر نرود و تمام قلبش متوجه ذکرش باشد.
عرفا می گویند: مهمترین و دشوارترین مرحله فکر، همین مرحله است. مسلماً وقتی شما می خواهید تمام توجه خود را متوجه ذکر خود کنید، مدام حواستان پرت و متوجه چیزهای دیگر می شود. اینجا باید فوراً برگردید و به ذکر خود معطوف شوید و در این توجه قلبی به ذکر و برگشت فکری به آن بسیار مداومت کنید. هرگز نباید به ذهن خود اجازه پریشانی و پرسه زدن در هر سو بدهید. دومین نقص مدیتیشن اینجاست که شما هنگام بیان مانترا به فکر خود اجازه می دهید که به هر سو برود. نه از فکر جلوگیری می کنید و نه مجازید متوجه مانترا باشید. سومین مرحله، مرحله ای است که در آن شخص چنان در ذکر خود فرو رفته که برایش مشکل است به چیز دیگری فکر کند.
این مرحله نشانه آن است که شخص کم کم به لایه های عمیق تر مغز و به آن آگاهی خالص و ناب دست یافته است. پس از آن مرحله چهارم است که شخص کاملاً در ذکر خود غرق می شود و این غرقه شدن چنان است که همان واژه ذکر می تواند حجاب ذاکر شود. یعنی این که خود واژه، بی معنا و بی مفهوم می شود و شخص در معنی واقعی آن جاری می گردد. ذکر تنها وسیله ای برای جاری شدن در یک مفهوم است و تمامی مفاهیم و معانی عمیق در عمق ناخودآگاه ما نهفته است. اینجا همان مرحله ای است که در مراقبه می گویند نه فکر وجود دارد و نه مانترا. در این منشأ فکری و این شعور خلاق و آگاهی ناب همه چیز نهفته است. عشق الهی، محبت بیکران، روشن بینی، خلاقیت، شفا، رشد، تکامل، ثروت، توانگری، صمیمیت، تفاهم، قاطعیت و . . .

  نظرات ()
امام باقر(ع) و تربیت فرزند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٤


تربیت، اساسی ترین مسأله انسان است که بدون آن به سعادت دنیا و آخرت نایل نمی گردد. معصومین علیهم السلام همچنان که در سایر ابعاد زندگی، چراغ هدایت پیروان خود بوده اند در زمینه تربیت نیز بهترین و مطمئن ترین الگویند. این مقاله بر آنست تا نکاتی از دفتر زرین دیدگاه ها و سیره تربیتی یکی از آن بزرگواران یعنی امام باقر(علیه السلام) را به پیروان آن حضرت تقدیم نماید که از سایت تبیان اخذ شده است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علل افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٤


علل افسردگی ترکیبی از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی و محیطی (روانی ـ اجتماعی) می‌باشد.
در بسیاری از مردم نیز، علت افسردگی ناشناخته باقی می‌ماند. به‌طور کلی مشخص شده است که افسردگی در نتیجه یکسری از فعل و انفعالات شیمیایی در مغز اتفاق می‌افتد.
این فعل و انفعالات که نورو ترانسمیتر نامیده می‌شود در تمامی اعمال و رفتارهای بدن به‌طور بیولوژیکی وجود دارد.
● عوامل ژنتیکی
ثابت شده است که در بعضی از اقوام و خانواده‌ها افسردگی شایعتر بوده ولی وجود یک فرد افسرده در یک خانواده لزوماً دلیل بر وقوع این امر در بقیه اعضاء خانواده نمی‌باشد.اما هرچه درجه خویشاوندی نزدیکتر باشد، به همان نسبتآسیب‌پذیری برای افسردگی بیشتر می‌شود.
● عوامل بیولوژیکی
تغییرات زیستی متعددی در مغز افراد روی می‌دهد. این تغییرات شامل تغییر در ارتباطات عصبی سیستم غدد درون‌ریز و هورمونها، تغییر در سیستم انتقال‌دهنده‌های شیمیایی و تغییر در فعالیتهای الکتریکی مغز است.
● عوامل محیطی (روانی – اجتماعی)
فاکتورهای استرس‌زای اجتماعی و روانی به‌عنوان ریسک فاکتورهای بروز افسردگی شناخته می‌شوند.
استرس در فرم فقدان یکی از اقوام نزدیک مثل پدر و مادر و دوستان به‌عنوان ماشه‌ای برای بروز افسردگی در افراد آسیب‌پذیر، به‌شمار می‌رود. به‌طور کلی تحقیقات ژنتیک ثابت کرده است که عوامل استرس‌زای محیطی فرصت بروز آسیب‌پذیری یک ژن بخصوص را افزایش داده و آنها را به سوی یک بیماری پیشرفته افسردگی هدایت می‌کند.
با این حال در برخی از افراد این افسردگی بدون عوامل استرس‌زای محیطی به‌وجود می‌آید. تحقیقات دیگری در این زمینه مشخص کرده است که عوامل استرس‌زا در قالب ایزوله بودن در اجتماع و یا محرومیت دوران کودکی منجر به تغییرات پایدار در فعالیت مغز شده و باعث افزایش حساسیت نسبت به بروز علائم افسردگی می‌شود.
▪ رویدادهای زندگی و استرسهای محیطی
استرسها و موقعیتهای زندگی می‌توانند نقش اولیه را در ایجاد افسردگی داشته باشند، هر چند که در این مورد اختلاف‌نظر بین دانشمندان وجود دارد.
عده‌ای معتقدند که سوگ و از دست دادن عزیزی می‌تواند منجر به افسردگی گردد. مطالعات نشان داده است که مرگ همسر بیشترین نقش را به عهده دارد. همچنین به دنیا آوردن فرزند، بازنشستگی، یائسگی و استرسهای عمده دیگر می‌توانند در ایجاد افسردگی نقش عمده داشته باشند.
▪ عوامل شخصیتی
همه افراد با تیپها و خصوصیتهای شخصیتی مختلف ممکن است دچار افسردگی گردند، اما افرادی با انواع شخصیتی وسواس، و شخصیت نمایشی بیشتر ممکن است دچار افسردگی گردند.
▪ عوامل یاد گرفته شده
بر اساس این عامل ارتباطات اجتماعی ناخوشایند که منجر به ارزیابی منفی فرد از خود می‌شود باعث ایجاد افسردگی است. زیرا این افراد با توجه به خصوصیات خاص خود نمی‌توانند محبت، همدردی و ارتباط عاطفی لازم را از دیگران به دست آورند.
بنابراین این افراد هم در مورد خودشان ارزیابی منفی داشته و هم دیگران را صادق نمی‌دانند و به‌تدریج آزرده و ناکام شده و افسردگی در آنان پدید می‌آید.
▪ تفکر منفی
افرادی که دارای افکار منفی در مورد خود، زندگی و آینده هستند، دچار افسردگی می‌گردند. این افراد به جنبه منفی هر چیزی فکر می‌کنند و به نقایص خود خیلی توجه نموده و بطور مداوم خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند. نکته مهم اینکه این افراد هر نوع اطلاعات را سوء تعبیر می‌کنند.
● مصرف داروها
▪ بعضی از داروها مثل داروهایی که در تنظیم فشار خون بالا مصرف می‌شوند و داروهای خواب آور باعث به‌وجود آمدن افسردگی می‌شوند.
▪ کمبود مواد غذایی مثل کمبود اسید فولیک و بعضی ویتامینها مثل ب١٢ باعث کاهش اثرات داروهای ضداضطراب شده و درمان را با مشکل روبرو می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله « آیا مصرف ویتامین به در مان افسردگی کمک می‌کند؟» در بخش مقالات تخصصی سایت را بخوانید.
▪ اعتیاد به بعضی از داروها، مواد مخدر و یا الکل باعث به‌وجود آمدن افسردگی می‌شود.

  نظرات ()
اوتیسم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٤


اوتیسم  نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می کندو علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری  نیز دیده می شود. در این افراد حرکات تکراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی )  نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مرکزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
50 درصد از داروهای تجویزی نسخ پزشکان، آنتی بیوتیک است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

رییس همایش داروسازی بالینی ایران با تاکید بر ضرورت نقش داروسازان بالینی در تجویز و مصرف منطقی داروها و انتخاب مناسب و موثرتر و درعین حال روش درمانی بهینه برای هر بیمار، گفت: نتایج بررسی ها نشان داده است که در 50 درصد از نسخ دارویی، آنتی بیوتیک تجویز می شود. این در حالی است که عفونت ها مشکل اصلی ممکلت ما نیست. دکتر خیرالله غلامی در نشست خبری نخستین همایش داروسازی بالینی ایران اظهار کرد: داروها فرآورده های ارزشمند حیاتی هستند که برای رسیدن به دست بیمار مسیر پرفراز و نشیبی را طی می کنند. رییس نخستین همایش داروسازی بالینی ایران تجویز و مصرف به جا و منطقی دارو را عاملی برای ارتقا سلامت و تجویز و مصرف نابه جا را تهدیدی برای سلامت برشمرد و افزود: به عنوان مثال با مصرف آنتی بیوتیک ها از 50 سال پیش تاکنون، شمار فراوانی از افراد از مرگ نجات یافته اند; به طوری که در گذشته از هر 10 نفر، 7 نفر جان خود را به علت ابتلا به انواع عفونت ها از دست می دادند. دکتر غلامی از اهداف عمده نخستین همایش داروسازی بالینی ایران را آموزش به داروسازان و تغییر نگرش دارو محوری به بیمارمحوری دانست و افزود: در این صورت بیمار مرکز ثقل توجه داروسازان خواهد شد و داروساز دارویی با بهترین اثر و کمترین عارضه را ارایه خواهد کرد. وی با تاکید بر ضرورت تغییر آموزش داروسازان در ادامه به تغییر کوریکولوم آموزشی دانشجویان رشته داروسازی و ابلاغ آن به دانشگاه های سراسر کشور خبر داد و گفت:  این موضوع در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران به جد در حال پیگیری است.

  نظرات ()
درمان ناشنوایی با خلق سلول های مویی گوش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

محققان موفق به خلق سلول های مویی شده اند که ابداعی مناسب برای درمان ناشنوایی خواهد بود. علت از دست دادن حس شنوایی با بالا رفتن سن این است که سلول های مویی در گوش ما که به ما امکان شنیدن می دهند، نمی توانند دوباره تولید شوند.  ما با 30 هزار سلول مویی در هر یک از گوش هایمان متولد می شویم، اما وقتی این سلول ها بمیرند یا آسیب ببینند دیگر کارایی خود را از دست خواهند داد.
برای تغییر این وضعیت محققان دانشگاه استانفورد اخیرا موفق به تولید سلول های مویی برای موش ها در ظرف کشت آزمایشگاهی شده اند.
در این پژوهش، محققان از سلول های بنیادی حاصل از موش ها به همراه فیبروبلاست های موش استفاده کردند.  پس از 10 سال تحقیقات آزمایشگاهی محققان توانستند این سلول ها را به ساختارهایی شبیه به سلول های مویی و با کارآیی و شکل ظاهری آنها تبدیل کنند.

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

من و نامزدم ارتباط داشته ‎ایم اما فقط در حد بوسیدن و بغل کردنِ هم با لباس البته او انزال هم داشته است آیا ممکن است من حامله شده باشم؟

نه، اصلاً نگران نباش. اما مراقب این موضوع هم باش که اگر خیلی پیش بروی ممکن است کارهایی را انجام دهی که آمادگی‎اش را نداری و یا نمی‎خواهی. یا به خواست طرف مقابلت سطحی از رابطه جنسی را تجربه کنی که بعداً پشیمان بشوی. اگر خواستید ارتباطی داشته باشید که در حین آن احتمال برخورد اسپرم با واژن وجود داشت حتماً از شریک جنسی‎ات بخواه که کاندوم بپوشد. برای احتیاط بهتر است که هر دو کاندوم تهیه کنید و در گوشه کیفتان داشته باشید.

  نظرات ()
دیوار موزه آذربایجان ترک خورد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: بناهای تاریخی و موزه های تبریز آسیب پذیرترین اماکن در برابر زلزله هستند.

تراب محمدی در جلسه شورای راهبردی دبیر خانه دایمی کنفرانس های مقاوم سازی ایران، با بان اینکه بناهای تاریخی و موزه های آذربایجان شرقی در برابر زلزله آسیب پذیر است، افزود: باید راهکارهای مقاوم سازی بناهای تاریخی و موزه ها به عنوان آسیب پذیرترین اماکن در برابر زلزله توسط اساتید مدعو به سومین سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله و چهارمین کنفرانس مقاوم سازی لرزه ای تبریز ارایه شود.

وی تصریح کرد: راهکارهای مقاوم سازی موزه ها، اماکن تاریخی و با ارزش مقوله بسیار مهمی است که بایستی به عنوان یک بخش اساسی و مجزا در کنفرانس های مقاوم سازی گنجانده شود.

محمدی با بیان اینکه احتمال وجود زلزله نه قابل اثبات است و نه انکار، بیان کرد: وقوع زلزله در شهر وان ترکیه باعث شده تا ترک هایی در دیوار موزه آذربایجان ایجاد شود و این مسئله نشان می دهد که باید هر چه سریعتر به فکر مقاوم سازی این بناها با راهکارهای جدید بود.

وی در خصوص اهمیت حضور سفیر ژاپن در سومین سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله تبریز، اظهار داشت: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی ارتباط مناسبی با اساتید ژاپنی دارد به طوریکه سال گذشته کنفرانسی با حضور آن اساتید و با همکاری دانشگاه تربیت معلم آذربایجان برگزار شود و راهکارهای مرمت بازار تبریز توسط این اساتید پس از بررسی های متعدد ارایه شد.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اضافه کرد: حضور سفیر ژاپن در این سمپوزیوم می تواند قدم ارزنده دیگری باشد تا با عقد تفاهم نامه های همکاری دیگر تجربیات ژاپنی ها در خصوص مسایل مختلف علی الخصوص مرمت و احیای آثار تاریخی به کشور منتقل شود.

شایان ذکر است تراب محمدی در حاشیه سومین سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله تبریز نشست ویژه ای با سفیر ژاپن جهت عقد تفاهم نامه همکاری خواهد داشت.

گفتنی است سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله به عنوان یکی از پیش برنامه های چهارمین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای، ششم آذر سال جاری توسط دبیرخانه دایمی کنفرانس های مقاوم سازی کشور و با همکاری دفتر فنی استانداری آذربایجان شرقی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در کلانشهر تبریز برگزار می شود.

  نظرات ()
افزایش شاخص توده بدنی یکی از فاکتورهای مهم سایش غضروف است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳


یک متخصص ارتوپدی اظهار کرد:یکی از مهمترین فاکتورهای خطرزایی که باعث تخریب و از بین رفتن سریع غضروف می شود، افزایش شاخص توده بدنی یا به عبارت ساده تر چاقی است.  دکتر فریده شمس گفت: وزن زیاد و یا همان چاقی به میزان قابل توجهی در تخریب سریع غضروف نقش دارد و سایر فاکتورها همچون جنس، سن یا نژاد به اندازه این فاکتور در از بین بردن سریع این غضروف تاثیری ندارند.  وی تصریح کرد: بهترین راه برای جلوگیری از تخریب و آسیب این غضروف، شناسایی فاکتورهای خطرزای اولیه و بروز آن است.  شمس در ادامه افزود: غضروف ساق رانی یک بافت اتصال دهنده ارتجاعی است که استخوان های زانو را می پوشاند و از آنها حفاظت می کند. این غضروف در اثر کشیدگی زیاد و پارگی، جراحت، از بین رفتن مفصل و سایر فاکتورها همچون پوکی استخوان آسیب می بیند.  وی گفت: نرمی غضروفی نیز به سایش کشکک در قسمت داخلی یا خارجی انتهای تحتانی ران که موجب فشار به غضروف سطح داخلی کشکک و آسیب به آن می شود، می گویند. این عارضه بیشتر در زنان جوان و نیز در ورزشکاران از هر دو جنس رخ می دهد. سایش مداوم سطوح مفصلی بین کشکک و ران سبب التهاب و تخریب غضروف مفصلی می شود که این درد همراه با فعالیت و درد به دنبال نشستن طولانی در زانو است.  شمس تاکید کرد: در موارد خفیف با اصول اولیه درمان (استراحت، یخ درمانی، بالا نگه داشتن و فشار موضعی) و استفاده از داروهای ضد التهابی درمان صورت می گیرد. همچنین تقویت عضله چهار سر رانی در جلوی ران می تواند آن را بهبود بخشد.

  نظرات ()
دیابت نوع دوم خطر ابتلا به 24 نوع سرطان را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است: دیابت نوع دوم خطر ابتلا به 24 نوع سرطان مختلف را افزایش می دهد.
کاری همینکی محقق سوئدی و دستیاران وی در سوئد و آمریکا، این پژوهش گسترده را روی خطر ابتلا به سرطان ها در مبتلایان به دیابت نوع دوم انجام داده اند.
در این تحقیق 125 هزار و 126 شهروند سوئدی مورد بررسی قرار گرفتند که به دلیل مشکلات ناشی از دیابت نوع دوم در بیمارستان بستری شده بودند.
متخصصان همه گیرشناسی در این کشور نرخ ابتلا به سرطان در این بیماران را با کل جمعیت سوئد مورد مقایسه قرار دادند. بزرگی این تحقیق هم چنین برای نخستین بار این امکان را فراهم آورد که میزان ارتباطات بین دیابت و انواع غیرمعمول تر سرطان ها شناسایی شود. بیشترین خطری که متوجه این بیماران است، خطر ابتلا به سرطانهای پانکراس و سرطان سلولهای کبدی است.
شبکه خبری تورنتونیوز در این باره نوشت: خطر ابتلا به این دو سرطان در مبتلایان به نوع دوم به ترتیب 6 و 4/25 درصد افزایش می یابد.
محققان هم چنین دریافتند که بیماران دیابتی دو برابر بیش از حد معمول در معرض خطر ابتلا به سرطانهای کبد، تیروئید، روده کوچک و سیستم عصبی قرار دارند.

  نظرات ()
بارندگی ها متولیان دریاچه ارومیه را فریب ندهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

نماینده ارومیه‌ بر این باور است، بارندگی‌ها نباید موجب شود مسئولان گمان کنند دریاچه ارومیه نجات پیدا کرده است.

سید سلمان ذاکر در این‌باره گفت: ارتفاع آب دریاچه ارومیه به ‌دلیل بارندگی‌های چند هفته گذشته تا 50 سانتی‌متر بالا آمده است.
 
وی افزود: هشدارها برای خشک شدن این دریاچه، هنوز از بین نرفته است، چون مشکل اصلی دریاچه ارومیه، بارندگی نیست، بلکه تبخیر آب و نرسیدن آب از حوضه آبریز است.

ذاکر همچنین اظهار داشت: اگر این بارندگی‌ها موجب غفلت مسئولان شود، قطعا تا سه سال آینده، دریاچه خشک می‌شود.
 
نماینده ارومیه ادامه داد: باید برنامه‌های گوناگون برای انتقال آب از رودهای مرزی به دریاچه ارومیه را با جدیت ادامه دهیم و تلاش کنیم روند تغییر آبیاری در حوضه آبریز دریاچه اصلاح شود».

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

ماه پیش من ارتباط جنسی بدون پیشگیری داشتم اما پریود شده‎ام آیا هنوز احتمال حاملگی برای من وجود دارد؟

اگر گمان می‎کنی که باردار هستی تست بارداری را بده . خیلی از دختر خانم‎ها بعد از برقراری ارتباط جنسی احساس گناه می‎کنند و فکر می‎کنند که حامله هستند در صورتی‎که نیستند. البته تعداد کمی از خانم‎ها هستند که پس از باردار شدن و حتی در طول مدت بارداری هم پریود سبکی را دارند. اگر پریود بعدی‎ات دیر شد حتماً تست بارداری را بده.

  نظرات ()
گوش هم سکته می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

یکی از تلخ‌ترین تجربه‌هایی که می‌تواند برای هر یک از ما به طور ناخودآگاه و بدون هیچ زمینه قبلی پیش بیاید، کری یا کاهش شنوایی ناگهانی است.

یعنی فردی که شنوایی‌اش طبیعی است، یکباره کمی یا تمام شنوایی یک یا هر دو گوش‌ را از دست می‌دهد.

البته این نوع کاهش شنوایی معمولا در یک گوش اتفاق می‌افتد و اغلب با وزوز گوش و اختلال در جهت‌یابی صداها همراه است، اما نکته مهم‌تر آن که گرچه در مواردی ابتلا به بیماری‌های ویروسی،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف بیش از حد سس‌ موجب بروز سرطان مری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

مرتضی صفوی اظهار داشت: مصرف غذاهای آماده موجب کاهش کلسترول خوب بدن و افزایش کلسترول بد بدن می‌شود.

وی گفت: مصرف سس‌ها در کنار غذای آماده ریفلاکس معده را افزایش می‌دهد و موجب بروز سرطان مری می‌شود؛ می‌توان به جای استفاده از سس‌ها در کنار مصرف غذاها از گوجه‌فرنگی استفاده کرد به دلیل اینکه گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین C است و ویتامین C یکی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که موجب از بین بردن رادیکال‌های آزاد بدن می‌شود.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: یک قاشق غذاخوری سس قرمز یک گرم چربی و یک قاشق غذاخوری سس سفید ۵ گرم چربی دارد و می‌توان گفت که سس قرمز یک‌پنجم سس سفید حاوی چربی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در هر ساعت 3 نفر در تصادفات رانندگی ایران کشته می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳


دبیر علمی کنگره نروتروما گفت: در 20 سال گذشته بیش از نیم میلیون نفر از هم‌وطنان ما در تصادفات راهنمایی و رانندگی کشته شده‌اند به این معنی که در ایران در هرساعت 3 نفر در این حوادث کشته می‌شوند.

علی گرجی ظهر امروز در کنگره نروتروما که در بیمارستان فوق‌تخصصی رضوی برگزار شد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در این تصادفات کسانی که کشته می‌شوند بسیار خوش‌شانس به نظر می‌رسند این درحالی است که افرادی که دچار ضربات سر ونخاع می‌شوند گرفتار بیماری‌هایی هستند که تا آخر عمر آنها را ازار می‌دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آدم مناسب پروژه را پیدا کنیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

اشتباه‌های فاحش در مدیریت پروژه

مترجم: فرهاد امیری
چند سال قبل در یک شرکت سازنده عظیم صنعتی، روی پروژه‌ای مربوط به یک فرآیند مهندسی معکوس کار می‌کردم.

پروژه ماه‌ها به طول انجامید و به نظر می‌رسید همه‌چیز خوب پیش می‌رود. آن وقت، شخصی که نام مستعار «هک» را روی آن می‌گذارم، داخل پروژه شد. وظیفه او تهیه گزارش برای یکی از مدیران بود. هک از همان اول با دید منفی به داخل پروژه آمد و بعد از چند هفته توانست مدیر مزبور را قانع کند که باید پروژه را تعطیل کرد. آن روز تیم پروژه وسایلش را جمع کرد و از آنجا رفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خانه‌داری به‌زودی شغل رسمی می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳


معاون حقوقی رییس‌جمهور، گفت: به زودی خانه‌داری در زمره مشاغل رسمی قرار می‌گیرد و زنان خانه‌دار از انواع بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند می‌شوند و تعداد زنان سرپرست خانوار از رقم بیکاران کاسته می‌شود.

فاطمه بداغی در همایش ملی زنان سرپرست خانوار که پیش از ظهر سه‌شنبه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هشدار در مورد مواد سرطانزای ظروف یکبار مصرف نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳


عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر گفت: مواد سرطانزای ظروف یکبار مصرف شفاف یا پلی استالینی که در بسیاری از ارگانها و مراسم برای چای و دیگر مواد غذایی داغ استفاده می شوند در دمای 40 درجه سانیتگراد آزاد شده و وارد مواد غذایی می‌شوند.

دکتر ارومیه ای عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر در بیست و یکمین جلسه تالار گفتگوی محیط زیست شهری که با موضوع معضلات محیط زیستی و بهداشتی استفاده از ظروف پلاستیکی و پلیمری در مراسم مذهبی برگزار شد گفت: تمام محصولات بایستی از مرحله تولید تا مصرف


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 17 درصدی آمار طلاق در اردبیل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

مدیر کل ثبت احوال استان اردبیل گفت: آمار طلاق دراستان اردبیل طی 6 ماه اول سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش یافت.
عبدالله امینی شامگاه سه شنبه، در جلسه هماهنگی پوشش ثبت وقایع حیاتی در شهرستان نمین اظهار کرد: در این مدت 10 هزار و843 مورد ازدواج و 10هزار و 72مورد طلاق در استان ثبت شده است.
وی بیشتر طلاق های به وقوع پیوسته در استان اردبیل را مربوط به دوران نامزدی زوج ها عنوان کرد و افزود: این رویداد تلخ نشان می دهد که دو طرف در زمان تصمیم به ازدواج از همدیگر شناختی ندارند و نیاز است فرهنگ سازی مطلوبی در این زمینه صورت گیرد.
 مدیر کل ثبت احوال استان اردبیل گفت : موضوع رشد طلاق در استان اردبیل که از پیشینه غنی مذهبی و تاریخی برخوردار است غیر قابل پذیرش دانست. امینی با بیان اینکه استان اردبیل چهارمین استان کشور است که وقایع حیاتی را الکترونیکی ثبت می کند افزود: طی 6 ماه آینده صدور شناسنامه مکانیزه در تمامی شهرستاهای استان آغاز می شود. این مسئول همچنین از روستائیان خواست برای ثبت آمار فوتی به موقع اقدام کنند و فرهنگسازی از سوی دهیاران در مناطق روستایی را برای تحقق این امر موثر دانست.

  نظرات ()
آذربایجان شرقی رکورددار مهاجرت در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

 استان آذربایجان شرقی در دهه های گذشته، تحت تاثیر مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و به ویژه جغرافیایی، با نقل و انتقالات شدید جمعیتی روبرو بوده است.به گزارش نصر نیوز، این استان در ۵۰ سال گذشته بیشترین مهاجرفرستی را در بین استان های ایران داشته است، به گونه ای که خالص مهاجرتی آن از حدود ۱۰۱ هزار نفر در سال ۱۳۴۵ ، به حدود ۲۲۴ هزار نفر در سال ۱۳۶۵ و بالاخره ۱۵۳ هزار نفر در سال ۱۳۸۵ ، رسیده و بنابراین در بین استان های ایران، رتبه اول داشته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لکه‌های سفید روی پوست چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

ضایعات مربوط به این بیماری بیشتر در صورت، لب‌ها، دست، بازو، پاها و نواحی تناسلی بروز پیدا می‌کنند، اما بجز مشکل ظاهری، هیچ عارضه دیگری را برای شخص به همراه نمی‌آورد و روند پیشرفت بیماری و انتشار لکه‌ها در بیمار، به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست.


بیماری برص یا «ویتیلیگو» همان عارضه پوستی معروف به لک و پیس است که بیمار را از نظر ظاهری بسیار آزار می‌دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شانس فقط به ذهن آماده کمک می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

ده سوال

مترجم :پریسا حبیبی
«کوئینگ وانگ»، استاد بازاریابی و نوآوری مدرسه کسب‌وکار «وارویک» در انگلیس است. او همچنین معاون رییس بخش بین‌الملل این دانشکده است. او قبل از پیوستن به این دانشکده در دپارتمان تحقیقاتی علم و فن‌آوری دانشکده «ساسکس» مشغول به کار بود. او همچنین استاد مدعو چندین دانشگاه است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رشد نگران کننده آمار طلاق در استان های شمال غرب کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

 

سرش را به نشانه شرم پایین آورده و سکوت کرده ،شاید به وعده و وعیدهایش فکر می کند و شاید به راز هایی که در دلش نهفته است و یا به بدبختی های 15 ساله اش !به گزارش نصر نیوز، با چشمانی اشک آلود به سمت خودرویی که داخل حیاط دادگستری پارک شده می دود. اما ماموران اجازه نمی دهد جلو تر برود و جگر گوشه خود را ببیند و چند دقیقه ای با او درد و دل کند. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راز پرش‌های شگفت‌انگیز قورباغه! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

پژوهشگران دانشگاه براون کشف کردند که تاندون‌های قورباغه به محض اینکه این حیوان آماده پرش می شود کشش می آیند و سپس به مانند فنر و به سرعت به حالت اولیه باز می گردند.

پژوهشگران آمریکایی عقیده دارند که راز جهش شگفت انگیز و غیرممکن قورباغه ها در تاندون‌های آنها نهفته است نه در ماهیچه هایشان.

به گزارش UPI، پژوهشگران دانشگاه براون کشف کردند که تاندون‌های قورباغه به محض اینکه این حیوان آماده پرش می شود کشش می آیند و سپس به مانند فنر و به سرعت به حالت اولیه باز می گردند.

پژوهشگران عقیده دارند ماهیچه ها به تنهایی قادر به ایجاد چنین پرش‌های شگفت انگیزی نیستند. هر چند یک چهارم وزن قورباغه در پاهایش قرار دارد، اما این حیوان بدون کمک گرفتن از تاندون‌ها قادر به نمایش چنین پرش‌هایی نخواهد بود. در واقع چنین پرشی نیازمند ساختاری فنری و قابل ارتجاع است.

به محض اینکه قورباغه خود را آماده پرش می کند ماهیچه های ساق پا کوتاه شده و انرژی را در تاندون‌های کش آمده بارگیری می کند. در زمانی که قورباغه می جهد تاندون‌ها که اطراف استخوان قوزک پا را گرفته اند انرژی را رها می کنند و این انرژی قورباغه را به جلو فشار می دهد.

 

  نظرات ()
مصرف‌کنندگان آب‌معدنی بخوانند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

معاون نظارت موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، با تاکید بر اینکه بطری‌های پلاستیکی حاوی آب آشامیدنی به خودی خود دارای آلودگی نیستند، گفت: چنانچه بطری‌ها با مایع درون خود در مجاورت نور آفتاب قرار گیرند، ایجاد آلودگی می کنند.

بهادر کاظمی در مورد بررسی وضعیت و میزان آلودگی بطری های پلاستیکی حاوی آب آشامیدنی توسط موسسه استاندارد گفت: بطری های حاوی آب آشامیدنی به خودی خود دارای آلودگی نیستند.

معاون نظارت موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی افزود: اما اگر بطری ها در مجاورت نور آفتاب قرار گیرند، ایجاد آلودگی می کنند.

وی عنوان کرد: مواد پتروشیمی که این بطری ها از آن تولید می شوند وقتی با مایع در مجاورت نور آفتاب قرار گیرند، فعل و انفعالات شیمیایی انجام می شود که مضر است.

کاظمی با اعلام اینکه سازمان استاندارد همواره آب های آشامیدنی معدنی خارجی و تولید داخلی را بررسی می کند، خاطرنشان کرد که این آب ها مشکلی از نظر بهداشتی و آلودگی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه رعایت نحوه نگهداری آب های آشامیدنی که مهر استاندارد اخذ کرده باشند، بسیار مهم است، عنوان کرد: اگر فروشندگان و مغازه داران، بطری های پلاستیکی آب آشامیدنی را در مقابل نور آفتاب قرار دهند مشکلاتی ایجاد می شود.

معاون نظارت موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی خاطرنشان کرد: اگر سیستم نگهداری آب آشامیدنی صحیح باشد، آب مشکلی ندارد.

  نظرات ()
بروز بیماری های صعب العلاج در خوزستان/ گرد و غبار قربانی می گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳


رئیس مجمع نمایندگان خوزستان از بروز بیماریهای جدید و صعب العلاج بین مردم این استان به واسطه وقوع پدیده مخرب گرد و غبار خبر داد.

ناصر سودانی پنج شنبه شب در نشست مدیران و روحانیون استان خوزستان با رئیس مجلس شورای اسلامی در مسجد اعظم اهواز اظهار کرد: مردم خوزستان در طول تاریخ ثابت کرده اند انسانهای وفاداری به انقلاب و شیعه هستند ولی دشمن قصد دارد با سیاه نمایی مشکلات استان به کشور ضربه بزند به همین دلیل دولت باید مشکلات استان را کاهش دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تحصیل 80 هزار ایرانی در خارج کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم با اشاره به تحصیل 80 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای خارج از کشور، گفت: آماری از تعداد بازگشتیها به داخل نداریم و تعداد این دانشجویان بعد از ارزیابی مدارکشان مشخص می شود.

حسن مسلمی نائینی در حاشیه سومین همایش هم اندیشی موسسات اعزام دانشجو به خارج، در جمع خبرنگاران با اشاره به تعداد موسسات مجاز و غیرمجاز اعزام دانشجو گفت: همزمان با شروع فعالیت ما در سمت مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم، حدود 70 موسسه فعال بودند که نظم خاصی نداشتند و حدود 183 موسسه غیرمجاز هم فعال بودند و تبلیغات گسترده ای داشتند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط احتمالی گروه خونی با خطر سکه مغزی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

پژوهشگران در تحقیقات جدید خود دریافتند که گروه خونی احتمالا با خطر سکه مغزی افراد ارتباط دارد.

به گزارش پایگاه خبری "هلس دی نیوز"  آمریکا، پژوهشگران دانشگاه هاروارد دریافتند: افراد دارای برخی از گروه‌های خونی چه بسا بیشتر با خطر سکه مغزی روبرو هستند.

بر اساس این پژوهش، افراد دارای گروه خونی "AB"  به میزان 26 درصد بیشتر از افراد دارای گروه خونی "O"  در معرض سکه مغزی قرار دارند.

پژوهشگران در این تحقیقات خود اطلاعات نزدیک به 62 هزار زن و 28 هزار مرد را در طول سن 20 تا 26 سالگی مورد بررسی قرار دادند.

بر پایه این تحقیقات، با مرور زمان روشن شد که مردان و زنان دارای گروه خونی "AB" به میزان۲۶درصد بیشتر از افراد دارای گروه خونی "O" با خطر سکته مغزی روبرو هستند.

این تحقیقات همچنین نشان داد زنان دارای گروه خونی "B"  به میزان 15 درصد بیشتر از زنان هم سن و سال خود که دارای گروه خونی "O" هستند، با خطر سکته مغزی روبرو هستند.

این در حالی است که گروه خونی "A"  ارتباطی با افزایش خطر سکته مغزی در نزد مردان و زنان نداشت.

"لو کی" مسوول این تحقیقات گفت: گروه خونی "AB" بیشترین ارتباط با سکته مغزی داشته است.

وی افزود: تحقیقات آینده تلاش خواهد کرد که مکانیزم بیولوژیکی را که ممکن است ارتباط بین گروه خونی و خطر دچار شدن به سکته مغزی را توضیح دهد، کشف کند.

  نظرات ()
ارتباط احتمالی گروه خونی با خطر سکه مغزی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

پژوهشگران در تحقیقات جدید خود دریافتند که گروه خونی احتمالا با خطر سکه مغزی افراد ارتباط دارد.

به گزارش پایگاه خبری "هلس دی نیوز"  آمریکا، پژوهشگران دانشگاه هاروارد دریافتند: افراد دارای برخی از گروه‌های خونی چه بسا بیشتر با خطر سکه مغزی روبرو هستند.

بر اساس این پژوهش، افراد دارای گروه خونی "AB"  به میزان 26 درصد بیشتر از افراد دارای گروه خونی "O"  در معرض سکه مغزی قرار دارند.

پژوهشگران در این تحقیقات خود اطلاعات نزدیک به 62 هزار زن و 28 هزار مرد را در طول سن 20 تا 26 سالگی مورد بررسی قرار دادند.

بر پایه این تحقیقات، با مرور زمان روشن شد که مردان و زنان دارای گروه خونی "AB" به میزان۲۶درصد بیشتر از افراد دارای گروه خونی "O" با خطر سکته مغزی روبرو هستند.

این تحقیقات همچنین نشان داد زنان دارای گروه خونی "B"  به میزان 15 درصد بیشتر از زنان هم سن و سال خود که دارای گروه خونی "O" هستند، با خطر سکته مغزی روبرو هستند.

این در حالی است که گروه خونی "A"  ارتباطی با افزایش خطر سکته مغزی در نزد مردان و زنان نداشت.

"لو کی" مسوول این تحقیقات گفت: گروه خونی "AB" بیشترین ارتباط با سکته مغزی داشته است.

وی افزود: تحقیقات آینده تلاش خواهد کرد که مکانیزم بیولوژیکی را که ممکن است ارتباط بین گروه خونی و خطر دچار شدن به سکته مغزی را توضیح دهد، کشف کند.

  نظرات ()
کیوی فشار خون را کاهش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که خوردن روزانه سه عدد کیوی فشار خون را کاهش می دهد.

به گزارش پایگاه "هلس دی نیوز" آمریکا، در این پژوهش از 50 مرد و 68 زن با میانگین سنی 55 سال خواسته شد که به مدت هشت هفته هر روز سه کیوی یا یک سیب بخورند.

نتایج این پژوهش نشان داد که تاثیر کیوی در کاهش فشار خون بیشتر از خوردن سیب بود به گونه ای که میانگین فشار خون را به میزان 3.6 میلی متر جیوه نسبت به دیگران کاهش داد.

این پژوهش با حمایت مالی دانشگاه اسلو صورت گرفت و پژوهشگران دریافتند که خوردن روزانه سه عدد کیوی بهتر از خوردن یک سیب در روز فشار خود را در طول 24 ساعت بهبود بخشید.

  نظرات ()
برانگیختن کارمندان به ارائه فیدبک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

مترجم: رویا مرسلی
هر چه دامنه فعالیت مدیران گسترده‌تر می‌شود، احتمال اینکه آنان بتوانند فیدبک سازنده‌‌ای درباره کارآیی خود به دست آورند، کمتر می‌شود.

هر چه با گذشت زمان، مدیر با سابقه‌تری می‌شوید، شکی برایتان باقی نمی‌ماند که در تمام این سال‌ها، مهارت‌ها و توانایی‌هایی به دست آورده‌اید که منجر به افزایش کارآیی شما در زمینه کاری تان شده است. شاید اساتید و مشاوران زیادی از نزدیک بر روند شغلی شما نظارت داشته‌اند و برای رشد استعدادهایتان در مواقع ضروری به شما کمک کرده‌اند تا به این درجه برسید و شاید...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنـوزی کارآفرین یا زنـوزی بدهکار! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

محمد رضا زنوزی مطلق هم اکنون با سرمایه ای حدود 12000 میلیارد تومان، 30 درصد از سهام بانک گردشگری، 24 درصد از سهام بانک سامان، بخشی از سهام ایران خودوری تبریز، بخشی از سهام شرکت هواپیمایی «آتا» را در اختیار دارد و مالک عمده‌ی شرکت سرمایه‎گذاری گسترش فولاد تبریز، مجتمع فولاد بناب، مجتمع فولاد عجب شیر، کارخانجات گروه صنعتی درپاد تبریز، گروه کارخانجات یاقوت صنعت تبریز، گروه صنعتی توانگران سهند، کارخانه بنیان دیزل تبریز، گروه صنعتی الماس تبریز، مرکز آموزش سرمایه‎گذاری فولادگستر کوثر و مؤسسه فرهنگی ورزشی گسترش فولاد تبریز است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مدویدیف: الکلیزم از دغدغه ها و مشکلات روسیه است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، الکلیزم را یکی از مشکلات اصلی روسیه نامید. به گزارش روسیران به نقل از خبرگزاری انصار رو، دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه معتقد است که در مبارزه با الکل و اعتیاد به مشروبات الکلی نباید به تجربه «قانون خشن» بازگردیم، اما در عین حال باید توجه داشت که از طریق ممنوعیت آن در در سطح مناطق می توان تا حدی مساله را حل کرد. مدودف گفت: الکل تبدیل به یک مشکل واقعی برای کشور ما شده است. نباید سرمان را زیر برف بکنیم و بگوییم که نوشیدن مشروبات الکلی عادت ما روس‌ها است و مبارزه با آن کار بیهوده ای است. نباید بگوییم که ما همیشه می نوشیده‌ایم و به همین روند هم ادامه می دهیم.
 مدودف همچنین افزود: البته،‌ من معتقد هستم که به هیچ عنوان نباید به سال های ۱۹۸۵ بازگردیم. زمانی که قوانین خشک چیزی جز آسیب برای جامعه به همراه نداشت». به گفته وی، برای حل این مشکل باید از مکانیزم ممنوعیت استفاده کرد، به طور مثال منع تجارت مشروبات الکلی.
 رییس جمهور روسیه به ارگان‌های پلیس گوشزد کرد که مراقب فروش مشروبات الکلی به جوانان زیر سن قانونی باشند. وی در این خصوص گفت: در دوران حکومت شوروی، در ساعات به خصوصی،‌ خرید و فروش مشروبات الکلی ممنوع اعلام شده بود، علاوه بر این،‌ فروشندگان خود از فروش این نوشیدنی ها به جوانان زیر سن قانونی هراس داشتند،‌ زیرا امکان داشت در همان لحظه یکی از مامورین پلیس متوجه این قضیه بشود.رئیس جمهور روسیه خاطر نشان ساخت که باید کاری کنیم تا قوانین ممنوعیت به خوبی اجرا شوند. باید کاری کنیم که تمایل در افراد کشته شود و احساس ترس کنند. اینطور،‌ نظم در زندگی برقرار می شود.

  نظرات ()
کودکان سیگاری روس رتبه اول در بین کودکان جهان ! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

بر اساس نتایج پژوهش های بین المللی ، روسیه در زمینه تعداد کودکان سیگاری رتبه اول را در جهان به خود اختصاص داده است. به گزارش روسیران و به نقل از مجله ” سلامت ” روسیه با اعلام این خبر افزود : در قانون روسیه ، فروش انواع دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است، ولی در عمل هیچ اقدامی برای جلوگیری از خرید سیگار توسط کودکان و نوجوانان نمی شود و مهم ترین دلیل شیوع مصرف سیگار در این گروه از جامعه همین عدم تمکین و اجرای قانون است .
 مرکز آمار و نظرسنجی لوادا اخیرا در مطالعه ای جامعه شناختی آمار جالبی ارائه داده است . بر اساس این مطالعه ، ۶۰ درصد از بزرگسالان در روسیه اصلا توجهی به این که آیا سیگار و دیگر مواد دخانی به کودکان فروخته می شود یا خیر ندارند چه رسد به این که در قبال این امر اعتراض یا ممانعتی نمایند .
 با عنایت به وجود قانون منع فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال ، فعالان مسائل اجتماعی و بهداشتی روسیه ، توجیه افراد جامعه و واداشتن فروشندگان دخانیات به رعایت قانون را به همراه توجه و دقت والدین و بزرگسالان به مصرف سیگار توسط کودکان و نوجوانان ، موثرترین راه  حل این معضل می دانند .

  نظرات ()
تک فرزندی با روح اسلامی سازگار نیست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری ظهر امروز در دهمین جشن ازدواج فرزندان شاهد و ایثارگر آذربایجان‌ شرقی که با حضور مسئولان استانی و نیز 250 زوج جوان، فرزندان شاهد، جانبازان 70 درصد و جانبازان متوفی همراه بود، با اشاره به دیدگاه اسلام در زمینه ازدواج تحیکم بنیان خانواده را در جامعه مورد تاکید قرار داد.
امام جمعه تبریز با اشاره به طبیعت انسانی افزود: تمایل به تشکیل اجتماعات مختلف از جمله اجتماع کوچک خانواده از تمایلات انسانی است. اجتماع خانواده پیش زمینه تشکیل اجتماع بزرگ بشری است و این اجتماع کوچک نیز با امر نکاح محقق می‌شود که مورد تاکید اسلام بوده و در فرمایشات نبی مکرم اسلام به این امر تاکید خاصی شده است.
مجتهد شبستری یادآور شد: اهمیت ازدواج در اسلام به حدی است که عدم معتقدان به سنت ازدواج از دایره اسلام خارج شمرده شده و خلق زوج از آیات قدرت الهی شمرده شده است.
وی تاکید کرد: روحیه مهر و شفقت میان زوج‌ها از موضوعاتی است که در آیات قرآنی به آن اشاره شده و این امر از موهبات الهی است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، ازدواج را موجب آرامش فردی دانست و گفت: سکون و آرامش از لوازم ازدواج بوده و ازدیاد نسل نیز از نتایج ازدواج است که در فرمایشات نبی مکرم اسلام بر امر ازدیاد نسل مسلمین تاکید شده است.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه تعداد فرزندان سلیقه والدین و نیز حوصله والدین مطرح است و البته در این میان نظرات مختلفی وجود دارد که برخی نظرات ازدیاد نسل را تایید می‌کند.
امام جمعه تبریز بیان کرد: البته تاکید بر تک فرزندی با روح اسلامی سازگار نیست و نبی مکرم اسلام بر افزایش نسل مسلمین تاکید کرده است.
وی گفت: در برخی نقاط کشور توجه به تک فرزندی و یا کم شدن فرزندان موجب جولان برخی گروه‌های صهیونیستی شده که این امر نیز خطرناک است.
مجتهد شبستری خاطرنشان کرد: بر اساس دیدگاه اسلامی ازدواج موجب افزایش روزی شده و نباید از امر ازدواج به واسطه احتمال تنگی روزی دوری کرد.

  نظرات ()
رایانه چشم را ضعیف نمی‌کند/ هر20 دقیقه چشمانتان را ببندید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۳

دکتر بشارتی متخصص چشم گفت: با توجه به رایج شدن استفاده از کامپیوتر به ویژه در محیط های کاری، فرد مجبور است به مدت 7 یا 8 ساعت پشت دستگاه کامپیوتر بنشیند که رعایت نکاتی برای کمتر شدن عوارض در فرد الزامی است. عواملی مانند فاصله فرد به کامپیوتر، اکونومی صندلی فرد، فاصله چشم تا کامپیوتر، نور اطراف چشم، نور دستگاه کامپیوتر و نور محیط و سلامت چشم در این ارتباط دخالت دارند و اگر هریک از این فاکتورها دچار اشکال شود بطور قطع عوارضی بر روی چشم خواهد داشت.
برای کاهش درد و علائم چشمی باید کامپیوتر تقریبا به صورت مستقیم جلو فرد قرار گیرد و بهتر است از کامپیوترهای LCD استفاده شود. همچنین کامپیوتر باید به موازات با سر و مقداری پایین تر قرار گیرد و نور محیط کمتر از نور عادی باشد.  استفاده مداوم و طولانی از کامپیوتر باعث خشکی چشم می شود، خشکی چشم باعث حالت فشار بر چشم و قرمز شدن چشم می شود که بهتر است هر از چند گاهی فرد مرتب پلک بزند و گاهی مواقع از داروهای چشم هم استفاده شود. استفاده از کامپیوتر معمولا باعث ضعیف شدن چشم یا بالاتر رفتن نمره چشم نمی شود و بالا رفتن نمره چشم یک روند طبیعی است و به فیزیولوژی خود فرد بر می گردد که چشم ضعیف می شود.

  نظرات ()
ریاضی-فیزیک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


جهت‌گیری کلی برنامه کارشناسی آبادانی و توسعه روستاها بر آن است که فارغ‌التحصیلان این دوره بعد از طی مباحث عمومی و کلی دروس مهندسی، در حد نیاز روستاها بر مسائل معماری روستاها و طرح‌های جامع روستایی، ایجاد ساختمان‌های مقاوم و بهسازی ساختمان‌ها، راه‌سازی و جمع‌آوری و انتقال آب و استفاده از روش‌ها و ماشین‌آلات مناسب در امر کشاورزی آشنایی و تبحر پیدا کنند. فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند در بخش‌های دولتی و خصوصی مانند شورای ده و روستاها، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط‌ زیست،‌ مرکز توسعه خدمات روستایی و کشاورزی فعالیت نمایند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پذیرش جدایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

در این قسمت چند پیشنهاد برایتان داریم که مطمئناً به شما کمک خواهند کرد.

1- خانواده و دوستان. شاید کمی پیش پا افتاده به نظر برسد، اما اگر به خانواده و دوستان خود تکیه کنید و سعی کنید مدت زمانی را با آنها بگذرانید وضعیتتان بهبود پیدا می کند. وقت خود را برای انجام کارهای متنوع با آنها صرف کنید و یادتان باشد که در طول این زمان حتماً لازم نیست که در مورد رابطه گذشته خود با آنها صحبت کنید. اگر این کار برایتان کافی نبود به راحتی می توانید به یک گروه حمایت اجتماعی و یا مشاوره جمعی بپیوندید.

2- مقاومت در مقابل خواهش های باطنی. مطمئناً آرزو می کنید که ای کاش کسی را که از دست داده اید، مجدداً بازگردد؛ اما به چه قیمتی حاضر به انجام این کار هستید؟ شاید در یک لحظه این امر به نظرتان درست بیایید، اما سعی کنید کمی بیشتر روی آن فکر کنید. پس از سپری شدن زمانی طولانی، آنها ارزش اولیه را در نظر شما از دست خواهند داد. البته این امر به آن معنا نیست که برای درست شدن موقعیت خود تلاش نکنید. اگر احساس می کنید که شانسی برای برگشت وجود دارد، کوتاهی نکنید؛ اما اگر شریک قبلی شما با صراحت کامل مشخص کرده که دیگر این رابطه کار به جایی نمی برد، بهتر است دست از خواهش و تمنا بردارید چرا که نه تنها با این کار هیچ نتیجه ای عایدتان نخواهد شد، بلکه این امکان وجود دارد که شرایط را سخت تر نیز بکنید.

3- ایجاد تغییر در زندگی شخصی. برای گذراندن وقت خود راههای جدیدی پیدا کنید. در کلاس های مختلف ثبت نام کنید، باشگاه بروید، یک حیوان خانگی بگیرید و یا دست به انجام به کارهای داوطلبانه بزنید. هر کاری که باعث می شود نسبت به خودتان احساس بهتری پیدا کنید را انجام دهید. ضمیر شما در چنین حالتی، آسیب دیده است؛ کاری کنید که جراحات آن از بین برود.

4- اشتباهات خود را قبول کنید اما خود را بازنده تصور نکنید. با خودتان در گیر نشوید، اگر اشتباهی از جانب شما سر زده، باید آنرا بپذیرید، از آن درس بگیرید، و سعی کنید که دیگر هیچ گاه آنرا در زندگی خود تکرار نکنید. همانطور که برای ایجاد یک رابطه نیاز به دو نفر هست، برای خاتمه دادن به آن نیز وجود دو نفر ضروری است. شما تنها کسی نیستید که مرتکب اشتباه شده است. شاید الان به چشمتان نیاید، اما اگر بتوانید از اشتباهاتتان درس بگیرید و آنها را در روابطه بعدی به کار گیرید، آنوقت متوجه خواهید شد که تا چه اندازه روابطتان محکم تر و سالم تر خواهند شد.

5- روابط جدید. شاید در ابتدا هیچ تمایلی به انجام چنین کاری نداشته باشید، اما نباید برای مدت زمان طولانی خودتان را از محیط های اجتماعی دور نگه دارید. بیرون رفتن با دیگران سبب می شود زخم های شما زودتر بهبود پیدا کنند و ضمیرتان آرامش بیشتری پیدا کند.

6- بازیچه دست دیگران نشوید. بسیاری از افراد هستند که در یک چنین مواقعی شروع می کنند به تجویز کارها مختلف و به شما تضمین می دهند که اگر بر طبق گفته هایشان عمل کنید، حتماً شریک زندگی قبلی خود را از پای در می آورید. اجازه ندهید در زمانی که آسیب پذیر هستید، دیگران از شما سوء استفاده کنند. همیشه در نظر داشته باشید که همانقدر که احتمال برد در گفته های آنها وجود دارد، به همان میزان نیز احتمال شکست وجود دارد.

7- انتخاب سرگرمی های جدید. یک چیز جدید یاد بگیرید. احتمالاً کارهایی هستند که همیشه دوست داشتید آنها را انجام دهید، اما هیچ گاه زمان آنرا پیدا نمی کردید. حالا وقتش رسیده؛

8- عدم ورود شتبازده به روابط جدید. در حالیکه قرار ملاقات گذاشتن می تواند به شما کمک کند، اما بهتر است تا جایی که می توانید، یک مرتبه وارد یک رابطه جدید نشوید. پیش از اینکه آماده پذیرش هر گونه تعهد جدید شوید، باید به طور کامل شرایط روحیتان بهبود پیدا کند، در غیر اینصورت طرف مقایل به شدت آسیب می بیند.

9- آزاد کردن افکار ذهنی. متوجه هستم که نمی توانید به این مسئله فکر نکیند، اما اگر این امر برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرد، راهی پیدا کنید که به واسطه آن بتوانید ذهن خود را از آن مطلب منحرف سازید. به دوستتان تلفن بزنید، به باشگاه ورزشی بروید، هر کاری که به ذهنتان می رسد انجام دهید. اگر احساس کردید که هیچ کدام از این کارها جواب نمی دهند، این یکی را امتحان کنید: لیستی از دلایلی که "چرا بهتر شده که او را رها کرده اید" تهیه کنید. این لیست می تواند شامل مواردی از این دست باشد: به اندازه کافی وقت دارم که به کارهای دیگر خود رسیدگی کنم؛ می توانم با هر کسی که دلم می خواهد قرار ملاقت بگذارم، دیگر وقتم تلف نمی شود و میتوانم با کسی ارتباط برقرار کنم که به اندازه کافی برای من ارزش و اهمیت قائل باشد. همچنین می توانید به کارهایی که شریک قبلی انجام می داد و باعث دیوانه کردن شما می شد هم فکر کنید. لازم نیست یک عینک رمانتیک به چشم هایتان بزنید و فقط وقایع خوش و خاطرات شیرین گذشته را به یاد بیاورید. این عقیده را در ذهن خود پرورش ندهید که اگر یکبار دیگر می توانستیم در کنار هم باشیم، من خوشبخت می شدم و دیگر چیزی از دنیا نمی خواستم. اشتباه می کنید؛ آیا اگر یک بار دیگر به رابطه گذشته باز می گشتید، هویت و شخصیت او برایتان سوال برانگیز جلوه نمی کرد؟ ترک کردن شما، بزرگترین اشتباهی بود که او می وانست در کل زندگی خود انجام داده باشد. بگذارید همانجایی که هستند بمانند، شما به سمت جلو پیش بروید.

10-باطن خود را بهبود بخشید. در قسمت های بالا اشاره کوتاهی به این نکته داشتم اما چون از اهمیت بالایی برخوردار است، یکبار دیگر نیز اشاره کوتاهی به آن می کنم. می باست کاری کنید که نسبت به خودتان احساس بهتری پیدا کنید. این کار را می توانید با کوتاه کردن موها و یا خریداری لباس های جدید شروع کنید. اگر باز هم هیچ یک از این موارد به شما کمک نکرد، این یکی را امتحان کنید: لیستی از مواردی که از شما یک انسان برجسته می سازد، تهیه کنید. فقط خواهش می کنم آنجا ننشینید و دست روی دست بگذارید و بگویید هیچ چیز به ذهنتان نمی رسد. من قبول نمی کنم. یکبار دیگر فکر کنید، مهربان هستید؟ صبور؟ با هوش؟ مانند یک آشپز حرفه ای غذا درست می کنید؟ توانایی تعمیر وسایل مختلف را دارید؟ چیزهای زیادی هستند که از شما یک انسان بزرگ می سازند. آنها را بر روی یک تکه کاغذ بنویسید و هر زمان که احساس حقاورت به شما دست داد، یک بار از روی آن بخوانید و اگر چیز جدیدی به ذهنتان رسید به انتهای لیست اضافه کنید. شما خودتان هستید و یک فرد بزرگ می باشید؛ هیچ گاه به هیچ کس اجازه ندهید که این حس را در وجود شما سرکوب نماید.

  نظرات ()
رابطه جنسی و روح انسانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


 
عصر کنونی معمولاً میان نیازهای جنسی و عاطفی تمایز قائل می شود. این امر در حالی است که در زمان های گذشته و در فرهنگ های دیگر معمولاً آمیزش و معاشقه ارتباط تنگاتنگی با معنویات برقرار می کردند. امیدوارم انسان های زیادی با خواندن این مقاله بتوانند از نو، ارتباط معنویات با روابط جنسی را درک کنند.

به عقیده من، عشق، معنویت و یکی شدن، جزء مسائلی هستند که در هر رابطه جنسی وجود دارند. انسان ها در طول زندگی خود روابط جنسی متفاوتی را تجربه میکنند، اما تنها در صورتی که رابطه آنها متضمن اتحاد، مکالمه، و صداقت باشد، قادر می شوند، یک رابطه سالم برقرار کنند و نیازهای معنوی خود را مرتفع سازند.

بدون توجه به اینکه "سیاست های صحیح" جامعه چه چیزی را به شما دیکته میکنند، اگر بتوانید چنین ارزش هایی را تجربه کنید، به طور حتم در روابط جنسی خود به میزان مناسبی از رضایت دست پیدا خواهید کرد. نمی توان گفت که یک رابطه بهتر از رابطه دیگر است؛ تصمیم گیری به منظور برقراری رابطه جنسی، یک حق انتخاب است که زمانیکه به مرحله اجرا برسد، پاسخگویی و احساس مسئولیت نیز همزمان با آن معنا پیدا می کند. باید دیدگاههای خود را از نو طوری پایه ریزی کنید که هر کاری که انجام می دهید، از جمله سکس، شانسی برای رسیدن به رشد معنوی و اتصال و پیوندهای محکم تر باشد.

زمانیکه رابطه جنسی ناسالمی را تجربه کنیم، به طور ناخواسته دچار آسیب های احساسی و روانی می شویم، روح ما در چنین حالتی نیاز مبرم به برطرف کردن صدمات پیدا می کند. او از ما انتظار دارد تا کنترل بیشتری بر روی اعمالمان از خود نشان دهیم. اگر بتوانید رابطه سالمی را با جنس مخالف برقرار کنید، پیوند شما با روحتان جانی تازه گرفته و به علاوه اتصالتان با دیگران نیز قوی تر می شود. تجربه جنسی اگر در مسیر سالم قرار گیرد، قادر است به راحتی بسیاری از لطمات گذشته شده را جبران نماید. زمانیکه چنین تجربه ای را می آموزیم به راحتی با خواست هایمان ارتباط برقرار کرده و احساس قدرت و اختیار خود را از نو به ورطه آزمایش میگذاریم؛ همچنین از لذت زنده بودن و زندگی کردن نیز بهرمند خواهیم شد.

زمانیکه سستی ها، ترس، خشونت و سایر احساسات چالش آور خود را تغذیه مینماییم، ممکن است به صورت ناخودآگاه نوعی رابطه جنسی را تجربه کنیم که از نظر معنوی فاقد هر گونه ارزشی باشد. گاهی اوقات غیر فعال عمل کردن درونمان به قدری ما را سست می کند که نه تنها خود را از تجربه سکس معنوی محروم می کنیم، بلکه خودمان را نیز از نظز فیزیکی، احساسی و روانی از رسیدن به رضایت محروم میسازیم.

اگر بتوانیم به طور کامل بر نا امنی ها و بازدارنده های روحی خود کنار بیاییم، میتوانیم به وضوح اتصال خود را با سایرین درک کرده و به عمق همه چیز به ویژه یک رابطه جنسی سالم پی ببریم. در چنین حالتی شما این فرصت را پیدا می کنید که انعکاس وجوه مختلف وجودی خود را در قالب شریک جنسی (حال چه در واقعیت چه در خیال) درک کنید. تمایلات جنسی همواره به عنوان نوعی چالش برای رسیدن به کمال به شمار می روند و مشخص می کنند که ما به طور ذاتی دارای چه جور شخصیتی هستیم.

برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف باعث میگردد هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی، هم جنبه زنانه و هم جنبه مردانه خود را به کار وادارید. از مظهر مقدس زنانه: بارداری، فارق شدن و تغییر و دگرگونی برداشت می شود. از مظهر مقدس مردانه نیز می توانیم: قدرت باروری و بارور کردن و تولید نسل را تجربه کنیم.

افرادی که می توانند رک و راست در مورد سکس و نیازها جنسی خود صحبت کنند، ارزش بسیار زیادی برای شرکای زندگی خود و انتخاب های جنسی شان قائل هستند. زوج ها می توانند در مورد تفاوت های خود با هم گفتگو کنند، و با این کار، اجازه دهند تا صمیمت و عشق به رابطه شان راه پیدا کند. گفتگوی سازنده و توافق های شخصی به هر یک از طرفین اطلاعات موثری در مورد دیگری داده و امر گفتگو و مراوده را تسهیل می نماید.

زمانی که ارزش سکس را با اعماق روح خود احساس کنید، این فرصت نصیبتان میشود که خودتان را بهتر و به طرز جدیدتر مورد شناسایی قرار دهید. با اتکا به این مهم، شما به خودتان فرصت می دهید که زخم هایی که از ترس ها، شرم ها، و سرکوبی های گذشته به شما وارد شده است را التیام بخشید؛ و همچنین خود سالمتتان را از نظر ذاتی، روحی و جنسی پیدا کنید. شما می توانید زندگی خود را در مسیر حفظ تعادل بیشتر، تجربه لذات جنسی سالم تر، رسیدن به فضاهای روحانی، و در آخر آگاهی جنسی وارد کنید، و به موازات آن خود و اطرافیانتان را نیز با عشق و هارمونی عجین سازید. ارتباط متعارف شما با خودتان، با جسمتان، و همچنین با دیگران به راحتی میتواند به حس معنویت طلب شما ژرفا بخشد. به این طریق می توانید مرزهای سالمی میان خودتان و همسرتان ایجاد کنید. حتی می توانید از لذت های جنسی شدیدتر سود برده و در مورادی به خلسه های جنسی نیز وارد شوید. لذت ببرید!

  نظرات ()
چگونه یک کتاب مشکل را بخوانیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


 هنگام سفر به نقاط مختلف کشور ،افراد بسیاری را دیدم که اشتیاق سرشاری برای درک موضوعات دشواری مانند علم ،فلسفه ،مذهب ،اقتصاد و نظریه‌های سیاسی داشتند .  اما گاه شعله‌های این اشتیاق به خاموشی می گرایید .افراد در می یابند کتاب هایی که آنها مشتاقانه و به امید فراگیری می گشایند ،به چیزی فرای فهم آنها مبدل می شود. به واقع ،هرکتابی قصد دارد مطلب را به خواننده عادی برساندو این ممکن نیست ؛مگر آن که اگر شما به درستی به آن نزدیک شوید ، راه درست نزدیک شدن به آن چیست ؟پاسخ در یکی از قواعد مهم خواندن نهفته است .شما باید کتاب را قبل از تسلط بر آن ، سطحی بخوانید . ابتدا در پی چیزهایی باشید که می‌توانید آن ها را  بفهمید و خودتان را در مطالب دشوار گرفتار نکنید.پاراگراف‌های پیشین،پانویس،مباحث ومراجعی را که از آنها گریزانید درست بخوانید. کتاب حاوی مطالبی است که شما بی درنگ آن را درک می کنید ..حتی اگر 50 درصد مطالب یا کمتر را درک کردید،شما می‌توانید کتاب مورد مطالعه را تا حدودی بفهمید .یکی از روش‌های کتابخوانی سطحی به خواندن اجمالی موسوم است .شما هرگز از طریق سطحی خوانی نمی‌توانید به آن چیزی که با خواندن و مطالعه فرا چنگتان می‌آید ،دست یازید .در عین حال خواندن اجمالی روش کاربردی است در مواقعی که شما با انبوهی از کتاب سروکاردارید.با سطحی خوانی و اغلب با دقت شگفت آوری،می توانید درکی کلی از محتوای کتاب به دست آورید.برای سطحی خوانی یا خواندن ،گام های زیر روشی مناسب برای شروع و پرداختن به کتاب به صورت اجمالی است .             

 

 1-   به عنوان صفحه و مقدمه نگاه کنید و به ویژه به عناوین فرعی یا دیگر نشانه‌هایی توجه کنید که به هدف و چشم انداز کتاب یا مقصود نویسنده اشاره دارند.              

 2-  فهرست مطالب را برای کسب دریافتی کلی از ساختار کتاب ، بخوانید از فهرست همچون نقشه جاده قبل از شروع سفر بهره بگیرید              

 3- فهرست اعلام یا موضوعی را بازبینی کنید تا با دامنه موضوعات تحت پوشش یا منابع مورد استفاده ازمؤلفان آشنا شوید . هرگاه فهرست اصطلاحات در پایان هر فصل ،مهم و حساس به نظر رسید،برای درک بهتر ،آن ها را در متن جستجو کنید ،بدین ترتیب شما کلید نزدیک شدن به مؤلف را پیدا می‌کنید

 

 حالا شما برای خواندن کتاب یا سطحی خوانی ،هرکدام راکه انتخاب کنید، آماده هستید ،اگر به سطحی خوانی رأی می دهید به فصلهایی نگاه کنید که حاوی بندهای اصلی یا به عبارات خلاصه شده در شروع یا پایان صفحه یا فصل هستند ،سپس صفحاتی را ورق بزنید،یک یا دو پاراگراف وگاهی هم چند صفحه متوالی را بخوانید بدین نحو کتاب را ورق زده ،همواره در جستجوی ضربان اصلی مطلب باشید.

 

هشدار: اگر شما از این روش برای شروع به سطحی خوانی کتاب استفاده کنید چه بسا در پایان پی ببرید که به هیچ وجه در حال سطحی خواندن نیستید ،بلکه آن را می خوانید ،آن را می فهمید و از آن لذت می برید. وقتی کتاب را بر زمین می گذارید،در خواهید یافت که بعد از این هیچ موضوعی برایتان دشوار نخواهد بود.

 

  نظرات ()
وضعیت زنان شاغل در خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


مثل تمام دخترهاى این دوره و زمانه دوست داشتم درس بخوانم و با کار کردن، استقلال مالى داشته باشم و کمکى به خانواده ام بکنم. روزى که ازدواج مى کردم هم این مطلب را به همسر آینده ام گفتم و او نیز موافقت کرد.

بعد از ازدواج و اتمام درس، با هزار سختى کار تقریباً مناسبى پیدا کردم و مشغول کار شدم. از همان ابتدا براى این که کمکى به همسرم کرده باشم، تمام حقوقم را صرف مخارج منزل کردم و مثل تمام زن هاى ایرانى که تمام سختى ها را به جان مى خرند تا همسر و فرزندشان شاد و راضى باشند، تمام کارهاى خانه را هم به صورت تمام و کمال انجام دادم. همیشه غذاى گرم در خانه آماده و لباس ها شسته و اتو شده بود تا کسى شاکى نباشد.

هرگز هیچ کس از من قدردانى نکرد و من هم راضى بودم که خانواده ام با حقوق من در رفاه بیشترى زندگى مى کنند. ولى اکنون که همسرم وضع مالى تقریباً مناسبى پیدا کرده است، توقع دارد من بدون توجه به سابقه کارى ام، شغلم را رها کرده و تمام مدت در خانه باشم.

چند سالى است، تب کار کردن بیرون از خانه در بین دختران ایرانى بالا رفته و همه آنها سعى مى کنند، با تحصیل در دانشگاه و داشتن شغلى مناسب به آرزوى بزرگ زندگیشان برسند. دستیابى به شغل با تلخى ها و شیرینى هاى چندى همراه است. بودن در جمع دوستان جدید براى هر کسى چه زن و چه مرد شیرین و دلپذیر است. اما تلخى خستگى ناشى از کار کردن و در پى آن ناراحتى هاى موجود به دلیل رقابت درست یا نادرست در محل کار و احیاناً حقوق پایین که به سبب کمبود موقعیت هاى کارى مجبور به پذیرش آن هستند نیز در این میان وجود دارد.

رفتن به سرکار باعث مى شود، بخشى از وقت زنان که براى کارهاى منزل یا استراحت یا گردش روزانه صرف مى شد، از آنان گرفته شود و در پى آن خستگى ناشى از کار بیرون از خانه و استرس هاى جانبى آن را نیز تحمل کنند.

زنان شرقى به خاطر محبت بیش از حد خود به خانواده، همسر و فرزندان در جهان مثال زدنى هستند. این خصیصه ی آنها باعث مى شود نه تنها کار بیرون از خانه ، که کارهاى منزل را نیز به بهترین شکل انجام دهند و همچنان خوشحال باشند که با تقبل کارهاى منزل باعث صرفه جویى در درآمد خانواده شده و از این راه رفاه بیشترى به همسر و فرزندان مى بخشند ولى آنان غافلند که این از خود گذشتگى موجب خستگى و فرسودگى بیش از توان آنها مى شود.

مسلماً اگر در کنار این گونه زنان، همسرى مهربان باشد، با درایت و کمى همکارى مرد در منزل روحیه زن تازه و شاداب نگه داشته مى شود و در غیر این صورت زن به تنهایى در زیر فشار بار مسئولیت هاى گوناگون زندگى خرد مى شود.

همه روزه مى توان زنان بسیارى را دید که بچه هاى کوچکشان را صبح زود به مدرسه مى فرستند و سپس مثل همه مادران که آرزو دارند کنار کودکشان باشند و اولین نفرى باشند که هر حرکت و هر کلام جدید او را به تماشا مى نشینند، با ناراحتى کودک دیگرشان را به مهدکودک مى سپارند. این مادر فداکار تمام لذات این چنینى را به خود حرام مى کند تا توجه بیشترى به آینده فرزندش داشته باشد و آتیه زندگى او را تضمین کند. او در کنار این موضوع به تربیت صحیح فرزندش نیز اهمیت مى دهد و تلاش مى کند به فرزندش راه درست زندگى کردن و رفتار صحیح را آموزش دهد.

با این حال در گوشه و کنار جامعه شاهد عده اى از این زنان هستیم که به علت عدم درک متقابل از سوى افراد خانواده بخصوص همسران خود دچار ناراحتى هاى فکرى و روحى مى شوند و نتیجه این گونه ناراحتى ها لطمه دیدن سلامت خانواده و در نهایت اجتماع است.

هر چند نیت اصلى این زنان محبت کردن به خانواده و همسر خود است ولى در پاره اى موارد با قدرناشناسى همسر و شریک زندگى روبرو شده و ناخواسته به ناراحتى فکرى مبتلا مى شود.

مریم رامشت، روانشناس معتقد است زنان شاغل، گام هاى بلندى براى رشد اجتماعى برمى دارند. در بررسى تفاوت هاى بین یک زن شاغل و یک زن خانه دار هم مى توان به راحتى متوجه تفاوت نگرش اجتماعى و اثرگذارى زنان شاغل بر محیط اطراف آنها شد.متأسفانه این مسئله در بعضى خانواده ها باعث نگرانى همسر مى شود که شاید زن با کسب درآمد، الگوى رفتارى دیگرى را در پیش گیرد.

این پیشداورى ذهنى باعث مخالفت همسر با کار زن مى شود البته باید این مسئله را پذیرفت که استقلال نظر و تفکر زن خانه با شاغل شدن او تغییر مى کند. اما در کل به دلیل دیدگاه سنتى جامعه که کار اصلى زن را در خانه مى داند، برخى مردان که شاید از نظر مالى و به دلیل مشکلات اقتصادى هم به درآمد همسر نیازمند باشند، با کار کردن زن مخالفت مستقیم یا غیرمستقیم مى کنند.

این روان شناس مى گوید: زنى که براى کمک به درآمد خانه کار مى کند، وقتى با چنین دیدگاهى برخورد مى کند، دچار نوعى حالت تعارض مى شود. بنابراین با استفاده از مکانیسم هاى جبرانى، به جاى این که فکر کند او هم احتیاج به استراحت دارد، دائم مشغول کار مى شود و تمام کارهاى خانه را به تنهایى انجام مى دهد و براى جلوگیرى از مخالفت همسرش از او کمک نمى خواهد. بدین گونه به نظر مى رسد به طور غیرمستقیم خود را تنبیه مى کند.

به نظر کارشناسان براى این مسئله دو راهکار خرد و کلان وجود دارد.

دکتر رامشت در راهکار خود چهار راه حل را پیشنهاد مى کند: از نظر وى نخستین راهکار بحث و مذاکره است. وى مى گوید: زنان باید با جرئت و اعتماد به نفس با همسر خود صحبت کنند و با این کار به همسر خویش شناخت دهند تا متوجه وضعیت خاص او بشود و به این ترتیب خانواده نقش نهاد حمایتى را براى او ایفا کند. یک گفتگوى مسالمت آمیز که با منطق در آن استدلال و تحلیل شود، مطمئناً بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

دومین راهکار باور توانایى هاى خود توسط زنان است. زنان باید با کنار گذاشتن حس وابستگى روحى و ذهنى خودشان را باور کنند و به عنوان همسر و مادر در خانه غیر از منشأ اثر مالى، منشأ اثر رفتارى هم باشند. او باید خود را باور کند اما هرگز این موضوع را به رخ دیگران نکشد.

سومین مسئله تغییر رفتار منفى است که القاى منفى مى کند. گاهى زن نشان مى دهد همسر وابسته به اوست. این موضوع باعث ایجاد حالت تدافعى در فرد مقابل مى شود که به پایه هاى زندگى خانواده لطمه خواهد زد.

رامشت در مورد راهکار چهارم مى گوید: زن باید عشق و محبت را بدون واسطه ابراز کند. اگر مردى ببیند محبت همسرش با وجود این که در بیرون خانه کار مى کند، تغییرى نکرده است، به مرور متوجه این موضوع مى شود که او هم باید به طور متقابل محبت و همکارى داشته باشد تا زندگى شیرین ترى را تجربه کنند.

در ضمن زنان مى توانند با تقسیم کارهاى منزل بین بچه ها و کمک گرفتن از همسر و فرزندان، نحوه صحیح زندگى را به کودکان خود آموزش دهند و با استفاده از فرصت هاى به وجود آمده، تجدید قوا کنند. به این صورت زن مى تواند ضمن ایفاى نقش هاى بسیار در خانواده و جامعه از تضاد این نقش ها جلوگیرى کرده و موفقیت خویش را تضمین کند.

دکتر بتولى، روان شناس و روان پزشک نیز معتقد است : دولت باید با ایجاد نهادهاى حمایتى براى زنان و تقلیل ساعات کارى بدون کاهش حقوق آنان، به کاهش مشکلات زنان جامعه ما کمک کند. این کار استرس ها و فشارهاى روانى این افراد را با نگاهى جامعه شناسانه کمتر مى کند و به این ترتیب به یکى از وظایف دولت (همانند دولت هاى مدرن) یعنى تأمین اجتماعى مى رسیم.

غیر از این وظیفه نقش صداوسیما، مطبوعات و دیگر رسانه ها هم بسیار مهم است زیرا رسانه ها مى توانند با توجه دادن به این موضوع به رعایت حقوق زنان کمک کنند. بخشى از وظایف نیز بر دوش مدارس و دانشگاهها است تا افراد ضمن فراگیرى دروس با رفتارهاى درست اجتماعى آشنا شوند.

همانگونه که مى دانیم این موارد در بسیارى خانواده ها حل شده است ولى خانواده هاى بسیارى هم از این مشکل که شاید در نهایت باعث جدایى و طلاق در خانواده هم شود رنج مى برند. در حالى که با آموزش و مطالعه در این موارد مى توان به راحتى جلوى این گونه اختلافات را گرفت.

  نظرات ()
تدابیر مردان در همسرداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


تفاوتهای فردی یکی از واقعیت‌های آشکار ابعاد جسمی و روانی انسان‌هاست. انسان‌ها هرگز از لحاظ شکل و میزان استعداد و توانایی‌ها یکسان نیستند. لذا خدای مدبر انسان را در دو جنس زن و مرد خلق نمود؛ تا آن دو در کنار هم در جهت جبران کاستی‌ها و تعدیل نیازها‌یشان گام بردارند. بنابراین زن و مرد مکمل یکدیگرند و قادرند در طی یک پیمان مشترک، برای ارتقاء سطح آرامش، رفاه، امنیت و ... یا رای یکدیگر باشند. در این راستا مردها از عناصر مهم دخیل در میزان سلامت و سعادت یک رابطه مطلوب، در چهارچوب روابط همسران هستند. اقتدار و تدبیر یک مرد در قبال همسرش، می‌تواند یک رابطه را از ورطه مردی و انزال به آستانه گرمی و ثبات سوق دهد. در اینجا به طرح چند مورد از تدابیری که مردان می‌توانند در حفظ ارتباط مطلوب و همسرداری مدّبرانه و یا ثبات به کار گیرند، می‌پردازیم:


1- برای اینکه بتوانید در مقابل همسرتان بهترین تدبیر را بیاندیشید، لازم است که حتماً او را بشناسید.

2- برای اینکه همسر خود را بشناسید، به رفتار او در شرایط مختلف زندگی دقت کنید.

3- سعی کنید به تعریف خوشبختی از دیدگاه وی دست یابید.

4- خواسته‌ها و تمایلات همسرتان را شناسایی کنید.

5- خواسته‌ها و توقعات معقول خویش را نیز در شرایط مناسب، با او طرح کنید.

6- شما می‌توانید از زندگی در کنار همسر خود خرسند باشید، بدون آنکه از آرمان‌های معقول روابطتان چشم بپوشید.

7- ظرفیت همسرتان را برای شنیدن حقایق و حوادث بسنجید.

8- لزومی ندارد مسایلی را که خارج از ظرفیت اوست، حتما مطرح کنید.

9 - اگرهمسرشما در مسأله خاصی ، از حساسیت و تعصب بی حد برخوردار است؛ از بیان موارد غیر ضروری خودداری کنید.

10- در این موارد سعی کنید عملاً نقش تعدیل‌ کننده داشته باشید، نه تحریک‌ کننده.

11- مطرح نکردن یک موضوع ، به معنای تعریف کردن یا دروغ گفتن در آن مورد نیست.

12- همسرتان را در کنار خود حفظ کنید، نه در رأس خود و نه در پس خود!

13- او را با مقام توانمندی‌هایش باور کنید.

14- گاهگاهی از او بخواهید در مورد آرزوهایش صحبت کند.

15- مراقب باشید به آرزوها و توقعات دور از منطق او، بی‌جهت پر و بال ندهید.

16- زن‌ها، به تمجید شوهرشان از خود خیلی اهمیت می‌دهند.

17- حس شنوایی یکی از فعال‌ترین حواس در خانم‌هاست. آنها دوست دارند علاقه شما را حین اینکه در اعمالتان می‌بینند، مکرراً از زبانتان بشنوند.

18- مراقب باشید که اگر از او در جمع تعریف می‌کنید، آنقدر افراطی نباشد که جنبه تمسخر بگیرد.

19- در مورد دین و واجبات، همراه و مشوق وی باشید، نه مخل و مانع.

20- مطمئن باشید هر چقدر که سایه‌ایمان به خدا و تقوا بر زندگی شما گسترده‌تر باشد، رابطه‌تان مستحکم‌تر و موفق‌تر خواهد بود.

21- به قانون مصلحت و حکمت خدا ایمان داشته باشید تا تحمل مشقّات برایتان سهل‌تر شود.

مهدخت قربان عسگری

  نظرات ()
مطالعه گروهی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


ب مطالعه گروهی در یادگیری بهتر و سریعتر بعضی دروس, سودمند است. با این حال, مطالعه گروهی باید با روشی ویژه انجام گیرد؛ در غیر این صورت جز اتلاف وقت و ناکامی نتیجه ای به بار نخواهد آورد. رهنمود های زیر به شما در برنامه ریزی و اجرای روش درست مطالعه گروهی کمک می کند.

1.    اندازه گروه مهم است. گروه می تواند شامل دو نفر باشد ولی اگر تعداد اعضا بین سه تا شش نفر باشد, مطلوب تر است, به طوری که اگر یک نفر نتوانست در جلسه شرکت کند, گروه می تواند به کار خود ادامه دهد. همه اعضا باید درس واحدی را اختیار کنند و بتوانند به طور منظم با هم باشند.

2.    یک نفر از اعضا باید در نقش رئیس عمل کند, او باید مراقب باشد که جلسه به نحو درستی اجرا می شود, کسی بیش از حد بیهوده سخن نگوید یا خیلی وقت جلسه به هدر نرود.

3.    برای هر جلسه مطالعه باید دستور جلسه ای تنظیم شود. این دستور جلسه مشخص
می کند هر یک از اعضا باید چه بخشی از درس را توضیح دهد یا به پرسش های درس پاسخ گوید.

4.    همه اعضا باید تکالیف منزل را برای آمادگی حضور در جلسه انجام دهند. گر چه, هر یک از اعضا از آن بخشی که مطالعه اش به او واگذار شده است به خوبی اگاه می باشد.

5.    جلسه گروهی باید دستور جلسه را به طور کامل پوشش دهد و هیچ موضوعی از قلم نیفتد. جلسه, بنا بر دستور جلسه, یک الی دو ساعت به طول می انجامد. هر عضو باید به   گونه ای در جلسه مطالعه عمل کند, گویی او معلم دیگر اعضاست. پس از این که هر یک از اعضا مباحث مربوط به خود را طرح کرد, باید همه آزادانه در بحث و طرح سوال و جواب شرکت جویند. سرانجام, هر عضو باید از ایده های مهم مطرح شده در جلسه یادداشت کوتاهی بردارد.

6.    گام بعدی این است که حدود پنج دقیقه درباره ارزش جلسه گفتگو کنید و به ویژه درباره بهتر کردن روش بحث و تدریس در آینده به گفتگو بنشینید.

7.    گام نهایی تنظیم دستور جلسه بعدی است, این اقدام پس از آن که هر عضو پاداش خود را از این معاشرت و نشست گرفت, انجام می گیرد.

پس از دو یا سه جلسه, این روش جا می افتد, اگر شما این نحوه مطالعه را به دقت پی گیری کنید, معمولاً سطح یادگیری شما ارتقاء می یابد و این نحوه مطالعه برایتان گیراتر می شود. اگر این روش مطالعه برای سبک یادگیری شما و واحد درسی تان مناسب است, یک بار جلسه مطالعه گروهی را راه بیندازید و منصفانه آن را محک بزنید. اگر شما از این روش استفاده کردید و جواب نداد, آن را تعدیل کنید. اگر باز هم جواب نداد, از آن دست بردارید. همواره فقط کاری را انجام دهید که جواب می دهد.

  نظرات ()
شخصیت شنیداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢خانم ها و آقایونی که در این دسته جای می گیرند معمولاً کمی آرامتر هستند. مانند همان خانمی که در قسمت بالا به آن اشاره شد معمولاً به صداها خیلی حساس هستند: از یک عدم تعادل ناچیز در استریو خانه گرفته تا موتور دیزلی یک کامیون در یک بعد از ظهر آرام.

همانطور که ممکن است تا این لحظه حدس زده باشید، این افراد تبحر خاصی در برقراری ارتباط با سایرین دارند. آنها از صحبت کردن لذت می برند و به راحتی می توانند ذهن شما را از روی لحن صحبت کردنتان بخوانند. در حالیکه با آوای لغات هماهنگ هستند، گاهی اوقات با تمام مسائل به طور تحلیلی برخورد می کنند، ناهنجاری های دیگران را به آنها گوشزد کرده و به جای نشان دادن راه حل، آن را بیان می کنند.

آنها احساسات خود را با زبان نشان می دهند. پیش از پاسخ دادن به یک سؤال چشم هایشان به سمت راست و چپ می رود، مانند نگاه کردن به یک مسابقه تنیس، که البته این امر بدان معناست که آنها در درون خود مکالمه کوتاهی در مورد موضوع مورد بحث دارند.

یک فرد شنیداری با افراد غیر شنیداری می تواند رابطه خوبی برقرار کند. البته این گروه به سرعت متوجه کوتاه کردن موها و یا صورت اصلاح کرده شما نمی شوند. آنها بیشتر به "درون" شما علاقه دارند و حریصانه منتظر شنیدن این مطلب هستند که شما روز خود را چگونه گذرانده اید.

زبانی که صحبت می کنند خیلی ساده است: "من شنیدم چی گفتی" به جای اینکه بگویند: "من دیدم" یا " من احساس کردم."

  نظرات ()
مدت زمان رابطه مهم است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

 هر چه رابطه بلندتر باشد، ریسک اینکه زوجین به انجام مرسومات بد خود عادت پیدا کنند، بیشتر می شود. بسیاری از آقایون فراموش می کنند که چگونه باید با همسرانشان معاشقه کنند. مردی که با همسرش مثل دوران نامزدی رفتار می کند، کسی است که می تواند تا آخر عمر همسرش را عاشق خودش نگه دارد. شادی و میل و علاقه امری نیست که خود به خود در رابطه ایجاد شود. بلکه باید آنرا بکارید، و برایش زحمت بکشید تا بارور شود. این امر نیازمند مهارت، توانایی و دانش است. برای بهبود و ارتقای چنین مهارت هایی، هر دو طرف باید نسبت به یکدیگر متعهد باشند، از هم یاد بگیرند، و دریابند که از چه طریقی می توانند دیگری را به لذت برسانند. شاید برای یک خانم مالش کمر خیلی شهوت برانگیزتر از تحریک مستقیم آلت تناسلی باشد.

در هنگام ابراز عشق و علاقه توجه هر یک از طرفین باید به طور مستقیم به دیگری معطوف باشد. این امر باعث ایجاد رضایت بیش از اندازه ای در هر دو طرف می شود. چه کسی است که نیازمند یک چنین توجه و تمرکزی نباشد؟  زمانیکه رابطه به صورت رسمی در می آید، توجه افراد نسبت به یکدیگر معمولاً به صورت دیگری، نظیر گرایش به سمت دوستان، کار، سرگرمی و کودکان، تغییر حالت پیدا می کند، و همین مقوله پس از گذشت چندی به صورت یکی از چالش های بحث برانگیز زندگی مشتزک میشود.

  نظرات ()
آزمایش پاپ اسمیر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

 

رحم و تخمدان

آزمایش پاپ یا پاپ اسمیر (Pap Smear)، آزمایش نمونه‌ های سلولی برداشته شده از قسمت گردن رحم در خانم ها است.

این آزمایش برای کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شوند.

پاپ اسمیر بهترین وسیله برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی و مخفی تومورهای کوچکی است که به سرطان گردن رحم منتهی می شوند.

اگر سرطان گردن رحم زود شناسایی شود، می ‌توان آن را درمان کرد.

 

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پاپ اسمیر هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود. دکتر با وسیله‌ ای به نام اسپکولوم، دهانه دستگاه تناسلی را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند. بعد با یک نمونه‌گیر(اسپچولا) و یک برس کوچک، سلول ‌های گردن رحم را جمع ‌آوری می ‌کند.

این نمونه به برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌ شود.

این آزمایش دردناک نیست، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد.

 

نتایج پاپ اسمیر

معمولا سه هفته طول می‌ کشد تا نتایج آزمایش آماده شود.

پاپ اسمیر طبیعی، یعنی گردن رحم، طبیعی به نظر می رسد.

پاپ اسمیر غیرطبیعی، یعنی سلول‌ های بررسی شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این حالت، گاهی تکرار آزمایش لازم است.

اگر پاپ اسمیر مثبت باشد، ممکن است پزشک ‌تان آزمایش‌ های متفاوتی را برای ادامه بررسی خود تجویز کند، از جمله کولپوسکوپی(استفاده از یک میکروسکوپ مخصوص برای معاینه گردن رحم و واژن).

پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی به آن تکیه کرد و آزمایش‌ های اختصاصی لازم است.

پیش از انجام آزمایش پاپ، برای کسب نتایج دقیق ‌تر باید این کارها را انجام داد:

پرهیز از رابطه جنسی، شستشوی واژن و استفاده از کرم‌های واژینال 48 ساعت پیش از انجام آزمایش.

اگر در هنگام آزمایش، دچار عفونت بوده‌اید، یا تعداد سلول کافی در آزمایش اول به دست نیامده باشد، ممکن است تکرار آزمایش ضروری باشد.

از آنجایی که کاهش هورمون زنانه ی استروژن نیز می‌ تواند بر نتایج آزمایش پاپ اثر بگذارد، زنان یائسه نیاز به مصرف استروژن پیش از تکرار آزمایش دارند.

 

 

اما جدیدا توصیه می کنند در خانم های زیر 30 سال هر دو سال یک بار و در خانم های 30 سال به بالا، هر سه سال یک بار، پاپ اسمیر انجام شود.

  نظرات ()
مکمل‌های ضدپیری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

متخصصان تغذیه همواره تاکید دارند که بهترین منابع غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها شامل میوه‌ها و سبزی‌های دارای فیبر خوراکی زیاد، غلات سبوس دار، مغز‌ها و حبوبات، دانه‌ها و همچنین موادغذایی سرشار از پروتئین‌های ضدپیری هستند.

مصرف موادغذایی غنی از آنتی اکسیدان برای سلامت بدن، تقویت سیستم ایمنی و همچنین افزایش طول عمر و به تعویق انداختن فرآیند پیری ضروری است. اما نقش دقیق آنتی اکسیدان‌ها در بدن چیست؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تماشای زیاد تلویزیون، افسردگی می‌آورد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

روانپزشکان تاکید کردند اگر زمان بیشتری را به تماشای تلویزیون اختصاص دهید، خطر ابتلا به افسردگی در شما تشدید می‌شود در صورتی که ورزش کردن به طور مداوم درست تاثیر عکس دارد و خطر افسردگی را کاهش می‌دهد.

متخصصان روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد با مطالعه روی گروهی از زنان داوطلب دریافته‌اند که بی‌تحرکی طیف وسیعی ازعلائم و مشکلات جسمی و احساسی را بوجود می‌آورد که در نهایت این علائم به بروز افسردگی منجر می‌شوند و زندگی عادی این افراد را دچار اختلال می‌کنند. این در حالیست که ورزش کردن از طریق تقویت عزت نفس، خویشتن داری و نیز افزایش سطح هورمون آندروفین، روی جسم و روان انسان تاثیرات مثبت برجای می‌گذارد.

به نوشته روزنامه دیلی میل، این مطالعه روی تقریبا 50 هزار زن شرکت کننده صورت گرفت و نشان داد زنانی که به طور مرتب و منظم ورزش می‌کنند، حدود 20 درصد کمتر دچار افسردگی می‌شوند و زنانی که روزانه سه ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند، حدود 13 درصد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. این یافته به تفصیل در مجله آمریکایی «همه‌گیرشناسی» منتشر شده است.

  نظرات ()
برای تسکین خستگی چشم چه کار کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

بسیاری از کاربران رایانه‌ای به اندازه کافی پلک نمی‌زنند و این امر منجر به خشک شدن چشم و مشکلات دیگری می‌شود.

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ممکن است خستگی چشم ناشی از کار با رایانه تاثیر دایمی بر روی بینایی نداشته باشد، اما بدون شک مخرب و کاملا نامطلوب و ناخوشایند است و برای جلوگیری از این امر افراد باید در طول روز با تمرکز بر روی هر چیز دیگری به جز صفحه رایانه چشم‌ها را در حالت استراحت و آرامش قرار دهند.

این گزارش می افزاید: سعی کنند محل خود را تغییر داده و هر 2 ساعت یک بار از جای خود برخاسته و کمی راه بروند و چنانچه امکان دارد برای چند لحظه به صندلی تکیه داده و چشم‌هایشان را ببندند.

بر اساس این گزارش، استفاده از عینک مناسب یکی دیگر از راهکارهای مقابله با خستگی چشم ناشی از کار با رایانه است و اگر از عینک یا لنز استفاده می‌کنند نیز باید مطمئن شوند که عدسی آن برای کار با رایانه مناسب باشد.

  نظرات ()
مهمترین خواص ویتامین «ث» نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

ویتامین «ث» یک آنتی اکسیدان مهم و ضروری است که با جریان خون در بدن حرکت می‌کند و اثر شیمیایی مواد مضری را که به بافت‏های بدن آسیب می‏رسانند، خنثی می‏کند.

اگر فردی به مدت یک ماه، این ویتامین را کمتر از مقدار مورد نیاز برای بدن دریافت کند، دچار عوارض جدی مانند خونریزی لثه، خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر پوست می‏شود.

برخی از مطالعات جدید نشان داده‌اند که وجود چربی در غذا باعث می‏شود که ویتامین«ث» خاصیت ضد سرطانی خود را از دست بدهد.

به گزارش سایت اینترنتی مرکز تخصصی مایوکلینیک، پزشکان می‌گویند: وقتی بزاق و مواد غذایی با شیره‏ معده مخلوط می‌شوند، ویتامین «ث» موجود در مواد غذایی می‌تواند مولکول‌های رادیکال آزاد را از بین ببرد. مولکول‌های رادیکال آزاد همان موادی هستند که موجب بروز سرطان می‌شوند.

همچنین کمبود املاح و ویتامین‌ها به ویژه ویتامین «ث» باعث از بین رفتن آب میان بافتی پوست و خشک شدن این بافت حیاتی می‌شود. به گفته متخصصان پوست، ویتامین «ث» یکی از مواد حیاتی برای ساخت پروتئین‌های پوست است و کمبود این ویتامین در بدن باعث از هم گسیختگی سلول‌های پوست شده و مشکلاتی از قبیل ترک، زخم، شل شدن و چین و چروک پوست را ایجاد می‌کند.

از دیگر خواص مفید ویتامین ث می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ویتامین «ث» به افزایش استحکام لثه‏ها و دندان‏ها کمک می‏کند و موجب افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری ها می شود.

- این ویتامین همچنین باعث ساخت کلاژن شده و در پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون و ایجاد لخته‏های خونی در رگ مؤثر است.

- ویتامین «ث» اگرچه در پیشگیری از سرماخوردگی نقشی ندارد اما طول دوره بیماری را کوتاه کرده و عوارض این بیماری را کاهش می‌دهد.

- مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می‏شود و برای افرادی که دچار کم‏خونی هستند توصیه می‏شود.

- ویتامین «ث» همچنین به فعالیت مناسب هورمونی در بدن کمک می کند.

  نظرات ()
وجود بیش از 10 میلیون پرونده جرایم در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

قائم‏ مقام حوزه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‏های اجتماعی قوه قضاییه ضمن اشاره به وجود بیش از 10 میلیون پرونده جرایم در کشور، بر لزوم جریان نهضت پیشگیری از آسیب‏های اجتماعی در کشور تاکید کرد.

حسین هراتی بعد از ظهر در نخستین همایش از سلسله همایش‏های ملی "نقش دانش و دانشگاهیان در پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‏های اجتماعی" که با حضور رئیس دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، دیگر مسئولان


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رسول جعفریان: ابومسلم خراسانی نه ایرانی وطن دوست است، نه یک شخصیت شیعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

دکتر رسول جعفریان گفت: ابومسلم به رغم آن که یک شخصیت بزرگ تاریخی است اما هرگز یک ایرانی وطن دوست نبوده است.

بدنبال انتشار برخی خبرها در مورد تغییر احتمالی نام تیم ابومسلم خراسان، خبرآنلاین در گفت وگوی کوتاهی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر رسول جعفریان، دیدگاه وی را در باره هویت تاریخی ابومسلم سوال کرد.

این کارشناس تاریخ اسلام گفت:صرفا از باب اطلاع جوانان عزیز و وطن دوست و اسلام خواه عرض می کنم که ابومسلم با اینکه شخصیتی مهم در تاریخ ماست و حرکت او موجب شد تا دولت اموی از میان برود اما دو مشکل اساسی دارد.نخست این که او هیچ گاه یک ایرانی وطن دوست نبود و تنها عاملی در دست شماری از قبایل عربی خراسان بود که دوست داشتند امویان سرنگون شده و حکومت دست شاخه دیگری قرار گیرد. در این ماجرا از ایرانیان به عنوان ابزار استفاده شد و بس.

دوم آن که ابومسلم هیچ گاه یک شیعه علوی نبود بلکه شیعه عباسی بود که به امامان معصوم خیانت ورزید و جانب عباسیان را گرفت، عباسیانی که اندکی بعد پس از تسلط بر امور هم او را کشتند و هم امامان معصوم را.

دکترجعفریان همچنین گفت: ابومسلم در آدم کشی نیز فردی حرفه ای بود و بر اساس منابع متقن تاریخی شمار زیادی از مردم خراسان و نواحی دیگر را کشت. او قیام شیعی شریک بن شیخ را هم سرکوب کرده وی و یارانش را به قتل رساند.

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: بر اساس دلایل متقن تاریخی، ارزشی ندارد که مردم شریف خراسان که امام رضا (ع) میهمان آنهاست و مسلما دلش از ابومسلم خون است، از این نام حمایت کنند و آن را روی تیم محبوب و دلخواه خود بگذارند.خراسانیان می‌توانند نامی را برگزییند که سمبل خراسان بزرگ و یادآور ادب و فرهیختگی باشد. پوریای ولی(اهل خوارزم)، رودکی، فردوسی و هزاران چهره دیگر که خراسان با نام آنان شناخته می‌شود.

  نظرات ()
رسول جعفریان: ابومسلم خراسانی نه ایرانی وطن دوست است، نه یک شخصیت شیعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

دکتر رسول جعفریان گفت: ابومسلم به رغم آن که یک شخصیت بزرگ تاریخی است اما هرگز یک ایرانی وطن دوست نبوده است.

بدنبال انتشار برخی خبرها در مورد تغییر احتمالی نام تیم ابومسلم خراسان، خبرآنلاین در گفت وگوی کوتاهی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر رسول جعفریان، دیدگاه وی را در باره هویت تاریخی ابومسلم سوال کرد.

این کارشناس تاریخ اسلام گفت:صرفا از باب اطلاع جوانان عزیز و وطن دوست و اسلام خواه عرض می کنم که ابومسلم با اینکه شخصیتی مهم در تاریخ ماست و حرکت او موجب شد تا دولت اموی از میان برود اما دو مشکل اساسی دارد.نخست این که او هیچ گاه یک ایرانی وطن دوست نبود و تنها عاملی در دست شماری از قبایل عربی خراسان بود که دوست داشتند امویان سرنگون شده و حکومت دست شاخه دیگری قرار گیرد. در این ماجرا از ایرانیان به عنوان ابزار استفاده شد و بس.

دوم آن که ابومسلم هیچ گاه یک شیعه علوی نبود بلکه شیعه عباسی بود که به امامان معصوم خیانت ورزید و جانب عباسیان را گرفت، عباسیانی که اندکی بعد پس از تسلط بر امور هم او را کشتند و هم امامان معصوم را.

دکترجعفریان همچنین گفت: ابومسلم در آدم کشی نیز فردی حرفه ای بود و بر اساس منابع متقن تاریخی شمار زیادی از مردم خراسان و نواحی دیگر را کشت. او قیام شیعی شریک بن شیخ را هم سرکوب کرده وی و یارانش را به قتل رساند.

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: بر اساس دلایل متقن تاریخی، ارزشی ندارد که مردم شریف خراسان که امام رضا (ع) میهمان آنهاست و مسلما دلش از ابومسلم خون است، از این نام حمایت کنند و آن را روی تیم محبوب و دلخواه خود بگذارند.خراسانیان می‌توانند نامی را برگزییند که سمبل خراسان بزرگ و یادآور ادب و فرهیختگی باشد. پوریای ولی(اهل خوارزم)، رودکی، فردوسی و هزاران چهره دیگر که خراسان با نام آنان شناخته می‌شود.

  نظرات ()
نگهداری ۷۸۰۰ نسخ خطی و سنگی مراغه در شرایط نامساعد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

گنجینه کتاب‌های خطی و چاپ سنگی مراغه با ۱۸۶ جلد کتاب خطی و ۶۰۰ جلد کتاب چاپ سنگی و صدها کتاب ارزشمند و داشتن نسخه‌های نفیس از کتابخانه معروف خواجه نصیر الدین‌طوسی در شرایط نامساعد نگهداری می‌شوند و نیازمند حمایت و تجهیز به امکانات نگهداری کتاب‌های نفیس است.


این کتاب‌ها به زبان‌های عربی، فارسی و در زمینه‌های علوم قرآنی، حدیث و کلام، طب، اصول فقه، لغت، ادعیه، تفسیر، عرفان، نحو، شعر، تاریخ ائمه، بلاغت، منطق، حساب، اخلاق و صرف جلوه‌هایی زیبا از علم، فرهنگ، تمدن و ادب اسلامی در مراغه است‌.

در این کتابخانه نسخه‌های با ارزشی از نویسندگان مراغه نگهداری می‌شود.

قدمت کتاب‌های خطی و چاپ سنگی مراغه به قرن هفتم تا ۱۲ هجری می‌رسد.

قدیمی‌ترین کتاب‌های این گنجینه که کتاب لغت عربی است به نوشته محققان مربوط به کتابخانه معروف خواجه نصیر الدین طوسی است.

مسئول کتابخانه‌های عمومی مراغه گفت: کتاب‌های خطی و چاپ سنگی کتابخانه عمومی مراغه نیازمند ترمیم و آفت‌زدایی است.

فرحناز خوان خواجه افزود: ۱۸۶ جلد کتاب خطی و ۶۰۰ جلد کتاب چاپ سنگی کتابخانه مراغه در شرایط بسیار نامساعدی نگهداری می‌شود و ایجاد شرایط خاص نگهداری، ترمیم و آفت زدایی این کتاب‌ها نیازمند ۴۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال اعتبار است.

وی ضمن درخواست کمک از خیران فرهنگ دوست این شهرستان برای حفظ و نگهداری این کتاب‌ها گفت: این کتاب‌ها با قدمتی دیرینه اعتبار کتابخانه عمومی این شهرستان به شمار می‌روند.

مسئول کتابخانه‌های عمومی مراغه ادامه داد: مخزن کتابخانه‌های عمومی مراغه حدود ۳۲٬۰۰۰ نسخه و ۲۰٬۲۱۰ عنوان کتاب دارد.

  نظرات ()
قلعه‌های آذربایجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

 

    نصرنیوز:در شش کیلومتری کاروانسرای تیموری معروف به آیراندیبی که خود در 26 کیلومتری شمال مرند است، بر روی پشته سنگی مرتفع بین دو بازوی رودخانه، بقایای قلعه‌ای قرون‌وسطایی به‌نام  ........... این قلعه گویا در قرن‌های 13 و 14 میلادی بنا شده است؛ ولی در قسمت شرقی آن، تخته سنگ های بزرگی قرار دارد که نشانه بناهای بس قدیمی‌تری است که قدمت آن شاید به دوران‌های قبل از تاریخ برسد. امتداد حصار دفاعی قلعه هنوز در سطح زمین نمایان است،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کنترل خشم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


هدف مدیریت خشم، کاهش احساسات هیجانی و برانگیختگی جسمانی است که به موجب خشم بوجود می‌آیند. شما نمی‌توانید از چیزها یا افرادی که شما را عصبانی می‌کنند، دوری کنید، یا این که آنها را تغییر دهید. ولی شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه واکنش‌هایتان را کنترل کنید.اما چرا برخی افراد بیشتر از دیگران عصبانی می‌شوند؟ به گفته دکتر «جری دفنباچر»- روانشناسی که در زمینه مدیریت استرس متخصص است- برخی افراد تندخوتر از دیگران هستند، آنها آسان‌تر و شدیدتر از افراد دیگر عصبانی می‌شوند. آنها بعضی اوقات از لحاظ اجتماعی کناره‌گیر می‌شوند و قهر می‌کنند. همچنین، تحملشان در برابر ناکامی کم است و احساس می‌کنند که نباید دستخوش ناکامی، دردسر و آزردگی قرار بگیرند. پرسش مهمی که مطرح می‌شود این است که چرا این افراد، این روش را در پیش می‌گیرند؟
یک دلیل، ژنتیکی یا جسمانی است.شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از کودکان، تحریک‌پذیر و زودرنج به دنیا می‌آیند.دومین علت، اجتماعی- فرهنگی است. خشم اغلب به عنوان یک چیز منفی قلمداد می‌شود. ما آموخته‌ایم که نشان دادن اضطراب، افسردگی یا هیجانات دیگر کاملاً قابل قبول است. اما نشان دادن خشم قابل قبول نیست. در نتیجه، ما چگونگی کنترل خشم یا بروز آن را به طرزی مناسب نیاموخته‌ایم.
تحقیقات، همچنین نشان می‌دهد که پیشینه خانوادگی نیز در این مسأله نقش دارد، افرادی که به آسانی خشمگین می‌شوند، عمدتاً از خانواده‌های مخرب و آشفته هستند و در ارتباطات عاطفی، مهارتی ندارند.
ابزار آرمیدگی بسیار ساده هستند- مانند تنفس عمیق و تصویرسازی ذهنی- آرمیدگی می‌تواند در فروکش کردن احساس خشم به شما کمک کند. کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی‌ای وجود دارد که می‌تواند به شما فنون آرمیدگی را آموزش دهد و وقتی که این فنون را آموختید، در هر موقعیتی می‌توانید به آنها رجوع کنید.
اگر درگیر رابطه‌ای هستید که هر دو نفر تندخو هستید، این ایده خوبی است برای هر دو که این فنون را بیاموزید
چند کار ساده‌ای که شما می‌توانید انجام دهید، عبارتند از:
1 - به صورت عمیق، نفس بکشید و مسیر تنفستان را تجسم کنید.
2 - به آرامی یک کلمه یا عبارت آرام‌بخش را تکرار کنید- مانند «آرامش»، «آسان بگیر».
3 - در حالی که به صورت عمیق نفس می‌کشید، از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید. یک تجربه آرامش دهنده را مجسم کنید، خواه از خاطراتتان یا از تخیلتان.
4 - تمرین‌های آرام و غیر فعال می‌توانند ماهیچه‌های بدنتان را آرام کنند و احساس آرامش بیشتری به شما بدهند.
این فنون را هر روز انجام دهید و بیاموزید که به صورت اتوماتیک هر گاه که در یک وضعیت تنش‌زا قرار داشتید، از آنها استفاده کنید.
بازسازی شناختی به معنای تغییر روش فکر کردن است. افراد خشمگین تمایل دارند که در صحبت‌های خود از کلمات بسیار شورانگیز- که منعکس‌کننده افکار درونی‌شان است- استفاده کنند. موقعی که شما خشمگین می‌شوید، تفکرتان می‌تواند اغراق شده یا خیلی پرشور باشد.
در بازسازی شناختی، تلاش می‌شود که این افکار با افکار منطقی‌تری عوض شود. برای مثال، به جای این که به خودتان بگویید «اوه» یا «این افتضاح است»، «همه چیز از بین رفت» به خودتان بگویید. «این ناامید کننده است و قابل فهم است که من در این مورد آشفته هستم، اما این پایان دنیا نیست و خشمگین شدن نیز آن را درست نمی‌کند.»
هنگامی که در مورد خودتان یا کس دیگری صحبت می‌کنید، مراقب کلماتی مانند «هرگز» یا «همیشه» باشید. «این ماشین هرگز کار نمی‌کند» یا «شما همیشه چیزی را فراموش می‌کنید» نه تنها غلط هستند بلکه باعث می‌شوند که شما احساس کنید که خشمتان موجه است و راهی برای حل مشکل وجود ندارد. این کلمات همچنین افرادی را که مایل به همکاری با شما برای یافتن یک راه حل هستند را گریزان و تحقیر می‌کند.

به خودتان یادآوری کنید که خشمگین شدن چیزی را درست نمی‌کند و باعث نمی‌شود که شما احساس بهتری داشته باشید. افراد خشمگین باید از نیازهای طبیعی‌شان آگاه شوند و انتظاراتشان را تبدیل به امیال خود کنند. به عبارت دیگر، گفتن جمله «من چیزی را دوست دارم»، سالم‌تر از گفتن جمله «من چیزی را می‌خواهم» یا «من آن چیز را باید داشته باشم» است.
موقعی که شما برای دستیابی به آنچه می‌خواهید، ناتوان هستید  واکنش‌های عادی‌ای را تجربه می‌کنید- ناکامی، ناامیدی و ناراحتی- اما خشم را تجربه نمی‌کنید. برخی افراد خشمگین از خشم خود به عنوان روشی برای اجتناب از احساس ناراحتی استفاده می‌کنند، اما این به معنای محو کامل احساس ناراحتی نیست.
چه چیزی در مورد جرأت آموزی می‌دانید؟
این حرف صحیح است که افراد خشمگین به آموزش قاطعیت نیازمندند(به جای پرخاشگری). اما بیشتر کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی در جرأت آموزی، افرادی را که به اندازه ما خشمگین نیستند، هدف‌گیری می‌کنند.
 این افراد منفعل‌تر و مطیع‌تر از یک شخص معمولی هستند. آنها گرایش دارند که به دیگران اجازه دخالت در کارشان را بدهند. این کاری نیست که افراد بسیار خشمگین حاضر به انجام آن باشند. این کتاب‌ها می‌توانند شامل چند طرح مفید برای استفاده در موقعیت‌های ناامیدکننده باشد.
به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید خشم را حذف کنید- حتی اگر هم می‌توانستید ایده خوبی نبود. با وجود همه تلاش‌ها، مسائلی اتفاق می‌افتد که موجب خشم شما می‌شود و گاهی اوقات آن خشم موجه است. زندگی پر است از ناکامی، رنج، شکست و اعمال غیر قابل پیش‌بینی دیگران. شما نمی‌توانید آن را تغییر دهید. اما می‌توانید روشی را که اجازه می‌دهد چنین اتفاقاتی بر شما تأثیر بگذارد، تغییر دهید.

منبع: سایت رسمی انجمن روانشناسی آمریکا 

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

من به تازگی ارتباط حفاظت نشده‎ای داشته‎ام. با وجود اینکه مایع منی خارج از واژنم ریخته شد اما پریودم عقب افتاده است آیا امکان بارداری وجود دارد؟

در ترشحی که پیش از انزال از نوک آلت مردان بیرون می‏آید مقداری اسپرم وجود دارد. پس بله، احتمال دارد که باردار شده باشی. مردها حتماً باید در موقع دخول کاندوم را پوشیده باشند. البته معمولاً توصیه می‎شود که کاندوم را پس از پیش‎نوازی اولیه و دقیقاً زمانی که آماده‎ی دخول هستید بپوشید چون ممکن است در حین مالیده شدن به اطرافِ تخت و لحاف و غیره پاره و یا آلوده شود. می‎توانی برای تست حاملگی نوارهای تست ادرار را از داروخانه بخری و یا به دکتر مراجعه کنی.

  نظرات ()
ژنی که باعث می‌شود مهربان‌تر به نظر برسید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

الکساندر کوگان از دانشگاه تورنتو در کانادا، به اتفاق همکارانش، در مطالعه اخیر خود بررسی کرده که آیا این تنوع ژنی می‌تواند روی رفتار افراد تاثیر بگذارد یا نه. دلیل انتخاب این موضوع برای مطالعه این بوده که سطوح بالاتر اکسی‌توسین باعث می‌شود مردم اجتماعی‌تر به نظر برسند.

برخی افراد مهربان و قابل‌اعتماد به نظر می‌رسند،‌ حتی اگر هیچ حرفی نزده باشند و به نظر می‌رسد که مردم این تفاوت را به درستی تشخیص می‌دهند. اگر جز این دسته نیستید، شاید ژن‌های شما مقصر هستند.
آیا افرادی که در اطراف شما هستند،‌ شما را فردی مهربان می‌دانند؟ معمولا در برخوردهای اول، مهربان و قابل‌ اعتماد به نظر می‌رسید یا برعکس؟ دانشمندان می‌گویند این که شما چه‌قدر مهربان به نظر برسید، به یک ژن خاص مربوط می‌شود. نکته جالب این‌جا است که دیگران می‌توانند بگویند که شما دارای این ژن هستید یا نه،‌ حتی اگر با آن‌ها یک کلمه هم حرف نزده باشید!

به گزارش نیوساینتیست، نسخه‌های متعددی برای ژنی که عملکرد گیرنده‌های هورمون اکسی‌توسین را تعیین می‌کند،‌ وجود دارد. الکساندر کوگان از دانشگاه تورنتو در کانادا، به اتفاق همکارانش، در مطالعه اخیر خود بررسی کرده که آیا این تنوع ژنی می‌تواند روی رفتار افراد تاثیر بگذارد یا نه. دلیل انتخاب این موضوع برای مطالعه این بوده که سطوح بالاتر اکسی‌توسین باعث می‌شود مردم اجتماعی‌تر به نظر برسند.

گروه کوگان در مطالعه خود از 116 داوطلب خواستند 23 فیلم بدون صدا را که هر کدام 20 ثانیه طول می‌کشید، تماشا کنند. هر فیلم، فردی را نشان می‌داد که همسرش، داستانی از یک تجربه شخصی ناراحت‌کننده را برایش تعریف می‌کرد و نحوه عکس‌العمل فرد نسبت به این داستان به تصویر کشیده شده بود. از داوطلبان شرکت‌کننده در مطالعه خواسته شده بود به افرادی که در فیلم‌ها می‌دیدند، ‌از نظر میزان مهربانی و قابل اعتماد بودن،‌ امتیاز بدهند.
نتیجه جالب بود. افرادی که نسخه موسوم به جی.جی ژن گیرنده اکسی‌توسین را داشتند، در مقایسه با افرادی که نسخه‌های موسوم به جی.ای یا ای.ای را داشتند، مهربان‌تر به نظر رسیده بودند. اما تفاوت آن‌ها در چیست؟ افرادی که ژن جی.جی دارند، با تفاوت معناداری،‌ بیشتر از حالت‌های همدلانه غیرکلامی مانند لبخند زدن یا سر تکان دادن استفاده کرده بودند. کوگان انتظار دارد این همان عاملی باشد که روی قضاوت بیننده‌ها تاثیر گذاشته است.
البته برای تایید این نظر،‌ به مطالعات بیشتر در مورد تاثیر ژن‌های گیرنده اکسی‌توسین بر رفتار نیاز داریم.

  نظرات ()
روش‌های غلبه برتنبلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


۱)‌ در صورت امکان، اول ببینید که چه مشکل و مسئله‌ای موجب عقب نگه داشتن شما شده است، معمولا‌ آن مشکل کوچکتر از ‌آن چیزی است که فکر می کردید و ساده تر از آنچه که فکر می کردید هم می توانید از عهده آن برآیید. این مشکل هر چه که ‌باشد، تا زمانی‌که راهی برای گذشتن از آن پیدا نکرده اید، نباید تسلیم شوید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ندگی مشترک وشرایط به وجود آمده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

بسیاری از جوانان تصور می‌کنند که زندگی مشترک وشرایط به وجود آمده در زمان ازدواج مانند شرایطی است که در زمان دوستی یا نامزدی بین دو طرف حاکم بوده است و مقایسه بین این دو شرایط برای تعدادی از زوج ها باعث شده تا بدبینی خاصی نسبت به زندگی مشترک داشته باشند . در حالی که دنیای دوستی و نامزدی دنیای بسیار متقاوتی از زندگی مشترک می‌باشد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جامعه ایرانی «تفکر ستیز» و «علم ناپذیر» است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


از مهم ترین دلایل علم ناپذیری جامعه ایرانی این است که تفکر در جامعه ایران فردی است و در حوزه علم تفکر فردی مضر است .رشد و استنباط علمی به فرد منحصر نمی شود ؛ یعنی برای رشد علمی نیازمند معاشرت جمعی هستیم تا به صورت جمعی به سوی تفکر جمعی حرکت کنیم . در فرهنگ عمومی ایرانیان سهیم کردن و سهیم شدن با دیگران بسیار سخت است.به راستی دیگر دلایل این علم گریزی ایرانی چیست ؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
65درصد سالمندان دچار بی خوابی هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢


نتایج آخرین مطالعات و بررسی ها نشان می دهد افرادی که در خانه سالمندان به دور از خانواده زندگی می کنند به دلیل افسردگی و بیماری های عاطفی، دچار بی خوابی هستند. حسین ناصری، متخصص اعصاب و روان افزود: بی خوابی یک مشکل بهداشتی عمده در جامعه است که خطرات بهداشتی و روانی افراد بخصوص در سالمندان را افزایش می دهد.  وی گفت: از آنجا که سلامت روانی انسانها در گرو تامین نیازهای اولیه و اساسی است خواب نیز به عنوان یکی از حیاتی ترین نیازهای جسمی، ذهنی و عاطفی انسان و تامین کننده بهداشت روانی افراد محسوب می شود.  وی تصریح کرد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، جمعیت سالمندان تا سال 2025 به 1/2 میلیارد نفر خواهد رسید که 80 درصد رشد جمعیتی سالمندان در کشورهای در حال توسعه است.  وی خاطرنشان کرد: طبق بررسی آخرین مطالعات و بررسی های انجام شده بیش از 65 درصد سالمندان دچار بی خوابی هستند که علائم آن شامل رضایت نداشتن از خواب شبانه، احساس خستگی پس از خواب، اختلال در به خواب رفتن بیش از 15 دقیقه و مکرر بیدار شدن در طول شب هستند.  وی گفت: بیشترین علت بی خوابی سالمندان مربوط به مشکلات روحی روانی و افسردگی آنان است که به دلیل زندگی خانه سالمندان و دور بودن از اعضای خانواده رخ می دهد. 
وی افزود: با وجود درمان های رفتاری و درمانی مناسب برای مشکلات خواب سالمندان مشاهده می شود که فقط سی درصد از این افراد برای درمان بیخوابی به پزشک مراجعه می کنند. 

  نظرات ()
تاپماجاها از مهمترین ادبیات عامیانه آذربایجان محسوب می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

     فولکلور یا ادبیات عامیانه ترکی آذربایجانی از جمله غنی‌ترین نمونه‌های فولکلور جهان محسوب می‌شود که سینه به سینه و نسل به نسل انتقال یافته و از گذشتگان برای امروزیان به یادگار مانده است. ضرب‌المثل‌ها، حکایت‌ها، بایاتی‌ها، اشعار کودکانه،‌ لالایی‌ها، تاپماجاها و ... از جمله بخش‌های مختلف این ادبیات عامیانه محسوب می‌شوند و گویی گذشتگان در لطافت شعر و وزن و قافیه غرق بوده‌اند و ادبیات در تمامی بخش‌های زندگیشان از تولد تا مرگ رخنه داشته است. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

ممکن است خواهش کنم تکنیک کِگِل یا تمرین های عضلات کف لگن را هم در مورد خانم‎ها و هم برای آقایان به تفصیل توضیح دهید؟ مثلاً بگویید که چند بار در هفته باید آن‎ها را انجام داد تا در عین اثرگذاری وقت کمتری هم بگیرند.

این تکنیک توسط دکتر آرنولد کِگِل برای کمک به بهبود وضعیت جسمانی زنان پس از زایمان ارائه شد و هدف از انجام آن تقویت عضلات لگنی در خانم‎ها و در نتیجه بند آوردن خونریزی پس از زایمان بود. دکتر کگل بعدها دریافت که انجام این نرمش‎ها به افزایش لذت جنسی هم کمک می‎کند. تنوع این حرکات زیاد است اما ریشه‎ی همگی آن‎ها یکی است.
برای مردان و زنان:

خروج ادرار را در هنگام ادرار کردن بوسیله‎ی سفت کردن عضلات لگنی متوقف کنید و بعد دوباره رها کنید.
عضلات لگن را منقبض کرده، به مدت یک ثانیه نگه دارید و رها کنید. این حرکت را روزی سه بار و هربار ده مرتبه انجام دهید. به‎تدریج تعداد انقباضات و دفعات را به ده بار انقباض به تعداد بیست دفعه در روز برسانید.
برای تنوع در انجام این تمرین‎ها مدت نگاه داشتن انقباض را به سه ثانیه افزایش دهید و بعد عضلات را رها کنید. شما می‎توانید مخلوطی از تمرین‎ها را انجام دهید (یکبار دفعات را طولانی و کوتاه کنید و بار بعد تعداد انقباضات را).

در هر حالتی اینکار را انجام دهید: حتی هنگامی‎که پشت کامپیوتر هستید، وقتی کتاب می‎خوانید یا با تلفن صحبت می‎کنید.
در هنگام نزدیکی انقباض عضلات لگنی موجب ایجاد لذت برای شما و شریک جنسی‎تان خواهد بود.
تکنیک کگل را حداقل برای شش هفته انجام دهید. نتیجه یکباره حاصل نمی‎شود اما تدریجاً تفاوت را متوجه خواهید شد.
برخی پزشکان معتقدند زنان باردار باید تعداد تمرینات خود را صد بار بیشتر از افراد عادی انجام دهند تا آمادگی لازم را برای انجام زایمانی راحت‎تر و سالم‎تر داشته باشند. در آقایات انجام مرتب این تمرین ها به بر طرف شدن انزال زودرس و کیفیت نعوظ کمک بسیاری میکند.

  نظرات ()
بازوی قطع شده یک جوان 28 ساله در تبریز پیوند زده شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٢

    نصر نیوز: بازوی قطع شده یک جوان 28 ساله در بیمارستان شهید آیت الله محلاتی در تبریز پیوند زده شد.                

به گزارش نصر نیوز به نقل از مهر، یک جوان 28 ساله به نام اکبر سبحان وردی که بازوی راست وی بر اثر برخورد با گاردن خرمن کوب تراکتور در شهرستان خوی آذربایجان غربی قطع کامل شده بود که طی عمل جراحی 9 ساعته پیوند زده شد و پس از گذشت چهار روز از عمل وضعیت بیمار رو به بهبودی است.
دکتر پرویز اسدی، رئیس بیمارستان شهید آیت الله محلاتی در این خصوص گفت: در روز چهارشنبه مورخه 18 آبان طی تماس تلفنی از بیمارستان شهرستان خوی واقع در آذربایجان غربی در مورد بیماری بنام اکبر سبحان وردی 28 ساله مبنی بر قطع کامل بازوی راست از قسمت 1.2 فوقانی توسط گاردن خرمن کوب تراکتور تقاضای اعزام کردند که پس از اطمینان از امکان حضور متخصصان مربوطه به سرپرستی دکتر سلیمانلو متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو دستور اعزام سریع داده شد.
وی ادامه داد: گزارش حاکی از این بود که قطع کامل بازو بر اثر برخورد دست مصدوم با گاردن تراکتور رأس ساعت پنج عصر 18 آبان اتفاق افتاده بود.
اسدی گفت: اکیپ جراحی آماده شدند و در ساعت 21 بیمار به اتاق عمل منتقل شد و بازوی قطع شده با پنج دقیقه تأخیر در یک سطل همراه بیمار آورده شد.
به گفته وی، ساعت 21:30 با حضور متخصص ارتوپدی و فوق تخصص توراکس، متخصص بیهوشی، متخصص بیهوشی در اتاق عمل در بالین بیمار حاضر و در رأس همان ساعت عمل شروع شد. بحث حین شروع عمل بر سر نگه داشتن بازو یا احتمال رد بازو بود ولی اتفاق بر این حاصل شد که پیوند زده شود. همه مضطرب و نگران بیمار و در عین حال متفق و جدی در کار بودند و عمل تا ساعت 6:30 صبح (حدود 9 ساعت) طول کشید.
اسدی افزود: در ابتدا تیم ارتوپدی عضلات نکروزه (آسیب دیده و مردوده را) برداشتند و تمیز کرده سپس استخوان قطع شده صاف و کوتاه شد تا آماده برای پیوند باشد. پس از اتمام کار تیم آماده پیوند شریانها و وریدها بودند متخصصان عروق وریدی مورد نیاز برای پیوند را قبلا از ران بیمار جدا و آماده پیوند کرده بودند بنابرین دو ورید مهم بازو ابتدا تمیز شده و لخته های موجود خارج شد و سپس اقدام به ترمیم و پس از آن شریان اصلی بازو پیوند زده شد. تلاش برای شروع ضربان (خونرسانی) دست انجام گرفت که به شکر خدا نتیجه داد و خونرسانی آغاز شد.
وی یاد آور شد: در این لحظه نگرانی از اختلالات الکترولیتی بیمار وجود داشت که اقدامات پیشگیرانه توسط متخصصان بیهوشی صورت گرفته و مشکلی پیش نیامد. پس از آن عضلات و اعصاب اصلی پیوند زده شدند.
به گفته اسدی، 12 واحد خون، 10 واحد F.F.Pو 20 لیتر سرم طی عمل به بیمار تزریق شد و هیچکدام از اعضای تیم، لحظه ای بیمار را رها نکردند چرا که رهایی بیمار مساوی با از دست دادن جان و حداقل بازویش بود زمانیکه دست بیمار گرم شد و شریانهای دست شروع به ضربان کردند خدا را شکر کردیم که زحمات نتیجه داد.
اکنون که چهار روز از عمل می گذرد بازوی قطع شده بیمار بطور کامل خونرسانی داشته و بیمار کاملا سرحال بوده و هیچ عارضه ای وجود ندارد.

  نظرات ()
هوش هیجانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۱

ضریب هوشی یاIQ نزد اغلب افراد شناخته شده است و در مکالمات روزمره نیز کاربرد دارد. ضریب هوشی بالا در معنای عمومی آن برای توصیف افرادی به کار می رود که به قول معروف نکته ها را می گیرند، توانایی درک و تجزیه و تحلیل بالایی دارند و احتمالا از خود خلاقیت یا قابلیت های هوشی و فکری قابل توجهی بروز می دهند.  
در چنین شرایطی انتظار می رود آنان کهIQ بالاتری دارند در زندگی و کار موفق تر باشند، در حالی که چنین نیست. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مکیدن دائم انگشت شست در رویش دندان های نوزادان اختلال ایجاد می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۱

مکیدن انگشت شست، یک عادت طبیعی در نوزادان است که در صورت تداوم، می تواند در رویش دندان های آنها اختلال ایجاد کند.  
   زهره موسوی نژاد، روانپزشک افزود: مکیدن انگشت شست در نوزادان به معنای احساس اضطراب و عدم امنیت از سوی نوزاد نیست بلکه ارضا» کننده نیاز شیرخوار به مکیدن است. 
وی گفت: احتمال ترک عمل طبیعی مکیدن انگشت شست تا سن پنج سالگی، 55 درصد است اما این عادت در اغلب کودکان تا سن هشت سالگی متوقف می شود. 
وی تصریح کرد: مکیدن انگشت شست بیشتر قبل از خواب، در موقع گرسنگی، بی خوابی و بیماری کودک مشاهده می شود که خود به خود اصلاح می شود، اما در صورت تداوم بیشتر، رشد دندان ها را مختل می کند. 
وی گفت: برای ترک مکیدن شست انگشت کودک روش های زیادی وجود دارد که موثرترین آن آگاهی دادن به عادت ناصحیح به کودک است و به هنگام این عمل او را مقابل آینه بنشانید و بگذارید تا خود را ببیند و یا جدولی تهیه کرده و چگونگی رفتار کودک را در آن ثبت کنید و در این جدول پاداش در نظر بگیرید، زیرا تشویق تلاش کودک را برای ترک عادت افزایش می دهد. 

  نظرات ()
تجلیل از کاپیتان شهبازی در زادگاه اش میانه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۱

در اقدامی شایسته از سوی فرمانداری میانه از کاپیتان شهبازی، خلبان میانه ای که با مهارت تمام موفق شد هواپیمای غول پیکر بوئینگ 727 را بدون باز شدن چرخ هایش بر زمین نشاند، تجلیل شد.به گزارش نصر نیوز ، در این آئین که خانواده کاپیتان نیز حضور داشتند، تقی خلفا پور فرماندار میانه درایت و کاردانی کاپیتان شهبازی را موجب زنده شدن خاطره دهقان فداکار خواند.

خلفاپور اقدام شجاعانه و مهارت خلبان شهبازی در به سلامت نشاندن هواپیماو نجات جان مسافران پرواز مسکو- تهران را مورد تقدیر قرار داده و افزود: اگر چه امروز بزرگمردان فداکاری چون بابایی ، دوران ، کشوری و شیرودی از میان ما رفته اند  اما ایران اسلامی تیزپروازان بسیاری دارد که راه این شهدا را ادامه می دهند.
وی در پایان این فداکاری فرزند افتخارآفرین میانه را موجب ماندگاری یاد و نام وی برای همیشه تاریخ نه در لوح کتابها بلکه در لوح دل ها عنوان کرد.
کاپیتان  هوشنگ شهبازی نیز در این آئین سخنرانی کرد، وی گفت: با توکل بر خدا توانستیم این فرود را انجام دهیم و اینکه این کار بدون آسیب رساندن به جان کسی انجام گرفته در جهان بی نظیر بوده است.

حاشیه های آئین تجلیل
کاپیتان شهبازی در حاشیه این آئین گفت: من در کوچه احسانی ، خیابان خیام به دنیا آمده و در همان کوچه پاگرفته و همیشه به میانه ای بودنم افتخار می کنم.
پیش از آغاز مراسم تجلیل، کاپیتان شهبازی با حضور در محل دبیرستان زینبیه و یادمان شهدای زینبیه به روح شهدا ادای احترام کرد که این امر همراه بود با استقبال گرم دانش آموزان  و واکنش متقابل و مثبت کاپیتان شهبازی ، چون وی  پیش از انقلاب در این مدرسه تحصیل کرده بود.
در آئین تجلیل هدایایی به رسم یادبود از طرف برخی ادارات و سازمان های شهرستان به کاپیتان شهبازی اهداء شده ، هم چینن هلال احمر شهرستان میانه وی را به عنوان امداد گر افتخاری معرفی کرد.   
کاپیتان شهبازی پس از آئین تجلیل همراه خانواده در خانه پدری که تا 12 سالگی آنجا زندگی کرده بود، دیدن کرد.

  نظرات ()
فرهنگ ترافیک، با آموزش امروز کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۱

 

کودکان جزو آسیب پذیرترین عابران پیاده هستند. کودکان در تشخیص سرعت و فاصله وسایل نقلیه با آن‌ها و همچنین تشخیص صدا دقت لازم را ندارند و دچار اشتباه می‌شوند.. بچه‌ها به سبب شرایط سنی شان بسیار بازیگوش هستند و انرژی زیادی برای تخلیه دارند و این سبب می‌شود که با خطرهای بیشتری رو به رو شوند اما از طرف دیگر، کودکان ذهن بسیار پویایی دارند، زود یاد می‌گیرند و توانایی فراگیریشان بالاست. در کودکی اگر چیزی را خوب یاد بگیریم به ندرت فراموش می‌کنیم. بنابراین آموزش‌های ترافیک باید از همان دوران کودکی چه به شکل رسمی در مهد کودک و مدرسه و چه غیر رسمی در خانه آغاز شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خداحافظی با جراحی‌های دردناک دیسک کمر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۱

اکنون متخصصان ایرانی هم، موفق به اجرای جدید‌ترین روش درمان‌ ضایعات دیسک کمر شده‌اند. این روش درمانی که به نوعی اولین عمل جراحی دیسک کمر به روش فورامینوسکوپی در کشور محسوب می‌شود، در بیمارستان امام رضا (ع) دانشگاه علوم پزشکی ارتش توسط دکتر بصام پور، عضو هیات علمی این دانشگاه انجام شده است.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
45 درصد زندانیان مربوط به جرائم مواد مخدر هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢۱

رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: 45 درصد از زندانیان کشور دارای جرائم مرتبط با مواد مخدر هستند و اگر این زندانیان نبودند فضای زندانهای قبل از انقلاب برای کشور کافی بود

غلامحسین اسماعیلی گفت: در زمینه فضای زندان در کشور با مشکلات جدی روبرو هستیم که بخش عمده آن ناشی از تولید و عرضه مواد مخدر در کشور همسایه ایران و مربوط به جرائم مواد مخدر است.
وی افزود: حجم عظیمی از زندانیان را افراد مربوط به مواد مخدر تشکیل می دهند و اگر این عامل نبود فضای زندانهای قبل از انقلاب هم اکنون برای ایران کفایت می کرد.  وی بخش دیگری از مشکلات ناشی از کمبود فضای زندانها مربوط به توسعه نیافتن فضای زندانها پس از انقلاب اسلامی دانست.

اسماعیلی توجه به فعالیتهای فرهنگی را برای اصلاح و تربیت زندانیان محور کارها در زندانها خواند و گفت: در حالیکه طبق قانون دستگاهها باید یک تا سه درصد اعتبارات را به فعالیتهای فرهنگی اختصاص دهند این سازمان به مراتب خیلی بیشتر از این رقم را صرف فعالیتهای فرهنگی برای مددجویان می کند.

رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور سوادآموزی، حرفه آموزی، فعالیت های مختلف دینی، آموزش قرآن و ... را از جمله این فعالیتها برشمرد و گفت: این سازمان در این راستا از توان سایر دستگاهها از جمله آموزش و پرورش، نهضت سوادآموزی و سایر دستگاهها استفاده می کند.

  نظرات ()
معنای «ادخال سرور» نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠از جمله کارهایی که در فرهنگ اسلام والایی دارد و توصیه فراوانی به آن شده و صاحب شریعت پاداشی بس بزرگ برایش در نظر گرفته «ادخال سرور» در قلب مومن است.

در روایتی امام باقر(علیه‌السلام) می‌فرماید: «إِنَّ أَحَبَّ الْأَعْمَالِ إِلَى اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِدْخَالُ السُّرُورِ عَلَى الْمُؤْمِنِ»(1)؛ به درستی که محبوب‌ترین اعمال نزد خدای متعال "ادخال سرور" در قلب مومن است و در روایتی دیگر فرمودند: «مَا عُبِدَ اللهُ بِشَیْ‏ءٍ أَحَبَّ إِلَى اللهِ مِنْ إِدْخَالِ السُّرُورِ عَلَى الْمُؤْمِنِ»(2)؛ خداوند به چیزی محبوب‌تر از ادخال سرور در قلب مومن عبادت نشده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلالات شخصیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


شخصیت یعنی « مجموعه‌ای از رفتار وشیوه‌های تفکر شخص در زندگی روزمره که با ویژگی های بی همتا بودن ، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی» مشخص می‌شود. از این تعریف چندین نکته قابل استنباط است.
بی همتایی و تفاوت : شخصیت یک فرد بی‌همتاست و در عین بعضی مشابهت‌ها ، هیچ دو شخصیت یکسان و همسان وجود ندارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دلایل اختلالات زبان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


عقب ماندگی ذهنی و تاخیر در مهارتهای زبانی
بعضی از کودکان در زمانی که انتظار می‌رود، بطور طبیعی قادر به گفتن کلمات و یا ساختن جملات و سخن گفتن نیستند. به احتمالی دچار عقب ماندگی هوشی می‌باشند. برای آنکه کودک قادر به تکلم باشد باید از میزان لازم بهره هوشی برخوردار باشد. کودکانی که دچار عقب ماندگی شدید ذهنی هستند معمولا فقط برای بیان خواسته‌های خود از گریه ، فریاد و صداهای نامفهوم استفاده می‌کنند.
اختلالات عاطفی و نارسایی تکلمی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط کاهش ویتامین "د" با توهم و اختلال روانی در نوجوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

یک پژوهش پزشکی جدید هشدار داد نوجوانان دارای کمبود ویتامین "د" در معرض ابتلا به توهم و اختلالات روانی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پژوهش اولیه بر روی گروهی از نوجوانانی که از کمبود ویتامین "د" رنج می برند، نشان می دهد آنها به طور میانگین چهار برابر بیشتر نسبت به هم سن و سالان خود در معرض ابتلا به توهم و اختلالات روانی قرار دارند.

توهم و اختلالات روانی مهمترین مشکلی است که ممکن است نوجوانان در این مرحله حساس از عمر خود با آن روبرو باشند.

  نظرات ()
بازار داغ خرید و فروش اعضای بدن/ قیمت کلیه گران شد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


شیوع بالای بیماریهای غیرواگیر همچون دیابت که منجر به تخریب کلیه و سایر اعضای بدن می شود، باعث شده تا آمار بیماران دیالیزی و نیازمند پیوند کلیه در کشور نیز افزایش یابد. این موضوع در کنار آمار پایین اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی، شرایطی را به وجود آورده تا پیوند کلیه از افراد زنده در اولویت قرار داشته باشد. به طوریکه بیماران نیازمند پیوند کلیه چشم انتظار افرادی هستند که در فروش عضو بدن خود انصاف بیشتری دارند.

بازار داغ خرید و فروش اعضای بدن/ قیمت کلیه گران شد!

شیوع بالای بیماریهای غیرواگیر همچون دیابت که منجر به تخریب کلیه و سایر اعضای بدن می شود، باعث شده تا آمار بیماران دیالیزی و نیازمند پیوند کلیه در کشور نیز افزایش یابد. این موضوع در کنار آمار پایین اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی، شرایطی را به وجود آورده تا پیوند کلیه از افراد زنده در اولویت قرار داشته باشد. به طوریکه بیماران نیازمند پیوند کلیه چشم انتظار افرادی هستند که در فروش عضو بدن خود انصاف بیشتری دارند.

مصطفی قاسمی رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کشور با اعلام اینکه هزینه دریافت کلیه از اهدا کننده یک میلیون تومان گرانتر شده است، گفت: در سال 89 تعداد دو هزار و 285 پیوند کلیه در کشور انجام شده است که هزار و 690 مورد آن از افراد داوطلب و 595 پیوند هم از بیماران مرگ مغزی بوده است.
 
وی افزود: تا کنون بیماران دیالیزی برای پیوند کلیه می بایست 5 میلیون تومان به اهدا کننده پرداخت می کردند که این مبلغ به 6 میلیون رسیده است که این مبلغ را خود بیمار باید پرداخت کند.
 
قاسمی با اشاره به مبلغ یک میلیون تومان هدیه دولت به اهدا کننده کلیه ، هزینه پیوند کلیه در روال قانونی را 7 میلیون تومان دانست.
 
این در حالی است که اغلب قیمت کلیه را اهدا کننده تعیین می کند. زیرا با توجه به نیاز بیمار دیالیزی برای پیوند، شرایط به گونه ای رقم می خورد که قیمت کلیه سقف نداشته باشد. به طوریکه اهداکنندگانی هستند که بابت دریافت یک کلیه حاضر شده اند یک واحد مسکونی به اهدا کننده بدهند.
 
رشد بیماران کلیوی در کشور که گفته می شود به مرز 20 درصد رسیده است، باعث شده تعداد بیماران دیالیزی و پیوند کلیه هم افزایش یابد. متاسفانه بیمارانی که دچار تخریب کلیه می شوند، بدن شان همیشه به دیالیز جواب نمی دهد و می بایست پیوند شوند. در چنین وضعیتی است که تقاضا برای دریافت کلیه بالا می رود و از سوی دیگر پیوند از بیمار مرگ مغزی در کشور به اندازه ای نیست که بتوان به تمامی درخواستها پاسخ داد.
 
دکتر محمد عقیقی، رئیس اداره پیوند و بیماریهای خاص وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت انجام سالانه سه نوبت آزمایش کلیه برای افراد بالای 30 سال در کشور، تصریح کرد: بهترین راهکار برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهای مزمن کلیوی، مراقبتهای فعال است. یعنی افراد بالای 30 سال که یکی از عوامل خطر مانند دیابت و فشارخون را دارند باید سالی یک بار و افرادی که عوامل خطر ندارند باید سالی 3 بار از بابت ارزیابی عملکرد کلیه آزمایش شوند.
 
وی افزود: افرادی که به سن بالای 50 سال می‌رسند حتی اگر هیچکدام از این عوارض را هم نداشته باشند باید به صرف سن بالا، یک بار در سال آزمایش دهند.
 
عقیقی درباره علائم بالینی این بیماری گفت: کم خونی و رنگ پریدگی از علائم بیماریهای مزمن کلیوی است و کسانی که دچار فشارخون بوده و در اندامهای تحتانی خود دچار تورم هستند نسبت به ابتلا به این بیماری نیز مستعد هستند.
 
رئیس اداره پیوند و بیماریهای خاص وزارت بهداشت، دیابت را از بیماریهای مرتبط با نارسایی مزمن کلیوی دانست و افزود: دیابت یک بیماری پیچیده با عوارض وسیعی در سطح بدن است که شایعترین عوارض آن بر روی کلیه، چشم و قلب است.
وی تصریح کرد: بیماران دیابتی باید به صورت مکرر به پزشک مراجعه کرده و از نظر چشمی، کلیوی، قلبی عروقی و معاینه اندامها تحت کنترل قرار بگیرند.
 
عقیقی خاطرنشان کرد: افرادی که دچار دیابت نوع 1 دارند و انسولین استفاده می‌کنند بعد از 5 سال باید به فکر کلیه‌هایشان باشند. همچنین افرادی که دچار دیابت نوع 2 هستند بعد از 10 سال ممکن است دچار نارسایی کلیوی شوند که می‌توانند با انجام آزمایشات مکرر از بروز این بیماری جلوگیری کنند.
 
در حال حاضر، اغلب فروشندگان کلیه را افراد تقریبا جوان تشکیل می دهد که به دلیل نیاز مالی مجبور می شوند عضو حساس بدن خود را به قیمت چند میلیون تومان بفروشند. این موضوعی است که در برخی شهرستانهای کشور نمود بیشتری دارد به طوریکه حسین بیگلری، مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کرمانشاه چندی پیش عنوان کرده بود که برخی از جوانان بیکار این منطقه برای تامین هزینه های زندگی مبادرت به فروش کلیه خود می کنند.
 
این در حالی است که سن متقاضیان فروش کلیه اغلب بین 20 تا 30 سال است و در این بین دختران جوانی هم متقاضی فروش کلیه هستند.
 
البته تعداد اندک متقاضی پیوند کلیه در این قبیل استانها، باعث شده افرادی که قصد فروش کلیه خود را دارند به شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران مسافرت کنند و عضو حساس بدن خود را در پایتخت به مزایده بگذارند!!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آلپ ارسلان سلجوقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


آلپ ارسلان سلجوقی تاریخدانان تورک و ترکمن برای یافتن قبر سلطان آلپ ارسلان سلجوقی تحقیقات مشترکی را آغاز می کنند. برای این منظور هیأتی از متخصصان تورک از جمله عصمت ییلماز مستشار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، پروفسور دکتر علی بیرینجی رئیس بنیاد تاریخ ترک و پروفسور دکتر یوسف حلاج اوغلو رئیس سابق بنیاد تاریخ ترک در تورکمنستان به سر می برند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ابتلای سالانه ۲۰۰ هزار ایرانی نفر به دیابت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

رئیس انجمن دیابت از ابتلای سالانه ۲۰۰ هزار نفر به بیماری دیابت در ایران خبر داده است.
اسدالله رجب، روز یکشنبه و در آستانه روز جهانی دیابت افزود: هم اکنون در ایران حدود شش میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند.

رییس انجمن دیابت ایران در پاسخ به دلیل افزایش شیوع دیابت گفت: شیوه زندگی جدید که با کاهش فعالیت بدنی، تغذیه نامناسب و استرس مداوم توام شده از مهم‌ترین دلایل افزایش شیوع دیابت است.

دکتر رجب افزود: بی تحرکی و کاهش فعالیت جسمانی، استرس مداوم، چاقی و اضافه وزن، داشتن زمینه ژنتیک ابتلا به دیابت در پدر و مادر، فشار خون و چربی خون بالا، سقط مکرر و به دنیا آوردن نوزادان بالای چهار کیلو و مصرف دخانیات از فاکتورهای مهم ابتلای دیابت است. وی گفت: عوامل محیطی باعث می شود تا افراد مستعد و افرادی که زمینه ابتلا به دیابت را دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار بگیرند. به گفته وی، با اصلاح شیوه زندگی و کنترل عوامل محیطی تا ۸۰ درصد می توان موارد ابتلا به دیابت را پیشگیری کرد.

دیابت چهار نوع دارد ولی مردم اغلب به دیابت نوع دو مبتلا می شوند. بیماری دیابت یک نوع اختلال در سوخت و ساز بدن است که در آن یا انسولین به مقدار کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست وظیفه خود را به درستی انجام دهد در چنین شرایطی قند خون افزایش می‌یابد.

  نظرات ()
علائم افسردگی در مردان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


برخلاف زنان که با گریه کردن احساس غم و افسردگی خود را بروز می‌دهند، مردان این احساس را با خشم و پرخاشگری ظاهر می‌کنند. در برخی موارد نیز مردان، افسردگی خود را با نشان دادن خصومت نسبت به یک فرد یا یک موقعیت خاص، تشدید می‌کنند.

برخلاف یک باور عمومی غلط مبنی بر اینکه فقط زنان به افسردگی بالینی مبتلا می‌شوند، روانپزشکان تاکید دارند که مردان نیز در معرض ابتلا به این اختلال بالینی هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ویتامین B6 از خودبینی جلوگیری می‌کند! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

مرتضی صفوی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: خودبینی یکی از بیماری‌های روانی است که در برخی افراد بروز پیدا می‌کند که کمبود سرتونین یکی از عواملی است که موجب بروز اوتیسم یا خودبینی می‌شود. مقدار زیاد ویتامین ب 6 سطح سرتونین را افزایش می‌دهد و مانع از خودبینی می‌شود.

وی گفت: در بیماری افسردگی نیز سطح تریپتوفان خون افراد و سطح متابولیسم‌های سرتونین مایع نخاعی کاهش پیدا کرده است؛ به همین دلیل افسردگی بروز پیدا می‌کند که مصرف مواد غذایی حاوی تریپتوفان مانع از بروز افسردگی می‌شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: همچنین سرتونین به عنوان یک میانجی برای پاسخگویی به درد می‌تواند برای کاهش آن مفید باشد.
 
*
شیزوفرنی، کم‌خوابی، اسکیزوفرنی و آلرژی با کمبود موادغذایی ارتباط دارد

صفوی بیان کرد: ناراحتی‌هایی مانند شیزوفرنی، کم‌خوابی، اسکیزوفرنی و آلرژی نیز اختلالاتی است که در رابطه با کمبود مواد غذایی ایجاد می‌شود.

وی عنوان کرد: آلرژی یکی از عواملی است که می‌تواند ناشی از غذا و بیماری‌های جسمی باشد؛ کلسیم پایین نیز می‌تواند آلرژی ایجاد کرده و سطح آن را افزایش دهد.

  نظرات ()
فراخوان انتقال خون تهران: ذخایر خون در آستانه بحران است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

اداره کل انتقال خون تهران از مردم خواست به پایگاه های این اداره کل مراجعه و خون خود را اهدا کنند اداره کل انتقال خون تهران اعلام کرد به دلیل سرمای هوا و شرایط جوی، حضور مردم برای اهدای خون، کمتر شده و کمبود در ذخایر خونی، احساس می شود. مسئولان این اداره کل همچنین اظهار می کنند مردم در تعطیلات اعیاد ماه ذی الحجه، می توانند خون خود را برای درمان بیماران، اهدا کنند.

دکتر مریم صادقی، سرپرست روابط عمومی این اداره در گفتگو با خبرآنلاین تاکید کرد: "در حال حاضر اداره کل انتقال خون استان تهران، به 160 بیمارستان و مرکز درمانی، خونرسانی می کند و در صورتی که سطح مراجعات مردم، کاهش داشته باشد، به زودی دچار بحران می شویم."

وی از مردم خواست مانند گذشته در 22 پایگاه انتقال خون این استان حاضر شوند و برای بیماران، خون اهدا کنند.
به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر به تمام گروه های خونی، به خصوص A+ نیاز است و مردم می توانند نشانی نزدیکترین مرکز انتقال خون را از طریق شماره تلفن 88952096 دریافت نموده و برای اهدای خون مراجعه کنند.
صادقی همچنین اعلام کرد هنوز ذخایر خونی بحرانی، به مصرف نرسیده، ولی در صورتی که مراجعات اهدا کنندگان افزایش نیابد، ذخایر بحرانی خون به خصوص "ذخایر پلاکت" که قابل نگهداری بیش از 5 روز نیستند، به مصرف خواهد رسید.

  نظرات ()
پدیدار شدن جزایر جدید در دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

حسن عباس نژاد امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه نیازمند 20 میلیارد مترمکعب آب است، اظهار داشت: اگر از طریق منابع آب موجود در حوزه دریاچه ارومیه، رواناب ها، سدها، صرفه جویی در بخش کشاورزی و بارورسازی ابرها آب برای احیای دریاچه ارومیه تامین شود باز جوابگوی نیاز دریاچه نخواهد بود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش تولید داروی ترامادول در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


معاون امور داروی سازمان غذا و دارو گفت: قبول داریم که گاهی معتادان با تهدید مسئولان داروخانه ها به زور از آنها داروی مخدر می گیرند اما تولید داروی متادون طی ۴ سال گذشته ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده و از حدود ۸۰۰ میلیون عدد در سال به ۸۰ میلیون کاهش پیدا کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتقاد ولایتی از «دو قرن سکوت» زرین‌کوب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

علی‌اکبر ولایتی که امروز (شنبه، 21 آبان‌ماه) در آیین گشایش نوزدهمین هفته کتاب در تالار وحدت سخن می‌گفت، عنوان کرد: ما برای پیشرفت به اعتماد به نفس نیاز داریم.

رییس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم، با اشاره به لزوم انجام کارهایی بر روی تاریخ اسلام و ایران، گفت:‌ ما برای پیشرفت به اعتماد به نفس نیاز داریم و اعتماد به نفس نسل اخیر ما، به علل مختلف خدشه‌دار شده است که از جمله این عوامل می‌توان به طراحی بیگانگان اشاره کرد.

او افزود: صلیبی‌ها این‌بار با سلاح فرهنگ آمده‌اند و چون با سلاح فرهنگ آمده‌اند، ما نیز باید با سلاح فرهنگ به سراغ آن‌ها برویم. در کتاب‌های درسی ما از بزرگان‌مان خبری نیست و کتاب‌های ما پر از نام‌های بزرگان کشورهای دیگر است. این سبب می‌شود تا در ذهن جوانان ما این‌گونه باشد که آدم‌های درجه یک آن طرف آب هستند. اما اگر به این جوان‌ها نشان دهیم که اسلاف‌شان چه استعدادهایی داشته‌اند، این خاصیت به آن‌ها هم می‌رسد.

ولایتی ادامه داد: مطالعه تاریخ تمدن بشری نشان می‌دهد که تمدن هرگز یک‌جا متمرکز نبوده و همواره از یک نقطه به نقطه دیگر رفته است؛ ما هم باید جایگاه‌مان را مشخص کنیم.

او همچنین اظهار کرد: بعضی‌ها ایران قبل از اسلام و بعد از اسلام را مقایسه می‌کنند. کتابی به نام «دو قرن سکوت» (عبدالحسین زرین‌کوب) نوشته شده که یعنی ایران قبل از اسلام منبع علم بوده و عرب‌ها آمدند و جلو این علم را گرفتند. قطعا این‌گونه نبوده است. ما یک مرکز به نام جندی‌شاپور داشتیم که افتخار ما ایرانی‌هاست که بعد از اسلام هم به حیات خود ادامه داد. اما تعداد کتاب‌ها و دانشمندان ما در قبل از اسلام با بعد از اسلام قابل مقایسه نیست و تعداد آن‌ها بعد از اسلام، چندین‌برابر شده است.

  نظرات ()
تبدیل 65 درصد دریاچه ارومیه به کویر نمک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

 

حسن عباس نژاد امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: میزان بارندگی در 45 روز نخست پاییز نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در ارومیه 60 درصد افزایش دارد.وی با بیان اینکه عمیق ترین بخش دریاچه ارومیه دارای حداکثر عمق یک متری است، تصریح کرد: با کاهش میزان آب دریاچه ارومیه مشکلات زیادی در این زمینه ایجاد شده است.این مسئول با اشاره به افزایش تعداد جزایر دریاچه ارومیه، افزود: با کاهش میزان آب دریاچه ارومیه در سال های اخیر تعداد جزایر در سطح دریاچه ارومیه افزایش یافته است.عباس نژاد اعلام کرد: در جزایر 9 گانه موجود در دریاچه ارومیه انواع پرنده ها به ویژه فلامینگوها تخم گذاری نمی کنند و از نظر آمار 80 درصد جمعیت تخم گذار فلامینگوها در حال حاضر در جزایر دریاچه ارومیه دیده نمی شوند.وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه نیازمند 20 میلیارد مترمکعب آب است، گفت: امید به بهبودی دریاچه ارومیه برای رسیدن به حالت قبلی کار مشکلی است.این مسئول اظهارداشت: اگر ازطریق منابع آب موجود در حوزه دریاچه ارومیه، رواناب ها، سدها، صرفه جویی در بخش کشاورزی و بارورسازی ابرها آب برای احیای دریاچه ارومیه تامین شود باز جوابگوی نیاز نخواهد بود.عباس نژاد با بیان اینکه اجرای هرگونه طرح های توسعه ای در حوزه دریاچه ارومیه ممنوع شده است، اظهار داشت: عوامل انسان ساخت مانند سدسازی، کشاورزی، شرب و صنعت بر روی دریاچه تاثیر داشته که از میان عوامل یادشده عمده ترین مصرف آب در بخش کشاورزی است که 70 درصد آن به هدر می رود

 

  نظرات ()
۱۰ توصیه غذایی برای جذب کلسیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


از خوردن غذاهایی که پرچرب است، پرهیز کنید وجود چربی در غذا باعث ترکیب این گونه چربی‌ها با کلسیم در روده‌ها و ایجاد ترکیبات نامحلول کلسیم می‌شود که کلسیم را غیرقابل جذب می‌کند.


 یکی از اصلیترین عوامل پوکی استخوان، کمبود کلسیم است، برای اینکه بدن‌، کلسیم لازم را جذب کند، باید به نکات زیر توجه کرد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شایعترین علائم کم کاری تیروئید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

کم کاری تیروئید معمولأ با هورمون تیروکسین صناعی (قرص تیروئید) درمان می شود و مقدار داروی مورد نیاز بستگی به سن و وزن بیمار و شدت کم کاری تیروئید دارد.

قائم مقام مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید قادر به تولید کافی هورمون تیروئید برای تأمین نیاز‌های بدن نباشد و خستگی و ضعف شایعترین علائم کم کاری تیروئید به شمار می رود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بدغذایی و کم‌غذایی موجب تغییر شخصیت افراد می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

یک متخصص تغذیه گفت: بدغذایی، کم‌غذایی و نیمه‌گرسنگی باعث تغییر شخصیت افراد می‌شود همچنین بین بیماری‌های روحی و جسمی رابطه‌ای مستقیم وجود دارد.

مرتضی صفوی اظهار داشت: امروز اثبات شده است که بین بیماری‌های روانی، هیجانات عاطفی و بیماری‌های جسمی رابطه‌ مستقیمی وجود دارد همچنین ثابت شده است که بدغذایی، کم‌غذایی و نیمه‌گرسنگی باعث تغییر شخصیت افراد می‌شود.

وی گفت: غذایی که می‌خوریم طی یکسری فعل و انفعالات پیچیده در سلول‌ها به مواد انرژی‌زا تبدیل می‌شود؛ مغز نیز نیازمند سوخت گلوکز است و انرژی خود را از این طریق کسب می‌کند.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: نرسیدن انرژی به مغز موجب از دست رفتن تعادل روانی شخص می‌شود که با واکنش‌های متفاوتی مانند تمایل به گریه کردن، افسردگی، بی‌اشتهایی، اضطراب، ترس و شکستن اشیاء خود را نشان می‌دهد.

صفوی افزود: عدم تعادل غذایی موجب بروز مشکلات روانی می‌شود همچنین هیجانات عصبی را به وجود می‌آورد و به همین دلیل افراد باید متناسب با فعالیت‌های جسمانی خود غذا مصرف کنند.

وی بیان داشت: اگر کار جسمانی بیشتر انجام شود، به همان نسبت نیز بدن نیازمند مواد غذایی بیشتر است؛ مانند اینکه کارگری که کار ساختمانی انجام می‌دهد، غذای او با یک فرد کارمند متفاوت است و باید غذایش انرژی بیشتری داشته باشد.

  نظرات ()
فوت یکی دیگر از دانش آموزان حادثه چابهار/تعداد کشته‌ها به چهار تن رسید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

"برهان الدین بلیده" دانش آموز مصدوم حادثه خوابگاه چابهار که 60 درصد دچار سوختگی شده بود دقایقی پیش در بیمارستان شهید مطهری تهران درگذشت.
روز چهارشنبه چهارم آبان ماه ، در یکی از اتاقهای خوابگاه شبانه روزی دانش آموزی دبیرستان وابسته به دانشگاه علوم دریانوردی چابهار واقعه آتش سوزی رخ داد که طی آن دو دانش آموز به نام های "قاسم حیرتی و قنبر قریب" در همان روز فوت و سه تن دیگر آسیب جدی دیدند.

پس از انتقال زمینی سه دانش آموز مصدوم  با آمبولانس به زاهدان و سپس تهران، هر سه آنها در بیمارستان "شهید مطهری" بستری شدند که به فاصله کمتر از دو روز "فرشید درزاده" دانش آموزی که 90 درصد دچار سوختگی شده بود، جان باخت.

 "خالد بلیده" پدر دانش آموز"برهان الدین بلیده" امروز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت فرزندش که دچار 60 درصد سوختگی شده بود، دقایقی پیش تسلیم مرگ شد.

از واقعه آتش سوزی خوابگاه مدرسه شبانه روزی چابهار هم اکنون "جمال رئیسی" زنده مانده است. تاکنون هیچ یک از مسئولان این مدرسه شبانه روزی و دانشگاه علوم دریانوردی چابهار مسئولیت آن را به عهده نگرفته اند.


  نظرات ()
فلش به پایان عمر خود نزدیک می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠

محتوای یک ایمیل نشان می‌دهد همانطور که استیو جابز مدیر عامل فقید شرکت اپل پیش‌بینی کرده بود پایان عمر نرم‌افزار فلش برروی دستگاه‌های قابل حمل به سر آمده‌است.

به گزارش سی ان ان، یک ایمیل که از شرکت ادابی برای شرکت‌های همکار ارسال شده این خبر را اعلام کرده‌است. این ایمیل که ابتدا توسط سایت ZDnet منتشر شده بود می‌گوید شرکت ادابی تولید نرم‌افزار فلش پلیر برای کار برروی دستگاه‌های قابل حمل جدید را پایان می‌دهد و برای سازگاری با پروتکل‌هایی نظیر HTML5 آماده می‌شود.
در این ایمیل همچنین آمده: "کار آینده ما با نرم‌افزار فلش از این به بعد برروی کمک به برنامه نویسان برای طراحی اپلیکیشن با نرم‌افزار Adobe AIR متمرکز خواهد شد."
پیشتر شرکت ادابی نرم‌افزاری منتشر کرده بود که به برنامه نویسان کمک می‌کرد به جای نوشتن اپلیکیشن‌ها برای هر کدام از پلتفرم‌های موبایل، یک اپلیکیشن واحد طراحی کنند و با استفاده از این ابزار آن را به تمام پلتفرم‌ها منتقل کنند. گرچه این نرم‌افزار کار برنامه نویسی را بسیار ساده می‌کند اما بعضی برنامه نویسان از کاهش سرعت و کارایی اپلیکیشن‌های تولید شده با این نرم‌افزار شکایت می‌کنند.

نرم‌افزار فلش برای سال‌ها یکی از محبوب‌ترین ابزار طراحی برنامه نویسان بود. اما در صنعت فن‌آوری اطلاعات شرکت‌هایی نظیر اپل مدت‌هاست که کار با فلش را متوقف کرده‌اند. اپل معتقد است فلش برروی دستگاه‌های قابل حمل نظیر تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها به خوبی کار نمی‌کند و مصرف باتری دستگاه را به شدت افزایش می‌دهد.
استو جابز مدیر عامل و بنیانگذار فقید شرکت اپل آوریل سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای در مورد فلش بزرگترین حمله به این نرم‌افزار را انجام داد و آن را فن‌آوری گذشته اعلام کرد. اپل استفاده از فلش برروی سیستم عامل iOS را به کلی متوقف کرده‌است.
در سال‌های اخیر با گسترش پلتفرم‌های طراحی نظیر جاوااسکریپت، CSS و HTML5 که دارای پشتیبانی ذاتی برای کلیپ‌های ویدئویی نیز هستند، بسیاری از برنامه نویسان استفاده از فلش را رها کرده‌اند.

  نظرات ()
زنان معتاد ۶درصد، مشکلاتشان ۶ برابر! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


تحقیقات جدید نشان می دهد اکثر زنان معتاد در جنوب تهران، کارتن خواب، بی سواد و بی خانواده اند و پس ترک، بار دیگر به سراغ مواد بر می گردند
تحقیقی که ستاد مبارزه با مواد مخدر با همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تابستان سال 90 انجام داده، نشان می دهد بیش از 72 هزار زن معتاد در کشور وجود دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کم خوابی چه بلایی سرتان می آورد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/٢٠


دکتر خسرو صادق ‌نیت، رئیس انجمن علمی طب کار ایران گفته است که آمار تصادفات در افراد کم خواب معمولا 10 برابر بیشتر از سایر افراد است و شدیدترین حوادث، سوانح شغلی و تصادفات برای این افراد رخ می‌دهد.

وی معتقد است که کاهش مدت خواب، به هم خوردن برنامه خواب، شیفت کاری و استفاده از داروهای خواب آور مانند داروهای اعصاب، گوارش و حساسیتها می‌تواند موجب خواب‌آلودگی شود.

به گفته صادق نیت، خواب نیم روز برای بالغین نباید یک ضرورت باشد، کسانی که الزام دارند در طول روز بخوابند احتمالا در خواب شبانه دچار مشکل هستند. البته همه افراد 7.5 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.

  نظرات ()
رمزهای موفقیت از نگاه امام علی علیه السلام (1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٩


 

انسان موجودی کمال جو است که برای رسیدن به این کمال همه امکانات در اختیار او قرار گرفته است . «وسخر لکم ما فی السموات وما فی الارض جمیعا منه » (1) ; «و آنچه در آسمانها و زمین است همه را از سوی خودش مسخر شما ساخت .»

بی شک در اختیار گرفتن همه امکانات بدان جهت است که انسان مراتب کمال را بصورت صعودی طی کند و بیش از پیش به موفقیتهایی چه در ابعاد مادی و چه معنوی دست یابد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علم النفس و فراسو از دیدگاه عرفای ایرانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٩ 
خواب حالتی است که بر جانداران عارض شود و بر اثر آن از احساسات و حرکات غیر ضروری و غیر ارادی باز مانند ، ولی حواس باطنی به عقیدۀ عرفا از کار نمی افتد . در این حالت نفس به عالم خود متوجه می شود زیرا نفس به عالم ملکوت اتصال معنوی دارد و مانع او از توجه بدان عالم و اشتغال وی به تدبیر بدن و مدرکات حسی است و در خواب این تعلق گسسته میشود. عرفا و حکما خواب را از نوع کشف بشمار آورده و آنرا بر دو قسم میدانند :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پنج راه فرار از افسردگی عصر جمعه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


اگر حوصله بیرون رفتن ندارید، کنار بخاری یا شومینه لم دهید. چای دم کنید و آن را در حالی که یک فیلم کمدی رمانتیک یا یک فیلم قدیمی نگاه می‌کنید با کاکائوی تلخ ۷۰ درصد بنوشید!


افسردگی عصر جمعه تقریبا نوعی احساس شایع است که آمار نشان می‌دهد میزان آن در زنان بسیار بیشتر از مردان است. افسردگی عصر جمعه دو دلیل اساسی دارد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دارچین سرشار از کلسیم و آهن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

برای درمان ریزش مو مخلوطی از یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق مرباخوری پودر دارچین و کمی زیتون ولرم را روی پوست سر و مو بمالید و پس از ۱۵دقیقه بشویید.


 دارچین، ادویه‌ای کم نظیر با بوی مطبوع و تاریخچه کهن است. مصری‌ها از ۲هزار سال قبل از تولد حضرت مسیح (ع) از دارچین استفاده می‌کردند. این ادویه ارزشمند خاصیت دارویی زیادی دارد که در این مطلب از «ehow» درج شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بی‌تحرکی، سالانه جان 2 میلیون نفر را می‌گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

رئیس کمیته سلامت آمادگی جسمانی و ایروبیک کشور گفت: امروزه به دلیل تغییر شیوه زندگی بیش از 60 درصد افراد در دنیا تحرک جسمانی ندارند که از این میزان سالانه ۲میلیون نفر در دنیا فوت می‌کنند.
صفیه شهریاری افشاری در مورد نقش تحرک در زنان و سلامت آنان اظهار داشت: آمادگی جسمانی در کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی که آمار اول مرگ و میر را در جهان دارد بسیار مؤثر است چرا که بیشتر این مرگ‌ها زودرس است.
 
وی گفت: از طرفی دیگر تحرک باعث می‌شود تا بروز بیماری‌هایی چون بیماری‌های کبدی، کلیوی، صفراوی، عضلانی، چاقی، دیابت و در نهایت سرطان کم شود و به همین دلیل باید بگوییم فعالیت جسمانی برای همه سنین از زمان تولد تا زمان مرگ الزامی است. این متخصص زنان و زایمان افزود: تحرک جسمانی نه تنها در سلامت فرد مؤثر است بلکه سبب کاهش هزینه پزشکی و درمانی هم می‌شود و اگر فردی سبک زندگی خوبی داشته باشد می‌تواند روند سالخوردگی را کند کند.

شهریاری افشار ورزش ایروبیک را علاوه بر کم هزینه بودن فعالیتی عنوان کرد که در هر مکان و زمانی بدون هیچ تجهیزاتی قابل انجام است و تصریح کرد: این ورزش، ورزشی مفرح است که سبب نشاط می‌شود و در نتیجه منجر به کاهش رفتارهای پرخطر نیز می‌شود. به گفته وی این ورزش حتماً نباید در سالن‌های ورزشی صورت بگیرد بلکه افراد می‌توانند در بوستان‌ها و حتی خانه خود تنها با استفاده از یک سی‌دی ورزش کنند چرا که تحرک فیزیکی بهترین راه برای پیشگیری از پوکی استخوان است.

  نظرات ()
فقط عمل کن! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

مترجم: پریسا حبیبی
«مارلین گاگن» استاد رفتار سازمانی در دانشکده کانکوردیا مونترال است. او همچنین تحقیقاتی در زمینه پیشرفت در کسب‌وکارهای خانوادگی داشته است و هر ماه مقالات بسیاری از او درمجلات معتبر به چاپ می‌رسد.

پروفسور گاگن مدرک روانشناسی خود را از دانشگاه مک گیل در مونترال اخذ کرد. پس از آن دوره کارشناسی ارشد و دکترا خود را در رشته روانشناسی اجتماعی در دانشگاه روچستر در نیویورک گرفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یک فرمول غذایی مفید برای بیماران آلزایمری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

یک مطالعه جدید تایید کرد که مصرف روزانه نوعی غذای درمانی موسوم به «Souvenaid» می‌تواند به بهبود حافظه در مبتلایان به نوع خفیف آلزایمر کمک کند.
این فرمول غذایی با خواص درمانی، ترکیبی از ریزمغذی‌های استاندارد است که به ویژه برای تحریک و کمک به شکل‌گیری ارتباطات عصبی ضروری موسوم به سیناپس‌ها تهیه شده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی زی نیوز، کارشناسان می‌گویند فقدان این سیناپس‌ها عامل اصلی در تحلیل رفتن حافظه و بروز ناتوانی ذهنی در این بیماران است. دکتر فیلیپ شلتنز متخصص نورولوژی ذهنی و رئیس مرکز آلزایمر در مرکز پزشکی دانشگاه «وی یو» در آمستردام نتایج دومین مطالعات بالینی خود را در این زمینه در چهارمین کنفرانس بین‌المللی کالیفرنیا با عنوان «آزمایشات بالینی در زمینه آلزایمر» ارائه کرده است.

این آزمایشات نشان داد که مصرف این فرمول غذایی به مدت 12 هفته امتیازات مربوط به تست حافظه را در این بیماران افزایش می‌دهد که این امر نشان دهنده بهبود عملکرد حافظه و رشد سیناپس‌های جدید در مغز این افراد است. «Souvenaid» یک غذای درمانی مخصوص بیماران مبتلا به آلزایمر و حاوی مجموعه مفیدی از ریزمغذی‌ها شامل مونوفسفات اوریدین، کولین، اسیدهای چرب امگا -3 شامل ای پی آ و دی اچ آ، فسفولیپدها، ویتامین‌های گروه ب و آنتی‌اکسیدانها است.

  نظرات ()
درس‌هایی از استیو جابز برای خودروسازان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

مترجم: زهره همتیان
جای هیچ بحثی نیست که تعداد کمی‌برند به اندازه اپل قدرتمند هستند. محصولات کمی‌هستند که بتوانند به اندازه محصولات اپل برانگیزنده احساسات باشند.

 

به جز اپل، شرکت‌های کمی ‌هستند که از نوعی وفاداری به برند برخوردار باشند که ریشه‌ای و بنیادین باشد و تعداد کمی‌خرده فروش هستند که موفق می‌شوند فروشگاه‌های بزرگ و پر زرق و برقی داشته باشند که تنها خط تولید محدودی را ارائه می‌دهد و محصولاتش را با قیمت کامل و بدون کم و کاست می‌فروشد و نیز خریداران را مشتاق سازد و سودهای باورنکردنی را به ثبت برساند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمان گلودرد بدون آنتی‌بیوتیک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


این روزها با سرد شدن هوا، خطر بروز سرماخوردگی همراه باگلودرد در کودکان به دغدغه والدین تبدیل شده است.

در حالی که شناخت درست از نشانه‌هایی چون گلودرد و ریشه‌های آن می‌تواند از نگرانی پدر و مادرها تا حد زیادی کم کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اضطراب و افسردگی زمینه ساز‌ بسیاری از انواع کمردردهاست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


مدیر گروه طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: زمینه‌ بسیاری از انواع کمردردها و دردهای مزمن عضلانی، اضطراب، استرس و افسردگی است.

سیدمنصور رایگانی اظهار داشت: بروز بیماری‌ها بر ارتباط عوامل اجتماعی و روحی و روانی و تاثیر آن بر بروز بیماری‌ها از زمان قدیم مطرح بوده و هم اکنون نیز ادامه دارد و هر روز هم جنبه‌های مختلفی از آن کشف می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ادعای تازه دانشمندان: سیاه‌چاله عظیم کهکشانی، جهان را می‌بلعد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


اگرچه این منطقه جایگاه مناسبی برای شکل گیری این اجسام تلقی می‌شود، اما به گفته این دانشمندان، همچنین منطقه مرگ برای آنها محسوب می‌شود.

یک پژوهش که اخیرا انجام شده، در ادعایی جدید، از وجود یک سیاه‌چاله بسیار پر جرم در مرکز کهکشان راه‌شیری خبر داده که کل جهان را می‌بلعد!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تجمع اضطراب‌های روزمره سبب سکته‌های ناگهانی می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

رئیس فدراسیون پزشکی و ورزشی ایران گفت: هر چه میزان اضطراب‌ها روزمره بیشتر باشد. بروز سردرد، دردهای گردن، کمر و کوفتگی عضلات، تپش قلب، لرزش دست‌ها و فشار خون نیز افزایش پیدا کرده که موجب سکته‌های ناگهانی و گاهی فلج عضوی می‌شود.

لطفعلی پورکاظمی در تشریح تأثیر متقابل بیماری‌های جسم و روان اظهار داشت: افرادی که برای زندگی روزمره برنامه‌ریزی منظمی نداشته باشند همواره از کمبود وقت و ناهماهنگی در به اتمام رساندن کارهای روزمره شکایت دارند. در نتیجه آسیب‌ شغلی حاصله نهایتاً به خانواده منتقل شده و موجبات تنش‌های خانوادگی را نیز فراهم خواهد آورد.
 
وی افزود: تجمع اضطراب‌های روزمره به مرور زمان موجب بروز سردرد، دردهای گردن، کمر و کوفتگی عضلات، تپش قلب، لرزش دست‌ها و ازدیاد فشار خون می شود موضوعی که همه روزه شاهد آن در بین خانواده‌ها و جوامع امروزی هستیم.
 
پورکاظمی بیان داشت: متأسفانه در برخی افراد مشاهده می‌کنیم که برای غلبه بر مشکلات روزمره به قلیان، سیگار، الکل و مواد مخدر رو می‌آورند که این مسئله به مرگ زودرس و از کارافتادگی ناشی از عوارض مواد مخدر کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بهترین روش برای غلبه بر استرس‌های روزمره امروزی، افزایش اعتماد به نفس، باور کردن نیروی هدایتی خداوندی، صبر و بردباری، قانع بودن به آنچه که تاکنون در اختیار دارید و همچنین رژیم غذایی صحیح، برنامه ‌ریزی منظم، ورزش‌های اصولی و منظم روزانه و نهایتآ استحکام هر چه بیشتر خانواده با تقویت روحیه آنان از طریق اعتقادات مذهبی، سفرهای توریستی و زیارتی و همچنین تقویت روحیه و اعصاب خود از طریق مشاوره‌‌های پزشکی است.

  نظرات ()
موسیقی درمانی درطب سنتی ایران جایگاه ویژه ای دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

دستیار ارشد دکتری تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در شرایط کنونی، موسیقی درمانی در طب سنتی ایران  جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.  
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی "مجید انوشیروانی"در همایش موسیقی درمانی درطب سنتی ایران در موسسه مطالعات تاریخ پزشکی ،طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: متاسفانه امروزه به مقوله ی موسیقی به دیدگاه تفننی نگریسته می شود.  
وی درباره تاثیرات موسیقی در درمان بیماری ها گفت :بهره گیری از نواها و موسیقی ها براساس ویژگی فردی وحتی بیماری های زمینه ای افراد می تواند موجب تشدید ویا تخفیف علایم در برخی از افراد شود.  
وی در ادامه گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته، موسیقی می تواند برحسب مزاج شخص شنونده بر قلب و سیستم عصبی او تاثیرات اختصاصی نشان دهد.  
مجیدی گفت: به عنوان مثال در فرد گرم مزاج ،شنیدن موسیقی های تند و محرک باعث افرایش گرمای بدن ،تحریک پذیری ،بی قراری وبی خوابی شود.   این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بر عوارض مخرب موسیقی با سازه های کوبه ای در افراد سالمند و ایجاد تحریک سیستم عصبی ،قلبی وبالا رفتن فشار خون در فرد نیز تاکید کرد.   مجیدی گفت :در طب سنتی با رویکرد موسیقی درمانی فرد درمانگر با گرفتن شرح حال بیمار علاوه بر تجویز غذا وداروی گیاهی، نوع موسیقی مناسب در کاهش آلام ومشکلات گیرنده درمان را معرفی و پیشنهاد می کند.   این متخصص طب سنتی از ارایه خدمات گیاه درمانی وطب سنتی در دو درمانگاه بیمارستان لولاگر وپارک شهر تحت نظر پزشکان مجرب دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد.    وی اظهار امیدواری کرد که با خدمات ارایه شده توسط کلینیک های تخصصی طب اسلامی و مکمل، شاهد مصرف خودسرانه داروها و عرقیات گیاهی وعوارض ناخواسته ی آن بر سلامت فرد نباشیم.  

  نظرات ()
ورزش درمان پوکی استخوان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


پوکی استخوان یکی از دلایل اصلی ناتوانی در زنان مسن است; ناتوانی و حتی گاهی ترس از حرکت و فعالیت. اگر شما نیز به این مشکل دچار شده اید، شاید بخواهید بدانید چگونه  می توان خطر ابتلا به مشکلات ستون فقرات و شکستگی استخوان ها را کاهش داد؟ جواب مشخص است: ورزش. 
  اگر شما همیشه فعال بوده  و فعالیت بدنی داشته اید که خوش به حالتان! اما پس از یائسگی نیز برای شروع ورزش خیلی دیر نیست.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف خودسرانه قرص های چربی سوز خطرناک است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

مصرف خودسرانه قرصهای چربی سوز باعث ایجاد عوارض خطرناک و جبران ناپذیری بر سلامتی افراد می شود.

دکتر حسین برزگر مدیر نظارت بر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اعلام این خبر گفت: قرصهای چربی‌سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند و این دو ماده باعث افزایش مصرف کالری بدن می‌شوند.

وی با بیان اینکه افدرین باعث انبساط ریه‌ها می‌شود، افزود: از دیگر زیان های این ماده دارویی افزایش ضربان قلب، فشار خون و کاهش اشتها است.

برزگر همچنین گفت: کافئین نیز مثل افدرین باعث افزایش تولید گرما در بدن می‌شود و تحقیقات نشان داده است اضافه کردن آسپیرین به مواد حاوی کافیئن و افدرین، تولید این گرما را بیشتر می‌کند و هنگامی که دمای قسمت مرکزی بدن افزایش یابد، بدن به طور خودکار انرژی بیشتری می‌سوزاند.

مدیر نظارت بر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی اهواز خاطرنشان کرد: داروهای چربی‌سوز به علت کاهش سریع وزن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما بعضی افراد به این داروها خوب پاسخ نمی‌دهند.

برزگر به مصرف کنندگان داروهای لاغری توصیه کرد: در مصرف این‌ داروها احتیاط کنند و از مصرف بی رویه و خودسرانه آنها خودداری کرده و تنها زیر نظر پزشک و متخصص تغذیه این داروها را مصرف کنند.

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

آیا پوشیدن لباس زیر تنگ مردانه در باروری و یا توانایی جنسی مردان اثر می‎گذارد؟

سئوال خوبی است، با توجه به فرم آلت تناسلی مردان که در بیرون از بدنشان قرار دارد محققان هم به انجام آزمایش‎هایی جهت روشن شدن این مسئله پرداخته‎اند. البته تا کنون که نتوانسته‎اند به نتایج مشابهی دست پیدا کنند . اما گزارشی هم مبنی بر اثرگذاری منفی لباس زیر تنگ در مردان بر روی تعداد اسپرمی که در بدنشان تولید می‎شود نداشته‎ایم. نتیجه‎ی مطالعه‎ای که در اُکتبر ۱۹۹۸ در نشریه‎ی ارولوژی به چاپ رسیده بود حاکی از این بود که پوشیدن شورت‎های تنگ بر روی قدرت باروری مردان اثر سوئی ندارد. اما در مجموع، تحت فشار قرار دادن بیضه‎ها کار چندان صحیحی نیست چون می تواند خونرسانی را مختل کند.

  نظرات ()
آلرژی چشمی بیماری آزاردهنده و نسبتا مقاوم به درمان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


آلرژی های چشمی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به چشم پزشک هستند و به طور متوسط از هر 10 تا 15 نفر یک نفر در طول عمر خود دچار علائم حساسیت  های چشمی  می شود. 
علائم آلرژی چشمی در افراد مختلف متفاوت است و طیف وسیعی از علائم، از سوزش و خارش خفیف تا علائم شدید و آزاردهنده و گاه خطرناک را در بر می گیرد. بعلاوه،  حساسیت های چشمی اغلب با سایر علائم آلرژی مانند آبریزش از بینی و حساسیت های پوستی همراه است. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اضطراب و کم تحرکی عامل مهم بروز سرطان در زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


عضو کمیته کشوری مرگ و میر مادران با اعلام اینکه میزان متوسط سزارین در دنیا ۱۵درصد و در کشور ما بیش از ۳۰ درصد کل زایمانهاست،‌اضطراب و کم بودن میزان ورزش بانوان را از عوامل مهم بروز سرطان در زنان اعلام کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چند نکته ویژه خانمها برای پیشبرد و اعمال نظرات خود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


مردان بیشتر از انکه احساسی به مسایل نگاه کنند منطقی برخورد می کنند برای ارتباط با انها باید برای حرفهای خود استدلالهای منطقی بکار برید. در عین حال مردان میدانند شما به احساسات زیاد بها میدهید این اطلاع آنها گاهی به ضرر شماست و گاهی به سود شما . قبل از هر اقدامی جویای نظر شوهرتان شوید به جای بکار بردن  جمله : ( من میخوام اینکارو بکنم خواستم قبلش نظرتو بپرسم ) در اینصورت شما قبل از جویا شدن نظر همسرتان تصمیمتونو گرفتید پس بهتره به جای بکار بردن جمله قبلی از این جمله استفاده کنید ( به نظرت من فلان کارو بکنم بلافاصله بعد از گفتن این جمله دلایلتونم برای انجام دادن اون کار بیان کنید همانطور که گفته شد اگر استدلالهای شما منطقی باشه بیشتر جواب میده ) در صورت بکاربردن جمله دومی شوهر شما اولا از اینکه نظر وی را قبل از تصمیم جویا شدید احساس خوشایندی را حس میکند دوما از دلایلی که برای انجام عمل مورد نظرتان بکار بردید احسا میکند شمامنطقی هستید و در این صورت احساس بهتری پیدا میکند. مردان به پیچیدگی زنان نیستند .

مردان عاشق احترام و تکریم هستند با این روش شما میتوانید آنها را در عمل انجام شده قرار دهید بعنوان مثال : فرض کنید قصد رفتن به مهمانی دارید و مخواهید نظر همسرتان را جویا شوید که آیا اجازه رفتن به شما میدهند یا نه ( البته با توجه به اعتمادی که به شما و شناختی که از میزبان دارند ) میتوانید اینطور جملتونو مطرح کنید (فلان دوستم فلان روز مهمونی گرفته خودامونیم منم دعوت کرده بعدش بگید : که شوهر فلان دوستتون نذاشته که دوست شما بیاد به مهمونی فلان روز اصلا از شوهرش این انتظارو نداشتم یعنی اینقدر نسبت به زنش بی اعتماده خلاصه ازش بعید بود اونم یه مهمونی ساده حالا خوبه خونه غریبه هم نبوده خونه دوست چندین و چند سالمون بوده ) دراینصورت با گفتن جملات مهمونی ساده - غریبه هم نبوده - دوست چندین و چند سالمون بوده دراید حس امنیت رو در مورد اون مهمونی به همسرتان منتقل میکنید و دلایلی را عنوان میکنید که با منطق کنار بیاد و با گفتن از شوهرش انتظار نداشتم - نسبت به زنش بی اعتماده دارید شوهرتان را در عمل قرار گرفته قرار میدید.

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

 

 مدت یک هفته است که متوجه شده‎ایم همسرم به هپاتیت نوع ب دچار است. دکترها می‎گویند که این بیماری از طریق رابطه‎ی جنسی منتقل می‎شود. چه باید بکنیم آیا دیگر نمی‎توانیم نزدیکی داشته باشیم؟ این موضوع چقدر برای من خطر دارد؟

هپاتیت نوع ب بیماری است که مانند ایدز از طریق انتقال فراورده‎های خونی و ترشحات واژن (در زنان ) و مایع منی (در مردان) به دیگران انتقال می‎یابد. شما می‎توانید پس از زدن واکسن مربوطه که در سه مرحله انجام می‎شود تا حدی از ابتلا به این مریضی در امان باشید. در مورد نزدیکی تان باید از کاندوم استفاده کنید و در صورت داشتن جراحت و یا زخم در ناحیه‎ی تناسلی (بطور مثال تبخال تناسلی) تا بهبود کامل آن و گرفتن تایید پزشک معالج اقدام به نزدیکی نکنید. زیرا انتقال بیماری‎های مقاربتی چون هرپس (تبخال) با کاندوم قابل جلوگیری نمی‎باشند. و از طریق ترکیدن تبخال‎ها و آزاد شدن مایع آن فرد می‎تواند ویروس‎های عامل هپاتیت را به شریک جنسی خود منتقل کند.

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

 مدت یک هفته است که متوجه شده‎ایم همسرم به هپاتیت نوع ب دچار است. دکترها می‎گویند که این بیماری از طریق رابطه‎ی جنسی منتقل می‎شود. چه باید بکنیم آیا دیگر نمی‎توانیم نزدیکی داشته باشیم؟ این موضوع چقدر برای من خطر دارد؟

هپاتیت نوع ب بیماری است که مانند ایدز از طریق انتقال فراورده‎های خونی و ترشحات واژن (در زنان ) و مایع منی (در مردان) به دیگران انتقال می‎یابد. شما می‎توانید پس از زدن واکسن مربوطه که در سه مرحله انجام می‎شود تا حدی از ابتلا به این مریضی در امان باشید. در مورد نزدیکی تان باید از کاندوم استفاده کنید و در صورت داشتن جراحت و یا زخم در ناحیه‎ی تناسلی (بطور مثال تبخال تناسلی) تا بهبود کامل آن و گرفتن تایید پزشک معالج اقدام به نزدیکی نکنید. زیرا انتقال بیماری‎های مقاربتی چون هرپس (تبخال) با کاندوم قابل جلوگیری نمی‎باشند. و از طریق ترکیدن تبخال‎ها و آزاد شدن مایع آن فرد می‎تواند ویروس‎های عامل هپاتیت را به شریک جنسی خود منتقل کند.

  نظرات ()
مصرف غذاهای آماده در بروز آلزایمر تاثیرگذار است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

برخی رژیم های غذایی از جمله استفاده از غذاهای آماده که حاوی مواد نگهدارنده هستند به دلیل اکسیده شدن و تولید رادیکال های آزاد باعث افزایش احتمال بروز انواع بیماری ها شده و خطر ابتلا به آلزایمر را در افراد افزایش می دهند. دکتر "هما رسولی" فوق تخصص علوم تشریحی در گفت وگو با این وب لاگ ، گفت: تغذیه و روش زندگی در پیشگیری از بروز آلزایمر بسیار موثر است; به طوری که بی حرکتی باعث بالا رفتن چربی، دیابت و چاقی می شود که هر کدام از این بیماری ها از ریز فاکتورهای بیماری آلزایمر است.  دکتر رسولی، مصرف سبزیجات تازه و آنتی اکسیدان را در پیشگیری از بروز آلزایمر موثر دانست و بر تحرک بدنی و ورزش روزانه نیز تاکید کرد. وی در خصوص بیماری آلزایمر گفت: در این بیماری سلول های عصبی در بخش های ویژه ای از قشر مغز که مربوط به شناخت و حافظه هستند به تدریج از بین می روند، بنابراین از علایم این بیماری، کاهش تدریجی حافظه و سایر اعمال شناختی همراه با اختلالات شخصیتی است.  دکتر رسولی، مهمترین عوامل خطر در این بیماری را سن و جنسیت عنوان کرد و افزود: همچنین عوامل ژنتیک و سایر عوامل محیطی همچون سابقه ضربه به سر، دیابت، کم کاری تیروئید، افزایش کلسترول، فشار خون بالا، رژیم غذایی، نحوه زندگی، استرس ها و همچنین آلودگی محیطی از مهمترین عوامل خطر ایجاد بیماری آلزایمر است. وی در پایان گفت: این بیماری دارای انواع مختلفی از جمله زودرس ( قبل از 65 سالگی ) و دیررس ( پس از 65 سالگی ) دارد که اکثرا نوع زودرس آن به دلایل ژنتیکی و فامیلی بوده و نادر است.

  نظرات ()
ارتباط خرید و فروش خانه با پیری زودرس! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

  استرس ناشی از خریدن یا فروختن خانه شخصی، بار سنگینی را روی سلامت جسم و روان انسان تحمیل کرده و در نهایت موجب پیری زودرس می‌شود.
روانشناسان در یک مطالعه جدید اعلام کردند بیش از دو سوم از افرادی که در یک نظرسنجی در این زمینه شرکت کرده بودند، اظهار کردند که فشار اسباب کشی و جابه‌جایی محل سکونت، موجب می‌شود که هر بار در بدن و چهره خود، حداقل دو سال احساس پیرتر شدن داشته باشند.
به نوشته روزنامه دیلی اکسپرس، شایع‌ترین عوارض جانبی این جابه‌جایی از خانه‌ای به خانه دیگر شامل ۱۰ درصد ریزش مو، ۱۴ درصد اختلال در حافظه کوتاه مدت و ۱۹ درصد آسیب‌های جنسی هستند.

این نظرسنجی که به صورت آنلاین و از سوی دکتر گلن ویلسون روانشناس انگلیسی انجام گرفته حاکیست: اضطراب ناشی از خرید و فروش منزل شخصی حداقل چهار سال پیری زودرس به همراه دارد و هرچه این مدت زمان طولانی‌تر شود، پیامدهای آن تشدید می‌شود و با بروز مشکلاتی چون افسردگی، کاهش وزن غیرعادی و حتی پیری زودرس همراه است.

  نظرات ()
ایرانی ها روزانه کمتر از یک استکان شیر می خورند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مردم در کشور به صورت میانگین دو سوم استکان در روز شیر مصرف می کنند که این میزان کمتر از حد استاندارد است.

دکتر زهرا عبداللهی روز سه شنبه در نشست خبری نخستین جشنواره و همایش ملی شیر و سلامت اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار سرانه مصرف شیر و مواد لبنی به صورت میانگین در کشور حدود 139 گرم در روز است که این میزان باید به طور متوسط بین 235 تا 240 گرم در روز باشد.

وی با شاره به اینکه شیر و مواد لبنی یکی از اصلی ترین گروههای غذایی هستند و نقش اساسی در رشد و استحکام اسکلتها و استخوانها دارد، ‌افزود: در حال حاضر مصرف شیر و لبنیات در کشور کمتر از میزان توصیه شده است و از دلایل مهم آن نبود آگاهیهای تغذیه ای مردم است.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: یکی از اصلی ترین گروههای هدف ما کودکان و نوجوانان هستند که در این راستا برنامه های تفریحی و آموزشی را در این جشنواره دو روزه در نظر گرفته ایم تا بتوانیم میزان مصرف شیر و فرآورده های لبنی را در این قشر افزایش دهیم.

عبداللهی گسترش فرهنگ عمومی در زمینه مصرف شیر، ایجاد فضای الگو پردازی برای کودکان و نوجوانان،‌ ارتقا سطح سلامت جسمی جامعه و آگاه سازی خانواده در خصوص مزایای شیر را از اهداف برگزاری نخستین جشنواره ملی شیر و سلامت برشمرد و افزود: در این راستا بسیج آموزش همگانی مصرف شیر را در سطح دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور در نظر گرفته ایم که فعالیت خود را از نیمه اول دی ماه آغاز خواهند کرد.

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه تشویق صنایع و تولید کننده های فرآورده های لبنی به تولید محصولات کم چرب از اهداف وزارت بهداشت است، گفت: به دلیل این که چربی موجود در این فرآورده ها کلسترول خون را افزایش می دهد و موجب بیماریهای قلبی عروقی می شود توصیه می شود مردم کمتر از مواد لبنی پر چرب استفاده کنند.

  نظرات ()
سوالات جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

چرا واژن من ترشح دارد؟

ترشحات واژن برای مرطوب و سالم نگاه داشتن این عضو حساس ضروری هستند. این ترشحات همچنین در خارج کردن میکروب‎های وارد شده به واژن، مانند یک فلاش تانک عمل می‎کنند و چون مقداری باکتری بی‎ضرر در خود دارند در مقابل عفونت‎ها بدن را حفظ می‎نمایند. همین ترشحات هستند که در هنگام برقراری رابطه‎ی جنسی محیط واژن را مرطوب می‎کنند تا عمل دخول به آسانی صورت پذیرد.

  نظرات ()
چند نکته ویژه آقایان برای پیشبرد و اعمال نظرات خود : نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

زنان توجه طلب هستند به خصوص تمایل دارند تغییرات ظاهری انها برای شما چند برابر جلوه کند پس صورت همسر خود را و کلا ظاهر آنرا همیشه مورد توجه قرار دهید و هر گونه تغییر حتی اگر کوچک باشد ( تغییر آرایش - مدل ابرو - رنگ لاک - کوتاهی یا بلندی ناخنها - رنگ مو - مدل مو -نوع لباس و...) را مورد توجه قرار دهید و به وی یاداوری کنید مثلا اگر مدل ابروی همسر شما تغییر کرده حتما نظر خودتونو به محض رویت کردن همسرتان به او بگویید در اولین ملاقات

 فرض کنید آرایش جدید ایشان مدل موی ایشان مطابق نظر شما نباشد به هیچ وجه پرخاشگری نکنید و تند برخورد نکنید خیلی ارام و متین اسم همسرتان را بکار برده واژه های عزیزم - خوشگلم -عسلم و امسال اینها را چاشنی کنید و بگوئید خیلی خوشگل شدی اما به نظر من فلان مدل مو بیشتر بهت می اومد و جذابترت میکرد .هدف زنان از ارایش جذاب شدن بوده پس شما با بکاربردن جذابترت میکرد بهت می اومد میتوانید همسر خودتونو متقاعد سازید.

اگر قصد دارید به دیدار خانواده خود بروید باتفاق همسرتان به جای بکار بردن این جمله : (امروز عصر جایی قرار نذار میخواهیم یه سر بریم خونه مامانم اینا)  یا امثال جمله ای که گفته شد ، از آنجایی که زنان احساساتی تر از آقایان هستند شما باید از در احساسات وارد شوید و این جمله را بکار ببرید : ( دلم واسه مامان اینا تنگ شد حالشو داری امروز عصر یه سر بریم پیششون ) در جمله اول شما به صورت امری برخورد کردید و در جمله دوم درخواستی در صورتی که جمله دوم را بکار ببرید شما هم نظر همسر خود را جویا شدید اما احساسات ایشان را تحت تاثیر قرار داده اید در اینصورت همسر شما این احترام شما را پاسخگو خواهد بود.

کلا برای پیشبرد خواسته های خود از بکار بردن وازه های امری پرهیز کنید باید بریم - نباید انجام بدی - من میگم فلان - اگر انجام ندی من فلان میکنم و ... این وازه ها شاید مقطعی پاسخ بدهد اما در دراز مدت نشانه ضعف شماست .

  نظرات ()
خطرات واقعی ابزارهای ارتباطی در انتظار کودکان ، نوجوانان و جوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


پدیده ای که امروزه روبه افزایش است گسترش ابزارهای ارتباطی و عدم اطلاع والدین از چگونگی عملکرد این ابزارها ، قبل از تهیه این ابزارها راجع به موارد استفاده آنها تحقیق به عمل رسانید تا با اطلاعات بدست امده بتوانید تا حدی فرزندان خود را از آسیبهای احتمالی دور نگه دارید .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف کافی ویتامین C نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

ویتامین C یک ماده آنتی اکسیدان است که به طور عمده در مرکبات، سبزیجات دارای برگ های سبز، کلم براکلی،گوجه فرنگی و سایر میوه ها و سبزی ها یافت می  شود. کمبود شدید ویتامین C در بدن می تواند بیماری به نام اسکوربوت (scurvy) به وجود آورد.
برخی از علائم هشداردهنده که نشان می دهد شما مقدار کافی ویتامین C دریافت نمی کنید، اینها هستند:
خشکی شدید موها  و به راحتی دوشاخه شدن موها در انتها.
پوست خشک،خشن و پوسته ریز.
خونریزی از لثه های ملتهب.
زخم هایی که به کندی بهبود پیدا می کنند، دچار عفونت مکرر می شوند و به آسانی کبود می شوند.
خونریزی های مکرر بینی.
درد و تورم در مفاصل.
کم خونی.
ضعیف شدن مینای دندان.

  نظرات ()
رفع موهای زائد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

 

همه مردان و زنان، تنها به یک دلیل عمده - پاکیزه بودن - به دنبال راه‌هایی هستند تا از شر موهای زاید خود خلاص شوند. تیغ، موم، نخ، کرم‌های موبر، دستگاه‌های اپیلاتور و در نهایت، لیزر به شما کمک می ‌کند تا بر این موها که رشد شان تمامی ندارد، فائق آیید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اسپری های خوش بو کننده آلرژی زا هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


با آغاز فصل تابستان استفاده از اسپری های خوشبو کننده افزایش می یابد که این اسپری ها به علت وجود مواد شیمیایی در آن ها بسیار آلرژی زا هستند.  
   محسن نراقی متخصص گوش و حلق و بینی گفت: وجود مواد آلرژی زا در این اسپری ها موجب بروز بسیاری از حساسیت های تنفسی می شود. 
وی افزود:گروهی از عوامل آلرژی زا به طور غیر مستقیم موجب تحریک سیستم ایمنی و بروز آلرژی می شوند و گروهی به طور مستقیم بر مخاط بخش های تنفسی اثر کرده که  این موضوع موجب آلرژی های حاد تنفسی شده و از آن جمله می توان اسپری ها را نام برد. 
وی تصریح کرد: عوامل آلرژی زای موجود در این اسپری ها به طور مستقیم با مخاط بینی درگیر می شوند و سبب بروز عکس العمل های حساسیت زا در بینی ازجمله عطسه و  سرفه های پی در پی می شوند. 
وی با بیان اینکه بینی نخستین سد تنفسی در مسیر این مواد آلرژی زا است،خاطرنشان کرد: اگر فردی به علت نقص زمینه ای قادر به تنفس از بینی نباشد و از راه دهان تنفس کند 
 این مواد آلرژی زا به راحتی وارد حلق و ریه فرد می شود و فرد را مستعد حساسیت های ریوی و آسم می کند. 
نراقی افزود: عطسه،سرفه،آب ریزش،سردرد،تحریک چشم ها و قرمزی چشم از جمله عوارض حساسیت با این اسپری ها هستند که به علت استفاده بیش از اندازه آنها در فصل  تابستان این علایم در تابستان شایع تر هستند. 

  نظرات ()
بارش حوزه دریاچه ارومیه 20 درصد افزایش یافت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از افزایش 20 درصدی راندمان بارش حوزه دریاچه ارومیه با بارور کردن ابرها خبر داد.

حسن عباس نژاد ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه طرح بارور کردن ابرها راندمان بارشها در حوزه دریاچه ارومیه را به میزان 20 درصد افزایش دهد، افزود: این طرح یکی از راهکارهایی است که در کنار انتقال آب بین حوزه ای، افزایش راندمان آبیاری، تغییر الگوی کشت و افزایش آب‌های زیرزمینی بوده که موجب افزایش آب در سطح حوزه آبریز دریاچه ارومیه می شود.

وی در ادامه بیان داشت: در آذربایجان غربی کار مطالعات و مکان یابی اجرای طرح بارورکردن ابرها روی دریاچه ارومیه به پایان رسیده و در زمان حاضر تجهیزات زمینی این طرح خریداری شده تا ژنراتور های زمینی در ارتفاعات غربی مرز ترکیه مستقر و در زمان مناسب مواد مورد نیاز برای باور کردن ابرها به ابرهای منطقه های معین شده شلیک شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح در استان را 90 میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: در صورت اجرای موفقیت آمیز این طرح که مدت اجرای آن پنج سال تعیین شده پیش بینی می شود سالانه بین یک تا یک و نیم میلیارد متر مکعب آب از طریق حوزه دریاچه ارومیه وارد آن شود.

عباس نژاد در ادامه با اشاره به اینکه طرح بارور کردن ابرها می تواند بهترین گزینه کوتاه مدت برای نجات دریاچه ارومیه از وضعیت بحرانی فعلی آن باشد، ادامه داد: هم اکنون 60 درصد از مساحت دریاچه ارومیه که بالغ بر سه هزار کیلومتر مربع را شامل شده، خشک و تبدیل به شوره زار شده و میزان غلظت نمک آن نیز به بیش از 400 گرم در لیتر رسیده است.

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران واقع شده و ‌بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب‌شور جهان محسوب می شود که به دلیل کاهش نزولات جوی و خشکسالیهای پی در پی سطح تراز آب آن بشدت کاهش یافته است.

  نظرات ()
کمبود کلسیم موجب افزایش فشارخون می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

رئیس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت گفت: کمبود کلسیم موجب افزایش فشارخون و در نتیجه ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی می شود.

دکتر طاهره سماوات روز سه شنبه در نشست خبری نخستین جشنواره ملی شیر و سلامت ایران اظهار داشت: قرار دادن فرآورده های لبنی در سبد غذایی خانواده، بیماریهای قلبی عروقی را 18 درصد کاهش می دهد و در کاهش کلسترول بد خون نیز موثر است.
وی افزود: اگر افراد دچار پوکی استخوان نباشند می توانند فعالیت بدنی داشته باشند و این امر موجب می شود از ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و اضافه وزن در امان باشند.

در ادامه دکتر فروزان صالحی، کارشناس ارشد دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: اگر افراد روزانه یک لیوان شیر با 5/2 درصد چربی را در برنامه خود بگنجانند در دراز مدت از چربیهای شکمی آنها کاسته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه قبل از 30 سالگی بهترین زمان برای مصرف شیر و لبنیات است، افزود: اگر قبل از این سن افراد به اندازه کافی این فرآورده ها را مصرف کنند می توانند در آینده از بیماریهای پوکی استخوان پیشگیری کنند.

صالحی در خصوص برنامه شیر مدرسه گفت: این طرح از سال 79 به صورت پایلوت در تهران و در سال 80 در استانهای محروم اجرا شد و سال گذشته 5/12 میلیون دانش آموز در کشور، 70 نوبت شیر را دریافت کردند.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: قرار است امسال نیز از ابتدای آذر ماه طرح شیر مدارس در سراسر کشور اجرایی شود.

  نظرات ()
«یه حبه قند» کام چه کسی را شیرین کرد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

 

نقدی بر فیلم پر سر و صدا

 

شکی نیست، حوزه هنری به راهکارهایی برای فروش آثار هنری دست یافته است. اما آیا هزینه های دولتی تبلیغ کالا، در به سطح بردن هنر ریشه دار ایران زمین موثر نخواهد بود؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انار دشمن سلولهای سرطانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

به گفته محققان،  انار در جلوگیری از بروز سرطان سینه در زنان  موثر است  .

واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، پژوهشگران از مواد و داروهای شیمیایی برای تولید استروژن در بدن بیماران مبتلا به سرطان سینه پس از یائسگی و درمان آنها از این طریق استفاده می کنند.  تحقیقات نشان می دهد انار حاوی موادی است که به تولید استروژن و عملکرد فوق منجر می شود.

متخصصان می گویند، دانه های انار  همان خاصیت داروهای شیمایی را برای بیماران مبتلا به سرطان سینه دارد.  پژوهشگران می گویند، می توان با مصرف انار از بروز شماری از انواع سرطان در زنان جلوگیری کرد.

  نظرات ()
پختن زیاد گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان را دو برابر می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

 

دانشمندان هشدار دادند که پختن زیاد گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان را دو برابرمی کند.

 به گزارش خبرگزاری زینیوز، این هشدار پس از آن اعلام شد که محققان متوجه شدند قشر تیره ای که بر روی یک استیک خوب پخته شده و یا مفصل گوشت قرمز ایجاد می شود ، خطر بروز تومورهای روده را بیش از دو برابر می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مردان در فضای آنلاین ریسک بیشتری می‌کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

نتایج یک بررسی نشان داد که مردان در مقایسه با زنان در فضای آنلاین ریسک بیشتری می‌کنند.

شرکت امنیت اینترنتی بیت‌دفندر با انجام یک بررسی به این نتیجه رسید که احتمال اینکه فردی در شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک و توییتر قربانی دزدی هویت و اطلاعات شود در مردان بیش از زنان است.

برای انجام این بررسی شرکت بیت‌دفندر از هزار و 649 مرد و زن در انگلیس مصاحبه کرده و در خصوص رفتارهای اجتماعی آنها سوالاتی پرسیده است.

این شرکت پس از بررسی مصاحبه‌ها متوجه شد که 64.2 درصد زنان اغلب درخواست‌های دوستی از سوی افراد ناشناس را رد می‌کنند و این میزان در میان مردان 55.4 درصد بود.

در همین حال 24.5 درصد مردان جستجوی حساب‌های خود را ممکن کرده‌اند و این در حالی است که این میزان در میان زنان تنها 16 درصد بوده است. همچنین 25.6 درصد مردان موقعیت خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و این درصد برای زنان 21.8 درصد است.

  نظرات ()
‌آیا ‌ایجاد ترس موجب تحریک مخاطب می‌شود یا برعکس؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


فرانکلین روزولت سی و دومین رییس جمهور آمریکا در یکی از سخنرانی‌های خود که در شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی ‌ایراد کرد، گفت: «تنها چیزی که باید از آن ترسید خود ترس است». ولی آیا ‌این جمله صحت دارد؟

اگر چنین است چگونه باید به دیگران اخطار داد و آنان را از چیزی بر حذر داشت؟ نتیجه دادن پیام‌های هشدار به دیگران چیست؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعمال 20 درصدی معدل در کنکور ارشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد منوط به قبولی در آزمون ورودی و گذراندن دروس پیش نیاز به تشخیص گروه آموزشی مربوط بوده و هزینه دروس پیش نیاز نیز توسط دانشجو پرداخت خواهد شد.

 ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 91 از ساعت 9 صبح روز سه شنبه 17 آبان ماه آغاز می شود و تا ساعت 24 روز چهارشنبه 25 آبان ادامه می یابد و معدل کارشناسی متقاضیان 20 درصد در نمره آزمون تاثیر دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از بیماری قلبی با مصرف آجیل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸

پژوهشگران دو دانشگاه بارسلونا و روویرا ای ویرگیلی برای اولین بار ارتباط خوردن آجیل با افزایش میانگین هورمون سرتونین را دریافتند؛ هورمونی که باعث کاهش اشتها و افزایش حس خوشحالی می‌شود و سلامت قلب را بهبود می‌بخشد. پژوهشگران دریافتند که مصرف روزانه 24 گرم آجیل از ابتلای افراد به چاقی، بیماری‌های قلبی و دیابت جلوگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه علمی ایماکس هلث آمریکا، در این پژوهش آمده است: خوردن 23.8 گرم آجیل در روز، گرسنگی را برطرف و به کاهش وزن، فشارخون و میانگین قند خون که همگی از عوامل خطرناک ابتلا به بیماری‌های قلبی است، کمک می‌کند. پژوهشگران دو دانشگاه بارسلونا و روویرا ای ویرگیلی برای اولین بار ارتباط خوردن آجیل با افزایش میانگین هورمون سرتونین را دریافتند؛ هورمونی که باعث کاهش اشتها و افزایش حس خوشحالی می‌شود و سلامت قلب را بهبود می‌بخشد. دانشمندان گفتند: این امر فقط نیازمند خوردن روزانه 23.8 گرم آجیل متشکل از گردو، بادام و فندق است.

خانم کریستینا اندرس لاکوویا، سرپرست تیم این پژوهش گفت: اولین بار است که ارتباط بین افزایش ترشح سرتونین و مصرف آجیل روشن شده است.

  نظرات ()
چاقی دور کمر، مهمترین عامل ابتلا به سرطان روده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۸


رویترز: دانشمندان آمریکایی، طی مطالعه‌ای ۱۶ ساله بر ۱۲۰ هزار نفر بین سنین ۵۵ تا ۶۹ سال، دریافتند، ابتلا به سرطان روده در افراد سالمندی که دچار چاقی بویژه در قسمت شکم هستند، نسبت به سالمندان با وزن نرمال، ۲۵ درصد بیشتر است. بر اساس این تحقیق، در ابتلا به سرطان روده سایز کمر و شکم اهمیت بسزایی دارد، مردان با شکم‌های بزرگ، ۶۳ درصد بیشتر نسبت به افراد چاقی که از ناحیه شکم لاغر هستند مبتلا به این بیماری می‌شوند. این بیماری در زنان کمی پیچیده‌تر است طبق تحقیق، سرطان روده در زنان چاقی که کم تحرک هستند بیشتر رخ می‌دهد.

بر اساس این گزارش زنانی که سایز کمرشان ۴۴ است و کم ورزش می‌کنند ۸۳ درصد بیشتر در معرض سرطان روده در مقایسه با زنانی قرار دارند که خط کمر باریک‌تر و در روز حدود ۹۰ دقیقه ورزش می‌کنند.

بر اساس آمار بهداشت آمریکا ۱۴۱ هزار نفر در آمریکا در سال جاری به این بیماری مبتلا شده‌اند که این میزان نشان از افزایش معضل چاقی در میان مردان و زنان آمریکایی است.

  نظرات ()
درمان بیماری ام اس با زعفران ایرانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

دانشمندان هندی اعلام کردند ماده‌ای در زعفران ایرانی وجود دارد که به درمان بیماری ام اس کمک می‌کند.

دانشمندان هندی موفق به کشف ماده‌ای در زعفران شده‌‎اند که در درمان بیماریها، بویژه درمان بیماری ام اس و تصلب شرایین موثر است.

ماده درمانگر زعفران که کروسین نام دارد در حفاظت از سلولهای مغزی نقش دارد و مانع آسیب به سلولهای مغزی می‌شود که چربی تولید می کنند.

چربی تولیدی در سلولهای مغز، همانند عایق و روکش در اطراف اعصاب مغز عمل می کند. در بیماری ام اس، به دلیل تورم سلولهای مغزی این عایق محافظتی از بین می رود.

بر‌ اساس یافته‌های محققان، مصرف زعفران که حاوی کروسین است، می‌تواند تورم و فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق و تصلب شرائین در مغز می‌شود را تا حد زیادی کاهش دهد.

  نظرات ()
قتل دختر ۴ ساله به دست پدر شیشه ای! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

پس از مصرف شیشه دچار توهم می‌شدم و با دیدن دخترم احساس می‌کردم او یک شیطان است و قصد جانم را دارد. همان موقع صداهایی به من می‌گفت اگر او را به قتل نرسانی، خودت کشته می‌شوی. این صداها لحظه‌ای از ذهنم پاک نمی‌شد.

جام‌جم نوشت:

 

پدر معتاد که در پی مصرف شیشه دچار توهم شده و دختر 4 ساله‌اش را خفه کرده بود، از سوی کارآگاهان جنایی اداره آگاهی استان البرز دستگیر شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ویروس Duqu به ایران رسید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

بر اساس اعلام سیمنتک، آلودگی ناشی از ویروس دیوکیو در ایران دیده شده است.

 

ویروس جدید دیوکیو (Duqu) که از آن به «فرزند استاکس‌نت» هم یاد می‌شود اخیرا توسط شرکت سیمنتک شناسایی شده است.

ویروس Duqu به ایران رسید

بر اساس اعلام سیمنتک، آلودگی ناشی از ویروس دیوکیو در ایران دیده شده است.

 

ویروس جدید دیوکیو (Duqu) که از آن به «فرزند استاکس‌نت» هم یاد می‌شود اخیرا توسط شرکت سیمنتک شناسایی شده است. بر اساس اعلام محققان این شرکت، «هدف دیوکیو جمع آوری اطلاعات محرمانه از سازندگان سیستم های کنترل صنعتی است تا هکرها بتوانند با استفاده از این اطلاعات در آینده حمله هایی مشابه حمله استاکس‌نت ترتیب دهند. طراحان این ویروس به دنبال اطلاعاتی مانند اسناد مربوط به طراحی این سیستم ها هستند تا بتوانند در آینده سیستم کنترل کارخانه ها و تاسیسات را مورد حمله قرار دهند

 

بر اساس اعلام شرکت سیمنتک، در حال حاضر آلودگی ناشی از ویروس دیوکیو در کشورهای ایران، فرانسه، انگلیس، سوئیس، اوکراین، مجارستان، استرالیا، اندونزی، سودان و هند دیده شده است. پس از شناسایی ویروس دیوکیو و نحوه نفوذ آن به سیستم عامل ویندوز، شرکت مایکروسافت فایل رفع عیب موقت ارائه داده است تا مسیر رخنه این ویروس به ویندوز را ببندد. مایکروسافت قول داده است به زودی فایل به روزرسانی ویندوز جهت انسداد کامل مسیر رخنه ویروس دیوکیو را ارائه کند.

 

این ویروس امکان رخنه به ویندوزهای XP، Vista، 7و ویندوز سرور 2008 را دارد. مایکروسافت سطح خطر این ویروس را «شدید» طبقه بندی کرده است.

 

به گفته یکی از کارشناسان سیمنتک، ویروس دیوکیو از طریق فایل Word ارسال شده از طریق ایمیل منتقل می شود. با باز کردن فایل Word پیوستی به ایمیل، کامپیوتر آلوده می شود و هکر می تواند کنترل سیستم را به دست گرفته و وارد شبکه سازمانی شود.

 

این ویروس همچنین می تواند خود را تکثیر کند و وارد کامپیوترهای دیگر نیز شود. عمر این ویروس 36 روز است و بعد از این مدت خود را از بین می برد.

 

همه چیز در مورد دیوکیو از یک ماه پیش آغاز شد؛ زمانی که محققانی در سیمنتک متوجه ویروسی شدند که کدهای آن شباهت بسیاری به ویرویس استاکس‌نت دارد. آن ها اعلام کردند «متوجه شده اند برنامه جدیدی توسط برنامه نویسان استاکس‌نت یا برنامه نویسانی که به سورس کدهای ویروس استاکس نت دسترسی داشته اند نوشته شده است

 

استاکس‌نت که سال گذشته ده ها هزار کامپیوتر را در بیش از 155 کشور آلوده کرده بود، زمانی مورد توجه بسیار قرار گرفت که کارشناسان حوزه امنیت اینترنت اعلام کردند، این ویروس به عنوان پروژه ای امریکایی-اسرائیلی با هدف جمع آوری اطلاعات از کامپیوترهای زیمنس تجهیزات هسته ای نطنز در ایران طراحی شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نوشابه‌های گازدار رژیمی برای سلامتی مضر هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

مطالعاتی که بر روی 2564 نفر در آمریکا صورت گرفته ثابت می کند، علاقه مندان به نوشابه های گازدار رژیمی 61 درصد بیش از سایرین در معرض امراض قلبی قرار دارند.

همه ما برای ثابت نگاه داشتن وزن خود و یا کاهش آن ناخودآگاه به سراغ نوشیدنی های گازدار لایت و به اصطلاح خودمان کم انرژی می رویم، اما شاید ندانیم که این مواد چگونه سلامت ما را به خطر می اندازند.

افرادی که دوبار در روز نوشابه های گازدار کم انرژی مصرف می کنند، نسبت به سایرین 70 درصد در معرض افزایش چربی دور شکم قرار دارند.مطالعاتی که اخیرا در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، نشان می دهند که با افزایش چربی دور شکم، خطر ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و همچنین انواع سرطان افزایش می یابد.بر اساس گزارش روزنامه (24 ساعت)، قند آسپارتام موجود در این نوشابه ها گلوکز خون را بالا برده و باعث بروز بیماری دیابت می شود.

مطالعاتی که بر روی 2564 نفر در آمریکا صورت گرفته ثابت می کند، علاقه مندان به نوشابه های گازدار رژیمی 61 درصد بیش از سایرین در معرض امراض قلبی قرار دارند.اما به اعتقاد پزشکان ، نوشیدن آب میوه های 100 درصد طبیعی و مقادیر زیاد آب در طول روز می تواند بهترین جایگزین برای این نوشابه ها باشد و تنها برای تنوع می توان از نوشابه های لایت استفاده کرد.

  نظرات ()
رمز رهایی از خستگی با نارگیل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

گوشت میوه نارگیل دارای آنزیم‌های مختلف مانند انورتین، اکسیداز و کاتالاز و اسید آمینه‌های متعدد مانند هیستیدین، آرژینین، لیزین، تریپتوفان، لوسین و آلانین است. در هر صدگرم از گوشت تازه نارگیل، ۳۵۰ کالری انرژی، ۵۰ میلی لیتر آب، پنج گرم پروتئین، ۳۵ گرم چربی، ۱۲ میلی گرم کلسیم، ۲۵۰ میلی گرم پتاسیم، ۲۵ میلی گرم سدیم، ۹۵ میلی گرم فسفر و هشت میلی گرم آهن موجود است. وجود ویتامین‌های ب، ۱ ب، ۲ ب۳ و ث، آهن، فسفر، کلسیم و پروتئین در شیر نارگیل، آن را به یک غذای کامل تبدیل کرده است که با شیر برابری می‌کند.

رمز رهایی از خستگی با نارگیل

سلامت نیوز: گوشت میوه نارگیل دارای آنزیم‌های مختلف مانند انورتین، اکسیداز و کاتالاز و اسید آمینه‌های متعدد مانند هیستیدین، آرژینین، لیزین، تریپتوفان، لوسین و آلانین است. در هر صدگرم از گوشت تازه نارگیل، ۳۵۰ کالری انرژی، ۵۰ میلی لیتر آب، پنج گرم پروتئین، ۳۵ گرم چربی، ۱۲ میلی گرم کلسیم، ۲۵۰ میلی گرم پتاسیم، ۲۵ میلی گرم سدیم، ۹۵ میلی گرم فسفر و هشت میلی گرم آهن موجود است. وجود ویتامین‌های ب، ۱ ب، ۲ ب۳ و ث، آهن، فسفر، کلسیم و پروتئین در شیر نارگیل، آن را به یک غذای کامل تبدیل کرده است که با شیر برابری می‌کند.

 

گوشت سفید نارگیل از نظر طب سنتی ایران، گرم و خشک بوده و شیر آن گرم و مرطوب است.

 

ریشه این درخت در گذشته برای درمان تب استفاده می‌شده و ادرار آور است.

 

در گذشته، شیر نارگیل را با برگ سنا مخلوط و پزشکان از آن برای رفع سنگ کلیه استفاده می‌کردند. خوشبو کننده دهان، برطرف کننده درد مثانه و ضعف کبد از دیگر خواص دارویی این میوه است. همچنین شیر نارگیل برای معالجه ورم ناشی از تجمع آب اضافی در بدن استفاده می‌شود. تقویت حافظه، درمان کمر درد و معالجه بیماری‌های پوستی از خواص روغن نارگیل بوده که از تقطیر گوشت سفید آن به دست می‌آید. همچنین روغن نارگیل بهترین مرطوب کننده طبیعی برای پوست محسوب می‌شود و امروز در صنایع آرایشی و بهداشتی از این ماده در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. فواید روغن نارگیل برای پوست، تقریباً مشابه با روغن معدنی بوده، با این تفاوت که بر خلاف روغن معدنی، هیچ گونه عارضه جانبی برای پوست نخواهد داشت. در نتیجه روغن نارگیل، بهترین روش برای پیشگیری از خشکی و پوسته - پوسته شدن پوست است.

 

روغن نارگیل از بهترین مواد مغذی برای تغذیه موهاست. ماساژ مداوم سر با روغن نارگیل، شوره سر را از بین می‌برد، حتی اگر پوست سر خشک و حساس باشد.

 

اگر برای حفظ رطوبت پوست خود، به دنبال انواع محصولات آرایشی هستید، بهترین ماده طبیعی موجود در فراورده‌های آرایشی برای سلامت پوست، روغن نارگیل است. میوه نارگیل نیز تأثیرات فراوانی بر پوست دارد و مصرف آن از طریق خوراکی نیز رطوبت و شادابی پوست را تأمین می‌کند و صرفاً نیازی به استعمال پوستی روغن آن نیست. در عین حال اسیدیته روغن نارگیل نیز برای تعادل PH پوست مناسب است و مانع از چربی زیاد یا خشکی بیش از حد پوست می‌شود. در عین حال بررسی‌ها نشان می‌دهد استفاده از این روغن باعث لایه برداری طبیعی سلول‌های مرده پوست شده و مانند یک کرم ضد آفتاب طبیعی نیز عمل می‌کند.

 

خواص گیاهان از زمان‌های گذشته مورد توجه بوده و از این خواص در درمان بیماری‌های مختلف استفاده شده است. نارگیل یکی از میوه‌هایی است که همواره مورد توجه بوده و مصارف دارویی و بهداشتی زیادی برای آن شناخته شده است.

 

 امروز نیز در ساخت انواع محصولات آرایشی و بهداشتی و درمان بیماری‌های مختلف به کار می‌رود. پزشکان از خواص موجود در برگ، ریشه و میوه درخت نارگیل برای درمان بیماری‌هایی مانند برونشیت، دل درد، سوختگی، سرماخوردگی، یبوست، سرفه، سنگ کلیه، صفرا، تب، آنفلوآنزا، زخم و درد معده، اسهال خونی و کچلی استفاده کرده‌اند. امروز میوه نارگیل غذای اصلی مردم بسیاری از کشورهاست و بسیاری از کشور‌ها مانند مالزی، فیلیپین، اندونزی، هند و مکزیک این میوه را به اقصی نقاط جهان صادر کرده و از آن در صنایع مختلف دارویی، بهداشتی، آرایشی و غذایی استفاده کنند.

 

خواص نارگیل

 

میوه گیاه نارگیل شامل گوشت و شیره آن حاوی ۱۵/۳گرم کربوهیدرات، ۶/۲۳گرم قند و ۹ گرم فیبر است. این میوه حاوی مقادیر زیادی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و اسید آمینه‌های ضروری برای بدن است.

تیامین، ریبو فلاوین، تیاسین، نپتوتنیک اسید (ویتامین ب ۵)، ویتامین ث، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی از مواد مغذی تشکیل دهنده این میوه است.

 

نارگیل و مو

 

روغن نارگیل، یکی از بهترین مواد طبیعی برای حفظ سلامتی و شادابی مو است. این روغن یکی از بهترین مواد برطرف کننده شوره سر است. در گذشته از روغن نارگیل برای از بین بردن شپش سر استفاده می‌کردند. از خواص دیگر روغن نارگیل، درمان موهای آسیب دیده و خشک است. پروتئین موجود در این روغن برای سلامت مو مورد نیاز است و به رشد سریع‌تر مو‌ها کمک می‌کند. از روغن نارگیل در ساخت انواع شامپو‌ها و نرم کننده‌ها در صنایع آرایشی- بهداشتی استفاده می‌شود.

 

استرس

 

مصرف روزانه شیره نارگیل، انرژی زا بوده و در درمان خستگی‌های مفرط و استرس مؤثر است. تحقیقات نشان می‌دهد ماساژ کف سر با روغن نارگیل باعث رفع استرس و خستگی روزانه می‌شود.

 

پوست

 

درمان اگزما، خارش‌های پوستی، حساسیت و آماس پوستی از جمله خواص روغن نارگیل است. این روغن بهترین مرطوب کننده طبیعی محسوب می‌شود و در ساخت انواع کرم‌های آرایشی مانند ضدآفتاب، کرم‌های ضدچروک و ضدپیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد در روغن نارگیل، ترکیباتی وجود دارد که پوست را از ابتلا به پیری زودرس، شل شدن و افتادگی محافظت می‌کند. این روغن مناسب‌ترین مرطوب کننده برای انواع پوست، بویژه پوست‌های خشک به شمار می‌آید و در مقایسه با کرم‌های شیمیایی ضرر کمتری دارد.

 

قلب

 

محققان تصور می‌کردند به علت وجود اسیدهای چرب اشباع شده در نارگیل مصرف آن احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد اما امروز ثابت شده است اسیدهای چرب اشباع شده در روغن نارگیل نه تنها حملات قلبی را افزایش نمی‌دهد بلکه در کاهش میزان کلسترول بد (LDL) و کنترل میزان چربی خون مؤثر بوده و در پیشگیری از ابتلا به تصلب شرائین و سکته‌های قلبی مفید شناخته شده است.

 

کنترل وزن

 

مصرف روزانه نارگیل از اضافه وزن جلوگیری می‌کند. این ماده غذایی مقوی، به راحتی قابل هضم است و باعث سوختن سریع‌تر کالری‌های مصرفی می‌شود. مطابق با تحقیقات، افرادی که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند و مصرف نارگیل در رژیم غذایی روزانه آن‌ها قرار دارد، از تناسب اندام برخوردار هستند.

 

سیستم ایمنی

 

روغن نارگیل حاوی اسید‌های ضروری برای سلامتی بدن افراد است. لوریک اسید، کاپریک اسید و کاپرپیلیک اسید از اسید‌های ضروری و مورد نیاز بدن است که در روغن نارگیل وجود دارد. لوریک اسید در بدن انسان به مونولورین تبدیل می‌شود. مونولورین، ترکیب شیمیایی است که وظیفه آن مقابله با انواع میکرب‌ها بوده و قدرت دفاعی بدن را افزایش می‌دهد.

 

نوزادان، اسید لوریک مورد نیاز را از شیر مادر به دست می‌آورند. مقدار مورد نیاز اسید لوریک برای سلامتی بدن در نوزادان۰/۳تا یک گرم به ازای هر کیلوگرم وزن نوزاد بوده و در سایر افراد این میزان به ۱۰ گرم افزایش می‌یابد. استفاده از روغن نارگیل باعث تشکیل لایه‌ای شیمیایی می‌شود که این لایه مانع از عبور گرد و غبار، باکتری، ویروس و قارچ به داخل بدن می‌شود. همچنین از شیره نارگیل در درمان انواع بیماری‌های عفونی و ویروسی مانند تب خال، ذات الریه، بیماری‌های دستگاه تنفسی، عفونت‌های قارچی، هپاتیت و آنفلوآنزا استفاده می‌شود.

 

کبد و دیابت

 

تری گلیسیریدهای زنجیره‌ای و اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل، از ابتلا به بیماری‌های کبدی و کیسه صفرا جلوگیری کرده و در دفع سنگ کلیه مؤثر است. همچنین مصرف روغن نارگیل در کنترل میزان قند خون مؤثر بوده و باعث ترشح انسولین می‌شود.

 

استخوان

 

روغن نارگیل حاوی مقادیر فراوانی از مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری برای سلامت بدن بوده و از طرف دیگر دارای ترکیباتی است که در افزایش جذب این مواد در بدن نقش مهمی ایفا می‌کند. از این رو، مصرف روزانه این میوه به زنان میانسال برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان توصیه می‌شود. پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها، حفظ و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها از خواص دیگر این میوه مغذی است. نارگیل از گیاهان قابل کاشت در نواحی گرمسیری است که قدمت آن به بیش از سه هزار سال قبل می‌رسد. این گیاه برای نخستین بار در نواحی جنوب آسیا کشف شد و امروز در اکثر نواحی استوایی و گرمسیری جهان کشت می‌شود. طول این درخت به ۳۰ متر می‌رسد و برگ‌های آن پهن و ضخیم است.

روغن نارگیل در کشورهای پیشرفته، مصارف خوراکی داشته و پس از بوزدایی در کارخانجات صنایع غذایی از آن استفاده می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دانشمند برجسته بیوشیمی ایران درگذشت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

دکتر فرزامی پس از بازگشت به وطن، تدریس بیوشیمی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کرد و تلاش پیگیر خود را در راه تعلیم و تحقیق تا زمان بیماری و عدم امکان حضور در دانشگاه ادامه داد.

دکتر بیژن فرزامی، دانشمند برجسته بیوشیمی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران پس از تحمل بیماری، در سن 75 سالگی درگذشت.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش ایدز میان زنان ایرانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

رییس دفتر ایدز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت از افزایش آمار ابتلا به ایدز در میان زنان ایرانی خبر داد.

دکتر عباس صداقت، مهمترین عامل افزایش ایدز در سال های اخیر در میان زنان ایرانی را روابط جنسی پر خطر عنوان کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمان سرطان با نیش عقرب و افعی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

محققان موسسه تحقیقات رازی به ترکیب دارویی جدیدی برای مهار سلول‌های سرطانی دست یافتند که با اتمام موفقیت‌آمیز ارزییابی‌های حیوانی می‌تواند با تایید وزارت بهداشت در نمونه‌های انسانی آزمایش شود.

عباس زارع، رئیس بخش جانوران سمی و غیرسمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه این ترکیب جدید از سم یکی از گونه‌های مار افعی و عقرب تولید شده است، اظهارکرد: این ترکیب موسوم به ICD85 (ای سی دی 85) که پس از 15 سال تحقیق به دست آمده می‌تواند سلول‌های سرطانی پستان‌، خون، رحم، کلیه و ریه را مهار کند.

وی افزود: هم اکنون این ترکیب جدید با موفقیت بر روی خرگوش و موش آزمایش و همچنین عملکرد آن بر روی سلول‌های زنده انسان در شرایط آزمایشگاهی ارزیابی شده که نتایج مطلوبی داشته است.

رییس بخش جانوران سمی و غیر سمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه یکی از شیوه های مرسوم برای مبارزه با سلول های سرطانی، شیمی درمانی است که به سلول‌های طبیعی آسیب می رساند، تصریح کرد: نتایج آزمایش‌ها نشان می دهد که با تولید این ترکیب جدید، تنها سلول‌های سرطانی مورد هدف قرار خواهد گرفت همچنین استفاده از این ترکیب جدید، عارضه ریزش مو را برای بیماران سرطانی در پی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که به این دستاورد علمی دست یافته است، خاطرنشان کرد: هم اکنون مراحل آزمایشگاهی این طرح با موفقیت به پایان رسیده که با تایید نهایی وزارت بهداشت، این ترکیب می تواند بر روی انسان آزمایش شود.

 

  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

این آمار تخمینی در حالی اعلام می شود که در سال های گذشته، وزارت بهداشت اماری، غیر از امار رسمی خود را نمی پذیرفت. هرچند که سازمان بهداشت جهانی در پیش بینی تعداد ایرانیان مبتلا به ایدز، چهار برابر تعداد بیمار شناخته شده رااعلام می کرد.


تاکنون تنها 23 هزار مورد بیمار مبتلا به ایدز در ایران شناسایی شده است. اما یکی از کارشناسان وزارت بهداشت می گوید این رقم تا 100 هزار نفر پیش بینی شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کالری مصرفی کمتر، طول عمر بیشتر! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

علاوه بر اینکه محدود کردن مقدار کالری مصرفی می‌تواند روند پیری را کندتر کند، بیماری‌های مربوط با سالخوردگی و تاثیرات پیری بر سلامت هم به تعویق می‌افتد. البته دانشمندان برای کشف علت این موارد به دردسرهای زیادی افتاده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وزارت بهداشت: سن بلوغ در دختران ایرانی کاهش یافته است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

دکتر گلایل اردلان گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده در دختران کشور، پیش از این سن بلوغ دختران 8/13سال بود اما اکنون به 65/12 یعنی حدود یک سال کاهش یافته است.
وی افزود: کاهش یک سال از سن بلوغ دختران کشور، عمدتا آموزش‌های باروری را ایجاب می‌کند تا از سنین پایین‌تر آموزش‌های لازم در این زمینه به دختران ارایه شود؛ چرا که هر چه سن بلوغ پایین‌تر باشد اختلالات رفتاری در رابطه با جنس مخالف و یا همجنس بیشتر می‌شود. درمجموع لازم است به منظور محافظت از برخی خطرات، این اطلاعات در سن پایین‌تر به دختران ارایه شود.

به گفته رییس اداره سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس وزارت بهداشت، چاقی و کاهش فعالیت فیزیکی علت عمده کاهش سن بلوغ در دختران کشور است.

وی گفت: هنوز سن بلوغ پسران کشور مورد بررسی قرار نگرفته است.

  نظرات ()
کبد چرب؛بمب ساعتی قرن جدید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

 

رئیس چهارمین کنگره بین المللی هپاتیت تهران از کبد چرب به عنوان بمب ساعتی قرن جدید برای دنیای بشری تعبیر کرد و گفت: این بمب ساعتی حاصل بی تحرکی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از فست فودها و رشد فزاینده پدیده چاقی در دنیا است. دکتر سید موید علویان با بیان اینکه بی توجهی به عارضه چاقی در نهایت به بیماریهای قلب و عروق، بیماری دیابت و سکته های مغزی منجر می شود، اظهار داشت: کبد چرب هم از دیگر عوارض پدیده چاقی است که قابلیت پیشرفت دارد.

 وی ادامه داد: افراد برای جلوگیری از بروز عوارض شدیدتر کبد چرب، باید رژیم غذایی مناسب را رعایت کنند، تحرک جسمانی و فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشند و از استعمال دخانیات پرهیز کنند تا در نهایت کبد سالمی داشته باشند.

 

رئیس چهارمین کنگره هپاتیت تهران توصیه کرد: نوشیدن یک فنجان قهوه برای سلامت کبد سودمند است، در مقابل استعمال دخانیات با عوارض کبدی و حتی سرطان کبد همراه است.

 

علویان یادآور شد: برای داشتن کبدی سالم باید ضمن داشتن زندگی سالم و به دور از رفتارهای پر خطر اعم از اعتیاد تزریقی و رفتارهای جنسی پر خطر، تغذیه سالم، تحرک به میزان کافی و در صورت ابتلاء به بیماریها هم، مراجعه به هنگام به پزشک متخصص داشت.

 رئیس چهارمین کنگره بین المللی هپاتیت تهران بیماری کبد چرب غیر الکلی را از محورهای علمی این کنگره برشمرد و افزود: این کنگره از 2 تا 5 آذر ماه 90 با حضور اساتید و پژوهشگران برجسته ایران و جهان در بیمارستان میلاد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می شود.

 به گفته وی، چهارمین کنگره بین المللی هپاتیت تهران نوعی آماده سازی و ایجاد انسجام بین مراکز تحقیقاتی و علمی کشور و ارتباط با مراکز علمی روز دنیا برای تبادل آخزین یافته های علم پزشکی در زمینه کبد و گوارش است.

  نظرات ()
پنج خوردنی مفید برای خوابیدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

یکی از این مواد غذایی مفید برای کمک به خوابیدن، گیلاس‌ها هستند. گیلاس‌های تازه یا خشک یکی از منابع غذایی طبیعی ملاتونین هستند، (ماده شیمیایی که ساعت درونی بدن را برای تنظیم خواب کنترل می‌کند). محققانی که گیلا‌س‌های ترش را مورد آزمایش قرار داده‌اند و متوجه سطح بالای ملاتونین شدند، توصیه ‌کرده‌اند این گیلاس‌ها را یک ساعت قبل از وقت یا قبل از سفر وقتی می‌خواهید در هواپیما بخوابید، بخورید.
خوردنی بعدی موزها هستند. پتاسیم و منیزیم شل کننده‌های طبیعی عضلات هستند و موزها منبع غنی از این دو عنصر هستند. موزها همچنین حاوی آمنیو اسید ال تریپتوفان هستند که در مغز به «HTP ـ 5» تبدیل می‌شود. «HTP ـ 5» به نوبه خود به سروتونین (یک ناقل عصبی آرامش دهنده) و ملاتونین تبدیل می‌شود.
نان تست نیز از گروه غذاهای غنی از کربوهیدرات است که موجب تولید انسولین می‌شوند و با افزایش سرعت آزادسازی تریپتوفان و سروتونین (دو ماده شیمیایی که شما را آرام کرده و به خواب می‌برند) ترغیب به خوابیدن می‌کنند.
خوردنی مفید بعدی بلغور جو است. یک کاسه بلغور جو مثل نان تست قند خون را بالا می‌برد که آن هم به نوبه خود تولید انسولین می‌کند و مواد شیمیایی مغزی ترغیب کننده خواب آزاد می‌کند. جوها غنی از ملاتونین هستند که ممکن است مردم از آن‌ها به عنوان یک کمک برای خوابیدن استفاده کنند.
شیر گرم نیز آخرین گزینه است. شیر هم مثل موز حاوی آمینو اسید ال- تریپتوفان است که به «HTP ـ 5» تبدیل می‌شود و سروتونین آرامش بخش آزاد می‌کند. شیر هم حاوی کلسیم زیاد است که خواب را زیاد می‌کند.

  نظرات ()
نوشیدن آب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

نوشیدن آب اهمیت زیادی دارد. به نوشته «MSN» نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد نیمی از جمعیت جهان به طور جدی دچار کمبود آب بدن هستند. دوسوم وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و بدون آب کافی، فعالیت بدن دچار اختلال می‌شود.

در این مطلب به ۱۰ علت که بدن به آب نیاز دارد، اشاره شده است.

* ۸۰ درصد خون را آب تشکیل می‌دهد و برای تولید سلول‌های سالم خون لازم است.

* ۵۰ درصد استخوان‌ها را آب تشکیل می‌دهد و برای ساخت استخوان‌های سالم، بدن به آب نیاز دارد.

* آب با به حرکت درآوردن مایع لنفاوی درد بدن را کاهش می‌دهد. سیستم لنفاوی، شبکه‌ای از گره، رگ‌ها و مایعات است که ضایعات را از بافت‌ها خارج می‌کند.

* آب ضایعات و سموم را از طریق سیستم لنفاوی، کلیه‌ها و روده‌ها از بدن دفع می‌کند.

* آب مفاصل را نرم می‌کند، درد مفاصل را کاهش می‌دهد و در برابر فرسودگی محافظت می‌کند.

* سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کند. بنابراین اگر وزن شما بالاست احتمال دارد که بدن به آب بیشتری نیاز دارد.

* آب دمای بدن را تنظیم می‌کند.

* به عملکرد الکتریکی کمک می‌کند تا مغز و سیستم عصبی بدن درست کار کند. محققان تخمین می‌زنند مغز به میزان یک لامپ ۶۰ وات الکتریسیته از خود خارج می‌کند.

* کم آبی بدن را رفع می‌کند.

* هر سلول در بدن برای اینکه عملکرد درستی داشته باشد، به آب نیاز دارد. هنگامی آب بنوشید که شکمتان خالی است وگرنه آنزیم‌های گوارشی حل می‌شود و اثر این آنزیم‌ها در هضم و گوارش مواد غذایی کاهش می‌یابد.

  نظرات ()
1057 نفر در هرمزگان به ویروس HIV آلوده هستند/مرگ 258 نفر بر اثر ایدز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱٦

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ادامه داد: در حال حاضر در هر روز هفت هزار نفر در دنیا به بیماری ایدز مبتلا می شوند و در واقع می توان گفت در هر دقیقه پنج نفر در دنیا گرفتار بیماری ایدز می شوند.

بیش از 30 سال است که از رایج شدن نام بیماری ایدز در دنیا می گذرد و ما در ایران همواره با این خوشبینی که بر اساس آداب و رسوم کشورمان شرایط انتقال این بیماری وجود ندارد به بیماری ایدز نگاهی جدی نداشته ایم.

وی با اشاره به گسترش بیماری ایدز در قاره آسیا، بیان داشت: در حال حاضر روند گسترش بیماری ایدز در اروپا متوقف شده و در آفریقا هم کاملا تحت کنترل درآمده اما متاسفانه این بیماری در آسیا به شدت روبه گسترش است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ادامه داد: در حال حاضر در هر روز هفت هزار نفر در دنیا به بیماری ایدز مبتلا می شوند و در واقع می توان گفت در هر دقیقه پنج نفر در دنیا گرفتار بیماری ایدز می شوند.
حسین پور به میزان مبتلایان به ایدز در استان هرمزگان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر هزار و 57 نفر در استان هرمزگان به ویروس HIV  آلوده هستند که 150 نفر از آنها وارد مرحله بیماری ایدز شده اند. همچنین در طول 30 سال گذشته 258 نفر در استان هرمزگان به علت ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست داده اند.

وی اضافه کرد: بسیاری از زنان نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفته اند به طوری که در کشور 8.5 درصد مبتلایان به ایدز زنان هستند که این رقم در استان هرمزگان 12 درصد است. متاسفانه بسیاری از زنانی که گرفتار این بیماری شده اند از همسران قانونی خود این بیماری را گرفته اند که این مسئله نشان دهنده لزوم توجه به آموزشها و آزمایشات پیش از ازدواج است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر لزوم آموزش به جوانان و نوجوانان برای پیشگیری از گسترش بیماری ایدز، عنوان کرد: متاسفانه ما هنوز جرات نکرده ایم در مدارس به دانش آموزان در خصوص پیشگیری از بیماری ایدز آموزش بدهیم که باید برای جلوگیری از گسترش این بیماری اینگونه رفتارها و تعارفات را کنار بگذاریم.

  نظرات ()
تقویت اراده در اسلام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۱

اراده و راه های تقویت آن

قدرتمند واقعی کیست؟

انسان ها در برابر واقعیت زندگی که توأم با تلخی ها و ناراحتی های بسیار است ، برخوردهایشان مختلف می باشد و همین،رمز تفاوت انسان ها با یکدیگر است . مثلا- عده ای برخوردهای نومیدانه با زندگی دارند و طبیعی است که آن را سراسر تلخی و سردی می یابند و دیگری زندگی را پر نشاط ، زیبا و پر تحرک می بیند و لذا با شوق ، استقامت و روحیه مبارزه با مسائل آن برخورد می کند .

زندگی انسان ها را گردش ایام نمی سازد و حوست سیارات دخالتی در آن ندارد ، این خود افراد هستند که زندگیشان را به دلخواه انتخاب می کنند . لذا بدگویی به دوران ، مقصر شمردن دیگران در سرنوشت خود و بهانه کردن تربیت غلط و یا نداشتن امکانات اعم از رفاهی و غیر رفاهی ، دلایل کافی برای توجیه ضعف و ناتوانی فرد نیست .

انسان دارای قدرت های عجیب نهفته ای است . آدمیت نه به ثروت است ، نه به زیبایی ، نه منزل ، نه ماشین ، این موجود دوپا ، یک شخصیت طبیعی دارد ، همراه با یک دنیا امکانات بالقوه که در وجودش نهفته است . اگر این امکانات به ظهور برسد ، ارزشش و مقامش از فرشتگان نیز فراتر می رود و به آن جا می رسد که در وهم ناید . به تعبیر زیابی علی (ع) ، « ای انسان گمان نکن که جرم کوچکی هستی ، در تو جهانی بزرگ نهاده شده است . »


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مزایای شیر مادر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٩/۱۱


کلستروم یا آغوز ماده ای زرد رنگ و قلیایی است که در ماههای آخر حاملگی و در 2-4 روز اول پس از زایمان ترشح می شود . این ماده در مقایسه با شیر دارای وزن مخصوص پروتئین ویتامین های محلول در چربی یعنی ویتامین های A,D,E,K  و مواد معدنی بیشتری می باشد . عوامل ایمونولوژیک موجود در آغوز تا حدی است که به آن واکسن کودک نیز می گویند .و از طرفی شیر مادر در اوایل تولد نوزاد  حاوی پروتئین ، کلسیم وموادمعدنی بیشتری نسبت به اواخر شیر دادن است و با بزرگ شدن کودک ترکیبات آن غنی تر می شود ایمونوگلوبین موجود در شیر مادر به دستگاه دفاعی بدن نوزاد کمک می رساند تا زمانی که ایمونوگلوبین موجود درشیر مادر به دستگاه دفاعی بدن نوزاد کمک می رساند تا زمانی که دستگاه دفاعی کودک کامل شود .

مزایای شیر مادر برای کودک :
1-ابتلا به اسهال در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند 14-25 بار کمتر و میزان ابتلا به عفونت های تنفسی سه برابر  کمتر از کودکانی است که با شیر گاو تغذیه می شوند کاهش احتمال عفونت گوش حساسیت ها و منژیت های باکتریایی از دیگر مزایای آن است
2- چربی شیر مادر قابل هضم تر است و پروتئین آن بهتر از سایر شیرها جذب می شود به همین دلیل دردهای قولنجی جمع شدن گاز، استفراغ و حساسیت نسبت به پروتئین شیر در نوزادان تغذیه شونده از شیر مادر کمتر است .
3-در مقایسه با شیر شیر مادر حاوی مقدار ویتامین D اهن و اسید فولیک بیشتری است به همین دلیل نوزدانی که در بدو تولد از شیر بز تغذیه می شوند مستعد به نوعی کم خونی به نام آنمی مگالو بلاستیک فقر فولات هستند .
4- نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند از طریق روده خود آهن را از دست نمی دهند در حالیکه تغذیه با شیر خشک منجر به از دست رفتن جزئی آهن از ضایعات مخاطی روده می شود .
5 -گلبولهای سفید موجود در شیر مادر و موادی تولید می کند که دیواره روده را در برابر نفوذ میکروبها حفظ می کند .
6- کودکان تغذیه شونده از شیر مادر نسبت به کودکانی که شیر خشک استفاده می کنند فشار خون پایین تری دارند لاغر تر هستند دندانهای سالمتری دارند .
7- حس ایمنی و امنیت در کودکانی که شیر مادر می خوردند افزایش می یابد و این به  دلیل آن است که لمس کردن مقدار هورموهای ایمنی مغز را افزایش می دهد و هورمونهای استرس زا را کم می کند .
8-شیر خوردن از سینه موجب تقویت حرکات تنفسی در کودک می شود نوزادانی که از سینه شیر می خورند ناگزیر از بینی تنفس کنند و تنفس از بینی برای آنها امری طبیعی می شود چون شیر آنقدر آهسته پایین می آید که بچه فرصت دارد از بینی تنفس کند و این فرایند به رشدمجاری بینی کمک می کند در حالیکه استفاده از شیشه نتیجه عکس دارد شیر با سرعت می آید و نوزاد ناگزیر است شیررا قورت دهد و بعد از دهان تنفس کند و این تاثیر زیادی روی رشد دستگاه تنفسی می گذارد .
9- رشد ماهیچه های صورت و فک در اثر مکیدن سینه به حداکثر می رسد و کام سخت و فک بهتر رشد می کنند و در نتیجه به ساختار اسکلت صورت کمک می کند .
10- نیاز مکیدن را که یکی از نیازهای اولیه کودک است تامین می کند .
11- تغذیه باشیر مادر موجب تقویت هوش می شود هر چه مدت شیر خوردن کودک از سینه مادر طولانی تر شود در 8-9 سالگی از ضریب هوشی بالاتری برخوردارند و در 12-13 سالکی قدرت درک و توانایی حل مسئله های ریاضی و عملکرد تحصیلی بالاتری دارند علت آن ممکن است وجود اسیدهای چرب موجود در شیر مادر باشد که موجب رشد سلولهای عصبی کودک می شود .
12- تماس جسمی که بین مادر و کودک در هنگام شیر دادن بر قرار می شود باعث افزایش ارتباط عاطفی می گردد .
-13 نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند غذاهای جامد را راحت تر می پذیرند به این علت که آنها طعمهای بیشتری را تجربه کرده اند که از غذاهای مادر به شیر او منتقل شده اند .
14- چربی شیر مادر در شروع هر وعده دارای شیر کمتر و آب بیشتری است و سپس میان وعده چربی بیشتر می شود و این تغییرات سبب می شود که در ابتدا تشنگی کودک بر طرف شود و سبب تحریک اشتهای او شود و در آخر چربی به بدنش رسیده و کمک بزرگی به سیر نگه داشتن شیر خوار می شود .
البته نکته ای را که باید در این جا توجه کرد این است که میزان کل چربی موجود در شیر انسان از یک مادر با مادر دیگر و از مرحله شیردهی تا مرحله دیگر و بر حسب ساعت روز و به خصوص در هر وعده متغیر است .
مزایایی که شیر دادن از طریق سینه برای خود مادر است :
1- جمع شدن و برگشت سریع رحم به اندازه طبیعی : بر اثر مکیدن سینه توسط نوزاد و شروح هورمون اکسی توسین متعاقب ان رحم بسرعت جمع شده و به اندازه طبیعی خود بر می گردد .
2- مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند چون از ذخیره چربی اضافی دوران بارداری برای ساخت شیر استفاده می کنند زودتر وزن اضافی خود را از دست می دهند و در نتیجه سریعتر تناسب اندام را بدست می آورند .
3- مادران سزارین شده ای که به نوزاد شیر می دهند درد کمتری را احساس می کنند و این بدلیل احساس آرامش و رضایتی است که از تماس های مکرر کودک با بدن مادر و در جریان شیردهی بدست می آید و سبب می شود مادر وضعیت روحی و عاطفی بهتری داشته باشد .
4- شیر دهی به عنوان یک روش مطمئن و موثر پیشگیری از بارداری است حداکثر تاثیر در فاصله گذاری بین بارداری ها وقتی نایل می شود که شیر خوار به طور کامل یا تقریبا کامل با شیر مادر تغذیه شود .
5 -شیر دهی مادر را در مقابل سرطان های سینه تخمدان و پوکی استخوان پس از یائسگی حمایت می کند .
6- تولید شیر باعث ایجاد هورمونی در بدن مادر می شود و این سبب حفظ شادابی و کاهش استرس در مادر می شود .  اگر چه استرس به تنهایی موجب کاهش تولید شیر نمی شود . اما محیط نا مناسبی را برای شیر دهی ایجاد می کند و شایع ترین مشکل در مادران تحت تنش عدم خروج کافی شیر می باشد . از طریق علائمی مانند کم وزن گرفتن کودک ، دل پیچه  ، دل درد ، استفراغ ،  گریه طولانی و بی خوابی ، نگرفتن سینه در کودک می توان پی به استرس مادر برد .

  نظرات ()