مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

پزشکان در یک بررسی بین‌المللی نشان داده‌اند که مصرف روزانه آسپیرین می‌تواند مانع از بروز برخی سرطان‌های ارثی مانند سرطان روده شود.

به گزارش ایسنا، این مطالعه تایید می‌کند که مصرف روزانه آسپیرین از بروز سرطان روده و راست روده در افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند، جلوگیری می‌کند.

به گفته پزشکان دانشگاه نیوکسل در لندن، احتمال ابتلا به این سرطان در اشخاص پرخطر با سابقه خانوادگی با مصرف آسپیرین تا 60 درصد کاهش پیدا می‌کند.

بنا برگزارش شبکه سی بی سی نیوز، پزشکان معتقد هستند که در صورت استفاده از این شیوه پیشگیری، می‌توان در سه دهه آینده از بروز حداقل 30 هزار مورد ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.

جزئیات این مطالعه در مجله تخصصی لانست منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که پزشکان انگلیسی تاکید دارند که تمام افراد بالای سن 45 سال باید روزانه آسپیرین مصرف کنند تا خود را در برابر بیماری‌های قلبی و سرطان مصون سازند. شواهد آزمایشگاهی و مطالعاتی تایید می‌کند که مزایای استفاده از این دارو برای افراد میانسال سالم و سالمندان خیلی بیشتر از عوارض جانبی آن است.

این پزشکان متذکر می‌شوند: به ویژه‌ افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی هستند، می‌توانند به عنوان یک داروی پیشگیری کننده از این مسکن استفاده کنند.

این کارشناسان تاکید دارند که مصرف روزانه 75 میلی‌گرم آسپرین برای مدت پنج سال مداوم، خطر ابتلا به سرطان روده را تا یک چهارم کاهش می‌دهد و تا یک سوم هم از خطر مرگ ناشی از این سرطان می‌کاهد.

متخصصان دانشگاه هاروارد نیز چندی پیش اعلام کرده بودند که مصرف آسپیرین به مقدار کم، باعث کاهش ابتلا به آسم در زنان می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

پژوهشگران دریافته اند; یک فراورده طبیعی موجود در روغن نارگیل و شیر مادر موسوم به «اسید لائوریک» می تواند آکنه را درمان کند.
یکی از پژوهشگران دانشکده بیومهندسی جاکوبز در دانشگاه کالیفرنیا به منظور بهره مندی از خواص درمانی این ترکیب، یک سیستم تحویل هوشمند طراحی کرده است که می تواند بمب های نانویی پرشده از اسید لائوریک را مستقیما به باکتری های عامل جوشهای آکنه بر روی پوست برساند. محققان می گویند; استفاده از این سیستم جدید با کمک اسید لائوریک، عوارض جانبی سایر داروها را نخواهد داشت. سایت ترای نانو در گزارشی در این باره اعلام کرد: سیستم تحویل هوشمند جدید شامل نانوذراتی از جنس طلا هستند که به سطح نانوپمپ های مملو از اسید لائوریک می چسبند. این نانوذرات طلایی از به هم پیوستن نانوبمب ها جلوگیری می کنند. نانوذرات طلا هم چنین کمک می کنند نانوبمب ها روی باکتری های عامل آکنه بر روی پوست در محیط های بسیار کوچک قرار بگیرند. وقتی نانو بمب به غشا باکتری ها بچسبد فضای اسیدی باعث افتادن نانو ذره های طلایی می شود و ادامه درمان با تحویل دارو به محل آکنه انجام می گیرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

 وجود یک هزار و 200 کمپ ترک اعتیاد در سراسر کشور اولین موضوعی را که در ذهن انسان تداعی می کند، مبارزه قوی کشور با اعتیاد است، اما این فقط یک روی سکه است، روی دیگر سکه وجود یک هزار کمپ ترک اعتیاد غیرمجاز است که ترک به شیوه های غیر اصولی نظیر سگ درمانی، ترک یابویی، استفاده از حوضچه های آب سرد، کتک زدن و ... را شیوه خود قرار داده و فرد معتاد را به زور مجبور به ترک اعتیاد می کنند، هیچ یک از ارگان های دولتی هم وظیفه جمع آوری و پلمپ کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز را برعهده نمی گیرند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

 

آیا ممکن است در هنگام دخول ادرار مرد به همراه مایع منی وارد واژن شود؟

ممکن است چند قطره از ادرار که از قبل در مجرای ادراری مانده با مایع منی قاطی شود. اما در حالت معمول خیر. چون سیستم کارکرد نعوظ و انزال به شکلی است که راه ورود دریچه مثانه به مجرای ادرار را مسدود می کند. در برخی افراد که این دریچه به خوبی محکم نمی شود، این احتمال وجود دارد اما مقدار آن خیلی زیاد نیست.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

سالها پیش در یک مطالعه مشخص شد که تنها 30 درصد خانمها،بعد از ازدواج به ارگاسم میرسند.هرچند در آن موقع به غلط چنین تعبیرشد که فقط 30 درصد خانمها توانایی رسیدن به ارگاسم را دارند، ولی امروزه میدانیم که تمام زنها میتوانند به ارگاسم برسند و حتی گروهی از آنها قادرند چند ارگاسم به دنبال هم داشته باشند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ترتیب سکته های مغزی، سردرد، اختلالات حافظه، آلزایمر، تشنج و ام.اس را از بیماری های شایع مغز و اعصاب در کشورعنوان کرد و افزود: امروزه به علت کنترل نامناسب پرفشاری خون و دیابت، سکته های مغزی شیوع بیشتری یافته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

فصل گرما، فصل وفور لوبیا سبز است و تا زمانی که لوبیا، سبز و تازه است بیشتر خانم های ایرانی از آن کوکو یا خوراک تهیه کرده یا آن را با برنج مخلوط می کنند البته برخی خانم های باسلیقه نیز حجم زیادی از این سبزی را تهیه کرده و برای زمستان آنها را در فریزر ذخیره می کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

 بر اساس تئوری  روابط اصلی وقتی فردی عاشق ماست ما برای او یادآور تصویر یکی از افراد اصلی زندگی او  هستیم و  او به این دلیل به ما عشق می ورزد که « کودک درون » او در آن ارتباط به نحوی ناکام شده است و  اکنون  می خواهد  که مشابه آن رابطه را با ما که یادآور آن فرد اصلی هستیم شروع کند تا شاید این بار  مشکلات  و  مسائل  قبلی  تکرار  نشود. کودکانی که در ارتباطات خود با پدر، مادر، برادر و خواهر احساس باخت  کرده اند  معتقدند در این رابطه چیزی کم بوده است. از این رو کودک درون سعی می کند دوباره بازی کند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

زنبور نر که معمولا وظیفه‌اش بارور کردن ملکه است، به علت نداشتن نیش، توانایی جمع‌آوری شهد و گرده را ندارد و تنها ۲۴ روز زنده می‌ماند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

 سعی کردیم این مطلب کوتاه را بصورت بسیار ساده مطرخ کنیم - به توصیه کاربرانی که درخواست این مطلب را داشتند.

گروه تحقیق و مطالعات - پایگاه شفا : برخلاف تصور برخی که می پندارند پرده بکارت دختران در داخل واژن قرار دارد ، این پرده که از جنس دیواره واژن می باشد در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه واژن واقع شده است .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

به گزارش نصرنیوزبه نقل ازفارس، علی‌اکبر طاهراقدم دیروزدرتبریزاظهار داشت: سکته مغزی  یک آسیب حاد سیستم عصبی است که در اثر قطع جریان خون قسمتی از مغز و عدم تامین اکسیژن و تغذیه آن ایجاد می‌شود و این مسدله عمدتا در شرایین مغزی اتفاق می‌افتد، ولی ممکن است در وریدهای مغزی نیز دیده شود.
وی افزود: سکته مغزی جزو اورژانس‌های پزشکی است و در صورت عدم درمان به موقع ممکن است موجب آسیب جدی و ماندگار جسمی و بعضا مرگ نیز  شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠


آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که با وجود ورزش کردن، تغذیه سالم و کنترل شدید اشتهای خود، باز هم نتوانسته‌اید وزنتان را کاهش دهید؟ اما مشکل کجاست؟

کارشناسان بهداشت عمومی توصیه می‌کنند که محدود کردن الگوی غذایی و حتی ورزش کردن در چند سال اخیر زندگی، فاکتورهای کافی برای کاهش وزن نیستند بلکه تلاش برای لاغر شدن باید روندی مداوم باشد که تمام عادات روزانه زندگی را شامل شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

عبدالحسین جلیلی نمین روز پنجشنبه ،گفت: در این مدت 24 هزار و 262 مورد ثبت رسمی ازدواج در استان صورت گرفته که از این رقم چهار مورد ازدواج منقطع بوده است.
وی، تعداد ازدواج های ثبت شده در دفاتر رسمی ازدواج آذربایجان شرقی در سال گذشته را 24 هزار و 579 مورد اعلام کرد.
وی، همچنین از افزایش دو درصدی تعداد طلاق طی نیمه نخست سالجاری در استان خبر داد و افزود: در این مدت سه هزار و 58 مورد طلاق در استان ثبت شده است.
وی گفت: از مجموع طلاق های ثبت شده در استان، یکهزار و 988 مورد طلاق خلعی، 942 مورد طلاق بائن، 125 فقره طلاق رجعی و سه مورد نیز طلاق بذل مدت بوده است.
جلیلی نمین، مجموع طلاق ثبت شده در شش ماهه نخست سال گذشته را دو هزار و 988 مورد اعلام کرد.
وی گفت: هم اکنون 262 دفتر ازدواج و 93 دفتر طلاق در آذربایجان شرقی فعال است که این ارقام به ترتیب نسبت به سال گذشته 25 و 12 درصد افزایش داشته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

نصر نیوز: وقوع زلزله 7.2 ریشتری در استان وان ترکیه بار دیگر توجهات افکار عمومی را به سوی زلزله، این بلای طبیعی سوق داد . چنین توجهاتی در اکثر مواقع با نگرانی هایی همراه است و این نگرانی ها در شهرهایی که بر روی گسل ها بنا نهاده شده اند بیش از سایر مناطق است.تبریز از جمله این کلان شهرها است که گسل های فعال این شهر را احاطه کرده اند و وقوع زلزله های هولناک در سده های گذشته خود گواهی است بر این موضوع که


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠


نوشیدن آب سیب داروی موثری برای درمان سرماخوردگی و گرفتگی صدا و سرفه است.

این روزها سیب در بازار فراوان است ، بد نیست تا فرصت هست از خوردن آن غافل نشویم.

سیب یک میوه قلیایی و تمیزکننده بدن است و به علت دارا بودن پکتین زیاد آب اضافی بدن را خارج می‌‌کند . اگر روده تنبلی دارید سیب را روی آتش ملایمی بپزید و آن را میل کنید البته حتما از ظرف لعابی یا تفلون استفاده کنید زیرا به این طریق پکتین و ویتامین‌های آن حفظ می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳٠

فولیت نیز در گل کلم وجود دارد، فولیت ویتامین B است که برای رشد سلولها و پاسخ آنها به بدن لازم و ضروری است.به همین دلیل است که به زنان باردار برای رشد کامل جنین توصیه می شود که از گل کلم به مقدار زیاد استفاده کنند.


گل کلم و سایر گیاهان هم خانواده ‌او ‌مانند بروکلی، کلم و کلم پیچ حاوی موادی هستند که از مبتلا شدن به سرطان جلوگیری می‌نماید....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢٩ازدواج یک سنت مقدس است و با احترام، اعتماد و تحسین تحکیم می‌شود اما پایه‌های این بنیان هر چند که محکم به نظر برسند بسیار شکننده هستند. بسیاری از اشتباه‌ها می‌توانند بر رابطه زناشویی تأثیر منفی بگذارند و فرصت تجربه یک رابطه خوب در ازدواج را بگیرند. پنهان کاری یکی از آن اشتباهات بزرگی است که می‌تواند این رابطه راخراب کند. وقتی نمی توانید در رابطه بااعتماد، صمیمیت و دوستی پیش بروید مسلم است که این رابطه ناسالم است. البته درک مفهوم پنهان کاری در رابطه زناشویی بسیار حساس است. در واقع شما نیاز به فهم حد ومرز رابطه دارید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸


جامعه میزان نظارتهای اجتماعی دولتی و مردمی را کاهش داده و آزادی بی قید و بند روابط زنان و مردان را افزایش داده است.آنها (والدین) به دلیل فضای نامناسب جامعه مجبور می شوند رفتار ارتباطات اجتماعی دختران و پسران خود را محدود کنند و باعث می شود آنها دارای روحیه عقده ای شوند و آنها احساس می کنند که خانواده ها آنها را درک نمی کنند و برخی به دلیل حساسیت های روحی ، دلسوزی والدین را به معنای سلب آزادی تعبیر می کنند و در نتیجه اقدام به فرار می نمایند.HIMh Document (2007/4/22)

* همانطور که ملاحظه می شود جامعه میزان نظارتهای اجتماعی دولتی و مردمی را کاهش داده و آزادی روابط زنان و مردان را افزایش داده است.والدین نیز به دلیل همین فضای نامناسب جامعه مجبور می شوند ارتباطات اجتماعی فرزندان خود را محدود کنند و همین امر باعث می شود آنها عقده ای شوند و احساس کنند که خانواده ها نیز آنها را درک نمی کنند و آن را به معنی سلب آزادی تعبیر کنند و در نتیجه فرار کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 رستگاری ادامه می‌دهد: اگر میانگین ایستگاه‌های سطح شهر تهران را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که از اول مهر تا ۲۴ مهر از لحاظ آلایندگی مونوکسیدکربن، ۱۹ روز پاک و ۵ روز سالم را داشته‌ایم.

در حالیکه مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا معتقد است امروز تنها روز سالم از ابتدای سال تاکنون است مدیر مرکز پایش آلودگی هوای محیط زیست استان تهران اعلام می‌کند جدای از ابتدای سال تاکنون تنها از ابتدای مهرماه تهرانی‌ها ۲۴ روز سالم را تجربه کرده‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

بروز علایمی چون بدخلقی، تحریک پذیری، اضطراب، افسردگی، میل شدید به مصرف شیرینی ها و افزایش وزن در چند روز قبل از آغاز قاعدگی زنان را سندروم پیش از قاعدگی می نامند که این علایم در زنان ورزشکار کمتر بروز می کند.  دکتر پرورده متخصص زنان و زایمان در گفتگو با ما افزود: بسیاری از رفتارها در شیوه زندگی وجود دارند که ارتباط آنها با سندروم پیش از قاعدگی اثبات شده است و یکی از موارد بسیار موثر در کاهش این عارضه ورزش است و تحقیقات نشان می دهد زنانی که به طور منظم ورزش کرده و تحریک کافی دارند کمتر از علایم این سندروم گلایه دارند.وی با بیان اینکه مصرف برخی از مکمل ها و ویتامین ها به تسکین علایم این سندروم کمک می کند گفت: ویتامین هایی چون کلسیم و منیزیم باعث کاهش برخی از علایم سندروم پیش از قاعدگی مانند افسردگی، تحریک پذیری، سردرد، نوسانات خلقی و درد پشت می شوند.وی ادامه داد: مصرف ویتامین C، روی و آهن در کاهش این علایم نقش دارند.
 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

مرتضی صفوی متخصص تغذیه گفت: آبغوره تقویت کننده کبد است و قرقره کردن آن نیز برای برطرف کردن ورم گلو مفید است.
این متخصص تغذیه افزود: غوره میوه نارس انگور است که طعم ترشی دارد و برای درست کردن سرکه استفاده می شود و از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است. سرکه حاصل از تخمیر دانه های انگور در تسکین خارش های پوستی و جلدی موثر است.
وی اضافه کرد: غوره برای افراد مبتلا به چربی خون بسیار مفید است. ضد عفونی کننده بدن است و اگر با سالاد مصرف شود، برای لاغری سودمند است. غوره را به تنهایی نباید مصرف کرد به دلیل اینکه روی معده اثر منفی می گذارد. زنان باردار از مصرف غوره زیاد باید خودداری کنند ،  چون غوره ادرار آور است و امکان سقط جنین وجود دارد. صفوی افزود: آبغوره تقویت کننده کبد است همچنین برای برطرف کردن ورم گلو، قرقره کردن آبغوره مفید خواهد بود. علاوه بر آن در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها و برای درمان چاقی مفرط مفید است.
این متخصص تغذیه گفت: غوره دارای اسیدهای آلی مانند اسید مالیک ، اسید فرمیک ، اسید سوکسینیک ، اسید اگزالیک ، اسید گلوکولیک و قند است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

دبیر علمی اولین دوره بین المللی ایمونولوژی بالینی گفت: ابتلا به برخی بیماری های سیستم ایمنی همچون ابتلا به انواع سرطان ها، ام اس ، لوپوس، آلرژی و بیماری های عفونی نسبت به گذشته در کل دنیا افزایش یافته است.   
دکتر "قاسم آهنگری" گفت: با توجه به تغییر در سبک و شیوه زندگی، آلودگی های زیست محیطی، نوع تغذیه و شیوه زندگی شهرنشینی ابتلا به برخی بیماری هایی که دستگاه ایمنی بدن را درگیر می کند بیشتر شده است.
وی گفت: در همین راستا نهادها و سازمان های بین المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین المللی ایمونولوژی اقدامات و سرمایه گذاری هایی را آغاز کرده اند تا به متخصصان مربوطه در کشورهای مختلف آموزش های لازم را ارایه دهند.
مدیر گروه ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری تصریح کرد: به همین منظور، اولین دوره بین المللی ایمونولوژی بالینی، به صورت یک دوره بین المللی برگزار می شود و طی آن سخنرانان و متخصصان خارجی برای اساتید داخلی ایران به ارایه سخنرانی می پردازند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 خودارضائــی یک رفتار خود تحریکی است که به منظور کسب لذت صورت می‌پذیرد. کودکان ممکن است خود را با دست یا شئی دیگری مالش دهند. آنها هنگام انجام این عمل معمولاً مشغول، برافروخته و مبهوت به نظر می رسند. ممکن است یک کودک این عمل را چندین بار در روز یا فقط یک بار در هفته انجام دهد. خودارضایی به طور شایع زمانی رخ می‌دهد که کودک خواب‌آلود، خسته و تحت فشار است یا مشغول دیدن تلویزیون می‌باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 


سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران توصیه کرد: خریداران گوشی تلفن همراه تا حد امکان از طریق نمایندگیهای مجاز برای این امر اقدام کنند.
 
این امر در راستای اجرای مصوبات نشست کنترل قاچاق و ساماندهی بازار گوشی تلفن همراه ،با توجه به کاهش تعرفه واردات تلفن همراه و تامین قانونی آن توسط نمایندگی های مجاز مقرر شده است.

بنا بر این گزارش، بروشوری مبنی بر ارایه ویژگیهای گوشی های مجاز به منظور نصب در واحد صنفی از سوی اتحادیه صوتی و تصویری و گوشی تلفن همراه تهیه می شود.

دفتر بازرسی کالا و امور صادرات و واردات سازمان ملی استاندارد ایران ، براساس مصوبه فوق اعلام کرد: خریداران گوشی تلفن همراه از طریق نمایندگیهای مجاز که از شورای اصناف دارای مجوز هستند اقدام نمایند.

سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در شهر کرج مرکز استان البرز مستقر است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

خانواده به عنوان یک واحد اساسی برای تکامل شخصیت و روابط اعضا مانند رابطه والدین و فرزندان مورد تاکید قرار گرفته است که پایه روابط خویشاوندی است و زمانی آنرا به صورت گروه اجتماعی مطرح کرده اند.
اکرم دبیریان عضو هیئت علمی پرستاری کودکان دانشگاه شهید بهشتی در پژوهشی به بررسی خانواده و نقش پرستار پرداخته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 

 چند وقتی است که با بالا رفتن تب لاغری بازار فروش سی‌دی و نرم‌افزار‌ها رژیم نیز رونق گرفته است.

نکته جالب این ‌جا است که این سی‌دی‌ها قادرند تنها با وارد کردن قد و وزن متقاضی و کلیلک بر روی درخواست رژیم، برنامه غذایی برای کاهش وزن صادر کنند.انواع پیچیده‌تر آن حتی قادرند تا علاوه بر رژیم، کالری مصرفی روزانه افراد را نیز محاسبه می‌کنند.

این سی‌دی‌ها با قیمت‌های متفاوت به فروش می‌رسند و معمولا تا 34هزار تومان قیمت دارند.

این‌که رژیم های صادر شده توسط این نرم‌افزار‌ها چه تفاوتی با رژیم‌های متخصصان تغذیه دارد و آیا می‌تواند مفید باشد سوالی است که "دکتر سید مرتضی صفوی" متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به آن به خبرنگار برنا گفت: نه تنها افراد عادی نمی‌توانند از این نرم‌افزار برای دریافت رژیم استفاده کنند،بلکه حتی برخی از پزشکان هم که از این نرم‌افزار‌ها برای درمان بیماران استفاده می‌کنند نیز متخلفند، چرا که دادن رژیم باید در یک جلسه ویزیت انجام شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

اغلب آقایان فکر می‌کنند خانمها یک مرد پولدار موفق با ماشین آخر سیستم و آپارتمان مجلل می‌خواهند. اما درست نیست، چرا که اغلب خصوصیات خوب آقایان است که خانمها را تحت تاثیر قرار می‌دهد نه حسابهای بانکی آنان.

خانمها مردی را خواهند پسندید که قادر به ایجاد یک زندگی خوب و راحت باشد همچنین بلند پرواز باشد نه اینکه ناگهان ارث پدری به او رسیده و از طریق آن خوشبخت و پولدار شود. چرا که به قول معروف باد آورده را باد می‌برد، بنابراین خانهما می‌خواهند بدانند آیا واقعا مردشان قدرت بدست آوردن پول و جرات چرخاندن یک زندگی را دارد یا نه.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 پس از داشتن ارتباط جنسی ترشحات شیری رنگ، ضخیمی از واژنم پیدا کردهام که بوی ترشیدگی میدهد.خجالت میکشم به پزشک مراجعه کنم ممکن است کمکم کنید؟

اگر رابطهی جنسی دارید و ترشحات واژنتان متفاوت از قبل است باید حتماً به پزشک و یا ماما در درمانگاه محل سکونتتان مراجعه کنید چون ممکن است دچار یکی از بیماریهای مقاربتی شده باشید. خجالت کشیدن برای طرح همچین مسائلی نزد شخصی که در روز مرتباً با مواردی اینچنین سروکار دارد بیمورد است. مسئلهی اصلی این است که اگر شما به آن حد بالغ شدهاید که رابطهی جنسی را تجربه کنید حتماً آنقدر بلوغ فکری دارید که برای درمان پزشکی مناسب اقدام نمایید. به یاد داشته باشید که مراجعه نکردن به موقع به پزشک و یا ماما میتواند در مواردی به نازایی ختم شود پس با خودتان تعارف نکنید و حتماً در اولین فرصت به دنبال تشخیص و درمان این مسئله باشید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

بسیاری از خانمها اذعان می‌کنند به مرد حساسی علاقه مندند که از بیان مداوم احساسات خود واهمه نداشته باشد، وقتی این مورد زیاد تکرار می‌شود با احساس زنانه او هماهنگ است حال هر معنی داشته باشد مهم نیست. این مردی است که رفتار مردانه ندارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸


در جهان پر از استرس هاى گوناگون و در شرایط سخت، تلاش براى حفظ تعادل (Balance) و ایجاد (Creation) و ذخیره (Save) انرژى براى پایدارى و بقا به مدد امر پویاى بهداشت روان بدیهى است که باید در دستور کار هر فرد، خانواده و جامعه متعامل قرار گیرد، تا سلامت و رفاه ضمانت و پاسدارى شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

ارائه پیشنهاد سکس در اینگونه روابط تا حد زیادی از سوی همان جنتلمن یا استاد یا مدیر - عدم تامین نیازهای روحی و احساسی  - شما  نمیتونید از فردی که 15 سال از شمابزرگتر است انتظار داشته باشید همانند یک جوان 25 ساله  عاشق عمل کنه فراموش شدن تاریخ تولد -و سایر مناسبتها - عدم درک احساسی شما نمیتوانید جلوی هر فردی با شوهرتان راه بروید چون حرفهای دیگران باعث نگرانی شما میشود -


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 

اکثر افرادی که سردرد می گیرند، درهمان لحظه اول به سراغ داروهای مسکن می روند.اما با پیدا کردن علت این سردردها نه تنها می توان شدت درد را کاهش داد، بلکه می توان ازبروز آنها در آینده نیز پیشگیری کرد.


فارس: سردردها یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشکان عمومی یا کلینیک های عصب شناسی در سراسر جهان است.

تقریبا علت همه سردردها از جمله میگرن یک عامل است. یک جریان الکتریکی در قسمت پشت مغز به طور اشتباه تولید می شود و دردهای ناحیه سر را به وجود می آورد. تقریبا درمیان مردم سراسر جهان این باور اشتباه وجود دارد که سردرد یکی از نشانه های ابتلا به تومورمغزی است، درحالی که این موضوع به هیچ وجه درست نیست.

تحقیقات نشان می دهد فقط یک درصد افرادی که به دلیل سردرد به مراکز پزشکی مراجعه می کنند، دچار یک مشکل جدی و خطرناک هستند.با اینکه بسیاری ازسردردها چندان مهم نیستند، اما در بعضی موارد شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 
با توجه به مطالعات انجام شده استفاده از گروه های شیر، لبنیات، میوه و سبزیجات در برنامه روزانه غذایی سالمندان و یا استفاده از مکمل فیبر جهت تامین میزان فیبر مورد نیاز ضروری به نظر می رسد.
"ریاحی" عضو معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در پژوهشی به بررسی میانگین دریافت ریز مغذی ها و فیبر غذایی در سالمندان زن و مقایسه آن با میزان توصیه شده پرداخت.
در این پژوهش آمده است، امروزه پیشرفت های پزشکی، اجتماعی و اقتصادی سبب افزایش امید به زندگی و کاهش مرگ و میر گردیده است و در نتیجه روز به روز بر تعداد سالمندان جهان نیز افزوده می شود.
بنابراین گزارش، طبق بررسی های انجام شده روی وضعیت تغذیه سالمندان در سطح بین المللی، شیوع برخی از کمبودهای تغذیه ای به خصوص ریزمغذی ها به چشم می خورد.
همچنین، مطالعات نشان می دهد میزان دریافت آهن و روی در حد مطلوب بوده اما میزان دریافت ویتامین های A،D،C و کلسیم کمتر از حد مطلوب است.
گفتنی است، علاوه بر منابع غذایی مناسب دریافت مکمل های ویتامینی و کلسیم نیز توصیه می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸


 امکان زندگی سلولهای سرطانی در محیط اسیدی بدن به مراتب بیشتر از محیط قلیایی است و تغذیه مناسب می تواند از اسیدی شدن محیط بدن جلوگیری کند. برنامه غذایی شامل گوشت قرمز محیط را اسیدی می کند و بهتر است به جای مصرف گوشت گاو و گوسفند از گوشت مرغ و ماهی استفاده شود.
برای مبتلایان به سرطان نیز گوشت قرمز به دلیل دارا بودن هورمونهای رشد و اسیدی کردن بدن و هم چنین دیر هضم بودن مضر است.
دیواره های سلول سرطانی دارای پوشش پروتئین خشن است. با صرفنظر کردن از خوردن گوشت یا کمتر خوردن آن آنزیم بیشتری برای حمله به دیواره های پروتئینی سلول سرطان آزاد می شود و به بدن امکان می دهد تا با سرطان مبارزه نماید.محققان معتقدند به منظور پیشگیری از سرطان بهتر است 80 درصد غذای مصرفی از سبزیجات و میوه های تازه و خام و بنشن و آجیل استفاده شود.
آنزیمهای زنده در آب سبزیجات تازه به آسانی جذب می شود و ظرف 15 دقیقه به سطوح سلولی می رسد تا سلولهای سالم را رشد کافی دهد و تقویت کند.این آنزیمها در حرارت 104 درجه فارنهایت (یا 40 درجه سانتیگراد) ازبین می روند. 
  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

مدیر گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران توصیه کرد که ورزش هفته ای 4 بار و هر بار 30 دقیقه پیاده روی می تواند تراکم استخوان را افز ایش دهد....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

یک متخصص زنان و زایمان با ضروری دانستن مشاوره پیش از زایمان، بر مراقبت های دارویی و تغذیه ای دوران بارداری تحت نظر پزشک متخصص تاکید کرد.
دکتر مریم غفار نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشاوره قبل از بارداری را مهمترین توصیه به زنانی که قصد بارداری دارند، دانست و توصیه کرد: زنانی که تمایل به بارداری دارند حتما3  ماه قبل از آن مشاوره پزشکی انجام دهند تا از نظر کم خونی، بیماریهای قندی و عواملی که حاملگی را پرخطر می کند بررسی و کنترل شوند.
وی تصریح کرد: بهتر است زنان باردار در سه ماه اول بارداری حتی از برخی داروهای تقویتی مثل انواع ویتامین و آهن و در موارد مورد نیاز و برحسب تشخیص پزشک معالج از داروهای دیگری که تاثیر سویی بر جنین ندارند، استفاده کند.
دکتر غفارنژاد در خصوص استفاده از داروهای گیاهی در دوران بارداری گفت: استفاده از داروهای گیاهی بستگی به این دارد که فرد دچار چه بیماری و در چه سنی از حاملگی قرار دارد که در هر مورد توصیه های پزشکی برای استفاده از داروهای گیاهی متفاوت است.
این متخصص زنان و زایمان در ادامه ویزیت های دوران بارداری توسط پزشک متخصص، تغذیه مناسب، خودداری از ناشتا بودن در ماه های اول حاملگی، استفاده زیاد از لبنیات، حبوبات و پروتئین های گیاهی و انجام ورزش های سبک مثل پیاده روی را بهترین مراقبت های دوران بارداری دانست.
دکتر غفارنژاد در پایان به زنان باردار توصیه کرد: در دوران بارداری حتما تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفته و از مصرف خودسرانه دارو و مواد محرکه مثل فلفل و سایر ادویه جات خودداری کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 

آیا استفاده از کرم ها و یا اسپری های موجود در بازار و یا پمپ ها بر روی طول و یا قطر آلت تناسلی نقش دارد؟

خیر. نهایت تاثیری که این ابزار دارند این است که بر اثر تحریک موضعی و یا بخاطر جنبه روانی و اطمینانی که به فرد میدهند، یا مثلا مثل ویکس باعث پرخونی آلت تناسلی شده وروی کیفیت نعوظ اثر بگذارد. اما بهتر است تا جای ممکن از این تحریکات استفاده نشود چون اعصاب آلت تناسلی ممکن است در طول زمان به محرک های دیگر کمتر جواب بدهد و روی روابط جنسی فرد با شریک جنسی اش اثر منفی بگذارد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

خیلی وقتها اتفاق می افته که  دختر خانمها عاشق دبیر خود ، استاد خود مدیر محل کار خود و ... می شوند افرادی که شاید بیش از 12 سال اختلاف سنی با آنها داشته باشند حتی افرادی هستند با 25 سال اختلاف سنی  معمولا اکثر این دخترها....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 

موسیقی را می توان به عنوان زبان مشترک و عمل مهم در توسعه روابط جوامع بشری دانست که در این مسیر برخی موسیقی ها ریشه در  فرهنگ و تارخ کهن جوامع دارد، موسیقی عاشیقلر که در گستره دیار آذربایجان رشد و نمو یافته و امروز در اقصی نقاط ایران شاهد جلوه ای باشکوه از این هنر ارزنده هستیم.
موسیقی سنتی آذربایجان بازتاب مهم ترین وجوه و جوانب زندگی مردم است. در فولکلور موزیکال آذربایجان، احوال و روحیات مردم گذشته این دیار با طرز بسیار لطیفی ترنم می شود. غم، شادی، هجران، وصال، موفقیت‌ها، شکست‌ها و قهرمانی ‌ها همه و همه دراین گنجینه موزیکال متجلی است....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

**ممنوعیت تبلیغ مواد غذایی مضر در رسانه ها

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، گفت:بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، تبلیغ مواد غذایی مضر سلامتی ممنوع است و این موضوع به آگاهی دستگاه های مجری از جمله صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده اما متاسفانه تاکنون دستگاه های مجری به وظیفه خود در این باره عمل نکرده اند.

گورانی توضیح می‌دهد: «مکانیزم تولید نور در لامپ‌های کم مصرف بسیار متفاوت است. در این گونه لامپ‌‌ها بخار جیوه وجود دارد و جیوه هم جزو عناصری است که نوروتوکسین محسوب می‌شود و برای سیستم عصبی سم است.»


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 

دکتر لئوبوسکالیا
یک وقتى در کتابى مطلب جالبى را خواندم که بسیار مرا تحت تأثیر قرار داد. آن را برایتان نقل مى کنم: «من بازمانده یک اردوگاه هستم. چشم هایم شاهد چیزهایى بود که کسى به عمرش ندیده است. وسایل شکنجه ساخته مهندسان کارآزموده را دیده ام. بچه هایى را که پزشکان تحصیلکرده مسمومشان مى کردند، دیده ام. نوزادانى را که قربانى پرستارهاى دوره دیده بوده اند، دیده ام. زن ها و نوزادانى را دیده ام که


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

درمان هایی که مستقیما لخته های خونی در مغز را هدف قرار می دهند، ممکن است برای بیماران مبتلا به سکته ایسکمیک و بیمارانی که به درمان استاندارد با داروهای حل کننده لخته پاسخ نمی دهند سودمند باشد.این گفته ها نتایج تحقیقی در آمریکا است که در بیستمین سمپوزیوم بین المللی سالانه اندوواسکولار درمانی در هالیوود فلوریدا ارائه شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

  مقدار طبیعی مایع منی چقدر است؟

مقدار مایع منی بسته به شرایط زیر متفاوت است: تعداد دفعاتی که فرد به انزال میرسد، قوای جسمی فرد، سن و غیره. اما این مقدار معمولا به اندازه یک قاشق چایخوری است. برخی افراد نسبت به میانگین مردها مقدار کم تری مایع منی تولید میکنند که لزوما مشکل پزشکی محسوب نمیشود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

این متن را پس از درخواست خانمی که خواستند در مورد رابطه دوستی میان پسرها و دخترها مطلب درج کنم نوشتم البته شخصا اعتقادی به این رابطه ها ندارم تنها به عنوان شناخت امیال جنس مخالف می پذیرم و هرگونه وابستگی در این دوره را رد می کنم چرا که پس از شکست و یا خیانت که امروزه مد شده ضربه احساسی شدیدی به یکی از دو طرف یا هردو وارد می کند که بی تاثیر نیست .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸


در این موزه پیکره‌ های تاکسیدرمی جانوران و حیوانات گوناگون مربوط به مناطق مختلف کشور به ویژه منطقه آذربایجان جمع آوری و به صورت علمی ضد عفونی و آرایش و در ویترین‌های مخصوص به نمایش گذاشته شده‌اند.
همچنین این موزه پیکره‌ های کامل انواع پرندگان، چرندگان، خزندگان، حشرات و سایر جانوران اهلی و وحشی را که برخی از آن ها از انواع نادر حیات وحش هستند در معرض تماشای علاقمندان قرار می‌دهد و با کمک نقاشی و دکوراسیون، محیط زندگی و نحوه زندگی آن‌ها را برای بازدید کنندگان ترسیم می‌کند.
موزه تاریخ طبیعی تبریز دارای مجموعه‌های متنوع جانوری و گیاهی منحصر به فرد ازجمله 38 گونه پستاندار، 49 گونه پرنده، 13 گونه خزنده، نه گونه‌ آبزی، دو نوع سنگواره و نمونه‌ هایی از سخت پوستان و بندپایان است.
یک غرفه از ماکت‌های دایناسورهای دوران دوم زمین شناسی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده که تماشای آن، حیات این پستاندار عظیم‌الجثه در 50 میلیون سال قبل را در ذهن انسان تداعی می‌کند.
خرس قهوه‌ای، انواع گربه‌های وحشی مثل گربه جنگلی، گربه وحشی و سیاه گوش و گونه‌های دیگر مثل گورکن، گرگ، روباه، گراز، شغال و کفتار نیز از سایر گونه ‌های جانوری کشور است که زینت ‌بخش غرفه‌های موزه تاریخ طبیعی تبریز هستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

 

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس نتایج اولیه به دست آمده از یک طرح مطالعاتی، 7 درصد جمعیت بالای 30 سال کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند.

به گزارش روز شنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 'کوروش اعتماد' با بیان اینکه برنامه غربالگری دیابت یکی از مهم ترین طرح های این وزارتخانه است،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

یافته های جدید پزشکان نشان می دهد مصرف روزانه 4 تا 5 عدد گردو از بروز بیماری های قلبی و چربی خون به طرز قابل ملاحظه ای می کاهد.  به گزارش پایگاه خبری بی بی سی، پژوهش های انجام شده محققان حاکی است گردو حاوی نوزده گونه مواد معدنی و ویتامین شامل ویتامین A و اسید فولیک و کلسیم و فسفر و منیزیم است.بنابراین گزارش، به گفته پزشکان مصرف روزانه یک عدد گردو 10 درصد فیبر مورد نیاز بدن افراد را تامین می کند.یادآور می شود، متخصصان تغذیه و پزشکان مصرف گردو را به عنوان بزرگترین منبع ذخیره آنتی اکسیدان در بین مواد غذایی و منبع سرشار ویتامین  از بروز چربی خون جلوگیری می کند را توصیه می کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

یافته های جدید پزشکان نشان می دهد مصرف روزانه 4 تا 5 عدد گردو از بروز بیماری های قلبی و چربی خون به طرز قابل ملاحظه ای می کاهد.  به گزارش پایگاه خبری بی بی سی، پژوهش های انجام شده محققان حاکی است گردو حاوی نوزده گونه مواد معدنی و ویتامین شامل ویتامین A و اسید فولیک و کلسیم و فسفر و منیزیم است.بنابراین گزارش، به گفته پزشکان مصرف روزانه یک عدد گردو 10 درصد فیبر مورد نیاز بدن افراد را تامین می کند.یادآور می شود، متخصصان تغذیه و پزشکان مصرف گردو را به عنوان بزرگترین منبع ذخیره آنتی اکسیدان در بین مواد غذایی و منبع سرشار ویتامین  از بروز چربی خون جلوگیری می کند را توصیه می کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

هفته گذشته هم بخش فارسی سایت بی.بی.سی. گفتگویی با دکتر مجد در همین مورد ترتیب داد.
در این گفتگو، دکتر مجد هدف خود از برگزاری این سمینار را این طور توضیح داد: <ما به عنوان مشاورین خانواده متوجه شدیم که خیلی از گرفتاری‌های زندگی زوج‌های جوان ما که منجر به طلاق می شود، به دلیل عدم برخورداری از آگاهی و دانش کافی در مورد روابط جنسی است. بنابراین مدتی است که شروع کردیم به آموزش. این سمینار هم در همین زمینه و با مجوز رسمی وزارت ارشاد و برای عامه مردم برگزار شد.>


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

وضوح تصویر هم در کیفیت نمایش موثر است. معمولا لپ‌تاپ‌ها از دقت تصویر 768×1366 پشتیبانی می‌کنند که هر چقدر این مقدار بالا باشد جزییات بیشتری در تصویر قابل مشاهده است. در مدل‌های حرفه‌ای از وضوح 1080×1920 استفاده می‌شود که به آن، استاندارد 1080P یا اصطلاحا Full Hd می‌گویند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

ما کودکانی هستیم با اندامی بزرگسالانه، با این حسرت و آرزو که دوستمان بدارند، پذیرفته شویم و کامل باشیم. نکته فوق‌العاده‌ای که در رابطه با عشق وجود دارد، اینست که می‌تواند شما را از احساس سرور، شادمانی و تعلق خاطری که شبیه آن را در هیچ جای دیگری نمی‌توانید بیابید،بر خوردار کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۸

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتی های حاد و مزمن کمک می کند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢٦

اراده حکیمانه خداوند بر این تعلق گرفته است که واقعه تاریخى غدیر در تمام قرون و اعصار، به صورت زنده در دلها و به صورت مکتوب در اسناد و کتب، بماند و در هر عصر و زمانى نویسندگان اسلامى در کتابهاى تفسیر و حدیث و کلام و تاریخ از آن سخن بگویند و گویندگان مذهبى در مجالس وعظ و خطابه دربارهء آن داد سخن دهند و آن را ازفضایل غیر قابل انکار حضرت على (ع ) بشمارند. نه تنها خطبا و گویندگان، بلکه شعرا و سرایندگان بسیارى از این واقعه الهام گرفته اند و ذوق ادبى خود را از تأمل در زمینهء این حادثه و از اخلاص نسبت به صاحب ولایت مشتعل ساخته اند و عالیترین قطعات را به صورت هاى گوناگون و به زبانهاى مختلف از خود به یادگار نهاده اند.....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢٢

بنیان نظریه مزلو بر تئوری نیازها استوار است. از نظر مزلو نیازهای انسان رابطه طولی با هم دارند و بعد از ارضای نیازهای پایین تر و تامین آنها نوبت به نیازهای بالاتر می رسد . در این مورد ذکر چند نکته ضروری است:

1- این سخن برای تمام افراد بشر کلیت ندارد. چه بسا افرادی که براساس سازمان ارزشی خاص خود از برخی نیازهای فیزیولوژیکی و جسمانی گذر کنند و در این نیازها تحت فشار باشند ولی به نیازهای عالی تر اهتمام داشته باشند و ارضای آن ها را بر ارضای نیازهای پایین تر ترجیح دهند ; مانند فردی که برای نیل به آزادی دست به اعتصاب غذا می زند.

2- محدود نمودن نیازهای انسان به چند نوع محدود , ناصواب می نماید; زیرا هم شعاع این نیازها بسیار  گسترده تر است و هم تنوع آن ها به این مرز و حد محدود نمی شود. هر اندازه هم که به نیازهای انسان پاسخ گفته شود, نه تنها سیر و خاموش نمی شود  بلکه تقاضای او افزون می گردد; از این روتحدید آنها نادرست است . اگر اهل معرفت می گویند تا وصول به بی نهایت ( جمال بی نهایت, کمال بی نهایت و ...) عطش انسان فرو نمی نشیند از همین روست که نیازها و دامنه های آن ها بی نهایت است.

3- نکته دیگری که در خصوص توصیف مزلو می توان گفت این است که کمال واقعی انسان صرف تحقق یافتن و دست یابی به هر فعلیت نیست; چرا که در این صورت می بایست فعلیت یافتن هر توانی هر چند استعداد خونریزی و سفاکی و حرکات حیوانی نیز کمال تلقی گردد. از طرفی چه بسا فعلیت بخشیدن به یک جنبه مانع رشد و تعالی انسان گردد; بنابراین باید جهت فعلیت را مد نظر داشت و آن گاه به تکاملی بودن و نبودن آن رای داد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢٢

با توجه به نتایج پژوهش های هافستد, ایران ازنظر شاخص پرهیز از ابهام (ریسک ناپذیری) درمیان 53 کشور، رتبه 31/32 را کسب نموده ومیزان شاخص مربوطه نیز 59 می باشد.

کشورهای قوی در پرهیز از ابهامکشورهای ضعیف در پرهیز از ابهام

  دانش آموزان یا دانشجویان در موقعیت های ساختاری وسازمان یافته راحت هستند.* معلم باید جواب تمام سوالات را بداند.* دانش آموزان یا دانشجویان با موقعیت های آموزشی باز راحت هستند.* معلم از گفتن کلمه" نمی دانم" واهمه ندارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

متخصصان، آلرژی را واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون تعریف می کنند. کسانی که دچار حساسیت هستند نسبت به مواد ظاهرا بی آزار واکنشی بیش از حد معمول نشان می دهند. مواد حساسیت زا واکنش آلرژیک در چشم ها، بینی و دستگاه تنفسی تحتانی را به دنبال دارند. معمولا با شروع فصل بهار حساسیت های فصلی هم گل کرده و عطسه ها، آبریزش های بینی و دیگر علایم آلرژیک را شاهد هستیم. در این میان متخصصان همواره بر عدم مصرف خودسرانه داروهای ضد آلرژیک تاکید دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

تاثیر آناناس در مورد افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن از مدت‌ها پیش شناخته شده است و پزشکان همواره توصیه می‌کنند که بیماران پس از عمل‌های جراحی یا دچار شدن به بیماری‌های عفونی، آناناس مصرف کنند.

کارشناسان تغذیه در یک آزمایش جدید ماده‌ای را در آناناس شناسایی کرده‌اند که در کنترل و متوقف ساختن روند پیشرفت سرطان نقش فوق‌العاده‌ای دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

متخصصان انستیتو آلمان راهی یافتند تا با کمک آن مدت طولانی در مقابل عوامل مسری بیماری زا سلولهای دفاعی تولید شود. 

 به گزارش خبرگزاری آلمان، محققان در این روش برسلولهای موسوم به کمک کننده تی متمرکز شدند که برخی از آنها مواد دفاعی تولید کرده که پاسخ سیستم ایمنی به ویروس داده شده به بدن را هدایت می کنند.بنابراین گزارش، این سلولها که به سلولهای حافظه شهرت دارند به سلولهایی حمله می کنند که برای چندمین بار وارد بدن شده اند که دلیل ان این است که برخی بیماری ها مسری فقط یک بار در زندگی انسان تجربه می شوند.همچنین محققان انستیتو برلین این سلولها را جدا  وارد ارگانیسم های بدن کردند و فهمیدند که بسیاری از این سلولها سالها بعد از نخستین سرایت بیماری به سلولهای حافظه تبدیل شدند.براساس این گزارش محققان با استفاده ازاین روش می توانند در افراد مبتلا به بیماری های مسری سلول های دفاعی را گرفته و وادار به پاسخ ایمنی کرده و دوباره به سیستم ایمنی بازگردانند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

 محققان اعلام کردند ورزش سبک تا 65 درصد علائم خستگی را کاهش می دهد. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، افرادیکه مداوم از چاقی شکایت می کنند با یک ورزش سبک مداوم می توانند 20 درصد انرژی خودرا افزایش و تا 65 درصد خستگی خود را کم کنند. بنابراین گزارش، محققان 35 نفر داوطلب که هیچ نوع ورزشی انجام نمی دادند و از خستگی روزانه شکایت داشتند انتخاب کردند این افراد به دو گروه تقسیم شدند، گروه اول سه بار در هفته به مدت شش ماه، 20 دقیقه ورزش متوسط ایروبیک انجام دادند و گروه دوم ورزش سبک ایروبیک در همان مدت زمان را اجرا کردند و گروه کنترل هیچ نوع ورزشی انجام نداد.این گزارش می افزاید: گروه هایی که ورزش متوسط و سبک ایروبیک را انجام دادند انرژی آنها20 درصد بیشتر از گروه کنترل بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

رییس نوزدهمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی با هشدار نسبت به گسترش پدیده چاقی به ویژه در میان دختران جوان 13 تا 18 ساله گفت: این روند چاقی سلامت این افراد را به شدت تهدید می کند. دکتر ایرج خسرونیا با اعلام این خبر گفت: در یک بررسی که از شش هزار دانش آموز صورت گرفته، حداکثر چاقی در دختران جوان 13 تا 18 ساله مشاهده شده است. وی با اشاره به این که چاقی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است، یادآور شد: چاقی شکمی در 35/3 درصد دانش آموزان دیده می شود و می توان پیش بینی کرد در سالهای آتی بیماریهای ناشی از فشار خون، دیابت و بیماریهای قلبی شیوع پیدا خواهد کرد.
دکتر خسرونیا تصریح کرد: اضافه وزن در 12/17 درصد و چاقی مفرط در 5/7 درصد این جامعه آماری مشاهده شده است. وی اضافه کرد: چاقی که یکی از مشکلات عمده سلامت در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به شمار میرود، شیوع آن در سالهای اخیر در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش بوده است. به گفته رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی،  این عارضه در برخی از کشورها به صورت همه گیر درآمده و مهمترین عوارض ناشی از چاقی در آینده ای نه چندان دور گریبانگیر آنها خواهد شد. وی توصیه کرد: به منظور پیشگیری از بروز این عوارض از طریق اطلاع رسانی وسایل ارتباط جمعی نسبت به آثار زیانبار این پدیده سیاست گذاری ها صورت پذیرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱


به گفته مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، میزان شیوع اختلالات روانی در زنان ۲۶ و در مردان ۱۶ درصد است. این در حالی است که زنان ۴۹ درصد جمعیت کشورمان را تشکیل می‌دهند.

ناصحی با اشاره به پایین بودن سن بلوغ جنسی و جسمی در خانم‌ها که باعث استرس آن‌ها می‌شود، گفت: «خانم‌ها در مقایسه با مردان نسبت به داروهای ضد افسردگی پاسخ کمتری دارند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

نحوه کارکرد قرص ضد حاملگی چگونه است؟

قرص‎های ضد بارداری ترکیبی حالتی شبیه به حالت بارداری را در بدن فرد به وجود می‎آورند. در این حالت بدن زن دیگر تخمک آزاد نمی‎کند، مخاط رحم کلفت‎تر می‎شود در نتیجه اسپرم نمی تواند به آسانی وارد آن شود و چنانچه اسپرمی وارد رحم شود دیواره‎های آن اجازه‎ لانه گزینی را نمی‎دهند در نتیجه اسپرم از بین می‎رود....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هم اکنون درد بعد از چهار عامل تنفس، تعداد ضربان، میزان فشار خون و درجه حرارت، به عنوان پنجمین علامت حیاتی به شمار می رود. 

دکتر "آرمان طاهری" متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد گفت:...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

این دکتر پیش از این نیز در روز جهانی کودک به طور رسمی اعلام کرده بود، ۲۰ درصد کودکان کشور نیز به اختلالات روانی دچار هستند.


شفاف: آدمی همواره در مورد سلامت جسم، روابط اجتماعی و جایگاه خود در این عالم نگران بوده است و در این زمینه‌ها سوالات بسیاری مطرح کرده و پیرامون آن‌ها نظریاتی ابراز داشته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

آیا کاری هست که بدون کمک گرفتن از شخص دیگری خود ما بتوانیم انجام بدهیم؟

ساده ترین توصیه ها برای جلوگیری و رفع تمامی اختلالات جنسی که ریشه های پزشکی ندارند، این است که همیشه احساسات طرف مقابل را در نظر بگیرید. از مواد لغزنده کننده به مقدار کافی استفاده کنید. با توجه کافی به پیش نوازی و پس نوازی رابطه جنسی تان را به مراسم عشق ورزی تبدیل کنید و رابطه را خیلی آهسته آهسته پیش ببرید. رعایت این موارد، استرس را که دلیل اصلی ایجاد اکثر اختلالات جنسی بخصوص برای خانم ها است از میان می برد. به خصوص در مورد درد در هنگام دخول و کاهش میل جنسی رعایت این نکات میتوانند کارگشا باشند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

وقتی صحبت از مسئله پیچیده رابطه جنسی به میان می آید، اگر بخواهیم به این بپردازیم که خانم ها چه می خواهند یا آقایان چه می خواهند کار سختی است چون با اینکار یک مسئله بسیار شخصی و خصوصی را به شدت ساده خواهیم کرد.

کاملاً مشخص است که روابط و تجربیات جنسی انواع و اقسام مختلف دارند که افراد می توانند در آنها سهیم بوده و لذت ببرند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

با توجه به اینکه ایران از جاده‌ های بسیار شلوغ و پرتردد و حادثه‌خیز برخوردار است بیش از این امکان خدمات‌ دهی به بیماران ترومایی وجود ندارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

آویشن دارای اثر ضدعفونی کنندگی و ضدتشنج و افزایش دهنده ترشح غدد داخلی، باکتری کش، ضد انگل و قابض نیز است. دکتر نسرین عاقل، فارماکوگنوزیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اظهار داشت: برگ و سرشاخه های گلدار آن مقوی معده، نیرودهنده، ضدتشنج، رفع کننده بیماری های مختلف دستگاه تنفسی و قاعده آور است. همچنین مصرف این گیاه در رفع ضعف عمل دستگاه گوارش، نفخ، ضعف عمومی، سرفه، سیاه سرفه، رفع ترشحات زنانگی و درد قاعدگی توصیه شده است.  وی یادآور شد: در استعمال خارجی، جوشانده سرشاخه های گلدار و برگدار گیاه بصورت لوسیون و کمپرس در محل کوبیدگی اعضا»، در رفتگیها، آماس و نیز در محل های دردناک نقرس و روماتیسم خصوصا در افراد سالخورده موثر واقع می شود و نحوه و میزان مصرف آن به صورت دم کرده 4 تا 1 گرم گیاه خشک و سه بار در روز است.

عاقل گفت: در برگ خشک این گیاه، آب، پروتئین، چربی، ترکیبات قندی، کالری، کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، سدیم، پتاسیم، روی، ویتامین ب 1، ویتامین ب 2، نیاسین یافت می شود. این فارماکوگنوزیست افزود: آویشن گیاهی است پرشاخه و دارای ساقه های چوبی که به حالت وحشی و به صورت بوته هایی پرپشت در دامنه های خشک و بین تخته سنگها می روید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱


موزه ادبی استاد شهریار، یادگاری به جای مانده از ستاره پرفروغ شعر و ادب ایران استاد محمد حسین شهریار است که در محله مقصودیه از محلات قدیمی تبریز قرار دارد.
بنای این موزه سال‌ها محل زندگی و تراوشات ذهنی استاد شهریار بوده و گرچه از نظر معماری ویژگی خاصی ندارد اما از لحاظ معنوی مکانی ارزشمند در تاریخ ادبیات کشور محسوب می‌شود.
این خانه در سال‌ های پس از وفات استاد از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و هم اکنون زیر نظر این نهاد اداره می‌شود. منزل استاد شهریار در زیربنایی بیش از 250 متر و مساحتی حدود 241 متر در دو طبقه ساخته شده است.
بیش از 500 قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این گوهر تابناک ادبیات و شعر ترکی آذری و فارسی در موزه فوق به نمایش گذاشته شده است.
در این موزه علاوه بر آثار چاپ شده استاد، دفاتر و اوراق بسیاری از آثار و اشعار ایشان به خط خود استاد و قرآنی که با خط نسخ نگاشته‌اند و برخی لوازم تحریر و وسایل شخصی و آلبوم‌های عکس محتوی تصاویر یادگاری این شاعر اندیشمند و فرزانه به معرض نمایش گذاشته شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

   مسعود قاسمی با اعلام این خبر گفت: اگر به این عده از مردم افرادی که از فشارخون خود آگاهی دارند اما از درمان آن امتناع می کنند یا افرادی که درست درمان نمی شوند را هم اضافه کنیم، ملاحظه می کنیم از نقطه نظر ایمنی مردم از این بیماری در سطح مطلوبی قرار نداریم. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

قفقازی مصرف میوه‌ و سبزیجات را در بهبود بیماری‌‎های التهابی بسیار موثر دانست و گفت: با توجه به اینکه میوه‌جات و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان فراوان هستند، اگر مصرف آنها به میزان مورد نیاز بدن نباشد واکنش‌های اکسید اکتیو را خنثی می‌کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

واقعبین باشید – خانم ها خیلی بهتر از آقایون می دانند که چطور دیگران را به خود جذب کنند
اشکال از ما نیست. خانم ها سالهای زیادی را صرف این کرده اند که به چشم دیگران بیایند. آنها تجربه های زیادی از تلاش برای علاقه مند کردن آقایون به خودشان داشته اند. به عبارت دیگر: آنها تمرین داشته اند

  حالا 10 راز مهم جاذبه را برایتان عنوان می کنیم:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

با استفاده زیاد از کامپیوتر می توانید به سندرم تونل مچ یا دردهای گردن یا پشت مبتلا شوید. در این مقاله می خواهیم در مورد انواع بیماری های ناشی از حرکات و فشارهای مکرر صحبت کنیم.
به نظر می رسد که تقریبا همه ی جوانب زندگی ما وابسته به استفاده از کامپیوتر است. به همین دلیل است که امروزه بیماری هایی ناشی از فشارهای تکراری یا RSL متداول تر شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱


برخی افراد در مقابل  موج  محبت و عشق  دیگری  عقب  نشینی  می کنند و  دچار  ترس می شوند. محبت دیگری آن ها را می ترساند و فراری می دهد. این افراد  معمولا  وقتی متوجه عشق دیگری می شوند  از  او  دوری  می کنند و  به  صورت غیر کلامی به  او پیام می دهند که « نزدیک نشو من تو را دوست ندارم » عشق، آن ها را به  یاد خطر  می اندازد خطری  که باید از آن اجتناب کرد، خطراتی از قبیل سوء استفاده، طرد، بی اعتمادی و آسیب.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

70 درصد زنان بالای 50 سال کشور دچار پوکی استخوان هستند.

محبوبه دینی به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان گفت:حداقل شیوع پوکی استخوان در یکی از نواحی گردن در زنان بالای 50 سال حدود پنج و چهار دهم‌ و در مردان سه و دو دهم‌ درصد بوده است.

مسوول واحد بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق نتایج آخرین بررسی مصرف مواد غذایی در کشور، 90درصد خانواده های ایرانی کمتر از نیازشان کلسیم دریافت می کنند.

دینی گفت: سرانه مصرف شیر در ایران تا سال 1388 کمتر از 90 کیلوگرم در سال (یک سوم کشور های اروپایی) بوده در حالی که آمار بیماری های ناشی از کمبود کلسیم در کشور بالاتر از استانداردهای جهانی است.

وی افزود: در قانون تصریح شده است که نیمی از شیر خام تولیدی کشور توسط دولت خریداری و با قیمت یارانه‌ای در کشور توزیع می‌شود و در مجموع سهم سالانه هر ایرانی از یارانه شیر حدود سه هزار و 300 تومان و سرانه مصرف شیر یارانه‌ای نیز حدود 19 کیلوگرم است اما اهالی هفت استان کشور تاکنون شیر یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند و علاوه بر آن به روستاها نیز یارانه شیر داده نمی‌شود.

مسوول واحد بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت یادآور شد: بر اساس گزارش اتحادیه لبنی کشور، سرانه مصرف شیر به کمتر از 80 کیلوگرم در سال جاری کاهش یافته است.

به گفته دینی، در حقیقت افزایش 250 تومانی قیمت شیر از 350 تومان به 600تومان منجر به کاهش مصرف آن شده است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که میزان مصرف شیر کمتر از میانگین کشورهای اروپایی است افزایش قیمت خرید آن نیز علت مضاعفی برای کمبود مصرف آن شده است که این امر دستیابی به سبد غذایی سالم را تحت تاثیر قرار می دهد.

مسوول واحد بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت تاکید کرد: بخشی از علت عدم مصرف کافی شیر در گذشته و حال به علت نبود فرهنگ سازی درست یا باورهای غلط بوده که نیازمند فرهنگ سازی و افزایش سواد غذایی عموم مردم است.

دینی گفت: ضرر اقتصادی مصرف کم لبنیات در کشور چندین برابر یارانه شیر است و زیان های اقتصادی برخی بیماری ها مانند پوکی استخوان که در نتیجه پایین بودن مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی ایجاد می‌شوند، چندین برابر یارانه شیر ارزیابی می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱


موزه عشایر سراب در محل حمام قدیمی جلال از آثار دوران قاجار در این شهرستان واقع شده است. مساحت مجموعه یادشده 650 مترمربع است که تمامی عناصر و جلوه‌های مربوط به زندگی عشایر آذربایجان در آن به نمایش گذاشته شده‌اند.
غرفه‌های این موزه مردم شناسی همانند سایر موزه‌های مردم شناسی سخن از چگونه زندگی کردن و با مشکلات مبارزه کردن و در جهت بدست آوردن و بهتر زندگی کردن که همواره نداشتن را یافتن و نبودن را ساختن از زمانهای بسیار گذشته می‌گوید، بنابراین حفظ و نگهداری و معرفی ذخایر فرهنگی ضرورتی تاریخی دارد.
بخش‌های مختلف این موزه عبارتند از بخش اداری، بخش اطلاع رسانی، کتابخانه تخصصی، فضای مرتع و چوپان، غرفه سینمای سنتی، بخش فرآوری سنتی و بومی لبنیات، بخش فرآوری سنتی پشم، غرفه دست بافت‌های عشایری، غرفه موسیقی، غرفه مسکن (آلاچیق)، غرفه نان پزی، غرفه اشیای اعتقادی و زیورآلات، غرفه قهوه خانه سنتی و ماکت و تابلو نوشته‌ها و عکس‌های مختلف از جلوه‌های فرهنگی عشایرآذربایجان.
ابزار موسیقی عشایر آذربایجان، پوشاک، زیورآلات، مسکن، نان پزی، نوشته ها، نقاشی ها و عکس های مختلف از جلوه های فرهنگی عشایر منطقه ازجمله آثار به نمایش گذاشته شده در موزه عشایر سراب است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱


 شاه توت ، توت فرنگی و عصاره آنها به طور موثری از رشد سرطان سینه و دهانه رحم جلوگیری می کنند و به علاوه عصاره آن موثرترین عامل در کاهش رشد سلول های سرطانی در سینه است.

دکتر احمدرضا درستی متخصص تغذیه گفت: با توجه به وجود قند طبیعی فروکتوز در این میوه در صورت مصرف درست و به اندازه آن، برای افراد دیابتی نیز مفید بوده و حتی می تواند جایگزین مناسبی برای مصرف قند باشد.
وی افزود: شاه توت طبیعتی سرد داشته، بازکننده گرفتگی ها بوده و عوارض صفرا را از بین می برد. همچنین برای تسکین زخم های روده ای مناسب است.
دکتر درستی تصریح کرد: این میوه دارای ویتامین C  و پیش ساز ویتامین آ بوده و دارای آنتی اکسیدان خوبی در مقابل سرطان است. استفاده از نوع خشک این میوه نیز با داروهای کمکی و مقوی تحت نظر پزشک بسیار مفید است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

آیا شما هم از آن گروه افرادی هستید که صبحها وقت کافی برای خوردن صبحانه در نظر نمی‌گیرید و براحتی آن را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنید؟ اگر شما هم به هر دلیلی و براحتی بدون صبحانه از خانه خارج می‌شوید، بدانید که وعده غذایی مهم و پرخاصیتی را از دست داده‌اید.

اما برای انتخاب صبحانه‌ای متنوع و مغذی نیز بهتر است مواد غذایی سالم و خوشمزه را انتخاب کنید. با این کار هرچه بهتر و بیشتر از مصرف آن بهره و لذت خواهید برد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٢۱

مقدار طبیعی مایع منی چقدر است؟

مقدار مایع منی بسته به شرایط زیر متفاوت است: تعداد دفعاتی که فرد به انزال میرسد، قوای جسمی فرد، سن و غیره. اما این مقدار معمولا به اندازه یک قاشق چایخوری است. برخی افراد نسبت به میانگین مردها مقدار کم تری مایع منی تولید میکنند که لزوما مشکل پزشکی محسوب نمیشود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٧

مهم‌ترین راه انتقال آنفلوانزا از استنشاق قطرات تنفسی آلوده است. بنابراین هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را بگیرید تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود، درصورت ابتلا از حضور در محل های پرجمعیت خودداری کنید، شستشوی دست با آب و صابون پس از تماس با بیمار ضروری است.

عامل ایجاد کننده بیماری آنفلوانزا ویروسی است که باعث ایجاد بیماری حاد تنفسی در انسان و حیوانات می‌شود که عموما در فصل‌های سرد سال افراد را مبتلا می‌کند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٧

 

نسبت طلاق به ازدواج در کشور، 7. 15 درصد است. بر اساس این نسبت از بین بیش از 6 ازدواج، یک مورد به طلاق منجر می‌شود. اما در تهران از هر چهار ازدواج یک مورد به طلاق منجر می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٧

تغییراتی که این رژیم‌ها در سطح روی، منیزیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین‌های D، B و A اعمال می‌کنند، می‌توانند باعث دوره‌های ریزش مو شوند البته این مشکل هم در مردان و هم در زنان ایجاد می‌شود، ولی زنان بیشتر متوجه آن شده و به دنبال درمان می‌روند.


برای آن‌که هنگام کاهش وزن دچار ریزش مو نشوید،از رژیم‌هایی که کاهش وزن سریع می‌دهند، اجتناب کنید....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

حمید هوشنگی *

معمولاً در کشورهای مختلف، تعدد اقوام و قومیت‌ها یکی از نگرانی‌های آنهاست. به همین دلیل دشمنان انقلاب اسلامی ایران از ابتدای پیروزی آن، درصدد بودند تا از تنوعات قومی و مذهبی برای اختلاف‌افکنی استفاده کنند. اما بیش از سه دهه حیات جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که رویکرد فرصت‌محور جمهوری اسلامی به اقوام ایرانی با توجه به مشترکات تاریخی و دینی، زمینه‌های مشارکت اقوام مختلف را در دفاع و سازندگی کشور فراهم آورده است. یادداشت زیر به بررسی نگاه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به مسأله قومیت‌ها می‌پردازد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

  آیا راهی برای افزودن به قطر و یا طول آلت تناسلی وجود دارد؟

بعد از سن بلوغ تنها راه این کار جراحی است که معمولا بدلایل زیر توصیه نمی شود مگر در شرایطی که این جراحی به توصیه پزشک باشد. این جراحی ها ممکن است به اعصاب ناحیه تناسلی آسیب وارد کند که فرد را در احساس جنسی اش دچار مشکل کند. نتیجه عمل از نظر زیبایی ممکن است نتیجه ای نباشد که فرد در ذهن داشته است. پژوهش ها نشان داده که برخی افراد پس ار انجام این جراحی ها به اختلالات نعوظی دچار شده اند. بر اساس پژوهش های انجام شده افرادی که تن به اینگونه جراحی ها می دهند غالبا از اعتماد به نفس خوبی برخوردار نیستند و از روان درمانگری و مشاوره نفع بیشتری میبرند تا اینگونه جراحی ها. معمولا پس از جراحی نیز از وضعیت خود راضی نیستند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

 

آیا این ممکن است که خانمی میل جنسی بیش از حد داشته باشد؟ و اگر پاسخ مثبت است در این مورد چه می توان کرد؟

این مسئله بسیار نسبی است و برخی اوقات یکی از افراد در رابطه تصور می کند که شریک جنسی اش میل جنسی غیر طبیعی دارد که در اکثر موارد در واقع به دلیل نابرابر بودن میل جنسی افراد در یک رابطه است. اما در مواردی هم که یکی از طرفین میل جنسی بیش از حدی دارد (در حدی که رابطه زوج را تحت تاثیر قرار داده) خود ارضایی با رضایت دو طرف می تواند کمک کننده باشد، برای اینکه نمی توان همیشه توقع داشت که هر دو طرف به یک حد نسبت به برقراری میل جنسی میل داشته باشند. اما این مسئله مهم است که فرد از خودارضایی برای خودداری از برقراری رابطه با شریک جنسی اش استفاده نکند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

خانواده ها و اطرافیان معتادان به شیشه باید این افراد را تصمیم گیریها و کارهای مشترک سهیم کرده و آنها را به هیچ وجه طرد نکنند. وقتی این افراد با بی توجهی اطرافیان مواجه می شوند گرایششان به مواد مخدر بیشتر می شود.

پلیس در چهارماه خرداد، تیر، مرداد و مهر امسال موفق به انهدام 6 باند ترانزیت، کشف یک تن و 172 کیلو شیشه و دستگیری 34 هزار نفر در رابطه با تولید، توزیع و ترانزیت این ماده مخدر شده است. این آمار نشانه خطر بزرگی است که هر روز دامن جوانان بیشتری را به خود آلوده می‌کند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

اگر از آندسته افراد نیستید که بتوانید لیستی از نیازهای جنسی خود را به همسرتان ارائه کنید می توانید از مهارت های ارتباطی خود استفاده کرده و هر از گاهی نکاتی را برای همسرتان عنوان کنید.

دکتر کادل می گوید، “وقتی در تختخواب صدا ایجاد می کنید، انرژی جنسیتان خالی می شود و همسرتان را هم تحریک می کند چون باعث می شود که فکر کند رابطه جنسی فوق العاده ای انجام می دهد”.

 

در زیر به نکاتی که دکتر کادل درزمینه رابطه جنسی شنیداری مطرح می کند، اشاره می کنیم:

      صدایتان را بالا ببرید. چون انجام رابطه جنسی بدون صدا مثل تماشا کردن یک فیلم بدون صداست.

      دو چیز هست که همه افراد می توانند حین رابطه جنسی بگویند، یکی کلمه “آره” و یکی اسم همسرتان است.

تمرین کنید. برای بهتر کردن واژگان رابطه جنسییتان می توانید اصطلاحات متداول را درمورد همه اعضای بدن یا اعمال جنسی که دوست دارید لیست کنید. وقتی تنها هستید تمرین کنید و آنها را بلند به زبان بیاورید. با این روش، دیگر موقع عمل خجالت نخواهید کشید. اما دقت کنید که موقع تمرین حتماً تنها باشید. لزومی ندارد که هم اتاقی یا همکارانتان از اصطلاحات رابطه جنسیی شما باخبر شوند

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

بی‌شک هر فردی برای موفقیت در زندگی از قوانینی پیروی می‌کند و این قوانین هرچند نانوشته هستند که وی را به پیشرفت سوق می‌دهند.

به گزارش «ایسنا» استیو جابز، بنیانگذار شرکت اپل که چندی پیش درگذشت، تاثیرات غیرقابل انکاری در زندگی بسیاری از مردم جهان گذاشته است و این تاثیرات ناشی از ابداعات او در شرکت اپل بوده است.

وی برای رسیدن به این موفقیت از قوانینی پیروی کرده است که یکی از دوستان نزدیک او آن‌ها را بازگو می‌کند:

1- کاری را که عاشق آن هستید انجام دهید.

2- در جهان تاثیر بگذارید.

3- ارتباط برقرار کنید.

4- تمرکز خود را بر همه چیز نگذارید.

5- تجربیات جدید ایجاد کنید.

6- توانایی بیان درست ایده‌های خود را افزایش دهید.

7- استفاده از محصولاتان را پیچیده نکنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

یکی از مواردیکه در امور جنسی کاملاً افراد را گیج و دچار استرس کرده است مورد خودارضایی میباشد.این عاملیست که همه از آن به عنوان یک اعتیاد نام میبرند و آن را شدیداً پنهان میکنند در حالیکه به نظر من 90% پسران و 70% دختران به انجام آن مشغولند!!
در گذشته اخلاقیون زنها را عامل تحریک جنسی میدانستند و آنها را به بهانه عوامل گوناگون خانه نشین میکردند تا از جلوی چشم دور باشند ولی در مورد پسران کاری نمی توانستند بکنند برای همین...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

رئیس انجمن روان پزشکان با اشاره به فعالیت حدود 1300 روانپزشک در کشور افزود: به پنج تا شش هزار روانپزشک دیگر نیاز داریم.


رئیس انجمن روان پزشکان گفت: بر اساس پژوهش ها، حدود 20 درصد از مردم به بیماری ها و مشکلات روانی دچار هستند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

  رژیم غذایی میتواند کمک شایانی به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کند.با خوردن غذاهای خاص در فصول مختلف میتوانید از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنید. 
این نکات عبارت است از:
1.    مخزن ویتامین دی بدن خود را پر کنید
اگر میخواهید کمتر در معرض بروز سرماخوردگی قرار بگیرید باید به اندازه کافی ویتامین دی بدن خود را تامین کنید.این ویتامین به طور طبیعی از نور خورشید دریافت میشود البته در دوزهای پائین تر میتوانید از ماهی های چرب و شیر غنی شده استفاده کنید. 
تحقیقات انجام شده در مجله آمریکایی تغذیه بر روی 300 کودک ژاپنی نشان میدهد که مصرف روزانه ویتامین دی باعث بروز آنفولانزای کمتری میشود.این ویتامین کمک شایانی به سلول های ایمنی درشناسایی و نابود کردن باکتری ها و ویروس ها در بدن میکند.  
2.   مواد غذایی فیبر دار را دربرنامه غذایی خود قرار دهید  
مطالعات نشان میدهد که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر در ایمنی بدن تاثیر بسزایی دارد .این ماده درمرکبات سیب , هویج,  لوبیا و جو , گندم , غلات سبوس دار , آجیل , گیاهان برگ سبز موجود است. 
تلاش کنید حداقل 25 تا 40 گرم مواد غذایی فیبر دار در برنامه غذایی خود بگنجانید. طی تحقیقات انجام شده بر روی موشها مشخص شد بدن موشهایی که مواد غذایی حاوی فیبر استفاده میکردند در مبارزه با عفونت های باکتریایی بهتر عمل میکند. 
3.   لاغر بمانید
کاهش مصرف کالری در بزرگسالانی که اضافه وزن دارند به میزان یک سوم باعث بالا رفتن 50 درصدی ایمنی بدن میشود. 
سعی کنید وزن خود را پایین نگه دارید چرا که خوردن بیش از حد باعث پایین امدن سیستم ایمنی بدن میشود. 
خوردن میوه ها و سبزیجات را افزایش دهید و منابع پروتئینی کم چرب مانند ماهی مرغ لبنیات کم چرب را در برنامه غذایی خود بگنجانید  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

قدم اول این است که خودتان را درست بشناسید و مطمئن باشید که واقعا تصمیم دارید ازدواج کنید یا نه و اگر پاسخ مثبت است به چه دلیل؟ بخاطر پول ؟ ظاهر طرف مقابل ؟ شخصیتش ؟ یا صرفا برای اینکه از خانه پدری فرار کنید ؟ کسی که خودشناسی می کند، برای زندگی خودش هدف قائل می شود، برنامه ریزی می کند، آرزوهایش را روی کاغذ می آورد و جاهای خالی زندگی اش را شناسایی می کند. کسی که خودش را خوب می شناسد، کمتر تحت تاثیر حرف دیگران مسیر زندگی اش را تغییر می دهد و دوست دارد خودش بداند با زندگی اش چه کار می کند.

 به عنوان مثال، یک دختر 17 ساله دوست دارد....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

مهمترین نکته ای که افراد باید حین پیروی از برنامه غذایی به آن آگاهی داشته باشند، آن است که در طول رژیم گرفتن، عادت های غذایی نادرست خود را اصلاح کنند. 
   یک متخصص تغذیه گفت: کاهش وزن باید تدریجی و حداکثر یک کیلوگرم در هفته باشد و کاهش وزن بیش از این میزان ماندگار نیست.  
سید ضیا»الدین مظهری افزود: مهمترین نکته ای که افراد باید حین پیروی از برنامه غذایی به آن آگاهی داشته باشند، آن است که در طول رژیم گرفتن، عادت های غذایی نادرست خود را اصلاح کنند.  
وی گفت: اصلاح عادات غذایی نادرست از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در صورت عدم تغییر به محض قطع رژیم کم کالری، دوباره به همان وضعیت قبلی برخواهند گشت و چاقی دوباره آغاز خواهد شد که این بار سخت تر از قبل برطرف می  شود.   این متخصص تغذیه اضافه کرد: عده ای تصور می  کنند که میوه چاق کننده نیست یا گوشت انرژی ندارد، در حالی که حتی یک عدد سیب متوسط 60 کالری انرژی دارد و اگر همین 60 کالری مازاد بر انرژی مورد نیاز دریافت شود، می  تواند چاقی را به همراه داشته باشد و از این رو خوردن میوه هم به طور آزاد می  تواند سبب چاقی شود.  
مظهری افزود: افراد قبل از شروع برنامه غذایی جدید باید نسبت به آن آگاه باشند. کاهش وزن حداکثر یک کیلوگرم در هفته یا 4 کیلوگرم در ماه برای افراد توصیه می  شود و هر چه این کاهش وزن تدریجی  تر باشد، ماندگاری آن بیشتر خواهد بود.  
وی گفت: اگر در هفته 300 گرم کاهش وزن وجود داشته باشد، در مقایسه با زمانی که در هفته 500 گرم وزن کم می  شود، ماندگاری وزن جدید بیشتر است و این موضوع در مقایسه با کاهش وزن معادل 700 گرم یا یک کیلوگرم نیز از همین اصل پیروی می کند.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

 سیگار کشیدن، تهدیدی جدی  برای ریه افراد مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی  (COPD)  است و جای تعجبی هم ندارد، چون دود توتون و تنباکو شامل بیش از 4 هزار ماده شیمیایی است. آلودگی هوا در خارج از خانه نیز عامل خطرناک دیگری برای این افراد است.  
اما این عوامل تنها خطراتی نیستند که این بیماران را تهدید می کنند. باید بدانیم گرد و غبارهای داخل خانه، دود، میکروب ها و سایر مواد محرک، علائم این بیماری را حادتر می سازند; علائمی مانند خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه. این خطرات به خصوص برای افرادی همراه با این بیماری  که آلرژی هم دارند، بیشتر و جدی تر است.  
ممکن است شما از شنیدن آنچه در خانه ها وجود دارد و باعث می شود که این مشکلات پدید آیند تعجب کنید. در اینجا به برخی از عوامل دردسرساز در خانه اشاره می کنیم. 
- کانال های هوا که سرشار از گرد و غبار است. سیستم های گرمایش و سرمایش بسیاری از خانه ها می توانند گرد و خاک و سایر مواد محرک را در داخل خانه پخش کنند. تمیز کردن این کانال ها به صورت دوره ای و منظم، کمک می کند تا مشکلات کمتر شوند. 
- فرش هایی که گرد و خاک را جمع می کنند. فرش و موکت ها عاملی دیگر برای پخش گرد و غبار و آلودگی ها هستند. هر زمان که شما روی فرش یا موکت راه می روید، ابری از گرد و غبار ایجاد می شود که گاهی می توانید آن را ببینید و پاره ای اوقات هم قادر به دیدن آن نیستید. فرش های بزرگ ممکن است بیش از قالیچه ها مشکل ساز شوند. چون بزرگ تر هستند، محرک های زیادی را در خود جای می دهند و سخت تر نیز تمیز می شوند. برای افرادی که این مشکل را دارند بهترین راه، استفاده از کفپوش های چوبی ساده در خانه است که گرد و غبار کمتری را به خود جذب می کنند.  
- محصولات پاک کننده که از خود بخار متصاعد می کنند. پاک کننده های خانگی بخصوص مواردی که حاوی آمونیاک یا مواد سفیدکننده هستند، می توانند بسیار محرک و اذیت کننده باشند. هر پاک کننده ای که بخار تولید کند می تواند مشکل ساز شود. متخصصان توصیه می کنند بهتر است از انواعی از این محصولات که کمتر محرک هستند استفاده شود. یا از مواد ساده قدیمی مانند آب و صابون استفاده کنید. فراموش نکنید اتاقی که در حال تمیز شدن است باید تهویه مناسبی هم داشته باشد. بعلاوه فردی که دچار این بیماری است، بهتر است تا پایان نظافت از محل دور باشد.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

ابوالحبیب افزود: نابغه‌ها کسانی هستند که محیط مغزی آنها پاک‌تر از افراد عادی است و مصرف مغزهای گیاهی در یادگیری و توان حافظه می‌تواند، بسیار مفید باشد.


فارس: یک محقق طب اسلامی گفت: مصرف مغزهای گیاهی توان حافظه و یادگیری را افزایش می‌دهد. مصرف آنها همراه با عسل از افت قند خون پیشگیری می‌کند و به همین دلیل فرد در طول روز سرحال‌تر است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

با پیوستن تجربیات یادگیری به یکدیگردر زندگی، ترکیبی ازفعالیت ها در8 سبک مختلف یادگیری  پدید می آید که اثربخشی مثبت درونداد، و حداکثر نگه داشت را در پی خواهد داشت.
همانطورکه می دانیم 8 سبک یادگیری یا هوش    بوسیله ی هاوارد گاردنر    Howard Gardner    تحقیق و منتشر شده که شامل هوش ریاضی/ استدلالی، بینایی/فضایی، انگیزشی، زبانشناسی، میان فردی، درون فردی، طبیعت شناسی و موسیقی می شود.
درزیر، شما می توانید درمورد هوش درون فردی و پیشنهاداتی که درمورد گسترش آنها داده شده است، مطالب بیشتری بدانید. ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤


یکی از مهمترین و موثرترین راههای برقراری ارتباط بدنی و روحی با همسر انجام دادن ماساژ از روی شهوت است. 

این ماساژ به هردوی شما کمک میکند تا از استرس و خستگی کار روزانه خلاص شوید و از یکدیگر لذت ببرید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه افت تحصیلی در پایه اول متوسطه دلایل متفاوتی دارد، گفت: برنامه های آموزشی نامناسب، کتب درسی غیراستاندارد، بحران بلوغ نوجوانان موجب ایجاد این معضل می شود.


رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از افت تحصیلی و مردودی 25 درصدی دانش آموزان در پایه اول متوسطه خبر داد و گفت: این مسئله زمینه را برای ترک تحصیل دانش آموزان در پایه‌های تحصیلی بالاتر فراهم می‌کند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه افت تحصیلی در پایه اول متوسطه دلایل متفاوتی دارد، گفت: برنامه های آموزشی نامناسب، کتب درسی غیراستاندارد، بحران بلوغ نوجوانان موجب ایجاد این معضل می شود.


رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از افت تحصیلی و مردودی 25 درصدی دانش آموزان در پایه اول متوسطه خبر داد و گفت: این مسئله زمینه را برای ترک تحصیل دانش آموزان در پایه‌های تحصیلی بالاتر فراهم می‌کند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

 
مریم مراداف متخصص تغذیه گفت: کاهو خواب آور و آرامبخش است و برای اشخاص عصبانی و کسانی که مبتلا به بی خوابی هستند، مفید است. 
این متخصص تغذیه افزود: کاهو یک ماده تسکین دهنده و آرامبخش طبیعی، خواب آور است و برای هضم غذا مفید است زیرا کاهو رقت خون را از بین می برد و تصفیه کننده خون است. 
وی گفت: کاهو دارای پتاسیم و منیزیم بالا است که برای افراد فشار خونی می تواند مفید باشد.کاهو همچنین دارای آهن فراوان است و برای افرادی که مبتلا به کم خونی هستند مفید است.  مراداف گفت: کاهو، ضدیبوست و خشکی مزاج، ملین، ادرار آور و برای زخم های مجاری ادرار و مثانه مفید است. کاهو به عنوان بزرگترین عامل تصفیه خون در تسریع جریان خون و برای افراد دیابتی می تواند مفید باشد و یرقان، انسداد مجاری طحال و کبد را ازبین می برد.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

لمس کردن یا در آغوش گرفتن چیزهایی نیستند که شما باید انجام بدهید آنها کارهایی هستند که باید انجام بدهید تا عشقتان را به یکدیگر نشان دهید . با توجه به اینکه ما می‌دانیم که روابط خوب برای ازدواج خوب لازم است، چیزی که به نظر می‌رسد حداقل زمینه ارتباط ما باشد روابط جنسی ما است . ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

استاندار آذربایجان شرقی: برای انتقال آب به دریاچه ارومیه به نظر همسایگان باید توجه شود/ اصلاح طلبان برای دریاچه کاری نکردند

محمد اشرف‌نیا امشب در جمع مدیران ارشد آذربایجان‌شرقی با اشاره به برخی سوء‌استفاده‌ها از موضوع دریاچه ارومیه اظهار داشت: عده‌ای از اصلاح‌طلبان با نوشتن نامه‌هایی به رئیس مجلس شورای اسلامی وضعیتی سیاسی در این زمینه ایجاد کردند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

اگر شما طرفدار توافقات پیش از ازدواج هستید 3 نکته ی مهم را به یاد داشته باشید:


• 1-  در ارتباط خود به طور واقعی توافق کنید. انتظارات خود را به یاد داشته باشید و در راه رسیدن به آن‌ها قدم برارید


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

آلرژی پاییزه اگر منحصر به ایجاد علائم در بینی و سینوس باشد باید بیمار به متخصص گوش گلو وبینی مراجعه کند و با توجه به معاینه پزشک درصد التهاب این عارضه مشخص شود. 
   عضو انجمن گوش، گلو و بینی ایران گفت: مصرف سرخود و بی رویه داروی آنتی هیستامین هنگام آلرژی پاییزه مقاومت دارویی ایجاد می کند. 
علیرضا ملکوتی اظهار داشت: آلرژی پاییزه اگر منحصر به ایجاد علائم در بینی و سینوس باشد باید بیمار به متخصص گوش گلو وبینی مراجعه کند و با توجه به معاینه پزشک درصد التهاب این عارضه مشخص شود.  
وی افزود: پزشک با علایمی که از بیمار می گیرد معمولا از داروهای استنشاقی موضعی استفاده می کند. البته باید در نظر داشت داروهایی که امروز به صورت استنشاقی درآمده است با داروهای قبلی متفاوت است و جذب زیادی از راه بینی در بدن ندارد لذا برخلاف داروهای قبلی عوارض ناخواسته ای ایجاد نمی کند.  
این متخصص گوش، گلو و بینی تصریح کرد: درمان آلرژی پاییزه به کمک این داروهای استنشاقی کوتاه مدت است و حدود 3 هفته طول می کشد و فرد مبتلا که علائمش کاهش یافت می تواند با توجه به توصیه پزشک استفاده از آن را قطع کند.  
وی اضافه کرد: اینکه گفته می شود داروهای استنشاقی نباید به علت داشتن کورتون مصرف شود باید گفت این موضوع درست است که این داروها کورتون دارد و نباید بدون ملاحظه مصرف شود اما مصرف آن در زمان های کوتاه و مقطعی نه تنها عارضه ای در پی ندارد بلکه نتیجه بخش نیز هست.  
ملکوتی یادآور شد: آلرژی یک بیماری روشن و خاموش است یعنی گاهی اوقات علائم آن روشن می شود و گاهی دیگر خاموش است که در هنگام روشن شدن علائم آن مصرف داروهای استنشاقی و گاهی اوقات برخی آنتی هیستامین ها به مقدار محدود می تواند این علائم را کاهش دهد.  
وی گفت: البته توصیه می شود نسل دوم و سوم آنتی هیستامین ها مصرف شود چرا که خواب آلودگی آن مثل نسل اول نیست و توصیه می شود افراد هنگام عصر آن را مصرف کنند تا اگر خواب آلودگی هم دارد در شب ظاهر شود.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

به گفته وی، برخی خانواده‌ها غذای مانده را در فریزر می‌گذارند در حالی که در تمامی منابع علمی این موضوع آمده که پس‌مانده غذا را نباید فریز کرد و حداکثر تا 48 ساعت می‌توان آن را در یخچال نگه داشت.

یک فعال محیط زیست گفت: تحقیقات انجام شده در زمینه ظروف روی که آلومینیوم در آن‌ها به کار رفته، نشان می دهد که مصرف آلومینیوم در بلندمدت سبب ابتلا به آلزایمر می‌شود.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

در مقابل هر 100 فوت ثبت شده زنان ، تعداد 104.8 مورد فوت مردان به ثبت رسیده است که همین نسبت در مدت مشابه سال قبل 119.8بوده است.

 

براساس آخرین آمارهای ثبت احوال در 6 ماهه اول امسال آمار طلاق نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.4 درصــد افـزایش و همچنین آمار ازدواج نیز 2 درصد کاهش داشته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

موزه مردم شناسی منطقه جنوب سهند در مسیر معرفی و شناساندن جلوه‌های مختلف زندگی و عناصر اجتماعی و فرهنگی این منطقه از نگاه مردم شناسی در شهرستان بناب تاسیس شده است.
این موزه در محل حمام قدیمی مهرآباد بناب مربوط به دوران صفویه در فضایی به مساحت 350 مترمربع بنا شده است ، هدف از راه‌ اندازی این مجموعه به عنوان نخستین موزه مردم شناسی منطقه، ایجاد یک مرکز علمی و تحقیقاتی در چارچوب رسالت سازمان میراث فرهنگی عنوان شده است.
در موزه یاد شده مجموعه آثار و اشیایی همچون ابزار کشاورزی، آلات موسیقی، صنایع نساجی، روشنایی، زیورآلات، پوشاک،وسایل تدخین ، طب سنتی، ادعیه و طلسماتابزار آلات سنتی کشاورزی ، دست بافت‌های قدیمی و سایر لوازم زندگی مردم مناطق بناب، هشترود، عجب شیر، مراغه و ملکان به نمایش گذاشته شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

 پند‌های پدر مادر خود را در مورد شخص خودتان بشنویداگرچه آن‌ها را دوست ندارید. شنیدن شما به این معنا نیست که شما هر چیزی را که آن‌ها می‌گویند قبول دارید.


* اطلاعات محرمانه را بشنوید
 اگر شما کم سن و سال هستید برای ازدواج قانونی به اجازه ی والدینتان نیاز دارید. تلاش نکنید تا با تحریک احساسات والدینتان چیزی را که می‌خواهید به دست آورید. بلکه برای فهمیدن علت عدم رضایت آن‌ها تلاش کنید. با خانواده ی‌تان مشاوره کنید. چند سال برای ازدواج صبر کنید، اگر شما و همسرتان در عشق خود صادق باشید ، مطمئن باشید عشقتان نابود نمی‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

   نایب رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با اعلام اینکه 10 درصد جامعه دچار معلولیت هستند ، تاکید کرد: یک تا یک و نیم درصد از این معلولیت ها مربوط به کم شنوایی و ناشنوایی است. 
دکتر سعید ملایری اظهار داشت: وجود این تعداد کم شنوا و ناشنوا در جامعه آمار قابل توجهی است. 
وی با اشاره به آمارهای سازمان آموزش و پرورش استثنایی از وجود 18 هزار دانش آموز کم شنوا در کشور، افزود: بخشی از علل بروز کم شنوایی و ناشنوایی مربوط به اختلالات ژنتیکی است. 
ملایری افزود: بررسی ها نشان می دهد 60 تا 70 درصد مراجعین به مراکز توانبخشی کشور که دچار مشکل شنوایی بوده اند از خانواده هایی هستند که ازدواج فامیلی داشته اند. 
نایب رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران تاکید کرد: میزان اختلالات شنوایی ناشی از مسائل ژنتیکی در ایران نسبت به آمار جهانی بالاتر است که می بایست در این زمینه بررسی های لازم انجام شود.  وی از استان مازندران به عنوان بیشترین میزان ابتلا به کم شنوایی ناشی از ازدواج های فامیلی در کشور نام برد و گفت: لازم است در زمینه اختلالات شنوایی آمارهای مستند و دقیق تهیه شود.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

حیدرزاده معتقد است: وقتی هوای تهران در وضعیت بحران است نمی توانیم برای مردم قصه تعریف کنیم و از اقدامات مدیریتی مان بگوییم. مردم آنچه را که می بینند به عنوان نتیجه عمل به حساب می آورند.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران معتقد است: آلودگی هوای تهران نیازمند فرماندهی بحران است در حالیکه اکنون باد آلودگی هوای تهران را مدیریت می کند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

 

ارزیابی از میزان بارش های بلندمدت 50 ساله نشان می دهد که متوسط بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه حدود 380 میلیمتر است اما در 10 سال اخیر متوسط بارش ها در این حوضه به 305 میلیمتر کاهش پیدا کرده است....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

مهارت‌های ارتباطی یکی از مهم ترین مهارت‌های زندگی است که اهمیت آن به هنگام ازدواج بیش از هر زمان دیگری مشخص می‌شود.

 

جوانی که با عادات و سبک و شیوه زندگی خانواده خود خوگرفته و بزرگ شده است، باید پس از ازدواج پا به دنیای فرد دیگری بگذارد که او نیز با عادات، سبک و شیوه زندگی خانواده خود بزرگ شده است. تلاقی دو دیدگاه نسبت به زندگی باید در ازدواج نتیجه فرخنده ای داشته باشد وگرنه زندگی مشترک و کانون خانواده که قرار است سبب آرامش زوج‌ها باشد، به محلی برای منازعه و درگیری آن‌ها می‌انجامد....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

   استفاده از دستگاه داخل رحمی  (IUD)   موثرترین راه  پیشگیری از بارداری است. 
دفتر آموزش و ارتقا» سلامت وزارت بهداشت اعلام کرد: از بین وسایل و راههای جلوگیری از بارداری مانند استفاده از قرص ضدبارداری  (OCP) ، نورپلانت (کپسول کاشتنی)، کاندوم مردانه و زنانه، دیافراگم، دستگاه داخل رحمی  (IUD)  ، اسپرم کش، مقاربت منقطع و روش طبیعی، روشهای پیشگیری اورژانسی و آی یودی، موثرترین و مطمئن ترین راههای جلوگیری از بارداری شناخته شدند. 
مطالعه یک ساله در کشور بر روی 100 زوج نشان داد 5 تا 8 زوج با استفاده از قرص ضدبارداری، 8 زوج با استفاده از نورپلانت، 15 زوج با استفاده از کاندوم مردانه ،21 زوج با استفاده از کاندوم زنانه، 16 زوج با استفاده از دیافراگم، 29 زوج با استفاده از اسپرم کش، 27 زوج با روش مقاربت منقطع و 25 زوج با استفاده از روش طبیعی باردار شده اند. 
این گزارش می افزاید: تنها در روشهای دستگاه داخل رحمی  (IUD)  ، یک زوج و پیشگیری اورژانسی یک تا دو زوج از 100 زوج در طول یک سال باردار شده اند.در ادامه این گزارش آمده است: برخی از روشها اگر توسط جوانان مورد استفاده قرار گیرد میزان خطا را افزایش می دهد. به عنوان مثال زوجهای جوانی که از روش طبیعی براساس ریتم قاعدگی استفاده می کنند احتمال حاملگی آنها بیشتر از زوجهای مسن تر است زیرا ریتم قاعدگی در زنان جوان نامنظم تر و غیرقابل پیش بینی  تر از زنان مسن است. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

کلیو کرسول دانشمند دانشگاه سیدنی با ارائه یک آنالیز پیچیده ریاضی که البته با الگوهای غربی سازگار است نشان داد که این متد تا 75 درصد احتمال یافتن شریک زندگی مناسب را برای افرادی که در جستجوی فرد ایده آل هستند تضمین می کند.

وی در این خصوص اظهار داشت: "بیشتر افراد جستجو برای یافتن فرد مناسب را تکرار می کنند اما همچنان به نتایج غم انگیزی می رسند. به خصوص پیدا نکردن شریک زندگی مناسب موجب افزایش آمار طلاق در کشورهای مختلف شده است."

تئوری این ریاضیدان استرالیایی نشان می دهد که گاهی افراد مجرد چندین شکست عاطفی را تجربه می کنند تا شانس یافتن شریک زندگی مناسب و نیمه گمشده آنها تا 75 درصد افزایش یابد.

این دانشمند افزود: "این یک مسئله درست و یا غلط نیست بلکه تنها یک مدل ریاضی است. نیمه گمشده افراد ناگهان وارد زندگی آنها نمی شود به طوری که افراد باید برای پیدا کردن شریک زندگی تلاش کنند."

براساس گزارش رویترز، این ریاضیدان گفت: "اغلب افراد زمان بیشتری را صرف پیدا کردن یک خودروی مناسب می کنند تا پیدا کردن یک عشق و طبیعی است که نتیجه عشقهای ناگهانی و ناپخته ازدواجهای منجر به طلاق می شود."

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

موزه باستان شناسی سنگ نگاره‌های مراغه درمقبره 'آقالار' به مکانی زیارتی- تاریخی تبدیل شده است.
این مکان آرامگاه میرعبدالفتاح موسوی مراغه ای، شاعر و عارف نامی دوره زندیه بوده که بنای آن در سال1247 هجری به طور کامل مرمت و بازسازی شده است.
مقبره آقالار پس از آن سالها به محل دفن بزرگان، عرفا و شیوخ مراغه تبدیل شده و به همین دلیل به مقبره 'آقالار' به معنی 'بزرگان' شهرت یافته است. این مجموعه در سال1381 پس از مرمت به موزه سنگ نگاره‌ها تبدیل شده و آثار نفیسی از سنگ نگاره های تاریخی از جمله سنگ مزارهای کهن و قدیمی را در خود جای داده است.
در این موزه سنگ قبرهای گهواره‌ای، صندوقی و تخته سنگ هایی با انواع خطوط و با نقوش تزیینی و هندسی و قوچ های سنگی جمع آوری شده و در معرض دید عموم قرار گرفته که بیشتر این سنگ قبرها متعلق به شهرستان مراغه و اطراف آن است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٤

متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا به تازگی دریافته اند که عفونت های ویروسی دوران کودکی می توانند سبب بروز چاقی شوند.  
پزشکان می گویند: اگر شما تصور می کنید که داشتن اضافه وزن، تقصیر خود فرد یا حتی والدین او است اکنون بهتر است یکی دیگر از دلایل بروز چاقی را بدانید و این تصور را اصلاح کنید چون مطالعات نشان داده است که عفونت های دوران کودکی یکی از عوامل بروز چاقی در سنین بالاتر هستند.  
به گزارش ساینس دیلی، این آزمایشات حاکیست: کودکانی که در معرض زنجیره خاصی از "آدنوویروسها" قرار می گیرند و به این ویروسها آلوده می شوند به احتمال زیادتری به چاقی مبتلا می شوند.   دکتر جفری بی شومیر، استادیار بخش اطفال در دانشگاه کالیفرنیا و دستیارانش روی 124 کودک 8 تا 18 سال آزمایش کردند تا حضور آنتی بادی های خاص مربوط به آدنوویروس   36 (AD36)  را بررسی نمایندAD36 .   یکی از 50 نسخه آدنوویروس های شناخته شده است که انسانها را آلوده می سازد و سبب بروز طیف مختلفی از عفونت های ریوی،  روده ای - معده ای و سایر عفونت ها می شود. این یافته در مجله "اطفال" منتشر شده است.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱۳

دوست دارم قبل از پرداختن به بحث پیرامون فیلم خوش ساخت و کارگردانی شده"سعادت آباد" اشاره کنم به الگوی درخشان سینمای ایران برای سینماگران نسل جوان و شاهکار ماندگار "درباره الی" ؛ فیلمی که با ظهورش ، جریان سینمای ایران در دهه ۸۰ را دستخوش تغییر و تحول عریان کرد و به فیلمسازان جوان، جسارت و ریزبینی و به مخاطبان ، تیزهوشی و عمیق نگاه کردن آموخت و یادآور شد که برای ساختن فیلمی درخور، منسجم و درگیرانه خیلی هم نیاز به مصالح و ابزارهای آنچنانی نیست و فقط کافیست که فیلمساز بدون حاشیه، بدون غرض و خالصانه به کارش دل بندد و اجازه ندهد ذره ای بدبینی، کج بینی و اغراق به فیلمش راه پیدا کند.

اینک "درباره الی" حکم تک خالی را دارد که همه سینماگران خصوصا فیلمسازان نسل جوان آشکارا و پنهان ، تمایل دارند این تک خال را به نوعی در بازی سینمایی شان بگنجانند و مسیر مواج و پرتلاطم این اثر بی بدیل را ادامه دهند و الی های بیشتری را به مخاطبان حرفه ای هنر هفتم معرفی کنند.یکی از این کارگردانان تیزهوش و بیدار بی شک مازیار میری است که در پنجمین اثر خود پس از فیلمهای قطعه ناتمام، به آهستگی، پاداش سکوت و کتاب قانون جاودانه ی"درباره الی" را الگوی خود قرار داده و تحت تاثیر آن، اثری خلق کرده که گرچه به لحاظ زمانی و مکانی محدود و مقید است ولیکن شخصیت هایی دارد که هرکدام شناسنامه دارند و پر از رمز و راز هستند و مخاطب باشعور سینما باید به کشف این کاراکترها و روابط حاکم بین آنها بپردازد چرا که مازیار میری همچون اصغرفرهادی روی جزئیات بی شماری زوم کرده که در خدمت فیلمنامه و قصه هستند و هرکدام حکم نشانه ای را پیدا می کنند که اگر مخاطب بخواهد لحظه ای از پرده عریض سینما چشم بردارد مسلما نکات فراوانی را از دست می دهد و شخصیت ها و روابط آنها پیچیده تر از قبل خواهد شد.

نمی دانم مازیار میری موقع ساخت فیلم"سعادت آباد" با نام قبلی راویولی، چقدر نگاهش به"درباره الی" بوده ولی هرچه که هست وجوه مشترک این دو فیلم به وی ژه در فرم و ساختار به وضوح نمایان است و این هیچ اشکالی ندارد زیرا تاثیرگرفتن از فیلمی تفکربرانگیز و کارگردانی خوش فکر برای هر فیلمسازی مایه افتخار و مباهات است.
  

"سعادت آباد" دنیایی پر تلاطم از روابط زناشویی را در منظر دید مخاطبان خود قرار می دهد؛ فیلم روی سه زوج از طبقه متوسط جامعه متمرکز است و سعی می کند عواقب پنهان کاری همسران از یکدیگر را گوشزد کند. واقعا مگر می شود زن و شوهری که سر روی یک بالین می گذارند و محرم یکدیگرند، از هم مخفی کاری کنند. اگر مخفی کاری هم باشد به نامحرم بودن آنها نسبت به یکدیگر بر می گردد.

فیلم می کوشد موقعیت زمانی و مکانی خویش را محدود کند تا بتواند به اندازه کافی ولازم، روی شخصیت هایش مانور دهد و احساس همذات پنداری مخاطب را برانگیزد. یکی از امتیاز های مهم فیلم اتفاقا همین بسته بودن و محبوس بودن لوکیشن فیلمبرداری ست که دست مازیار میری جزئی نگر را باز گذاشته تا به خوبی به کمک فیلمبردار موفق خود، محمد آلادپوش فضایی را خلق کند که جزئیات در صفحه تصویر و قاب فیلم و بعضا در پس زمینه کار بیداد کند خصوصا اینکه باز هم نقش فیلمنامه نویس مستقل و زوج شدنش با کارگردان اینجا کارایی خودش را نشان می دهد. امیر عربی که پیش از این سریال پرطرفدار گاوصندوق را برای میری نوشته بود، در"سعادت آباد" هم زوج موفقی را با وی شکل داده و تم معمایی آن سریال متفاوت را منتهی در بستر روابط خانوادگی و بعضا زخم خورده به این فیلم هم منتقل کرده و از هیچ نکته ای به سادگی نگذشته است. سه زوج فیلم آنقدر عمیق و باورپذیر به تصویر کشیده می شوند که مخاطب به خوبی به آنها نزدیک می شود و خودش را در میان این قشر می بیند و این یعنی مماس بودن سینما بر خانواده های ایرانی چه سنتی و چه مدرن.

یاسی و محسن و دختر ۸ ساله شان که کارگردان به قصد، کودک را از مهمانی دست جمعی دوستان حذف می کند، دکتر علی و لاله که تازه زندگی شان پا گرفته و گویا روزهای آفتابی عمرشان را سپری می کنند و بهرام و تهمینه که روابطشان تیره و تار گردیده. این شش کاراکتر فیلم آنقدر ارتباطاتشان تودرتو و پیچیده می شود که بفهمیم دردشان چیست ولی خب بسیاری از این کنش ها و واکنش ها هم پنهان و پشت درب های بسته رخ می دهد که نیاز به کشف و تحلیل دارد و تنها مخاطب بیدار سینماست که به این نکات پی می برد.

سکانس افتتاحیه فیلم از آینه داخل اتومبیل شروع می شود که در آن یاسی (لیلا حاتمی) دیده می شود که در حال جویدن لبانش است و تردید و نگرانی در رفتار او موج می زند؛ در واقع فیلم با آینه آغاز می گردد تا به این نکته برسیم که"سعادت آباد" انعکاسی رئال از خانواده های ایرانی است زیرا آینه عین حقیقت را نشان می دهد و لذا وقتی یاسی به خانه می رسد و وارد اتاقش می شود، با آینه ای ترک خورده روبرو می شویم که لابلای همین ترک هاست که مشاهده می کنیم وی در حال ماتیک زدن و آرایش است و به قول معروف با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارد و معادل همین سکانس را در لحظات پایانی فیلم در اتاق خانه لاله (مهناز افشار) می بینیم که لاله، صورت سیلی خورده خود را در آینه اتاقش نظاره می کند و همزمان با نوازش آن و تاریک کردن اتاق، تردیدش بروز می کند. این نکته را بیان کردم که متوجه تکرار و تاکیدهای کارگردان شویم و همان مبحث نشانه شناسی که اگر فیلمسازی روی عنصری حداقل دوبار اصرار ورزد قطعا قصد و غرضی پشتش هست و به هیچ وجه تصادفی و باری به هر جهت نخواهد بود. البته این ترک خوردن آینه، بریده شدن انگشت دست یاسی با چاقو و پاشش خون حین آشپزی و غذای چینی درست کردن، شکسته شدن لیوان سر سفره شام و....همه و همه بیانگر آغاز تنش و درگیری پس از آرامش است و این تناقض آشکاری ست؛ فیلمساز در امن ترین مکان هر انسانی (خانه) آنقدر تنش و التهاب می آفریند که خانه را به جهنم دره ای بدل می کند که همچون حصار و زندان ، آدم ها را در خود حبس کرده و درونیات و منیّات آنها را برملا می کند. نه تنها شخصیت های قصه بلکه همچنین مخاطبین هم از این همه پنهان کاری و مخفی کاری و بعضا بی اخلاقی ها غافلگیر می شوند و به خود می آیند.تنش اصلی از رابطه دکتر علی(امیرآقایی) و همسرش ، لاله آغاز می شود. لاله قصد دارد برای کارش به سفر آلمان برود ولی شوهرش با این امر به شدت مخالف است منتهی ورای این موضوع ، واقعیت تلخی نهفته که لاله از همسرش پنهان کرده و این بر شدت درگیری ها و کدورت های بعدی می افزاید.

دوست ندارم خیلی قصه فیلم را لو دهم چرا که اکران آن در سینماهای کشور تازه شروع شده و مطمئنم خیلی از مشتاقان سینما هنوز ندیده اند و خصوصا اینکه داستان فیلم پر از معما و سوال است و به این راحتی ها پاسخ اش یافت نمی شود. کاراکتر علی یادآور شخصیت محمدرضا فروتن در فیلم موفق قرمز است؛ شخصیتی مبتلا به بیماری روانی پارانویا که از شدت علاقه به همسرش، وی را اسیر خود کرده و مرتب به او بدگمان است ولیکن یک تفاوت عمده با نمونه مشابه اش در قرمز دارد و آن اینکه وی ابدا مجنون تمام عیار نیست و برخی اوقات حتی حق با اوست کما اینکه آن همخوانی زنانه بدون هیچ اعتراضی جلوی چشمان او صورت می گیرد به عبارتی کارگردان با ظرافت ، جنون و تعصب این مرد را کنترل کرده و تا آنجا که امکان داشته خشم او را مهار کرده است. بازی امیرآقایی لذت بخش و درگیرانه است و به دل می نشیند؛ وی به خوبی ابعاد شخصیتی مردی عاشق ، دلسوز و بدگمان را در بازی اش به تصویر می کشد و آن سکوت معنی دارش در جمع و زیرزبان حرف زدنش به ثمر نشسته.

بد نیست به بازی حامد بهداد هم اشاره کنم که متفاوت از قبل، بازی کاملا سرخوشانه ای را با لحنی کمیک ارائه داده و انگار سالها مردی بازاری و اهل تجارت بوده است؛ محسن غرق در کار تجاری و خرید و فروش اجناس شده و اصلا همسرش را نمی بیند، این همه صلیغه و ذوق همسرش را درک نمی کند و آنقدر کور است که درد و بیماری همسرش، یاسی به چشمانش نمی آید و تازه آخرشب یاد او می افتد.این درد بزرگی ست که مازیار میری خیلی عمیق و جسورانه به تصویر کشیده ؛ اینکه همسران باید به هم توجه کنند، ازهم تعریف کنند و دل یکدیگر را بدست آورند و به نسبت به هم محبت و عشق ورزند: نه محبت بیش از حد و اسیر کننده ی علی قابل قبول و زیباست و نه بی خیالی و کودنی محسن قابل توجیه است. این تقابل بین دو مرد فیلم دیدنی از کار درآمده؛ تقابل افراط و تفریط در ابراز کردن احساسات، تقابل شور و شرّ، تقابل محبت و بی عاطفگی. یاسی با علی و شفاف تر نسبت به بهرام (حسین یاری) گرم و پرحرارت است و با آنها احساس نزدیکی و همدردی می کند. در عوض با نزدیکترین کس خود اینگونه نیست و بین آنها فرسنگ ها فاصله و منفذ وجود دارد؛ به همین دلیل تصمیم دارد با برگزاری مراسم تولد شوهرش و حتی بیرون فرستادن دخترش همراه پرستار(میناساداتی)، جوّی بزرگ سالانه بیافریند تا بتواند با بروز افکار و احساساتش در تقابل و رودررویی با اطرافیان، به درک صحیح و بینشی منطقی نسبت به همسرش برسد و جهان بینی اش را وسعت بخشد غافل از اینکه همسرش بیش از پیش به رفتاری دوگانه مبتلاست.

مخاطب در این خانه تنها دو بار حلقه زدن جمع را می بیند که هردو بار به بهانه ای اتصال این جمع گسسته می شود و هریک از افراد خانه به گوشه ای رانده می شوند: یکبار سر میز شام و نوبت بعد موقع کیک خوردن و شمع فوت کردن محسن ۳۷ ساله که واضح است هنوز پخته نشده و تا چهل سالگی فاصله دارد. این عامل اغتشاش، از نشناختن یکدیگر نشات می گیرد، از بیماری افکار می آید.

اغلب شخصیت های قصه به نوعی به بیماری مبتلا هستند که این بیماری ها عمیقا درونی و روحی ست که حالا به صورت ظاهر و در قالب قرص و دوا نمایان شده است. از طرفی تهمینه(هنگامه قاضیانی) که مرتبا به خاطر سرماخوردگی عطسه می کند و به همسرش گوشه و کنایه می زند شاید منفورترین شخصیت قصه باشد که خصوصا حسادت های زنانه ی او توی چشم است. رابطه مخدوش و رو به پایان او با همسرش ، بهرام باعث شده که بهرام هرگز آرامش خاطر نداشته باشد و با نگاههای ملتمسانه و دردمندانه به یاسی و شاید معشوقه سابقش خود را تسکین بخشد. گریم پخته و سنگین چهره حسین یاری، از وی مردی جاافتاده ساخته که زیر فشار زندگی به شدت شکسته شده و حسرتی عمیق و بی انتها درونش جا خوش کرده است. وی سعی می کند با حفظ ظاهر و تیپ زدن و پناه بردن به دود و الکل، از خود ظاهری خیره کننده و جذاب بیافریند تا مبادا شکست و آسیبش عریان شود غافل ازاینکه ؛

رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون.

واقعا نمی دانم نقش اصلی این فیلم کیست چرا که اثری اصیل و اورجینال نیازی به نقش اول ندارد و همه در یک سطح هستند. درست است که بازی حامد بهداد به خاطر شیطنت های بیشمارش در نقش محسن خیلی عیان است و با هر کنش خود در لحظات حضورش در فیلم، تشویق مخاطبان را بر می انگیزد و گویا در کاراکتر محسن فرو رفته است ولی حتی لیلا حاتمی هم که خیلی ظاهری آرام و متین دارد در عین حال زیرپوستی و موشکافانه تصویرگر زنی ست که از درون ویران شده و نای گلایه کردن و سرکوفت زدن ندارد. صاحب خانه و محور اتفاقات اوست؛ به عبارتی گویا سپیده "درباره الی" باز تولید شده که با تمام وجود دنبال" الی سعادت آباد" و در معنایی درونی تر آرامش از دست رفته می گردد. دعوت کننده از جمع اوست و لذا نمی خواهد در خانه اش داد و بیداد راه بیفتد و سعی در حفظ حرمت محل زندگی اش دارد.این حفظ حرمت قویا در بازی بانوی سینمای ایران مستتر است که در کنار چهره معصوم و ماندگار و بازی روان او مراعات نظیر بی نظیری خلق کرده که این به دیدگاه تیزبین خالق اثر بر می گردد. اتفاقا هر دو سکانس افتتاحیه و اختتامیه فیلم با حضور خانم حاتمی همراه است و این بر حضور مهم و کلیدی و نه صرفا نقش اصلی بودن او بر می گردد. یاسی، دخترش را از خانه بیرون می کند تا مبادا شرمنده او شود، مبادا بی اخلاقی ها و بی عفتی ها را ببیند، مبادا تاثیر منفی بگیرد. چون کودک، روح لطیفی دارد و زود پژمرده می شود.این دختر به مادرش رفته و باید از این لطافت مراقبت کرد؛ مراقبتی که محسن نسبت به همسرش ندارد و لذا این زن حق دارد اجازه نزدیکی به شوهرش ندهد. زن، حیوان نیست که فقط از روی غریزه و هوس نزدیکش شد و به قول معروف همین که خرمان از پل گذشت ، وی را زیر پا له کنیم . این نگاه میری ستودنی ست که از خانواده مدرن ایرانی به نمایش می گذارد.

خیلی دوست دارم بازهم نقدم را ادامه دهم ولی همین جا توقف می کنم و صبر می نمایم تا مخاطبان بیشتری به سمت این فیلم روند و برای لحظاتی هم که شده روابط زناشویی خود و اطرافیانشان را روی پرده نقره ای سینما ببنند و متاثر و متنبه شوند . فقط در پایان ذکر این نکته ضروری است که فیلم "سعادت آباد" با به چالش کشیدن روابط زناشویی در وهله نخست و تاکید بر طلاق پنهان در مرحله بعد به دنبال این مضمون میگردد که زیر یک سقف رفتن، دلیلی بر محرم بودن و محرم شدن نیست و محرمیت به همدل بودن است.

محرم راز دل شیدای خود**** کس نمی بینم ز خاص و عام را

منبع: وب لاگ "سی نما"

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱۳


در زندگی پر از مشغله امروز، بسیاری از والدین، به خصوص والدین جوان، فرصت کافی برای گذراندن وقت با کودک خود ندارند. بسیاری از خانم ها شاغل یا دانشجو هستند یا در کلاس هایی شرکت می کنند که نمی توانند فرزندشان را همراه خود ببرند. آقایان هم که تکلیفشان مشخص است: کار و کار. گاهی حتی قبل از این که کودک بیدار شود از خانه بیرون می روند و زمان خواب کودک از کار برمی گردند. در طول روز، شاید حتی فرزند خود را نبینند. می ماند فقط روزهای تعطیل که هزار و یک کار دیگر هم برای انجام دادن دارند. حتی پدرانی که فرصت بیشتری دارند هم باز به طور معمول نمی توانند بیش از نیمی از روز را با فرزند خود باشند. اما کودکان همچنان به توجه و مراقبت نیاز دارند. نیازهای آنها چندان با رشد و تغییر اجتماع تغییر نکرده است. کودک همچنان نیاز دارد کسی باشد که به او غذا بدهد، مراقب سلامتی او باشد، در برابر خطرات احتمالی از او محافظت کند، با او وقت بگذراند، برایش کتاب بخواند، با او بازی کند و جواب پرسش های بی پایانش را بدهد. اما در زندگی امروز، از یک طرف والدین بسیار درگیر و مشغولند و از طرف دیگر، سبک زندگی جدید مانند گذشته نیست که اقوام و خویشاوندان در نزدیکی هم و حتی در یک خانه بودند و همیشه اطراف کودک پر از افرادی بود که می توانستند از او مراقبت کنند. پس چه باید کرد؟

کدام راه حل موثرتر و عملی تر است؟

والدین گزینه های متفاوتی برای حل کردن این تعارض، یعنی نیاز کودک به این که برایش وقت بگذارند از یک طرف و وقت نداشتن والدین از طرف دیگر، پیش روی خود می بینند.
۱. هماهنگی زمان کار والدین

برخی کار خود را به نحوی تنظیم می کنند که در هر ساعت دست کم یکی از والدین در کنار کودک حضور داشته باشد.

۲. کار های پاره وقت و مهد کودک

برخی با انتخاب کارهای نیمه وقت، ساعت هایی از روز کودک را به مهد کودک ها یا خانه های بازی می سپارند و بقیه ی روز خودشان از او مراقبت می کنند.

۳. پرستار

برخی دیگر پرستار انتخاب می کنند. پرستار می تواند زمان بیشتری با کودک بگذراند، حتی در خانه هم از او مراقبت کند و در همه ی ساعات شبانه روز در اختیار والدین باشد. به علاوه، ممکن است تحصیلات مرتبط خوبی داشته باشد یا تجربه اش در نگهداری از کودک از والدین بیشتر باشد. اما انتخاب یک پرستار خوب اصلاً کار ساده ای نیست. وارد کردن یک غریبه به زندگی، آن هم غریبه ای که او را نمی شناسی و سپردن فرزند عزیزت به او، انتخاب سختی است. به علاوه، پرستار گرفتن پرهزینه هم هست.

۴. مادربزرگ ها و پدربزرگ ها

در این بین، بسیاری به والدین خود مراجعه می کنند و فرزندان خود را به دست مادربزرگ ها و پدربزرگ ها می سپارند. چه کسی نزدیک تر و شناخته شده تر از پدر و مادر خود آدم؟ آنها که دلسوز هم هستند و نوه شان را خیلی دوست دارند. در نگاه اول، مادربزرگ و پدربزرگ بهترین گزینه برای نگهداری از کودکان هستند. البته قطعاً این کار فوایدی چند جانبه دارد.

مادربزرگ و پدربزرگ؛ آغوشی گرم، مهربان و دلسوز و البته بدون هزینه

وقتی مادربزرگ و پدربزرگ از نوه ها نگهداری می کنند، خیال والدین بابت بسیاری از موارد راحت است. می دانند که آنها بهترین ها را برای نوه ی خود می خواهند، به اندازه ی والدین برای نوه ها نگران هستند و از آنها به خوبی مراقبت می کنند. تازه هزینه های گرفتن پرستار را که ندارند هیچ، ممکن است در مواردی با کمک ها و خریدهای خود، هزینه های خانواده را پایین تر هم بیاورند. اما در این میان، نکاتی وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود.


ردپای گذر سن

مادربزرگ ها و پدربزرگ ها معمولاً سن بالایی دارند. اگر می خواهید فرزند خود را به آنها بسپارید، سن آنها را به خاطر داشته باشید و میزان توانمندی های آنها را بسنجید. فرزندان در بسیاری از موارد، تصویری از والدین خود دارند که خیلی واقع بینانه نیست. برای آنها پدر و مادرشان همان پدر و مادر قوی که از دوران کودکی و نوجوانی خود در ذهن دارند، باقی مانده اند که روزگاری به خوبی از عهده ی مراقبت و تربیت آنها برآمده اند و برای همین، فکر می کنند لابد الان هم می توانند به همان خوبی از نوه ی خود نگهداری کنند.

اما واقعیت این است که وقتی سن بالا می رود، آستانه ی تحمل در بعضی موارد پایین می آید. سر و صدا می تواند خیلی بیشتر از قبل کلافه کند. مدت زمانی که می توانند کار کنند کم تر می شود و نیاز به زمان های استراحت بیشتری دارند. آسیب پذیرتر هم می شوند. نمی توانند مثل قدیم روی پله ها دنبال کودک بدوند و اگر ناگهان زمین بخورند، آسیبی که می بینند بیشتر از قبل خواهد بود و دوره ی نقاهت و بهبودی هم خیلی طولانی تر خواهد بود. آنها نیاز دارند از زندگی خود لذت ببرند. البته حضور نوه ها بسیار دوست داشتنی است، اما اگر مسئولیت زیادی به گردن داشته باشند، فرصت کمی برای خودشان باقی می ماند.


مراقب مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هم باشید

پس اگر همه ی موارد را سنجیدید و به این نتیجه رسیدید که بهترین گزینه برای نگهداری از فرزندتان، مادربزرگ و پدربزرگ هستند، واقع بینانه توانمندی ها و ضعف های آنها را ببینید. شاید به شما نه نگویند، اما زمان استراحت، برنامه معمول زندگی و زمان هایی را که لازم دارند برای خودشان وقت بگذارند هم در نظر بگیرید. به آنها فرصت بدهید نگهداری از نوه های خود را کاری لذت بخش ببینند، نه وظیفه ای طاقت فرسا که در برابر آن، چاره ی دیگری برایشان باقی نمانده است.

گذاشتن فرزندان نزد پدربزرگ و مادربزرگ چه تاثیری روی کودک خواهد داشت؟


فاصله ی نسل ها

والدین، فرزندان و پدربزرگ و مادربزرگ به سه نسل متفاوت تعلق دارند. یادتان هست چقدر با والدین خود اختلاف نظر و عقیده داشتید؟ حالا این فاصله به اندازه ی یک نسل با نوه ها بیشتر می شود. والدین امروزی به خصوص دوست دارند فرزند خود را مطابق روش هایی بزرگ کنند که فکر می کنند درست تر از روش والدینشان است. آنها از کتاب های آموزشی، کلاس های گروهی، جلسات پرسش و پاسخ و جلسات مشاوره تخصصی استفاده می کنند تا روش های بهتری برای فرزندپروری بیاموزند. اما تغییر روشی که سالیان سال، مادربزرگ و پدربزرگ فرزندان خود را با آن بزرگ کرده اند کار ساده ای نیست. می توان برای آنها توضیح داد البته، اما اگر هم بپذیرند، باز در عصبانیت یا حتی وقتی احساساتی می شوند، مثل هر انسان دیگری به روشی برمی گردند که بیشتر در وجود و ذهنشان نهادینه شده است.


دنیای مدرن و فناوری ها

کودکان امروز از رایانه و اینترنت سر در می آورند و انواع و اقسام بازی های رایانه ای را می بینند و بازی می کنند. کارتون هایی می بینند که با کارتون های زمان والدینشان متفاوت است. به واسطه ی قرار گرفتن در دنیایی رو به پیشرفت و غنی از اطلاعات، سریع تر از بچه های نسل قبل رشد می کنند و می توانند باهوش تر و خلاق تر باشند. همه این تفاوت ها، سبک فرزندپروری متفاوتی می طلبد. از سوی دیگر، برخی از این تغییرات می تواند برای پدربزرگ و مادربزرگ ها پذیرفتنی نباشند. البته هستند مادربزرگ ها و پدربزرگ هایی که به خوبی کار کردن با رایانه را یاد گرفته اند و بازی های رایانه ای را می شناسند، اما باز نگاه آنها و سبک زندگی شان با کودکی که از وقتی چشم باز کرده دنیا را این طور دیده است، متفاوت خواهد بود. از یک طرف، هماهنگ شدن مادربزرگ ها و پدربزرگ ها با این دنیای به سرعت در حال تغییر می تواند سخت باشد و از طرف دیگر، کودک برای مواجه شدن با این دنیای بی انتهای اطلاعات گوناگون، نیاز به راهنمایی های موثر و به موقع و نظارت کافی دارد که از عهده ی کسانی برمی آید که شناخت خوبی از انواع و اقسام رسانه ها، وب سایت ها، امکانات اینترنت و تبلت داشته باشند.


اختلاف روش ها و سردرگمی بچه ها

یکی از مسائلی که در خانواده هایی که نوه ها نزد پدربزرگ و مادربزرگ ها می مانند بسیار متداول است تفاوت روش های والدین و پدربزرگ و مادربزرگ است. در این شرایط، گاه بچه ها گیج می شوند و نمی دانند بالاخره چه کار کنند. کودکان به خصوص در سنین قبل از دبستان، با سرعت و شدت در حال جمع آوری اطلاعات در مورد زندگی هستند. قوانین زندگی را کشف می کنند و برای خود نقشه ای از زندگی و آدم ها در ذهن می سازند. این که چه رفتاری صحیح است و چه رفتاری غلط، چه محدودیت هایی در زندگی انسان وجود دارد، چه چیزهایی ارزش است و چه چیزهایی پسندیده نیست، حتی این که خودشان چقدر ارزشمندند، عزت نفس و اعتماد به نفسشان، این که بهترین راه برای رسیدن به خواسته ها کدام است، احساسات چه معنایی دارند، چطور باید با دیگران رفتار کرد، سر میز با چه آدابی باید غذا خورد و خلاصه، پایه های همه ی آنچه زندگی را می سازد در این سن می آموزند. وقتی بین والدین و مادربزرگ و پدربزرگ در هریک از این موارد اختلاف نظر وجود داشته باشد، ممکن است باعث شود که کودک دچار گیجی و سردرگمی شود. نمی داند بالاخره اجازه دارد سر خوراکی های یخچال برود یا نه، درست است که به غریبه ها سلام کند یا نه.

این شرایط می تواند روی شکل گیری عزت نفس و اعتماد به نفس کودک، درونی شدن ارزش ها و رفتارهای صحیح تاثیر بگذارد. بنابراین، یک بحث بسیار مهم در این زمینه هماهنگ شدن والدین با پدربزرگ و مادربزرگ، دست کم در مورد موضوعات مهم است. اگر قرار است قوانینی وضع شود، بهتر است در خانه ی خودتان و والدینتان یکی باشند. بهترین کار این است که چندین بار با صبر و حوصله و البته جدی، با پدربزرگ و مادربزرگی که قرار است از فرزندتان نگهداری کنند جلساتی داشته باشید و با هم صحبت کنید. در مورد مسائل و قوانین مهم به توافق برسید. نظر آنها را بشنوید. البته قرار نیست در همه ی موارد شما آنها را تغییر بدهید. اگر می خواهید وظیفه ای به این سنگینی را به آنها محول کنید، باید در مواردی هم پذیرا باشید و شما با آنها هماهنگ شوید.


دلبستگی و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها

کودکان به یک یا گاهی دو نفر از بزرگسالان اطراف خود دلبسته می شوند. معمولاً این فرد مادر است. دلبستگی و نوع رفتار فردی که کودک به او دلبسته می شود تا آخر عمر روی زندگی کودک موثر خواهد بود. کودک که به فردی دلبسته می شود که همیشه هست، هر وقت اعلام نیاز می کنند به نیازش پاسخ می دهد، از او مراقبت می کند و به او احساس امنیت می دهد، پذیرا و گرم است و به او می فهماند که در هر شرایطی، بدون هیچ قید و شرطی او را دوست دارد، حتی اگر رفتار او را نپذیرد، یاد می گیرد که دوست داشته شدن می تواند بدون شرط باشد. احساس امنیت می کند و در رابطه های مهم دوران بزرگسالی خود نیز این احساس امنیت را خواهد داشت و طبیعتاً زندگی شادتری تجربه خواهد کرد.

اما کودکانی که مراقب ثابتی ندارند، با روش های مختلفی با رفتار آنها برخورد می شود و یا احساس پذیرفته بودن در هر شرایطی را تجربه نمی کنند چنین احساس امنیتی ندارند. آنها فکر می کنند تنها در شرایط خاصی مقبول و دوست داشتنی خواهند بود،. به همین دلیل هم شروع به رفتارهایی برای حفاظت از خود در برابر این دنیای ناامن می کنند. این کودکان در بزرگسالی و به خصوص در روابط نزدیک خود، مشکلات زیادی خواهند داشت.

بهترین حالت این است که کودک به خصوص در دو سال اول با مادرش باشد که بتواند به او دلبسته شود. البته رفتار مادر در ایجاد دلبستگی خوب و سالم و امن بسیار موثر خواهد بود. تنها حضور مادر به این معنا نیست که دیگر مشکلی وجود ندارد. اما قطعاً دائم تغییر دادن شیوه ی زندگی کودک، به خصوص در سال های اول، باعث آزار او خواهد شد. پس اگر هم ناچارید او را نزد کسی بگذارید، سعی کنید همیشه یک فرد ثابت باشد. همچنین، اگر می خواهید مادربزرگش از او در مواقعی که نیستید نگهداری کند، از همان ابتدا تقسیم بندی زمانی مشخصی داشته باشید تا برای کودک قابل پیش بینی باشد.


خطر از دست دادن فردی که کودک به او دلبسته است

از دست دادن فردی عزیز بسیار سخت و پر از استرس است. برای کودکان هم همین طور است، حتی اگر واکنشی که نشان می دهند شبیه به بزرگسالان نباشد. اگر کودک تنها به مادربزرگ یا پدربزرگش دلبسته باشد و آنها سن بالا یا بیماری خاصی داشته باشند، خطری که کودک را تهدید می کند از دست دادن آنها در سن کم است. از دست دادن فردی که به او دلبسته است برای کودک ضربه ی بزرگی به حساب می آید. بنابراین، هرچند فکر کردن به این موضوع بسیار ناراحت کننده و دردآور است، سعی کنید واقع بین باشید و در صورت وجود شرایطی که این خطر را بالا می برند، دست کم به کودک این فرصت را بدهید که به فرد دیگری، به خصوص پدر یا مادر خودش هم دلبسته شود، تا بتواند از عهده ی استرس از دست دادن فرد مورد دلبستگی اش، تاب بیاورد.

معصومه جوادی نسب

آلا پاک‌نیا

کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان

ماهنامه سپیده دانایی شماره ۵۷

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٢

فارس: رئیس اداره بهداشت مدارس وزارت بهداشت گفت: رشد مصرف سیگار در دختران بیشتر از پسران است ولی رشد مصرف قلیان در پسران بیشتر از دختران است.

در نشست خبری سلامت نوجوانان اظهار داشت: در حال حاضر پوشش خدمات سلامت دانش‌آموزان در تمام پایه‌های تحصیلی بدین گونه است که در ابتدایی‌ها بالای 98 درصد، در راهنمایی‌ها 91.4 درصد و در اول دبیرستان 91.7 درصد است....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٢

 معاون ستاد دیه کشور از افزایش چشمگیر زندانیان مهریه در سال جاری خبر داد.


محمد علی ساری ظهر امروز در سومین گرد همایی مدیران عامل ستادهای سراسر کشور که در اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: در سال جاری اقدامات و برنامه‌ریزی‌های قابل توجهی در ستاد دیه کشور انجام شده است، که از محل اعتبارات دولتی در سال 90 بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای وام به بدهکاران‌ مالی و دیه در زندان‌ها اختصاص یافته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٢

خیلی از ما خال‌هایمان را بدقت بررسی می‌کنیم، چرا که می‌دانیم هر نوع تغییر در تعداد و اندازه آنها می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان پوست باشد.


سلامت نیوز: در اینجا ۱۵ مورد از متداول‌ترین علائم سرطان که باید حتما جدی گرفته شوند را معرفی می‌کنیم:

۱-کاهش وزن بدون ‌دلیل: خیلی از خانم‌ها بدشان نمی‌آید که بدون هیچ سعی و تلاش وزنشان را پایین بیاورند. اما کاهش وزن بی‌دلیل (مثلا ۵ کیلو در ماه بدون بالا بردن فعالیت بدنی یا رژیم غذایی) حتما باید مورد چکاپ قرار گیرد. کاهش وزن بی‌دلیل نشانه سرطان است مگر این‌که خلاف آن ثابت شود. همچنین می‌تواند نشانه مشکل دیگری مثل پرکاری تیروئید نیز باشد....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٢

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه بیمارستان‌های خصوصی نقش اثرگذاری در ترویج سزارین دارند، تاکید کرد: 90 درصد زایمان‌های ناشی از سزارین در این بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد.

صغری خانی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تعداد زایمان‌های زودرس که 10 درصد از زایمان‌ها را شامل می‌شود، اظهار داشت: شایع‌ترین علت مرگ و میر کودکان زایمان‌های زودرس است و به دلیل اینکه اندام‌های بدنی کودک به علت عدم رشد مناسب قادر به تحمل زندگی بیرون رحمی نیست....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٢

یک متخصص تغذیه گفت: 80 درصد از ایرانیان دارای شکم سیر و سلول‌های گرسنه هستند و میزان بروز سوء تغذیه در ایران بسیار بالاست.


سیدضیاءالدین مظهری اظهار داشت: امنیت غذا برای افراد بسیار ضروری است؛ غذاهای آماده از ارزش غذایی زیادی برخوردار نبوده و مواد اولیه بکار رفته برای تهیه آنها سرشار از افزودنی‌هاست و نیاز بدن افراد را از نظر پروتئین و مواد معدنی برطرف نمی‌کند.

وی ادامه داد: در صورتی که هر گونه عدم تعادل در تغذیه افراد ایجاد شود، به این صورت که افراد مواد غذایی را بیش از حد نیاز استفاده کنند یا کمتر از نیازشان مصرف کنند، سوء تغذیه تلقی می‌شود.

مظهری افزود: سوء تغذیه در ایران بسیار گسترده است و 80 درصد از ایرانیان دارای شکم سیر ولی دچار گرسنگی سلولی هستند. گرسنگی سلولی در افراد مرفه جامعه همچنین در افرادی که توان مالی پایینی دارند، وجود دارد؛ سوءتغذیه بسیار خطرناک است و موجب بروز بیماری‌های مزمن می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت: فشار خون، نقرس، آرتریت‌ها، چربی خون و بیماری‌های مفصلی از جمله بیماری‌هایی است که سوءتغذیه موجب بروز آنها می‌شود.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: افراد باید توجه داشته باشند که در بدن‌شان میلیون‌ها سلول وجود دارد و باید غذایی مصرف کنند که تک‌تک این سلول‌ها نیازشان تأمین شود چرا که کمبود مواد غذایی، تمام ارگان‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۱٢


پژوهش در زمینه ویژگی های روان شناختی افراد مصروع  و داشتن اطلاعات کافی و وافی در این زمینه از دیر باز ذهن جستجوگر بشر را به خود معطوف داشته است. از زمانی که به افراد مصروع به عنوان انسانی عادی و نه افراد جن زده و متنفر نگاه شد, پژوهش در بعد روان شناختی انها هم شکل گرفت. مورل به نظر می رسد که اولین فردی بود که به مطالعه منش ا فراد مبتلا به صرع پرداخت و عنوان کردکه تحریک پذیری  و خشم از ویژگی های اساسی این نوع افراد است. گاورز بیان داشت که این افراد خصوصیاتی چون دگر ازاری , نا ارامی و تحریک پذیری در سنین کودکی دارند که در بزرگسالی به رفتارهای جنایی و شرارت ختم می شوند.
ترنز عنوان می کند که افراد مصروع خود رای و خود خواهند و براساس باورهای شخصی عمل می کنند و استدلالات انها خسته کننده و پر از خود نمایی است. با این تفاسیر اولین بار اصطلاح شخصیت صرعی توسط لنوکس زیر سوال رفت و اظهار داشت که صفاتی چون پرخاشگری , پرحرفی , بداخلاقی , سو» ظن , بزهکاری و اسکیزوئید بودن, که در پژوهش های گذشته با عنوان ویژگی های اساسی مصروعین شناخته شده است , قابل اتکا نیست و عنوان می کند که اکثر این مطالعات دارای سوگیری بوده اند و تلاششان در جهت یافتن خصوصیاتی به عنوان ویژگی های ثابت شخصیتی مصروعین و ان هم از دریچه منفی بوده است. اولین مطالعات دقیق و بدون پیش داوری در زمینه صرع در کارهای لنوکس و تیزارد مشاهده می شود. انها با توسل به ازمونهای رورشاخ و اندریافت موضوع به مطالعه دقیق مصروعین  پرداختند و برداشتهای خام قبل از مصروعین را اصلاح کرده و عنوان کردند که لزوما برخورد مصروعی دارای ویژگی های منفی شخصیتی نمی باشد, بلکه این نحوه برخورد اطرافیان و نگرش فرد بیمار است که او را منفی یا مثبت نشان می دهد.
ویش در سال 1972 نشان داد که افراد مصروع تا موقعی که از لحاظ شخصیتی زیاد اسیب ندیده باشند , از نظر اعمال جنایی وانحرافی تفاوتی با افراد عادی جامعه ندارند. انها به ندرت دست به سرقت می زنند و شدت  اعمال خرابکاری و خطا و جرم هم به سبب شدت اسیب اجتماعی وارده تفاوت می کند. بنابراین ملاحظه می شود که تا دهه های اخیر مطالعه بر روی ویژگی های روان شناختی و شخصیتی مصروعین مورد علاقه پژوهشگران بوده است و این فرایند ادامه داشته است و در سالهای اخیر که در استانه قرن بیست و یکم قرار داریم باز هم از موضوعات مهم و داغ محافل علمی بوده است . در فاصله بین سالهای 1972 تا 1987  شاهد پژوهش های خانم مینکوفسکار و دولی بوده ایم که دو نوع شخصیت برای مصروعین قائل شدند , که یکی نوع خموش که معمولا قرصت سازگاری با محیط را داشته و اختلال رفتاری قابل توجهی ندارند و دیگر نوع هیجانی که معمولا قوه انطباق با محیط را نداشته و دچار اختلالات روانی می باشند . انها احساس استرس و فشار روانی می کنند و در رفتارهای عادی روزانه هم احساس یاس و دلزدگی دارند.
کافمن عقیده دارد فردی که مبتلا به یک بیماری مزمن است, دارای احساسات منفی گرایانه از قبیل افسردگی احساس بی پناهی , اضطراب , ترس و تنهایی می باشد. این احساسات به راحتی می تواند به سایر افراد خانواده و به ویژه به انهایی که نقش مراقب را برعهده دارند, منتقل شود و موجب تغییر در ایفای نقش انان گردد.
دوریل و همکاران در ارتباط با مشکلات روانی اجتماعی مصروعین پژوهشی را انجام دادند. این پژوهش شدت نسبی یا مطلق بودن مشکلات روانی را در پنج منطقه متفاوت در امریکا مورد بررسی قرار می داد . نمونه ها با استفاده از پرسشنامه مورد مطالعه قرار گرفتند . نتایج نشان داد که انها مشکلاتی در زمینه های روابط بین فردی , شغلی , جسمی و روانی داشتند. سازگاری عاطفی , نحوه برقراری ارتباط بین فردی و سازگاری عمومی در تمام گروه ها در یک سطح بود. بنابراین ملاحظه می شود که مشکلات روانی اجتماعی دامن گیر این بیماران است.
لوئیس عنوان می کند که کودکان مبتلا به اختلال مزمن صرع احساس عدم کفایت و کارایی می کنند و ممکن است که در سنین نوجوانی دست به خودکشی بزنند . هرچقدر دوام حملات ادامه یابد , کودک بیشتر مستعد بروز مشکلات و عوارض ناشی از اختلال است.
سیلانپا در 2003 پژوهشی در زمینه نقایص بدنی و شناختی افراد مصروع بر روی نمونه ای که در محدوده سنی 4 تا 15 سال قرار داشتند , انجام داد. نتایج نشان داد که 39 و 9 درصد مصروعین مبتلا به نقص سیستم عصبی 31 ,و4 درصد دچار عقب ماندگی ذهنی ( درجه خفیف و نیمه شدید) و 27و نیم درصد نیز اختلالات و مشکلات گویایی و تکلم داشتند. از طرفی وقوع ناتوانی با موقعیت اجتماعی , فرهنگی و اقتصادی خانواده ارتباط مستقیم داشت.
پژوهش هگسون به منظور ارزیابی کارامدی برنامه های روانی  اموزشی در درمان جنبه های روانی اجتماعی صرع صورت گرفت, نشان داد که افراد مصروع در مقایسه با  افراد غیر مصروع از اعتماد به نفس پائین تر, رضایت از زندگی کمتر , مشکلات اجتماعی بیشتر, سلامت جسمانی کمتر, نگرانی بیشتر و تعادل عاطفی کمتر برخوردارند. انها همچنین در روابط خصوصی با افراد نیز دچار مشکل هستند. در بررسی رابطه بین استرس و صرع , الای و تریمبل عقیده دارند که بین استرس و صرع رابطه وجود دارد. انها براین باورند که استرس کیفیت زندگی مصروعین را مختل کرده و باعث اضطراب همراه با طپش بالای قلب , محرومیت از خواب متعادل , عدم پذیرش داروهای ضد صرع , عود افسردگی , افزایش گرایش به الکل شده و باعث تشدید حملات صرع می شود.
به تبع ان حملات صرع هم باعث تشدید استرس می شود که در نتیجه G.E.E به صورت امواج صرع دار مشخص می شود.
بنابراین می توان عنوان کرد که بین استرس و صرع یک رابطه دوسویه وجود دارد . در رابطه با همراهی افسردگی با صرع , پژوهشگران فوق براین نکته تاکید دارند که برای موفقیت در درمان افسردگی ناشی از صرع باید به عناصری چون اثرات کاتکولامین ها همراه با سروتونین, کرتیکوتروفین و اسید گاما امینو باتریک توجه داشت . بنابراین با  فرض رابطه بین صرع و افسردگی است که توصیه های درمانی  فوق ارائه شده  است.
ارزیابی میزان اختلالات روان شناختی در بین افراد مصروع با استفاده از دو ابزار BSI و D-CES نشان داد که میانگین کلی نمرات در مصروعین به طور محسوسی بالاست. در ریز نمرات مقیاس BSI بین گروهی از بیماران که دارای نشانه های لایمی بودند و افراد مصروع تفاوتی وجود نداشت. در بین افراد مصروع و سایر گروه ها  از نظر نشانگان پارانوئید تفاوتی مشاهده نشد.
در اختلالاتی چون افسردگی و پریشانی عاطفی بین گروه ها تفاوت معنی داری وجود داشت و گروه مصروعین در این اختلالات نمرات بالایی کسب کرده بودند.
مطابق با طبقه بندی اختلالات روان پزشکی در پدیده صرع ما دو نوع عمده تغییرات خلقی یا عاطفی را مشاهده می کنیم که اولی تغییراتی است که با حملات صرع در ارتباطند و دومی اختلالاتی که به صورت مزمن هستند و مستقیما تحت تاثیر تخلیه نورونی ( دشارژهای عصبی ) قرار ندارند.
تغییرات خلقی اولیه شامل مانیا و هیپومانیا است و تا حدی هم افسردگی جزئی را در بر می گیرد. تغییرات خلقی دوم شامل خود افسردگی است که بیشترین درجه شیوع و نشانگان بالینی را در افراد مصروع شامل می شود. رابطه حملات صرع با اختلال روان گسستگی از دیر باز مورد توجه بوده است . در سالهای اخیر هم مطالعاتی برای بررسی این رابطه صورت گرفته است. روان گسستگی به عنوان نتیجه بیماری صرع در مطالعات بری ورتون و تاندون مورد توجه قرار گرفته است. انها اظهار می کنند که این اختلال روانی ارتباط مستقیم با حملات صرعی و شدت و نوع حملات دارد. اما در این باره که ایا حملات صرعی باعث شکل گیری روان گسستگی شده است یا بالعکس , اظهار نکرده اند . اما یافته های برجسته حاکی از این نکته است که هیچ ارتباطی بین روان  گسستگی و صرع وجود ندارد. در تفسیر این پدیده که ایا صرع باعث شکل گیری روان گسستگی و اسکیزوفرنی می شود و یا یک  ارتباط دو سویه بین انها برقرار است , هیچ نظری را ابراز نداشته اند . رابطه بین ویژگی های روان شناختی و حملات صرعی با سایر فاکتورها و مسائل درگیر در پدیده صرع به صورت طرح واره ای ارائه شده است که برای فهم بهتر این ارتباط متقابل انها بر همدیگر ان را در شکل زیر ترسم میکنیم .

ملاحظه می شود که حملات صرعی در ارتباط مستقیم یا اسیب مغزی , حساسیت های مغزی و مشکلات روان شناختی هستند. مشکلات رفتاری هم تحت تاثیر اسیب مغزی , داروهای ضد صرع و مشکلات روان شناختی بوده و به صورت غیر مستقیم با حملات صرع در ارتباط می باشند.
تاثیر داروهای ضد صرع هم به این صورت است که باعث کاهش حملات صرعی می شود, ولی روی رفتارهای فرد و ویژگی های روان شناختی او گاه اثر نامطلوب داشته و باعث مشکلات خاص خود می شود. اسیب های مغزی هم به صورت مستقیم روی حملات صرعی, مشکلات رفتاری و مشکلات روان شناختی اثر گذاشته و باعث شکل گیری انها در فرد می شوند.
محققی در پژوهشی در راستای شناسایی تاثیر حمله های صرعی بر اختلالهای روانشناختی نوجوانان مصروع نشان داد که در نوجوانان دختر مصروع علائمی چون شکایتهای جسمانی , وسواس , نقص در روابط , افسردگی و اضطراب و در نوجوانان پسر علائمی چون نقص در روابط , افسردگی , اضطر اب و پرخاشگری به طور معنی داری بالاتر از حد طبیعی است.
در بررسی میزان تفاوت در تاثیر پذیری , نمرات دختران در شکایت های جسمانی , وسواس , حساسیت در روابط , افسردگی , اضطراب , ترس مرضی بالاتر از پسران است که تفاوت در ویژگی هایی چون وسواس , اضطراب و افسردگی معنادار بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٩


▪ کاتایوکا= تکنیک خندهٔ بدون دلیل
”خنده‌درمانی“ یکی از بهترین روش‌ها مطلوب ضداضطراب در زندگی استرس‌زای امروزی است. این روش، قابل مقایسه با انواع دیگر راه‌های ایجاد آرامش و یا روش داروئی است. در درمان داروئی، شما نیاز دارید به‌صورت فیزیکی، افکار خود را با دنیای فیزیکی اطراف قطع کنید: در صورتی که با خندیدن، شما نمی‌توانید به چیز دیگری فکر کنید یعنی شما یا فکر می‌کنید یا می‌خندید: هر دو با هم انجام نمی‌شوند.
در سایر روش‌های مدیتیشن، نیاز دارید با توان زیاد یتمرکز کنید تا شما را از فکرهای ناخواسته دور کند که گفتنش ساده ولی انجامش مشکل است بنابراین، خنده‌درمانی، ساده‌ترین روش از روش‌های درمانی است که شما را به آرامش سریع می‌رساند.
▪ خنده و کاربرد آن
۱) کاهش استرس:
ـ سرحال شدن
- پراکندگی عصبانیت و خشونت
۲) ایجاد محیط کاری سالم:
تنظیم تعادل در زندگی روزمره شما
۳) ارتباط مؤثر - خلاقیت کاری - کار به صورت لذت‌بخش
۴ ) مقابله با مجادله و سوءتفاهم، رفع افسردگی، درد و بیماری مزمن و کاهش فشار و ناراحتی در مواردی مانند:
ـ مشکل‌های زندگی زناشوئی،
ـ مدیریت کلاش و آموزش،
ـ سلامتی،
ـ روان‌درمانی،
ـ غصه و شکست،
ـ ترس،
ـ جنایت،
ـ مراقبت،
ـ مدیریت رفتار و ...
بنابراین، خنده مناسب و مهم برای موارد زیر است:
افرادی که می‌خواهند دوباره خنده و تعادل خود را به‌دست آورند، مجریانی که می‌خواهند متفاوت بیندیشند. مدیرانی که می‌خواهند روند کار را بدون افزایش استرس دنبال کنند، کارکنانی که دوست دارند از کار خود لذت ببرند، شرکت‌هائی که در تصمیم‌های مهم، مشتاق تماس‌های انسانی هستند. هر کسی که می‌خواهد تصمیم مهم بدون برخورد بگیرد.
در حقیقت، خنده، نوعی درمان است که ما را تشویق می‌کند از پدیدهٔ طبیعی فیزیولوژیکی خنده استفاده کنیم تا احساس‌های دردناک عصبانیت، ترس، کسالت و ... در ما کاهش یابند.
وه چه‌قدر این شهر ما پر سر صداست
زندگی کردن در آن پرماجراست
پس بیا با ما بخند هر صبح زود
خنده بر هر درد بی‌درمان دواست
باز بکن چهره خود نازنین
پارک بیا، خنده ما را ببین
صبح بیا همراه ما خنده کن
خنده گشاید گرهت از جبین
همه در پارک ملت می‌دویدن
صدای خنده ما را شنیدن
بیائید و بسنجید جمع ما را
شنیدن کی بود مانند دیدن

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۸

او مایل است که به او بگویید‌:
▪ د‌وستت د‌ارم، مواظبت هستم و تو را همان طور که هستی می‌پذیرم.
▪ از این که تو را د‌ارم، بسیار مغرور و مفتخرم، تو همه چیزی هستی که د‌ارم.
▪ خیلی خوشحالم از اینکه کود‌کم هستی.
▪ تو بسیار زیبا و جذاب هستی، عزیزم.
▪ تو فوق‌العاد‌ه‌ و بی‌نظیری.
▪ تو هنرمند‌ و خلاقی.
▪ تو توانمند‌ و پرتلاشی.
▪ متأسفم از اینکه به تو آسیب رساند‌م.
▪ متأسفم از اینکه به تو بی‌توجهی کرد‌م، تو را ناد‌ید‌ه گرفتم.
▪ متأسفم از اینکه فراموشت کرد‌م.
متأسفم از اینکه تو را به عنوان یک کود‌ک آن‌طور که بود‌ی، نپذیرفتم و انتظار د‌اشتم به سرعت رشد‌ کنی و بزرگ شوی.
▪ تو می‌توانی از این به بعد‌ به من اعتماد‌ کنی، و من بی‌ترد‌ید‌ از تو مراقبت خواهم کرد‌.
▪ می‌توانی به من اعتماد‌ کنی و هر طور د‌لت می‌خواهد‌ باشی (خود‌ت باشی).
▪ می‌توانی به من اعتماد‌ کنی، من د‌ر برابر هر رنج و آسیبی از تو مراقبت خواهم کرد‌.
▪ ما برای رسید‌ن به سلامتی و رشد‌ شخصیتی باهم همکاری خواهیم کرد‌.
▪ ما برای د‌ستیابی به شاد‌ی و لذت بیشتر باهم همکاری خواهیم کرد‌.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

روابط می تواند هم بهترین و بالاترین لذت زندگی و هم بزرگترین چالش آن باشد. اما معمولاً ترکیبی از هر دوی اینهاست. در دنیایی که بی وقفه به سمت بازسازی و تحول پیش می رود، خیلی از افراد مشغول بازنگری روی اولویت های زندگی خود هستند.

 

از این گذشته، آیا ما زندگیمان را با این سوال که "موجودی بانکم چطور پیش می رود؟" ارزیابی می کنیم؟ مطمئناً خیر. مهمترین سوالی...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

آیا تا به حال از خود یا فرزندانتان سوال کرده اید که معیارهای واقعی ازدواج برای برخورداری از یک زندگی واقعی چیست؟ یا زندگی ایده آل و لذت بخش چگونه شکل می گیرد؟
اغلب پدر و مادرهای ایرانی علاقه بسیار وافری به فرزندان خود و آینده آن ها دارند و به همین جهت تمامی تلاش خود را از همان دوران کودکی برای رشد و تربیت فرزندان به کار می گیرند. آن ها فرزندان خود را تحت شرایط مطلوب اقتصادی و اجتماعی رشد می دهند و از مدارس پیشرفته و توانمند برای تحصیلات بدون نقص آنها بهره می برند. بهترین کلاس های آموزش هنر، تکنولوژی، زبان و ورزش را برای آمادگی همه جانبه عزیزانشان محیا می کنند و همه این ها مستلزم زحمات و مشکلات متعددی است که والدین برای تربیت بی نظیر فرزندانشان با آغوش باز متحمل می شوند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

  نتایج یک نظرسنجی نشان داده است: عینک زدن حداقل سه سال انسان را مسن تر می کند.  
به طور متوسط کسانی که مداوم عینک می زنند 3/3 سال پیرتر از سنشان دیده می شوند. این بررسی روی 4000 داوطلب انجام گرفته است.  
به گزارش اسکات من این نظرسنجی هم چنین حاکیست: اشخاصی که ناچار هستند دائما عینک به چهره داشته باشند، یک پنجم نسبت به کسانی که عینک نمی زنند، اعتماد به نفس کمتری دارند و تصور می شود که از نظر جسمی نیز ضعیف تر هستند. این نظر سنجی برای کلینیک بینایی لندن انجام شده است.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

در سال های اخیر مادران بیشتر ترجیح می دهند از روش سزارین برای زایمان استفاده کنند. این مساله تا حدی پیش رفته که آمار سزارین در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است و کارشناسان درباره روند رو به رشد آن هشدار می دهند. از سوی دیگر مادران نیز به دلیل نداشتن آگاهی کافی نسبت به زایمان طبیعی و سزارین به اشتباه رو به سزارین می آورند....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

 

محققان می گویند: اگر بیماران سرطانی در روزهای پایانی عمر در خانه خودشان نگهداری می شوند در آرامش بیشتری دنیا را ترک خواهند کرد و برای اطرافیان آنها نیز از نظر احساسی این وضعیت بهتر خواهد بود. این پژوهشگران می گویند: مراقبت خانگی در این شرایط و لحظه های پایانی از دردهای جسمی و روحی بیمار و اطرافیانش می کاهد. دکتر الکسی رایت محقق انستیتو سرطان رانا- فاربر در شهر بوستون آمریکا در این پژوهش خاطرنشان کرد: بیماران سرطانی که در اتاق  مراقبت های ویژه یا بیمارستان می میرند، در آخرین روزهای عمر خود فشار و آشفتگی جسمی و احساسی بیشتری را تجربه می کنند و در پایان عمر کیفیت زندگی شان تا حد نامطلوبی کاهش پیدا می کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، رایت و دستیارانش در این پژوهش روی 342 بیمار سرطانی در مراحل پیشرفته بیماری و بستگان و خویشاوندان آنها تا زمان فوت بیمار مطالعه و بررسی کردند. آنها می گویند: نگهداری از این بیماران در خانه از آلام و دردهای آنها می کاهد و حداقل در یکی از پژوهش ها دیده شد که این شیوه حتی مدت اندکی به عمر بیمار می افزاید. این تحقیق در مجله اونکولوژی بالینی منتشر شده است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

     یک تحقیق جدید نشان داده است که داروی مورد استفاده برای درمان بیماران مبتلا به کلسترول بالا می تواند برای درمان سرطان پروستات هم مفید باشد.  
محققان دریافته اند: این داروی استاتینی موسوم به "روسوواستاتین-آ" با نام تجاری کریستور، رشد سلولهای سرطانی پروستات را که از انسان به موشهای آزمایشگاهی پیوند زده شده بودند، سرکوب و متوقف می کند.  
به گزارش ساینس دیلی در این پژوهش، دکتر زیائو - یان ون و دستیاران وی در بیمارستان سنت مایکل 2000 مولکول کوچک را در جنین های زبراماهی ها مورد معاینه قرار دادند. تحقیقات نشان داد: هفت ترکیب که چهارتای آنها استاتین ها هستند، رشد عروق خونی در جنین ها را کند یا متوقف می سازند.  
محققان سپس متوجه شدند که یکی از این استاتین ها که همان روسوواستاتین است رشد سرطان پروستات را در موشها بدون برجای گذاشتن عوارض جانبی سرکوب می کند، پس از انجام آزمایشات موفق روی نمونه های انسانی در آینده داروهای استاتین را می توان خوشبینانه برای مقابله با سرطان پروستات تجویز کرد.  
این تحقیق در نشریه اروپایی "اورولوژی" منتشر شده است.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

به هر تقدیر فیتیش که از اون بعنوان تابو و یا بت یاد شده چیزی در جنس مقابل هست که باعث میشه تا یک فرد چه مذکر و چه مونث بشدت تحریک بشوند .

برای همین هم از فیتیش میشود بعنوان محرک عاطفی و خصوصاً محرک جنسی شدید نام برد.

خوب میدانید که بعضی از اعضا و قسمتهای بدن بعنوان یک فیتیش یا محرک میتوانند جنس مقابل را به تحریک وادارند و گاهی هم چیزهای دیگری مانند رفتار و یا نوع لباس محرک شدیدی خواهند بود که میگوییم به اون موضوع فیتیش داریم....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

  پزشکان دانشگاه لیورپول در حال انجام آزمایشات جدیدی هستند که در نتیجه آن امکان تشخیص سریع و بسیار دقیق تر آسیب های کبدی فراهم خواهد شد.  
این تیم پزشکان دریافته اند که وجود پروتئین های خاص در خون نشان دهنده آسیب های زودهنگام به سلولهای کبدی هستند و می توانند نقطه ای را نشان دهند که در آن مرحله مرگ سلولی رخ می دهد.  
متخصصان علوم پزشکی دانشگاه لیورپول در این آزمایشات که روی موشها انجام گرفتند، متوجه شدند: این سلولهای کبدی دو پروتئین آزاد می کنند که تصویری مفصل و با جزئیات از میزان آسیب های سلولهای کبدی ارائه می کند.  
به گزارش دومینیکن تودی، دومینیک ویلیامز پزشک متخصص این دانشگاه می گوید: این یافته ها حائز اهمیت هستند چرا که آگاهی از چگونگی مرگ سلولی به پزشکان امکان می دهد به داروهای جدیدی برای نجات سلولهای کبدی دست پیدا کنند. همچنین می توان تشخیص داد کدام بیماران بیشتر آسیب دیده اند و به مراقبت های ویژه پزشکی نیاز دارند.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

نوجوانی، دوره‏ای انتقالی و نوعی برزخ میان کودکی و جوانی به شمار می‏رود . در این سن مسئله آفرین، نوجوان وارد حیات عاطفی خویش می‏شود و با رشد جنسی، احساس بی‏ثباتی و عدم امنیت در وی تشدید می‏شود . زنگهای خطر آنگاه به صدا درمی‏آیند که والدین و مربیان به جای راهنماییهای مؤثر و کارگشا، تدابیری مبهم و گیج کننده را اتخاذ نمایند و به این وسیله نوجوان را در سرگردانی رها سازند . از این رو، مناسب است‏با توجه به اهمیت مطلب، گذری هرچند کوتاه بر مراحل تمایلات عاطفی - جنسی در نوجوان داشته باشیم . ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

     همانطور که ساعت به زندگی انسان نظم بخشیده و زمان انجام فعالیت های مختلف را به ما یادآوری می کند، بدن انسان نیز از یک ساعت درونی برخوردار است که نوعی سلول در چشم وظیفه تنظیم آن را بر عهده دارد.این سلول ها در شرایط کم نور ساعت درونی بدن را تنظیم می کنند.  ساعت درونی بدن چرخه شبانه روزی تمامی فعالیت های بدن را از چرخه خواب و بیداری گرفته تا اشتها و میزان هورمون ها تنظیم می کند.در این میان نور که از طریق چشم ها به مغز می رسد، این ساعت ها را تنظیم می کند، اگرچه هیچ کس نمی داند چگونه این فرایند اتفاق می افتد.  اما اکنون محققان بیمارستان جانز هاپکینز با همکاری دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و کورنل بخشی از این راز را گشوده اند.آنها در بررسی های خود دریافتند سلول های میله ای ( یکی از سه نوع سلول حساس به نور بسیار پیچیده موجود در شبکیه چشم) تنها سلول های مسوول تنظیم ساعت درونی بدن در شرایط کم نور است.  این پژوهشگران همچنین دریافته اند این سلول های میله ای که به خاطر استوانه ای شکل بودن به این نام خوانده می شوند، همراه با سلول های مخروطی و دیگر سلول های شبکیه، ساعات درونی بدن را در شرایط پرنور درخشان تنظیم می کنند. نتایج این تحقیقات در نشریه نوروساینس منتشر شده است.  
" سامر هاتار" محقق بیمارستان جانز هاپکینز با اشاره به شگفت انگیز بودن این یافته ها از جهات مختلف می گوید: پیش از این تصور می شد که چرخه های شبانه روزی فقط در شرایط نسبتا پرنور تنظیم می شود که یافته های جدید این امر را تایید نمی کند.  دوم آنکه می دانستیم زمانی که این سلول های میله ای در برابر نور بسیار روشن قرار می گیرند، بی رنگ و غیرکارامد می شوند از این رو تصور می شد که این سلول های میله ای در تنظیم ساعت درونی بدن در نور زیاد نقشی ندارند. اما کشف جدید این تصور را رد کرده و حاکی از نقش موثر این سلول ها در تنظیم ساعت درونی بدن است.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

زندگی، هدیه‌ای‌ست که از جانب خداوند به ما ارزانی داشته شده و ما اجازه نداریم در فقر، ناامیدی و حسرت، روزگار را بگذرانیم و در این دنیا، بدون آرمان و باری‌به‌هر‌‌جهت زندگی کنیم‌ بنابراین باید مراقب گذر لحظه‌های ارزشمند عمر خود باشیم و این لحظه‌‌ها‌ ‌را با ‌هدف بگذرانیم چراکه زندگی، دکمه‌ی بازگشت ندارد و ‌هرچه را با تمام وجود بخواهیم، به‌دست می‌آوریم.


همان‌گونه که می‌دانیم، لازمه‌ی داشتن یک زندگی ایده‌آل، در مرحله‌ی نخست، داشتن هدف مشخص و تعیین مسیر می‌باشد چراکه بی‌هدف بودن، انسان را دچار روزمرگی می‌کند اما داشتن هدف،...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

این یک جمله‌ی آشنا، رایج و کلیشه‌ای است:
«برای پیروزی بر هر حریف و دشمنی، سعی‌کن به نقاط ضعفش دست پیدا کنی و از همان نقطه، حریفت را شکست داده و خاکسترنشین کن‌ یا برای پیروزی بر حریف، نقاط ضعف و قوت او را شناسایی کرده و با فشار بر نقاط ضعف او، به‌طور حتم او را با شکست سختی مواجه خواهی‌ کرد.»


انکارناپذیر و غیرممکن است که داشتن نقطه‌‌ضعف را کتمان نموده یا ادعا کنیم که هیچ نقطه‌ضعفی نداریم. در هر صورت‌،...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

 
محققان توصیه می کنند: برای تمییز کردن دستهای خود آنها را به هم نمالید بلکه باید با دستمال کاغذی دستها را تمیز و خشک کنید.   محققان خطاب به پزشکان و پرستاران تاکید می کنند: مالش دست ها به یکدیگر در مقابل یک خشک کن حرارتی پس از شستن و آبکشی آنها سبب می شود باکتری های بیشتری روی دست تجمع کنند و حتی گاهی عادی ترین باکتری های پوست می توانند برای افراد بیمار خطرناک باشند.   دکتر آنا اسنلینگ، محقق دانشگاه برادفورد در انگلیس می گوید: هنگام مالش دست ها به هم، تعداد زیادی از باکتری ها را در میان منافذ پوستی به سطح دست خود می آورید. به همین خاطر بهترین راه برای جلوگیری از این امر خشک کردن دستها با دستمالهای کاغذی است.   به گزارش مجله علمی نیوساینسیست محققان در این پژوهش دریافته اند: اگر دستها را بدون حرکت مقابل خشک کن نگه دارید، 37 درصد از باکتری های پوست کاهش می یابد. اما اگر در مقابل

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

 
محققان در آمریکا دریافته اند: دارویی که برای بیماری مزمن ریوی باز دارنده تجویز می شود، می تواند برای بهبود بیماری آسم بویژه نوع مقاوم آن هم، مفید و موثر باشد.  
کارشناسان خاطرنشان کردند: برخی از پزشکان تاکنون این دارو موسوم به "اسپیریوا" را برای افراد بالغ مبتلا به آسم که به داروهای دیگر واکنش مثبت نشان نمی دادند، تجویز می کردند اما یک آزمایش بالینی بزرگ که به تازگی انجام گرفته به لحاظ علمی کاربرد این دارو برای درمان آسم مقاوم را تایید کرده است.   به گزارش روزنامه لوس آنجلس تایمز، محققان می گویند: اسپیریوا می تواند جایگزینی مناسب برای سایر داروهای آسم مثل سریونت، ادوایر و سیمبیکورت باشد.   این پژوهش که با تلاش تیم پژوهشی دکتر استفان پیترز در مرکز پزشکی دانشگاه ویک فارست انجام گرفته در مجله پزشکی آنلاین نیوانگلند به چاپ رسیده و در نشست انجمن اروپایی تنفس در اسپانیا ارائه شده است.   دکتر مایکل دی روت، پروفسور طب ریوی در دانشگاه کالیفرنیا نیز در این باره خاطرنشان کرد: ویژگی خاص داروی اسپیریوا این است که تاثیر آن 24 ساعت یا بیشتر ادامه پیدا می کند و یک درمان بلند مدت فراهم می سازد.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/٧

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت :انجام ورزش هایی مانند دویدن ، پریدن ، والیبال ، فوتبال و ژیمناستیک که با تحمل وزن بدن همراه هستند موجب افزایش جذب کلسیم در بدن می شود.  دکتر سید  ضیا» الدین مظهری افزود: عدم بهره مندی از تغذیه مناسب و فعالیت های بدنی لازم در طول زمان رشد، ممکن است موجب کاهش تراکم استخوان ها شود.  وی خاطر نشان کرد : اسکلت و استخوان بندی نه تنها چارچوب و ساختار بدن را تشکیل می دهد بلکه از اندام های داخلی محافظت می کند و در خونسازی مشارکت دارد و به عنوان انبار کلسیم، فسفر و کربنات های بدن در تعادل اسیدی بازی، حفظ و هدایت اکثر فعل و انفعالات بدن موثر است. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۸/۳


هوگان و پرسلی نقل از لارکین هشت عنصر اصلی و اساسی اموزش براساس رویکرد سکو سازی را که معلمان می توانند به عنوان خط مشی کاری خود , در جهت رشد شناختی کودک, استفاده کنند را به این ترتیب بیان کرده اند.


ادامه مطلب ...
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar