مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
کلم بروکلی مفید برای مقابله با التهاب استخوانی - مفصلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

  

دانشمندان انگلیسی تاکید کردند: کلم بروکلی که بعنوان سبزی مفیدی برای پیشگیری از سرطان شناخته شده است، برای مقابله با عارضه آرتریت یا التهاب استخوان و مفاصل نیز مفید است.

   دانشمندان دانشگاه آنجلیای شرقی در انگلیس می گویند: آزمایشات ابتدایی یک ترکیب زیست فعال را در کلم بروکلی نشان می دهد که سولفورافان نام دارد و این ماده عملکرد آنزیم هایی را متوقف می سازد که در تخریب مفاصل در مبتلایان به عارضه آوستئوآرتریت نقش اثرگذار دارند. اوستئوآرتریت یا بیماری التهاب استخوان و مفصل، شایعترین نوع عارضه آرتریت است.   به گزارش روزنامه آنلاین ایج چاپ استرالیا، دانشمندان در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی هستند تا با دستیابی به اطلاعات دقیق تر دریابند که آیا این ترکیب موجود در بروکلی می تواند پیشرفت اوستئوآرتریت را کند کرده یا متوقف سازد؟   یان کلارک سرپرست این پروژه تحقیقاتی در بیانیه ای تصریح کرد: در طول این پروژه تحقیقاتی سه سال تاثیرات سایر مواد رژیمی روی اوستئوآرتریت مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت.  

  نظرات ()
سطح کلسترول مفید خون ایرانی ها پایین است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦


بر اساس مطالعات انجام شده، 70 درصد مردم دچار کمبود کلسترول مفید خون (HDL) هستند. دکتر محبوبه سادات حسینی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بقیه الله با اعلام مطلب فوق افزود: استفاده از غذاهای دریایی و خصوصا انجام ورزش منظم باعث افزایش سطح HDL خون می شود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: افزایش چربی خون یکی از عوامل خطرساز بیماری های قلبی عروقی است که با افزایش میزان چاقی و عدم رعایت رژیم غذایی شیوع بیشتری دارد. این فوق تخصص غدد در خصوص اندازه گیری چربی خون گفت: بایستی تمامی افراد بالای 20 سال برای ارزیابی میزان چربی خون، آزمایش خون بدهند در صورتی که میزان چربی خون بالا نبود، ارزیابی مجدد هر 5 سال یکبار انجام شود.
وی با بیان اینکه چربی مفید خون HDL باعث خروج چربی ها از بدن می شود، گفت: لازم است میزان HDL در زنان کمتر از 50 و در مردان کمتر از 40 نباشد در صورتی که میزان HDL در فردی بالاتر از 60 باشد، یکی از فاکتورهای خطرساز عوامل قلبی عروقی (افزایش فشار خون، سیگار، سابقه فامیلی مثبت و سن بالا) حذف می شود. دکتر حسینی به کلیه افراد توصیه کرد: غربالگری و بررسی اختلال چربی خون فراموش نشود. وی در ادامه افزود: برخلاف تصور اشتباهی که بین اغلب مردم شایع است، گزگز دست و پا از علایم اولیه افزایش چربی خون نبوده بلکه در صورتی که میزان چربی خون خیلی بالا رود، این حالت بروز می کند. این
فوق تخصص غدد در خصوص زمان ناشتایی برای آزمایش چربی های خون گفت: افرادی که برای آزمایش خون و اندازه گیری چربی خون مراجعه می کنند باید 14 تا 12 ساعت ناشتا باشند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به احتمال وجود خطاهای آزمایشگاهی در صورتی که پس از انجام آزمایش خون، چربی خون فردی بالا بود، آزمایش مجددا به فاصله چند هفته 3 تا 2 نوبت و ترجیحا در همان آزمایشگاه تکرار شود. پس از تشخیص بالا بودن چربی خون و رد علل ثانویه افزایش
چربی خون مانند کم کاری تیروئید، دیابت، مشکلات کبدی و کلیوی، پزشک برای درمان اختلال چربی خون اقدام می کند.

  نظرات ()
چرا در رابطه زناشوئی عشق ما روز به روز کم رنگتر می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

 بر خلاف تصور خیلی ها که فکر می کنند عشق یکباره پیدا می شود و همیشه می ماند و یا حتی بیشتر می شود؛ واقعیت اینست که عشق ممکن است یک لحظه ایجاد شود، اما همانند بذری است و در صورتی باقی می ماند و رشد می کند که در زمین مناسبی جای گیرد، آب و نور کافی به آن برسانیم؛ مرتب آفت کشی کنیم و به آن کود بدهیم و مستمراً به آن رسیدگی نمائیم.

 چگونه عشق به مرور کمرنگ می شود یا از بین می‌رود؟...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفع موهای زائد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

همه مردان و زنان، تنها به یک دلیل عمده - پاکیزه بودن - به دنبال راه‌هایی هستند تا از شر موهای زاید خود خلاص شوند. تیغ، موم، نخ، کرم‌های موبر، دستگاه‌های اپیلاتور و در نهایت، لیزر به شما کمک می ‌کند تا بر این موها که رشد شان تمامی ندارد، فائق آیید.

پیش از هر چیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که عوام مردم و بسیاری از آرایشگران از اصطلاح اپیلاسیون برای برداشتن موهای زائد بدن (چه به صورت دائمی و چه به ‌صورت موقتی) استفاده می ‌کنند، که اشتباه است...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دپیلاسیون با دستگا‌ه‌های اپیلاتور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

دستگاه‌های اپیلاتور، از جمله اقتصادی ‌ترین وسایل برای رفع موهای زائد بدن است.

این دستگاه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

گروهی که تنها ساقه مو را کوتاه می ‌کنند و گروهی که مو را از ریشه درمی‌ آورند...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونگی حرف دل خانمها از حرکات آنها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

 

برخـلاف زنـان کـه اسـاتـیـد مـسـلم هـنـر دوپــهلوگری هستـند، اغـلب مـردان آنــچه که مقصودشان است را می‌گـویند. به همین خاطر است که تفسیر زبان جسـمانـی زنان از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

بـرخـلاف زنـان کـه اسـاتـیـد مـسـلم هـنـر دوپــهلوگری هستـند، اغـلب مـردان آنــچه که مقصودشان است را می‌گـویند و آنچه را که می‌گویند مقصودشان است. صحـبـتــهای آنان رک و راست و بی پرده می‌باشد...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موزه مردم شناسی جنوب سهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦


موزه مردم شناسی منطقه جنوب سهند در مسیر معرفی و شناساندن جلوه‌های مختلف زندگی و عناصر اجتماعی و فرهنگی این منطقه از نگاه مردم شناسی در شهرستان بناب تاسیس شده است.
این موزه در محل حمام قدیمی مهرآباد بناب مربوط به دوران صفویه در فضایی به مساحت 350 مترمربع بنا شده است ، هدف از راه‌ اندازی این مجموعه به عنوان نخستین موزه مردم شناسی منطقه، ایجاد یک مرکز علمی و تحقیقاتی در چارچوب رسالت سازمان میراث فرهنگی عنوان شده است.
در موزه یاد شده مجموعه آثار و اشیایی همچون ابزار کشاورزی، آلات موسیقی، صنایع نساجی، روشنایی، زیورآلات، پوشاک،وسایل تدخین ، طب سنتی، ادعیه و طلسماتابزار آلات سنتی کشاورزی ، دست بافت‌های قدیمی و سایر لوازم زندگی مردم مناطق بناب، هشترود، عجب شیر، مراغه و ملکان به نمایش گذاشته شده است.

  نظرات ()
عشق یکسویه و نحوه ی مواجهه با آن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

 بر اساس تئوری  روابط اصلی وقتی فردی عاشق ماست ما برای او یادآور تصویر یکی از افراد اصلی زندگی او  هستیم و  او به این دلیل به ما عشق می ورزد که « کودک درون » او در آن ارتباط به نحوی ناکام شده است و  اکنون  می خواهد  که مشابه آن رابطه را با ما که یادآور آن فرد اصلی هستیم شروع کند تا شاید این بار  مشکلات  و  مسائل  قبلی  تکرار  نشود....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هنگام عطسه و سرفه، بینی و دهان خود رابپوشانید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

 
تحقیقات نشان می دهد: با وجودی که سرفه و عطسه منتشر کننده بسیاری از بیماریها هستند اما هنوز هم اکثر مردم به هنگام عطسه زدن یا سرفه کردن جلوی دهان و بینی خود را نمی پوشانند.   پژوهشگران تاکید دارند: پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه هر چند کار ساده ای به نظر می رسد اما یک اقدام مهم و ضروری بهداشتی عمومی برای مقابله با شیوع بیماریهای عفونی است. با وجودی که محققان و کارشناسان بویژه در سالهای اخیر تاکید زیادی روی رعایت این روش ساده پیشگیری دارند اما پژوهشی که در مدت همه گیری آنفلوآنزای خوکی در سال گذشته انجام گرفته تایید می کند که از هر چهار نفر در واقع فقط یک نفر جلوی دهان و بینی خود را می پوشانده است.   به گزارش روزنامه تلگراف، علاوه بر این فقط 5 درصد از مردم این روش را صحیح انجام می دهند.   کارشناسان تاکید می کنند: اگر درون یک دستمال سرفه یا عطسه کنید میکروبها به دست شما منتقل نخواهند شد و در نتیجه مانع از انتشار ویروس ها و میکروبها به سطوح مختلفی خواهید شد که دیگران با آنها در تماس هستند. رعایت نکردن این امر سبب گسترش بیشتر میکروبها بین اطرافیان در یک محیط مشترک می شود.

  نظرات ()
چگونه ارتباط احساسی برقرار کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

ارتباط احساسی چیست؟ گوش کنید، آیا نشانه هایی می بینید که بگویند می توانید با کسی رابطه برقرار کنید یا نه؟ چرا دست یافتن به سطح بالایی از امنیت احساسی با جنس مخالف اینقدر دشوار است؟  با مسائل و مشکلات مربوط به برقرار ارتباط احساسی آشنا شوید و ببینید چرا برقراری پیوند احساسی برای ساختن یک رابطه الزامی است....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راهکار موثر برای یافتن همسر مناسب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

قدم اول این است که خودتان را درست بشناسید و مطمئن باشید که واقعا تصمیم دارید ازدواج کنید یا نه و اگر پاسخ مثبت است به چه دلیل؟ بخاطر پول ؟ ظاهر طرف مقابل ؟ شخصیتش ؟ یا صرفا برای اینکه از خانه پدری فرار کنید ؟ کسی که خودشناسی می کند، برای زندگی خودش هدف قائل می شود، برنامه ریزی می کند، آرزوهایش را روی کاغذ می آورد و جاهای خالی زندگی اش را شناسایی می کند. کسی که خودش را خوب می شناسد، کمتر تحت تاثیر حرف دیگران مسیر زندگی اش را تغییر می دهد و دوست دارد خودش بداند با زندگی اش چه کار می کند.....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیردهی، روزانه 500 کالری از وزن مادر می کاهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

 
یک پژوهش جدید که اخیرا در برنامه دپارتمان دولتی سلامت در نیویورک انجام گرفته نشان داد: شیردهی، سبب می شود که روزانه 500 کالری انرژی در بدن مادر سوخته شود

این تحقیق که در مجله آمریکایی "طب" به چاپ رسیده تاکید می کند که این کاهش وزن می تواند تعبیری از سایر مزایای شیردهی برای سلامت مادر از جمله کاهش خطر بروز دیابت نوع دوم باشد.   به گزارش روزنامه نیویورک دیلی نیوز، این دپارتمان یک برنامه آموزش بهداشت عمومی 6 و یک دهم میلیون دلاری را راه اندازی کرده است تا مادران جوان را از مزایای شیردادن به فرزندانشان هم برای خود آنها و هم برای نوزادشان آگاه سازند.   طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، در حالی که به مادران توصیه می شود تا یک سال و حتی بیشتر به نوزاد خود شیر دهند اما اغلب تا شش ماهگی این مسوولیت را به عهده می گیرند و توصیه پزشکان را نادیده می گیرند.  

  نظرات ()
موزه سنگ نگاره‌های مراغه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦


موزه باستان شناسی سنگ نگاره‌های مراغه درمقبره 'آقالار' به مکانی زیارتی- تاریخی تبدیل شده است.
این مکان آرامگاه میرعبدالفتاح موسوی مراغه ای، شاعر و عارف نامی دوره زندیه بوده که بنای آن در سال1247 هجری به طور کامل مرمت و بازسازی شده است.
مقبره آقالار پس از آن سالها به محل دفن بزرگان، عرفا و شیوخ مراغه تبدیل شده و به همین دلیل به مقبره 'آقالار' به معنی 'بزرگان' شهرت یافته است. این مجموعه در سال1381 پس از مرمت به موزه سنگ نگاره‌ها تبدیل شده و آثار نفیسی از سنگ نگاره های تاریخی از جمله سنگ مزارهای کهن و قدیمی را در خود جای داده است.
در این موزه سنگ قبرهای گهواره‌ای، صندوقی و تخته سنگ هایی با انواع خطوط و با نقوش تزیینی و هندسی و قوچ های سنگی جمع آوری شده و در معرض دید عموم قرار گرفته که بیشتر این سنگ قبرها متعلق به شهرستان مراغه و اطراف آن است.

  نظرات ()
پیش بینی دیابت10 سال قبل از بروز بیماری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

دانشمندان موفق شدند با کمک یک آزمایش خون جدید خطر احتمالی ابتلا به بیماری دیابت را 10 سال قبل از بروز آن پیش بینی کنند.   پژوهشگران در فستیوال علم انگلیس در بیرمنگهام متذکر شدند که این تست می تواند حدود نیمی از افرادی را که به دیابت نوع دوم مبتلا خواهند شد، شناسایی کند.   قسمت جدید بر اساس شناسایی مقدار یک مولکول ژنتیک در خون بیماران عمل می کند. همین مولکول که میکروآر آن آ یاMiR    نام دارد می تواند افرادی را که در معرض خطر شدید ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی هستند، شناسایی کند.   دکتر منوئل مایر، دانشمند برجسته کالج کینگ لندن در این پژوهش می گوید: هزینه این آزمایش حدود دو پوند خواهد بود.   به گزارش روزنامه تلگراف، پزشکان می گویند: بزرگترین مزیت این آزمایش این بوده که به طور مستقیم آسیبی را که دیابت به عروق خونی وارد می سازد، ارزیابی می کند.   دکتر مایر تصریح کرد: برای پزشکان بسیار مهم است که بتوانند بیماران دیابتی را که بیشتر در معرض مشکلات قلبی - عروقی هستند، شناسایی کنند و به نظر می رسد این گروه جدید از نشانگرهای خونی می توانند این امکان را برای محققان فراهم سازند.  

  نظرات ()
چرا اضطراب، مغز را به اشتباه می اندازد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

 
محققان در مدتها پیش، این سوال را در ذهن داشتند که چرا افراد مضطرب، هنگام تصمیم گیری واقعا ناتوان می شوند.   یوکو موناکاتا، پروفسور روانشناسی در دانشگاه کلورادوی آمریکا معتقد است که در اشخاص مضطرب، بازدارندگی عصبی کاهش پیدا می کند که همین امر تصمیم گیری را دشوار می سازد.   بازدارندگی عصبی فرآیندی است که طی آن یک سلول عصبی، فعالیت سلول دیگر را سرکوب می کند و این فرآیند جنبه ای حیاتی در توانایی انسان در انتخاب کردن است.   به گزارش مجله علمی نیچر، هانا سیندر محقق روانشناس و دانشجوی موناکاتا در این باره خاطرنشان کرد: ما دریافتیم اگر میزان پدیده بازدارندگی را در یک مغز تحریک شده افزایش دهیم سپس سیستم مغزی می تواند تصمیمات دشوارتری را اتخاذ کند و بالعکس اگر از میزان بازدارندگی کاسته شود تصمیم گیری برای فرد دشوارتر می شود.   پژوهشگران می گویند: با این یافته می توان به روش های مفید برای بهبود اضطراب دست پیدا کرد.شرح این یافته در مجله پیشرفتهای آکادمی ملی علوم منتشر شده است.  

  نظرات ()
چگونه از سوء استفاده جنسی از فرزندمان پیش‌گیری کنیم. نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

  چه آموزش‌هایی برای پیش‌گیری از سوء استفاده‌ی جنسی در فرزندتان لازم است؟

•     خصوصی‌بودن اندام‌های جنسی شامل پستان‌ها، باسن، اندام تناسلی را از سن 3 تا 4 سالگی آموزش دهید. تا 5 سالگی کودک باید کاملاً این موضوع را درک کرده باشد.

•     شما باید این مفهوم را در فرزندان خود تقویت کنید که بدن آن‌ها به خودشان تعلق دارد. بچه‌ها با این کار برای جسم خود احترام قائل خواهند شد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
معیار جفت یابی چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

* مسائل مادی:

آیا شما از آن دسته افراد هستید که همیشه باید چیزی داشته باشد؟ آیا همیشه در گیر و دار این هستید که جدیدترین و گران قیمت ترین چیزها را به دست آورید؟ اگر اینطور است، پس بهتر است به سراغ زنی بروید که زیاد به مسائل مالی توجهی ندارد. در این مورد خاص، اینکه متضادها هم را جذب می کنند، صدق می کند. در یک رابطه باید تعادل وجود داشته باشد درغیراینصورت، اگر زنی را پیدا کنید که درست مثل خودتان مادی گرا باشد، در اکثر موارد مشکلاتی در رابطه تان ایجاد خواهد شد چون هر دوی شما سر اینکه کدامتان آن چیزها را اول به دست آورد رقابت خواهید داشت. ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ماساژ برای رابطه جنسی بین زوجین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

یکی از مهمترین و موثرترین راههای برقراری ارتباط بدنی و روحی با همسر انجام دادن ماساژ از روی شهوت است. 

این ماساژ به هردوی شما کمک میکند تا از استرس و خستگی کار روزانه خلاص شوید و از یکدیگر لذت ببرید....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دارویی برای کاهش عوارض جانبی درمان سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

پژوهشگران از تولید دارویی خبر داده اند که ریزش مو و سایر عوارض جانبی ناشی از پرتودرمانی در بیماران سرطانی را متوقف می سازد.   به گزارش ایسنا، این دارو که عوارض جانبی درمان سرطان را تا 75 درصد در بیماران کاهش خواهد داد به زودی وارد بازار خواهد شد.   این دارو موسوم به "2-دئوکسی - د - گلوکز" (DG-  2)  تولید محققان سازمان توسعه تحقیقات دفاعی در هند است و سه مرحله آزمایشات بالینی راتکمیل کرده و اخیرا برای تولید تجاری به آزمایشگاهی در حیدرآباد فرستاده شده است. این دارو در مرحله نهایی باید مورد تایید دبیرکل خدمات بهداشتی در این سازمان قرار بگیرد.   به گزارش پایگاه اینترنتی تورنتو نیوزنت ورک، در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند عوارض جانبی پرتودرمانی را کاهش دهد. اگر این دارو پیش از آغاز پرتودرمانی به بیماران سرطانی داده شود، عوارضی شامل ریزش مو، تهوع، از دست دادن اشتها و بی خوابی کاهش خواهند یافت. 

  نظرات ()
ویژگی افرادی که مهارت نه گفتن دارند. نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٥


این افراد قاطعیت خوبی دارند، اعتماد به نفس آنها بالاست، برنامه‌های شخصی در زندگی دارند و اهدافشان روشن و واضح است و می‌دانند که از چه راهی به اهداف خود خواهند رسید. در مقابل افرادی که توان کافی برای نه گفتن ندارند اعتماد به نفس ضعیفی دارند، به راحتی تسلیم دیگران می‌شوند. ممکن است اهداف و برنامه ریزیهای مشخصی نداشته باشند و اگر داشته باشند اهمیت لازم را به آنها نمی‌دهند. این افراد معمولا به برآورده شدن خواست دیگران اهمیت می‌دهند که می‌تواند ناشی از ترس آنها به از دست دادن دوستیها ، طرد شدن و ... باشد.
تقویت مهارتهای نه گفتن
مشخص کردن اهداف و برنامه‌ها گام اول در این راه است. اهداف مشخصی داشته باشید و مسیرهای خود را برای رسیدن به این اهداف معین کنید.
اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.
نه گفتن را با تمرین در مسائل جزئی‌تر تکرار کنید.
به افرادی که قاطعیت دارند و مهارتهای خوبی در این زمینه دقت کنید و ویژگیهای آنها را مورد توجه قرار دهید.
اطلاعات و آگاهیهای خود را افزایش دهید.

خود را تقویت کنید و مطمئن باشید که نه گفتن ، روابط اجتماعی شما را مختل نخواهد ساخت. در مواردی هم که نه گفتن به مسائل جدی و خطرناکی مربوط می‌شود، از دست رفتن رابطه به نفع شما خواهد بود. با برقراری روابط سالمتر اجتماعی جایگزینی برای رابطه از دست رفته خواهید داشت.

  نظرات ()
پسیکوفیزیک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱٤

 
 
  زمانى که فخنر کار خود را که منجر به انتشار کتاب Elemente Der Psychophysik شد، آغاز نمود، او در پژوهش‌هاى علمى عادت به انجام آزمایش‌هاى دقیق داشت. بدین سبب او رویکرد متافیزیکى هربارت را که روانشناسى مسلط آن زمان بود و اعتبار و صحت آزمایش‌گرائى را به زیر سؤال کشیده بود رد کرد. در عوض او عزم کرد که با انجام آزمایش‌هاى دقیق علمی، اشتباهات هربارت را تصحیح نماید.  
 
  در اینجا باید متذکر شویم که نظر فخنر درباره روان و تن توازى روانی، فیزیکى (Psychophysical Parallelism) و یا ”فرضیه هویتی“ (Identity Hypothesis) نامیده شده است. نوشتن یک معادله بین روان و تن در قاموس قانون وبر، به‌نظر او نمایانگر هویت و ساختار روانى اساسى آنها است. مع‌هذا، پسیکوفیزیک فخنر نقش عمده‌اى در تاریخ توازى پسیکوفیزیکى بازى کرده است، بدین علت که روان و تن، احساس و محرک، را باید هویت‌هاى جداگانه دانست تا اینکه هریک را بتوان اندازه‌گیرى نمود و رابطه آنها را تعیین کرد. بنابراین روانشناسى فخنر پیرو نظریه دوگانگى بدن و روان به‌نظر مى‌رسد. ولى او نشان داد که این دوگانگى صورى است و با تعیین معادله بین این دو از بین مى‌رود.  
 
  امروزه این امرى است ساده که فکر کنیم قانون وبر - فخنر نشانگر رابطه کنشى بین ”مقدار سنجیده محرک“ (Measured Magnitude of Stimulus) و ”مقدار سنجیده احساس“ (Measured Magnitute of Sensation) است و مشکل است تصور کنیم که این مطلب چه دشوارى‌هائى براى فخنر ایجاد کرد. به‌هرحال براى او روشن بود که مقدار یک عنصر روانى را نمى‌توان مستقیم اندازه‌گیرى کرد و بنابراین مشکل اصلى او این بود که آن را بتواند به شکل غیرمستقیم بسنجد. بنابراین او توجه خود را به ”حساسیت“ (Sensitivity) معطوف نمود.  
 
  فخنر معتقد بود که ما قادر به سنجش ”احساس“ نیستیم؛ تنها چیزى که براى ما قابل مشاهده است این است که آیا یک احساس وجود دارد یا نه، و یا اینکه یک احساس بیشتر، مساوى و یا کمتر از یک احساس دیگر است. از مقدار مطلق یک احساس هیچ اطلاع مستقیمى نداریم. خوشبختانه ما قادر به سنجش محرک هستیم، و لذا از این رو مى‌توانیم ”ارزش محرک“ (Stimulus Value) را که لازم است، احساس را تحریک کند و یا تفاوت بین دو احساس را بسنجیم، به‌عبارت دیگر قادر هستیم ”ارزش آستانه“ (Threshold Value) محرک را اندازه‌گیرى نمائیم. فخنر بین حساسیت مطلق (Absolute Sensitivity) و حساسیت افتراقى (Differential Sensitivity) که در ارتباط هستند با آستانه‌هاى مطلق و افتراقى تمیز دارد. او اهمیت تنوع (Varibility) و تغییرپذیرى و توجه به میانگین‌ها را در این موضوع شناخت و درنتیجه بر روش‌هاى آمارى تأکید نمود. به دلیل اینکه فخنر بر این باور بود که محرک و درنتیجه حساسیت را مى‌توان مستقیماً اندازه‌گیرى کرد ولى احساس را نمى‌توان، پس کارى که باید مى‌کرد این بود که احساس را به شکل غیرمستقیم بسنجد. او امیدوار بود که این سنجش را از طریق ”افزایش افتراقی“ (Differential Increments) صورت دهد. هنگامى که ما آستانه افتراقى را تعیین مى‌کنیم، دو احساس را مشاهده مى‌کنیم که ”کمترین تفاوت محسوس“ (Just Noticeable Difference) و (Jnd) را به‌عنوان واحد احساس با یکدیگر دارند و طریق صحیح به‌دست آوردن مقدار یا حجم احساس (Magnitude of Sensation)، جمع زدن ingها است.  
 
  البته در عمل مقدار زیاد احساس یا واحدهاى هر پدیده دیگر را جمع نمى‌زنیم، بلکه از ریاضى براى ساختن یک معادله قانونى استمداد مى‌طلبیم، که در موارد مختلف صادق بوده و قابل استفاده در اندازه‌گیرى باشد. قبلاً وبر گفته بود که کمترین تفاوت محسوس در افزایش یک محرک نسبت ثابتى با مقدار آن محرک دارد. این در واقع بیانیه‌اى توسط وبر بود. این قانون را مى‌توان به‌صورت *ơR/R = C نوشت که در آن ơR حداقل تفاوت محسوس و R محرک اصلى و C یک مقدار ثابت است که در واقع قانون خود فخنر بود و به‌صورت S = KlogR ارائه شد.  
 
  * Latin sign for increment in a variable  
 
  (دلتا، حرف لاتین براى نشان دادن مقدار تغییر در یک متغیر است).  
 
  در این فرمول S مقدار یا شدت احساس، K یک واحد ثابت، Log حروف اختصارى براى لگاریتم و R شدت محرک است. براى رسیدن به این قانون نهائى فخنر از اولین قانون که باید قانون وبر نامیده شود و قبلاً هم به آن اشاره شد: ơR/R = C استفاده کرد یعنی:  
 
  (۱) ơR/R = constant for the jnd. Weber´s Law. این قانون از آن جهت باید ”قانون وبر“ نامیده شود که آن را در اصل وبر کشف کرد ولى فخنر از آن براى به‌دست آوردن نتیجه نهائى بهره‌مند شد.  
 
  فخنر فرض کرد که اگر قانون (۱) در مورد jnd صادق باشد، باید قاعدتاً در مورد بسیارى از مقادیر کوچک S و ơS نیز مصداق پیدا کرده و بنابراین مى‌تواند رابطهٔ تابعى یا کنشى بین S و R را چنین بیان کند؛  
 
  فرمول اساسى (2) (ơS = c ơR/R (Fundemetal Formula  
 
  که در آن c = با یک مقدار ثابت. این قانون Fundemetal Formula فخنر بود و باید توجه داشت که وى به این دلیل ơS را به فرمول قبلى اضافه کرد که معتقد بود که تمام ơSها با هم مساوى بوده و مى‌توان آنها را به‌صورت واحدهاى ریاضى یا عددى بیان نمود و قادر هستیم با جمع کردن ریاضى این واحدها به سنجش مشخصى دست یابیم. به‌نظر فخنر با توجه به وبر اساس ”فرمول اساسی“، حتماً مى‌توانیم یک احساس را اندازه‌گیرى کنیم. براین اساس فخنریه معادلى سوم که جمع ”حس‌ها - sensations“ را نشان مى‌دهد دست یافت یعنی:  
 
 
(۳) S = cloge R + c
 
 
  که در آن c = با مقدار ثابت احساس‌هاى افزوده شده و e = با پایه لگاریتم‌هاى طبیعی. در فرمول (۳)، در واقع نتیجه مطلوب را به‌دست آورده‌ایم، زیرا که این فرمول مقدار S را در برابر مقدار R زمانى که دو مقدار معلوم است به‌دست مى‌دهد. بدین ترتیب فخنر نکته اساسى فلسفه خود را متبلور کرد (یعنى ادعاى اندازه‌گیرى کمى احساس. مترجم) معهذا، این معادله به‌نحو کافى قانع‌کننده نبود زیرا بسیارى از مقادیر ثابت نامعلوم بود (Vnknowh constants)، و براى رفع این اشکال فخنر عامل C را حذف و عوامل دیگر را جایگزین آن نمود. او r را = با ارزش آستانه‌اى محرک (The threshold value of the stimulu) - R دانست، ارزشى که در آن سطح S = 0 است. بنابراین زمانى که R = r، پس S=0 است.  
 
  اگر این ارزش‌ها را در معادله (۳) قرار دهیم آنچه که‌ به‌دست مى‌آید عبارت است از:  
 
 
       O = cloge + C cloge + C = 0 
  C = -cloge r -cloge r = C
 
 
  حال به‌جاى C در معادله (۳) مى‌توانیم به این ترتیب عمل کنیم: S = cloge R - cloge r  
 
 
  (c (loge R - loge r = 
 (۴) cloge R/r =
 
 
  ما مى‌توانیم از لگاریتم‌هاى عمومی( Commaan logarithms) به لگاریتم‌هاى طبیعی (Natural logarithms)تغییر وضع دهیم با تغییر مناسبى از مقدار ثابت C به K که فرمول جدید به‌صورت:  
 
 
(۵) S = Klog R/r Measurement Formula فرمول اندازه‌گیرى
 
  خواهد بود.  
 
  در ریاضى پایه لگاریتم عمومى عدد ۱۰ گرفته شده است. مثلاً لگاریتم ۱۰۰ مى‌شود ۲ زیرا که ۱۰۰=۱۰ به توان ۲ و نتیجتاً لگاریتم ۱۰۰ براساس ۱۰ عدد ۲ است. مترجم.  
 
  مبناى لگاریتم طبیعى حرف L است که به‌طور قراردادى مساوى است با عدد ۷/۲. لگاریتم ۱۰۰ بر مبناى L مساوى است با LX و باید ارزش X را پیدا کرد. مترجم.  
 
  این معادلهٔ فخنر بود براى اندازه‌گیرى یا به اصطلاح آلمانى آن Mass Formel. مقیاس S، آن تعداد jnd است که احساس از نقطه صفر بالاتر قرار گرفته و نیز نشانه ارزش آن در آستانه است. از این نقطه فخنر یک قدم فراتر رفت. او پیشنهاد کرد که ممکن است R را در رابطه با ارزش آستانه‌اى آن (Limenal Value) اندازه‌گیرى کرد بدین معنى که r را واحد R بگیریم. اگر r واحد R باشد پس:  
 
 
(۶) S = Klog R. Fechner's Law  قانون فخنر
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
  قانون فخنر: S = Klog R ترتیب اعداد با فاصله‌هاى مساوى و در خط افقى نشان‌دهنده سرى‌هاى ریاضى S است و اعداد عمودى آنها سرى‌هاى معادل هندسى R است. بنابراین منحنى نشان مى‌دهد که چگونه یک تابع لگاریتمى نمایانگر همبستگى بین سرى‌هاى ریاضى و هندسى است. همچنین نشان مى‌دهد چرا این تابع، مستلزم فرض وجود ”احساس“هاى منفى است، زیرا زمانى که s=۰، R=r که ارزشى است محدود در آستانه؛ و s از تعدادى نامحدود ارزش‌ها مى‌گذرد زمانى که R بین r و ۰ متغیر است. در این نمودار R ترسیم شده با r به‌عنوان واحد آن و K نیز به نحو قراردادى در نقطه ۵-۴ براى لگاریتم‌هاى عمومى انتخاب شده.
  نظرات ()
آیا عشق با ازدواج از بین می​رود؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱۱ 
حالا دیگر وقتش است. اصلا شاید دیر هم شده باشد. عاشق شدن را نمی گویم. آن خودش دیر یا زود اتفاق می افتد. منظورم واکاوی عشق های گذشته و حال و احتمالا آینده است. اصلا با کدام تعریف اینقدر مطمئنید که عاشق هستید و عشق تان اگر اولی در دنیا نباشد بعد از لیلی و مجنون و شیرین و فرهاد مقام سوم را می تواند بگیرد؟ لطفا برای چند دقیقه بی خیال باورهای خودتان شوید، ببینید کارشناسان چه می گویند؟ اصلا عشق واقعی چیست و چند درصد از آدم هایی که ادعای عاشقی می کنند واقعا عاشق هستند؟نقطه پایان عشق کجاست؟


جسم ما گرایش هایی دارد که اسمش میل است. مثلا من به این شیرینی میل دارم و این یک گرایش یکسویه محدود است. می گویم یک سویه چون من به شیرینی میل دارم ولی شیرینی به من میلی ندارد و می گویم محدود چون گرایش من هم تا زمانی است که شیرینی را نخورده باشم. وقتی بخورم و سیر شوم دیگر میلی به آن ندارم. همین گرایش یک سویه می تواند نامحدود باشد. مثلا من گل ها را دوست دارم ولی معلوم نیست گل من را می خواهد یا نه. این می شود حب یا دوست داشتن چون نامحدود است ولی یک طرفه. علاقه یک خانم به طلا و جواهر هم مشابه همین است، محدودیت ندارد و مثل میل به غذا و شیرینی نیست که از آن سیر شود ولی یک طرفه است. حالت سوم می شود گرایش دو سویه محدود؛ یعنی دو نفر همدیگر را دوست دارند ولی این دوست داشتن محدود است و بالاخره یک جایی تمام می شود. به این دوست داشتن می گویند شوق. بیشتر احساساتی که ما از آن به عنوان عشق یاد می کنیم در واقع شوق است. یعنی اشتیاق شدیدی که تمام می شود. حتی عشق های تاریخی هم بیشترش شوق بوده ولی چون به هم نرسیده اند، تمام نشده. مطالعات نشان می دهد نقطه پایان این شوق های به ظاهر بی پایان نقطه به هم رسیدن است. یعنی ۲نفر همدیگر را در حد مرگ دوست دارند ولی به محض اینکه به هم می رسند این علاقه شروع به کم شدن می کند. همین است که خیلی از جوانانی که عاشقانه همدیگر را دوست دارند و زمین و زمان را به هم می ریزند تا با هم ازدواج کنند از همان ماه عسل اختلاف هایشان شروع می شود و زندگی شان دوامی ندارد. در واقع آنها هیچ وقت عاشق هم نبوده اند و فقط اشتیاق شدیدی نسبت به هم داشته اند که به اشتباه نامش را عشق گذاشته اند و به بیراهه رفته اند. در واقع شوق همان هوس است.

یعنی همه عشق​ها روزی از بین می​رود؟


اما حالت چهارمی هم وجود دارد؛ یعنی خواستن دو طرفه نامحدود. این نوع خواستن یک خواستن بی حد و مرز است که برتر و متعالی تر از همه خواستن های دیگر است و می شود نام عشق بر آن نهاد. حالت زمینی این نوع دوست داشتن عشق میان مادر و فرزند است؛ رابطه ای نامحدود و دوطرفه. هر کدام از ما در زندگی یک وضعیت موجود داریم و یک وضعیت مطلوب. من موجود چگونه باید به من مطلوب تبدیل شوم؟ مسیری که مرا به حالت مطلوب هدایت می کند عشق است ولی آیا عشق به تنهایی می تواند؟ اینجاست که پای عقل به میان می آید. عقل به ما تاکتیک می دهد. روش می دهد که چطور به پشتوانه عشق به وضعیت مطلوب برسیم. عقل به ما نشان می دهد وقتی دچار هیجان عشق هستیم چطور اشتباه نکنیم و در بهترین مسیر قدم بگذاریم.

چطور مطمئن شویم احساسی که به یک نفر داریم همان عشق است؟


عشق از دوست داشتن مجزاست ولی گاهی به دلیل شباهت هایی که با هم دارند اشتباه گرفته می شوند وگرنه هرکدام از اینها یک مقوله جداست. اگر بخواهیم با مفاهیم آکادمیک صحبت کنیم، دوست داشتن همان چیزی است که در عربی می گویند «حُب» و از جنس عالم دوم است ولی عشق از جنس عالم چهارم است. از این تعاریف متوجه می شویم عشق و دوست داشتن به اندازه دو دنیا با هم تفاوت دارند و این تفاوت کمی نیست. حتما می پرسید منظور از ۴ عالم چیست؟ این عالم ها مقوله پیچیده ای دارند ولی در یک تعریف ساده باید بگویم این چهار عالم عبارتند از: اول، طبیعت که همین جهان ملموس است. دوم، فطرت که عالم معناست. سوم، طینت که می گویند ترکیب عالم اول و دوم است و چهارم، حیرت یعنی همان عالمی که پیامبر(ص) در معراج دید و متحیر شد و گفت: «خدایا تو را آنقدر که باید نشناختم.» بعضی ها معتقدند بالاترین درجه دوست داشتن عشق نام دارد. یکی از حکما هم عشق را مستی عقل معرفی کرده است. در حقیقت عشق یک مقدمه دارد به نام شناخت و معرفت و یک موخره به نام ایثار و فداکاری. اگر کسی را با معرفت آنقدر دوست داشته باشید که برایش ازخودگذشتگی کنید، عاشقش هستید.

سن عاشقی در مردان چند سال است؟


هر چیزی یک سنی دارد؛ مثل سن بلوغ. بچه ای که خیلی عقلش می رسد ولی هنوز به سن بلوغ نرسیده بالغ نیست یا برعکس، کسی که به سن بلوغ رسیده ولی آثار بلوغ در او وجود ندارد هم بالغ نیست. در این جهان همه چیز تابع زمان و مکان است. هر چیزی باید بر روال طبیعت بگردد. از ۹ ماه ماندن بچه در رحم مادر تا کشیدن ۴ درد زایمان که باعث جفت شدن جمجمه بچه می شود همه چیز در طبیعت قانون دارد. در عاشق شدن هم سن مهم است. یک نوجوان اگر احساس می کند عاشق شده است هنوز بلوغ عقلی اش کامل نشده و نمی تواند برای آینده برنامه ریزی کند. اگر بخواهم از دید علمی بگویم عقل مردها تا ۴۰ سالگی کامل نمی شود. اصلا همین است که می گویند دوران چل چلی! همین است که باعث می شود هرقدر هم طرفین به عشق شان مطمئن باشند باز نیاز به مشاوره دارند و نباید بی گدار به آب بزنند.تا کی برای عاشق شدن فرصت داریم؟


در تکامل سنی انسان ها یک تقسیم بندی جالب وجود دارد؛ می گویند اگر کسی بخواهد زیبا شود تا ۲۰سالگی می شود، اگر بخواهد قهرمان شود تا ۳۰ سالگی می شود، اگر بخواهد عاقل شود تا ۴۰ سالگی می شود و اگر بخواهد عارف شود تا ۶۰ سالگی می شود. به اصطلاح می گویند اگر تا این سن شد، شد و اگر نشد دیگر فایده ندارد. البته این بیشتر درباره مردان صدق می کند و زنان تکامل سریع تری دارند. با اینکه در داستان ها می گویند خورشید خانم ولی در واقع رفتار زن ها شبیه ماه است. تقویم شان هم تقویم قمری است. زن و مرد مساوی نیستند، معادلند و زنان هم در خلقت و هم در رفتار اجتماعی برتر از مردان هستند. زن برای مادر شدن آفریده شده و مرد برای پدر شدن. زن باید زن باشد و مرد باید مرد باشد. یعنی زن نیاز به زنانگی دارد و مرد، مردانگی. زنانگی یعنی ایجاد آرامش و مردانگی یعنی ایجاد آسایش. زن باید مثل گل باشد و مثل گل با او رفتار شود و مرد باید مثل درخت باشد و مثل درخت با او رفتار شود. اگر این چنین باشد عشق دوام می آورد و زندگی به وضعیت مطلوب می رسد.

چرا داغ​ترین ازدواج​ها بعد از ازدواج سرد می​شود؟


به نظر من مشاوره قبل از ازدواج یک ضرورت است. همه زوج ها باید قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند تا بتوانند مشکلات احتمالی آینده را پیش بینی کنند. فرض کنید دختر و پسر جوانی بسیار به هم علاقه دارند ولی چه تضمینی وجود دارد که دخترخانم در آینده مادر خوبی باشد یا آقاپسر از عهده نقش پدری برآید؟ از کجا معلوم وقتی با هم زیر یک سقف قرار می گیرند هزار و یک اختلاف نظر نداشته باشند؟ همه اینها در مشاوره قبل از ازدواج مشخص می شود. ما در این جلسات تست هایی از هر دو نفر می گیریم که پاسخ خیلی از پرسش ها را مشخص می کند. این همان مکانیسم عقل است که کنار عشق قرار می گیرد. یعنی دو نفر که احساس می کنند عاشق هم هستند با یک روش عقلانی به این نتیجه می رسند که آیا ازدواجشان به صلاح است یا نه؟ اگر بخواهم یک مثال ساده بزنم، می گویم عشق شبیه یک جواهر گرانبهاست و عقل حلقه ای فلزی که رکاب این جواهر گرانبها می شود. اگر این حلقه باشد،می توانی جواهرت را دستت کنی و همیشه همراهت باشد ولی نمی توانی یک جواهر گرانبها را تا ابد بدون هیچ محافظی توی مشتت نگه داری، شک نداشته باش که بالاخره گم خواهد شد. همین است که گاهی عشق های آتشین ناگهان خاموش می شود. در حقیقت نگین باارزش آنها گم شده است.

چرا بعضی از عشق​ها تبدیل به نفرت می​شود؟


ازدواج نیاز به استطاعت دارد. همان طور که وقتی کسی به حج می رود باید استطاعت داشته باشد در ازدواج هم استطاعت لازم است. البته این استطاعت فقط توان مالی نیست. استطاعت باید در عقل، در مسئولیت پذیری، در تعهدپذیری و خیلی چیزهای دیگر باشد. کسی که استطاعت ندارد و می خواهد همه چیز را موکول به آینده کند نباید به خیال خودش عاشق شود و درگیری عاطفی ایجاد کند. هیچ فاجعه ای از اول فاجعه نبوده. شرایط و اشتباه ها به سوی فاجعه شدن هدایتش کرده است. وقتی یکی جا می زند طرف دوم دو راه دارد؛ یا خودش را منهدم می کند و دچار افسردگی می شود یا دست به اقدامات خشونت بار می زند و برای نابودی طرف مقابل تلاش می کند. سد که بشکند همه چیز را با خودش نابود می کند.

آیا عشق مرد و زن تعدد می​پذیرد؟


عشق ممنوع یعنی واژه پردازی های بی خودی. یعنی چیزی که اصل عشق نیست. یک هوس زودگذر است که تمام می شود اما در مسیر خودش زندگی افراد را نابود می کند. عشق باید منطق داشته باشد. اصلا عشق یعنی احساسی از جنس خدا. چیزی که از جنس شیطان باشد نمی شود نام عشق برآن گذاشت و بی شک هوس است. کسی که دچار این اشتیاق غلط می شود باید پیش از آنکه گره روی گره بزند به مشاور مراجعه کند و راهنمایی بخواهد. یک نکته مهم دیگر این است که عشق در هیچ شرایطی تعدد نمی پذیرد. در یک دل امکان ندارد محبت دو نفر بگنجد. منظورم عشق میان زن و مرد است. ممکن است هوس کنی ۰۱ نوع غذا را با هم بخوری ولی حتما بعدش دل درد می گیری. لازمه عشق وفاداری است. نباید اجازه بدهیم سریال های بی سر و ته ماهواره ای با رواج عشق های به اصطلاح ممنوع کانون خانواده ها را به خطر بیندازند. بیشتر از اینها کاملا هدفمند پیش می روند. در خیلی از کشورها بعد از پخش هر فیلم تحلیلگر اجتماعی می آید و درباره موضوع فیلم حرف می زند. ما هم به چنین کارشناسی هایی نیاز داریم.

  نظرات ()
رابطه تحصیلات با مصرف سیگار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

افرادی که در بخش هایی مانند معادن، کارخانجات، ساخت و ساز، انبار کالا و مواد و بخش حمل و نقل کار می کنند بیشتر از افراد پشت میزنشین سیگاری هستند.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد کارگرانی که به کارهای سخت و دشوار اشتغال دارند بیش از افرادی که در سمت های نظارتی و مدیریتی مشغول به کار هستند به استعمال دخانیات تمایل دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آلزایمر حس بویایی را از بین می‌برد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

 

 پروتئینی مرتبط با بیماری آلزایمر که باعث مرگ سلول‌های عصبی تشخیص‌دهنده بو می‌شود، کشف شد.

بر اساس پژوهشی که بر روی حیوانات انجام شده و در مجله "نورو ساینس" به چاپ رسیده است، پروتئینی مرتبط با بیماری آلزایمر که باعث مرگ سلول‌های عصبی تشخیص‌دهنده بو می‌شود، کشف شد. این یافته راهی برای دانشمندان است تا علت از بین رفتن حس بویایی افراد مبتلا به آلزایمر مشخص شود.

کاهش حس بویایی و عدم تمایز بوها از نخستین علائم بیماری آلزایمر است و نشان می‌دهد که حس بویایی به طور بالقوه می‌تواند به عنوان یک عامل برای تشخیص زود هنگام این بیماری به کار گرفته شود.

به گفته محققان، تغییرات در سیستم بویایی به عنوان نشانه‌ای از بیماری آلزایمر ممکن است شبیه به مناطق دیگر مغز باشد اما به نظر می‌رسد با سرعت بیشتری رخ دهد.

محققان در ابتدا گمان می‌کردند که پلاک‌های پروتئینی که معمولا در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دیده می‌شود، مسئول کشتن سلول‌های عصبی و باعث اختلالات ایجاد شده در حافظه هستند که مشخصه این بیماری است.

پلاک‌ها ابتدا از یک پروتئین به نام پروتئین پیش ساز آمیلوئید (app) مشتق شده‌اند. مطالعه جدید نشان می‌دهد که app به تنهایی در شرایط عدم وجود پلاک ممکن است باعث مرگ سلول‌های عصبی شود.

در پژوهش جدید، محققان از یک موش که از نظر ژنتیکی دستکاری شده بود، برای تولید سطح بالایی از نسخه جهش‌یافته app انسانی در سلول‌های عصبی بویایی استفاده کردند.

فرم جهش یافته پروتئین در برخی از افراد که به طور زودهنگام به این بیماری دچار شده‌اند و در شکلی نادر، در خانواده‌ها و ضربات به سر قبل از سن 65 سالگی دیده می‌شود.

محققان دریافتند که در موش‌هایی که app جهش یافته ساخته‌اند، چهار برابر مرگ سلول عصب بویایی طی سه هفته در مقایسه با موش‌های سالم، بیشتر اتفاق افتاده است.

مرگ سلولی همچنین در غیاب پلاک‌های آمیلوئید رخ می‌دهد. این 2 با هم نشان می‌دهد که مرگ سلولی از درون سلول‌هایی که app جهش یافته می‌سازند، آغاز می‌شود. هنگامی که محققان سلول‌های عصبی بویایی را از تولید سطح بالای پروتئین پیش ساز جهش یافته ممانعت کردند، تعداد سلول بیشتری زنده ماندند.

بر اساس گفته پژوهشگران، کاهش تولید app از دست رفتن گسترده سلول‌های عصبی را سرکوب می‌کند و نشان می‌دهد که این بیماری‌های مربوط به مرگ سلول‌های عصبی به طور بالقوه می‌تواند متوقف شود.

 

  نظرات ()
6 میلیون سالمند در کشور زندگی می کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

مصداقی نیا با بیان اینکه در حال حاضر حدود 6 میلیون نفر با تعریف سالمندی در کشور زندگی می کنند، گفت: وزارت بهداشت در زمینه شیوه زندگی سالم برای افراد از دوران کودکی تا سالمندی برنامه ‌ریزیهای لازم را انجام داده است.


معاون بهداشتی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش شاخص سن امید به زندگی در ایران، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 6 میلیون نفر با تعریف سالمندی در کشور زندگی می کنند....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دریاچه ارومیه همچنان در محاق! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

در سال‌های گذشته، دولت با جدیت مشغول برگزاری انواع نشست‌های کارشناسی، تشکیل کارگروه‌های تخصصی، اعزام متخصصان به منطقه و تنظیم طرح‌ها و معاهده‌های قانونی و الزام‌آور به هدف نجات دریاچه ارومیه است؛ در این مدت، شاید بیش از سی همایش علمی ملی و منطقه‌ای با همین موضوع برگزار شده است، اما...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شایعترین سرطانهای ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩


کاهش برخی مواد غذایی نظیر انواع ویتامین ها (B1، C)، استفاده نکردن از میوه و سبزیجات تازه، کم تحرکی، چاقی، استفاده از فست فودها، استفاده از غذای مانده و کپک زده، و چندین بار گرم و سرد کردن غذا در افزایش شیوع سرطان مری موثر هستند...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با خنده بیماری‌ها را دور کنید پس از تماشای یک برنامه تلویزیونی در مورد نقش خند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩


در هیچ تحقیقات و یا مطالعات پزشکی نشان داده نشده که خندیدن یا خلق و خوی شاد داشتن عمر شما را طولانی خواهد کرد. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد خنده می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. البته با افزایش میزان سلول های تی «T» جنگنده عفونت ها که باعث کاهش استرس، کاهش علائم آلرژی، افزایش مقاومت در برابر درد، کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته تنظیم فشار خون و همچنین کنترل میزان قند خون می شوند. البته این بدین معنا نیست که خنده تنها برای درمان بیماری ها کافی است بلکه افراد برای داشتن سلامتی باید روزانه ورزش کنند. از استعمال دخانیات پرهیز کنند، میوه و سبزیجات زیاد مصرف کنند. به دستورات پزشک معالج خود عمل کنند و حتماً مراقبت های لازم را انجام دهند. اما علاوه بر تمام اینها اضافه کردن خنده به این لیست نیز می تواند مفید و مؤثر باشد. به خصوص برای کنترل درد. زیرا خنده به مغز فرمان تولید «اندورفین» را می دهد و این هورمون مسکن طبیعی بدن است که باعث کاهش و تسکین درد می شود. البته این نظریه که خنده خاصیت درمانی دارد، جدید نیست. بلکه در سال ،۱۹۷۹ «نورمن کازینز»، نویسنده معروف بافروش کتاب «آناتومی یک بیماری» توجه جامعه بین المللی و دنیا را به خود جلب کرد. او در این کتاب سرگذشت زندگی خود را تعریف کرده بود که در دورانی که در اثر ابتلا به بیماری شریانی زندگی اش در معرض خطر مرگ قرار داشته، چگونه نجات پیدا کرد. او برای خود به همان میزانی که ویتامین C تجویز شده بود، خنده تجویز کرد و متوجه شد که ۱۰ دقیقه خندیدن در اثر تماشای فیلم های کمدی، حداقل ۲ ساعت خواب راحت و بدون درد برای او به ارمغان می آورد. او با خندیدن سرانجام توانست بر درد غلبه کند و از تمام دردها رهایی پیدا کند و به طور غیرمنتظره ای درمان شود.
بنابراین هیچ گونه شبهه ای در تأثیر مثبت خنده وجود ندارد و تنها با یک لبخند آزادسازی «اندورفین» آغاز می شود. برای خندیدن نباید حتماً دنبال بهانه یا سوژه ای بگردید و منتظر باشید بلکه باید با خود تمرین کنید که هر زمان که بخواهید قادر به خندیدن باشید.
کارشناسان معتقدند: کودکان پیش دبستانی و حتی کوچکتر در روز به طور متوسط ۴۰۰ مرتبه می خندند در حالی که این میزان در میان نوجوانان و جوانان تنها ۱۵ مرتبه و حتی کمتر است. زیرا همیشه و همه جا به ما آموزش داده شده که باید جدی باشیم و با افراد، جدی و خشک رفتا ر کنیم به خصوص در محیط کار، در غیر این صورت با مشکل مواجه می شویم. اما باید بدانیم بد نیست گاهی هم به فرد بذله گو و خندانی تبدیل شویم و این خنده بسیاری از کسالت های محیط کار را از بین می برد. حتی اگر کمکی هم به مشکلات شما نکند ولی باز هم همین الان شروع به خندیدن کنید.

ازته دل بخندیم
آیاتاکنون از خود پرسیده ایدکه چند بار در روز از ته دل می خندید؟ آیا آدم خوش خنده و خوشرویی هستید یا گرفته و عبوس و به اصطلاح جدی و مبادی آداب! پژوهشهای گوناگون در زمینه اثرات خندیدن بر جسم و روح بیانگر این واقعیت است که خندیدن سبب از بین رفتن بسیاری از فشارهای روحی و روانی شده و راندمان کاری را در افراد بالا می برد. در کشور هندوستان برای تشویق مردم به اینکه از دل مشغولی های روزانه خود دست برداشته برای لحظه ای هم که شده با "خنده" مشکلات خود را فراموش کنند، دست به ابتکار جالبی زده اند و دوره هایی تحت عنوان "خنده درمانی" تشکیل داده اندکه این دوره ها با استقبال بسیاری روبه رو شده است.
بهره گـیـری از " خنده" برای درمان ناهنجاری های فکـری و عارضـه های جـسمـی، نخستین بار نیست که به مرحله اجرا درمی آید. پیش از این در کشور ژاپن به معجزه خنده پی برده و از آن برای آرامش روح و روان استفاده نموده اند.
باشگاههای خنده در کشورهای غربی ماننـد آمریکا و انگلیس که هفته ای یک بار دایر می شوند مفیـد هستند اما کافی نیستند و نیاز افراد را برطرف نمی سـازند چرا که انسان ها برای تامین نیازهای روحی خود به اینکه هر روز بخندند نیاز دارند.
یکی از محاسن ایجاد اتاق خنده این است که دیگر نیازی به وقت قبلی نیست و هر کس می تواند در هر زمانی که دلش خواست به آنجا برود و تا دلش می خواهد بخندد.
نکته مهم اینجا است که آیا افراد می توانند هر زمان که اراده کنند بی دلیل بخندند و یا باید محرکی آنها را به این عمل وادارد. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از انسان ها نسبت به لطیفه هائی که می شنوند عکس العمل نشان می دهند. اگر لطیفه شیرین و بامزه باشد قطعاَ خنده را بر لبانشان خواهد نشاند. برای اینکه بتوانید خندیدن را تمرین کنید باید با افرادی معاشرت کنید که همیشه شاد و خوشحال هستند، گویی هیچ غم و غصه ای در زندگی نــدارند و اگر هم دارند آن را بروز نمــی دهند. در این گونه کلاس ها توسط تلویزیون و یا ضبط صوت داستان های خنده دار و بامزه به نمایش در می آید تا افراد به خندیدن وادار شوند.
● خنده را می توان به چند گروه تقسیم بندی کرد:
▪ گروه اول همان لبخندهایی هستند که افراد در هر زمان و مکانی می توانند از آنها استفاده کنند. به طور مثال خیلی ها برای اینکه ترس و یا اضطراب خود را پنهان کنند آن را با یک لبخند بروز می دهند و یا لبخندهایی که آدم ها از روی تنبلی، بی تفاوتی و اینکه حوصله حرف زدن ندارند به یکدیگر تحویل می دهند.
▪ گروه دوم خنده هایی هستند که در مکان های خاص و با کمی احتیاط انجام می گیرند. مثلاَ در مکان های عمومی خنده بی جا و بی مورد شخصیت آدم ها را زیر سؤال خواهد برد.
▪ گروه سوم خنده های بی صدایی است که در دل آدم ها انجام می گیرد. برای مثال دوست شما مطلبی در مورد شخصیت شما به زبان می آورد که به نظر شما اصلاَ واقعیت ندارد و شما در دل به او می خندید و یا موردی را از کسی پنهان کرده اید و در دل به او می خندید که از همه جا بی خبر است.
▪ گروه چهارم خنده های کاملاَ دوستانه است، زمانی که از ته دل می خندید و در آن لحظه تنها به چیزی می اندیشید که باعث خندیدن شما شده است. در این حالت تمام اعضاء بدن شما از عضلات سر و صورت گرفته تا دست و حتی قفسه سینه، شما را در خندیدن همراهی می کنند.
از این رو از ته دل خندیدن بهترین و مفیدترین نوع خنده است! بنابراین از همین امروز تصمیم بگیرید با لبخند زدن به دیگران و از ته دل خندیدن آرامش را به محیط کار و زندگی خود آورده و زمینه ای مناسب برای رشد خلاقیت ها و دوستیهای پایدار فراهم کنید.

  نظرات ()
چگونه زنان میل جنسی‌شان را از دست می‌دهند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩


در بسیاری از زنان کاهش هورمون، استرس های شغلی، مشکلات بین فردی با همسر، یائسگی و سایر مسائل باعث از بین رفتن میل جنسی می شود.
 

زندگی بدون تمایل جنسی!....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موزه ایلخانی مراغه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩


ساختمان موزه ایلخانی مراغه در جوار آرامگاه 'اوحدی مراغه‌ای' از شاعران بنام قرن هفت و هشت هجری قرار گرفته است. این محل در سال 1363 مقارن با تشکیل سازمان میراث فرهنگی به موزه مقدماتی مراغه تبدیل شد اما از سال 1375 با بررسی نقشی که مراغه در دوران حکومت ایلخانان داشته به موزه تخصصی ایلخانی تغییر نام یافت.
موزه ایلخانی مراغه به منظور معرفی این دوره خاص از تاریخ کشورمان که گستره آن از هرات تا فرات بوده ‌است، با هدف جدید تشکیل و در فهرست موزه‌های رسمی کشور جای گرفت و با تمرکز و انتقال صدها اثر برجسته و گردآوری مجموعه‌ای نسبتا کامل از آثار مختلف ایلخانی شامل انواع سفال، کاشی، سکه، فلز، شیشه و کتابت، این موزه به عنوان منبع مطالعاتی و پژوهشی در اختیار محققان و بازدیدکنندگان قرار گرفت.
در مجموعه سکه این موزه، مجموعه‌ای از مسکوکات دوره ایلخانی وجود دارد و تقریبا از همه ایلخانان ایران، سکه‌های ارزشمندی در این موزه وجود دارد. تنوع نقوش سکه‌ها در دوره ایلخانی معرف فرهنگ و تمدن آن عصر بوده و نقوش و مظاهر آیینی ادیان و فرقه‌های مختلف ضرب شده بر روی آنها، گویای تساهل مذهبی مغولان است.
همچنین بر سکه‌های ایلخانی متونی از آیات قرآنی، لااله‌الاالله، محمد رسول‌الله، نام خلفای راشدین و در دوره‌ای کوتاه متن علی ‌ولی‌الله و نام دوازده امام به خط کوفی و نسخ نقش شده است.
همچنین در بخش فلز موزه ایلخانی مراغه، نمونه‌های ارزشمندی از هنر فلزکاری دوره ایلخانی شامل انواع ظروف فلزی، پیه‌سوزهای مفرغی و شمعدان‌های برنزی وجود دارد که به روش‌های ریخته‌گری، قلم زنی و طلاکوبی ساخته شده‌اند. در تزیینات این آثار استواری و استحکام با پای قوی حیوانات و صعود و روشنایی با شکل پرندگان نشان داده شده است.
در این موزه شمشیری است که متعلق به کریم خان بن بهادرخان، حاکم داغستان بوده و حاوی تزیینات طلاکوبی بر روی عاج و مفرغ است.

  نظرات ()
پنج روش کسب مهارت تاثیرگذاری روی افراد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

هنر تاثیر گذاری، هر روز از اهمیت بیشتری در سطح مشاغل برخوردار می‌شود و این هنر، همان مهارتی است که مدیران به دنبال کسب آن هستند و البته یادگیری آن آسان است....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دریاچه ارومیه، گرفتار عملکرد کند دولت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

 هر چند دولت اعتباراتی برای کمک به احیای دریاچه ارومیه تصویب کرده است، متأسفانه به دلیل عملکرد کند دولت و تعلل‌های طولانی مدت مدیران اجرایی استانی و هیأت دولت، کمک‌ها به این دریاچه در حد حرف باقی مانده و خطر خشکسالی هر روز بیشتر این دریاچه را تهدید می‌کند.

 زندگی و مرگ دریاچه ارومیه، موضوعی ملی است و تأثیرات فرامنطقه‌ای به بار خواهد داشت؛ این موضوعی ملی است، چرا که خشک شدن آن خسارتی ملی به بار خواهد آورد....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مرگ روزانه ده نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

مجید ابهری مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ایران از مرگ روزانه ده نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در کشور خبر داد.

به گزارش رادیو "پیام" ، آقای ابهری گفت: با توجه به آمار پزشکی قانونی سال گذشته 3650 نفر بر اثر اعتیاد جان خود را از دست داده اند.

وی به تغییر الگوی مواد مخدر از سنتی به صنعتی اشاره کرد و گفت: وجود ناخالصیهای متعدد در این گونه مواد و همینطور افزودن مواد بسیار خطرناک به مواد مخدر صنعتی باعث مرگ معتادن می شود.

به گزارش رسانه های داخلی ایران، نزدیک به 50 درصد میانگین زندانیان در ایران مربوط به ‌زندانیان مواد‌مخدر است و این در حالی است که این آمار در برخی از استانهای این کشور به 65 درصد می رسد.

بر اساس اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران یک میلیون و 500 هزار معتاد در کشور وجود دارد که از این تعداد 700 هزار معتاد به صورت دائم مواد مصرف می کنند و مصرف مابقی به صورت تفننی است.

  نظرات ()
زبان مادری از پدر به ارث می‌رسد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩


برای درک تاثیرگذاری مردان بر روی جهش های زبانی لازم به یادآوری است این تغییرات در ادامه مهاجرت هایی رخ داده اند که به طور کلی و نه به طور قطعی توسط مردان انجام شده است.


پژوهشگران انگلیسی دریافتند با وجود اینکه به زبانی که به طور ذاتی در هر یک از انسان ها وجود دارد زبان مادری گفته می شود اما این زبان از پدر به افراد می رسد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سازمان بهداشت جهانی: اهواز آلوده ترین شهر دنیا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

پس از اهواز، سنندج در جایگاه سوم آلوده ترین شهر دنیا قرار دارد. در این گزارش ذرات معلق موجود در هوا ، کیفیت نامرغوب سوخت ، استانداردهای پایین خودروها و آلودگی ناشی از کارخانجات صنعتی و نیروگاه های تولید برق ، عوامل اصلی این آلودگی عنوان شده است...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قهوه خطر افسردگی در زنان را کاهش می‌دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

نوشیدن قهوه خطر ابتلای زنان به افسردگی را کاهش می‌دهد.

زنانی که روزانه 2 و یا 3 فنجان قهوه می‌نوشند، 15 درصد کم‌تر از زنانی که کم‌تر از یک فنجان می‌نوشند، در معرض ابتلا به بیماری روانی و افسردگی هستند.

بر اساس گزارش ام اس ان، این تحقیق در راستای تحقیقات قبلی محققان در زمینه ارتباط بین مصرف قهوه و کاهش خطر خودکشی انجام گرفته است.

مطالعات قبلی دانشمندان در این زمینه نشان داده ارتباط بین نوشیدن قهوه و کاهش خطر سرطان سینه، پروستات و سکته وجود دارد.

 

  نظرات ()
علائم خودکشی را بشناسید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/٩

دانشجوی ترم های آخر پزشکی بود. گوشه گیر بود و با هرکسی که به او ترحم می‌کرد قطع رابطه. وقتی تنها یک ترم تا پایان پزشک شدنش باقی مانده بود خوابگاه با صدای اورژانس رنگ التهاب به خود گرفت. بهتی سنگین از پس برق نگاه‌ها فریاد می‌کشید، گوش‌ها از زمزمه‌هایی مبهم تاریکی آن عصر تشویش می‌شد و گویا همه دچار یک استفراغ دسته جمعی شده بودند. پدر و مادرش را خبر کردند. آن‌ها با عجله آمدند. اشک‌ها و ناله‌های مادرش قطع نمی‌شد. اولین و آخرین جمله پدرش این بود" بالاخره خودکشی کرد؟"

داستان بالا روایت کوتاهی است که یک دانشجو پیراپزشکی در مورد خودکشی یکی از هم خوابگاهی‌های پزشک خود نوشته است. خودکشی بالاترین سطح خود تخریبی محسوب می‌شود که دارای نشانه های رفتاری و هیجانی مخصوص به خود است.

اگر کسی علائم زیر را با خود داشت در مورد او نگران شوید:

- صحبت کردن در مورد اقدام به خودکشی

- مشکل پیدا کرن در خواب و خوراک

- نشان دادن تغییرات شدید رفتاری

- دوری کردن از دوستان و فعالیت‌های اجتماعی

- از دست دادن علاقه نسبت به مدرسه، کار و علایق شخصی

- آمادگی برای مرگ با نوشتن این آرزو و رفع و رجوع کردن آخرین کارها

- بخشیدن متصرفات گران قیمت

- سابقه در خودکشی

- خطر کردن‌های غیر ضروری

- تجربه جدید در مورد از دست دادن

- بی تفاوتی در مورد چگونگی وضع ظاهری و دیده شدن توسط دیگران

- افزایش مصرف الکل و دارو

یادتان باشد هریک از علائم به تنهایی بار تشخیصی معتبری ندارد. در مورد این علائم دقیق باشید و هرچه سریع تر اقدام‌های تخصصی را شروع کنید.

  نظرات ()
اگر کودک درونتان افراط کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۸


وقتی د‌ر مقام یک بزرگسال، تمایلات، خواسته‌ها و نیازهای کود‌ک د‌رون را سرکوب می‌کنید‌، د‌ر معرض خطرات زیر قرار می‌گیرید‌:
▪ هرگز یاد‌ نمی‌گیرید‌ چگونه احساس طبیعی د‌اشته باشید‌.
▪ هرگز یاد‌ نمی‌گیرید‌ چگونه بازی کنید‌ و لذت ببرید‌.
▪ هرگز یاد‌ نمی‌گیرید‌ چگونه آرام باشید‌ و استرس‌های خود‌ را کنترل کنید‌.
▪ هرگز یاد‌ نمی‌گیرید‌ چگونه از زند‌گی لذت ببرید‌ و فقط خود‌تان را د‌ر کار غرق می‌کنید‌.
▪ با خود‌تان خیلی جد‌ی حرف می‌زنید‌.
▪ از اینکه به اند‌ازه کافی «خوب نیستید‌» احساس گناه می‌کنید‌ و برای اینکه کمتر د‌چار احساس گناه شوید‌، خود‌ را د‌ر کار غرق می‌سازید‌.
▪ از بود‌ن د‌ر کنار خانواد‌ه و کود‌کانتان لذت نمی‌برید‌.
▪ نسبت به افـــراد‌ی که از زند‌گی لـــذت می برند‌، به اند‌ازه کافی سرگرمی د‌ارند‌ و می‌د‌انند‌ چگونه بازی کنند‌، بد‌بین می‌شوید‌.
▪ از صمیمی شد‌ن با د‌یگران می‌ترسید‌، بنابراین از آنها فاصله می‌گیرید‌ و منزوی می‌شوید‌. به علاوه می‌ترسید‌ که د‌ر ارتباط با مرد‌م بی‌کفایت و نابهنجار ارزیابی شوید‌.

  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar