مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
قرص شادی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٧/۱مجلس انگلستان، پیش از رسیدن قرص‌های اکستازی از آمریکا به این کشور، مجازات سنگینی را برای تولید، توزیع و مصرف این قرص‌ها وضع کرد. اما نتیجه کاملاً برخلاف انتظار بود. جوانان انگلیسی بسیار بیشتر از آمریکایی‌ها به اکستازی روی آوردند. زندگی برخی از جوانان انگلیسی آنچنان به اکس وابسته شد که بار سفر بستند و خود را به آمریکا رساندند. در دهه 1990 ، در گوشه و کنار خیابان‌های آمریکا جوانانی ژنده‌پوش به چشم می‌ خوردند که کشورشان را برای راحت ‌تر مصرف کردن قرص‌های اکس ترک کرده بودند. اما قرص‌های اکستازی، با همان سرعتی که جای خود را در میان جوانان آمریکایی و اروپایی باز کردند، از رواج افتادند. در قانون کیفری آمریکا جرم کسی که این قرص‌ها را به دوستانش می ‌دهد از جزای فروشندگان قرص‌ها بیشتر است. در این کشور سالانه 4/3 میلیون نفر دست‌ کم یک ‌بار از اکستازی استفاده می ‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلالات زبان و گفتار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢٩در مورد طبقه بندی اختلالات زبان و گفتار و یا به طور کلی اختلالات ارتباطی نظریه‌های متفاوت وجود دارد. برخی از متخصصین معتقدند که لزومی بر طبقه بندی این اختلالات وجود ندارد. از این دیدگاه زبان در عمق وجود فرد ریشه دارد و یک اختلال زبان نمی‌تواند به خودی خود و به صورت مجزا وجود داشته باشد. دسته دیگر معتقدند این دسته از اختلالات را باید طبقه بندی کرد، چرا که طبقه بندی به لزوم اهمیت و توجه به نشانه‌ها و علایم مرضی این اختلالات تاکید می‌کند. این دسته از متخصصین اختلالات گفتار و زبان را به چهار دسته اختلالات آواشناسی ، اختلالات آهنگ گفتار ، اختلالات صدا و اختلالات زبان تقسیم کرده‌اند. برخی از صاحبنظران سه اختلال اول را تحت عنوان اختلال گفتار در یک طبقه قرار می‌دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روابط جنسی و ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


لمس کردن یا در آغوش گرفتن چیزهایی نیستند که شما باید انجام بدهید آنها کارهایی هستند که باید انجام بدهید تا عشقتان را به یکدیگر نشان دهید . با توجه به اینکه ما می‌دانیم که روابط خوب برای ازدواج خوب لازم است، چیزی که به نظر می‌رسد حداقل زمینه ارتباط ما باشد روابط جنسی ما است .
هیچ کس چه زن و چه مرد نمی‌تواند ذهنها را بخواند . برای برآورده کردن نیازهای یکدیگر هر کدام از شما باید بتوانید خود را راحت و صادقانه در تمام زمینه‌های ارتباطتان توضیح دهید ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موزه ادب و عرفان اهر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


بنای آرامگاه 'شیخ شهاب الدین محمود اهری' از عارفان مشهور قرن ششم هجری، مکانی می باشد که موزه ادب و عرفان شهرستان اهر در آن قرار گرفته است.
ساختمان بنا شامل خانقاه، مسجد، مناره‌ها و غرفه‌های متعدد است و تاریخ بنا به زمان شاه عباس اول منتسب بوده گرچه قسمت‌هایی از آن مربوط به معماری دوره ایلخانی است.
مجموعه شیخ شهاب که پس از مرمت در سال 1374 به موزه ادب وعرفان تبدیل شد دارای سه بخش بوده که در سالن اول، کتاب‌های خطی از دوران صفویه و قاجاریه به نمایش گذاشته شده است.
از دیگر آثار نفیس این سالن می‌توان به پارچه کتیبه دار اشاره کرد که بر روی آن قرآن را با خط ثلث، نسخ و غبار در میان نقوش هندسی و اسلیمی نوشته اند و متعلق به دوره صفویه است.
در سالن دوم موزه آثار متعددی در ارتباط با عرفان به نمایش گذاشته شده است که می‌توان به انواع کشکول‌های چوبی، سفالی، فلزی و تبرزین های مرصع طلاکوب اشاره کرد، از دیگر آثار نفیس این سالن در چوبی پاشنه گردان، منبت کاری و کنده کاری شده است که به قرن هشتم هجری قمری مربوط می شود.
در سالن سوم موزه ادب و عرفان قطعه‌های خطی از خطاطان معروفی از جمله درویش عبدالمجید طالقانی و میرآقا اهری به نمایش گذاشته شده و از آثار موجود قابل ذکر در این سالن سینی مفرغی مرصع طلاکوب است که به قرن ششم هجری قمری مربوط می‌شود.

  نظرات ()
سیر فزایندة طلاق در روسیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

70درصد ازوداج ها در روسیه با طلاق به پایان می رسد. به گزارش خبرنگار صداوسیما از مسکو ، آمار بالای طلاق از آسیب های اجتماعی در روسیه محسوب می شود به طوری که 70 درصد ازدواج ها در این کشور به طلاق می انجامد. به گزارش سازمان ملل متحد ؛ روسیه هم اکنون رتبه اول آمار طلاق را در میان کشورهای جهان دارد. به عقیده کارشناسان مسایل اجتماعی؛ علاوه بر گسترش فرهنگ وارداتی غرب و پایبند نبودن به مسایل اخلاقی ؛ تبلیغ تجمل گرایی در رسانه ها را از دیگر علل افزایش طلاق در روسیه است. طبق آمار؛ در سال 2010 میلادی 185هزار مورد ازدواج در کنار 153 هزار و 406 مورد طلاق در روسیه ثبت شد.

 

  نظرات ()
برزخ نوجوانی و طوفان جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

در میان دورانهای مختلف حیات انسان، دوره بلوغ و آغاز حیات جنسی از مهم‏ترین و بحرانی‏ترین ایام زندگانی به شمار می‏رود . در همین دوران است که دگرگونیهای بسیاری در تواناییهای جسمی به وقوع می‏پیوندد و به همراه خویش بینشها و گرایشهای نوجوان را متحول می‏سازد . مولوی در ضمن بیانی گیرا این دوره را این گونه به شعر در می‏آورد:...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اهمیت پول در ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


یکی دیگر از زمینه‌هایی که باعث مشکلات زیادی در ازدواجها می‌شود پول است – خیلی زیاد است، خیلی کم است، چگونه خرج شود و چه کسی آن را خرج کند، احساس ما درباره آن چیست؟ چه‌قدر مهم است ؟ طرز برخورد شما با پول به تعالیم مذهبی و مبدأ خانوادگیتان بستگی دارد . میثافهای جدید مسأله پول را بیشتر از دیگر مسائل – به استثنای فرمانروایی خدا – مورد بحث قرار می‌دهد . پیام کتاب مقدس درباره مسائل مالی شفاف است . ما باید به مردم عشق بورزیم و از اشیاء استفاده کنیم نه اینکه به اشیاء عشق بورزیم و از مردم استفاده کنیم . کتاب مقدس به ما می‌اموزد که باید مباشران خوبی برای پولمان باشیم و آن را خردمندانه خرج کنیم . ما نباید اشیاء را بیش از ارتباطها بیاندوزیم زیرا دل ما جایی است که اندوخته‌هایمان باشد . بزرگترین گنجینه‌ای که شما می‌توانید داشته باشید رابطه‌تان با خدا و همراهی است که انتخاب کرده‌اید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
میوه،سبزیجات و فعالیت بدنی، طول عمر مبتلایان به سرطان پستان را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


محققان آمریکایی دریافتند: مصرف میوه و سبزیجات و فعالیت بدنی منظم، اثر یکدیگر را در افزایش امید به زندگی پس از سرطان پستان تقویت می کنند.  
مطالعه ای که در سال 2007 توسط پیرس و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، نشان می دهد; فعالیت بدنی و مصرف میوه و سبزیجات باعث کاهش50 درصدی خطر در مبتلایان به سرطان پستان که درمان شده اند می شود. این کاهش خطر، شامل افراد چاق هم می شود.  
مطالعات قبلی که تاثیر فعالیت بدنی و مصرف میوه و سبزیجات را به طور جداگانه بررسی کرده بودند تاثیر زیادی را برای هر کدام از این دو مورد ذکر نمی کردند. اما در این مطالعه پژوهشگران ثابت کردند که مصرف میوه و سبزیجات و فعالیت بدنی اثر یکدیگر را تقویت کرده و میزان مرگ و میر را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهند. تعداد کم افراد درمان شده که این دو مورد را به طور همزمان در زندگی خود رعایت می کنند از یک سو و اثر چشمگیر آنها در کاهش مرگ و میر از سوی دیگر،  باعث اهمیت یافتن آموزش در بیماران بهبود یافته شده می شود.  

  نظرات ()
کشف عامل بیولوژیک اختلالات تغذیه ای در نوجوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


دانشمندان در یک تحقیق بی سابقه به طور اتفاقی یک عامل بیولوژیکی بالقوه را شناسایی کرده اند که در بروز اختلالات تغذیه ای در دوران بلوغ نقش قابل توجهی دارد. این عامل استروژن موسوم به" استرادیل" است. 

این تحقیق که از سوی متخصصان دانشگاه ایالتی میشیگان انجام گرفته، نشان داد: تاثیر ژن های هر فرد روی علائم اختلالات تغذیه ای در دختران بالغ شده ای که میزان استرادیول در آنها بالا است، بیشتر از سایر دختران است.  کلی کلومپ محقق اصلی و استادیار روانشناسی در این دانشگاه خاطرنشان کرد که تحقیقات پیشین ثابت کرده است، اختلالات تغذیه ای تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیط زیستی در زمان بلوغ دختران هستند. البته تاثیر مشخص این ژنها هنوز معلوم نیست.  به گزارش پایگاه اینترنتی یانز، در این تحقیق تلاش شده مشخص شود که چه فاکتورهایی این ژن ها را در دوران بلوغ فعال می کنند.  به گفته متخصصان، اختلالات تغذیه ای که در نوجوانان و در سنین بلوغ رخ می دهند، ممکن است سبب بروز اختلالات رفتاری شوند به همین خاطر پژوهشگران توصیه می کنند که والدین باید در این دوران رفتاری صحیحی با فرزندان خود داشته باشند.  بر اساس این گزارش،  اختلالات تغذیه ای به صورت بی اشتهایی و یا پرخوری بروز می کنند. فردی که دچار بی اشتهایی عصبی است، گاهی خود را وادار به استفراغ می کند تا غذای کمتری جذب بدن آنها شود.  همچنین افرادی هم که دچار پرخوری عصبی هستند لاغر نمی شوند و به عوارضی همچون کمبود آب بدن، ترک خوردن پوست، ریزش مو، بیماری های کبد، قلب، بیماریهای ریوی، پوسیدگی دندان و اختلالات گوارشی مبتلا می شوند.  در بررسی های اخیر همچنین مشخص شده است که نرخ ابتلا به اختلالات تغذیه ای در بین نوجوانان انگلیسی رو به افزایش است تا جایی که برخی از مقامات بهداشتی از افزایش شمار زنان جوان مبتلا به اختلالات تغذیه ای در این کشور شکایت کرده اند. این یافته ها در مجله طب روانشناسی منتشر شده است.

  نظرات ()
اهمیت رعایت اصول اخلاقی در دوران عقد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

مهارت‌های ارتباطی یکی از مهم ترین مهارت‌های زندگی است که اهمیت آن به هنگام ازدواج بیش از هر زمان دیگری مشخص می‌شود.

جوانی که با عادات و سبک و شیوه زندگی خانواده خود خوگرفته و بزرگ شده است، باید پس از ازدواج پا به دنیای فرد دیگری بگذارد که او نیز با عادات، سبک و شیوه زندگی خانواده خود بزرگ شده است. تلاقی دو دیدگاه نسبت به زندگی باید در ازدواج نتیجه فرخنده ای داشته باشد وگرنه زندگی مشترک و کانون خانواده که قرار است سبب آرامش زوج‌ها باشد، به محلی برای منازعه و درگیری آن‌ها می‌انجامد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یک فرمول ریاضی برای یافتن شریک زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


کلیو کرسول دانشمند دانشگاه سیدنی با ارائه یک آنالیز پیچیده ریاضی که البته با الگوهای غربی سازگار است نشان داد که این متد تا 75 درصد احتمال یافتن شریک زندگی مناسب را برای افرادی که در جستجوی فرد ایده آل هستند تضمین می کند.

وی در این خصوص اظهار داشت: "بیشتر افراد جستجو برای یافتن فرد مناسب را تکرار می کنند اما همچنان به نتایج غم انگیزی می رسند. به خصوص پیدا نکردن شریک زندگی مناسب موجب افزایش آمار طلاق در کشورهای مختلف شده است."

تئوری این ریاضیدان استرالیایی نشان می دهد که گاهی افراد مجرد چندین شکست عاطفی را تجربه می کنند تا شانس یافتن شریک زندگی مناسب و نیمه گمشده آنها تا 75 درصد افزایش یابد.

این دانشمند افزود: "این یک مسئله درست و یا غلط نیست بلکه تنها یک مدل ریاضی است. نیمه گمشده افراد ناگهان وارد زندگی آنها نمی شود به طوری که افراد باید برای پیدا کردن شریک زندگی تلاش کنند."

براساس گزارش رویترز، این ریاضیدان گفت: "اغلب افراد زمان بیشتری را صرف پیدا کردن یک خودروی مناسب می کنند تا پیدا کردن یک عشق و طبیعی است که نتیجه عشقهای ناگهانی و ناپخته ازدواجهای منجر به طلاق می شود."

 

  نظرات ()
اثر فقر بر جامعه (3)- پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

راهکارهای فقرزدایی

به گزارش ایسنا، بررسی اوضاع فقر در کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهد که اتکاء به سیاستهای داخلی بر اساس شرایط خاص هر کشور بهترین شیوه برای طراحی راهکارهای مبارزه با فقر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نابرابری و نارضایتی ناشی از آن چرا بسیاری فکر می‌کنند جا مانده‌اند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

برانکو میلانویک*
مترجم: یاسر میرزایی
منبع: فارن افر
گرچه نابرابری درآمدی در ربع قرن گذشته در بسیاری از بخش‌های جهان افزایش یافته است، اما عجیب آنکه این مساله در میان بحث‌ها و مقالات اقتصاد جریان اصلی غایب است...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا کارمندان باید در محل کار چرت بزنند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

کسب‌و‌کار‌های کوچک به طور روزافزونی ‌ترفند استراحت روزانه را برای افزایش بهره‌وری و مبارزه با خستگی به کار می‌گیرند. کارشناسان خواب ‌این امر را تحسین می‌کنند.

سال‌ها پیش، کرگ یارد موسس شرکت Yarde Metals در شهر بریستول آمریکا متوجه شد، کارمندانش که در سه نوبت کاری در روز کار می‌کردند، سرکار چرت می‌زنند. بنابراین هنگامی‌که او محل کار جدیدش را در سال 1995 ساخت، مکانی را برای اتاق خواب نیمروز با مبلمان راحتی اختصاص داد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
4 میلیون ایرانی به بیماری خاموش دیابت مبتلا هستند . نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


رئیس کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم در همایش پیشگیری از دیابت در دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: هم اکنون 50 تا 70 درصد افراد بالای 20 سال کشور به چاقی و اضافه وزن و بین 10 تـا 20 درصد جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند .

دکتر فریدون عزیزی شایعترین بیماری‏ های غدد در قرن 21 را دیابت و چاقی اعلام کرد افزود : بیماری های دیابت و چاقی در شهرها بیشتر از روستاها و در کلانشهرها بیشتر از شهرهای کوچک است .

وی افزود : در بعضی از استانها هم به علت عوامل ارثی یـا عـادات غذایی شیوع دیابت به مقدار زیاد گزارش شده است .

رئیس کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم ، بیماریهای تیروئید را از دیگر امراض شایع کشور بیان و تصریح کرد:خوشبختانه بـا برنامه ریزی صحیح برای تولید و توزیع نمک ید دار در 20 سال گذشته گواترهای ناشی از کمبود ید جلو گیری شده است .

دکتر عزیزی، بیماریهای کم کاری و پرکاری تیروئید حدود 10 درصد افراد را مبتلا می کند که برای آنها روش پیشگیری خاص وجود ندارد ولی درمان‏های موثر و راهنماهای درمانی جدیدی در نظر گرفته شده است .

  نظرات ()
تعداد روزهای با هوای خوب پایتخت در سال گذشته، صفر بود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


   رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در نشستی با خبرنگاران اقدامات انجام شده در زمینه سلامت آب تهران، تحلیل آلودگی هوای تهران، سلامت آب معدنی‌ها، غلظت نیترات در آب تهران، آبیاری مزارع با فاضلاب، پارازیت‌های ماهواره ای و آنتن‌های BTS و غیره را تشریح کرد....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پرشورترین دریاچه جهان در معرض نابودی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

 

 کاهش سطح  آب  دریاچه ارومیه چند سالی است که حساسیت طرفداران محیط زیست را برانگیخته است از سویی هم مردم غیور آذربایجان غربی را از بابت عواقب زیست محیطی بیش از دیگران نگران نموده که مسلما احساسی به حق است.

نویسنده وبلاگ «برای اقتصاد ایران» طی مطلبی به این موضوع پرداخته است:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مهمترین مشکلات محیط زیستی دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


1- سد سازی‌ها ی بی رویه بر رود‌ها، عامل اصلی خشک شدن دریاچه

 در حالی که 21 رودخانه دایمی و هفت رودخانه فصلی از اصلی‌ترین منابع تغذیه کننده آب دریاچه ارومیه به شمار می‌روند، سدسازی بی رویه بر این رود‌ها به عنوان عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است که با گسترش روزافزون بهره‌برداری از این سدها، روند خشک شدن دریاچه نیز تشدید شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

واقعاً کجا بودند نمایندگانی که گردن برافراشتند و رگ درشت نمودند تا وزیری را به زیر کشند و آنرا در کارنامه عملکرد خود به صورت مستند ثبت نمایند ولی به هنگام طرح یکی از اصلی ترین آلام مردم منطقه دم فرو بندند و حتی پایبند امضای خویش نباشند ؟...

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خسارت اعتیاد بیشتر از 10 هزار میلیارد تومان در سال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

 
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: براساس برآوردهای انجام شده، خسارت وارده به کشور در حوزه اعتیاد بیشتر از 10 هزار میلیارد تومان در سال است. رقمی معادل 10 میلیارد دلار در سال.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جای خالی کتابهای متناسب با تنوع قومی در آذربایجان غربی ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

 خبرگزاری مهر: هر چند آمار و ارقام کتاب و کتابخوانی آذربایجان غربی با میانگین های کشوری کاملا برابری می کند اما با توجه به موقعیت خاص فرهنگی هنوز جای خالی عرضه کتاب های متناسب با تنوع قومی در این استان مرزی احساس می شود....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گردو خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

 

پژوهشگران اعلام کردند مصرف گردو خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اینترنتی یونایتدپرس؛ الین هاردمن سرپرست محققان از دانشکده پزشکی جان سی ادواردز دانشگاه مارشال گفت: افزودن گردو به برنامه غذایی موش های آزمایشگاهی، خطر ابتلا آنها را به سرطان سینه به میزان قابل توجهی کاهش داد.

به گفته هاردمن، در بررسی های ژنتیکی اثبات شد که گردو فعالیت چندین ژن مرتبط با شکل گیری سلول های سرطان سینه را در موش های آزمایشگاهی تغییر داد؛ تغییر ژن ها در انسان ها نیز به همان گونه است و مصرف گردو تاثیر یکسانی بر کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در انسان ها دارد.

هاردمن افزود: میزان گردوی اضافه شده به برنامه غذایی موشهای آزمایشگاهی برابر با مصرف دو اونس (حدود شصت گرم) گردو در برنامه غذایی روزانه برای انسانها بود.

یافته های این تحقیق که جزئیات آن در مجله پزشکی "تغذیه و سرطان" منتشر شده است نشان می دهد اسیدهای چرب امگا 3 موجود در گردو عامل اصلی کاهش خطر ابتلا به سرطان محسوب نمی شوند و در اصل این افزایش ویتامین ای است که خطر رشد غده سرطانی را کاهش می دهد.

  نظرات ()
زنان قد بلند با احتمال 30 درصد بیشتر به سرطان دچار می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

 آخرین تحققات نشان می‌دهد، زنان قد بلند با احتمال 30 درصد بیشتر به سرطان دچار می‌شوند.

به گزارش محرمانه آنلاین از ام‌اس‌ان‌بی‌سی، ترشح بعضی از هورمون‌هایی که بدن را مستعد رشد تومورهای سرطانی می‌کنند در زنان قد بلند بیشتر است و به همین دلیل این افراد باید توجه بیشتری به وضعیت سلامت خود داشته باشند.

به عبارت دیگر به ازای هر 10 سانتی‌متری که قد یک زن بلندتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان در او 16 درصد افزایش پیدا می‌کند.در این تحقیقات، دانشمندان سعی کردند ارتباط بین قد بلند و احتمال ابتلا به انواع معمول سرطان‌ها از جمله سرطان سینه، روده، کلیه، رحم، تخمدان و سرطان خون را بررسی کنند.

به این ترتیب باید گفت یک زن که 74/1 ‌متر قد دارد با احتمال 33 درصد بیشتر از دوستانش که فقط 52/1 متر قد دارد باید منتظر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان باشد.

  نظرات ()
کاهش خطر سکته مغزی در سالمندان با مصرف روغن زیتون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

متخصصان مغز و اعصاب در فرانسه تاکید کردند مصرف روغن زیتون خطر سکته مغزی را در سالمندان کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، متخصصان دانشگاه بوردئوکز روی اطلاعات و سوابق پزشکی مربوط به 8000 فرد 65 ساله که در سه شهر فرانسه زندگی می‌کرده‌اند، بررسی کردند. هیچ یک از این شرکت کنندگان سابقه سکته مغزی نداشتند و مدت 5 سال تحت نظارت بودند.

به گزارش روزنامه هرالدسان، این متخصصان دریافتند افرادی که به طور منظم روغن زیتون مصرف می‌کنند 41 درصد کمتر با خطر سکته مغزی مواجه هستند.

جزئیات این مطالعه در مجله پزشکی «نورولوژی» به چاپ رسیده است.

  نظرات ()
رشد 10 درصدی طلاق و سه درصدی ازدواج در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


تعداد ازدواج‌ها و طلاق‌های صورت گرفته در چهار ماهه اول سال جاری در کشور به‌ترتیب 3 و 10 درصد رشد داشته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تعداد ازدواج‌های ثبت شده در دفاتر ازدواج در چهار ماهه ابتدای سال جاری 305 هزار و 257 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 درصد رشد داشته است.

همچنین بر اساس این گزارش، تعداد طلاق‌های ثبت شده در دفاتر طلاق در چهار ماهه ابتدای سال جاری 43 هزار و 775 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

  نظرات ()
5 تصمیم برای داشتن یک رابطه موفق بعد از یک شکست عشقی! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳


روابط می تواند هم بهترین و بالاترین لذت زندگی و هم بزرگترین چالش آن باشد. اما معمولاً ترکیبی از هر دوی اینهاست. در دنیایی که بی وقفه به سمت بازسازی و تحول پیش می رود، خیلی از افراد مشغول بازنگری روی اولویت های زندگی خود هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیمی درمانی پیش از جراحی سینه موفقیت درمان را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢۳

 
  عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طبق مطالعات انجام شده در دنیا در برخی از موارد پیشرفته سرطان سینه به لحاظ اندازه تومور و ناحیه درگیری وغدد لنفاوی زیر بغل، شیمی درمانی پیش از جراحی سینه اثرات مفیدی در درمان ایجاد می کند.    
دکتر نسرین السادات علوی افزود: در بسیاری از سرطان های سینه که مراحل اولیه شروع بیماری وجود دارد شیمی درمانی پس از عمل جراحی و برداشتن تومور صورت می گیرد.  وی تصریح کرد: در مطالعات و بررسی های متعدد نشان داده شده که شیمی درمانی پیش از درمان جراحی به کوچک شدن تومورهای بزرگ کمک می کند و می تواند در بعضی از تومورها به حفظ پستان نیز کمک کند.  این استاد یار دانشگاه تهران اظهار داشت: تصمیم برای شیمی درمانی پیش از عمل جراحی در درمان سرطان پستان برعهده جراح است.  وی ادامه داد: تعداد جلسات شیمی درمانی در این روش نسبت به افرادی که شیمی درمانی را پس از عمل جراحی انجام می دهند افزایش نمی یابد و بیمار می تواند چند جلسه شیمی درمانی بگیرد و در مرحله بعد مورد عمل جراحی قرار گیرد.  عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: تاکنون علت دقیق ایجاد سرطان پستان مشخص نشده ،ولی با این حال عوامل محیطی و ژنتیکی مختلف را در ایجاد این سرطان موثر می دانند.  علوی اظهارداشت: اگر تشخیص سرطان سینه به موقع و در زمانی که توده تومور به اندازه یک سانتی متر باشد انجام شود، می تواند 100 درصد درمان شود و در موارد خاصی نیز تا حدود 80 در صد سینه را حفظ کرد.  وی ادامه داد: جراحان می توانند در مواردی که بیمار با درگیری پوستی و یا کارسینوم التهابی پستان و یا درگیری شدید و چسبندگی غدد لنفاوی زیر بغل به پزشک مراجعه می کند او را برای شیمی درمانی پیش از عمل به متخصص انکولوژی معرفی کنند.  وی با اشاره به اینکه 20 تا 25 درصد زنان با تغییر روش زندگی خود می توانند از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کنند افزود: با مطالعات انجام شده زنان می توانند با رعایت کردن سه عامل بزرگ چاقی ، عدم استفاده از الکل و چربی احتمال ابتلا به بیماری سرطان سینه را در خود کم کنند.  علوی با بیان اینکه تغییر شیوه زندگی پس از سن یائسگی در زنان از اهمیت خاصی برخوردار است افزود: کاهش وزن ، تحرک و فعالیتهای ورزشی و بدنی ، پیاده روی روزانه و تغذیه مناسب می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را به میزان قابل توجهی کاهش داد. 

  نظرات ()
سبب شناسی صرع نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/۱٢


اتیولوژی احتمالی هر مرحله تشنجی, به سن  بیمار و نوع حمله تشنجی بستگی دارد. در شیرخواران تا 2 ساله , صدمات مغزی هنگام تولد, اختلالات سوخت و ساز , نابهنجاری های مادر زادی مغزی و عفونت های شایع ترین علل محسوب می شوند.
عوامل ژنتیکی هم می توانند در پیدایش صرع موثر بوده و بر الگوی G.E.E تاثیر بگذارند. کودکان به طور شایعی ( تقریبا 2 تا 5 درصد) در جریان بیماریهای تب دار به حملات تشنجی دچار می شوند. تشنجات حاصل از تب به صورت حملات تونیک کلونیک ژنرالیزه و کوتاه مدتی هستند که ممکن است در مراحل اولیه یک بیماری تب دار در کودکان 3 ماهه تا 5 ساله مشاهده شوند که با پائین اوردن فوری تب می توان از پیدایش این قبیل حملات تشنجی در کودکان جلوگیری کرد.  در دوره بلوغ و اوایل جوانی صدمات جمجمه علت عمده صرع موضعی محسوب می گردد. صدماتی که به سمت شامه نفوذ می کنند ویا منجر به ایجاد فراموشی پس از ضربه برای  بیش از 24 ساعت می گردند, به احتمال 40 تا 50 درصد ممکن است در اینده به صرع منجر شوند. حملات تشنجی که بلافاصله یا ظرف 24 ساعت پس از ضربه ظاهر می شوند, پیش  اگهی چندان بدی ندارند. در حالیکه حملات تشنجی که بعد از اولین شبانه روز و طی دو هفته بعد ظاهر می شوند , حاکی از پیدایش صرع پس از ضربه می باشند.

در نوجوانان و جوانان حملات صرع ناشی از قطع دارو و به خصوص باربیتورات ها و مصرف یا ترک الکل میباشد. . بین سنین 30 تا 50 سالگی تومورهای مغزی علل شایع تری برای پیدایش صرع محسوب می شوند و 30 درصد بیماران , دارای تومور مغزی می باشند. بعد از 50 سالگی بیماری های عروقی مغز شایع ترین علت پیدایش  حملات تشنجی ژنرالیزه یا موضعی به حساب می ایند و نقش تومورهای مغزی هم در این سنین به قوت خود باقی است.
بیماری های سیستمیک مختلف نیز در هر سنی , می توانند با ایجاد اختلالات متابولیک به حملات تشنجی منجر شوند. نارسایی کبدی, افزایش یا کاهش کلسیم خون , افزایش یا کاهش سدیم خون و هیپوگلیسمی می توانند به ظهور حملات تشنجی تونیک کلونیک ژنرالیزه کمک نمایند.

  نظرات ()
کجاست همدم تنهایی من نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/۱۱


ازدواج بیرون آمدن از پوسته تنهایی است، وقتی مجردی در لاک تنهایی فرو رفته ای؛ ازدواج شریک کردن یک نفر دیگر در همه زندگی خودت است، وقتی مجردی شریکی نداری؛ ازدواج تولد یک خانواده جدید است، وقتی مجردی خانواده ات همانی است که بود؛ ازدواج هویتی جدید برای مرد و زن است، وقتی مجردی چیزی جز دختر و پسر خانواده نیستی؛ ازدواج یک دنیا وظیفه و تعهد است، وقتی مجردی، وظیفه و تعهد زیادی نداری و دوران پس از ازدواج با زمانی که مجردی از زمین تا آسمان فرق دارد.


باید پای حرف تمام افراد متاهل و مجرد نشست و صحبت هایشان را مو به مو گوش داد و آن وقت نتیجه گرفت که دنیای تاهل جذاب تر است یا دنیای تجرد، البته اگر همه آنهایی که سفره دلشان را پهن کرده اند راست گفته باشند و از احساسات واقعی شان پرده برداشته باشند. بیشتر آدم ها هیچ وقت از شرایطی که دارند راضی نیستند، آنها هر وقت به چیزی می رسند باز هم افسوس گذشته را می خورند یا نگاهشان به داشته های دیگران است، پس وقتی از ازدواج و تجرد هم حرف می زنند دچار همین حس می شوند برای همین است که حرف آدم ها در مورد این دو دوره از زندگی را نمی توان ملاک قضاوت صد درصدی قرار داد؛ ولی فارغ از این بحث ها آنچه که نمی شود در آن شک کرد مزایایی است که به واسطه ازدواج سهم آدم ها می شود و محدودیت هایی که پس از ازدواج دست و پای آدم ها را می بندد.

وقتی ازدواج می کنی از زندگی قبلی ات کنده می شوی از تمام چیزهایی که پدر و مادرت برایت خواسته اند و همه شان دلخواهت نبودند، آن وقت خودت خانم یا آقای یک خانه می شوی درست مثل پدر و مادرت با همان خوبی ها و البته بدی ها و نقص هایی که نمی خواهی میراث دارشان باشی. وقتی ازدواج می کنی اگر عاشق همسر و زندگی جدیدت باشی، طعم خوش زندگی ۲ نفره را حس می کنی و حاضر نمی شوی دیگر به دوران تنهایی ات برگردی؛ دورانی که مجرد بودی و هیچ وقت هویت جداگانه ای از خانواده ات نداشته ای. وقتی ازدواج می کنی دیگر خودت هستی و همسرت با یک دنیا مسوولیت و تعهد که هیچ کس جز خودت و او نباید زیر بارشان برود. در خانه متاهلی همه وظایف روی دوش زن و مرد خانه است و بهتر می شود اگر آنها خودشان دست به دست هم، کارها را پیش ببرند چون انتظار کمک از دیگران فقط به زیبایی و استقلال زندگی متاهلی ضربه می زند. اگر حاصل این ازدواج، فرزند یا فرزندانی هم باشد دیگر شرایط پیچیده تر می شود، ولی با وجود همه این پیچیدگی ها زندگی متاهلی معجزه ای دارد که دوران تجرد با همه آزادی ها و خوشی هایش به پای آن نمی رسد، البته اگر تو بازیگر ازدواجی موفق باشی و در کنار همسرت دومین بال یک پرنده برای پرواز رو به سوی اوج باشی.

تجرد، فرصتی برای رشد


همانقدر که یک ازدواج خوب می تواند آدم ها را رشد بدهد دوران مجردی هدفمند هم می تواند باعث اوج گرفتن آنها بشود. اگر در یک خانواده مهربان و وظیفه شناس که همه اعضای آن به خاطر خوشبختی هم تلاش می کنند به دنیا آمده باشی و خودت هم این گونه آفریده و رشد کرده باشی حتما دوران تجرد خوبی خواهی داشت. تا وقتی یک دانش آموز هستی و وظیفه ای جز ساختن خودت نداری ماندن در خانه پدر و مادر فرصت خوبی است که تا می توانی رشد کنی و برای روزهای بهتر آماده شوی. وقتی راه دانشگاه و داشتن حرفه ای مناسب را هم در پیش گرفتی مجرد بودن می تواند عصای دستت برای پیشرفت باشد چون آن وقت هم دغدغه ای جز موفق شدن نداری. در دوران مجردی می شود آرزوهای خوبی برای آینده طراحی کرد، می شود در دنیای نیامده آینده، نقش شاهزاده ای را بازی کرد که همه چیز وفق مرادش پیش می رود و کسی سر راهش پیدا نمی شود که مانع بتراشد و سنگ اندازی کند. در این دوران می شود تا جایی که ممکن است خوشحال بود و از نعمت زیر سایه پدر و مادر بودن استفاده کرد .


اما این احساسات زیبا هم تا زمانی خوب هستند و رویاها تا یک سنی آدم ها را ارضا می کنند، شاید وقتی ما آدم ها به این مرز احساسی می رسیم همان زمانی باشد که تاریخ مصرف دوران مجردی تمام شده و حس تاهل از زیر پوسته کهنه تجرد قصد خودنمایی دارد.

دختر مجرد، پسر مجرد؛ کدام بهتر است


آدم ها همانقدر که به هم شبیه اند به همان اندازه باهم فرق دارند، برای همین است که یک نسخه ثابت در یک جامعه انسانی هیچ وقت برای همه جواب نمی دهد. باید جای تک تک آدم ها بود و از دریچه چشم و احساسشان به دنیا نگاه کرد تا فهمید از شرایطی که دارند لذت می برند یا نه. ولی با این حال آدم ها هر چقدر هم با هم فرق داشته باشند چون آدم بودن وجه مشترک همه آنهاست. پس حتما در هر دوره از زندگی احساسات مشابهی پیدا می کنند، درست مثل پسران و دختران مجرد.


حتما اینها از تنها بودنشان لذت می برند، از این که جز به پدر و مادرشان نباید به کس دیگری جواب بدهند، به خاطر این که فقط بار زندگی خودشان را به دوش می کشند و وقتی سرشان را روی بالش می گذارند فقط به خودشان و دنیایشان فکر می کنند. حتما آنها خوشحالند که هنوز وارد زندگی ای نشده اند که آنها را مجبور به تسلیم شدن کند، شرایطی که دست و پایشان را ببندد و آرزوهایشان را محدود کند. دختران و پسران مجرد حتما از این که از عشق پدر و مادرشان سیراب می شوند، شادند و لذت می برند از این که کسانی هستند که به جای آنها خودشان را به آب و آتش بزنند و زندگی را با همه موانع سر راهش سر و سامان بدهند.


اینها حقیقت دوران تجرد است، البته برای آنهایی که در خانه پدری با مهر او و فداکاری مادر زندگی می کنند، چون دوران مجردی این قبیل آدم ها با آنهایی که سختی زندگی به جدا شدن از خانواده وادارشان کرده حتما فرق دارد. در این میان شرایط دختران و پسران مجرد هم تفاوت های زیادی با هم دارد. در فرهنگ ما همیشه پسرها آزادتر از دختران بوده اند این موضوعی است که از همان کودکی در خانواده ها به بچه ها دیکته می شود، کسی که همیشه برای کوچک ترین تصمیمش باید اجازه بگیرد دختر است و کسی که اگر بی اجازه نیز کاری کرد، کسی پاپی اش نمی شود پسر است. همین طرز برخورد با بچه ها از آنها نوجوانان و جوانان متفاوتی می سازد و تا دوران بزرگسالی و میانسالی شان نیز ریشه می دواند تا آنجا که زندگی برای پسران مجرد مصائب کمتری نسبت به زندگی دختران مجرد دارد. دکتر انور صمدی راد، جامعه شناسی است که در پژوهشی با عنوان بررسی مسائل و مشکلات زنان و دختران بدون همسر به مشکلاتی که دختران مجرد مجبور به رویارو شدن با آنها می شوند اشاره کرده است. تحقیقات او نشان می دهد که رفتار نابهنجار برخی مردان ـ تحقیرها، متلک ها و رفتارهای دور از اخلاق ـ نسبت به دخترانی که پس از بیست و چند سالگی هنوز مجرد مانده اند، باعث آزار روحی و سلب اعتماد و امنیت روانی آنها و خانواده هایشان می شود؛ این در حالی است که به گفته او مجرد ماندن یک گناه نابخشودنی نیست، چراکه دختران در جامعه ما به دلایلی چون نداشتن تحصیلات کافی، نداشتن کار و درآمد، نداشتن خانواده آبرومند، نداشتن جمال و اندام متناسب، نداشتن امکان معاشرت و آشنایی با افراد مناسب برای ازدواج و داشتن معلولیت های ذهنی و جسمی موفق به ازدواج نمی شوند یعنی عواملی که بیشتر آنها از حیطه اختیار آنها خارج است و به جبر محیطی مربوط می شود.


درست است که بیشتر عواملی که باعث مجرد ماندن دختران می شود به خاطر اشتباهات آنها نیست، ولی بیشتر خانواده ها این موضوع را درک نمی کنند. آنهایی که دختر مجردی در خانه دارند که سنش در حال بالا رفتن است بدون آن که خواستگار مناسبی برایش پیدا شود، او را بشدت تحت فشار می گذارند مثل این که اگر کسی او را برای ازدواج انتخاب نمی کند تقصیر خودش است.


برای همین در این قبیل خانواده ها دختران مجرد یا راه ناسازگاری با خانواده را در پیش می گیرند و مخصوصا اگر درآمدی داشته باشند راهشان را از خانواده جدا می کنند یا برای فرار از حرف های خانواده و شنیدن نگرانی های آنها به ازدواج با اولین کسی که به سراغشان آمد، تن می دهند؛ یعنی تصمیمی که پیامدهای منفی اش از هرگز ازدواج نکردن بیشتر است.

دختران مجرد در یک نگاه


خانواده هایی که دختر مجرد در خانه دارند با بالا رفتن سن او نگرانی هایشان نیز بیشتر می شود. آنها این موضوع را شنیده اند که اگر نیازهای جنسی افراد در سن مناسب از راه ازدواج بر آورده نشود، روش های انحرافی و خارج از شرع و عرف جلوی راه آنها سبز می شود، همچنین این خانواده ها باور دارند که اگر پزشکان می گویند با بالا رفتن سن ازدواج آمار ناهنجاری های مادرزادی و عقب ماندگی های ذهنی بالا می رود، حتما این موضوع حقیقت دارد برای همین نمی توانند از فشار آوردن بر فرزندشان برای زودتر ازدواج کردن دست بردارند. این خواسته خانواده هاست، اما آیا خواسته دختران هم هست؟ بی شک همه دختران مجرد مثل خانواده هایشان فکر نمی کنند، از نظر آنها مجرد ماندن آنقدرها هم ترسناک نیست و زندگی مجردی به حدی آزاردهنده نیست که برای فرار از آن بخواهیم با هر کسی که از راه می رسد ازدواج کنیم. اما این اختلاف نظرها تا یک زمانی در خانواده قابل تحمل است چون یا دختر کم می آورد یا خانواده اش که نتیجه هر دو اضطراب و از دست رفتن آرامش و امنیت خاطر است.


البته مشکلات دختران مجرد فقط به محیط محدود نمی شود، چون آنهایی که به جای ازدواج مشغول شدن به یک حرفه را انتخاب کرده اند نیز در محیط کارشان با مشکلاتی روبه رو هستند. مسعود رستمی، جامعه شناس، در گفت و گویی با شبکه ایران به این مشکلات نامرئی دختران اشاره می کند و می گوید: در محیط های کاری خصوصی و دولتی تبعیض علیه زنان وجود دارد، ضمن این که محیط های خصوصی برای بروز آزارهای جنسی زنان و دختران مجرد مستعدتر است این در حالی است که اگر از آزارهای جنسی بگذریم به دلیل فرهنگ سازمانی ویژه ای که در جامعه ما وجود دارد، دختران مجرد بیشتر از دیگران زیر ذره بین قرار دارند. به همین خاطر رفتارهایی که در آدم های متاهل حساسیت برانگیز نیست برای دختران مجرد باعث بروز نگاه و توجه ویژه اطرافیان می شود.


اما فارغ از سختی هایی که دیگران برای دختران مجرد پیش می آورند خودشان نیز مرتکب اشتباهاتی می شوند که مانع از ازدواج و ورودشان به دنیای تاهل می شود. بیشتر دختران مجرد معمولا با دخترانی که می شناسند چشم و هم چشمی دارند و مثلا اگر دختری از فامیل با مردی دارای مزیت های چشمگیر ازدواج کرده باشد آنها هم برای این که به چنین موقعیتی برسند و از او عقب نمانند به تمام موقعیت های ازدواجشان پشت می کنند، چون معتقدند آنها چیزی از او که ازدواج خوبی داشته کم ندارند. بیشتر دختران مجرد معمولا همه مردها را با یک چوب می رانند و مثلا اگر دیده اند مردی با ظاهری خاص آدم خوبی برای زندگی از آب درنیامده، همیشه از چنین آدم هایی دوری می کنند. در حالی که همه را با یک چشم نگاه کردن کاری اشتباه است. بیشتر دخترانی که مجردند ممکن است در باطن خود به ازدواج تمایل داشته باشند، اما همین که خواستگاری از راه می رسد و نسبت به آنها ابراز علاقه می کند سعی می کنند از او دور شوند. این چیزی است که بیشتر خانواده های این قبیل دختران را هم نگران می کند، چون به اعتقاد آنها یک دختر مجرد فقط تا سنی خاص مورد توجه است و امکان ازدواج پیدا می کند. البته این نگرانی ها نمی تواند زیاد هم بیراه باشد چون زندگی دخترانی که تا آخر عمر مجرد مانده اند، صحت این نگرانی ها را تایید می کند. مجرد ماندن باعث خوشبختی مطلق نمی شود، درست مثل این که ازدواج کردن موجب سعادت ابدی نمی شود. کسی که مجرد است یا متاهل خوشبخت یا بدبخت مطلق نیست چون چه تجرد و چه تاهل، ۲ دوره از زندگی است که بسته به این که چگونه به آن نگاه کنی می تواند تلخ یا شیرین باشد.


متاهل بودن به معنی رسیدن به همه چیز نیست، همان طور که مجرد بودن باعث از دست دادن همه چیز نمی شود به شرط آن که دختر مجرد سمبل توانایی، استقلال و هوشمندی باشد و تنها ماندنش مترادف با اندوه، افسوس و فرو رفتن در لاک وابستگی به دیگران نشود.

مریم خباز

  نظرات ()
وقتی فرزندان در مقابل ازدواج مجدد والدین گارد می گیرند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/۱۱ عکس کوچک و تاخورده پدر را که روی قلبش فشار میدهد چهره همیشه مهربان او پیش چشمش مجسم میشود و صدای آرام و دوست داشتنیاش در یادش زنده میشود. سال هاست او را ندیده و در حسرت روبه رو شدن با او به سر میبرد، ولی چاره ای جز تحمل ندارد. بچه که بود میگفتند کاری برای پدر پیش آمده که نمیتواند پیش آنها برگردد، میگفتند چون او پسر بدی بوده، دل بابا شکسته و از خانه شان رفته است و هزار جمله دیگر مثل آن که دیگران میگفتند و او هیچ وقت قانع نمیشد، اما حالا که بزرگ شده میداند نه او پسر بدی بوده و نه بابا مرد نامهربانی که او و مادرش را تنها بگذارد. او حالا خوب میداند پدر سال هاست که رفته و او دوست دارد همچنان حضور او را در کنار مادر احساس کند.

مادر وقتی مرد، او زیاد بزرگ نبود، اما خوب یادش می آید که چطور پدر همه عکس ها، لباس ها و هر چیزی که بوی مادر را میداد درون چمدانی گذاشت و سر به نیستشان کرد الا همین عکس کوچک و تاخورده که آن را یواشکی قاپید تا هر روز روی قلبش بگذارد و گوش به زنگ شنیدن صدای مادر بماند.

کم سن و سال تر که بود اگر جای خالی مادر، اشک به چشم هایش میآورد لااقل آغوش امن پدر بود تا او لحظاتی بگرید و غم دلش را سبک کند، اما حالا پدر هم دنبال کار خودش رفته است و با زنی که هرگز نمیتواند با او اخت شود، عهد زناشویی بسته است.

حتما آنهایی که در کودکی پدر و مادرشان را از دست داده اند و بعد از مدتی با ازدواج پدر و مادر روبه رو شده اند این صحنه ها را کم و بیش تجربه کرده اند. شاید یکی از سخت ترین شرایطی که ممکن است یک فرد در دوران نوجوانی یا جوانی با آن مواجه شود ورود مرد یا زنی بیگانه به زندگیاش باشد که نام نامادری و ناپدری را با خود یدک میکشد و معمولا قبل از آن که درست شناخته شوند به موجوداتی خشن، ترسناک و بیرحم تشبیه میشوند.

این که گفته شود همه نامادریها و ناپدریها آدم های بدی نیستند و بسیاری از آنها با از خودگذشتگی بهتر از مادر یا پدر واقعی میشوند، حرفی تکراری است؛ اما همین که فردی هر چند با حسن نیت به جمع یک خانواده اضافه شود و به عنوان یک تازه وارد سعی داشته باشد به میل خود روابط را تنظیم کند، احساس تلخی را ایجاد میکند.

در واقع هرقدر یک مرد یا زن که میخواهد پدر یا مادر جدید یک خانواده شود انسانی متعادل و آشتی طلب باشد، از آنجا که به زعم فرزندان جای پای پدر و مادر واقعی گذاشته است، باید مقابلش گارد گرفت. این احساس وقتی پررنگ تر میشود که فرزندان در سن تشخیص باشند و خاطره حضور پدر یا مادرشان در خانواده را بخوبی به یاد داشته باشند و به هیچ روی توان تحمل فرد جایگزین پدر یا مادر را نداشته باشند.

در واقع فرزندان به ۲ دلیل پدر یا مادر را از دست میدهند یکی بر اثر طلاق و دوم، بر اثر مرگ. وقتی پدر و مادر در حالی که فرزندی در سن تشخیص دارند و از هم جدا میشوند آنگاه تصمیم به ازدواج با فردی جدید میگیرند و میکوشند زندگی تازه خود را از زیر آوار زندگی گذشته شان بیرون بکشند، آن وقت این تصور برای فرزندان به وجود میآید که مگر پدر یا مادر ما آنقدر بد بود که دیگر نمیشد با او زندگی کرد؟ یا مگر پدر و مادر ما خیلی بدتر از کسی بود که حالا قرار است به خانه مان بیاید؟ یا مگر پدر یا مادر واقعیمان هیچ حسنی نداشتند تا آنها به خاطر ما و خوبیهای هم کنار یکدیگر بمانند؟ همین سوال ها و ابهامات است که سبب میشود فرزندان در مقابل فرد تازه وارد جبهه بگیرند و فکر سازگاری با او را از سر بیرون کنند.

حالا اگر طلاق باعث جدایی خانواده نشده باشد و مرگ، پدر یا مادر را از خانواده گرفته باشد، احساساتی دیگر شکل میگیرد و پدر و مادر به دلیل این که مرگ همسر خود را از یاد برده اند و به خاطرات گذشته خود پشت کرده اند سبب واکنش فرزندان میشوند.

پترسن از پژوهشگران علوم تربیتی در سال ۱۹۹۵ طی پژوهشی دریافت کرد یک خانواده سالم و بهنجار میتواند آثار مرگ پدر یا مادر را تحمل کند به طوری که دوره عزاداری آنها مدتی مشخص دارد و افراد با گذشت زمان هویت خود را بازمییابند. این در حالی است که هترینگتون از دیگر پژوهشگران علوم تربیتی ۳ سال بعد با انجام پژوهشی نشان داد که بیشتر کودکان، تشکیل دوباره خانواده و به صحنه آمدن جانشین پدر را تحمل نمیکنند. طبق این تحقیقات، البته نحوه واکنش در برابر چنین پدیده ای به ۲ صورت شکل میگیرد یکی این که گروهی از فرزندان چندان واکنشی از خود نشان نمیدهند و گروه دیگر دچار مشکلات رفتاری متوسط یا شدید میشوند و اگر در سنین نوجوانی باشند، بنای پرخاشگری و ناسازگاری با مادران را میگذارند. حالا اگر کمی در نتیجه این تحقیقات دقیق تر شویم بخوبی میبینیم که گروه زیادی از فرزندان هستند که به خاطر تلاطم روانی که دچارش میشوند در مقابل ازدواج مجدد پدر و مادرشان مواضع تندی میگیرند.


اقدامی فراتر از عصبانیت

البته تنها با قرار گرفتن در شرایط مشابه است که میتوان نگرانیها، دلشوره ها، افسردگیها و عصبانیت های فرزندانی که یکی از والدینشان ازدواج مجدد کرده اند را درک کرد، ولی گاهی آنها در واکنش هایی نامعقول پا را از عصبانیت و لجبازی فراتر میگذارند و اعتراضشان را به ورود فرد جدید به کانون خانواده با دست زدن به جنایت نشان میدهند. البته بیگمان تنها تعداد محدودی از فرزندان، چنین واکنش های شدیدی را در قبال پدر یا مادری که قصد ازدواج مجدد دارند، اتخاذ میکنند ولی به هر حال شروع زندگی دوباره با مرد یا زنی که بچه ها او را غریبه میدانند، اثرات روانی عمیقی در آنها برجای میگذارد. فرزندان بعد از طلاق والدین یا مرگ یکی از آنها با ترکیبی از احساسات ناخوشایند روبه رو میشوند.

آنها پس از طلاق احساس میکنند حداقل از سوی یکی از والدین طرد شده اند و دیگر مورد توجه و علاقه نیستند. حتی ممکن است آنها نسبت به والدین خود احساس عصبانیت داشته باشند یا بخواهند از پدر یا مادری که تنها مانده حمایت کنند در حالی که ترس از جدایی و ترک شدن از سوی والدین و اضطراب نسبت به این که چه کسی از آنها مراقبت و چه کسی آنها را ترک خواهد کرد نیز گریبانشان را میگیرد. در مقابل، وقتی فرزند یک خانواده از مرگ یکی از والدین خود داغدیده میشود، دچار پرخاشگری و اختلال سلوک میشود. براساس یک رقم تخمین زده شده، ۶ تا ۱۶ درصد پسران و ۲ تا ۹ درصد دختران درسنین زیر ۱۸ سال به این اختلال مبتلا میشوند و رفتارهای همراه با خشونت، گستاخی، بدزبانی، دروغگویی مداوم، مدرسه گریزیهای مکرر و خرابکاری از خود بروز میدهند. این در شرایطی است که در موارد شدید آنها به تخریب، سرقت و خشونت های جسمانی هم روی میآورند. پس کنار آمدن با چنین فرزندانی بویژه آماده کردن آنها برای پذیرش فردی جدید، کاری بسیار ظریف و نیازمند احتیاط است.


تنهایی چاره کار نیست

موقعیت بچه ها هرچقدر حساس باشد، توجیه خوبی برای تنها ماندن پدر و مادرها نیست هرچند در جوامعی مثل ما قضاوت دیگران درباره ازدواج مجدد گاه آزاردهنده است. شاید به همین خاطر برخی زن ها و مردها پس از طلاق یا فوت همسرشان، تنهایی را ترجیح میدهند. پژوهشی با عنوان مقایسه نیمرخ روانشناختی نوجوانانی که مادرانشان ازدواج مجدد داشته اند، نشان داده است تعداد زنان مجردی که به علت فوت همسر تنها مانده اند، ۶ برابر بیشتر از مردان و تعداد زنان مطلقه ۲ برابر بیشتر از آنان است. این در حالی است که نتایج پژوهشی مشابه نشان میدهد که نسبت ازدواج مجدد مردان ایرانی نسبت به مردان غربی ۶ درصد بیشتر و نسبت ازدواج مجدد زنان ایرانی نسبت به زنان غربی، ۲۵ درصد کمتر است.

همچنین پژوهش های انجام شده، گویای آن است که میان عواملی چون سن، تحصیلات، مدت زندگی با همسر اول، سن زمان فوت همسر و طلاق و نحوه زندگی فرزندان ازدواج اول با ازدواج مجدد زنان رابطه معناداری وجود دارد. مجموعه این نتایج نشان میدهد که در جامعه ما که ازدواج مجدد بویژه برای زنان ناخوشایند تلقی میشود، دوباره این زنان هستند که به تنها ماندن محکوم میشوند و باید خاطره تلخ طلاق یا مرگ همسر را برای همیشه در ذهن نگه دارند.


۵ سالگی، فرصتی مناسب برای جابه جایی والدین

تنهایی، به دوش کشیدن بار مالی خانواده، سرکوب نیاز عاطفی، پرهیز از حضور اجتماعی، تحمل حرف ها و نگاه های آزاردهنده مردم، افسردگی، ناامیدی و حسرت گوشه های تلخ زندگی زن و مردها پس از فقدان همسرانشان است. پس هر چقدر پدر و مادرها به خاطر فرزندانشان از ازدواج مجدد خودداری کنند و به خاطر واکنش های تند احتمالی آنها خودشان را نادیده بگیرند باز به نظر میآید که تنها ماندن بدترین و آخرین راه برای انتخاب است. البته حساسیت های فرزندان را در چنین شرایطی نباید نادیده گرفت و باید کوشید تا کمترین آسیب به آنها وارد شود.

در همین ارتباط چندی پیش دکتر علی اصغر احمدی، روان شناس و مشاور خانواده پیشنهادی ارائه کرد و گفت: طبق شواهد بچه ها تا ۵ سالگی جابه جایی والدین و تغییر در خانواده را تشخیص نمیدهند و خود را با شرایط جدید بسرعت وفق میدهند همچنان که بسیاری از ما وقایعی را که تا ۲ سالگی برایمان رخ داده، به یاد نمیآوریم و از مادر و پدر چیزی در ذهن نداریم به همین علت است که میگوییم تا ۵ سالگی بهترین زمان برای ازدواج مجدد پدر یا مادر است. این روان شناس بحرانیترین سن برای پذیرش والدین جدید را ۱۲ ۱۱ سالگی تا ۱۹ ۱۸ سالگی میداند ولی در عین حال میگوید: کودک پس از ۵ سالگی پدر یا مادر خود را کاملا میشناسد و این جابه جایی را درک میکند اما این شناسایی نباید مانع ازدواج مجدد پدر و مادر شود. به عبارتی پدر یا مادری که فرزند ۵ تا ۱۱ ساله دارد، نباید با این تصور که او نمیتواند والد جدیدی را بپذیرد یا متوجه این جابه جایی میشود، فرصت ازدواج را از دست بدهد.


چند پیشنهاد

شاید بهتر باشد زن و مردی که قصد ازدواج با فرد صاحب فرزندی را دارند نیز نکاتی را تمرین کنند تا فرزندان راحت تر به حضور آنها خو بگیرند. در همین ارتباط روان شناسان عنوان میکنند که باید فرزند همسر خود را مانند فرزند خود دوست داشت و به آنچه آنها میگویند و میخواهند، توجه نشان داد. همچنین پدر یا مادر جدید نباید از پدر یا مادر قبلی بچه ها بدگویی کنند چون به هر حال فرزند، پدر و مادر خود را دوست دارد و نمیتواند بدگوییها را تحمل کند. این در حالی است که گفته میشود اگر پدر و مادر جدید شنیدند که فرزندان میگویند تو پدر یا مادر من نیستی، نباید واکنش نشان دهند. چون فرزندان لزوما قصد حمله ندارند و با این حرف ها میخواهند فرد تازه وارد را بپذیرند. روان شناسان توصیه میکنند تا پدر و مادر جدید خود را در همه مسائل منزل وارد نکنند و به جای مداخله در امور ریز و درشت دنبال آرامش باشند و در نهایت باید صبور بود و از بچه ها انتظار نداشت تا بسرعت با فرد تازه وارد صمیمی شوند.

  نظرات ()
مهاجرت روستاییان اطراف دریاچه ارومیه به دیگر شهرها / 10 استان درگیر مشکلات دریاچ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٩

مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان غربی درخصوص مشکلات زیست محیطی دریاچه ارومیه گفت: برخی از روستاهای شرقی دریاچه ارومیه به دلیل مشکلاتی که وجود داشت به شهرهای اطراف این دریاچه مهاجرت کردند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا کارمندان باید در محل کار چرت بزنند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٩

مترجم: زهره همتیان
کسب‌و‌کار‌های کوچک به طور روزافزونی ‌ترفند استراحت روزانه را برای افزایش بهره‌وری و مبارزه با خستگی به کار می‌گیرند. کارشناسان خواب ‌این امر را تحسین می‌کنند.

سال‌ها پیش، کرگ یارد موسس شرکت Yarde Metals در شهر بریستول آمریکا متوجه شد، کارمندانش که در سه نوبت کاری در روز کار می‌کردند، سرکار چرت می‌زنند. بنابراین هنگامی‌که او محل کار جدیدش را در سال 1995 ساخت، مکانی را برای اتاق خواب نیمروز با مبلمان راحتی اختصاص داد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا بسیاری فکر می‌کنند جا مانده‌اند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٩

برانکو میلانویک*
مترجم: یاسر میرزایی
منبع: فارن افر
گرچه نابرابری درآمدی در ربع قرن گذشته در بسیاری از بخش‌های جهان افزایش یافته است، اما عجیب آنکه این مساله در میان بحث‌ها و مقالات اقتصاد جریان اصلی غایب است.

اگر کسی بخواهد مدل‌های اقتصاد کلانی بیابد که نابرابری درآمد یا ثروت را وارد محاسبات خود کرده باشد، دچار گرفتاری شدید خواهد شد. حتی در بحران مالی تندگذر سال‌های 2007 و 2008 و عواقب فوری بعدش که نابرابری درآمدی به سطوحی رسید که از زمان رکود بزرگ به این سو مشاهده نشده بود، توجه زیادی به مساله نابرابری جلب نشد. پس از آن البته اختلاف


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راهکاری برای افزایش تعهد کارمندان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٩


مترجم: پریسا حبیبی
همان طور که گفته می‌شود تعهد شغلی امری بسیار بدیهی است. نوشته‌ها و مقالات بسیاری نشان می‌دهند شرکت‌هایی که کارمندان آنها نسبت به سازمانشان متعهدند و احساس مسوولیت بیشتری دارند از نظرمالی وضعیت بهتری نسبت به دیگر شرکت‌هایی دارند که کارمندانی بی‌تفاوت دارند. با این همه در بسیاری موارد ایجاد اصلاحات به آسانی قابل دستیابی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مهاجرت بدون بازگشت 85 درصدی زنان پرستار از ایران به کشورهای دیگر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٩

 

به گزارش خبرآنلاین، نجاتیان می افزاید آمار فرمهای صادره ما برای متقاضیان اشتغال در خارج از کشور نشان می دهد طی 6 ماه گذشته 100 نفر از پرستاران موفق به گرفتن پذیرش اشتغال در خارج کشور شده اند و صدور گواهی تایید صلاحیت حرفه ای خود را از سازمان نظام پرستاری درخواست کرده اند. دریافت گواهی تایید صلاحیت حرفه ای آخرین مرحله اشتغال پرستاران در خارج از کشور محسوب می شود. بنابراین می توانیم ادعا کنیم 100 نفر از پرستاران ما طی 6 ماه گذشته به خارج از کشور مهاجرت کرده اند."

گفتنی است بر اساس گزارش رسانه های ایران طی یک سال اخیر 200 پرستار از ایران به کشورهای دیگر مهاجرت کرده است. در حال حاضر جمعیت پرستاران ایران رقمی حدود 150 هزار نفر می باشد. این درحالیست که نظام سلامت ایران 50 تا 80 هزار پرستار و کادر درمانی کم دارد.

طی سالهای اخیر که سیل مهاجرت افراد به خارج از کشور روز به روز بر تعداد افراد تحصیل کرده و متخصص مهاجر اضافه کرده است، درصد پرستاران مهاجرت کردهء ممتاز با سابقه کار بالا نیز چشمگیر است. وزیر بهداشت ایران به دلیل کمبود پرستار در کادر درمانی، به تازگی اجازه کار همزمان در بیمارستان های خصوصی و دولتی به پرستاران صادر کرده است. علاوه بر آن مرتب در خبرها دلایل کمبود کیفیت کاری در کادرهای درمانی- بیمارستانی، خستگی پرستاران به دلیل ساعات طولانی کار، کار سخت و کم بودن حقوق، ذکر می شود.

  نظرات ()
درصد جمعیت سیگاری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

دکتر زهرا حسامی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که حدود 15 درصد جمعیت ایران سیگاری هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارومیه همچنان به دریاچه نیمه جانش می بالد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢
 


ارومیه- آذربایجان غربی به ویژه شهر ارومیه سال های سال است که دریاچه نمک را در دل خود جای داده و مانند مادری مهربان به داشتن چنین فرزندی می بالد.

 

مادری که به افتخار داشتن چنین فرزندی سال های سال پذیرای گردشگران بی شماری بوده و مناظر زیبای آن را تماشا و از خواص درمانی، ذخیره گاه ها، پارک ملی، جزیره های بکر و بدیع آن لذت می برد، هم اکنون تنها و بی کس مانده است و این فرزند زیبا و این دریاچه نمک جلوی چشمانش جان می دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اشتباهات آسیب زننده به مغز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

1.نخوردن صبحانه
کسانی که صبحانه نمی‌خورند قند خونشان به سطح پائینتری افت می‌کند. این امر باعث تامین نامناسب مواد غذائی برای مغز و در نتیجه افت فعالیت مغزی می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نشانه‌های هشدار دهنده نقصان بینایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢


مقداری کاهش بینایی با افزایش سن به طور طبیعی رخ می‌دهد، اما "نقصان بینایی" یک علائم طبیعی پیری نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شرط ازدواج موفق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢


روانشناسان آلمانی در یک بررسی جدید تاکید کردند زوج‌ها برای داشتن یک ازدواج موفق به شباهت‌های شخصیتی نیازی ندارند.

این روانشناسان می‌گویند حتی تفاوت‌های شخصیتی بین همسران نیز ملاکی برای پیش‌بینی ازدواج موفقی برای آنها نیست. این مطالعه روی زوج‌هایی انجام گرفته که حداقل ۴۰ سال در کنار هم زندگی مشترک داشته‌اند.

روانشناسان می‌گویند: روشی که امروزه در سایت‌های همسریابی باب شد که در آن سایت‌ها کاربران بدنبال همسری با ویژگی‌های شخصیتی شبیه به خودشان می‌گردند در موفقیت نهایی رابطه زناشویی آنها تاثیر بسیار ناچیزی دارد و تضمین کننده نیست.

به گزارش مجله آنلاین لایوسانیس، این کارشناسان با بررسی جوانب مختلف در زندگی زوج‌های شرکت کننده در آزمایش دریافتند احتمالا علت تداوم پیوند ازدواج این همسران در طولانی مدت تفاوتهای شخصیتی آنها بوده که در واقع آنها را به نیروهایی مکمل هم برای مواجه با چالش‌های زندگی تجهیز کرده است.

 

  نظرات ()
سد گتوند علیا و کوه نمک 60 میلیون مترمکعبی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

 

سد گتوند علیا و کوه نمک 60 میلیون مترمکعبی آن و خطراتی که متوجه کشاورزی دشت حاصلخیز خوزستان نموده است، نگرانی ها را تشدید کرده است.


تعامل: در جدیدترین تحولات، اهالی روستاهای ظلم آباد، دهلران، دشت بزرگ و کوه زر از توابع عقیلی، بخاطر شور شدن چاه آب آشامیدنی منطقه خود، علیه سد گتوند علیا به اقامه دعوی پرداختند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اشتغال معتادین ترک کرده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

              
وزیر کشور از اختصاص ۲۵ هزار فرصت شغلی به معتادان پاک شده در استان‌های مختلف کشور خبر داد.

مصطفی محمد نجار پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح نخستین مرکز اقامت درمان اجباری معتادان کشور در اراک اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال جاری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی ر کشور ایجاد خواهد شد. که از این میزان ۲۵ هزار فرصت شغلی به منظور بازگشت معتادان به جامعه به معتادان پاک‌شده اختصاص یافته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هر 6 ساعت یک نفر مبتلاء می‌شود یعنی هر روز 4 نفر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

قانون: ایدز ، بمبی در زندگی پریسا یا آتشی که دامن خیلی‌ها مثل وحید را این روزها گرفته است. آنقدر کم‌علاج است که این دو «جنگیدن» و «امید به آینده» را تنها دوای درمانش می‌دانند. ایدز برای خودش سرطانی هم است؛ بلکه بدتر. حداقل بیمار سرطانی‌، نگاه سنگین جامعه را تحمل نمی‌کند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فواید و مضرات 'قهوه' از دیدگاه محققان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

'آنتی اکسیدان' ها (antioxidants) ، 'آمینواسید' (amino acid)، 'ویتامین' (vitamin) و 'مینرال' (mineral) موجود در قهوه، بخصوص به دندان ها آسیب جبران ناپذیری زده و البته به همین علت برای تقویت حافظه مفید هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تماشای تلویزیون باعث مرگ زود رس می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

بی بی سی فارسی روز سه شنبه 16 آگوست(25مرداد) از خطرات تلویزیون برای انسان خبر داد.
به گزارش این شبکه: «تحقیقات جدید نشان می دهد تماشای تلویزیون برای مدت طولانی به اندازه کشیدن سیگار یا چاقی مفرط برای سلامتی مضر است. بر اساس این پژوهش که در استرالیا انجام شده جوانانی که عادت دارند بیش از شش ساعت در روز تلویزیون نگاه کنند عمر خود را کوتاه می کنند».
پژوهشگران می گویند در ازای هر یک ساعت نشستن در مقابل تلویزیون و تماشای برنامه‌های این جعبه جادویی، خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی تا هفت درصد افزایش پیدا می‌کند.
بر اساس این پژوهش، کسانی هم که در روز 4 ساعت به تماشای برنامه‌های مورد علاقه‌شان می‌پردازند، 28 درصد بیشتر با خطر ابتلا به بیماریهای قلبی مواجه هستند. این تحقیق که از سوی متخصصان شورای تحقیقات پزشکی انجام شده نشان می‌دهد تغییر در الگوی زندگی در عصر حاضر سبب افزایش نرخ مرگ و میرهای ناشی از بیماریهای قلبی شده است.
در این تحقیق، پژوهشگران تقریبا به مدت یک دهه روی 13 هزار و 197 مرد و زن سالم میانسال مطالعه کردند.
این تحقیق نشان داد که از این شرکت کنندگان، 373 نفر بر اثر بیماری قلبی جان باختند. محققان محاسبه کردند که اگر میزان و زمان تماشای تلویزیون از چهار ساعت به یک ساعت در روز کاهش یابد، تعداد قربانیان بیماریهای قلبی کاهش پیدا می‌کند.

  نظرات ()
نادرترین گروه خونی در جهان در ایران شناسایی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

رییس آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی و انجماد خون سازمان انتقال خون از شناسایی نادرترین گروه خونی دنیا در ایران به نام آر.اچ. دی 17 خبر داد.
مصطفی مقدم در گفت‌وگو با برنا با اشاره به کشف یک گروه خونی نادر  به نام آر.اچ. دی ۱۷ در بروجرد، اظهار داشت: گروه خونی آر.اچ.دی که نادرترین گروه خونی در جهان است، در ایران شناسایی شد.
رییس بخش ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون با بیان این که تاکنون یک نفر در بروجرد شناسایی شده که دارای گروه خونی آر.اچ.دی است، ادامه داد: البته باید گفت شناسایی خون های نادر تا زمانی که افراد به هر دلیلی برای دادن آزمایش به مراکز درمانی مراجعه نکنند یا نیاز به خون نداشته باشند، امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی با بیان این که شناسایی گروه های نادر پیش از بروز مشکل برای فرد دارنده آن می تواند از مشکلات احتمالی در مواقع بحرانی جلوگیری کند، گفت: شناسایی زن بروجردی، دارای خون نادر طی انجام آزمایش‌های بارداری صورت گرفت که مشخص شد وی دارای این گروه خونی نادر است.

مقدم با اشاره به اهدای خون زن بروجردی در راستای ذخیزه سازی، افزود: در برنامه ملی خون‌های نادر، افراد با گروه‌های خونی نادر شناسایی شده و قبل از اینکه به خون احتیاج پیدا کنند از آنها خونگیری و با سیستم اتوماسیون پیشرفته پردازش شده و  به مدت ۳۰ سال نگهداری می‌شود تا در موقع نیاز در اختیارشان قرار گیرد.

 

  نظرات ()
افزایش نگران کننده بیماری‌های سخت در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢

انواع سرطان‌ها، ناراحتی‌های قلبی و عروقی و بسیاری بیماری‌های دیگر، در  کمین مردم ایران نشسته‌اند. تحقیقات نشان می‌دهند که بیماری‌های در ایران بسیار سریع‌تر از جوامع دیگر شیوع می‌یابند و در بیشتر موارد، میانگین سنی مبتلایان کمتر از میانگین سنی جهانی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مرکز ویژه ترک اعتیاد و آموزش کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢


سرپرست دفتر مداخله و بازتوانی بهزیستی از طراحی مرکز ویژه ترک اعتیاد و آموزش کودکان و نوجوانان خبر داد.

فرهاد اقطار در گفت و گو با پانا در خصوص مراکز ترک اعتیاد کودکان گفت: معمولا از کودکان معتاد نگهداری نمی شود و در این زمینه هماهنگی های لازم با بیمارستان ها و وزارت بهداشت انجام می شود.

وی در ادامه از طراحی مراکز ترک اعتیاد مجزا برای کودکان و نوجوانان خبر داد و گفت: از امسال مراکزی برای کودکان و نوجوانان طراحی شده است که به صورت علمی به درمان این افراد پرداخته و با برگزاری دوره های آموزشی ویژه آنان را برای ورود به جامعه آماده می کند.

اقطار با تاکید بر اینکه این مراکز علاوه بر مراکزی است که برای نوجوانان در نظر گرفته شده است افزود: این مراکز به صورت مراکز اقامتی میان مدت برای نوجوانان در نظر گرفته شده است.

سرپرست دفتر مداخله و بازتوانی بهزیستی با بیان اینکه راه اندازی این مراکز نیاز به پروتکل و اعتبارات ویژه دارد تصریح کرد: در این مراکز برنامه های آموزشی، پروسه های تحصیلی، حمایت از خانواده و مهارت های زندگی مورد بررسی و ارائه قرار دارد.

اقطار با تاکید براینکه تامین اعتبارات مورد نیاز این مراکز احتیاج به پیگیری دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۰ مرکز برای فعالیت در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.

  نظرات ()
خطر ابتلای زنان سیگاری به بیماری قلبی بیش از مردان سیگاری است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٦/٢


   نتیجه تحقیقات بر روی دو میلیون و چهارصد هزار نفر ، که در نشریه پزشکی لانست منتشر شده است، نشان می‌دهد خطر ابتلا به حمله قلبی در زنان سیگاری ۲۵ درصد بیش از مردان سیگاری است.
بنیاد قلب بریتانیا این یافته‌ها را "هشدار دهنده" خوانده است. سازمان بهداشت جهانی هم بیماری‌های قلبی را بزرگترین عامل کشته شدن انسانها می‌داند و می‌گوید که این بیماری‌ها هر سال موجب مرگ بیش از هفت میلیون نفر می‌شود.
سیگار کشیدن یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود.
دانشگاه مینه‌سوتا این تحقیقات را بر اساس اطلاعاتی که از سال ۱۹۶۶ تا سال ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود انجام داد و نتیجه گرفت که "زنان با سیگار کشیدن باعث می‌شوند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آنها ۲۵ درصد از مردان سیگاری بیشتر شود."
تا پیش از انتشار نتیجه این تحقیقات، تصور می‌شد سیگار کشیدن، خطر ابتلا به حمله قلبی را در مردان و زنان دو برابر می‌کند.
محققان می‌گویند دلیل این تفاوت میان زنان با مردان "نا معلوم" است اما این دلیل می‌تواند ناشی از تفاوت بیولوژیک و یا تفاوت شیوه سیگار کشیدن زنان با مردان باشد.
دست اندرکاران این تحقیقات می‌گویند ممکن است زن‌ها در مقایسه با مردان مواد سمی سیگار مانند کارسینوژن را بیشتر جذب کنند.
الن میسن، یک پرستار ارشد بنیاد قلب بریتانیا هم ضمن هشدار دهنده خواندن نتایج این تحقیقات گفت: "با اینکه خانم‌ها معمولا کمتر از آقایان سیگار می‌کشند اما به نظر می‌رسد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند."
جین لندن، مدیر اجرایی انجمن ملی قلب بریتانیا ضمن انتقاد از شیوه‌های بازاریابی و تبلیغات برخی سیگارها گفت دولت باید تولیدکنندگان سیگار را مجبور کند از بسته بندی‌های ساده استفاده کنند و جلوی حربه های تبلیغاتی، مانند تولید سیگارهای باریک، استفاده از رنگ و سایر شیوه‌های جذب زنان جوان را بگیرد.

  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar