مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
اسپری بینی برای درمان کم رویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸


گروهی از روانپزشکان در آمریکا می گویند: هورمون اکسی توسین که به هورمون "عشق" معروف است، می تواند به افراد خجالتی کمک کند که در موقعیت های اجتماعی به کم رویی خود غلبه کنند.  
پزشکان از مدتها پیش می دانند که اکسی توسین احساس همدردی و پیوند را بویژه بین والدین و فرزندان افزایش می دهد.  
متخصصان خاطرنشان کردند: این هورمون هم چنین می تواند مهارت های اجتماعی را در افراد خجالتی و کم رو تقویت کرده و بهبود بخشد و تاثیر بسیار ناچیزی روی افرادی دارد که به طور طبیعی با اعتماد به نفس هستند.  
این هورمون که می تواند در قالب اسپری بینی قابل استفاده باشد، کاربردهای مفیدی برای افرادی خواهد داشت که مانند بیماران مبتلا به اختلال اوتیسم از ناتوانی های اجتماعی شدید رنج می برند.  
متخصصان دانشگاه کلمبیا در آزمایشات خود بررسی کردند: اوکسی توسین که به طور طبیعی در بدن تولید می شود، چطور می تواند روی درک بیشتر افراد از یکدیگر اثر بگذارد.  
به گزارش روزنامه تلگراف، آنها آزمایشات خود را روی 27 فرد بالغ و سالم انجام دادند و متوجه شدند که اوکسی توسین قدرت همدردی را در بین افرادی که توان و حضور اجتماعی کمتری دارند، تقویت می کند. شرح این آزمایشات در مجله "دانش روانشناسی" منتشر شده است.  

  نظرات ()
موزه محرم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸


این موزه در محل خانه موسوم به خانه دکتر صحتی واقع شده که از خانه‌های قدیمی و زیبای تبریز است.
خانه دکتر صحتی در سال 1378 به شماره 2336 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و پس از آن عملیات مرمت و استحکام‌ بخشی بنا به اجرا درآمده و پس از اتمام مراحل مرمتی و با توجه به کاربری بنا در زمان حیات صاحبان آن، به محلی برای جمع‌آوری اشیا و ابزار مربوط به مراسم ماه محرم و عزاداری سالار شهیدان تبدیل شد.
نمادهایی که تنها در هنگام عزاداری ماه محرم به کار گرفته می‌شوند در این موزه نگه داری می شود.
نمادهایی مانند توق، علم، انواع پرچم، گهواره‌های کوچک نذری، شمع، چراغ و البسه تعزیه‌ خوانی که هرکدام دنیایی از حرف و سخن‌های ناگفته آن ایام است از وسایلی است که در این موزه نگهداری می شود.
این خانه 409 مترمربع مساحت دارد و در سه طبقه احداث شده و در زمان حیات مرحوم دکتر ابوالقاسم صحتی و در اوایل دوره پهلوی در ماه محرم به عنوان حسینیه مورد استفاده هیات عزاداری محله راسته کوچه قرار می‌گرفت و به همین علت اشیای مرتبط با ماه محرم در آن جمع ‌آوری و به موزه محرم تبدیل شده است.

  نظرات ()
اثر فقر بر جامعه (3) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸

 

راهکارهای فقرزدایی

به گزارش ایسنا، بررسی اوضاع فقر در کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهد که اتکاء به سیاستهای داخلی بر اساس شرایط خاص هر کشور بهترین شیوه برای طراحی راهکارهای مبارزه با فقر است.

با ایجاد نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و به دنبال آن تشکیل وزارت رفاه ، فقرزدایی به عنوان مهمترین و پیچیده‌ترین ماموریت آن تعریف و تعیین شد و این وزارتخانه با توجه به این ماموریت اساسی و اولیه خود، طرح چتر ایمنی رفاه اجتماعی و به دنبال آن سند کاهش فقر را برای پوشش جامعه فقیر در چهار سطح تدوین و تصویب کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شناخت برای ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸

 

 ازدواج بعد از متولد شدن انسان مهمترین واقعه زندگی محسوب میشود . در عین حال ازدواج بدون انتخاب و شناختن فرد مورد نظر غیر ممکن است و به همین لحاظ تحقیق کردن و شناخت طرف مقابل از مهترین مراحل و مقدمات انتخاب همسر و ازدواج میباشد .

گروهی از جوانان جامعه ما در این زمانه خصوصیات مادی را بیشتر مورد توجه قرار میدهند و از توجه کافی به مسائل مهمتر که روح زندگی مشترک از آن نشاط میابد غافل میشوند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علت سفید شدن موها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸


این کشف می تواند از جنون استفاده از رنگهای شیمیایی در نخستین سالهای خاکستری شدن موها جلوگیری کند.

دانشمندان آمریکایی پروتئینی را یافتند که رنگ موها را تعیین می کند و عامل خاکستری و سفید شدن آنها است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نوشیدن آب می تواند چروکهای پوستی را از بین ببرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸


کارشناسان و متخصصان پوست در انگلیس تاکید می کنند که نوشیدن آب واقعا می تواند چروکهای پوستی را از بین ببرد.  
نوشیدن روزانه حداقل هشت لیوان آب واقعا باعث زیبایی و شادابی پوست می شود.  
به گفته پزشکان، مصرف هشت لیوان آب در روز، پوست را شفاف و جوان می کند، لکه های پوست را از بین می برد، چروکهای پوست را کاهش می دهد و سبب مرطوب ماندن پوست از درون به بیرون می شود.  
به گزارش روزنامه دیلی میل، در این آزمایشات، پزشکان از چندین شرکت کننده زن خواستند که روزانه و به مدت هشت هفته یک و نیم لیتر آب بنوشند بدون اینکه سایر عادات و الگوهای زندگی خود را تغییر دهند.  
در پایان آزمایشات، پزشکان متوجه شدند: زنانی که در این مدت آب نوشید ه بودند، 19 درصد و زنانی که آب معدنی حاوی املاح طبیعی مصرف کرده بودند 24 درصد شاهد کاهش چین و چروکهای پوستی روی صورت خود بودند.  

  نظرات ()
موزه هدایای خامنه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸


حمام قدیمی خامنه که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد، از سال 1367 توسط شهرداری صورت گرفته و مرمت آن به همت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی به انجام رسیده است.
این حمام در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و به منظور تبدیل به موزه و نگهداری هدایای رهبر معظم انقلاب و نخست وزیر وقت کشورمان در هشت سال دفاع مقدس و دیگر بزرگان منطقه اختصاص یافته است.
این حمام دارای 800 متر مربع عرصه و 380 مترمربع اعیانی بوده و در 230 مترمربع ساختمان الحاقی به حمام موزه، بنا شده است.
ساختمان اصلی حمام که موزه هدایا در آن واقع شده، پس از ورود به یک هشتی ورودی با 20پله به پایین، وارد سربینه هشت ضلعی حمام می‌شود. حوض سنگی با فواره تراش داده شده در وسط سربینه و سکوهای مرمرین پیرامون آن که تداعی کننده اهمیت آب در نزد ایرانیان قدیم و جایگاه این مایه حیات در زندگی مردم این خطه بوده، توجه هر بیننده را به خود جلب می‌کند.
سقف گنبدی شکل به ارتفاع 5.5 متر با کاربندی ‌های گچی از جمله تزیینات معماری حمام می‌باشد که بیانگر ظرافت هنری ایرانی در حوزه گچ کاری و تزیین بندی بناهای تاریخی به عنوان مشخصه اصلی معماری اسلامی ایرانی است.
راهرویی تنگ و باریک، گردشگران را به گرمخانه حمام راهنمایی می‌کند، به طوری که سقف گنبدی گرمخانه با دو گنبد فرعی و یک گنبد اصلی به ارتفاع هفت متر شکوه خاصی به این حمام دوره قاجاری داده است.
درکنار گرمخانه، موتورخانه قدیمی حمام، سرویس های بهداشتی، نظافت خانه و قسمت های خصوصی حمام از دیگر بخش های حمام قدیمی خامنه است که در کاربری جدید به اتاقک‌های ویدئو، پروژکتور، اتاق کامپیوتر و اتاق موزه دار اختصاص یافته است.
در موزه هدایای شهر خامنه، آثار ارزشمندی از قبیل میناکاری روی چوب، آلبوم سکه و تمبر، تابلوی نقاشی با پنبه از نمای مسجد شهید مطهری، گلدان های سنگی مرمر، ظروف چوبی، تابلو صدف کاری، بشقاب صدفی و انواع شمشیر و خنجر برای بازدید علاقه مندان به نمایش گذاشته شده است.
تابلو فرش، تابلو خط، خنجر نقره‌ای حکاکی شده اهدایی وزیر تجارت و صنایع عمان، ماکت مسجدالاقصی اهدایی یاسر عرفات از دیگرآثار به نمایش گذاشته شده درموزه هدایای شهر خامنه هستند که گردشگران به لحظه‌ای تامل در زمینه غنای تاریخی فرهنگی این خطه از کشورمان فرا می‌خواند.

  نظرات ()
آمار خودکشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸


دکتر احمد شجاعی روز دوشنبه با بیان اینکه آمار خودکشی در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.9 درصد افزایش داشته است گفت: از سه ماهه نخست سال جاری 952 نفر در کشور خودکشی کرده‌اند که از این میان 274 نفر زن و 678 نفر مرد بوده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههای مقابله با فراموشی و بهسازی حافظه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸

راههای مختلفی برای مقابله با فراموشی و بهسازی حافظه وجود دارد که در این نوشتار به برخی از آن ها اشاره می شود.

سازماندهی:

یکی از مشکلات عمده در راه یادگیری از عوامل فراموشی، جابجایی اطلاعات و قاطی شدن اطلاعات در یکدیگر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کنترل عصبانیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢۸


برای کنترل عصبانیت و خشم راهکارهایی وجود دارد که با تمرین کردن آنها می توانید به فردی قدرتمند در برابر خشم تبدیل شوید.

* * ورزش کنید

شروع یک برنامه منظم ورزشی برای به دست آوردن آرامش و در عین حال کاهش آثار منفی محرک های اعصاب بسیار موثر است. روان شناسان توصیه می کنند ورزش را در حد قهرمانی یا برای مسابقه انجام ندهید،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نخستین عمل پیوند رحم در ترکیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٧

 

جراحان دانشکده پزشکی آک دنیز ترکیه به ریاست دکتر عمر اوزکان طی یک عمل جراحی ده ساعته رحم یک زن متوفی را به خانم « دریا سرت» پیوند زدند.

این عمل جراحی برای نخستین بار با موفقیت در جهان از سوی دکتر عمر اوزکان متخصص جراحی پلاستیک بیمارستان دانشکده پزشکی دانشگاه آک دنیز با موفقیت انجام گرفت.

این جراحی یک اولین در جهان می باشد.

پس از عمل جراحی پیوند رحم، خوشحالی خانم دریا سرت و همسرش که در آرزوی فرزند داشتن فرزند می باشند، در چهره این زوج جوان قابل رویت بود.

این خانواده در صورتیکه مشکل خاصی پیش نیاید پس از یک دوره مداوای شش ماهه خواهد توانست با روش تلقیح مصنوعی صاحب فرزند گردد

این خانم امیدوار است با این عمل پیوند بتواند پس از تکمیل شدن مرحله دوم درمان، روزی مادر شود.
اگر این زن بتواند فرزندی به دنیا آورد دارو درمانی وی قطع می شود و این رحم نیز از بدنش خارج خواهد شد.

در سال ۲۰۰۰ یک مورد عمل پیوند رحم در عربستان سعودی انجام شده بود اما چهار ماه بعد از عمل به علت مشکلات ایجاد شده رحم پیوندی از بدن بیمار خارج شد.

رئیس تیم جراحی تاکید کرد هنوز زود است که درباره موفقیت آمیز بودن این عمل پیوند قضاوت شود. وی گفت: ما تاکنون با مشکلی روبرو نشدیم اما برای موفقیت آمیز خواندن این عمل نیاز به زمان داریم .

دکتر عمر اوزکان اعلام داشت: ده روز نخست، سه ماه نخست و شش ماه نخست بعد از عمل نقش بسیار مهمی درموفقیت عمل دارد.

شایان ذکر است، عمل جراحی رحم عملی بسیار سخت و پرچالش میباشد . تلقی می شود چون رحم ارگانی بسیار پیچیده که خون آن از طریق چهار رگ بسیار ظریف تامین می شود و احتمال لخته ی خون را افزایش می دهد .

فقدان رحم بطور مادرزادی با احتمال یک در ۵ هزار روی میدهد. این عمل امیدی تازه برای زنانی خواهد بود که جزو این دسته هستند.

پزشکان دانشگاه آک دنیز ترکیه امیدوارند که این عمل پیوند نخستین عمل موفقیت آمیز پیوند رحم در دنیا لقب بگیرد.

  نظرات ()
رژیم غذایی کاهش استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٧


کارشناسان معتقدند رژیم غذایی نامنظم یکی از دلایل استرس است. بنابراین گنجاندن یکسری مواد غذایی در رژیم خوراکی می‌تواند مانع استرس شود.

گنجاندن یکسری مواد خوراکی در رژیم غذایی مانند؛ ماست، بادام، چای، ماهی و... سبب کاهش استرس در انسان می‌شود.

به گزارش برنا، کارشناسان معتقدند رژیم غذایی نامنظم یکی از دلایل استرس است. بنابراین گنجاندن یکسری مواد غذایی در رژیم خوراکی می‌تواند مانع استرس شود.

به گزارش ایندیا ویژن، در این تحقیق به 8 ماده غذایی مهم که در کاهش استرس نقش بسزایی دارد اشاره شده است.

ماست:
ماست ماده ای است سبک و دارای هضم ساده. به بیان دیگر پروتئین ماست سبب افزایش هورمون‌های عصبی در مغز و نتیجتاً منجر به آرامش در فرد می‌شود. همچنین ماست یا هر ماده لبنی دیگر غنی از تیروسین است که این ماده سبب افزایش سطح هورمون سروتونین مغز می‌شود.

شکلات تلخ:
شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان زیاد به شکل فلانوئید است که سبب کاهش سطح هورمون استرس می‎شود.

مرکبات:
میوه‎ها به دلیل آنکه دارای قند خنثی هستند سبب از بین رفتن استرس در ذهن می‌شوند.

بادام:
به عنوان تسکین دهنده استرس عمل می‌کند. بادام دارای ویتامین B2، ویتامین E، منیزیوم و روی است. ویتامین B و منیزیوم بادام در تولید سروتونین که به کاهش استرس کمک می‎کند نقش دارد. روی موجود در بادام با بعضی اثرات منفی استرس مبارزه می‌کند. ویتامین E بادام هم به عنوان آنتی اکسیدان، رادیکال‌های آزاد وابسته به استرس و بیماری قلبی را از بین می‎برد.

چای گیاهی:
چای سیاه یا چای گیاهی خلق و خوی شما را بهتر می‌کند چای پونه، چای گل یاس، گل لاله و یا دیگر چای‌های گیاهی همچون دارو  به آرامش ذهن و سیستم بدنی کمک می‌کند.

ماهی:
ماهی یک منبع فراوانی از امگاه 3 و اسیدهای چرب است. ماهی شامل ویتامین‌های مهم، به خصوص ویتامین‌هایی مانند B6 و B12 است که پایین آورنده استرس هستند.
در حقیقت B12 یکی از مهمترین ویتامین‌هایی است که در ترکیب هورمون سروتونین مغز نقش دارد. کمبود B12 منجر به افسردگی می‌شود. به بیان دیگر، غذاهای دریایی دارای میزان بالایی از زینک است که مانع استرس می‌شود.

بروکلی:
بروکلی به عنوان سبزی شادی‌آور شناخته شده است. این سبزی سرشار از ویتامین B از جمله اسید فولیک است که در کاهش استرس نقش دارد. اسید فولیک به از بین رفتن استرس، نگرانی، ترس و حتی افسردگی کمک می‌کند. بروکلی به دلیل داشتن فیبر زیاد به درمان یبوست که در اثر استرس پدید می آید نیز کمک می‌کند.

سیر:
سیر به کاهش تنش، استرس و گلوکز بدن کمک می‌کند. سیر غنی از آنتی اکسیدان است که در کاهش میزان استرس نقش دارد.

  نظرات ()
هنر مدیریت و انگیزش کارمندان جوان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٧


افراد جوانتر هم تشنه یادگیری هستند و هم اینکه نیازمند دریافت تایید برای کاری هستند که انجام می‌دهند. آنها از طریق آموزش و دریافت تایید انگیزه پیدا می‌کنند؛ بسیار بیشتر از آنکه حقوق و دستمزدشان افزایش یابد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فاکتور جدید قد بلند شدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٧


متخصصان لهستانی در یک مطالعه جدید دریافته‌اند اگر والدینی هر دو متولد یک شهر باشند کودکان آنها معمولا کوتاه قد می‌شوند اما متوسط قد کودکانی که والدین آنها در دو شهر مجزا به دنیا آمده‌اند اغلب بلندتر است.
این متخصصان تصور می‌کنند که این تفاوت ریشه در ژنتیک دارد بدین معنی که اگر والدین در شهرهای مختلف و دور از هم متولد شده باشند تفاوت‌های ژنی آنها بسیار متنوع‌تر از والدینی خواهد بود که زادگاهشان یکی است.

داریوس دانل از متخصصان انستیتو مردم شناسی در آکادمی علوم لهستان در این باره تشریح کرد: هرچه تنوع ژنتیکی بیشتر باشد باعث می‌شود که بدن کودکان خیلی بهتر و کارآمدتر فعالیت کند. سپس این فعالیت مناسب و موثر باعث ذخیره بهتر انرژی در بدن شده و منجر به بهبود رشد می‌شود.
به گزارش مجله آنلاین لایوسانیس، دانل و دستیاران وی با مطالعه روی 2675 پسر و 2603 دختر در لهستان در دوران مدرسه به این نتایج دست یافته‌اند.
جزئیات این مطالعه در مجله آمریکایی مردم شناسی فیزیکی به چاپ رسیده است.

  نظرات ()
اردوگاه محکومان موادمخدر تهران تا آذرماه آماده می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٧

 

رئیس سازمان زندان‌ها ی ایران گفت: در خصوص انتقال زندانیان تهرانی از کرج، 2پروژه در منطقه فشافویه در دست اقدام است که یکی از آنها اردوگاه محکومان موادمخدر است و در حال حاضر مشغول عملیات ساخت‌وساز هستیم و برآورد می‌کنیم آذرماه آماده شود.

غلامحسین اسماعیلی در خصوص این دو پروژه که در منطقه فشافویه در دست ساخت هستند، گفت: یکی از آنها پروژه تهران بزرگ است که با ظرفیت 6 هزار نفر در حال آماده شدن است و فقط باید حوزه معاونت منابع انسانی رئیس جمهور به ما نیروی انسانی بدهد.

وی ادامه داد: پروژه دوم در منطقه فشافویه، اردوگاه محکومان موادمخدر است که در حال حاضر مشغول عملیات ساخت‌وساز هستیم و برآورد می‌کنیم آذرماه آماده شود.

نزدیک به 50 درصد میانگین زندانیان در ایران مربوط به ‌زندانیان مواد‌مخدر است و این در حالی است که این آمار در برخی از استانهای این کشور به 65 درصد می رسد.

بر اساس اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران یک میلیون و 500 هزار معتاد در کشور وجود دارد که از این تعداد 700 هزار معتاد به صورت دائم مواد مصرف می کنند و مصرف مابقی به صورت تفننی است.

  نظرات ()
تاثیر تغییر اقلیم در خشکسالی 17 استان کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٧

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: تغییر اقلیم و خشکسالی سال های اخیر، 17 استان کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، دکتر "هدایت فهمی" با بیان اینکه در سال های اخیر بارندگی در بیشتر استان های کشور کمتر از شرایط نرمال بوده است، خاطر نشان کرد: تغییر اقلیم به همراه خشکسالی سال های اخیر، 17 استان کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
وی تصریح کرد: با توجه به بند 21 سیاست های بخش آب و آبفا در کتاب اول وزارت نیرو در مورد بازنگری در طراحی سدها با توجه به تغییر اقلیم و شرایط منطقه ای و اثربخشی و آسیب شناسی سدهای ساخته شده به منظور پاسخ گویی به نیازهای محلی، بخش آب و آبفای وزارت نیرو بر آن شد تا با برنامه ریزی درست و درنظر گرفتن آثار تغییر اقلیم، طراحی و مدیریت سدهای کشور را مورد بازنگری قرار داده و به روز کند.
فهمی آثار تغییر اقلیم را به طور کلی شامل دو پدیده خشکسالی و سیلاب خواند و گفت: این تغییرات می تواند آثار نامطلوبی در وضعیت کشاورزی و باغداری در ایران داشته باشد.
وی با اشاره به آثار نامطلوب تغییر اقلیم بر آب های سطحی و روان آب ها، گفت: بر اساس گزارش‌های موجود، با تغییرات اقلیمی اخیر، منابع آب سطحی کشور افزون بر 50 درصد کاهش یافته است.
این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس ارزیابی انجام شده، به دلیل بروز خشکسالی دوره های اخیر، حدود 6/2 میلیون هکتار از زمین‌های آبی کشاورزی و حدود چهار میلیون هکتار از اراضی دیم آسیب دیده‌اند. فهمی همچنین با اشاره بر آثار تغییر اقلیم بر زمین های حاصلخیز و باغ ها، افزود: حدود 1/1 میلیون هکتار از باغ ها نیز از کم آبی ناشی از خشکسالی آسیب دیده‌اند.
وی همچنین اظهار داشت: طبق تحقیق های انجام شده، افزایش هر دو درجه دما در سطح کشور، 3/27 میلیارد مترمکعب بر میزان تبخیر می افزاید.
به گفته وی، این میزان افزایش دما، میزان تغذیه آب زیرزمینی را 20 درصد کاهش می دهد.
معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا گفت: بررسی آمار و اطلاعات آب و هواشناسی در 10 سال اخیر نشان می دهد که میزان ریزش برف حدود پنج درصد کاهش داشته است و زمان ذوب برف نیز یک ماه به عقب شیفت پیدا کرده است.
وی افزود: همچنین خط تراز برف 200 متر افزایش داشته است که این امر نشان دهنده آن است که سطح برف به سمت قله کوه عقب نشینی کرده است.
فهمی تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد که در شرایط آتی و بروز پدیده تغییر اقلیم، از بین 30 حوضه فرعی آبریز کشور، 25 حوضه کاهش روان آب و تنها دو حوضه افزایش روان آب خواهند داشت.

  نظرات ()
تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٤


وقتی بچه بودم، می‌دیدم که چگونه یک شیشه ذره‌بینی می‌تواند یک تکه کاغذ را بسوزاند. این کار وقتی صورت می‌گرفت که شعله‌های خورشید در آن متمرکز می‌شدند. آتش فقط زمانی به‌وجود می‌آمد که همه شعاع‌های نور در یک جا متمرکز می‌شدند با دور یا نزدیک کردن ذره‌بین از کاغذ، اشعه‌های نور تمرکز خود را از دست داده و اتفاقی نمی‌افتاد.
این تجربه به روشنی نیروی تمرکز را نشان می‌دهد. این نیرو می‌تواند به عنوان توجه متمرکز شده تعریف گردد. این نیرو به جهت دادن توجه به یک نقطه یا موضوع و عدم توجه به هر چیز دیگراست. هنگامی که ذهن ما متمرکز باشد، انرژی‌های ما بر روی فعالیت و اندیشه‌های غیرمرتبط متفرق نمی‌گردد. به همین جهت ایجاد و رشد تمرکز برای هر کسی که در آرزوی کنترل زندگی خود است، ضروری می‌باشد. ین مهارت برای دستیابی به هر موفقیتی لازم است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف غذاهای مدیترانه ای خطر ابتلا به آسم را در کودکان کاهش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

  
  کودکانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای- غنی از میوه، سبزیجات و ماهی- استفاده می کنند، کمتر در معرض ابتلا به آسم و خس خس سینه قرار می گیرند.    
به گزارش ایندیپپندنت; با این حال مصرف سه ساندویچ برگر و یا بیشتر طی هفته، می تواند خطر ابتلا به آسم را افزایش دهد. 
محققان داده های 50 هزار کودک هشت تا 12 سال در 20 کشور را طی سال های 1995 تا 2005 جمع آوری شده بود بررسی کردند. آنها از والدین این کودکان در مورد سابقه ابتلای کودکشان به آسم و یا خس خس سینه نیز سوال کردند. 
این پژوهشگران دریافتند گرچه رژیم غذایی خطر ابتلا به آلرژی ناشی از گرده گیاهان را افزایش نمی دهد اما بر آسم و خس خس سینه موثر است. 
همچنین کودکانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می کنند کمتر با خطر ابتلا به آسم مواجه می شوند. 
این محققان می گویند: میوه و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان و سایر عوامل فعال زیست شناختی هستند که مصرف آنها در عدم ابتلا به آسم موثر است. 
بر اساس مطالعات انجام شده غذاهای سرشار از ویتامین سی تاثیر مثبتی در بهبود عملکرد ریه ها و کاهش نشانه های آسم دارند. 
کاروتنوئید ها و ویتامین سی و ای موجود در میوه ها و سبزیجات موجب بهبود عملکرد ریه ها می شوند.  نتایج این تحقیقات در نشریه قفسه سینه منتشر شده است . 

  نظرات ()
به دلیل «خیانت» می‌توان «طلاق» گرفت؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

 

حمید قهوه چیان

  عشق پاک، عدم درک متقابل، بدفهمی، هوس، راهروی دادگاه خانواده. علت طلاق: خیانت.

  کاهش زمان زندگی زناشویی در ایران نگران کننده است. خزان زودرس در زندگی مشترک دلایل مختلف دارد. عمر زندگی مشترک نیمی از کسانی که ازدواج می کنند تنها 5 سال است! یکی از عواملی که از دلایل طلاق شمرده می شود خیانت، یا حس خیانت است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی کودک (2 تا 7 سالگی)(15) - پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

    عوامل موثر در تحول روانی، چهار عامل هستند:    
  (رشد اخلاقی ، تمرین   و تجربه،  محیط،  تعادل جویی)    
 رشد داخلی یا رسش یا پختگی : رشد    فیزیولوژیکی و زیستی را به عنوان رشد داخلی می دانند . رشد   داخلی برای تحول روانی و ذهنی امری لازم و ضروری است ولی   کافی نیست.  
 انسان باید به درجه ای از صلاحیت زیستی و   فیزیولوژیک برسد تا واجد تواناییهای مختلف شناختی،  روانی -  حرکتی ، عاطفی - هیجانی و ... شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش 13 درصدی بازدیدکنندگان از تخت سلیمان تکاب آذربایجان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

 

بازدید از تخت سلیمان 13 درصد افزایش یافت.

فرماندار تکاب در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت:امسال بیش از 50 هزار نفر با هدف بازدید از مجموعه تاریخی تخت سلیمان به این شهر وارد شدند و میزان ورود گردشگر اعم از داخلی و خارجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. محمدعلی دایی افزود:حدود 6 هزار نفر گردشگر از کشورهای دیگر با هدف بازدید از تخت سلیمان به شهرتکاب وارد شدند به طوری که با حاضر شدن در این مکان باستانی به بازدید از سایر مناطق توریستی و دیدنی این شهرستان راغب شدند. وی خاطرنشان کرد:‌اغلب گردشگران خارجی از کشورهای ایتالیا،ژاپن،کره،کانادا،بلژیک،هلند، لهستان و...... به تکاب وارد شدند؛لذا با توجه به افزایش تعداد گردشگر خارجی و انتخاب تخت سلیمان به عنوان بخشی از سفر توسط افراد خارجی باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد. وی گفت:‌مسئولان امور فرهنگی و علاقه مندان حوزه تاریخ برای برای ثبت این بنای تاریخی در بین لیست سایر ابنیه با ارزش جهانی به طور مجدانه تلاش کردند،به طوری که سال 82 در نتیجه این تلاش ها و پیگیری ها تخت سلیمان به عنوان چهارمین اثر ملی کشورمان در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

  نظرات ()
کیت آمپرومتری تشخیص بیماری ایدز در ارومیه ساخته شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

 

نخستین کیت آمپرومتری قابل حمل تشخیص بیماری ایدز توسط محقق و پژوهشگر ارومیه ای طراحی وساخته شد. به گزارش مهر، فرشاد خیری دانشجوی دکترای الکتروشیمی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه سازنده این دستگاه صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این کیت در مدت سه سال طراحی و ساخته شده و قادر است ویروس بیماری ایدز را در مدت زمان کمتر از 15 دقیقه و در دوره های اولیه ابتلا از لحاظ کمی و کیفی تشخیص دهد. وی بیان داشت: در این روش با استفاده فناوری نانو و اتصال نانو ذرات طلا به نانو لوله های کربنی و همچنین قرار دادن آنتی بادی اچ ای وی بر روی سطح کیت ویروس ایدز تشخیص داده می شود. این محقق ارومیه ای استفاده از موم زنبور عسل در این روش که به عنوان زیست غشا برای نگهداری گونه های فعال در سطح کیت برای نخستین بار را از دیگر ویژگی های بارز این روش عنوان کرد. به گفته خیری اتصال آنتی ژنp 24 ویروس اچ ای وی به آنتی بادی، اساس روش اندازه گیری در کیت آمپرومتری تشخیص بیماری ایدز بوده و ساده و ارزان بودن، حسایت بالا، دقت و صحت زیاد، بومی بودن تکنولوژی و همچنین قابل حمل بودن آن از مهمترین مزیت های این کیت است. وی ادامه داد: بر خلاف روشهای موجود در جهان که قادر نیستند ویروس ایدز را در کمتر از شش هفته از زمان ابتلا تشخیص دهند در این روش به دلیل استفاده از فناوری نانو و حسایت بالای آن توانایی تشخیص بیماری در روزهای نخست وجود داشته که این فرصت مناسبی را در اختیار محققان پزشکی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری، انتقال و حتی درمان آن قرار می دهد. نتایج این ورش در معتبرترین مجله علمی الکتروشیمی جهان تحت عنوان "بیو سنسورز بیو الکارونیکز" در سال 2011 به ثبت رسیده است. کیت آمپرومتری قابل حمل ساخته شده توسط محقق ارومیه ای بزودی با حمایت سازمان های دولتی به شکل کیت تجاری به بازار های داخلی و خارجی قابل عرضه خواهد بود.

  نظرات ()
هر‌کس، به اندازه‌ی اهدافش ثروتمند است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

 

زندگی، هدیه‌ای‌ست که از جانب خداوند به ما ارزانی داشته شده و ما اجازه نداریم در فقر، ناامیدی و حسرت، روزگار را بگذرانیم و در این دنیا، بدون آرمان و باری‌به‌هر‌‌جهت زندگی کنیم‌ بنابراین باید مراقب گذر لحظه‌های ارزشمند عمر خود باشیم و این لحظه‌‌ها‌ ‌را با ‌هدف بگذرانیم چراکه زندگی، دکمه‌ی بازگشت ندارد و ‌هرچه را با تمام وجود بخواهیم، به‌دست می‌آوریم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برای قوی‌تر شدن، نقطه‌ضعف‌هایت را فاش کن! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

این یک جمله‌ی آشنا، رایج و کلیشه‌ای است:
«برای پیروزی بر هر حریف و دشمنی، سعی‌کن به نقاط ضعفش دست پیدا کنی و از همان نقطه، حریفت را شکست داده و خاکسترنشین کن‌ یا برای پیروزی بر حریف، نقاط ضعف و قوت او را شناسایی کرده و با فشار بر نقاط ضعف او، به‌طور حتم او را با شکست سختی مواجه خواهی‌ کرد.»


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موزه عصر آهن تبریز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠


یکی از موزه‌هایی که می‌تواند برای گردشگران داخلی و خارجی قابل توجه باشد، موزه عصر آهن است که در جوار مسجد تاریخی و با عظمت کبود تبریز واقع شده که به واقع جلوه‌ای بی همتا و بی‌نظیر از تمدن بشری را در دیدگان انسان امروزی قرار می‌دهد.
این موزه بخش کوچکی از محوطه باستانی سه هکتاری مسجد کبود را شامل می‌شود که آثار و اجساد کشف شده در آن به خاکبرداری ‌های سال 1376 برای نخستین بار توسط شرکت‌های طرف قرارداد با شهرداری و سازمان میراث فرهنگی به دست آمد که نشان می داد تاریخ این مکان حتی به عصر آهن نیز باز می‌گردد.
در آن سال با شناسایی و مشخص شدن آثار گورستان هزاره اول قبل از میلاد و پس از بازدیدها، گمانه زنی‌ها و کاوش‌های متعدد، مکان مزبور به عنوان یک محوطه باستانی دارای آثار دوره آهن با شاخص اسکلت ‌هایی مدفون همراه با سفال‌های خاکستری و در مواردی نخودی و قرمز و اشیای فلزی شناخته شد.
یک سال پس از این مراحل، طی بازدیدی از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بار دیگر نشانه‌ هایی از آثار هزاره اول قبل از میلاد مشاهده گردید و آثار مربوطه به پژوهشکده باستان شناسی گزارش شد که پس از آن میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در فاصله 80 متری شرق بنای مسجد کبود گمانه ‌ای حفر کرده و وجود تدفین متعلق به زمان یاد شده را آشکار ساخت.
در سال 1378 هیاتی از سوی سازمان میراث فرهنگی جهت کاوش در محوطه مسجد کبود به تبریز اعزام شد که طی فصل اول کاوش، تعداد 38 گور، کاوش شد و یکی از گورها که دارای دو اسکلت زن و مرد بود به همراه اشیای تدفینی، بلوک برداری شده و به موزه ملی آذربایجان انتقال یافت که هم اکنون این آثار در محدوده شیشه‌ای نگهداری می‌شود.
مراحل بعدی کاوش و حفاظت مقدماتی طی سالهای79 تا 82 انجام یافت که بنابر نتایج کاوش، آثاری متعلق به گورستان عصر آهن و آثار پراکنده کف‌های استقراری احتمالا فصلی و چندین متر لایه‌های بالایی روی آثار عصر آهن، رسوبات طبیعی و آثار دوره اسلامی مشاهده شد.
با توجه به موقعیت استراتژیک محوطه مسجد کبود و واقع شدن آن در میان شهر، همجواری آن با مسجد کبود و نزدیکی به موزه آذربایجان، احداث موزه باز و حفظ آثار در جای خود، امری الزامی بود کهش در این راستا انجام عملیات ساماندهی و تجهیز محوطه به منظور آماده سازی برای بازدید عموم از سال 1385 از سوی سازمان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی آغاز شد.
بدون تردید مشاهده موزه عصر آهن و اجساد و آثار تاریخی کشف شده در آن چشم هر بینده‌ای را خیره کرده و انسان را بی واسطه به گذشته‌های خود و تمدن بشری در نقطه‌ای از خاک ایران اسلامی رهنمون می کند.

  نظرات ()
روان شناسی دوران سالمندی(10)- پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

 

تاثیرات موقعیتی بر سازگاری با مردن:

نظریه پردازان جدید معتقدند که یک راهبرد تنها، مثل پذیرش ، برای هر بیمار محتضری مناسب نیست. در عوض ، مرگ مناسب چیزی است که با توجه به الگوی زندگی و ارزشهای فرد معنا دارد و در عین حال روابط ارزشمند را حفظ می کند و تا حد امکان فارغ از عذاب است. شواهد جدی حاکی است که نیروهای زیستی ، روانی، اجتماعی و فرهنگی به کمک هم بر نحوه ای که افراد با مرگشان کنار می آیند، تاثیر می گذارد؛ واکنش هایی که مانند مسیرهای زندگی گوناگون، بسیار متنوع هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تشخیص اختلال اوتیسم به کمک یک تست ساده ادرار امکان پذیر می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠


در یک تحقیق جدید نشان داده شد که با یک تست ساده ادرار می توان اختلال اوتیسم را در کودکان تشخیص داد. 
محققان می گویند; از آنجا که در کودکان مبتلا به این اختلال ذهنی، تکثیر شیمیایی متفاوتی وجود دارد لذا با یک تست ساده ادرار می توان وجود این اختلال را در آنها مشخص کرد. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نور آبی طعم موز می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠


   محققان آلمانی با استفاده از حیله ای حسی توانستند لارو مگس سرکه را به سوی نور جذب کنند حیله ای که باعث شد این حشرات باور کنند نور آبی طعم موز می دهد محققان با افزودن پروتئینهای حساس به نور به گیرنده های حسی بویایی موفق به دخل و تصرف در حس بویایی مگسهای سرکه شدند به طوریکه این حشرات نور آبی را با رایحه غذای مورد علاقه شان یعنی میوه های فاسد شده ای از قبیل موز به اشتباه گرفتند. 
دانشمندان دانشگاه Ruhr در بوخوم آلمان از این شیوه برای مطالعه بر روی فرایندهای حسی به واسطه کاوشگرهای ریزی برای تعقیب سیگنالهای مغزی استفاده می کنند. 
مگسهای سرکه از 28 نورون حسی برای شناسایی هزاران رایحه خوب یا بد برخوردارند. محققان نورونهایی که به واسطه رایحه های خوشایندتر از قبیل رایحه موز تحریک می شوند را انتخاب کردند تا بتوانند لاروهای این حشره را وادار به خزیدن از مناطق تاریکتر زیستگاه به مناطقی که با نور آبی روشن شده بود کنند.  بر اساس گزارش نیوساینتیست، اکنون و در ادامه این آزمایشها دانشمندان در نظر دارند با دستکاری نورونهای مغزی به بررسی واکنشهای دیگر این حشرات بپردازند.  این اولین باری نیست که حسگرهای بویایی مگسهای سرکه دستکاری می شوند در سال 2004 محققان موفق به کشف ژنی شدند که حس بویایی را در این حشرات به وجود می آورد و امید داشتند با استفاده از آن بتوانند موفق به ساخت مواد دافع حشرات شوند.

  نظرات ()
توصیه هایی برای کاهش کمردرد در دوران بارداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٢٠

 
اضافه وزن دوران حاملگی و بزرگی شکم در این مدت فشار زیادی را به کمر وارد می کند که ممکن است منجر به بروز کمردردهای شدید شود.  
کنگره زنان و زایمان آمریکا توصیه های زیر را برای کمک به کاهش درد کمر در دوران بارداری ارائه کرده است:  
-   کفشی بپوشید که قوس کف پایتان را بخوبی در بربگیرد، پاشنه کوتاهی داشته باشد و کاملا تخت نباشد.  
-   برای بلند کردن اجسام سنگین از دیگران کمک بگیرید.  
-   اگر مجبور هستید برای مدت طولانی بایستید یکی از پاهایتان را روی یک جعبه یا هر سطح بلندتری نسبت به زمین قرار دهید.  
-   اگر تشکتان نرم است یک تخته زیر آن قرار دهید، مراقب باشید و تشک را به تنهایی بلند نکنید.  
-   روی صندلی هایی بنشینید که تکیه گاهی برای کمرتان داشته باشد یا یک بالش پشت قسمت تحتانی کمرتان قرار دهید.  
 - اگر موقع خواب به یک طرف دراز می کشید یک بالش در بین زانوهایتان قرار دهید.            

-   هنگام درد کمر می توانید از کیسه آب گرم یا سرد استفاده کنید.  
-   از پزشکتان بخواهید ورزش هایی برای تقویت عضلات کمر به شما بیاموزد.  

  نظرات ()
تبدیل کردن استرس به یک امتیاز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٥


تا به حال زیاد شنیده‌اید که استرس چقدر برای انسان مضر است: برای سلامت فرد پرخطر است، روابط را به خطر می‌اندازد و باعث کاهش کارآیی می‌شود. از آنجا که این ریسک‌ها واقعی هستند، تحقیقات اخیر نشان داده که اگر فشار کاری به خوبی مدیریت شود، می‌تواند تاثیر مثبتی در افزایش بهره‌وری داشته باشد‌. پس چگونه می‌توانید استرسی را که از نظر شما کشنده است مهار کنید و آن را در جهت سازنده‌ای به کار گیرید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش سرطان ریه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٥


رییس اداره سرطان وزارت بهداشت با هشدار نسبت به افزایش رتبه بروز سرطان ریه در کشور، گفت: این افزایش مربوط به مصرف بی‌رویه سیگار و سایر اشکال محصولات دخانی است.

دکتر رشید رمضانی سرطان ریه را از بیماری‌هایی عنوان کرد که بر اساس نظام ثبت سرطان کشور، رتبه آن در حال افزایش است و گفت: این افزایش بروز مربوط به مصرف بی رویه سیگار و سایر اشکال محصولات دخانی در دو تا سه دهه گذشته است و آثار آن در این سال‌ها و سال‌های آتی ظاهر می‌شود. این امر حاکی از آن است که قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات باید جدی گرفته شود و مردم نیز باید در این زمینه همکاری کنند چرا که ارتباط سیگار با سرطان ریه ثابت شده است.

دکتر رمضانی سرطان ریه را کشنده دانست و گفت: از آنجا که معمولا سرطان ریه در مراحل پیشرفته بیماری قابل تشخیص است؛ سرطانی کشنده است و برای کنترل آن راهی نداریم جز آن که در عوامل خطر آن کار شود. عامل خطر سرطان ریه نیز شناخته شده است به طوری که ترکیبات سیگار 90 درصد عوامل خطر سرطان ریه را تشکیل می‌دهند.

وی در این باره ادامه داد: دود سیگار از 400 نوع ماده سمی برخوردار است که نه تنها با بروز سرطان ریه بلکه با سرطان‌های دیگر ارگان‌های بدن مانند معده، مری، کولون، کلیه، رحم و مثانه ارتباط دارد.

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت در پایان با تاکید بر لزوم جدی گرفتن هشدارهای وزارت بهداشت در زمینه عوامل خطر بیماری‌ها از سوی مردم، گفت: این هشدارهای بهداشتی بر پایه و اساس علمی و براساس مدارک حاصل از گزارش نظام ثبت سرطان کشور عنوان می‌شود. به این ترتیب عوامل خطر بروز سرطان‌ها باید به جدیت دنبال شود.

  نظرات ()
زولبیا و بامیه سالم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٥


 زولبیا و بامیه از شیرینیهای ویژه ماه رمضان است که در کنار نان و پنیر و سبزی و... سر سفره افطار خودنمایی می کند. اما واقعیت امر این است که در تهیه این شیرینی که مورد استقبال فراوان مردم قرار دارد، سودجویی صورت می گیرد. استفاده از روغنهای صنعتی، سوخته و چند بار استفاده شده که به شدت سرطان زا هستند، موضوعی است که موجبات نگرانی متخصصین بیماریهای داخلی را به دنبال دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آذربایجان شرقی امن ترین استان کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٥

به گزارش مهر، سرهنگ قنبر مداحی عصر چهارشنبه در نشست خبری به تشریح عمده اقدامات انجام یافته پلیس در طول چهار ماهه گذشته سال جاری پرداخت و اظهار امیدواری کرد جرائم و گناهان نیز در این ماه مبارک کاهش پیدا کند.
وی در این نشست استان آذربایجان شرقی را امن ترین و کم جرم ترین استان کشور عنوان کرد و اعتقادات مذهبی مردم و تعاملات مسئولان و موقعیت جغرافیای استان را از عواملی خواند که در این امر موثر است.
رئیس پلیس آگاهی استان با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان اکثر جرائم کاهش پیدا می کند به جز سرقت منازل و وسایط نقلیه به مردم توصیه کرد: در ماه رمضان قبل از ترک حانه در موقع افطار از بسته بودن دربها اطمینان یابند و خالی بودن منزل را به همسایگان خود اطلاع دهند و خودرو ها خود را در محلهای خلوت پارک نکنند و حتماً از قفل فرمان و دزدگیر برای وسایط نقلیه استفاده کنند.
رئیس پلیس آگاهی استان در این نشست خبری اعلام کرد: وقوع سرقت در چهار ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه در سال قبل 6 درصد کاهش داشت.
سرهنگ مداحی گفت: وقوع سرقت در چهار ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه در سال قبل 6 درصد کاهش وکشف و شناسائی سارقین 20 در صد افزایش داشته است و 46 درصد سرقت های انجام یافته مربوط به وسایط نقلیه است.
وی گفت: حدود 70 درصد کل سرقت های انجام یافته در استان مربوط به کلانشهر تبریزو 15 درصد مربوط به شهرستان های مراغه و میانه و مرند و 15 درصد بقیه مربوط به 15 شهرستان دیگر استان می باشد.
سرهنگ مداحی ضمن اعلام دستگیری 1372 سارق در مدت مذکور در استان اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان اکثر جرائم کاهش پیدا می کند به جز سرقت منازل و وسایط نقلیه و مردم باید به این امر توجه داشته باشند.
وی خطاب به شهروندان توصیه کرد: از حمل و نگهداری طلاجات و وجوه نقد در منازل خود خودداری کنند و تلاش داشته باشند در محلات از نگهبانان محله استفاده کنند که تا حد امکان اموال آنان از چنگال سارقان در امان باشند.
سرهنگ مداحی در تشریح علل کاهش سرقت در استان بیان داشت: تعامل خوب قضائی و انتظامی، همکاری رسانه ها در اطلاع رسانی و آگاه سازی، متلاشی شدن باندهای فعال در سرقت، همکاری بسیج و مردم با پلیس و توانایی پلیس و کشف فنی و علمی جرائم توسط پلیس از عوامل موثر در کاهش سرقت در استان است.

  نظرات ()
افزایش سرطان خون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٥

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با هشدار نسبت به روند رو به رشد انواع سرطان‌های خون در کشور و ارتباط این بیماری‌ها با آلاینده‌های هوا، تاکید کرد: بحث آلودگی بنزن و آزبست (آلاینده‌های موجود در هوا) در کلانشهرهای کشور جدی است و باید در این زمینه فکری اساسی شود.

دکتر رشید رمضانی گفت: بر اساس گزارش برنامه ثبت سرطان کشور هرچند میزان بروز سرطان‌های مری و معده به عنوان سرطان‌های شایع کشور در بسیاری از استان‌ها مقداری کاهش یافته اما رتبه سرطان خون در کشور در حال افزایش است.

وی با اشاره به ارتباط سرطان‌های خون با میزان آلودگی هوا، ادامه داد:ارتباط بسیاری از انواع سرطان‌های خون با میزان آلودگی هوا ثابت شده است؛ بویژه ترکیبات آروماتیکی مانند بنزن که از سوخت ناقص بنزین ایجاد می‌شود. بنزن ماده‌ای است که می‌تواند با بسیاری از سرطان‌های خون (از جمله لوسمی میلوژنس حاد) ارتباط داشته باشد.

رمضانی به دیگر آلاینده‌های هوا از جمله آزبست اشاره کرد و گفت: آزبست منتشر شده ناشی از لنت ترمزهای فاقد استانداردهای لازم با برخی سرطان‌های پوشش‌های احشایی بدن ارتباط د ارد. لنت ترمزی اگر استاندارد نباشد آلودگی هوا و محیط اطراف را افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر این که آلودگی‌هایی نظیر آزبست و بنزن در کلانشهرهای کشور زنگ خطری جدی برای افزایش سرطان‌هاست و باید مورد توجه ویژه قرار گیرند، ادامه داد: شاخص این آلودگی‌ها در فصولی از سال از حد اضطرار هم فراتر می‌رود. از طرف دیگر تاثیر تماس با یک ماده سرطانزا پایدار است و حتی در مواجهه کوتاه مدت، اثر خود را بر سلامت فرد در درازمدت می‌گذارد. براین اساس تعداد افرادی که در معرض خطر بیماری‌های ناشی از آلاینده‌های هوا قرار دارند، زیاد است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت به مصوبه لازم‌الاجرای شورای عالی محیط زیست در سال 79 مبنی بر ممنوعیت استفاده از آزبست و جایگزینی آن با مواد سالم‌تر که برای سلامت خطری نداشته باشند، اشاره کرد و با ابراز تاسف از عدم اجرای این مصوبه قانونی با وجود گذشت 11 سال از زمان تصویب آن، گفت: هر چند این مصوبه در همان سال 79 به تمام کارخانجات ابلاغ شد و بر اساس آن وزارت صنایع موظف به کنترل بحث آزبست بود، اما این مصوبه تاکنون اجرایی نشده است. وی ادامه داد: در حالی در کشور به موضوع ممنوعیت استفاده از آزبست بی‌توجهی می‌شود که اروپایی‌ها بشدت این موضوع را در کشورهایشان پیگیریند تا به هر نحو ممکن آزبست را حذف کنند؛ چرا که خطر آزبست جدی است و تماس با آن مساوی با سرطان است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: در سال آینده با همکاری مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت موضوع آلاینده‌های هوایی و بویژه موضوع مربوط به آزبست را در کشور دنبال می‌کنیم. تاثیر آلاینده‌هایی نظیر آزبست بر بدن، دیرهنگام بروز می‌کند. اگر این موضوع جدی گرفته نشود، 20سال آینده سرطان از نوع مروتلیوما بسیار زیاد خواهد شد.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم جدی گرفتن هشدارهای وزارت بهداشت در زمینه عوامل خطر بیماری‌ها از سوی مردم، گفت: این هشدارهای بهداشتی بر پایه و اساس علمی و براساس مدارک حاصل از گزارش نظام ثبت سرطان کشور عنوان می‌شود. به این ترتیب عوامل خطر بروز سرطان‌ها باید به جدیت دنبال شود.

  نظرات ()
بازگشت جوانی به مغز با داروی درمان بیش‌فعالی؟! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٥

دانشمندان در پی دستیابی به درمانی برای کاهش از دست دادن حافظه در میانسالی و سالمندی، با کشف دارویی که مغز را به دوران جوانی‌اش باز گرداند، هستند.

حافظه کاری یا همان حافظه کوتاه‌مدت که به ما کمک می‌کند تا شماره تلفن‌های جدید، و یا محل گذاشتن دسته کلید را به یاد بیاوریم، در دوران سالمندی ضعیف می‌شود، زیرا پیوندهای عصبی که این اطلاعات را در مغز ما نگاهداری می‌کنند، ضعیف‌تر می‌شوند.

مطالعه تازه‌ای بر روی میمون‌های رسوس نشان داد که بستن مسیرهای خاصی در مغز تا اندازه‌ای این روند را معکوس کرده و سلول‌های مغزی را به مرحله جوانتری از فعالیتشان باز می‌گرداند.

پژوهشگران دانشگاه ییل در آمریکا هم‌اکنون در حال به کار گرفتن آزمودنی‌های انسانی هستند تا در یک آزمایش بالینی تعیین کنند که آیا guanfacine، دارویی که هم اکنون برای درمان بیش فعالی در بزرگسالان استفاده می‌شود، می‌تواند حافظه کاری را در سالمندان بهبود بخشد یا خیر.

مطالعه تازه انتشار یافته در مجله علمی «نیچر»، برای اولین بار به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه با بالا رفتن سن، کنش‌های سلول‌های عصبی در قشر پیش پیشانی که عهده دار اندیشه و عمل است، دچار تغییر می‌شود.

آزمایش‌ها بر روی حافظه کاری شش میمون جوان، میانسال، و پیر نشان داد که شبکه‌هایی از سلول‌های عصبی در مغز که به صورت تمام وقت در حال شلیک کردن هستند تا اطلاعات را در ذهن نگهداری کنند، با گذشت سال‌ها کندتر می‌شوند.

  نظرات ()
درمان جدید اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٥

دانشمندان دریافتند فعال سازی گیرنده هایی در مغز موش می تواند اثرات رفتاری اعتیاد به کوکائین را خنثی کند.

به گزارش ای بی سی ساینس، دو نوع گیرنده اصلی کانابیونوئید(حشیش) به نام های CB1 وCB2 در مغز وجود دارد.گیرنده های CB1 که به تعداد زیاد در مغز یافت می شوند توسط مواد مخدری مانند ماری جوانا فعال می شوند.

گفته می شود این گیرنده ها، سیستم پاداش مغز را تحریک می کنند. به همین علت این گیرنده ها به مرکز تمرکز تحقیقات اعتیاد تبدیل شده اند.

اما گیرنده های CB2 در وهله نخست بر روی سلول های ایمنی بدن جای می گیرند. آنها همچنین در درک درد نیز نقش دارند.

تا همین اواخر تصور می شد گیرنده های CB2 در مغز وجود ندارند و اگر هم باشند آن قدر کم هستند که نمی توانند در اعتیاد به مواد مخدر نقشی ایفا کنند.

اکنون برای نخستین بار محققان موسسه ملی سوءمصرف مواد مخدر در امریکا به سرپرستی دکتر' ژنگ زیونگ زی' دریافته اند که CB2 نقش مهمی در کنترل اعتیاد فرد به مواد مخدر ایفا می کند.

در این پژوهش آنها موشها را با تزریق کوکائین معتاد کردند. محققان دریافتند گیرنده های فعال CB2 با دو آگون?ست (هورمون آزادکننده گنادوتروپ?ن) متفاوت، رفتار تحریک شده ناشی از مواد مخدر مانند بیش فعالی را کاهش می دهند.

علاوه بر این آگونیست های گیرنده CB2، حملات و میزان مصرف مواد مخدر را در موش های طبیعی و موشهایی که گیرنده های CB1 نداشتند، کاهش دادند، اما در آنهایی که گیرنده های CB2 را نداشتند، چنین اتفاقی روی نداد.

یافته های کنونی برای نخستین بار حاکی از آن است که گیرنده های CB2 مغزی به طور عملی تحریک حرکتی ناشی از مصرف کوکائین را در موش ها تنظیم می کند.

پژوهشگران از پتانسیل این یافته ها در درمان اعتیاد خبر می دهند.

نتایج این تحقیقات در نشریه علوم عصبی نیچر منتشر شده است.

  نظرات ()
سیگاری‌ها در آگهی‌ها به قلاب کشیده می‌شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱٢


به گزارش خبرگزاری رویترز دولت انگلیس آگهی‌هایی را پخش خواهد کرد که در آنها لب‌های سیگاری‌ها با خشونت  با قلاب‌ماهی سوراخ می‌شود و قلاب‌ها آنها را به درون محل‌های معمول سیگار کشیدنشان می‌برند.

انتشار این  آگهی‌ها به قصد نشان‌دادن آن است که یک سیگاری متوسط هر سال به "قلاب" بیش از 5000 سیگار می‌افتد.

 سیگار کشیدن هر سال در انگلیس 106000 را می‌کشد.

کارولین فلینت وزیر بهداشت عمومی انگلیس در این باره گفت: "سیگار کشیدن اعتیادی است که ترک ان سخت و پرزحمت است. اما هیچ گاه تا به این حد امکانات در نظام بهداشت ملی این کشور کمک برای ترک آن فراهم نبوده است."

کارشناسان می‌کویند نیکوتین موجود در سیگار در عرض 10 ثانیه بر مغز اثر می‌گذلرد و می‌تواند به اندازه هروئین یا کوکائین اعتیادآور باشد.

پروفسور رابرت وست، استاد روانشناسی بهداشت در یونیورسیتی کالج لندن گفت:  سیگار کشیدن تنها یک عادت نیست. برای بسیار از سیگاری‌ها اعتیادی پیچیده و نیرومند است."

او افزود: "گرچه اغلب سیگاری‌ها معتقدند سیگار کشیدن به کنار امدن انها با فشارها کمک می‌کند، شواهد علمی نشان می‌دهد در واقع سیگار وضع را بدتر می‌کند."

این آگهی‌ها در تلویزیون، اینترنت و بیل‌بوردها ظاهر خواهند شد.

  نظرات ()
بذله گویی بهترین پاسخ شرایط ناگوار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٩


بی شک هر کدام از ما در طول زندگی روزمره خویش در شرایطی قرار می گیریم که ممکن است کنترل اعصاب و رفتار خود را از دست بدهیم و به گونه ای غیر طبیعی عمل کنیم . زمانی که به شدت عصبانی شده ایم و تمام اعضای بدن ما آماده پرخاشگری است. وقتی که ترسیده ایم و ترس تمام وجود ما را پر کرده است و جز منبع ترس و فرار از آن ، هیچ چیز دیگر را نمی توانیم احساس و ادراک کنیم. آن گاه که به خاطر از دست دادن یک موقعیت یا هر چیز ارزشمند دیگر کاملاً افسرده شده ایم . هنگامی که به لحاظ یک اشتباه مورد تمسخر و مضحکه دیگران قرار می گیریم و از شرم تا بناگوش سرخ می شویم یا آن موقعی که در مواجه با درخواست اطرافیان دوستان و همکاران ، توان دادن پاسخ منفی از ما سلب شده است. موقعیت ها و شرایطی اند که ما را رنج می دهند هر یک از ما برای رهایی از چنین وضعیت هایی حتماً مکانیزم هایی را به کار برده ایم شاید رفتارهای خاصی را به صورت قالبی فرا گرفته ایم و در مقابل هر نوع محرکی پاسخ های یکسان ارائه می دهیم . ممکن است در برخی موارد احساس کرده باشیم که پاسخ ما به یکی از چنین موقعیت های رنج آوری قانع کننده یا ارضا کننده نبوده است. آیا به راستی همه واکنش های لازم را برای رویارویی با همه موقعیت ها فرا گرفته ایم؟ آنها کدام اند ؟
در بسیاری از موارد گفتار نغز و بذله گویی بهترین پاسخ به شرایط ناگوار و رنج دهنده است. تجربه به اثبات رسانده است که شرایط ناراحت کننده دائمی نیستند و بعد از اندک مدتی خاصیت رنج آور بودن خود را از دست می دهند. شاید این امر بدان علت باشد که حوادث اتفاق افتاده واقعاً به اندازه ای که فکر می کردیم آزار دهنده نبوده اند بلکه تفسیر ما در آن لحظه چنین بوده است. برخی از روان شناسان اعتقاد دارند که به جای اتفاقات بیرونی ، اندیشه های ما ایجاد نگرانی و رنج می کنند نه آن چه در بیرون اتفاق افتاده است.
به طور کلی بسیاری از مسائل و مشکلات زندگی ، ظاهراً مهم و تعیین کننده اند ، در حالی که واقعاً این طور نیست و نباید آن قدر وجود و ذهن فرد را در کنترل خود بگیرند تا جایی که همه اعمال و رفتار وی را تحت الشعاع قرار داده ، فرصتی برای اندیشیدن به مطالب و مسائل دیگر زندگی نباشد.
بعضی از مردم جدی بودن و جدی گرفتن یک امر را با غوطه ور شدن در آن اشتباه می گیرند. فرو رفتن در یک اندیشه عمل یا هر امر دیگری با جدیت متفاوت است. جدی بودن ، یعنی مشغول بودن به یک امر و در عین حال امور دیگر را از نظر دور نداشتن.
به نیکی می دانیم که بسیاری از پدیده ها و اتفاقات زندگی روزمره جزیی و زودگذرند. اما برای لحظاتی آن چنان تمام فضای شخصیت ما را در خود می کشند و پوشش می دهند که هر آن چه را آموخته ایم فراموش می کنیم . به عنوان مثال وقتی معلم هستیم و دانش آموزی ما را عصبانی می کند و با رفتارش موجب رنجش ما می شود برای دقایقی آن چنان منقلب می شویم که گویی بدترین حوادث روی داده است.
هر پدیده ای را می توان از نگاه و زاویه ای دیگر نیز مشاهده کرد. اگر ذهن ما تنها روی احساس یا رفتاری خاص تمرکز کند و تنها همان را ببیند و توان ارزیابی، تحلیل و نقد آن را نداشته باشد نتیجه ای جز تلخکامی نخواهد داشت.
اغلب اتفاقات و حوادث پریشان کننده زندگی را می توان با روح شوخی و بذله گویی به اموری قابل تحمل تبدیل کرد. این روحیه که فرد بتواند هنگام خشم ، عصبانیت یا هر موقعیت عاطفی و رنج آور دیگر، لحظه ای توقف کند و با خود شوخی کند یا به خود رفتار و نگرش های خود بخندد یک مهارت است مهارتی که باید آموخته شود.
در مثال فوق نیز اگر از منظری دیگر حادثه را ببینیم یعنی باور داشته باشیم که نوجوانان نادانسته رفتارهایی انجام می دهند که بزرگسالان را می رنجاند و اگر چنین نبود اصولاً تربیت معنی پیدا نمی کرد ، با رفتار ناخوشایند یک نوجوان می توانیم راحت تر کنار بیاییم .
همچنین زمانی که در کلاس درس در مقابل جمعیت و هر جای دیگری به خاطر یک اشتباه مورد تمسخر و خنده حضار قرار می گیریم نباید موقعیت را آن قدر آزار دهنده و شرم آور بدانیم که گویی همه آبرو و حیثیت ما در گرو همین اشتباه بوده و لاغیر. آیا ما به اشتباهات دیگران نخندیده ایم ؟ خیام می گوید:
آیا همه آن چیزهایی که ما را به خنده واداشته یا رنج داده اند. امروز فراموش نشده اند ؟ پاسخ حتماً مثبت است آیا آن چه ما را به خندیدن به دیگران واداشته واقعاً خیلی شرم آور بوده و آن چه به نظر ما رنج آور بوده است واقعاً ارزش آن همه رنجیدگی را داشته است ؟ به یقین پاسخ منفی است مسائلی از این قبیل آن اندازه مهم و ماندگار نیستند تا همه افکار ما را به خود مشغول بدارند . به گفته آدلر ، اعمال هر شخص از زاویه انتخاب شیوه زندگی او نگریسته می شود شیوه ای که مردم به طور خلاق خود را سازمان می دهند و این کار عمدتاً تعیین کننده پاسخ آنها به جهان خارج است نتیجه عملی این فرض این است که ما انسان ها بیشتر تحت تأثیر تفسیرمان از واقعیات قرار می گیریم تا خود آن واقعیات. از آنجا که ما انسان ها موجودات خودآگاهی هستیم اتفاقات و پریشانی هاییکه برای ما به وجود می آیند برای هر فرد قابل مشاهده و دیدن است و همین مشاهده ما را دوباره پریشان و مختل می کند پریشانی اولیه ایجاد آشفتگی می کند و معمولاً به نوعی خاتمه می یابد و محدود به مجموعه ای از شرایط است لیکن آشفتگی های بعدی غالباً فراگیر می شوند و ممکن است تمام زندگی فرد را مختل سازند . آن چه در این بحث اهمیت دارد این است که پریشانی دوم عملی غیر منطقی است. پریشانی اولیه واقعیتی بوده است که اتفاق افتاده و نمی شود آن را انکار کرد اما رغبت به تداوم و بازگو کردن ذهنی آن باعث اسیر شدن در دام افکار غیرمنطقی و گسترش احساس خشم ، خصومت ، ترس و اضطراب بی دلیل می شود که نه لازم است و نه ضروری و برعکس سبب رنج و تلخکامی بیشتر خواهد بود .
یک لحظه شادی مانند نورافکنی در تاریکی ، فضای تاریک و خسته روح را روشن می کند و باعث می شود حتی برای یک زمان کوتاه انفکاکی بین حالات عاطفی نامطلوب و روان انسان به وجود بیاید و در پرتو همین روشنایی و جدایی میان حالات نامطلوب و روان انسان ، فرد بتواند خود را دریابد و پریشانی را از خویشتن دور کند.
تداوم تفکر درباره حوادث و پریشان ها گردابی ایجاد می کند که هر لحظه عمق آن بیشتر شده ، شخصیت فرد را در کام خود می کشد. به حدی که همه شخصیت در آن غرق می شود و مشاهده دنیای بیرون از آن گرداب غیرممکن می گردد این حالت از ضعف های انسان است. این همان گرایش فطری انسان برای تخریب خود است که آلبرت الیس به آن اشاره کرده است. لیکن همه وجود انسان نبایستی در خدمت این گرایش باشد چون انسان صاحب اراده و عقل و شعوری است که می تواند منطقی هم باشد و عقلانی عمل کند. اگر با ضعف ها و شکست هایمان حتی در مواقعی که تا حدودی موجب تحقیر، پریشانی ، خشم ، شرم و ترس ما می شوند با روحیه ای آسان گیر مواجه شویم و اگر بتوانیم مسئله را با کمی بذله گویی و شوخی توأم کنیم بعدها نسبت به شکست ها و ضعف ها خیلی حساس نخواهیم شد همیشه باید به یاد داشته باشیم که همه ی انسان ها در رسیدن به بعضی از هدف هایشان شکست می خورند خصوصاً اگر هدف های بلند پروازانه ای انتخاب کرده باشند.
اغلب اتفاقات و حوادث پریشان کننده زندگی را می توان با روح شوخی و بذله گویی به اموری قابل تحمل تبدیل کرد. این روحیه که فرد بتواند هنگام خشم ، عصبانیت یا هر موقعیت عاطفی و رنج آور دیگر، لحظه ای توقف کند و با خود شوخی کند یا به خود رفتار و نگرش های خود بخندد یک مهارت است مهارتی که باید آموخته شود.
روان شناسان معروف به روان شناسان کمال گرا در توصیف شخصیت افراد خود شکوفا بر این باورند که یکی از ویژگی های انسان های خود شکوفا توان بذله گویی است. دکتر ویکتور فرانکل صاحب مکتب لوگوتراپی در کتاب انسان در جست و جوی معنی ( ص ۳۰ ) در آنجا که شرایط سخت و طاقت فرسای اسارتگاه های نازی ها که خود یکی از اسیران آن بوده است شرح می دهد می گوید:
اگر بودن چیزی به عنوان هنر در زندان شگفت آور باشد شوخی و مزاح است گو این که به ندرت صورت می گیرد شوخی یکی دیگر از سلاح های روح است برای حفظ نفس و به خوبی پیداست که بیش از هر چیز دیگر بر کناری لازم را به شخص خواهد داد و حتی اگر به مدت کوتاهی نیز باشد بر هر وضعی چیره می شود.
از دیگر ویژگی های افراد خودشکوفا خوشبینی و مثبت اندیشی است خوشبینی ، شوخی و خنده انسان را برای مبارزه با منفی گرایی و منفی بینی آماده می سازد انسان هایی که در زندگی و در مقابله با مسائل و مشکلات مربوط به آن موفق بوده اند آنهایی اند که روش زندگی شاد و خوشبینانه را در پیش گرفته اند شوخی و بذله گویی با خود و دیگران نه تنها خوشایند است و روابط بین فردی را بهبود می بخشد بلکه انسان را در برابر فشارهای روانی مختلف مقاوم می سازد .
شادی ، خوشبینی و نغزگویی نیرویی است که وجود شخص را از انرژی پر می کند و هیچ جایی برای احساسات و افکار منفی باقی نمی گذارد به گفته مولانا نار خندان باغ را خندان کند .
بذله گویی مهارتی است که در شمار مهمترین مهارت های زندگی باید قرار بگیرد .
یک لحظه شادی مانند نورافکنی در تاریکی ، فضای تاریک و خسته روح را روشن می کند و باعث می شود حتی برای یک زمان کوتاه انفکاکی بین حالات عاطفی نامطلوب و روان انسان به وجود بیاید و در پرتو همین روشنایی و جدایی میان حالات نامطلوب و روان انسان ، فرد بتواند خود را دریابد و پریشانی را از خویشتن دور کند. دکتر فرانکل در یک تمثیل زیبا روح انسان را به اتاقی تشبیه می کند و می گوید اگر شیر گاز را در یک اتاق باز کنیم همه فضای اتاق به یک اندازه تحت تأثیر گاز قرار می گیرد در واقع گاز همه اتاق را به یک اندازه پر می کند روح نیز این چنین است یک اتفاق همه فضای شخصیت انسان را در بر می گیرد که اگر بخواهیم می توانیم در یک لحظه با یک شوخی با خود و گفتن یک جمله خنده دار این فضا را پر از شادی کنیم و مولوی می گوید :
گر تو خواهی آتش آب خوش شود ورنخواهی آب هم آتش شود
یک جمله کوتاه نغز واقعاً می تواند روح انسان را پر از شادی کند و همین لحظه کوتاه فرصتی است تا دنیای پیرامون را به گونه ای دیگر ببینیم و همه روح و ذهن تحت تأثیر عوامل نامطلوب و مخرب قرار نگیرد.
همان گونه که اشاره شد روحیه بذله گویی مهارتی است که باید آموخته شود. همچنین کوشش در برانگیختن قریحه بذله گویی و دیدن وقایع در پرتو نوری از مزاح ، حیله ای است استادانه در فن زندگی و زنده ماندن ، بذله گویی مهارتی است که در شمار مهمترین مهارت های زندگی باید قرار بگیرد .
سلامت روانی افراد ، همبستگی مثبت با میزان به کارگیری مهارت های زندگی به طور منطقی دارد آلبورت می گوید.
بیمار نوروتیکی که توانست به خود و کار خود بخندد و سر و سامانی به وضع خود داده و حتی به راه درمان افتاده است. وقتی یک بیمار بتواند به چنین مهارتی دست پیدا کند دور از واقعیت نیست که باور کنیم انسان های طبیعی و سالم در فراگیری این مهارت قادرتر و تواناترند کافی است باور کنیم که ما انسان ها بیشتر تحت تأثیر تفسیرمان از واقعیات قرار می گیریم تا خود واقعیات باور کنیم که انسان دارای قابلیت های فراوان است که هر کدام از آنها را می توان کشف ، بارور و شکوفا نمود و یک زندگی سالم و شاد را برای خود و اطرافیان فراهم آورد. آری انسان می تواند با شوخی خود را از خود جدا کند نیرویی پنهانی وجود ندارد که نتوان آن را کشف کرد و شکوفا ساخت کافی است بدانیم که می توانیم

  نظرات ()
ویژگی افراد دارای انگیزه پیشرفت بالا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٩


این  افراد, وقتی بیشترین تلاش را از خود نشان می دهند که بتوانند فعالیتی را در سطح معیارهای عالی به انجام رسانند و از این راه, نیاز به پیشرفت خود را ارضا» نمایند.
این افراد, علاقه مند به برتری به خاطر برتری هستند و نه به خاطر پاداشی که به دنبال دارد.
این افراد, ترجیح می دهند تکالیف نسبتا چالش انگیزی که وعده موفقیت می دهند,انجام دهند.
این افراد, در زمینه کارهای اجتماعی , عام المنفعه و مددکاری , امادگی بیشتری از خود نشان می دهند.
این افراد, ترجیح می دهند که پیامدهای رفتاری خویش را به کوشش و تلاش خود استناد بدهند.
این افراد, در انجام کارهای گروهی , وقتی که فرصت انتخاب همکار را پیدا نمایند, فردی را که در انجام وظیفه, تواناتر است,انتخاب می نمایند.
این افراد , حتی هنگامی که درانجام تکالیف محوله, ناموفق هستند,  پایداری و پشتکار بیشتری رااز خود نشان می دهند.
این افراد , بهتر با دیگران کنار امده و از سلامت روانی و جسمانی بیشتری برخوردار ند.
این افراد غالبا مشاغل سطح بالایی دارند . در شغل خود, به سختی تلاش می کنند.
این افراد وقتی در کارشان موفق می شوند , معمولا سطح ارزوی خود را به شیوه واقع بینانه ای بالا می برند و به کارهایی روی می اورند که اندکی رقابت انگیزتر و مشکل ترند.
این افراد کارهایی را دوست دارند که در ان بتوانند عملکردشان را با عملکرد دیگران مقایسه کنند.
این افراد مشاغلی را انتخاب می نمایند که اولا, مسئولیت شخصی سطح بالایی را برای ان ها فراهم اورد و ثانیا موفقیت در ان ها, عمدتا به تلاش های ان ها بستگی داشته باشد و از مشاغلی که موفقیت در ان ها , بستگی به دیگر افراد یا عواملی فراتر از کنترل ان ها دارد, ناراضی هستند.


این افراد به احتمال بیشتری جذب دانشگاه می شوند و نمره های بالاتری کسب می نمایند و در فعالیت های جمعی دانشگاه شرکت می نمایند.


این افراد تمایل به انجام کارهایی دارند که بتوانند نتایج عملکرد خود را فورا مشاهده نموده و از انجام دادن کارهایی که نتیجه و حاصل ان ها مشخص نمی باشد ویا نتایج ان ها در زمان طولانی به دست می اید, چندان استقبال نمی کنند.
این افراد عادت دارند که بیشتر اوقات خود را صرف  بهتر انجام دادن کارها و اندیشه کردن در این موارد نمایند.


این افراد , مدت طولانی تری در مشاغل باقی می مانند, خواهان بازخوردی مثبت , روشن و کوتاه مدت هستند, مشاغل سطح بالاتر را بیشتر انتخاب می نمایند و در گرفتن توضیح , موفق تر از دیگران هستند.


این افرا د هدف مدار هستند , هدف های انتخابی ان ها, عینی , چالشی , مخاطره امیز ولی قابل حصول می باشد. سرشار از انرژی و شیفته کار هستند, معمولا از سنت ها دوری جسته و هنجار ها را نمی پذیرند و کمتر همرنگی می کنند و همواره به دنبال روش های تازه ای برای ایجاد تغییر در سازمان هستند.


این افراد دارای اعتماد به نفس هستند,  در فعالیت های اجتماعی شرکت می نمایند, در برابر فشارهای اجتماعی مقاومت بیشتری نشان می دهند و در انجام کارها, همکاری با افراد متخصص و صاحب نظر را بر دوستان غیر متخصص خود ترجیح می دهند.

 این افراد پیوسته می کوشند تا کارها را بهتر انجام دهند و وقت خود را صرف این اندیشه می کنند که چگونه کارها را بهتر انجام دهند.
این افراد تمایل دارند کارهایی را انتخاب کنند که درجه دشواری ان ها در حد متوسط باشد و از تکالیف خیلی اسان یا خیلی دشوار پرهیز میکنند.
این افراد, بیشتر نگران اینده میان مدت هستند تا درازمدت و پاداش های بزرگتر اینده را بر پاداش های کوچک تر زمان حال ترجیح میدهند.


این افراد وقت شناس هستند, در همه ساعات کاری به فعالیت مشغول هستند, دیرتر از دیگران محل کار خود را ترک می کنند و کارکردن را دوست دارند.
این افراد معمولا موفقیت های خود را به ویژگی های پایدار درونی ( از قبیل : هوش , استعداد, توانایی و ....) و عدم موفقیت های خود را به عوامل ناپایدار درونی ( از قبیل : عدم تلاش کافی و ....) نسبت می دهند.

  نظرات ()
خود ارضایی و تقویت اراده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/٤

 

شاید مهم‌ترین نکته در درمان خودارضایی، اراده و خواست خود فرد باشد. اگر نوجوان مبتلا نخواهد خودش را درمان کند، می‌تواند با قاطعیت گفت که درمان امکان ندارد. ولی اگر خودش اراده کرد این مشکل را حل کند، بر هر مانعی غلبه خواهد کرد و قعطا موفق خواهد شد، چرا که خواستن توانستن است. هیچ مانعی نمی‌تواند در برابر اراده انسان مقاومت کند. البته اراده همانند نهالی است که باید آن را پرورش دهیم تا به مرحله ثمردهی برسد. به عبارتی دیگر، اراده تقویت شدنی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
محرومیت (ترک) مواد مخدر چیست ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۳


اعتیاددارویی به مخدر ها یک وابستگی جسمانی یا روانشناختی به طبقه خاصی از داروها است. مواد مخدر, داروهایی هستند, که تغییراتی را در پاسخ به احساسات تولید می کنند. مواد مخدر همچنین تغییراتی خلقی, ناهوشیاری یا خواب عمیق تولید می کنند. نمونه های این مواد شامل هروئین, کدئین, مورفین و متادون می باشد.

شخص معتاد به این مواد ممکن است بدلیل حمایت نشدن, نداشتن پول یا قرار داشتن در یک محیط کنترل شده از قبیل, زندان, بیمارستان یا موسسه ای دیگر که در آن تهیه مواد امکان پذیر نباشد, از مواد مخدر محروم گردد. همچنین ممکن است خود شخص جهت از بین بردن اعتیادش تصمیم به عدم مصرف بگیرد.

 حالت محرومیت (کناره گیری) چگونه ایجاد می شود؟

فرد معتاد کسی است که سابقه طولانی و یا مکرر از مصرف مواد را در یک دوره وسیع دارد. در افراد معتاد نشانه های ترک بعد از توقف مصرف ظاهر می گردد. محرومیت از مواد معمولاً ناراحتی هایی را به وجود می آورد ولی به مرگ منجر نمی گردد.

 نشانه ها کدام هستند؟

نمره های شدت محرومیت از مواد مخدر و نشانه هایش هر کدام عبارت هستند از:

?       نمره صفر: آرزوی شدید دارو و اضطراب

?       نمره یک : آبریزش از چشمها, آبریزش بینی و خمیازه کشیدن

?       نمره دو: علاوه بر نشانه های فوق, بزرگ شدن مردمک چشمها, فقدان اشتها, لرزها, دوره های گذرای سرد و گرم شدن و درد در تمام بدن.

?       نمره سه و چهار: حالت تشدید شده نشانه های فوق, بعلاوه افزایش دمای بدن, فشار خون, نبض و میزان تنفس.

نشانه های اضافی اعتیاد شدید عبارتند از:

?      استفراغ, تکرر ادرار و کاهش وزن

?       انزال یا ارگاسم خود بخود

 چگونه حالت کناره گیری درمان می گردد؟

درمان موفق حالت محرومیت از مواد مبتنی بر این اصل است که بهتر است برای شخص مقادیر کافی دارو جهت خلاص شدن از نشانه های محرومیت داده شود بدون اینکه به ابرگرفتگی شعور یا افزایش آن منجر گردد.

   درمان متادون :

دکتر درمان را با دادن متادون در مراحل اول ظاهر شدن نشانه های محرومیت شروع می کند. متادون یک داروی بشر ساخته طولانی اثر است که برای درمان محرومیت دارویی معتادان به مورفین و هروئین بکار می رود. متادون از طریق دهان و هر 4-6 ساعت و تا زمان ناپدید شدن نشانه ها داده می شود. سپس دکتر به تدریج مقدار متادون را کم می کند.

افراد دارای اعتیاد متوسط معمولاً در یک دوره 5-10 روزه دارو را ترک می کنند. در این دوران شخص از نظر طبی کنترل می گردد.

کسانی که اعتیاد قوی تری دارند ممکن است چندین ماه دربرنامه درمانی متادون باقی  بمانند. گر چه متادون خودش نیز یک داروی اعتیاد آور است و بعضی از مردم اعتیاد به هروئین و رفتار جستجوی دارو را به طرف اعتیاد به متادون و جستجوی آن تغییر می دهند, اما کنترل اعتیاد به متادون آسانتر است.

درمانهای دارویی دیگر

یک درمان دارویی جانشین که ممکن است پزشک شروع کند, استفاده از کلونیدین است, دارویی که به نظر می رسد برای ترک اعتیاد به سیگار نیز به مانند اعتیاد به مواد مخدر کمک می کند. معمولاً کلونیدین سه بار در روز و در یک دوره زمانی 10 تا 14 روزه تجویز می شود. در این درمان کاهش مقدار دارو ضرورتی ندارد.

 درمان روان شناختی

دکتر یا مشاور به شخص کمک می کند تا بفهمد که مشکل دارویی دارد. همچنین مراقبت بهداشتی به شخص کمک می کند تا فشارزاهای موجود در زندگی خود را مشخص و راهبردهایی را برای مقابله موثر با فشار و اضطراب ایجاد کند.

دکتر یا مراقب بهداشتی گروه های خودیاری جامعه نگر که معمولاً توسط معتادان سابق هدایت می شوند و یا مشاوره های فردی ویژه معتادان را پیشنهاد می کنند. والدین, اعضای خانواده و دوستان می توانند برای ایجاد یک گروه حمایتی جلسات مشاوره ای داشته باشند. این جلسات شخص را تشویق می کند تا درباره احساسات خود حرف بزند و نیز ممکن است اطلاعاتی در مورد تغذیه, ورزش, آرامش و روشهای تنفس عمیق برای شخص فراهم نماید.

اثرات تا چه زمانی ادامه می یابد؟

اثرات مواد مخدر بسته به نوع ماده مورد مصرف متفاوت است ولی عموما 4 تا 6 ساعت طول می کشد. دوره های محرومیت از شخصی به شخصی دیگر متفاوت است اما دوره حاد آن معمولاً 7 تا 10 روز می باشد.

چگونه می توانم به خودم کمک کنم؟

خطوط راهنمای زیر را دنبال کنید:

?         دوره درمانی تجویز شده توسط پزشکتان را کامل کنید.

?         داروهای مخدر را مجدداًُ مصرف نکنید.

?         فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط پزشکتان تجویز می گردد.

?         از عوارض جانبی داروهای مورد مصرف و تعامل آنها با سایر داروها آگاه باشید.

?          از کسانی که داروهایی خیابانی (اصطلاحی را برای مواد مخدر) را مصرف می کنند و نیز از جاهایی که قبلاً آنها را تهیه و یا مصرف میکردید, دوری کنید.

?          برای خودتان و یا هر کس دیگری که احساس می کنید معتاد شده است, به دنبال مشاوره باشید.

?          با یک گروه حمایتی که می تواند شما را در مواقع سخت حمایت کند, مرتبط باشید.

?          یک برنامه ورزشی را شروع کنید.

?         روزی یکبار آن را انجام دهید. فراموش نکنید که شما همیشه در حال بهبود هستید و هیچگاه به طور کامل از شر اعتیاد خلاص نیستید.

برای جلوگیری از اعتیادبه مواد مخدر چه کاری می توان کرد؟

از مواد مخدر دوری کن مگر مواردی که پزشک به دلیل مسایل طبی آن را تجویز کرده باشد که در این موارد نیز مصرف آن را مورد بازنگری و وارسی قرار بدهید.

ترجمه: مجید محمود علیلو

  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar