مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
پس لرزه ی مواد مخدر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٥/۱


" رامشت  " ، روان شناس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علم  و صنعت ایران در مورد ترک اکستازی معتقد است: این ماده بسیار خطرناک و اعتیادآور است  به این معنا که فرد تمایل به استفاده مجدد برای رسیدن به حالات دلخواه پس از مصرف را پیدا می کند.

یعنی از آنجا که ترک این مواد شخص را افسرده، بی حال و بی انرژی می کند، امکان مصرف مجدد آن زیاد است .وی  ابراز عقیده کرد: در چنین  شرایط  به سرعت  دوز مورد نیاز افزایش پیدا می کند و شخص بعد از عادت به اکس برای  کنار گذاشتن آن دچار علائم اضطراب و علائم ترک می شود.

البته علایم  ترک اکس از علائم ترک هروئین و تریاک سبک تر است و توصیه می شود که در صورتی که شخص ناآگاهانه اقدام به مصرف نموده است آن را بلافاصله کنار بگذارند.

در این حالت علائم ترک ضعیف خواهد بود و با داروهای ضد اضطراب می توان اکس را ترک نمود. البته می باید توجه  کرد که با تکرار مصرف اکس، به علت وابستگی شدید روانی که این قرص ایجاد می نماید، شخص مصرف کننده به شدت  در معرض خطر بوده و ترک آن دشوارتر خواهد شد و ناخالصی هایی که در بعضی از این قرص ها وجود دارد باعث می شود که عوارض منفی آن تشدید شده و از آنجا که مصرف این مواد مستقیماً روی بافت های مغز آسیب می رساند در نتیجه  هرگونه ناخالصی مستقیماً باعث صدمات مغزی از جمله تورم ، مرگ مغزی ، انواع سرطان های تنفسی، پوستی  و ... می  شود.

رامشت در بخشی از اظهارات خود پیرامون قرص شادی آور اکستازی، به عوارض ظاهری هشدار دهنده این نوع قرص ها اشاره کرد و اظهار داشت: جوان به طور ناگهانی به سمت انرژی زیاد می رود، تغییر خلق می دهد، پرحرفی  می کند، آواز می خواند، جوک می گوید، کم می خوابد، چشم هایش از حدقه بیرون می زند، عرق می کند و دچار لرزش می شود که  در این شرایط  می باید این افراد از سوی اطرافیان خصوصاً والدین مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

وی تغییر ناگهانی در افکار، احساس، کلام و حتی  اشتها و خواب جوانان ناشی از مصرف قرص های شادی  آور را به  عنوان زنگ خطر جدی قلمداد کرد و افزود: با توجه به  این که آمفتامین به سرعت از بدن دفع می شود، تشخیص اعتیاد به  آن  تنها از روی مشخصات ظاهری ممکن  است و شیوه تشخیصی دیگری در ایران برای آن وجود ندارد.

نقش والدین در روابط  خانوادگی  و ارتباط  آنان با فرزندان در جلوگیری از گرایش جوانان به مصرف اکس  و دیگر داروهای شادی آور بسیار مهم است . تحقیقات نشان داده است که در خانواده هایی که مشکلات ارتباطی  وجود داشته و جوان با والدین خود دچار مشکل است، گرایش فرزند به سوی مصرف اکس افزایش یافته است. وی افزود: رها کردن فرزندان به حساب این که با فرزندان خود دوست می باشند، خود یکی از عواملی  است که جوان را به سوی تجربیات  غیر متعارف سوق می دهد، در حالی که دوست شدن به معنای عدم  نظرات نمی باشد بلکه به معنای شناخت جوان است. برخلاف تصور والدین، نوجوان به دنبال دوست و هم سال نمی گردد، بلکه در حقیقت او دنبال پدر و مادر واقعی اش می گردد ، که او را به طور کامل درک کنند . آن هم در قالب یک دوست واقعی .


 وی  افزود: تحکیم  روابط  خانوادگی  و حمایت های منطقی و اصولی والدین  توأم با درک شرایط و نیازهای دوران  نوجوانی  و جوانی یکی  از عوامل  مؤثر در پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی  همچون اعتیاد و گرایش به  مصرف  مواد است .

این  روان شناس با توضیح این که  بیش از ?? درصد موارد مصرف قرص های شادی آور و دیگر مخدرها در کنار دوستان، در میهمانی ها و پارتی های دوستانه و یا بنا به توصیه دوستان انجام می شود، به نقش دوستان در گرایش افراد به  مصرف انواع  قرص های شادی آور و مخدرها اشاره  کرد و گفت: گرایش به همسالان در سنین نوجوانی و جوانی  به  شدت افزایش می یابد.

وی  افزود: در این مرحله  از رشد مورد تأیید دیگران  خصوصاً گروه همسن قرار گرفتن  بسیار دارای اهمیت است.

معمولاً اولین قدم برای مصرف  توسط شخص و توأم با نگرانی، دلهره و احساس گناه است و تأیید و تشویق دوستان قبح قضیه را کاهش داده و شخص را وادار به مصرف می کند. تعمیم دادن و فرافکنی از جمله مکانیزم های دفاعی است که در مسئله انتقال سوءمصرف  مواد نقش عمده ای را ایفا می نماید. معمولاً یک شخص مصرف کننده به رغم شادی لحظه ای که به دست آورده است، لیکن به دلیل عوارض ناگوار پس  از خاتمه  اثر مصرف، تمایل دارد که  دیگران  را شریک محفل خود نموده تا بدین ترتیب از بار احساس گناه و پشیمانی خود بکاهد در نتیجه مترصد جذب دوستان  و اطرافیان  خود برای مصرف اکستازی است.

رامشت برای پیشگیری از عوارض سوء ناشی از مصرف مواد مضر مانند اکستازی، با تأکید بر توجه  به جوانان، توصیه  کرد تا علاوه بر تأمین نیازهای جوانان، نسبت به پر نمودن اوقات فراغت و آموزش علمی جوانان نیز باید اقدام کرد.

وی  در زمینه  پیشگیری مصرف مواد شادی آور، با بیان این که  شخصیت محکم، بسیار کمتر در معرض وسوسه های  نامعقول دیگران قرار می گیرد، به جوانان توصیه کرد تا ضمن داشتن رفتار قاطعانه، نسبت به پرورش جرئت مندی  در خود اقدام نمایند.

وی  همچنین افزایش اطلاعات علمی در زمینه تبعات سوء مصرف مواد و انواع  مواد مخدر را از دیگر عوامل  مهم  پیشگیری از مصرف این  نوع  مواد برشمرد و گفت: جوانان  به هر میزان که از معلومات علمی کافی در این زمینه  برخوردار باشند، مسلماً به  صورت  آگاهانه تر عمل خواهند کرد و کمتر مورد سوء استفاده بی خردان قرار خواهند گرفت..

وی، تقویت مهارت های زندگی در زمینه کنترل خشم، استرس، گسترش ارتباط مؤثر، تقویت بنیه و توانمندسازی، تنظیم برنامه روزانه برای تفریح، سرگرمی و تفنن، را از دیگر راهکارهای پیشگیری از مصرف مواد مختلف مخدر نام برد.

وی همچنین از جوانان خواست تا احساسات خود را جدی بگیرند و با توسل به راهکارهای غیرمعقول مانند گرایش به سوء مصرف مواد، مترصد سرکوبی آنان  نباشند.

رامشت در توصیه های خود برای پیشگیری از مصرف سوء مواد مخدر و قرص های شادی آور، دقت  در انتخاب دوستان  خوب  و تحکیم  روابط  با والدین را مؤثر و مفید دانست .

منبع: ایرنا

  نظرات ()
کارگاه آموزشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

برگزاری کارگاه آموزشی – عملی سه روزه

 استان مرکزی- دانشگاه اراک

 "تربیت جنسی کودک"

 ویژه خانواده کارمندان دانشگاه برگزار شد.

 پنج شنبه هفته چهارم تیرماه

  نظرات ()
موسیقی درمانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

موسیقی در بیمارانی که در شرف انجام عمل جراحی یا آزمایشی پیچیده مانند آنژیوگرافی هستند آرامش خاصی را ایجاد می‌کند، به ویژه وقتی آن‌ها خود در انتخاب موسیقی دست نداشته باشند و این مسئولیت را پزشک به عهده بگیرد.
 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مشاهیر مجرد ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

در تاریخ ایران چهره‌ها و نام‌های زیادی در عرصه‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و علمی وجود دارند که با وجود اینکه نامشان در تاریخ ثبت شده، اما به علت عدم ازدواج، نسلشان منقطع و هیچ فرزند و نشانه‌ای از آنها به یادگار باقی نمانده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برزخ نوجوانی و طوفان جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠


در میان دورانهای مختلف حیات انسان، دوره بلوغ و آغاز حیات جنسی از مهم‏ترین و بحرانی‏ترین ایام زندگانی به شمار می‏رود . در همین دوران است که دگرگونیهای بسیاری در تواناییهای جسمی به وقوع می‏پیوندد و به همراه خویش بینشها و گرایشهای نوجوان را متحول می‏سازد . مولوی در ضمن بیانی گیرا این دوره را این گونه به شعر در می‏آورد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گوگل و تغییر فرایند استفاده از حافظه در انسان‌ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

محققان اعلام کرده‌اند ه افزایش دسترسی به اینترنت باعث تغییر در میزان اطلاعاتی می‌شود که در ذهن خود ذخیره می‌کنیم.
به گفته محققان دانشگاه کلمبیا، واشینگتن و هاروارد، با توجه به آماده بودن موتورهای جست‌وجوگر از جمله گوگل و Bing روی همه رایانه‌های شخصی و تلفن‌های همراه، کاربران این روزها نیاز کمتری برای حفظ کردن اطلاعات مورد نیاز خود در حافظه دارند و کمتر تلاش می‌کنند جزئیات اطلاعات را به خاطر بیاورند.
این محققان نتیجه بررسی‌های خود را طی گزارشی با عنوان «تاثیر گوگل بر حافظه: پیامدهای شناختی نگهداری اطلاعات در نوک انگشت» در نشریه بین‌المللی Science منتشر کرده‌اند.
بِتی اسِپارو یکی از محققان دانشگاه کلمبیا که در این بررسی نیز حضور داشت گفت: «مردم نگران هستند که ارتباط آن‌ها با رایانه و فناوری بر مهارت‌های شناختی آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. آن‌ها همه چیز را در دنیای واقعی به صورت آنلاین مشاهده می‌کنند اما همه موارد مشاهده شده را به یاد نمی‌آورند».
طبق آمار موجود، 32 درصد کسانی که در این بررسی شرکت کرده بودند اظهار داشتند که تمایل دارند به جای ذخیره اطلاعات در حافظه، آن‌ها را روی دستگاه‌های الکترونیکی ذخیره کنند.

 

  نظرات ()
روان شناسی دوران سالمندی(9) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

تعریف مرگ:

مرگ رویدادی نیست که در یک لحظه روی دهد، بلکه فرایندی است که طی آن اندام ها به ترتیب از فعالیت باز می ایستند و از فردی به فرد دیگر فرق دارد.

چون مرز بین زندگی و مرگ نامشخص است، جوامع به تعریفی از مرگ نیاز دارند که به دکتر ها کمک کند تصمیم بگیرند چه موقعی به اقدامات نجات بخش خاتمه دهند، به بازماندگان خبر دهند که باید برای از دست


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سزارین و عوارض آن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

در سال های اخیر مادران بیشتر ترجیح می دهند از روش سزارین برای زایمان استفاده کنند. این مساله تا حدی پیش رفته که آمار سزارین در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است و کارشناسان درباره روند رو به رشد آن هشدار می دهند. از سوی دیگر مادران نیز به دلیل نداشتن آگاهی کافی نسبت به زایمان طبیعی و سزارین به اشتباه رو به سزارین می آورند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارگاســــــــــم در خانم ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

سالها پیش در یک مطالعه مشخص شد که تنها 30 درصد خانمها،بعد از ازدواج به ارگاسم میرسند.هرچند در آن موقع به غلط چنین تعبیرشد که فقط 30 درصد خانمها توانایی رسیدن به ارگاسم را دارند، ولی امروزه میدانیم که تمام زنها میتوانند به ارگاسم برسند و حتی گروهی از آنها قادرند چند ارگاسم به دنبال هم داشته باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی کودک (2 تا 7 سالگی)(14) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠


 ز)رشد اخلاقی
رشد اخلاقی به تغییراتی گفته می شود که با بالا رفتن سن در مبانی فکری،احساسی و رفتاری اصول و ارزشهای حاکم بر رفتار انسان پدید می آیند.رشد اخلاقی یک بعد درون فردی (ارزش های بنیادی و احساس خود بودن شخص)و یک بعد میان فردی وظایف مردم در تعاملاتشان با هم (وظایف مردم در تعاملاتشان با هم)دارد. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از بیماران سرطانی در روزهای پایانی عمر در خانه نگهداری کنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

  محققان می گویند: اگر بیماران سرطانی در روزهای پایانی عمر در خانه خودشان نگهداری می شوند در آرامش بیشتری دنیا را ترک خواهند کرد و برای اطرافیان آنها نیز از نظر احساسی این وضعیت بهتر خواهد بود. این پژوهشگران می گویند: مراقبت خانگی در این شرایط و لحظه های پایانی از دردهای جسمی و روحی بیمار و اطرافیانش می کاهد. دکتر الکسی رایت محقق انستیتو سرطان رانا- فاربر در شهر بوستون آمریکا در این پژوهش خاطرنشان کرد: بیماران سرطانی که در اتاق  مراقبت های ویژه یا بیمارستان می میرند، در آخرین روزهای عمر خود فشار و آشفتگی جسمی و احساسی بیشتری را تجربه می کنند و در پایان عمر کیفیت زندگی شان تا حد نامطلوبی کاهش پیدا می کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، رایت و دستیارانش در این پژوهش روی 342 بیمار سرطانی در مراحل پیشرفته بیماری و بستگان و خویشاوندان آنها تا زمان فوت بیمار مطالعه و بررسی کردند. آنها می گویند: نگهداری از این بیماران در خانه از آلام و دردهای آنها می کاهد و حداقل در یکی از پژوهش ها دیده شد که این شیوه حتی مدت اندکی به عمر بیمار می افزاید. این تحقیق در مجله اونکولوژی بالینی منتشر شده است.

  نظرات ()
ریزگردهای عربی یا طوفان نمک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠


متاسفانه در سالهای اخیر پدیده گرد و غبار از کشورهای عربی مشکلات زیست محیطی زیادی برای بخش ها و مناطق مختلف کشور به وجود آورده است، به گفته کارشناسان در صورت نابودی دریاچه ارومیه که برخی مسئولان زیست محیطی مدت زمان آن را سه الی چهار سال تخمین زده اند شاهد هجوم طوفان نمک در بخش های مختلفی از کشورمان خواهیم بود.

به گفته نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خشک شدن دریاچه ارومیه آسیب های جهانی به دنبال خواهد داشت

در حال حاضر بروز پدیده گرد و غبار در کشورهای عربی ناشی از بی توجهی مسئولان این کشور به محیط زیست بوده و کم توجهی به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه مشکل مشابه همانند بحران گرد و غبار در منطقه از جمله طوفان نمک را به وجود می آورد.

قاضی پور معتقد است در صورت بروز طوفان نمک نه تنها کشور بلکه کشورهای منطقه ازجمله جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ... نیز با مشکلات زیست محیطی مواجه می شوند.

حذف سهم کشاورزان مناطق محروم برای توسعه آبیاری تحت فشار

صرفه جویی آب دربخش کشاورزی و استفاده از آبیاری تحت فشار در حال حاضر حلقه مفقوده ای است که نمی توان گفت مورد بی توجهی بلکه کم توجهی قرار گرفته است چرا که اجرای این طرح با توجه به اهمیتی که دارد رضایت بخش نبوده و باید با شتاب هر چه سریعتر اجرایی شود، استاندار آذربایجان غربی در این زمینه نیز گفت: با تصویب اخیر دولت نیز سهم کشاورزان در مناطق محروم برای توسعه آبیاری تحت فشار حذف شده که این موضوع نیز در تسریع در اجرای طرح های آبیاری تحت فشار موثر خواهد بود.

دریاچه ارومیه از سال 76 شروع به خشک شدن کرده است و در عرض 13 سال، سطح آب دریاچه کاهش زیادی پیدا کرد و در حال حاضر دریاچه مملو از نمک، گویی که کفن پوشیده باشد، به انتظار مرگ خود نشسته است.

دریاچه ارومیه بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی واقع شده و حوضه آبریز آن علاوه بر این دو استان، کردستان را هم دربر می گیرد.

خشک شدن دریاچه ارومیه، خطر تبدیل شدن قسمت زیادی از زمین های استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به نمکزار را به همراه دارد و تاکنون ۲۰۰ هزار هکتار به اراضی بیابانی کشور اضافه کرده است.

 

  نظرات ()
دریاچه ارومیه کفن پوش شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

در حال حاضر طرح های متعدد با اعتبارات کلان از جمله بارورسازی ابرها، انتقال آب بین حوزه ای، اجرای طرح های آبیاری تحت فشار با هدف کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و... به تصویب رسیده ولی در حال حاضر موانع زیادی از جمله عدم اجرای کارشناسی، کمبود اعتبار بر سر راه اجرایی شدن این طرح ها قرار گرفته تا دریاچه ارومیه روز به روز با بحران شدید دست و پنجه نرم کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش آمار ولادت و ازدواج در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

وی در مورد آمار فوت در سه ماهه نخست سال جاری گفت: 213 هزار و 213 واقعه فوت در سه ماهه نخست امسال در سازمان ثبت احوال کشور به ثبت رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال پیش افزایش داشته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رموز دستیابی به موفقیت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠


چرا عده‌ای در رسیدن به برخی از اهدافشان موفق هستند و گروهی همواره با شکست مواجهه می‌شوند؟

در صورتی که پاسخ این سوال را نمی‌دانید، نگران نباشید چون تنها شما نیستید که دچار سردرگمی ‌هستید، حتی افراد بسیار بااستعداد و دانا هم گاهی دلیل موفقیت یا شکست خود را نمی‌دانند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمان سرطان پروستات با داروی کلسترول نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

  یک تحقیق جدید نشان داده است که داروی مورد استفاده برای درمان بیماران مبتلا به کلسترول بالا می تواند برای درمان سرطان پروستات هم مفید باشد.  
محققان دریافته اند: این داروی استاتینی موسوم به "روسوواستاتین-آ" با نام تجاری کریستور، رشد سلولهای سرطانی پروستات را که از انسان به موشهای آزمایشگاهی پیوند زده شده بودند، سرکوب و متوقف می کند.  
به گزارش ساینس دیلی در این پژوهش، دکتر زیائو - یان ون و دستیاران وی در بیمارستان سنت مایکل 2000 مولکول کوچک را در جنین های زبراماهی ها مورد معاینه قرار دادند. تحقیقات نشان داد: هفت ترکیب که چهارتای آنها استاتین ها هستند، رشد عروق خونی در جنین ها را کند یا متوقف می سازند.  
محققان سپس متوجه شدند که یکی از این استاتین ها که همان روسوواستاتین است رشد سرطان پروستات را در موشها بدون برجای گذاشتن عوارض جانبی سرکوب می کند، پس از انجام آزمایشات موفق روی نمونه های انسانی در آینده داروهای استاتین را می توان خوشبینانه برای مقابله با سرطان پروستات تجویز کرد.  
این تحقیق در نشریه اروپایی "اورولوژی" منتشر شده است.  

  نظرات ()
اینترنت عامل تنبلی حافظه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

محققان می‌گویند، استفاده گسترده از موتور‌های جست‌وجوگر اینترنتی و دیتابیس‌های آن‌لاین، برروی روشی که مردم اطلاعات را به خاطر می‌سپارند، تاثیر گذاشته است.
محققان دانشگاه کلمبیا پس از تحقیق برروی یک گروه داوطلب درباره روش‌های به خاطر سپردن اطلاعات متوجه شدند به علت سهولت دسترسی به اطلاعات در اینترنت تمایل افراد به حفظ اطلاعات در ذهن خود کاهش یافته است.
این تحقیقات هم‌چنین نشان داد که دانشجویان از جمله افرادی هستند که هم‌چنان به حفظ اطلاعات در ذهن خود برای موفقیت در امتحانات ادامه می‌دهند.
با توجه به تحقیقات انجام شده می‌توان نتیجه گرفت، استفاده مکرر از اینترنت باعث تنبلی حافظه می‌شود.

 

  نظرات ()
تشخیص سریع و دقیق آسیب های کبدی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

  پزشکان دانشگاه لیورپول در حال انجام آزمایشات جدیدی هستند که در نتیجه آن امکان تشخیص سریع و بسیار دقیق تر آسیب های کبدی فراهم خواهد شد.  
این تیم پزشکان دریافته اند که وجود پروتئین های خاص در خون نشان دهنده آسیب های زودهنگام به سلولهای کبدی هستند و می توانند نقطه ای را نشان دهند که در آن مرحله مرگ سلولی رخ می دهد.  
متخصصان علوم پزشکی دانشگاه لیورپول در این آزمایشات که روی موشها انجام گرفتند، متوجه شدند: این سلولهای کبدی دو پروتئین آزاد می کنند که تصویری مفصل و با جزئیات از میزان آسیب های سلولهای کبدی ارائه می کند.  
به گزارش دومینیکن تودی، دومینیک ویلیامز پزشک متخصص این دانشگاه می گوید: این یافته ها حائز اهمیت هستند چرا که آگاهی از چگونگی مرگ سلولی به پزشکان امکان می دهد به داروهای جدیدی برای نجات سلولهای کبدی دست پیدا کنند. همچنین می توان تشخیص داد کدام بیماران بیشتر آسیب دیده اند و به مراقبت های ویژه پزشکی نیاز دارند.  

  نظرات ()
روشهای غلبه بر اعتیاد به پرنوگرافی و تصاویر جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 

با چنین اعتیادهایی باید قبل از اینکه غیرقابل کنترل شوند، مقابله کنید. پرنوگرافی هم مثل چیزهای دیگر عادتی اعتیادزا است که خیلی زود از کنترل شما خارج می شود. همچنین خرید فیلم های پورنو، سر زدن به سایت های اینچنینی و شرکت در فعالیت های هرزه نگاری برایتان ممنوع و غیرقانونی است.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سلول های چشم ساعت بدن را تنظیم می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠


   همانطور که ساعت به زندگی انسان نظم بخشیده و زمان انجام فعالیت های مختلف را به ما یادآوری می کند، بدن انسان نیز از یک ساعت درونی برخوردار است که نوعی سلول در چشم وظیفه تنظیم آن را بر عهده دارد.این سلول ها در شرایط کم نور ساعت درونی بدن را تنظیم می کنند.  ساعت درونی بدن چرخه شبانه روزی تمامی فعالیت های بدن را از چرخه خواب و بیداری گرفته تا اشتها و میزان هورمون ها تنظیم می کند.در این میان نور که از طریق چشم ها به مغز می رسد، این ساعت ها را تنظیم می کند، اگرچه هیچ کس نمی داند چگونه این فرایند اتفاق می افتد.  اما اکنون محققان بیمارستان جانز هاپکینز با همکاری دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و کورنل بخشی از این راز را گشوده اند.آنها در بررسی های خود دریافتند سلول های میله ای ( یکی از سه نوع سلول حساس به نور بسیار پیچیده موجود در شبکیه چشم) تنها سلول های مسوول تنظیم ساعت درونی بدن در شرایط کم نور است.  این پژوهشگران همچنین دریافته اند این سلول های میله ای که به خاطر استوانه ای شکل بودن به این نام خوانده می شوند، همراه با سلول های مخروطی و دیگر سلول های شبکیه، ساعات درونی بدن را در شرایط پرنور درخشان تنظیم می کنند. نتایج این تحقیقات در نشریه نوروساینس منتشر شده است.  
" سامر هاتار" محقق بیمارستان جانز هاپکینز با اشاره به شگفت انگیز بودن این یافته ها از جهات مختلف می گوید: پیش از این تصور می شد که چرخه های شبانه روزی فقط در شرایط نسبتا پرنور تنظیم می شود که یافته های جدید این امر را تایید نمی کند.  دوم آنکه می دانستیم زمانی که این سلول های میله ای در برابر نور بسیار روشن قرار می گیرند، بی رنگ و غیرکارامد می شوند از این رو تصور می شد که این سلول های میله ای در تنظیم ساعت درونی بدن در نور زیاد نقشی ندارند. اما کشف جدید این تصور را رد کرده و حاکی از نقش موثر این سلول ها در تنظیم ساعت درونی بدن است.  

  نظرات ()
فیس بوک و طلاق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

بازیهای کامپیوتری همیشه تفریحی مردانه تلقی می شدوشوهران نامعاشرتی یکی از اصلی ترین مشتریان آنها بودند.

اما آمار کاربران آن لاین بازیهای کامپیوتری چیز دیگری را نشان می دهد. در نظر سنجی اخیرکه شرکت دوریتوس که به بهانه برگزاری سری مسابقات بازیهای کامپیوتری درشهرهای مهم جهان (از جمله تهران) صورت گرفته، 50 درصد مردان و 49 درصد زنان اشاره کرده اند بازیهای کامپیوتری آن لاین بخشی از وقت آزاد هفتگی آنها را می گیرد و به این ترتیب زنان درعرصه بازیهای آن لاین پابه پای مردان فعالیت دارند.اما از این عده مردان 22 درصد و زنان 23 درصد وقت آزادشان را به این کار اختصاص داده اند وبرخی از زنان به قدری نسبت به بازی اعتیاد داشته اند که آن را حتی به خرید کردن هم ترجیح می دهند!

در بخش دیگری این نظر سنجی مشخص شده مردان بیشتر حس رقابت را انگیزه اصلی برای بازی  و گاهی اعتیاد به بازی عنوان کرده اند در حالیکه زنان بازیهای کامپیوتری را ابزاری خوب برای فرار از استرس روزانه می دانند و به همین خاطر بیشتر بازیهایی را انتخاب می کنند که عنصری از اجتماع و یا فعالیت مغزی در آن دخیل باشد .بازیهای سایت فیس بوک به این علت طرفداران بیشتری بین زنان دارد اما مردان بیشتر بازیهای جنگی آن لاین ویا اول شخص را ترجیح می دهند.

همچنین در این بررسی میدانی در بیش از چهل شهر دنیا مشخص شده اعتیاد به بازیهای کامپیوتری یکی از دلایل اصلی جدایی زوجها در 15 درصد از طلاقها بوده و یکی از طرفین در این گونه طلاقها عنوان می کند از لحاظ اهمیت در زندگی برای نفر مقابل پس از بازی کامپیوتری در رتبه دوم قرار می گرفته  !

البته فیس بوک برای برخی از این کاربران معتاد مهمترین سایت برای بازی و حضور در شبکه اجتماعی  به حساب می آمده و به این خاطر رد پای فیس بوک را در یکی از هر 5 طلاق می توان دید. برخی از پزشکان به این شیوه زندگی "تنهایی درعین کنارهم بودن" لقب داده اند.

 

 

  نظرات ()
برای خشک کردن دستها پس از شستشو، آنها را به هم نمالید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

  
محققان توصیه می کنند: برای تمییز کردن دستهای خود آنها را به هم نمالید بلکه باید با دستمال کاغذی دستها را تمیز و خشک کنید.   محققان خطاب به پزشکان و پرستاران تاکید می کنند: مالش دست ها به یکدیگر در مقابل یک خشک کن حرارتی پس از شستن و آبکشی آنها سبب می شود باکتری های بیشتری روی دست تجمع کنند و حتی گاهی عادی ترین باکتری های پوست می توانند برای افراد بیمار خطرناک باشند.   دکتر آنا اسنلینگ، محقق دانشگاه برادفورد در انگلیس می گوید: هنگام مالش دست ها به هم، تعداد زیادی از باکتری ها را در میان منافذ پوستی به سطح دست خود می آورید. به همین خاطر بهترین راه برای جلوگیری از این امر خشک کردن دستها با دستمالهای کاغذی است.   به گزارش مجله علمی نیوساینسیست محققان در این پژوهش دریافته اند: اگر دستها را بدون حرکت مقابل خشک کن نگه دارید، 37 درصد از باکتری های پوست کاهش می یابد. اما اگر در مقابل خشک کن دستها را به هم بمالید مقدار میکروبهای موجود در دستها 18 درصد بیشتر می شود.

  نظرات ()
دارویی مفید برای مقابله با آسم مقاوم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠

 
محققان در آمریکا دریافته اند: دارویی که برای بیماری مزمن ریوی باز دارنده تجویز می شود، می تواند برای بهبود بیماری آسم بویژه نوع مقاوم آن هم، مفید و موثر باشد.  
کارشناسان خاطرنشان کردند: برخی از پزشکان تاکنون این دارو موسوم به "اسپیریوا" را برای افراد بالغ مبتلا به آسم که به داروهای دیگر واکنش مثبت نشان نمی دادند، تجویز می کردند اما یک آزمایش بالینی بزرگ که به تازگی انجام گرفته به لحاظ علمی کاربرد این دارو برای درمان آسم مقاوم را تایید کرده است.   به گزارش روزنامه لوس آنجلس تایمز، محققان می گویند: اسپیریوا می تواند جایگزینی مناسب برای سایر داروهای آسم مثل سریونت، ادوایر و سیمبیکورت باشد.   این پژوهش که با تلاش تیم پژوهشی دکتر استفان پیترز در مرکز پزشکی دانشگاه ویک فارست انجام گرفته در مجله پزشکی آنلاین نیوانگلند به چاپ رسیده و در نشست انجمن اروپایی تنفس در اسپانیا ارائه شده است.   دکتر مایکل دی روت، پروفسور طب ریوی در دانشگاه کالیفرنیا نیز در این باره خاطرنشان کرد: ویژگی خاص داروی اسپیریوا این است که تاثیر آن 24 ساعت یا بیشتر ادامه پیدا می کند و یک درمان بلند مدت فراهم می سازد.  

  نظرات ()
کجرویهای جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۳٠


وجود نیازهای جنسی در انسان، مانند نیازهای ابتدایی نظیر گرسنگی یا تشنگی مسئله‏ای طبیعی به شمار می‏رود . اما این نیاز در دوران بلوغ از قدرتمندترین جنبه‏های حیاتی محسوب می‏گردد که دیگر جنبه‏های عاطفی، عقلانی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده، در پاره‏ای از موارد برای ارضاء خویش قوانین را زیر پا می‏گذارد . از همین جا است که مفهوم «انحرافات جنسی‏» پدید می‏آید و بر همه روشهای کسب لذت جنسی که مورد قبول قوانین دینی و اجتماعی نباشد، اطلاق می‏گردد . 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا در رابطه زناشوئی عشق ما روز به روز کم رنگتر می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

بر خلاف تصور خیلی ها که فکر می کنند عشق یکباره پیدا می شود و همیشه می ماند و یا حتی بیشتر می شود؛ واقعیت اینست که عشق ممکن است یک لحظه ایجاد شود، اما همانند بذری است و در صورتی باقی می ماند و رشد می کند که در زمین مناسبی جای گیرد، آب و نور کافی به آن برسانیم؛ مرتب آفت کشی کنیم و به آن کود بدهیم و مستمراً به آن رسیدگی نمائیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سالانه 6 هزار مرگ مغزی در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

بر اساس آمارهای کشوری حدود 200 بیمار قلبی، 250 بیمار ریوی و 900 بیمار کبدی در انتظار پیوند قرار دارند که سالانه 25 درصد از این افراد به سبب نیافتن عضو مناسب پیوند جان خود را از دست می دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:سالانه 6 هزار مرگ مغزی در کشور ثبت می شود.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، دکتر مهرسای در مراسم آغاز به کار نشست هماهنگ کنندگان فراهم آوری اعضای پیوندی افزود: باید فرهنگ اهدای عضو به گونه ای در کشور گسترش یابد که هیچ یک از اندامهای سالم این 6 هزار بیمار مرگ مغزی زیر خاک از بین نرود.

این نشست امروز در سالن امام حسین(ع) بیمارستان سینا برگزار شده است.

ارائه آمار عملکرد متمرکز شبکه فراهم آوری اعضای کشور،مراحل فراهم آوری اعضای پیوندی، شناسایی فعال و ارجاع موارد مرگ مغزی، مروری بر پروتکل تشخیص مرگ مغزی در ایران، کسب رضایت از خانواده اهداکننده، ارزیابی اهداکنندگان مرگ مغزی، کلیات مراقبت های اهداکنندگان مرگ مغزی، حمایت های روانی و اجتماعی از خانواده های اهدا کننده، فرهنگ سازی اهدای عضو پس از مرگ، تخصیص اعضای پیوندی و مشکلات، وظایف هماهنگ کنندگان پیوند درباره گیرندگان اعضای پیوندی از جمله موضوعات این نشست است.

بر اساس آمارهای کشوری حدود 200 بیمار قلبی، 250  بیمار ریوی و 900 بیمار کبدی در انتظار پیوند قرار دارند که سالانه 25 درصد از این افراد به سبب نیافتن عضو مناسب پیوند جان خود را از دست می دهند.

  نظرات ()
ایران رتبه پنجم منطقه در پیوند اعضا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

رتبه جهانی پیوند اعضای کشورمان نیز 42 است که در مقایسه با سال 88، شش پله بهتر شده است.

مسئول واحد پیوند اعضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رتبه پنجم ایران در پیوند اعضا در میان کشورهای منطقه خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، خانم دکتر قائمی در مراسم آغاز به کار نشست هماهنگ کنندگان فراهم آوری اعضای پیوندی گفت: رتبه کشور در مقایسه با سال 88 حدود چهار پله ارتقا یافته است.

وی افزود: رتبه جهانی پیوند اعضای کشورمان نیز 42 است که در مقایسه با سال 88، شش پله بهتر شده است.

خانم قائمی اضافه کرد: تاکنون حدود 29 هزار و 740 پیوند عضو در کشور صورت گرفته و 12 واحد فراهم آوری اعضای پیوندی و15واحد شناسایی مرگ مغزی در کشور فعال است.

وی گفت: بخش های تخصصی پیوند در زمینه های کلیه، قلب، ریه، کبد، پانکراس و روده نیز برای عرضه خدمات به بیماران در کشور فعالیت می کنند.

خانم قائمی با بیان اینکه اهدای کلیه از افراد دچار مرگ مغزی موجب کاهش دریافت عضو از افراد زنده می شود، افزود: در سال 89 دریافت کلیه از افراد زنده، حدود 8 درصد در مقایسه با سال 88 کاهش یافت.

وی گفت: 77 درصد پیوندهای کلیه در سال 88 از اهدا کننده زنده بوده است.

  نظرات ()
فراگیر شدن طلاقهای زودهنگام نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

یکی از نکات قابل توجه در این باره، آمار بالای طلاق زوجهای جوان بین 20 تا 29 ساله است که در تمام این پنج سال تکرار شده است. در واقع بیشترین آمار طلاق برای این گروه است.

مرور جدیدترین آمار ثبت احوال کشور نشان می دهد میزان طلاق در پنج سال گذشته، 37 درصد رشد داشته و بیشترین آنها مربوط به زوجهای با سن زیر 30 سال است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دریاچه ارومیه خون گریه می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مسئولان پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی نکنند، فاجعه‌ای اتفاق خواهد افتاد که حتی با صرف میلیاردها تومان پول هم قابل برگشت نخواهد بود.

نماینده مردم ارومیه با اشاره به بحرانی‌تر شدن وضعیت دریاچه ارومیه در ماه‌های اخیر و هشدار درباره ایجاد سونامی نمک به واسطه خشک شدن این دریاچه، خواستار اختصاص منایع مالی بیشتر و تسریع در اجرای پروژه احیای دریاچه ارومیه شد.

"نادر قاضی‌پور" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، از بحرانی‌تر شدن وضعیت دریاچه ارومیه و نزدیک شدن آن به نابودی کامل، ابراز نگرانی کرد و گفت: امروز دریاچه ارومیه به واسطه سوء مدیریتی که موجب رو به موت شدن این دریاچه شده است، خون گریه می‌کند و نیازمند توجه جدی مسئولان است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مسئولان پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی نکنند، فاجعه‌ای اتفاق خواهد افتاد که حتی با صرف میلیاردها تومان پول هم قابل برگشت نخواهد بود.

وی با بیان این که اگر این دریاچه دچار مشکل شود باید صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احیای آن انجام شود، تأکید کرد: تنها یک نمونه از اثرات زیان‌بار خشک شدن دریاچه ارومیه این است که  یک تا ۱۰ میلیارد تن نمکی که باد از این دریاچه از غرب به شرق کشور می‌برد، می‌تواند زندگی ۱۳ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار دهد و حتی زندگی مردم تهران را هم دچار مشکل کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از پیگیری تعدادی از نمایندگان مجلس برای تشکیل کمیته ویژه‌ای برای پیگیری مشکلات دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: سوء مدیریت در احیای دریاچه ارومیه باعث شد تا به فکر تشکیل کمیته ویژه پیگیری مسائل دریاچه ارومیه بیفتیم؛ زیرا موضوع دریاچه ارومیه مشکلی ملی است که حل آن نیازمند تلاشی ملی و گسترده است.

  نظرات ()
خشکسالی 76 درصد از مساحت ایران را فراگرفت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

وسعت و شدت خشکسالی در نقاطی از ایران به ویژه در بخش مرکزی در مقایسه با ماه گذشته فزونی یافته و حدود 76 درصد خشکسالی در گستره این کشور شرایط بحرانی و خطرات جدی را به ویژه در ناحیه مرکزی به وجود آورده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ردوبدل بلوتوث‌های غیراخلاقی در مترو ادامه دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

استفاده از تکنولوژی منفی بلوتوث در مترو، معضلی است که بارها و بارها نسبت به آن تذکر داده شده اما همچنان در پس تصمیمات سلیقه‌ای جا مانده است. کافی است شما به عنوان یک شهروند پایتان را در اولین پله مترو تهران بگذارید و بلوتوث تلفن همراهتان را روشن کنید، به محض روشن شدن این تکنولوژی بدون اغراق بیست تا سی بلوتوث با نام‌های مختلف بر صفحه تلفن همراهتان می‌نشیند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روش های ابراز محبت به همسر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

در برابر دیگران او را مورد انتقاد قرار ندهید. اگر حس می کنید همسرتان نیاز به کمی انتقاد سازنده دارد، به هیچ وجه آن را مطرح نکنید مگر خصوصی و با لحنی دوستانه مورد انتقاد قرار گرفتن در جمع، سبب پایین آمدن عزت نفس و جریحه دار شدن احساسات می گردد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
* قلعه ضحاک هشترود ثبت جهانی می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تشکیل پرونده قلعه ضحاک برای ثبت جهانی خبر داد و با اشاره به تامین زیر ساخت های مورد نیاز تا ورودی قلعه افزود: میزان هشت درصد یارانه برای تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران اختصاص می‌یابد.
محمدی به مطالعات طرح جامع قلعه ضحاک، راه‌اندازی موزه در محل قلعه ضحاک با همکاری بخش خصوصی را از اهم اولویت های سازمان میراث فرهنگی استان اعلام کرد.
در این جلسه در زمینه سرمایه‌گذاری گردشگری شهرستان هشترود پنج تفاهمنامه با موضوعات حاشیه سد سهند، احداث تله کابین در محدوده قلعه ضحاک، احداث هتل آپارتمان در هشترود، احداث مجتمع‌های خدماتی ـ رفاهی در اراضی اطراف قلعه ضحاک و ایجاد مجتمع رفاهی - خدماتی در مسیر جاده قلعه ضحاک با سرمایه‌گذاران امضا شد.
قلعه ضحاک (آژدهاک) یا داش قلعه در 28 کیلومتری‌ شرق‌ عجب‌شیر و در ساحل شرقی دریاچه ارومیه و در 95 کیلومتری جنوب تبریز قراردارد.
قلعه ضحاک با بیش از 3000 سال قدمت بر فراز کوه منفرد، از مکان‌های مهم اقوام مانایی و مادها بوده است. این قلعه در نزدیکی شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان و یکی از مکان‌های دیدنی است که در ارتفاع 2300 متری از بستر رودخانه قلعه قرار گرفته است.
قدمت قلعه ضحاک به اقوام مانایی و مادها برمی‌گردد و در تاریخ نام‌های متعددی از جمله؛ ضحاک، اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ و قلعه گویی ذکر شده است. این قلعه نخستین بار توسط‌ یک هیئت‌ باستانشناسی ‌آلمانی‌ در سال‌ 1971 میلادی‌ مورد بررسی‌ و تحقیق‌ قرار گرفته‌ است.
آثار برجای مانده از برج‌های نیم استوانه‌ای به نام دروازه قلعه و پوشش دیوارها که از سنگ‌های مکعب مستطیلی است، قدمت آن را تا دوره ساسانی می‌رساند ولی سفال‌های به دست آمده از این قلعه مربوط به سده‌های ششم و هفتم هجری است. از این قلعه که به عنوان یک دژ استفاده می‌شده، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و دیوارهای آن کنده کاری شده است.
در داش‌ قلعه‌ ضحاک، تک حفره‌هایی‌ نیز دیده‌ می‌شود که‌ تمام‌ آن‌ را در صخره‌های‌ عمودی‌ کوه‌ کنده‌اند، علاوه‌ بر اینها، آب‌ چشمه‌ای‌ که‌ در دامنه‌ کوه‌ مقابل‌ قرار دارد با فشار متوسط‌ لوله‌هایی‌ که‌ در زمین‌ کار گذاشته‌ شده از روی‌ پشته‌ مابین‌ گذشته‌ و به‌ ارتفاع‌ قلعه‌ می‌رسد.
مسیر لوله‌ آب‌ از روی‌ بستری‌ که‌ در زمین‌ به‌ وضوح‌ نمایان‌ است‌ معلوم‌ می‌شود به‌ علاوه‌ تکه‌های‌ متعددی‌ از لوله‌های‌ گلی‌ و بقایائی ‌از قالب‌ سنگی‌ که‌ با بی‌قیدی‌ از بستر کنده‌ شده‌ در اطراف‌ دیده‌ می‌شود.
این‌ قلعه‌ از تاراج‌ و کندوکاوهای‌ غیرمجاز در امان‌ نبوده‌ و فضای‌ اطراف‌ قلعه‌ پوشیده‌ از حفره‌هایی‌ است‌ که‌ توسط‌ غارتگران‌ برای‌ بدست‌ آوردن‌ عتیقه‌، زیرورو شده‌ است‌.

  نظرات ()
چگونگی حرف دل خانمها از حرکات آنها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

برخـلاف زنـان کـه اسـاتـیـد مـسـلم هـنـر دوپــهلوگری هستـند، اغـلب مـردان آنــچه که مقصودشان است را می‌گـویند. به همین خاطر است که تفسیر زبان جسـمانـی زنان از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

بـرخـلاف زنـان کـه اسـاتـیـد مـسـلم هـنـر دوپــهلوگری هستـند، اغـلب مـردان آنــچه که مقصودشان است را می‌گـویند و آنچه را که می‌گویند مقصودشان است. صحـبـتــهای آنان رک و راست و بی پرده می‌باشد. از طـرف دیگر زنان بخصوص هنگام گفتگو عموما زیرک تـر و پیچیده تر هستند. به همین خاطر است که تفسیر زبان جسـمانـی زنان از اهمیت زیادی برخوردار میباشد. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه ارتباط احساسی برقرار کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

ارتباط احساسی چیست؟ 

گوش کنید، آیا نشانه هایی می بینید که بگویند می توانید با کسی رابطه برقرار کنید یا نه؟ چرا دست یافتن به سطح بالایی از امنیت احساسی با جنس مخالف اینقدر دشوار است؟  با مسائل و مشکلات مربوط به برقرار ارتباط احساسی آشنا شوید و ببینید چرا برقراری پیوند احساسی برای ساختن یک رابطه الزامی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در نتیجه خشک شدن دریاچه ارومیه، بارش 10 میلیارد تن نمک، ایران را فرا می‌گیرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

"محمد باقر صدوق" معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ایران درباره خطرات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داد: با کاغذبازی و مصوبه به جایی نمی رسیم و با روند فعلی دریاچه خشک می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه از سوء استفاده جنسی از فرزندمان پیش‌گیری کنیم. نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 چه آموزش‌هایی برای پیش‌گیری از سوء استفاده‌ی جنسی در فرزندتان لازم است؟

•     خصوصی‌بودن اندام‌های جنسی شامل پستان‌ها، باسن، اندام تناسلی را از سن 3 تا 4 سالگی آموزش دهید. تا 5 سالگی کودک باید کاملاً این موضوع را درک کرده باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد به سایتها، تصاویر و فیلم های سرگرمی بزرگسالان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

   اعتیاد به سایتها، تصاویر و فیلم های سرگرمی بزرگسالان تولید و توزیع منابع تصویری جنسی از جمله مجسمه و نقاشی با سبک های مختلف در طول تاریخ رایج بوده که بعضی از این تولیدات جنبه هنری داشته است. امروزه این تولیدات بیشتر به شکل تصاویر و فیلم هایی با مضمون جنسی تبدیل شده و هنوز هم بعضی از این تولیدات صرفا جنبه هنری دارند ولی درصد بسیار بالایی از آنها به قصد تجاری و با تمرکز بر روی مشتری های مرد تولید می شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گرایشهای مذهبی و ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

وقتی شما خدا را وارد روابط خود می‌کنید میثاقی خواهید داشت که به راحتی متزلزل نمی‌شود و به آسانی نمی‌شکند.
در کتاب مقدس، مسیح(ع) گفته است که روابط او با مردمش مثل ازدواج است . این نوعی خاص از رابطه، یک میثاق،‌ یا در حقیقت نوعی وحدت است.این وحدت و همسانی وقتی شکل می‌گیرد که شما اعتقادات مشترکی داشته باشید . اینها پایه رابطه زناشویی شما است . با استفاده از این پایه شما نحوه ارتباط با یکدیگر، استانداردهای اخلاقی، ارزشها و اخلاقیات خود را تعیین می‌کنید .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موزه زنده سفال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱


موزه زنده سفال تبریز از دیگر گنجینه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود که از پنج بخش تشکیل یافته که اولین بخش شامل نمایشگاه دایمی از آثار استادان برجسته سفالگری همچون عباس و احمد قابچی، استاد فریده تطهیری مقدم و نیز دیگر هنرمندان سفالگر با خاک سفید در آن به نمایش گذاشته شده است.
دومین بخش از موزه حوضخانه است که محل برگزاری نمایشگاه‌های موقت از آثار هنرمندان سفالگر به صورت انفرادی و گروهی و برگزاری جلسات نقد و بررسی و اجتماعات هنری و فرهنگی است.
سومین قسمت از موزه به فروشگاه دایمی برای عرضه آثار هنرمندان سفالگر مربوط می‌شود که حال و هوای خاص خود را دارد.
چهارمین بخش از موزه زنده سفال تبریز مربوط به کلاس‌های آموزشی همچون کلاس چرخکاری کلاس نقاشی روی سفال و کلاس آشنایی با مراحل تولید سرامیک سنتی با خاک سفید آذربایجان می شود .
پنجمین و آخرین بخش از موزه که به ارایه مراحل مختلف کار سفالگری با خاک سفید به روش سنتی شامل آماده سازی گل، چرخکاری و تراش بدنه، آماده سازی لعاب، خرد کردن شیشه، کار با آسیاب سنگی، آماده سازی رنگینه مس، پخت اول، لعاب زنی، پخت دوم و کوره چینی شامل می‌شود ، علت نامگذاری موزه نیز به نام 'زنده سفال' بیشتر به این بخش مربوط است که این مکان همچنان به عنوان مرکز هنر سفالگری تبریز تمامی مراحل ساخت آثار هنری سفال در آن به صورت زنده به نمایش گذاشته می‌شود.

  نظرات ()
روان شناسی دوران سالمندی(8) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

تغییر در عملکرد هوشی در دوره سالمندی:

ایرادی که به اندازه گیری هوش بزرگسالان مطرح است، این است که بزرگسالان در دنیای واقعی فعالیتهای تحصیلی و شغلی خود، به ندرت با مسائلی مواجه می‌شوند که برای آنها کاملاً جدید و بی سابقه باشد.بیشترین مسائلی که فراروی آنهاست، موضوعاتی هستند که بزرگسال پیرامون آنها دانش و مهارت متراکمی دارند و لذا بهتر است هوش بزرگسال به وسیله تکالیفی که او انجام می دهد و مهارتهایی که دارد سنجیده شود تا اینکه از ارقامی که در حافظه ذخیره شده اند یا تعدادی اشکال در سوالات استفاده شود با پرسش در مورد مشکلاتی پیرامون


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علل بروز افسردگی در زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

به گزارش واحد مرکزی خبر ، مشکلات زندگی ماشینی و همچنین بحران‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع ، باعث تشدید افسردگی شده است .

افسردگی همه امور مربوط به زندگی از جمله کار ، درس خواندن و خوابیدن را مختل می کند و امروزه مردم دریافته اند که این بیماری به صورت شایع گریبانگیر خود یا اطرافیان آنها می شود .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ناگفته های خنده!؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

ماجرا مربوط است به ابتکار و خلاقیت یک پزشک قدرتمند و خوش ذوق هندی به نام دکتر مالان کاتریا که برای اولین بار در سال ۱۹۹۵میلادی در حوالی شهر بمبئی دست به ابتکار جالبی زد و یک سخنرانی بزرگ در مورد فواید خنده ترتیب داد. از همان موقع، روز دهم ژانویه به عنوان روز جهانی خنده انتخاب شد. در سال ۱۹۹۹ میلادی، این پزشک،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
موزه قاجار تبریز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱


این موزه از جمله جدیدترین موزه های تبریز است که در عمارت امیرنظام گروسی در محله ششگلان این شهر جای گرفته است. این عمارت در زمان ناصرالدین شاه بنا شده و در طول حکومت شاهان قاجار والیان آذربایجان همچون امیرنظام گروسی، قایم مقام فراهانی و امیرکبیر در آن سکونت داشته‌اند.
این خانه در سال 1370 خریداری شده و پس از بازسازی در سال 1385 به عنوان موزه قاجار به بهره برداری رسید. این مجموعه با زیربنایی بالغ بر یکهزار و 500 مترمربع 11 تالار بزرگ را در خود جای داده است.
طبقه زیرزمین موزه شامل تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین و تالار معماری و شهرسازی است. طبقه نخست نیز تالارهای سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی و خاتم را شامل می‌شود.
همان گونه که از نام موزه نیز پیدا است موزه قاجار تبریز مجموعه‌ای از آثار و اشیای تاریخی رجال، بزرگان، شاهان و شاهزادگان دوره قاجار را در خود جای داده است و از آن جایی که شهر تبریز در طول 130 سال حکومت قاجار به عنوان سومین شهر مهم کشور و محل ولایتعهدی ایران به شمار می ‌رفت آثار و اشیای مهم و ارزشمندی از این عصر در مورد شهر تبریز به جای مانده که به مرور زمان خریداری و به این مجموعه منتقل می‌شود.


  نظرات ()
روانشناسی کودک (2 تا 7 سالگی)(13) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱


 خشم
واکنش خشم در کودکان فراوان تر از واکنش ترس است. این امر دو علت دارد :
 1  - انگیزه های خشم آور در محیط کودکان بیش از انگیزه های ترس آور است. 
 2-  کودک در همان مراحل اولیه در می یابد که خشم وسیله موثری برای جلب توجه اطرافیان و ارضای تمایلات است.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روزانه 12 هزار کودک از مرگ نجات می یابند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

  دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی در باره آرمان های توسعه هزاره که در ژنو انتشار یافت، اعلام کرد، از سال 1990 تا 2009 روزانه حدود 12 هزار کودک زیر پنج سال بخاطر اقدام های بهداشتی برخی کشورهای درحال توسعه از مرگ نجات یافته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بان کی مون در این گزارش افزود: شمار مرگ و میر کودکان زیر پنج سال از 12 میلیون و400 هزار نفر در سال 1990 به هشت میلیون و 100 هزار در سال 2009 کاهش داشته یعنی هر روز از مرگ نزدیک به 12 هزار کودک جلوگیری شده است.

دبیرکل سازمان ملل در تشریح دستاوردهای دهه اخیر جامعه بین الملل نیز اظهار داشت: میزان مرگ و میر ناشی از مالاریا تا 20 درصد کاهش یافته یعنی از 985 هزار مورد در سال 2000 به 781 هزار مورد در سال 2009 رسیده است.
وی گفت: بسیاری از این موفقیت ها به دلیل رشد اقتصادی در پاره ای از کشورهای در حال توسعه و اهداف از پیش تعیین شده در زمینه آرمان های توسعه هزاره مانند بهداشت و سلامت محقق شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد با این حال افزود: کشورهای جهان هر چند گام های مهمی برای دستیابی به آرمان های توسعه هزاره برداشته اند اما هنوز در رسیدن به تمامی اهداف آرمان های توسعه- تا سال 2015 - فاصله دارند زیرا فقیرترین مردم دنیا از این آرمان ها عقب هستند.
 

  نظرات ()
اسپانیایی ها 8 درصد بیشتر از بقیه اروپایی ها خودکشی می کنند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

بنابرگزارش ایرنا، محققان انگلیسی‌ با انتشارنتایج تحقیقاتی دراین زمینه اعلام کردند که بحران اقتصادی بین المللی سال های اخیر، آمار خودکشی‌ ها درهمه کشورهای اتحادیه اروپا را افزایش داده است ، اما این میزان دراسپانیا بیش ازدیگرکشورهاست.
'دیوید استاکلر' محقق انگلیسی‌ دانشگاه 'کمبریچ' ضمن ابراز نا امیدی نسبت به وضعیت موجود دراین باره اظهارداشت: پس از یک دهه کاهش متداوم خودکشی‌ در اتحادیه اروپا،اکنون افرادی که جان خود را می‌ گیرند دوباره رو به افزایش گذاشته است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ریزگردها پایه اقتصاد لرستان را ویران کرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 ، هجوم ریزگردهای عربی که با خشکسالی در استان لرستان همراه شده زمینه ساز تخریب جنگلها و مراتع بام طبیعت ایران و ضربه بر پیکره اقتصادی این استان شده به طوریکه بخش کشاورزی و دامپروری به عنوان پایه اقتصاد لرستان با مشکل جدی مواجه شده است.

کشاورزی به عنوان پایه اقتصاد استان لرستان با استمرار پدیده ریزگردهای عربی با بحرانی مواجه است که نتیجه آن نزدیک به 150 میلیارد تومان خسارت بوده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افتتاح بزرگترین طرح تولید واکسن دامی ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

به گفته وی، هدف اجرای این طرح، تولید و عرضه انواع واکسن ها از جمله واکسن تب برفکی به عنوان یکی از مهم‌ترین واکسن‌های دامی مورد نیاز کشور است که جهت کنترل بیماری تب برفکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرح تولید واکسن تب برفکی با ظرفیت تولید سالانه 80 میلیون دوز که بزرگترین طرح واکسن سازی در خاورمیانه به‌شمار می‌رود، فردا 20 تیرماه توسط مقامات عالی کشور افتتاح می شود.

به گزارش ایسنا، مهرداد صباغی - معاون توسعه صنایع پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، با اعلام این‌که طرح تولید واکسن تب برفکی یکی از مهمترین طرح های زیست فناوری ایدرو بوده که در منطقه کمتر توسعه‌یافته مهاباد اجرا شده است، افزود: سرمایه‌گذاری این طرح 18 میلیارد تومان بوده و اشتغال 120 نفر را به طور مستقیم در پی داشته است.

به گفته وی، هدف اجرای این طرح، تولید و عرضه انواع واکسن ها از جمله واکسن تب برفکی به عنوان یکی از مهم‌ترین واکسن‌های دامی مورد نیاز کشور است که جهت کنترل بیماری تب برفکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق اعلام ایدرو، بیماری تب برفکی یک بیماری عفونی واگیردار دام بوده که بر اساس آمارهای بین المللی بطور متوسط سبب تلف شدن 10 درصد دام ها و نیز کاهش 25 درصدی تولید محصولات دامی می شود.

ایران به علت در اختیار داشتن دانش فنی تولید واکسن تب برفکی و اجرای برنامه‌های کنترل بیماری تب‌برفکی در قالب واکسیناسیون، مورد توجه سازمان‌های بین‌المللی بوده و در حال حاضر به عنوان راهبر منطقه آسیا در طرح ریشه‌کنی تب برفکی انتخاب شده که همین امر، امکان صادرات این فرآورده را به کشور‌های منطقه فراهم می‌کند.

  نظرات ()
مادر سلولهای خونی شناسایی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

این سلول‌ها که به سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز موسوم هستند، می‌توانند تمام گونه‌های سلولهای خونی از جمله سلول‌های قرمز خون، لنفوسیت‌ها و ماکروفاژها را تولید کنند.

محققان دانشگاه تورنتو در دستاوردی بزرگ در تحقیقات سلول‌های بنیادی موفق شدند سرانجام پس از بیش از 20 سال تحقیق، سلول مادر تمام سلول‌های خونی را شناسایی کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
«مغز ذرتی»، حاصل اعتیاد به اینترنت! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢۱

 

دیوید لوی، یکی از این محققان، گفت: زندگی آنلاین به داشتن "مغز ذرتی" منتهی می‌شود. عملکرد چند تکلیفی اینترنت باعث می‌شود تا زندگی عادی کُند و خسته کننده به نظر برسد.

یک مطالعه نشان داد: افرادی که زمان زیادی را در فضای اینترنت صرف می کنند نمی‌توانند با زندگی واقعی کنار بیایند.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، این مطالعه نشان داد که استفاده زیاد از اینترنت حتی تغییر ساختار فیزیکی مغز را نیز به دنبال دارد.

محققان این پروژه می‌گویند: ما نمی‌توانیم آرام در ایستگاه اتوبوس بنشینیم و منتظر اتوبوس باشیم. این خیلی بد است چرا که مغز ما به آن زمان کم برای استراحت و پردازش اشیا نیاز دارد.

بیشتر افراد نشانه‌هایی از اعتیاد به اینترنت دارند و نمی‌توانند بدون اینترنت زندگی کنند.

دیوید لوی، یکی از این محققان، گفت: زندگی آنلاین به داشتن "مغز ذرتی" منتهی می‌شود. عملکرد چند تکلیفی اینترنت باعث می‌شود تا زندگی عادی کُند و خسته کننده به نظر برسد.

وی افزود: علاوه بر این، گذراندن زمان زیاد در محیط‌های مجازی باعث می‌شود که افراد نتوانند احساسات دیگران را بفهمند.

 

  نظرات ()
افزایش جذب کلسیم با ورزش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت :انجام ورزش هایی مانند دویدن ، پریدن ، والیبال ، فوتبال و ژیمناستیک که با تحمل وزن بدن همراه هستند موجب افزایش جذب کلسیم در بدن می شود.  دکتر سید  ضیا» الدین مظهری افزود: عدم بهره مندی از تغذیه مناسب و فعالیت های بدنی لازم در طول زمان رشد، ممکن است موجب کاهش تراکم استخوان ها شود.  وی خاطر نشان کرد : اسکلت و استخوان بندی نه تنها چارچوب و ساختار بدن را تشکیل می دهد بلکه از اندام های داخلی محافظت می کند و در خونسازی مشارکت دارد و به عنوان انبار کلسیم، فسفر و کربنات های بدن در تعادل اسیدی بازی، حفظ و هدایت اکثر فعل و انفعالات بدن موثر است. 

  نظرات ()
کلم بروکلی مفید برای مقابله با التهاب استخوانی - مفصلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


دانشمندان انگلیسی تاکید کردند: کلم بروکلی که بعنوان سبزی مفیدی برای پیشگیری از سرطان شناخته شده است، برای مقابله با عارضه آرتریت یا التهاب استخوان و مفاصل نیز مفید است.

   دانشمندان دانشگاه آنجلیای شرقی در انگلیس می گویند: آزمایشات ابتدایی یک ترکیب زیست فعال را در کلم بروکلی نشان می دهد که سولفورافان نام دارد و این ماده عملکرد آنزیم هایی را متوقف می سازد که در تخریب مفاصل در مبتلایان به عارضه آوستئوآرتریت نقش اثرگذار دارند. اوستئوآرتریت یا بیماری التهاب استخوان و مفصل، شایعترین نوع عارضه آرتریت است.   به گزارش روزنامه آنلاین ایج چاپ استرالیا، دانشمندان در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی هستند تا با دستیابی به اطلاعات دقیق تر دریابند که آیا این ترکیب موجود در بروکلی می تواند پیشرفت اوستئوآرتریت را کند کرده یا متوقف سازد؟   یان کلارک سرپرست این پروژه تحقیقاتی در بیانیه ای تصریح کرد: در طول این پروژه تحقیقاتی سه سال تاثیرات سایر مواد رژیمی روی اوستئوآرتریت مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت.  

  نظرات ()
پیمان نامه ارتباط نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


ازدواج نوع خاصی از رابطه است، میثاقی دائمی است که باید در آن صادق، راستگو و بی‌آلایش باشید .
اول نام خود را در جای خالی روبروی مسؤولیتها یی که می‌پذیرید قرار دهید . البته شما می‌توانید هر نوع تغییری که می‌خواهید به آنها بدهید تا با روابط شخصیتان هماهنگ شود .
من می‌فهمم که ارتباط کلید ازدواج موفق است، بنابراین با مسؤولیتهای زیر موافقت می‌کنم:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مشاوره ازدواج نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


یکی از اولین چیزهایی که فرد قبل از ازدواج به آن احتیاج دارد شناخت خود است. من این ابزار را فراهم کرده‌ام، شاید که به این امر کمک کند.
چه چیزی یا کسی اول از همه وارد زندگی شما شد؟ این سؤالی مهم در هر نوع رابطه‌ای است. اگر شما بخواهید سه فرد مهم در زندگی، سه راه خرج کردن پول(بعد از ازدواج) و سه راه گذراندن اوقاتتان را بنویسید آنها چه خواهند بود؟ در زیر لیستی برای طرفین ازدواج قرار داده شده است با شروع کردن از مهمترین چیزها لیست مربوط به خود را کامل کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رشد زبان(9)- پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

رشد زبان(9)- پایان


کودکان از تولد به بعد، گوش دادن به گفتار بچگانه را به سایر گفتگوهای بزرگسالان ترجیح می دهند و در 5 ماهگی با هیجان بیشتری به آن پاسخ   می دهند. والدین مرتبا طول و محتوای اظهارات خود را تنظیم می کنند تا با نیازهای کودکان مطابقت یابند و این تنظیم ها به کلمه آموزی کمک کرده و کودکان نوپا را قادر می سازند در آن مشارکت کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سطح کلسترول مفید خون ایرانی ها پایین است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


بر اساس مطالعات انجام شده، 70 درصد مردم دچار کمبود کلسترول مفید خون (HDL) هستند. دکتر محبوبه سادات حسینی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بقیه الله با اعلام مطلب فوق افزود: استفاده از غذاهای دریایی و خصوصا انجام ورزش منظم باعث افزایش سطح HDL خون می شود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: افزایش چربی خون یکی از عوامل خطرساز بیماری های قلبی عروقی است که با افزایش میزان چاقی و عدم رعایت رژیم غذایی شیوع بیشتری دارد. این فوق تخصص غدد در خصوص اندازه گیری چربی خون گفت: بایستی تمامی افراد بالای 20 سال برای ارزیابی میزان چربی خون، آزمایش خون بدهند در صورتی که میزان چربی خون بالا نبود، ارزیابی مجدد هر 5 سال یکبار انجام شود.
وی با بیان اینکه چربی مفید خون HDL باعث خروج چربی ها از بدن می شود، گفت: لازم است میزان HDL در زنان کمتر از 50 و در مردان کمتر از 40 نباشد در صورتی که میزان HDL در فردی بالاتر از 60 باشد، یکی از فاکتورهای خطرساز عوامل قلبی عروقی (افزایش فشار خون، سیگار، سابقه فامیلی مثبت و سن بالا) حذف می شود. دکتر حسینی به کلیه افراد توصیه کرد: غربالگری و بررسی اختلال چربی خون فراموش نشود. وی در ادامه افزود: برخلاف تصور اشتباهی که بین اغلب مردم شایع است، گزگز دست و پا از علایم اولیه افزایش چربی خون نبوده بلکه در صورتی که میزان چربی خون خیلی بالا رود، این حالت بروز می کند. این
فوق تخصص غدد در خصوص زمان ناشتایی برای آزمایش چربی های خون گفت: افرادی که برای آزمایش خون و اندازه گیری چربی خون مراجعه می کنند باید 14 تا 12 ساعت ناشتا باشند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به احتمال وجود خطاهای آزمایشگاهی در صورتی که پس از انجام آزمایش خون، چربی خون فردی بالا بود، آزمایش مجددا به فاصله چند هفته 3 تا 2 نوبت و ترجیحا در همان آزمایشگاه تکرار شود. پس از تشخیص بالا بودن چربی خون و رد علل ثانویه افزایش
چربی خون مانند کم کاری تیروئید، دیابت، مشکلات کبدی و کلیوی، پزشک برای درمان اختلال چربی خون اقدام می کند.

  نظرات ()
چند راهکار موثر برای درمان کمردرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


اولین راه مقابله با کمردرد طرز صحیح راه رفتن و نشستن است. راه رفتن در مسیرهای مسطح تا جای ممکن به جای سراشیبی و سربالایی نیز در این مورد سودمند است.

آمارها نشان می‌دهد که از هر پنج انگلیسی چهار نفر در مراحلی از زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند و همواره از این مشکل شکایت دارند اما بهترین راه‌کار برای مقابله با این مشکل شایع چیست؟

به گزارش ایسنا، بدن انسان مانند دستگاهی استثنایی عمل می‌کند که بر اساس میزان فشارها و وظایفی که به آن تحمیل می‌کنیم، خود را هماهنگ می‌سازد از جمله این فشارها می‌توان به راه رفتن و نشستن نامناسب، حرکات و فعالیت‌های غیرعادی یا بی‌تحرکی اشاره کرد که می‌توانند موجب بروز درد بویژه در مناطق خاصی از بدن شوند.

به گزارش روزنامه دیلی‌میل، متخصصان بهداشت عمومی انگلیس در این مقاله به چند راهکار ساده اما موثر برای کاهش کمردرد اشاره کرده‌اند که توجه به آنها می‌تواند تا حد زیادی به رفع این مشکل کمک کند.

به عقیده این متخصصان، اولین راه مقابله با کمردرد طرز صحیح راه رفتن و نشستن است. راه رفتن در مسیرهای مسطح تا جای ممکن به جای سراشیبی و سربالایی نیز در این مورد سودمند است.

کارشناسان توصیه می‌کنند هر فردی بعد از 15 تا 30 دقیقه نشستن باید از جایش بلند شود و حرکت کند.

دانستن روش صحیح بلند کردن اشیا و حمل آنها یکی دیگر از نکات مهم است.

در موارد کمردردهای خفیف تا متوسط، مصرف داروهای مسکن که نیاز به نسخه پزشک ندارند (OTC) بلامانع است اما به این شرط که در مصرف آنها زیاده‌روی نشود چون این کار به نوبه خود عوارض جانبی دارد.

تقویت عضلات کمر با تمرینات جسمی نیز مهم است و برای این منظور انجام حرکات کششی در ناحیه کمر و همچنین شانه‌ها و پاها توصیه می‌شود به علاوه بهتر است که تمرینات مناسب را از یک متخصص ارتوپدی دریافت کنید. در کمردردهای خفیف تا متوسط استفاده از طب سوزنی نیز توصیه می‌شود.

متخصصان همچنین توصیه می‌کنند که راه رفتن و انجام دادن حرکات تمرینی سبک در آب نیز می‌تواند در بهبود کمردرد موثر باشد.

یک عامل موثر دیگر در درمان کمردرد، ترک سیگار و تلاش برای کاهش وزن اضافی است. در موارد شدیدتر مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود چون ممکن است مشکل جدی وجود داشته باشد و یا فرد به مسکن‌های قوی‌تری نیاز پیدا کند. گاهی در دردهای شدید و دائمی فیزیوتراپی هم تجویز می‌شود.

 

  نظرات ()
رتبه جهانی ایران در تولیدات علمی سال 2011 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


آنچه باعث شد ایران در سال 2011 در جایگاه 21 جهان از نظر تولید علم قرار گیرد، تعداد 10244 مقاله ای است که از دانشمندان ایران در موسسه اطلاعات علمی به ثبت رسیده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به روند توسعه تولیدات علمی و ثبت آن در نمایه های بین المللی، گفت: ایران با 10 هزار و 244 مقاله توانسته است در سال 2011 در جایگاه 21 جهان از نظر تولید علم قرار گیرد.

دکتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر افزود: تعداد دانشگاه‌ها، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و گسترش این دوره ها و سرمایه گذاری در آموزش عالی رابطه مستقیم دارد و در حالیکه در سال 1360 در حدود 10 دانشگاه در کشور وجود داشت و تعداد دانشجویان این دانشگاه ها به 160 هزار نفر می رسید، کل میزان تولید علم ایران برابر با 343 مقاله بود.

مهراد گفت: آمار مقالات ثبت شده ایران در مؤسسه اطلاعات علمی از سال 1345 آغاز شده و ایران در این سال تنها 4 مقاله در نشریات نمایه شده در مؤسسه اطلاعات علمی به ثبت رسانیده است. این رقم در سال های 1346 تا سال 1350 به ترتیب 10، 5، 7، 9 مورد بوده است. در سال 1350 آمار تولید علم ایران یکباره به 39 مورد افزایش پیدا کرده و از آن پس رشد سالیانه این آمار محسوس بوده به طوریکه در سال 1357 که برابر با پیروزی انقلاب اسلامی است میزان تولید علم ایران در مؤسسه اطلاعات علمی 499 مقاله است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: با آغاز جنگ تحمیلی از میزان تولیدات علمی ایران کاسته شد به طوریکه در سال 1360 پژوهشگران و دانشمندان ایران تنها 163 مقاله در نشریات معتبر بین المللی که در مؤسسه اطلاعات علمی نمایه شده منتشر کرده اند. این روند تا پایان جنگ تحمیلی استمرار داشته و از سال 1370 مجدداً نرخ رشد مقالات ایرانیان در مؤسسه اطلاعات علمی رو به افزایش گذاشت.

وی با اشاره به روند رشد مقالات در دهه 70 شمسی خاطرنشان کرد: در سال 1376 آمار تولید علم ایران از مرز هزار مقاله عبور کرده (1046 مقاله در سال 1376) و طی سال های 1377 تا 1380 به ترتیب 1186، 1470، 1798، 2450 مقاله توسط پژوهشگران و دانشمندان دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور منتشر شده است.

مهراد افزود: با استقرار دولت نهم و توجه ویژه به تولید علم و ورود این موضوع به آیین نامه ارتقاء و نمایه سازی مقالات دانشمندان ایرانی در نظام های بین المللی، حاکی از رشد عظیم تولیدات علمی ایرانیان در سطح بین المللی بوده به طوری که اکنون سرعت تولید علم در ایران قابل مقایسه با قبل نیست.

خلاصه وضعیت ثبت مقالات در 45 سال بررسی مستندات علمی ایران

دهه مربوطه

سال مورد نظر

تعداد مقالات ثبت شده

دهه 40 شمسی

سال 1345

 4 مقاله

//

سال 1346

 10 مقاله

//

سال 1347

5 مقاله

//

سال 1348

7 مقاله

//

سال 1349

9 مقاله

دهه 50 شمسی

سال 1350

39 مقاله

//

سال 1357

499 مقاله

دهه 60 شمسی

سال 1360

163 مقاله

دهه 70 شمسی

سال 1376

1046 مقاله

//

سال 1377

1186 مقاله

//

سال 1378

1470 مقاله

//

سال 1379

1798 مقاله

//

سال 1380

2450 مقاله

دهه 80 شمسی

سال 1385

3241 مقاله

//

 سال 1386

9250 مقاله

//

 سال 1387

13697 مقاله

//

 سال 1388

17076 مقاله

//

 سال 1389

18323 مقاله

دهه 90 شمسی

سال 1390

10244 مقالهوی کسب رتبه 21 جهانی در 5 ماهه اول سال 2011 میلادی را شاهد روشنی بر این افتخار برشمرد و خاطرنشان کرد: از سال 1385 که میزان تولید علم ایران در سال مزبور 3241 مقاله بود، رشد مقالات دانشگاه و موسسات تحقیقاتی استمرار داشته و در سال 1386 به 9250 مقاله افزون شد. تعداد مقالات سال های 2008 و 2009 نیز به ترتیب 13697 و 17076 مقاله است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: کل تولیدات علمی ایران در سال 2010 میلادی 18323 مقاله است که این تعداد، مقالات ارائه شده در همایش های بین المللی را شامل نمی شود.

وی افزود: آنچه باعث شد ایران در سال 2011 در جایگاه 21 جهان از نظر تولید علم قرار گیرد، تعداد 10244 مقاله ای است که از دانشمندان ایران در موسسه اطلاعات علمی به ثبت رسیده است. این رشد نوید دهنده این واقعیت است که ایران تولید علم را در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی نهادینه کرده و آن را به یک فرهنگ علمی مبدل کرده است و افزایش مستمر این رقم می تواند نتایج درخشان تری را برای ایران به بار آورد.

 

  نظرات ()
علت سفید شدن موها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


این کشف می تواند از جنون استفاده از رنگهای شیمیایی در نخستین سالهای خاکستری شدن موها جلوگیری کند.

دانشمندان آمریکایی پروتئینی را یافتند که رنگ موها را تعیین می کند و عامل خاکستری و سفید شدن آنها است.

به گزارش مهر، خاکستری و سفید شدن موهای سر یکی از علایم پیری است. اما موهای بسیاری از افراد در سنین جوانی و میانسالی نیز سفید می شود. اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه نیویورک پروتئینی را کشف کردند که استفاده از آن در شامپوها و لوسیون‌ها در آینده می تواند موها را به رنگ اولیه آنها بازگرداند.

این کشف می‌تواند از جنون استفاده از رنگهای شیمیایی در نخستین سالهای خاکستری شدن موها جلوگیری کند.

وظیفه این پروتئین که Wnt نام دارد تنظیم و کنترل رنگ موها است.

Wnt زنجیره ای از واکنشها را برنامه ریزی می کند که سلول‌های بنیادی پوست سر را برای تولید رنگدانه های مو تحریک می کنند و بروز نقص در عملکرد آن می تواند این سیستم را وادار به تولید موهای خاکستری کند.

این دانشمندان موفق شدند با استفاده از این پروتئین موهای سفید موش‌های پیر را به رنگ اصلی بازگردانند.

سلولهای بنیادی فولیکول که در همکاری با سلولهای بنیادی رنگ (ملانوسیتها) کار می کنند رنگ موها را می سازند.

براساس گزارش ABC News ، این پژوهشگران کشف کردند که پروتئین Wnt وظیفه رنگ آمیزی را در این دو نوع از سلولهای بنیادی به عهده دارد. به ویژه، فقدان این پروتئین در ملانوسیتها منجر به رشد موهای خاکستری می شود.

این محققان توضیح دادند: «با دستکاری ژنتیکی این پروتئین می توان از تولید موههای سفید و خاکستری جلوگیری کرد. ما از سالها قبل می دانیم که سلولهای بنیادی فولیکول‌های مو و سلول‌های تولیدکننده رنگدانه ها (ملانوسیت‌ها) برای تولید موهای رنگی همکاری می کنند، اما دلایل آن هنوز ناشناخته بود. اکنون کشف کردیم که Wnt برای عملکرد این دو خط از سلول‌های بنیادی و برای رنگ موها نقشی کلیدی ایفا می‌کند.»

 

  نظرات ()
هنگام عطسه و سرفه، بینی و دهان خود رابپوشانید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


تحقیقات نشان می دهد: با وجودی که سرفه و عطسه منتشر کننده بسیاری از بیماریها هستند اما هنوز هم اکثر مردم به هنگام عطسه زدن یا سرفه کردن جلوی دهان و بینی خود را نمی پوشانند.   پژوهشگران تاکید دارند: پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه هر چند کار ساده ای به نظر می رسد اما یک اقدام مهم و ضروری بهداشتی عمومی برای مقابله با شیوع بیماریهای عفونی است. با وجودی که محققان و کارشناسان بویژه در سالهای اخیر تاکید زیادی روی رعایت این روش ساده پیشگیری دارند اما پژوهشی که در مدت همه گیری آنفلوآنزای خوکی در سال گذشته انجام گرفته تایید می کند که از هر چهار نفر در واقع فقط یک نفر جلوی دهان و بینی خود را می پوشانده است.   به گزارش روزنامه تلگراف، علاوه بر این فقط 5 درصد از مردم این روش را صحیح انجام می دهند.   کارشناسان تاکید می کنند: اگر درون یک دستمال سرفه یا عطسه کنید میکروبها به دست شما منتقل نخواهند شد و در نتیجه مانع از انتشار ویروس ها و میکروبها به سطوح مختلفی خواهید شد که دیگران با آنها در تماس هستند. رعایت نکردن این امر سبب گسترش بیشتر میکروبها بین اطرافیان در یک محیط مشترک می شود.

  نظرات ()
معیار انتخاب همسر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

معیاری که برای انتخاب همسر استفاده می کنید مهمترین مسئله در موفقیت شما در آینده است؛ یعنی پایه و اساس اولویت هایتان که تقریباً انعکاسی از وجود خودتان است. از قدیم باور داشتند که متضادها همدیگر را جذب می کنند اما در دنیای واقعی روابط این به ندرت عمل می کند. البته...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عدم آموزش حدود شرعی در مورد محرم و نامحرم در خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

عامل مهم در ایجاد اختلال در روابط بین دو جنس_ در جامعه ما _ می‌تواند ناشی از فقدان آموزش صحیح در مورد محرم و نامحرم باشد. خانواده‌ها معمولا در این زمینه برنامه منظمی ندارند. بسیاری از خانواده‌ها اختلاط بین بعضی اعضای فامیل را که با یکدیگر نامحرم هستند، مجاز می‌دانند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیابانهای یزد در حال گسترش است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


مسئول اداره امور بیابان اداره منابع طبیعی استان یزد گفت: در حال حاضر نزدیک به 60 میلیون هکتار از مساحت کل استان را عرصه های کویری و بیابانی تشکیل می دهد و این عرصه ها به دلایل مختلف در حال افزایش است.

محمود فتاحی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دلیل خشکسالی، افزایش جمعیت و هجوم شنهای روان به تاسیسات اقتصادی و منابع زیستی، مساحت بیابانهای استان در حال گسترش است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زندگی بدون نبض و ضربان قلب میسر شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


آنها موفق به ساخت یک قلب مصنوعی شده‌اند که به نظر می‌تواند به این اهداف جامه عمل بپوشاند. تنها نکته این است که این دستگاه یک قلب نبوده و ضربان نداشته از این رو نبضی وجود ندارد. اگر بیماری یکی از این قلب‌ها را داشته باشد،‌ به نظر مرده آمده و نوار قلبی‌اش به شکل یک خط ممتد خواهد بود.

در حالی که بسیاری از مردم با نبض و ضربان قلب به زندگی متصل هستند، ‌دکتر «بیلی کان» و دکتر «بود فرازیر» از موسسه قلب تگزاس موفق به کشف راهی شده‌اند که جریان خون بیماران در زمان از دست رفتن نبض ادامه یافته و آنها را زنده نگهدارند.

به گزارش «ایسنا»، این محققان سالها برای تکمیل یک قلب مصنوعی که از کار نیفتاده،‌ فرسوده نمی‌شود و همچنین در آن لخته‌های خون یا عفونت به وجود نمی‌آید، ‌تلاش کرده‌اند.

آنها موفق به ساخت یک قلب مصنوعی شده‌اند که به نظر می‌تواند به این اهداف جامه عمل بپوشاند. تنها نکته این است که این دستگاه یک قلب نبوده و ضربان نداشته از این رو نبضی وجود ندارد. اگر بیماری یکی از این قلب‌ها را داشته باشد،‌ به نظر مرده آمده و نوار قلبی‌اش به شکل یک خط ممتد خواهد بود.

این دستگاه جدید از نوعی فناوری استفاده می‌کند که از دهه 1980 برای کمک به نارسایی قلبی مورد استفاده قرار دارد. یک دستگاه کمک بطنی که نوعی دستگاه گردش خون بوده و به بطن راست یا چپ قلب کمک می‌کند. دستگاه کمک بطنی از یک روتور پره برخوردار است که خون را گردش داده و به سمت جلو در جریانی مداوم هدایت می‌کند.

درحالی که دستگاه کمک بطنی معمولا برای کمک به یک بخش قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد،‌ کان و فرازیر دو عدد از این دستگاهها را به یکدیگر متصل کردند تا بتوانند دور طرف قلب را تحت پوشش قرار دهند.

این محققان، آزمایش‌های خود را بر روی گوساله‌ها انجام داده و اکنون یک گوساله هشت ماهه موسوم به ابیگیل دارند که قلب ندارد.

این محققان قلب این گوساله را درآورده و به جای آن دستگاه جدید پمپاژ خود را قرار دادند.

ابیگیل اکنون براساس آزمایشات قلبی پزشکی مرده به نظر رسیده، اما یک گوساله جوان و پر انرژی است.

کان و فرازیر پس از انجام آزمایش‌های خود بر روی 38 گوساله، تصمیم به انجام آن بر روی انسانها گرفته و این دستگاه را بدن یک مرد 55 ساله مبتلا به آمیلوئیدوز قرار دادند. قلب اصلی این فرد به دلیل ابتلا به این بیماری بسیار آسیب دیده و پزشکان تنها 12 ساعت به او مهلت زندگی داده بودند. این فرد توانست با قلب مصنوعی تا یک ماه دیگر پیش از گسترش بیماری به سایر اعضای بدنش زندگی کند.

این محققان اعلام کرده‌اند که کارهای دیگری نیز باید پیش از ورود این قلب به بازار بر روی آن انجام شود.

  نظرات ()
ایجاد منطقه سلامت و آب‌درمانی اسب‌فروشان سراب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

تراب محمدی، رییس میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: ایجاد منطقه سلامت و آب درمانی اسب فروشان تضمین مناسبی برای توسعه گردشگری سلامت در استان است.
وی با تاکید بر لزوم توسعه زیرساختهای گردشگری سلامت استان اظهار داشت: مطالعات امکان سنجی اجرای این طرح، با هدف ایجاد منطقه ای با رویکرد گردشگری سلامت و آب درمانی در سال های قبل انجام شده است.
محمدی از پیشرفت قابل توجه فعالیت اجرایی در منطقه گردشگری آب گرم اسب فروشان سراب خبر داد و گفت: این منطقه از مصوبات دور اول سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به استان است .
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه منطقه نمونه گردشگری اسب فروشان سراب توانمندی بالایی در توسعه گردشگری طبیعت گردی ورزشی، آبدرمانی و ورزشهای کوهستانی دارد، گفت: برنامه ریزی برای احداث مراکز اقامتی ارزان قیمت، تله کابین و آبدرمانی انجام شده است.
دبیرکارگروه میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: هم اکنون تامین زیرساختهای اولیه در منطقه توسط سازمان شامل احداث منبع آب، راه دسترسی، تامین برق، سرویس بهداشتی، پل عابر پیاده و آبرسانی انجام شده است.
وی یادآور شد: میزان سرمایه گذاری برای این منطقه 100 میلیارد ریال برآورد شده است.
گفتنی است منطقه نمونه گردشگری اسب فروشان سراب به مساحت 150 هکتار در جنوب شهر سراب و در دامنه های کوه بزغوش واقع شده است. آب گرم معدنی آن در زمره آبهای معدنی گوگردی و ناشی از فعالیت های آتشفشانی کوههای سبلان و بزغوش است.

  نظرات ()
مراقب سلامتی خود در پشت میز کامپیوتر باشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

● نحوه نرمش

۱) بصورت صحیح و درست پشت یک میز کار یا اداری بنشینید.کمر خود را صاف کرده، شانه ها را به عقب برده، قسمت فوقانی صفحه نمایشگر باید با چشمان شما در یک راستا قرار گیرد.اگر باید به بالا و پایین کنید، کافیست ارتفاع صفحه نمایش خود را تنظیم کنید. در اینحالت اگر مجبور هستید که به طرف جلو مایل شوید تا صفحه مانیتور را ببینید،ابتدا دید چشمانتان را امتحان کرده و سپس فاصله را تنظیم نمایید. بعد از مدتی این وضعیت نشستن در بدن شما جا افتاده و نیازی به تمرین و دقت همیشگی نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مردان کم سواد؛ حاصل ترکیب جنسیتی موجود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


جاسم ساعدی در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با مشکلاتی که افزایش حضور زنان در دانشگاهها به وجود می آورد تاکید کرد: بیکاران و فارغ التحصیلان دانشگاهها هر روز رو به افزایش است و حضور خانمها در دانشگاهها به این امر دامن می زند و انگیزه پسران را برای ورود به دانشگاه کم کرده است.

یک نماینده مجلس معتقد است حاصل به هم خوردن ترکیب جنسیتی در دانشگاهها، کم سوادی یا بی سوادی مردان در جامعه است که این امر سبب می شود دختران کمتر بتوانند پسرانی همسطح یا بالاتر از خود از نظر تحصیلات بیابند که این موضوع به معنی افزایش تجرد یا کاهش ازدواج است.

جاسم ساعدی در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با مشکلاتی که افزایش حضور زنان در دانشگاهها به وجود می آورد تاکید کرد: بیکاران و فارغ التحصیلان دانشگاهها هر روز رو به افزایش است و حضور خانمها در دانشگاهها به این امر دامن می زند و انگیزه پسران را برای ورود به دانشگاه کم کرده است.

وی افزود: از طرف دیگر دانشگاه رفتن برای خانمها تبدیل به یک جذابیت شده که حتی سبب می شود آنها ازدواج کردن و شاغل شدن را در دانشگاه رفتن ببینند و این امر اتفاق خوبی نیست. جامعه ایران یک جامعه سنتی و مذهبی است و بر اساس احادیث، جهاد یک زن شوهرداری است و نماز خواندن یک زن در خانه ارجح تر از نماز خواندن او در مسجد است.

نماینده مردم خوزستان و شوش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور بیشتر خانمها در دانشگاه و تحصیل آنان موجب بالا رفتن سن ازدواج شده و به این امر در آینده بیشتر دامن جامعه را خواهد گرفت اظهار داشت: مردی که دیپلم است و قصد ازدواج دارد در بیشتر مواقع از سوی زنی که مدرک تحصیلی بالاتری دارد، پذیرفته نمی شود.

به گفته ساعدی، به هم خوردن ترکیب جنسیتی در دانشگاهها موجب می شود در آینده کم سوادی و بی سوادی مردان در جامعه افزایش یابد.

ساعدی در خصوص ارتباط محیط کار و رشته های آموزش عالی خاطرنشان کرد: به عقیده من هم اکنون نظام آموزش عالی ما با محیط کار هیچ گونه هماهنگی و ارتباطی ندارد و باز کار در مسیر دیگری است و آموزش عالی در راه دیگری حرکت می کند.

وی در ارتباط با راههای افزایش جذب مردان در دانشگاهها و تغییر ترکیب جنسیتی در پذیرش دانشجویان به مهر گفت: بهتر است مردان در رشته هایی هدایت تحصیلی شوند که بعد از اتمام دوران تحصیل بتوانند بلافاصله وارد بازار کار شوند و در کارخانجات و رشته های کاربردی برای زندگی و جامعه شاغل شوند.

این نماینده مجلس در این باره به ذکر مثالی پرداخت و گفت: برای مثال رشته محیط زیست در دانشگاه آزاد اسلامی هیچ بازار کاری در کشور ندارد و در هیچ کدام از بخشهای خصوصی و دولتی نمی توان بازار کاری برای این رشته یافت. این امر البته در سایر دانشگاههای دولتی و در برخی رشته ها هم صدق می کند.

 

  نظرات ()
موزه سنجش تبریز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦موزه سنجش در فضای دل انگیز خانه تاریخی سلماسی که مربوط به دوره قاجار بوده و در بین آثار ملی کشور به ثبت رسیده دایر شده است.
ساختمان موزه و یا به عبارتی دیگر خانه سلماسی در سه ضلع حیات و در دو طبقه بنا شده است که طبقه زیرزمین ضلع شمالی توسط پله ای به هشتی ورودی نیز متصل است و حوضخانه نامیده می شود ، از دیگر قسمت‌های زیرزمین می‌توان به مطبخ، انبار ارزاق و آب انبار اشاره کرد.
طبقه همکف داری طنبی‌های اصلی و جانبی در اضلاع شمالی، شرقی و غربی با پنجره‌های اروسی است و بنا دارای تذهیب در کمره اتاق‌ها، شومینه‌ها و هم‌چنین گچ بری‌های بسیار زیبا در سقف طنبی‌های شمالی و شرقی است.
انواع ابزار توزین مانند ترازوهای ظریف زرگری، قپان‌های بزرگ میادین بار مربوط به قرون گذشته، سنگ ‌وزنه‌ها، پیمانه‌های نفتی، وسایل مربوط به علم نجوم مانند اسطرلاب و کره سماوی، ابزارهای سنجش مربوط به علم هواشناسی، قطب‌نماها و ساعت‌های مربوط به سده‌های گذشته در موزه سنجش به نمایش گذاشته‌ شده‌اند.
در این موزه همچنین تنه درخت پنج میلیون ساله متعلق به دوره پلیوسن که از دوران سنوزوییک آخرین دوره زمین شناسی است نگهداری می شود، جنس این درخت با گذشت زمان طولانی تبدیل به سنگ سیلیسی شده و حالت فسیلی و سنگواره‌ای پیدا کرده است.
از دیگر وسایلی که در این موزه با ارزش نگهداری می‌شود می‌توان به نمونه نخستین نسل پمپ‌های بنزین دستی و پمپ دستی وارداتی به کشور اشاره کرد که به وسیله مظفرالدین شاه قاجار 110 سال پیش، همزمان با وارد کردن نخستین خودرو بنز شخصی به دربار ایران از فرانسه آورده شده است.
در این موزه همچنین اولین نمونه‌ های آب سنج و روغن سنج اتومبیل، کنتور برق، قطب نما، انواع ساعت‌های قدیمی و دوربین در معرض دید بازیدکنندگان قرار گرفته است.
نخستین نوع ترازوی بیمارستانی برای سنجش وزن نوزادان نیز در موزه سنجش تبریز نگهداری می‌شود، این ترازو 67 سال پیش در اوایل حکومت پهلوی از انگلستان وارد ایران شد.

  نظرات ()
شیردهی، روزانه 500 کالری از وزن مادر می کاهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

یک پژوهش جدید که اخیرا در برنامه دپارتمان دولتی سلامت در نیویورک انجام گرفته نشان داد: شیردهی، سبب می شود که روزانه 500 کالری انرژی در بدن مادر سوخته شود

این تحقیق که در مجله آمریکایی "طب" به چاپ رسیده تاکید می کند که این کاهش وزن می تواند تعبیری از سایر مزایای شیردهی برای سلامت مادر از جمله کاهش خطر بروز دیابت نوع دوم باشد.   به گزارش روزنامه نیویورک دیلی نیوز، این دپارتمان یک برنامه آموزش بهداشت عمومی 6 و یک دهم میلیون دلاری را راه اندازی کرده است تا مادران جوان را از مزایای شیردادن به فرزندانشان هم برای خود آنها و هم برای نوزادشان آگاه سازند.   طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، در حالی که به مادران توصیه می شود تا یک سال و حتی بیشتر به نوزاد خود شیر دهند اما اغلب تا شش ماهگی این مسوولیت را به عهده می گیرند و توصیه پزشکان را نادیده می گیرند.  

  نظرات ()
روانشناسی کودک (2 تا 7 سالگی)(12) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

  5 - ناهمانندی عواطف در کودکان گوناگون
   واکنش های کودکان در برابر یک انگیزه مشخص با هم متفاوت است. این تنوع رفتار عاطفی نتیجه یادگیری ها و محیط های پرورشی گوناگون است. 
6-  تشخیص عواطف درونی از نمودهای ظاهری آنها عواطف درونی کودک را به آسانی می توان از روی رفتار و حالتهای ظاهریش تشخیص داد. 
 7-  تغییر شدت و ضعف عاطفه ای شخص در طی زمان


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علل بروز افسردگی در زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


به گزارش واحد مرکزی خبر ، مشکلات زندگی ماشینی و همچنین بحران‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع ، باعث تشدید افسردگی شده است .

افسردگی همه امور مربوط به زندگی از جمله کار ، درس خواندن و خوابیدن را مختل می کند و امروزه مردم دریافته اند که این بیماری به صورت شایع گریبانگیر خود یا اطرافیان آنها می شود .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیش بینی دیابت10 سال قبل از بروز بیماری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


دانشمندان موفق شدند با کمک یک آزمایش خون جدید خطر احتمالی ابتلا به بیماری دیابت را 10 سال قبل از بروز آن پیش بینی کنند.   پژوهشگران در فستیوال علم انگلیس در بیرمنگهام متذکر شدند که این تست می تواند حدود نیمی از افرادی را که به دیابت نوع دوم مبتلا خواهند شد، شناسایی کند.   قسمت جدید بر اساس شناسایی مقدار یک مولکول ژنتیک در خون بیماران عمل می کند. همین مولکول که میکروآر آن آ یاMiR    نام دارد می تواند افرادی را که در معرض خطر شدید ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی هستند، شناسایی کند.   دکتر منوئل مایر، دانشمند برجسته کالج کینگ لندن در این پژوهش می گوید: هزینه این آزمایش حدود دو پوند خواهد بود.   به گزارش روزنامه تلگراف، پزشکان می گویند: بزرگترین مزیت این آزمایش این بوده که به طور مستقیم آسیبی را که دیابت به عروق خونی وارد می سازد، ارزیابی می کند.   دکتر مایر تصریح کرد: برای پزشکان بسیار مهم است که بتوانند بیماران دیابتی را که بیشتر در معرض مشکلات قلبی - عروقی هستند، شناسایی کنند و به نظر می رسد این گروه جدید از نشانگرهای خونی می توانند این امکان را برای محققان فراهم سازند.  

  نظرات ()
چرا اضطراب، مغز را به اشتباه می اندازد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


محققان در مدتها پیش، این سوال را در ذهن داشتند که چرا افراد مضطرب، هنگام تصمیم گیری واقعا ناتوان می شوند.   یوکو موناکاتا، پروفسور روانشناسی در دانشگاه کلورادوی آمریکا معتقد است که در اشخاص مضطرب، بازدارندگی عصبی کاهش پیدا می کند که همین امر تصمیم گیری را دشوار می سازد.   بازدارندگی عصبی فرآیندی است که طی آن یک سلول عصبی، فعالیت سلول دیگر را سرکوب می کند و این فرآیند جنبه ای حیاتی در توانایی انسان در انتخاب کردن است.   به گزارش مجله علمی نیچر، هانا سیندر محقق روانشناس و دانشجوی موناکاتا در این باره خاطرنشان کرد: ما دریافتیم اگر میزان پدیده بازدارندگی را در یک مغز تحریک شده افزایش دهیم سپس سیستم مغزی می تواند تصمیمات دشوارتری را اتخاذ کند و بالعکس اگر از میزان بازدارندگی کاسته شود تصمیم گیری برای فرد دشوارتر می شود.   پژوهشگران می گویند: با این یافته می توان به روش های مفید برای بهبود اضطراب دست پیدا کرد.شرح این یافته در مجله پیشرفتهای آکادمی ملی علوم منتشر شده است.  

  نظرات ()
روان شناسی دوران سالمندی(7) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

با معنای یک رویداد به منزله درجه اهمیتی است که یک فرد برای آن رویداد قایل شده است. مطالعات نشان می دهد که اهمیتی که فرد برای یک رویداد قایل است و ادراکی که از آن موقعیت دارد می تواند بر بهزیستی شخصی او موثر باشد(1990) . گفته است ادراک مخرب بودن قابل ملاحظه یک رویداد حتی اگر آن رویداد ذاتاً این ویژگی را نداشته باشد، می تواند منجر به ناامیدی شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دارویی برای کاهش عوارض جانبی درمان سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


پژوهشگران از تولید دارویی خبر داده اند که ریزش مو و سایر عوارض جانبی ناشی از پرتودرمانی در بیماران سرطانی را متوقف می سازد.   به گزارش ایسنا، این دارو که عوارض جانبی درمان سرطان را تا 75 درصد در بیماران کاهش خواهد داد به زودی وارد بازار خواهد شد.   این دارو موسوم به "2-دئوکسی - د - گلوکز" (DG-  2)  تولید محققان سازمان توسعه تحقیقات دفاعی در هند است و سه مرحله آزمایشات بالینی راتکمیل کرده و اخیرا برای تولید تجاری به آزمایشگاهی در حیدرآباد فرستاده شده است. این دارو در مرحله نهایی باید مورد تایید دبیرکل خدمات بهداشتی در این سازمان قرار بگیرد.   به گزارش پایگاه اینترنتی تورنتو نیوزنت ورک، در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند عوارض جانبی پرتودرمانی را کاهش دهد. اگر این دارو پیش از آغاز پرتودرمانی به بیماران سرطانی داده شود، عوارضی شامل ریزش مو، تهوع، از دست دادن اشتها و بی خوابی کاهش خواهند یافت. 

  نظرات ()
با مصرف انواع کلم به جنگ سرطان پستان برویم! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


عضو کمیته اجرایی پنجمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران، تومورهای پستان را شایع ترین علت مرگ زنان 20 تا 59 ساله با علت سرطان برشمرد و افزود: تماس طولانی مدت بافت پستان با هورمون استروژن شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شاخص ژنتیکی نوع شدید بیماری آلزایمر شناسایی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


یک تیم بین المللی از کارشناسان با مدیریت دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در سنت لوئیس، یک نسخه ژنتیکی جدید را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد می تواند میزان پیشرفت بیماری آلزایمر در آینده را پیش بینی کند.  
در حالی که مطالعات پیشین روی فاکتورهایی متمرکز شده بود که بر خطر بروز آلزایمر موثر هستند، پژوهش جدید به روشی برای تشخیص سرعت پیشرفت این بیماری در مبتلایان، پس از تشخیص آن اشاره دارد.  
پژوهشگران روی 846 بیمار مطالعه کردند که میزان پروتئینی موسوم به "tau" در مایع مغزی نخاعی آنها بالا رفته بود.  
بررسی های اخیر نشان داده است که وجود نوع خاصی از پروتئینtau    در مایع مغزی - نخاعی در واقع یک شاخص بیماری آلزایمر است.  
پژوهشگران هم چنین روی نسخه های جداگانه DNA در بیماران مطالعه کرده و یک نشانگر ژنتیکی را کشف کرده اند که با افزایش میزانtau  در ارتباط است.  
به گزارش شبکه خبری ان بی سی، این نشانگر با پیشرفت سریع بیماری الزایمر در ارتباط است.  
پژوهشگران می گویند: افرادی که حامل این نشانگر ژنتیکی هستند در هر مرحله از بیماری، سطح پروتئین تائوی بالاتری دارند.  
این تحقیق در مجله کتابخانه عمومی علم به چاپ رسیده است.  

  نظرات ()
قلعه ضحاک جهانی می‌شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

  قلعه ضحاک هشترود ثبت جهانی می‌شود
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تشکیل پرونده قلعه ضحاک برای ثبت جهانی خبر داد و با اشاره به تامین زیر ساخت های مورد نیاز تا ورودی قلعه افزود: میزان هشت درصد یارانه برای تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران اختصاص می‌یابد.
محمدی به مطالعات طرح جامع قلعه ضحاک، راه‌اندازی موزه در محل قلعه ضحاک با همکاری بخش خصوصی را از اهم اولویت های سازمان میراث فرهنگی استان اعلام کرد.
در این جلسه در زمینه سرمایه‌گذاری گردشگری شهرستان هشترود پنج تفاهمنامه با موضوعات حاشیه سد سهند، احداث تله کابین در محدوده قلعه ضحاک، احداث هتل آپارتمان در هشترود، احداث مجتمع‌های خدماتی ـ رفاهی در اراضی اطراف قلعه ضحاک و ایجاد مجتمع رفاهی - خدماتی در مسیر جاده قلعه ضحاک با سرمایه‌گذاران امضا شد.
قلعه ضحاک (آژدهاک) یا داش قلعه در 28 کیلومتری‌ شرق‌ عجب‌شیر و در ساحل شرقی دریاچه ارومیه و در 95 کیلومتری جنوب تبریز قراردارد.
قلعه ضحاک با بیش از 3000 سال قدمت بر فراز کوه منفرد، از مکان‌های مهم اقوام مانایی و مادها بوده است. این قلعه در نزدیکی شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان و یکی از مکان‌های دیدنی است که در ارتفاع 2300 متری از بستر رودخانه قلعه قرار گرفته است.
قدمت قلعه ضحاک به اقوام مانایی و مادها برمی‌گردد و در تاریخ نام‌های متعددی از جمله؛ ضحاک، اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ و قلعه گویی ذکر شده است. این قلعه نخستین بار توسط‌ یک هیئت‌ باستانشناسی ‌آلمانی‌ در سال‌ 1971 میلادی‌ مورد بررسی‌ و تحقیق‌ قرار گرفته‌ است.
آثار برجای مانده از برج‌های نیم استوانه‌ای به نام دروازه قلعه و پوشش دیوارها که از سنگ‌های مکعب مستطیلی است، قدمت آن را تا دوره ساسانی می‌رساند ولی سفال‌های به دست آمده از این قلعه مربوط به سده‌های ششم و هفتم هجری است. از این قلعه که به عنوان یک دژ استفاده می‌شده، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و دیوارهای آن کنده کاری شده است.
در داش‌ قلعه‌ ضحاک، تک حفره‌هایی‌ نیز دیده‌ می‌شود که‌ تمام‌ آن‌ را در صخره‌های‌ عمودی‌ کوه‌ کنده‌اند، علاوه‌ بر اینها، آب‌ چشمه‌ای‌ که‌ در دامنه‌ کوه‌ مقابل‌ قرار دارد با فشار متوسط‌ لوله‌هایی‌ که‌ در زمین‌ کار گذاشته‌ شده از روی‌ پشته‌ مابین‌ گذشته‌ و به‌ ارتفاع‌ قلعه‌ می‌رسد.
مسیر لوله‌ آب‌ از روی‌ بستری‌ که‌ در زمین‌ به‌ وضوح‌ نمایان‌ است‌ معلوم‌ می‌شود به‌ علاوه‌ تکه‌های‌ متعددی‌ از لوله‌های‌ گلی‌ و بقایائی ‌از قالب‌ سنگی‌ که‌ با بی‌قیدی‌ از بستر کنده‌ شده‌ در اطراف‌ دیده‌ می‌شود.
این‌ قلعه‌ از تارا

  نظرات ()
افزایش آمار مرگ و طلاق در سال 89 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

 

سازمان ثبت احوال کشور در گزارشی اعلام کرد: در یازده ماهه سال 1389 تعداد 393هزار و 697 واقعه فوت به ثبت رسیده است که در هر شبانه روز بطور متوسط تعداد هزار و 172 واقعه فوت به ثبت رسیده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از خنده درمانی چه می دانید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦

خنده و شادی طول عمر آدم را زیاد می کنند، چون می توانند بدن را در مقابل بیماری ها و استرس ها مقاوم کنند. زندگی هر روزه ما پر است از گرفتاری و نگرانی و تنش. هر لحظه یک مشکل و نگرانی جدی پیدا می شود تا شادی های واقعی زندگی ما تنگ تر شوند. این طوری می شود که بیشتر ما خود را مستحق شادی و لذت بردن از زندگی نمی دانیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سالانه 6 هزار مرگ مغزی در کشور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


بر اساس آمارهای کشوری حدود 200 بیمار قلبی، 250 بیمار ریوی و 900 بیمار کبدی در انتظار پیوند قرار دارند که سالانه 25 درصد از این افراد به سبب نیافتن عضو مناسب پیوند جان خود را از دست می دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:سالانه 6 هزار مرگ مغزی در کشور ثبت می شود.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، دکتر مهرسای در مراسم آغاز به کار نشست هماهنگ کنندگان فراهم آوری اعضای پیوندی افزود: باید فرهنگ اهدای عضو به گونه ای در کشور گسترش یابد که هیچ یک از اندامهای سالم این 6 هزار بیمار مرگ مغزی زیر خاک از بین نرود.

این نشست امروز در سالن امام حسین(ع) بیمارستان سینا برگزار شده است.

ارائه آمار عملکرد متمرکز شبکه فراهم آوری اعضای کشور،مراحل فراهم آوری اعضای پیوندی، شناسایی فعال و ارجاع موارد مرگ مغزی، مروری بر پروتکل تشخیص مرگ مغزی در ایران، کسب رضایت از خانواده اهداکننده، ارزیابی اهداکنندگان مرگ مغزی، کلیات مراقبت های اهداکنندگان مرگ مغزی، حمایت های روانی و اجتماعی از خانواده های اهدا کننده، فرهنگ سازی اهدای عضو پس از مرگ، تخصیص اعضای پیوندی و مشکلات، وظایف هماهنگ کنندگان پیوند درباره گیرندگان اعضای پیوندی از جمله موضوعات این نشست است.

بر اساس آمارهای کشوری حدود 200 بیمار قلبی، 250  بیمار ریوی و 900 بیمار کبدی در انتظار پیوند قرار دارند که سالانه 25 درصد از این افراد به سبب نیافتن عضو مناسب پیوند جان خود را از دست می دهند.

 

  نظرات ()
ایران رتبه پنجم منطقه در پیوند اعضا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


رتبه جهانی پیوند اعضای کشورمان نیز 42 است که در مقایسه با سال 88، شش پله بهتر شده است.

مسئول واحد پیوند اعضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رتبه پنجم ایران در پیوند اعضا در میان کشورهای منطقه خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، خانم دکتر قائمی در مراسم آغاز به کار نشست هماهنگ کنندگان فراهم آوری اعضای پیوندی گفت: رتبه کشور در مقایسه با سال 88 حدود چهار پله ارتقا یافته است.

وی افزود: رتبه جهانی پیوند اعضای کشورمان نیز 42 است که در مقایسه با سال 88، شش پله بهتر شده است.

خانم قائمی اضافه کرد: تاکنون حدود 29 هزار و 740 پیوند عضو در کشور صورت گرفته و 12 واحد فراهم آوری اعضای پیوندی و15واحد شناسایی مرگ مغزی در کشور فعال است.

وی گفت: بخش های تخصصی پیوند در زمینه های کلیه، قلب، ریه، کبد، پانکراس و روده نیز برای عرضه خدمات به بیماران در کشور فعالیت می کنند.

خانم قائمی با بیان اینکه اهدای کلیه از افراد دچار مرگ مغزی موجب کاهش دریافت عضو از افراد زنده می شود، افزود: در سال 89 دریافت کلیه از افراد زنده، حدود 8 درصد در مقایسه با سال 88 کاهش یافت.

وی گفت: 77 درصد پیوندهای کلیه در سال 88 از اهدا کننده زنده بوده است.

  نظرات ()
دریاچه ارومیه خون گریه می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٦


نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مسئولان پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی نکنند، فاجعه‌ای اتفاق خواهد افتاد که حتی با صرف میلیاردها تومان پول هم قابل برگشت نخواهد بود.

نماینده مردم ارومیه با اشاره به بحرانی‌تر شدن وضعیت دریاچه ارومیه در ماه‌های اخیر و هشدار درباره ایجاد سونامی نمک به واسطه خشک شدن این دریاچه، خواستار اختصاص منایع مالی بیشتر و تسریع در اجرای پروژه احیای دریاچه ارومیه شد.

"نادر قاضی‌پور" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، از بحرانی‌تر شدن وضعیت دریاچه ارومیه و نزدیک شدن آن به نابودی کامل، ابراز نگرانی کرد و گفت: امروز دریاچه ارومیه به واسطه سوء مدیریتی که موجب رو به موت شدن این دریاچه شده است، خون گریه می‌کند و نیازمند توجه جدی مسئولان است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مسئولان پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی نکنند، فاجعه‌ای اتفاق خواهد افتاد که حتی با صرف میلیاردها تومان پول هم قابل برگشت نخواهد بود.

وی با بیان این که اگر این دریاچه دچار مشکل شود باید صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احیای آن انجام شود، تأکید کرد: تنها یک نمونه از اثرات زیان‌بار خشک شدن دریاچه ارومیه این است که  یک تا ۱۰ میلیارد تن نمکی که باد از این دریاچه از غرب به شرق کشور می‌برد، می‌تواند زندگی ۱۳ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار دهد و حتی زندگی مردم تهران را هم دچار مشکل کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از پیگیری تعدادی از نمایندگان مجلس برای تشکیل کمیته ویژه‌ای برای پیگیری مشکلات دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: سوء مدیریت در احیای دریاچه ارومیه باعث شد تا به فکر تشکیل کمیته ویژه پیگیری مسائل دریاچه ارومیه بیفتیم؛ زیرا موضوع دریاچه ارومیه مشکلی ملی است که حل آن نیازمند تلاشی ملی و گسترده است.

  نظرات ()
شکل گیری هویت دوره دبیرستان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱٤


   در این دوره برخلاف قبل که نوجوانان مرحله ویرانسازی را تجربه می کنند آنها به احتمال زیاد در حال بازسازی یک هویت برای خود می باشند در حالی که نوجوانان در مرحله قبلی، خود پنداره دوران کودکی را می شکنند نوجوانان دبیرستان معمولا سعی می کنند احساس اینکه چه کسی هستند را با تغییرات جسمی احساسات جنسی، ارزیابی تواناییها و نقشهای جاری یا آینده خود تلفیق کنند (مارسیا و همکاران 1993، به نقل از شهرآرای، منتشر نشده).

مطالعات انجام شده توسط لاویه در سال 1976 که بر روی نوجوانان دختر و پسر دبیرستانی 15 تا 18 ساله انجام شد با افزایش سن افزایش شکل گیری هویت را نشان داد اما این افزایش معنی دار نبود. میل من نیز در سال 1977 شکل گیری هویت را در پنج گروه سنی پسران در سنین 12، 15، 18، 21 و 24 سال مورد مطالعه قرار داد. نتایج این پژوهش نشان داد که آزمودنیها در آغاز نوجوانی دارای هویت پیش رس یا سردرگم بودند و بیشترین تغییرات هویتی بین 21 تا 24 سالگی مشاهده گردید (مارسیا، 1980) . مروری بر مطالعات انجام شده نشان می دهد که اکثر کارهای انجام شده روی شکل گیری هویت مربوط به دوران آخر نوجوانی - یعنی سالهای دبیرستان - می شود. پس از سن 15-18 سالگی نوجوان بررسی در مورد امکانات مناسب با تعهدات شان را افزایش می دهند به نظر می رسد که هویت در سنین 18 تا 21 سالگی شکل می گیرد (آدامز، 1992، به نقل از آقاجانی 1380).

  نظرات ()
اعتیاد بستر ساز طلاق نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱۳ از کنار خبر آمار طلاق نمی توان بی تفاوت گذشت به ویژه وقتی که بیشترین میزان طلاق ثبت شده برای مردان به گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال و ۲۰ تا ۲۴ سال برای زنان باز می گردد، در حالی که اغلب هنوز فرصت زندگی زیر یک سقف را تجربه نکرده اند باید شناسنامه شان ممهور به حکم طلاق شود.

این عبارات مکمل این اظهار نظر مدیر کل آمار سازمان ثبت احوال کشور است که معتقد است علیرغم اینکه با افزایش جمعیت گروه های در معرض ازدواج روبرو بوده ایم، اما روند ازدواج هم در کشور چشمگیر نبوده است.

بررسی پیرامون چرایی طلاق و تاثیر علل مطرح بر این آسیب اجتماعی موضوعی است که این گزارش بدان می پردازد.

طلاق در فرهنگ فارسی رها کردن، جدا شدن، از هم گسیختن یک خانواده و پایان دادن به زندگی مشترک زن و شوهر تعبیر می شود.

مفهومی که تا چند سال پیش شاید در فرهنگ ما ایرانیان به تابویی شباهت داشت که تلفظ آن هم رعب آور بود چه برسد به انجام آن.

خبر جدایی فلان زن و شوهر چنان رعشه بر اندام خانواده ها می انداخت که اعلام خبر آن هم دشوار و از ترس پخش شدن میان مردم از گوش خاله زنک ها دور و مخفی می ماند.

اما آیا امروز این مفهوم به سیاق خود باقی مانده است؟ یا طلاق امری عادی و مثل فرهنگ پذیری های امروزی مان که خیلی زود با بدی ها اخت می شویم دیگر حلال ترین منفور خداوند نیست؟!


در دادگاه های خانواده چه خبر است؟

آمار طلاق طی ماه های اخیر گویای چنین حکایتی است.

دختر و پسری که با وجود همه دردسرها و زحمات طاقت فرسایی که می باید برای تشکیل یک زندگی مشترک متحمل شوند تنها دلخوش به یکی شدن و با هم بودن به نداری هایشان قناعت می کنند تا با یک کف دست توکل به حق و یک مشت امید به آینده، راهی مسیر سرنوشت شوند.

اما گویا سرنوشت مسیر دیگری برایشان رقم زده و آن دوری و فراق از همه آرزوهایی است که روزی در لحظات دو نفره ترسیم می شد حال به جدایی می اندیشند و میان شعبات دادگاه خانواده در راهروها تصمیم خودسرانه شان را مصمم تر جستجو می کنند.

ابوالفضل و اکرم نمونه ای از صدها زوجی هستند که بعد از هشت ماه عقد رسمی بدون اینکه زندگی در خانه مشترکشان را تجربه کنند سروکارشان به دادگاه خانواده افتاده است.

«ابوالفضل» بی مهری و کم توجهی همسرش را بهانه درخواست طلاق عنوان می کند هرچند اکرم هم بی میل به جدا شدن نیست اما نمی تواند در مقابل خواسته قلبی اش هم بایستد و به یک عمر زندگی با فردی که هیچ علاقه ای به او ندارد، تن بدهد.

اکرم که فقط ۱۸ سال از عمرش می گذرد و گریه و ناراحتی اش از چنین سرنوشتی مجال صحبت کردن به او نمی دهد، اصرار خانواده به ازدواج با ابوالفضل و کودک فرض کردن او را علت به وجود آمدن چنین مشکلی می داند و حالا او مانده با مهر طلاق بر زندگی ای که هنوز فرصتی برای تجربه کردنش نداشته است.

ابوالفضل ۳۰ ساله پس از کمی صحبت کردن از ماجرای دیگری پرده برمی دارد و آن علاقه همسرش به خواستگار قبلی اش است که مدتی است با وی تماس تلفنی و ملاقات داشته تا اینکه همسرش از این موضوع مطلع شده و حال از مخفی کردن چنین موضوعی ناراحت و قصد جدایی دارد.


ساختمان پزشک قانونی و نزاع زوجین

فرشته هم که در پزشک قانونی منتظر معاینه پزشکی است از کبودی بدنش ناشی از کتک هایی می گوید که دو سال است تحمل می کند اما تاکنون دم نزده است.

وی نیز دخالت خانواده همسرش را علت دعوا و نزاع هایی می داند که اغلب روزهای سال با شوهرش دارد.

فرشته به گزارشگر کیهان می گوید: وابستگی همسرم شهرام به مادرش به جایی رسیده که تمام حقوقش را سر ماه به او تحویل می دهد و من باید برای مخارج خانه و تهیه مایحتاج زندگی از مادرشوهرم پول بگیرم. زندگی با خانواده شوهر و دخالت های نابجای آنها حتی در خصوصی ترین موارد هم آزار دهنده است اما همسرم مانند بچه ها به مادرش وابسته است و حاضر نیست حتی یک روز از او جدا شود.

سهیلا هم از شوهر معتادش می گوید که بارها ترک کرده اما باز هم اعتیاد نتوانسته او را پایبند زن و فرزندش کند.

همسر وی هم که کارمند یکی از ادارات دولتی بوده است بیکاری اش را علت فشارهای زندگی و معتاد شدن می داند به خبرنگار سرویس گزارش کیهان می گوید: اگر شغلم را از دست نمی دادم زندگی ام به این مرحله نمی رسید که با دو بچه ۴ و ۱۲ ساله از زنم جدا شوم اما چه کار کنم که شغل جدیدم هم نتوانست مرا از مواد مخدر جدا کند! من هنوز آنها را دوست دارم و حاضر به جدایی نیستم.

بی توجهی به هزینه های زندگی، اهمیت ندادن به فرزندان، بدخلقی و خشونت به خانواده تنها برخی از آسیب های اعتیاد است که زندگی های مشترک زیادی را به ورطه نابودی کشیده است. موضوعی که سهیلا زنی که قصد جدایی از همسر معتادش را دارد بیان می کند.

وی در همین رابطه می گوید: آزار دادن و کتک زدن بچه ها هنگامی که عصبانی می شود و تعادل روحی خود را ازدست می دهد هم غیرقابل تحمل است. پسر بزرگترم بار قبلی بدلیل امتناع از خریدن سیگار برای پدر معتادش حسابی کتک خورد و پایش آسیب دید. دیروز هم خودم برای اینکه خرجی می خواستم با شوهرم دعوایم شد که حسابی از او کتک خوردم و امروز برای معاینه کبودی زیر چشم و احتمالا پارگی مویرگ های چشم چپم مراجعه کرده ام و با تایید پزشک حتما طلاقم را خواهم گرفت.

وی می گوید: دیگر نمی توانیم پیش همسایه ها سربلند کنیم. اقوام و فامیل هم به خانه مان نمی آیند چون اعتیاد همسرم همه آنها را فراری داده است. از طرفی هم حس ترحم اقوام نسبت به من و فرزندانم آنقدر آزار دهنده است که تصمیم گرفتم بالاخره از همسرم جدا شوم. چون با جدایی از او حداقل می توانم فرزندانم را از بدآموزی های اعتیاد پدرشان دور نگه دارم.


حکم هایی که برای جدایی صادر می شوند

گذشته از شرح حال برخی از زوجینی که با دلایل هر چند منطقی ترجیح می دهند پیه مطلقه شدن را به تنشان بمالند، عده ای هم هستند که در ظاهر مشکلاتی دارند اما عمدتا قابل حل شدن است به همین دلیل زمان بررسی پرونده شان به ماه های آتی واگذار می شود تا شاید طرفین به زندگی گذشته خود برگردند و مجدد زندگی شان را از سر گیرند.

مریم یوسفی عضو هیات علمی و مدرس جامعه شناسی در دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار سرویس گزارش کیهان می گوید: اغلب مواردی که خود مردم به آن حکم طلاق می دهند و برای جدایی به دادگاه می روند اگر درست و دقیق بررسی شود قابل حل شدن است. در حالی که برخی ندانم کاری ها و لجاجت و مشورت های نابجای برخی خانواده ها، زوج های جوان را محکوم به جدایی می کند.

وی در توضیح بیشتر به واکاوی پرونده های فوق می پردازد و می گوید: ابوالفضل بی مهری و کم توجهی همسرش را بهانه درخواست طلاق عنوان می کند در حالی که همسرش واقعا به شخص دیگری علاقه مند است. به حتم تحقیقات بیشتر توسط خانواده ها می تواند بروز چنین مشکلاتی را به صفر برساند اما ابوالفضل احتمالا تحقیقی نداشته تا از علاقه آن دو مطلع شود. همینطور اصرار خانواده اکرم به ازدواج با ابوالفضل بخش دیگر ماجرا است.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: با وجودی که آنها از علاقه اش به خواستگار قبلی او آگاهند اما همچنان او را کودکی می دانند که نمی تواند برای آینده اش تصمیم درستی بگیرد در حالی که همین کودک! می داند چطور عاشق شود و چگونه عشقش را به شخص قبلی حفظ کند و همچنان روی خواسته هایش تاکید کند.

وی در تحلیل پرونده فرشته که دو سال سخت ترین زندگی را نزد خانواده همسرش تحمل کرده است معتقد است: وابستگی شهرام به مادرش همانطور که فرشته مدعی است حتی یک روز هم بدون او نمی تواند زندگی کند، موضوعی نیست که فرشته پیش از ازدواج متوجه نشده باشد اما مورد سهل انگاری او قرار گرفته است. کمک گرفتن از بزرگان فامیل، بدست آوردن دل خانواده همسر و پرهیز از جدال یا خودداری از اقدام فوری برای جدایی محل زندگی همه مهارت هایی است که این خانم می تواند انجام دهد و به مرور شاهد بهبود وضعیت خواهد بود.

رجوع به مشاوران زبده و رعایت دقیق همه توصیه های آنها که تماما مهارت های ارتباطی و کلامی و روش هایی برای بهبود وضعیت زندگی است روش مناسبی که در دادگاه خانواده نیز مکرر تاکید می شود.

مساله دیگری که جوانها و زوج های جوان باید بدانند و عمل کنند، احترام به بزرگترهای خانواده و استفاده از تجربیات آنان است. اشتباه زوج های جوان در روزگار ما این است که با رفتارهای عجولانه و قضاوت های احساسی بزرگترهای خود را زیر سوال برده و دلسوزی های بجای آنان را لوث می کنند.


علل طلاق و افزایش آمارها

اعتیاد، بی کاری، ناتوانی جنسی، درآمد پایین و عدم پرداخت نفقه از سوی شوهر علت اصلی درخواست های طلاق در دادگاه های خانواده است که متاسفانه پس از دو تا چهار سال زندگی مشترک میان زوجین و بیشتر توسط زوجه اقدام می شود.

البته بنابر اظهارات سید مطهر علوی وکیل پایه یک دادگستری در استان گیلان شفاف نبودن آمار پرونده های خانوادگی اعم از طلاق، مهریه و نفقه از مهمترین چالش های اجتماعی و حقوقی است که دستگاه های فرهنگی و رسانه ها و خانواده با در دست داشتن آمار دقیق و صحیح بهتر می توانند برای پیشگیری از ازدواج های ناموفق برنامه ریزی و اقدام کنند.

دکتر حسین باهر استاد دانشگاه معتقد است: نه فقط در سنین پایین و ابتدایی زندگی مشترک بلکه نرخ طلاق در سنین بالا هم وجود دارد.

وی در این زمینه به گزارشگر کیهان می گوید: برخی از زوجین پس از چندین سال زندگی مشترک تقاضای طلاق می کنند و مشاوره های صورت گرفته نشان می دهد دو گروه طلاق ها در کشور وجود دارد؛ طلاق در سنین بالا و دیگری طلاق قدرت.

دکتر باهر در توضیح این سخنانش اضافه می کند: تعدادی بسیار اندک از زوجین هستند که بعد از گذشت چندین سال از زندگی مشترک به دلیل برخی مشکلات اقتصادی، دیدن فیلم های خارجی ، وسوسه های محیطی و غیره تحمل یکدیگر را نداشته و درخواست طلاق می کنند.

وی توصیه می کند: تاسیس شورای عالی بررسی مفاسد اجتماعی به منظور بررسی علل مفاسد برای برخورد و حتی جلوگیری از بروز خواسته های غیراخلاقی در زوجین می تواند حد و مرز عفاف را مشخص و از افزایش چنین طلاق هایی بکاهد.

این جامعه شناس همچنین ادامه می دهد: در گروه قدرت بیشتر زنان جوان متقاضی طلاق هستند اما در جداییهای سنین بالا مردان تقاضای طلاق می کنند. طلاق قدرت مربوط به جدایی زوجینی است که چند سال با یکدیگر دوست بوده و زندگی آنها تنها پس از چند ماه به شکست منجر شده است البته این نوع آشنایی ها اغلب از خیابان ها آغاز می شود که با درگیری عواطف جوانان ازدواج می کنند اما بعد از مدت کوتاهی به این نتیجه می رسند که قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند.

البته دلایل دیگری اعم از اعتیاد، بالارفتن سطح توقعات و کم رنگ شدن ایمان نیز وجود دارد که منجر به طلاق می شود.

چگونه عواطف را کنترل کنیم؟

چطور ابراز علاقه کنیم؟

چگونه با یک فرد دیگر و با نظرات متفاوت او زیر یک سقف زندکی کنیم؟

چرا باید انسان ها را به همان شکل که هستند بپذیریم؟

چگونه خود را به جای دیگران بگذاریم و با جابجایی ایجاد شده تحلیل بهتری از رفتار دیگران داشته باشیم؟

چرا باید اشتباهات شخصی مان را بپذیریم و جرات عذرخواهی داشته باشیم و تا چه میزان با این موضوع آشنا هستیم و درصدد اجرایش برآمده ایم؟

پاسخ به این سوالات توانایی خاصی با عنوان مهارت های زندگی است که ناآگاهی از آن اعتیاد، تنهایی و طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی را رقم خواهد زد.

از نظر جامعه شناسان، طلاق جزء آسیب های اجتماعی تلقی می شود اما آنها همیشه طلاق را محصول جامعه نمی دانند بلکه عوامل دیگری را در این زمینه موثر می دانند که از آن جمله

می توان به روحیه و توانایی خود اشخاص در رفع مشکلات اشاره کرد.

وقتی رابطه زوجین امکان استمرار ندارد و آرامش، محبت و احترام جای خود را به نزاع، خصومت و برخوردهای نامناسب می دهد، در نتیجه جو متشنجی در خانواده حاکم می شود که زمینه رشد افراد خانواده را سلب می کند و در این بزنگاه طلاق به عنوان آخرین راه حل پیشنهادی مطرح می شود.


اعتیاد محصول بی اطلاعی از مهارت ها

با پرداختن به علل معنوی و خلاء های دینی همچنین ضرورت آموزش مهارت های زندگی بهتر است یکی از حلقه های مفقوده اصلی خوشبختی و سعادت در زندگی را بررسی کرد.

می گوید وقتی بیکارم و شغلی پیدا نمی کنم باید چه کار می کردم؟ خب اعتیاد بهترین! وسیله ای بود که بتوانم در مقابل داد و فریاد همسر از نداشتن خرجی خانه رها شوم.

این اظهارات جوان ۳۰ ساله ای است که به تازگی از همسرش جدا شده و اعتیاد را نه تنها عامل طلاق بلکه مسبب دیگر مشکلات از جمله بیماری و مصائب دیگری عنوان می کند.

به اعتقاد دکتر غلامرضا علیزاده جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه در گفت و گو با گزارشگر کیهان در صورتی که جوانان با مهارت های زندگی آشنا باشند کمتر به این دام خواهند افتاد.

وی می گوید: وقتی می آموزیم چگونه عواطف را کنترل کنیم و چطوردر مقابل شرایط دشوار زندگی بایستیم و راه حل منطقی و عقلایی پیدا کنیم هرگز با بوجود آوردن یک مشکل بزرگتر سعی نمی کنیم صورت مساله قبلی را پاک کنیم.

قبول اشتباهات و جرات عذرخواهی و تعهد به عدم تکرار آن مرحله دیگر است. اگر جوانان را به این رفتارها عادت دهیم مشکلی ایجاد نمی شود.

همانطور که دکتر حسین باهر جامعه شناس هم اظهار می دارد: اعتیاد با وارد شدن به زندگی، به دو دلیل خانواده را از هم می پاشد: اول پرستیژ خانواده را از هم می پاشد چون همسر و اعضای دیگر خانواده حاضر به پذیرش آن نیستند و از طرف اقوام و فامیل مورد سرزنش قرار می گیرند.

دلیل دیگر بالا رفتن مخارج و هزینه ها است که حتی در خانواده های متمول هم رفته رفته توان مالی کاهش یافته و فقر می تواند مفاسد اجتماعی پدید آورد.


همسرانی که همفکر نیستند

وقتی علی، کارمند یکی از ادارات خصوصی همه هم و غم خود را یافتن همسری پول دار عنوان می کند تنها به این بهانه که بتواند در گرفتاری های مالی زندگی کمک خرجش باشد و یا سمیه با مدرک تحصیلی پایین خود در انتظار شاهزاده ای با مدرک تحصیلی عالیه است و همه معیارهایش را در انتخاب چنین زوجی خلاصه می کند بدون توجه به اخلاق و دیگر معیارها، نیاز به فرهنگ سازی دوچندان می شود تا عواقب چنین معیارهایی به جوانان شناسانده شود.

هرچند جوانان زیادی هم هستند که صرفا مهریه های بالا، ظاهر مناسب، میزان درآمد و توقعات زیاد از طرفین برای تشکیل مراسم عروسی و جهیزیه و در کل خواسته های مادی را به کناری گذاشته و تنها توقع خود را از شخص مقابل و خانواده او در اخلاقیات، وفاداری، معنویت و توجه به ارزش های معنوی در کنار حداقل توانایی مادی برای تشکیل یک زندگی مناسب خلاصه می کنند.

اما یکی از بزرگترین عللی که می تواند زمینه ساز بروز اختلافات میان زوجین شود و در نهایت منجر به طلاق گردد عدم همکاری زن و مرد و عدم همفکری آن ها در جنبه های مادی و معنوی است که البته این را هم می توان نشانه ای از بی اطلاعی نسبت به مهارت ها دانست.

در واقع مساعدت فکری نیاز ضروری در این فرض تلقی می شود و بی تردید زندگی اجتماعی برای سلامت، دوام و آرامش به روابط خاصی نیاز دارد که بی توجهی به آن سستی و متلاشی شدن را در پی خواهد داشت.

ایثار، صبر، تحمل، رعایت حقوق افراد و احترام همه مولفه های اصول اخلاقی هستند و جامعه ای که اخلاقی تر باشد با هنجار و آسیب های اجتماعی برخورد مناسب تر و خانواده های مستحکم تری خواهد داشت.

به همین دلیل است که دکتر محمد مهدی گلمکانی مدیر کل دفتر سلامت شهرداری تهران جامعه ای را پیشرفته می داند که آگاه تر و اخلاقی تر باشد.

به تاکید وی زمانی که بسیاری از اصول اخلاقی مانند صداقت در جامعه نهادینه شود اگر فردی به خواستگاری می رود صادقانه برخورد خواهد کرد.

به طور حتم و به اعتقاد وی، یکی از دلایلی که بحث طلاق را جدی تر می کند همین بی توجهی به ارزش های اجتماعی و معنوی و گرایش به سمت مدرنیته و تمایل برخی به مادیات، مصلحت گرایی فردی، سودجویی و ابزار گرایی و در یک جمله فراموشی اعتقادات معنوی است.

منزوی شدن ارزش های دینی حین انتخاب زوج در برخی جوانان عامل مهمی در متلاشی شدن آن خانواده است.


مهارت های زندگی یک خلأ جدی

در صورت وجود فضای اخلاقی در خانواده تعامل مثبت میان زوج ها ارتقا پیدا می کند و بسیاری از مشکلات نیز حل خواهد شد .

در کلان شهرهای ایران مانند تهران با توجه به تحریک پذیری جوانان از محیط پیرامون، نیاز به آموزش مهارت های زندگی شدیدا احساس می شود .

ضریب نفوذ شبکه های ماهواره ای در بین خانواده ها، افزایش نفوذ اینترنت، فضای

اس ام اس و تلفن همراه این ضرورت را ایجاب می کند تا اطلاعات صحیح در مورد شناخت جنس مخالف از طریق مربیان مجرب و از مجاری صحیح داده شود.


دکتر غلامرضا علیزاده یکی از مهمترین

راه های جلوگیری از طلاق را آموختن مهارت های زندگی به جوانان به ویژه افرادی که در سنین ازدواج قرار دارند، عنوان می کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار سرویس گزارش کیهان می گوید: در ایران همه تلاش مسئولان برای تربیت نسلی اندیشمند و متخصص است اما بیش از پیش باید از ضروری ترین آموزش ها یعنی آشنایی با اولین مهارت های زندگی آگاه شوند. تعدادی از جوانان هنوز حدود توقع از زوج خود را نمی دانند و تصور می کنند می توانند از طریق ازدواج به رویاهایی که دارند جامه عمل بپوشانند اما این چشم انداز غیر واقع بینانه بعد از ازدواج به روی جوانان گشوده می شود و پس از مدتی درک می کنند با ازدواج مشکل حل نمی شود چون نه تنها رویاها تحقق نیافته بلکه هزاران مشکل دیگر به روی آنها نمود پیدا می کند.

دکتر علیزاده ضمن توضیح این موضوع که جوانان چون مهارت های زندگی را نیاموخته اند، روحیه شکست رویاها در آنها ایجاد نشده است، می گوید: برخی آمادگی برخورد با مشکلات را نیز ندارند پس راه های برون رفت از مشکلات را در طلاق جستجو می کنند. پس زیر ساخت های طلاق در کلان شهرها عمدتا اقتصادی نیست بلکه مهارت های اجتماعی و زندگی هنوز به عده ای از جوانان در سن ازدواج آموخته نشده است. مانند کسی که شنا بلد نیست و او را به استخر بیاندازیم مدتی دست و پا می زند و چون شنا نمی داند مجبوریم برای نجات، او را بیرون بکشیم .


مهارت هایی که باید آموزش داد

به نظر می رسد در جامعه عوامل جامعه پذیر، آژانس های تربیتی اجتماعی اعم از مدرسه و دانشگاه تا چندی پیش افراد را برای ایفای نقش های همسری تربیت نمی کردند اما چندی است این مراکز به همراه خانواده عهده دار آموزش مهارت های زندگی به جوانان و زوج هایی شده اند که تشنه مهارت آموزی اخلاقی و رفتاری در رفع مشکلات زندگی مشترک هستند اما میزان کارایی این اقدامات از آنجا که در آغاز راه است مورد انتقاد قرار دارد.

محسن زنگنه مدیر سازمان ملی جوانان استان تهران آموزش مهارت های زندگی برای جلوگیری از طلاق را مغفول می داند و در این خصوص تصریح می کند: با توجه به افزایش سیستم های ارتباطی، فضاهای اجتماعی، سطح آگاهی های نوجوانان و جوانان همچنین پایین آمدن سن بلوغ در نوجوانان باید مباحثی پیرامون ازدواج، انتخاب همسر و قبل از آن مسایلی در رابطه با دوستی های دختر و پسر به نوجوانان ارایه شود.

آشنا کردن نوجوانان با مباحث و مشاوره های مربوط به انتخاب همسر و ازدواج همواره از سوی برخی جامعه شناسان مورد بحث بوده است.

دکتر مجید ابهری متخصص علوم رفتاری و آسیب شناس اجتماعی آغاز آموزش این مهارت ها را برای تاثیر بهتر بر استحکام خانواده ها از دوره دبیرستان می داند که در وهله نخست باید نسبت به انتخاب صحیح شریک زندگی جوانان را آگاه کرد سپس دختران و پسران را از زیان های دوستی خیابانی، اینترنتی و غیره آشنا ساخت.

اما زنگنه برخی آموزش ها را مناسب دوران دبیرستان نمی داند و معتقد است: اگر بعضی آموزش ها زودتر از موعد مقرر ارایه شود باعث بروز آسیب هایی می شود. به عنوان مثال ملاک های همسر مناسب با آداب خواستگاری مباحثی است که باید در همان سنینی که فرد تصمیم به تشکیل خانواده دارد آموزش داده شود، چرا که با گذر زمان و تغییر شرایط فایده و تاثیرگذاری خود را از دست خواهد داد.

در بندهایی از قانون تسهیل ازدواج که در گذشته به تصویب رسیده است، قانونگذار پیرامون مباحث آموزش مهارت های زندگی برای سازمان هایی مانند آموزش و پرورش و وزارت علوم وظایفی تعیین کرده است که انتظار می رود مباحث ارایه شده در سیستم آموزشی کشور مهارت افزا باشد و اگر ما نتوانیم مهارت های درست زندگی که ازدواج یکی از آنها است را به فرد آموزش دهیم با مشکل روبه رو خواهیم شد.

اما حامد نظرنیا مدیر سازمان ملی جوانان استان لرستان اجرای این برنامه ها را از سوی سازمان ملی جوانان مورد تاکید قرار می دهد که در دو محور اشتغال و ازدواج مهارت آموزی می شود.

وی در گفت و گو با خبرنگار سرویس گزارش کیهان می گوید: ایجاد کارگاه های آموزشی با حضور اساتید برجسته، مهارت آموزی ارتباط، تشویق به آغاز زندگی مشترک ساده و تعیین مهریه های کم همچنین آموزش مهارت های زندگی برای انتخاب و زندگی مشترک از جمله اقداماتی است که از سوی سازمان انجام شده و آمار زیادی از طلاق را در استان کاهش داده است. امیدوارم این اقدام بتواند در تمامی استان ها انجام شود و مسبب رفع مشکل ازدواج و باعث استحکام پیوند زندگی های مشترک شود.

پریسا جلالی

  نظرات ()
جوانی پوست با مصرف آلوئه ورا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱۱


   آلوئه ورا با تحریک سلول های فیبروبلاست پوستی موجب افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می شود.  
دکتر آمنه عامری با اشاره به این که در حال حاضر عصاره گیاه آلوئه ورا به دلیل داشتن خاصیت جوان کنندگی، التیام بخشی و نرم کنندگی در فرآورده های آرایشی بهداشتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: این گیاه دارای اثرات مرطوب کنندگی و ضد پیری است که موکو پلی ساکاریدهای موجود در آن به حفظ رطوبت پوست کمک می کنند. 
آلوئه ورا با تحریک فیبروبلاست ها موجب سنتز الیاف کلاژن و الاستین می شود که این الیاف سبب می شود پوست خاصیت الاستیک (ارتجاعی) داشته و کمتر چروک بخورد. همچنین وجود اسیدهای آمینه در این گیاه سلول های سخت را نرم می کند و عنصر روی موجود در آن به عنوان یک ماده قابض برای سخت کردن منافذ موجود در پوست عمل می کند. اثر مرطوب کننده گیاه در درمان خشکی پوست مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش خشکی و قرمزی پوست می شود.  
دکتر عامری در خصوص عوارض جانبی که با مصرف موضعی آلوئه ورا ممکن است ایجاد شود، گفت: این عوارض ممکن است به صورت قرمزی، سوزش، گزگز و درماتیت در افراد حساس بروز کند که این واکنش های آلرژیک ناشی از آنتراکینون ها نظیر آلویین و باربالویین می باشد که بهتر است ابتدا روی یک منطقه کوچک از پوست امتحان شود تا شخص مطمئن شود به آن حساسیت ندارد.  

  نظرات ()
افزایش چاقی و اضافه وزن در خانواده های ایرانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱۱


   رییس مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم کشور، گفت: ابتلا به چاقی و اضافه وزن در خانواده های ایرانی رو به افزایش است. 
فریدون عزیزی یادآورشد: در ایران غذاهای سنتی با غذاهای غربی مخلوط شده اند به نحوی که مصرف سرانه برنج و همچنین مصرف نان بیشتر از خیلی از کشورهای دنیاست. 
رییس مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم، گفت: یکی از باورهای غلطی که وجود دارد این است که مردم تصور می کنند اگر چربی را از غذا حذف کنند، دیگر چاق نمی شوند در حالی  که مواد غذایی دیگری همچون نشاسته را جایگزین چربی می کنند. 
عزیزی ادامه داد: در کشور ما مصرف انرژی بیشتر بر فعالیت کمتر غالب است، به عنوان مثال ما نیم ساعت پیاده روی تند می کنیم و کالری می سوزانیم اما بعد از پیاده روی یک عدد موز می خوریم و با این کار تمام کالری سوزانده شده را برمی گردانیم. 
وی با بیان اینکه در کشور زنان چاق تر از مردان هستند، گفت: اماکن مناسبی برای فعالیت بدنی زنان وجود ندارد بنابراین ، عامه زنان ما دارای فعالیت بدنی مناسبی نیستند. 
عزیزی افزود: نتایج مطالعات مرکز تحقیقات غدد درون ریز در تهران نشان می دهد که چاقی مفرط در زنان 35 درصد و در مردان 15 درصد است، یعنی وزن طبیعی مردان دو برابر بیشتر از زنان است. 
رییس مرکز تحقیقات غدد درون ریز توضیح داد: بر اساس مطالعات انجام شده در تهران، شیوع چاقی شکمی در زنان 67 درصد و در مردان 33 درصد است. 
این مقام مرکز غدد درون ریز کشور با اشاره به اینکه بر اساس نتایج مطالعات مرکز قند و لیپید تهران ، در دختران 13 و سه درصد و پسران 12  و شش درصد اضافه وزن و چاقی وجود دارد ، گفت : حدود 20 درصد کودکان و نوجوانان دچار اضافه وزن و چاقی هستند و این آمار به شدت در حال افزایش است. 
عزیزی تصریح کرد:افزایش عادات نادرست غذایی همچون استفاده از موادی مثل پفک، نوشابه، غذاهای آماده و غیره در چاقی کودکان و نوجوانان موثر است.  

  نظرات ()
شاخص ژنتیکی نوع شدید بیماری آلزایمر شناسایی شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱۱

  
یک تیم بین المللی از کارشناسان با مدیریت دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در سنت لوئیس، یک نسخه ژنتیکی جدید را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد می تواند میزان پیشرفت بیماری آلزایمر در آینده را پیش بینی کند.  
در حالی که مطالعات پیشین روی فاکتورهایی متمرکز شده بود که بر خطر بروز آلزایمر موثر هستند، پژوهش جدید به روشی برای تشخیص سرعت پیشرفت این بیماری در مبتلایان، پس از تشخیص آن اشاره دارد.  
پژوهشگران روی 846 بیمار مطالعه کردند که میزان پروتئینی موسوم به "tau" در مایع مغزی نخاعی آنها بالا رفته بود.  
بررسی های اخیر نشان داده است که وجود نوع خاصی از پروتئینtau    در مایع مغزی - نخاعی در واقع یک شاخص بیماری آلزایمر است.  
پژوهشگران هم چنین روی نسخه های جداگانه DNA در بیماران مطالعه کرده و یک نشانگر ژنتیکی را کشف کرده اند که با افزایش میزانtau  در ارتباط است.  
به گزارش شبکه خبری ان بی سی، این نشانگر با پیشرفت سریع بیماری الزایمر در ارتباط است.  
پژوهشگران می گویند: افرادی که حامل این نشانگر ژنتیکی هستند در هر مرحله از بیماری، سطح پروتئین تائوی بالاتری دارند.  
این تحقیق در مجله کتابخانه عمومی علم به چاپ رسیده است.  

  نظرات ()
دومین بار، دومین یار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/۱۱ مرد و زن با هم پیمان زناشویی می بندند اما این پیوند ممکن است به دلایلی به شکست بینجامد یا با فوت یکی از زوجین، از هم گسیخته شود. آمارها نشان می دهد بخش وسیعی از زنان مطلقه یا بیوه که گاه جوان نیز هستند تا پایان عمر تنها می مانند...

این امر می تواند تبعات فردی و اجتماعی عمیقی بر جای بگذارد. با توجه به آنکه زنان نیمی از افراد جامعه انسانی را تشکیل می دهند و به عنوان مادر و اولین مربی، تربیت نسل را به عهده دارند، توجه به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنها، باعث سلامت نسل و جامعه خواهد شد.

جدایی زن و مرد از یکدیگر، مشکلات زیادی به دنبال دارد. تنهایی، محرومیت از زندگی خانوادگی، نبود سرپرست، رنج نگهداری از فرزندان، مشکلات مالی و اجتماعی، آسیب های روحی و روانی، هر یک می توانند عاملی برای اقدام به ازدواج مجدد باشند اما بخشی دیگر از افراد، ممکن است پس از تجربه طلاق یا فوت به علت وجود موانع فرهنگی، اجتماعی، تنهایی را به وصلت دوباره ترجیح دهند. اگر زندگی زناشویی جدیدی آغاز شود، تا حدودی شرایط زندگی آنها تغییر خواهد کرد. در بین تمام نهادها، سازمان ها و تاسیسات اجتماعی، خانواده نقش و اهمیتی خاص و بسزا دارد. برای زنان و مردانی که به هر دلیل می خواهند برای دومین بار ازدواج کنند، توجه به نکات زیر الزامی است:

۱) دلایل جدایی از همسر اول باید مشخص باشد و به طور کامل بررسی شود تا احتمال تکرار طلاق در ازدواج دوم به حداقل ممکن برسد. بدیهی است در افرادی که به دلایل قهری مانند فوت همسر تنها زندگی می کنند این احتمال بسیار پایین است.

۲) اگر همسرتان فوت کرده و شما تمایل به داشتن رابطه با خانواده او حتی پس از ازدواجتان را دارید، باید در این مورد با همسر جدیدتان به تفاهم برسید و پنهان کاری را کنار بگذارید.

۳) در صورت امکان شناخت نسبی از همسر قبلی فرد می تواند به پیش بینی و پیشگیری مشکلات این افراد کمک شایانی بکند.


۴) توجه به سلامت فیزیکی و روانی افرادی که قصد ازدواج دارند ضروری است. این مهم با مشاوره با پزشکان و مشاوران مجرب امکان پذیر خواهد بود.

۵) از آنجا که اغلب افراد از زندگی قبلی خود خاطرات خوب و لذت بخشی ندارند یادآوری خاطرات گذشته باعث تخریب روابط عاطفی فرد خواهد شد.

۶) بدیهی است که هماهنگی های نسبی بین زن و مرد از جهت وضعیت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، فیزیکی، شغل، سن و... در تداوم ازدواج نقش پررنگی ایفا خواهد کرد.

۷) فراموش نکنید که قبل از ازدواج یا بعد از ازدواج تعریف و تمجید مرد از زن سابق خود یا زن از شوهر سابق خود می تواند حس بدبینی و حسادت بین زن و شوهر را فراهم کند.

۸) صداقت باید سرلوحه افراد در ازدواج دوم باشد. هرگونه پنهان کاری ولو با نیت خیر توسط هر یک از زوجین اعتماد بین آنها را خدشه دار خواهد کرد.

۹) اگر از همسر سابق خود فرزندی دارید باید قبل از ازدواج دوم مشخص شود که فرزند نزد چه کسی و تا چه زمانی نگهداری می شود.

۱۰) اگر قرار است با فرزندان همسرتان زندگی کنید، بهتر است که حد و حدودتان را مشخص و تمام شروط خود را پیش از ازدواج مطرح کنید.

۱۱) اگر از ازدواج قبلی خود فرزندی دارید، بهتر است در مورد تعداد فرزندانی که دوست دارید با همسر جدیدتان داشته باشید هم با او صحبت کنید تا اختلافی در آینده پیش نیاید.

۱۲) هرگونه مسایل مبهمی که احتمال دارد بر روابط زن و مرد تاثیر منفی بگذارد باید به شکل شفاف مطرح و توافق حاصل و در صورت امکان مکتوب شود.

۱۳) شرایط هر یک از زوجین درمورد وضعیت مالی، اشتغال، استقلال مالی و سایر شروط ممکن به طور دقیق مطرح شود. توافقات طرفین عامل مهمی در تحکیم خانواده است.

۱۴) از آنجا که هر یک از زوجین ممکن است به بستگان همسر سابق شریک زندگی خویش حساس باشند اصرار بر ایجاد رابطه و علاقه می تواند مشکل ساز باشد.

۱۵) با توجه به تجربه تلخ هر یک از زنان و مردان در ازدواج قبلی گاهی شاهد وسواس و سختگیری بیش ازحد در این گونه افراد هستیم که غیرطبیعی تلقی شده و نیاز به تغییر نگرش فرد به حالت واقع بین دارد.

دکتر علی باغبانیان

روان‌پزشک و استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

  نظرات ()
ارتباط انگیزه پیشرفت با جنبه های زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٩


ب - ارتباط انگیزه پیشرفت و پیشرفت تحصیلی:
به طوری که روانشناسان در پژوهش های خود دریافته اندکه نقش انگیزش در مسایل یادگیری پیشرفت تحصیلی خیلی موثر تر از درجه هوش و نمره های درسی به طور شگفت انگیزی کمتر از میزان انتظار بوده است. از سوی دیگر مشاهده شده بود که بسیاری از شاگردان با  استعداد متوسط و انگیزش بالا دارای پیشرفت تحصیلی قابل ملاحظه بوده اند.


ج - ارتباط انگیزه پیشرفت و شغل:
ماک کله لند اشاره می کند, افراد با نیاز به پیشرفت بالا مشاغلی را ترجیح می دهند که به مقدار زیادی, در ان شغل مسئولیت داشته باشند و به همین دلیل ترجیح می دهند تا همیشه در نقش مدیران حرفه مربوط به خودشان عمل کنند.


د - ارتباط انگیزه پیشرفت و جنسیت :
تحقیقاتی که در مورد انگیزه پیشرفت و جنسیت صورت گرفته , نشان می دهد که از لحاظ آموزشی , زنان در کلاس های پایین مدرسه معمولا جلوتر از مردان هستند. اما در سطوح عالی تحصیلی, این وضع معکوس می شود و غالبا مردان از زنان جلوتر می افتند. به عقیده روان شناسان , این تفاوت عمدتا ریشه فرهنگی دارد نه زیست شناختی( ژنتیکی ) , به این معنا که جامعه امروزی کلا از مردان انتظار دارد که پیشرفت زیاد داشته باشند و موفق شوند. افزون براین, غالبا به مردان فرصت های زیاد پیشرفت داده می شود و برای موفقیت و پیشرفتشان پاداش زیادی تعلق می گیرد.


ه - ارتباط بین انگیزه پیشرفت و منبع کنترل:
پلات و ایزمن پی بردند که ازمودنی های  درونی و ازمودنی هایی که نیاز به پیشرفتشان بالاست هردو بر روی تکلیف , پایداری بیشتری دارند. تکلیفی را ترجیح می دهند که در ان ها مهارت تعیین کننده است نه شانس . کارکرد مورد انتظار خود را در سطحی نسبتا بالاتر از کارکرد گذشته خود  قرار می دهند , نیاز به پیشرفت و درونی بودن هر دو به گونه مثبتی با پایگاه اجتماعی - اقتصادی , سطح تحصیلات , یادگیری سریع تر و توجه بیشتر همبستگی دارند. رفتارهای والدینی که درونی بودن را تقویت می کنند همانند رفتار والدینی است که نیاز به پیشرفت را تشویق می کنند . هم چنین پژوهشگران دیگر , پی بردند که درونی ها ( به ویژه انهایی که پیشرفت گرا بودند) بیشتر از بیرونی ها در راه انجام تکالیف مداومت نشان می دهند.


پ - ارتباط انگیزه پیشرفت و فرهنگ جامعه :
تفاوت های فرهنگ بعضی از گروه ها نیز در جریان اجتماعی کردن کودک برانگیزه پیشرفت وی تاثیر می گذارد . بی گمان رشد انگیزه پیشرفت متاثر از سازه های جنبی از جمله نظام های نقش اجتماعی , فرایندهای تربیت و ارزش های فرهنگی است. به عنوان مثال در تحقیقی که ابراهام ساجی و همکاران در سال 1996 انجام دادند , به این نتیجه رسیدند که انگیزه پیشرفت برای ازمون های جامعه ای مثل امریکا که فرهنگی فرد گرایانه دارد, بالاتر از جوامعی مثل ژاپن و مجارستان بود که فرهنگی جمع گرایانه داشتند.


ت - ارتباط انگیزه پیشرفت با یادگیری و عملکرد :
درباره تاثیر انگیزش بر یادگیری پژوهش های زیادی انجام گرفته است. اگوروگلو و البرگ با بررسی 232 ضریب همبستگی بین  انگیزه و پیشرفت تحصیلی حاصل از 40 پژوهش انجام شده با حجم نمونه 637000 دانش اموز از کلاس اول تا دوازدهم گزارش دادند که 98 درصد از 232 ضریب همبستگی بین این دو متغیر مثبت و میانگین ضرایب همبستگی در حدود 338 درصد بود , این نشان می دهد که انگیزش تا حدود زیادی با پیشرفت تحصیلی رابطه مثبت دارد. اما این مقدار فقط تنها 11 درصد واریانس پیشرفت را تبیین می نماید.
مک کله لند و همکارانش , تحقیقات چندی را گزارش کرده اند که در ان ها نیاز به پیشرفت و نمرات دانشگاهی محاسبه شده است. در یکی از این تحقیقات که با دانشجویان انجام شده ,  رابطه معنی داری به میزان 51 درصد بین نیاز به پیشرفت و نمرات دانشگاهی به دست امده است.

  نظرات ()
برگزاری کارگاه آموزشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٦

برگزاری کارگاه آموزشی – عملی سه روزه

 استان مرکزی- دانشگاه اراک

 "تربیت جنسی کودک"

 ویژه خانواده کارمندان دانشگاه برگزار شد.

 پنج شنبه هفته چهارم خرداد

 

  نظرات ()
انواع انگیزش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢وقتی می‌پرسیم چه چیز افراد را بر می‌انگیزد تا زندگی خود را برای نجات فردی به خطر اندازند یا برای دستیابی به هدفی خاص ساعتهای طولانی کار کنند، معمولا منظورمان این است که چرا مردم چنین رفتار می‌کنند؟ اصطلاح انگیزش همانطور که از معنای رایج آن نیز بر می‌آید به علت یا چرایی رفتار اشاره دارد. انگیزش بدین معنی ، تمامی روانشناسی را در برمی‌گیرد. اما روان شناسان مفهوم انگیزش را به عواملی محدود می‌سازند که به رفتار نیرویی می‌بخشند و به آن جهت می‌دهند. یک جاندار انگیخته در مقایسه با یک جاندار ناانگیخته با نبرو و کارایی بیشتری در یک فعالیت درگیر می‌شود. انگیزش علاوه بر نیرو بخشیدن به جاندار معمولا به رفتار جهت می‌دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال خواب در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢

 

شاید شما هم با کودکانی که شبها درست نمی خوابند برخورد کرده باشید.

خواب از اولین پدیده هایی است که در اثر تغییرشرایط محیطی دچار اختلال می شود گاهی ناراحتی های محیطی که باعث اضطراب و تشویش کودک شده یا موجب ناکامی خواسته ها وعدم ارضا نیازهای اساسی او می گردد ،خواب وی را مختل می کند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مدیریت استرس (ده ۱۰ روش موثر برای فرو نشاندن استرس) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢

روش های زیادی برای کاهش تنش ( tension ) و رسیدن به آرامش وجود دارد. در این جا شما را با ۱۰ روش موثر برای فرو نشاندن استرس که با توجه به میزان کار و زمانی که صرف آن ها می شود بیشترین کارایی را دارند، آشنا می کنیم. برخی از این روش ها در خلال خواندن همین مقاله قابل یادگیری و به کاربستن می باشند و برخی دیگر از آن ها به تمرین بیشتری نیاز دارند....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بررسی میزان اختلالات روانی در افراد وابسته به مواد مراجعه کننده به دو مرکز درمان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢

چکیده

سابقه و هدف: سوء مصرف مواد و وابستگی به مواد مخدر یکی از نگرانیهای جوامع مختلف و جامعه ایرانی میباشد و پیامدهای مختلفی دارد. یکی از پیامدهای آن ایجاد علائم روانپزشکی است که تفکیک آن را از اختلالات شایع روانپزشکی مشکل می سازد. از طرف دیگر وجود علائم روانپزشکی بعنوان یکی از عوامل موثر در تداوم سوء مصرف و وابستگی مواد محسوب م یگردد. مطالعه حاضر با هدف بررسی فراوانی اختلالات روانی در افراد وابسته به مواد (اختلال توام) انجام شده است.ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه فرد به یک بیماری آمیزشی مبتلا می شود؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢

چگونه فرد به یک بیماری آمیزشی مبتلا می شود؟
چه عواملی خطر آلودگی را افزایش می دهند؟
علایم بیماریهای آمیزشی چیست؟
آیا بیماریهای آمیزشی درمان پذیرند ؟
چگونه خود را از تماس جنسی نامطمئن حفاظت کنیم؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چند نکته در مورد ماساژ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢

همه از اینکه بدنشان توسط فرد دیگری از روی احساس لمس و نوازش شود لذت فراوانی میبرند. چنانچه ماساژ بدن توسط شریک جنسی و یا فرد مورد علاقه شما انجام شود، آنگاه لذت آن برای شما چند برابر خواهد بود....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اثر فقر بر جامعه (2) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٤/٢

تعاریف فقر

به گزارش ایسنا، براساس آنچه در تعاریف فقر خلاصه می‌شوند، از دیدگاه فقر درآمدی، فقیر به کسی گفته می‌شود که درآمد او از منابع مختلف برای تامین تمام یا برخی از نیازهای ضروری شامل خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت و آموزش کفایت نکند که این افراد به دو گروه زیر خط فقر شدید (گرسنه) و خط فقر مطلق تقسیم می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar