مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


واژه فتیش در زبان انگلیسی به معنای بت می باشد ( نمی دونم چطور برای فارسی اون واژه پیدا کنم. این بت بمعنای کلمه ایدول نیست! ) در زندگی همه آدمها چیزی وجود دارد که باعث می شود سلایق بوجود بیاد. در زمینه جنسی این سلایق فتیش نامیده می شود . همه آدمها این فتیش رو دارا هستند . مثلاٌ اینکه یه نفر از پوست سفید خوشش میاد و یا از چشمهای قهوه ای .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱

 

خلق تنگ و چشم های اشکی، بی حوصلگی و تلخی، کم حرفی و گوشه گیری، گریه های طولانی و بی خوابی ها و پرخوابی های مزمن. او آدمی که تو تا چند ماه پیش می شناختی نیست، دلیل این حال و هوایش را نمی دانی، فکر می کنی گذراست، فکر می کنی دو سه روز دیگر باز همان آدم شوخ و بذله گو می شود اما اشتباه می کنی. قضیه جدی تر از یک تنگ خلقی دو سه روزه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱

 

 

بهداشت روانی را حالت سازگاری نسبتا خوب، احساس رضایتمندی و شکوفایی توان و استعدادهای فردی تعریف کرده اند و بهداشت روانی در محیط کار را به معنای مقاومت در مقابل به وجودآمدن پریشانی های روانی و اختلالات رفتاری در کارکنان سازمان و سالم سازی فضای روانی کار.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱

 

نظام گزل :
   گزل یکی از روانشناسان مکتب نمو یافتگی یا نشو و نمای عصبی و اندامی است،  مفهومی که در    چهارچوب به اعتقاد اکثر روانشناسان مکتب نمو یافتگی و از آن میان گزل به عامل نمو یافتگی یا نشو و  نمای عصبی  - اندامی به وجود آورنده تغییرات ساختاری در سازمان روانی است تغییراتی که تابعه ویژگی های کروموزومهای سلول


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


1-نوک پستانها سفت میشود نفس نفس زدنهای تند ممکن است نشان دهنده این باشد که خانمتان حتما ارضاء شده

2-احساساتی میشود بعضی از مواقع به ارگاسم رسیدن زن چنان موجی از احساست در او بوجود می آورد که شروع به گریه میکند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


بسیار راحت میتوان فهمید که شوهر شما چه زمان به ارگاسم میرسد اما دقیقا همه ما در اشتباه هستیم آیا مردانی که پس ار دقایقی کوتاه اسپرم از آنها خارج میشود ارضاء شده اند ؟ لابد فکر میکنید جواب مثبت میباشد این افراد ارضاء میشوند اما لذتی حس نکرده اند همه ما فکر میکنیم رابطه زناشویی حتما باید یک مسیر را طی کند این طرز فکر اشتباه میباشد غدد اسپیرون در مرد تحت سه حالت فعال شده و عمل خروج اسپرم را انجام میدهند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


دکتر حسین پاکدامن، روز شنبه در نشست خبری هجدهمین کنگره نورولوژی و الکترو فیزیولوژی با اعلام اینکه هم اکنون در کشور 52.9 نفر در هر صد هزار نفر مبتلا به ام اس هستند، گفت: متوسط جهانی ابتلا به این بیماری سه نفر در هر صد هزار نفر است که بر همین اساس، شمار مبتلایان به ام اس در ایران نباید بیش از دو هزار نفر می بود.

رئیس انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، از وجود 50 هزار مبتلا به ام اس در کشور خبر داد و گفت: ایران جزو کشورهایی است که شیوع بالایی از این بیماری را دارد.

به گزارش مهر، دکتر حسین پاکدامن روز شنبه در نشست خبری هجدهمین کنگره نورولوژی و الکترو فیزیولوژی با اعلام اینکه هم اکنون در کشور 52.9 نفر در هر صد هزار نفر مبتلا به ام اس هستند، گفت: متوسط جهانی ابتلا به این بیماری سه نفر در هر صد هزار نفر است که بر همین اساس، شمار مبتلایان به ام اس در ایران نباید بیش از دو هزار نفر می بود.

وی با اعلام اینکه هم اکنون بیش از پنجاه هزار نفر در کشور مبتلا به ام اس هستند، از ایران به عنوان کشوری نام برد که این بیماری شیوع زیادی در آن دارد.

 پاکدامن گفت: ام اس در بین افراد 20 تا 35 ساله شیوع دارد و بر اساس برخی از تحقیقات، افراد باهوش که از فعالیت جسمی و مغزی زیادی برخوردارند، بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند و افرادی که سطح فرهنگی پایین تری دارند در مقابل ویروس آلزایمر که باعث تغییراتی در سیستم عصبی می شود، ایمنی بیشتری دارند.

رئیس انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران با بیان اینکه حدود هجده هزار نفر در ایران از داروی اینترفرون ام اس استفاده می‌کنند، اظهار کرد: تا به حال مبتلایان به ام اس از یارانه دارویی برای تهیه داروهای خود برخوردار بوده‌اند و امیدواریم تخصیص این یارانه‌ها ادامه پیدا کند.
 
وی درباره آلزایمر گفت: اختلالات حافظه مهمترین عامل بیماری آلزایمر است. البته هر مشکلی در حافظه را نمی توان مربوط به آلزایمر دانست چون اضطراب بزرگترین عامل ابتلا به اختلال در تمرکز است.
 
پاکدامن با بیان اینکه ابتلا به بسیاری از بیماری های مغز و اعصاب ارتباط مستقیمی با افزایش سن دارد، گفت: با توجه به افزایش امید به زندگی در ایران، آمار مبتلایان به بیماری‌های مغز و اعصاب بیشتر شده است. به عنوان نمونه، شیوع بیماری آلزایمر در سن 60 سالگی یک درصد، در سن 80 سالگی 30 درصد و در سن 85 سالگی به 35 درصد در جهان می‌رسد به گونه‌ای که در این مقطع سنی از هر سه نفر در جهان یک نفر به آلزایمر مبتلاست.
 
وی سردرد را شایعترین بیماری در سطح جهان دانست که بیماران براثر ابتلا به آن به پزشکان مراجعه می‌کنند.
رییس انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران درباره سکته‌های مغزی گفت: سکته‌های مغزی دومین تا سومین علت مرگ ومیر در دنیا محسوب می‌شود و با افزایش سن رابطه مستقیمی دارد.
 
پاکدامن به هجدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی اشاره کرد و افزود: این کنگره با هدف آشنا کردن متخصصان رشته نورولوژی با آخرین دستاوردهای مربوط به این رشته در زمینه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب و تبادل تجربیات در این زمینه برگزار می‌شود و 14 نفر از برجسته ‌ترین محققان خارجی و 70 نفر از متخصصان ایرانی در این کنگره به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند.
 
وی اضافه کرد: این رویداد علمی از 24 تا 27 خرداد ماه سال جاری در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود و دارای 18 امتیاز بازآموزی است.
 
دکتر فرامرز امیری، دبیر علمی هجدهمین کنگره نورولوژی و الکترو فیزیولوژی نیز گفت: حدود 140 مقاله به صورت پوستر در این کنگره ارایه می‌شود و پانزده سخنران از کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان و اتریش در این رویداد علمی سخنرانی می‌کنند.
 
دکتر امیری افزود: روز اول این کنگره به بازآموزی متخصصان تازه فارغ التحصیل شده در رشته مغز و اعصاب اختصاص دارد. روز دوم مباحث مورد مناقشه در علم مغز و اعصاب به صورت مناظره علمی به بحث گذاشته می شود. در روزهای سوم و چهارم نیز سخنرانان خارجی درباره موضوعاتی مانند سکته مغزی، تشنج، بیماری‌های حرکتی با تکیه با پارکینسون سخنرانی می‌کنند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


بنای مسجد شاه طهماسب صفوی معروف به مسجد صاحب الامر تبریز مکانی است که موزه قرآن کریم و کتابت را در خود جای داده است؛ با توجه به قداست این بنا و به دنبال بازسازی و انجام تغییرات لازم در آن، مسجد صاحب الامر به موزه قرآن کریم و کتابت تبدیل شد.
در این موزه مجموعه نفیسی از نسخ قرآن مجید مربوط به ادوار مختلف تاریخ و قطعات زیبایی از آثار خوشنویسان بنام ایران به نمایش گذاشته شده است.
علاوه بر این آثار قرآنی ارزشمند، نسخ خطی، انواع قلمدان‌های مینیاتوری، ظروف چینی و سفالی مزین به آیات قرآنی و دیگر آثار و تصاویر بزرگان دینی نیز دراین موزه نگهداری می‌شود که از ارزشمندترین اشیای موجود در موزه قرآن کریم و کتابت تبریز، می‌توان به یک صفحه از قرآن کریم منسوب به دست خط مبارک امام رضا (ع) که بر روی تکه‌ای از پوست آهو نوشته شده اشاره کرد.
از آثار مهم دیگر این موزه نیز می‌توان به کتیبه سنگی خط میخی دوره ایلامی، کوچک ترین قرآن خطی مطلّا- که بدون استفاده از ذره بین قابل خواندن نیست، جام شفابخش و لباس قسم منقوش به کل آیات قرآن کریم اشاره کرد.
همچنین آثاری از خوشنویسان بزرگ تبریزی مانند ملا عبدالباقی تبریزی استاد خط ثلث، میرزا محمد شفیع تبریزی، میرزا طاهر خوشنویس از اساتید خط نسخ و آثاری از محمد حسین تبریزی، علیرضا عباسی، علاء الدین بیک تبریزی، درویش عبدالمجید و میر عماد حسنی را نیز در این موزه می توان دید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱

بطور کلی تمامی خانمها از سن بلوغ مدت چند روزی را در دوره ماهانه یا Period به سر میبرند در این دوره تغییراتی در رفتار آنها یده میشود البته این رفتارها در تمامی خانمها مشترک نیست و یکسان نمی باشد بعضی از این رفتار ها عبارتند از  کم حوصلگی  خواب آلودگی  احساس خستگی عصبی و یکی از رفتارهایی که در این دوره بسیار مهم است این است که برخی خانمها در این دوره بسیار داغ میباشند  یعنی احساس نیاز به میل جنسی دارند و برخی دیگر هم کاملا بی احساس در این مورد دوروز بعد از این دوره  زمان تخمک گذاری میباشد و دهانه رحم از لکه های خونی و چرک آبه های دیواره رحم پاک شده این زمان زمان مناسبی برای انجام رابطه جنسی به منظور تولید جنین یا عمل لقاح میباشد چرا که نسبت بارگزاری در رحم یک به یک میباشد خداوند مکانیزم میل جنسی در زنان را به گونه ای خلق کرده تا در انی دوره از لذت بیشتری بهره مند شوند

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


یک متخصص قلب و عروق با اشاره به تاثیر ورزش در عملکرد قلب به میانسالان توصیه کرد که پیش از آغاز ورزش از وضعیت قلب خود آگاه شوند.   دکتر فرزانه احمدی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ورزش بر عملکرد قلب موثر است و افرادی که در جوانی ورزشکار هستند در دوران میانسالی و پیری قلب سالم تری دارند.   به گفته وی، ورزش بر عملکرد قلب تاثیر مستقیم دارد و افزایش توانایی قلب در گردش خون را سبب می شود.   این متخصص قلب و عروق با اشاره به تاثیر ورزش بر عملکرد قلب و عروق در سنین میانسالی ادامه داد: ورزش کردن در دوران میانسالی و پیری نیز بر عملکرد قلب و عروق موثر است و می تواند از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کند. البته باید به این نکته توجه شود که افراد میانسال و مسن پیش از ورزش لازم است آزمایش هایی را انجام داده و از وضعیت قلب خود آگاه شوند.  

وی خاطرنشان کرد: قلب برخی افراد تحمل فشار خون بالا و یا افزایش ضربان را ندارد و در نتیجه توصیه می شود قبل از ورزش آزمایش های لازم را انجام داده و تحت نظر پزشک ورزش کنند.   این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توصیه کرد که افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی از ورزش خودسرانه پرهیز کنند چرا که ممکن است شرایط بیماری آنها طوری باشد که حتی با ورزش سبک نیز دچار مشکل شود.   این متخصص قلب و عروق در پایان گفت: به افراد مبتلا به بیماری های حاد و مزمن قلبی توصیه می شود پیش از ورزش به پزشک مراجعه کرده و تست ورزش انجام دهند تا میزان تحمل قلب آنها مشخص شود.   

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


مطالعات محققان هلندی نشان می دهد: مرگ و میر بر اثر بیماری های قلبی عروقی، ارتباط زیادی با هورمون استرس کورتیزول دارد.  

در این مطالعه محققان 860 فرد 65 ساله به بالا را مورد بررسی قرار داده و پی بردند: در کسانی که مقدار هورمون کورتیزول بالاست، احتمال مرگ بر اثر بیماری های قلبی عروقی 5 برابر بیشتر از دیگران است.   بدن انسان هورمون کورتیزول را بعد از حالت استرس و برای بازگشت بدن به حالت اولیه و ثبات فیزیکی تولید می کند. البته مقدار زیاد این هورمون فاکتور خطری برای بیماری های قلبی و عروقی است. تصلب شرائین را تسریع می بخشد و باعث ته نشین شدن چربی ها در دیواره رگ ها می شود.   تحقیقات پیشین به ارتباط بین استرس و بیماری قلبی تاکید داشت اما مطالعه اخیر شواهد بیشتری را از تاثیر هورمون کورتیزول بر بیماری های قلبی نشان می دهد.   به گفته محققان; هورمون های دیگری هم در بدن وجود دارند که هنگام بروز استرس ترشح می شوند که مطالعات بیشتری برای پی بردن به تاثیرات آنها نیاز است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱ ارتباط با بزرگسالان
این رابطه بطور همزمان از چند بعد مورد توجه قرار می گیرد: خانواده، مهد کودک، کودکستان و جامعه بصورت اشکال مختلف روی کودک اثر  می گذارند. اگرچه بزرگسالان در سنین اولیه کودکی، مهمترین تاثیرات را بر رشد کودک دارند و از نظر روانشناسی امروز، خصوصیات ذهنی انسان، تواناییها و ناتواناییهای وی و ویژگیهای شخصیتی او قبل از هر چیز به چگونگی کسب تجربیات کودکی بستگی دارد، ولی پس از آنکه کودک با همسالان خود رابطه بر قرار می کند، والدین و گروه همسن با هم بر کودک اثر می گذارند. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳۱


یک تحقیق جدید نشان می دهد: حافظه ای که خوب کار می کند و عملکرد مطلوبی دارد، می تواند کلید داشتن یک زندگی شاد و موفق باشد.  

دکتر تریسی آلووی، محقق دانشگاه استرلینگ در اسکاتلند و دستیاران وی دریافته اند: افرادی که حافظه کاری قوی تر و کارآمدتر دارند خوشبین تر بوده و اعتماد به نفس بیشتری دارند. به همین نسبت درصد ناامیدی و بدبینی در افرادی که حافظه ضعیف تری دارند، بیشتر است.حافظه کارآمد و خوب به معنی توانایی به خاطر آوردن و پردازش اطلاعات به طور همزمان است.   این پژوهش نشان می دهد: اشخاصی که حافظه کاری قوی تری دارند معمولا از شغل ها و رابط بهتری نیز بهره مند هستند.   به گزارش روزنامه دیلی میل، این تحقیق روی 1200 داوطلب در گروه سنی پایان دوره نوجوانی تا سن 60 سالگی با انجام مجموعه ای از تست های روانشناسی و ارائه پرسشنامه های متعدد انجام شد.   دکتر آلووی تصریح کرد: ما متوجه شدیم کسانی که حافظه کاری بهتری دارند، خوشبین تر بوده و به زندگی امیدوارترند و همچنین برای مقابله با مشکلات اعتماد بیشتری دارند و بهتر با شرایط زندگی خود را سازگار می کنند. این تحقیق در فستیوال علوم انگلیس در دانشگاه  آستون ارائه شده است.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۳٠

این کشف می تواند از جنون استفاده از رنگهای شیمیایی در نخستین سالهای خاکستری شدن موها جلوگیری کند.

دانشمندان آمریکایی پروتئینی را یافتند که رنگ موها را تعیین می کند و عامل خاکستری و سفید شدن آنها است.

به گزارش مهر، خاکستری و سفید شدن موهای سر یکی از علایم پیری است. اما موهای بسیاری از افراد در سنین جوانی و میانسالی نیز سفید می شود. اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه نیویورک پروتئینی را کشف کردند که استفاده از آن در شامپوها و لوسیون‌ها در آینده می تواند موها را به رنگ اولیه آنها بازگرداند.

این کشف می‌تواند از جنون استفاده از رنگهای شیمیایی در نخستین سالهای خاکستری شدن موها جلوگیری کند.

وظیفه این پروتئین که Wnt نام دارد تنظیم و کنترل رنگ موها است.

Wnt زنجیره ای از واکنشها را برنامه ریزی می کند که سلول‌های بنیادی پوست سر را برای تولید رنگدانه های مو تحریک می کنند و بروز نقص در عملکرد آن می تواند این سیستم را وادار به تولید موهای خاکستری کند.

این دانشمندان موفق شدند با استفاده از این پروتئین موهای سفید موش‌های پیر را به رنگ اصلی بازگردانند.

سلولهای بنیادی فولیکول که در همکاری با سلولهای بنیادی رنگ (ملانوسیتها) کار می کنند رنگ موها را می سازند.

براساس گزارش ABC News ، این پژوهشگران کشف کردند که پروتئین Wnt وظیفه رنگ آمیزی را در این دو نوع از سلولهای بنیادی به عهده دارد. به ویژه، فقدان این پروتئین در ملانوسیتها منجر به رشد موهای خاکستری می شود.

این محققان توضیح دادند: «با دستکاری ژنتیکی این پروتئین می توان از تولید موههای سفید و خاکستری جلوگیری کرد. ما از سالها قبل می دانیم که سلولهای بنیادی فولیکول‌های مو و سلول‌های تولیدکننده رنگدانه ها (ملانوسیت‌ها) برای تولید موهای رنگی همکاری می کنند، اما دلایل آن هنوز ناشناخته بود. اکنون کشف کردیم که Wnt برای عملکرد این دو خط از سلول‌های بنیادی و برای رنگ موها نقشی کلیدی ایفا می‌کند.»

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢٩1- یکی از مطالبی که باید بدان توجه داشت آن است که علم ارزش جهانی دارد و تحصیل آن در هرجا و از هرکس مجاز و بلکه متحسن است.

پیامبر اکرم می‌فرماید:

در طلب علم باشید  هرچند آن ر ا در چین سراغ گرفته باشید (محجه البیضاء 1/8)

علی علیه السلام فرمود:

مطلب حکیمانه را فرا گیرید و لو گوینده آن مشرک باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢٩

کلید موفقیت در این راه، آن است که ۷ روز پیاپی کاملاً مثبت باشیم و نگذاریم حتی در یک فکر و بیان منفی وا بمانیم. بی‌درنگ آن را رها کنید. اگر این کار را بکنید و برای مثال سومین روز با هجوم افکار منفی مواجه شوید (باید از اول شروع کنید) جالب اینجاست که پس از پشت‌سر گذراندن ۴ یا ۵ روز موفقیت‌آمیز رویدادی بسیار منفی رخ خواهد داد.

   


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢۱

برگزاری کارگاه آموزشی – کاربردی یک روزه ناجا – معاونت اجتماعی

 "آسیب­های اجتماعی نوپدید و امنیت روانی اجتماعی

چالش­ها- فرصت­ها"

 ویژه کارشناسان آسیب اجتماعی و مشاوران

برگزار شد.

 سه شنبه هفته سوم خرداد

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢۱

پژوهشگران در یک بررسی جدید موفق به کشف باکتری شده اند که موجب ابتلا به بیماری التهاب روده می شود.  
این تحقیق با سرپرستی پژوهشگران دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان داده است: در روده، باکتری های خاص ساکن هستند که این باکتری ها نوعی فاکتور محیطی خاص ایجاد می کنند و در افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد هستند این فاکتور احتمال بروز التهابات روده ای را فراهم می سازد.  
به گزارش پایگاه اینترنتی مدگورو، بیماری التهاب روده حاصل بر هم خوردن تعادل بین سیستم ایمنی بدن و میکروب هایی است که در روده انسان زندگی می کنند.  
وندی گارت محقق اصلی و استادیار ایمونولوژی و بیماریهای عفونی در دانشکده هاروارد در این رابطه تصریح کرد: در این پژوهش ما دو میکروب را شناسایی کرده ایم که سبب تحریک التهاب روده و بروز این بیماری در موشهای آزمایشگاهی می شود.  
بنابراین گزارش،  گارت افزود: ما با استفاده از دو تکنیک متاژنوم و کشت معمولی نشان می دهیم که یک پیش زمینه ژنتیکی فردی روی نوع باکتری هایی که در روده انسانها ساکن می شوند، تاثیرگذار است. در حال حاضر چندین پژوهش روی این میکروب های روده ای در حال انجام است تا نقش آنها دقیق تر بررسی شود.  
این پژوهش در مجله "میکروب و میزبان سلولیم" منتشر شده است. 

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢۱

چکیده
هدف از انجام این تحقیق بررسی تاثیر هشت هفته تمرین هوازی بر میزان سلامت روان ، افسردگی اضطراب ،شکایت جسمانی وکارکرد اجتماعی دانشجویان پسردانشگاه شهید چمران اهواز می باشد.
تحقیق حاضر از نوع نیمه تجربی می باشد که به صورت میدانی و با استفاده از گروه تجربی و کنترل انجام می گیرد .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢۱

دریاچه گهر به عنوان یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین ایران با خطرات متعددی از جمله هجوم زباله های تجزیه ناپذیر روبرو است به طوریکه این مخاطرات حیات این دریاچه زیبا و گونه های زیستی منحصر به فرد این اکوسیستم را تحت تاثیر قرار داده است.

عدم توجه به ساماندهی حضور گردشگران در منطقه بکر اشترانکوه و دریاچه گهر، کوهی از زباله را در این مسیر انباشته و تخریبهای زیست محیطی را ایجاد کرده است که این امر بارها از سوی تشکلهای زیست محیطی مورد انتقاد قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢۱

 

اختلالات گویایی 
اختلالات گویایی را بطور کلی در طبقات زیر می توان تقسیم بندی کرد :
1- اشتباهات
2- نقصها ( له کردن کلمات - لکنت زبان )
3- تاخیر در تکلم
4- لالی ( عدم قدرت تکلم)
5- کلام درنگیده


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢۱

جایزه بین المللی بیماری های کبد با عنوان کوثر به ارزش 30 میلیون ریال برای دومین سال متوالی به برجسته ترین محقق بیماری های کبد و هپاتیت دنیا اهدا می شود.  
 سال گذشته این جایزه به پروفسور ماریو از ایتالیا و کاشف ویروس هپاتیت  "D"  اعطا شد. امسال نیز این جایزه به یک دانشمند آلمانی تعلق خواهد گرفت.  
این پژوهشگر و محقق برجسته آلمانی با بیش از 20 سال سابقه فعالیت در زمینه هپاتیت در تربیت نیروی انسانی، تولید علم و تغییر نگرش در تشخیص و درمان بیماری های کبدی نقش بسزایی داشته است. از این رو جمهوری اسلامی ایران به پاس تقدیر از خدمات ارزنده این محقق برتر در سومین کنگره بین المللی هپاتیت تهران از وی تقدیر می کند.   هدف سومین کنگره بین المللی هپاتیت تهران با محوریت بیماری هپاتیت، ارتقای دانسته های علمی و تعامل علمی و تخصصی در سطوح گوناگون از جمله پیشگیری تشخیص درمان پیامدها و نیز شاخص های مولکولی هپاتیت ویروسی است.   متخصصان عفونی، داخلی، فوق تخصصان کبد و گوارش، جامعه علوم آزمایشگاهی کشور، ویروس شناسان، اپیدمیولوژیست ها و پرستاران و غیره می توانند در این کنگره شرکت کرده و ضمن بهره برداری علمی از کارگاه های علمی و برنامه آموزش مداوم پزشکی استفاده کنند.  
در این کنگره چهار روزه 20 سخنران خارجی و شرکت کننده هایی از آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، سوییس، سوریه، پاکستان، کشورهای منطقه خاورمیانه و حاشیه دریای خزر حضور خواهند داشت.  
آشنایی با شیوه های مولکولی تشخیص و درمان بیماری های کبدی به ویژه هپاتیت و سرطان کبد با بهره گیری از روش ژنتیکی و ژن درمانی از مباحث نوین سومین کنگره بین المللی هپاتیت تهران است.  
همچنین در طی این کنگره، آشنایی با اصول علمی نگارش مقالات در علوم پزشکی، آشنایی با نحوه کار با کامل ترین نرم افزار مدیریت منابع و رفرانس نویسی، آشنایی با آخرین روش های تشخیصی مولکولی هپاتیت و نیز آشنایی با نگارش مقالات مروری و سیستماتیک به صورت کارگاه های آموزشی برگزار می شوند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢۱

چکیده پژوهش

مقدمه: مطالعات بسیاری نشان داده اند که در افراد مبتلا به افسردگی، فراوانی رویدادهای استرس زای زندگی پیش از آغاز بیماری بیشتر از فراوانی وقوع این رویدادها در افراد سالم است و این همبستگی در زنان افسرده بیشتر از مردان افسرده است.ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

 

کارگاه آموزشی - عملی یک روزه

"مطالعه­ی موثر و موفق" برگزار شد

مدرس: دکتر بیوک تاجری

 سازمان فنی و حرفه ای استان تهران

 روز سه شنبه هفته دوم خرداد

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

تشنج با تب یکی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب در کودکان است که در صورت درمان نشدن خطر تبدیل به صرع را برای کودکان به همراه دارد.  
بید آبادی گفت: تشنج با تب جزو شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب در کودکان است که بطور متوسط 2 تا 4 درصد کودکان مبتلا به حمله تشنج ناشی از تب می شوند. 
وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که یک چهارم موارد (25 درصد)، موارد مثبت خانوادگی تشنج ناشی از تب را دارند که صرفا بدنبال تب با درجه بالای  38 و نیم درجه سانتی گراد اتفاق می افتد. 
بید آبادی اظهار داشت: این بیماری بیشتر در محدوده سنی 6 ماه تا 3 سال و رده سنی 14 تا 18 ماه دیده می شود که اکثرا فرم ساده تشنج بیشتر این بیماری است که معمولا در یک بیماری تب دار و از نظر زمانی کمتر از 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.  
وی یادآور شد: تکرار حمله تشنج با تب بیشتر در کودکان عقب مانده مغزی و در بیمارانی که در دوره نوزادی مراقبت های نوزادی ویژه ای داشتند و یا فرم تب پیچیده را تجربه کرده اند، تکرار و بیشتر است. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

 

نویسندگان: دکتر علیرضا ظهیرالدین *، معصومه سیف الهی و چنگیز ایرانپور

نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: روانپزشکی

سابقه و هدف : سوء مصرف مواد و وابستگی به مواد مخدر یکی از نگرانیهای جوامع مختلف و جامعه ایرانی م یباشد و پیامدهای مختلفی دارد. یکی از پیامدهای آن ایجاد علائم روانپزشکی است که تفکیک آن را از اختلالات شایع روانپزشکی مشکل م یسازد. از طرف دیگر وجود علائم روانپزشکی بعنوان یکی از عوامل موثر در تداوم سوء مصرف و وابستگی مواد محسوب م یگردد. مطالعه حاضر با هدف بررسی فراوانی اختلالات روانی در افراد وابسته به مواد (اختلال توام) انجام شده است. روش بررسی : این مطالعه مقطعی در دو مرکز ترک اعتیاد وابسته به سازمان بهزیستی صورت گرفت. برای بررسی متغییرهای مورد استفاده شد ( پنج مقیاس افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و حساسیت SCL-90-R مطالعه از یک پرسشنامه دموگرافیک و چک لیست در روابط بین فردی و شکایات جسمانی از مقیاسهای 9 گانه تست مورد استفاده قرار گرفت). جامعه مورد مطالعه شامل کلیه افراد وابسته به مواد بود که جهت قطع وابستگی به این مراکز مراجعه م یکردند. از این جامعه 370 نفر بعنوان نمونه با روش نمونه گیری غیرتصادفی در دسترس انتخاب گردیدند. یافتهها : وجود همه اختلالات مورد مطالعه در آزمودن یها بر حسب سن، تحصیلات، طول مدت اعتیاد، نوع ماده مصرفی، وجود سابقه بر حسب سن و افسردگی بر ( p<0/ در خانواده، وضعیت تاهل بیشتر از عدم وجود آنها بود. همچنین در متغیر شکایات جسمانی ( 03 بین آزمودنی ها تفاوت معن یدار وجود داشت. ( p<0/ حسب تحصیلات ( 06 نتیجه گیری : مطالعه حاضر بیانگر وجود علائم روانپزشکی و اختلال توام به میزان نسبتاً زیاد در آزمودنی ها بود. افرادی با سنین پائین تر بیشترین فراوانی و افرادی با تحصیلات بالاتر فراوانی کمتری را در اختلالات نشان م یدادند. همچنین مصرف بیش از 2 سال مواد بیانگر وجود علائم بیشتر م یباشد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

مصرف میوه های قرمز رنگ خطر ابتلا به انواع سرطان و رشد سلول های سرطانی را به میزان قابل توجهی کاهش میدهند. 
    زهرا عبدالهی متخصص تغذیه و معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت و درمان با بیان این مطلب گفت:این گروه از میوه ها به علت داشتن منابع غنی آنتی اکسیدان ها و با مهار کردن رادیکال های آزاد از تخریب سلولها و بروز بیماری سرطان به ویژه در افراد مستعد به سرطان جلوگیری می کند. 
وی با تاکید بر اینکه افراد مبتلا به بیماریهای دستگاه گوارش نباید بدون مشاوره با پزشک متخصص خود این گونه میوه ها را استفاده کنند مصرف روزانه میوه های قرمز رنگ نظیر آلو،انگور قرمز و شاه توت را به صورت 3 تا 5 واحد (  هر واحد یک میوه متوسط است) برای تولید آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن لازم و ضروری دانست. 
این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه ویتامینC    بالایی که به همراه بتاکاروتن در طالبی و میوه های نارنجی رنگ است احتمال بروز سرطان هایی همچون سرطان ریه،سینه،مثانه،روده بزرگ ،معده و لوزالمعده را در افراد کاهش می دهد البته مصرف بالای بتاکاروتن نیز برای سلامتی بدن مضر است. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

زوج‌هایی که از سکس باز می‌ایستند، معمولاً به خاطر کند شدن مرد است. مرد به دلایل مختلف از شروع کردن رابطه جنسی دست می‌کشد؛ ولی یکی از مهم‌ترین دلایلش شاید بیش از اندازه شروع شدن رابطه جنسی از طرف زن باشد. شروع کردن‌های مدام سکس از جانب زن نه تنها کم کم خود او را دچار احساس حرمان خواهد کرد، بلکه مرد نیز به تدریج به سکس داشتن با او بی‌علاقه می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

خجالت یکی از عواملی است که باعث می‌شود نتوانیم شخصیت و احساسات واقعی خود را نشان دهیم و این احساس مزاحم مانع از ارتباط ما با کسانی می‌شود که دوست داریم با آنها هم صحبت شویم. 

خجالت از احساس عدم امنیت و نگرانی بابت آنچه در مورد ما گفته خواهد شد ناشی می‌شود. اما اگر با خودمان صادق باشیم و نقاط ضعف و قوت خود را پذیرفته باشیم، دیگر نگران قضاوت‌های بعضاً نادرست دیگران نخواهیم بود. 

ما موظف نیستیم که همه را تحت تاثیر اعمال و رفتار خود قرار دهیم. اجازه ندهید خجالت سدی شود در مقابل علایق و خواسته‌هایتان و مانع از آن شود که به راحتی با دیگران سخن بگوید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

بعضی مواقع غرور عامل کناره گیری ما از صحبت کردن با بعضی از افراد شده و این احساس برتری نهفته در درون ماست که مانع از هم کلامی ما با کسانی می‌شود که از لحاظ موقعیت اجتماعی یا خانوادگی در سطح پایین‌تری قرار دارند. 

آیا تا به حال برای صحبت کردن با مسئول نظافت شرکت خود پیش قدم شده‌اید؟ فکر نمی‌کنید کوتاهی شما به این دلیل بوده که از لحاظ موقعیت اجتماعی او را پایین‌تر از خود می‌بینید؟ 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸


ساختمان این موزه از زیباترین خانه‌های تاریخی تبریز است و بنای تاریخی خانه مشروطه با معماری دوره قاجار در محله قدیمی راسته کوچه قرار گرفته و نخستین مالک آن 'حاج مهدی کوزه کنانی' بود.
این خانه در جنگ‌های 11 ماهه تبریز علیه نیروهای دولتی که منجر به پیروزی مشروطه خواهان شد، ستاد فرماندهی و عملیات آزادیخواهان به شمار می‌رفت.
موزه مشروطیت در فضایی به مساحت یکهزار و 300 متر مربع در سال 1354 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. ویژگی‌های خاص معماری دوره قاجار، تزیینات چشمگیر، به کارگیری نورگیر زیبا و چشم انداز موسوم به کلاه فرنگی با ستون‌ها و سرستون‌های گچبری شده، پنجره‌های ارسی، درهای منبت کاری شده در اتاق اصلی موسوم به طنبی و غلام گردش دور راه پله، هرکدام به نوعی ذوق و هنر ایرانی را به نمایش گذاشته و آن را به یک نمونه منحصر به فرد تبدیل کرده است.
در این موزه تمامی آثار و مدارک مربوط به مبارزات دوران مشروطیت به نمایش گذاشته شده است، لوازم شخصی سران انقلاب مشروطه همچون ستارخان، اسناد، فرمان‌ها و دست نوشته ‌های مشروطه خواهان و نیز نیروهای دولتی در آن دوران، مطبوعات آزادیخواه دوران مشروطه و بسیاری از آثار دیگر در این مجموعه نگهداری می‌شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸


امروزه از مایع آمنیونیکی یا جنینی در درمان عارضه های ناشی از التهابات و بیماری های چشمی بکارگرفته می شود.    
 دکتر حمیدرضا آقاییان محقق مرکز زیست فناوری افزود: مایع آمنیونیکی که خاصیت ارتجاعی بالایی دارد، در بیماری های سطحی چشم نظیر ناخنک و سوختگی های شیمیایی بکارگرفته می شود.  
  وی گفت: در صورت صلاحدید و رضایت زمانی که خانم ها از روش سزارین برای تولد نوزادشان استفاده می کنند، می توانند از پرده های آمنیوتیکی برش داده شده طی عمل سزارین که در محیط استریل قرار داده می شوند، از فرآوردی تولید و تکثیر این پرده برای مصارف سوختگی ترمیم زخم های عمیق پوستی و عارضه های چشمی استفاده کرد.    
آقاییان گفت: محققان عرصه بیوتکنولوژی و پزشکی کشورمان از این بافت بیولوژیکی در درمان سوختگی  ها و التهابات و بیماری های متعدد چشمی استفاده می کنند.     وی گفت: بدلیل طبیعی بودن این بافت، بیمار دچار عوارضی نظیر التهاب، درد و عفونت نخواهد شد. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

هنگامی که شما برای پاک کردن اشک هایتان به بیش از یک دستمال کاغذی احتیاج پیدا می کنید چه اتفاقی در زندگی تان روی داده است؟ برای همه آدمها زمانی پیش می آید که گریه کنند. تعدادی از ما با دیدن مراسم ازدواج بغض می کنیم و اشک در چشمانمان جمع می شود یا با دیدن جشن ازدواج در یک فیلم ممکن است به گریه بیفتیم. نخستین روزی که کودک مان می خواهد


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

ممکن است در جریان آمیزش جنسی درصدزیادی از خانمهاهرگز به اوج لذت جنسی نرسند.در مطالعات مختلف شیوع سرد مزاجی از۱۰تا۸۰درصد متغیر بوده است.سرد مزاجی با نداشتن ارگاسم متفاوت است.زنان سرد مزاج میتوانند به ارگاسم برسند..نداشتن ارگاسم همیشه با سرد مزاجی همراه نیست.بسیاری از زنها علیرغم نداشتن ارگاسم از رابطه جنسی لذت میبرند.سرد مزاجی حقیقی حالتی است که در آن هیچ پاسخ به هیچ نوع تحریک جنسی و در هیچ شرایطی وجود ندارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸


الف ) تضاد و وقفه  :
 به نظر والن در سه سالگی ، به دلیل رسیدن کودک   به خود اثباتی و تشکیل من در وی ، به تدریج ، فعالیتهایی   که مبتنی بر نفی ، نه و امتناع است ، در او مشاهده می شود. برای مثال ، لجبازی در سن چهار سالگی ، یک تظاهرات   رفتاری است که بوجود می آید . لجبازی یک حالت تضادورزی می باشد و طبیعی است که کودک با عده ای از جمله والدین خود   تضادورزی می کند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

   بر اساس تحقیق منتشر شده در شماره ی آنلاین نشریه یNeurology      ،ژورنال پزشکی آکادمی عصب شناسی آمریکا، اختلال خواب ممکن است علامتی از بیماری زوال عقل یا بیماری پارکینسون تا 50 سال پیش از شناسایی باشد. 
محققین با استفاده از اطلاعات ثبت شده ی کلینیکMayo,Rochester,Minnesota     ،    بیست و هفت نفر از کسانی که اختلال خواب  (REM)   را برای حداقل 15 سال قبل از ایجاد یکی از سه بیماری پارکینسون ،زوال عقل باdobies Lewy    یاAtrophy system Multiple    system Multiple    ) Atrophy  یک اختلال است که باعث ایجاد علائم مشابهی با بیماری پارکینسون می شود) را تجربه کرده بودند، شناسایی کردند. 
افراد با اختلال خوابREM    اغلب خارج از حدود رویا و حرکات شدید مانند مشت کوبیدن واکنش نشان می دهند، که این می تواند به آن ها یا هم تخت خوابی هایشان صدمه بزند. 
این مطالعه پی برد که فاصله ی زمانی بین شروع اختلال خواب و نشانه های اختلالات نورولوژیک تا 50 سال و با یک فاصله ی متوسط زمانی 25 ساله است.از این شرکت کنندگان،13 نفر با بیماری زوال عقل ، 13 نفر دیگر با بیماری پارکینسون و 1 نفر باAtrophy System Multiple     شناسایی شدند.  
به گفته ی نویسنده ی این مطالعه  :یافته های ما بیان می کردند که در تعدادی از بیماران، حالت هایی مانند بیماری پارکینسون یا زوال عقل ، گستره ی بزرگی از فعالیت در مغز دارند و همچنین ممکن است زمان زیادی بعد از آن،علامت های دیگر آن آشکار نشوند.
 وی همچنین افزود: "تحقیقات بیشتری روی این رابطه ی محتمل نیاز است تا دانشمندان بتوانند درمان هایی را ایجاد کنند که سالها قبل از اینکه علایم این بیماری ها(زوال عقل و پارکینسون) ظاهر شوند پیشرفت این اختلالات را کند یا متوقف کنند ".
مشخص نیست که چه تعداد از افرادی که اختلالREM     را تجربه کردند، دچار بیماری هایی مانند پارکینسون یا زوال عقل شوند.یک سرمقاله ی مرتبط اشاره می کند که دلیلی وجود ندارد کهNarcolepsy    با یا بدون اختلالREM     ، بعدا به اختلالاتNeurobegenerative    منجر شود. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸


مصرف بی رویه داروی دگزامتازون در ورزشکاران، طاسی، جوش های دردناک و چرکی در شانه ایجاد می کند و در صورت ادامه مصرف، تبدیل سینه مردانه به سینه زنانه مشکلات عقیمی غیر قابل برگشت و در نهایت در برخی بروز سیروز و سرطان کبد هم به دنبال دارد. 
   یک متخصص فیزیولوژی ورزش گفت: مصرف بی رویه داروی دگزامتازون در ورزشکاران، طاسی، جوش های دردناک و چرکی در شانه ایجاد می کند و در صورت ادامه مصرف، تبدیل سینه مردانه به سینه زنانه مشکلات عقیمی غیر قابل برگشت و در نهایت در برخی بروز سیروز و سرطان کبد هم به دنبال دارد. 
مسعود حاجی رسولی اظهار داشت: هر دارویی حتی اگر با تجویز پزشک مصرف شود عوارض خواهد داشت چه رسد به اینکه دارویی بدون نیاز وارد بدن شود که در این شرایط عوارض شدیدتر است.  
وی با بیان اینکه دگزامتازون دارویی است که در همه داروخانه ها هست و ممکن است خیلی ها با تجویز پزشک برای حل مشکل التهاب های بدن استفاده کنند تصریح کرد: داروهای آنابولیک استروئید و محرک ها و مخدرها مورد نیاز بیماران است اما با کمال تاسف برخی ورزشکاران تا گاهی 200 برابر دوز مورد نیاز بدن این داروها را برای دوپینگ وارد بدن می کنند که عوارض بدی دارد.  
حاجی رسولی ادامه داد: دگزامتازون که یک داروی آنابولیک استروئید است به منظور افزایش حجم بدن استفاده می شود اما باید در نظر داشت مصرف این دارو با هر هدفی باید حتما با تجویز پزشک باشد و مصرف بدون تجویز پزشک، خودسرانه و با دوز بالای آن خطرناک است. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

همه ما میدانیم در اجتماعی که زندگی میکنیم چه می گذرد ، همه ما مطلعیم که فساد اخلاقی ، روابط نا مشروع در جامعه ما روبه افزایش هست ، پس بهتره راه های جلوگیری از گسترش آنرا در نظر داشته باشیم.

اولین گروه آسیب پذیر:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸

رشد اخلاقی
   بعد از دوران کودکی اول ،  مفاهیم اخلاقی نزد کودک بسیار گسترده تر و وسیع تر مطرح می شود . کودکان پیش دبستانی از طریق سرمشق گیری و تقویت ، رفتارهای اخلاقی فرا می گیرند . آنها در اواسط کودکی وقت کافی داشتند تا مقررات رفتار خوب را درونی کنند : " کمک کردن به کسانیکه گرفتاری دارند خوب است " یا " گرفتن چیزیکه به تو تعلق ندارد غلط است "


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۸


 حسن بیگلری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری: مصرف داروها و مکمل های حاوی ویتامین هیچ نقشی در پیشگیری و یا درمان نارسایی های کلیوی ندارد. 
وی ادامه داد: نارسایی های کلیوی در اثر تجمع رسوبات در کلیه ها به وجود آمده که این عارضه فقط با نوشیدن مایعات به ویژه آب به اندازه کافی قابل پیشگیری و یا درمان هستند. 
بیگلری خاطرنشان کرد: کاهش ویتامین ها نمی تواند موجب بروز نارسایی های کلیوی شود و مصرف هیچ نوع ویتامین خاصی هم از بروز آن پیشگیری نمی کند. 
وی تصریح کرد: که افراد برای جلوگیری از ابتلا به نارسایی های کلیوی در طول روز به مقدار فراوان آب بنوشند. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۳


در مقالة حاضر دیدگاه نظریه پردازانی که در زمینة روان شناسی دین نظریة خاصی را به طور مستقل ارائه کرده اند مورد توجه قرار گرفته است. ابتدا نظریه ویلیام جیمز (۱۹۰۱) پیرامون تجربیات دینی که به صورت گزارش های افراد مختلف ارائه شده مطرح و نهایتاً نظریة ناهشیار به عنوان منبعی برای تجربیات جذبه، عرفان، اشراق و هرگونه تجربیاتی که نوعی ارزش معنوی دارد ارائه شده است. سپس نظریة گوردون آلپورت (۱۹۵۰) در خصوص جهت گیری مذهبی درونی و بیرونی و تفاوتهای هریک با دیگری مطرح شده است. در ادامه نظریه اریکسن (۱۹۶۸) در خصوص ایمان به عنوان یک نیاز حیاتی انسان بزرگسال که تحول یافتة ظرفیت اعتماد کودک به جهان و مادر است مورد بررسی قرار گرفته است. مفهوم دیگری که از سوی اریکسن مطرح شده «هویت» و «بحران هویت» است. این مفاهیم که در بحث شکل گیری شخصیت فرد مطرح می شود با دینداری

ارتباط پیدا کرده است. همین ارتباط باعث شده است تا برخی از روان شناسان مانند جیمز مارشیا (۱۹۸۰) و آدامز (۱۹۸۹) گرایش به دین را به عنوان بخشی از هویت فرد در نظر بگیرند. در خاتمه نظریه فولر و لوین (۱۹۸۰) کاملاً توضیح داده شده است. طبق این نظریه ایمان طی شش مرحله تکامل می یابد. این مراحل از کودکی و نوجوانی آغاز شده و تا میانسالی تحول می یابد.

علم روان شناسی طی یک قرن گذشته نسبت به پدیدة مذهب موضع گیری های بسیار متفاوتی داشته است. اگر چه ویلیام جیمز و استانلی هال به عنوان متقدمین روان شناسی در آمریکا نسبت به مطالعة دین توجه خاصی داشتند اما روند مطالعات روان شناسی در غرب و خصوصاً آمریکا حاکی از عدم توسعة رغبت های متقدمین توسط متاخرین است. ویلیام جیمز (۱۹۰۲) در کتاب گونه های تجربة دینی خود که شامل بیست سخنرانی وی است به بررسی انواع تجربیات دینی پرداخته است. وی ضمن استناد به تجربیات شخصی افراد در حالات جذبه، خلسه و احساس حضور نزد پروردگار به مسئله وحدت وجود که از مباحث اساسی در فلسفه و عرفان است توجه می کند (ویلیام جیمز() ۱۳۵۶ صفحة ۱۰۹). دامنة مطالعات ویلیام جیمز در زمینة تجربیات دینی از کشور آمریکا فراتر رفته و فرهنگ شرق را نیز در بر می گیرد. این بررسی ها شامل سرگذشت غزالی و اشاره به اشعار شبستری در گلشن راز نیز می شود. حاصل این مطالعات منجر به ارائه یک فرضیة اساسی در زمینه روان شناسی دین می شود (ویلیام جیمز() ۱۳۵۶ صفحه ۱۱۰). طبق این فرضیه،محتوای ناهشیار صرفاً شامل خاطرات ناقص، تداعی معانی عجیب و غریب و مانند آن نیست. بلکه قسمت ناهشیار شخصیت انسان می تواند منبع و سرچشمه بسیاری از شاهکارها و آثار نبوغ باشد. جیمز می گوید:
 
«به هنگامی که مسئله تصوف، عرفان، دعا و نیایش را مورد مطالعه قرار داده بودیم ملاحظه کردیم که در زندگی مذهبی نقش عمده را فیض نهایی که از قسمت ناهشیار ما می رسد بازی می کنند. بنابراین من فرضیه خود را اینطور قرار می دهم: این حقیقت برتر که ما در تجربیات دینی با آن ارتباط پیدا می کنیم، بیرون از حدود وجود فردی ما هرچه می خواهد باشد، درون حدود وجود ما، دنبالة ضمیر ناهشیار ما از اوست. وقتی که ما به این نحو پایة فرضیة خود را بر روی امری که مورد قبول دانشمندان روان شناس است قرار می دهیم، با علوم امروزی تماس خود را حفظ کرده ایم؛ حال آنکه علمای علم کلام چنین تماسی را ندارند» (ویلیام جیمز() ۱۳۵۶ صفحه ۱۹۷).

استانلی هال به عنوان اولین رئیس انجمن روان شناسی آمریکا(APA) نیز به عنوان یکی از پیشکسوتان روان شناسی در آمریکا به بررسی دین علاقمند بود و نشریه ای را در زمینة روان شناسی دین تاسیس کرد که تا سال ۱۹۱۵ چاپ می شد. مقالات چاپ شده در این نشریه عمدتاً به آموزش های اخلاقی و مذهبی کودکان و نوجوانان مربوط می شد (استانلی هال ۱۸۹۱ به نقل از ریچارد.اِل . گورساچ() ۱۹۸۸). همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد روان شناسان موضع گیری های متفاوتی نسبت به بررسی دین در حوزة علم روان شناسی داشته اند. آنچه که در این مقاله بیشتر به آن توجه می شود ذکر نظریاتی است که مذهب را به عنوان یک موضوع مستقل و حائز اهمیت مورد توجه قرار داده و دربارة آن نظریه پردازی کرده اند. و نه کسانی که دربارة انسان نظریه پردازی کرده اند و دین را نیز مانند سایر موضوعات مشمول همان نظریه کلی خود دانسته اند. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد روان شناسان موضع گیرهای متفاوتی نسبت به بررسی دین در حوزة علم روان شناسی داشته اند. از میان بینانگذاران مکاتب مختلف در روان شناسی زیگموند فروید با پدیدة دینی، برخوردی کاملاً منفی داشته و به صورت های مختلف کوشیده است تا اصالت دین را نادیده بگیرد. از سوی دیگر بنیانگذار رفتاری نگری جان واتسن (۱۹۲۵) نیز با توجه به اینکه موضوع علم روان شناسی را «رفتار» قابل مشاهده و اندازه گیری اعلام می کند و با هرگونه روش های بررسی درون نگرانه مخالفت می کند و برای بررسی اعتقادات مذهبی مجالی باقی نمی گذارد (ال.بی.براون () ۱۹۸۷ صفحه ۹۸).

ریچارد گورساچ (۱۹۸۸) که به بررسی تاریخچة روان شناسی دین پرداخته است معتقد است که از دهة ۱۹۳۰ تا ۱۹۶۰ در زمینه روان شناسی دین مطالعه مهمی انجام نشده است. البته گوردون آلپورت از سال ۱۹۵۰ در زمینة روان شناسی دین کتاب فرد و دینش را تالیف کرد که بایستی حرکت او را در این زمینه حائز اهمیت دانست. هنر آلپورت این بود که به عنوان یک روان شناس اجتماعی با ارائه نظریة جهت گیری درونی و بیرونی نسبت به دین در انسان توانست مطالعات روان شناسی اجتماعی در زمینة تعصبات نژادی را با در نظر گرفتن جهت گیری مذهبی فرد مورد مطالعه قرار دهد (اِل.بی، براون() ۱۹۸۷ صفحه ۹۸). تقسیم بندی آلپورت در خصوص جهت گیری مذهبی فرد توانسته است توجه زیادی را طی سالیان اخیر به خود معطوف دارد و در مطالعاتی که عامل مذهب مورد توجه روان شناسان باشد به عنوان یک نظریه کارآمد مورد استفاده قرار گیرد. آلپورت بر حسب جهت گیری دینی افراد، آنها را با دو جهت گیری دینی درونی و بیرونی تقسیم بندی کرد.

از نظر آلپورت افراد مذهبی با جهت گیری درونی ضمن درونی سازی ارزشهای دینی، مذهب را به مثابه هدف در نظر می گیرند. در حالیکه افراد با جهت گیری بیرونی، دین را صرفاً وسیله ای برای نیل به اهداف دیگر در نظر می گیرند (آلپورت و راس ۱۹۶۷ به نقل از اِ ی فولتون() ۱۹۹۷). اخیراً نظریه آلپورت در زمینه جهت گیری دینی بیرونی به دو مقولة اجتماعی و شخصی بسط یافته است. طبق این تقسیم بندی افراد دارای جهت گیری دینی بیرونی اجتماعی از مذهب جهت نیل به اهدف اجتماعی سود می جویند، در حالیکه در جهت گیری مذهبی بیرونی شخصی افراد از مذهب جهت کسب امنیت فردی استفاده می کنند (گورساچ و مک فرسون ۱۹۸۹، کرک پاتریک ۱۹۸۹ به نقل از اِ ی فولتون() ۱۹۹۷).

یکی دیگر از روان شناسانی که در زمینة روان شناسی دین نظریه ای راهگشا مطرح کرده است اریک اریکسن است. اریکسن که یک نو فرویدی است نسبت به دین موضع گیری مثبتی دارد. وی معتقد است بین نهادهای اجتماعی به وجود آمده در طول تاریخ زندگی انسان و نیازهای روان شناختی او ارتباط وجود دارد. به نظر اریکسن دین به عنوان یک نهاد اجتماعی در طول تاریخ در خدمت ارضأ «اعتماد اساسی» بشر بوده است. اریکسن بر خلاف فروید دین را به عنوان بازگشت به دورة کودکی ندانسته و آن را برای تامین نیاز اعتماد اساسی بشر ضروری می داند (اریک. اریکسن() ۱۹۶۸ صفحه ۱۰۶).اریکسن اولین مرحلة تحول «من» را به عنوان «اعتماد» در برابر «عدم اعتماد» نامیده و معتقد است که کودک در اولین مرحله از تحول شخصیت خود به تدریج جهان خارج و مادر را به عنوان پدیده ای قابل اعتماد درک می کند. وی معتقد است «اعتماد» در دوران کودکی پایه ظرفیت «ایمان» در بزرگسالی را فراهم می کند. ایمان به عنوان یک نیاز حیاتی، انسان را به سوی پذیرش دین سوق می دهد (اریک. اریکسن() ۱۹۶۸ صفحه ۱۰۶). مفهوم دیگری توسط اریک اریکسن مطرح شده است که با دین ارتباط پیدا می کند. این مفهوم عبارتست از «هویت» و «بحران هویت».

مفهوم هویت که توسط اریکسن مطرح شد از سوی جیمزمارشیا در یک الگوی چهار وضیعتی هویت توسعه یافت. این چهار وضعیت عبارتند از: هویت یافتگی، بحران زدگی، دنباله روی و آشفتگی. هریک از چهار وضعیت هویتی تعریف شده از سوی مارشیا در تجدید نظرهای بعدی با توجه به دو بعد عقیدتی و بین شخصی تفکیک شد (گرو توند و همکاران ۱۹۸۲ و آدامز و همکاران ۱۹۸۲ به نقل از اِ ی. فولتن() ۱۹۹۷). براساس این تقسیم بندی آدامز و همکارانش به ارائه یک پرسشنامه جهت سنجش وضعیت هویت فرد تحت عنوان «سنجش عینی وضعیت هویت من توسعه یافته» که به صورت مخفف باEOM EIS مشخص شده است اقدام کردند (آدامز()و همکاران ۱۹۸۹). البته هنوز پژوهش های انجام شده در زمینة رابطة دین و هویت بسیار اندک است و بدون پژوهش های کافی نمی توان به دقت ارتباط این دو مقوله را با یکدیگر دقیقاً مشخص نمود (اِ ی. فولتن() ۱۹۹۷). علیرغم پژوهش های اندک در این زمینه با توجه به اینکه آدامز ۱۹۸۹ دین را در کنار شغل، سیاست و فلسفة زندگی به عنوان یک عنصر عقیدتی در پرسشنامه EOM EIS وارد کرده است، خود نشان دهندة ورود دین به عنوان یک سازة روان شناختی در حیطة روان شناسی تحول شخصیت حائز اهمیت است.

پیشرفت های بدست آمده در حوزة تحول قضاوت اخلاقی و نیز مسلح شدن روان شناسی به روش بررسی تحولی مفاهیم و سازه های روان شناختی به مطالعات روان شناسی دین نیز کمک شایانی کرده است. فولر و لوین ۱۹۸۰ (به نقل از وایتزمن لورنس()۱۹۹۴) در زمینة بررسی ایمان به ارائه نظریه ای تحولی شامل شش مرحله پرداخته اند. این نظریه که از برخی جهات به نظریة قضاوت اخلاقی کلبرگ شباهت دارد، می تواند در مطالعة ارتباط دین با متغیرهای دیگر با توجه به مراحل مختلف ایمان و سطح بندی افراد در مراحل مختلف آن کمک شایانی نماید. از نظر فولر ولوین (۱۹۸۰) (به نقل از وایتزمن و لورنس() ۱۹۹۴ صفحه ۱۱۹) ایمان مذهبی برای افراد در سنین مختلف دارای ساختار متفاوتی است. این دو نظریه پرداز ساختار ایمان را مجموعه ای از باورها می دانند که در هر مرحله تعیین کنندة چگونگی عملیات ذهنی در استدلال یا قضاوت دربارة موضوعات مورد توجه در حیطة دین است. به طور خلاصه شش مرحلة ایمان از نظر فولر ولوین (۱۹۸۰) به ترتیب زیر است:
مرحله اول ایمان شهودی فرافکنی:

در این مرحله ایمان بیانگر ابراز آرزوهای کودک است. کودکان در سن ۳ تا ۷ سالگی دارای جهت گیری خیالبافانه و تقلیدی هستند، ولی محتوای فکر آنها دارای الگوهای نسبتاً سیال است. در مرحلة اول فولر همانند مرحلة اول قضاوت اخلاقی کلبرگ کودک کاملاً خود میان بین بوده و در عین حال در خصوص تابوهای موجود در جامعه نسبت به برخی از اعمال کاملاً آگاهی دارد.
مرحله دوم ایمان اسطوره ای سطحی:

کودک در این مرحله به درونی کردن داستانها، اعتقادات و جنبه های مختلف مربوط به فرهنگ جامعه می پردازد. اعتقادات و قواعد اخلاقی در این مرحله کاملاً عینی و سطحی هستند. این مرحله با گسترش و تصریح شکل گیری شخصیت کودک تحت تأثیر ویژگی های شخصیتی دیگران همراه است.
مرحله سوم ایمان ترکیبی قراردادی:

در مرحلة سوم نوجوان نسبت به دیدگاهها و باورهای موجود در خارج از خانواده آگاهی می یابد. بنابراین در این مقطع ایمان مذهبی در خدمت تدارک جهت یابی منسجم از دنیای متنوع و پیچیده بوده، دیدگاههای معارض با یکدیگر را در یک چارچوب کلی با یکدیگر ترکیب کرده وحدت می بخشد. مرحله سوم اصولاً در نوجوانی آغاز می شود و به اوج خود می رسد و در عین حال برای بسیاری از بزرگسالان به عنوان یک تعادل جویی دائمی تلقی شده از این مرحله فراتر نمی روند. در مرحلة سوم اگر چه شخص دارای یک «ایدئولوژی» است که شامل مجموعه ای از باورها و ارزشهای بیش و کم باثبات است، اما این ایدئولوژی را به عنوان یک واقعیت مستقل مورد بررسی و آزمایش قرار نمی دهد.
مرحله چهارم ایمان وابسته به طرز تفکر فردیت یافته:

مرحلة چهارم شامل درونی کردن باورهای فرد است. انتقال از مرحلة سوم به چهارم بسیار حائز اهمیت است. چون با این انتقال نوجوان و یا بزرگسال باید مسئولیت پذیرش هرگونه سبک زندگی، ارزشها و تعهدات عملی نسبت به آنها را به عهده گیرد.
مرحله پنجم بازنگری در ایمان تثبیت شده:

در مرحله پنجم علیرغم تثبیت اعتقادات فرد که طی مراحل قبل شکل گرفته است، شاهد بروز یک بحران در اعتقادات شخص هستیم. این تردید و بازنگری نسبت به اعتقادات در فواصل نیمه عمر انسان رخ می دهد. فولر و لوین با استفاده از مفاهیم روان تحلیل گری مرحلة پنجم را مورد تجربه و تحلیل قرار می دهند. بنابر نظر آنها در این مرحله اطمینان نسبت به ارزشها توسط فشارهای حاصل از سرکوبی بخش هشیار شخصیت در دوران اولیه زندگی زیر سؤ ال و یا مورد بی توجهی قرار می گیرد. این نظریه پردازان از به گوش رسیدن پیامهای مربوط به جنبه های عمیق «خود» سخن می گویند. این پیامها شامل بازشناسی انتقادی بخش ناهشیار اجتماعی انسان است. محتوای دینی پیامها عبارتند از: اسطوره ها، تصاویر آرمانی و تعصب هایی که با توجه به تربیت ناشی از طبقات اجتماعی خاص، سنت های مذهبی و گروههای قومی بخصوص عمیقاً در «سیستم خود» فرد رسوخ کرده است.
مرحله ششم ایمان جهانی:

همانطور که در مرحله ششم قضاوت اخلاقی کلبرگ مطرح شده است، مرحله ششم از تحول ایمان نیز از جهت وقوع بسیار اندک است. کسانی که مرحلة ششم ایمانی جهانی را تجربه کرده اند، احساس رابطة نزدیک و صمیمانه بین خود و جهان پیرامون خود را گزارش کرده اند. تجارب مطرح شده در مرحلة ششم تحول ایمان مبنی بر احساس رابطة نزدیک بین فرد و جهان پیرامون را در نظریة فولر تحت عنوان تجربة اوج در افراد خود شکوفا و نیز در توصیفات تجارب دینی مطرح شده توسط ویلیام جیمز (۱۹۰۱) در کتاب گونه های تجارب دینی وجه تشابه بسیار زیادی دیده می شود. اگر چه نظریه فولر و لوین به عنوان پایه و مبنایی نظری امکان پژوهش های سازمان یافته تری را فراهم می کند ولی هنوز جمع بندی های روشن در زمینة روان شناسی دین نیازمند پژوهش های متعددی است. پیشرفت های بدست آمده در حوزة روان شناسی دین ضرورت انجام پژوهش های طولی و استفاده از روش های تجربی را از نظر برخی از روان شناسان مانند گورساچ (۱۹۸۸) ( به نقل از راتیزمن و لاورنس() ۱۹۹۴ صفحه ۱۲۰) محرز کرده است.

در این مقاله دیدگاه چند تن از روان شناسان غربی در زمینة روان شناسی دین به طور مختصر مطرح شد. علت انتخاب نظریة این روان شناسان در مقالة حاضر و طرح دیدگاه آنان، علاقة آنها به دین و مطالعة آن با نوعی گرایش مثبت آنها به دین بوده است. البته ممکن است نظریات روان شناسان دیگری را نیز بتوان به این مجموعه اضافه کرد. چون بررسی کامل دیدگاه همة روان شناسان در زمینة روان شناسی دین نیازمند نقد و بررسی مبانی جهان بینی و اعتقادات هریک از روان شناسان نسبت به دین است، بنابراین ضروری به نظر می رسد تا دیدگاه روان شناسانی که با استفاده از روان شناسی، دین را به عنوان یک متغیر خنثی مانند سایر متغیرها در نظر می گیرند و یا حتی آن را به عنوان یک ارزش منفی در نظر می گیرند جداگانه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

مهران آرزومند امیدی لنگرودی

‌پی‌نوشتها

- ویلیام‌ جیمز، ۱۳۵۶، دین‌ و روان، ترجمة‌ مهدی‌ قائنی، بنگاه‌ ترجمه‌ ونشر کتاب.

- منبع‌ شماره‌ ۱

- منبع‌ شماره‌ ۱

‌ Gorsuch R.L (۸۸۹۱) Psychology of Religion -- ۲۰۱-۲۱:۳۹ .۱۹۸۸Annual Reviews of Psycholog.

‌ Brown.L.B. (۷۸۹۱) - The Psychology of Religious- Belief- Academic Press.

- منبع‌ شماره‌ ۵

‌ Fulton, A.S. (۷۹۹۱) - Identity status, Religious- Orientation, and Prejudice - Journal of Youth and .۱۹۹۷.۶۱,NO.۲Adolescence, Vol.

- منبع‌ شماره‌ ۷

‌ Erikson. E.H.(۸۶۹۱)- Identity Youth and Crisis-- ۴ Russel Square, London.۲Faber and Faber,

- منبع‌ شماره‌ ۹

- منبع‌ شماره‌ ۷

‌ Adams - G.A. and Bennion.L. Kwisun Huh -- ۹۸۹۱)- Objective Measure of Ego Identity Status: A ) Reference Manual - university of Guelph, Guelph, ۱ G ۲W۱Ontario N

- منبع‌ شماره‌ ۷

‌ Wrightsman Lawrences. (۴۹۹۱) - Adult personality - ۱۹۹۴ - Sage Publication ۲Development - Volume

- منبع‌ شماره‌ ۱۴

- منبع‌ شماره‌ ۱۴

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۱


شرکت فایزر اعلام کرد که کمیسیون اروپا قرص ترک سیگار آن را با نام چانتیکس‌(Chantix)  مورد تایید قرار داده است.

به گزارش جمعه (7 مهر) آسوشیتدپرس قرص چانتیکس همراه یک برنامه حمایتی که فرد سیگاری آن را برحسب عوامل محرک سیگار کشیدنش در طول دوره ترک با روال روزمره خود تطبیق می‌دهد، در دسترس قرار خواهد گرفت.

تصور بر این است که چانتیکس با کاستن از شدت تمایل فرد برای سیگار کشیدن و تخفیف بسیاری از علائم ترک نیکوتین عمل می‌کند. به علاوه اگر فردی در هنگام دریافت این قرص سیگار بکشد، این دارو باعث کاهش ارضای فرد با سیگار کشیدن می‌شود.

تنها در اروپا هر سال 1.2 میلیون نفر به علت بیماری‌های مربوط به سیگار می‌میرند. سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی می‌کند که هزینه سالانه جهانی بیماری های مربوط به دخانیات 500 میلیارد دلار باشد.

داروی چانتیکس با نام ژنریک"وارنیکلین" (varenicline) در اردیبهشت ماه امسال مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را نیز کسب کرده بود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۱


تظاهرات عصبی حملات صرعی, متنوع می باشد و از یک حواس پرتی کوتاه تا از دست رفتن هوشیاری به مدت طولانی همراه با فعالیت حرکتی غیر طبیعی متغیر است. طبقه بندی صحیح انواع حملات  تشنجی که بیماران به انها دچار هستند, به علت اتخاذ تدابیر تشخیصی مناسب , ارزیابی پیش اگهی و انتخاب روش درمانی حائز اهمیت است . طبقه بندی که در ادامه ارائه می شود مطابق با طبقه بندی بین المللی حملات تشنجی ( صرعی ) است. در این طبقه بندی تاکید برخصوصیات حمله تشنجی , الگوی G.E.E ایکتال ( در حین حمله ) و اینترایکتال ( در فواصل حملات) است. واژه های قدیمی نظیر گراندمال و پتی مال , صرع روانی حرکتی و صرع لوب تامپورال در این طبقه بندی به صورت ترکیبات جدید ارائه شده اند. اصلی ترین ملاک تقسیم بندی حملات تشنجی این است که ایا حملات در یک ناحیه از مغز ( کورتکس ) اغاز گردیده , سپس ژنرالیزه می شوند ( درسراسر مغز انتشار می یابند ) یا از همان ابتدا ژنرالیزه هستند. با این تفاسیر طبقه بندی بین المللی صرع ارائه می شود:
1 -حملات تشنجی موضعی یا فوکال
- حملات تشنجی موضعی ساده ( همراه با نشانه های حرکتی, حسی و روانی)
-حملات تشنجی موضعی پیچیده ( حملات سایکوموتور یا لوب تامپورال )
-  حملات تشنجی موضعی که به طور ثانویه ژنرالیزه شده اند. 
2- حملات تشنجی ژنرالزه اولیه
- تونیک کلونیک ( گراندمال)
- تونیک
- ابسانس ( پتی مال ) یا غیاب
- میوکلونیک ( پرش اندام ها )
- اتونیک
-  اسپاسمهای شیرخواران ( صرع سلامی )
3- صرع پایدار
- تونیک کلیونیک پایدار
- ابسانس پایدار
- صرع پارسیل ممتد
4-  الگوهای عود کننده
- اسپورادیک ( پراکنده )
- سیکلیک ( دوره ای )
- رفلکس ( فوتومیوکلونیک , جسمی حسی , موزیکوژن , صرع مطالعه )

 شناخت  هریک از انواع حملات  صرع و داشتن اگاهی و ا طلاعات از ویژگی های هر یک از اجزا» طبقه بندی فوق در درمان و پیشگیری انواع صرع کمک ارزنده ای  خواهد کرد .

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱۱

 

نام کتاب: اعتیاد سبب­ شناسی و درمان

نویسنده: دکتر بیوک تاجری

قیمت: 90000 ریال

ناشر: اندیشه  ­نو

فهرست مطالب                                                                                    صفحه

مقدمه  ................................................................................................... 5

فصل اول: مروری کلی بر اعتیاد ................................................................... 7

فصل دوم: حشیش .................................................................................. 59

فصل سوم: شیشه و آمفتامین­ها ............................................................... 97

فصل چهارم: اکستازی  ........................................................................... 131

فصل پنجم: مواد توهم­زا  ......................................................................... 149

فصل ششم: کوکایین  ............................................................................ 161

فصل هفتم: مواد افیونی  ......................................................................... 171

فصل هشتم: مواد اعتیادآور دیگر  .............................................................. 195

فصل نهم: درمان  .................................................................................. 227

فصل دهم: بهبودی و پیشگیری از بازگشت.................................................. 265

فصل یازدهم: وسوسه و راهکارهای مقابله  ................................................ 283

فصل دوازدهم: انکار و هم ­وابستگی خانواده  ............................................... 303

فصل سیزدهم: مهارت­های مقابله.............................................................. 331

فصل چهاردهم: اعتیاد رفتاری .................................................................. 399

فصل پانزدهم: پیشگیری ......................................................................... 447

منابع و مآخذ  ........................................................................................ 477

 

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/۱٠

 

کارگاه آموزشی - عملی دو روزه

"شاد زیستن و شیوه زندگی رضایتبخش"

برگزار شد

مدرس : دکتر بیوک تاجری

مرکز همایش های سازمان صنایع هوایی

 صنایع شهید شاه آبادی

شنبه و یک شنبه هفته دوم اردیبهشت

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

در این جا باید پرسید که آیا هرچه بیشتر کار می کنیم، کمتر لذت می بریم؟

امکان دارد شغلها، منبع ناخوشی باشند. امروزه دو عامل فشار روانی (استرس) و افسردگی بالینی، محل کار را «خلل پذیر» می سازند. به موجب بررسی پیمایشی که توسط جامعه کارشناسان مدد کار کارمندان (ایی ای پی ای) صورت گرفت، معلوم شد که فشار روحی و افسردگی بالینی به ترتیب دومین و سومین مشکل بسیار مهم محل کار، البتــه بعد از بحران خانوادگی، محسوب می گردد. برآورد شده است که هر ساله در ایالات متحده بر اثر کاهش بازدهی، کارگریزی و مرگ نابهنگام، میلیاردها دلار به هدر می رود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

متامفتامین یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را شدیداً متأثر می کند. متامفتامین را میتوان به طریق مختلف مصرف کرد. بو ندارد و مزه آن تلح است و به سادگی در آب یا مشروبات الکلی حل می شود. به لحاظ شیمیایی،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

خشم هیجانی است که بیشتر از همه در مورد آن صحبت شده ولی کمتر از همه در مورد آن مطالعه شده است (نواکو، 1978به نقل ازأونیل، 1999 ). درمان خشم یک کار بالینی چالش انگیز م ی باشد. خشم به خودی خود یک هیجان کارکردی و عادی و دارای ارزش انطباقی است که م ی تواند منابع روانشناختی را آماده سازد ، رفتار را برای اعمال اصلاحی نیرومند سازد و مقاومت را تسهیل کند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩


درادامه معصومه صلاحی رئیس انجمن آلزایمر ایران گفت: ویتامنی هایA  ،C ، EوB به طور حتم در تمام بیماری ها به عنوان کاتالیزور عمل کرده و ترشح هورمون های بدن را تنظیم می کند. 
وی ادامه داد: تحقیقاتی که در زمینه بهبود و یا پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر انجام شده نتایج متفاوتی را درباره تاثیر ویتامین ها برروی افراد نشان می دهد. 
صالحی تصریح کرد: همانطور که ویتامین C در سلامت عروق قلب تاثیر مثبت داشته در حفظ سلول های مغز و پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر نیز موثر است ولی نتایج تحقیقات هیچ کدام از این احتمالات را به طور قطعی تایید نمی کند. 
وی یادآور شد: افراد با به کارگیری رژیم مدیترانه ای که شامل مصرف گیاهان و پروتئین غیر حیوانی بوده می توانند از ابتلا به بیماری آلزایمر و یا پیشرفت بیماری در مبتلایان به بیماری آلزایمر جلوگیری کنند. 
همچنین مصرف سبزیجات و انواع میوه ها گوشت های سفید و به ویژه ماهی حداقل دو بار در هفته، شیر کم چرب و جایگزین کردن روغن های گیاهی از جمله روغن آفتابگردان، هسته انگور و زیتون به جای روغن های حیوانی تاثیر چشمگیری در پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر دارد. 
صالحی توصیه کرد که افراد به ویژه سالمندان برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و یا پیشرفت بیماری در مبتلایان از مواد غذایی حاوی انواع ویتامین ها پروتئین، کلسیم و فسفر به مقدار فراوان استفاده کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

بازنشستگی:

بازنشستگی حادثه مهمی در چرخه زندگی فرد است. افراد باید قادر به پذیرفتن این اندیشه بشوند که می توانند بطور موفق و با سربلندی به عنوان یک فرد کامل بدون آنکه شغل داشته باشند به زندگی ادامه دهند. بطوری که بازنشستگی امکان تصمیم گیری گسترده تری در مورد زندگی شخصی فراهم می آورد. اگر این تصمیمات خوب اتخاذ شوند، فرد، سازمان و جامعه در مجموع منتفع می شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

ویتامین هایA  ، B ،C ،D،E  و سایر ویتامین ها هر یک به نوبه خود در مواردی بسته به چگونگی مصرف برای بدن ما مفید یا مضر می باشند که در گزارش زیر برای آگاهی از این موارد به بررسی این موضوع پرداخته ایم.  


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

مدیران برای این که بهداشت روانی محیط کار را تأمین کنند باید با مفاهیم اساسی بهداشت روانی آشنا شوند. مدیران باید توجه داشته باشند که مدیریت اثربخش نیز بدون توجه و اعتماد به سلامت روانی کارکنان حاصل نمی شود و برای رسیدن به این مهم باید اصول بهداشت روانی در سازمان را رعایت نمایند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

چشم های شما با افزایش سن دستخوش تغییراتی می شود. انعطاف پذیری بخش هایی از چشم کاهش پیدا می کند  و در نتیجه شما نمی توانید به خوبی بر فاصله نزدیک متمرکز شوید. سلول های درون مایع زجاجیه چشم به صورت توده های در می آیند، که باعث ایجاد مگس پران  (floater)  در میدان دید شما می شود. این تغییر و تغییرات دیگر جزو روند طبیعی سالمندی است. 
در فهرست زیر برخی از مشکلات شایع بینایی در سالمندی آمده است; توجه داشته باشید این تغییرات شامل بیماری های چشمی مربوط به افزایش سن نمی شود : خواندن حروف ریز: از دست دادن توانایی دیدن واضح اشیای نزدیک یک روند عادی در سالمندی است. این عارضه را پیرچشمی  (presdyopia)  می نامند. تصور می شود که این عارضه ناشی از دست رفتن انعطاف پذیری عدسی چشم باشد. با استفاده یک عینک ساده و ارزان قیمت مخصوص خواندن می توانید این مشکل را حل کنید.  مگس پران (فلوتر):هنگامی در یک اتاق روشن هستید، ممکن است متوجه خرده ریزهایی می شوید که به نظر می رسد درون چشم شما شناور هستند. این خرده  ریزها در واقع توده های کوچک سلول ها در مایع زجاجیه هستند که کره چشم را پر می کند. مگس پران ها با افزایش سن به طور طبیعی به وجود می آیند و ضرری ندارند. اگر متوجه افزایش یا تغییر در این مگس پران شدید یا مگس پران ها با جرقه های نور همراه بودند، باید فورا به متخصص چشم مراجعه کنید.  اشک ریزش:با افزایش سن چشم ها حساسیت بیشتری نسبت به باد و نور پیدا می کنند. ممکن است متوجه شوید که چشم های تان به آسانی دچار اشک  ریزش می شود.  خشکی چشم ها نیز یک علت اشک ریزش ها گاهگاهی است. برای کاهش دادن اشک ریزش، با محافظت از چشم های تان آغاز کنید، برای کاهش اثر نور عینک آفتابی بزنید و چشمان تان را در مقابل باد محافظت کنید. اگر اشک ریزش تان ادامه پیدا کرد، به متخصص چشم مراجعه کنید; ممکن است دچار انسداد مجرای اشکی یا مشکلی دیگر باشید. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

موضوع: رابطه نگرش نسبت به مصرف موادو عوامل پیش بین آن دردختران مقطع دبیرستان شهر تهران

اهداف: پژوهش تهیه شده توسط خانم هاجر مهاجر دارابی با هدف بررسی رابطه بین نگرش نسبت به مصرف مواد وعوامل پیش بین آن در میان پایه های تحصیلی مقطع دبیرستان در مناطق جنوب،مرکز وشمال شهر تهران مورد مقایسه قرار گرفته است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

نائب رئیس انجمن ام اس ایران افزود: برخی از بیماران ام اس پس از حمله، نیازمند تعویض خون و پلاسما می‌شوندکه هزینه‌های این درمان نیز تحت پوشش نیست.

نائب رئیس انجمن ام اس ایران هشدار داد ابتلا به این بیماری در کشور رشد عجیبی پیدا کرده است.

دکتر محمد علی صحراییان که در گردهمایی بیماران ام اس سخنرانی می‌کرد، گفت: امسال دومین سالی است که به صورت علمی، آمار بیماری ام اس را تهیه و در مجامع جهانی ثبت کردیم.

وی گفت: انجمن دو مورد بررسی اپیدمیولوژیک را انجام داده که یکی از آنها روند 20 ساله بروز ام اس در تهران و دیگری تعداد مبتلایان به ام اس را در کشور بررسی کرده است.

دبیر کمیته علمی انجمن ام اس ایران گفت: از نظر اپیدمیولوژی تعداد مبتلایان به ام اس در ایران باید پنج تا 30 نفر در 100 هزار نفر باشد، اما با شیوع این بیماری، این آمار در تهران به 50 در 100 هزار نفر رسیده که مشابه با آمار کشورهای اروپایی است.

صحراییان ادامه داد: این آمار در اصفهان 73 در 100 هزار نفر است که به آمار انگلیس نزدیک شده است.

نائب رئیس انجمن ام اس ایران گفت: هنوز دلیل این رشد عجیب بیماری ام اس در ایران را نمی‌دانیم، اما مهم این است که ببینیم چه باید کرد.

دبیر کمیته علمی انجمن ام اس ایران خبر داد: در برخی از کشورها داروهای خوراکی به جای داروهای تزریقی در اختیار بیماران ام اس قرار گرفته است که هزینه آن بالاست.

صحراییان افزود: برای رسیدن این داروها به دست بیماران ایرانی، نشستی را با معاونت داروی وزارت بهداشت برگزار کردیم که قول مساعدت داده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود توانبخشی و فیزیوتراپی را یکی از اجزای مهم در روند رسیدگی به وضع بیماران ام اس خواند و گفت: از این بخش در کشور غافل مانده‌ایم، در حالی که ثابت شده است وقتی بیماران ام اس نیازمند کمک می‌شوند، توانبخشی برای بهبود وضعیت آنها اثر دارد.

دبیر کمیته علمی انجمن ام اس ایران گفت: در حال حاضر برای توانبخشی‌ با مشکلاتی مواجه هستیم، به طوری که برای نمونه، بیمه‌ها توانبخشی در منزل را پوشش نمی‌دهند.

صحراییان ادامه داد: با توجه به سخت بودن امکان انتقال بیماران ام اس، تقاضایی که داریم پوشش بیمه‌ای توانبخشی این بیماران در منزل است.

نائب رئیس انجمن ام اس ایران افزود: برخی از بیماران ام اس پس از حمله، نیازمند تعویض خون و پلاسما می‌شوندکه هزینه‌های این درمان نیز تحت پوشش نیست.

وی گفت: با وجود دستور معاون سلامت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه در بیمارستان‌های دولتی از بیماران ام اس برای انجام ام آر آی هزینه‌ای دریافت نشود، این بیمارستان‌ها از بیماران پول می‌گیرند.

دکتر حسن امامی رضوی، معاون سلامت وزیر بهداشت در پاسخ این گفته صحراییان اعلام کرد دلیل دریافت این هزینه، بدهی وزارت بهداشت به این دسته از بیمارستان‌ها بوده و قرار است با توجه به تخصیص بودجه 1390 این بدهی‌ها تسویه شود.

جمعی از بیماران مبتلا به ام اس به مناسبت روز جهانی این بیماری، امروز در مراسمی که انجمن ام اس ایران برگزار کرد، گرد هم آمده بودند.

معصومی، نماینده بیماران مبتلا به ام اس یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود. وی سوالات احساسی را درباره وضعیت بیماران ام اس مطرح کرد و گفت: از جامعه می‌خواهیم گوشه چشمی هم به ما داشته باشد و مشکلات ما را درک کند.

وی گفت: چرا بیماران ام اس باید گوشه‌نشین شوند؟ چرا ام اس نباید جزو بیماری‌های خاص محسوب شود؟ چرا این بیماران نباید تشکیل خانواده دهند.

 

 

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

یک پژوهش جدید از سوی محققان دانشکده پزشکی دانشگاه وست ویرجینیا نشان داد: مواد شیمیایی که برای تولید پوشش ظروف نچسب آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند سبب افزایش میزان کلسترول در کودکان شوند.  
در این پژوهش محققان میزان دو ماده موسوم به اسید پرفلوروکتانوئیک  (PFOA)  و پرفلوروکتان سولفونات را در 12 هزار کودک در اوهایو و ویرجینیای غربی آزمایش کردند.  
نتایج بررسی ها نشان داد: کودکانی که بیشترین مقدار این دو ماده را در بدنشان دارند، مقدار کلسترول خونشان در بالاترین حد است.  
استفان فریسبی محقق اصلی این پژوهش می گوید: این مواد شیمیایی در محیط زندگی ما و حتی در درون بدن ما وجود دارند و مهمترین بخش این پژوهش این است که به ما نشان می دهد چگونه ما در معرض این مواد قرار می گیریم و این تماس برای ما چه پیامدی خواهد داشت.   به گزارش شبکه خبری سی ان ان، هرچند فریسبی و دستیارانش مطمئن هستند که ارتباط بین این مواد شیمیایی و کلسترول وجود دارد اما برخی محققان معتقدند که این مواد از طریق ظروف وارد بدن ما نمی شوند. تحقیقات بیشتر در این زمینه ادامه خواهد داشت.  

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

 

ارزیابی عملکرد رفتاری( ‏FBA‏) :

گابل :

1 - رفتار را مشاهده کنیم و رفتار مختل رابه روشنی تعریف کنیم .

2 - مشخص کردن رفتارهای قبل و بعد از رفتار مختل


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

بنابر آمارهای ارائه شده حدود 5.1 میلیون زوج جوان در کشورمان از مشکل ناباروری رنج می برند که این مشکل علل متفاوتی دارد و یکی از آنها بیماری  است به نام آندومتریوز که گاهی عامل این نازایی هاست. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩


تاریخچه ایجاد موزه شهر تبریز با عنوان 'موزه آذربایجان' که از بزرگترین موزه ‌های کشور نیز به شمار می رود به حدود 50 سال قبل بازمی ‌گردد که در آن سالها تلاش‌ های زیادی از جانب جمعی از فرهنگ دوستان این شهر برای راه ‌اندازی یک موزه جامع در تبریز صورت گرفت تا این که این تلاش‌ها در اردیبهشت ماه 1337 نتیجه داد و موزه آذربایجان بنیان گذاشته شد.
ساختمان این موزه که در مرکز شهر تبریز قرار دارد براساس نقشه تنظیمی 'آندره گدار' باستان شناس و معمار معروف فرانسوی ساخته شده است و در آن هزاران شی فرهنگی و هنری و ثبت شده تاریخی وجود دارد که از این نظر در جمع گنجینه‌ های مهم و با ارزش کشور جای گرفته است.
موزه آذربایجان از سه تالار مجزا در سه طبقه تشکیل یافته که طبقه زیرزمین به نمایشگاه دایمی آثار هنری و نگهداری مجسمه‌ های نفیس و ارزنده‌ای که توسط مجسمه ساز شهیر تبریزی 'احد حسینی' خلق شده اختصاص یافته و موضوع این مجسمه‌ها نگاه عمیق هنرمند به سرگذشت انسان و خلق و خوی او در طول تاریخ به خصوص در قرن بیستم میلادی است.
در طبقه همکف این موزه، بازدیدکنندگان شاهد یادگاری ‌هایی از دوران پیش از تاریخ و حکومت‌های پیش از اسلام ایران هستند و طبقه فوقانی موزه نیز باستان شناسی ایران در دوران اسلامی را تا پایان عصر قاجار در خود جای داده است که تالار سکه و مهرهای شاهان و فرمانروایان تاریخ ایران نیز در همین طبقه قرار دارد.
از آثار بی نظیر و ارزشمند موجود در این دوره می‌توان به موبند طلایی متعلق به هزاره نخست قبل از میلاد، جام طلای دوره هخامنشی، بشقاب‌های زرین و سیمین دوره ساسانی، قفل رمزی مربوط به اواخر قرن ششم هجری و مجموعه‌ای از چینی های دوران صفویه اشاره کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩


آیا میدانید برای اینکه روابط زناشویی تان تداوم بیشتری داشته باشد ، همه چیز را نباید به همسر خود بگویید ! آیا میدانید چه صحبتهایی را باید به همسر خود بگویید و چه سخنانی را باید مطرح نسازید ؟

اولین گام در روابط زناشویی نحوه ی صحبت کردن است ،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

در اینجا ما پیشنهاداتی به شما ارائه می‌دهیم که نه فردی پرحرف و خسته کننده باشید و نه فردی منزوی و خجالتی. مثل تمام جنبه‌های زندگی حفظ تعادل بهترین گزینه است


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩


مفید خواندن یعنی طوری بخوانید که پیام نویسنده را بدون صرف زمان زیاد، درک کنید. همچنین مفید خواندن، نوعی خواندن است که به شما کمک می‌کند با استناد به متون و موارد مرتبط بدون زحمت زیاد چیزی را که به دنبالش هستید درک کنید. زمانی که مقاله ای را می‌خوانید یا کلا منظورتان از خواندن درک عمومی‌ مطلب است دقت کنید که یادداشت برداری از مطالبی کهمی‌خوانید رابطه مستقیمی‌ با کیفیت درک مطلب دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

البته همیشه هم مساله انکار بیماری نیست. در بعضی‌ها یک باور فرهنگی وجود دارد که تصور می‌کنند سرطان بیماری لاعلاج است به همین خاطر لزومی نمی‌بینند که برای درمان مراجعه کنند، در حالی که حرف زدن در مورد مسائل نگران‌کننده نباید باعث واکنش منفی از سوی افراد شود.

بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیستند. دردهایی که مداوم هستند و به دلایل نامشخص ایجاد می‌شوند حتما باید تحت بررسی قرار گیرند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

رعایت نکات زیر کمک زیادی به زوجین برای شروع و برقراری رابطه جنسی می دهد:
1- زمان هم اغوشی
بهترین موقع، ساعت های آخر شب است. زیرا در این ساعات، دیگر تلفنی زنگ نخواهند زد، اگر بچه داشته باشید حتما خوابیده است و سایر شرایط نیز معمولا فراهم است.
در موارد استثنایی، مخصوصا برای همسران جوان که اشتهای زیادتری دارند، در ساعات دیگری هم می تواند به عمل آید.
2- مکان هم آغوشی
در اتاق در بسته یا محیطی که مطمئن هستید به بیرون اشراف ندارد و از دیدها محفوظ است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

هرگز نباید از همان ابتدا برای کسب درآمد در چند حرفه و بطور همزمان به کار بپردازید. بلکه می توانید فعالیت خود را با کارهای پاره وقت و ساده آغاز کرده و پس از کسب تجربیات لازم حوزه کاری خود را گسترش دهید. نکته مهمی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد این است که تنها برنامه کاری روز آینده خود را مد نظر قرار ندهید، بلکه دورنمای کلی فعالیت تجاری خود را نیز در نظر داشته باشید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

ما در این پژوهش افزایش خطر را در بین مردان دارای قد بلند و قد طبیعی مورد بررسی قرار دادیم، زنان به دلیل آن‌که اغلب دارای رشد کافی در قد خود نیستند، در این پژوهش مورد بررسی قرار نگرفتند.

پژوهش جدید محققان نشان می‌دهد بروز لخته‌های خونی در مردانی که قد بلندتری دارند بیش از دیگران است.

به گزارش یوناتیتد پرس، دکتر سیگرید براکان از گروه تحقیقاتی هماتولوژی دانشگاه ترومسو در نروژ طی این پژوهش داده‌های مربوط به 26 هزار بزرگسال در بازه سنی 25 تا 97 سال را مورد بررسی قرار داد.

در این پژوهش  شرکت‌کنندگان در بازه سال‌های 1994 تا 2007  به‌طور متوسط برای 12 سال مورد ارزیابی قرار داشتند.

طی دوران پژوهش، 461 مورد لخته خونی در ریه که اغلب به دلیل وجود لخته در سیاهرگ بروز می یابد، رخ داد.

محققان دریافتند ابتلا به این عارضه در مردان چاقی که 6 فوت یا بیش‌تر قد داشتند، بیش از 5 برابر بیشتر از افراد دارای قد کوتاه‌‌تر ( حدود 5 فوت)یا افراد دارای وزن طبیعی بود.

دکتر براکان می‌گوید: ما در این پژوهش افزایش خطر را در بین مردان دارای قد بلند و قد طبیعی مورد بررسی قرار دادیم، زنان به دلیل آن‌که اغلب دارای رشد کافی در قد خود نیستند، در این پژوهش مورد بررسی قرار نگرفتند.

نتایج این پژوهش در مجله انجمن قلب آمریکا  " Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology" منتشر شده است.

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

مسئله کودکان کار و خیابان در ایران از پدیده های اجتماعی است که در دوره های متفاوت، راهکارهای مختلفی برای رسیدگی به آن پیشنهاد شده است. اما مشکلات همچنان حل نشده و روز گذشته مهدی چمران رئیس شورای عالی استانهای ایران با اعلام اینکه طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان روی زمین مانده گفت: بیشتر کلا‌نشهرها با این مشکل مواجه هستند و رفع آن نیز تنها بر عهده شهرداری نیست و باید بهزیستی، نیروی انتظامی، دادستانی و دادگستری به کمک شهرداری بیایند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی با اشاره به کلیات طرح مشارکت و همکاری شهرداری‌ها در برنامه‌های ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: متاسفانه این طرح روی زمین مانده و بیشتر کلا‌نشهرها با این مشکل مواجه هستند؛ شهردار قاعدتاً نمی‌تواند رئیس دادگستری را در جلسه خود دعوت کند و خود نیز رئیس شود و کمیته تشکیل دهد.

کودکان کار و خیابان در ایران به دو گونه تعریف می شوند، گروه نخست شامل کودکانی می شود که مدت زمانی را به پرسه زدن و یا کار در خیابان می گذرانند. اما گروه دوم کودکانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی مجبور به امرار معاش برای خانواده و یا برای خود هستند.

مسئولیت رسیدگی به وضعیت این کودکان هر بار بر عهده نهادی گذاشته می شود، اما نهادهای مختلف این مسئولیت را متوجه خود نمی بینند. به اعتقاد برخی از کارشناسان با اینکه براساس قانون در ایران کار کودکان غیرقانونی است، اما به دلایل مشکلات اقتصادی و حقوقی این گروه مجبور به کار هستند و باید راهکاری برای حمایت از این کودکان پیدا کرد. نهادهای دولتی از جمله سازمان هایی هستندکه برای این امر مورد توجه قرار می گیرند

چمران با اشاره به اینکه شهردار مجری است و این طرح مربوط به شورای شهر است، ادامه داد: پیشنهاد ما این است که محوریت را در شورا ببریم و هماهنگی برای ساماندهی این کودکان از سوی آنها انجام شود.

چمران بیان کرد: ما باید بر اساس احساس مسئولیت انسانی در مقابل کودکان کار و خیابان و کودکان متکدی طرحی تصویب کنیم که برای تمام شهرداری‌های کشور قابل اجرا باشد.

در ایران هنوز متولی مشخص و پاسخگویی برای مسئله کودکان کار و خیابان وجود ندارد و ناهماهنگی های بین بخشی و عدم مسئولیت پذیری جدی سازمان های موجود و فقدان برنامه ملی مشخص برای مقابله با کار کودکان این مسئله را در هاله ای از ابهام و بلاتکلیفی فرو برده است.

نگاه نهادهای مختلف به مسئله کودکان خیابانی بر حسب منافع آنها است. شهرداری نگاهش به کودکان خیابان نگاه و گفتمان "مبلمان شهری" است، یعنی شهرداری معقتد است کودکان خیابان چهره تهران را بدنما کرده اند. شهرداری بارها اعلام کرده که این کودکان را باید جمع آوری کرد. بهزیستی می گوید کودکان را باید ساماندهی کرد، یعنی وضعیت این کودکان چندان وخیم نیست. نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی نیز می گویند این کودکان مخل نظم و امنیت هستند و نگاه کنترل اجتماعی به این مسئله دارند.

چمران با اعلام اینکه شوراها باید این افراد را سازماندهی کنند و پس از آن شهرداری به انجام وظایفش بپردازد گفت: کلیات طرح مشارکت و همکاری شهرداری‌ها در برنامه‌های ساماندهی کودکان کار و خیابان تصویب شده است.

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

راه‌کار اول این است که پرتقال را بعنوان بخشی از رژیم ضداضطراب خود درنظر داشته باشید. براساس دو مطالعه‌ای که در مطب دندانپزشکی صورت گرفتند معلوم شد که پخش کردن بوی روغن خاص پرتقال در هوا می‌تواند اعصاب بیماران مضطرب را آرام کند. برای بهره‌مند شدن از این تاثیرکافی است پوست پرتقال را بکنید و آن را مقابل بینی خود بگیرید و عطر آن را استشمام کنید. این اقدام موجب می‌شود که فشار خونتان کاهش پیدا کند. به این ترتیب دفعه بعد اگر مضطرب شوید آرام یک جا بنشینید، خود را آرام کرده و یک پرتقال بزرگ را پوست بکنید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

کودکان از چه موادی ساخته شده اند؟ کمی نمک یا کمی شکر! اما یک پژوهش جدید در استرالیا تاکید می کند که هیچ یک از این مواد برای سلامت کودکان مفید نیستند.  
جین اسکوت محقق دانشگاه فلیندرز و دستیاران وی دریافته اند: حتی نوزادانی که هنوز فقط 4 هفته از تولد آنها گذشته با رژیم غذایی حاوی بیسکوئیت، بستنی و نوشابه های شیرین بدون گاز بزرگ می شوند که همگی حاوی چربی، نمک و قند فراوان هستند. این در حالی است که متخصصان تغذیه و مقامات بهداشتی پیوسته توصیه می کنند که نوزادان تا 6 ماهگی باید حداکثر از شیر مادر تغذیه کنند.  
دکتر اسکوت تصریح کرد: این یافته بسیار نگران کننده است چون عادات تغذیه ای که در سالهای نخست زندگی در فرد بوجود می آیند معمولا تا پایان عمر با وی باقی می مانند و کودکی که دچار اضافه وزن باشد به احتمال خیلی بیشتر در دوران بزرگسالی هم با این مشکل مواجه خواهد بود.  
پایگاه اینترنتی تاایندیا در این باره گزارش داد: پروفسور کلار کولینز، کارشناس چاقی در استرالیا تاکید دارد تغذیه نوزادان بسیار حائز اهمیت است و باید برای والدین شرایط برای ارائه تغذیه صحیح و مناسب به کودکانشان فراهم شود.این تحقیق در مجله "تغذیه و رژیمی ها" منتشر شده است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩


پژوهشگران کالج سلطنتی لندن می گویند: چربی اطراف شکم و دور کمر خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.  
دانشمندان می گویند: افرادی که چربی اضافه در اطراف شکم خود حمل می کنند حتی اگر سایر اعضای بدنشان هم لاغر باشد با خطر ابتلا به سرطان مواجه هستند.  
محققان می گویند: در ازای هر یک اینچ افزایش اندازه دور کمر از حد سالم و استاندارد آن، خطر بروز سرطان روده 3 درصد افزایش پیدا می کند.  
محققان دانشگاه لیدزنیز که در این پژوهش همکاری داشتند، خاطرنشان کردند که بزرگی شکمی، شاخصی برای تشخیص سرطان روده است.  
به گزاش روزنامه ایندیپندنت، این پژوهش که در کنفرانس بین المللی سرطان ارائه خواهد شد،  روی بازبینی هفت مقاله موجود با همین موضوع متمرکز می شود.  
آمارها نشان می دهد که هر سال تنها در کشور انگلیس، 38 هزار و 500 مورد جدید ابتلا به سرطان روده تشخیص داده می شود. به عنوان یک راهنما اندازه استاندارد دور شکم در سطح سلامت برای زنان کمتر از 80 سانتی متر، برای مردان سفید پوست و سیاه پوست کمتر از 94 سانتی متر و برای مردان آسیایی 90 سانتی متر است. این تحقیق در مجله اروپایی سرطان منتشر می شود.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 

لوبیا به علت فعل و انفعالاتی که به صورت تخمیر در روده انجام می شود مقدار زیادی عوامل کنترل کننده سرطان تولید می شود. همچنین مصرف آن میزان فشار خون را به میزیان 5 تا 6 درصد کاهش می دهد. 

    لوبیا مانند گیاهان هم خانواده خود وسیله درمانی موثری برای دستگاه قلبی عروقی است زیرا زمانی که لوبیای خشک پس از پخته شدن خورده می شود تمام قسمت های آن جذب بدن نمی شود و قسمت جذب نشده در داخل روده بزرگ باقی می ماند.   دکتر مجید محسنی، متخصص تغذیه گفت: باکتری های درون روده به همراه این مواد جذب نشده لوبیا مقداری مواد شیمیایی مخصوص تولید می کند که جذب بدن شده و باعث کاهش کلسترول خون از نوع LDL می شود، به همین دلیل لوبیا برای قلب مفید است.  

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

به دنبال موری, مک کله لند به بیان این انگیزه پرداخت , اهمیت کارهای مک کله لند عمدتا به خاطر مطالعات  نظری و روش شناسی او در باب این انگیزه است. مک کله لند از همان ابتدا متوجه این گونه پرسش های  گسترده بود که چگونه می توان انگیزه پیشرفت را در فرد و جامعه نشان داد؟ 
چگونه انگیزه افراد جامعه در ارزش های اجتماعی چیره ان جامعه منعکس شده و چگونه این ارزش ها به   سازه هایی مانند رشد اقتصادی و ساختار سیاسی و الگوهای فرهنگی مربوط شده اند. به پیشنهاد او تفاوت در  سطح انگیزه برای پیشرفت تا حدود زیادی مسئول الگوهای رشد و سقوط اقتصادی بوده است و در مجموع  مطالعه منحصر به فردی برای اثبات پیشنهاد خود تلاش کرد. 


از انجا که مک کله لند در بیان مفاهیم خودش پیرو الگوی یادگیری ( بیشتر رفتار گرایانه ) است, مفاهیم وی  بسیار قرین و نزدیک به رفتارگرایان است, هال که یکی از نظریه پردازان رفتاری است , یادگیری را به معنای  کاهش نیاز می دانست, مک کله لند هم موجود زنده را یک موجود در جهت کاهش نیاز معرفی می کند. 


انگیزه پیشرفت را براین اساس می توان انگیزه ای گرایشی دانست و با توجه به مفاهیم بالا این گونه توضیح  داد که لذت بخشی یا تقویت مثبت از موقعیت پیش امده باعث می شود گرایش افراد در انجام سایر امور مشابه  گسترش یابد یا به عبارتی فرد از موقعیت پیش امده لذت ( تقویت مثبت ) ببرد. سپس در جستجوی تکرار این  تقویت ها گرایش به موقعیت های دیگری پیدا خواهدکرد که اورا به ان هدف برساند. 


مک کله لند مطالعات گسترده ای را در زمینه نیاز به پیشرفت انجام داد, او معتقد بود نیاز به پیشرفت , سایقی  است که می تواند رفتار را تقریبا در همه موقعیت ها نیرومند ساخته و هدایت کند و با پژوهش های خود,  ویژگی های افراد دارای نیاز به پیشرفت زیاد و کم را توصیف کرد. 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٩

 به فشار خون , قاتل خاموش گفته می شود چون بدون علائم مشخصی به  اندام های حیاتی بدن اسیب می رساند و فقط زمانی دارای علائم است که فرد دچار بحران فشار خون شود که در این صورت فرد دارای سردرد و در مواردی تهوع و استفراغ است.
در هیپرتانسیون , قلب , کلیه , مغز و عروق درگیر می شوند. در مورد عوارض فشار خون در هر ارگان باید به دو نکته توجه داشت:
1- عوارض hypertensive
2- عوارض arteriosclerosis ( سفت و سخت  شدن سرخرگ ها)
عوارض هیپرتانسیودر قلب شامل نارسایی قلبی , ضخیم شدن جدار قلب و تنگی دریچه ی ائورت است. عوارض ارتریو اسکلروزیس شامل حمله ی قلبی یا  انفاکتوس می باشد.
منظور از نارسایی قلب بیماری است که برون ده قلب پاسخگوی نیاز سلول های بدن نیست.
شایع ترین علت نارسایی قلب در دنیا فشار خون می باشد.
همچنین فشار خون باعث بسته شدن عروق کرونری قلب و ا یجاد حمله ی قلبی می شود. باید توجه داشت که افراد مبتلا به فشار خون سه برابر دیگران در معرض حمله ی قلبی هستند.  عوارض هیپرتنسیو فشار خون در مغز , خون ریزی مغزی , کما و مرگ است و عواض ارتریو اسکلروزیس در مغز سکته مغزی است.

 

عوارض هیپرتنسیو فشار خون در کلیه بصورت نارسائی کلیه است و عوارض ارتریو اسکلروزیس در کلیه , تنگی شریان کلیه می باشد.
عوارض هیپرتنسیون فشار خون در عروق شبکیه , خون ریزی ته چشم و کوری ناگهانی است.
ممکن است کوری نصف بینایی باشد که یک چشم فرد کاملا می بیند ولی یک چشم فرد در قسمت داخلی دید ندارد و فقط دید خارجی دارد. عوارض , ارتریواسکروتیک در شبکیه ترومبوز ( ایجاد لخته خونی ) شریان شبکیه است .
همچنین عوارض ارتریو اسکروتیک در عروق پا باعث لنگیدن متناوب می شود .
چرا استرس باعث هیپرتانسیون حاد می شود؟
همان طوری که قبلا بیان شد, فشار خون حاصل حجم ضربه  ای , تعداد ضربان قلب و مقاومت محیطی ( عروقی) است که استرس با اثر بر هر سه متغیر , میزان فشار خون را افزایش می دهد.
الف) تعداد ضربان قلب:
استرس باعث افزایش فعالیت سمپاتیک و افزایش ترشح نوراپی نفرین از انتهای این اعصاب می شود. ثانیا اعصاب سمپاتیک قسمت مرکزی غده ی فوق کلیه را تحریک کرده و با  افزایش ترشح اپی نفرین از این قسمت نیز تعداد ضربان قلب را افزایش می دهد.
ب) حجم ضربه ای:
استرس ترشح هورمون محرک غده ی فوق کلیه را افزایش می دهد که این هورمون با اثر بر قسمت قشری غده ی کلیه و با افزایش ترشح الدوسترون باعث افزایش جذب سدیم و احتباس مایع می شود.
همچنین افزایش فعالیت سمپاتیک باعث انقباض عروق کلیه می شود که با کاهش پرفوزیون کلیوی, هورمون های رنین- انژیوتانسین ترشح می شود و جذب اب و نمک افزایش می یابد.
ج) مقاومت عروقی :
استرس با افزایش فعالیت سمپاتیک درجدار عروق وا نقباض جدار عروق , مقاومت محیطی را افزایش می دهد در نتیجه فشار خون افزایش می یابد.
چرا استرس باعث هیپرتانسین پایدار می شود؟
به دو دلیل زیر استرس باعث هیپرتانسیون پایدار می شود:
1- حساسیت زدایی با رورفلکس
2- افزایش ضخامت جدار سرخرگ ها
- حساسیت زدایی با رورفلکس :
در سرخرگ کاروتید که یکی از شاخه های سرخرگ ائورت است گیرنده هایی به نام بارورسپتور وجود دارد. این گیرنده ها به حجم ضربه ای حساس بوده و در صورت افزایش یا کاهش حجم ضربه ای با افزایش یا کاهش تعداد ضربان قلب , حجم ضربه ای را اصلاح می کنند. مثلا اگر حجم ضریه ای به جای 50 سی سی 30 , سی سی باشد , بارورسپتور تشخیص داده و حالا با تحریک سمپاتیک و ا فزایش تعداد ضربان قلب , حجم ضربه ای را اصلاح می کند و اگر حجم ضربه ای به جای 50 سی سی 80 , سی سی باشد, بارورسپتور با ساپرس کردن , سمپاتیک باعث می شود که پاراسمپاتیک غالب شود و با کاهش تعداد ضربان قلب , حجم ضربه ای را اصلاح می کند . استرس در دراز مدت , این حساسیت بارورسپتور ها را از بین می برد.
- افزایش ضخامت جدار سرخرگ ها:
استرس در دراز مدت با افزایش انقباضات جدار عروق, باعث افزایش ضخامت می شود, که این افزایش ضخامت جدار سرخرگ ها باعث تنگ شدن مجرای سرخرگ می شود که خود عامل فشار خون پایدار است.
سبک زندگی و فشار خون
تحقیقات زیادی ارتباط عوامل زیر را با فشار خون به اثبات رسانیده اند که  این عوامل شامل :
1 چاقی و اضافه وزن
2 نوشیدن الکل
3 رژیم غذایی ناسالم
4 عدم فعالیت فیزیکی و سبک نشستن
5 سیگار کشیدن
چاقی و  اضافه وزن :
براساس تعریف WHO فرد نرمال باید شاخص توده بدنی 5 BMIو18 تا 9 و 24 داشته باشد و اگر BMI بیشتر از 25 باشد , شخص دارای اضافه وزن است و اگر BMI  بیشتر از 30 باشد فرد چاق محسوب می شود که خود دارای سه طبقه میباشد:
طبقه اول چاقی BMI بیش از , 30 طبقه دوم چاقی بیش از 35 و طبقه سوم چاقی بیش از 40 می باشد.
قابل ذکر است که شاخص توده ی بدنی از تقسیم وزن به کیلوگرم به مجذور قد به دست می اید. براساس این تعریف تخمین زده شده که 60 درصد مردان و 50 درصد زنان ایالات متحده اضافه وزن دارند و تعداد ان ها بیش از 97 میلیون بزرگسال براورد شده است. شیوع بالای چاقی یک مشکل عمومی سلامتی را نشان میدهد که زمینه ساز بیماری و مرگ و میر قلبی و عروقی است.
اطلاعات همه گیر شناختی هماهنگی ارتباط بین چاقی و فشار خون بالا را نشان می دهد. مطالعه ی قلب فرامینگهام اظهار می دارد که 65 درصد از عوامل خطر افرین فشار خون در زنان و 78 درصد در مردان می تواند به چاقی مرتبط باشد.
به علاوه چاقی بالای بدن به خصوص در صورت وجود چربی در درون شکم نسبت به چاقی قسمت پایین بدن ارتباط قوی تری با فشار خون دارد . همچنین در مطالعه ای که در کشور ترکیه بر روی 1761 نفر انجام شده است, شاخص توده ی بدنی, نسبت کمر به باسن , جنس , چربی و کلسترول خون, فشار خون در خویشاوندان درجه ی یک ومصرف چربی اشباع شده, عوامل خطر افرین فشار خون بالا معرفی شده اند.
مطالعه ای که توسط مرکز تحقیق بیماری  گوارشی , دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده, دریافته است که میزان شیوع اضافه وزن و چاقی در جمعیت ایران به ترتیب 62و2 درصد و 28 درصد می باشد که هر دو در زنان نسبت به مردان رایج تراست . شیوع اضافه وزن در زنان ایرانی در مقایسه با زنان امریکایی بالاتر است . در حالیکه شیوع چاقی در این دو جمعیت به هم نزدیک تر است.
 مردان ایرانی در مقایسه با مردان امریکایی شیوع کمتر اضافه وزن و چاقی دارند. فشار خون در زنان ایرانی نسبت به زنان امریکایی بالاتر است . دیابت شیرین در 6و2 درصد ازمونی ها گزارش شد. سیگار کشیدن در زنان و مردان به ترتیب 2و2 درصد و 33و2 درصد می باشد. همچنین نسبت کمر به باسن درمیان زنان ایرانی 5و96 درصد می باشد که از 19 جمعیت دیگر بسیار بالاتر است . که توسط مرکز تحقیق اندوکرین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده دریافته است که برای هرواحد افزایش BMI نسبت کمر به باسن یا مصرف اسید چرب اشباع شده فشار خون دیاستولیک به ترتیب 6دهم و 9 دهم و 1 میلی متر جیوه افزایش داشته است.
در مطالعه ای مقطعی برروی 8776 فرد شهری و 4719 فرد روستایی , ماده های زیست پزشکی, رژیم غذایی , جمعیت شناختی و اجتماعی اقتصادی بررسی گردید. نتایج نشان داد که 13 و9 مردان و 22و1 درصد از زنان در گروه های سنی 45 تا 49 فشار خون سیستولیک بالاداشتند که این میزان در بالای 70 سالگی به 28و1 در مردان و 42 و3 درصد در زنان رسید. به علاوه 38و9 درصد مردان و 46 و 4 درصد زنان در گروه های سنی 45 تا 69 فشار خون دیاستولیک بالا داشتند که این میزان در بالای 70 سالگی به 47 درصد در مردان و 57 و 3 درصد در زنان رسیده است.
ادامه دارد

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٧

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-520082689 -1073717157 41 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} @page WordSection1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} -->


بر اساس نتایج یک تحقیق جدید افزایش بیش از حد آهن در بدن می تواند خطر پیشرفت بیماری آلزایمر را تشدید کند.

این تحقیق که از سوی پژوهشگران در استرالیا انجام گرفته همچنین نقش پیش ماده پروتئین بتا آمیلوئید  (APP) را که عامل تشکیل پلاک ها در مغز مبتلایان به این بیماری است، نشان داده است. در این تحقیق دکتر جک روگرز از دانشگاه ملبورن و دستیاران وی از موش ها، سلو لهای سالم مغز انسان و سلول های بیمار استفاده کردند تا نشان دهند که نقش APP  احتمالا بیرون انداختن آهن مسموم از نورون ها یا همان سلول های عصبی است. اما در بیماری آلزایمر عملکرد APP  تحت تاثیر عنصر روی قرار می گیرد که در پلاک های این بیماری تجمع می کنند. به گزارش مجله علمی نیوساینتیست، در شرایط سلامتی و طبیعی عنصر روی به سیگنال دهی عصبی کمک می کند اما در بیماری آلزایمر این عنصر در پلاک ها گرفتار می شود و هم عملکرد آهن زداییAPP    را مختل می کند و هم مانع می شود که نورون ها برای دریافت میزان روی مورد نیاز خود سیگنال دهی کنند. 

     آهن هم در منابع حیوانی شامل انواع گوشت قرمز، مرغ و ماهی و هم در منابع گیاهی مثل غلات سبوس دار، حبوبات به ویژه عدس، مغزها و خشکبار و سبزیجات با برگ های سبز و پهن یافت می شود اما معمولا میزان جذب آن از منابع گیاهی کمتر است.   شایعترین علایم  آلزایمر شامل فراموشی  وقایع  اخیرا اتفاق  افتاده، دشواری  فزاینده  در انجام  کارهای  نیازمند قوه  عقلانی  مثل  وظایف  شغلی ، رسیدگی  به  امور مالی یا مدیریت  خانه، تغییرات  شخصیتی  از جمله  ناتوانی  در کنترل  هیجانات  و اختلال  در قضاوت است.   در مراحل پیشرفته تر فرد با مشکل  در انجام  کارهای  ساده  مثل  انتخاب  لباس  یا انجام  محاسبات  ساده  ریاضی ، ناتوانی  در شناسایی  افراد آشنا، بی علاقگی  به  بهداشت  شخصی  یا ظاهر، مشکل  در غذا خوردن، گرفتن  حالت  تهاجمی  و انکار تمام این مشکلات مواجه می شود.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۳/٢


گرسنگی انگیزه‌ای بسیار نیرومند و پیچیده است. پیچیدگی آن از آنجا ناشی می‌شود که عوامل فیزیولوژیکی متعدد به همراه عوامل محیطی زیادی در این امر دخیل هستند. از لحاظ فیزیولوژیکی بدن نیاز به خوردن مواد مختلفی از قبیل پروتئین‌ها، کربوهیدراتها و چربی‌ها دارد و هر یک از آنها در صورت کمبود مراکز گرسنگی در مغز را تحریک می‌کنند. همچنین از لحاظ محیطی دیدن ، بو ، شکل ، طعم ، مزه و نوع فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم در میزان گرسنگی ، دفعات و انواع غذاهای که می‌خوریم، دخیل است.
نقش عوامل فیزیولوژیکی در انگیزه گرسنگی
فرضیه تعادل گلوکزی
سلولها برای تولید انرژی به گلوکز (قند) نیاز دارند و زمانی که توانایی سلول برای تولید انرژی کاهش می‌یابد، تحریکات فیزیولوژیکی در هیپوتالاموس برای دریافت گلوکز ایجاد می‌شود و که موجب گرسنگی می‌گردد. مطابق پژوهش‌های انجام شده کاهش سطح گلوکز خون توسط سلولهای کبد شناسایی می‌شود و کبد علامتی مبنی بر پایین بودن سطح گلوکز به (یکی از ساختارهای مغز) می‌فرستد و این باعث برانگیختگی انگیزه گرسنگی از طرف هیپوتالاموس می‌شود. پس از دریافت غذا و بازگشت گلوکز به سطح طبیعی کبد علامت اشباع گلوکز را به هیپوتالاموس می‌فرستد و هیپوتالاموس نیز گرسنگی را بازداری و سیرس را فعال می‌نماید.
فرضیه تعادل چربی
طبق فرضیه تعادل چربی هنگامی که وزن بدن (یا نسبت چربی بدن) به پایین‌تر از توازن تعادل حیاتی کاهش می‌یابد، رفتار غذا خوردن از احتمال بیشتری برخوردار می‌شود. با این حال تاکنون هیچ مطالعه‌ای گیرنده‌هایی را که ادعا می‌شود سطح چربی بدن را کنترل می‌کنند شناسایی نکرده است. آنچه شناخته شده است، این است که کبد مسئول تولید و متوقف کردن چربی است و هنگامی که سطح گلوکز خون پایین می‌آید، کبد از چربی‌ها برای تولید گلوکز استفاده می‌کند و همزمان علامتی تحریکی به هیپوتالاموس برای دریافت گلوکز می‌فرستد.
نقش معده در گرسنگی
ورم (بادکردگی) معده نیز در تنظیم گرسنگی دخالت دارد. بعد از یک وعده غذا هنگامی که معده پر است (باد کرده است) مردم احساس گرسنه نبودن را گزارش می‌کنند. هنگامی که معده و روده‌ها غذا را هضم کرده و شروع به تخلیه آن می‌کنند، هنوز احساس گرسنگی وجود ندارد. ولی زمانی که معده 60 درصد از محتویات خود را تخلیه کرد احساسات اولیه گرسنگی شروع می‌شود و با ادامه روند تخلیه معده گزارش‌های مربوط به احساس گرسنگی بیشتر می‌شود.
نقش هیپوتالاموس در گرسنگی
هیپوتالاموس در تنظیم احساسات گرسنگی و سیر نقش مهمی دارد. در واقع تمام کمبود گلوکز و سایر مواد لازم برای بدن از طرف کبد شناسایی و به این ساختار مغزی گزارش می‌شود. در هیپوتالاموس دو ناحیه خاص که بر غذای مصرفی تاثیر می‌گذارد، وجود دارد. اولین ناحیه هیپوتالاموس جانبی (Laternal HypoThalamus) است که فرمان خوردن را صادر می‌کند، ناحیه دوم هیپوتالاموس قدامی - میانی (Vertromedial HypoThalamus) است که جلوی خوردن را می‌گیرد. در واقع ناحیه اول مرکز تغذیه و ناحیه دوم مرکز سیری است.

آزمایش‌های متعدد بر روی حیوانات نیز نقش این دو ناحیه را ثابت کرده‌اند. برای مثال وقتی ناحیه اول (LH) منهدم شود دیگر هیپوتالاموس نمی‌تواند رفتار غذا خوردن را تحریک و راه اندازی کند و بدین ترتیب حیوان از خوردن خوداری می‌کند، بگونه‌ای که اگر به او بطور مصنوعی غذا داده نشود، خواهد مرد. از طرف دیگر اگر ناحیه دوم (VMH) تخریب شود، هیپوتالاموس قادر به بازداری رفتار غذا خوردن نخواهد شد و این باعث تغذیه بیش از حد در حیوان و چاقی مفرط خواهد شد. دو ناحیه موجود در هیپوتالاموس به عنوان مراکز «تنظیم کوتاه مدت غذا» معروف هستند و در کنار آن «دستگاه دراز مدت» نیز وجود دارد که تنظیم دقیق‌تری را بر عهده دارد. آن بدین صورت است که ثابت ماندن وزن جاندار در دراز مدت می‌شود.
نقش عوامل محیطی در انگیزه گرسنگی
دیدن بو ، شکل و مزه غذا و زمان روز و استرس همگی از عوامل محیطی رفتار غذا خوردن هستند. برای مثال مجموعه‌‌ای از مطالعات نشان داده اند که رفتار غذا خوردن زمانی که فرد با انواع غذا‌ها و انواع مزه‌ها و اشکال خاصی از غذا مواجه می‌شود بطور چشمگیری افزایش می‌یابد. حتی زمانیکه یک نوع غذا وجود دارد، تعدد مزه‌های آن غذا باعث مصرف غذا به مقدار زیاد می‌شود. از عوامل محیطی دیگر اجتماعی بودن این پدیده است. انسانها در حضور دیگران (که آنها نیز مشغول خوردن هستند) بیشتر می‌خورند تا زمانیکه تنها هستند. در یک آزمایش از یک گروه آزمودنی خواسته شد که مقداری بستنی بخورند. گروه اول در شرایط تنهایی قرار داشتند و گروه دوم در شرایط گروهی قرار داشتند. تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده نشان داد که افراد آزمودنی گروه دوم بیشتر از گروه اول بستنی خورده بودند. از دیگر عوامل محیطی فشارهای موقعیتی و اجتماعی است.

این فشار موقعیتی معمولا در گروه‌ها دیده می‌شود. اگر یک رفتار در یک گروه به عنوان هنجار شناخته شده‌ باشد، ممکن است انحراف زا آن هنجار به نوعی طرد و کاهش محبوبیت منجر شود. در برخی گروههای کوچک (نظیر تیمهای ورزشی) نوع و میزان غذا خوردن به یک هنجار تبدیل شده و بر افراد تحمیل می‌شود. رژیم غذایی نیز عامل محیطی مهمی است. در رژیم غذایی سعی می‌شود که رفتار خوردن تحت کنترل عامل شخصی و برنامه ریزی‌های محیطی انجام شد، در بیاید و نه تحت کنترل عوامل فیزیولوژیکی. وقتی فرد می‌گوید: «من این مقدار را در این مدت معین فراهم خورد» در واقع بر نقش محیط تاکید می‌کند و رفتار غذاخوردن موقعی که احساس گرسنگی می‌کند را نفی یا طرد می‌کند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar