مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نقش مردان در زندگی زناشویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

اولا نکته ای در ابتدا لازم میدونم عرض کنم برخی از افراد تصورشان از لغت زندگی زناشویی فقط رابطه جنسی میباشد اما زندگی زناشویی به مجموعه رفتارهای دو زوج در طول زندگی میگویند  مثل خوبی بدی منظم بودن احساسا تی بودن بد اخلاق یا خوش اخلاق بودن و...  حالا که اون افراد معنی زندگی زناشویی را متوجه شدن در اینجا میخوام برخی از رفتارهایی را که خانمها دوست دارند همسرشان انجام دهند را باز گو میکنم:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههای ایجاد شادی در مدارس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

ایجاد نشاط و شادابی یکی از مؤثرترین راه ها برای افزایش بهداشت روانی در جامعه است، مدرسه بعنوان یک نهاد می تواند با بوجود آوردن زمینه ها و برنامه هایی باعث هر چه شاداب کردن جامعه شود. اگر در مدرسه شوق زندگی کردن بوجود آید خود به خود اثرگذار بر جامعه خواهد بود. انسان های شاد زندگی خود را تحت کنترل دارند، مسئولیت پذیرند، هدفمند هستند، دید مثبت به زندگی دارند. آینده نگر وامیدوارند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارزش غذایی تخم پرندگان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

این روزها وقتی برای خرید تخم‌مرغ به بازار روز یا مغازه‌های عرضه مواد پروتئینی مراجعه می‌کنیم با انواعی از تخم پرندگانی چون بلدرچین، غاز، اردک، شترمرغ و... نیز روبه‌رو می‌شویم. تخم‌هایی که از نظر شکل، رنگ، اندازه و قیمت با یکدیگر متفاوتند، اما آیا ارزش تغذیه‌ای تخم این پرندگان نیز با یکدیگر تفاوت دارد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایرانیان؛ رتبه سوم تنبلی اجتماعی جهان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بر اساس آمارهای مجله جهانی ارزیابی رفتار بین المللی، ایرانیان در تنبلی اجتماعی بعد از اعراب و آفریقاییان جایگاه سوم را در جهان به خود اختصاص داده اند گفت:در نمونه گیری از میان سه هزار و 328 نفر از جوانان مشخص شد که 45 درصد آنها دچار تنبلی فردی بودند.

مجید ابهری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تنبلی می تواند مبنای بسیاری از آسیبهای فرهنگی و اجتماعی باشد، افزود: بسیاری از ناهنجاریهای موجود در جامعه با تنبلی ارتباط مستقیم دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱


سرطان سینه یکی از شایع  ترین سرطان ها در میان زنان محسوب می شود. سن ابتلا به این بیماری در کشور ما اکنون بین 45 تا 55 سال رسیده، در حالی که این سن در کشورهای غربی بین 50 تا 60 سال است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعمال شرعی ویژه شب زفاف -آرامش زنان شرط اول نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱


شب زفاف یکی از شب های بسیار مبارک است و به همین جهت در منابع اسلامی آداب فراوانی برای آن ذکر شده است. مبارکی آن از این جهت است که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از ایمانش تکمیل می شود. در این شب دعا مستجاب است و فرشتگان برای عروس و داماد رحمت خدا را نازل می کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افزایش مدت زمان رابطه جنسی و جلوگیری از انزال زودرس بین زوجین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱


یکی از رایج ترین سوالاتی که در مبحث ارتباط جنسی مطرح می گردد به شرح زیر می باشد:

 "چگونه می توانم مدت زمان رابطه ی جنسی ام را افزایش دهم؟"

پاسخ اول و آخر به پرسش اخیر چیزی جز این نیست: فرد باید توانایی کنترل انزال را پیدا کند تا بواسطه ی آن از انزال زودرس جلوگیری بعمل آورده و نهایتاً مدت زمان بیشتری به رابطه ی خود ادامه دهد!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اثر فقر بر جامعه (1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

رواج تکدی گری در خیابان ها و حضور کارتون خواب ها در گوشه و کنار پارک ها از نماد های اصلی فقر شناخته شده اند که عموماً در فضای شهری خود نمایی می کنند. این مسایل چند سالی است که به یکی از مباحث روز ژورنالیستی تبدیل شده اما بررسی عمیق علل، پیامد ها و ارائه راهکار هایی برای حل آنها قطعاً از وظائف جامعه شناسان شهری و صاحب نظران حوزه آسیب های اجتماعی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف بیش از حد نان و سیب زمینی در بروز دیابت موثر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

کارشناس مسوول تغذیه استان یزد گفت: مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی مانند نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی زمینه بروز دیابت را فراهم می کند.  
یوسف نقیایی اظهار کرد: دیابت که به بیماری قند معروف است; یک بیماری متابولیک بوده که به دلیل اختلال در سوخت و ساز داخل سلولی به خصوص کربوهیدراتها یا همان قندها اتفاق می افتد و در صورتی که به هر دلیل میزان ترشح انسولین کاهش یا متوقف شود، سوخت مورد نیاز سلولها تامین نشده و در فقر غذایی قرار می گیرند و از طرفی، قند اضافی افزایش یافته که به این حالت دیابت گفته می شود.   وی اصلی ترین عامل دیابت را ارث، استرس، چاقی و تغذیه نادرست برشمرد و افزود: در بین عوامل تغذیه ای مهمترین عامل، مصرف بی رویه قندها، شیرینی ها و یا مواد غذایی است که به سهولت به قند خون تبدیل می شوند. بنابراین طبیعی است که با افزایش مصرف این نوع غذاها، بدن توانایی ترشح کافی انسولین را از دست داده و بتدریج دچار فرسودگی بافت لوزالمعده شده و شخص را به سمت ابتلا به دیابت پیش می برد.  
نقیایی در ادامه به مصرف کنترل شده برخی مواد غذایی به عنوان عامل بروز دیابت اشاره کرد و گفت: مصرف برخی مواد غذایی مانند نان، برنج، سیب زمینی و ماکارونی بصورت کنترل نشده باعث می شود در بدن به قند خون تبدیل شده و به بروز دیابت کمک کنند که در این خصوص بهترین راهکار کنترل مصرف این نوع مواد غذایی است.  
این کارشناس تغذیه در ادامه به مصرف شیرینی و قندهای سنتی اشاره کرد و گفت: در تولید قندهای سنتی از ماده ای به نام جوهر قند جهت سفید شدن بیشتر قند استفاده می شود که مصرف این ماده می تواند به تخریب بافتهای انسولین ساز بدن کمک کند و بتدریج زمینه ساز بروز دیابت باشد.   وی ضمن هشدار در خصوص کاهش مصرف قند توصیه کرد: همچنین باید از مصرف قندهای حاوی جوهر قند خودداری شود. 

 

  نظرات ()
زنگ خطر شیشه و کراک ارزان به صدا در‌آمده است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

طه طاهری، رئیس پژوهشکده اطلاعات و معاون پیشین ناجا  در این گفت‌وگو ثابت کرد هنوز رک‌گویی نخستین روزهای قبول مسئولیتش در ستاد مبارزه با مواد مخدر را حفظ کرده است.

مسئولان ستاد پیش از مصوب شدن اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر می‌گفتند در صورتی که این اصلاحیه تصویب شود انقلابی اساسی در مبارزه با اعتیاد صورت می‌گیرد. مدتی است این اصلاحیه مصوب شده، اما هیچ تغییر کلی و اساسی در این زمینه جز یک سری گفت‌وگوهای رسانه‌ای از سوی مسئولان نمی‌بینیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آماری از سایتهای ‌شیطان‌پرستی در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

الان 666 سایت شیطان‌پرستی در ایران به زبان فارسی فعالیت می‌کنند‌ و 1400 شبکه فارسی ترویج شیطان‌پرستی در ایران قابل دریافت است، به طور متوسط هر سال هم 5 ماهواره فارسی ‌به این تعداد اضافه می‌شود که بحث طولانی را می‌طلب، بنابراین باید خیلی مواظب باشیم، چرا‌که ماموریت‌های خاص این سایت‌ها و شبکه‌ها فقط برای ماست و به قولی این چاقو را فقط برای گردن جمهوری اسلامی و بچه‌های ‌مسلمان ما تیز می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قرض ضد سو» هاضمه خطر پوکی استخوان را تشدید می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱


پژوهشگران هشدار دادند: قرص های ضد سو» هاضمه و ترش کردگی می توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهند.  
نتایج یک تحقیق نشان داده است: این دارو که توسط میلیونها نفر در دنیا برای درمان سو» هاضمه و سوزش سردل و ترش کردگی مورد استفاده قرار می گیرند با افزایش خطر شکستگی های استخوانی در سالهای آتی زندگی در ارتباط است.  
محققان دانشگاه پنسیلوانیا در سال 2006 اعلام کرده بودند که این داروها با نام های اختصاری  "PPIS"  اگر به مدت بیش از یکسال مصرف شوند خطر شکستگی استخوان لگن را تا 44 درصد افزایش می دهند. پس از آن در سال 2008 هم محققان دانشگاه مانی توبا در کانادا وجود همین ارتباط را کشف کرده و دریافتند که مصرف منظم این دارو به مدت پنج سال سبب افزایش خطر پوکی و شکستگی بافت های استخوانی می شود.  
به گزارش روزنامه دیلی اکسپرس، راب داوسان محقق انستیتو ملی پوکی استخوان در این باره تصریح کرد:  مصرف تمام داروها عوارض جانبی و خطراتی دارد که مصرف کنندگان باید به هنگام استفاده از آنها این امر را در نظر بگیرند و ارزش مصرف دارو در ازای این عوارض را برآورد کنند.

  نظرات ()
وزیر بهداشت:‌ رهایی بیماران در تهران واقعیت نداشت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

نباید بگذاریم بهانه به دست کسانی بیفتد که می‌خواهند زحمات خالصانه خادمان نظام سلامت را زیر سوال ببرند.


وزیر بهداشت از تکمیل شبکه خانه‌های بهداشت روستایی کشور تا تیر ماه خبر داد و گفت: یکپارچگی بیمه پایه درمان برای ما جزو موارد مهم و اساسی است. بسیاری از دانشگاه‌ها و جلب مشارکت دراستانداری‌ها درشرف تکمیل شبکه‌های بهداشتی خود هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نتایج موفقیت آمیز آزمایش واکسن ایدز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

ویروس تزریق شده از نظر ساختار وراثتی، دچار تغییراتی شده بود تا پس از تزریق، آنتی ژن مورد نیاز برای هجوم به ویروس نقص ایمنی میمونی (SIV) را تولید کند؛ این ویروس، معادل ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) است که عامل بیماری ایدز است.

محققان آمریکایی، از تولید واکسنی خبر داده اند که میمون ها را در برابر ابتلا به بیماری ایدز در امان نگه می دارد.

این در حالی است که به گفته آنها، واکسن جدید در ایجاد مصونیت در سیزده میمون از ۲۴ میمون مورد آزمایش، موفقیت آمیز بوده است.

به گزارش «تابناک» به نقل از «بی.بی.سی»، آنها می گویند، در دوازده مورد، مصونیت ایجاد شده، بیشتر از یک سال دوام داشته است.

این محققان همچنین در گزارشی که در نشریه نیچر منتشر کرده اند، گفته اند دستاوردهای این تحقیق، نقش مهمی در تولید واکسن ایدز برای انسان ها خواهد داشت.

محققان موسسه واکسن سازی و درمان ژنتیک اورگان در مطالعات خود، واکسنی را که دربردارنده ویروس CMV بود، به ۲۴ میمون ماکاک تزریق کردند. ویروس تزریق شده از نظر ساختار وراثتی، دچار تغییراتی شده بود تا پس از تزریق، آنتی ژن مورد نیاز برای هجوم به ویروس نقص ایمنی میمونی (SIV) را تولید کند؛ این ویروس، معادل ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) است که عامل بیماری ایدز است.

آزمایش ها نشان داده است که سیزده میمون از گروه دریافت کننده واکسن در برابر ویروس در امان بوده اند و این حالت، در دوازده میمون برای بیشتر از یک سال برقرار بود.

به گفته محققان، تزریق این واکسن با تحریک سیستم ایمنی میمون دریافت کننده دارو، باعث تولید نوع خاصی از لنفوسیت های «تی» می شود.

لنفوسیت های «تی» از سلول های سیستم ایمنی بدن هستند.

این نوع خاص از لنفوسیت «تی» تا مدت ها پس از سرکوب عفونت در بدن فعال خواهند بود و نسبت به عفونت های بعدی مقاومت خواهند کرد.

پروفسور «لوئیس جی پیکر»، سرپرست محققان، این نوع از لنفوسیت های تی را به سربازانی تشبیه کرده که در آماده باش هستند.

آقای پیکر به «بی.بی.سی» گفت: سربازانی دارید که همراه با اسلحه های خود در پایگاه هستند و سپس شاهد حضور آنها در جبهه خواهید بود.

حال آن که نتیجه تحقیقات نشان داده است که واکسن مورد آزمایش، آثار ابتلا به ایدز را در میمون ها از بین برده و هیچ کدام از آزمایش های انجام شده روی انسان، چنین نتیجه ای نداشته و برای همین، کارشناسان با استقبال از نتیجه این آزمایش درباره ضرورت احتیاط در به کارگیری این واکسن در انسان، هشدار داده اند.

پرفسور «سر اندرو مک مایکل» از دانشگاه آکسفورد، با اشاره به ویروس «اس.آی.وی» به عنوان منشأ ایجاد ویروس «اچ.آی.وی»، مدل به کار گرفته شده در این تحقیق را درست ارزیابی کرد، ولی هشدار داد که بهره از این واکسن، می تواند باعث بروز بیماری در انسان ها شود.

گفتنی است، در حالی که تولید واکسن «اچ آی وی» به چالش بزرگی برای محققان تبدیل شده، تاکنون موفقیت هایی در این باره نیز به دست آمده است.

محققان تایلندی در سال ۲۰۰۹ گزارشی را در نشریه لنست منتشر کردند که خبر از تولید واکسنی آزمایشی می داد که احتمال آلودگی به «اچ آی وی» را یک سوم کاهش می داد.

سال گذشته نیز نوشتاری در نشریه پزشکی «نیوانگلند» منتشر شد که نشان می داد، یکی از داروهای به کار گرفته شده در درمان بیماران مبتلا به ایدز، می تواند در جلوگیری از آلودگی مردان همجنس خواه به ویروس اچ آی وی کارساز باشد.

بنا بر این گزارش، ایران نیز یکی از کشورهایی بوده که در زمینه مقابله با بیماری مرگبار ایدز تحقیقاتی انجام داده و دارویی با نام «آی مد» تولید کرده است؛ هرچند هنوز نتایج قابل استنادی درباره نتایج این دارو اعلام نشده، محققان وزارت بهداشت، از موثر بودن آن خبر می دهند، حال آن که برخی کارشناسان آن را رد می کنند.

 

 

  نظرات ()
50 درصد دریاچه ارومیه شوره‌زار شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

با وجود بارشهای خوب چند روز گذشته که سطح آب دریاچه تا 50 سانتی متر بالا آمده در مقایسه با سال گذشته هنوز 40 سانتی متر پایین است که نشان دهنده ادامه وضعیت بحرانی دریاچه است.

دریاچه ارومیه در حالی بحرانی ترین شرایط زیست محیطی را در سال 90 تجربه می کند که مسئولان با جلسات غیرتخصصی و همایشهای بی نتیجه دچار روزمرگی شده و اقدامات اساسی از جمله بارورسازی ابرها، اصلاح الگوی کشت و... را فراموش کرده اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان شناسی دوران سالمندی(5) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

سالمندان کمتر اثر بخش به نظر می رسند زیرا اهمیت مسائل را باترازوی دیگری می سنجند و از آن چه جوانان دریافت می کنند فاصله می گیرند.افراد سالمند امروزی از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و صنعتی در فضای متفاوتی آموزشی دیده اند و سال های تحصیلی آن ها نیز محدود تر بوده است همچنین ممکن است سالمندان انگیزه جوانان را در پاسخ دادن به سوال های آزمون های هوش نداشته باشند، یا این که بعضی از آنان، به علت ضعف بینایی و شنوایی با سوال های آزمون هوش مشکل بیشتری داشته باشند. از طرف دیگر سالمندان به دلیل محافظه کاری بیشتر ، در پاسخ دادن به سوال ها کم


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چاقی شکمی خطری جدی برای بیماران قلبی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

حتی بیمارانی با وزن متعادل و BMI (اندازه گیری وزن نسبت به قد) معادل 50 تا 25 نیز اگر در این نواحی چربی داشته باشند خطر مرگ آنها افزایش می یابد.


فارس:‌ خطر مرگ در افراد دارای بیماری‌های قلبی که در ناحیه کمر دارای چربی هستند افزایش می‌یابد.

تحقیقات پژوهشگران آمریکایی بر روی 15 هزار و923 بیمار نشان داد که این امر حتی بر افرادی که دارای وزن متعادل هستند نیز تأثیرگذار است.

محققان کلینیک مایو به اندازه‌گیری قطر باسن و کمر و ارزیابی چربی این نواحی پرداخته و به این نتیجه رسیدند که احتمال مرگ برای افرادی که در این نواحی چربی زیاد دارند در برابر افرادی که کمر لاغر دارند 75 درصد بیشتر است.

به نوشته بی بی سی حتی بیمارانی با وزن متعادل و BMI (اندازه گیری وزن نسبت به قد) معادل 50 تا 25 نیز اگر در این نواحی چربی داشته باشند خطر مرگ آنها افزایش می یابد.

کارشناسان می‌گویند نکته مهم پراکندگی چربی‌ها در بدن است و پزشکان باید این اندازه گیری‌ها را برای همه بیماران قلبی انجام دهند تا این بیماران خطرات مربوطه را کاهش دهند.

بر اساس این تحقیق چاقی ناحیه شکم خطر مهمی برای بیماران قلبی است حتی اگر دارای وزن عادی و مناسب باشند. این تحقیق همچنین نشان داد که این چربی‌ها با عوامل دیگری مانند فشار خون و کلسترول بالا و دیابت مرتبط هستند.

 

 

  نظرات ()
مصرف آب غوره، چربی خون را کاهش نمی‌دهد! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

رضایی، کرخت شدن دست و پا، سرگیجه، سردرد و خواب آلودگی را از علائم ابتلا به چربی خون برشمرد و افزود: در برخی موارد نیز این بیماری علامتی نداشته و به واسطه انجام آزمایشات مربوطه ظاهر می‌شود.

یک متخصص داخلی با بیان این‌ که تاکنون هیچ کشف و یا فرضیه اثبات شده‌ای مبنی بر کاهش چربی خون با استفاده از برخی مواد غذایی همچون آب غوره به ‌دست نیامده است، گفت: متاسفانه در بسیای از موارد افراد با تصور این که این نوع مواد غذایی می‌تواند جایگزین دارو شود، داروهای خود را قطع می‌کنند.

بابک رضایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه زنجان، با بیان این مطلب اظهار کرد: در چربی خون پایین، مصرف آب غوره و یا سبزی شوید می‌تواند تا حدودی مثمرثمر واقع شود اما در فشار خون بالا مصرف این مواد غذایی تغییری در میزان چربی خون ایجاد نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد تصور می‌شود عدد نرمال چربی خون در همه افراد یکسان است، تصریح کرد: افراد مبتلا به چربی خون باید توجه داشته باشند که عدد نرمال چربی خون در افراد مختلف یکسان نیست و وابسته به سن و یا بیماری‌های زمینه‌ای متفاوت است.

رضایی، کرخت شدن دست و پا، سرگیجه، سردرد و خواب آلودگی را از علائم ابتلا به چربی خون برشمرد و افزود: در برخی موارد نیز این بیماری علامتی نداشته و به واسطه انجام آزمایشات مربوطه ظاهر می‌شود.

این متخصص داخلی با اشاره به ‌اینکه بیماری چربی خون می‌تواند زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و در نهایت بروز سکته‌های قلبی و مغزی شود، یادآور شد: البته در صورت اصلاح رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی ممکن است فرد تا پایان عمر بدون هیچ مشکلی به زندگی خود ادامه دهد.

وی مصرف روغن‌ حیوانی، روغن‌های نباتی، خامه، کره، تخم‌مرغ، سس مایونز، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب مانند کله و پاچه را برای بیماران مبتلا به چربی خون مضر دانست و خاطرنشان کرد: رعایت رژیم غذایی صحیح و مصرف دارو می‌تواند به ‌میزان قابل توجهی چربی خون را کاهش دهد.

 

  نظرات ()
دستگیری 2 ایرانی دیگر به اتهام قاچاق مواد مخدر در مالزی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

هفته گذشته سرکنسول ایران در مالزی از انعکاس سریع و پیش از کارشناسی دستگیری ایرانیان به اتهام قاچاق مواد مخدر در رسانه های مالزی انتقاد کرده بود.


پلیس مالزی از دستگیری دو ایرانی به اتهام قاچاق مواد مخدر شیشه در روز جمعه نهم اردیبهشت (29 آوریل) در کوالالامپور خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه مالایی میل چاپ مالزی، رییس دایره مبارزه با مواد مخدر کوالالامپور با اعلام این مطلب افزود: احتمال فعالیت دستگیر شدگان به عنوان عضوی از یک باند بین المللی که از مالزی برای انتقال مواد مخدر به دیگر کشورهای منطقه استفاده می کرده اند، در دست بررسی است.

"کانگ چز چیانگ" مقدار مواد مخدر کشف شده را 595 گرم و ارزش تقریبی آن را 214 هزار رینگیت اعلام و اظهار داشت: به احتمال زیاد مقصد مواد مخدر کشف شده کشورهایی مانند ژاپن، استرالیا و نیوزیلند است.

بر اساس این گزارش، روز پنجشنبه نیز دو ایرانی به همراه دو فرد محلی همراه با مواد مخدر شیشه به ارزش تقریبی 200 هزار رینگیت در منطقه باتو کیو در حومه کوالالامپور دستگیر شدند.

هفته گذشته سرکنسول ایران در مالزی از انعکاس سریع و پیش از کارشناسی دستگیری ایرانیان به اتهام قاچاق مواد مخدر در رسانه های مالزی انتقاد کرده بود.

به گفته "کسری مهمانپرست" تعداد و ملیت دستگیر شدگان، میزان مواد مخدر و ارزش مواد کشف شده نباید قبل از تشکیل پرونده و بررسی های لازم  در رسانه های مالزی اعلام شود.

بر اساس آمار سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی از 200 ایرانی دستگیر شده به اتهام قاچاق مواد مخدر در سال گذشته ، 75 تن تبرئه و آزاد شده اند و پرونده دیگر متهمین در دست بررسی است. 

 

 

 

  نظرات ()
درمان افسردگی و اختلالات روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

افسردگی یک بیماری روانی است که مشخصه آن احساس غمگینی پایدار و به عبارتی عدم علاقه به چیزهای نشاط‌آور می‌باشد. خواب منقطع و پراکنده، اشتهای به هم ریخته (کم اشتهایی و پراشتهایی)، اختلال یا پراکندگی در فعالیت‌های ذهنی، علائم رایج این بیماری است.

شرح بیماری: هر کس احساس غیر خوشحال بودن و غمگینی را تجربه کرده است. با این وجود وقتی این احساسات پر فشار در زندگی هر روز ماندگار شوند بدون کاستی یا به صورت ضربه‌های عاطفی که باعث بی‌نظمی فیزیکی و ذهنی شده به عنوان افسردگی نامیده می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مراقب لامپ های کم‌مصرف غیراستاندارد باشید! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

وجود علامت یا نشان استاندارد بر روی لامپ، وجود جدول برچسب انرژی بر روی جعبه لامپ و همچنین اشاره به برچسب انرژی A، عدم امکان جدانمودن بخش تیوب از بخش بالاست و کلاهک لامپ به هر طریق ممکن، درج شارنوری مناسب بر روی جعبه لامپ از جمله این ویژگی‌ها است.


سازمان بهره‌وری انرژی ایران نسبت به وجود لامپ‌های کم‎‌مصرف غیراستاندارد در بازار هشدار داد و اعلام کرد که مردم در خرید لامپ‌های کم‌مصرف به این مقوله توجه کنند.

به گزارش مهر، سازمان بهره‌وری انرژی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در حالی که با اجرای طرح بزرگ هدفمند کردن یارانه­ها، موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های مربوطه مورد توجه ویژه همگان قرار گرفته است، استفاده از وسایل و محصولات با بهره‌وری انرژی بالا، ضمن حفظ نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان به تحقق این مسئله کمک شایانی خواهد کرد.

در این راستا اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در بخش روشنایی کشور در خصوص ضرورت استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های رشته‌ای انجام و بر این مسئله نیز تاکید شده است که در صورت استفاده از لامپ­های کم­مصرف استاندارد به جای لامپ­های رشته­ ای، حداقل 80 درصد در مصرف انرژی و 75 درصد در هزینه­های برق مصرفی مربوط به روشنایی صرفه‌جویی خواهد شد.

نکته قابل توجه، چگونگی تشخیص یک لامپ کم‌مصرف استاندارد از لامپ کم‌مصرف غیر استاندارد در هنگام خرید از سوی مصرف‌کنندگان است؛ بنابراین به موازات اقدامات گسترده و بسیار جدی که سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با همکاری سایر ارگان‌های ذیربط نظیر گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زمینه جلوگیری از ورود، توزیع و فروش لامپ‌های کم‌مصرف غیر استاندارد در دستور کار خود قرار داده‌اند، مصرف‌کنندگان نیز می‌توانند با توجه به برخی نکات در هنگام خرید لامپ کم‌مصرف، از حداقل کیفیت لامپ اطمینان یافته و همکاری و مشارکت خود را در خصوص حذف لامپ غیراستاندارد از سطح بازار کشور به انجام رسانند.

در این اطلاعیه آمده است که وجود علامت یا نشان استاندارد بر روی لامپ، وجود جدول برچسب انرژی بر روی جعبه لامپ و همچنین اشاره به برچسب انرژی A، عدم امکان جدانمودن بخش تیوب از بخش بالاست و کلاهک لامپ به هر طریق ممکن، درج شارنوری مناسب بر روی جعبه لامپ از جمله این ویژگی‌ها است.

در این راستا مصرف‌کنندگان می‌توانند با ضرب عدد 60 در توان درج شده بر روی لامپ، حداقل شارنوری لامپ را به دست آورده و با مقایسه این عدد با شارنوری درج شده بر روی لامپ (بر حسب لومن)، از نور مناسب لامپ کسب اطمینان کنند.

 

  نظرات ()
هفت فرمان علیه "سیگار" نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

اگر در برنامه روزانه خود سیگار را برای غلبه بر خستگی‌ها گنجانده‌اید و احساس انزوا و تنهایی می‌کنید، وقت آن رسیده است که تغییراتی در برنامه زندگی خود بدهید.


یکی از شایع‌ترین مواردی که افراد سیگاری را ترغیب به سیگار کشیدن می‌کند، خستگی و احساس خستگی است که می‌توان بر آن غلبه کرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پزشکان: امکان درمان دائمی طاسی وجود دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

آنها توانستند تعداد محدود فولیکول‌ها را از طریق شبیه‌سازی یک تار موی به دست آمده از جمجه فرد مورد نظر، افزایش دهند.گروهی از متخصصان بین‌المللی اعلام کردند که ظرف دو سال آینده امکان درمان طاسی و ریزش مو با یک روش جدید فراهم خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در این روش پزشکان از فولیکول‌های (پیازمو) شبیه‌سازی شده مو استفاده می‌کنند. متخصصان می‌گویند این روش، موثرترین درمان دائمی برای طاسی خواهد بود. هر چند فولیکول‌های شبیه‌سازی شده هنوز روی نمونه‌های انسانی آزمایش نشده‌اند اما در آزمایش روی موشها نتایج موفق و امیدوارکننده‌ای داشته‌اند و ظرف دو سال آینده آزمایشات بالینی روی نمونه‌های انسانی نیز صورت خواهد گرفت.

به گزارش روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد، هم‌اکنون متخصصان و کارشناسان دانشگاه ملبورن و بیمارستان سنت وینسنت با همکاری دستیارانی از دانشگاه فناوری برلین و شرکت انگلیسی اینترسیتکز به نتایج فوق دست یافته‌اند. آنها توانستند تعداد محدود فولیکول‌ها را از طریق شبیه‌سازی یک تار موی به دست آمده از جمجه فرد مورد نظر، افزایش دهند.

متخصصان می‌گویند با وجودی که انجام این شبیه‌سازی‌ها کار دشوار و پیچیده‌ای است اما موفقیت در آزمایشات اولیه آنها را به ادامه مطالعات تا رسیدن به نتیجه کارآمد، امیدوار و تشویق کرده است.

 

 

  نظرات ()
تاثیر خطرناک برخورد امواج ماهواره‌‌ با اشعه پارازیت بر مغز انسان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: برخورد امواج ماهواره‌ با اشعه‌های متصاعده شده از پارازیت سبب گرم‌شدن مغز انسان می‌شود.


حمید امامی امروز اظهار داشت: در صورتی که مغز انسان بیش از 40 درجه گرم شود و حالت پختگی پیدا کند از کار می‌افتد.

وی بیان داشت: تاکنون ادعاهای زیادی در حوزه تاثیر امواج و اشعه‌های ماهواره‌ بر بروز سرطان از سوی افراد مختلفی گزارش شده است، اما هنوز چیزی به صورت علمی اثبات نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه امواج می‌تواند خاصیت سرطان‌زا داشته باشد، تصریح کرد: در صورتی‌که بپذیریم امواج ماهواره سبب بروز سرطان می‌شود این اتفاق در طول 20 تا 30 سال ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: در استان اصفهان سرطان خون و لنفاوی بیش از سایر استان به ثبت رسیده است اما هنوز این موضوع از نظر علمی اثبات نشده و از تعداد بیمارانی که به مراکز درمانی مراجعه کنند استناد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه عددی از میزان بالای سرطان خون و لنفاوی در اصفهان وجود ندارد، افزود: در بررسی اپیدمیولوژیک و اتیولوژی سرطان عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، مواد غذایی، موقعیت جغرافیایی و شغل اکثر مردم در بروز این بیماری نقش دارد.

وی تاکید کرد: شاید بتوان تاثیر مواد غذایی مثل مصرف گوشت قرمز را در افزایش یا کاهش سرطان پروستات درست خواند اما مصرف آن هیچ تاثیری بر سرطان حنجره، ریه و معده ندارد.

امامی گفت: در حال حاضر تئوری‌های در سطح دنیا مبنی بر تاثیر امواج ماهواره بر ایجاد سرطان مطرح شده است اما به صورت مقاله یا کتابی تاکنون ثبت نشده است.

 

 

  نظرات ()
رشد زبان(7) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

مرحله بیان دوکلمه ای:کودکان نوپا هفته ای 1 تا 3 کلمه به واژگان خود اضافه می کنند. به تدریج، تعداد کلمات آموخته شده شتاب می گیرد. چون سرعت کلمه آموزی بین 18 تا 24 ماهگی خیلی زیاد است (روزی 1 یا 2 کلمه)، شماری از پژوهشگران نتیجه گرفته اند که کودکان نوپا دستخوش جهش در واژگان می شوند- انتقال بین مرحله یادگیری کندتر و تندتر. با ابن حال، شواهد جدید حکایت از آن دارند که اغلب کودکان افزایش یکنواخت و مداوم در سرعت کلمه آموزی نشان می دهند که تا سالهای پیش دبستانی ادامه می یابد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف مخمرها، تامین کننده ویتامین های متعدد بدن هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

مخمر از جمله قارچ هایی هستند که مواد اولیه آنها شامل ویتامین هایی است که به شکستن کربوهیدرات، چربی و پروتئین ها کمک می کند. به علاوه مصرف آنها همراه غذاها می تواند تامین کننده ویتامین های متعددی در بدن باشد.   دکتر شهرام آگاه فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد گفت: مخمرها تولید کننده ویتامین های متعددی در بدن هستند که مهمترین آنها ویتامین های گروه B    هستند. بنابراین مصرف مخمرها می تواند کمک موثری در تولید این ویتامین ها باشد و قسمتی از نیاز بدن تامین شود.   وی افزود: اثر مثبت دیگری که مخمرها برای بدن دارند ممانعت از رشد میکروب های مضر در بدن است و می تواند میکروب های مضر روده را کاهش دهد.   دکتر آگاه تصریح کرد: وجود مخمرها در نان اثر مثبت دیگر مخمرها است که در جذب آهن و روی موثر است، بنابراین مصرف نان های حاوی مخمر می تواند برای افرادی که از کمبود آهن و روی رنج می برند، مفید باشد.  

 

  نظرات ()
حاملگی و مقاربت در دوره بارداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

در دوران حاملگی بدن فرد دچار تغییرات فیزیکی و درونی می شود. این تغییرات می تواند در برخی خانم ها منجر به افزایش تمایل جنسی شود ، در حالی که در برخی دیگر می تواند منجر به کاهش تمایل جنسی شود.

بویژه در اوایل حاملگی که خستگی صبحگاهی و حالت تهوع وجود دارد ، کاهش میل جنسی بعید نیست.
به لحاظ تغییرات ایجاد شده گاه زوجین مجبورند تا تکنیک و پوزیشن انجام مقاربت را تغییر دهند.

پوزیشن انتخابی باید به نوعی باشد که بر شکم خانم حامله فشاری وارد نیاید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف روزانه مرزه در کاهش وزن موثر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱


مصرف50 میلی گرم مرزه 3 بار در روز باعث ایجاد تغییر در فعالیت انعقادی و کاهش وزن می شود.  

این مطالعه به منظور تعیین اثرات ضد انعقاد گیاه مرزه در رت توسط افشین نظری کارشناسی ارشد فیزیولوژی مرکز تحقیقات گیاهان داروئی دانشگاه علوم پزشکی لرستان انجام شد.   این مطالعه تجربی در مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان انجام شد که طی آن 36 رت به طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند.   یافته ها حاکی از آن است در گروهی که روزانه 3 بار گیاه مصرف کرده بودند وزن گروه آزمون نسبت به گروه شاهد 9،24 درصد کاهش نشان داد.   خلاصه این پژوهش در مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی قزوین به چاپ رسیده است.  


  نظرات ()
نگرش نسبت به مصرف موادو عوامل پیش بین آن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

موضوع: رابطه نگرش نسبت به مصرف موادو عوامل پیش بین آن دردختران مقطع دبیرستان شهر تهران

 

اهداف: پژوهش تهیه شده توسط خانم هاجر مهاجر دارابی با هدف بررسی رابطه بین نگرش نسبت به مصرف مواد وعوامل پیش بین آن در میان پایه های تحصیلی مقطع دبیرستان در مناطق جنوب،مرکز وشمال شهر تهران مورد مقایسه قرار گرفته است.

 

روش بررسی: این پژوهش یک بررسی مقطعی در غالب طرح همبستگی است؛ 492 دانش آموز دختر مقطع دبیرستان شهر تهران از طریق نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای انتخاب شدند ودر نهایت  459 نفراز آنها که به پرسشنامه ها پاسخ داده بودند وارد تحلیل نهایی شدند. داده ها از طریق دو پرسشنامه (برنامه ریزی برای پیشگیری) برای سنجش عوامل پیش بین وپرسشنامه (نگرش به مصرف مواد مخدر) برای سنجش نگرش جمع آوری شدند وبرای تحلیل داده های پژوهش از دو آزمون تحلیل واریانس یک راهه ورگرسیون خطی استفاده شده است.

 

نتایج: نتایج حاصله از این تحقیق نشان داده که دانش آموز مقطع دبیرستان شهر تهران نگرش منفی نسبت به مصرف مواد دارند. مذهب،دوستان وخانواده بانگرش نسبت به مصرف مواد ارتباط معناداری دارند.دختران دانش آموز منطقه جنوب شهر برخورد فعالتری با مساله اعتیاد خواهند داشت و(هویت یابی مذهبی) بالاتری را نشان می دهند همچنین دختران دانش آموز منطقه جنوبی مصرف را درمیان همسایگان خود ودانش آموزان منطقه شمالی مصرف را درمیان دوستان خود گزارش داده اند. دانش آموزان سال سوم نسبت به دانش آموزان پیش دانشگاهی نگرش کلی مثبت تری نسبت به نتایج مصرف مواد دارند. دانش آموزان سال سومی نسبت به سال اولی ها نگرش مثبت تری به اعتیاد ومعتاد دارند وتعهد ضعیفتر وکم رنگتری نسبت به خود واطرافیان به عدم مصرف داشته اند.دانش آموزان پیش دانشگاهی نسبت به سال اولی ها مذهبی ترند وخانواده های دانش آموزان سال اول ،نسبت به خانواده های سال دوم وپیش دانشگاهی تلاش کمتری در زمینه بازداری از مصرف مواد مخدر داشته اند.

 

  نظرات ()
برای پیشگیری از بیماری قلبی، دو نوبت در روز مسواک بزنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

محققان تاکید کردند که اگر دو نوبت در روز مسواک بزنید، می تواند شما را از بیماری های قلبی درامان نگه دارد.  

طی 20 سال گذشته، محققان بیش از گذشته به ارتباط بین بروز مشکلات و بیماری های قلبی و بیماری های لثه پی برده اند و مدارک علمی به اثبات رسانده است که وجود التهاب در بدن مانند التهابات دهان و لثه نقش مهمی در گرفتگی و تشکیل پلاک در عروق ایفا می کند. اما در پژوهش جدید مشخص شد که چه اندازه و چند نوبت مسواک زدن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در افراد کاهش دهد.  

  ریچارد وات، پروفسور کالج لندن دانشگاه اسکاتیش و دستیاران وی در این تحقیق اطلاعات مربوط به 11 هزار فرد بزرگسال را که در پژوهش سلامت اسکاتلندی شرکت کرده بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.   این تیم تحقیقاتی اطلاعات فوق را از جنبه های رفتارهای الگوی زندگی مثل استعمال دخانیات، فعالیت بدنی و بهداشت روزانه دهان و دندان را بررسی کردند.   به گزارش اکسپرس، محققان خاطرنشان کردند: نتایج بدست آمده تایید می کند که رعایت بهداشت دهان و دندان با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ارتباط مستقیم دارد.   این محققان تاکید می کنند که دو نوبت در روز مسواک زدن در پیشگیری از بیماری های قلبی تاثیر قابل ملاحظه ای دارد. شرح این یافته در مجله طب انگلیس منتشر شده است.  

 

  نظرات ()
آسیب های جراحی های غیراصولی و برگشت ناپذیر چشم و صورت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

     می خواهید پف پلک هایتان را کم کنید و با چشم هایی زیبا و خوش حالت به دنیا نگاه کنید؟ می خواهید ابروهایتان را که از بچگی ا فتاده بودند و این پایین افتادگی اش زیبایی چشم هایتان را گرفته بود، بالا بکشید؟ دوست دارید چشم هایتان شبیه مردمان شرق آسیا شود و دیگران بگویند فلانی چشم بادامی است؟ گونه ندارید یا می خواهید دور چشم هایتان بدون چروک باشد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دریاچه ارژن شخم زده شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳۱

 

وضعیت دریاچه‌های مهم استان فارس امروز به حدی بحرانی است که بستر دریاچه خشک شده ارژن توسط کشاورزان شخم زده شده و تالاب بختگان نیز در انتظار سونامی نمک است.

به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، از چند سال پیش که خشکسالی در سطوح مختلف استان فارس رخنه کرد بخش وسیعی از دریاچه‌های استان را نیز با نابودی و خشکی مواجه کرد به طوریکه برخی از تالابها سطح وسیعی از آب خود را از دست دادند و تعدادی دیگر نیز به کلی خشک شدند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کارگاه آموزشی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳٠

 

کارگاه آموزشی - عملی یک روزه

 "درمان موفق ماده اعتیادآور شیشه"

 همراه با معرفی کتاب اعتیاد سبب شناسی و درمان.

مدرس: دکتر بیوک تاجری

در مرکز مدیریت بحران شهرداری تهران برگزار شد.

روز چهارشنبه هفته اول اردیبهشت

 

  نظرات ()
قرص های ضدبارداری راخودسرانه مصرف نکنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳٠

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-520082689 -1073717157 41 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} @page WordSection1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} -->   
کارشناس جمعیت و تنظیم خانواده مرکز بهداشت استان یزد گفت: قرص های ضد بارداری را بدون مشاوره پزشک و خودسرانه مصرف نکنید چرا که سابقه داشتن بیماری فرد توسط پزشک باید بررسی شود. 

  پروین کرباسیان در خصوص مصرف خودسرانه قرص های ضدبارداری اظهار داشت: مصرف خودسرانه قرص های ضدبارداری در مجموع باعث سرگیجه و تهوع و استفراغ می شود و بر روی معده اثر می گذارد.   این کارشناس اظهار کرد: بعضی از زنان که مبتلا به بیماری هایی مانند سرطان پستان، مشکلات و خونریزی های رحمی، سردرد میگرنی در سنین بیش از 35 سال و  چربی خون هستند بطور کامل از مصرف خودسرانه قرص های ضد بارداری منع می شوند.   وی افزود: همچنین زنانی که به دلایلی تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و نیاز به بی حرکتی و استراحت کامل دارند، باید از مصرف خودسرانه این قرصها خودداری کنند.   وی در ادامه بیماری های دریچه قلب و فشار خون بالا، مشکلات کبدی، عروقی و مغزی را از دیگر بیماری هایی عنوان کرد که زنان مبتلا به آنها باید به طور کامل از مصرف خودسرانه قرص های ضد بارداری خودداری کنند.   کرباسیان در پایان اضافه کرد: همچنین زنانی که مبتلا به بیماری هایی دیگری مانند صرع، افسردگی شدید، میگرن حتی بدون علایم عصبی، زنان شیرده، بیماری های دریچه ای بدون عوارض قلبی، زنان سیگاری،  توده پستانی که هنوز تشخیص داده نشده و مبتلایان به بیماری های دریچه ای بدون عوارض قلبی  از مصرف خودسرانه قرص های ضد بارداری منع می شوند.

  نظرات ()
مصرف پروتئین های سالم برای حفظ سلامت قلب مفید است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳٠

پژوهشگران تاکید کردند: خوردن پروتئین های سالم تر خطر بروز بیماریهای قلبی را کاهش می دهد غذاهای غنی از پروتئین های سالم شامل گوشت ماهی و مرغ هستند.   دکتر آرام برن اشتین محقق دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، در این پژوهش تاکید کردند: هرچه از مقدار مصرف گوشت قرمز در رژیم غذایی روزانه خود بکاهید، سود بیشتری برای حفظ سلامتی شما خواهد داشت.   بررسی ها همواره نشان داده است که خوردن مقادیر زیادی گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده و فرآورده های لبنی چرب خطر ابتلا به امراض قلبی را تشدید می کند.  

پژوهش جدید با هدف بررسی تاثیر مصرف پروتئین های سالم روی سلامت قلب با تحقیق و مطالعه روی 84 هزار و 136 زن داوطلب در سنین 30 تا 55 سالگی و طی یک دوره 26 ساله انجام گرفته است.   به گزارش لایوساینس، محققان دریافتند: زنانی که در روز دو نوبت گوشت قرمز می خورند، 30 درصد بیشتر به بیماریهای قلبی و عروقی مبتلا می شوند.   در این پژوهش که در مجله "گردش خون" به چاپ رسیده آمده است که مصرف یک نوبت مغز خشکبار در روز 30 درصد، یک نوبت ماهی در روز 24 درصد، یک نوبت گوشت مرغ در روز 19 درصد و یک نوبت لبنیات کم چرب در روز 13 درصد خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.  

 

  نظرات ()
تاثیر دعا و نیایش در زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢٤


دلایـل زیـادی وجود دارد که ثابت می کـنـد دعـا مؤثر است.بسیـاری از تحقیـقات عـلـمی صحــت این مطلب را نشـان میدهند.

تحقیقی که در سال 1993 برروی 10،000 کارمند دولتی در طول 26 سال انجام گرفت،نشان داد که افراد متدین بسیار کـمتر از افـراد کافر، بـه خـــاطر مشکلات قلبی-عروقی جان می سپارند. و در تحقیقی که در سال 1995 در یک کالج بر روی 250 نفر بعد از جراحی قلب باز انجام گرفت، اینطور نتیجه گیری شد که آندسته از افراد که ارتباطات مذهبی و حمایت اجتماعی داشته اند، 12 مرتبه کمتر از آنها که فاقد آن بوده اند، جان سپرده اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روابط: آقایونی که سنشان کمتر از خانمها است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢٢


 
داسـتان رابطـه و ازدواج آقـایـون جـوان با خانم های سـن بـالاتر، در جامعه ما چیز تازه ای است، اما ثابت شده است که این روابط برای هر دو طرف میتواند ارزشمند باشد. مثل هر رابطه دیـگری که با اختلاف سن زیاد همراه اسـت، در ایـن نـوع روابـط نـیـز بـایـد احتـیاطات لازم در نظر گـرفـتـه شود. بعضی از این فاکتورها، میزان سن و بلوغ دو
طـرف رابـطـه، تـوانـایی دوستان و اطرافیان این دو نفر برای پذیرش این رابطه و دیدگاه اجتماع به این نوع روابط است. هر دو طرف رابطه باید خیلی دقیق و جامع این مسائل را بررسی کنند و تصمیم خود را بر پایه ارزیابی خود از موقعیت بگیرند، نه تاثیرات خارجی.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از دیابت با مصرف اسفناج و کلم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

 

محققان اعلام کردند: رژیم غذایی سرشار از سبزیجات برگ دار سبز می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.  
بررسی 6 مطالعه در مورد مصرف سبزیجات و میوه ها نشان می دهد که تنها مصرف کلم و اسفناج در پیشگیری از دیابت موثر است.  
بر اساس نتایج این مطالعه که در نشریه BMJ منتشر شده، مصرف یک و نیم وعده (معادل 106 گرم) از این سبزیجات در روز خطر بروز دیابت نوع دو را 14 درصد کاهش می دهد.  
طبق همین نتایج مصرف زیاد میوه و سبزی به طور کلی در کاهش خطر بروز دیابت تاثیری ندارد. اما گل کلم و کلم بروکلی در گروه سبزیجات کاهنده خطر گنجانده می شوند. علت تاثیر مثبت این گروه سبزیجات به درستی شناخته نشده اما عده ای از متخصصان، میزان بالای آنتی اکسیدان و گروهی دیگر منیزیوم این سبزیجات را موثر می دانند. گفتنی است، متخصصان همچنان مصرف 5 وعده میوه و سبزیجات در روز را به افراد توصیه می کنند.

 

  نظرات ()
" اوریون" شایعترین علت ناشنوایی یکطرفه اکتسابی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

 

    کاهش یا قطع ناگهانی شنوایی می تواند به علل مختلفی باشد البته تعریف قابل قبول این حالت، کاهش شنوایی 30 دسی بل یا بیشتر در طول 12 ساعت می باشد که یکی از دلایل این کاهش شنوایی در کودکان می تواند بیماری اوریون باشد.به گزارش پزشکان دکتر ابراهیم رزم پا متخصص گوش، حلق و بینی ضمن بیان مطلب فوق گفت: مشخصه بیماری ، کاهش شنوایی در تمام فرکانس های شنیداری می باشد و معمولا بیمار هنگام صحبت با تلفن متوجه آن می شود و گاه بیمار صداهای پوپ مانندی می شنود و حتی برخی مواقع با این صدا از خواب بیدار می شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: یکی از دلایل کاهش شنوایی می تواند بیماری اوریون باشد به این صورت که اوریون می تواند با درگیری حلزون گوش باعث شدیدترین کاهش شنوایی به خصوص کاهش شنوایی یک طرفه در کودکان شود . به گفته وی، اوریون شایع ترین علت ناشنوایی یک طرفه اکتسابی در کودکان است البته اغلب این بیماران در معرض شرایط پراسترس نیز قرار داشته اند. این متخصص گوش، حلق و بینی در ادامه تغییرات محیطی (مانند اعمال جراحی ، استرس و مسافرت)، بیماری ویروسی، اختلالات ایمونولوژیک را از دیگر علل کاهش شنوایی دانست و افزود: حدود دو سوم بیماران مبتلا به ناشنوایی عصبی ممکن است بدون درمان مشخص کاملا بهبود یابند و تجویز دارو در دیگر بیماران هم از جمله راه های درمانی محسوب می شود.  

 

 

  نظرات ()
سیب و زنان باردار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

 

تحقیقات جدید نشان می دهد زنان با خوردن سیب در دوران بارداری، احتمال ابتلای فرزندشان به آسم و علائم مربوط به آن را کاهش می دهند. 
   محققان هلندی و اسکاتلندی پس از بررسی رژیم غذایی دو هزار زن باردار و کنترل سلامت ریه فرزندان آنها متوجه شدند در میان تنوع زیاد غذاهای مورد مصرف زنان باردار فقط مصرف سیب اثر حفاظت بخشی را در ارتباط با وقوع خس خس و آسم در کودکان دارد. 
به گفته محققان احتمال وقوع خس خس سینه در کودکانی که مادرانشان در هفته بیش از چهار سیب می خوردند 37 درصد و این احتمال در مورد آسم تایید شده توسط پزشک در این کودکان 53 درصد کمتر بود.  به گزارش سلامتیران به نقل از خبرگزاری فرانسه، این ارتباط فقط در مورد سیب مشاهده شد که احتمالا به علت محتوای فیتوکمیکال های این میوه مانند فلاونوئیدهاست که مشخص شده در عملکرد ریه اثرات مفیدی دارند.]فیبرهای غذایی ممکن است از آسم و دیابت پیشگیری کنند خوردن ماهی در دوران بارداری نیز خطر بروز اگزمای پوستی را در کودکان کاهش می دهد.  به گفته محققان در صورت تایید این یافته ها، توصیه های مربوط به تغییر برنامه غذایی طی بارداری ممکن است به جلوگیری از آلرژی و آسم دوران کودکی کمک کند. 

 

  نظرات ()
بورسیت لگن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱


بورسیت لگن عارضه ای دردناک است که هنگامی رخ می دهد که "بورسا"،  کیسه نرمی که مانند بالشتکی در مفصل ران قرار می گیرد، ملتهب می شود
علائم بورسیت لگن اینها هستند :
  دردی که درست روی محل مفصل لگن احساس می شود. 
  دردی که از لگن به ران تیر می کشد. 
  دردی که به صورتی شدید و حاد آغاز می شود، اما بعد به صورتی دردی مبهم تر و گسترده تر در می آید. 
  دردی که در شب یا هنگامی روی مفصل ران مبتلا دراز می کشید، بدتر می شود. 
  دردی که هنگام ایستادن پس از مدتی طولانی نشستن بدتر می شود. 
  دردی که پس از مدت درازی بالا رفتن از پله ها،  پیاده روی یا خم و راست شدن روی زانو  بدتر می شود. 

  نظرات ()
ایجاد زخم معده با مصرف بیش از حد قرص های ضد التهاب و آسپرین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

 

یک متخصص گوارش اظهار کرد: یکی از علل زخم معده، استفاده بیش از حد قرص های ضد التهاب یا حتی آسپرین است که باعث به هم خوردن و آسیب دیدن بافت معده می شود.  
دکتر زهرا حیدریان گفت: زخم معده باید بر اساس تشخیص پزشک مبنی بر باکتریایی بودن آن درمان شود. اگرچه برخی پزشکان داشتن استرس، مصرف قهوه و غذاهای حاوی ادویه را عامل ابتلای مردم به زخم معده می دانند ولی عمده ترین علت ابتلا به زخم معده، نوعی باکتری موسوم به هلیکوباکتر است.  
وی افزود: بیش از نیمی از افراد بالای 30 سال، این باکتری را در بدن خود دارند و با به هم خوردن میزان اسید معده به علت فعالیت های این باکتری، دیواره ی معده زخم می شود. دکتر حیدریان تاکید کرد: اولین کاری که این دسته از افراد مبتلا به زخم معده باید انجام دهند، آزمایش های مختلف است که نشان دهد آیا این باکتری ها در بدن فرد فعال هستند یا نه، در صورت اثبات وجود این باکتری می توان با ترکیبی مناسب از آنتی بیوتیک ها، آن را از بین برد.

 

  نظرات ()
رانندگی در روزهای اول انسولین درمانی خطرآفرین است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱


رئیس انجمن دیابت ایران گفت: افرادی که به تازگی انسولین تزریق کرده به علت نوسانات قند خون دچار تاری دید شده بنابراین باید از رانندگی خودداری کنند.  
   اسداله رجب افزود:  افراد مبتلا به دیابت در هنگام شروع انسوین درمانی با نوسانات قند خون روبرو شده زیرا مدت زمانی طول می کشد تا مقدار انسولین مورد نیاز بدن فرد مشخص شود.  وی ادامه داد: بیشتر افرادی که به تازگی انسولین تزریق کرده دچار کاهش قند خون و یا در برخی مواقع این کاهش قند خون منجر به هیپوگلیسمی (کاهش شدید قند خون همراه با تشنج) شده و فرد بیهوش می شود. 
رجب یاد آور شد: فرد در روزهای اول انسولین درمانی به علت ضعف بدن و نوسانات قند خون دچار تاری دید شده، بنابراین توصیه می کنیم این افراد از رانندگی در این ایام خودداری کنند.وی تصریح کرد: افراد دیابتی که تزریق انسولین را شروع کرده باید زیر نظر پزشک مقدار دارو و نوع تغذیه خود را تنظیم کنند. 

  نظرات ()
رشد زبان(6) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

 گاهی مهارتهای محاوره ای کودکان پیش دبستانی بی نتیجه می مانند- برای مثال، هنگامی که با تلفن صحبت می کنند. نمونه زیر گزیده ای از مکالمه تلفنی یک پسر 4 ساله با پدربزرگش است:
پدربزرگ: چندساله خواهی شد؟
جان: این قدر. (4 انگشت خود را بالا می گیرد.)
پدربزرگ: چی؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سونامی سرطان در کمین تهرانی‌ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

 

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت که در راستای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، معاینه فنی خودروها بهتر است هر یک‌سال یک‌بار انجام شود و پنج ساله شدن آن به افزایش آلودگی هوا می‌انجامد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خرما از سکته‌ جلوگیری می‌کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

کسانی که به فشار خون مبتلا هستند، می‌توانند از خرما استفاده کنند همچنین ویتامین E موجود در خرما از سقط جنین در مادران باردار پیشگیری می‌کند.


یک متخصص تغذیه گفت: مصرف خرما موجب کاهش کلسترول خون می‌شود و از سکته‌های مغزی و قلبی پیشگیری می‌کند خرما یکی از منابعی است که همه ویتامین‌هایی که برای فعالیت‌های فیزیولوژی بدن مفید است را تأمین می‌کند. وی بیان کرد: خرماهای نرسیده سرشار از ویتامین E است که در درمان ناتوانی جنسی در مردان و زنان مفید است.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است که برای ذخیره کردن ویتامین A و C و عنصر سلنیوم در بدن مؤثر است همچنین موجب افزایش نیروی جوانی می‌شود و پیری سلول‌ها را به تأخیر می‌اندازد.

وی گفت: ویتامین E موجود در خرما از تشکیل لخته در عروق کرونری قلب پیشگیری می‌کند و خاصیت ادرار‌آوری دارد. موجب کاهش فشار خون افراد می‌شود و از سکته‌های مغزی و قلبی پیشگیری می‌کند. کسانی که به فشار خون مبتلا هستند، می‌توانند از خرما استفاده کنند همچنین ویتامین E موجود در خرما از سقط جنین در مادران باردار پیشگیری می‌کند.

این متخصص تغذیه گفت: خرما سرشار از ویتامین‌های گروه ب است که این ویتامین در بدن از ناراحتی‌های پوستی، روحی و عصبی پیشگیری می‌کند.

وی اضافه  کرد: ویتامین ب 1 موجود در خرما موجب کاهش کلسترول خون در افراد می‌شود همچنین موجب کاهش فشار خون و کاهش سردرد‌های میگرنی می‌شود.

 

 

  نظرات ()
قرائتی: نماز بیمار و زکات مرده است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

تولید نمازخوان و دعوت به نماز طرح نو می‌طلبد. متأسفانه برخی خودی‌ها هم مشکل دارد . گاهی خود مسئولین اقامه نماز ما هم متاسفانه تبدیل به کارمندهای معمم شده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روش های تطابق با بیماری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

استرس بخشی طبیعی از زندگی حتی در بیماران سالم است. اضطراب یک واکنش طبیعی در برابر استرس است...

همه بیماران روش های مناسبی در اختیار دارند که برای کاهش اضطراب و بازگرداندن آرامش در زمان بروز شرایط استرس زا مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این روش ها می تواند اضطراب بیماران را کاهش دهد و به آنها کمک کند تا زندگی آرام و مولدی داشته باشند. اگرچه این روش ها مؤثر و مفید هستند ولی استفاده بیش از حد از آنها می تواند تأثیرات معکوسی داشته باشد و منجر به بی ثباتی در بیمار شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راز جاذبه که خانم ها می دانند ولی آقایون نه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱


واقعبین باشید - خانم ها خیلی بهتر از آقایون می دانند که چطور دیگران را به خود جذب کنند. اشکال از ما نیست. خانم ها سالهای زیادی را صرف این کرده اند که به چشم دیگران بیایند. آنها تجربه های زیادی از تلاش برای علاقه مند کردن آقایون به خودشان داشته اند. به عبارت دیگر: آنها تمرین داشته اند.خانم ها رمز و راز جاذبه را می دانند...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چطور سلامت عاطفی خود را حفظ کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

 

افرادی که از لحاظ عاطفی سالم هستند، به خوبی از پس استرس برمی‌آیند، دارای خودانگاره مثبت هستند و می‌توانند روابطی سالم با دیگران برقرار کنند

رعایت این توصیه‌ها می‌تواند به شما کمک کنید تا از لحاظ عاطفی سالم بمانید: 

آنچه را احساس می‌کنید و آنچه باعث ایجاد این احساسات شده است برای خودتان مشخص کنید.

به جای اینکه آنجه باعث استرس و اضطراب شما شده است، در ذهن‌تان پنهان کنید، نسبت به خودتان و دیگران درباره عواطف‌تان گشوده باشید.

به جای اینکه بر جنبه‌های منفی زندگی تاکید کنید،بر چیزهای مثبت زندگی تمرکز کنید. با چیزی که باعث آزار عاطفی شما می‌شود، روبه رو شوید، اما نگذارید بر شما غلبه کند.

از روش‌های آرامش‌بخشی از جمله مراقبه، یا تمرین‌های تنفس عمیق استفاده کنید.

با رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و برنامه خوب از جسم‌تان مراقبت کنید

 

  نظرات ()
درد دل پیرمرد بیمار رها شده در بیابان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

این پیرمرد در حالی که اشک از چشمانش روان شده و بر صورت سوخته‌اش جاری بود، می‌گوید: هیچگاه از افرادی که مرا همانند شاخه درختی در بیابان و اتوبان رها کردند نخواهم گذشت و از مسئولان و افرادی که با این موضوع مرتبط هستند درخواست می‌کنم این موضوع را پیگیری و حق من و افرادی همانند من را بگیرند.

یکی از بیماران رها شده از بیمارستان امام که یک مرد سالمند است، با بیان اینکه هیچگاه از افرادی که مرا در اتوبان رها کردند، نخواهم گذشت، گفت: پرسنل بیمارستان امام همانند شاخه درختی مرا در بیایان رها کردند.

به گزارش فارس، زمانی که برای تهیه مصاحبه با یکی از بیمار رها شده در تهران وارد آسایشگاه کهریزک و بخش درمان مردان شدیم با چهره نحیف و سوخته‌ پیر مردی روبه‌رو شدیم که روی تخت آسایشگاه به نقطه‌ای خیره شده بود؛ این پیرمرد آنچنان مظلوم روی تخت نشسته بود که هیچگاه فکر نمی‌کردیم افرادی در یک واحد درمانی دلشان بیاید که با او حرکت غیر انسانی داشته باشند.

پیرمرد حاضر به مصاحبه نبود؛ غم دلش را در نگاهش می‌توانستیم ببینیم و به او حق می‌دادیم که نخواهد سخنی بگوید اما با اصرار و پادرمیانی مددکاران آسایشگاه، حاضر به مصاحبه شد.

ب م، ‌درباره اتفاقات افتاده در بیمارستان امام (ره) اظهار می‌دارد: به علت سوختگی در یکی از پادگان‌های تهران که به عنوان سرایدار در آنجا مشغول به کار بودم به این بیمارستان منتقل شدم.

وی با بیان اینکه سوختگیم شدید بود، تصریح می‌کند:‌ در مدتی که در بیمارستان امام بودم تحت درمان پزشکان قرار داشتم و با تلاش آنها آثار سوختگی بدنم کاهش پیدا کرد به طوری که با عمل‌های جراحی مختلفی، آثار سوختگی در دست و صورتم را کاهش دادند.

وی اضافه می‌کند: اما اواخر فروردین بود که چند تن از پرسنل بیمارستان امام (ره)، من و یکی دیگر از بیماران را بدون آنکه چیزی به ما بگویند، سوار ماشین بیمارستان کردند و در کنار یکی از اتوبان‌های تهران رها کردند.

این بیمار اظهار می‌دارد: راستش نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد؛ حال خوشی نداشتم اما به گفته مددکاران اجتماعی آسایشگاه کهریزک، من و بیمار رها شده دیگر را ابتدا به بیمارستان فیروزآبادی منتقل کردند و سپس بعد از پایان مراحل درمان، به کهریزک آوردند.

وی ادامه می‌دهد: هم اکنون در این آسایشگاه نگهداری می‌شوم و نگرانیم از این است که عاقبتم چه خواهد شد چرا که خانواده‌ و فرزندانم در این مدت از من خبری نگرفته‌اند.

این پیرمرد در حالی که اشک از چشمانش روان شده و بر صورت سوخته‌اش جاری بود، می‌گوید: هیچگاه از افرادی که مرا همانند شاخه درختی در بیابان و اتوبان رها کردند نخواهم گذشت و از مسئولان و افرادی که با این موضوع مرتبط هستند درخواست می‌کنم این موضوع را پیگیری و حق من و افرادی همانند من را بگیرند.

 

 

  نظرات ()
واکسن ایرانی آنفلوانزا تولید شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱

مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشستی با خبرنگاران در خبرگزاری ریانووستی دستاوردهای چشمگیر کشورمان در عرصه‌های پزشکی، بهداشت و درمان را تشریح کرد.

وزیر بهداشت گفت: مرحله تولید آزمایشگاهی واکسن آنفلوانزا در ایران با موفقیت انجام شد و در حال صنعتی کردن تولید این واکسن در کشور هستیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کاهش مصرف دخانیات در ایران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢۱


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در سایه اقدامات گسترده صورت گرفته، میزان مصرف دخانیات در ایران از 14 درصد در سال 1383 به 11 درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در سایه اقدامات گسترده صورت گرفته، میزان مصرف دخانیات در ایران از 14 درصد در سال 1383 به 11 درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، دکتر مرضیه وحید دستجردی امروز در همایش بین المللی، زندگی سالم و مبارزه با بیماری های غیرواگیر در مسکو گفت: تلاش برای کنترل استعمال دخانیات همواره از جمله اولویت های جمهوری اسلامی در سیاست های مربوط به حوزه بهداشت و سلامت بوده است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران پیشگیری از استعمال دخانیات را حتی قبل از ابتکار عمل سازمان بهداشت جهانی در تدوین و تصویب کنوانسیون کنترل استعمال دخانیات، در محور سیاستگزاری های خود در زمینه بهداشت قرار داده است.

وی ادامه داد: ما اقدامات نظام مندی را در زمینه جلوگیری از تامین و استعمال دخانیات در کشورمان انجام داده ایم.

 

  نظرات ()
تاثیر مثبت کتامین بر بیماران افسرده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢٠


محققان دانشگاه ییل داروی ضد افسردگی جدیدی را ارائه کرده اند که در چند ساعت تاثیر خود را نشان می دهد و مانند داروی های موجود در بازار نیازی به مصرف چند هفته و ماه ندارد.     
به گزارش فیزورگ، این تحقیقات می تواند تولید ایمن و ساده شکلی از داروی ضد افسردگی کتامین را تسریع بخشد. تاثیر مثبت داروی کتامین در درمان بیماران به شدت افسرده، اثبات شده است.  
محققان در آزمایش های خود بر روی موش ها دریافتند کتامین نه تنها به سرعت، رفتارهای افسرده مانند را بهبود می بخشد بلکه ارتباط آسیب دیده بین سلول های مغزی را که به دلیل استرس مزمن ایجاد شده اند، نیز احیا می بخشد.  
پروفسور رونالد دومن استاد روانپزشکی و داروشناس دانشگاه ییل و مجری این تحقیقات می گوید: کتامین مانند یک داروی سحرآمیز است، یک دوز آن می تواند به سرعت موثر واقع شود و تاثیر خود را به مدت 10 روز حفظ کند.  
کتامین بطور معمول برای بیهوشی عمومی در کودکان استفاده می شده است اما دهه گذشته محققان مرکز سلامت ذهنی
Connecticut دریافتند به نظر می رسد تجویز دوزهای کمتر این دارو به رهایی بیماران از افسردگی کمک می کند.  
در مطالعات اولیه بالینی در موسسه ملی سلامت ذهنی، حدود 70 درصد بیماران که در برابر درمان با تمامی اشکال داروهای ضد افسردگی از خود مقاومت نشان می دادند طی چند ساعت پس از مصرف کتامین بهبود یافتند.  
با این حال استفاده بالینی از این دارو محدود شده است چرا که باید بصورت وریدی و تحت نظارت پزشکی به بیمار داده شود و در برخی موارد می تواند نشانه های روان پریشی کوتاه مدت ایجاد کند.  
این دارو همچنین به عنوان داروی شادی آور موسوم به  "
K  ویژه" یا  "K "  نیز استفاده می شود.  
محققان نقشه عملکرد مولکولی این دارو را در کورتکس پیشانی موش ها تهیه کردند که می تواند به ارائه اهداف بالقوه برای مصرف ایمن و ساده داروها شود. آنها دریافتند که کتامین بر روی مسیری موثر است که بسرعت ارتباطات سیناپسی جدیدی را بین نورون ها ایجاد می کند.  
حدود 40 درصد افراد مبتلا به افسردگی به دارو پاسخ نمی دهند. بسیاری دیگر از بیماران نیز فقط پس ازماه ها و حتی سالها مصرف داروهای مختلف بهبود می یابند.  
محققان دانشگاه ییل، کتامین را به عنوان ابزاری برای درمان سریع افرادی که فکر خودکشی در سر داشتند مورد آزمایش قرار دادند. تاثیر مثبت این دارو زمانی مشخص شد که این افراد تا هفته ها پس از درمان با داروهای ضد افسردگی رایج پاسخی به درمان نمی دادند.نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.  

  نظرات ()
بی خوابی از اثرات منفی آلودگی های صوتی است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢٠

 
بی خوابی، تحریک پذیری و عصبانیت از جمله تاثیرات مخرب صداهای شهری در سلامت روان افراد است. فربد فدایی روانپزشک با بیان اینکه صداهای شهری در سلامت روان انسانها تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی دارند افزود:کاهش تمرکز، تحریک پذیری، عصبانیت، بی خوابی و اضطراب از جمله تاثیرات مستقیم صداهای شهری در سلامت روان فرد هستند.  فدایی ادامه داد:اختلال در روابط بین افراد و اعضای خانواده نیز از اثرات غیرمستقیم صداهای شهری در سلامت روان فرد محسوب می شود. 
وی اظهارداشت:مهمترین عامل برای کاهش این اثرات جدا کردن محل سکونت و محل کار افراد از یکدیگر است. 
این روانپزشک خاطرنشان کرد:سر و صدای بیش از حد وسایل نقلیه و کارگاه های تولیدی از جمله موارد آلوده کننده محیط زیست هستند که زندگی و سلامت روانی افراد را تحت تاثیر قرار داده اند. 

  نظرات ()
اخلاق نیکو از ویژگی های یک دوست خوب است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۸

 

در قسمت قبل برخی از ویژگی های دوست خوب عنوان شد . اینک ادامه مطلب را پی می گیریم ...

7- اخلاق نیکو

حسن خلق آن است که فرد به اخلاق و صفات پسندیده انسانی و اسلامی مزین شده باشد و به خوی خوش و اخلاق نیکو اعمال و کردار خود را تطبیق دهد و نحوه برخورد و روابط خود را با دیگران تنظیم کند. اهمیت این خصیصه به قدری است که خداوند تبارک و تعالی پیامبرش را چنین توصیف کرده:

وَ اِنَّکَ لَعَلی  خُلُقٍ عَظیم ( سوره قلم ، آیه 4 ) 

ای پیامبر در حقیقت تو به خلقی نیکو و عظیم آراسته ای .

از سوی دیگر آن حضرت نیز هدف از بعثت خود را اتمام مکارم اخلاق معرفی فرموده است که :

بُعِثتُ لِاُتَمَّمَ مَکارِمَ الاَخلاق

و ارزش بشر را به پنج چیز دانسته است : دین ، عقل ، حیا ، حسن خلق و ادب.

یکی از ویژگی های دوستان شایسته ، داشتن اخلاق نیکو است. زیرا آنان که پیمان رفاقت و انس و محبت با دیگران بسته و دست محبت یکدیگر را برای یک دوستی پایدار فشرده اند، تنها با اخلاق نیکو و خوش رفتاری است که می توانند دوستی هایشان را حفظ و تقویت کنند.

مولای آزادگان جهان حضرت علی بن ابیطالب ( ع) فرمود: من در شگفتم از کسانی که اشیاء و بردگان را با مال خویش می خرند ولی افراد آزاده و اشخاص را نمی خرند. پرسیدند یا علی چگونه می شود آزادگان را خرید؟ فرمود: با نیکی و خوش رفتاری. و پیامبر خدا (ص) فرمود:

أَلقِ أخاکَ بِوَجهٍ مُنبَسِط

با گشاده رویی و اخلاق نیکو برادر مؤمنت را ملاقات کن.

8- آزمایش

پس از بیان شرایط دوستی و این که چه کسانی را باید جهت معاشرت و دوستی بپذیریم ، این سؤال مطرح می شود که : چگونه می توان از وجود صفات مورد بحث در شخص مورد نظر اطمینان حاصل کرد و دانست که آیا انتخاب انجام شده انتخاب صحیحی بوده است یا نه ؟

در جواب باید گفت که اسلام برای این منظور، راه را روشن کرده و دستورالعمل لازم را ارائه فرموده است. اسلام یکی از شرایط انتخاب دوست را آزمایش شخص مورد نظر قرار داده و دوستی بدون آزمایش را صحیح ندانسته است.

 

 

حضرت علی (ع ) می فرماید :

مَن اِتَّخَذَ إَخاً بَعدَ حُسنِ الاختِبارِ دامَت صُحبَتُهُ وَتَإَکَّدَت مَوَدَّتُهُ وَمَن اِتَّخَذَ مِن غَیرِ اختِبارٍ أَلجَاَهُ الاضطِرارُ إِلی مُرافَقَةِ الأَشرار

کسی که پس از آزمایش ، دوستی برگزیند ، رفاقتش پایدار و موّدتش استوار خواهد ماند و کسی که ناسنجیده و بدون آزمایش با دیگران پیمان دوستی بندد ناچار ، به رفاقت اشرار و افراد فاسد تن در می دهد.

برای آزمودن افراد ، بهترین و مطمئن ترین راه ، بررسی عملکرد آنهاست. از آنجا که ایمان و عقل هر شخص  در رفتار و کردار او نمایان می شود، با محک زدن اعمال می توان افراد را مورد آزمایش قرار داد ؛ خصوصاً در مواقعی که امکان ظاهرسازی در کار نباشد.

امام صادق (ع) می فرماید:

شیعیان را در سه مورد امتحان کنید:

1-    در موقع نماز که چگونه از آن محافظت می کنند.

2-    در مواردی که اسراری در پیش آنهاست چگونه آن را از دشمن ما حفظ می کنند.

3-    در مواردی که اموالی دارند ؛ ببینید که آیا برادران خود را در اموالشان سهیم می کنند یا نه .

هر چند در شرایط عادی همواره امکان ظاهرسازی و فریب وجود دارد و نمی توان به صلاحیت اخلاقی یا اعتقادی افراد پی برد ؛ اما در شرایط خاص و بحرانی، خصلت های خوب و بد انسان به طور ناخودآگاه آشکار می شود و در آن موقعیت است که امکان ظاهرسازی و پنهان کردن حقایق از بین می رود.

امام علی (ع) می فرماید: مردم جز با امتحان شناخته نمی شوند. زن و فرزندت را در غیاب خود ، و دوست را در موقع مصیبت و سختی ، و خویشاوندان را در زمان جدایی ، و علاقه مندان را در زمان نیازمندی امتحان کن تا از این طریق قدر و منزلت تو نزد آنان روشن شود.

در پایان این بحث به یک نکته دیگر نیز باید اشاره کرد و آن این که منظور از امتحان این نیست که انسان همواره در حال امتحان کردن دوستان خود به سر ببرد ، بلکه به محض حصول اطمینان ، می توان از ادامه آن دست کشید و اقدام به دوستی کرد. بنابراین وقتی انسان شخصی را در مراحل مختلف آزمود و دست رفاقت و یکدلی به او داد و این دوستی سال های طولانی به درازا انجامید ، دیگر شایسته نیست که تا پایان عمر او را آزمایش نماید. زیرا نتیجه چنین رفتاری این است که به جای دوستی و محبت ، ملامت و کدورت جایگزین خواهد شد و از قدیم گفته اند که آزموده را آزمودن خطاست.

  نظرات ()
نظریه روان تحلیل گری دلبستگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۸


من شما را دوست دارم به خاطر اینکه به من غذا می دهید, طبق نظر فروید , کودکان مخلوقات دهانی هستند که از مکیدن و در دهان گذاشتن اشیا» ارضا» می شوند و به هر شخصی که لذت دهانی برای انها فراهم کند, دلبسته می شوند و از این جهت که , اغلب مادران هستند که لذت دهانی کودکان را با غذا دادن به انها براورده می سازند , به نظر منطق فروید این است که مادر موضوع اولیه امنیت و مهربانی کودک می باشد . به ویژه اگر او در هنگام غذا دادن به کودک ارام و بخشنده باشد.  همچنین فروید دلبستگی کودک به مادر را یک احساس بی همتا می داند که بدون تغییر در تمام زندگی به عنوان اولین و قوی ترین موضوع عشق می باشد. وی معتقد بود  که اگر نوزاد می  توانست فکر خود را بیان کند, بی شک اعتراف می کرد که مکیدن پستان مادر مهمترین چیز در زندگی است . به طور خلاصه , از ادبیات روان تحلیل گری دو نظریه مهم درباره ماهیت و منشا» پیوند کودک با مادر می توان اقتباس کرد: 
1)کودک دارای نیازهای جسمانی به خصوص نیاز به غذا و احساس گرماست که باید ارضا شود. به همین دلیل , او به چهره مادر علاقه مند شده و به او دلبسته می شود زیرا , مادر عامل ارضای نیازهای ضروری است. کودک به زودی یاد می گیرد که مادر منشا» ارضا» و خشنودی است. بالبی این نظریه را کشاننده ثانوی می نامد.
2)در کودک یک امادگی درونی برای ارتباط دادن خود با یک پستان انسانی , مکیدن و تصاحب ان وجود دارد. در این مرحله کودک یاد می گیرد که به ان پستان دلبسته شود. در ان جا مادری وجود دارد و بنابراین به  او نیز مرتبط و وابسته می شود . بنابراین بر طبق نظر فروید نیازی که کودک به ارضای دهانی از طریق مکیدن دارد, موجب می شود که او به پستان ارضا کننده مادر و در نهایت به خود مادر نیز دلبستگی پیدا کند.
از سوی دیگر , فروید اعتقاد داشت اگر نوزادی از غذا و یا رضایت دهانی محروم شود یا بیشتر از اندازه ارضا شود ممکن است در وی یک دلبستگی ناسالم شکل بگیرد . دلبستگی های ناسالم نتیجه تثبیت ها به مجرای دهانی در یک کوشش برای ارضای نیازهای ارضا» نشده است.
این امر ممکن است در رفتارهایی نظیر سیگار کشیدن و جویدن ادامس یا از لحاظ ویژگی های خاص شخصیتی نظیر بی صبری یا حرص بیان شود. یکی از عقاید محوری نظریه روان پویشی فروید این بود که محرومیت اثراتی دارد که در طولانی مدت بروز می کند یعنی کودکی که از نیازهای غریزی اش محروم شده برای همیشه دارای کمبود است.
در نهایت, ذکر این نکته ضروری است که اگرچه , فروید اولین کسی بود که اظهار داشت که پیوند عاطفی نوباوه با مادر , مبنای تمامی روابط بعدی است اما, اعتقاد او مبنی بر اینکه غذا دهی به کودک عامل اصلی شکل گیری دلبستگی بین کودک و مادر است توسط مطالعات بعدی ( از جمله هارلو) مورد تردید قرار گرفت.

  نظرات ()
دیوید هیوم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٤

 
 
 
  دیوید هیوم (David Hume) (۱۷۷۶-۱۷۱۱) خلف فلسفى برکلى است. او در پانزده سالگى کالج را به اتمام رساند و به دانشگاه ادینبورگ رفت، گرچه او هرگز فارغ‌التحصیل نشد. او در اوایل به‌سوى مطالعه حقوق روى آورد و سپس به بازرگانى پرداخت، لیکن در هیچ‌یک موفقیتى به‌دست نیاورد و در سن ۲۳ سالگى به گوشه‌اى در فرانسه رفت و در آنجا به مطالعه و نگارش آنچه که همیشه به آن علاقه داشت، یعنى فلسفه، پرداخت. او در سن ۲۶ سالگى به میهن خود بازگشت، البته همراه نوشته‌اى بسیار پراهمیت و سپس دو سال بعد در سال ۱۷۳۹ دو مجلد از آنچه که او آن را ‌”رساله‌اى درباره طبیعت بشر“ (A Treatise on Human Nature) خواند به رشته نگارش درآورد. جلد سوم این رساله در سال بعد به چاپ رسید.  
 
  رساله Treatise گرچه خیلى سلیس نگاشته نشده و حتى موضوع روشنى نیز ندارد، لیکن مهمترین اثر هیوم شناخته شده است. او بلافاصله کتاب دیگرى تحت عنوان ”مقاله‌هاى فلسفی“ (Philosophical-Essays) منتشر نمود. آخرین سى سال زندگى هیوم براى او شهرت آورد ولى در حقیقت تفکرات و نوشته‌هاى او در دوران جوانى براى او مکانى بین جاودانگان تاریخ تفکر تضمین نمود.  
 
  هیوم فیلسوف بزرگى بود، ولى علاقه ما کمتر متوجه تفکرات فلسفى او است، بلکه بیشتر علاقه‌مند هستیم به فعالیت‌هائى که در زمینه روانشناسى داشته است، بپردازیم. به‌طور کلى باید گفت که او به این تفکر سنتى قوت بخشید که فلسفه اساس روانشناختى دارد؛ او از نظریه لاک درباره ایده‌هاى ساده و مرکب حمایت نمود، لیکن مهمترین مطلبى که او به روانشناسى داد، تمیز بین ایده‌ها و برداشت‌ها (Impressions) بود. این طبقه‌بندى که در واقع اساس تفاوت بین احساس و ادراک بود با اهمیت‌ترین طبقه‌بندى است که از حواس پنجگانه توسط ارسطو داده شده است.  
 
  ما هم‌چنین مجبور هستیم توجهى به دکترین علت (Doctrine of Causations) هیوم بنمائیم، نه به‌خاطر اینکه این مسئله الزاماً موضوع مهمى در روانشناسى است، بلکه تاحدى بدین سبب که او آن را مسئله‌اى روان‌شناختى نمود، و تا اندازه‌اى نیز راه‌حل او، انوارى بر مسئله غامض و تاریک علیت در روانشناسى مى‌افکند، مسئله‌اى که هنوز هم روانشناسان عصر ما مشغول کلنجار رفتن با آن هستند.  
 
  هیوم تفاوت بین برداشت‌ها و ایده‌ها را مسئله اساسى مى‌دانست. او با درآمیختن احساس با ایده لغت ایده را به معناى اصلى آن که آقاى لاک منحرف نموده بود، برگرداند. یک ایده در واقع تجربه‌اى است که ما در غیاب موضوع مورد تجربه از آن داریم؛ هیوم از ایده به شکلى که امروز از ایده و تصویر (Image) یاد مى‌کنند، سخن به میان آورد. در برابر آن لغت ”برداشت“ است که معناى جدید ”احساس“ و ”ادراک“ را مى‌دهد.  
 
  به‌نظر او، برداشت‌ها و ایده‌ها هر دو منتج از تجربه هستند؛ در تعریف آنها مفهوم فیزیولوژیک و یا محرک‌هاى موجود و یا غایب محیط لزومى ندارد. آنها تجارب خاص و متمایزى بوده که لاک تحت عنوان ”ایده“ ارائه داد. حال مى‌پرسیم که تفاوت بین آنها چیست؟ تفاوت اساسى به‌نظر هیوم در درجه ترک آنها است. برداشت‌ها پرتحرک، زنده، پرحرارت و خشنتر از ایده‌ها هستند؛ ایده‌ها نسبتاً ضعیف و بى‌حال هستند. او مى‌نویسد:  
 
  ”آن نوع ادراکاتى را که در ما با شدت و نیرومندى وجود دارد، من ”براشت“ مى‌نامم؛ تحت این عنوان تمام احساسات، شهوات و عواطف ما قرار مى‌گیرد. ایده‌ها عبارتند از تصاویر ضعیف اینها در تفکرات و استدلالات؛ از قبیل تمام ادراکاتى که با عوامل حاضر تحریک مى‌گردند، که در آنها تحریکات بصرى و یا لمسى وجود نداشته و لذت و یا درد بلافصل نیز یافت نمى‌گردد. هر فردى خود مى‌تواند به آسانى تفاوت بین عواطف و افکار را درک کند.“  
 
  این واقعیت که هیوم قائل به تفاوت ”کیفی“ بین برداشت‌ها و ایده‌ها بود، هم‌چنین از این باور که ایده‌ها عبارتند از ”رونوشت‌هاى کم‌رنگ“ (Faint Copies) برداشت‌ها مشهود مى‌گردد. ایده‌ها و برداشت‌ها هر دو، به‌نظر او، ممکن است ”ساده“ و یا ”مرکب“ (complex) باشند. یک ایده ساده همیشه شبیه یک برداشت است، گرچه یک ایده مرکب، از آنجائى که ممکن است از چند ایده ساده تشکیل گردد، لذا ممکن است الزاماً شبیه برداشت‌ها نباشد.  
 
  به‌نظر هیوم برداشت‌ها ”علت“ ایده‌هاى مربوط هستند. ما این مطلب را بهتر خواهیم فهمید، زمانى که بدانیم منظور هیوم از یک ”علت“ چه بود. او معتقد بود که چهار عامل در این زمینه سبب ایجاد رابطه على مى‌گردند: ۱. ایده‌هاى ساده با برداشت‌هاى ساده مربوط به آن مشابهت دارد. ۲. هر دو آنها در یک زمان واقع شده‌اند. ۳. در اصل برداشت قبل از ایده مربوط به آن رخ داده. ۴. ایده‌ها هیچگاه پدیدار نمى‌گردند اگر برداشت‌هاى مربوط به آنها صورت نگیرد (براى مثال، ایده‌هاى بصرى در نابیناى مادرزاد). در اینجا باید به اهمیت تاریخى این ارتباط توجه کافى نمود.  
 
  بستگى تصویرهاى ذهنى به احساس‌هاى قبلى (Prior Sensations) به‌قدرى در زمان ما به‌صورت امرى بدیهى جلوه مى‌کند، که ممکن است فراموش کنیم که این عقیده باید به روشنى در فلسفه عینى‌گرائى جایگزین مى‌شد تا بتواند در برابر دیدگاه دکارت مبنى بر فطرى بودن ایده‌ها مقاومت نماید.  
 
  ما قبلاً دیدیم که هیوم مانند لاک توجه به ”ایده‌هاى مرکب“ (Complex Ideas) داشت و از این‌رو قائل به نوعى ”شیمى روانی“ بود. این ایده‌هاى مرکب ممکن است از ”ارتباطات“ و یا ”حالات“ و یا ”عناصر“ تشکیل گردند.  
 
  هیوم هفت ایده ارتباطى را ذکر کرد، ولى به‌نظر مى‌رسد که از بین آنها شباهت (Resemblance)، کیفیت (Quality)، کمیت (Quantity)، و شاید تضاد (Cortradiction) اولویت داشته باشند، و هویت (Identity)، فضا، زمان و علت و معلول (Cause And Effect) خصوصیات فرعى محسوس مى‌گردند. منظور هیوم از حالات در واقع همان حس‌هاى متداول امروزى مانند رنگ‌ها، صداها، مزه‌ها و امثال آن است. عناصر یا اشیاء ایده‌هائى هستند که نامگذارى شده‌اند و به آنها به‌عنوان اشیاء اشاره مى‌شود ولى تشریح آنها براساس ترکیبات عوامل مرتبط با هم صورت گرفته است. در اینجا هیوم از برکلى پیروى نمود و مانند او ”نظریه ارتباطى معنی“ (Associative Theory of Meaning) را ارائه داد.  
 
  ارتباط را هیوم بیش از اسلاف خود به‌عنوان قانون بنیادى رابطه بین ایده‌ها تحکیم کرد، گرچه او همانند لاک برخود لغت تأکید ننمود. این حقیقت نیز وجود داشت که در این زمان به ارتباط فقط به‌عنوان یک ساختار مشتمل بر تعدادى ایده‌هاى ساده نگریسته نمى‌شد، بلکه عمل ارتباط نیز حائز اهمیت بود. هیوم مى‌نویسد:  
 
  ”همان‌طور که تمام ایده‌هاى ساده را مى‌توان با تخیل جدا کرد و سپس دوباره آنها را به هر شکلى که مى‌خواهد ترکیب مى‌کند، پس مى‌توان گفت که صورت گرفتن این اعمال مستلزم وجود اصولى جهان شمول است که در تمام مکان‌ها و زمان‌ها به یک شکل انجام مى‌شود. لذا مى‌توان چنین نتیجه گرفت که غیرممکن است تصور کنیم که ایده‌هاى ساده مشابه همیشه و مرتب به‌صورت مرکب درآیند بدون اینکه نوعى کیفیت وحدت‌دهنده بین آنها وجود داشته باشد که توسط آن یک ایده در نتیجه ایده‌ دیگرى را معرفى مى‌نماید.“  
 
  به‌نظر هیوم ارتباط ایده‌ها عبارت است از یک نوع ”جاذبه“ (Attraction) یا نیرو بین ایده‌ها که بر آن اساس آنها وحدت یافته و معنا پیدا مى‌نماید. از این‌رو مى‌توان گفت که او آن قدر پیش‌بینى یک ”شیمى روانی“ را نمى‌کرد که وقوع نوعى ”مکانیک روانی“ (Mental - Mechanics) را پیش‌بینى نمود. او متذکر شد که وقوع ارتباطات یا اتصالات ایده‌ها الزامى نیست. با این دیدگاه او آغازگر این نظریه بود که ارتباطات ایده‌ها در حقیقت ”گرایش‌ها“ (Tendencies) هستند که همیشه رخ نمى‌دهند و لذا باید از روش آمارى براى شناخت آنها استفاده نمود. او سه ”قانون“ ارتباطات ایده‌ها را ارائه داد: شباهت، ”همجواری“ (Contiguity) در زمان و مکان، و علت و معلول. بعدها او مسئله علت و معلول را در همجواى جاى داد و عملاً دو قانون باقى ماند.
  نظرات ()
هویت سردرگم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۳


   افراد واقع در این پایگاه نه جستجوگری داشته اند و نه به تعهدی رسیده اند. آنها هیچ تعهدی نسبت به حوزه های مربوط به هویت ندارند و هیچ کوششی برای رسیدن به تعهدات از خود نشان نمی دهند (سامولیس و همکاران 2001). این افراد با اجتناب از تعهد و دوری درباره موضوعهای اصلی زندگی همانند شغل، ایدئولوژی و مذهب مشخص شده اند (درکین، 1995). غالبا بی احساس و بی علاقه به نظر می رسند و مشکلات تحصیلی در دانشگاه دارند (الیسون و شولتز، 2000).18 این افراد بالاترین نمره را در مقیاس ناامیدی نسبت به دیگر پایگاه ها، کسب می کنند (کروگر، 1996). ویژگی و مشخصه این پایگاه حالت آشفتگی می باشد. فرد نسبت به دیگران یا در زمینه های گوناگون دیگر، باور اندکی دارند، افراد واقع در این پایگاه تاکید زیادی بر نسبی گرایی و زندگی لحظه ای دارند به نظر می رسد که این افراد دارای تفکر نیستند. نقشهای اجتماعی را مرتب مورد آزمایش قرار می دهند و سریع تصمیم می گیرند و به راحتی هر نقشی را می پذیرند و بدین ترتیب سرگردان و بی هدف به نظر می رسند (اسپرنیتال و اسپرنیتال 1994 به نقل از شهرآرای، منتشر نشده). افراد واقع در این پایگاه از هیچ لذت فردی چشم پوشی نمی کنند، چنین به نظر می رسد که هسته اصلی شخصیت (من یا خود) فرد وجود ندارد و قبول کردن و رهاکردن سریع نقشهای اجتماعی او را فردی بدون خود (من) نشان می دهد (شهرآرای، منتشر نشده). افراد واقع در پایگاه سردرگم بالاترین سطح مشکلات روانشناختی و بین فردی را نشان می دهند. آنها از لحاظ اجتماعی بسیار گوشه گیر هستند و پائین ترین سطح صمیمت را با همسالان نشان می دهند (استیبرگ، 1999) برخلاف نوجوانان با هویت موفق و در حال هویت یابی که اطلاعات جدید را جستجو می کنند و هم چنین نوجوانان با هویت پیش رس که به اطلاعات قبلی خود تکیه می کنند این نوجوانان از اطلاعات به هر نوع اجتناب می کنند و در مورد مسائل و مشکلات تصمیم گیری را به تاخیر می اندازند (آقاجانی، 1380) با اینکه در پایگاه در حال هویت یابی و سردرگم تعهد وجود ندارد اما تفاوت آنها در این است که افراد واقع در پایگاه اخیر جستجوهایی برای یافتن راه حل های مختلف از خود نشان نمی دهند و تنها گذشت زمان و اتلاف وقت مطرح است (شهرآرای، منتشر نشده). در چهار پایگاه ذکر شده، یک پایگاه پیش نیاز برای پایگاه هویت موفق و در حال هویت یابی نسبت به دو پایگاه دیگر، احساس آرامش و رضایت بیشتری دارند، احساس نزدیکی و صمیمت بیشتری با والدین دارند و با دیگران نیز روابط صمیمی برقرار می سازند و پیش داوری و تعصب کمتری دارند (بریگر 2000) افراد واقع در دو پایگاه هویت سردرگم و در حال هویت یابی نسبت به دو پایگاه دیگر اضطراب بیشتر (شیخ روحانی، 1378) و سلامت روانی کمتری (ادبی، 1379) دارند.

  نظرات ()
اختلال کمبود توجه همراه با بیش فعالی یا ADHD(7) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۳

 

ملاحظات آموزشی و محیطی

از آنجا که درمان انفرادی تک تک افراد مبتلا مهم است , راهکارهای متفاوتی برای موفقیت دانش آموزان مبتلا به ‏ADHD‏ وجود دارد که به شرح زیر است:

تداوم تکلیف - برای جلب توجه دانش آموز , طول مدت تکالیف باید کوتاه باشد به صورتی که فرد بتواند با سرعت بیشتری باز خورد دریافت نماید .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آلودگی هوا عامل ناهنجاری اسکلتی در افراد است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۳

آلودگی هوا و ذرات معلق در هوا مانع ورود اشعه ماورا بنفش به پوست افراد می شود که این عامل موجب ناهنجاری اسکلتی به خصوص نرمی استخوان می شود.  
   سید نجات حسینی متخصص فیزیوتراپی افزود: موضوعی که امروزه از نظر دور مانده است، ارتباط آلودگی هوا با بروز نرمی استخوان است. 
وی افزود: طی تحقیقات صورت گرفته،نوزدانی که در شهرهایی با آلودگی هوا متولد می شوند در صورت کمبود ویتامین b بیش از سایرین به نرمی استخوان (راشیتیسم) مبتلا می شوند. 
نجات حسینی اظهار داشت: مادران در دوران بارداری باید مکمل هایی نظیر ویتامین B و کلسیم را با تجویز پزشک و به میزان کافی مصرف کنند. 
وی افزود: در صورت تولد نوزاد مبتلا به ناهنجاری های اسکلتی نظیر راشیتیسم، انحراف پا و پای پرانتزی در صورت درمان به موقع که در اکثر مواقع رژیم تغذیه ای مناسب و متناسب با شرایط جسمی و موقعیت بدنی نوزاد است می توان شاهد بهبود بیماری و دور ماندن از عوارض این بیماری بود. 

  نظرات ()
منشا» علائم رایانه ای نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۳

  

گزارشی از تاریخچه یا منشا نشانه های رایانه ای اخیرا منتشر شده است. نشانه هایی که روزانه هزاران بار از آنها استفاده می کنیم اما شاید نگاه یا ذهنمان تنها چند صدم ثانیه درگیر فکر کردن به آنها شود. نشانه های مختلفی که به منظور دادن دستورهای متفاوت به رایانه ها مورد استفاده قرار می گیرند را امروزه می توان در هر جا ، بر روی لباس ها، در داخل خودروهای اتوماتیک و بسیاری از ابزارها و کاربردهای دیگر مشاهده کرد. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
محرک های جنسی سلاح جدید قذافی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۳

دیپلمات‌های حاضر در این جلسه اعلام کردند: اگر ادعای ترویج استفاده از داروهای محرک توانایی جنسی توسط نیروهای حامی قذافی صحت داشته باشد، نشان‌دهنده این است که فرماندهان نیروهای حامی حاکم لیبی برای ایجاد وحشت میان جمعیت مناطقی که به پشتیبانی از انقلابیون لیبیائی می‌پردازند، نیروهای خود را به استفاده از این دارو ترغیب می‌کنند که این موضوع یک جنایت جنگی محسوب می‌شود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در جلسه محرمانه شورای امنیت، از افزایش تجاوزهای جنسی و ترویج استفاده از داروی محرک توانایی جنسی، توسط نیروهای وابسته به حاکم سرکوبگر رژیم لیبی خبر داد.

به گزارش  فارس، پایگاه اینترنتی "ام‌.اس.‌ان‌.بی‌.سی " نوشت: بر اساس اعلام چند تن از دیپلمات‌های آمریکایی شرکت‌کننده در جلسه محرمانه روز گذشته شورای امنیت در رابطه با بحران لیبی، سوزان رایس، نماینده آمریکا در شورای امنیت، روز گذشته در جلسه محرمانه‌ای که در رابطه با بحران لیبی برگزار شد، در متن گزارش خود از افزایش تجاوز جنسی حامیان رژیم معمر قذافی، حاکم سرکوبگر لیبی، خبر داد.

یکی از دیپلمات‌های حاضر در این جلسه محرمانه که نامی از وی برده نشده است، اعلام کرد: رایس در شرایطی ادعای افزایش تجاوز جنسی حامیان قذافی، که برای اولین بار توسط یک روزنامه انگلیسی گزارش شد، را در این جلسه مطرح کرد که هیچکس پاسخگو نبود.

دیپلمات‌های حاضر در این جلسه اعلام کردند: اگر ادعای ترویج استفاده از داروهای محرک توانایی جنسی توسط نیروهای حامی قذافی صحت داشته باشد، نشان‌دهنده این است که فرماندهان نیروهای حامی حاکم لیبی برای ایجاد وحشت میان جمعیت مناطقی که به پشتیبانی از انقلابیون لیبیائی می‌پردازند، نیروهای خود را به استفاده از این دارو ترغیب می‌کنند که این موضوع یک جنایت جنگی محسوب می‌شود.

 

 

  نظرات ()
جلوگیری از تحلیل رفتن حافظه با مصرف توت ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۳

دانشمندان در یک پژوهش دریافته اند که خوردن انواع توت ها، مغز را جوان نگه می دارد.  
محققان می گویند: توت ها از مغز در برابر فرآیند پیری محافظت می کنند و مانع از تحلیل رفتن حافظه می شوند.  
پژوهشگران دریافته اند که توت فرنگی ها، تمشک ها و شاتوت ها حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات موسوم به "پلی فنولیک ها" هستند که به مغز در انجام عملکردهای اساسی و اصلی آن کمک می کنند.  
این پژوهش دو ماهه که روی موشهای آزمایشگاهی انجام گرفته هم چنین نشان می دهد: مصرف میوه هایی با رنگ نارنجی پررنگ یا رنگدانه های قرمز و آبی می تواند قدرت و توان مغزی را احیا کند.  
به گزارش روزنامه تلگراف، محققان می گویند: خبر خوب این است که ترکیبات طبیعی پلی فنولیک  موجود در میوه ها، سبزی ها و مغزها در واقع تاثیر آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارند که از تحلیل های مغزی ناشی از افزایش سن پیشگیری می کنند.

  نظرات ()
کاهش کلسترون خون با مصرف مغزها و دانه های روغنی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۳

بر اساس نتایج یک تحقیق جدید، مصرف مغزها و دانه های روغنی برای سلامتی مفید است چون به پایین آوردن کلسترول خون کمک می کند.  
محققان دریافتند: افرادی که به طور متوسط، روزانه 67 گرم از مغز خشکبار مصرف می کنند، مقدار غلظت کلی کلسترول در خون آنها 5 و یک درصد و میزان کلسترول بد در خونشان 7 و 4 درصد کاهش می یابد.  
این پژوهش که اطلاعات مربوط به 25 آزمایش قبلی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده همچنین حاکیست، افرادی که دارای مقدار بالای چربی تری گلیسیرید هستند با مصرف مغزها می توانند سطح این چربی را در خونشان تا 10 و 2 درصد کاهش دهند.  
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تحقیق در هفت کشور مختلف و روی 583 زن و مرد در گروه های سنی 19 تا 86 سال با میزان طبیعی یا زیاد کلسترول انجام گرفت و شرح آن در نشریه آرشیو طب داخلی در انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.  

  نظرات ()
رویدادهای مهم رشد هیجانی در طول 2 سال اول زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱۱

در هنگام تولد نوباوه تقریبا علایم همه هیجانهای اصلی را نشان می دهند در 2-3 سالگی نوباوگان لبخند اجتماعی می زنند و با مهربانی به جلوه های صورت بزرگسالان پاسخ می دهند و در 3-4  ماهگی به محرکهای بسیار برانگیزنده می خندند .
در 6-8 ماهگی جلوه های هیجانی کاملا سازمان یافته می شوند و آشکارا با رویدادهای اجتماعی ارتباط دارند نوباوگان در این سن به دفعات بیشتر و در موقعیت های گسترده تر عصبانی می شود . ترس مخصوصا اضطراب غریبه به تدریج نمایان می شود و دلبستگی به فرد آشنا کاملا مشهود است . و اضطراب جدایی نیز ظاهر می شود نوباوگان از والدین خود به عنوان پایگاهی امن برای کاوش استفاده می کنند .
در 7-12 ماهگی نوباوگان جلوه های صورت را به عنوان الگوهای سازمان یافته درک می کنند و درک معنی دار آنها بهبود می یابد ارجاع اجتماعی پدیدار می شود نوباوگان در این دوران به جزئیات ظریف تعجب می خندند .
در 18-24 ماهگی هیجانهای خود آگاه شرم خجالت و غرور نمایان می شوند واژگان مخصوص صحبت کردن درباره احساسات به سرعت گسترش می یابد . نوباوگان می فهمند واکنشهای هیجانی دیگران می تواند با واکنشهای هیجانی خود آنها تفاوت داشته باشد خودگردانی هیجانی بهبود می یابد و اولین نشانه های همدلی ظاهر می شود .

  نظرات ()
خودکشی بیماران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

50 درصد آمار خودکشی مربوط به افرادی است که سابقه اختلال روانی دارند. همچنین 40 درصد از افرادی که اختلال شخصیت دارند، 85 درصد از افرادی که افسردگی دارند، 40 درصد دچار سابقه اختلال روانی در خانواده هستند و 30 درصد نیزاعتیاد دارند، اقدام به خودکشی می‌کنند. شایع‌ترین اقدام به خودکشی مربوط به افسردگی است و به ترتیب اعتیاد، اختلالات شخصیتی، سابقه ژنتیکی و... از علت‌هایی است که افراد اقدام به خودکشی می‌کنند. (امینی، 1384)


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازی چیست ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

ونوس هدایتی
 بازی در مرحله ای ((آشنایی با محیط)) است .
آنجا که کودک با دست مادر ، موی مادر ،  لباس مادر ، سر و صورت برادر و کلاه پدر ، پرده ، پری که از بالش بیرن آمده ، بند قنداق ، برگ افتاده بر زمین ، جوجه مرغ ، گربه کوچک بازی میکند .

بازی در مرحله ای ((تجربه ی زندگی)) است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف رابطه بین ویروس جدید موشی با سندرم خستگی مزمن در انسان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

محققان در یک پژوهش جدید به ارتباط بین دومین نوع ویروس موشی با سندرم خستگی مزمن پی برده اند، اما تاکید کردند این یافته هنوز نمی تواند ثابت کند که ویروس سبب بروز علائم این سندرم می شود.  
انستیتو ملی سلامت در آمریکا دریافته اند که ویروس مورین لوکمی که عامل بروز سرطان در موشها است در 86 درصد از بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن وجود دارد اما در افراد سالم کمتر از 7 درصد از این ویروس مشاهده شده است.  
به گزارش خبرگزاری رویترز، پژوهشگران تاکید کردند: برای کشف چگونگی شیوع و عملکرد این ویروس در بدن افراد، انجام مطالعات بیشتر ضروری است تا معلوم شود که آیا این ویروس عامل بروز سندرم خستگی است و یا تاثیری در این رابطه ندارد.   جزئیات این پژوهش در نشریه دستاوردهای آکادمی ملی علوم منتشر شده است.  

 

  نظرات ()
خیالبافی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

برخی از روانکاوان خیالبافی را عبارت می دانند از من رانده شده که به این مخلوق ذهن او ارتباط یافته است و هم برخی دیگر آن را نوعی رجعت روانی ذکر کرده اند که در آن بازگشت خیالی و عاطفی به دوره کودکی مطرح است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کم کردن وزن با نوشیدن آب قبل از غذا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

   نوشیدن آب قبل از غذا به کم کردن وزن در افراد چاق کمک می کند. 
محققان ویرجینیا در مطالعات خود 48 فرد بالغ را در طی 12 هفته مورد بررسی قرار دادند و آن ها را به دو گروه تقسیم کردند. 
این دانشمندان اعلام کردند: افراد که در طی روز 3 بار قبل از غذا 2 لیوان آب بنوشند، 5 پوند (بیش از 2 کیلوگرم) وزن کم می کنند. 
محققان اعلام کردند نوشیدن آب به انسان حالت سیری می دهد و از آن جا که آب کالری ندارد، نوشیدن زیاد آب قبل از غذا می تواند فرد را دچار مشکلات سلامتی کند. 
نتایج این تحقیقات که روی افراد 55 تا 75 ساله انجام شده در نشست ملی جامعه شیمی آمریکایی بوستون ارائه شده است. 
سرپرست این تحقیقات گفت: افراد برای کم کردن وزن بهتر ااست، آب بنوشند و مصرف نوشیدنی های قنددار با کالری بالا را کم کنند. 
در گروه اول این تحقیقات افراد دو لیوان آب بدون کالری را قبل از غذا می نوشیدند و گروه دوم 2 لیوان آب با کالری کم را قبل از غذا مصرف می کردند. 
بعد از طی 12 هفته افرادی که آب بدون کالری را مصرف می کردند 5.15 پوند (بیش از 7 کیلوگرم) وزن کم کردند و افراد دیگر حدود 11 پوند (99.4 کیلوگرم) وزن کم کرده اند.

 

  نظرات ()
روان شناسی دوران سالمندی(4) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

دستگاه ایمنی :

با پیر شدن دستگاه ایمنی، سلول های T که مستقیماً به آنتی ژن ها ( مواد بیگانه) حمله می کنند، کمتر اثر بخش می شوند. دستگاه ایمنی با حمله کردن علیه بافت های طبیعی بدن به صورت پاسخ خود ایمنی، به احتمال زیاد کژ کار می شود. دستگاه ایمنی ناکارآمد می تواند خطر مبتلا شدن سالخوردگان به انواع بیماری ها، از جمله بیماری های عفونی ( نظیر آنفلوآنزا)، بیماری قلبی- عروقی،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکات مهم رابطه جنسی مخصوص خانم ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

در طول این سالها من یک الگوی خاصی را بین خانم ها مشاهده کرده ام که به نظر می رسد از نظر فیزیکی و جنسی احساس عدم اطمینان و امنیت می کنند. همین مسئله باعث می شود که تصمیمات زیان بخشی درمورد رابطه شان بگیرند. خانم ها باید خودشان را قوی تر کنند. بدنتان را دوست داشته باشید (این تنها چیزی است که متعلق به شماست)، ببینید در سکس چه دوست دارید و چه دوست ندارید و یاد بگیرید که سکس برای لذت بردن است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
واکسنی جدید برای مقابله با هپاتیت E نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

محققان چینی موفق شدند نمونه اولیه واکسن ویروس کشنده هپاتیت E  را تولید کنند.  
این واکسن جدید که تاکنون در خود کشور چین آزمایش شده است، صد درصد در پیشگیری از این بیماری موثر بوده است.   بر اساس این پژوهش که در مجله لانست به چاپ رسیده، بیماری هپاتیتE در کشورهای در حال توسعه شایع است و می تواند کشنده باشد.  
محققان می گویند: این فرمول جدید که روی 100 هزار داوطلب آزمایش شده پس از سه دوز مصرف کاملا کارآمد بوده و عوارض جانبی آن بسیار خفیف و اندک بوده است.   ویروس هپاتیتE    اغلب از طریق آب آلوده منتقل می شود و سبب التهاب کبد می شود که علائم آن شامل تب و استفراغ است.  
به گزارش خبرگزاری فرانسه،  بر اساس آمار ارائه شده در این تحقیق،  حدود یک سوم از جمعیت جهان به این ویروس آلوده شده اند اما نرخ مرگ ومیر ناشی از آن پایین است و افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی و زنان باردار و جنین های آنها بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند.   محققان چینی در مرحله سوم و پایانی آزمایش واکسن جدید به لحاظ ایمنی و کارآیی هستند.  

 

  نظرات ()
تربیت جنسی کودکان دبستانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

برخی اصول تربیت جنسی در دورۀ دبستان

1- اصل پرهیز از افراط و تفریط : برخی از افراد این توصیه را که (با فرزندان باید دوست شد)به درستی دریافت نکرده اند و دچار سوء تعبیر شده‌اند، آن‌ها فکر می‌کنند برای دوست‌شدن با نوجوان باید با او هم صدا و هم رنگ شد و هر چه او خواست، آن‌ها هم بخواهند، در حالی که این شیوۀ دوست‌شدن درست نیست؛ باید نوجوان را با اصول ارزش‌ها و هنجار‌ها آشنا کرد و از آنجا که این سنین مطابق با روایات سن تأدیب و آموزش است، لازم است کودک حرف شنوی از پدر و مادر داشته باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تای چی، دردهای مزمن را بهبود می بخشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

محققان در آمریکا می گویند: ورزش تای چی می تواند بعنوان یک درمان جایگزین برای بهبود دردهای مزمن مانند بیماری دردناک فیبرومیالژی مفید باشد. محققان مرکز پزشکی توفتز در بوستون دریافته اند که مبتلایان به فیبرومیالژی که در جلسات طولانی مدت، تای چی شرکت می کنند کمتر دچار درد، خستگی، افسردگی و اضطراب می شوند و از بهبود کل کیفیت زندگی شان لذت می برند.   به گزارش دیلی اکسپرس، در این افراد هم چنین کیفیت خواب بهبود می یابد و شرایط فیزیکی و جسمی بهتری نیز پیدا می کنند.  
به گفته متخصصان، افزایش و انتشار درد و خستگی در بدن و بی خوابی از علائم فیبرومیالژی هستند. این سندرم هم چنین می تواند سبب بروز مشکلات روانی مثل اضطراب، افسردگی، مشکلات حافظه ای و تمرکزی شود.  
   تای چی نوعی ورزش رزمی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی مفید است.   متخصصان می گویند، این ورزش سبب می شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده،  انعطاف پذیر و قوی شوند. تمرینات و نرمش های تای چی با حرکات کند،  آرام و معمولا به صورت گروهی هنگام صبح انجام می شوند.  
متخصصان این ورزش معتقدند که تمرینات تای چی به صورت دسته جمعی، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد. این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است. به طوری که تقریبا تمام پارکها در چین، صبح ها مملو از افرادی می شود که در حال تمرین تای چی هستند. فواید اصلی تای چی شامل تقویت عضلات بدن،  انعطاف پذیری و نرم شدن ماهیچه ها و زردپی ها، تمرکز و آرامش فکری و تقویت روحی و عصبی هستند.  
همچنین تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که تای چی قادر است بیماریهای شدید، مزمن و حتی ژنتیکی را درمان کند. برای مثال با تمرین تای چی می توان امراض قلبی را درمان و یا از بروز آنها جلوگیری کرد.   همچنین این ورزش می تواند استرس را که عامل بروز بسیاری از بیماری هاست  از بین ببرد. تمرینات تنفسی این ورزش نیز در سالم ماندن ریه ها و بهبود جریان گردش خون در بدن موثر و مفید هستند. آهستگی و نرمی در تمرینات تای چی باعث می شود تا تمرکز فکری بالا رود که این مساله خود به کنترل دستگاه عصبی فرد در شرایط بحرانی و فشارهای عصبی بسیار کمک می کند.  

 

 

  نظرات ()
رشد کودکان در مقطع ابتدایی-9 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

رهبری در دوره دوم کودکی
   چون کودکان در این دوره بیشتر وقت خود را در بازی و ورزش با همسالان صرف می کنند ، کودکانی که قوی تر و برتر از سایر کودکان عضو گروه باشند ، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان رهبر گروه دارند. البته کودکان رهبر علاوه بر مهارت در بازی و ورزش ، باید از صفات شخصیتی ویژه ای مانند جوانمردی،  همکاری، بخشندگی و صداقت نیز برخوردار باشند. در این دوره کودکانی که در رهبری خود از موضع سلطه طلبی و اقتدار با کودکان دیگر برخورد کنند به زودی نقش خود را از دست خواهند داد، زیرا در این دوره کودکان از ریاست طلبی و قدرت طلبی همسالانشان به شدت می رنجند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهبود حافظه در مبتلایان به آلزایمر با کمک پروتئین طبیعی ضد آرتریت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

دانشمندان به تازگی دریافته اند که امکان احیای حافظه در بیماران مبتلا به آلزایمر با کمک نوعی پروتئین آرتریت موجود در بدن خود انسان وجود دارد.  
در بیماری آلزایمر، حافظه فرد مبتلا به تدریج تحلیل می رود اما در یک پژوهش جدید دانشمندان ماده شیمیایی را کشف کرده اند که به طور طبیعی در بدن انسان برای مقابله با آرتریت تولید می شود و برای بهبود مشکلات مغزی هم کاربرد دارد و می تواند توان ذهنی در مبتلایان به آلزایمر را بازگرداند.  
به گفته محققان، این پروتئین که GM -CSF نام دارد در عین حال می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را نیز کاهش دهد.  
دانشمندان دانشگاه فلوریدای جنوبی در آمریکا حتی در برخی موارد متوجه شدند که پس از درمان با این پروتئین، تحلیل و ضعف حافظه به طور کامل بهبود پیدا می کند و توان ذهنی باز می گردد. این پروتئین هم اکنون به صورت تجاری موجود بوده و با نام شناخته شده "لوکین" عرضه می شود.  
به گزارش روزنامه تلگراف، در حالی که مبتلایان به آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل) به ورم مفاصل دچار می شوند این پروتئین سلولهای مرده را در بدن تحریک می کند. در آزمایش روی موشها،  این سلولها رسوبات باقی مانده از آلزایمر در مغز را برطرف می کنند.این تحقیق در مجله "بیماری آلزایمر" منتشر شده است.  

 

  نظرات ()
استرس مادر در دوران بارداری، کودک را در معرض اختلالات روان پریشی قرار می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

مطالعات تاکید می کند که استرس مادرانه با بروز اختلالات روانپریشی در کودک ارتباط قابل ملاحظه ای دارد.
بر اساس یک پژوهش جدید، اختلالات رشدی - عصبی شامل اختلالات خلقی، اسکیزوفرنی، اوتیسم و اختلالات تغذیه ای با تماس جنین با استرس مادر در دوران بارداری یا عفونت و سو» تغذیه توام است. به گفته این محققان، جنسیت فاکتور دیگری است که روی خطر بروز اختلالات روان پریشی تاثیر می گذارد. در پژوهش جدید، محققان بررسی کردند که چطور استرس مادرانه با افزایش خطر بروز اسکیزوفرنی یا جنون جوانی در نوزادان پسر در ارتباط بوده و ممکن است رشد مغزی جنین را پیش از تولد تغییر دهد. پژوهشگران می گویند: استرس، عفونت و یا گرسنگی و سو» تغذیه در مادر هم چنین خطر بروز افسردگی را در نوزاد تشدید می کند. به گزارش هلت دی نیوز، درک و تشریح این مکانیسم های بیماری زایی در مراحل بسیار اولیه زندگی می تواند به شناخت اهداف جدید در زمینه درمان و پیشگیری کمک کند.این تحقیق در مجله «روانپزشکی بیولوژیک» منتشر شده است.

 

  نظرات ()
ابداع کاغذی 10 برابر مقاوم تر از فولاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

محققان دانشگاه سیدنی موفق به ساخت ماده ای شده اند که از فولاد سبکتر و غیر متراکم تر بوده و در عین حال سخت تر و مقاوم تر از فولاد است. در صورتی که ویژگی های این ماده جدید با نیازهای دانشمندان همخوانی داشته باشد، این ماده می تواند در علم مواد تحولی بزرگ ایجاد کند.

محققان با استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن موفق به ساخت کاغذی گرافنی شده اند که از فولاد مقاوم تر است.

محققان دانشگاه سیدنی موفق به ساخت ماده ای شده اند که از فولاد سبکتر و غیر متراکم تر بوده و در عین حال سخت تر و مقاوم تر از فولاد است. در صورتی که ویژگی های این ماده جدید با نیازهای دانشمندان همخوانی داشته باشد، این ماده می تواند در علم مواد تحولی بزرگ ایجاد کند.

 


این برگه گرافنی از گرافیت دگرگون شده توسط واکنشهای شیمیایی ساخته شده و به تک لایه ای از کربن 6 وجهی تبدیل شده است که ضخامت آن به اندازه یک برگه کاغذ بوده و به شدت مقاوم است.

به گفته محققان این برگه نسبت به فولاد 6 برابر سبکتر، پنج تا 6 برابر غیر متراکم تر، دو برابر سخت تر، 10 برابر کشسان تر  و 13 برابر استحکام خمیدگی بالاتری دارد.

این ماده در راستای مقاوم سازی مواد، انعطاف پذیری و کشسانی مواد تحولی بزرگ به شمار می رود و از آنجایی که جنس این ماده از گرافن است، ویژگی های الکتریکی، حرارتی، و مکانیکی جالب توجهی را به همراه دارد.

بر اساس گزارش گیزمگ، با این همه بهترین ویژگی این ماده ساده و کم هزینه بودن فرایند تولید است و از این رو می تواند در صنعت هوانوردی و تولید خودرو نیز تاثیر چشمگیری داشته باشد.

 

 

  نظرات ()
گام های ترک سیگار نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

گام اول

Ÿ دلایل خود را برای ترک سیگار لیست کنید و روز انه چند مرتبه آنها را بخوانید.

 بسته سیگار خود را با کاغذ و کش ببندید. هر بار که سیگار کشیدید، زمان آن، احساس خودتان و میزان اهمیت سیگار را از عدد 1 تا 5 یادداشت کنید .

 بسته سیگاررا دوباره با کاغذ و کش ببندید .

گام دوم

Ÿ همواره لیست دلایل خود برای ترک سیگاررا بخوانید و در صورت نیاز مواردی را به آن بیافزایید.

 با خود کبریت حمل نکنید و سیگار را خارج از دسترس خود قرار دهید.

 هرروز سعی کنید که سیگار کمتری بکشید و سعی کنید در مواردی که سیگار کشیدن برای شما اهمیت ندارد، آن را مصرف نکنید.

گام سوم

 اقدامات گام دوم را ادامه دهید. تاریخی را برای ترک کامل تعیین کنید .

 تا زمانی که بسته سیگار خود را تمام نکرده اید، بسته سیگار جدیدی نخرید .

 سعی کنید برای یکبار هم که شده،48 ساعت سیگار نکشید .

گام چهارم

Ÿ سیگار را به طور کامل ترک کنید . تمامی کبریت ها و سیگار ها را دور بریزید. زیر سیگاری و فندک ها را پنهان کنید .

 خود را مشغول کنید . به سینما بروید، ورزش بکنید، پیاده روی و دوچرخه سواری نمایید .

 از وضعیت هایی که سبب تحریک شما به مصرف سیگار می شوند، دوری کنید.

 جایگزین سالمی را برای سیگار پیدا کنید .Ÿ

 از آدامس های بدون شکر یا آدامس های نعنایی که به شکل مصنوعی شیرین شده اند،استفاده کنید .

 ازیک برش کرفس یا هویج خرد شده استفاده کنید . سعی کنید دستتان مشغول باشد .

 زمانی که احساس وسوسه به سیگار کشیدن می کنید، سعی کنید نفس عمیقی بکشید .

 

 

  نظرات ()
گزارشی از مجمع جهانی گفتگوی میان‌فرهنگی در باکو نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠


ایراس: مجمع جهانی گفتگوی میان‌فرهنگی در 6-9 آوریل سال 2011 در شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان با مشارکت سازمانها و نهادهای بین‌المللی و ملی و با شرکت 445 نفر میهمان خارجی از 115 کشور جهان و تعداد زیادی از شخصیت‌ها و نهادهای جمهوری آذربایجان در کاخ گلستان برگزار گردی. این گردهمایی جهانی در ادامه انتخاب باکو به عنوان «باکو، پایتخت فرهنگ اسلامی 2009»، بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشته است. برگزاری نشست‌های متعدد فرهنگی و از آن میان اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی‌در باکو، فرصت مناسبی برای معرفی فعالیت‌های فرهنگی جمهوری آذربایجان بود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

به گزارش خبرگزاری "ترند" از کمیته گمرک آذربایجان، مأمورین گمرک آذربایجان در ربع اول سال جاری 64 حادثه جنایی را کشف کرده اند که در همین چهارچوب 68 نفر بازداشت شده اند.

48 مورد از این حوادث جنایی مربوط به قاچاق کالا و 33 مورد آن نیز مربوط به قاچاق مواد مخدر بوده است.

در این مدت مأمورین گمرک آذربایجان از این افراد بیش از 36 کیلو مواد مخدر کشف و مصادره کرده اند.

همچنین در این مدت بخاطر نقض مقررات نیز در 4920 مورد اعمال جرایم شده است.

 

  نظرات ()
زاینده رود خشک شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

معاون بهره برداری و حفاظت شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان اینکه خشکسالی امسال به نسبت سه سال گذشته شدیدتر بوده است گفت: بارندگی امسال در مقایسه با متوسط درازمدت در استان حدود 40 درصد کاهش یافته و کاهش بارندگی در حوزه زاینده رود نیزبه همین میزان است.

خشکسالی باز دامن زاینده رود را گرفت.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر، معاون بهره برداری و حفاظت شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان اینکه خشکسالی امسال به نسبت سه سال گذشته شدیدتر بوده است گفت: بارندگی امسال در مقایسه با متوسط درازمدت در استان حدود 40 درصد کاهش یافته و کاهش بارندگی در حوزه زاینده رود نیزبه همین میزان است.

غلامحسین حیدرپور با اشاره به اینکه به علت خشکسالی سه سال گذشته ورودی به سد زاینده رود حدود 40درصد کاهش یافته است گفت: حجم آب پشت این سد به نسبت متوسط درازمدت 60درصد کاهش یافته است.

او با اشاره به درنظر گرفتن اولویتهای مصرف گفت:فقط در بخش شرب و صنعت با کاهش 30درصدی ،آب تحویل می شود و در بخش کشاورزی آب توزیع نمی شود.

معاون بهره برداری و حفاظت شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: اکنون فقط حدود 150 کیلومتر زاینده رود تا سد نکو آباد آب دارد و 200کیلومتر باقیمانده این رودخانه تا تالاب گاوخونی از خشکی رنج می‌برد.

وی با بیان اینکه خشکسالی چهارسال گذشته به شدت منابع آب زیر زمینی را تحت تاثیر قرار داده است گفت: سطح آبهای زیر زمینی در دشتهای مختلف استان اصفهان از چهار تا 12متر کاهش یافته است.

زنده شدن دوباره زاینده رود بستگی به بارشهای سال آینده دارد.

 

 

  نظرات ()
اساسنامه بنیاد شهریار توسط شورای فرهنگ عمومی تصویب شد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۱٠

منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی در گفت‌وگویی درباره مصوبات جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: موضوع اصلی دستور جلسه اخیر شورای فرهنگ عمومی، اساسنامه بنیاد مرحوم شهریار بود که این اساسنامه سال گذشته در شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان شرقی به بحث گذاشته شد و به تصویب رسید که متعاقباً به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ارسال شد.

وی ادامه داد: نظرات کارشناسی درباره این اساسنامه وجود داشت که بر اساس آن، اساسنامه بنیاد مذکور اصلاح شد و سپس نظرات اصلاحی و پیشنهادهای خود را به شورای فرهنگ عمومی استان ارائه کردیم.

واعظی اظهار داشت: این بحث در شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان شرقی مجدداً بررسی و نظرات مورد توجه شورا اعمال شد؛ این اساسنامه در شورای فرهنگ عمومی کشور به بحث گذاشته شد و به همراه اصلاحاتی به تصویب رسید، که متن نهایی آن تا هفته آینده به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال خواهد شد و بنیاد مرحوم شهریار پس از تصویب اساسنامه آن توسط این شورا، شکل می‌گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی در ادامه خاطرنشان کرد: این بنیاد در حوزه زبان و ادب فارسی و آذری و ترویج شعر با هویت دینی و ملی فعالیت خواهد کرد.


واعظی با تاکید بر سه هدف اصلی اساسنامه که به تصویب رسیده ابراز داشت: اصلی‌ترین اهداف این بنیاد تبیین، ترویج و ارتقای جایگاه فرهنگ اسلامی و انقلاب در زبان و ادبیات فارسی و آذری؛ هدف دیگر معرفی و تجلیل از شخصیت و نقش استاد شهریار در ترویج مفاهیم و ارزش‌های انقلاب اسلامی و فضائل اهل‌بیت علیهم ‌السلام و سومین هدف بنیاد تبیین، تقویت و ارتقا‌ی مؤلفه‌های هویت ملی ایرانیان در زبان و ادب آذری است.

وی با اشاره به ماده‌ای دیگر از این اساسنامه افزود: ماده‌ای دیگر از این اساسنامه اختصاص به برنامه‌ها و وظایف این بنیاد دارد که حدود 20 وظیفه برای این بنیاد پیش‌بینی شده است که این وظایف با اصلاحاتی به تصویب رسید.

دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: این بنیاد هیات امنایی خواهد داشت که رئیس هیات امنا، رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ) برای این بنیاد دبیرخانه و رئیس پیش‌بینی شده است که رئیس بنیاد با پیشنهاد هیات امنا و حکم رئیس هیات امنا که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است مشغول به‎کار خواهد شد.

وی در ادامه ضمن ابراز امیدواری به اینکه در نیمه اول سال جاری اساسنامه نهایی شود، یادآور شد: امیدوارم در نیمه اول امسال، این اساسنامه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و به منظور آغاز فعالیت به استان آذربایجان شرقی ابلاغ شود.

 

  نظرات ()
مشکلات انسانی و مولوی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٩

ما انسان ها معمولا برای تبعیت از قالب ها و فتوکپی ها این توجیه نا موجه را در کار می کنیم که چون فلان سنت فلان سبک شعر , فلان سبک موسیقی مال خود مان است باید آن را حفظ کنیم . این توجیه نابخردانه ای است , اگر سنت , زیبایی , یا هر چیز دیگر مبتنی بر واقعیت , اصالت و حقیقت است , مال خودمان  بی معناست. حقیقت مال فرد یا جامعه خاصی نیست و اگر زیبایی و کمال در آن نیست , حفظ و دفاع از آن به صرف مال خودمان است کاری مفید و بخردانه نیست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مداخلات روان شناسی سلامت در بیماری فشار خون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٩

 
هدف اولیه مداخلات , کاهش فشار خون و کاهش خطر عوارضی از قبیل حمله قلبی , سکته قلبی یا نارسایی کلیه است. در نوع خفیف بیماری فشار خون, ممکن است تغییر سبک زندگی مثل حفظ وزن مناسب و ورزش  کردن , قطع مصرف الکل و توتون و محدود کردن چربی , گوشت قرمز , شیرینی و سدیم , در پایین اوردن فشارخون کافی باشد. همچنین یادگیری نحوه کاهش استرس یا یادگیری دوری از موقعیت های استرس زای مزمن , در درمان کلی بیماری فشار خون مهم است . زمانی که تغییر سبک زندگی در کنترل بیماری فشار خون کافی نیست, یا زمانی که فشار خون به قدری بالاست که تنها با تغییر سبک زندگی کنترل نمی شود , جنبه مهم درمان , دارو می باشد. انواع داروهایی که ضد فشار خون نامیده شده اند , برای کنترل فشار خون بالا تجویز می شوند.
بنابراین مداخلات روان شناختی در بیماری فشار خون شامل :
1)- تغییر سبک زندگی
2) -مدیریت استرس
مداخلات تغییر سبک زندگی
وزن خود را کاهش دهید
در ازای کاهش هر کیلو گرم وزن , فشار خون در حدود یک میلی متر جیوه پائین می اید. بنابراین اگر فشار خون شما فقط کمی بالاتر از حد طبیعی باشد, در صورتی که 15 پوند از وزن شما کم شود فشار خون شما به حالت طبیعی بر میگردد.
برای این منظور مصرف نمک را محدودکنید . بیشتر ورزش کنید. مشروبات الکلی ننوشید و با  اشتیاق خوردن مبارزه کنید. برای مبارزه با اشتیاق خوردن از تکنیک های حواس پرتی استفاده کنید. کم کردن پشت سر هم 7 از , 100 از برخواندن حروف الفبا به ترتیب , شمارش اعداد با صدای بلند و متمرکز کردن توجه بر سایر محرک های خنثی مثل شمارش خطوط کاشی های کف پوش , هم چنین برای مبارزه با  اشتیاق خوردن , از محیط ها و موقعیت هایی که محرک رفتار خوردن شماست اجتناب کرده و محیط را درجهت کنترل اشتیاق خوردن , مدیریت کنید. توجه داشته باشید که مصرف داروهای سرکوب کننده اشتها خود باعث افزایش فشار خون می شود.
مصرف نمک را کاهش دهید
شما میتوانید با حذف مصرف نمک در ا شپزخانه و بر سر میز غذا , از مصرف نمک روزانه خود بکاهید , سعی کنید از گوشت تازه , میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید و غذاهای اماده را کمتر مصرف کنید . انواع چاشنی و ادویه جات که برای بهتر کردن طعم مورد استفاده قرار می گیرند. می توانند جایگزین مصرف نمک شوند.
تنظیم رژیم غذایی کم نمک ممکن است در ابتدا مشکل باشد, اما اگر شما بتوانید به طور مداوم مصرف نمک تان را پایین بیاورید , بعد از حدود یک ماه به  ان عادت کرده و غذایی کم نمک را ترجیح می دهید. بطوریکه اگر شما بر طبق عادت گذشته غذا بخورید به نظرتان خیلی شور خواهد امد.
بطور مرتب ورزش کنید
پژوهش ها ثابت کرده اند که ارتباط نزدیکی بین ورزش کردن و پائین امدن فشار خون وجود دارد. چگونگی مکانیسم های این ارتباط کاملا مشخص نیست و ممکن است بخشی ازان به میزان تغییرات خوراک روزانه افرادی که بطور مرتب ورزش می کنند, مربوط شود. اگر شما مبتلا به فشارخون می باشید , باید یک برنامه ورزشی روزمره داشته باشید . برای مثال یک مرد میان سال که مبتلا به فشار خون وخیم بوده و اضافه وزن دارد, نباید ورزش های سخت و خسته کننده انجام دهد . بهتر است که افراد برطبق یک برنامه تدریجی ورزش خود را افزایش دهند. از پله و پیاده روی های ملایم شروع کنید و هرنوع ورزشی مشروط براینکه شما را خسته نکند, اما تلاش شما به اندازه ای باشدکه ضربان قلب تان کمی بالا رود و کمی عرق کنید , خوب است.

  نظرات ()
پیشگیری ازابتلا به سرطان با مصرف روزانه آب شاهی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

 

محققان می گویند مصرف روزانه اندکی آب شاهی از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند. 
 به نقل از تلگراف، دانشمندان دانشگاه ساوت همتون دریافته اند داوطلبانی که روزانه 80 گرم آب شاهی مصرف می کردند چند ساعت پس از خوردن آن، میزان مولکول های ضد سرطانی در خون آنها افزایش یافت.   آب شاهی جدیدترین غذا در فهرست طولانی 'ابرغذا' هاست که تاثیرات مفید و حفاظتی بسیاری برای سلامتی دارد.  
همچنین عصاره شاهی له شده مانع از رشد سلول های سرطان سینه می شود.  
بررسی های دانشمندان حاکی از آن است که مصرف آب شاهی می تواند از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری کرده و به بهبود این بیماری در مبتلایان به این سرطان کمک کند. نتایج این تحقیقات در نشریه تغذیه انگلیس منتشر شده است. به گفته محققان دانشگاه ساوت همتون isothiocyanates ماده شیمیایی موجود در آب شاهی مانع از رشد سلول های سرطانی می شود. 

 

  نظرات ()
مصرف نوشابه های انرژی زا برای سلامتی مضر است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

        متخصصان تغذیه معتقدند: مصرف نوشابه های انرژی زا برای سلامتی مضر است.   به گزارش شبکه تی وی پنج فرانسه، برخی از نوشیدنی های انرژی زا در هر قوطی حاوی پنج فنجان قهوه است.   اگر کودکی پنج ساله یک قوطی از این نوشابه های انرژی زا را مصرف کند معادل پنج فنجان قهوه مصرف کرده است.  
این درحالی است که برخی از شرکت ها ، نوشابه های انرژی زا را در برخی موارد به طور رایگان در اختیار افراد قرار می دهند.   این نوع نوشابه ها محبوبیت فراوانی بین کودکان و نوجوانان پیدا کرده است به طوری که برخی از آنها هر روز دو قوطی نوشابه انرژی زا مصرف می کنند.   نوشابه های انرژی زا ترکیبی از قند و کافئین است.

 

  نظرات ()
خاصیت ضد سرطانی سبزی بولاغ اوتی یا شاهی آبی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

بر اساس نتایج یک تحقیق جدید، مصرف روزانه مقادیر مشخصی از سبزی بولاغ اوتی یا شاهی آبی، بدن را در برابر سرطان ها محافظت می کند.  
دانشمندان دانشگاه سوتامپتون در این پژوهش جدید دریافته اند که در بدن داوطلبان با مصرف 80 گرم سبزی بولاغ اوتی در روز، مقدار مولکولهای مقابله کننده با سرطان در خون ظرف چند ساعت پس از خوردن برگهای این سبزی به شکل سالاد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. همچنین عصاره این سبزی پرخاصیت از رشد سلولهای سرطانی سینه جلوگیری می کند.   به گزارش روزنامه تلگراف چاپ انگلیس بولاغ اوتی یا شاهی آبی با آبتره جزو سوپر غذاها است که اثرات محافظتی و سودمند زیادی برای سلامتی دارد.   این تحقیق که حاصل مطالعات پروفسور گراهام پکهام از مرکز تحقیقات سرطان انگلیس در دانشگاه سوتامپتون است در مجله انگلیسی تغذیه به چاپ رسیده است.     

بولاغ اوتی به تیره گیاه شب بو تعلق دارد. برگهای آن متناوب و گوشت دار به رنگ سبز تیره و عاری از کرک است. در قسمت انتهایی ساقه آن گلهای سفید رنگی مجتمع به شکل خوشه ظاهر می شود. شاهی آبی یا بولاغ اوتی سرشار از املاح و مواد معدنی و ویتامین ها از جمله ویتامینB , C ,E    است. میزان آهن موجود در آن نیز بیشتر از اسفناج است.  

 

  نظرات ()
رشد زبان(5) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

کودکان پیش دبستانی معنی کلمات جدید را بوسیله مقایسه کردن انها با کلماتی که از قبل می دانند درک  می کنند. اما اینکه آنها چگونه می فهمند که هر کلمه چه مفهومی می یابد، هنوز کاملا روشن نشده است. کودکان در اوایل رشد واژگان، از گرایش یا این یا آن برخوردارند; آنها فرض می کنند که کلمه ها به طبقات کاملا مجزایی اشاره دارند که همپوش نیستند. هماهنگ با این عقیده، وقتی که به کودکان 2 ساله اسامی دو شی» تازه کاملا متفاوت گفته می شود


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مأمورین گمرک آذربایجان در ربع اول سال جاری بیش از 36 کیلو مواد مخدر کشف و مصادر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

مأمورین گمرک آذربایجان در ربع اول سال جاری 64 حادثه جنایی را کشف کرده اند که در همین چهارچوب 68 نفر بازداشت شده اند.

48 مورد از این حوادث جنایی مربوط به قاچاق کالا و 33 مورد آن نیز مربوط به قاچاق مواد مخدر بوده است.

در این مدت مأمورین گمرک آذربایجان از این افراد بیش از 36 کیلو مواد مخدر کشف و مصادره کرده اند.

همچنین در این مدت بخاطر نقض مقررات نیز در 4920 مورد اعمال جرایم شده است.

 

  نظرات ()
ورزش در درازمدت به کاهش دردهای ماهیچه ای مزمن کمک می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 


در یک پژوهش جدید تایید شد که ورزش شدید و سخت سبب تشدید دردهای ماهیچه ای می شود اما تمرینات بلندمدت و سبک تر به کاهش و تسکین این قبیل دردها کمک می کند.  
محققان بیمارستان مدیل تون مموریال در مادیسون آمریکا و محققان دانشگاه ویسکونین میزان حساسیت درد آزمایشی را در گروهی از داوطلبان پس از جلسات تمرینات ورزشی شدید بررسی کردند. این داوطلبان بازنشستگان نظامی بودند که به دردهای ماهیچه ای استخوانی مزمن دچار بودند.  
به گزارش هلت دی نیوز، پژوهشگران دریافتند: انجام تمرینات شدید در این بیماران بیش از افراد سالم دردهای ماهیچه ای را تشدید می کند اما اگر تمرینات به طور مدت دار و طولانی تری ادامه پیدا کند، تاثیر آنها در کاهش دردهای ماهیچه ای در بیماران قابل ملاحظه و امیدوار کننده است.  
این پژوهش در مجله "درد" چاپ انجمن آمریکایی درد منتشر شده است.  

 

  نظرات ()
اختلال اوتیسم (5)- پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥


درمان مبتنی بر مدل زیستی و دارو درمانی

فن فلورامین، دارویی است که باعث کاهش میزان سروتونین خون می شود .تجویز این دارو موجب بهبودیهایی شامل افزایش تماس چشمی،هشیاری اجتماعی،توجه به تکالیف مدرسه ، اصلاح نمرات هوشبهر،کاهش بیش فعالی و رفتارهای تکراری و بهبود الگوهای خواب است. که البته استفاده از این دارو با اثرات جانبی خفیفی از قبیل افزایش حساسیت و بی حالی و کاهش اشتها همراه است(کراتئوچویل و موریس،1381).


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سونا باعث تغییراتی در عملکرد بدن می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

   در تمامی جهان سونا تفریحی جذاب و پرطرفدار به حساب می آید. علاقه مندان به سونا می گویند کمتر کاری است که همانند سونا، باعث آرامش جسمی و روحی ما شود. 
آنها معتقدند کمتر چیزی مانند سونا آنان را به آرامش می رساند. اما در عین حال باید دانست این تفریح می تواند برای برخی از افراد خطرناک محسوب شود و مشکلاتی را ایجاد کند. پس بهتر است قبل از استفاده از سونا، در مورد وضعیت و سلامت خود با پزشک مشورت کنید. 
دلایلی برای استفاده از سونا
شکی نیست که سونا باعث تغییراتی در عملکرد بدن می شود. به عنوان مثال در عرض چند دقیقه، درجه حرارت پوست می تواند به 40 درجه سانتی گراد برسد و ضربان قلب افزایش یابد. اما تاثیر این تغییرات بر سلامتی بدن ما چیست؟
افزایش مقاومت در مقابل بیماری ها
با توجه به مطالعاتی که در 2 کشور فنلاند و آلمان انجام شده، سونا بدن را در حالتی مانند تب قرار می دهد و با این کار سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. در نتیجه، افرادی که به طور منظم از سونا استفاده می کنند 30 درصد کمتر از سایرین به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی دچار می شوند. 
سوزاندن کالری بیشتر
با توجه به افزایش ضربان قلب و انجام عمل تعریق، یک جلسه سونا به تنهایی می تواند حدود 300 کالری را بسوزاند.  
بهبود استرس و خواب بهتر
علاقه مندان به سونا آن را راهی ایده آل برای کاهش استرس و بهبود حال روحی خود می دانند. سونا رفتن قبل از خواب نیز باعث می شود که شما خوابی خوب و آرام را تجربه کنید. 
آرامش و بهبود درد
از آنجا که سونا باعث افزایش گردش خون می شود، می تواند به تسکین درد کمک شایانی کند. 
چه زمانی سونا مضر است؟
گروه خاصی از مردم، بویژه افرادی با مشکلات قلبی باید برای رفتن به سونا بیشتر احتیاط کرده و در این زمینه با پزشک مشورت کنند. به علاوه افرادی که مبتلا به بیماری های التهابی هستند، تب دارند یا دچار جراحت شده اند نیز نباید به سونا بروند. همچنین افرادی که بیماری های واگیردار دارند باید از سونای خصوصی استفاده کنند. بهتر است مدت زمانی که در سونا حضور دارید به میزان 15 تا 20 دقیقه بیشتر نباشد و پس از بیرون آمدن از سونا 2تا 4 لیوان آب بنوشید. بلافاصله پس از خوردن غذا و در حالی که معده پر است نیز نباید وارد سونا شد. 
در ضمن دقت کنید که سونا هرگز جای ورزش را نخواهد گرفت. پس برنامه ورزشی خود را حذف نکنید.  در ضمن اگر احساس خوبی ندارید به سونا نرفته و زمانی که حس می کنید حالت هایی مانند سرگیجه یا تنگی نفس و نظایر آن به شما دست می دهد، سریع محیط سونا را ترک کنید. 

 

  نظرات ()
مصرف میوه های قرمز رنگ از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

مطالعات جدید نشان می دهد: آب انار می تواند یک درمان مناسب برای سرطان سینه باشد.  در این مطالعه زمانی که مصرف آب انار را ارزیابی کردند، مشخص شد: این ماده به دلیل وجود آنتی اکسیدان به مقدار زیاد می تواند به عنوان راهی برای مبارزه و جلوگیری از سرطان سینه باشد.   بیش از 75 درصد از همه موارد سرطان سینه با استروژن تغذیه می شوند و سالانه حدود 400 هزار زن در سراسر جهان جان خود را بدین طریق از دست می دهند.   بر این اساس محققان دانشگاه اوهایو روی مزایای انار در مبارزه با سرطان سینه متمرکز شدند.   این گروه دریافتند: میوه های قرمز دارای آب و دانه به طور طبیعی یک نوع ماده شیمیایی به نام "اسید الاجیک" تولید می کنند که به نظر می رسد برای جلوگیری از رشد سلول های سرطان در بافت های سینه مفید باشد.   طبق این گزارش، محققان مدتی است در خصوص آنتی اکسیدان های موجود در انار و قدرت آن برای مبارزه با سرطان سینه همانند مزایای سلامتی این میوه برای قلب مطالبی ارائه کرده اند.   در آزمایشگاه محققان روی آنزیم روماتاس که نقش کلیدی در تولید استروژن و توسعه رشد سرطان سینه و اثرات ده ها ترکیب موجود در انار که با مبارزه با سرطان سینه مرتبطند، مطالعه کردند.   به طور کلی محققان اظهار داشتند: با استفاده از آب میوه های قرمز دانه دار به خصوص انار می توان به مبارزه با رشد سرطان سینه پرداخت. 

 

 

  نظرات ()
عسل اکسیر پرارزش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

عسل یک محصول غذایی مفید و یک اکسیر پرارزش است که متاسفانه در کشور ما نه تنها به جنبه دارویی آن توجه نمی شود بلکه از نظر غذایی هم مصرف کمی دارد. 
این محصول ارزشمند براساس تنوع گیاهی و آب و هوایی دارای درصدهای متفاوت از ویتامین های متعددB   ، C ، K ، E   و مواد معدنی منیزیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و آهن بوده و در هر100 گرم آن حدود 330 کیلوکالری انرژی نهفته است. 
به گزارش جام جم آنلاین به دلیل آن که 80 درصد عسل از قندهای ساده ای مثل فروکتوز و گلوکز ساخته شده است، بلافاصله پس از مصرف خصوصا در زمان افطار جذب بدن شده و اثر انرژی بخشی و ویتامینه خود را آشکار می کند. 
عسل به رفع سردرد، سرگیجه، ضعف و بی حالی ناشی از روزه داری کمک کرده و بعد از وعده غذا باعث کاهش اسیدهای اضافی معده شده و در درمان زخم و ورم معده موثر است. 
آهن و منگنز عسل هضم غذا را بهتر می کند و فروکتوز آن به رفع عفونت های روده ای کمک کرده و باعث لینت مزاج می شود. 
ویتامینD  موجود در عسل واکنش های بین کلسیم و فسفر را تنظیم می کند و ویتامین C آن می تواند از سفتی عروق و اسپاسم عضلات جلوگیری کند. 
عسل باعث تقویت کبد شده و در نتیجه میزان بیشتری از سموم آن را دفع می کند و به دلیل مدر بودن، کلیه ها را شستشو می دهد. 
وقتی یک قاشق غذاخوری عسل را با یک لیوان آب به همراه یک قاشق چایخوری آب لیموترش تازه مخلوط و در زمان افطار میل کنید، نه تنها به این طریق درصدی از آب مورد نیاز بدن خود را سریعا تامین و به رفع عطش خود کمک کرده اید، بلکه بعداز مدت کوتاهی قند عسل در جریان خون پخش شده و به عملکرد بهتر مغز، تقویت حافظه و آرامش اعصاب کمک می کند. 
البته از مخلوط شیر ولرم به همراه عسل، زرده تخم مرغ و آبمیوه می توانید، معجون ویژه و فوق العاده مقوی و مغذی تهیه کنید که برای تقویت عمومی بدن خصوصا قبل از زایمان و در دوران نقاهت بیماری ها بسیار موثر است. 
توصیه ها
عسل بر حسب این که متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد رنگش متفاوت است. به طورکلی عسل طبیعی تقریبا از بی رنگ، زرد نخودی تا قهوه ای تیره متغییر است. عسل های روشن طعم ملایم و عسل های تیره طعم تند دارند. 
موم عسل ماده ای غیرقابل هضم و جذب در دستگاه گوارش انسان است که بدون تغییر پس از مصرف از بدن دفع می شود.  
قیمت بالا و پایین عسل نشانه خوبی یا بدی محصول نیست. همچنین تشخیص خلوص عسل فقط توسط آزمایشگاه های معتبر امکان پذیر است، بنابراین به مصرف کنندگان توصیه می شود که هنگام خرید عسل به پروانه بهداشتی و تاریخ مصرف محصول توجه کنند. 
بر خلاف اغلب مواد غذایی، عسل ماندگاری بالایی دارد، البته در اثر گذشت زمان عسل کمی از نظر طعم تندتر و از نظر رنگ  تیره تر می شود، اما کیفیت آن در صورتی که در معرض هوا قرار نگیرد تغییری نخواهد کرد. 
برای نگهداری عسل از ظروف شیشه ای استفاده کنید. عسل می تواند با ظروف پلاستیکی واکنش های نامطلوب ایجاد کرده و علاوه بر جذب بوی پلاستیک، افت کیفیت یابد. 
از خرید عسل های بی نام و نشان و غیربهداشتی خودداری کنید، متاسفانه در برخی عسل های غیربهداشتی باکتری های موسوم به کلستریدیوم بوتولینیم وجود دارد. این باکتری ها اغلب در کنسروهای گوشتی و کشک های غیراستاندارد نیز وجود دارند. چنانچه زنبور در اثر شرایط نامساعد و غیربهداشتی محیطی بیمار و ناقل این باکتری باشد می تواند این باکتری را به عسل منتقل کند. سم مهلک این باکتری بسیار کشنده و عوارض آن غیرقابل درمان و مرگبار است. 

 

  نظرات ()
راههای مقابله با افسردگی شغلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

برای بسیاری، شغل یک منبع درآمد و عامل شناسایی است و محل کار، جایگاهی است که تقریباً نیمـی از عمــر خــود را در آن سپری می کنیم. در این باره بیندیشید. اکثر ما روزی هشت ساعـت از وقتمــان را در محــل کار می گذرانیم. اگر ساعتهایی را حساب کنیم که صرف رفت و آمد و اضافه کاری می شود، این زمان شاید روزانه به ۱۰ یا حتی ۱۲ ساعت هم برسد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اشتراک 70 درصد از ژن های انسان و اسفنج دریایی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

   نتایج یک تحقیق علمی نشان می دهد هفتاد درصد از ژن های بدن انسان در بدن اسفنج های دریایی نیز وجود دارد.  نتایج این تحقیق دانشمندان استرالیایی که در نشریه نیچرNature  منتشر شده است نشان می دهد با رمزگشایی ساختار ژنتیکی بدن اسفنج ها مشخص شده است تعداد زیادی ژن از جمله ژن هایی که در بروز بیماری سرطان نقش دارند، در بدن انسان و اسفنج دریایی مشترک هستند.  برنارددگنان BernarbDegnan ازمحققاندانشگاه کوئینزلند Queenslanb استرالیا در این باره گفت : "این کشف باعث می شود تا در زمینه درمان بیماری سرطان و نیز مطالعات در مورد سلول های بنیادین به پیشرفت های قابل توجهی دست پیدا کنیم ". این دانشمند استرالیایی افزود: "با کشف کارکرد ژنتیک سلول های بنیادین اسفنج ها می توان به ارتباطات مهم و بنیادینی که بر نحوه زیست سلول های بنیادین بدن انسان تاثیر می گذارد، پی برد و این مسئله می تواند ما را در شیوه های درک و شناخت بهتر از سلول های بنیادین بدن خودمان و نوآوری های بیشتر در زمینه مطالعات پزشکی کمک کند ".

 

  نظرات ()
تربیت جنسی دوره قبل از مدرسه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥


جلوگیری از احساس جنسی دو جنبه اساسی دارد. جنبه اول، مراقبت هایی است که والدین باید در رابطه با خود داشته باشند و جنبه دوم مراقبت هایی که در رابطه با فرزندان خود باید پیش بگیرند که هر کدام به شرح زیر است:

  • مراقبت والدین در رابطه با خود...

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یوگا برای رفع اضطراب و افسردگی مفیدتر از پیاده روی است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که در گروهی که یوگا می کردند، میزان کاهش اضطراب خیلی بیشتر و قابل توجه تر بود و بهبود خلق آنها نیز به مراتب بیشتر از گروهی بود که پیاده روی را در همان دوره یکسان انتخاب کرده بودند.  محققان می گویند با توجه به این نتایج، یوگا باید بعنوان روش درمانی بالقوه برای بهبود نوع خاصی از اختلالات روانی در نظر گرفته شود.   نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که برای برطرف کردن احساسات اضطراب و افسردگی، تاثیر یوگا بهتر از پیاده روی است.   به گزارش ایسنا، پژوهشگران در این تحقیق تاکید کردند: اثرات مثبت یوگا برای رفع اضطراب و افسردگی بر هر شکل دیگری از ورزش کردن ارجحیت دارد.  

 محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در این پژوهش، مغز افرادی را که یوگا انجام داده بودند با اشخاصی که پیاده روی کرده بودند، مورد مقایسه قرار دادند.   این محققان سطح ماده ای موسوم به گاما - آمینو بیوتریک یا GABA را در هر دو گروه بررسی کردند. پایین بودن میزان GABA در مغز با بروز افسردگی و یا سایر اختلالات گسترش اضطرابی توام است. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که در گروهی که یوگا می کردند، میزان کاهش اضطراب خیلی بیشتر و قابل توجه تر بود و بهبود خلق آنها نیز به مراتب بیشتر از گروهی بود که پیاده روی را در همان دوره یکسان انتخاب کرده بودند.   به گزارش روزنامه تلگراف، محققان می گویند با توجه به این نتایج، یوگا باید بعنوان روش درمانی بالقوه برای بهبود نوع خاصی از اختلالات روانی در نظر گرفته شود.  

 

  نظرات ()
دارچین تقویت کننده سیستم گوارش نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

دارچین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های مفید برای بیماران دیابتی مفید است و مصرف آن باعث کاهش قند خون در این بیماران می شود.  
دکتر افشین چمنی متخصص تغذیه گفت: دارچین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها برای افرادی که فقر آهن و پوکی استخوان دارند، مفید است. همچنین این ادویه فواید بسیار زیادی برای افراد دیابتی دارد.  
وی با اشاره به این که دارچین تقریبا هیچ کالری ندارد، افزود: هر گرم دارچین کمتر از 3 کالری دارد که بسیار اندک است و دارچین در دیابتی ها باعث کاهش قند خون می شود. همچنین دیابتی ها می توانند با افزودن دارچین، طعم مطبوعی به غذای خود بدهند.  
این متخصص تغذیه افزود: در دارچین آنتی اکسیدانی به نام سلنیوم وجود دارد که ضد رادیکال های مضر بدن است و کمبود آن موجب ضعف ایمنی می شود.  
وی در ادامه تصریح کرد: مصرف دارچین موجب تقویت سیستم گوارش می شود. همچنین ضد گرفتگی عضلات، ضدعفونی کننده و تقویت کننده عضلات رحم است. دارچین کلیه ها را نیز تقویت می کند.  

 

  نظرات ()
امیدهای جدید برای درمان سرطان پوست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

آزمایش های انجام شده روی موش ها نشان داد GLI2 به طور مستقیم در از بین رفتن سنتز مولکولی نقش داشته و پروتئین GLI2 زمینه را برای هجوم سلول های بدخیم سرطانی فراهم می آورد هر چه تومورها تهاجمی  وخیم تر شوند میزان این پروتئین افزایش می یابد. استفاده از پروتئینGLI2به عنوان نشانگان پیشرفت بیماری می تواند در درمان ها مورد استفاده قرار بگیرد. 
ملانوم های پوستی عامل 4 درصد از سرطان پوست و 80 درصد مرگ های وابسته به سرطان پوست است زیرا خیلی سریع به مراحل حاد می رسند. گروهی از محققان موسسه فرانسویCurie Inesrm-موفق به شناسایی نوعی مکانیسم مولکولی شده اند که می تواند جلوی پیشرفت سرطان پوست را بگیرد. 
   محققان فرانسوی می گویند نوعی مولکول که در پیشرفت سرطان پوست دخیل است می تواند در آزمایش های تشخیص بیماری  و پیشگیری از آن به عنوان نوعی درمان جدید به کار گرفته شود. 
به گزارش خبرگزاری فرانسه به دلیل افزایش میزان ابتلا به سرطان پوست در سراسر جهان اکثر متخصصان توصیه می کنند خود را از اشعه های مضر آفتاب دور نگه داریم.  
ملانوم های پوستی عامل 4 درصد از سرطان پوست و 80 درصد مرگ های وابسته به سرطان پوست است زیرا خیلی سریع به مراحل حاد می رسند. گروهی از محققان موسسه فرانسویCurie Inesrm  موفق به شناسایی نوعی مکانیسم مولکولی شده اند که می تواند جلوی پیشرفت سرطان پوست را بگیرد.  
طبق مشروح این تحقیق ها که در مجلهNationalCancer Instituteبه چاپ رسیده است وقتی فردی در معرض اشعه های ماورای بنفش خورشید قرار می گیرد سلول  های پوستی تلاش می کنند آسیب های وارده را جبران کنند اما وقتی مواجهه با اشعه ها زیاد و به طور مرتب باشد پوست قادر به بهبود آسیب های وارده نبوده و آسیب های وارده بهDNA زمینه را برای ابتلا به سرطان پوست فراهم می آورد. محققان متوجه شده اند نوعی پروتئین که عامل نسخه برداری  (GLI2) در روند پیشرفت ملانوم است نقشی اساسی در این میان بازی می کند.  
آزمایش های انجام شده روی موش ها نشان دادGLI2 به طور مستقیم در از بین رفتن سنتز مولکولی نقش داشته و پروتئینGLI2 زمینه را برای هجوم سلول های بدخیم سرطانی فراهم می آورد هر چه تومورها تهاجمی  وخیم تر شوند میزان این پروتئین افزایش می یابد. استفاده از پروتئینGLI2 به عنوان نشانگان پیشرفت بیماری می تواند در درمان ها مورد استفاده قرار بگیرد. در سال 2010، 8255 مورد جدید سرطان  پوست در فرانسه گزارش شده که 53 درصد افراد مبتلا را خانم ها تشکیل می دادند. 

 

  نظرات ()
نکات مهم رابطه جنسی مخصوص آقایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

نکات رابطه جنسی اهمیت زیادی برای آقایان دارد چون به آنها کمک می کند بتوانند فعالیت جنسی را به مدت زیادتری ادامه دهند. مردها معمولاً حین رابطه جنسی بیش از اندازه تحریک می شوند که باعث می شود خیلی زود ارضاء شوند و طرف مقابلشان نتواند به اندازه کافی از سکس لذت ببرد. همه آقایون دوست دارند که بتوانند رابطه جنسی را بیشتر طول بدهند اما به خاطر نداشتن اطلاعات و تجربه کافی نمی توانند طرفشان را به خوبی ارضاء کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه می‌توان کارمندان را خوشحال کرد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥


هیچ جای تعجب نیست که کارمندان با وضعیت اقتصادی موجود، ناراضی باشند. البته کارفرمایان خصوصی 222000 نفر را در ماه فوریه استخدام کردند که این تعداد نسبت به آوریل سال گذشته به مراتب بیشتر بوده است. بر اساس اعلام وزارت کار، نرخ بیکاری 9/8 درصد کاهش داشته که نشانه امیدوارکننده و مثبتی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
۱۵ روش برای تخلیه استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

داشتن یک رژیم غذائی مناسب و اجرای تمرین بهصورت مرتب دو مؤلفهای هستند که کار ایشان را در ارتباط با تخفیف دادن استرس به اثبات رساندهاند.

شاید از یکسری موارد ساده اما مؤثر برای خودتان مثل اختصاص زمان استراحت روزانه و یا سپری کردن اوقات شاد با دوستان آگاه باشید جدای از این قبیل موارد یکسری از تمرینات و عادات دیگری نیز وجود دارد که پیروی از آنها میتوان از میزان استرس زندگی کاست.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انواع درمان روانی اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

روان درمانی فردی

در روان فردی معتادین به مواد مخدر مسائل بسیار مهم و سودمندی در نظر گرفته می شود که از جمله آنها ایجاد رابطه مثبت با بیمار معتاد از طریق پذیرش بی قید و شرط او بعنوان یک انسان دردمند و نیازمند آشنا نمودن بیمار با ویژگیهای شخصیتش از طریق روش های روانکاوانه به منظور ایجاد تغییر یا تعدیل لازم در آن ویژگی ها تقویت صفات مثبت شخصیتی و تصحیح افکار و اعتقادات افراطی از طریق بحث های شناختی آموزش مهارت های اجتماعی به منظور توانا ساختن بیمار در برخورد مناسب با موقعیت های اجتماعی آموزش مهارتهای مقابله با استرس وروش های مناسب حل مسئله در بحران های زندگی و ستفاده بهینه از استعدادها خود می توان اشاره نمود


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فعالیت جنسی در دوره بارداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

زوجها در دوره حاملگی تغیراتی در روابط خود تجربه میکنند. روابط جنسی نیز ممکن است در اثر تغییرات فیزیکی و روانشناختی بارداری دستخوش تغییر شود. بطورکلی میتوان گفت حاملگی موجب تغییرات زیادی در احساسات،میل جنسی، تعداد نزدیکی و رضایت جنسی دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سبزیجاتی که احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

محققان می گویند مصرف سبزیجاتی که برگ سبز دارند در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر است.     
به گزارش وبگاه خبری بی بی سی نیوز، بر اساس شش پژوهش در مورد مصرف سبزیجات، غذاهای حاوی اسفناج و کلم در جلوگیری از ابتلا به بیماری دیابت موثرترند.  
نشریه پزشکی بریتانیا از نتایج این تحقیقات نقل کرده که مصرف بیش از یک وعده غذایی حاوی سبزیجات می تواند تا 14 درصد از خطر ابتلا به دیابت نوع دوم بکاهد.  
با این حال کارشناسان به مردم هشدار می دهند که کماکان رژیم مصرف پنج نوع میوه و سبزیجات در روز را رعایت کنند.  
محققان دانشگاه لستر انگلیس ، 220 هزار بزرگسال را مورد مطالعه قرار دادند.  
یافته های آنها نشان می دهد که به طور کلی، مصرف میوه و سبزیجات، با کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم، که دیابت غیر وابسته به انسولین است، چندان رابطه ای ندارد اما "در واقع حرکت به آن سمت است. " 
با این حال، به گفته این دانشمندان، سبزیجات دارای برگ سبز مانند بروکلی و گل کلم، خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.  
این گروه تحقیقاتی محاسبه کرده اند که مصرف روزانه 160 گرم از اینگونه سبزیجات، احتمال دیابت را به میزان 14 درصد کاهش می دهد. میزان مصرفی لازم در بریتانیا 80 گرم اعلام شده است.  
هنوز مشخص نیست که چرا مصرف سبزیجات دارای برگ سبز چنین خاصیتی دارد; یکی از دلایل احتمالی آن، بالابودن میزان آنتی اکسیدان هایی چون ویتامین سی در اینگونه سبزیجات است و احتمال دیگر از بالا بودن منیزیم در اینگونه سبزیجات حکایت دارد.  
این گروه قصد دارند در جریان یک تحقیق دیگر، افرادی را مورد مطالعه قرار دهند که احتمال ابتلای آنها به بیماری دیابت زیاد است و تاثیرات افزایش میزان مصرف سبزیجاتی چون اسفناج و کلم پیچ را در کمک به کاهش احتمال ابتلای این افراد به دیابت بررسی کنند.  
گزارش سازمان استانداردهای غذایی انگلیس نشان می دهد که طی سال های 2009-2008 با وجود آنکه مصرف میوه و سبزیجات در طی دهه پیش از آن افزایش یافته، اما تنها یک سوم از زنان و مردان به توصیه مصرف 5 نوع میوه و سبزی در طول روز عمل می کنند.  
در مقاله ای که در BMJ ، نشریه پزشکی بریتانیا، چاپ شده ، جیم من، از دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند، تاکید کرده است که فرهنگ مصرف روزانه میوه و سبزیجات نباید از بین برود.  
او همچنین توصیه کرده که مردم سبزیجات دارای برگ سبز را به عنوان یکی از 5 میوه و سبزی مصرفی روزانه مصرف کنند.  
دکتر لین فریم، رئیس تحقیقات مرکز دیابت انگلیس گفت: "می دانیم که مصرف سبزیجات مزایای زیادی برای سلامت انسان دارد اما این اولین بار است که بین سبزیجات دارای برگ سبز و دیابت نوع دوم ارتباطی دیده شده است. "  با این حال او هشدار داد شواهد مربوط به این موضوع محدود است و هنوز برای استفاده سبزیجات دارای برگ سبز به عنوان تنها روش جهت کاهش احتمال ابتلا به دیابت بسیار زود است.  
او افزود: "ما نگرانیم که تمرکز بر بعضی خوراکی ها، موجب عدم مصرف 5 نوع میوه و سبزی در روز شود که مصرف آنها از ابتلا به بیماری های قلبی، سکته، برخی سرطان ها، چاقی مفرط و همچنین دیابت نوع دوم جلوگیری می کند. " 
مرکز دیابت انگلیس، مقدمات انجام یک تحقیق را فراهم کرده که وجود کربوهیدرات های قابل تخمیر را در سبزیجاتی مانند مارچوبه، سیر، کاسنی، سیب زمینی ترشی بررسی می کند که به کاهش وزن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم را کاهش می دهد. 

 

 

  نظرات ()
پسته ماده موثری برای کنترل دیابت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

 

مصرف پسته با مواد غذایی دارای کربوهیدرات بالا مانند نان سفید روند جذب کربوهیدرات را کاهش می دهد و می تواند ماده موثری برای کنترل دیابت،  به خصوص در کشورهایی مانند هند باشد که در حال حاضر 40 میلیون نفر از آنان مبتلا به این بیماری هستند و طی پیش بینی های به عمل آمده، این تعداد تا سال 2025 به 80 میلیون نفر خواهد رسید.  وجود چربی اشباع نشده در پسته، همچنین باعث پایین آمدن سطح کلسترول بد  (LDL)  و بالا رفتن سطح کلسترول خوب خون (HDL)  می شود که این عمل، برای سلامت قلب بسیار مفید است.  محققان می گویند پسته، با کند کردن عمل جذب کربوهیدرات ها در بدن ، موجب کاهش قند خون می شود.
  به گزارش خبر گزاری فرانسه تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه تورنتو نشان داده است خوردن یک مشت مغز پسته در روز نه تنها یک میان وعده سالم و مغذی است بلکه با کاهش روند جذب کربوهیدرات ها در بدن، باعث کاهش قند خون نیز می شود. 
مصرف پسته با مواد غذایی دارای کربوهیدرات بالا مانند نان سفید روند جذب کربوهیدرات را کاهش می دهد و می تواند ماده موثری برای کنترل دیابت،  به خصوص در کشورهایی مانند هند باشد که در حال حاضر 40 میلیون نفر از آنان مبتلا به این بیماری هستند و طی پیش بینی های به عمل آمده، این تعداد تا سال 2025 به 80 میلیون نفر خواهد رسید. 
محققان می گویند این خشکبار دارای مقادیر زیادی پروتئین گیاهی، مواد نشاسته ای غنی و مواد معدنی مهم مانند پتاسیم و منیزیم است که برای بدن بسیار ضروری است.
 پسته، همچنین برای تسکین اعصاب مفید است.وجود چربی اشباع نشده در پسته،همچنین باعث پایین آمدن سطح کلسترول بد  (LDL)  و بالا رفتن سطح کلسترول خوب خون (HDL)  می شود که این عمل، برای سلامت قلب بسیار مفید است. 

 

 

  نظرات ()
7 کلید برای آداب ملاقات (به ویژه جنس مخالف) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٥

آمادگی برای ملاقات، اعصاب خیلی از افراد مجرد را خرد می‌کند، و آنها را دچار استرس می‌نماید- نگرانی راجع به لباس پوشیدن، حرف زدن و رفتار خودشان- اما با به کارگیری پیشنهادهای دکتر فیل، مشکل حل خواهد شد.


1- لباس مناسب بپوشید. لباسهای زننده و محرک نپوشید.


2- به موقع سر قرار حاضر شوید، در غیر این صورت طرف مقابل از شما می‌پرسد، " چه چیزی از این دیدار مهمتر بوده است؟"


3- کارهای خود را برنامه ریزی کنید، و حرفهایی را در ذهن خود داشته باشید.


4- 100 درصد روی ملاقات خود تمرکز نمایید. موبایل و دیگر وسایل پیام رسان خود را خاموش کنید.


5- کارها و مشکلات خود را چک نمایید. قرار ملاقات را به خاطر مشکلات ، برهم نزنید.


6- با دقت به حرفهای طرف مقابل خود گوش بدهید.


7- به اتمام برسانید. ملاقات را به خوبی به پایان برسانید، مثلا بگویید، " راستی خیلی خوش گذشت."

  نظرات ()
از مشاور خود چه انتظاری می توانید داشته باشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

مشاور و شما       

از مشاور خود چه انتظاری می توانید داشته باشید

شما می توانید انتظار کسی را داشته باشید که با علاقه به دل مشغولی های شما گوش کرده و کمک می‌کند تا درک بهتری از آنها داشته باشید و بنابراین بتوانید با راحتی و کارآمدی بیشتری با مشکلاتتان مواجه شوید. مشاورتان با جدیت به (مشکلات) شما پرداخته و مایل است شما با آزادی و بطور صریح مسائل مورد علاقه خود را مطرح سازید. مشاور از شما سئوالاتی را در مورد خودتان بصورت مستقیم و مشخص خواهد پرسید. از آنجا که مشاوران عقاید مختلفی در مورد نحوه تغییر مردم دارند, آنها از نظر میزان صحبت کردن در جلسات, تکالیفی که از شما خواهند خواست و تمرکزشان بر موضوعات با همدیگر فرق می کنند. اگر می خواهید بدانید که در جلسات مشاوره چه چیزی خواهد گذشت به طریق مختلف در آن باره بپرسید. مشاوران مهارت یا دانش "جادویی" ندارند و نمی توانند بطور مستقیم مشکلات شما را حل و فصل نمایند. مشاور می خواهد که با شما کار کند ولی آنچه را که خودتان می توانید انجام دهید, برای شما انجام نخواهد داد. به استثنای پیشامدهای غیر معمول (از قبیل خطر خودکشی) مشاور در رابطه با مسائل بیان شده از جانب شما به شدت راز دار خواهد بود و در موارد استثنایی فوق الذکر نیز موضوع را به صورت صریح با شما در میان خواهد گذاشت.

مسئولیتهای شما در مشاوره

مسئولیتهای اصلی شما در مشاوره عبارت هستند از شرکت منظم در جلسات برنامه ریزی شده, صحبت رُک و صریح در مورد آنچه که شما را رنج می دهد و انجام تکالیف منزل که توسط مشاور از شما خواسته می شود. انتظار بر این است که اگر قادر به عمل به تکالیف فوق نباشید, موضوع را با مشاور در جریان بگذارید.

اغلب مشاوران از شما می خواهند که چیزی جدید یا "رویکردی متفاوت" را امتحان کنید. یک چیز دیگر که مشاورتان از شما انتظار دارد این است که آماده آزمایش و تلاش برای انجام کارها باشید. بدون اینکه سعی در نتیجه گیری شتابزده داشته باشید. همچنین انتظار می رود که در صورت حل مشکلاتتان موضوع را به اطلاع مشاور خود برسانید و البته اگر پیشرفتی نیز در خود مشاهده نکردید, مشاورتان را مطلع سازید. این موضوع بسیار مهم است، مشاورتان به شدت خواهان بهره گیری شما از مشاوره است.

مشکلات معمول در مشاوره

یکی از گامهای مشکل در مشاوره زمانی است که شما برای اولین بار یک مشاور را ملاقات می‌کنید. تصمیم به رفتن برای مشاوره، گام اول در فرایند تغییر است. وقتی این تصمیم را گرفتید ساز و کار تغییر به جریان خواهد افتاد. در فرایند تغییر نحوه تفکر, احساس یا رفتار خود, باید بکوشید تا شیوه های جدید انجام کارها را امتحان نمائید. این ممکن است شما را مضطرب یا ناکام کند. همچنین در طی مشاوره امکان دارد به این نتیجه برسید که چیزهایی که قبلاً شما آنها را فقط به صورت مثبت یا منفی می دیدید, کاملاً متفاوت هستند. چالش یا محدودیت های مذکور نیز ممکن است در شما احساس ناکامی بوجود آورد, اما با پذیرش و تمرین متوجه می شوید که قادر به برطرف کردن محدودیت ها و نقاط ضعف خود بوده و جنبه هایی  جدید و مهیج در خود, خواهید یافت.

گامهای آماده شدن برای بهره بردن از مشاوره

_ آماده تمرکز بر مشکل یا موضوع خاصی باشید.

_ آماده (رفتن به) جلسات مشاوره باشید.

_ به جلسات مشاوره ای خود توجه کرده و نقش فعالی در آن داشته باشید.

_ تکالیف منزل خود را انجام دهید (یا حداقل سعی خود را بکنید).

_ اگر احساس می کنید از مشاوره سود نمی برید, موضوع را به مشاور خود بگوئید.

 

 

هدف این بروشور چیست؟

تجربه کردن در طی زندگی امری معمول است. در هر مقطع زمانی ممکن است شخص جهت شناخت بهتر خود و مواجهه با نگرانی هایش نیازمند کمک یک مشاور یا درمانگر باشد. برای کسانی که بدنبال مشاوره هستند این بروشور مروری کلی بر فرایند مشاوره _ چه انتظاری از مشاور می رود, مسئولیت های مراجع در فرایند مشاوره _ گامهای استفاده بهتر از مشاوره و مشکلات احتمالی که ممکن است در طی مشاوره ایجاد شوند را فراهم می سازد.

مشاوره چیست؟

به زبان ساده, مشاوره عبارت از هر نوع ارتباطی است که در آن یک شخص به شخص دیگر برای فهم بهتر خود و حل و فصل مشکلاتش کمک می کند. دوستان و بستگان نوعی مشاوره ارائه می دهند, همین طور افراد مذهبی, راهنمایان تحصیلی, معلمان و خیلی از افراد دیگر نیز همین کار را می‌کنند. کارشناسان دفاتر مشاوره بدلیل آموزش وسیع خود در روان شناسی و رفتار انسانی مشاوره هایی متفاوت با دیگران ارائه میدهند.  آنها تجارب وسیعی در ایجاد روابط یاورانه و در کار با مشکلات مختلف دارند.

 

مترجم:

مجید محمود علیلو

  نظرات ()
موسیقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳


از دیدگاه روانشناسی اگر موسیقی بر مبنای آهنگ ضربان قلب تدوین شده باشد و دارای روح سازندگی و بالندگی و نیز حامل پیام ارزشی باشد، می تواند تأثیرات مثبتی بر فرد و جامعه بجا بگذارد. همچنین اکثر روانشناسان متفق القولند که موسیقی یکی از عوامل اصلی ایجاد هیجان بوده و موجب افزایش برانگیختگی در افراد می شود.
در شریعت اسلامی آن بخش از موسیقی که حکم غنا را در بر می گیرد، به خاطر ضرر و فسادی که بر روح انسان وارد می سازد، منع گردیده است و از مطالعه مجموع روایات و احکام اسلامی ملاحظه می شود که موسیقی حرام (غنا) موجب اثرات منفی روحی و معنوی بسیاری همچون: غفلت زدگی، افزایش دلبستگی های مادی و دنیوی، کوتاهی عمر، محرومیت از رحمت الهی، فقر و تهی دستی، عدم استجابت دعا و تخدیر مغز انسان می گردد.
● مقدمه
در مورد موسیقی باید گفت همانطور که دراسلام خوردن برخی خوراکی ها منع گردیده است و در دیدنی ها ، دیدن برخی چیزها جایز نمی باشد ، درشنیدنی ها نیز اسلام شنیدن برخی از موسیقی ها را به خاطر ضرر و فسادی که در روح انسان ایجاد
می کند منع نموده است و برای موسیقی محدودیت ها و موازینی را وضع نموده چرا که اسلام معتقد است که انسان نباید اسیر احساسات شود ؛ لذا باید توجه داشت که اسلام مخالفتی با ذات موسیقی ندارد. استاد حسین الهی قمشه ای می گوید: " موسیقی یکی از معجزات پیامبر خدا یعنی حضرت داوود (ع) می باشد". خداوند رحمان نیز در بهشت انسان را به شنیدن موسیقی های دلنواز و صدای خوش وعده داده است .
در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که هیچگاه در تعریف و تشخیص دقیق مسائل نمی توان دست به کلی گویی زد؛ مثلاً اینکه بگوییم کتاب خوب است یا بد است ، آب خوب است یا بد است ، چرا که هر آبی یا هر کتابی نمی تواند برای انسان مفید باشد . لذا در این مقاله تلاش شده است تا میان موسیقی های سالم و ناسالم تفکیک لازم صورت گیرد و سپس به اثرات انواع خاصی از موسیقی اشاره گردد .

  نظرات ()
سه راهکار دولت برای حل مشکل دریاچه ارومیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

یکی از طرح های دولت در این باره که هم اکنون در حال اجراست، جابجایی حوضه به حوضه آب دریاچه ارومیه است که با این کار، در پنج سال، هفتصد میلیون متر مکعب آب به حوضه آبریز دریاچه ارومیه اضافه می شود.

محمدی زاده گفت: دولت طرح هایی برای جلوگیری از سونامی نمک در دریاچه ارومیه تصویب کرده که با اجرای آن، معضل دریاچه مرتفع می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دولت تصریح کرد: یکی از طرح های دولت در این خصوص ـ که هم اکنون در حال اجراست ـ جابجایی آب از حوضه های آبخیز به حوضه آب دریاچه ارومیه است که با این کار در پنج سال، هفتصد میلیون متر مکعب آب به حوضه آبریز دریاچه ارومیه اضافه می شود.

وی اصلاح روش های آبیاری و جایگزینی روش های نوین آبیاری را از دیگر طرح های دولت عنوان کرد و افزود: این طرح که مدت سه سال به طول می انجامد، موجب صرفه جویی در منابع آبی شده و از محل آن یک میلیارد متر مکعب آب به ورودی دریاچه ارومیه اضافه خواهد شد.

وی راهکار سوم را که یک روش کوتاه مدت هم هست روش بارور کردن ابرها عنوان کرد که از امسال اجرا شده و در آینده هم ادامه پیدا می کند.

محمدی زاده درباره برنامه های کوتاه مدت برای رفع سونامی دریاچه نمک ارومیه گفت: برای رفع مشکل این دریاچه باید بیش از سه میلیارد متر مکعب آب تأمین شود که تأمین این میزان در کوتاه مدت امکان پذیر نیست و اجرای هر روشی در کوتاه مدت که حق آب را تأمین نکند مشکل ساز است.

 

  نظرات ()
«نخ»، تهدیدی جدید برای جوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

فرماندهی انتظامی شهرستان سردشت با اعلام این خبر گفت: این نوع ‏قرص عوارض بسیار خطرناکی به نسبت کراک و شیشه دارد و تـوزیع کنندگان ‏مـواد مخدر آنرا به عنوان تقویت کننده حافظه در بین دانش آموزان و جوانان توزیع می کنند .

سوداگران مرگ نوع جدیدی قرص روانگردان را با نام نخ تهیه و از مرز سردشت ‏وارد کشور کرده اند . ‏

به گزارش واحد مرکزی خبر ، فرماندهی انتظامی شهرستان سردشت با اعلام این خبر گفت: این نوع ‏قرص عوارض بسیار خطرناکی به نسبت کراک و شیشه دارد و تـوزیع کنندگان ‏مـواد مخدر آنرا به عنوان تقویت کننده حافظه در بین دانش آموزان و جوانان توزیع می کنند .

سرهنگ حسن خدایی با اشاره به فرا رسیدن فصل امتحانات به دانش آموزان و ‏دانشجویان هشدار داد اسیـر این ترفند جدید دشمنان نشوند ‏.

در یک ماه گذشته 101 کیلوگرم انواع قرص پیش ساز مواد مخدر ‏صنعتی در سردشت کشف شده که معادل 50 درصد مجموع کشفیات این نیرو در ‏سال گذشته در این شهرستان است . ‏

  نظرات ()
اختلال هویت جنسی فقط یک بیماری است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

 سالانه نزدیک هشتاد نفر با مجوز پزشکی قانونی در کشور با انجام عمل جراحی تغییر جنسیت می دهند که 90 درصد آن ها تغییر جنسیت از مرد به زن بوده است/ شیوع این پدیده نادر در جنس مذکر، بیشتر از جنس مؤنت است،/ مریم 25 ساله که چند ماهی است، تبدیل به ماهان 25 ساله شده، درد دل خود با خبرنگار ما را این گونه آغاز می کند ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشنهاد افزایش مجازات قاچاق مواد‌مخدر در روسیه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

سرویس فدرال کنترل گردش مواد مخدر روسیه پیشنهاد می‌کند مجازات تجارت کلان مواد مخدر شدت داده شود. به گزارش ریانوواستی؛ ویکتور ایوانوف رئیس سرویس گفت «امروز فروش 5/2 گرم تجارت کلان مواد مخدر تلقی میشود اما کیلو کیلو و حتی دهها کیلو و صدها کیلو مواد مخدر وارد کشور میشود. ما به دومای دولتی پیشنهاد کردیم مسئولیت کیفری متنوع شود و دولت از این پیشنهاد حمایت کرده است. وی گفت «از جمله مجازات شدیدتر افراد مسئول فروش محمولههای بزرگ مواد مخدر در نظر است. آنها ممکن است به 20 سال و حتی حبس ابد محکوم شوند». وی گفت نهادهای انتظامی سالانه 120 هزار نفر را در رابطه با مواد مخدر جلب میکنند که 70 درصد آنها مرتکب جنایات سنگین شدهاند. سرویس تعداد معتادان کشور را 5/2 تا 3 میلیون نفر برآورد میکند. طی سالهای اخیر این رقم رشد چندانی نداشته است ولی سطح کنونی مصرف مواد مخدر در روسیه به حدی بالا است که «امکان میدهد سطح اعتیاد حفظ شود».

 

  نظرات ()
تاثیرات زیانبار چاقی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

  انگشت نما شدن افراد چاق آنها را در زوج یابی دچار مشکل می کند و سلامتی جنسی آنها را نیز تضعیف می کند. 
یک پژوهش جدید نشان می دهد که چاقی با کاهش فعالیت جنسی و تضعیف سلامت جنسی همراه است. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
الگوی جنسی جدید ویژه آقایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

فکر می کنم اشتباه نباشد اگر بگوییم که تعداد کمی از ما در زمینه جنسی آموزش رسمی دیده ایم. واقعیت این است که موضوع سکس چیزی است که اکثریت مردم از آن آگاهی کافی ندارند. میل جنسی معمولاً توسط افراد ناآگاه و آنها که افکار بیمار دارند، سوء تعبیر می شود. اگر کمی به آن فکر کنید، می بینید که بیشتر آن چیزهایی که ما درمورد سکس یاد گرفته ایم، ز والدین، معلمین، دوستان و افراد فامیل است. و متاسفانه هنوز خیلی از ما آن مطالبی که یادگرفته ایم را باور داریم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف ماهی بهترین راه تامین ید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

 

اگر ید به اندازه مورد نیاز به صورت روزانه دریافت نشود، فرد دچار کمبود ید می شود، که کمبود ید در دوران های مختلف زندگی پیامدهای گوناگونی دارد.  بهترین ماده غذایی برای اینکه ید را به آن اضافه کرد، نمک خوراکی تصفیه شده است که این روش با صرفه ترین و مطمئن ترین روش برای تامین ید مورد نیاز بدن است. 

 مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت گفت: بهترین منابع غذایی برای تامین ید مورد نیاز بدن، ماهی ها هستند که متاسفانه سرانه مصرف آن در کشور پایین است.   به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، ابوالقاسم جزایری افزود: اگر ید به اندازه مورد نیاز به صورت روزانه دریافت نشود، فرد دچار کمبود ید می شود، که کمبود ید در دوران های مختلف زندگی پیامدهای گوناگونی دارد.  
مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در دو دهه گذشته گفت: در چند سال اخیر اقدامات خوبی در زمینه یدرسانی انجام گرفته است که مهمترین راهبرد اصلی، مصرف نمک یددار است.   وی تصریح کرد: بهترین ماده غذایی برای اینکه ید را به آن اضافه کرد، نمک خوراکی تصفیه شده است که این روش با صرفه ترین و مطمئن ترین روش برای تامین ید مورد نیاز بدن است.   جزایری با اشاره به فقر آهن و کم خونی شایع در میان اقشار جامعه گفت: بهترین راه جذب آهن از مواد غذایی گیاهی و به خصوص نان است و با توجه به اینکه جذب آهن از طریق مواد غذایی پایین است لذا در وزارت بهداشت چندین برنامه غنی سازی آرد با آهن در دست اجراست.   مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی خاطرنشان کرد: مصرف گوشت از منابع اصلی تامین آهن محسوب می شود که متاسفانه مصرف آن در سنین مختلف کمتر از حد نیاز است.   جزایری تصریح کرد: سعی داریم در بحث غنی سازی نان به سایر ریزمغذی ها هم توجه کنیم و آردها را با اسید فولیک، آهن و روی غنی سازیم.

 

  نظرات ()
اختلال کمبود توجه همراه با بیش فعالی - 6 نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

  در ضمن اثرات دارو با توجه به موقعیت های درمانی متفاوت خواهد بود و در موقعیت هایی بارزتر است که به مقدار زیادی ساخت دار هستند یا مستلزم توجه و خویشتنداری بیشتر از جانب کودک است.علاوه بر این داروهای محرک روان تا حد معینی تاثیر خاص رفتاری دارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عوارض کورتون ها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

قبلا در مورد خواص داروهایی که به نام کورتون شناخته می شوند، توضیح داده شد، در این نوشتار به عوارض این دارو می پردازیم.ابتدا باید بگوییم عوارض آزاردهنده کورتون چیست که درمان این داروی موثر و مهم را با محدودیت مواجه می کند.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تعارض زناشویی و حل مسئله در خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

تعریف تعارض زناشویی:

   هنگامی که دو نفر به عنوان زن و شوهر با یکدیگر زندگی می‌کنند تعارض به وجود خواهد آمد. در تعامل‌های بسیار طبیعی زن و شوهر، مواقعی هست که اختلاف‌هایی به وجود می‌آید و یا نیازها برآورده نمی‌شوند، در نتیجه، هر دو شریک نسبت به هم احساس خشم،  ناکامی و نارضایتی می‌کنند. بنابراین اگر تعارض به وجود می‌آید، زن و شوهر باید برای آن آماده شوند. این آمادگی باید نه تنها بر حسب توانایی برقراری ارتباط مؤثر باشد بلکه با توجه به انجام راهبرد حل مساله به شیوه نظامدار که ساختار و نظمی برای جلسات حل تعارض فراهم می‌آورد، به وجود آید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی کودک (2 تا 7 سالگی)(9) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳


تحول روانی از دیدگاه گزل
سه مرحله از تحول روانی گزل که در دوره کودکی است به شرح ذیل می باشد :
مرحله هجده ماهگی تا سه سالگی. مرحله ای است که راه رفتن استوارتر می گردد و حرف زدن استقرار پیدا می کند و کودک قادر می شود از نظام نمادی استفاده کند. به عبارت دیگر زبان باز می کند و با محیط رابطه کلامی برقرار می نماید. گزل در این مرحله کودک را که از ظرفیت تجسمی برخوردار است،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چاقی مهمترین عامل تولید سنگ کیسه صفرا است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

  
چاقی و پرخوری عاملی مهم در تولید و افزایش سنگ کیسه صفرا و بروز چیرگی صفرا موسوم به یرقان محسوب می شوند.  
ملک زاده، متخصص گوارش و کبد با بیان این مطلب گفت: عوامل ژنتیکی یا سابقه خانوادگی، چاقی و پرخوری در شکل گیری بیماری شایع سنگ کیسه صفرا نقش مهمی را ایفا می کنند. این عوامل موجب افزایش میزان غلظت صفرای تولیدی و همچنین چربی داخل کیسه صفرا و تشکیل سنگ می شوند لذا در اغلب موارد سنگ کیسه صفرا از جنس چر بی های اضافی در کیسه صفرا است. 
وی با تاکید بر اینکه برگشت اسید معده به دهان باعث تلخی دهان می شود، دلیلی بر وجود سنگ کیسه صفرا نیست، افزود: در صورتی که میزان و حجم این سنگها افزایش یابد و موجب انسداد دهانه کیسه صفرا شوند، فرد دچار چیرگی و فساد صفرا یا بیماری یرقان شده که با علایم زردی چشم ها، تغییر رنگ ادرار به قهوه ای مایل به زرد، خارش بدن و زردی محل پس از خارش، کم اشتهایی و قی آلوده به صفرا بروز می کند که در این حالت فرد به طور اورژانس مورد عمل جراحی قرار می گیرد. 
وی کاهش وزن، ورزش و چک آپ یا معاینه ماهیانه برای اطمینان از سلامت بدن را بهترین اقدامات برای جلوگیری از بروز شدت این گونه بیماری ها عنوان کرد. 

  نظرات ()
ماساژ جنسی زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

ماساژ علاوه بر تاثیرات مفیدی که روی بدن دارد، میتواند نقش تحریک کنندگی نیز داشته و لذت سکس را دو چندان نماید. ماساژ ارتباط جسمی زن و مرد را بیشتر کرده، ضمن برانگیختگی جنسی موجب میشود تا آنها لذت بیشتری از رابطه جنسی با یکدیگر ببرند. در خانمهایی که مشکل ارگاسم دارند یا اینکه دیر به ارگاسم میرسند، ماساژ بدن نقش مهمی در تسهیل ارگاسم دارد و در این امر بسیار کمک کننده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سبک های دلبستگی و رضایت زناشوئی(6)- پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

   بحث و نتیجه گیری
    نتایج این مطالعه نشان می دهد که بین سبک های دلبستگی و رضایت زناشوئی همبستگی وجود دارد و این همبستگی از لحاظ آماری معنی دار است . بنابر این با توجه به تحقیقی که (مظاهری 1379) در مورد سبک دلبستگی زوجین انجام داد که در آن رابطه قوی و مهمی میان دلبستگی با ساختار خانواده و سازگاری زناشوئی وجود دارد، این ارتباط خاصه در زمانی که سبک دلبستگی همسران با یکدیگر جفت می شود


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از اعتیاد در محیط کار(9)- پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

 

آموزش مهارت های اجتماعی: مهارت های اجتماعی بسیار متعددند و می توان آنرا به همه افراد و در همه سنین آموزش داد.

1- مهارت های اصلی ارتباط با دیگران


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خواص میوه به نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

ونوس هدایتی

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهوه‌ای بوده و در اکثر نقاط اروپا ، نواحی مدیترانه ، آسیا و آفریقای شمالی می‌روید. برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است. گلهای آن درشت ، به رنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می‌باشد. میوه رسیده زرد رنگ ، گرد و یا به شکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برای رفع کم خوابی چه باید خورد ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

ونوس هدایتی

مقدار خوابی که افراد نیاز دارند کاملا متفاوت است. برخی از افراد کم خواب چون تصور می‌کنند به خواب بیشتری نیازمندند به دنبال دارو می‌روند هر چند که آنان با همان مقدار خواب معمولی هم احساس راحتی می‌کنند باید به چنین افرادی اطمینان داد که هر مقدار خواب که به نظر کافی برسد واقعا کافی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
طرد اجتماعی، افراد را مستعد ابتلا به آرتروز می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

    بر اساس یک پژوهش جدید ضربه چوب می تواند موجب شکستگی استخوان انسان شود، اما سخنان تند آنان نیز به مفصل ها آسیب می زند و فرد را مستعد ابتلا به آتروز می کند 

     به گزارش نیوساینتیست، گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا با انجام مطالعاتی دریافته اند که طرد اجتماعی، افراد را مستعد ابتلا به آرتروز و دیگر بیماری های مرتبط با التهاب می کند.  در این پژوهش ،محققان به سرپرستی جرج اسلاویچ از 124 داوطلب خواستند در حضور گروهی از ناظر ان سخنرانی کنند و محاسبات ذهنی انجام دهند.
  بررسی محققان نشان داد آنها میزان زیادی دو نشانگر التهابی از خود بروز دادند و اسکن های MRI نشان داد این کار موجب افزایش فعالیت در دو بخش از مغز می شود که با "طرد" مرتبط هستند.این داوطلبان با بیشترین واکنش التهابی، بیشترین افزایش فعالیت مغزی در این ناحیه را نشان دادند.   شناخت نقش مغز در بیماری های مرتبط با التهاب مانند آسم، آرتروز و بیماری های قلبی و افسردگی می تواند به ارائه درمانهای جدیدی برای آنها، کمک کند.   نتایج این تحقیقات در نشریه مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم آمریکا منتشر شده است.  

  نظرات ()
استرس دوران میانسالی خطر ابتلا به آلزایمر را تشدید می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/۳

یک تحقیق جدید از سوی پژوهشگران دانشگاه گوتنبرگ در سوئد دریافته اند که استرس ها و تنش های روانی در سن میانسالی خطر بروز زوال عقل و آلزایمر را در دوران سالخوردگی افزایش می دهد.  
در این پژوهش که طی 35 سال روی چندین داوطلب زن در سوئد انجام گرفت، برای اولین بار معلوم شد که بین استرس و زوال عقل رابطه مستقیم وجود دارد.  
این زنان اولین بار در سال 1968 و بین سنین 38 تا 60 سالگی تحت آزمایش قرار گرفتند و بعد در سالهای 1974، 1980، 1992 و 2000 دوباره آزمایش و معاینه شدند.  
لنا جوهانسون محقق واحد همه گیر شناسی عصبی روانپزشکی در آکادمی دپارتمان روانپزشکی و نوروشیمی این دانشگاه خاطرنشان کرد: استرس شامل احساس تحریک پذیری، تنش، عصبیت، اضطراب، ترس  یا مشکلات خوابی است که یک ماه یا بیشتر به دلیل مشکلات کاری خانوادگی و سایر بحرانها بروز می کند.  
به گزارش هلت دی نیوز، افراد تحت آزمایش که به زوال عقل دچار شده بودند،  عمدتا به نوع آلزایمر مبتلا شدند. جزئیات این تحقیق در مجله علمی "مغز" منتشر شده است.  

  نظرات ()
فیزیولوژی انگیزه گرسنگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/٢/٢


گرسنگی می‌تواند انگیزه پرتوانی باشد. بدن جاندار برای آنکه بتواند به نحوی کارآمد عمل کند، به مقدار معینی از مواد غذایی نیاز دارد. کاهش این مواد غذایی مکانیزمهای تعادلی زیستی را فعال می‌کند تا ذخیره غذایی بدن را آزاد کنند. برای مثال کبد ، قند ذخیره شده را آزاد می‌سازد تا به رگها وارد شود. استفاده از ذخیره‌های بدن آدمی قادر می‌سازد تا وظایف خود را براحتی در صورت محروم شدن از چند وعده غذا ادامه دهد. اما وقتی ذخیره‌های غذایی بدن از حد معینی کمتر می‌شود، دیگر عمل مکانیزمهای خودکار تعادل زیستی نمی‌تواند بسنده باشد و در نتیجه سراسر وجود جاندار برای جست و جوی غذا بسیج می‌شود.

دستگاههای نظارتی که غذا خوردن را تنظیم می‌کنند در ناحیه‌ای از مغز شده‌اند که هیپوتالاموس نام دارد. دو ناحیه خاص از هیپوتالاموس که بر گرسنگی اثر می‌گذارند عبارتند از هیپوتالاموس جانبی و هیپوتالاموس قدامی - میانی. هیپوتالاموس جانبی (LH) فرمان خوردن را صادر می‌کند که به مرکز تغذیه معروف است و هیپوتالاموس قدامی - میانی (VMH) جلوی خوردن را می‌گیرد که به مرکز سیری معروف است.

محققان سه متغیر را که در نظارت هیپوتالاموس بر اشتهای فوری تأثیر دارند شناسایی کرده‌اند: سطح قند خون ، پر بودن معده و دمای بدن. هیپوتالاموس حاوی گیرنده‌های گلوکز است که کاهش و افزایش قند خون را شناسایی می‌کنند. از سوی دیگر سلولهای بخش هیپوتالاموس قدامی - میانی به افتادگی معده که حکایت از پر بودن معده دارد پاسخ می‌دهند. خالی بودن معده حرکاتی را در عضله دیواره معده ایجاد می‌کند که موجب فعالیت سلولهای بخش LH هیپوتالاموس می‌شوند. از طرف دیگر سلولهای VMH به افزایش دما حساس هستند و سلولهای LH به کاهش دمای مغز. غیر از هیپوتالاموس نواحی دیگری از مغز از جمله دستگاه لیمبیک و برخی هسته‌های ساقه مغز در انگیزه گرسنگی دخالت دارند.

  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar