مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

 

متخصصان هشدار می دهند که افراد بیشتری با ادامه روند گرمای هوا به دلیل بروز عوارض قلبی جان خود را از دست خواهند داد. 
به گزارش بی بی سی، پزشکان می گویند به دنبال تغییرات آب و هوایی، گرمای زیاد در فصل تابستان و سرمای بالا در زمستان تبدیل به امری عادی خواهد شد و این مسئله بر سلامت قلب تاثیر منفی بر جای می گذارد. 
بر مبنای نتیجه تحقیقی که در مجله پزشکی انگلستان انتشار یافته محققان متوجه شده اند که کاهش هر درجه سانتی گراد دمای هوا می تواند با 200 مورد سکته قلبی در ارتباط باشد. 
در حالی که کاهش دما باعث افزایش موارد سکته قلبی می شود، موج گرمای بالا نیز می تواند افزایش مرگ افراد بر اثر عوارض قلبی را در پی داشته باشد. در سال 2003 نیز 11 هزار نفر در پاریس و سایر نقاط فرانسه به دلیل افزایش گرما تا 40 درجه سانتی گراد که به بروز عوارض قلبی انجامید جان خود را از دست دادند. 
بسیاری از این موارد مرگ های آنی مرتبط با شرایط قلبی بودند و نه سکته قلبی.در همین تابستان نیز افزایش بی سابقه دما باعث مرگ 2 هزار نفر در انگلیس شد. 
محققان می گویند: احتمال مرگ افراد درصورتی که دو هفته خود را در معرض گرما یا سرمای شدید قرار دهند به شدت افزایش می یابد. دمای بسیار بالا و دمای بسیار پایین به ویژه افراد مسن را تهدید می کند. 
محققان دانشکده بهداشت و داروهای مناطق حاره با بررسی اطلاعات مرتبط با 84 هزار بیماری که طی سال های 2003 تا 2006 به دلیل بروز سکته قلبی در بیمارستان ها بستری شده بودند و مقایسه آنها با دمای روزانه در انگلستان و ویلز به این نتیجه رسیدند که به طور میانگین 1 درجه کاهش دما با 2 درصد افزایش خطر بروز سکته قلبی مرتبط است. 
اگرچه شاید این 2 درصد افزایش خطر بروز سکته قلبی برای هر فرد چندان مهم به نظر نرسد اما برای کشوری که جمعیتی بالای 50 میلیون نفر دارد این آمار برابر است با 200 مورد افزایش سکته قلبی در طول روز. 
اغلب افرادی که بر اثر تغییرات آب و هوایی و به دلیل بروز سکته یا سایر عوارض قلبی جان خود را از دست داده اند، دارای سن 70 تا 80 سال هستند اما افرادی که آسپیرین مصرف می کنند اغلب کمتر از سایرین در معرض بروز عوارض قلبی ناشی از گرما و سرما قرار می گیرند. محققان بر این باورند که سرما می تواند باعث افزایش خطر لخته شدن خون در عروق و در نتیجه سکته قلبی شود. بنابراین می توان به علت مصرف آسپیرین که خاصیت رقیق کنندگی خون دارد پی برد. 
کرشنان باسکاران و گروه محققان همراه وی می گویند: تحقیقات بیشتری جهت مشخص کردن راه های پیشگیری از افزایش خطر سکته قلبی به هنگام بروز سرما ضروری به نظر می رسد. ا کنون بهترین راهکاری که در این رابطه وجود دارد توصیه به بیماران، به ویژه افراد مسن در رابطه با نوع لباس پوشیدن در فصل زمستان است. بر همین مبنا پزشکان توصیه می کنند که افراد و به ویژه سالمندان در فصل سرما لباس های گرم بپوشند و خانه های خود را گرم نگاه دارند. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

مراقبه کاریست که هر کسی می تواند انجام دهد. حتی 5 دقیقه تمرکز بر روی نفس خود (یکی از انواع مراقبه) می تواند به شما کمک کند تا احساس متعادلتری داشته باشید. در طول مراقبه ، ضربان قلب شما آهسته تر شده و کاهش فشار خون ، جریان خون به مغز را افزایش می دهد ، سیستم ایمنی بدن شما تحریک میشود و تغییر در سطح هورمون ها بوجود می آید. این همان هورمونی است که می تواند به عنوان داروهای ضد افسردگی عمل کند.    به آرام شدن ذهن شما کمک کند ،اضطراب را کاهش دهد و به طور کلی در شما احساس شادی و خوشحالی بیشتری می آفریند. 
در اینجا 5 مرحله از مراقبه را توضیح میدهیم برای قدم نهادن در راه سلامتی و تعادل  :
1.   جستجوی مکان راحت برای نشستن.  
2.   تنفس آرام و عمیق از طریق بینی خود در حدود 3 ثانیه. نفس خود را از طریق سوراخهای بینی خود وارد کنید و حرکت آن داخل ریه هایتان را احساس کنید.  
3.   مکث کنید و به آرامی نفس خود را بیرون دهید. 
4.   نفس کشیدن  را برای چند دقیقه ادامه دهید.  
5.   این شاید مهم ترین گام باشد، زمانیکه ذهن شما سرگردان است، تمرکز خود را به دعا خواندن و عشق ورزیدن به خدای خود متمرکز کنید با اینکار ذهن شما یاد میگیرد فقط به افکاری که می خواهید، اجازه عبور و مرور دهد. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

با توجه به وجود پر وتئین و اسید آمینه های ضروری بدن و بسیاری مواد لازم برای سلامت، متخصصان عدس را سرآمد حبوبات تلقی می کنند و آن را در کاهش قند خون و چربی موثر می دانند.   دکتر مسعود کیمیاگر ضمن بیان مطلب فوق گفت: عدس حاوی حداقل 40 درصد پروتئین بوده که البته میزان مصرف آن با گوشت قرمز متفاوت است، چرا که اغلب 100 گرم گوشت نسبت به 100 گرم عدس به راحتی مصرف می شود.   وی افزود: میزان آهن موجود در عدس نیز بالا بوده و نوع چربی آن نسبت به گوشت قرمز پایین تر است. به علاوه توصیه می شود، عدس همراه با ماده ای حاوی ویتامینC    مانند گوجه فرنگی و لیموترش استفاده شود تا جذب بهتری در بدن داشته باشد.   دکتر کیمیاگر در ادامه ضمن اشاره به این که مصرف عدس در کاهش قندخون و چربی بدن موثر است، خاطرنشان کرد: افزودن غلات به رژیم غذایی حاوی حبوبات می تواند در کامل کردن مواد مفید حبوباتی چون عدس موثر باشد.  

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

«عواملی مانند چاقی، فشار خون بالا، مصرف سیگار، دیابت، چربی خون بالا، نرسیدن مواد غذایی، ورزش نکردن و بی‌تحرکی و همچنین دود سیگار می‌توانند زمینه‌ساز بروز سکته بوده و احتمال آن را افزایش دهند. بنابراین باید با درمان به موقع از این عوامل دوری کرده و حتی اگر لازم است با مصرف دارو از بروز سکته مغزی پیشگیری کنیم.»


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

 

عضو انجمن دیابت ایران گفت:گلوکز خون و میزان انسولین بعد از غذا در زنان باردار بالا رفته و در صورت کنترل نکردن قند خون موجب دیابت در آنها می شود. 

امیر بهرامی گفت:  طی دوران بارداری حساسیت به انسولین کم شده و در جریان روزه داری میزان قند خون کاهش یافته ولی گلوکز خون و میزان انسولین پس از غذا در زنان باردار نسبت به سایر افراد بالا رفته که در صورت کنترل نکردن قند خون می تواند منجر به دیابت شود.  وی ادامه داد: سطوح بالای قند خون در دوران بارداری با افزایش خطر ناهنجاری های جنینی مهم ارتباط مستقیم دارد.  بهرامی یادآور شد: تعداد زیادی از زنان باردار با وجود آنکه از ممنوعیت روزه در اسلام برای آنها اطلاع داشته اصرار به روزه داری دارند در صورتی که این گونه زنان به ویژه مبتلایان به دیابت گروه پرخطر را تشکیل داده و کنترل قند خون این افراد نیازمند مراقبت های ویژه است.  وی توصیه کرد: زنان باردار از گرفتن روزه به طور جدی خودداری کرده و به طور مکرر قند خون را آزمایش و کنترل کنند. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

 

قاچاق انسان یکی از پدیده‌های در حال رشد عصر حاضر است و به عبارت دیگر شکل جدید و امروزی برده‌داری محسوب می‌شود. بررسی جنبه‌های قاچاق انسان در محور‌های چهارگانه قاچاق زنان و دختران، قاچاق کودکان، قاچاق اعضای بدن و سرانجام بهره‌کشی از نیروی کار و از طرف دیگر علل و انگیزه قاچاق انسان در ایران و پیامد‌های ناشی از آن و بررسی جغرافیایی قاچاق انسان، مواردی هستند که در پژوهش حاضر مورد کنکاش قرار گرفته‌اند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

 

یک کارشناس بهداشت محیط تاکید کرد: استفاده از لیوان های یکبار مصرف شفاف و ظروف پلی استیرن خطرناک است.   دکتر قادر زکی زاده کارشناس بهداشت محیط استفاده از انواع ظروف پلی استیرن برای بسته بندی روغن های خوراکی، مارگارین و تمام محصولاتی که لایه خارجی آنها چرب بوده و در تماس با بسته بندی است، بسیار خطرناک است.  

 دکتر زکی زاده تصریح کرد: استفاده از لیوان های یکبار مصرف شفاف از جنس پلی استیرن برای مایعات داغ از جمله چای، شیر کاکائو و آب داغ برای سلامت افراد بسیار مضر است.   وی با تاکید بر لزوم پرهیز مردم از مصرف چنین لیوان هایی، استفاده از لیوان های مات و ترجیحا لیوان های یکبار مصرف کاغذی را که برای مایعات داغ استفاده می شود و آثار بهداشتی زیست محیطی کمتری به دنبال دارد را بدون مانع دانست و گفت: ظروف با جنس انواع پلی استیرن نباید برای بسته بندی آن دسته از مواد غذایی خوراکی و آشامیدنی که در زمان پرشدن، نگهداری یا مصرف دمایی بالاتر از 65 درجه سانتی گراد دارند، استفاده شود.  

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

فرضیه های تحقیق :

.1 بین سبک های دلبستگی و رضایت زناشوئی همبستگی مستقیم وجود دارد.

 

.2 بین سبک دلبستگی ایمن در مردان و زنان تفاوت وجود دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

   بارداری یکی از شیرین ترین مراحلی است که مادر برای به آغوش کشیدن نوزادش، آن را با صبر و شکیبایی در طول 9 ماه سپری می کند ، اما این مرحله عوارض بسیاری از جمله سنگینی، احساس تهوع، بی حوصلگی، سردرد و کمردرد مادر را نیز به همراه دارد.  


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

دروغ گفتن، یکی از رفتارهای متداول کودکان ۴، ۵ ساله است که نمی توان به آن بی توجه بود. روان شناسان می گویند...

بیشتر کودکانی که در این سن و سال دروغ می گویند، قصد فریب والدین خود را ندارند و از آن به عنوان راهی برای فرار از مجازات استفاده می کنند. البته گاهی نیز کودکان با جعل داستان یا با طرح مبالغه آمیز بعضی واقعیات تلاش می کنند خواسته های خود را با بزرگ ترها درمیان بگذارند و به طور غیرمستقیم از آرزوهای خود صحبت می کنند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره این موضوع با دکتر نسرین امیری، فوق تخصص روان پزشکی...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

سوال : فورپلی چیست؟

 دکتر پردیس: "فورپلی" در حقیقت مجموعه‌ای از رفتارها و اعمال فیزیکی و روحی است که بین دو نفر از جنس مخالف صورت می گیرد که باعث تحریک جنسی می شود.
فورپلی شامل رفتارهای مختلفی مثل بوسیدن، لمس کردن، بغل کردن، صحبت کردن، بازی کردن و سربه سر گذاشتن می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

متخصصان علوم اعصاب در آمریکا تاکید کردند که پیاده‌روی سریع می‌تواند جریان خون را در مغز تقویت کند.

به گزارش ایسنا، این متخصصان در آزمایشات جدید خود دریافته‌اند زنان حدود 60 ساله و مسن‌تر که سه تا چهار نوبت در هفته پیاده روی سریع انجام می‌دهند، جریان خون در مغزشان، ظرف فقط سه هفته تا 15 درصد تقویت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، دکتر رونگ شانگ متخصصان بیمارستان سلامت تگزاس در انستیتو ورزش و طب محیطی در این باره خاطرنشان کرده است: این متخصصان از تکنیک آلتراسونوگرافی Doppler برای اندازه‌گیری جریان خون در سرخرگ‌های داخلی کاروتید در این زنان شرکت کننده استفاده کردند. این سرخرگ‌ها قند مغز و خون غنی از اکسیژن را برای مغز تامین می‌کند.

دکتر شانگ تصریح کرد: وقتی جریان خون در مغز بهبود پیدا کند اکسیژن، گلوکز و سایر ریزمغذی‌ها به مقدار بیشتر و بهتر به این عضو حیاتی می‌رسد و درنتیجه سلامت و عملکرد آن بهبود پیدا می‌کند.

این یافته در نشست بیولوژی آزمایشی در واشنگتن ارائه شده است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

جابر قره داغی در نشست خبری با بیان این که براساس آخرین آمار مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای از سال 79 تا 88، 235 هزار و 50 نفر جان خود را از دست داده‌اند، گفت: این در حالی است که در 10 سال گذشته تنها 986 نفر بر اثر سوانح هوایی جان خود را از دست داده‌اند. حال یک مقایسه بکنید که چقدر مسئولان و رسانه‌ها بر روی مرگ حوادث هوایی توجه بیشتری دارند در حالی که مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای چندین برابر بیشتر است.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با ارائه آمار 10 ساله مرگ و میر در اثر تصادفات جاده‌ای کشور اعلام کرد: در هر ساعت2.7 ایرانی بر اثر تصادفات جاده‌ای جان می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، جابر قره داغی در نشست خبری با بیان این که براساس آخرین آمار مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای از سال 79 تا 88، 235 هزار و 50 نفر جان خود را از دست داده‌اند، گفت: این در حالی است که در 10 سال گذشته تنها 986 نفر بر اثر سوانح هوایی جان خود را از دست داده‌اند. حال یک مقایسه بکنید که چقدر مسئولان و رسانه‌ها بر روی مرگ حوادث هوایی توجه بیشتری دارند در حالی که مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای چندین برابر بیشتر است.
 
وی اظهار داشت: بر اساس این آمار 10 ساله می‌توان گفت که به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 28/38 درصد تلفات داشته‌ایم که به عنوان نمونه در تهران در 10 سال گذشته 28 هزار و 565 نفر در جاده‌های کشور جان خود را از دست داده‌اند.
 
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه سمنان، قزوین و کرمان بیشترین آمار تلفات جاده‌ای را داشته اند گفت: ‌در سمنان از هر 100 هزار نفر 77 نفر، در قزوین 56 نفر و در کرمان 49 نفر جان خود را از دست داده‌اند.
 
وی افزود: در حالی که براساس آمارها 50 درصد آ‌مار تصادفات عامل انسانی است، بهتر است که مسئولان و رسانه‌ها خسارات جانی و مالی تصادفات کشور را تنها در 8 سال گذشته با تلفات جانی و خسارات مالی در 8 سال دفاع مقدس مقایسه کنند تا به اهمیت موضوع پی ببرند.
 
قره‌داغی گفت: پیشنهاد پزشکی قانونی برای ریشه یابی علت تصادفات جاده‌ای و تحلیل داده‌ها ایجاد مرکزی مستقل با مشارکت سازمان‌های مسئول در ایمنی راه‌ها است تا بتوانیم به درستی در این زمینه فرهنگ‌سازی کنیم.
 
وی افزود: رسانه‌ها باید بدانند که سازمان پزشکی قانونی تنها مرجع اعلام مرگ و میر در تصادفات جاده‌ای است.

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

اریکسون(1950)اوایل کودکی را"دوره شکفتن"عمیق نامید. 
اریکسون رشد اجتماعی در کودکی دوم را در مرحله3 نظریه خود به شرح زیر آورده است :
مرحله-3 ابتکار در برابر احساس گناه: بین 3 تا 5 سالگی یعنی در سالهای پیش از دبستان پیش می آید. در این سالها دنیای اجتماعی کودکان گسترش می یابد و یاد می گیرند برای کنار آمدن با چالشها، هدفمند رفتار کنند. اگر از آنها خواسته شود در قبال خودشان مسئولیت بیشتری بپذیرند،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

یکی از انواع موادمحرک که امروزه از مواد نسبتاً پر مصرف می باشد ، آیس ، شیشه یا کریستال است. وجه تسمیه این ماده‌مخدر این  است که این ماده در بعضی حالات، شکل ظاهری آن شبیه خرده شیشه است و یا تکه‌های کوچک یخ، اما بیشتر به صورت دانه­های ریز است. این ماده در اروپا و آمریکا بیشتر به نام آیس شناخته می‌شود. شابو که در آسیای جنوب‌شرقی و خاوردور رواج دارد نیز شباهت‌هایی با این ماده دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که مهمترین ترکیب این ماده‌مخدر آمفتامین است. سابقه تولید و مصرف آمفتامین به قبل از جنگ جهانی دوم می‌رسد و در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی مؤثر در رفع افسردگی سربازانی که مشغول جنگ بودند و یا نیروهایی که قرار بود چندین شبانه‌روز را به صورت پیوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استراحت نداشتند برای بالا بردن سطح انرژی آنان استفاده می‌شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

خلاصه : درد قاعدگی انقباضات قاعدگی و به اصطلاح عامیانه (( درد زیر شکم )) به علت تولید ماده شیمیایی بنام (( پروستاگلاندین )) در جدار داخلی رحم می باشد.این ماده به انقباض ماهیچه های رحم کمک می کند تا بافتهای تخریب شده به راحتی بتوانند از رحم خارج شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

 

برخی از افراد یا به تمیزی و نظافت دندان های خود اهمیت نمی دهند یا تنها یک بار در شبانه روز، آن هم دندان های خود را فقط مسواک می کنند، این در شرایطی است که بنابر توصیه پزشکان مسواک زدن تنها باعث به جریان افتادن خون در لثه ها و تقویت آنها می شود. 
   اما نخ دندان برای نظافت دقیق دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان موثرترین ابزار است. با به کارگیری نخ دندان  می توان اجزای باقیمانده غذا را که لای دندان گیر کرده بیرون کشید. نخ دندان هنوز توسط بسیاری از مردم مورد استفاده قرار نمی گیرد. هنگامی که به مردم توصیه می شود که حتما از نخ دندان برای نظافت دندان  ها استفاده کنند، بسیاری از آنها با تعجب و با نگاهی پر از سوال دلیل این مسئله را می پرسند. 
اصولا هنگام مسواک کردن تنها یک چهارم سطح جانبی هر دندان تمیز می شود و بقیه این سطح مسواک نخورده باقی می ماند. از سوی دیگر به علت تماس و اتصال سطوح جانبی دندان ها، پوسیدگی این نواحی تا مدت ها از نظر مخفی مانده، دیده نمی شود. همچنین به دلیل کمی فاصله مغز دندان تا سطوح جانبی، پوسیدگی این نواحی خیلی زودتر به پالپ (مغز دندان) و عصب دندان سرایت می کند. 
مجموعه این عوامل (تمیزنشدن با مسواک، مخفی ماندن پوسیدگی و نزدیک بودن پالپ دندان به سطوح جانبی) سبب پیشرفت پنهانی و سریع پوسیدگی در محل اتصال دندان ها و درنهایت آلودگی پالپ و شروع دندان درد می شود. همچنین مطالعات دانشمندان نشان داده که شروع بیماری لثه در اغلب موارد از این ناحیه صورت می گیرد، لذا کسانی که می خواهند دچار بیماری های لثه نشوند باید کوشش فراوانی در جهت تمیز کردن لای دندان ها کنند. بهترین وسیله ای که امروزه برای تمیزکردن سطوح جانبی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد نخ دندان است. جالب است بدانید اهمیت استفاده از نخ دندان از مسواک بیشتر است. 
تحقیقات زیادی نیز تا کنون در ارتباط با فواید نخ دندان انجام گرفته است; از جمله یک محقق انگلیسی براساس تحقیقاتی که طی 2سال اخیر انجام داده ثابت کرده است که نظافت دندان از بروز بیماری های قلبی پیشگیری می کند. به اعتقاد وی این عمل مانع نفوذ صدها نوع از انواع باکتری ها به جریان خون می شود. 
پروفسور هوارد جنکینسون که طی چند سال اخیر تحقیقات مفصلی را در این باره انجام داده، با اشاره به نتایج تحقیقات خود گفت: حتی هنگامی که فرد از قدرت بدنی و سلامت کامل برخوردار است، توجه نکردن به سلامت دهان و دندان می تواند زمینه مبتلا شدن به بیماری های قلبی را فراهم کند.علاوه بر این نیز پزشکان فرانسوی می گویند کسانی که از درد لثه و دهان رنج می برند بیشتر از دیگران دچار بسته شدن رگ ها می شوند. 
محققان در این تحقیق سعی کردند با بررسی افراد مختلف به ارتباط بیماری لثه و بیماری قلبی پی ببرند. پزشکان گفتند جمع شدن بقایای غذا در میان دندان ها باعث بروز حساسیت لثه می شود. عدم استفاده از مسواک و نخ دندان روز به روز لثه را حساس تر می کند و بر اثر این حساسیت، فرد به بیماری قلبی مبتلا می شود. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠

گروه سازی
   پیش از دوره گروه سازی که تقریبا از 8 سالگی تا زمان بلوغ ادامه می یابد، کودکان خردسال به طور آنی و برای یک بازی مخصوص ، گروه های موقت و کوچکی تشکیل  می دهند که سازمان یافته نیست. اما گروههایی که پس از این دوره تشکیل می شوند یا گروههای کوچک و ناپایدار پیشین تفاوت داشته و واجد خصوصیاتی آشکار هستند. گروه سازی ناشی از تمایل شدید کودک به استقلال و رهایی از مداخلات و سرپرستی بزرگسالان است و بدین ترتیب بخشی از امیال و نیازهای خود را که در میان بزرگسالان ارضا نمی شود ،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠


رئیس انجمن دیابت ایران گفت: افراد مبتلا به دیابت که زیر نظر پزشک روزه می گیرند باید از خوردن زولبیا و بامیه، خرما، شله زرد و حلیم در وعده های افطار و سحر خودداری کنند.   اسد اله رجب گفت: افراد مبتلا به دیابت که به طور مستمر قند خون خود را کنترل می کنند می توانند زیر نظر پزشک متخصص روزه بگیرند ولی باید توجه داشته باشند که رعایت رژیم غذایی مناسب در وعده های افطار و سحر از اهمیت زیادی برخوردار است. 

وی ادامه داد: افراد مبتلابه دیابت باید از خوردن مواد غذایی شیرین از جمله زولبیا و بامیه، شله زرد و خرما خودداری کرده و به جای آن از یک لیوان شیر داغ به همراه نان،پنیر،میوه و سبزیجات تازه استفاده کنند.همچنین این افراد باید از خوردن حلیم خودداری کرده و به جای آن آش حاوی سبزی،حبوبات فراوان و سوپ میل کنند.  رجب خاطرنشان کرد: افراد دیابتی که زیر نظر پزشک متخصص روزه می گیرند در صورتی می توانند به روزه داری خود ادامه دهند که مرتب قند خون خود را کنترل کرده و چنانچه مقدار قند خون دو ساعت بعد از وعده سحر آنها بیشتر از 1600 میلی گرم درصد و قند خون قبل از افطارشان بیشتر از 120 میلی گرم درصد بوده و یا بین ساعت یک تا سه بعد از ظهر دچار کاهش قند خون شدند نباید به هیچ وجه به روزه گرفتن ادامه دهند چرا که این امر می توانند خطرات جبران ناپذیری را برای این بیماران به همراه داشته باشد. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠


رئیس انجمن آترواسکلروز(تصلب شرایین ) ایران ، علت پایین آمدن سن سکته های قلبی را جهانی بیان کرد و زندگی ماشینی، عدم تحرک، استرس ها، آلودگی هوا، بالا رفتن آگاهی مردم از عوارض و ناراحتی های قلبی و افزایش چشمگیر امکانات تشخیصی در رشته قلب و عروق را برخی از علل آن دانست.  
دکتر مسعود قاسمی، متخصص بیماری های قلب و عروق، در خصوص مورد اخیر گفت: در گذشته فرد 50 ساله ای که به ناراحتی قلبی دچار می شد با تصور اشتباهی مانند اینکه ناراحتی او مربوط به معده است در 55 سالگی دچار سکته قلبی می شد و لذا در همان سن جزو آمار قرار می گرفت، در صورتی که امروزه با بالا رفتن اطلاعات مبتلایان در سن پایین تری جزو آمار قرار می گیرند.  
این فلوشیب فوق تخصصی آنژیوپلاستی ادامه داد: همچنین پزشکان عمومی نیز که بیماران را تریاژ می کنند بیماران ناراحتی قلبی را تشخیص داده و به متخصصان مربوطه ارجاع می دهند که این اقدامات نیز به آمار مبتلایان ناراحتی های قلبی می افزاید.  
رییس انجمن آترواسکلروز در پایان با بیان اینکه امکانات تشخیصی در رشته قلب و عروق افزایش چشمگیری یافته است، در این خصوص مثال آورد: در گذشته با یک نوار قلب بیماران را مورد معاینه قرار می دادند در صورتی که نوار قلب بسیاری از بیماری های قلبی را مشخص نمی کرد، اما امروزه با آخرین متدهای پیشرفته از جمله آنژیو گرافی بیماران مورد بررسی قرار می دهند و بسیاری از بیماری های قلب و عروق تشخیص داده می شود.  

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳٠


یک روانشناس گفت: چگونگی حالات روحی و روانی و میزان اعتماد به نفس نقش مهمی در چاقی و لاغری افراد دارد.  
سیما فردوسی، با بیان این مطلب افزود: بسیاری از افراد به علت وجود ریشه های عمیق ناراحتی، کاهش اعتماد به نفس، اضطراب و کمبود های عاطفی به ویژه در سنین نوجوانی و جوانی به طور غیر ارادی پرخوری می کنند که در این حالت مکانیزمی دفاعی در بدن به خودی خود به وجود می آید که تمایل زیاده خوری را در افراد ایجاد کرده و حتی در شرایطی که فرد احساس گرسنگی نمی کند، عمل خوردن، رفتاری لذت بخش و آرام کننده بر وی محسوب و به مرور تبدیل به یک عادت می شود.  وی گفت: اضطراب و کمبود ها بر روی سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد که باعث تنبلی سلول های چربی سوز و مانع دفع چربی از بدن می شود. 
فردوسی تصریح کرد: گاهی نیز این عمل بر اثر ضربه های روحی در افراد به شکل عکس عمل می کند و منجر به کم خوری و لاغری در فرد می شود.  وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی مراجعه به مشاور، بهترین شیوه درمان افسردگی، کاهش رفتار غیر ارادی پرخوری یا کم خوری است، انجام کار های دلخواه،قرار گرفتن در اجتماع  و محیط های شاد و تقویت اعتماد به نفس از طریق خودباوری در جهت مثبت را نیز اقداماتی مناسب برای درمان اینگونه مشکلات ذکر کرد.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

در میانسالی شاید برای اولین بار فرد با مقوله فانی بودن خود مواجه می شود(کرچر، کوسلوسکی و نورمویل، 1988) .تا این زمان افراد حساب می کردند که چند سال زندگی کرده اند اما اکنون حساب می کنند که چند سال برایشان باقی مانده است.بحران میانسالی با آگاهی از آغاز شمارش معکوس سالها شروع می شود.در این مقطع بسیاری از میانسالان تلاش خود را برای برخورداری از یک زندگی واقعی قبل از آنکه خیلی دیر شود افزایش می دهند.این تغییر


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

 
یک دندانپزشک گفت: افرادی که رژیم غذایی خودسرانه و بدون نظر پزشک گرفته و برخی غذاها را از جمله چربی و کربوهیدرات را در مصرف غذایی خود حذف می کنند دچار آفت شدید از ناحیه دهان خواهند شد.   
   فرزانه آقاحسینی گفت: آفت دهان در اثر عوامل مختلف از جمله سابقه ارثی، آلرژی به برخی مواد غذایی و یا مشکلات هورمونی در افراد ایجاد شده که با درد و سوزش زیاد همراه است.
  وی ادامه داد: یکی دیگر از علل شایع بروز آفت در افراد، سوء تغذیه ناشی از رژیم غذایی خودسرانه بوده که فرد بدون مشورت با پزشک گروه های مختلف غذایی از جمله چربی یا کربوهیدرات را به کلی از وعده های غذایی خود حذف می کند.  آقاحسینی خاطرنشان کرد: افراد برای پیشگیری از آفت دهان باید به مقدار فراوان از میوه و سبزی های تازه، شیر و لبنیات استفاده کرده و از تمام گروه های غذایی از جمله پروتئین، کربوهیدرات و چربی به اندازه نیاز بدن استفاده کنند.  وی یاد آور شد: در صورتی که آفت های دهان درمان نشود منجر به پوسیدگی دندان ها و عفونت لثه می شود.  آقاحسینی تصریح کرد: امروزه دندان پزشکان بوسیله لیزر و تزریق دارو در ناحیه آفت ها، آن را به طور دایمی درمان می کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

شاید شنیده باشید که افراد متاهل در مقایسه با افراد مجرد، از سلامت جسمی و روانی بالاتری برخوردارند. اما اختلافات زناشویی، باعث می شود که سلامت زن و شوهر هم به خطر بیفتد...

اگر ازدواج بدی دارید، نقش استرسی که دچار آن هستید را دست کم نگیرید. اگر روابط روزمره تان پر از استرس، دعوا یا بی محلی به همسرتان است، هر روز سلامت تان را در معرض خطر قرار می دهید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف متعادل مایعات در طول روز از روش های پیشگیری از عفونت بزاقی در کودکان است.  
سید عباس صفوی نائینی افزود: عفونت های غدد بزاقی در کودکان شایعتر است. 
وی گفت: عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس و باکتری ها هستند که عفونت های مختلف ناشی از باکتری های مختلف می تواند این بیماری را ایجاد کند. 
صفوی نائینی تصریح کرد: عفونت غدد بزاقی در ناحیه بناگوش، تحت فکی و زیرزبانی ایجاد می شود که معمولا به صورت تورم در ناحیه جلوی لاله گوش،زیر قسمت تحتانی فک و زیر چانه مشاهده می شود. 
وی اظهار داشت: در اثر این بیماری در مسیر مجرای تخلیه کننده غدد بزاقی به دهان انسدادی ایجاد می شود و موجب غلیظ تر شدن ترشحات بزاقی می شود. 
وی در خصوص درمان این بیماری افزود: استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب، رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف مناسب و متعادل مایعات در طول روز از روش های درمان این بیماری به شمار می روند. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

یکی از مواد غذایی ایرانیان خرماست که در ماه مبارک رمضان بیشتر خورده می شود. خرما میوه ای مغذی و مفید است و بسیاری از افراد، روزه خود را با آن باز می کنند.  
این میوه سرشار از فیبر طبیعی است و روغن، کلسیم، گوگرد، آهن، پتاسیم، فسفر، منگنز، مس و منیزیم به وفور در آن یافت می شود. به علاوه خرما سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است. به طوری که گفته شده وجود خرما در یک رژیم غذایی سالم و متعادل اجتناب  ناپذیر است.  
امروزه برخی خوراکی ها مانند زولبیا و بامیه جای خرما را در سفره افطار گرفته است، اما کارشناسان تغذیه تاکید می کنند هیچ ماده غذایی برای باز کردن روزه خواص خرما را ندارد.  
افراد به روش های مختلفی از خرما استفاده می کنند. مانند مخلوط کردن شیره خرما با شیر، خوردن آن با نان و کره تا تهیه غذا و شیرینی های لذیذ و مقوی متنوع.  
خوردن خرما در ماه مبارک رمضان و باز کردن روزه توسط آن باعث می شود از زیاده خوری پس از افطار جلوگیری شود. وقتی بدن مواد غذایی خرما را جذب می کند، احساس گرسنگی رفع می شود; بنابراین می توان سایر مواد غذایی را کم تر و آرام تر خورد. هر صد گرم خرما بیش از 300 کالری انرژی تولید می کند. خرما انرژی کافی را به افراد خسته می رساند.  
خواص درمانی
خرما در درمان یبوست، اختلالات روده ای، مشکلات قلبی، ضعف جنسی و اسهال مفید است و جزو مواد غذایی ملین به شمار می آید. به همین دلیل برای افرادی که از یبوست رنج می برند مفید اعلام شده است. برای این که هر چه بهتر و بیشتر از این خاصیت خرما استفاده کنید، بهتر است خرما را یک شب کامل در آب خیس دهید. صبح روز بعد خرماهای خیس خورده را مانند شربت مصرف کنید. 
مواد موجود در خرما، برای درمان هرگونه اختلال روده ای مفید است و مصرف مداوم آن رشد باکتری های مفید در روده را افزایش می دهد. 
افزایش وزن
خرما بخشی از رژیم غذایی سالم است چرا که قند، چربی، پروتئین و انواع ویتامین های ضروری در آن موجودند. بنابراین این ماده غذایی در مقابله با کمبود وزن، کمک موثری خواهد بود. 
قلب  
ثابت شده است خرمایی که شب در آب خیس شده و صبح مصرف شود، برای قلب های ضعیف مفید است. اگر این کار را دو بار در هفته انجام دهید به تقویت قلب خود کمک کرده اید.  
اسهال  
خرماهای رسیده حاوی پتاسیم هستند. پتاسیم نیز برای کنترل اسهال مفید است. به علاوه این محصول به راحتی قابل هضم بوده و از این رو در بر طرف شدن مشکلات ناشی از اسهال کمک می کند.  
نکته آخر این که اگر چه خرما حاوی مواد غذایی مهم و ارزشمند است و در کشور ما انواع خرماهای مرغوب برداشت و به بازار عرضه می شود اما در انتخاب آن باید دقت زیادی کرد. زیرا سطحی چسبناک داشته و ناخالصی های مختلف را جذب می کند. قبل از مصرف، خرما را بشویید و از جایی آن را تهیه کنید که اطمینان دارید. هنگام خرید خرماهای بسته بندی شده هم از سلامت بسته بندی آن مطمئن شوید.  

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

   پژوهشگران می گویند هر اضافه وزنی، اضافه وزن نیست! به عنوان مثال در حالی که چاقی در برخی از قسمت های بدن مانند بازو، ران و باسن خطر جدی برای سلامت انسان ندارد، چربی انباشته شده در محوطه شکم ضریب خطر مرگ را افزایش می دهد. 
لذت خوردن غذا از فاکتورهای تاثیرگذار در بقای نسل انسا ن های اولیه بود. اشتها به شیرینی یعنی کربوهیدارت ها یا علاقه به طعم گوشت یا همان پروتئین و چربی موجب جذب و ذخیره کافی انرژی برای بدن بود. انسان های اولیه با خوردن این خوراکی ها، برای شکار و تحرک انرژی ذخیره می کردند.  مهم ترین ارگان مصرف کننده انرژی، یعنی مغز نیز این پروسه را هدایت می کرد. 
اما اشتهای انسان به خوراکی های خوشمزه در طول تاریخ تکامل، رفته رفته تغییر کرد و تا جایی پیش رفت که تبدیل به بلای جان انسان های پراشتها و خوش خوراک  شد. در حالی که ابتدا تصور می شد، اضافه وزن در مجموع برای سلامت انسان خوب نیست، نتیجه تحقیقات گسترده و طولانی مدت ثابت کردند که انباشته شدن چربی در برخی از نقاط بدن خطرناک تر است. مثلا چربی ناحیه شکم. 

ارتباط شکم بزرگ با افزایش خطر مرگ پژوهشگران می گویند شکم بزرگ حتی در مورد افرادی که در مجموع چاق به حساب نمی آیند هم، خطرناک است. چربی شکم  خطر ابتلا به بیماری دیابت، بیماری های عفونی و کلسترول بالای خون را افزایش می دهد. 
پژوهشگران آمریکایی موسسه اریک جاکوب در آتلانتا که در مورد بیماری های سرطانی پژوهش می کنند می گویند شکم بزرگ، حتی در آدم هایی با وزن متعادل نیز خطرناک است و احتمال بروز برخی از بیماری ها را افزایش می دهد. این پژوهشگران در تحقیقات خود علت مرگ 14 هزار و 647 فردی را که در معاینات تشخیص زودهنگام سرطان شرکت کرده بودند، بررسی کردند. 
بر اساس این تحقیق افرادی که دور شکم شان از اندازه مشخصی بیشتر است دو برابر بیشتر از دیگران در خطر مرگ قرار دارند. این خطر شامل زنانی است که دور شکمشان از 110 سانتیمتر و مردانی که دور شکم شان از 120 سانتیمتر بیشتر است. طول عمر و سلامت این گروه، در مورد زنان در مقیاس با زنانی که دور شکمشان کمتر از 75 سانتیمتر و در مورد مردان و در مقایسه بامردانی که دور شکم شان کمتر از90 سانتیمتر است به مراتب کوتاه تر و بدتر است.   این اثر حتی در مورد زنان و مردانی که در مجموع چاق به شمار نمی آیند نیز مشاهده شده است. 
البته چاقی شکم علت  مرگ  14 هزار و 647 نفری که پرونده آنها بررسی شده، نبوده است اما بیماری ها و مرگ این افراد با چاقی شکم آنها ارتباط داشته است. پژوهشگران معتقدند انباشته شدن چربی در فضای میان ارگان های درون شکم موجب تولید نامنظم دسته ای از هورمون ها و موجب بروز فاکتورهایی می شوند که حتی احتمال بیماری های عفونی را نیز افزایش می دهند. این چربی رسوب در جداره رگ ها را تسهیل و موجب سخت شدن آنها و در نتیجه بروز سکته های قلبی و مغزی می شود. در مقایسه با چربی شکم، چربی انباشته شده در ران یا بازو خطر شناخته شده ای برای سلامت انسان ندارند. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

ویژگیهای تکلم واقعی :
1 -تلفظ صحیح:
 یعنی بیان واژه ها به صورت قابل درک برای همه 
2 -دانستن معنای واژه ها
شروع زبان گفتاری : 
گفتار نیز مانند سایر مهارتها باید آموخته شود به علاوه همانند سایر مهارت ها نیازمند پیشرفت کارکرد  ماهیچه های گوناگون سهیم در آن است . در واقع کندی روند یادگیری گفتار ناشی از آن است که پیشرفت


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

هیچ می دانید اگر شما پیش از ازدواج تان استرس داشته باشید چه کسی بیشترین ضرر را خواهد کرد؟ ممکن است هم از لحاظ مالی و هم عاطفی مشکلاتی برای تان بوجود بیاید. پس باید بر خودتان مسلط باشید و لازم است از همین الان تمرین را شروع کنید. ما به شما راه هایی پیشنهاد می کنیم که تنها با عمل به این سه گزینه، بتوانید این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

اسباب بازی ها، وسایل دوست داشتنی و جذابی هستند. کوچک و بزرگ ندارد، برای همه! اما خریدن این اجسام دوست داشتنی مسوولیتی است که بزرگ ترها بر عهده دارند....

واقعیت این است که انجام صحیح چنین وظیفه ای نیاز به سلیقه، دانش و مطالعه دارد. می توان با انتخاب اسباب بازی مناسب، تفریح و یادگیری را همزمان به کودک هدیه داد.

۱) به هر اسباب بازی به چشم یک وسیله آموزشی نگاه کنید


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

منوچهر رعدی

پژوهش حاضر به بررسی تأثیر مشاوره گروهی به شیوه شناختی-رفتاری برکاهش بازگشت معتادین خودمعرف سازمان بهزیستی استان کردستان پرداخته است. فرضیه های تحقیق عبارت بودند از: 1-مشاوره گروهی به شیوه شناختی رفتاری برکاهش عود معتادان مؤثر است. 2- بین ویژگیهای دموگرافیک و بازگشت به اعتیاد رابطه وجود دارد. نمونه تحقیق معتادینی بودند که تحت عنوان خودمعرف برای درمان و ترک اعتیاد به واحد پذیرش، پیگیری و درمان معتادین خودمعرف معاونت امورفرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی استان کردستان مراجعه می کردند. نوع مطالعه یا طرح پژوهشی عبارت بود از تجربی از نوع پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل. درآغاز دریک فاصله زمانی 15 روزه، 20 نفر از معتادین خودمعرف به صورت تصادفی از میان مراجعین انتخاب شدندو این افراد شامل کسانی می شدند که پیش آزمون آنها (تست مرفین) همگی مثبت نشان داد. سپس تمامی این افراد مرحله دارو درمانی (سم زدایی) اولین مرحله برنامه درمانی را شروع نمودند. دوره سم زدایی تا سه هفته طول کشید و در این فاصله آزمودنیها هرهفته جهت ارزیابی پیشرفت برنامه و دریافت دارو مراجعه نموده و در هر بار مراجعه، یک تست مرفین از آنان گرفته شد. بعد از اتمام دوره سم زدایی، افرادی که این دوره را با موفقیت گذرانیده و تست مرفین آنها منفی نشان داده شد. در دو گروه به صورت تصادفی شامل گروه آزمایشی و گروه کنترل تقسیم شدند. در هرگروه 10 نفر به صورت تصادفی جایگزین شدند. قبل از شروع مرحله بعد، با افرادی که در گروه آزمایش قرار داشتند، مصاحبه تشخیصی مقدماتی انجام و میزان آمادگی آنان برای انجام مشاوره گروهی مورد بررسی و ارزیابی قرارگرفت. متغیر مستقل، مشاوره گروهی با روش شناختی-رفتاری درطول 10 جلسه با ساختار بود. دوگروه آزمایش و کنترل، حین و بعد از اجرای متغیر مستقل به طور مرتب و پیش بینی شده مورد آزمایش تست مرفین قرار گرفتند. در حین اجرای متغیر مستقل و بعد از اجرای متغیر مستقل هر هفته یک بار پس آزمون (تست مرفین) انجام شد. باتوجه به فرصت زمانی محدود برای اجرای پژوهش برای پیگیریهای بعد از اجرای متغیر مستقل و اعتبار نتایج حداقل سه ماه درنظر گرفته شد. نتایج نشان داد که مشاوره گروهی با شیوه شناختی-رفتاری، در کاهش میزان بازگشت معتادین به اعتیاد (عود) مؤثر بوده است (P<%5). بدین ترتیب، فرضیه اول و اصلی تحقیق مبنی بر اینکه مشاوره گروهی به شیوه شناختی-رفتاری برکاهش عود معتادان مؤثر است، تأیید می شود. درعین حال با توجه به تحلیل داده ها، میانگین نمرات گروه آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون، تفاوت معناداری را نشان داد (پیش آزمون 5/1، پس آزمون 42/8). در حالی که در گروه کنترل تفاوت میانگینها معنا دار نیست (پیش آزمون 5/1، پس آزمون 75/3 ) همچنین بررسیهای به عمل آمده در مورد ویژگیهای شخصی معتادان، فرضیه دوم را مبنی بر اینکه بین خصوصیات شخصی(ویژگیهای دموگرافیک) و بازگشت به اعتیاد رابطه وجود دارد، مورد تأیید قرار داد. نظر به اینکه مشاوره گروهی به روش شناختی رفتاری و تأثیر آن درکاهش بازگشت معتادان به اعتیاد در این پژوهش مشخص شده است، لذاپیشنهاد می شود مراکز و کلینیکهای درمان اعتیاد و درمانگران برای پیشگیری از عود معتادین و درمان جامعتر و کاملتر آنان درجهت بهبود و اصلاح تفکر و رفتارشان بیشتر از این رویکرد استفاده کنند. و در عین حال برنامه حمایتهای اجتماعی مناسب و ضروری به عنوان عوامل نگهدارنده و تداوم بخش درمان صورت گرفته، می تواند بسیار مفید و سازنده باشد

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٧

وابستگی به مواد یا اعتیاد یک اختلال روانی است. این واژه که در تقسیم بندی های روان پزشکی سوء مصرف مواد تعریف شـده است دومین اختلال شایع روانی است و افسردگی نیز از اختلالاتی است که در بین مبتلایان به سوء مصرف مواد دیده می شود. هدف از انجام این پژوهش ارزیابی اثربخشی درمان شناختی رفتاری افسردگی در بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد می باشد


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٦

 

کتل دیدگاه های واضحی را در مورد سوالات مربوط به ماهیت انسان ارائه نمی کند.

اما ما می توانیم با بررسی تعریف او از شخصیت برداشتهای او را استنباط کنیم.

تعریف شخصیت از دیدگاه کتل: " شخصیت چیزی است که امکان پیش بینی آنچه یک شخص در یک موقعیت معین انجام خواهد داد را فراهم می کند" (cattell.1950 p2)

ازاین جمله می توان اینگونه استنباط کرد که کتل رفتار انسان را قابل پیش بینی می داند، به اعتقاد کتل هنگامی که ما صفتهایی را که شخصیت از آنها ترکیب می شود را بشناسیم می توانیم پیش بینی کنیم یک فرد در یک موقعیت معین چگونه رفتار خواهد کرد و وقتی بتوانیم رفتار را پیش بینی کنیم می توانیم آنرا کنترل کنیم.(Schultz&Schultz.1998)

برای اینکه رفتار قابل پیش بینی باشد باید فرض شود که قانونمند و دارای نظم است زیرا پیش بینی بدون نظم و ثبات امکان پذیر نیست بنابراین به نظر می رسد دردیدگاه کتل جایی برای بی قاعدگی و خودبخودی بودن وجود ندارد زیرا چنین ویژگی هایی فرآیند پیش بینی را نفی می کند.

بدین ترتیب به نظر می رسد دیدگاه کتل در مورد اراده در مقابل جبر همسو با  جبرگرایی قرار می گیرد البته به این نکته باید توجه کرد که کتل بطور کامل اراده و اختیار را رد نمی کند زیرا او اعتقاد دارد که " ممکن است روانشناسی روزی دریابد که قوانین رفتار آن روشن نشده است ولی تا این شناخت حاصل نشود روانشناسان همچنان به نظم علت و معلولی اعتقاد خواهند داشت"(شولتز،1995.کریمی وهمکاران،1377)

نظام کتل هیچ هدف غایی و ضروری را که بر رفتار فرد تسلط داشته باشد مطرح نمی کند نه خودشکوفایی و نه تعارض های روانی_جنسی اما او به تأثیر تعیین کننده دوران نوزادی اعتراف می کند.

به اعتقاد او نگرشهای اجتماعی سالم، فراخود، احساس امنیت و تمایل به روان رنجور خویی تا زمانی که ما به سن 6 سالگی برسیم شکل می گیرند.(همان منبع)

ولی از نوشته های کتل به این برداشت نمی رسیم که او ما را برای ابد زندانی و اسیر این عوامل دوران کودکی می داند. بطوری که قادر به اصلاح یا تغییر آنها در مراحل بالاتر رشد نباشیم( شولتز و شولتز1998. سید محمدی، 1379).

    در زمینه موضوع طبیعت وپرورش (وراثت در مقابل محیط)به اعتقاد کتل ما تحت نفوذ هر دو عامل هستیم ومعتقد به تاثیر نسبی وراثت ومحیط در شکل دهی شخصیت است.(شولتز،1995.کریمی وهمکاران،1377)

کتل مانند اکثر روانشناسان شخصیت دو عامل وراثت و یادگیری یا طبیعت و تربیت را در رشد شخصیت مورد تأکید قرار داده است با این وصف تفاوت او با سایر روانشناسان سرشناس این رشته در این است که تلاش کرده است تا سهم عوامل محیطی یا ارثی تأثیر گذار در هر صفت رامشخص کند.

به این منظور آزمونهای شخصیتی را در مورد تعداد زیادی از خانواده ها به اجرا درآورد و الگوهای نمرات درون هر خانواده و بین خانواده ها را تحلیل کرد. کتل از تحلیل این اطلاعات به این نتیجه رسید که اهمیت تاثیر عوامل محیطی وارثی از صفتی به صفت دیگر متفاوت است برای مثال 80 تا 90 درصد از تغییرات مربوط به نمرات حاصل از توانایی‌های هوشی نتیجه وراثت است حال آنکه تأثیر عوامل ارثی در روان آزردگی شاید از نصف این ارقام نیز کمتر باشد. در مجموع می توان حدس زد که دوسوم از ویژگی های شخصیتی را محیط و یک سوم را وراثت تعیین می کند.( هاندل بای، پاولیک و کتل 1965)

   درزمینه موضوع بی همتایی یا جهانشمولی کتل موضعی میانه را اتخاذ و اشاره می کند که هم صفتهای مشترک قابل اطلاق به همه کس در یک فرهنگ و هم صفتهای یگانه ای که مشخصه هر فرداند وجود دارند.(همان منبع)

   در مورد خوش بینی یا بدبینی نسبت به ماهیت انسان، کتل در سالهای جوانی درباره ماهیت انسان و توانایی ما به حل نارسایی های اجتماعی خوش بین بود. او نوشت که مردم دانش و کنترل بیشتری را درباره محیط خود حاصل خواهند کرد، او براین باور بود که هوش انسان افزایش خواهد یافت و انتظار داشت که در زمان حیات خود " زندگی اجتماعی خیرخواهانه تری" از شهروندان شاغل خلاق نظاره کند ولی واقعیت با انتظارات او منطبق نشد و در سال 1974 کتل نوشت که مقداری از خوش بینی خود را در مورد بشریت از دست داده است و نه فقط آدمها و جوامع آنها در مسیر امیدهای کتل پیشرفت نکردند بلکه به نظر کتل حتی پسرفت هم کرده اند(Cattell.1974)

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥


محققان آمریکایی به این نتیجه دست یافتند که مصرف پنج ماده غذایی می تواند باعث افزایش هوش کودکان شود.

اولین ماده غذایی ماهی سالمون - ماهی آزاد است. این ماهی منبع غنی از پروتئین و اسیدهای چرب چون امگا 3 است. این مواد می توانند سیستم عصبی را تقویت کنند.   دومین ماده غذایی سیب زمینی شیرین است. بهتر آن است که ابتدا سیب زمینی را به ورقه های نازک بریده و با دارچین آن را دودی کنید. این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین آ است و می تواند با فعال کردن عصب ها، قدرت تفکر را بالا ببرد.   تخم مرغ سومین ماده غذایی است. بهتر است روز را با تهیه املت خوشمزه با تخم مرغ های تازه آغاز کنید. تخم مرغ های خانگی منبع غنی از چولاین که باعث گسترش فعالیت مغزی و حافظه می شود، هستند و برای کودکان بسیار مفید است. چولاین نوعی ویتامین حلال در آب بوده و جزو گروه ویتامین های ب است.  

توت فرنگی و قره قاط نیز جزو چهارمین مواد غذایی مفید و مغذی برای کودکان هستند. می توانید با مخلوط کردن این میوه ها با ماست، یک دسر خوشمزه برای کودکان تهیه کنید. این میوه ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که ادراک، حافظه و ارتباط ذهنی را در کودک تقویت کرده و باعث رشد فکری و قدرت تمرکز می شود.   پنجمین ماده مغذی برای کودکان حبوبات است. حبوباتی چون لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، عدس، لپه و سایر حبوبات منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که باعث خون سازی در رگ ها و تقویت سلول های عصبی می شوند. می توانید از این حبوبات در سالاد، سوپ و یا آش های مختلف استفاده کنید. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

محققان با کمک اسکن های رایانه ای مغزی به اسرار جدیدی درباره اختلال مرموز اوتیسم دست پیدا کردند.  
دانشمندان متخصصی که در کالج کینگ لندن روی اوتیسم تحقیق می کنند از طریق آزمایشات مغزی دریافته اند که علائم مهمی از این اختلال را می توان به کمک رایانه ها شناسایی کرد. 

 آمارها نشان می دهد که در انگلیس از هر 100 مرد بالغ یک نفر به این اختلال مبتلا هستند. مبتلایان به اوتیسم معمولا دچار درجات مختلف این بیماری می شوند.   به گزارش شورت نیوز، افرادی که به نوع حاد اوتیسم دچار هستند اغلب این دنیا را مملو از سردرگمی می بینند.  اوتیسم یک معلولیت رشدی دائمی است که بر نحوه ای که یک نفر با افراد پیرامون خود ارتباط می گیرد یا با آنها ارتباط برقرار می کند، تاثیر می گذارد.   کودکان و بزرگسالانی که اوتیست هستند برای ایجاد یک رابطه قابل فهم با دیگران مشکل دارند. توانایی آنها برای ایجاد دوستی معمولا به اندازه قابلیت آنها برای فهم اظهارات عاطفی دیگران محدود است.   کسانی که مبتلا به اوتیسم هستند اغلب از ناتوانی های دیگری هم رنج می برند که مربوط به یادگیری است و به همراه اوتیسم در فرد پیدا می شوند ولی هر فردی با چنین شرایطی در سطح معینی در فهم جهان پیرامون خود دشواری دارد.   کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است مشکلاتی در صحبت  کردن با دیگران داشته باشند یا هنگامی که با آنها صحبت می کنید به چشم های شما نگاه نکنند.   کودکان مبتلا پیش از آن که بتوانند توجه خود را به کاری جلب کنند، ممکن است مجبور باشند برای مثال مدادهایشان را ردیف کرده یا جمله مشابهی را بارها و بارها تکرار کنند تا خودشان را آرام کنند. به طور کلی اوتیسم اختلال رشد عصبی است که ویژگی آن تعامل و ارتباط ناقص اجتماعی بوده و همچنین با رفتارهای محدود و تکرار شونده همراه است.   والدین باید توجه داشته باشند که مهمتر از عنوان بیماری پرداختن به درمان آن است. باید در نظر داشت که این کودکان با درمان مناسب و به موقع می توانند مطالب را بیاموزند، رفتارهای درست را از خود نشان داده و در آینده مانند افراد عادی زندگی کنند. اما بدست آوردن این اهداف مستلزم درمان به موقع و درست، تحمل مشکلات و سختی های مربوط به این درمان است.  

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

کاربرد مکمل های آنتی اکسیدانی در بیمارانی که تحت درمان های رایج سرطان هستند یکی از بحث انگیزترین حوزه ها در رشته انکولوژی است.نتایج تحقیقات انجام شده در گذشته نشان داده که میزان کاربرد آنتی اکسیدان ها در بیماران مبتلا به سرطان زیاد است با وجود این هنوز در مورد کاربرد مکمل ها در مبتلایان به سرطان اطلاعات کافی وجود ندارد. 
  آنتی اکسیدان ها هم برای پزشکان و هم بیماران ترکیبات جذابی هستند زیرا این مواد رادیکال های آزاد را خنثی کرده و از ایجاد آسیب بافتی و عضوی به وسیله آن ها جلوگیری می کنند.محققان شروع به ارزیابی این مساله کردند که آیا آنتی اکسیدان ها ممکن است به پیشگیری و درمان بیماری کمک کنند یا خیر اما نتایج بررسی ها قطعی نیستند. 
حقایق مهم
 - بیماران مبتلا به سرطان در ترکیب با شیمی درمانی و اشعه درمانی رایج مکمل های آنتی اکسیدانی مصرف می کنند که این امر سبب افزایش اثر ترکیبات ضد سرطان شده و عوارض جانبی درمان را کاهش می دهد. 
 - بسیاری از انکولوژیست ها نگران این مساله هستند که مکانیسم های حافظتی آنتی اکسیدان ها بین سلول های طبیعی و بدخیم افتراق قایل نشده و بنابراین مکمل ها با فعالیت ضد سرطانی درمان های رایج تداخل کنند. 
 - قدرت و تاثیر تمام مکمل های آنتی اکسیدانی معادل یکدیگر نیست و آنتی اکسیدان ها فعالیت رادیکال های آزاد را از طریق مکانیسم عمل های مختلف خنثی می کنند. 
  - تمام عوامل شیمی درمانی برای فعالیت ضد سرطانی متکی به استرس اکسیداتیو نیستند بنابراین خطر تداخل با مکمل های آنتی اکسیدانی به نوع شیمی درمانی مورد مصرف نیز بستگی دارد. 
  - نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که غلظت پلاسمایی آنتی اکسیدان ها در افرادی که متحمل درمان سرطان می شوند تخلیه می شود و در برخی بررسی نشان داده شده که این کاهش ممکن است با سمیت های مرتبط با درمان ارتباط داشته باشد. 
  - اثربخشی آنتی اکسیدان ها به عنوان درمانی برای سرطان تنها در چند کارآزمایی های کنترل شده تصادفی بررسی شده و بیشتر کارآزمایی های منتشرشده نیز موردی یا غیرتصادفی بوده اند. 
 - در بیشتر کارآزمایی های بالینی منتشرشده از آنتی اکسیدان ها به عنوان عوامل حمایتی یادشده و نتایج این کارآزمایی ها مختلط هستند. 
  - بر اساس یافته های به دست آمده از کارآزمایی های کنترل شده تصادفی، کاربرد مکمل های بتاکاروتن و ویتامین E در ترکیب با اشعه درمانی منع مصرف دارد و باید تا زمان انجام تحقیقات بیشتر و حصول نتایج قطعی از کاربرد این مکمل ها با اشعه درمانی اجتناب شود. 
 - از آن جایی که کاربرد مکمل های آنتی اکسیدانی در طی شیمی درمانی در کارآزمایی های کنترل شده تصادفی اندکی بررسی شده، پزشکان باید تا زمانی که تحقیقات بیشتری به منظور راهنمایی آنان در دسترس قرار گیرد نسبت به توصیه مکمل های آنتی اکسیدانی در طی شیمی درمانی محتاط باشند. 
دیدگاه ها
-   کاربرد آنتی اکسیدان ها در پزشکی رایج است. بیماران مبتلا به سرطان که احتمالا از درمان های معمول ناامید شده و به دنبال روش های درمانی جدید هستند و به آنتی اکسیدان ها به چشم یک نوع درمان طبیعی نگاه می کنند تا دارو معمولا از آنتی اکسیدان ها استفاده می کنند. با وجود این صرف نظر از این که چه کسی از آنتی اکسیدان ها استفاده می کند، اثربخشی این مکمل ها موضوعی بحث برانگیز است.تحقیقات در زمینه بررسی سهم آنتی اکسیدان ها در حفظ و احیا سلامت رو به افزایش است.  

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

     نتایج تحقیقات جدید حکایت از آن دارد که با جلوگیری از بروز دیابت و افسردگی می توان به کاهش موارد فراموشی حاد یا دمنشیا امیدوار بود. 
به گزارش بی بی سی، یک مجله پزشکی در انگلیس با انتشار گزارشی از نتایج یک تحقیق نوشته است: افزایش سطح تحصیلات و بالا بردن میزان مصرف میوه نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش خطر ابتلا به فراموشی حاد داشته باشد. 
در تحقیق جداگانه دیگری نیز مشخص شده است که بسیاری از بیماران مبتلا به فراموشی یا به اصطلاح دمنشیا فرصت معالجات اولیه را به دلیل تشخیص دیرهنگام این عارضه توسط پزشکان از دست می دهند.بسیاری از فاکتورهای خطرزا برای این بیماری، از جمله چاقی مفرط، فشار خون و کلسترول بالا شناسایی شده اند.با این حال محققان انگلیسی و فرانسوی در تحقیقات خود خواستار بررسی این مسئله بودند که رعایت بهداشت عمومی تا چه اندازه می تواند بر کاهش میزان موارد فراموشی در افراد موثر باشد. 
به همین منظور محققان هزار و 400 نفر از افراد مسن را انتخاب کردند و پس از 2، 4 و 7 سال به بررسی علائم فراموشی در آنان پرداختند. آنها همچنین به ثبت اطلاعاتی نظیر قد، وزن، سطح تحصیلات، درآمد ماهانه، تحرک، عادت های تغذیه ای و میزان مصرف سیگار از مشارکت کنندگان در این تحقیق پرداختند و نیز از آنها به منظور سنجش میزان هوش شان یک تست مطالعه گرفتند. 
آنها در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که حذف افسردگی و دیابت از افراد و افزایش میزان مصرف میوه می تواند باعث کاهش 21 درصدی موارد فراموشی در جوامع شود. 
ارتقای سطح تحصیلات نیز می تواند موجب کاهش 18 درصدی در موارد جدید فراموشی در افراد جامعه شود. 
اما برداشتن ژن مرتبط با بیماری فراموشی تنها می تواند 7 درصد در کاهش موارد جدید بیماری فراموشی موثر باشد. 
محققان در تحقیق خود به این نتیجه رسیده اند که انجام آزمایش های اولیه برای تشخیص دیابت و معالجه افسردگی می تواند مهم ترین تلاش برای کاهش احتمال خطر ابتلا به فراموشی محسوب شود. 
به گفته محققان، تشویق به ارتقای سطح تحصیلی و سواد در هر سنی و ترغیب کردن افراد به افزودن بر میزان میوه مصرفی و سبزیجات می تواند تاثیرات مهمی در کاهش میزان موارد این بیماری داشته باشد; البته محققان به این نکته نیز اذعان دارند که ارتقای سطح تحصیلی از اهدافی است که مشکل به دست می آید. 
درباره آلزایمر یا بیماری فراموشی که تشدید آن شخص را به عوارض نقصان عقل و جنون مبتلا می کند، اظهارنظرهای زیادی به عمل آمده و برخی از صاحب نظران براین باورند که شرایط مطلوب زندگی و تغذیه مناسب و محیط  زیست سالم، از خطر ابتلا به آلزایمر در سنین کهولت و پیری می کاهد. 
بی تردید یکی از بهترین روش ها برای بهبود بیماری فراموشی یا آلزایمر، علاوه بر تجویز داروهای مخصوص، تغذیه مناسب به ویژه مواد غذایی حاوی ویتامین هایC   ، E   ، آنتی اکسیدان ها و بتاکارتن است که کمک شایان توجهی به بهبود بیماران سالمند مبتلا به آلزایمر می کند. اما به گفته متخصصان بیماری های روان و اعصاب، روانپزشکان و متخصصان طب سالمندی، آنچه بیش از هر چیز به بیمار بهبود می بخشد طرز برخورد یا به عبارت دیگر نحوه رویارویی و تعامل اطرافیان سالمندان با فرد مبتلا به این بیماری است. 
آلزایمر که به بیماری پیری نیز معروف است به طور کلی ابتدا با یک فراموشی مختصر در افراد سالمند شروع می شود که اگر به موقع متوجه بروز این بیماری در افراد سالمند شویم، بی تردید می توان از مخاطرات بعدی ازجمله تشدید فراموشی، نقصان عقلی و جنون و دیوانگی که سالمندان مبتلا را تهدید می کند، جلوگیری کرد. 
بهتر است در شروع این ناراحتی و در بیمارانی که ابتدا یک فراموشی مختصر دارند، آنها را دلگرم و مطمئن کنیم که این یک فراموشی خوش خیم و زودگذر و قابل پیشگیری است و با یک سری تمرین های روانی برطرف می شود. 
درباره بیماری آلزایمر، طرز بهبود و روش درمان آن و نیز عوامل تاثیر گذار در به تاخیر انداختن یا جلوگیری از بروز این بیماری به طور کلی، اظهارنظرهای متعددی شده است. نتایج برخی از این پژوهش ها حکایت از آن دارد که افرادی که بیشتر سال های عمر خود را در مطالعه و کسب دانش سپری کرده اند، در مقایسه با دیگران، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار می گیرند. 
کارشناسان براین باورند که شیوع بیماری آلزایمر در دهه های آینده گسترشی بیشتر از آنچه تا کنون تصور می شده است، خواهد یافت زیرا با افزایش میانگین امید به زندگی به 80 تا 90 سالگی در چند دهه آینده، روند بیماری آلزایمر در سطح گیتی نیز سیر صعودی به خود می گیرد و آن طور که پیش بینی شده از هر 5 فردی که مرز دهه هشتم زندگی خود را در می نوردند یا به عبارت دیگر سن آنها به 80 سالگی می رسد یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا خواهد شد. 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

1-همجواری یا نزدیکی فیزیکی: صرف نظر از برخورد یا ملاقات اولیه همجواری یا مجاورت است که باعث بروز عشق و یا شدت یافتن و تداوم آن می‌شود و تصور عشق بدون این همجواری دشوار است. به هرحال این همجواری است که باعث می‌شود مثلاً دو همکار یا دانشجوی همدرس کم کم احساس کشش نسبت به یک دیگر کنند و در صورت تداوم این همجواری و وجود سایر عوامل آشنایی اولیه آنان تبدیل به عشق شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥


آکنه منافذ بسته شده غدد چربی (دانه‏های سرسیاه و سرسفید)، جوش‏ها و ضایعات عمیق‏تر (کیست‏ها یا ندول‏ها) است که در صورت، گردن، سینه، پشت، شانه‎ها و حتی بازوها بروز می‏کنند. کم و بیش اکثر نوجوانان به آکنه مبتلا می‏شوند. با این ‏حال این بیماری به گروه سنی خاصی محدود نمی‏شود و بزرگسالان حتی تا 40 سالگی نیز می‏توانند به آن مبتلا شوند. به گزارش ایسنا، اگر چه آکنه معمولاً بعد از چند سال خود به خود خوب می‏شود ولی نمی‏توان آن را به حال خود رها کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

چند نکته‌ی مهم برای دخترخانم‌ها (قبل از برقراری ارتباط عاطفی عمیق در دوران نامزدی)
در زیر، نکته‌هایی برای دخترخانم‌هایی که قصد ازدواج دارند، ارائه شده که لازم است در دوران اولیه‌ی آشنایی با همسر آینده‌شان به آن‌ها توجه و دقت کافی داشته باشند. باعجله و بدون ‌آگاهی عمل کردن، موجب یک عمر پشیمانی خواهد شد. به توصیه‌های زیر که به شما در شناخت مرد مناسب زندگی‌تان کمک می‌کند، توجه کافی داشته باشید:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

شناخت و جنسیت
کودکان چگونه یاد می گیرند که پسران و دختران را چطور باید شناخت؟و آیا پسران و دختران عملا متفاوت فکر می کنند؟ این دو سئوال رشد شناختی را به رشد جنسیتی پیوند می زند. در بحث نظریه رشد شناختی پیاژه طرح واره چهارچوبی ذهنی است که افکار فرد را سازماندهی و هدایت می کند.در نظریه جدیدی گفته   می شود که کودکان متاثر از آنچه در فرهنگشان رفتار مناسب دختران و پسران گفته می شود، د


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

دو نوع درمان رفتاری شناختی برای درمان بیماری وسواسی جبری (OCD) وجود دارد :

مواجهه سازی و پیشگیری از پاسخ عملی (ERP) و درمان شناختی.

مواجهه سازی و پیشگیری از پاسخ عملی

این روشی برای توقف تقویت دو جانبه رفتارهای جبری و اضطرابهای ماست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

اغلب عشق حالتی انفعالی در نظر گرفته می‌شود که عارض می‌گردد یا از دنیایی ناشناخته فرا می‌رسد و بر آدمی مستولی می‌شود. امّا عشق هم مانند بسیاری از پدیده‌ها نیاز به وجود عوامل و شرایط خاصی دارد تا به وجود آید.مثلاً برای بروز عشق یا عاشق شدن وجود آمادگی قبلی ضرورت دارد. یک فرد در هر شرایط و هر زمانی آمادگی عاشق شدن را ندارد. در حقیقت برای عاشقی سه شرط عمده باید وجود داشته باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

از میان همه تصمیماتی که در زندگی خود می‌گیرید، فقط معدودی از آنها بسیار با اهمیت هستند، مثل انتخاب همسر که می‌خواهید عمری با او زندگی کنید.

از میان همه تصمیماتی که در زندگی خود می‌گیرید، فقط معدودی از آنها بسیار با اهمیت هستند، مثل انتخاب همسر که می‌خواهید عمری با او زندگی کنید.

یک انتخاب اشتباه می‌تواند زندگیتان را تباه کند، باعث شود روز و شب را در نومیدی و ناکامی بسر برید، شما را افسرده یا نگران کند،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

ب) به رسمیت شناختن نقش بنیادین بافت:

اگرچه پیاژه در آغاز به اهمیت نقش محیط در رشدشناختی توجهی نداشت و معتقد بود تمامی افراد در محیط‌های متفاوت، همان ترتیب معمول رشد شناختی را طی خواهند کرد، اما بعدها این موضع خود را تعدیل کرد. نو پیاژه‌ای‌ها به سرعت این موضع را پذیرفتند که یادگیری و رشد، کمتر در بین حوزه‌های متفاوت همخوان است و بیشتر بر بافت متکی است. اثرگذارترین نظریه‌پردازی که بر تعدیل نظریات طرفداران نظریه پیاژه در این زمینه موفق شد ویگوتسکی بود. دو اندیشه وی که اثربخش‌تر بودند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

یک متخصص روانشناس سلامت و استادیار دانشگاه، درمان‌های گروهی اعتیاد را موثرتر از درمان‌های صرفا دارویی وابستگی به مصرف مواد افیونی، عنوان و تصریح کرد: اثر بخشی درمان دارویی اعتیاد با به کارگیری روش درمان گروهی به میزان بسیار قابل توجهی افزایش می‌یابد. ..


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

عوارض جانبی

برخلاف گزارش های اخیر رسانه ها که حاکی از عوارض جانبی شدیدی برای محرک ها هستند باید گفت که اثرات این داروها در مقایسه با دیگر طبقات داروها خفیفتر است. متداولترین عوارض جانبی این داروها کاهش اشتها و بی خوابی است عوارض متعدد دیگر مانند نشانه های جسمانی ( مثلا سردرد یا دردهای معده ) افزایش تنش , افزایش بازداری ها و افزایش ضربان قلب یا فشار خون می تواند با درمان محرک در موارد کمی همراه باشد در کل فراوانی و شدت


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

تعبیر افراد از یک تخت خواب مطلوب به طرز فکر افراد بر می گردد و از فردی تا فرد دیگر متفاوت است ولی می بایست اطمینان حاصل کنید تختخوابی را دارید که درآن احساس راحتی و آرامش می کنید

علاوه بر این، اختلال در خواب شبانه با ایجاد یک سری تغییرات هورمونی و نیز اشکال در سوخت و ساز طبیعی بدن می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری های چاقی، دیابت و حتی بیماری های قلبی را فراهم نماید.

باید بدانید که اگر از بیماری هایی مانند چاقی و اختلالات خوردن رنج می برید و نیز در خوابیات مشکل دارید، می توانید عادات رفتاری خود را برای دستیابی به یک خواب بهتر شبانه تغییر دهید. ممکن است توانایی کنترل و یا محدود کردن تمام عواملی که با خوابتان مداخله دارند را نداشته باشید ولی می توانید یک سری عادات رفتاری که تقویت کننده خواب راحت شبانه هستند را در خود تقویت نمایید.

اگر شما مشکلاتی را در خواب و یا به خواب رفتن تان دارید می توانیدد از توصیه های ذیل استفاده نمایید:

۱) هر روز در یک ساعت مشخص و مقرر به خواب بروید و از خواب برخیزید و حتی در تعطیلات نیز این ساعت ها را رعایت فرمایید. پیروی از یک برنامه مشخص به تقویت چرخه خواب و بیداری بدنتان کمک کرده و کمکتان می کند که شبها راحت تر به خواب بروید.

۲) قبل از خواب حجم زیادی از آب و غذا را مصرف نکنید. حداقل دو ساعت قبل از خواب، یک شام سبک را مصرف نمایید. اگر مستعد ابتلا به سوزش معده هستید از مصرف غذاهای پر ادویه و پر چرب که موجب تشدید سوزش معده و ممانعت از یک خواب راحت می شوند پرهیز نمایید.

همچنین مقدار مصرف نوشیدنی ها را قبل از خواب محدود نمایید. مصرف مایعات بیش از حد می تواند موجب از خواب پریدن های مکرر در شب به منظور مراجعه به دستشویی گردند.

۳) از مصرف نیکوتین و مواد حاوی کافئین در بعد از ظهرها پرهیز نمایید. چرا که این موارد محرک هایی هستند که می توانند موجب بیدار نگه داشتن شما گردند. افرادی که سیگار مصرف می نمایند اغلب در شب ها دچار مشکلاتی هستند. سیگار کشیدن در تخت خواب نیز بسیار خطرناک است. از ۴ ساعت قبل از فرا رسیدن زمان مقرر خوابتان، از مصرف کافئین اجتناب نمایید. بدن شما کافئین را ذخیره نمی نماید ولی چندین ساعت زمان می برد تا اثرات مخرب کافئین در بدنتان از بین بروند. علاوه بر این نشان داده شده است که مصرف الکل نیز خواب راحت را مختل می نماید.

۴) فعالیت بدنی منظم داشته باشید. فعالیت بدنی منظم و به ویژه تمرینات هوازی می توانند به شما کمک نمایند که زودتر به خواب فرو روید و روند خواب شما را راحت تر نمایند. هر چند برای برخی افراد ورزش کردن درست قبل از خواب، ممکن است روند به خواب رفتن آنها را دشوار نماید.

۵) اتاق خواب خود را سرد، تاریک و راحت نگه دارید و اتاقی را فراهم کنید که برای خوابیدن ایده آل باشد . روشنایی، حرارت و رطوبت و صداهای اتاق خواب تان را بر اساس ترجیحات خود تطابق دهید. اگر نور به اتاق شما راه دارد و مانع خواب راحت در شما می گردد می توانید از پرده های تیره و چشم بند استفاده نمایید و یا اگر سر و صدایی شما را آزار می دهد می توانید از گوشی و صداگیر های مخصوص گوش استفاده نمایید. همیشه پتوی اضافه در اتاقتان داشته باشید و شرایط آب و هوایی اتاق را مناسب حال خود مهیا کنید.

۶) شب ها زود بخوابید: چرت زدن های روزانه می توانند از میزان خواب شبانه شما بکاهند لذا خواب روزانه خود را به نیم ساعت خواب در بعد از ظهرها محدود نمایید . اگر شب کار هستید و یا شیفت های کاری شبانه دارید در مواقع خواب اگر نور مانع خواب کافی در شما می شود پرده های پنجره را بکشید که نور آفتاب ( عاملی که ساعت طبیعی بدنتان را تنظیم می نماید) ، خواب شما را مختل ننماید. اگر روزها کار می کنید و شب ها می خوابید ولی بیدار شدن از خواب برایتان دشوار است ، پرده های پنجره را کنار بکشید و اجازه دهید که نور خورشید به بیدار شدن شما کمک نماید.

۷) تشک و بالش راحتی را انتخاب نمایید : تعبیر افراد از یک تخت خواب مطلوب به طرز فکر افراد بر می گردد و از فردی تا فرد دیگر متفاوت است ولی می بایست اطمینان حاصل کنید تختخوابی را دارید که درآن احساس راحتی و آرامش می کنید.

۸) یک جریان روتین و منظم از الگوی خواب را شروع نمایید . هر شب قبل از خواب یک فعالیت مشخصی را انجام دهید که جزئی از ساعت بدنتان گردد که به بدنتان اطلاع دهد زمان استراحت فرا رسیده است. برای مثال هر شب قبل از خواب یک حمام و یا دوش آب گرم بگیرید یا کتاب مطالعه کنید و یا به موسیقی ملایم گوش فرا دهید. انجام فعالیت های آرام بخش در نور کمتر نیز می تواند گذر بین بیداری و خواب را تسهیل نمایند.

۹) وقتی که خسته هستید به تخت خواب برونید و چرا غها را خاموش نمایید. اگر در طی ۱۵ ۲۰ دقیقه پس از اینکه به تختخواب رفتید به خواب فرو نرفتید می بایست از رختخواب برخیزید و به کار دیگری بپردازید و هر زمان که خسته شدید مجددا به تختخواب باز گردید ، برای به خواب رفتن زیاد خود را آزار ندهید و خود را تحت فشار نگذارید چرا که تقلای بیش از حد و استرس، تنها از خواب شما ممانعت خواهند کرد.

۱۰) به عنوان آخرین راه حل اگر با روش های قبلی به موفقیت نرسیدید از قرص خواب استفاده نمایید : باید بدانید قبل از مصرف هر گونه داروی خواب آور با پزشک معالج تان مشورت نمایید. او می تواند به شما اطمینان بخشد که قرص ها اثر متقابلی بر روی دیگر داروهای مصرفی تان و یا شرایط بالینی تان نداشته باشند . همچنین پزشک معالج تان می تواند در تخمین بهترین دوز مصرف شما را یاری رساند . اگر تصمیم به ترک داروی خواب آور گرفتید می بایست دوز دارویتان را به تدریج کاهش دهید.

اگر با مصرف داروی خواب آور احساس خواب آلودگی و گیجی در طی روز پیدا می کنید با پزشک معالج تان در مورد تغییر دوز داروها و یا عدم ادامه دادن مصرف دارو مشاوره نمایید. تقریبا اکثر افراد ندرتا دچار بی خوابی های شبانه می شوند ولی اگر مکررا مشکلاتی را در خواب تان دارید به پزشک مراجعه نمایید.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

 

یک متخصص تغذیه گفت: گیاه دارویی شیرین‌بیان برای درمان زخم‌های معده، التهاب معده و تقویت معده مفید است.مرتضی صفوی ، افزود: شیرین‌بیان یکی از گیاهانی است که برای معالجه زخم و درد معده استفاده می‌شود. وی گفت: ریشه شیرین‌بیان به عنوان ضد آسم، ضد التهاب و ضد سرفه محسوب می‌شود و از آن برای شیرین کردن برخی از داروها استفاده می‌کنند. این متخصص تغذیه در گفت‌وگو با فارس اضافه کرد:‌از عصاره شیرین‌بیان برای بالا بردن فشار خون استفاده می‌کنند. شیرین بیان التیام دهنده زخم‌ها، آرام‌کننده اعصاب، برطرف‌کننده تب‌های کهنه و قدیمی است.

 

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

 

یک متخصص تغذیه گفت: فندق سرشار از ویتامین B6 است و مصرف آ‌ن در سلامت عضلات نقش مهمی دارد.مریم مرادوف افزود: فندق سرشار از ویتامین‌های گروه B و E است. وی گفت: هر 100گرم فندق 650 کالری انرژی دارد و منبع غنی از ویتامین E است. ویتامین E یکی از آنتی‌‌اکسیدان‌های مهم است که از بروز بیماریهای قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند و مانع ایجاد پلاک در رگهای خونی می‌شود. این متخصص تغذیه اضافه کرد: هر 100 گرم فندق 63 درصد چربی و حدود 14 درصد پروتئین دارد، مقدار مناسبی فسفر نیز دارد که در تولید انرژی نقش مهمی دارد.مرادوف در گفت‌وگو با این وب لاگ گفت: فندق پتاسیم و کلسیم مناسبی دارد که از بروز فشار خون پیشگیری می‌کند به طوری که هر 100 گرم فندق 140 میلی‌گرم کلسیم دارد. در فندق آهن مناسبی وجود دارد و برای کسانی که دچار کم‌خون هستند مفید است. وی افزود: فندق سرشار از منگنز است و در متابولیسم مواد در بدن مؤثر است. سرشار از اسید‌های چرب غیراشباع و ویتامین B6 است که در سلامت عضلات مؤثر است و از بیماری‌های قلبی- عروقی پیشگیری می‌کند. مرادوف گفت: کودکانی که لاغر هستند می‌توانند از فندق به عنوان میان وعده استفاده کنند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

یک متخصص پوست و مو گفت: مصرف غذاهای آماده، چرب و شیرین اثر منفی بر بهداشت و سلامت پوست دارد.حسین طباطبایی افزود: 4 نوع پوست خشک، نرمال، چرب و مختلط وجود دارد که رعایت اصول بهداشتی و مراقبت از سلامت پوست با توجه به نوع آن اهمیت دارد.

وی گفت: مصرف غذاهای طبیعی، تازه و تهیه شده از میوه‌ها و سبزی‌ها اثر مثبتی بر سلامت پوست دارد و مصرف غذاهای آماده، چرب و شیرین اثر منفی بر بهداشت و سلامت پوست دارد. این متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با ما اضافه کرد: در درمان‌های جوش‌های صورت بسته به شدت علائم پوستی و مدت زمان ظهور علائم آن، پسر یا دختر بودن بیمار یا سن بیمار متفاوت است. طباطبایی گفت: برای درمان جوش‌ها می‌توان از آنتی‌بیوتیک‌های موضعی، خوراکی، بندزوئیل (در زنان) و هورمون‌های جنسی استفاده کرد.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

مراحل رشد زبان
حیوانات جهان رابه صورت مستقیم درک و تجربه میکنند ولی انسان نه . انسانها جهان را از طریق استفاده از ابزارها یا نشانه ها درک می کنند. از بین این سیستم های نشانه ای می توان به سیستم های شمارش , نوشتاری , نقشه ها و زبان اشاره کرد. ویگوتسکی اظهار می دارد انسانها در سوگیری ها , قواعد و الزامات زبان ساخته می شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

داروهای ضد افسردگی و عوارض آن

گروهی از پزشکان فنلاندی در یک مطالعه جدید هشدار دادند که مصرف قرص‌های ضد افسردگی خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را افزایش می‌دهد. این یافته حاصل بررسی روی اطلاعات بدست آمده از 150 هزار فنلاندی بالغ طی سالهای 1995 تا 2005 است که از میان آنها 9197 نفر مداوم از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کردند. به گزارش خبرگزاری شینهوا، بر اساس این بررسی‌ها، احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم برای افرادی که داروی ضد افسردگی مصرف نمی‌کنند 1/1 درصد و برای افرادی که بیش از 400 روز از این داروها مصرف می‌کنند 3/2 درصد افزایش می‌یابد. این آزمایشات هم چنین نشان می‌دهد که داروهای ضد افسردگی سبب افزایش وزن نیز می‌شوند به طوری که اگر فردی بیش از 200 روز مداوم از این قرص‌ها استفاده کند هر سال یک کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند. دیابت نوع دوم شایعترین نوع دیابت است و اغلب پس از 40 سالگی در افراد مستعد بروز می‌کند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

شکم انسان از عضلاتی قوی پوشیده شده که نگهدارنده اماء و احشاء است . ورزش نکردن ، انجام فعالیت های نشسته و مصرف کالری بیش از نیاز ، موجب تجمع چربی در منطقه شکم می شود ؛ در این صورت عضلات شکم ، سفتی و حالت اولیه خود را از دست داده و شکل ظاهری اندام افتاده شده و چربی ذخیره ای شکم به حالت گره دار احساس می شود . به علاوه ، تجمع چربی درمنطقه شکم به خصوص در خانمها خطر ابتلا به دیابت و عوارض عروقی را چند برابر می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

پله های دادگاه را بالا و پایین میروند ، هنوز 6 ماه از عقد نگذشته با آشفتگی خاطر ، آبروی ریخته شده را چه کند ، اونطرف دختری که با صدها ارزو راهی خانه بخت شده گریه میکنه خودش رو مخفی میکنه تا مبادا یه اشنا اونو ببینه هنوز 6 ماه نشده اسم شوهر در شناسنامه درج شده تا همین چند روز پیش به فکر ساختن زندگی خود بودند غافل از اینکه  شاید چیزی که به آن حتی یک درصد فکر نمیکردند اتفاق بیافتد  .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

فقط 30 دقیقه راه رفتن در روز خطر مرگ بر اثر سرطان روده را کاهش می‌دهد. 30 دقیقه راه رفتن در روز نه تنها خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته را کاهش می‌دهد بلکه یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ است.البته دانشمندان متوجه شدند حتی بعد از ابتلا به سرطان نیز انجام این کار می‌تواند نقش مهمی در کاهش علائم بیماری و افزایش سرعت بهبودی آن بازی کند.در یکی از این مطالعات دانشمندان اطلاعات پزشکی بیش از 150 هزار زن و مرد را مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیقات میزان فعالیت بدنی این افراد در بین سال‌های 1982 تا 1997 به دقت بررسی شد.در این بین دانشمندان تعداد تشخیص سرطان روده بزرگ را در بین سال‌های 1998 تا 2005 و هم‌چنین تعداد مرگ و میر بر اثر این سرطان را که در این مدت اتفاق افتاد به دقت ثبت کردند.دکتر کاتلین وولین از دانشگاه واشنگتن در این باره گفت: اگرچه سود اصلی ورزش برای افرادی است که زمان بیش‌تری از عمر خود را به آن اختصاص دهند، اما اگر شما هم می‌خواهید از فواید فعالیت بدنی بهره‌مند شوید لازم نیست حتمال دونده ماراتن یا یک ورزشکار حرفه‌ای باشد.فقط 30 دقیقه راه رفتن در روز می‌تواند احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مختلف را در بدن شما کاهش دهد. این کار هم‌چنین تاثیر زیادی در بهبود حالت روحی شما دارد و به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند.معمولا همیشه در ابتدای سال جدید بسیاری از مردم تصمیم می‌گیرند ورزش کردن را شروع کنند یا با گرفتن رژیم وزن خود را کاهش دهند. اما معمولا این وعده‌ها هیچ گاه محقق نمی‌شوند. بسیاری دیگر هم تصور می‌کنند اکنون برای ورزش کردن دیر شده است و دیگر افزایش فعالیت بدنی سودمند نخواهد بود.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

قطره آهن یکی از مکمل‌های غذایی مهم برای نوزادان است. در اینجا 7 روش برای استفاده از این قطره که برای بدن نوزادان بسیار مفید و حائز اهمیت است می‌آید:

1- بهتر است بعد از قطره کمی آب به کودک بنوشانید یا در صورت‌امکان روی دندان را با پنبه مرطوب پاک کنید. چون با چکاندن قطره در قسمت انتهایی دهان ممکن است مقداری از آهن با بزاق دهان ترکیب شده باشد و همراه آن روی دندان منتقل شود.

2- در مواردی که کمی از دندان کودک دچار تغییر رنگ شده است، شاید بهتر باشد ‌ مقدار بسیار اندکی خمیر دندان مخصوص کودکان را روی مسواک گذاشته و در شبانه روز دو مرتبه دندان‌ها را مسواک بزنید. با این کار معمولا رنگ تیره و ظاهر نامطبوع دندان از بین می‌رود و دندان تا حدی ظاهر طبیعی پیدا می‌کند. ضمن اینکه سلامت سایر دندان‌ها هم حفظ می‌شود.

3- ریختن قطره در حلق کودک با جلوگیری از پخش شدن آن در حفره دهان احتمال تیره‌شدن را کمتر می‌کند.

4- استفاده از آب یا کمی آب پرتقال هم می‌تواند به شسته شدن دهان کودک از دارو و کاهش عارضه تغییر رنگ کمک کند.

5- قطره آهن باعث سیاه‌شدن رنگ مدفوع می‌شود. پس نگران نشوید.

6- بین دو وعده شیردهی به نوزاد قطره آهن بدهید تا شیر مانع جذب آهن نشود.

7- اهمیت آهن در بدن کودک آن قدر مهم است که نباید به هیچ بهانه‌ای حتی احتمال پوسیدگی دندان، مصرف آن را قطع کرد.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

دکتر دانیل گلمن

 

یکی از موارد آموزنده که باید مورد توجه قرار بگیرد سوءاستفاده جنسی از کودکان است. در آمریکا هر ساله در حدود دویست‌هزار مورد سوءاستفاده جنسی گزارش می‌شود که هر ساله 10درصد به آن اضافه می‌شود. بیش‌تر کارشناسان معتقدند که بین 20 تا 30 درصد از این تعداد را دختران و تقریبا نیمی از آن را قربانیان پسر تشکیل می‌دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

اصول پیشگیری از اعتیاد با توجه به مدل مراحل تغییر و تئوری شناختی اجتماعی در کارگران پتروشیمی:

 پیشگیری چیست؟

یعنی جلوگیری از وقوع یک اتفاق و پیشگیری از اعتیاد یعنی به کارگیری اقداماتی که منجر به کاهش ابتلای افراد به اعتیاد شده و این اقدامات برای کاهش عواملی که افراد را در معرض خطر قرار می دهد و افزایش عواملی که افراد را از مصرف مواد حفظ می کنند به کار برده می شود. لازم به ذکر است که در این راهنما اصول مدل TTMو تئوری SCT جهت پیشگیری به کار برده شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

وقتی فرد جدیدی را به کارکنان خود اضافه می‌کنید، از او انتظار فکر کردن نداشته باشید؛ بلکه او را برای کاری که باید انجام دهد استخدام کنید.

 

البته او باید برای خود صاحب فکر باشد. با این کار شما به او یاد می‌دهید که چه طرز فکری دارید. وقتی این کارمند با شیوه‌های شما آشنا شد و آن‌گاه که یاد گرفت چگونه فکر می‌کنید، اولین قدم را برای تبدیل شدن به یک کارمند خوب برداشته و آن شخصی می‌شود و درست همان کاری را می‌کند که شما می‌خواهید. اما وقتی از یک کارمند جدید انتظار داشته باشید معماهای کار شما را حل کند،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥

پاره شدن پرده بکارت ، در حقیقت نمود خارجی جریانی بسیار پیچیده است که باید آن را آغاز "زنانگی" و پایان "دوشیزگی" شمرد.
تازه عروس بنا به طبیعت ، از نخستین اکراه و هراس دارد و علت آن معمولا درد جسمانی نیست که اگر همراه با آرامش و خودداری و صبوری مرد باشد خیلی جزئی است. غالبا خود دختر هم نمی داند علت این هراس و اکراه در کجاست ؟ در واقع تازه عروس در این مرحله دچار نوعی " شرم " نیز هست . همه این علت ها را باید در جای دیگری جستجو کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٥


افطار

یک روان شناس بالینی معتقد است: فرد روزه دار ، تغییراتی در رفتارهایش انجام می دهد که برخی از این تغییرات مانند: راستگویی ، صداقت و سلامت اجتماعی را می توان به طور عمیق تر در شخصیت فرد بعد از ماه مبارک مضان نیز مشاهده کرد.  

 

ناصر قاسم زاده روان شناس بالینی و استاد دانشگاه الزهرا در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی برنا در خصوص تاثیر روزه داری بر سلامت روان اجتماع گفت: سلامت جسمی و روانی لازم و ملزوم یکدیگر هستند و تحقیقات به عمل آمده بیانگر این است که آداب روزه داری ارتباط مستقیم با سلامت جسمی و روانی دارد.

 

قاسم زاده در ادامه افزود: امساک کردن و خودداری از تناول در ماه رمضان تاثیر بر بافت های بدن از جمله تنظیم جریان خون ، بافت قلب و دیگر سیستم های بدن می گذارد. همچنین بدن یک استراحت و انرژی دوباره می گیرد و بافت های بدن از یک نوع شادابی برخوردار می شوند به شرطی که آداب روزه داری درست انجام گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه سلامت جسم، باعث سلامت روان می شود ، تصریح کرد: روزه گرفتن تاثیرات خاصی بر بهداشت روان دارد. آداب و رسومی که فرد روزه دار حین روزه داری انجام می دهد مانند : اجتناب از انجام برخی رفتارها و اعمال در زندگی و روابط بین فردی ، به نوعی تمرین رفتار محسوب می شود.

تمرین هایی که در این ماه توسط افراد روزه دار صورت می گیرد ، همان تمرین های رفتاری در علم روان شناسی و رفتار شناسی است که باعث افزایش اعتماد به نفس ، اراده و عزم جدی در زندگی افراد در طول سال می شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تحقیقات علمی نشان می‌دهد که فریضه عبادی روزه به غیر از جنبه‌های مثبت روحی و معنوی ، آثار و کارکردهای اجتماعی زیادی نیز به دنبال دارد. تمرین هایی که در این ماه توسط افراد روزه دار صورت می گیرد ، همان تمرین های رفتاری در علم روان شناسی و رفتار شناسی است که باعث افزایش اعتماد به نفس ، اراده و عزم جدی در زندگی افراد در طول سال می شود.

 

قاسم زاده به تاثیرات روزه داری بر شخصیت افراد اشاره کرد و افزود: فرد روزه دار برای صحیح بودن روزه خود یک سری تغییراتی در رفتارهایش به وجود می آورد که برخی از این تغییرات مانند : راستگویی ، صداقت و سلامت اجتماعی را می توان به طور عمیق تر در شخصیت فرد پس از ماه مبارک رمضان نیز مشاهده کرد. این تغییرات در جهت رشد ، کمال ، آرامش و اجتناب از بسیاری رفتارها است که در روابط بین فردی و اجتماعی به طور معمول مشاهده می شود.

 

این روان شناس بالینی در خاتمه با بیان اینکه اثرات روزه را می توان در جامعه و در بین افراد به وضوح مشاهده کرد گفت: همه ساله با شروع ماه مبارک رمضان آمار قتل و جنایت در کشور کاهش پیدا کرده و روحیه کمک به هم‌نوع و پرهیز از رفتارهای ضد اجتماعی و ناپسند به وضوح در بین مردم آشکار می شود که می توان چنین روحیاتی را در طول سال با آموزه های صحیح دینی و امیدوارکردن مردم به بخشش و رحمت الهی و ریشه های عمیق دینی، تقویت کرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠


ویژگی همیشگی این افراد در طول عمرشان قرا گرفتن در طیف افسردگی است. این افراد بدبین ، ناتوان از احساس لذت ، فاقد اعتماد به نفس و بطور مزمن غمگین هستند. این اختلال تازه در Dsm-Iv طبقه بندی شده است. ولی تعدادی از روان پزشکان اروپایی ویژگی این افراد توصیف کرده‌اند. توصیف کلاسیک شخصیت افسرده در سال 1963 توسط آرتور تویز (Arthur Toyes) و لاورنس کولب (Lourence Kolb) ارائه شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 

پزشکان هلندی ادعا کرده‌اند مادرانی که تمایل دارند صاحب فرزند دختر شوند، می‌توانند با گنجاندن میوه و سبزی زیاد در رژیم غذایی‌شان به آرزوی خود دست پیدا کنند. این پزشکان دریافته‌اند که مصرف غذاهایی که منابع غنی از دو ماده معدنی کلسیم و منگنز هستند مثل سبزیجات سبز رنگ پیش از باردار شدن، احتمال به دنیا آوردن فرزند دختر را افزایش می‌دهد. این متخصصان با مطالعه روی گروهی از زنان داوطلب متوجه شدند که با دنبال کردن این رژیم غذایی، 80 درصد از آنها فرزند دختر بدنیا آوردند.از سوی دیگر زنانی که بیشتر از خوراکی‌های حاوی پتاسیم و سدیم مثل موز و سیب زمینی استفاده کرده بودند، احتمال پسرزایی بیشتری داشتند البته این مورد دوم هنوز به طور جداگانه مورد آزمایش قرار نگرفته است.

این متخصصان معتقدند که دنبال کردن یک رژیم غذایی خاص و درست به زوج‌های جوان کمک می‌کند که جنسیت کودک خود را تا حد زیادی بتوانند تعیین کنند. به گزارش روزنامه دیلی میل، این رژیم غذایی باید چندین هفته پیش از باردار شدن به کار گرفته شود. این متخصصان برای دستیابی به نتایج فوق مدت 5 سال روی 172 زوج آزمایش کردند که تمایل داشتند فرزند دختر داشته باشند.این یافته در مجله زیست پزشکی تولیدمثلی منتشر شده است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 

متخصصان تغذیه در آمریکا تاکید کردند کسانی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای الگو می‌گیرند علاوه بر این که به سلامت جسمی خود کمک می‌کنند، ذهن تواناتری نیز دارند و این نوع رژیم غذایی برای سلامت مغز و ذهن نیز مفید است. این نوع رژیم غذایی که شامل مصرف زیاد میوه‌ها و سبزی‌ها، حبوبات، روغن زیتون و ماهی و مصرف بسیار اندک گوشت قرمز است از بروز بیماریهای مختلف مثل امراض قلبی، سرطان و دیابت جلوگیری می‌کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، دکتر کریستین تانگنی، استاد مرکز پزشکی دانشگاه «روش» در شیکاگو در این باره خاطرنشان کرد: برای بررسی تاثیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای روی فعالیت مغز، ما عادات تغذیه‌ای و عملکردهای ذهنی را در 4000 داوطلب 65 ساله و مسن‌تر بررسی کردیم. وی افزود: این بررسی‌ها تایید کرد که غذاهای سنتی مدیترانه‌ای استرس اکسیدیته و التهاب در مغز را که در بروز بیماری آلزایمر نقش دارند، کاهش می‌دهد. شرح این مطالعات در مجله «تغذیه بالینی‌» منتشر شده است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

مطالعات کروموزومی

سندرم X شکننده نه تنها با عقب ماندگی ذهنی بلکه با اوتیسم نیز رابطه دارد .طی دو مطالعه رواج این سندرم در بین مبتلایان به اوتیسم 5/2 تا7 درصد گزارش شده است .نابهنجاریهای دیگر مثل اسکلروزتوبروز و غیر طبیعی بودن کروموزوم شماره 15 نیز با اوتیسم رابطه

نشان می دهند(هرت زیگ،2009).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

بی خوابی برای بیان درک حالات ناخوشایند یا شکایت از خواب نامناسب به علت مشکل در به خواب رفتن ، بیدار شدن مکرر در خلال شب همراه با ناتوانی یا اشکال در به خواب رفتن مجدد ، بیدارشدن خیلی زود در صبح و خوابی که باعث تجدید قوا نشود، بکار میرود.

بی خوابی با تعداد ساعتهای خوابی که فرد دارد یا اینکه چه مدّت طول می کشد تعیین نمی شود.افراد مختلف به طورطبیعی در نیازشان به خواب و میزان رضایتمندی شان از خواب متفاوت هستند.بی خوابی ممکن است در طول روز


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

درمان‎هایی که بر اساس مطالعات فعلی در درمان اعتیاد ‏موثر نیستند و به این علت از نظر علمی قابل تایید ‏نبوده و لذا در حال حاضر غیرمجاز طبقه‌بندی می‌شوند ‏فراوان بوده و همه آن‎ها در اینجا قابل ذکر نیستند. ‏معروف ترین آنها عبارتند از:‏
‏ لیزر درمانی:
دو ساز و کار از سوی کسانی که به این ‏روش بیمار می بینند مطرح شده است. اول، اشعه لیزر ‏موجب تغییر ساختار در هموگلوبین مغز شده و در نتیجه ‏کارکرد مغز و ولع و کار گیرنده‎های افیونی تحت‌الشعاع ‏قرار می‎گیرد. دوم، با تابش لیزر به نقاط حساس بدن ‏ترشح آندورفین ها (مورفین درونی بدن) بالاتر رفته و ‏تحمل علایم ترک آسان می‌شود. اینکه واقعاً چنین تغییراتی ‏اتفاق بیفتد، یا در صورت وقوع اثربخش باشد، هیچ یک ‏به اثبات نرسیده است. ضمن این که بی‎ضرر بودن ‏استفاده از اشعة لیزر نیز می‎بایست به اثبات برسد.‏
عمل جراحی و/ یا دستکاری مغز: در صورت قطع یا انجماد مسیرهای ‏عصبی ممکن است اعتیاد از بین برود، اما همراه با آن ‏کارکردهای بسیار دیگری نیز بی‌دلیل از دست می‎روند. ‏بنابراین می‎بایست اثبات شود که اثربخشی احتمالی بسیار ‏بیشتر از عوارض این روش است. تبدیل حیات معتادان به ‏حیات نباتی از نظر اخلاق پزشکی نمی‌تواند قابل قبول ‏باشد.‏
عمل جراحی و/یا دستکاری اعصاب سمپاتیک گردنی- ظاهراً با توجیه ‏کاهش عوارض سم‌زدایی، در تعدادی از معتادان عصب ‏سمپاتیک قطع شده است.این روش پایة علمی قابل توجیهی ‏ندارد از سوی دیگر اخلاق پزشکی آسیب رساندن دایم به ‏بخشی از بدن را برای کاهش علایمی موقتی موجه نمی‌داند.
‏ انرژی درمانی: اثربخشی چنین روشی بسیار پرسش‌برانگیز بوده ‏و حتی ساز وکاری شبه‌علمی نیز برای آن ارایه نشده‌ ‏است. ‏
درمان از طریق پست/درمان از طریق اینترنت: در این روش بدون تماس ‏رودررو با پرسنل پزشکی دارو تجویز و ارسال می‌گردد. ‏چنین روشی از نقطه نظر علمی به دلیل وجود خطرات ‏بسیار غیر قابل قبول است. در این روش داروها ‏استاندارد نبوده و تجویزکننده دارو هویت علمی شناخته ‏شده ای ندارد.‏
حجامت: توجیه علمی این روش و اثربخشی آن کاملاً معلوم ‏نیست. صرف نظر از تأثیر درمانی این روش، می‎بایست خطر ‏تماس با خون افرادی که در خطر بالای بیماری‌های عفونی ‏منتقل شونده از خون قرار دارند باید در نظر گرفته ‏شود.‏
واکسن اعتیاد:
گفته می‎شود که به واسطه ایجاد پادتن علیه ‏مورفین، بیماران نسبت به مصرف مواد افیونی دچار ‏واکنش آلرژیک شده و قادر به مصرف نخواهند بود. این ‏مسأله هنوز جای ابهام بسیاری دارد و تأییدشده نیست.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

میراث تاریخی مدفون لائودیکا دومین شهر بزرگ آناتولی غربی بعد از افس از سوی باستانشناسان از زیر زمین بیرون آورده خواهد شد.

کلیسای صلیب مقدس که در خلال حفاریهای شهر لائودیکا در دنیزلی کشف گردید یکی از ۷ کلیسایی است که در انجیل نام آن ذکر شده است.

محل غسل تعمید کلیسا که بسیاری از بخشهای آن بافت خود را حفظ کرده است یکی از قدیمیترین تعمیدگاههای جهان مسیحیت بشمار می رود.

این محل تاریخی ۲ هزار و پانصد ساله دارد.

کلیسایی که در خلال حفاریهای انجام گرفته توسط دانشگاه پاموک کاله کشف شد بین سالهای ۳۱۲ تا ۳۲۰ بدستور کرال کنستانتین ساخته شده است.

در نزدیکی کلیسا یک معبد پاگان مربوط به همان دوره کشف گردید. این نیز نشانگر این است که تسامح بین ادیان در آناتولی تاریخی دیرینه دارد.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

انسان یک موجود اجتماعی است و برای داشتن زندگی سعادتمندانه نیاز به برقراری روابط اجتماعی دارد. برقراری روابط اجتماعی در سایه نشاط، آرامش، عزت نفس و امنیت می تواند ضامن سلامت روانی انسان باشد. در دوران کنونی که انسان ها هرچه بیشتر به سمت تنهایی و انزوا سوق داده می شوند، نه فقط باید برقراری روابط صمیمانه به عنوان یکی از مولفه های اصلی سلامت روان مورد بحث قرار گیرد بلکه باید به «تنهایی» به عنوان عاملی پرخطر در بروز بیماری های متعدد جسمانی و روانی پرداخته شود. تنهایی به عنوان یکی از عوامل اضطراب آور


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

مریم کوشانی، کارشناس بهداشت و تنظیم خانواده ،با تاکید بر لزوم آموزش مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان گفت: مسئولیت آموزش مسائل جنسی به آنها از مهم ترین موارد تربیتی است که برعهده والدین و اولیای مدرسه است اما این مهم اغلب یا فراموش شده و یا به گونه ای مطرح می شود که تمام نیازهای آنان را در برنمی گیرد و باعث سردر گمی می‌شود.

مناسب ترین زمان برای آموزش مسائل جنسی به کودک و نوجوان زمانی است که او سوالی را در این زمینه مطرح می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠


دکتر رضا باورصاد شهری پور در گفت و گویی درباره سکته مغزی و راه های درمان آن اظهار داشت: سکته مغزی یک حادثه حاد عروقی است که ظرف چند دقیقه تا چند ساعت بیمار دچار ضعف در قسمتهای مختلف حسی و حرکتی بدن می شود.استادیار دانشگاه جندی شاپور اهواز ادامه داد:« معمولا افت عملکرد حسی و حرکتی در بیمار ظرف چند ساعت به یک ثباتی می‌رسد و ممکن است این اختلال‌ بعد از بروز حمله حاد بر حسب منطقه درگیر مغز به درجاتی پابرجا بماند.»...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

تهرانی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم طلاق مسائل جنسی است تصریح کرد: عدم آگاهی‌ها در این زمینه موجب بدکارکردهای جنسی می‌شود به طوری که براساس آمارهای رسمی پژوهش‌ها نشان می‌دهند 50 درصد علت طلاق مشکلات جنسی است اما بر اساس آمارهای این پژوهشکده بالای 78 درصد علت طلاق به مسائل جنسی مربوط می‌شود.

مدیر مرکز سلامت خانواده گفت: بر اساس آمارهای رسمی 50 درصد علت طلاق در کشور به عدم آگاهی‌ها درباره مسائل جنسی مربوط می‌شود ولی آمارهای این مرکز عدد بیشتری را نشان می دهد.

نسرین تهرانی اظهار داشت: در بحث مشاوره قبل از ازدواج در این مرکز بر اساس بررسی‌هایی که روی فاکتوری طلاق داشتیم طرحی را به نام قاعده بازی طراحی کرده‌ایم تا بتوانیم این فاکتورها را به نوعی کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه اگر کسی بخواهد شطرنج بازی کند باید قاعده آن را بداند تا بتواند از صفحه شطرنج و مهره‌های آن به درستی استفاده کند تصریح کرد: اگر کسی قواعد زندگی متاهلی را نداند قطعاً با شکست مواجه خواهد شد.

تهرانی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم طلاق مسائل جنسی است تصریح کرد: عدم آگاهی‌ها در این زمینه موجب بدکارکردهای جنسی می‌شود به طوری که براساس آمارهای رسمی پژوهش‌ها نشان می‌دهند 50 درصد علت طلاق مشکلات جنسی است اما بر اساس آمارهای این پژوهشکده بالای 78 درصد علت طلاق به مسائل جنسی مربوط می‌شود.

این رواشناس خانواده یادآور شد: متاسفانه مسائل جنسی در کشور به نوعی تابو بوده و هست. لذا باید ادبیاتی را تدوین و ایجاد کنیم که با توجه به عقاید مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و نظام سیاسی حاکم بر جامعه و با لحاظ کردن همه نیازهای خانواده بتواند ضمن آنکه تمام این فاکتورها را لحاظ کند جوابگوی نیازهای زوجین هم باشد.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از این فارکتورها را نباید نادیده گرفت ادامه داد:‌در این مرکز به کمک این ادبیات توانستیم در درمان مشکلات ناشی از مسائل جنسی درباره طلاق موفقیت‌هایی دست یابیم لذا باید در کشور متخصصان بیشتری در این زمینه تربیت کنیم که با حساسیت بالا این فاکتورها را کنار هم قرار دهد و با تعهد و مسئولیت در این زمینه ارائه خدمت کنند که در این صورت می‌توان این عامل طلاق را کنترل کرد.

تهرانی گفت: با نداشتن متخصص در این زمینه، افرادی که متخصص نیستند یا به لحاظ مشکلات شخصی وارد این حیطه شده‌اند یا نمی‌توانند فاکتورها را در کنار هم قرار دهند و وارد این حوزه می‌شوند و با این روند در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: مرکز سلامت خانواده، خانواده را به عنوان یک سیستم کلی در نظر گرفته و همه افراد خانواده تک تک و به صورت مجزا به شکل زیرسیستم مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

رئیس سازمان مبارزه با مواد مخدر روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد افغانستان نه فقط در تولید هروئین بلکه در تولید حشیش هم مقام اول را در جهان به خود اختصاص داده است. به گزارش واحد مرکزی خبر؛ ویکتور ایوانف افزود صدور حشیش نه به صورت عادی بلکه به شکل یک گلوله برفی افزایش یافته است. در طول سه تا چهار سال گذشته صدور حشیش تا هفت برابر رشد کرده است.ما از اول سال هفتصد کیلوگرم حشیش ضبط کرده ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی سه برابری را نشان می دهد. ایوانف گفت افغانستان از جهت تولید حشیش و هروئین مقام اول را در جهان دارد. در حال حاضر حدود پانزده تن تریاک در افغانستان ذخیره شده است. ایوانف افزود تصادفی نیست که سازمان پیمان امنیت جمعی خواستار توجه شورای امنیت سازمان ملل به تهدیدی شده است که از ناحیه تولید مواد مخدر افغانستان برای صلح و امنیت جهانی وجود دارد.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠


ما در این مطلب 20 نوع رئیس را مورد بررسی قرار داده‌ایم. رئیس شما جزو کدام دسته است؟ آیا می‌دانید باید با هر کدام از این 20 گونه رئیس چگونه برخورد کنید؟
1. رئیس فداکار

رئیس فداکار هر آنچه را که به نفع شرکت باشد انجام داده، می‌دهد و خواهد داد. او هر روز بدون دریافت هیچ گونه مبلغ اضافی تا ساعت هشت بعد از ظهر در محل کارش می‌ماند. شما چگونه با این فرد رفتار می‌کنید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 

نتایج تکان‌دهنده مطالعاتی که در آخرین کنگره خانواده و سلامت جنسی ارائه شد

در حالی که سرانجام برخی از مسئولان دولتی به طرح مساله شیوع اختلالات جنسی در میان همسران پرداخته­اند و امید می­‌رود گام بعدی، چاره‌جویی در این باب باشد، مطالعات نشان می­دهد فقدان آموزش به زنان و مردان جوان در آستانه ازدواج باعث شده است مساله به حد «بحران» نزدیک شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 

  شیوع و مجاز پنداشتن رفتار ناشایست و غیر اخلاقی  " زنای نگاه مردان " ، یکی از دلایل اشاعه  بدحجابی  است .  

اولا" ضمن محکوم نمودن چنین اقداماتی( گرفتن عکس کنار تابلو) که نشان از مشکلات اجتماعی ، ذهنی ، رفتاری در بین برخی نوجوانان ، جوانان و خانواده ها دارد ، برای آسیب شناسان اجتماعی  سوژه هایی هستند که باید برای بررسی علل و انگیزه های آن  مطالعاتی داشته و راهکارهایی ارائه نمایند .  اقدام به گرفتن عکسهای دسته جمعی  این چنینی یا سایر موارد مشابه ،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 در تحقیقی کلی گلیزر بارون و همکاران(2007)  خصومت، برآشفتگی و رضایت زناشوئی و روابط همزمان و بعد ازآن را با آسیب پذیری روانی مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق از خصومت به عنوان عاملی برای ابتلا» به آسیب پذیری روانی اجتماعی یاد می کنند که شامل نقصان در کیفیت ارتباطات صمیمی می باشد. این تحقیق خصومت، برآشفتگی و درجه بندی ارتباطات همزمان و تغییر در رضایت زناشوئی را در طول هیجده ماه در 122 زوج مورد بررسی قرار داده است. خصومت و خشم زنها و شوهرانشان با درجه بندی همزمان رضایت زناشوئی و تعارض مرتبط بودند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠


پزشکان هشدار دادند زنانی که همزمان به دیابت و افسردگی مبتلا هستند بیشتر در معرض خطر مرگ و میر بویژه در اثر ابتلا به بیماریهای قلبی قرار دارند. این پزشکان می‌گویند: در واقع خطر مرگ و میر در زنانی که همزمان به هر دو بیماری مبتلا هستند تا دو برابر افزایش پیدا می‌کند. دکتر فرانک بی هیو، استاد دانشکده پزشکی هاروارد در این باره خاطرنشان کرد: وقتی فردی به هر دو بیماری دیابت و افسردگی دچار باشد در واقع در یک چرخه خطرناک قرار می‌گیرد. چون افراد دیابتی بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند و علت آن یک استرس روانی بلند مدت ناشی از ابتلا به دیابت است. از سوی دیگر افراد دیابتی که افسرده هم هستند کمتر از خود مراقبت می‌کنند و نمی‌توانند به طور موثر مشکلات ناشی از دیابت را در خود کنترل و محدود سازند. به گزارش هفته نامه بلومبرگ، دیابت نوع دوم و افسردگی هر دو معمولا با الگوی زندگی ناسالم مثل سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و عدم ورزش و تحرک کافی بدنی مرتبط است. بعلاوه افسردگی ممکن است تغییراتی را در سیستم عصبی مغز ایجاد کند که به شدت روی قلب تاثیر نامطلوب می‌گذارد. این یافته در مجله آرشیو روانپزشکی عمومی منتشر شده است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 

 

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا آزمایشات بالینی خود را برای بررسی میزان اثرگذاری و عملکرد یک ترکیب جدید ضد چاقی روی انسان آغاز کردند. این ترکیب ضد چاقی از یک گیاه چینی گرفته شده است. متخصصان انستیتو ژنتیک رفتار انسانی و دانشگاه داکوتای جنوبی تاکنون مطالعات زیادی را با همکاری یکدیگر روی این ترکیب موسوم به AIHBG-10 انجام داده و چندین مقاله در این باره منتشر کرده‌اند. دکتر گارت دیویس، رییس انستیتو ژنتیک رفتار انسانی در این باره خاطرنشان کرد: ما روی یک فرآورده طبیعی مطالعه کرده‌ایم که به طور گسترده در طب سنتی چین برای درمان عارضه چاقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گزارش شبکه خبری ای بی سی نیوز، دکتر دیویس تصریح کرد: این مطالعات نشان داد که با ترکیب فوق می‌توانیم از رشد سلولهای چربی جلوگیری کرده و نوع بیان ژنها در این سلولها را تغییر دهیم. هم چنین این ترکیب اساسا مانع از تبدیل سلولهای پیش چربی به سلولهای چربی می‌شود. این متخصصان بعلاوه معتقدند که داروی جدید می‌تواند عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی داروها را برطرف کند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 


انستیتو ملی آرتریت و بیماریهای ماهیچه‌ای - استخوانی و پوستی در آمریکا برنامه جدیدی را برای کمک به کنترل و مدیریت شخصی بهتر و موثرتر عارضه التهاب مفاصل که یک بیماری مفصلی است، ارائه کرده است. این برنامه به افراد مبتلا به التهاب مفاصل کمک می‌کند که بهتر با بیماری مواجه شوند و طبق یک برنامه ریزی صحیح تا حد مناسبی بتوانند آن را کنترل کرده و از تشدید آن جلوگیری کنند. به گزارش سایت اینترنتی هلت دیلی نیوز، در این برنامه به مبتلایان توصیه شده است که پیش از هر چیز اطلاعات بیشتر و بهتری درباره این بیماری به دست آورند. در حالی که برای کنترل درد اقدام می‌کنند، به لحاظ جسمی هم فعال بمانند. راه‌های احساسی و جسمی برای مقابله با این عارضه را از طریق مشاوره‌های پزشکی استاندارد و معتبر بیاموزند. همچنین این بیماران باید یاد بگیرند که اعتماد به نفس داشته باشند تا زندگی مستقل‌تری را بدست آورند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 لوینسون تاکید داشت که دوره های وی بر اساس تکالیف رشدی تقسیم بندی شده اند نه بر اساس رویدادهای عینی مانند ازدواج یا باز نشستگی .هر یک از دوره های ثابت زندگی تکالیف رشدی و مسایل حیاتی خاص خود را دارد که برای تحقق آن دوره الزامی است.هر دوره وقتی به پایان می رسد که تکالیف آن اولویت خود را از دست بدهند و تکالیف تازه ای پدیدار شوند تکالیفی که آغازگر دوره ای جدیدند.دوره های گذار، زمانی برای تردید و ارزیابی مجدد و جستجوی فرصتهای تازه در خود ودر جهان هستند.از آن گذشته زمان آغاز و پایان دوره ها نیز طیف گسترده ای دارند.سنین ذکر شده توسط لوینسون متوسط سن برای نمونه او بود(فروغان ، 1387).


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

استرس یکی از اصلی ترین معضلات بشریت در طول دهه های متمادی محسوب می شود.البته همیشه میزانی از استرس به صورت طبیعی در انسانها وجود دارد.معمولا انسانها در مواردی که در شرایط حساس روحی قرار می گیرند یا می خواهند دست به کاری سرنوشت ساز بزنند دچار استرس می شوند.

اما در مواردی دیگر استرس به عاملی بازدارنده در انسانها تبدیل می شود.عاملی که عملا جلوی هرگونه رشد و پیشرفتی را گرفته و انسانها را در نقطه ای ثابت حبس می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

خوب یا بد، درست یا غلط، در این سال‌هایی که تب جراحی‌های زیبایی بدجوری بالا‌ گرفته و محصولا‌ت آرایشی هر روز بیشتر از دیروز تولید و مصرف می‌شوند، موهای اضافی هم به این بازار وارد شدند و مشتری‌های خودشان را پیدا کردند.
اضافه کردن مو (ا‌کستنشن) در لابه‌لای موهای طبیعی، حدود ۳۵ سال است که همگانی شده ولی تب و تاب آن در ۱۰ سال اخیر بالا گرفته است. در این روش دسته‌های باریک موهای طبیعی یا مصنوعی از جنس نایلون را در لا‌به‌لای مو اضافه می‌‌کنند. بعضی از این روش، برای بلندتر کردن موهایشان و برخی...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

طب سوزنی تنها روش شناخته شده طب جایگزین برای ‏سم‏زدایی در سوءمصرف مواد است که از نظر علمی مورد ‏قبول می‎باشد و اغلب برای کاهش علایم ترک مورد استفاده ‏قرار می‌گیرد.‏
در انجام این روش توجه به نکات زیر ضروری است:‏
سوزن مورد استفاده باید استریل باشد.‏
‏ ولتاژ عموماُ 4 تا 5 ولت و شدت جریان 3 میلی‌آمپر ‏است.‏
بسیاری از علایم اغلب پس از 15 دقیقه بهبود یافته و پس ‏از 30 دقیقه از بین می‌روند.‏
‏ توصیه سازمان بهداشت جهانی آن است که در زنان ‏باردار با احتیاط بسیار انجام شود.‏
تحریک طولانی‌مدت می تواند منجر به انبساط معده شود که ‏البته اغلب پس از قطع تحریک برگشت پذیر است.‏
‏ سایر روش های ممکن عبارتند از ماساژ نقاط کلیدی یا ‏استفاده از الکترود بدون استفاده از سوزن. ‏
سم زدایی به صورت بستری:دو یا سه بار یا بیشتردر روز ‏به مدت 7 تا 8 روز‏
سرپایی: که مشکل تر است. طی 14 روز تنها 10% ‏بیماران سم زدایی می‌شوند.‏
اغلب در ترکیب با تمرین های آرامش‎سازی ‏‎(relaxation)‎‏ انجام ‏می‎شود. ‏
انجام این روش در ترکیب با درمان‌های زیر نیزمطالعه ‏شده و اثرات درمانی مثبتی به همراه داشته است:
‏ سم زدایی فوق‌ سریع‏
‏ درمان نگاه‌دارنده با متادون
‏ ترک ماری جوانا‏
‏ ترک کوکایین‏
‏ ترک آمفتامین‌ها (شیشه)‏
صرف نظر از روش انتخاب شده برای سم‌زدایی، اجرای روش ‏های پیشگیری از عود به دنبال سم زدایی الزامی است. ‏درمان اعتیاد بدون در نظر داشتن پیشگیری از عود و ‏پیگیری بیماران، درمانی ناقص و غیر علمی است.‏

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

شما احتمالا در طول روز مدت زیادی پیراهن مردانه به تن دارید، خصوصا در محیط کار؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که پیراهن های شما راحت و با دوام هستند.

شما احتمالا در طول روز مدت زیادی پیراهن مردانه به تن دارید، خصوصا در محیط کار؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که پیراهن های شما راحت و با دوام هستند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 همه ما به نوعی با مسأله اعتماد به نفس و نقش و اهمیت آن در جریان زندگی مواجه هستیم بنابراین می‌توانیم با استناد به علائم علمی و مستند کاهش اعتماد به نفس در متن ذیل میزان اعتماد به نفس خویش را محک بزنیم و مورد ارزیابی قرار دهیم.

علائم کمبود اعتماد به نفس:
1 - از دست دادن وزن و اشتها


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 

 

گردو نه تنها خوشمزه است بلکه برای سلامت قلب و پوست بسیار مفید و پرفایده است. ‌گردو یکی از منابع مهم پروتئین گیاهی و منبع سرشار از چربی‌های امگا 3 و اسید آلفا لینولئیک است که تاثیر مفید هر دو در عملکرد مناسب عروق شناخته شده هستند. گردو هم چنین حاوی خواص آنتی اکسیدانی قوی برای پیشگیری از سرطان است. چربی‌های اشباع نشده تک زنجیره‌ای موجود در گردو برای مقابله با کلسترول بد خون و کاهش آن در بدن و نیز برای کاهش لیپو پروتئین که عامل تصلب شرایین است، بسیار سودمند می‌باشد. گردو در عین حال حاوی نوعی اسید آمینه به نام ال - آرمبینین است که به جریان بهتر خون در عروق کمک می‌کند. به گزارش شبکه خبری سی بی سی، کارشناسان تغذیه می‌گویند گردو غذای مغز است و نقش مهمی در بهبود عملکرد سلولهای مغزی ایفا می‌کند تا جایی که حتی شما را به مرور زمان و با مصرف روزانه باهوش‌تر می‌کند. ملاتونین یکی دیگر از مواد مفید موجود در گردو است که به بهبود خواب کمک می‌کند و بنابراین در کاهش بی‌خوابی و رفع سایر اختلالات خواب موثر است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

رئیس انجمن سرطان ایران با بیان این که رشد فزاینده بیماران سرطانی باعث می‌شود هم اکنون سرطان سومین علت مرگ و میر در کشور محسوب شود، گفت: با این روند در سال‌های اخیر ممکن است مرگ و میر در اثر سرطان رشد بالایی را به خود اختصاص دهد. دکتر عبدالله فضل علی زاده رئیس انجمن سرطان ایران در گفت وگو با ما گفت: سرطان به عنوان یکی از معضلات جامعه بشری با تهدید انسان‌ها در تمام گروه‌های سنی، سبب خسارات جانی و مالی فراوانی می‌شود که کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. وی عنوان کرد: سرطان سینه به عنوان دومین و شایع‌ترین سرطان زنان در کشور است و سن ابتلا به این بیماری در میان ایرانی‌ها 5 تا 10 درصد کمتر از دیگر کشورها است. رییس انجمن سرطان ایران تاکید کرد: هرم جمعیتی کشور در چند دهه آینده به سمت افزایش جمعیت کهنسال پیش می‌رود و با توجه به این که 60 درصد سرطان‌ها افراد بالای 60 سال را مبتلا می‌کند، ضرورت آگاه‌سازی خانواده‌ها بیش از پیش احساس می‌شود. به طوری که از مجموع جمعیت 75 میلیونی کشور حدود 15 میلیون بیمار سرطانی خواهیم داشت که 30 درصد مرگ‌های ناشی از سرطان و 90 درصد از دلایل ابتلا به سرطان ریه و سایر سرطان‌ها ناشی از استعمال مواد دخانی است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠


توت فرنگی میوه‌ای سرشار از ویتامینها و املاح معدنی و با کالری پایین است. این میوه منبع غنی از آنتی اکسیدان‌هاست که برای مقابله با بیماریهای قلبی - عروقی، سرطان و نیز به تاخیر انداختن روند پیری بسیار مفید است. در واقع مطالعات انجام شده تایید می‌کند که سطح بالای آنتی اکسیدانی در توت فرنگی در خنثی کردن تاثیرات منفی مولکولهای رادیکال آزاد در سیستم ایمنی بدن شما بسیار موثر است. آنتی اکسیدان‌ها همچنین به جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز مقابله با بیماریهایی چون سرماخوردگی و آنفلوآنزا شناخته شده هستند. به گزارش شبکه خبری تورنتونیوز، میوه توت فرنگی سرشار از ماده معدنی پتاسیم است که این ماده به تنظیم و الکترولیت‌ها در بدن انسان و کاهش خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی کمک می‌کند. توت فرنگی همچنین حاوی فولیت است که یک ماده اصلی در ساخت گلبولهای قرمز خونی است. این میوه بعلاوه سرشار از ویتامین ث می‌باشد که مقدار آن در توت فرنگی بیشتر از هر نوع میوه مرکبات دیگر است. ویتامین ث برای مقابله با انواع مختلف سرطان‌ها و همچنین کمک به کاهش کلسترول بد خون مفید است. توت فرنگی همچنین بسته‌ای فوق العاده حاوی ویتامین‌های ب2، ب6، ب5، ویتامین کا، مس و منگنز است. این میوه در عین حال منبعی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 و فیبر محسوب می‌شود. توت فرنگی دندان‌ها را سفید می‌کند و اسید مفید موجود در این میوه به از بین بردن جرم روی دندان‌ها کمک می‌نماید. همچنین برای پاک سازی لثه‌ها و تقویت و ترمیم آنها مفید است. برای بهره مند شدن از خواص این میوه در پاکسازی دندان‌ها، آب آن را مدتی در دهان نگه دارید و سپس با آب گرم قرقره کنید. هرچند توت فرنگی را می‌توان با هر غذای دیگری استفاده کرد اما مصرف خام آن بیشتر توصیه می‌شود. این میوه در تحریک متابولیسم و کاهش اشتها بسیار مفید است و می‌تواند به عملکرد مناسب هورمون‌های کاهش دهنده وزن کمک کند.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

دومین گذر 18 سالگی است که در واقع آغاز دوره کمال را نوید می دهد. ( سایر گذرها غالباً آن هایی است که پایان یک دهه و آغاز دهه دیگر را مشخص می کنند) مثلاً گذر از 29 به 30 سالگی ، از 39 به 40 سالگی ، از 49 به 50 سالگی و از 59 به 60 سالگی . لازم به گفتن نیست که این مراحل و این گذرها برای همه افراد اهمیت و معنای یکسانی ندارد. در مورد بعضی ها انتقال از 29 به 30 سالگی تقریباً بدون اطلاع اتفاق می افتاد. حال آنکه انتقال از 39 به 40 سالگی اثر غم انگیزی به بار می آورد. واقعیت این است که تعویض دهه زندگی احتمال دارد اثر حوادثی را که در...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

متخصصان تغذیه ادعا کرده‌اند اگر فراموش می‌کنید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، نگران نباشید چون آب کلم بروکلی واقعا می‌تواند از پوست شما در برابر تشعشعات مضر ماورا بنفش خورشیدی محافظت کند.

متخصصان علوم تغذیه و سلامت در آمریکا عصاره کلم بروکلی را روی موشهای آزمایشگاهی و داوطلبان انسان برای انجام این آزمایشات مورد آزمایش قرار داده‌اند. آنها در پایان این آزمایشات دریافتند که این عصاره از پوست در برابر آفتاب سوختگی حفاظت می‌کند. به گزارش روزنامه هرالد نیوزلند، بروکلی حاوی آنتی اکسیدانی موسوم به «سولفورافان» است که از آفتاب سوختگی و تشکیل تومورهای پوستی جلوگیری می‌کند. بعلاوه متخصصان نیوزلندی خاطرنشان کرده‌اند که عصاره دو درخت به نام‌های توتارا و مانوکا هم می‌توانند به همین شیوه کلم بروکلی در بدن تاثیرگذار باشند. متخصصان پوست معتقدند که بسیاری از افراد از کرم‌های ضد آفتاب به روش صحیح استفاده نمی‌کنند و به همین خاطر با وجودی که خودشان احتمال نمی‌ دهند، ممکن است به پوستشان آسیب برسد در حالی که با این روش جدید و راحت‌تر می‌توان دیگر نگران صدمه دیدن پوست نبود و تا حد زیادی از بروز سرطان این عضو جلوگیری کرد. خوب

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠


   لذت یا خوشی : کودکان از موقعیتهای تحریک آمیز و ناجور، شلوغیهای ناگهانی و یا غیر منتظره ، شوخی و فریب دادن دیگران و انجام آنچه که به نظر آنها دشوار به نظر می رسد ، احساس لذت و خوشی می کنند. آنها لذت و خوشی خود را به صورت لبخند زدن ،  خندیدن،  دست زدن ، بالا و پایین پریدن و در آغوش گرفتن شی» یا فردی که موجب شادی آنها شده نشان می دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

یک فوق تخصص گوارش کودکان گفت: بسیاری از بیماریهای گوارشی مانند ریفلاکس و یبوست نه تنها در بین کودکان و بزرگسالان متفاوت است بلکه در بین گروه‌های سنی مختلف کودکان هم تفاوت وجود دارد. دکتر الهام طلاچیان افزود: بیماری‌های گوارشی کودکان در گروه‌های سنی مختلف هم از نظر تشخیص و هم درمان متفاوت است بنابراین به هیچ وجه قابل مقایسه با بیماری‌های بزرگسالان نیست. وی تاکید کرد: با توجه به توسعه رشته گوارش کودکان، خانواده‌ها باید در صورت ابتلای کودک به مشکلات گوارشی به متخصصان گوارش کودکان مراجعه کنند. این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه یبوست کودکان درحدود 90 درصد موارد از عوامل زمینه‌ای ناشی نمی‌شود، گفت: یبوست، شایعترین علت مراجعه به درمانگاه‌های گوارش کودکان در جهان است و حدود 25 درصد از موارد مراجعه به درمانگاه‌های گوارش کودکان و سه درصد از ویزیتهای متخصص کودکان را شامل می‌شود. طلاچیان افزود: یبوست کودکان اگر به موقع تشخیص داده نشود، می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. این بیماری را در فاز اول تشخیص با تجویز رژیم درمانی می‌توان به راحتی کنترل کرد. این فوق تخصص گوارش کودکان توصیه کرد: والدین، یبوست کودکان را جدی بگیرند تا با چند مداخله ساده درمان شده و منجر به ایجاد عارضه نشود. وی درباره علل یبوست کودکان گفت: جایگزین کردن شیرخشک به جای شیر مادر، دادن شیر گاو و غذای کمکی به کودک، ورود به مهد کودک و مدرسه می‌تواند باعث ایجاد یبوست در کودکان شود.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

صبح امتحان چی بخوریم؟

اگر بگوییم وقتی امتحان دارید مهم‌ترین وعده غذایی صبحانه است، اغراق نکرده‌ایم، چرا که مصرف یک صبحانه خوب و کامل می‌تواند 20 تا 25 درصد انرژی مورد نیاز بدن را در روز تامین کند و از آنجا که بیشتر امتحانات صبح‌ برگزار می‌شوند، اهمیت این وعده غذایی هم بیشتر می‌شود. دکتر امانی اگر چه معتقد است میزان کربوهیدرات در وعده صبحانه باید کم شود، اما موافق حذف کامل آن نیست زیرا در این صورت با افت قند خون مواجه می‌شوید. با این حال او به دانشجویان و دانش‌آموزان توصیه می‌کند پیش از امتحان، علاوه بر مصرف کربوهیدرات، مواد غذایی حاوی پروتئین را نیز در وعده صبحانه بگنجانند و توضیح می‌دهد: تخم‌‌مرغ آب‌پز و پنیر کم‌‌چرب ازجمله مواد غذایی حاوی پروتئین هستند که می‌توان در وعده صبحانه از آنها استفاده کرد.علاوه بر این اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، نیز با تاکید بر این مطلب که هرگز نباید پیش از امتحان وعده صبحانه را حذف کنید.در قالب توصیه‌هایی خطاب به دانش‌آموزان می‌گوید: مصرف عسل بویژه همراه کنجد در وعده صبحانه به تقویت حافظه و به خاطر آوردن مطالب درسی کمک می‌کند. حالا که تخم‌مرغ آب‌پز و پنیر کم‌چرب و عسل و کنجد هم به وعده‌های غذایی‌تان اضافه کردید یک لیوان آب پرتقال هم روی میز بگذارید. چون دکتر امانی تاکید می‌کند: مصرف یک عدد پرتقال یا یک لیوان آب پرتقال تازه در وعده صبحانه به بهبود عملکرد مغز و افزایش نشاط و شادابی فرد کمک می‌کند. او همچنین یادآوری می‌کند: نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه همراه مقدار اندکی شیرینی در افزایش تمرکز موثر است.

ظهر امتحان چی بخوریم؟

ما هم قبول داریم که همه امتحانات صبح‌ها برگزار نمی‌شوند، اما حتی این ماجرا هم باعث نمی‌شود وعده صبحانه را حذف کنید، چون حذف این وعده بر کارایی شما در تمام طول روز اثر می‌گذارد.دکتر امانی با تاکید بر این مطلب، درباره وعده ناهار پیش از امتحان‌هایی که ظهر یا عصر برگزار می‌شوند توصیه می‌کند: در وعده ناهار نیز از خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات‌ها مانند برنج خودداری کنید و همچنین از خوردن غذاهای حجیم، چرب و سرخ کرده در ظهر امتحان بپرهیزید! حالا آن کاسه ماست را هم که آماده سرکشیدنش پیش از رفتن سرجلسه شده‌اید، کنار بگذارید چون این متخصص تغذیه هشدار می‌دهد مصرف ماست و دوغ هم پیش از امتحان کار درستی نیست! شما که نمی‌خواهید در طول جلسه با چشم‌های بسته و پف کرده به پرسش‌ها پاسخ دهید؟ این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی می‌افزاید: صبحانه یا ناهار 2 ساعت پس از مصرف تاثیر خود را بر بدن نشان می‌دهند و به همین دلیل وعده‌های غذایی باید 2 ساعت پیش از امتحان مصرف شوند. در فاصله مصرف صبحانه یا ناهار تا زمان آغاز امتحان نیز می‌توان از انواع میوه‌ها یا اندکی بیسکویت یا کاکائوی تلخ استفاده کرد.

شب امتحان چی بخوریم؟

همچنین اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز به دانشجویان و دانش‌آموزان پیشنهاد می‌کند برای داشتن خواب راحت در شب قبل از امتحان، یک لیوان شیر گرم پیش از خواب میل کنند.از مصرف قهوه، چای یا نوشابه گازدار کولا از حدود 6 ساعت قبل از خواب پرهیز کنند.در میان‌وعده آخر شب پیش از امتحان برای کاهش اضطراب و داشتن خوابی راحت از مواد غذایی مانند لوبیا، سویا، موز، تخم‌مرغ، گردو، شیر و لبنیات استفاده کنند.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

نظریه‌های نو پیاژه‌ای:

در پی انتقادات وارد شده به نظریه‌شناختی پیاژه، گروهی از شاگردان و هواداران نظریه وی به منظور رفع جنبه‌های آسیب‌پذیر آن براساس پژوهش‌های تجربی تغییراتی را به وجود آوردند.نظریه‌پردازان نو پیاژه‌ای اصول نظریه پردازش اطلاعات را با نظریه‌های مبتنی بر ساخت‌گرایی در هم آمیختند، در طول بیش از 25 سالی که از فعالیت نظریه‌پردازان نو پیاژه‌ای می‌گذرد، تلاش آنان به چند موضوع توجه شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

موکول کردن تبادل نظرات به بعد از ازدواج اصلا" ایدۀ درستی نیست. مثلا" اینکه صبر کنید بعد چند سال که ، بچه بدنیا بیاید بفهمید که به اعتقاد طرف مقابلتان بچه باید چگونه تربیت شود؟...


1.بچه‌ها باید چطور بار بیایند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 


خیلی از دانشجوها خیال می‌کنند دلیل این که بلافاصله پس از نشستن سر جلسه امتحان به‌رغم خواب کافی در شب قبل، احساس خواب‌آلودگی می‌کنند، اضطراب است در حالی که دلیل واقعی این حالت شاید مصرف زیاد کربوهیدرات‌ها باشد. این نکته‌ای است که دکتر رضا امانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی هم در گفت‌وگو با ایسنا به آن اشاره دارد و می‌گوید: خوردن غذاهای حاوی کربوهیدرات می‌تواند موجب خواب‌آلودگی دانشجویان هنگام آزمون شود.کربوهیدرات‌ها به زبان ساده قندها یا ترکیبات پیچیده‌تری مانند نشاسته‌ها هستند که از اتصال چندین گروه قندی تشکیل شده‌اند و منابع غذایی مناسب برای تامین انرژی بدن به حساب می‌آیند و بر همین اساس خیلی‌ها پیش از آزمون تصمیم می‌گیرند صبحانه‌ای غنی از کربوهیدرات و شامل قند و شکر داشته باشند و حتی برخی برای کسب انرژی بیشتر از برنج به عنوان صبحانه استفاده می‌کنند! اما دکتر امانی می‌گوید: اگرچه مصرف این موادغذایی در تامین قند خون مفید هستند، مصرف آنها پیش از امتحان موجب کاهش کارایی مغز می‌شود.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

مواد افیونی چه موادی هستند ؟

کلیه موادی که مستقیماً از شیره گیاه خشخاش به دست می آیند و یا بطور مصنوعی از این ماده تولید میشود مواد افیونی یا مخدر نام دارند. مواد افیونی شایعترین مواد غیرقانونی مورد مصرف در کشور ما هستند . تریاک ، شیره خشک شده خشخاش است که منشاء مواد اعتیادآور گوناگونی از جمله سوخته، شیره، مرفین، کدئین، د فنوکسیلات و هروئین است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

متخصصان آمریکایی تاکید کردند خطر ابتلا به صرع در افراد 50 سال به بالا به مراتب بیشتر از اشخاص زیر50 سال است. ‌دکتر دالی هسدورفر متخصص مرکز سرگیواسکای در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک با ارائه آماری اعلام کرد که از هر 26 نفر حداقل یک نفر در طول عمر خود دچار حمله صرع می‌شود اما این خطر در سالمندان بالای 50 سال بیشتر است به طوری که در افراد زیر 50 سال 6/1 درصد و در افراد بین 50 تا 80 سال احتمال آن 3 دهم درصد برآورد شده است. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، دکتر سرگیو اسکای در بیانیه‌ای تاکید کرد: یافته‌های ما نشان می‌دهد که مطالعات بیشتری با استفاده از اطلاعات نظارت و بررسی حملات صرع در مبتلایان باید صورت گیرد بویژه با توجه به جمعیت سالمندان در کشورها این بررسی‌ها باید به شکل گسترده‌تری انجام گیرد. این نظارت‌ها هم چنین برای برنامه ریزان مراقبت‌های بهداشتی با ارائه اطلاعات مفید، سودمند خواهد بود چون با در اختیار داشتن این اطلاعات می‌توانند خدمات درمانی بهتری را در اختیار بیماران قرار دهند. صرع شامل گروهی از اختلالات سیستم اعصاب مرکزی است که در اثر آشفتگی، سیگنال‌های الکتریکی در مغز بروز می‌کند و در برخی افراد با حملات صرع همراه است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

بررسی‌های جدید تایید کرده است که خطر ابتلا به سرطان ریه در بیماران مبتلا به سل بیشتر است.

متخصصان دانشگاه پزشکی چین و بیمارستان تایوان به طور متنوع و اتفاقی یک میلیون بیمار را انتخاب کردند که تحت برنامه بیمه سلامت ملی این کشور قرار داشتند. تمام بیماران از سن 20 سال به بالا انتخاب شده بودند در بین سالهای 1998 تا 2000 بیماری سل در آنها تشخیص داده شده بود. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، نتایج بررسی‌ها نشان داد که بیماران مبتلا به سل 9 دهم بیشتر از افرادی که سل نداشتند به سرطان ریه دچار شدند. دکتر چی - یی چن یکی از متخصصان در این آزمایشات تاکید کرد: به خوبی آشکار است که کشیدن سیگار یکی از مهمترین فاکتورهای ابتلا به سرطان ریه است اما این بررسی جدید نشان می‌دهد که سابقه ابتلا به سل هم می‌تواند فاکتور تعیین کننده‌ای در این زمینه باشد به طوری که مبتلایان به سل بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند. از سوی دیگر برای بیماران سلی که درعین حال با بیماری مزمن ریوی بازدارنده دست به گریبان هستند خطر ابتلا به سرطان ریه تقریبا 16 برابر افزایش می‌یابد. این یافته در مجله «اونکولوژی توراسیس» به چاپ رسیده است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

همسرتان را به عنوان یک مرد بپذیرید و برای شناخت دنیای مردانه او دانش و آگاهی خود را افزایش دهید

همسر خود را به چشم یک شی‌ء مسؤول ننگرید. بلکه به شخصیت وجودی او احترام بگذارید

جنبه یا بخش‌هایی از شخصیت شوهرتان را که باعث تمایز او از سایرین می‌شود مورد توجه و تحسین قرار دهید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

حتما در هنگام استفاده از کرم ها و فرآورده های پوست و زیبایی متوجه شده اید که روی برچسب آن ها نوشته شده است “حاوی ویتامین های A یا B یا C” .
ویتامین ها و مواد معدنی از جمله مواد غذایی ضروری برای واکنش های سوخت و ساز و واکنش های مربوط به عملکرد آنزیم ها هستند.یعنی بدون وجود برخی از آن ها نمی توان سوخت و ساز کامل و بدون نقصی داشت.برخی از ویتامین ها محلول در آب و برخی محلول در چربی اند.ویتامین های
A و D و E و K محلول در چربی و ویتامین های B و C محلول در آب هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

1 - افسردگی در اثر تربیت غلط والدین ایجاد می‌شود:
این‌طور نیست. بیشتر کارشناسان معتقدند که نوعی استعداد ژنتیکی در برخی افراد وجود دارد که وقتی در کنار دیگر عوامل قرار می‌گیرد،باعث بروز افسردگی می‌شود.به عبارت دیگر، افسردگی یک بیماری چندعلتی است که هم ژنتیک در بروز آن نقش دارد،هم محیط، هم تغییراتی در عملکرد شیمیایی مغز و ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

   وقتی بچه ها دنیای بیرون از خود را کشف می‌کنند، نسبت به اعضای خصوصی بدن خود و جنس مخالف به طور طبیعی کنجکاو می‌شوند.

   بچه ها در بازی‌های عادی خود، از فرصت استفاده می‌کنند و از نظر جسمی به بچه های جنس موافق یا مخالف خود نزدیک می‌شوند تا شکل بدن آن ها را کشف کنند. بچه ها از سر کنجکاوی بازی‌های جنسی می‌کنند و این امر طبیعی است. این جور رفتارها با قصد و غرض جنسی صورت نمی‌گیرد و یا به روابط جنسی منجر نمی‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠
 • از همدیگر دلجویی کنید.
 • سعی کنید خود را برای همسرتان آراسته کنید.
 • چگونگی خواندن فکر همدیگر را بیاموزید.
 • گفتن همیشگی عبارت «دوستت دارم» را هرگز فراموش نکنید.
 • از عطر مورد علاقه او استفاده کنید.
 • در عذرخواهی کردن از همسرتان سبقت بگیرید (یعنی در مواقع ایجاد کدورت و تیرگی روابط، زودتر از او عذرخواهی کنید).

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

 

 

پزشکان می‌گویند یک مطالعه جدید نشان داده است که چربی موجود در لبنیات برای کاهش خطر ابتلا به دیابت مفید است اما البته این یافته بدان معنی نیست که از این لحظه شروع به مصرف چیزبرگر یا بستنی کنید. اسید ترانس - پالمی تولئیک نوعی اسید چرب است که در شیر، پنیر و ماست و کره یافت می‌شود اما بدن قادر به ساختن آن نیست. یک مطالعه جدید که روی 3700 داوطلب انجام شده نشان داده است که نصف مقدار بیشتر این اسید خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می‌دهد. این یافته که در نشریه سالانه‌های طب داخلی به چاپ رسیده حاکیست استفاده از این نوع اسید چرب تا 60 درصد خطر ابتلا به دیابت را کمتر می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی یانز، متخصصان طب داخلی می‌گویند این یافته به معنی خوردن لبنیات پرچرب و پرکالری مثل بستنی نیست اما مصرف مقادیر مناسبی از ماست و شیر با میزان چربی سالم برای سلامتی مفید است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠

کارشناسان بهداشتی تاکید کردند قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون کرم ضد آفتاب به مدت مناسب در میانه روز برای سلامتی انسان مفید است. برخلاف تمام هشدارها نسبت به خطرات تماس پوست با نور خورشید بویژه در میانه روز که تابش خورشید به بیشترین حد خود می‌رسد، جدیدترین توصیه‌های پزشکان حاکی از آن است که برای تقویت سلامتی، هر فردی باید در اواسط روز بین 10 تا 15 دقیقه در تماس با نور خورشید قرار بگیرد تا سطح ویتامین D مورد نیاز بدنش افزایش پیدا کند. این توصیه در شرایطی مطرح و تاکید می‌شود که بسیاری از مردم از ترس، تشعشعات خورشیدی خود را از نور آفتاب محروم می‌کنند و به این ترتیب سطح ویتامین در بدن آنها از حد ضروری کمتر می‌شود. به گزارش روزنامه دیلی میل، 90 درصد از نیاز بدن به ویتامین D از طریق تاثیر نور خورشید بر پوست تامین می‌شود و اگر این تماس به طور کامل محدود شود بدن با کمبود ویتامین D و پیامدهای آن مواجه خواهد شد. کمبود ویتامین D در کودکان سبب بروز راشیتیسم می‌شود و در سنین بالاتر نیز عامل بروز مشکلات استخوانی، بیماریهای قلبی عروقی و دیابت نوع دوم و همچنین برخی از انواع سرطانها است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢٠


یک کارشناس تغذیه عنوان کرد: خواب کوتاه‌ مدت می‌تواند یکی از دلایل شیوع چاقی در سراسر جهان محسوب شود. سمیرا ربیعی در گفت وگو با ما گفت: کاهش طول مدت خواب به طور معنی داری خطر چاقی را افزایش می دهد، به طوری که به ازای هر یک ساعت کاهش مدت خواب، خطر چاقی تا 41 درصد افزایش می یابد. وی عنوان کرد: در سال‌های اخیر اختلالات خواب در جوامع مدرن به یک مشکل عمده برای کودکان و بزرگسالان تبدیل شده است. به طوری که در سه تا 4 دهه اخیر کاهش میانگین مدت خواب، همزمان با افزایش شیوع چاقی مشاهده شده است. بنابراین خواب ناکافی یکی از فاکتورهای موثر در افزایش شیوع چاقی کودکان و در نتیجه چاقی بزرگسالان و بروز بیماری‌های مزمن در آنها است. این کارشناس در ادامه با اشاره به اینکه اثر درازمدت میزان خواب بر روی وزن بدن ممکن است در کودکان بیش از بزرگسالان باشد، گفت: با در نظر گرفتن عوارض بالقوه کم خوابی بر روی سلامتی می‌توان نتیجه‌گیری کرد که تلاش برای آموزش عمومی در این زمینه باید از مراحل اولیه زندگی شروع شود.

 

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

قائم‌ مقام سازمان بهشت‌زهرا گفت: ایست قلبی بیشترین علت فوت شهروندان تهرانی‌ در سال گذشته بوده است.

کامران زنگیشه با بیان اینکه تعداد 50 هزار و 456 متوفی در سال 89 در بهشت‌زهرای تهران پذیرش شده است، گفت: 27 درصد کل متوفیان به شهرستان‌های آنها منتقل و بقیه در بهشت‌زهرا دفن شدند. قائم‌‌مقام سازمان بهشت‌زهرا شهرداری تهران ادامه داد: کمترین تعداد فوت‌شدگان مربوط به منطقه 22 با 5 دهم درصد و بیشترین آن مربوط به منطقه 4 با 8/5 درصد بوده است. به گفته زنگیشه، تعداد کل فوت‌شدگان در سال 89 نسبت به سال 88، 5/4 درصد افزایش یافته است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

میزان آمار خودکشی در لیتوانی 48 قربانی از هر صدهزار نفر است که باعث شده این کشور سه میلیونی را با بحران اجتماعی روبرو کند.

لیتوانی بیشترین شمار آمار خودکشی را در جهان  داراست.

به گزارش ایسنا بلاپان نوشت: میزان آمار خودکشی در لیتوانی 48 قربانی از هر صدهزار نفر است که باعث شده این کشور سه میلیونی را با بحران اجتماعی روبرو کند.

سرگی ایگومنوف مدیر مرکز ملی روان درمانی بلاروس گفت: در سال گذشته 2730 مورد خودکشی در بلاروس ثبت شده است.

به گفته وی کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق شامل روسیه، بلاروس و اوکراین همچنان بیشترین میزان خودکشی در جهان را دارند.

سازمان بهداشت جهانی، کشورهایی که بیش از 20 مورد خودکشی در هر صدهزار نفر را دارند، در لیست کشورهای دارای بحران اجتماعی قرار می‌دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

 این آدم چه دردی دارد یا داشته؟

یک اصل وجود دارد که هیچ آدمی بی دلیل و علت معتاد نمی شود. بلکه همیشه یک جای کار ایراد دارد که یک جوان به سمت مصرف مواد مخدر می رود . این را هم بدانید که بر خلاف آن چیزی که فکر می کنید و شاید شنیده اید، مصرف مواد مخدر اصلاً چیز ناراحت کننده و یا مثل دارو" تلخ" نیست؛ بلکه آدم با مصرف این مواد، وارد یک دنیای ایده آل می شود و علاوه بر فراموش  کردن کشتی های غرق شده زندگی اش ، حسابی هم کیف می کند. منتها اشکال  کار اینجاست که این بهشت مصنوعی گران تمام می شود و بعد از چند تجربه،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

محققان بیمارستان عمومی ماسا چوست و دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ژن ویژه ای را کشف کردند که با ویژگی های مربوط به اضطراب ارتباط قوی دارد.  به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان دریافتند نوع خاصی از ژنی که بر فعالیت های مهم گیرنده ها انتقال دهند نورون اثر می گذارند، به عنوان شروع کننده درونگرایی یاخجول بودن در بزرگسالان و کودکان است.
بنابراین گزارش، این ژن با افزایش فعالیت مناطق مغزی که مربوط به مراحل احساسی است ارتباط دارند.
همچنین، محققان می گویند: به نظر می رسد، هر کدام از این خصلت ها یک عامل خطر برای اختلالات اضطراب اجتماعی بوده که بیشترین اختلال در ایالات متحده است.این گزارش می افزاید، استعداد اختلالات اضطراب در افراد از طریق والدین از طریق چندین ژن منتقل می شود.
 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

اثنی عشر یا دوازدهه عضوی است که باعث ارتباط معده با روده کوچک می شود که طول تقریبی آن حدود  25 تا 30 سانتیمتر است. اثنی عشر نیز مانند دیگر اعضای بدن زخم می شود و شایع ترین علامت زخم اثنی عشر در قسمت فوقانی شکم و پایین جناق سینه است که اغلب با گرسنگی تشدید شده و با مصرف غذا به طور موقت بهبود می یابد. درد زخم اثنی عشر می تواند به پشت تیر بکشد و یا گاهی با نفخ شکم موجب بیدار شدن شخص شود. یکی از مشخصه های درد زخم اثنی عشر، دوره ای با فصلی بودن آن است ، به طوری که ممکن است برای چند هفته و هر روز درد وجود داشته باشد و به دنبال آن، برای چند ماه خود به خود برطرف شود، اما دوباره عود می کند. دکتر ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص بیماری های گوارشی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گویی با این وبلاگ خاطرنشان کرد که مبنای ایجاد زخم اثنی عشر در  20 تا  28 درصد مردم زمینه ژنتیکی دارد که این نوع معمولا در کودکان شایع تر است. وی افزود همچنین در گروه خونی او  O نیز زخم اثنی عشر بیشتر است در حالی که در گروه خونی آ A زخم معده بیشتر مشاهده می شود. دکتر دریانی گفت با مصرف برخی داروها ضد التهابی غیراستروئیدی و مسکن که برای درد مفاصل استفاده می شود مثل آسپیرین دیکلوفناک ، ایندومتاسین و بروفن بخصوص در برخی موارد موجب خونریزی می شود.
وی درباره اینکه آیا مصرف استامینوفن نیز در زخم اثنی عشر تاثیر دارد گفت استامینوفن تاثیری ندارد اما بر خلاف گذشته که می گفتند مصرف این دارو هیچ خطری ندارد باید دانست که امروزه ثابت شده است که مصرف استامینوفن همراه با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی خطر عوارض کلیوی دارد. وی در پاسخ به این سوال که آیا زخم اثنی عشر قابل ترمیم و درمان است یا نه ، گفت در کسانی که زخم اثنی عشر دارند قرص های کنترل کننده اسید معده همچون رانیتیدین ، سایمیتیدین و امپرازول ، زخم معمولا کنترل می شود ، اما اگر شخصی میکروب هلیکوباکتر داشته باشد و فقط به داروهای کنترل کننده اسید معده اکتفا کند بیشتر از  90 درصد موارد در سال اول زخم عود می کند. دکتر دریانی اضافه کرد در صورتی که در کسانی که زخم اثنی عشر همراه با میکروب دارند ، درصورت درمان میکروب هلیکوباکتر عود مجدد زخم در یک سال کمتر از 10 درصد است. وی گفت در ایران به دلیل اینکه آنتی بیوتیک در کودکی و جوانی به صورت غیر علمی مصرف می شود به طوری که برخی برای سرماخوردگی و گلودرد ویروسی نیز خودسر از آنتی بیوتیک استفاده می کنند و اغلب دروه کامل آنتی بیوتیک را ادامه نمی دهند ، باعث مقاومت خیلی از میکروب ها نسبت به این آنتی بیوتیک می شوند. وی گفت یکی از آنتی بیوتیک های خیلی خوب که روی میکروب هلیکوباکتر تاثیر دارد مترونیدازول است. وی اضافه کرد آمار نشان می دهد که در ایران 40 درصد مردم به خصوص خانم ها نسبت به این آنتی بیوتیک مقاوم هستند و به علتی که گفته شد ریشه کنی میکروب هلیکوباکتر در غرب خیلی راحتر و مطمئن تر از ایران انجام می شود. در کسانی که دچار میکروب هلیکوباکتر هستند آمار در ایران نشان می دهد که در افراد بالای 50 سال حدود 70 تا 80 درصد آلودگی به این میکروب را دارند و از این تهداد فقط  10 درصد دچار زخم اثنی عشر می شوند. دکتر دریانی می گوید فردی که به میکروب هلیکوباکتر آلوده است لازم نیست که حتما این میکروب را از بین ببرد ، مگر اینکه زخم معده یا اثنی عشر داشته باشد و یا در فامیل درجه اول او کسی سابقه سرطان معده داشته باشد ، یا خود وی سابقه عمل جراحی معده داشته باشد یا اینکه مخاط معده اش دچار التهاب باشد، به خصوص وقتی که مخاط نازک شده باشد. دکتر دریانی درباره نقش استرس و میزان بروز زخم اثنی عشر می گوید: اگر چه استرس و فشارهای عصبی موجب ترشح اسید و ایجاد علایم سو» هاضمه بدون زخم می شود اما خود استرس و فشارهای عصبی نمی تواند سبب ایجاد زخم پپتیک شود اما در افرادی که دچار زخم اثنی عشر هستند، تنش های عصبی و روانی و کشیدن سیگار می تواند در تشدید علایم موثر باشد. دکتر دریانی گفت یک مبنای ایجاد زخم اثنی عشر در افراد مسایل میکروبی به خصوص میکروب هلیکوباکترپیلوری است و اگر این میکروب به موقع تشخیص داده شود و ریشه کن شود موجب درمان زخم اثنی عشر در فرد می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

محققان علوم پزشکی اعلام کردند قرار گرفتن در معرض حتی میزان کم دود گازوئیل که از خودروهای گازوئیل سوز منتشر می شود سبب وارد شدن استرس به مغز انسان می شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس ، مطالعات قبلی نشان داده بود که ذرات موجود در هوای الوده حتی اگر در حد یک میلیاردیم متر اندازه داشته باشند سبب ایجاد اختلال در کارکرد مغزی می شوند. ولی این مطالعه برای نخستین بار نشان می دهد که تنفس این نانو ذرات سبب تغییر در فعالیت مغزی می شود و مشکل برای فرد ایجاد می کند. دکتر پول بورم از دانشگاه زوید در هلند و همکارانش با بررسی ده فرد داوطلب که یک ساعت را در اتاقی مملو از دود گازوئیل گذرانده بودند ، به نتایج جالبی دست یافتند. محققان در بررسی اخیر دریافتند قرار گرفتن به مدت سی دقیقه در برابر دود وسایط نقلیه گازوئیلی سبب ایجاد امواج مغزی نامناسب در نوار مغزی یا ئی ئی جی می شود. دود گازوئیل سبب ایجاد پاسخ نامناسب مغزی در بخش کورتکس یا قشر مغز می شود . استرس وارد شده به مغز این افراد حتی بعد از اینکه شخص از دود گازوئیل نیز رها می شد نیز ادامه داشت. تاثیرات دراز مدت دود گازوئیل نیز ممکن است با کارکرد طبیعی مغز تداخل ایجاد کند که به گفته محققان باید در این باره بررسی بیشتری انجام گیرد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

 

 ADHD یا اختلال بیش فعالی و فقدان توجه، یک اختلال رفتاری شایع است که حدود 10-8 درصد کودکان را مبتلا می کند. احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است ولی علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است. اما در این مقاله برای شما  استفاده از غذاهای مناسبی را  بازگو می نماییم، که در بهبود این اختلال رفتار کودک شما می تواند، بسیار کمک کننده باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

روی هم رفته این موضوع به نقش کلی دو عامل احتمالا مربوط به هم اشاره دارد: تنوع طبیعی در خصوصیات زیستی بعضی شیوه های غیراختصاصی وراثتی نشانه شناسی آسیب شناختی روانی. به علل رفتاری یا محیطی ‏ADHD‏ کمتر توجه شده است با وجود این مدارک موجود معدود حاکی از نقش محدود این عوامل است . مثلا ویلیس و لوداس , 1997 فرض کردند که ‏ADHD‏ نتیجه کنترل ضعیف محرک رفتار به وسیله امر و نهی های والدین است که ریشه در تکنیکهای ناهمسان کنترل کودک دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

اگر چه آلکالوئید های زیادی در تریاک وجود دارد و این روزها تریاک ‌هایی که به ‌دست مردم می ‌رسد بسیار بسیار ناخالص است و هر گونه تظاهرات بالینی غیرمترقبه‌ ای ممکن است با مصرف تریاک ‌های ناخالص اعم از مرگ ناگهانی، سکته قلبی و مغزی، استفراغ، سر درد، سرگیجه،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦


اعتیاد به تریاک تأثیر مخربی بر بیماری ‌های قلبی- عروقی دارد و بیماران قلبی را که نیاز به جراحی دارند، با مشکل مواجه می ‌کند.
بررسی ‌ها نشان می ‌دهد که تریاک، تأثیر مخربی بر عوامل خطر جدید بیماری ‌های قلبی - عروقی دارد و غلظت خون در مصرف‌ کنندگان مرفین با افزایش زمان مصرف بالا می ‌رود، اگر چه به ‌نظر می‌ رسد برخی از عوامل، خطر این بیماری‌ ها را بهبود می‌ بخشد اما این اثرات، کوتاه ‌مدت و اصولاً کاذب هستند.

وابستگی به مواد ‌مخدر پدیده‌ای زیستی و بر ۲ نوع است:
۱- وابستگی روحی؛ به این صورت که بیمار با اصرار به‌ دنبال مصرف مواد‌مخدر می ‌رود تا حالات روحی و شخصی خود راخوشایند کند.
۲- وابستگی بدنی، یعنی حالتی که قطع دارو باعث به ‌وجود آمدن علائمی می ‌شود که خوشایند بیمار نیست. گفته می ‌شود که بدن به یک حالت تعادلی جدید در خلال مصرف مواد‌مخدر می ‌رسد که اگر این تعادل با مصرف نکردن مواد‌مخدر به هم بخورد، بدن به ‌گونه‌ای مخالف عمل می ‌کند و علائم ناخوشایند بروز می ‌نماید.
وابستگی روحی تقریباً همیشه قبل از وابستگی بدنی به‌ وجود می‌ آید، اما ضرورتا‍ً منجر به آن نمی ‌شود.
اعتیاد به معنی حالتی است که بدن، هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ فیزیکی به مواد‌ مخدر وابسته باشد.درسال ۱۹۶۴ میلادی، سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که اصطلاح اعتیاد، دیگر یک اصطلاح علمی نیست و پیشنهاد کرد که اصطلاح وابستگی دارویی را به جای اعتیاد به کار ببرند اما به‌ رغم این موضوع، از کلمه اعتیاد هنوز هم به‌ طور وسیعی استفاده می ‌شود.
وی افزود: بهایی که یک جامعه برای طبقه بندی یک ماده به‌ عنوان غیرمجاز می‌ پردازد، کارهای خلافی است که از این دسته ‌بندی، ناشی می ‌شود. در جامعه ما یکی از علل اعتیاد به تریاک، فقر فرهنگی و دریافت اطلاعات غلط راجع به تریاک توسط عوام است. برای مثال عده‌ای به تصور این که مصرف تریاک برای بیماری‌ های قلبی مفید است و یا قند خون را پایین می ‌آورد، به این ماده خانمان سوز پناه می‌ برند.
به گفته وی، بعضی ‌ها معتقدند که سیگار روزنه ‌ای برای ورود به دنیای مواد‌مخدر است. افرادی که پدر و مادر آن ها از هم جدا شده‌اند و افرادی که یکی از اعضای خانواده‌ شان معتاد هستند، بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند.
سه چهارم نوزادانی که از مادران معتاد متولد می ‌شوند علائم قطع ماده مخدر را تجربه می ‌کنند و اعتیاد نوزادان و شیرخواران از معضلات اجتماعی بسیار دردناک برای هر جامعه است. نزدیک به ۹۰ درصد از معتادان به تریاک یک اختلال روانی مشخص دارند که این اختلال در اغلب موارد افسردگی است. شخصیت ضد‌اجتماعی و اضطراب هم از اختلالات شایع در میان معتادان به تریاک است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

نظم موجود در پیشرفت مراحل پایدار و ثابت و در همه افراد همانند است ولی هر فرد ضمن پیروی از طرح‌های عمومی رشد شناختی، ویژگی‌های رشدی خاص خود را دارد به عبارت دیگر دامنه زمانی تحول شناختی، از یک مرحله به مرحله دیگر، مطابق وضعیت درونی و شرایط محیط کودک، تفاوت می‌کند.مثلاً ممکن است که یک کودک شش ساله به سطحی از تفکر برسد که ویژگی سال‌های اول دبستان است و چه بسا کودک هشت ساله‌ی که در سطح شناختی یک کودک پنج ساله باشد.منظور این است...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

تهرانی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم طلاق مسائل جنسی است تصریح کرد: عدم آگاهی‌ها در این زمینه موجب بدکارکردهای جنسی می‌شود به طوری که براساس آمارهای رسمی پژوهش‌ها نشان می‌دهند 50 درصد علت طلاق مشکلات جنسی است اما بر اساس آمارهای این پژوهشکده بالای 78 درصد علت طلاق به مسائل جنسی مربوط می‌شود.

مدیر مرکز سلامت خانواده گفت: بر اساس آمارهای رسمی 50 درصد علت طلاق در کشور به عدم آگاهی‌ها درباره مسائل جنسی مربوط می‌شود ولی آمارهای این مرکز عدد بیشتری را نشان می دهد.

نسرین تهرانی اظهار داشت: در بحث مشاوره قبل از ازدواج در این مرکز بر اساس بررسی‌هایی که روی فاکتوری طلاق داشتیم طرحی را به نام قاعده بازی طراحی کرده‌ایم تا بتوانیم این فاکتورها را به نوعی کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه اگر کسی بخواهد شطرنج بازی کند باید قاعده آن را بداند تا بتواند از صفحه شطرنج و مهره‌های آن به درستی استفاده کند تصریح کرد: اگر کسی قواعد زندگی متاهلی را نداند قطعاً با شکست مواجه خواهد شد.

تهرانی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم طلاق مسائل جنسی است تصریح کرد: عدم آگاهی‌ها در این زمینه موجب بدکارکردهای جنسی می‌شود به طوری که براساس آمارهای رسمی پژوهش‌ها نشان می‌دهند 50 درصد علت طلاق مشکلات جنسی است اما بر اساس آمارهای این پژوهشکده بالای 78 درصد علت طلاق به مسائل جنسی مربوط می‌شود.

این رواشناس خانواده یادآور شد: متاسفانه مسائل جنسی در کشور به نوعی تابو بوده و هست. لذا باید ادبیاتی را تدوین و ایجاد کنیم که با توجه به عقاید مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و نظام سیاسی حاکم بر جامعه و با لحاظ کردن همه نیازهای خانواده بتواند ضمن آنکه تمام این فاکتورها را لحاظ کند جوابگوی نیازهای زوجین هم باشد.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از این فارکتورها را نباید نادیده گرفت ادامه داد:‌در این مرکز به کمک این ادبیات توانستیم در درمان مشکلات ناشی از مسائل جنسی درباره طلاق موفقیت‌هایی دست یابیم لذا باید در کشور متخصصان بیشتری در این زمینه تربیت کنیم که با حساسیت بالا این فاکتورها را کنار هم قرار دهد و با تعهد و مسئولیت در این زمینه ارائه خدمت کنند که در این صورت می‌توان این عامل طلاق را کنترل کرد.

تهرانی گفت: با نداشتن متخصص در این زمینه، افرادی که متخصص نیستند یا به لحاظ مشکلات شخصی وارد این حیطه شده‌اند یا نمی‌توانند فاکتورها را در کنار هم قرار دهند و وارد این حوزه می‌شوند و با این روند در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: مرکز سلامت خانواده، خانواده را به عنوان یک سیستم کلی در نظر گرفته و همه افراد خانواده تک تک و به صورت مجزا به شکل زیرسیستم مورد بررسی قرار می‌دهد.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦


همسرتان تازه از خرید به منزل آمده است و در حال پرو کردن لباس جدیدش برای شماست. همانطور که در اطاق چرخ می زند، مشتاقانه منتظر نظر شماست. طبیعتاً شما کمی گیج شده اید. نمی دانید که آیا نظر اصلی شما را می خواهد بداند، یا اینکه منتظر شنیدن تحسین شماست.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

دختر ۶ ساله من یک خرس عروسکی دارد که از دوران کودکی با آن مانوس بوده و هنوز هم طوری به آن وابسته است که بدون آن، نه از خانه خارج می شود، نه به مهدکودک می رود و نه حتی می خوابد...

این عروسک به قدری کهنه و کثیف شده که اصلا نمی توان به آن نگاه کرد. ما برایش خرس های عروسکی جدید و زیباتری خریده ایم اما هیچ کدام از آنها جای آن عروسک قدیمی اش را نمی گیرد. حالا او به سن مدرسه رسیده و ما نگران ایم که چه کار باید بکنیم؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

 هیچ کس فکرش را نمی کرد که خرخر کردن در خواب، این همه درد سر به دنبال داشته باشد.

لابد می گویید: چه درد سری؟! فوق فوقش اگر صدای خرخرتان خیلی بلند باشد، ممکن است روابط شما با همسرتان دچار مشکل شود! آن هم به این خاطر که همسر مهربان، برای خلاصی از موزیک ناموزونی که خوابش را به هم زده، مجبور می شود چند بار در شب بیدارتان کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

برخی روان‌پزشکان معتقدند تمایلات جنسی از بدو تولد شروع می‌شود و مکیدن پستان مادر را نیز جزو تجارب جنسی محسوب می‌کنند. در برخی تحقیقات نیز توانایی ارگاسم در نوزادان پسر پنج ماهه و نوزادان دختر ۴ ماهه گزارش شده است. این تحقیقات به این نکته اشاره کرده‌اند که مراحل ارگاسم در نوزادان پسر دقیقا مانند مردان بالغ است، منهای توانایی انزال...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱۳

 ممانعت از طلاق راه حلهایی وجود دارد که برای حفظ زندگی مشترکتان به شما کمک می کنند. اولین کاری که باید ا نجام دهیم این است که خونسرد باشید و شرایط خود را ارزیابی کنید. درباره راه حل هایی فکر کنید که ممکن است در مشکلات رایج زندگی زناشویی شما تاثیر داشته باشند. این مثل معروف که می گوید: «در و تخته با هم جورند»، مثلی درست و بجاست. زمانی که همسرتان اشتباهی مرتکب می شود، شما هم به همان اندازه مقصر هستید. با اینکه عقیده دارید همسرتان مسبب ایجاد مشکلات است، عکس العمل شما نیز عامل دیگری برای بوجود آمدن آن مسئله است.

رفتارها و گفتارهای منفی تنها به ضرر شما خواهد بود. به منظور جلوگیری از طلاق و حفظ زندگیتان، از واکنش نشان دادن به رفتارهای همسرتان بپرهیزید و دست به انجام اقدامات ضروری، که زندگی شما را به حالت اول باز می گرداند، بزنید. با وجود این دلائل، انتقاد از روی عصبانیت هم فقط اوضاع را بدتر می کند.
تغییر برخورد و رفتار کمک زیادی در جلوگیری از پایان یافتن زندگی زناشویی شما می کند. عواطف و احساسات شما در برابر همسرتان مطابق با رفتار شما با اوست، و احساسات همسرتان در برابر شما براساس رفتاریست که او با شما دارد.

آیا تا به حال با دیگران با عشق، مهربانی، و روشهای متعهدانه برخورد کرده اید؟ شما نمی توانید چگونگی تفکرات و احساسات همسرتان را کنترل کنید، اما می توانید واکنشهای خود را نسبت به همسرتان تغییر دهید. یادتان باشد که تنها کسی که می توانید بر او کنترل داشته باشید فقط خودتان هستید.

اغلب، زندگی زناشویی به دلیل گرفتاریهای زن، نظیر کار، فرزندان، و مسئولیتهای روزانه در نگهداری خانواده تازگی خود را از دست می دهد و باعث بی توجهی به روابط زناشویی می شود. وقتی رابطه ای به این نقطه می رسد، به راحتی از همسر خود دلسرد می شوید و اجازه می دهید تا هر چیز پر اهمیت دیگری در زندگی جای همسر و زندگی زناشویی تان را بگیرد. همچنین، در زندگی هایی که به این مرحله رسیده باشند، احتمال خیانت کردن زوجها بیشتر است.

برای همسر خود وقت بگذارید. بنشینید و درباره مسائلی که اتفاق افتاده بطور طبیعی صحبت کنید. درباره آنچه از زندگی مشترکتان می خواهید و به آن نیاز دارید، و آنچه که عقیده دارید باعث مشکلات می شوند، گفتگو کنید. گفتگو کردن مشاجره کردن و متهم کردن نیست.

به همان اندازه که انسانها دستخوش تغییر می شوند، زندگی زناشویی نیز دائما تغییر می کند. به منظور حفظ زندگی مشترکتان باید دلائلی که باعث رسیدن به مرحله جدایی شده است، را به درستی مورد ارزیابی قرار دهید. مشکل هرچه باشد، امیدی برای حفظ زندگی وجود دارد.

این رهنمودها در صورتی قادر خواهند بود در آغاز مسیری برای حفظ زندگی زناشویی به شما کمک کنند که خود شما هم برای ممانعت از طلاق مصمم باشید البته شما در این راه، نیاز به طرحی قابل اطمینان خواهید داشت. با تجربه ای که اکثر زوجها در این مورد کسب کرده اند امروزه حفظ زندگی زناشویی برنامه ای آموزنده و ساختاری، برای پیروی کردن می باشد.


آیا امیدی برای نجات زندگی زناشویی هست؟

با بازدید از هر محکمه ای که مربوط به طلاق یا ازدواج است، این سوال برای شما پیش می آید. وقتی در بحبوحه پریشانی و ناراحتی قرار می گیرید، گاهی یافتن یک راه حل، دشوار خواهد بود. اما پاسخ این سوال اینست که، بله، در بیشتر موارد برای نجات زندگی امیدی هست.

بیشتر مشکلات ریشه در روابط بد و یا قطع ارتباط دارند. به همین دلیل، بیشتر اوقات در زندگی مشترک وقتی یکی حرف طلاق را به میان می آورد، طرف مقابل کاملا غافلگیر می شود.

اجازه دهید تا مثالی را عنوان کنم. زنی را در نظر بگیرد که به زمان بیشتری برای خلوت کردن با شوهرش نیاز دارد. شوهر او ممکن است شغلی که احتیاج به اضافه کاری زیادی داشته باشد را به خانواده ترجیح دهد و همچنین سرگرمی هایی دارد که اوقات بیکاریش به آنها می پردازد، اما همسرش در آنها شرکت نمی کند.

زن به جای صحبت کردن با شوهرش و به جای اینکه به او بگوید که دوست دارد زمان بیشتری را با هم بگذرانند، انتظار دارد همسرش نیاز او را درک کند و وقتی شوهر متوجه این موضوع نمی شود، بسیار عصبانی و رنجیده خاطر می شود.

تا زمانی که زن بالاخره به «همسرش» موضوع را گفت، از او عصبانی بود ولی «شوهر» حتی دلیل آن را هم نمی دانست. چه اتفاقی افتاده بود که یک مسئله کوچک تبدیل به بحثی بزرگ شده بود مشکل «این زن و شوهر» چیزی است که بیشتر زوجها در زندگی مشترک خود با آن

دست به گریبان هستند، و آن فقدان یک ارتباط ساده است که به طرز غیرقابل کنترلی اختلافات را تشدید می کند.

این یک سناریوی ساختگی بود، اما به شما قول می دهم چنین رویدادهایی همیشه و در همه خانواده ها پیش می آیند. وقتی مشکلی کوچک مورد توجه قرار نگیرد، بدون اینکه متوجه شوید تبدیل به مشکلی بزرگ پیش رویتان می شود.

آیا تا به حال به مشکلی جزیی اجازه داده اید که آنقدر بزرگ شود که شما در برابر آن عکس العملی جدی نشان دهید؟ حتی اگر مشکلات زندگی

بیش از حد بزرگ شده باشند هم هنوز امیدی برای نجات زندگی مشترک وجود دارد، به شرط آنکه برای حل این مشکلات از دیگران کمک بگیرید.

طلاق نمی خواهم،


کمک کنید تا زندگیم را حفظ کنم

اگر دریابید که زندگی زناشویی تان در حال از دست رفتن است و آخرین چیزی که شما می خواهید طلاق است، چه کاری می توانید انجام دهید؟ از شما می خواهم بدانید که امیدی هست. بسیاری از زندگی های زناشویی، فقط به خاطر اینکه زوجین می خواهند خود را مصمم تر از دیگری نشان دهند، به طرز وخیمی به شکست می انجامد و پایان می پذیرد. این پرسش ها را از خود بپرسید:
آیا رابطه ای درست برقرار می کنید؟

تنها راهی که در میان مسائلی که زندگی مشترک شما را تهدید می کند هرگز نمی توانید آن را عملی کنید، فارغ شدن از برقراری ارتباطی تاثیرگذار است. ارتباطی نه با مجادله و تهدید، بلکه با درست گفتگوکردن یک ارتباط حقیقی تقریباً همیشه در زندگی های مشترکی که آشفته هستند، از بین می رود.
آیا به همسر خود احترام می گذارید؟

همیشه بین زوجهای موفق احترام متقابل وجود دارد. رفتارهای پر از نفرت و تعبیرات کوته نظرانه پرشور، باعث اهانت به همسر و ویران کردن عشق می شود. شما نمی توانید بی احترامی کردن های خود را مخفی کنید، زیرا این مسئله از سخنان و رفتارهایتان آشکار می شود. در این زمان همسرتان نسبت به شما احساس یأس می کند و هرگز کارها درست پیش نمی رود. بدون احترام متقابل زندگی زناشویی سالمی نخواهید داشت.
به چه میزانی متعهد هستید؟

کار، دوستان، سرگرمی ها، کارهای خانه، خانواده گسترده، و... همه و همه فهرستی از مواردی است که برای افراد متعهد اهمیت دارند. در راس این فهرست باید زندگی زناشویی شما قرار بگیرد. دقت کنید که اجازه ندهید کسی یا چیز دیگری قبل از زندگی زناشویی تان بیاید.

از مشکلات فرار نکنید

هرچه بیشتر از مشکلات دوری کنید، زندگی زناشویی تان بیش از پیش آسیب خواهد دید. زندگی های مشترکی که در نقطه شکست قرار گرفته اند، همین حالا به یک طرح عملیاتی نیاز دارند. به منظور حفظ زندگی، شما به طرحی که اجازه درک مشکلات و تمرکز بر بازیابی عشق و تعهد را که سابق بر این جزئی از زندگی مشترک شما بوده، نیاز دارید.

بیاموزید چگونه طرحی اثبات شده را به فعل دربیاورید و برای نجات زندگی مشترک خود بار دیگر به همسرتان بپیوندید. شما، همسرتان و زندگی مشترکتان شایستگی آن را دارید.

طبق آمارها، نیمی از ازدواجها در هفت سال اول زندگی مشترک پایان می پذیرد. این بدین معناست که نیمی از آنها به زندگی ادامه می دهند. آیا زندگی شما هم تداوم خواهد داشت؟
او طلاق می خواهد، اما من نه، چه کار کنم؟

همسرتان به شما گفته که می خواهد از شما جدا شود و شما را دچار سردرگمی کرده است.

شما خواهان طلاق نیستید، ولی نمی دانید چه اقدامی کنید. در دل احساس درد و رنج زیادی دارید، نه می توانید چیزی بخورید و نه می توانید بخوابید. حقیقت اینست که شما آشکارا از انجام هر کاری ناتوان می شوید.

می دانم، چون من هم در چنین شرایطی قرار داشته ام تا جایی که دنیا در برابرم زیر و رو شده بود. دردرجه اول، سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و شرایط عادی را به زندگی خود بازگردانید. می دانم که در زبان آسانتر از عمل به آن است، اما شما به قرار گرفتن در یک وضعیت فکری مناسب، به منظور نجات زندگی تان از طلاق، نیازمندید.

در درجه دوم، نباید تسلیم شوید. اگر تا به حال عشقی در زندگی مشترکتان وجود داشته، این ارزش جنگیدن را دارد. همانگونه که برای پیدا کردن راهی برای حفظ زندگی مسیر همواری در پیش رو نداریم، اما هر تلاش با نفوذی در درازمدت مطمئناً شایسته زندگی زناشویی است.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٠/۱/۱۳


طلاق در نزد تمامی ادیان الهی امری نکوهیده است، حتی در میان بعضی ادیان ممنوع است و در دین مبین اسلام هر چند مجاز به شمار می رود اما طبق فرمایش پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد (ص): نکوهیده ترین امر مجاز نزد خداوند طلاق به حساب می آید.

 
طلاق و کودکان

سعی کنید کودکی خود را به یاد آورید، در دوره ای از زندگی تان از این ترس داشتید که پدر و مادرتان شما را ترک کنند و سعی می کردید همیشه کنار آنها باشید، در مورد کودک قربانی طلاق این کابوس به واقعیت تبدیل شده است او ناراحت، نگران، ناامید، مضطرب،... است.

طلاق این پدیده شوم اجتماعی، آثار مخربی بر کودکان دارد، این معضل یکی از عوامل مهم ابتلا کودکان به اعتیاد و بزهکاری است، که این دو خود می توانند علت بسیاری از انحرافات، ناسازگاریها، سرپیچی از قوانین و ابتلا به بیماریهای جسمی و روانی و ... باشد.

درگیری والدین و طلاق، آثار زیان باری دارد و کودک را به عصیان در برابر مقررات اجتماعی می کشاند.

طلاق هر چند ممکن است برای والدین تنها راه چاره و موفقیت آمیز پایان یک زندگی بی تفاهم و پر اختلاف باشد ولی برای طفل همیشه مبین یک فاصله عمیق و فاجعه عظیم محسوب می گردد، حادثه ای که محرومیت ابدی از عواطف حیاتی والدین را بدنبال خواهد داشت. وقتی کودک با یکی از والدین خود زندگی می کند، از خانواده های تک والدی صحبت می شود.

سال هاست روانشناسان و جامعه شناسان معتقد بودند که خانواده تک والدی، برای کودک بافت غم انگیز و معیوبی فراهم می آورد که باید درمان شود. آنها در اینجا از خانواده شکست خورده، درهم ریخته و یا متلاشی شده حرف می زدند. در حال حاضر عقیده براین است که خانواده دو والدی(خانواده طبیعی) تفاوت زیادی با خانواده تک والدی دارد و ماندگارتر است.

در اکثر موارد، زنها مسئولیت خانواده های تک والدی را برعهده دارند. وقتی هردو والد داوطلب نگهداری کودک می شوند، در ۸۰ درصد موارد، بچه در اختیار مادر قرار می گیرد. اما چون زنها در مقایسه مردها به مشاغل کم درآمدتر و ناپایدارتری اشتغال دارند، جای تردید نخواهد بود که بسیاری از خانواده های تک والدی مشکلات اقتصادی جدی و در نتیجه دشواریهای سازگاری زیادی خواهند داشت.

تحمل دشواریها در سال اول پس از طلاق، برای هر دو والد طاقت فرساست. تنش هایی که آنها پس از طلاق احساس می کنند و تغییراتی که در شیوه زندگی آنها به وجود می آید، در روابط آنها با کودک منعکس می شود. بنابراین، با در نظر گرفتن رویدادهای استرس آور برای مادر و با توجع به رویدادهای استرس آور که کودک دریافت می کند، می توان پیش بینی کرد که کودک چگونه با زندگی سازگار خواهد شد.

پژوهشگران تایید کرده اند که الگوهای رفتار والدین جدا شده با فرزندان، با الگوهای رفتار والدین جدا نشده، تفاوتهایی دارد:

در مقایسه با والدین جدا نشده، والدین جدا شده، از فرزندان خود انتظار پختگی کمتری دارند، کمتر با آنها ارتباط برقرار می کنند، کمتر محبت نشان می دهند و از نظر انضباط، کمتر هماهنگی دارند، و کمتر بر کودکان نفوذ می کنند.

یک سال پس از طلاق، دورههایی که تنش در روابط والدین و فرزندان را به همراه می آورد، روشهای تربیتی به پائین ترین سطح اثربخشی خود تنزل می کند. دو سال بعد از طلاق، مادرها از کودکان رفتارهای مستقل تر و پخته تری می خواهند، بیشتر با آنها ارتباط برقرار می کنند و به طور ارادی، برای توضیح دادن مسائل و استدلال کردن، بیشتر وقت صرف می کنند، بیشتر حامی هستند و نظم و نفوذ بهتری دارند، همین مشاهدات در مورد پدرها نیز صدق می کند، با این تفاوت که حمایت خود را بیشتر نمی کنند و حتی از کودکان خود تا اندازه ای دل می کَنَند. آنها بچه ها را به طور کلی فراموش نمی کنند، بلکه کمتر محبت نشان می دهند.

بنابراین، هر چند طلاق دوره دشواری در سازگاری بوجود می آورد، اما به نظر می رسد که در طول دو سال پس از جدائی، موقعیت بهبود می یابد.

یکی از عوامل مهم سازگاری کودک با لحظه های طلاق سن اوست. از بدو تولد تا دو سالگی، کودکان از دنیای خود درک محدودی دارند، با این همه آنها تنشها، هیجانها و بی ثباتی های زیادی به همراه می آورد و برای این کودکان این سن طلاق تجربه متلاشی کننده ایست.

کودک پیش دبستانی طلاق را غم بزرگی می داند و تمایل شدیدی به آشتی والدینشان دارند و از تنها ماندن شدیدا ترس دارند.

کودک ۶ تا ۱۲ ساله بهتر می فهمد که مسئول جدائی، چه کسی بوده و در نتیجه خود را سرزنش نمی کند، و خود را بهتر با موقعیت موجود تطبیق می دهد، مخصوصا اگر از سوی دیگران حمایت شوند.


چند توصیه برای والدین

در ذهن خود مجسم کنید کودکی را که مدتی است هر لحظه به سمتی کشیده می شود. مثل جنس بازاری دست به دست می چرخد و نقش قاصد و حامی و قاضی را بازی می کند. باید والدینی که احساس مسئولیت در قبال فرزندشان می کنند، همه چیز را سر جای خودش بگذارند، تا از آسیب بیشتر بکاهند.

توصیه های زیر می تواند از میزان آسیب ها به کودک تا حدی بکاهد.

جدائیتان را حاشا نکنید، کودک شما درک بالایی از تنش بین شما دارد، کودکانی که در جریان موضوع هستند در فبول طلاق مشکل کمتری دارند.

کودکان دوست دارند احساسات خود را بیان کنند، به آنها اجازه دهید تا لااقل در این مورد با شما حرف بزنند، می توانید در حال قدم زدن در پارک این کار را انجام دهید و با گوش دادن به حرفهای کودک، او احساس می کند شما دوستش دارید و این اتفاق باعث نشده تا شما به او بی علاقه شوید.

در صورت امکان سعی کنید هردو (پدر و مادر) در زندگی کودک نقش فعال داشته باشید و مسئولیت تربیت او را بین خود تقسیم کنید. مثلا: نگهداری از کودک را تقسیم کنید و در فعالیتهای تحصیلی او شرکت کنید.

تلاش برای برقراری ارتباط خوب و همکاری، والدین را قادر می سازد تا برای فرزند، محیط خانوادگی با ثبات فراهم آورند و به او اجازه دهند که با این شرایط بطور هماهنگ کنار بیاید.

در هر حال قبل از ازدواج یا طلاق و یا در صورت بروز اختلاف، به مشاوران خانواده مراجعه کنید، برای جدا شدن زمان هست عجله نکنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱۳

 آن قدیم ها ندیم ها هروقت پشت لب یک آقا پسری سبز می شد یا دختر خانمی رتق و فتق امور مطبخ خانه را یاد می گرفت، جماعتی آستین بالا می زدند که بشتابید بچه مان به سن عروسی یا دامادی رسیده! اما جوانان قدیم که پدر و مادرهای امروزی باشند هیچ گاه فکر نمی کردند روزی برسد که فرزندانشان راهی غیر از آنچه آن ها رفته اند پیشه کنند. یکی از این راه ها تجربه زندگی مجردی است. «ریشه های تمایل جوانان به جدا شدن از والدین و زندگی زیر سقفی که آن را یا با آدم هایی مشابه خود به عنوان «همخانه» شریک اند یا تنها زندگی می کنند؛ باید در تغییرات اجتماعی جست.»


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱۱

 

محافظت از بافت‌های مغز با مصرف روغن ماهی

محققان می‌گویند: روغن ماهی از وارد آمدن آسیب‌ به بافت‌های مغز جلوگیری می‌کند. محققان آمریکایی معتقدند: روغن ماهی دارای ماده خاصی است که پس از سکته از وقوع آسیب‌های مغزى جلوگیری می‌کند. این ماده که دوکوساهگزانوایک اسید نام دارد از بافت‌های مغزی محافظت می‌کند و پس از سکته، بهبودی فرد را تسریع می‌کند. دکتر نیکولاس بازان در این خصوص گفت: ما تازه به تاثیر عمده امگا 3 و اسیدهاى چرب اساسى بر سکته پی برده‌ایم. محققان با آزمایش تاثیرات روغن ماهی بر موش‌های آزمایشگاهی به این نتایج دست یافته‌اند.

خطر تداخل مرکبات با داروها

متخصصان تغذیه هشدار دادند: آب گریپ فروت و سایر محصولات و فرآورده‌های این میوه و همچنین برخی از مرکبات خاص ممکن است با بعضی از انواع داروهای تجویزی که روزانه مصرف می‌کنید، تداخل ایجاد کرده و گاهی اوقات پیامدهای خطرناکی داشته باشند. متخصصان تاکید کردند که این تداخلات را بی‌اهمیت و ناچیز نپندارید، چون در برخی از موارد ممکن است سبب بروز مشکلات بهداشتی خطرناک شوند.به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند در صورتی که از داروهای تجویزی استفاده می‌کنند، پیش از مصرف گریپ فروت و یا مرکبات دیگر حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. شاید حتی مجبور باشید که گریپ فروت را از رژیم غذایی خود حذف کنید. به گزارش سایت تخصصی مرکز پزشکی هایو کلینیک، نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید، این است که حتی اگر زمان مصرف دارو و گریپ فروت متفاوت باشد، باز هم نمی‌تواند از این تداخل جلوگیری کند. این متخصصان تصریح کردند: گریپ فروت و برخی از مرکبات حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که با آنزیم‌های تجزیه کننده داروهای خاص در دستگاه گوارش بدن مداخله می‌کنند. در نتیجه دوز بیشتری از دارو در بدن باقی می‌ماند و این امر عوارض جانبی و پیامدهای نامطلوبی می‌تواند برای بدن داشته باشد.

دیابت

زمانی نه‌چندان دور مشکل اصلی جامعه ایرانی، شیوع و بروز فراوان بیماری‌های واگیردار بود اکنون در چندسال اخیر با توسعه خدمات بهداشتی و درمانی شاهد رشد قابل توجه و هشداردهنده بیماری‌های غیرواگیر هستیم. کارشناسان حوزه بهداشت و درمان معتقدند تغییر رفتار، شیوه‌های زندگی و تغذیه، کم شدن میزان تحرک به‌واسطه مدرن‌شدن ابزار و روش‌های زندگی، آلودگی‌های زیست‌محیطی، کمی آگاهی‌های فردی و اجتماعی در خصوص بیماری‌ها و شیوه‌های درست مقابله و پیشگیری از آنها و توسعه و پیشرفت در عرصه‌های پزشکی و تشخیص بهتر بیماری‌ها در افراد به علت دسترسی بیشتر افراد به پزشکان و مراکز تشخیص طبی تخصصی، همچنین پیشگیری از شیوع و بروز مشکلات ناشی از بیماری‌های واگیر علل تغییر چهره بیماری‌های از واگیر به غیرواگیر است. از بیماری‌های مهم با عوارض گسترده و تاثیرفراوان در زندگی فرد و خانوادگی، دیابت نوع دو (دیابت بزرگسالان) ویا دیابت غیر وابسته به انسولین است. صغری جوادی، کارشناس بیماری‌های غیرواگیر استان فارس به ایسنا می‌گوید: براساس آمار دیابت شایع‌ترین بیماری متابولیک و بزرگترین اپیدمی هزاره سوم و هزینه‌بر، پیچیده و ناتوان کننده است. به گفته وی، با رواج الگوی زندگی ماشینی و صنعتی در جوامع در حال توسعه که با کم تحرکی و تغذیه نامناسب و استرس و فشارهای روحی همراه است، میزان بروز دیابت به‌ویژه دیابت نوع 2 افزایش بسیاری داشته است. جوادی ادامه می‌دهد:متأسفانه سرعت رشد این بیماری بسیار سریع‌تر از پیش بینی‌ها است و هم‌اکنون بالغ بر 250 میلیون دیابتی در دنیا وجود دارند و روز به روز به این جمعیت افزوده می‌شود. این کارشناس بیماری‌های غیرواگیرتصریح می‌کند: بررسی‌های اخیر نشان داده است دست‌کم 3 میلیون نفر دیابتی در کشور زندگی می‌کنند که متأسفانه حدود نیمی از آنها از بیماری خود اطلاعی ندارند و بسیاری از این بیماران به هنگام بروز عوارض دیررس دیابت متوجه ابتلاء خود به بیماری می‌شوند وی چاقی و اضافه وزن را مهمترین عامل خطر در ابتلا به دیابت برمی‌شمارد و می‌افزاید: این در حالی است که پدیده چاقی رو به افزایش است از این‌رو امکان تخمین دقیق بروز دیابت را مشکل می‌کند. جوادی می‌گوید: با توجه به مطالعات کشوری، شیوع دیابت 2 تا 3 درصد کل جمعیت کشور و 7 و سه درصد افراد بالای 30 سال است و میزان جمعیت زنان مبتلا به دیابت در کشور 2 برابر مردان است که شایع‌ترین علت آن چاقی است. وی با بیان اینکه دیابت شانزدهمین علت مرگ در مردان و زنان ایرانی است در ادامه یادآور می‌شود: بسیاری از مرگ‌های ناشی از دیابت و عوارض آن تحت عنوان بیماری‌های قلبی عروقی، نارسایی کلیوی و سکته‌های مغزی تقسیم بندی می‌شوند و در سنین فعال بیماربه لحاظ اقتصادی رخ می‌دهد. این کارشناس خاطرنشان می‌کند: پس از 15 سال از ابتلا به دیابت، 2 درصد بیماران به کوری و 10 درصد به درجات مختلفی از کم بینایی دچارمی‌شوند هم‌چنین 10 تا 20 درصد بر اثر نارسایی کلیوی جان خود را از دست می‌دهند و بیش از 50 درصد بیماران نوروپاتی دیابتی (گرفتاری عصب) و مشکلات ناشی از آن دچار می‌شوند. جوادی با تاکید براینکه در صورت بهبود روش زندگی (Lifestyle) می‌توان بروز دیابت را 11 سال به تأخیر انداخت و حتی در 20 درصد موارد آن را منتفی کرد، می‌افزاید: مداخلات مؤثر در روش زندگی شامل کاهش وزن دست‌کم تا 7 درصد از وزن اولیه فرد با استفاده از رژیم غذایی سالم،‌ کم چرب، پرکربوهیدرات و فعالیت بدنی با شدت متوسط با حداقل 150 دقیقه در هفته است. به گفته این کارشناس بیماری‌های غیرواگیر، پرفشاری خون، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت شانس بروز دیابت نوع 2 را تا دو برابر افزایش می‌دهد بنابراین کنترل مطلوب فشار و چربی خون، ترک استعمال دخانیات از بروز دیابت و بیماری‌های قلب وعروق و مرگ و میر ناشی از آن می‌کاهد. جوادی یادآور می‌شود: با پیرشدن چهره جمعیت کشور مشکلات ناشی از دیابت و عوارض آن مشهود می‌شود و اجرای برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در کشور می‌تواند نقش اساسی در کاهش بار بیماری و نهایتاً هزینه‌های آن در کشور داشته باشد. این کارشناس بیماری‌های غیرواگیر با تاکید بر ضرورت غربالگری مناسب و دقیق و ساده در ادامه به غربالگری رایگان مراکز و پایگاه‌های بهداشتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای افراد بالای 30 سال اشاره می‌کند و می‌افزاید: با غربالگری می‌توان این بیماری را در مراحل اولیه و حتی مراحل پیش از بروز علایم و نشانه‌های بالینی شناسایی و با کنترل مؤثر این بیماری از بروز عوارض زودرس و دیررس آن پیشگیری کرد. محسن مقدمی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جمعیت بیماران دیابتی در روستاها را چهار درصد عنوان و خاطرنشان می‌کند: به علت نوع تغذیه و زندگی شهرنشینی، این میزان در شهرها هفت درصد است. مقدمی با بیان اینکه 20 درصد روستانشینان اضافه وزن دارند، گفت: این در حالی است که 30 درصد شهرنشینان به علت شرایط زندگی شهرنشینی اضافه وزن دارند. وی با اشاره به افتتاح مراکز غربالگری در شهرها می‌گوید: این کلینیک‌ها، غربالگری و خدمات درمانی را به صورت ابتدایی و مراقبت‌های اولیه انجام می‌دهند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز مهم‌ترین عامل بیماری‌های قلب و عروق و دیالیز را دیابت عنوان و اضافه می‌کند: با سرمایه‌گذاری در این بخش از مصرف هزینه‌های درمانی اضافه جلوگیری می‌شود. براساس این گزارش، مریم فروردین مسوول بیماری‌های غیرواگیرمرکز بهداشت شهرستان شیراز نیز با بیان اینکه این کلینیک‌ هم‌زمان با افتتاح مراکز مشابه در پنج شهر کشور با یک میلیون نفر جمعیت به بهره‌برداری می‌رسد، می‌گوید: در این مرکز غربالگری دیابت، فشار و چربی خون و بیماری‌های قلبی افراد بالای 30 سال انجام می‌شود.

 

 

کدو حلوایی وخواص شفادهنده و زیبایی بخش

کدو حلوایی یکی از نیروگاه‌های تولید ریزمغذی‌های حیات بخش در طبیعت است که با بیش از یکصد ماده مغذی و شفابخش بسته بندی شده و در عین حال برای حفظ زیبایی نیز بسیار مفید است. اگر مثل اکثر زنان در سال خیلی به ندرت به یاد این محصول جالیزی می‌افتید باید بدانید که سرشار از خواص آنتی اکسیدانی است که سلامت بدن را تقویت می‌کند، در حفاظت از پوست موثر است و خاصیت بیماری زدایی نیز دارد. سایت اینترنتی «وی دام» با انتشار مقاله‌ای تخصصی در این زمینه گزارش داد: متخصصان پوست تاکید می‌کنند که کدو حلوایی در زمینه مراقبت از پوست قدرتمند و بی‌نظیر است. این گیاه خوراکی حاوی اکسید‌های قدرتمند آنتی هیدروکسی است که یک اسید طبیعی در میوه است و سلول‌های مرده پوست را برطرف کرده و پوست را درخشان می‌کند. همچنین حاوی ویتامین A است که به تولید سلول‌های پوستی جدید و نرم‌تر و جوان‌تر شدن این بافت کمک می‌کند. کدو حوایی با داشتن غنی‌ترین ریزمغذی‌ها، مجهز به سلاح‌هایی موثر برای مقابله با بیماری‌ها است. دکتر ویلیام کلوور ـ متخصص انستیتو ملی سرطان آمریکاـ در این باره می‌گوید: کدو حلوایی به دلیل داشتن مقادیر بالای کاروتنوئید30 درصد از بروز تمام انواع سرطان‌ها پیشگیری می‌کند. علاوه بر این کدو حلوایی به دلیل دارا بودن مقادیر بالای بتاکاروتن که در میوه‌ها و سبزی‌های نارنجی رنگ مثل هویج و کدو به وفور یافت می‌شود، از پوست در برابر تشعشعات ماوراء بنفش محافظت می‌کند و مصرف عصاره آن به طور روزانه حتی تاثیر محافظتی کرم ضد آفتاب را افزایش می‌دهد. به علاوه عصاره کدو حلوایی لایه محافظتی روی پوست در برابر فاکتورهای محیط زیستی دیگر مثل آلودگی هوا، استرس و دود سیگار ایجاد می‌کند. بر اساس این گزارش، تخمه‌های کدو حلوایی به دلیل این که منابع سرشار از عنصر روی و اسیدهای چرب امگا ـ 3 هستند، مهارت و توان مغز را بالا برده و به شما کمک می‌کند بهتر و سریع‌تر فکر کنید، ذهن شما را تیزتر کرده و در عین حال سبب تقویت تراکم استخوان‌های سالم می‌شود. اسیدهای چرب موجود در این محصول جالیزی همچنین در از بین بردن چین و چروک‌های پوست موثر است. کدو حلوایی علاوه بر این‌ها سرشار از ویتامین C است. همچنین کارشناسان می‌گویند: اگر به هنگام پخت و پز اندکی از روغن تخم کدو استفاده کنید، در تقویت بهداشت دهان و دندان شما و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها بسیار موثر است.

شیوع دیابت نوع 2 در کودکان جامعه رو به افزایش است

در حال حاضر شیوع دیابت نوع 2 در کودکان ایرانی رو به افزایش است که علل عمده این شیوع، چاقی شکمی شناخته شده است. دکتر میترا ازراتی متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود: در حال حاضر بیماری دیابت شیوع قابل توجهی در جهان به ویژه ایران دارد که تغییر شیوه زندگی و رفتارهای بد تغذیه ای از علل عمده ایجاد این بیماری خاموش هستند.وی با اشاره به اینکه تغذیه مناسب نقش موثری در کنترل دیابت دارد،گفت: به طور کلی فاکتور تغذیه در افرادی که به طور ژنتیکی احتمال ابتلا به دیابت را دارند نقش مهمی دارد؛ زیرا کنترل وزن و جلوگیری از اضافه وزن در این افراد می تواند آنها را از خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مصون نگه دارد.ازراتی با بیان اینکه نوع تغذیه تاثیر به سزایی در ایجاد این بیماری دارد،ادامه داد: متاسفانه هم اکنون آمار کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 در کشورمان رو به افزایش است که این امر نشان دهنده شیوع دیابت در سن پایین است؛ این درحالی است که این کودکان بیشتر دارای چاقی شکمی هستند که این نوع چاقی از عوامل ایجاد کننده دیابت نوع دو است.وی گفت: کاهش وزن در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، تا حدود 10 درصد می تواند در کاهش قند خون این افراد اثر به سزایی داشته باشد؛ بنابراین ورزش به خصوص پیاده روی در افرادی که قند خونشان کنترل شده است اثر مفیدی دارد.این متخصص تغذیه در بخش دیگری از سخنان خود به عوارض دیابت اشاره و تصریح کرد: کسانی که قندخونشان را کنترل نمی کنند حداقل 10 سال زودتر عوارض این بیماری خاموش در آنها نمایان می شود و در این افراد به علت نیرو و چاقی ایجاد شده دچار حمله قلبی می شوند و احساس دردی را در قفسه سینه احساس نمی کنند؛ بنابراین در اثر حمله قلبی فوت می کنند.ازراتی تصریح کرد: طبق تحقیقات انجام شده مصرف سویا در کاهش و بهبود قند خون اثر به سزایی دارد. همچنین فرآورده های پروبیوتیکی و فیبرهای محلول در کنترل قند خون موثر هستند.وی با بیان اینکه قهوه اثر خوبی در کنترل قند خون دارد، ادامه داد: طبق جدیدترین تحقیقات قهوه دارای ماده شیمیایی خاص است که این ماده موجب می شود تولید قند در کبد کاهش یابد. بنابراین نوشیدن دو فنجان قهوه در روز اثر بسزایی در کنترل قند خون دارد.این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات جدید شکلات تلخ نیز به علت اثرات آنتی اکسیدانی در کاهش قند خون و پیشگیری از عوارض دیابت در مبتلایان به حساسیت تاثیر سودمندی دارد.

بیماری های قلبی باعث تورم لثه ها می شود

مبتلایان به بیماری های قلبی، از جمله افرادی که سابقه سکته قلبی، آنژین صدری، نارسایی دریچه های قلب و تپش قلب دارند، بیشتر از سایر افراد به تورم لثه، سوزش و خشکی دهان و آسیب دیدگی استخوان فک دچار می شوند. فرزانه آقاحسینی افزود: نارسایی های قلبی با سلامت دهان و دندان رابطه داشته و افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی از جمله سابقه سکته قلبی، آنژین صدری، نارسایی دریچه های قلبی و یا بیماری هایی که موجب کاهش خونرسانی به قلب می شوند، بیشتر به بیماری های دهان و دندان مبتلا می شوند.وی اظهار داشت: کاهش یا افزایش ضربان قلب به طوری که ضربان قلب کمتر از 60 و یا بیشتر از 100 تپش در دقیقه باشد، فرد را از نظر سلامت دهان و دندان به خطر می اندازد.این متخصص دهان و دندان ادامه داد: تورم لثه، آسیب دیدگی استخوان فک، سوزش دهان و دندان و افزایش حجم پوسیدگی دندان ها در افراد مبتلا به ناراحتی های قلبی، بیشتر از سایر افراد مشاهده می شود.

 

 

سلامت مجاری تنفسی با مصرف کیوی  

یک متخصص تغذیه گفت: ویتامین C موجود در کیوی در حفاظت از بدن علیه رادیکال‌های آزاد و بهبود سلامتی نقش دارد و مصرف کیوی برای سلامت مجاری تنفسی مفید است.سارا عابدینی افزود: کیوی میوه‌ای سرشار از ویتامین‌ها، فلاونوئیدها و مواد معدنی است مخصوصاً حاوی مقادیر زیادی ویتامین C و پتاسیم و بتا کاروتن است. وی گفت: مصرف کیوی برای سلامت مجاری تنفسی مفید است. کیوی حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین‌های A ،E ، C است. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود: ویتامین C آنتی اکسیدانی محلول در آب است که نقش آن در حفاظت از بدن علیه رادیکال‌های آزاد و بهبود سلامتی در افرادی که به طور منظم آن را دریافت می‌کنند.ضد انواع بیماری‌ها از قلبی عروقی و سرطان‌ها و چاقی به اثبات رسیده است. عابدینی گفت: ویتامین E هم اثراتی مشابه با ویتامین C دارد که یک ویتامین محلول در آب است. کیوی مقادیر قابل توجهی از این ویتامین‌ها است و بنابراین در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد بدن مارا محافظت می‌کند. وی افزود: اثرات کیوی روی سلامت مجاری تنفسی فقط محدود به وجود ویتامین C و پتاسیم موجود در آن نیست بلکه کیوی حاوی مواد مفید دیگری هم هست که هنوز به طور کامل شناخته نشده اند، اما این مواد خیلی شبیه به فلاونوئیدها هستند که به حفاظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های اکسیداتیو و DNA در برابر آسیب و جهش کمک می‌کنند.

 

توجه بیشتر به مشکل سوءتغذیه در سالمندان ضروری است

سوء تغذیه درسالمندان از مهمترین دلایل کاهش کیفیت زندگی آنها می باشد لذا توجه بیشتر به این مشکل سالمندان بسیار ضروری است. ابوالفضل وفایی نژاد متخصص غدد و متابولیسم گفت:به دلیل شرایط خاص جسمی در دوران سالمندی احتمال اختلال در متابولیسم و سوخت و ساز بدن زیاد است به همین دلیل افراد سالمند بیشتر در معرض برخی ازبیماری ها و اختلالات درونی هستند. وی افزود:سوء تغذیه یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در دنیا است که به طور معمول کودکان و سالمندان بیشتر از دیگران در معرض آسیب های ناشی از آن هستند.وفایی نژاد ادامه داد:با افزایش سن ترشح اسید معده کمتر و لایه های پوششی دستگاه گوارش دچار اختلال و کاهش ضخامت می شوند که به واسطه این عوامل سرعت جذب مواد غذایی را کاهش و از این طریق خطر سوء تغذیه را افزایش می دهد.این متخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه مشکلات روحی و روانی در افراد مسن و سالمند شایع است تاکید کرد:مشکلات روحی و روانی به ویژه انزوا، گوشه نشینی و افسردگی با کاهش اشتها خطر کمبود مواد غذایی در سالمندان را افزایش می دهد.وی خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه سوء تغذیه در افراد سالمند از مهمترین دلایل کاهش کیفیت زندگی در آنها می باشد لذا توجه بیشتر به این مشکل در افراد سالمند بسیار ضروری است.وفایی نژاد با بیان اینکه توجه به نیازهای مختلف سالمندان به ارتقای کیفیت زندگی آنها کمک قابل توجهی می کند یادآور شد:یکی از نیازهایی که در دوران سالمندی باید توجه بیشتری به آن کرد نیازهای تغذیه ای آنها است که خانواده و نزدیکان فرد سالمند مهمترین وظیفه را در برطرف کردن این نیازها دارند.

درمان آسیب‌های کبدی با مصرف «کورکورمین» موجود در ادویه‌ها

به گفته‌ دانشمندان دانشگاه سنت لوئیس، «کورکورمین» یک ماده شیمیایی که باعث تندی ادویه کاری می‌شود، آسیب‌های کبدی ناشی از فرم پیش‌رفته یک وضعیت به‌ نام بیماری کبد چرب را درمان و نیز از آن جلوگیری می‌کند. کورکورمین در زردچوبه، گیاهی که هزاران سال است چینی‌ها از آن برای داروهای سنتی استفاده می‌کنند، وجود دارد. تحقیقات جدید دانشگاه سنت لوئیس قدرت این ماده شیمیایی را در مقابله با بیماری بسیار رایج کبد چرب موسوم به «استئاتوهپاتیت غیرالکلی» (NASH) مورد توجه قرار داده است.NASH که با چاقی و اضافه وزن مرتبط است، 3 تا 4 درصد بزرگسالان ایالات متحده را مبتلا ساخته و می‌تواند به نوعی اختلال کبدی به نام فیبروز و احتمالا سیروز، سرطان کبد و بعد مرگ منجر شود. مقادیر زیاد لپتین، گلوکز و انسولین خون عمدتا در بیماران مبتلا به اضافه وزن و دیابت نوع دو مشاهده می‌شود که ممکن است به فیبروز کبدی مرتبط با NASH ربط داشته باشد. لپتین نقش مهمی در پیشرفت فیبروز کبدی ایفا می‌کند. دانشمندان در طی این تحقیقات دریافتند که کورکورمین تاثیرات لپتین بر فعال‌سازی سلول‌های کبدی را رفع می‌کند. این تحقیقات می‌تواند پیشرفت جدیدی در درمان بیماری کبدی و بیماری‌های مرتبط با آن باشد.

 

 کم کاری تیروئید رشد مغز را مختل می کند

کم کاری تیروئید در سنین کودکی بر رشد جسمی و مغزی و در نهایت بر فعالیت های بدنی و درسی کودکان تاثیر می گذارد. دکتر مجید رمضانژاد متخصص غدد و متابولیسم افزود: در صورتی که کودک از لحاظ قدی و وزنی رشد نمی کند و تمایل به گوشه گیری داشته و دارای سر و صورت پف آلود، رنگ زرد و موی خشک است باید از لحاظ عملکرد تیروئید مورد بررسی قرار گیرد.وی گفت: این اختلال در بزرگسالان نیز به پف آلودشدن سر و صورت، چهره زرد رنگ و ورم در ناحیه دست و پا احساس سرما حتی در هوای گرم منجر می شود به طوری که ممکن است در هوای گرم از پوشش بیشتری  برای گرم کردن خود استفاده کنند که علت آن کم بودن متابولیسم و سوخت و ساز بدن این افراد است.دکتر رمضانژاد تاکید کرد: حرکات کند، یبوست، حرف زدن کند، ضربات قلب کند، افسردگی و بی حوصلی، احساس ضعف و خستگی و تمایل به خواب از دیگر علائم این اختلال است و خوشبختانه این بیماری قابل درمان است اما درمان آن بیشتر باید به طور کامل تا مادام العمر انجام شود در موارد کمی از هاپیوتیروئیدی درمان مادام العمر ندارد و طبق تشخیص پزشک مصرف داروهای آنها در زمان خاص خود قطع خواهد شد.

صرف صبحانه نوجوانان را لاغر نگه می دارد

پژوهشگران می گویند نوجوانانی که به طور مرتب صبحانه صرف می کنند در مقایسه با سایر همسالانشان که صبحانه نمی خورند بیشتر ورزش می کنند، تغذیه سالمتری دارند و کمتر با افزایش وزن روبرو می شوند.
خبرگزاری رویترز از واشنگتن؛ در یک تحقیق جدید الگوهای تغذیه ای، وزن و شیوه زندگی دو هزار و 216 نوجوان در منطقه مینیاپلیس در ایالت مینه سوتا مدت پنج سال مورد بررسی قرار گرفت. این نوجوانان در شروع تحقیق کمتر از  15 سال سن داشتند. محققان دریافتند هرچه صرف صبحانه در نوجوانان منظم تر باشد شاخص جرم بدن آنها کمتر است.  BMI نسبت وزن به قد بدن است. وزن نوجوانانی که همیشه از صرف صبحانه خودداری می کردند 3/2 کیلوگرم بیشتر از سایر همسالانشان بود که هر روز صبحانه می خوردند. مارک پریرا از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مینه سوتا و سرپرست این مطالعه می گوید نوجوانانی که بطور مرتب و به ویژه هر روز صبحانه خود را می خورند در کل شیوه زندگی سالمتری دارند. آنها بسیار فعالترند و در مجموع تغذیه بهتری دارند، بنابراین کمتر چربی مصرف می کنند و جذب کلسترول آنها کمتر و الیاف بیشتر است. به گفته محققان 25 درصد کودکان آمریکایی صبحانه نمی خورند. از طرف دیگر چاقی در بین نوجوانان و جوانان شایع است. این موضوع که کسانی که هیچ وقت صبحانه نمی خورند چاق تر از کسانی هستند که مرتب صبحانه می خورند ظاهرا تناقض آمیز است.
پریرا می گوید صرف صبحانه به کنترل بهتر اشتها در سراسر روز کمک می کند و همچنین مانع از پرخوری موقع ناهار یا شام می شود.وی برای وعده صبحانه انتخابهای سالم غذایی را توصیه می کند.
غلات آماده صبحانه که سرشار از شکر و سرشار از الیاف و ریزمغذی هاست را می توان با شیر کم چرب یا مقداری میوه یا آب میوه مصرف کرد. مشروح این یافته ها در مجله طب کودکان Pebiatrics منتشر شده است.


افراد چاق بیشتر در معرض خواب آلودگی هنگام رانندگی هستند

افراد فربه با قب قب بلند و گردن کوتاه و شکم چاق اغلب هنگام خواب، خروپف های شدیدی داشته و بیشتر در معرض خطر تصادفات جاده ا ی هستند. دکتر عبدالحمید حسین نیا از ارائه دهندگان مقاله در سمینار اختلال خواب کنگره بین المللی جراحان فک و صورت با بیان این مطلب افزود: افراد چاق به علت استعداد در چرت زدن و خواب آلودگی، بیشتر در معرض خطر خواب آلودگی هنگام رانندگی هستند.
این متخصص افزود: مرور مقالات نشان می دهد مصرف برخی از داروها از جمله قرص های ضد حساسیت (آنتی هیستامین ها) که برای حساسیت بینی و یا حساسیت های جلدی مصرف می شوند و نیز مصرف مشروبات الکلی، آمار تصادفات را بالا می برد. همچنین داروهای آرام بخش و غذاهای تخمیری مانند دوغ نیز زمینه را برای چرت زدن و خواب آلودگی مهیا می سازد. شایان ذکر است، طبق مطالعات انجام شده، حدود 10 درصد سوانح رانندگی در انگلستان در رابطه با خواب آلودگی بوده و کسانی که دچار خرناس هنگام خواب بوده اند، احتمال خطر تصادفات در آنها 30 درصد بیشتر از افرادی بوده که دچار خروپف شبانه نبوده اند.

آرتروز و برنشیت شایع ترین بیماری های دوران سالمندی

محققان اعلام کردند آرتروز و برونشیت شایع ترین بیماری های دوران سالمندی محسوب می شوند.
محققان آلمانی اعلام کردند برخلاف تصور موجود بیماری های قلبی و سرطان ها بیماری های شایع دوران سالمندی نیستند بلکه بیماری های مفاصل و ریه در این سنین شایع تر است.بنابراین گزارش، برونشیت مزمن شایع ترین بیماری در مردان بالای 75 سال و درد مفاصل شایع ترین بیماری در زنان در این سنین است.این گزارش می افزاید: از هر سه فرد سالمند بالای 65 سال یک نفر از افسردگی رنج می برد و از هر ده نفر سالمند سنین هشتاد سال یک نفر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارد.بر اساس این گزارش، بیست درصد زنان هشتاد سال به بالا از پوکی استخوان و یک چهارم از ضعف مثانه رنج می برند و از هر هشت فرد سالمند بالای 75 سال یک تن در معرض سکته قلبی قرار دارد.محققان بر اساس این تحقیق تاکید کردند، بیماری های مفصلی و ریوی بیشترین میزان ابتلا را در میان سالمندان دارد.

 بهترین راه پیشگیری از بروز حساسیت های فصل بهار
بهترین راه پیشگیری از بروز حساسیت های فصل بهار همچون عطسه، گرفتگی و خارش بینی، استفاده از قرص و اسپری های تجویز شده از سوی پزشک است. دکتر " یحیی داوودی " متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن با بیان این مطلب افزود: افرادی که به فصل بهار آلرژی دارند برای پیشگیری از حساسیت باید در ابتدا از تماس با گیاهان و یا هر چیز دیگری که باعث این حساسیت می شوند، بپرهیزند. دکتر داوودی افزود: در این فصل گیاهان در حال گرده افشانی بوده و این گرده ها در فضا پخش هستند به طوری که نمی توان از آنها دوری کرد، بنابراین بهترین درمان و پیشگیری در این افراد مقاوم کردن بدن نسبت به گرده های موجود در فضا است. وی ادامه داد: مقاوم کردن بدن با اسپری ها و داروهای مقاوم کننده بدن نسبت به گرده های موجود در فضا باعث می شود که جدار سلول های موجود در بینی سفت شده و در نتیجه این سلول ها پاره نمی شوند.

 

سرانه مصرف نمک در کشور 5 برابر توصیه سازمان های بین المللی است

سرانه مصرف نمک در کشور10 تا 15 گرم در روز برای هر فرد است که این میزان بنا بر توصیه سازمان های بین المللی باید به 2 تا 3 گرم در روز کاهش پیدا کند. با توجه به شیوع بالای بیماری های قلبی عروقی و پرفشاری خون در کشور، مصرف زیاد نمک به عنوان یکی از مهمترین عوامل خطر در بروز این بیماری ها محسوب می شود. بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی اداره بهبود تغذیه جامعه معاونت سلامت وزارت بهداشت، از هر 800 مورد مرگ و میر در کشور 300 مورد ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است. با توجه به نقش نمک در بروز این بیماری ها و مصرف آن در کشور به میزان 5 برابر استاندارد جهانی، می توان به اهمیت این مسئله پی برد.
توصیه هایی مهم برای استفاده از نمک تصفیه شده یددار:
برای پیشگیری از برگشت اختلالات ناشی از کمبود ید در جامعه، توصیه می شود که از نمک های یددار تصفیه شده در برنامه غذایی روزانه افراد استفاده شود. وجود ناخالصی ها در نمک علاوه بر ایجاد عوارض نامطلوب باعث کاهش شوری نمک شده و در نتیجه افزایش مصرف نمک را به دنبال دارد. گرچه برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و افزایش فشار خون، مصرف کم نمک توصیه شده است، اما همان مقدار کم باید از نمک های یددار تصفیه شده باشد تا ید مورد نیاز بدن را تامین نماید و از طرفی عوارض احتمالی ناشی از وجود ناخالصی ها در نمک نیز برطرف شود. نمک های تصفیه شده یددار به دلیل خلوص بالا، میزان ید را بهتر و به مدت بیشتری حفظ می کند. نمک های یددار نباید به مدت طولانی در معرض نور خورشید و یا رطوبت قرار گیرند چرا که ید خود را از دست می دهند، بهتر است نمک یددار در ظروف بدون منفذ پلاستیکی، چوبی، سفالی یا شیشه ای رنگی با سرپوش محکم نگهداری شود. همچنین باید به تاریخ مصرف نمک و وجود پروانه ساخت از وزارت بهداشت و قید عبارت یددار تصفیه شده (تبلور مجدد) بر روی بسته بندی نمک دقت شود.

 کشف محل عشق مادری در مغز

محققان ژاپنی موفق به کشف محل مربوط به عشق مادری در مغز شدند. محققان دانشگاه توکیو دریافتند بخش معینی از غشا» بزرگ بخش خاکستری مغز و سیستم لیمبیک آن تنها زمانی که مادر فرزند خودش را خندان یا گریان می بیند فعال می شود.بنابراین گزارش، کودکان دیگر افراد چنین واکنشی را در مغز مادران ایجاد نمی کند.همچنین، محققان در بررسی سیزده مادر حین دیدن فیلم ویدیوئی کودکان خندان و گریان که فرزندشان نیز جزو این کودکان بودند با استفاده از fmri دریافتند بخش های شخصی از مغز به طور خاص تنها با عشق مادری در ارتباط است.بر اساس این گزارش، سیستم لیمبیک مغز مسئول گسترش احساسات و رفتارهای عزیزی در مغز پستانداران است و تنها زمانی که مادر فرزند خود را می بیند فعال می شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱۱تا دیروز صحبت از بی پولی و اعتیاد بود، اما حالا صحبت از فساد اخلاقی است. تا دیروز به زبان آوردن واژه فساد قبح داشت، اما حالا رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های وزارت ورزش و جوانان که حرفش حکم سند دارد و باید دست به عصا اظهارنظر کند، ملاحظات را کنار می گذارد و از فساد اخلاقی و رواج آن بین زوج های جوان حرف می زند.


محمدتقی حسن زاده از پژوهشی می گوید که حقایق پنهان را آشکار کرده، زوایای پنهان طلاق ها را بیرون کشیده و نشان داده که برخلاف تصور مرسوم، فقط بی پولی، موادمخدر، دخالت بیجای خانواده ها یا خامی زوج ها نیست که پرونده ای جدید برای طلاق باز می کند؛ بلکه تمایل جوان ها به داشتن روابط بیرون از چارچوب خانواده که او نامش را فساد اخلاقی می گذارد، علت اصلی وقوع بیشتر طلاق هاست.


گفت وگوی حسن زاده با مهر چند نکته کلیدی دیگر هم دارد. اول آنجا که می گوید طلاق های عاطفی بین زوج های ایرانی روندی صعودی را آغاز کرده، دوم آن که تاکید می کند بیشترین درخواست های طلاق از سوی زنان است و سوم این که استان های تهران، خراسان رضوی و فارس در صدر جدول طلاق قرار دارد.


وقوع طلاق های عاطفی بین زوج های ایرانی؛ چه آنها که جوانند و اول راه و چه بین آنها که سابقه ازدواجشان به چند دهه می رسد، موضوعی رایج و ملموس است. این که زنان نیز بیشترین درخواست های طلاق را دارند هم موضوعی تازه نیست، اما این که او نام سه استان صدر جدول طلاق را اعلام می کند و همزمان از رواج طلاق به خاطر برقراری روابط موازی با زندگی زناشویی حرف می زند، این گمان را تقویت می کند که بیشترین روابط غیراخلاقی در سه استان نام برده شده، برقرار است.


البته این موضوع جای بحث و بررسی جامعه شناسانه دارد و شاید بتوان این گونه تحلیل کرد که مردم بومی استان لزوما به این سمت نمی روند، اما چون این استان ها وسیع و مهاجرپذیرند، به این علت بیشتر درگیر پدیده طلاق و بروز ناهنجاری های اخلاقی هستند.

مردان تحصیلکرده شهری در صدر


قرار نیست واژه های این نوشتار، گروه وسیعی از مردم را به جبهه گیری وادارد، چون قرار نیست در این مقوله، تر و خشک باهم سوزانده شود، اما تا آنجا که به فردی همچون دکتر سیدمحمدصادق مهدوی، جامعه شناس خانواده که نتایج پژوهش وزارت ورزش و جوانان را تا حد زیادی منطبق بر واقعیت می داند مربوط است، احتمال درگیر شدن مردان در روابط خارج از چارچوب خانواده بیشتر از زنان است.


او در گفت وگو با جام جم حرفش این است که نمی توان همه افراد جامعه را با یک چوب زد، اما جامعه شناسان خانواده که زندگی های زناشویی در ایران را رصد می کنند، به این نتیجه رسیده اند که مردان بیشتر از زنان، شهری ها بیشتر از روستایی ها و تحصیلکرده ها بیشتر از کم سوادها گرفتار انحرافات اخلاقی می شوند.


او البته این اظهارات را با کمی احتیاط بر زبان می آورد، چون معتقد است این موضوع بین گروه های سنی مختلف، در مناطق جغرافیایی گوناگون و در طبقات اجتماعی و اقتصادی مختلف متفاوت است، اما با این حال این جامعه شناس معتقد است چون گرایش های دینی و مذهبی در برخی افراد تحصیلکرده ضعیف تر از سایر مردم است و کنترل های درونی در آنها کمتر به چشم می خورد، در حالی که امکاناتشان بیشتر و دسترسی هایشان وسیع تر است، امکان انحرافات اخلاقی شان هم بیشتر است.


مهدوی، بین زنان و مردان نیز تفاوت قائل می شود و توضیح می دهد که اگرچه در گذشته فساد بین مردان بسیار بیشتر از زنان بود، اما حالا زنان نیز درگیر این موضوع شده اند؛ هرچند که هنوز فراگیری فساد بین زنان به پای مردان نمی رسد.

مادیات دیگر حرف اول را نمی زند


تا چند ماه پیش اخباری منتشر می شد که نشان می داد بیش از نیمی از طلاق ها به خاطر ارضا نشدن نیازهای جنسی زوج ها اتفاق می افتد، اما حالا پژوهش وزارت ورزش و جوانان که انحرافات اخلاقی را در صدر عوامل نشانده، نشان می دهد رواج فساد اخلاقی در بین زوج ها هم می تواند از ارضا نشدن نیاز جنسی تاثیر بپذیرد و هم خود عاملی برای سردی روابط جنسی باشد.


نکته قابل تامل در این میان این است که با این که هنوز هم مادیات نقش انکارناپذیری در زندگی دارد، اما جامعه به سمتی در حرکت است که عواملی دیگر، مادیات را پشت سر می گذارند تا آنجا که بعید نیست روزی برسد نپرداختن نفقه، مهریه، بیکاری مرد و مناسب نبودن شغل او در مقایسه با سایر عوامل تهدیدکننده زندگی مشترک، بی اهمیت جلوه کند.


به همین علت است که جامعه شناسان و برنامه ریزان حتی روان شناسان و رفتارشناسان باید دست به کار شوند تا دریابند تغییر ذائقه زوج ها بویژه جوان ها در زندگی زناشویی و گرایش آنها به افرادی غیر از همسرشان ریشه در چه عواملی دارد.

ماهواره و سریال های مثلث عشقی


آمارهای رسمی و غیررسمی نشان می دهد دست کم نیمی از مردم به شبکه های ماهواره ای دسترسی دارند، در حالی که اغلب شبکه های ماهواره ای فارسی زبان به پخش سریال ها و برنامه هایی مشغول هستند که در این برنامه ها، خیانت، مثلث های عشقی و روابط خارج از چارچوب خانواده موضوع اصلی است.


کارشناسان مسائل خانواده بارها در این باره که مضامین این سریال ها می تواند تابوی روابط نامشروع و پنهان در خانواده ها را بشکند، هشدار داده اند.


علاوه بر شبکه های ماهواره ای، دسترسی به انواع لوازم ارتباطی نظیر تلفن همراه و استفاده از اینترنت و دسترسی به شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک سبب شده روابط افراد گسترده و پیچیده تر از قبل شود. استفاده نادرست از این فضاها در قالب پیامک، گفت وگو در اینترنت و موارد مشابه راه های ارتباطی و گفت وگوهای غیراخلاقی را تا جایی گسترده که کنترل آنها از دست افراد خارج شده است.


با این تفاسیر، می توان به اهمیت هشدار کارشناسان نسبت به استفاده نابجا از این وسایل ارتباطی پی برد و شاید بتوان دلیل این که فساد اخلاقی مقام نخست اختلافات خانوادگی را دارد، خوب فهمید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٠

 ک کتاب که درباره رهبر مغول ها نوشته شده بود، جایزه عجیب ترین عنوان کتاب سال را به خود اختصاص داد. به گزارش آسوشیتدپرس؛ کتاب «مدیریت یک تجربه پزشکی : راه چنگیز خان» که نویسنده آن مایکل آر.یانگ است، دیروز جمعه جایزه دیاگرام که به عجیب ترین عنوان کتاب سال اهدا می شود، را از آن خود کرد. این کتاب توانست رقبای جدی چون رمانی به نام «بچه عشق یک شبه ایتالیایی» را پشت سر بگذارد. گروه داوری گفت این کتاب با کسب بیش از نیمی از آرای شرکت کنندگان توانست نام خود را به عنوان برنده این دوره ثبت کند. رای گیری اینترنتی برای انتخاب برنده این جایزه از میان فهرست نهایی در سایت «بوک سلر» انجام شد. به فهرست نهایی این جایزه شش کتاب راه یافته بودند که از میان 66 شرکت کننده انتخاب شده بودند.
این فهرست شامل این آثار بود : «بچه عشق یک شبه ایتالیایی ها» یک رمان عاشقانه به قلم کتی ویلیامز، «سخاوتمندی مرگ» نوشته گارسیا نوشتاین، «گزارش هشتمین سمپوزیوم بین المللی داستانی صدای جوشکاری» مجموعه داستانی ارائه شده در یک گردهمایی در آلمان، کتاب «سگت چه رنگی است؟» برای دوستداران حیوانات به قلم جوئل سیلورمن، «اسطوره آتشفشان اجتماعی» که در آن یک جامعه شناس هارواردی از شهروندان چینی می خواهد تا احساساتشان را درباره بازار چینی بیان کنند به قلم مارتین کینگ وایت از رقبای کتاب یانگ در این فهرست بودند. طبق مقررات این جایزه کتاب هایی در این رقابت شرکت می کنند که جدی باشند و عنوان آنها هم با توجه به موضوع انتخاب شده باشد.
موضوغ کتاب برنده درباره این است که چگونه می توان یک امپراتوری ساخت که در آن جایگاه دندانپزشکی شما هم حفظ باشد. نویسنده این کتاب که یک دندانپزشک سابق است و اکنون به عنوان معلم دندانپزشکی در یک کلینیک تدریس می کند، در این کتاب به بررسی این مساله می پردازد که علیرغم دیدگاه غرب نسبت به افسانه چنگیز خان با واژه هایی منفی، هوشیاری او موجب ساخته شدن یک تجارت پررونق شد. جایزه دیاگرام که از سال 1978 اهدا می شود توسط مجله بوک سلر بریتانیا راه اندازی شده است. کتاب هایی مثل «شادی جوجه ها» ، «چگونه از کشتی های بزرگ اجتناب کنیم؟»، «زندگی با بوتاکس های دیوانه» از جمله برنده های پیشین این رقابت هستند.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٠/۱/۱٠

 

 در یک بعدازظهر معمولی صرفا برای رفع کسالت، به نزدیک ترین پارک منزل خود رفته اید و روی یک نیمکت خوشرنگ نشسته اید و بازی بچه ها را نگاه می کنید. چیزی که مقابل چشمانتان اتفاق می افتد، بسیار جالب توجه است. در جمعی کودکانه همه بچه ها دنباله رو یکی از دوستان کوچک خود هستند. آن یک کودک خاص شاید جثه ریزی داشته باشد اما کمی که دقیق تر می شوید به خوبی درمی یابید همان کوچولوی مورد نظر که پیشرو است و بقیه هم دنباله روی او، چنان به حکمران مطلق این جمع کودکانه تبدیل شده که در واقع کسی جرات نمی کند مقابل خواسته های او جز تسلیم، واکنش دیگری نشان دهد. خب! شاید موضوع برای تان جالب شده باشد و بخواهید در این مورد بیشتر بدانید اما در حقیقت اولین چیزی که لازم است بدانید این است که شک نکنید آن کودک پیشرو یک کوچولوی مردادی است! شیرکوچولویی که ریاست و حکمرانی در او یک امر ذاتی است!
رئیس کوچولو!

بهتر است با این قضیه کنار بیایید که فرزند مردادی شما ذاتا حس ریاست را در خود دارد و اتفاقا از بروز چنین احساسی اصلا شرمسار نخواهد شد. اگر قصد دارید این حس را در او سرکوب کنید باید بدانید که راه اشتباهی را انتخاب کرده اید. شما به عنوان والدین اول به آینده او فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید. این حس ریاست دوران کودکی که گاهی شما را در برابر دیگران شرمنده می کند (چون گاهی شکل زورگویی به خود می گیرد) می تواند در آینده از فرزند شما یک رئیس تمام عیار بسازد و در واقع آینده شغلی او را تضمین کند. پس بهتر است به جای سرکوب چنین حسی در جهت تقویت آن به شیوه ای صحیح و اصولی گام بردارید.


خوش مشرب های کوچک!

درست است که بچه های متولد مرداد ناخوآگاه خودشان را رئیس می دانند و بقیه را زیردست! اما این دلیل نمی شود که خلق و خوی تندی داشته باشند. این بچه ها اتفاقا بسیار خوشرو و خوش مشرب هستند طوری که همیشه هم سن و سال هایشان از معاشرت با آن ها لذت می برند. شیرهای کوچولو حکمرانی می کنند اما در عین حال با دوستان خود صمیمی هستند و از ارائه هیچ کمکی به آن ها دریغ نمی کنند. به این ترتیب آن ها می توانند در آینده به روسای محبوبی برای کارمندان خود تبدیل شوند. البته این بین پیش می آید که زور بگویند و از همین طریق بقیه بچه ها را تحت سلطه خود دربیاورند اما همان طور که پیش تر مطرح شد این یک خصوصیت ذاتی است که بالاخره باید به نوعی با آن کنار آمد!


مردادی ها در مدرسه

باید امیدوار باشید که معلم صبور نصیب فرزند مردادماهی شما شود چون وقتی گاهی اوقات درست در مدرسه حس ریاست به سراغ این بچه ها می آید فقط یک آموزگار با صبر و حوصله می تواند اوضاع را در کنترل خود دربیاورد و به قول معروف شرایط را اداره کند. به خصوص که بچه های مردادی خیلی هم برای درس خواندن وقت نمی گذارند و از این رو بعید نیست که به لحاظ تحصیلی هر از گاهی با آن ها دچار مشکل شوید. البته از آنجا که برای هر چیزی راه حلی وجود دارد، بنابراین بابت این موضوع هم نباید خیلی نگران باشید. اینجاست که می توانید غرور بی حد و حصر او را تحریک کنید و از علاقه مندی اش به قدرت استفاده کنید. به او یادآور شوید که اگر خوب درس بخواند و نمره های مقبولی را به دست بیاورد نه تنها باعث سربلندی شما شده بلکه خودش هم در رتبه کلاسی بالا تر از بقیه قرار می گیرد. همین تذکر کوچک کافی است تا تغییر و تحول شگرفی را در زمینه درسی در او شاهد باشید. در ضمن این بچه ها شاید همیشه نتوانند شاگرد زرنگ کلاس باشند اما از آنجا که به لحاظ معاشرتی بسیار کم نقص هستند و خلق و خوی گرمی دارند، همواره برای معلم خود جزو شاگردهای محبوب کلاس خواهند بود. خلاصه این که از بابت مدرسه آن ها نباید نگران بود چون به راحتی قادر هستند گلیم خود را از آب بیرون بکشند.


وقتی از او تعریف می کنید...

این بچه عاشق تعریف و تمجید دیگران از خودش است. در واقع کودکان متولد مرداد دوست دارند جایی بنشینند که در معرض دید همه باشند و البته خودشان هم کاملا بر دیگران تسلط داشته باشند، آن وقت آماده اند تا قربان صدقه رفتن ها و تعریف های اغراق شده از خود را بشنوند. در این مواقع لبخند می زنند و خودشان را برای دیگران لوس می کنند. این یک نوع خودنمایی است که البته بهتر است خیلی به آن پر و بال ندهید اما نه به این معنی که نباید از کوچولوی خود تعریف کنید و قابلیت هایش را به زبان بیاورید. اتفاقا برعکس، شما هم باید مثل هر پدر و مادر دیگری از فرزند خود بگویید و با قربان صدقه رفتن به او محبت کنید اما جایی که احساس کردید این اتفاق تبدیل به حربه ای برای خودنمایی او شده یک توقف کوتاه را در برنامه قرار بدهید و موضوع را برایش روشن کنید که قابلیت هایش نباید به وسیله ای برای خودنمایی برابر دیگران تبدیل شود. البته بهتر است این موضوع را هم به طور خصوصی با او در میان بگذارید چون اگر در جمع این بچه ها را سرزنش کنید قطعا با یک نتیجه معکوس روبه رو خواهید شد!


چطور شیر کوچولو را مهار کنید!

خب! در تقابل با دیگران این بچه ها می خواهند رئیس باشند و معمولا هم موفق هستند. اما آیا مقابل پدر و مادر ها هم ممکن است چنین اتفاقی بیفتد؟ طبیعی است که اگر والدین اجازه بدهند، این اتفاق هم خواهد افتاد، اما واقعیت اینجاست که شما در قامت پدر و مادر باید وقار و متانت خود را حفظ کنید. بنابراین سیاست افراط و تفریط را کنار بگذارید و صرفا یک میانه رو باشید چون در غیر این صورت آنچه در خانه شما حاکم می شود نه یک روال معقول بلکه رویه ای غیرطبیعی است که در راس آن کوچولوی مردادماهی شما قرار دارد! خب راهش این است که گاهی به عنوان والدین غذایش را در سینی بگذارید و برایش به اتاق ببرید اما این روند را یکسره تکرار نکنید مثلا هر ۲ روز یکبار این کار را بکنید چون شاید اگر ۳ روز پشت سر هم این اتفاق تکرار شود آن وقت ناگهان شما به گماشته او تبدیل شده اید و او در قواره یک رئیس به شما دستور می دهد! حالا انتخاب با خودتان است.


به آن ها زور نگویید

بهتر است درباره یک موضوع با خودتان روراست باشید. درست است که به عنوان پدر و مادر باید گاهی اوقات به بچه ها تحکم کرد و برخورد جدی با آن ها داشت اما درباره بچه های متولد مرداد اوضاع کمی متفاوت است. این بچه ها هرگز زیر بار موضوعات تحمیلی نخواهند رفت. شاید در ظاهر ماجرا وانمود کنند که حرف شما را پذیرفته اند اما بهتر است این نکته را بدانید که در قاموس زندگی آن ها هیچ اتفاقی که به ایشان تحمیل شود پذیرفتنی نیست! به خصوص اگر قرار باشد این تحمیل با ضرب و زور انجام شود. بنابراین بهتر است راه تعامل با این بچه ها را پیدا کنید. زبان خوش قطعا اولین گام است و البته گاهی هم می توانید از همان حس غرور و ریاست استفاده کنید تا آن ها را به سمت بهتری سوق بدهید.


شیرهای مغرور!

با دم شیر بازی نکنید! حتی اگر پدر و مادرش هستید. بچه های متولد مرداد ذاتا مغرور هستند. اوضاع برای آن ها تا زمانی روبه راه است که همه چیز بر وفق مرادشان باشد، در غیر این صورت درست مانند یک شیر واقعی چنان می غرند که ممکن است هر کسی در اطرافشان از این همه خشم و عصبانیت وحشت کند. در چنین مواقعی بهتر است برای نشان دادن جذبه پدر و مادری راه معقولی را انتخاب کنید. در این راه عاقلانه یک نکته را فراموش نکنید، غرور این بچه ها را هرگز نشکنید. هیچ وقت در جمع آن ها را بابت رفتارشان سرزنش نکنید چون به واقع غرورشان را خرد کرده اید و این همان چیزی است که یک بچه شیرحتی با وجود سن و سال کم خود نمی تواند با آن کنار بیاید و در نهایت برایش صدمات روحی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.


با شیر کوچولو مدارا کنید!

اگر پدر و مادر یک کودک مرداد ماهی هستید باید تا به حال متوجه شده باشید که این بچه ها کم و بیش بچه های سختی هستند. به این ترتیب شاید راه بزرگ کردن آن ها خیلی هم هموار نباشد اما مطمئن باشید این راه یک جنگ نیست که در آن مجبور شوید هر تاکتیکی را امتحان کنید تا به نتیجه برسید. فقط باید بتوانید حس ریاست ذاتی آن ها را در راه صحیحی پرورش دهید. به آن ها یاد دهید غرورشان را کنترل کنند و البته تفاوت غرور و خودنمایی را برای شان روشن کنید. این بچه ها اگر در چارچوب آرامش قرار بگیرند همه حرف های شما را می پذیرند و آرام آرام به همانی تبدیل می شوند که شما می خواهید. یادتان باشد که سرکوب غرور و حس ریاست آن ها همواره نتیجه بدی در پی خواهد داشت. پس همه چیز را برایش روشن کنید و کنارش باشید تا در چارچوب همان آرامش یاد شده کمک حالش باشید. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود آنگاه در آینده که او بر صندلی ریاست یک شرکت بزرگ و موفق نشسته و قابلیت های کاری اش زبانزد خاص و عام شده این شمایید که به داشتن چنین فرزندی به خودتان افتخار خواهید کرد.

نویسنده: بابک ایرانی - ۱۳٩٠/۱/۱٠

 
سید محسن حسن زاده: تاریخ تئاتر در ایران با خصلت ها و ویژگی های زیادی توسط پژوهشگران و منتقدان این رشته معرفی شده است. از جمله این شناسه ها عدم رشد دائم و پویای تئاتر (به مفهوم غربی آن) در طول تاریخ ورود این هنر به ایران است. به هر دلیلی در دهه ۶۰ شمسی نیز تئاتر در ایران از اندوخته گذشته خود بهره نگرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٩


این پدیده مستلزم فرار ناگهانی یا از پیش برنامه‌ریزی شده کودک از خانه خود به خانه یکی از بستگان یا دوستان یا محلی که کودک قبلاً یکبار ملاقات کرده و یا حتی محلّی کاملاً ناآشنا برای کودک است. کودک به محض رسیدن به آن محلّ و یا حتی در میانه راه در می‌یابد که نمی‌تواند برای مدتی طولانی بدون پشتیبانی مالی و عاطفی پدر و مادردوام آورد. در این لحظه، کودک تصمیم می‌گیرد که به خانه باز گردد و یا محل مخفیگاهش را به طریقی به اطلاع پدر و مادرش برساند. غیبت از خانه معمولاً بیش از یک هفته به طول نمی‌انجامد.

برگرفته از کتاب: خشونت خانوادگی :‌دکتر بیوک تاجری


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۸

آشنایی با موضوع کود‌ک د‌رون و چگونگی برقراری ارتباط با آن، از جمله مباحثی است که به تازگی مورد‌ توجه روان شناسان قرار گرفته است.مطلب زیر مقاله جالبی د‌ر همین رابطه به قلم خانم د‌کتر شهربانــو قهاری است که د‌ر سی امین شماره ماهنامه کود‌ک به چاپ رسید‌ه و با اند‌کی تلخیص و تغییر ارائه می شود‌.
تحلیل‌گران رفتار متقابل می‌گویند‌: «هرکس د‌ر واقع سه نفر است». منظور تحلیل‌گران رفتار متقابل، این است که مرد‌م به سه شیوه می‌توانند‌ عمل کنند‌، به شیوه والد‌، به شیوه بالغ و به شیوه کود‌ک. این سه شیوه رفتار ساختار رفتاری فرد‌ را تشکیل می‌د‌هند‌.
▪ والد‌: مجموعه‌ای از عقاید‌ ضبط شد‌ه و پیشد‌اوری‌هاست. کسی که د‌ر حالت والد‌ به سر می‌برد‌. مثل پد‌ر و ماد‌رش یا اطرافیانش مسائل را می‌بیند‌ و مثل آنها احساس و رفتار می‌کند‌.
▪ بالغ: کامپیوتر انسان است و بر مبنای اطلاعاتی که د‌ر خود‌ اند‌وخته است، عمل می‌کند‌ و طبق برنامه منطقی خویش، محاسبات را انجام می‌د‌هد‌. بالغ، عاری از هیجان است و کاملاً منطقی است.
▪ کود‌ک: وقتی د‌ر این حالت هستیم، نه تنها بچگانه رفتار می‌کنیم بلکه واقعاً بچه می‌شویم. د‌ر این حالت د‌رست مثل بچه‌ها رفتار می‌کنیم و د‌نیا را مثل بچه‌ها می‌بینیم و به د‌نیا همچون کود‌کان واکنش نشان می‌د‌هیم. د‌ر حالت مذکور مثل بچة سه، پنج یا هشت ساله‌ای می‌شویم که فقط عضلات و استخوان‌هایش بزرگ شد‌ه‌اند‌. وقتی کود‌ک د‌رون ما متنفر، عاشق، بازیگوش و خود‌انگیخته است، به آن کود‌ک طبیعی یا شازد‌ه کوچولو می‌گویند‌. اما وقتی که متفکر و خلاق و خیال‌پرد‌از است، به او کود‌ک شهود‌گرا یا پروفسور کوچولو می‌گویند‌. وقتی هم ترسو، گناهکار یا خجول است،‌ به او کود‌ک سر به راه یا قورباغه می‌گویند‌.
د‌ر مجموع کود‌ک، د‌ر تحلیل رفتار متقابل منبع خیر است و یگانه منبع خلاقیت، سرگرمی و تولید‌ و یگانه منبع تجد‌ید‌ و نوسازی زند‌گی است.
گرچه نمی‌توان گفت که یکی از جنبه‌های شخصیت مهم‌تر از د‌یگری است، چون هر سه حالت فوق‌ لازم و ضروری هستند‌، اما کود‌ک، آن بخش از شخصیت است که واپس زد‌ن و خفه کرد‌ن آن نه تنها نشاط و شاد‌ابی را از فرد‌ می‌گیرد‌، بلکه فرد‌ را د‌ر معرض انواع اختلالات جسمانی و روان پزشکی قرار می‌د‌هد‌. د‌ر قسمت زیر با تکنیک‌هایی آشنا می‌شوید‌ که می‌توانید‌ به کمک آن، کود‌ک د‌رون خود‌ را زنـــد‌ه و ســرحال نگه د‌ارید‌ و بد‌ین ترتیب شاد‌ابی، طــراوت و خود‌ انگیختگی خود‌ را حفظ کنید‌.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٧

برگ برگ صفحات تاریخ ایران گواهی می‌دهد که نوروز باستانی همواره کهن‌ترین سنت و عزیزترین روز سال نزد ایرانیان بوده است. نوروز برجای مانده از روزگاری است که جز با کمک خیال و جز به مدد افسانه و اسطوره راهی به آن دیار نیست. در گردونه‌ی سالانه‌ی تکرار، نوروز یک تنوع روحی و یک انبساط روانی است که قوم ایرانی دوام خویش را در فراز و نشیب تاریخ مدیون این سنت دیرینه و خردمندانه است.

با طلوع اسلام در این سرزمین نوروز زیباتر شد و بزرگترین حادثه تاریخ اسلام به خصوص تشیع یعنی اعلام ولایت علی(ع) در روز غدیر خم از سوی پیامبر اکرم(ص) در نخستین روز بهار مصادف با نوروز باستانی بوده است.

تشیع از همان ابتدا که با فرهنگ ایرانیان عجین شد نه تنها به نوروز بی مهری نکرد بلکه آن را مورد تقدیر قرار داد چرا که هر جزئی از آیین نوروز نمادی از ستایش زیبایی و اخلاق انسانی و مهر و دوستی است. نوروز در ایران اگر چه یک سنت ملی و برآمده از روزگاران بسیار دور است در عین حال با حال و هوایی معنوی و روحانی عجین شده است.


نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٧

نوروز در کشور آذربایجان و آذربایجان ایران
یکی از جشن های بزرگ مردم آذربایجان بایرام است به طوریکه این جشن سال ها پیش از میلاد در آذربایجان برگزار می شده است؛ مردم برخی احساسات بشر دوستانه و جهان بینی خود را با این جشنواره مربوط می دانند گفته می شود که نوروز عید فراوانی کشت و سرآغاز تندرستی و برکت و وفور است. در آذربایجان در خصوص پیدایش جشن ینی گون بایرامی (نوروز) اسطوره ها و افسانه های گوناگونی نقل شده است.

مردم کشور آذربایجان به واسطه اعتقادات شدید به آیین و مراسم برای با شکوه تر انجام شدن جشن برای این مراسم تدارک ویژه ای می بینند از قبیل سرودن ترانه ها پیش از بایرام، تدارک بساط شادی این ایام، تهیه لوازم و مواد مورد نیاز سفره عید، طرح چیستان ها، ستایش ها و نفرین، پند و امثال و اعتقادات مربوط به عید. در میان مردم آذربایجان رسم بر این است پیش از رسیدن عید پوشاک نو خریده، به خانه و حیاط سر و سامان داده، فرش و پلاس نو بافته و به استقبال بایرام می روند.

در عید آداب و رسومی درباره فال نیک رواج دارد به طوری که در شب چهارشنبه سوری دختران نو رسیده در دل فالی گرفته و و مخفیانه پشت درنیمه باز به انتظار ایستاده و اگر در این هنگام حرف خوب وموافقی بشنوند اشاره ایی به برآورده شدن آرزویشان، و اگر حرف نامناسبی بشنوند اشاره از عملی نشده نیتشان است. بنابراین سنت و آیین به هنگام عید ینی ایل مردم از بد گویی و حرف نامناسب دوری می جویند. از دیگر مراسم خاطره انگیز  می توان به ارسال خوان سمنو (سمنوپزی)، انداختن کلاه پوستین به درها، آویزان کردن کیسه، مراسم تکلم خوانی در بین 2 چهارشنبه آخر سال، سایاچی ( شمارش روزهای مانده تا بایرام)، سنت بایراملیق (عیدی)، ایل سیکه سی (سکه سال)، تخم مرغ رنگی، انداختن سکه در داخل شیر جوشانده و توبره از سوراخ بام  آویزان کردن (قورشاق سالماق) در شب عید و درخواست سوغات عید در آذربایجان اشاره کرد.

نوروز در میان ترکان قزاقستان
مردم قزاقستان بایرام (عید) را اعتدال بهاری دانسته، بر این باورند که در این روز ستاره های آسمانی به نقطه ابتدایی می رسند و همه جا وهمه چیز تازه می شود و زمین را شادمانی فرمی گیرد. همچنین قزاق ها معتقدند که این روز آغاز سال است و در میان آنان عبارات زیبایی در این باره وجود دارد: بایرام روزی است که یک سال منتظرش بوده اند، روزی است که خیر بر زمین فرود آمده و بالاخره  روزی است که سنگ نیلگون سمرقند آب می شود، در شب سال تحویل صاحبخانه دو عدد شمع در بالای خانه اش روشن می کند، خانه را خانه تکانی کرده و چون مردم قزاق عقیده بر این دارند که تمیز بودن خانه در آغاز سال نو باعث می شود افراد آن خانه دچار بیماری و بدبختی نشوند آنان بر این مساله ایمان داشته، آن را هر ساله رعایت می کنند. در شب نوروز دختران روستایی قزاق با آخرین گوشت باقیمانده از گوشت اسب که "سوقیم" نام دارد غذایی به نام "اویقی آشار" می پزند و از جوان هایی که دوستشان دارند پذیرایی می کنند.
آنان نیز در قبال آن به دختران آینه و شانه و عطر هدیه می کنند که این هدایا را " سلت اتکیتر" می نامند که به معنای علاقه آور است. در عید ینی گون ساعت سه صبح جوانان یک اسب سرکش را زین کرده و به همراه عروسکی که به گردن آویز زنگوله ای دارد رها نموده تا از این طریق مردم را بیدار نمایند. عروسک در حقیقت نمادی از سال نو است که آمدن خود را سوار بر اسب به همه اعلام می کند. ینی گون برای قزاق ها بسیار مقدس بوده و اگر در این روز باران یا برف ببارد آن را به فال نیک گرفته و معتقدند سال خوبی پیش رو خواهند داشت. در عید ینی گون مردم لباس نو و سفید به تن می کنند که نشانه شادمانی است. دید و بازدید اقوام دراین ایام با زدن به شانه های یکدیگر از آیین و رسوم مردم قزاق در این ایام است، قزاقها در ینی گون غذایی به نام ینی گون گوژه(گوژه = آش) طبخ می کنند که تهیه آن به معنای وداع با زمستان و غذاهای زمستانی است این غذا از هفت نوع ماده غذایی تهیه می شود.
مسابقات معروفی نیز در ایام ینی گون در قزاقستان برگزار می شود که از مهمترین آنان می توان به " قول توزاق" اشاره نمود که بین گروههای مرد و زن برگزار می شود. اگر برنده زن ها باشند قزاق ها معتقدند آن سال خوب و پربرکتی است اگر مردها پیروز شوند آن سال نامساعد خواهد بود. از دیگر مسابقات می توان به "کوکپار"(برداشتن بز از مکانی مشخص توسط سواران)، "آودار یسپاق"، "قیزقوو" و "آلتی باقان" اشاره نمود، در عصر ینی گون نیز مسابقه "آیتیس" که نوعی مشاعره است، آغاز می شود.

نوروز در میان تاجیکان
عید نوروز برای مردم تاجیکستان بخصوص بدخشانیان تاجیکستان عید ملی و اجداد است و از آن به عنوان رمز دوستی و زنده شدن کل موجودات یاد می کنند و به " خیدیر ایام"یا عید بزرگ معروف است. مردم تاجیکستان بخصوص بدخشانیان تاجیک در ایام عید نوروز خانه را پاک کرده و به اصطلاح خانه تکانی می کنند، همچنین ظروف خانه را کاملا" شسته و تمیز می کنند تا گردی از سال کهنه باقی نماند. برابر با رسمی دیرینه، قبل از شروع عید نوروز بانوی خانه هنگامی که خورشید به اندازه یک سر نیزه بالا آمده دو جاروی سرخ رنگ را که در فصل پاییز از کوه جمع آوری کرده و تا جشن نوروز نگاه داشته اند در جلوی خانه می گذارند، رنگ سرخ برای این مردم رمز نیکی، پیروزی و برکت است.
پس از طلوع کامل خورشید هر خانواده ای سعی دارد هر چه زودتر وسایل خانه را بیرون آورده و یک پارچه قرمز بالای سردر خانه بیاویزد و با باز کردن در و پنجره به نوعی هوای نوروزی و بهاری را که معتقدند حامل برکت وشادی است وارد خانه نماید. در این سرزمین پختن شیرینی مخصوص و غذاهای متنوع جز رسوم این ایام است، همچنین برگزاری مسابقاتی از قبیل تاب بازی، تخم مرغ بازی، کبک جنگی، خروس جنگی، بزکشی، کشتی محلی نیز در این ایام به شادی آن می افزاید در ایام نوروز غذای معروفی به نام " باج " با کله و پاچه گوسفند و گندم پخته و دیگران را مهمان می کنند.

نوروز در میان ترکان ترکمنستان
در کشور ترکمنستان طبق رسم قدیم و جدید دوبار در سال جشن نو گرفته می‌شود. یکی از این جشن ها با استناد به تقویم میلادی که به تایید سازمان ملل رسیده به عنوان جشن بین المللی(سال نو) شناخته می شود و دیگری برگزاری عید ینی گون به نشانه ی احیای دوباره ی آداب و رسوم دیرینه مردم ترکمنستان است. مردم ترکمنستان عقیده دارند زمانی که جمشید با عنوان چهارمین پادشاه پیشدادیان بر تخت سلطنت نشست آن روز را ینی گون نامیدند. مردم ترکمنستان دراین ایام با پختن غذاهای معروف ینی گون مانند: ینی گون کجه، ینی گون بامه، سمنی(سمنو) و اجرای بازی های مختلف توسط جوانان ترکمن حال وهوای دیگری به این جشن و شادی می دهند. در ایام ینی گون مسابقات مختلفی در ترکمنستان برگزار می شود که می توان به مسابقات اسب دوانی، کشتی، پرش برای گرفتن دستمال از بلندی، خروس جنگی، شاخ زنی میش ها، شطرنج بازی، مهره بازی و تاب بازی اشاره نمود. دید و بازدید در ایام ینی گون در میان مردم ترکمن از جایگاه خاصی برخوردار می باشد.

نوروز در میان ترکان قرقیزستان
عید نوروز در قرقیزستان تنها یک روز آن هم در روز اول یا دوم فروردین ماه است که به 29 روز یا 30 روز بودن اسفند بستگی دارد. اگر اسفند 29 روز باشد اول فروردین و اگر 30 روز باشد در روز دوم فروردین برگزار می شود. تا قبل از فروپاشی شوروی سابق این مراسم به دست فراموشی سپرده شده بود ولی پس از فروپاشی دوباره حیات یافت و هر ساله با شکوه تر از سال قبل برگزار می شود. مراسم جشن نوروز در میادین بزرگ شهرها توسط دولت و در روستاها توسط بزرگان و ریش سفیدان در بیابان های اطراف برگزارمی شود. در قرقیزستان در این روز پختن غذاهای معروف قرقیزی مثل " بش بارماق "، "مانته برسک " و "کاتما" مرسوم است که به صورت رایگان بین حاضران در جشن توزیع می شود. در قرقیزستان در این روز علاوه بر برگزاری جشن، مسابقاتی مانند سوارکاری نیز مرسوم است که به نحو چشمگیری دنبال شده، جوایز ارزنده ای به نفرات برتر اعطا می شود.

نوروز در میان ترکان ازبکستان
مردم ازبکستان نیز هرسال اول فروردین را به عنوان عید ینی گون ، جشن می‌گیرند. ینی گون در بین ازبک ها از خانه تکانی آغاز می گردد. زنان و دختران وسایل خود را از خانه ها بیرون آورده و آن را در آفتاب پهن می کنند تا  بوی آفتاب ینی گون به خانه و کاشانه آنها دمیده و هوای آن را گوارا سازد. بعضا هر طبق، بشقاب و یا کوزه و کاسه شکسته خود را دور افکنده دیگ ها را از آب باران فروردین پر می کنند تا باشد که تمام سال رزق خانواده آنها فراوان و پر و پیمان باشد. آنها از شیره گندم نو رسته به طور دسته جمعی و با سرود و ترانه سمنک های تنوری می‌پزند. مردم ازبک ینی گون را با عبور لک‌لک‌ها تشخیص می‌دهند و بعضی‌ها فال پرنده می‌بینند و پیشگویی‌ها می کنند. در این روزها دختران قفل‌ها را به اشخاص معتبر و سیراولاد (دارای فرزند زیاد) می‌دهند که بگشایند تا بختشان گشاده گردد. زنهای بی فرزند برای حامله شدن بر لب آب روان می نشینند و کلوخ در آب می اندازند و دعا می کنند. جوانان در زمین های چمن کشتی می گیرند و در بزکشی ها شرکت می ورزند. اسلام کریم اف رئیس جمهوری این کشور در یکی از پیام های ینی گون خود خطاب به مردم گفت:"در ینی گون نیرویی نهفته است که هر انسان را باهر گرایش دینی و ملیت نسبت به هم متحد و مهربان" می‌کند.

نوروز در میان ترکان روسیه
شوروی یک امپراطوری بود بیش از یک صد قوم و ملت به اجبار متعهد شده بودند و به عنوان مردم شوروی معرفی می شدند. در آن زمان همه آداب و رسوم تاریخی و اعیاد از جمله عید ینی گون به عنوان میراث مضر گذشتگان تبلیغ و اعیاد جدید و ساختگی شوروی جایگزین آن می شد. اما امروزه حتی دامنه محبوبیت مراسم باستانی ینی گون به روسیه نیز کشیده شده است. هر ساله در عید  ینی گون مراسمی در داغستان روسیه برگزار می شود. برگزاری چنین جشن هایی علاقه زیادی در میان 36 ملت ترک روسیه از جمله چچن، اینگوش، تاترها، باشقیرها و ... پیدا کرده است.

نوروز در میان اقوام افغانستان
نوروز در افغانستان به ویژه ترکاهای بلخ و مرکز آن مزار شریف هنوز به همان فر و شکوه پیشین برگزار می شود. در روزهای اول سال دشت های بلخ ودیوار و پشت بام های گلی آن پر از گل سرخ می شود گویی بلخ سبدی از گل سرخ است یا به عبارتی مانند اجاق بزرگی که در آن لاله می سوزد این گل فقط در بلخ به وفور و کثرت می روید و از این رو جشن نوروز و جشن گل سرخ هر دو به یک معنی به کار می رود. در صبح اولین روز عید نوروز علم "مبارک علی(ع)" با مراسم خاص و با شکوهی برافراشته می شود که به معنای آغاز رسمی جشن نوروز نیز می باشد و تا چهل شبانه روز ادامه می یابد و در این مدت حاجتمندان و بیماران برای شفا در پای این علم مقدس به چله می نشینند. گفته شده بسیاری از بیماران لاعلاج در زیر همین علم شفا یافته اند. مردم این سرزمین بر این باورند که اگربه هنگام بر افراشتن، علم به آرامی و بدون لرزش و توقف از زمین بلند شود سالی که در پیش است نیکو و میمون خواهد بود. از آیین و رسم نوروزی در سرزمین بلخ می توان به شستشوی فرش های خانه و زدودن گرد و غبار پیش از آمدن نوروز و انجام مسابقات مختلف از قبیل بزکشی، شتر جنگی، شتر سواری، قوچ جنگی و کشتی خاص این منطقه اشاره نمود.

نوروز در ترکیه
در این روز حکیم باشی معجون مخصوصی (بایرامیه) نامیده می شد و مخلوطی از چهل نوع ماده مخصوص بود، جهت پادشاهان و درباریان تهیه می‌نمود که که شفابخش بسیاری از بیماری ها و دردها بوده و باعث افزایش قدرت بدنی می شده است. مردم این سرزمین ینی گون را آغاز بهار طبیعت و شروع تجدید حیات و طراوت در جهان و برخی روز مقدس در مقابل شب قدر و شب برائت و برخی عامل اتحاد و همبستگی و حتی آن را سالروز تولد حضرت علی(ع) و تعیین ایشان به خلافت و سالروز ازدواج ایشان با حضرت فاطمه(س) دانسته اند. قابل ذکر است ینی گون تا نخستین سال های اعلام جمهوری در میان ترکان پایدار ماند و سپس رفته رفته اهمیت پیشین خود را از دست داد و فقط در پاره ای از مناطق شمال رسم و آیین نوروز موجودیت خود را حفظ کرده است. در یالهای اخیر توجه بال این عید مجددا افزایش یافته است.

‎‎منابع
• صفورا الیاسی (در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۷). ویژه نامه نوروز. شرکت پردازش موازی سامان.
• آدینه، اسفندیار (در تاریخ ۳ فروردین ۱۳۸۷). نوروز در نشیب و فراز تاریخ. مقاله. بی‌بی‌سی فارسی.
• اکرم‌اف، الهام (در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۶). نوروز در ازبکستان (فارسی). مصاحبه. موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)
• بشیر، مهدی (در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۸۷). نوروز باستانی در کشور عزیز ما افغانستان (فارسی). وب‌گاه ۲۴ ساعت.
• پودفروش، هستی (در تاریخ ۲ فروردین ۱۳۸۷). نوروز، کهن‌ترین میراث معنوی بشر (فارسی). مقاله. وبگاه نصور به نقل از «نشریه‌نامه».

 • دهخدا، علی‌اکبر. نوروز (فارسی). مدخل. لغتنامه دهخدا.

• رزمجو، شاهرخ. آغاز سال نو در دوره هخامنشی. پژوهشکده مردم‌شناسی سازمان میراث فرهنگی ایران.

 • سروش، واسع. گلگشت مردم هرات در سیزده نوروز. بی‌بی‌سی فارسی.

• ظهوری، محمدظهیر (در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۰۸). هفت‌میوه و هفت‌سین (فارسی). وب‌گاه خاوران.

 • عطار، علی (در تاریخ ۱۳۸۴). نوروز در بین زرتشتیان یزد (فارسی). وب‌گاه noruz.net.

• فرهانیه، بهزاد (در تاریخ ۴ فروردین ۱۳۸۷). نوروز در تاجیکستان (فارسی). مقاله. وب‌گاه آریابوم.
• قاسم، شمسیه (در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۸۵). تاریخ جشن نوروز در صد سال اخیر در تاجیکستان (فارسی). وب‌گاه علمی پژوهشی فرش ایران.
• قاسم‌آوا، مولوده (در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶). جشن نوروز در بین ایرانی‌تباران «زیرآباد» در استان بخارا (فارسی). مقاله. موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)
• کیهانی‌زاده، نوشیروان. نوروز: پیدایش آن و برخی از رویدادهایی که در طول تاریخ در این روز و یا به این مناسبت روی داده است (فارسی).

 • پایگاه اینترنتی Iranian History on this Day. گرامی، بهرام. هفته نامهٔ آساره. اسفند ۱۳۸۵. شماره ۶۷، ص. ۶۷.

• گلی، امین (در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۰۸). عید نوروز در آسیای مرکزی (فارسی). مصاحبه. دویچه‌وله.
• مرادف، چاری محمد (در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶). عید نوروز در ترکمنستان (فارسی). موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)
• مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nowruz»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. معین، محمد. جشن نوروز (۱). مقاله. مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی.

 • معین، محمد. جشن نوروز (۲). مقاله. مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی.
 • نامعلوم. بدین بایستگی روزی (فارسی). پایگاه اینترنتی بلاغ.

• نامعلوم (در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶). نوروز آیینی به قدمت تاریخ سرزمین کهن ایران (فارسی). ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران.
• نامعلوم (در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۸۷). نو کردن پیوندهای سه ملت (فارسی). پایگاه خبری جهان‌نیوز
• نامعلوم (در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶). نوروز یا نوروز بایرام، جشن ملی-اجتماعی ترکمنستان. موسسه مطالعات روسیه، آسیای مرکزی و قفقاز به نقل از ایرنا.
• نامعلوم. سفره‌های نوروزی. پژوهشکده مردم‌شناسی سازمان میراث فرهنگی ایراننوری، آزاده. سیزده‌به‌در خداحافظی با نوروز. بی‌بی‌سی فارسی.

 

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٥

از خشم استفاده مثبت کنید
اولین گام به منظور اداره و کنترل خشم این است که باور کنید، می توانید این کار را انجام دهید. با اینکه همه ما خشم را در زندگی روزمره خود تجربه می کنیم، ولی سعی می کنیم آن را با...اولین گام به منظور اداره و کنترل خشم این است که باور کنید، می توانید این کار را انجام دهید. با اینکه همه ما خشم را در زندگی روزمره خود تجربه می کنیم، ولی سعی می کنیم آن را با شیوه ای سازنده ابراز کنیم. برخی افراد تا زمانی که فشار ناکامی و خشم درونی، زندگی روزانه آنان را طاقت فرسا نکرده است، خشم را در خود نگه می دارند. برخی دیگر اما در عصبی شدن، فریاد کشیدن، زدن و پرتاب کردن و گاهی بدتر از این اعمال، متخصص و خبره هستند.

● کنترل یا حذف پرخاشگری؟

خشم مخرب از لحاظ فردی و اجتماعی به ما آسیب می زند. اداره و کنترل خشم لزوما به معنی ابراز کمتر خشم نیست، بلکه به معنی فراگیری شیوه ای از ابراز خشم است که برای ما و کسانی که پیرامون ما هستند، مفید باشد. هرچند ممکن است تصور ابراز خشم به شیوه ای سازنده، غریب به نظر برسد، ولی باید گفت که چنین امری ممکن است. برای مثال، برخی افراد وقتی درباره خشم خود می نویسند، یا آن را نقاشی می کنند، با دوستان یا اعضای خانواده صحبت می کنند، قدم می زنند، ورزش می کنند یا آمیزه ای از این رفتارها و سایر فعالیت ها را انجام می دهند، به آرامش دست می یابند.

● تشخیص خشم

همیشه ابتدا نشانه های اولیه و هشدار دهنده خشم بروز می کند. بیشتر ما انسان ها از نشانه ها و سرنخ های موقعیتی و بدنی که بر پاسخ های خشم ما مقدم هستند، ناآگاه هستیم. آگاهی از این نشانه ها گامی بسیار اساسی در اداره خشم است، زیرا این آگاهی خواهد توانست قبل از آنکه کنترل خشم دشوار شود، وقت زیادی را برای مداخله در اختیار ما قرار دهد. برای کنترل اولیه، توجه زیادی به حالات زیر داشته باشید:

موقعیت هایی (افراد و مکان هایی) که شما را خشمگین می کنند.

تغییرات بدنی که قبل و در حین خشم شما رخ می دهند: برای مثال، افزایش ضربان قلب، احساس فشار در سر، احساس داغ شدن، مشت شدن دست ها، احساس گرفتگی و سفتی عضله در ناحیه شکم، سینه و غیره.

نشانه های شناختی یعنی افکاری که شما درباره گذشته، حال و آینده دارید و قبل از احساسات خشم و ناکامی پیدا می شود. داشتن فهرستی از این نشانه ها در مدیریت خشم بسیار مفید است. یک نفر ممکن است قبل از خشمگین شدن فکر کند که دیگران به او و حرف هایش توجهی نمی کنند. یا دیگران قصد توهین یا بی توجهی عمدی به او را دارند.

همین شناسایی علایم هشدار دهنده، موجب کاهش شدت، مدت یا فراوانی خشم شما می شود.

● مهار خشم با وقفه اندازی

حال که شما نشانه ها و سرنخ های خشم خود را شناخته اید هرگاه متوجه این علایم شدید، مکثی کنید و نفس عمیقی بکشید. یک وقفه چند ثانیه ای و نفس عمیق می تواند اثر پایداری بر شما بگذارد. خشمی که احساس می کنید، آنچه که به خود می گویید و آنچه در اثر این خشم انجام خواهید داد، تحت تاثیر این وقفه شما قرار خواهد گرفت. شیوه اندیشه ما با شیوه احساس ما مرتبط است. برخی اندیشه ها ما را مستعد خشم و ناکامی می کنند. شیوه های رایجی که مردم قبل از بروز خشم آن را به کار می گیرند، عبارتند از: توقف کردن روی مساله مشکل آفرین، تمرکز روی جنبه های منفی، ناچیز شمردن وجوه مثبت، داشتن نگرش انعطاف ناپذیر و تفکر دو قطبی (سیاه سیاه یا سفید سفید). شیوه های درمانی که می توانند به ما کمک کنند، عبارتند از: از چشم دیگران به موقعیت و مشکل نگریستن، تامل در باب آنچه مایلید انجام دهید، تامل درباره پیامدهای احتمالی اعمال خود، قبول این نکته که همه خطاپذیرند و جست وجوی شیوه هایی که به کمک آنها می توان یک موقعیت مشکل زا را به نحو مثبت کنترل و اداره کرد. هرگاه متوجه شدید که توانسته اید با یک موقعیت برانگیزنده خشم به خوبی مقابله کنید، یا خشم خود را به شیوه مناسب ابراز دارید، از خود بپرسید چگونه آن را انجام دادم؟ هر فردی نوعی توان و استعداد برای کنترل خشم دارد. توان شما چگونه است؟ روی این مساله بسیار تمرکز و تمرین کنید و آن را تقویت کنید. عفو هدیه ای است که شما می توانید به خود بدهید. گاهی اوقات عفو کسانی که موجب درد و رنج ما شده اند، غیرقابل تصور است. هراس ما ممکن است این باشد که گذشت موجب می شود رفتار شخص موجه شمرده شود. چرا من کسی را عفو کنم که موجب خشم یا رنج شدیدی در من شده است؟ پاسخ این است که ما دیگران را به خاطر خودمان می بخشیم. وقتی ما کسی را می بخشیم، به کنترل او روی چگونگی احساس خود پایان می دهیم. ما به خودمان شانس یک زندگی تازه را می دهیم، زندگی ای که در آن تنفرهای کهنه و مزمن جایی ندارند. بنابراین، عفو هدیه به دیگران نیست، بلکه هدیه به خودمان است.

وقت و نیرویی که تنفر از شما می گیرد، می تواند به مردم و فعالیت هایی اختصاص یابد که برای شما شادی و رضایت و برای آنها خدمت و محبت به دنبال دارد. انتخاب بخشش برای کنترل خشم به تدریج حاصل می شود. شما نباید مادامی که احساس آمادگی در این زمینه نکرده اید، آن را انتخاب کنید اگر موارد کوچک را عفو کنید، به تدریج یاد خواهید گرفت که چگونه خطاهای بزرگ دیگران را عفو کنید. .

● انتخاب های سالم برای پیشگیری از خشم

خشم، فرصت طلب است و در بدنی که خسته، فرسوده و بیمار است به آسانی جان می گیرد. در نتیجه به منظور اداره و کنترل خشم به عبادت و معنویت، خواب منظم، غذای خوب، لذت و اوقات فراغت و تفریح نیاز دارید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٥


در افسردگی پس از زایمان، به صورت ضمنی برخی تغییرات ایجادشده در خلق مادر، به راحتی توجه اطرافیان را به خود جلب می نماید.

اختلالات روانی و نابه سامانی های روحی، ازجمله مشکلات رایج دنیای کنونی است؛ مشکلاتی که هر روز ابعادی تازه تر می یابند. در میان اختلالات روانی، یکی از مهم ترین آن ها، اختلال روانی هیجانی ناشی از تولد نوزاد می باشد که البته هر کدام از مادران تازه وضع حمل نموده به نوعی، با درجه ای از آن برخورد داشته اند. در جدول طبقه بندی تشریحی اختلالات روانی، یکی از بیماری های رایج، اختلال افسردگی پس از زایمان یا «PND» است که بنا به اهمیت تشخیصی، عاطفی و روش های معالجه و هم چنین پژوهش های صورت گرفته، از اولویت ویژه ای برخوردار می باشد. اختلال افسردگی پس از زایمان همانند اختلال روانی ناشی از زایمان و اختلالات هیجانی می تواند حالت مزمن به خود گرفته و نیازمند تدابیر درمانی ویژه ای گردد.

پژوهش های انجام گرفته، میزان شیوع این اختلال را در مادرانی که دوران پس از زایمان را سپری می کنند، ۱۳درصد تخمین زده است. اساساً اختلال روانی پس از زایمان و آشفتگی های هیجانی ناشی از آن، تا ۶هفته پس از زایمان تشخیص داده می شود.

در افسردگی پس از زایمان، به صورت ضمنی برخی تغییرات ایجادشده در خلق مادر، به راحتی توجه اطرافیان را به خود جلب می نماید. در این خصوص، عوامل فیزیولوژیکی، بسیار اهمیت دارند و عوامل خلقی و هیجانی ایجادشده پس از زایمان، ناشی از ضعف قوای فیزیولوژیکی تشخیص داده شده است. ازجمله این عوامل می توان به تغییرات بیولوژیکی و هورمونی اشاره نمود که حتی می تواند بر کاهش میزان حسن جویی و خوش بینی فرد، تا ۳۰ الی ۸۰درصد تأثیر بگذارد و عموماً در روزهای اولِ بروز بیماری، قابل تشخیص است.

از علائم اولیه و بارز این اختلال می توان به گریه کردن، نوسانات روحی و خلقی، اختلال در خواب و تشویش دائمی اشاره کرد.

این علائم بعد از چند ساعت از به هوش آمدن، تا یک الی دو روز پس از زایمان، قابل تشخیص است و تا یک ماه پس از زایمان نیز می تواند تکرار شود. البته تغییرات خلقی در بیش تر مادران دیده می شود و نیاز به درمان روان شناسانه نیست زیرا میزان نوسانات ذکرشده، عموماً کم و مادر قادر به کنترل آن ها می باشد. هرچند در صورت نیاز، چنین افرادی به درمان های حمایتی نیز بسیار خوب پاسخ می دهند اما برعکس در اختلال PND (افسردگی پس از زایمان)، بیمار به سختی به درمان پاسخ داده و در پذیرش تغییرات، مقاوم است و این به طور دقیق، وجه تمایز این بیماری از سایر موارد می باشد.

افسردگی در مادران، تأثیر بارزی برجای می گذارد ازجمله بی قیدی و بی توجهی به رشد و آموزش نوزاد، در حالی که مادرانِ عاری از افسردگی، در مقایسه با مادران مبتلا، کودکان شان سریع می آموزند و فعال تر هستند و هم چنین در مقابل ابتلا به اختلالات خلقی، مقاوم ترند.

یکی از علت های اقدام به خودکشی در مادران مبتلا به PND، تصور مرگ نابه هنگام فرزند است که در شرایط بسیار مزمنِ روحی و روانی دیده می شود و خوشبختانه نادر است اما نتیجه ی به دست آمده حتی در کم ترین میزان، بسیار ناراحت کننده می باشد. به همین خاطر در تشخیص PND، تأکید بر حضور سریع و عملی و اجرای تدابیر درمانی در کوتاه ترین زمان در بخش درمان های روانی (اعصاب و روان)، ازجمله ضروری ترین اقدامات می باشد.

در سال های اخیر و در تهیه ی جدول پزشکی برای کمک به متخصصان در حوزه های زنان و زایمان، پزشک خانواده، ماماها و پرستاران، شرایطی برای تشخیص اولیه ی افسردگی پس از زایمان وضع گردیده است. ازجمله می توان به تهیه و تنظیم پرسش نامه ی «ادینبورگ» اشاره نمود که به صورت گسترده و به زبان های مختلف ترجمه و نشر یافته است. در برخی از کشورهایی که این آزمون در آن ها به اجرا درآمده، نتایج به دست آمده بسیار امیدوارکننده بوده است. ۱۸تحقیق مجزا، این جدول تشخیصی را از جهت کاربرد و نتایج کسب شده، تصدیق می نمایند.

تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند مادرانی که نمره ای فراتر از حدود طبیعی افسردگی گرفته اند، در ۹۰درصد، درجات مختلفی از ابتلا به افسردگی پس از زایمان را تجربه نموده اند.

این جدول، شرایط روحی و خلقی یک هفته ی گذشته ی مادر را بررسی می کند که با سپری شدن دو هفته، دوباره قابل تکرار می باشد. جدول افسردگی پس از زایمان «ادینبورگ»، یک جدول تشخیصی است و تنها می تواند بیمار مشکوک به افسردگی را مشخص نماید و به همین خاطر، صحت تشخیص، باید در شرایط کلینیکی انجام گیرد.

● شرایط لازم پیش از اجرای آزمون ادینبورگ

مادر بایستی بنا به شرایط روحی هفته ی گذشته ی خود (۷روز گذشته)، گزینه ی مناسب را انتخاب نماید.

پرسش نامه زمانی کامل و معتبر است که به تمام موارد، پاسخ داده شود. پاسخ دهی به تمام سؤالات، به منظور تکمیل آزمون، الزامی است.

در طول پاسخ دهی به پرسش نامه، مادر بایستی تنها و بدون کمک آشنایان و اطرافیان به سؤالات پاسخ دهد.

در صورت عدم توانایی مادر در خواندن سؤالات (بی سوادی)، می تواند از فرد دیگری برای خواندن و درج پاسخ ها استفاده نماید.

جدول افسردگی پس از زایمان «ادینبورگ» را می توان در مدت بروز نشانه های افسردگی، تا ۶هفته مورد استفاده قرارداد. درصورتی که مادر در منزل وضع حمل نموده باشد (متناسب با شرایط کشورهای دیگر) و توان برخاستن و خروج از منزل را نداشته باشد، باز می تواند از این پرسش نامه استفاده نماید.

این آزمون را می توان در شرایطی که علائم بارز نیست و حتی بدون علائم افسردگی نیز مورد استفاده قرار داد. در چنین شرایطی، علائم افسردگی، در کم ترین میزان نیز قابل ردیابی است.

پرسش نامه ی تشخیص افسردگی پس از زایمان «ادینبورگ»:

نام، نام خانوادگی... سن... شغل... سن نوزاد...

شما به تازگی مادر شده اید و ما تصمیم داریم روحیات شما را بیش تر بشناسیم؛ به این دلیل، از شما درخواست داریم شرایط روحی خود را طی ۷روز گذشته، با دقت و بدون شتاب، از بین پاسخ های ارائه شده انتخاب نمایید. پاسخ های انتخابی شما، نمایان گر شرایط روحی تان در طول مدت پس از زایمان است.

۱) من هم چنان تجربه ی خندیدن و شاد بودن را دارم.

الف) بله، بیش تر اوقات

ب) گاهی اوقات

ج) نه چندان زیاد

د) به هیچ وجه

۲) من از زندگی لذت می برم.

الف) بله، مانند همیشه

ب) گاهی اوقات

ج) نه چندان زیاد

د) به هیچ وجه

۳) هر اتفاقی که بیفتد، من بدون دلیل، خودم را مقصر می دانم.

الف) بله، بیش تر اوقات ب) گاهی اوقات ج) نه چندان زیاد د) به هیچ وجه

۴) من بدون دلیل دچار تشویش و هیجان می گردم.

الف) به هیچ وجه

ب) نه چندان زیاد

ج) گاهی اوقات

د) بله، در بیش تر اوقات

۵) من بدون دلیل ترسیده و به هراس می افتم.

الف) بله، بیش تر اوقات

ب) گاهی اوقات

ج) نه چندان زیاد

د) به هیچ وجه

۶) از دست من هیچ کاری برنمی آید.

الف) بله، بیش تر اوقات حس می کنم که هیچ نمی دانم و بی مصرفم.

ب) بله، گاهی اوقات از عهده ی انجام کارهای خودم برنمی آیم.

ج) خیر، بیش تر اوقات در صورت نیاز، از عهده ی کارهای خودم برمی آیم.

د) خیر، من از عهده ی کارهای خودم برمی آیم.

۷) من خودم را غمگین و افسرده احساس می کنم.

الف) بله، بیش تر اوقات

ب) گاهی اوقات

ج) نه چندان زیاد

د) به هیچ وجه

۸) من خودم را به حدی افسرده احساس می کنم که حتی نمی توانم به خواب بروم.

الف) بله، بیش تر اوقات

ب) گاهی اوقات

ج) نه چندان زیاد

د) به هیچ وجه

۹) احساس افسردگی، من را وادار به گریه می کند.

الف) بله، بیش تر اوقات ب) گاهی اوقات ج) نه چندان زیاد د) به هیچ وجه

۱۰) به فکر آسیب رساندن به خودم هستم.

الف) بله، بیش تر اوقات

ب) گاهی اوقات

ج) نه چندان زیاد

د) به هیچ وجه

● کلید آزمون

به تمام پاسخ های «الف»، ۳ امتیاز، «ب»، ۲ امتیاز، «ج»، ۱ امتیاز و «د»، صفر امتیاز بدهید. حال امتیازات به دست آمده را با هم جمع کنید تا رقم کلی آزمون به دست آید.

● نتیجه گیری

برای تعیین مرز افسردگی، لازم است حدودی را مشخص نمایید. به عنوان مثال، مرز افسردگی پس از زایمان می تواند ارقام ۱۲ و ۱۳ را شامل گردد، در حالی که مرز ورود به افسردگی شدید، ارقام ۱۴ و ۱۵ می باشد. برای تشخیص افسردگی پس از زایمان در کشورهای مختلف، ارقام مختلفی جهت تعیین حدود افسردگی وجود دارد که گستره ی عددی ۹ تا ۱۳ را دربرمی گیرد. بدین منظور، برای تعیین حدود ذکرشده در هر کشوری، لازم است پژوهش های متعدد و جداگانه ای انجام گیرد اما مرز تحقیقی معین برای تشخیص PND، ارقام ۱۴ و ۱۵ می باشد.

با این حال، لازم است متوجه برخی عوامل مؤثر بر نتایج آزمون باشید:

فراموشی موجود در مادران افسرده، به خصوص بیماران مبتلا به افسردگی پس از زایمان

زایمان اول

مشکلات خانوادگی

اجتماعات سنتی و محدود

آسودگی مادر از نتیجه ی عمل و جنسیت کودک

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۳

 چند اصل کلی که برای آموزش کودکان مبتلا به سندرمx شکننده توصیه می شود عبارت است از:
1-   آنها معمولا به رویکرد چند بعدی پاسخ می دهند که در آن هر دو درون داد شنیداری و دیداری با تکرار دائمی ترکیب می شوند.
2 -آنها به محرک های محیطی، بسیار حساس هستند،بنابراین از صداهای بسیار بلند ،موقعیت های شلوغ،چراغ های سوسو کننده وچشمک زن،آژیر یا دیگر محرک های آشفته ساز باید اجتناب کنند.
 3-آنها اغلب نیاز به حمایت و آماده سازی برای تغییرات دارند.
4  -علایم رفتاری جدی،از قبیل گوشهای قرمز،عرق کردن،صدای بلند،افزایش جار وجنجال مستلزم آرام کردن بوسیله صدای آرام یا حرکت به سوی محیط آرام تر،آرام سازی عضلانی،ماساژ فشار،موسیقی آرام کننده یا فیلم دلخواه می باشد.
 5- بکار بردن زمینه هایی با جدابیت زیاد در درس های تحصیلی.
 6-اجازه دادن برای زنگ تنفس مکرر که در بر گیرنده فعالیت جسمی،از قبیل بلند کردن،هل دادن و حمل کردن است.
 7-اجازه دادن به فعالیت های دهانی از قبیل جویدن آدامس یا خوردن تافی.
 8-استفاده از مدل سازی و توانایی های تقلید.
 9-تعیین دوست برای تسهیل پذیرش سایرین و الگو گیری از سایرین.
 10-استفاده از سر نخ دیداری یعنی علایم یا تصاویر دست برای تحریک رفتار مناسب.
 11-پی گیری کار روزانه که با مجموعه ای از تصاویر ترسیم شده این کار ها تقویت می شود.
 12-استفاده از کامپیوتر برای افزایش رشد تحصیلی و زبان.
 بچه های مدرسه ای با از کاردرمانی و گفتار درمانی در طول آموزش ابتدایی بهرمند می شوند.درمان هم به طور فردی و هم گروهی انجام می شود.کامپیوترباید تا جایی که ممکن است در مرکز آموزشی و خانه بکار رود.اکثر بچه های سندرم x شکننده از کار با برنامه های کامپیوتری لذت می برند.کامپیوترها وتکنولوژی کمک آموزشی می تواند برای افزایش سواد،رشد زبان،زمینه تحصیلی،فعالیت اوقات فراغت و افزایش ارتباط بکار رود.کامپیوتر می تواند حتی در دوره ی پیش دبستانی برای توسعه مفاهیم از قبیل رنگ ها،شکل ها،قسمت های بدن،جور و دسته بندی کردن نیز بکار رود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢

 
انگیزه‌ها (Motivations) عامل بروز رفتار هستند و انگیزه‌های فیزیولوژیک (Physiological Motivation) یا نیازهای فیزیولوژیک بنیادی‌ترین و اصلی‌ترین انگیزه‌ها را تشکیل می‌دهند. این انگیزه‌ها به انگیزه‌های بقا نیز مشهور هستند، چون با حیات و زندگی موجود زنده سرو کار دارند و عدم برآورده شدن هر یک ازآنهابه مدت معینی یا اختلال در تنظیم آنها منجر به مرگ یا مشکلات خطر ‌آفرین می‌شود. برخی از این انگیزه‌ها عبارتند از: انگیزه گرسنگی ، انگیزه تشنگی ، انگیزه جنسی و ... .
فرآیند تنظیم در انگیزه‌های فیزیولوژیک
انگیزه‌های فیزیولوژیک از یک الگوی چرخه‌ای هفت مرحله‌ای تبعیت می‌کنند. هر یک از انگیزه‌های فیزیولوژیک از «حالت اشباع» (مرحله اول) شروع شده و به کاهش سایق خاتمه می‌یابند و دوباره این چرخه پس از گذشت مدت زمانی شروع می‌شود و این فرآیند همیشه ادامه می‌یابد.
مراحل تنظیم انگیزه‌های فیزیولوژیک
مرحله اول: حالت اشباع یا سیری
در این مرحله هیچ نوع نیازی احساس نمی‌شود. موجود زنده (انسان یا حیوان) در یک حالت تعادل و عدم برانگیختگی فرار دارد. این حالت با گذشت مدت زمانی معین از بین می‌رود و کم‌کم نشانه‌های محرومیت بروز می‌کند. برای مثال پس از خوردن غذا در حالت اشباع قرار داریم.
مرحله دوم: شروع حالت محرومیت
پس از گذشت مدت زمان معینی کم‌کم علائم و نشانه‌های محرومیت از یک انگیزه (‌نیاز) بروز می‌کند. در این مرحله موجود زنده احساس نوعی عدم تعادل فیزیولوژیکی می‌کند. به عنوان مثال پس از گذشت مدتی معین فرد دوباره احساس محرومیت از غذا می‌کند.
مرحله سوم: احساس نیاز
با ادامه حالت محرومیت و عدم تعادل ، موجود زنده احساس نیاز (Need) می‌کند.نیاز واژه‌ایست که حالت فقدان یا کمبود در درون بدن موجود زنده را توصیف می‌کند. برای مثال با ادامه حالت محرومیت از غذا در موجود زنده احساس نیاز به غذا بوجود می‌اید.
مرحله چهارم: بروز سایق (کشاننده) فیزیولوژیکی
با گذشت زمان احساس نیاز منجر به بروز سایق (Drive) در موجود زنده می‌شود. سایق (کشاننده) واژه‌ایست حالت محرومیت را در سطح «روان شناختی» توصیف می‌کند. در واقع سایق (کشاننده) حالت تمایل روانی به چیزی خاص برای برآورده کردن احساس نیاز جسمی است. برای مثال احساس نیاز به غذا باعث به وجود آمدن تمایل به غذا خوردن در موجود زنده می‌شود.
مرحله پنجم: بروز رفتارهای هدف‌گرا
سایق‌ها (کشاننده‌ها) باعث بروز رفتار هدف‌گرا در موجود زنده می‌شوند. منظور از رفتار هدف‌گرا کارهایی است که با انجام دادن آن حالت نیاز از بین می‌رود. برای مثال سایق گرسنگی (تمایل به غذا) باعث بروز رفتار «گشتن به دنبال غذا یا رفتارهای دستیابی به غذا» می‌شود.
مرحله ششم: بروز رفتارپایانی
تمام رفتارهایی که به برآورده شدن سایق و نیاز کمک کند در مرحله رفتار پایانی انجام می‌شود. بدین ترتیب غذا خورده می‌شود، آب نوشیده می‌شود و ...
مرحله هفتم: کاهش سایق (کشاننده)
کاهش سایق فرآیندی است که رفتار پایانی مرحله ششم توسط آن بازداری می‌شود. این موضوع خیلی اهمیت دارد، چرا که اگر رفتارهای مرحله ششم که توسط مراحل قبل از آن برانگیخته شده است، در این مرحله بازداری نشود، نتیجه آن فاجعه جسمانی خوآهد بود. برای مثال اگر موجود زنده قادر بازداری رفتار غذا خوردن نشود، امکان دارد آنقدر بخورد که بمیرد. همزمان که رفتار پایانی بروز می‌کند، بدن و در واقع مغز میزان دریافت مواد لازم را برای ارضا یک نیاز برآورد کرده و آن را کنترل می‌کند. با برآورده شدن مقدار لازم یک نیاز بدن حالت سیری یا اشباع را علامت می‌دهد و در واقع موجود زنده وارد مرحله اول می‌شود.
ارتباط تعادل حیاتی با انگیزه‌های فیزیولوژیکی
زندگی موجود زنده از جمله انسان در گرو ثابت ماندن برخی رویدادهای درونی‌است. انسان و حیوان بر لبه پرمخاطره میان دو حد فیزیولوژیایی (هدم احساس نیاز و عدم اشباع یا سیری) گام برمی‌دارد. اما موجود زنده طوری ساخته شده است که این تعدل را حفظ می‌کند. حتی وقتی دنیای بیرونی تغییر می‌کند، وضعیت درونی ما نسبتا ثابت می‌ماند. در واقع بدن با ابزار فرایندهای فیزیولوژیک در جهت حفظ تعادل حیاتی (Homeostasis) گام برمی‌دارد. فرآیند تعادل حیاتی سامانه‌ای است که فعالانه برای حفظ وضعیتی ثابت تلاش می‌کند. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که بدن برای حفظ تعادل حیاتی خود مقداری آب ، نمک ، قند ، کلسم ، اکسژن ، حرارت ، درجه اسیدی بودن ، میزان پروتئین‌ها و چربی‌ها را در سطح خون به میزان ثابتی حفظ می‌کند. این ثبات مرهون کنش متقابل پیچیده‌ای میان دستگاههای عصبی ، دستگاههای غدد درون ریز ، اندام‌های بدن و بازتاب‌های فطری است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/٢تا حالا وارد اتاقی به هم ریخته و در هم پاشیده شده اید؟ بعضی ها عادت دارند به محض ورود به چنین جایی غرغر کنند و ناتوان از تصمیم گیری و بخصوص عملی و اجرایی کردن تصمیمی، زمان را با این فکر سپری کنند که حالا باید چه کنند و از کجا شروع کنند. می روند و می آیند و باز با صحنه در هم ریخته اتاق مواجه می شوند و دنبال مقصر به هم ریختگی می گردند و هر بار همین روند تکرار می شود. بعضی ها هم خم می شوند و از همان جایی که هستند شروع می کنند به جمع کردن و مرتب و منظم کردن وسایل، حتی اگر نزدیک ترین چیزی که به دستشان بیاید دستمالی چرک و کثیف یا تکه کاغذی مچاله شده باشد.


دسته اول همواره چیزی را درون زندگیشان خالی و کم می بینند و کسی غیر از خود را مقصر. به همین دلیل مدام شکست خورده، عصبی، درآمده از چاله و افتاده به چاه، درگیر و در یک کلام عاجزند. دسته دوم اگر با شکستی هم در زندگی روبه رو شوند، درصدد رفع آنند، از چاه به چاله و از چاله به سطح زمین برمی گردند، درگیری های کمتری دارند و در یک جمله، احساس خوشبختی بیشتری می کنند.

حتی دو کودک همزاد یا دوقلو هم مثل هم نیستند؛ بنابراین وقتی قرار است زن و مردی سال های سال زیر یک سقف زندگی کنند، طبیعی است در برخی یا حتی بسیاری از امور نظرات، دیدگاه ها، روش های متفاوتی داشته باشند. شیوه صحیح مدیریت و درک این تفاوت هاست که باعث می شود رنجش و دلخوری احتمالی به شکوه و گله گذاری نرسد و با عبور از آن، روابط خوب و صمیمی به گونه ای نشود که هر یک، طرف دیگر را همچون کوهی از نفرت بداند.


اگر می خواهید جزو دسته دوم، حداقل برای جلوگیری از افتادن و گیر کردن در دام زندگی بدون عاطفه باشید، خم شوید و اتاق افکارتان را با این اصول مرتب کنید:
با افراد متخصص و کارشناس مشاوره کنید، نه هر کسی که صرفا بزرگ تر است یا فقط مدرکی دارد یا همکار و دوستی حتی صمیمی اما بی تخصص است.

نگاه علمی را در خود تقویت کنید نه نگاه ها و برداشت های احساسی را.
اگر هنوز ازدواج نکرده اید، شیوه ها و معیارهای صحیح انتخاب همسر را یاد بگیرید و اجرا کنید، نه صرفا عشق و علاقه موقت دو جانبه را.

اگر ازدواج کرده اید به طور مداوم آموزه های نحوه رفتار شخصی و اجتماعی، همسرداری، بچه داری، شیوه زندگی و... را یاد بگیرید و راهکارهای عملی آنها را با زندگی خود تطبیق دهید.
راه های صحیح اصلاح رفتار نادرست و جلوگیری از تکرار آنها را بیاموزید و اجرا کنید نه اولین راهی را که به نظرتان می رسد.

از هر مساله جزئی و کوچکی شکوه نکنید. با شناخت کافی، اهم و فی الاهم کنید و ویژگی های واقعا بد و مسائل اساسا مهم را مد نظر بگیرید.

احترام متقابل را حفظ کنید. بی احترامی و توهین مقدمه دلخوری و ورود به حیطه لطمات عاطفی است.
به تفاوت سلیقه، فکر و نگاه یکدیگر احترام بگذارید و دیگری را تمسخر نکنید.

اگر با تغییر دکور یا رنگ یا... موافق نیستید اما همسرتان آن را دوست دارد، در صورتی که مشکل حادی پیش نمی آید، انتخاب و سلیقه اش را بپذیرید.
برای داشتن زمان های مکالمه دو نفره برنامه ریزی کنید.
نگذارید دلخوری باعث شود مکالمات دو نفره از زندگی حذف شود.

در حین بیان ناراحتی های خود از مجادله و بلند کردن صدایتان پرهیز کنید.
خواسته ها و انتظاراتتان را واضح و مشخص بیان کنید.

هر گفته جایی و هر سخن مکانی دارد. آن را همواره رعایت کنید.
آنچه را برای خود نمی پسندید برای دیگری نپسندید. اگر نمی خواهید همسرتان با عصبانیت جوابتان را بدهد، شما هم چنین نباشید. اگر به خانواده خود عشق می ورزید، خانواده او را نیز دوست داشته باشید.

عشق و علاقه با منت جور درنمی آید. برای عشقی که به طرف دیگر داشته اید یا کارهایی که به سبب علاقه خود کرده اید منت سر همسرتان نگذارید.

از خودتان هم (نه از طرف مقابل) به شکلی منطقی و منصفانه حساب کشی کنید.

قدم به قدم اشتباهات و اشکالات رفتاری و گفتاری خودتان را صحیح و رفع کنید.

از تکرار اشتباهات و اشکالاتتان پرهیز کنید.

ویژگی های بد و خوب خود و طرف مقابل را با هم سبک و سنگین کنید.
نحوه مهار عصبانیت و مدیریت خشم را بیاموزید.
در حل مشکلات جدّیت داشته باشید.

مشکلات اساسی را به حال خود رها نکنید.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar