مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
بدآموزیهای دعوای والدین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٠/۱


اینکه پدر و مادرها ، گاهی اوقات باهم مخالفت و گاهی هم بحث می‌کنند، یک مساله عادی است. آنها ممکن است راجع به پول ، کارهای خانه یا اینکه وقتشان را چطور باهم بگذرانند، مخالفت کنند. گاهی درباره مسائل مهم که مربوط به خانواده است و البته خیلی وقتها هم بخاطر مسائل کم اهمیت مثل اینکه شام چی باشد یا کی به خرید برود، ممکن است مخالفتی پیش بیاید. کسانی که مدت زیادی باهم زندگی می‌کنند بطور طبیعی ، گاهی باهم مخالفت یا بحث می‌کنند.

بعضی وقتها اولیا باهم مخالفت می‌کنند ولی با آرامش باهم حرف می‌زنند و هر دو به هم شانس شنیدن و گفتن را می‌دهند. گاهی هم مخالفت شان را با دعوی و داد زدن به هم نشان می‌دهند. بیشتر بچه‌ها از این دعواها خیلی نگران می‌شوند. صداهای بلند و کلمات نامهربان اولیا باعث می‌شود که آنها احساس ترس یا غمگینی پیدا کنند. حتی وقتی که اولیا باهم قهر می‌کنند و اصلا حرف نمی‌زنند هم ، می‌تواند برای بچه‌ها آزار دهنده باشد. گاهی بچه‌ها فکر می‌کنند که در دعوی اولیا مقصر هستند، مثلا وقتهایی که بخاطر موضوعی که به بچه‌ها مربوط می‌شود. در این موقع احساس گناه و تقصیر در بچه‌ها ایجاد می‌شود. اما این مهم است که بچه‌ها بدانند که در رفتارهای اولیاءشان هیچ وقت مقصر نیستند.
معنی دعوی اولیا چیست؟
بیشتر وقتها ، بچه‌ها به این فکر می‌کنند که منظور پدر و مادر شان از دعوی چیست؟ ممکن است با خودشان فکر کنند که اولیای آنها همدیگر را دوست ندارند و حتی ممکن است که فکر کنند که معنی دعوی آنها این است که می‌خواهند همدیگر را طلاق بدهند. اما دعوی پدر و مادرها معمولا این معانی را ندارد. این مهم است که بچه‌ها بدانند که بزرگترها هم گاهی درست مثل خود بچه‌ها ، باهم دعوی می‌کنند و در موقع دعوی ممکن است که حرفهایی زده شود که واقعا" منظور آنها نباشد. بعضی روزها بزرگترها خسته و کم حوصله می‌شوند و شاید از دست کسی عصبانی باشند، این وقتها ممکن است در خانه بحث و دلخوری و یا شاید دعوی پیش بیاید.
احساس بچه‌ها در موقع دعوی پدر و مادرها چیست؟
شنیدن صدای بلند یا کلمات نامهربان از اولیا ، معمولا بچه‌ها را غمگین می‌کند. دیدن ناراحتی و غمگینی اولیا و اینکه نمی‌توانند عصبانیت خودشان را کنترل کنند، باعث می‌شود بچه‌ها بترسند یا احساس تنهایی کنند. موقع دعوی ، بچه‌ها ممکن است بیشتر نگران یکی از اولیا باشند که بیشتر غمگین شده یا حتی بیشتر سرش فریاد کشیده شده است. یا ممکن است یکی از اولیا ،آنقدر خشمگین شده باشد که احساس خطر پیش بیاید.

گاهی هم اولیای عصبانی با فرزندشان هم ، عصبانی می‌شوند. بعضی اوقات ، بچه‌ها از دعوی بزرگترها دل درد می‌گیرند یا گریه می‌کنند. یا خوابشان نمی‌برد یا مدرسه رفتن برایشان سخت می‌شود. یکی از کارهای مهم این است که این احساس را با خود اولیا در میان بگذارند تا آنها به کمک بچه‌ها بیایند. شاید بزرگترها اصلا حواسشان نباشد که بچه‌ها ترسیده‌اند و یا به آنها علت بحث را توضیح بدهند و احساس منفی بچه‌ها را بر طرف کنند.
وقتی دعوی بزرگترها زیاد طول بکشد یا زیاد تکرار بشود، چه کار باید کرد؟
هر چند که گاهی پدر و مادرها ممکن است باهم مخالفت کنند ولی اینکه سر هم داد و فریاد کنند یا حرفهای خیلی نامهربان بگویند و خلاصه به همدیگر بی‌احترامی کنند، اصلا کار درستی نیست. گاهی اوقات ، دعوی بزرگترها ممکن است با خشونت و هل دادن یا شکستن چیزهای مختلف یا خدای ناکرده ، زدن همدیگر همراه بشود، که این کارها هم ، هرگز و به هیچ وجه کارهای درستی نیست. در این وقتها ، اولیا احتیاج دارند که کسی به آنها بیاموزد که چطور عصبانیت شان را کنترل کنند!

شاید بچه‌ها با یکی از بزرگترهایی که به او اعتماد دارند مثل عمو ، پدر بزرگ یا معلم ، راجع به اینکه در خانه دعوی های زیاد یا خطرناک ، اتفاق می‌افتد و اینکه ممکن است کسی آسیب ببیند، صحبت کنند و از او بخواهند به خانواده آنها کمک کند. کسانی هم مثل دکترها می‌توانند به خانواده‌ها کمک کنند تا راههای بهتر زندگی کردن و مخالفت بدون خشونت و توهین را اولیا بیاموزند. هرچند که این کار نیاز به زمان و تمرین دارد، ولی اعضای خانواده را به زندگی آرامتری نزدیک می‌کند.
اینکه اولیا گاهی باهم مخالفت کنند، اشکالی ندارد؟
مخالفت ، به شرط آنکه آبرومندانه باشد، به افراد کمک می‌کند تا احساسات خود را به هم بگویند و جلوی پر شدن و منفجر شدن را می‌گیرد. مهم است که اعضای خانواده بتوانند باهم درباره احساس خود گفتگو نمایند، حتی موقع مخالفت. کار خوبی که مخالفت برای آدمها می‌کند این است که معمولا باعث می‌شود که یکدیگر را بهتر درک کنند و احساس نزدیکی بیشتری پیدا کنند.

اولیا هم درست مثل بچه‌ها مخالفت می‌کنند و بعد باهم آشتی می‌کنند و سرانجام همه دوباره احساس خوبی خواهند داشت. هیچ خانواده‌ای بدون اشکال نیست و بالاخره یک نقصی پیش می‌آید. حتی در خوشحالترین خانه‌ها هم ، مساله وجود دارد و بزرگترها گاهی باهم بحث می‌کنند. معمولا ، همه اعضای خانواده کمک می‌کنند تا زندگی برای بقیه ، شیرین‌تر بشود. پس ، مخالفت ، قسمتی از یک زندگی است و با کمک محبت و فهمیدن همدیگر ، خانواده می‌تواند بیشتر مشکلات را بر طرف کند.

  نظرات ()
اکستازی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٠/۱


ECSTASY” “از حدود نیمه های دهه 1960 به عنوان آمفتامین با عوارض کمی برای کاهش افسردگی وارد بازار شد و به صورت کوتاه مدت باعث بهبود این مشکلات شد اما به دلیل سوء مصرف باعث مشکلات زیادی می شود که باعث شده از آن به عنوان یک ماده مخدر نام برده شود. این دارو به صورت قرص مصرف می شود. معمولاً در پارتی ها و مهمانی هایی که به مدت زیاد به رقص و پایکوبی می پردازند(RAVES)، استفاده می شود.

این قرص از موادی که باعث توهم زایی می شوند هم تشکیل شده است. این قرص زمانی که ساخته می شود، نظارتی بر روی آن صورت نمی گیرد و ممکن است از مواد دیگری هم ساخته شود (زیرا در کارخانه های معتبر ساخته نمی شود واین یکی از دلایلی است که باعث شده به عنوان قاچاق معرفی شود). از لحاظ روانی این قرص باعث اعتیاد هم می شود که بسیار خطرناک است. تا حدی که 300 میلی گرم از آن می تواند سبب مرگ یک دختر 15 ساله شود.

اثرات کوتاه مدت

اکستازی باعث افزایش انرژی و توهم در فرد می شود. مصرف کنندگان می گویند که بعد از مصرف دوست دارند به دیگران نزدیک شوند و با آنها تماس داشته باشند. از دیگر اثرات آن می توان به: دندان قروچه غیر ارادی، کاهش اعمال مهاری ، تاری دید، افزایش ضربان قلب و فشارخون، احتمال بروز تشنج و...اشاره کرد.
 مواد تحریکی موجود در قرص می توانند باعث شوند تا مصرف کننده به طور باور نکردنی و طولانی مدت برقصد که اگر در این شرایط گرما و شلوغی (مثلاً در یک پارتی) هم باشد ممکن است سبب تب و از دست دادن آب بدن (به شکل عرق) شود. این شرایط می تواند منجر به از دست دادن عملکرد عضلات، کلیه، قلب و کبد شود. در این صورت می توان مرگ را هم دید. حتی بعد از این اثرات مشکل در خواب، اضطراب و افسردگی هم دیده می شود.


اثرات طولانی مدت

استفاده مکرر از اکستازی (و یا اعتیاد به آن) می تواند سبب از بین رفتن و تخریب سلول های ترشح کننده سروتونین شود. این سلول ها نقش مهمی در حالت روحی افراد، حافظه، یادگیری، درد و اشتها دارند که تخریب آنها سبب اختلال در عمل آنها می شود (اختلال در حافظه و یادگیری، کم اشتهایی، افزایش احساس درد، افسردگی و اضطراب).

در ضمن این قرص ها در انواع نام های تجاری و با آرم های مختلف ساخته می شوند. مثل: میتسوبیشی، موتورولا و...

حال باید از کسانی که از این ماده خطرناک استفاده می کنند پرسید که آیا حالت سرخوشی موقت به این همه اختلال و شاید مرگ می ارزد؟؟!!

  نظرات ()
خنده بهترین داروست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٩

گفته می شود که خنده بهترین داروست. اما تا به حال هیچ کس آن را ثابت نکرده است. اکنون یک دانشمند ژاپنی مشغول آشکار کردن اسرار خنده است. به اعتقاد وی خنده باعث نشاط ژن های افراد می شود.
«کازو موراکامی» دانشمند علم ژنتیک امیدوار است که با مشارکت همکاران تحقیقاتی خود یعنی کمدین ها، لطیفه ها را به یک درمان کم هزینه و موثر تبدیل کند. ژن ها اغلب تغییرناپذیر در نظر گرفته می شوند اما در واقع بیش از ۹۰ درصد آنها غیرفعال هستند یا در تولید پروتئین فعالیت کمی دارند. بنابراین برخی محرک ها می توانند ژن ها را بیدار و فعال کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نظریه‌های مربوط به خشنودی شغلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٩


نظریه فرآیند مقایسه
براساس این نظریه ، انسانها تصورات خود را در حضور آنچه از جنبه‌های مختلف یک کار عاید آنها می‌شود، با معیارهای مربوط به آنچه باید بدست آورند، مقایسه می‌کنند. به عنوان مثال هر کس در مورد درآمدی که باید از کار خود داشته باشد تصوراتی دارد. اگر عایدات او کمتر از این معیارها باشد احساس ناخشنودی می‌کنند.
نظریه عدالت
بنابه این نظریه یکی از معیارهایی که افراد بوسیله آن درباره شغل خود قضاوت می‌کنند نسبت کوشش ، پاداشی است که سایرین از همین شغل نصیبشان می‌شود. اگر شما تقریبا به همان سخت کوشی سایر اشخاص باشید که در دور ورتان هستند و به همان پاداشها دست یابید احساس رضایت خواهید کرد.
نظریه نفوذ اجتماعی
برطبق این دیدگاه ، خشنودی شغلی تا حدود زیادی تحت تاثیر کسانی است که در اطراف ما زندگی می‌کنند. اگر همکاران ما خشنود باشند، ما نیز احتمالا خشنود خواهیم بود و برعکس.
افزایش خشنودی شغلی
کار فرمایان به خاطر ارتباط خشنودی شغلی با تغییر شغل ، غیبت از کار و کندی کار به این موضوع علاقمند هستند. غنی سازی شغلی ، مشارکت در تصمیم گیریها وزمان کاری شناور از جمله رویکردهایی هستند که برای این معضل بکار می‌روند.
غنی سازی شغلی
اصلاح غنی سازی شغلی به کوششهایی اطلاق می‌شود که برای جالب و چالش انگیزتر کردن مشاغل بکار می‌روند. با استفاده از پیچیده‌تر کردن شغل ، اعطای مسئولیت بیشتر در قبال محصول و ترکیب عناصر شغلی که قبلا توسط افراد مجزا انجام می‌شد و اینک در قالب یک کل صورت می‌گیرد می‌توان به این هدف دست یافت.
مشارکت در تصمیم گیریها
اجازه دادن و گاه ترغیب کارکنان به دخالت در تصمیم‌هایی که شرکت یا سازمانها مربوطه اتخاذ می‌کند، مشارکت در تصمیم گیری نام دارد. در اینجا هنوز هم حرف آخر را مدیران می‌زنند اما کارکنان تشویق می‌شوند نظر خود را در ابتدای فرآیند تصمیم گیری بیان کنند. چنین به نظر می‌رسد که این رویکرد خشنودی شغلی را افزایش می‌دهد.
زمان کاری شناور
شرکتها با استفاده از زمان کاری شناور به کارکنان خود این اجازه را می‌دهند که برنامه کاری خود را عین انطباق با نیازهای آن شرکت به دست خود وضع کنند. هنگامی که تمامی کارکنان در یک نوبت یکسان مثلا 9 تا 5 کار می‌کنند نتیجه آن ، راه بندان ، رستورانهای شلوغ و دشواری در برآورده ساختن نیازهای شخصی مثل مراجعه به بانک یا قرارهای پزشکی خواهد بود.

  نظرات ()
شنونده‌ی فعال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٩     یکی از بهترین روش های فعالانه گوش دادن شوال کردن است.حتی اگر همه چیز واضح و روشن باشد.

     بهترین سوالات‌،‌سوالاتی هستند که حالت قیدی دارند و بیشتر بر مکان‌،‌‍زمان و وضعیت تاکید دارن.مثل "چه زمانی؟" و "کجا"و ... این سوالات احساس خوبی را در گوینده نسبت به شما ایجاد می‌کند.برعکس سوالاتی مثل "چی گفتی؟" بسیار اثر منفی دارند.نوع دیگر سوالات مطلوب سوالاتی هستند که با تکرار یکی از کلمات گوینده-معمولاً آخرین کلمه-و با تغییر آهنگ پرسیده می‌شوند.مثل:-من یک مشکل بزرگ دارم.-مشکل بزرگ؟

     هنگام گوش کردن نظر شخصی ارائه نداده و راه حل نگویید.فقط و فقط ذر مقام جذب اطلاعات قرار بگیرید.

     مردم ترجیح می‌دهند اصلاً شنونده‌ای نداشته‌باشند تا اینکه شنونده‌ای خسته‌،‌بی‌حوصله و بی‌علاقه داشته باشند.اگر کسی شما را مخاطب حرف‌های خود قرار داد و شما جایی کار دارید‌،‌خیلی محترمانه به او بگویید که الان کار مهمی دارم و در اولین فرصت باهم صحبت خواهیم کرد.

    برای این که نشان دهید واقعاً از صحبت‌های گوینده لذت می‌برید‌،‌یک سوال طلایی وجود دارد که باید در پایان صحبت‌های گوینده عنوان شود و آن "دیگه چی؟" است.البته این مساله بعد از صحبت‌های طولانی توصیه می‌شود.

  نظرات ()
روانشناسی سازمانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٩


روانشناسی سازمانی عبارت است از علم بررسی مجموعه عوامل و متغیرهایی که رفتار فرد را در دنیای کار تحت تأثیر قرار می‌دهند. بطور کلی روانشناسان سازمانی رفتار را در موقعیتهای کاری مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شناخت شخصیت افراد بر اساس ساختار جسمانى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٩الگوهاى شخصیتى با هدف طبقه بندى افراد به دسته هاى متمایز از یکدیگر در علم روانشناسى مورد استفاده فراوان قرار مى گیرند. یکى از این الگوهاى شخصیتى که توسط ویلیام شلدون ابداع شده است شخصیت افراد را براساس ساختار جسمانى و جثه بدنشان به سه دسته اصلى که سوماتوتیپ نامیده مى شوند، طبقه بندى کرده است.شما مى توانید با به کارگیرى این الگوها به شخصیت افراد مورد نظر خود تا حدودى پى برده و با آنان بهتر و موثرتر ارتباط برقرار کنید.


1) آندومورف (endomorph): آندومورف ها از نظر فیزیک بدنى معمولاً داراى دور کمر پهن و شانه هاى باریک و کم عرض هستند. گوشتالو، فربه و گلابى شکل هستند ولى قوزک پاهایشان و مچ دست هایشان باریک و لاغر است که سبب بیشتر به چشم آمدن دیگر نواحى بدنشان مى شود.


خصایص شخصیتى: لذت گرا، خوش مشرب، بردبار، راحت طلب، صلح جو، شوخ طبع، خیره سر، آسوده خاطر، خواب سنگین و طولانى مدت، عاشق خوراکى، محتاج محبت، خونسرد و کارها را پشت گوش مى اندازند.


2) اکتومورف (ectomorph): اکتومورف ها نقطه مقابل آندومورف ها هستند. از لحاظ فیزیکى داراى شانه ها و دور کمر باریک، صورت لاغر و پیشانى بلند و کشیده، قفسه سینه لاغر و باریک و دست و پاهاى نحیف بوده و چربى اندکى در بدنشان موجود است. هرچند ممکن است به اندازه آندومورف ها غذا بخورند اما چنین به نظر مى آید که هیچ گاه اضافه وزن پیدا نمى کنند (بزرگترین دغدغه آندومورف ها).


خصایص شخصیتى: متفکر، آرام و ساکت، شکننده، خجالتى، حساس، کناره گیر، درون گرا، دلواپس، عدم ابراز احساسات، هنرمند، غیرقابل پیش بینى، خلاق، قوه تخیل بالا، بدخلق، کارها را خوب شروع کرده اما درست به پایان نمى رسانند.


3) مزومورف (mesomorph): مزومورف ها بین آندومورف ها و اکتومورف ها جاى دارند. از لحاظ فیزیکى داراى ترکیب مطلوبترى بوده و به اصطلاح داراى تناسب اندام هستند. داراى سر بزرگ، شانه هاى پهن(چهار شانه) و میان تنه باریک همراه با بازوها و زانوهاى نیرومند و چربى خیلى کمى در بدنشان هستند. مستطیل شکل بوده و اغلب سر بزرگى دارند.


خصایص شخصیتى: عمل گرا، فعال، نیرومند، ستیزه جو، ماجراجو، بى باک، بى تفاوت نسبت به عقاید دیگران، گستاخ، سلطه جو، عاشق ریسک کردن، قدرت طلب، طعنه زن، علاقه مند به فعالیت هاى بدنى، تغذیه و خواب منظم.


توجه داشته باشید که: این تقسیم بندی مربوط به سالهای دور استِ مسلماتقسیم بندى فوق به این شکل صادق نبوده و این احتمال وجود دارد که مثلاً فردى داراى جثه و اندام اکتومورف بوده اما برخى از خصوصیات شخصیتى آندومورف ها و یا مزومورف ها را از خود بروز دهد.

  نظرات ()
راز تحریک متابولیسم بدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۸

 

 آیا می‌دانید راز داشتن متابولیسم یا همان سوخت و ساز سریع‌تر چیست؟ اگر شما هم دغدغه‌ی برنامه‌ی غذایی و میزان کالری‌های دریافتی‌تان را دارید و مدام غذاهای رژیمی میل می‌کنید باید بدانید رژیم و کاهش مواد غذایی مصرفی به تنهایی باعث لاغری نمی‌شود. در این صورت شما فقط متابولیسم بدنتان را کاهش داده‌اید. برای سالم و خوش‌اندام بودن لازم است به سیگنال‌های گرسنگی بدن جواب بدهید و به درستی غذا بخورید. خوش‌اندام بودن به معنی گرسنگی‌کشیدن نیست. باید مواد غذایی کامل، سالم و متنوعی میل کنید.


 سایت تبیان بر این مقدمه افزوده است:


 بعد از 20 سالگی و در هر 10 سال ریتم متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن به میزان دو درصد کاهش می‌یابد. البته این بدین معنی نیست که الزاماً چاق می‌شوید. باید متابولیسم بدنتان را تحریک کنید. با ما همراه باشید تا با 10 راز سرعت بخشیدن به موتور درونی بدن آشنایتان کنیم.برای خودتان قهوه با چای آماده کنید


 یک فنجان قهوه‌ی صبحگاهی باعث می‌شود تا بدن به مدت دو ساعت کالری مصرف کند. علاوه بر این چای سبز نیز برای سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن فوق‌العاده است. باید بدانید نوشیدن منظم چای سبز به لاغری و خوش اندامی شما کمک می‌کند.عملکرد غده‌ی تیروئیدتان مهم است


 اگر از اضافه‌وزن و چاقی شکایت دارید حتماً عملکرد غده‌ی تیروئیدتان را بررسی کنید. اگر می‌بینید که هیچ کنترلی روی وزنتان ندارید به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید عملکرد این غده‌ی مربوط به متابولیسم را بررسی کند. میزان قند خونتان را نیز بررسی کنید. اگر تیروئیدتان درست کار نکند متابولیسم بدنتان کند می‌شود و وزنتان بالا می‌رود.


به اندازه‌ی کافی بخوابید


 خواب شبانه‌ کمتر از 7 ساعت باعث به هم ریختن هورمون‌های کنترل وزن می‌شود. اگر کمبود خواب داشته باشید بدنتان نمی‌تواند به خوبی گلوسیدها را تجزیه کند و در این صورت احتمال ابتلا به دیابت و چاقی بالا می‌رود.


صبحانه میل کنید


 اگر یک صبحانه‌ خوب یعنی حاوی پروتئین و مواد چربی مانند تخم مرغ یا ماست حاوی پروتئین میل کنید میزان متابولیسم بدن را 10 درصد افزایش می‌دهید. نتایج پژوهشی که در سال 2010 در Journal international de l’obésité به چاپ رسید نشان می‌دهد خوردن یک صبحانه‌ حاوی مواد چرب باعث می‌شود که بدن در طول روز گلوسیدها و چربی‌های بیشتری بسوزاند.آب خنک بنوشید


 نوشیدن آب متابولیسم بدن را بالا می‌برد به خصوص اگر آب یخ باشد. دلیلش هم این است که بدن انرژی زیادی برای گرم کردن آن خرج می‌کند.حداقل سه تا چهار وعده غذا بخورید


 حذف وعده‌های غذایی را فراموش کنید و اگر می‌توانید پنج تا شش وعده‌ کم‌حجم میل کنید. اگر قصد لاغری دارید بهتر است از پرخوری در وعده‌ی شام بپرهیزید. بهتر است ناهار را بیشتر بخورید. زمانی که وعده‌های بیشتری میل می‌کنید کار متابولیسم بیشتر می‌شود و امکان کاهش وزن نیز بالا می‌رود.


عضلاتتان را به کار بگیرید


 هر چقدر بیشتر عضلاتتان را به کار بگیرید کالری بیشتری می‌سوزانید. سعی کنید حتماً عضلات پاها و ران‌ها را تقویت کنید.

 پیاده‌روی کنید، از پله‌ها بالا بروید، کوه بروید. خلاصه این که از نشستن در یک جا بپرهیزید و عضلاتتان را به کار بگیرید.پروتئین بیشتری مصرف کنید


 نتایج پژوهشی که در سال 2012 در Journal de l’Association médicale américaine به چاپ رسید نشان می‌دهد افرادی که پروتئین بیشتری مصرف می‌کنند در زمان استراحت هم متابولیسم بالاتری دارند. متأسفانه بیشتر خانم‌ها پروتئین کافی مصرف نمی‌کنند. توصیه می‌کنیم در هر وعده‌ی غذایی پروتئین کم‌چرب بیشتری مانند ماهی، مرغ یا تخم مرغ مصرف کنید. برای میان وعده نیز یک ماده‌ی غذایی سرشار از پروتئین مانند یک مشت بادام میل کنید.گرمای فلفل چیلی را تجربه کنید


 فلفل چیلی حاوی رنگ‌دانه‌هایی است که سیستم عصبی را تحریک می‌کند و بعد از غذا متابولیسم بدن را بالا می‌برد. اگر به غذاهایتان فلفل چیلی اضافه کنید اشتهایتان نیز کاهش می‌یابد و کمتر غذا می‌خورید. اگر به طور مرتب از این فلفل میل کنید متابولیسم شما به طور چشمگیری بالا می‌رود.به اندازه‌ی کافی غذا بخورید


 محققان آمریکایی بر این عقیده‌اند اگر شما به اندازه‌ی کافی غذا نخورید امکان دارد عملکرد متابولیسم بدنتان به میزان 30 درصد افت کند. به جای این که گرسنگی بکشید و خودتان را عذاب دهید مواد غذایی سالم میل و به طور مرتب ورزش کنید. در هر شرایطی حذف وعده‌های غذایی و گرسنگی کشیدن راه حل لاغری نیست.

  نظرات ()
راههایى براى عصبانى نشدن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۸

این روزها با شرایط نه چندان راحت زندگى در دنیاما و مشکلاتى که وجود دارد، اکثر مردم خیلى زود عصبانى مى شوند و به قول معروف از کوره در مى روند. اینکه عصبانى شدن به خودى خود مضر است، امرى است که همه به آن واقفند و مى دانند که علاوه بر اینکه روابط فردى را دچار مشکل مى کند، اثرات منفى بسیار زیادى نیز بر سلامت افراد مى گذارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان شناسی رشد شناختی(3) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۸

2 پایه ریزی هدف مشترک :
در فرایند یادگیری هنگامی که معلم به منظور رسیدن به اهداف اموزشی با هر دانش اموز کار می کند , دانش اموز به انگیزه بیشتری دست می یابد و وقت و زمان بیشتری را صرف فرایند یادگیری می کنند.
توجه اولیه معلم بایستی متوجه اهداف باشد. هنگامی که اهداف واضح و روشن باشد سوالات مناسب به دنبال می اید و روشن بودن دستورالعمل معلم با پیشرفت دانش اموزان رابطه مثبت دارد. برعهده معلم است که یک هدف مشترکی را پایه ریزی کند. هنگامی که معلم با یادگیرنده ارتباط برقرار می کند, باید توانمندی , علائق یادگیرندگان را بنویسد. ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با نامزد سابقتان که هنوز تلفن می کند، چگونه برخورد کنید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۸

اگر دوست یا نامزد قبلی تان مدام زنگ می زند و می خواهد با شما صحبت کنید. شما چند ماه پیش با او به هم زده اید و می خواهید که به کل فراموشش کنید. با راههای زیر می توانید با این تلفن های ناراحت کننده و در عین حال آزار دهنده برخورد کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نقش پوزیشن در رابطه جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۸

درهربار عمل جنسی چند وضعیت جدید را تمرین کنید ولی هرگز در اینکار عجله نداشته باشید.معمولا" بهترین زمان برای تغییر وضعیت هنگامی است که به شدت تحریک شده و به انزال نزدیک شده اید.در این لحظه بعد از کمی مکث و تغییر وضعیت ،دوباره شروع به آمیزش نمایید. به این ترتیب قادر خواهید بود برای مدت طولانی تری رابطه جنسی داشته و دیرتر به انزال برسید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٥

 

ارتباط، یک رخداد و حادثه نیست؛ بلکه یک فرآیند است‏که در روابط انسانی، یک نقطه‏ٔ آغازین و تکوینی دارد وبه مرور شکل می‏گیرد و به مرحله‏ رشد و اوج می‏رسد.فرآیند ارتباط و اعتماد علاوه بر روابط انسان با انسان، درروابط انسان با حیوان نیز قابل مشاهده است البته نوع‏ شکل‏گیری هر یک با هم متفاوت است کافی است که‏انسان به حیوان دست‏آموز و یا حتی حیوان وحشی، کمی‏آب و غذا بدهد تا او به کمک یادگیری وسیله‏ای بتواندرفتار خاصی را از خود بروز بدهد و به انسان عادت کند.ولی برای شکل‏گیری روابط بین انسانی، به امکاناتی بیش‏از آب و غذا احتیاج است؛ امکاناتی که به مفاهیم و واژه‏های انسانی مربوط است. امروزه به دلیل تغییرشرایط زندگی و افزایش تکنولوژی، روابط انسانی نیزدست خوش تغییرهائی شده است. شاید در یک نگاه‏عجولانه و سریع، فکر کنیم که تمام تکنولوژی‏های‏موجود، به خدمت انسان در آمده‏اند؛ ولی در نگاهی‏دقیق‏تر در می‏یابیم این انسان است که اسیر فناوری شده‏است. انسان امروزی، ترجیح می‏دهد با کامپیوتر باشخص دیگری در یک نقطه از جهان، ساعت‏ها صحبت‏کند و یا پست الکترونکی بفرستد.

واضح است که تمام این امکانات و پیشرفت‏ها، موجب‏رفاه زندگی بشر شده است و کارها با سرعت زیادی انجام‏می‏شود و ارزش وقت و زمان، بسیار بالا رفته است؛ ولی‏در عین حال، به دلیل کاهش روابط انسانی، به خصوص‏روابط چهره به چهره، ما هر روز شاهد گسترش سوءظن،عدم ارتباط صحیح، عدم اعتماد و افزایش بیماری‏های‏روانی هستیم؛ زیرا انسان امروزی، تکیه‏گاه محکمی ازنظر عاطفی ندارد، چرا که دوستان و حتی خانواده‏اش به‏دلیل مشکل‏های خاص خودشان، قادر به تامین این خلاء عاطفی نمی‏باشند. عدم ارتباط صحیح و واقع بینانه دربسیاری از خانواده‏ها موجب فروپاشی نهاد خانواده ‏می‏شود. شکاف بین نسل فعلی و نسل پدر و مادر آنان ‏نیزط در نتیجه‏ٔ عدم ارتباط خردمندانه است. عدم‏ اعتماد می‏تواند از یک خانواده نیز فراتر رفته و بر محیط مدرسه و محیط کار نیز تاثیر سوء بگذارد. کشور ما دریک دوره انتقالی از جامعه سنتی به جامعه مدرن ‏می‏باشد و به طور حتم، این انتقال موجب تغییرهائی درروابط بین فردی خواهد شد. برای شروع یک ارتباط، بایدشخاتی کلی از طرف مقابل به دست آوریم که شامل‏خصوصیت‏های ظاهری، موقعیت‏های تحصیلی و شغلی، موقعیت خانوادگی و اجتماعی او است. هم چنین داشتن‏اطلاعاتی از پیشینه‏ فرد نیز برای ایجاد اعتماد یا عدم‏اعتماد موثر خواهد بود. شاید یکی از دلیل‏هائی که‏مجرمان و بزهکاران بعد از آزادی از زندان، دوباره به‏زندان باز می‏گردند، همین باشد که جامعه و اشخاصی که‏در ارتباط با او هستند. نمی‏توانند به او اعتماد کنند و یاشغلی برای او بیابند. پس فردی که در گذشته سابقه‏ٔ ‏بزهکاری داشته دوباره در یک دور تسلسلی از عدم ارتباط درست و عدم ارتباط جامعه به او، دچار بیکاری شده و بازگرفتار زندان خواهد شد.

  نظرات ()
زندگی بدون استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٤

استرس یک بخش طبیعی از زندگی همه افراد بشر است.
بر اساس تحقیقات علمی، وجود استرس سبب می شود
کـه بدن واکنش نرمال از خود نشان دهد. زمانیکه انسانـهـا
با وقایع فیـزیکی یـا احساسی متفـاوت روبرو می شوند که
بــه عنوان مثال ممکن است برایشان تهدید آمـیـز بـــاشـد،
واکنشی کـه بـــدن برای غلبه بر این موقعیت از خود نشان
می دهد، به عنوان استرس شناخته می شود.

با زندگی های پر مشـغله و پــر سرعــت امــــروزی، شـکی
نیست که استرس یکی از مشکلات اساسی بشر است.
راهکارهای کوچک اما کاربردی زیر را مطالعه کنید تا ببینـید
چگونه می توانید بر استرس و تنش های روزمره خود غلبه
کرده و زندگی آرامتری را برای خود ایجاد کنید.

فکر کنید

اگر بدون فکر اقدام به انجام کاری کنید، پس از اتمام کار متوجه می شوید که راههای بهتری هم برای انجام آن وجود داشته. اگر این توانایی را داشته باشید که موقعیت های دیگر و جوانب کار را به خوبی ببینید، با این کار می توانید مقدار زیادی از استرس خود را کاهش دهید. پژوهش ها حاکی از این امر هستند که شاد بودن و در نظر گرفتن جنبه های مثبت زندگی (به جای جنبه های منفی) نه تنها میزان استرس و اضطراب را کاهش می دهند، بلکه از شما انسان شادتر و سالم تری نیز می سازند.

آگاه باشید

بیشتر افراد نسبت به یک موقعیت استرس زا به سرعت واکنش می دهند، حتی قبل از اینکه از گزینه های مختلفی که پیش رویشان قرار دارد، اطلاع داشته باشند. بهتر است پیش از اینکه اجازه دهید استرس بر شما غلبه کند و کنترل تمام امور را به دست گیرد، اطلاعات کافی در زمینه مربوطه را بدست آورید.

مسائل کاری جای خود را دارند

بر کسی پوشیده نیست که زندگی شغلی و زندگی شخصی دو مقوله کاملاً جداگانه هستند و نباید آنها را با یکدیگر تلفیق نمود. اگر کسی تنش های کاری خود را به خانه بیاورد، تنها جایی که می توانسته از آن آرامش کسب کند را نیز پر از استرس می کند. باید یاد بگیرید که مسائل کاری را برای دفتر کارتان نگه دارید و مسائل خانوادگی در خانه حل کنید.

لذت ببرید

انتخاب یک سرگرمی، به راحتی می تواند میزان استرس شما را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کنید، در یک مسابقه ورزشی شرکت کنید، نواختن یک آلت موسیقی را آموزش ببینید، و یا اینکه به سادگی می توانید آهنگ مورد علاقه تان را زمزمه کرده و همینطور که در حال قدم زدن هستید اجازه دهید تنش ها و استرس ها از بدنتان دور شوند.

زنگ تفریح بدهید

اگر احساس می کنید تحت فشار بسیار زیادی قرار گرفته اید و تاب تحمل این همه استرس را ندارید، به خودتان استراحت بدهید، چشم هایتان را بر روی هم بگذارید و حداقل تا شماره 10 بشمارید.  چند نفس عمیق بکشید، دست هایتان را از طرفین بکشید تا خون به خوبی جریان پیدا کند؛ سپس کار خود را ادامه دهید.

سرعت را کم کنید

افرادی که عجله دارند، بیش از کسانیکه به آرامی کارهایشان را انجام می دهند، دچار استرس می شوند. آرامتر راه بروید، و آرامتر صحبت کنید؛ با این کار کم طاقتی شما برطرف شده و میزان استرسی که احساس می کنید به شدت کاهش پیدا می کند.

کنترل خود را حفظ کنید

معمولاً به این دلیل استرس به ما دست می دهد که احساس می کنیم کنترل چیزی از دستمان خارج شده. سعی کنید کنترل محیطی که در آن هستید را حفظ کرده و به اندازه کافی به خودتان وقت بدهید تا استراحت کرده و به آرامش دست پیدا کنید. یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کرده و آنها را اولویت بندی کنید. فقط در صورتی می توانید کار بعدی را انجام دهید که کار قبلی به طور کامل به پایان رسیده باشد.

به خود آموزش دهید

به خودتان یاد بدهید که چگونه می توانید با شرایط و موقعیت های مختلف استرس زا مقابله کنید. تکنیک های مختلفی وجود دارند که با اتکا به آنها می توانید استرس را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید که در این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد: گوش دادن به موسیقی، پیاده روی، مدیتیشن، یوگا، و نرمش. همچنین می توانید یک مکان آرام و ساکت را پیدا کنید، بنشینید و افکار خود را مرور نمایید.

فقط با کمی تمرین همه قادرند یاد بگیرند که چگونه می توانند به طور طبیعی استرس های زندگی روزمره را کاهش دهند.

  نظرات ()
افزایش تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٤


۱) هنگام درس خواندن کاغذ و خودکاری کنار دستتان بگذارید و فکرهایی را که به ذهنتان می رسد و مزاحم درس خواندتان می شود یادداشت کنید. با این کار دیگر نگران فراموش کردن کارها و ایده ها نیستید و به خودتان یادآوری می کنید درست است که این کارها به اندازه ای مهم هستند که آنها را یادداشت کنید و بعداً برایشان کاری انجام بدهید اما آنقدر مهم نیستند که به خاطرشان درس خواندن را متوقف کنید.
۲) خوب است گاهی فکرهای ناراحت کننده یا آنهایی که حواستان را پرت می کنند جای دیگری بگذارید. به این ترتیب که زمانی که مشغول درس خواندن هستید آنها را موقتاً کنار بگذارید تا بتوانید روی درس خواندن متمرکز شوید.
۳) سعی کنید هدف مشخصی را معین کنید که در هر بار درس خواندن به آن برسید. این کار کمک می کند توجه تان را به کار مشخصی که در دست دارید معطوف کنید. همچنین این کار بازخوردی از پیشرفت به دست تان می دهد.
۴) سعی کنید بر درسی که می خوانید تمرکز کنید و به اتفاقات بلندمدتی که بر اثر خوب یا بد امتحان دادن می افتد فکر نکنید. اول مهمترین کار حال حاضر را انجام بدهید و بدانید هر چیز حواس پرت کرن دیگری که به ذهنتان می رسد اهمیت کمتری از آنچه در حال انجامش هستید، دارد.
۵) این شعار را در ذهن داشته باشید که؛ «با شرایطی که دارم بیشترین تلاش خود را خواهم کرد.» نه اینکه فکر کنید «باید همه چیز کامل باشد.»
۶) یاد بگیرید چگونه تشخیص بدهید مساله ای که حواس تان را پرت کرده است مهمتر از درس خواندن است. هرگاه که ممکن بود مستقیماً به سراغ علت حواس پرتی تان بروید. گاهی با حذف علت حواس پرتی اصلی می توانید زمان بیشتری را به درس اختصاص دهید و بعداً کمتر نگران باشید.
۷) سعی کنید جای خاصی را برای درس خواندن انتخاب کنید که وسایل حواس پرت کنی مثل رادیو و تلویزیون در آن نباشد.
۸) محل درس خواندن خود را تمیز و مرتب نگه دارید و سعی کنید از آن فقط برای درس خواندن استفاده کنید. این کار حواس پرتی را کاهش می دهد و کمک می کند راحت تر به حالت تمرکز دست یابید. مثلاً ممکن است وقتی روی تخت دراز می کشید و درس می خوانید کمتر تمرکز داشته باشید تا وقتی که پشت میزی می نشینید که همیشه از آن برای درس خواندن استفاده می کنید.
۹) درس خواندن را در دوره های زمانی محدود انجام بدهید تا بدانید به زودی نقطه پایان فرا می رسد. بی وقفه درس خواندن طوری که به نظر می رسد نقطه پایانی وجود ندارد سخت تر است.
۱۰) همه کتاب ها، جزوه ها و کتاب های کمک درسی تان را کنار دست تان بگذارید. اگر لازم باشد برای اینها از جایتان بلند شوید یا مدتی دنبالشان بگردید حواس تان بیشتر پرت می شود.
۱۱) برای کاهش اضطرابی که با آماده شدن برای درس خواندن می آید می توانید کتاب ها و محل درس خواندن تان را مرتب کنید. این کار باعث می شود محل کارتان عاری از هر چیز حواس پرت کنی باشد. ممکن است شما از آ نهایی باشید که برای درس خواندن نیاز به «گرم شدن» داشته باشید؛ برای این کار از مطالبی شروع کنید که با آنها آشنایی بیشتری دارید. با این کار مروری هم بر نتایج خوب امتحانات گذشته دارید که از نظر ذهنی شما را در وضعیت اعتماد به نفس خوبی قرار می دهد.
۱۲) برای کاهش اضطرابی که با گذشت زمان پدیدار می شود استراحت جسمی کمک می کند نگرانی تان کمتر شود و آگاهی و انرژی خود را بازیابید. شاید هم لازم باشد هر بخش از درس را که تمام می کنید مروری بر آن داشته باشید تا حس تمام کردن و اطمینان تان افزایش یابد. البته اگر درس خواندن را به شب امتحان موکول نکنید کمتر دچار اضطراب می شوید.
۱۳) سعی کنید اوایل سال تحصیلی محدوده توجه خود را پیدا کنید و در طول سال هم آن را بررسی کنید. معمولاً کسانی که احساس می کنند نمی توانند خوب امتحان بدهند آنهایی هستند که شکاف (بزرگ یا کوچک، کم یا زیاد) در درک مطالب دارند. همان طور که سال می گذرد مفاهیمی را که واضح نیستند مرور کنید تا این شکاف را کاهش بدهید و همان طور که دانش تان در طول سال افزایش می یابد اعتماد به نفس تان تقویت شود.
۱۴) با هم کلاسی هایتان راجع به درس خواندن تان صحبت کنید. با بحث کردن درباره مطالب مهم درس ذهنیت معقولی درباره مسائل مهم درس و سوال هایی پیدا می کنید که بیشتر ممکن است در امتحان بیایند. این کار همچنین فرصت ایده آلی است برای آشنایی با نظرات دیگران و درس خواندن گروهی راه بی نظیری برای مطالعه فعال است.
۱۵) گاهی اوقات دانش آموزان و دانشجویان از وضعیت جزوه های خود راضی نیستند و جزوه دیگران را قرض می گیرند تا مال خودشان را کامل کنند. یادتان باشد همیشه جزوه هایتان را براساس تاریخ مرتب کنید و موضوع اصلی درس را بیابید. وقتی جزوه می نویسید حاشیه آن را خالی بگذارید تا بعداً بتوانید سوال ها، توضیح ها و کلمات کلیدی را که به ذهن تان می رسد کنار آن بنویسید. همچنین نباید تا آخر سال صبر کنید تا متوجه شوید جزوه هایتان ناقص است. هر هفته جزوه هایتان را مرور کنید. اگر لازم بود آنها را کامل کنید و قسمت هایی را که نمی فهمید از معلم یا استاد بپرسید.

  نظرات ()
افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٤


شخصی که دچار افسردگی بیمارگون می‏شود، احساس غمگینی می‏کند و اغلب به گریه می‏افتد. احساس گناه عذابش می‏دهد و معتقد می‏شود که در حق دیگران کوتاهی می‏کند.


● افسردگی
افسردگی به دلیل شیوع بالا در جوامع بشری از طرف برخی از محققین سرماخوردگی بیماریهای روانی لقب گرفته است. به طور متوسط حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد مردم از سطوح مختلف این بیماری رنج می‏برند و حداقل ۱۲ درصد مردم در طول زندگی نیاز به درمان پیدا می‏کنند. اختلال افسردگی در زنها شایعتر از مردان است. در این جا بایستی بین خلق افسرده به عنوان یک واکنش طبیعی که اکثریت مردم نسبت به فقدان‌ (یعنی از دست دادن عزیزی) از خود نشان می‏دهند و بیماری افسردگی تفاوت قایل شد.
بیماری افسردگی معمولاً در پی شکست، از دست دادن و ناکامیها به شکل خلق پایین و حالت غمگینی نمود پیدا می‏کند. در افسردگی شخص به دلیل شدت علائم افسردگی در بسیاری از جنبه‏های کارکردی خویش دچار مشکل می‏شود.
● سبب شناسی بیماری
افسردگی از تعامل بین چند عامل مختلف حاصل می‏شود. نشان داده شده است که شروع و سیر آن به عوامل مختلفی چون زیست شناختی، روانی، محیطی و عوامل روانی ـ اجتماعی مربوط می‏شود. از آن میان می‏توان به مواردی مانند: اختلال در کارکرد واسطه‌های شیمیایی- عصبی، کم‌کاری تیروئید، سابقه افسردگی یا الکلیسم در خانواده، از دست دادن والدین در دوران کودکی یا مورد بی توجهی آنان قرار گرفتن، نبود حمایت اجتماعی مناسب، وجود رویدادهای منفی در زندگی فعلی و خانوادگی اشاره نمود.
● نشانه‏های بیماری
شخصی که دچار افسردگی بیمارگون می‏شود، احساس غمگینی می‏کند و اغلب به گریه می‏افتد. احساس گناه عذابش می‏دهد و معتقد می‏شود که در حق دیگران کوتاهی می‏کند. بیش از حد معمول تحریک پذیر می‏شود و احساس اضطراب و تنش می‏کند. دچار مشکلاتی در رابطه با میزان خواب و خوراک و تمرکز می‏شود. انرژی فرد کاهش می‏یابد و احساس خستگی و کاهش لذت از انجام اعمال روزمره می‏نماید.
افکار آزار دهنده‏ای چون تنفر از زندگی، ناامیدی و آرزوی مرگ و گاه افکار مربوط به خودکشی در این بیماران مشاهده می‏گردد. بر اساس آمار ۱۵% این بیماران به دلیل خودکشی جان خود را از دست می‏دهند، که اگر درمان و مراقبت خوبی داشته باشند می‌توان از آن پیشگیری کرد.
● درمان
درمان بیماری افسردگی به‌صورت دارویی و غیر دارویی موفقیت چشمگیری تا کنون داشته است. در بسیاری از موارد اقدام به موقع برای مداوا به سرعت بیماری را مغلوب و حتی فرد را در مقابل استرس‏های بعدی زندگی مقاوم‏تر می‏سازد. بنابراین اکثر بیماران مبتلا به افسردگی نیازمند مراجعه به متخصصین بهداشت روان مانند روانشناس و روانپزشک می‏باشند. گرچه درمانهای دارویی و غیر دارویی در رقابت با یکدیگر موفقیت آمیز هستند ولی اکثر صاحب نظران درمان توأم را مؤثرترین شیوه درمان بیماری یافته‏اند.
درمان‌های غیردارویی انواع مختلف دارند، رفتار درمانی، شناخت درمانی، خانواده درمانی و گروه درمانی. هم‌چنین کاهش فشارهای زندگی روزمره، ورزش، سرگرمی، انتخاب سبک زندگی معنوی سالم و بدون تنش در درمان افسردگی مؤثر است.

  نظرات ()
شکست عشقی و برهم خوردن رابطه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

تقریباً همه ما یکبار درد برهم خوردن یک رابطه عاشقانه را در یک نقطه از زندگی تجربه کرده ایم. خیلی از افراد مجبورند که طی دوره دانشگاه با اولین شکست عشقی خود کنار بیایند. درک سختی و دردناک بودن برهم خوردن یک رابطه مهم مقدور نیست مگر اینکه خودتان هم شخصاً آنرا تجربه کنید. احساس غم و ناامیدی شدید واکنشی متداول به این اتفاق در زندگی است. تحقیقات روانشناسی نشان میدهد که واکنش احساسی به برهم خوردن یک رابطه عشقی بسیار شبیه به واکنش به فقدان های بسیار بزرگتر و غم انگیزتر مثل مرگ یکی از عزیزان یا تشخیص یک بیماری خطرناک می باشد. در زیر به واکنش های احساسی متداول به برهم خوردن یک رابطه عاشقانه اشاره می کنیم:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ضمیر ناخودآگاه (1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

از روانکاوى آموخته‏ایم که ماهیت فرایند سرکوب در پایان دادن و محو کردن ایده یا فکرى، که امرى غریزى را نشان مى‏دهد نهفته نیست، بلکه ماهیت این فرایند جلوگیرى از آگاهانه شدن آن ایده است. وقتى چنین امرى رخ مى‏دهد، مى‏گوییم که آن ایده در وضعیتِ «ناخودآگاه» است، و قادر هستیم دلیل و بیّنه کارآمدى فراهم آوریم تا نشان دهیم حتى وقتى این فکر ناخودآگاه است، حتى وقتى شامل ایده‏اى است که در نهایت به آگاهى وارد خواهد شد، مى‏تواند تأثیراتى ایجاد کند.

هر چیزى که سرکوب مى‏شود حتماً در ضمیر ناخودآگاه باقى مى‏ماند، لیکن باید دقیقاً از همین اول خاطرنشان کرد که امور سرکوب‏شده همه ضمیر ناخودآگاه را تشکیل نمى‏دهند. ضمیر ناخودآگاه حیطه‏اى گسترده‏تر دارد و امور سرکوب‏شده بخشى از ناخودآگاه‏اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرامش والدین موثرترین نقش را در بهبود کابوس های شبانه کودکان دارد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

 

 

 

بسیاری از کودکان به ویژه در سنین سه تا شش سالگی کابوس های شبانه را تجربه می کنند. در این میان والدین می توانند با رعایت چند نکته ساده در بهبود و حتی رفع این کابوس ها موثر باشند.
دکتر ناصر کلانتری، متخصص کودکان گفت: کابوس های شبانه در سبک ترین قسمت خواب اتفاق می افتند و کودک را با اضطراب و پریشانی و گاه با فریاد و جیغ های مکرر بیدار می کند که به والدین توصیه می شود با شنیدن جیغ کودک سریعا به سراغ وی رفته، به کودک اطمینان دهند که محافظ و همراه او هستند. وی افزود: صدای ملایم والدین با کودک به وی آرامش و امنیت مکانی می دهد و بهتر است پدر یا مادر تا زمانی که کودک آرام نشده وی را تنها نگذارند.

 

 

کلانتری تصریح کرد: توصیه می شود اگر کودک کاملا بیدار نشده و به نظر می رسد هنوز کابوس می بیند او را بیدا نکنید و کنار او باشید تا با صدای خودش بیدار شود. ضمن اینکه اجازه ندهید کودک بعد از کابوس به اتاق خواب شما بیاید زیرا نه تنها این کار به شکل عادت در می آید بلکه به کودک این احتمال را می دهد که رختخواب خودش جای امنی نیست. وی خاطر نشان کرد: بعضی کودکان در خواب وحشت شبانه دارند که متفاوت از کابوس است و در عمیق ترین مرحله خواب(در چهار ساعت اولیه بعد از به خواب رفتن) اتفاق می افتد که اگر چه نادر است ولی اکثرا در سنین چهار تا پنج سالگی رخ می دهد و با بالا رفتن سن وقوع آن کمتر می شود. با توجه به اینکه وحشت شبانه در زمان هایی که کودک خیلی خسته است اتفاق می افتد سعی کنید کودک در طول روز استراحت کافی داشته باشد.

  نظرات ()
گرم تر شدن زمین، استرس انسان ها را افزایش می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

محققان در یک پژوهش جدید دریافته اند که گرم تر شدن زمین، انسانها را مضطرب و دچار استرس می کند.

محققان با انتشار این مطلب در نشریه پیشرفت های آکادمی ملی علوم هم چنین خاطرنشان کردند که گرما می تواند بیش از بالا آمدن سطح آب دریا روی تراکم خشکی تاثیرگذار باشد.


بدن انسان با خارج کردن گرمای اضافی از طریق پوست به طور طبیعی، دمای خود را دائما در حد 37 درجه حفظ می کند اما اگر دمای هوا به حدی برسد که این روند تخلیه حرارت اضافی از بدن متوقف شود، گرما در بدن باقی می ماند و در نتیجه سبب بروز استرس گرمایی می شود.
شبکه خبری ای بی سی افزود: پروفسور استیون شروود از دانشگاه جنوب غربی ولز و ماتیو هوبر استادیار دانشگاه پوردو در ایلینویز با استفاده از مدل های جوی پیش بینی کرده اند که کجا و چه موقع دمای هوا سطح ناآرامی را در انسانها تشدید می کند.

  نظرات ()
کودکان مبتلا به آسم و آلرژی شناسایی می شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

رییس مرکز تحقیقات بیماری های تنفسی کودکان بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در این مرکز با انجام تست های تنفسی، کودکان مبتلا به آسم و آلرژی (در سنین 2-6 سال و بالاتر) شناسایی می شوند.

دکتر سهیلا خلیل زاده، فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان و دارای فلوشیپ ریه کودکان  افزود: در مرکز تحقیقات بیماری های تنفسی کودکان بیمارستان مسیح دانشوری، شناسایی بیماری های مختلف تنفسی کودکان همانند بیماری های تنفسی مزمن و حاد، ژنتیکی، نادر، سل، آسم و آلرژی (تنفسی و عفونی) انجام می شود. وی با بیان اینکه شناسایی کودکان 2 تا 6 سال در ایران تنها در این مرکز امکانپذیر است، اظهار کرد: در این مرکز با برگزاری کلاس هایی برای والدین، نحوه برخورد با کودکان مبتلا به آسم و آلرژی شناسایی شده تا والدین هنگامی که کودک دچار حمله آسمی می شود، بتوانند با انجام اقدامات لازم به کودک کمک کرده و با آگاهی از مواد آلرژی زا، از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند.

رئیس بخش کودکان بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به اینکه این مرکز با پیدا کردن منبع عفونت در کودک مبتلا به سل از طریق مراجعه به مهد کودک ها و دبستان ها در خصوص نحوه برخورد با این بیماری و استفاده از داروهای لازم جهت پیشگیری از سل نیز فعالیت دارد

  نظرات ()
افسردگی شایع ترین اختلال روانی همراه با بیماری پارکینسون است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

 افسردگی شایع ترین اختلالات روانپزشکی همراه با بیماری پارکینسون بوده که منجر به انزوا طلبی و کاهش حرکت عضلات آنان شده که بیمار با درمان های شناختی و رفتاری  بهبود می یابد.  
   فرزانه مشفقی محقق و کارشناس ارشد روانشناسی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: افسردگی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی همراه با بیماری پارکینسون (بیماری  مربوط به دستگاه عصبی که با لرزش عضلات همراه است) بوده که منجر به ناامیدی و حس بی ارزش بودن و انزوا طلبی در این افراد می شود. 
وی ادامه داد:افسردگی موجب سفتی عضلات و تشدید کاهش عملکرد آن در بدن افراد مبتلا به بیماری پارکینسون خواهد شد. 
مشفقی عنوان کرد:بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون که به افسردگی دچار شده اند،باید با مراجعه به روانشناس یا روان پزشک تحت درمان شناختی-رفتاری قرار بگیرند.  وی یادآور شد،روش درمانی شناختی-رفتاری ،موجب بهبود حس درماندگی و غیر فعال بودن بیمار مبتلا به پارکینسون همراه با افسردگی شده و با بکارگیری این روش بیمار از  پرداخت هزینه های سنگین دارو درمانی و توانبخشی بی نیاز می شود. 

  نظرات ()
تغذیه بدون تنوع یکی از شایع ترین عوامل ریزش مو است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳


یک متخصص تغذیه گفت: تحقیقان نشان می دهد که تغذیه های فاقد تنوع غذایی یکی از شایع ترین عوامل ریزش مو است.  
    دکتر مسعود کیمیاگر  تحقیقات نشان می دهد رشد و سلامت مو ارتباط مستقیمی با تغذیه انسان دارد. 
وی اظهار داشت: رژیم های غذایی و الگو های تغذیه ای فاقد تنوع، مهم ترین عامل ریزش مو هستند که این عارضه همراه با آلودگی هوا و استرس های روحی نیز تشدید می شود. 
   وی افزود: املاح به خصوص روی در رشد و تقویت مو بسیار حائز اهمیت است که بیشتر در حبوبات و گوشت مشاهده می شود لذا رژیم های غذایی فاقد این 2 گروه غذایی  ارزش تغذیه ای ندارند. 
وی تصریح کرد: ویتامین های گروهB در غلات سبوس دار و جوانه ها مشاهده می شود که عامل مهمی در جلوگیری از ریزش مو محسوب می  شوند و به نوعی نقش حیاتی در  سلامت پوست و مو ایفا می کنند. 
   کیمیاگر از تنوع غذایی یعنی وجود 4 گروه اصلی غلات، چربی ها، پروتئین ها و فیبر ها در سبد غذایی خاطرنشان کرد: هر نوع روش تغذیه ای که فاقد این 4 گروه اصلی باشد به سلامت پوست و مو آسیب می زند و ریزش مو را افزایش می دهد.

  نظرات ()
سالیانه، سقوط میلیون ها نفر به زیر خط فقر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

سازمان بهداشت جهانی در گزارش امسال خود اعلام کرد:

سالیانه، سقوط میلیون ها نفر به زیر خط فقر

اختصاص بودجه‌ ناکافی به سلامت شهروندان عمدتا شامل کشورهای فقیر و در حال توسعه می‌شود؛ اما کشورهای ثروتمند نیز از این دشواری برکنار نیستند. به عنوان نمونه، برخی از شهروندان ایالات متحده‌ آمریکا، با پرداخت مخارج درمان به فقر شدید کشیده می‌شوند که البته این وضع در برخی کشورهابه مراتب وخیم‌تر است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شغل دیگر زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

چه چیز باعث مى شود گاه یک زن به عنوان الهه قدرتمندى جلوه گر شود و گاه مثل یک دختربچه ناتوان و ضعیف به نظر برسد. چرا براى دیگران آن قدر حامى و حمایت کننده، رهبرى مشتاق و مشاورى عاقل هستند، درحالى که براى خودشان در اغلب اوقات اینگونه نیستند! چرا زنان آنقدر وسیع و سریع کار مى کنند که گاه زیر بار ناشى از کار و مسؤولیت زیاد از پاى درمى آیند؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیرى از اعتیاد نوجوانان و جوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

نکته ها
۱- بالاترین رقم سنى معتادان در ایران را افراد ۲۷ _ ۲۱ساله تشکیل مى دهند.
۲- افرادى که به انواع مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده اند، اغلب اولین تجربه شان را به صورت تفریحى و در دوران نوجوانى کسب کرده بودند.
۳- تشخیص رفتارهاى آشکار دوره نوجوانى از رفتارهاى ناشى از مصرف مواد مخدر دشوار است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیش فعالی (3) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

  چگونه ADHD میتواند در بروز مشکلات یاد شده دخیل باشد؟
الف) مسایلی که مستقیما به دلایل زیست شناختی و جسمانی از ADHD ناشی می شوند:
دوپامین یک نوع ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در سلول های عصبی  انسان ها ترشح می شود و از جمله وظایف ان ایجاد احساس لذت و ارامش است. براساس اطلاعات به دست  امده این احتمال وجود دارد که به دلایل ارثی بعضی از افراد دجار کمبود دوپامین و یادگیرنده مربوط به ان باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر درمان شناختی- رفتاری در کاهش اضطراب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

 اضطراب بعنوان یکی از اختلالات شایع جامعه امروز است.گفته می شود 75%  از بیماریهای بدنی حاصل اضطراب و استرس می باشد. همچنین اضطراب به عنوان پدیده روان شناختی از عوامل ایجاد کننده اختلال روانی است. از این رو در سالهای اخیر توجه به پیشگیری و کنترل استرس و اضطراب و راهبردهای مقابله ای آن مورد توجه قرار گرفت و نشان داده شد این راهبردها نقش مهمی درکاهش اضطراب دارد....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استقلال در کودکان ( آنچه والین باید بدانند) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

استقلال نقطه مقابل وابستگی است. هر انسانی از بدو تولد و در عرصه حیات اجتماعی در بالاترین مرتبه وابستگی است وهر اندازه که توانمندی او افزایش یابد، از وابستگی اش کاسته می شود. یعنی توانمندی فرد نسبت مستقیم با استقلال او و نسبت معکوس با وابستگی وی دارد، به طوری که مشاهدات و روال رشد انسان نیز این نکته را تایید می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی نوجوانی(5) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳


 2- آنا فروید (1895 -1982)
آنا فروید بررسی های روانکاوی را به تحلیل رفتار کودکان و نوجوانان گسترش داد. به اعتقاد او رفتار نوجوانان بیشتر به تشدید ناگهانی میل جنسی مربوط  می شود که ناشی از دگرگونی های زیست شناختی است. او خاطر نشان ساخت که تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی و نیز افزایش انرژی لیبیدو سبب بلوغ  می شود. این افزایش انرژی لیبیدو، تعارضات دهانی، مقعدی و احلیلی گذشته را بیدار می کند. این تعارضات علت اصلی ناسازگاری نوجوان است که در روانکاوی به آن پرداخته شده است. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خودشناسى در ده مرحله نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢۳

 خودشناسى در ده مرحله

  به این تست شک نکنید. این آخرین و استانداردترین تست شخصیت شناسى است که این روزها در اروپا بین روانشناسان در جریان است. پاسخهایش هم اصلاً کار دشوارى نیست. کافى است کمى به خودتان رجوع کنید. یک کاغذ و قلم هم کنار دستتان باشد که بتوانید امتیازهایى که گرفته اید را جمع بزنید. حاضرید؟ پس شروع کنید:
۱) چه موقع از روز بهترین و آرام ترین احساس را دارید؟
الف _ صبح، ب- عصر و غروب، ج _ شب


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تمرکز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٢تمرکز یک حالت پیچیده ذهنی است. نکته جالب توجه و طنز آمیزی که در مورد تمرکز می‌توان ذکر کرد این است که هرچه بیشتر دربارة تمرکز، فکر می‌کنید یا دربارة آن نگران می‌شوید، کمتر می‌توانید بر تکلیف فعلی خود متمرکز شوید.همین نکته توضیح می‌دهد چرا راهبردهایی که به منظور افزایش تمرکز تدوین یافته‌اند غالبا به طور غیرمستقیم و با متمرکز شدن روی حذف عوامل مخل به مساله تمرکز می‌پردازند هر چند برای اصلاح تمرکز، راه حلهای ?قطعی? کمی وجود دارد ولی خوشبختانه در مورد اکثر دانشجویان، چه مشکل در زمینه تمرکز داشته باشند وچه نداشته باشند و بخواهند صرفا توانایی فعلی خود را افزایش دهند، گام اولی که باید بردارید یکی می‌باشد .تحلیل دقیق اموری که تمرکز افراد را بر هم می‌زنند اغلب مؤثرترین گام جهت اصلاح و بهبود تمرکزاست .در اینجا خلاصه‌ای از عوامل مخل ارائه می‌شود تا زمینه‌ای برای فهم مشکل خاص شما به دست آید. به منظور دستیابی به جزئیات بیشتر دربارة چگونگی اصلاح تمرکز دانشجو می‌تواند با مرکز مشاوره دانشجویی تماس برقرار کند.
امور مخل در مطالعه
محل مطالعه
دانشجویان سال اول ،مخصوصا کسانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند اغلب بخاطر سرو صدا،   وجود همخوابگاهی‌ها، یا یک محیط نامناسب، در زمینه تمرکزد ار مشکل می‌شوند .زندگی در منزل یا بیرون از دانشگاه هم می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. آشنایی با این مساله که چگونه مکانی ساکت، راحت و رها از امور مخل برای مطالعه‌بیابیم یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین شیوه‌های اصلاح تمرکز است.
 
      حواسپرتی‌های ناشی از شرایط بدنی
خواب نامنظم، فعالیت‌ها وعادات غذایی می‌تواند بدون تردید علت مشکلات تمرکز باشد.ما تمایل داریم به عنوان بزرگسال، ارتباط میان سلامت جسمی وعملکرد هوشی را نادیده بگیریم.
 دستیابی به یک رژیم مناسب غذایی و رعایت آن می‌تواند عملکرد فیزیولوژیکی مغز شما را در بالاترین سطح حفظ کند. راهبردهای مدیریت زمان (تنظیم و برنامه ریزی وقت ) مانند برنامه ریزی زمان مطالعه بر مبنای اوج وافت وافت توان جسمی، این اطمینان را به دست می‌دهد که توانایی بدنی شما برای تمرکز در  بهترین شکل آن فراهم شده است.
با خود صحبت کردن
خیلی‌های نمی‌دانند که ما به هنگام انجام تکالیف از جمله هنگام مطالعه ،به شکل خاموش با خودمان صحبت می‌کنیم .
?صحبت با خود ? می‌تواند فعالیت‌ها و رفتارها را در ما برانگیزد و مورد تشویق قرار دهد، به سروسامان دادن آنچه بعدا انجام می‌دهیم کمک کند، ما از طریق صحبت با خود بر جریان پیشرفت خود نظارت می‌کنیم . ولی اگر همین گفتگوی با خویش بیش از اندازه ارزشیابانه یا انتقاد ی صورت گیرد بر تمرکز اثر منفی می گذارد .آیا تا بحال تجربه نگارش یک مقاله را داشته‌اید که در همان سطر اول آن گیر کرده‌اید و ناکام شده‌اید ؟مقصر اصلی یک ?ویراستار درونی ? بسیار سختگیر بوده است. مقایسه توانایی خود با توانایی دیگران و انتظارات غلط داشتن در مورد مدت و کیفیت تمرکزی که باید داشته باشیم می تواند مسئول شکل گیری یک گفتگوی منفی با خویش باشد . با کمی  تمرین شما می‌توانید یاد بگیرید هر خصیصه درونی مختل کننده خود را اداره کنید .
   انگیزه  
بسیاری از دانشجویان که از مشکلات تحصیلی رها هستند و در دانشگاه موفق می‌شوند اغلب توانایی شان را در اداره امور بر مبنای انگیزش خویش تعریف می‌کنند:
?تو باید در دانشگاه بودن را بخواهی .تو باید بدانی چرا اینجا هستی? گاهی اوقات سخت گیریها دربارة درس ،رشته تحصیلی یا حتی صرف در دانشگاه بودن موجب مشکلاتی در زمینه تمرکز می‌شود.
راهبرهایی که در زمینه مقابله با مشکلات ناشی از حدت و شدت انگیزه ها وجود دارد از تمرین روی هدف برگزینی ساده تا خود ارزیابی‌های مفصل را شامل می‌شود.
مشاوران تحصیلی در هر مؤسسه‌ای می‌توانند در مورد انتخاب درس و برنامة درسی ، رهنمودهای ارزشمندی ارائه دهند شما به عنوان دانشجو می‌توانید از دفاتر مشاوره دانشجویی دانشگاه خود مطالبی در زمینه مساله انگیزش ـ تمرکز به دست آورید.
مشکلات شخصی
شما یکی از محدود افراد خوش شانس خواهید بود اگر توانسته باشید دانشگاه را بدون مقابله با مشکلات تحصیلی ناشی از مصائب شخصی بگذرانید. حتی امور معمولی چون قطع ارتباط با یک دوست می‌تواند یک اختلال جدی در توانایی تمرکز ایجاد کند. در بیشتر موارد این امور مخل تمرکز، کوتاه مدت هستند و توانایی تمرکز به طور طبیعی به سرعت باز می‌گردد .موقعیتهای جدی یا خفیف ،کمک بیرونی را گاه لازم می‌گردانند. برخی دانشجویان دریافته‌اند اختصاص دادن زمانی به فکر کرد درباره یک مشکل می‌تواند به کاهش مشغله ذهنی‌شان کمک کند.

  نظرات ()
دلایل کلیدی ایجاد اشتیاق جنسی در دوران ازدواج کدام است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٢

در تجربه به من اثبات شده که از مهمترین متغیرهایی که می تواند در شادی زندگی مشترک نقش مهمی را ایفا کند، عجیب بودن، تازگی، و حس بالای زوجین در ارضای نیازهای یکدیگر است. یکی از دلایلی که رابطه جدید و یا هر کار دیگری را میتواند جالب توجه کند این است که زوجین می خواهند به یکدیگر لذت بخشند و همین امر خود منجر به خلق خلاقیت و تحریک جنسی می شود.

یکی از چالش هایی که در زندگی مشترک مطرح می شود، این است که کاری کنیم تا رابطه، تازه و با شور و نشاط باقی بماند. یکی از عوارضی که روانشناسان امروزه در روابط به وفور مشاهده می کنند، این است که پس از گذشت مدت زمانی رابطه زوجین تبدیل به رابطه خواهر و برادری می شود و رابطه جنسی هیچ نقشی را در زندگی آنها بازی نمی کند و نتیجتاً جایگاه اولیه خود را از دست می دهد. در زندگی مشترک باید طوری برخورد کنید که به شهوت یکدیگر دامن بزنید. این امر در سایه شعله های کوچک، سوزان باقی نخواهد ماند. زوجین باید اولین اولویت خود را برقراری رابطه جنسی قرار دهند. برای خانواده هایی که زندگی پر مشغله ای را دنبال می کنند و هر کدام مجبورند بر سر دو شغل متفاوت حاضر شوند، باید طوری برنامه ریزی کنند که به جنبه جنسی زندگی خود نیز برسند. زمانیکه صحبت از رابطه جنسی به میان می آید اغلب افراد تصور می کنند تحریک کردن امری است که به خودی خود به وقوع میپیوندد؛ اما حقیقت چیز دیگری است. یک رابطه جنسی ایده آل، مانند یک موفقیت شغلی، نیازمند تعهد، التزام، تلاش، خلاقیت و تمرین می باشد. جمع کثیری از افراد تنها برای رهایی از یکنواختی، سکس انجام می دهند و روابط جنسی آنها رضایت بخش نیست.

  نظرات ()
طبقه بندی اختلالات روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠


DSM IV راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ، این اختلالات به شرح زیر طبقه بندی می‌کند:


عقب ماندگی ذهنی
اختلالات یادگیری (اختلال خواندن ، اختلال در ریاضیات ، اختلال در بیان کتبی)
اختلالات نافذ مربوط به رشد (اختلال اوتیستیک ، اختلال رت ، اختلال آسپرگر)
اختلالات کمبود توجه
اختلالات تغذیه‌ای و خوردن شیرخوارگی واوان کودکی (هرزه خواری ، اختلال نشخوار)
اختلالات تیک (تیک توره ، تیک حرکتی یا صوتی مزمن ، تیک گداز)
اختلالات ارتباطی (اختلال زبان بیانی ، اختلال زبان دریافتی بیان مختلط ، لکنت زبان)
اختلالات دفعی (بی‌اختیاری ادراری ، بی‌اختیاری مدفوع)
سایر اختلالات دوران شیرخوارگی ، کودکی و نوجوانی (اختلال اضطراب جدایی ‌، گنگی انتخابی ، اختلال دلبستگی واکنشی ، اختلال حرکتی کلیشه‌ای)
اختلالات نسیانی ، دلیریوم و دمانس
اختلالات مربوط به مصرف مواد
اسکیزوفرنی و سایر اختلالات سایکوتیک
اختلالات خلقی (افسردگی اساسی ، اختلالات دو قطبی و ...)
اختلالات اضطرابی (اختلال هراس ، جمع هراسی ، اختلال وسواسی ، جبری ، اختلال استرس پس از سانحه و ...)
اختلالات شبه جسمی (اختلال جسمانی کردن ، اختلال تبدیلی ، خود بیمار انگاری ، اختلال بدریختی بدن)
اختلالات ساختگی
اختلالات تجزیه‌ای (فراوموشی تجزیه ای ، گریز تجزیه‌ای ، اختلال شخصیت چند گانه و اختلال مسخ شخصیت)
اختلالات هویت جنسی و جنسیتی
اختلالات خواب
اختلالات کنترل تکانه (اختلال انفجار دوره‌ای ، جنون دزدی ، جنون آتش افروزی ، قمار بازی بیمار گونه و وسواس کندن مو)
اختلال انطباقی
اختلالات شخصیتی (پارانوئید ، اسکیزوئید ، اسکیزوتایپی ، ضداجتماعی ، مرزی ، نمایشی ، خودشیفته ، دوری گزین ، وابسته و اختلال شخصیت وسواسی و جبری)

  نظرات ()
اسکیزوفرنی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠


برای قابل فهم شدن عقاید متناقض در مورد اسکیزوفرنی بهتر است مطلب را با مقایسه‌ای ساده بین دو مفهوم اساسی شروع کنیم. اسکیزوفرنی حاد و مزمن.

اساسا در اسکیزوفرنی حاد ، خصوصیات بارز عبارتند از هذیانها و توهّمات و تداخل در فکر. این نوع خصوصیت را علائم مثبت می‌نامند. بعضی از بیماران پس از مرحله حاد بهبود می‌یابند و برخی دیگر وارد مرحله مزمن بیماری می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راه شناخت امامان شیعه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠


یکی از دقیق‌ترین راه‌های شناخت امامان شیعه علیهم ‌السلام ، توجه به القاب خاصی است که آن‌ها بدان ملقب گشته‌اند . گرچه در مضامین دینی ، از اهل بیت علیهم ‌السلام به تعبیر « کلّهم نور » یاد شده است ؛ ولی با دقت در القاب مبارک آن بزرگواران ، مشاهده می‌شود که این نورانیت واحد و بی‌بدیل در ظرف زمانی و مکانی به شیوه‌ها و گونه‌های متفاوتی ظهور کرده است . بر این اساس پس از دوران امام صادق و امام کاظم علیهما السلام ، هشتمین طلیعه نورانی امامان شیعه ملقّب به عالم آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله آشکار گردید .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیش فعالی (2) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

سبب شناسی اختلال نارسایی توجه / بیش فعالی
به گونه ای غیر قابل درک یکی از سوالات والدین زمانی که فرزندشان مبتلاست این  است که چرا و چطور این اتفاق افتاد؟
متخصصان بهداشتی می گویند از انجایی که هیچ کس نمی داند علت دقیق اختلال نارسایی توجه / بیش فعالی چیست , لذا نمی توان به والدین کمک کرد تا با نگاهی به عقب دلابل احتمالی را بررسی کنند. احتمالات زیادی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد اختلال نارسایی توجه/ بیش فعالی شود. اما نکته مهم  این  است که والدین باید در پی یافتن راهی برای کمک صحیح به انها باشند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قاتل ساکت یا بیماری فشار خون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

در بررسی های وسیعی که انجام شده، اندازه گیری مرتب فشارخون درمنزل روش بهتری برای ارزیابی سلامتی افراد بوده است.  
علت این موضوع آن است که اندازه گیری فشارخون در مطب در شرایط خاص و ساعت مشخص صورت می گیرد و نمی تواند مبنای صحیحی از فشار خون فرد در تمام ساعات شبانه روز و در شرایط مختلف روحی و جسمی باشد.  
به گزارش جام جم آنلاین تعداد زیادی از بیماران در مواجهه با پزشک دچار استرس شده و فشار خونشان بالا می رود، در حالی که در شرایط معمول زندگی فشارخون طبیعی دارند.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تولید ضد آفتاب های ضد سرطان از مواد گیاهی و طبیعی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

 دانشمندان در تلاش هستند، برای تولید ضد آفتاب های پیشگیری کننده از سرطان پوست مواد طبیعی و گیاهی را کشف و استخراج کنند.   به گزارش ایسنا، دانشمندان مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سان آنتونیو در این رابطه اظهار داشتند که مواد گیاهی خاص که به طور طبیعی در انگورها،  توت ها،  گردو و تعدادی از غذاهای گیاهی بوجود می آیند تاکنون روی موشها آزمایش شده اند.   محققان به این نتیجه رسیده اند که این ترکیب از مواد گیاهی حتی در دوزهای پایین هم خاصیت محافظتی دارند.   دکتر زبیگنی والازک در این پژوهش خاطرنشان کرد: بر اساس پژوهش های ما، مکمل ها، کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب جدید قابل تولید شدن هستند که ابتدا روی انسانها آزمایش می شوند و سپس برای پیشگیری از سرطان پوست مورد استفاده قرار می گیرند.   به گزارش هلت دی نیوز، این مواد شامل رسوراترول (موجود در پوست انگورهای قرمز و دانه های انگور) کلسیم دی - گلوکارات (موجود در بسیاری از میوه ها و سبزی ها) و اسید الاژیک موجود در گروهی از توت ها و گردوها هستند.  

  نظرات ()
4 تا 6 سالگی شایع ترین سن ابتلا به دندان قروچه در کودکان است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

 
دوره زمانی 4 تا 6 سالگی شایع ترین سن ابتلا به دندان قروچه در کودکان است.  
   دکتر زهرا طالبی جراح و دندانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:دندان قروچه در کودکان بیشتر در خواب رخ می دهد و تعدادی از کودکان به علت عارضه های روانی دچار دندان قروچه می شوند. 


وی افزود:فشار روحی، روانی، بی خوابی، استرس، مشکلات فک و دندان و همچنین دوره زمانی 4 تا 6 سالگی که رویش دندان های دائمی مطرح می شود از علل بروز دندان قروچه محسوب می شوند.  طالبی گفت:از آنجایی که برخی مواقع دندان قروچه باعث ساییده شدن و در برخی مواقع کوتاه شدن دندان ها و همچنین آسیب به لثه می شود والدین در مواجه با این عارضه باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. 
طالبی گفت:در بیشتر مواقع با اتمام رویش کامل دندان های دائمی این عادت در کودکان از بین می رود و دندانپزشک با قراردادن گارد دندانی در هنگام خواب از تشدید عوارض این عادت پیشگیری می کند. 

  نظرات ()
ده اشتباه والدین تازه بچه دار شده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

پدر و مادر شدن دشوارترین کارى است که عاشقانه انتخاب مى کنید. براى آنکه نخستین ماهها را لذت بخش تر کنید، راهنماى ده قسمتى ما را مطالعه و به آن عمل کنید.
باور نکنید
در نخستین هفته هاى تولد نوزاد، از هر کسى که دم دستتان مى رسد سؤال مى کنید حتى اگر شما هم نپرسید خودشان توصیه ها و نصایحى درباره نوزاد و تر و خشک کردن آن برایتان دارند. یکى از آشنایان پیشنهاد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سالمندان تنها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

هنگامی که درباره سالخوردگی سخن می گوییم یا می شنویم ، معمولاً با واژه هایی مانند از بین رفتن ، خراب شدن ، کاهش ، از دست دادن و ... سروکار داریم . در حالی که دوره ی سالخوردگی ، از ویژگی های مثبت نیز برخوردار است . در اینجا، با نگرشی مثبت به این ویژگی ها می نگریم :

- هنر و خلاقیتی که در جوانی فرا گرفته شده است ، با افزایش سن، از بین نمی رود ؛


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا اعتیاد لذت می آورد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

 تمام مواد اعتیادآوری که توسط انسان سوءمصرف می شوند به طور مستقیم یا غیر مستقیم مغز را تحت تأثیر قرار می دهند. اما سئوال این است که چطور این فرایند رخ می دهد. 

بد نیست بدانیم در مغز هر موجود زنده ای، ساختاری وجود دارد که به آن، نظام پاداش مغزی گفته می شود.به نظر می رسد، مغزهای ما سیم کشی شده اند تا مطمئن شوند که فعالیت های پشتیبانی کننده ی زندگی را


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پرورش عزت نفس کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

  در این مقاله به موضوع عزت نفس در کودکان پرداخته شده، عزت نفس را تعریف نموده، سن ایجاد و نشانه های وجود و عدم وجود آن و همچنین نظر اسلام در رابطه با اهمیت آن توضیح داده شده و در پایان راهکارهایی عملی را در خصوص پرورش عزت نفس پیش روی خانواده ها قرار می دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مصرف پنج درصد هروئین صادراتی از افغانستان در آسیای مرکزی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

 کارشناسان مسائل امنیتی در نشستی در شهر آلماتی قزاقستان اعلام کردند که جمعیت کشورهای آسیای مرکزی پنج درصد هروئین صادراتی افغانستان را مصرف می‌کنند. به گزارش فارس؛ این کارشناسان در همایش مربوط به مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آسیای مرکزی بر این نکته تاکید کردند که افغانستان سالانه 97 تن هروئین تولید و صادر می‌کند که از این میزان پنج درصد در کشورهای آسیانه میانه توزیع می‌شود. به گفته این کارشناسان بخش اصلی محموله صادراتی مواد مخدر افغانستان توسط گروه‌های قاچاقچی به گیرندگان آن در مناطق مختلف جهان می‌رسد. این همایش با ابتکار مرکز منطقه‌ای جلوگیری از توسعه قاچاق و مصرف مواد مخدر در جامعه کشورهای مستقل همسود با هدف تنظیم طرح جدید مبارزه با قاچاق مواد مخدر برگزار شده و توصیه‌هایی را برای نهادهای دولتی این منطقه مطرح و ارائه کرد. مرکز منطقه‌ای جلوگیری از توسعه قاچاق و مصرف مواد مخدر در جامعه کشور‌های مستقل همسود که در آلماتی دفتر دایر کرده است در بیش از یک سال قبل با حمایت و مساعدت نهادهای وابسته به سازمان ملل تاسیس شد. آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان کشورهای عضو این مرکز می‌باشند.

 

Top of Form

 

Bottom of Form

  نظرات ()
دستورالعمل مربوط به تمرین آرمیدگی عضلانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

( این دستورات را می توان روی نوار ضبط نمود و در تمرین آرمیدگی در منزل از آن استفاده کرد). (از مارتین وپییر، 1992)

1. به این دستورات با دقت گوش کن. آنها به شما کمک می کنند تا بتوانید به حالت آرمیدگی درآیید. هر زمان که من مکث می کنم ، آنچه را که پیش از مکث من انجام می دادید ادامه دهید. حالا چشمانتان را ببندید و سه بار نفس عمیق بکشید. (م) (م)


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سرمشقی برای خوشبختی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩***

1. مردم‌داری و فروتنی: در قرآن ، در آیات بسیاری بر فروتنی و پرهیز از هر گونه تکبّر در سخن گفتن،1 راه رفتن،2 نگاه کردن3 و... سفارش و تأکید فراوان شده است تا جایی که قرآن، به پیامبر(ص) سفارش می‌کند که: «پیروان مؤمنت را زیر بال و پَر بگیر»4 و از رسول خدا روایت شده است: «هر که برای خدا [در مقابل مردم] فروتنی کند ، خداوند ، او را بالا می‌برد و به او می‌گوید: سرفراز باش! خدا او را سرافراز می‌کند. پس در چشم مردم، بزرگ است و در نظر خودش، کوچک...».5


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سو» تغذیه ناشی از دیابت عامل بروز اختلالات مغزی است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا تاکید کردند که دیابت با بروز اختلالات مغزی مرتبط است. این محققان اظهار داشتند: سو» تغذیه در نحوه فرآوری قند در بدن که در مبتلایان به دیابت و چاقی بروز می کند، همچنین می تواند توجیهی برای علت بروز  اختلالات خلقی و سایر مشکلات روانی مثل بروز شیزوفرنی در این بیماران باشد. اشخاص مبتلا به دیابت در زمینه عملکرد انسولین مشکلاتی دارند و انسولین هورمونی است که  به تنظیم قند در بدن کمک می کند. 

کوین نیس وندر، غددشناس و محقق مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت در این باره گفت: دانشمندان می دانستند که افراد دیابتی در معرض خطر ابتلا به اختلالات روان پریشی  هستند و در این پژوهش عامل این ارتباط مشخص شده است.   از سوی دیگر، آئورلیو گالی، متخصص دیگر واندربیلت خاطرنشان کرد: نرخ افسردگی در جمعیت بیماران دیابتی 25 درصد است در حالی که در افراد سالم فقط 10 درصد  است.  
به گزارش لایوساینس، محققان دریافته اند که انسولین هم چنین ذخیره دوپامین در مغز را تنظیم می کند و اختلالات در فعالیت دوپامین با بروز اختلالات مغزی مثل افسردگی،  پارکینسون، شیزوفرنی و اختلال نقص توجه بیش فعالی ارتباط مستقیم دارد.        

  نظرات ()
لاپاراسکوپی درمان مناسبی برای سنگ های کیسه صفرا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

 عضو انجمن جراحان گوارش و لاپاراسکوپی آمریکا گفت: لاپاراسکوپی امن، به صرفه و کم عارضه ترین درمان سنگ های کیسه صفرا است.  

 دکتر شهرام نظری، متخصص جراحی عمومی با بیان این که لاپاراسکوپی یک روش نوین در خارج کردن سنگ های صفراوی و کیسه صفرا است، اظهار  داشت: در این روش با ایجاد چند سوراخ در جدار شکم، سنگ ها از کیسه صفرا خارج می شوند.   وی در توضیح گفت: لاپاراسکوپی کم تهاجمی ترین روش جراحی است که به عنوان یک ابزار تشخیصی و یک اقدام جراحی برای بررسی و معاینه اعضای شکمی و لگنی و یا  قفسه سینه، سر و یا گردن انجام می شود.   عضو انجمن جراحان گوارش و لاپاراسکوپی آمریکا افزود: در لاپاراسکوپی با استفاده از سه سوراخ 5 الی 10 میلی متری، جراحی انجام می شود و جالب است بدانید که تمام  جراحی های زنان نظیر برداشتن رحم، کیست تخمدان و بستن لوله از این طریق قابل انجام است.   وی در ادامه گفت: با در دسترس داشتن تجهیزات جدید این امکان بوجود آمده که مانند عمل جراحی باز در یک مرحله سنگ کیسه صفرا و سنگ مجاری صفروای را به طریقه  لاپاراسکوپی همزمان از بدن خارج کنیم.   این فلوشیپ جراحی های لاپاراسکوپی پیشرفته اظهار داشت: انجام دادن این عمل هم از نظر امنیت و هم از نظر اقتصادی برای بیمار به صرفه تر است و البته عوارض کمتری را  برای بیمار به همراه دارد.  

  نظرات ()
برقراری روابط عاشقانه با مردان متاهل!! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

 

مشکلات واقعی دوست شدن با یک مرد متاهل چه می‌تواند باشد؟ این سوالی است که اگر فکر رابطه با یک مرد زن دار هم در سرتان است باید در قدم اول از خود بپرسید.

 

اگر به فکر این هستید که با یک مرد متاهل رابطه داشته باشید ، شاید بهتر باشد که مفهوم دوست شدن مرد و زن را دوباره برای خود تعریف کنید چون اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، فقط در شرایطی آن مرد واقعاً در رابطه با شماست که بتواند خود را متعهد کند یک دروغ عمدی بگوید که خودش هم کم کم باور کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یافته های سلامت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

   آموزش های پیشگیرانه ایدز باید به مدارس و دانشگاه ها راه یابد  

رییس انجمن ایدز ایران گفت: برای جلوگیری از ورود به موج سوم این بیماری، نهادهای آموزشی مربوط به جوانان مانند دانشگاه ها و مدارس باید به ایدز بپردازند، ولی متاسفانه جمعیت هدف (جوانان)، آموزش نمی بینند و اقدامات انجام شده در این زمینه، هرز می رود.  
دکتر حمیدرضا شاعری در گفت وگو با ایسنا، افزود: افراد اطلاعات تئوری خوبی در زمینه ایدز دارند اما به علت نبود امکان پرداختن به مصادیق این بیماری، هنوز در زمینه آموزش های موثر به منظور پیشگیری ضعف داریم.  
وی درباره پیشگیری از ابتلا به ایدز اظهار کرد: در جهان روشهای مطمئن و معتبری بر پایه تجربه ها و نتایج مهم وجود دارد اما استفاده از آنها در ایران مستلزم تعامل موثر آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان است که به عزم ملی و بسیج عمومی نیاز دارد اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده و اقدامات انجام شده در این زمینه مقطعی و مناسبتی بوده است.   شاعری درباره وضعیت آموزش در زمینه ایدز در ایران گفت: منابع مکتوبی که مردم با مراجعه به آنها بتوانند خود را از ابتلا به این بیماری مصون نگه دارند، کافی و قابل دسترس است اما رسانه های دیداری و شنیداری در این زمینه مقطعی عمل می کنند و در دو سه مناسبت سالانه خاص مانند هفته ایدز و هفته سلامت به این بیماری می پردازند.  
وی با بیان اینکه آموزش های داده شده در زمینه ایدز مهارت محور نیست،  تاکید کرد: این آموزشها کاربردی نیست و به تغییر رفتار منجر نمی شود.  
رییس انجمن ایدز ایران درباره محدودیت های موجود برای کاربردی کردن آموزشهای مربوط به این بیماری اظهار کرد: معذوریت ها و محدودیت های مختلف رسانه ای،  اخلاقی وعرفی باعث نپرداختن به جزییات این بیماری می شود البته این دغدغه ها تا حدودی جدی و قابل تامل است. با این حال ابتلا به ویروس HIV    خطری است که قشر جوان را تهدید می کند. بنابراین به طور متمرکز باید به این گروه آموزش داده شود.   شاعری خاطرنشان کرد: اگر این عفونت در بین جمعیت معتادان تزریقی کنترل شود، بیم آن می رود که مانند سایر کشورها سرایت جنسی، راه غالب انتقال این ویروس شود بنابراین انجام پیشگیری به منظور وارد نشدن به موج سوم این بیماری لازم است.  
رییس انجمن ایدز ایران درباره وضعیت دارویی مبتلایان به ایدز اظهار کرد: داروهای این گروه از بیماران به صورت رایگان از سوی دولت در اختیار آنها قرار می گیرد البته کاستیهایی در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال بیماران از داروهای ایرانی چندان رضایت ندارند ولی با این حال تامین رایگان داروهای آنان جای تقدیر دارد.  
وی ادامه داد: ایدز بیماریهایی را به همراه دارد که این بیماری ها مانند سل به مداوا نیاز دارند، هزینه بر هستند و بسیاری از آنها زیر پوشش بیمه قرار ندارند. اگرچه تلاشهایی برای ارائه دفترچه بیمه به مبتلایان به ایدز شده است اما چون این اقدام فراگیر نبوده به نتایج مطلوب نینجامیده است. از سوی دیگر، متاسفانه چون همه امور مربوط به ایدز در ایران از طریق دولت انجام می شود، بسیاری از مبتلایان به ایدز تمایلی به ثبت شدن نام و وضعیت خود ندارند. بنابراین به مراکز دولتی مراجعه نمی کنند در نتیجه از این خدمات محروم می مانند.   شاعری در پایان درباره اقدامات انجمن ایدز ایران گفت: هم اکنون بر پیشگیری از راه های سرایت جنسی متمرکز شده ایم و این کار را با توانمندسازی بیماران انجام می دهیم البته عملی شدن این تصمیم مستلزم مساعدتهای دولت، افراد خیر و سایر نهادهای ذیربط است. 

مبتلایان به آرتروز زانو از انجام کوهنوردی و بالا رفتن از پله ها، بپرهیزند  

دبیر انجمن روماتولوژی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ابتلا به آرتروز زانو در ایران از بیماران خواسته می شود که به زانوهای خود فشار نیاورند، از پله ها زیاد بالا نروند و برخی ورزشها مانند کوهنوری را انجام ندهند. علاوه بر آن، به افراد مانند صاحبان برخی مشاغل توصیه می شود که نحوه راه رفتن، ایستادن و نشستن خود را اصلاح کنند.   دکتر محمود اکبریان در گفت و گو با ایسنا، درباره راه های پیشگیری از ابتلای زنان به بیماری پوکی استخوان اظهار کرد: زنان در حدود سن 50 سالگی یائسه می شوند. پزشکان معمولا در همین مقطع انجام سنجش تراکم استخوان  (DMD)  را توصیه می کنند تا برحسب نتیجه آن درباره نحوه درمان بیمار تصمیم گیری کنند.  
وی افزود: به افرادی که سابقه ابتلا به بیماری پوکی استخوان در خانواده دارند نیز پیش از یائسگی توصیه می شود که وضعیت استخوانی خود را بررسی کنند. علاوه بر آن، مبتلایان به بیماریهای مزمن و افراد دارای استخوان بندی ظریف هم باید مراقب وضعیت استخوانهای خود باشند.  
دبیر انجمن روماتولوژی با اشاره به علل افزایش شیوع بیماریهایی مانند پوکی استخوان گفت:  در گذشته به علت مطلوب نبودن وضعیت بهداشت، افراد به علت ابتلا به بیماریهای عفونی فوت می کردند اما در حال حاضر به علت ارتقای سطح بهداشت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، امید به زندگی به حدود 70 سال افزایش یافته و در نتیجه بیماریهایی چون آرتروز، دیسک، پوکی استخوان،  بالا رفتن چربی و قند خون و سرطان شیوع بیشتری پیدا کرده است.  
اکبریان درباره پیشگیری از بیماریهای روماتولوژی اظهار کرد: این گروه  از عوارض از جمله بیماریهای خودایمن هستند که علت دقیق ابتلا به آنها مشخص نیست. البته عوامل زمینه ای و ژنتیک از سویی و عوامل محیطی از سوی دیگر از علل ابتلا به بیماریهای روماتولوژی هستند.   وی تاکید کرد:  راه های پیشگیری با توجه به هر نوع از بیماری، متفاوت است. به عنوان نمونه به مبتلایان به "لوپوس" (بیماری سیستم ایمنی بدن که از علایم شایع آن درد و تورم مفصلی است) توصیه می شود از نور خورشید و استرس تا حد امکان پرهیز کنند.   دبیر انجمن روماتولوژی ایران با تاکید بررایج بودن فرهنگ پیشگیری به جای درمان در کشور اظهار کرد: در کنفرانسها و کلاسهای دانشگاهی بر پیشگیری بسیار تاکید می شود. همچنین مصرف شیر،  ماست و پنیر از کودکی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان توصیه می شود.   وی با اشاره به برگزاری همایش سالیانه انجمن روماتولوژی در آذر ماه گفت: این همایش در دانشگاه ارتش طی سه  روز برگزار می شود. علاوه بر آن، همایش این انجمن درباره بیماری "لوپوس" در بهمن ماه برپا می شود.   اکبریان در پایان خبر داد: کتابی درباره "لوپوس" با مشارکت بیش از 50 نفر از متخصصان دانشگاه هایی مانند تهران، شهید بهشتی و دانشگاه های شهرستانها و مرکز روماتولوژی در حال نگارش است. علاوه بر آن انجمن لوپوس هفته جاری ثبت می شود.  
  
گردو از لخته شدن خون جلوگیری می کند

   مرتضی صفوی گفت: مصرف گردو جذب مواد غذایی را آسان می کند، از لخته شدن خون جلوگیری و به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می کند.   این متخصص تغذیه در گفتگو با فارس افزود: گردو حاوی بیشترین مقدار ویتامین هایB1   ، B6     وB5     ( پانتوتنیک اسید)  و  ویتامین هایی نظیرE   ، B3      وB2   است و100   گرم مغز آن حدود 600 کالری دارد.  وی گفت: مصرف گردو موجب افزایش قابلیت ارتجاعی رگ های بدن ، محافظت در برابر بیماری قلبی ، افزایش قدرت ذهن و هوش مفید  می شود و  برای تنگی نفس  مفید است ، همچنین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ضد سرطان است.  صفوی اضافه کرد: گردو از لخته شدن خون جلوگیری می کند، به تنظیم سوخت و ساز در بدن کمک می کند ، در تنظیم فشارخون ، تنظیم قندخون ، جلوگیری از پارکینسون و آلزایمر و جلوگیری از سنگ کیسه صفرا مفید است و از استخوان ها محافظت می کند.  این متخصص تغذیه گفت: مصرف گردو جذب مواد غذایی را آسان می کند و کودکانی که مقدار امگا 3 در برنامه غذایی آنها کم است و اختلال هایی مانند بیش فعالی ، مشکلات رفتاری، کج خلقی و مشکلات خواب در آنها زیاد است می توانند از گردو استفاده کنند.  صفوی افزود: زنانی که در هفته 28 گرم آجیل مصرف  کنند، 25 درصد احتمال پیشرفت سنگ کیسه صفرا را کم می کنند و اگر کسانی می خواهند خواب آرامی داشته باشند، برای شام سالاد سبزیجات به همراه گردو مصرف کنند. 

کشف پروتئینی خاص که به درمان کم خونی  کمک می کند  

محققان از کشف یک پروتئین خاص خبر دادند که می تواند روش درمان کم خونی (آنمی) ارثی را بهبود بخشد.  
به گزارش  ایسنا، این پروتئین خونی موسوم به  "KLF1 "  در بسیاری از اعضای یک خانواده اهل کشور مالت فعالیت کمتری دارد اما خون آنها بیشتر می تواند اکسیژن را جذب کرده و منتقل کند.  
محققان مرکز پزشکی اراسموس در هند به این نتایج دست یافته اند.  
دکتر سجاک فیلیپسن در گفت وگویی با سایت انگلیسی نیوز متذکر شد: اگر بیمارانی، پروتئین مشابه خانواده مالتی را داشته باشند، انتقال اکسیژن در آنها بهبود پیدا می کند.  
این یافته نشان داده است که تولید هموگلوبین در خانواده مالتی شبیه به جنین در رحم مادر است. جنین اکسیژن را از خون مادر می گیرد و سپس نوعی از هموگلوبین را تولید می کند که بهتر از هموگلوبین های یک فرد بالغ با اکسیژن پیوند می خورند.  
فیلیپسن تصریح کرد: تحقیقات متعاقب ما را قادر خواهد ساخت، مشخص کنیم که چطور می توان با تغییر این پروتئین در بیماران، امکان دریافت و انتقال اکسیژن را بهبود بخشید.  
   کم خونی انواع مختلفی دارد که هر کدام به دلایل مختلف بروز می کنند که شایع ترین نوع آن کم خونی ناشی از فقر آهن است. فقر آهن زمانی بروز می کند که بدن فاقد آهن کافی است. بدن برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد. این حالت معمولا در اثر از دست دادن خون به دلیل مشکلاتی همچون عادت ماهانه طولانی و سنگین، زخم های داخلی، پولیپ های روده یا سرطان روده بروز می کند.  
همچنین، رژیم غذایی فاقد آهن کافی می تواند منجر به بروز این حالت شود. در دوره بارداری نیز عدم وجود آهن کافی برای مادر و جنین موجب کم خونی از نوع فقر آهن می شود. بدن می تواند با مصرف مواد غذایی مانند گوشت گاو، صدف های خوراکی، اسفناج، عدس، سیب زمینی کباب شده با پوست و تخمه گل آفتاب گردان، آهن مورد نیاز خود را به دست آورد.  
نوع دیگر، کم خونی مگالوبلاستیک یا فقر ویتامین است که این نوع کم خونی معمولا در اثر کمبود فولیک اسید یا ویتامین ب 12 بروز می کند. این ویتامین ها به بدن در سالم نگه  داشتن خون یا سیستم عصبی کمک می کنند. در این نوع کم خونی، بدن گلبول های قرمز خونی تولید می کند که نمی توانند اکسیژن را به خوبی تحویل دهند. قرص های مکمل حاوی فولیک اسید می توانند این نوع کم خونی را درمان کنند.  
فولیک اسید را هم چنین می توان از مصرف دانه ها و بنشن ها، مرکبات و آب میوه ها، سبوس گندم و سایر غلات، سبزیجات برگ پهن و سبز تیره، گوشت طیور، صدف و کبد بدست آورد.  
علاوه بر دو نوع کم  خونی که تشریح شد; بیماری های خاصی وجود دارند که می توانند به توانایی بدن در تولید گلبول های قرمز خونی آسیب برسانند. برای مثال افراد مبتلا به بیماری های کلیوی به ویژه بیمارانی که دیالیز می شوند در معرض ابتلا به کم خونی قرار دارند. کلیه های این بیماران قادر به ترشح هورمون های کافی برای تولید گلبول های خونی نبوده و در هنگام دیالیز نیز آهن از دست می دهند.  
هم چنین بیماری های خونی ارثی سبب بروز آنمی می شوند. اگر در خانواده ای سابقه بیماری خونی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در افراد دیگر نیز افزایش می یابد. یکی از امراض خونی ارثی، کم خونی گلبول های داسی شکل است. در این عارضه به جای تولید گلبول های قرمز خونی طبیعی که به راحتی درون رگ های خونی حرکت می کنند، گلبول های داسی شکل وجود دارند و به سختی حرکت داشته و دارای لبه های خمیده هستند.  
این گلبول ها نمی توانند در رگ های خونی ظریف به آسانی حرکت کنند و در نتیجه مسیر رسیدن خون به اعضای بدن را مسدود می کنند. بدن گلبول های قرمز داسی شکل را نابود می کند، اما نمی تواند با سرعت کافی انواع طبیعی و سالم جدیدی را تولید کند. این امر موجب بروز کم خونی می شود. تالاسمی هم بیماری دیگری است که سبب بروز آنمی می شود. این تحقیق در مجله پزشکی نیچر ژنتیک منتشر شده است.  

عدم تحرک مهمترین عامل ابتلا به پوکی استخوان است  

مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، نداشتن تحرک کافی به ویژه در میان زنان را مهمترین عامل افزایش روند پوکی استخوان در افراد معرفی کرد.  
دکتر فردین میرزا طلوعی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه نداشتن تحرک و فعالیت بدنی مناسب مهمترین عامل ابتلا به پوکی استخوان است، گفت: عارضه پوکی استخوان در زنان بعد از سن یائسگی بسیار شایع بوده و زنان بیش از مردان به پوکی استخوان مبتلا می شوند.  
وی در تعریف از این بیماری خاطرنشان کرد: پوکی استخوان به دلیل کاهش حجم مواد تشکیل دهنده استخوان که شامل کمبود کلسیم و بافت استخوانی می شود به وجود می آید.   دکتر میرزا طلوعی با بیان اینکه عارضه پوکی استخوان بیشتر در سنین بالای 50 سال رخ می دهد، دو عامل مهم کهولت سن و یائسگی در زنان را از مهمترین دلایل ابتلا به پوکی استخوان عنوان کرد و افزود: زنان به دلیل این که در معرض هر دو عامل قرار دارند بیشتر از مردان به این عارضه دچار می شوند.  
وی با اشاره به نقش مهم تغذیه در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان، تصریح کرد: داشتن رژیم غذایی حاوی کلسیم و ویتامینD    البته در کنار انجام مستمر فعالیت های بدنی و ورزش های مناسب از جمله عواملی است که می تواند روند ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.   میرزا طلوعی در ادامه عدم استفاده از نور خورشید و مصرف داروهای حاوی کورتن را از دیگر عوامل موثر در بروز بیماری پوکی استخوان عنوان کرد.  
مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، خاطرنشان کرد: در ایران افراد به دلیل اینکه کمتر به فعالیت های بدنی و انجام ورزش های مناسب رغبت نشان می دهند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیرند.  

  نظرات ()
رابطه شخصیت با راهبردهای مقابله و منبع کنترل در مادران کودکان MR و بهنجار(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

   مقاله حاضر حاصل پژوهشی است که آمیزه ای از تحقیق علی - مقایسه ای و همبستگی است و با عنوان " بررسی رابطه ویژگی های شخصیتی با راهبردهای مقابله ای و منبع کنترل و مقایسه آنها در میان مادران کودکان عقب مانده ذهنی و مادران کودکان بهنجار" در جامعه آماری کلیه والدین دارای کودکان عقب مانده ذهنی دارای پرونده در واحدهای توانبخشی بهزیستی شهر تهران و کلیه والدین دانش آموزان بهنجار مقطع ابتدایی شهر تهران و در نمونه ای در دسترس شامل 50 نفر از مادران کودکان عقب مانده ذهنی تحت پوشش مرکز توانبخشی بهار و 50 نفر از مادران کودکان بهنجار مقطع ابتدایی شهر تهران طراحی و اجرا شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
20 درصد کودکان و نوجوانان کشور دچار اختلالات روان پزشکی هستند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

 

یک فوق تخصص روان پزشکی با اشاره به اینکه 20 درصد جمعیت کودک و نوجوان کشور دچار مشکلات روان پزشکی و نیازمند به درمان هستند، گفت: از این میان 7 تا 10 درصد کودکان بویژه در سنین ابتدایی دچار اختلال بیش فعالی می باشند.
دکتر مهدی تهرانی دوست، رئیس بیمارستان روزبه اظهار داشت: طبق آمارهای جهانی 15 تا 35 درصد جمعیت کودک و نوجوان دچار نوعی اختلالات روان پزشکی هستند که در این میان بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات در کودکان بویژه در سنین دبستان است.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیش فعالی و کم توجهی را یکی از شایع ترین اختلالات روانی در کودکان دانست و گفت: 7 تا 10 درصد کودکان بویژه در سن ابتدایی دچار این بیماری می شوند.
وی در خصوص عوامل بروز پیش فعالی گفت: این اختلال بر اساس مجموعه ای نقایص درونی و مربوط به کارکرد مغز، عوامل ژنتیکی و زیست شناختی که بر آن تاثیرگذار است، بروز می کند.
دکتر تهرانی دوست پرتحرکی و تمرکز نکردن را از نشانه های بیش فعالی دانست و بیان کرد: تشخیص و درمان به موقع در بهبود این کودکان تأثیرگذار است.
این فوق تخصص روانپزشکی با اشاره به اینکه در دوران نوجوانی، شایع ترین تغییرات خلقی بروز می کند، اظهار داشت: مشکلاتی چون افسردگی، عصبانیت، اضطراب و پرخاشگری در سنین نوجوانی بیشتر بروز می کند.
وی با بیان اینکه مشکلات روان پزشکی در پسران شایع تر است، به ایسنا اظهار داشت: رفتارهای پرخاشگرانه و عصبانیت در پسران و اضطراب در دختران شیوع بیشتری دارد.
دکتر تهرانی دوست تصریح کرد: این گونه اختلالات با درمانهای دارویی و غیردارویی قابل درمان هستند، البته به این معنا نیست که در مدت کوتاهی درمان کردن این مشکلات از بین برود، بلکه نیاز به مدت زمان طولانی تر دارد.

 

20 درصد کودکان و نوجوانان کشور دچار اختلالات روان پزشکی هستند

 

یک فوق تخصص روان پزشکی با اشاره به اینکه 20 درصد جمعیت کودک و نوجوان کشور دچار مشکلات روان پزشکی و نیازمند به درمان هستند، گفت: از این میان 7 تا 10 درصد کودکان بویژه در سنین ابتدایی دچار اختلال بیش فعالی می باشند.
دکتر مهدی تهرانی دوست، رئیس بیمارستان روزبه اظهار داشت: طبق آمارهای جهانی 15 تا 35 درصد جمعیت کودک و نوجوان دچار نوعی اختلالات روان پزشکی هستند که در این میان بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات در کودکان بویژه در سنین دبستان است.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیش فعالی و کم توجهی را یکی از شایع ترین اختلالات روانی در کودکان دانست و گفت: 7 تا 10 درصد کودکان بویژه در سن ابتدایی دچار این بیماری می شوند.
وی در خصوص عوامل بروز پیش فعالی گفت: این اختلال بر اساس مجموعه ای نقایص درونی و مربوط به کارکرد مغز، عوامل ژنتیکی و زیست شناختی که بر آن تاثیرگذار است، بروز می کند.
دکتر تهرانی دوست پرتحرکی و تمرکز نکردن را از نشانه های بیش فعالی دانست و بیان کرد: تشخیص و درمان به موقع در بهبود این کودکان تأثیرگذار است.
این فوق تخصص روانپزشکی با اشاره به اینکه در دوران نوجوانی، شایع ترین تغییرات خلقی بروز می کند، اظهار داشت: مشکلاتی چون افسردگی، عصبانیت، اضطراب و پرخاشگری در سنین نوجوانی بیشتر بروز می کند.
وی با بیان اینکه مشکلات روان پزشکی در پسران شایع تر است، به ایسنا اظهار داشت: رفتارهای پرخاشگرانه و عصبانیت در پسران و اضطراب در دختران شیوع بیشتری دارد.
دکتر تهرانی دوست تصریح کرد: این گونه اختلالات با درمانهای دارویی و غیردارویی قابل درمان هستند، البته به این معنا نیست که در مدت کوتاهی درمان کردن این مشکلات از بین برود، بلکه نیاز به مدت زمان طولانی تر دارد.

 

 

  نظرات ()
50 روش عملی برای تقویت عزت نفس از « تولد تا 18 سالگی » نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩


تصوری که کودکان از خود دارند چگونگی برخورد آنان را با دنیای پیرامونشان شکل می دهد. یکی از بزرگ ترین تفاوت های افراد موفق و ناموفق این است که انسان های موفق به خود اعتماد دارند و خود را شایسته ی آن می دانند که در زمره ی آدم های موفق قرار گیرند.
کمک کردن به کودکان برای اینکه خود را دوست داشته و تصوری مثبت از خویش داشته باشند یکی از بزرگترین موهبت هایی است که هر مادر یا پدری می تواند به فرزند خویش پیشکش کند. عزت نفس کامل کلید رمز زندگی موفقیت آمیز است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
8 شغلی که افسردگی می‌آورند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

 شاید خیلی تعجب‌برانگیز نباشد که مددکاران اجتماعی در مکان‌های بالای این فهرست باشند. سر و کار داشتن با بچه‌های آزاردیده، یا خانواده‌هایی که بر لبه پرتگاه هر بحران قابل‌تصور هستند - همراه با کاغذ بازی‌های اداری - می‌تواند این شغل را که ۲۴ ساعت هفت روز هفته را در برمی‌گیرد، استرس‌زا و طاقت‌فرسا کند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راحت طلبى و عقده هاى اجتماعىراحت طلبى و عقده هاى اجتماعى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

   شناخت ویژگیهاى نسل سوم از جمله مسائل اساسى و حیاتى ما در دهه ۸۰ است، چرا که ما در شرایطى زندگى مى کنیم که از یکسو بحرانها و آسیبهاى اجتماعى پیش روى این نسل از سطح نرمها و هنجارها بسیار بالاتر رفته و از سوى دیگر انقطاع و گسست بین نسلى، یک رخنه و دیوار عمیقى بین نسل اول و دوم و سوم ایجاد کرده است. در این خصوص به سراغ هادى معیرى نژاد رفتیم و از نظریات او در این زمینه بهره مند شدیم.
معیرى نژاد اخیراً کتابى در زمینه لمپنیسم و نسل جوان نوشته و از زوایاى گوناگون نظام فکرى معرفتى این نسل را مورد بازشناسى قرار مى دهد. این گفت و گو را در ادامه مى خوانید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مهارتهای کنترل خشم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

 

1-از لحاظ هیجانی خلاق باشیم:

این خشم نیست که ما را مجبور میکند،به یک صورت خاص عمل کنیم ،بلکه این ما هستیم که عصبانی میشویم و تصمیم میگیریم که یک پاسخ مشخص را برای خشم خود داشته باشیم.

هنگامی که عصبانی هستیدکارهای زیر را انجام دهید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ردپای مردان در اعتیاد زنان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

 این روزها، یکی از کوچه‌های باریک چهار راه مولوی، خانه‌ای را در خود جای داده‌است که سرپناه زنان معتاد است. خانه‌ای چهار اتاقه‌، با آشپزخانه‌ای در زیر زمین، کوچه « برادران حاتمی» کمی آنطرف‌تر از مسجد، رنگ و لعابی به خود گرفته تا از این پس زنان معتاد شب‌ها در کوچه‌ و خیابان‌های شهر، طعمه هر حادثه‌ای نشوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان شناسی رشد شناختی(2) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

 برونر مفهوم منطقه تقریبی رشد را به نحوی دقیقتر از ویگوتسکی در عمل پیاده کرده است. او و همکارانش انچه را که حین تعامل و انتقال دانش میان کودک و بزرگسالان رخ می دهد مورد بررسی قرار داده و برای توصیف ان از استعاره سکو سازی استفاده می  کنند. سکو سازی یک رویکرد اموزشی است که بر اساس تعامل و انتقال دانش میان کودک و بزرگسال رخ می دهد و توانایی های بالقوه دانش اموز را بالفعل می رساند. این رویکرد اموزشی بر اساس این گفته جروم برونر..


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی نوجوانی(4) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

دیدگاه های مربوط به رشد نوجوانی
معمولا تمام تئوری ها نوجوانی را به عنوان یک  مرحله ی بی نظیر در رشد انسان می پذیرند و در این امر موافقند که تغییرات بدنی و زیستی، مرکزیت رشد در دوران بلوغ را تشکیل می دهند. روانشناسی کودک و نوجوان سابقه ی بسیار طولانی دارد و به اهمیت آن از دیرزمان پی برده اند اما تاریخ مطالعه ی علمی و همه جانبه آن زیاد نیست. همانگونه که در بسیاری از علوم،  قدیمی ترین نظریه ها از آن ارسطوست، وی در مورد پدیده نوجوانی نیز صاحب نظر است. ارسطو تغییرات مربوط به بلوغ جنسی و تاریخ تقریبی آن را در دختران و پسران یونانی حدود 14 سالگی تعیین کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه برای شوهر خود جاذبه جنسی داشته باشید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

اولین اصل اینست که پیش از شروع فعالیت های روزانه خود ، روبروی آینه بروید، به خودتان نگاهی بیندازید، و بگویید: "چقدر زیبا و جذابی!" آنقدر این کلمه را تکرار کنید تا به آرامش و راحتی دست پیدا کنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یک دوست خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱۸

 

 

کاربر محترم این مطلب در سه قسمت ارائه می شود.

1- ایمان و پارسایی

ایمان و پارسایی از ویژگی های مهم یک دوست است ؛ زیرا انسان موحدی که دین را با جان و وجود پذیرفته و به وجود بهشت و جهنم اعتقاد  دارد و از زوال دنیا و بقای جهان آخرت نیز آگاه است ، به خوبی می داند تنها از راه عبودیت و بندگی است که می تواند سعادت دو جهان را کسب نماید.

قرآن شریف در این رابطه آیات گوناگونی دارد که در ضمن آنها ، مردم و مؤمنان را از برقرار کردن پیوند دوستی و مودت با کافران و مشرکان و منافقان بر حذر می دارد.

لا یَتَّخِذِ المُومِنُونَ الکافِرینَ أَولِیاءَ مِن دُونِ المُومِنینَ وَ مَن یَفعَل ذلِکَ فَلَیسَ مِنَ اللهِ فی شَیءٍ اِلا أَن تَتَّقُوا مِنهُم تُقیةً وَ یُحَذِّرُکُمُ اللهُ نَفسَهُ وَ اِلَی اللهِ المَصیر. ( سوره آل عمران ، آیه 28 )

افراد با ایمان نباید به جای مؤمنان ، کافران را دوست و سرپرست خود انتخاب کنند و هر کس چنین کند هیچ رابطه ای با خدا ندارد.

در واقع قرآن در اینجا یک درس مهم سیاسی اجتماعی به مسلمانان می دهد و آن این است که هرگز بیگانگان را به عنوان دوست و حامی خود نپذیرید. تاریخچه استعمار گویای آن است که ظالمان استعمارگر همیشه در لباس دوستی و دلسوزی و اظهار محبت ظاهر شده و درنهایت بر آن جامعه تاخته و هر چه بوده  به یغما برده اند.

از کجا بفهمیم که شخص با ایمان است؟

راه تشخیص ایمان واقعی در افراد خیلی دشوار نیست. اثر ایمان در گفتار و کردار و رفتار هر مؤمنی نمودار است. صدق ، امانتداری ، وفای به عهد، حسن خُـلق، تقید به واجبات ، پرهیز از محرمات ، همگی از شاخصه های ایمان است که می توان با آزمودن دیگران پی به وجود این صفات در ایشان برد.

عن ابی عبدالله علیه السلام :

اِنَّ اللهَ وَضَعَ الایمانَ عَلی سَبعَةِ أَسهُم عَلَی البِرِّ وَ الصِّدقِ وَ الیَقینِ وَ الِّرضا وَ الوَفاءِ وَ العِلمِ وَ الحِلمِ ثُمَّ قَسَّمَ ذلِکَ بَینَ الناس.

همانا خداوند ایمان را بر هفت سهم نهاده است: نیکی ، راستی ، یقین ، رضا، وفا، علم و حلم ، سپس آن را بین مردم قسمت کرده است.

قال علی علیه السلام :

عَلامَةُ الایمانِ أَن تُوثِرَ الصِّدقَ حَیثُ یَضُرُّکَ عَلَی الکِذبِ حَیثُ یَنفَعُکُ وَ أَلا یَکُونَ فی حَدیثِکَ فَضلٌ عَن عِلمِکَ وَ أَن تَتَّقِی اللهَ فی حَدیثِ غَیرِک.

نشانه ایمان آن است که راستگویی را در جایی که به زیان توست بر دروغ در جایی که به نفع توست مقدم داری و در سخنت چیزی زیاده از عملت نباشد و در هنگام سخن گفتن درباره دیگران تقوا را پیشه خود کنی .

بنابراین ایمان نشانه هایی دارد که در افراد بروز می کند و با شناخت آن علامت ها می توان دریافت که ایمان شخص مورد نظر تا چه اندازه است.

 

 

2- عقل

عقل نیرویی است که انسان به وسیله آن ، حقایق عالم را درک می کند.

از آنجا که عقل ، مشعل فروزان زندگی است و بهروزی و سعادت آدمی در سایه تدبیر و اندیشه است، دین مبین اسلام یکی از شرایط رفاقت و دوستی را مسئله عقل و خرد دانسته و تأکید نموده که با صاحبان عقل و اندیشمندان با وفا همنشینی و معاشرت و دوستی داشته باشید.

امام رضا (ع) می فرماید:

عَلَیکَ أَن تَصحَبَ ذَا العَقلِ فَاِن لَم تَمجِد بِکَرَمِهِ اِنتَفِع بِعَقلِهِ .

سعی کن با انسان عاقل دوستی نمایی تا اگر از کرم و بخشش آن نتوانی استفاده کنی ، از عقلش بهره ببری .

امام علی (ع) نیز می فرماید:

صُحبَةُ الوَلِیِّ اللَّبیبِ حَیاةُ الرُّوح .

همنشینی با دوست دانا سبب زنده بودن روح است.

اما رفیق ناشایست و دوست جاهل همچون زهری است که وجودش هر لحظه جسم و جان را آزار می رساند. در روایات اسلامی به شدت از دوستی با رفقای جاهل و بی خرد نهی شده است.

از امام صادق (ع) روایت شده است که :

مَن لَم یَجتَنِب مُصاحَبَةَ الاَحمَقِ یُوشِکُ أَن یَتَخَلََّقَ بِأَخلاقِه .

کسی که از رفاقت و همنشینی با احمق پرهیز نکند، تحت تأثیر کارهای احمقانه وی واقع می شود و زود به اخلاق ناپسندش متخلق می گردد.

3- حریص نبودن به دنیا

برخی به اشتباه چنین پنداشته اند که دنیا به کلی ناپسند و مذموم است. اما نخست باید دید منظور از دنیا چیست و چه بخشی از آن پسندیده  و کدام قسمت آن مذموم است؟ و چرا؟

حقیقت امر این است که اگر منظور از دنیا ، این جهان مادی و به اصطلاح همین سرای طبیعت است؛ به تأکید باید گفت دنیا به خودی خود نه تنها بد نیست بلکه به فرموده پیامبر گرامی اسلام  مزرعه آخرت است. دنیا بستر خوبی برای تحصیل کمال و رسیدن انسان به مقامات بلند انسانیت است.

اما آنچه در مذمت دنیا آمده ، در واقع درباره دنیایی است بی هدف و بی نتیجه ، و یا دنیایی که خودش هدف آدمی قرار گیرد .

لاخَیرَ فی دُنیا لا تَدَبُّرَ فیها .

دنیایی که در آن فکر و اندیشه نباشد و هدف والایی از آن تعقیب نشود ، خیری در آن نیست.

قرآن کریم می فرماید:

وَ مَا الحَیوةُ الدُّنیا اِلاّ مَتاعُ الغُروُر ( سوره آل عمران ، آیه 185 )

مفهوم این سخن قرآنی این است که دنیا وسیله و ابزاری برای فریب کاری خود و دیگران است. از طرفی از آنجا که دوستی های شایسته به دنیا محدود نمی شود و ارزش و نتیجه نهایی دوستی برا ی مؤمنان در آخرت گرفته می شود لذا برادران مؤمن باید دوستانی را برای خود انتخاب کنند که حریص به دنیا نباشند.

روشن است کسانی که حریص به دنیا باشند و بالاترین آرزوی شان رسیدن به امور دنیوی باشد بالاخره در جایی که ادامه دوستی با منافع دنیوی آنها منافات داشته باشد از دوستی دست برداشته و ما را  رها می کنند. اینان در طلب دنیا حد و مرزی نمی شناسند؛ همان گونه که در حدیث شریف آمده است:

مَنهُومانِ لا یَشبَعانِ طالِبُ عِلمٍ وََ طالِبُ دُنیا .

دو کس سیری ندارند: طالب علم ، و طالب دنیا.

بی اعتنایی به دنیا

 توجه به دنیا چه در قالب کسب مقامات و مراتب و درجات عالیه ی دنیا و چه در شکل  ثروت اندوزی و رفاه طلبی و دوستی زر و زیور بستگی به مراتب ایمان هر شخصی دارد. یعنی به هر انداره که انسان از ایمان بالاتری برخوردار باشد نسبت به جاه و مقام دنیا و زراندوزی بی اعتناتر و دنیا در چشم او حقیرتر خواهد بود و تنها در حد وظیفه و انجام مسئولیت به آن می پردازد.

انسان مؤمن گرچه از نعمت های خدادادی و  مواهب الهی که از راه حلال به دست آمده باشد در حد ضرورت بهره برداری می کند و شکر آنها را نیز با استفاده درست از آنها به جا می آورد اما همواره در نظر او، ماوراء طبیعت و کسب معارف دینی و خودشناسی بزرگتر و ارزشمندتر از آن است که زخارف ( چیزهای بی ارزش ) دنیا توجه وی را از آن منحرف و به سوی خود جلب کند.

  نظرات ()
توازن در زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱۸


دنیای پر استرس دنیایی است که تعادل و توازن در آن معنای کمتری دارد. زمانیکه فعالیتهای ما برخی پر رنگ ، برخی کم رنگ ، بدون رعایت هدفمندی انجام می‌گیرند، آنچه را که روی ما قرار می‌گیرد، یک زندگی شلوغ و سرسام آوری خواهد بود که شاید گاهی نتوانیم خود را در میان این همه شلوغ و پلوغی پیدا کنیم. تعادل و توازن به این معناست که هر چیزی در زندگی سر جای خودش قرار گرفته باشد، به همان اندازِه خود مورد توجه قرار گیرد نه کمتر و نه بیشتر. یک بعدی زندگی نکنیم، بطوری که جنبه‌های متعددی از زندگی ما فردی یک جنبه مشخص شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قسمتی از نامه 31 نهج البلاغه از امام علی(ع) به امام حسن مجتبی(ع) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٧


چون برادرت از تو جدا گردد، تو پیوند دوستى را برقرار کن، اگر روى برگرداند تو مهربانى کن، و چون بخل ورزد تو بخشنده باش، هنگامى که دورى مى گزیند تو نزدیک شو، و چون سخت مى گیرد تو آسان گیر، و به هنگام گناهش عذر او بپذیر، چنانکه گویا بنده او مى باشى، و او صاحب نعمت تو مى باشد. مبادا دستورات یادشده را با غیر دوستانت انجام دهى، یا با انسانهایى که سزاوار آن نیستند بجا آورى، دشمن دوست خود را دوست مگیر تا با دوست دشمنى نکنى، در پند دادن دوست بکوش، خوب باشد یا بد، و خشم را فرو خور که من جرعه اى شیرین تر از آن ننوشیدم، و پایانى گواراتر از آن ندیدم. با آن کس که با تو درشتى کرد. نرم باش که امید است به زودى در برابر تو نرم شود، با دشمن خود با بخشش رفتار کن، زیرا سرانجام شیرین دو پیروزى است (انتقام گرفتن یا بخشیدن) اگر خواستى از برادرت جدا شوى، جایى براى دوستى باقى گذار تا اگر روزى خواست به سوى تو باز گردد بتواند، کسى به تو گمان نیک برد او را تصدیق کن، و هرگز حق برادرت را با اعتماد دوستى که با او دارى ضایع نکن، زیرا آن کس که حقش را ضایع مى کنى با تو برادر نخواهد بود، و افراد خانواده ات بدبخت ترین مردم نسبت به تو نباشند، و به کسى که به تو علاقه اى ندارد دل مبند، مبادا برادرت براى قطع پیوند دوستى، دلیلى محکم تر از برقرارى پیوند با تو داشته باشد، و یا در بدى کردن، بهانه اى قوى تر از نیکى کردن تو بیاورد، ستمکارى کسى که بر تو ستم مى کند در دیده ات بزرگ جلوه نکند، چه او به زیان خود، و سود تو کوشش دارد، و سزاى آن کس که تو را شاد مى کند بدى کردن نیست.

  نظرات ()
راهکارهای مقابله با بی وفایی همسر نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٦

 

 اگر ما هم یکی از قربانیان بی وفایی هستید، اکنون در سراشیبی مسیر زندگی تان قرار گرفته اید. اغلب زوجهایی که چنین مشکلی دارند، معتقدند که تا به حال هیچ گاه چنین هیجانات شدیدی را تجربه نکرده بودند. آنها احساس خشم، افسردگی، ترس، گناه، تنهایی و شرمساری می کنند.

 همسری که مورد بی وفایی قرار گرفته است، همیشه از خودش می پرسد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بررسی یافته های طرح" خشونت خانگی علیه زنان " در تبریز(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٦

 روز 25 نوامبر ، برابر با 4 آذر «روز بین المللی مبارزه با خشونت علیه زنان» است. اختصاص این روز به عنوان مناسبتی بین المللی، طبعا به ما زنان ایرانی فرصت دوباره ای می دهد که تلاش های مان را برای مبارزه با همه اشکال خشونت، بسیج کنیم. امسال نیز ما در مدرسه فمینیستی تلاش کرده ایم که به مناسبت این روز، در حد بضاعت مان ویژه نامه کوچکی گرد آوردیم که طی 10 روز گذشته تا 25 نوامبر (4 آذر ماه) به خوانندگان سایت مدرسه فمینیستی تقدیم خواهیم کرد. اختصاص این روز بین المللی علیه خشونت در برابر زنان را به فال نیک بگیریم و :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
  نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٦
  نظرات ()
اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٦

 آمارهای غیررسمی بیان‌گر آن است که بالغ بر دو میلیون معتاد به مواد مخدر در کشور وجود دارد. با توجه به وابستگی فرد معتاد به (پدر، مادر، همسر و فرزندان) در می‌یابیم که بیش از ده میلیون نفر از جمعیت کشور با معضل خانمان سوز اعتیاد دست به گریبانند. بیماری‌های ناشی از اعتیاد، هزینه‌های سرسام‌آوری را به صورت کاهش تولید و افزایش مخارج پزشکی به جامعه تحمیل می‌کند و عواقب اجتماعی زیادی از جمله افزایش میزان جنایت، قتل، سرقت، فحشا، اختلافات خانوادگی، همسر و کودک آزاری، مرگ و تصادف در رانندگی و خودکشی را به دنبال دارد که ضروری است اقدامات پیشگیرانه از آن با عزم ملی صورت پذیرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راههای مقابله با مشکلات زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٦

آیا شما از این که بعضی‌ها چگونه با زندگی کنار می‌آیـنـد، شگفت زده نمی‌شوید؟ آنها همیشه تیزهوش ، خوشرو و بانشاط هستند و هیچگاه در برابر مشکلات تسلیم نمی‌شوند و در هنگام مواجهه با آن استوار می‌ایستـنـد. در مـقـابـل ، افـرادی هم هستـنـد کـه همـواره شـکایت دارند و گـلـه می‌کنند، از کاه ، کوه می‌سازند و زندگی را بـا اخم و تـخم سـپـری می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آشنایی با انواع مواد و لوازم مصرف نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٦

خش خاش

خش خاش در واقع یک گیاه دو پایه است که هم جنس نر و هم جنس ماده دارد ، خش خاش ماده را هنگام غروب آفتاب به سبک عمودی یا مورب تیغ می زنند و از گرز خش خاش شیره سفید رنگی بیرون می آید و در مجاورت هوا با اکسیژن مخلوط شده و اکسید می شود و به رنگ زرد مایل به قهوه ای تغییر رنگ می دهدو آنها را با ابزار مخصوص قبل از طلوع آفتاب جمع آوری می کنند،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرامش باعث کاهش تعریق می شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مصرف غذاهای پرادویه و حضور در مکان های استرس زا موجب افزایش تعریق می شود. هر چه محیط زندگی آرام تر باشد، تعریق بدن نیز کاهش می یابد.   دکتر رضا یعقوبی در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: در صورتی که میزان تعریق بدن به اندازه ای باشد که زندگی روزانه مختل شود فرد مبتلا به تعریق بیش از حد است و پس از علت یابی می توان آن را درمان کرد.   وی تصریح کرد: البته تعریق در هوای گرم بسیار مفید است و موجب خنک شدن سطح پوست و کاهش دمای بدن می شود. هر میزان تعریق بیماری محسوب نمی شود ولی اگر میزان تعریق به اندازه ای باشد که زندگی روزانه مختل شود و به وضوع قابل مشاهده باشد نیازمند درمان است.  

این متخصص پوست خاطرنشان کرد: برخی افراد تنها در برخی نقاط بدن مانند دست و پا و یا صورت تعریق بیش از حد دارند و برخی نیز از تعریق زیاد در همه نقاط بدن شکایت می کنند.   عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: پرکاری تیرویید یکی از دلایل تعریق عمومی بدن است و افرادی که از تعریق بیش از حد در همه نقاط بدن شکایت دارند ابتدا باید از نظر تیرویید مورد آزمایش قرار گیرند.   وی تاکید کرد: تعریق بیش از حد در برخی نقاط بدن مانند دست و پا و یا صورت نیز می تواند ناشی از استرس و اضطراب و یا مصرف غذاهای پرادویه باشد.   یعقوبی گفت: همچنین هر چه مشغله فکری بیشتر باشد، میزان تعریق دست و پا افزایش می یابد.   وی افزود: افرادی که از نظر روحی پراسترس و مضطرب هستند نیز بیش از دیگران دچار تعریق دست و پا می شوند.   این متخصص پوست تصریح کرد: هرچه آرامش فرد بیشتر و استرس محیط نیز کمتر باشد میزان تعریق کاهش می یابد.   عضو هیات علمی دانشگاه پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: استفاده از داروهای آرام بخش زیر نظر پزشک می تواند موجب کاهش تعریق در افراد پراسترس شود.   وی توصیه کرد: استفاده از محلول آلومینیوم کلراید 25 درصد می تواند در کاهش تعریق دست و پا و یا زیر بغل موثر باشد. این محلول با تشکیل کریستال، مجاری عرق را مسدود کرده و شدت تعریق را کاهش می دهد.   وی تاکید کرد: آلومینیوم کلراید باید دوبار در هفته استفاده شود.   یعقوبی تصریح کرد: ضدعرق های تجاری که در بازار وجود دارند نیز از ماده اولیه آلومینیوم کلراید تشکیل شده اند و استفاده از آنها موثر است. اگر چه برخی از آنها موجب حساسیت های پوستی می شوند.  

وی خاطرنشان کرد: استفاده از بوتاکس نیز روش دیگری برای کاهش میزان تعریق است که البته تزریق بوتاکس تنها باید توسط پزشک انجام شود.   عضو هیات علمی دانگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان گفت: در صورتی که روش های دارویی موجب کاهش میزان تعریق نشود به عنوان آخرین راه  کار خود بیمار باید به پزشک مراجعه کرده و با انجام عمل جراحی اعصاب مرتبط با تعریق قطع شوند که البته این کار عوارضی نیز دارد.  

 

  نظرات ()
نقش پوزیشن در رابطه جنسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

برای معاشقه و انجام عمل جنسی، پوزیشن یا وضعیتهای مختلفی وجود دارد. در این مقاله چند نکته مهم در مورد اهمیت آن را بیان می کنیم.
تغییر پوزیشن در هنگام آمیزش میتواند لذت جنسی را برای زن و شوهر بیشتر کند. این تغییر وضعیت گاهی میتواند برای زوجین سرگرم کننده و حتی خنده دار هم باشد. با تجربه وضعیت جدیدی ،روابط جنسی شما از یکنواختی خارج شده و شما و شریک جنسیتان بیشتر تحریک شده و لذت بیشتری از آمیزش می برید. و با اشتیاق بیشتری روابط جنسی را ادامه خواهید داد . همچنین توجه نمایید که آهنگ ، سرعت و زاویه ورود آلت شوهر هم به اندازه وضعیت های مختلف در روابط جنسی مهم بوده و باید به آنها هم توجه داشته باشید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شرایط ارتباط زناشویی سالم و مناسب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

برای یک ارتباط زناشویی سالم و مناسب باید درباره ی مسایل جنسی مطالعه و آگاهی داشته باشید. و همچنین باید دارای احساسات و عواطف مثبتی نسبت به همسرتان باشید. باید همسرتان را صمیمانه و با علاقه دوست داشته باشید.

اتاق خواب و یا محیطی را که قرار است ارتباط جنسی شما در آن صورت بگیرد، نقش مهمی در سلامت این ارتباط ایفا می‌کند. در محیطی که زوجین به اضطراب می‌افتند، نمی‌شود یک ارتباط جنسی سالم و آرامش بخش داشت. محیط مورد نظر باید از هر نظر کاملا مطمئن و آرام باشد . اضطراب و نگرانی شایع‌ترین عاملی است که در سیستم‌های گیرنده مغزی اختلال ایجاد می‌کند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا انسولین زیاد برای قلب مضر است؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠


نتایج آخرین مطالعات نشان داده است; استفاده از انسولین برای درمان بیماران دیابتی در صورتی که بیمار مبتلا به فشار خون بالای مزمن باشد، مضر و خطرناک است.
انسولین هورمونی است که سطح گلوکز را کنترل می کند و گلوکز یک منبع اصلی انرژی است. انسولین با اثرگذاری روی کبد، ماهیچه ها و سلولهای چربی در خون تاثیر خود را روی گلوکز اعمال می کند. اینکه انسولین چه طور روی قلب تاثیر می گذارد خیلی مشخص نیست. مطالعات جانوری نشان می دهد که انسولین از قلب در برابر استرس حفاظت می کند. اما از سوی دیگر مطالعات بالینی نیز نشان داده است که وجود مقدار خیلی زیاد انسولین در خون با بروز نارسایی قلبی ارتباط مستقیم دارد.
گروهی از محققان به سرپرستی ای سی کومور و محقق دانشکده پزشکی دانشگاه شیبا در ژاپن این اطلاعات را از موشهای آزمایشگاهی در شرایطی که با فشار خون بالا مقاومت انسولینی از خود نشان می دهند بدست آورند. در این وضعیت سیگنال دهی انسولین در قلب افزایش پیدا می کند.
خبرگزاری شینهوا در این باره افزود: با اطلاعات حاصل شده معلوم شد که درمان انسولین در افرادی که مبتلا به فشار خون مزمن هستند، می تواند برای قلب آنها مضر باشد. شرح این یافته در مجله تحقیقات بالینی منتشر شده است.

 

  نظرات ()
دلایل مردانه برای سردی روابط زناشویی!؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

گاهی مردان با برخی عادات و اعمالشان باعث می‌شوند همسرشان نسبت به رابطه با آنها سرد شود و شور و شوق رابطه زناشویی را از دست بدهد. اگر شما هم جزو این گروهید، بهتر است در برخی عادات و رفتارهایتان تجدیدنظر کنید. خصوصیات مردانی که از چنین عاداتی رنج می‌برند به شرح زیر است...

 * مردانی که با فیزیولوژی یا عملکرد بدن همسرشان هیچ آشنایی ندارند.

 * مردانی که در رابطه زناشویی با همسرشان بسیار خشن رفتار می‌کنند.

 * مردانی که نظافت مناسبی ندارند.

 * مردانی که بهداشت شخصی پایینی دارند؛ مثلا دهانشان همیشه بوی بد می‌دهد، ناخن‌هایشان بلند و ناپاک است، بدنشان بوی عرق می‌دهد، پاها و جوراب‌های بدبو و کثیف دارند و...

 * مردانی که بیش از حد طبیعی به ظاهر، قیافه و سرو و وضع زنان اهمیت می‌دهند.

 * مردانی که مدام از همسرشان رضایت در یک فعالیت زناشویی را می‌پرسند و به جای اینکه به عشق‌ورزی در رابطه رو بیاورند، صرفا به رضایت جسمی توجه می‌کنند.

 * مردانی که خیلی نگران عملکرد و توان زناشویی خود هستند؛ مثلا مدام بر این تصورند که زودانزالی دارند، آلت تناسلی‌‌شان کوچک است یا چهره جذابی ندارند یا...

* مردانی که در رابطه زناشویی، فقط خود را می‌بینند و به همسرشان توجه ندارند.

* مردانی که بلافاصله پس از اتمام فعالیت زناشویی، به لحاظ احساسی و عاطفی از همسرشان دور می‌شوند.

* مردانی که عادات شخصی ناپسند دارند؛ ‌مانند دست کردن در بینی و...

 * مردانی که دوست ندارند به همسر خودشان عشق‌ورزی و محبتی نشان بدهند.

 * مردانی که اشتغال ذهنی وسواس‌گونه و بیش از حدی به بدن خود دارند.

 * مردانی که تندخو و پرخاشگرند و اهل خوش‌رفتاری نیستند

 * مردانی که همسرشان را دوست ندارند و نسبت به او هیچ احساسی ندارند.

 * مردانی که در رابطه زناشویی خود از فیلم‌های مبتذل الگوبرداری می‌کنند.

 

  نظرات ()
ابداع تست ساده برای تشخیص دیابت از طریق تنفس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠


کارشناسان اعلام کردند: به زودی تست های جدیدی ارائه خواهند شد که از روی تنفس می توانند دیابت را تشخیص دهند.
این تست ساده مجهز به حسگری بر اساس نانوفناوری است که با تجزیه و تحلیل تنفس افراد نشان می دهد; فرد مبتلا به دیابت نوع اول است. این حسگر که با موفقیت از سوی محققان سوئیسی مورد آزمایش قرار گرفته هم چنین در بخشهای اورژانس برای تشخیص سریع احتمال کاهش انسولین دیابتی در مبتلایان قابل استفاده خواهد بود.
کاهش انسولین دیابتی یک مشکل جدی است و زمانی رخ می دهد که بیماران دیابتی به اندازه کافی انسولین استفاده نمی کنند.
روزنامه یواس ای تودی در این باره نوشت: بیماران دیابتی حتی در خانه نیز می توانند از این تست ساده استفاده کنند تا اگر به انسولین بیشتر نیاز داشته باشند، مشخص شود.
محققان می گویند; در تنفس هر فردی مقدار اندکی از ماده شیمیایی موسوم به آستون وجود دارد اما کسانی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند به طور غیرمعمول مقدار زیادی از این ماده شیمیایی در تنفس آنها آزاد می شود.
این محققان سپس یک شناساگر حساس به آستون طراحی کردند و با ترکیب آن با نانوذرات سرامیکی بین مجموعه ای از الکترودهای طلا، تست مزبور را ابداع کردند.


  نظرات ()
بمب شیمیایی، سلاح جدید درمان سرطان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

 دانشمندان می گویند بمب شیمیایی جدیدی ساخته اند که می تواند در درمان سرطان موثر واقع شود و عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی های رایج ایجاد کند.    به گزارش ایرنا به نقل از شینهوا، گروهی از دانشمندان آلمانی و آمریکایی در مرکز پزشکی اراسموس در بیمارستان دانشگاه روتردام، دو شیوه "شیمی درمانی" و "افزایش حرارت" را تلفیق کرده، آن را در یک قطره چربی کوچک قرار داده و در جریان خون رها کردند. نتایج اولیه نشان داد گرم شدن این بمب های شیمیایی موجب منفجر شدن آنها و در نتیجه آزاد شدن داروها می شود. این داروها می تواند کار خود را به صورت موضعی انجام داده و تومورهای سرطانی را از بین ببرد.

 

این بمب های شیمیایی در طول سفر خود در جریان خون، به سلول های بافت سالم آسیب نمی رساند. با گرم کردن تومورها تا دمای 42 درجه، این قطره ها به محض آنکه به تومور برسند منفجر می شوند و داروهای شیمی درمانی آزاد می شود. برخلاف شیوه های معمول درمان سرطان، در شیوه جدی میزان اندکی داروهای شیمی درمانی به بدن وارد می شود. این کار خطر عوارض جانبی را کاهش داده و ریزش مو و تحریک غشاهای مخاطی در بیماران کمتر دیده می شود.
این شیوه درمانی بر روی بیماران در اروپا با موفقیت زیادی آزمایش شده است.

 

  نظرات ()
غلبه بر کمرویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

در حالی که برخی افراد دوست دارند مقاصدشان را بلند اعلام کنند، برخی دیگر ترجیح می دهند همواره در درون خود فکر کنند و پیش از رسیدن به نتیجه نهایی آن را بازگو نکنند.
    این ویژگی شخصیتی مزایا و معایبی دارد. اگر از دید مثبت به آن نگاه کنیم، این شیوه منبع قدرت یک متفکر یا نویسنده است و بدون آن هرگز کتاب خوبی به وجود نمی آید؛ اما اگر از جنبه مقابل به آن بنگریم تمایل فرد به نگهداشتن هر چیز پیش خود باعث ضعف فرد می شود و در واقع او را خجالتی بار می آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با درمان نگهدارنده اعتیاد آشنا شوید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

در بعضی از موارد با افراد معتادی مواجه می شویم که عمیقا تمایل به کنار گذاشتن اعتیاد خود دارند و در حسرت بدست آوردن زندگی جدید و عاری از مواد مخدر می سوزند،آنان به وضعیت نامناسب خود پی برده اند و میدانند که ادامه اعتیاد ، جز تباهی و از دست دادن آخرین سرمایه های معنوی ،عاطفی و اقتصادی نیست،ولی در کنار تمام این اشتیاق برای بدست آوردن زندگی جدید ، متاسفانه با نگاهی به گذشته آنها، شاهد شکست های متعدد و عودهای بسیار زیاد هستیم و همیشه با سوالی اجتناب ناپذیر در این موارد روبرو می شویم :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مکتب سهروردی(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

زندگی نامه
شهاب الدین یحیی بن امیرک ابولفتوح سهروردی که لقب شیخ اشراق و شیخ مقتول را هم گرفته  است در سال 549 هجری شمسی مطابق با 1153 میلادی در سهرورد، دهکده ای در حوالی زنجان کنونی به دنیا امد و در سال 587 هجری در سن 36 سالگی در حلب به قتل رسید سهروردی در عنفوان جوانی به مراغه رفت و در انجا  حکمت و اصول را نزد مجدالدین جیلی اموخت و از انجا به اصفهان سفر کرد و به تحصیل فلسفه نزد ظهیر الدین قاری پرداخت وی از دانشمندان بزرگ زمان خود بود که در اصول تبحر داشت و در فروع به مذهب شافعی می رفت. او..


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بهبودی معنوی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

اگر نگاهی به سیر و تحولات تاریخی اروپا بیندازیم، در زمان قرون وسطی و قبل از آن، کلیسا و مذهب در اروپا نقش بسیار مهمی‌داشته است. برخی تحولات، زمینه رنسانس را بوجود آورد. تحولی در تمام ابعاد. این تغییرات، دانشمندان را نیز تحت تاثیر قرار داد و سالها نقش اعتقاد و مذهب در ایجاد حالت آرامش روحی و جسمی‌ نادیده گرفته‌می‌شد و از آن به عنوان خرافات یاد می‌شد.

اما در قرن نوزدهم، با شروع یکسری تحقیقات، دانشمندان آثار اعتقادات مذهبی را بر روی سلامتی و درمان بیماریها بررسی کردند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دیگران ما را چگونه مى بینند؟! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

* اگر امتیاز شما بالاى ۶۰ است: دیگران در ارتباط و رفتار با شما شدیداً مراقب و هوشیار هستند آنها شما را مغرور، خودمحور و بى نهایت سلطه جو مى دانند، گرچه شما را تحسین مى کنند و به ظاهر مى گویند«کاش من جاى تو بودم!!» اما معمولاً به شما اعتماد ندارند و نسبت به ایجاد رابطه اى عمیق و دوستانه بى میل و فرارى هستند.
* اگر از ۵۱ تا ۶۰ امتیاز دارید: بدانید دوستان شما را تحریک پذیر مى دانند، بدون فکر


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیش فعالی (1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

مقدمه
برطبق چهارمین نشر راهنمای تشخیصی و اماری اختلالات روانی انجمن روانپزشکی امریکا در سال , 1994 اختلال نقص توجه/ بیش فعالی , مجموعه علایمی است با محدودیت میدان توجه که با سطح رشد فرد ناهماهنگ است و به ضعف تمرکز , رفتار ناگهانی و بیش فعالی منجر می شود. به عبارت دیگر , مشخصه اصلی این اختلال , وجود الگوی پایدار فقدان توجه و یا بیش فعالی تکانشگری است که در مقایسه با افرادی که در همان سطح از رشد قرار دارند, شدیدتر است . علائم اختلال , دست کم باید در دو موقعیت ( نظیر مدرسه, خانه و محیط کار) بروز یابد و در  عملکرد اجتماعی و تحصیلی فرد اشکال ایجاد کند . کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه/ بیش فعالی , عالبا از خود تحریک پذیری انفجارگونه ای نشان می دهند. ایشان از نظر هیجانی بی ثبات اند و خلق و خو و عملکرد ایشان متغیر و غیر منتظره است...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی نوجوانی(3) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

مهمترین تغییرات دوران بلوغ


تغییرات جسمانی 
تجربه مشترکی که تمام نوجوانان جهان پشت سر می گذارند، تغییراتی است که همزمان به رشد سریع قد، وزن، قیافه ظاهری و نهایتا بلوغ جنسی آنان منجر می شود. بلوغ مرحله ای از زندگی فرد است که در طی آن فرد به تکامل جنسی می رسد و در نتیجه قادر به تولید مثل می شود. در این مرحله که معمولا چهار سال طول می کشد دو فرآیند عمده رخ می دهد که عبارتند از بلوغ جسمانی و رسش جنسی. جهش نموی یعنی افزایش ناگهانی در قد و وزن از علائم اولیه بلوغ می باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه با همسر خود راجع به مسائل مالی صحبت کنید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

شما و همسرتان بدون هیج جنگ و جدلی می‌توانید راجع به مسائل مالی بحث وگفتگو کنید. 5 راه حل مناسب و ضروری که هر زوجی باید بداند


دعوای مالی
آخرین باری که با همسرتان به خاطر مسائل مالی بحث عمیق داشتید، چه زمانی بوده است؟ شاید مثل خیلی از خانم‌ها پاسخ‌تان "هرگز" باشد. حتی در بهترین زمان‌ها این موضوعی زهرآگین است و در بحران اقتصادی فعلی، انفجاری است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا از روزمره‌گی زندگی زناشویی خود خسته شده اید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٠

آیا در زندگی زناشویی شما هم هیچ گونه هیجانی وجود ندارد و شما از این زندگی روزمره و تکراری خسته شده اید ، و روتین بودن مسائل روزمره در عشق شما وارد شده است ؟
در دنیای مدرن امروز و زندگی‌های الان ، زنان و شوهران حداکثر دو بار در روز یکدیگر را می‌بینند . صبح هنگامی که بیدار می‌شوند و هر یک آماده می‌شوند تا به محل کا ر خود بروند و شب هنگام وقتی که از کار برگشته اند و هر دو آن قدر خسته هستند که دیگر قدرت و حوصله ای برای صحبت کردن با یکدیگر ندارند . پس تنها دو بار و آن هم نه به طور کامل یکدیگر را ملاقات می‌کنند ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شخصیت احساسی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۸خانم ها و آقایونی که جزء این گروه قرار دارند معمولاً از جمله خونسردترین و آرام ترین افراد هستند. می توان گفت که آنها تقریباً هیچ اهمیتی به وضعیت ظاهری، طرز غذا خوردن، استراحت کردن و عشق ورزیدن خود نمی دهند.

آنها برای بیان نظریات خود از عباراتی نظیر: "من با این راحت هستم" استفاده میکنند. پیش از پاسخ به سؤال های مهم، چشم هایشان به سمت پایین متمایل می شود چرا که در حال بررسی پاسخ در دلشان هستند.

یک فرد احساسی به راحتی می تواند با کلیه گروه های دیگر ارتباط برقرا کند. هر چند در تمیزی و انظباط نمره خوبی نمی گیرند، اما نسبت به حالات شما به شدت حساس هستند، آنها را پرورش می دهند و با شما اظهار همدردی می کنند. آنها را در آغوش بگیرید و نوازششان کنید و با گفتن: "من متوجه می شوم تو چه احساسی داری" با زبان خودشان با آنها صحبت کنید و از عباراتی نظیر: " می بینم چی می گی" و یا " می شنوم چه می گویی" استفاده نکنید.

  نظرات ()
چگونه مى شود دست دروغگو ها را رو کرد؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

  اگر از شما سؤال کنند در عمرتان چقدر دروغ گفته اید چه جوابى مى دهید؟
بدون شک همه ما در زندگى حداقل دروغ هاى کوچکى گفته ایم تا از بعضى مخمصه ها خلاص شویم. اما همه ما نیز کسانى را مى شناسیم که دروغ گفتن و داستان سازى بخش ثابتى از وجودشان شده و اگر دروغ نگویند انگار چیزى در زندگى شان کم مى آید. براى این افراد دروغ گفتن وسیله اى براى بزرگتر جلوه دادن خودشان و تحت تأثیر قرار دادن دیگران است. آیا شما چنین کسانى را مى شناسید؟ چه احساسى در مورد آنها دارید؟ آیا هیچ کدام از حرف هایشان را باور مى کنید؟ طبیعتاً جواب شما به این سؤال ها منفى است. همانطور که از قدیم و ندیم گفته اند: مرد است و حرفش.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دیدگاه های ویگوتسکی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

  در ششم ژانویه 1924 دومین کنگره روان عصب شناختی در لنینگراد تشکیل شد و ویگوتسکی مقاله ای تحت عنوان روش شناسی پژوهش های بازتاب شناختی و روانشناختی ارائه داد. او ضمن نقد مکتب بازتاب شناسی که دیدگاه مسلط آن زمان در روانشناسی شوروی بود, بر این نکته اشاره داشت که ذهن بدون رفتار وجود ندارد و رفتار بدن ذهن نیز وجود ندارد, چون هر دو یکی است. به نظر می رسد ارائه این مقاله اثر عمیقی بر شرکت کنندگان کنگره برجای گذاشت به طوری که از ویگوتسکی دعوت شد تا به اعضای جوان هیئت علمی مرکز جدید موسسه روانشناسی مسکو بپیوندد, موسسه ای که در سال 1912 توسط گئورکی چلپانف تاسیس شده بود. ویگوتسکی در ابتدای کار بر دو جنبه متمرکز بود, یکی اولویت بعد اجتماعی ذهن انسان و دیگری لزوم توجه روان شناسی به فرایند های عالی ذهنی منحصر به انسان .

ویگوتسکی به منظور اجرای برنامه های پژوهشی در این باره یک مثلث معروف به« سه همیار» را با کمک دو عضو جوان موسسه روانشناسی یعنی الکساندر لوریا و الکسی لئونتیف تشکیل داد. سه همیار افراد جدیدی را جذب کردند و هیات بزرگ هشت نفری را برپایه یک گروه کاملا مشارکتی شکل دادند. آنها کارهای مطالعاتی و پژوهشی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونگی درمان اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

درمان معتاد یک فرآیند است و از زمانی شروع می شود که فرد مصرف کننده مواد مخدر به مراکز درمانی مراجعه می کند و فرد معتاد تحت یک برنامه درمانی خاص قرار می گیرد این برنامه ممکن است تا زمانی که فرد به بالاترین سطح بهداشتی و احساس خوب بودن برسد ادامه یابد.

 برای موفقیت دردرمان بایستی سازمان ها و ارگانهای مختلف مثل سازمانهای بهداشتی آموزشی حقوقی رفاه اجتماعی و آموزش شغلی نیز در گیر شوند و واضح است که درمان معتادان بدون توجه به مسائل روانی فرهنگی اجتماعی و خانوادگی آنان نمی تواند موفق باشد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غلبه بر استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

برای مقابله با استرس ها یا فشارهای روانی، راهکارهای مختلفی وجود دارد که شیوه مدیریت صحیح، آنها را به ما می آموزد. با رعایت و بکارگیری این روشها، می توانیم علاوه بر حل یا کم کردن مشکلات به آرامش پایدارتری دست یابیم :

1- به خداوند توکل کنیم.

وقتی انسان یاد خدا را در دل خود زنده نگهدارد و ارتباط روحی و معنوی بین خود و خدا برقرار کند، به آرامش عمیق، همراه با خشنودی می رسد و با توکل به خدا از هرگونه یاس و اضطراب و فشار روانی رها می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روان شناسی رشد شناختی(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

در سالهای اخیر تحولات بسیاری در کاربرد یادگیری مبتنی بر همیاری و مشارکت روی داده و توسعه راهبردهایی که به دانش پژوهان در همکاری موثر با یکدیگر کمک می کند افزایش یافته است . ارتباط و تعامل دانش اموزان با دیگران فرصت هایی را برای انان فراهم می اورد تا ادراک خود را همان طور که در معرض تفکر دیگران قرار می گیرند و در ایجاد ادراک مشترک نقش دارند, ارزیابی و اصلاح کنند.

در اموزش و پرورش اکثر کشورها از جمله کشور ما اموزش بر پایه روش های معلم مدارانه استوار است و در این روش , تمامی توجه دانش اموزان به تکالیف و صحبت هایی است که معلم در سرکلاس انجام می دهد و در این موارد اگر دانش اموزی با معلمی روبرو شود که در تدریس ضعیف و روش مناسبی برای جلب توجه دانش اموزان نداشته باشد دانش اموزان افت تحصیلی شدیدی نشان خواهند داد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حشیش یا ماری جوانا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

کانابیس (حشیش یا ماری جوانا) از ۵۰۰۰ سال پیش هم برای مقاصد تفریحی و هم برای مقاصد طبی مورد استفاده بود.این ماده که منشاء آن را چین یا آشور دانسته اند، قرن ها برای بیماری هایی مانند روماتیسم، جراحات و بیماری هایی مربوط به مواد زاید بدن به کار می رفته است. در کشورهای غربی پس از دوره ای از رواج مصرف آن در دهه های ۶۰ و اوایل ۷۰ که آن را به یکی از نمودهای اعتراض اجتماعی جوانان بدل کرد، طی دو دهه گذشته مصرف آن به شدت افزایش یافته است، به طوری که در بعضی از کشورها مصرف آن حتی از سیگار هم بیشتر شده است. در عین حال اختلاف نظرهای عمده ای حتی بین پژوهشگران در مورد میزان اثرات مضر آن و اثرات مفید آن در درمان بعضی از بیماری ها و نحوه مواجهه با مصرف آن در سطح جامعه بروز کرده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ده راه براى راضى تر بودن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

 

 همیشه شنیده ایم که پیرها آرزوى جوانى مى کنند و اغلب اوقات افسوس روزهاى خوش گذشته و ایام شباب از سوى پیرترها موضوعى است که براى جوان ها اصلاً غریب و نامأنوس نیست.
اما از این سو وقتى پاى صحبت جوان ترها مى نشینیم،  مى بینیم آنچنان که باید و شاید از زندگى راضى نیستند و از شرایط و موقعیت هاى آن استفاده نمى کنند. اگرچه این توصیه که تا جوان هستید سعى کنید از زندگى لذت ببرید را هرکدام از ما حداقل یک هزار و دویست و بیست و سه بار شنیده ایم، ولى هیچوقت به مصداق هاى آن فکر کرده اید؟ چگونه مى توان اوقات خوب و مفیدى را گذراند و به قول معروف طورى زندگى کرد که شاید فردایى در کار نباشد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دوگانگى هاى وحشتناک در مراحل رشد کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

 سؤال: فرزند نوزده ماهه ام همیشه بچه خوبى بود و هر کارى از او مى خواستم با خوشرویى انجام مى داد. اما تازگى دائم گریه مى کند و مرا مى زند. حتى وقتى کارهاى خیلى ساده اى از او مى خواهم ، باز هم مخالفت مى کند و به من مشت مى زند. به نظر شما من در تربیت او مرتکب چه اشتباهى شده ام؟ آیا او همیشه همینطور باقى خواهد ماند؟
جواب : بچه هاى پدر و مادرهاى کامل هم (اگر چنین والدینى وجود داشته باشند) از این مراحل رشدى که فرزندتان در آن است مى گذرند. بچه هاى سالم همیشه هم با والدین خود موافق نیستند. پدر و مادرهاى ایده آل والدینى هستند که اجازه مى دهند بچه هایشان به سلامت از این مراحل دشوار عبور کنند.
اگرچه هر کودکى با شخصیت منحصربه فرد خود به دنیا مى آید ، تجربه هاى اولیه آنها تا حد قابل ملاحظه اى تحت تأثیر موقعیت جسمانى و محیط (و بیش از هرچیز والدین آنان) است. بنابراین ، پیش از هرچیز باید دید رفتارهاى او واکنش به نیازهاى جسمى است (مثلاً ، گرسنه است و غذا مى خواهد ، خوابش مى آید ، پوشکش را خیس کرده است) یا بازتاب چیزهاى مورد علاقه شماست (مثلاً ، بچه چیزى را مى خواهد که شما را خوشحال مى کند یا توجه شما را به خودش جلب کرده است).
وقتى شما لبخند مى زنید ، او هم لبخند مى زند. وقتى اخم مى کنید ، ناراحت مى شود. در واقع، کودکتان آینه رفتارهاى شماست .
کم کم (معمولاً پس از آنکه کودک راه رفتن را مى آموزد) نیازى مقاومت ناپذیر او را وامى دارد خودش انتخاب کند. این پیشرفتى هیجان انگیز است. اما جنبه بد آن این است که براى انتخابى مستقل به شیوه دلخواه خود باید با شما مخالفت کند. به همین دلیل است که وقتى از او مى خواهید کارى انجام دهد ، سرپیچى مى کند.
اصلاً جالب نیست که کسى که او را دوست داریم در برابر خواسته ما مقاومت کند. وقتى این مخالفت از سوى پسر کوچولوى دردانه دیده مى شود ، موقعیت بسیار آزاردهنده خواهد شد. این نخستین نشانه هاى بزرگسالى و استقلال در کودک است. این دوره قبل از دوسالگى آغاز مى شود و تا مدتى طولانى نیز ادامه پیدا مى کند. اما در اکثر کودکان ، این دوره از یکسال و نیمى شروع مى شود و تا سه سالگى ادامه پیدا مى کند.
از نشانه هاى بارز این مرحله ، رفتارهاى مخالف است. کودک عزیزمان مى خواهد دقیقاً عکس کارى را که از او خواسته ایم ، انجام دهد. ما انتظار رفتارى منطقى و مثبت داریم اما او مى گوید : نه ! یا فقط مى زند زیر گریه.
کودکان در این مرحله از رشد ، مشکلات زیادى با انتخابها و کارهاى مختلفى که دوست دارند انجام دهند ، دارند. مثلاً ، از کودکتان مى پرسید شام چى درست کنم؟ و او مى گوید : ماکارونى. شما هم با عشق این غذا را براى او آماده مى کنید، و به محض اینکه غذا آماده شد مى گوید : «من این غذا رو نمى خوام.»
براى بچه بسیار طبیعى است که به محض اینکه تصمیمى گرفت ، آن را عوض کند چراکه در این مرحله او حتى با خودش هم مخالف است.
وظیفه شماست که به او کمک کنید در انتخاب مناسب مهارت پیدا کند. براى کمک به او مى توانید در هر بار ، پیشنهادات محدودى ارائه کنید و انتخابهاى کمى براى او قرار دهید. یقیناً وقتى فقط به کودک دستور بدهیم بى آنکه انتخاب دیگرى براى او قرار داده باشیم ، بچه عصبانى و خشمگین خواهد شد. اگر انتخابهاى زیادى هم در برابر او بگذاریم ، باز هم عصبى خواهد شد. بطور کلى دو یا سه انتخاب کافى و کارساز است.
این مرحله هم براى کودکان و هم براى والدین دشوار است. وقتى کودک در برابر خواست والدین خود مقاومت مى کند ، احساسات و عواطف خشنى را تجربه مى کند که تحملش براى او سخت است. پناه بردن به گریه ، بیانى مناسب براى شدت عواطفى است که کودک درون خود احساس مى کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همسرم به حرفهای من گوش نمی‌دهد ! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

او بعد از گذشت  8 سال از ازدواجشان هنوز نمی داند که چگونه باید به حرفهای همسرش گوش دهد. بنظر می رسد رضا اصلا" متوجه تنهایی و بی حوصلگی نادی نشده است. در این شرایط چگونه نادی او را به سمت خود جذب کند....به زندگی مشترکشان...واقعا" چگونه؟


احساس بی پشتوانگی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روانشناسی نوجوانی(2) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

گستره ی نوجوانی
اختلاف در مورد گستره نوجوانی یعنی زمان شروع و پایان آن باعث شده است که در جوامع مختلف سنین نوجوانی متفاوت باشد. با توجه به تغییرات مختلف جسمانی، روانی، اجتماعی و... انسان در طول زندگی، دوران زندگی به مراحلی تقسیم بندی شده است که هر دوره از ابعاد مختلف با دوره قبل و دوره بعد خود تفاوت هایی دارد. عمومی ترین تقسیم  با توجه به سن انجام گرفته است و برطبق این تقسیم بندی دوره زندگی به مراحلی همچون قبل از تولد، نوزادی، کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و پیری تقسیم شده است.   


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شوهرم به موفقیتهای من حسادت می‌کند ! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

 گفته‌های زن:
روی چه کسی می‌توانم حساب کنم ؟
نرگس می‌گوید: گاهی از خواب با ناراحتی عجیبی بیدار می‌شوم و خیلی خسته و بی رمق و عصبی هستم . من و محمود دوازده سال پیش با یکدیگر ازدواج کردیم سه سال پیش رونق کسب و کار شرکتی که در آن کار میکرد خوابید  و ما تصمیم گرفتیم که من تنها نان آور خانه باشم و او مسئول نگهداری بچه و خانه باشد .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وابستگی زیاد همسرم به من مرا دیوانه کرده است! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

ماریه به شدت از بی نظمی و آشفتگی زندگی اش رنج می‌برد و معتقد است همسرش نه تنها باری از روی دوش او بر نمی‌دارد بلکه مجبور است وظایف همسرش را هم انجام ‌دهد و جای آنها در زنگی شان با هم عوض شده.آیا این زندگی دوام می‌آورد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نگرانم، احساس میکنم همسرم مرا فریب می دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

حرفهای زن:
(این خانم 34 ساله، پرستار و مادر 2 فرزند). کاش این قدر همسرم توجه دیگر خانم ها را به خود جلب نمی کرد. گاهی فکر می کنم او بی وفاست. می دانم چرا به نظر زنان دیگر، او جذاب است.


او قد بلند و خوش هیکل است، موهای مشکی و چشمانی سبز رنگ دارد. اول اینکه، آنها حتی در حضور من با او خوش و بش می کنند، مرا کلافه ساخته است.  ماه گذشته، در یک مهمانی، یکی از مهمانها یواشکی به من گفت: همسر شما جذاب ترین مردی است که تا به حال دیده ام. این موارد باعث آزار من می شوند، و تنها جوابی که می توانم بدهم اینه که، بسه دیگه. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، 40 درصد افزایش یافته است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

نیمی از بودجه بهداشتی صرف بیماری های قلبی و عروقی می شود. 70 درصد گرفتگی عروق قلبی، بدون علامت است. کاهش سن سکته قلبی نگران کننده است. شیوع سکته قلبی در زنان بیش از مردان در حال افزایش است.  
بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی، مهمترین عامل مرگ و میر و ناتوانی در سطح جهان است که روند ابتلا به آن با سرعت قابل ملاحظه ای در حال افزایش است در حالیکه آمارها نشان می دهند بیماری های قلبی و عروقی درصد قابل توجهی از بودجه بهداشتی کشور را به خود اختصاص می دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خود ارضایی و استفاده از آب سرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٥

 

شستن اندام بدن به خصوص اعضای تناسلی با آب سرد، برای خنثی نمودن تحریکات جنسی موثر است. هر وقت افکار جنسی به ذهن نوجوان آمد و تحریک شد، اگر می‌تواند باآب سرد دوش بگیرد و یا اعضای تناسلی‌اش را با آب سرد بشوید تا شهوتش تعدیل گردد. البته این کار در صورتی توصیه می‌شود که موجب بیماری و عوارض نفی در فرد نشود. سیلوانوس استال می‌گوید:

اگر به واسطه تخیل جنسی یا محرکات دیگر، خون بسیار در اعضای تناسلی جریان پیدا کند و باعث تحریکات شهوانی و جنسی گردد، نباید نگران شد و به دکتر مراجعه نموده، بلکه راه درمان آن، این است که برنامه زندگی خود را دگرگون کنید و کاری بکنید تا خود در اعضای مختلف بدن جریان پیدا کند و در یک جا متمرکز نشود و کاری بکنید تا همه دستگاه‌های بدن بتوانند تعادل طبیعی خودیش را داشته باشند و برای این منظور می‌توانید اعضای تناسلی و جنسی خود را در هر روز چند بار با آب سرد شستشو دهید و از این طریق قوه خیال و فکر خود را از توجه به شهوات باز گردانیده، ابعث آرامش اعضای بدن خود شوید.

  نظرات ()
یافته های سلامت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

 

سردردهای میگرنی به سادگی قابل کنترل است  
یک متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: با توجه به این که برخی از داروهای میگرن با داروی تپش قلب و صرع یکی است، برخی از افراد به تصور این که دارویی اشتباهی برایشان تجویز شده از مصرف دارو خودداری می کنند که این به تشدید علایم سردرد کمک می کند.  
دکتر مهدی وحید دستجردی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که بیش از 90 درصد علل ابتلا به میگرن را سابقه خانوادگی تشکیل می دهد در خصوص علل تشدید کننده میگرن گفت: بسیاری از سردردهای میگرنی به علل متفاوتی از جمله پرخوابی، کم خوابی، نورآفتاب، وزش باد، استرس روحی و استفاده از مواد نگهدارنده در غذاها بستگی دارد که به سادگی قابل کنترل است.  
وی با اشاره به تصور غلطی که بسیاری از سردردها را افراد به سینوزیت نسبت می دهند، گفت: سینوزیت حاد، درد دارد ولی سینوزیت مزمن درد ندارد بنابراین بسیاری از سردردهایی که به علت وزش باد ایجاد می شود، میگرن است.  
دکتر وحید دستجردی با تاکید بر این که از ابتلا به میگرن نمی توان پیشگیری کرد ولی کنترل آن بسیار ساده است، گفت: میگرن به صورت سردرد ضربان دار نمایان می شود که اغلب در سنین 13-14 سالگی ایجاد می شود.وی در پایان افزود: میگرن با نوار مغزی قابل تشخیص است ولی هر سردرد جدیدی باید پیگیری شود.  

گیاه خارمریم، ضدآفتاب طبیعی!  
سیلی مارین موجود در عصاره خار مریم که یکی از نادرترین مواد گیاهی در شکل خوراکی است، دارای خواص محافظتی نوری علیه آفتاب سوختگی، سرطان پوست غیرملانومایی و مهار ایمنی است که به دلیل سادگی مصرف، ارزان و در دسترس بودن می تواند جاگزین مناسبی برای بسیاری از فرآورده های موضعی ضد آفتاب باشد.  

به گزارش ایسنا، با توجه به آسیب های پوستی ناشی از پرتوی فرا بنفش خورشید و نیاز به مواد محافظ در مقابل اثرات سو» این اشعه،  در این مطالعه اثرات استعمال خوراکی سیلی مارین در جلوگیری از اثرات سو» پرتوی فرابنفش با استفاده از یافته های هیستوپاتولوژیک و بررسی علایم بالینی توسط شمسعلی رضا زاده، استادیار گروه فارماکوگنوزی و داروسازی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی مورد ارزیابی قرار گرفته است.  

 در این مطالعه دو گروه 30 تایی خوکچه هندی آلبینوانتخاب شدند. در گروه آزمایش، 20 روز قبل از تابش پرتوی فرابنفش و نیز در حین تابش، سیلی مارین با دوز 50 میلی گرم بر کیلوگرم و به طریق گاواژ به حیوانات خورانده شد و گروه شاهد، فقط آب مقطر دریافت کرد. سپس هر دو گروه، در معرض اشعه فرابنفش با دوز 180 میلی ژول بر سانتی متر مربع قرار گرفتند. در پایان، علایم بالینی ثبت و از پوست نواحی اشعه دیده، نمونه برداری شده و تحت بررسی هیستوپاتولوژیک قرار گرفت.  

 یافته های بررسی های بالینی و هیستوپاتولوژیک نشان دادند که استعمال خوراکی سیلی مارین دارای اثرات محافظتی در مقابل اثرات سو» پرتوی فرابنفش بر روی پوست خوکچه هندی می باشد.   نتایج حاصل از این مطالعه می تواند مشوق معرفی و استفاده از این ماده گیاهی برای تولید محصولات خوراکی محافظ در مقابل اشعه آفتاب باشد، زیرا هیچ کرم ضدآفتابی قادر به محافظت کامل پوست در مقابل تمام طیف های اشعهUV نیست.  

تزریق هورمون رشد تا 4 سالگی برای کودکان کوتاه قد الزامی است  
یک فوق تخصص غدد اطفال گفت: تزریق هورمون رشد برای کودکانی که از نوزادی تا سن 4 سالگی وزن و قد مناسبی ندارند، توسط پزشک معالج الزامی است.  
    دکتر فرزانه روحانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: نوزادانی که وزن و قد کوتاهی در هنگام تولد دارند در صورتی که تا 4 سالگی به نمودار وزن و قد مطلوب نرسند باید با مراجعه به متخصص غدد و متابولیسم، نسبت به بررسی هورمون های رشد خود از طریق تزریق هورمون رشد اقدام کنند.  وی گفت: تزریق هورمون رشد باید با صلاحدید پزشک غدد و متابولیسم هر شب و به مدت چندین سال انجام شود.  روحانی افزود: بدلیل آنکه سرعت رشد طبیعی قد تدریجی و به مدت 5 تا 7 سانتی متر در سال است لذا والدین کودکان کوتاه قد باید سه ماه بعد از تزریق، شاهد افزایش تدریجی قد کودکان خود باشند.  این پزشک فوق تخصص غدد متابولیسم گفت:  تازمانی که صفحات رشد استخوانی باز باشند، می توان شاهد افزایش قد در فرد بیمار بود. 

بی خوابی از شایع ترین مشکلات مبتلایان به سرطان پستان 
بی خوابی از شایع ترین اختلالات بدنی سه چهارم زنان مبتلا به سرطان پستان است که در مواردی تهدیدکننده حیات و باعث شکست در درمان و ایجاد کننده بسیاری از مشکلات روحی و روانی می شود.   به گزارش ایسنا ، این پژوهش به شیوه مروری و با بررسی متون و مقالات انتشار یافته و جستجوی پیشرفته اینترنتی توسط فاطمه بهرام نژاد، کارشناس ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردآوری شده است.  

 یافته های این پژوهش حاکی است عارضه بی خوابی در 30 تا50 درصد مبتلایان به انواع سرطان دیده می شود و از میان همه سرطان ها، سرطان پستان با 61 درصد بالاترین درصد اختلال بی خوابی را به خود اختصاص می دهد.  
از دلایل موثر در بی خوابی می توان به جنسیت، بهداشت ضعیف خواب، تغذیه نامناسب، درگیری های روحی، سو» مصرف مواد و الکل، سبک زندگی نامناسب، خروپف کردن، داشتن بیماری های زمینه یی، مصرف برخی از داروها و استعمال سیگار اشاره کرد.  

 بر اساس این پژوهش زنان مبتلا به سرطان پستان حداقل دو عامل مهم و اصلی یعنی جنسیت و بیماری خود را به همراه دارند.   داشتن اختلال بی خوابی باعث عوارضی همچون کاهش سیستم ایمنی، شکست یا عدم پذیرش درمان، دیر التیام یافتن زخم ها، اختلالات روحی همچون افسردگی، پرخاشگری، نا امیدی، خستگی، تحریک پذیری، کاهش فعالیت های اجتماعی، پایین آمدن آستانه تحمل فرد و سو» مصرف مواد و الکل می شود.   در مواردی، بی خوابی تهدید کننده اصلی زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان است که پرستاران می توانند با اصلاح سبک زندگی این افراد، اصلاح تغذیه و استفاده از روش های غیر دارویی به پیشگیری و درمان این اختلال کمک کنند. این پژوهش در فصلنامه بیماری های پستان به چاپ رسیده است.

 

  نظرات ()
روانشناسی نوجوانی(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

 یکی از دوره های حساس که نقش بسیاری در سرنوشت افراد ایفا می کند، سنین پس از کودکی یعنی شروع نوجوانی است. این دوره که حدفاصل کودکی و بزرگسالی قرار دارد بنا به تحولاتی که در جسم و روان نوجوان روی می دهد دارای اهمیت است. مدت این دوره در جوامع و در سطح گوناگون اقتصادی - اجتماعی یک جامعه متغیر است و حتی طول آن نیز در یک جامعه و در بین خانواده های مختلف ممکن است در نوسان باشد.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یافته های سلامت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

 

غذاهای سرخ کرده و برگرها، آسم را تشدید می کنند  
محققان در یک پژوهش جدید هشدار دادند: غذاهای سرخ کرده و برگرها نه تنها برای چاقی دور کمر مضر هستند، بلکه حتی می توانند آسم را تشدید کنند.  
به گزارش ایسنا، محققان دریافته اند; بیماران مبتلا به آسم وقتی از غذاهای پرچرب مصرف می کنند، بلافاصله میزان التهاب در مجاری تنفسی آنها افزایش می یابد و تاثیر روش های درمانی روی آنها نسبت به کسانی که غذاهای کم چرب می خورند، کاهش پیدا می کند.   به گفته متخصصان; این پژوهش، یافته های قبلی مبنی بر تاثیر عوامل محیط زیستی از جمله رژیم غذایی در ابتلا و تشدید آسم را تایید می کند.   آمارها نشان می دهد که در سال های اخیر نرخ ابتلا به آسم در کشورهای غربی که رژیم غذایی پرچرب بسیار متداول است به میزان قابل توجهی افزایش داشته است.   به گزارش لایدساینس، آسم اختلالی است که در آن بروز التهاب در مجاری هوایی می تواند منجر به تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه های ممتد  شود. علائم این بیماری در اثر محرک های متنوع و مختلف شامل آلاینده های هوایی، سیگار و مواد آلرژی زا مثل گرده گل یا مدفوع حیوانات تشدید می شود.   بررسی ها نشان داد: بیماران آسمی که برگر می خورند بیشتر دارای سلول های ایمنی موسوم به نوتروفیل ها هستند و این سلول ها سبب بروز التهاب می شوند.  

کنترل افزایش وزن شیرخوار بهترین راه کافی بودن شیرمادر برای نوزاد است  
یک متخصص نوزادان، شنیدن صدای شیرخوردن نوزاد، امتداد سر و بدن نوزاد و تماس نزدیک مادر با بدن نوزاد را از مولفه های یک شیردهی صحیح عنوان کرد.  
دکتر وحید قبادی دانا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با  ایسنا ، با بیان اینکه همه مادران این امکان را دارند که به نوزادان خود شیر دهند، اظهار داشت: شیردهی نیاز به مهارت های خاصی دارد که شنیدن صدای شیرخوردن نوزاد، امتداد سر و بدن نوزاد و تماس نزدیک مادر با بدن نوزاد از مولفه های یک شیردهی صحیح است.   دکتر قبادی کنترل افزایش وزن شیرخوار را بهترین راه برای اطمینان از کافی بودن شیر مادر عنوان کرد و گفت: کنترل افزایش وزن شیرخوار با مراجعه به پزشکی یا مراکز بهداشتی و پایش منظم رشد بهترین راه است.   این متخصص نوزادان با اشاره به نیاز مصرف دارو در دوره شیردهی گفت: هر دارویی که مادر مصرف می کند به مقدار 1 تا 2 درصد وارد شیر مادر می شود اما مصرف بیشتر داروها عارضه ای برای شیرخوار به دنبال ندارد. مصرف داروهایی مانند استامینوفن، مسکن های ساده، داروهای ضدسرماخوردگی و آنتی هیستامین ها به مقدار معمولی و مدت کوتاه و اغلب آنتی بیوتیک ها مانعی برای شیردادن نیستند. با این حال لازم است، قبل از مصرف آنتی بیوتیک ها، مادر با پزشک معالج خود مشورت کند.  

 

دکتر قبادی اظهار داشت: بینی نوزاد بسیار ظریف و دارای سوراخ های باریک است که با کوچکترین تغییر در دما و جریان هوا، دیوارهای مخاط بینی متورم شده و راه عبور هوا را می بندد. در این صورت نوزاد به راحتی نمی تواند نفس بکشد در نتیجه دچار خشکی دهان شده و به علت ترشحات پشت حلق، نوزاد حالت عق زدن پیدا می کند در این حالت است که نمی تواند به راحتی شیر بخورد و از طریق دهان نفس می کشد.   وی در پایان خاطرنشان کرد: در این حالت با چکاندن قطره (کلروسدیم 65 درصد) و پس از تمیز کردن بینی با مکنده بینی، می توان راه عبور هوا را باز نگه داشت. همچنین با مرطوب کردن هوای اتاق از طریق دستگاه بخور می توان به رفع این مشکل کمک کرد.  

 

  نظرات ()
یافته های سلامت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

کلسترول خوب، همیشه خوب نیست
محققان در یک پژوهش جدید به این نتیجه رسیده اند که کلسترول خوب ممکن است همیشه برای سلامتی مفید نباشد.
همه ما ممکن است اخباری درباره اهمیت افزایش کلسترول خوب در بدن و درعین حال کاهش کلسترول بد برای حفظ سلامتی شنیده باشیم. اما یک تحقیق جدید نشان داده است که برای گروهی از بیماران این رابطه همیشه صدق نمی کند و گاهی کلسترول خوب هم ممکن است برای آنها مضر باشد.
کورستی پروفسور پاتولوژی دانشگاه روچستر در این باره متذکر شد: برای برخی از بیماران، کلسترول خوب می تواند خطرناک باشد.
به گزارش سایت هلت دی نیوز، این محقق تاکید کرد: مطالعات ما نشان داده است که در برخی از بیماران کلسترول خوب سبب ابتلا به مشکلات عروق کرونری مثل درد سینه، حمله قلبی و حتی مرگ می شود.
محققان خاطرنشان کردند که انجام مطالعات بیشتر در این زمینه ادامه خواهد داشت.
بر اساس این گزارش،  کلسترول ماده ای نرم و شبیه چربی است که در خون و سلول های بدن وجود دارد.کلسترول به همراه پروتئین ماده لیپوپروتئین را تشکیل می دهند که فشردگی آن کلسترول بد نام دارد. مقدار زیاد از حد کلسترول بد در دیوارهای عروق رسوب کرده و سبب افزایش انباشتگی پلاک ها می شود و خطر بروز بیماری و حمله قلبی را می افزاید.
از سوی دیگر، کلسترول خوب یا مفید خطر مرض و حمله قلبی را کاهش می دهد و با وجود آن کلسترول مازاد کبد برگشته و از بدن دفع می شود. اصولا رسوب چربی در رگ قلبی از دوران طفولیت آغاز می شود. بررسی های انجام شده نشان می دهد که خوردن غذاهای چرب و فرآورده های حیوانی حتی در کودک دو ساله هم منجر به رسوب چربی در جداره رگ ها خواهد شد.


 
پس از ورزش چه بخوریم؟
بر  اساس یک تحقیق صورت گرفته، مشخص شد که ورزشکاران به ویژه افرادی که برای تناسب اندام به مراکز ورزشی مراجعه می کنند، پس از مدتی فعالیت خود را ترک می کنند; چرا که هیچ گونه تغییری در روند متناسب وزن و اندام خود نمی بینند.علت اصلی این امر، تنها می تواند به یک دلیل باشد. پس از انجام تمرینات ورزشی، غذاهایی را مصرف می کنند که انرژی فراوان دارد.
به گزارش ایسنا، بر اساس تحقیقات و پژوهش های انجام شده، 60 درصد و حتی بیشتر از این میزان از کالری هایی که در بدن شما وجود دارد در اصل مربوط به مصرف مواد غذایی پس از انجام فعالیت های ورزشی است.
برای داشتن یک وزن مناسب و رسیدن به یک وزن متعادل پس از انجام ورزش، بهتر است از مواد غذایی مناسب و کم کالری و دارای فیبر فراوان استفاده شود. مواد غذایی مصرفی پس از انجام ورزش نباید دارای کالری و پروتئین فراوان باشد.
بر این اساس، استفاده از سالادها و سوپ های کم کالری بهترین مواد غذایی برای افراد ورزشکار و خواهان تناسب وزن محسوب می شوند.استفاده از محصولات لبنی نه تنها باعث افزایش وزن نمی شود، بلکه به شما احساس خوشایندی پس از انجام ورزش می دهد.
سالاد عدس و گندم سیاه به همراه هویج و کاهو می تواند یک غذای مقوی پس از انجام فعالیت های ورزشی باشد. اگر به این سالاد کمی آب لیموی تازه و روغن زیتون هم اضافه کنید، برای تناسب اندام بسیار مناسب است. در برخی مواد هم می توان به جای کاهو از اسفناج استفاده کرد.
ماده غذایی دیگری که پرفیبر و منبعی از پروتئین است، سالاد لوبیا و کدو تنبل است که فرد ورزشکار برای تناسب اندام خود می تواند آن را مصرف کند.
سالاد لوبیای چشم بلبلی همراه با فلفل سیاه و سوپ سیب زمینی شیرین هم به دلیل دارا بودن مقادیر فراوان کربوهیدرات و پروتئین و آهن پس از انجام ورزش می تواند مواد مورد نیاز بدن فرد را تامین کند. با این حال، مصرف تمامی مواد غذایی حتی موادی که کم کالری و پروتئین هستند، هم باید بر روی اصول صورت بگیرد; چرا که باعث تغییر در وزن و ایجاد آلرژی ها و بیماری های مختلف می شود.

 

غذاهای فرآوری شده باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شوند
یک متخصص تغذیه اظهار کرد: سو» تغذیه و پرخوری و استفاده از غذاهای فرآوری شده از عوامل کاهش دهنده سیستم ایمنی بدن هستند.
دکتر فرشته علائی در گفت وگو با ایسنا، گفت: کاهش مصرف چربی های اشباع شده و افزایش مصرف اسیدهای چرب غیراشباع، استفاده به جا و به اندازه از فیبرهای محلول و نامحلول، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها سیستم دفاعی بدن را در برابر آلرژی های فصلی تقویت می کنند.
وی افزود: سو» تغذیه، پرخوری، استفاده زیاد از غذاهای فرآوری شده و کنسروی از عوامل کاهش دهنده سیستم ایمنی محسوب می شود. همچنین افرادی که بیشتر دچار آلرژی فصلی می شوند، از روغن ذرت و آفتابگردان که حاوی امگا 6 هستند، کمتر مصرف کنند. وی در ادامه تاکید کرد: روغن هایی که حاوی امگا 6 هستند به دلیل این که سریع اکسیده می شوند و رادیکال های آزاد به وجود می آورند، سلول های دفاعی بدن را مورد حمله قرار می دهند. این متخصص تغذیه در ادامه یادآوری کرد: افرادی که با استفاده از غذاهای فرآوری شده و کنسروی دچار آلرژی فصلی می شوند باید روغن های ماهی و دانه کتان که حاوی امگا 3 هستند را بیشتر مصرف کنند.همچنین استفاده به جا و مناسب از آبزیان علاوه بر افزایش دریافت اسیدهای چرب امگا 3 به تامین مواد معدنی نظیر ید و روی نیز کمک می  کند. 

  نظرات ()
هوش هیجانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

امروزه روانشناسان علاوه بر توجهی که به تفاوت افراد از لحاظ هوش علمی دارند، هوش هیجانی را نیز به عنوان یک تفاوت عمده بین شخصیت‌های مختلف قلمداد می‌کنند. بطوری که افراد مختلف ممکن است از لحاظ میزان بهره هوشی عاطفی متفاوت از یکدیگر باشند و این تفاوت به شیوه‌های گوناگون در زندگی آنها نمود پیدا کند. کارکردها و عملکردهای افراد به دلیل داشتن درجه هوش هیجانی متفاوت بوده و کل زندگی آنها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دردسرهاى نبوغ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

بیشتر ما فکر مى کنیم که داشتن نعمت یک فرزند نابغه مشکلات بچه دارى را براى والدین کمتر مى کند و مى توانیم راحت تر با او روبرو شویم، اما واقعیت چیز دیگرى است.
کودکان نابغه و با استعداد در طول دوران طفولیت و رشد خود علاوه بر داشتن استرسهاى معمولى یک سرى مشکلات پیچیده و معماهاى غیر قابل حل نیز دارند که باعث تشدید فشارهاى روحى و روانى و استرسهاى آنها مى شود. براى این کودکان پذیرش وجود محدودیت، در عین استعداد سرشارشان بسیار مشکل است. تطبیق نبوغ و استعداد سرشار با این چنین محدودیتهایى باعث بروز مشکلاتى براى این کودکان مى شود. کودکان نابغه ممکن است متوجه این نکته بشوند...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آسیب شناسی اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

     هدف از ارائه این مقاله، بالا بردن میزان آگاهی شهروندان به طور منسجم تر و علمی تر در رابطه با اعتیاد، اثرات آن و نحوه درمان آن است؛ چرا که بر پایه تحقیقات متعددی که صورت گرفته میان افزایش آگاهی و اطلاعات مردم نسبت به این پدیده و ممانعت از مصرف آن و همین طور شرکت فعالانه در فرآیند درمان رابطه مثبت وجود دارد. علاوه بر آن بر پایه نتایج آماری پژوهش های صورت گرفته مشخص شده است


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مسائل اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

اعتیاد دارای پدیده ایست که دارای چند علت است:

ü      علل زیستی ، علل فردی و بنیاد فردی ، علل اجتماعی

ü      علل فردی : شامل خصوصیات شخصیتی و روانی است

ü      علل میان فردی : شامل خانواده مدرسه و دوستان است

üعلل اجتماعی :  شامل شرایط محیط اجتماع مانند محله زندگی و چگونگی در دست داشتن مواد مخدر است .ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه ارتباط برقرار کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

یکی از مقوله‌های چالش برانگیز در دنیای مدرن چگونگی ارتباط با مردمانی است که هر روز با آنان مواجه هستیم. این معضل شاید در دهه‌های گذشته به اندازه امروز چندان بحث برانگیز نبوده است چه آنکه جهان کهن با خود رسم‌ها و هنجارهایی به همراه داشت که ارتباط نیز جزء لاینفک آن محسوب می‌شد. اما اینک دنیای صنعتی و تراکم و انبوه اعمال روزانه این امکان را به سهولت ایجاد نمی‌کند. در نتیجه چگونه ارتباط برقرار کردن یکی از دشوارترین فرایندهای ارتباطی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دینداران، سالم‌ترند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

گزارش نشست سلامت و معنویت

آیا شما فکر می‌کنید افرادی که مذهبی‌ترند یا اخلاق بهتری دارند یا به مسائل معنوی و عرفانی بیشتر توجه دارند، کمتر بیمار می‌شوند؟ مثلاً کمتر سکته می‌کنند یا اگر سرطان بگیرند، بهتر درمان می‌شوند یا اصولاً طول عمرشان بیشتر از بقیه افراد است؟ فکر می‌کنید دعا چگونه می‌تواند در بهبود بیماری موثر باشد؟ آیا به رابطه بین توکل، صله رحم، راستگویی، نماز خواندن و آرامش روانی فکر کرده‌اید؟...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ده اشتباه والدین تازه بچه دار شده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

پدر و مادر شدن دشوارترین کارى است که عاشقانه انتخاب مى کنید. براى آنکه نخستین ماهها را لذت بخش تر کنید، راهنماى ده قسمتى ما را مطالعه و به آن عمل کنید.
باور نکنید
در نخستین هفته هاى تولد نوزاد، از هر کسى که دم دستتان مى رسد سؤال مى کنید حتى اگر شما هم نپرسید خودشان توصیه ها و نصایحى درباره نوزاد و تر و خشک کردن آن برایتان دارند. یکى از آشنایان پیشنهاد مى کند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایدز نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

معنای این کلمات، نشانگان نقص ایمنی اکتسابی به زبان انگلیسی است ،ایدز بیماریی است که توسط یک ویروس به نام اچ-ای-وی منتقل می شود،این ویروس با ورود به بدن،باعث خراب شدن سلول های دفاعی بدن انسان و کاهش تدریجی قدرت ایمنی بدن می شود.از زمان عفونت اولیه با ویروس اچ-ای-وی تا بروز بیماری ایدز،چند سال طول می کشد،این زمان در افراد مختلف ثابت نیست،اما در بیشتر افراد ،حدود 10 تا 12 سال بعد از ورود ویروس به بدن است.بیماری ایدزمراحل پایانی اچ-ای-وی است،زمانی که قدرت ایمنی بدن به حدی ضعیف می شود که ابتلا به انواع عفونت ها و سرطان ها موجب مرگ می گردد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بیان عشق نهفته به توصیه مشاوران! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

راه های ساده ای وجود  دارد که شما می توانید بوسیله آن عشق خود را به همسرتان ابراز کنید. یکی از این راه ها این است که یک یادداشت عاشقانه بنویسید و آن را در جایی پنهان کنید تا همسرتان آن را پیدا کند.


برای نوشتن یادداشت عاشقانه تان وقت بگذارید و آن را در یک جای خاص که می دانید مورد علاقه همسرتان است پنهان کنید و منتظر پاسخ عاشقانه همسرتان باشید.


اهمیت نوشتن یادداشت های عاشقانه


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عادتهایی که باعث سردی روابط زناشویی می‌شود! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

برای آنکه زندگی زناشویی‌تان به خوبی پیش رود، بی‌خود به‌دنبال شگردهای معجزه‌آسا نباشید.

در عوض، می‌توانید از برخی از تله‌هایی که احتمال دارد در درازمدت رشته‌های پیوند‌دهنده بین شما را سست و ضعیف کند، دوری کنید. در اینجا راهنمایی کوچکی در مورد عادات بدی که کاملا باید کنار بگذارید ارائه می‌دهیم!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اختلال شخصیت مرزی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱


بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در«مرزی بین نودوز و پسیکوز» قرار دارند و با بی‌ثباتی فوق‌العاده عاطفه خلق و رفتار و احساس پوچی مشخص می‌شوند. در واقع هیچ ویژگی بصورت دائمی در فرد دیده نمی‌شود. یک مرزی ممکن است در یک موقعیت ، فردی را به عنوان «دوست داشتنی‌ترین و مهم‌ترین » در نظر بگیرد و در موقعیت دیگر به عنوان «بی‌رحم‌ترین و استثمار کننده‌ترین» شخص تشخیص دهد. «نقطه تعادلی در زندگی آنها وجود ندارد».


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar