مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
قوانین کلی درمورد نحوه رفتار با خانواده همسر! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

یکی از سخت ترین رابطه هایی که ما برقرار می کنیم، با خانواده شوهر است. 

وقتی ما ازدواج می کنیم، اکثر ما توجه نمی کنیم که با یک خانواده دیگر وصلت کرده ایم. ممکن است این خانواده رسم و رسوم، رفتارها، و عادتهایی برخلاف ما داشته باشند. زمانی که این اختلاف نظرها یا اختلاف در زمینه رسم و رسوم و غیره وارد خانواده شما شد، کشمکش و درگیری شروع می شود. بنابراین چقدر درگیری قابل تحمل و پذیرفتنی است؟ این موضوع بستگی به افرادی دارد که وارد بحث می شوند. بنابراین یک قاعده کلی درمورد خانواده شوهر این است که از احساساتتان به عنوان یک راهنما کمک بگیرید...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مدیریت و برنامه‌ریزی کاربردی در جلسه کنکور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

 در زیر به نکاتی کلیدی که در جلسه کنکور به شما کمک می‌کند تا در آرامش امتحان دهید اشاره می‌شود:

1- سؤالات را به همان ترتیبی که در دفترچه آمده، پاسخ دهید زیرا ترتیب سؤالات در آزمون، امری حساب شده و دقیق است. بسیاری از شرکت‌کنندگان برای اینکه وقت کم نیاورند، ترتیب پاسخگویی به سؤالات را عوض می‌کنند. این مسئله علاوه بر آنکه ممکن است باعث به‌هم‌ریختگی ذهنی شما شود، موجب افزایش درصد خطا نیز می‌شود. مثلا ممکن است با جا به جا زدن یک جواب، تعداد زیادی از سؤالات را اشتباه پاسخ دهید و همین امر سبب افزایش درصد‌های منفی شما شود.

2- گاهی اوقات یک یا 2 سؤال از یک درس، در صفحه دیگری قرار می‌گیرد. با دقت، به بررسی همه صفحات بپردازید تا خدای ناکرده سؤالی از چشمتان دور نماند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
9 راه‌حل برای افزایش حافظه کوتاه‌مدت نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

گروهی از والدین معتقدند فرزندانشان بی‌توجه هستند یا نمی‌توانند مسائل را به خاطر بسپارند.

 در زیر 9 راهکار برای تقویت حافظه آمده است که می‌تواند در‌ این زمینه به شما کمک کند...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه به آرامش برسیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

 آرامش بیشترین تأثیر را در سلامت جسمانی و جلوگیری از بروز سکته‌های ناگهانی دارد

در بسیاری از مواقع افراد تصور می‌کنند تنها با حفظ یک رژیم غذایی متعادل و رعایت مواردی که پزشکان به آن توصیه می‌کنند می‌توان به طول عمر زیاد و سلامت زیستن کاملا امیدوار بود. اما این دسته از افراد از این مسئله غافل هستند که انسان موجودی است دووجهی؛ یک وجهش دارای جسم و وجه دیگرش دارای روح و روان است.

از قدیم نیز گفته‌اند که عقل سالم در بدن سالم است. به واقع اگر افراد به مسائل روحی و روانی خود توجه نکنند بسیار امکان دارد وجود استرس و اضطراب و عدم‌تعادل روحی در آنها به بروز بیماری‌های وخیم جسمانی بینجامد.

استرس و اضطراب تأثیرات مخربی دارند که ممکن است احتمال بروز عوارض قلبی و سکته قلبی را در افرا د تشدید کنند.

اما چگونه می‌توان به نعمت بزرگ آرامش دست یافت؟ آیا صرف استفاده از قرص‌های مسکن و آرامش بخش می‌تواند برایمان آرامش به ارمغان آورد؟ یا اینکه راه‌های بهتر و طبیعی‌تر و بدون عوارضی نیز جهت دستیابی به آرامش وجود دارد؟

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند افراد به هنگام عصبانیت به پیاده‌روی تند بپردازند که این مسئله می‌تواند در کاهش استرس و اضطراب در افراد مؤثر باشد.

فعالیت ورزشی، به‌ویژه پیاده‌روی شیوه فوق‌العاده مؤثری برای برطرف کردن فشار روحی است.

امروزه میلیون‌ها نفر از مردم  جهان برای مقابله با ناراحتی‌ها و فشارهای روحی روزمره، بعد از کار روزانه خود به فعالیت‌های جسمانی مانند نرمش کردن، دویدن در پارک، دوچرخه سواری با دوستان، پیاده روی و غیره می‌پردازند و از این فعالیت‌ها لذت می‌برند.

پیاده‌روی، بهترین و ارزان‌ترین راه برای کنترل فشار روحی است. پیاده‌روی، صرف‌نظر از سرعت گام‌ها، به‌طور طبیعی میزان استرس را کم می‌کند. فعالیت‌های ورزشی مناسب، به‌طور قابل توجهی در مقابله با استرس نقش دارند.

دوش آب سرد نیز از دیگر راه‌های مقابله با فشارهای روحی و روانی است. سرگرم کردن خود به کار یا مطالعه نیز می‌تواند در شرایط خاص به  آرامش افراد کمک کند؛ البته ایجاد احساس آرامش تنها به این عوامل بستگی ندارد و بیشتر به‌خود فرد و خواست وی برای رسیدن به آرامش و تمرینات روحی و روانی که وی برای رسیدن به این مقصود انجام می‌دهد، وابسته است.

 

  نظرات ()
چگونه از شکست های خود در زندگی درس بگیریم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

 هنگامی که انسان موفق بر زمین می افتد، فورا بر میخیزد، از شکست خود درس می گیرد، ضربه را از یاد می برد و به سمت جایگاهی بلندتر حرکت می کند. اگر زندگی مشاهیر بزرگ دنیا را از نظر بگذرانید، متوجه می شوید کسانی که به موقعیت های بزرگ دست یافته اند، زیر فشار ضربات شکست استخوانی خرد کرده اند. هر که در این حد از موقعیت قرار گرفته باشد، با مخالفت ها، ناامیدی ها، موانع و بدبیاری های فراوانی رو در رو بوده است.
    شرح احوال و ماجرای زندگی انسان های بزرگ را به قلم خود آنها بخوانید تا بار دیگر دریابید که چگونه هر یک از این افراد ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دلایل مدگرایی در نوجوانان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

    نوجوان در گذشته به لباس، اهمیت چندانی نمی داد، کافی بود پوشاکی مناسب بر تن داشته باشد؛ ولی امروز نوع لباس، رنگ، طرز دوخت و حتی دکمه های آن مورد توجه وی قرار دارد. امروزه، کوتاه و بلند کردن موها، مدل دادن و دیگر آراستن ها، جزو ضروریات و تقریبا بخش اعظم زندگی دختران و پسران شده است یا پسرها که قبلابا ماشین نمره چهار، سر خود را اصلاح می کردند، ولی حالادیگر هزینه کوتاه کردن یا آرایش موی سر یک نوجوان پسر، سر به فلک می زند! بنابراین مشاهده می کنیم همه چیز، دستخوش تغییر و تحول شده است.
    ولی توجه به مد و اهمیت دادن به لباس و آرایش از ویژگی های رفتاری مهم این دوره (نوجوانی) به شمار می آید...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیشه و مت ­آمفتامین (10) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

** درمان اعتیاد به شیشه

در حال حاضر موثرترین درمان برای معتادان به شیشه، درمان شناختی­رفتاری است. در این روش هدف آنست که به بیماری کمک شود تا به اصلاح نحوه تفکر، انتظارات و رفتارهای خود بپردازد و در عین حال مهارت­های مقابله با فشار روانی در زندگی را در خود تقویت کند. اگر چه درمان دارویی اختصاص برای اعتیاد به شیشه وجود ندارد، استفاده از داروهای ضد افسردگی در درمان علایم افسردگی افرادی که اخیراً مصرف این ماده را کنار گذاشته­اند، مفید است. هیجان­های شدید زندگی و احساس وحشت را می­توان با قرار دادن فرد در محیط آرام و استفاده از داروهای ضداضطراب کنترل کرد. در مواردی که در فرد علایم جنون و روان­پریشی مشاهده می­گردد، استفاده از داروهای ضد جنون توصیه می­گردد....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کودکانی که خواب کم تری دارند، مشکلات رفتاری بیشتری‌ از خود نشان می دهند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

 نتایج یک تحقیق نشان می دهد که مشکلات و اختلالات خواب در کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم با رفتارهای‌ چالش برانگیز روزانه در ارتباط است.

محققان کانادایی و امریکایی ۱۰۵۸ بیمار ۲ تا ۱۸ سال مبتلا به اوتیسم را مورد بررسی قرار دادند.

والدین این بیماران فرمی را در خصوص عادات خواب و رفتارهای‌ روزانه آن ها پر کردند. و با تجزیه و تحلیل این اطلاعات به نوعی ارتباط میان اختلالات خواب و مشکلات رفتاری روزانه به خصوص مشکلات عاطفی‌ و استرس پی‌ بردند.

کودکانی که خواب کم تری دارند، مشکلات رفتاری بیشتری‌ از خود نشان می دهند. و کودکانی‌ هم که دچار ناهنجاری های خواب شامل کابوس، وحشت های شبانه و خواب گردی هستند، مشکلات رفتاری بیشتری‌ از خود نشان می دهند.

این کشف جدید محققان می تواند راه های درمانی‌ مؤثرتری را سر راه درمان بیماری اوتیسم قرار دهد.

 

  نظرات ()
مراقبت از همسر آلزایمری می تواند علائم زوال عقل را کاهش دهد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

 پژوهشگران آمریکایی در بررسیهای خود نشان دادند که خطر بروز زوال عقل در سالمندانی که همسر مبتلا به آلزایمر دارند افزایش می یابد.

محققان دانشگاه ایالت یوتاه با بررسی زوجهای سالمند به این نتایج دست یافتند. در این تحقیقات، این دانشمندان به مدت ۱۲ سال هزار و ۲۲۱ زوج بالای ۶۵ را مورد بررسی قرار دادند.

در آغاز بررسیها هیچیک از زوجها از آلزایمر رنج نمی بردند. در دوره بررسی ۱۲۵ مورد زوال عقل در بین شوهران، ۷۰ مورد در بین همسران و ۳۰ مورد هم در زن و هم در شوهر تشخیص داده شد.

 

این محققان در بررسیهای خود دریافتند که با افزایش سن افراد شرکت کننده در آزمایش، داوطلبانی که همسرشان پیش از این به آلزایمر مبتلا شده بود به طور متوسط ۶ برابر بیشتر از افرادی که همسر سالم داشتند در معرض خطر بروز علائم زوال عقل قرار داشتند به طوری که این خطر برای مردان ۹/۱۱ درصد و برای زنانی که همسر بیمار داشتند ۷/۳ درصد بود.

به گفته این محققان جدای از مسائل اجتماعی- اقتصادی و از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلزایمر بودن، کمک به همسر بیماری که در شرایط نامتعادل حاد قرار دارد بسیار دشوار است و به صرف انرژی و زمان زیادی نیاز دارد.

همچنین استرس ناشی از این مراقبت در همسر سالم اغلب می تواند به افسردگی و نا امیدی منجر شود. به این ترتیب مراقبت از همسر بیمار در دراز مدت می تواند علائم زوال عقل را در زن یا شوهر سالم نشان دهد.

 

  نظرات ()
مهارت همدلی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

این جملات تقریباٌ برای همه ما آشناست یا درجائی شنیده ایم  :  "  مرادرک نمی کند،باهم تفاهم نداریم،حرف مرانمی فهمد،احساس تنهایی می کنم. " یکی ازمهارتهای لازم برای برقراری ارتباط بادیگران ،مهارت همدلی است.

همدلی یعنی دنیا راازدریچه چشم دیگری دیدن،خودراجای دیگران گذاشتن،اینکه دیگری چگونه فکریاادراک میکند،چه احساسی داردومحیطش راچگونه می بیند....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه بعد از‌یک دعوا و مشاجره با همسرتان دوباره می‌توانید او را قبول کنید ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

1 - احساسات خود را با او در میان بگذارید و صبر کنید تا عکس العمل همسرتان را ببینید  . و سعی کنید او را به نحوی متقاعد کنید و حوابی بشنوید تا نشان دهنده‌ی این باشد که احساساتتان را درک کرده است و پشیمان شده است .

2- راههایی بیابید تا بتوانید از طریق عقل و منطق از بروز مشکلاتی که  در حال حاضر با آنها روبرو هستید جلوگیری کنید . و در آینده و با بروز چنین مشکلاتی دیکر رفتار همیشکیتان را بروز ندهید.

3- بعد از حل مشکلاتتان‌یکدیگر را در آغوش بگیرید و به دیگری بگویید که از مشکلاتی که پیش آمده است و از اینکه ناخواسته‌یا خواسته باعث رنجش همسرلتان شده اید عذر خواهی کنید . مطمئن باشید با این کار به ظاهر کوچک بسیاری از مشکلات آینده‌تان را از بین برده اید .

 

4- به همسرتان بگویید که او رفتارهایی که از شما را نمی‌پسند بگوید و شما نیز همین طور رفتارهایی از او را که نمی‌پسندید به او متذکر شوید بدون هیج کونه  دعوا و مشاجره این کار را انجام دهید و با صبوری و بدون هیج کونه پیش داوری به این صحبت‌های گوش دهید و بعد اگر صحبت‌های همسرتان شما را قانع کرد سعی در تغییر رفتارهایتان ایجاد کنید جون مسلما هر انسانی دارای عیب‌های و نقص‌هایی است که می‌تواند دیگری را آذرده حاطر کند و برای اینکه از مصائب آینده‌ی پیشکیری کنید بهتر است خود وهمسرتان به تنهایی حل نمایید تا قبل از اینکه کار به جایی برسد که حرمت‌های بین شما از بین برود .

5-  فردی کینه ای نباشید و سعی کنید صحبت‌هایی گه بین شما و همسرتان رد وبدل شده است را فراموش کنید البته باید از همان ابتدا شرایط را طوری حفط کنید که صحبت و مشاحره شما بیش از حد به اوج نرسد زیرا در این صورت آشنی و بازکشت برای هر دو طرف شما سخت خواهد شد .

  نظرات ()
فرار از منزل نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

امروزه فرار از منزل به عنوان یک آسیب اجتماعی، باعث ایجاد نگرانی در اکثر جوامع به خصوص جوامع در حال پیشرفت شده است. عوامل مختلفی از جمله عوامل اقتصادی، اجتماعی و روانشناختی در بروز این پدیده نقش دارند. دشوارترین دوران حیات انسان از نظر تربیتی دوره نوجوانی است. در این دوره که حدود سنی 18-12 سال را در بر می‌گیرد منطبق با دوره آموزشی راهنمایی و دبیرستان بیشترین مشکلات تربیتی در این دوره رخ می دهد و غالبا در همین دوره است که فرزندان یا راه نادرست را بیش میگیرند و یا در مسیر سعادت گام می نهند. این دوره مرحله انتقال از دوران کودکی به دوران جوانی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بررسی اجمالی نظرات و دیدگاههای موجود در خصوص کارآفرینی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

1- مقدمه

تحولات و دگرگونی نظام اجتماعی ـ اقتصادی عصرحاضر ریشه در در پیشرفت و تغییرات بوجود آمده در علم و تکنولوژی دارد . از این رو تضمین حیات و بقاء کشورها نیازمند نوآوری ، ابداع و خلق محصولات و خدمات جدید می باشد چنین رویدادی میسر نیست مگر توسط افرادی که بتوانند با ایجاد تحول در سازمان ها یا تأسیس شرکتهای نو این امر را محقق سازند از این افراد به عنوان کارآفرین یاد می‌کنند ....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
از اعتیاد زنان تا نابسامانی خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

اعتیاد به مواد مخدر یکی از معضلات اصلی جامعه جهانی است. آمار رو به افزایش مصرف مواد مخدر در دنیای کنونی به گونه‌ای است که یکی از سم‌شناسان معروف دنیا به نام لودوینگ می‌گوید: «اگر غذا را مستثنی کنیم، هیچ ماده‌ای در روی زمین نیست که به اندازه مواد مخدر این چنین آسان وارد زندگی ملت‌ها شده باشد».[1] مطابق گزارشات آماری، مصـرف مـواد مـخدر در ایـران نـیز روندی افزایش دارد و در میان انواع ناهنجاری‌ها، آسیب‌زاترین و گسترده‌ترین معضلات است. اینک پدیده اعتیاد در میان زنان نیز همچون عارضه‌ای فردی، خانوادگی و اجتماعی مطرح می‌باشد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه جدی تر تلقی شویم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

   اگر می خواهید در محل کار همه به شما احترام بگذارند و عقاید و ایده هایتان را بپذیرند، باید اطمینان حاصل کنید که اطرافیانتان شما را جدی تلقی می کنند. می دانید که دست یافتن به چنین موقعیتی نیازمند تلاش بسیار، صداقت و راستی است. در اینجا راهکارهایی به شما پیشنهاد می کنیم که با استفاده از آنها می توانید در کارتان از همه جلو بیفتید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کراک چیست نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس ، سروان" مهدی ارشد" در این مصاحبه گفت : کراک واقعی یکی از مشتقات گیاه کوکا است که از آمریکای جنوبی به کشورهای آمریکای شمالی و اروپا قاچاق می شود و در واقع یک نوعی کوکائین است که بعنوان یکی از مواد مخدر انرژی زا و شادی آور مورد استفاده قرار می گیرد اما کراکی که در کشور ما بدست مصرف کننده ها می رسد در واقع همان هروئین است ، هروئین هم از جوشاندن مرفین با نوعی اسید بدست می آید و سوداگران مرگ در شرایط کاملا غیربهداشتی و غیر استاندارد این مرفین را چندین بار با اسید می جوشانند که حاصلش همین کراکی است که در کشور ما مصرف می شود .رئیس پلیس...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر بازی های رایانه ای بر سلامت کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

    روزی روزگاری بازی های کودکان به هفت سنگ و الک دولک محدود بود. در بهترین شرایط توپ پلاستیکی وجود داشت و فوتبال گل کوچک، اما امروز سیمای بازی های کودکان نیز تغییر کرده است. امروزه دیگر به جای گل کوچک فیفا 2008 بر قلوب بچه ها حکمفرمایی می کند و جای هفت سنگ را مرد عنکبوتی گرفته است. دیگر به جای کودکانی که در کوچه ها دنبال یکدیگر می دویدند، کودکانی را می بینیم که پای رایانه با یک مشت سیم و کلید و نور مشغول نابود کردن و کشتن دشمنان هستند. رایانه وسیله ای است که جای خود را در همه قسمت های زندگی انسان باز کرده است و همچون دیگر ساخته های دست بشر، دو روی مثبت و منفی دارد. یکی از جذابیت های دنیای رایانه که بیشتر از بقیه جنبه ها کودکان و نوجوانان را مجذوب و...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتارهای تغذیه ای کودکان کوچکتر از 3 سال نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

بسیاری از کودکان کوچکترا ز 3 سال که به درمانگاه ها و مطب های آورده می شوند، اگر از نظر رشد ونمو برسی گردند وزن، طول  قد و دور سر آنها کمتر از حالت طبیعی است. در بررس کلینیکی و پاراکلینیکی یافته ای که بیانگر وجود علل عضوی در آنها باشد، دیده نمی شود. درحقیقت این کودکان مبتلا به تأخیر رشد غیر عضوی Nonorganic Failure To Thrive (N.O.F.T.T) می باشند.

آنچه در این کودکان جلب توجه می کند مشکلات رفتارهای تغذیه ای  بین والدین و کودک می باشد وعلت کمبود رشد آنها واکنشهایی است که کودکان برای به دست آوردن مهارتهای طبیعی در برابر پدر و مادر از خود نشان می دهند...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علل گرایش به اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

 

مهم‌ترین هدف و محور اصلی مباحث مقاله حاضر علل گرایش به اعتیاد می باشد، که می توان در سه حیطه فردی، اجتماعی و خانوادگی به آن ها پرداخت.

 

الف. کمبود محبت در خانواده: بسیاری از صاحب نظران در مسئله بزهکاری، کمبود محبت و ضعف عاطفی را ریشه اصلی جرم و انحراف دانسته اند. تحقیقی از غرب درباره بزهکاران نشان داده است که 91 درصد مجرمان در ارتباط با جرم به نحوی دچار مشکل عاطفی بوده اند.29

فرد در خانواده زمانی که نیازهای عاطفی اش برآورده نشود، مجبور می شود دست نیاز به سوی دیگران دراز نماید. در این زمان است که شکارچیان از این موقعیت ها سوء استفاده می کنند و با ارتباط عاطفی دروغین افراد را به سوی انحراف می کشانند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از اعتیاد در خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

یکی از عوامل مؤثر در افزایش آمار طلاق در سال های اخیر اعتیاد است. به منظور افزایش آگاهی خوانندگان عزیز، در گفت و گویی با دکتر بیوک تاجری  (عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی ایران) به بررسی این معضل اجتماعی و راهکارهای مبارزه با آن پرداخته ایم.ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سونای؛ والنتاین آذربایجان- ناصر منظوری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

 

یایین سون ای خیرمن لر ییغیشار. گئجه لر آی چیخار. هئچ زامان آیین باخیشی

یایین سون چاغی کیمین سئودالی اولا بیلمز...

یکی از دلایلی که رسم و رسومات خوب یا بد غربی ها وارد فرهنگ ما می شود عدم شناخت خودمان از پتانسیلهایی است که داریم.آنچه که خود یهترین و با مفهوم ترینش را داریم اما نمی دانیم.هیچکداممان هم گناهی نداریم .واقعا در کدام برنامه تلوزیونی یا کدام نشریه در مورد سونای صبحت شده است. کدام پدر ومادری در این مورد با جوانان و نوجوانان خود صبحت کرده اند ویا به بیان یهتر با این قضیه اشنا هستند؟ قبول داریم که قدرت رسانه غربی و نژاد پرست بیشتر است اما اصلی ترین قدرت آنها جهل ونادانی ما می تواند باشد . ما منکر زیبایی های والنتاین نیستیم وحتی والنتاین را غنیمتی برای مستحکم تر کردن عشق و دوستی می دانیم اما ترحیح می دهیم که در اولویت اول ارانچه داریم استفاده کنیم. شاید بدانید که در اغلب کشورهای دارای تمدن مانند ژاپن روز عشق خاص آن کشور وجود دارد و هر ساله گرامی داشته میشود.

 

در ادامه این مقاله میتوانید با این روز خاص که والنتاین آذربایجان محسوب میشود آشنا شوید. قدم اول آشنایی است .

 

سونای چیست؟

سونای یک رسم دیرینه است. رسمی اسطوره ای و افسانه وار که حتی قبل از ظهور اسلام تا به امروز پاس داشته است. گرچه به مرور زمان کم رنگ تر شده اما هنوز هم حداقل روستاهایی هستند که این رسم را برپا می دارند. همانطور که از اسمش برمیاید باید ربط کاملی به ماه داشته باشد. معمولا اغلب افسانه ها و اسطوره ها در فرهنگ ما آذربایجانی هاو کلا تورک ها به ماه مربوط است. ماه در اسامی، اعیاد، و رسومات ما به طور کامل رخنه کرده و زیبایی افسانه وی به آنها داده است.

سونای شبی از سال است که به اصطلاح به آن اعتدال پاییزی گفته میشود. شبی که روز و شب برابر میشوند و ماه کامل میشود. این شب تقریبا شب آخر تابستان است. البته ممکن است جند روز زودتر یا دیرتر باشد همه اینها بستگی به کامل شدن ماه دارد. اما به هر حال میتوان شب آخر تابستان را سونای نامید که روز عشق در آذربایجان محسوب میشود.

در اصل این شب مشابهات زیادی با جشن برداشت محصول در کشورهای غربی دارد و در روستاها نیز به نوعی برای برداشت محصول استفاده میشود اما همانگونه که در کشور ما معمولا جشنهای باستانی محکوم به فنا شده اند این روزنیز هرساله بیشتر و بیشتر به سوی نابودی رفته است. در روستاها در این شب بازیهای خاصی انجام میشود معمولا جوانان روستا با صدایی خاص که به (آواوا) مشهور است همه را به میدان روستا و برای شروع بازی دعوت میکردند.

 

در این شب خاص ماه و خورشید در زاویه ی 180 درجه قرار گرفته و هنگام غروب دقیقا برروی هم قرار میگیرند.البته این دیدار خیلی به سرعت اتفاق میافتد و زیاد به طول نمی انجامد. این موضوع تا ابد ادامه دارد. از قدیم این اتفاق به یک نوع عشق تشبیه شده است. عشق ماه به خورشید. عشقی که تمامی ندارد و ابدی محسوب میشود درست مانند عشقهایی که در داستانهای فولکلور آذربایجان همانند اصلی-کرم وجود دارد. عشقی که حتی با سوخته شدن نیز تمامی نمی پذیرد.طبق این افسانه عشق این دو عاشق تمامی ندارد و تا ابد تکرار میشود و ادامه میابد. همه این موارد و عناصر در داستانهای دیگر ما همانند کوراوغلی نیز صادق هستند.

 

چه میتوانیم بکنیم؟

همان کارهایی که در والنتاین انجام میدهیم میتوان در سونای نیز انجام گیرد. نباید انتظار داشته باشیم که فعلا بازیهای مخصوص آن روز همان طور که در گذشته بوده، انجام گیرد. هر هدایایی باشد که رنگ بوی عشق نیز داشته باشد. این هدایا میتواند از شمع، گل، عروسک و صنایع دستی گرفته تا یک کتاب متغییر باشد. اگر بتوانید چیزی پیدا کنید که نشانی از ماه کامل داشته باشد که سنگ تمام میشود. کلا چیزهایی که رنگ و بویی از ماه داشته باشند متناسب تر هستند. هدیه بهانه ای برای مناسب است برای گرامی داشت این روز و معرفی آن به دیگران از طریق ارسال اس ام اس و غیره.

برای اطلاعات بیشتر

رمان(آواوا) نوشته استاد ناصر منظوری کاملترین و شیرین ترین نوشته در مورد سونآی است. در مقدمه و بخش اول کتاب توضیحات کاملی در مورد اسطورهها و سونای و کلمات کلیدی داده شده و در بخش اصلی میتوانید رمانی جذاب بر اساس این موضوع بخوانید. با خواندن این رمان بر تمام جنبه ههی سونای آگاه خواهید شد. کتاب توسط انتشارات اندیشه نو منتشر شده است.

این مقاله توسط علی فرهاد در نشریه ی شماره 46ام (شهریور سال89)ماهنامه آفتاب آذربایجان منتشر شده است.

 

 

  نظرات ()
چگونه رابطه زناشویی‌تان را به نقد بکشید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

چگونه انتقاد زناشویی را مطرح کنیم؟
قبل از آن که چیزی به همسرتان بگویید که بوی انتقاد داشته باشد، به سوالات اساسی زیر پاسخ دهید:
به چه دلیل انتقاد می‎کنم؟ اگر دلیل خوب و سازنده‎ای ندارید. پس چیزی نگویید.


آیا بهترین زمان و بهترین مکان این‎جاست؟ اگر نه، از خود بپرسید، چه وقت و در کجا می‎توانم این نکات را مطرح کنم که روابط زناشویی ما را بهتر کند؟...ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علل کاهش میل جنسی در زنان و مردان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

کـاهـش  میـل  جنـسی  در  زنان  امری  بسیار  شایع  و  در  مـردان  امری  نادر  اسـت.  (حـتـی  غـالب مـردانی  کــه  از  اختلال  نعوظ  رنج  میبرند  نیز  میل  جنسی  خود  را  از  دست  نمیدهند.)   
   هورمون  جنسی  مردانه  ی  تستوسترون  نقش  فراوانی  بروی  میل  جنسی  در  هر  دو  جنس  مرد  و  زن  ایفا  میکند.   
  برخلاف  تصور  عام  پس  از  یائسگی  احتمال  افزایش  میل  جنسی  در  زنان   بیشتر  است  تا  کاهش  میل  جنسی.

علل  کاهش  میل  جنسی  در  مردان....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راهکارهای تقویت آداب اجتماعی در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

هر پدر و مادری قطعا میل دارند که فرزندان باادبی داشته باشند. بچه های خوب و باادب سربلندی پدر و مادر هستند و به وجودشان افتخار می کنند. بچه هایی که در موقع ملاقات به دیگران سلام و به هنگام جدا شدن خداحافظی کنند، دست بدهند و احوالپرسی کنند، به بزرگ ترها احترام بگذارند و جلوی آنها برخیزند، آداب غذا خوردن را رعایت کنند، بسم الله بگویند، نظیف و پاکیزه باشند، حقوق دیگران را مراعات کنند و ...
    این قبیل بچه ها باادب هستند، نه تنها پدر و مادر بلکه همه مردم بچه های باادب را دوست دارند و از بچه های گستاخ و بی ادب بدشان می آید....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیشه و مت ­آمفتامین (9) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

شیشه اثراتی قوی­تر از آمفتامین دارد. اما در شرایط کنترل نشده، اثرات آن تقریباً  قابل تشخیص­تر از اثرات آمفتامین نیست. ایزومر- اسِ آن فعالیت بیشتری از ایزومر- آر دارد. دوز درمانی ایزومر- اس حداکثر 25 میلی گرم به صورت خوراکی است. ماده پس از مصرف خوراکی به سرعت جذب شده و حداکثر سطوح پلاسمایی آن در دامنه 001/0 تا 005/0 میلی گرم در لیتر می رسد. نیمه عمر پلاسمایی این ماده در حدود 9 ساعت است. متابولیت های اصلی شامل 4-هیدروکسی مت­آمفتامین و آمفتامین هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بررسی دلایل وسواس در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

    سارا بشدت از آلوده شدن می ترسد، اگر او احساس آلودگی بکند، به هیچ وجه نمی خواهد بدن خود و یاحتی چیزهای متعلق به خود را در خانه و دور و بر آن لمس کند. او به هیچ وجه دستگیره درها و حتی شیر آبی که قبلادست دیگران به آنها خورده را لمس نمی کند و درها را با پا و یا با آرنج خود باز می کند و حتی شیرهای آب را با آرنج خود باز و بسته می کند. سارا سعی می کند از دستکش برای گذاشتن آشغال ها در ظرف آشغال استفاده کند. او به هیچ وجه حاضر نیست چیزی را از زمین بردارد، با دیگران دست نمی دهد و به طور کلی از دست زدن به هر چیزی که به نظرش آلوده می رسد اجتناب می کند....ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر رنگ لباس بر ارتباطات نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

رنگ عاملی است نیرومند که می تواند احساسات و درونیات ما را تحریک کند یا تسکین بخشد، به هیجان آورد و آرامش بخشد. احساسی از گرمی و سردی، شادی و غم، سرعت و سکوت ایجاد کند، درست مانند موسیقی که می تواند در لحظاتی خوشایند و در لحظاتی هم ناخوشایند باشد. همه رنگ ها با ما سخن می گویند، لبخند می زنند، ما را در خود فرو می برند و تاثیرات گوناگون می گذارند، همان گونه که اصوات چنین اند....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غمخوار کودکانمان باشیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

 مطمئنا بسیاری از مادران با این صحنه روبه‌رو شده‌اند که وقتی فرزندشان گریه می‌کند، به سرعت می‌گویند «او گرسنه است»، «حتما دلش درد می‌کند»، «جایش را باید عوض کنم»

طی تحقیقات به عمل آمده مشخص شده، وقتی مادر صدای گریه کودکش را می‌شنود، به سرعت خون موجود در سینه‌‌اش افزایش پیدا می‌کند و این حالت همراه با غریزه مادری باعث می‌شود که مغز او سریع این پیام را دریافت کند که «بلند شو و از بچه‌ات پرستاری کن» و به محض در آغوش گرفتن کودک توسط مادر،...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا کودکان دروغ می‌گویند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

 

مریم در سن 6سالگی درباره مکانی که در آنجا بازی می‌کند به والدینش دروغ می‌گوید. سام 10ساله به خاطر شکستن بازی کامپیوتری همسایه شان دروغ می‌گوید‌.


 برای اینکه شانس دروغگوشدن فرزندتان کمتر شود راه‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد. خانواده‌ها اغلب با اشتباهات خود باعث تشویق دروغگویی در فرزندشان می‌شوند. بدیهی است که دروغ‌های جزئیوالدین برای کودکان بدآموزی دارد. اگر چه دروغگویی بعضی اوقات قابل‌قبول است اما به خاطر جلوگیری از دردسر یا به هر دلیل دیگری هرگز دروغ نگویید؛ برای مثال به خاطر نپرداختن پول بلیت سینما یا اتوبوس سن فرزند خود را به دروغ پایین نیاورید...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
19 اشتباه تازه عروس و دامادها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

تازه عروس‌ها و تازه دامادها افرادی کم‌تجربه‌اند که هنوز در حال یادگیری راه و چاه زندگی زناشویی هستند.

 آنها نیز انسان‌ و جایزالخطا هستند اما آگاهی از اشتباهات رایج می‌تواند در اجتناب از انجام آنها کمک شایانی به آنها کند. مقاله زیر 19 اشتباه افراد تازه ازدواج کرده است و به چگونگی غلبه بر آنها نیز اشاره می‌کند:

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راهکارهایی برای بهبود مهارت‌های اجتماعی کودک نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

مطمئناً کسب مهارت‌های اجتماعی و آموزش طرق صحیح دوست‌یابی به کودکان یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین آموزش‌های ضروری به شمار می‌رود.

 به‌طور قطع روراست‌بودن و شناخت دقیق و صحیح نقصان‌ها و کاستی‌های کودک در باب مهارت‌های اجتماعی، آموزش را بسیار سهل‌تر خواهد کرد. در ذیل به چند راهکار در زمینه آموزش مهارت‌های اجتماعی کودک اشاره می‌شود:...

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لحظه های ناب و مردان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

مردان لحظه های ناب کمتری در زندگی دارند و از این نظر رنج می کشند .

مردان به لحاظ جسمی و روانی دردهای زیادی را برای خود ایجاد می کنند چون همیشه در عطش موفقیت  می سوزند .

زندگی اغلب مردان از حالت تعادل و توازن خارج است چون نمی دانند چگونه بایستند و استراحت کنند .پس بدن آنان از لحاظ فیزیکی و جسمانی  بی رمق و فرسوده می شود .از نظر روحی هم فرصت سفر به درون خود را ندارند .

لحظه های ناب با بودن سروکاردارد ، نه با کار و شغل و انجام دادن کار . متاسفانه مردان بیشتر انجام دهنده اند .

از همان ابتدای خلقت چنین آموزش دیده اند که کارها را انجام دهندو شکار کنند ، خانه بسازند ، از خانه و اعضای آن مراقبت کنند و..پس مردان هویت و ارزش شخصی خود را از طریق کار و موفقیت تعریف می کنند .در قرن بیستم و بیست و یکم مردان تغییرات را شروع کردند .اما ترک عادت خیلی مشکل است .در مجموع باپیشرفت جامعه طبیعت کارها مردان عوض شده است . نقش و وظایف مردان از فاتح بودن و ماجراجو بودن ، سلطه جو بودن و.. به حسابداری کردن ، فروشندگی ، برنامه ریزی کامپیوتر و... تغییر یافته است .بگونه ای  که این کارها آنها راارضا نمی کند آنان جنگجویان خلع سلاح شده اند . مردان با کارهای فیزیکی و جسمانی میانه بهتری دارند .مردها با آنچه ببینند و لمس کنند راحت ترند .

اما تجربه هائی که لحظه های ناب را برای ما رقم می زنند لحظه های موفقیت و ملموس و مشهود نیستند .لذا این تجربه ها کمتر برای مردان ارزش دارند و به همین دلیل نمی توانند چیزی که با معنی است را اندازه بگیرند . اگر مردی دو ساعت  اضافه کار ی کند  و در قبال آن پول دریافت کند این سودی است که مستقیماً به جیب او می رود و برای او با معنی است اما اگر همان دوباعت را صرف صحبت با همسر و فرزندان یا محبوب خود کند اظهار می دارد چه سودی می برم ؟

تفاوت سیستم ها و نظام های ارزشی زن و مرد باعث بوجود آمدن درگیریها ، اختلافات و ... در روابط بین آنان شده است .مثلا خیلی از زنان به همسرانشان می گویند وقت بیشتری را به حرف زدن با آنها اختصاص دهند اما فوری جواب می شنوند ، چه حرفی ، چه موضوعی ؟

لذا مردان باید کمتر بدنبال سود آنی و لحظه ای از کار هائی که انجام می دهند باشند و کمی به احساس کردن ، دیدن و حس کردن رو بیاورند .لحظه های ناب قلمروی بی زمان و نامرئی است .

اما مردان زمینی ترند ، آنها به دنبال راه مشخص تر، ملموس تر ، مطمئن تر ، علامتگذاری شده ترند.

زنان به پرسیدن و طرح سئوال علاقمندند ، این در حالی است که مردان به پاسخ دادن و یافتن جواب ها علاقمندترند .

زنان از اینکه بگویند پاسخ سئوالی را نمی دانند ، نمی ترسند چون در تسلیم شدن مهارت خوبی دارند .

در زمینه های تحول و رشد شخصی ، عضویت در گروههای حمایتی ، مطالعه و ... به مراتب انگیزه ی بیشتری دارند تا مردان .

مردان عاشق دانستن اند برای مردان دانستن شکلی از انجام دادن است .مردان فشارهای زیادی بخود وارد  می کنند تا کلمه نمی دانم را به زبان بیاورند بجای آن جملاتی مانند الان نمی خواهم راجع به آن صحبت کنم ، تو اصلاً هیچ وقت راضی نمی شوی ؟ و ... را به زبان می آورند .

 

  نظرات ()
" زنان " ، لحظات ناب را با تمام وجود شان می شناسند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

 

زنان و لحظات ناب

لحظات ناب قلمرو طبیعی زنان است .

زنان در پرواز کردن بر فراز دره ها و قله های دنیاهای درونی خود استادند .

زنان تسلیم شدن را بخوبی درک می کنند بدن زنان برای این کار ساخته شده است .

هنگامی که زنان عشق ورزی می کنند بدنشان را تسلیم معشوق می کنند و آن را به درون خود راه  می دهند .

زنان بهنگام زایمان و تولد فرزند تسلیم می شوند و به او اجازه تولد می دهند تا چشم بجهان بگشاید .

زنان گیمیاگرند ، زنان قادرند از شرائط معمول و پیش پا افتاده اعجاز بیافرینند .

زنان قادرند قدم زدن عادی و ساده با فرزند خود و یا معشوق خود را به ماجرا و سفری مهیج و جالب تبدیل نمایند .

زنان قادرند اتاق خالی را با گذاشتن چند گلدان و آویختن پرده های زیبا به فضائی زیبا و آرامش بخش تبدیل نمایند که ما آن را خانه می نامیم .

زنان قادرند مکالمه ساده و پیش پا افتاده با معشوق خود را به فرصتی برای برقراری ارتباط واقعی تبدیل کنند .

از همان ابتدای خلقت و سپیده دم ازل و تا همین حالا زنان در مقایسه با مردها دسترسی بیشتری به لحظه های ناب دارند .آن هم بخاطر نقش های ویژه ای که در دنیا ایفا می کنند .

بعلت شرائط خاص اجتماعی در گذشته زنان کمتر فرصت حضور در جامعه را داشتند .بهمین علت گاه تنهائی ،  سکوت و لحظات  بیشتری از ارتباط با خود را تجربه کردند .

در اواخر قرن گذشته و قرن حاضر زنان این آزادی را پیدا کردند تا با مردها برابر باشند .

اما در این فرایند تمرکز روحی و معنوی زنان کمتر شد .و در این راستا بیماریهائی با منشا بیماریهای مردانه و خستگی فیزیکی و جسمانی آن هم از نوع خستگی و کوفتگی های مردانه و نبود آرامش مردانه نصیب زنان شد .

البته آزادی زنان  تا اندازه ای منجر به ازدست دادن برخورداری از لحظات ناب گردید .

زنان تغذیه کنندگان و تلطیف کنندگان اصلی این دنیا هستند .

از لحاظ ژنتیکی و روانشناختی زنان طوری برنامه ریزی شدند که می توانند از همه مراقبت کنند .

زنان می توانند با نیازهای انسانی مانوس شوند .

وقتی کسی عطسه می زند به او دستمال دهد . چنانچه کسی عصبانی باشد به او لبخند بزند .

زنان عاشق عشق ورزیدن هستند.

و ...

اما مشکل از جائی شروع می شود که تلاش برای راضی کردن و خوشحالی دیگران را اولویت زندگی خود  قرار می دهد و این کار به قیمت فراموش کردن خود و دریغ از خوشحالی و رضایت واقعی از خود شده است . و این یعنی از دست دادن لحظه های ناب زندگی و فاصله گرفتن از خویشتن .

آیا می دانید بدترین توهینی که به یک زن می توانید بکنید چیست ؟

بلی به او بگوئید خود خواه و.. گاه زنان حاضرندآنان را نق نقو ، بد اخلاق ، ترسو ، زورگو ، معتاد به عشق و عصبی بنامند ولی خودخواه ننامند .خودخواه کسی است که به نیازهای دیگران توجه نمی کند .

به زنان ازهمان دوران کودکی یاد داده اند که مهربان بودن یعنی اینکه احساسات همه را بحساب بیاورند.

هیچ پدری مثل پسرانش به دخترانش نمی گوید عزیزم برو بیرون و چند تا لگد خوب بزن ، کاری کن که دیگران در مقایسه با تو هیچ به نظر آیند . در عوض به دختران می گویند مهربان باشند ، معذرت خواهی کنند ، دیگران ببخشند .

زنان در مواقعی که باید اولتیماتوم بدهند و دیگران ترک کنند باز می بخشند .

مواقعی که باید از آنان معذرت خواهی شود ، معذرت خواهی می کنند .

زنان به لحظات نابی نیاز دارند که تنها باشند تا بتوانند بین حد بخشیدن و از خود مایه گذاشتن و دریافت کردن و محبت دیدن توازنی برقرار نمایند .

آیا زن می بایست تا ابد از خود مایه بگذارد ؟ وظایف ابدی و همیشگی او تغذیه و رسیدگی و حمایت از دیگران و جامعه و .. باشد .آیاباید وقت و انرژی زنان و خلاقیت او فقط دراین راستا هدایت و تخلیه شود البته اگر چیزی از انرژی ، خلاقیتها و وقت او باقی مانده باشد .

 مردان هویتهای خاص خودشان را دارند ، حد و مرزهای خود را می شناسند . اما حد و مرز میان زنان و دنیا خیلی شفاف و مشخص نیست .اگر هم باشد این حد و مرز نفوذ پذیر است .مدام دستخوش تغییرات و مسائل بیرونی است .

حوزه ی استحفاظی زنان روزن دار و نفوذ پذیر است و از طریق همین روزنه هاست که قوای روحی زنان نشست می کند .

هنگامی که در خیابان راه می رود ، به اتاقی وارد می شود و یا با تلفن صحبت می کند اغلب احساساتی دریافت می کند که از جنس زنانه نیستند .زنان قادرند با خشم ، عصبانیت ، رنجش ، امیدها و آرزوها ، خواسته ها و تمناهائی که به دیگران تعلق دارد احساسشان کنند .کافی است بچه ای در گوشه ای از خیابان گریه کند   بی درنگ بخشی از وجود زنان به لحاظ روحی و روانی تحریک می شود تا به سراغ او برود .

کافی است هزاران کیلومتر شاهد یک حادثه غمبار و بحران باشد خیلی زود متاثر این صحنه ها می خواهد التیام بخش آلام ودردها باشد .

این جنبه ها تصمیمهائی نیستند که دراختیار زنان باشند بلکه غرایزی که با تارو پود و بافت زنانه  عجین شده اند .این نیروها بر روی هم اثر می گذارند تا بدون آنکه دست خودشان باشد به آنها پاسخ دهند. طبیعت نفوذ ناپذیر به زنان توانائیهای فوق العاده داده است تا بتوانند همیشه بعد از هر شکست خودشان را التیام بخشند و با تجدید قوا مجدداً همه چیز را از اول شروع کنند .لذا آین توانائی آنان را آماده پذیرش این خطر می کند که گاهاً بیش ازحد سازش پذیر باشند وبه آنچه از بیرون بر روی آنان اثر می گذارد و به سمت خود می کشاند پاسخگو باشند .

زنان نیاز دارند که زمانی را فقط با خودشان بنشینند و حد و مرزهایشان را به روی هرکس و هرچیز غیر از خودشان  ببندند.و لحظه های با خود بودن را تجربه نمایند .

اغلب زنانی را می شناسیم که همه ی عمرشان را صرف وقف کردن خودشان برای این و آن کرده اند .هر تکه از وجود شان را به همسر ، فرزندان ، دوستان ، والدین ، خویشاوندان ، مدیران ، و دیگران هدیه  می کنند .

گوئی تکه های روحشان با از این خودگذشتگی های حساب نشده به این طرف و آن طرف پراکنده است .وقتی از درون احساس تهی بودن میکند و احساس روحی خوبی ندارد تعجب می کند که چرا حالش بد است .

هر زنی ارزشی دارد ، ارزش برخی بیشتر و ارزش بعضی کمتر ، هرکدام با نقطه ضعف هایشان به خودشان خیانت می کنند .برخی از زنان حاضرند بدون شور و حال زندگی و بدون عشق در زندگی خالی از صداقت خودشان بمانندتا ماشین قشنگ و یا خانه ویلائی که همسرشان برایشان فراهم کرده است از دست ندهند.

چه بسیار زنانی که روح خودشان می فروشندو اسم خود را از یاد می برند تا احساس کنند کسی هستند .

چه بسیار زنانی که ارزشها و باورهای شخصی خود را زیر پا می گذارند ، قیافه های خود را عوض می کنند تا مردها از آنان خوششان بیاید .

لذا بسیاری از زنان باید فرصتی را فراهم کنند تا به سکوت درون خود گوش دهند و قطعات گم شده وجود خود را پیدا نمایند .

زنان به آئینه های  مونثی نیاز دارند تا زیبائی خود را در آنان ببینند و کشف کنند .

 

  نظرات ()
شنیدن صدای مادر به ویژه آرام بخش و تسکین کننده است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

شنیدن صدای مادر، اضطراب را از بین می‌برد .

محققان در پی یک تحقیق به این نتیجه دست یافتند که شنیدن صدای مادر اضطراب کودکان را از بین می‌برد.

«لسلی سلتزر» ـ یکی از محققان دانشکده پزشکی «ویسکانسین» در ایالات متحده آمریکا ـ در مصاحبه‌ای با رسانه‌های دولتی این کشور، عنوان کرد: شنیدن صدای مادر به ویژه برای دختران بین هفت تا ۱۲ سال آرامبخش و تسکین کننده است.

وی خاطر‌نشان کرد: طی تحقیقاتی که صورت گرفت این موضوع مشخص شد که می‌توان با استفاده از این روش اضطراری و استرس و تنش‌های روحی و روانی را در کودکان کاهش داد و از بین برد.

با این حال، دستیابی به درون کامل نیازمند انجام تحقیقات و بررسی‌های فراوان است.

بر اساس این تحقیق، این موضوع مشخص شد که به هنگام شنیدن صدای مادر یک نوع هورمون آرامبخش در بدن کودک ترشح می‌کند و اضطراب و استرس را از بین می‌برد.

  نظرات ()
برقرارى رابطه اى صمیمانه با فرزندان و تداوم این رابطه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

 

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

 

> مهمترین شیوه ارتباط واستمرار آن میان اعضاى خانواده وبه ویژه والدین وفرزندان، داشتن جلسات منظم خانوادگى است. منافع این جلسات به طور خلاصه شامل موارد زیر است:
۱ـ حل مسائل خانوادگى وبخصوص مسائل خود بچه ها با خودشان وبه کمک راه حلهایى که (بچه ها) ارائه مى دهند.
۲ـ یادگیرى مهارتهاى لازم براى ایجاد ارتباط با دیگران . درواقع این گونه جلسات خانوادگى مثل تمرینات اولیه اى است که به فرزندان، روشهاى صحبت کردن درجمع و حل مشکل با دیگران را مى آموزد .
۳ـ آموختن همکارى؛ احترام به یکدیگر و خلاقیت دریافتن مهارتهاى جدید براى حل وفصل مسائل خانه ومدرسه وغیره .
۴ـ ایجاد زمان وفضایى درخانواده براى ابراز توجه واهمیت به احساسات، افکار ، پیشنهادات، انتقادات وعواطف همه اعضا به صورت برابر .
۵ـ فراگرفتن ارزشهاى خانواده از سوى فرزندان .
۶ـ ایجاد صمیمیت، همدلى ومهربانى میان اعضاى خانواده .
۷ـ ازبین بردن احساس تنهایى دربرابر مشکلات وجایگزینى حس تعلق داشتن به یک گروه همدل درمیان اعضاى خانواده .
\ براى داشتن یک چنین جلسات خانوادگى مؤثرى، چه روشها و شیوه هایى باید به کار گرفت؟ به عبارتى این جلسات را باید چگونه برگزار کرد؟
> بله این سؤال مهمى است که مى تواند یک جلسه خانوادگى را به فضایى مثبت یا کسالت آور براى اعضا تبدیل کند، بنابراین بهترین شیوه هاى برگزارى یک جلسه مؤثر را به شرح زیر مى آورم: 
۱ـ جلسه باید با خوش خلقى ، شادى ونشاط والدین آغاز شود.
۲ـ به طور هفتگى ودر روز و ساعتى معین برگزار شود. ضمناً سعى کنید زمان جلسه را اگر چه دشوار است ولى حتماً براساس برنامه هاى فرزندان خویش و پیشنهادات آنها تعیین کنید ونه براساس برنامه پدر ومادر.
۳ـ شروع هرجلسه با تعریف وتمجید از کارهاى خوب بچه ها و نیز تشویق وتحسین وارزش نهادن به فرزندان همراه باشد؛ ضمناً براى حضور و شرکت آنان درجلسه خانوادگى از آنها تشکر وقدردانى شود.
۴ـ هربار براى جلسه رئیس، معاون ومنشى انتخاب شود.
این اعضا درهر جلسه با رأى دادن ودرجلسات بعد با جابجایى انتخاب شوند . منشى جلسه براى یادداشت بردارى ازنتایج و تصمیمات ویادآورى درجلسات بعدى حتماً باید تعیین شود.
۵ـ درجلسات خانوادگى براى همه تصمیمات مشترک مثل برنامه غذایى ،گردش خانوادگى، سفروغیره باید رأى گیرى به عمل بیاید.
۶ـ درطول جلسه، والدین بخصوص، باید با تمام تمرکز وحواس خویش به گفته ها ونظرات وافکار بچه ها توجه کنند ودرزمان این جلسات هرگز به کاردیگرى مثل جواب دادن به تلفن، غذا پختن و ... نپردازند.
۷ـ اگر سعى شود که درصورت امکان پس از هر جلسه هفتگى، دسر ویاشام و ... که مورد علاقه همه اعضا خانواده است صرف شود و یا اینکه همگى به یک رستوران براى صرف غذا بروند تأثیر روانى بسیار مطلوبى خواهد گذاشت. این برنامه مى تواند موارد دیگرى هم به غیر از غذا باشد مثل رفتن به سینما، تئاتر و یا...
۸ ـ جلسات خانوادگى هرگز نباید به جلسات نطق ونصیحت والدین تبدیل شود. دراین گونه جلسات پدر و مادر باید بسیار خونسرد، مثبت ، مهربان و محکم باشند. پدر و مادرهاى دیکتاتور ویا شل و بى تفاوت وآسان گیر بسیار مخرب هستند.
۹ـ رعایت توازن ، تعادل واحترام دوجانبه درسخن گفتن وشنیدن ـ به ویژه از سوى والدین ـ ازارکان اصلى جلسه خانوادگى است .
۱۰ـ پدر ومادرها باید به یاد داشته باشند که درجلسات خانوادگى باید بسیار کمتر از بچه ها صحبت کنند وبسیار بیشتر از آنها گوش بدهند وحرفهاى اعضا را بشنوند.
\ ظاهراً این پرهیز ازنطق کردن وزیاد حرف زدن والدین درجلسات خانوادگى امر مهمى است. چگونه مى توان از این گونه زیاده روى ها ـ از سوى والدین ـ دورى کرد؟
> من
۶ طریق براى اینکه والدین را از سخنرانى بازدارد و بیشتر به حل مسائل بچه ها کمک کند پیشنهاد مى کنم.
۱ـ خوددارى از توضیح دادن درباره اینکه چطور فلان مسأله پیش آمد، ودرعوض اجازه دادن به بچه براى اینکه او خود مسأله مورد نظر را بشکافد ودرباره اش نظر دهد. باید به فرزندان این حق وفرصت داده شود که درمسیر رشد خود یادگیرى واشتباه براى آن را نیز فرا بگیرند. والدین با بیان اینکه چه شد ویا اینکه فرزندشان چرا ویا چگونه باید عمل مى کرد، درواقع به او دیکته مى کنند که چگونه بیندیشد وچه بگوید وچگونه عمل کند؛ درنتیجه او را به سمت وابسته شدن به دیگران و از دست دادن توانایى وقدرت فکر کردن وعمل نمودن هدایت مى کنند؛ بدین ترتیب فرزندان هرگز فرصت نخواهند یافت که خلاقیتهاى خودرا شکوفا کنند.
والدین باید خود را رها کنند و اطمینان داشته باشند که اگر به بچه ها فرصت بدهیم، آنها خود بهترین راه حل را پیدا خواهند کرد.
۲ـ دراین جلسات ازبچه ها سؤالاتى بسیار محترمانه بپرسیم: مثلاً «ممکنه درباره این مسأله کمى صحبت کنى؟» و یا« مى شه براى ما یک مثال بزنى تا قضیه روشن تر بشه؟» و ...
۳ـ براى ایجاد همدلى ونشان دادن اینکه حرف فرزند خود را درست فهمیده ایم یا خیر، جملات او را با کمى تغییر وبا لحنى مهربانانه دوباره تکرار کنیم وبپرسیم« آیا دقیقاً منظورت این است؟»
اجازه بدهید فرزندانتان جملاتى را که مى گویند خودشان تمام کنند واز قضاوت کردن وداورى وتصمیم گیرى درباره نظر آنها پرهیز کنید.
۴ـ به جاى کمک کردن به آنها براى تغییر ویا تصحیح ودرست کردن شیوه حرف زدن بچه ها، ساکت باشیم وفقط با تمام وجود به آنها گوش بدهیم.
۵ـ جلوى صحبت کردن خود ویا قطع کردن حرف فرزندان را بگیریم واز این کار خوددارى کنیم. هنگامى که او دارد صحبت مى کند به صورتش نگاه کنیم و با تکان دادن سر، گفتن «هوم» وغیره نشان دهیم که به او توجه کامل داریم.
۶ـ جملاتى چون: «متوجه هستم» ، « مى فهمم»، « حواسم هست» و ... را تکرار کنید.

 

 

  نظرات ()
کودک آزارى: آزارهاى روانى والدین به کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

معمولاً از آسیبهاى فیزیکى، کتک و تنبیهات بدنى و... به عنوان «کودک آزارى» نام برده مى شود. آیا به غیر از این رفتارهاى خشن جسمانى، کودک آزارى به برخوردهاى روحى و روانى نیز اطلاق مى شود یا خیر؟
-  بله و متأسفانه بسیارى از مصداقهاى «کودک آزارى» امروزه به صورتى پنهان و به شکلهاى آزار روحى و روانى فرزندان در محیط خانواده نیز به طرز وسیعى رخ مى دهد. این نوع آزار رسانى حتى بیش از آزارهاى فیزیکى...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مذهب و اختلالات روانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

آیا شما فکر می‌کنید افرادی که مذهبی‌ترند یا اخلاق بهتری دارند یا به مسائل معنوی و عرفانی بیشتر توجه دارند، کمتر بیمار می‌شوند؟ مثلاً کمتر سکته می‌کنند یا اگر سرطان بگیرند، بهتر درمان می‌شوند یا اصولاً طول عمرشان بیشتر از بقیه افراد است؟ فکر می‌کنید دعا چگونه می‌تواند در بهبود بیماری موثر باشد؟ آیا به رابطه بین توکل، صله رحم، راستگویی، نماز خواندن و آرامش روانی فکر کرده‌اید؟...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سالمندان تنها نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٤

هنگامی که درباره سالخوردگی سخن می گوییم یا می شنویم ، معمولاً با واژه هایی مانند از بین رفتن ، خراب شدن ، کاهش ، از دست دادن و ... سروکار داریم . در حالی که دوره ی سالخوردگی ، از ویژگی های مثبت نیز برخوردار است . در اینجا، با نگرشی مثبت به این ویژگی ها می نگریم :

- هنر و خلاقیتی که در جوانی فرا گرفته شده است ، با افزایش سن، از بین نمی رود ؛...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سیاست های زنانه در همسرداری نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٢


حقیقتاً که به جاست شاکر و ستایشگر آفریدگاری باشیم که به ذات هر خلقتش؛ حکمت، ظرافت و اقتداری بسنده بخشید ، تا توانایی رویارویی با تمامی وجوه پیرامون خود را داشته باشد، چنین معبودی، به زن نیز به‌عنوان یک مخلوق نظام یافته و سنجیده، هر آنچه که در عرصه ی گیتی ودرپهنه ی حیات، به آن مستمند است، عطا فرموده. لذا بر اوست که بکوشد این عنایات الهی را از حالت بالقوه به بالفعل در آورده و در مسیر کمال و سعادت به کار بندد.

در این مقاله به بخش پایانی مجموعه نکات دخیل در تثبیت و تشدید استحکام روابط همسران از منظرعملکرد زن در زندگی، می‌‌پردازیم:

1- در صورت بروز بیماری، ضمن پی‌گیری مناسب، از ابراز گله و شکایات مداوم، جداً بپرهیزید.
سعی کنید در طول زندگی، برای شوهرتان همسری کنید، هیچ لزومی ندارد برایش مادری کنید!

2- در صورت مطلع شدن از رفتار یا تصمیمی از جانب شوهرتان که برای شما خوشایند نیست، هرگز کاری نکنید که در دفعات بعدی، طوری رفتار کند که تا جایی که ممکن است شما مطلع نشوید. (اعتماد او را نسبت به ظرفیت خود نکاهید!)

3- این تفکر که هرگز نباید مشکلی وجود داشته باشد را فراموش کنید، بدانید در موقع بروز مشکلات، همکاری و صمیمیت زن و مرد، مشکلات را حل و روابط را نزدیک‌تر می‌کند.

4- تلاش کنید همیشه از همسرتان صبورتر باشید.

5- گذشت از مستحکم‌ترین پایه‌های ساختار یک زندگی ضد زلزله است.

6- در شرایطی که ممکن است پایتان به مشاجره‌ای بی حاصل باز شود، بیهوده پایداری نکنید.

7- بدانید از کاه، کوه ساختن هیچ کمکی به حل موضوع نمی‌کند.

8- به همسرتان فرصت دهید که به اعصابش مسلط شود.

9- ساده‌ترین شکل واکنش به خشم، نادیده گرفتن آن است.

10- در زمان خشم یا ناراحتی، هیچ تصمیمی نگیرید.

11- بدترین و بزرگترین اشتباه یک زن می‌تواند این باشد که خانه را به‌قصد قهر، ترک کند.

12- در بدترین شرایط، شما شروع کننده ی لجبازی و پرخاش نباشید. در صورت بروز، سعی کنید لااقل ادامه دهنده نباشید.

13- در مشاجرات، اگر نمی‌توانید، سخن خود را دردم ارزیابی کنید، بهتر است هیچ چیز نگویید.

14- در این مواقع، از واکنش‌های تأثیرگذار زنانه، به‌سرعت استفاده نکنید.

15- تکراری شدن واکنش‌ها،می‌تواند در بی اثر کردن آنها دخیل شود.

16- این عقیده که فقط یک شخص، در بروز مشکلات خطا کار است، هیچ گاه درست نیست.

17- در مواردی که تقصیر با شماست، مطمئن باشید، به عهده گرفتن تقصیر، از رویارویی با مشکلات بعدی راحت‌تر است.

18- ایجاد و پی‌گیری گفتگوی متعادل و منطقی، بدون اعمال حساسیت‌های بی‌مورد، در این مواقع می‌تواند مانع از آسیب روابط مطلوب همسران شود.

19- سعی کنید در طول زندگی، برای شوهرتان همسری کنید، هیچ لزومی ندارد برایش مادری کنید!


مهدخت قربان عسگری

  نظرات ()
همسرداری مناسب نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٢1- شاید یکی از دلایل این‌که شما بیش از دیگران از زندگی‌تان گله‌مندید این است که به جزئیات بیش از حد توجه می‌کنید.

اگر در مسئولیت‌های زندگی کوتاهی کنید، محکوم به شکست خواهید بود و همسرتان را نیز وادار به شکست می کنید.

2- این شما هستید که اقتدار و غرور مردانه یک مرد را شکل می دهید و بهبود می بخشید.

3- هرگز شوهرتان را با شخص دیگری مقایسه نکنید؛ مگر آنکه در آن مورد برتری با همسر شما باشد.

4- از لحاظ خلقی، خود را به ایده‌‌‌آل همسرتان، نزدیک و نزدیک‌تر کنید.

5- توقعات و نیازهای مالی خود را فقط زمانی مطرح کنید که مطمئن باشید شوهرتان قادر به برآوردن آنهاست.

6- در برنامه‌ریزی‌های مالی چنان تصمیم بگیرید که هرگز باعث ضرر نشوید.

7- بدون هماهنگی با همسرتان برای مهمانی رفتن، مهمانی برگزار کردن و مواردی از این دست، تصمیم نگیرید.

8- تا کاملاً مجبور نشده‌اید، سعی کنید بدون همسرتان در برنامه‌های تفریحی و مسافرت‌ها شرکت نکنید.

9- بکوشید لحظاتی که با همسرتان دارید، کاملاً پرانرژی و بانشاط باشید.

10- در مجالس دوستانه، سعی کنید همواره توجه‌تان معطوف به او باشد.

11- حریم اطلاعات زندگی خود را حفظ کنید، هیچ لزومی ندارد که مسایل و مشکلات شما و شوهرتان در سطح فامیل، عمومی گردد.

12- اگر در مسئولیت‌های زندگی کوتاهی کنید، محکوم به شکست خواهید بود و همسرتان را نیز وادار به شکست می کنید.

13- نقاط مثبت و ضعف مرد خود را بشناسید و بپذیرید و با این وجود باز هم به او توجه کنید.

14- دقت کنید ممکن است نیازهای زناشویی زن و مرد با هم متفاوت باشند، ولی با هم در تقابلند.

15- سعی کنید هیچ وقت زودتر از همسرتان به خواب نروید!

16- به کلیه نیازهای همسرتان همواره رسیدگی کنید.

17- فراموش نکنید شما برای حصول به رضایت، آرامش و احتیاجات خود، زمانی موفق خواهید بود که همسرتان را از تمامی این جهات تامین کنید.

18- سالگرد ازدواج و تاریخ تولد همسرتان را فراموش نکنید.

19- به مناسبات و بهانه‌‌‌های مختلف، گاهی برایش هدیه تهیه کنید.

20- هرگز هدایای دریافتی از او را، حتی اگر بی‌مصرف بودند، به کسی نبخشید.

21- از عودت یا تعویض هدیه، در هر شرایطی بپرهیزید.

22- از کلیه هدایایش، حتی آن‌هایی که مطابق میل و سلیقه شما نبوده، برای یکبار هم که شده، درحضور خودش استفاده کنید.

23- رفتار خود را گاه‌گاهی ارزیابی کنید.

  نظرات ()
شیوه های رفتاری جدید در بلوغ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠


    بلوغ به تناسب سن نیازها و رفتارهای جدید برای نوجوان می آفریند که بخشی از آنها به اختصار به این شرح است:


    تمایل به عضویت در گروه های دوستی: گروه دوستی همسالان امکاناتی برای مشاوره، یادگیری مهارت های جمعی، کسب آگاهی، تمرین استقلال، در میان گذاشتن مشکلات و احساسات بلوغ، کنترل رفتار و روابط عاطفی گسترده تر در اختیار نوجوان قرار می دهد. گروه های دوستی به بهبود روابط عاطفی و اجتماعی و سازگاری وی کمک می کند و نوجوان را در معرض تعامل انسانی و دلخواه قرار می دهد....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آسیب شناسی دوره بلوغ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

    بلوغ در لغت معنی رسیدگی و پختگی است و مشخصه دورانی از زندگی محسوب می شود که فرد از دنیای کودکی فاصله می گیرد و در مسیر تکامل جسمی و روحی قدم برمی دارد. اهمیت این دوره کوتاه، اما سرنوشت ساز در زندگی فردی و اجتماعی انسان به قدری است که تحقیق و بررسی درباره آن به گواهی تاریخ مکتوب به اعصار گذشته حیات بشر بازمی گردد. متفکرانی نظیر ارسطو در این باره به تفصیل سخن گفته اند و طی دوره های بعدی اطلاعاتی در حوزه های مختلف به آن افزوده شد تا این که استانلی هال در دهه پایانی قرن 19 پدیده بلوغ را وارد حیطه روان شناسی کرد و پدر روان شناسی بلوغ نام گرفت.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خودمان را دوست داشته باشیم! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠


همه ما خواهان آن هستیم که بتوانیم در ارتباطات اجتماعی خود موفق باشیم و بتوانیم دوستان خوبی داشته باشیم. ولی آیا تا به حال دقت کرده‌اید که مهم‌ترین عامل برای رسیدن به چنین خواسته‌ای چیست و ما چگونه می‌توانیم دیگران را دوست داشته باشیم و ارتباطات خوبی با دیگران برقرار کنیم؟

 

شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که مهم‌ترین عامل این است که ابتدا بتوانید خودتان را دوست بدارید و برای خود احترام قائل شوید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیشه و مت ­آمفتامین (8) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

 

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

 

* اختلالات روانی ناشی از مصرف آمفتامین (شیشه) 

 

v   اختلالات سوءمصرف آمفتامین

i وابستگی به آمفتامین

i سوءمصرف آمفتامین

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه یک مرد را عاشق خودتان کنید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

 

آیا شما عاشق مردی شده اید که دوست داشته باشید او هم همین حس را به شما داشته باشد. روش های زیر برای این منظور بسیار مفیدند.

 

روش 1: اولین کاری که باید انجام بدهید این است که از اطرافیان بپرسید که سایت ارتباط جمعی مثل Face book و ....عضویت دارد یا نه؟ این روش بهترین راه برای فهمیدن علایق او در موسیقی، فیلم و ایده های عمومی است. شما می توانید از این اطلاعات برای شروع یک بحث داغ در آینده استفاده کنید.

 

روش 2: باید متوجه شوید که او از چه تیپ دختری خوشش می آید.اگر شما در مورد ظاهرتان اعتماد بنفس ندارید سعی کنید روی آن کار کنید. از شر جوش ها خلاص شوید، چند کیلو وزن کم کنید اگر تاریخچه روابط او را بدانید خیلی به شما کمک می کند و اینجاست که شبکه اجتماعی کمک می کند.

روش 3: باید شرایط یک ارتباط ساده را فراهم کنید یک دوست در حد سلام و خداحافظ باشید. از دوستان مشترک برای دستیابی به این قضیه استفاده کنید. اگر دوستتان را در حال صحبت با وی می بینید شما هم وارد بحث شوید، دوستتان زحمت معرفی شما را به دوش می کشند. وقتی که او را می بینید خوشحال باشید و سلام کنید.

 

 

روش 4: باید چند قدم جلوتر بگذارید. کارهای کوچکی برای اینکه توجه او را جلب کنید انجام دهید. به او ثابت کنید که همیشه در هر حالی برای وی هستید. به او نشان دهید که دوستش دارید بدون اینکه حرفی از زبان شما شنیده باشد.

 

روش 5: پسر ها دوست دارند که به دختر ها آرامش دهند پس بگذارید حس مرد بودن را تجربه کند. دست از کنترل کردن آنها بردارید، آنوقت خواهید دید که چگونه در شرایط سخت از شما محافظت می کند. به او اجازه بدهید که حس کند می تواند در خوب کردن حال شما نقش مهمی داشته باشد.

 

روش6: پسر ها دخترانی را دوست دارند که خودشان هستند. پس سعی کنید طبیعی و نرمال رفتار کنید. باعث خندیدن آنها شوید. خوشحال و شاد باشید و از جلب توجه زیادی دوری کنید.

 

روش 7: به پسری که شیفته شما شده است فرصت دهید تا قدمی بر دارد. نظر دوستانتان در مورد اینکه او به شما علاقه دارد یا نه اکثر وقت ها درست از آب در می آید. سعی کنید سخت به دست بیایید اما همیشه صادق باشید.

 

  نظرات ()
اضافه کاری و کار بیش از ۱۰ ساعت در روز ، خطر ابتلا به بیماریهای قلب و عروق را ۶۰ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

اضافه کار زیاد احتمال بیماری قلبی را ۶۰ درصد افزایش می‌دهد

مطالعه ای تازه حاکی است خطر بیماری قلبی در کسانی که روزهای زیادی اضافه کاری می کنند و ۱۰ یا ۱۱ساعت سر کار هستند حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا می کند . این یافته حاصل مطالعه ای به روی شش هزار کارمند دولتی در بریتانیا است که در "نشریه قلب اروپا" چاپ شده است.

پس از در نظر گرفتن و احتساب عواملی مانند کشیدن سیگار بر سلامت قلب، پزشکان دریافتند خطر بیماری قلبی در کسانی که روزانه سه تا چهار ساعت اضافه کاری می کنند ۶۰ درصد بالاتر است.

 

متخصصان می گویند این یافته ها مؤید لزوم ایجاد توازن میان کار و زندگی شخصی است.

 

در مجموع در این مطالعه ۳۶۹ مورد وجود داشت که در آنها افراد در اثر بیماری قلبی درگذشتند یا دچار حمله قلبی یا آنژین صدری شدند.

و به نظر می رسد شمار ساعاتی که فرد اضافه کاری می کنند قویا به بسیاری از این موارد مرتبط است.

محققان گفتند که این وضع می تواند چند توضیح داشته باشد.

کسانی که وقت بیشتری را سر کار می گذرانند وقت کمتری را صرف ورزش، آسایش و تخلیه روحی می کنند.

 

همچنین احتمال آنکه این افراد تحت فشار روحی، مضطرب یا افسرده باشند بیشتر است.

میانا ویرتانن، محقق ارشد این مطالعه از موسسه فنلاندی "بهداشت شغلی" در هلسینکی و دانشگاه کالج لندن گفت: بیش از آنکه مطمئن شویم که اضافه کاری باعث بیماری قلب و عروق می شود باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

کتی راس، پرستار ارشد در بنیاد قلب بریتانیا که از تامین کنندگان مالی این پژوهش است گفت: این مطالعه سوالات بیشتری درباره نحوه تاثیر زندگی کاری ما بر خطر بیماری قلبی پدید می آورد.

او افزود: هرچند محققان وجود ارتباطی میان روزانه سه ساعت اضافه کاری یا بیشتر با مشکلات قلب را نشان دادند، اما علل افزایش این خطر روشن نبود.

 

  نظرات ()
معذرت خواهی کردن از زنان می تواند سلامت آنها را بهبود بخشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

پژوهشگران پس از بررسی فشار خون قلبی - عروقی ۲۹ مرد و ۵۹ زن اعلام نمودند که بخشش و معذرت خواهی از فواید سودمندی برای سلامت افراد برخوردار است . آنان می گویند در صورتی که به موقع و بجا از همسر خود عذرخواهی کنید سلامت خود و همسرتان را تضمین می کنید .

 

 

زنانی که در برابر رفتاری آزار دهنده و بی ادبانه از یک مرد در انتظار معذرت خواهی وی بسر می برد در واقع به فشار خون بالا مبتلا می شوند که این اختلال می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را در آنها افزایش دهد اما زنانی که در موقعیتی به جا و مناسب از آنها معذرت خواهی می شود به سرعت به حالت عادی باز می گردند. به بیانی دیگر فشار خون این افراد ۲۰ درصد سریعتر از دیگر حالت ها به وضعیت معمول باز می گردد.

 

در مقابل مردان پس از شنیدن معذرت خواهی به ۲۰ درصد زمان بیشتری برای متعادل سازی فشار خون نیاز دارند و این تاییدی بر این حقیقت است که مردان پس از شنیدن پذیرش جرم از جانب فردی، بیشتر هیجان زده می شوند.

 

محققین دانشگاه ماساچوست با اندازه گیری فشار خون قلبی عروقی ۲۹ مرد و ۵۹ زن پی به این نتایج جالب توجه بردند. فشار خون قلبی عروقی، میزان فشار خون در فواصل میاز ضربان قلب است که در صورت بالا بودن می تواند احتمال حمله های قلبی و سکته را در افراد افزایش دهد. از هر دو گروه خواسته شده بود که مسئاله ریاضی را در پنج دقیقه حل کنند که در این پنج دقیقه سه بار برای آنها مزاحمت ایجاد شد و با عصبانیت از آنها خواسته شده بود تا عجله کنند.

 

در انتهای این آزمایش به تمامی آنها گفته شد: "کاملا واضح است که هیچ یک از شما از شایستگی کافی برخوردار نیستید" دو دقیقه بعد محققان به خاطر رفتار بی ادبانه خود از نیمی از مردان و زنان داوطلب معذرت خواهی کردند. نتیجه نشان داد زنانی که از آنها به موقع معذرت خواهی شده بود بسیار سریعتر از مردان آرام شده و فشار خون آنها کاهش پیدا کرد. به بیانی دیگر مردان پس از شنیدن معذرت خواهی بیشتر تهییج شدند و فشار خون آنها پایین نیامد.

 

محققان بر اساس یافته های خود اعلام کردند این مطالعه تاییدی بر این واقعیت است که بخشش و معذرت خواهی از فواید سودمندی برای سلامت افراد برخوردار است.

 

  نظرات ()
پنج دقیقه فعالیت روزانه در فضای سبز به بهبود سلامت روانی افراد کمک می کند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

فعالیت در طبیعت برای سلامت روانی مفید است

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که ترکیبی از فعالیت ها مانند پیاده روی و دوچرخه سواری در طبیعت در سلامت افراد موثر است . تحقیقات محققان بریتانیایی بر روی ۱۲۵۰ نفر نشان داده است که فعالیت در فضای سبز به بهبود خلق و اعتماد به نفس افراد کمک می کند.

 

محققان دانشگاه اسکس می گویند بیشترین تاثیر فعالیت در طبیعت در جوانان دیده می شود.

 

به گفته این محققان پنج دقیقه نخست فعالیت در فضای سبز بیشترین تاثیر را در بهبود سلامت روانی افراد دارد و با این که با افزایش مدت فعالیت، نشاط به دست آمده نیز افزایش می یابد ولی این افزایش به اندازه پنج دقیقه اول نیست.

 

محققان همچنین به این نتیجه رسیدند که اگر فعالیت در طبیعت در مجاورت رودخانه یا دریاچه باشد، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

 

به گفته جولز پرتی، سرپرست محققان دانشگاه اسکس، بیشترین تاثیر این نوع فعالیت در افراد پرتنش، کم تحرک و بیماران روانی دیده می شود.

 

آقای پرتی گفت: "کارفرمایان باید از کارکنانی که در شرایط پرتنش کار می کنند بخواهند موقع ناهار کمی در پارک نزدیک محل کار قدم بزنند."

 

پل فارمر، رئیس بنیاد خیریه مایند که در زمینه سلامت روانی فعالیت می کند، می گوید نتیجه این تحقیقات نشان می دهد که فعالیت در فضای سبز یک روش ارزان برای بهبود شرایط روانی افراد است و نیازی به تجویز دارو ندارد.

 

به گفته او پزشکان برای درمان افسردگی بیمارانشان باید تجویز ورزش در طبیعت را نیز در نظر داشته باشند.

 

نتیجه این تحقیقات در مجله علوم و فناوری محیط زیست به چاپ رسیده است.

 

  نظرات ()
ناتوانی جنسی در مردان؛ علل و درمان آن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

مقدمه: ناتوانی جنسی چیست؟


ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد نمی‌تواند نعوظ پیدا کرده و قادر نیست که نعوظ خود را به مدت کافی جهت انجام نزدیکی حفظ نماید. اگر چه مشکل شایعی برای یک زوج محسوب می‌گردد ولی قابل درمان نیز هست...

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از اعتیاد چگونه؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

پیشگیری یعنی جلوگیری از وقوع یک اتفاق.

از نظر بهداشتی پیشگیری عبارتست از مداخله‌ای مثبت واندیشمندانه برای مقابله با شرایط مضر. پیشگیری درسه سطح قابل انجام میباشد:

پیشگیری اولیه:انجام مداخله‌ای قبل از اینکه اختلال یا ناتوانی ایجاد شود.

پیشگیری ثانویه:پس از وقوع بیماری انجام اقداماتی به منظور شناسایی و درمان هر چه سریعتر...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قوى زندگى کنید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

یکى از قهرمانان دوچرخه سوارى جهان در سن ۲۴ سالگى به علت حفظ روحیه اش و مبارزه با بیمارى سرطان که به آن مبتلا شده بود، موفق شد چهره اى جاودانى ازخود درجهان برجاى بگذارد.
نام این مرد که به عنوان الگوى بسیارى از بیماران درجهان شده است، پس از سالها دردل بیماران نورامید به زندگى مى بخشد.
«لانس آمسترانگ» در ۲۱سالگى وقتى خود را براى شرکت در مسابقات دوچرخه سوارى تور فرانسه آماده مى کرد، جوان ترین شرکت کننده از آمریکا به شمارمى رفت.
سه سال بعد درحالى که او وارد ۲۴سالگى شده بود و در سومین دوره این تور شرکت کرده بود به علت احساس دردشدید در قفسه سینه از دور مسابقات خارج شد.
«لانس» که به شدت دچار مشکلات شدید تنفسى شده بود، در بیمارستان بسترى شد و پزشکان دراین زمان بود که متوجه شدند او به یک سرطان پیشرفته مبتلا شده است.
ریه هاى او پر از تومورهاى سرطانى شده بود و این احتمال مى رفت که با پیشرفت بیشتر سرطان به مغز او آسیب برسد.
پزشکان تنها احتمال مى دادند که «لانس» مدت کوتاهى زنده بماند زیرا که بیمارى او در بدترین و وخیم ترین حالت خود قرارداشت.
در لحظاتى که امیدى به ادامه زندگى لانس نبود، او تصمیم گرفت تا با این شرایط و مرگ بجنگد.
خودش دراین مورد مى گوید: با خودم تصمیم گرفتم که هرطور شده سلامتى ام را به دست آورم به همین علت بعد از عمل جراحى به محض اینکه کمى زخمهایم التیام گرفت، دوباره به سراغ دوچرخه ام رفتم.
پس از مدت کوتاهى با وجود تلاش لانس، بیمارى او پیشرفت کرد، او تحت عمل جراحى مغز قرارگرفت. شیمى درمانى روى او چندماه طول کشید ولى پس از سه ماه وقتى حال لانس روبه بهبود گذاشت، او دوباره تمرینات ورزشى اش را آغازکرد.
«لیندا» - مادر لانس - که درتمام این مدت پرستارى از او را به عهده داشت دراین مورد مى گوید: ۱۷سال داشتم که لانس را به دنیا آوردم ولى مدتى بعد پس ازاختلاف با پدر او از هم جداشدیم و لانس نزد من ماند. براى اینکه بتوانم از عهده مخارج زندگى بربیایم ناچار بودم که دوجا کارکنم.
لانس بهبودى اش را مدیون مادرش مى داند و با اشاره به مادرش مى گوید: این زن همه چیز من است. او مربى من، دوست من، انگیزه و شوق من، دکتر تغذیه من و راننده من است.
از خدا سپاسگزارم که او را داشته ام. او درهمه شرایط سخت درکنار من بوده است.
او گفته است: لانس بلند شو و مبارزه کن. باید دراین یکى هم برنده باشى هیچوقت نباید باخت ازآن تو باشد.
وى ادامه مى دهد: در همه شرایط سخت چه در مسابقات و چه هنگام مقابله با بیمارى ام به حرفهاى او فکرکرده ام.
لانس که پس ازجدایى ازهمسر نخست اش با شرلى کرا - آهنگساز معروف آمریکایى - نامزدکرده است، به دلیل شجاعت و شخصیت ویژه اش موردتوجه این زن هنرمند قرارگرفته است.
این زن آهنگساز مى گوید: بعد از یکسال آشنایى با لانس، از بودن درکنار او لذت مى برم. وقتى که خود را براى شرکت در ششمین دوره مسابقات فرانسه آماده مى کرد متوجه شدم که رشته کارى او خیلى پرهیجان تر از کار من است. هم تیمى هاى او از ۷۰ کشور مختلف هستند و من از هم صحبتى با آنها چیزهاى زیادى آموخته ام. همین باعث شد که از دنیاى انحصارى ام بیرون بیایم.
یکى ازکارهاى زیبا و کم نظیرى که براى کمک به افراد سرطانى صورت گرفته است، ساخته شدن یک دستبند براى نجات یافتگان از این بیمارى است.
براى نخستین بار شرکت تولید لوازم ورزشى «نایک» با اهدا یک میلیون دلار، موجب ساخته شدن ۵میلیون دستبند که مخصوص افرادى بود که در زندگى قوى هستند، شد. روى تمام این دستبندها نام لانس حک شده بود. افراد علاقه مند با پرداخت یک دلار صاحب یکى از این دستبندها مى شدند و این پولها صرف کمک به بیماران سرطانى و یا انجام هرگونه تحقیق درمورد این بیمارى مى شد.
درمدت زمان کوتاهى این دستبندها در سراسرجهان نه تنها شناخته شد بلکه طرفدار پیداکرد. عده زیادى از اقشار مختلف مردم اقدام به خرید این دستبند کردند و حتى عده اى حاضر بودند با پرداخت ۲۰ دلار صاحب یکى از این دستبندها شوند بطوریکه ۳۲ میلیون نفر درجهان صاحب این دستبند هستند که سمبل مبارزه با بیمارى سرطان است.
با ساخته شدن یک برنامه تلویزیونى که درآن «لانس» با مردم صحبت مى کرد، صدها بیمار سرطانى در تماس با برنامه تلویزیونى آرزو کردند که مثل لانس قوى و شجاع باشند.
«اندرى» که به سرطان سینه مبتلا است، مى گوید: بعد از چهارسال دوباره سرطان من برگشته است. ولى من مبارزه با سرطان را آغازکرده ام و به بهبودى خوشبین هستم حتى روزهایى که به شیمى درمانى مى روم درست روزهایى ازماه است که قبل از ازدواج با شوهرم در آن روزها با او دیدار مى کردم. من مى خواهم اشتیاق آن روزها باعث افزایش انرژى ام شود. من مبارزه را از لانس قهرمان آموخته ام. روزهایى بوده که توان برخاستن از رختخواب را نداشته ام. احساس کرده ام مبارزه کافى است و من دیگر توان مقابله ندارم ولى وقتى چشمم به دستبند «قوى زندگى کنید» لانس افتاده از جا بلند شده ام و به زندگى قدرتمندانه فکرکرده ام و انگیزه مبارزه درمن بیدار شده است.
«لانس» اکنون ۳۳ سال دارد و نامش را درتاریخ به عنوان نخستین کسى که توانست در شش مسابقه متوالى دوچرخه سوارى تور فرانسه مقام اول را کسب کند، به ثبت رساند او مسافت ۲ هزارمایل را در ۲۳ روز طى کرد. هدف او این بود که ثابت کند: تسلیم نخواهدشد.

 

 

  نظرات ()
کراک (Crack) چیست ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

کرک (Crack) که گاهی راک (Rock) نیز نامیده میشود، ماده ای محرک است که از تصفیه کوکائین به دست می آید و به اشکال مختلف تدخین (استنشاق دود) میشود. اما کراکی که در ایران رایج است از مشتقات هروئین است و در صورتی که بصورت علمی تولید شود از تصفیه هروئین به دست می آید .

کراک ماده‌ای بی‌بو است، مصرف آن راحت است و با یک فندک در هر جایی که باشی می‌توانی مصرف کنی؛ درست برخلاف مصرف تریاک و یا هروئین است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راه های برقراری ارتباط و حل مشکلات زناشویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

یکی از ماهرترین متخصصین در زمینه ی ارتباطات، دکتر جان گرِی نویسنده ی کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی است. او از طریق کتاب ها و سمینارهایش پیامی را منتشر می کند، او می خواهد بگوید که مردان و زنان کاملاً از هم متفاوتند و یک ارتباط طولانی و بادوام با درک کردن، قبول کردن و احترام گذاشن به جنس مخالف به دست می آید. در اینجا او به پرسشهای زیر پاسخ میدهد:


جان گرِی و گروهش چطور با یک رابطه ی مشکل دار برخورد می کنند؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تقویت عزت نفس در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

مقدمه

همه کودکان بویژه کودکانی که پا به مرحله رشد می‌گذارند باید از آزادی و استقلال نسبی برخوردار باشند. ولی آنچه که آنان باید بدانند این است که در این جهان افرادی زندگی می‌کنند که ممکن است به آنان صدمه بزنند و آنچه که والدین انجام می‌دهند به منظور حفظ آنان از دست این افراد است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نقش مذهب در سلامت روان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

 در سال‌های اخیر، روانشناسان اهمیت زیادی برای نقش راهبردهای مقابله و سبک زندگی افراد در چگونگی وضعیت سلامت جسمانی و روانی آنها قائل شده‌اند. شیوه‌های مقابله، توانایی‌های شناختی و رفتاری هستند که فرد مضطرب به منظور کنترل نیازهای خاص درونی و بیرونی فشارآور بکار می‌گیرد. در مقابله مذهبی، از منابع مذهبی مثل دعا و نیایش، توکل و توسل به خداوند و... برای مقابله استفاده می‌شود.

 از آنجایی که این نوع مقابله‌ها هم منبع حمایت عاطفی و هم وسیله‌ای برای ..


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با غرور جوانى آشنا شویم! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

 

 

«دوست آن است که عیب دوست چون آیینه روبرو گوید، نه آن که چون شانه پشت سر رفته موبه مو گوید».
اگر آیینه اى نبود تا روبرو همه چیز را فاش کند چه اتفاقى مى افتاد؟!
به جرأت مى توان گفت: بازار متخصصین و جراحان زیبایى کساد مى شد و آنقدر بینى چسب زده نمى دیدیم!
آرایشگرها هم نمى توانستند به این اندازه مشترى


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از اعتیاد چگونه؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

 پیشگیری یعنی جلوگیری از وقوع یک اتفاق.

از نظر بهداشتی پیشگیری عبارتست از مداخله‌ای مثبت واندیشمندانه برای مقابله با شرایط مضر. پیشگیری درسه سطح قابل انجام میباشد:

پیشگیری اولیه:انجام مداخله‌ای قبل از اینکه اختلال یا ناتوانی ایجاد شود.

پیشگیری ثانویه:پس از وقوع بیماری انجام اقداماتی به


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آموزش مهارت های زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

 همه ما در زندگی با موقعیت هایی روبرو می شویم که اگر به درستی عمل نکنیم سلامت روانی خودمان و دیگران به خطر می افتد. این موقعیت ها مختلف هستند . مثلاً چگونه با دوستان و اطرافیان خود ارتباط برقرار کنیم ؟ چگونه مسئولیت های جدید را بپذیریم ؟ چگونه تصمیم بگیریم؟ چگونه مشکلاتمان را حل کنیم ؟ چگونه با ترس ، اضطراب ، ناکامی ، افسردگی و فشارهای روانی مقابله کنیم؟

مهارت های زندگی :...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در کنترل اعتیاد چه علائمی باید جدی گرفته شود نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

 تشخیص علایم خطر آفرین در خصوص سوء مصرف مواد در بین کودکان و نوجوانان ، یکی از مهمترین شاخص های خدمات رسانی ، و نیز ارزیابی شرایط خود و یا فرزندانمان است .

  در این راستا بایستی یادمان باشد ، اگر علائم زیر در شخصی چه کودک و چه بزرگسال مشاهده گردید ، بدون ارزیابی غلط از توانمندی خود و یا احساس غرور بی جا مبنی بر اینکه « من هرگز معتاد نمی شوم »  لازم است نسبت به دریافت کمک از سوی مشاوران و افراد متخصص بطور جدی حساس شد . به علائم زیر دقت کنید :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
١٢راه برای حفظ روابط گرم و صمیمانه همسران ! نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

 در اینجا ما می‌خواهیم با رموز موفقیت زوج‌های خوش بخت و عاشق شما را بیشتر آشنا کنیم تا برای شما هم در زندگی مشترکتان راهگشا باشد.

راهکارهای هوشمندانه

هرگز فکر کرده اید چرا بعضی از زوجها اینقدر عاشق و صمیمی هستند؟ این به آن دلیل نیست که زندگی آنها ایده آل است و هیچ مشکلی ندارند، بلکه نکته اینجاست که آنها نحوۀ حفظ روابط عاشقانه و جلوگیری از فرسایش روزمرۀ آن را به خوبی می‌دانند. بیایید برخی از راهکارهای کاربردی آنها را با هم مرور کنیم و سعی کنید از این نکات برای خوشبخت شدن و خوشبخت ماندن استفاده کنید.

1- عاشق بودن را با هیچ چیز 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرا میل ‌جنسی کاهش پیدا می‌کند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

انبوهی از مشکلات فیزیولوژیکی و روانی بر میل جنسی افراد تاثیر گذار خواهد بود.

از جمله موارد موثر در میل جنسی می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

استرس: شاید شما از جمله افرادی باشید که حتی در شرایط استرس زا قادر به فعالیت باشید اما باید به خاطر داشته باشید که میل جنسی و فعالیت جنسی از این قاعده مستنثی است. در واقع باید گفت که مشکلات و فشارهای ناشی از کار، مشکلات اقتصادی، رسیدگی به بستگان بیمار و سایر موارد استرس زا می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. برای کنترل استرس خود لازم است که تکنیک های مدیریت استرس را آموزش ببینید.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غلبه بر تعلل در امور نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

به تاخیر انداختن و طفره رفتن ازانجام برنامه ها و کارها در زندگی ،ما را از رسیدن به اهدافمان باز میدارد .در این هفته برایتان نحوه ء غلبه ء همیشگی بر این مشکل را خواهم گفت .

بنجامین فرانکلین یک بار گفت:" زمان برای تو  نمی ایستد و همچنان پیش میرود  !" این عبارت زیبا به خوبی خلاصه ای از مطلب مد نظر ماست .این عبارت منحصر به فرد اغلب برای کسی که دستخوش تعلل و مسامحه باشد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دو راه ساده برای کمتر تماشا کردن تلویزیون بوسیله کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

 

یک سوم کودکان آمریکایی دو ساعت بیشتر از میزان توصیه‌ متخصصان اطفال؛ تلویزیون تماشا می‌کنند

 

اما والدین اغلب در تلاش برای دور نگه داشتن کودکان از تلویزیون ناموفق می‌مانند.

 

اما یک بررسی جدید نشان می‌دهد که کودکان و نوجوانانی که والدین‌شان قواعدی در مورد مدت زمانی که می‌توانند تلویزیون تماشا کنند یا بازی ویدئویی انجام دهند، تعیین کرده‌‌اند، با احتمال بیشتری این حد تعیین‌شده را رعایت می‌کنند.

 

 این بررسی که بوسیله پژوهشگران در مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا و چند دانشگاه در این کشور انجام شد، از 7415 کودک و نوجوان در سنین 9 تا 15 در مورد عادات‌شان در تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر مورد پرسش قرار داد.

 

نتایج نشان داد که دو راهبرد ساده می‌تواند به کاهش تماشای تلویزیون بوسیله کودکان کمک کند:

 

یکی تعیین کردن قواعد خانوادگی برای تماشای تلویزیون و بازی با کامپیوتر است، و دیگری واداشتن کودکان به فعالیت جسمی است، چه به صورت ورزش‌های منظم باشد و چه به صورت بازی آزاد باشد.

 

اغلب کودکان مورد پرسش قرار گرفته- 60.7 درصد- گفتند آنها فعالیت جسمی منظمی در هفته ندارند؛ نه کلاس ورزشی، نه بازی‌های ورزشی پس از ساعات مدرسه و نه عضویت در تیم‌های ورزشی. تعداد زیای از آنها کودکانی بودند که ساعت‌ها بی‌حرکت جلوی تلویزیون یا کامپیوتر می‌نشستند.

 

شواهد زیادی وجود دارد که بازی همراه با فعالیت جسمی باعث سالم‌تر شدن، شادمان‌تر شدن و پیشرفت درسی کودکان می‌شود.

 

ساده‌ترین کاری که شما می‌توانید برای تشویق کودک‌تان به فعالیت جسمی بیشتر انجام دهید،این است که خودتان در ورزش با او همراه شوید. همچنین می‌تانید تلویزیون را نشان دادن برنامه‌های حرکت جسمی و ورزش از تلویزیون، آن را از دستگاه پخش بازی‌های ویدئویی اعتیادآور، به یک ماشین ورزش تبدیل کنید.

 

گرچه سایر بررسی‌ها نیز نشان داده‌اند که والدین باید برای تماشای تلویزیون بوسیله کودکان حدودی را تعیین کنند، این بار پژوهشگران از والدین و کودکان در مورد اینکه تا چه حدی در خانواده‌شان قواعدی در مورد تماشای تلویزیون وجود دارد، سوال کردند؛ در حالیکه بیش از نیمی از والدین می‌گفتند که همیشه یا در اغلب موارد برای تماشای تلویزیون در خانه‌شان محدودیت‌‌ وجود دارد، تنها 37 درصد از کودکان توافق داشتند که در خانه‌شان قواعدی در این مورد وجود دارد که به صورت کامل اعمال می‌شود.  نتیجه اینکه تداوم این قواعد اهمیت دارد.

 

در مجموع به نظر می‌‌رسد به توافق رسیدن اعضای خانواده باری تعیین حد پایه 2.5 ساعت در روز مناسب باشد. همچنین داشتن فعالیت‌هایی جسمی برنامه‌ریزی‌شده مانند شرکت در تیم‌های شنا یا قرار گذاشتن برای انجام یک بازی ورزشی یا رفتن به همراه خانواده به بیرون و پیاده‌روی دسته‌جمعی می‌تواند کمک کننده باشد.

  نظرات ()
اگر فرزند معتاد دارید نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

 

گروهی مشکل اعتیاد را به روش تربیت و پرورش نامناسب والدین نسبت می‌دهند، اگرچه تربیت و مراقبت ناکافی فرزندان توسط پدر و مادر می‌تواند به مشکل اعتیاد بینجامد، اما برخی خانواده‌های دارای فرزندی معتاد، با وجود داشتن فرزندان دیگری که در شرایط یکسان زندگی می‌کنند، چنین مشکلی ندارند.

 

پس اگر شما از عدم‌اعتیاد فرزند خود اطمینان دارید، یا شک دارید که او معتاد باشد، یا می‌دانید که او معتاد است، با دقت این مقاله را بخوانید. حتما برای کمک به شناخت اعتیاد راهی خواهید یافت و یاد خواهید گرفت برای از بین بردن آن چه اقداماتی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفاوت های رفتاری خانواده ها مهربانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

 

    خانواده هایی که دور و بر ما زندگی می کنند با همه تفاوت هایشان در شاخص های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در 2 قالب کلی پذیرنده و طرد کننده قرار می گیرند. برخلاف خانواده های طردکننده، فضای خانواده های پذیرنده یا مشارکت جو به گونه ای طراحی شده است که به دیدگاه ها، اظهارنظرها، استعدادها و کنش های اعضا فرصت بروز و ظهور می دهد.
    اعضای خانواده های پذیرنده بدون پیش شرط و تبصره با هم مهربانی می کنند، اختلافات را به شکلی هدایت شده بروز می دهند، به عقاید همدیگر احترام می گذراند، برنقاط قوت هم تکیه می کنند، از یکدیگر عیب جویی نمی کنند و در پی سلطه نیستند.
    دکتر بیوک تاجری، روان شناس با تشریح 2 نوع خانواده کلی (خانواده پذیرنده و خانواده طردکنند) معتقد است: خانواده های نوع اول شکلی پذیرنده دارند. به این معنا که روابط اعضا با هم براساس پذیرش دیگری شکل می گیرد، اما خانواده های نوع دوم سلطه جو و طردکننده اند و دائم در حال دفع دیگری هستند....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تاثیر روان شناختی رنگ ها بر ذهن و روان ما نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩    نوزاد از وقتی پلک هایش را باز می کند، نخستین رویارویی اش با جهان به واسطه رنگ ها اتفاق می افتد.
    زندگی بدون رنگ تصور محالی است. ما به جهانی که اجزایش رنگ آمیزی شده است، پا گذاشته ایم و از لحظه تولد تا زمان کوچ بزرگ در میهمانی رنگ ها حضور داریم. آبی آسمان ما را به میهمانی رنگ ها دعوت می کند، همچنان که ابرهای سپید، دشت های سرسبز مخملین و لاله های سرخ.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کمرویی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

مقدمه

شاید بسیاری از افراد از مشکلی به نام کمرویی در رنج باشند و ندانند که چگونه باید از چنگ چنین مشکل دست و پاگیر رها شوند. کار چندان سختی نیست، هر چند افراد عملکرد حل آن را بسیار مشکل می‌یابند. برخی از آنها که امیدوارترند، آزمایش‌های کوچکی می‌کنند. راهکارهایی را امتحان می‌کنند ولی خیلی زود آنها رها می‌کنند. در چنین صورتی هرگز موفق نمی‌شوند و ناامیدتر می‌شوند. برای اینکار یکبار اراده کنید و برای همیشه آن را کنار بگذارید. شما پیروز خواهید شد به شرطی که بدانید چه باید بکنید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تکنیک های مقابله با فقدان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

فقدان یعنی چه؟

فقدان به معنی از دست دادن یا عدم وجود چیزی است که به نوعی برایمان ارزشمند بوده ، فقدان بخش اجتناب ناپذیر زندگی است و رویدادهایی از گسستگی روابط تا جدایی و مرگ را شامل می‌شود. آموختن درباره فقدان به عنوان تجربه‌ای انسانی به شما بهبود یافته عزیز کمک می‌کند تا فقدانهای زندگی‌تان راحت‌تر کنار بیایید.

انواع واکنش نسبت به فقدان

•1) ارزیابی اولیه 

اولین واکنش ما نسبت به فقدان، ارزیابی اولیه آن است به علت آنکه فقدانها به طور معمول تکان‌دهنده و غیر منتظره هستند. ارزیابی اولیه می‌تواند سبب شود که شما بهتر بتوانید رویدادهایی را که شایسته ناراحت شدن نیستند حذف کنید. فقدانها ناراحت کننده هستند اما پذیرفتن آنها به عنوان واقعیت‌های زندگی و سپری کردن سختی‌های آن به نحو مناسب، بسیار مهم است....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از مشکلات نوجوانان(5) - پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

 « تمدن بشری نتیجة استفاد درست از اوقات فراغت است »

                                                   تاگور اندیشمند هندی

 

3-دوستان نوجوان خود را بشناسیم :

        یکی از مسائل مهم در دورة نوجوانی مسأله « دوستی » است . بررسیهای علمی نشان می دهد که در دورة نوجوانی ، اثر پذیری و تقلید نوجوانان از همسالان از هر کس دیگر ـ از قبیل خانواده و علم ـ بیشتر است و به همین علت خطر دوستیهای نامناسب در این دوران بسیار بیشتر و آثار و عواقبش وخیم تر است .

       در نوجوانی ، ماهیت روابط دوستی تغییر می کند و به سمت صمیمت و وفاداری گرایش می یابد ، دخترها در روابط دوستی خود بیشتر به مشارکت صمیمانه و پسرها بر مقام تسلط و تأکید می ورزند . نوجوانان کوچکتر به احتمال بیشتری تسلیم فشار همسالان برای رفتار ضد اجتماعی می شوند . همسالان روی مسائل روزمره و کوتاه مدت نفوذشان بیشتر و در مقابل ، ..


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راه گذراندن روز عشق برای دختر خانم های مجرد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

اگر مجرد هستید ( و برایتان سخت است که این روز را تنها بگذرانید ، ما برای شما پیشنهاداتی داریم که شما نیز از روز ولنتاین خود لذت ببرید).

 

روز عشق ایرانی سپندارمذگان (5 اسفند) یا خارجی که همان ولنتاین (25 بهمن) است یکی از قشنگ ترین روزها برای جوان ها است.

 

اما ممکن است برخی از مجرد ها از رسیدن این روز دل خوشی نداشته باشند. چرا که برخلاف بقیه زوج ها باید این روز قشنگ و به یاد ماندنی را به تنهایی سپری کنند.

1- سری به مغازه های حراجی بزنید و برای خودتان خرید کنید : تحقیقات و مطالعات اجتماعی نشان داده که یکی از تفریحات خانم های جوان سر زدن به مغازه های حراجی لباس و کفش و .. است. سعی کنید در این گردش مفرح ! حتما برای خودتان چیزی بخرید. یافتن یک لباس و یا کفش زیبا و ارزان قیمت برای شما هیجان بخش خواهد بود .

2- یک روز آفتابی و شاد داشته باشید : امسال روز ولنتاین میان هفته خواهد بود اما شما می توانید با یک برنامه ریزی درست روز ولنتاین خوبی داشته باشید. سعی کنید چند ساعتی را با دوستان مجردتان بگذرانید ، یا شام را با آنها صرف کنید. برای یکدیگر هدیه کوچکی تهیه کنید و ولنتاین را با همدیگر جشن بگیرید.

3- برای خودتان لوازم آرایش قرمز خریده و روز ولنتاین با آرایش قرمز رنگ ، به هیجان بیایید:یک لاک قرمز رنگ بخرید و روز ولنتاین لاک قرمز بزنید. لاک های تیره رنگ شما را به هیجان نمی اورد. پس سعی کنید از رنگ های شاد و خوش رنگ استفاده کنید. ناخن های پا را نیز فراموش نکنید. رنگ قرمز رنگ عشق و شادی است ، شما نیز باید این حس را به زندگی خود تزریق کنید.

4- با دوستان تان به یک رستوران مجلل بروید: با دوستان مجرد تان به رستوران بروید و با خودتان با یک کیک ، بستنی یا قهوه و ... پذیرایی کنید. بعضی اوقات باید با خودتان مانند یک شاهزاده رفتار کنید ؛ بنابراین سعی کنید در رستوران مجلل و زیبا یک میز رزو کنید و با دوستان تان جشن بگیرید. ؛ سعی کنید راحت باشید ، شما استحقاق این جشن را دارید.

  نظرات ()
مهار ت های زندگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

موریس.ای.الیاس از دانشگاه راجرز آمریکا و مؤلف کتاب «تصمیم گیری اجتماعی و رشد مهارت های زندگی» چنین می گوید:
«مهارت های زندگی یعنی ایجاد روابط بین فردی مناسب و مؤثر، انجام مسئولیت های اجتماعی، انجام تصمیم گیری های صحیح، حل تعارض ها و کشمکش ها بدون توسل به اعمالی که به خود و یا دیگران صدمه می زند».

«کودکان و نوجوانان حق دارند توانمند شوند و نیاز دارند که بتوانند از خودشان و علایقشان در برابر موقعیت های سخت زندگی دفاع کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا مشکلات زناشویی بدون مراجعه به مشاور خانواده حل می‌شوند؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که مشکلات زناشویی روی خود فرد هم تاثیر می‌گذارد ، اما مهم این است که بفهمیم کی و چگونه باید در مورد آنها تصمیم بگیریم.

 

بدون مراجعه به مشاور خانواده هم می‌توان مشکلات زناشویی را حل کرد . البته ، مردم باید بدانند که اگر نخواهند برای حل مشکلات شان به مشاور خانواده مراجعه کنند ، برطرف کردن آن مشکل زمان زیادتری خواهد برد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روش‌های موثر انتقاد سازنده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

مقدمه

انتقادپذیری و انتقاد کردن موثر دارای اهمیت زیادی برای موفقیت سازمانی است. اموری چون ارزشیابی عملکرد ، مشارکت در تیم‌های کاری ، خدمات رسانی به مشتریان و کنترل کیفیت ، بستگی به بکارگیری مطلوب انتقادپذیری و انتقاد کردن دارد و کار پیچیده‌ای است. انتقاد با ابراز احساسات درباره موضوعات پیچیده و مشکل ، می‌تواند تخریب کننده و حتی بسیار خطرناک باشد. بکارگیری ضعیف انتقاد ، منجر به شکست افراد و سازمان‌ها می‌شود، از سوی دیگر استفاده آگاهانه و خردمندانه از انتقاد به شکوفایی افراد و سازمان‌ها منجر خواهد شد.

انتقاد از افراد قدرتمند و مافوق بدون ترس و خشم

انتقاد نقش عمده‌ای در روابط اجتماعی ایفا می‌کند، از انتقادها می‌توان برای ایجاد تحرک در اشخاص و نفوذ در آنها ، آموزش ، بیان نیازها و خواسته‌ها و یا محرکی برای اصلاح و پیشرفت خود استفاده کرد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیشه و مت ­آمفتامین (7) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 ** تویکینگ

  تویکینگ خطرناک­ترین وضعیت برای مصرف­کننده شیشه است. این حالت وقتی روی می­دهد که شخص ۳ تا ۱۵ روز نخوابیده باشد، دچار علائمی چون تحریک­پذیری و بدبینی باشد. این حالت را تویکینگ و آن شخص را اصطلاحاً تویکر گویند. شخص تویکر اشتیاق شدیدی به مصرف هرچه بیشتر شیشه دارد ولی پیدایش حالت اوج یا اثرات اولیه بسیار مشکل و درحد محال است. از این­رو شخص دچار ناامیدی و رفتارهای ناپایدار می­گردد. رفتارها و واکنش شخص تویکر کاملا غیر قابل پیش بینی بوده، امکان دارد رفتاری خشونت ­آمیز از خود نشان دهد. مواردی از مجادله


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با ترس کودکان چه کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

بسیاری از والدین با مشکلاتی از قبیل ترس کودک از حیوانات ، ترس از تاریکی ، ترس از غریبه‌ها و... مواجه می‌شوند و واقعا نمی‌دانند که چگونه رفتاری باید در مقابل این ترس‌ها داشته باشند. خیلی از آنها تلاش زیاد می‌کنند تا به کودک خود نشان دهند که ترس او موردی ندارد و هیچ جای ترس وجود ندارد. اما گویا هر چه بیشتر تلاش می‌کنند کودکشان در ترس خود مصمم‌تر می‌شود. در برخورد با چنین ترس‌هایی والدین در اولین گام باید دلایل آنرا مشخص کنند. برخی از این ترس‌ها طبیعی بوده و لازم نیست والدین حساسیت زیادی در مورد آنها نشان دهند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دوست نوجوان خود باشیم نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

چه عاملی باعث می شود که فرزند 10 ساله شیرین زبان و خونگرم شما در مدت سه سال تبدیل به نوجوانی ساکت و آرام  شود؟ برای بسیاری از پدر و مادرها این سؤال یکی از گیج کننده ترین معماهای قرن است.

دو دلیل مهم برای به وجود آمدن این تغییر در سنین ابتدایی و دوران نوجوانی وجود دارد:

هنگامی که کودک شما پا به دوره نوجوانی  می گذارد احتیاج بسیاری به تنهایی و خلوت گزینی پیدا می کند. شاید به این علت که افکار و احساسات او دچار نوعی آشفتگی می شوند، ممکن است نوجوان شما دچار


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چه کنم کودکم معتاد نشود ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

یکی از سؤالات خانواده‌ها این است که آیا با کودکان خود که در مقطع ابتدایی یا پیش‌دبستانی هستند، می‌توان در مورد سوءمصرف مواد صحبت کرد یا نه؟

 

پژوهش‌ها نشان داده است، اطلاع‌رسانی به فرزندان قبل از شروع حتی دبستان امکان‌پذیر است، اما محتوای پیام‌ها ممکن است کمی متفاوت و با ادبیات خاص خود قابل انتقال باشد. برای مثال، به محتوای پیام‌ها به تفکیک گروه سنی و مقطع تحصیلی که در زیر می‌آید توجه فرمایید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرامش و شادى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

 بیشتر زنان بعد از ازدواج به خدمت خانواده شان درمى آیند و این موضوع سبب مى شود که کمتر در کارهاى اجتماعى شرکت کنند. گذشت زمان، وظایف خانه و وجود فرزندان موجب عقب ماندن آنان از جریان سیال زندگى اجتماعى مى شود.
آنان وقت ادامه تحصیل یا ادامه فعالیت هایى را که سبب آرامش و شادى شان مى شود، ندارند. فکرمى کنند موفقیت یعنى دیدن نتیجه کار در پایان هرروز. این تفکر سبب مى شود که زنان به اندازه اى در کارهاى خانه غرق شوند که وقتى براى خود باقى نمى گذارند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خشم و راه‌های مقابله با آن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

تنها کودکان نیستند که خشمگین می‌شوند، بلکه بزرگسالان نیز بدان دچارند. قبل از آن که تعریفی از خشم آورده شود، ضروری است که هیجان تعریف شود. هیجان نوعی واکنش کلی و شدید ارگانیسم نسبت به‌یک موقعیت دور از انتظار همراه با یک حالت عاطفی است. این حالت عاطفی ممکن است خوشایند و یا ناخوشایند باشد، مانند محبت، خشم، ترس و ... .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پدرها و پدیده افسردگی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦

تولد اولین فرزند جان هایمن بر خلاف انتظارش باعث خوشحالی او نشد

هایمن که مدرس انشاء در کالج بود، برخلاف انتظارش، به جای آنکه به قول خودش هر دقیقه وقتش را با کودکش بگذرانند، با گرفتن ساعات تدریس بیشتر خودش را از خانه دور نگه می‌داشت. هایمن 51 ساله به یاد می‌آورد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بزرگ‌ترین هدیه به فرزند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦

تصوری که کودکان از خود دارند، چگونگی برخورد آنان را با دنیای پیرامونشان شکل می‌دهد.

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های افراد موفق و ناموفق این است که انسان‌های موفق به‌خود و توانمندی خود اعتماد دارند و خویشتن را شایسته آن می‌دانند که در زمره آدم‌های موفق قرار گیرند. کمک کردن به کودکان برای اینکه خود را دوست داشته باشند و به تصوری مثبت از خویش برسند، یکی از بزرگ‌ترین موهبت‌هایی است که همه والدین می‌توانند به فرزند خود پیشکش کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فرافکنی چیست؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦

فرافکنی در معنای لفظی بر پرتاب کردن رو به بیرون یا رو به جلو دلالت دارد و به فرایند یا اسلوبی اشاره دارد که افراد به مدد آن، ایده‌ها، تصویرها و امیال را بر محیط بیرونی‌شان تحمیل می‌کنند.فرافکنی یکی از دفاع های روانی است،درست مانند پادتن ها که دفاع از بدن را به عهده دارند. فرافکنی به معنای نسبت دادن غیرارادی رفتار ناهشیارانه خود به دیگران است. به طوری که انگار این ویژگی ها صرفا در دیگری یا دیگران وجود دارد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
احساس تنهایی در جوانان بیشتر از بازنشستگان است نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦

 

جوان ها ‘تنهاتر از پیرها هستند’

 

براساس یک مطالعه تازه، احساس تنهایی در میان جوانان بیش از کسانی است که وارد دوره بازنشستگی شده اند، و این بخشی از تغییرات عمیقی است که در شیوه زندگی و تعامل ما به وجود آمده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیشه و مت ­آمفتامین (6) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦


 منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 * اثرات مثبت شیشه

اثرات مثبت ظاهری باعث تمایل مجدد فرد به مصرف شیشه می­شود:

  • افزایش انرژی و فعالیت
  • کاهش خواب
  • ایجاد سرخوشی یا یوفوریا
  • افزایش میل جنسی
  • افزایش اعتماد به نفس

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مدیتیشن نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦

لذت آرامش در دنیایی از هیبی شک در دنیای پرهیاهوی زندگی امروزی، جایی برای سکوت خالی است. سکوت راهی است برای پرداختن به خود، بیشتر فکر کردن و بیشتر آموختن.  و در این میان، مدیتیشن (تمرین آرامش) طریقی است برای رسیدن به این سکوت و شناخت بیشتر درون، در واقع هنگامی که چشممان را می بندیم، به مراقبه می نشینیم؛ پلک هایمان را بر دنیایی دیگر می گشاییم که مسیری است برای رسیدن به جاده بی انتهای آرامش. هنگامی که قدم در این جاده می گذاری، آرامش و سلامت بیشتری را در کوله بار خود جای می دهی که تو را هیچ گاه به بازایستادن فرمان نخواهد داد و بدین طریق است که با معجزه سکوت به معجزه آرامش دست خواهی یافت.

 

.

    

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ترس والدین از پرسش های جنسی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦


هر چقدر کودک ما باهوش تر باشد، کنجکاوتر است و سوالات گوناگونی از ما درباره مسائل مختلف می پرسد، بنابر این ممکن است روزی جلوی ما بایستد و بپرسد چگونه به دنیا آمده است.
    
    البته وقتی می گوییم کودک، باید حیطه اش را مشخص کنیم. از دیدگاه روان شناسی رشد، 6 - 2 سالگی نوباوگی است 12 - 7 سالگی نیز دوره کودکی، بنابراین طبیعی است نوباوگانی به اقتضای سنشان نوعی از سوالات را بپرسند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از مشکلات نوجوانان(5) - پایان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦

متأسفانه بعضی از خانواده ها از اهمیت چنین مراقبتهایی غافلند و یا به علت گرفتاری دیگر ، چندان توجهی به این مسائل حیاتی از خود نشان نمی دهند . برخی دیگر از خانواده ها به فرزندان نوجوان خود اعتماد بیش از حد دارند وگمان می کنند که فرزند آنها از قماش دیگری است و حتی فکر خطا نیز به ذهن او خطور نمی کند تا چه رسد به اینکه در عمل لغزشی از او سر بزند ! این خوش بینی افراطی ناشی از بی بصیرتی است . نقطه مقابل آن بدبینی نسبت به فرزندان خویش است .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه مشکلات و اختلافات خانوادگی را حل کنیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦


همسران معمولا سعی می کنند از کوتاه ترین مسیر و کمترین زمان که دادن اطلاعات، راهنمایی، توصیه، کنایه، تهدید و ....، به تغییر همسرشان و از بین بردن نقاط ضعف او ، اقدام کنند و اینجا همان نقطه ایست که موجب شکاف بیشتر بین همسران و تشدید اختلافات و عمیق شدن نقاط ضعف آنها می شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سوالاتی در مورد اعتیاد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

وقتی فکر بلندم را می‌شنوی تنها با یک جمله می‌خواهی  مرا آرام کنی. می‌گویی:« کافی است اراده کنی! آن گاه همه چیز در تو و در بیرون تو درست خواهد شد». آنچه که خلق و خوی ما را مثل  خوره  می‌آزارد  این است که  برای شکل دادن به تکرار روز و شب که نامش را مدیریت زمان گذاشتیم، به شکست می‌رسیم و در این شکست از در توجیه وارد می‌شویم و تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استرس نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

استرس‌ عبارت‌ است‌ از واکنشهای‌ فیزیکی‌، ذهنی‌ و عاطفی‌ که‌ در نتیجه‌ تغییرات‌ و نیازهای‌ زندگی‌ فرد، تجربه‌ می‌شوند. تغییرات‌ می‌توانند بزرگ‌ یا کوچک‌ باشند. پاسخ‌ افراد به‌ تغییرات‌ زندگی‌ متفاوت‌ است‌. استرس‌ مثبت‌ می‌تواند یک‌ انگیزش‌ دهنده‌ باشد در حالی‌ که‌ استرس‌ منفی‌ می‌تواند در زمانی‌ که‌ این‌ تغییرات‌ و نیازها، فرد را شکست‌ می‌دهند، ایجاد شود.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تخلیه روانى جوانان در فضاى مجازى نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

 

*اکنون جوانان عصر دیجیتال داراى هویتى جدید شده اند. ما وارد دورانى شده ایم که دو جهان پیش روى ماست. یک جهان واقعى که همیشه وجود داشته است ودوم جهان مجازى است که جوانان به شدت با آن عجین شده اند. من علاقه مندم بدانم نحوه تعامل جوانان دراین مثلثى که خود آن بالا قرارگرفته ودو جهان در دو سمت شان قرار دارد، به چه صورتى است؟ادامه مطلب ...
  نظرات ()
با آرایش و لباس نوجوانتان چه برخوردى باید داشته باشید؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

«بازهم همین کار رو کرد!» دختر جوان یا نوجوانتان با سر و وضعى مثل بازیگران سینما به تندى از خانه بیرون مى زند و شما را عصبانى و خشمگین بر جاى مى گذارد!
چه به سر اون دختربچه شیرین و دوست داشتنى آمده است؟ شما دونفر عادت داشتید که درباره همه چیز با هم صحبت کنید و او همیشه از نظرات و راهنمایى هاى


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
10 راهکار برای جلوگیری از کشمکش در خانواده نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

 حتی در میان منسجم‌ترین خانواده‌ها نیز بگو مگو پیش می‌آید‌ زیرا زندگی زیر یک سقف الزاما منجر به تنش و جر‌و‌بحث می‌شود.

 

چگونه موفق شویم برخوردهای بین زن و شوهر و فرزندان و بین کوچک‌تر‌ها و بزرگ‌تر‌ها را اداره کنیم؟کشمکش‌ها، جر‌و‌بحث‌ها و دیگر برخوردها ناشی از آن هستند که ارزش‌ها و علایق افراد یک خانواده یکسان نیستند. ما همگی با یکدیگر فرق داریم! اگر می‌خواهید روابط خانوادگی‌تان از تباهی در امان باشد، باید این کشمکش‌های نهانی یا ابرازشده را به نحو شایسته‌ای اداره کنید. برای فرونشاندن بحران چه باید کرد و برای آنکه در موقعیتی مشکل آفرین به خوبی واکنش نشان دهیم چه رفتاری باید در پیش بگیریم؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
راهنمای ایجاد نظم و ترتیب در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

نظم و انضباط بر خلاف تصور بسیاری از والدین، امری اکتسابی است که در بسیاری از موارد کودکان از والدین، خواهر، برادر و در درجه بعد از معلم خود الگوبرداری می‌کنند.

 

روانشناسان معتقدند برای ایجاد نظم در کودک باید آموزش‌های مقدماتی متفاوتی صورت بگیرد. به‌عنوان مثال والدینی که خواهان داشتن فرزندی منظم‌ هستند باید در وهله اول به آنها آموزش رعایت حقوق دیگران،  رفتارهای درست و نادرست و نحوه تشخیص این دو گونه رفتار و... را بدهند و در مرحله بعدی بعد از جا انداختن مفاهیم و الگوهای متفاوت رفتاری، نظم را شکل یافته در فرزندشان مشاهده کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دو روز آهسته دویدن در هفته می تواند بطور چشمگیری حافظه را بهبود بخشد نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

محققان می گویند نتایج تحقیقات آنها نشان می دهد که دویدن آهسته، حافظه را بهبود می بخشد  .

 

 

محققان دانشگاه کمبریج انگلیس نشان دادند که دویدن، موجب رشد صدها هزار سلول جدید در منطقه ای از مغز می شود که با شکل گیری حافظه و جمع آوری خاطرات مرتبط است.

“تیموتی باسی” عصب شناس رفتاری دانشگاه کمبریج و مجری این بررسی، می گوید: ورزش موجب سلامت عملکرد مغز می شود اما این مطالعه سازوکار تاثیر مثبت ورزش بر مغز را نشان داد.

محققان طی این مطالعه موش هایی را که بطور نامحدود به چرخ دوار دسترسی داشتند و می توانستند بطور میانگین روزانه ۲۴ کیلومتر بدوند، با موش های گروه کنترل مقایسه کردند.

آنها این موشها را در برابر یک صفحه رایانه ای که دو مربع یکسان را در کنار هم نشان می داد، قرار دادند.

بر اساس این بررسی، اگر موش ها با بینی خود به مربع سمت چپ اشاره می کردند جایزه می گرفتند و در صورت اشاره به مربع سمت راست چیزی به آنها داده نمی شد.

دانشمندان از این موش ها آزمایش حافظه به عمل آوردند. هرچه موش ها موارد را درست تر اشاره می کردند امتیاز بیشتری می گرفتند.

تحقیقات نشان داد: موش هایی که می دویدند دو برابر موش های گروه کنترل نمرات بهتری دریافت کردند.

 

  نظرات ()
هوش هیجانی نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

 امروزه روانشناسان علاوه بر توجهی که به تفاوت افراد از لحاظ هوش علمی دارند، هوش هیجانی را نیز به عنوان یک تفاوت عمده بین شخصیت‌های مختلف قلمداد می‌کنند. بطوری که افراد مختلف ممکن است از لحاظ میزان بهره هوشی عاطفی متفاوت از یکدیگر باشند و این تفاوت به شیوه‌های گوناگون در زندگی آنها نمود پیدا کند. کارکردها و عملکردهای افراد به دلیل داشتن درجه هوش هیجانی متفاوت بوده و کل زندگی آنها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افراد معتاد به نیکوتین دو برابر افراد غیر سیگاری به افسردگی مبتلا می شوند نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

بر اساس یک پژوهش محققان دانشگاه اوتاگو، سیگار کشیدن خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد.  

 

 

این پژوهش نشان می دهد که افراد معتاد به نیکوتین دو برابر افراد غیر سیگاری به افسردگی مبتلا می شوند.

آنان با بررسی اعتیاد هزار فرد بالغ در سنین ۱۸، ۲۱ و ۲۵ سال و بروز نشانه های افسردگی در آنان یک رابطه علت و معلولی بین سیگار کشیدن و افسردگی را دریافتند که در آن سیگار کشیدن خطر بروز نشانه های افسردگی را افزایش می دهد.

“دیوید فرگوسن” مجری این تحقیق می گوید: “دلایل وجود این ارتباط هنوز مشخص نیست؛ با این حال ممکن است نیکوتین موجب بروز تعییراتی در فعالیت انتقال عصبی در مغز شود و به افزایش خطر افسردگی بیانجامد.

نتایج این تحقیقات در نشریه انگلیسی روانپزشکی منتشر شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد چیست ؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

اعتیاد عبارت است از وابستگی به موادی که تکرار مصرف آن با کمیت مشخص و در زمان های معین از نظر مصرف کننده ضروری بوده و فرد برای بدست آوردن آن به هر فعالیتی دست می‌زند و به کرات مقدار استعمال این مواد را به علت تحمل سلول‌های به مقادیر معمولی، افزایش می‌دهد و از نظر روانی و جسمی به ماده وابسته می‌شود و پس از استعمال، احساس خوشی و تعادلی کاذب را تجربه می‌کند.

ویژگی فردی که به دام اعتیاد می‌افتد این است که فکر می‌کند فقط یک یا چند بار آن را مصرف می‌کند و هر وقت که بخواهد می‌تواند آن را ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در شکست‌های بزرگ اقتصادی و خانوادگی ، مردان بیشتر از زنان دچار مشکلات روحی و روا نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

محققان استرالیایی اعلام کرده‌اند که نه تنها مردان بیش از زنان از روحیه حساسی برخوردارند بلکه بیشتر دچار توهمات روحی و اختلالات شخصیتی می‌شوند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شیشه یا مت ­آمفتامین (5) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 باورهای غلط در مورد مصرف مواد شیمیایی


1- عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی

عده‌ای از جوانان بعلت عدم اطلاع از مضرات و پیامدهای مواد صنعتی و نادیده‌ انگاشتن عوارض دچار باورهای غلط گردیده و تصور می‌نمایند مصرف تفریحی یک­بار آن سبب کسب لذت، تفریح و خوشگذرانی گردیده و سبب اعتیاد نخواهد شد. غافل از آنکه بسیاری از معتادین مصرف‌کننده مواد صنعتی با همین انگیزه اقدام به مصرف نموده و یکبار مصرف سبب ایجاد تمایل و احساس مثبت


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علل و ریشه های حسادت در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱


حسادت بین برادرها روایت دیرینه و غم انگیزی دارد. نخستین قتل نفسی که در تاریخ بشر به ثبت رسید، قتل هابیل به دست برادرش قابیل بود. انگیزه این قتل، چشم و همچشمی بود. یعقوب برای آن که به دست برادرش عیسو (فرزند اسحق) کشته نشود، خانه را ترک کرد و در سرزمینی بیگانه پنهان شد و پسران یعقوب به قدری نسبت به برادر شان یوسف حسادت می ورزیدند که او را به جای این که به عنوان برده به یک کاروان در حال عبور بفروشند، در چاهی پر از مار انداختند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برخورد درست با پرسش های جنسی کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

کودکان هر لحظه ممکن است از والدین درباره منشا تولد، چگونگی به دنیا آمدن، جنسیت و... بپرسند. متاسفانه بسیاری از والدین در این هنگام دست و پای خود را گم می کنند و با تشویش و نگرانی به این می اندیشند که آیا فرزند کوچک آنها دچار انحراف خطرناکی شده است؟ بعضی والدین سعی می کنند این قبیل پرسش ها را مسکوت بگذارند، برخی نیز پاسخ های انتزاعی و فانتزی به کودک می دهند، اما برخورد درست والدین با این پرسش ها چگونه باید باشد؟
    
    فرزندان ما در زندگی چند نوع رشد را تجربه می کنند: رشد جسمانی، رشد شناختی (تغییر در شیوه تفکر)، رشد اخلاقی...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پیشگیری از مشکلات نوجوانان(4) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 

ج)عوامل موثردر اضطراب نوجوانان و مقابله با آن

        سرچشمه بسیاری از ناراحتیهای ظاهراً غیر منطقی نوجوانان اضطرابی است که از عوامل گوناگون از جمله عوامل زیر ناشی می شود : تغییرات جسمانی از قبیل نگرانی از دیررسی بلوغ به خصوص در پسرها، نگرانی از زود رسی بلوغ به خصوص در دخترها، ترس و احساس خجالت از تغییر جسمانی و رنج ناشی از عدم پذیرش تغییرات جسمانی، عدم پذیرش از جانب همسالان، مستقل شدن، بروز رفتار پرخاشگرانه، غیر منطقی بودن، نداشتن مهارتهای لازم برای زندگی، تمایلات جنسی و آشفتگی در نقش. در اینجا به طور مختصر بعضی از این عوامل مورد بررسی قرار می گیرند:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
احساسات ، نیازها و آسیب پذیری های همسران نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

  برای این که عشق را احساس کنیم ، به احساس نیاز داریم . وقتی نتوانیم با اطمینان خاطر احساسات خود را بیان کنیم ، تماس خود را با عشق و شور و نشاط از دست می دهیم. در حالی که زنها مایلند بیشتر حرف بزنند و شوهرانشان به حرف های آنها گوش فرا دهند، مردها نیاز دارند که همسرانشان در مقام تعریف و قدردانی از آنها حرف بزنند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استقلال در کودکان نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

آنچه والین باید بدانند

استقلال نقطه مقابل وابستگی است. هر انسانی از بدو تولد و در عرصه حیات اجتماعی در بالاترین مرتبه وابستگی است وهر اندازه که توانمندی او افزایش یابد، از وابستگی اش کاسته می شود. یعنی توانمندی فرد نسبت مستقیم با استقلال او و نسبت معکوس با وابستگی وی دارد، به طوری که مشاهدات و روال رشد انسان نیز این نکته را تایید می کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar