مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٩

آیا فکر میکنید کودکتان بیش فعال است؟

 

امروزه‌ بسیاری‌ از مادران‌ و پدران‌ از شیطنت‌ بسیار زیاد کودکانشان‌ شکایت‌ دارند. آنها اظهار می ‌دارند که‌ فرزندشان‌ مرتب‌ در حال‌ حرکت‌ و فعالیت‌ است‌ و نوعی‌ حالت‌ بی‌ قراری‌ و ناآرامی‌ در او مشاهده‌ می ‌کنند. برخی‌ از این‌ والدین‌ از فقدان‌ تمرکز حواس‌ و ضعف‌ درسی‌ کودک‌ نیز صحبت‌ می‌ کنند. آنها علت‌ این‌ ....


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٩

-        استعمال دخانیات مهمترین عامل مرگ های قابل پیشگیری است.

-        دود تنباکو و سیگار حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی است که شمار زیادی از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند.

-        دود سیگار بیش از 40 نوع ترکیب سرطان زا دارد.

-        جزء اعتیاد آور سیگار، نیکوتین است که با اثر بر دستگاه ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٩

جوامع بشری از دیرباز به نحوی با مواد مخدر و مواد افیونی آشنا بوده است، اما گسترش و مصرف روزافزون آنها و پدید آمدن انواع جدیدی از مواد مخدر در قرن بیستم، آنقدر شدت داشته است که باید از آن به عنوان نوعی"بیماری مسری و واگیردار یاد کرد که همچون طاعونی فراگیر، همه جوامع به ویژه نسل جوان را در برگرفته است. مواد مخدر فراتر از بیماری ایدز و سرطان جوامع بشری را تهدید می کند، نه تنها جوانان بلکه حاکمیت دولت ها را نیز تهدید می کند. باید علت گرایش و ابتلاء اشخاص، به خصوص جوانان را به این پدیده شوم شناخت و آنرا مورد ارزیابی علمی قرار داد، و راه حل های علمی برای مبارزه و مقابله با اژدهای هزار سر و اختاپوس مواد مخدر پیدا کرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

  

  یک پژوهش نشان داده است که ارتباط قوی بین افسردگی و از دست دادن تراکم استخوانی در بین زنان جوان وجود دارد.

 

نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که بین افسردگی و کاهش تراکم استخوانها ارتباط آشکاری وجود دارد و زنان جوان افسرده بیشتر مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند.

 

 این پژوهش نشان داده است که ارتباط قوی بین افسردگی و از دست دادن تراکم استخوانی در بین زنان جوان وجود دارد.

 

پوکی استخوان شایع‌ترین بیماری تحلیل برنده در کشورهای پیشرفته است. مبتلایان به این عارضه کاهش بافت استخوانی را تجربه می‌کنند که در نتیجه منجر به ترک خوردگی و شکستگی‌های استخوانی می‌شود. در بسیاری از موارد این شکستگی‌ها باعث بروز ناتوانایی‌های شدید و حتی مرگ بیمار می‌شود.

 

در این تحقیق، پژوهشگران در آمریکا اطلاعات حاصل از ۲۳ پژوهش اجرا شده در هشت کشور مختلف را مورد ارزیابی قرار داده و دریافته‌اند که ارتباط بین افسردگی و پوکی استخوان در زنان بسیار قوی‌تر از مردان است. این ارتباط بویژه در بین زنان جوان تا قبل از رسیدن به سن یائسگی قابل توجه و مشهودتر است.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

یکی از مسائل عمده در امر درمان بیماران روانی ، عصبی در جامعه ما آنست که بسیاری از بیماران پس از بهبودی نسبی مجدداٌ به حالت اول برمی گردند . بخشی از مسائل تاثیر گذار  در این فرایند به سطوح فرهنگی و عوامل اجتماعی و برخی دیگر در بعد تخصصی به روند فکری مسلط بر درمانهای روانشناسی و روانپزشکی کشور مربوط می شود .

 

عقیده عامه  مردم نسبت به بیماریهای روانی و برخورد عمومی با بیماران از زمان جنگ جهانی دوم بطور قابل ملاحظه ای تغییر یافته است .به طوری که در حال حاضر برای اکثر مردم کشورهای پیشرفته و درحال توسعه  مشکل بیماریهای روانی مانند سایر مشکلات پزشکی کاملاٌ جنبه طبی دارد و بیمار روانی بعنوان فردی بیمار شناخته می شود و برای بیمارانی که اختلال روانی


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

 

اگر جزو کسانی هستید که به دلیل درهم برهم بودن خانه، با خوردن زنگ منزل دچار دستپاچگی می‌شوید و تمایلی به جواب دادن ندارید، از روش‌های زیر کمک بگیرید

 

1- روز را به محض بیدار شدن، با مرتب کردن بستر شروع کنید. با صرف 3-2 دقیقه وقت برای مرتب کردن ملحفه و انداختن روتختی، همیشه اتاق‌خوابی مرتب خواهید داشت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

 عقاید روانشناسان درباره افرادی که در سازمان‌های صنعتی و بازرگانی مشغول به کارند مبین آن است که برای بالابردن سطح کیفی و کمـی محصول ضروری است خدمات رفاهی را تا آنجا که میسر است برای کارکنان فراهم و تسهیلات لازم را برای بهزیستی و خرسند‌سازی‌ آنها ایجاد کنیم

 

 زیرا از این طریق است که خرسندی از کار در آنها به‌وجود می‌آید و منجر به بازده مثبت‌، بروز خلاقیت‌، احساس مسئولیت و درنهایت وفاداری می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

برای آنکه در دوره امتحانات به فرزندتان کمک کنید، مراقب تغذیه و خوابش باشید.

با نزدیک شدن به امتحانات، ممکن است استرس دامنگیر دانش‌آموزان شود. دکتر هنری پوژه، متخصص طب سنتی می‌گوید: «امتحان برای نوجوانان بسیار دلهره‌آور است، با دیدن ورقه، دست و پایشان را گم می‌کنند، جلوی ممتحن من‌و‌من می‌کنند و به‌شدت دچار استرس می‌شوند».


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

بعضی عادت‌ها مانند عادت به خرافه‌‌باوری جزئی از زندگی‌مان شده؛ البته اگر بپرسند خرافاتی هستید یا نه؟

 

 مسلما جوابمان منفی است ولی با کارهایی که انجام می‌دهیم، جایی برای انکار آن باقی نمی‌ماند. چقدر برای عطسه‌کردن دیگران معطل شده‌ایم. هنوز هم دیدن  عدد 13 دلمان را می‌لرزاند. روزی چند بار از کلمه خوش‌شانسی و بدشانسی استفاده می‌کنیم. اگر از کسی یا چیزی تعریف کنیم و کلمه‌ای در رفع چشم‌زخم نگوییم تا مدت‌ها هر مسئله‌ای برایش پیش بیاید، ما را مسئول ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

    مطالعات نشان داده که نقش پیوندهای اجتماعی عامل مهمی برای پیشگویی در تندرستی و طول عمر است. افرادی که از پیوندهای اجتماعی بی بهره اند، با خطر روزافزون مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سکته، سرطان، بیماری های تنفسی، بیماری های گوارشی و غیره مواجهند. اصولاعمر کسانی که از پیوندهای اجتماعی محکم برخوردار بودند ولی روش زندگی ناسالمی داشتند، در مقایسه با افراد دارای پیوند اجتماعی ضعیف ولی رفتار سالم طولانی تر بود. جای شگفتی نیست که طولانی ترین زندگی را افرادی داشتند که از پیوندهای اجتماعی محکم و رفتار سالم برخوردار بودند. به عنوان مثال، زنانی که از نظر اجتماعی منزوی بودند یا حتی احساس انزوا می کردند، به طور قابل ملاحظه ای در معرض خطر ناشی از انواع سرطان ها قرار داشتند. نبود پیوندهای محکم و منابع حمایت های روانی به طرزی چشمگیر با افزایش میزان فوت ناشی از سرطان در زنان همراه بوده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

عشق و مهرورزی مبنای شفای تمام بیماری های روحی و جسمی و در نتیجه افزایش طول عمر همراه با سعادت و خوشبختی است. روابط خانوادگی و اجتماعی، رابطه انسان با خدا، دعا، تفکر و انجام فرایض الهی و معنوی نقش بسیار مهمی در مداوای بیماری های روحی و جسمی از قبیل افسردگی، تنهایی و انزواطلبی، پرخاشگری، حملات قلبی، سکته و سرطان دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

1- حالت سازش و تسلیم پذیری

ـ گاه دیده می شود مرد یا زن دائماً درصدد هستند خود را با رفتارها و انتظارات همسر ، چه غلط و چه صحیح ، سازش و تطبیق دهند . این حالت با وضعیت سازگاری مثبت و صبر و بردباری که لازمه هر زندگی جمعی و گروهی است تفاوت دارد . منظور از حالت تسلیم پذیری آن است که مرد یا زن به هر نحو ممکن بکوشد خود رابا وضع موجود سازش دهد ، مثلاً در مقابل بدخلقی های مکرر همسرش تسلیم نظریات او شود و آنها را اجرا کند . این رفتار هرچند موقتاً تنش های بین همسران را کاهش می دهد. لیکن راه حل صحیح مشکلات نیست.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۸

3-هویت در برابر سردرگمی هویت :

        هویت مهمترین دستاورد شخصیت نوجوان و گامی مهم  به  سوی تبدیل شدن  به  فردی ثمربخش و خشنود می باشد. مثلاً چه کسی هستید ، برای چه چیزی ارزش قایلید و چه مسیری را می خواهید در زندگی دنبال کنید .

       هویت یک نیروی پیش برنده در پس خیلی از تعهدات جدید است ، از جمله احساس تعهد نسبت به جهت گیری جنسی ، شغلی ، روابط میان فردی و در آمیختگی با جامعه ، عضویت در گروه قومی و آرمانهای اخلاقی  سیاسی ، مذهبی ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٥

 

«بچه نمک زندگی است»

«بچه پایههای زندگیتان را محکم میکند»

«وقتی بچهای به زندگی شما اضافه شود همه مشکلاتتان حل خواهد شد»

شما هم حتما این جملات و جملات مشابه آن را شنیدهاید. برخی از این صحبتها چنان ریشهدار است که به باوری


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٥

 

 

«ما توی خونه اصلا فحش نمی‌دیم، نمی‌دونم بچه این حرفا رو از کجا یاد گرفته...»

«مدام حرف‌های زشت می‌زنه، هر کاری هم می‌کنیم دست بردار نیست...»، «از مدرسه خبر دادن که به همکلاسی‌هایش فحش می‌ده، مانده‌ایم که چی کار کنیم...» نارضایتی والدین درخصوص استفاده فرزندشان از الفاظ رکیک معمولا با جملاتی شبیه نمونه‌های بالا بیان می‌شود. آنها از یک طرف


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٥

 

ای کاش برای داشتن یک زندگی مشترک موفق دستورالعمل واحدی وجود داشت تا همه می‌توانستند آن را به‌کار ببرند و خوشبخت شوند.

 

 آغاز یک زندگی مشترک و حفظ و تداوم آن با خرسندی و خوشبختی، به سادگی خریدن و خوردن یک کیک و یا شیرینی نیست‌، بلکه


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٥


    
آیا هیچ وقت آدم های شاد و موفقی را که به رویاهایشان رسیده اند، دیده اید؟ تا حالادلتان خواسته از آنها بپرسید نظرشان درباره خودشان چیست و اصلا دنیا را چطوری می بینند؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٥

 

من کیستم؟ پاسخ به این پرسش سهل و ممتنع، ارزیابی و شناخت فرد را نسبت به هویت درونی و ملموس خویش تبیین می کند. روان شناسان و متخصصان علوم اجتماعی بر همین اساس، مفاهیمی نظیر هویت و بی هویت را مطرح می کنند و بخشی از ناهنجاری های رفتاری خرد و کلان جامعه را به آن نسبت می دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳

بر اساس یک تحقیق در آمریکا مشخص شد که رابطه میان افسردگی و کشیدن سیگار آن قدر عمیق است که هر چه افسردگی روحی و روانی فرد بیشتر باشد، احتمال ترک کمتر است!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

علل شیوع سوءمصرف مواد صنعتی و شیمیایی در جهان

 

1- سرمایه‌گذاری اندک، سهولت ساخت و تولید با ترکیبات غیرمتعارف و درجه خلوص متفاوت، فرآورده‌های تقلبی و دست‌ساز بعلت فقدان مارک تجاری و ترکیب شیمیایی مشخص، هزینه پائین، در دسترس بودن مواد اولیه شیمیایی، تجهیزات محدود مورد نیاز، دست‌یابی آسان به فن‌آوری‌های نوین، حجم بالای


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳

هر انسانی یک ویژگی اخلاقی دارد. برخی آدم­ها زود آشنایند، برخی دیر آشنا، بعضی درونگرا، بعضی برونگرا و برخی هم دوری گزین. این مقاله به ویژگی شخصیت های دوری گزین می پردازد. خصوصیات عمده این اختلال شخصیت عبارت است از حساسیت زیاد به طرد، تحقیر یا شرمنده بودن. با وجود میل شدید به محبت و پذیرش، احساس خود کم بینی شدید، باعث ترس از برقراری


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳


مساله طلاق یک آسیب اجتماعی است که پیامدهای منفی پس از آن هم، ممکن است به معضلاتی بزرگ تبدیل شود. از جمله این پیامدها، سرنوشت «بچه های طلاق» است.

    معمولابعد از طلاق والدین، نگهداری فرزندان به یکی از والدین سپرده می شود.این مساله آغازی برای بروز مشکلات روحی و روانی فرزندان است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳

نکته اول:

نخستین نکته این است که انجام دادن هر کاری به مهارت و دانش نیاز دارد . یعنی برای یک همسر توانا شدن،باید دانائی ها ، دانش ها و مهارت های لازم را کسب کرد . از این رو توصیه می شود با مطالعه کتاب های مربوط به تعلیم و تربیت ، روان شناسی خانواده و آئین همسرداری و با شرکت در جلسه های آموزش خانواده به دانش و مهارت خود بیفزائید .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳

1-تغییرات غدد و هورمونها :

       تغییرات هورمونی پیچیده که زیربنای بلوغ جنسی راتشکیل می دهند، به تدریج صورت می گیرند و از 8 یا 9 سالگی در جریان هستند . ترشح هورمون رشد (GH  ) و تیروکسین بیشتر می شود و به افزایش فوق العادة اندازة بدن ورشد استخوان بندی می انجامد. بطور کلی ترشح هورمون رشد حجم بدن ، وزن بدن و مهارت بدن را زیاد می کند ، همچنین بیداری هورمونها خود موجب بروز بیداری عاطفی ، اجتماعی و در نتیجه تحول اخلاق و رفتار می شود .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٢


منظور از اصول رشد و اصول تکاملی بهداشت روانی در مکتب اسلام ، اصولی هستند که می‌توانند به عنوان الگو و دستورالعمل در تصمیم‌گیری ، برنامه‌ریزی‌های روزانه در حد فرد و اجتماع و حل مشکلات زندگی روزمره و دستیابی به زندگی سالم و رشد به انسان کمک نمایند. دستیابی به یک زندگی سالم جز از طریق فراگیری ، پذیرش و کاربرد این اصول امکان پذیر نیست. با آموزش این اصول به فرد و جامعه و پذیرش و کاربرد آنها ، عملا می‌توان به ایجاد سلامت روانی کمک کرد و در نتیجه اصول فوق می‌تواند به عنوان عوامل پیشگیری از اختلالات واکنشی تلقی شوند.
تشابه قوانین رشد با قوانین راهنمایی
قوانین و اصول رشد را می‌توان به قوانین راهنمایی تشبیه کرد. بررسی تصادفات و مشکلاتی که در جاده‌ها پیش می‌آیند، نشان می‌دهد که اکثر اشکالات (بیش از 90 درصد تصادفات رانندگی) ، به علت عدم مراعات قوانین راهنمایی و رانندگی است و عواملی مانند نقص فنی ، مسئول درصد بسیار کمی از تصادفات می‌باشد. به همین ترتیب ، مهمترین عامل در بروز اختلالات روانی واکنشی ، انحرافات جنسی ، اعتیادات دارویی و اختلالات شخصیت ، عدم توجه به قوانین رشد می‌باشد و عوامل بیولوژیکی دخالت کمی در بروز این اختلالات دارند. در نتیجه با آموزش و کاربرد اصول رشد ، می‌توان این خلا بزرگ را پر نمود و از بروز اختلالات فوق پیشگیری کرد.
طبقه‌بندی اصول رشد
در معیارهای اسلامی ، وظایف انسان در سه بعد اساسی طبقه‌بندی شده‌اند.
وظیفه انسان نسبت به خدا
وظیفه انسان نسبت به خود
وظیفه انسان نسبت به جامعه

امام باقر علیه‌السلام این وظایف را در جملاتی کوتاه که خود فرازهایی از وحی الهی به حضرت آدم علیه‌السلام می‌باشد، چنین بیان نموده است:
وظیفه انسان در رابطه با خداوند ، پرستش او و عدم شوک نسبت به او می‌باشد. در صورت انجام وظیفه در این مورد ، خداوند نیز درخواست او را اجابت می‌نماید.
انسان نسبت به اعمالش مسئول است و برحسب اعمالش پاداش خواهد یافت.
در رابطه با مردم باید طوری رفتار نماید که میل دارد با او رفتار نمایند.
اصول تکاملی بهداشت روانی در رابطه انسان و خدا
اصل اول: اصل توحید ، لزوم تطبیق رفتار ارادی با آموزش‌های توحیدی
اصل دوم: اصل لزوم قضاوت براساس علم و بی‌اعتبار بودن حدس و گمان و تخمین
اصل سوم: اصل هدفدار بودن جهان هستی و دستیابی به رشد و تکامل (فلسفه زندگی از دیدگاه اسلام)
اصل چهارم: اصل نظارت خداوند بر انسان ، دخالت او در امور و تصادفی نبودن رویدادها
اصل پنجم: اصل پاداش ، مجازات و جبران
اصل ششم: اصل لزوم توجه به نعمات خدادادی و جنبه‌های مثبت زندگی و شکرگزاری
اصول تکاملی بهداشت روانی در رابطه انسان با خود
اصل هفتم: اصل مسئول بودن انسان
اصل هشتم: اصل لزوم برنامه‌ریزی براساس تفکر و تعقل
اصل نهم: اصل آزادی و کرامت انسان بر اساس کنترل نفس
اصل دهم: اصل نظم
اصل یازدهم: اصل لزوم توجه به ظرفیت روانی و عوامل تقویت کننده و محدو کننده آن
اصل دوازدهم: اصل امامت یا همانندسازی با الگوهای برتر و حرکت به سوی برترین شدن


اصل سیزدهم: اصل لزوم شناخت نیازها و برآوردن آنها در حد تکلیف
اصل چهاردهم: لزوم توجه به این واقعیت که احکام الهی بر اساس دستیابی به مصلحت و دوری از ضرر است.
اصل پانزدهم: لزوم حفظ آگاهی و تمرکز فکر دائمی
اصل شانزدهم: لزوم توجه به وجود راه حل اختصاصی و تخصصی برای هر کار
اصل هفدهم: لزوم پیش‌بینی مشکلات عمومی و پایداری در مقابل آنها
اصل هجدهم: اصل تکرار در رفتارهای تکاملی و عدم اصرار در رفتارهای سقوط دهنده
اصول تکاملی بهداشت روانی در رابطه انسان با خود و انسان با دیگران
اصل نوزدهم: اصل لزوم آماده شدن زمینه و زمان مناسب برای هر کار فردی و اجتماعی و آموزش تدریجی اصول رشد
اصل بیستم: احتیاط در امور فردی و اجتماعی و تاکید بر واقع بینی
اصل بیست و یکم: لزوم توجه به کاربرد تمام امکانات خدادادی در ایجاد رشد در خود و دیگران
اصل بیست و دوم: لزوم توجه به امکانات و محدودیت افراد جامعه و تعدیل توقعات
اصل بیست و سوم: لزوم سالم بودن افکار و رفتار فرد برای خود و جامعه


اصل بیست و چهارم: لزوم توجه به شرایط زمان و مکان و دفع افسد به فاسد
اصل بیست و پنجم: اصل توسع در انجام تکلیف و لزوم برآوردن آن به مقدار ممکن
اصل بیست و ششم: لزوم اقرار به تقصیر در موارد کوتاهی از انجام تکالیف و پذیرش عذر دیگران


اصل بیست و هفتم: اصل تاکید برحفظ امید و چشمداشت پیروزی فردی و اجتماعی در صورت حاکمیت فطرت و عمل به تکالیف الهی
اصل بیست و هشتم: لزوم توجه به نقش مثبت و منفی یادگیری در زندگی فردی و اجتماعی
اصل بیست و نهم: اصل عدل ، اصل لزوم ارزیابی خود و دیگران بر اساس عدل و دست کم نگرفتن رفتارهای تکاملی انسان
اصل سی‌ام: اصل برائت و لزوم حمل به صحت کردن عمل مسلمانان
اصل سی و یکم: اصل لزوم رازداری در مورد خود و دیگران
اصول تکاملی بهداشت روانی در رابطه انسان با دیگران
اصل سی و دوم: اصل لزوم شناخت زمان و جامعه
اصل سی و سوم: اصل مدیریت و لزوم توجه به تقسیم کار در محیط‌های اجتماعی بر اساس استعداد افراد
اصل سی و چهارم: اصل معیار قرار دادن خود در روابط اجتماعی
اصل سی و پنجم: اصل لزوم همکاری و همبستگی با گروه‌های زیر حاکمیت فطرت و مبارزه با گروه‌های زیر حاکمیت شهوت


اصل سی و ششم: اصل تاکید بر وجدان عمومی و معتبر بودن نظر جامعه
اصل سی و هفتم: اصل واکنش متقابل در روابط اجتماعی با توجه به تحمل و تغافل
اصل سی و هشتم: اصل لزوم خودداری از ستیزه‌جویی
اصل سی و نهم: اصل امر به معروف و نهی از منکر و لزوم شرکت در سالم‌سازی محیط
اصل چهلم: اصل لزوم اصالت دادن به حق و نه به اکثریت

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢٢

اگر تاکنون " قدرت خارق العاده بازتاب دادن" را تـجربه نکرده ایـد، حـالا فرصت خوبی است که این کار را انجام دهید چرا که "زبان هـای درونی" حـالـت پیشرفته بازتاب هـای درونی افراد می باشند. با بازتاب دادنهای اولیه، فرد با طرف مقابل خـود ارتـباط برقرار می کند و این احساس را در آنها بـوجـود می آورد که می توانند به او اعتماد کنند. مرحله بعدی درک "زبان درونی" آنـهاست تـا بتـوانـید بــا زبان خودشان با آنها
صحبت کنید و آنها را به طور کامل متوجـه منــظورتان کنید.

در روابط عاشقانه و قرارهای ملاقات ما نمی توانیم به راحتی "ارتباط" برقرار  کنیم. حتی زن و شوهرها که یکدیگر را خیلی خوب می شناسند، باز هم توانایی برقراری ارتباط مناسب با یکدیگر را ندارند، به این خاطر که هیچ گاه یاد نگرفته اند که زبان درونی یکدیگر را درک کنند.

در اینجا مثالی می زنیم؛ مردی می خواهد سالگرد ازدواجشان را جشن بگیرد. به این منظور میزی را در یک رستوران مناسب رزرو می کند. او غذای مورد علاقه خانم را سفارش می دهد و شام فوق العاده ای را ترتیب می دهد. او به خودش اطمینان دارد که همه کارها را به بهترین وجه انجام داده. از سوی دیگر خانم حال مناسبی ندارد و خسته از محل کار برگشته. این سورپرایز برایش اصلاً جالب نیست و نهایتاً با سر درد شدید از رستوران به خانه باز می گردد.

چه اتفاقی روی داده است؟ کاملاً واضح است. زبان درونی آقا دیداری است و زبان درونی خانم، شنیداری. رستوران شلوغ بوده و میز آنها اگر چه دورنمای خوبی داشته، اما نزدیک به آشپزخانه بوده. آقا در هنگام صرف شام به غروب خورشید نگاه می کرده و مانند خیلی از مشتری های دیگر به هیچ وجه متوجه شلوغی نشده.

خانم متوجه می شود که میز آنها یکی از بهترین میزها بوده و می خواهد به خاطر آن از همسرش تشکر کند، اما متاسفانه سر و صدایی که از آشپزخانه به گوش می رسد، اعصاب او را بهم می ریزد و شب او را خراب می کند. خانم احساس می کند که شکایت کردن نشان دهنده بی احترامی و بی حرمتی است، اما به فکر فرو می رود و با خودش می گوید: "این مرد چش شده؟ چطور می تونه فکر کنه این جای مزخرف، رمانتیکه؟!"

این زوج تا زمانیکه پایشان به سمت مشاور کشیده نشود، متوجه نخواهند شد که زبان درونی هم وجود دارد. زمانیکه متوجه تفاوت های درونیشان بشوند، تمام حساسیت های میان آنها قابل درک و حل شدنی خواهد شد. خانم می تواند از چشم های آقا که زیبایی ها را می بینند، تشکر کند و آقا هم از گوش های خانم که زیبایی ها را می شنوند. از آن به بعد برای آنها تصمیم گرفتن در مورد مکان مناسب برای صرف شام خیلی راحت تر می شود. آنها به آسانی می توانند بر سر هزاران مسئله دیگر که قبلاً غیر قابل بحث بوده، به توافق برسند.

نظری اجمالی به زبان درونی

مقوله زبان درونی از شاخه نظری "عصب شناسی و زبان" (NLP) گرفته شده است. البته این بحث دارای تعاریف مختلفی می باشد. به عنوان مثال "تونی رابینز" از این نسخه در مراسم سخنرانی خود استفاده می کرده. به هر حال این مقوله ساخته ذهن من نیست و محققان بیشماری در مورد آن دعاوی مختلفی را منتشر نموده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن مقاله ادامه دهید.

ما مفاهیم دنیای اطراف خود را از طریق دیدن، شنیدن و احساس کردن درک می کنیم. در یک فضای بخصوص، افراد مختلف، متوجه اشیاء مختلفی می شوند. NLP  به ما کمک می کند که بتوانیم این تفاوت را تشریح کنیم.

برخی از افراد دنیای خود را با دیده هایشان می شناسند و برخی دیگر با شنیده ها. در این میان عده دیگری نیز هستند که با حس کردن به شناختن محیط اطراف خود می پردازند. اما مشکلی که در اینجا مطرح می شود این است که هیچ کدام از انواع دریافت ها، قابل رویت نیستند به همین دلیل دیگران به سختی می توانند متوجه شوند که شما چگونه اطراف خود را می شناسید. هر چند ما در زندگی خود با افراد زیادی برخورد می کنیم که رنگ پوست و موی متفاوتی با ما دارند، اما چون این طور چیزها قابل رؤیت هستند، چندان عجیب به نظر نمی رسند؛ اما زمانیکه نوبت به زبان درونی می رسد، مسائل قدری پیچیده تر می شوند. مانند خانمی که همسرش او را به رستوران برده، ما هم نمی توانیم از درک دیگران دریافت کاملاً صحیحی داشته باشیم.

ادامه این مقاله به شما کمک می کند که تشخصی دهید جزء افراد دیداری، شنیداری و یا احساسی هستید. همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید به زبان درونی دیگران نیز پی ببرید.

اما به خاطر داشته باشید که با خواندن این مقاله یک متخصص نمی شوید، بلکه میتوانید در رابطه خود به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنید. پس سعی کنید:

1- از تفاوت های موجود میان این زبان های نامرئی درونی به نفع خود استفاده کنید.

2- هیچ گاه تصور نکنید که با در نظر گرفتن زبان درونی دیگران به حریم شخصی خود لطمه می زنید، بلکه به این فکر کنید که با تفهیم دیدگاههای دیگران می توانید چیزهای جالب و جدیدی را به زبان درونی خود اضافه کنید.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

یک خانواده موفق ، خانواده ای است که اعضای آن ، توانایی حل مشکلات خانوادگی را داشته باشند . در میان هر خانواده ای ، مشکلاتی وجود دارد که در این میان ، فقط گروه اندکی به دنبال علت بروز مشکلات و حل آن برمی آیند .

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 ماده­ای دیگر که با نام «پان­پراگ» مشهور است در بسته­بندی زیبا و اغلب با عکس­های هنرپیشه­های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبوکننده دهان وارد کشور می­شود که اخیراً در برخی فروشگاه­های تهران و شهرستان­ها به فروش می­رسد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

خلاصه­ی بحث

حشیش که از 4000 سال پیش در چین و آسیا شناخته شده بود از گیاه شاهدانه به‌ دست می‌آید. ماده­ مؤثر همه مواد معروف به حشیش، ماری­جوانا، گراس، بنگ و... دلتا، 9- تتراهیدرو کانابینول (‎∆9 -THC‏ ) است که به همراه بیش از 60  ماده مشابه دیگر در گیاه وجود دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

تنها مادرها نیستند که دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند، شمار زیادی از پدرها هم ممکن است پیش یا پس از تولد کودک‌شان به افسردگی دچار شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

برای همه ما پیش آمده که گاهی به نظرمان می‌رسد چرا بعضی روزهای زندگی این قدر سخت و طاقت‌فرسا می‌شوند؛ اما با کمی دقت و بررسی بیشتر درمی‌یابیم که زندگی بیش از آن چیزی است که دیده می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

 

معمولاً رفتارهای اجتماعی را به سه گروه جسورانه‌، منفعلانه و پرخاشگرانه تقسیم می‌کنند. البته این تقسیم بندی برای سهولت فهم مطلب صورت می‌گیرد وگرنه رفتارهای اجتماعی بسیار پیچیده‌تر و متنوع‌تر هستند‌.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

محققان اعلام کردند به زودی قرص‌هایی به بازار می‌آیند که تاثیر ورزش کردن را روی بدن دارند.  متخصصان دانشگاه ییل (Yale) می گویند آزمایشهای انجام شده بر روی موش می تواند نشان دهد که چرا ورزش مکرر و مداوم می تواند به افرادی که دچار افسردگی هستند کمک کند.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

  

یکی از مشکلات و گلایه‌های رایج والدین، عدم‌تمرکز دانش‌آموز سر جلسه امتحان است.

بخش عمده‌ای از کم‌شدن نمرات بچه‌ها به‌علت بی‌دقتی و کاهش تمرکز است. البته باید بدانید که برای تقویت تمرکز در کودک باید به‌طور اصولی و در یک دوره طولانی‌مدت کار شود تا به‌تدریج بهبود مورد انتظار رخ دهد. والدینی که دوست دارند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

کار بدون استراحت می تواند برای سلامت جسم و ذهن مضر باشد .

 

پژوهشگران می گویند نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می دهد اگر چه کار کردن برای افراد خوب است و می تواند سلامت جسمی و ذهنی را در پی داشته باشد ، اما از هر چهار نفر یک نفر در صورتی که روزانه ساعتی را به استراحت اختصاص ندهد سلامتی خود را به خطر می اندازد .  


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

برای بسیاری از ما پیش آمده که در دورانی از زندگی خود دچار ضعف‌هایی می‌شویم که از آن جمله می‌توانیم از وابستگی به چیزهای مختلف (اعم از مادیات مانند پول، خانه، وسایل شخصی، ماشین، شخص مورد علاقه و...) نام ببریم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

 

در زندگی همه ما کار از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است اما در کنار آن تفریح و استراحت بسیار مهم است؛ آن‌قدر که می‌تواند در چگونگی انجام کارمان و کیفیت آن بسیار مؤثر باشد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

 

 

اضطراب و استرس در محل کار، زنانی که کمتر از ۵۰ سال دارند را در معرض خطر ابتلا به عوارض قلبی قرار می‌دهد.

 

نتیجه تحقیقات محققان دانمارکی در زمینه‌های محیطی و اشتغال حکایت از آن دارد که فشار کاری بر زنان زیر ۵۰


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

سقوط بازار سهام ممکن است صدمات غیر قابل جبرانی به قلب شما بزند .

 

نتایج اعلام شده  در نشست علمی سالانه کالج متخصصان قلب آمریکا که توسط یک تیم از محققان دانشگاه دوک ارائه شده است. نشان می دهد که حتی تغییرات  کوچک در بازار می تواند منجر  به


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد افراد افسرده دو برابر دیگران در معرض ابتلا به زوال عقل در سنین پیری هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

 

شیوع مصرف شیشه

پاسخ صادقانه این است که، واقعاً از تعداد مصرف­ کنندگان مت­آمفتامین­ها در کشور اطلاع دقیقی در دست نیست. اما شواهدی موجود است که نشان می­دهد میزان مصرف این ماده محرک در سال­های اخیر به­ویژه توسط معتادین در حال ترک و بهبود یافته افزایش داشته است. برخی تحقیقات نیز حاکی از میزان مصرف بالا و مکرر شیشه در بین بعضی گروه­های پرخطر جمعیتی هستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

 

سوالاتی در مورد مصرف حشیش

 

 

آیا امکان دارد یک نفر به مصرف حشیش معتاد شود؟

بله. چه دلیلی وجود دارد که ما فردی که حشیش مصرف می­کند، معتاد نخوانیم؟وقتی یک فرد با اولین مصرف احساس کند برای حفظ روحیه خود نیاز دارد تا مصرف حشیش را ادامه دهد این شخص به حشیش وابسته شده یا به عبارت دیگر به حشیش معتاد است. در کشور ما


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

در برخورد با مشکلات عمده روابط خانوادگی، مردم معمولاً راهکارهای کنترل­گرانه پیش می گیرند یعنی سعی می کنند طرف مقابلشان را وادار به تغییر کنند. ممکن است بعضی وقت ها این راهکار عمل کند، مخصوصاً وقتی تقاضای شما و همچنین طرف مقابلتان هر دو منطقی باشند، اما خیلی وقت ها تنها نتیجه ای که بار می آورد ناکامی است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

استقلال نقطه مقابل وابستگی است. هر انسانی از بدو تولد و در عرصه حیات اجتماعی در بالاترین مرتبه وابستگی است وهر اندازه که توانمندی او افزایش یابد، از وابستگی اش کاسته می شود. یعنی توانمندی فرد نسبت مستقیم با استقلال او و نسبت معکوس با وابستگی وی دارد، به طوری که


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

بحث در باره استقلال همراه با شناخت وابستگی است، زیرا استقلال نقطه مقابل وابستگی است. هر انسانی از بدو تولد و حضور در عرصه حیات اجتماعی در بالاترین مرتبه وابستگی است وهر اندازه که توانمندی او افزایش یابد، از وابستگی اش کاسته می شود. یعنی توانمندی فرد نسبت مستقیم با استقلال او و نسبت معکوس با وابستگی وی دارد،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

هنگام صحبت با همسر خود توجه داشته باشید که زمان و مکان صحیحی را انتخاب کرده‌اید. نباید با طعنه یا خشونت صحبت کرد. احساسات خود را هنگام گفتگوهای منطقی زیاد به بازی نگیرید، از گله کردن بپرهیزید، به یک توافق برسید. تشویق و تحسین در زندگی‌های موفق نقش بسیار مهمی برعهده دارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

مقدمه

یکی از انحرافاتی که موجب شکایت والدین از فرزندان خود می‌باشد، درغگویی است. اکثر والدین از این شکایت دارند که فرزندانشان ، با وجود اینکه از هیچگونه رسیدگی در تربیت وی قصوری به عمل نمی‌آید، درغگو بار آمده یا مغلطه و اغراق می‌کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

نگاه کلی

·  کلمه بهداشت روانی چقدر برای شما آشناست؟

·  چه ارتباطی بین بهداشت روانی و اختلالات روانی وجود دارد؟

·  چگونه می‌توانیم بهداشت روانی خود را حفظ کرده یا بهبود ببخشیم؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

روانشناسان معتقدند خوشبینی و بدبینی، عاداتی هستند که ما از زمان کودکی می‌آموزیم و والدین ما الگو و سرمشقهای ما هستند، به یاد بیاورید هنگامی که در اثر ترکیدن لوله آب، خانه جدید شما غرق آب شد، پدر شما آه و ناله کرد که " چرا من چنین خانه بدی را انتخاب کردم؟ " یا گفت : "


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

نقش خانواده در رشد و تشکیل شخصیت  نوجوان بر هیچ کس پوشیده نیست. خانواده  اولین و تنها واسطه ارتباط کودک با اجتماع است. در خانواده کودک ارزش ها و ضد ارزش ها ، اصول و قواعد اخلاق را می آموزد. کودکان از لحاظ عاطفی، شناختی و ... وابستگی خاصی به خانواده دارند و برای آنها خانواده مهمترین نقش را در زمینه ی تأمین نیازهای روانی کودک دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

 بی شک تنبیه بدنی سبب مطیع ساختن آنی کودک می شود، اما در عین حال میتوان از آن همردیف آزار جسمی نیز یاد کرد. آیا والدین باید فرزندان را تنبیه کنند یا باید پدر و مادر ها را از انجام این کار منع نمود؟ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

 هدف از ارائه این مقاله ، بالا بردن میزان آگاهی شهروندان به طور منسجم تر و علمی تر در رابطه با اعتیاد، اثرات آن و نحوه درمان آن است ؛ چرا که بر پایه تحقیقات متعددی که صورت گرفته میان افزایش آگاهی و اطلاعات مردم نسبت به این پدیده و ممانعت از مصرف آن و همین طور شرکت فعالانه در فرآیند درمان رابطه مثبت وجود دارد. علاوه بر آن بر پایه نتایج آماری پژوهش های صورت گرفته مشخص شده است که اکثر معتادان نسبت به هیچیک از اثرات این مواد آگاهی نداشته و غالبا اثرات آنها را نیز مثبت ارزیابی کرده اند؛


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

 جمهورى اسلامى ایران متعهد به بررسى مسأله کودک آزارى در ایران است. یکى از موضوعات مورد تمرکز برنامه جدید مشترک یونیسف و دولت براى سالهاى ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ توجه به پدیده کودک آزارى است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

 

موریس.ای.الیاس از دانشگاه راجرز آمریکا و مؤلف کتاب «تصمیم گیری اجتماعی و رشد مهارت های زندگی» چنین می گوید:
«مهارت های زندگی یعنی ایجاد روابط بین فردی مناسب و مؤثر، انجام مسئولیت های اجتماعی، انجام تصمیم گیری های صحیح، حل تعارض ها و کشمکش ها بدون توسل به اعمالی که به خود و یا دیگران صدمه می زند».


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

مواد استنشاقی

با کشیدن مواد داخل بینی غضروف های بالای بینی خیلی زود از بین میروند و پرده بین بینی از بین می رود و بینی به صورت پخ و خمیده مثل افرادی که بر اثر درگیری یا در اثر انحراف بینی منحرف هستند دیده می شوند .


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

در این مقاله به طور مختصر گزارش برخی تحقیقات در زمینه شکل گیری مصرف مواد و ارتباط آن با مذهب و نهادهای مذهبی ارائه می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٢


درطول سالیان متمادی, شماری از یافته های  علمی نشان دهنده این حقیقت بوده است که زندگی  فرد مصروع تنها شامل انطباق و سازگاری با پیامدهای روانی اجتماعی ناشی از حملات و مراقبت و درمان طولانی پزشکی نیست. بلکه علاوه بر ان افراد مصروع بایستی با نگرشهای منفی و باورهای نادرستی که در اکثر جوامع نسبت به صرع وجود دارد و از خود حملات هم ناگوارتر است روبرو شوند.
با اغاز اولین حمله صرع و استمرار ان , تغییرات عمیقی در زمینه های مختلف شخصیتی , عاطفی , تربیتی, رفتاری , شغلی , خانوادگی و اجتماعی به وقوع می پیوندد که تمام این عوامل ناشی از بر چسب مصروع بودن است. در نهایت تداوم  این نگرش ها و برچسب ها منجر به اختلالات و نابهنجاری های رفتاری , عاطفی , شناختی و اختلال در روابط خانوادگی , زناشویی , حرفه ای و شغلی و اجتماعی می گردد.
هارتشورن و بیز در مطالعه ای برای بررسی وضعیت روانی اجتماعی افراد مصروع اظهار می کنند که عارضه صرع به دلیل طولانی بودن و مادام العمر بودن , اغلب باعث مشکلات روانی اجتماعی می شود و از زوایای مختلفی زندگی این افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت منجر به مسائلی چون فقدان احترام به خود،  افسردگی, اضطراب , انزوای اجتماعی و ترس از مرگ ( در زمان حمله ) می شود.

شایع ترین اثار روانی اجتاعی حملات صرع شامل احساس انگشت نما شدن, تبعیض , حذف از جامعه و مشکلات کار و اشتغال و رفت و امد با وسایل نقلیه عمومی ا ست.
بنابراین فرد احساس مطلوبی از زندگی نداشته و سلامتی , جسمانی کیفیت زندگی ( تفریح , کار , سرگرمی ها وفعالیت های جنسی) تحت  تاثیر قرار می گیرد. از جمله مسایل دیگری که در ابعاد اجتماعی افراد مصروع باید به ان توجه کرد , تاثیر حملات صرع بر فعالیت های اجتماعی می باشد.
اغلب مصروعین معتقدند که عارضه موجب محدودیت در فعالیت های عادی و روز مره شده و انتظارات انها را از زندگی براورده نمی سازد.
این افراد از تبعیضات  فردی و اجتماعی در اموری نظیر استخدام, دریافت گواهینامه رانندگی, بیمه و تحصیل شکایت دارند . از جمله دیگر مسائل و مشکلاتی که افراد مصروع با ان روبرو هستند شامل برخوردهای  افراطی از ناحیه افراد خانواده با انهاست.
به این صورت که تعدادی از اعضای خانواده در برخورد با فرد مبتلا به صرع بیش از حد مراقب خاص اعمال می کنند که تحت عنوان حمایت افراطی اورده می شود, این عمل عمدتا در کودکان باعث اختلال در شکل گیری شخصیت می شود. از طرفی گاه خانواده ها واکنش طرد افراطی نشان می دهند که به هر حال روابط سالم و سازنده خانودگی را مختل می سازد.
مشکل دوم مواجهه با نگرشهای غلط شکل گرفته در اجتماعی است . تصور اینکه فرد مصروع جن زده , غشی , گناهکار و مستوجب عذاب است ( که در اکثر جوامع و به ویژه جامعه ما مشاهده می شود) , رفتارهای متفاوتی را شکل می دهد که یا افراد اجتماع به صورت ترحم امیز با مصروعین برخورد می کنند ویا به صورت تنفر امیز انها را از خود می رانند.
متعاقب ان فرد مصروع احساس حقارت کرده و دست به رفتارهای نسنجیده پرخاشگری و ضد اجتماعی می زند که در هر حال عواقب سویی به همراه دارد. از جمله عوارض دیگر تغییرات شخصیتی است که در سنین کودکی عمدتا به صورت شخصیت های نامتعارف , ناپایدار و مواردی هم ناسازگار مشاهده می شود و در سنین بالادر تعدادی از مصروعین رفتارهای شخصیتی تغییر می یابد و گاه  تعصب افراطی یه مسائل مذهبی در فرد شکل می گیرد. در سخن گفتن شاید حاشیه پردازی نمایند و سماجت در رفتار و گفتار مشاهده می شود. گاه حالتهای هیجانی انفجاری پیدا می کند.
در بعد اسیب های شناختی , تمرکز و  توجه انها مختل می شود,  اگر صرع در سنین پائین عارض شده باشد , شدت اسیب ها بالاست. بنابراین سطح, سطح اسیب بسته به تعداد حملات , تکرار حملات , کنترل حملات و داروهای مصرفی فرق می کند.
از دیگر موقعیت هایی که در  پهنه اجتماع بیماران مصروع با انها درگیر هستند و گاه برایشان مساله افرین می شود به اختصار به عوامل زیر می توان اشاره کرد:
الف) ازدواج:
در بعد ازدواج مساله  اول پیدا کردن فردی است که بتواند به  عنوان همسر در کنار   فرد مصروع باقی بماند. مساله دوم احتمال ارثی بودن بیماری است که تا حد زیادی حاملگی و بارداری را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر حملات صرع طوری تحت کنترل قرار امده باشد که شوهر بتواند به دنبال شغل خود برود و یا زن قادر باشد که اداره امور خانه را بر  دوش بکشد و مسائل و  خطرهای بارداری را پشت سربگذارد, بنابراین مقدمات یک زندگی بدون دغدغه مرتفع شده است.
اصل مهم در بعد ازدواج مصروعین اگاه کردن زوجین از پدیده صرع است.
ب) مدرسه :
مدرسه در زندگی بچه ها نقش حساس و مهمی دارد. این عارضه تاثیر ناتوان کننده ای بر عملکرد تحصیلی دانش اموزان دارد که تحت تاثیر نگرش منفی معلمان و برخورد نامناسب مدیران و کادر مدارس و همسالان , عملکرد انان مختل می شود و گاهی رفتارهای  نسنجیده و نامطلوب باعث افت تحصیلی می شود . والیدن حتما بایستی اطلاعات درستی از وضعیت فرزند خود در اختیار کادر مدارس قرار دهند تا در هنگام وقوع حمله , با استفاده از کمک های اولیه بتوانند به یاری دانش اموزان بشتابند . داشتن اطلاعاتی در زمینه هایی چون مدت زمان حمله , علایم هشدار دهنده قبل از حملمه  فراوانی وقوع حمله, عوامل مستعد ساز , نوع داروی مصر فی و مدت زمان مورد نیاز جهت استراحت پس از حمله برا ی اولیا مدرسه لازم و مفید است. بنابراین اطلاعات لازم را در این زمینه باید کسب نمایند و به ویژه معلمان و مدیران مدارس کودکانی استثنایی که در صد حملات صرع دردانش اموزان ان مدارس بالاست.
ج) ورزش :
ورزش و بازی از عوامل مهم رشد و نمو کودک و نوجوان است. ورزش باعث افزایش حرمت خود گشته و گاه ورزش های سبک و ساده احتمال وقوع حملات صرع را کاهش می دهد. برای انکه افراد مصروع فعالیت های ورزشی را به خوبی و کامل انجام دهند می بایستی به سه عامل توجه کرد :
طبیعت و فرم فعالیت ورزشی, نوع صرع فرد, امکانات موجود و تجهیزات در دسترس که به عنوان عوامل اصلی در هر ورزش باید لحاظ شوند. گاه به خاطر خود فرد و سلامتی او اجرای برخی از ورزش ها محدودیت دارد.
د) تلویزیون و سینما:
محرکهای نوری متناوب ممکن است صرع زا باشند و لذا تماشای تلویزیون از جمله این محرک هاست. به کمک G.E.E می توان حساس بودن بیمار به نور متناوب را سنجید و اگر نتیجه مثبت باشد , باید توصیه های اولیه را در هنگام تماشا رعایت کرد. مثلا فقط تا ساعت 8 شب برنامه ها را تماشا کرد و یا هنگام تماشای تلویزیون لامپ رنگی ( ترجیحا قرمز ) در کنار یا بالای تلویزیون روشن باشد و مهمتر اینکه از تماشای برنامه های   هیجان انگیز که امکان وقوع حمله را بالا می  برد , خودداری کرد.
ه ) شغل :
امکانات شغلی و کیفیت محل کار از نکات مهمی است که در موقع تصمیم گیری برای انتخاب شغل برای مصروعین باید در نظر گرفت. امروزه عقیده براین است که هر بیمار صرعی مثل افراد سالم حق انتخاب شغل دلخواه خود را دارد , به شرطی که سطح هوشی , علاقه و توان انجام ان را دارا باشد. محدودیت در زمانی است که بیمار در حین کار به علت مصرف دارو و یا حملات ناگهانی ممکن است  با خطراتی مانند سوانح کار و تصادم مواجه شود و یا  به علت شغلش ریتم شبانه روزی خواب و بیداری او به هم بخورد که باعث بروز حملات گردد. بنابراین در ارزشیابی حرفه ای تا موقعی که فرد کاملا از حملات صرعی رها نشده است , باید در جایی که خطر انها را تهدید  می کند کار نکند و اگر فردی از حملات خلاصی یافته است ولی از لحاظ جسمی و روانی مشکلاتی دارد, بایستی شغل مناسب با تغییرات صورت گرفته باشد و افرادی که حملاتشان کاملا کنترل شده است, محدودیتی از بابت شغل و حرفه متوجه انها نیست.
از دیگر مسائلی که مصروعین با ان درگیر هستند می توان به رانندگی و صدور گواهینامه , خدمت سربازی , مسافرت با هواپیما , ادامه تحصیل , تکالیف درسی , تفریح , اوقات فراغت و بیمه درمانی اشاره کرد که اصلاح این امور نیازمند  تلاش تمام متخصصان وسازمان های درگیر با این افراد است که اولا نگرش های منفی در مورد مصروعین تعدیل یابد و ثانیا توانمندیها و ارزش واقعی انها به سایرین اثبات شود و طوری نباشد که این بیماران را تافته ای جدا بافته فرض نمایند , بلکه به عنوان همنوعان خود که زندگی کردن حق طبیعی انهاست قبول کنند تا از رنج و عذاب درونی این انسان ها کاسته شود.

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۱


اگر بپذیریم اتولوژی بررسی رفتار انسان و حیوان در یک زمینه تکاملی است باید بپذیریم که پدر اتولوژی مدرن جان داروین است . بالبی به عنوان یک اتولوژیست خط داروینی را مطالعه کرده و در کارهای خود مد نظر قرار داده است و سرانجام نتیجه گرفت که فرد آدمی ردر جریان رشد از مراحل چندی می گذرد که هر یک از آن مراحل نشانگر نوع پیوستگی کودک با دیگران است به کلامی دیگر می توان گفت نظریه رشد بالبی نظریه ای است در باب رشد پیوستگی و این مراحل عبارتند از : -1 پاسخدهی نامتمایز  نسبت به انسانها 0 تا 3 ماهگی  -2 تمرکز بر افراد آشنا  3 - 6 ماهگی   -3 تقرب جویی فعال 6 ماهگی تا 3 سالگی -4 رفتار شراکتی 3 سالگی تا پایان دوره کودکی ( 12 سالگی )


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩


از مطالعه تاریخ طولانى زندگى آدمى چنین استنباط مى شود که در تکوین و پیدایش جوامع اولیه ، افراد بشر عمدتاً براى برآوردن نیازها و توقعات خود در منازعات و ستیزه جویى هاى فردى و اجتماعى از ابزار زور و قدرت بهره مى جسته اند؛ و به همین اعتبار درجوامع بشرى ، طبقات گوناگون اجتماعى تشکیل شده و پدیده استکبار و استضعاف تجلى کرده و عینیت یافته است. در


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

اخیرا مشاهده شده بعضی از خانواده ها برا ی درمان عضو معتاد خود ....

آری نداشتن اطلاعات ، تجربیات تلخ و ناکامی های پی در پی موجب ناامیدی خانواده ها می شود، خانواده هایی که عزیزان خود را در دام اعتیاد می بینند و متاسفانه قادر به انجام دادن اقدام مناسبی برای بهبودی آنان نیستند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

شما یک شبه معتاد نشده اید...تغییرات ایجاد شده در روح و روان شما یک شبه بوجود نیامده است ...قطعا قبول دارید که خراب کردن ساده و راحت است و لی ساختن نیاز به صبر ، استقامت و تحمل مشکلات دارد....سالیان اعتیاد در  روح و روان شما تخریب ایجاد نموده و از طرفی جسم شما نیز از اعتیاد رنج برده است...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 مقدمه: (بیاید آگاهانه قضاوت کنیم)

آیا تاکنون معتادینی را دیده اید که تمایل زیادی به کنار گذاشتن اعتیاد داشته و در حسرت بدست آوردن زندگی جدید و عاری از مواد اعتیاد آور می سوزند . آنان به وضعیت نامناسب خود پی برده اند و می دانند که ادامه اعتیاد ، جز تباهی و از دست دادن آخرین داشته های زندگی  نیست ، ولی متا سفانه با تمام این اشتیاق برای بدست آوردن زندگی جدید ، ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

لطفا همه چیز را بر باد رفته ندانید.تا زمانی که.........

لطفا همه چیز را بر باد رفته ندانید...تجربه ما حاکی از آن است که در بدترین حالات روحی و جسمانی ناشی از اعتیاد به شیشه و کریستال باز هم می توان با ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

یا با واژه سایبر سکس برخورد داشته اید ؟اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی آن امروزه یکی از مشکلات پیش روی روانشناسان و متخصصانی است که در حوزه عادات و روابطی که مختل کننده زندگی روزمره آدمیان است به تحقیق دست میزنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

گروه اجتماعى : همایش طب کار دیروز به سمینارى براى انتقاد از عملکرد وزارت بهداشت در حوزه بهداشت کار تبدیل شد.
به گزارش خبرنگار «ایران» دکتر سیداکبر شریفیان رئیس انجمن طب کار ایران در حاشیه مراسم بیشترین انتقاد را متوجه وزارت بهداشت دانست و گفت:
۹۵درصد کارگران کشور در کارگاههاى کوچکى اشتغال دارند که هیچ نظارتى از طرف وزارت بهداشت بر سلامت شغلى آنها و بهداشت محیط کارشان صورت نمى گیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

وابستگی به کوکائین چیست؟

وابستگی به کوکائین به معنی داشتن نیاز عاطفی, روانشناختی و در مواردی جسمانی شدید به مصرف آن است.
وابستگی فقط به مداخله منفی دارو در زندگی محدود نمی شود بلکه به مصرف دارو برای مدت زمان طولانی تر اشاره دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

همه به دنبال آن مى گردند. مطمئن هستند با وجود آن همه بخش هاى زندگى آرامش و نظم و ترتیب بیشترى پیدا مى کند. براى رسیدن به آن از خیلى چیزها مى گذرند و حاضرند سختى ها را هم تحمل کنند و فکر مى کنند کسانى که به آن رسیده اند خیلى خوشبخت هستند... به حالشان غبطه مى خورند و این گمگشته همیشگى چیزى نیست به جز شادى!


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

 یک دانشمند آمریکایى که تست ویژه اى براى ارزیابى ویژگى ها و صفات سگ ها ابداع کرده است، اعلام کرد که این جانوران تفاوت هاى بسیار عظیم و چشمگیرى را در شخصیت هاى خود به نمایش مى گذارند و به عبارت دیگر، تفاوت شخصیتى میان سگ ها بسیار فاحش و قابل توجه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

«نمى دانم حواسمان نبوده یا کاملاً خودخواسته این اتفاق افتاده که وقتى داشتیم برنامه روزمره مان را مى نوشتیم و روى hard وجودمان نصب مى کردیم، روى آیکون repeat کلیک کردیم و گزینه update را به یکباره حذف کردیم و حالا نتیجه اش این شده است که توى کوچه، خانه ومحل کارمان بدجور بوى تکرار پیچیده است. قبول ندارید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

شیشه یا مت­آمفتامین، ماده­ای محرک، شیمیایی و مصنوعیِ قدرتمند و مخرب است. اعتیاد آور است و تاثیر شدیدی روی سیستم عصبی فرد می­گذارد،کسانی که احتیاج به تغییر ریتم سیستم عصبی خود دارند، به شیشه روی می­آورند. دوستداران شیشه با نام­های متعددی از جمله کریس، کریستال و یخ از آن نام می­برند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

 

سؤال: دختر سه سال و نیمه من بتازگى از حشرات مى ترسد. قبلاً چنین ترسى در او ندیده بودم. مدتى است هر جا سوسک یا حشره دیگرى مى بیند مى ایستد، جیغ مى کشد و حاضر


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 در بسیاری از جوامع، زنان در معرض خشونت مردان قرار دارند. زنان نه تنها قربانی خشونت مردان هستند بلکه ترس از رویارویی با این خشونت بر سراسر زندگی آنان به شدت سایه افکنده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

  

یکى از قهرمانان دوچرخه سوارى جهان در سن ۲۴ سالگى به علت حفظ روحیه اش و مبارزه با بیمارى سرطان که به آن مبتلا شده بود، موفق شد چهره اى جاودانى ازخود درجهان برجاى بگذارد.
نام این مرد که به عنوان الگوى بسیارى از بیماران درجهان شده است، پس از سالها دردل بیماران نورامید به زندگى مى بخشد.

ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

اضطراب دوره کودکى مى تواند به علت موقعیتى باشد که نیاز به سازگارى یا تغییر دارد. چنین موقعیتهایى اغلب باعث ایجاد نگرانى و سرکشى مى شوند. اتفاقات مثبت نیز مى توانند سبب اضطراب شوند ، مانند اقدام به انجام یک فعالیت جدید . اما بیشتر وقتها ، اتفاقات و تغییرات منفى مانند بیمارى یا مرگ یکى از اعضاى خانواده علت بروز اضطراب در کودک است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

«فرزند کمتر، زندگى بهتر». اول فقط یک شعار بود اما بعد مشکلات زندگى بدون نیاز به این شعار خانواده ها را به داشتن تنها یک فرزند راضى کرد. البته مقاومت در برابر این شعار دلیل مهمى داشت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

سؤال من درباره آزاررسانى در محیط خانواده به کودکان است. مى  خواستم بدانم چه رفتارهایى را مى توان «آزار جسمانى به کودکان در محیط خانواده» نامید؟
آزار جسمانى به هرگونه تنبیه یا ضرب و شتم یا هر نوع برخورد منفى فیزیکى نسبت به کودکان اطلاق مى شود که برخى از انواع آن مى تواند شامل موارد زیر باشد:


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

احساس خستگى مفرط و یکنواختى در زندگى و همین طور بروز مشکلات متعدد در زندگى تمایل به صحبت کردن را در زن ها کم مى کند و رفته رفته آنان توان حل مشکلات روزانه خود را از دست مى دهند و بدون اینکه خود بخواهند به سمت عدم تعادل پیش مى روند. علایم زیر نشان دهنده عدم تعادل در زنان است:
۱- احساس مسؤولیت غیر اصولى براى حل مشکلات خانواده و کار مفرط...


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

روبرت بروتن ، نویسنده انگلیسى در مقاله شرح جنون خود در سال ۱۹۶۱ ، نوشت : «همه شاعران دیوانه اند .» هرچند وى کمى اغراق کرد ، اما عامه مردم معمولاً بر این باور هستند که هنرمندان به مراتب بیش از دیگران از ملال هاى روحى روانى رنج مى برند . بسیارى از هنرمند ان مشهور ، نویسندگان


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

اى آینه، به من بگو!

«صورت رنگ پریده ام زیر سفیدى این پودر سفیدتر مى شود، براق تر مى شود، از پوست چیزى پیدا نمى ماند وقتى قرمزى ماتیک را روى آن پهن مى کنم. خط لب را بالاتر و پایین تر از لب ها مى کشم، کمى. یک صورتک انگار چسبیده روى پوستم، یک تکه و چسبناک، که نمى گذارد پوستم تکان بخورد...»


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩


همسر آزارى یکى از آسیب هاى اجتماعى پنهان است که معمولاً در محیط بسته خانه شکل مى گیرد و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگى کانون خانواده مى شود. قربانیان اصلى خشونت در محیط خانواده در مرحله نخست زنان و پس از آن کودکان،سالمندان و سرانجام مردان هستند؛خشونت فیزیکى و بدنى،خشونت روانى و کلامى،خشونت اجتماعى،خشونت اقتصادى و در نهایت صدمات جنسى از طریق رفتارهاى پرخطر، مهم ترین گونه هاى همسر آزارى مردان نسبت به زنان در خانه است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

- گوشى تلفن را که برداشتم حس کردم صدایش خیلى نزدیک است، اصلاً بوى غربت نمى داد.
پرسیدم: کجایى؟!
گفت: ایران.
باور نکردم، از من انکار و از او اصرار.
سرانجام تسلیم شدم. جدى مى گفت بعد از گذشت
۳-۲ ماه ناباورانه بازگشته بود!!
پرسیدم چرا؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

دفتر پژوهش دانشگاه علوم بهزیستى و توانبخشى اخیراً تحقیقى را درمیان ۷۷ هزارو ۸۵۵ دانش آموز پسر پایه دوم مقطع راهنمایى مدارس دولتى شهر تهران انجام داده است که نتایج باور نکردنى دارد. یافته  هاى این پژوهش قبل از هر چیز براین نکته تأکید دارند که نوجوانان به طور معنادارى از مشکلات اجتماعى و تفکرى رنج مى برند. براساس این پژوهش


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

گزینه­های درمانی

دهها هزار نفر سالانه به دنبال درمان اعتیاد هستند. این مسأله نباید فرد را شرم­سار کند. به جای نادیده گرفتن واقعیت­های اعتیاد و تداوم زندگی و سلامتی سطح پایین، انجام این عمل شهامت و منطق بالایی می­طلبد. اما اگر تصمیم به ترک گرفتید، کجا بروید و به چه چیزی نیاز دارید؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

 

زنان در برابر کم خوابی مقاوم تر از مردانند و احتمالا این مقاومت موجب بیشتر بودن طول عمر زنان نسبت به مردان است


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

شاید تصور کنید عذرخواهی فقط عبارتی ساده است و اگر فرزندتان در قبال کار اشتباهی که انجام داده است به شما بگوید: «مرا ببخش»، واقعا به اشتباه خود پی برده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

همسرتان بیش از رئیس اداره به شما استرس می دهد! 

  

نتایج بررسیهای روانشناسان انگلیسی نشان می دهد که یک رئیس اداره نسبت به همسر و شریک زندگی استرس کمتری به افراد وارد می کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

این روانپزشک آلمانی امکان درمان معتادان به کامپیوتر را با روش‌هایی که در کلینیک کودکان هانوفر عرضه می‌شود تا ۸۰ درصد می‌بیند. هنوز پژوهش‌های درازمدت در این زمنیه انجام نگرفته است.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

 پژوهشگران دانشگاه های پیتسبورگ و شیکاگوبا بررسی ۵۰ خانواده ای که کودکان کمتر از یک سال داشتند کشف کرده اند کودکانی که برای برقراری ارتباط با سایراعضای خانواده از دست ها استفاده می کنند شاداب تر از سایرکودکان هستند.

 

در این بررسی مشخص شده است کودکان که از دست های شان هنگام سخن گفتن استفاده کرده اند در مدت یک و نیم ساعت از طریق حرکات دست ۲۴ کلمه را بیان کنند در حالی که در همین مدت کودکانی که از حرکات دست استفاده نکرده اند موفق با بیان ۱۳ کلمه شده اند.

 

به گفته پژوهشگران استفاده از دست ها هنگام سخن گفتن نه تنها برای بیان کردن کلمات مفید است بلکه می تواند به یادگیری نیز کمک کند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

 

برای همه ما پیش آمده که گاهی از اوضاع و شرایط بیرونی خود بسیار ناراحت هستیم و تحمل‌مان خیلی کم می‌شود.

 

در واقع وقتی خودمان را ناراحت کرده یا برخلاف میل و خواسته خود عمل می‌کنیم،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

 

اگرچه بلایا به ویژه بلایای طبیعی منحصر به زلزله نبوده و مواردی چون سیل ، آتش سوزی وسیع ، طوفان ، جنگ ، خشکسالی و موارد دیگر را نیز شامل   می شود ، اما به دلیل قرار داشتن کشور ایران بر روی کمر بند زلزله آلپ هیمالیا ، زلزله وجه غالب و اصلی بلایائی است که هرچند یکبار نقطه ای از کشورمان را در معرض آسیب و بحران قرار می دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

پَرخاشگَری، در روانشناسی و دیگر علوم رفتاری و اجتماعی، به معنی رفتاری است که منجر به آزار و درد می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٧

بین هفت تا دوازده‌سالگی، کودکان بر مفاهیم گوناگون نگهداری تسلط می‌یابند و به عملیات منطقی دیگری دست می‌زنند. این کودکان می‌توانند اشیاء را براساس یک‌بعد، مثلاً طول یا وزن، به‌ترتیب بچینند، و بازنمائی ذهنی از زنجیره‌ای از اعمال داشته باشند. کودکان پنج‌ساله، می‌توانندراه خانهٔ دوست خود را پیدا کنند ولی نمی‌توانند راه رسیدن به آنجا را به کسی توضیح دهند یا روی کاغذ رسم کنند. اگر مقصد را پیدا می‌کنند به این علت است که می‌دانند کجاها باید به چه سمتی بپیچند، ولی تصویری کلی از مسیر ندارند. اما کودکان هشت‌ساله، به‌راحتی می‌توانند نقشهٔ مسیر را رسم کنند. پیاژه این دوره را مرحلهٔ عملیات عینی (concrete operational stage) می‌نامد. هرچند کودکان در این مرحله واژگان انتزاعی به‌کار می‌برند، اما محدودهٔ کاربرد این واژه‌ها اشبائی است که مستقیماً حس می‌شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

اگر در حالت اعتیادی شما تلاش کنید مصرف را متوقف کنید با نوعی سندرم واقعی محرومیت روبرو می­شوید و دردهای ناشی از ترک و وسوسه­های آن بسیار ناراحت­کننده خواهد بود. در این قسمت یاد می­گیریم چه انتظاری از سم­زدایی داشته باشیم، چطور می­توان هفته نخست محرومیت از مواد را سر کر


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

آسیب شناسی پدیده صف های طویل

 در چند دهه اخیر همزمان با گسترش شهرنشینی، مواجهه با صف های طولانی و پرتعداد برای انجام امور روزمره شهروندان، پدیده صف را به یکی از مولفه های زندگی ایرانی تبدیل کرده است. این پدیده و در حقیقت معضل نامحسوسی که اغلب به بی نظمی و بی برنامگی در روند مناسبات مدنی نسبت داده می شود تبعات بسیاری برای جامعه و شهروندان پدید می آورد و نوعی رنجش خاطر و نارضایتی عمومی را به دنبال دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

    هرگز نباید گمان کنیم که کودکان کم سن، این گونه چیزها را نمی فهمند و بدان توجهی ندارند؛ بنابراین باید بپذیریم که کودکان هم به نوبه خود مقام و احترام و شخصیتی دارند و بزرگ ترها بخصوص والدین باید این شخصیت را محترم بشمارند و در حضور دوست و همکلاسی آبروی او را نبرند و به او توهین و جسارت نکنند


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

   خودشیفتگی در زبان های اروپایی به نارسیسیسم موسوم است که از واژه نارسیس (که همان نرگس در زبان فارسی باشد) منشا می گیرد


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

    تعارض انواع مختلفی دارد. تضاد ممکن است داخلی باشد بدین معنی که در انتخاب بین دو مساله مانده ولی نمی تواند آن را به زبان آورد. تعارض گاهی به صورت خواستن است و آن در مواردی است که 2 چیز را می خواهد و در انتخاب مانده است. تعارض گاهی به صورت نخواستن است. مثلااز 2 راه حبس و کتک هیچ کدام را نمی پسندد ولی ناگزیر باید یکی را برگزیند. تعارض زمانی به صورت اجتناب و خواستن است؛ مثل خواستاری شنا در آب ولی سرد بودن آب


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

پدران افسرده، یادگیری فرزندانشان را به تاخیر می اندازند

طبق نتایج مطالعات جدید؛ کودکان پدران افسرده نسبت به سایر همسالان خود از تعداد لغات کمتری استفاده می کنند.
    به گزارش ایسنا، نتایج این تحقیقات که روی 5 هزار خانواده انجام گرفته است نشان می دهد؛ افسردگی مادران در این امر بی تاثیر است.
    محققان می گویند: فرزندان 2 ساله پدران افسرده به طور میانگین 5/1 لغت کمتر از سایر کودکان به کار می برند. این تفاوت ممکن است کوچک به نظر برسد؛ اما وقتی تاثیر آن در تکامل یادگیری گفتار کودک در نظر گرفته شود، تفاوت واضح تر خواهد بود.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

خواب های خوش با نگهداری گل در اتاق خواب

  دانشمندان توصیه می کنند اگر می خواهید خواب های خوب ببینید، در اتاق خوابتان گل داشته باشید.


    
به گفته آنها قرار دادن گل زیر بینی داوطلبان یک آزمایش علمی، باعث شده آنها خواب های خوش ببینند.در عوض یافته های دانشمندان آلمانی نشان می دهد بوی تخم مرغ گندیده روی 15 زن در حال خواب، تاثیر معکوس داشته است.
    
این گروه از دانشمندان تصمیم گرفته اند یافته های خود را برای تحقیق درباره افرادی که کابوس می بینند به کار ببرند.
    
پروفسور بوریس استاک و تیمش از بیمارستان دانشگاه مانهایم اعتقاد دارند ممکن است قرار داشتن در معرض رایحه، خواب این افراد را شیرین تر کند.
    
آنها منتظر ماندند خواب داوطلبان عمیق شود و سپس آنها را به مدت 10 ثانیه در معرض بو قرار دادند و یک دقیقه بعد آنها را بیدار کردند، سپس از این افراد درباره خوابشان و حسی که نسبت به آن خواب داشتند، پرسش شد. آنها درباره بو کردن چیزی خواب ندیدند اما کیفیت عاطفی خواب هایشان بسته به نوع محرک، تغییر کرده بود.


    
پژوهش های قبلی نشان داده بودند محرک های دیگر مثل صدا، فشار، یا لرزش قادرند روی کیفیت عاطفی خواب تاثیر بگذارند.دکتر ارشاد ابراهیم از مرکز مطالعات خواب لندن می گوید: ارتباط بین محرک های خارجی و خواب دیدن، مساله ای است که هرکدام از ما تا حدی با آن آشنا هستیم.
    
او می گوید: این پژوهش ابتدایی گامی است به سوی شفاف سازی سوالات موجود و ممکن است از لحاظ  درمانی نیز مفید واقع شود.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که نام کسی را که سابقاً ملاقات کرده بودید فراموش کنید؟ یا فلان وسیله را کجا گذاشته اید یا آیا در ماشین را قفل کردید یا نه؟ مطمئناً چنین اتفاقاتی برای شما هم افتاده است.

 

اما اگر این از دست دادن حافظه مکرراً اتفاق بیفتد و شما توانایی تمرکزتان را از دست بدهید چه می شود؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

آیا اخیرا فراموش می کنید دسته کلید خود را کجا گذاشته اید؟ داخل اتاق میشوید بدون اینکه بدانید برای چه کاری به ان سمت میروید؟

 آیا بعد از ریختن چای در استکان قوری را در یخچال می گذارید؟ شماره تلفن منزل خود را فراموش می کنید ؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

آیا به حشیش معتادید؟  

 

هرکسی که به اعتیادآوری حشیش باور ندارد کافی است به یکی از هزاران جلسات معتادان گمنام در سرتاسر کشور سری بزند، در سال­های اخیر با افزایش روزافزون میزان نیرومندی، حشیش تبدیل به ماده­ای نشئه­کننده و کاملاً اعتیادآور شده است. ا


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که  مغز زنان تصویر غلط بدنی دریافت می‌کند و اکثر خانم‌ها خود را دوسوم چاق‌تر از آنچه هستند می‌بینند.

دانشمندان دانشگاه کالج لندن برای توجیه بهتر مسایل تغذیه‌ای مانند آنورکسی دست به تحقیقی در این زمینه روی زنان زدند. آنها در یک سالن آینه از داوطلبان خواستند قیافه‌ای را که در آینه می‌بینند توصیف کنند.

 

اکثر زنان شرکت کننده تصویر خود را دوسوم بیش از آنچه حقیقت داشت چاق و یک‌سوم کوتاه‌تر توصیف کردند.

 

این مقاله‌ای  عنوان می کند که این موضوع به ویژه در زنانی که روی ظاهر خود حساس‌اند پررنگ‌تر به چشم می‌خورد. جالب اینکه حتی زنانی که وزن کم کرده‌اند باز هم تصویر چاقی از خود دارند وگرچه چاقی در ظاهر آنها برطرف شده ولی در مغز آنها باقی است.

 

این موضوع به ویژه در زنانی که مقدار زیادی وزن به سرعت کم کرده‌اند، بیشتر دیده می‌شود.

 

نتایج این تحقیق در مجله Proceedings of the national academy of sciences  منتشر شده است .

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

نوشتن احساسات ، علائم سندرم روده تحریک پذیر را بهبود می بخشد

 

پژوهشگران می گویند  نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است که نوشتن عمیق ترین افکار و احساسات می تواند به بهبود علائم سندرم روده تحریک پذیر( Irritable bowel syndrome  )  معروف به آی بی اس (IBS) کمک کند.

 

محققان آمریکایی می گویند که ۱۵ درصد از مردم این کشور به این سندرم مبتلا هستند. محققان دانشگاه پزشکی دانشگاه بوستون، ۱۰۳ نفر را در یک تحقیق اولیه ثبت نام کردند تا دریابند که آیا نوشتن احساسات می تواند به مبتلایان به آی بی اس کمک کند.

 

محققان دریافتند که بیماران پس از اقدام به نوشتن اینگونه یادداشت ها، علائم شان تا حد قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرد.

 

این یافته در واقع تاییدی بر پژوهش قبلی است که بر اساس آن، این گونه نوشتن ها انسان را به عمق احساساتش می برد و می تواند برای برخی افراد نتایج مفیدی داشته باشد.

 

در این تحقیق که در مجله آمریکایی گاستروانترولوژی به چاپ رسیده دکتر آلبنا هالپرت تصریح کرد: نوشتن احساسات، شدت بیماری را در افرادی که در بلندمدت به این سندرم مبتلا بوده اند، کاهش می دهد.

 

در این تحقیق ۱۰۳ نفر با متوسط سنی ۴۳ سال شرکت کرده اند.

 

سندرم روده تحریک پذیر یک اختلال شایع گوارشی است که ویژگی اصلی آن تغییر در اجابت مزاج و درد شکمی است.

 

نکته مهم این است که در سندرم روده تحریک پذیر هیچ اختلال عضوی مشخصی با معاینه بالینی و آزمایشات معمول در بیمار دیده نمی شود و هیچ شاخص قطعی برای سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد.

 

بنابراین تعریف بیماری بر اساس معیارهای بالینی و به تشخیص ماهرانه متخصص بستگی دارد.

 

در برخی از بیماران مبتلا به این سندرم، علایم در هنگام اجابت مزاج ظاهر می شوند و اسهال یا یبوست ممکن است علامت غالب باشند یا ممکن است به صورت متناوب بروز کنند.

 

به گفته متخصصان؛ علائم اولیه سندرم روده تحریک پذیر شامل درد یا احساس ناراحتی در ناحیه شکم همراه با اسهال و یبوست های مکرر و نیز تغییر در عادات روده ای هستند.

 

همچنین ممکن است احساس ضرورت برای اجابت مزاج و همینطور احساس تخلیه ناقص، نفخ و اتساع شکم نیز وجود داشته باشد.

 

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر معمولا بیش از دیگران دچار ریفلکس معده – مری، علائم مربوط به دستگاه تناسلی – ادراری، علائم روانی از قبیل افسردگی و اضطراب، سندرم خستگی مزمن، سردرد و کمر درد می شوند.

 

استرس های عاطفی باعث بروز سندرم روده تحریک پذیر نمی شوند اما در فردی که این سندرم را دارند، استرس می تواند نشانه ها را آغاز کند.

 

مواد غذایی که می توانند نشانه های این سندرم را ایجاد کنند شامل شکلات، الکل، کافئین و نوشابه ها هستند.

 

همچنین زنان مبتلا به این سندرم در دوره عادت ماهانه، علائمشان تشدید می شود .

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

گوش دادن به موسیقی و کاهش استرس

 

 موسیقی درمانی به بهبود حرکتی در مبتلایان سکته کمک می کند .

 

محققان پیش از این نشان داده بودند گوش دادن به موسیقی می تواند استرس را کاهش دهد. اکنون تحقیق جدید نشان می دهد موسیقی تاثیر قدرتمندی بر روی مغز دارد و می تواند به بهبود حرکت در بیماران مبتلا به سکته مغزی کمک کند.

 

پژوهشگران با بررسی چندین مطالعه انجام شده بر روی فواید موسیقی درمانی دریافتند، موسیقی اثرات مفیدی بر بیماران مبتلا به سکته مغزی دارد و می تواند به آنها کمک کند حرکت خود را بهبود بخشند.

بیش از ۲۰ میلیون نفر سالانه به سکته مغزی مبتلا می شوند. بسیاری از این بیماران دچار آسیب های مغزی می شوند که توانایی های حرکتی و گفتاری آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند موجب کاهش چشمگیر کیفیت زندگی آنها شود.

متخصصان موسیقی درمانی شیوه هایی را آموزش می دهند که عملکرد مغز را تحریک کرده و نتایج را برای بیماران بهبود می بخشد.

یکی از شیوه های رایج “تحریک شنیداری ریتمیک یا موزون (RAS) است که بر روی ارتباطات بین ریتم و حرکت تکیه دارد. از موسیقی با یک تمپوی خاص برای تحریک حرکت در بیمار استفاده می شود.

این بررسی رامتخصصان نشریه علمی “همکاری کوچران” انجام دادند. آنها هفت مطالعه بر روی ۱۸۴ بیمار در زمینه موسیقی درمانی را بررسی کردند.

در یکی از این بررسی ها محققان دریافتند در مقایسه با حرکت درمانی استاندارد، درمان با RAS سرعت راه رفتن را بطور میانگین به ۱۴ متر در دقیقه بهبود بخشید و به بیماران کمک کرد گام های بلندتری بردارند.

این تحقیق حاکی از نتایج دلگرم کننده برای اثرات موسیقی درمانی در بیماران سکته مغزی است.

این پژوهشگران می گویند از آنجا که در اغلب مطالعات، شیوه هایی برپایه ریتم را مورد بررسی قرار داده اند، معتقدند، ریتم می تواند عامل اولیه ای در شیوه های موسیقی درمانی سکته باشد.

سایر شیوه های موسیقی درمانی شامل گوش دادن به موسیقی زنده و ضبط شده است که برای بهبود گفتار، رفتار و کاهش درد در بیماران مبتلا به آسیب های مغزی بکار گرفته می شود.

البته اگرچه نتایج برخی از این موارد مثبت و مطلوب است، اما شواهد آنها محدود است.

 

نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

متادون متعلق به گروهی از مواد به نام شبه افیون هاست. شبه افیون ها موادی با ساختار شیمیائی و عملکردی شبیه به مورفین هستند ( طبیعی و صناعی )، یکی از زیر گروههای شبه افیون ها خانواده مواد افیونی است که شامل داروهای تسکین دهنده درد عصبی مرکزی طبقه بندی می شوند بدین صورت که کارکرد آنها به عنوان کاهش فعالیت این سیستم است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

براساس‌ آمارهای غیررسمی بیش‌ از ٢٠ میلیون‌ ایرانی به‌ نوعی درگیر مسائل‌ و مشکلات‌ ناشی از اعتیاد هستند. در این‌ میان‌ اغلب‌ این‌ مشکلات‌ از وابستگی فرد و عدم‌ توانایی او در ترک‌ ناشی می‌شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

اعتیاد، میراث شوم غرب درایران

مصرف موادمخدرسابقه بسیارطولانی دارد واقوام مختلف آن را به صورت‌های متنوع مورد استفاده قرارمی‌دهند. اگرچه نحوه استفاده وتاثیراین مواد برجسم وروح واغلب موارد به لحاظ دارویی ودرمانی بوده است، وهنوزهم مشتقات وترکیبات برخی از مواد مخدربه عنوان داروهای تسکین‌دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرند،


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

شمار زیادى از افرادى که دچار وسواس هاى فکرى هستند، از ناتوانى خود در «دفاع از خویش» براى «نه گفتن» و «اعتراض» گله مندند. به همین خاطر بخشى از افکار ناخوشایند خود از جمله سرزنش درونى شان را به این موضوع نسبت مى دهند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

در زندگى مشترک مرد و زن باید بدانند که همسران خود را همان گونه که هستند، بپذیرند.

زنان با مردان تفاوت هاى اساسى دارند. این تفاوت ها را بشناسند و به آن ها احترام بگذارند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

پرخاشگرى، افسردگى، کج فهمى، لجبازى، تخریب سیستم عصبى و فکرى در بیشتر مواقع نتیجه نگاه کردن بیش از حد کودکان به فیلم هاى تلویزیون است. کارشناسان معتقدند که نگاه کردن طولانى کودکان به تلویزیون و انجام بازى هاى رایانه اى افق فکرى آنها را محدود مى کند و بر عملکرد کلامى آنان نیز تأثیر مى گذارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

کودکان امروز، کودکان دیروز نیستند، شرایط و مقتضیات جامعه امروز بر زندگى خانواده ها و کودکان تأثیر گذاشته است. حالا دیگر رسانه هاى جمعى گرفتارى هاى شغلى والدین، زندگى آپارتمانى و حتى شلوغى هاى محیط اجتماعى روى رفتار کودکان تأثیرگذار است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

هنگامى که بیشتر افراد احساس سرخوردگى مى کنند به نوعى دچار افسردگى مى شوند. افسردگى مقابله و مبارزه با زندگى روزمره را سخت مى کند و بر روابط افراد و حتى جنبه هاى اصلى زندگى مانند اشتها و خواب تأثیر مى گذارد. این مطلب به علل افسردگى و راهکار حل آن مى پردازد:

- افسردگى بیمارى روح است


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

رشد فکرى افراد، افزایش خلاقیت و اعتماد به نفس زمانى در یک خانواده افزایش پیدا مى کند که افراد خانواده از نظر عاطفى ساعات بیشترى را براى گفت و گو در کنار یکدیگر بگذرانند. این در حالى است که براساس تحقیقات انجام شده میزان گفت وگو در خانواده هاى ایرانى کمتر از ۳۰ دقیقه بوده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

هفته گذشته بخش نخست گفت و گو با دکترفاطمه قاسم زاده روان شناس کودک را خواندید. ادامه این گفت و گو راکه درباره برخى مسائل کودکان است مى خوانید.

جنبه هاى رشد کودکان چقدر در پرخاشگرى اهمیت دارد؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

مردان و زنانى که زندگى زناشویى پرتنشى دارند، اغلب در دوران کودکى تعامل صحیح را نیاموخته اند و در خانواده هایى بزرگ شده اند که به دلیل اختلاف هاى پدر ومادر روابط عاطفى ضعیفى میان اعضاى خانواده برقرار است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

 پرسه هاى سکوت بود و من. من بودم و سایه هاى رفت و آمدم. مریم هم بود و اتاقى و تختى با ملحفه هایى به رنگ بیمارستان. با یک تخته کوچک سفید و دستورات درشت آبى پزشک معالج. دخترک چشم به پنجره گوشه اتاق بیمارستان دوخت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

آرامش خیال، تحقق امنیت فردى و رسیدن به اهداف در خانواده واجتماع نتیجه داشتن برنامه مشخص و مدون براى رویدادهاى زندگى است. برنامه ریزى این فرصت را در اختیار انسان مى گذارد تا فرد با آرامش خاطر مراحل پیشرفت و ترقى را درخانواده و جامعه پیش ببرد.


ادامه مطلب ...
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar