مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
اعتیاد زنان باردار (3) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۳۱

درمان در بارداری

در زنانی که قبل از بارداری درمان نگهدارنده را شروع کرده بودند، درمان در بارداری ادامه می‌یابد. اما با توجه به اینکه در بارداری متابولیسم کبدی متادون افزایش می‌یابد،...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد به ورزش(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۳۱

** اعتیاد به ورزش

 اعتیاد به ورزش مسئله­­ای نادر است اما حقیقت دارد. به ازای هر انسانی که بیش از حد ورزش می­کند، صدها انسان هستند که اصلاً ورزش نمی­کنند. معمولاً افرادی زندگی بهتر و سلامت­تری خواهند داشت که به تناسب ورزش کنند. سال­ها پیش، فیزیولوژیست­های ورزش...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد جنسی و عشق(6) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۳۱

پرنوگرافی (هرزه­نگاری)

یکی دیگر از انواع اعتیاد، اعتیاد به پرنوگرافی می­باشد. پرنوگرافی با بهره­گیری از تمایلات جنسی مردان در واقع کسب درآمد می­کند...

 

مجموعه عوامل چهارتایی در همه بیماری­ها وجود دارد.

 

1- اعتیاد؛)

 

2- تشدید؛

 

3- حساسیت­زدایی؛

 

4- فعالیت جنسی؛

 

مهم­ترین پیامد اعتیاد به هرزه­نگاری، احتمال ارتکاب یک جرم جنسی سنگین نیست (اگرچه این عمل اتفاق افتاده و می­افتد)، بلکه اختلال در روابط صمیمانه خانوادگی و زندگی زناشویی است. در این جاست که دردناک­ترین ضایعات و آسیب­ها رخ می­دهند. در این جا است که عمل، به نابودی عشق سالم و روابط جنسی همسران می­انجامد.

 

شرطی­سازی نابهنجاری

 

قربانیان عمده


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمان اعتیاد (6) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۳۱

مواد مخدر بسیار اعتیاد آورند، ‌به این ­معنا که....

 

*درمان نگهدارنده با متادون به دلایل زیر موثر است ...

 

 

 اثربخشی درمان نگهدارنده

    با شروع درمان نگهدارنده و بخصوص بعد از گذشت یک ماه از آن مصرف مواد مخدر تا 90 درصد کاهش می­یابد و تزریق مواد عملا به صفر می­رسد.

    با گذشت 3 ماه ...

 

*درمان­های مکمل ...

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمان اعتیاد (5) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٩

 

مکانیسم اثر سم­زدایی

در تمامی روش­های سم­زدایی یک اتفاق مشترک می­افتد. با عدم مصرف مواد توسط شخص مورفین موجود در بدن به تدریج از سطح سلول­ها ...

درمان نگهدارنده با نالترکسون

پس از اینکه بیمار سم­زدایی شد و 10-7 روز از قطع متادون و یا داروهای مخدر گذشت شخص مورد آزمایش قرار خواهد گرفت و در صورتی که ...

درمان نگهدارنده با متادون یا بوپره نورفین

در روش فوق بیمار ازابتدا با داروی ترک مورد درمان قرار می­گیرد. دارو به اندازه موردنیاز برای شخص تنظیم می­شود و مدت طولانی بنا به صلاح­دید...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد زنان باردار (2) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٩

عوارض سوء مصرف مواد در بارداری دو دسته مادری و جنینی یا نوزادی را در بر می‌گیرند.
عوارض مادری عبارتند از؛

آنومی دوران بارداری، مختل شدن تست تحمل گلوکز، پره اکلامپسی، هموراژی قبل از زایمان، دکولمان، پاره شدن زودرس پرده‌ها،...

عوارض جنینی و نوزادی شامل زردی، آنمی، دیسترس­تنفسی، سپتیسمی، هیپوکلسمی، هیپوگلیسمی، پنومونی مادرزادی،..

ورود به درمان

اقدامات درمانی به دو بخش اقدامات کلینیکی وپاراکلینیکی و روان درمانی واجتماعی تقسیم می‌شوند. تستهای روتین ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد جنسی و عشق(5) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٩

عکس­العمل­های طرف مقابل:

 

 - بی­تفاوتی؛ اینکه طرف مقابل فرد معتاد خودش را پس می­کشد و دیگر برای وی مهم نیست در رابطه­شان چه می­گذرد.

 

 

مهارت­هایی که در رفتاردرمانی شناختی به افراد آموخته می­شود؛

  - فرد مدتی روی خود کار می­کند تا ریشه مسئله­اش را متوجه شده و تشویق می­شود هر وقت آماده بود با شریک زندگی­اش و یا کسی که با او زندگی می­کند موضوع را در میان بگذارد. 

 

نکات قابل توجه دردرمان

-  در طول دوره درمان هرچه زودتر شریک زندگی در جریان قرار بگیرد و او را همراهی کند بهتر است، 

 

مراحلی که زوج­ها در دوران ترک تجربه می­کنند

 

·   الگوهای قبلی دعواها و کدورتها بر می­گردد و اختلافات زوجین بالا می­گیرد. باید روی رابطه­شان هم کار کنند نه اینکه فقط بر روی فرد معتاد تمرکز کنند.

 

·   هنگامی که مشکل اعتیاد فرد حل می­شود، مشکلات دیگر جنسی زوجین آشکار می­شود....


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد زنان باردار (1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٤

زمانی که یک زن باردار می­شود، برای او خیلی مهم است زندگی سالمی اشته باشد، به مقدار کافی غذاهای مغذی بخورد، مقدار کافی استراحت کند و مرتباً ورزش کند. همچنین ضروری است از هر چیزی که برای او یا بچه­اش مضر اسدت اجتناب کند.....

مرحله رشد قبل از تولد:....

مرحله تولد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمان(4) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٤

درمان دارویی اعتیاد

درمان اعتیاد دو مرحله دارد؛

مرحله اول پاک شدن یا برطرف کردن وابستگی جسمانی به مواد به صورتی که ....

آماده­سازی روانی

بیمار بایستی تا حد امکان به صورت خود معرف مراجعه نموده باشد و؛ 1) اعتیاد خودش را پذیرفته باشد، 2)پذیرای ترک باشد، .... 

روش­های معمول سم­زدایی و درمان نگهدارنده

 

* روش یابویی؛

 

* ترک ماده با استفاده از دارو،

 

1 - درمان علامتی و کلونیدین:

 

2 - درمان با استفاده از داروهای مخدر صنعتی:

 

3- سم­زدایی با لوفکسیدین:

 

4- سم­زدایی با لام (LAAM):

 

5 – سم­زدایی سریع:

 

6 – سم­زدایی فوق­سریع (UROD) با کمک بی­هوشی:

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمـان(3) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٤

 

     

درمان­گران و بیماران

هنگامی که فردی معتاد برای درمان به یک مرکز ترک اعتیاد مراجعه می­کند، کارکنان این مراکز با فردی روبه­رو هستند که از نظر جسمی بالغ است و از این امر آگاه نیستند که ... 

موانع ارتباط مراجع و درمان­گر

 

 

الف) مکانیسم‌های دفاعی

ب)     شرم

ج) فرار و اجتناب از پیامدها

 

 

 

دیدگاه متخصصین

بسیاری از پزشکان و دیگر کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی نسبت به افراد مبتلا به وابستگی مواد، ‌احساس نامطلوب...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چگونه استرس و افسردگی جوانان را کاهش دهیم؟ نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱۸


 کسی که برای فرار از مشکلات زندگی، استرس های شغلی و استرس های مدرن به خوردن دارو عادت می کند، احساس وظیفه شناسی را از دست می دهد و حضور منظم او در محل کار یا مدرسه مختل می شود.


ایجاد شادی معقول و منطقی در بین این افراد مانع از افسردگی، و انواع ناهنجاری های اجتماعی می گردد و در نتیجه باعث افزایش کارآیی می شود.

تحقیقات نشان داده که بیش از نیمی از افرادی که برای ناراحتی های جسمانی به پزشک مراجعه می کنند، مشکلات روانی و عاطفی دارند، براساس یک نظرسنجی 41 درصد جوانان ایرانی توان مقابله با مشکلات زندگی را ندارند. 38 درصد آنان سرحال و با نشاط از خواب بیدار نمی شوند و همین تعداد از زندگی خود ابراز رضایت نمی کنند. طبق آمار سال 1378، 6درصد از جوانان تهرانی بین سنین 15 تا 24 سال دچار اختلالات روانی هستند و این آمار بین افراد 25 تا 44 سال به 5/8 درصد می رسد.

صدا و سیما به عنوان یک رسانه فراگیر می تواند در ایجاد شادی میان اعضای خانواده نقش اساسی داشته باشد. برنامه های تلویزیونی در زمینه طنز و ایجاد شادی کمتر موفق هستند.

سید حسن موسوی، کارشناس مسائل اجتماعی می گوید: نگرانی از آینده سبب یأس و ناامیدی در جوانان می شود و احساس ناامنی اجتماعی و روانی به وجود می آورد و به همین دلیل فرد ممکن است دچار افسردگی شود؛ فرد افسرده جامعه پذیر نیست و گرایش به آسیب های اجتماعی و انحرافاتی نظیر انواع اعتیاد و خودکشی دارد. متأسفانه یکی از داروهایی که بین جوانان به تازگی رواج یافته داروی «اکستازی» معروف به داروی شادی است، بررسی هایی که بر روی این داروی روان گردان جدید انجام شده است نشان می دهد که شدت عوارض این دارو در تخریب مغز شباهت زیادی به مخدرهای خیابانی دارد و تأثیر منفی آن در طولانی مدت بسیار بیشتر از آثار خوشی کوتاه مدت است، این دارو علاوه بر اعتیاد، گیجی، اختلال بینایی، جوش های صورت، تهوع، لرز، عرق فراوان، آسیب کبدی، تخریب بافت مغز، به علت بالا بردن دمای بدن، باعث تخریب عضلات و نارسایی قلب و کلیه می شود. همچنین این ماده باعث آسیب زدن به حافظه، کاهش ترشح هورمون های سروتونین و دوپامین در مغز و مشکلات عاطفی، افسردگی و کاهش قدرت یادگیری می شود.کسی که برای فرار از مشکلات زندگی، استرس های شغلی و استرس های مدرن به خوردن این دارو عادت می کند، احساس وظیفه شناسی را از دست می دهد و حضور منظم او در محل کار یا مدرسه مختل می شود.

یکی از کارشناسان امور اجتماعی می گوید: شاد بودن را باید از کودکی و در مهدکودک ها به کودکان آموزش داد وی «تشکیل شوراهای ایجاد محیط شاد در مدارس» را ضروری می داند و معتقد است که این مسئله می تواند برای جوان امنیت روانی فراهم کند. دکتر شهرام رفیعی فر سلامت را حالتی می داند که در آن افراد از رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی برخوردار باشند.
 بسیاری از جوان ها در زندگی خود هدف مشخصی ندارند، باید به جوان ها کمک شود که هدف های خود را انتخاب و برای آن کوشش کنند که در این راه آموزش مهارت های زندگی سبب می شود تا جوانان بهتر بتوانند با فشارهای عصبی مقابله کنند.


وی می گوید: مسئله دستیابی به سلامت اکتسابی است و آموزش آن می تواند بسیاری از مشکلات را کاهش دهد و می توان به افراد آموزش داد که با چه نگرشی بر مشکلات خود غلبه کنند.

وی می افزود: تا زمانی که برنامه مشخصی برای ایجاد سلامت روانی وجود نداشته باشد شادی و نشاط به عنوان یکی از مظاهر سلامت نهادینه نمی شود؛ نیاز به برنامه علمی و تخصصی تر و مشارکت همه اقشار جامعه در تأمین و ارتقای سلامت روانی جامعه ضرورت دارد.

دکتر محمد تقی یاسمی می گوید: اگرچه استرس در شروع و تشدید اختلالات روانی مؤثر است. اما اگر افراد در شرایط استرس زا بتوانند با انجام برخی فعالیت ها در سرنوشت خود تغییری به وجود آورند، کمتر افسرده می شوند، وی خاطر نشان کرد که باید در جامعه شرایطی فراهم شود که جوانان احساس کنند در سرنوشت خود تأثیر دارند؛ در این صورت افسرده نمی شوند و در نهایت زندگی شادی خواهند داشت. بسیاری از جوان ها در زندگی خود هدف مشخصی ندارند، باید به جوان ها کمک شود که هدف های خود را انتخاب و برای آن کوشش کنند که در این راه آموزش مهارت های زندگی سبب می شود تا جوانان بهتر بتوانند با فشارهای عصبی مقابله کنند. مهارت مقابله با استرس، تصمیم گیری و حل مسئله، تفکر خلاق، محافظت از خود، قاطعیت در رد برخی تعارفات و مواردی دیگر نیاز به آموزش دارد.

چنانچه بخواهیم فردای کشور را به دست قشری بسپاریم که از پویایی لازم برخوردار باشد ضرورت دارد از امروز برای نشاط و شادابی آنان برنامه ریزی کنیم.

  نظرات ()
درمان اعتیاد(2) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٧

روان­پویایی شکل­گیری اعتیاد

با این وجود هر زمان دینامیـسم موقعیت درمانی درک شود با اتخاذ شیوه­های مناسب می­توان به نتایج مثبتی دست یافت. توجه به عوامل روان پویانه می­تواند راهگشای عملی برای درمان­گر در جهت هدایت رضایت­بخش­تر ارتباط درمانی باشد. تصویری که در دست داریم حاکی از آن است که اعتیاد یک اختلال پیچیده و چندعاملی است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درمان اعتیاد(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٧

 

هریک از مولفه­های بهبودی نیازمند رشد شخصی فراتر از حیطه شناخت علم پزشکی است. این جنبه از بهبودی تحت عنوان «معنویت» شناخته میشود و دلالت بر کسب آرامش در شرایط ناامنی­های زندگی است و ما هیچکدام کنترل چندانی روی این شرایط نداریم. در طول مسیر بهبودی تسلط بر تعادل شکننده بین اطمینان و بی­اطمینانی درمانی می­تواند زندگی پاکی را به ارمغان آورد.

 رویکرد درمانی ما دارویی-روانی-اجتماعی است. در این دیدگاه همزمان با استفاده از آخرین داروهای موثر از حمایت اجتماعی و روان­درمانی فردی و گروهی افراد بهره می­گیرند.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد جنسی و عشق(4) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٧

 

علائم اعتیاد به عشق

·    وسواس و از پا درآمدن...

 

درمان

اولین مرحله از درمان این است که تشخیص دهید دچار یک چنین عارضه­ای شده­اید.

 

اثر اعتیاد جنسی بر زوجین

 در این قسمت بیشتر روی صحبتمان با افرادی است که در رابطه زناشویی و یا رابطه جنسی متعهد با فردی هستند اما به اعتیاد جنسی هم دچار هستند. ....

عکس­العمل­های طرف مقابل:..


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد جنسی و عشق(3) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٧

- این افراد تنها در صورتی­که توسط افراد دیگر دوست داشته شوند و تایید شوند، احساس خوبی نسبت به خود دارند.
- تمرکز، توجه، توانایی حل مشکلات در این افراد، معطوف به برطرف کردن


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ماه ششم رشد جنین نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱۱

ابروها و مژه ها به طور کامل شکل گرفته است . ریه ها کامل می شوند تا جنین را برای تنفس در هوا هنگام تولد اماده کنند . حس ها در این زمان کاملا رشد کرده اند و جنین شروع به تجربه کردن می کند و تعجب اور نیست اگر در این زمان جنین با شنیدن صدای خاصی انگشت  شست خود را می مکد. غدد جنین شروع به شکل گیری می کنند و مغز برای راه اندازی انها موادی را ترشح می کند. در این ماه مادر نسبت به برخی غذا ها و بوها اشتیاق خاص پیدا کند و یا از بعضی غذا ها که قبلا دوست داشته منزجر می شود, اگر این حالت پیش امد باید سعی کنیم غذاهای لازم دیگری را جایگزین کنیم. اینک بدن جنین از یک لایه موهای نرم و پرز مانند پوشیده شده است و یک پوشش مومی ان را احاطه کرده است. جنین با فروکشیدن مایع امنیوتیک به داخل ریه هایش به تمرین نفس کشیدن می پردازد. مغز به سرعت به رشد خود ادامه می دهد و جنین شروع به حس کردن محیط اطراف خود درون رحم می کند. در هفته 26 حرکات تنفسی ایجاد می شود ولی هنوز هیچ هوایی درون شش هایش نیست . در این هفته رشد شبکیه چشم تمام می شود و جنین قادر است چشم هایش را باز و بسته کند و یا حتی چشمک بزند.
اگر مادر در این زمان افسرده شود این حالت روی جنین تاثیر دارد و جنین نیز حالت افسرده به خود می گیرد . مثلا اگر مادر گریه کند ترشحاتی نیز در چشمان جنین قابل شناسایی خواهد بود. اگر در این زمان به دنیا بیاید 50 درصد شانس زنده ماندن دارد البته با مراقبت های شدید پزشکی سیستم عصبی برای کنترل برخی فعالیت ها رشد کرده است.

  نظرات ()
سبک­های فرزندپروری بدرفتارانه(5) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

والدین پرانتقاد و نکوهش افراطی

 کودک آنها هرگز نمی­تواند به حد کافی مودب، بافکر، هوشمند یا جذاب بوده و در واقع از راضی نگه داشتن والدین خود ناتوان هستند. آنها توجه منفی زیادی به کودکشان کرده و اغلب گوش­بزنگ و با چشمانی سرزنش­گر، گمان می­کنند کودک همواره در حال انجام فعالیتیی اشتباه است.

  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سبک­های فرزندپروری بدرفتارانه(4) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

والد سلطه­گر و کنترل­کننده

این نوع والدین تلاش می­کنند با تحکم­کردن به فرزندان خود در مورد هر جنبه­ای از زندگی­شان، از جمله نحوه صحبت، رفتار، پوشش و ارتباط با دوستان،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سبک­های فرزندپروری بدرفتارانه(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

والد طردکننده، رهاساز

این سبک مخرب­ترین شکل بدرفتاری عاطفی یک کودک است. والدین ممکن است کودکان خود را به­طور فیزیکی (تنها گذاشتن در منزل، در خانه یا ماشین منتظر گذاشتن،  

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اعتیاد جنسی و عشق(2) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

مراحل اعتیاد به سکس

 

اشتغال فکری مداوم: تفکرات، تجسمات و خیالبافی­های پیوسته در مورد موقعیت­، منظره­ها و فعالیت­ جنسی

ارجحیت بخشیدن: فعالیت و موقعیت جنسی ترجیحی وبرتر معمولا الگوی رفتار کلیشه­ای در می­آید.

وسواس: اقدام به فعالیت جنسی برتر بدون توجه به عواقب منفی و تمایل به متوقف ساختن آن.

احساس ندامت: احساس گناه و شرم بر سر ناتوانی در کنترل رفتار خود.

 

درمان اعتیاد جنسی

شامل آموزش­های نحوه ارضاء تمایلات جنسی به طور سالم و طبیعـی، مشاوره فردی، بازسازی روابط از هم گسسته فرد و آموزش تکنیک­های غلبه بر استرس می­باشد. اما گام نخست درمان، پذیرش  اعتیاد و تمایل فرد به ترک آن می­باشد.

 

در اختلال اعتیاد به رابطه جنسی اغلب افراد دچار یک دور تسلسل می­شوند و هرچه تلاش می­کنند قادر به متوقف ساختن آداب ضد ارزشی خود نیستند. در طول دوره ترک حتماً این سه مورد باید مورد توجه قرار بگیرد:

 

i   دلیل برقراری رابطه جنسی

i   قضاوت فردی

i   رفتارهای بازدارنده

 

رفتارهای فرد معتاد در حین درمان تاثیرپذیر از موارد زیر هستند:

i   محیط درمانی

i   همکاری اطرافیان

i   فعالیت­های گروهی

i   کسب آگاهی

i   کمک به خویشتن

 

قرار گرفتن در محیطی که بتوان مراحل درمان را به راحتی طی کرد از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. افراد باید بتوانند رفتارهای خود را بدون وجود هیچ­گونه ترسی به دقت ارزیابی نموده و اطمینان داشته باشند اطرافیانشان با آنها حس همدردی می­کنند و برایشان ارزش و اهمیت قائل هستند.

 

ضمن گفتگو با کارشناسان و مشاوران مشکل به­صورت ریشه­ای تشخیص داده می­شود و بعد یک برنامه زمان­ بندی شده برای درمان ایجاد می­گردد. در طول این بازه فعالیت­های فردی شخص زیر ذره­بین برده می­شود و هر مانعی از سر راه درمان برداشته می­شود. مشاور ارتباط نزدیکی را با بیمار برقرار می­کند و سپس یک برنامه درمانی مدون تهیه نموده و هر تغییری که لازم باشد بعداً در آن اعمال می­کند.

 

اعتیاد عشقی

با توجه به نیازهای طبیعی و فطری انسان به روابط اجتماعی و عاطفی، گاهی تشخیص موارد اعتیاد به روابط احساسی و عاشقانه مشکل به نظر می­رسد. درحالی­که افراد معتاد به روابط عاشقانه درگیر روابطی می­شوند که از نظر روان­شناختی سالم نمی­باشند و برای فرد شادی و رشد در بر نداشته و در نهایت موجب آزار و زیان وی می­گردند.

 

تقریبا در همه انواع اعتیاد، فرد معتاد، عادت فرار کردن از احساسات غم و غصه، خشم و تنهایی دارند. معتادین به روابط عاطفی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در واقع، آنها بر روابط عاطفی تمرکز می­کنند تا از پرداختن به مشکل زندگی خودشان بگریزند. این افراد، توجه بسیار زیادی به فعالیت­های زوج عاطفی­شان معطوف داشته و هرچه بیشتر این تمرکز بیشتر می­شود، کنترل و تمرکز آنان بر زندگی خود، احساسات و نیازهایشان کمتر می­گردد. در واقع در مورد این افراد، مرزهای شخصی در تعریف مرز هویت و شخصیت خودشان و شریک عاطفی­شان، مشخص نمی­باشد.

 

معمولا افرادی که در کودکی، از مهربانی و مهر کافی بهره مند نبوده­اند، در دام اعتیاد به روابط عاطفی گرفتار می­آیند. متخصصین بر این باورند که خود کم­بینی و خود کم­ارزش­گزاری موجود افرادی که در کودکی مهر و محبت کافی دریافت نکرده­اند، آنها را در بزرگی به وابستگی شدید و اعتیاد عاطفی سوق خواهد داد. بسیاری از این افراد، در کودکی تنها گذاشته شده یا رها شده­اند و به همین دلیل، با هرچه که دارند و تمام نیروی ممکن، به روابط عاطفی خود می چسبند تا از ترک شدن دوباره جلوگیری نمایند. این افراد گاهی، در روابط عاطفی بسیار مخرب­تر درگیر می­شوند، لیکن به جهت ترس از ترک شدن و تنها شدن، از تمام کردن رابطه مضر، دوری می­گزینند.

 

در واقع مسکن این افراد به جای الکل، مواد مخدر یا داروها، ارتباط عاطفی با فردی دیگر است. کسانی­که به نوعی معتاد عشق می­شوند تمام لحظه­های زندگی خود را با ناامیدی و ترس بسیار سپری می­کنند. همواره با ناکامی، هراس از عدم پذیرش، دردهای احساسی، و تجربیات ناآشنا و غیر ملموس همراه هستند. این افراد به توانایی­های فردی خود اعتقاد ندارند و احساس می­کنند هیچ گاه نمی­توانند از طرف مقابل، عشقی که درخورشان باشد را در حد مطلوب دریافت نمایند. آنها همچنان می­نشینند و منتظر عشق می­مانند و متاسفانه کمتر اتفاق می­افتد که در زندگی خود عشق حقیقی را تجربه کنند. نشانه های افراد معتاد به روابط عاطفی عبارت است از:

  نظرات ()
اعتیاد جنسی و عشق(1) نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

  

رفتار جنسی موضوعی جالب و در عین حال به شدت پیچیده است. در زمینه فعالیت جنسی می­توان به دو نکته زیر اشاره کرد. یکی آن­که احساسات و حالات جسمانی به شدت تحریک شده شرایطی را فراهم می­سازد که شخص را به اقدام جنسی راغب می­کند و دیگری موضوع نیاز به هیجان است.

 

نظام عصبی انسان نمی­تواند در آن واحد درد و اوج لذت جنسی را تجربه کند. از آنجا که به هنگام فرارسیدن اوج لذت جنسی دردی احساس نمی­شود، این برداشت در انسان شکل می­گیردکه لذت بردن بیشتر از فعالیت جنسی به معنای درد کمتر است. در واقع، معتادان به عمل جنسی از مشکلات  فراوان رنج می­برند. به ­خصوص مردانی که با تالمات جسمانی بیشتری روبه رو هستند، فعالیت­های جنسی بی­تناسب دارند.

از سوی دیگر عمل جنسی می­تواند فرار از تالم احساسی و جسمانی تلقی شود. اغلب اوقات فرد معتاد به اقدام جنسی می­خواهد و در واقع نیاز دارد او را دوست بدارند اما از آنجاکه خود را از این مهم محروم می­داند، راه دیگری را انتخاب می­کند و می­خواهد دست­کم هنگام اقدام جنسی مورد مهر و محبت واقع شود. برای کسانی که اقدام جنسی را برای فرار از تالم انتخاب می­کنند، تن دادن به اقدام جنسی اقدامی آرامشبخش است. درنتیجه برای خاموش کردن آتش درون به عمل جنسی روی می­آورند.

 

نوع دوم اعتیاد جنسی ناشی از نوعی تحریک­های  ناکافی است و در شرایط افسردگی دست می­دهد. شخص می­خواهد از شرایط نامطلوب و رنج­آور خود فرار کند و به نظر می­رسد با تن­دادن به اقدام جنسی به این خواسته خود جامه عمل می پوشاند.

 

 

اعتیاد روابط جنسی به عدم توانایی در کنترل و به تعویق انداختن تمایلات و فعالیتهای جنسی اطلاق می­گردد. در واقع روابط جنسی و اندیشیدن به آن افکار معتاد را تحت سیطره خود قرار می­دهد و نیاز به انگیختگی جنسی جای نیاز به صمیمیت را می­گیرد. علت آن معمولا بدرفتاری با معتادین در سنین کودکی این­گونه افراد میباشد. استرس یک عامل برانگیزنده و تشدید­­کننده این اختلال است. در واقع معتاد از طریق روابط جنسی آلام عاطفی و عقده­های روانی خود را تسکین می­دهد. باید توجه داشت نباید اعتیاد به روابط جنسی را با شهوت جنسی قوی اشتباه گرفت. فرد معتاد به روابط جنسی ممکن است دارای شهوت جنسی اندکی باشد. اعتیاد به روابط جنسی در هر دو جنس زن و مرد هم مشاهده می­گردد. در واقع با ارضاء جنسی به فرد احساس سرخوشی در پی آزادسازی آدرنالین و آندومورفین­ها دست داده و وی را موقتا تسکین می­دهد. معمولا فرد معتاد از رابطه جنسی خود لذت چندانی نمی­برد زیرا پس از آن دچار احساس گناه و شرمساری می­گردد.

 

اعتیاد به رابطه جنسی نیز مانند سایر عادات وسواسی پیامدهای خاص خودش را به همراه دارد: یک ناهنجاری مخرب که آثار منفی آن بر روی کلیه عملکردهای نرمال زندگی سایه می­افکند و انگیزه و اراده فردی را به طور کامل نابود می­سازد. معتادان به رابطه جنسی توانایی کنترل و یا به تعویق انداختن احساسات و رفتارهای جنسی خود را از دست می­دهند. در این افراد نیاز به رضایت جنسی جای نیاز به صمیمت را می­گیرد و شهوت اولویت اول را به خود اختصاص داده و ارکان مهم زندگی نظیر ارتباطات خانوادگی، فامیلی و دوستانه، مسائل شغلی و به تدریج سلامت فردی و ایمنی شخصی به کلی اهمیت خود را از دست می دهد. آنها حاضرند هر کاری انجام دهند تا نیاز خود را برآورده سازند، اما پس از انجام عمل دچار شرم و پشیمانی، و ناامیدی و پریشانی می­شوند.

 

معتادان معتقدند که این معضل بزرگ به واسطه اجبار و التزام حاکم بر جو زندگیشان به آنها تحمیل شده است و از نظر روانی به جایی می­رسند، برخلاف رویکردهای اجتماعی عمل کرده و رفتارهای جامعه ستیز از خودشان بروز می­دهند. معمولاً (نه همیشه) اعتیاد پس از مدتی با وابستگی جسمی شدید همراه می­شود. در این زمان فرد خواست و اراده­ی خویش را از دست می­دهد، همه تلاش­هایش نتیجه معکوس می­دهند و به همین دلیل برای درپوش گذاشتن بر روی آلام فردی میزان رفتارهای مخرب خود را افزایش داده و به مثابه آن، تاثیرات مخرب بیشتری را نیز به جان می­خرد. اما انجام این کار هم دیگر برایش آن تاثیر ابتدایی را ندارد ولی از آنجایی که در وهله اول از نظر روانی به آن کار اعتیاد پیدا کرده نمی­تواند از آن دست کشیده و ترک کند.

 

 

علایم اعتیاد به روابط جنسی

افرادی که دچار اعتیاد جنسی هستند علائم زیر را تجربه می کنند:

i     خیال­پردازی: توهم­های جنسی و تصور موقعیت­های جنسی که سبب افزایش انگیزه می­شود.

i     عادت کردن: مبنا قرار دادن یک عمل خاص و تکرار آن به صورت پی در پی

i     اجباری ساختن: برقراری دائمی ارتباط جنسی بدون در نظر گرفتن عواقب منفی و بدون داشتن هیچ­گونه میلی برای متوقف ساختن آن.

i     ناامیدی: احساس گناه یا خجالت در کنترل احساسات و یا رفتار مخرب

i     سایر مشکلات رفتاری به ویژه اعتیاد ذهنی و اختلالات تغذیه­ای

i     دارا بودن شریک جنسی متعدد بدون تعهد

i     رابطه جنسی بطور همزمان با چندین نفر و یا تعویض مرتب شریک جنسی

i     خود ارضایی وسواسی و مفرط

i     آزار جنسی و تجاوز جنسی به دیگران

i     روسپیگری و یا استفاده از آن

i     اقدام به برقراری روابط جنسی مخاطره­آمیز

i     استفاده مداوم از تصاویر، مجلات و فیلم­های پورنو

i     بی­اعتنایی و قربانی کردن فعالیتهای مهم اجتماعی، خانوادگی، شغلی و تفریحی بخاطر فعالیت­های جنسی

i     تلاش بی­وقفه و بی­ثمر در محدود کردن افکار محرک جنسی

i     کاهش معنویت و نقض مداوم سیستم ارزشی فرد

i     شهوت جنسی مفرط

i     بیش از اندازه به مسایل جنسی اندیشدن

i     ارضاء جنسی از طریق مشاهده دیگران و عریان­گرایی

i  ارتکاب بـه کودک­آزاری و تجاوز جنسی

i  تداوم اعتیاد بدون توجه به عواقب منفی چون مشکلات مالی، خطر سلامتی و از هم­گسستگی روابط فرد

  نظرات ()
اعتیاد به گوشی همراه و تلویزیون نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

به ترس «از دست دادن تلفن همراه» نوموفوبیا می­گویند. این گوشی­ها که موجب ارتباط مستمر بین اشخاص  و فعالیت­های کاریشان می­شود، موجب از بین رفتن گفتگو میان افراد، افزایش اضطراب کاری، اعتیاد به کار، و ناتوانی از دست کشیدن از کار و نیز مانع استراحت می­شود. از آنجا که همه کارها از طریق این گوشی­های هوشمند امکان­پذیر است، برخی­ها از دیدار با همکارانشان برای گفتگو و مبادله اطلاعات کاری دوری می­کنند. نگرانی شدیدی در خصوص اعتیاد کارکنان به این گوشی­ها در شرکت­ها، ایجاد شده است.

نوجوانانی که ساعات طولانی از تلفن­های همراه استفاده می­کنند، پس از مدتی با اختلالات روانی مواجه و به استفاده بی­رویه و نادرست از این وسیله معتاد می­شوند. عمده­ترین تفاوت موجود میان این اعتیاد و اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر این است که استفاده از تلفن همراه غیر قانونی نیست. استفاده بیش­از اندازه تلفن همراه در ذهن و اعصاب کاربران نوعی اعتیاد پدید می‌آورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل، پرخوری، رابطه غیراخلاقی، بازی‌های‌ رایانه‌ای، اینترنت و … مخرب است.

اعتیاد به استفاده از تلفن همراه در حقیقت تمایل شدید به رفتاری است که انجام می‌گیرد و احساسی که پس و پیش از آن به فرد دست می‌دهد. معتادان به استفاده از تلفن همراه از دوستان و خانواده فاصله می‌گیرند، انزواطلب می‌شوند، اولویت‌های سنی و اجتماعی نظیر تحصیل و اشتغال را پس می‌زنند، هنگامی که تلفن همراه در دسترس‌ نیست به آن فکر می‌کنند و از دوری‌اش رنج می‌برند. خاموش بودن تلفن همراه در افراد معتاد تحمل‌ناپذیر است و موجب می‌شود حتی هنگام خواب یا در مواقع خاصی که گوشی تلفن همراه را خاموش می‌کنند یا در حالت سکوت قرار می‌دهند به استرس و دلشوره دچار شوند.

 

فرد معتاد نمی‌تواند از گوشی تلفن همراه خود دور بماند و از هر ترفندی برای استفاده دائمی آن بهره می‌جوید. این نوع اعتیاد از علاقه و وابستگی فراتر می‌رود و به نوعی «جنون دسترسی» بودن تبدیل می‌شود.

امروزه وضعیت استفاده از تلفن­های همراه در مدارس از وجود چنین اعتیادی در میان قشر نوجوان و دانش­آموز حکایت می‌کند. ورود گوشی به مدارس ممنوع است، اما بسیاری از دانش‌آموزان سر کلاس درس گوشی­های خود را همراه دارند و حتی برای یکدیگر یا دوستان و آشنایان پیامک می‌فرستند. در حقیقت بعید است کسی با تلفن همراه دوست یا آشنای محصلش تماس بگیرد و متوجه شود، گوشی‌اش را در خانه گذاشته و به مدرسه رفته است! پریشانی ذهنی ناشی از اعتیاد به تلفن همراه به گونه‌ای است که برای فرد استرس دائمی به ارمغان می‌آورد و استرس هم مادر دردها و بیماری‌هاست. استفاده دائمی از تلفن همراه و تبدیل این وسیله به ابزاری برای امور روزمره، الگوهای جدیدی در رفتارهای اجتماعی پدید می‌آورد که بخشی از آنها بسیار نامطلوب است و در بلندمدت به آسیب‌های آشکار رفتاری منجر می‌شود. وابستگی برخی افراد به­ویژه جوان‌ترها به تلفن همراه و هویت کاذب آن شرایطی را پدید می‌آورد که برای مثال در یک مهمانی خانوادگی یا فامیلی مشاهده می‌کنیم، عده‌ای به جای ارتباط کلامی از طریق بلوتوث یا پیامک به صحبت با یکدیگر می‌پردازند.

 

اعتیاد به تلویزیون

امروزه با شمارکثیری از افراد روبرو هستیم که روزی هشت ساعت تلویزیون تماشا می­کنند.اما آیا می­توان گفت تماشای تلویزیون از نشانه­های یک رفتار اعتیادی برخوردار است؟ نشانه­ها و دلایل مختلفی در دست داریم که آن­را تایید می­کنند، از جمله می­بینیم وقتی معتاد به تلویزیون را از تماشای آن محروم می­کنیم نشانه­­های محرومیت در فرد دیده می­شود. مانند مورد ترک هروئین، وقتی اشخاص معتاد به تلویزیون، از تماشای آن محروم شدند، آثار محرومیت پنج تا هفت روز بعد به شدت نمایان شد. ازجمله نشانه­های این محرومیت می­توان به احساس پرخاشگری، اضطراب، افسردگی و ناتوانی در کنارآمدن با اوقات بیکاری اشاره کرد. یکی دیگر از نشانه­های رفتار اعتیادی احساس­گناه ملازم آن است. اما این احساس گناه نه تنها از شدت اعتیاد آنان نمی­کاهد بلکه بر آن اضافه می­کند در جریان بررسی درباره فعالیت­های مربوط به اوقات فراغت معلوم شد تنها تلویزیون و تماشای آن تولید احساس­گناه می­کند، سایر وسایل پر کردن اوقات فراغت احساس گناه ایجاد نمی­کردند و شادی و خشنودی ناشی از آنها بیشتر و ادامه­دارتر بود. اما تماشای تلویزیون به جای احساس رضایت، احساس گناه ایجاد می­کرد.

تشابهات دیگری نیز میان عادات به تماشای تلویزیون و سایر عادات­ها وجود دارد. یکی این­که مانند اعتیاد به سیگار بیشتر در میان فقرا رواج دارد، مانند اعتیاد به هروئین دنیایی ازخیال و توهم ایجاد می­کند و جای واقعیت­ها را می­گیرد. مانند همه انواع دیگر اعتیادها تماشای آن ناشی از عدم رضایت وخشنودی واقعی درزندگی است.

چرا اشخاص ساعت­ها روبه­روی تلویزیون می­نشینند؟ با توجه به بررسی­های به عمل آمده، اشخاص به چهار علت به تماشای تلویزیون می­نشینند: میل به فرار از احساس ملامت از شرایط زندگی روزانه، میل به داشتن موضوعی برای این­که با دیگران در آن باره صحبت کنند. میل دیدن اشخاص و مناظری در تلویزیون که بتوانند شرایط خود را با آن مقایسه کنند و بالاخره در تماس بودن با اخبار و حوادث دنیا. با مستثنی کردن احتمالی مورد چهارم، سایر نیازهای تماشای تلویزیون ناشی از احساس تنهایی فردی و محرومیت در زندگی حقیقی اشخاص است که به تماشای مداوم تلویزیون اقدام می­کنند. اگر در زندگی اشخاص زیبایی و ماجرا به قدرکافی وجودداشته باشد، نیاز به تماشای تلویزیون نقصان می­گیرد. اما اگر قرار باشد که زندگی تنها در ملالت و کسالت سپری شود، تماشای برنامه تلویزیون می­تواند جایگزینی برای آن باشد.

یکی از نکات جالب در ارتباط با تلویزیون این است که همه­چیز را کوچک­تر به نمایش می­گذارد. تمام اشیا و اشخاصی که در تلویزیون تماشا می­کنیم از اندازه واقعی­شان کوچک­تر هستند. به مفهومی این موضوع درباره همه اعتیادها صدق می­کند. اعتیادها تجربه ما را از زندگی کاهش می­­دهند. اعتیادها مستلزم زمان، پول، انرژی و حتی مهر و عشقی هستندکه باید به شکل دیگری ابرازگردند.

                                                                   

  نظرات ()
شناسایی اعتیاد و بیماری¬های همراه نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

ابزارهای سنجش و برنامه­های درمان اعتیاد، کودک­آزاری و خشونت زناشویی را از ابتدا به طور مجزا مورد بررسی قرار می­دهند. در حالیکه هر خانواده وابسته در مورد امکان بروز خشونت و بالعکس هر خانواده خشن از نظر وجود فرد وابسته بایستی مورد ارزیابی دقیق قرار گیرند. چندین مسئله باعث شده که بحث در زمینه آزار جسمی، جنسی، عاطفی و نیز سوء مصرف مواد برای خانواده­ها و افراد معتاد دشوار باشد؛

 

1) سیستم­های خانوادگی اعتیادی و خشونت­آمیز گرایش به بسته بودن دارند

2) انعطاف­ناپذیری همراه با شرم و احساس تقصیر دارند و نفوذ در این سیستم­ها نیز برای متخصصین دشوار است.

3) سوء مصرف و خشونت در اغلب موارد به وسیله اعضای خانواده، انکار شده یا کم­ارزش تلقی می­شود.

4) پنهان­کاری یک عامل پویای قوی در کودک­آزاری جنسی است و اغلب با تهدید کودک همراه می­باشد.

5) کودکان و همسران نیز ممکن است به خاطر ترس از تلافی کردن همسر از افشای موارد خشونت و سوء مصرف خودداری کنند (بلاک،1990).

6) مسأله وفاداری به خانواده، افشای مشکلات(اعتیاد و خشونت) را برای خانواده­ها دشوارتر می سازد.

 

هویت اعضای خانواده درگیر در مصرف مواد و خشونت باید مورد بررسی قرار گیرد. خانواده­هایی ممکن است دارای چندین فرد معتاد یا چندین خلاف­کار و نیز چندین مورد (بزرگسال و کودک) آزاردیده باشند. به این دلیل است که هر عضو خانواده در هر دو سیستم وابسته و خشونت­آمیز باید مورد ارزیابی دقیق متناسب با سن و مستقل از اعضای دیگر خانواده قرار گیرد.

 

متخصصین باید ارزیابی دقیقی از تک­تک اعضای خانواده به عمل آورند. به عنوان مثال وقتی زوجی در بحران زناشویی ( طلاق یا عدم طلاق ) درگیر است مصلحت آن است که قبل از پرداختن به کودکان ، مشکلات زوجین را بررسی کند.

 

در مرحله آغازین درمان، به یک ارزیابی از چگونگی و دامنه اعتیاد و پیامدهای بدنی، روانی، عاطفی، اجتماعی، شغلی و خانوادگی آن نیاز داریم. ممکن است برای بررسی اثراتی که مواد بر بدن گذارده‌اند معاینه بدنی هم انجام شود. پیامدهای اعتیاد همه جنبه‌های زیستی، روانی و اجتماعی را در بر می‌گیرد.

 

سنجش، می‌بایست برای رفتارهایی باشد که حاصل اعتیاد است و مستقیم و غیر مستقیم به اعتیاد مربوط می‌شود. به بیماری، نام ویژه‌ای داده می‌شود. مثلاً بیماری اعتیاد به مواد مخدر و بسته به زمینه درمانی، مثلاً بیماری الکلیسم.

 

در واقع، این بیماری است که مشکل موجود است نه شخص بیمار، این کار باعث می‌شود احساس گناه و شرم و داغ ننگی که با اعتیاد همراه است کاهش یابد. در هنگام سنجش اعتیاد در کسانی که بیماری روانی هم دارند ممکن است لازم باشد رویکرد خود را اصلاح نماییم. اگر که قبلاً در یک بیمار روانی تشخیص اعتیاد به درستی داده شده باشد و به ویژه اگر بیمار بستری شده باشد، این رویکرد را می‌توان هدایت کرد و بر اعتیاد تمرکز کرد و اگر اعتیاد تشخیص داده نشده باشد شاید لازم باشد که بدون قضاوت و برخورد، علت آن معلوم شود.

 

در مورد کسانی که بیماری روانی شدید دارند باید با احتیاط و مهارت از فنون مداخلاتی استفاده کرد. برای یک ارزیابی دقیق از آسیب روانی در اعتیاد، خواه علایم و نشانه‌های مر ضی بیماری روانی در درجه اول اهمیت باشد و خواه به علت استفاده از مواد مخدر یا الکل پیدا شده باشند، باید توجه خاصی به تعیین آنها شود. اساساً همه بیماران معتاد، آسیب روانی گذرایی دارند که ناشی از مصرف حاد یا مزمن مواد مخدر یا الکل است.

 

هر چند که تعیین و تشخیص نهایی آسیب‌ روانی باید به یک دوره وسیع پس از سم‌زدایی (چند هفته یا چند ماه بعد) موکول شود اما در آغاز ارزیابی اولیه هم می‌بایست، سنجش صورت گیرد. نیاز به تعویق سنجش نهایی به آینده به این علت است که تعداد خیلی زیادی از معتادان، آسیب‌های روانی نشان می‌دهند که ثانویه بر اعتیاد است و هرگاه اعتیاد درمان شود این آسیب‌ها برطرف می‌شود.

 

 نشانه‌های مرضی رایج بیماری روانی از جمله افسردگی و اضطراب که در نخستین هفته پس از سم زدایی خیلی شایع هستند، توهم ، هذیان ، مختل بودن شناخت  و آشفتگی­های شخصیتی می‌باشند.

توهم و هذیان ناشی از مواد ظرف چند روز برطرف می‌شود. بیشتر اختلالات شناختی(عدم تمرکز و اختلال حافظه) در اولین سه هفته پس از سم­زدایی بر طرف می‌شود اما اختلالاتی که دوام زیاد داشته باقی می‌ماند و تنها پس از دو سال پاک بودن است که از بین می‌رود.

 آشفتگی‌های شخصیتی ناشی از بیماری اعتیاد اگر درمان شود کندتر ولی قاطعانه‌تر علاج می‌شود و معمولاً در مورد تصمیم به ازدواج نیز مدت 2 سال پاکی ملاک می­باشد.

  نظرات ()
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar